Jeanne Drzewiecki, Administrative Chair
4121 West Martin Drive - Unit 201 Milwaukee, WI 53208 (414) 530-6292 e-mail: NSSwimming@aol.com |
Wisconsin Swimming
Summer 2010 Meet Schedule At-A-Glance Meet Reservations postmarked no earlier than March 9, 2010 |
Link to previous meet schedules
NOTE:
To download Hy-Tek event files, it is usually easiest to RIGHT-CLICK and select the "Save Target As..." option.
Date | Host | Location | Meet Format | Meet Info/Results | Contact / e-mail address |
Apr 17 | SWAT | Waukesha South HS 25Y | Open | PDF - Results - CL2 - Backup | Sarah Perez (262) 744-0222 |
Apr 25 | SHOR | Shorewood HS 25Y | Pentathlon |
PDF - HyTek | David Westfahl (414) 861-7946 |
May 2-3 | SEAY | Schroeder 50M | OPEN | PDF - Results - CL2 - Backup3 | Mark Purath (262) 909-8602 |
May 1-2 | VAC | Middleton HS 25Y | OPEN | PDF - Results - CL2 - Backup | Brad Jebbia (608) 341-7104 |
May 7-8 | OZ | Homestead HS 25Y | OPEN | PDF - Results - CL2 - Backup | Colleen Short (262) 377-5876 |
May 8 | LAKE | Arrowhead HS 25Y | Single age High Point |
PDF - Results - 10&U HP - 11&O HP - CL2 - Backup3 ** | Mark Kohnhorst (262) 367-7657 |
May 8 |
MFSC | Menomonee Falls HS 25Y | A-B-C | PDF - Results - High Point - CL2 - Backup | Jim Fischer (262) 628-0556 |
May 15 | DFAC | Deforest HS 25Y | Pentathlon | PDF - Results - Scores - CL2 - Backup3 ** | Dan Blackdeer (608) 837-3223 |
May 15 | WAT | CANCELED | |||
May 15-16 | SSTY | Schroeder 50M | Distance/ Sprint |
PDF - Results - CL2 - Backup3 | Chase Gravengood (414) 357-2826 |
May 15-16 | WEST | Waukesha South HS 25Y | OPEN | PDF - Results - CL2 | Michael Hamm (262) 309-2776 |
May 22 | ASC | Ashwaubenon 25Y | Pentathlon | PDF - CL2 | Cindy VanLaanen (920) 498-0223 |
May 22 | WAM | Pt. Washington MS 25Y | OPEN | PDF - Results - CL2 - Backup | Patrice Herzfeld (414) 702-4987 |
May 22 | WAVE | Neenah HS 25Y | OPEN | PDF - Results - CL2 | Darin Krause (920) 886-1365 |
May 22-23 | WRAT | Waunakee HS 25Y | OPEN | PDF - Results - CL2 - Backup3 | Steven Hall (608) 849-8544 |
May 23 | VAC | CANCELED | |||
May 28 | LAKE | Arrowhead HS 25Y | IMR Time Trial | Results - CL2 - Backup3 | |
June 4-6 | BST | Schroeder 50M | A-BB-BC | PDF - Results - CL2 - Backup | Dennis DuChene (262) 620-3066 |
June 4 | EBSC | Brookfield East HS 25Y | 8&Under Single Age |
PDF - Results | Lynne Mast (262) 271-6421 |
June 4-6 | HSSB | Linville Pool 25Y | OPEN | PDF - HyTek | Jim Laughlin (920) 434-6180 |
June 5-6 |
MFSC | Menomonee Falls HS 25Y | A-B-C | PDF - Results - High Point - CL2 - Backup | Jim Fischer (262) 628-0556 |
June 5 | NSSC | CANCELED | |||
June 5 | OCSC | Oregon 25M | Invite | PDF - Results - CL2 - Backup | Steve Przybyl (608) 424-3913 |
June 5-6 | WEST | CANCELED | |||
June 11 | LAKE | Arrowhead HS 25Y | IMR Time Trial | PDF - Results | |
June 12 | WOW | CANCELED | |||
June 12-13 | SHOR | Schroeder 50M | Open | PDF - Results - CL2 - Backup3 | David Westfahl (414) 861-7946 |
June 18-19 | GBY | Green Bay YMCA 25Y | Open Approved |
Dave Korst (920) 436-9624 | |
June 19 | FAST | Ft Atkinson HS 25Y | Pentathlon | PDF - Results - CL2 - Backup | Chris Reed (920) 728-2822 |
June 19-20 | FSC WAM |
Fond du Lac 50M | Approved | PDF - Results - CL2 - Backup | Patrice Herzfeld (262) 376-0656 |
June 19 | OCON | Schroeder 50M | Prelim-Finals BB+ |
PDF - Results - CL2 - Backup3 | Dave Joyce (262) 567-7251 |
