Background-image
Sponsors
Articles

Results submitted to the Banner:

2017-2018 Fall/Winter Results

Silver Championships

The Bennington Marauders competed this past weekend at the Silver Championship meet in Clifton Park, NY. Twenty three swimmers traveled for the meet and 14 of them placed in the top 8. This was the final winter meet for many of the swimmers. 

Placing in the top 8 was: 
Anthony Mazzola: 6th-100 Breast, 6th-50 Free
Perrin Marion: 7th-50 Free
Paige Marion: 7th-200 Fly
Gabe Nesbit: 7th-100 Fly
Sarah Asciutto: 6th-50 Free
Josha Roopnarine: 8th-100 Fly
Molly Harper: 6th-100 IM, 4th-100 Free
Raven French: 6th-50 Free, 6th-50 Fly
Alexina Dolmetsch: 8th-50 Back, 1st-100 Free, 1st-25 Fly 
Zach LaForest: 8th-100 Back, 8th-100 Breast, 5th-100 Fly, 2nd-100 Free
Grace Burhans: 7th-50 Free, 6th-100 Back, 3rd-100 Free
Amelia Zazzaro: 7th-100 Free
Devin Deets: 2nd-200 Fly
Emily Tibbetts: 1st-50 Breast, 1st-100 IM
 
Also swimming and posting best times for the Marauders was: Shay Callanan, Trinity Madison, Adeline Manning, James Murphy, Jesse Nesbit, Sadie Obenauer, Logan Parizo, Sebastian White, and Zoey Zazzaro. 
 
The following swimmers have achieved times that qualify for the upcoming Gold Championship meet in 2 weeks: Sarah Asciutto, Emily Tibbetts, Zach LaForest, Elyse Altland, Kendal Madison, Molly Harper and Paige Marion. 

Piranhas Pentathlon Results

The Bennington Marauders were back in action on Sunday, February 11th at the Piranhas Pentathlon in Clifton Park, NY. Six of the 22 swimmers from the Marauders placed in the top 8. Placing for the Marauders was: 
 
Emily Tibbetts: 6th-50 back, 9th-50 free, 9th-100 IM
Kendal Madison: 8th-50 free, 8th-100 IM
Elyse Altland: 3rd-100 free
Alexina Dolmetsch: 4th-50 fly, 7th-50 breast, 3rd-50 free
Zach Laforest: 2nd-100 fly, 3rd-100 free, 4th-100 back, 5th-100 breast
Devin Deets: 5th-100 fly, 6th-100 back, 7th-100 breast, 7th-10 free, 6th-200 IM
 
Also swimming and posting best times for the Marauders: Grace Burhans, Sarah Asciutto, Hannah Cyr, Perrin Marion, Amelia Zazzaro, Dominic Allen, Zoey Zazzaro, Sadie Obenauer, Gabe Nesbit, James Murphy, Sebastian White, Raven French, Nora Heffernan-Smith, Logan Parizo, Adeline Manning and Shay Callanan. 
 
The Marauders will compete again at home this Saturday against the Dalton Otters. 

Canajoharie Developmental and Chris Goody IMX Results 

The Bennington Marauders were busy this past weekend. On Saturday, January 13th, 11 swimmers from the Marauders competed at the Canajoharie Developmental meet in Canajoharie, NY. Placing in the top 10 was: 

 
Hannah Cyr: 4th-100 Free, 6th-100 Back, 8th-100 Breast, 5th-50 free, 3rd-200 Free
 
Devin Deets: 1st-100 Free, 2nd-100 Back, 1st-100 Fly, 2nd-50 Free, 2nd-200 IM
 
Anthony Mazzola: 2nd-100 Free, 1st-100 Back, 1st-100 Breast, 1st-50 Free, 1st-200 Free 
 
Molly Harper: 2nd-100 Free, 2nd-50 Fly, 8th-100 Breast, 1st-50 Breast, 3rd-50 Free
 
Shay Callanan: 3rd-100 Free, 4th-50 Back, 7th-50 Fly, 6th-50 Free, 1st-200 Free
 
James Murphy: 8th-100 Free, 7th-50 Back, 6th-50 Fly, 5th-50 Breast, 7th-50 Free
 
Perrin Marion: 3rd-100 Back, 3rd-100 Breast, 2nd-50 Free, 2nd-200 Free, 2nd 100 Free
 
Logan Parizo: 5th-50 Free, 7th-50 Back, 4th-50 Breast, 8th-50 Fly, 5th-100 IM
 
Gabe Nesbit: 3rd-50 Free, 5th-50 Back, 5th-50 Breast, 1st-50 Fly, 3rd-200 IM
 
Also swimming for the Marauders was Adeline Manning and Jesse Nesbit. 
 
The Marauders also swam on Sunday, January 14th at the Chris Goody IMX meet in Clifton Park, NY. Placing for the Marauders was: 
 
Elyse Altland: 7th-100 Breast
 
Josha Roopnarine: 9th-100 Breast, 9th-100 Back, 9th-100 Fly
 
Paige Marion: 9th-200 Fly, 9th-200 Back
 
Devin Deets: 7th-200 Fly, 8th-200 IM
 
Also competing for the Marauders was Shay Callanan, Zoey Zazzaro, and Perrin Marion. 
 
The Marauders will compete again on January 28th at Skidmore College. 

December Super Splash 

The Bennington Marauders were busy this past weekend competing at the December Super Splash at Union College in Schenectady. Placing in the top 10 for the Marauders was: 
 

Dominic Nuccio: 7th-50 free

Grace Burhans: 5th-100 fly, 5th-100 free

Devin Deets: 7th-50 free, 7th-200 IM
 
Elyse Altland: 1st-200 free, 7th-50 breast, 5th-100 free
 
Nathan Younce: 8th-100 breast, 7th-100 back
 
Dominic Allen: 6th-50 free, 5th-25 back
 
Paige Marion: 1st-50 free, 6th-100 back, 1st-100 free, 2nd-200 free
 
Also swimming and posting best times for the Marauders was Hadley Andrew, Sarah Asciutto, Catherine Bitteker, Greta Bitterer, Shay Callanan, Hannah Cyr, Raven French, Molly Harper, Nora Heffernan-Smith, Trinity Madison, Perrin Marion, Gabe Nesbit, Dominic Nuncio, Sadie Obenauer, Logan Parizo, Josha Roopnarine, Nathan Younce and Zoey Zazzaro.
 
The Marauders will compete again in early January.

2016-2017 Fall/Winter Results

Gold Championships

 

The Bennington Marauders completed their season this past week at the Gold Championships held at RPI in Troy, NY. Placing in the top 16 for the Marauders was: 

Zoey Zazzaro: 10th-100 Free

Molly Harper: 6th-50 Breast, 16th-100 Breast

Elyse Altland: 10th-50 Breast, 11th-100 Breast

Elyse placed well enough in the 11-12 category to return both Friday and Saturday night to swim in the finals. 

Also competing and posting best times for the Marauders was: Emily Tibbetts, Shay Callanan, and Zach LaForest. 

The Marauders are on break now and will resume swimming in early May. 

Silver Championships

The Marauders were busy this past weekend at the Silver Championship meet at RPI. Twenty four swimmers attended the meet and 14 placed in the top 16. Placing for the Marauders was: 
 

Elyse Altland: 9th-50 Back, 4th-100 IM, 15th-100 Back, 1st-200 Free, 16th-100 Fly, 16th-200 IM, 3rd-50 Fly

 
Nora Heffernan-Smith: 10th-25 Back, 3rd-25 Breast, 8th-50 Free, 8th-25 Fly, 8th-25 Free 
 
Braeden McManus: 10th-25 Back, 2nd-50 Free
 
Molly Harper: 12th-50 Back, 9th-100 Free, 4th-200 Free, 9th-100 Back, 2nd-50 Fly, 1st-100 Breast, 1st-100 IM
 
Catherine Bitteker: 16th-50 Back, 14th-100 Free, 13th-50 Free, 12th-50 Fly
 
Emily Tibbetts: 11th-50 Breast, 12th-100 Free, 4th-50 Fly, 16th-100 IM
 
James Murphy: 10th-50 Breast, 15th-50 Fly
 
Shay Callanan: 6th-100 IM, 5th-100 Back, 14th-50 Free, 6th-50 Fly, 8th-200 Free
 
Anthony Mazzola: 15th-200 Free, 13th-100 Breast, 13th-50 Free, 16th-100 Back, 10th-100 Fly
 
Zach LaForest: 1st-50 Free, 15th-100 Back, 8th-100 Fly, 4th-100 Free 
 
Zoey Zazzaro: 12th-100 IM
 
Grace Burhans: 15th-100 Fly, 16th-100 Free
 
Iris Nofziger: 9th-50 Free
 
Perrin Marion: 16th-50 Fly 
 
In addition, Molly Harper was a high point trophy winner (2nd place) in the 9-10 girls age group 
 
Also competing and posting best times for the Marauders was: Amelia Zazzaro, Isabel Mazzola, Logan Parizo, Ariana Monegro-Vilchez, Lexie Pedersen, Greta Bitterer, Elijah Nofziger, Aislinn McManus, Gabe Nesbit and Mary Mendez. 
 
The Marauders will complete their season in 2 weeks at the Gold Championship meet at RPI in Troy, NY. 

Bluefins Last Chance Meet 

The Marauders were busy this past week at the Bluefins Last Chance Meet at RPI. Sixteen swimmers competed at the event. Placing for the Marauders was: 

Perrin Marion: 8th-50 Fly, 7th-50 Free, 9th-50 Breast

Amelia Zazzaro: 5th-50 Breast

Greta Bitteker: 6th-50 Back, 9th-100 Free 
 
Anthony Mazzola: 9th-200 Free, 10th-100 Back, 6th-100 Free, 5th-100 Breast
 
Shay Callanan: 10th-50 Free, 7th-50 Back, 3rd-100 IM, 6th-50 Fly, 6th-100 Free
 
Catherine Bitteker: 5th-100 IM, 6th-50 Breast, 9th-50 Back, 9th-100 Free
 
Iris Nofziger: 6th-100 IM, 6th-50 Back, 5th-50 Free, 8th-100 Free
 
Ariana Monegro-Vilchez: 10th-100 IM
 
Zach LaForest: 3rd-100 Free, 9th-100 Fly, 9th-100 Back, 1st-50 Free
 
Zoey Zazzaro: 2nd-50 Free, 4th-50 Back, 2nd-50 Fly, 2nd-100 Free
 
Gabe Nesbit: 6th-50 Free, 5th-50 Fly, 5th-50 Breast, 7th-100 Free
 
James Murphy: 9th-50 Free, 6th-50 Back, 4th-50 Breast, 6th-50 Fly
 
Grace Burhans: 9th-100 Back, 9th-100 Fly
 
Lexie Pedersen: 10th-50 Fly 
 
Also competing and posting best times for the Marauders was Isabel Mazzola and Mary Mendez. 
 
The Marauders will compete again at Silver Championships this weekend. The meet will be held at RPI in Troy, NY. 

Stingray Splash

The Marauders had a busy day last Sunday at the Stingray Splash meet in Saratoga Springs. Twenty swimmers from the Marauders competed at this event. Three of the 20 placed in the top 8. Placing for the Marauders was: 

 
Molly Harper: 3rd-50 Fly, 7th-100 Free, 5th-50 Breast
Elyse Altland: 4th-200 IM, 7th-100 Free, 1st-50 Free, 4th-50 Breast
Emily Tibbetts: 8th-50 Free 
 
Also swimming and posting best times for the Marauders was: 
 
Isabel Mazzola, Mary Mendez, Elijah Nofziger, Greta Bitteker, Anthony Mazzola, Grace Burhans, Alexina Jones, James Murphy, Gabe Nesbit, Shay Callanan, Catherine Bitteker, Logan Parizo, Lexie Pedersen, Dominic Nuccio, Iris Nofziger, Ariana Monegro-Vilchez and Aubrey Saccio. 
 
The Marauders will compete again on February 12th in Clifton Park at the Piranhas, Pentathlon. 

Cabin Fever 

The Marauders were busy this past weekend at the Cabin Fever Invitational in Ballston Spa, NY. 
 
Thirteen of 22 swimmers placed in the top 10. Placing for the Marauders was: 
 
Lexie Pedersen: 7th-100 Back 
Catherine Bitterer: 7th-100 IM, 8th-50 Breast
Nora Heffernan-Smith: 4th-25 Back, 1st-25 Free, 2nd-25 Breast, 2nd-50 Free
Braeden McManus: 3rd-25 Back, 3rd-25 Free, 3rd-50 Free 
Emily Tibbetts: 4th-50 Back, 5th-50 Fly, 9th-50 Fly
Shay Callanan: 7th-50 Back, 10th-100 Free 
Zoey Zazzaro: 3rd-50 Free, 6th-50 Fly, 5th-100 Free 
Molly Harper: 1st-50 Breast
Elyse Altland: 2nd-50 Free, 2nd-50 Breast
Anthony Mazzola: 7th-200 Free, 5th-100 Back, 5th-100 Breast, 4th-100 Free
Elijah Nofziger: 10th-50 Free
Amelia Zazzaro: 6th-25 Fly
Alexina Jones: 3rd-25 Free, 4th-50 Free 
 
Posting personal bests for the Marauders was Isabel Mazzola, Mary Mendez, Grace Burhans, Aislinn McManus, Ariana Monegro-Vilchez, Aubrey Saccio, Iris Nofziger, Logan Parizo and Greta Bitteker. 
 
