Background-image
GPAC Sponsors
Swim+%26+Tri
Arena
Emerald+Coast+Realty
FSI+Group
Swimming+World+Magazine
Sam%27s+Fun+City
High+Point+Hotels
Bagel+Heads
Hoffman+and+Associates
Team+Towels
Sponsors
SES Qualfiers

2018 Long Course Southeastern Championship Qualifiers

The following swimmers are qualified for the Southeastern Championship held in Knoxville, TN July 19-22.  Congratulations to all our swimmers!

10 & Under: Taylor Cements, Landon Garcia, Sara Gray, Noah Jacobs, Kouper Kraus, Ian Malone, William McNally, Avery Witte

11-12: Alex Birthright, Megan Corcoran, Kevin Herr, Braedan Jacobs, Max Little, Jaydah Phelan, Logan Robinson, Cain Scoggins, Alex Sullivan, Jameson Walker

13-14: Trinity Devanney, Landry Hadder, Claire Han, Sara Lypko,  Maren Mackey, Sarah Marks*, Aiden Morgan, Jack Rowell, Noah Scoggins, Emma Wortman

Senior: Braden Barkley*,Coulson Barfield, Paige Connors, Megan Doyle*, Cason Forst, James Henderson*, Renee Henderson, William Henderson, Makayla Ludwick, AJ Luth, Grace Matthews, Manas Pandey, Walker Parra, Carrigan Rice, Seth Scoggins, Grace Sill, Tanker Speck, James Tracey, Cali Wilson, Liam Winans, Nevada Wood,
Thomas Young

*denotes short course qualifying time

(50)
5/10/18

 

 

2018 Short Course Southeastern Championship Qualifiers

The following swimmers are qualified for the Southeastern Championship held in Huntsville, AL February 16-18, 2018.  Congratulations to all our swimmers!

10 & Under: Landon Garcia, Noah Jacobs, Max Little, Ian Malone, Carson Rice, Cain Scoggins,
Alex Sullivan

11-12:  Megan Corcoran, Korbin Menser, Kat Ralls, Logan Robinson, Jameson Walker
 
13-14: Trinity Devanney, Landry Hadder, Claire Han, Sara Lypko, Maren Mackey, Sarah Marks, Aiden Morgan, Jack Rowell, Noah Scoggins, Emma Wortman

Senior: Braden Barkely, Coulson Barfield, Paige Connors, Meghan Doyle, Cason Forst, James Henderson, Renee Henderson, William Henderson, Makayla Ludwick, AJ Luth, Grace Matthews, Manas Pandey, Walker Parra, Carrigan Rice, Grace Sill, Tanker Speck, James Tracey, Cali Wilson, Nevada Wood, Thomas Young

(42)
1/16/17

 

2017 Long Course Southeastern Championship Qualifiers

The following swimmers are qualified for the Southeastern Championship held in
Huntsville, AL July 20-23.  Congratulations to all our swimmers!

10 & Under: Landon Garcia, Max Little, Ian Malone, Belle McNally, William McNally, Carson Rice, Cain Scoggins

11-12: Megan Corcoran, Claire Han, Amelia Hoitt, Braedan Jacobs, Sara Lypko,
Grace McNally, Korbin Menser, Kat Ralls, Hudson Trammell

13-14:  Braden Barkley, Paige Connors* Trinity Devanney, Landry Hadder, Malia Ludwick*,
Maren Mackey, Aiden Morgan, Noah Scoggins, Emma Wortman

Senior: Coulson Barfield, Amy Brown, Sophia Diagne, Meghan Doyle*, Scott Griffith, Zoe Hall, James Henderson*, Renee Henderson, William Henderson, Austin Lee, Makayla Ludwick,
AJ Luth, Grace Matthews, Manas Pandey, Walker Parra, Nicholas Petruska, Carrigan Rice, Seth
Scoggins, Grace Sill, Tanker Speck, James Tracey, Cali Wilson, Liam Winans, Nevada Wood,
Thomas Young

* denotes short course qualifying time

(51)
6/26/17

 

2017 Short Course Southeastern Championship Qualifiers

The following swimmers are qualified for the Southeastern Championship held in
Auburn, AL February 17-19, 2017.    Congratulations to all our swimmers!