June 19 | SCSC | Shawano HS 25Y | OPEN | PDF - HyTek | Kris Labby (715) 526-5625 |
June 25-27 | Badger State Games | Erb Park 50M | Open Approved |
Mark VanHout (920) 730-1106 | |
June 25-27 | MSS | McFarland HS 25M | Open | PDF - Results - CL2 - Backup3 | Brenda Niemeyer (608) 575-5149 |
June 25-26 | SEAY | Pleasant Prairie 50M | A-BB+B-C | PDF - Results - CL2 - Backup3 | Jennifer Pennings (262) 752-0387 |
June 26-27 | ECY | Fairfax Park 50M Eau Claire |
Open Approved |
Jaci DeLakis (715) 831-8898 | |
June 26 | WEST | Waukesha South HS 25Y | 14&Under | PDF - Results - High Point - CL2 - Backup | Michael Hamm (262) 309-2776 |
June 26 | WOW | CANCELED | |||
July 2-3 | LFSC | Pleasant Prairie 50M | A-B-C | PDF - Results - CL2 - Backup3 | Iain Campbell (847) 295-8343 |
July 7 | WOW | Waunakee, 25Y | Approved Invite |
PDF - Results - CL2 - Backup3 | Tim Amundsen (608) 850-4652 |
July 9 | J-Hawk | Rockport Pool 50M | Invite | Cheri Zimdars (608) 449-5150 | |
July 9-11 | FCYST | Erb Park, Appleton 50M | Approved Invite |
Angela Monty (920) 954-7627 | |
July 9-11 | LAKE | Schroeder 50M | Invite Western Great Lakes |
PDF - Results - High Point - CL2 - Backup3 ** | Mark Kohnhorst (262) 367-7657 |
July 11 | EBSC | Wirth Park 50M | Invite | PDF - HyTek | Lynne Mast (262) 271-6421 |
July 10-11 | WEST | Waukesha South HS 25Y | State/Non-State | PDF - Results - CL2 - Backup | Michael Hamm (262) 309-2776 |
July 16-18 | FSC | Fond du Lac 50M | Silver Meet | PDF - Results - CL2 - <--!a href="https://www.teamunify.com/czwilsc/UserFiles/Image/Meet%20Schedule/2010/SwmmBkupFSC100716.zip"!-->Backup3 - Time Trials - CL2 - TT Backup3 | Sheri Dowidat (920) 517-0456 |
July 16-18 | SEAY | Pleasant Prairie 25Y | Silver Meet | PDF - Results - High Point - Scores -CL2 - Backup3 - Time Trials - CL2 - TT Backup3 | Jennifer Pennings (262) 752-0387 |
July 23-25 | SWAT | Schroeder 50M | 12 & Under LC State Championships | PDF - HyTek | Sarah Perez (262) 744-0222 |
12 & Under Meet Results (PDF)
12 & Under Meet Individual High Point 12 & Under Meet Age Group Team Scores 12 & Under Meet Combined Team Scores by Division 12 & Under Meet Hy-Tek Results (zipped CL2) 12 & Under Meet Backup3 12 & Under Meet Saturday Time Trials 12 & Under Meet Sunday Time Trials | |||||
July 29- Aug 1 |
BST | Pleasant Prairie 50M | 13 & Over LC State Championships | PDF - HyTek | Dennis DuChene (262) 620-3066 |
13 & Over Meet Results (HTML)
13 & Over Meet Individual High Point 13 & Over Meet Age Group Team Scores 13 & Over Meet Combined Team Scores 13 & Over Meet Hy-Tek Results (zipped CL2) 13 & Over Meet Backup3 | |||||
Aug. 2 | BST | Pairie Springs Park | WI/IL Open Water Champs | Dennis DuChene (262) 620-3066 | |
Open Water Meet Results (PDF)
Open Water Meet Combined Team Scores Open Water Meet Hy-Tek Results (zipped CL2) Open Water Meet Backup3 ** | |||||
Aug 6-8 | BST | Pleasant Prairie 50M | Central Zone Championships | Central Zone Meet Page | Dennis DuChene (262) 620-3066 |
Central Zones Meet Results (PDF)
Central Zones Meet Individual High Point Central Zones Meet Combined Team Scores Central Zones Meet Hy-Tek Results (zipped CL2) Central Zones Meet Backup3 ** Central Zones Open Water Results (PDF) Central Zones Open Water Combined Team Scores Central Zones Open Water Hy-Tek Results (zipped CL2) Central Zones Open Water Backup3 ** |