Background-image
Sponsors
End of Season Awards

Awards

Jenny Mclaughton – Swimmer of the Year
This award is presented to the swimmer who epitomizes leadership, sportsmanship and all around team dedication.

2017 - Lauryn Christianson and Erik Doll

2016 - Keely Frankwicz

2015 – Jacob Lippiatt

2014 – Vincent Giallombardo

2013 – Danielle Millin

2012 – Jennifer Keller
2011 – Kelly Engbring
2010 – Mitchell Paull
2009 – Robert Miner
2008 – Brooke Larsen
2007 – Colin Schmidt
2006 – Katie Barta
2005 – Matt Brunsell
2004 – Jodi Zwickey
2003 – Joel Coyne
2002 – Kelly Greuel
2001 – Jonny Gausewitz
2000 – Jonny Gausewitz
1999 – Liz Kuehl
1998 – Fran Kelley
1997 – Kristin Plummer
1992 – Ellen Ross
1991 – Ellen Ross
1990 – Signe Johansson
1989 – Tracy Anderson
1988 – Corry Scheuerman
1987 – Heidi Barth
1986 – Marc Smith
1985 – Brent Henry
1984 – Marc Smith
1983 – Sara Slack
1982 – Don Studt
1981 – Michele Smith
1980 – Dave Nott
1979 – Jenni Willborn
1978 – Carolyn Sheild
1977 – Amy McConnell
1976 – Bob Whitcomb
1975 – Sheila Gumtow
1974 – Karen Sallander
1973 – Wayne Rayfield
1972 – Kathy Brady
1971 – Bob Storer and Tim Carew
1970 – Randy Hanson
1969 – Dave George

 

Diver of the Year
To the diver who epitomizes leadership, sportsmanship and all around team dedication.

2017 - Laila Howe
2016 - Katherine Roberts

2015 – Nikki Benedict

2014 – Mason Mabie

2013 – Henry Carman

2012 – Rachel Ramsey
2011 – Ben McDade
2010 – Brendan Thompson
2009 – Cole Wotjak
2008 – Gina Jacobson
2007 – Patrick and Trevor Sisson
2006 – Patrick Sisson
2005 – Trevor Sisson
2004 – Angela Boushea
2003 – Renee Miller
2002 – Annie Flanagan
2001 – Amy Renk
2000 – Fran Kelley

 

Bud Fisher – Parent of the Year
Awarded annually by the board to a parent for his or her exceptional contribution to the team.

 

2017 - Laura Reed Blew

2016  - Brian Elfers

2015 – Melinda Menge

2014 – Anne Saloma

2013 – Jennifer Keller–Farwell

2012 – Sue Besler
2011 – Leah & Wayne Kimmell
2010 – Jill Jokela
2009 – Jim Bowen
2008 – Sunny Schubert
2007 – Phil McDade
2006 – Diana & Paul Roehr
2005 – Sue Besler
2004 – Cindy and Dan Millin
2003 – Marit Brunsell and Shannon Theis-Romanski
2002 – Ed Walsh
2001 – Marge Gausewitz
2000 – Caroline Loniello
1999 – Mary Thompson
1998 – Dan Coyne
1997 – Chuck Taylor
1996 – Clete Hansen
1995 – Chip Plummer
1994 – Janet Primus
1993 – Karen LaClair
1992 – Colleen Lodholz
1991 – Trina Keith
1990 – Trina Keith
1989 – no award
1988 – John Kitslaar
1987 – Jon Traver
1986 – Nancy Barth
1985 – Diane Bullis
1984 – Wayne Thompson
1983- Mary Ellen Smith
1982 – Gene Mueller
1981 – Russ Knott
1980 – Su Scheuerman
1979 – Sherill Slack
1978 – Helen Jo Hargraves
1977 – Teddy Studt
1976 – Al Wagner

 

Jim Foley Memorial Award

2017 - Jennifer Garrett

2016 - Brian Johnson

2015 - Phil McDade

2014 - Sue McDade

 

Russ Nott Memorial Award
In recognition of the individual who has supported the Monona Swim and Dive Club through their time talent and dedication to the support of competitive swimming and diving.  Awarded each season by the president with advice from the Board.

2017 -Amy Russell and Jess Kowalske

2016 - Diana and Paul Roehr

2015 – Simply Swimming

2014 – Jim Bowen

2013 – Cousins Subs

2012 – Noodles & Company
2011 – Caitlin Dunbar
2010 – Tim Dunbar and Chase Lumber
2009 – geebo design
2008 – Fat Jack’s Barbeque
2007 – Lisa Mensink
2006 – Heidi Kruger
2005 – Kathy Carew
2004 – Diane Goetz
2003 – Dan and Pat Coyne
2002 – Jim Bowen
2001 – Nick Vollendorf
2000 – Sunny Schubert
1999 – Jan Primus
1998 -
1997 – George Kiehl
1996 – Sue McDade, Monona Community Recreation Director
1995 – All City Committee
1994 – Margie & Dennis Boland
1993 – Diane Thaler
1992 – Marge & Herb Gausewitz
1991 – Sharon Kilfoy
1990 – Don Ross
1989 – Donna Freiman
1988 – Jon Traver & Kathy Williams
1987 – Joyce Anderson
1986 – Su & Jim Scheuerman
1985 – no award
1984 – Jeff Femrite