The Marauders will compete again on Sunday at the Thoroughbred Spash in Saratoga. 

Canajoharie Developmental 

Eighteen swimmers from the Bennington Marauders competed at the Canajoharie Developmental meet this past Saturday, January 14th. Eight of the swimmers placed in the top 8. Placing for the Marauders was: 
 
Nolan Byer: 6th-100 Free, 7th-100 Back, 5th-100 Breast, 3rd-50 Free, 8-200 Free
Anthony Mazzola: 2nd-100 Free, 3rd-100 Back, 4th-100 Breast, 4th-50 free, 1st-200 Free 
Grace Burhans: 2nd-100 Back, 1st-100 Fly, 3rd-100 Breast, 6th-50 Free, 2nd-200 IM
Shay Callanan: 5th-50 free, 3rd-50 Back, 5th-100 Free, 5th-50 Fly
Molly Harper: 6th-50 Free, 8th-50 Back, 1st-50 Breast, 2nd-50 Fly, 4th-100 IM
Catherine Bitteker: 7th-50 Free, 6th-Back, 8th-Breast, 6th-50 Fly, 6th-100 IM
Alexina Jones: 2nd-50 Free, 5th-100 IM
Braeden McManus: 2nd-50 Free
 
Also competing and posting best times for the Marauders was: 
Isabel Mazzola, Aislinn McManus, Lexie Pedersen, Logan Parizo, Aubrey Saccio, Dominic Nuccio, Gabe Nesbit, Carson Shumway, Keegan Avienu, and Greta Bitteker. 
 
The Marauders will compete again this weekend in Ballston Spa at the Cabin Fever Invitational. 

December Super Splash

The Bennington Marauders were back in action this past weekend at Union College at the December Super Splash meet. Four of the 14 swimmers placed in the top 10. Placing for the Marauders was: 
 
Nora Heffernan-Smith: 6th-25 fly, 6th-50 free
Andrew Cowder: 3rd-25 Free, 6th-50 free
Nolan Byer: 8th-100 free
Emily Tibbetts: 8th-50 fly
 
Also competing and posting best times for the Marauders was: 
 
Grace Burhans, Jordan Barilone, Greta Bitteker, Shay Callanan, Catherine Bitteker, Luisa Novelli, Logan Parizo, Elyse Altland, Meghan Barilone and Finnian Healy. 
 
The Marauders will compete again in mid January. 

Harvest Invitational

Seventeen swimmers from the Bennington Marauders competed at their first meet of the season on November 19th at the Harvest Invitational in Ballston Spa, NY. 
 
Nine of the 17 swimmers placed in the top 10. Placing for the Marauders was: 
 
Catherine Bitterer: 10th-100 IM
Lexie Pedersen: 2nd-50 Back, 7th-50 Free, 2nd-50 Back, 8th-25 Free
Andrew Cowder: 4th-50 Free, 4th-25 Back, 3rd-25 Free, 5th-25 Fly
Zoey Zazzaro: 8th-50 Back 
Shay Callanan: 9th-50 Back 
Lucy Poole: 10th-25 Free
Molly Harper: 7th-50 Breast
Elyse Altland: 9th-100 IM, 7th-50 Free, 5th-50 Breast, 9th-100 Free
Finn Healy: 9th-50 Back
 
Also competing and posting best times for the Marauders was: Logan Parizo, Amelia Zazzaro, Emily Tibbetts, Luisa Novelli, Ethan Sherman, Meghan Barilone, Grace Burhans and Jordan Baritone. 
 
The Marauders will compete again at Union College in Schenectady on December 4th. 

2015-2016 Fall/Winter Results

Short Course Championships

The Bennington Marauders completed their 2015–2016 season at the Adirondack Short Course Championships this past weekend at RPI in Troy New York. Four swimmers were able to make these extremely difficult cuts. Swimming for the Marauders was Elyse Altland, Grace Burhans, Paige Marion, and Phebe Hall.

Placing in the top 10 for the Marauders was:

Elyse Altland: 4th-100 breast, 6th-200 free, 2nd-100 free, 8th-50 breast, 9th-100 IM, 3rd-50 free

Grace Burhans, Paige Marion and Phebe Hall all had outstanding swims and turned in several best times. This was also Phebe Hall's last Adirondack league meet with the Marauders. She will be graduating this year and moving on. She finished her season with a personal best in the 50 free.

The Marauders are now on break. They will resume this May with a special spring training session.

Short Course Qualifiers

The Bennington Marauders were busy this past weekend. Thirteen swimmers from the Marauders competed at the Short Course Qualifier meet held at RPI in Troy, NY. Five of the 13 swimmers placed in the top 8 and many swimmers moved on to the Short Course Championships Meet. Placing for the Marauders was:

Phebe Hall: 1st-100 back, 2nd-50 free, 4th-100 breast

Perrin Marion: 7th-50 fly

Grace Burhans: 6th-50 breast, 5th-200 IM, 5th-100 breast, 2nd-100 back

Paige Marion: 4th-200 free, 5th-100 back, 4th-100 fly, 4th-200 fly

Emily Tibbetts: 8th-50 free, 5th-50 fly, 5th-25 back, 6th-25 fly, 7th-100 free, 6th-25 free, 6th-50 back

Also competing and posting best times for the Marauders was:

Emily Barilone, Meghan Barilone, Shay Callanan, Molly Harper, Dominic Nuccio, Lexie Pedersen, Logan Parizo, and Lucy Poole.

The Marauders will compete again March 6 and March 12-13 at the Short Course Championships in Troy, NY.

Cabin Fever

The Bennington Marauders finished their last regular meet of the season in Ballston Spa at the Cabin Fever Invitational. Twenty one swimmers competed at the event and 14 placed in the top 10. Placing for the Marauders was:

Phebe Hall: 3rd-100 fly, 3rd-100 free, 3rd-100 breast

Lexie Pedersen: 5th-25 back, 5th-50 back

Anthony Mazzola: 8th-100 free, 6th-200 IM,7th-100 back, 8th-100 breast

Perrin Marion: 9th-50 fly, 6th-500 free

Finn Healy: 9th-50 free

James Murphy: 4th-50 breast, 10th-50 free

Zoey Zazzaro: 10th-100 IM, 8th-100 free, 10th-50 free

Nolan Byer: 9th-200 free, 9th-100 back

Shay Callanan: 8th-50 fly

Grace Burhans: 1st-200 free, 3rd-100 free, 8th-100 IM, 7th-100 back

Logan Parizo: 6th-50 free, 10th-25 free, 3rd-100 IM

Lucy Poole: 10th-50 free, 9th-50 back

Emily Tibbetts: 3rd-50 free, 2nd-50 back

Elyse Altland: 2nd-100 IM, 1st-50 fly, 1st-50 breast, 6th-50 back

Also competing and posting best times for the Marauders was: Emily Barilone, Meghan Barilone, Rachael Bibens, Alyssa Byer, Isabel Mazzola, and Iris Nofziger.

The Marauders will compete again this weekend at the Short Course Qualifer meet at RPI in Troy, NY.

Stingray Splash

The Marauders were busy this past weekend at Skidmore College. Seventeen swimmers from the Marauders completed on January 31st. Placing in the top 8 for the Marauders was :

 

Dominic Nuccio: 8th- 50 Free, 7th-25 Free

Paige Marion: 1st- 50 Free, 3rd-500 Free

Phebe Hall: 4th-100 Breast, 7th-100 Back

Emily Tibbetts: 5th-25 Back, 6th-25 Fly, 3rd-25 Free, 1st-50 Free

Elyse Altland: 3rd-50 Breast, 4th-50 Free, 1st-100 Free  5th-100 IM

Grace Burhans: 8th-100 Free, 6th-200 IM

 

Also competing and posting best times for the Marauders was: Perrin Marion, Iris Nofziger, Isabel Mazzola, Shay Callanan, Molly Harper, Anthony Mazzola, Nolan Byer, Iris Nofziger, Emily Barilone, Logan Parizo, Lucy Poole, Lexie Pedersen.

 

The Marauders will compete again on February 20th in Ballston Spa.

Canajoharie Developmental Meet

The Bennington Marauders were busy this past weekend in Canajoharie, NY. Nine swimmers from the Marauders competed at the Canajoharie Developmental Meet. Placing in the top 10 for the Marauders was:

Anthony Mazzola: 3rd-100 Free, 3rd-100 Back, 4th-100 Breast, 4th-50 Free, 2nd-200 Free

Jordan Barilone: 9th-100 Free, 10th-50 Free, 6th-200 Free

Emily Bariolone: 7th-200 Free

Grace Burhans: 1st-100 Free, 2nd-50 Back, 1st-50 Fly, 1st-50 Free, 1st-200 Free

Perrin Marion: 6th-100 Free, 4th-50 Back, 8th-50 Fly, 4th-10 Free,

Paige Marion: 1st-100 Back, 1st-100 Fly, 7th-100 Breast

Emily Tibbetts: 1st-50 Free, 1st-50 Back, 2nd-50 Fly

Logan Parizo: 9th-50 Free, 5th-50 Breast

Shay Callanan: 9th-50 Back, 9th-100 Free, 5th-50 Fly

The Marauders will compete again in late January at the Stingray Splash.

Chris Goody IMX Challenge

The Bennington Marauders were back in action this past weekend at Union College. Nine swimmers from the Marauders competed at the Chris Goody IMX Challenge in Schenectady. Placing in the top 10 for the Marauders was:

Elyse Altland: 6th-200 IM, 5th-100 Breast, 4th-200 Free

Phebe Hall was a top 6 overall finisher in the IMX Challenge for the 17-year old age group. Phebe was awarded a ribbon for her achievement.

Also placing and achieving best times for the Marauders was: Paige Marion, Phebe Hall, Olivia Day, Meghan Barilone, Grace Burhans, Molly Harper, Shay Callanan and Perrin Marion.

The Marauders will compete again in late January at the Stingray Splash.

December Super Splash

The Bennington Marauders were busy this past weekend at Union College. Twenty three swimmers competed at the December Super Splash. Placing the top 8 for the Marauders was:

Paige Marion: 8th-50 Free, 8th-200 IM, 5th-200 Free, 8th-100 Free

Emily Tibbetts: 2nd-25 Free, 4th-25 Fly, 3rd-50 Free, 5th-25 Back

Phebe Hall: 4th-100 Breast

Anthony Mazzola: 6th-100 Breast

Elyse Altland: 1st-50 Free, 2nd-100 IM, 2nd-50 Breast, 3rd-100 Free

Grace Burhans: 7th-100 Free

Also swimming and achieving best times for the Marauders was: Dominic Nuccio, Emily Barilone, Molly Harper, Shay Callanan, Owen Williams, Perrin Marion, Meghan Barilone, Nathaniel Jacobs, Nathan Younce, Jordan Barilone, Isabel Mazzola, Ava Sweet, Logan Parizo, Lucy Poole, Lexie Pedersen, Maya Williams and Amelia Zazzaro.

The Marauders will compete again in mid January.

Pilgrim's Pride

The Bennington Marauders started their fall/winter season at the Pilgrim’s Pride meet on Sunday, November 15 at RPI in Troy, NY.

The Marauders had a great showing and many impressive swims. Two of the fifteen swimmers competing were able to place in the top 10. These swimmers included:

Phebe Hall: 10th-100 breast

Elyse Altland: 3rd-100 IM, 2nd-50 free, 3rd-50 breast, 1st-100 free

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Paige Marion, Jordan Barilone, Emily Barilone, Abigail Foster, Molly Harper, Shay Callanan,  Finn Healy, Logan Parizo, Grace Burhans,  Perrin Marion, Nathan Younce, and Meghan Barilone.

The Marauders will compete again on Sunday, December 6th at the December Super Splash.

2015 Summer Results

States

The Bennington Marauders were busy this past weekend competing at the Vermont State Championship held at the Upper Valley Aquatics Center. The Marauders placed 4th in Division IV. Seventeen swimmers competed and of the 17, ten swimmers placed in the top 8. Placing for the Marauders was:

Greta Bitteker: 7th-25 back

Kendal Madison: 3rd-25 free, 4th-25 back, 2nd-50 free

Elyse Altland: 8th-25 free, 2nd-50 free, 3rd-25 breast, 4th-100 IM

Grace Burhans: 4th-100 free, 6th-100 IM, 5th-200 free, 6th-100 back

Phebe Hall: 3rd-50 back,  4th-100 back, 3rd-50 breast, 4th-100 breast

Camden Madison: 3rd-50 free, 1st-25 back, 4th-25 fly

Nathan Younce: 6th-100 fly

Anthony Mazzola: 7th-100 back, 8th-100 breast

Nolan Byer: 8th-100 back

Zach LaForest: 5th-50 free, 5th-100 free, 3rd-50 back, 6th-100 back

Also participating and posting best times for the Marauders was: Catherine Bitteker, Megan Barilone, Shay Callanan, Isabel Mazzola, Emily Barilone, Morgan Flynn, and Logan Parizo.

The Marauders have completed their summer season and will resume again in the fall.

