Background-image
Boys Short Course

 

8-Under Boys

Event

Name

Team

Year

Time

50 Free

C. Lundgren

BBD

1981

31.57

100 Free

David Snider

PKB

2010

1:11.35

200 Free

Brendan Neal

TRIC

2010

2:33.77

50 Back

Ashton Whiteleather

PKB

2003

37.63

100 Back

Brendan Neal

TRIC

2010

1:22.72

50 Breast

Josh Stone

MAC

1993

42.13

100 Breast

Grant Ridenour

HYCAT

2013

1:39.85

50 Fly

C. Camienski

SUN

 

35.68

100 Fly

David Snider

PKB

2010

1:30.13

100 IM

Josh Stone

MAC

1993

1:22.08

200 IM

David Snider

PKB

2010

3:06.57

200 Free Relay

 

UCAT

2001

2:32.98

400 Free Relay

D. Snider, J. Stuart, W. Starcher, L. Stuart

PKB

2009

4:45.87

200 Medley Relay

J. White, W. Starcher, D. Snider, J. Stuart

PKB

2010

2:58.84

         

9-10 Boys

Event

Name

Team

Year

Time

50 Free

C. Lundgren

BBD

1982

27.79

100 Free

Matt Wallen

MOVSA

1995

1:00.15

200 Free

David Snider

PKB

2012

2:09.16

50 Back

Ashton Whiteleather

PKB

2004

32.82

100 Back

Ashton Whiteleather

PKB

2004

1:10.75

50 Breast

Matt Wallen

MOVSA

1995

35.51

100 Breast

Danny Ott

SUN

1985

1:21.08

50 Fly

T. Shumate

SUN

1979

30.45

100 Fly

Danny Ott

SUN

1985

1:08.75

100 IM

C. Bauer

BBD

 

1:10.71

200 IM

Danny Ott

SUN

1985

2:29.58

         

10-Under Boys

Event

Name

Team

Year

Time

200 Free Relay

S. McGraw, P. Berry, R. Bird, N. Zeli

UCAT

2000

2:06.94

400 Free Relay

B. Neal, L. Reese, A. Assi, R. Goff

TRIC

2011

4:45.87

200 Medley Relay

S. McGraw, P. Berry, R. Bird, N. Zeli

UCAT

1999

2:22.41

400 Medley Relay

 

UCAT

1993

5:25.68

         

11-12 Boys

Event

Name

Team

Year

Time

50 Free

Adam Poe

TRIC

2010

24.32

100 Free

Preston Padden

PKB

2010

50.81

200 Free

Preston Padden

PKB

2010

1:53.54

500 Free

Preston Padden

PKB

2010

5:06.69

1000 Free

Preston Padden

PKB

2010

10:42.18

1650 Free

Preston Padden

PKB

2010

18:15.68

50 Back

David Scherer

HYCAT

2003

29.05

100 Back

David Scherer

HYCAT

2003

1:01.74

200 Back

David Snider

PKB

2014

2:18.94

50 Breast

A. Wellman

YHSC

1988

31.34

100 Breast

C. Kline

SUN

1982

1:08.50

200 Breast

Kyle Rhodes

URGS

2004

2:40.81

50 Fly

David Scherer

HYCAT

2003

26.98

100 Fly

David Scherer

HYCAT

2003

58.84

200 Fly

David Snider

PKB

2014

2:28.35

100 IM

Danny Ott

SUN

1987

1:00.59

200 IM

Danny Ott

SUN

1987

2:13.84

400 IM

Terry Morris

MYAC

2007

4:59.02

200 Free Relay

R. McGraw, J. AbuRahma, I. Judd, A. Ross

HYCAT

2004

1:51.56

400 Free Relay

T. Green, A. Ross, A. Dementiev, D. Sherer

HYCAT

2003

4:06.48

200 Medley Relay

 

UCAT

1994

2:09.83

400 Medley Relay

 

UCAT

1993

4:29.39

         

13-14 Boys

Event

Name

Team

Year

Time

50 Free

Adam Poe

TRIC

2012

22.43

100 Free

Preston Padden

PKB

2012

48.52

200 Free

Preston Padden

PKB

2012

1:44.87

500 Free

Michael Northcutt

UCAT

2001

4:52.37

1000 Free

Michael Northcutt

UCAT

2001

10:00.29

1650 Free

Todd McGraw

HYCAT

2004

17:10.05

100 Back

Jake Preaskorn

FAST

2011

56.84

200 Back

Jake Preaskorn

FAST

2011

2:01.98

100 Breast

Jake Preaskorn

FAST

2011

1:01.51

200 Breast

Jake Preaskorn

FAST

2011

2:18.71

100 Fly

Tim Phillips

UNAT

2005

53.52

200 Fly

Todd McGraw

HYCAT

2004

2:02.65

200 IM

Jake Preaskorn

FAST

2011

2:01.84

400 IM

Michael Northcutt

UCAT

2001

4:24.29

200 Free Relay

Garrett Fink, Kinzie Bailey,

Nathan Burd, Preston Padden

HYCAT

2006

1:40.96

400 Free Relay

D. Scherer, J. AbuRahma, C. Lucci, T. Green

HYCAT

2005

3:37.52

800 Free Relay

J. AbuRahma, E. Walker, G. Fisher, T. Moore

HYCAT

2006

7:57.85

200 Medley Relay

C. Lucci, T. Green, D. Scherer, J. AbuRahma

HYCAT

2005

1:54.30

400 Medley Relay

C. Lucci, T. Green, D. Scherer, J. AbuRahma

HYCAT

2005

4:05.90

         

15-Over Boys

Event

Name

Team

Year

Time

50 Free

Tim Squires

HEAT

2009

21.15

100 Free

Tim Phillips

MYAC

2008

46.03

200 Free

Nate Carr

HYCAT

2013

1:41.15

500 Free

Justin Galbreath

UNAT

2009

4:34.36

1000 Free

Travis Green

HYCAT

2007

9:40.14

1650 Free

Nate Carr

HYCAT

2011

16:12.59

100 Back

Nate Carr

HYCAt

2013

51.56

200 Back

Nate Carr

HYCAT

2013

1:50.73

100 Breast

Kevin Donohue

WVA

2009

54.42

200 Breast

Nate Carr

HYCAT

2013

2:03.97

100 Fly

Austin Green

TRIC

2013

51.04

200 Fly

Austin Green

TRIC

2013

1:53.04

200 IM

Nate Carr

HYCAT

2013

1:51.82

400 IM

Nate Carr

HYCAT

2013

4:02.60

200 Free Relay

Adam Poe, Zach Shurow, Jack Wright, Austin Green

TRIC

2012

1:29.51

400 Free Relay

Andrew Boyles, Zach Abbott, Jake Preaskorn, Frank Csonka

FAST

2013

3:17.02

800 Free Relay

Jacob Nason, Zach Kidd, Josh Barnett, Nate Carr

HYCAT

2013

7:20.50

200 Medley Relay

J. Turner, K. Donohue, P. Murto, S. Fetsko

WVA

2009

1:39.51

400 Medley Relay

Jack Wright, Zach Shurow, Austin Green, Adam Poe

TRIC

2012

3:42.91