Barb Stirn (608)271-8004 
7114 Brindley Circle 
Madison, WI 53719 
stirn@danenet.wicip.org
WI LSC Adminitrative Chair
Wisconsin Swimming 
Fall - Winter 1999-2000
Meet Schedule 
First Day for Reservations - Postmarked Septermber 14, 1999
Date Host Location Meet Format 
All meets open unless indicated
MEET INFO
EVENT FILE
RESULTS
Contact / e-mail address

September

Sunday
Sept. 26
LAKE Arrowhead H.S. Senior Bob Jenkyns (414) 367-7657
P.O. Box 181
Hartland,WI 53029

October

 
Saturday
Oct. 9
MSS McFarland H.S. Relay Meet Linda Croak (608) 838-7803
5601 Chestnut Lane
McFarland, WI 53558
Saturday
Oct. 9
EBSC Brookfield Central H.S A-BB-B-C 
Swim Your Own Age
Mary Miller (414) 784-3638
2420 Wynfield Ct.
Brookfield, WI 53045
Saturday
Oct. 9
FAST Ft. Atkinson H.S. Relay Meet Mary Lowisz (920) 674-0648
P.O. Box 162
Ft. Atkinson, WI 53538
Sunday
Oct. 10
SWAT UW Milwaukee A-BB-B+C Invite
MEET INFO
Jim Klancnk (414) 529-3761
10820 W. Rawson Ave.
Franklin, WI 53132
Sat. - Sun
Oct. 16-17
FRST
WBSC
Fond du Lac Community 
Pool
A-BB+B-C Larry Schalla (414) 677-3318
P.O. Box 129
Jackson, WI 53037
Saturday
Oct. 16
BAT Beloit Memorial Pentathlon Kristi Klett (608) 362-8551
1980 Boulder Lane
Beloit, WI 53511
Sunday
Oct. 17
BAC Middleton H.S. A-BB-B-C
MEET INFO
Rich Hubbard  (608) 836-5663
1118 Middleton, St
Madison, WI 53717
Sunday
Oct. 17
VAC Verona H.S. A-BB-B-C
Single Age
MEET INFO
Dale Nickels (608) 271-6249
5815 Chesapeake Circle
Madison, WI 53719
Sunday
Oct. 17
LAKE Arrowhead H.S. A-BB-B-C
Single Age
Bob Jenkyns (414) 367-7657
P.O. Box 181
Hartland, WI 53029
Sat.- Sun. 
Oct. 23-24
MAST Homestead H.S. Single Age Cathy Mueller (414) 243-5456
12609 N. Park Drive
Mequon, WI 53092
Saturday
Oct. 23
OCSC
STAR
Stoughton H.S. A+BB-B-C
MEET INFO
Steve Surprenant (608) 835-3977
P.O. Box 104
Oregon, WI 53575
Sat.-Sun. 
Oct. 30-31
J-HK UW Whitewater A-BB+B-C Mark Neumann (608) 897-2420
1708 W. 6th Ave.
Brodhead, WI 53520

November

Friday
Nov. 5
NSSC Whitefish Bay  Distance Julia Franco (414) 332-7043
6000 N. Lake Dr.
Milwaukee, WI 53217
Saturday
Nov. 6
NSSC Whitefish Bay A-BB-B-C Julia Franco (414) 332-7043
6000 N. Lake Dr.
Milwaukee, WI 53217
Saturday
Nov. 6
HSSB Howard-Suamico A-BB-B-C Pam Mazur (920) 434-9359
3030 Big Timber Circle
Green Bay, WI 54313
Saturday
Nov. 6
LOO Waterloo Pool A-BB-B+C Pam Bergen (920) 478-2738
1238 Chestnut Street
Waterloo, WI 53594
Sat. Sun.
Nov. 6-7 
SSTY Schroeder YMCA A-BB-B-C Invite
RESULTS
Dave Anderson (414) 354-9622
9250 N. Green Bay Road
Brown Deer, WI 53209
Fri. Sat.
Nov. 12-13
WIAA UW-Madison Girls H.S. State Meet
Sat. Sun. 
Nov. 13-14
BST Tremper H.S. A+BB+B-C Tony Zarletti (262) 654-2814
7102 38th Avenue
Kenosha, WI 53142
Sunday
Nov. 14 
BAC Edgewood H.S. A-BB-B-C 
Single Age
Dave Dahler (608) 257-4823
P.O. Box 258070
Madison, WI 53725
Sunday
Nov. 14
WEST Waukesha  A+BB+B-C Andy Schaser (414) 549-2169
1233 Wedgewood Dr.
Waukesha, WI 53186
Sunday
Nov. 14
SSTY Schroeder 15/16 A
RESULTS
Dave Anderson (414) 354-9622
9250 N. Green Bay Rd.
Brown Deer, WI 53209
Sunday
Nov. 14
WAVE Neenah H.S. A-BB-B-C Debbie Lubinski (920) 727-1371
1341 Alpine Ln.
Neenah, WI 54956
Fri.-Sun.
Nov. 19-21
LAKE Schroeder Prelim/Finals
Western Great Lakes Open
Bob Jenkyns (414) 367-7657
P.O. Box 181
Hartland, WI 53029
Saturday
Nov. 20
WAT
FAST
Fort Atkinson A-BB-B-C Kristopher Duffy (920) 261-2229
1119 Ruth Street
Watertown, WI 53094
Sunday
Nov. 21
SHOR Shorewood VHE A-BB-B-C Invite Kathy Clark (414) 962-3039
2732 E. Beverly
Shorewood, WI 53211
Fri.-Sun.
Nov. 26-27
BAC UW-Madison A-BB-B-C Barb Stirn (608)271-8004
7114 Brindley Circle
Madison, WI 53719