Districts

 

The Bennington Marauders were back in action at the Southern Vermont Swimming League Championship meet on Saturday, July 25th. The Marauders placed fifth overall in Division II. Although outnumbered, the Marauders did place well. Placing the top 10 for the Marauders was:
 
Shay Callanan: 2nd-100 Medley Relay, 2nd-200 free relay
Elyse Altland: 2nd-100 Medley Relay, 2nd-25 free, 1st-25 breast, 3rd-50 free, 2nd-200 free relay, 5th-100 breast
Meghan Barilone: 2nd-100 Medley Relay, 7th-100 IM, 10th-25 back, 2nd-200 free relay
Kendal Madison: 2nd-100 Medley Relay, 2nd-25 free, 2nd-25 fly, 1st-25 back, 1st-50 free, 2nd-200 free relay
Greta Bitteker: 2nd-25 free, 2nd-25 back, 1st-50 free
Catherine Bitteker: 8th-25 free
Logan Parizo: 9th-25 free, 9th-25 back
Camden Madison: 2nd-25 free, 2nd-25 fly, 1st-25 back, 2nd-50 free
Grace Burhans: 6th-100 back, 6th-50 fly, 5th-50 back, 3rd-100 free,
Nathan Younce: 5th-100 breast, 2nd-100 fly, 4th-200 Medley Relay, 6th-100 IM, 2nd-50 fly, 4th-200 free relay
Zach LaForest: 4th-200 Medley Relay, 2nd-50 free, 4th- 50 fly, 1st-50 back, 4th-100 free, 4th-200 free relay
Morgan Flynn: 4th-200 Medley Relay, 6th-50 fly, 6th-100 breast, 4th-200 free relay
Anthony Mazzola: 4th-200 Medley Relay, 3rd-100 IM, 1st-100 back, 2nd-100 breast, 2nd-50 breast, 6th-50 breast, 4th-200 free relay
Phebe Hall: 2nd-50 back, 4th-100 breast, 2nd-50 breast
Emily Barilone: 5th-100 back, 10th-50 back
Isabel Mazzola: 8th-100 free
 
The Marauders will finish their season this coming weekend at the State Championship Meet held at the Upper Valley Aquatics Center.

Bennington vs. Woodstock

The Marauders were active this past weekend at home against Woodstock. This was the final home meet for the team. Placing in the top 3 for the Marauders was:

Logan Parizo: 2nd-25 free, 1st-25 fly, 2nd-25 breast, 3rd-50 free

Catherine Bitteker: 2nd-100 Medley Relay, 1st-25 free, 1st-25 back, 2nd-50 free

Shay Callanan: 2nd-100 Medley Relay, 3rd-25 free, 1st-25 fly, 3rd-25 back, 3rd-25 breast, 1st-100 free relay

Abigail Foster: 2nd-100 Medley Relay, 1st-100 free relay

Nolan Byer: 1st-200 Medley Relay, 2nd-50 free, 1st-100 back, 3rd-25 back, 2nd-100 free, 1st-200 free relay

Morgan Flynn: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-50 breast, 1st-100 free, 1st-200 free relay

Nathan Younce: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-50 fly, 1st-50 breast, 1st-100 free, 1st-200 free relay

Anthony Mazzola: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-100 breast, 2nd-50 back, 1st-50 breast, 1st-200 free relay

Grace Burhans: 1st-100 IM, 1st-50 free, 1st-200 free, 3rd-50 breast

Elyse Altland: 1st-25 free, 2nd-100 Medley Relay, 1st-100 breast, 2nd-25 back, 1st-25 breast, 1st-100 free relay

Elianna Brownell-Wilkins: 2nd-100 Medley Relay, 2nd-25 fly, 2nd-50 free, 1st-100 free relay

Jackson Paquin: 1st-25 free, 2nd-50 free

Isabel Mazzola: 1st-50 free, 2nd-50 back, 1st-100 free

Phebe Hall: 1st-100 breast, 1st-100 back, 1st-50 back, 1st-50 breast

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Greta Bitteker. The Marauders will compete again this Saturday at Districts in Rutland, VT.

Bennington vs. Manchester

The Bennington Marauders went up against the Manchester Tritons on Tuesday, July 7th at the Bennington Recreation Center. While the Marauders were outnumbered, they managed to hold their own. Placing in the top 3 for the Marauders was:

Catherine Bitteker: 1st-100 Medley Relay, 3rd-25 free, 2nd-50 free

Kendal Madison: 1st-100 Medley Relay, 1st-25 free, 1st-25 fly, 1st-25 breast, 1st-50 free

Logan Parizo: 1st-100 Medley Relay, 3rd-25 fly, 34rd-25 back

Abigail Foster: 1st-100 Medley Relay

Elianna Wilkins-Brownell: 1st-100 Medley Relay, 3rd-25 back, 1st-100 Free Relay

Elyse Altland: 1st-100 Medley Relay,1st-100 IM, 1st-100 breast, 1st-25 breast, 2nd-50 free, 1st-100 Free Relay

Meghan Barilone: 1st-100 Medley Relay, 1st-25 free, 2nd-25 fly, 2nd-25 breast, 3rd-50 free, 1st-100 Free Relay

Shay Callanan: 1st-100 Medley Relay, 2nd-25 free, 1st-25 back, 1st-100 Free Relay

Savannah Robson: 3rd-200 Medley Relay, 2nd-100 breast, 3rd-50 back, 3rd-100 free, 2nd-200 Free Relay

Phebe Hall: 3rd-200 Medley Relay, 2nd-50 free, 2nd-100 back, 1st-50 back, 1st-50 breast, 2nd-200 Free Relay

Grace Burhans: 3rd-200 Medley Relay, 2nd-50 fly, 1st-200 free, 1st-50 back, 1st-100 free, 2nd-200 Free Relay

Jordan Barilone: 3rd-200 Medley Relay, 3rd-100 free, 2nd-200 Free Relay

Zach LaForest: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-100 back, 1st-100 free, 1st-200 Free Relay

Morgan Flynn: 1st-200 Medley Relay, 3rd-50 free, 1st-100 breast, 1st-50 breast, 2nd-100 free, 1st-200 Free Relay

Nolan Byer: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-100 back, 1st-50 back, 1st-100 free, 1st-200 Free Relay

Anthony Mazzola: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 breast, 1st-50 fly, 1st-50 breast, 1st-200 Free Relay

Nathan Younce: 1st-100 IM, 2nd-25 free, 1st-25 fly, 2nd-50 free

Camden Madison: 1st-25 free, 2nd-25 fly, 1st-25 back, 1st-50 free

Ethan LaForest: 2nd-50 back, 2nd-100 free

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Greta Bitteker and Isabel Mazzola.

The Marauders will compete again on Tuesday, July 14th at home.

Bennington vs. Brattleboro vs. Springfield

The Bennington Marauders were back at it again for their first meet of the summer season. Twenty-three Marauders competed at the meet on June 30th against Brattleboro and Springfield. Placing in the top 3 for the Marauders was:

Ethan LaForest: 2nd-200 Medley Relay, 2nd-50 back

Nathan Younce: 2nd- 200 Medley Relay , 3rd-25 free, 1st-25 fly, 1st-25 breast, 3rd-50 free

Camden Madison: 2nd- 200 Medley Relay, 1st-25 free, 3rd-25 fly, 1st-25 back, 2nd-50 free

Jack Moore: 2nd- 200 Medley Relay, 3rd-25 breast

Kendal Madison: 3rd –200 Medley Relay, 2nd-25 free, 1st-25 fly, 1st-25 back, 1st-50 free, 3rd - 200 free relay

Savannah Robson: 3rd –200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-100 breast, 1st-50 back, 1st-50 breast, 3rd - 200 free relay

Grace Burhans: 3rd –200 Medley Relay, 1st-100 IM, 2nd-50 free, 1st-100 back, 3rd-50 back, 3rd - 200 free relay

Meghan Barilone: 3rd –200 Medley Relay, 2nd-100 IM, 1st-100 breast, 3rd-25 fly, 3rd - 200 free relay

Zach LaForest: 1st- 200 Medley Relay, 1st-50 free, 2nd-50 fly, 1st-50 back, 2nd-100 free, 1st - 200 free relay

Morgan Flynn: 1st- 200 Medley Relay, 3rd-50 free, 1st-100 breast, 2nd-50 breast, 1st - 200 free relay

Nolan Byer: 1st- 200 Medley Relay, 2nd-50 free, 2nd-50 fly, 2nd-50 back, 2nd-100 free, 1st - 200 free relay

Anthony Mazzola: 1st- 200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-100 breast, 3rd-50 back, 1st-50 breast, 1st - 200 free relay

Iris Nofziger: 1st-25 free, 2nd-25 back, 2nd-50 free, 3rd-100 free relay

Shay Callanan: 3rd-25 free, 3rd-100 free relay

Jackson Paquin: 2nd-25 free

Logan Parizo: 3rd-25 fly, 3rd-100 free relay

Emily Barilone: 1st-100 back, 3rd-50 back

Ava Sweet: 3rd-100 free relay

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Greta Bitteker, Catherine Bitteker and Chloe Moore, Abigail Foster and Isabel Mazzola.

The Marauders will compete again at home against Manchester on July 7th.

The Bennington Marauders were back at it again for their first meet of the summer season. Twenty-three Marauders competed at the meet on June 30th against Brattleboro and Springfield. Placing in the top 3 for the Marauders was:

Ethan LaForest: 2nd-200 Medley Relay, 2nd-50 back

Nathan Younce: 2nd- 200 Medley Relay , 3rd-25 free, 1st-25 fly, 1st-25 breast, 3rd-50 free

Camden Madison: 2nd- 200 Medley Relay, 1st-25 free, 3rd-25 fly, 1st-25 back, 2nd-50 free

Jack Moore: 2nd- 200 Medley Relay, 3rd-25 breast

Kendal Madison: 3rd –200 Medley Relay, 2nd-25 free, 1st-25 fly, 1st-25 back, 1st-50 free, 3rd - 200 free relay

Savannah Robson: 3rd –200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-100 breast, 1st-50 back, 1st-50 breast, 3rd - 200 free relay

Grace Burhans: 3rd –200 Medley Relay, 1st-100 IM, 2nd-50 free, 1st-100 back, 3rd-50 back, 3rd - 200 free relay

Meghan Barilone: 3rd –200 Medley Relay, 2nd-100 IM, 1st-100 breast, 3rd-25 fly, 3rd - 200 free relay

Zach LaForest: 1st- 200 Medley Relay, 1st-50 free, 2nd-50 fly, 1st-50 back, 2nd-100 free, 1st - 200 free relay

Morgan Flynn: 1st- 200 Medley Relay, 3rd-50 free, 1st-100 breast, 2nd-50 breast, 1st - 200 free relay

Nolan Byer: 1st- 200 Medley Relay, 2nd-50 free, 2nd-50 fly, 2nd-50 back, 2nd-100 free, 1st - 200 free relay

Anthony Mazzola: 1st- 200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-100 breast, 3rd-50 back, 1st-50 breast, 1st - 200 free relay

Iris Nofziger: 1st-25 free, 2nd-25 back, 2nd-50 free, 3rd-100 free relay

Shay Callanan: 3rd-25 free, 3rd-100 free relay

Jackson Paquin: 2nd-25 free

Logan Parizo: 3rd-25 fly, 3rd-100 free relay

Emily Barilone: 1st-100 back, 3rd-50 back

Ava Sweet: 3rd-100 free relay

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Greta Bitteker, Catherine Bitteker and Chloe Moore, Abigail Foster and Isabel Mazzola.

The Marauders will compete again at home against Manchester on July 7th.

Golds

The Bennington Marauders competed in their last meet of the season at the Gold Championships meet held at RPI in Troy, NY. Nine Marauders competed at this high level meet. Three of the 9 swimmers placed in the top 16. Placing for the Marauders was:

Nathan Younce: 15th-100 Breast

Zoey Zazzaro: 12th-50 Back, 10th-50 Free, 9th-100 Free

Elyse Altland: 12th-50 Free

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Paige Marion, Sarah Asciutto, Emily Asciutto, Grace Burhans, Perrin Marion and Iris Nofziger.

The Marauders are now on break until May.

Silvers

The Bennington Marauders were back in action this past weekend at the Silvers Championship meet held at RPI in Troy, NY. Twelve of the 17 swimmers placed in the top 16 and many qualified for additional events for the Gold Championships. Placing for the Marauders was:

Ethan Sherman: 14th-50 free, 16th-50 back

Bridget Ahearn: 14th-200 back, 12th-100 free, 12th-100 back

Sarah Asciutto: 3rd-100 fly, 10th-100 back

Phebe Hall: 13th – 100 IM, 15th-200 free, 5th-200 back, 7th-200 breast, 1st-100 back, 8th-100 free

Emily Asciutto: 2nd-100 fly, 1st-50 back

Paige Marion: 15th-200 back, 1st-200 free, 7th-500 free

Will Murphy: 16th-50 breast

Molly Harper: 6th-100 free

James Murphy: 16th-50 free

Shay Callanan: 11th-50 back, 13th-100 free

Perrin Marion: 1st-50 back, 15th-100 breast, 11th-200 free, 4th-100 fly

Grace Burhans: 12th-50 fly, 10th-200 IM, 13th-100 back, 14th-50 breast, 15th-200 free, 13th-100 IM

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Emily Barilone, Jordan Barilone, Meghan Barilone, Logan Parizo and Lily Spencer.

The Marauders will compete again in 2 weeks at the Gold Championship meet at RPI in Troy, NY.

