Background-image
Partners
USATF
USATF+NJ
Sponsors
National Qualifiers

Flyers National Qualifiers

To date, 176 Westfield Area Y Flyers have qualified for the USATF National Junior Olympic Championships… 127 in Track & Field and 49 in Cross Country.

 

2017 Cross Country

6 Qualifiers in 6 Individual Events

Name

Age

Distance

Matthew Blessington

8

2000m

Simon Cruz

9

3000m

Reean Dias

8

2000m

Claire Flagg

12

3000m

Jasmine Parran

7

2000m

Margaret Zhu

14

4000m

 

2017 Track & Field

22 Qualifiers in 29 Individual Events and 2 Relays

Name

Age

Event(s)

Alexandra Bonn

11-12

Pentathlon, 80m 30” Hurdles, High Jump, Long Jump

Madeline Bonn

9-10

High Jump, 4x100m

Cailyn Cajuste

9-10

4x100m

Caudell Cajuste

11-12

4x400m

Reean Dias

7-8

1500m

Grace Endy

13-14

3000mRW

Melissa Endy

17-18

3000mRW

Orlando Guzman Jr

11-12

4x400m

Katie Hamilton

13-14

800m

Gabriel Jackson

11-12

Javelin Aero 450g, 4x400m

Elizabeth Koizumi

11-12

1500mRW

Paul Koizumi

13-14

3000mRW

William McGlynn

13-14

800m, 1500m, 3000m

Emma Muir

9-10

Triathlon, Long Jump, High Jump, Javelin Mini 300g

Alexis Ray

9-10

4x100m

Chris Salkowski

15-16

Javelin 800g

Dalila Scouloukas

9-10

4x100m

Damian Scouloukas

11-12

80m 30” Hurdles, High Jump, Long Jump

Benjamin Spergel

13-14

100m 33” Hurdles, 200m 30” Hurdles

Braden Stryker

13-14

Shot Put 4kg, Discus 1kg

Bryan Tucker

11-12

200m, Javelin Aero 450g

Andrew Vilarin

11-12

4x400m

 

2016 Cross Country

7 Qualifiers in 7 Individual Events

Name

Age

Distance

Jordyn Ament

12

3000m

Caroline Collins

14

4000m

Simon Cruz

8

2000m

Orlando Guzman

10

3000m

Eamon Mason

10

3000m

William McGlynn

13

4000m

Andrew Vilarin

10

3000m

 

2016 Track & Field

21 Qualifiers in 25 Individual Events and 1 Relay

Name

Age

Event(s)

Matias Arbelaez

12

800m

Alexandra Bonn

11

80m 30" Hurdles, 4x100m

Madeline Bonn

8

Javelin Mini 300g

Gabriel Costa

10

Javelin Mini 300g

Lucas Costa

8

Long Jump, Javelin Mini 300g

Grace Endy

13

3000m RW

Melissa Endy

17

3000m RW

Mychaela Fields

8

100m, 200m, 400m

Abigail Granrath

12

1500m, 4x100m

Emma Howlett

12

Shot Put 6lb

Elizabeth Koizumi

10

1500m RW

Paul Koizumi

13

3000m RW

Madison Kologi

12

4x100m

Jeremy Kronheimer

14

Javelin 600g

Eamon Mason

10

1500m

Nicole Massa

15

Discus 1kg, Javelin 600g

William McGlynn

13

3000m

Emma Muir

9

High Jump, Javelin Mini 300g

Julia Skultety

12

4x100m

Zachary Spergel

15

2000m SC, 3000m

Andrew Vilarin

10

800m

 

2015 Cross Country

6 Qualifiers in 6 Individual Events

Name

Age

Distance

Caroline Collins

13

4000m

Eamon Mason

9

3000m

William McGlynn

12

3000m

Griffin Murphy

11

3000m

Zachary Spergel

14

4000m

Andrew Vilarin

9

3000m

 

2015 Track & Field

12 Qualifiers in 16 Individual Events

Name

Age

Event(s)

Alexandra Bonn

10

100m, 200m, Long Jump

Grace Endy

12

1500m RW

Melissa Endy

16

3000m RW

Lauren Henkel

13

3000m RW

Elizabeth Koizumi

9

1500m RW

Paul Koizumi

12

1500m RW

Eamon Mason

9

1500m

Nicole Massa

14

Javelin

Will McGlynn

12

3000m

Emma Muir

8

Long Jump, Javelin Mini

Damian Scouloukas

10

Long Jump

Braden Stryker

12

Discus, Shot Put

 

2014 Cross Country

14 Qualifiers in 7 Individual Events and 1 Team Event

Name

Age

Distance

Abigail Granrath

10

3000m

Eamon Mason

8

2000m

Griffin Murphy

10

3000m

Ronit Rao

12

3000m

David Sanchez

8

2000m

Andrew Vilarin

8

2000m

Thomas Whitehead

15

5000m

Thomas Chen

Declan LeWarn

Will McGlynn

Dustin Paden

Jason Paden

Ronit Rao

Kyle Tierney

Brian Viscido

11-12

3000m Team

 