December

Fri.-Sun.
Dec. 3-5 
GSSC Germantown H.S. A-BB+B-C
MEET INFO
RESULTS
RESULTS CommLink
Randy Crivello (262) 251-5097
N97W16688 Chippewa Dr.
Germantown, WI 53022
Fri.-Sun.
Dec. 3-5 
SEAY J. I. Case H.S. A-BB+B+C Jane Henderson (414) 878-0612
15941 Durand Ave Lot 73C
Union Grove, WI 53182
Saturday
Dec. 4
MSS McFarland H.S. Invite Linda Croak (608) 838-7803
5601 Chestnut Ln.
McFarland, WI 53558
Fri.-Sun.
Dec. 10-12
BAC Middleton H.S. A-BB-B-C
MEET INFO
(Entries Closed!)
Rich Hubbard (608) 836-5663
1118 Middleton St.
Madison, WI 53717
Saturday
Dec. 11
NBSC UW-Milwaukee A-BB+B-C Mark Schmaling (414) 797-9066
41 60 S. Victoria Circle
New Berlin, WI 53151
Sat.-Sun
Dec. 11-12
MFSC Menomonee Falls A-BB-B+C Cindy Lund (414) 252-4892
N55 W15770 Lavender Lilac
Menomonee Falls, WI 53051
Saturday
Dec. 18
MM Milton H.S. A-BB-B-C Josef Pelc (608) 868-6663
393 Riverview Dr.
Edgerton, WI 53534

January

Fri.-Sat.
Jan. 7-9 
BAC UW-Madison A-BB-B-C Barb Stirn (608) 271-8004
7114 Brindley Circle
Madison, WI 53719
Sat.-Sun.
Jan. 8-9
J-HK UW-Whitewater A-BB+B-C Mark Neumann (608) 897-2420
1708 W 6th Avenue
Brodhead, WI 53520
Sunday
Jan. 9
FRST Fond du Lac Community 
Pool
A-BB+B-C Jackie Mand (920) 923-4476
100 W. 9th Street
Fond du Lac, WI 54935
Fri.-Sun.
Jan. 14-16
NSSC Whitefish Bay Distance Invite
Prelim/Finals
Julia Franco (414) 332-7043
6000 N. Lake Drive
Milwaukee, WI 53217
Sat.-Sun. 
Jan 15-16 
NSSC Whitefish Bay A-BB-B-C Invite
Timed Finals
Julia Franco (414) 332-7043
6000 N. Lake Drive
Milwaukee, WI 53217
Saturday
Jan. 15
RCSC Ripon H.S. A-BB-B-C Invite Rich Diemer (920) 748-8407
P.O. Box 85
Ripon, WI 54971
Sunday
Jan. 16
TOSA Wauwatosa West A-BB+B-C Kevin Ball (414) 771-7239
1363 N. 63rd. Street
Wauwatose, WI 53213
Fri.-Sun.
Jan. 21-23
BAC Edgewood H.S. A-BB-B-C Dave Dahler (608) 257-4823
P.O. Box 258070
Madison, WI 53725
Fri.-Sun.
Jan. 21-23
SHOR Shorewood VHE Pool Swim Your Own Age Susan Taylor (414) 332-1988
3534 N. Summit
Shorewood, WI 53211
Saturday
Jan. 22 
SSTY Schroeder Senior Times Invite Dave Anderson (414) 354-9622
9250 N. Green Bay Rd.
Brown Deer, WI 53209
Saturday
Jan. 22 
EBSC Brookfield Central H.S. A-BB-B+C Mary Miller (414) 784-3638
2420 Wynfield Ct.
Brookfield, WI 53045
Saturday
Jan. 22 
FAST
WAT
Riverside M.S. A-BB-B+C Mary Lowisz (920) 674-0648
P.O. Box 162
Ft. Atkinson, WI 53538
Saturday
Jan. 29
DFAC DeForest H.S. A-BB-B-C
MEET INFO
RESULTS
Rich Eakins (608) 846-8899
4379 Greenwood Dr.
Windsor, WI 53598-9610
Saturday
Jan. 29
HSSB Howard-Suamico Pool A-BB-B-C Pam Mazur (920) 494-9359
3030 Big Timber Circle
Green Bay, WI 54313
Sunday
Jan. 30
LAKE Arrowhead H.S. Single Age Bob Jenkyns (414) 367-7657
P.O. Box 181
Hartland, WI 53029