Cabin Fever

The Bennington Marauders competed at the Cabin Fever Invitational in Ballston Spa on Saturday, February 21. There was 21 swimmers and 11 of these swimmers placed in the top 12. Placing for the Marauders was:

 
Grace Burhans: 6th-200 IM, 12th-100 back, 7th-100 fly
 
Shay Callanan: 9th-25 breast, 11th-25 free, 11th-25 back
 
Perrin Marion: 6th-50 free
 
James Murphy: 11th-50 back, 10th-25 back, 12th-50 free
 
Will Murphy: 12th-50 breast
 
Iris Nofziger: 11th-100 IM, 8th-50 back, 10th-50 free
 
Ethan Sherman: 8th-25 free, 10th-50 back, 11th-50 free, 6th-25 back'
 
Nathan Younce: 4th-100 IM, 6th-100 free, 11th-50 back
 
Molly Harper: 9th-25 fly, 7th-50 free, 5th-25 breast
 
Paige Marion: 6th-100 free, 7th-100 back, 3rd-50 free
 
Emily Ascuitto: 8th-200 free, 10th-50 free, 3rd-100 breast, 3rd-50 breast
 
Also competing and posting best times for the Marauders was: Elyse Altland, Sarah Ascuitto, Catherine Bitteker, Nolan Byer, Anthony Mazzola, Isabel Mazzola, James Murphy, Will Murphy, Logan Parizo and Elizabeth Spencer.
 
The Marauders will compete again next weekend at the Silvers Championships at RPI.

February Freeze

The Bennington Marauders recently competed at the February Freeze meet in Troy, NY. Eleven swimmers participated in the meet held at RPI. Three of the competitors placed in the top 8. Placing for the Marauders was:

Perrin: 4th-500 Free

Iris: 6th-100 Free

Zoey: 4th-50 Free, 7th-50 Back

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Will Murphy, Grace Burhans, Paige Marion, Shay Callanan, Logan Parizo, James Murphy, Isabel Mazzola and Anthony Mazzola.

The Marauders will compete again this weekend in Clifton Park, NY.

Thoroughbred Invitational

The Bennington Marauders competed at the Thoroughbred Invitational at Skidmore College in Saratoga Springs, NY this past weekend. The Marauders had some strong finishes and 10 of the 21 swimmers placed in the top 8. Placing for the Marauders was:

Emily Asciutto: 6th-200 IM, 6th-100 free, 2nd-50 free, 6th-50 breast

Elyse Altland: 2nd-100 free, 6th-50 breast,

Sienna Brosemer: 8th-50 fly

Perrin Marion: 6th-50 fly, 8th-100 free, 5th-50 free,

Nathan Younce: 3rd-50 fly; 7th-100 free, 7th-50 free, 4th-50 breast

Phebe Hall: 8th-100 fly, 3rd-100 breast

Shay Callanan: 6th-25 fly

Molly Harper: 7th-25 free,

Iris Nofziger: 5th-25 free, 5th-50 free

Paige Marion: 5th-100 free, 8th-50 free

Also posting best times for the Marauders was: Megan Barilone, Grace Burhans, Sarah Asciutto, Bridget Ahearn, Ava Sweet, Logan Parizo, Caroline Asciutto, Jordan Barilone, Emily Barilone, Anthony Mazzola and Isabel Mazzola.

The Marauders will compete again this weekend at RPI.

Starfish Trophy Invitational

The Bennington Marauders were very active this past weekend at the Starfish Trophy Invitational. There were 16 Marauders competing in the three day meet.

Placing in the top 8 for the Marauders was:

Perrin Marion: 8th-100 Fly

Paige Marion: 5th-50 Free

Emily Asciutto: 5th-100 Back

Also competing and posting best times for the Marauders was: Bridget Ahearn, Elyse Altland, Sarah Asciutto, Sienna Brosemer, Eliana Brownell-Wilkins, Grace Burhans, Bela Donckers, Shay Callanan, Molly Harper, Elizabeth Spencer, Ryan Spencer, Nathan Younce and Zoey Zazzaro.

The Marauders will compete again on January 25th at Skidmore College.

Sharks 12&under Mini Meet

The Bennington Marauders competed at the Sharks 12&Under Mini Meet on Saturday, December 20th. The meet was held at Union College in Schenectady, NY. The Marauders had a great showing with 21 swimmers and of those 21 competing, 6, swimmers placed in the top 8.

 

Placing for the Marauders was:

 

Kendal Madison: 8th-50 free

Elyse Altland: 7th-50 free

Camden Madison: 8th-50 fly, 8th-50 free, 7th-50 back

Nolan Byer: 6th-50 fly, 7th-100 IM

Anthony Mazzola: 8th-50 back, 8th-100 IM, 8th-50 breast

Emily Ascuitto: 4th-50 free, 6th-100 free, 6th-50 breast

 

Also competing and posting best times for the Marauders was:

 

Caroline Ascuitto, Sienna Brosemer, Eliana Brownell-Wilkins, Grace Burhans, Linnaia Connell, Jade Crockwell, Bela Donckers, Anna Hogan, Alexandar Jelley, Perrin Marion, Grace McQueeney, Catherine Morrissey, Logan Parizo, Mary Pilot, and Ava Sweet.

 

The Marauders will compete again in January.

December Super Splash: December 7, 2014

The Bennington Marauders had a great showing last weekend at the December Super Splash meet held at Union College in Schenectady, NY. Below are the swimmers that placed in the top 8:

Paige Marion: 6th-200 free, 7th-50 free

Hilary Cyr: 8th-50 free, 7th-25 free

Phebe Hall: 8th-100 back, 6th-100 breast, 8th-100 fly

Sarah Ascuitto: 8th-100 free

Perrin Marion: 7th-200 free, 8th-50 free, 5th-50 fly

Also swimming and posting best times for the Marauders was:

Caroline Asciutto, Emily Barilone, Megan Barilone, Jordan Barilone, Shay Callanan, Logan Parizo, Mary Pilot, Elyse Altland, Nolan Byer, Hannah Cyr, Hilary Cyr, Bela Donckers, Isabel Mazzola, Brooke Weber, Morgan Weber, Grace Burhans, Sienna Brosemer, Emily Asciutto, and Phebe Hall.

Harvest Invitational: November 22, 2014

The Bennington Marauders were back in action this past weekend at the Harvest Invitational in Ballston Spa, NY. They had impressive swims and 16 of the 22 swimmers competing, placed in the top 12. Placing for the Marauders was:

Hilary Cyr: 8th-100 IM, 12th-25 back, 9th-25 fly, 1st-50 free

Elyse Altland: 6th-100 IM, 7th-50 free, 5th-50 breast, 9th-50 back

Brooke Weber: 10th-100 IM, 7th-50 breast

Camden Madison: 7th-100 IM, 1st-50 back, 5th-50 free, 2nd-100 free

Kendal Madison: 4th-25 back, 11th-25 free, 7th-50 back, 4th-50 free

Ethan Sherman: 6th-25 back, 6th-25 free, 9th-50 back, 11th-50 free

Perrin Marion: 9th-50 back

Bela Donckers: 7th-50 back

Shay Callanan: 12th-50 back

Emily Ascuitto: 5th-100 IM, 8th-50 free, 9th-50 breast, 6th-100 breast

Grace Burhans: 11th-100 IM, 6th-100 back

Nolan Byer: 5th-50 back, 4th-50 fly, 6th-100 free

Sienna Brosemer: 10th-100 free

Phebe Hall: 12th-100 back, 2nd-100 breast, 4th-500 free

Bridget Ahearn: 9th-50 free

Sarah Asciutto: 12th-100 free

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Caroline Asciutto, Jordan Baroline, Megan Baroline, Hannah Cyr, Ava Sweet, and Morgan Weber.

 

Pilgrim's Pride: November 15, 2014

The Bennington Marauders started their fall/winter season at the Pilgrim’s Pride meet on Saturday, November 15 at RPI in Troy, NY.

The Marauders had a great showing and many impressive swims. Three of the twenty four swimmers competing were able to place in the top 8. These swimmers included:

Zoey Zazzaro: 5th-50 Free, 5th-50 Back, 5th-25 Back and 6th-25 Free

Hilary Cyr: 7th-50 Free, 7th-25 Free, 5th-25 Breast

Emily Ascuitto: 7th-50 Free

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Phebe Hall, Paige Marion, Sarah Ascuitto, Bridget Ahearn, Jordan Barilone, Isabel Mazzola, Molly Harper, Ava Sweet, Shay Callanan, Catherine Morrissey, Caroline Asciutto, Logan Parizo, Grace Burhans, Sienna Brosemer, Morgan Weber, Brooke Weber, Anthony Mazzola, Perrin Marion, Elianna Brownell-Wilkins, Nathan Younce, and Meghan Barilone.

Districts 2014

The Bennington Marauders competed in the Southern Vermont Championship meet (Districts) on Saturday, July 26th in Rutland, VT. The Marauders were easily able to secure the 1st place trophy in Division II over Killington, Springfield and Rockingham. Many of the Marauders also placed in the top 3. These swimmers included:

Grace Burhans: 3rd-100 back

Anthony Mazzola: 1st-100 back, 2nd-100 breast

Emily Barlow: 3rd-500 free, 1st-200 Medley Relay, 1st-100 breast, 2nd-200 free, 2nd-50 breast, 1st-200 free relay

Garrett Ufnar: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 back, 3rd-200 free, 3rd-50 back, 1st-200 free relay

Morgan Flynn: 1st-200 Medley Relay, 3rd-100 IM, 3rd-100 breast, 1st-200 free relay

Anthony Mazzola: 1st-200 Medley Relay, 1st-200 free relay

Zach LaForest: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 2nd-50 fly, 1st-50 back, 2nd-100 free, 1st-200 free relay

Kate Ahearn: 1st-200 Medley Relay, 2nd-200 IM, 2nd-100 back, 3rd-100 free, 1st-200 free relay

Phebe Hall: 1st-200 Medley Relay, 2nd-100 back, 2nd-100 breast, 1st-50 back, 2nd-100 fly, 1st-200 free relay

Zoey Haar: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 Free, 1st-50 fly, 2nd-50 back, 2nd-100 fly, 1st-200 free relay

Ben Medvedev: 2nd-100 back

Bridget Ahearn: 3rd-100 back, 3rd-200 free, 3rd-100 free

Victoria Medvedev: 3rd-100 breast

Camden Madison: 2nd-100 IM, 2nd-50 free

Kendal Madison: 1st-25 free, 3rd-25 back, 1st-50 free

Summer Nichols: 1st-25 free, 3rd-25 back, 1st-50 free

Nathan Younce: 2nd-25 free, 1st-25 fly, 3rd-50 free

Elyse Altland: 1st-25 breast

Also competing and posting best times for the Marauders was: Meghan Barilone, Jordan Barilone, Sarah Martin, Isabel Mazzola, Logan Parizo and Ashley Steinhoff and Elizabeth Ufnar.

The Marauders will compete again this weekend in White River Junction at the State Championship meet. This will conclude the 2014 summer season.

Bennington vs. Brattleboro

The Bennington Marauders competed in their last home meet against Brattleboro on Tuesday, July 22nd. Although the Marauders suffered a loss, they had many qualifications for the upcoming State Championship meet. Swimming and placing in the top 3 was:

Bridget Ahearn: 1st-500 free, 1st-50 free

Emily Barlow: 2nd-500 free, 1st-200 Medley Relay, 1st-100 breast, 1st-200 free, 1st-50 breast, 1st-200 free relay

Mary Pilot: 2nd-100 Medley Relay, 3rd-100 Free Relay

Elyse Altland: 2nd-100 Medley Relay, 3rd-25 free, 1st-100 breast, 1st-50 breast, 2nd-50 free, 3rd-100 Free Relay

Meghan Barilone: 2nd-100 Medley Relay, 2nd-25 back, 3rd-50 breast, 3rd-100 Free Relay

Elianna Brownell-Wilkins: 2nd-100 Medley Relay, 3rd-100 Free Relay

Grace Burhans: 1st-200 Medley Relay, 2nd-100 IM, 2nd-50 free, 2nd-50 fly, 2nd-100 free, 1st-200 free relay

Summer Nichols: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-25 free, 1st-50 free, 1st-200 free relay

Sienna Brosemer: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-100 free, 1st-200 free relay

Kylee Hall: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 breast, 1st-50 breast, 1st-200 free relay

Camden Madison: 2nd-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 3rd-25 free, 1st-25 back, 2nd-200 free relay

Anthony Mazzola: 2nd-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-100 breast, 1st-50 back, 1st-50 breast, 2nd-200 free relay

Nathan Younce: 2nd-200 Medley Relay, 1st-25 free, 2nd-25 back, 1st-25 breast, 2nd-50 free, 2nd-200 free relay

Ethan LaForest: 2nd-200 Medley Relay, 2nd-200 free relay

Jordan Barilone: 2nd-200 Medley Relay, 2nd-200 free relay

Sarah Martin: 2nd-200 Medley Relay, 3rd-50 back, 3rd-50 breast, 2nd-200 free relay

Savannah Robson: 2nd-200 Medley Relay, 2nd-50 free, 1st-100 breast, 1st-50 breast, 2nd-100 free, 2nd-200 free relay

Ashley Steinhoff: 2nd-200 Medley Relay, 2nd-100 breast, 2nd-200 free relay

Garrett Ufnar: 1st-200 Medley Relay, 2nd-50 free, 2nd-100 back, 1st-200 free, 2nd-50 back, 1st-200 free relay

Morgan Flynn: 1st-200 Medley Relay, 3rd-50 free, 1st-100 breast, 1st-50 breast, 2nd-100 free, 1st-200 free relay

Zach LaForest: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-50 back, 1st-100 free, 1st-200 free relay

Benjamin Medvedev: 1st-200 Medley Relay, 2nd-100 IM, 3rd-100 breast, 2nd-50 breast, 1st-200 free relay

Kate Ahearn: 1st-200 Medley Relay, 2nd-50 free, 1st-100 back, 2nd-50 back, 2nd-100 free, 1st-200 free relay

Phebe Hall: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 breast, 2nd-100 back, 1st-200 free, 1st-50 breast, 1st-200 free relay

Zoey Haar: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-50 back, 1st-100 free, 1st-200 free relay

Kendal Madison: 1st-25 free, 2nd-25 fly, 2nd-25 back, 2nd-50 free

Logan Parizo: 3rd-25 free

Isabel Mazzola: 2nd-50 back

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Maggie Bullock and Elizabeth Ufnar.

