Background-image
Sponsors
Our Legacy

The SUSA Legacy

Hall of Fame

Collegiate Swimmers

Courtney Lynn Freed -- Lake Erie College (Painesville, OH) -- full ride scholarship

Timothy Kyle Senholtz -- Truman State University (Kirksville, MO)

Amelia Draney -- Boise State University (Boise, ID) -- full ride scholarship

Colby Clark -- Adams State University (Alamosa, CO) -- full academic+athletic

Katrina Price -- Dixie State University (St. George, UT) 

Megan Draney -- Dixie State University (St. George, UT)

Kayla Greer -- Dixie State University (St. George, UT)

Nathan Wallace -- Brigham Young University (Provo, UT) -- Partial Athletic Scholarship

 

NISCA All-American (Top 100 Time in USA) / Academic All-American

2015 -- Nathan Wallace, 50 Freestyle

2013 - Amelia Draney, 500 Freestyle

2012 - Amelia Draney, 500 Freestyle (& Academic All-American)

 

State Record Holders

Amelia Draney -- 3A HS State Record, 200 IM (2014)

Amelia Draney -- 3A HS State Record, 500 Freestyle (2013 & 2012)

Amelia Draney -- 3A HS State Record, 200 Freestyle (2012)

 

State Champions

2015

Holden Ellsworth -- 200 IM -- Utah SC JO Championships

Nate Wallace -- 50 FR, 100 FR -- Utah 3A HS Championships

Colby Clark -- 500 FR -- Utah 3A HS Championships

Zoe Smith -- 50 FR -- Utah 3A HS Championships

2014

Elisa Price -- 50 BK, 100 BK -- Utah LC State Championships

Amelia Draney -- 200 FR, 400 FR -- Utah LC State Championships

Kevin Bunn -- 100 FR -- Utah LC State Championships

Kevin Bunn -- 50 FR -- Utah SC JO Championships

10 & Under Girls 4 x 100 FR Relay -- Utah SC JO Championships (Kylee Trimble, Savannah Kochel, Annie Robinson, Riley Schneider)

Ryan Bunn -- 200 FR -- Utah SC JO Championships

200 Freestyle Relay (Senior State Champions) -- Nathan Wallace, Makai Smith, Spencer Bleazard, Michael Pantelakis

400 Freestyle Relay (Senior State Champions) -- Spencer Bleazard, Nathan Wallace, Makai Smith, Michael Pantelakis

Amelia Draney -- 200 IM, 500 FR -- Utah 3A HS State Champion

Michael Pantelakis -- 200 IM, 500 FR -- Utah 3A HS State Champion

Lizz Dempsey -- 50 FR -- Utah 3A HS State Champion

Nathan Wallace -- 50 FR -- Utah 3A HS State Champion

Spencer Bleazard -- 100 FL -- Utah 3A HS State Champion

Makai Smith -- 100 FR, 100 BR -- Utah 3A HS State Champion

Spencer Bleazard, Makai Smith, Austin Anderson, Zach Rowe -- 200 Medley Relay, Utah 3A HS State Champions

Zach Rowe, Trevor Mathews, Spencer Bleazard, Makai Smith -- 200 FR Relay, Utah 3A HS State Champions

 

2013

Amelia Draney -- 200 FR, 500 FR, 1650 FR -- Utah SC Senior State Championships

                            -- 400 FR, 800 FR -- Utah LC State Championships

Ryan Bunn -- 11-12 boys 400 FR -- Utah LC State Championships

Tessa Trimble -- 100 Butterfly (2013 3A HS State)

Amelia Draney -- 200 FR, 500 FR (2013 3A HS State)

Mitchell Brown -- 50 FR (2013 3A HS State)

Madison Wawrzyniak, Tessa Trimble, Zoe Smith, Amelia Draney -- 4 x 100 FR Relay (2013 3A HS State)

2012

Amelia Draney -- 400 Free -- UTAH STATE CHAMPIONSHIPS

Tim Senholtz -- 100 Fly, 100 Breast -- 3A HS State

Amelia Draney -- 200 Free, 500 Free -- 3A HS State

2011

Tessa Trimble -- 100 Fly -- 3A HS State

Tim Senholtz -- 100 Fly -- 3A HS State

Amelia Draney -- 500 Free -- 3A HS State

Brady Karratti, John Utley, Tim Senholtz, Jon Goettsche -- 200 Medley Relay

Daniel Hilton, Tim Senholtz, Jon Goettsche, John Utley -- 200 Freestyle Relay

 

Sectionals Qualifiers

2015

Nathan Wallace, Colby Clark, Josh Weiland, Nathan Hook, Kristen Gross, Megan Draney, Kate Gross, Kayla Greer

2014

Amelia Draney

2013

Amelia Draney, Michael Pantelakis, Mitchell Brown, Makai Smith, Zoe Smith, Nathan Wallace, Tessa Trimble, Spencer Bleazard, Megan Draney, Zack Paddock

2012

Courtney Freed, Emily Morris, Amelia Draney, Brady Karratti, Tim Senholtz

2011

Brady Karratti, Tim Senholtz, Jon Goettsche, Daniel Hilton, John Utley, Emily Morris

 

Grand Prix Series Qualifiers

2012

Amelia Draney

Brady Karratti

Western Zone Championships Qualifiers/participants

2014

Holden Ellsworth

Kevin Bunn

2013

Amanda Ruhr

Ryan Bunn

2012

Ryan Bunn

2011

Courtney Freed

2010

Brady Karratti

John Utley

Emily Morris

2009

John Utley

 

High Point Awards (Overall Age-Group Top Finishers at State Championships)

2014

Kevin Bunn -- LC State Championships, 10 & under Boys 2nd place High Point

Amelia Draney -- LC State Championships, Senior girls 2nd place High Point

Holden Ellsworth -- IMX High Point, 10 & Under

2013

Amelia Draney -- LC State Championships, 15&Over Girls 1st place High Point

Amelia Draney -- IMX High Point, 17-year-old girls (Utah Senior State Championships)

Zack Paddock -- IMX High Point, 17-year-old boys (Utah Senior State Championships)

 

Coaches Awards

Shawn King -- 3A Mens Coach of the Year, 2014

Dani Caldwell -- 3A Womens Coach of the Year, 2012

Dani Caldwell -- 3A Mens Coach of the Year, 2011

 

Team Awards

2015 -- Utah Senior State Championships -- 1st place Team Spirit Award

2014 -- Utah Senior State Championships -- 3rd place team, 1st place Team Spirit Award

2013 -- Utah Senior State Championships (15&over) -- 4th place team

2012 -- Utah Senior State Championships (15&over) -- 3rd place team