Licensed to Plantation Swim Team - FL
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/30/2011 03:34 PM
              Speedo Winter Championships, Sanction #: 111711-FG1              
                            Plantation Central Park                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Talamo, Juliana           10 RWY-FG                        X5:33.59  
                  34.02     1:14.45 (40.43)     1:59.71 (45.26)     2:43.53 (43.82)
        3:30.71 (47.18)     4:18.57 (47.86)     4:56.83 (38.26)     5:33.59 (36.76)
 
Event 1  Girls 11 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG                    5:06.38  
                  31.31     1:09.99 (38.68)     1:49.80 (39.81)     2:28.19 (38.39)
        3:11.86 (43.67)     3:55.43 (43.57)     4:32.55 (37.12)     5:06.38 (33.83)
  2 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG                    5:08.47  
                  34.08     1:14.09 (40.01)     1:54.70 (40.61)     2:35.43 (40.73)
        3:18.08 (42.65)     4:01.77 (43.69)     4:36.06 (34.29)     5:08.47 (32.41)
  3 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG                    5:14.07  
                  32.51     1:12.12 (39.61)     1:53.20 (41.08)     2:33.32 (40.12)
        3:19.97 (46.65)     4:05.20 (45.23)     4:39.75 (34.55)     5:14.07 (34.32)
  4 Perez, Delanie            11 Soflo-FG                       5:19.12  
                  33.97     1:14.33 (40.36)     1:56.34 (42.01)     2:37.59 (41.25)
        3:22.55 (44.96)     4:07.78 (45.23)     4:44.24 (36.46)     5:19.12 (34.88)
  5 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG                    5:21.82  
                  33.51     1:12.75 (39.24)     1:53.00 (40.25)     2:33.41 (40.41)
        3:21.60 (48.19)     4:10.15 (48.55)     4:46.96 (36.81)     5:21.82 (34.86)
 -- Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG                         DQ  
                  32.50                                                            
 -- Bucaro, Sarah M           11 Soflo-FG                            DQ  
                  33.63     1:17.26 (43.63)     2:00.00 (42.74)     2:42.47 (42.47)
        3:31.11 (48.64)     4:22.20 (51.09)     5:00.57 (38.37)                    
 
Event 1  Girls 12 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL                       4:46.58  
                  30.20     1:05.88 (35.68)     1:42.25 (36.37)     2:18.28 (36.03)
        3:00.61 (42.33)     3:43.45 (42.84)     4:15.76 (32.31)     4:46.58 (30.82)
  2 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG                       4:50.19  
                  30.69     1:07.00 (36.31)     1:44.55 (37.55)     2:21.74 (37.19)
        3:03.00 (41.26)     3:44.30 (41.30)     4:17.76 (33.46)     4:50.19 (32.43)
  3 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR                         4:50.64  
                  30.06     1:05.27 (35.21)     1:41.52 (36.25)     2:17.59 (36.07)
        3:01.72 (44.13)     3:46.33 (44.61)     4:19.22 (32.89)     4:50.64 (31.42)
  4 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG                    4:51.85  
                  31.05     1:06.49 (35.44)     1:44.59 (38.10)     2:22.96 (38.37)
        3:03.16 (40.20)     3:44.55 (41.39)     4:18.96 (34.41)     4:51.85 (32.89)
  5 Warren, Bailey K          12 PCS-FG                         4:58.37  
                  32.83     1:11.95 (39.12)     1:50.75 (38.80)     2:29.36 (38.61)
        3:10.90 (41.54)     3:52.84 (41.94)     4:26.78 (33.94)     4:58.37 (31.59)
  6 Talamo, Julia             12 RWY-FG                         4:59.66  
                  30.82     1:07.08 (36.26)     1:47.70 (40.62)     2:28.15 (40.45)
        3:12.70 (44.55)     3:55.01 (42.31)     4:27.92 (32.91)     4:59.66 (31.74)
  7 Flores, Jamie A           12 PCS-FG                         5:00.01  
                  31.99     1:10.50 (38.51)     1:46.73 (36.23)     2:22.00 (35.27)
        3:08.62 (46.62)     3:55.21 (46.59)     4:28.42 (33.21)     5:00.01 (31.59)
  8 Neff-Jendrasko, Ana E     12 CMA-ME                         5:01.06  
                  30.85     1:07.14 (36.29)     1:45.79 (38.65)     2:23.90 (38.11)
        3:08.80 (44.90)     3:54.72 (45.92)     4:29.45 (34.73)     5:01.06 (31.61)
  9 Bedard-Khalid, Cloe       12 MACM-FG                        5:05.19  
                  32.12     1:10.12 (38.00)     1:51.31 (41.19)     2:30.77 (39.46)
        3:13.41 (42.64)     3:57.19 (43.78)     4:31.62 (34.43)     5:05.19 (33.57)
 10 Hu, Christine             12 Bad-MR                         5:05.49  
                  31.64     1:11.28 (39.64)     1:48.71 (37.43)     2:27.68 (38.97)
        3:10.44 (42.76)     3:53.52 (43.08)     4:29.99 (36.47)     5:05.49 (35.50)
 11 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG                       5:06.85  
                  32.85     1:11.34 (38.49)     1:50.61 (39.27)     2:28.17 (37.56)
        3:11.53 (43.36)     3:55.78 (44.25)     4:32.71 (36.93)     5:06.85 (34.14)
 12 Asseraf, Sarah            12 Team Fla-FG                    5:08.23  
                  32.72     1:10.97 (38.25)     1:50.09 (39.12)     2:30.04 (39.95)
        3:14.05 (44.01)     3:59.24 (45.19)     4:35.30 (36.06)     5:08.23 (32.93)
 13 Sanchez, Paloma           12 Team Fla-FG                    5:10.69  
                  31.73     1:10.78 (39.05)     1:50.59 (39.81)     2:30.26 (39.67)
        3:14.51 (44.25)     4:01.31 (46.80)     4:37.02 (35.71)     5:10.69 (33.67)
 14 Cumm, Sarah E             12 ASC-MD                         5:10.72  
                  33.62     1:12.53 (38.91)     1:51.65 (39.12)     2:29.99 (38.34)
        3:15.28 (45.29)     4:00.97 (45.69)     4:37.35 (36.38)     5:10.72 (33.37)
 15 Schere, Yvonne A          12 ASC-MD                         5:11.47  
                  34.21     1:15.48 (41.27)     1:55.88 (40.40)     2:34.26 (38.38)
        3:17.89 (43.63)     4:01.44 (43.55)     4:37.33 (35.89)     5:11.47 (34.14)
 16 Fossas, Abigail R         12 PST-FG                         5:18.34  
                  33.06     1:12.77 (39.71)     1:51.86 (39.09)     2:30.80 (38.94)
        3:19.18 (48.38)     4:07.55 (48.37)     4:43.59 (36.04)     5:18.34 (34.75)
 17 Higgs, Albury A           12 SWIFT-BA                       5:22.05  
                  32.58     1:11.01 (38.43)     1:51.42 (40.41)     2:32.12 (40.70)
        3:19.18 (47.06)     4:06.80 (47.62)     4:45.44 (38.64)     5:22.05 (36.61)
 18 Mlujeak, Stephanie N      12 Soflo-FG                       5:22.07  
                  34.43     1:15.05 (40.62)     1:55.51 (40.46)     2:34.86 (39.35)
        3:21.59 (46.73)     4:10.11 (48.52)     4:46.70 (36.59)     5:22.07 (35.37)
 19 Hernandez, Stephania      12 MACM-FG                        5:26.32  
                  36.09     1:19.69 (43.60)     2:03.87 (44.18)                    
            3:29.26 ( )     4:14.86 (45.60)     4:51.29 (36.43)     5:26.32 (35.03)
 20 Tavoletti, Delaney        12 Sea Dragons-FG                 5:27.36  
                  33.49     1:13.63 (40.14)     1:56.56 (42.93)     2:40.24 (43.68)
        3:24.02 (43.78)     4:09.95 (45.93)     4:49.07 (39.12)     5:27.36 (38.29)
 21 Comunale, Isabella        12 DANA-FG                        5:37.00  
                  37.15     1:21.08 (43.93)     2:04.88 (43.80)     2:47.01 (42.13)
        3:37.31 (50.30)     4:26.85 (49.54)     5:02.47 (35.62)     5:37.00 (34.53)
 
Event 1  Girls 13 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG                   4:30.71  
                  29.40     1:02.29 (32.89)   2:09.58 (1:07.29)     2:48.95 (39.37)
        3:28.75 (39.80)     3:59.48 (30.73)     4:30.95 (31.47)         4:30.71 ( )
  2 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG                       4:39.19  
                  29.07     1:02.41 (33.34)     1:37.66 (35.25)     2:13.59 (35.93)
        2:53.24 (39.65)     3:34.48 (41.24)     4:07.71 (33.23)     4:39.19 (31.48)
  3 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG                         4:39.62  
                  29.71     1:04.86 (35.15)     1:42.47 (37.61)     2:20.50 (38.03)
        2:58.85 (38.35)     3:37.23 (38.38)     4:09.59 (32.36)     4:39.62 (30.03)
  4 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                         4:42.48  
                  30.15     1:03.99 (33.84)     1:40.24 (36.25)     2:15.90 (35.66)
        2:59.83 (43.93)     3:43.19 (43.36)     4:13.54 (30.35)     4:42.48 (28.94)
  5 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                         4:45.48  
                  31.49     1:05.77 (34.28)     1:41.79 (36.02)     2:17.62 (35.83)
        2:58.94 (41.32)     3:40.21 (41.27)     4:13.61 (33.40)     4:45.48 (31.87)
  6 Schirmer, Caroline M      13 JDST-FG                        4:49.28  
                  31.18     1:07.53 (36.35)     1:44.06 (36.53)     2:20.19 (36.13)
        3:00.11 (39.92)     3:41.80 (41.69)     4:16.22 (34.42)     4:49.28 (33.06)
  7 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG                    4:52.38  
                  28.67     1:02.85 (34.18)     1:42.07 (39.22)     2:21.44 (39.37)
        3:03.43 (41.99)     3:45.90 (42.47)     4:20.86 (34.96)     4:52.38 (31.52)
  8 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG                    4:53.80  
                  29.52     1:05.70 (36.18)     1:45.40 (39.70)                    
            3:04.65 ( )     3:45.85 (41.20)     4:20.90 (35.05)     4:53.80 (32.90)
  9 Mullen, Marin             13 PCS-FG                         4:56.99  
                  31.84     1:08.02 (36.18)     1:45.75 (37.73)     2:23.72 (37.97)
        3:05.93 (42.21)     3:48.18 (42.25)     4:23.19 (35.01)     4:56.99 (33.80)
 10 Groth, Sydney M           13 JDST-FG                        5:00.31  
                  30.35     1:05.01 (34.66)     1:44.36 (39.35)     2:23.18 (38.82)
        3:06.23 (43.05)     3:50.70 (44.47)     4:26.61 (35.91)     5:00.31 (33.70)
 11 Aulicino, Natalie T       13 AK Sharks-FG                   5:01.57  
                  29.71     1:04.98 (35.27)     1:43.44 (38.46)     2:20.92 (37.48)
        3:06.38 (45.46)     3:51.80 (45.42)     4:27.02 (35.22)     5:01.57 (34.55)
 12 Posso, Nastassja          13 RWY-FG                         5:06.05  
                  33.64     1:12.72 (39.08)     1:51.68 (38.96)     2:28.99 (37.31)
        3:14.13 (45.14)     3:59.58 (45.45)     4:33.56 (33.98)     5:06.05 (32.49)
 13 Allen, Tremaine T         13 SWIFT-BA                       5:07.15  
                  31.92     1:10.57 (38.65)     1:48.83 (38.26)     2:27.49 (38.66)
        3:12.08 (44.59)     3:56.93 (44.85)     4:32.91 (35.98)     5:07.15 (34.24)
 14 Mutschler, Sydney N       13 Wellington Wahoo-FG            5:07.30  
                  33.00     1:11.31 (38.31)     1:50.30 (38.99)     2:29.18 (38.88)
        3:15.48 (46.30)     4:00.22 (44.74)     4:33.93 (33.71)     5:07.30 (33.37)
 15 Phillips, Lacy F          13 Wellington Wahoo-FG            5:10.85  
                  33.14     1:12.44 (39.30)     1:51.86 (39.42)     2:29.80 (37.94)
        3:15.89 (46.09)     4:00.86 (44.97)     4:36.25 (35.39)     5:10.85 (34.60)
 16 Calero, Lilli M           13 Soflo-FG                       5:16.33  
                  34.02     1:15.40 (41.38)     1:56.84 (41.44)     2:37.94 (41.10)
        3:23.33 (45.39)     4:08.98 (45.65)     4:44.07 (35.09)     5:16.33 (32.26)
 17 Fella, Elisabetta         13 Team Fla-FG                    5:20.34  
                  31.87     1:11.72 (39.85)     1:53.60 (41.88)     2:33.57 (39.97)
        3:20.72 (47.15)     4:07.50 (46.78)     4:44.44 (36.94)     5:20.34 (35.90)
 18 Wozab, Natalya L          13 PST-FG                         5:23.21  
                  33.02     1:15.61 (42.59)     1:56.88 (41.27)   3:23.84 (1:26.96)
                                4:10.61 ( )     4:46.90 (36.29)     5:23.21 (36.31)
 19 Rodriguez, Monica         13 Soflo-FG                       5:26.21  
                  33.47     1:13.25 (39.78)     1:54.31 (41.06)     2:36.83 (42.52)
        3:25.21 (48.38)     4:12.95 (47.74)     4:50.04 (37.09)     5:26.21 (36.17)
 -- Nieto, Nicole             13 MACM-FG                             DQ  
                  33.70     1:14.12 (40.42)     1:58.24 (44.12)     2:41.88 (43.64)
        3:27.25 (45.37)     4:13.44 (46.19)     4:50.72 (37.28)          DQ (34.77)
 
Event 1  Girls 14 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG                         4:39.46  
                  29.93     1:04.16 (34.23)     1:43.08 (38.92)     2:20.17 (37.09)
        2:58.67 (38.50)     3:36.98 (38.31)     4:09.14 (32.16)     4:39.46 (30.32)
  2 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG                    4:41.74  
                  28.45     1:02.39 (33.94)     1:37.47 (35.08)     2:11.66 (34.19)
        2:53.90 (42.24)     3:36.93 (43.03)     4:09.92 (32.99)     4:41.74 (31.82)
  3 Sanchez, Namilla S        14 Asc-Fg-FG                      4:45.77  
                  29.66     1:03.46 (33.80)     1:40.28 (36.82)     2:17.83 (37.55)
        2:59.95 (42.12)     3:42.57 (42.62)     4:14.86 (32.29)     4:45.77 (30.91)
  4 Boggs, Ashley N           14 North Palm Beach-FG            4:56.44  
                  29.45     1:04.26 (34.81)     1:42.27 (38.01)     2:19.51 (37.24)
        3:04.30 (44.79)     3:48.98 (44.68)     4:22.84 (33.86)     4:56.44 (33.60)
  5 Garces, Tessa J           14 WEST-MR                        4:59.59  
                  31.15     1:06.67 (35.52)     1:45.68 (39.01)     2:24.17 (38.49)
        3:08.44 (44.27)     3:52.02 (43.58)     4:26.58 (34.56)     4:59.59 (33.01)
  6 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD                         5:00.91  
                  31.21     1:07.53 (36.32)     1:45.97 (38.44)     2:24.18 (38.21)
        3:07.86 (43.68)     3:52.13 (44.27)     4:27.31 (35.18)     5:00.91 (33.60)
  7 Herman, Kylie F           14 Soflo-FG                       5:03.46  
                  31.51     1:09.50 (37.99)     1:48.31 (38.81)     2:27.53 (39.22)
        3:11.32 (43.79)     3:56.30 (44.98)     4:30.35 (34.05)     5:03.46 (33.11)
  8 Gerena, Chloe A           14 PST-FG                         5:03.85  
                  31.54     1:09.59 (38.05)     1:48.99 (39.40)     2:28.42 (39.43)
        3:10.92 (42.50)     3:53.45 (42.53)     4:29.05 (35.60)     5:03.85 (34.80)
  9 Melendez, Andrea A        14 Soflo-FG                       5:03.90  
                  31.84     1:07.76 (35.92)     1:45.58 (37.82)     2:23.67 (38.09)
        3:11.89 (48.22)     3:57.68 (45.79)     4:30.83 (33.15)     5:03.90 (33.07)
 10 Gullage, Jordan           14 MACM-FG                        5:10.89  
                  30.51     1:07.90 (37.39)     1:47.63 (39.73)     2:25.95 (38.32)
        3:14.96 (49.01)     4:01.85 (46.89)     4:36.42 (34.57)     5:10.89 (34.47)
 11 Hamlin, Kendall C         14 ASC-MD                         5:11.42  
                  34.30     1:14.38 (40.08)     1:55.04 (40.66)     2:34.25 (39.21)
        3:16.36 (42.11)     3:59.94 (43.58)     4:36.34 (36.40)     5:11.42 (35.08)
 12 Antonini, Isa A           14 Team Fla-FG                    5:13.56  
                  31.89     1:11.57 (39.68)     1:51.18 (39.61)     2:30.71 (39.53)
        3:16.84 (46.13)     4:03.82 (46.98)     4:39.73 (35.91)     5:13.56 (33.83)
 13 Adkison, Serah V          14 PST-FG                         5:13.80  
                  32.72     1:09.43 (36.71)     1:51.51 (42.08)     2:32.67 (41.16)
        3:15.60 (42.93)     4:00.20 (44.60)     4:37.58 (37.38)     5:13.80 (36.22)
 14 Wright, Haley E           14 Soflo-FG                       5:14.44  
                  31.25     1:07.35 (36.10)     1:48.46 (41.11)     2:30.24 (41.78)
        3:16.92 (46.68)     4:03.43 (46.51)     4:38.26 (34.83)     5:14.44 (36.18)
 15 Abad, Meagan M            14 PST-FG                         5:14.63  
                  31.86     1:10.15 (38.29)     1:47.65 (37.50)     2:24.95 (37.30)
        3:14.08 (49.13)     4:04.99 (50.91)     4:40.58 (35.59)     5:14.63 (34.05)
 16 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG                    5:20.50  
                  32.12     1:09.76 (37.64)     1:51.90 (42.14)     2:33.08 (41.18)
        3:20.86 (47.78)     4:08.74 (47.88)     4:44.69 (35.95)     5:20.50 (35.81)
 17 Mesa, Jennifer            14 BMHG-FG                        5:20.57  
                  32.45     1:11.75 (39.30)     1:53.98 (42.23)     2:35.71 (41.73)
        3:22.43 (46.72)     4:09.62 (47.19)     4:46.06 (36.44)     5:20.57 (34.51)
 18 Miranda, Nicolle          14 DANA-FG                        5:23.55  
                  32.09     1:10.37 (38.28)     1:51.95 (41.58)     2:32.48 (40.53)
        3:20.23 (47.75)     4:08.57 (48.34)     4:45.08 (36.51)     5:23.55 (38.47)
 
Event 1  Girls 15-16 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG                         4:28.55  
                  29.23     1:02.13 (32.90)     1:36.93 (34.80)     2:10.70 (33.77)
        2:49.45 (38.75)     3:28.10 (38.65)     3:58.74 (30.64)     4:28.55 (29.81)
  2 Francis, Casey L          16 UN-14-FG                       4:29.10  
                  29.49     1:00.70 (31.21)     1:35.57 (34.87)     2:09.52 (33.95)
        2:48.56 (39.04)     3:28.10 (39.54)     3:59.28 (31.18)     4:29.10 (29.82)
  3 Kopas, Emily M            15 UN-12-FG                       4:31.33  
                  28.77     1:02.44 (33.67)     1:38.09 (35.65)     2:12.46 (34.37)
        2:51.44 (38.98)     3:29.32 (37.88)     4:01.16 (31.84)     4:31.33 (30.17)
  4 Diamond, Jenna            16 PST-FG                         4:38.32  
                  28.95     1:03.35 (34.40)     1:39.67 (36.32)     2:14.71 (35.04)
        2:54.99 (40.28)     3:35.10 (40.11)     4:06.82 (31.72)     4:38.32 (31.50)
  5 Fraiman, Sivan            16 PST-FG                         4:39.43  
                  30.01     1:03.66 (33.65)     1:39.54 (35.88)     2:15.01 (35.47)
        2:55.92 (40.91)     3:36.49 (40.57)     4:08.37 (31.88)     4:39.43 (31.06)
  6 Greulach, Veronica A      16 Team Fla-FG                    4:43.08  
                  29.04     1:02.89 (33.85)     1:39.96 (37.07)     2:16.13 (36.17)
        2:57.52 (41.39)     3:39.15 (41.63)     4:12.53 (33.38)     4:43.08 (30.55)
  7 Squartino, Geena          15 SF-FG                          4:44.55  
                  30.07     1:04.61 (34.54)     1:41.26 (36.65)     2:17.37 (36.11)
        2:59.26 (41.89)     3:41.11 (41.85)     4:13.32 (32.21)     4:44.55 (31.23)
  8 Veloza, Daniela A         15 DANA-FG                        4:46.82  
                  30.15     1:05.09 (34.94)     1:42.08 (36.99)     2:19.09 (37.01)
        3:00.25 (41.16)     3:41.75 (41.50)     4:13.78 (32.03)     4:46.82 (33.04)
  9 Robinson, Krissa A        15 PST-FG                         4:49.27  
                  31.32     1:04.89 (33.57)     1:41.59 (36.70)     2:17.52 (35.93)
        2:59.84 (42.32)     3:42.68 (42.84)     4:16.46 (33.78)     4:49.27 (32.81)
 10 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG              4:50.00  
                  29.32     1:03.91 (34.59)     1:41.83 (37.92)     2:20.07 (38.24)
        3:00.50 (40.43)     3:42.59 (42.09)     4:16.76 (34.17)     4:50.00 (33.24)
 11 Von Saltza, Emelia N      15 CMA-ME                         4:50.65  
                  30.54     1:06.87 (36.33)     1:44.05 (37.18)     2:19.94 (35.89)
        3:02.10 (42.16)     3:43.72 (41.62)     4:17.94 (34.22)     4:50.65 (32.71)
 12 Valls, Annie C            15 Miami Swimming-FG              4:50.66  
                  28.41     1:01.43 (33.02)     1:40.99 (39.56)     2:19.30 (38.31)
        2:59.89 (40.59)     3:41.12 (41.23)     4:17.09 (35.97)     4:50.66 (33.57)
 13 Deem, Emily P             15 Wellington Wahoo-FG            4:52.46  
                  29.75     1:04.54 (34.79)     1:43.49 (38.95)     2:21.62 (38.13)
        3:03.45 (41.83)     3:45.77 (42.32)     4:19.71 (33.94)     4:52.46 (32.75)
 14 Leter, Evita              16 MACM-FG                        4:57.41  
                  31.45     1:07.27 (35.82)     1:46.84 (39.57)     2:25.87 (39.03)
        3:07.58 (41.71)     3:49.11 (41.53)     4:24.03 (34.92)     4:57.41 (33.38)
 15 Davies, Leonie C          15 Soflo-FG                       5:03.28  
                  30.35     1:06.14 (35.79)     1:43.51 (37.37)     2:20.71 (37.20)
        3:07.28 (46.57)     3:55.41 (48.13)     4:29.66 (34.25)     5:03.28 (33.62)
 16 Grimes, Jade E            15 FFSC-FG                        5:03.81  
                  30.44     1:04.73 (34.29)     1:47.23 (42.50)     2:27.94 (40.71)
        3:12.84 (44.90)     3:58.82 (45.98)     4:31.85 (33.03)     5:03.81 (31.96)
 17 Johnson, Whitney          15 MACM-FG                        5:05.73  
                  30.49     1:06.05 (35.56)     1:50.03 (43.98)     2:30.69 (40.66)
        3:14.46 (43.77)     3:57.78 (43.32)     4:32.02 (34.24)     5:05.73 (33.71)
 18 Araque, Janet             15 MACM-FG                        5:10.66  
                  30.48     1:06.27 (35.79)     1:47.75 (41.48)     2:28.12 (40.37)
        3:12.03 (43.91)     3:57.52 (45.49)     4:34.71 (37.19)     5:10.66 (35.95)
 19 Reyes, Dashley B          16 RWY-FG                         5:10.79  
                  29.94     1:05.86 (35.92)     1:44.40 (38.54)     2:21.01 (36.61)
        3:10.38 (49.37)     4:00.28 (49.90)     4:33.96 (33.68)     5:10.79 (36.83)
 20 Aponte, Mikaela M         16 Team Fla-FG                    5:15.55  
                  29.24     1:03.98 (34.74)                                        
            3:10.61 ( )     3:59.69 (49.08)     4:37.99 (38.30)     5:15.55 (37.56)
 
Event 1  Girls 17 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Atkinson, Alia S          22 Soflo-FG                       4:21.55  
                  27.00       58.61 (31.61)     1:33.83 (35.22)     2:08.50 (34.67)
        2:43.08 (34.58)     3:19.35 (36.27)     3:50.63 (31.28)     4:21.55 (30.92)
  2 Johnson, Daniela E        17 Miami Swimming-FG              4:31.57  
                  29.25     1:03.14 (33.89)     1:38.07 (34.93)     2:13.34 (35.27)
        2:51.28 (37.94)     3:29.84 (38.56)     4:00.54 (30.70)     4:31.57 (31.03)
  3 Onstott, Chelsea L        19 UN-07-FG                       4:34.65  
                  28.81     1:03.16 (34.35)     1:37.37 (34.21)     2:11.51 (34.14)
        2:51.81 (40.30)     3:32.02 (40.21)     4:03.57 (31.55)     4:34.65 (31.08)
  4 McKeon, Mallory G         17 PCS-FG                         4:36.96  
                  30.02     1:03.63 (33.61)     1:39.82 (36.19)     2:15.85 (36.03)
        2:54.00 (38.15)     3:33.91 (39.91)     4:05.94 (32.03)     4:36.96 (31.02)
  5 Pearce, Shelby C          17 JDST-FG                        4:40.15  
                  28.84     1:02.31 (33.47)     1:37.60 (35.29)     2:12.84 (35.24)
        2:53.56 (40.72)     3:36.26 (42.70)     4:08.41 (32.15)     4:40.15 (31.74)
  6 Marinheiro, Marcella M    17 Soflo-FG                       4:42.87  
                  28.69     1:03.02 (34.33)                             2:56.41 ( )
                                3:39.97 ( )     4:12.22 (32.25)     4:42.87 (30.65)
  7 Ramirez, Emily A          18 Team Fla-FG                    4:43.56  
                  28.84     1:01.73 (32.89)     1:38.05 (36.32)     2:14.18 (36.13)
        2:55.40 (41.22)     3:36.24 (40.84)     4:10.23 (33.99)     4:43.56 (33.33)
  8 Schult, Nicki M           17 ASC-MD                         4:52.25  
                  30.11     1:03.88 (33.77)     1:42.58 (38.70)     2:20.41 (37.83)
        3:02.86 (42.45)     3:46.32 (43.46)     4:19.97 (33.65)     4:52.25 (32.28)
  9 Fassler, Erika L          18 Team Fla-FG                    4:57.54  
                  31.33     1:06.87 (35.54)     1:45.77 (38.90)     2:23.86 (38.09)
        3:05.83 (41.97)     3:48.44 (42.61)     4:23.47 (35.03)     4:57.54 (34.07)
 10 Behar, Leah               18 Team Fla-FG                    5:01.05  
                  31.18     1:07.12 (35.94)     1:45.83 (38.71)     2:23.37 (37.54)
        3:08.66 (45.29)     3:54.35 (45.69)     4:28.26 (33.91)     5:01.05 (32.79)
 
Event 2  Boys 11 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gomez, Alberto            11 Miami Dade-FG                  4:35.87  
                  29.04     1:04.80 (35.76)     1:40.26 (35.46)     2:16.69 (36.43)
        2:55.22 (38.53)     3:32.83 (37.61)     4:05.92 (33.09)     4:35.87 (29.95)
  2 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG                    4:49.76  
                  31.08     1:06.06 (34.98)     1:43.85 (37.79)     2:21.24 (37.39)
        3:01.79 (40.55)     3:43.08 (41.29)     4:17.08 (34.00)     4:49.76 (32.68)
  3 Lee, Ryan P               11 WEST-MR                        5:01.20  
                  31.43     1:07.96 (36.53)     1:47.39 (39.43)     2:26.56 (39.17)
        3:08.83 (42.27)     3:53.37 (44.54)     4:27.81 (34.44)     5:01.20 (33.39)
  4 Porto, Kevin              11 Soflo-FG                       5:01.30  
                  33.42     1:11.66 (38.24)     1:47.70 (36.04)     2:24.07 (36.37)
        3:09.77 (45.70)     3:56.18 (46.41)     4:29.20 (33.02)     5:01.30 (32.10)
  5 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG                 5:06.69  
                  30.93     1:08.84 (37.91)     1:48.27 (39.43)     2:26.47 (38.20)
        3:12.67 (46.20)     3:59.72 (47.05)     4:33.61 (33.89)     5:06.69 (33.08)
  6 Gray, Stephen F           11 WEST-MR                        5:09.77  
                  31.81     1:09.86 (38.05)     1:48.73 (38.87)     2:27.19 (38.46)
        3:14.19 (47.00)     4:02.35 (48.16)     4:37.19 (34.84)     5:09.77 (32.58)
  7 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG                        5:11.62  
                  30.64     1:08.48 (37.84)     1:49.87 (41.39)     2:31.22 (41.35)
        3:16.43 (45.21)     4:04.48 (48.05)     4:38.45 (33.97)     5:11.62 (33.17)
  8 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG                        5:12.26  
                  32.53     1:12.86 (40.33)     1:53.23 (40.37)     2:33.88 (40.65)
        3:19.16 (45.28)     4:07.59 (48.43)     4:39.39 (31.80)     5:12.26 (32.87)
  9 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG                    5:12.36  
                  32.60     1:10.47 (37.87)     1:51.09 (40.62)     2:31.10 (40.01)
        3:15.89 (44.79)     4:01.51 (45.62)     4:38.37 (36.86)     5:12.36 (33.99)
 10 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG                        5:12.37  
                  32.85     1:10.99 (38.14)     1:51.32 (40.33)     2:31.54 (40.22)
        3:16.67 (45.13)     4:03.29 (46.62)     4:38.87 (35.58)     5:12.37 (33.50)
 11 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG                       5:16.58  
                  34.75     1:15.78 (41.03)     1:55.29 (39.51)     2:35.31 (40.02)
        3:20.80 (45.49)     4:07.37 (46.57)     4:42.19 (34.82)     5:16.58 (34.39)
 
Event 2  Boys 12 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG                       4:45.88  
                  29.35     1:03.01 (33.66)     1:38.80 (35.79)     2:14.43 (35.63)
        2:58.11 (43.68)     3:41.82 (43.71)     4:14.60 (32.78)     4:45.88 (31.28)
  2 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG                      4:52.49  
                  29.74     1:04.71 (34.97)     1:43.40 (38.69)     2:21.21 (37.81)
        3:03.94 (42.73)     3:47.20 (43.26)     4:20.74 (33.54)     4:52.49 (31.75)
  3 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG                       4:53.50  
                  30.10     1:07.27 (37.17)     1:45.34 (38.07)     2:23.61 (38.27)
        3:06.62 (43.01)     3:50.56 (43.94)     4:21.88 (31.32)     4:53.50 (31.62)
  4 Vives, Brandon F          12 MACM-FG                        5:00.72  
                  31.21     1:08.46 (37.25)     1:48.98 (40.52)     2:28.21 (39.23)
        3:09.54 (41.33)     3:50.86 (41.32)     4:26.42 (35.56)     5:00.72 (34.30)
  5 Roche, Ricardo            12 Soflo-FG                       5:03.44  
                  33.52     1:12.67 (39.15)     1:50.66 (37.99)     2:28.27 (37.61)
        3:12.30 (44.03)     3:56.11 (43.81)     4:30.27 (34.16)     5:03.44 (33.17)
  6 Medina, Josten W          12 Team Fla-FG                    5:03.88  
                  31.05     1:08.00 (36.95)     1:48.92 (40.92)     2:29.72 (40.80)
        3:13.85 (44.13)     3:58.20 (44.35)     4:31.60 (33.40)     5:03.88 (32.28)
  7 Perera, Nicholas V        12 Soflo-FG                       5:05.15  
                  32.25     1:10.47 (38.22)   2:28.49 (1:18.02)     3:14.04 (45.55)
        3:58.87 (44.83)     4:32.17 (33.30)     5:05.27 (33.10)         5:05.15 ( )
  8 Dodge, Grant D            12 North Palm Beach-FG            5:06.55  
                  32.26     1:10.51 (38.25)     1:50.63 (40.12)     2:29.99 (39.36)
        3:13.21 (43.22)     3:58.83 (45.62)     4:32.93 (34.10)     5:06.55 (33.62)
  9 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG                        5:08.00  
                  33.63     1:11.23 (37.60)     1:51.48 (40.25)     2:32.57 (41.09)
        3:15.22 (42.65)     3:59.60 (44.38)     4:33.84 (34.24)     5:08.00 (34.16)
 10 Marchesani, Alessandro B  12 Team Fla-FG                    5:09.01  
                  31.52     1:08.74 (37.22)     1:50.00 (41.26)     2:30.37 (40.37)
        3:13.45 (43.08)     3:58.22 (44.77)     4:35.18 (36.96)     5:09.01 (33.83)
 11 Roth, Quinn A             12 SF-FG                          5:10.29  
                  31.99     1:08.41 (36.42)     1:46.85 (38.44)     2:24.88 (38.03)
        3:13.25 (48.37)     4:01.68 (48.43)     4:36.66 (34.98)     5:10.29 (33.63)
 12 Cantu, Francisco          12 DANA-FG                        5:10.40  
                  31.57     1:09.81 (38.24)     1:50.86 (41.05)     2:30.82 (39.96)
        3:14.08 (43.26)     3:58.74 (44.66)     4:35.54 (36.80)     5:10.40 (34.86)
 13 Fraiman, Elad             12 PST-FG                         5:33.33  
                  35.39     1:18.93 (43.54)     2:02.52 (43.59)     2:45.96 (43.44)
        3:31.67 (45.71)     4:17.98 (46.31)     4:56.13 (38.15)     5:33.33 (37.20)
 
Event 2  Boys 13 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pinon, Julien             13 Soflo-FG                       4:30.52  
                  26.87       57.97 (31.10)     1:32.31 (34.34)     2:06.38 (34.07)
        2:48.28 (41.90)     3:31.50 (43.22)     4:01.38 (29.88)     4:30.52 (29.14)
  2 Horrego, Julio A          13 Hialeah Storm-FG               4:31.45  
                  29.83     1:02.17 (32.34)     1:38.26 (36.09)     2:13.84 (35.58)
        2:50.75 (36.91)     3:28.90 (38.15)     4:00.82 (31.92)     4:31.45 (30.63)
  3 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                        4:35.65  
                  28.43     1:01.04 (32.61)     1:36.12 (35.08)     2:10.81 (34.69)
        2:51.47 (40.66)     3:33.67 (42.20)     4:04.87 (31.20)     4:35.65 (30.78)
  4 Sanz, Brian D             13 Hialeah Storm-FG               4:46.37  
                  30.18     1:04.53 (34.35)     1:42.05 (37.52)     2:20.26 (38.21)
        2:59.99 (39.73)     3:40.89 (40.90)     4:14.32 (33.43)     4:46.37 (32.05)
  5 Carriazo, Alejandro       13 MACM-FG                        4:46.84  
                  29.10     1:02.81 (33.71)     1:40.52 (37.71)     2:17.77 (37.25)
        3:00.86 (43.09)     3:43.64 (42.78)     4:15.91 (32.27)     4:46.84 (30.93)
  6 Bay, Stefan M             13 ASC-MD                         4:48.24  
                  31.47     1:07.23 (35.76)     1:42.35 (35.12)     2:16.92 (34.57)
        2:59.59 (42.67)     3:43.26 (43.67)     4:16.26 (33.00)     4:48.24 (31.98)
  7 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG                        4:52.14  
                  29.40     1:05.12 (35.72)     1:42.34 (37.22)     2:18.85 (36.51)
        3:02.06 (43.21)     3:45.98 (43.92)     4:20.40 (34.42)     4:52.14 (31.74)
  8 Viloria, Alexander J      13 Soflo-FG                       4:56.40  
                  30.18     1:06.20 (36.02)     1:43.33 (37.13)     2:20.42 (37.09)
        3:04.81 (44.39)     3:50.12 (45.31)     4:24.19 (34.07)     4:56.40 (32.21)
  9 Lobaton Vargas, Daniel    13 DANA-FG                        4:58.42  
                  29.58     1:04.72 (35.14)     1:45.52 (40.80)     2:24.18 (38.66)
        3:08.38 (44.20)     3:54.01 (45.63)     4:26.49 (32.48)     4:58.42 (31.93)
 10 Tucci, Danny A            13 PST-FG                         5:08.48  
                  32.15     1:13.03 (40.88)     1:50.00 (36.97)     2:27.67 (37.67)
        3:15.87 (48.20)     4:02.77 (46.90)     4:35.72 (32.95)     5:08.48 (32.76)
 
Event 2  Boys 14 Year Olds 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG                        4:24.64  
                  28.84     1:00.97 (32.13)     1:33.86 (32.89)     2:06.73 (32.87)
        2:46.63 (39.90)     3:25.97 (39.34)     3:55.94 (29.97)     4:24.64 (28.70)
  2 Moses, Zach T             14 SWIFT-BA                       4:25.17  
                  27.80     1:00.57 (32.77)     1:34.60 (34.03)     2:09.16 (34.56)
        2:45.79 (36.63)     3:23.48 (37.69)     3:55.22 (31.74)     4:25.17 (29.95)
  3 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                        4:29.56  
                  28.20     1:01.40 (33.20)     1:36.27 (34.87)   2:50.24 (1:13.97)
                                3:30.89 ( )     4:00.71 (29.82)     4:29.56 (28.85)
  4 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG                    4:35.92  
                  27.75     1:01.06 (33.31)     1:35.49 (34.43)     2:09.89 (34.40)
        2:51.45 (41.56)     3:32.24 (40.79)     4:05.15 (32.91)     4:35.92 (30.77)
  5 Pigot, Zu                 14 MACM-FG                        4:35.97  
                  26.58       56.65 (30.07)     1:34.45 (37.80)     2:12.05 (37.60)
        2:52.76 (40.71)     3:34.39 (41.63)     4:06.07 (31.68)     4:35.97 (29.90)
  6 Colon, Jordan D           14 Soflo-FG                       4:38.99  
                  29.13     1:03.40 (34.27)     1:40.38 (36.98)     2:16.74 (36.36)
        2:56.64 (39.90)     3:35.71 (39.07)     4:07.55 (31.84)     4:38.99 (31.44)
  7 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG                    4:39.75  
                  28.06     1:01.45 (33.39)     1:38.32 (36.87)     2:14.50 (36.18)
        2:54.37 (39.87)     3:33.73 (39.36)     4:07.75 (34.02)     4:39.75 (32.00)
  8 Arteaga, Pablo J          14 MACM-FG                        4:41.02  
                  28.95     1:02.00 (33.05)     1:38.42 (36.42)     2:14.62 (36.20)
        2:56.20 (41.58)     3:37.77 (41.57)     4:09.94 (32.17)     4:41.02 (31.08)
  9 Bidwell, Ian W            14 WEST-MR                        4:42.05  
                  28.84     1:03.48 (34.64)     1:39.83 (36.35)     2:17.22 (37.39)
        2:56.30 (39.08)     3:37.96 (41.66)     4:10.33 (32.37)     4:42.05 (31.72)
 10 Ballestas, Robert A       14 MACM-FG                        4:42.52  
                  27.51       59.59 (32.08)     1:35.57 (35.98)     2:12.39 (36.82)
        2:54.12 (41.73)     3:36.13 (42.01)     4:09.86 (33.73)     4:42.52 (32.66)
 11 Madeira, Miguel           14 MACM-FG                        4:58.85  
                  32.90     1:10.01 (37.11)     1:45.25 (35.24)     2:21.20 (35.95)
        3:05.88 (44.68)     3:48.98 (43.10)     4:24.37 (35.39)     4:58.85 (34.48)
 
Event 2  Boys 15-16 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldman, Brandon R        16 Soflo-FG                       4:04.79  
                  25.37       54.79 (29.42)     1:25.76 (30.97)     1:56.21 (30.45)
        2:30.82 (34.61)     3:06.47 (35.65)     3:35.82 (29.35)     4:04.79 (28.97)
  2 Dear, Adam W              16 PCS-FG                         4:04.94  
                  25.13       55.03 (29.90)     1:25.96 (30.93)     1:56.81 (30.85)
        2:33.14 (36.33)     3:08.80 (35.66)     3:37.66 (28.86)     4:04.94 (27.28)
  3 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                        4:06.97  
                  26.48       56.26 (29.78)     1:29.75 (33.49)     2:04.19 (34.44)
        2:37.20 (33.01)     3:10.70 (33.50)     3:40.11 (29.41)     4:06.97 (26.86)
  4 Olano, Santi S            16 RWY-FG                         4:07.73  
                  25.64       55.42 (29.78)     1:28.04 (32.62)     2:00.88 (32.84)
        2:35.85 (34.97)     3:11.60 (35.75)     3:40.60 (29.00)     4:07.73 (27.13)
  5 Radice, Julian M          16 MACM-FG                        4:10.83  
                  26.02       56.32 (30.30)     1:28.11 (31.79)     1:59.97 (31.86)
        2:36.21 (36.24)     3:12.91 (36.70)     3:42.23 (29.32)     4:10.83 (28.60)
  6 Depawlikowski, Boleck     15 RWY-FG                         4:11.97  
                  27.30       57.97 (30.67)     1:29.85 (31.88)     2:01.55 (31.70)
        2:38.88 (37.33)     3:16.13 (37.25)     3:44.29 (28.16)     4:11.97 (27.68)
  7 Chait, Derek M            16 AK Sharks-FG                   4:12.18  
                  26.13       56.12 (29.99)     1:28.35 (32.23)     2:00.15 (31.80)
        2:37.42 (37.27)     3:15.87 (38.45)     3:44.62 (28.75)     4:12.18 (27.56)
  8 Coleman, Evan M           16 CMA-ME                         4:15.98  
                  26.87       57.73 (30.86)     1:29.12 (31.39)     1:59.65 (30.53)
        2:36.98 (37.33)     3:15.89 (38.91)     3:45.97 (30.08)     4:15.98 (30.01)
  9 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG                    4:19.56  
                  25.38       55.06 (29.68)     1:27.94 (32.88)     2:01.09 (33.15)
        2:38.86 (37.77)     3:16.90 (38.04)     3:47.98 (31.08)     4:19.56 (31.58)
 10 Evenson, Alex C           16 PCS-FG                         4:20.56  
                  29.33     1:01.58 (32.25)     1:34.59 (33.01)     2:08.39 (33.80)
        2:45.46 (37.07)     3:22.49 (37.03)     3:52.21 (29.72)     4:20.56 (28.35)
 11 Lopez, Manuel G           15 MACM-FG                        4:21.23  
                  28.03     1:00.31 (32.28)     1:34.40 (34.09)     2:09.24 (34.84)
        2:45.34 (36.10)     3:22.06 (36.72)     3:52.47 (30.41)     4:21.23 (28.76)
 12 Zekthi, Evin              15 RWY-FG                         4:21.94  
                  27.47       58.24 (30.77)     1:32.12 (33.88)     2:06.12 (34.00)
        2:44.66 (38.54)     3:23.73 (39.07)     3:52.74 (29.01)     4:21.94 (29.20)
 13 Denswil, Wayne            15 MACM-FG                        4:22.20  
                  27.85       58.54 (30.69)     1:33.34 (34.80)     2:07.19 (33.85)
        2:44.13 (36.94)     3:20.18 (36.05)     3:52.58 (32.40)     4:22.20 (29.62)
 14 Santos, Ronald B          15 RWY-FG                         4:23.10  
                  27.81     1:00.19 (32.38)     1:34.66 (34.47)     2:10.12 (35.46)
        2:47.51 (37.39)     3:26.22 (38.71)     3:55.36 (29.14)     4:23.10 (27.74)
 15 Rodriguez, Cheyenne       16 Team Fla-FG                    4:23.38  
                  27.47     1:00.36 (32.89)     1:34.50 (34.14)     2:08.56 (34.06)
        2:44.78 (36.22)     3:21.60 (36.82)     3:52.99 (31.39)     4:23.38 (30.39)
 16 Coyle, Nick               16 Miami Swimming-FG              4:24.82  
                  27.13       59.07 (31.94)     1:33.72 (34.65)     2:08.09 (34.37)
        2:45.82 (37.73)     3:24.95 (39.13)     3:55.00 (30.05)     4:24.82 (29.82)
 17 Bohorquez, Fernando       15 DANA-FG                        4:24.86  
                  26.36       56.42 (30.06)     1:31.11 (34.69)     2:05.66 (34.55)
        2:44.02 (38.36)     3:23.53 (39.51)     3:55.03 (31.50)     4:24.86 (29.83)
 18 Smutny, Matt S            16 AK Sharks-FG                   4:28.32  
                  28.38       59.45 (31.07)     1:33.65 (34.20)     2:07.16 (33.51)
        2:46.68 (39.52)     3:26.84 (40.16)     3:57.91 (31.07)     4:28.32 (30.41)
 19 Zylberberg, Shawn         15 Saint Andrew's-FG              4:28.69  
                  28.83     1:02.81 (33.98)     1:39.07 (36.26)     2:13.93 (34.86)
        2:50.79 (36.86)     3:28.27 (37.48)     3:59.07 (30.80)     4:28.69 (29.62)
 20 Manganiello, Blake E      16 AK Sharks-FG                   4:29.07  
                  27.33     1:00.89 (33.56)     1:32.97 (32.08)     2:05.70 (32.73)
        2:47.22 (41.52)     3:28.81 (41.59)     3:58.80 (29.99)     4:29.07 (30.27)
 21 Sato, Katana              15 DANA-FG                        4:29.30  
                  27.88       58.65 (30.77)     1:32.28 (33.63)     2:07.55 (35.27)
        2:45.86 (38.31)     3:25.71 (39.85)     3:57.35 (31.64)     4:29.30 (31.95)
 22 Bricio, Felipe S          16 Team Fla-FG                    4:30.29  
                  27.78     1:00.11 (32.33)     1:35.93 (35.82)     2:11.03 (35.10)
        2:51.17 (40.14)     3:30.83 (39.66)     4:01.79 (30.96)     4:30.29 (28.50)
 23 Marvil, Karl A            15 MACM-FG                        4:30.34  
                  27.96     1:00.96 (33.00)     1:36.36 (35.40)     2:11.46 (35.10)
        2:49.67 (38.21)     3:28.80 (39.13)     4:00.41 (31.61)     4:30.34 (29.93)
 24 Sarmiento, Esteban A      15 JDST-FG                        4:30.45  
                  27.82     1:00.29 (32.47)     1:36.46 (36.17)     2:13.20 (36.74)
        2:49.68 (36.48)     3:28.12 (38.44)     4:00.23 (32.11)     4:30.45 (30.22)
 25 Cantu, David              15 DANA-FG                        4:31.18  
                  29.23     1:02.27 (33.04)     1:37.40 (35.13)     2:12.34 (34.94)
        2:51.14 (38.80)     3:29.96 (38.82)     4:01.73 (31.77)     4:31.18 (29.45)
 26 Nichlany, Kryan           15 DANA-FG                        4:32.36  
                  28.66     1:00.27 (31.61)     1:36.08 (35.81)     2:11.23 (35.15)
        2:50.36 (39.13)     3:30.86 (40.50)     4:02.59 (31.73)     4:32.36 (29.77)
 27 Rigby, Steven B           16 ASC-MD                         4:32.97  
                  28.83     1:01.22 (32.39)     1:34.81 (33.59)     2:08.46 (33.65)
        2:49.36 (40.90)     3:29.86 (40.50)     4:02.12 (32.26)     4:32.97 (30.85)
 28 Perez Costa, Juan A       15 RWY-FG                         4:33.83  
                  28.07     1:00.20 (32.13)     1:34.56 (34.36)     2:10.11 (35.55)
        2:50.60 (40.49)     3:31.91 (41.31)     4:02.72 (30.81)     4:33.83 (31.11)
 29 Junghahn, Nicolas A       16 Team Fla-FG                    4:34.39  
                  27.49       59.64 (32.15)     1:34.42 (34.78)     2:08.61 (34.19)
        2:47.49 (38.88)     3:28.43 (40.94)     4:01.52 (33.09)     4:34.39 (32.87)
 30 Gullage, Parker           16 MACM-FG                        4:36.33  
                  27.80     1:00.64 (32.84)     1:35.50 (34.86)     2:09.58 (34.08)
        2:50.53 (40.95)     3:31.49 (40.96)     4:03.86 (32.37)     4:36.33 (32.47)
 31 Castano, Robert M         16 MACM-FG                        4:37.89  
                  28.28     1:01.88 (33.60)     1:36.92 (35.04)     2:12.78 (35.86)
        2:52.49 (39.71)     3:33.52 (41.03)     4:05.48 (31.96)     4:37.89 (32.41)
 32 Hernandez Valdes, Anibal  16 SWIFT-BA                       4:44.06  
                  28.71     1:03.41 (34.70)     1:39.01 (35.60)     2:15.31 (36.30)
        2:57.89 (42.58)     3:40.72 (42.83)     4:12.36 (31.64)     4:44.06 (31.70)
 33 Drennan, Craig M          15 AK Sharks-FG                   4:45.17  
                  30.74     1:05.14 (34.40)     1:40.33 (35.19)     2:17.27 (36.94)
        2:58.58 (41.31)     3:41.64 (43.06)     4:14.03 (32.39)     4:45.17 (31.14)
 34 Wermuth, Sebastian        16 MACM-FG                        4:47.50  
                  29.71     1:05.02 (35.31)     1:44.62 (39.60)     2:20.84 (36.22)
        3:00.69 (39.85)     3:41.06 (40.37)     4:14.69 (33.63)     4:47.50 (32.81)
 35 Perez, Alex R             16 MACM-FG                        4:52.05  
                  29.04     1:03.77 (34.73)     1:39.66 (35.89)     2:17.09 (37.43)
        2:59.21 (42.12)     3:43.74 (44.53)     4:17.06 (33.32)     4:52.05 (34.99)
 36 Basalo, Miguel A          15 MACM-FG                        5:02.34  
                  31.55     1:06.22 (34.67)     1:46.56 (40.34)     2:25.95 (39.39)
        3:10.08 (44.13)     3:55.51 (45.43)     4:29.37 (33.86)     5:02.34 (32.97)
 
Event 2  Boys 17 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG                   3:55.02  
                  25.25       54.11 (28.86)     1:24.58 (30.47)     1:54.72 (30.14)
        2:27.65 (32.93)     3:00.70 (33.05)     3:28.35 (27.65)     3:55.02 (26.67)
  2 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG                        4:04.13  
                  24.67       53.68 (29.01)     1:24.57 (30.89)     1:56.04 (31.47)
        2:32.10 (36.06)     3:07.31 (35.21)     3:35.95 (28.64)     4:04.13 (28.18)
  3 Silva, Evandro            20 UN-12-FG                       4:05.06  
                  26.35       56.42 (30.07)     1:28.44 (32.02)     2:00.88 (32.44)
        2:34.38 (33.50)     3:09.67 (35.29)     3:37.86 (28.19)     4:05.06 (27.20)
  4 Roa, Daniel A             21 DANA-FG                        4:07.47  
                  25.84       55.14 (29.30)     1:27.01 (31.87)     1:58.07 (31.06)
        2:34.63 (36.56)     3:10.37 (35.74)     3:39.77 (29.40)     4:07.47 (27.70)
  5 Torres, Luke C            17 Soflo-FG                       4:08.20  
                  25.21       54.29 (29.08)     1:27.81 (33.52)     2:01.77 (33.96)
        2:36.55 (34.78)     3:11.60 (35.05)     3:40.69 (29.09)     4:08.20 (27.51)
  6 Evenson, Austin R         18 PCS-FG                         4:08.42  
                  26.33       56.65 (30.32)     1:29.04 (32.39)     2:01.42 (32.38)
        2:37.71 (36.29)     3:14.27 (36.56)     3:41.99 (27.72)     4:08.42 (26.43)
  7 Fernandes, Yuri D         18 DANA-FG                        4:10.50  
                  26.54       56.01 (29.47)     1:27.78 (31.77)     1:59.74 (31.96)
        2:36.11 (36.37)     3:13.80 (37.69)     3:42.47 (28.67)     4:10.50 (28.03)
  8 Pigot, Diguan             17 MACM-FG                        4:10.96  
                  26.25       56.08 (29.83)     1:28.71 (32.63)     2:01.85 (33.14)
        2:36.39 (34.54)     3:11.71 (35.32)     3:41.78 (30.07)     4:10.96 (29.18)
  9 Martinock, Mack W         17 Martin County-FG               4:13.81  
                  26.39       56.42 (30.03)     1:28.17 (31.75)     2:00.51 (32.34)
        2:36.90 (36.39)     3:13.84 (36.94)     3:44.15 (30.31)     4:13.81 (29.66)
 10 Fons, Max L               18 PST-FG                         4:14.87  
                  26.80       57.05 (30.25)     1:29.55 (32.50)     2:01.91 (32.36)
        2:40.36 (38.45)     3:18.68 (38.32)     3:46.84 (28.16)     4:14.87 (28.03)
 11 Kertesz, Kristof          17 Team Fla-FG                    4:17.47  
                  25.61       55.27 (29.66)     1:31.15 (35.88)     2:06.33 (35.18)
        2:40.60 (34.27)     3:16.26 (35.66)     3:47.12 (30.86)     4:17.47 (30.35)
 12 Fierro Joyce, Billy       17 WEST-MR                        4:22.76  
                  27.46       58.53 (31.07)     1:31.61 (33.08)     2:04.89 (33.28)
        2:41.27 (36.38)     3:18.93 (37.66)     3:51.03 (32.10)     4:22.76 (31.73)
 13 Danon, Jack H             17 Miami Swimming-FG              4:22.96  
                  27.36       58.66 (31.30)     1:32.35 (33.69)     2:05.75 (33.40)
        2:44.08 (38.33)     3:22.77 (38.69)     3:53.20 (30.43)     4:22.96 (29.76)
 14 Tashkandi, Loai A         20 Soflo-FG                       4:23.53  
                  26.76       58.42 (31.66)     1:32.21 (33.79)     2:06.44 (34.23)
        2:43.11 (36.67)     3:20.64 (37.53)     3:52.01 (31.37)     4:23.53 (31.52)
 15 Diaz, Javier C            17 MACM-FG                        4:26.35  
                  27.28       58.61 (31.33)     1:35.41 (36.80)     2:11.68 (36.27)
        2:48.24 (36.56)     3:25.12 (36.88)     3:56.17 (31.05)     4:26.35 (30.18)
 16 Funderburk, Randall E     18 PST-FG                         4:27.88  
                  28.74     1:00.63 (31.89)     1:34.17 (33.54)     2:08.43 (34.26)
        2:45.23 (36.80)     3:23.80 (38.57)     3:54.83 (31.03)     4:27.88 (33.05)
 17 Gonzalez, Matthew J       17 Soflo-FG                       4:29.88  
                  28.68     1:00.85 (32.17)     1:36.02 (35.17)     2:10.78 (34.76)
        2:49.26 (38.48)     3:28.40 (39.14)     3:59.65 (31.25)     4:29.88 (30.23)
 18 Asseraf, Joshua           17 Team Fla-FG                    4:30.15  
                  27.00     1:00.01 (33.01)     1:38.77 (38.76)     2:17.08 (38.31)
        2:51.65 (34.57)     3:28.34 (36.69)     4:00.50 (32.16)     4:30.15 (29.65)
 19 Diaz, Marcos B            17 MACM-FG                        4:31.08  
                  26.87       58.95 (32.08)     1:34.84 (35.89)     2:10.08 (35.24)
        2:48.26 (38.18)     3:26.55 (38.29)     3:59.49 (32.94)     4:31.08 (31.59)
 20 Perez, Cory R             17 MACM-FG                        4:35.41  
                  26.48       57.30 (30.82)     1:31.62 (34.32)     2:06.30 (34.68)
        2:48.13 (41.83)     3:30.17 (42.04)     4:03.18 (33.01)     4:35.41 (32.23)
 21 Doolittle, Thomas T       17 PCS-FG                         4:39.80  
                  28.40     1:01.08 (32.68)     1:36.55 (35.47)     2:13.44 (36.89)
        2:53.75 (40.31)     3:33.71 (39.96)     4:07.49 (33.78)     4:39.80 (32.31)
 -- Kendall, Brice V          17 UN-16-FG                            NS  
 
Event 13  Girls 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Fla-FG  'A'                                            7:33.73  
     1) Bruens, Harper M 17             2) Katcher, Olivia E 15           
     3) Driscoll, Lauren N 17           4) Gurley, Jamie L 15             
                  25.59       53.51 (53.51)   1:22.61 (1:22.61)   1:51.58 (1:51.58)
        2:18.34 (26.76)     2:46.90 (55.32)   3:15.87 (1:24.29)   3:44.43 (1:52.85)
        4:10.32 (25.89)     4:38.36 (53.93)   5:07.53 (1:23.10)   5:36.19 (1:51.76)
        6:02.25 (26.06)     6:31.52 (55.33)   7:02.52 (1:26.33)   7:33.73 (1:57.54)
  2 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          7:36.11  
     1) Alcaide, Jessie E 26            2) Marinheiro, Marcella M 17      
     3) Atkinson, Alia S 22             4) Lincoln, Emma I 15             
                  25.73       53.79 (53.79)   1:22.64 (1:22.64)   1:52.19 (1:52.19)
        2:18.79 (26.60)     2:48.63 (56.44)   3:17.99 (1:25.80)   3:47.31 (1:55.12)
        4:12.97 (25.66)     4:41.50 (54.19)   5:10.42 (1:23.11)   5:39.40 (1:52.09)
        6:06.06 (26.66)     6:35.44 (56.04)   7:05.63 (1:26.23)   7:36.11 (1:56.71)
  3 Davie Nadadores-FG  'A'                                     7:46.98  
     1) Schulhofer, Alina K 16          2) Ruiu, Chiara 19                
     3) Vandenberg, Daniella P 15       4) Veloza, Daniela A 15           
                  26.03       54.40 (54.40)   1:23.88 (1:23.88)   2:02.07 (2:02.07)
        2:47.87 (45.80)   3:17.47 (1:15.40)   3:47.64 (1:45.57)   4:14.41 (2:12.34)
                            4:44.12 (29.71)   5:15.49 (1:01.08)   5:46.62 (1:32.21)
        6:13.58 (26.96)     6:44.23 (57.61)   7:15.81 (1:29.19)   7:46.98 (2:00.36)
  4 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         7:51.72  
     1) Gonzalez, Alejandra D 17        2) Reyno, Kristina S 16           
     3) Robles, Carla A 16              4) Paez, Isabella 16              
                  27.26       57.24 (57.24)   1:28.36 (1:28.36)   1:59.04 (1:59.04)
        2:25.49 (26.45)     2:55.52 (56.48)   3:26.55 (1:27.51)   3:57.35 (1:58.31)
        4:23.10 (25.75)     4:52.31 (54.96)   5:24.07 (1:26.72)   5:56.16 (1:58.81)
        6:22.91 (26.75)     6:52.29 (56.13)   7:21.95 (1:25.79)   7:51.72 (1:55.56)
  5 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 7:57.56  
     1) Hammond, Brittany H 16          2) McKeon, Mallory G 17           
     3) Veale, Hannah E 15              4) Chaney, Kaelah H 17            
                  27.17       56.43 (56.43)   1:26.42 (1:26.42)   1:55.73 (1:55.73)
        2:22.28 (26.55)     2:52.12 (56.39)   3:22.82 (1:27.09)   3:53.88 (1:58.15)
        4:20.07 (26.19)     4:50.72 (56.84)   5:22.95 (1:29.07)   5:55.40 (2:01.52)
        6:22.69 (27.29)     6:54.22 (58.82)   7:26.22 (1:30.82)   7:57.56 (2:02.16)
  6 Miami Swimming-FG  'A'                                      8:00.61  
     1) Johnson, Daniela E 17           2) Valls, Annie C 15              
     3) Kalandiak, Alexa S 15           4) Ochoa, Nicole B 15             
                  25.42       53.09 (53.09)   1:21.72 (1:21.72)   1:50.91 (1:50.91)
        2:18.68 (27.77)     2:49.30 (58.39)   3:21.35 (1:30.44)   3:54.09 (2:03.18)
        4:21.53 (27.44)     4:52.76 (58.67)   5:25.78 (1:31.69)   5:59.11 (2:05.02)
        6:25.92 (26.81)     6:56.09 (56.98)   7:28.67 (1:29.56)   8:00.61 (2:01.50)
  7 Plantation Swim Team-FG  'A'                                8:04.35  
     1) Diamond, Jenna 16               2) Hernandez, Hailey 18           
     3) Fraiman, Sivan 16               4) Randolph, Jessie A 17          
                  27.47       57.93 (57.93)   1:29.76 (1:29.76)   2:01.70 (2:01.70)
        2:29.69 (27.99)     3:00.60 (58.90)   3:32.27 (1:30.57)   4:03.83 (2:02.13)
        4:30.61 (26.78)     5:00.73 (56.90)   5:32.04 (1:28.21)   6:03.01 (1:59.18)
        6:31.32 (28.31)     7:02.27 (59.26)   7:33.55 (1:30.54)   8:04.35 (2:01.34)
  8 AK Sharks-FG  'A'                                           8:18.11  
     1) Chait, Darby N 15               2) Rowland, Emily S 17            
     3) Schmidinger, Taylor R 15        4) Simpson, Khamai L 16           
                  28.64   1:00.58 (1:00.58)   1:34.17 (1:34.17)   2:07.94 (2:07.94)
        2:36.67 (28.73)   3:09.44 (1:01.50)   3:42.09 (1:34.15)   4:15.26 (2:07.32)
        4:41.84 (26.58)     5:12.67 (57.41)   5:44.30 (1:29.04)   6:16.43 (2:01.17)
        6:43.31 (26.88)     7:13.11 (56.68)   7:44.86 (1:28.43)   8:18.11 (2:01.68)
  9 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                8:36.26  
     1) Deem, Emily P 15                2) Herrod, Ashley C 13            
     3) Phillips, Lacy F 13             4) Mutschler, Sydney N 13         
                  28.71   1:00.51 (1:00.51)   1:32.88 (1:32.88)   2:05.54 (2:05.54)
        2:35.50 (29.96)   3:08.18 (1:02.64)   3:41.39 (1:35.85)   4:14.01 (2:08.47)
        4:43.32 (29.31)   5:16.89 (1:02.88)   5:51.24 (1:37.23)   6:25.05 (2:11.04)
        6:55.08 (30.03)   7:28.50 (1:03.45)   8:02.55 (1:37.50)   8:36.26 (2:11.21)
 -- SwimFast-FG  'A'                                                 NS  
     1) McCulloch, Shannon 15           2) Seto, Samantha 14              
     3) Gonzalez, Gabby 14              4) Penuela, Sabina K 13           
 
Event 14  Boys 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Fla-FG  'A'                                            6:57.03  
     1) McCormick, Jason P 17           2) Rosenbaum, Ryan B 17           
     3) Coard, Nicholas C 17            4) Rutkin, Lance J 16             
                  24.58       52.10 (52.10)   1:19.58 (1:19.58)   1:45.82 (1:45.82)
        2:09.56 (23.74)     2:35.47 (49.65)   3:01.87 (1:16.05)   3:28.02 (1:42.20)
        3:51.21 (23.19)     4:17.31 (49.29)   4:44.99 (1:16.97)   5:12.95 (1:44.93)
        5:37.62 (24.67)     6:03.77 (50.82)   6:30.63 (1:17.68)   6:57.03 (1:44.08)
  2 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          6:58.58  
     1) Tashkandi, Hazem A 19           2) Rojas, Marc A 17               
     3) Hosfeld, Marco A 15             4) Tashkandi, Loai A 20           
                  24.53       50.86 (50.86)   1:17.58 (1:17.58)   1:50.19 (1:50.19)
        2:36.01 (45.82)   3:03.14 (1:12.95)   3:30.35 (1:40.16)   3:54.53 (2:04.34)
        4:21.13 (26.60)     4:48.14 (53.61)   5:14.69 (1:20.16)   5:38.45 (1:43.92)
        6:05.19 (26.74)     6:32.42 (53.97)   6:58.61 (1:20.16)   6:58.58 (1:20.13)
  3 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 7:04.88  
     1) Eisenberger, Gotti 18           2) Friederici, Niklas J 16        
     3) Haeffner, Kent K 15             4) Dear, Adam W 16                
                  24.85       51.53 (51.53)   1:18.96 (1:18.96)   1:45.82 (1:45.82)
        2:10.10 (24.28)     2:36.86 (51.04)   3:05.23 (1:19.41)   3:33.05 (1:47.23)
        3:56.58 (23.53)     4:22.96 (49.91)   4:50.60 (1:17.55)   5:17.78 (1:44.73)
        5:41.45 (23.67)     6:08.33 (50.55)   6:37.38 (1:19.60)   7:04.88 (1:47.10)
  4 Plantation Swim Team-FG  'A'                                7:08.27  
     1) Marsolek, Dylan J 18            2) Wathen, Alec F 18              
     3) Fons, Max L 18                  4) Funderburk, Randall E 18       
                  24.50       51.06 (51.06)   1:17.99 (1:17.99)   1:44.19 (1:44.19)
        2:07.96 (23.77)     2:34.46 (50.27)   3:01.49 (1:17.30)   3:28.58 (1:44.39)
        3:53.30 (24.72)     4:20.38 (51.80)   4:47.66 (1:19.08)   5:15.30 (1:46.72)
        5:39.87 (24.57)     6:07.67 (52.37)   6:37.78 (1:22.48)   7:08.27 (1:52.97)
  5 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         7:09.46  
     1) Ballestas, Julian F 17          2) Radice, Julian M 16            
     3) Pigot, Diguan 17                4) Perez, Cory R 17               
                  24.62       50.92 (50.92)   1:17.71 (1:17.71)   1:44.54 (1:44.54)
        2:08.55 (24.01)     2:35.82 (51.28)   3:04.06 (1:19.52)   3:31.89 (1:47.35)
        3:56.42 (24.53)     4:23.05 (51.16)   4:50.61 (1:18.72)   5:18.65 (1:46.76)
        5:42.93 (24.28)     6:10.40 (51.75)   6:39.54 (1:20.89)   7:09.46 (1:50.81)
  6 Rockway Swimming Team-FG  'A'                               7:11.50  
     1) Depawlikowski, Boleck 15        2) Santos, Ronald B 15            
     3) Zekthi, Evin 15                 4) Olano, Santi S 16              
                  25.60       53.37 (53.37)   1:21.42 (1:21.42)   1:48.99 (1:48.99)
        2:13.89 (24.90)     2:41.45 (52.46)   3:10.04 (1:21.05)   3:37.98 (1:48.99)
        4:03.22 (25.24)     4:31.17 (53.19)   4:58.85 (1:20.87)   5:26.53 (1:48.55)
        5:49.92 (23.39)     6:16.22 (49.69)   6:44.28 (1:17.75)   7:11.50 (1:44.97)
  7 AK Sharks-FG  'A'                                           7:17.05  
     1) Manganiello, Blake E 16         2) Smiddy, Sam E 17               
     3) Smutny, Matt S 16               4) Chait, Derek M 16              
                  25.77       53.94 (53.94)   1:23.10 (1:23.10)   1:52.21 (1:52.21)
        2:15.99 (23.78)     2:42.50 (50.29)   3:09.93 (1:17.72)   3:37.22 (1:45.01)
        4:02.46 (25.24)     4:31.78 (54.56)   5:01.14 (1:23.92)   5:30.66 (1:53.44)
        5:54.65 (23.99)     6:21.67 (51.01)   6:49.30 (1:18.64)   7:17.05 (1:46.39)
  8 Miami Swimming-FG  'A'                                      7:17.57  
     1) Coyle, Nick 16                  2) Norcini, Marcelo 15            
     3) Soto, Anthony 16                4) Hicks, Eric E 17               
                  25.13       52.53 (52.53)   1:20.96 (1:20.96)   1:49.93 (1:49.93)
        2:14.65 (24.72)     2:42.39 (52.46)   3:11.40 (1:21.47)   3:40.85 (1:50.92)
        4:03.92 (23.07)     4:29.96 (49.11)   4:59.14 (1:18.29)   5:29.92 (1:49.07)
        5:54.91 (24.99)     6:21.92 (52.00)   6:49.69 (1:19.77)   7:17.57 (1:47.65)
  9 SwimFast-FG  'A'                                            7:47.21  
     1) Sibley, Derek R 17              2) Funderburk, Patrick R 16       
     3) McKenna, Nick M 16              4) Alvarez, Danny D 16            
                  26.34       54.87 (54.87)   1:24.85 (1:24.85)   1:54.14 (1:54.14)
        2:21.33 (27.19)     2:52.60 (58.46)   3:25.10 (1:30.96)   3:56.69 (2:02.55)
        4:22.96 (26.27)     4:52.21 (55.52)   5:22.54 (1:25.85)   5:52.72 (1:56.03)
        6:18.04 (25.32)     6:46.75 (54.03)   7:16.85 (1:24.13)   7:47.21 (1:54.49)
 -- Davie Nadadores-FG  'A'                                          DQ  
     1) Martinez, Raul E 23             2) Alaskari, Yousef R 17          
                  24.13       49.57 (49.57)   1:15.26 (1:15.26)   1:40.59 (1:40.59)
        2:03.37 (22.78)     2:28.73 (48.14)   2:54.67 (1:14.08)   3:20.27 (1:39.68)
        3:43.74 (23.47)     4:10.28 (50.01)   4:37.03 (1:16.76)   5:03.83 (1:43.56)
        5:27.50 (23.67)     5:53.85 (50.02)   6:20.27 (1:16.44)        DQ (1:43.21)
 
Event 15  Girls 13-14 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 8:03.29  
     1) Ghali, Miriyam A 14             2) Swartz, Lindsey 14             
     3) Gornisiewicz, Sabrina C 13      4) Nava, Caroline K 14            
                  26.83       56.74 (56.74)   1:27.66 (1:27.66)   1:58.23 (1:58.23)
        2:26.01 (27.78)     2:56.88 (58.65)   3:28.54 (1:30.31)   4:01.22 (2:02.99)
        4:29.38 (28.16)     5:00.97 (59.75)   5:33.40 (1:32.18)   6:04.82 (2:03.60)
        6:31.67 (26.85)     7:02.40 (57.58)   7:33.19 (1:28.37)   8:03.29 (1:58.47)
  2 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          8:19.33  
     1) Marinheiro, Melissa M 14        2) Melendez, Andrea A 14          
     3) Wright, Haley E 14              4) Herman, Kylie F 14             
                  26.88       56.49 (56.49)   1:27.50 (1:27.50)   2:03.49 (2:03.49)
        2:25.86 (22.37)     2:57.45 (53.96)   3:30.33 (1:26.84)   4:02.03 (1:58.54)
        4:30.94 (28.91)   5:03.73 (1:01.70)   5:37.45 (1:35.42)   6:11.35 (2:09.32)
        6:39.97 (28.62)   7:13.29 (1:01.94)   7:47.02 (1:35.67)   8:19.33 (2:07.98)
  3 Team Fla-FG  'A'                                            8:29.19  
     1) Reyes-Capo, Isabela A 13        2) Tipton, Amanda L 14            
     3) McReed, Osianna L 14            4) Verita, Carlotta 13            
                  28.34   1:00.90 (1:00.90)   1:35.16 (1:35.16)   2:08.62 (2:08.62)
        2:35.63 (27.01)     3:06.43 (57.81)   3:38.13 (1:29.51)   4:09.60 (2:00.98)
        4:38.52 (28.92)   5:11.26 (1:01.66)   5:45.90 (1:36.30)   6:20.54 (2:10.94)
        6:48.29 (27.75)   7:21.54 (1:01.00)   7:56.07 (1:35.53)   8:29.19 (2:08.65)
  4 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           8:31.76  
     1) Schirmer, Caroline M 13         2) Pearce, Amber K 13             
     3) Romero, Laura C 14              4) Sarmiento, Adriana B 13        
                  28.91   1:00.90 (1:00.90)   1:32.96 (1:32.96)   2:04.58 (2:04.58)
        2:33.89 (29.31)   3:06.12 (1:01.54)   3:39.51 (1:34.93)   4:13.82 (2:09.24)
        4:43.07 (29.25)   5:16.30 (1:02.48)   5:51.00 (1:37.18)   6:25.38 (2:11.56)
        6:53.73 (28.35)   7:25.56 (1:00.18)   7:58.42 (1:33.04)   8:31.76 (2:06.38)
  5 Plantation Swim Team-FG  'A'                                8:33.19  
     1) Abad, Meagan M 14               2) Cook, Taylor L 14              
     3) Gerena, Chloe A 14              4) Adkison, Serah V 14            
                  29.62   1:02.09 (1:02.09)   1:34.70 (1:34.70)   2:06.78 (2:06.78)
        2:36.59 (29.81)   3:08.47 (1:01.69)   3:42.01 (1:35.23)   4:15.85 (2:09.07)
        4:43.82 (27.97)   5:16.01 (1:00.16)   5:50.64 (1:34.79)   6:24.61 (2:08.76)
        6:53.96 (29.35)   7:27.45 (1:02.84)   8:01.18 (1:36.57)   8:33.19 (2:08.58)
  6 Miami Swimming-FG  'A'                                      8:34.12  
     1) Valls, Kyla S 13                2) Rivas, Sofia V 14              
     3) Gomez, Alexis O 14              4) Morgan, Laine L 14             
                  30.29   1:03.43 (1:03.43)   1:36.47 (1:36.47)   2:07.98 (2:07.98)
        2:35.90 (27.92)     3:07.38 (59.40)   3:39.44 (1:31.46)   4:11.22 (2:03.24)
        4:40.77 (29.55)   5:14.00 (1:02.78)   5:48.26 (1:37.04)   6:22.18 (2:10.96)
        6:51.19 (29.01)   7:24.34 (1:02.16)   7:58.85 (1:36.67)   8:34.12 (2:11.94)
  7 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         8:43.50  
     1) Soriano, Karen C 13             2) Gullage, Jordan 14             
     3) Castano, Ashley 14              4) Nieto, Nicole 13               
                  30.58   1:04.34 (1:04.34)   1:35.73 (1:35.73)   2:06.95 (2:06.95)
        2:35.84 (28.89)   3:08.62 (1:01.67)   3:43.54 (1:36.59)   4:16.70 (2:09.75)
        4:45.92 (29.22)   5:19.44 (1:02.74)                       6:31.40 (2:14.70)
        7:01.41 (30.01)   7:35.64 (1:04.24)   8:10.25 (1:38.85)   8:43.50 (2:12.10)
  8 Davie Nadadores-FG  'A'                                     8:45.53  
     1) Borrelli, Marie 14              2) Bedley, Laryssa M 13           
     3) Miranda, Nicolle 14             4) Comunale, Vanessa V 13         
                  30.04   1:02.61 (1:02.61)   1:34.99 (1:34.99)   2:07.15 (2:07.15)
        2:37.00 (29.85)   3:10.51 (1:03.36)   3:45.17 (1:38.02)   4:19.77 (2:12.62)
        4:49.86 (30.09)   5:24.29 (1:04.52)   6:01.15 (1:41.38)   6:38.15 (2:18.38)
        7:06.12 (27.97)   7:38.82 (1:00.67)   8:12.41 (1:34.26)   8:45.53 (2:07.38)
  9 SwimFast-FG  'A'                                            8:56.82  
     1) Early, Taylor M 14              2) McKeown, Morgan J 13           
     3) Gonzalez, Gabby 14              4) Adsungur, Kassidee 14          
                  29.14   1:00.83 (1:00.83)   1:33.83 (1:33.83)   2:06.45 (2:06.45)
        2:36.38 (29.93)   3:10.90 (1:04.45)   3:46.54 (1:40.09)   4:21.26 (2:14.81)
        4:52.49 (31.23)   5:26.73 (1:05.47)   6:02.12 (1:40.86)   6:37.44 (2:16.18)
        7:08.64 (31.20)   7:43.95 (1:06.51)   8:20.72 (1:43.28)   8:56.82 (2:19.38)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                                        XNS  
 
Event 16  Boys 13-14 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davie Nadadores-FG  'A'                                     7:28.22  
     1) Lyn, Matthew M 14               2) Velasquez, Esteban 14          
     3) Gallego, Carlos J 13            4) Perez, Gabriel 14              
                  24.95       52.41 (52.41)   1:21.30 (1:21.30)   1:49.79 (1:49.79)
        2:15.52 (25.73)     2:43.47 (53.68)   3:12.23 (1:22.44)   3:41.17 (1:51.38)
        4:07.02 (25.85)     4:36.44 (55.27)   5:07.08 (1:25.91)   5:37.54 (1:56.37)
        6:01.84 (24.30)     6:29.74 (52.20)   6:59.32 (1:21.78)   7:28.22 (1:50.68)
  2 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          7:40.24  
     1) Mesa, Alfredo 13                2) Pierce, Bryce E 14             
     3) Pinon, Julien 13                4) Valery, Gustavo E 13           
                  26.23       55.18 (55.18)   1:25.77 (1:25.77)   1:56.40 (1:56.40)
        2:22.15 (25.75)     2:52.43 (56.03)   3:23.28 (1:26.88)   3:53.25 (1:56.85)
        4:18.24 (24.99)     4:45.71 (52.46)   5:14.63 (1:21.38)   5:42.94 (1:49.69)
        6:09.45 (26.51)     6:39.58 (56.64)   7:10.14 (1:27.20)   7:40.24 (1:57.30)
  3 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         7:57.98  
     1) Faucher, Tobias 14              2) Pigot, Zu 14                   
     3) Carriazo, Alejandro 13          4) Ballestas, Robert A 14         
                  26.19       54.91 (54.91)   1:25.91 (1:25.91)   1:56.42 (1:56.42)
        2:23.20 (26.78)     2:50.51 (54.09)   3:21.46 (1:25.04)   3:53.31 (1:56.89)
        4:20.71 (27.40)     4:52.64 (59.33)   5:25.32 (1:32.01)   5:57.38 (2:04.07)
        6:22.62 (25.24)     6:52.80 (55.42)   7:25.40 (1:28.02)   7:57.98 (2:00.60)
  4 Swift Swimming-BA  'A'                                      8:23.25  
     1) Holmberg, Nick B 13             2) Encinar, Alexander R 13        
     3) Hernandez, Michael F 13         4) Moses, Zach T 14               
                  27.48       58.41 (58.41)   1:30.38 (1:30.38)   2:01.60 (2:01.60)
        2:31.25 (29.65)   3:06.32 (1:04.72)   3:42.96 (1:41.36)   4:17.41 (2:15.81)
        4:43.93 (26.52)     5:16.03 (58.62)   5:50.85 (1:33.44)   6:25.08 (2:07.67)
        6:50.50 (25.42)     7:20.51 (55.43)   7:52.37 (1:27.29)   8:23.25 (1:58.17)
  5 Plantation Swim Team-FG  'A'                                9:01.46  
     1) Tucci, Danny A 13               2) Maria, Alfred R 14             
     3) Ghelman, Eitan 13               4) Tolomeo, Tyler S 13            
                  29.49   1:03.47 (1:03.47)   1:39.17 (1:39.17)   2:14.26 (2:14.26)
        2:44.32 (30.06)   3:18.99 (1:04.73)   3:54.85 (1:40.59)   4:28.46 (2:14.20)
        4:57.15 (28.69)   5:31.33 (1:02.87)   6:09.00 (1:40.54)   6:44.60 (2:16.14)
        7:15.43 (30.83)   7:50.42 (1:05.82)   8:25.98 (1:41.38)   9:01.46 (2:16.86)
 -- Team Fla-FG  'A'                                                DNF  
      Did not finish
     1) Reid, AJ 14                     2) Reiser, Addison M 14           
     3) Fernandes, Guy G 14             4) Dika, James 13                 
                  27.02       57.53 (57.53)   1:28.84 (1:28.84)   1:59.52 (1:59.52)
        2:27.83 (28.31)   3:01.03 (1:01.51)   3:35.42 (1:35.90)   4:07.35 (2:07.83)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                                         NS  
     1) Lafata, Spenser F 13            2) Bravo, David D 13              
     3) Hendell, Josh 13                4) Lazaroni, Charles W 13         
 