The Marauders will compete again this weekend in Rutland at the Districts meet (Southern Vermont Championships).

Bennington vs. Rockingham

The Bennington Marauders competed against the Rockingham Swim Team on Saturday, July 19th. The Marauders were about to outswim the Rockingham team. Placing in the top 3 for the Marauders was:

Bridget Ahearn: 1st-500 free, 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 2nd-100 back, 1st-200 free relay

Meghan Barilone: 2nd-100 Medley Relay, 2nd-100 breast, 2nd-100 free relay

Elyse Altland: 2nd-100 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-100 breast, 2nd-25 breast, 2nd-100 free relay

Summer Nichols: 2nd-100 Medley Relay, 1st-25 free, 3rd-25 fly, 1st- 25 back, 1st-50 free, 2nd-100 free relay

Mary Pilot: 2nd-100 Medley Relay, 2nd-100 free relay

Elizabeth Ufnar: 3rd-100 Medley Relay, 3rd-100 free relay

Iris Nofziger: 3rd-100 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-25 fly, 1st-25 breast, 3rd-50 free, 3rd-100 free relay

Zoey Zazzaro: 3rd-100 Medley Relay, 1st-25 free, 2nd-25 back, 2nd-50 free, 3rd-100 free relay

Kendal Madison: 3rd-100 Medley Relay, 2nd-25 free, 2nd-25 fly, 3rd-25 back, 1st-50 free, 3rd-100 free relay

Grace Burhans: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 2nd-50 fly, 1st-200 free, 2nd-100 free,

Ashley Steinhoff: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 2nd-100 breast, 3rd-50 back, 2nd-50 breast, 2nd -200 free relay

Sienna Brosemer: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-50 fly, 1st-50 back, 1st-100 free, 2nd -200 free relay

Jordan Barilone: 1st-200 Medley Relay, 2nd-50 free, 1st-100 back, 3rd-100 free, 2nd -200 free relay

Nolan Byer: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-50 fly, 1st-50 back, 1st-100 free, 2nd -200 free relay

Jack Moore: 1st-200 Medley Relay, 3rd-25 free, 3rd-25 fly, 3rd-25 back, 1st-25 breast, 2nd -200 free relay

Nathan Younce: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-25 fly, 2nd-25 back, 1st-50 free, 2nd -200 free relay

Camden Madison: 1st-200 Medley Relay, 1st-25 free, 2nd-25 fly, 1st-25 back, 2nd-50 free, 2nd -200 free relay

Phebe Hall: 1st-200 Medley Relay, 1st-200 IM, 1st-100 back, 1st-50 back, 1st-50 breast, 1st-200 free relay

Sarah Martin: 1st-200 Medley Relay, 3rd-50 free, 2nd-50 back, 1st-50 breast, 1st-200 free relay

Zoey Haar: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-50 back, 1st-100 free, 1st-200 free relay

Garrett Ufnar: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 2nd-50 fly, 2nd-50 back, 2nd-100 free, 1st-200 free relay

Morgan Flynn: 1st-200 Medley Relay, 2nd-50 free, 1st-100 breast, 1st-100 back, 1st-50 breast, 1st-200 free relay

Zach LaForest: 1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-50 back, 1st-100 free, 1st-200 free relay

Anthony Mazzola: 1st-200 Medley Relay, 1st-100 breast, 1st-100 back, 2nd-200 free, 2nd-50 breast, 1st-200 free relay

Kylee Hall: 3rd-50 free, 2nd-50 back, 1st-50 breast,

Isabel Mazzola: 2nd-50 free, 2nd-50 back, 1st-100 free

Ethan LaForest: 2nd-50 free, 3rd-50 back,

Eliana Brownell-2nd -200 free relay

Also competing and posting best times for the Marauders was: Kiah Bushee, Chloe Moore, Logan Parizo, and Isabella Thurber.

Bennington vs. Manchester

The Bennington Marauders competed against Manchester on Tuesday, July 15th. Although the Marauders suffered a loss to Manchester, many of the swimmers placed in the top 3 and posted best times. Placing for the Marauders was:

Garrett Ufnar-1st-500 free, 1st Medley Relay, 2nd-100 back, 1st-50 back, 2nd-100 free, 1st-200 Free Relay

Armen Kazazean-2nd-200 Medley Relay, 3rd-25 back, 2nd-200 Free Relay

Anthony Mazzola-2nd-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-100 breast, 1st-200 free, 2nd-50 breast, 2nd-200 Free Relay

Nathan Younce-2nd-200 Medley Relay, 1st-100 IM, 2nd-25 free, 1st-25 fly, 1st-50 free, 2nd-200 Free Relay

Camden Madison-2nd-200 Medley Relay, 2nd-100 IM, 3rd-25 fly, 2nd-25 breast, 2nd-50 free, 2nd-200 Free Relay

Grace Burhans-2nd-200 Medley Relay, 1st-100 back, 1st-200 free, 1st-50 back, 1st-100 free, 3rd-200 Free Relay

Ashley Steinhoff-2nd-200 Medley Relay, 3rd-50 back, 3rd-200 Free Relay

Jordan Barilone-2nd-200 Medley Relay, 3rd-200 Free Relay

Kylee Hall-2nd-200 Medley Relay, 2nd-50 breast, 3rd-200 Free Relay

Morgan Flynn-1st Medley Relay, 1st-100 IM, 1st-100 breast, 2nd-50 back, 1st-50 breast, 1st-200 Free Relay

Zach LaForest-1st Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-100 back, 1st-100 free, 1st-200 Free Relay

Benjamin Medvedev-1st Medley Relay, 2nd-100 IM, 3rd-100 breast, 3rd-100 back, 3rd-50 back, 1st-200 Free Relay

Meghan Barilone-1st-100 IM,

Iris Nofziger-2nd-25 free, 1st-25 back, 1st-25 breast, 3rd-50 free, 1st-100 Free Relay

Kendal Madison-2nd-25 free, 2nd-50 free, 1st-100 Free Relay

Ethan Sherman-2nd-25 free

Isabel Mazzola-3rd-50 free, 3rd-50 back, 3rd-200 Free Relay

Zoey Haar-1st-200 Medley Relay, 1st-50 free, 1st-50 fly, 1st-50 back, 1st-100 free, 1st-200 Free Relay

Phebe Hall-1st-200 Medley Relay, 1st-100 breast, 1st-100 back, 1st-50 back, 1st-100 free, 1st-200 Free Relay

Vicka Medvedev-1st-200 Medley Relay, 3rd-50 free, 1st-100 breast, 1st-50 breast, 2nd-100 free, 1st-200 Free Relay

Savannah Robson-1st-200 Medley Relay, 3rd-100 breast, 2nd-50 breast, 1st-100 free, 1st-200 Free Relay

Zoey Zazzaro-1st-25 fly, 2nd-25 back, 1st-100 Free Relay

Elizabeth Ufnar-1st-100 Free Relay

Ava Sweet-3rd-200 Free Relay

Maggie Bullock-3rd-200 Free Relay

Grace Snyder-3rd-200 Free Relay

Also competing and posting best times for the Marauders Eliana Brownell-Wilkins, Kiah Bushee, and Ethan LaForest. The Marauders will compete again on Saturday, July 22nd at home.

Golds Championships

The Bennington Marauders competed at the Golds Championships held in Troy, NY this past weekend. This meet was the final event for the season. Thirteen swimmers from the Marauders qualified for this very competitive meet. Placing in the top 16 for the Marauders was: 

 

Aryn Iannuzzi: 14-50 Breast, 15-50 Free, 11-100 Breast

Sarah Ascuitto: 15-50 Fly, 12-50 Free

Elyse Altland: 7-50 Free, 15-50 Back, 11-50 Fly, 7-100 IM, 4-100 Free, 5-50 Breast

 

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Summer Nichols, Grace Burhans, Phebe Hall, Zoey Haar, Lily Spencer, Ryan Spencer, Emily Ascuitto, Paige Marion, Kara LaFlamme, Claire Iannuzzi, and Kate Ahearn. 

 

The Marauders are now on break. 

Silvers Championships

Twenty four swimmers from the Bennington Marauders swim team competed at the Silvers Championships held at RPI in Troy, NY on March 7-9. Seven of the 24 swimmers placed in the top 10. Placing in the top 10 for the Marauders was: 

 

Phebe Hall: 5th-200 IM, 6th-100 Free, 6th-100 Back, 4th-200 Breast

Sienna Brosemer: 6th-50 Fly, 9th-50 Free

Bela Donckers: 9th-50 Fly 

Elyse Altland: 2nd-25 Breast, 3rd-25 Free, 10th-25 Back

Paige Marion: 4th-100 Free, 4th-50 Free, 5th-100 Fly 

Claire Iannuzzi: 5th-200 Breast, 10th-50 Free, 8th-100 Fly 

Ryan Spencer: 8th-50 Free, 5th-100 Fly 

 

Also swimming and posting best times for the Marauders was Emily Ascuitto, Sarah Ascuitto, Jordan Barilone, Meghan Barilone, Emily Barlow, Grace Burhans, Ryker Dorman, Aryn Iannuzzi, Kara LaFlamme, Perrin Marion, Anthony Mazzola, Isabel Mazzola, Iris Nofziger, Elizabeth Spencer, Elise Talbott, Elizabeth Ufnar, and Garrett Ufnar.

 

The Marauders will compete again this weekend at the Golds Championships at RPI in Troy, NY. 

 

Cabin Fever

The Bennington Marauders competed their regular season on Saturday, February 22 in Ballston Spa at the Cabin Fever Invitational. Sixteen of the 30 swimmers competing placed in the top 12. Placing for the Marauders was: 

 

Kara LaFlamme: 6th-100 breast

Ryan Spencer: 4th-200 IM, 3rd-100 back, 11th-100 free

Aryn Iannuzzi: 4th-50 breast, 10th-100 IM

Zoey Haar: 2nd-200 IM, 3rd-100 free, 4th-50 free, 7th-100 back

Lily Spencer: 11th-100 breast

Sarah Ascuitto: 5th-50 fly, 8th-100 IM, 7th-100 free, 10th-100 back

Nolan Byer: 12th-50 breast

Emily Ascuitto: 8th-500 free, 9th-50 breast

Ethan Sherman: 12th-50 free, 11th-25 back

Kendal Madison: 11th-50 free, 7th-50 back, 10th-25 back, 10th-25 free

Iris Nofziger: 8th-50 free, 8th-25 back, 12th-25 free

Sienna Brosemer: 11th-50 fly

Paige Marion: 10th-500 free

Camden Madison: 6th-100 free

Elyse Altland: 1st-100 IM, 1st-50 free, 3rd-50 back

Phebe Hall: 10th-50 free, 10th-100 breast

 

Also swimming and posting best time for the Marauders was: Bridget Ahearn, Kate Ahearn, Jordan Barilone, Meghan Barilone, Emily Barlow, Ryker Dorman, Caden Hall, Perrin Marion, Mary Pilot, Elise Talbott, Garrett Ufnar, Elizabeth Ufnar, and Zoey Zazzaro.

 

The Marauders will compete again March 7-9 at the Silvers Championships in Troy, NY.

Piranhas Pentathlon

Twenty eight swimmers from the Bennington Marauders swim team competed at the Piranhas Pentathlon on Sunday, February 9th. Placing in the top 8 for the Marauders was:

Elyse Altland (8&under): 6th-50 fly, 7th-50 back, 3rd-50 breast, 2nd- 50 free

Bela Donckers (8&under): 5th-50 fly, 3rd-50 back, 5th-50 free

Placing in the top 3 overall for her age group and receiving a high point trophy was Emily Ascuitto (9-10).

Also participating and posting best times for the Marauders was: Bridget Ahearn, Kate Ahearn, Sarah Ascuitto, Jordan Barilone, Meghan Barilone, Emiyl Barlow, Grace Burhans, Phebe Hall, Aryn Iannuzzi, Claire Iannuzzi, Paige Marion, Perrin Marion, Kylee Mayne, Anthony Mazzola, Isabel Mazzola, Summer Nichols, Logan Parizo, Elizabeth Spencer, Elise Talbott, Emily Tibbetts, Jacob Tibbetts, Elizabeth Ufnar, Garrett Ufnar, and Zoey Zazzaro.