2014 Track & Field

21 Qualifiers in 11 Individual Events and 2 Relays

Name

Age

Event(s)

Matthew Ackerman

11

1500m RW

David Broughton

12

4x800m

Thomas Chen

11

4x800m

Alannah Clarke

14

4x800m

Grace Endy

11

1500m RW

Melissa Endy

15

3000m RW

Abigail Granrath

10

1500m

Lauren Henkel

12

1500m RW

Paul Koizumi

11

1500m RW

Jeremy Kronheimer

12

4x800m

Emily Lenox

13

4x800m

Eamon Mason

8

1500m

Nicole Massa

13

4x800m

William McGlynn

11

4x800m

Ronit Rao

12

4x800m

Katherine Russell

14

4x800m

Barney Veres

11

4x800m

Andrew Vilarin

8

1500m

Madeline Walters

12

Javelin Mini, Discus

Kathryn Whitehead

13

4x800m

Thomas Whitehead

15

2000m SC

 

2013 Cross Country

8 Qualifiers in 8 Individual Events

Name

Age

Distance

Thomas Chen

10

3000m

Eamon Mason

7

2000m

Mia Melao

14

4000m

William McGlynn

10

3000m

Ronit Rao

11

3000m

Zachary Spergel

12

4000m

Kathryn Whitehead

12

3000m

Thomas Whitehead

14

4000m

 

2013 Track & Field

23 Qualifiers in 13 Individual Events and 6 Relays

Name

Age

Event(s)

Matthew Ackerman

10

1500m RW, 4x400m

Eric Bebel

13

4x400m, 4x800m

Ryan Bebel

13

4x400m, 4x800m

Dan Brody

14

4x400m

Jessica Brown

14

4x400m

Thomas Chen

10

4x400m

Isabella DeSimone

14

4x400m, 4x800m

Grace Endy

10

1500m RW, Long Jump

Melissa Endy

14

3000m RW, 4x800m

Colleen Glynn

13

4x400m, 4x800m

Abigail Granrath

9

1500m

William Loggia

12

4x800m

Nicole Massa

12

Javelin Mini

William McGlynn

10

1500m, 4x400m

Ajay Olson

12

Long Jump

Ronit Rao

11

4x800m

Katelyn Romanovich

14

4x400m, 4x800m

Zachary Spergel

12

3000m, 4x800m

Braden Stryker

10

Shot Put, 4x400m

Brian Viscido

11

4x800m

Madeline Walters

11

Javelin Mini

Thomas Whitehead

14

3000m, 4x400m, 4x800m

Michael Zacieracha

14

800m, 4x400m, 4x800m

 

2012 Cross Country

7 Qualifiers in 7 Individual Events

Name

Age

Distance

Thomas Chen

10

3000m

Will McGlynn

10

3000m

Zachary Spergel

12

3000m

Benjamin Tretter

8

2000m

Brian Viscido

10

3000m

Thomas Whitehead

13

4000m

Zachary Zacieracha

10

3000m

 

2012 Track & Field

17 Qualifiers in 7 Individual Events and 3 Relays

Name

Age

Event(s)

Matthew Ackerman

9

1500m RW

Ian Andrew

13

4x400m

Amanda Bush

14

4x800m

Isabella DeSimone

13

4x400m

Paul Dunham

14

4x400m

Grace Endy

9

1500m RW

Melissa Endy

13

3000m RW

Caitlin Glynn

15

1500m, 3000m

Abigail Granrath

8

800m

Jae Heo

14

4x400m

James Lynch

14

4x400m

Megan Power

14

4x400m, 4x800m

Cindy Qiang

13

4x400m, 4x800m

Darian Siegel

14

4x400m

Ryan Siegel

14

4x400m

Jillian Walter

14

4x400m, 4x800m

Emily Wilson

12

80m Hurdles

 

2011 Cross Country

1 Qualifier in 1 Individual Event

Name

Age

Distance

Elizabeth Shoobs

8

2000m

 

2011 Track & Field

9 Qualifiers in 5 Individual Events and 1 Relay

Name

Age

Event(s)

Amanda Bush

13

4x800m

Claire Drewniak

14

4x800m

Katie Drewniak

14

4x800m

Paul Dunham

13

Javelin

Grace Endy

8

Long Jump

Melissa Endy

12

1500m RW

Lauren Henkel

8

1500m RW

Nicole Massa

10

Javelin Mini

Jillian Walter

13

4x800m

 

2010 Track & Field

1 Qualifier in 1 Individual Event

Name

Age

Event(s)

Melissa Endy

11

1500m RW

 

2009 Track & Field

1 Qualifier in 1 Individual Event

Name

Age

Event(s)

Melissa Endy

10

1500m RW