Event 17  Girls 12 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL                     X10:56.26  
                  28.61       59.20 (30.59)     1:30.88 (31.68)     2:03.18 (32.30)
        2:34.94 (31.76)     3:07.04 (32.10)     3:39.47 (32.43)     4:12.76 (33.29)
        4:45.71 (32.95)     5:18.93 (33.22)     5:52.18 (33.25)     6:26.16 (33.98)
        7:00.25 (34.09)     7:33.99 (33.74)     8:07.71 (33.72)     8:41.86 (34.15)
        9:16.21 (34.35)     9:50.09 (33.88)    10:23.78 (33.69)    10:56.26 (32.48)
 
Event 17  Girls 13 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                        10:24.97  
                  28.39       59.16 (30.77)     1:30.70 (31.54)     2:02.11 (31.41)
        2:33.76 (31.65)     3:05.45 (31.69)     3:37.08 (31.63)     4:08.80 (31.72)
        4:40.79 (31.99)     5:12.80 (32.01)     5:44.45 (31.65)     6:16.06 (31.61)
        6:47.59 (31.53)     7:19.03 (31.44)     7:50.44 (31.41)     8:21.81 (31.37)
        8:53.06 (31.25)     9:24.54 (31.48)     9:55.74 (31.20)    10:24.97 (29.23)
  2 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG                  10:45.09  
                  29.66     1:01.67 (32.01)     1:34.26 (32.59)     2:07.05 (32.79)
        2:40.14 (33.09)     3:13.60 (33.46)     3:46.53 (32.93)     4:19.34 (32.81)
        4:52.11 (32.77)     5:25.18 (33.07)     5:55.87 (30.69)     6:27.66 (31.79)
        6:59.88 (32.22)     7:32.72 (32.84)     8:05.22 (32.50)     8:36.50 (31.28)
        9:09.38 (32.88)     9:41.85 (32.47)    10:13.74 (31.89)    10:45.09 (31.35)
  3 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG                        11:03.10  
                  29.54     1:01.28 (31.74)     1:33.57 (32.29)     2:06.47 (32.90)
        2:39.62 (33.15)     3:12.78 (33.16)     3:45.85 (33.07)     4:19.34 (33.49)
        4:52.89 (33.55)     5:26.46 (33.57)     6:00.28 (33.82)     6:33.69 (33.41)
        7:07.40 (33.71)     7:41.07 (33.67)     8:15.20 (34.13)     8:49.34 (34.14)
        9:22.90 (33.56)     9:57.13 (34.23)    10:30.58 (33.45)    11:03.10 (32.52)
  4 Sarmiento, Adriana B      13 JDST-FG                       11:21.93  
                  30.36     1:03.68 (33.32)     1:37.79 (34.11)     2:11.66 (33.87)
        2:46.05 (34.39)     3:20.42 (34.37)     3:54.72 (34.30)     4:29.21 (34.49)
        5:03.67 (34.46)     5:38.24 (34.57)     6:12.55 (34.31)     6:47.11 (34.56)
        7:21.57 (34.46)     7:56.09 (34.52)     8:30.47 (34.38)     9:05.33 (34.86)
        9:39.94 (34.61)    10:14.32 (34.38)    10:48.53 (34.21)    11:21.93 (33.40)
  5 Posso, Nastassja          13 RWY-FG                        11:46.06  
                  31.97     1:07.20 (35.23)     1:42.72 (35.52)     2:18.08 (35.36)
        2:53.66 (35.58)     3:29.55 (35.89)     4:05.17 (35.62)     4:41.04 (35.87)
        5:16.67 (35.63)     5:52.68 (36.01)     6:28.37 (35.69)     7:04.46 (36.09)
        7:40.01 (35.55)     8:15.93 (35.92)     8:51.55 (35.62)     9:27.16 (35.61)
       10:03.26 (36.10)    10:38.81 (35.55)    11:12.91 (34.10)    11:46.06 (33.15)
  6 Comunale, Vanessa V       13 DANA-FG                       11:47.05  
                  32.22     1:08.22 (36.00)     1:44.96 (36.74)     2:21.39 (36.43)
        2:57.76 (36.37)     3:33.97 (36.21)     4:09.98 (36.01)     4:45.81 (35.83)
        5:20.84 (35.03)     5:56.17 (35.33)     6:31.68 (35.51)     7:07.33 (35.65)
        7:43.16 (35.83)     8:18.30 (35.14)     8:54.11 (35.81)     9:28.74 (34.63)
       10:03.99 (35.25)    10:38.93 (34.94)    11:13.81 (34.88)    11:47.05 (33.24)
 
Event 17  Girls 14 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG                      10:29.34  
                  28.12       59.66 (31.54)     1:31.46 (31.80)     2:03.32 (31.86)
        2:35.22 (31.90)     3:07.01 (31.79)     3:38.89 (31.88)     4:10.55 (31.66)
        4:42.32 (31.77)     5:14.42 (32.10)     5:46.25 (31.83)     6:17.81 (31.56)
        6:49.93 (32.12)     7:21.52 (31.59)     7:53.32 (31.80)     8:25.61 (32.29)
        8:56.80 (31.19)     9:27.82 (31.02)     9:58.63 (30.81)    10:29.34 (30.71)
  2 Cook, Taylor L            14 PST-FG                        11:25.74  
                  31.26     1:04.69 (33.43)     1:38.66 (33.97)     2:13.45 (34.79)
        2:48.47 (35.02)     3:23.00 (34.53)     3:58.04 (35.04)     4:32.77 (34.73)
        5:07.55 (34.78)     5:42.58 (35.03)     6:17.53 (34.95)     6:52.31 (34.78)
        7:27.73 (35.42)     8:02.43 (34.70)     8:36.97 (34.54)     9:10.43 (33.46)
        9:44.46 (34.03)    10:18.85 (34.39)    10:52.92 (34.07)    11:25.74 (32.82)
  3 Abad, Meagan M            14 PST-FG                        11:46.30  
                  30.75     1:04.72 (33.97)     1:40.04 (35.32)     2:16.54 (36.50)
        2:52.36 (35.82)     3:29.35 (36.99)     4:05.96 (36.61)     4:42.07 (36.11)
        5:18.15 (36.08)     5:54.10 (35.95)     6:30.94 (36.84)     7:07.29 (36.35)
        7:43.24 (35.95)     8:19.80 (36.56)     8:56.46 (36.66)     9:31.70 (35.24)
       10:06.67 (34.97)    10:41.66 (34.99)    11:15.28 (33.62)    11:46.30 (31.02)
  4 Adkison, Serah V          14 PST-FG                        12:09.89  
                  32.78     1:09.05 (36.27)     1:46.01 (36.96)     2:23.41 (37.40)
        2:59.58 (36.17)     3:36.51 (36.93)     4:13.73 (37.22)     4:51.45 (37.72)
        5:28.00 (36.55)     6:04.81 (36.81)     6:42.24 (37.43)     7:19.27 (37.03)
        7:56.58 (37.31)     8:33.59 (37.01)     9:10.71 (37.12)     9:47.60 (36.89)
       10:24.00 (36.40)    11:00.63 (36.63)    11:35.81 (35.18)    12:09.89 (34.08)
 
Event 17  Girls 15-16 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG                   10:21.24  
                  28.66       59.27 (30.61)     1:30.08 (30.81)     2:01.19 (31.11)
        2:32.49 (31.30)     3:03.64 (31.15)     3:34.49 (30.85)     4:05.66 (31.17)
        4:36.81 (31.15)     5:07.93 (31.12)     5:39.22 (31.29)     6:10.49 (31.27)
        6:41.96 (31.47)     7:13.52 (31.56)     7:44.90 (31.38)     8:16.65 (31.75)
        8:48.52 (31.87)     9:19.73 (31.21)     9:50.84 (31.11)    10:21.24 (30.40)
  2 Paez, Isabella            16 MACM-FG                       10:27.21  
                  28.80       59.39 (30.59)     1:30.43 (31.04)     2:01.86 (31.43)
        2:33.43 (31.57)     3:04.96 (31.53)     3:36.87 (31.91)     4:08.50 (31.63)
        4:40.37 (31.87)     5:12.24 (31.87)     5:43.33 (31.09)     6:14.39 (31.06)
        6:46.63 (32.24)     7:18.44 (31.81)     7:50.29 (31.85)     8:22.06 (31.77)
        8:54.01 (31.95)     9:25.89 (31.88)     9:57.15 (31.26)    10:27.21 (30.06)
  3 Waters, Carly J           16 ASC-MD                        10:32.67  
                  28.69       59.85 (31.16)     1:31.40 (31.55)     2:02.87 (31.47)
        2:34.50 (31.63)     3:06.32 (31.82)     3:38.36 (32.04)     4:10.33 (31.97)
        4:42.31 (31.98)     5:14.35 (32.04)     5:46.14 (31.79)     6:17.80 (31.66)
        6:49.42 (31.62)     7:21.34 (31.92)     7:53.28 (31.94)     8:25.15 (31.87)
        8:57.23 (32.08)     9:29.25 (32.02)    10:01.25 (32.00)    10:32.67 (31.42)
  4 Squartino, Geena          15 SF-FG                         10:38.87  
                  28.97     1:00.07 (31.10)     1:31.68 (31.61)     2:03.26 (31.58)
        2:34.89 (31.63)     3:06.81 (31.92)     3:38.69 (31.88)     4:10.81 (32.12)
        4:43.00 (32.19)     5:15.23 (32.23)     5:47.60 (32.37)     6:20.50 (32.90)
        6:52.68 (32.18)     7:24.94 (32.26)     7:57.29 (32.35)     8:29.94 (32.65)
        9:02.63 (32.69)     9:34.81 (32.18)    10:07.46 (32.65)    10:38.87 (31.41)
  5 Vandenberg, Daniella P    15 DANA-FG                       10:40.40  
                  28.91     1:00.27 (31.36)     1:31.65 (31.38)     2:03.75 (32.10)
        2:36.11 (32.36)     3:08.24 (32.13)     3:40.63 (32.39)     4:13.12 (32.49)
        4:45.22 (32.10)     5:17.73 (32.51)     5:50.26 (32.53)     6:22.88 (32.62)
        6:55.45 (32.57)     7:27.88 (32.43)     8:00.24 (32.36)     8:32.64 (32.40)
        9:05.02 (32.38)     9:37.19 (32.17)    10:09.57 (32.38)    10:40.40 (30.83)
  6 Reyno, Kristina S         16 MACM-FG                       10:56.77  
                  29.00     1:00.64 (31.64)     1:33.29 (32.65)     2:06.06 (32.77)
        2:38.48 (32.42)     3:10.87 (32.39)     3:43.65 (32.78)     4:16.40 (32.75)
        4:49.19 (32.79)     5:22.33 (33.14)     5:55.18 (32.85)     6:28.21 (33.03)
        7:01.39 (33.18)     7:34.49 (33.10)     8:08.14 (33.65)     8:41.44 (33.30)
        9:14.69 (33.25)     9:48.09 (33.40)    10:21.58 (33.49)    10:56.77 (35.19)
  7 Robles, Carla A           16 MACM-FG                       11:10.86  
                  28.62     1:00.77 (32.15)     1:33.96 (33.19)     2:07.26 (33.30)
        2:40.99 (33.73)     3:15.08 (34.09)     3:49.07 (33.99)     4:23.00 (33.93)
        4:57.09 (34.09)     5:31.09 (34.00)     6:05.33 (34.24)     6:39.30 (33.97)
        7:13.58 (34.28)     7:47.76 (34.18)     8:22.12 (34.36)     8:56.54 (34.42)
        9:30.86 (34.32)    10:04.87 (34.01)    10:38.84 (33.97)    11:10.86 (32.02)
  8 Adams, Chloe J            15 PST-FG                        11:19.89  
                  30.21     1:02.00 (31.79)     1:35.42 (33.42)     2:09.06 (33.64)
        2:42.89 (33.83)     3:17.53 (34.64)     3:52.23 (34.70)     4:26.55 (34.32)
        5:01.40 (34.85)     5:35.48 (34.08)     6:10.25 (34.77)     6:45.05 (34.80)
        7:19.45 (34.40)     7:53.58 (34.13)     8:28.10 (34.52)     9:03.99 (35.89)
        9:39.21 (35.22)    10:12.42 (33.21)    10:46.86 (34.44)    11:19.89 (33.03)
  9 Hutchings, Emma J         15 Bad-MR                        11:29.71  
                  30.10     1:02.83 (32.73)     1:36.79 (33.96)     2:11.19 (34.40)
        2:45.97 (34.78)     3:20.31 (34.34)     3:54.79 (34.48)     4:30.54 (35.75)
        5:05.44 (34.90)     5:40.32 (34.88)     6:15.25 (34.93)     6:50.33 (35.08)
        7:25.44 (35.11)     8:00.94 (35.50)     8:36.33 (35.39)     9:10.86 (34.53)
        9:46.19 (35.33)    10:21.16 (34.97)    10:56.76 (35.60)    11:29.71 (32.95)
 10 Lowe, Abigail H           15 SWIFT-BA                      11:49.33  
                  29.99     1:02.90 (32.91)     1:37.67 (34.77)     2:12.63 (34.96)
        2:47.97 (35.34)     3:23.30 (35.33)     3:58.86 (35.56)     4:34.81 (35.95)
        5:10.62 (35.81)     5:46.81 (36.19)     6:23.22 (36.41)     6:59.59 (36.37)
        7:37.05 (37.46)     8:14.89 (37.84)     8:51.70 (36.81)     9:27.88 (36.18)
       10:03.59 (35.71)    10:40.27 (36.68)    11:15.85 (35.58)    11:49.33 (33.48)
 
Event 17  Girls 17 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG                   10:11.72  
                  27.83       57.77 (29.94)     1:28.47 (30.70)     1:59.43 (30.96)
        2:30.31 (30.88)     3:01.24 (30.93)     3:32.30 (31.06)     4:03.21 (30.91)
        4:33.87 (30.66)     5:04.84 (30.97)     5:35.70 (30.86)     6:06.42 (30.72)
        6:37.15 (30.73)     7:08.14 (30.99)     7:38.87 (30.73)     8:09.86 (30.99)
        8:40.89 (31.03)     9:11.60 (30.71)     9:41.99 (30.39)    10:11.72 (29.73)
  2 Costa, Nilza Helena P     17 DANA-FG                       10:35.61  
                  28.38       59.77 (31.39)     1:31.70 (31.93)     2:03.89 (32.19)
        2:35.81 (31.92)     3:07.67 (31.86)     3:39.55 (31.88)     4:11.48 (31.93)
        4:43.11 (31.63)     5:15.15 (32.04)     5:46.74 (31.59)     6:18.24 (31.50)
        6:50.14 (31.90)     7:22.24 (32.10)     7:54.41 (32.17)     8:26.66 (32.25)
        8:58.85 (32.19)     9:31.51 (32.66)    10:03.79 (32.28)    10:35.61 (31.82)
  3 Marcos, Macarena A        17 Team Fla-FG                   10:36.82  
                  28.18       58.83 (30.65)     1:30.23 (31.40)     2:01.86 (31.63)
        2:33.57 (31.71)     3:05.39 (31.82)     3:37.06 (31.67)     4:08.91 (31.85)
        4:41.06 (32.15)     5:13.02 (31.96)     5:45.22 (32.20)     6:17.65 (32.43)
        6:49.91 (32.26)     7:22.38 (32.47)     7:54.66 (32.28)     8:27.14 (32.48)
        8:59.76 (32.62)     9:32.17 (32.41)    10:04.89 (32.72)    10:36.82 (31.93)
  4 Cabrera, Lani             18 DANA-FG                       10:42.23  
                  29.06     1:01.06 (32.00)     1:33.38 (32.32)     2:05.95 (32.57)
        2:38.88 (32.93)     3:10.95 (32.07)     3:43.13 (32.18)     4:15.65 (32.52)
        4:47.95 (32.30)     5:20.31 (32.36)     5:52.68 (32.37)     6:24.88 (32.20)
        6:57.38 (32.50)     7:29.84 (32.46)     8:02.03 (32.19)     8:34.33 (32.30)
        9:06.81 (32.48)     9:38.99 (32.18)    10:10.91 (31.92)    10:42.23 (31.32)
  5 Guercio, Lorena C         20 DANA-FG                       10:47.77  
                  29.41     1:00.75 (31.34)     1:32.46 (31.71)     2:04.09 (31.63)
        2:35.49 (31.40)     3:07.04 (31.55)     3:38.79 (31.75)     4:10.77 (31.98)
        4:42.84 (32.07)     5:14.99 (32.15)     5:46.80 (31.81)     6:19.20 (32.40)
        6:51.87 (32.67)     7:24.80 (32.93)     7:57.94 (33.14)     8:31.30 (33.36)
        9:04.87 (33.57)     9:38.46 (33.59)    10:12.26 (33.80)    10:47.77 (35.51)
  6 Gonzalez, Alejandra D     17 MACM-FG                       10:56.55  
                  29.18     1:00.67 (31.49)     1:33.28 (32.61)     2:05.86 (32.58)
        2:38.54 (32.68)     3:11.04 (32.50)     3:44.18 (33.14)     4:17.19 (33.01)
        4:50.76 (33.57)     5:24.19 (33.43)     5:57.27 (33.08)     6:30.43 (33.16)
        7:04.13 (33.70)     7:37.92 (33.79)     8:11.04 (33.12)     8:44.44 (33.40)
        9:18.13 (33.69)     9:52.00 (33.87)    10:25.29 (33.29)    10:56.55 (31.26)
  7 Hernandez, Hailey         18 PST-FG                        10:57.77  
                  30.43     1:02.83 (32.40)     1:35.90 (33.07)     2:08.99 (33.09)
        2:41.92 (32.93)     3:15.17 (33.25)     3:48.31 (33.14)     4:21.59 (33.28)
        4:54.56 (32.97)     5:27.62 (33.06)     6:00.84 (33.22)     6:34.38 (33.54)
        7:07.40 (33.02)     7:40.69 (33.29)     8:13.79 (33.10)     8:46.99 (33.20)
        9:19.62 (32.63)     9:52.66 (33.04)    10:25.58 (32.92)    10:57.77 (32.19)
 
Event 18  Boys 13 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Medina, Nico B            13 SF-FG                          9:57.00  
                  26.92       56.61 (29.69)     1:26.69 (30.08)     1:56.67 (29.98)
        2:27.02 (30.35)     2:56.64 (29.62)     3:25.92 (29.28)     3:55.38 (29.46)
        4:25.74 (30.36)     4:55.74 (30.00)     5:25.89 (30.15)     5:56.09 (30.20)
        6:26.21 (30.12)     6:56.59 (30.38)     7:26.88 (30.29)     7:57.13 (30.25)
        8:27.52 (30.39)     8:57.81 (30.29)     9:28.14 (30.33)     9:57.00 (28.86)
  2 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG           10:45.72  
                  28.06     1:00.02 (31.96)     1:31.68 (31.66)     2:04.51 (32.83)
        2:36.58 (32.07)     3:08.81 (32.23)     3:41.49 (32.68)     4:14.72 (33.23)
        4:47.11 (32.39)     5:20.21 (33.10)     5:53.64 (33.43)     6:26.45 (32.81)
        6:59.45 (33.00)     7:32.52 (33.07)     8:04.92 (32.40)     8:36.25 (31.33)
        9:09.85 (33.60)     9:42.75 (32.90)    10:14.97 (32.22)    10:45.72 (30.75)
  3 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG                      10:59.37  
                  27.93       59.27 (31.34)     1:31.80 (32.53)     2:05.00 (33.20)
        2:38.25 (33.25)     3:11.59 (33.34)     3:44.80 (33.21)     4:18.03 (33.23)
        4:51.56 (33.53)     5:25.10 (33.54)     5:58.36 (33.26)     6:32.07 (33.71)
        7:05.89 (33.82)     7:39.62 (33.73)     8:13.36 (33.74)     8:47.02 (33.66)
        9:20.90 (33.88)     9:54.05 (33.15)    10:27.54 (33.49)    10:59.37 (31.83)
  4 Zylberberg, Noah          13 PCS-FG                        11:02.85  
                  29.19     1:02.01 (32.82)     1:35.78 (33.77)     2:09.75 (33.97)
        2:43.56 (33.81)     3:16.92 (33.36)     3:50.36 (33.44)     4:23.86 (33.50)
        4:57.44 (33.58)     5:30.85 (33.41)     6:04.18 (33.33)     6:37.61 (33.43)
        7:11.07 (33.46)     7:44.47 (33.40)     8:17.88 (33.41)     8:51.26 (33.38)
        9:24.45 (33.19)     9:57.88 (33.43)    10:30.86 (32.98)    11:02.85 (31.99)
  5 Tucci, Danny A            13 PST-FG                        12:05.95  
                  32.42     1:07.87 (35.45)     1:43.45 (35.58)     2:19.76 (36.31)
        2:56.31 (36.55)     3:32.70 (36.39)     4:08.42 (35.72)     4:44.92 (36.50)
        5:21.69 (36.77)     5:58.41 (36.72)     6:35.87 (37.46)     7:12.03 (36.16)
        7:49.10 (37.07)     8:25.43 (36.33)     9:00.81 (35.38)     9:38.56 (37.75)
       10:16.14 (37.58)    10:52.84 (36.70)    11:30.47 (37.63)    12:05.95 (35.48)
  6 Tolomeo, Tyler S          13 PST-FG                        12:12.09  
                  33.23     1:09.00 (35.77)     1:45.58 (36.58)     2:22.24 (36.66)
        2:58.54 (36.30)     3:35.91 (37.37)     4:13.02 (37.11)     4:49.90 (36.88)
        5:27.40 (37.50)     6:05.05 (37.65)     6:40.61 (35.56)     7:16.96 (36.35)
        7:53.34 (36.38)     8:30.45 (37.11)     9:07.73 (37.28)     9:45.47 (37.74)
       10:22.30 (36.83)    10:59.27 (36.97)    11:36.01 (36.74)    12:12.09 (36.08)
 
Event 18  Boys 14 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                       10:07.12  
                  27.58       58.34 (30.76)     1:29.40 (31.06)     2:00.28 (30.88)
        2:31.04 (30.76)     3:01.52 (30.48)     3:32.33 (30.81)     4:03.12 (30.79)
        4:34.05 (30.93)     5:05.02 (30.97)     5:36.10 (31.08)     6:06.99 (30.89)
        6:37.16 (30.17)     7:07.51 (30.35)     7:37.61 (30.10)     8:08.30 (30.69)
        8:38.22 (29.92)     9:08.39 (30.17)     9:38.34 (29.95)    10:07.12 (28.78)
  2 Bidwell, Ian W            14 WEST-MR                       10:16.95  
                  27.34       56.86 (29.52)     1:27.17 (30.31)     1:57.75 (30.58)
        2:28.38 (30.63)     2:59.26 (30.88)     3:30.19 (30.93)     4:01.10 (30.91)
        4:32.02 (30.92)     5:03.05 (31.03)     5:34.25 (31.20)     6:05.59 (31.34)
        6:36.84 (31.25)     7:08.13 (31.29)     7:39.73 (31.60)     8:11.38 (31.65)
        8:42.98 (31.60)     9:14.61 (31.63)     9:46.12 (31.51)    10:16.95 (30.83)
  3 Lozano, Santiago          14 BMHG-FG                       10:45.70  
                  27.98       59.39 (31.41)     1:31.84 (32.45)     2:04.76 (32.92)
        2:37.28 (32.52)     3:10.08 (32.80)     3:43.06 (32.98)     4:15.77 (32.71)
        4:48.32 (32.55)     5:21.07 (32.75)     5:53.89 (32.82)     6:26.62 (32.73)
        6:59.60 (32.98)     7:32.63 (33.03)     8:05.58 (32.95)     8:38.09 (32.51)
        9:10.91 (32.82)     9:43.06 (32.15)    10:15.44 (32.38)    10:45.70 (30.26)
  4 Sandoval, Teddy A         14 Soflo-FG                      11:00.67  
                  29.18     1:01.13 (31.95)     1:33.90 (32.77)     2:06.95 (33.05)
        2:40.21 (33.26)     3:13.98 (33.77)     3:47.26 (33.28)     4:20.94 (33.68)
        4:54.52 (33.58)     5:28.49 (33.97)     6:01.91 (33.42)     6:35.85 (33.94)
        7:09.35 (33.50)     7:42.60 (33.25)     8:16.21 (33.61)     8:49.63 (33.42)
        9:23.16 (33.53)     9:56.46 (33.30)    10:29.41 (32.95)    11:00.67 (31.26)
  5 Hollister, Cash           14 Wellington Wahoo-FG           11:10.14  
                  27.76       59.48 (31.72)     1:32.09 (32.61)     2:05.45 (33.36)
        2:38.63 (33.18)     3:12.10 (33.47)     3:46.10 (34.00)     4:19.66 (33.56)
        4:53.59 (33.93)     5:27.53 (33.94)     6:01.54 (34.01)     6:35.59 (34.05)
        7:09.74 (34.15)     7:43.91 (34.17)     8:17.89 (33.98)     8:52.71 (34.82)
        9:27.31 (34.60)    10:02.04 (34.73)    10:36.16 (34.12)    11:10.14 (33.98)
  6 Faucher, Tobias           14 MACM-FG                       11:13.09  
                  30.91     1:04.30 (33.39)     1:38.92 (34.62)     2:14.02 (35.10)
        2:46.78 (32.76)     3:21.76 (34.98)     3:56.00 (34.24)     4:28.40 (32.40)
        5:02.28 (33.88)     5:37.06 (34.78)     6:09.45 (32.39)     6:41.56 (32.11)
        7:16.32 (34.76)     7:50.79 (34.47)     8:25.18 (34.39)     8:59.05 (33.87)
        9:31.93 (32.88)    10:05.98 (34.05)    10:39.28 (33.30)    11:13.09 (33.81)
  7 Litts, Christopher S      14 PST-FG                        11:48.91  
                  31.90     1:07.83 (35.93)     1:43.20 (35.37)     2:19.24 (36.04)
        2:55.57 (36.33)     3:31.37 (35.80)     4:07.40 (36.03)     4:43.30 (35.90)
        5:18.90 (35.60)     5:55.56 (36.66)     6:31.07 (35.51)     7:07.21 (36.14)
        7:43.28 (36.07)     8:18.86 (35.58)     8:54.87 (36.01)     9:30.59 (35.72)
       10:05.94 (35.35)    10:40.36 (34.42)    11:15.61 (35.25)    11:48.91 (33.30)
  8 Dioguardi, Stefano G      14 Soflo-FG                      12:07.48  
                  31.37     1:06.64 (35.27)     1:43.08 (36.44)     2:19.48 (36.40)
        2:55.71 (36.23)     3:32.61 (36.90)     4:09.00 (36.39)     4:45.60 (36.60)
        5:22.42 (36.82)     5:59.27 (36.85)     6:35.88 (36.61)     7:12.44 (36.56)
        7:49.47 (37.03)     8:26.70 (37.23)     9:03.73 (37.03)     9:40.78 (37.05)
       10:17.34 (36.56)    10:54.61 (37.27)    11:31.27 (36.66)    12:07.48 (36.21)
 
Event 18  Boys 15-16 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rutkin, Lance J           16 Team Fla-FG                    9:42.99  
                  26.05       54.64 (28.59)     1:23.33 (28.69)     1:52.59 (29.26)
        2:22.19 (29.60)     2:51.47 (29.28)     3:21.03 (29.56)     3:50.71 (29.68)
        4:20.33 (29.62)     4:50.20 (29.87)     5:19.58 (29.38)     5:49.34 (29.76)
        6:18.93 (29.59)     6:48.74 (29.81)     7:18.76 (30.02)     7:47.66 (28.90)
        8:17.68 (30.02)     8:46.21 (28.53)     9:14.99 (28.78)     9:42.99 (28.00)
  2 Haeffner, Kent K          15 PCS-FG                         9:45.39  
                  26.05       54.79 (28.74)     1:23.46 (28.67)     1:52.73 (29.27)
        2:21.90 (29.17)     2:50.69 (28.79)     3:19.82 (29.13)     3:48.99 (29.17)
        4:18.45 (29.46)     4:47.51 (29.06)     5:17.12 (29.61)     5:46.86 (29.74)
        6:16.74 (29.88)     6:46.28 (29.54)     7:16.70 (30.42)     7:47.16 (30.46)
        8:17.35 (30.19)     8:47.16 (29.81)     9:16.80 (29.64)     9:45.39 (28.59)
  3 Santos, Ronald B          15 RWY-FG                         9:50.09  
                  26.05       54.63 (28.58)     1:23.62 (28.99)     1:52.56 (28.94)
        2:22.09 (29.53)     2:51.48 (29.39)     3:20.92 (29.44)     3:50.75 (29.83)
        4:20.26 (29.51)     4:50.12 (29.86)     5:20.04 (29.92)     5:49.93 (29.89)
        6:19.61 (29.68)     6:49.95 (30.34)     7:20.36 (30.41)     7:50.50 (30.14)
        8:20.89 (30.39)     8:51.23 (30.34)     9:21.18 (29.95)     9:50.09 (28.91)
  4 Gomes, Carlos Eduardo     16 DANA-FG                        9:56.37  
                  26.47       55.88 (29.41)     1:26.02 (30.14)     1:56.38 (30.36)
        2:26.50 (30.12)     2:57.12 (30.62)     3:27.66 (30.54)     3:58.33 (30.67)
        4:28.72 (30.39)     4:59.14 (30.42)     5:28.68 (29.54)     5:59.86 (31.18)
        6:30.93 (31.07)     7:02.23 (31.30)     7:32.44 (30.21)     8:00.91 (28.47)
        8:29.84 (28.93)     8:59.73 (29.89)     9:28.92 (29.19)     9:56.37 (27.45)
  5 Lantin, Matt D            15 Bad-MR                         9:59.30  
                  26.07       54.91 (28.84)     1:24.53 (29.62)     1:54.16 (29.63)
        2:24.22 (30.06)     2:53.71 (29.49)     3:23.27 (29.56)     3:53.41 (30.14)
        4:23.51 (30.10)     4:53.77 (30.26)     5:23.81 (30.04)     5:54.06 (30.25)
        6:24.46 (30.40)     6:55.24 (30.78)     7:25.75 (30.51)     7:56.20 (30.45)
        8:27.27 (31.07)     8:58.31 (31.04)     9:29.38 (31.07)     9:59.30 (29.92)
  6 Manganiello, Blake E      16 AK Sharks-FG                  10:02.61  
                  27.53       57.42 (29.89)     1:27.35 (29.93)     1:57.41 (30.06)
        2:27.54 (30.13)     2:57.80 (30.26)     3:28.40 (30.60)     3:58.60 (30.20)
        4:28.37 (29.77)     4:58.68 (30.31)     5:29.01 (30.33)     6:00.01 (31.00)
        6:30.87 (30.86)     7:01.45 (30.58)     7:31.21 (29.76)     8:01.91 (30.70)
        8:32.81 (30.90)     9:03.38 (30.57)     9:33.11 (29.73)    10:02.61 (29.50)
  7 Tam, Aaron C              16 MACM-FG                       10:07.25  
                  26.70       55.22 (28.52)     1:25.02 (29.80)     1:55.26 (30.24)
        2:25.24 (29.98)     2:55.58 (30.34)     3:26.12 (30.54)     3:56.86 (30.74)
        4:27.97 (31.11)     4:59.03 (31.06)     5:30.30 (31.27)     6:01.44 (31.14)
        6:32.36 (30.92)     7:03.47 (31.11)     7:34.35 (30.88)     8:05.19 (30.84)
        8:36.54 (31.35)     9:07.83 (31.29)     9:38.05 (30.22)    10:07.25 (29.20)
  8 Basalo, Miguel A          15 MACM-FG                       10:38.95  
                  28.03       58.51 (30.48)     1:30.41 (31.90)     2:03.11 (32.70)
        2:35.30 (32.19)     3:07.51 (32.21)     3:39.85 (32.34)     4:11.94 (32.09)
        4:44.16 (32.22)     5:16.65 (32.49)     5:49.04 (32.39)     6:21.55 (32.51)
        6:54.45 (32.90)     7:27.11 (32.66)     7:59.36 (32.25)     8:31.73 (32.37)
        9:04.24 (32.51)     9:36.36 (32.12)    10:08.00 (31.64)    10:38.95 (30.95)
  9 Kon, Edward J             15 Soflo-FG                      10:56.13  
                  28.50       59.66 (31.16)     1:32.25 (32.59)     2:04.89 (32.64)
        2:37.95 (33.06)     3:11.43 (33.48)     3:45.10 (33.67)     4:18.63 (33.53)
        4:52.22 (33.59)     5:25.85 (33.63)     5:59.20 (33.35)     6:33.01 (33.81)
        7:06.30 (33.29)     7:39.82 (33.52)     8:12.96 (33.14)     8:46.27 (33.31)
        9:19.33 (33.06)     9:52.21 (32.88)    10:24.68 (32.47)    10:56.13 (31.45)
 10 Romanelli, Matthew T      16 Wellington Wahoo-FG           10:57.22  
                  27.47       58.28 (30.81)     1:30.46 (32.18)     2:02.99 (32.53)
        2:35.72 (32.73)     3:08.68 (32.96)     3:41.81 (33.13)     4:14.86 (33.05)
        4:48.29 (33.43)     5:21.67 (33.38)     5:55.08 (33.41)     6:28.71 (33.63)
        7:02.01 (33.30)     7:35.50 (33.49)     8:09.49 (33.99)     8:43.17 (33.68)
        9:16.86 (33.69)     9:50.79 (33.93)    10:24.55 (33.76)    10:57.22 (32.67)
 11 Perry III, William H      15 Soflo-FG                      11:02.68  
                  27.49       58.97 (31.48)     1:31.35 (32.38)     2:04.26 (32.91)
        2:37.64 (33.38)     3:11.47 (33.83)     3:45.66 (34.19)     4:19.44 (33.78)
        4:53.14 (33.70)     5:26.98 (33.84)     6:00.88 (33.90)     6:34.44 (33.56)
        7:08.62 (34.18)     7:42.07 (33.45)     8:15.92 (33.85)     8:49.17 (33.25)
        9:22.91 (33.74)     9:56.56 (33.65)    10:29.72 (33.16)    11:02.68 (32.96)
 12 Lee, Chris A              15 Hialeah Storm-FG              11:12.91  
                  29.35     1:01.08 (31.73)     1:33.66 (32.58)     2:06.81 (33.15)
        2:39.90 (33.09)     3:13.83 (33.93)     3:47.44 (33.61)     4:21.43 (33.99)
        4:55.58 (34.15)     5:29.31 (33.73)     6:03.62 (34.31)     6:37.96 (34.34)
        7:12.77 (34.81)     7:47.61 (34.84)     8:22.51 (34.90)     8:56.46 (33.95)
        9:31.06 (34.60)    10:05.49 (34.43)    10:39.49 (34.00)    11:12.91 (33.42)
 
Event 18  Boys 17 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG                   9:20.62  
                  25.49       53.06 (27.57)     1:21.16 (28.10)     1:49.18 (28.02)
        2:17.86 (28.68)     2:46.47 (28.61)     3:14.51 (28.04)     3:42.63 (28.12)
        4:11.37 (28.74)     4:40.49 (29.12)     5:09.27 (28.78)     5:37.87 (28.60)
        6:06.76 (28.89)     6:35.36 (28.60)     7:03.57 (28.21)     7:31.83 (28.26)
        7:59.80 (27.97)     8:28.23 (28.43)     8:55.31 (27.08)     9:20.62 (25.31)
  2 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG                    9:20.65  
                  24.65       52.55 (27.90)     1:20.09 (27.54)     1:48.44 (28.35)
        2:17.23 (28.79)     2:45.22 (27.99)     3:13.45 (28.23)     3:42.08 (28.63)
        4:11.55 (29.47)     4:40.75 (29.20)     5:09.66 (28.91)     5:38.32 (28.66)
        6:07.03 (28.71)     6:35.89 (28.86)     7:04.22 (28.33)     7:32.71 (28.49)
        8:00.13 (27.42)     8:29.00 (28.87)     8:55.76 (26.76)     9:20.65 (24.89)
  3 Evenson, Austin R         18 PCS-FG                         9:29.50  
                  26.40       54.75 (28.35)     1:23.50 (28.75)     1:52.52 (29.02)
        2:21.52 (29.00)     2:49.90 (28.38)     3:18.66 (28.76)     3:47.68 (29.02)
        4:16.73 (29.05)     4:45.81 (29.08)     5:14.21 (28.40)     5:42.71 (28.50)
        6:11.55 (28.84)     6:40.42 (28.87)     7:09.48 (29.06)     7:37.65 (28.17)
        8:06.21 (28.56)     8:34.82 (28.61)     9:02.69 (27.87)     9:29.50 (26.81)
  4 Marsolek, Dylan J         18 PST-FG                         9:31.60  
                  25.90       53.81 (27.91)     1:22.16 (28.35)     1:50.89 (28.73)
        2:19.44 (28.55)     2:47.89 (28.45)     3:16.33 (28.44)     3:45.31 (28.98)
        4:14.23 (28.92)     4:43.06 (28.83)     5:11.50 (28.44)     5:40.55 (29.05)
        6:09.56 (29.01)     6:38.51 (28.95)     7:07.48 (28.97)     7:36.72 (29.24)
        8:06.15 (29.43)     8:35.39 (29.24)     9:03.89 (28.50)     9:31.60 (27.71)
  5 Rojas, Marc A             17 Soflo-FG                       9:36.30  
                  26.08       54.65 (28.57)     1:23.85 (29.20)     1:52.89 (29.04)
        2:22.28 (29.39)     2:51.72 (29.44)     3:20.92 (29.20)     3:50.01 (29.09)
        4:19.13 (29.12)     4:48.31 (29.18)     5:17.44 (29.13)     5:46.47 (29.03)
        6:15.43 (28.96)     6:44.60 (29.17)     7:13.89 (29.29)     7:42.54 (28.65)
        8:11.45 (28.91)     8:40.45 (29.00)     9:08.99 (28.54)     9:36.30 (27.31)
  6 Cortese, Matteo           18 DANA-FG                        9:49.11  
                  26.31       54.47 (28.16)     1:23.30 (28.83)     1:52.31 (29.01)
        2:21.17 (28.86)     2:50.20 (29.03)     3:19.57 (29.37)     3:49.22 (29.65)
        4:18.88 (29.66)     4:48.68 (29.80)     5:18.61 (29.93)     5:48.85 (30.24)
        6:18.95 (30.10)     6:49.30 (30.35)     7:19.40 (30.10)     7:49.45 (30.05)
        8:19.74 (30.29)     8:49.73 (29.99)     9:19.69 (29.96)     9:49.11 (29.42)
  7 Pombo, Santiago           19 DANA-FG                        9:56.12  
                  27.78       57.89 (30.11)     1:27.40 (29.51)     1:57.41 (30.01)
        2:27.16 (29.75)     2:57.42 (30.26)     3:27.88 (30.46)     3:57.40 (29.52)
        4:27.17 (29.77)     4:56.92 (29.75)     5:26.30 (29.38)     5:55.96 (29.66)
        6:26.08 (30.12)     6:56.52 (30.44)     7:27.00 (30.48)     7:57.27 (30.27)
        8:28.05 (30.78)     8:58.74 (30.69)     9:28.84 (30.10)     9:56.12 (27.28)
  8 Eisenberger, Gotti        18 PCS-FG                        10:03.88  
                  25.43       54.34 (28.91)     1:24.54 (30.20)     1:54.81 (30.27)
        2:25.21 (30.40)     2:55.95 (30.74)     3:26.24 (30.29)     3:56.99 (30.75)
        4:28.05 (31.06)     4:58.68 (30.63)     5:29.54 (30.86)     5:59.98 (30.44)
        6:31.46 (31.48)     7:01.89 (30.43)     7:32.88 (30.99)     8:03.32 (30.44)
        8:33.24 (29.92)     9:03.46 (30.22)     9:34.09 (30.63)    10:03.88 (29.79)
  9 Parra, Francisco J        17 DANA-FG                       10:09.72  
                  26.24       55.16 (28.92)     1:25.26 (30.10)     1:55.11 (29.85)
        2:25.31 (30.20)     2:55.51 (30.20)     3:25.99 (30.48)     3:57.09 (31.10)
        4:28.22 (31.13)     4:59.51 (31.29)     5:30.58 (31.07)     6:01.58 (31.00)
        6:32.73 (31.15)     7:04.00 (31.27)     7:35.26 (31.26)     8:06.30 (31.04)
        8:37.31 (31.01)     9:08.43 (31.12)     9:39.57 (31.14)    10:09.72 (30.15)
 10 Ballestas, Julian F       17 MACM-FG                       10:15.16  
                  25.96       54.53 (28.57)     1:24.37 (29.84)     1:54.53 (30.16)
        2:24.89 (30.36)     2:54.99 (30.10)     3:25.56 (30.57)     3:56.29 (30.73)
        4:27.36 (31.07)     4:58.49 (31.13)     5:29.89 (31.40)     6:01.43 (31.54)
        6:33.16 (31.73)     7:04.94 (31.78)     7:37.04 (32.10)     8:08.97 (31.93)
        8:41.02 (32.05)     9:13.13 (32.11)     9:44.68 (31.55)    10:15.16 (30.48)
 11 Hall, Ryan                17 DANA-FG                       10:28.07  
                  26.88       56.00 (29.12)     1:26.05 (30.05)     1:56.34 (30.29)
        2:26.70 (30.36)     2:57.73 (31.03)     3:28.65 (30.92)     3:59.57 (30.92)
        4:31.11 (31.54)     5:03.06 (31.95)     5:35.05 (31.99)     6:07.61 (32.56)
        6:40.37 (32.76)     7:12.87 (32.50)     7:45.45 (32.58)     8:18.32 (32.87)
        8:51.02 (32.70)     9:23.63 (32.61)     9:56.26 (32.63)    10:28.07 (31.81)
 
Event 25  Girls 11 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nava, Jessica L           11 PCS-FG               2:25.73    2:16.66  
                  30.57     1:04.73 (34.16)     1:40.54 (35.81)     2:16.66 (36.12)
  2 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG          2:23.04    2:22.21  
                  32.26     1:07.21 (34.95)     1:44.83 (37.62)     2:22.21 (37.38)
  3 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG          2:27.95    2:27.39  
                  34.05     1:11.41 (37.36)     1:49.70 (38.29)     2:27.39 (37.69)
  4 Baldari, Alessandra T     11 North Palm Beach-FG  2:32.55    2:30.11  
                  34.73     1:13.05 (38.32)     1:51.99 (38.94)     2:30.11 (38.12)
  5 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG          2:33.68    2:30.22  
                  34.83     1:13.54 (38.71)     1:53.17 (39.63)     2:30.22 (37.05)
  6 Showers, Amelia R         11 Bad-MR               2:36.30    2:30.51  
                  34.64     1:12.28 (37.64)     1:53.58 (41.30)     2:30.51 (36.93)
  7 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG              2:35.20    2:37.36  
                  36.95     1:17.48 (40.53)     1:58.83 (41.35)     2:37.36 (38.53)
  8 Moya, Andrea G            11 MACM-FG              2:44.26    2:38.51  
                  36.00     1:16.44 (40.44)     1:58.21 (41.77)     2:38.51 (40.30)
  9 Russell, Julianna N       11 PCS-FG               2:45.39    2:40.21  
 10 Regueira, Nicole          11 MACM-FG              2:38.69    2:40.24  
                  38.29     1:19.10 (40.81)     2:00.57 (41.47)     2:40.24 (39.67)
 
Event 25  Girls 11 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG                     2:23.04  
                  33.01                             1:45.59 ( )     2:23.04 (37.45)
  2 Nava, Jessica L           11 PCS-FG                          2:25.73  
                                1:09.18 ( )     1:47.06 (37.88)     2:25.73 (38.67)
  3 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG                     2:27.95  
                  33.87     1:11.13 (37.26)     1:50.40 (39.27)     2:27.95 (37.55)
  4 Baldari, Alessandra T     11 North Palm Beach-FG             2:32.55  
                  34.80     1:13.87 (39.07)     1:54.29 (40.42)     2:32.55 (38.26)
  5 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG                     2:33.68  
                  35.02     1:14.12 (39.10)     1:54.91 (40.79)     2:33.68 (38.77)
  6 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG                         2:35.20  
                  37.12     1:16.36 (39.24)     1:56.28 (39.92)     2:35.20 (38.92)
  7 Showers, Amelia R         11 Bad-MR                          2:36.30  
                  35.32     1:14.76 (39.44)     1:56.67 (41.91)     2:36.30 (39.63)
  8 Regueira, Nicole          11 MACM-FG                         2:38.69  
                  37.33     1:17.49 (40.16)     1:58.38 (40.89)     2:38.69 (40.31)
  9 Moya, Andrea G            11 MACM-FG                         2:44.26  
                  36.15     1:18.20 (42.05)     2:02.58 (44.38)     2:44.26 (41.68)
 10 Russell, Julianna N       11 PCS-FG                          2:45.39  
                  36.90     1:19.16 (42.26)     2:02.58 (43.42)     2:45.39 (42.81)
-------------------------------------------------------------------------
 -- McCarroll, Zoe N          11 DSC-ZZ                               DQ  
                  38.71     1:22.40 (43.69)     2:08.32 (45.92)          DQ (46.40)
 
Event 26  Boys 11 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Towne, Garrett B          11 Bad-MR               2:22.84    2:20.12  
                  31.47     1:07.71 (36.24)     1:44.69 (36.98)     2:20.12 (35.43)
  2 Porto, Kevin              11 Soflo-FG             2:21.91    2:22.59  
                  33.26     1:10.01 (36.75)     1:46.64 (36.63)     2:22.59 (35.95)
  3 Lee, Ryan P               11 WEST-MR              2:25.34    2:24.98  
                  34.27     1:11.43 (37.16)     1:49.10 (37.67)     2:24.98 (35.88)
  4 Gray, Stephen F           11 WEST-MR              2:26.64    2:25.05  
                  34.64     1:12.16 (37.52)     1:49.48 (37.32)     2:25.05 (35.57)
  5 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG             2:29.41    2:28.95  
                  34.97     1:12.89 (37.92)     1:51.84 (38.95)     2:28.95 (37.11)
  6 Cordovez, Kenny A         11 BMHG-FG              2:35.92    2:29.96  
                  36.06     1:14.64 (38.58)     1:53.42 (38.78)     2:29.96 (36.54)
  7 Dominguez, Guido          11 Team Fla-FG          2:30.39    2:31.78  
                  35.12     1:14.13 (39.01)     1:54.28 (40.15)     2:31.78 (37.50)
 
Event 26  Boys 11 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Porto, Kevin              11 Soflo-FG                        2:21.91  
                  33.51     1:09.69 (36.18)     1:46.43 (36.74)     2:21.91 (35.48)
  2 Towne, Garrett B          11 Bad-MR                          2:22.84  
                  33.29     1:09.86 (36.57)     1:47.44 (37.58)     2:22.84 (35.40)
  3 Lee, Ryan P               11 WEST-MR                         2:25.34  
                  34.12     1:11.86 (37.74)     1:49.33 (37.47)     2:25.34 (36.01)
  4 Gray, Stephen F           11 WEST-MR                         2:26.64  
                  34.74     1:11.65 (36.91)     1:49.40 (37.75)     2:26.64 (37.24)
  5 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG                        2:29.41  
                  34.93     1:13.13 (38.20)     1:51.92 (38.79)     2:29.41 (37.49)
  6 Dominguez, Guido          11 Team Fla-FG                     2:30.39  
                  34.20     1:13.31 (39.11)     1:52.51 (39.20)     2:30.39 (37.88)
  7 Cordovez, Kenny A         11 BMHG-FG                         2:35.92  
                  35.27     1:13.72 (38.45)     1:55.02 (41.30)     2:35.92 (40.90)
 -- Lyons, John P             11 Bad-MR                               DQ  
                  41.12     1:25.74 (44.62)     2:10.48 (44.74)          DQ (45.06)
 -- Perez, Jason              11 MACM-FG                              DQ  
                  34.94     1:13.70 (38.76)     1:54.43 (40.73)          DQ (39.27)
 -- Carlson, Christian P      11 Soflo-FG                             DQ  
                  35.35     1:14.24 (38.89)     1:53.22 (38.98)          DQ (36.34)
 
Event 27  Girls 12 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR               2:14.04    2:10.58  
                  31.32     1:03.70 (32.38)     1:36.99 (33.29)     2:10.58 (33.59)
  2 Flores, Jamie A           12 PCS-FG               2:16.40    2:14.77  
                  31.40     1:05.11 (33.71)     1:40.63 (35.52)     2:14.77 (34.14)
  3 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG             2:17.28    2:16.50  
                  32.23     1:06.75 (34.52)     1:41.84 (35.09)     2:16.50 (34.66)
  4 Choy, Francesca C         12 JDST-FG              2:21.71    2:20.80  
                  33.42     1:08.89 (35.47)     1:45.35 (36.46)     2:20.80 (35.45)
  5 Bucaro, Sophia A          12 Soflo-FG             2:24.66    2:22.08  
                  34.08     1:09.64 (35.56)     1:46.21 (36.57)     2:22.08 (35.87)
  6 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG               2:25.06    2:22.88  
                  33.80     1:10.19 (36.39)     1:47.38 (37.19)     2:22.88 (35.50)
  7 Hu, Christine             12 Bad-MR               2:28.33    2:25.82  
                  33.72     1:10.22 (36.50)     1:48.06 (37.84)     2:25.82 (37.76)
  8 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG             2:25.78    2:26.23  
                  34.46     1:11.02 (36.56)     1:48.76 (37.74)     2:26.23 (37.47)
  9 Dunbar, Sarah H           12 Bad-MR               2:27.07    2:27.94  
                  33.56     1:10.37 (36.81)     1:49.43 (39.06)     2:27.94 (38.51)
 10 Fossas, Abigail R         12 PST-FG               2:27.41    2:30.26  
                  35.26     1:13.65 (38.39)     1:52.27 (38.62)     2:30.26 (37.99)
 
Event 27  Girls 12 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR                          2:14.04  
                  31.92     1:05.65 (33.73)     1:39.74 (34.09)     2:14.04 (34.30)
  2 Flores, Jamie A           12 PCS-FG                          2:16.40  
                                1:07.63 ( )     1:45.32 (37.69)     2:16.40 (31.08)
  3 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG                        2:17.28  
                  32.80     1:07.45 (34.65)     1:42.53 (35.08)     2:17.28 (34.75)
  4 Choy, Francesca C         12 JDST-FG                         2:21.71  
                  32.82     1:08.19 (35.37)     1:45.12 (36.93)     2:21.71 (36.59)
  5 Bucaro, Sophia A          12 Soflo-FG                        2:24.66  
                  34.01     1:09.78 (35.77)     1:46.75 (36.97)     2:24.66 (37.91)
  6 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG                          2:25.06  
                  32.94     1:07.93 (34.99)     1:46.82 (38.89)     2:25.06 (38.24)
  7 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG                        2:25.78  
                  34.46     1:10.43 (35.97)     1:48.94 (38.51)     2:25.78 (36.84)
  8 Dunbar, Sarah H           12 Bad-MR                          2:27.07  
                  33.45     1:09.35 (35.90)     1:48.25 (38.90)     2:27.07 (38.82)
  9 Fossas, Abigail R         12 PST-FG                          2:27.41  
                  34.52     1:11.59 (37.07)     1:50.09 (38.50)     2:27.41 (37.32)
 10 Hu, Christine             12 Bad-MR                          2:28.33  
                  33.34     1:09.97 (36.63)     1:49.37 (39.40)     2:28.33 (38.96)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Warren, Bailey K          12 PCS-FG                          2:28.95  
                  35.56     1:13.68 (38.12)     1:51.75 (38.07)     2:28.95 (37.20)
 12 Sanchez, Paloma           12 Team Fla-FG                     2:29.16  
                  34.75     1:11.77 (37.02)   2:29.16 (1:17.39)                    
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pittinger, Isabella G     12 Soflo-FG                        2:29.19  
                  35.14                             1:51.17 ( )     2:29.19 (38.02)
 14 Lyons, Courtney M         12 Bad-MR                          2:29.24  
                  34.51     1:12.09 (37.58)     1:51.29 (39.20)     2:29.24 (37.95)
 15 Cumm, Sarah E             12 ASC-MD                          2:30.79  
                  34.98     1:13.65 (38.67)     1:52.92 (39.27)     2:30.79 (37.87)
 16 Travieso, Liz A           12 BMHG-FG                         2:31.34  
                  34.72     1:13.40 (38.68)     1:53.23 (39.83)     2:31.34 (38.11)
 17 Schimansky, Megan A       12 Soflo-FG                        2:32.59  
                  35.85     1:14.69 (38.84)     1:54.63 (39.94)     2:32.59 (37.96)
 18 Mlujeak, Stephanie N      12 Soflo-FG                        2:32.89  
                  36.62     1:15.35 (38.73)     1:54.32 (38.97)     2:32.89 (38.57)
 19 Vumbacco, Sarah           12 WEST-MR                         2:34.64  
                  36.41     1:15.60 (39.19)     1:56.07 (40.47)     2:34.64 (38.57)
 20 Peralta, Renata           12 RWY-FG                          2:36.21  
                  35.91     1:14.16 (38.25)     1:55.00 (40.84)     2:36.21 (41.21)
 21 Yribarren, Alexis B       12 PCS-FG                          2:37.66  
                  37.16     1:17.40 (40.24)     1:58.12 (40.72)     2:37.66 (39.54)
 22 Vargas, Melannie A        12 Miami Dade-FG                   2:37.91  
                  35.69     1:16.07 (40.38)     1:57.69 (41.62)     2:37.91 (40.22)
 23 Vargas, Claudia           12 MACM-FG                         2:39.15  
                  36.38     1:17.25 (40.87)     1:58.71 (41.46)     2:39.15 (40.44)
 24 Carrasco, Alani E         12 Soflo-FG                        2:40.03  
                  38.44     1:18.41 (39.97)     1:59.21 (40.80)     2:40.03 (40.82)
 -- Cikovic, Sydney           12 North Palm Beach-FG                  DQ  
                  35.19     1:12.85 (37.66)     1:51.38 (38.53)                    
 
Event 28  Boys 12 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG             2:11.61    2:11.03  
                  30.59     1:03.45 (32.86)     1:37.62 (34.17)     2:11.03 (33.41)
  2 Roche, Ricardo            12 Soflo-FG             2:22.98    2:21.56  
                  34.29     1:10.24 (35.95)     1:46.87 (36.63)     2:21.56 (34.69)
  3 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG               2:22.55    2:23.52  
                  33.64     1:09.70 (36.06)     1:47.11 (37.41)     2:23.52 (36.41)
  4 Roth, Quinn A             12 SF-FG                2:26.12    2:26.32  
                  34.34     1:10.87 (36.53)     1:48.72 (37.85)     2:26.32 (37.60)
  5 Gazo, Alex C              12 FFSC-FG              2:25.91    2:27.00  
                  32.92     1:10.96 (38.04)     1:50.38 (39.42)     2:27.00 (36.62)
  6 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ               2:29.64    2:27.98  
                  33.73     1:11.73 (38.00)     1:51.36 (39.63)     2:27.98 (36.62)
  7 Rodriguez, Rodrigo        12 Soflo-FG             2:28.99    2:28.48  
                  35.19     1:12.74 (37.55)     1:51.44 (38.70)     2:28.48 (37.04)
  8 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG              2:28.55    2:29.51  
                  36.08     1:13.66 (37.58)     1:52.14 (38.48)     2:29.51 (37.37)
  9 Lacoursiere, Spencer M    12 HAT-FG               2:30.60    2:30.09  
                  35.95     1:14.24 (38.29)     1:52.71 (38.47)     2:30.09 (37.38)
 10 Johanson, Colin           12 Bad-MR               2:31.00    2:32.69  
                  36.43     1:15.23 (38.80)     1:54.78 (39.55)     2:32.69 (37.91)
 
Event 28  Boys 12 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG                        2:11.61  
                  29.88     1:02.42 (32.54)     1:36.61 (34.19)     2:11.61 (35.00)
  2 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG                          2:22.55  
                  34.04     1:10.35 (36.31)     1:47.12 (36.77)     2:22.55 (35.43)
  3 Roche, Ricardo            12 Soflo-FG                        2:22.98  
                  34.50     1:10.67 (36.17)     1:48.06 (37.39)     2:22.98 (34.92)
  4 Gazo, Alex C              12 FFSC-FG                         2:25.91  
                  34.40     1:12.10 (37.70)     1:49.92 (37.82)     2:25.91 (35.99)
  5 Roth, Quinn A             12 SF-FG                           2:26.12  
                  33.42     1:09.67 (36.25)     1:47.66 (37.99)     2:26.12 (38.46)
  6 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG                         2:28.55  
                  35.53     1:13.02 (37.49)     1:51.51 (38.49)     2:28.55 (37.04)
  7 Rodriguez, Rodrigo        12 Soflo-FG                        2:28.99  
                  35.16     1:12.99 (37.83)     1:52.57 (39.58)     2:28.99 (36.42)
  8 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ                          2:29.64  
                  34.62     1:12.96 (38.34)     1:52.83 (39.87)     2:29.64 (36.81)
  9 Lacoursiere, Spencer M    12 HAT-FG                          2:30.60  
                  36.18     1:14.14 (37.96)     1:52.66 (38.52)     2:30.60 (37.94)
 10 Johanson, Colin           12 Bad-MR                          2:31.00  
                  35.67     1:14.43 (38.76)     1:53.72 (39.29)     2:31.00 (37.28)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Macias, Jeytom            12 Hialeah Storm-FG                2:32.67  
                  35.75     1:14.33 (38.58)     1:54.06 (39.73)     2:32.67 (38.61)
 12 Eid, Christian J          12 Bad-MR                          2:33.37  
                  36.89     1:16.47 (39.58)     1:55.17 (38.70)     2:33.37 (38.20)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lubian, George            12 FFSC-FG                         2:34.05  
                  35.04     1:14.06 (39.02)     1:55.94 (41.88)     2:34.05 (38.11)
 14 Cantu, Francisco          12 DANA-FG                         2:34.20  
                  37.08     1:15.71 (38.63)     1:55.73 (40.02)     2:34.20 (38.47)
 15 Vatinelle, Matthieu A     12 AK Sharks-FG                    2:34.36  
                  35.79     1:14.88 (39.09)     1:55.24 (40.36)     2:34.36 (39.12)
 16 Davies, Jack W            12 Soflo-FG                        2:35.54  
                  34.99     1:14.23 (39.24)     1:55.49 (41.26)     2:35.54 (40.05)
 17 Armas, Ramiro J           12 Hialeah Storm-FG                2:38.17  
                  37.55     1:17.23 (39.68)     1:58.76 (41.53)     2:38.17 (39.41)
 18 Bowe, Clement A           12 SBSC-ZZ                         2:45.53  
                  35.54     1:19.74 (44.20)   2:45.53 (1:25.79)                    
 -- Diaz-Velasco, Estaban     12 Soflo-FG                             NS  
 
Event 29  Girls 13 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG         2:12.08    2:08.41  
                  29.92     1:02.28 (32.36)     1:35.20 (32.92)     2:08.41 (33.21)
  2 Schirmer, Caroline M      13 JDST-FG              2:15.43    2:12.78  
                  31.26     1:05.06 (33.80)     1:39.30 (34.24)     2:12.78 (33.48)
  3 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG               2:13.82    2:13.70  
                  30.61     1:04.01 (33.40)     1:38.78 (34.77)     2:13.70 (34.92)
  4 Lubie, Amber L            13 PCS-FG               2:16.66    2:14.69  
                  31.28     1:05.18 (33.90)     1:39.96 (34.78)     2:14.69 (34.73)
  5 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG               2:22.49    2:20.23  
                  33.22     1:08.48 (35.26)     1:44.53 (36.05)     2:20.23 (35.70)
  6 Aulicino, Natalie T       13 AK Sharks-FG         2:24.82    2:21.33  
                  33.03     1:08.96 (35.93)     1:45.25 (36.29)     2:21.33 (36.08)
  7 Stinemire, Samantha R     13 Soflo-FG             2:23.31    2:21.62  
                  32.32     1:09.30 (36.98)     1:47.13 (37.83)     2:21.62 (34.49)
  8 Manganiello, Lindsay E    13 AK Sharks-FG         2:25.39    2:22.50  
                  32.57     1:09.04 (36.47)     1:47.04 (38.00)     2:22.50 (35.46)
  9 Posso, Nastassja          13 RWY-FG               2:25.98    2:24.74  
                  33.83     1:10.66 (36.83)     1:48.04 (37.38)     2:24.74 (36.70)
 10 Ortiz, Isabella L         13 Team Fla-FG          2:25.90    2:24.76  
                  33.49     1:10.54 (37.05)     1:48.05 (37.51)     2:24.76 (36.71)
 
Event 29  Girls 13 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG                    2:12.08  
                  30.49     1:04.06 (33.57)     1:38.12 (34.06)     2:12.08 (33.96)
  2 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                          2:13.82  
                  30.89     1:04.32 (33.43)     1:38.90 (34.58)     2:13.82 (34.92)
  3 Schirmer, Caroline M      13 JDST-FG                         2:15.43  
                  30.99     1:05.22 (34.23)     1:40.62 (35.40)     2:15.43 (34.81)
  4 Lubie, Amber L            13 PCS-FG                          2:16.66  
                  31.78     1:05.70 (33.92)     1:40.90 (35.20)     2:16.66 (35.76)
  5 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG                          2:22.49  
                  33.31     1:08.70 (35.39)     1:45.66 (36.96)     2:22.49 (36.83)
  6 Stinemire, Samantha R     13 Soflo-FG                        2:23.31  
                  33.36     1:09.84 (36.48)     1:47.07 (37.23)     2:23.31 (36.24)
  7 Aulicino, Natalie T       13 AK Sharks-FG                    2:24.82  
                  33.18     1:09.61 (36.43)     1:47.20 (37.59)     2:24.82 (37.62)
  8 Manganiello, Lindsay E    13 AK Sharks-FG                    2:25.39  
                  32.83     1:09.52 (36.69)     1:48.32 (38.80)     2:25.39 (37.07)
  9 Ortiz, Isabella L         13 Team Fla-FG                     2:25.90  
                  34.00     1:12.05 (38.05)     1:49.52 (37.47)     2:25.90 (36.38)
 10 Posso, Nastassja          13 RWY-FG                          2:25.98  
                  34.61     1:12.05 (37.44)     1:49.50 (37.45)     2:25.98 (36.48)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mullen, Marin             13 PCS-FG                          2:26.65  
                  34.29     1:11.11 (36.82)     1:49.23 (38.12)     2:26.65 (37.42)
 12 Ginzburg, Danielle D      13 Soflo-FG                        2:26.79  
                  34.29     1:10.47 (36.18)     1:48.69 (38.22)     2:26.79 (38.10)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Phillips, Lacy F          13 Wellington Wahoo-FG             2:28.17  
                  34.36     1:11.74 (37.38)     1:50.15 (38.41)     2:28.17 (38.02)
 14 Allen, Tremaine T         13 SWIFT-BA                        2:29.36  
                  34.83     1:12.02 (37.19)     1:50.64 (38.62)     2:29.36 (38.72)
 15 McKeown, Morgan J         13 SF-FG                           2:29.49  
                  35.43     1:12.53 (37.10)     1:51.03 (38.50)     2:29.49 (38.46)
 16 Groth, Sydney M           13 JDST-FG                         2:29.66  
                  34.73     1:12.13 (37.40)     1:51.42 (39.29)     2:29.66 (38.24)
 17 Pearce, Amber K           13 JDST-FG                         2:30.24  
                  35.84     1:13.87 (38.03)     1:51.77 (37.90)     2:30.24 (38.47)
 18 Rodriguez, Monica         13 Soflo-FG                        2:30.83  
                  35.15     1:12.89 (37.74)     1:52.60 (39.71)     2:30.83 (38.23)
 19 Mutschler, Sydney N       13 Wellington Wahoo-FG             2:33.12  
                  35.69     1:13.97 (38.28)     1:53.68 (39.71)     2:33.12 (39.44)
 20 Kleiner, Frances L        13 Bad-MR                          2:34.83  
                  33.70     1:12.79 (39.09)     1:54.62 (41.83)     2:34.83 (40.21)
 
Event 30  Boys 13 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bravo, David D            13 Bad-MR               2:06.23    2:05.63  
                  30.36     1:01.99 (31.63)     1:33.76 (31.77)     2:05.63 (31.87)
  2 Lafata, Spenser F         13 Bad-MR               2:15.08    2:10.25  
                  30.87     1:03.83 (32.96)     1:37.83 (34.00)     2:10.25 (32.42)
  3 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG              2:11.54    2:10.45  
                  30.57     1:03.28 (32.71)     1:36.70 (33.42)     2:10.45 (33.75)
  4 Valery, Gustavo E         13 Soflo-FG             2:11.46    2:11.26  
                  30.71     1:04.11 (33.40)     1:38.32 (34.21)     2:11.26 (32.94)
  5 Gueneralov, Anton         13 PCS-FG               2:13.51    2:12.11  
                  30.37     1:03.57 (33.20)     1:38.44 (34.87)     2:12.11 (33.67)
  6 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG  2:17.46    2:12.59  
                  30.18     1:03.97 (33.79)     1:39.01 (35.04)     2:12.59 (33.58)
  7 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG             2:18.27    2:13.79  
                  31.52     1:04.82 (33.30)     1:39.64 (34.82)     2:13.79 (34.15)
  8 Bay, Stefan M             13 ASC-MD               2:17.54    2:16.21  
                  32.79     1:07.64 (34.85)     1:42.10 (34.46)     2:16.21 (34.11)
  9 Hovart, Rak               13 PCS-FG               2:15.06    2:18.14  
                  32.24     1:07.94 (35.70)     1:43.30 (35.36)     2:18.14 (34.84)
 10 Tucci, Danny A            13 PST-FG               2:25.05    2:26.39  
                  34.33     1:11.15 (36.82)     1:49.18 (38.03)     2:26.39 (37.21)
 
Event 30  Boys 13 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bravo, David D            13 Bad-MR                          2:06.23  
                  30.57     1:02.37 (31.80)     1:34.17 (31.80)     2:06.23 (32.06)
  2 Valery, Gustavo E         13 Soflo-FG                        2:11.46  
                  30.76     1:03.61 (32.85)     1:37.62 (34.01)     2:11.46 (33.84)
  3 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                         2:11.54  
                  30.70     1:03.61 (32.91)     1:37.68 (34.07)     2:11.54 (33.86)
  4 Gueneralov, Anton         13 PCS-FG                          2:13.51  
                  30.89     1:04.02 (33.13)     1:39.32 (35.30)     2:13.51 (34.19)
  5 Hovart, Rak               13 PCS-FG                          2:15.06  
                  31.06     1:04.82 (33.76)     1:39.92 (35.10)     2:15.06 (35.14)
  6 Lafata, Spenser F         13 Bad-MR                          2:15.08  
                  31.85     1:05.95 (34.10)     1:40.63 (34.68)     2:15.08 (34.45)
  7 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG             2:17.46  
                  31.86     1:06.36 (34.50)     1:42.49 (36.13)     2:17.46 (34.97)
  8 Bay, Stefan M             13 ASC-MD                          2:17.54  
                  32.93     1:07.34 (34.41)     1:43.18 (35.84)     2:17.54 (34.36)
  9 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG                        2:18.27  
                  32.56     1:06.95 (34.39)     1:42.57 (35.62)     2:18.27 (35.70)
 10 Tucci, Danny A            13 PST-FG                          2:25.05  
                  33.05     1:09.44 (36.39)     1:47.66 (38.22)     2:25.05 (37.39)
 
Event 31  Girls 14 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG             2:09.31    2:07.99  
                  30.00     1:03.19 (33.19)     1:36.22 (33.03)     2:07.99 (31.77)
  2 Volland, Kelsea C         14 FKSC-FG              2:15.54    2:08.61  
                  29.55     1:01.68 (32.13)     1:35.01 (33.33)     2:08.61 (33.60)
  3 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG          2:08.25    2:09.09  
                  30.41     1:03.03 (32.62)     1:36.46 (33.43)     2:09.09 (32.63)
  4 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG               2:15.91    2:11.94  
                  30.42     1:03.24 (32.82)     1:37.40 (34.16)     2:11.94 (34.54)
  5 Campo, Steph              14 Soflo-FG             2:18.75    2:13.31  
                  31.18     1:04.61 (33.43)     1:38.91 (34.30)     2:13.31 (34.40)
  6 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG               2:15.59    2:14.00  
                  31.86     1:05.49 (33.63)     1:40.40 (34.91)     2:14.00 (33.60)
  7 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG    2:19.43    2:15.51  
                  31.48     1:05.34 (33.86)     1:40.28 (34.94)     2:15.51 (35.23)
  8 Abad, Meagan M            14 PST-FG               2:19.45    2:17.68  
                  31.60     1:06.11 (34.51)     1:41.96 (35.85)     2:17.68 (35.72)
  9 Garces, Tessa J           14 WEST-MR              2:18.00    2:18.28  
                  31.62     1:06.19 (34.57)     1:42.04 (35.85)     2:18.28 (36.24)
 10 Pacitti, Alexandra L      14 HAT-FG               2:21.12    2:20.24  
                  33.38     1:08.14 (34.76)     1:44.72 (36.58)     2:20.24 (35.52)
 
Event 31  Girls 14 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG                     2:08.25  
                  30.44     1:02.27 (31.83)     1:35.37 (33.10)     2:08.25 (32.88)
  2 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG                        2:09.31  
                  30.73     1:04.09 (33.36)     1:37.34 (33.25)     2:09.31 (31.97)
  3 Volland, Kelsea C         14 FKSC-FG                         2:15.54  
                  30.81     1:04.68 (33.87)     1:39.95 (35.27)     2:15.54 (35.59)
  4 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG                          2:15.59  
                  31.75     1:05.79 (34.04)     1:40.79 (35.00)     2:15.59 (34.80)
  5 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG                          2:15.91  
                  30.47     1:04.40 (33.93)     1:40.10 (35.70)     2:15.91 (35.81)
  6 Garces, Tessa J           14 WEST-MR                         2:18.00  
                  31.89     1:06.70 (34.81)     1:42.65 (35.95)     2:18.00 (35.35)
  7 Campo, Steph              14 Soflo-FG                        2:18.75  
                  31.87     1:06.09 (34.22)     1:42.50 (36.41)     2:18.75 (36.25)
  8 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG               2:19.43  
                  31.84     1:06.66 (34.82)     1:43.01 (36.35)     2:19.43 (36.42)
  9 Abad, Meagan M            14 PST-FG                          2:19.45  
                  32.48     1:07.42 (34.94)     1:43.38 (35.96)     2:19.45 (36.07)
 10 Pacitti, Alexandra L      14 HAT-FG                          2:21.12  
                  32.70     1:07.95 (35.25)     1:44.39 (36.44)     2:21.12 (36.73)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Boggs, Ashley N           14 North Palm Beach-FG             2:22.01  
                  31.97     1:07.97 (36.00)     1:45.17 (37.20)     2:22.01 (36.84)
 12 Rivas, Sofia V            14 Miami Swimming-FG               2:22.79  
                  32.72     1:09.10 (36.38)     1:46.74 (37.64)     2:22.79 (36.05)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Romero, Laura C           14 JDST-FG                         2:22.90  
                  32.58     1:08.63 (36.05)     1:46.03 (37.40)     2:22.90 (36.87)
 14 Antonini, Isa A           14 Team Fla-FG                     2:23.88  
                  33.91     1:09.63 (35.72)     1:46.72 (37.09)     2:23.88 (37.16)
 15 Sadler, Rebecca T         14 PCS-FG                          2:24.26  
                  33.70     1:09.99 (36.29)     1:47.73 (37.74)     2:24.26 (36.53)
 16 Cook, Taylor L            14 PST-FG                          2:24.65  
                  34.08     1:10.11 (36.03)     1:47.39 (37.28)     2:24.65 (37.26)
 17 Borrelli, Marie           14 DANA-FG                         2:25.01  
                  33.68     1:10.49 (36.81)     1:48.14 (37.65)     2:25.01 (36.87)
 18 Gomez, Alexis O           14 Miami Swimming-FG               2:25.44  
                  34.47     1:10.58 (36.11)     1:48.25 (37.67)     2:25.44 (37.19)
 19 Vandersluis, Francesca A  14 North Palm Beach-FG             2:25.51  
                  32.59     1:09.26 (36.67)     1:47.97 (38.71)     2:25.51 (37.54)
 20 Payne, Hanna J            14 UN-15-FG                        2:26.57  
                  33.98     1:10.64 (36.66)     1:48.70 (38.06)     2:26.57 (37.87)
 21 Nardoni, Loana M          14 Hialeah Storm-FG                2:27.08  
                  35.53     1:12.80 (37.27)     1:50.29 (37.49)     2:27.08 (36.79)
 22 Early, Taylor M           14 SF-FG                           2:27.55  
                  34.95     1:11.75 (36.80)     1:49.69 (37.94)     2:27.55 (37.86)
 23 Cantu, Laura              14 DANA-FG                         2:28.61  
                  34.84     1:12.48 (37.64)     1:51.10 (38.62)     2:28.61 (37.51)
 24 Swanson, Carly A          14 Soflo-FG                        2:29.58  
                  34.83     1:11.84 (37.01)     1:50.13 (38.29)     2:29.58 (39.45)
 25 Vota, Cara M              14 PCS-FG                          2:29.72  
                  34.43     1:11.68 (37.25)     1:51.77 (40.09)     2:29.72 (37.95)
 26 Modrak, Jessica R         14 Midtown Weston-FG               2:30.16  
                  35.67     1:13.67 (38.00)     1:52.84 (39.17)     2:30.16 (37.32)
 27 Miranda, Nicolle          14 DANA-FG                         2:32.35  
                  34.85     1:12.76 (37.91)     1:52.57 (39.81)     2:32.35 (39.78)
 28 Diaz, Jenna M             14 HAT-FG                          2:33.69  
                  36.42     1:15.09 (38.67)     1:54.57 (39.48)     2:33.69 (39.12)
 -- Keane, Nicole E           14 Bad-MR                               DQ  
                  37.75     1:17.85 (40.10)     1:59.07 (41.22)          DQ (40.86)
 -- Lacusky, Sara M           14 Martin County-FG                     NS  
 
Event 32  Boys 14 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG              2:07.38    2:04.61  
                  29.92     1:01.51 (31.59)     1:33.73 (32.22)     2:04.61 (30.88)
  2 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG              2:06.49    2:04.69  
                  29.17     1:00.20 (31.03)     1:33.42 (33.22)     2:04.69 (31.27)
  3 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG               2:08.25    2:09.61  
                  29.44     1:01.81 (32.37)     1:35.97 (34.16)     2:09.61 (33.64)
  4 Hutchens, Andrew P        14 NMST-FG              2:14.79    2:10.76  
                  31.15     1:04.04 (32.89)     1:37.27 (33.23)     2:10.76 (33.49)
  5 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG          2:11.32    2:11.12  
                  29.73     1:02.78 (33.05)     1:36.60 (33.82)     2:11.12 (34.52)
  6 Madeira, Miguel           14 MACM-FG              2:16.06    2:14.30  
                  30.98     1:04.35 (33.37)     1:39.31 (34.96)     2:14.30 (34.99)
  7 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG              2:23.33    2:17.27  
                  32.32     1:07.08 (34.76)     1:42.45 (35.37)     2:17.27 (34.82)
  8 Arteaga, Pablo J          14 MACM-FG              2:16.87    2:17.28  
                  32.40     1:06.72 (34.32)     1:41.69 (34.97)     2:17.28 (35.59)
  9 Roberts, Meshach B        14 BSC-ZZ               2:17.00    2:20.77  
                  32.91     1:07.89 (34.98)     1:44.03 (36.14)     2:20.77 (36.74)
 10 Choy, Stefan L            14 JDST-FG              2:19.47    2:24.41  
                  33.15     1:09.39 (36.24)     1:47.49 (38.10)     2:24.41 (36.92)
 
Event 32  Boys 14 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG                         2:06.49  
                  29.85     1:01.45 (31.60)     1:34.41 (32.96)     2:06.49 (32.08)
  2 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                         2:07.38  
                  30.56     1:03.11 (32.55)     1:36.14 (33.03)     2:07.38 (31.24)
  3 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG                          2:08.25  
                  29.39     1:01.75 (32.36)     1:35.20 (33.45)     2:08.25 (33.05)
  4 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG                     2:11.32  
                  29.61     1:02.23 (32.62)     1:36.76 (34.53)     2:11.32 (34.56)
  5 Hutchens, Andrew P        14 NMST-FG                         2:14.79  
                  31.73     1:06.25 (34.52)     1:40.47 (34.22)     2:14.79 (34.32)
  6 Madeira, Miguel           14 MACM-FG                         2:16.06  
                  31.65     1:05.82 (34.17)     1:41.22 (35.40)     2:16.06 (34.84)
  7 Arteaga, Pablo J          14 MACM-FG                         2:16.87  
                  31.53     1:06.28 (34.75)     1:41.73 (35.45)     2:16.87 (35.14)
  8 Roberts, Meshach B        14 BSC-ZZ                          2:17.00  
                  32.29     1:06.67 (34.38)     1:42.60 (35.93)     2:17.00 (34.40)
  9 Choy, Stefan L            14 JDST-FG                         2:19.47  
                  32.05     1:07.61 (35.56)     1:43.27 (35.66)     2:19.47 (36.20)
 10 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG                         2:23.33  
                  33.14     1:08.46 (35.32)     1:45.82 (37.36)     2:23.33 (37.51)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Hicks, Sam S              14 Miami Swimming-FG                    NS  
 
Event 33  Girls 15-16 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Goodwin, Darby E          15 JDST-FG              2:11.89    2:05.50  
                  29.27     1:01.11 (31.84)     1:34.28 (33.17)     2:05.50 (31.22)
  2 Francis, Casey L          16 UN-14-FG             2:11.05    2:05.98  
                  29.90     1:01.80 (31.90)     1:34.32 (32.52)     2:05.98 (31.66)
  3 Greulach, Veronica A      16 Team Fla-FG          2:14.59    2:09.66  
                  31.12     1:04.07 (32.95)     1:37.11 (33.04)     2:09.66 (32.55)
  4 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG               2:13.62    2:09.89  
                  31.17     1:03.83 (32.66)     1:37.08 (33.25)     2:09.89 (32.81)
  5 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG              2:14.74    2:11.38  
                  31.21     1:04.23 (33.02)     1:38.02 (33.79)     2:11.38 (33.36)
  6 Harvey, Colby C           15 CMA-ME               2:15.01    2:12.03  
                  31.12     1:04.56 (33.44)     1:38.42 (33.86)     2:12.03 (33.61)
  7 Vandersluis, Hannah N     16 North Palm Beach-FG  2:18.19    2:12.86  
                  31.17     1:04.97 (33.80)     1:39.48 (34.51)     2:12.86 (33.38)
  8 Small, Deandre K          15 DANA-FG              2:14.39    2:15.13  
                  30.61     1:04.04 (33.43)   2:15.23 (1:11.19)         2:15.13 ( )
  9 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG          2:17.95    2:15.65  
                  31.58     1:05.65 (34.07)     1:40.72 (35.07)     2:15.65 (34.93)
 10 Davies, Leonie C          15 Soflo-FG             2:16.30    2:19.38  
                  31.71     1:05.92 (34.21)     1:42.33 (36.41)     2:19.38 (37.05)
 
