Jeanne Drzewiecki, Administrative Chair
4121 West Martin Drive - Unit 201 Milwaukee, WI 53208 (414) 530-6292 e-mail: NSSwimming@aol.com |
Wisconsin Swimming
Summer 2008 Meet Schedule At-A-Glance Meet Reservations postmarked no earlier than March 13, 2008 |
NOTE:
To download Hy-Tek event files, it is usually easiest to RIGHT-CLICK and select the "Save Target As..." option.
Date | Host | Location | Meet Format | Meet Info/Results | Contact / e-mail address |
Apr 26 | SWAT | Waukesha South HS 25Y | Open | PDF - Results - CL2 - Backup | Heidi Szczupakiewicz 262-679-7928 |
Apr 27 | SHOR | Shorewood HS 25Y | Pentathlon |
PDF - Results - Backup | David Westfahl (414) 861-7946 |
May 3 | LAKE | Arrowhead HS 25Y | Single age High Point |
PDF - Results - Scores - CL2 - Backup | Mark Kohnhorst (262) 367-7657 |
May 3 | SCST | CANCELED | |||
May 3 | STAR | CANCELED | |||
May 3-4 | SEAY | Schroeder YMCA 50M | IMX Challenge | PDF - Results - CL2 - Backup | Jennifer Pennings (262) 752-0387 |
May 4 | VAC | Verona HS 25M | A+BB+B-C | PDF - Results - CL2 - Backup | Dale Nickels (608) 848-6354 |
May 10 | DFAC | Deforest HS 25Y | Single Age | PDF - Results - CL2 - Backup | Patrick Killian (608) 846-2952 |
May 10 |
MFSC | Menomonee Falls HS | A-BB+B-C | PDF - Results - CL2 - Backup | Jim Fischer (262) 628-0556 |
May 10 | OZ | Cedarburg HS 25Y | A-B-C | PDF - Results - CL2 - Backup | Rick Richter (262) 3241-7024 |
May 17 | WAM | Grafton HS 25Y | Single Age | PDF - Backup | Steve Schiessl (920) 286-2306 |
May 17 | WAT | Fort Atkinson HS 25Y | Open | PDF - Backup | Jason Jones (920) 925-3047 |
May 17 | WAVE | Neenah HS 25Y | Open | PDF - Results - CL2 - Backup | Randy Lifke (920) 716-6565 |
May 17-18 | SSTY | Schroeder 50M | Open Time Standards |
PDF - Backup | Matt Miller (414) 357-2824 |
May 31 | WOW | Waunakee HS 25Y | Open | PDF - Results - CL2 - Backup | Tim Amundsen (608) 850-4652 |
May 30- June 1 |
BST | Schroeder 50M | Invite | PDF - Results - CL2 - Backup | Arthur Andersson (262) 942-8767 |
June 1 | NSSC | Nicolet HS 25Y | Open | PDF - Results - CL2 - Backup | Jeanne Drzewiecki (414) 530-6292 |
June 1 | WRAT | Waunakee HS 25Y | Single Age | PDF - Results | Steve Hall (608) 849-8544 |
June 6 | EBSC | Brookfield East HS 25Y | 8&U Single age | PDF - Results - CL2 - Backup | Lynne Mast (262) 271-6421 |
June 7 | WEST | Waukesha South HS 25Y | Single Age | PDF - Backup | Laurie Carlson (262) 970-0641 |
June 7-8 | HSSB | Linville Pool 25Y | Invite | PDF - CL2 - Backup | John Rathke (920) 662-0620 |
June 7-8 | MFSC | Menomonee Falls HS 25Y | A-B-C | PDF - Results - CL2 - Backup | Jim Fischer (262) 628-0556 |
June 8 | WEST | Waukesha South HS 25Y | Distance Open | PDF - Backup | Laurie Carlson (262) 970-0641 |
June 13-14 | GBY | Downtown YMCA HS 25Y | Open Approved |
PDF - Results - CL2 - Backup | Dave Korst (920) 436-9624 |