February

Fri.-Sun. 
Feb. 4-6 
SSTY Schroeder A+
MEET INFO
RESULTS
Dave Anderson (414) 354-9622
9250 N. Green Bay Rd.
Brown Deer, WI 53209
Fri.-Sat.
Feb 4-5
GSSC Germantown  BB+B-C 
MEET INFO
RESULTS
Randy Crivello (262) 251-5097
N97 W16677 Chippewa Dr.
Germantown, WI 53022
Saturday
Feb. 5
NBSC UW-Milwaukee Distance Mark Schmaling (414) 797-9066
4160 S. Victoria Circle
New Berlin, WI 53151
Sat.-Sun.
Feb. 5-6 
WAVE Neenah H.S. A-BB-B-C Cindy Maltry (920) 727-9302
7765 Joseph Peters Dr.
Neenah, WI 54956 
Sunday
Feb. 6
NBSC UW-Milwaukee A-BB+B-C Mark Schmaling (414) 797-9066
4160 S. Victoria Circle
New Berlin, WI 53151
Sunday
Feb. 6
CUD Cudahy H.S. A-BB-B-C
MEET INFO
RESULTS
Peter Krempel (414) 482-4040
3677 E. Layton Ave.
Cudahy, WI 53110
Sunday
Feb. 13 
WEST Waukesha South State/Non State Andy Schaser (414) 549-2169
1233 Wedgewood Dr
Waukesha, WI 53186
Sunday
Feb. 13
BAT Beloit Memorial  8 & Under Single Session Kristi Klett (608) 362-8551
1980 Boulder Lane
Beloit, WI 53511
Fri.-Sat 
Feb. 18-19
WIAA UW-Madison Boys H. S. State Meet
Sat.-Sun. 
Feb. 19-20
AYM Appleton North A-BB-B-C Curt Beutler (920) 954-7627
218 E. Lawrence St.
Appleton, WI 54911
Fri.-Sun. 
Feb. 25-27
FRST
WBSC
Fond du Lac Community 
Pool
Sectional Larry Schalla (414) 677-3318
P.O. Box 129
Jackson, WI 53037
Fri.-Sun. 
Feb. 25-27
BAC Middleton Sectional
MEET INFO
Rich Hubbard  (608) 836-5663
1118 Middleton St.
Madison, WI 53717
Fri.-Sun. 
Feb. 25-27
GOST Port Wash. Community 
Pool
Sectional Mari Scheel (414) 282-4748
P.O. Box 201
Grafton, WI 53024
Fri.-Sun. 
Feb. 25-27
LAKE Arrowhead H.S. Sectional Bob Jenkyns (414) 367-7657
P.O. Box 181
Hartland, WI 53029

March

Saturday
Mar. 4
GSSC Germantown High School A-BB-B-C
10&Under , 11-12
MEET INFO
RESULTS
Randy Crivello ((262)-251-5097
N97 W16688 Chippewa Drive
Germantown, WI  53022
Thru.-Fri 
Mar. 9-12
BST
SEAY
Schroeder 13 & Over State Champs
Time Cuts
Tony Zarletti (262) 654-2814
7102 38th Ave.
Kenosha, WI 53142
Fri.-Sun. 
Mar 17-19
BAC UW-Madison 12 & Under State Champs
Time Cuts
MEET INFO
Barb Stirn (608) 271-8004
7114 Brindley Circle
Madison, WI 53719
Tue.-Sat 
Mar. 21-25 
USA Buffalo, NY Juniors
Time Cuts
Tue.-Sat. 
Mar. 28-Apr.1
USA Federal Way, WA Seniors
Time Cuts