Background-image
Partners
BC+Government
Swimming+Canada
Swim+BC
West+Vancouver
Awards

Let's Celebrate Our Otters!!

North Shore News: https://www.nsnews.com/bright-lights/west-vancouver-otters-swim-club-awards-1.23474704

2017/2018 Season Awards Banquet

Thank you all who attended the Annual Awards Banquet at Hollyburn Country Club.  It was such a great evening with special guest speaker Emily Overholt, Master of Ceremonies Andrew Stewart, and Rob Hartvikson who organized the delivery of all the trophies, swimmers, families, and our Head Coach Janusz with his coaching staff.  Special thank you goes to Amy Yuen who prepared our Program for the evening.  You did a great job!  Also we want to thank Edward Zhang who was our photographer for the evening.  A huge thank you to our Fundraising Coordinators, Christine Buckley and Jasmine Morton who organized our Silent Auction table.  Also a big thank you to Sophia Hartvikson, Samantha Zastre and Victor Liu (from our National Group) who prepared the fantastic slideshow.  An event like this cannot be done without great volunteers!  Thank you everyone!

Here are all the Award Recipients for the 2016/2017 season:

Award

Criteria

2017/2018 Award Recipient

TOP (Tiny Olympic Prospect) Award

Awarded to the 10 and under swimmer who scored the highest rankings throughout the year in Team Aquatic Supplies Power Ranking

Sirius Wang - 10 & u Boys - 2nd in Canada for 200 Breast LC

Most Improved Otters

Awarded to those swimmers in each age group who have shown marked improvement in swimming ability and attitude

10 & Under: Michelle Zeng, Matthew Yu & Madelyn Merrigan

11 & 12: Sirius Wang, Natascha Borromeo & Adam Josza

13 & 14: Ashley Wong, David Zhao & Jessica Zhang

15 & Over: Aidan Smith, Nicholas Hilkewich & Samantha Zastre

Most Valuable Otters

Awarded to the swimmer who has the best leadership qualities.

Samantha Zastre

Richard Gate Award

 

 

Awarded to the best trainers in each group from LMR Gold and up.

 

LMR Gold: Baran Moghaddasi

LMR Red: Leila Nabavi

AA: Adelaide Mensink

Provincial: Jessica Zhang

Ambassador’s Trophy

Awarded to the swimmer who best represents the Otters (chosen by their fellow Otters)

Samantha Zastre

Graham Schnare Award

Awarded to the Male Otter who best combines swimming ability with a sports person like attitude toward team-mates and competitors alike.

Ry Cyna

Peg Howarth Award

Awarded to the Female Otter who best combines swimming ability with a sports person like attitude toward team-mates and competitors alike.

Sophia Hartvikson

Rookie of the Year Award

Awarded to the first year Otter with the greatest potential

Aidan Smith

Millennium 200 IM Plaque

Awarded to the Otter who takes the most time off their 200 IM time event in one season

Adam Josza - 54.87 seconds off

President’s Cup

To the Otter with the best results at Tier I Championships

David Zhao

AAA Cup Award

To the Otter with the best results at the Tier II Championships

Samantha Zastre

Gordon Storie Award

Awarded to the Otter (12 & under) who achieved the highest number of points according to the World Performance Charts in Backstroke events. Athlete can only win 1 stroke award

Natascha Borromeo - 100 Back SC - 570 points (3rd in Canada)

Erik Bezur Memorial Trophy

Awarded to the Otter (12 & under) who achieved the highest number of points according to the World Performance Charts in Breast Stroke events. Athlete can only win 1 stroke award

Leo Liu - 200 Breast SC - 387 Points

Fastest Fly Award

Awarded to the Otter (12 & under) who achieved the highest number of points according to the World Performance Charts in Butterfly events. Athlete can only win 1 stroke award

Andersen Stewart - 50 Fly SC - 265 Points

Moneyway Cup

Awarded to the Otter (12 & under) who achieved the highest number of points according to the World Performance Charts in Freestyle events. Athlete can only win 1 stroke award

David Zhao - 200 Free SC - 434 Points

Tidey Lock & Key

Awarded to the Otters who perform the most inspirational swims of the year.

Samantha Zastre - 1500 Free - Mel Zajac International 2018 - 2nd

Award

Criteria

2017/2018 Award Recipient

OSA MOST IMPROVED OSA-Beluga

Based on 200 IM

Female: Michelle Zeng

Male: Ryan Yang

OSA MOST IMPROVED OSA-Orca

Based on 100 IM

Female: Cassie Wong

Male: Alvin Cheng & Yeson Cai

OSA MOST IMPROVED OSA-Sharks

Based on 50 Free

Female: Ariel Morton

Male: Ethan Li & Aidan Buckley

OSA MOST IMPROVED OSA-Whales

Based on 50 Free

Female: Tristen Stanimir

Male: Jace He

 

WVOSC Annual Awards & Trophies

WVOSC Annual Awards Descriptions

Biographies

Erik Bezur

Gordon Storie

Hossein Safari

Awards Program

2011/12 Banquet Program

Awards Recipients

2017-2018

2016-2017

2015/2016

2014/2015 
2013/2014

2011/12

2010/11

2009/10

2008/09