June 14-15 | SHOR | Schroeder 50M | Open | PDF - Results - CL2 - Backup | David Westfahl (414) 861-7946 |
June 20-22 | Badger State Games | Middleton HS 25Y | Open Approved |
Doc - PDF | Cathie Marty (608)222-4780 |
June 21 | FAST | Ft Atkinson HS 25Y | Pentathlon | PDF - Results - Backup | Vincent Kent (920) 563-2507 |
June 21 | SCSC | Shawano HS 25Y | Open | DOC - PDF - HyTek | Kris Labby (715) 526-5625 |
June 27-29 | LAKE | Schroeder 50M | Invite Western Great Lakes |
PDF - Results - High Point - Team Scores - CL2 - Backup | Mark Kohnhorst (262) 367-7657 |
June 28 | BST | Lake Andrea | Open Water | DOC - PDF | Arthur Andersson (262) 942-8767 |
June 28 | WAM | Kiel HS 25Y | Single Age | PDF - Results - CL2 - Backup | Steve Schiessl (920) 286-2306 |
June 28 | WEST | Waukesha South HS 25Y | Open 12 & U |
PDF - HyTek | Laurie Carlson (262) 970-0641 |
June 28-29 | ECY | Fairfax Park 50M Eau Claire |
Open Approved |
PDF - Backup | JoDea Green (715) 839-9468 |
June 28-29 | MSS | McFarland HS 25M | Open | PDF - Backup - Time Trials Backup | Colleen Krattiger (608) 838-3514 |
July 11-13 | FCY | Erb Park, Appleton 50M | Open Approved |
DOC - PDF - Waiver - HyTek | Angela Monty (920) 954-7627 |
July 13 | SEAY | Waukesha South HS 25Y | State/Non-State | PDF - Results - CL2 - Backup - TT Results - TT CL2 - TT Backup | Jennifer Pennings (262) 752-0387 |
July 13 | EBSC | Wirth Park 50M | Invite | PDF - Results - CL2 - Backup | Lynne Mast (262) 271-6421 |
July 17-20 | SSTY | Schroeder 50M | Speedo Champions | PDF - HyTek | Matt Miller (414) 357-2824 |
July 18-20 | WEST | Waukesha South HS 25Y | Silver Meet | PDF - Results - High Point - Team Scores - CL2 - Backup - TT Results - TT CL2 - TT Backup | Laurie Carlson (262) 970-0641 |
July 25-27 | LAKE | Schroeder 50M | 12 & Under LC State Championships | DOC - PDF - HyTek | Mark Kohnhorst (262) 367-7657 |
12 & Under Meet Results (PDF)
12 & Under Meet Individual High Point 12 & Under Meet Age Group Team Scores 12 & Under Meet Combined Team Scores 12 & Under Meet Hy-Tek Results (zipped CL2) 12 & Under Meet Backup | |||||
July 31- Aug 3 |
SEAY | Schroeder 50M | 13 & Over LC State Championships | Doc - PDF - HyTek | Mark Kilmer (262) 681-2703 |
13 & Over Meet Results (PDF)
13 & Over Meet Individual High Point 13 & Over Meet Age Group Team Scores 13 & Over Meet Combined Team Scores 13 & Over Meet Hy-Tek Results (zipped CL2) 13 & Over Meet Backup 13 & Over Meet Time Trial Results 13 & Over Meet Time Trial Hy-Tek Results (zipped CL2) 13 & Over Meet Time Trial Backup | |||||
June 29- July 6 |
USA-S Omaha, NE |
50M | Olympic Trials National Championships |
||
July 29- Aug 2 |
USA-S Minneapolis |
50M | U.S. Open Championships | ||
Aug 4-8 | USA-S Minneapolis |
50M | Junior Championships | ||
Aug 6-10 | Zone-C Indianapolis |
50M | Central Zone Championships | Central Zone Meet Page |