Event 33  Girls 15-16 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Francis, Casey L          16 UN-14-FG                        2:11.05  
                  30.71     1:03.60 (32.89)     1:37.42 (33.82)     2:11.05 (33.63)
  2 Goodwin, Darby E          15 JDST-FG                         2:11.89  
                  30.07     1:03.96 (33.89)     1:38.65 (34.69)     2:11.89 (33.24)
  3 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG                          2:13.62  
                  32.20     1:05.85 (33.65)     1:39.85 (34.00)     2:13.62 (33.77)
  4 Small, Deandre K          15 DANA-FG                         2:14.39  
                                1:04.22 ( )     1:39.46 (35.24)     2:14.39 (34.93)
  5 Greulach, Veronica A      16 Team Fla-FG                     2:14.59  
                  32.10     1:06.27 (34.17)     1:40.66 (34.39)     2:14.59 (33.93)
  6 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG                         2:14.74  
                  32.28     1:06.75 (34.47)     1:40.91 (34.16)     2:14.74 (33.83)
  7 Harvey, Colby C           15 CMA-ME                          2:15.01  
                  31.73     1:05.97 (34.24)     1:40.70 (34.73)     2:15.01 (34.31)
  8 Davies, Leonie C          15 Soflo-FG                        2:16.30  
                  31.58     1:06.04 (34.46)     1:41.55 (35.51)     2:16.30 (34.75)
  9 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG                     2:17.95  
                  31.16     1:04.88 (33.72)     1:41.76 (36.88)     2:17.95 (36.19)
 10 Vandersluis, Hannah N     16 North Palm Beach-FG             2:18.19  
                  31.64     1:06.61 (34.97)     1:42.65 (36.04)     2:18.19 (35.54)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tyson, Natalia R          15 Wellington Wahoo-FG             2:18.71  
                  32.49     1:07.03 (34.54)     1:42.74 (35.71)     2:18.71 (35.97)
 12 Waters, Carly J           16 ASC-MD                          2:19.26  
                  33.27     1:08.11 (34.84)     1:43.81 (35.70)     2:19.26 (35.45)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Veale, Hannah E           15 PCS-FG                          2:19.44  
                  31.92     1:06.76 (34.84)     1:43.26 (36.50)     2:19.44 (36.18)
 14 Zislin, Jennifer M        16 Team Fla-FG                     2:20.15  
                  31.83     1:05.88 (34.05)     1:42.47 (36.59)     2:20.15 (37.68)
 15 Adams, Chloe J            15 PST-FG                          2:20.21  
                  33.32     1:07.98 (34.66)     1:44.27 (36.29)     2:20.21 (35.94)
 16 Aponte, Mikaela M         16 Team Fla-FG                     2:20.66  
                  32.89     1:07.64 (34.75)     1:43.87 (36.23)     2:20.66 (36.79)
 17 Sanchez, Carlota          16 Team Fla-FG                     2:21.90  
                  31.62     1:06.99 (35.37)     1:44.70 (37.71)     2:21.90 (37.20)
 18 Homans, Hannah M          15 CMA-ME                          2:23.71  
                  31.78     1:07.64 (35.86)     1:45.94 (38.30)     2:23.71 (37.77)
 19 Newcomb, Kaleigh M        15 AK Sharks-FG                    2:24.72  
                  33.34     1:09.66 (36.32)     1:47.59 (37.93)     2:24.72 (37.13)
 20 Reyes, Dashley B          16 RWY-FG                          2:25.60  
                  32.92     1:08.26 (35.34)     1:45.15 (36.89)     2:25.60 (40.45)
 21 Sands, Evy l              16 DANA-FG                         2:26.60  
                  33.20     1:09.93 (36.73)     1:48.57 (38.64)     2:26.60 (38.03)
 22 Brown, Peyton M           15 North Palm Beach-FG             2:27.28  
                  34.28     1:11.13 (36.85)     1:49.37 (38.24)     2:27.28 (37.91)
 23 Chait, Darby N            15 AK Sharks-FG                    2:28.99  
                  34.76     1:12.02 (37.26)     1:50.50 (38.48)     2:28.99 (38.49)
 24 Plasencia, Juliann K      15 Soflo-FG                        2:30.69  
                  36.27     1:13.54 (37.27)     1:51.40 (37.86)     2:30.69 (39.29)
 25 Sanchez, Mashlie          15 Asc-Fg-FG                       2:36.26  
                  36.60     1:15.90 (39.30)     1:56.34 (40.44)     2:36.26 (39.92)
 26 Basch, Rebecca            16 DANA-FG                         2:41.25  
                  36.83     1:16.19 (39.36)     1:58.23 (42.04)     2:41.25 (43.02)
 -- Dietrich, Sophie L        15 ASC-MD                               DQ  
                  34.78     1:12.40 (37.62)     1:51.86 (39.46)          DQ (38.89)
 
Event 34  Boys 15-16 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Coleman, Evan M           16 CMA-ME               1:54.84    1:52.39  
                  26.60       54.37 (27.77)     1:23.42 (29.05)     1:52.39 (28.97)
  2 Goldman, Brandon R        16 Soflo-FG             1:57.40    1:53.13  
                  26.82       55.45 (28.63)     1:24.49 (29.04)     1:53.13 (28.64)
  3 Gravel, Jerry D           16 CMA-ME               1:58.33    1:55.75  
                  26.98       56.21 (29.23)     1:26.36 (30.15)     1:55.75 (29.39)
  4 Dear, Adam W              16 PCS-FG               2:00.40    1:56.22  
                  27.13       56.43 (29.30)     1:26.96 (30.53)     1:56.22 (29.26)
  5 Depawlikowski, Boleck     15 RWY-FG               1:57.26    1:56.27  
                  27.56       56.94 (29.38)     1:26.56 (29.62)     1:56.27 (29.71)
  6 Vassallo, Alejandro       15 Piranhas-FG          1:57.14    1:56.86  
                  27.15       57.03 (29.88)     1:26.93 (29.90)     1:56.86 (29.93)
  7 Boisson-Yates, Keegan J   16 Soflo-FG             2:01.00    1:59.02  
                  28.55       58.33 (29.78)     1:28.59 (30.26)     1:59.02 (30.43)
  8 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG          2:03.60    2:01.21  
                  27.28       57.07 (29.79)     1:28.71 (31.64)     2:01.21 (32.50)
  9 Manganiello, Blake E      16 AK Sharks-FG         2:00.33    2:02.35  
                  28.07       58.54 (30.47)     1:30.17 (31.63)     2:02.35 (32.18)
 10 Parada, Ivan R            16 Soflo-FG             2:02.96    2:03.02  
                  28.36       58.98 (30.62)     1:31.12 (32.14)     2:03.02 (31.90)
 
Event 34  Boys 15-16 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Conaton, Patrick A        15 Bad-MR                          1:54.52  
                  26.36       54.91 (28.55)     1:24.69 (29.78)     1:54.52 (29.83)
  2 Coleman, Evan M           16 CMA-ME                          1:54.84  
                  27.24       55.92 (28.68)     1:25.62 (29.70)     1:54.84 (29.22)
  3 Vassallo, Alejandro       15 Piranhas-FG                     1:57.14  
                  27.80       57.67 (29.87)     1:27.46 (29.79)     1:57.14 (29.68)
  4 Depawlikowski, Boleck     15 RWY-FG                          1:57.26  
                  27.97       57.44 (29.47)     1:27.27 (29.83)     1:57.26 (29.99)
  5 Goldman, Brandon R        16 Soflo-FG                        1:57.40  
                  27.83       57.91 (30.08)     1:28.55 (30.64)     1:57.40 (28.85)
  6 Gravel, Jerry D           16 CMA-ME                          1:58.33  
                  28.09       58.09 (30.00)     1:28.35 (30.26)     1:58.33 (29.98)
  7 Manganiello, Blake E      16 AK Sharks-FG                    2:00.33  
                  28.16       58.65 (30.49)     1:29.44 (30.79)     2:00.33 (30.89)
  8 Dear, Adam W              16 PCS-FG                          2:00.40  
                  28.18       58.18 (30.00)     1:29.75 (31.57)     2:00.40 (30.65)
  9 Boisson-Yates, Keegan J   16 Soflo-FG                        2:01.00  
                  29.27       59.82 (30.55)     1:30.21 (30.39)     2:01.00 (30.79)
 10 Parada, Ivan R            16 Soflo-FG                        2:02.96  
                  28.60       59.49 (30.89)     1:31.02 (31.53)     2:02.96 (31.94)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG                     2:03.60  
                  28.31       58.57 (30.26)     1:30.87 (32.30)     2:03.60 (32.73)
 12 Bricio, Felipe S          16 Team Fla-FG                     2:04.46  
                  28.81     1:00.52 (31.71)     1:32.99 (32.47)     2:04.46 (31.47)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Evenson, Alex C           16 PCS-FG                          2:05.74  
                  30.35     1:01.90 (31.55)     1:33.94 (32.04)     2:05.74 (31.80)
 14 Smutny, Matt S            16 AK Sharks-FG                    2:06.74  
                  29.85     1:01.68 (31.83)     1:34.11 (32.43)     2:06.74 (32.63)
 15 Rigby, Steven B           16 ASC-MD                          2:07.52  
                  29.14     1:00.88 (31.74)     1:34.46 (33.58)     2:07.52 (33.06)
 16 Alvarez, Danny D          16 SF-FG                           2:09.00  
                  29.66     1:02.31 (32.65)     1:35.93 (33.62)     2:09.00 (33.07)
 17 Irving, Kyle              16 North Palm Beach-FG             2:09.04  
                  29.10     1:01.04 (31.94)     1:33.92 (32.88)     2:09.04 (35.12)
 18 Hernandez Valdes, Anibal  16 SWIFT-BA                        2:09.07  
                  30.72     1:02.74 (32.02)     1:36.66 (33.92)     2:09.07 (32.41)
 19 Cantu, David              15 DANA-FG                         2:10.20  
                  31.21     1:03.68 (32.47)     1:36.86 (33.18)     2:10.20 (33.34)
 20 Brennan, Sam S            16 Miami Swimming-FG               2:10.64  
                  30.82     1:03.84 (33.02)     1:37.85 (34.01)     2:10.64 (32.79)
 20 Perez Costa, Juan A       15 RWY-FG                          2:10.64  
                  30.32     1:02.91 (32.59)     1:36.81 (33.90)     2:10.64 (33.83)
 22 Choy, Armand W            15 JDST-FG                         2:12.33  
                  30.98     1:04.20 (33.22)     1:37.95 (33.75)     2:12.33 (34.38)
 23 Nichlany, Kryan           15 DANA-FG                         2:13.22  
                  30.99     1:03.78 (32.79)     1:38.24 (34.46)     2:13.22 (34.98)
 24 Lloyd, Keith J            15 SBSC-ZZ                         2:14.82  
                  31.40     1:04.62 (33.22)     1:39.32 (34.70)     2:14.82 (35.50)
 25 Solace, Mark L            16 ASC-MD                          2:14.93  
                  31.19     1:04.51 (33.32)     1:40.08 (35.57)     2:14.93 (34.85)
 26 Pavlock, Jacob T          15 North Palm Beach-FG             2:15.63  
                  31.62     1:04.74 (33.12)     1:39.11 (34.37)     2:15.63 (36.52)
 -- Copa, Dillon T            16 Saint Andrew's-FG                    NS  
 -- Chait, Derek M            16 AK Sharks-FG                         NS  
 -- Charni, August J          15 Soflo-FG                             NS  
 
Event 35  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marinheiro, Marcella M    17 Soflo-FG             2:08.16    2:06.73  
                  29.39     1:02.01 (32.62)     1:34.25 (32.24)     2:06.73 (32.48)
  2 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG          2:13.64    2:10.50  
                  31.08     1:03.70 (32.62)     1:37.24 (33.54)     2:10.50 (33.26)
  3 Randolph, Jessie A        17 PST-FG               2:12.30    2:10.71  
                  31.27     1:04.43 (33.16)     1:38.01 (33.58)     2:10.71 (32.70)
  4 Greenwood, Emily A        17 Soflo-FG             2:20.63    2:11.36  
                  30.53     1:03.56 (33.03)     1:37.77 (34.21)     2:11.36 (33.59)
  5 Aiello, Jennifer M        18 UN-07-FG             2:13.02    2:12.38  
                  31.22     1:04.11 (32.89)     1:38.34 (34.23)     2:12.38 (34.04)
  6 Royal-Eatmon, Alexia      17 UN-12-FG             2:16.92    2:14.66  
                  30.53     1:04.31 (33.78)     1:40.17 (35.86)     2:14.66 (34.49)
  7 Marcos, Macarena A        17 Team Fla-FG          2:16.01    2:16.79  
                  31.56     1:05.78 (34.22)     1:41.89 (36.11)     2:16.79 (34.90)
  8 Williams, Colleen M       17 Team Fla-FG          2:19.03    2:20.81  
                  32.57     1:07.99 (35.42)     1:44.31 (36.32)     2:20.81 (36.50)
  9 Guerrero, Sandra Juliana  17 DANA-FG              2:20.80    2:21.43  
                  32.57     1:08.25 (35.68)     1:44.93 (36.68)     2:21.43 (36.50)
 10 Rodriguez, Ana B          18 DANA-FG              2:21.93    2:27.16  
                  33.87     1:09.99 (36.12)     1:48.08 (38.09)     2:27.16 (39.08)
 
Event 35  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marinheiro, Marcella M    17 Soflo-FG                        2:08.16  
                  30.42     1:03.33 (32.91)     1:35.62 (32.29)     2:08.16 (32.54)
  2 Randolph, Jessie A        17 PST-FG                          2:12.30  
                  32.11     1:05.67 (33.56)     1:39.58 (33.91)     2:12.30 (32.72)
  3 Aiello, Jennifer M        18 UN-07-FG                        2:13.02  
                  31.19     1:04.48 (33.29)     1:38.78 (34.30)     2:13.02 (34.24)
  4 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG                     2:13.64  
                  30.90     1:03.86 (32.96)     1:38.56 (34.70)     2:13.64 (35.08)
  5 Marcos, Macarena A        17 Team Fla-FG                     2:16.01  
                  31.43     1:05.68 (34.25)     1:41.19 (35.51)     2:16.01 (34.82)
  6 Royal-Eatmon, Alexia      17 UN-12-FG                        2:16.92  
                  31.43     1:05.52 (34.09)     1:41.53 (36.01)     2:16.92 (35.39)
  7 Williams, Colleen M       17 Team Fla-FG                     2:19.03  
                  32.27     1:07.13 (34.86)     1:42.85 (35.72)     2:19.03 (36.18)
  8 Greenwood, Emily A        17 Soflo-FG                        2:20.63  
                  32.93     1:08.14 (35.21)     1:44.62 (36.48)     2:20.63 (36.01)
  9 Guerrero, Sandra Juliana  17 DANA-FG                         2:20.80  
                  32.61     1:07.95 (35.34)     1:44.57 (36.62)     2:20.80 (36.23)
 10 Rodriguez, Ana B          18 DANA-FG                         2:21.93  
                  33.49     1:09.24 (35.75)     1:46.12 (36.88)     2:21.93 (35.81)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kuczynski, Anne           17 Soflo-FG                        2:24.09  
                  33.02                             1:46.24 ( )     2:24.09 (37.85)
 12 Fassler, Erika L          18 Team Fla-FG                     2:25.02  
                  35.00     1:11.14 (36.14)     1:47.76 (36.62)     2:25.02 (37.26)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Behar, Leah               18 Team Fla-FG                     2:26.53  
                  34.70     1:11.30 (36.60)     1:48.81 (37.51)     2:26.53 (37.72)
 14 Saunders, Je'Nae K        17 BSC-ZZ                          2:27.19  
                  33.07     1:09.49 (36.42)     1:48.74 (39.25)     2:27.19 (38.45)
 -- Berrocal, Alana C         23 DANA-FG                              NS  
 -- Aseere, Taylor B          17 West Acad-FG                         NS  
 
Event 36  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Silva, Evandro            20 UN-12-FG             1:59.09    1:54.21  
                  27.11       55.81 (28.70)     1:25.24 (29.43)     1:54.21 (28.97)
  2 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG              1:58.70    1:55.13  
                  27.24       56.84 (29.60)     1:27.64 (30.80)     1:55.13 (27.49)
  3 Eisenberger, Gotti        18 PCS-FG               1:59.17    1:55.14  
                  27.26       56.90 (29.64)     1:26.59 (29.69)     1:55.14 (28.55)
  4 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG          2:02.53    1:57.10  
                  27.77       57.83 (30.06)     1:28.06 (30.23)     1:57.10 (29.04)
  5 Vassallo, Victor J        17 Piranhas-FG          1:57.26    1:57.28  
                  27.67       57.61 (29.94)     1:28.29 (30.68)     1:57.28 (28.99)
  6 Betschart, Marcel         18 PCS-FG               1:59.56    1:58.10  
                  27.37       57.02 (29.65)     1:27.46 (30.44)     1:58.10 (30.64)
  7 Fernandes, Yuri D         18 DANA-FG              1:56.06    1:58.49  
                  27.74       57.22 (29.48)     1:27.78 (30.56)     1:58.49 (30.71)
  8 Lapinski, Ty R            19 UN-07-FG             2:03.39    2:01.61  
                  28.64       59.40 (30.76)     1:31.10 (31.70)     2:01.61 (30.51)
  9 Brock, Delaney J          18 PCS-FG               2:02.10    2:02.21  
                  28.11       58.71 (30.60)     1:30.69 (31.98)     2:02.21 (31.52)
 10 Gatlin, Will D            18 UN-07-FG             1:59.31    2:02.70  
                  28.32       58.52 (30.20)     1:30.85 (32.33)     2:02.70 (31.85)
 
Event 36  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fernandes, Yuri D         18 DANA-FG                         1:56.06  
                  26.26       55.08 (28.82)     1:25.15 (30.07)     1:56.06 (30.91)
  2 Vassallo, Victor J        17 Piranhas-FG                     1:57.26  
                  27.77       57.57 (29.80)     1:27.68 (30.11)     1:57.26 (29.58)
  3 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG                         1:58.70  
                  27.62       58.19 (30.57)     1:29.23 (31.04)     1:58.70 (29.47)
  4 Silva, Evandro            20 UN-12-FG                        1:59.09  
                  28.56       59.49 (30.93)     1:29.64 (30.15)     1:59.09 (29.45)
  5 Eisenberger, Gotti        18 PCS-FG                          1:59.17  
                  29.17       59.58 (30.41)     1:29.86 (30.28)     1:59.17 (29.31)
  6 Gatlin, Will D            18 UN-07-FG                        1:59.31  
                  28.31       58.32 (30.01)     1:28.80 (30.48)     1:59.31 (30.51)
  7 Betschart, Marcel         18 PCS-FG                          1:59.56  
                  27.55       57.87 (30.32)     1:28.44 (30.57)     1:59.56 (31.12)
  8 Brock, Delaney J          18 PCS-FG                          2:02.10  
                  28.02       58.42 (30.40)     1:30.27 (31.85)     2:02.10 (31.83)
  9 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG                     2:02.53  
                  28.66     1:00.15 (31.49)     1:31.38 (31.23)     2:02.53 (31.15)
 10 Lapinski, Ty R            19 UN-07-FG                        2:03.39  
                  29.14       59.96 (30.82)     1:31.90 (31.94)     2:03.39 (31.49)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Izarra, Ruben E           18 UN-12-FG                        2:03.73  
                  29.39       59.81 (30.42)     1:31.71 (31.90)     2:03.73 (32.02)
 12 Funderburk, Randall E     18 PST-FG                          2:07.37  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Mohr, Dakota `            17 Wellington Wahoo-FG             2:08.01  
                  29.27     1:01.35 (32.08)     1:34.82 (33.47)     2:08.01 (33.19)
 14 Hall, Ryan                17 DANA-FG                         2:08.18  
                  30.23     1:02.25 (32.02)     1:35.67 (33.42)     2:08.18 (32.51)
 15 Edwards, Cody A           17 ASC-MD                          2:09.97  
                  30.82     1:03.34 (32.52)     1:36.62 (33.28)     2:09.97 (33.35)
 16 Cantu, Vidal              17 DANA-FG                         2:11.10  
                  30.08     1:02.55 (32.47)     1:36.33 (33.78)     2:11.10 (34.77)
 17 Carr, Alex T              17 MACM-FG                         2:13.20  
                  30.42     1:03.18 (32.76)     1:37.84 (34.66)     2:13.20 (35.36)
 18 Lemus, Jonathan J         18 Hialeah Storm-FG                2:13.56  
                  30.89     1:03.98 (33.09)     1:38.72 (34.74)     2:13.56 (34.84)
 19 Fonseca, Nicholas C       17 North Palm Beach-FG             2:16.75  
                  29.62     1:02.78 (33.16)     1:40.04 (37.26)     2:16.75 (36.71)
 20 Henderson, Ryan Z         17 PST-FG                          2:17.01  
 21 Tobin, Connor R           17 North Palm Beach-FG             2:17.25  
                  30.94     1:05.05 (34.11)     1:41.47 (36.42)     2:17.25 (35.78)
 -- Reyes-Capo, Andres B      18 Team Fla-FG                          NS  
 -- Crispo, Michael           17 DANA-FG                              NS  
 -- Hicks, Eric E             17 Miami Swimming-FG                    NS  
 
Event 37  Girls 9 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG                 28.39      27.57  
  2 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG               29.29      29.58  
  2 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG    29.76      29.58  
  4 Acosta, Claudia            9 Hialeah Storm-FG       31.81      31.19  
  5 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR                 31.71      31.39  
  6 Burke, Lily J              8 Martin County-FG       32.35      31.91  
  7 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG       32.38      32.50  
  8 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG               32.11      32.75  
  9 Smith, Hanna Elks E        8 PCS-FG                 32.75      34.13  
 10 Curbelo, Daniela           9 BMHG-FG                33.91      35.01  
 
Event 37  Girls 9 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG                            28.39  
  2 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG                          29.29  
  3 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG               29.76  
  4 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR                            31.71  
  5 Acosta, Claudia            9 Hialeah Storm-FG                  31.81  
  6 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG                          32.11  
  7 Burke, Lily J              8 Martin County-FG                  32.35  
  8 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG                  32.38  
  9 Spencer, Vivian            9 PCS-FG                            32.50  
 10 Smith, Hanna Elks E        8 PCS-FG                            32.75  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Curbelo, Daniela           9 BMHG-FG                           33.91  
 12 Showers, Sophie            9 Bad-MR                            34.00  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bowe, Cecily               9 SBSC-ZZ                           34.05  
 14 Schere, Fiona D            7 ASC-MD                            37.20  
 -- Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 38  Boys 9 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR                28.84      28.57  
  2 Marsal, Sebastian          9 Miami Dade-FG          30.32      29.65  
  3 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG               29.93      29.73  
  4 Lee, Brendan T             9 WEST-MR                29.94      29.79  
  5 Arias, Michael             8 BMHG-FG                31.18      30.01  
  6 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR                30.49      30.19  
  7 Montana, David F           9 MACM-FG                30.10      30.22  
  8 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG               30.04      30.26  
  9 Wong, Andres               9 MACM-FG                29.94      30.34  
 10 Escobar, Daniel A          9 PST-FG                 31.67      32.27  
 
Event 38  Boys 9 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR                           28.84  
  2 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG                          29.93  
  3 Lee, Brendan T             9 WEST-MR                           29.94  
  3 Wong, Andres               9 MACM-FG                           29.94  
  5 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG                          30.04  
  6 Montana, David F           9 MACM-FG                           30.10  
  7 Marsal, Sebastian          9 Miami Dade-FG                     30.32  
  8 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR                           30.49  
  9 Arias, Michael             8 BMHG-FG                           31.18  
 10 Escobar, Daniel A          9 PST-FG                            31.67  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Faria, Henry               9 BMHG-FG                           31.95  
 12 Marks, Connor M            9 Soflo-FG                          32.11  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Betancur, Gianni           9 BMHG-FG                           32.27  
 14 Montero, Nestor E          9 UN-13-FG                          32.46  
 15 Pineda, JP                 9 BMHG-FG                           32.55  
 16 Carey, Davante S           9 BSC-ZZ                            32.66  
 17 Rossi, Nicolas A           8 Comets-FG                         32.69  
 18 Castro, Bryan A            9 UN-13-FG                          33.00  
 18 Rodriguez, Bryan           9 BMHG-FG                           33.00  
 20 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG                          33.08  
 21 Torres, Chris J            9 WEST-MR                           33.28  
 22 Alonso, Abraham A          8 BMHG-FG                           33.37  
 23 Thompson, Mark-A W         9 SWIFT-BA                          33.46  
 24 Fanjul, Kevin              8 BMHG-FG                           33.82  
 25 Reyes, Nicolas A           9 UN-13-FG                          33.88  
 26 Walcott, Andre A           9 DSC-ZZ                            34.64  
 -- Maldonado, Jay M           9 Piranhas-FG                          NS  
 -- Rey, Jordi                 9 BMHG-FG                              NS  
 -- Picon, Neil                9 MACM-FG                              NS  
 
Event 39  Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Abril, Sarah              10 MACM-FG                27.67      27.77  
  2 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG            28.24      28.12  
  3 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG         29.30      28.92  
  4 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG                 28.60      29.12  
  5 Douglass, Kate C          10 WEST-MR                30.34      29.86  
  6 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR                30.21      30.13  
  7 Nardoni, Agustina G       10 Hialeah Storm-FG       29.68      30.38  
  8 Ballestas, Emma           10 MACM-FG                30.54      30.68  
  9 Contich, Rachel C         10 PCS-FG                 30.52      30.79  
 10 Panitz, Josephine         10 Bad-MR                 30.87      30.85  
 
Event 39  Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Abril, Sarah              10 MACM-FG                           27.67  
  2 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG                       28.24  
  3 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG                            28.60  
  4 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG                    29.30  
  5 Nardoni, Agustina G       10 Hialeah Storm-FG                  29.68  
  6 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR                           30.21  
  7 Douglass, Kate C          10 WEST-MR                           30.34  
  8 Contich, Rachel C         10 PCS-FG                            30.52  
  9 Ballestas, Emma           10 MACM-FG                           30.54  
 10 Panitz, Josephine         10 Bad-MR                            30.87  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Villa, Valeria            10 DANA-FG                          J30.87  
 12 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG                  31.14  
-------------------------------------------------------------------------
 13 L'Estrange, Emily M       10 HAT-FG                            31.35  
 14 Tumolo, Violeta A         10 Team Fla-FG                       31.44  
 15 Fejzuli, Dorian M         10 Martin County-FG                  31.45  
 16 Garces, Frankie           10 WEST-MR                           31.65  
 17 Rivera-Cintron, Daniela   10 Sea Dragons-FG                    31.73  
 18 Huang, Annita             10 Soflo-FG                          31.78  
 18 Biro, Delaney P           10 Soflo-FG                          31.78  
 20 Fernandez, Gabriela I     10 Hialeah Storm-FG                  31.92  
 21 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR                           32.23  
 22 Miklos, Eva M             10 JDST-FG                           32.27  
 23 Chernin, Julia S          10 Team Fla-FG                       32.29  
 24 Lichtig, Madison J        10 North Palm Beach-FG               32.33  
 25 Parry, Alexa R            10 WEST-MR                           32.35  
 26 Bruk, Johanna E           10 JDST-FG                           32.36  
 27 Pinder, Amber M           10 BSC-ZZ                            32.48  
 28 Villarta, Julinna A       10 SF-FG                             32.67  
 29 Greely, Kamryn J          10 Saint Andrew's-FG                 32.96  
 30 Lacoursiere, Grace A      10 HAT-FG                            33.07  
 31 Cummings, Madison M       10 Sea Dragons-FG                    33.19  
 32 Rodriguez, Caroline       10 Asc-Fg-FG                         33.28  
 33 Secrest, Jennifer L       10 North Palm Beach-FG               33.40  
 33 Stamp, Virginia A         10 BSC-ZZ                            33.40  
 35 Benguria, Daniela         10 Hialeah Storm-FG                  33.42  
 36 Major, Alaunte B          10 BSC-ZZ                            34.23  
 37 Johanson, Sophie L        10 Bad-MR                            34.39  
 38 Ayres, Madeline F         10 North Palm Beach-FG               34.63  
 39 Matossian, Caroline K     10 UN-03-MR                          35.21  
 -- Zaidenberg, Daniela A     10 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 40  Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR               28.84      28.41  
  2 Torres, Nick              10 WEST-MR                28.40      28.65  
  3 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG            29.75      29.29  
  4 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG            29.67      29.37  
  5 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG            29.91      29.47  
  6 Seton, James              10 North Palm Beach-FG    29.80      30.08  
  7 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG      30.25      30.12  
  8 Rodriguez, Aaron J        10 Hialeah Storm-FG       30.13      30.20  
  9 Vale, Nicholas R          10 DANA-FG                30.21      30.28  
 10 Banciella, Reid A         10 Miami Swimming-FG      30.43      31.79  
 
Event 40  Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Torres, Nick              10 WEST-MR                           28.40  
  2 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR                          28.84  
  3 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG                       29.67  
  4 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG                       29.75  
  5 Seton, James              10 North Palm Beach-FG               29.80  
  6 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG                       29.91  
  7 Rodriguez, Aaron J        10 Hialeah Storm-FG                  30.13  
  8 Vale, Nicholas R          10 DANA-FG                           30.21  
  9 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG                 30.25  
 10 Banciella, Reid A         10 Miami Swimming-FG                 30.43  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vives, Eric A             10 MACM-FG                           30.47  
 12 Torres, John              10 MACM-FG                           30.56  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Amor, Matthew             10 Miami Dade-FG                     30.60  
 14 Fernandez, Michael I      10 Hialeah Storm-FG                  30.66  
 15 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA                          30.69  
 16 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR                           30.83  
 17 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG                    30.99  
 18 Baucells, Rogelio         10 FFSC-FG                           31.11  
 19 Bastian, Izaak Z          10 BSC-ZZ                            31.15  
 20 Portnova, Mark            10 NMST-FG                           31.19  
 21 Peralta, Rene A           10 RWY-FG                            31.26  
 21 Gibson, Samuel A          10 BSC-ZZ                            31.26  
 23 Chaves, Francisco         10 MBS-FG                            31.37  
 24 Riojas, Joaquin           10 Midtown Weston-FG                 31.67  
 25 Rodriguez, Jonathan       10 UN-02-FG                          31.74  
 26 Machado, Lester           10 Hialeah Storm-FG                  32.02  
 27 Giorgi, Luca              10 HAT-FG                            32.16  
 28 Petreski, Matthew A       10 PCS-FG                            32.39  
 29 Carlson, Carter N         10 Soflo-FG                          32.46  
 30 Rosenberg, Jason P        10 Midtown Weston-FG                 32.49  
 31 Berke, Seth R             10 PCS-FG                            32.53  
 32 Alvarez, Daniel           10 Hialeah Storm-FG                  32.55  
 33 Vargas, Andres            10 MACM-FG                           32.61  
 34 Smith, Gavin C            10 North Palm Beach-FG               33.21  
 35 Lugones, Abraham          10 Hialeah Storm-FG                  33.26  
 36 Rosas, Juan               10 Miami Dade-FG                     33.57  
 37 Neil, Christopher S       10 BSC-ZZ                            33.63  
 38 Cooper, Dante W           10 DSC-ZZ                            34.01  
 39 Beckwith, Nicholas J      10 Team Fla-FG                       34.13  
 40 Garcia, Andres P          10 Miami Dade-FG                     34.15  
 41 Romano, Michael J         10 WEST-MR                           34.37  
 42 Burrows, Jaivin J         10 BSC-ZZ                            37.41  
 -- Roa, Sebastian            10 MACM-FG                              NS  
 -- Rotenstein, Zeev          10 Team Fla-FG                          NS  
 -- Golovin, Samuel J         10 WEST-MR                              NS  
 
Event 41  Girls 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cooper, Catharine A       11 Soflo-FG               26.59      26.01  
  2 Nava, Jessica L           11 PCS-FG                 26.91      26.09  
  3 Ross, Racine E            11 MBS-FG                 27.38      26.98  
  4 Mancilla, Alicia M        11 Miami Dade-FG          27.97      27.50  
  5 Baldari, Alessandra T     11 North Palm Beach-FG    28.21      27.51  
  6 Moya, Andrea G            11 MACM-FG                28.13      27.80  
  7 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG               27.09      27.96  
  8 Lyn, Annabella T          11 DANA-FG                27.69      28.15  
  9 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR                 28.19      28.37  
 10 Russell, Julianna N       11 PCS-FG                 28.26      29.58  
 
Event 41  Girls 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cooper, Catharine A       11 Soflo-FG                          26.59  
  2 Nava, Jessica L           11 PCS-FG                            26.91  
  3 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG                          27.09  
  4 Ross, Racine E            11 MBS-FG                            27.38  
  5 Lyn, Annabella T          11 DANA-FG                           27.69  
  6 Mancilla, Alicia M        11 Miami Dade-FG                     27.97  
  7 Moya, Andrea G            11 MACM-FG                           28.13  
  8 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR                            28.19  
  9 Baldari, Alessandra T     11 North Palm Beach-FG               28.21  
 10 Russell, Julianna N       11 PCS-FG                            28.26  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG                       28.42  
 12 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG                       28.50  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Crouse, Ashley E          11 PCS-FG                            28.62  
 14 Konsavage, Victoria       11 Sea Dragons-FG                    28.71  
 15 Pereyra, Ana P            11 BMHG-FG                           28.94  
 16 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG                       29.07  
 17 Johnson, Holly C          11 WEST-MR                           29.11  
 18 Sizemore, Sloan M         11 Piranhas-FG                       29.17  
 19 Showers, Amelia R         11 Bad-MR                            29.23  
 20 Kleimann, Maria P         11 RWY-FG                            29.59  
 21 Bucaro, Sarah M           11 Soflo-FG                          29.73  
 22 Campbell, Celia M         11 SBSC-ZZ                           29.75  
 23 Virgin, Hannah E          11 Soflo-FG                          29.78  
 24 Rubin, Acadia C           11 North Palm Beach-FG               29.98  
 25 McKenna, Thea E           11 SF-FG                             30.07  
 26 Navellier, Crystal        11 PCS-FG                            30.19  
 27 Smutny, Mary S            11 AK Sharks-FG                      30.38  
 28 Regueira, Nicole          11 MACM-FG                           30.50  
 29 Leininger, Tara T         11 North Palm Beach-FG               30.66  
 30 Rodriguez, Jennifer       11 Soflo-FG                          30.81  
 31 Abad, Victoria A          11 PST-FG                            30.95  
 32 McCarroll, Zoe N          11 DSC-ZZ                            31.13  
 33 Lantin, Alexa T           11 Bad-MR                            31.92  
 34 Johnson, Ava R            11 JDST-FG                           32.30  
 35 Secrest, Kelly N          11 North Palm Beach-FG               32.38  
 36 Longley, Sian C           11 BSC-ZZ                            34.51  
 
Event 42  Boys 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG                26.15      26.37  
  2 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG                26.30      26.39  
  3 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG         27.28      26.42  
  4 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG            26.35      26.89  
  5 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG                27.57      27.04  
  6 Porto, Kevin              11 Soflo-FG               27.17      27.43  
  7 Towne, Garrett B          11 Bad-MR                 27.66      27.96  
  8 Beller, Zachary P         11 PST-FG                 28.42      28.20  
  9 Lares, Andres A           11 Soflo-FG               28.15      28.54  
 10 Vasquez, Carlos           11 DANA-FG                28.08      28.62  
 
Event 42  Boys 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG                           26.15  
  2 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG                           26.30  
  3 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG                       26.35  
  4 Porto, Kevin              11 Soflo-FG                          27.17  
  5 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG                    27.28  
  6 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG                           27.57  
  7 Towne, Garrett B          11 Bad-MR                            27.66  
  8 Vasquez, Carlos           11 DANA-FG                           28.08  
  9 Lares, Andres A           11 Soflo-FG                          28.15  
 10 Beller, Zachary P         11 PST-FG                            28.42  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Carlson, Christian P      11 Soflo-FG                          28.79  
 12 Alf, Christer J           11 HAT-FG                            28.90  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rodriguez, Fernando       11 MACM-FG                           29.25  
 14 Majdalawi, Motasem M      11 Sea Dragons-FG                    29.30  
 15 Cordovez, Kenny A         11 BMHG-FG                           29.52  
 16 Gil, Drake E              11 Team Fla-FG                       29.64  
 17 Rose, Keegan S            11 FFSC-FG                           29.76  
 18 Alonso, Aaron A           11 BMHG-FG                           30.24  
 19 Grande, Nicholas D        11 BMHG-FG                           30.51  
 20 Lyons, John P             11 Bad-MR                            34.22  
 
Event 43  Girls 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL               25.35      24.91  
  2 Parry, Nicole A           12 WEST-MR                25.47      25.25  
  3 Sipowski, Shayne N        12 JDST-FG                26.35      25.88  
  4 Flores, Jamie A           12 PCS-FG                 26.10      26.26  
  5 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG                 26.13      26.44  
  6 Sanchez, Paloma           12 Team Fla-FG            26.65      26.72  
  7 Schere, Yvonne A          12 ASC-MD                 26.79      26.73  
  8 Neff-Jendrasko, Ana E     12 CMA-ME                 26.87      26.87  
  9 Pittinger, Isabella G     12 Soflo-FG               27.13      27.07  
 10 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR                 27.10      27.57  
 
Event 43  Girls 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL                          25.35  
  2 Parry, Nicole A           12 WEST-MR                           25.47  
  3 Flores, Jamie A           12 PCS-FG                            26.10  
  4 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG                            26.13  
  5 Sipowski, Shayne N        12 JDST-FG                           26.35  
  6 Sanchez, Paloma           12 Team Fla-FG                       26.65  
  7 Schere, Yvonne A          12 ASC-MD                            26.79  
  8 Neff-Jendrasko, Ana E     12 CMA-ME                            26.87  
  9 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR                            27.10  
 10 Pittinger, Isabella G     12 Soflo-FG                          27.13  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Volland, Tori C           12 FKSC-FG                           27.17  
 12 Hernandez, Stephania      12 MACM-FG                           27.23  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Choy, Francesca C         12 JDST-FG                           27.31  
 14 Dunbar, Sarah H           12 Bad-MR                            27.47  
 15 Collins, Anaya C          12 Team Fla-FG                       27.49  
 16 Yribarren, Alexis B       12 PCS-FG                            27.51  
 17 Lyons, Courtney M         12 Bad-MR                            27.56  
 18 Bucaro, Sophia A          12 Soflo-FG                          27.62  
 19 Talamo, Julia             12 RWY-FG                            27.64  
 20 Banciella, Hanah          12 Miami Swimming-FG                 27.76  
 21 Zaidenberg, Laura N       12 Team Fla-FG                       27.84  
 21 O'Brien, Meghan N         12 JDST-FG                           27.84  
 23 Morales, Frances R        12 Team Fla-FG                       27.95  
 24 Pelaez, Emiliana          12 UN-10-FG                          28.14  
 24 Cozad, Grace G            12 Wellington Wahoo-FG               28.14  
 26 Spencer, Charlotte        12 PCS-FG                            28.21  
 27 Lawlor, Devanny M         12 JDST-FG                           28.30  
 28 Cikovic, Sydney           12 North Palm Beach-FG               28.49  
 29 Suzuki, Luisa A           12 Soflo-FG                          28.73  
 29 Duritsa, Ashley H         12 Sea Dragons-FG                    28.73  
 29 Jackson, Iyanla           12 DANA-FG                           28.73  
 32 Lingenfelser, Skylar R    12 Miami Swimming-FG                 28.99  
 33 Trieschmann, Hannah C     12 Wellington Wahoo-FG               29.14  
 34 Peralta, Renata           12 RWY-FG                            29.27  
 35 Aizenberg, Leemor         12 NMST-FG                           29.30  
 35 Rothman, Haley K          12 JDST-FG                           29.30  
 37 Travieso, Liz A           12 BMHG-FG                           29.39  
 38 Mlujeak, Stephanie N      12 Soflo-FG                          29.48  
 39 Ochoa, Natalie B          12 Miami Swimming-FG                 29.51  
 40 Dennett, Alexis           12 UN-07-FG                          29.55  
 41 Cumm, Sarah E             12 ASC-MD                            29.56  
 42 Cordes, Hannah Q          12 Miami Swimming-FG                 29.71  
 43 Pearce, Brielle C         12 JDST-FG                           29.79  
 44 Grussmark, Camryn J       12 Miami Swimming-FG                 29.95  
 45 Sandbrook, Theresa        12 SF-FG                             30.05  
 46 Garcia, Alexandra         12 Asc-Fg-FG                         30.06  
 47 Vumbacco, Sarah           12 WEST-MR                           30.15  
 48 Vargas, Claudia           12 MACM-FG                           30.18  
 49 Schimansky, Megan A       12 Soflo-FG                          30.21  
 50 Comunale, Isabella        12 DANA-FG                           30.25  
 51 Slusarenko, Alexandra     12 PCS-FG                            30.41  
 52 Rodriguez, Sofia M        12 Asc-Fg-FG                         30.44  
 53 Arvelo, Erika V           12 RWY-FG                            30.58  
 54 Benedict, Kristin N       12 PST-FG                            30.62  
 55 Kabbej, Sophia            12 PCS-FG                            30.67  
 56 Loginova, Anastasia       12 Sea Dragons-FG                    31.01  
 57 Corcoran, Claire F        12 Bad-MR                            31.18  
 58 Delgado, Davina I         12 JDST-FG                           31.47  
 -- Silveira, Hope E          12 MACM-FG                              DQ  
 -- Lazaroni, Georgia M       12 Bad-MR                               NS  
 
Event 44  Boys 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Celestin, Tristan R       12 Soflo-FG               24.28      23.81  
  2 Moya, Adrian              12 MACM-FG                24.37      23.94  
  3 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ                 24.71      24.24  
  4 Speres, Aristides C       12 Bad-MR                 25.25      25.09  
  5 Llanio, Jose L            12 BMHG-FG                25.26      25.39  
  6 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG               25.38      25.42  
  7 Asnis, Max S              12 BMHG-FG                25.63      25.56  
  8 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG              26.08      25.80  
  9 Marin, Ervin              12 BMHG-FG                25.87      25.87  
 10 Perez, Frank E            12 Hialeah Storm-FG       26.07      25.94  
 
Event 44  Boys 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Celestin, Tristan R       12 Soflo-FG                          24.28  
  2 Moya, Adrian              12 MACM-FG                           24.37  
  3 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ                            24.71  
  4 Speres, Aristides C       12 Bad-MR                            25.25  
  5 Llanio, Jose L            12 BMHG-FG                           25.26  
  6 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG                          25.38  
  7 Asnis, Max S              12 BMHG-FG                           25.63  
  8 Marin, Ervin              12 BMHG-FG                           25.87  
  9 Perez, Frank E            12 Hialeah Storm-FG                  26.07  
 10 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG                         26.08  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Medina, Josten W          12 Team Fla-FG                       26.23  
 12 Gazo, Alex C              12 FFSC-FG                           26.31  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Vargas, Sebastian         12 Soflo-FG                          26.55  
 14 Bowe, Clement A           12 SBSC-ZZ                           26.89  
 15 Marchesani, Alessandro B  12 Team Fla-FG                       26.95  
 16 Cancel, Miguel A          12 FFSC-FG                           27.05  
 17 Marcoux, Philippe         12 UN-07-FG                          27.27  
 18 Powers, William P         12 Bad-MR                            27.29  
 19 Bedard-Khalid, Phillimon  12 MACM-FG                           27.40  
 20 Vives, Brandon F          12 MACM-FG                           27.47  
 21 Luchau, Pablo             12 AK Sharks-FG                      27.54  
 22 Berti, Bruno              12 Soflo-FG                          27.57  
 23 Burnette, James H         12 HAT-FG                            27.62  
 24 Watson, Jalen M           12 DRSC-FG                           27.65  
 25 Shover, Kaden             12 PCS-FG                            27.76  
 26 Lubian, George            12 FFSC-FG                           27.83  
 27 Groters, Patrick G        12 DANA-FG                           27.92  
 28 Roche, Ricardo            12 Soflo-FG                          28.10  
 29 Kopecki, CJ J             12 Soflo-FG                          28.20  
 30 Rodriguez, Rodrigo        12 Soflo-FG                          28.22  
 31 Lacoursiere, Spencer M    12 HAT-FG                            28.32  
 32 Simone, James S           12 Bad-MR                            28.36  
 33 Fregosi, Carson C         12 Saint Andrew's-FG                 28.37  
 33 Burt, Collin D            12 Soflo-FG                          28.37  
 35 Menocal, Matthew J        12 Soflo-FG                          28.42  
 36 Perera, Nicholas V        12 Soflo-FG                          28.58  
 37 Schulte, Kelly K          12 Piranhas-FG                       28.62  
 38 Hollister, Jett G         12 Wellington Wahoo-FG               28.71  
 39 Zhang, Noah               12 JDST-FG                           28.83  
 40 Mateus, Diego A           12 BMHG-FG                           28.86  
 41 Bremer Jr, Austin M       12 Team Fla-FG                       28.88  
 42 Solares, Andres           12 MACM-FG                           29.02  
 43 Cassidy, Drai P           12 Team Fla-FG                       29.08  
 44 Kalandiak, Paul           12 Miami Swimming-FG                 29.30  
 45 Lutschg, Stefan E         12 FFSC-FG                           29.44  
 46 Fraiman, Elad             12 PST-FG                            29.69  
 47 Manrique, Leonardo        12 PST-FG                            29.74  
 48 Santana, Alberto A        12 Hialeah Storm-FG                  29.76  
 49 Graves, Zachary T         12 DRSC-FG                           29.77  
 50 Vatinelle, Matthieu A     12 AK Sharks-FG                      29.84  
 51 Eid, Christian J          12 Bad-MR                            29.86  
 52 Wilhoite, Race *          12 Piranhas-FG                       30.48  
 53 Johanson, Colin           12 Bad-MR                            30.56  
 54 Pacitti, Nicholas W       12 HAT-FG                            30.78  
 55 McClenney, Bennett T      12 Y Broward County-FG               32.86  
 -- Fleishman, Ben S          12 Team Fla-FG                          NS  
 -- Zislin, Christopher J     12 Team Fla-FG                          NS  
 -- Pena, Sebastian           12 NMST-FG                              NS  
 -- Picon, Manuel             12 MACM-FG                              NS  
 
Event 45  Girls 13 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sturrup, Simone R         13 SWIFT-BA               26.06      25.14  
  2 Ciesla, Marta K           13 PCS-FG                 25.62      25.34  
  3 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                 25.83      25.38  
  4 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG            26.19      25.39  
  5 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                 26.35      25.50  
  6 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG           25.91      25.68  
  6 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG                 26.06      25.68  
  8 Harrington, Kelly M       13 Team Fla-FG            26.22      25.91  
  9 Stinemire, Samantha R     13 Soflo-FG               26.53      26.55  
 10 Mason, Audrey N           13 Soflo-FG               26.45      26.81  
 
Event 45  Girls 13 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ciesla, Marta K           13 PCS-FG                            25.62  
  2 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                            25.83  
  3 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG                      25.91  
  4 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG                            26.06  
  4 Sturrup, Simone R         13 SWIFT-BA                          26.06  
  6 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG                       26.19  
  7 Harrington, Kelly M       13 Team Fla-FG                       26.22  
  8 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                            26.35  
  9 Mason, Audrey N           13 Soflo-FG                          26.45  
 10 Stinemire, Samantha R     13 Soflo-FG                          26.53  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG                            26.81  
 12 Bernstein, Brooke         13 PCS-FG                            26.84  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Schirmer, Caroline M      13 JDST-FG                           26.86  
 13 Soriano, Karen C          13 MACM-FG                           26.86  
 15 Contich, Jillian J        13 UN-14-FG                          26.99  
 16 Weech, Andreas T          13 SBSC-ZZ                           27.11  
 17 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG                       27.21  
 18 Mullen, Riley             13 Bad-MR                            27.63  
 19 Bedley, Laryssa M         13 DANA-FG                           27.71  
 20 Belew, Olivia G           13 North Palm Beach-FG               28.00  
 21 Wozab, Natalya L          13 PST-FG                            28.18  
 22 Pearce, Amber K           13 JDST-FG                           28.34  
 23 Comunale, Vanessa V       13 DANA-FG                           28.46  
 24 Kleiner, Frances L        13 Bad-MR                            28.71  
 25 Petrillo, Angie D         13 PST-FG                            28.78  
 26 Posso, Nastassja          13 RWY-FG                            28.83  
 27 Ulrich, Bridget E         13 Bad-MR                            28.93  
 28 Berridge, Scottie S       13 Bad-MR                            29.05  
 29 Connor, Quinn M           13 PST-FG                            29.11  
 
Event 46  Boys 13 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marcoux, Raphael          13 UN-07-FG               23.53      23.02  
  2 Watson, Wiley T           13 NMST-FG                23.59      23.17  
  3 Pinon, Julien             13 Soflo-FG               23.49      23.20  
  4 Holmberg, Nick B          13 SWIFT-BA               24.63      24.44  
  5 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG                24.63      24.68  
  6 Cronin, Alex M            13 JDST-FG                25.24      24.76  
  7 Hernandez, Michael F      13 SWIFT-BA               25.23      25.03  
  8 Valery, Gustavo E         13 Soflo-FG               24.77      25.08  
  9 Rossi, Cristian A         13 Soflo-FG               25.06      25.10  
 10 Bastian, Drew E           13 BSC-ZZ                 24.94      25.35  
 
Event 46  Boys 13 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pinon, Julien             13 Soflo-FG                          23.49  
  2 Marcoux, Raphael          13 UN-07-FG                          23.53  
  3 Watson, Wiley T           13 NMST-FG                           23.59  
  4 Holmberg, Nick B          13 SWIFT-BA                          24.63  
  4 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG                           24.63  
  6 Valery, Gustavo E         13 Soflo-FG                          24.77  
  7 Bastian, Drew E           13 BSC-ZZ                            24.94  
  8 Rossi, Cristian A         13 Soflo-FG                          25.06  
  9 Hernandez, Michael F      13 SWIFT-BA                          25.23  
 10 Cronin, Alex M            13 JDST-FG                           25.24  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Whitehurst, Tanner H      13 JDST-FG                           25.27  
 12 Capote, Ryan A            13 Soflo-FG                          25.34  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Utz, Joaquin A            13 FFSC-FG                          J25.34  
 14 Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG                      25.36  
 15 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG                          25.57  
 16 Strod, Jonathan A         13 Soflo-FG                          25.58  
 17 Davis, Che L              13 NMST-FG                           25.59  
 18 Lafata, Spenser F         13 Bad-MR                            25.64  
 19 Real, Francisco J         13 Hialeah Storm-FG                  25.74  
 20 Martinez, Adriano         13 MACM-FG                           25.80  
 21 Bravo, David D            13 Bad-MR                            25.81  
 22 Ruiz, Daniel              13 Hialeah Storm-FG                  25.85  
 23 Gueneralov, Anton         13 PCS-FG                            25.91  
 24 Fuller, Tanner J          13 UN-11-FG                          26.02  
 25 Suarez, Rafael A          13 BMHG-FG                           26.08  
 26 Sanz, Brian D             13 Hialeah Storm-FG                  26.21  
 26 Viloria, Alexander J      13 Soflo-FG                          26.21  
 28 Hovart, Rak               13 PCS-FG                            26.22  
 29 Zylberberg, Noah          13 PCS-FG                            26.25  
 30 Fitzgerald, Jared K       13 SBSC-ZZ                           26.26  
 31 Hendell, Josh             13 Bad-MR                            26.58  
 32 Suen, Baldwin             13 UN-12-FG                          26.62  
 33 Ghelman, Eitan            13 PST-FG                            26.76  
 34 Tucci, Danny A            13 PST-FG                            27.30  
 35 Lazaroni, Charles W       13 Bad-MR                            27.41  
 36 Encinar, Alexander R      13 SWIFT-BA                          27.80  
 37 Coakley, Kadyn A          13 SBSC-ZZ                           28.51  
 -- Lobaton Vargas, Daniel    13 DANA-FG                              NS  
 
Event 47  Girls 14 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nava, Caroline K          14 PCS-FG                 24.31      23.81  
  2 Noya, Arianna             14 Miami Dade-FG          25.30      24.75  
  3 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG               24.82      24.94  
  4 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG      25.74      25.13  
  5 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG                 25.93      25.55  
  6 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG            25.61      25.58  
  7 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD                 26.03      26.03  
  8 Manrique, Camila          14 HAT-FG                 26.06      26.07  
  9 Pacitti, Alexandra L      14 HAT-FG                 25.98      26.15  
 10 Reed, Doran G             14 SWIFT-BA               26.25      26.16  
 
Event 47  Girls 14 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nava, Caroline K          14 PCS-FG                            24.31  
  2 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG                          24.82  
  3 Noya, Arianna             14 Miami Dade-FG                     25.30  
  4 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG                       25.61  
  5 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG                 25.74  
  6 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG                            25.93  
  7 Pacitti, Alexandra L      14 HAT-FG                            25.98  
  8 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD                            26.03  
  9 Manrique, Camila          14 HAT-FG                            26.06  
 10 Reed, Doran G             14 SWIFT-BA                          26.25  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Antonini, Isa A           14 Team Fla-FG                       26.26  
 12 Volland, Kelsea C         14 FKSC-FG                          J26.26  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Renfurm, Brienne A        14 MACM-FG                           26.42  
 14 Boggs, Ashley N           14 North Palm Beach-FG               26.56  
 15 Keith, McKenna F          14 Saint Andrew's-FG                 26.60  
 16 Melendez, Andrea A        14 Soflo-FG                          26.68  
 17 Garces, Tessa J           14 WEST-MR                           26.95  
 18 Vandersluis, Francesca A  14 North Palm Beach-FG               27.06  
 19 Herman, Kylie F           14 Soflo-FG                          27.10  
 20 Vallejo, Andrea I         14 Midtown Weston-FG                 27.14  
 21 Wakeland, Aliyah B        14 DANA-FG                           27.16  
 22 Ebensperger, Nina M       14 AK Sharks-FG                      27.17  
 23 Kealty, Kelly B           14 Soflo-FG                          27.19  
 24 Thompson, Celine T        14 SWIFT-BA                          27.29  
 25 Wright, Haley E           14 Soflo-FG                          27.43  
 26 Matos, Emily T            14 Sea Dragons-FG                    27.54  
 27 Postolski, Veronica S     14 Soflo-FG                          27.57  
 28 Swanson, Carly A          14 Soflo-FG                          27.59  
 29 Rivas, Sofia V            14 Miami Swimming-FG                 27.64  
 30 Borrelli, Marie           14 DANA-FG                           27.71  
 31 Deal, Jenna L             14 Soflo-FG                          27.72  
 32 Tyson, Dominque A         14 Wellington Wahoo-FG               27.73  
 33 Adkison, Serah V          14 PST-FG                            27.74  
 34 Gomez, Alexis O           14 Miami Swimming-FG                 27.77  
 35 Romero, Laura C           14 JDST-FG                           28.03  
 36 Abad, Meagan M            14 PST-FG                            28.07  
 37 Nardoni, Loana M          14 Hialeah Storm-FG                  28.08  
 38 Teawdatwan, Fon           14 Team Fla-FG                       28.23  
 39 Rubin, Erin M             14 Miami Swimming-FG                 28.28  
 40 Payne, Hanna J            14 UN-15-FG                          28.34  
 41 Jimenez, Nataly           14 Hialeah Storm-FG                  28.35  
 41 Sauer, Lindsey N          14 Soflo-FG                          28.35  
 43 Cozad, Monica A           14 Wellington Wahoo-FG               28.40  
 44 Cook, Taylor L            14 PST-FG                            28.77  
 45 Walker, Lexy H            14 PST-FG                            28.85  
 46 Park, Sierra F            14 JDST-FG                           28.88  
 47 Jacobsen, Rachel K        14 North Palm Beach-FG               28.98  
 48 Brumer, Daniela E         14 JDST-FG                           29.20  
 49 Cantu, Laura              14 DANA-FG                           29.28  
 50 Keane, Nicole E           14 Bad-MR                            29.49  
 51 Levy, Rachel V            14 PST-FG                            29.90  
 52 Chea, Christina-Marie L   14 BSC-ZZ                            30.31  
 -- Henderson, Emily R        14 PST-FG                               NS  
 -- Lacusky, Sara M           14 Martin County-FG                     NS  
 
Event 48  Boys 14 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rodriguez, Jonathan       14 BMHG-FG                23.33      22.73  
  2 Marco, Guarente           14 DANA-FG                22.88      22.84  
  3 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                22.78      22.90  
  4 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG            23.69      23.33  
  5 Agapi, Alex C             14 Sea Dragons-FG         23.72      23.50  
  6 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                24.01      23.54  
  7 Contich, Hank M           14 UN-14-FG               23.83      23.83  
  8 Lozano, Santiago          14 BMHG-FG                24.37      23.95  
  9 Garcia, Chris R           14 HAT-FG                 24.26      24.19  
 10 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG                 24.27      24.21  
 
Event 48  Boys 14 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                           22.78  
  2 Marco, Guarente           14 DANA-FG                           22.88  
  3 Rodriguez, Jonathan       14 BMHG-FG                           23.33  
  4 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG                       23.69  
  5 Agapi, Alex C             14 Sea Dragons-FG                    23.72  
  6 Contich, Hank M           14 UN-14-FG                          23.83  
  7 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                           24.01  
  8 Garcia, Chris R           14 HAT-FG                            24.26  
  9 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG                            24.27  
 10 Lozano, Santiago          14 BMHG-FG                           24.37  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Moreno, Luis E            14 Martin County-FG                  24.47  
 12 Pierce, Bryce E           14 Soflo-FG                          24.72  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG                           24.75  
 14 Neira, Carlos A           14 Y Broward County-FG               24.76  
 15 Maris, Timmy E            14 Wellington Wahoo-FG               24.84  
 16 Lorenzo, Isdrey           14 Hialeah Storm-FG                  25.17  
 17 Santos, Alejandro         14 NMST-FG                           25.18  
 18 Hutchens, Andrew P        14 NMST-FG                           25.34  
 19 Rodriguez, Diego J        14 Soflo-FG                          25.45  
 20 Coppee, Phillippe         14 SF-FG                             25.46  
 21 Cisneros, Raul            14 FKSC-FG                           25.47  
 22 Sole, Andrew J            14 Y Broward County-FG               25.52  
 23 Perez, Antonio L          14 BMHG-FG                           25.54  
 24 Reiser, Addison M         14 Team Fla-FG                       25.62  
 24 Rodriguez, Aluhany        14 Hialeah Storm-FG                  25.62  
 24 Hollister, Cash           14 Wellington Wahoo-FG               25.62  
 27 Grant, Sean D             14 PST-FG                            25.71  
 28 Hernandez, Ronald         14 MACM-FG                           25.79  
 29 Coto, Alejandro           14 DRSC-FG                           25.84  
 30 Juarez, Marco A           14 DRSC-FG                           26.17  
 31 Farias, Felipe T          14 PST-FG                            26.18  
 32 Roberts, Meshach B        14 BSC-ZZ                            26.21  
 33 Velandia, Sebastian F     14 BMHG-FG                           26.30  
 34 Johnson, Christoph G      14 BSC-ZZ                            26.37  
 35 Quintero, Fernando D      14 Soflo-FG                          26.56  
 36 Abril, Allan C            14 MACM-FG                           26.61  
 36 Fisher, Matthew G         14 Team Fla-FG                       26.61  
 38 Gomez, Darwin A           14 DRSC-FG                           26.66  
 39 Sandoval, Teddy A         14 Soflo-FG                          26.68  
 40 Silvente, Ricardo         14 Asc-Fg-FG                         26.95  
 41 Gallo, Francisco J        14 HAT-FG                            27.35  
 42 Maria, Alfred R           14 PST-FG                            27.68  
 43 Choy, Stefan L            14 JDST-FG                           28.51  
 -- Graff, Ryan O             14 PCS-FG                               DQ  
 -- Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG                          NS  
 -- Cooper, Farion J          14 DSC-ZZ                               NS  
 -- Lin, Peter W              14 PCS-FG                               NS  
 -- Chen, Sean                14 DANA-FG                              NS  
 -- Malone, Willy D           14 Martin County-FG                     NS  
 -- Rivas, Jonathan A         14 Y Broward County-FG                  NS  
 
Event 49  Girls 15-16 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ochoa, Nicole B           15 Miami Swimming-FG      24.94      24.73  
  2 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG                25.09      24.82  
  3 Goodwin, Darby E          15 JDST-FG                25.16      24.95  
  4 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG            25.01      25.07  
  5 Simpson, Khamai L         16 AK Sharks-FG           24.99      25.10  
  6 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG            25.25      25.23  
  7 Oliva, Sophia M           15 PST-FG                 25.46      25.36  
  7 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG      25.24      25.36  
  9 Fraiman, Sivan            16 PST-FG                 25.40      25.39  
 10 Leter, Evita              16 MACM-FG                25.11      25.42  
 
Event 49  Girls 15-16 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ochoa, Nicole B           15 Miami Swimming-FG                 24.94  
  2 Simpson, Khamai L         16 AK Sharks-FG                      24.99  
  3 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG                       25.01  
  4 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG                           25.09  
  5 Leter, Evita              16 MACM-FG                           25.11  
  6 Goodwin, Darby E          15 JDST-FG                           25.16  
  7 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG                 25.24  
  8 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG                       25.25  
  9 Fraiman, Sivan            16 PST-FG                            25.40  
 10 Oliva, Sophia M           15 PST-FG                            25.46  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Moser, Ali N              16 PST-FG                            25.52  
 12 Lopez, Maria A            15 Soflo-FG                          25.53  
-------------------------------------------------------------------------
 13 German, Omaira A          15 BMHG-FG                           25.55  
 14 Valls, Annie C            15 Miami Swimming-FG                 25.61  
 15 Homans, Hannah M          15 CMA-ME                            25.69  
 16 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG                            25.73  
 17 Tandlich, Jessica A       16 Miami Swimming-FG                 25.75  
 18 Francis, Casey L          16 UN-14-FG                          25.78  
 18 Jimenez, Evelin P         16 BMHG-FG                           25.78  
 20 Ryder, Elizabeth          16 UN-18-FG                          25.79  
 21 Graff, Brittany J         16 Team Fla-FG                       25.82  
 22 Ortiz, Arianna N          15 JDST-FG                           25.85  
 23 Von Saltza, Emelia N      15 CMA-ME                            25.99  
 23 Adams, Chloe J            15 PST-FG                            25.99  
 25 Robinson, Krissa A        15 PST-FG                            26.10  
 26 Rossinsky, Victoria S     15 Miami Swimming-FG                 26.11  
 27 Schulte, Julia L          15 Piranhas-FG                       26.14  
 28 Tyson, Natalia R          15 Wellington Wahoo-FG               26.16  
 29 Schmidinger, Taylor R     15 AK Sharks-FG                      26.20  
 30 Fiorenzi, Mia J           15 Soflo-FG                          26.27  
 31 Zislin, Jennifer M        16 Team Fla-FG                       26.32  
 31 Greene, Gabrielle S       15 BSC-ZZ                            26.32  
 33 Deady, Amelia W           16 CMA-ME                            26.48  
 34 Hunter, Amber N           16 Soflo-FG                          26.50  
 35 Eckhardt, Annie O         15 ASC-MD                            26.56  
 36 Haubold, Michelle         16 Miami Swimming-FG                 26.58  
 37 Waters, Carly J           16 ASC-MD                            26.59  
 38 Veale, Hannah E           15 PCS-FG                            26.71  
 39 Gomes, Krista M           15 PST-FG                            26.73  
 40 Moss, Berchadette P       16 DSC-ZZ                            26.79  
 41 Zientarski, Katie A       16 Team Fla-FG                       26.83  
 42 Figueroa, Kristina A      16 DANA-FG                           26.85  
 43 Chait, Darby N            15 AK Sharks-FG                      26.93  
 44 Aponte, Mikaela M         16 Team Fla-FG                       26.97  
 45 Deem, Emily P             15 Wellington Wahoo-FG               27.08  
 46 Byrne, Regan M            15 Team Fla-FG                       27.11  
 47 Jimenez, Daniela B        16 BMHG-FG                           27.17  
 48 Miguel, Evelyn            15 MACM-FG                           27.19  
 49 Sands, Evy l              16 DANA-FG                           27.20  
 50 Lowe, Abigail H           15 SWIFT-BA                          27.23  
 51 Alfaro, Ashley R          16 West Acad-FG                      27.25  
 52 Maya, Cristal M           15 Team Fla-FG                       27.28  
 53 Glass, Lizzie A           16 Miami Swimming-FG                 27.30  
 54 Smigielski, Jessica M     16 Team Fla-FG                       27.31  
 55 Sanchez, Carlota          16 Team Fla-FG                       27.39  
 56 Costan, Jessi D           16 Wellington Wahoo-FG               27.41  
 57 Perez, Jesitt M           15 Team Fla-FG                       27.51  
 58 Carey, Alaena D           15 SBSC-ZZ                           27.66  
 59 Abad, Allison N           16 PST-FG                            27.69  
 60 Langsett, Shanese A       16 Team Fla-FG                       27.75  
 61 Caraballo, Leysha M       15 Soflo-FG                          27.77  
 62 Reyes, Dashley B          16 RWY-FG                            27.83  
 63 McMillan, Mary Claire     15 North Palm Beach-FG               27.98  
 64 Hutchings, Emma J         15 Bad-MR                            28.05  
 65 Wettergren, Janine N      15 NMST-FG                           28.13  
 66 L'Estrange, Marie C       16 HAT-FG                            28.15  
 67 Newcomb, Kaleigh M        15 AK Sharks-FG                      28.20  
 68 Ben-Joseph, Ronit S       15 PST-FG                            28.33  
 69 Oboyle, Sara a            16 Wellington Wahoo-FG               28.55  
 70 Giordanella, Brianna N    16 Soflo-FG                          28.60  
 71 Dietrich, Sophie L        15 ASC-MD                            28.68  
 72 Basch, Rebecca            16 DANA-FG                           31.19  
 -- Burge, Brianna N          16 PST-FG                               NS  
 -- Bromfield, Lauren A       16 FFSC-FG                              NS  
 -- Polacek, Sydney A         16 Team Fla-FG                          NS  
 -- Rolle, Riquel E           16 DSC-ZZ                               NS  
 -- Dumas, Brianna J          16 Team Fla-FG                          NS  
 -- Infante, Johsep A         15 DANA-FG                              NS  
 
Event 50  Boys 15-16 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Spas, Daniel G            16 HAT-FG                 21.23      21.10  
  2 Corona, Sam P             16 Team Fla-FG            22.00      21.57  
  3 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                21.95      21.69  
  4 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG            21.65      21.88  
  5 Soto, Anthony             16 Miami Swimming-FG      22.07      21.89  
  6 Kohner, Gage S            15 Saint Andrew's-FG      22.41      22.01  
  7 Moss, T'Auren J           16 SBSC-ZZ                22.19      22.17  
  8 Conaton, Patrick A        15 Bad-MR                 22.30      22.28  
  9 Friederici, Niklas J      16 PCS-FG                 22.38      22.52  
 10 Santiesteban, Luis J      16 RWY-FG                 22.45      22.66  
 
Event 50  Boys 15-16 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spas, Daniel G            16 HAT-FG                            21.23  
  2 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG                       21.65  
  3 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                           21.95  
  4 Corona, Sam P             16 Team Fla-FG                       22.00  
  5 Soto, Anthony             16 Miami Swimming-FG                 22.07  
  6 Moss, T'Auren J           16 SBSC-ZZ                           22.19  
  7 Conaton, Patrick A        15 Bad-MR                            22.30  
  8 Friederici, Niklas J      16 PCS-FG                            22.38  
  9 Kohner, Gage S            15 Saint Andrew's-FG                 22.41  
 10 Santiesteban, Luis J      16 RWY-FG                            22.45  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dear, Adam W              16 PCS-FG                            22.51  
 12 Olano, Santi S            16 RWY-FG                            22.53  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Long, Evan G              16 CMA-ME                            22.56  
 14 Baska, Kamil A            16 Wellington Wahoo-FG               22.73  
 15 Wolder, Jordan M          16 HAT-FG                            22.79  
 16 Rutkin, Lance J           16 Team Fla-FG                       22.81  
 17 Bricio, Felipe S          16 Team Fla-FG                       22.93  
 18 Betancor, Facundo R       15 Team Fla-FG                       22.95  
 18 Sims, JR                  16 Team Fla-FG                       22.95  
 20 Rodriguez, Cheyenne       16 Team Fla-FG                       22.96  
 21 Junghahn, Nicolas A       16 Team Fla-FG                       22.99  
 22 Fruitman, Ben J           16 Soflo-FG                          23.00  
 23 Adan, Bradley             16 RWY-FG                            23.05  
 24 Perez Costa, Juan A       15 RWY-FG                            23.06  
 25 Haeffner, Kent K          15 PCS-FG                            23.09  
 26 Kuzjomkin, Anton          16 DANA-FG                           23.10  
 27 Hunt, Liam W              16 AK Sharks-FG                      23.15  
 28 Bohorquez, Fernando       15 DANA-FG                           23.19  
 29 Vergona, Steven G         16 Team Fla-FG                       23.33  
 30 Nothard, Digby G          16 HAT-FG                            23.44  
 31 DiMatteo, Kevin           16 Sea Dragons-FG                    23.45  
 32 Kerr, Kohen K             15 BSC-ZZ                            23.52  
 32 Merrill, Richie K         16 Team Fla-FG                       23.52  
 34 Walters, Jacob S          16 Soflo-FG                          23.53  
 35 Clark, Scott M            16 HAT-FG                            23.55  
 36 Boudani, Danny I          15 AK Sharks-FG                      23.61  
 37 Desrosiers, Kyle E        16 Soflo-FG                          23.62  
 38 Valido, Austin A          15 AK Sharks-FG                      23.63  
 39 Kuzjomkin, Aleksander     16 DANA-FG                           23.66  
 40 Smutny, Matt S            16 AK Sharks-FG                      23.73  
 41 Reiser, Austin M          15 Team Fla-FG                       23.84  
 42 Armbrister, Jemarco J     15 SWIFT-BA                          23.85  
 43 Zekthi, Evin              15 RWY-FG                            23.87  
 44 Stankovic, Steven D       15 Sea Dragons-FG                    23.89  
 45 Estigarribia, Marco A     16 Asc-Fg-FG                         23.92  
 46 Solace, Mark L            16 ASC-MD                            24.12  
 47 Lantin, Matt D            15 Bad-MR                            24.19  
 47 Irving, Kyle              16 North Palm Beach-FG               24.19  
 49 McKenna, Nick M           16 SF-FG                             24.21  
 49 Oberndorfer, Sebastian    16 HAT-FG                            24.21  
 51 Moss, Perez L             16 SBSC-ZZ                           24.23  
 52 Avallone, Tommy S         16 FFSC-FG                           24.24  
 53 Wilson, Kevin A           15 PST-FG                            24.27  
 54 Brennan, Sam S            16 Miami Swimming-FG                 24.37  
 55 Perez, Alex R             16 MACM-FG                           24.39  
 56 Hernandez, JJ J           16 MACM-FG                           24.42  
 57 Yakymiw, Matthew          16 DANA-FG                           24.43  
 58 Vassallo, Alejandro       15 Piranhas-FG                       24.46  
 58 Cruz, Jonathan            15 DRSC-FG                           24.46  
 60 Ring, Joe                 15 UN-04-FG                          24.50  
 61 Cleare, Zarian L          16 DSC-ZZ                            24.59  
 62 Perry III, William H      15 Soflo-FG                          24.64  
 63 Sarmiento, Franciscio     16 Wellington Wahoo-FG               24.70  
 64 Capote, Roger A           16 Soflo-FG                          24.86  
 64 Cutter, Joshua C          15 Soflo-FG                          24.86  
 66 Mendez, Roger             15 BMHG-FG                           24.87  
 67 Worthley, John B          15 DRSC-FG                           24.89  
 68 Kereszy, Istvan           16 PCS-FG                            25.04  
 69 Noguera, Gerardo G        16 DANA-FG                           25.09  
 70 Folgueras, Alejandro D    15 BMHG-FG                           25.11  
 71 Choy, Armand W            15 JDST-FG                           25.24  
 72 Cabrera, Lorenzo          16 PST-FG                            25.27  
 73 Ramirez, Rafael A         15 Midtown Weston-FG                 25.41  
 74 Pillado, Austin J         16 Soflo-FG                          25.51  
 75 Deveaux, Brandon L        15 BSC-ZZ                            26.05  
 76 Pavlock, Jacob T          15 North Palm Beach-FG               26.13  
 77 Dolce, Nicholas E         15 PST-FG                            26.22  
 -- Gomes, Carlos Eduardo     16 DANA-FG                              DQ  
 -- Copa, Dillon T            16 Saint Andrew's-FG                    NS  
 -- Franco, Justin H          16 MACM-FG                              NS  
 -- Banciella, Evan R         16 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Charni, August J          15 Soflo-FG                             NS  
 -- Henao, Camilo             15 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Santos, Ronald B          15 RWY-FG                               NS  
 -- Reiser, Adam D            16 Team Fla-FG                          NS  
 -- Fleishman, Jacob S        15 Team Fla-FG                          NS  
 -- Chait, Derek M            16 AK Sharks-FG                         NS  
 -- Van Zee, Nicholas J       16 Team Fla-FG                          NS  
 -- Norcini, Marcelo          15 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Mallory, Caleb M          16 Y Broward County-FG                  NS  
 
Event 51  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Atkinson, Alia S          22 Soflo-FG               24.31      23.30  
  2 Alcaide, Jessie E         26 Soflo-FG               24.02      23.87  
  3 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG            24.83      23.93  
  4 Selts, Brittany D         22 Miami Swimming-FG      24.83      24.02  
  5 Torrez, Karen M           19 DANA-FG                24.25      24.19  
  6 Pansare, Jyotsna R        17 DANA-FG                24.84      24.78  
  7 Garcia, Gaby              17 Miami Swimming-FG      24.93      24.79  
  8 Randolph, Jessie A        17 PST-FG                 24.88      24.94  
  9 LeGro, Kristen N          21 UN-07-FG               25.29      25.20  
 10 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG            25.26      25.26  
 
Event 51  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Alcaide, Jessie E         26 Soflo-FG                          24.02  
  2 Torrez, Karen M           19 DANA-FG                           24.25  
  3 Atkinson, Alia S          22 Soflo-FG                          24.31  
  4 Selts, Brittany D         22 Miami Swimming-FG                 24.83  
  4 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG                       24.83  
  6 Pansare, Jyotsna R        17 DANA-FG                           24.84  
  7 Randolph, Jessie A        17 PST-FG                            24.88  
  8 Garcia, Gaby              17 Miami Swimming-FG                 24.93  
  9 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG                       25.26  
 10 LeGro, Kristen N          21 UN-07-FG                          25.29  
-------------------------------------------------------------------------
 11 DeRogatis, Rebecca S      17 Team Fla-FG                       25.31  
 12 Ramirez, Emily A          18 Team Fla-FG                       25.53  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pruitt, Jessica M         19 UN-07-FG                          25.91  
 14 Ruiu, Chiara              19 DANA-FG                           26.05  
 15 Caufield, Sam M           17 Sea Dragons-FG                    26.24  
 15 Junghahn, Bettina         17 Miami Swimming-FG                 26.24  
 17 Guerrero, Sandra Juliana  17 DANA-FG                           26.25  
 18 Saunders, Je'Nae K        17 BSC-ZZ                            26.28  
 19 Groth, Sierra E           17 JDST-FG                           26.33  
 20 Michalowitz, Mikaela      17 PST-FG                            26.36  
 21 Campillo, Natalie         18 UN-07-FG                          26.39  
 22 Aseere, Taylor B          17 West Acad-FG                      26.44  
 22 Bouthillier, Chantal      17 HAT-FG                            26.44  
 24 Greenwood, Emily A        17 Soflo-FG                          26.45  
 25 Couillard, Samantha A     17 CMA-ME                            26.48  
 26 Pineyrua, Agustina        20 RWY-FG                            26.53  
 27 Kuczynski, Anne           17 Soflo-FG                          26.54  
 28 Grodesky, Morgan E        19 UN-07-FG                          26.57  
 29 Williams, Colleen M       17 Team Fla-FG                       26.58  
 30 Liivand, Merle            20 DANA-FG                           26.63  
 31 Guercio, Lorena C         20 DANA-FG                           26.80  
 32 Hernandez, Laura A        17 DANA-FG                           26.93  
 33 Rowland, Emily S          17 AK Sharks-FG                      27.25  
 34 Aycart, Vanessa           17 DRSC-FG                           27.32  
 35 Sadler, Rebecca T         14 PCS-FG                            27.37  
 36 Ricote, Gala              17 Miami Swimming-FG                 27.40  
 37 Hunnewell, Nicole J       14 DRSC-FG                           27.47  
 38 Schult, Nicki M           17 ASC-MD                            27.61  
 39 Hernandez, Hailey         18 PST-FG                            27.78  
 40 Thomas, Andrea M          19 UN-07-FG                          27.84  
 41 Modrak, Jessica R         14 Midtown Weston-FG                 28.14  
 42 Aponte, Adrienne N        13 Team Fla-FG                       28.19  
 43 Fistel, Alexa L           17 AK Sharks-FG                      28.20  
 44 Saunders, Megan A         13 Sea Dragons-FG                    28.25  
 45 Mesa, Jennifer            14 BMHG-FG                           28.50  
 46 Villegas, Cristina        13 Soflo-FG                          28.76  
 46 Perez, Maria L            14 BMHG-FG                           28.76  
 48 Fritz, Alexandra M        17 Midtown Weston-FG                 28.94  
 49 Herrod, Ashley C          13 Wellington Wahoo-FG               28.96  
 50 Santana, Gaby J           14 Hialeah Storm-FG                  29.00  
 51 Marin, Isabella E         17 PST-FG                            29.51  
 52 Allen, Kat M              17 Miami Swimming-FG                 30.58  
 53 Uhl, Miranda M            19 UN-07-FG                          38.45  
 -- Berrocal, Alana C         23 DANA-FG                              NS  
 -- Torres, Daniela           17 NMST-FG                              NS  
 
Event 52  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Coutinho, Pedro M         17 DANA-FG                21.42      21.42  
  2 Martinez, Raul E          23 DANA-FG                21.60      21.54  
  3 Le Grand, Jemal E         17 DANA-FG                21.45      21.71  
  4 Eisenberger, Gotti        18 PCS-FG                 21.70      21.75  
  5 Saunders, Austin B        18 UN-18-FG               21.41      21.76  
  6 Betschart, Marcel         18 PCS-FG                 21.93      21.86  
  7 Lilley, Alex J            17 DANA-FG                21.86      21.94  
  8 Coard, Nicholas C         17 Team Fla-FG            21.78      21.97  
  9 Izarra, Ruben E           18 UN-12-FG               22.07      22.04  
 10 Qali, Zain M              24 Soflo-FG               21.92      22.07  
 -- Prono, Genaro M           22 DANA-FG                22.07         NS  
 
