Barb Stirn (608)271-8004 
Wisconsin Swimming Inc.
7114 Brindley Circle 
Madison, WI 53719 
stirn@danenet.wicip.org
WI LSC Adminitrative Chair
Wisconsin Swimming 
Summer 2000
Meet Schedule 
First Day for Reservations - Postmarked March 14, 2000
Date Host Location Meet Format 
All meets open unless indicated
Contact / e-mail address

May

Saturday
May 6
LAKE Arrowhead H.S.
Hartland
A-BB-B-C
Senior
25Y
Robert White (262) 367-7657
P.O. Box 181
Hartland,WI 53029
Saturday
May 13
LAKE Arrowhead H.S.,
Hartland
A-BB-B-C
Single Age
25Y
Robert White (262) 367-7657
P.O. Box 181
Hartland,WI 53029
Sat. - Sun
May 20-21
GSSC Schroeder Aquatic Center
Brown Deer
A-BB-B-C
50M
RESULTS
Randy Crivello (262) 251-5097
N97 W16688 Chippewa Drive
Germantown, WI 53022
Sat. - Sun
May 20-21
MFSC Menomonee Falls, H.S.
Menomonee Falls
A-BB-B+C
25Y
Cindy Lund (262) 252-4892
N55 W15770 Lavender Lilac Ln
Menomonee Falls, WI 53051
Sunday
May 21
VAC Verona Schools Natatorium
Verona
A+BB+B-C 
25M
MEET INFO
Dale Nickels (608) 271-6249
5815 Chesapeake Circle
Madison, WI 53719

June

 
Fri. - Sun.
June 2-4
BST Schroeder Aquatic Center
Brown Deer
A-BB-B-C Invite
50M
Jeff Daoust (262) 697-8785
8413 57th Ave
Kenosha, WI 53142
Saturday
June 3
J-HK UW Whitewater
Whitewater
A-BB+B-C
25Y
Cheri Zimdars (262) 473-7103
1644 W. Wildwood Road
Whitewater, WI 53190
Friday
June 99
EBSC Brookfield Central H.S
Brookfield
A-BB-B-C 8 & Under
Single Session
25Y
Mary Miller (414) 784-3638
2420 Wynfield Ct.
Brookfield, WI 53045
Saturday
June 10
NSSC Nicolet H.S. A-BB-B-C
25Y
Julia Franco (414) 332-7043
6000 N. Lake Dr.
Milwaukee, WI 53217
Saturday
June 17
FAST Ft. Atkinson H.S.
Fr. Atkinson
A-BB-B-C Pentathlon
Single Session
25Y
Mary Lowisz (920) 674-0648
P.O. Box 162
Ft. Atkinson, WI 53538
Fri. - Sun.
June 23-25
Badger
State
Games
Middleton H.S.
Middleton
A-BB-B-C
Single Session
Cathie Marty
5018 Open Wood Way 
Madison, WI 53714
Sat. - Sun
June 24-25
SHOR Schroeder Aquatic Center
Brown Deer
A-BB+B-C
50M
MEET INFO 
RESULTS
Kathy Clark (414) 962-3039
2732 E. Beverly
Shorewood, WI 53211
Sat. - Sun
June 24-25
ECY Fairfax Pool  A-BB-B-C Approved
50M
Steve Boyle 97150 832-8696
Eau Claire YMCA
700 Graham Avenue
Eau Claire, WI 54701

July

Saturday
July 1
SEAY Racine Quarry  A-BB-B-C
Single Session
Open Water
Linda Eberle (262) 554-0519
3505 Olympia Dr.
Racine, WI 53406
Fri. Sun.
July 7-9
FCYM
GBY
Erb Park A-BB-B-C
50M
Steve Mayer (920) 734-3251
909 E. Kramer Lane
Appleton, WI 54915
Saturday
July 8
NBSC Wilson Park A-BB-B-C
50M
Mark Schmaling (262) 797-9066
4160 S. Victoria Circle
New Berlin, WI 53151
Saturday
July 8
ASH Ashwaubenon  A-BB-B-C    Invite
25Y
Bob Vandermause (920) 498-3320
2655 Timber Lane
Green Bay, WI 54313
Sat. - Sun.
July 8-9
MFSC Menomonee Falls, H.S.
Menomonee Falls
A-BB-B+C
25Y
Cindy Lund (262) 252-4892
N55 W15770 Lavender Lilac Ln
Menomonee Falls, WI 53051
Sunday
July 9
EBSC Wirth Park  A-BB-B-C
50M
Mary Miller (414) 784-3638
2420 Wynfield Ct.
Brookfield, WI 53045
Fri. - Sun.
July 14-16
LAKE Schroeder Aquatic Center
Brown Deer
A-BB-B-C   Invite
Western Great Lakes Open
Prelim/Final  50M
Robert White (262) 367-7657
P.O. Box 181
Hartland,WI 53029
Sat. - Sun.
July 15-16
SEAY Wilson Park  A-BB-B-C 
State/Non State
50M
Frank Michalowski (262)632-2246
3505 Olympia Dr
Racine, WI 53406
Saturday
July 22
WEST Waukesha South H.S.
Waukesha
A-BB-B-C 
State/Non State 25Y
MEET INFO
Andy Schaser (414) 549-2169
P.O. Box 1874.
Waukesha, WI 53187
Saturday
July 22
WRAT Waunakee H.S
Waunakee
A-BB-B-C  Invite
25Y
Chris Lewis (608) 849-9495
503 Cheyenne Pass
Waunakee, WI 53597
Thurs. - Sun.
July 27-30
MAST
GOST
Schroeder Aquatic Center
Brown Deer
State Championships - 50M
MEET INFO
Event List
Event File
Carol Graham (262) 243-5854
1716 Thrush Lane
Mequon, WI 53092

August

Fri. - Sun.
Aug. 4-6
LSC Grand Forks, North Dakota ZONES
50M
Tue.-Sat 
Aug. 1-5
USA Oxford, Ohio Juniors  Time Cuts
50M
Wed. - Wed.
Aug. 9-16
USA Indianapolis, Indiana Olympic Trials  Time Cuts
50M