The Marauders will compete again on February 22nd in Ballston Spa.

Thoroughbred Splash

The Marauders had a strong showing at the Thoroughbred Splash meet on Sunday, January 26. Fourteen of the thirty four swimmers placed in the top 10. Several swimmers also qualified for the Golds Championship meet in March.

Placing in the top 10 for the Marauders was:

Emily Asciutto: 2nd 100 IM, 2nd 100 free, 1st 50 free, 2nd breast

Grace Burhans: 7th 50 fly

Sarah Asciutto: 9th 50 fly, 10th 100 free

Summer Nichols: 10th 100 free, 10th 50 free

Aryn Iannuzzi: 8th 50 breast

Anthony Mazzola: 9th 50 breast

Iris Nofziger: 9th 25 fly, 8th 50 free

Bela Donckers: 1st 25 fly, 2nd 25 back, 5th 25 free

Dominic Nuccio: 10th 25 back

Ryan Spencer: 8th 100 bac

Elyse Altland: 1st 25 free, 1st 25 breast, 3rd 100 IM, 2nd 50 free

Zoey Haar: 5th 100 free, 7th 50 free

Kara LaFlamme: 5th 100 breast

Phebe Hall: 9th 200 IM

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Perrin Marion, Lily Spencer, Caden Hall, Sienna Brosemer, Ryker Dorman, Meghan Barilone, Nolan Byer, Paige Marion, Claire Iannuzzi, Emily Barlow, Garrett Ufnar, Catherine Morrissey, Elise Talbott, Elizabeth Ufnar, Zoey Zazzaro, Logan Parizo, Kate Ahearn, Jordan Barilone, Kylee Mayne and Isabel Mazzola.

The Marauders will compete again on February 9th in Clifton Park, NY.

December Super Splash

The Bennington Marauders competed at the December Super Splash meet on Sunday, December 8th. The meet was held at Union College. Twenty nine swimmers participated and of the 29 swimmers, 8 placed in the top 8. Placing for the Marauders was:

Ryan Spencer: 8th-100 Back, 7th-100 Free, 8th-100 Fly

Claire Iannuzzi: 8th-100 Breast

Bela Donckers: 6th-25 Free

Garrett Ufnar: 8th-200 Free

Kara LaFlamme: 5th-100 Breast

Elyse Altland: 7th-100 IM, 4th-25 Free, 2nd-25 Breast, 4th-50 Free

Emily Ascuitto: 1st-100 Free, 7th-50 Breast, 6th-50 Back, 5th-100 IM

Sarah Ascuitto: 6th-50 Fly, 6th-100 Free

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Jordan Barilone, Sienna Brosemer, Grace Burhans, Nolan Byer, Hannah Cyr, Bela Donckers, Jaeden Dudley, Aryn Iannuzzi, Fiona Langan, Camden Madison, Kendal Madison, Paige Marion, Perrin Marion, Kylee Mayne, Anthony Mazzola, Isabel Mazzola, Grace Smith, Lily Spencer, Ryan Spencer, Elizabeth Ufnar, Garrett Ufnar, Brooke Weber, Morgan Weber, and George Zilkha.

The Marauders will compete again in late January.

Harvest Invitational

The Bennington Marauders competed on Saturday, November 23rd in Ballston Spa, NY at the Harvest Invitational. Twenty eight swimmers participated and of the 28, 13 placed in the top 12.

 

Placing in the top 12 for the Marauders was:

 

Nolan Byer: 9th-50 Back

Kate Ahearn: 4th-50 Free, 2nd-200 Free Relay, 9th-100 Free, 7th-200 IM

Zoey Haar: 9th-50 Free, 5th-100 Free, 5th-200 IM, 2nd-200 Free Relay

Emily Barlow: 2nd-200 Free Relay

Phebe Hall: 5th-100 Breast, 2nd-200 Free Relay, 3rd-50 Free

Grace Burhans: 7th-100 IM, 6th-100 Free, 6th-50 Free

Sarah Ascuitto: 3rd-100 Free, 2nd-100 IM, 2nd-50 Fly, 1st-50 Free

Emily Ascuitto: 2nd-50 Breast, 2nd-100 IM, 3rd-100 Breast, 3rd-50 Free

Camden Madison: 11th-100 Free, 9th-50 Free, 6th-50 Back

Kendal Madison: 12th-25 Free, 6th-50 Free

Bela Donckers: 3rd-25 Free, 7th-50 Free, 4th-25 Back

Armen Kazazean: 12th-50 Free, 11th-25 Back

Elyse Altland: 3rd-100 IM, 7th-25 Back, 3rd-25 Breast, 2nd-25 Free

 

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Bridget Ahearn, Jordan Barilone, Hannah Cyr, Jaeden Dudley, Caden Hall, Paige Marion, Perrin Marion, Catherine Morrissey, Dominic Nuccio, Faith Orzech, Logan Parizo, Elizabeth Ufnar, Garrett Ufnar, Zoey Zazzaro and George Zilkha.

 

The Marauders will compete again on December 8th at Union College.

Williamstown vs. Bennington

Twenty six Marauders competed at Williams College on Friday, October 25th against the Purple Valley Aquatics Swim Team. This was a first meet for many on the Marauders. Placing in the top 3 for the Marauders was:

 

Paige Marion: 1st-200 Medley Relay, 3rd-50 Free, 3rd-50 Back

Sarah Martin: 1st-200 Medley Relay

Aryn Iannuzzi: 1st-200 Medley Relay

Sienna Brosemer: 1st-200 Medley Relay, 3rd-200 Free Relay

Garrett Ufnar: 3rd-200 Medley Relay, 1st-50 Free, 3rd-200 Free, 3rd-50 Back, 2nd-50 Fly, 3rd-200 Free Relay

Claire Iannuzzi: 3rd-200 Medley Relay, 3rd-50 Breast

Phebe Hall: 3rd-200 Medley Relay, 1st-50 Free, 2nd-50 Breast, 1st-50 Back, 2nd-50 Fly, 3rd-200 Free Relay

Sarah Ascuitto: 3rd-200 Medley Relay, 2nd-50 Free, 2nd-50 Back

Emily Ascuitto: 1st-100 IM, 1st-100 Free Relay

Grace Burhans: 2nd-100 IM, 1st-100 Free Relay

Camden Madison: 2nd-100 IM, 3rd-50 Fly, 1st-100 Free Relay

Elyse Altland: 1st-25 Free, 1st-25 Breast, 1st-100 Free Relay

Bela Donckers: 1st-25 Free, 2nd-25 Back

Armen Kazazean: 2nd-25 Free, 2nd-25 Breast, 1st-25 Back, 1st-50 Fly

Jordan Barilone: 3rd-200 Free Relay

 

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Hannah Cyr, Jaeden Dudley, Kendal Madison, Perrin Marion, Dominic Nuccio, Logan Parizo, Avery Prouty, Elise Talbott, Lizzie Ufnar, Zoey Zazzaro and George Zilkha.

 

The Marauders will compete again on November 23rd in Ballston Spa, NY.

 

Trick or Treat

 

Ten swimmers from the Bennington Marauders Swim Team competed at the Trick or Treat meet at RPI in Troy, NY on Sunday, October 20th. Two swimmers of the 10 placed in the top 10. Placing for the Marauders was:

Emily Ascuitto: 7th-50 Free

Sarah Ascuitto: 6th-50 Free

Also competing and posting best times was: Grace Burhans, Perrin Marion, Garrett Ufnar, Sienna Brosemer, Faith Orzech, Claire Iannuzzi, Paige Marion and Phebe Hall.

The Marauders will compete again on Friday in Williamstown.

 

Saturday, August 3 and Sunday, August 4:

Nineteen swimmers from the Bennington Marauders competed at the Vermont State Swimming Championships on August 3 and 4 at the Upper Valley Aquatics Center. Of the 19 swimmers, 14 of them placed in the top 10.

 

Placing for the Marauders was:

 

Kendal Madison: 7th-25 Free,

Elyse Altland: 4th-25 Breast,

Phebe Hall: 3rd-50 Back, 3rd-100 IM, 5th-200 Free Relay

Zoey Haar: 7th-100 Free, 6th-100 Back, 2nd-50 Fly, 5th-200 Free Relay, 9th-500 Free

Bridget Ahearn: 10th-200 Free,

April Foley: 7th-50 Fly,

Heather Foley: 9th-50 Free, 3rd-100 Free, 4th-100 Fly, 6th-50 Fly, 5th-200 Free Relay

Emily Barlow: 5th-200 Free, 6th-50 Breast, 4th-100 Breast,

Kate Ahearn: 7th-50 Back, 6th-100 Back, 3rd-200 IM, 5th-200 Free Relay

Camden Madison: 7th-25 Free, 5th-50 Free, 8th-25 Fly

Garrett Ufnar: 4th-200 Free, 7th-200 Free Relay, 6th-200 Medley Relay

Anthony Mazzola: 7th-100 Breast, 7th-200 Free Relay, 6th-200 Medley Relay

Zach LaForest: 7th-50 Free, 8th-100 Free, 5th-50 Back, 7th-50 Fly, 7th-200 Free Relay, 6th-200 Medley Relay

Morgan Flynn: 9th-100 Back, 8th-100 IM, 7th-200 Free Relay, 6th-200 Medley Relay

 

Also competing and posting best times for the Marauders was: Summer Nichols, Grace Burhans, Sarah Martin, Faith Orzech, and Savannah Robson.

 

The Marauders are currently on break and will resume practice and competition in the Fall.

Saturday, July 27:

 

The Bennington Marauders competed in the Southern Vermont Championships, also known as Districts on Saturday, July 27 in Rutland, Vermont. The Marauders were able to win the Division II title and bring home the trophy.

 

Placing in the top 12 for the Marauders was:

 

Kendal Madison: 25 Free (3rd), 25 Back (11th), 50 Free (3rd)

 

Elyse Altland: 25 Free (4th), 25 Back (4th), 25 Breast (4th), 50 Free (4th)

 

Camden Madison: 25 Free (2nd), 25 Fly (3rd), 25 Back (2nd), 50 Free (3rd)

 

Summer Nichols: 25 Free (6th), 25 Fly (8th), 25 Back (9th), 50 Free (2nd)

 

Grace Burhans: 25 Free (7th), 25 Fly (9th), 25 Back (5th), 50 Free (6th)

 

Garrett Ufnar: 200 Free (3rd), 500 Free (5th), 200 Medley Relay (1st), 50 Free (5th), 100 Free (7th), 200 Free Relay (1st)

 

Ben Medvedev: 200 Free (5th), 200 Medley Relay (1st), 100 IM (6th), 50 Back (2nd), 200 Free Relay (1st)

 

Savannah Robson: 100 Back (5th), 200 Medley Relay (7th), 100 IM (10th), 50 Free (7th), 50 Back (4th), 200 Free Relay (8th)

 

Anthony Mazzola: 100 Breast (4th), 100 IM (5th), 50 Back (6th), 50 Breast (4th)

 

Phebe Hall: 500 Free (4th), 200 Medley Relay (2nd), 100 IM (2nd), 50 Back (3rd), 50 Breast (3rd), 200 Free Relay (1st)

 

Emily Barlow: 500 Free (6th), 200 Medley Relay (5th), 100 Breast (2nd), 200 Free (1st), 50 Breast (3rd), 200 Free Relay (4th)

 

Bridget Ahearn: 500 Free (7th), 200 Medley Relay (5th), 100 Back (7th), 200 Free (9th), 100 Free (9th), 200 Free Relay (4th)

 

Faith Orzech: 200 Medley Relay (7th), 50 Fly (12th), 50 Back (11th), 100 Free (11th), 200 Free Relay (8th)

 

Sienna Brosemer: 200 Medley Relay (7th), 200 Free Relay (8th)

 

Ashley Steinhoff: 200 Medley Relay (7th), 200 Free Relay (8th)

 

Morgan Flynn: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (8th), 100 Breast (6th), 50 Back (9th), 50 Breast (6th), 200 Free Relay (1st)

 

Zach LaForest: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (3rd), 50 Fly (4th), 50 Back (1st), 100 Free (5th), 200 Free Relay (1st)

 

Kate Ahearn: 200 Medley Relay (2nd), 50 Free (2nd), 100 Back (2nd), 50 Back (2nd), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

 

Heather Foley: 200 Medley Relay (2nd), 200 IM (1st), 50 Free (1st), 50 Fly (1st), 100 Fly (1st), 200 Free Relay (1st)

 

Zoey Haar: 200 Medley Relay (2nd), 50 Free (2nd), 100 Back (4th), 50 Back (3rd), 100 Free (4th), 200 Free Relay (1st)

 

April Foley: 200 Medley Relay (5th), 50 Free (6th), 50 Fly (5th), 100 Fly (5th), 200 Free Relay (4th)

 

Cyonn Alexander: 200 Medley Relay (5th), 50 Free (9th), 50 Back (8th), 50 Breast (11th), 200 Free Relay (4th)

 

Armen Kazazean: 25 Free (6th), 25 Back (4th), 50 Free (6th)

 

Also competing and posting best times for the Marauders was:

Ryker Dorman and Isabella Mazzola

 

The Marauders will compete again at the State Championships on August 3 and 4 at the Upper Valley Aquatics Center.