 

10 & Under: Braedan Jacobs, Max Little, Shelby Smith

11-12:  Landry Hadder, Claire Han, Malia Ludwick, Korbin Menser, Sara Lypko,
Emma Wortman
 
13-14:  Braden Barkley, Paige Connors, Trinity Devanney, Renee Henderson, William Henderson, Lauren Jorgensen, Sam Laggan, Rachel Lee, Maren Mackey, Aiden Morgan,
Noah Scoggins, Tanker Speck, Delaney Turner, Liam Winans

Senior: Coulson Barfield, Jacob Chambers, Sophia Diagne, Meghan Doyle, Cason Forst,
Scott Griffith, Zoe Hall, James Henderson, Alex Hernandez, Austin Lee, Makayla Ludwick,
AJ Luth, Grace Matthews, Walker Parra, Nicholas Petruska, Carrigan Rice, Grace Sill, James Tracey, Nevada Wood, Thomas Young

(43)
1/30/17

2016 Long Course Southeastern Championship Qualifiers

The following swimmers are qualified for the Southeastern Championship held in Nashville/Brentwood TN July 21-24, 2016. Congratulations to all our swimmers!
 

10 & Under: Landon Garcia, Braedan Jacobs, Max Little, Cain Scoggins, Shelby Smith

11-12:  Paige Bridges, Trinity Devanney, Claire Han, Malia Ludwick, Sara Lypko, Sarah Marks, Grace McNally, Korbin Menser, Aiden Morgan, Joseph Richbourg, Noah Scoggins, Emma Wortman

13-14:  Braden Barkley, Jacob Bell*, Renee Henderson, William Henderson, Cannon Hutchens, Sam Laggan*, Rachel Lee, Makayla Ludwick, Maren Mackey, Manas Pandey, Walker Parra, Carrigan Rice, Matthew Rodgerson, Seth Scoggins, Tanker Speck, James Tracey, Liam Winans

Senior: Coulson Barfield, Caitlin Bridges, Amy Brown, Jacob Chambers, Celine Coleman, Anthony Davis, Lexi DeJesus, Sophia Diagne, Meghan Doyle, Brooke Ferrara, Cason Forst, Scott Griffith, Zoe Hall, James Henderson, Austin Lee, AJ Luth, Jenna Luth*, Grace Matthews, Nicholas Petruska, David Sears, Grace Sill, Nevada Wood, Thomas Young

* denotes short course yards qualifying standard

(57)
7/11/16

2016 Short Course Southeastern Championship Qualifiers

The following swimmers are qualified for the Southeastern Championship held in
Auburn, AL February 19-21, 2016.  Congratulations to all our swimmers!

 

10 & Under: Connor Devanney, Braedan Jacobs, Korbin Menser, Kat Ralls

11-12:  Malia Ludwick, Maren Mackey, Aiden Morgan, Samual Rice, Joseph Richbourg, Noah Scoggins
 
13-14:  Braden Barkley, Jacob Bell, Lexi DeJesus, Cason Forst, Renee Henderson, William Henderson, Cannon Hutchens, Sam Laggan, Rachel Lee, Makayla Ludwick, Gracie Matthews, Manas Pandey, Walker Parra, Carrigan Rice, Matthew Rodgerson, Seth Scoggins, James Tracey, Cali Wilson, Liam Winans

Senior: Coulson Barfield, Jacob Chambers, Celine Coleman, Anthony Davis, Sophia Diagne, Meghan Doyle, Brooke Ferrara, Scott Griffith, James Henderson, Austin Lee, AJ Luth, Jenna Luth, Grace Menzies, Tatiana Oberley, Peyton Parra, Nicholas Petruska, Heidi Schellin, David Sears, Grace Sill, Bryceon Snowman, Nevada Wood, Thomas Young

(51)
Updated:  2/10/16

 

2015 Long Course Southeastern Championship Qualifiers
The following swimmers are qualified for the Southeastern Championship held in Knoxville, TN July 16-19 Congratulations to all our swimmers!

10 & Under: Jackson De La Piedra, Connor Devanney,  Claire Han, Amelia Hoitt, Braedan Jacobs, Sara Lypko, Alexandra McCreary, Grace McNally, Korbin Menser, Kat Ralls

11-12:  Braden Barkley, Paige Bridges, Caleb Chen, Paige Connors, Justin Durham, Sam Laggan, Maren Mackey, Kobi Menser, Aiden Morgan, Samual Rice, Noah Scoggins

13-14:  Jacob Bell, Caitlin Bridges, Lexi DeJesus, Cason Forst, Renee Henderson, William Henderson, Cameron Jones, Makayla Ludwick, Gracie Matthews, Manas Pandey, Walker Parra, Matthew Rodgerson, Seth Scoggins, James Tracey, Liam Winans

15 & Up: Coulson Barfield, Jacob Chambers, Celine Coleman, Anthony Davis, Sophia Diagne, Brooke Ferrara, Scott Griffith, Zoe Hall, James Henderson, Austin Lee, AJ Luth, Tatiana Oberley, Peyton Parra, Nicholas Petruska, Heidi Schellin, David Sears, Grace Sill, Nevada Wood, Thomas Young

(55)
7/13/15