Event 52  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kunzi, Aurelien           21 UN-06-ZZ                          20.54  
  2 Saunders, Austin B        18 UN-18-FG                          21.41  
  3 Coutinho, Pedro M         17 DANA-FG                           21.42  
  4 Le Grand, Jemal E         17 DANA-FG                           21.45  
  5 Martinez, Raul E          23 DANA-FG                           21.60  
  6 Eisenberger, Gotti        18 PCS-FG                            21.70  
  7 Coard, Nicholas C         17 Team Fla-FG                       21.78  
  8 Lilley, Alex J            17 DANA-FG                           21.86  
  9 Qali, Zain M              24 Soflo-FG                          21.92  
 10 Betschart, Marcel         18 PCS-FG                            21.93  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Izarra, Ruben E           18 UN-12-FG                          22.07  
 11 Prono, Genaro M           22 DANA-FG                           22.07  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 13 Torres, Luke C            17 Soflo-FG                          22.08  
 14 Martinock, Mack W         17 Martin County-FG                  22.10  
 15 Ortiz, Justin D           18 JDST-FG                           22.13  
 16 Cloutier, Marcus T        17 CMA-ME                            22.42  
 17 Marin, Jesus L            19 UN-12-FG                          22.45  
 18 Hamer, AJ N               17 FKSC-FG                           22.48  
 19 Badnoczki, Csongor        19 DANA-FG                           22.57  
 20 Johnstone, Logan J        17 UN-18-FG                          22.61  
 21 Aramburu, Nick            17 Miami Swimming-FG                 22.68  
 21 Brock, Delaney J          18 PCS-FG                            22.68  
 23 Persson, Torbjorn A       19 UN-07-FG                          22.74  
 24 Zarrabeitia, Joshua W     18 Team Fla-FG                       22.75  
 25 Marsolek, Dylan J         18 PST-FG                            22.78  
 26 Diaz, Antonio             17 Hialeah Storm-FG                  22.85  
 27 Moradi, Arvin             19 DANA-FG                           22.88  
 28 Parra, Francisco J        17 DANA-FG                           22.90  
 29 Arnaud, Brian S           18 Soflo-FG                          22.99  
 30 Pombo, Santiago           19 DANA-FG                           23.02  
 31 Brown, Xavier A           17 Soflo-FG                          23.08  
 31 Conaton, Michael J        17 Bad-MR                            23.08  
 33 Ianotti, Matt             17 FFSC-FG                           23.16  
 34 Vassallo, Victor J        17 Piranhas-FG                       23.19  
 35 Steele, Joey M            18 UN-07-FG                          23.21  
 36 Camejo-Argudin, Jose E    17 RWY-FG                            23.23  
 36 Cadogan, Kevin            22 DANA-FG                           23.23  
 38 Kraut, Brandon A          17 HAT-FG                            23.27  
 39 Sipowski, Kameron M       18 JDST-FG                           23.28  
 40 Evenson, Austin R         18 PCS-FG                            23.29  
 40 Serra, Jose l             17 DANA-FG                           23.29  
 42 Walter, Ryan M            17 PCS-FG                            23.38  
 43 Yakymiw, Joseph           18 DANA-FG                           23.47  
 44 Fons, Max L               18 PST-FG                            23.49  
 45 Ballestas, Robert A       14 MACM-FG                           23.52  
 46 Gomes, Pedro Henrique     18 DANA-FG                           23.57  
 47 Tobin, Connor R           17 North Palm Beach-FG               23.60  
 48 Bruney, Camron K          17 BSC-ZZ                            23.76  
 49 Hall, Ryan                17 DANA-FG                           23.81  
 50 Sibley, Derek R           17 SF-FG                             23.82  
 50 Dwire, Chris S            17 Wellington Wahoo-FG               23.82  
 52 Romero, Chris E           17 BMHG-FG                           23.87  
 53 Cantu, Vidal              17 DANA-FG                           23.88  
 54 Gonzalez, Matthew J       17 Soflo-FG                          23.92  
 55 Lowenstein, Ray D         17 Team Fla-FG                       23.96  
 56 Edwards, Cody A           17 ASC-MD                            24.14  
 57 Fonseca, Nicholas C       17 North Palm Beach-FG               24.16  
 57 Washburn, D'Vonte L       17 Wellington Wahoo-FG               24.16  
 59 Barbera, Anthony          17 Miami Swimming-FG                 24.19  
 60 Zebib, Kamal V            17 DANA-FG                           24.25  
 61 Crispo, Michael           17 DANA-FG                           24.43  
 62 Carr, Alex T              17 MACM-FG                           24.46  
 63 Gettino, Mark J           19 UN-07-FG                          24.48  
 64 Kendall, Brice V          17 UN-16-FG                          24.50  
 65 Erton, Erik T             19 UN-07-FG                          24.55  
 66 Mohr, Dakota `            17 Wellington Wahoo-FG               24.58  
 67 McMillan, John C          17 North Palm Beach-FG               24.74  
 68 Lemus, Jonathan J         18 Hialeah Storm-FG                  24.87  
 69 McCallum, Tejoni          17 DANA-FG                           24.92  
 70 Sarmiento, Franciscio     16 Wellington Wahoo-FG               24.93  
 71 Chea, Aaron P             17 BSC-ZZ                            24.98  
 72 Timana, River Z           17 Hialeah Storm-FG                  25.02  
 73 Delgado, Jorge E          17 Asc-Fg-FG                         25.50  
 74 Aponte, Ramses A          17 Asc-Fg-FG                         25.68  
 75 Maguire, Derek M          17 Soflo-FG                          25.93  
 -- Bibbee, Aaron O           17 West Acad-FG                         NS  
 -- Brody, Alexander E        18 NMST-FG                              NS  
 -- Hernandez-Ysasi, Inigo J  18 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Cawley, Jack R            17 PCS-FG                               NS  
 -- Hicks, Eric E             17 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Raymond, Nicholas J       19 PCS-FG                               NS  
 -- Katz, Albert              17 NMST-FG                              NS  
 -- Martinez, Ariel           17 RWY-FG                               NS  
 -- Gawrych, Gavin D          17 Midtown Weston-FG                    NS  
 -- Berlin, David A           18 UN-07-FG                             NS  
 -- Victoire, Jordan S        21 Team Fla-FG                          NS  
 -- Reyes-Capo, Andres B      18 Team Fla-FG                          NS  
 -- Loboguerrero, Gabriel     17 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Easter, Van V             17 Team Fla-FG                          NS  
 -- Morley, Laron K           17 DSC-ZZ                               NS  
 
Event 53  Girls 9 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG               1:23.82    1:22.29  
                  38.77     1:22.29 (43.52)                                        
  2 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR               1:27.19    1:25.13  
                  40.13     1:25.13 (45.00)                                        
  3 Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG          1:25.56    1:26.50  
                  41.39     1:26.50 (45.11)                                        
  4 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG             1:33.03    1:34.00  
                  44.98     1:34.00 (49.02)                                        
  5 Bowe, Cecily               9 SBSC-ZZ              1:38.75    1:37.93  
                  46.87     1:37.93 (51.06)                                        
  6 Showers, Sophie            9 Bad-MR               1:40.82    1:40.51  
                  47.06     1:40.51 (53.45)                                        
  7 Schere, Fiona D            7 ASC-MD               1:48.25    1:47.03  
                  51.54     1:47.03 (55.49)                                        
 
Event 53  Girls 9 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG                          1:23.82  
                  39.36     1:23.82 (44.46)                                        
  2 Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG                     1:25.56  
                  41.34     1:25.56 (44.22)                                        
  3 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR                          1:27.19  
                  39.83     1:27.19 (47.36)                                        
  4 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG                        1:33.03  
                  43.84     1:33.03 (49.19)                                        
  5 Bowe, Cecily               9 SBSC-ZZ                         1:38.75  
                  47.24     1:38.75 (51.51)                                        
  6 Showers, Sophie            9 Bad-MR                          1:40.82  
                  47.02     1:40.82 (53.80)                                        
  7 Schere, Fiona D            7 ASC-MD                          1:48.25  
                  49.48     1:48.25 (58.77)                                        
 
Event 54  Boys 9 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR              1:25.70    1:21.68  
                  39.37     1:21.68 (42.31)                                        
  2 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG             1:23.69    1:21.90  
                  39.05     1:21.90 (42.85)                                        
  3 Lee, Brendan T             9 WEST-MR              1:25.83    1:22.67  
                  39.97     1:22.67 (42.70)                                        
  4 Montana, David F           9 MACM-FG              1:29.14    1:27.66  
                  40.75     1:27.66 (46.91)                                        
  5 Valdes, Victor M           8 Miami Dade-FG        1:29.33    1:30.03  
                  44.59     1:30.03 (45.44)                                        
  6 Wong, Andres               9 MACM-FG              1:33.47    1:32.06  
                  44.96     1:32.06 (47.10)                                        
  7 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR              1:29.27    1:32.86  
                  44.78     1:32.86 (48.08)                                        
  8 Pineda, JP                 9 BMHG-FG              1:33.05    1:32.93  
                  44.23     1:32.93 (48.70)                                        
  9 Marsal, Sebastian          9 Miami Dade-FG        1:29.07    1:33.10  
                  44.01     1:33.10 (49.09)                                        
 10 Carey, Davante S           9 BSC-ZZ               1:34.15    1:34.42  
                  44.66     1:34.42 (49.76)                                        
 
Event 54  Boys 9 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG                        1:23.69  
                  39.45     1:23.69 (44.24)                                        
  2 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR                         1:25.70  
                  40.91     1:25.70 (44.79)                                        
  3 Lee, Brendan T             9 WEST-MR                         1:25.83  
                  40.58     1:25.83 (45.25)                                        
  4 Marsal, Sebastian          9 Miami Dade-FG                   1:29.07  
                  43.73     1:29.07 (45.34)                                        
  5 Montana, David F           9 MACM-FG                         1:29.14  
                  42.60     1:29.14 (46.54)                                        
  6 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR                         1:29.27  
                  43.18     1:29.27 (46.09)                                        
  7 Valdes, Victor M           8 Miami Dade-FG                   1:29.33  
                  43.15     1:29.33 (46.18)                                        
  8 Pineda, JP                 9 BMHG-FG                         1:33.05  
                  44.84     1:33.05 (48.21)                                        
  9 Wong, Andres               9 MACM-FG                         1:33.47  
                  44.35     1:33.47 (49.12)                                        
 10 Carey, Davante S           9 BSC-ZZ                          1:34.15  
                  44.38     1:34.15 (49.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Posso, Matthew             9 RWY-FG                          1:35.63  
                  46.36     1:35.63 (49.27)                                        
 12 Arias, Michael             8 BMHG-FG                         1:36.74  
                  45.76     1:36.74 (50.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Torres, Chris J            9 WEST-MR                         1:37.26  
                  47.05     1:37.26 (50.21)                                        
 14 Castro, Bryan A            9 UN-13-FG                        1:37.67  
                  44.96     1:37.67 (52.71)                                        
 15 Gesto, Kevin               9 BMHG-FG                         1:38.24  
                  45.29     1:38.24 (52.95)                                        
 16 Walcott, Andre A           9 DSC-ZZ                          1:39.17  
                  47.26     1:39.17 (51.91)                                        
 -- Picon, Neil                9 MACM-FG                              NS  
 
Event 55  Girls 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Delgado, Dahlia A         10 JDST-FG              1:25.96    1:24.46  
                  40.02     1:24.46 (44.44)                                        
  2 Villarta, Julinna A       10 SF-FG                1:27.10    1:24.51  
                  40.21     1:24.51 (44.30)                                        
  3 Abril, Sarah              10 MACM-FG              1:25.09    1:24.75  
                  39.79     1:24.75 (44.96)                                        
  4 Bruk, Johanna E           10 JDST-FG              1:24.64    1:25.28  
                  40.72     1:25.28 (44.56)                                        
  5 Talamo, Juliana           10 RWY-FG               1:27.43    1:26.26  
                  42.05     1:26.26 (44.21)                                        
  6 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG  1:27.03    1:26.52  
                  41.09     1:26.52 (45.43)                                        
  7 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG     1:26.08    1:26.79  
                  40.51     1:26.79 (46.28)                                        
  8 Panitz, Josephine         10 Bad-MR               1:26.06    1:26.84  
                  42.37     1:26.84 (44.47)                                        
  9 Lacoursiere, Grace A      10 HAT-FG               1:27.05    1:27.41  
                  41.94     1:27.41 (45.47)                                        
 10 Douglass, Kate C          10 WEST-MR              1:27.50    1:29.04  
                  41.86     1:29.04 (47.18)                                        
 
Event 55  Girls 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bruk, Johanna E           10 JDST-FG                         1:24.64  
                  39.60     1:24.64 (45.04)                                        
  2 Abril, Sarah              10 MACM-FG                         1:25.09  
                  39.86     1:25.09 (45.23)                                        
  3 Delgado, Dahlia A         10 JDST-FG                         1:25.96  
                  41.15     1:25.96 (44.81)                                        
  4 Panitz, Josephine         10 Bad-MR                          1:26.06  
                  41.55     1:26.06 (44.51)                                        
  5 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG                1:26.08  
                  40.95     1:26.08 (45.13)                                        
  6 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG             1:27.03  
                  41.66     1:27.03 (45.37)                                        
  7 Lacoursiere, Grace A      10 HAT-FG                          1:27.05  
                  40.74     1:27.05 (46.31)                                        
  8 Villarta, Julinna A       10 SF-FG                           1:27.10  
                  41.51     1:27.10 (45.59)                                        
  9 Talamo, Juliana           10 RWY-FG                          1:27.43  
                  42.40     1:27.43 (45.03)                                        
 10 Douglass, Kate C          10 WEST-MR                         1:27.50  
                  41.72     1:27.50 (45.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fernandez, Gabriela I     10 Hialeah Storm-FG                1:28.22  
                  41.91     1:28.22 (46.31)                                        
 12 Larin, Elise              10 Soflo-FG                        1:28.28  
                  42.45     1:28.28 (45.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zaidenberg, Daniela A     10 Team Fla-FG                     1:28.45  
                  42.20     1:28.45 (46.25)                                        
 14 Mesa, Jessica             10 BMHG-FG                         1:29.91  
                  42.10     1:29.91 (47.81)                                        
 15 Lichtig, Madison J        10 North Palm Beach-FG             1:30.72  
                  42.82     1:30.72 (47.90)                                        
 16 Jeffreys, Alyssa N        10 Sea Dragons-FG                  1:31.23  
                  44.35     1:31.23 (46.88)                                        
 17 Crespo, Alexandra M       10 Soflo-FG                        1:31.25  
                  44.26     1:31.25 (46.99)                                        
 18 Parry, Alexa R            10 WEST-MR                         1:31.82  
                  43.31     1:31.82 (48.51)                                        
 19 Huang, Annita             10 Soflo-FG                        1:31.92  
                  43.18     1:31.92 (48.74)                                        
 20 Phillips, Mary Reagan R   10 Wellington Wahoo-FG             1:32.81  
                  45.03     1:32.81 (47.78)                                        
 21 Ballestas, Emma           10 MACM-FG                         1:33.25  
                  44.62     1:33.25 (48.63)                                        
 22 Greely, Kamryn J          10 Saint Andrew's-FG               1:34.45  
                  44.06     1:34.45 (50.39)                                        
 23 Rodriguez, Caroline       10 Asc-Fg-FG                       1:34.59  
                  44.65     1:34.59 (49.94)                                        
 24 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR                         1:34.69  
                  46.25     1:34.69 (48.44)                                        
 25 Biro, Delaney P           10 Soflo-FG                        1:35.34  
                  46.77     1:35.34 (48.57)                                        
 26 Rossi, Natalia V          10 Soflo-FG                        1:35.35  
                  45.16     1:35.35 (50.19)                                        
 27 Major, Alaunte B          10 BSC-ZZ                          1:35.87  
                  45.78     1:35.87 (50.09)                                        
 28 Fejzuli, Dorian M         10 Martin County-FG                1:37.16  
                  46.96     1:37.16 (50.20)                                        
 29 Telleria, Nayeli          10 BMHG-FG                         1:37.59  
                  45.36     1:37.59 (52.23)                                        
 30 Johanson, Sophie L        10 Bad-MR                          1:38.51  
                  46.49     1:38.51 (52.02)                                        
 -- L'Estrange, Emily M       10 HAT-FG                               NS  
 
Event 56  Boys 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bastian, Izaak Z          10 BSC-ZZ               1:20.43    1:18.08  
                  37.06     1:18.08 (41.02)                                        
  2 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG    1:21.54    1:21.11  
                  39.76     1:21.11 (41.35)                                        
  3 Vives, Eric A             10 MACM-FG              1:22.35    1:21.50  
                  37.89     1:21.50 (43.61)                                        
  4 Moran, Brandon            10 Soflo-FG             1:24.26    1:22.93  
                  39.68     1:22.93 (43.25)                                        
  5 Torres, Nick              10 WEST-MR              1:23.52    1:23.45  
                  40.15     1:23.45 (43.30)                                        
  6 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG       1:26.26    1:24.62  
                  39.59     1:24.62 (45.03)                                        
  7 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA             1:26.85    1:26.26  
                  42.80     1:26.26 (43.46)                                        
  8 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA             1:27.66    1:26.57  
                  40.48     1:26.57 (46.09)                                        
  9 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG          1:28.17    1:29.02  
                  41.38     1:29.02 (47.64)                                        
 10 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG              1:28.55    1:33.42  
                  43.75     1:33.42 (49.67)                                        
 
Event 56  Boys 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bastian, Izaak Z          10 BSC-ZZ                          1:20.43  
                  38.12     1:20.43 (42.31)                                        
  2 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG               1:21.54  
                  38.64     1:21.54 (42.90)                                        
  3 Vives, Eric A             10 MACM-FG                         1:22.35  
                  38.30     1:22.35 (44.05)                                        
  4 Torres, Nick              10 WEST-MR                         1:23.52  
                  40.09     1:23.52 (43.43)                                        
  5 Moran, Brandon            10 Soflo-FG                        1:24.26  
                  39.76     1:24.26 (44.50)                                        
  6 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG                  1:26.26  
                  42.36     1:26.26 (43.90)                                        
  7 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA                        1:26.85  
                  40.73     1:26.85 (46.12)                                        
  8 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA                        1:27.66  
                  41.26     1:27.66 (46.40)                                        
  9 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG                     1:28.17  
                  41.86     1:28.17 (46.31)                                        
 10 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG                         1:28.55  
                  42.70     1:28.55 (45.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Giorgi, Luca              10 HAT-FG                          1:28.61  
                  42.75     1:28.61 (45.86)                                        
 12 Peralta, Rene A           10 RWY-FG                          1:28.80  
                  42.88     1:28.80 (45.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lugones, Abraham          10 Hialeah Storm-FG                1:29.15  
                  43.04     1:29.15 (46.11)                                        
 14 Arvelo, Juan              10 RWY-FG                          1:29.42  
                  43.31     1:29.42 (46.11)                                        
 15 Petreski, Matthew A       10 PCS-FG                          1:29.49  
                  41.61     1:29.49 (47.88)                                        
 16 Fernandez, Michael I      10 Hialeah Storm-FG                1:29.89  
                  42.72     1:29.89 (47.17)                                        
 17 Rodriguez, Jonathan       10 UN-02-FG                        1:30.09  
                  43.72     1:30.09 (46.37)                                        
 18 Amor, Matthew             10 Miami Dade-FG                   1:31.06  
                  43.72     1:31.06 (47.34)                                        
 19 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG                     1:31.07  
                  43.70     1:31.07 (47.37)                                        
 20 Gibson, Samuel A          10 BSC-ZZ                          1:31.64  
                  43.73     1:31.64 (47.91)                                        
 21 Horgan, Eli               10 Miami Swimming-FG               1:34.84  
                  43.67     1:34.84 (51.17)                                        
 22 Chaves, Francisco         10 MBS-FG                          1:35.15  
                  45.11     1:35.15 (50.04)                                        
 23 Savino, Gianni L          10 Soflo-FG                        1:35.51  
                  47.33     1:35.51 (48.18)                                        
 24 Neil, Christopher S       10 BSC-ZZ                          1:35.70  
                  46.32     1:35.70 (49.38)                                        
 25 Baucells, Rogelio         10 FFSC-FG                         1:35.72  
                  46.19     1:35.72 (49.53)                                        
 26 Carlson, Carter N         10 Soflo-FG                        1:36.85  
                  46.72     1:36.85 (50.13)                                        
 27 Romano, Michael J         10 WEST-MR                         1:37.59  
                  47.15     1:37.59 (50.44)                                        
 28 Smith, Gavin C            10 North Palm Beach-FG             1:37.87  
                  46.17     1:37.87 (51.70)                                        
 29 Alvarez, Daniel           10 Hialeah Storm-FG                1:39.15  
                  45.92     1:39.15 (53.23)                                        
 30 Cooper, Dante W           10 DSC-ZZ                          1:44.59  
                  47.88     1:44.59 (56.71)                                        
 -- Machado, Lester           10 Hialeah Storm-FG                     DQ  
                  42.14          DQ (45.96)                                        
 -- Roa, Sebastian            10 MACM-FG                              NS  
 -- Beckwith, Nicholas J      10 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 57  Girls 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG          1:16.59    1:15.65  
                  35.55     1:15.65 (40.10)                                        
  2 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG          1:18.43    1:16.69  
                  37.14     1:16.69 (39.55)                                        
  3 Perez, Delanie            11 Soflo-FG             1:20.11    1:17.58  
                  37.53     1:17.58 (40.05)                                        
  4 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG          1:18.06    1:18.50  
                  36.94     1:18.50 (41.56)                                        
  5 Lyn, Annabella T          11 DANA-FG              1:20.92    1:19.78  
                  38.44     1:19.78 (41.34)                                        
  6 Johnson, Holly C          11 WEST-MR              1:20.42    1:19.88  
                  37.25     1:19.88 (42.63)                                        
  7 Miyamoto, Victoria C      11 MACM-FG              1:21.70    1:20.21  
                  39.40     1:20.21 (40.81)                                        
  8 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR               1:23.23    1:20.61  
                  37.96     1:20.61 (42.65)                                        
  9 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG             1:20.36    1:21.07  
                  38.29     1:21.07 (42.78)                                        
 10 Moya, Andrea G            11 MACM-FG              1:21.66    1:23.54  
                  39.12     1:23.54 (44.42)                                        
 
Event 57  Girls 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG                     1:16.59  
                  36.30     1:16.59 (40.29)                                        
  2 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG                     1:18.06  
                  36.88     1:18.06 (41.18)                                        
  3 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG                     1:18.43  
                  37.63     1:18.43 (40.80)                                        
  4 Perez, Delanie            11 Soflo-FG                        1:20.11  
                  37.71     1:20.11 (42.40)                                        
  5 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG                        1:20.36  
                  37.60     1:20.36 (42.76)                                        
  6 Johnson, Holly C          11 WEST-MR                         1:20.42  
                  37.88     1:20.42 (42.54)                                        
  7 Lyn, Annabella T          11 DANA-FG                         1:20.92  
                  37.49     1:20.92 (43.43)                                        
  8 Moya, Andrea G            11 MACM-FG                         1:21.66  
                  38.57     1:21.66 (43.09)                                        
  9 Miyamoto, Victoria C      11 MACM-FG                         1:21.70  
                  38.89     1:21.70 (42.81)                                        
 10 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR                          1:23.23  
                  39.61     1:23.23 (43.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 McKenna, Thea E           11 SF-FG                           1:23.58  
                  40.20     1:23.58 (43.38)                                        
 12 McCarroll, Zoe N          11 DSC-ZZ                          1:25.28  
                  40.24     1:25.28 (45.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG                         1:26.00  
                  41.21     1:26.00 (44.79)                                        
 14 Kleimann, Maria P         11 RWY-FG                          1:26.04  
                  41.32     1:26.04 (44.72)                                        
 15 Higgs, Lilly L            11 SWIFT-BA                        1:26.18  
                  41.15     1:26.18 (45.03)                                        
 16 Lantin, Alexa T           11 Bad-MR                          1:26.21  
                  40.93     1:26.21 (45.28)                                        
 17 Konsavage, Victoria       11 Sea Dragons-FG                  1:26.26  
                  39.98     1:26.26 (46.28)                                        
 18 Longley, Sian C           11 BSC-ZZ                          1:32.19  
                  42.44     1:32.19 (49.75)                                        
 
Event 58  Boys 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG          1:12.64    1:12.49  
                  34.05     1:12.49 (38.44)                                        
  2 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG              1:19.52    1:18.51  
                  36.54     1:18.51 (41.97)                                        
  3 Perez, Jason              11 MACM-FG              1:22.54    1:20.13  
                  38.24     1:20.13 (41.89)                                        
  4 Carlson, Christian P      11 Soflo-FG             1:21.41    1:20.59  
                  38.25     1:20.59 (42.34)                                        
  5 Alvarez, Gabriel          11 Hialeah Storm-FG     1:25.24    1:23.24  
                  38.89     1:23.24 (44.35)                                        
  6 Grande, Nicholas D        11 BMHG-FG              1:26.64    1:25.89  
                  39.86     1:25.89 (46.03)                                        
  7 Vasquez, Carlos           11 DANA-FG              1:25.52    1:25.98  
                  39.81     1:25.98 (46.17)                                        
 
Event 58  Boys 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG                     1:12.64  
                  34.40     1:12.64 (38.24)                                        
  2 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG                         1:19.52  
                  36.81     1:19.52 (42.71)                                        
  3 Carlson, Christian P      11 Soflo-FG                        1:21.41  
                  38.59     1:21.41 (42.82)                                        
  4 Perez, Jason              11 MACM-FG                         1:22.54  
                  38.44     1:22.54 (44.10)                                        
  5 Alvarez, Gabriel          11 Hialeah Storm-FG                1:25.24  
                  39.95     1:25.24 (45.29)                                        
  6 Vasquez, Carlos           11 DANA-FG                         1:25.52  
                  40.34     1:25.52 (45.18)                                        
  7 Grande, Nicholas D        11 BMHG-FG                         1:26.64  
                  41.27     1:26.64 (45.37)                                        
 -- Lyons, John P             11 Bad-MR                               DQ  
                  48.64          DQ (57.77)                                        
 -- Zabelin, Philip           11 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 59  Girls 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG               1:12.91    1:12.86  
                  34.54     1:12.86 (38.32)                                        
  2 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG          1:15.80    1:13.17  
                  34.81     1:13.17 (38.36)                                        
  3 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG             1:13.45    1:13.32  
                  34.65     1:13.32 (38.67)                                        
  4 Sipowski, Shayne N        12 JDST-FG              1:15.91    1:14.44  
                  35.76     1:14.44 (38.68)                                        
  5 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG             1:14.77    1:14.54  
                  35.29     1:14.54 (39.25)                                        
  6 Parry, Nicole A           12 WEST-MR              1:14.80    1:14.98  
                  35.55     1:14.98 (39.43)                                        
  7 Hu, Christine             12 Bad-MR               1:12.97    1:15.13  
                  35.49     1:15.13 (39.64)                                        
  8 Higgs, Albury A           12 SWIFT-BA             1:15.16    1:15.41  
                  35.18     1:15.41 (40.23)                                        
  9 Warren, Bailey K          12 PCS-FG               1:16.41    1:16.04  
                  36.35     1:16.04 (39.69)                                        
 10 Zaidenberg, Laura N       12 Team Fla-FG          1:17.61    1:16.23  
                  35.36     1:16.23 (40.87)                                        
 
Event 59  Girls 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG                          1:12.91  
                  35.04     1:12.91 (37.87)                                        
  2 Hu, Christine             12 Bad-MR                          1:12.97  
                  34.79     1:12.97 (38.18)                                        
  3 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG                        1:13.45  
                  35.03     1:13.45 (38.42)                                        
  4 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG                        1:14.77  
                  35.92     1:14.77 (38.85)                                        
  5 Parry, Nicole A           12 WEST-MR                         1:14.80  
                  35.10     1:14.80 (39.70)                                        
  6 Higgs, Albury A           12 SWIFT-BA                        1:15.16  
                  35.27     1:15.16 (39.89)                                        
  7 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG                     1:15.80  
                  35.91     1:15.80 (39.89)                                        
  8 Sipowski, Shayne N        12 JDST-FG                         1:15.91  
                  36.30     1:15.91 (39.61)                                        
  9 Warren, Bailey K          12 PCS-FG                          1:16.41  
                  36.52     1:16.41 (39.89)                                        
 10 Zaidenberg, Laura N       12 Team Fla-FG                     1:17.61  
                  35.82     1:17.61 (41.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schere, Yvonne A          12 ASC-MD                          1:17.66  
                  36.87     1:17.66 (40.79)                                        
 12 Morales, Frances R        12 Team Fla-FG                     1:17.96  
                  37.08     1:17.96 (40.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Volland, Tori C           12 FKSC-FG                         1:18.42  
                  36.78     1:18.42 (41.64)                                        
 14 Pelaez, Emiliana          12 UN-10-FG                        1:19.30  
                  37.49     1:19.30 (41.81)                                        
 15 Hernandez, Stephania      12 MACM-FG                         1:19.45  
                  36.30     1:19.45 (43.15)                                        
 16 Bedard-Khalid, Cloe       12 MACM-FG                         1:19.46  
                  38.28     1:19.46 (41.18)                                        
 17 Banciella, Hanah          12 Miami Swimming-FG               1:19.65  
                  37.03     1:19.65 (42.62)                                        
 18 Tavoletti, Delaney        12 Sea Dragons-FG                  1:19.97  
                  38.11     1:19.97 (41.86)                                        
 19 Asseraf, Sarah            12 Team Fla-FG                     1:21.11  
                  38.29     1:21.11 (42.82)                                        
 20 Duritsa, Ashley H         12 Sea Dragons-FG                  1:21.15  
                  37.27     1:21.15 (43.88)                                        
 21 Rothman, Haley K          12 JDST-FG                         1:21.25  
                  38.87     1:21.25 (42.38)                                        
 22 Jackson, Iyanla           12 DANA-FG                         1:21.54  
                  39.18     1:21.54 (42.36)                                        
 23 Moreschi, Kaitlyn S       12 Team Fla-FG                     1:21.68  
                  38.59     1:21.68 (43.09)                                        
 24 Lawlor, Devanny M         12 JDST-FG                         1:21.76  
                  39.15     1:21.76 (42.61)                                        
 25 Spencer, Charlotte        12 PCS-FG                          1:21.87  
                  37.90     1:21.87 (43.97)                                        
 26 Dunbar, Sarah H           12 Bad-MR                          1:22.28  
                  37.99     1:22.28 (44.29)                                        
 27 Carrasco, Alani E         12 Soflo-FG                        1:22.63  
                  39.61     1:22.63 (43.02)                                        
 28 Loginova, Anastasia       12 Sea Dragons-FG                  1:22.96  
                  38.45     1:22.96 (44.51)                                        
 29 Corcoran, Claire F        12 Bad-MR                          1:24.63  
                  39.00     1:24.63 (45.63)                                        
 30 Cordes, Hannah Q          12 Miami Swimming-FG               1:24.71  
                  39.81     1:24.71 (44.90)                                        
 31 Cikovic, Sydney           12 North Palm Beach-FG             1:24.73  
                  40.12     1:24.73 (44.61)                                        
 32 Suzuki, Luisa A           12 Soflo-FG                        1:24.86  
                  39.53     1:24.86 (45.33)                                        
 33 Silveira, Hope E          12 MACM-FG                         1:25.39  
                  39.58     1:25.39 (45.81)                                        
 34 Delgado, Dayme            12 Hialeah Storm-FG                1:26.14  
                  40.13     1:26.14 (46.01)                                        
 
Event 60  Boys 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Celestin, Tristan R       12 Soflo-FG             1:05.09    1:05.73  
                  31.17     1:05.73 (34.56)                                        
  2 Speres, Aristides C       12 Bad-MR               1:10.83    1:09.87  
                  32.81     1:09.87 (37.06)                                        
  3 Moya, Adrian              12 MACM-FG              1:12.50    1:10.61  
                  32.79     1:10.61 (37.82)                                        
  4 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG               1:10.81    1:10.63  
                  33.58     1:10.63 (37.05)                                        
  5 Cantu, Francisco          12 DANA-FG              1:15.98    1:12.03  
                  34.01     1:12.03 (38.02)                                        
  6 Marchesani, Alessandro B  12 Team Fla-FG          1:14.36    1:14.13  
                  34.99     1:14.13 (39.14)                                        
  7 Vives, Brandon F          12 MACM-FG              1:16.93    1:15.37  
                  35.61     1:15.37 (39.76)                                        
  8 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG              1:15.72    1:16.19  
                  36.40     1:16.19 (39.79)                                        
  9 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG             1:17.18    1:16.77  
                  35.32     1:16.77 (41.45)                                        
 10 Shover, Kaden             12 PCS-FG               1:20.62    1:19.15  
                  36.29     1:19.15 (42.86)                                        
 
Event 60  Boys 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Celestin, Tristan R       12 Soflo-FG                        1:05.09  
                  31.11     1:05.09 (33.98)                                        
  2 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG                          1:10.81  
                  33.37     1:10.81 (37.44)                                        
  3 Speres, Aristides C       12 Bad-MR                          1:10.83  
                  33.17     1:10.83 (37.66)                                        
  4 Moya, Adrian              12 MACM-FG                         1:12.50  
                  33.23     1:12.50 (39.27)                                        
  5 Marchesani, Alessandro B  12 Team Fla-FG                     1:14.36  
                  35.15     1:14.36 (39.21)                                        
  6 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG                         1:15.72  
                  36.39     1:15.72 (39.33)                                        
  7 Cantu, Francisco          12 DANA-FG                         1:15.98  
                  35.40     1:15.98 (40.58)                                        
  8 Vives, Brandon F          12 MACM-FG                         1:16.93  
                  36.82     1:16.93 (40.11)                                        
  9 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG                        1:17.18  
                  35.21     1:17.18 (41.97)                                        
 10 Arutyunyan, Dmitry        12 Team Fla-FG                     1:18.31  
                  36.80     1:18.31 (41.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perez, Frank E            12 Hialeah Storm-FG                1:20.26  
                  38.39     1:20.26 (41.87)                                        
 12 Shover, Kaden             12 PCS-FG                          1:20.62  
                  37.90     1:20.62 (42.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Danyliv, Orest            12 FFSC-FG                         1:21.18  
                  38.02     1:21.18 (43.16)                                        
 14 Kopecki, CJ J             12 Soflo-FG                        1:21.21  
                  39.88     1:21.21 (41.33)                                        
 15 Schulte, Kelly K          12 Piranhas-FG                     1:21.54  
                  37.48     1:21.54 (44.06)                                        
 16 Fraiman, Elad             12 PST-FG                          1:21.64  
                  39.54     1:21.64 (42.10)                                        
 17 Berti, Bruno              12 Soflo-FG                        1:21.81  
                  38.25     1:21.81 (43.56)                                        
 18 Wilhoite, Race *          12 Piranhas-FG                     1:22.11  
                  37.81     1:22.11 (44.30)                                        
 19 Bremer Jr, Austin M       12 Team Fla-FG                     1:22.26  
                  38.75     1:22.26 (43.51)                                        
 20 Hada, Guilherme K         12 Soflo-FG                        1:22.80  
                  40.11     1:22.80 (42.69)                                        
 21 Dodge, Grant D            12 North Palm Beach-FG             1:22.82  
                  39.33     1:22.82 (43.49)                                        
 22 Gibson, Tyler W           12 Soflo-FG                        1:22.97  
                  40.43     1:22.97 (42.54)                                        
 23 Bedard-Khalid, Phillimon  12 MACM-FG                         1:23.56  
                  38.90     1:23.56 (44.66)                                        
 24 Zhang, Noah               12 JDST-FG                         1:24.06  
                  39.77     1:24.06 (44.29)                                        
 25 Kalandiak, Paul           12 Miami Swimming-FG               1:24.45  
                  39.89     1:24.45 (44.56)                                        
 26 Groters, Patrick G        12 DANA-FG                         1:24.54  
                  39.76     1:24.54 (44.78)                                        
 27 Menocal, Matthew J        12 Soflo-FG                        1:25.17  
                  39.74     1:25.17 (45.43)                                        
 28 Johanson, Colin           12 Bad-MR                          1:32.62  
                  41.75     1:32.62 (50.87)                                        
 -- Manrique, Leonardo        12 PST-FG                               DQ  
                  43.87          DQ (51.10)                                        
 -- Picon, Manuel             12 MACM-FG                              NS  
 
Event 61  Girls 13 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG               1:09.87    1:07.96  
                  32.69     1:07.96 (35.27)                                        
  2 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG             1:11.46    1:08.69  
                  32.17     1:08.69 (36.52)                                        
  3 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG          1:11.71    1:10.65  
                  33.11     1:10.65 (37.54)                                        
  4 Mason, Audrey N           13 Soflo-FG             1:12.90    1:12.18  
                  34.30     1:12.18 (37.88)                                        
  5 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG          1:13.80    1:12.93  
                  34.47     1:12.93 (38.46)                                        
  6 Zubero, Elizabeth J       13 Team Fla-FG          1:15.70    1:13.46  
                  34.48     1:13.46 (38.98)                                        
  7 Wozab, Natalya L          13 PST-FG               1:16.27    1:13.96  
                  34.22     1:13.96 (39.74)                                        
  8 Mullen, Marin             13 PCS-FG               1:14.76    1:14.17  
                  35.41     1:14.17 (38.76)                                        
  9 Bedley, Laryssa M         13 DANA-FG              1:15.49    1:15.10  
                  35.76     1:15.10 (39.34)                                        
 10 Harrington, Kelly M       13 Team Fla-FG          1:16.25    1:16.15  
 
Event 61  Girls 13 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG                          1:09.87  
                  33.80     1:09.87 (36.07)                                        
  2 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG                        1:11.46  
                  34.10     1:11.46 (37.36)                                        
  3 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG                     1:11.71  
                  33.85     1:11.71 (37.86)                                        
  4 Mason, Audrey N           13 Soflo-FG                        1:12.90  
                  34.48     1:12.90 (38.42)                                        
  5 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG                     1:13.80  
                  35.08     1:13.80 (38.72)                                        
  6 Mullen, Marin             13 PCS-FG                          1:14.76  
                  35.86     1:14.76 (38.90)                                        
  7 Bedley, Laryssa M         13 DANA-FG                         1:15.49  
                  35.28     1:15.49 (40.21)                                        
  8 Zubero, Elizabeth J       13 Team Fla-FG                     1:15.70  
                  36.19     1:15.70 (39.51)                                        
  9 Harrington, Kelly M       13 Team Fla-FG                     1:16.25  
                  36.43     1:16.25 (39.82)                                        
 10 Wozab, Natalya L          13 PST-FG                          1:16.27  
                  36.20     1:16.27 (40.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Berridge, Scottie S       13 Bad-MR                          1:16.29  
                  35.76     1:16.29 (40.53)                                        
 12 Barreto, Alemy A          13 DANA-FG                         1:17.83  
                  36.59     1:17.83 (41.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Allen, Tremaine T         13 SWIFT-BA                        1:18.75  
                  36.81     1:18.75 (41.94)                                        
 14 Belew, Olivia G           13 North Palm Beach-FG             1:21.53  
                  38.47     1:21.53 (43.06)                                        
 15 Ulrich, Bridget E         13 Bad-MR                          1:22.21  
                  39.16     1:22.21 (43.05)                                        
 16 Kleiner, Frances L        13 Bad-MR                          1:27.27  
                  39.98     1:27.27 (47.29)                                        
 -- Bordieri, Jisella J       13 JDST-FG                              NS  
 -- Peraza, Rachel            13 MACM-FG                              NS  
 
Event 62  Boys 13 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Horrego, Julio A          13 Hialeah Storm-FG     1:06.15    1:04.92  
                  30.93     1:04.92 (33.99)                                        
  2 Encinar, Alexander R      13 SWIFT-BA             1:10.85    1:08.88  
                  32.84     1:08.88 (36.04)                                        
  3 Sanz, Brian D             13 Hialeah Storm-FG     1:10.48    1:09.29  
                  33.37     1:09.29 (35.92)                                        
  4 Ruiz, Daniel              13 Hialeah Storm-FG     1:11.09    1:10.70  
                  33.77     1:10.70 (36.93)                                        
  5 Bastian, Drew E           13 BSC-ZZ               1:11.58    1:11.31  
                  33.44     1:11.31 (37.87)                                        
  6 Lazaroni, Charles W       13 Bad-MR               1:13.35    1:12.16  
                  34.19     1:12.16 (37.97)                                        
  7 Fitzgerald, Jared K       13 SBSC-ZZ              1:13.30    1:12.88  
                  33.90     1:12.88 (38.98)                                        
  8 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG              1:12.00    1:13.51  
                  34.11     1:13.51 (39.40)                                        
  9 Suen, Baldwin             13 UN-12-FG             1:14.00    1:13.56  
                  34.59     1:13.56 (38.97)                                        
 10 Coakley, Kadyn A          13 SBSC-ZZ              1:21.19    1:20.09  
                  37.64     1:20.09 (42.45)                                        
 
Event 62  Boys 13 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Horrego, Julio A          13 Hialeah Storm-FG                1:06.15  
                  31.25     1:06.15 (34.90)                                        
  2 Sanz, Brian D             13 Hialeah Storm-FG                1:10.48  
                  33.82     1:10.48 (36.66)                                        
  3 Encinar, Alexander R      13 SWIFT-BA                        1:10.85  
  4 Ruiz, Daniel              13 Hialeah Storm-FG                1:11.09  
                  34.03     1:11.09 (37.06)                                        
  5 Bastian, Drew E           13 BSC-ZZ                          1:11.58  
                  33.17     1:11.58 (38.41)                                        
  6 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG                         1:12.00  
                  33.49     1:12.00 (38.51)                                        
  7 Fitzgerald, Jared K       13 SBSC-ZZ                         1:13.30  
                  34.78     1:13.30 (38.52)                                        
  8 Lazaroni, Charles W       13 Bad-MR                          1:13.35  
                  34.62     1:13.35 (38.73)                                        
  9 Suen, Baldwin             13 UN-12-FG                        1:14.00  
                  35.07     1:14.00 (38.93)                                        
 10 Coakley, Kadyn A          13 SBSC-ZZ                         1:21.19  
                  38.76     1:21.19 (42.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Monti, Alex E             13 Soflo-FG                             NS  
 
Event 63  Girls 14 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG               1:08.11    1:07.39  
                  32.21     1:07.39 (35.18)                                        
  2 Alexander, Jillian R      14 Soflo-FG             1:12.75    1:11.31  
                  33.76     1:11.31 (37.55)                                        
  3 Perez Hickman, Andrea I   14 Miami Dade-FG        1:12.38    1:11.58  
                  33.40     1:11.58 (38.18)                                        
  4 Vandersluis, Francesca A  14 North Palm Beach-FG  1:14.47    1:11.63  
                  34.42     1:11.63 (37.21)                                        
  5 Kealty, Kelly B           14 Soflo-FG             1:12.31    1:12.05  
                  33.18     1:12.05 (38.87)                                        
  6 Borrelli, Marie           14 DANA-FG              1:13.08    1:12.39  
                  34.51     1:12.39 (37.88)                                        
  7 Vallejo, Andrea I         14 Midtown Weston-FG    1:14.44    1:13.03  
                  34.38     1:13.03 (38.65)                                        
  8 Gerena, Chloe A           14 PST-FG               1:14.17    1:13.95  
                  34.30     1:13.95 (39.65)                                        
  9 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD               1:14.92    1:14.96  
                  35.91     1:14.96 (39.05)                                        
 10 Wakeland, Aliyah B        14 DANA-FG              1:15.24    1:15.50  
                  35.18     1:15.50 (40.32)                                        
 
Event 63  Girls 14 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG                          1:08.11  
                  32.40     1:08.11 (35.71)                                        
  2 Kealty, Kelly B           14 Soflo-FG                        1:12.31  
                  33.95     1:12.31 (38.36)                                        
  3 Perez Hickman, Andrea I   14 Miami Dade-FG                   1:12.38  
                  33.45     1:12.38 (38.93)                                        
  4 Alexander, Jillian R      14 Soflo-FG                        1:12.75  
                  34.38     1:12.75 (38.37)                                        
  5 Borrelli, Marie           14 DANA-FG                         1:13.08  
                  35.64     1:13.08 (37.44)                                        
  6 Gerena, Chloe A           14 PST-FG                          1:14.17  
                  34.51     1:14.17 (39.66)                                        
  7 Vallejo, Andrea I         14 Midtown Weston-FG               1:14.44  
                  35.06     1:14.44 (39.38)                                        
  8 Vandersluis, Francesca A  14 North Palm Beach-FG             1:14.47  
                  34.78     1:14.47 (39.69)                                        
  9 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD                          1:14.92  
                  35.77     1:14.92 (39.15)                                        
 10 Wakeland, Aliyah B        14 DANA-FG                         1:15.24  
                  35.48     1:15.24 (39.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Adkison, Serah V          14 PST-FG                          1:15.33  
                  35.65     1:15.33 (39.68)                                        
 12 Castano, Ashley           14 MACM-FG                         1:15.58  
                  35.74     1:15.58 (39.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hunnewell, Nicole J       14 DRSC-FG                         1:15.71  
                  35.36     1:15.71 (40.35)                                        
 14 Hamlin, Kendall C         14 ASC-MD                          1:15.86  
                  35.79     1:15.86 (40.07)                                        
 15 Lastella, Koral L         14 West Acad-FG                    1:16.91  
                  35.51     1:16.91 (41.40)                                        
 16 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG                          1:17.13  
                  36.29     1:17.13 (40.84)                                        
 17 Sadler, Rebecca T         14 PCS-FG                          1:17.21  
                  36.96     1:17.21 (40.25)                                        
 18 Antonini, Isa A           14 Team Fla-FG                     1:17.37  
                  35.87     1:17.37 (41.50)                                        
 19 Boggs, Ashley N           14 North Palm Beach-FG             1:17.85  
                  36.78     1:17.85 (41.07)                                        
 20 Brumer, Daniela E         14 JDST-FG                         1:18.59  
                  35.99     1:18.59 (42.60)                                        
 21 Jacobsen, Rachel K        14 North Palm Beach-FG             1:19.54  
                  37.17     1:19.54 (42.37)                                        
 22 Early, Taylor M           14 SF-FG                           1:21.36  
                  38.11     1:21.36 (43.25)                                        
 23 Wilson, Jazz A            14 DSC-ZZ                          1:22.14  
                  38.14     1:22.14 (44.00)                                        
 24 Keane, Nicole E           14 Bad-MR                          1:23.19  
                  39.54     1:23.19 (43.65)                                        
 25 Levy, Rachel V            14 PST-FG                          1:23.55  
                  38.72     1:23.55 (44.83)                                        
 26 Chea, Christina-Marie L   14 BSC-ZZ                          1:25.73  
                  40.04     1:25.73 (45.69)                                        
 -- Henderson, Emily R        14 PST-FG                               NS  
 -- Wilkerson, Rebecca M      14 Soflo-FG                             NS  
 -- Lacusky, Sara M           14 Martin County-FG                     NS  
 
Event 64  Boys 14 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marco, Guarente           14 DANA-FG              1:02.84    1:01.78  
                  29.14     1:01.78 (32.64)                                        
  2 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG          1:03.45    1:02.39  
                  29.42     1:02.39 (32.97)                                        
  3 Moses, Zach T             14 SWIFT-BA             1:04.26    1:04.27  
                  29.49     1:04.27 (34.78)                                        
  4 Contich, Hank M           14 UN-14-FG             1:06.92    1:06.53  
                  32.00     1:06.53 (34.53)                                        
  5 Perez, Gabriel            14 DANA-FG              1:06.36    1:07.26  
                  32.02     1:07.26 (35.24)                                        
  6 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG               1:07.25    1:07.43  
                  31.89     1:07.43 (35.54)                                        
  7 Colon, Jordan D           14 Soflo-FG             1:10.16    1:08.60  
                  32.46     1:08.60 (36.14)                                        
  8 Santos, Alejandro         14 NMST-FG              1:10.13    1:09.34  
                  32.97     1:09.34 (36.37)                                        
  9 Juarez, Marco A           14 DRSC-FG              1:10.12    1:09.53  
                  32.60     1:09.53 (36.93)                                        
 10 Garcia, Chris R           14 HAT-FG               1:10.49    1:09.81  
                  33.09     1:09.81 (36.72)                                        
 
Event 64  Boys 14 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marco, Guarente           14 DANA-FG                         1:02.84  
                  29.33     1:02.84 (33.51)                                        
  2 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG                     1:03.45  
                  29.60     1:03.45 (33.85)                                        
  3 Moses, Zach T             14 SWIFT-BA                        1:04.26  
                  29.73     1:04.26 (34.53)                                        
  4 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                         1:06.36  
                  31.52     1:06.36 (34.84)                                        
  5 Contich, Hank M           14 UN-14-FG                        1:06.92  
                  32.06     1:06.92 (34.86)                                        
  6 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG                          1:07.25  
                  31.82     1:07.25 (35.43)                                        
  7 Juarez, Marco A           14 DRSC-FG                         1:10.12  
                  33.03     1:10.12 (37.09)                                        
  8 Santos, Alejandro         14 NMST-FG                         1:10.13  
                  33.26     1:10.13 (36.87)                                        
  9 Colon, Jordan D           14 Soflo-FG                        1:10.16  
                  32.94     1:10.16 (37.22)                                        
 10 Garcia, Chris R           14 HAT-FG                          1:10.49  
                  33.10     1:10.49 (37.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Graff, Ryan O             14 PCS-FG                          1:10.80  
                  33.21     1:10.80 (37.59)                                        
 12 Hediger, Nicholas         14 PCS-FG                          1:11.22  
                  33.32     1:11.22 (37.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bowe, Cedric A            14 SBSC-ZZ                         1:13.27  
 14 Rodriguez, Diego J        14 Soflo-FG                        1:13.41  
                  34.01     1:13.41 (39.40)                                        
 15 Andersen, Peter M         14 Team Fla-FG                     1:13.43  
                  34.44     1:13.43 (38.99)                                        
 16 Maria, Alfred R           14 PST-FG                          1:14.34  
                  34.94     1:14.34 (39.40)                                        
 17 Grant, Sean D             14 PST-FG                          1:17.33  
                  36.55     1:17.33 (40.78)                                        
 
Event 65  Girls 15-16 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Valls, Annie C            15 Miami Swimming-FG    1:06.86    1:06.01  
                  31.03     1:06.01 (34.98)                                        
  2 Figueroa, Kristina A      16 DANA-FG              1:09.89    1:06.56  
                  32.03     1:06.56 (34.53)                                        
  3 Leter, Evita              16 MACM-FG              1:09.07    1:07.32  
                  31.38     1:07.32 (35.94)                                        
  4 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG               1:10.35    1:08.19  
                  33.47     1:08.19 (34.72)                                        
  5 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG    1:10.49    1:09.68  
                  33.02     1:09.68 (36.66)                                        
  6 Small, Deandre K          15 DANA-FG              1:11.33    1:11.53  
                  32.65     1:11.53 (38.88)                                        
  7 Haubold, Michelle         16 Miami Swimming-FG    1:11.59    1:11.66  
                  33.94     1:11.66 (37.72)                                        
  8 Ortiz, Arianna N          15 JDST-FG              1:11.29    1:12.22  
                  33.83     1:12.22 (38.39)                                        
  9 Byrne, Regan M            15 Team Fla-FG          1:12.25    1:12.50  
                  33.76     1:12.50 (38.74)                                        
 10 Vandenberg, Daniella P    15 DANA-FG              1:12.06    1:13.32  
                  34.70     1:13.32 (38.62)                                        
 
Event 65  Girls 15-16 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Valls, Annie C            15 Miami Swimming-FG               1:06.86  
                  31.53     1:06.86 (35.33)                                        
  2 Leter, Evita              16 MACM-FG                         1:09.07  
                  32.93     1:09.07 (36.14)                                        
  3 Figueroa, Kristina A      16 DANA-FG                         1:09.89  
                  33.91     1:09.89 (35.98)                                        
  4 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG                          1:10.35  
                  33.90     1:10.35 (36.45)                                        
  5 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG               1:10.49  
                  33.78     1:10.49 (36.71)                                        
  6 Ortiz, Arianna N          15 JDST-FG                         1:11.29  
                  33.98     1:11.29 (37.31)                                        
  7 Small, Deandre K          15 DANA-FG                         1:11.33  
                  33.45     1:11.33 (37.88)                                        
  8 Haubold, Michelle         16 Miami Swimming-FG               1:11.59  
                  34.12     1:11.59 (37.47)                                        
  9 Vandenberg, Daniella P    15 DANA-FG                         1:12.06  
                  34.33     1:12.06 (37.73)                                        
 10 Byrne, Regan M            15 Team Fla-FG                     1:12.25  
                  33.47     1:12.25 (38.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vandersluis, Hannah N     16 North Palm Beach-FG             1:13.52  
                  34.24     1:13.52 (39.28)                                        
 12 Schmidinger, Taylor R     15 AK Sharks-FG                    1:13.75  
                  34.76     1:13.75 (38.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Fiorenzi, Mia J           15 Soflo-FG                        1:13.86  
                  34.93     1:13.86 (38.93)                                        
 14 Oliva, Sophia M           15 PST-FG                          1:13.88  
                  35.51     1:13.88 (38.37)                                        
 15 Greulach, Veronica A      16 Team Fla-FG                     1:14.29  
                  35.20     1:14.29 (39.09)                                        
 16 Costan, Jessi D           16 Wellington Wahoo-FG             1:14.64  
                  35.11     1:14.64 (39.53)                                        
 17 Schulte, Julia L          15 Piranhas-FG                     1:15.19  
                  35.78     1:15.19 (39.41)                                        
 18 Araque, Janet             15 MACM-FG                         1:15.38  
                  35.49     1:15.38 (39.89)                                        
 19 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG                         1:15.70  
                  35.72     1:15.70 (39.98)                                        
 20 Ryder, Elizabeth          16 UN-18-FG                        1:15.98  
                  36.66     1:15.98 (39.32)                                        
 21 Eckhardt, Annie O         15 ASC-MD                          1:16.17  
                  36.07     1:16.17 (40.10)                                        
 22 Deem, Emily P             15 Wellington Wahoo-FG             1:16.30  
                  36.23     1:16.30 (40.07)                                        
 23 Rolle, Riquel E           16 DSC-ZZ                          1:16.37  
                  36.58     1:16.37 (39.79)                                        
 24 Brown, Peyton M           15 North Palm Beach-FG             1:16.51  
                  36.33     1:16.51 (40.18)                                        
 25 Simpson, Khamai L         16 AK Sharks-FG                    1:16.73  
                  36.70     1:16.73 (40.03)                                        
 26 Smigielski, Jessica M     16 Team Fla-FG                     1:16.87  
                  36.19     1:16.87 (40.68)                                        
 27 Fedotov, Sophie           16 NMST-FG                         1:16.91  
                  35.70     1:16.91 (41.21)                                        
 28 Langsett, Shanese A       16 Team Fla-FG                     1:16.97  
                  36.03     1:16.97 (40.94)                                        
 29 Carey, Alaena D           15 SBSC-ZZ                         1:17.38  
                  36.41     1:17.38 (40.97)                                        
 30 Sanchez, Mashlie          15 Asc-Fg-FG                       1:17.42  
                  36.71     1:17.42 (40.71)                                        
 31 Voelkel, Selina           15 Soflo-FG                        1:17.49  
                  35.99     1:17.49 (41.50)                                        
 32 Portela, Victoria M       16 West Acad-FG                    1:17.69  
                  35.82     1:17.69 (41.87)                                        
 33 Hernandez, Katherine      15 MACM-FG                         1:19.50  
                  37.26     1:19.50 (42.24)                                        
 34 Newcomb, Kaleigh M        15 AK Sharks-FG                    1:19.93  
                  37.49     1:19.93 (42.44)                                        
 35 Abad, Allison N           16 PST-FG                          1:20.85  
                  37.43     1:20.85 (43.42)                                        
 -- Bromfield, Lauren A       16 FFSC-FG                              NS  
 -- Amoah, Delali E           15 PST-FG                               NS  
 -- Greene, Gabrielle S       15 BSC-ZZ                               NS  
 -- Dumas, Brianna J          16 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 66  Boys 15-16 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                57.87      57.80  
                  27.52       57.80 (30.28)                                        
  2 Olano, Santi S            16 RWY-FG               1:01.55      59.50  
                  28.17       59.50 (31.33)                                        
  3 Spas, Daniel G            16 HAT-FG               1:01.27      59.93  
                  28.61       59.93 (31.32)                                        
  4 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG          1:01.79    1:00.84  
                  28.85     1:00.84 (31.99)                                        
  5 Vergona, Steven G         16 Team Fla-FG          1:02.26    1:00.85  
                  28.50     1:00.85 (32.35)                                        
  6 Gravel, Jerry D           16 CMA-ME               1:01.87    1:01.37  
                  29.13     1:01.37 (32.24)                                        
  7 Soto, Anthony             16 Miami Swimming-FG    1:03.76    1:01.67  
                  28.53     1:01.67 (33.14)                                        
  8 Rodriguez, Cheyenne       16 Team Fla-FG          1:02.31    1:02.69  
                  29.22     1:02.69 (33.47)                                        
  9 Hunt, Liam W              16 AK Sharks-FG         1:04.51    1:03.19  
                  29.66     1:03.19 (33.53)                                        
 -- Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG          1:03.30         DQ  
      Downward butterfly kick
                  29.83          DQ (33.07)                                        
 
Event 66  Boys 15-16 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                           57.87  
                  27.29       57.87 (30.58)                                        
  2 Spas, Daniel G            16 HAT-FG                          1:01.27  
                  28.77     1:01.27 (32.50)                                        
  3 Olano, Santi S            16 RWY-FG                          1:01.55  
                  29.87     1:01.55 (31.68)                                        
  4 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG                     1:01.79  
                  29.26     1:01.79 (32.53)                                        
  5 Gravel, Jerry D           16 CMA-ME                          1:01.87  
                  28.14     1:01.87 (33.73)                                        
  6 Vergona, Steven G         16 Team Fla-FG                     1:02.26  
                  29.10     1:02.26 (33.16)                                        
  7 Rodriguez, Cheyenne       16 Team Fla-FG                     1:02.31  
                  29.45     1:02.31 (32.86)                                        
  8 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG                     1:03.30  
                  30.12     1:03.30 (33.18)                                        
  9 Soto, Anthony             16 Miami Swimming-FG               1:03.76  
                  29.75     1:03.76 (34.01)                                        
 10 Hunt, Liam W              16 AK Sharks-FG                    1:04.51  
                  30.93     1:04.51 (33.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Taylor, Tre D             15 SBSC-ZZ                         1:04.95  
                  30.03     1:04.95 (34.92)                                        
 12 Junghahn, Nicolas A       16 Team Fla-FG                     1:05.33  
                  30.53     1:05.33 (34.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sarmiento, Esteban A      15 JDST-FG                         1:05.50  
                  30.89     1:05.50 (34.61)                                        
 14 Merrill, Richie K         16 Team Fla-FG                     1:05.62  
                  30.95     1:05.62 (34.67)                                        
 15 Santiesteban, Luis J      16 RWY-FG                          1:05.79  
                  31.43     1:05.79 (34.36)                                        
 16 Evenson, Alex C           16 PCS-FG                          1:06.27  
                  31.17     1:06.27 (35.10)                                        
 17 Kuzjomkin, Anton          16 DANA-FG                         1:06.35  
                  31.16     1:06.35 (35.19)                                        
 18 Yakymiw, Matthew          16 DANA-FG                         1:07.21  
                  31.03     1:07.21 (36.18)                                        
 19 Boudani, Danny I          15 AK Sharks-FG                    1:07.57  
                  32.44     1:07.57 (35.13)                                        
 20 Cabrera, Lorenzo          16 PST-FG                          1:07.76  
                  32.45     1:07.76 (35.31)                                        
 20 Mila, Matthew J           15 Soflo-FG                        1:07.76  
                  31.77     1:07.76 (35.99)                                        
 22 Nothard, Digby G          16 HAT-FG                          1:07.92  
                  32.20     1:07.92 (35.72)                                        
 23 Bricio, Felipe S          16 Team Fla-FG                     1:08.17  
                  32.36     1:08.17 (35.81)                                        
 24 Alvarez, David A          15 MACM-FG                         1:08.60  
                  32.66     1:08.60 (35.94)                                        
 25 Wilson, Kevin A           15 PST-FG                          1:09.08  
                  32.25     1:09.08 (36.83)                                        
 26 Rigby, Steven B           16 ASC-MD                          1:09.11  
                  32.68     1:09.11 (36.43)                                        
 27 Cantu, David              15 DANA-FG                         1:09.24  
                  33.00     1:09.24 (36.24)                                        
 28 Lantin, Matt D            15 Bad-MR                          1:09.28  
                  33.20     1:09.28 (36.08)                                        
 29 Irving, Kyle              16 North Palm Beach-FG             1:09.42  
                  32.10     1:09.42 (37.32)                                        
 30 Sato, Katana              15 DANA-FG                         1:09.53  
                  32.72     1:09.53 (36.81)                                        
 31 Deveaux, Brandon L        15 BSC-ZZ                          1:09.70  
                  32.44     1:09.70 (37.26)                                        
 32 Baptista, Alejandro E     15 Miami Swimming-FG               1:09.72  
                  32.81     1:09.72 (36.91)                                        
 33 Capote, Roger A           16 Soflo-FG                        1:10.16  
                  33.37     1:10.16 (36.79)                                        
 34 Vega, Patrick J           15 Asc-Fg-FG                       1:10.57  
                  34.30     1:10.57 (36.27)                                        
 35 Clark, Scott M            16 HAT-FG                          1:10.80  
                  33.40     1:10.80 (37.40)                                        
 36 Cutter, Joshua C          15 Soflo-FG                        1:10.88  
                  32.76     1:10.88 (38.12)                                        
 37 Suen, Bowie               15 UN-12-FG                        1:11.15  
                  33.72     1:11.15 (37.43)                                        
 38 Kereszy, Istvan           16 PCS-FG                          1:11.34  
                  34.31     1:11.34 (37.03)                                        
 39 Reiser, Austin M          15 Team Fla-FG                     1:11.62  
                  33.64     1:11.62 (37.98)                                        
 40 Valido, Austin A          15 AK Sharks-FG                    1:12.06  
                  33.91     1:12.06 (38.15)                                        
 -- Stankovic, Steven D       15 Sea Dragons-FG                       DQ  
                  31.96          DQ (36.46)                                        
 -- Franco, Justin H          16 MACM-FG                              NS  
 -- Norcini, Marcelo          15 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Evdokimov, Alex           15 Soflo-FG                             NS  
 
Event 67  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Atkinson, Alia S          22 Soflo-FG             1:03.77    1:00.68  
                  28.47     1:00.68 (32.21)                                        
  2 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG          1:08.50    1:04.62  
                  30.98     1:04.62 (33.64)                                        
  3 Liivand, Merle            20 DANA-FG              1:09.48    1:08.29  
                  32.25     1:08.29 (36.04)                                        
  4 Couillard, Samantha A     17 CMA-ME               1:09.60    1:08.98  
                  32.45     1:08.98 (36.53)                                        
  5 Garcia, Gaby              17 Miami Swimming-FG    1:10.05    1:10.38  
                  33.55     1:10.38 (36.83)                                        
  6 Aycart, Vanessa           17 DRSC-FG              1:10.14    1:10.54  
                  33.14     1:10.54 (37.40)                                        
  7 LeGro, Kristen N          21 UN-07-FG             1:11.00    1:11.20  
                  33.45     1:11.20 (37.75)                                        
  8 McKeon, Mallory G         17 PCS-FG               1:12.67    1:11.36  
                  34.11     1:11.36 (37.25)                                        
  9 Bouthillier, Chantal      17 HAT-FG               1:13.04    1:11.57  
                  33.41     1:11.57 (38.16)                                        
 10 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG          1:12.41    1:12.30  
                  34.13     1:12.30 (38.17)                                        
 
Event 67  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Atkinson, Alia S          22 Soflo-FG                        1:03.77  
                  29.80     1:03.77 (33.97)                                        
  2 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG                     1:08.50  
                  33.45     1:08.50 (35.05)                                        
  3 Liivand, Merle            20 DANA-FG                         1:09.48  
                  33.19     1:09.48 (36.29)                                        
  4 Couillard, Samantha A     17 CMA-ME                          1:09.60  
                  33.22     1:09.60 (36.38)                                        
  5 Garcia, Gaby              17 Miami Swimming-FG               1:10.05  
                  33.79     1:10.05 (36.26)                                        
  6 Aycart, Vanessa           17 DRSC-FG                         1:10.14  
                  33.40     1:10.14 (36.74)                                        
  7 LeGro, Kristen N          21 UN-07-FG                        1:11.00  
                  32.90     1:11.00 (38.10)                                        
  8 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG                     1:12.41  
                  34.43     1:12.41 (37.98)                                        
  9 McKeon, Mallory G         17 PCS-FG                          1:12.67  
                  34.02     1:12.67 (38.65)                                        
 10 Bouthillier, Chantal      17 HAT-FG                          1:13.04  
                  34.37     1:13.04 (38.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pineyrua, Agustina        20 RWY-FG                          1:13.84  
                  35.10     1:13.84 (38.74)                                        
 12 Ricote, Gala              17 Miami Swimming-FG               1:14.50  
                  35.04     1:14.50 (39.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 DeRogatis, Rebecca S      17 Team Fla-FG                     1:14.65  
                  34.93     1:14.65 (39.72)                                        
 14 Gargum, Nadia E           21 UN-07-FG                        1:14.89  
                  34.74     1:14.89 (40.15)                                        
 15 Fassler, Erika L          18 Team Fla-FG                     1:15.14  
                  35.60     1:15.14 (39.54)                                        
 16 Saunders, Je'Nae K        17 BSC-ZZ                          1:15.50  
                  35.84     1:15.50 (39.66)                                        
 17 Smith, Kellye A           19 UN-07-FG                        1:16.19  
                  35.87     1:16.19 (40.32)                                        
 18 Michalowitz, Mikaela      17 PST-FG                          1:16.82  
                  36.39     1:16.82 (40.43)                                        
 19 Johnson, Morgan E         17 AK Sharks-FG                    1:19.32  
                  37.46     1:19.32 (41.86)                                        
 20 Fistel, Alexa L           17 AK Sharks-FG                    1:20.00  
                  38.40     1:20.00 (41.60)                                        
 21 Park, Sierra F            14 JDST-FG                         1:20.64  
                  38.67     1:20.64 (41.97)                                        
 22 Sauer, Lindsey N          14 Soflo-FG                        1:22.08  
                  38.98     1:22.08 (43.10)                                        
 
Event 68  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lima, Felipe              26 UN-12-FG               59.17      54.62  
                  25.46       54.62 (29.16)                                        
  2 Tashkandi, Loai A         20 Soflo-FG             1:00.14      56.93  
                  26.73       56.93 (30.20)                                        
  3 Prono, Genaro M           22 DANA-FG                58.60      57.03  
                  26.45       57.03 (30.58)                                        
  4 Welch, Corey l            27 HAFL-FG                57.70      57.21  
                  26.77       57.21 (30.44)                                        
  5 Silva, Evandro            20 UN-12-FG               58.56      57.57  
                  27.27       57.57 (30.30)                                        
  6 Rokita, Michal            18 PCS-FG                 59.58      58.22  
                  27.05       58.22 (31.17)                                        
  7 Rojas, Marc A             17 Soflo-FG             1:00.10      58.96  
                  28.07       58.96 (30.89)                                        
  8 Kertesz, Kristof          17 Team Fla-FG          1:00.24      59.73  
                  28.29       59.73 (31.44)                                        
  9 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG         1:00.43    1:00.12  
                  28.41     1:00.12 (31.71)                                        
 10 Badnoczki, Csongor        19 DANA-FG                59.80    1:00.47  
                  27.96     1:00.47 (32.51)                                        
 
Event 68  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Welch, Corey l            27 HAFL-FG                           57.70  
                  27.56       57.70 (30.14)                                        
  2 Silva, Evandro            20 UN-12-FG                          58.56  
                  28.35       58.56 (30.21)                                        
  3 Prono, Genaro M           22 DANA-FG                           58.60  
                  27.68       58.60 (30.92)                                        
  4 Lima, Felipe              26 UN-12-FG                          59.17  
                  28.18       59.17 (30.99)                                        
  5 Rokita, Michal            18 PCS-FG                            59.58  
                  28.25       59.58 (31.33)                                        
  6 Badnoczki, Csongor        19 DANA-FG                           59.80  
                  28.26       59.80 (31.54)                                        
  7 Rojas, Marc A             17 Soflo-FG                        1:00.10  
                  28.27     1:00.10 (31.83)                                        
  8 Tashkandi, Loai A         20 Soflo-FG                        1:00.14  
                  28.05     1:00.14 (32.09)                                        
  9 Kertesz, Kristof          17 Team Fla-FG                     1:00.24  
                  28.63     1:00.24 (31.61)                                        
 10 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG                    1:00.43  
                  28.58     1:00.43 (31.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sipowski, Kameron M       18 JDST-FG                         1:00.97  
                  28.75     1:00.97 (32.22)                                        
 12 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG                     1:01.16  
                  28.21     1:01.16 (32.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Fierro Joyce, Billy       17 WEST-MR                         1:01.57  
                  28.92     1:01.57 (32.65)                                        
 14 Edwards, Raymond          20 DANA-FG                         1:01.59  
                  28.85     1:01.59 (32.74)                                        
 15 Asseraf, Joshua           17 Team Fla-FG                     1:02.06  
                  29.24     1:02.06 (32.82)                                        
 16 Barbera, Anthony          17 Miami Swimming-FG               1:02.70  
                  29.21     1:02.70 (33.49)                                        
 17 Zebib, Kamal V            17 DANA-FG                         1:02.82  
                  29.66     1:02.82 (33.16)                                        
 18 Arnaud, Brian S           18 Soflo-FG                        1:04.02  
                  30.18     1:04.02 (33.84)                                        
 19 Cloutier, Marcus T        17 CMA-ME                          1:04.72  
                  30.43     1:04.72 (34.29)                                        
 20 Coleman, Austin R         18 UN-07-FG                        1:04.86  
                  29.70     1:04.86 (35.16)                                        
 21 Serra, Jose l             17 DANA-FG                         1:05.02  
                  31.13     1:05.02 (33.89)                                        
 22 Crispo, Michael           17 DANA-FG                         1:06.55  
                  31.44     1:06.55 (35.11)                                        
 22 Yakymiw, Joseph           18 DANA-FG                         1:06.55  
                  31.14     1:06.55 (35.41)                                        
 24 Marsolek, Dylan J         18 PST-FG                          1:07.03  
                  32.41     1:07.03 (34.62)                                        
 25 Dwire, Chris S            17 Wellington Wahoo-FG             1:07.26  
                  31.54     1:07.26 (35.72)                                        
 26 Fons, Max L               18 PST-FG                          1:07.45  
                  32.60     1:07.45 (34.85)                                        
 27 Martinez, Armando         17 BMHG-FG                         1:08.11  
                  31.57     1:08.11 (36.54)                                        
 28 Maguire, Derek M          17 Soflo-FG                        1:09.09  
                  31.48     1:09.09 (37.61)                                        
 29 Bruney, Camron K          17 BSC-ZZ                          1:10.56  
                  32.76     1:10.56 (37.80)                                        
 30 Timana, River Z           17 Hialeah Storm-FG                1:10.67  
                  33.12     1:10.67 (37.55)                                        
 31 Chea, Aaron P             17 BSC-ZZ                          1:11.82  
                  33.01     1:11.82 (38.81)                                        
 32 Henderson, Ryan Z         17 PST-FG                          1:11.89  
                  33.49     1:11.89 (38.40)                                        
 33 Cortes, Noah A            17 North Palm Beach-FG             1:12.31  
                  33.71     1:12.31 (38.60)                                        
 34 McCarroll, Toby N         17 DSC-ZZ                          1:12.47  
                  33.02     1:12.47 (39.45)                                        
 -- Andara, Leopoldo J        25 DANA-FG                              NS  
 -- Morley, Laron K           17 DSC-ZZ                               NS  
 -- Cadogan, Kevin            22 DANA-FG                              NS  
 -- Cawley, Jack R            17 PCS-FG                               NS  
 -- Bibbee, Aaron O           17 West Acad-FG                         NS  
 -- Warner, Shawn M           17 Saint Andrew's-FG                    NS  
 
Event 69  Girls 9 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG  1:20.34    1:19.31  
                  36.53     1:19.31 (42.78)                                        
  2 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG     1:21.95    1:23.35  
                  37.64     1:23.35 (45.71)                                        
  3 Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG          1:22.43    1:26.80  
                  38.88     1:26.80 (47.92)                                        
  4 Ruiz, Jocelyn              9 BMHG-FG              1:30.44    1:27.47  
                  39.27     1:27.47 (48.20)                                        
  5 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG             1:29.39    1:28.95  
                  42.24     1:28.95 (46.71)                                        
  6 Burke, Lily J              8 Martin County-FG     1:32.38    1:30.25  
                  39.76     1:30.25 (50.49)                                        
  7 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG             1:29.44    1:34.52  
                  41.89     1:34.52 (52.63)                                        
  8 Showers, Sophie            9 Bad-MR               1:34.46    1:35.39  
                  43.79     1:35.39 (51.60)                                        
 
Event 69  Girls 9 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG             1:20.34  
                  37.92     1:20.34 (42.42)                                        
  2 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG                1:21.95  
                  36.42     1:21.95 (45.53)                                        
  3 Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG                     1:22.43  
                  37.53     1:22.43 (44.90)                                        
  4 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG                        1:29.39  
                  41.45     1:29.39 (47.94)                                        
  5 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG                        1:29.44  
                  39.58     1:29.44 (49.86)                                        
  6 Ruiz, Jocelyn              9 BMHG-FG                         1:30.44  
                  39.28     1:30.44 (51.16)                                        
  7 Burke, Lily J              8 Martin County-FG                1:32.38  
                  39.25     1:32.38 (53.13)                                        
  8 Showers, Sophie            9 Bad-MR                          1:34.46  
                  44.01     1:34.46 (50.45)                                        
 -- Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR                               NS  
 
Event 70  Boys 9 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG             1:14.71    1:14.09  
                  35.78     1:14.09 (38.31)                                        
  2 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR              1:17.18    1:14.80  
                  35.44     1:14.80 (39.36)                                        
  3 Montana, David F           9 MACM-FG              1:21.50    1:20.67  
                  36.79     1:20.67 (43.88)                                        
  4 Rodriguez, Bryan           9 BMHG-FG              1:30.02    1:26.91  
                  40.91     1:26.91 (46.00)                                        
  5 Torres, Chris J            9 WEST-MR              1:27.55    1:27.96  
                  40.44     1:27.96 (47.52)                                        
  6 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG             1:28.29    1:29.01  
                  41.37     1:29.01 (47.64)                                        
  7 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR              1:26.41    1:30.09  
                  38.86     1:30.09 (51.23)                                        
  8 Escobar, Daniel A          9 PST-FG               1:30.65    1:33.46  
                  39.63     1:33.46 (53.83)                                        
 -- Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG             1:18.36         DQ  
                  37.26          DQ (46.76)                                        
 -- Montero, Nestor E          9 UN-13-FG             1:28.91         DQ  
                  38.19          DQ (49.58)                                        
 
Event 70  Boys 9 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG                        1:14.71  
                  35.65     1:14.71 (39.06)                                        
  2 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR                         1:17.18  
                  36.15     1:17.18 (41.03)                                        
  3 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG                        1:18.36  
                  36.31     1:18.36 (42.05)                                        
  4 Montana, David F           9 MACM-FG                         1:21.50  
                  37.80     1:21.50 (43.70)                                        
  5 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR                         1:26.41  
                  37.95     1:26.41 (48.46)                                        
  6 Torres, Chris J            9 WEST-MR                         1:27.55  
                  40.58     1:27.55 (46.97)                                        
  7 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG                        1:28.29  
                  40.76     1:28.29 (47.53)                                        
  8 Montero, Nestor E          9 UN-13-FG                        1:28.91  
                  40.66     1:28.91 (48.25)                                        
  9 Rodriguez, Bryan           9 BMHG-FG                         1:30.02  
                  41.11     1:30.02 (48.91)                                        
 10 Escobar, Daniel A          9 PST-FG                          1:30.65  
                  40.36     1:30.65 (50.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Picon, Neil                9 MACM-FG                              NS  
 -- Rey, Jordi                 9 BMHG-FG                              NS  
 
Event 71  Girls 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG          1:08.28    1:08.41  
                  31.42     1:08.41 (36.99)                                        
  2 Talamo, Juliana           10 RWY-FG               1:16.01    1:12.47  
                  34.06     1:12.47 (38.41)                                        
  3 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR              1:17.56    1:12.71  
                  33.22     1:12.71 (39.49)                                        
  4 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG               1:17.56    1:13.45  
                  34.34     1:13.45 (39.11)                                        
  5 Abril, Sarah              10 MACM-FG              1:16.14    1:15.51  
                  33.62     1:15.51 (41.89)                                        
  6 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR              1:13.72    1:16.19  
                  34.22     1:16.19 (41.97)                                        
  7 Nardoni, Agustina G       10 Hialeah Storm-FG     1:16.41    1:17.09  
                  34.51     1:17.09 (42.58)                                        
  8 Miklos, Eva M             10 JDST-FG              1:18.24    1:17.91  
                  36.06     1:17.91 (41.85)                                        
  9 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG     1:17.37    1:21.06  
                  37.02     1:21.06 (44.04)                                        
 10 Douglass, Kate C          10 WEST-MR              1:20.72    1:21.96  
                  36.55     1:21.96 (45.41)                                        
 
Event 71  Girls 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG                     1:08.28  
                  31.08     1:08.28 (37.20)                                        
  2 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR                         1:13.72  
                  34.11     1:13.72 (39.61)                                        
  3 Talamo, Juliana           10 RWY-FG                          1:16.01  
                  35.41     1:16.01 (40.60)                                        
  4 Abril, Sarah              10 MACM-FG                         1:16.14  
                  33.91     1:16.14 (42.23)                                        
  5 Nardoni, Agustina G       10 Hialeah Storm-FG                1:16.41  
                  35.17     1:16.41 (41.24)                                        
  6 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG                1:17.37  
                  35.28     1:17.37 (42.09)                                        
  7 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG                          1:17.56  
                  37.01     1:17.56 (40.55)                                        
  7 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR                         1:17.56  
                  34.54     1:17.56 (43.02)                                        
  9 Miklos, Eva M             10 JDST-FG                         1:18.24  
                  37.25     1:18.24 (40.99)                                        
 10 Douglass, Kate C          10 WEST-MR                         1:20.72  
                  37.36     1:20.72 (43.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kennedy, Jodi             10 SF-FG                           1:22.04  
                  36.56     1:22.04 (45.48)                                        
 12 Contich, Rachel C         10 PCS-FG                          1:22.31  
                  36.00     1:22.31 (46.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Delgado, Dahlia A         10 JDST-FG                         1:24.41  
                  40.16     1:24.41 (44.25)                                        
 14 Rivera-Cintron, Daniela   10 Sea Dragons-FG                  1:24.71  
                  38.97     1:24.71 (45.74)                                        
 15 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG                  1:24.81  
                  37.13     1:24.81 (47.68)                                        
 16 Fejzuli, Dorian M         10 Martin County-FG                1:26.10  
                  40.44     1:26.10 (45.66)                                        
 17 Fernandez, Gabriela I     10 Hialeah Storm-FG                1:26.36  
                  37.93     1:26.36 (48.43)                                        
 18 Crespo, Alexandra M       10 Soflo-FG                        1:26.46  
                  38.69     1:26.46 (47.77)                                        
 19 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG             1:26.80  
                  41.24     1:26.80 (45.56)                                        
 20 Panitz, Josephine         10 Bad-MR                          1:27.48  
                  41.52     1:27.48 (45.96)                                        
 21 Ayres, Madeline F         10 North Palm Beach-FG             1:27.58  
                  42.24     1:27.58 (45.34)                                        
 22 Ballestas, Emma           10 MACM-FG                         1:27.79  
                  40.34     1:27.79 (47.45)                                        
 23 Tumolo, Violeta A         10 Team Fla-FG                     1:28.17  
                  39.96     1:28.17 (48.21)                                        
 24 Parry, Alexa R            10 WEST-MR                         1:28.42  
                  41.08     1:28.42 (47.34)                                        
 25 Cozad, Ashley L           10 Wellington Wahoo-FG             1:28.64  
                  41.33     1:28.64 (47.31)                                        
 26 Phillips, Mary Reagan R   10 Wellington Wahoo-FG             1:28.88  
                  40.86     1:28.88 (48.02)                                        
 27 Bruk, Johanna E           10 JDST-FG                         1:30.14  
                  40.61     1:30.14 (49.53)                                        
 28 Lichtig, Madison J        10 North Palm Beach-FG             1:32.37  
                  41.77     1:32.37 (50.60)                                        
 29 Garces, Frankie           10 WEST-MR                         1:32.71  
                  39.05     1:32.71 (53.66)                                        
 30 Stamp, Virginia A         10 BSC-ZZ                          1:35.23  
                  43.30     1:35.23 (51.93)                                        
 31 Secrest, Jennifer L       10 North Palm Beach-FG             1:36.59  
                  43.69     1:36.59 (52.90)                                        
 32 Pinder, Amber M           10 BSC-ZZ                          1:37.01  
                  41.23     1:37.01 (55.78)                                        
 33 Major, Alaunte B          10 BSC-ZZ                          1:37.58  
                  43.68     1:37.58 (53.90)                                        
 34 Johanson, Sophie L        10 Bad-MR                          1:45.75  
                  48.64     1:45.75 (57.11)                                        
 
Event 72  Boys 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR              1:12.10    1:11.75  
                  33.13     1:11.75 (38.62)                                        
  2 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR             1:13.95    1:12.45  
                  32.30     1:12.45 (40.15)                                        
  3 Torres, Nick              10 WEST-MR              1:13.28    1:14.02  
                  34.38     1:14.02 (39.64)                                        
  4 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG              1:17.44    1:15.04  
                  36.13     1:15.04 (38.91)                                        
  5 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG       1:19.12    1:15.15  
                  35.87     1:15.15 (39.28)                                        
  6 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG          1:13.57    1:15.32  
                  34.57     1:15.32 (40.75)                                        
  7 Fernandez, Michael I      10 Hialeah Storm-FG     1:19.53    1:16.41  
                  34.69     1:16.41 (41.72)                                        
  8 Torres, John              10 MACM-FG              1:17.77    1:17.18  
                  34.40     1:17.18 (42.78)                                        
  9 Gibson, Samuel A          10 BSC-ZZ               1:19.95    1:17.92  
                  36.56     1:17.92 (41.36)                                        
 10 Banciella, Reid A         10 Miami Swimming-FG    1:19.30    1:25.71  
                  37.07     1:25.71 (48.64)                                        
 