 

Tuesday, July 23:

The Bennington Marauders competed in their last dual meet on Tuesday, July 23rdin Springfield. Placing in the top 3 for the Marauders was:

Grace Burhans: 200 Medley Relay (2nd), 100 IM (2nd), 25 Breast (3rd), 50 Free (3rd), 200 Free Relay (2nd)

Summer Nichols: 200 Medley Relay (2nd), 25 Free (3rd), 25 Back (3rd), 50 Free (2nd), 200 Free Relay (2nd)

Faith Orzech: 200 Medley Relay (2nd), 200 Free Relay (2nd)

Sienna Brosemer: 200 Medley Relay (2nd), 200 Free Relay (2nd)

Garrett Ufnar: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (1st), 200 Free (1st), 50 Back (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Anthony Mazzola: 200 Medley Relay (1st), 100 Breast (1st), 50 Back (2nd), 50 Breast (1st), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (1st)

Zach LaForest: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (2nd), 50 Fly (1st), 50 Back (1st), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (1st)

Morgan Flynn: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (3rd), 100 Breast (2nd), 50 Breast (1st), 100 Free (3rd), 200 Free Relay (1st)

Kate Ahearn: 200 Medley Relay (2nd), 50 Free (2nd), 100 Back (3rd), 50 Back (2nd), 100 Free (3rd), 200 Free Relay (1st)

Kara LaFlamme: 200 Medley Relay (2nd), 100 Breast (1st), 50 Back (3rd), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (1st)

Bridget Ahearn: 200 Medley Relay (2nd), 50 Fly (1st), 200 Free (1st)

Zoey Haar: 200 Medley Relay (2nd), 50 Free (1st), 100 Back (2nd), 50 Back (1st), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (1st)

Savannah Robson: 100 IM (1st), 100 Breast (1st), 50 Back (1st), 100 Free (2nd)

Armen Kazazean: 25 Free (1st), 25 Fly (1st), 25 Back (1st),50 Free (2nd)

Ethan LaForest: 25 Free (2nd), 25 Back (1st), 50 Free (2nd)

Emily Barlow: 100 Breast (1st), 200 Free (1st), 50 Breast (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Isabel Mazzola: 50 Back (1st)

Seth Criss: 50 Back (3rd)]

The Marauders will compete again on July 27thin Rutland.  

 

Sunday, July 21:

The Bennington Marauders competed against Brattleboro and Rockingham on Sunday, July 21 in Brattleboro. Placing in the top 3 for the Marauders was:

Elyse Altland: 25 Free (2nd), 25 Back (1st)

Grace Burhans: 25 Fly (1st), 100 IM (1st), 200 Medley Relay (2nd)

Morgan Flynn: 50 Free (2nd), 50 Breast (3rd), 100 Breast (2nd), 50 Fly (1st), 200 Medley Relay (1st)

April Foley: 50 Free (4th), 50 Fly (2nd), 200 Medley Relay (2nd)

Heather Foley: 50 Free (1st), 50 Fly (1st), 200 Medley Relay (1st)

Zoey Haar: 50 Free (2nd), 50 Back (1st), 50 Fly (1st), 200 Medley Relay (1st)

Phebe Hall: 200 Free (2nd), 100 Breast (1st), 200 Medley Relay (1st)

Kara LaFlamme: 50 Back (2nd), 50 Breast (2nd), 100 Breast (1st), 200 Medley Relay (1st)

Zach LaForest: 50 Free (1st), 50 Back (1st), 100 IM (2nd), 200 Medley Relay (1st)

Sarah Martin: 50 Back (3rd), 50 Breast (2nd), 100 Breast (2nd), 200 Medley Relay (2nd)

Anthony Mazzola: 50 Back (3rd), 100 Breast (2nd), 100 IM (3rd), 200 Medley Relay (1st)

Jack Moore: 25 Free (3rd)

Iris Nofziger: 25 Back (3rd), 25 Fly (1st)

Faith Orzech: 50 Fly (2nd), 100 IM (2nd), 200 Medley Relay (2nd)

Garrett Ufnar: 50 Free (2nd), 50 Back (2nd), 50 Fly (2nd), 200 Medley Relay (1st)

Also competing and posting best times for the Marauders was Armen Kazazean, Isabel Mazzola, and Chloe Moore.

The Marauders will compete again on Tuesday, July 22ndin Springfield.

 

Tuesday, July 16th:

The Bennington Marauders competed in their first away meet in Rutland on Tuesday, July 16th. Although the Marauders fell to Rutland (456-283), the Marauders swam well with their 32 swimmers as compared to Rutland’s 100. Placing in the top 3 for the Marauders was:

Grace Burhans: 200 Medley Relay (2nd), 25 Free (3rd), 25 Back (3rd), 50 Free (2nd), 200 Free Relay (2nd)

Elyse Altland: 200 Medley Relay (2nd), 25 Free (1st), 25 Back (2nd), 25 Breast (1st), 50 Free (1st), 200 Free Relay (2nd)

Summer Nichols: 200 Medley Relay (2nd), 100 IM (1st), 25 Free (2nd), 25 Back (1st), 50 Free (1st), 200 Free Relay (2nd)

Ashley Steinhoff: 200 Medley Relay (2nd), 200 Free Relay (2nd)

Savannah Robson: 200 Medley Relay (2nd), 100 IM (1st), 50 Free (3rd), 50 Back (2nd), 50 Free (1st), 200 Free Relay (2nd)

Sarah Martin: 200 Medley Relay (2nd), 100 Breast (1st), 50 Breast (2nd), 200 Free Relay (2nd)

Jami Mathers: 200 Medley Relay (2nd), 50 Free (3rd), 50 Fly (3rd), 50 Back (3rd), 100 Free (3rd), 200 Free Relay (2nd)

Faith Orzech: 200 Medley Relay (2nd), 50 Back (2nd), 100 Free (3rd), 200 Free Relay (2nd)

Ben Medvedev: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (1st), 50 Back (1st), 100 Back (1st), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (1st)

Morgan Flynn: 200 Medley Relay (1st), 50 Fly (2nd), 100 Breast (3rd), 50 Breast (3rd), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (1st)

Zach LaForest: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (1st), 50 Fly (1st), 50 Back (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Garrett Ufnar: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (2nd), 50 Free (1st), 200 Free (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Kate Ahearn: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (2nd), 50 Back (2nd), 100 Back (2nd), 100 Free (1st), 200 Free Relay (2nd)

Kara LaFlamme: 200 Medley Relay (1st), 200 IM (1st), 100 Breast (1st), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (2nd)

Zoey Haar: 200 Medley Relay (1st), 50 Fly (2nd), 100 Fly (2nd), 100 Back (1st), 200 Free Relay (2nd)

Phebe Hall: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (1st), 50 Fly (1st), 50 Back (1st), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (2nd)

Hannah Rosenburg: 100 IM (1st)

Anthony Mazzola: 100 IM (3rd), 100 Breast (1st), 50 Back (2nd), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (3rd)

Camden Madison: 25 Free (1st), 25 Fly (1st), 25 Back (1st), 50 Free (1st), 200 Free Relay (3rd)

Armen Kazazean: 25 Free (3rd), 25 Back (3rd), 50 Free (2nd)

Emily Barlow: 50 Free (1st), 100 Breast (1st), 50 Breast (2nd), 100 Free (1st), 200 Free Relay (3rd)

Bridget Ahearn: 200 Free (1st), 200 Free Relay (3rd)

Seth Criss: 50 Back (3rd), 200 Free Relay (3rd)

Adam Frost: 200 Free Relay (3rd)

Cyonn Alexander: 200 Free Relay (3rd)

Isabel Mazzola: 200 Free Relay (3rd)

Also swimming and posting best times was Sienna Brosemer, Ethan LaForest, Kendal Madison, Vicki Rosenburg, and Emily Rosenburg.

The Marauders will compete again on Sunday, July 21stin Brattleboro.

Tuesday, July 9th:

The Bennington Marauders hosted their final home meet against Springfield on Tuesday, July 9th. The Bennington Marauders were able to secure their 2ndvictory of the season over Springfield. Placing in the top 3 for the Bennington Marauders was:

Phebe Hall: 500 free (1st), 200 Medley Relay (1st), 100 Breast (2nd), 50 Back (2nd), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (1st)

Savannah Robson: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (1st), 200 Free (1st), 50 Back (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Sarah Martin: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (1st), 100 Breast (3rd), 200 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Sienna Brosemer: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (3rd), 100 Free (3rd), 200 Free Relay (1st)

Jami Mathers: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (3rd), 50 Fly (1st), 50 Back (3rd), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (1st)

Grace Burhans: 200 Medley Relay (3rd), 100 IM (2nd), 25 Free (1st), 50 Free (1st), 200 Free Relay (2nd)

Summer Nichols: 200 Medley Relay (3rd), 25 Free (2nd), 25 Back (1sT), 25 Breast (2nd), 50 Free (2nd), 200 Free Relay (2nd)

Gabi Andres: 200 Medley Relay (3rd), 100 IM (3rd), 25 Fly (1st), 25 Back (2nd), 50 Free (3rd), 200 Free Relay (2nd)

Faith Orzech: 200 Medley Relay (3rd), 200 Free Relay (2nd)

Ben Medvedev: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (1st), 50 Fly (2nd), 100 Back (1st), 50 Back (1st),

Morgan Flynn: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (1st), 100 Breast (2nd), 50 Breast (1st), 100 Free (3rd), 200 Free Relay (1st)

Zach LaForest: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (2nd), 50 Fly (1st), 50 Back (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Garrett Ufnar: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (1st), 50 Free (2nd), 50 Fly (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Kate Ahearn: 200 Medley Relay (1st), 200 IM (1st), 100 Back (2nd), 50 Back (3rd), 100 Free (3rd), 200 Free Relay (1st)

Heather Foley: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (1st), 50 Free (1st), 50 Fly (1st), 100 Fly (1st), 200 Free Relay (1st)

Zoey Haar: 200 Medley Relay (1st), 50 Free (2nd), 100 Back (1st), 50 Back (2nd), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (1st)

Bridget Ahearn: 200 Medley Relay (3rd), 50 Fly (2nd), 200 Free (2nd), 200 Free Relay (2nd)

Emily Barlow: 200 Medley Relay (3rd), 100 Breast (1st), 200 Free (1st), 50 Breast (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (2nd)

April Foley: 200 Medley Relay (3rd), 50 Free (3rd), 50 Fly (1st), 200 Free Relay (2nd)

Kara LaFlamme: 200 Medley Relay (3rd), 100 Breast (2nd), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (2nd)

Ezra Andres: 100 IM (1st), 25 Free (2nd), 25 Fly (2nd), 25 Back (2nd), 100 Free Relay (1st)

Elyse Altland: 25 Free (2nd), 25 Back (2nd),  25 Breast (2nd), 50 Free (3rd), 100 Free Relay (1st)

Iris Nofziger: 25 Free (3rd), 25 Back (3rd), 100 Free Relay (1st)

Camden Madison: 25 Free (1st), 25 Fly (1st), 25 Back (1st), 50 Free (1st), 100 Free Relay (1st)

Charlie Dobson: 25 Free (1st), 25 Fly (1st), 25 Back (2nd), 50 Free (1st), 100 Free Relay (1st)

Anthony Mazzola: 100 Breast (1st), 50 Fly (3rd), 50 Breast (1st), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (1st)

Ethan LaForest: 25 Free (3rd), 25 Back (3rd), 50 Free (3rd), 100 Free Relay (2nd)

Ryker Dorman: 25 Free (2nd), 25 Back, (1st), 50 Free (2nd), 100 Free Relay (1st)

Cyonn Alexander: 50 Breast (2nd)

Armen Kazazean: 50 Free (2nd), 100 Free Relay (2nd)

Kendal Madison: 100 Free Relay (1st)

Kiah Bushee: 100 Free Relay (1st)

Ethan Sherman: 100 Free Relay (2nd)

Chase Dobson: 100 Free Relay (2nd)

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Isabel Mazzola, Emily Rosenburg, Vicki Rosenburg, Hannah Rosenburg, and Ashley Steinhoff.

The Marauders will compete again in Rutland on Tuesday, July 16th.

