Background-image
2019-20 Boys Results

2019-20 Boys High School Swim & Dive

Please see EVENTS/ARCHIVED RESULTS for past seasons.

Monday, Nov.11
Parent/Athlete/Coach meeting at MHS Forum @ 6:00 pm—MANDATORY
Monday, Nov. 25
FIRST DAY OF PRACTICE 
TBD
Lifetime photos
Thursday, Dec. 12
Parent Party @ Wargins
Date
Event
Score
Results
Friday, Dec. 6
Meet Start: 5:00 PM
Grand Rapids Dual Meet
@ Minnetonka Aquatics Center
Varsity
TONK 103    GRPD 70
JV
TONK  95    GRPD 54
Potluck follows meet
Saturday, Dec. 7
Meet Start: 
Diving — 8:30 AM
Swimming — 1:00 PM
7th Annual  Minnetonka  Invite @ Minnetonka Aquatic Center
1. Edina 587
2. Minnetonka 511
3. Wayzata 305.5
4. Breck-Blake 303
5. Chanhassen-Chaska 257
6. Eagan 125
7. Forest Lake 95
8. Buffalo-Maple Lake 84.5
9. Minnehaha Academy 31
10. North St Paul 24
11. Grand Rapids 2
2nd
RESULTS | RECAP
Friday, Dec. 13
Meet Start: 5:00 PM
Hopkins Dual Meet
@ Minnetonka Aquatic Center
 Varsity
TONK 142    HOPK 44
JV
TONK  107   HOPK 18
W
RESULTS | RECAP 
Potluck follows meet
Tuesday, Dec. 17
Meet Start: 6:00 PM
Chaska-Chanhassen Dual Meet @ Pioneer Ridge Middle School
1085 Pioneer Trail,
Chaska, MN 55318
Varsity
TONK 91    CHNS 93
JV
TONK  126   CHNS 54
L
RESULTS | RECAP
New Pool Record
Oliver Poitevent,  6 dives  248.80
Friday, Dec. 20
Meet Start: 5:30 PM
Edina Dual Meet 
Art Downey Aquatics Center
Southview Middle School, 4725 S View Ln, Edina 
Varsity
TONK 82    EDIN 99
JV
TONK  101     EDIN 85
L
RESULTS | RECAP
Friday, December 27
Meet Start: TBD
Grand Rapids Up North Invite 
Travel Meet @ Grand Rapids
(Travel dates: 12/26-27)
1. Minnetonka 583
2. Chanhassen-Chaska  531.5
3. Prior Lake Lakers 409.5
4. Farmington 279
5. Grand Rapids  248
6. Chisago Lakes Area 167
7. Chisholm 77
1st
RESULTS | RECAP
Friday, January 3
Meet Start: 5:30 PM
Varsity
TONK 100   WAYZ  84
JV
TONK  104   WAYZ 79
Saturday, January 4
Meet start: 6:00 PM
Maroon and Gold Invite
U of M Natatorium 
1. Edina 529.5
2. Omaha Creighton Prep, NE 490
3. Wayzata 414
4. Minnetonka 370.5
5. Chanhassen-Chaska 321
6. Stillwater 315
7. Eden Prairie 283
8. BreckBlake 248
9. Maple Grove 245
10. Eagan 127
11. Forest Lake 82
12. Coon Rapids 38
13. Minnehaha Academy 32
4th
RESULTS | RECAP
CHANGE:
Thursday, January 16
Meet Start: 5:30 PM
St. Michael-Albertville Dual Meet  @ 4862 Naber Ave NE,
St. Michael MN
 
Varsity
TONK 95   STMA 83
Saturday, January 18
CHANGED on 1/16  
11:00AM Diving Warm up 
11:30AM Diving Competition
12:30PM Swim Warm up (Start while diving is finishing)
1:30PM Swim Competition

True Team Sections  
@Hidden Oaks Middle School, 15855 Fish Point Rd, 
Prior Lake, MN 55372

Note: The bus will now depart outside of Pagel at 10:30 AM for the swimmers to watch the diving competion

1. Minnetonka 1435.5
2. Chanhassen-Chaska StormHawks 1210
3. Prior Lake Lakers 1086
4. Shakopee 743
5. Bloomington Jefferson Jaguars 678
6. Waconia Boys Swimming 513.5
7. Burnsville High School 232
1st
RESULTS | RECAP
Friday, January 24
Meet Start: 5:30 PM
Buffalo Dual Meet
@ Minnetonka Aquatic Center 
Varsity
TONK 103   BFLO  75
JV
TONK  99    BFLO 71
Saturday, January 25
Meet Start: 5:00 PM
True Team State
U of M Natatorium

1. Minnetonka 2378
2. Edina 2209
3. Wayzata 2024.5
4. Stillwater 1713.5
5. Chanhassen-Chaska 1600.5
6. Prior Lake 1267.5
7. Duluth 1143
8. Maple Grove 1142.5

1st
RESULTS | RECAP
Friday, January 31
Meet Start: 5:00 PM
Eden Prairie Dual Meet
@ Minnetonka Aquatic Center
Varsity
TONK 93   EDPR 92
JV
TONK  106    EDPR 62
Tuesday February 4
Meet Start: 5:00 PM
BLACK & BLUE MEET
@ Minnetonka Aquatic Center
 
RESULTS
Potluck follows the meet: SENIOR RECOGNITION
Friday, February 14 - Diving 6:30 PM
Sat., February 15 - Swimming 12:00 PM
(Times to be confirmed)
JV Swim Championships @ Minnetonka Aquatic Center 
Not scored
Wednesday–Friday, February 19-21,
Wed. Prelims - 6:00 PM
Thurs. Diving - TBD
Friday Finals - 6:00 PM
(Times to be confirmed)
Diving Results
Qualifying for state
Oliver Poitevent 2nd
Jack Eichhorn 3rd
Also top 8:
Andrew Bussmann 7th
Trey Maroney 8th

Final Results:
1. Minnetonka 529.5
2. Chanhassen-Chaska  439
3. Eden Prairie   350.5 

4. Prior Lake  231.5
5. Shakopee 186

6. Waconia   141
7. Bloomington Jefferson  121
8. Burnsville High School 60.5

New pool records
200 Medley Relay                 1:35.07
M. Shelstad, J. Wargin, R. Lund, B. Binder

200 Yard IM           John Wargin        1:53.48

Thursday - Saturday,
Feb 27 – 29
Start Time 6:00 PM
State Championship Meet
U of M Natatorium
PRELIMINARY DIVING:
Oliver (3rd) and Jack  (10th) advance to finals
All but two swims advance to finals
3rd
RESULTS | RECAP
Saturday, Feb. 29
PIZZA Party at high school following State Championship
TBD
Team Banquet @ TBD