Quick Links
USA+Swimming
safe+sport
western+zone
Oregon+Masters
Team+USA
USA+Paralympics
Make+a+Splash
IMX
Deck+Pass
swim+swam
swimming+world
Aquatic+Jobs
Arena
Hy-tek
TeamUnify
ASCA Certified Coaches

as of 6/14/2018

first last city cert level cert type
Mary Balfe Portland 1 USA Swimming
Patrick Beasley Lake Oswego 3 Age Group 
Steve Betts Redmond 5;4 AG; YMCA; USS
Jill Black Eugene 2 USA-S
Jessica Bohner Portland 1 USA Swimming
Robin Brickenden Grants Pass 4 USA Swimming
Bob Bruce Bend 5 NCAA I, Masters
Sandra Bullock Coos Bay 2 Junior College
Al Capron McMinnville 3 USA Swimming; Masters 
M.J. Caswell Mosier 1 USA Swimming; Masters
Kevin Cleary Hillsboro 2 Masters 
Jennie Condon Portland 2 USA Swimming
Matthew Crum Milwaukie 4;3 USA Swimming; Age Group
Tim Dodson Gresham 1 Age Group 
Monica Feigert Clatskanie 2 USA Swimming
Erin Fincher Newberg 3;2 Education; USA Swimming 
Amanda Foran Portland 2 USA Swimming
Sarit Gluz Beaverton 1 USA Swimming; NCAA II 
Barbara Harris Bend 3 Masters 
Leanne Hensley Astoria 2 Masters
Carolyn Heymann Lake Oswego 2 Age Group
Jackie James Springfield 2 High School 
Scott Kerr Springfield 5 USS
Laurie Kilbourn Lake Oswego 4 Education and Experience
Kyle Kimball McMinnville 4 USA Swimming
Jim Knaup Lebanon 2 USA Swimming; High School
Eric Laitinen Aurora 3 USA Swimming
Steffen Land Eugene 2 USA Swimming; High School 
Allen Larson Portland 2 Masters 
Rod Lundgren Gresham 2 USA Swimming
Tony Magden Portland 2 Age Group
Krista Miller Newberg 1 USA Swimming
Justin Morin Hillsboro 1 Age Group; USA Swimming
Lissa Parker Neotsu 2 Age Group; High School
Shannon Pearson Tillamook 1 USA Swimming; YMCA Age Group
Kim Phillips Salem 1 USA Swimming; High School
Alasdair Pullan Portland 2 USA Swimming 
Jesse Raskauskas Portland  3 Education and Experience 
James Resare Hillsboro 4 Age Group
Brad Robbins Wilsonville 4 USA Swimming
Gary Roberson Hillsboro 1 USA Swimming
Babette Romancier Albany 4 USA Swimming
Jeni Rossow Keizer 2 Age Group 
George Sampson McMinnville 2 USA-S
Stacia Shelton Tigard 2 USA Swimming
Hannah Siemens Portland 2 Age Group
Catherine Skinner Tualatin 2 Age Group
Lynn Snyder Portland 2 Age Group 
Ruth Stocks Portland 3 Age Group 
Bud Taylor Cottage Grove 4 USA-S
Nathan Templeman Canby 4 USA Swimming
Geoffrey Tiffany Salem 3 Age Group
Siouxha Tokman Medford 5 Int'l Age Group 
Sasha Trichler Coos Bay 2 Age Group
Josh Udermann Salem 1 NCAA I 
Stephanie Unger Portland 2 Age Group 
Summir Valls Newberg 2 USA Swimming
Richard Vaughn Eugene 4 USA Swimming
Cyndy von Weller Saint Helens 4 Age Group
Tim Waud Oregon City 3;2 Masters; Age Group
Tom Weltchek West Linn 5 USS
Michael Wheeler Portland 2 USA Swimming
Rick Wheeler Damascus 2 USA Swimming
Mark Worden Corvallis 3 USA-S; High School
Kermit Yensen Bend 2 Masters; USA Swimming
Meredith Yox Ashland 1 USA Swimming
John Zell Woodburn 3 USA-S; Masters