Background-image
2018-19 Girls Results

2018-19 Girls High School Swim & Dive

Return to archived results

Day/Date and Event
After July 25  Fall registration opens; register by August 13
Week of August 6  Captain's practices
Sunday, August 19  Team Summer Party    
Monday, August 20  Mandatory PAC (parent/athlete/coach) Meeting in ARTS center of HS; 5:00 PM
Monday, August 20  FUNDRAISING Skipper app money/cards due
Tuesday, August 21  Secret Outing 
Friday, August 24  Parent Party
Monday, August 27  Swim Team Photos  @ MME before practice
Day/Date Meet Score Results
(Win/Loss/Place)
Sat. 8/25
MEET Start:

(Diving) 10:00 AM
(Swimming) 12:30 PM
Eau Claire Invite
Eau Claire North High School
Eau Claire, WI

Diving @ Northstar Middle School
2711 Abbe Hill Dr. 
Eau Claire, WI 54703
1. Madison Memorial 400
2. Minnetonka 380
3. Wayzata High School 364
4. Hudson High School 246
5. Eau Claire Memorial 228
6. Minneapolis Tigers-Millers-Ted 210
7. Robbinsdale Armstrong Swim 182
8. Chippewa Falls High School 180
9. Menomonie HS Girls Swim 118
10. River Falls High School 26
2nd
Thursday 8/30
MEET Start: 4:00 PM
v. Chanhassen
@ Minnetonka Aquatics Center
Varsity
TONK  97   |  CHAN 81
Junior Varsity

TONK   99   |   CHAN 76
Potluck follows meet
Sat. 9/8
MEET Start: 
(Diving): 8:30 AM
(Swim): 1:00 PM
10th Annual Minnetonka Varsity Invitational
@ Minnetonka Aquatics Center
1. Minnetonka 690
2. Wayzata High School 530
3. Eden Prairie 433
4. Breck School 238
5. Chanhassen High School 207
6. Maple Grove 129
7. Hopkins Royals 60
8. Osseo Senior High School 38
Sat. 9/15
MEET Start: 11:00 AM

1.  Minnetonka     567  
2. Hutchinson   418      
3. Fargo Davies    231      
4.  Andover  202        
4. Sheyenne Mustangs  202      
6.  West Fargo Packers  109      
7.  Bemidji  105      
8.  Alexandria Cardinals  89 
9. Mandan   88        
10. Fargo South   77        
10. Shanley High School  77        
12.  Flyers   66  
13.  Becker Bulldogs 40      
14.  Apollo Girls Swimming  36     

W
RESULTS
 | RECAP

Mon. 9/17
MEET Start: 5:00 PM
Varsity
TONK  102  |  WAYZ 82
Junior Varsity
TONK  89   |   WAYZ 97
Sat 9/22
MEET Start:  
6:30 PM
Maroon & Gold-Gold Division
U of M Natatorium
1.  Minnetonka     545  
2. Edina   486      
3. Eden Prairie   402      
4.  Stillwater  230   
5. Bismarck Century, NY  201     
6. Chanhassen  149      
7.  Northfield  102      
8.  Minneapolis Washburn  76 
9. Big Lake   54        
10. St. Paul Central  46
11. Rochester Mayo   34        
Thurs 9/27
MEET Start:  
5:30 PM
Varsity
TONK  80  |  EDI  101
Junior Varsity
TONK  111  |   EDI   69
Tues. 10/2 
MEET
Start: 5:00 
v. Hopkins  
@ Minnetonka Aquatic Center
Varsity
TONK  101  |  HOPK    83
Junior Varsity
TONK  110  |   HOPK    68
Potluck follows meet
Sat. 10/6
MEET Start:
9:00 - diving
12:00 - swimming
1. TONK 589
2. Prior Lake  414
3. Eden Prairie (diving only) 26
Tues. 10/9
MEET
Start:
5:00 PM
v. Eden Prairie
@ Minnetonka Aquatic Center
Varsity
TONK  95  |  EDPR    86
Junior Varsity
TONK  107  |   EDPR   79
Potluck follows meet
Sat.  10/13
MEET
Start: 6:00 PM
True Team State
U of M Natatorium
1. TONK 2504
2. Edina  2274
3. Wayzata  2166
4. Stillwater  2097.5
5. East Ridge 1275
6. Hopkins 1258.5
7. Mounds View 1250
8. Maple Grove 1089.5
9. Buffalo   948.5
10. St. Michael-Albertville 940.5
11. Farmington 927
12. Blaine 888.50
Tues. 10/16
MEET
Start: 4:30
PINK vs PURPLE Intrasquad
@Minnetonka Aquatics Center
PURPLE  1,233.5
PINK         940.5
SENIOR NIGHT
Thurs. 10/25
MEET
Start: 6 pm
Not scored
Sat. 10/27
MEET
Start: 12 pm
Wed.-Fri.
Nov. 7-9

MEET Start: 6:00 PM 
Varsity Sections
@Minnetonka Aquatics Center

SCORE
Wed.-Fri.
Nov 14-16 
MEET Start: 6:00 PM
State Championship
U of M Natatorium
 
1 Edina 365
2 Minnetonka 231
3 Wayzata 186
4 Eden Prairie 178.50
5 Robbinsdale Armstrong  131
6 Stillwater  117
7 Eagan 115
8 St. Michael-Albertville 107
9 Prior Lake 92
10 Andover 81
11 Hopkins 72
12 Minneapolis Southwest  71
13 Lakeville North 70
14 Lakeville South 61
15 Chanhassen 60.5
16 Anoka  58
17 Rosemount  47
18 Eastview 41
19 Buffalo  31
20 Coon Rapids  28
21 Apple Valley  26
22 Owatonna  20
23 St. Louis Park  19
24 St. Could Tech 18
25 Blaine  16
26 St. Anthony  14
27 Minneapolis Washburn 13
28 Farmington  12
29 Burnsville  8    
30 East Ridge, Forest Lake  6
32 Rogers, Woodbury 5
34 Mounds View, Osseo 4
36 Maple Grove 2
37 Champlin Park, Brainerd 1
2nd
RESULTS | RECAP
 
TBD
Pizza Party follows at High School
TBD
Sleepover and Captain's Breakfast 
TBD
Team Banquet

Please see EVENTS/ARCHIVED RESULTS for past seasons.