Event 72  Boys 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR                         1:12.10  
                  33.11     1:12.10 (38.99)                                        
  2 Torres, Nick              10 WEST-MR                         1:13.28  
                  35.68     1:13.28 (37.60)                                        
  3 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG                     1:13.57  
                  34.68     1:13.57 (38.89)                                        
  4 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR                        1:13.95  
                  35.14     1:13.95 (38.81)                                        
  5 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG                         1:17.44  
                  35.64     1:17.44 (41.80)                                        
  6 Torres, John              10 MACM-FG                         1:17.77  
                  35.09     1:17.77 (42.68)                                        
  7 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG                  1:19.12  
                  36.78     1:19.12 (42.34)                                        
  8 Banciella, Reid A         10 Miami Swimming-FG               1:19.30  
                  35.86     1:19.30 (43.44)                                        
  9 Fernandez, Michael I      10 Hialeah Storm-FG                1:19.53  
                  36.22     1:19.53 (43.31)                                        
 10 Gibson, Samuel A          10 BSC-ZZ                          1:19.95  
                  39.52     1:19.95 (40.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA                        1:21.01  
                  38.16     1:21.01 (42.85)                                        
 12 Chaves, Francisco         10 MBS-FG                          1:21.20  
                  37.82     1:21.20 (43.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rosenberg, Jason P        10 Midtown Weston-FG               1:22.94  
                  37.29     1:22.94 (45.65)                                        
 14 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG               1:23.03  
                  37.32     1:23.03 (45.71)                                        
 15 Seton, James              10 North Palm Beach-FG             1:23.35  
                  37.39     1:23.35 (45.96)                                        
 16 Moran, Brandon            10 Soflo-FG                        1:23.76  
                  39.39     1:23.76 (44.37)                                        
 17 Llamas, Orlando E         10 Miami Dade-FG                   1:24.22  
                  39.66     1:24.22 (44.56)                                        
 18 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG                     1:25.60  
 19 Walters, Sam J            10 Soflo-FG                        1:25.79  
                  40.12     1:25.79 (45.67)                                        
 20 Bastian, Izaak Z          10 BSC-ZZ                          1:26.06  
                  41.11     1:26.06 (44.95)                                        
 21 Montejo, Orlando R        10 Miami Swimming-FG               1:26.43  
                  37.66     1:26.43 (48.77)                                        
 22 Vives, Eric A             10 MACM-FG                         1:27.15  
                  38.02     1:27.15 (49.13)                                        
 23 Amor, Matthew             10 Miami Dade-FG                   1:27.77  
                  37.36     1:27.77 (50.41)                                        
 24 Smith, Gavin C            10 North Palm Beach-FG             1:29.04  
                  40.20     1:29.04 (48.84)                                        
 25 Baucells, Rogelio         10 FFSC-FG                         1:29.21  
                  38.78     1:29.21 (50.43)                                        
 26 Irwin, Justin D           10 Soflo-FG                        1:30.52  
                  41.42     1:30.52 (49.10)                                        
 27 Romano, Michael J         10 WEST-MR                         1:42.41  
                  47.08     1:42.41 (55.33)                                        
 -- Golovin, Samuel J         10 WEST-MR                              NS  
 
Event 73  Girls 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nava, Jessica L           11 PCS-FG               1:06.53    1:01.05  
                  28.67     1:01.05 (32.38)                                        
  2 Mancilla, Alicia M        11 Miami Dade-FG        1:07.50    1:01.71  
                  29.82     1:01.71 (31.89)                                        
  3 Ross, Racine E            11 MBS-FG               1:08.66    1:07.42  
                  31.03     1:07.42 (36.39)                                        
  4 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG              1:10.89    1:09.63  
                  32.32     1:09.63 (37.31)                                        
  4 Cooper, Catharine A       11 Soflo-FG             1:11.73    1:09.63  
                  33.67     1:09.63 (35.96)                                        
  6 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG          1:11.01    1:10.12  
                  32.48     1:10.12 (37.64)                                        
  7 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG             1:12.72    1:10.39  
                  32.39     1:10.39 (38.00)                                        
  8 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG          1:09.21    1:10.51  
                  32.87     1:10.51 (37.64)                                        
  9 Kleimann, Maria P         11 RWY-FG               1:12.97    1:12.40  
                  34.09     1:12.40 (38.31)                                        
 10 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG          1:13.85    1:14.13  
                  34.27     1:14.13 (39.86)                                        
 
Event 73  Girls 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nava, Jessica L           11 PCS-FG                          1:06.53  
                  30.42     1:06.53 (36.11)                                        
  2 Mancilla, Alicia M        11 Miami Dade-FG                   1:07.50  
                  31.27     1:07.50 (36.23)                                        
  3 Ross, Racine E            11 MBS-FG                          1:08.66  
                  31.50     1:08.66 (37.16)                                        
  4 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG                     1:09.21  
                  31.60     1:09.21 (37.61)                                        
  5 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG                         1:10.89  
                  32.97     1:10.89 (37.92)                                        
  6 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG                     1:11.01  
                  33.57     1:11.01 (37.44)                                        
  7 Cooper, Catharine A       11 Soflo-FG                        1:11.73  
                  32.35     1:11.73 (39.38)                                        
  8 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG                        1:12.72  
                  33.50     1:12.72 (39.22)                                        
  9 Kleimann, Maria P         11 RWY-FG                          1:12.97  
                  34.72     1:12.97 (38.25)                                        
 10 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG                     1:13.85  
                  34.47     1:13.85 (39.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perez, Delanie            11 Soflo-FG                        1:14.72  
                  34.40     1:14.72 (40.32)                                        
 12 Crouse, Ashley E          11 PCS-FG                          1:15.17  
                  33.40     1:15.17 (41.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Baldari, Alessandra T     11 North Palm Beach-FG             1:15.30  
                  35.20     1:15.30 (40.10)                                        
 14 Rubin, Acadia C           11 North Palm Beach-FG             1:16.31  
                  35.72     1:16.31 (40.59)                                        
 15 Bucaro, Sarah M           11 Soflo-FG                        1:17.95  
                  35.85     1:17.95 (42.10)                                        
 16 Showers, Amelia R         11 Bad-MR                          1:19.35  
                  36.65     1:19.35 (42.70)                                        
 17 Campbell, Celia M         11 SBSC-ZZ                         1:19.83  
                  35.81     1:19.83 (44.02)                                        
 18 Smutny, Mary S            11 AK Sharks-FG                    1:21.79  
                  35.87     1:21.79 (45.92)                                        
 
Event 74  Boys 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG              1:03.62    1:03.34  
                  28.89     1:03.34 (34.45)                                        
  2 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG          1:03.69    1:03.76  
                  30.20     1:03.76 (33.56)                                        
  3 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG       1:06.29    1:05.76  
                  30.83     1:05.76 (34.93)                                        
  4 Lee, Ryan P               11 WEST-MR              1:06.41    1:05.82  
                  30.48     1:05.82 (35.34)                                        
  5 Gray, Stephen F           11 WEST-MR              1:07.52    1:07.25  
                  31.52     1:07.25 (35.73)                                        
  6 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG          1:06.61    1:07.63  
                  31.29     1:07.63 (36.34)                                        
  7 Towne, Garrett B          11 Bad-MR               1:07.86    1:08.49  
                  32.43     1:08.49 (36.06)                                        
  8 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG              1:09.58    1:08.52  
                  32.77     1:08.52 (35.75)                                        
  9 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG              1:09.13    1:10.51  
                  32.07     1:10.51 (38.44)                                        
 10 Lares, Andres A           11 Soflo-FG             1:10.86    1:14.47  
                  34.31     1:14.47 (40.16)                                        
 
Event 74  Boys 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG                         1:03.62  
                  29.11     1:03.62 (34.51)                                        
  2 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG                     1:03.69  
                  30.28     1:03.69 (33.41)                                        
  3 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG                  1:06.29  
                  30.78     1:06.29 (35.51)                                        
  4 Lee, Ryan P               11 WEST-MR                         1:06.41  
                  31.29     1:06.41 (35.12)                                        
  5 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG                     1:06.61  
                  30.85     1:06.61 (35.76)                                        
  6 Gray, Stephen F           11 WEST-MR                         1:07.52  
                  31.38     1:07.52 (36.14)                                        
  7 Towne, Garrett B          11 Bad-MR                          1:07.86  
                  32.53     1:07.86 (35.33)                                        
  8 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG                         1:09.13  
                  32.56     1:09.13 (36.57)                                        
  9 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG                         1:09.58  
                  32.02     1:09.58 (37.56)                                        
 10 Lares, Andres A           11 Soflo-FG                        1:10.86  
                  32.59     1:10.86 (38.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dominguez, Guido          11 Team Fla-FG                     1:13.70  
                  34.58     1:13.70 (39.12)                                        
 12 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG                        1:13.75  
                  33.69     1:13.75 (40.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Beller, Zachary P         11 PST-FG                          1:17.36  
                  34.61     1:17.36 (42.75)                                        
 14 Gil, Drake E              11 Team Fla-FG                     1:18.20  
                  34.74     1:18.20 (43.46)                                        
 
Event 75  Girls 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL             1:01.77      59.24  
                  27.59       59.24 (31.65)                                        
  2 Talamo, Julia             12 RWY-FG               1:04.67    1:02.97  
                  30.48     1:02.97 (32.49)                                        
  3 Neff-Jendrasko, Ana E     12 CMA-ME               1:04.99    1:03.54  
                  30.03     1:03.54 (33.51)                                        
  4 Choy, Francesca C         12 JDST-FG              1:04.86    1:04.72  
                  30.02     1:04.72 (34.70)                                        
  5 Parry, Nicole A           12 WEST-MR              1:04.84    1:05.44  
                  30.02     1:05.44 (35.42)                                        
  6 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG          1:07.66    1:05.79  
                  30.84     1:05.79 (34.95)                                        
  7 Sanchez, Paloma           12 Team Fla-FG          1:07.26    1:05.97  
                  30.15     1:05.97 (35.82)                                        
  8 Vargas, Melannie A        12 Miami Dade-FG        1:06.39    1:06.31  
                  30.28     1:06.31 (36.03)                                        
  9 Asseraf, Sarah            12 Team Fla-FG          1:09.41    1:07.45  
                  31.19     1:07.45 (36.26)                                        
 10 Aizenberg, Leemor         12 NMST-FG              1:09.95    1:09.91  
                  32.91     1:09.91 (37.00)                                        
 
Event 75  Girls 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL                        1:01.77  
                  28.69     1:01.77 (33.08)                                        
  2 Talamo, Julia             12 RWY-FG                          1:04.67  
                  30.33     1:04.67 (34.34)                                        
  3 Parry, Nicole A           12 WEST-MR                         1:04.84  
                  30.26     1:04.84 (34.58)                                        
  4 Choy, Francesca C         12 JDST-FG                         1:04.86  
                  30.22     1:04.86 (34.64)                                        
  5 Neff-Jendrasko, Ana E     12 CMA-ME                          1:04.99  
                  30.22     1:04.99 (34.77)                                        
  6 Vargas, Melannie A        12 Miami Dade-FG                   1:06.39  
                  30.13     1:06.39 (36.26)                                        
  7 Sanchez, Paloma           12 Team Fla-FG                     1:07.26  
                  31.00     1:07.26 (36.26)                                        
  8 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG                     1:07.66  
                  31.35     1:07.66 (36.31)                                        
  9 Asseraf, Sarah            12 Team Fla-FG                     1:09.41  
                  32.60     1:09.41 (36.81)                                        
 10 Aizenberg, Leemor         12 NMST-FG                         1:09.95  
                  33.33     1:09.95 (36.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fossas, Abigail R         12 PST-FG                          1:10.61  
                  32.43     1:10.61 (38.18)                                        
 12 Bedard-Khalid, Cloe       12 MACM-FG                         1:11.23  
                  33.14     1:11.23 (38.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 O'Brien, Meghan N         12 JDST-FG                         1:11.38  
                  33.09     1:11.38 (38.29)                                        
 14 Lyons, Courtney M         12 Bad-MR                          1:11.44  
                  32.05     1:11.44 (39.39)                                        
 15 Grussmark, Camryn J       12 Miami Swimming-FG               1:11.47  
                  31.76     1:11.47 (39.71)                                        
 16 Zaidenberg, Laura N       12 Team Fla-FG                     1:11.78  
                  32.73     1:11.78 (39.05)                                        
 17 Tavoletti, Delaney        12 Sea Dragons-FG                  1:11.81  
                  34.18     1:11.81 (37.63)                                        
 18 Peralta, Renata           12 RWY-FG                          1:11.96  
                  33.59     1:11.96 (38.37)                                        
 19 Dennett, Alexis           12 UN-07-FG                        1:13.40  
                  34.22     1:13.40 (39.18)                                        
 20 Carrasco, Alani E         12 Soflo-FG                        1:13.98  
                  34.63     1:13.98 (39.35)                                        
 21 Cozad, Grace G            12 Wellington Wahoo-FG             1:14.16  
                  33.92     1:14.16 (40.24)                                        
 22 Lawlor, Devanny M         12 JDST-FG                         1:14.66  
                  35.11     1:14.66 (39.55)                                        
 23 Collins, Anaya C          12 Team Fla-FG                     1:15.33  
                  33.56     1:15.33 (41.77)                                        
 24 Arvelo, Erika V           12 RWY-FG                          1:15.84  
                  35.58     1:15.84 (40.26)                                        
 25 Vargas, Claudia           12 MACM-FG                         1:15.93  
                  34.94     1:15.93 (40.99)                                        
 26 Vumbacco, Sarah           12 WEST-MR                         1:17.06  
                  36.56     1:17.06 (40.50)                                        
 27 Duritsa, Ashley H         12 Sea Dragons-FG                  1:17.32  
                  35.59     1:17.32 (41.73)                                        
 28 Morales, Frances R        12 Team Fla-FG                     1:18.83  
                  35.32     1:18.83 (43.51)                                        
 -- Corcoran, Claire F        12 Bad-MR                               NS  
 
Event 76  Boys 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Llanio, Jose L            12 BMHG-FG                57.58      56.95  
                  27.02       56.95 (29.93)                                        
  2 Moya, Adrian              12 MACM-FG              1:00.08    1:00.80  
                  27.67     1:00.80 (33.13)                                        
  3 Asnis, Max S              12 BMHG-FG              1:03.19    1:01.89  
                  28.59     1:01.89 (33.30)                                        
  4 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG             1:04.44    1:02.89  
                  28.95     1:02.89 (33.94)                                        
  5 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG            1:04.51    1:03.70  
                  30.62     1:03.70 (33.08)                                        
  6 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG               1:04.32    1:04.43  
                  29.89     1:04.43 (34.54)                                        
  7 Gazo, Alex C              12 FFSC-FG              1:04.56    1:04.68  
                  29.39     1:04.68 (35.29)                                        
  8 Marin, Ervin              12 BMHG-FG              1:04.94    1:04.69  
                  30.53     1:04.69 (34.16)                                        
  9 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG             1:03.52    1:04.81  
                  29.29     1:04.81 (35.52)                                        
 10 Cancel, Miguel A          12 FFSC-FG              1:04.81    1:04.93  
                  30.68     1:04.93 (34.25)                                        
 
Event 76  Boys 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Llanio, Jose L            12 BMHG-FG                           57.58  
                  26.73       57.58 (30.85)                                        
  2 Moya, Adrian              12 MACM-FG                         1:00.08  
                  28.03     1:00.08 (32.05)                                        
  3 Asnis, Max S              12 BMHG-FG                         1:03.19  
                  29.81     1:03.19 (33.38)                                        
  4 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG                        1:03.52  
                  28.45     1:03.52 (35.07)                                        
  5 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG                          1:04.32  
                  29.92     1:04.32 (34.40)                                        
  6 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG                        1:04.44  
                  29.28     1:04.44 (35.16)                                        
  7 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG                       1:04.51  
                  29.95     1:04.51 (34.56)                                        
  8 Gazo, Alex C              12 FFSC-FG                         1:04.56  
                  28.26       59.37 (31.11)     1:28.56 (29.19)     2:00.71 (32.15)
        2:28.99 (28.28)     2:59.92 (30.93)     3:29.42 (29.50)         1:04.56 ( )
  9 Cancel, Miguel A          12 FFSC-FG                         1:04.81  
                  30.89     1:04.81 (33.92)                                        
 10 Marin, Ervin              12 BMHG-FG                         1:04.94  
                  31.33     1:04.94 (33.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Medina, Josten W          12 Team Fla-FG                     1:05.78  
                  30.38     1:05.78 (35.40)                                        
 12 Vargas, Sebastian         12 Soflo-FG                        1:06.03  
                  30.25     1:06.03 (35.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Vives, Brandon F          12 MACM-FG                         1:06.37  
                  30.43     1:06.37 (35.94)                                        
 14 Perera, Nicholas V        12 Soflo-FG                        1:06.45  
                  31.82     1:06.45 (34.63)                                        
 15 Roth, Quinn A             12 SF-FG                           1:07.15  
                  32.28     1:07.15 (34.87)                                        
 16 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG                         1:08.24  
                  31.87     1:08.24 (36.37)                                        
 17 Lubian, George            12 FFSC-FG                         1:09.28  
                  33.49     1:09.28 (35.79)                                        
 18 Dodge, Grant D            12 North Palm Beach-FG             1:09.49  
                  32.69     1:09.49 (36.80)                                        
 19 Macias, Jeytom            12 Hialeah Storm-FG                1:09.60  
                  32.55     1:09.60 (37.05)                                        
 20 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ                          1:09.69  
                  30.43     1:09.69 (39.26)                                        
 21 Powers, William P         12 Bad-MR                          1:09.85  
                  28.55       59.43 (30.88)     1:28.30 (28.87)     1:59.65 (31.35)
        2:26.96 (27.31)     2:57.31 (30.35)     3:24.41 (27.10)         1:09.85 ( )
 22 Simone, James S           12 Bad-MR                          1:10.56  
                  33.39     1:10.56 (37.17)                                        
 23 Burnette, James H         12 HAT-FG                          1:11.39  
                  32.64     1:11.39 (38.75)                                        
 24 Marcoux, Philippe         12 UN-07-FG                        1:12.00  
                  32.70     1:12.00 (39.30)                                        
 25 Bowe, Clement A           12 SBSC-ZZ                         1:12.02  
                  28.67     1:00.01 (31.34)     1:30.22 (30.21)     2:02.34 (32.12)
                                3:00.56 ( )     3:27.77 (27.21)         1:12.02 ( )
 26 Mateus, Diego A           12 BMHG-FG                         1:12.18  
                  34.37     1:12.18 (37.81)                                        
 27 Luchau, Pablo             12 AK Sharks-FG                    1:12.29  
                  33.00     1:12.29 (39.29)                                        
 28 Cassidy, Drai P           12 Team Fla-FG                     1:12.99  
                  34.30     1:12.99 (38.69)                                        
 29 Bedard-Khalid, Phillimon  12 MACM-FG                         1:13.52  
                  33.23     1:13.52 (40.29)                                        
 30 Solares, Andres           12 MACM-FG                         1:15.38  
                  33.69     1:15.38 (41.69)                                        
 31 Santana, Alberto A        12 Hialeah Storm-FG                1:16.00  
                  35.24     1:16.00 (40.76)                                        
 32 Armas, Ramiro J           12 Hialeah Storm-FG                1:16.70  
                  36.17     1:16.70 (40.53)                                        
 33 Hollister, Jett G         12 Wellington Wahoo-FG             1:17.08  
                  28.61     1:01.24 (32.63)     1:29.94 (28.70)     2:03.59 (33.65)
        2:32.45 (28.86)     3:04.40 (31.95)     3:31.53 (27.13)         1:17.08 ( )
 34 Arutyunyan, Dmitry        12 Team Fla-FG                     1:17.46  
                  34.92     1:17.46 (42.54)                                        
 35 McClenney, Bennett T      12 Y Broward County-FG             1:21.20  
                  36.98     1:21.20 (44.22)                                        
 -- Manrique, Leonardo        12 PST-FG                               DQ  
                  26.70       56.30 (29.60)     1:24.76 (28.46)     1:55.63 (30.87)
        2:24.13 (28.50)     2:56.65 (32.52)     3:23.89 (27.24)              DQ ( )
 -- Fleishman, Ben S          12 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 77  Girls 13 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG          1:00.21      59.06  
                  27.66       59.06 (31.40)                                        
  2 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG             1:01.61    1:00.17  
                  28.06     1:00.17 (32.11)                                        
  3 Lund, Anina Z             13 Bad-MR               1:01.20    1:00.37  
                  29.05     1:00.37 (31.32)                                        
  4 Groth, Sydney M           13 JDST-FG              1:03.13    1:02.09  
                  29.16     1:02.09 (32.93)                                        
  5 Sturrup, Simone R         13 SWIFT-BA             1:04.14    1:02.33  
                  29.18     1:02.33 (33.15)                                        
  6 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG               1:03.89    1:02.40  
                  29.29     1:02.40 (33.11)                                        
  7 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG         1:02.82    1:03.09  
                  29.43     1:03.09 (33.66)                                        
  8 Valls, Kyla S             13 Miami Swimming-FG    1:04.89    1:04.64  
                  30.56     1:04.64 (34.08)                                        
  9 Aulicino, Natalie T       13 AK Sharks-FG         1:04.99    1:05.67  
                  30.31     1:05.67 (35.36)                                        
 10 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG          1:04.66    1:07.69  
                  30.42     1:07.69 (37.27)                                        
 
Event 77  Girls 13 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG                     1:00.21  
                  27.86     1:00.21 (32.35)                                        
  2 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                          1:01.20  
                  30.09     1:01.20 (31.11)                                        
  3 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG                        1:01.61  
                  28.87     1:01.61 (32.74)                                        
  4 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG                    1:02.82  
                  29.74     1:02.82 (33.08)                                        
  5 Groth, Sydney M           13 JDST-FG                         1:03.13  
                  29.70     1:03.13 (33.43)                                        
  6 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                          1:03.89  
                  29.58     1:03.89 (34.31)                                        
  7 Sturrup, Simone R         13 SWIFT-BA                        1:04.14  
                  29.92     1:04.14 (34.22)                                        
  8 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG                     1:04.66  
                  29.84     1:04.66 (34.82)                                        
  9 Valls, Kyla S             13 Miami Swimming-FG               1:04.89  
                  30.29     1:04.89 (34.60)                                        
 10 Aulicino, Natalie T       13 AK Sharks-FG                    1:04.99  
                  29.84     1:04.99 (35.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peraza, Rachel            13 MACM-FG                         1:05.61  
                  30.52     1:05.61 (35.09)                                        
 12 Soriano, Karen C          13 MACM-FG                         1:05.62  
                  30.99     1:05.62 (34.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Weech, Andreas T          13 SBSC-ZZ                         1:06.67  
                  31.89     1:06.67 (34.78)                                        
 14 Testa, Natasha P          13 Soflo-FG                        1:06.96  
                  29.78     1:06.96 (37.18)                                        
 15 Mullen, Riley             13 Bad-MR                          1:06.99  
                  31.31     1:06.99 (35.68)                                        
 16 Ortiz, Isabella L         13 Team Fla-FG                     1:07.74  
                  32.13     1:07.74 (35.61)                                        
 17 Lubie, Amber L            13 PCS-FG                          1:08.69  
                  32.46     1:08.69 (36.23)                                        
 18 Mutschler, Sydney N       13 Wellington Wahoo-FG             1:08.98  
                  31.75     1:08.98 (37.23)                                        
 19 Petrillo, Angie D         13 PST-FG                          1:09.55  
                  32.59     1:09.55 (36.96)                                        
 20 McKeown, Morgan J         13 SF-FG                           1:09.94  
                  32.87     1:09.94 (37.07)                                        
 21 Fella, Elisabetta         13 Team Fla-FG                     1:10.53  
                  31.88     1:10.53 (38.65)                                        
 22 Sarmiento, Adriana B      13 JDST-FG                         1:11.07  
                  32.59     1:11.07 (38.48)                                        
 23 Connor, Quinn M           13 PST-FG                          1:12.23  
                  33.15     1:12.23 (39.08)                                        
 24 Posso, Nastassja          13 RWY-FG                          1:13.18  
                  34.21     1:13.18 (38.97)                                        
 -- Rodriguez, Monica         13 Soflo-FG                             DQ  
                  33.13          DQ (38.18)                                        
 
Event 78  Boys 13 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Medina, Nico B            13 SF-FG                  55.81      55.75  
                  26.67       55.75 (29.08)                                        
  2 Pinon, Julien             13 Soflo-FG               56.17      56.42  
                  26.97       56.42 (29.45)                                        
  3 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG    57.28      57.59  
                  26.72       57.59 (30.87)                                        
  4 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                58.63      58.53  
                  26.96       58.53 (31.57)                                        
  5 Carriazo, Alejandro       13 MACM-FG              1:00.91      59.33  
                  27.73       59.33 (31.60)                                        
  6 Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG           59.83      59.62  
                  28.01       59.62 (31.61)                                        
  7 Cronin, Alex M            13 JDST-FG              1:01.11    1:00.83  
                  28.38     1:00.83 (32.45)                                        
  8 Whitehurst, Tanner H      13 JDST-FG              1:04.71    1:01.97  
                  29.27     1:01.97 (32.70)                                        
  9 Fuller, Tanner J          13 UN-11-FG             1:04.22    1:03.29  
                  29.08     1:03.29 (34.21)                                        
 10 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG              1:04.89    1:06.47  
                  30.01     1:06.47 (36.46)                                        
 
Event 78  Boys 13 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Medina, Nico B            13 SF-FG                             55.81  
                  27.09       55.81 (28.72)                                        
  2 Pinon, Julien             13 Soflo-FG                          56.17  
                  26.74       56.17 (29.43)                                        
  3 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG               57.28  
                  27.39       57.28 (29.89)                                        
  4 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                           58.63  
                  27.26       58.63 (31.37)                                        
  5 Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG                      59.83  
                  27.94       59.83 (31.89)                                        
  6 Carriazo, Alejandro       13 MACM-FG                         1:00.91  
                  28.95     1:00.91 (31.96)                                        
  7 Cronin, Alex M            13 JDST-FG                         1:01.11  
                  28.62     1:01.11 (32.49)                                        
  8 Fuller, Tanner J          13 UN-11-FG                        1:04.22  
                  29.68     1:04.22 (34.54)                                        
  9 Whitehurst, Tanner H      13 JDST-FG                         1:04.71  
                  30.46     1:04.71 (34.25)                                        
 10 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG                         1:04.89  
                  29.54     1:04.89 (35.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hendell, Josh             13 Bad-MR                          1:08.22  
                  31.43     1:08.22 (36.79)                                        
 12 Tolomeo, Tyler S          13 PST-FG                          1:13.43  
                  34.12     1:13.43 (39.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Marcoux, Raphael          13 UN-07-FG                             NS  
 
Event 79  Girls 14 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Noya, Arianna             14 Miami Dade-FG        1:00.64      57.72  
                  26.90       57.72 (30.82)                                        
  2 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG               59.12      58.61  
                  27.63       58.61 (30.98)                                        
  3 Nava, Caroline K          14 PCS-FG                 59.03      58.67  
                  27.15       58.67 (31.52)                                        
  4 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG               1:00.83      59.14  
                  27.33       59.14 (31.81)                                        
  5 Sanchez, Namilla S        14 Asc-Fg-FG            1:01.83      59.80  
                  28.46       59.80 (31.34)                                        
  6 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG            59.73      59.87  
                  27.93       59.87 (31.94)                                        
  7 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG    1:00.81    1:00.05  
                  28.64     1:00.05 (31.41)                                        
  8 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG               1:01.56    1:00.56  
                  29.05     1:00.56 (31.51)                                        
  9 Volland, Kelsea C         14 FKSC-FG              1:03.25    1:01.08  
                  28.22     1:01.08 (32.86)                                        
 10 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG          1:02.89    1:03.83  
                  29.75     1:03.83 (34.08)                                        
 
Event 79  Girls 14 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nava, Caroline K          14 PCS-FG                            59.03  
                  27.91       59.03 (31.12)                                        
  2 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG                          59.12  
                  27.88       59.12 (31.24)                                        
  3 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG                       59.73  
                  27.87       59.73 (31.86)                                        
  4 Noya, Arianna             14 Miami Dade-FG                   1:00.64  
                  28.55     1:00.64 (32.09)                                        
  5 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG               1:00.81  
                  28.74     1:00.81 (32.07)                                        
  6 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG                          1:00.83  
                  28.29     1:00.83 (32.54)                                        
  7 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG                          1:01.56  
                  29.37     1:01.56 (32.19)                                        
  8 Sanchez, Namilla S        14 Asc-Fg-FG                       1:01.83  
                  29.33     1:01.83 (32.50)                                        
  9 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG                     1:02.89  
                  29.30     1:02.89 (33.59)                                        
 10 Volland, Kelsea C         14 FKSC-FG                         1:03.25  
                  29.63     1:03.25 (33.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Garces, Tessa J           14 WEST-MR                         1:03.79  
                  30.40     1:03.79 (33.39)                                        
 12 Perez Hickman, Andrea I   14 Miami Dade-FG                   1:04.66  
                  29.75     1:04.66 (34.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Renfurm, Brienne A        14 MACM-FG                         1:05.19  
                  29.80     1:05.19 (35.39)                                        
 14 Wright, Haley E           14 Soflo-FG                        1:05.56  
                  30.52     1:05.56 (35.04)                                        
 15 Melendez, Andrea A        14 Soflo-FG                        1:05.83  
                  30.64     1:05.83 (35.19)                                        
 16 Teawdatwan, Fon           14 Team Fla-FG                     1:06.21  
                  30.95     1:06.21 (35.26)                                        
 17 Herman, Kylie F           14 Soflo-FG                        1:06.39  
                  31.15     1:06.39 (35.24)                                        
 18 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD                          1:07.51  
                  30.59     1:07.51 (36.92)                                        
 19 Ebensperger, Nina M       14 AK Sharks-FG                    1:07.81  
                  30.92     1:07.81 (36.89)                                        
 20 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG                          1:07.97  
                  31.11     1:07.97 (36.86)                                        
 21 Pacitti, Alexandra L      14 HAT-FG                          1:08.22  
                  31.57     1:08.22 (36.65)                                        
 22 Pfeffer, Stephanie N      14 Saint Andrew's-FG               1:08.80  
                  32.27     1:08.80 (36.53)                                        
 23 Miranda, Nicolle          14 DANA-FG                         1:09.10  
                  31.68     1:09.10 (37.42)                                        
 24 Gerena, Chloe A           14 PST-FG                          1:09.17  
                  32.29     1:09.17 (36.88)                                        
 25 Abad, Meagan M            14 PST-FG                          1:10.00  
                  31.90     1:10.00 (38.10)                                        
 26 Mesa, Jennifer            14 BMHG-FG                         1:11.78  
                  31.67     1:11.78 (40.11)                                        
 27 Bevans, Jourdan A         14 SWIFT-BA                        1:12.12  
                  32.63     1:12.12 (39.49)                                        
 28 Cook, Taylor L            14 PST-FG                          1:12.50  
                  33.68     1:12.50 (38.82)                                        
 29 Santana, Gaby J           14 Hialeah Storm-FG                1:13.42  
                  34.46     1:13.42 (38.96)                                        
 30 Cordes, Cathryn L         14 Miami Swimming-FG               1:15.29  
                  33.41     1:15.29 (41.88)                                        
 
Event 80  Boys 14 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Pigot, Zu                 14 MACM-FG                53.75      54.03  
                  24.76       54.03 (29.27)                                        
  2 Rodriguez, Jonathan       14 BMHG-FG                56.41      54.20  
                  25.28       54.20 (28.92)                                        
  3 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                55.66      55.63  
                  26.39       55.63 (29.24)                                        
  4 Garcia, Chris R           14 HAT-FG                 57.76      57.94  
                  27.37       57.94 (30.57)                                        
  5 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG            58.57      58.05  
                  26.04       58.05 (32.01)                                        
  6 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG            57.86      58.24  
                  26.50       58.24 (31.74)                                        
  7 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG                59.09      58.79  
                  26.96       58.79 (31.83)                                        
  8 Marco, Guarente           14 DANA-FG                58.70      59.08  
                  28.10       59.08 (30.98)                                        
  9 Coto, Alejandro           14 DRSC-FG              1:00.19      59.35  
                  27.02       59.35 (32.33)                                        
 10 Moreno, Luis E            14 Martin County-FG       59.85    1:00.06  
                  27.83     1:00.06 (32.23)                                        
 
Event 80  Boys 14 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pigot, Zu                 14 MACM-FG                           53.75  
                  24.63       53.75 (29.12)                                        
  2 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                           55.66  
                  26.06       55.66 (29.60)                                        
  3 Rodriguez, Jonathan       14 BMHG-FG                           56.41  
                  25.77       56.41 (30.64)                                        
  4 Garcia, Chris R           14 HAT-FG                            57.76  
                  26.97       57.76 (30.79)                                        
  5 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG                       57.86  
                  26.34       57.86 (31.52)                                        
  6 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG                       58.57  
                  26.65       58.57 (31.92)                                        
  7 Marco, Guarente           14 DANA-FG                           58.70  
                  27.34       58.70 (31.36)                                        
  8 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG                           59.09  
                  27.16       59.09 (31.93)                                        
  9 Moreno, Luis E            14 Martin County-FG                  59.85  
                  28.32       59.85 (31.53)                                        
 10 Coto, Alejandro           14 DRSC-FG                         1:00.19  
                  27.28     1:00.19 (32.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lorenzo, Isdrey           14 Hialeah Storm-FG                1:00.30  
                  27.71     1:00.30 (32.59)                                        
 12 Farias, Felipe T          14 PST-FG                          1:00.34  
                  28.18     1:00.34 (32.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cooper, Farion J          14 DSC-ZZ                          1:01.06  
                  28.01     1:01.06 (33.05)                                        
 14 Bidwell, Ian W            14 WEST-MR                         1:01.10  
                  28.72     1:01.10 (32.38)                                        
 15 Gomez, Darwin A           14 DRSC-FG                         1:01.69  
                  28.73     1:01.69 (32.96)                                        
 16 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG                         1:01.71  
                  28.75     1:01.71 (32.96)                                        
 17 Pierce, Bryce E           14 Soflo-FG                        1:02.01  
                  29.52     1:02.01 (32.49)                                        
 18 Velandia, Sebastian F     14 BMHG-FG                         1:02.84  
                  28.94     1:02.84 (33.90)                                        
 19 Hernandez, Ronald         14 MACM-FG                         1:02.85  
                  29.34     1:02.85 (33.51)                                        
 20 Agapi, Alex C             14 Sea Dragons-FG                  1:03.28  
                  28.65     1:03.28 (34.63)                                        
 20 Abril, Allan C            14 MACM-FG                         1:03.28  
                  29.06     1:03.28 (34.22)                                        
 22 Coppee, Phillippe         14 SF-FG                           1:03.81  
                  29.23     1:03.81 (34.58)                                        
 23 Menchaca, Andres          14 Soflo-FG                        1:03.83  
                  30.35     1:03.83 (33.48)                                        
 24 Hollister, Cash           14 Wellington Wahoo-FG             1:05.43  
                  31.24     1:05.43 (34.19)                                        
 25 Maris, Timmy E            14 Wellington Wahoo-FG             1:05.71  
                  28.79     1:05.71 (36.92)                                        
 26 Bowe, Cedric A            14 SBSC-ZZ                         1:06.01  
                  30.68     1:06.01 (35.33)                                        
 27 Rodriguez, Diego J        14 Soflo-FG                        1:06.58  
                  30.12     1:06.58 (36.46)                                        
 28 Grant, Sean D             14 PST-FG                          1:11.87  
                  31.44     1:11.87 (40.43)                                        
 -- Matias-Saez, Robert       14 RWY-FG                               NS  
 -- Chen, Sean                14 DANA-FG                              NS  
 
Event 81  Girls 15-16 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Harvey, Colby C           15 CMA-ME                 59.84      57.39  
                  26.96       57.39 (30.43)                                        
  2 Fraiman, Sivan            16 PST-FG                 59.48      58.37  
                  27.63       58.37 (30.74)                                        
  3 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG      59.59      58.94  
                  27.68       58.94 (31.26)                                        
  4 Lopez, Maria A            15 Soflo-FG               58.76      58.97  
                  28.53       58.97 (30.44)                                        
  5 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG            59.75      59.03  
                  28.09       59.03 (30.94)                                        
  6 Francis, Casey L          16 UN-14-FG             1:00.55      59.13  
                  27.87       59.13 (31.26)                                        
  7 Jimenez, Evelin P         16 BMHG-FG              1:01.43    1:00.86  
                  28.70     1:00.86 (32.16)                                        
  8 Simpson, Khamai L         16 AK Sharks-FG         1:01.11    1:01.02  
                  28.37     1:01.02 (32.65)                                        
  9 Robinson, Krissa A        15 PST-FG               1:00.15    1:01.39  
                  28.78     1:01.39 (32.61)                                        
 10 Ochoa, Nicole B           15 Miami Swimming-FG    1:01.28    1:02.72  
                  29.52     1:02.72 (33.20)                                        
 
Event 81  Girls 15-16 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lopez, Maria A            15 Soflo-FG                          58.76  
                  27.92       58.76 (30.84)                                        
  2 Fraiman, Sivan            16 PST-FG                            59.48  
                  28.10       59.48 (31.38)                                        
  3 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG                 59.59  
                  27.93       59.59 (31.66)                                        
  4 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG                       59.75  
                  28.80       59.75 (30.95)                                        
  5 Harvey, Colby C           15 CMA-ME                            59.84  
                  28.44       59.84 (31.40)                                        
  6 Robinson, Krissa A        15 PST-FG                          1:00.15  
                  28.85     1:00.15 (31.30)                                        
  7 Francis, Casey L          16 UN-14-FG                        1:00.55  
                  28.79     1:00.55 (31.76)                                        
  8 Simpson, Khamai L         16 AK Sharks-FG                    1:01.11  
                  28.74     1:01.11 (32.37)                                        
  9 Ochoa, Nicole B           15 Miami Swimming-FG               1:01.28  
                  29.56     1:01.28 (31.72)                                        
 10 Jimenez, Evelin P         16 BMHG-FG                         1:01.43  
                  28.73     1:01.43 (32.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Moser, Ali N              16 PST-FG                          1:01.45  
                  29.16     1:01.45 (32.29)                                        
 12 Valls, Annie C            15 Miami Swimming-FG               1:01.52  
                  28.81     1:01.52 (32.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Tandlich, Jessica A       16 Miami Swimming-FG               1:01.79  
                  28.93     1:01.79 (32.86)                                        
 14 Vandenberg, Daniella P    15 DANA-FG                         1:01.81  
                  29.23     1:01.81 (32.58)                                        
 15 Goodwin, Darby E          15 JDST-FG                         1:02.03  
                  28.90     1:02.03 (33.13)                                        
 16 German, Omaira A          15 BMHG-FG                         1:02.37  
                  29.83     1:02.37 (32.54)                                        
 17 Hunter, Amber N           16 Soflo-FG                        1:02.49  
                  29.03     1:02.49 (33.46)                                        
 18 Fiorenzi, Mia J           15 Soflo-FG                        1:02.61  
                  29.35     1:02.61 (33.26)                                        
 19 Araque, Janet             15 MACM-FG                         1:02.78  
                  29.52     1:02.78 (33.26)                                        
 20 Veale, Hannah E           15 PCS-FG                          1:02.82  
                  29.06     1:02.82 (33.76)                                        
 21 Deady, Amelia W           16 CMA-ME                          1:03.27  
                  29.43     1:03.27 (33.84)                                        
 22 Deem, Emily P             15 Wellington Wahoo-FG             1:03.38  
                  29.80     1:03.38 (33.58)                                        
 23 Grimes, Jade E            15 FFSC-FG                         1:03.73  
                  29.79     1:03.73 (33.94)                                        
 24 Zientarski, Katie A       16 Team Fla-FG                     1:04.07  
                  30.22     1:04.07 (33.85)                                        
 25 Gomes, Krista M           15 PST-FG                          1:04.38  
                  29.58     1:04.38 (34.80)                                        
 26 Rodriguez, Diania         16 Team Fla-FG                     1:04.71  
                  30.03     1:04.71 (34.68)                                        
 27 Leter, Evita              16 MACM-FG                         1:04.72  
                  30.22     1:04.72 (34.50)                                        
 28 Haubold, Michelle         16 Miami Swimming-FG               1:05.33  
                  30.02     1:05.33 (35.31)                                        
 29 Homans, Hannah M          15 CMA-ME                          1:05.42  
                  29.57     1:05.42 (35.85)                                        
 30 Vandersluis, Hannah N     16 North Palm Beach-FG             1:05.54  
                  30.14     1:05.54 (35.40)                                        
 31 Chait, Darby N            15 AK Sharks-FG                    1:05.68  
                  30.45     1:05.68 (35.23)                                        
 32 Langsett, Shanese A       16 Team Fla-FG                     1:05.84  
                  30.07     1:05.84 (35.77)                                        
 33 Hutchings, Emma J         15 Bad-MR                          1:07.64  
                  31.46     1:07.64 (36.18)                                        
 34 Plasencia, Juliann K      15 Soflo-FG                        1:08.56  
                  32.36     1:08.56 (36.20)                                        
 35 Rolle, Riquel E           16 DSC-ZZ                          1:08.94  
                  31.81     1:08.94 (37.13)                                        
 36 Moss, Berchadette P       16 DSC-ZZ                          1:08.98  
                  32.85     1:08.98 (36.13)                                        
 37 Miguel, Evelyn            15 MACM-FG                         1:09.28  
                  32.30     1:09.28 (36.98)                                        
 38 Perez, Jesitt M           15 Team Fla-FG                     1:10.01  
                  31.11     1:10.01 (38.90)                                        
 39 Sands, Evy l              16 DANA-FG                         1:10.27  
                  32.23     1:10.27 (38.04)                                        
 40 Ben-Joseph, Ronit S       15 PST-FG                          1:12.28  
                  32.53     1:12.28 (39.75)                                        
 41 McMillan, Mary Claire     15 North Palm Beach-FG             1:12.68  
                  33.46     1:12.68 (39.22)                                        
 42 Giordanella, Brianna N    16 Soflo-FG                        1:16.84  
                  34.97     1:16.84 (41.87)                                        
 -- Reyes, Dashley B          16 RWY-FG                               NS  
 -- Zislin, Jennifer M        16 Team Fla-FG                          NS  
                  29.64                                                            
 -- Burge, Brianna N          16 PST-FG                               NS  
 
Event 82  Boys 15-16 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Spas, Daniel G            16 HAT-FG                 52.78      52.07  
                  24.59       52.07 (27.48)                                        
  2 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                52.56      52.16  
                  24.63       52.16 (27.53)                                        
  3 Dear, Adam W              16 PCS-FG                 54.35      52.54  
                  24.76       52.54 (27.78)                                        
  4 Moss, T'Auren J           16 SBSC-ZZ                53.75      52.75  
                  24.84       52.75 (27.91)                                        
  5 Coleman, Evan M           16 CMA-ME                 53.61      52.96  
                  25.34       52.96 (27.62)                                        
  6 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG            52.80      53.38  
                  24.91       53.38 (28.47)                                        
  7 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG            54.21      53.53  
                  24.58       53.53 (28.95)                                        
  8 Adan, Bradley             16 RWY-FG                 53.80      53.56  
                  25.13       53.56 (28.43)                                        
  9 Menchaca, Javier          16 UN-12-FG               54.46      54.65  
 10 Baska, Kamil A            16 Wellington Wahoo-FG    53.88      54.89  
                  25.15       54.89 (29.74)                                        
 
Event 82  Boys 15-16 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                           52.56  
                  24.78       52.56 (27.78)                                        
  2 Spas, Daniel G            16 HAT-FG                            52.78  
                  24.81       52.78 (27.97)                                        
  3 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG                       52.80  
                  24.84       52.80 (27.96)                                        
  4 Coleman, Evan M           16 CMA-ME                            53.61  
                  25.41       53.61 (28.20)                                        
  5 Moss, T'Auren J           16 SBSC-ZZ                           53.75  
                  25.55       53.75 (28.20)                                        
  6 Adan, Bradley             16 RWY-FG                            53.80  
                  25.12       53.80 (28.68)                                        
  7 Baska, Kamil A            16 Wellington Wahoo-FG               53.88  
                  25.15       53.88 (28.73)                                        
  8 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG                       54.21  
                  25.61       54.21 (28.60)                                        
  9 Nothard, Digby G          16 HAT-FG                            54.23  
                  25.14       54.23 (29.09)                                        
 10 Dear, Adam W              16 PCS-FG                            54.35  
                  25.86       54.35 (28.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Menchaca, Javier          16 UN-12-FG                          54.46  
                  25.68       54.46 (28.78)                                        
 12 Rutkin, Lance J           16 Team Fla-FG                       54.54  
                  25.56       54.54 (28.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Nichlany, Kryan           15 DANA-FG                           54.75  
                  26.30       54.75 (28.45)                                        
 14 Depawlikowski, Boleck     15 RWY-FG                            55.05  
                  26.35       55.05 (28.70)                                        
 15 Soto, Anthony             16 Miami Swimming-FG                 55.16  
                  25.55       55.16 (29.61)                                        
 16 Bohorquez, Fernando       15 DANA-FG                           55.47  
                  26.39       55.47 (29.08)                                        
 17 Santiesteban, Luis J      16 RWY-FG                            55.71  
                  26.24       55.71 (29.47)                                        
 18 Vassallo, Alejandro       15 Piranhas-FG                       56.02  
                  26.17       56.02 (29.85)                                        
 19 Kohner, Gage S            15 Saint Andrew's-FG                 56.03  
                  25.51       56.03 (30.52)                                        
 20 Rodriguez, Cheyenne       16 Team Fla-FG                       56.25  
                  25.99       56.25 (30.26)                                        
 21 Vergona, Steven G         16 Team Fla-FG                       56.29  
                  26.40       56.29 (29.89)                                        
 22 Merrill, Richie K         16 Team Fla-FG                       56.32  
                  26.37       56.32 (29.95)                                        
 23 Walters, Jacob S          16 Soflo-FG                          56.44  
                  26.31       56.44 (30.13)                                        
 24 Perez Costa, Juan A       15 RWY-FG                            56.48  
                  26.58       56.48 (29.90)                                        
 25 Long, Evan G              16 CMA-ME                            56.56  
                  27.23       56.56 (29.33)                                        
 26 Zekthi, Evin              15 RWY-FG                            56.92  
                  26.26       56.92 (30.66)                                        
 27 Smutny, Matt S            16 AK Sharks-FG                      57.00  
                  26.64       57.00 (30.36)                                        
 28 Kuzjomkin, Aleksander     16 DANA-FG                           57.17  
                  27.08       57.17 (30.09)                                        
 29 Lloyd, Keith J            15 SBSC-ZZ                           57.57  
                  26.72       57.57 (30.85)                                        
 30 Alvarez, Danny D          16 SF-FG                             57.68  
                  26.93       57.68 (30.75)                                        
 31 Cruz, Jonathan            15 DRSC-FG                           58.15  
                  27.44       58.15 (30.71)                                        
 32 Sato, Katana              15 DANA-FG                           58.18  
                  27.10       58.18 (31.08)                                        
 33 Boudani, Danny I          15 AK Sharks-FG                      58.21  
                  27.61       58.21 (30.60)                                        
 34 Solace, Mark L            16 ASC-MD                            58.31  
                  27.22       58.31 (31.09)                                        
 35 Betancor, Facundo R       15 Team Fla-FG                       58.79  
                  27.23       58.79 (31.56)                                        
 36 Stankovic, Steven D       15 Sea Dragons-FG                    59.33  
                  27.30       59.33 (32.03)                                        
 37 Kereszy, Istvan           16 PCS-FG                            59.40  
                  27.68       59.40 (31.72)                                        
 38 Ring, Joe                 15 UN-04-FG                          59.44  
                  27.54       59.44 (31.90)                                        
 39 Folgueras, Alejandro D    15 BMHG-FG                           59.58  
                  27.26       59.58 (32.32)                                        
 40 Hernandez Valdes, Anibal  16 SWIFT-BA                          59.63  
                  27.48       59.63 (32.15)                                        
 41 Witcher, Ryan A           15 PST-FG                            59.76  
                  27.82       59.76 (31.94)                                        
 42 Perez, Alex R             16 MACM-FG                           59.85  
                  28.17       59.85 (31.68)                                        
 43 Oberndorfer, Sebastian    16 HAT-FG                            59.95  
                  28.25       59.95 (31.70)                                        
 44 Hernandez, JJ J           16 MACM-FG                         1:00.16  
                  27.77     1:00.16 (32.39)                                        
 45 DiMatteo, Kevin           16 Sea Dragons-FG                  1:00.37  
                  28.28     1:00.37 (32.09)                                        
 46 Cleare, Zarian L          16 DSC-ZZ                          1:00.58  
                  27.25     1:00.58 (33.33)                                        
 47 Pavlock, Jacob T          15 North Palm Beach-FG             1:01.09  
                  28.76     1:01.09 (32.33)                                        
 48 Dolce, Nicholas E         15 PST-FG                          1:02.92  
                  29.36     1:02.92 (33.56)                                        
 49 Noguera, Gerardo G        16 DANA-FG                         1:03.25  
                  29.61     1:03.25 (33.64)                                        
 -- Franco, Justin H          16 MACM-FG                              NS  
 -- Van Zee, Nicholas J       16 Team Fla-FG                          NS  
 -- Fleishman, Jacob S        15 Team Fla-FG                          NS  
 -- Chait, Derek M            16 AK Sharks-FG                         NS  
 -- Evdokimov, Alex           15 Soflo-FG                             NS  
 
Event 83  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG            59.77      55.65  
                  26.55       55.65 (29.10)                                        
  2 Pansare, Jyotsna R        17 DANA-FG                57.09      56.29  
                  26.55       56.29 (29.74)                                        
  3 Alcaide, Jessie E         26 Soflo-FG               57.31      56.52  
                  26.47       56.52 (30.05)                                        
  4 Torrez, Karen M           19 DANA-FG                57.45      57.47  
                  26.75       57.47 (30.72)                                        
  5 Selts, Brittany D         22 Miami Swimming-FG      59.51      57.67  
                  26.54       57.67 (31.13)                                        
  6 Bruens, Harper M          17 Team Fla-FG            59.24      58.67  
                  26.75       58.67 (31.92)                                        
  7 Ramirez, Emily A          18 Team Fla-FG            59.40      59.11  
                  27.12       59.11 (31.99)                                        
  8 Onstott, Chelsea L        19 UN-07-FG             1:00.11      59.76  
                  28.29       59.76 (31.47)                                        
  9 Michalowitz, Mikaela      17 PST-FG               1:00.22    1:00.11  
                  27.85     1:00.11 (32.26)                                        
 10 Ruiu, Chiara              19 DANA-FG                59.96    1:00.86  
                  27.81     1:00.86 (33.05)                                        
 
Event 83  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pansare, Jyotsna R        17 DANA-FG                           57.09  
                  27.05       57.09 (30.04)                                        
  2 Alcaide, Jessie E         26 Soflo-FG                          57.31  
                  27.17       57.31 (30.14)                                        
  3 Torrez, Karen M           19 DANA-FG                           57.45  
                  26.79       57.45 (30.66)                                        
  4 Bruens, Harper M          17 Team Fla-FG                       59.24  
                  27.13       59.24 (32.11)                                        
  5 Ramirez, Emily A          18 Team Fla-FG                       59.40  
                  28.07       59.40 (31.33)                                        
  6 Selts, Brittany D         22 Miami Swimming-FG                 59.51  
                  28.06       59.51 (31.45)                                        
  7 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG                       59.77  
                  28.52       59.77 (31.25)                                        
  8 Ruiu, Chiara              19 DANA-FG                           59.96  
                  27.95       59.96 (32.01)                                        
  9 Onstott, Chelsea L        19 UN-07-FG                        1:00.11  
                  28.62     1:00.11 (31.49)                                        
 10 Michalowitz, Mikaela      17 PST-FG                          1:00.22  
                  28.18     1:00.22 (32.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Groth, Sierra E           17 JDST-FG                         1:01.05  
                  29.44     1:01.05 (31.61)                                        
 12 Royal-Eatmon, Alexia      17 UN-12-FG                        1:01.13  
                  28.65     1:01.13 (32.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ivanova, Anastasia v      19 UN-07-FG                        1:01.35  
                  28.73     1:01.35 (32.62)                                        
 14 Garcia, Gaby              17 Miami Swimming-FG               1:01.40  
                  28.98     1:01.40 (32.42)                                        
 15 Marcos, Macarena A        17 Team Fla-FG                     1:01.65  
                  29.37     1:01.65 (32.28)                                        
 16 Rodriguez, Ana B          18 DANA-FG                         1:02.05  
                  29.57     1:02.05 (32.48)                                        
 17 Bouthillier, Chantal      17 HAT-FG                          1:02.40  
                  29.29     1:02.40 (33.11)                                        
 18 Guerrero, Sandra Juliana  17 DANA-FG                         1:03.25  
                  29.25     1:03.25 (34.00)                                        
 19 Aiello, Jennifer M        18 UN-07-FG                        1:04.51  
                  30.37     1:04.51 (34.14)                                        
 20 Pineyrua, Agustina        20 RWY-FG                          1:05.71  
                  30.70     1:05.71 (35.01)                                        
 21 Schult, Nicki M           17 ASC-MD                          1:06.16  
                  31.08     1:06.16 (35.08)                                        
 22 Hernandez, Hailey         18 PST-FG                          1:06.60  
                  31.19     1:06.60 (35.41)                                        
 23 Ricote, Gala              17 Miami Swimming-FG               1:06.65  
                  31.15     1:06.65 (35.50)                                        
 24 Fassler, Erika L          18 Team Fla-FG                     1:06.81  
                  31.04     1:06.81 (35.77)                                        
 25 DeRogatis, Rebecca S      17 Team Fla-FG                     1:07.35  
                  30.50     1:07.35 (36.85)                                        
 26 Rowland, Emily S          17 AK Sharks-FG                    1:07.69  
                  31.45     1:07.69 (36.24)                                        
 27 Junghahn, Bettina         17 Miami Swimming-FG               1:07.76  
                  31.48     1:07.76 (36.28)                                        
 28 Jarquin, Tisha            20 UN-07-FG                        1:07.78  
                  30.97     1:07.78 (36.81)                                        
 29 Behar, Leah               18 Team Fla-FG                     1:07.90  
                  32.35     1:07.90 (35.55)                                        
 30 Thomas, Andrea M          19 UN-07-FG                        1:09.65  
                  31.91     1:09.65 (37.74)                                        
 31 Marin, Isabella E         17 PST-FG                          1:11.67  
                  32.78     1:11.67 (38.89)                                        
 
Event 84  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Castro, Fred V            22 UN-12-FG               51.47      48.26  
                  22.98       48.26 (25.28)                                        
  2 Tirabassi, Daniele        23 UN-12-FG               51.69      49.21  
                  22.70       49.21 (26.51)                                        
  3 Coutinho, Pedro M         17 DANA-FG                50.03      49.67  
                  23.41       49.67 (26.26)                                        
  4 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG                50.93      49.83  
                  23.68       49.83 (26.15)                                        
  5 Saunders, Austin B        18 UN-18-FG               50.35      49.94  
                  22.91       49.94 (27.03)                                        
  6 Silva, Evandro            20 UN-12-FG               51.50      51.11  
                  23.90       51.11 (27.21)                                        
  7 Fernandes, Yuri D         18 DANA-FG                52.29      51.87  
                  24.52       51.87 (27.35)                                        
  8 Martinock, Mack W         17 Martin County-FG       52.47      52.06  
                  24.48       52.06 (27.58)                                        
  9 Lilley, Alex J            17 DANA-FG                52.68      52.30  
                  24.52       52.30 (27.78)                                        
 10 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG           52.38      52.38  
                  24.65       52.38 (27.73)                                        
 
Event 84  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coutinho, Pedro M         17 DANA-FG                           50.03  
                  23.90       50.03 (26.13)                                        
  2 Saunders, Austin B        18 UN-18-FG                          50.35  
                  23.44       50.35 (26.91)                                        
  3 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG                           50.93  
                  24.22       50.93 (26.71)                                        
  4 Castro, Fred V            22 UN-12-FG                          51.47  
                  25.23       51.47 (26.24)                                        
  5 Silva, Evandro            20 UN-12-FG                          51.50  
                  24.71       51.50 (26.79)                                        
  6 Tirabassi, Daniele        23 UN-12-FG                          51.69  
                  23.96       51.69 (27.73)                                        
  7 Fernandes, Yuri D         18 DANA-FG                           52.29  
                  24.50       52.29 (27.79)                                        
  8 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG                      52.38  
                  24.75       52.38 (27.63)                                        
  9 Martinock, Mack W         17 Martin County-FG                  52.47  
                  24.51       52.47 (27.96)                                        
 10 Lilley, Alex J            17 DANA-FG                           52.68  
                  24.56       52.68 (28.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gomes, Pedro Henrique     18 DANA-FG                           52.97  
                  24.74       52.97 (28.23)                                        
 12 Moradi, Arvin             19 DANA-FG                           53.20  
                  25.13       53.20 (28.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Roa, Daniel A             21 DANA-FG                           53.28  
                  25.19       53.28 (28.09)                                        
 14 Qali, Zain M              24 Soflo-FG                          53.45  
                  24.57       53.45 (28.88)                                        
 15 Kertesz, Kristof          17 Team Fla-FG                       53.73  
                  25.35       53.73 (28.38)                                        
 16 Coard, Nicholas C         17 Team Fla-FG                       53.92  
                  25.29       53.92 (28.63)                                        
 17 Diaz, Antonio             17 Hialeah Storm-FG                  54.18  
                  25.53       54.18 (28.65)                                        
 18 Le Grand, Jemal E         17 DANA-FG                           54.29  
                  25.22       54.29 (29.07)                                        
 19 Kraut, Brandon A          17 HAT-FG                            54.47  
                  25.12       54.47 (29.35)                                        
 20 Cortese, Matteo           18 DANA-FG                           54.52  
                  25.77       54.52 (28.75)                                        
 21 Zarrabeitia, Joshua W     18 Team Fla-FG                       54.57  
                  24.97       54.57 (29.60)                                        
 22 Aramburu, Nick            17 Miami Swimming-FG                 54.60  
                  25.65       54.60 (28.95)                                        
 23 Ortiz, Justin D           18 JDST-FG                           54.73  
                  25.18       54.73 (29.55)                                        
 24 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG                       54.98  
                  25.41       54.98 (29.57)                                        
 25 Johnstone, Logan J        17 UN-18-FG                          55.05  
                  25.25       55.05 (29.80)                                        
 26 Walter, Ryan M            17 PCS-FG                            55.47  
                  26.42       55.47 (29.05)                                        
 27 Cadogan, Kevin            22 DANA-FG                           55.74  
                  25.70       55.74 (30.04)                                        
 28 Danon, Jack H             17 Miami Swimming-FG                 55.77  
                  26.22       55.77 (29.55)                                        
 29 Hamer, AJ N               17 FKSC-FG                           55.94  
                  26.45       55.94 (29.49)                                        
 30 Ballestas, Robert A       14 MACM-FG                           56.01  
                  25.90       56.01 (30.11)                                        
 31 Persson, Torbjorn A       19 UN-07-FG                          56.08  
                  25.51       56.08 (30.57)                                        
 32 Fierro Joyce, Billy       17 WEST-MR                           56.39  
                  26.03       56.39 (30.36)                                        
 33 Izarra, Ruben E           18 UN-12-FG                          56.65  
                  26.30       56.65 (30.35)                                        
 34 Evenson, Austin R         18 PCS-FG                            56.81  
                  26.65       56.81 (30.16)                                        
 35 Zebib, Kamal V            17 DANA-FG                           56.92  
                  27.76       56.92 (29.16)                                        
 36 Steele, Joey M            18 UN-07-FG                          56.99  
                  26.61       56.99 (30.38)                                        
 37 Gonzalez, Matthew J       17 Soflo-FG                          57.03  
                  26.76       57.03 (30.27)                                        
 38 Vassallo, Victor J        17 Piranhas-FG                       57.12  
                  26.29       57.12 (30.83)                                        
 39 Ianotti, Matt             17 FFSC-FG                           57.13  
                  25.97       57.13 (31.16)                                        
 40 Tobin, Connor R           17 North Palm Beach-FG               57.28  
                  26.84       57.28 (30.44)                                        
 41 Romero, Chris E           17 BMHG-FG                           57.32  
                  26.62       57.32 (30.70)                                        
 42 Funderburk, Randall E     18 PST-FG                            57.49  
                  26.84       57.49 (30.65)                                        
 43 Brown, Xavier A           17 Soflo-FG                          58.09  
                  27.01       58.09 (31.08)                                        
 44 McMillan, John C          17 North Palm Beach-FG               58.10  
                  27.22       58.10 (30.88)                                        
 45 Asseraf, Joshua           17 Team Fla-FG                       58.11  
                  26.77       58.11 (31.34)                                        
 46 Sibley, Derek R           17 SF-FG                             59.22  
                  27.59       59.22 (31.63)                                        
 47 Edwards, Cody A           17 ASC-MD                            59.23  
                  27.37       59.23 (31.86)                                        
 48 Delgado, Jorge E          17 Asc-Fg-FG                         59.52  
                  27.13       59.52 (32.39)                                        
 49 Kendall, Brice V          17 UN-16-FG                          59.84  
                  27.98       59.84 (31.86)                                        
 50 Carr, Alex T              17 MACM-FG                           59.85  
                  27.80       59.85 (32.05)                                        
 51 Barbera, Anthony          17 Miami Swimming-FG               1:00.17  
                  27.43     1:00.17 (32.74)                                        
 52 Cantu, Vidal              17 DANA-FG                         1:00.48  
                  28.00     1:00.48 (32.48)                                        
 53 Cortes, Noah A            17 North Palm Beach-FG             1:00.53  
                  28.42     1:00.53 (32.11)                                        
 54 Fonseca, Nicholas C       17 North Palm Beach-FG             1:01.53  
                  28.15     1:01.53 (33.38)                                        
 55 Conaton, Michael J        17 Bad-MR                          1:01.72  
                  28.25     1:01.72 (33.47)                                        
 -- Camejo-Argudin, Jose E    17 RWY-FG                               DQ  
                  26.77          DQ (30.36)                                        
 -- Pombo, Santiago           19 DANA-FG                              DQ  
                  24.70          DQ (27.64)                                        
 -- Raymond, Nicholas J       19 PCS-FG                               NS  
 -- Martinez, Ariel           17 RWY-FG                               NS  
 -- Tashkandi, Loai A         20 Soflo-FG                             NS  
 -- Andara, Leopoldo J        25 DANA-FG                              NS  
 -- Katz, Albert              17 NMST-FG                              NS  
 -- Bibbee, Aaron O           17 West Acad-FG                         NS  
 -- McCormick, Jason P        17 Team Fla-FG                          NS  
 -- Berlin, David A           18 UN-07-FG                             NS  
 -- Victoire, Jordan S        21 Team Fla-FG                          NS  
 -- Reyes-Capo, Andres B      18 Team Fla-FG                          NS  
 -- Loboguerrero, Gabriel     17 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Betschart, Marcel         18 PCS-FG                               NS  
 -- Hernandez-Ysasi, Inigo J  18 Miami Swimming-FG                    NS  
 
Event 85  Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 3:54.19  
     1) Flores, Jamie A 12              2) Warren, Bailey K 12            
     3) Yribarren, Alexis B 12          4) Nava, Jessica L 11             
                  26.70       56.30 (56.30)     1:24.76 (28.46)     1:55.63 (59.33)
        2:24.13 (28.50)   2:56.65 (1:01.02)     3:23.89 (27.24)     3:54.19 (57.54)
  2 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          3:54.60  
     1) Bucaro, Sophia A 12             2) Heron, Kelley E 12             
     3) Rodriguez, Jessica 12           4) Cooper, Catharine A 11         
                  28.55       59.43 (59.43)     1:28.30 (28.87)   1:59.65 (1:00.22)
        2:26.96 (27.31)     2:57.31 (57.66)     3:24.41 (27.10)     3:54.60 (57.29)
  3 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           3:57.18  
     1) O'Brien, Meghan N 12            2) Lawlor, Devanny M 12           
     3) Choy, Francesca C 12            4) Sipowski, Shayne N 12          
                  28.67   1:00.01 (1:00.01)     1:30.22 (30.21)   2:02.34 (1:02.33)
                            3:00.56 (58.22)     3:27.77 (27.21)     3:57.18 (56.62)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                                    4:00.83  
     1) Dunbar, Sarah H 12              2) Hu, Christine 12               
     3) Eid, Nathalie A 12              4) Lyons, Courtney M 12           
                  28.61   1:01.24 (1:01.24)     1:29.94 (28.70)   2:03.59 (1:02.35)
        2:32.45 (28.86)   3:04.40 (1:00.81)     3:31.53 (27.13)     4:00.83 (56.43)
  5 Team Fla-FG  'A'                                            4:01.40  
     1) Sanchez, Paloma 12              2) Fassler, Star D 12             
     3) Fella, Gaia 11                  4) Asseraf, Sarah 12              
                  28.26       59.37 (59.37)     1:28.56 (29.19)   2:00.71 (1:01.34)
        2:28.99 (28.28)     2:59.92 (59.21)     3:29.42 (29.50)   4:01.40 (1:01.48)
  6 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          4:08.50  
     1) Mlujeak, Stephanie N 12         2) Carrasco, Alani E 12           
     3) Monti, Bianca A 11              4) Pittinger, Isabella G 12       
                  29.90   1:02.71 (1:02.71)     1:34.16 (31.45)   2:08.13 (1:05.42)
        2:36.61 (28.48)     3:08.10 (59.97)     3:37.22 (29.12)   4:08.50 (1:00.40)
  7 Team Fla-FG  'B'                                            4:10.66  
     1) Morales, Frances R 12           2) Collins, Anaya C 12            
     3) Zaidenberg, Laura N 12          4) Dangond, Manuela 11            
                  30.24   1:12.15 (1:12.15)     1:33.95 (21.80)     2:06.45 (54.30)
        2:36.06 (29.61)   3:09.79 (1:03.34)     3:38.83 (29.04)   4:10.66 (1:00.87)
  8 Pine Crest Swimming-FG  'B'                                 4:13.16  
     1) Spencer, Charlotte 12           2) Russell, Julianna N 11         
     3) Crouse, Ashley E 11             4) Slusarenko, Alexandra 12       
                  29.29   1:01.49 (1:01.49)     1:30.78 (29.29)   2:04.26 (1:02.77)
        2:34.28 (30.02)   3:08.29 (1:04.03)     3:39.01 (30.72)   4:13.16 (1:04.87)
  9 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         4:19.36  
     1) Moya, Andrea G 11               2) Vargas, Claudia 12             
     3) Bedard-Khalid, Cloe 12          4) Hernandez, Stephania 12        
                  30.77   1:06.29 (1:06.29)     1:38.33 (32.04)   2:14.21 (1:07.92)
        2:44.77 (30.56)   3:18.16 (1:03.95)     3:46.40 (28.24)   4:19.36 (1:01.20)
 10 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      4:20.58  
     1) Cordovi, Emily 11               2) Travieso, Liz A 12             
     3) Gesto, Karla 11                 4) Pereyra, Ana P 11              
                  30.44   1:03.92 (1:03.92)     1:33.36 (29.44)   2:08.27 (1:04.35)
        2:40.32 (32.05)   3:16.32 (1:08.05)     3:45.45 (29.13)   4:20.58 (1:04.26)
 11 Miami Swimming-FG  'A'                                      4:21.11  
     1) Banciella, Hanah 12             2) Ochoa, Natalie B 12            
     3) Cordes, Hannah Q 12             4) Lingenfelser, Skylar R 12      
                  29.21   1:01.16 (1:01.16)     1:32.41 (31.25)   2:07.62 (1:06.46)
        2:38.05 (30.43)   3:12.96 (1:05.34)     3:44.52 (31.56)   4:21.11 (1:08.15)
 12 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'B'                           4:29.97  
     1) Pearce, Brielle C 12            2) Johnson, Ava R 11              
     3) Delgado, Davina I 12            4) Rothman, Haley K 12            
                                                    1:39.39 ( )                    
            2:50.49 ( )         3:30.00 ( )     3:57.16 (27.16)     4:29.97 (59.97)
 13 Plantation Swim Team-FG  'A'                                4:30.46  
     1) Abad, Victoria A 11             2) Fossas, Abigail R 12           
     3) Benedict, Kristin N 12          4) Dolce, Emily J 12              
                  31.66   1:07.70 (1:07.70)     1:37.28 (29.58)   2:11.25 (1:03.55)
        2:44.75 (33.50)   3:21.41 (1:10.16)     3:54.25 (32.84)   4:30.46 (1:09.05)
 -- North Palm Beach Swim Club-FG  'A'                               DQ  
     1) Rubin, Acadia C 11              2) Secrest, Kelly N 11            
     3) Baldari, Alessandra T 11        4) Leininger, Tara T 11           
                  30.45   1:02.41 (1:02.41)     1:31.41 (29.00)   2:03.41 (1:01.00)
        2:36.77 (33.36)   3:11.66 (1:08.25)     3:40.83 (29.17)        DQ (1:01.75)
 -- Davie Nadadores-FG  'A'                                          NS  
     1) Aponte, Madison 11              2) Comunale, Isabella 12          
     3) Jackson, Iyanla 12              4) Lyn, Annabella T 11            
                  29.29   1:01.49 (1:01.49)     1:30.78 (29.29)   2:04.26 (1:02.77)
        2:34.28 (30.02)   3:08.29 (1:04.03)     3:39.01 (30.72)                    
 -- SwimFast-FG  'A'                                                 NS  
     1) McKenna, Thea E 11              2) Sandbrook, Theresa 12          
     3) Williams, Allora P 11           4) Seto, Tiffany 11               
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                                         NS  
                                                    1:39.39 ( )                    
            2:50.49 ( )         3:30.00 ( )     3:57.16 (27.16)                    
 
Event 86  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          3:45.20  
     1) Rodriguez, Carlos A 12          2) Vargas, Sebastian 12           
     3) Lucas, Juan S 12                4) Celestin, Tristan R 12         
                  26.43       56.06 (56.06)     1:24.62 (28.56)     1:55.79 (59.73)
        2:21.97 (26.18)     2:50.80 (55.01)     3:16.62 (25.82)     3:45.20 (54.40)
  2 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      3:49.09  
     1) Marin, Ervin 12                 2) Llanio, Jose L 12              
     3) Cordovez, Kenny A 11            4) Asnis, Max S 12                
                  27.00       56.69 (56.69)     1:22.46 (25.77)     1:51.52 (54.83)
        2:20.60 (29.08)   2:53.47 (1:01.95)     3:19.51 (26.04)     3:49.09 (55.62)
  3 Team Fla-FG  'A'                                            3:56.90  
     1) Urrutia, Felipe 11              2) Hernandez, Kevin 11            
     3) Marchesani, Alessandro B 12     4) Medina, Josten W 12            
                  27.94       58.54 (58.54)     1:26.99 (28.45)   2:00.18 (1:01.64)
        2:28.11 (27.93)     2:59.08 (58.90)     3:25.74 (26.66)     3:56.90 (57.82)
  4 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         4:00.96  
     1) Bedard-Khalid, Phillimon 12     2) Perez, Jason 11                
     3) Aguilar, Adrian 11              4) Moya, Adrian 12                
                  29.13   1:01.70 (1:01.70)     1:30.88 (29.18)   2:09.98 (1:08.28)
        2:32.38 (22.40)     3:04.07 (54.09)     3:31.87 (27.80)     4:00.96 (56.89)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                                    4:02.63  
     1) Powers, William P 12            2) Simone, James S 12             
     3) Towne, Garrett B 11             4) Speres, Aristides C 12         
                  28.27   1:00.46 (1:00.46)     1:29.91 (29.45)   2:03.11 (1:02.65)
        2:32.56 (29.45)   3:06.00 (1:02.89)     3:32.62 (26.62)     4:02.63 (56.63)
  6 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          4:03.08  
     1) Perera, Nicholas V 12           2) Menocal, Matthew J 12          
     3) Roche, Ricardo 12               4) Porto, Kevin 11                
                  29.24   1:00.44 (1:00.44)     1:29.74 (29.30)   2:02.74 (1:02.30)
        2:31.32 (28.58)   3:03.73 (1:00.99)     3:31.35 (27.62)     4:03.08 (59.35)
  7 Flying Fish Swim Club-FG  'A'                               4:03.35  
     1) Cancel, Miguel A 12             2) Lubian, George 12              
     3) Sikaffy, Faiz J 12              4) Gazo, Alex C 12                
                  27.96       58.28 (58.28)     1:28.18 (29.90)   2:01.50 (1:03.22)
        2:32.73 (31.23)   3:05.73 (1:04.23)     3:33.19 (27.46)     4:03.35 (57.62)
  8 Davie Nadadores-FG  'A'                                     4:03.93  
     1) Cantu, Francisco 12             2) Depassier, Jorge A 11          
     3) Groters, Patrick G 12           4) Munoz, Gabriel 11              
                  28.99   1:00.25 (1:00.25)     1:27.53 (27.28)     1:58.51 (58.26)
        2:29.02 (30.51)   3:03.01 (1:04.50)     3:31.39 (28.38)   4:03.93 (1:00.92)
  9 Hialeah Swim Club-FG  'A'                                   4:11.61  
     1) Macias, Jeytom 12               2) Armas, Ramiro J 12             
     3) Santana, Alberto A 12           4) Perez, Frank E 12              
                  29.26   1:00.78 (1:00.78)     1:32.96 (32.18)   2:07.53 (1:06.75)
        2:39.23 (31.70)   3:13.15 (1:05.62)     3:41.07 (27.92)     4:11.61 (58.46)
 10 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               4:12.18  
     1) Burnette, James H 12            2) Pacitti, Nicholas W 12         
     3) Alf, Christer J 11              4) Lacoursiere, Spencer M 12      
                  30.35   1:02.50 (1:02.50)     1:32.50 (30.00)   2:06.65 (1:04.15)
        2:36.51 (29.86)   3:17.02 (1:10.37)     3:40.20 (23.18)     4:12.18 (55.16)
 11 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                         4:14.94  
     1) Lauzurique, Marcelo 12          2) Solares, Andres 12             
     3) Rodriguez, Fernando 11          4) Vives, Brandon F 12            
                  30.04   1:02.10 (1:02.10)     1:33.12 (31.02)   2:09.21 (1:07.11)
        2:39.44 (30.23)   3:14.33 (1:05.12)     3:42.78 (28.45)   4:14.94 (1:00.61)
 12 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'B'                      4:15.71  
     1) Grande, Nicholas D 11           2) Llanio, David 11               
     3) Alonso, Aaron A 11              4) Mateus, Diego A 12             
                  31.41   1:05.99 (1:05.99)     1:36.35 (30.36)   2:09.51 (1:03.52)
        2:40.13 (30.62)   3:13.98 (1:04.47)     3:42.98 (29.00)   4:15.71 (1:01.73)
 13 Team Fla-FG  'B'                                            4:18.29  
     1) Cassidy, Drai P 12              2) Gil, Drake E 11                
     3) Arutyunyan, Dmitry 12           4) Bremer Jr, Austin M 12         
                  30.05   1:02.92 (1:02.92)     1:33.21 (30.29)   2:07.16 (1:04.24)
        2:37.59 (30.43)   3:12.92 (1:05.76)     3:42.58 (29.66)   4:18.29 (1:05.37)
 14 Plantation Swim Team-FG  'A'                                4:24.74  
     1) Manrique, Leonardo 12           2) Fraiman, Elad 12               
     3) Beller, Zachary P 11            4) Avellaneda, Diego M 11         
                  31.25   1:07.21 (1:07.21)     1:38.34 (31.13)   2:13.15 (1:05.94)
        2:43.26 (30.11)   3:18.83 (1:05.68)     3:50.19 (31.36)   4:24.74 (1:05.91)
 -- Hialeah Swim Club-FG  'B'                                        NS  
     1) Alvarez, Gabriel 11             2) Cortina, Christopher R 11      
     3) Padron, Yonathan E 11           4) Diaz, Bryan 11                 
 -- Davie Nadadores-FG  'B'                                          NS  
     1) Grady, Marty J 12               2) Henley, Jonathan A 11          
     3) Kang, Minsuk 11                 4) Vasquez, Carlos 11             
 -- Miami Swimming-FG  'A'                                           NS  
 
Event 93  Girls 9 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG                         6:05.54  
                  32.12     1:08.25 (36.13)     1:45.73 (37.48)     2:23.31 (37.58)
        3:01.09 (37.78)     3:38.99 (37.90)     4:17.74 (38.75)     4:54.43 (36.69)
        5:31.13 (36.70)     6:05.54 (34.41)                                        
  2 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG                       6:09.84  
                  34.13     1:11.08 (36.95)     1:47.89 (36.81)     2:26.57 (38.68)
        3:04.61 (38.04)     3:42.26 (37.65)     4:20.21 (37.95)     4:58.21 (38.00)
        5:36.11 (37.90)     6:09.84 (33.73)                                        
  3 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG            6:35.60  
                  36.13     1:16.28 (40.15)     1:56.30 (40.02)     2:37.01 (40.71)
        3:18.00 (40.99)     3:58.52 (40.52)     4:39.39 (40.87)     5:19.05 (39.66)
        5:59.09 (40.04)     6:35.60 (36.51)                                        
 
Event 93  Girls 10 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG                    5:59.31  
                  31.03     1:07.74 (36.71)     1:43.85 (36.11)     2:20.76 (36.91)
        2:57.68 (36.92)     3:34.16 (36.48)     4:11.30 (37.14)     4:48.41 (37.11)
        5:25.40 (36.99)     5:59.31 (33.91)                                        
  2 Talamo, Juliana           10 RWY-FG                         6:22.46  
                  34.83     1:14.04 (39.21)     1:53.01 (38.97)     2:31.47 (38.46)
        3:10.66 (39.19)     3:49.76 (39.10)     4:28.40 (38.64)     5:07.11 (38.71)
        5:46.36 (39.25)     6:22.46 (36.10)                                        
  3 Huang, Annita             10 Soflo-FG                       6:26.92  
                  35.91     1:15.57 (39.66)     1:54.87 (39.30)     2:33.79 (38.92)
        3:12.93 (39.14)     3:52.22 (39.29)     4:31.83 (39.61)     5:12.09 (40.26)
        5:51.08 (38.99)     6:26.92 (35.84)                                        
  4 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR                        6:29.17  
                  33.76     1:12.11 (38.35)     1:52.17 (40.06)     2:32.32 (40.15)
        3:11.57 (39.25)     3:51.18 (39.61)     4:31.86 (40.68)     5:11.36 (39.50)
        5:51.34 (39.98)     6:29.17 (37.83)                                        
  5 Phillips, Mary Reagan R   10 Wellington Wahoo-FG            6:30.08  
                  35.80     1:15.37 (39.57)     1:54.88 (39.51)     2:34.40 (39.52)
        3:13.32 (38.92)     3:53.11 (39.79)     4:33.26 (40.15)     5:12.90 (39.64)
        5:51.60 (38.70)     6:30.08 (38.48)                                        
  6 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG                         6:33.24  
                  34.87     1:13.71 (38.84)     1:54.46 (40.75)     2:34.79 (40.33)
        3:15.53 (40.74)     3:56.70 (41.17)     4:37.63 (40.93)     5:17.61 (39.98)
        5:56.76 (39.15)     6:33.24 (36.48)                                        
  7 Tumolo, Violeta A         10 Team Fla-FG                    6:33.53  
                  35.22     1:14.28 (39.06)     1:53.86 (39.58)     2:33.85 (39.99)
        3:14.58 (40.73)     3:55.28 (40.70)     4:36.30 (41.02)     5:17.42 (41.12)
        5:56.61 (39.19)     6:33.53 (36.92)                                        
  8 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG                 6:39.15  
                  34.80     1:13.78 (38.98)     1:53.94 (40.16)     2:34.94 (41.00)
        3:15.35 (40.41)     3:56.55 (41.20)     4:38.50 (41.95)     5:19.34 (40.84)
        6:01.43 (42.09)     6:39.15 (37.72)                                        
  9 Crespo, Alexandra M       10 Soflo-FG                       6:42.17  
                  36.45     1:16.18 (39.73)     1:55.74 (39.56)     2:36.19 (40.45)
        3:17.26 (41.07)     3:58.60 (41.34)     4:39.51 (40.91)     5:20.88 (41.37)
        6:02.08 (41.20)     6:42.17 (40.09)                                        
 10 Delgado, Dahlia A         10 JDST-FG                        6:42.38  
                  36.32     1:17.32 (41.00)     1:57.92 (40.60)     2:39.77 (41.85)
        3:20.13 (40.36)     4:02.33 (42.20)     4:43.91 (41.58)     5:24.49 (40.58)
        6:05.34 (40.85)     6:42.38 (37.04)                                        
 11 Miklos, Eva M             10 JDST-FG                        6:48.52  
                  34.86     1:15.76 (40.90)     1:58.68 (42.92)     2:40.51 (41.83)
        3:22.05 (41.54)     4:05.07 (43.02)     4:46.22 (41.15)     5:27.60 (41.38)
        6:08.90 (41.30)     6:48.52 (39.62)                                        
 12 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG            6:51.71  
                  37.32     1:17.83 (40.51)     1:59.28 (41.45)     2:40.66 (41.38)
        3:21.68 (41.02)     4:03.41 (41.73)     4:46.36 (42.95)     5:28.65 (42.29)
        6:09.93 (41.28)     6:51.71 (41.78)                                        
 
