Partners
Michael+Phelps+Brand
TeamUnify
Sponsors
Girls Championship History

Export Report

Year Div Winner  Head Coach Pts Tie? Runner Up Head Coach Pts
1977 1 Worthington Thomas Worthington  Janet Vogt 174   Solon  Ann Buklad 96
1978 1 Worthington Thomas Worthington  Janet Vogt 162   Canton GlenOak  Dick Hamilton 94
1979 1 Cincinnati Finneytown  Ginger Hemsworth 148   Upper Arlington  Joanne Awe 99
1980 1 Worthington Thomas Worthington  Kathy Sours 181   Upper Arlington  Joanne Awe 120
1981 1 Worthington Thomas Worthington  Skip Runkle 144   Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 92
1982 1 Cincinnati Oak Hills  Beth Richmond 93 Tie North Canton GlenOak  Mark Pruiss 93
1983 1 Toledo St. Ursula Academy  Jean Westhoven 117   North Canton GlenOak  Mark Pruiss 111
1984 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 120   Toledo St. Ursula Academy  Jean Westhaven 101
1985 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 151   Upper Arlington  Todd Grant 114
1986 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 183   Upper Arlington  Todd Grant 99
1987 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 190   Worthington Thomas Worthington   Jim Callahan 121
1988 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 146   Solon  Andrea Aspengren 117
1989 1 Worthington Thomas Worthington  Jim Callahan 140   Gates Mills Hawken Jerry Holtrey 108.5
1990 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 131   Cincinnati Oak Hills  Jen McMullen 116
1991 1 Cincinnati Ursuline Academy  Anne Schoenberger 163   Cincinnati Oak Hills  Jen McMullen 146
1992 1 Cincinnati Sycamore Mark Sullivan 150   Cincinnati Ursuline Academy  Anne Schoenberger 148
1993 1 Cincinnati St. Ursula Academy  Bobby Prangley 247   Cincinnati Sycamore  Mark Sullivan 190
1994 1 Cincinnati St. Ursula Academy  Bobby Prangley 265   Cincinnati Ursuline Academy  Anne Schoenberger 211
1995 1 Cincinnati St. Ursula Academy  Bobby Prangley 291   Cincinnati Ursuline Academy  Anne Schoenberger 231
1996 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 300   Cincinnati Ursuline Academy  Steph Turner 189
1997 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 289   Cincinnati Anderson Ed Bachman 202
1998 1 Cincinnati Ursuline Academy   Tim Beerman 237   Gates Mills Hawken Jerry Holtrey 183
1999 1 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 263   Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 245
2000 1 Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 268   Toledo Notre Dame Academy John Lunsford 234
2000 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 404.5   Napoleon Larry Vocke 147.5
2001 1 Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 322   Cincinnati St. Ursula Academy Stephen Pater 191
2001 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 373   Chardon Notre Dame - Cathedral Latin Charlie Lownes 155
2002 1 Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 314   Upper Arlington Kevin Chapman 230
2002 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 354   Cincinnati Indian Hill Jason Keith 183
2003 1 Upper Arlington  Tim Bridgham 259.5   Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 254
2003 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 344   Cincinnati Indian Hill  Jason Keith 167
2004 1 Centerville  Mark Davis 239   Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 206
2004 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 374   Cincinnati Indian Hill  Jason Keith 155
2005 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski/Kelly King 288   Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 256
2005 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 390   Cincinnati Indian Hill  Jason Keith 201
2006 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 319   Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 226.5
2006 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 346   Cincinnati Indian Hill  David Coffman 153
2007 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 330   Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 202.5
2007 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 358   Cincinnati Indian Hill  Jason Keith 145
2008 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 419   Cincinnati Ursuline Academy Tim Beerman 222
2008 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 358   Lima Shawnee  Jeff Brown 142
2009 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 349   Columbus Bishop Watterson  Quintin Ward 176
2009 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 334   New Albany  Dave Wharton 213
2010 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 295   Columbus Bishop Watterson  Quintin Ward 186
2010 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 333   Columbus Bishop Hartley  Tony Phillips 157
2011 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 286   Cincinnati Ursuline Academy  Brad Isham 212
2011 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 334   Granville Kevin Yates 171
2012 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 300.5   Cincinnati Ursuline Academy  Tim Beerman 233
2012 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 360.5   Cincinnati Indian Hill  Gretchen Bloomstrom 178
2013 1 Cincinnati Ursuline Academy  Brad Isham 234   Upper Arlington  Dan Peterkoski 215
2013 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 321   Dayton Oakwood  Jen Jervis 260.5
2014 1 Cincinnati Ursuline Academy  Brad Isham 281   Upper Arlington  Dan Peterkoski 264
2014 2 Gates Mills Hawken  Jerry Holtrey 217   Gates Mills Gilmour Academy John Fagan 193
2015 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 285.5   Cincinnati St. Ursula Academy  Ann Gartner 270.5
2015 2 Gates Mills Hawken  Jim Bocci 279   Columbus School for Girls Stephanie Donley 173
2015 2         Cincinnati Mariemont  Kevin Maness 173
2016 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 239   Mason  Mark Sullivan 229
2016 2 Gates Mills Hawken  Jim Bocci 318.5   Cincinnati Mariemont   Kevin Maness 194.5
2017 1 Upper Arlington  Dan Peterkoski 246   Mason  Mark Sullivan 230
2017 2 Gates Mills Hawken  Jim Bocci 305   Columbus School for Girls Stephanie Donley 167