Tuesday, July 2nd:

 

The Bennington Marauders hosted their first home meet against Manchester on Tuesday, July 2nd. The Bennington Marauders were able to secure the victory over Manchester. Placing in the top 3 for the Bennington Marauders was:

Phebe Hall: 500 free (1st), 200 Medley Relay (1st), 100 Breast (1st), 100 Back (1sT), 50 Back (1sT), 200 Free Relay (1st)

Grace Burhans: 100 Medley Relay (1st), 25 free (2nd), 100 Free Relay (1st)

Hannah Rosenburg: 100 Medley Relay (1st), 25 Back (1sT), 25 Breast (2nd), 100 Free Relay (1st)

Gabi Andres: 100 Medley Relay (1st), 25 Free (1st), 25 Fly (2nd), 25 Back (3rd), 50 Free (2nd), 100 Free Relay (1st)

Summer Nichols: 100 Medley Relay (1st), 25 Fly (3rd), 25 Back (2nd), 100 Free Relay (1st)

Cam Madison: 100 Medley Relay (1st), 25 free (1st), 25 Back (1st), 50 Free (1st), 100 Free Relay (1st)

Ezra Andres: 100 Medley Relay (1st), 25 free (2nd), 25 Fly (1sT), 25 Back (2nd), 50 Free (2nd), 100 Free Relay (1st)

Jack Moore: 100 Medley Relay (1st), 25 free (3rd), 25 Fly (2nd), 100 Free Relay (1st)

Charlie Dobson: 100 Medley Relay (1st), 25 free (1st), 25 Fly (2nd), 25 Back (2nd), 50 Free (2nd), 100 Free Relay (1st)

Faith Orzech: 200 Medley Relay (2nd), 50 Breast (2nd), 200 Free Relay (3rd)

Savannah Robson: 200 Medley Relay (2nd), 50 Back (2nd), 100 Free (1st), 200 Free Relay (3rd)

Sienna Brosemer: 200 Medley Relay (2nd), 50 Back (3rd), 50 Free (2nd), 200 Free Relay (3rd)

Ashley Steinhoff: 200 Medley Relay (2nd), 50 Breast (3rd), 200 Free Relay (3rd)

Ben Medvedev: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (1st), 100 Back (1sT), 50 Back (2nd), 100 Free (2nd)

Morgan Flynn: 200 Medley Relay (1st), 100 IM (1st), 50 free (2nd), 100 Breast (1st), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (1st)

Zach LaForest: 200 Medley Relay (1st), 50 free (1st), 50 Fly (1st), 50 Back (1sT), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Garrett Ufnar: 200 Medley Relay (1st), 50 free (1st), 50 Fly (1st), 50 Back (1sT), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Kara LaFlamme: 200 Medley Relay (1st), 50 free (2nd), 50 Fly (1st), 50 Back (3rd), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (1st)

Heather Foley: 200 Medley Relay (1st), 200 IM (1st), 50 Fly (1st), 100 Fly (1st), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Zoey Haar: 200 Medley Relay (1st), 50 free (1st), 100 Back (1sT), 50 Back (1sT), 100 Free (1st), 200 Free Relay (1st)

Cyonn Alexander: 200 Medley Relay (3rd), 50 free (3rd), 50 Back (2nd), 50 Breast (2nd), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (3rd)

Isabel Mazzola: 200 Medley Relay (3rd), 200 Free Relay (3rd)

Sarah Martin: 200 Medley Relay (3rd), 100 Breast (2nd), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (3rd)

Emily Barlow: 200 Medley Relay (3rd), 100 Breast (1st), 200 Free (1st), 50 Breast (2nd), 100 Free (2nd), 200 Free Relay (3rd)

Anthony Mazzola: 100 IM (2nd), 50 free (2nd), 100 Breast (1st), 50 Breast (1st), 200 Free Relay (1st)

Elyse Altland: 25 Free (1st), 25 Back (1st), 25 Breast (1st), 50 Free (2nd)

Iris Nofziger: 25 Free (3rd), 25 Back (2nd), 50 Free (3rd)

Ryker Dorman: 25 Back (1st)

Armen Kazazean: 50 Free (3rd)

Also swimming and posting best times was: Chloe Moore, Kiah Bushee, Chase Dobson, Ethan LaForest, Kendal Madison, Emily Rosenburg, Victoria Rosenburg, Ethan Sherman

Placing first for the Manchester team was: Perrin Marion (100 IM, 25 Fly, 50 Free), Emily Ascuitto (100 IM, 100 Breast, 25 Fly, 50 Free), Sarah Ascuitto (100 IM, 50 free, 50 Fly), Claire Iannuzzi (100 IM), Kylee Mayne (200 IM, 100 Breast), Ryan Spencer (200 IM, 100 Back, 50 Back, 100 Free),  Paige Marion (50 free), Haley Goepel (50 free, 50 Breast), Lily Spencer (100 Breast), Alex Wasyliko (25 Fly), Jena Staab (50 Fly, 100 Fly, 100 Free), Corynn Wasyliko (100 Back), Shaana Staab (100 Fly), Calvin Parent (25 Breast), Lily Spencer (50 Breast), Eyre Chapin (50 Free)

The Marauders will compete again at home on Tuesday, July 9th.

Golds Championships: March 16-18, 2012

Twelve swimmers from the Bennington Marauders competed at the 2012 Adirondack Golds Championship meet this past weekend. The Marauders had several top finishers and posted many best times. Placing the top 16 for the Marauders was: 

Sarah Ascuitto: 7th-50 free; 10th-100 free 

Grace Burhans: 7th-50 free; 9th-100 free, 11th-100 IM

Heather Foley: 6th-100 fly

Aryn Iannuzzi: 14th-50 free

Ben Medvedev: 11th-50 breast

Lily Spencer: 16th-500 free

Also competing and posting best times for the Marauders was: Kate Ahearn, Emily Ascuitto, Kara LaFlamme, Robert Murphy, Ryan Spencer, Jena Staab. The Marauders have officially completed their 2011-2012 Fall/Winter season. For more information on the Bennington Marauders, please visit their website at www.benningtonmarauders.com

 

Silvers Championships: March 2-4, 2012

 

Twenty swimmers from the Bennington Marauders competed at the Silvers Championships held in Troy, NY at RPI this past weekend. Of the twenty swimmers, twelve Marauders were ribbon winners. Placing for the Marauders was : 

 

Ryan Spencer: 11th-50 free, 5th-100 fly, 11th-100 breast, 11th-200 fly, 6th-400 IM, 4th-200 back, 14th-200 IM, 13th-200 free

 

Phebe Hall: 4th-100 breast, 9th-100 free, 15th-100 back, 9th-200 back

 

Sienna Brosemer: 14th-50 back

 

Grace Burhans: 5th-50 breast, 7th-50 fly, 11th-25 free

 

Kate Ahearn: 11th-100 back, 2nd-100 free, 13th-200 IM

 

Shanna Staab: 9th-50 free

 

Emily Barlow-11th-100 free, 4th-50 free, 15th-200 free

 

Lily Spencer: 14th-200 free, 11th-100 free, 5th-100 back, 10th-100 IM

 

Jena Staab: 7th-50 back, 2nd-100 free, 12th-100 back, 13th-200 free

 

Sarah Asciutto: 7th-50 breast

 

Heather Foley: 2nd-200 back, 4th-200 free

 

Emily Asciutto: 15th-50 free

 

Also competing and posting best times for the Marauders was: Caden Hall, Emily Calder, Claire Iannuzzi, Sarah Martin, Rylie Niles, Abby Shea, Ashley Steinhoff and Liz Tarazi. 

 

The Marauders will compete again on March 11, 15, 16, and 17 at the Golds Championships. This meet will mark the end of the Marauders swimming season. 

Piranhas Pentathlon: February 12, 2012

Several swimmers from the Bennington Marauders competed at the Piranhas Pentathlon on Sunday, February 12th. While almost all of the swimmers posted best times, there were two swimmers who placed in the top 3:

Heather Foley: 1st-100 fly

Grace Burhans: 3rd-25 free

Heather Foley also received a 2ndplace overall trophy in the 15-16 age category. Bringing home a 3rdplace trophy in the 17-19 boys’ category was Robert Murphy.

Also competing for the Marauders was:

Summer Nichols, Rylie Niles, Sienna Brosemer, Caden Hall, Faith Orzech, Kate Ahearn, Emily Ascuitto, Sarah Ascuitto, Emily Calder, Phebe Hall, Aryn Iannuzzi, Claire Iannuzzi, Bridget Keenan, Sarah Martin, Ben Medvedev, Abigal Shea, Jena Staab, Shanna Staab, Ashley Steinhoff and Liz Tarazi.

The Marauders will compete again at the Silvers Championships in early March.

 

 

 

 

 

Thoroughbred Splash: January 29, 2012

 

On Sunday, January 29th, fifteen swimmers from the Bennington Marauders Swim Team traveled to Skidmore College to compete in the Thoroughbred Splash. There were 15 teams and approximately 400 swimmers competing. Of the fifteen swimmers, 9 placed in the top 8. Placing for the Marauders was: 
 
Emily Ascuitto: 1st-25 breast, 3rd-50 free, 3rd-100 IM, 2nd-100 free
 
Grace Burhans: 3rd-25 free, 7th-50 free
 
Aryn Iannuzzi: 5th-50 fly, 8th-100 free
 
Sarah Ascuitto: 5th-100 free, 7th-50 free
 
Kara LaFlamme: 4th-100 breast
 
Phebe Hall: 8th-100 breast
 
Emily Barlow: 8th-200 free, 7th-100 breast
 
Kate Ahearn: 4th-100 free, 3rd-50 free
 
Ryan Spencer: 5th-100 back, 6th-100 breast, 8th-100 free
 
Also swimming and posting best times for the Marauders was: Emily Calder, Caden Hall, Sienna Brosemer, Claire Iannuzzi, and Liz Tarazi.
 
The Marauders will compete again on February 5th at Union College.

 

Starfish Invitational: January 6, 7, 8, 2012

Fourteen swimmers from the Bennington Marauders competed at the Starfish Invitational on January 6, 7 and 8 at RPI in Troy, NY. 

Of the fourteen swimmers, 2 swimmers placed in the top 8. Placing in the top 8 was: 
 
Grace Burhans (8&under): 8th-50 Free, 7th-100 free
Heather Foley (15-16): 5th-100 Fly
 
Also competing and posting best times for the Marauders was: Ashley Steinhoff, Elizabeth Tarazi, Claire Iannuzzi, Aryn Iannuzzi, Lily Spencer, Ben Medvedev, Katherine Tiffany, Kara LaFlamme, Emily Barlow, Kate Ahearn, Ryan Spencer and Phebe Hall. 
 
The Marauders will compete again in late January at the Thoroughbred Invitational at Skidmore College. 
 

Saratoga Mini Meet: December 17, 2011

 

The Bennington Marauders competed in the Saratoga Mini Meet on Saturday, December 17th at Skidmore College in Saratoga Springs, NY Adams, MA. Finishing in the top 6 for the Marauders was: 

 

Emily Ascuitto: 6th-100 IM; 5th-50 free; 4th-25 breast

 

Lily Spencer: 3rd-200 Freestyle Relay

 

Sarah Ascuitto: 3rd-200 Freestyle Relay; 5th-100 free

 

Shanna Staab: 3rd-200 Freestyle Relay; 5th-50 free

 

Aryn Iannuzzi: 3rd-200 Freestyle Relay

 

Ben Medvedev: 6th-50 back

 

Also swimming and posting best times for the Marauders was: Caden Hall, Rylie Niles, Grace Burhans, Sienna Brosemer, Emily Calder, Claire Iannuzzi, Liz Tarazi, and Jena Staab. 

 

The Marauders will compete again in early January at the Starfish Invitational at RPI.

 

December Super Splash: December 4, 2011

The Bennington Marauders competed in the December Super Splash on Sunday, December 4th at Union College in Schenectady, NY Adams, MA. Finishing in the top 8 for the Marauders was: 

 

Ryan Spencer: 4th-100 back

 

Sarah Ascuitto: 4th-50 free, 5th-100 free

 

Kate Ahearn: 7th-50 free

 

Robert Murphy: 8th-100 breast, 8th-100 free, 8th-50 free 

 

Heather Foley: 6th-100 free, 3rd-100 breast, 1st-100 fly

 

Grace Burhans: 4th-100 IM, 6th-25 back, 3rd-50 free, 5th-25 free

 

Kara LaFlamme: 8th-100 fly, 3rd-100 breast

 

Ben Medvedev: 8th-100 IM, 8th-50 breast

 

Emily Ascuitto: 5th-100 IM, 1st-50 free, 1st-25 breast, 3rd-25 fly

 

Also competing for the Marauders was Emma Arlotta, Michael Arlotta, Savannah Robson, Ashley Steinhoff, KC Tiffany, Andrew Spencer, Lily Spencer, Aryn Iannuzzi, Claire Iannuzzi and Phebe Hall. The Marauders will compete again on December 17th at the Saratoga Mini Meet.

 

Spooky Invite: October 30, 2011

Marauders open year

BENNINGTON - The Bennington Marauders competed in their first meet in a Halloween Invitational on Sunday in North Adams, Mass. Several of the Marauders placed in the top 3: First place finishers include: Grace Burhans (25 free), Emily Ascuitto (25 back, 25 breast, 25 fly, 50 free), Phebe Hall (50 back, 50 breast, 100 IM), Heather Foley (100 back, 100 fly) and Kara LaFlamme (100 breast) Second place finishers were: Emily Ascuitto (25 free), Sarah Ascuitto (50 free, 50 fly), Phebe Hall (50 free, 50 fly), Kara LaFlamme (100 free, 100 back,100 fly, 200 IM), Heather Foley (100 free, 100 breast), Robert Murphy (100 free, 100 back, 100 breast, 100 fly, 200 IM), Lily Spencer (50 back, 50 breast, 100 IM), Kevin Gorry (100 back), Grace Burhans (25 breast), Andrew Spencer (200 IM) Third place finishers include: Katherine Tiffany (100 free, 100 back, 100 breast, 100 fly, 200 IM), Andrew Spencer (100 free, 100 back, 100 breast), Ryan Spencer (100 free, 100 back, 100 breast, 100 fly, 200 IM), Sarah Ascuitto (50 back), Sarah Martin (50 breast), Grace Burhans (25 fly, 50 free), Lily Spencer (50 fly) Also competing for the Marauders was Abby Shea, Rylie Niles, Sienna Brosemer, Emily Calder, Caden Hall, Michael Arlotta, Emily Atland, Keira Hogan, Abby Cohen, Savannah Robson, and Ashley Steinhoff. The Marauders will compete again on Nov.13.