Event 93  Girls 11 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG                    5:36.65  
                  30.22     1:03.40 (33.18)     1:37.68 (34.28)     2:12.15 (34.47)
        2:45.91 (33.76)     3:20.60 (34.69)     3:55.79 (35.19)     4:30.81 (35.02)
        5:04.38 (33.57)     5:36.65 (32.27)                                        
  2 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG                    5:45.23  
                  30.63     1:05.34 (34.71)     1:40.27 (34.93)     2:16.11 (35.84)
        2:51.39 (35.28)     3:26.87 (35.48)     4:02.06 (35.19)     4:37.34 (35.28)
        5:11.98 (34.64)     5:45.23 (33.25)                                        
  3 Perez, Delanie            11 Soflo-FG                       5:50.50  
                  31.44     1:05.98 (34.54)     1:40.96 (34.98)     2:16.98 (36.02)
        2:53.14 (36.16)     3:28.97 (35.83)     4:04.84 (35.87)     4:40.79 (35.95)
        5:16.60 (35.81)     5:50.50 (33.90)                                        
  4 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR                         5:52.72  
                  31.45     1:06.89 (35.44)     1:43.60 (36.71)     2:19.88 (36.28)
        2:56.33 (36.45)     3:32.85 (36.52)     4:08.75 (35.90)     4:44.94 (36.19)
        5:19.63 (34.69)     5:52.72 (33.09)                                        
  5 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG                    5:54.37  
                  31.58     1:06.75 (35.17)     1:43.08 (36.33)     2:19.94 (36.86)
        2:56.51 (36.57)     3:32.74 (36.23)     4:08.48 (35.74)     4:44.09 (35.61)
        5:19.63 (35.54)     5:54.37 (34.74)                                        
  6 Russell, Julianna N       11 PCS-FG                         5:59.24  
                  32.06     1:08.35 (36.29)     1:46.00 (37.65)     2:22.98 (36.98)
        2:58.81 (35.83)     3:35.50 (36.69)     4:12.54 (37.04)     4:49.37 (36.83)
        5:25.72 (36.35)     5:59.24 (33.52)                                        
  7 Ross, Racine E            11 MBS-FG                         6:06.12  
                  31.73     1:07.92 (36.19)     1:45.49 (37.57)     2:23.89 (38.40)
        3:01.40 (37.51)     3:39.08 (37.68)     4:16.72 (37.64)     4:55.74 (39.02)
        5:32.13 (36.39)     6:06.12 (33.99)                                        
  8 Regueira, Nicole          11 MACM-FG                        6:10.74  
                  32.70     1:09.17 (36.47)     1:46.73 (37.56)     2:24.96 (38.23)
        3:03.09 (38.13)     3:41.61 (38.52)     4:19.52 (37.91)     4:57.34 (37.82)
        5:35.68 (38.34)     6:10.74 (35.06)                                        
  9 Bucaro, Sarah M           11 Soflo-FG                       6:12.54  
                  32.48     1:09.49 (37.01)     1:47.41 (37.92)     2:25.04 (37.63)
        3:02.65 (37.61)     3:40.95 (38.30)     4:19.72 (38.77)     4:58.45 (38.73)
        5:36.38 (37.93)     6:12.54 (36.16)                                        
 10 Mullen, Corrina K         11 PCS-FG                         6:15.25  
                  33.42     1:10.78 (37.36)     1:49.02 (38.24)     2:27.73 (38.71)
        3:05.71 (37.98)     3:43.99 (38.28)     4:23.19 (39.20)     5:01.35 (38.16)
        5:39.03 (37.68)     6:15.25 (36.22)                                        
 11 Rodriguez, Jennifer       11 Soflo-FG                       6:17.44  
                  33.10     1:11.37 (38.27)     1:51.00 (39.63)     2:29.95 (38.95)
        3:09.02 (39.07)     3:47.32 (38.30)     4:24.92 (37.60)     5:03.72 (38.80)
        5:40.99 (37.27)     6:17.44 (36.45)                                        
 12 Smutny, Mary S            11 AK Sharks-FG                   6:27.25  
                  32.89     1:11.50 (38.61)     1:50.74 (39.24)     2:30.16 (39.42)
        3:09.39 (39.23)     3:49.52 (40.13)     4:28.71 (39.19)     5:10.23 (41.52)
        5:48.17 (37.94)     6:27.25 (39.08)                                        
 
Event 93  Girls 12 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL                       5:20.88  
                  28.87     1:00.43 (31.56)     1:32.26 (31.83)     2:05.22 (32.96)
        2:37.96 (32.74)     3:10.47 (32.51)     3:43.36 (32.89)     4:16.11 (32.75)
        4:48.59 (32.48)     5:20.88 (32.29)                                        
  2 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR                         5:22.67  
                  29.63     1:01.58 (31.95)     1:33.95 (32.37)     2:06.43 (32.48)
        2:39.93 (33.50)     3:13.30 (33.37)     3:46.39 (33.09)     4:19.56 (33.17)
        4:51.55 (31.99)     5:22.67 (31.12)                                        
  3 Warren, Bailey K          12 PCS-FG                         5:23.08  
                  29.39     1:01.61 (32.22)     1:34.17 (32.56)     2:07.14 (32.97)
        2:40.35 (33.21)     3:13.32 (32.97)     3:46.48 (33.16)     4:19.84 (33.36)
        4:52.27 (32.43)     5:23.08 (30.81)                                        
  4 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG                       5:24.09  
                  29.06     1:01.13 (32.07)     1:33.91 (32.78)     2:07.44 (33.53)
        2:40.83 (33.39)     3:13.98 (33.15)     3:47.37 (33.39)     4:19.97 (32.60)
        4:52.21 (32.24)     5:24.09 (31.88)                                        
  5 Bucaro, Sophia A          12 Soflo-FG                       5:29.82  
                  29.32     1:01.34 (32.02)     1:33.98 (32.64)     2:07.29 (33.31)
        2:40.25 (32.96)     3:13.50 (33.25)     3:46.77 (33.27)     4:20.34 (33.57)
        4:54.58 (34.24)     5:29.82 (35.24)                                        
  6 Talamo, Julia             12 RWY-FG                         5:31.44  
                  29.92     1:02.57 (32.65)     1:35.48 (32.91)     2:08.44 (32.96)
        2:42.23 (33.79)     3:16.04 (33.81)     3:50.00 (33.96)     4:24.02 (34.02)
        4:57.78 (33.76)     5:31.44 (33.66)                                        
  7 Flores, Jamie A           12 PCS-FG                         5:34.12  
                  30.53     1:03.62 (33.09)     1:38.04 (34.42)     2:12.17 (34.13)
        2:46.20 (34.03)     3:20.04 (33.84)     3:54.51 (34.47)     4:28.41 (33.90)
        5:01.60 (33.19)     5:34.12 (32.52)                                        
  8 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG                       5:36.17  
                  30.58     1:03.87 (33.29)     1:38.11 (34.24)     2:12.56 (34.45)
        2:46.70 (34.14)     3:20.72 (34.02)     3:54.88 (34.16)     4:29.26 (34.38)
        5:03.28 (34.02)     5:36.17 (32.89)                                        
  9 Higgs, Albury A           12 SWIFT-BA                       5:41.21  
                  31.76     1:06.34 (34.58)     1:41.23 (34.89)     2:16.00 (34.77)
        2:50.82 (34.82)     3:24.38 (33.56)     3:58.50 (34.12)     4:33.02 (34.52)
        5:08.06 (35.04)     5:41.21 (33.15)                                        
 10 Volland, Tori C           12 FKSC-FG                        5:42.63  
                  30.28     1:04.18 (33.90)     1:38.85 (34.67)     2:14.40 (35.55)
        2:49.75 (35.35)     3:24.86 (35.11)     4:00.17 (35.31)     4:34.71 (34.54)
        5:09.55 (34.84)     5:42.63 (33.08)                                        
 11 O'Brien, Meghan N         12 JDST-FG                        5:43.08  
                  30.93     1:05.28 (34.35)     1:40.29 (35.01)     2:15.21 (34.92)
        2:50.95 (35.74)     3:25.64 (34.69)     4:00.70 (35.06)     4:35.98 (35.28)
        5:10.89 (34.91)     5:43.08 (32.19)                                        
 12 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG                    5:44.72  
                  30.97     1:04.50 (33.53)     1:39.20 (34.70)     2:14.23 (35.03)
        2:49.75 (35.52)     3:25.06 (35.31)     4:00.56 (35.50)     4:35.83 (35.27)
        5:10.78 (34.95)     5:44.72 (33.94)                                        
 13 Asseraf, Sarah            12 Team Fla-FG                    5:50.18  
                  31.44     1:06.97 (35.53)     1:43.24 (36.27)     2:19.43 (36.19)
        2:55.32 (35.89)     3:30.84 (35.52)     4:06.77 (35.93)     4:42.78 (36.01)
        5:16.67 (33.89)     5:50.18 (33.51)                                        
 14 Hu, Christine             12 Bad-MR                         5:50.91  
 15 Rothman, Haley K          12 JDST-FG                        5:51.57  
                  31.89     1:06.43 (34.54)     1:41.87 (35.44)     2:17.81 (35.94)
        2:53.51 (35.70)     3:29.68 (36.17)     4:05.57 (35.89)     4:41.30 (35.73)
        5:17.19 (35.89)     5:51.57 (34.38)                                        
 16 Yribarren, Alexis B       12 PCS-FG                         5:52.05  
                  32.15     1:08.45 (36.30)     1:44.96 (36.51)     2:21.38 (36.42)
        2:57.55 (36.17)     3:32.86 (35.31)     4:07.96 (35.10)     4:42.80 (34.84)
        5:19.08 (36.28)     5:52.05 (32.97)                                        
 17 Cozad, Grace G            12 Wellington Wahoo-FG            5:52.71  
                  31.57     1:07.01 (35.44)     1:43.40 (36.39)     2:20.13 (36.73)
        2:56.34 (36.21)     3:32.50 (36.16)     4:07.85 (35.35)     4:43.01 (35.16)
        5:17.99 (34.98)     5:52.71 (34.72)                                        
 18 Cumm, Sarah E             12 ASC-MD                         5:54.26  
                  31.18     1:05.90 (34.72)     1:41.58 (35.68)     2:18.18 (36.60)
        2:55.39 (37.21)     3:31.95 (36.56)     4:08.53 (36.58)     4:45.26 (36.73)
        5:21.12 (35.86)     5:54.26 (33.14)                                        
 19 Fossas, Abigail R         12 PST-FG                         5:55.06  
                  31.74     1:06.99 (35.25)     1:43.79 (36.80)                    
            3:33.19 ( )                             4:08.92 ( )     4:44.94 (36.02)
        5:20.79 (35.85)     5:55.06 (34.27)                                        
 20 Mlujeak, Stephanie N      12 Soflo-FG                       5:55.57  
                  31.49     1:06.37 (34.88)     1:41.98 (35.61)     2:18.66 (36.68)
        2:55.11 (36.45)     3:31.53 (36.42)     4:08.16 (36.63)     4:44.75 (36.59)
        5:21.00 (36.25)     5:55.57 (34.57)                                        
 21 Pelaez, Emiliana          12 UN-10-FG                       5:57.07  
                  31.16     1:06.68 (35.52)     1:42.95 (36.27)     2:19.86 (36.91)
        2:56.03 (36.17)     3:32.54 (36.51)     4:08.85 (36.31)     4:45.98 (37.13)
        5:22.37 (36.39)     5:57.07 (34.70)                                        
 22 Aizenberg, Leemor         12 NMST-FG                        5:57.23  
                  33.22     1:10.17 (36.95)     1:46.50 (36.33)     2:23.33 (36.83)
        2:59.21 (35.88)     3:35.57 (36.36)     4:11.44 (35.87)     4:47.28 (35.84)
        5:22.84 (35.56)     5:57.23 (34.39)                                        
 23 Hernandez, Stephania      12 MACM-FG                        5:57.99  
                  31.74     1:08.09 (36.35)     1:45.37 (37.28)     2:22.77 (37.40)
        2:58.87 (36.10)     3:35.29 (36.42)     4:12.24 (36.95)     4:48.98 (36.74)
        5:25.69 (36.71)     5:57.99 (32.30)                                        
 24 Schimansky, Megan A       12 Soflo-FG                       6:00.33  
                  33.34     1:10.41 (37.07)     1:47.79 (37.38)     2:25.55 (37.76)
        3:01.85 (36.30)     3:38.36 (36.51)     4:14.84 (36.48)     4:51.49 (36.65)
        5:27.26 (35.77)     6:00.33 (33.07)                                        
 25 Bedard-Khalid, Cloe       12 MACM-FG                        6:01.86  
                  31.94     1:07.48 (35.54)     1:44.87 (37.39)     2:21.66 (36.79)
        2:58.53 (36.87)     3:35.54 (37.01)     4:12.48 (36.94)     4:49.65 (37.17)
        5:26.98 (37.33)     6:01.86 (34.88)                                        
 26 Travieso, Liz A           12 BMHG-FG                        6:04.85  
                  32.23     1:08.95 (36.72)     1:46.92 (37.97)     2:24.70 (37.78)
        3:02.30 (37.60)     3:39.51 (37.21)     4:16.67 (37.16)     4:53.83 (37.16)
        5:30.16 (36.33)     6:04.85 (34.69)                                        
 27 Tavoletti, Delaney        12 Sea Dragons-FG                 6:05.07  
                  32.53     1:08.57 (36.04)     1:45.42 (36.85)     2:22.52 (37.10)
        2:58.98 (36.46)     3:35.68 (36.70)     4:13.33 (37.65)     4:50.74 (37.41)
        5:28.07 (37.33)     6:05.07 (37.00)                                        
 28 Dennett, Alexis           12 UN-07-FG                       6:15.34  
                  32.99     1:10.32 (37.33)     1:48.79 (38.47)     2:27.13 (38.34)
        3:05.53 (38.40)     3:44.16 (38.63)     4:23.06 (38.90)     5:01.40 (38.34)
        5:39.56 (38.16)     6:15.34 (35.78)                                        
 -- Comunale, Isabella        12 DANA-FG                             NS  
 
Event 94  Boys 9 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG                       6:01.34  
                  32.51     1:09.27 (36.76)     1:46.12 (36.85)     2:22.95 (36.83)
        2:59.67 (36.72)     3:36.45 (36.78)     4:12.95 (36.50)     4:50.13 (37.18)
        5:26.79 (36.66)     6:01.34 (34.55)                                        
  2 Lee, Brendan T             9 WEST-MR                        6:09.57  
                  32.86     1:09.21 (36.35)     1:46.97 (37.76)     2:24.66 (37.69)
        3:01.65 (36.99)     3:39.39 (37.74)     4:17.19 (37.80)     4:55.16 (37.97)
        5:33.42 (38.26)     6:09.57 (36.15)                                        
  3 Pineda, JP                 9 BMHG-FG                        6:32.37  
                  35.36     1:14.38 (39.02)     1:54.53 (40.15)     2:34.85 (40.32)
        3:14.99 (40.14)     3:55.43 (40.44)     4:35.88 (40.45)     5:15.78 (39.90)
        5:56.23 (40.45)     6:32.37 (36.14)                                        
  4 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG                       6:36.92  
                  36.95     1:17.26 (40.31)     1:58.62 (41.36)     2:40.50 (41.88)
        3:21.26 (40.76)     4:02.08 (40.82)     4:41.13 (39.05)     5:21.33 (40.20)
        6:00.66 (39.33)     6:36.92 (36.26)                                        
  5 Wong, Andres               9 MACM-FG                        6:38.44  
                  35.51     1:16.97 (41.46)     1:58.67 (41.70)     2:39.90 (41.23)
        3:20.45 (40.55)     4:00.76 (40.31)     4:41.97 (41.21)     5:22.81 (40.84)
        6:02.80 (39.99)     6:38.44 (35.64)                                        
  6 Escobar, Daniel A          9 PST-FG                         6:43.09  
                  36.16     1:15.83 (39.67)     1:56.79 (40.96)     2:38.13 (41.34)
        3:19.86 (41.73)     4:01.33 (41.47)     4:42.30 (40.97)     5:24.07 (41.77)
        6:04.28 (40.21)     6:43.09 (38.81)                                        
  7 Montero, Nestor E          9 UN-13-FG                       6:53.73  
                  35.35     1:16.24 (40.89)     1:58.24 (42.00)     2:40.82 (42.58)
        3:23.62 (42.80)     4:07.19 (43.57)     4:50.92 (43.73)     5:35.00 (44.08)
        6:16.54 (41.54)     6:53.73 (37.19)                                        
 
Event 94  Boys 10 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR                       6:06.35  
                  33.31     1:09.85 (36.54)     1:47.43 (37.58)     2:25.35 (37.92)
        3:02.44 (37.09)     3:40.70 (38.26)     4:20.03 (39.33)     4:56.74 (36.71)
        5:32.22 (35.48)     6:06.35 (34.13)                                        
  2 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG                    6:11.20  
                  33.31     1:10.77 (37.46)     1:47.92 (37.15)     2:25.54 (37.62)
        3:03.73 (38.19)     3:42.48 (38.75)     4:21.38 (38.90)     4:59.74 (38.36)
        5:37.24 (37.50)     6:11.20 (33.96)                                        
  3 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR                        6:12.40  
                  33.35     1:10.00 (36.65)     1:47.24 (37.24)     2:24.54 (37.30)
        3:01.99 (37.45)     3:39.61 (37.62)     4:17.86 (38.25)     4:56.19 (38.33)
        5:34.90 (38.71)     6:12.40 (37.50)                                        
  4 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG                    6:14.80  
                  34.17     1:13.03 (38.86)     1:51.79 (38.76)     2:30.70 (38.91)
        3:09.66 (38.96)     3:48.03 (38.37)     4:27.24 (39.21)     5:04.39 (37.15)
        5:41.37 (36.98)     6:14.80 (33.43)                                        
  5 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG                        6:20.60  
                  33.87     1:12.01 (38.14)     1:50.57 (38.56)     2:31.06 (40.49)
        3:09.85 (38.79)     3:48.55 (38.70)     4:26.85 (38.30)     5:06.58 (39.73)
        5:44.15 (37.57)     6:20.60 (36.45)                                        
  6 Torres, John              10 MACM-FG                        6:28.60  
                  32.36     1:11.11 (38.75)     1:50.89 (39.78)     2:30.58 (39.69)
        3:10.66 (40.08)     3:51.32 (40.66)     4:31.84 (40.52)     5:11.62 (39.78)
        5:51.13 (39.51)     6:28.60 (37.47)                                        
  7 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA                       6:31.32  
                  35.98     1:15.01 (39.03)     1:54.90 (39.89)     2:35.36 (40.46)
        3:16.28 (40.92)     3:55.60 (39.32)     4:35.88 (40.28)     5:16.16 (40.28)
        5:55.66 (39.50)     6:31.32 (35.66)                                        
  8 Rodriguez, Jonathan       10 UN-02-FG                       6:39.75  
                  35.41     1:15.57 (40.16)     1:57.39 (41.82)     2:38.86 (41.47)
        3:20.64 (41.78)     4:01.56 (40.92)     4:41.28 (39.72)     5:22.26 (40.98)
        6:03.52 (41.26)     6:39.75 (36.23)                                        
  9 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA                       6:39.82  
                  35.64     1:15.76 (40.12)     1:57.83 (42.07)     2:39.41 (41.58)
        3:20.46 (41.05)     4:01.59 (41.13)     4:42.53 (40.94)     5:23.87 (41.34)
        6:03.81 (39.94)     6:39.82 (36.01)                                        
 10 Rosenberg, Jason P        10 Midtown Weston-FG              6:58.27  
                  36.00     1:17.19 (41.19)     2:00.47 (43.28)     2:42.77 (42.30)
        3:25.98 (43.21)     4:10.23 (44.25)     4:53.89 (43.66)   6:58.27 (2:04.38)
 -- Moran, Brandon            10 Soflo-FG                            NS  
 -- Golovin, Samuel J         10 WEST-MR                             NS  
 
Event 94  Boys 11 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG                    5:24.61  
                  29.54     1:01.39 (31.85)     1:34.07 (32.68)     2:07.09 (33.02)
        2:39.99 (32.90)     3:13.17 (33.18)     3:46.35 (33.18)     4:19.73 (33.38)
        4:52.57 (32.84)     5:24.61 (32.04)                                        
  2 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG                 5:32.62  
                  28.92     1:02.12 (33.20)     1:36.06 (33.94)     2:10.82 (34.76)
        2:44.59 (33.77)     3:19.14 (34.55)     3:53.08 (33.94)     4:26.90 (33.82)
        5:00.43 (33.53)     5:32.62 (32.19)                                        
  2 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG                        5:32.62  
                  29.63     1:03.25 (33.62)     1:37.25 (34.00)     2:11.52 (34.27)
        2:45.38 (33.86)     3:20.58 (35.20)     3:54.94 (34.36)     4:29.19 (34.25)
        5:02.45 (33.26)     5:32.62 (30.17)                                        
  4 Porto, Kevin              11 Soflo-FG                       5:32.73  
                  30.15     1:03.29 (33.14)     1:36.94 (33.65)     2:10.85 (33.91)
        2:44.79 (33.94)     3:18.98 (34.19)     3:53.00 (34.02)     4:26.82 (33.82)
        5:01.02 (34.20)     5:32.73 (31.71)                                        
  5 Lee, Ryan P               11 WEST-MR                        5:39.29  
                  30.33     1:04.25 (33.92)     1:38.49 (34.24)     2:12.74 (34.25)
        2:47.06 (34.32)     3:21.60 (34.54)     3:56.57 (34.97)     4:31.41 (34.84)
        5:06.27 (34.86)     5:39.29 (33.02)                                        
  6 Gray, Stephen F           11 WEST-MR                        5:40.08  
                  29.93     1:04.00 (34.07)     1:37.71 (33.71)     2:12.11 (34.40)
        2:46.53 (34.42)     3:21.55 (35.02)     3:56.12 (34.57)     4:31.18 (35.06)
        5:06.03 (34.85)     5:40.08 (34.05)                                        
  7 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG                        5:51.80  
                  31.07     1:07.37 (36.30)     1:43.12 (35.75)     2:19.99 (36.87)
        2:56.45 (36.46)     3:34.25 (37.80)     4:10.01 (35.76)     4:44.66 (34.65)
        5:19.42 (34.76)     5:51.80 (32.38)                                        
  8 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG                       5:51.86  
                  31.05     1:06.67 (35.62)     1:42.40 (35.73)     2:18.66 (36.26)
        2:54.28 (35.62)     3:30.42 (36.14)     4:06.52 (36.10)     4:42.67 (36.15)
        5:18.47 (35.80)     5:51.86 (33.39)                                        
  9 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG                    5:51.88  
                  29.83     1:04.94 (35.11)     1:40.86 (35.92)     2:17.50 (36.64)
        2:53.84 (36.34)     3:29.76 (35.92)     4:07.02 (37.26)     4:43.16 (36.14)
        5:19.18 (36.02)     5:51.88 (32.70)                                        
 10 Lares, Andres A           11 Soflo-FG                       5:58.25  
                  32.23     1:08.35 (36.12)     1:44.91 (36.56)     2:22.62 (37.71)
        2:59.73 (37.11)     3:36.48 (36.75)     4:12.90 (36.42)     4:48.84 (35.94)
        5:24.59 (35.75)     5:58.25 (33.66)                                        
 11 Gil, Drake E              11 Team Fla-FG                    5:59.01  
                  32.65     1:09.46 (36.81)     1:46.20 (36.74)     2:23.19 (36.99)
        2:59.40 (36.21)     3:36.22 (36.82)     4:13.09 (36.87)     4:49.44 (36.35)
        5:26.04 (36.60)     5:59.01 (32.97)                                        
 12 Vasquez, Carlos           11 DANA-FG                        5:59.31  
                  31.36     1:07.32 (35.96)     1:43.67 (36.35)     2:20.86 (37.19)
        2:57.92 (37.06)     3:34.95 (37.03)     4:11.75 (36.80)     4:49.20 (37.45)
        5:25.03 (35.83)     5:59.31 (34.28)                                        
 13 Alonso, Aaron A           11 BMHG-FG                        6:03.34  
                  32.72     1:08.87 (36.15)     1:45.60 (36.73)     2:23.42 (37.82)
        3:01.33 (37.91)     3:39.06 (37.73)     4:15.99 (36.93)     4:52.56 (36.57)
        5:29.30 (36.74)     6:03.34 (34.04)                                        
 14 Dominguez, Guido          11 Team Fla-FG                    6:03.66  
                  32.89     1:10.04 (37.15)     1:47.86 (37.82)     2:25.19 (37.33)
        3:02.53 (37.34)     3:39.01 (36.48)     4:15.98 (36.97)     4:52.23 (36.25)
        5:29.32 (37.09)     6:03.66 (34.34)                                        
 15 Grande, Nicholas D        11 BMHG-FG                        6:05.49  
                  33.47     1:10.16 (36.69)     1:47.68 (37.52)     2:25.50 (37.82)
        3:02.11 (36.61)     3:39.40 (37.29)     4:16.85 (37.45)     4:53.61 (36.76)
        5:31.27 (37.66)     6:05.49 (34.22)                                        
 16 Llanio, David             11 BMHG-FG                        6:07.09  
                  32.65     1:09.10 (36.45)     1:46.66 (37.56)     2:24.74 (38.08)
        3:02.59 (37.85)     3:39.85 (37.26)     4:17.87 (38.02)     4:55.36 (37.49)
        5:31.90 (36.54)     6:07.09 (35.19)                                        
 17 Cordovez, Kenny A         11 BMHG-FG                        6:11.10  
                  33.73     1:10.75 (37.02)     1:47.51 (36.76)     2:25.03 (37.52)
        3:02.78 (37.75)     3:41.38 (38.60)     4:21.15 (39.77)     4:59.11 (37.96)
        5:36.14 (37.03)     6:11.10 (34.96)                                        
 18 Perez, Jason              11 MACM-FG                        6:13.52  
                  32.49     1:10.41 (37.92)     1:48.75 (38.34)     2:27.59 (38.84)
        3:04.95 (37.36)     3:43.28 (38.33)     4:21.22 (37.94)     4:59.78 (38.56)
        5:37.35 (37.57)     6:13.52 (36.17)                                        
 19 Rodriguez, Fernando       11 MACM-FG                        6:18.71  
                  31.42     1:07.78 (36.36)     1:45.60 (37.82)     2:23.42 (37.82)
        3:01.82 (38.40)     3:41.67 (39.85)     4:22.11 (40.44)     5:00.92 (38.81)
        5:38.61 (37.69)     6:18.71 (40.10)                                        
 20 Avellaneda, Diego M       11 PST-FG                         6:29.18  
                  35.16     1:14.76 (39.60)     1:55.07 (40.31)     2:35.50 (40.43)
        3:16.05 (40.55)     3:55.86 (39.81)     4:35.66 (39.80)     5:15.71 (40.05)
        5:53.62 (37.91)     6:29.18 (35.56)                                        
 
Event 94  Boys 12 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG                       5:16.41  
                  28.27       59.77 (31.50)     1:31.05 (31.28)     2:03.33 (32.28)
        2:35.65 (32.32)     3:08.78 (33.13)     3:41.18 (32.40)     4:13.88 (32.70)
        4:46.01 (32.13)     5:16.41 (30.40)                                        
  2 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG                      5:16.58  
                  28.69     1:00.40 (31.71)     1:33.49 (33.09)     2:06.35 (32.86)
        2:38.70 (32.35)     3:11.26 (32.56)     3:42.96 (31.70)     4:15.13 (32.17)
        4:47.14 (32.01)     5:16.58 (29.44)                                        
  3 Speres, Aristides C       12 Bad-MR                         5:23.69  
                  29.13     1:01.32 (32.19)     1:34.20 (32.88)     2:07.15 (32.95)
        2:40.15 (33.00)     3:13.11 (32.96)     3:46.06 (32.95)     4:19.18 (33.12)
        4:52.40 (33.22)     5:23.69 (31.29)                                        
  4 Asnis, Max S              12 BMHG-FG                        5:26.73  
                  28.46     1:01.21 (32.75)     1:35.36 (34.15)     2:08.76 (33.40)
        2:42.61 (33.85)     3:16.28 (33.67)     3:50.04 (33.76)     4:23.50 (33.46)
        4:56.82 (33.32)     5:26.73 (29.91)                                        
  5 Marin, Ervin              12 BMHG-FG                        5:27.09  
                  28.86     1:01.64 (32.78)     1:36.16 (34.52)     2:10.35 (34.19)
        2:44.92 (34.57)     3:19.13 (34.21)     3:52.00 (32.87)     4:24.86 (32.86)
        4:56.98 (32.12)     5:27.09 (30.11)                                        
  6 Perera, Nicholas V        12 Soflo-FG                       5:32.62  
                  30.99     1:04.09 (33.10)     1:38.03 (33.94)     2:11.91 (33.88)
        2:46.18 (34.27)     3:19.95 (33.77)     3:53.67 (33.72)     4:27.39 (33.72)
        5:00.67 (33.28)     5:32.62 (31.95)                                        
  7 Roche, Ricardo            12 Soflo-FG                       5:32.64  
                  30.71     1:04.24 (33.53)     1:38.11 (33.87)     2:12.11 (34.00)
        2:45.98 (33.87)     3:19.97 (33.99)     3:54.03 (34.06)     4:27.77 (33.74)
        5:01.20 (33.43)     5:32.64 (31.44)                                        
  8 Rodriguez, Rodrigo        12 Soflo-FG                       5:38.37  
                  30.06     1:04.10 (34.04)     1:38.72 (34.62)     2:13.05 (34.33)
        2:47.47 (34.42)     3:21.85 (34.38)     3:56.79 (34.94)     4:30.67 (33.88)
        5:05.00 (34.33)     5:38.37 (33.37)                                        
  9 Dodge, Grant D            12 North Palm Beach-FG            5:40.47  
                  31.75     1:06.12 (34.37)     1:41.09 (34.97)     2:16.14 (35.05)
        2:51.69 (35.55)     3:25.41 (33.72)     3:59.69 (34.28)     4:33.42 (33.73)
        5:07.41 (33.99)     5:40.47 (33.06)                                        
 10 Medina, Josten W          12 Team Fla-FG                    5:41.36  
                  29.56     1:02.52 (32.96)     1:37.38 (34.86)     2:11.82 (34.44)
        2:46.41 (34.59)     3:21.55 (35.14)     3:56.66 (35.11)     4:31.43 (34.77)
        5:07.29 (35.86)     5:41.36 (34.07)                                        
 11 Cantu, Francisco          12 DANA-FG                        5:43.55  
                  30.55     1:04.10 (33.55)     1:38.95 (34.85)     2:13.88 (34.93)
        2:49.24 (35.36)     3:23.95 (34.71)     3:59.29 (35.34)     4:34.99 (35.70)
        5:10.24 (35.25)     5:43.55 (33.31)                                        
 12 Macias, Jeytom            12 Hialeah Storm-FG               5:48.88  
                  30.08     1:03.33 (33.25)     1:37.97 (34.64)     2:13.50 (35.53)
        2:49.66 (36.16)     3:25.51 (35.85)     4:00.92 (35.41)     4:37.63 (36.71)
        5:13.30 (35.67)     5:48.88 (35.58)                                        
 13 Roth, Quinn A             12 SF-FG                          5:49.90  
                  30.74     1:05.08 (34.34)     1:40.78 (35.70)     2:16.73 (35.95)
        2:52.72 (35.99)     3:28.94 (36.22)     4:05.44 (36.50)     4:41.37 (35.93)
        5:17.03 (35.66)     5:49.90 (32.87)                                        
 14 Menocal, Matthew J        12 Soflo-FG                       5:50.62  
                  30.87     1:05.96 (35.09)     1:42.08 (36.12)     2:17.82 (35.74)
        2:53.76 (35.94)     3:29.56 (35.80)     4:05.61 (36.05)     4:41.83 (36.22)
        5:17.31 (35.48)     5:50.62 (33.31)                                        
 15 Marchesani, Alessandro B  12 Team Fla-FG                    5:50.92  
                  30.31     1:05.53 (35.22)     1:41.67 (36.14)     2:17.82 (36.15)
        2:53.90 (36.08)     3:29.98 (36.08)     4:06.51 (36.53)                    
            5:17.60 ( )     5:50.92 (33.32)                                        
 16 Simone, James S           12 Bad-MR                         5:53.71  
                  30.83     1:05.08 (34.25)     1:40.65 (35.57)     2:17.23 (36.58)
        2:54.11 (36.88)     3:31.02 (36.91)     4:07.60 (36.58)     4:44.13 (36.53)
        5:20.34 (36.21)     5:53.71 (33.37)                                        
 17 Perez, Frank E            12 Hialeah Storm-FG               5:55.37  
                  31.83     1:07.13 (35.30)     1:42.67 (35.54)     2:18.61 (35.94)
        2:56.34 (37.73)     3:32.06 (35.72)     4:08.52 (36.46)     4:45.14 (36.62)
        5:22.05 (36.91)     5:55.37 (33.32)                                        
 18 Eid, Christian J          12 Bad-MR                         5:57.96  
                  32.65     1:08.57 (35.92)     1:46.01 (37.44)     2:21.92 (35.91)
        2:59.18 (37.26)     3:35.28 (36.10)     4:12.72 (37.44)     4:48.93 (36.21)
        5:24.33 (35.40)     5:57.96 (33.63)                                        
 19 Cassidy, Drai P           12 Team Fla-FG                    5:58.59  
                  32.73     1:09.57 (36.84)     1:46.19 (36.62)     2:23.29 (37.10)
        3:00.07 (36.78)     3:36.16 (36.09)     4:12.16 (36.00)     4:48.47 (36.31)
        5:24.38 (35.91)     5:58.59 (34.21)                                        
 20 Fregosi, Carson C         12 Saint Andrew's-FG              5:59.28  
                  31.08     1:06.53 (35.45)     1:42.64 (36.11)     2:19.73 (37.09)
        2:56.60 (36.87)     3:33.57 (36.97)     4:11.26 (37.69)     4:47.57 (36.31)
        5:24.18 (36.61)     5:59.28 (35.10)                                        
 21 Shover, Kaden             12 PCS-FG                         6:01.39  
                  32.78     1:09.35 (36.57)     1:46.43 (37.08)     2:22.85 (36.42)
        2:59.66 (36.81)     3:36.49 (36.83)     4:12.64 (36.15)     4:48.93 (36.29)
        5:25.06 (36.13)     6:01.39 (36.33)                                        
 22 Kopecki, CJ J             12 Soflo-FG                       6:01.42  
                  33.14     1:09.35 (36.21)     1:46.20 (36.85)     2:23.73 (37.53)
        3:01.32 (37.59)     3:38.72 (37.40)     4:16.24 (37.52)     4:53.55 (37.31)
        5:29.71 (36.16)     6:01.42 (31.71)                                        
 23 Fraiman, Elad             12 PST-FG                         6:01.88  
                  32.23     1:09.08 (36.85)     1:46.45 (37.37)     2:23.67 (37.22)
        3:00.52 (36.85)     3:37.81 (37.29)     4:14.82 (37.01)     4:51.17 (36.35)
        5:27.89 (36.72)     6:01.88 (33.99)                                        
 24 Pacitti, Nicholas W       12 HAT-FG                         6:03.63  
                  32.70     1:09.21 (36.51)     1:46.13 (36.92)     2:23.30 (37.17)
        3:00.70 (37.40)     3:37.78 (37.08)     4:14.63 (36.85)     4:51.91 (37.28)
        5:27.94 (36.03)     6:03.63 (35.69)                                        
 25 Arutyunyan, Dmitry        12 Team Fla-FG                    6:04.70  
                  32.88                                                            
            3:01.96 ( )     3:38.56 (36.60)     4:15.97 (37.41)                    
            5:29.94 ( )     6:04.70 (34.76)                                        
 26 Groters, Patrick G        12 DANA-FG                        6:07.61  
                  31.67     1:07.17 (35.50)     1:43.87 (36.70)     2:21.04 (37.17)
        2:58.45 (37.41)     3:36.58 (38.13)     4:15.09 (38.51)     4:52.74 (37.65)
        5:31.12 (38.38)     6:07.61 (36.49)                                        
 27 Vatinelle, Matthieu A     12 AK Sharks-FG                   6:09.88  
                  32.22     1:09.71 (37.49)     1:47.73 (38.02)     2:26.03 (38.30)
        3:03.82 (37.79)     3:41.93 (38.11)     4:20.17 (38.24)     4:58.37 (38.20)
        5:35.78 (37.41)     6:09.88 (34.10)                                        
 28 Luchau, Pablo             12 AK Sharks-FG                   6:19.99  
                  33.09     1:11.16 (38.07)     1:49.41 (38.25)     2:28.44 (39.03)
        3:08.34 (39.90)     3:47.97 (39.63)     4:26.37 (38.40)     5:05.08 (38.71)
        5:43.30 (38.22)     6:19.99 (36.69)                                        
 29 Santana, Alberto A        12 Hialeah Storm-FG               6:20.00  
                  33.74     1:11.51 (37.77)     1:50.36 (38.85)     2:28.90 (38.54)
        3:08.24 (39.34)     3:47.45 (39.21)     4:27.35 (39.90)     5:05.54 (38.19)
        5:44.04 (38.50)     6:20.00 (35.96)                                        
 30 Davies, Jack W            12 Soflo-FG                       6:24.69  
                  34.50     1:13.40 (38.90)     1:52.96 (39.56)     2:31.91 (38.95)
        3:10.62 (38.71)     3:51.25 (40.63)     4:29.85 (38.60)     5:08.32 (38.47)
        5:47.48 (39.16)     6:24.69 (37.21)                                        
 
Event 95  Girls 13 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                         5:07.13  
                  28.43       58.90 (30.47)     1:30.56 (31.66)     2:02.40 (31.84)
        2:33.60 (31.20)     3:04.97 (31.37)     3:36.33 (31.36)     4:07.34 (31.01)
        4:38.28 (30.94)     5:07.13 (28.85)                                        
  2 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG                         5:15.78  
                  28.41       59.65 (31.24)     1:31.83 (32.18)     2:04.24 (32.41)
        2:36.76 (32.52)     3:09.06 (32.30)     3:41.39 (32.33)     4:14.00 (32.61)
        4:46.03 (32.03)     5:15.78 (29.75)                                        
  3 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG                       5:20.27  
                  29.26     1:00.96 (31.70)     1:33.58 (32.62)     2:05.97 (32.39)
        2:37.91 (31.94)     3:10.27 (32.36)     3:42.88 (32.61)     4:15.82 (32.94)
        4:47.92 (32.10)     5:20.27 (32.35)                                        
  4 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG                         5:22.96  
                  29.12     1:00.38 (31.26)     1:32.92 (32.54)     2:06.09 (33.17)
        2:38.75 (32.66)     3:11.64 (32.89)     3:44.64 (33.00)     4:17.72 (33.08)
        4:50.87 (33.15)     5:22.96 (32.09)                                        
  5 Sarmiento, Adriana B      13 JDST-FG                        5:34.51  
                  29.28     1:01.19 (31.91)     1:34.27 (33.08)     2:07.90 (33.63)
        2:41.94 (34.04)     3:16.23 (34.29)     3:50.77 (34.54)     4:25.65 (34.88)
        5:00.18 (34.53)     5:34.51 (34.33)                                        
  6 Comunale, Vanessa V       13 DANA-FG                        5:35.05  
                  28.87     1:01.34 (32.47)     1:35.68 (34.34)     2:09.94 (34.26)
        2:44.49 (34.55)     3:18.52 (34.03)     3:53.02 (34.50)     4:27.48 (34.46)
        5:01.42 (33.94)     5:35.05 (33.63)                                        
  7 Allen, Tremaine T         13 SWIFT-BA                       5:38.23  
                  28.93     1:01.58 (32.65)     1:35.21 (33.63)     2:09.67 (34.46)
        2:44.56 (34.89)     3:19.64 (35.08)     3:54.44 (34.80)     4:30.05 (35.61)
        5:05.33 (35.28)     5:38.23 (32.90)                                        
  8 Phillips, Lacy F          13 Wellington Wahoo-FG            5:39.34  
                  30.72     1:04.69 (33.97)     1:39.50 (34.81)     2:13.98 (34.48)
        2:48.33 (34.35)     3:22.65 (34.32)     3:56.68 (34.03)     4:31.08 (34.40)
        5:05.46 (34.38)     5:39.34 (33.88)                                        
  9 Calero, Lilli M           13 Soflo-FG                       5:40.08  
                  30.84     1:04.45 (33.61)     1:39.16 (34.71)     2:14.11 (34.95)
        2:48.83 (34.72)     3:23.56 (34.73)     3:58.00 (34.44)     4:32.66 (34.66)
        5:07.52 (34.86)     5:40.08 (32.56)                                        
 10 Valls, Kyla S             13 Miami Swimming-FG              5:43.25  
                  29.98     1:03.49 (33.51)     1:38.18 (34.69)     2:13.14 (34.96)
        2:48.11 (34.97)     3:23.56 (35.45)     3:59.91 (36.35)     4:35.43 (35.52)
        5:09.72 (34.29)     5:43.25 (33.53)                                        
 11 La Fontaine, Claire       13 Y Broward County-FG            5:44.59  
                  31.53     1:05.66 (34.13)     1:40.91 (35.25)     2:15.87 (34.96)
        2:50.91 (35.04)     3:25.38 (34.47)     4:00.11 (34.73)     4:35.42 (35.31)
        5:10.59 (35.17)     5:44.59 (34.00)                                        
 12 Mullen, Riley             13 Bad-MR                         5:49.06  
                  29.67     1:02.41 (32.74)     1:36.92 (34.51)     2:12.22 (35.30)
        2:47.84 (35.62)     3:24.07 (36.23)     4:00.12 (36.05)     4:37.18 (37.06)
        5:12.81 (35.63)     5:49.06 (36.25)                                        
 13 Ulrich, Bridget E         13 Bad-MR                         6:00.97  
                  30.90     1:05.86 (34.96)     1:42.35 (36.49)     2:19.62 (37.27)
        2:57.04 (37.42)     3:34.11 (37.07)     4:11.88 (37.77)     4:48.56 (36.68)
        5:25.78 (37.22)     6:00.97 (35.19)                                        
 
Event 96  Boys 13 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Medina, Nico B            13 SF-FG                          4:47.79  
                  26.19       54.58 (28.39)     1:23.54 (28.96)     1:52.82 (29.28)
        2:21.87 (29.05)     2:51.35 (29.48)     3:21.06 (29.71)     3:50.52 (29.46)
        4:19.79 (29.27)     4:47.79 (28.00)                                        
  2 Pinon, Julien             13 Soflo-FG                       4:54.47  
                  26.14       54.42 (28.28)     1:24.02 (29.60)     1:53.74 (29.72)
        2:23.82 (30.08)     2:54.27 (30.45)     3:24.43 (30.16)     3:54.71 (30.28)
        4:25.25 (30.54)     4:54.47 (29.22)                                        
  3 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                        5:06.67  
                  27.15       57.09 (29.94)     1:28.02 (30.93)     1:59.25 (31.23)
        2:30.74 (31.49)     3:02.30 (31.56)     3:33.73 (31.43)     4:05.37 (31.64)
        4:36.68 (31.31)     5:06.67 (29.99)                                        
  4 Lafata, Spenser F         13 Bad-MR                         5:06.73  
                  27.94       58.45 (30.51)     1:29.65 (31.20)     2:00.88 (31.23)
        2:32.41 (31.53)     3:03.72 (31.31)     3:35.17 (31.45)     4:06.30 (31.13)
        4:37.17 (30.87)     5:06.73 (29.56)                                        
  5 Cronin, Alex M            13 JDST-FG                        5:08.42  
                  27.64       57.77 (30.13)     1:28.73 (30.96)     2:00.13 (31.40)
        2:31.82 (31.69)     3:03.42 (31.60)     3:35.01 (31.59)     4:06.52 (31.51)
        4:38.11 (31.59)     5:08.42 (30.31)                                        
  6 Bravo, David D            13 Bad-MR                         5:09.39  
                  27.25       57.32 (30.07)     1:28.33 (31.01)     1:59.67 (31.34)
        2:31.32 (31.65)     3:03.25 (31.93)     3:35.10 (31.85)     4:06.71 (31.61)
        4:38.45 (31.74)     5:09.39 (30.94)                                        
  7 Horrego, Julio A          13 Hialeah Storm-FG               5:11.81  
                  27.88       58.16 (30.28)     1:29.40 (31.24)     2:01.03 (31.63)
        2:33.03 (32.00)     3:04.79 (31.76)     3:36.81 (32.02)     4:08.91 (32.10)
        4:40.74 (31.83)     5:11.81 (31.07)                                        
  8 Valery, Gustavo E         13 Soflo-FG                       5:12.80  
                  27.76       58.37 (30.61)     1:29.99 (31.62)     2:01.38 (31.39)
        2:32.81 (31.43)     3:04.70 (31.89)     3:36.38 (31.68)     4:08.60 (32.22)
        4:41.09 (32.49)     5:12.80 (31.71)                                        
  9 Strod, Jonathan A         13 Soflo-FG                       5:17.04  
                  28.83       59.93 (31.10)     1:34.15 (34.22)     2:05.70 (31.55)
        2:37.52 (31.82)     3:09.60 (32.08)     3:42.40 (32.80)     4:14.69 (32.29)
        4:46.45 (31.76)     5:17.04 (30.59)                                        
 10 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG                       5:17.32  
                  27.17       57.46 (30.29)     1:29.00 (31.54)     2:01.13 (32.13)
        2:33.91 (32.78)     3:06.87 (32.96)     3:39.70 (32.83)     4:12.66 (32.96)
        4:45.39 (32.73)     5:17.32 (31.93)                                        
 11 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG            5:19.19  
                  27.50       58.91 (31.41)     1:31.37 (32.46)     2:03.45 (32.08)
        2:36.12 (32.67)     3:09.08 (32.96)     3:41.77 (32.69)     4:14.93 (33.16)
        4:47.69 (32.76)     5:19.19 (31.50)                                        
 12 Lobaton Vargas, Daniel    13 DANA-FG                        5:23.15  
                  28.71     1:00.48 (31.77)     1:33.70 (33.22)     2:06.70 (33.00)
        2:39.97 (33.27)     3:12.31 (32.34)     3:45.81 (33.50)     4:19.02 (33.21)
        4:51.65 (32.63)     5:23.15 (31.50)                                        
 13 Carriazo, Alejandro       13 MACM-FG                        5:23.56  
                  28.50     1:00.68 (32.18)     1:33.82 (33.14)     2:06.68 (32.86)
        2:39.65 (32.97)     3:12.83 (33.18)     3:46.20 (33.37)     4:19.86 (33.66)
        4:52.86 (33.00)     5:23.56 (30.70)                                        
 14 Zylberberg, Noah          13 PCS-FG                         5:25.44  
                  28.82     1:01.37 (32.55)     1:34.74 (33.37)     2:08.38 (33.64)
        2:41.97 (33.59)     3:15.47 (33.50)     3:48.91 (33.44)     4:21.75 (32.84)
        4:54.38 (32.63)     5:25.44 (31.06)                                        
 15 Hovart, Rak               13 PCS-FG                         5:25.91  
                  28.88     1:01.83 (32.95)     1:35.36 (33.53)     2:08.97 (33.61)
        2:42.55 (33.58)     3:15.72 (33.17)     3:48.92 (33.20)     4:22.42 (33.50)
        4:54.99 (32.57)     5:25.91 (30.92)                                        
 16 Viloria, Alexander J      13 Soflo-FG                       5:26.55  
                  29.14     1:02.10 (32.96)     1:34.57 (32.47)     2:08.18 (33.61)
        2:41.64 (33.46)     3:15.43 (33.79)     3:49.38 (33.95)     4:21.89 (32.51)
        4:55.18 (33.29)     5:26.55 (31.37)                                        
 17 Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG                   5:27.10  
                  29.15     1:01.60 (32.45)     1:34.83 (33.23)     2:08.30 (33.47)
        2:41.19 (32.89)     3:14.81 (33.62)     3:48.53 (33.72)     4:22.45 (33.92)
        4:56.09 (33.64)     5:27.10 (31.01)                                        
 18 Rossi, Cristian A         13 Soflo-FG                       5:27.18  
                  27.80       59.29 (31.49)     1:31.97 (32.68)     2:05.28 (33.31)
        2:39.32 (34.04)     3:13.20 (33.88)     3:47.86 (34.66)     4:22.30 (34.44)
        4:55.32 (33.02)     5:27.18 (31.86)                                        
 19 Fuller, Tanner J          13 UN-11-FG                       5:28.79  
                  28.62     1:00.76 (32.14)     1:33.79 (33.03)     2:06.73 (32.94)
        2:40.36 (33.63)     3:14.34 (33.98)     3:49.07 (34.73)     4:22.78 (33.71)
        4:56.52 (33.74)     5:28.79 (32.27)                                        
 20 Whitehurst, Tanner H      13 JDST-FG                        5:30.84  
                  29.76                             1:35.50 ( )                    
            2:43.27 ( )     3:16.98 (33.71)                             4:25.27 ( )
        4:58.59 (33.32)     5:30.84 (32.25)                                        
 21 Capote, Ryan A            13 Soflo-FG                       5:31.47  
                  29.42     1:02.18 (32.76)     1:35.16 (32.98)     2:08.53 (33.37)
        2:42.21 (33.68)     3:15.62 (33.41)     3:49.31 (33.69)     4:23.88 (34.57)
        4:58.20 (34.32)     5:31.47 (33.27)                                        
 22 Asnis, Sam G              13 BMHG-FG                        5:40.84  
                  29.67     1:03.12 (33.45)     1:36.87 (33.75)     2:11.48 (34.61)
        2:46.22 (34.74)     3:21.15 (34.93)     3:56.23 (35.08)     4:30.90 (34.67)
        5:06.12 (35.22)     5:40.84 (34.72)                                        
 23 Tucci, Danny A            13 PST-FG                         5:46.69  
                  30.80     1:06.10 (35.30)     1:40.97 (34.87)     2:16.16 (35.19)
        2:51.36 (35.20)     3:26.48 (35.12)     4:01.10 (34.62)     4:37.07 (35.97)
        5:12.63 (35.56)     5:46.69 (34.06)                                        
 24 Tolomeo, Tyler S          13 PST-FG                         5:48.58  
                  31.26     1:05.86 (34.60)     1:41.24 (35.38)     2:16.66 (35.42)
        2:52.76 (36.10)     3:28.25 (35.49)     4:03.44 (35.19)     4:39.39 (35.95)
        5:14.83 (35.44)     5:48.58 (33.75)                                        
 25 Hendell, Josh             13 Bad-MR                         5:51.92  
                  30.78     1:05.22 (34.44)     1:40.85 (35.63)     2:16.73 (35.88)
        2:52.39 (35.66)     3:28.87 (36.48)     4:05.43 (36.56)     4:41.24 (35.81)
        5:17.19 (35.95)     5:51.92 (34.73)                                        
 
Event 97  Girls 14 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Namilla S        14 Asc-Fg-FG                      5:13.17  
                  29.19     1:00.42 (31.23)     1:31.54 (31.12)     2:03.30 (31.76)
        2:34.99 (31.69)     3:06.82 (31.83)     3:38.77 (31.95)     4:10.85 (32.08)
        4:42.39 (31.54)     5:13.17 (30.78)                                        
  2 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG                    5:18.03  
                  28.99     1:00.43 (31.44)     1:32.73 (32.30)     2:05.15 (32.42)
        2:37.53 (32.38)     3:10.12 (32.59)     3:42.00 (31.88)     4:14.60 (32.60)
        4:47.12 (32.52)     5:18.03 (30.91)                                        
  3 Herman, Kylie F           14 Soflo-FG                       5:28.81  
                  29.74     1:02.09 (32.35)     1:35.20 (33.11)     2:08.78 (33.58)
        2:42.52 (33.74)     3:15.99 (33.47)     3:49.96 (33.97)     4:23.34 (33.38)
        4:56.60 (33.26)     5:28.81 (32.21)                                        
  4 Melendez, Andrea A        14 Soflo-FG                       5:29.72  
                  29.19     1:01.14 (31.95)     1:33.73 (32.59)     2:07.09 (33.36)
        2:40.89 (33.80)     3:15.31 (34.42)     3:49.58 (34.27)     4:23.34 (33.76)
        4:56.87 (33.53)     5:29.72 (32.85)                                        
  5 Abad, Meagan M            14 PST-FG                         5:33.43  
                  29.04     1:01.49 (32.45)     1:34.60 (33.11)     2:08.55 (33.95)
        2:43.29 (34.74)     3:18.56 (35.27)     3:53.07 (34.51)     4:27.39 (34.32)
        5:00.79 (33.40)     5:33.43 (32.64)                                        
  6 Wright, Haley E           14 Soflo-FG                       5:33.98  
                  29.30     1:01.45 (32.15)     1:34.53 (33.08)     2:08.23 (33.70)
        2:42.13 (33.90)     3:16.39 (34.26)     3:50.95 (34.56)     4:25.62 (34.67)
        5:00.20 (34.58)     5:33.98 (33.78)                                        
  7 Sauer, Lindsey N          14 Soflo-FG                       5:34.71  
                  29.66     1:01.97 (32.31)     1:35.07 (33.10)     2:08.60 (33.53)
        2:42.77 (34.17)     3:16.75 (33.98)     3:51.75 (35.00)     4:26.70 (34.95)
        5:01.07 (34.37)     5:34.71 (33.64)                                        
  8 Teawdatwan, Fon           14 Team Fla-FG                    5:39.80  
                  30.52     1:02.97 (32.45)     1:36.28 (33.31)     2:10.51 (34.23)
        2:44.91 (34.40)     3:19.86 (34.95)     3:54.95 (35.09)     4:30.27 (35.32)
        5:05.76 (35.49)     5:39.80 (34.04)                                        
  9 Swanson, Carly A          14 Soflo-FG                       5:44.14  
                  31.04     1:05.41 (34.37)     1:40.05 (34.64)     2:15.72 (35.67)
        2:51.25 (35.53)     3:26.10 (34.85)     4:01.22 (35.12)     4:36.62 (35.40)
        5:11.74 (35.12)     5:44.14 (32.40)                                        
 10 Diaz, Jenna M             14 HAT-FG                         5:44.40  
                  30.20     1:03.38 (33.18)     1:37.46 (34.08)     2:12.50 (35.04)
        2:47.82 (35.32)     3:23.43 (35.61)     3:59.41 (35.98)     4:35.18 (35.77)
        5:10.59 (35.41)     5:44.40 (33.81)                                        
 11 Cozad, Monica A           14 Wellington Wahoo-FG            5:45.97  
                  30.29     1:03.82 (33.53)     1:38.90 (35.08)     2:14.40 (35.50)
        2:49.30 (34.90)     3:24.66 (35.36)     4:00.05 (35.39)     4:35.54 (35.49)
        5:11.10 (35.56)     5:45.97 (34.87)                                        
 12 Adkison, Serah V          14 PST-FG                         5:48.92  
                  30.98     1:05.63 (34.65)     1:41.26 (35.63)     2:17.09 (35.83)
        2:52.88 (35.79)     3:28.63 (35.75)     4:03.76 (35.13)     4:39.58 (35.82)
        5:14.86 (35.28)     5:48.92 (34.06)                                        
 13 Walker, Lexy H            14 PST-FG                         5:58.18  
                  31.82     1:06.12 (34.30)     1:41.76 (35.64)     2:18.41 (36.65)
        2:55.47 (37.06)     3:32.52 (37.05)     4:09.32 (36.80)     4:46.18 (36.86)
        5:22.69 (36.51)     5:58.18 (35.49)                                        
 
Event 98  Boys 14 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                        4:52.46  
                  26.22       55.11 (28.89)     1:24.57 (29.46)     1:54.51 (29.94)
        2:24.83 (30.32)     2:54.80 (29.97)     3:24.14 (29.34)     3:53.93 (29.79)
        4:23.88 (29.95)     4:52.46 (28.58)                                        
  2 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG                        4:57.17  
                  26.93       55.87 (28.94)     1:25.95 (30.08)     1:55.88 (29.93)
        2:26.18 (30.30)     2:56.38 (30.20)     3:26.57 (30.19)     3:57.20 (30.63)
        4:27.64 (30.44)     4:57.17 (29.53)                                        
  3 Bidwell, Ian W            14 WEST-MR                        4:59.86  
                  26.89       56.33 (29.44)     1:26.69 (30.36)     1:57.31 (30.62)
        2:27.91 (30.60)     2:58.36 (30.45)     3:29.13 (30.77)     3:59.88 (30.75)
        4:30.60 (30.72)     4:59.86 (29.26)                                        
  4 Moses, Zach T             14 SWIFT-BA                       5:07.85  
                  25.85       54.79 (28.94)     1:25.16 (30.37)     1:56.29 (31.13)
        2:27.77 (31.48)     2:59.57 (31.80)     3:30.37 (30.80)     4:03.14 (32.77)
        4:34.78 (31.64)     5:07.85 (33.07)                                        
  5 Arteaga, Pablo J          14 MACM-FG                        5:11.66  
                  27.63       58.56 (30.93)     1:29.92 (31.36)     2:01.69 (31.77)
        2:33.11 (31.42)     3:04.92 (31.81)     3:37.24 (32.32)     4:09.25 (32.01)
        4:40.88 (31.63)     5:11.66 (30.78)                                        
  6 Lozano, Santiago          14 BMHG-FG                        5:12.73  
                  27.48       58.22 (30.74)     1:30.18 (31.96)     2:02.64 (32.46)
        2:35.15 (32.51)     3:06.28 (31.13)     3:38.46 (32.18)     4:10.87 (32.41)
        4:42.37 (31.50)     5:12.73 (30.36)                                        
  7 Colon, Jordan D           14 Soflo-FG                       5:13.65  
                  28.29       59.37 (31.08)     1:31.03 (31.66)     2:02.81 (31.78)
        2:34.55 (31.74)     3:06.33 (31.78)     3:38.35 (32.02)     4:10.39 (32.04)
        4:42.65 (32.26)     5:13.65 (31.00)                                        
  8 Madeira, Miguel           14 MACM-FG                        5:13.80  
                  28.43       59.51 (31.08)     1:31.23 (31.72)     2:03.19 (31.96)
        2:35.43 (32.24)     3:07.46 (32.03)     3:39.54 (32.08)     4:11.69 (32.15)
        4:43.51 (31.82)     5:13.80 (30.29)                                        
  9 Hollister, Cash           14 Wellington Wahoo-FG            5:22.46  
                  26.94       57.60 (30.66)     1:29.62 (32.02)     2:02.25 (32.63)
        2:35.13 (32.88)     3:08.32 (33.19)     3:41.76 (33.44)     4:15.15 (33.39)
        4:48.89 (33.74)     5:22.46 (33.57)                                        
 10 Pierce, Bryce E           14 Soflo-FG                       5:22.49  
                  29.01     1:01.67 (32.66)     1:34.81 (33.14)     2:08.51 (33.70)
        2:42.44 (33.93)     3:15.20 (32.76)     3:48.01 (32.81)     4:19.99 (31.98)
        4:51.80 (31.81)     5:22.49 (30.69)                                        
 11 Cisneros, Raul            14 FKSC-FG                        5:25.21  
                  27.60       58.32 (30.72)     1:30.38 (32.06)     2:02.90 (32.52)
        2:36.16 (33.26)     3:10.50 (34.34)     3:43.49 (32.99)     4:18.59 (35.10)
        4:52.63 (34.04)     5:25.21 (32.58)                                        
 12 Sandoval, Teddy A         14 Soflo-FG                       5:25.26  
                  28.60       59.77 (31.17)     1:32.09 (32.32)     2:05.31 (33.22)
        2:38.76 (33.45)     3:12.36 (33.60)     3:45.69 (33.33)     4:19.58 (33.89)
        4:52.93 (33.35)     5:25.26 (32.33)                                        
 13 Gomez, Darwin A           14 DRSC-FG                        5:29.10  
                  29.54     1:00.86 (31.32)     1:33.13 (32.27)     2:05.56 (32.43)
        2:38.32 (32.76)     3:11.92 (33.60)     3:46.33 (34.41)     4:21.10 (34.77)
        4:55.90 (34.80)     5:29.10 (33.20)                                        
 14 Moreno, Luis E            14 Martin County-FG               5:32.14  
                  28.97     1:01.43 (32.46)     1:33.97 (32.54)     2:06.98 (33.01)
        2:40.37 (33.39)     3:13.99 (33.62)     3:48.30 (34.31)     4:23.10 (34.80)
        4:59.48 (36.38)     5:32.14 (32.66)                                        
 15 Perez, Antonio L          14 BMHG-FG                        5:34.92  
                  28.49     1:00.58 (32.09)     1:34.16 (33.58)     2:07.94 (33.78)
        2:42.52 (34.58)     3:17.18 (34.66)     3:51.80 (34.62)     4:27.01 (35.21)
        5:02.50 (35.49)     5:34.92 (32.42)                                        
 16 Roberts, Meshach B        14 BSC-ZZ                         5:42.18  
                  30.60     1:02.57 (31.97)     1:35.66 (33.09)     2:09.64 (33.98)
        2:44.26 (34.62)     3:19.35 (35.09)     3:55.23 (35.88)     4:30.55 (35.32)
        5:07.20 (36.65)     5:42.18 (34.98)                                        
 
Event 99  Girls 15-16 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG                    4:59.41  
                  27.50       57.09 (29.59)     1:26.94 (29.85)     1:56.85 (29.91)
        2:27.13 (30.28)     2:57.42 (30.29)     3:27.99 (30.57)     3:58.96 (30.97)
        4:29.40 (30.44)     4:59.41 (30.01)                                        
  2 Vandenberg, Daniella P    15 DANA-FG                        5:07.10  
                  27.72       57.98 (30.26)     1:28.60 (30.62)     1:59.89 (31.29)
        2:31.25 (31.36)     3:02.93 (31.68)     3:34.26 (31.33)     4:05.62 (31.36)
        4:36.97 (31.35)     5:07.10 (30.13)                                        
  3 Waters, Carly J           16 ASC-MD                         5:07.21  
                  27.99       58.60 (30.61)     1:29.55 (30.95)     2:00.90 (31.35)
        2:32.32 (31.42)     3:03.54 (31.22)     3:34.79 (31.25)     4:06.01 (31.22)
        4:37.31 (31.30)     5:07.21 (29.90)                                        
  4 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG                    5:09.34  
                  27.41       57.41 (30.00)     1:28.05 (30.64)     1:59.54 (31.49)
        2:30.95 (31.41)     3:02.76 (31.81)     3:34.69 (31.93)     4:06.64 (31.95)
        4:38.42 (31.78)     5:09.34 (30.92)                                        
  5 Greulach, Veronica A      16 Team Fla-FG                    5:10.35  
                  27.75       57.67 (29.92)     1:28.23 (30.56)     1:59.45 (31.22)
        2:30.51 (31.06)     3:02.20 (31.69)     3:33.85 (31.65)     4:06.12 (32.27)
        4:38.45 (32.33)     5:10.35 (31.90)                                        
  6 Squartino, Geena          15 SF-FG                          5:13.37  
                  28.45       58.82 (30.37)     1:29.87 (31.05)     2:01.46 (31.59)
        2:33.00 (31.54)     3:04.87 (31.87)     3:37.06 (32.19)     4:09.25 (32.19)
        4:42.01 (32.76)     5:13.37 (31.36)                                        
  7 Veloza, Daniela A         15 DANA-FG                        5:13.59  
                  27.39       58.18 (30.79)     1:29.63 (31.45)     2:01.58 (31.95)
        2:33.72 (32.14)     3:05.84 (32.12)     3:38.17 (32.33)     4:10.45 (32.28)
        4:42.55 (32.10)     5:13.59 (31.04)                                        
  8 Zientarski, Katie A       16 Team Fla-FG                    5:18.28  
                  28.47       59.98 (31.51)     1:32.09 (32.11)     2:04.25 (32.16)
        2:36.59 (32.34)     3:09.32 (32.73)     3:42.17 (32.85)     4:14.97 (32.80)
        4:47.30 (32.33)     5:18.28 (30.98)                                        
  9 Davies, Leonie C          15 Soflo-FG                       5:19.50  
                  28.84     1:00.01 (31.17)     1:31.79 (31.78)     2:03.92 (32.13)
        2:36.56 (32.64)     3:08.98 (32.42)     3:41.42 (32.44)     4:14.38 (32.96)
        4:47.18 (32.80)     5:19.50 (32.32)                                        
 10 Oliva, Sophia M           15 PST-FG                         5:21.65  
                  28.16       59.89 (31.73)     1:32.81 (32.92)     2:05.80 (32.99)
        2:38.82 (33.02)     3:12.05 (33.23)     3:45.42 (33.37)     4:18.42 (33.00)
        4:51.25 (32.83)     5:21.65 (30.40)                                        
 11 Schmidinger, Taylor R     15 AK Sharks-FG                   5:24.69  
                  29.26     1:01.64 (32.38)     1:34.90 (33.26)     2:08.43 (33.53)
        2:41.68 (33.25)     3:14.69 (33.01)     3:47.72 (33.03)     4:20.45 (32.73)
        4:52.64 (32.19)     5:24.69 (32.05)                                        
 12 Von Saltza, Emelia N      15 CMA-ME                         5:27.95  
                  30.20     1:02.95 (32.75)     1:35.96 (33.01)     2:08.81 (32.85)
        2:42.19 (33.38)     3:15.52 (33.33)     3:48.75 (33.23)     4:22.73 (33.98)
        4:55.98 (33.25)     5:27.95 (31.97)                                        
 13 Hutchings, Emma J         15 Bad-MR                         5:34.66  
                  29.33     1:01.94 (32.61)     1:35.70 (33.76)     2:09.75 (34.05)
        2:44.25 (34.50)     3:18.92 (34.67)     3:53.27 (34.35)     4:27.54 (34.27)
        5:01.81 (34.27)     5:34.66 (32.85)                                        
 14 Tyson, Natalia R          15 Wellington Wahoo-FG            5:36.74  
                  29.96     1:02.79 (32.83)     1:36.79 (34.00)     2:10.77 (33.98)
        2:44.93 (34.16)     3:19.56 (34.63)     3:54.29 (34.73)     4:29.13 (34.84)
        5:03.35 (34.22)     5:36.74 (33.39)                                        
 15 Aponte, Mikaela M         16 Team Fla-FG                    5:37.63  
                  29.74     1:02.77 (33.03)     1:36.83 (34.06)     2:11.30 (34.47)
        2:45.94 (34.64)     3:20.32 (34.38)     3:55.17 (34.85)     4:29.88 (34.71)
        5:04.25 (34.37)     5:37.63 (33.38)                                        
 16 Glass, Lizzie A           16 Miami Swimming-FG              5:38.56  
                  30.69     1:04.19 (33.50)     1:37.98 (33.79)     2:12.28 (34.30)
        2:46.84 (34.56)     3:21.32 (34.48)     3:56.08 (34.76)     4:30.96 (34.88)
        5:05.58 (34.62)     5:38.56 (32.98)                                        
 17 Deady, Amelia W           16 CMA-ME                         5:40.27  
                  30.12     1:02.80 (32.68)     1:36.38 (33.58)     2:10.56 (34.18)
        2:45.29 (34.73)     3:20.29 (35.00)     3:55.40 (35.11)     4:30.63 (35.23)
        5:05.86 (35.23)     5:40.27 (34.41)                                        
 18 Jimenez, Daniela B        16 BMHG-FG                        5:41.08  
                  29.01     1:01.50 (32.49)     1:35.22 (33.72)     2:09.20 (33.98)
        2:43.62 (34.42)     3:18.75 (35.13)     3:54.00 (35.25)     4:29.67 (35.67)
        5:05.81 (36.14)     5:41.08 (35.27)                                        
 19 Lowe, Abigail H           15 SWIFT-BA                       5:47.02  
                  30.26     1:03.41 (33.15)     1:37.93 (34.52)     2:13.01 (35.08)
        2:48.65 (35.64)     3:24.27 (35.62)     4:00.27 (36.00)     4:36.27 (36.00)
        5:12.04 (35.77)     5:47.02 (34.98)                                        
 20 Abad, Allison N           16 PST-FG                         5:50.44  
                  31.32     1:05.75 (34.43)     1:40.71 (34.96)     2:16.71 (36.00)
        2:52.34 (35.63)     3:28.20 (35.86)     4:03.97 (35.77)     4:39.77 (35.80)
        5:15.50 (35.73)     5:50.44 (34.94)                                        
 
Event 100  Boys 15-16 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rutkin, Lance J           16 Team Fla-FG                    4:33.64  
                  25.32       53.06 (27.74)     1:20.72 (27.66)     1:48.52 (27.80)
        2:16.52 (28.00)     2:44.30 (27.78)     3:11.94 (27.64)     3:39.06 (27.12)
        4:06.73 (27.67)     4:33.64 (26.91)                                        
  2 Haeffner, Kent K          15 PCS-FG                         4:40.05  
                  25.12       52.28 (27.16)     1:19.62 (27.34)     1:47.12 (27.50)
        2:15.14 (28.02)     2:43.54 (28.40)     3:12.54 (29.00)     3:41.97 (29.43)
        4:11.37 (29.40)     4:40.05 (28.68)                                        
  3 Olano, Santi S            16 RWY-FG                         4:43.86  
                  24.86       52.50 (27.64)     1:20.69 (28.19)     1:49.42 (28.73)
        2:18.54 (29.12)     2:48.58 (30.04)     3:18.87 (30.29)     3:48.16 (29.29)
        4:16.86 (28.70)     4:43.86 (27.00)                                        
  4 Depawlikowski, Boleck     15 RWY-FG                         4:43.98  
                  26.04       53.91 (27.87)     1:22.63 (28.72)     1:51.70 (29.07)
        2:20.85 (29.15)     2:49.99 (29.14)     3:18.41 (28.42)     3:47.79 (29.38)
        4:16.81 (29.02)     4:43.98 (27.17)                                        
  5 Santos, Ronald B          15 RWY-FG                         4:44.98  
                  25.88       54.49 (28.61)     1:22.99 (28.50)     1:51.76 (28.77)
        2:20.92 (29.16)     2:50.29 (29.37)     3:19.24 (28.95)     3:48.51 (29.27)
        4:17.35 (28.84)     4:44.98 (27.63)                                        
  6 Gomes, Carlos Eduardo     16 DANA-FG                        4:48.87  
                  25.78       54.46 (28.68)     1:23.56 (29.10)     1:52.66 (29.10)
        2:21.59 (28.93)     2:50.88 (29.29)     3:20.74 (29.86)     3:50.80 (30.06)
        4:20.64 (29.84)     4:48.87 (28.23)                                        
  7 Friederici, Niklas J      16 PCS-FG                         4:49.22  
                  25.95       54.65 (28.70)     1:24.35 (29.70)     1:54.33 (29.98)
        2:24.15 (29.82)     2:54.65 (30.50)     3:25.11 (30.46)     3:54.95 (29.84)
        4:23.20 (28.25)     4:49.22 (26.02)                                        
  8 Manganiello, Blake E      16 AK Sharks-FG                   4:49.46  
                  26.08       54.55 (28.47)     1:23.69 (29.14)     1:53.01 (29.32)
        2:22.44 (29.43)     2:52.07 (29.63)     3:21.67 (29.60)     3:51.47 (29.80)
        4:21.04 (29.57)     4:49.46 (28.42)                                        
  9 Zekthi, Evin              15 RWY-FG                         4:52.31  
                  26.41       55.26 (28.85)     1:24.99 (29.73)     1:54.61 (29.62)
        2:24.78 (30.17)     2:54.08 (29.30)     3:23.74 (29.66)     3:53.40 (29.66)
        4:23.28 (29.88)     4:52.31 (29.03)                                        
 10 Bohorquez, Fernando       15 DANA-FG                        4:52.61  
                  26.15       55.59 (29.44)     1:25.33 (29.74)     1:55.48 (30.15)
        2:25.48 (30.00)     2:55.00 (29.52)     3:25.32 (30.32)     3:55.35 (30.03)
        4:24.83 (29.48)     4:52.61 (27.78)                                        
 11 Lantin, Matt D            15 Bad-MR                         4:52.66  
                  25.75       54.38 (28.63)     1:23.71 (29.33)     1:53.34 (29.63)
        2:23.09 (29.75)     2:53.31 (30.22)     3:23.51 (30.20)     3:54.38 (30.87)
        4:23.88 (29.50)     4:52.66 (28.78)                                        
 12 Coyle, Nick               16 Miami Swimming-FG              4:54.91  
                  25.62       53.97 (28.35)     1:23.16 (29.19)     1:52.98 (29.82)
        2:23.23 (30.25)     2:53.63 (30.40)     3:24.25 (30.62)     3:54.49 (30.24)
        4:24.84 (30.35)     4:54.91 (30.07)                                        
 13 Desrosiers, Kyle E        16 Soflo-FG                       4:58.48  
                  26.49       55.54 (29.05)     1:25.27 (29.73)     1:55.43 (30.16)
        2:26.31 (30.88)     2:56.40 (30.09)     3:26.64 (30.24)     3:57.24 (30.60)
        4:28.31 (31.07)     4:58.48 (30.17)                                        
 14 Oberndorfer, Sebastian    16 HAT-FG                         4:58.53  
                  27.10       56.33 (29.23)     1:26.16 (29.83)     1:56.13 (29.97)
        2:26.49 (30.36)     2:56.78 (30.29)     3:27.43 (30.65)     3:58.09 (30.66)
        4:28.71 (30.62)     4:58.53 (29.82)                                        
 15 Sims, JR                  16 Team Fla-FG                    5:01.28  
                  27.15       56.58 (29.43)     1:26.46 (29.88)     1:56.57 (30.11)
        2:27.31 (30.74)     2:58.23 (30.92)     3:29.17 (30.94)     4:00.12 (30.95)
        4:31.37 (31.25)     5:01.28 (29.91)                                        
 16 Sarmiento, Esteban A      15 JDST-FG                        5:04.56  
                  27.31       57.79 (30.48)     1:28.33 (30.54)     1:59.24 (30.91)
        2:30.09 (30.85)     3:00.92 (30.83)     3:32.21 (31.29)     4:03.78 (31.57)
        4:34.96 (31.18)     5:04.56 (29.60)                                        
 17 Capote, Roger A           16 Soflo-FG                       5:06.26  
                  27.68       58.01 (30.33)     1:28.58 (30.57)     2:00.12 (31.54)
        2:30.91 (30.79)     3:02.09 (31.18)     3:33.49 (31.40)     4:05.49 (32.00)
        4:36.46 (30.97)     5:06.26 (29.80)                                        
 18 Rigby, Steven B           16 ASC-MD                         5:06.32  
                  27.15       57.37 (30.22)     1:28.17 (30.80)     1:59.26 (31.09)
        2:30.64 (31.38)     3:02.13 (31.49)     3:33.60 (31.47)     4:05.27 (31.67)
        4:36.63 (31.36)     5:06.32 (29.69)                                        
 19 Oberndorfer, Nicolas      15 HAT-FG                         5:08.97  
                  27.18       57.72 (30.54)     1:29.23 (31.51)     2:00.59 (31.36)
        2:31.91 (31.32)     3:03.57 (31.66)     3:34.86 (31.29)     4:06.56 (31.70)
        4:38.38 (31.82)     5:08.97 (30.59)                                        
 20 Brennan, Sam S            16 Miami Swimming-FG              5:11.03  
                  27.56       58.19 (30.63)     1:30.06 (31.87)     2:02.57 (32.51)
        2:34.95 (32.38)     3:06.60 (31.65)     3:38.68 (32.08)     4:10.18 (31.50)
        4:41.22 (31.04)     5:11.03 (29.81)                                        
 21 Nichlany, Kryan           15 DANA-FG                        5:11.45  
                  28.04       58.40 (30.36)     1:29.55 (31.15)     2:01.41 (31.86)
        2:33.24 (31.83)     3:04.59 (31.35)     3:36.89 (32.30)     4:08.96 (32.07)
        4:40.37 (31.41)     5:11.45 (31.08)                                        
 22 Junghahn, Nicolas A       16 Team Fla-FG                    5:12.00  
                  26.07       56.23 (30.16)     1:26.79 (30.56)     1:58.28 (31.49)
        2:30.24 (31.96)     3:02.82 (32.58)     3:35.41 (32.59)     4:08.11 (32.70)
        4:41.03 (32.92)     5:12.00 (30.97)                                        
 23 Reiser, Austin M          15 Team Fla-FG                    5:14.96  
                  26.50       56.47 (29.97)     1:27.86 (31.39)     1:59.28 (31.42)
        2:31.22 (31.94)     3:03.36 (32.14)     3:36.08 (32.72)     4:09.41 (33.33)
        4:42.35 (32.94)     5:14.96 (32.61)                                        
 24 McKenna, Nick M           16 SF-FG                          5:18.38  
                  28.85     1:00.18 (31.33)     1:32.51 (32.33)     2:05.36 (32.85)
        2:37.97 (32.61)     3:10.09 (32.12)     3:42.44 (32.35)     4:14.74 (32.30)
        4:47.10 (32.36)     5:18.38 (31.28)                                        
 25 Hernandez Valdes, Anibal  16 SWIFT-BA                       5:21.64  
                  27.90       58.90 (31.00)     1:31.30 (32.40)     2:03.89 (32.59)
        2:36.08 (32.19)     3:08.85 (32.77)     3:42.68 (33.83)     4:15.46 (32.78)
        4:48.72 (33.26)     5:21.64 (32.92)                                        
 -- Dolce, Nicholas E         15 PST-FG                              NS  
 
