Background-image
2017-18 Girls Results

2017-18 Girls High School Swim & Dive

Day/Date
Meet
Score
Results
(Win/Loss/Place)
Saturday, July 1 — Cub Foods Bagging (101 & 7)
After July 4  Fall registration opens
August 8  Captains' practice @ MME  10:30 AM - 12:30 PM
August 10  Captains' practice @ Feed My Starving Children  2:30-4:30 PM
Monday, August 14  FIRST DAY OF PRACTICE
August 20  Team Summer Party    
Monday, August 21   PAC Meeting at MHS Arts Center (Mandatory)  5 PM - 6 PM 
August 25  Parent Party  
August 28  Swim Team Photos  @ MME before practice
August 31  Secret Outing
Sat. 8/26
MEET START: TENT.
(Diving) 10:00 AM
(Swimming) 12:30 PM
Eau Claire Invite
@Eau Claire North High School
Eau Claire, WI
Diving is at
Northstar Middle School
2711 Abbe Hill Dr. 
Eau Claire, WI 54703
1. Madison Memorial  340
2. Minnetonka   336
3. Wayzata   268
4. Stevens Point  254
5. Hudson   186
6. Robbnsdl Armstrong 184
7. Chippewa Falls  158
8. Hopkins   148
9. Eau Claire Memorial   138
Fri. 9/8
MEET Start: 5:00 PM
Grand Rapids
@Minnetonka Aquatics Center
Varsity TONK 103 - GRPD 73
JV       TONK   99 - GRPD 64
Sat. 9/9
MEET START: Tent.
(Diving): 9:00 AM
(Swim): 1:00 PM
9th Annual Minnetonka Varsity Invitational
@Minnetonka Aquatics Center

1. Minnetonka 676.5
2. Eden Prairie 449.5

3. Wayzata High School 406
4. Chanhassen 259

5. Breck School 203
6. Hopkins High School 110

7. Mpls South-Washburn-Roosevelt 102
8. Maple Grove High School 92
9.
Osseo 27

1st
RESULTS
 / RECAP
Thurs. 9/14
MEET Start: 5:00 PM
Edina Dual Meet
@Minnetonka Aquatics Center

Varsity TONK 85 - Edina 101
JV       TONK  123 - Edina 63

Tues 9/19
MEET Start: 5:00 PM
Chanhassen Dual Meet 
@Minnetonka Aquatics Center
Varsity TONK 99.5 - CHAN 86.5
JV       TONK  97 - CHAN 63
Wed 9/20 Chipotle Fundraiser 5:00 pm to 9:00 pm
Sat 9/23
MEET Start: Tent. 
6:00 P
M
Maroon & Gold-Gold Division
U of M Natatorium
1. Edina 697
2. Minnetonka 418
3. Stillwater 327
4. Bismarck Century 276
5. Blake School 230
6. Minneapolis Southwest 170
7. Northfield 122
8. Cretin-Derham Hall 85
2nd
RESULTS
 / RECAP
Thurs. 9/28 
MEET START: 
Varsity TONK 103.5 - HOP 77.50
JV       TONK  144 - HOP 36 
Sat., 9/30
MEET Start: Tent.
(Diving): 9:00 AM
(Swimming): 1:00 PM
Annual Minnetonka
Junior Varsity Invitational
@Minnetonka Aquatics Center

1. Eden Prairie 862
2. Minnetonka 842
3. Chanhassen 323
4. Maple Grove 250
5. Hopkins 24
6. Osseo Oriole
s 22

2nd
RESULTS
 / RECAP
Tues. 10/03
MEET START 4:30
PINK vs PURPLE intrasquad
@Minnetonka Aquatics Center
 
Thurs. 10/5
MEET Start:  5:00 PM
Varsity TONK 98 - WAYZ 88
JV      TONK  126 - WAYZ 57
Tues. 10/10
MEET Start: 5:00 PM
Eden Prairie Dual Meet
@Minnetonka Aquatics Center
Varsity TONK 95.5 - EDPR 85.5
JV      TONK  101 - EDPR 78

Fri./Sat. 10/13-14
Fri - Diving, 5:00 PM

Sat - Swimming, 1:00 PM

1. Minnetonka              1422​2. Eden Prairie                 1234
3. Chanhassen                  934
4. Prior Lake                     868
5. Chaska                         795
6. Shakopee                     590
7. Bloomington Kennedy    141
1st RESULTS / RECAP
Varsity Record set
50 Yard Freestyle    23.24   A. Kapeller
Pool records set
200 Yard Medley Relay  1:47.34  Brazeau, Burg, Kapeller, Sisombath
50 Yard Freestyle    23.24   A. Kapeller
Diving   404.35 Faith Robinson
100 Yard Freestyle   51.54   A. Kapeller  
100 Yard Backstroke  55.78   J. Brazeau
400 Yard Free Relay   3:32.33   Willis, Burg, Brazeau, Schini
Wed.  10/18
MEET Start: 6:15 PM 
True Team State
U of M Natatorium
1. Edina                 2495.5
2. Minnetonka      2436

3. Wayzata            2065.5
4. Stillwater           1795
5. Eden Prairie       1570
6. Chanhassen       1242.5
7. Mounds View      1208
8. East Ridge          1083
9. Blaine                 1077
10. Lakeville North    951.5
11. Maple Grove       909.5
12. St. Michael-Albertville 783.5
2nd 
Varsity Record set
100 Yard Butterfly    56.16   A. Kapeller
Thurs. 10/26
Not scored
Sat. 10/28
JV Conference (SWIMMING)
@Art Downey Aquatics CenterSouthview Middle School 4725 S View Ln, Edina, MN
Wed.-Fri.
Nov. 8-10

MEET Start: 6:00 PM
Varsity Sections
@Minnetonka Aquatics Center

1. Minnetonka 645
2. Eden Prairie 364
3. Chanhassen 312
4. Prior Lake-Jordan 266
5. Chaska 186
6. Bloomington Jefferson 131
7. New Prague 89
8. Shakopee 83
9. Bloomington Kennedy 40

New records
200 Yard Medley Relay 1:43.49

A. Kapeller, J. Brazeau, R. Willis,
E. Muench: Section, Varsity

200 Yard IM 2:01.81 J. Brazeau: 
Section, Varsity, Pool

100 Yard Butterfly    56.10   
A. Kapeller: Varsity

100 Yard Breaststroke 1:01.85  
J. BrazeauSection, Varsity, Pool

Preliminary Swimming Results
Preliminary Recap
Diving Results

13 athletes qualify for State in 22 Swims/dive events; all three relays qualify
Thurs - Saturday
Nov 16-18, 
Meet Start: 6:00 PM

State Championship at University of MN Natatorium

Preliminary Diving Results
Faith Robinson advances
(6th seed in finals)
16 swims qualify for finals
11 swims in top 8 | 5 in consolation
 
1. Edina                382.5
2. Minnetonka     281.5  
3. Wayzata           133    
4. Rosemount       132   
5. Chanhassen      128
6. Prior Lake-Jordan  105
7. St Michael-Albertville 98
8. Eden Prairie   92
See RESULTS for all 36 teams that scored!
New records
200 Yard Medley Relay 1:42.94
A. Kapeller, J. Brazeau, R. Willis, E. Haan
Nov 18 Pizza Party follows at High School
Nov 18-19 Sleepover and Captain's Breakfast 
December 12 @ 6:00 PM Banquet at Lafayette Club

Please see EVENTS/ARCHIVED RESULTS for past seasons.