Event 101  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Atkinson, Alia S          22 Soflo-FG                       4:54.82  
                  26.96       55.94 (28.98)     1:25.26 (29.32)     1:55.35 (30.09)
        2:25.28 (29.93)     2:55.00 (29.72)     3:24.66 (29.66)     3:54.61 (29.95)
        4:25.11 (30.50)     4:54.82 (29.71)                                        
  2 Ruiu, Chiara              19 DANA-FG                        5:01.78  
                  27.23       56.51 (29.28)     1:26.62 (30.11)     1:56.80 (30.18)
        2:26.81 (30.01)     2:56.97 (30.16)     3:28.30 (31.33)     3:59.88 (31.58)
        4:31.48 (31.60)     5:01.78 (30.30)                                        
  3 Cabrera, Lani             18 DANA-FG                        5:03.18  
                  28.25       58.70 (30.45)     1:29.60 (30.90)     2:00.48 (30.88)
        2:31.45 (30.97)     3:02.33 (30.88)     3:33.21 (30.88)     4:03.64 (30.43)
        4:34.30 (30.66)     5:03.18 (28.88)                                        
  4 Johnson, Daniela E        17 Miami Swimming-FG              5:05.41  
                  27.68       58.46 (30.78)     1:29.68 (31.22)     2:01.12 (31.44)
        2:32.28 (31.16)     3:02.89 (30.61)     3:33.37 (30.48)     4:04.28 (30.91)
        4:35.27 (30.99)     5:05.41 (30.14)                                        
  5 Marinheiro, Marcella M    17 Soflo-FG                       5:08.09  
                  28.41       59.26 (30.85)     1:30.37 (31.11)     2:01.39 (31.02)
        2:32.26 (30.87)     3:03.32 (31.06)     3:34.31 (30.99)     4:05.48 (31.17)
        4:36.90 (31.42)     5:08.09 (31.19)                                        
  6 Costa, Nilza Helena P     17 DANA-FG                        5:09.70  
                  28.36       59.07 (30.71)     1:30.41 (31.34)     2:01.74 (31.33)
        2:32.93 (31.19)     3:03.50 (30.57)     3:34.52 (31.02)     4:06.22 (31.70)
        4:38.30 (32.08)     5:09.70 (31.40)                                        
  7 Randolph, Jessie A        17 PST-FG                         5:11.00  
                  29.42     1:00.58 (31.16)     1:31.58 (31.00)     2:02.86 (31.28)
        2:34.22 (31.36)     3:05.04 (30.82)     3:36.55 (31.51)     4:08.21 (31.66)
        4:40.17 (31.96)     5:11.00 (30.83)                                        
  8 Marcos, Macarena A        17 Team Fla-FG                    5:11.40  
                  28.81       59.43 (30.62)     1:30.73 (31.30)     2:02.21 (31.48)
        2:33.83 (31.62)     3:05.61 (31.78)     3:37.58 (31.97)     4:09.36 (31.78)
        4:40.93 (31.57)     5:11.40 (30.47)                                        
  9 Onstott, Chelsea L        19 UN-07-FG                       5:11.99  
                  29.32     1:00.49 (31.17)     1:31.95 (31.46)     2:03.62 (31.67)
        2:34.78 (31.16)     3:06.39 (31.61)     3:37.83 (31.44)     4:09.74 (31.91)
        4:41.70 (31.96)     5:11.99 (30.29)                                        
 10 Bruens, Harper M          17 Team Fla-FG                    5:13.25  
                  27.53       57.96 (30.43)     1:29.18 (31.22)     2:00.60 (31.42)
        2:32.20 (31.60)     3:04.21 (32.01)     3:36.79 (32.58)     4:09.02 (32.23)
        4:41.48 (32.46)     5:13.25 (31.77)                                        
 11 Guercio, Lorena C         20 DANA-FG                        5:15.63  
                  28.54       58.66 (30.12)     1:29.28 (30.62)     2:00.73 (31.45)
        2:32.83 (32.10)     3:05.16 (32.33)     3:37.64 (32.48)     4:10.34 (32.70)
        4:43.15 (32.81)     5:15.63 (32.48)                                        
 12 Miller, Melissa M         22 UN-07-FG                       5:16.54  
                  28.96       59.74 (30.78)     1:30.95 (31.21)     2:02.97 (32.02)
        2:35.01 (32.04)     3:07.04 (32.03)     3:39.62 (32.58)     4:12.14 (32.52)
        4:45.02 (32.88)     5:16.54 (31.52)                                        
 13 Pruitt, Jessica M         19 UN-07-FG                       5:21.28  
                  30.14     1:02.20 (32.06)     1:34.28 (32.08)     2:06.24 (31.96)
        2:38.56 (32.32)     3:10.92 (32.36)     3:43.14 (32.22)     4:15.95 (32.81)
        4:48.97 (33.02)     5:21.28 (32.31)                                        
 14 Campillo, Natalie         18 UN-07-FG                       5:22.54  
                  29.18     1:01.25 (32.07)     1:33.84 (32.59)     2:06.40 (32.56)
        2:38.89 (32.49)     3:11.35 (32.46)     3:44.04 (32.69)     4:16.85 (32.81)
        4:49.81 (32.96)     5:22.54 (32.73)                                        
 15 Ivanova, Anastasia v      19 UN-07-FG                       5:29.45  
                  29.98     1:02.32 (32.34)     1:35.42 (33.10)     2:08.67 (33.25)
        2:41.87 (33.20)     3:15.25 (33.38)     3:48.69 (33.44)     4:22.71 (34.02)
        4:56.37 (33.66)     5:29.45 (33.08)                                        
 16 Smith, Kellye A           19 UN-07-FG                       5:32.30  
                  30.16     1:02.59 (32.43)     1:35.79 (33.20)     2:09.53 (33.74)
        2:42.84 (33.31)     3:16.60 (33.76)     3:50.65 (34.05)     4:24.84 (34.19)
        4:59.24 (34.40)     5:32.30 (33.06)                                        
 17 Schult, Nicki M           17 ASC-MD                         5:32.85  
                  30.40     1:03.17 (32.77)     1:36.81 (33.64)     2:10.83 (34.02)
        2:44.83 (34.00)     3:18.96 (34.13)     3:53.22 (34.26)     4:26.68 (33.46)
        5:00.33 (33.65)     5:32.85 (32.52)                                        
 18 Garland, Jen N            20 UN-07-FG                       5:39.20  
                  31.03     1:04.59 (33.56)     1:38.59 (34.00)     2:12.82 (34.23)
        2:47.16 (34.34)     3:21.65 (34.49)     3:56.47 (34.82)     4:31.24 (34.77)
        5:06.03 (34.79)     5:39.20 (33.17)                                        
 19 Behar, Leah               18 Team Fla-FG                    5:46.38  
                  31.61     1:05.72 (34.11)     1:40.37 (34.65)     2:15.57 (35.20)
        2:50.97 (35.40)     3:26.17 (35.20)     4:01.49 (35.32)     4:36.55 (35.06)
        5:11.78 (35.23)     5:46.38 (34.60)                                        
 20 Uhl, Miranda M            19 UN-07-FG                       7:15.22  
                  41.80     1:25.65 (43.85)     2:09.61 (43.96)     2:53.38 (43.77)
        3:36.98 (43.60)     4:20.92 (43.94)     5:05.20 (44.28)     5:48.89 (43.69)
        6:32.48 (43.59)     7:15.22 (42.74)                                        
 
Event 102  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tirabassi, Daniele        23 UN-12-FG                       4:31.01  
                  24.44       51.47 (27.03)     1:19.04 (27.57)     1:47.04 (28.00)
        2:15.44 (28.40)     2:43.47 (28.03)     3:10.84 (27.37)     3:38.52 (27.68)
        4:05.77 (27.25)     4:31.01 (25.24)                                        
  2 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG                   4:31.24  
                  24.84       51.87 (27.03)     1:19.58 (27.71)     1:47.59 (28.01)
        2:15.59 (28.00)     2:43.28 (27.69)     3:10.85 (27.57)     3:38.18 (27.33)
        4:05.31 (27.13)     4:31.24 (25.93)                                        
  3 Martinez, Raul E          23 DANA-FG                        4:31.55  
                  24.93       52.04 (27.11)     1:19.49 (27.45)     1:47.38 (27.89)
        2:15.37 (27.99)     2:42.84 (27.47)     3:10.26 (27.42)     3:38.56 (28.30)
        4:05.85 (27.29)     4:31.55 (25.70)                                        
  4 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG                        4:33.98  
                  25.14       52.09 (26.95)     1:19.55 (27.46)     1:47.33 (27.78)
        2:15.53 (28.20)     2:43.71 (28.18)     3:11.28 (27.57)     3:39.08 (27.80)
        4:06.66 (27.58)     4:33.98 (27.32)                                        
  5 Marin, Jesus L            19 UN-12-FG                       4:38.23  
                  24.74       51.62 (26.88)     1:19.06 (27.44)     1:46.85 (27.79)
        2:15.17 (28.32)     2:43.68 (28.51)     3:11.66 (27.98)     3:40.34 (28.68)
        4:09.77 (29.43)     4:38.23 (28.46)                                        
  6 Rojas, Marc A             17 Soflo-FG                       4:39.96  
                  25.78       53.21 (27.43)     1:21.55 (28.34)     1:49.98 (28.43)
        2:18.54 (28.56)     2:46.95 (28.41)     3:15.25 (28.30)     3:43.71 (28.46)
        4:12.12 (28.41)     4:39.96 (27.84)                                        
  7 Eisenberger, Gotti        18 PCS-FG                         4:40.87  
                  24.25       51.71 (27.46)     1:20.38 (28.67)     1:49.32 (28.94)
        2:17.60 (28.28)     2:45.99 (28.39)     3:14.52 (28.53)     3:43.51 (28.99)
        4:13.04 (29.53)     4:40.87 (27.83)                                        
  8 Tashkandi, Hazem A        19 Soflo-FG                       4:45.81  
                  26.64       56.11 (29.47)     1:24.85 (28.74)     1:53.85 (29.00)
        2:22.64 (28.79)     2:51.53 (28.89)     3:20.77 (29.24)     3:49.72 (28.95)
        4:18.58 (28.86)     4:45.81 (27.23)                                        
  9 Walter, Ryan M            17 PCS-FG                         4:46.29  
                  25.71       53.88 (28.17)     1:22.55 (28.67)     1:51.86 (29.31)
        2:21.11 (29.25)     2:50.20 (29.09)     3:19.37 (29.17)     3:48.71 (29.34)
        4:18.23 (29.52)     4:46.29 (28.06)                                        
 10 Roa, Daniel A             21 DANA-FG                        4:48.41  
                  25.95       54.36 (28.41)     1:23.44 (29.08)     1:52.14 (28.70)
        2:21.33 (29.19)     2:50.65 (29.32)     3:20.18 (29.53)     3:49.77 (29.59)
        4:19.20 (29.43)     4:48.41 (29.21)                                        
 11 Cortese, Matteo           18 DANA-FG                        4:49.50  
                  26.59       54.89 (28.30)     1:23.74 (28.85)     1:53.03 (29.29)
        2:22.43 (29.40)     2:51.78 (29.35)     3:21.24 (29.46)     3:50.97 (29.73)
        4:20.80 (29.83)     4:49.50 (28.70)                                        
 12 Parra, Francisco J        17 DANA-FG                        4:50.84  
                  26.21       54.81 (28.60)     1:23.63 (28.82)     1:53.09 (29.46)
        2:22.83 (29.74)     2:52.80 (29.97)     3:22.44 (29.64)     3:52.85 (30.41)
        4:22.31 (29.46)     4:50.84 (28.53)                                        
 13 Lapinski, Ty R            19 UN-07-FG                       4:52.98  
                  25.78       54.28 (28.50)     1:23.38 (29.10)     1:53.10 (29.72)
        2:23.03 (29.93)     2:53.11 (30.08)     3:23.49 (30.38)     3:53.75 (30.26)
        4:23.88 (30.13)     4:52.98 (29.10)                                        
 14 Sipowski, Kameron M       18 JDST-FG                        4:53.59  
                  25.84       54.07 (28.23)     1:23.30 (29.23)     1:53.27 (29.97)
        2:23.38 (30.11)     2:53.50 (30.12)     3:23.56 (30.06)     3:54.37 (30.81)
        4:25.04 (30.67)     4:53.59 (28.55)                                        
 15 Steele, Joey M            18 UN-07-FG                       4:58.45  
                  26.24       55.64 (29.40)     1:25.54 (29.90)     1:55.90 (30.36)
        2:26.73 (30.83)     2:57.14 (30.41)     3:27.59 (30.45)     3:58.00 (30.41)
        4:28.80 (30.80)     4:58.45 (29.65)                                        
 16 Asseraf, Joshua           17 Team Fla-FG                    5:00.34  
                  27.54       58.16 (30.62)     1:29.36 (31.20)     2:00.81 (31.45)
        2:31.71 (30.90)     3:01.80 (30.09)     3:31.91 (30.11)     4:02.13 (30.22)
        4:32.29 (30.16)     5:00.34 (28.05)                                        
 17 Zarrabeitia, Joshua W     18 Team Fla-FG                    5:00.63  
                  26.95       56.57 (29.62)     1:26.74 (30.17)     1:57.30 (30.56)
        2:28.00 (30.70)     2:58.99 (30.99)     3:30.39 (31.40)     4:01.68 (31.29)
        4:32.45 (30.77)     5:00.63 (28.18)                                        
 18 Al-Wazzan, Nawaf          24 Soflo-FG                       5:03.60  
                  26.31       55.39 (29.08)     1:25.32 (29.93)     1:56.18 (30.86)
        2:27.41 (31.23)     2:58.64 (31.23)     3:30.49 (31.85)     4:02.43 (31.94)
        4:34.29 (31.86)     5:03.60 (29.31)                                        
 19 Hall, Ryan                17 DANA-FG                        5:03.71  
                  26.82       56.20 (29.38)     1:25.79 (29.59)     1:56.46 (30.67)
        2:26.85 (30.39)     2:58.04 (31.19)     3:29.68 (31.64)     4:00.79 (31.11)
        4:32.75 (31.96)     5:03.71 (30.96)                                        
 20 Erton, Erik T             19 UN-07-FG                       5:03.80  
                  26.70       56.23 (29.53)     1:26.90 (30.67)     1:57.97 (31.07)
        2:29.16 (31.19)     3:00.51 (31.35)     3:31.54 (31.03)     4:02.73 (31.19)
        4:34.21 (31.48)     5:03.80 (29.59)                                        
 21 Gonzalez, Matthew J       17 Soflo-FG                       5:05.08  
                  27.45       57.39 (29.94)     1:27.66 (30.27)     1:58.32 (30.66)
        2:28.97 (30.65)     3:00.25 (31.28)     3:31.48 (31.23)     4:03.05 (31.57)
        4:34.54 (31.49)     5:05.08 (30.54)                                        
 22 Gettino, Mark J           19 UN-07-FG                       5:07.78  
                  27.69       57.83 (30.14)     1:28.74 (30.91)     2:00.09 (31.35)
        2:31.77 (31.68)     3:03.06 (31.29)     3:34.44 (31.38)     4:05.55 (31.11)
        4:37.24 (31.69)     5:07.78 (30.54)                                        
 23 Gomes Del Campo, Felipe   18 Midtown Weston-FG              5:36.33  
                  28.09     1:00.13 (32.04)     1:33.79 (33.66)     2:08.25 (34.46)
        2:43.03 (34.78)     3:18.16 (35.13)     3:53.18 (35.02)     4:28.33 (35.15)
        5:02.87 (34.54)     5:36.33 (33.46)                                        
 
Event 103  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 1:39.90  
     1) Nava, Caroline K 14             2) Rivera, Alexa N 13             
     3) Swartz, Lindsey 14              4) Ghali, Miriyam A 14            
                  24.12       49.16 (25.04)     1:14.84 (25.68)     1:39.90 (25.06)
  2 Team Fla-FG  'A'                                            1:41.70  
     1) Reyes-Capo, Isabela A 13        2) McReed, Osianna L 14           
     3) Harrington, Kelly M 13          4) Tipton, Amanda L 14            
                  25.46       50.71 (25.25)     1:16.23 (25.52)     1:41.70 (25.47)
  3 Saint Andrew's Swimming-FG  'A'                             1:42.35  
     1) McCartin, CJ j 14               2) Scuderi, Chelsea A 14          
     3) Bober, Courtney A 14            4) Moroney, Megan J 14            
                  26.13       51.62 (25.49)     1:17.53 (25.91)     1:42.35 (24.82)
  4 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:43.24  
     1) Mason, Audrey N 13              2) Marinheiro, Melissa M 14       
     3) Stinemire, Samantha R 13        4) Campo, Steph 14                
                  26.78       51.72 (24.94)     1:17.68 (25.96)     1:43.24 (25.56)
  5 Swift Swimming-BA  'A'                                      1:44.21  
     1) Reed, Doran G 14                2) Allen, Tremaine T 13           
     3) Thompson, Celine T 14           4) Sturrup, Simone R 13           
                  26.07       52.58 (26.51)     1:18.94 (26.36)     1:44.21 (25.27)
  6 Pine Crest Swimming-FG  'B'                                 1:45.94  
     1) Ciesla, Marta K 13              2) Bernstein, Brooke 13           
     3) Mullen, Marin 13                4) Gornisiewicz, Sabrina C 13     
                  26.02       52.39 (26.37)     1:19.85 (27.46)     1:45.94 (26.09)
  7 Team Fla-FG  'B'                                            1:46.24  
     1) Antonini, Isa A 14              2) Ortiz, Isabella L 13           
     3) Aponte, Adrienne N 13           4) Verita, Carlotta 13            
                  26.01       52.52 (26.51)     1:19.95 (27.43)     1:46.24 (26.29)
  8 Miami Swimming-FG  'A'                                      1:46.69  
     1)                                 2) Rivas, Sofia V 14              
     3)                                 4) Morgan, Laine L 14             
                  24.99       51.94 (26.95)     1:18.74 (26.80)     1:46.69 (27.95)
  9 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         1:47.00  
     1) Gullage, Jordan 14              2) Soriano, Karen C 13            
     3) Renfurm, Brienne A 14           4) Castano, Ashley 14             
                  26.83       53.28 (26.45)     1:19.36 (26.08)     1:47.00 (27.64)
 10 AK Sharks-FG  'A'                                           1:47.59  
     1) Smiddy, Rose K 13               2) Ebensperger, Nina M 14         
     3) Aulicino, Natalie T 13          4) Manganiello, Lindsay E 13      
                  26.33       52.81 (26.48)     1:19.86 (27.05)     1:47.59 (27.73)
 11 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               1:47.69  
     1) Pacitti, Alexandra L 14         2) Diaz, Jenna M 14               
     3) Hay, Lindsay L 14               4) Manrique, Camila 14            
                  26.40       55.01 (28.61)     1:21.55 (26.54)     1:47.69 (26.14)
 12 Plantation Swim Team-FG  'A'                                1:48.52  
     1) Adkison, Serah V 14             2) Cook, Taylor L 14              
     3) Abad, Meagan M 14               4) Gerena, Chloe A 14             
                  27.05       54.59 (27.54)     1:21.35 (26.76)     1:48.52 (27.17)
 13 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           1:49.58  
     1) Romero, Laura C 14              2) Sarmiento, Adriana B 13        
     3) Groth, Sydney M 13              4) Schirmer, Caroline M 13        
                  27.36       56.20 (28.84)     1:23.04 (26.84)     1:49.58 (26.54)
 14 North Palm Beach Swim Club-FG  'A'                          1:49.76  
     1) Vandersluis, Francesca A 14     2) Belew, Olivia G 13             
     3) Jacobsen, Rachel K 14           4) Boggs, Ashley N 14             
                  26.28       54.14 (27.86)     1:23.35 (29.21)     1:49.76 (26.41)
 15 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          1:50.53  
     1) Herman, Kylie F 14              2) Kealty, Kelly B 14             
     3) Swanson, Carly A 14             4) Melendez, Andrea A 14          
                  27.57       55.69 (28.12)     1:23.66 (27.97)     1:50.53 (26.87)
 16 Davie Nadadores-FG  'A'                                     1:51.45  
     1) Borrelli, Marie 14              2) Wakeland, Aliyah B 14          
     3) Bedley, Laryssa M 13            4) Cantu, Laura 14                
                  27.69       54.85 (27.16)     1:23.16 (28.31)     1:51.45 (28.29)
 17 Miami Swimming-FG  'B'                                      1:53.06  
     1) Gomez, Alexis O 14              2) Cordes, Cathryn L 14           
     3) Leon, Gabi N 14                 4) Rubin, Erin M 14               
                  27.68       56.66 (28.98)     1:25.12 (28.46)     1:53.06 (27.94)
 18 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      1:53.20  
     1) Mesa, Jennifer 14               2) Perez, Maria L 14              
     3) Garcia, Pamela C 13             4) Mendez, Claudia 13             
                  28.07       56.88 (28.81)     1:25.08 (28.20)     1:53.20 (28.12)
 19 SwimFast-FG  'A'                                            1:54.21  
     1) Early, Taylor M 14              2) McKeown, Morgan J 13           
     3) Adsungur, Kassidee 14           4) Gonzalez, Gabby 14             
                  27.45       55.40 (27.95)     1:25.03 (29.63)     1:54.21 (29.18)
 20 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                1:54.42  
     1) Herrod, Ashley C 13             2) Mutschler, Sydney N 13         
     3) Phillips, Lacy F 13             4) Cozad, Monica A 14             
                  28.21       57.30 (29.09)     1:26.16 (28.86)     1:54.42 (28.26)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                                         DQ  
     1) Mullen, Riley 13                2) Keane, Nicole E 14             
     3) Ulrich, Bridget E 13            4) Lund, Anina Z 13               
                  26.91       58.45 (31.54)     1:23.51 (25.06)          DQ (25.62)
 
Event 104  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davie Nadadores-FG  'A'                                     1:32.87  
     1) Perez, Gabriel 14               2) Marco, Guarente 14             
     3) Velasquez, Esteban 14           4) Lyn, Matthew M 14              
                  22.73       46.04 (23.31)     1:09.91 (23.87)     1:32.87 (22.96)
  2 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         1:35.58  
     1) Pigot, Zu 14                    2) Faucher, Tobias 14             
     3) Ballestas, Robert A 14          4) Hernandez, Ronald 14           
                  23.80       47.75 (23.95)     1:10.71 (22.96)     1:35.58 (24.87)
  3 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:36.86  
     1) Stoddard, David C 14            2) Pierce, Bryce E 14             
     3) Valery, Gustavo E 13            4) Pinon, Julien 13               
                  24.89       48.99 (24.10)     1:13.38 (24.39)     1:36.86 (23.48)
  4 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      1:36.92  
     1) Rodriguez, Jonathan 14          2) Cordovez, Arthur F 14          
     3) Perez, Antonio L 14             4) Lozano, Santiago 14            
                  23.02       47.59 (24.57)     1:12.51 (24.92)     1:36.92 (24.41)
  5 North Miami Swim Team-FG  'A'                               1:38.80  
     1) Hutchens, Andrew P 14           2) Davis, Che L 13                
     3) Santos, Alejandro 14            4) Watson, Wiley T 13             
                  25.02       51.23 (26.21)     1:14.91 (23.68)     1:38.80 (23.89)
  6 Swift Swimming-BA  'A'                                      1:40.09  
     1) Holmberg, Nick B 13             2) Hernandez, Michael F 13        
     3) Encinar, Alexander R 13         4) Moses, Zach T 14               
                  25.59       51.93 (26.34)     1:15.98 (24.05)     1:40.09 (24.11)
  7 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          1:40.95  
     1) Rossi, Cristian A 13            2) Capote, Ryan A 13              
     3) Rodriguez, Diego J 14           4) Mesa, Alfredo 13               
                  24.92       50.33 (25.41)     1:15.55 (25.22)     1:40.95 (25.40)
  8 Team Fla-FG  'A'                                            1:40.96  
     1) Reiser, Addison M 14            2) Fernandes, Guy G 14            
     3) Fisher, Matthew G 14            4) Reid, AJ 14                    
                  24.95       50.76 (25.81)     1:17.18 (26.42)     1:40.96 (23.78)
  9 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               1:41.42  
     1) Garcia, Chris R 14              2) Gallo, Francisco J 14          
     3) Rogatinsky, Jacob M 14          4) Farah, Jonathan E 14           
                  25.19       52.94 (27.75)     1:17.47 (24.53)     1:41.42 (23.95)
 10 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                         1:41.64  
     1) Madeira, Miguel 14              2) Martinez, Adriano 13           
     3) Abril, Allan C 14               4) Arteaga, Pablo J 14            
                  25.74       51.24 (25.50)     1:17.30 (26.06)     1:41.64 (24.34)
 11 Hialeah Swim Club-FG  'A'                                   1:41.91  
     1) Lorenzo, Isdrey 14              2) Horrego, Julio A 13            
     3) Ruiz, Daniel 13                 4) Rodriguez, Aluhany 14          
                  25.58       51.85 (26.27)     1:17.49 (25.64)     1:41.91 (24.42)
 12 YMCA of Broward County-FG  'A'                              1:42.40  
     1) Neira, Carlos A 14              2) Pineiro-Barros, Eduardo J 13   
     3) Sole, Andrew J 14               4) Rivas, Jonathan A 14           
                  25.03       52.31 (27.28)     1:17.27 (24.96)     1:42.40 (25.13)
 13 Badger Swim Club-MR  'A'                                    1:42.92  
     1) Bravo, David D 13               2) Lafata, Spenser F 13           
     3) Lazaroni, Charles W 13          4) Hendell, Josh 13               
                  25.68       50.66 (24.98)     1:17.32 (26.66)     1:42.92 (25.60)
 14 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                1:43.29  
     1) Maris, Timmy E 14               2) Coleman, Jacob M 13            
     3) Hollister, Cash 14              4) Cline, Cody T 13               
                  24.92       54.37 (29.45)     1:19.30 (24.93)     1:43.29 (23.99)
 15 Devilrays Swim Club-FG  'A'                                 1:43.46  
     1) Gomez, Darwin A 14              2) Juarez, Marco A 14             
     3) Hamilton, Audley W 14           4) Coto, Alejandro 14             
                  26.51       51.65 (25.14)     1:18.81 (27.16)     1:43.46 (24.65)
 16 Davie Nadadores-FG  'B'                                     1:43.52  
     1) Kurbanali, Kearn C 13           2) Lobaton Vargas, Daniel 13      
     3) Gallego, Carlos J 13            4) Rafael, Daniel 13              
                  25.13       50.00 (24.87)     1:14.99 (24.99)     1:43.52 (28.53)
 17 Plantation Swim Team-FG  'A'                                1:45.11  
     1) Grant, Sean D 14                2) Ghelman, Eitan 13              
     3) Tucci, Danny A 13               4) Farias, Felipe T 14            
                  25.37       52.34 (26.97)     1:19.80 (27.46)     1:45.11 (25.31)
 -- Saint Andrew's Swimming-FG  'A'                                  DQ  
     1) Conrad, Nicholas C 14           2)                                
     3) Martinez, Ricardo J 13          4) Carey, Dionisio S 14           
                  23.98       49.61 (25.63)     1:16.01 (26.40)          DQ (22.93)
 -- Team Fla-FG  'B'                                                 DQ  
     1) Dika, James 13                  2) Andersen, Peter M 14           
     3) Franeta, Mario 14               4) Floyd, Canaan J 14             
                  26.61       59.00 (32.39)     1:20.92 (21.92)          DQ (27.23)
 
Event 105  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Miami Swimming-FG  'A'                                      1:37.04  
     1) Ochoa, Natalie B 12             2) Johnson, Daniela E 17          
     3) Garcia, Gaby 17                 4) Selts, Brittany D 22           
                  25.15       48.55 (23.40)     1:13.33 (24.78)     1:37.04 (23.71)
  2 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:37.65  
     1) Atkinson, Alia S 22             2) Brennan, Kristina E 15         
     3) Lincoln, Emma I 15              4) Alcaide, Jessie E 26           
                  23.01       48.91 (25.90)     1:13.95 (25.04)     1:37.65 (23.70)
  3 Team Fla-FG  'A'                                            1:38.05  
     1) Bruens, Harper M 17             2) Driscoll, Lauren N 17          
     3) DeRogatis, Rebecca S 17         4) Katcher, Olivia E 15           
                  24.26       48.65 (24.39)     1:13.47 (24.82)     1:38.05 (24.58)
  4 Davie Nadadores-FG  'A'                                     1:38.24  
     1) Torrez, Karen M 19              2) Pansare, Jyotsna R 17          
     3) Balthazar, Zoie A 15            4) Ruiu, Chiara 19                
                  24.39       48.93 (24.54)     1:13.60 (24.67)     1:38.24 (24.64)
  5 Plantation Swim Team-FG  'A'                                1:39.62  
     1) Randolph, Jessie A 17           2) Moser, Ali N 16                
     3) Fraiman, Sivan 16               4) Oliva, Sophia M 15             
                  25.57       50.16 (24.59)     1:14.77 (24.61)     1:39.62 (24.85)
  6 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         1:40.02  
     1) Robles, Carla A 16              2) Reyno, Kristina S 16           
     3) Leter, Evita 16                 4) Paez, Isabella 16              
                  24.55       50.13 (25.58)     1:14.89 (24.76)     1:40.02 (25.13)
  7 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 1:40.73  
     1) Chaney, Kaelah H 17             2) Veale, Hannah E 15             
     3) Hammond, Brittany H 16          4) McKeon, Mallory G 17           
                  25.01       50.05 (25.04)     1:14.86 (24.81)     1:40.73 (25.87)
  8 Team Fla-FG  'B'                                            1:41.06  
     1) Petik, Kaylee A 17              2) Zislin, Jennifer M 16          
     3) Ramirez, Emily A 18             4) Gurley, Jamie L 15             
                  25.21       50.80 (25.59)     1:15.93 (25.13)     1:41.06 (25.13)
  9 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          1:41.15  
     1) Payamps, Natasha 16             2) Lopez, Maria A 15              
     3) Marinheiro, Marcella M 17       4) Greenwood, Emily A 17          
                  26.02       51.33 (25.31)     1:16.53 (25.20)     1:41.15 (24.62)
 10 Saint Andrew's Swimming-FG  'A'                             1:42.19  
     1) Coombs, Hannah M 17             2) Ruth, Brenna J 15              
     3) Yoo, Monica M 18                4) Karosas, Tasija A 16           
                  25.87       51.33 (25.46)     1:17.74 (26.41)     1:42.19 (24.45)
 11 Miami Swimming-FG  'B'                                      1:43.00  
     1) Tandlich, Jessica A 16          2) Junghahn, Bettina 17           
     3) Rossinsky, Victoria S 15        4) Selts, Breanna A 17            
                  25.91       51.52 (25.61)     1:17.02 (25.50)     1:43.00 (25.98)
 12 AK Sharks-FG  'A'                                           1:43.19  
     1) Chait, Darby N 15               2) Rowland, Emily S 17            
     3) Schmidinger, Taylor R 15        4) Simpson, Khamai L 16           
                  26.33       52.95 (26.62)     1:18.41 (25.46)     1:43.19 (24.78)
 13 Davie Nadadores-FG  'B'                                     1:45.28  
     1) Guerrero, Sandra Juliana 17     2) Figueroa, Kristina A 16        
     3) Liivand, Merle 20               4) Hernandez, Laura A 17          
                  27.06       52.79 (25.73)     1:18.36 (25.57)     1:45.28 (26.92)
 14 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                         1:48.98  
     1) Miguel, Evelyn 15               2) Gonzalez, Alejandra D 17       
     3) Araque, Janet 15                4) Hernandez, Katherine 15        
                  27.10       52.88 (25.78)     1:20.35 (27.47)     1:48.98 (28.63)
 15 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                1:49.91  
     1) Deem, Emily P 15                2) Costan, Jessi D 16             
     3) Pierce, Simone 15               4) Tyson, Natalia R 15            
                  28.26       55.72 (27.46)     1:22.80 (27.08)     1:49.91 (27.11)
 -- Devilrays Swim Club-FG  'A'                                      DQ  
     1) Wells, Megan J 15               2) Hunnewell, Nicole J 14         
     3) Mancinelli, Gina 12             4) Aycart, Vanessa 17             
                  28.96       55.53 (26.57)     1:31.62 (36.09)          DQ (23.72)
 -- Barracuda Swim Club-ZZ  'A'                                      NS  
     1) Chea, Christina-Marie L 14      2) Longley, Sian C 11             
     3) Stamp, Virginia A 10            4) Pinder, Amber M 10             
                  30.09   1:44.95 (1:14.86)     2:08.63 (23.68)                    
 
Event 106  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davie Nadadores-FG  'B'                                     1:25.13  
     1) Le Grand, Jemal E 17            2) Alaskari, Yousef R 17          
     3) Groters, Jordy A 15             4) Martinez, Raul E 23            
  2 Team Fla-FG  'A'                                            1:25.67  
     1) Coard, Nicholas C 17            2) Reyes-Capo, Andres B 18        
     3) Corona, Sam P 16                4) McCormick, Jason P 17          
  3 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 1:27.16  
     1) Eisenberger, Gotti 18           2) Friederici, Niklas J 16        
     3) Betschart, Marcel 18            4) Brock, Delaney J 18            
  4 Saint Andrew's Swimming-FG  'A'                             1:27.67  
     1) Cassidy, Quinn A 16             2) Schneiderman, Daniel L 16      
     3) Kohner, Gage S 15               4) Toulson, Wali K 17             
  5 Miami Swimming-FG  'A'                                      1:28.32  
     1) Aramburu, Nick 17               2) Norcini, Marcelo 15            
     3) Hicks, Eric E 17                4) Soto, Anthony 16               
  6 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:29.09  
     1) Tashkandi, Loai A 20            2) Torres, Luke C 17              
     3) Mila, Matthew J 15              4) Boisson-Yates, Keegan J 16     
  7 Team Fla-FG  'B'                                            1:29.15  
     1) Bricio, Felipe S 16             2) Rutkin, Lance J 16             
     3) Zarrabeitia, Joshua W 18        4) Rosenbaum, Ryan B 17           
  8 AK Sharks-FG  'A'                                           1:29.53  
     1) Chait, Derek M 16               2) Hunt, Liam W 16                
     3) Valido, Austin A 15             4) Smiddy, Sam E 17               
                  22.40       45.27 (22.87)     1:07.77 (22.50)     1:29.53 (21.76)
  9 Rockway Swimming Team-FG  'A'                               1:30.29  
     1) Perez Costa, Juan A 15          2) Adan, Bradley 16               
     3) Olano, Santi S 16               4) Santiesteban, Luis J 16        
                  23.08       45.90 (22.82)     1:08.01 (22.11)     1:30.29 (22.28)
 10 Pine Crest Swimming-FG  'B'                                 1:30.38  
     1) Dear, Adam W 16                 2) Walter, Ryan M 17              
     3) Haeffner, Kent K 15             4) Evenson, Austin R 18           
 11 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               1:30.86  
     1) Clark, Scott M 16               2) Oberndorfer, Sebastian 16      
     3) Wolder, Jordan M 16             4) Spas, Daniel G 16              
                  23.52       47.91 (24.39)     1:10.41 (22.50)     1:30.86 (20.45)
 12 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                         1:30.94  
     1) Castano, Robert M 16            2) Tam, Aaron C 16                
     3) Radice, Julian M 16             4) Gullage, Parker 16             
                  23.05       45.19 (22.14)     1:07.59 (22.40)     1:30.94 (23.35)
 13 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          1:31.68  
     1) Brown, Xavier A 17              2) Arnaud, Brian S 18             
     3) Hosfeld, Marco A 15             4) Fruitman, Ben J 16             
                  22.53       45.87 (23.34)     1:08.66 (22.79)     1:31.68 (23.02)
 14 Plantation Swim Team-FG  'A'                                1:31.72  
     1) Wathen, Alec F 18               2) Marsolek, Dylan J 18           
     3) Fons, Max L 18                  4) Funderburk, Randall E 18       
                  22.16       44.78 (22.62)     1:07.89 (23.11)     1:31.72 (23.83)
 15 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                1:33.58  
     1) Mohr, Dakota ` 17               2) Dwire, Chris S 17              
     3) Washburn, D'Vonte L 17          4) Baska, Kamil A 16              
                  24.34       47.54 (23.20)     1:11.30 (23.76)     1:33.58 (22.28)
 16 Sea Bees Swim Club-ZZ  'A'                                  1:34.02  
     1) Moss, T'Auren J 16              2) Lloyd, Keith J 15              
     3) Taylor, Tre D 15                4) Moss, Perez L 16               
                  22.02       45.29 (23.27)     1:10.11 (24.82)     1:34.02 (23.91)
 17 Miami Swimming-FG  'B'                                      1:35.16  
     1) Banciella, Reid A 10            2) Brennan, Sam S 16              
     3) Barbera, Anthony 17             4) Coyle, Nick 16                 
                  23.76       47.15 (23.39)     1:10.98 (23.83)     1:35.16 (24.18)
 18 SwimFast-FG  'A'                                            1:35.53  
     1) McKenna, Nick M 16              2) Alvarez, Danny D 16            
     3) Sibley, Derek R 17              4) Medina, Nico B 13              
                  24.20       47.92 (23.72)     1:11.54 (23.62)     1:35.53 (23.99)
 19 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      1:36.79  
     1) Martinez, Armando 17            2) Mendez, Roger 15               
     3) Folgueras, Alejandro D 15       4) Romero, Chris E 17             
                  24.37       48.78 (24.41)     1:13.52 (24.74)     1:36.79 (23.27)
 20 North Miami Swim Team-FG  'A'                               1:36.93  
     1) Hutchens, Andrew P 14           2) Brody, Alexander E 18          
     3) Katz, Albert 17                 4) Mckenzie, Omar J 23            
                  23.19       48.85 (25.66)     1:12.60 (23.75)     1:36.93 (24.33)
 21 Atlantis Swimming Club-FG  'A'                              1:38.45  
     1) Aponte, Ramses A 17             2) Delgado, Jorge E 17            
     3) Vega, Patrick J 15              4) Estigarribia, Marco A 16       
                  25.51       50.88 (25.37)     1:15.91 (25.03)     1:38.45 (22.54)
 22 Barracuda Swim Club-ZZ  'A'                                 1:39.73  
     1) Kerr, Kohen K 15                2) Bastian, Drew E 13             
     3) Johnson, Christoph G 14         4) Bruney, Camron K 17            
                  24.46       49.68 (25.22)     1:16.26 (26.58)     1:39.73 (23.47)
 23 Devilrays Swim Club-FG  'A'                                 1:40.65  
     1) Worthley, John B 15             2) Robles, Mateo A 15             
     3) Lezcano, Michael A 17           4) Cruz, Jonathan 15              
                  24.72       49.26 (24.54)     1:16.19 (26.93)     1:40.65 (24.46)
 24 YMCA of Broward County-FG  'A'                              1:42.19  
     1) Villalta, Shawn P 16            2) Cervantes, Carlos 16           
     3) Paredes, Rodmy 15               4) Mallory, Caleb M 16            
                  25.49       50.99 (25.50)     1:18.86 (27.87)     1:42.19 (23.33)
 25 SwimFast-FG  'B'                                            1:42.51  
     1) Coppee, Phillippe 14            2) Ospina, Santiago 15            
     3) Roth, Drew 15                   4) Funderburk, Patrick R 16       
                  25.74       51.06 (25.32)     1:17.07 (26.01)     1:42.51 (25.44)
 26 Barracuda Swim Club-ZZ  'B'                                 1:48.44  
     1) Roberts, Meshach B 14           2) Gibson, Samuel A 10            
     3) Chea, Aaron P 17                4) Deveaux, Brandon L 15          
                  26.05       57.92 (31.87)     1:22.36 (24.44)     1:48.44 (26.08)
 -- Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                                DQ  
     1) Ortiz, Justin D 18              2) Sipowski, Kameron M 18         
     3) Sarmiento, Esteban A 15         4) Choy, Armand W 15              
                  22.21       45.65 (23.44)     1:08.86 (23.21)          DQ (24.80)
 -- Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                              DQ  
     1) Denswil, Wayne 15               2) Pigot, Diguan 17               
     3) Ballestas, Julian F 17          4) Perez, Cory R 17               
 -- Davie Nadadores-FG  'A'                                          DQ  
     1) Coutinho, Pedro M 17            2) Lilley, Alex J 17              
 
Event 107  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                            2:17.46  
     1) Garces, Frankie 10              2) Douglass, Kate C 10            
     3) Vumbacco, Sabrina S 10          4) Klein, MiKayla S 10            
                  35.60     1:14.58 (38.98)     1:49.52 (34.94)     2:17.46 (27.94)
  2 Team Fla-FG  'A'                                            2:19.50  
     1) Tumolo, Violeta A 10            2) Marchesani, Gabriella B 9      
     3) Meszaros, Alexandra 10          4) Zaidenberg, Daniela A 10       
                  44.99     1:15.00 (30.01)     1:46.20 (31.20)     2:19.50 (33.30)
  3 Hialeah Swim Club-FG  'A'                                   2:20.76  
     1) Fernandez, Gabriela I 10        2) Mendez, Elizabeth M 10         
     3) Kondratovitch, Ana 8            4) Nardoni, Agustina G 10         
                  36.91     1:17.06 (40.15)     1:51.23 (34.17)     2:20.76 (29.53)
  3 North Palm Beach Swim Club-FG  'A'                          2:20.76  
     1) Brown, Preslie A 10             2) Lichtig, Madison J 10          
     3) Secrest, Jennifer L 10          4) Gomez, Nicole M 9              
                  35.71     1:15.52 (39.81)   2:20.76 (1:05.24)                    
  5 Y of South Palm Beach County-FG  'A'                        2:25.39  
     1) Cummings, Madison M 10          2) Jeffreys, Alyssa N 10          
     3) Rivera-Cintron, Daniela I 10    4) Temperino, Eriana L 10         
                                1:18.61 ( )     1:56.31 (37.70)     2:25.39 (29.08)
  6 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          2:25.71  
     1) Biro, Delaney P 10              2) Huang, Annita 10               
     3) Crespo, Alexandra M 10          4) Mesa, Vanessa 9                
                  35.97     1:19.49 (43.52)     1:55.84 (36.35)     2:25.71 (29.87)
  7 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           2:25.89  
     1) Miklos, Eva M 10                2) Bruk, Johanna E 10             
     3) Delgado, Dahlia A 10            4) Wesch, Erika R 10              
                                1:17.54 ( )     1:55.20 (37.66)     2:25.89 (30.69)
  8 Badger Swim Club-MR  'A'                                    2:27.73  
     1) Panitz, Josephine 10            2) Berridge, Emmeline L 9         
     3) Johanson, Sophie L 10           4) Showers, Sophie 9              
                  37.16     1:13.41 (36.25)     1:55.24 (41.83)     2:27.73 (32.49)
  9 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      2:31.14  
     1) Ruiz, Jocelyn 9                 2) Mesa, Jessica 10               
     3) Curbelo, Daniela 9              4) Alvares, Amy 10                
                  37.13     1:19.32 (42.19)     1:57.39 (38.07)     2:31.14 (33.75)
 10 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 2:32.90  
     1) Smith, Hanna Elks E 8           2) Baker, Christine 10            
     3) Contich, Rachel C 10            4) Spencer, Vivian 9              
                  39.82     1:25.16 (45.34)     2:00.42 (35.26)     2:32.90 (32.48)
 11 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               2:35.16  
     1) Banks, Gabrianna C 9            2) Lacoursiere, Grace A 10        
     3) L'Estrange, Emily M 10          4) Grabow, Chloe L 10             
                  44.78     1:23.91 (39.13)     2:02.25 (38.34)     2:35.16 (32.91)
 12 SwimFast-FG  'A'                                            2:35.45  
     1) Medina, Natalie F 10            2) Villarta, Julinna A 10         
     3) Kennedy, Jodi 10                4) Thomas, Cameron N 10           
                1:23.17                             1:58.67 ( )     2:35.45 (36.78)
 13 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          2:39.87  
     1) Vazquez, Anabel 10              2) Larin, Elise 10                
     3) Rossi, Natalia V 10             4) Noyola, Lauren E 10            
                  39.94     1:19.67 (39.73)     2:05.24 (45.57)     2:39.87 (34.63)
 14 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'B'                           2:40.22  
     1) Cavendish, Emma C 9             2) Grigsby, Morgan M 10           
     3) Bedard, Jacqueline L 10         4) Gustafson, Alicia M 10         
                  43.25     1:26.82 (43.57)     2:05.71 (38.89)     2:40.22 (34.51)
 15 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'B'                      2:45.67  
     1) Perez, Karen 8                  2) Montes, Jenneily D 10          
     3) Telleria, Nayeli 10             4) Gonzalez, Stefy 9              
                  42.26     1:31.72 (49.46)     2:07.42 (35.70)     2:45.67 (38.25)
 16 North Palm Beach Swim Club-FG  'B'                          2:49.61  
     1) Brough, Jordan 9                2) Bennett, Remy C 10             
     3) Ayres, Madeline F 10            4) Emerson, Hanna J 10            
                  43.34     1:34.14 (50.80)     2:12.88 (38.74)     2:49.61 (36.73)
 -- Team Fla-FG  'B'                                                 DQ  
     1) Asailov, Mya 10                 2) Woodruff, Molly H 10           
     3) Hibler, Mia G 9                 4) Brannan, Tiana A 10            
                  39.64     1:31.41 (51.77)     2:14.44 (43.03)          DQ (33.73)
 -- Davie Nadadores-FG  'A'                                          DQ  
     1) Kozel, Madison t 8              2) Munoz, Isabel 9                
     3) Villa, Valeria 10               4) Castro, Viviana 8              
                  46.24                             2:17.28 ( )          DQ (43.19)
 -- Plantation Swim Team-FG  'A'                                     DQ  
     1) Kibler, Kai L 10                2) Levy, Asia T 10                
     3) Cortes Urbina, Adriana I 10     4) Bannister, Lalainie D 8        
                  39.85     1:29.38 (49.53)     2:00.19 (30.81)          DQ (40.26)
 -- Miami Swimming-FG  'A'                                           NS  
 
Event 108  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                            2:13.91  
     1) Torres, Nick 10                 2) Lee, Brendan T 9               
     3) Tsukikawa, Yugo * 9             4) DiSanto, Justin P 9            
                  32.97     1:12.01 (39.04)     1:44.86 (32.85)     2:13.91 (29.05)
  2 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          2:19.72  
     1) Mateus, Leonardo E 9            2) Skarie, Jonathan E 9           
     3) Moran, Brandon 10               4) Rodriguez, Rafael 9            
                  35.97     1:14.40 (38.43)     1:50.25 (35.85)     2:19.72 (29.47)
  3 Barracuda Swim Club-ZZ  'A'                                 2:19.97  
     1) Neil, Christopher S 10          2) Bastian, Izaak Z 10            
     3) Carey, Davante S 9              4) Gibson, Samuel A 10            
                  38.16     1:14.34 (36.18)     1:50.02 (35.68)     2:19.97 (29.95)
  4 Hialeah Swim Club-FG  'A'                                   2:22.23  
     1) Rodriguez, Aaron J 10           2) Lugones, Abraham 10            
     3) Fernandez, Michael I 10         4) Machado, Lester 10             
                  36.07     1:22.98 (46.91)     1:51.22 (28.24)     2:22.23 (31.01)
  5 Swift Swimming-BA  'A'                                      2:23.28  
     1) Morley, Peter G 10              2) Thompson, Luke-K C 10          
     3) Bevans, Paul 10                 4) Thompson, Mark-A W 9           
  6 Miami Dade County Aquatic Club-FG  'A'                      2:24.72  
     1) Amor, Matthew 10                2) Valdes, Victor M 8             
     3) Rosas, Juan 10                  4) Marsal, Sebastian 9            
                  35.37     1:20.54 (45.17)     1:55.60 (35.06)     2:24.72 (29.12)
  7 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      2:29.26  
     1) Faria, Henry 9                  2) Pineda, JP 9                   
     3) Segui, Gabriel B 10             4) Arias, Michael 8               
                  39.21     1:23.08 (43.87)     1:56.38 (33.30)     2:29.26 (32.88)
  8 Miami Swimming-FG  'A'                                      2:29.33  
     1) Montejo, Orlando R 10           2) Vieira Wolfermann, Alfredo J 10
     3) Banciella, Reid A 10            4) Horgan, Eli 10                 
                  44.42     1:21.56 (37.14)     1:55.04 (33.48)     2:29.33 (34.29)
  9 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'B'                      2:30.17  
     1) Betancur, Gianni 9              2) Gesto, Kevin 9                 
     3) Fanjul, Kevin 8                 4) Alonso, Abraham A 8            
                                1:30.16 ( )     1:56.83 (26.67)     2:30.17 (33.34)
 10 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          2:35.92  
     1) Tom, Derek 9                    2) Carlson, Carter N 10           
     3) Walters, Sam J 10               4) Irwin, Justin D 10             
                                                    2:02.06 ( )     2:35.92 (33.86)
 11 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               2:45.99  
     1) Cortez, Luis Elias 9            2) Giorgi, Luca 10                
     3) Scarlett, Jayden Edward 8       4) Folks, Justin Charles 9        
                  43.65     1:22.76 (39.11)     2:07.41 (44.65)     2:45.99 (38.58)
 -- Plantation Swim Team-FG  'A'                                     DQ  
     1) Escobar, Daniel A 9             2) Mousa, Gabriel A 10            
     3) Kilroy, Liam T 10               4) Yurchak, Andrew J 10           
                  35.98     1:32.90 (56.92)     2:12.98 (40.08)          DQ (38.66)
 -- Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                              DQ  
     1) Wong, Andres 9                  2) Vives, Eric A 10               
     3) Torres, John 10                 4) Montana, David F 9             
                  34.61     1:11.39 (36.78)     1:43.67 (32.28)          DQ (30.57)
 -- Team Fla-FG  'A'                                                 NS  
     1) Poe, Dante H 10                 2) Beckwith, Nicholas J 10        
     3) Kotikovski, Elvis 10            4) Rotenstein, Zeev 10            
 -- Team Fla-FG  'B'                                                 NS  
     1) Bravo, Felipe A 10              2) Seniuta, Tadas 9               
 -- Davie Nadadores-FG  'A'                                          NS  
     1) Prieto, Sergio 10               2) Vale, Nicholas R 10            
     3) Spence, Shafeeq 10              4) Grady, Steven A 8              
 -- Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                              NS  
 
Event 109  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:58.70  
     1) Rodriguez, Jessica 12           2) Heron, Kelley E 12             
     3) Pittinger, Isabella G 12        4) Cooper, Catharine A 11         
                  30.68     1:04.92 (34.24)     1:33.20 (28.28)     1:58.70 (25.50)
  2 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 1:59.65  
     1) Flores, Jamie A 12              2) Warren, Bailey K 12            
     3) Nava, Jessica L 11              4) Yribarren, Alexis B 12         
                  31.15     1:05.15 (34.00)     1:33.07 (27.92)     1:59.65 (26.58)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                                    2:00.20  
     1) Dunbar, Sarah H 12              2) Hu, Christine 12               
     3) Eid, Nathalie A 12              4) Lyons, Courtney M 12           
                  30.54     1:04.95 (34.41)     1:33.06 (28.11)     2:00.20 (27.14)
  4 Team Fla-FG  'A'                                            2:02.68  
     1) Fella, Gaia 11                  2) Zaidenberg, Laura N 12         
     3) Antonini, Gaby A 11             4) Sanchez, Paloma 12             
                  32.90     1:05.86 (32.96)     1:36.05 (30.19)     2:02.68 (26.63)
  5 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           2:03.72  
     1) Choy, Francesca C 12            2) Lawlor, Devanny M 12           
     3) O'Brien, Meghan N 12            4) Sipowski, Shayne N 12          
                  30.68     1:07.11 (36.43)     1:37.86 (30.75)     2:03.72 (25.86)
  6 Team Fla-FG  'B'                                            2:06.47  
     1) Brannan, Marissa N 11           2) Fassler, Star D 12             
     3) Collins, Anaya C 12             4) Morales, Frances R 12          
                  32.77     1:08.18 (35.41)     1:38.81 (30.63)     2:06.47 (27.66)
  7 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         2:08.20  
     1) Vargas, Claudia 12              2) Hernandez, Stephania 12        
     3) Bedard-Khalid, Cloe 12          4) Moya, Andrea G 11              
                  33.29     1:07.85 (34.56)     1:41.36 (33.51)     2:08.20 (26.84)
  8 Miami Swimming-FG  'A'                                      2:11.86  
     1) Banciella, Hanah 12             2) Cordes, Hannah Q 12            
     3) Grussmark, Camryn J 12          4) Lingenfelser, Skylar R 12      
                  39.59     1:10.94 (31.35)     1:41.99 (31.05)     2:11.86 (29.87)
  9 Pine Crest Swimming-FG  'B'                                 2:11.96  
     1) Russell, Julianna N 11          2) Spencer, Charlotte 12          
     3) Crouse, Ashley E 11             4) Slusarenko, Alexandra 12       
                  33.23     1:09.50 (36.27)     1:42.49 (32.99)     2:11.96 (29.47)
 10 Rockway Swimming Team-FG  'A'                               2:13.50  
     1) Peralta, Renata 12              2) Kleimann, Maria P 11           
     3) Talamo, Julia 12                4) Arvelo, Erika V 12             
                  34.29     1:14.17 (39.88)     1:43.79 (29.62)     2:13.50 (29.71)
 11 Badger Swim Club-MR  'B'                                    2:13.83  
     1) Lazaroni, Georgia M 12          2) Corcoran, Claire F 12          
     3) Panitz, Georgia A 11            4) Showers, Amelia R 11           
                  33.30     1:11.11 (37.81)     1:45.20 (34.09)     2:13.83 (28.63)
 12 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      2:14.48  
     1) Travieso, Liz A 12              2) Gesto, Karla 11                
     3) Cordovi, Emily 11               4) Pereyra, Ana P 11              
                  33.75     1:16.99 (43.24)     1:46.24 (29.25)     2:14.48 (28.24)
 13 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'B'                           2:15.99  
     1) Hassler, Sophie M 11            2) Rothman, Haley K 12            
     3) Pearce, Brielle C 12            4) Delgado, Davina I 12           
                  36.21     1:12.17 (35.96)     1:45.13 (32.96)     2:15.99 (30.86)
 14 SwimFast-FG  'A'                                            2:18.26  
     1) Williams, Allora P 11           2) McKenna, Thea E 11             
     3) Villarta, Justrina 12           4) Seto, Tiffany 11               
                  36.10     1:14.70 (38.60)     1:48.29 (33.59)     2:18.26 (29.97)
 15 Plantation Swim Team-FG  'A'                                2:20.29  
     1) Cook, Jordan A 12               2) Fossas, Abigail R 12           
     3) Dolce, Emily J 12               4) Benedict, Kristin N 12         
                  35.85     1:15.70 (39.85)     1:50.15 (34.45)     2:20.29 (30.14)
 16 North Palm Beach Swim Club-FG  'A'                          2:24.58  
     1) Baldari, Alessandra T 11        2) Leininger, Tara T 11           
     3) Rubin, Acadia C 11              4) Secrest, Kelly N 11            
                  35.80     1:17.09 (41.29)     1:52.06 (34.97)     2:24.58 (32.52)
 -- South Florida Aquatic Club-FG  'B'                               DQ  
     1) Schimansky, Megan A 12          2)                                
     3) Monti, Bianca A 11              4) Bucaro, Sophia A 12            
                  32.75     1:08.26 (35.51)     1:37.97 (29.71)          DQ (27.89)
 -- Davie Nadadores-FG  'A'                                          NS  
     1) Aponte, Madison 11              2) Jackson, Iyanla 12             
     3) Lyn, Annabella T 11             4) Comunale, Isabella 12          
 
Event 110  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:51.77  
     1) Lucas, Juan S 12                2) Celestin, Tristan R 12         
     3) Rodriguez, Carlos A 12          4) Vargas, Sebastian 12           
                  28.41       57.55 (29.14)     1:25.56 (28.01)     1:51.77 (26.21)
  2 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      1:58.36  
     1) Cordovez, Kenny A 11            2) Marin, Ervin 12                
     3) Llanio, Jose L 12               4) Asnis, Max S 12                
                  32.64     1:07.18 (34.54)     1:33.18 (26.00)     1:58.36 (25.18)
  3 Davie Nadadores-FG  'A'                                     1:59.74  
     1) Groters, Patrick G 12           2) Cantu, Francisco 12            
     3) Munoz, Gabriel 11               4) Depassier, Jorge A 11          
                  31.97     1:05.76 (33.79)     1:33.87 (28.11)     1:59.74 (25.87)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                                    2:00.02  
     1) Towne, Garrett B 11             2) Speres, Aristides C 12         
     3) Simone, James S 12              4) Powers, William P 12           
                  30.26     1:02.45 (32.19)     1:33.64 (31.19)     2:00.02 (26.38)
  5 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         2:02.51  
     1) Aguilar, Adrian 11              2) Lauzurique, Marcelo 12         
     3) Vives, Brandon F 12             4) Moya, Adrian 12                
                  32.39     1:07.94 (35.55)     1:37.42 (29.48)     2:02.51 (25.09)
  6 Team Fla-FG  'A'                                            2:02.97  
     1) Urrutia, Felipe 11              2) Marchesani, Alessandro B 12    
     3) Hernandez, Kevin 11             4) Medina, Josten W 12            
                  31.62     1:06.84 (35.22)     1:36.86 (30.02)     2:02.97 (26.11)
  7 Flying Fish Swim Club-FG  'A'                               2:03.85  
     1) Lubian, George 12               2) Danyliv, Orest 12              
     3) Gazo, Alex C 12                 4) Cancel, Miguel A 12            
                  31.81     1:09.12 (37.31)     1:37.09 (27.97)     2:03.85 (26.76)
  8 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          2:09.25  
     1) Lares, Andres A 11              2) Carlson, Christian P 11        
     3) Porto, Kevin 11                 4) Roche, Ricardo 12              
                  33.92     1:10.19 (36.27)     1:40.92 (30.73)     2:09.25 (28.33)
  9 Hialeah Swim Club-FG  'A'                                   2:09.32  
     1) Armas, Ramiro J 12              2) Alvarez, Gabriel 11            
     3) Macias, Jeytom 12               4) Perez, Frank E 12              
                  33.74     1:11.61 (37.87)     1:43.54 (31.93)     2:09.32 (25.78)
 10 Team Fla-FG  'B'                                            2:09.95  
     1) Dominguez, Guido 11             2) Arutyunyan, Dmitry 12          
     3) Cassidy, Drai P 12              4) Zislin, Christopher J 12       
                  33.23     1:08.06 (34.83)     1:39.35 (31.29)     2:09.95 (30.60)
 11 Plantation Swim Team-FG  'A'                                2:13.76  
     1) Manrique, Leonardo 12           2) Fraiman, Elad 12               
     3) Beller, Zachary P 11            4) Tran, Vincent 12               
                  35.48     1:13.12 (37.64)     1:45.67 (32.55)     2:13.76 (28.09)
 12 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                         2:15.09  
     1) Rodriguez, Fernando 11          2) Perez, Jason 11                
     3) Bedard-Khalid, Phillimon 12     4) Solares, Andres 12             
                  36.16     1:14.03 (37.87)     1:46.21 (32.18)     2:15.09 (28.88)
 13 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'B'                      2:17.58  
     1) Llanio, David 11                2) Grande, Nicholas D 11          
     3) Mateus, Diego A 12              4) Alonso, Aaron A 11             
                  35.47     1:15.15 (39.68)     1:48.13 (32.98)     2:17.58 (29.45)
 14 Hialeah Swim Club-FG  'B'                                   2:23.97  
     1) Diaz, Bryan 11                  2) Padron, Yonathan E 11          
     3) Santana, Alberto A 12           4) Timana, Liam 11                
                  37.24     1:18.98 (41.74)     1:51.19 (32.21)     2:23.97 (32.78)
 15 Davie Nadadores-FG  'B'                                     2:32.71  
     1) Grady, Marty J 12               2) Henley, Jonathan A 11          
     3) Kang, Minsuk 11                 4) Vasquez, Carlos 11             
                  38.60     1:21.88 (43.28)     1:54.22 (32.34)     2:32.71 (38.49)
 16 Devilrays Swim Club-FG  'A'                                 2:35.01  
     1) Graves, Zachary T 12            2) Clark, Jack 12                 
     3) Watson, Jalen M 12              4) Gaytan, Abraham J 11           
                  36.44     1:20.81 (44.37)     1:55.32 (34.51)     2:35.01 (39.69)
 -- Miami Swimming-FG  'A'                                           NS  
 -- Heritage Aquatic Team-FG  'A'                                    NS  
     1) Alf, Christer J 11              2) Burnette, James H 12           
     3) Lacoursiere, Spencer M 12       4) Pacitti, Nicholas W 12         
 
Event 111  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 1:50.06  
     1) Rivera, Alexa N 13              2) Swartz, Lindsey 14             
     3) Ghali, Miriyam A 14             4) Nava, Caroline K 14            
                  29.48     1:00.45 (30.97)     1:26.54 (26.09)     1:50.06 (23.52)
  2 Team Fla-FG  'A'                                            1:54.08  
     1) Tipton, Amanda L 14             2) Verita, Carlotta 13            
     3) Reyes-Capo, Isabela A 13        4) McReed, Osianna L 14           
                  29.29     1:02.31 (33.02)     1:28.87 (26.56)     1:54.08 (25.21)
  3 Saint Andrew's Swimming-FG  'A'                             1:55.66  
     1) Bober, Courtney A 14            2) Scuderi, Chelsea A 14          
     3) Moroney, Megan J 14             4) McCartin, CJ j 14              
                  31.87     1:03.84 (31.97)     1:30.21 (26.37)     1:55.66 (25.45)
  4 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          1:57.74  
     1) Ginzburg, Danielle D 13         2) Mason, Audrey N 13             
     3) Marinheiro, Melissa M 14        4) Herman, Kylie F 14             
                  31.15     1:04.20 (33.05)     1:30.92 (26.72)     1:57.74 (26.82)
  5 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:58.34  
     1) Stinemire, Samantha R 13        2) Alexander, Jillian R 14        
     3) Campo, Steph 14                 4) Melendez, Andrea A 14          
                  29.75     1:02.62 (32.87)     1:31.46 (28.84)     1:58.34 (26.88)
  6 Swift Swimming-BA  'A'                                      1:59.39  
     1) Reed, Doran G 14                2) Allen, Tremaine T 13           
     3) Sturrup, Simone R 13            4) Thompson, Celine T 14          
                  30.31     1:05.58 (35.27)     1:33.29 (27.71)     1:59.39 (26.10)
  7 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           2:00.67  
     1) Schirmer, Caroline M 13         2) Bordieri, Jisella J 13         
     3) Groth, Sydney M 13              4) Sarmiento, Adriana B 13        
                  30.24     1:04.00 (33.76)     1:32.54 (28.54)     2:00.67 (28.13)
  8 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         2:00.76  
     1) Renfurm, Brienne A 14           2) Castano, Ashley 14             
     3) Peraza, Rachel 13               4) Gullage, Jordan 14             
                  30.39     1:04.77 (34.38)     1:34.33 (29.56)     2:00.76 (26.43)
  9 Davie Nadadores-FG  'A'                                     2:01.19  
     1) Borrelli, Marie 14              2) Bedley, Laryssa M 13           
     3) Miranda, Nicolle 14             4) Wakeland, Aliyah B 14          
                  30.94     1:05.37 (34.43)     1:35.06 (29.69)     2:01.19 (26.13)
 10 Pine Crest Swimming-FG  'B'                                 2:01.30  
     1) Lubie, Amber L 13               2) Mullen, Marin 13               
     3) Ciesla, Marta K 13              4) Gornisiewicz, Sabrina C 13     
                  30.94     1:05.10 (34.16)     1:34.71 (29.61)     2:01.30 (26.59)
 11 Badger Swim Club-MR  'A'                                    2:02.51  
     1) Ulrich, Bridget E 13            2) Berridge, Scottie S 13         
     3) Mullen, Riley 13                4) Kleiner, Frances L 13          
                  32.21     1:05.78 (33.57)     1:34.83 (29.05)     2:02.51 (27.68)
 12 Miami Swimming-FG  'A'                                      2:03.20  
     1) Rivas, Sofia V 14               2) Leon, Sophie A 14              
     3) Morgan, Laine L 14              4) Valls, Kyla S 13               
                  30.87     1:08.41 (37.54)     1:36.26 (27.85)     2:03.20 (26.94)
 13 Plantation Swim Team-FG  'A'                                2:03.87  
     1) Abad, Meagan M 14               2) Gerena, Chloe A 14             
     3) Cook, Taylor L 14               4) Adkison, Serah V 14            
                  30.99     1:05.71 (34.72)     2:03.87 (58.16)                    
 14 Team Fla-FG  'B'                                            2:04.16  
     1) Ortiz, Isabella L 13            2) Aponte, Adrienne N 13          
     3) Harrington, Kelly M 13          4) Antonini, Isa A 14             
                  31.30     1:08.68 (37.38)     1:37.67 (28.99)     2:04.16 (26.49)
 14 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               2:04.16  
     1) Manrique, Camila 14             2) Hay, Lindsay L 14              
     3) Pacitti, Alexandra L 14         4) Diaz, Jenna M 14               
                  30.93     1:06.20 (35.27)     1:35.74 (29.54)     2:04.16 (28.42)
 16 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      2:04.82  
     1) Mendez, Claudia 13              2) Garcia, Pamela C 13            
     3) Mesa, Jennifer 14               4) Perez, Maria L 14              
                  32.30   1:36.67 (1:04.37)     2:04.82 (28.15)                    
 17 Miami Swimming-FG  'B'                                      2:07.11  
     1) Gomez, Alexis O 14              2) Rubin, Erin M 14               
     3) Cordes, Cathryn L 14            4) Leon, Gabi N 14                
                  32.30     1:08.06 (35.76)     1:39.32 (31.26)     2:07.11 (27.79)
 18 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                2:11.55  
     1) Tyson, Dominque A 14            2) Herrod, Ashley C 13            
     3) Mutschler, Sydney N 13          4) Cozad, Monica A 14             
                  33.61     1:12.00 (38.39)     1:43.41 (31.41)     2:11.55 (28.14)
 19 SwimFast-FG  'A'                                            2:12.85  
     1) McKeown, Morgan J 13            2) Early, Taylor M 14             
     3) Gonzalez, Gabby 14              4) Adsungur, Kassidee 14          
                  31.55     1:07.36 (35.81)     1:42.93 (35.57)     2:12.85 (29.92)
 -- North Palm Beach Swim Club-FG  'A'                               NS  
     1) Boggs, Ashley N 14              2) Vandersluis, Francesca A 14    
     3) Belew, Olivia G 13              4) Jacobsen, Rachel K 14          
 
Event 112  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davie Nadadores-FG  'A'                                     1:44.37  
     1) Velasquez, Esteban 14           2) Marco, Guarente 14             
     3) Perez, Gabriel 14               4) Lyn, Matthew M 14              
                  27.49     1:07.02 (39.53)     1:44.37 (37.35)                    
  2 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         1:46.32  
     1) Ballestas, Robert A 14          2) Arteaga, Pablo J 14            
     3) Pigot, Zu 14                    4) Faucher, Tobias 14             
                  26.18       58.53 (32.35)     1:22.37 (23.84)     1:46.32 (23.95)
  3 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:48.38  
     1) Valery, Gustavo E 13            2) Colon, Jordan D 14             
     3) Pinon, Julien 13                4) Stoddard, David C 14           
                  27.83       58.97 (31.14)     1:24.44 (25.47)     1:48.38 (23.94)
  4 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      1:51.61  
     1) Lozano, Santiago 14             2) Velandia, Sebastian F 14       
     3) Rodriguez, Jonathan 14          4) Cordovez, Arthur F 14          
                  28.96     1:02.80 (33.84)     1:27.09 (24.29)     1:51.61 (24.52)
  5 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          1:52.47  
     1) Mesa, Alfredo 13                2) Strod, Jonathan A 13           
     3) Pierce, Bryce E 14              4) Rossi, Cristian A 13           
                  30.23     1:01.80 (31.57)     1:27.68 (25.88)     1:52.47 (24.79)
  6 Swift Swimming-BA  'A'                                      1:52.60  
     1) Holmberg, Nick B 13             2) Encinar, Alexander R 13        
     3) Moses, Zach T 14                4) Hernandez, Michael F 13        
                  30.37     1:00.93 (30.56)     1:27.96 (27.03)     1:52.60 (24.64)
  7 Team Fla-FG  'A'                                            1:52.95  
     1) Fernandes, Guy G 14             2) Reid, AJ 14                    
     3) Dika, James 13                  4) Fisher, Matthew G 14           
                  27.57       56.21 (28.64)     1:26.29 (30.08)     1:52.95 (26.66)
  8 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               1:55.72  
     1) Rogatinsky, Jacob M 14          2) Farah, Jonathan E 14           
     3) Garcia, Chris R 14              4) Gallo, Francisco J 14          
                  29.68     1:02.45 (32.77)     1:29.14 (26.69)     1:55.72 (26.58)
  9 Badger Swim Club-MR  'A'                                    1:56.47  
     1) Lafata, Spenser F 13            2) Lazaroni, Charles W 13         
     3) Hendell, Josh 13                4) Bravo, David D 13              
                  29.26     1:02.05 (32.79)     1:31.65 (29.60)     1:56.47 (24.82)
 10 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                         1:57.57  
     1) Madeira, Miguel 14              2) Fowler, Christian 14           
     3) Carriazo, Alejandro 13          4) Hernandez, Ronald 14           
                  29.56     1:04.68 (35.12)     1:32.29 (27.61)     1:57.57 (25.28)
 11 Plantation Swim Team-FG  'A'                                1:57.81  
     1) Tucci, Danny A 13               2) Maria, Alfred R 14             
     3) Farias, Felipe T 14             4) Grant, Sean D 14               
                  30.73     1:05.84 (35.11)     1:32.19 (26.35)     1:57.81 (25.62)
 12 Devilrays Swim Club-FG  'A'                                 1:57.94  
     1) Gomez, Darwin A 14              2) Juarez, Marco A 14             
     3) Coto, Alejandro 14              4) Hamilton, Audley W 14          
                  31.25     1:03.86 (32.61)     1:30.08 (26.22)     1:57.94 (27.86)
 13 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                2:00.95  
     1) Hollister, Cash 14              2) Maris, Timmy E 14              
     3) Cline, Cody T 13                4) Coleman, Jacob M 13            
                  28.90     1:03.32 (34.42)     1:31.25 (27.93)     2:00.95 (29.70)
 14 YMCA of Broward County-FG  'A'                              2:01.69  
     1) Pineiro-Barros, Eduardo J 13    2) Rivas, Jonathan A 14           
     3) Neira, Carlos A 14              4) Sole, Andrew J 14              
                  32.69     1:07.36 (34.67)     1:36.47 (29.11)     2:01.69 (25.22)
 15 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           2:02.13  
     1) Choy, Stefan L 14               2) Whitehurst, Tanner H 13        
     3) Wiefels, Matthew D 14           4) Cronin, Alex M 13              
                  30.50     1:06.15 (35.65)     1:36.70 (30.55)     2:02.13 (25.43)
 16 Davie Nadadores-FG  'B'                                     2:03.12  
     1) Gallego, Carlos J 13            2) Kurbanali, Kearn C 13          
     3) Lobaton Vargas, Daniel 13       4) Prieto, Nicolas 14             
                  29.96     1:03.31 (33.35)     1:31.57 (28.26)     2:03.12 (31.55)
 -- Saint Andrew's Swimming-FG  'A'                                  DQ  
     1) Carey, Dionisio S 14            2) Conrad, Nicholas C 14          
     3)                                 4) Martinez, Ricardo J 13         
                  27.34       56.96 (29.62)     1:25.23 (28.27)          DQ (26.13)
 -- Hialeah Swim Club-FG  'A'                                        DQ  
     1) Ruiz, Daniel 13                 2) Sanz, Brian D 13               
     3) Lorenzo, Isdrey 14              4) Rodriguez, Aluhany 14          
                  29.83     1:02.40 (32.57)     1:30.32 (27.92)          DQ (25.55)
 -- Team Fla-FG  'B'                                                 NS  
     1) Franeta, Mario 14               2) Andersen, Peter M 14           
     3) Diaz-Madrid, Carlo A 13         4)                                
 
Event 113  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Miami Swimming-FG  'A'                                      1:46.07  
     1) Selts, Brittany D 22            2) Valls, Annie C 15              
     3) Kalandiak, Alexa S 15           4) Johnson, Daniela E 17          
                  26.74       56.33 (29.59)     1:22.78 (26.45)     1:46.07 (23.29)
  2 Davie Nadadores-FG  'A'                                     1:48.57  
     1) Pansare, Jyotsna R 17           2) Figueroa, Kristina A 16        
     3) Schulhofer, Alina K 16          4) Torrez, Karen M 19             
                  28.28       59.53 (31.25)     1:25.01 (25.48)     1:48.57 (23.56)
  3 Team Fla-FG  'A'                                            1:49.92  
     1) Driscoll, Lauren N 17           2) Petik, Kaylee A 17             
     3) Katcher, Olivia E 15            4) Bruens, Harper M 17            
                  26.91       59.34 (32.43)     1:26.04 (26.70)     1:49.92 (23.88)
  4 Davie Nadadores-FG  'B'                                     1:51.32  
     1) Balthazar, Zoie A 15            2) Liivand, Merle 20              
     3) Vandenberg, Daniella P 15       4) Ruiu, Chiara 19                
                  27.71       58.85 (31.14)     1:26.81 (27.96)     1:51.32 (24.51)
  5 Coastal Maine Aquatics-ME  'A'                              1:51.92  
     1) Homans, Hannah M 15             2) Couillard, Samantha A 17       
     3) Harvey, Colby C 15              4) Von Saltza, Emelia N 15        
                  28.38     1:00.54 (32.16)     1:26.80 (26.26)     1:51.92 (25.12)
  6 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         1:52.38  
     1) Reyno, Kristina S 16            2) Leter, Evita 16                
     3) Paez, Isabella 16               4) Gonzalez, Alejandra D 17       
                  29.91     1:00.42 (30.51)     1:26.60 (26.18)     1:52.38 (25.78)
  7 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 1:52.57  
     1) Hammond, Brittany H 16          2) Chaney, Kaelah H 17            
     3) Veale, Hannah E 15              4) McKeon, Mallory G 17           
                  29.05     1:00.17 (31.12)     1:27.41 (27.24)     1:52.57 (25.16)
  8 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:53.15  
     1) Greenwood, Emily A 17           2) Kuczynski, Anne 17             
     3) Lopez, Maria A 15               4) Alcaide, Jessie E 26           
                  27.86     1:01.78 (33.92)     1:31.20 (29.42)     1:53.15 (21.95)
  9 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           1:53.49  
     1) Goodwin, Darby E 15             2) Ortiz, Arianna N 15            
     3) Groth, Sierra E 17              4) Pearce, Shelby C 17            
                  27.93     1:01.00 (33.07)     1:28.34 (27.34)     1:53.49 (25.15)
 10 Plantation Swim Team-FG  'A'                                1:53.53  
     1) Diamond, Jenna 16               2) Robinson, Krissa A 15          
     3) Fraiman, Sivan 16               4) Randolph, Jessie A 17          
                  28.91     1:02.40 (33.49)     1:28.99 (26.59)     1:53.53 (24.54)
 11 Miami Swimming-FG  'B'                                      1:54.07  
     1) Selts, Breanna A 17             2) Haubold, Michelle 16           
     3) Tandlich, Jessica A 16          4) Ochoa, Natalie B 12            
                  29.14     1:01.14 (32.00)     1:28.96 (27.82)     1:54.07 (25.11)
 12 Saint Andrew's Swimming-FG  'A'                             1:54.33  
     1) Karosas, Tasija A 16            2) Shipman, Brenna 15             
     3) Ruth, Brenna J 15               4) Coombs, Hannah M 17            
                  27.24     1:01.33 (34.09)     1:29.03 (27.70)     1:54.33 (25.30)
 13 Team Fla-FG  'B'                                            1:54.57  
     1) Zislin, Jennifer M 16           2) DeRogatis, Rebecca S 17        
     3) Marcos, Macarena A 17           4) Gurley, Jamie L 15             
                  29.34     1:01.41 (32.07)     1:29.54 (28.13)     1:54.57 (25.03)
 14 AK Sharks-FG  'A'                                           1:59.54  
     1) Newcomb, Kaleigh M 15           2) Schmidinger, Taylor R 15       
     3) Simpson, Khamai L 16            4) Chait, Darby N 15              
                  30.67     1:05.32 (34.65)     1:33.19 (27.87)     1:59.54 (26.35)
 15 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                2:00.25  
     1) Tyson, Natalia R 15             2) Pierce, Simone 15              
     3) Deem, Emily P 15                4) Cozad, Grace G 12              
                  30.49     1:03.37 (32.88)     1:33.51 (30.14)     2:00.25 (26.74)
 16 Westminster Academy-FG  'A'                                 2:02.34  
     1) Aseere, Taylor B 17             2) Lastella, Koral L 14           
     3) Alfaro, Ashley R 16             4) Portela, Victoria M 16         
                  31.10     1:04.99 (33.89)     1:34.64 (29.65)     2:02.34 (27.70)
 17 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                         2:04.50  
     1) Robles, Carla A 16              2) Araque, Janet 15               
     3) Miguel, Evelyn 15               4) Hernandez, Katherine 15        
                  31.15     1:06.22 (35.07)     1:35.42 (29.20)     2:04.50 (29.08)
 18 Saint Andrew's Swimming-FG  'B'                             2:06.34  
     1) Keith, McKenna F 14             2) Pfeffer, Stephanie N 14        
     3) Yoo, Monica M 18                4) Coombs, Brinton E 14           
                  32.04     1:09.42 (37.38)     1:39.41 (29.99)     2:06.34 (26.93)
 19 Devilrays Swim Club-FG  'A'                                 2:07.34  
     1) Wells, Megan J 15               2) Aycart, Vanessa 17             
     3) Hunnewell, Nicole J 14          4) Mancinelli, Gina 12            
                  39.22     1:10.09 (30.87)     1:35.97 (25.88)     2:07.34 (31.37)
 -- Barracuda Swim Club-ZZ  'A'                                      NS  
     1) Saunders, Je'Nae K 17           2) Longley, Sian C 11             
     3) Greene, Gabrielle S 15          4) Chea, Christina-Marie L 14     
 
Event 114  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 South Florida Aquatic Club-FG  'A'                          1:33.68  
     1) Goldman, Brandon R 16           2) Polyakov, Vlad V 27            
     3) Torres, Luke C 17               4) Boisson-Yates, Keegan J 16     
                  25.05       49.37 (24.32)     1:12.12 (22.75)     1:33.68 (21.56)
  2 Pine Crest Swimming-FG  'A'                                 1:35.82  
     1) Betschart, Marcel 18            2) Rokita, Michal 18              
     3) Dear, Adam W 16                 4) Eisenberger, Gotti 18          
                  25.17       51.68 (26.51)     1:15.12 (23.44)     1:35.82 (20.70)
  3 Team Fla-FG  'A'                                            1:35.97  
     1) Coard, Nicholas C 17            2) Rosenbaum, Ryan B 17           
     3) Reyes-Capo, Andres B 18         4) McCormick, Jason P 17          
                  24.42       51.26 (26.84)     1:14.73 (23.47)     1:35.97 (21.24)
  4 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'A'                         1:38.51  
     1) Perez, Cory R 17                2) Pigot, Diguan 17               
     3) Radice, Julian M 16             4) Ballestas, Julian F 17         
                  26.48       52.98 (26.50)     1:16.94 (23.96)     1:38.51 (21.57)
  5 Rockway Swimming Team-FG  'A'                               1:39.25  
     1) Depawlikowski, Boleck 15        2) Olano, Santi S 16              
     3) Adan, Bradley 16                4) Santiesteban, Luis J 16        
                  25.76       52.99 (27.23)     1:16.93 (23.94)     1:39.25 (22.32)
  6 South Florida Aquatic Club-FG  'B'                          1:39.34  
     1) Parada, Ivan R 16               2) Monti, Alex E 13               
     3) Brown, Xavier A 17              4) Rojas, Marc A 17               
                  26.80       52.98 (26.18)     1:17.61 (24.63)     1:39.34 (21.73)
  7 Saint Andrew's Swimming-FG  'A'                             1:39.68  
     1) Schneiderman, Daniel L 16       2) Cassidy, Quinn A 16            
     3) Warner, Shawn M 17              4) Toulson, Wali K 17             
                  27.07       53.70 (26.63)     1:18.27 (24.57)     1:39.68 (21.41)
  8 Team Fla-FG  'B'                                            1:39.78  
     1) Alvarez, Jose W 16              2) Matheus, Kevin N 16            
     3) Kertesz, Kristof 17             4) Corona, Sam P 16               
                  26.15       53.82 (27.67)     1:18.32 (24.50)     1:39.78 (21.46)
  9 Metro Aquatic Club of Miami-FG  'B'                         1:40.26  
     1) Castano, Robert M 16            2) Denswil, Wayne 15              
     3) Tam, Aaron C 16                 4) Gullage, Parker 16             
                  26.14       53.11 (26.97)     1:16.97 (23.86)     1:40.26 (23.29)
 10 AK Sharks-FG  'A'                                           1:40.92  
     1) Smiddy, Sam E 17                2) Hunt, Liam W 16                
     3) Chait, Derek M 16               4) Valido, Austin A 15            
                  24.74       53.51 (28.77)     1:17.75 (24.24)     1:40.92 (23.17)
 11 Miami Swimming-FG  'A'                                      1:41.14  
     1) Hicks, Eric E 17                2) Norcini, Marcelo 15            
     3) Soto, Anthony 16                4) Aramburu, Nick 17              
                  26.85       55.82 (28.97)     1:19.54 (23.72)     1:41.14 (21.60)
 12 Coastal Maine Aquatics-ME  'A'                              1:41.52  
     1) Coleman, Evan M 16              2) Gravel, Jerry D 16             
     3) Long, Evan G 16                 4) Cloutier, Marcus T 17          
                  25.45       55.18 (29.73)     1:19.40 (24.22)     1:41.52 (22.12)
 13 Plantation Swim Team-FG  'A'                                1:43.12  
     1) Fons, Max L 18                  2) Funderburk, Randall E 18       
     3) Wathen, Alec F 18               4) Marsolek, Dylan J 18           
                  27.36       55.64 (28.28)     1:20.18 (24.54)     1:43.12 (22.94)
 13 Miami Swimming-FG  'B'                                      1:43.12  
     1) Barbera, Anthony 17             2) Danon, Jack H 17               
     3) Hernandez-Ysasi, Inigo J 18     4) Coyle, Nick 16                 
                  27.77       56.40 (28.63)     1:21.30 (24.90)     1:43.12 (21.82)
 15 Pine Crest Swimming-FG  'B'                                 1:44.47  
     1) Brock, Delaney J 18             2) Doolittle, Thomas T 17         
     3) Walter, Ryan M 17               4) Haeffner, Kent K 15            
                  27.16       56.83 (29.67)     1:21.29 (24.46)     1:44.47 (23.18)
 16 Jupiter Dragons Swim Team-FG  'A'                           1:44.98  
     1) Choy, Armand W 15               2) Sipowski, Kameron M 18         
     3) Ortiz, Justin D 18              4) Sarmiento, Esteban A 15        
                  28.41       56.68 (28.27)     1:21.32 (24.64)     1:44.98 (23.66)
 17 Heritage Aquatic Team-FG  'A'                               1:46.77  
     1) Clark, Scott M 16               2) Kraut, Brandon A 17            
     3) Oberndorfer, Sebastian 16       4) Wolder, Jordan M 16            
                  28.18       57.68 (29.50)     1:23.55 (25.87)     1:46.77 (23.22)
 18 Wahoos of Wellington-FG  'A'                                1:47.84  
     1) Mohr, Dakota ` 17               2) Dwire, Chris S 17              
     3) Baska, Kamil A 16               4) Washburn, D'Vonte L 17         
                  28.08       59.08 (31.00)     1:23.64 (24.56)     1:47.84 (24.20)
 19 Saint Andrew's Swimming-FG  'B'                             1:48.60  
     1) Copa, Dillon T 16               2) Zylberberg, Shawn 15           
     3) Kohner, Gage S 15               4) Edwards, Blake C 17            
                  28.00       57.31 (29.31)     1:21.74 (24.43)     1:48.60 (26.86)
 20 SwimFast-FG  'A'                                            1:48.92  
     1) Alvarez, Danny D 16             2) Sibley, Derek R 17             
     3) Coppee, Phillippe 14            4) McKenna, Nick M 16             
                  25.83       56.14 (30.31)     1:24.47 (28.33)     1:48.92 (24.45)
 21 Blue Marlins Of Hialeah Garden-FG  'A'                      1:49.05  
     1) Diaz, Mathew 16                 2) Martinez, Armando 17           
     3) Romero, Chris E 17              4) Mendez, Roger 15               
                  29.05       59.30 (30.25)     1:25.25 (25.95)     1:49.05 (23.80)
 22 Dolphins Swimming Club-ZZ  'A'                              1:52.03  
     1) Morley, Laron K 17              2) McCarroll, Toby N 17           
     3) Cleare, Zarian L 16             4) Cooper, Farion J 14            
                  29.47     1:01.23 (31.76)     1:27.56 (26.33)     1:52.03 (24.47)
 23 Atlantis Swimming Club-FG  'A'                              1:52.30  
     1) Aponte, Ramses A 17             2) Vega, Patrick J 15             
     3) Delgado, Jorge E 17             4) Estigarribia, Marco A 16       
                  31.26     1:03.52 (32.26)     1:29.18 (25.66)     1:52.30 (23.12)
 24 Devilrays Swim Club-FG  'A'                                 1:54.24  
     1) Robles, Mateo A 15              2) Worthley, John B 15            
     3) Cruz, Jonathan 15               4) Lezcano, Michael A 17          
                  29.60     1:02.23 (32.63)     1:28.11 (25.88)     1:54.24 (26.13)
 25 North Miami Swim Team-FG  'A'                               1:54.45  
     1) Hutchens, Andrew P 14           2) Brody, Alexander E 18          
     3) Katz, Albert 17                 4) Watson, Wiley T 13             
                  30.44     1:02.91 (32.47)     1:30.73 (27.82)     1:54.45 (23.72)
 26 Barracuda Swim Club-ZZ  'B'                                 1:56.51  
     1) Greene, Gershwin S 12           2) Chea, Aaron P 17               
     3) Johnson, Christoph G 14         4) Bruney, Camron K 17            
                  29.42     1:00.37 (30.95)     1:31.25 (30.88)     1:56.51 (25.26)
 27 YMCA of Broward County-FG  'A'                              1:58.98  
     1) Mallory, Caleb M 16             2) Cervantes, Carlos 16           
     3) Villalta, Shawn P 16            4) Alfaro, Anthony 19             
                  28.51     1:02.85 (34.34)     1:39.43 (36.58)     1:58.98 (19.55)
 28 SwimFast-FG  'B'                                            2:04.86  
     1) Ospina, Santiago 15             2) Roth, Drew 15                  
     3) Roth, Cole C 15                 4) Duval, Nick 15                 
                  31.97     1:06.48 (34.51)     1:37.18 (30.70)     2:04.86 (27.68)
 29 Barracuda Swim Club-ZZ  'A'                                 2:05.70  
     1) Roberts, Meshach B 14           2) Bastian, Drew E 13             
     3) Gibson, Samuel A 10             4) Bastian, Izaak Z 10            
                  30.49     1:01.10 (30.61)     1:35.81 (34.71)     2:05.70 (29.89)
 -- Davie Nadadores-FG  'A'                                          DQ  
     1) Alaskari, Yousef R 17           2) Prono, Genaro M 22             
     3)                                 4) Martinez, Raul E 23            
                  24.12       49.89 (25.77)     1:11.85 (21.96)          DQ (21.26)
 -- Davie Nadadores-FG  'B'                                          DQ  
     1)                                 2) Groters, Jordy A 15            
     3) Coutinho, Pedro M 17            4) Le Grand, Jemal E 17           
                  25.96       52.71 (26.75)     1:15.01 (22.30)          DQ (20.98)
 -- Sea Bees Swim Club-ZZ  'A'                                       NS  
 
Event 115  Girls 9 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG               2:17.27    2:15.88  
                  29.71     1:04.55 (34.84)     1:41.31 (36.76)     2:15.88 (34.57)
  2 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG             2:25.70    2:20.43  
                  31.76     1:07.89 (36.13)     1:45.21 (37.32)     2:20.43 (35.22)
  3 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG  2:25.43    2:21.01  
                  31.00     1:08.13 (37.13)     1:45.48 (37.35)     2:21.01 (35.53)
  4 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG             2:35.84    2:39.19  
                  36.29     1:17.14 (40.85)     1:58.67 (41.53)     2:39.19 (40.52)
  5 Showers, Sophie            9 Bad-MR               2:52.28    2:47.08  
                  37.93     1:21.45 (43.52)     2:04.83 (43.38)     2:47.08 (42.25)
  6 Farrell, Maisie A          9 JDST-FG              2:48.95    2:48.57  
                  37.52     1:22.94 (45.42)     2:07.44 (44.50)     2:48.57 (41.13)
  7 Brough, Jordan             9 North Palm Beach-FG  2:50.53    2:49.92  
                  37.23     1:20.80 (43.57)     2:06.06 (45.26)     2:49.92 (43.86)
 
Event 115  Girls 9 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG                          2:17.27  
                  30.96     1:06.45 (35.49)     1:43.24 (36.79)     2:17.27 (34.03)
  2 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG             2:25.43  
                  33.18     1:11.34 (38.16)     1:50.18 (38.84)     2:25.43 (35.25)
  3 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG                        2:25.70  
                  33.44     1:11.53 (38.09)     1:50.28 (38.75)     2:25.70 (35.42)
  4 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG                        2:35.84  
                  35.00     1:15.47 (40.47)     1:56.55 (41.08)     2:35.84 (39.29)
  5 Farrell, Maisie A          9 JDST-FG                         2:48.95  
                  36.74     1:20.13 (43.39)     2:04.78 (44.65)     2:48.95 (44.17)
  6 Brough, Jordan             9 North Palm Beach-FG             2:50.53  
                  37.88     1:21.76 (43.88)     2:07.29 (45.53)     2:50.53 (43.24)
  7 Showers, Sophie            9 Bad-MR                          2:52.28  
                  37.75     1:22.54 (44.79)     2:09.31 (46.77)     2:52.28 (42.97)
 -- Spencer, Vivian            9 PCS-FG                               NS  
 
Event 116  Boys 9 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG             2:18.20    2:17.46  
                  31.76     1:06.75 (34.99)     1:42.92 (36.17)     2:17.46 (34.54)
  2 Lee, Brendan T             9 WEST-MR              2:19.15    2:18.93  
                  31.95     1:07.63 (35.68)     1:44.81 (37.18)     2:18.93 (34.12)
  3 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG             2:19.64    2:19.75  
                  19.11     1:08.95 (49.84)     1:31.12 (22.17)     2:19.75 (48.63)
  4 Montana, David F           9 MACM-FG              2:22.31    2:21.08  
                  31.98     1:07.62 (35.64)     1:45.14 (37.52)     2:21.08 (35.94)
  5 Wong, Andres               9 MACM-FG              2:22.35    2:24.30  
                  32.03     1:09.22 (37.19)     1:47.63 (38.41)     2:24.30 (36.67)
  6 Marsal, Sebastian          9 Miami Dade-FG        2:30.32    2:24.52  
                  32.14     1:09.85 (37.71)     1:49.02 (39.17)     2:24.52 (35.50)
  7 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG             2:27.13    2:29.83  
                  34.93     1:13.32 (38.39)     1:52.70 (39.38)     2:29.83 (37.13)
  8 Pineda, JP                 9 BMHG-FG              2:32.63    2:34.97  
                  34.92     1:14.45 (39.53)     1:55.12 (40.67)     2:34.97 (39.85)
  9 Montero, Nestor E          9 UN-13-FG             2:32.00    2:39.00  
                  33.51     1:13.47 (39.96)     1:57.11 (43.64)     2:39.00 (41.89)
 10 Arias, Michael             8 BMHG-FG              2:30.81    2:39.75  
                  34.73     1:16.41 (41.68)     1:59.43 (43.02)     2:39.75 (40.32)
 
Event 116  Boys 9 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG                        2:18.20  
  2 Lee, Brendan T             9 WEST-MR                         2:19.15  
  3 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG                        2:19.64  
  4 Montana, David F           9 MACM-FG                         2:22.31  
  5 Wong, Andres               9 MACM-FG                         2:22.35  
  6 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG                        2:27.13  
  7 Marsal, Sebastian          9 Miami Dade-FG                   2:30.32  
  8 Arias, Michael             8 BMHG-FG                         2:30.81  
  9 Montero, Nestor E          9 UN-13-FG                        2:32.00  
 10 Pineda, JP                 9 BMHG-FG                         2:32.63  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Escobar, Daniel A          9 PST-FG                          2:35.58  
 12 Rodriguez, Bryan           9 BMHG-FG                         2:37.39  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Faria, Henry               9 BMHG-FG                         2:40.44  
 14 Rossi, Nicolas A           8 Comets-FG                       2:45.88  
 -- Ziehm, Pablo D             9 Soflo-FG                             NS  
 -- Picon, Neil                9 MACM-FG                              NS  
 
Event 117  Girls 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG          2:18.22    2:16.17  
                  29.80     1:04.01 (34.21)     1:40.41 (36.40)     2:16.17 (35.76)
  2 Abril, Sarah              10 MACM-FG              2:21.62    2:18.51  
                  29.90     1:05.24 (35.34)     1:42.73 (37.49)     2:18.51 (35.78)
  3 Talamo, Juliana           10 RWY-FG               2:24.69    2:20.40  
                  32.56     1:08.02 (35.46)     1:45.07 (37.05)     2:20.40 (35.33)
  4 Nardoni, Agustina G       10 Hialeah Storm-FG     2:23.25    2:22.53  
                  31.79     1:07.66 (35.87)     1:45.76 (38.10)     2:22.53 (36.77)
  5 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR              2:27.00    2:24.26  
                  31.95     1:09.29 (37.34)     1:47.33 (38.04)     2:24.26 (36.93)
  6 Contich, Rachel C         10 PCS-FG               2:28.79    2:26.38  
                  31.47     1:08.38 (36.91)     1:47.98 (39.60)     2:26.38 (38.40)
  7 Huang, Annita             10 Soflo-FG             2:31.06    2:27.13  
                  34.98     1:13.03 (38.05)     1:51.53 (38.50)     2:27.13 (35.60)
  8 Rios, Valentina           10 Miami Dade-FG        2:23.89    2:27.64  
                  31.94     1:08.80 (36.86)     1:47.26 (38.46)     2:27.64 (40.38)
  9 Ballestas, Emma           10 MACM-FG              2:30.32    2:28.26  
                  32.99     1:11.54 (38.55)     1:51.13 (39.59)     2:28.26 (37.13)
 10 Phillips, Mary Reagan R   10 Wellington Wahoo-FG  2:32.71    2:28.30  
                  34.13     1:12.53 (38.40)     1:51.62 (39.09)     2:28.30 (36.68)
 
Event 117  Girls 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG                     2:18.22  
                  30.62     1:06.50 (35.88)     1:43.38 (36.88)     2:18.22 (34.84)
  2 Abril, Sarah              10 MACM-FG                         2:21.62  
                  30.49     1:07.38 (36.89)     1:45.98 (38.60)     2:21.62 (35.64)
  3 Nardoni, Agustina G       10 Hialeah Storm-FG                2:23.25  
                  32.60     1:09.54 (36.94)     1:48.46 (38.92)     2:23.25 (34.79)
  4 Rios, Valentina           10 Miami Dade-FG                   2:23.89  
                  32.07     1:08.67 (36.60)     1:47.30 (38.63)     2:23.89 (36.59)
  5 Talamo, Juliana           10 RWY-FG                          2:24.69  
                  33.55     1:10.68 (37.13)     1:48.47 (37.79)     2:24.69 (36.22)
  6 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR                         2:27.00  
                  32.61     1:11.18 (38.57)     1:49.75 (38.57)     2:27.00 (37.25)
  7 Contich, Rachel C         10 PCS-FG                          2:28.79  
                  34.11     1:12.12 (38.01)     1:51.87 (39.75)     2:28.79 (36.92)
  8 Ballestas, Emma           10 MACM-FG                         2:30.32  
                  32.94     1:12.12 (39.18)     1:52.67 (40.55)     2:30.32 (37.65)
  9 Huang, Annita             10 Soflo-FG                        2:31.06  
                  34.63     1:14.22 (39.59)     1:53.72 (39.50)     2:31.06 (37.34)
 10 Phillips, Mary Reagan R   10 Wellington Wahoo-FG             2:32.71  
                  34.67     1:14.06 (39.39)     1:53.49 (39.43)     2:32.71 (39.22)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wesch, Erika R            10 JDST-FG                         2:32.87  
                  34.25     1:14.47 (40.22)     1:54.92 (40.45)     2:32.87 (37.95)
 12 Tumolo, Violeta A         10 Team Fla-FG                     2:33.13  
                  35.11     1:15.25 (40.14)     1:55.51 (40.26)     2:33.13 (37.62)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bruk, Johanna E           10 JDST-FG                         2:33.48  
                  34.13     1:13.32 (39.19)     1:53.59 (40.27)     2:33.48 (39.89)
 14 Cozad, Ashley L           10 Wellington Wahoo-FG             2:33.73  
                  36.18     1:16.84 (40.66)     1:56.18 (39.34)     2:33.73 (37.55)
 15 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG             2:34.28  
                  35.04     1:14.66 (39.62)     1:55.73 (41.07)     2:34.28 (38.55)
 16 Baker, Christine          10 PCS-FG                          2:34.32  
                                                    1:54.71 ( )     2:34.32 (39.61)
 17 Crespo, Alexandra M       10 Soflo-FG                        2:34.52  
                  35.36     1:14.46 (39.10)     1:54.96 (40.50)     2:34.52 (39.56)
 18 Delgado, Dahlia A         10 JDST-FG                         2:34.55  
                  35.14     1:15.80 (40.66)     1:57.47 (41.67)     2:34.55 (37.08)
 19 Greely, Kamryn J          10 Saint Andrew's-FG               2:36.94  
                  36.29     1:16.44 (40.15)     1:56.98 (40.54)     2:36.94 (39.96)
 20 Ayres, Madeline F         10 North Palm Beach-FG             2:38.93  
                  36.65     1:17.25 (40.60)     1:59.06 (41.81)     2:38.93 (39.87)
 21 Bedard, Jacqueline L      10 JDST-FG                         2:40.19  
                  35.41     1:16.29 (40.88)     1:58.40 (42.11)     2:40.19 (41.79)
 22 Lichtig, Madison J        10 North Palm Beach-FG             2:45.16  
                  37.71     1:20.41 (42.70)     2:03.82 (43.41)     2:45.16 (41.34)
 23 McMillan, Katherine A     10 North Palm Beach-FG             2:50.50  
                  37.36     1:21.49 (44.13)     2:05.97 (44.48)     2:50.50 (44.53)
 
Event 118  Boys 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Peralta, Rene A           10 RWY-FG               2:18.47    2:16.34  
                  32.32     1:07.11 (34.79)     1:42.53 (35.42)     2:16.34 (33.81)
  2 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG          2:19.64    2:17.52  
                  31.34     1:06.18 (34.84)     1:41.78 (35.60)     2:17.52 (35.74)
  3 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG          2:24.94    2:20.55  
                  31.80     1:08.23 (36.43)     1:45.54 (37.31)     2:20.55 (35.01)
  4 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR              2:22.12    2:22.29  
                  32.86     1:09.48 (36.62)     1:46.83 (37.35)     2:22.29 (35.46)
  5 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA             2:27.75    2:24.00  
                  33.57     1:11.35 (37.78)     1:49.08 (37.73)     2:24.00 (34.92)
  6 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG    2:26.01    2:24.64  
                  33.66     1:10.61 (36.95)     1:48.98 (38.37)     2:24.64 (35.66)
  7 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG       2:24.02    2:26.64  
                  33.41     1:10.15 (36.74)     1:49.11 (38.96)     2:26.64 (37.53)
  8 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA             2:27.71    2:26.91  
                  34.70     1:12.61 (37.91)     1:50.91 (38.30)     2:26.91 (36.00)
  9 Petreski, Matthew A       10 PCS-FG               2:25.39    2:27.21  
                  33.29     1:12.07 (38.78)     1:50.51 (38.44)     2:27.21 (36.70)
 10 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG              2:23.71    2:28.72  
                  33.18     1:11.23 (38.05)     1:49.68 (38.45)     2:28.72 (39.04)
 
Event 118  Boys 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peralta, Rene A           10 RWY-FG                          2:18.47  
                  32.27     1:07.32 (35.05)     1:43.17 (35.85)     2:18.47 (35.30)
  2 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG                     2:19.64  
                  30.39     1:05.76 (35.37)     1:42.91 (37.15)     2:19.64 (36.73)
  3 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR                         2:22.12  
                  32.70     1:09.14 (36.44)     1:46.60 (37.46)     2:22.12 (35.52)
  4 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG                         2:23.71  
                  33.38     1:10.68 (37.30)     1:48.18 (37.50)     2:23.71 (35.53)
  5 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG                  2:24.02  
                  32.50     1:08.64 (36.14)     1:46.88 (38.24)     2:24.02 (37.14)
  6 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG                     2:24.94  
                  32.62     1:10.52 (37.90)     1:48.68 (38.16)     2:24.94 (36.26)
  7 Petreski, Matthew A       10 PCS-FG                          2:25.39  
                  31.97     1:10.10 (38.13)     1:48.40 (38.30)     2:25.39 (36.99)
  8 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG               2:26.01  
                  33.73     1:10.87 (37.14)     1:49.47 (38.60)     2:26.01 (36.54)
  9 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA                        2:27.71  
                  33.94     1:12.24 (38.30)     1:50.38 (38.14)     2:27.71 (37.33)
 10 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA                        2:27.75  
                  34.75     1:13.16 (38.41)     1:51.72 (38.56)     2:27.75 (36.03)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Moran, Brandon            10 Soflo-FG                        2:28.57  
                  34.08     1:12.50 (38.42)     1:51.37 (38.87)     2:28.57 (37.20)
 12 Amor, Matthew             10 Miami Dade-FG                   2:28.61  
                  33.49     1:12.69 (39.20)     1:52.42 (39.73)     2:28.61 (36.19)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Machado, Lester           10 Hialeah Storm-FG                2:29.03  
                  34.02     1:12.27 (38.25)     1:50.98 (38.71)     2:29.03 (38.05)
 14 Vale, Nicholas R          10 DANA-FG                         2:31.22  
                  33.75     1:11.63 (37.88)   2:31.22 (1:19.59)                    
 15 Rodriguez, Jonathan       10 UN-02-FG                        2:31.43  
                  33.32     1:12.22 (38.90)     1:52.61 (40.39)     2:31.43 (38.82)
 16 Baucells, Rogelio         10 FFSC-FG                         2:33.18  
                  33.93     1:14.22 (40.29)     1:54.74 (40.52)     2:33.18 (38.44)
 17 Chaves, Francisco         10 MBS-FG                          2:34.28  
                  33.81     1:12.30 (38.49)     1:53.23 (40.93)     2:34.28 (41.05)
 18 Portnova, Mark            10 NMST-FG                         2:35.50  
                  35.03     1:14.71 (39.68)   2:35.50 (1:20.79)                    
 19 Banciella, Reid A         10 Miami Swimming-FG               2:37.06  
                  34.30     1:14.78 (40.48)     1:57.37 (42.59)     2:37.06 (39.69)
 20 Seton, James              10 North Palm Beach-FG             2:38.06  
                  34.60     1:17.46 (42.86)     2:00.31 (42.85)     2:38.06 (37.75)
 21 Smith, Gavin C            10 North Palm Beach-FG             2:39.83  
                  38.06     1:20.39 (42.33)     2:02.80 (42.41)     2:39.83 (37.03)
 22 Carlson, Carter N         10 Soflo-FG                        2:43.23  
                  37.54     1:20.68 (43.14)     2:02.18 (41.50)     2:43.23 (41.05)
 23 Romano, Michael J         10 WEST-MR                         2:44.02  
                  37.01     1:18.82 (41.81)     2:01.27 (42.45)     2:44.02 (42.75)
 24 Bastian, Izaak Z          10 BSC-ZZ                          2:44.53  
                  37.56     1:20.24 (42.68)   2:44.53 (1:24.29)                    
 -- Roa, Sebastian            10 MACM-FG                              NS  
 -- Golovin, Samuel J         10 WEST-MR                              NS  
 
Event 119  Girls 11 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nava, Jessica L           11 PCS-FG               2:06.11    2:03.42  
                  27.94       58.85 (30.91)     1:31.26 (32.41)     2:03.42 (32.16)
  2 Mancilla, Alicia M        11 Miami Dade-FG        2:09.45    2:06.22  
                  28.97     1:01.10 (32.13)     1:33.92 (32.82)     2:06.22 (32.30)
  3 Cooper, Catharine A       11 Soflo-FG             2:09.69    2:08.23  
                  29.41     1:01.74 (32.33)     1:35.10 (33.36)     2:08.23 (33.13)
  4 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG          2:13.81    2:08.90  
                  29.06     1:02.27 (33.21)     1:35.83 (33.56)     2:08.90 (33.07)
  5 Lyn, Annabella T          11 DANA-FG              2:12.62    2:11.63  
                  29.87     1:03.53 (33.66)     1:38.27 (34.74)     2:11.63 (33.36)
  6 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG          2:13.75    2:12.67  
                  30.96     1:04.63 (33.67)     1:39.50 (34.87)     2:12.67 (33.17)
  7 Perez, Delanie            11 Soflo-FG             2:15.29    2:12.76  
                  30.26     1:03.54 (33.28)     1:38.24 (34.70)     2:12.76 (34.52)
  8 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR               2:13.85    2:13.24  
                  30.64     1:04.87 (34.23)     1:39.35 (34.48)     2:13.24 (33.89)
  9 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG          2:12.34    2:13.53  
                  30.30     1:03.97 (33.67)     1:38.86 (34.89)     2:13.53 (34.67)
 10 Kleimann, Maria P         11 RWY-FG               2:12.95    2:13.82  
                  30.39     1:04.45 (34.06)     1:39.65 (35.20)     2:13.82 (34.17)
 
Event 119  Girls 11 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nava, Jessica L           11 PCS-FG                          2:06.11  
                  28.94     1:01.90 (32.96)     1:33.89 (31.99)     2:06.11 (32.22)
  2 Mancilla, Alicia M        11 Miami Dade-FG                   2:09.45  
                  29.26     1:02.12 (32.86)     1:35.79 (33.67)     2:09.45 (33.66)
  3 Cooper, Catharine A       11 Soflo-FG                        2:09.69  
                  29.57     1:02.80 (33.23)     1:36.53 (33.73)     2:09.69 (33.16)
  4 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG                     2:12.34  
                  29.87     1:03.09 (33.22)     1:37.90 (34.81)     2:12.34 (34.44)
  5 Lyn, Annabella T          11 DANA-FG                         2:12.62  
                  29.92     1:03.84 (33.92)     1:39.23 (35.39)     2:12.62 (33.39)
  6 Kleimann, Maria P         11 RWY-FG                          2:12.95  
                  30.32     1:03.71 (33.39)     1:39.01 (35.30)     2:12.95 (33.94)
  7 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG                     2:13.75  
                  30.97     1:04.95 (33.98)     1:39.90 (34.95)     2:13.75 (33.85)
  8 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG                     2:13.81  
                  29.47     1:03.26 (33.79)     1:38.41 (35.15)     2:13.81 (35.40)
  9 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR                          2:13.85  
                  30.59     1:05.29 (34.70)     1:40.15 (34.86)     2:13.85 (33.70)
 10 Perez, Delanie            11 Soflo-FG                        2:15.29  
                  30.92     1:04.86 (33.94)     1:40.58 (35.72)     2:15.29 (34.71)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Baldari, Alessandra T     11 North Palm Beach-FG             2:15.89  
                  30.73     1:06.01 (35.28)     1:42.13 (36.12)     2:15.89 (33.76)
 12 Russell, Julianna N       11 PCS-FG                          2:16.90  
                  30.35     1:04.87 (34.52)     1:40.98 (36.11)     2:16.90 (35.92)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pereyra, Ana P            11 BMHG-FG                         2:19.88  
                  31.19     1:06.42 (35.23)     1:43.77 (37.35)     2:19.88 (36.11)
 14 Regueira, Nicole          11 MACM-FG                         2:20.17  
                  32.02     1:07.74 (35.72)     1:44.38 (36.64)     2:20.17 (35.79)
 15 Moya, Andrea G            11 MACM-FG                         2:20.41  
                  29.62     1:03.92 (34.30)     1:41.41 (37.49)     2:20.41 (39.00)
 16 Mullen, Corrina K         11 PCS-FG                          2:20.42  
                  32.73     1:08.69 (35.96)     1:44.84 (36.15)     2:20.42 (35.58)
 17 Bucaro, Sarah M           11 Soflo-FG                        2:22.13  
                  31.63     1:07.70 (36.07)     1:45.28 (37.58)     2:22.13 (36.85)
 18 McKenna, Thea E           11 SF-FG                           2:22.42  
                  32.19     1:08.59 (36.40)     1:46.10 (37.51)     2:22.42 (36.32)
 19 Smutny, Mary S            11 AK Sharks-FG                    2:22.69  
                  31.88     1:08.79 (36.91)     1:46.91 (38.12)     2:22.69 (35.78)
 20 Aulicino, Nicole T        11 AK Sharks-FG                    2:23.03  
                  33.43     1:10.45 (37.02)     1:47.64 (37.19)     2:23.03 (35.39)
 21 Rodriguez, Jennifer       11 Soflo-FG                        2:23.72  
                  32.09     1:08.55 (36.46)     1:46.44 (37.89)     2:23.72 (37.28)
 22 Rubin, Acadia C           11 North Palm Beach-FG             2:24.09  
                  32.66     1:09.65 (36.99)     1:47.68 (38.03)     2:24.09 (36.41)
 23 Lantin, Alexa T           11 Bad-MR                          2:25.31  
                  32.90     1:10.01 (37.11)     1:47.81 (37.80)     2:25.31 (37.50)
 24 Hassler, Sophie M         11 JDST-FG                         2:27.72  
                  34.16     1:11.50 (37.34)     1:50.97 (39.47)     2:27.72 (36.75)
 25 McCarroll, Zoe N          11 DSC-ZZ                          2:30.64  
                  32.69     1:10.71 (38.02)     1:51.07 (40.36)     2:30.64 (39.57)
 26 Marquez, Mia A            11 Piranhas-FG                     2:32.92  
                  34.25     1:13.93 (39.68)     1:54.33 (40.40)     2:32.92 (38.59)
 -- Johnson, Holly C          11 WEST-MR                              NS  
 
Event 120  Boys 11 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG              2:05.39    2:02.83  
                  28.10       59.42 (31.32)     1:31.61 (32.19)     2:02.83 (31.22)
  2 Porto, Kevin              11 Soflo-FG             2:06.22    2:05.10  
                  28.80     1:01.00 (32.20)     1:33.73 (32.73)     2:05.10 (31.37)
  3 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG       2:07.67    2:05.13  
                  28.51     1:00.47 (31.96)     1:33.24 (32.77)     2:05.13 (31.89)
  4 Gray, Stephen F           11 WEST-MR              2:07.94    2:07.71  
                  29.11     1:01.65 (32.54)     1:34.60 (32.95)     2:07.71 (33.11)
  5 Lee, Ryan P               11 WEST-MR              2:10.38    2:08.75  
                  29.57     1:02.09 (32.52)     1:35.49 (33.40)     2:08.75 (33.26)
  6 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG          2:12.04    2:12.46  
                  29.17     1:03.03 (33.86)     1:38.55 (35.52)     2:12.46 (33.91)
  7 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG              2:13.91    2:12.93  
                  30.15     1:04.15 (34.00)     1:39.07 (34.92)     2:12.93 (33.86)
  8 Lares, Andres A           11 Soflo-FG             2:15.97    2:13.32  
                  30.56     1:04.39 (33.83)     1:39.38 (34.99)     2:13.32 (33.94)
  9 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG             2:15.03    2:14.84  
                  30.47     1:05.66 (35.19)     1:41.15 (35.49)     2:14.84 (33.69)
 10 Gil, Drake E              11 Team Fla-FG          2:17.81    2:21.53  
                  31.41     1:08.18 (36.77)     1:45.49 (37.31)     2:21.53 (36.04)
 
Event 120  Boys 11 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG                         2:05.39  
                  27.78     1:00.11 (32.33)     1:33.69 (33.58)     2:05.39 (31.70)
  2 Porto, Kevin              11 Soflo-FG                        2:06.22  
                  28.58     1:00.97 (32.39)     1:34.16 (33.19)     2:06.22 (32.06)
  3 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG                  2:07.67  
                  28.66     1:01.37 (32.71)     1:34.69 (33.32)     2:07.67 (32.98)
  4 Gray, Stephen F           11 WEST-MR                         2:07.94  
                  29.20     1:01.86 (32.66)     1:35.36 (33.50)     2:07.94 (32.58)
  5 Lee, Ryan P               11 WEST-MR                         2:10.38  
                  29.79     1:03.27 (33.48)     1:37.09 (33.82)     2:10.38 (33.29)
  6 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG                     2:12.04  
                  28.67     1:02.19 (33.52)     1:37.39 (35.20)     2:12.04 (34.65)
  7 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG                         2:13.91  
                  30.59     1:05.41 (34.82)     1:40.19 (34.78)     2:13.91 (33.72)
  8 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG                        2:15.03  
                  30.64     1:05.68 (35.04)     1:40.97 (35.29)     2:15.03 (34.06)
  9 Lares, Andres A           11 Soflo-FG                        2:15.97  
                  30.77     1:05.47 (34.70)     1:40.83 (35.36)     2:15.97 (35.14)
 10 Gil, Drake E              11 Team Fla-FG                     2:17.81  
                  31.64     1:06.89 (35.25)     1:43.61 (36.72)     2:17.81 (34.20)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Alonso, Aaron A           11 BMHG-FG                         2:18.03  
                  31.54     1:06.88 (35.34)     1:43.88 (37.00)     2:18.03 (34.15)
 12 Cordovez, Kenny A         11 BMHG-FG                         2:20.34  
                  31.15     1:07.14 (35.99)     1:43.96 (36.82)     2:20.34 (36.38)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Grande, Nicholas D        11 BMHG-FG                         2:20.38  
                  33.53     1:10.03 (36.50)     1:46.10 (36.07)     2:20.38 (34.28)
 14 Beller, Zachary P         11 PST-FG                          2:20.97  
                  31.70     1:09.16 (37.46)     1:46.12 (36.96)     2:20.97 (34.85)
 15 Llanio, David             11 BMHG-FG                         2:21.52  
                  32.21     1:08.94 (36.73)     1:45.79 (36.85)     2:21.52 (35.73)
 16 Dominguez, Guido          11 Team Fla-FG                     2:23.27  
                  31.91     1:08.85 (36.94)     1:47.05 (38.20)     2:23.27 (36.22)
 17 Avellaneda, Diego M       11 PST-FG                          2:25.67  
                  33.28     1:10.80 (37.52)     1:48.97 (38.17)     2:25.67 (36.70)
 18 Lyons, John P             11 Bad-MR                          2:44.53  
                  37.28     1:19.64 (42.36)     2:03.66 (44.02)     2:44.53 (40.87)
 -- Rodriguez, Fernando       11 MACM-FG                              DQ  
                                1:09.96 ( )     1:50.40 (40.44)          DQ (37.38)
 -- Tatton, Kyle V            11 Saint Andrew's-FG                    NS  
 -- Zabelin, Philip           11 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 121  Girls 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL             2:00.23    1:57.07  
                  27.15       56.85 (29.70)     1:27.17 (30.32)     1:57.07 (29.90)
  2 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR               2:02.90    1:59.98  
                  28.05       58.80 (30.75)     1:29.82 (31.02)     1:59.98 (30.16)
  3 Parry, Nicole A           12 WEST-MR              2:04.45    2:00.79  
                  27.57       57.55 (29.98)     1:28.88 (31.33)     2:00.79 (31.91)
  4 Sipowski, Shayne N        12 JDST-FG              2:03.47    2:02.04  
                  28.32       59.53 (31.21)     1:31.02 (31.49)     2:02.04 (31.02)
  5 Flores, Jamie A           12 PCS-FG               2:02.29    2:03.41  
                  27.87       58.94 (31.07)     1:31.62 (32.68)     2:03.41 (31.79)
  6 Talamo, Julia             12 RWY-FG               2:07.36    2:03.69  
                  29.12     1:00.72 (31.60)     1:32.67 (31.95)     2:03.69 (31.02)
  7 Warren, Bailey K          12 PCS-FG               2:04.89    2:03.74  
                  29.26     1:00.89 (31.63)     1:32.92 (32.03)     2:03.74 (30.82)
  8 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG             2:02.46    2:04.66  
                  28.98     1:00.43 (31.45)     1:32.66 (32.23)     2:04.66 (32.00)
  9 Higgs, Albury A           12 SWIFT-BA             2:07.93    2:07.88  
                  29.87     1:02.27 (32.40)     1:35.26 (32.99)     2:07.88 (32.62)
 10 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG             2:07.09    2:08.94  
                  29.70     1:02.51 (32.81)     1:36.04 (33.53)     2:08.94 (32.90)
 
Event 121  Girls 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL                        2:00.23  
                  27.49       58.26 (30.77)     1:29.90 (31.64)     2:00.23 (30.33)
  2 Flores, Jamie A           12 PCS-FG                          2:02.29  
                  27.44       57.91 (30.47)     1:30.07 (32.16)     2:02.29 (32.22)
  3 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG                        2:02.46  
                  28.04       59.44 (31.40)     1:31.33 (31.89)     2:02.46 (31.13)
  4 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR                          2:02.90  
                  29.11     1:00.70 (31.59)     1:31.95 (31.25)     2:02.90 (30.95)
  5 Sipowski, Shayne N        12 JDST-FG                         2:03.47  
                  28.89       59.84 (30.95)     1:31.84 (32.00)     2:03.47 (31.63)
  6 Parry, Nicole A           12 WEST-MR                         2:04.45  
                  28.63       59.70 (31.07)     1:31.93 (32.23)     2:04.45 (32.52)
  7 Warren, Bailey K          12 PCS-FG                          2:04.89  
                  28.74     1:00.59 (31.85)     1:33.26 (32.67)     2:04.89 (31.63)
  8 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG                        2:07.09  
                  29.43     1:01.46 (32.03)     1:34.44 (32.98)     2:07.09 (32.65)
  9 Talamo, Julia             12 RWY-FG                          2:07.36  
                  29.66     1:02.40 (32.74)     1:35.35 (32.95)     2:07.36 (32.01)
 10 Higgs, Albury A           12 SWIFT-BA                        2:07.93  
                  29.58     1:01.94 (32.36)     1:35.03 (33.09)     2:07.93 (32.90)
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Brien, Meghan N         12 JDST-FG                         2:08.04  
                  29.74     1:02.32 (32.58)     1:35.80 (33.48)     2:08.04 (32.24)
 12 Volland, Tori C           12 FKSC-FG                         2:08.93  
                  29.70     1:02.55 (32.85)     1:35.75 (33.20)     2:08.93 (33.18)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sanchez, Paloma           12 Team Fla-FG                     2:09.06  
                  28.53     1:01.67 (33.14)     1:35.73 (34.06)     2:09.06 (33.33)
 14 Hernandez, Stephania      12 MACM-FG                         2:09.39  
                  29.20     1:01.41 (32.21)     1:35.97 (34.56)     2:09.39 (33.42)
 15 Yribarren, Alexis B       12 PCS-FG                          2:10.24  
                  30.11     1:02.78 (32.67)     1:36.58 (33.80)     2:10.24 (33.66)
 16 Asseraf, Sarah            12 Team Fla-FG                     2:10.50  
                  30.37     1:04.11 (33.74)     1:37.74 (33.63)     2:10.50 (32.76)
 17 Neff-Jendrasko, Ana E     12 CMA-ME                          2:10.80  
                  29.81     1:03.67 (33.86)     1:37.16 (33.49)     2:10.80 (33.64)
 18 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG                     2:11.30  
                  29.91     1:02.73 (32.82)     1:37.06 (34.33)     2:11.30 (34.24)
 19 Pelaez, Emiliana          12 UN-10-FG                        2:11.82  
                  30.26     1:04.17 (33.91)     1:38.87 (34.70)     2:11.82 (32.95)
 20 Mlujeak, Stephanie N      12 Soflo-FG                        2:11.87  
                  30.36     1:03.80 (33.44)     1:38.42 (34.62)     2:11.87 (33.45)
 21 Grabow, Jade L            12 HAT-FG                          2:12.54  
                  30.61     1:04.74 (34.13)     1:38.64 (33.90)     2:12.54 (33.90)
 22 Bedard-Khalid, Cloe       12 MACM-FG                         2:13.99  
                  30.23     1:03.76 (33.53)     1:38.97 (35.21)     2:13.99 (35.02)
 23 Cozad, Grace G            12 Wellington Wahoo-FG             2:15.03  
                  30.66     1:05.39 (34.73)     1:40.52 (35.13)     2:15.03 (34.51)
 24 Lawlor, Devanny M         12 JDST-FG                         2:15.49  
                  32.64     1:06.98 (34.34)     1:41.98 (35.00)     2:15.49 (33.51)
 25 Aizenberg, Leemor         12 NMST-FG                         2:15.64  
                  31.86     1:06.50 (34.64)     1:41.50 (35.00)     2:15.64 (34.14)
 26 Lazaroni, Georgia M       12 Bad-MR                          2:15.80  
                  31.05     1:05.92 (34.87)     1:41.51 (35.59)     2:15.80 (34.29)
 27 Cumm, Sarah E             12 ASC-MD                          2:16.26  
                  31.31     1:06.31 (35.00)     1:41.71 (35.40)     2:16.26 (34.55)
 28 Comunale, Isabella        12 DANA-FG                         2:16.32  
                  31.39     1:05.75 (34.36)     1:41.47 (35.72)     2:16.32 (34.85)
 29 Lyons, Courtney M         12 Bad-MR                          2:16.35  
                  31.19     1:05.83 (34.64)     1:41.59 (35.76)     2:16.35 (34.76)
 30 Rothman, Haley K          12 JDST-FG                         2:16.49  
                  31.78     1:06.16 (34.38)     1:41.45 (35.29)     2:16.49 (35.04)
 31 Duritsa, Ashley H         12 Sea Dragons-FG                  2:16.64  
                  30.90     1:06.14 (35.24)     1:42.69 (36.55)     2:16.64 (33.95)
 32 Travieso, Liz A           12 BMHG-FG                         2:16.87  
                  30.21     1:04.49 (34.28)     1:40.63 (36.14)     2:16.87 (36.24)
 33 Collins, Anaya C          12 Team Fla-FG                     2:16.92  
                  31.81     1:07.57 (35.76)     1:42.47 (34.90)     2:16.92 (34.45)
 34 Carrasco, Alani E         12 Soflo-FG                        2:16.97  
                  32.18     1:07.14 (34.96)     1:42.36 (35.22)     2:16.97 (34.61)
 35 Forti, Charlene B         12 Soflo-FG                        2:17.16  
                  31.56     1:07.24 (35.68)     1:43.35 (36.11)     2:17.16 (33.81)
 36 Dennett, Alexis           12 UN-07-FG                        2:18.24  
                  31.57     1:06.96 (35.39)     1:42.97 (36.01)     2:18.24 (35.27)
 37 Schimansky, Megan A       12 Soflo-FG                        2:19.44  
                  33.62     1:09.90 (36.28)     1:45.42 (35.52)     2:19.44 (34.02)
 38 Tavoletti, Delaney        12 Sea Dragons-FG                  2:19.89  
                  31.63     1:06.34 (34.71)     1:42.83 (36.49)     2:19.89 (37.06)
 39 Gregorio, Amelia B        12 NMST-FG                         2:21.14  
                  31.60     1:08.25 (36.65)     1:46.01 (37.76)     2:21.14 (35.13)
 40 Delgado, Davina I         12 JDST-FG                         2:22.21  
                  33.42     1:09.96 (36.54)     1:47.42 (37.46)     2:22.21 (34.79)
 41 Pearce, Brielle C         12 JDST-FG                         2:22.52  
                  33.28     1:09.49 (36.21)     1:46.97 (37.48)     2:22.52 (35.55)
 42 Cordes, Hannah Q          12 Miami Swimming-FG               2:22.87  
                  32.40     1:09.84 (37.44)     1:48.16 (38.32)     2:22.87 (34.71)
 43 Slusarenko, Alexandra     12 PCS-FG                          2:23.46  
                  32.59     1:08.69 (36.10)     1:46.54 (37.85)     2:23.46 (36.92)
 44 Cook, Jordan A            12 PST-FG                          2:24.13  
                  30.66                             1:44.93 ( )     2:24.13 (39.20)
 45 Trieschmann, Hannah C     12 Wellington Wahoo-FG             2:24.76  
                  32.26     1:09.23 (36.97)     1:47.34 (38.11)     2:24.76 (37.42)
 46 Dolce, Emily J            12 PST-FG                          2:27.81  
                  32.52                             1:49.07 ( )     2:27.81 (38.74)
 47 Spencer, Charlotte        12 PCS-FG                          2:28.66  
                  30.16     1:06.38 (36.22)     1:48.65 (42.27)     2:28.66 (40.01)
 -- Bucaro, Sophia A          12 Soflo-FG                             DQ  
                  28.82     1:00.45 (31.63)     1:32.52 (32.07)          DQ (31.92)
 -- Cikovic, Sydney           12 North Palm Beach-FG                  NS  
 
Event 122  Boys 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG             1:58.27    1:57.28  
                  27.35       57.51 (30.16)     1:28.51 (31.00)     1:57.28 (28.77)
  2 Marin, Ervin              12 BMHG-FG              1:58.97    2:00.00  
                  27.39       57.55 (30.16)     1:28.55 (31.00)     2:00.00 (31.45)
  3 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG            2:01.39    2:00.34  
                  27.60       58.01 (30.41)     1:30.52 (32.51)     2:00.34 (29.82)
  4 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG             2:00.53    2:00.86  
                  27.60       58.50 (30.90)     1:30.04 (31.54)     2:00.86 (30.82)
  5 Asnis, Max S              12 BMHG-FG              2:03.61    2:01.94  
                  27.41       58.56 (31.15)     1:30.76 (32.20)     2:01.94 (31.18)
  6 Speres, Aristides C       12 Bad-MR               2:01.34    2:02.00  
                  27.73       58.93 (31.20)     1:31.08 (32.15)     2:02.00 (30.92)
  6 Moya, Adrian              12 MACM-FG              2:01.26    2:02.00  
                  27.52       57.97 (30.45)     1:29.63 (31.66)     2:02.00 (32.37)
  8 Cancel, Miguel A          12 FFSC-FG              2:05.67    2:05.60  
                  29.15     1:01.34 (32.19)     1:34.71 (33.37)     2:05.60 (30.89)
  9 Perera, Nicholas V        12 Soflo-FG             2:07.08    2:06.24  
                  29.32     1:01.64 (32.32)     1:34.63 (32.99)     2:06.24 (31.61)
 10 Perez, Frank E            12 Hialeah Storm-FG     2:06.91    2:07.70  
                  29.85     1:02.48 (32.63)     1:36.21 (33.73)     2:07.70 (31.49)
 
Event 122  Boys 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG                        1:58.27  
                  27.13       57.11 (29.98)     1:27.83 (30.72)     1:58.27 (30.44)
  2 Marin, Ervin              12 BMHG-FG                         1:58.97  
                  27.62       58.39 (30.77)     1:29.27 (30.88)     1:58.97 (29.70)
  3 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG                        2:00.53  
                  26.70       57.17 (30.47)     1:28.92 (31.75)     2:00.53 (31.61)
  4 Moya, Adrian              12 MACM-FG                         2:01.26  
                  27.62       59.00 (31.38)     1:31.56 (32.56)     2:01.26 (29.70)
  5 Speres, Aristides C       12 Bad-MR                          2:01.34  
                  27.52       58.91 (31.39)     1:31.29 (32.38)     2:01.34 (30.05)
  6 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG                       2:01.39  
                  27.34       58.08 (30.74)     1:30.23 (32.15)     2:01.39 (31.16)
  7 Asnis, Max S              12 BMHG-FG                         2:03.61  
                  27.93       59.60 (31.67)     1:32.65 (33.05)     2:03.61 (30.96)
  8 Cancel, Miguel A          12 FFSC-FG                         2:05.67  
                  29.12     1:01.89 (32.77)     1:34.78 (32.89)     2:05.67 (30.89)
  9 Perez, Frank E            12 Hialeah Storm-FG                2:06.91  
                  29.51     1:01.90 (32.39)     1:34.90 (33.00)     2:06.91 (32.01)
 10 Perera, Nicholas V        12 Soflo-FG                        2:07.08  
                  28.93     1:00.98 (32.05)     1:34.47 (33.49)     2:07.08 (32.61)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Medina, Josten W          12 Team Fla-FG                     2:07.23  
                  28.51     1:00.97 (32.46)     1:34.77 (33.80)     2:07.23 (32.46)
 12 Macias, Jeytom            12 Hialeah Storm-FG                2:07.38  
                  29.56     1:02.01 (32.45)     1:34.98 (32.97)     2:07.38 (32.40)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Roche, Ricardo            12 Soflo-FG                        2:08.38  
                  29.33     1:02.08 (32.75)     1:35.67 (33.59)     2:08.38 (32.71)
 14 Marchesani, Alessandro B  12 Team Fla-FG                     2:08.87  
                  28.28     1:00.89 (32.61)     1:35.35 (34.46)     2:08.87 (33.52)
 15 Cantu, Francisco          12 DANA-FG                         2:09.25  
                  29.33     1:02.32 (32.99)     1:36.22 (33.90)     2:09.25 (33.03)
 16 Dodge, Grant D            12 North Palm Beach-FG             2:09.40  
                  29.90     1:03.01 (33.11)     1:36.60 (33.59)     2:09.40 (32.80)
 17 Gazo, Alex C              12 FFSC-FG                         2:09.67  
                  29.78     1:02.71 (32.93)   2:09.67 (1:06.96)                    
 18 Powers, William P         12 Bad-MR                          2:10.21  
                  28.63     1:02.07 (33.44)     1:37.02 (34.95)     2:10.21 (33.19)
 19 Rodriguez, Rodrigo        12 Soflo-FG                        2:10.54  
                  29.39     1:03.02 (33.63)     1:37.09 (34.07)     2:10.54 (33.45)
 20 Marcoux, Philippe         12 UN-07-FG                        2:10.76  
                  29.39     1:03.02 (33.63)     1:37.77 (34.75)     2:10.76 (32.99)
 21 Vargas, Sebastian         12 Soflo-FG                        2:11.54  
                  30.16     1:02.96 (32.80)     1:38.88 (35.92)     2:11.54 (32.66)
 22 Simone, James S           12 Bad-MR                          2:12.37  
                  29.44     1:03.27 (33.83)     1:38.89 (35.62)     2:12.37 (33.48)
 23 Shover, Kaden             12 PCS-FG                          2:14.29  
                  31.17     1:05.63 (34.46)     1:40.23 (34.60)     2:14.29 (34.06)
 24 Ladd, Zach A              12 North Palm Beach-FG             2:14.60  
                  30.94     1:05.07 (34.13)     1:40.86 (35.79)     2:14.60 (33.74)
 25 Menocal, Matthew J        12 Soflo-FG                        2:14.90  
                  30.01     1:03.75 (33.74)     1:39.39 (35.64)     2:14.90 (35.51)
 26 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG                         2:15.61  
                  30.51     1:04.73 (34.22)     1:40.47 (35.74)     2:15.61 (35.14)
 27 Kopecki, CJ J             12 Soflo-FG                        2:16.00  
                  31.55     1:07.09 (35.54)     1:43.50 (36.41)     2:16.00 (32.50)
 28 Sikaffy, Faiz J           12 FFSC-FG                         2:16.07  
                  31.06     1:06.04 (34.98)     1:42.11 (36.07)     2:16.07 (33.96)
 29 Berti, Bruno              12 Soflo-FG                        2:16.30  
                  30.05     1:05.59 (35.54)     1:42.70 (37.11)     2:16.30 (33.60)
 30 Lubian, George            12 FFSC-FG                         2:16.34  
                  30.67     1:05.46 (34.79)     1:41.97 (36.51)     2:16.34 (34.37)
 31 Fregosi, Carson C         12 Saint Andrew's-FG               2:16.45  
                  30.95     1:05.10 (34.15)     1:41.11 (36.01)     2:16.45 (35.34)
 32 Fraiman, Elad             12 PST-FG                          2:17.68  
                  32.43     1:07.95 (35.52)     1:44.09 (36.14)     2:17.68 (33.59)
 33 Pierce, Justin            12 Wellington Wahoo-FG             2:18.25  
                  31.37     1:07.00 (35.63)     1:43.10 (36.10)     2:18.25 (35.15)
 34 Eid, Christian J          12 Bad-MR                          2:18.34  
                  33.04     1:09.10 (36.06)     1:45.23 (36.13)     2:18.34 (33.11)
 35 Vatinelle, Matthieu A     12 AK Sharks-FG                    2:18.38  
                  31.21     1:07.25 (36.04)     1:43.78 (36.53)     2:18.38 (34.60)
 36 Cassidy, Drai P           12 Team Fla-FG                     2:18.39  
                  30.62     1:05.99 (35.37)     1:42.95 (36.96)     2:18.39 (35.44)
 37 Santana, Alberto A        12 Hialeah Storm-FG                2:18.53  
                  31.80     1:07.94 (36.14)     1:44.63 (36.69)     2:18.53 (33.90)
 38 Pacitti, Nicholas W       12 HAT-FG                          2:18.80  
                  31.60     1:07.22 (35.62)     1:43.47 (36.25)     2:18.80 (35.33)
 39 Luchau, Pablo             12 AK Sharks-FG                    2:18.93  
                  32.13     1:08.91 (36.78)     1:45.82 (36.91)     2:18.93 (33.11)
 40 Burt, Collin D            12 Soflo-FG                        2:19.48  
                  31.38     1:07.46 (36.08)     1:44.37 (36.91)     2:19.48 (35.11)
 41 Arutyunyan, Dmitry        12 Team Fla-FG                     2:19.77  
                  31.16     1:06.63 (35.47)     1:43.76 (37.13)     2:19.77 (36.01)
 42 Groters, Patrick G        12 DANA-FG                         2:20.87  
                  31.20     1:07.32 (36.12)     1:44.87 (37.55)     2:20.87 (36.00)
 43 Mateus, Diego A           12 BMHG-FG                         2:21.37  
                  30.71     1:06.24 (35.53)     1:44.25 (38.01)     2:21.37 (37.12)
 44 Sanzetenea, Mark V        12 NMST-FG                         2:21.48  
                  32.07     1:08.37 (36.30)     1:45.63 (37.26)     2:21.48 (35.85)
 45 Johanson, Colin           12 Bad-MR                          2:21.60  
                  31.74     1:08.37 (36.63)     1:46.45 (38.08)     2:21.60 (35.15)
 46 Hollister, Jett G         12 Wellington Wahoo-FG             2:22.24  
                  31.85     1:08.08 (36.23)     1:45.48 (37.40)     2:22.24 (36.76)
 47 Davies, Jack W            12 Soflo-FG                        2:23.57  
                  32.91     1:10.04 (37.13)     1:47.56 (37.52)     2:23.57 (36.01)
 48 McClenney, Bennett T      12 Y Broward County-FG             2:24.87  
                  32.88     1:09.86 (36.98)     1:47.91 (38.05)     2:24.87 (36.96)
 49 Solares, Andres           12 MACM-FG                         2:29.03  
                  33.05     1:10.88 (37.83)     1:50.25 (39.37)     2:29.03 (38.78)
 
Event 123  Girls 13 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG         2:00.42    1:53.77  
                  26.94       55.52 (28.58)     1:24.77 (29.25)     1:53.77 (29.00)
  2 Lund, Anina Z             13 Bad-MR               1:57.13    1:53.89  
                  27.01       55.72 (28.71)     1:25.45 (29.73)     1:53.89 (28.44)
  3 Conway, Jessica           13 UN-11-FG             1:57.33    1:55.40  
                  27.32       56.35 (29.03)     1:25.84 (29.49)     1:55.40 (29.56)
  4 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG               2:02.68    2:02.27  
                  27.79       58.65 (30.86)     1:30.29 (31.64)     2:02.27 (31.98)
  5 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG               2:02.35    2:03.90  
                  28.58     1:00.01 (31.43)     1:32.16 (32.15)     2:03.90 (31.74)
  6 Schirmer, Caroline M      13 JDST-FG              2:03.43    2:04.35  
                  28.35     1:00.05 (31.70)     1:32.68 (32.63)     2:04.35 (31.67)
  7 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG          2:06.21    2:06.67  
                  28.51     1:00.54 (32.03)     1:34.23 (33.69)     2:06.67 (32.44)
  8 Mullen, Riley             13 Bad-MR               2:07.42    2:06.85  
                  28.65     1:00.28 (31.63)     1:33.17 (32.89)     2:06.85 (33.68)
  9 Valls, Kyla S             13 Miami Swimming-FG    2:06.76    2:06.98  
                  29.43     1:02.17 (32.74)     1:35.50 (33.33)     2:06.98 (31.48)
 10 Comunale, Vanessa V       13 DANA-FG              2:07.84    2:07.65  
                  29.71     1:02.20 (32.49)     1:35.93 (33.73)     2:07.65 (31.72)
 
Event 123  Girls 13 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                          1:57.13  
                  27.54       57.28 (29.74)     1:27.95 (30.67)     1:57.13 (29.18)
  2 Conway, Jessica           13 UN-11-FG                        1:57.33  
                  27.18       56.72 (29.54)     1:27.17 (30.45)     1:57.33 (30.16)
  3 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG                    2:00.42  
                  27.84       58.61 (30.77)     1:29.84 (31.23)     2:00.42 (30.58)
  4 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG                          2:02.35  
                  28.27       59.32 (31.05)     1:31.48 (32.16)     2:02.35 (30.87)
  5 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG                          2:02.68  
                  27.54       58.26 (30.72)     1:30.63 (32.37)     2:02.68 (32.05)
  6 Schirmer, Caroline M      13 JDST-FG                         2:03.43  
                  28.82     1:00.72 (31.90)     1:32.64 (31.92)     2:03.43 (30.79)
  7 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG                     2:06.21  
                  28.26     1:00.05 (31.79)     1:33.03 (32.98)     2:06.21 (33.18)
  8 Valls, Kyla S             13 Miami Swimming-FG               2:06.76  
                  29.55     1:02.26 (32.71)     1:35.59 (33.33)     2:06.76 (31.17)
  9 Mullen, Riley             13 Bad-MR                          2:07.42  
                  29.81     1:01.89 (32.08)     1:34.55 (32.66)     2:07.42 (32.87)
 10 Comunale, Vanessa V       13 DANA-FG                         2:07.84  
                  29.04     1:01.35 (32.31)     1:34.94 (33.59)     2:07.84 (32.90)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Posso, Nastassja          13 RWY-FG                          2:07.89  
                  30.16     1:02.77 (32.61)     1:35.55 (32.78)     2:07.89 (32.34)
 12 Weech, Andreas T          13 SBSC-ZZ                         2:08.02  
                  29.56     1:02.28 (32.72)     1:36.08 (33.80)     2:08.02 (31.94)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Zubero, Elizabeth J       13 Team Fla-FG                     2:08.48  
                  29.14     1:01.62 (32.48)     1:35.39 (33.77)     2:08.48 (33.09)
 14 Soriano, Karen C          13 MACM-FG                         2:08.49  
                  29.81     1:03.03 (33.22)     1:35.90 (32.87)     2:08.49 (32.59)
 15 Sarmiento, Adriana B      13 JDST-FG                         2:08.72  
                  29.46     1:01.62 (32.16)     1:34.96 (33.34)     2:08.72 (33.76)
 16 Sturrup, Simone R         13 SWIFT-BA                        2:10.59  
                  29.44     1:02.17 (32.73)     1:37.38 (35.21)     2:10.59 (33.21)
 17 La Fontaine, Claire       13 Y Broward County-FG             2:10.61  
                  30.47     1:03.07 (32.60)     1:36.87 (33.80)     2:10.61 (33.74)
 18 Calero, Lilli M           13 Soflo-FG                        2:10.68  
                  30.35     1:02.92 (32.57)     1:37.22 (34.30)     2:10.68 (33.46)
 19 Allen, Tremaine T         13 SWIFT-BA                        2:11.41  
                  29.18     1:02.36 (33.18)     1:36.58 (34.22)     2:11.41 (34.83)
 20 Petrillo, Angie D         13 PST-FG                          2:16.32  
                  31.03     1:04.43 (33.40)     1:39.77 (35.34)     2:16.32 (36.55)
 
Event 124  Boys 13 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Medina, Nico B            13 SF-FG                1:49.09    1:47.44  
                  25.42       52.87 (27.45)     1:20.27 (27.40)     1:47.44 (27.17)
  2 Pinon, Julien             13 Soflo-FG             1:49.77    1:49.32  
                  25.33       52.55 (27.22)     1:20.96 (28.41)     1:49.32 (28.36)
  3 Marcoux, Raphael          13 UN-07-FG             1:55.32    1:54.01  
                  25.99       53.97 (27.98)     1:23.78 (29.81)     1:54.01 (30.23)
  4 Cronin, Alex M            13 JDST-FG              1:55.83    1:55.24  
                  26.11       55.17 (29.06)     1:25.32 (30.15)     1:55.24 (29.92)
  5 Lafata, Spenser F         13 Bad-MR               1:56.46    1:56.02  
                  27.17       56.72 (29.55)     1:27.32 (30.60)     1:56.02 (28.70)
  6 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG  1:54.72    1:56.21  
                  25.57       54.82 (29.25)     1:25.71 (30.89)     1:56.21 (30.50)
  7 Bravo, David D            13 Bad-MR               1:57.22    1:56.60  
                  27.51       57.13 (29.62)     1:26.98 (29.85)     1:56.60 (29.62)
  8 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG              1:56.52    1:57.12  
                  26.49       55.94 (29.45)     1:26.63 (30.69)     1:57.12 (30.49)
  9 Strod, Jonathan A         13 Soflo-FG             1:58.74    1:59.87  
                  27.67       58.28 (30.61)     1:29.33 (31.05)     1:59.87 (30.54)
 10 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG             1:57.61    2:00.57  
                  27.08       57.30 (30.22)     1:29.06 (31.76)     2:00.57 (31.51)
 
Event 124  Boys 13 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Medina, Nico B            13 SF-FG                           1:49.09  
                  25.82       53.99 (28.17)     1:22.02 (28.03)     1:49.09 (27.07)
  2 Pinon, Julien             13 Soflo-FG                        1:49.77  
                  25.58       53.24 (27.66)     1:21.53 (28.29)     1:49.77 (28.24)
  3 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG             1:54.72  
                  25.78       55.08 (29.30)     1:25.48 (30.40)     1:54.72 (29.24)
  4 Marcoux, Raphael          13 UN-07-FG                        1:55.32  
                  25.96       55.43 (29.47)     1:25.01 (29.58)     1:55.32 (30.31)
  5 Cronin, Alex M            13 JDST-FG                         1:55.83  
                  26.76       55.92 (29.16)     1:26.17 (30.25)     1:55.83 (29.66)
  6 Lafata, Spenser F         13 Bad-MR                          1:56.46  
                  27.62       57.22 (29.60)     1:27.72 (30.50)     1:56.46 (28.74)
  7 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                         1:56.52  
                  26.35       55.62 (29.27)     1:26.04 (30.42)     1:56.52 (30.48)
  8 Bravo, David D            13 Bad-MR                          1:57.22  
                  26.91       56.11 (29.20)     1:26.57 (30.46)     1:57.22 (30.65)
  9 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG                        1:57.61  
                  26.84       56.71 (29.87)     1:27.57 (30.86)     1:57.61 (30.04)
 10 Strod, Jonathan A         13 Soflo-FG                        1:58.74  
                  26.47       56.72 (30.25)     1:28.47 (31.75)     1:58.74 (30.27)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Valery, Gustavo E         13 Soflo-FG                        1:59.35  
                  27.34       58.07 (30.73)     1:29.35 (31.28)     1:59.35 (30.00)
 12 Real, Francisco J         13 Hialeah Storm-FG                1:59.75  
                  26.70       56.63 (29.93)     1:28.19 (31.56)     1:59.75 (31.56)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Carriazo, Alejandro       13 MACM-FG                         1:59.84  
                  27.10       57.56 (30.46)     1:28.94 (31.38)     1:59.84 (30.90)
 14 Fuller, Tanner J          13 UN-11-FG                        2:00.03  
                  27.93       58.00 (30.07)     1:29.12 (31.12)     2:00.03 (30.91)
 15 Zylberberg, Noah          13 PCS-FG                          2:00.25  
                  27.53       58.22 (30.69)     1:29.71 (31.49)     2:00.25 (30.54)
 16 Sanz, Brian D             13 Hialeah Storm-FG                2:00.60  
                  28.05       58.53 (30.48)     1:29.60 (31.07)     2:00.60 (31.00)
 17 Utz, Joaquin A            13 FFSC-FG                         2:00.65  
                  28.28       59.25 (30.97)     1:30.60 (31.35)     2:00.65 (30.05)
 18 Hovart, Rak               13 PCS-FG                          2:00.83  
                  27.35       58.11 (30.76)     1:29.89 (31.78)     2:00.83 (30.94)
 19 Lobaton Vargas, Daniel    13 DANA-FG                         2:00.92  
                  27.94       58.93 (30.99)     1:30.14 (31.21)     2:00.92 (30.78)
 20 Monti, Alex E             13 Soflo-FG                        2:01.82  
                  27.84       58.22 (30.38)     1:30.11 (31.89)     2:01.82 (31.71)
 21 Holmberg, Nick B          13 SWIFT-BA                        2:02.66  
                  28.34       59.73 (31.39)     1:32.42 (32.69)     2:02.66 (30.24)
 22 Capote, Ryan A            13 Soflo-FG                        2:03.17  
                  28.12       59.72 (31.60)     1:32.35 (32.63)     2:03.17 (30.82)
 23 Bastian, Drew E           13 BSC-ZZ                          2:03.20  
                  28.54     1:00.22 (31.68)     1:32.98 (32.76)     2:03.20 (30.22)
 24 Rossi, Cristian A         13 Soflo-FG                        2:03.61  
                  28.35       59.31 (30.96)     1:32.17 (32.86)     2:03.61 (31.44)
 25 Whitehurst, Tanner H      13 JDST-FG                         2:04.11  
                  28.08   2:04.11 (1:36.03)                                        
 26 Martinez, Ricardo J       13 Saint Andrew's-FG               2:04.48  
                  27.94       59.76 (31.82)     1:32.85 (33.09)     2:04.48 (31.63)
 27 Hendell, Josh             13 Bad-MR                          2:04.62  
                  27.81       59.09 (31.28)     1:32.67 (33.58)     2:04.62 (31.95)
 28 Suarez, Rafael A          13 BMHG-FG                         2:04.73  
                  27.71       58.86 (31.15)     1:31.45 (32.59)     2:04.73 (33.28)
 29 Dika, James               13 Team Fla-FG                     2:05.00  
                  28.93     1:01.37 (32.44)     1:34.03 (32.66)     2:05.00 (30.97)
 30 Junghahn, Matias          13 UN-15-FG                        2:05.98  
                  28.50     1:00.90 (32.40)     1:33.89 (32.99)     2:05.98 (32.09)
 31 Ruiz, Daniel              13 Hialeah Storm-FG                2:06.26  
                  27.63       58.91 (31.28)     1:32.34 (33.43)     2:06.26 (33.92)
 32 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG                         2:06.34  
                  27.65       59.30 (31.65)     1:32.70 (33.40)     2:06.34 (33.64)
 33 Asnis, Sam G              13 BMHG-FG                         2:07.27  
                  28.86     1:00.77 (31.91)     1:34.42 (33.65)     2:07.27 (32.85)
 34 Tolomeo, Tyler S          13 PST-FG                          2:12.71  
                  30.59     1:04.29 (33.70)     1:38.82 (34.53)     2:12.71 (33.89)
 -- Viloria, Alexander J      13 Soflo-FG                             NS  
 -- Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG                         NS  
 
Event 125  Girls 14 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Noya, Arianna             14 Miami Dade-FG        1:59.25    1:52.54  
                  26.18       54.36 (28.18)     1:23.39 (29.03)     1:52.54 (29.15)
  2 Nava, Caroline K          14 PCS-FG               1:57.03    1:52.57  
                  25.67       54.03 (28.36)     1:23.38 (29.35)     1:52.57 (29.19)
  3 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG    1:59.29    1:57.56  
                  26.65       56.24 (29.59)     1:26.76 (30.52)     1:57.56 (30.80)
  4 Campo, Steph              14 Soflo-FG             2:02.45    1:58.20  
                  27.52       57.38 (29.86)     1:27.96 (30.58)     1:58.20 (30.24)
  5 Sanchez, Namilla S        14 Asc-Fg-FG            2:02.24    1:59.20  
                  27.98       58.14 (30.16)     1:28.59 (30.45)     1:59.20 (30.61)
  6 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG          2:00.35    2:02.06  
                  27.54       58.16 (30.62)     1:30.26 (32.10)     2:02.06 (31.80)
  7 Melendez, Andrea A        14 Soflo-FG             2:03.81    2:03.14  
                  28.39       59.25 (30.86)     1:31.10 (31.85)     2:03.14 (32.04)
  8 Vandersluis, Francesca A  14 North Palm Beach-FG  2:02.78    2:03.74  
                  27.98       59.67 (31.69)     1:31.96 (32.29)     2:03.74 (31.78)
  9 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG          2:03.23    2:04.70  
                  28.21       59.47 (31.26)     1:32.07 (32.60)     2:04.70 (32.63)
 10 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG               2:02.96    2:05.92  
                  28.25     1:00.29 (32.04)     1:33.43 (33.14)     2:05.92 (32.49)
 
Event 125  Girls 14 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nava, Caroline K          14 PCS-FG                          1:57.03  
                  27.52       57.90 (30.38)     1:27.65 (29.75)     1:57.03 (29.38)
  2 Noya, Arianna             14 Miami Dade-FG                   1:59.25  
                  27.66       57.61 (29.95)     1:27.95 (30.34)     1:59.25 (31.30)
  3 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG               1:59.29  
                  27.29       57.61 (30.32)     1:28.68 (31.07)     1:59.29 (30.61)
  4 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG                     2:00.35  
                  27.66       57.95 (30.29)     1:29.43 (31.48)     2:00.35 (30.92)
  5 Sanchez, Namilla S        14 Asc-Fg-FG                       2:02.24  
                  28.83       59.61 (30.78)     1:30.99 (31.38)     2:02.24 (31.25)
  6 Campo, Steph              14 Soflo-FG                        2:02.45  
                  28.50       59.21 (30.71)     1:30.87 (31.66)     2:02.45 (31.58)
  7 Vandersluis, Francesca A  14 North Palm Beach-FG             2:02.78  
                  27.97       59.54 (31.57)     1:32.19 (32.65)     2:02.78 (30.59)
  8 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG                          2:02.96  
                  27.82       58.76 (30.94)     1:31.33 (32.57)     2:02.96 (31.63)
  9 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG                     2:03.23  
                  27.87       58.38 (30.51)   2:03.23 (1:04.85)                    
 10 Melendez, Andrea A        14 Soflo-FG                        2:03.81  
                  28.49       59.76 (31.27)     1:31.51 (31.75)     2:03.81 (32.30)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Volland, Kelsea C         14 FKSC-FG                         2:04.03  
                  27.75       58.93 (31.18)     1:31.24 (32.31)     2:04.03 (32.79)
 12 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD                          2:04.48  
                  28.12       59.09 (30.97)     1:31.58 (32.49)     2:04.48 (32.90)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pacitti, Alexandra L      14 HAT-FG                          2:04.57  
                  27.90       59.29 (31.39)     1:32.47 (33.18)     2:04.57 (32.10)
 14 McCartin, CJ j            14 Saint Andrew's-FG               2:04.60  
                  29.02     1:01.25 (32.23)     1:33.42 (32.17)     2:04.60 (31.18)
 15 Kealty, Kelly B           14 Soflo-FG                        2:06.16  
                  28.97     1:01.09 (32.12)     1:33.92 (32.83)     2:06.16 (32.24)
 16 Herman, Kylie F           14 Soflo-FG                        2:06.59  
                  29.64     1:02.20 (32.56)     1:34.98 (32.78)     2:06.59 (31.61)
 17 Sauer, Lindsey N          14 Soflo-FG                        2:06.61  
                  28.91     1:00.43 (31.52)     1:33.56 (33.13)     2:06.61 (33.05)
 18 Cook, Taylor L            14 PST-FG                          2:07.04  
                  28.99     1:00.56 (31.57)     1:33.82 (33.26)     2:07.04 (33.22)
 19 Wright, Haley E           14 Soflo-FG                        2:07.27  
                  29.06     1:00.92 (31.86)     1:34.16 (33.24)     2:07.27 (33.11)
 20 Boggs, Ashley N           14 North Palm Beach-FG             2:07.34  
                  28.98     1:01.30 (32.32)     1:34.48 (33.18)     2:07.34 (32.86)
 21 Vallejo, Andrea I         14 Midtown Weston-FG               2:07.39  
                  29.03     1:00.60 (31.57)     1:33.84 (33.24)     2:07.39 (33.55)
 22 Early, Taylor M           14 SF-FG                           2:07.51  
                  29.13     1:01.11 (31.98)     1:34.37 (33.26)     2:07.51 (33.14)
 23 Antonini, Isa A           14 Team Fla-FG                     2:07.81  
                  28.34     1:00.83 (32.49)     1:34.89 (34.06)     2:07.81 (32.92)
 24 Teawdatwan, Fon           14 Team Fla-FG                     2:08.57  
                  29.84     1:01.94 (32.10)     1:35.13 (33.19)     2:08.57 (33.44)
 25 Gerena, Chloe A           14 PST-FG                          2:10.14  
                  29.47     1:01.98 (32.51)     1:36.36 (34.38)     2:10.14 (33.78)
 26 Swanson, Carly A          14 Soflo-FG                        2:11.58  
                  29.24     1:01.97 (32.73)     1:36.51 (34.54)     2:11.58 (35.07)
 27 Keane, Nicole E           14 Bad-MR                          2:13.31  
                  30.70     1:04.18 (33.48)     1:39.10 (34.92)     2:13.31 (34.21)
 28 Diaz, Jenna M             14 HAT-FG                          2:13.60  
                  29.83     1:03.10 (33.27)     1:38.42 (35.32)     2:13.60 (35.18)
 29 Walker, Lexy H            14 PST-FG                          2:15.00  
                  30.58     1:04.18 (33.60)     1:39.27 (35.09)     2:15.00 (35.73)
 30 Jimenez, Nataly           14 Hialeah Storm-FG                2:20.01  
                  30.72     1:05.04 (34.32)     1:42.01 (36.97)     2:20.01 (38.00)
 
Event 126  Boys 14 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG              1:54.31    1:49.26  
                  25.38       53.23 (27.85)     1:21.70 (28.47)     1:49.26 (27.56)
  2 Perez, Gabriel            14 DANA-FG              1:52.89    1:50.12  
                  24.85       52.44 (27.59)     1:21.10 (28.66)     1:50.12 (29.02)
  3 Garcia, Chris R           14 HAT-FG               1:53.93    1:51.14  
                  25.41       53.40 (27.99)     1:22.21 (28.81)     1:51.14 (28.93)
  4 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG              1:55.16    1:51.84  
                  26.36       54.44 (28.08)     1:23.24 (28.80)     1:51.84 (28.60)
  5 Moses, Zach T             14 SWIFT-BA             1:54.44    1:52.43  
                  25.64       54.18 (28.54)     1:23.49 (29.31)     1:52.43 (28.94)
  6 Marco, Guarente           14 DANA-FG              1:54.94    1:53.64  
                  25.57       54.13 (28.56)     1:24.24 (30.11)     1:53.64 (29.40)
  7 Arteaga, Pablo J          14 MACM-FG              1:56.21    1:56.52  
                  26.97       57.07 (30.10)     1:27.00 (29.93)     1:56.52 (29.52)
  8 Pierce, Bryce E           14 Soflo-FG             1:57.14    1:56.79  
                  27.12       57.37 (30.25)     1:27.37 (30.00)     1:56.79 (29.42)
  9 Lorenzo, Isdrey           14 Hialeah Storm-FG     1:55.77    1:58.06  
                  26.73       56.53 (29.80)     1:27.09 (30.56)     1:58.06 (30.97)
 10 Lozano, Santiago          14 BMHG-FG              1:57.33    1:58.87  
                  27.26       58.23 (30.97)     1:28.94 (30.71)     1:58.87 (29.93)
 
Event 126  Boys 14 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                         1:52.89  
                  25.23       53.43 (28.20)     1:23.00 (29.57)     1:52.89 (29.89)
  2 Garcia, Chris R           14 HAT-FG                          1:53.93  
                  26.20       55.13 (28.93)     1:25.14 (30.01)     1:53.93 (28.79)
  3 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                         1:54.31  
                  26.14       54.94 (28.80)     1:24.86 (29.92)     1:54.31 (29.45)
  4 Moses, Zach T             14 SWIFT-BA                        1:54.44  
                  25.45       54.34 (28.89)     1:24.58 (30.24)     1:54.44 (29.86)
  5 Marco, Guarente           14 DANA-FG                         1:54.94  
                  25.59       55.14 (29.55)     1:25.58 (30.44)     1:54.94 (29.36)
  6 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG                         1:55.16  
                  26.69       55.50 (28.81)     1:25.73 (30.23)     1:55.16 (29.43)
  7 Lorenzo, Isdrey           14 Hialeah Storm-FG                1:55.77  
                  27.14       56.43 (29.29)     1:26.19 (29.76)     1:55.77 (29.58)
  8 Arteaga, Pablo J          14 MACM-FG                         1:56.21  
                  27.05       56.74 (29.69)     1:26.67 (29.93)     1:56.21 (29.54)
  9 Pierce, Bryce E           14 Soflo-FG                        1:57.14  
                  27.09       57.04 (29.95)     1:27.24 (30.20)     1:57.14 (29.90)
 10 Lozano, Santiago          14 BMHG-FG                         1:57.33  
                  26.77       56.32 (29.55)     1:27.55 (31.23)     1:57.33 (29.78)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bidwell, Ian W            14 WEST-MR                         1:57.87  
                  26.86       56.78 (29.92)     1:27.58 (30.80)     1:57.87 (30.29)
 12 Agapi, Alex C             14 Sea Dragons-FG                  1:58.49  
                  26.55       56.80 (30.25)     1:28.04 (31.24)     1:58.49 (30.45)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Moreno, Luis E            14 Martin County-FG                1:58.69  
                  27.67       57.69 (30.02)     1:28.72 (31.03)     1:58.69 (29.97)
 14 Colon, Jordan D           14 Soflo-FG                        1:58.76  
                  27.65       57.83 (30.18)     1:28.45 (30.62)     1:58.76 (30.31)
 15 Stoddard, David C         14 Soflo-FG                        1:59.43  
                  27.53       57.76 (30.23)     1:29.20 (31.44)     1:59.43 (30.23)
 16 Neira, Carlos A           14 Y Broward County-FG             1:59.89  
                  27.22       57.36 (30.14)     1:28.57 (31.21)     1:59.89 (31.32)
 17 Contich, Hank M           14 UN-14-FG                        2:00.07  
                  27.09       57.50 (30.41)     1:29.00 (31.50)     2:00.07 (31.07)
 18 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG                         2:00.10  
                  27.45       57.95 (30.50)     1:29.67 (31.72)     2:00.10 (30.43)
 19 Madeira, Miguel           14 MACM-FG                         2:00.37  
                  27.66       58.16 (30.50)     1:29.93 (31.77)     2:00.37 (30.44)
 20 Maris, Timmy E            14 Wellington Wahoo-FG             2:00.96  
                  26.95       57.68 (30.73)     1:28.65 (30.97)     2:00.96 (32.31)
 21 Santos, Alejandro         14 NMST-FG                         2:01.23  
                  27.49       57.94 (30.45)     1:29.84 (31.90)     2:01.23 (31.39)
 22 Cooper, Farion J          14 DSC-ZZ                          2:02.53  
                  27.73       58.04 (30.31)     1:30.37 (32.33)     2:02.53 (32.16)
 23 Sandoval, Teddy A         14 Soflo-FG                        2:02.66  
                  28.08       59.04 (30.96)     1:31.00 (31.96)     2:02.66 (31.66)
 24 Wiefels, Matthew D        14 JDST-FG                         2:02.82  
                  27.56       58.52 (30.96)     1:31.32 (32.80)     2:02.82 (31.50)
 25 Gomez, Darwin A           14 DRSC-FG                         2:02.84  
                  27.81       58.35 (30.54)     1:30.49 (32.14)     2:02.84 (32.35)
 26 Abril, Allan C            14 MACM-FG                         2:02.88  
                  29.01     1:00.13 (31.12)     1:32.01 (31.88)     2:02.88 (30.87)
 27 Hicks, Sam S              14 Miami Swimming-FG               2:02.95  
                  27.32       57.77 (30.45)     1:29.99 (32.22)     2:02.95 (32.96)
 28 Cisneros, Raul            14 FKSC-FG                         2:03.01  
                  27.38       58.68 (31.30)     1:31.07 (32.39)     2:03.01 (31.94)
 29 Reiser, Addison M         14 Team Fla-FG                     2:03.44  
                  27.67       58.63 (30.96)     1:31.16 (32.53)     2:03.44 (32.28)
 30 Perez, Antonio L          14 BMHG-FG                         2:04.24  
                  26.54       57.75 (31.21)     1:31.63 (33.88)     2:04.24 (32.61)
 30 Bowe, Cedric A            14 SBSC-ZZ                         2:04.24  
                  29.37     1:00.53 (31.16)     1:32.77 (32.24)     2:04.24 (31.47)
 32 Coppee, Phillippe         14 SF-FG                           2:04.44  
                  26.95       57.93 (30.98)     1:31.07 (33.14)     2:04.44 (33.37)
 33 Hollister, Cash           14 Wellington Wahoo-FG             2:04.90  
                  26.32       56.29 (29.97)     1:29.87 (33.58)     2:04.90 (35.03)
 34 Rodriguez, Diego J        14 Soflo-FG                        2:04.91  
                  26.92       57.98 (31.06)     1:31.19 (33.21)     2:04.91 (33.72)
 35 Matias-Saez, Robert       14 RWY-FG                          2:04.96  
                  28.00       59.06 (31.06)     1:31.99 (32.93)     2:04.96 (32.97)
 36 Coto, Alejandro           14 DRSC-FG                         2:05.40  
                  27.26       58.58 (31.32)     1:32.69 (34.11)     2:05.40 (32.71)
 37 Fowler, Christian         14 MACM-FG                         2:05.75  
                  29.09     1:00.77 (31.68)     1:33.55 (32.78)     2:05.75 (32.20)
 38 Malone, Willy D           14 Martin County-FG                2:07.08  
                  28.03       59.61 (31.58)     1:33.30 (33.69)     2:07.08 (33.78)
 39 Roberts, Meshach B        14 BSC-ZZ                          2:07.28  
                  28.18       59.41 (31.23)     1:33.18 (33.77)     2:07.28 (34.10)
 40 Lin, Peter W              14 PCS-FG                          2:07.95  
                  28.06       59.43 (31.37)     1:33.85 (34.42)     2:07.95 (34.10)
 41 Litts, Christopher S      14 PST-FG                          2:08.47  
                  28.55     1:00.77 (32.22)     1:34.61 (33.84)     2:08.47 (33.86)
 42 Rivas, Jonathan A         14 Y Broward County-FG             2:08.79  
                  28.06     1:00.67 (32.61)     1:33.51 (32.84)     2:08.79 (35.28)
 43 Grant, Sean D             14 PST-FG                          2:11.37  
                  28.54     1:02.12 (33.58)     1:37.46 (35.34)     2:11.37 (33.91)
 
Event 127  Girls 15-16 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG          1:54.88    1:51.64  
                  26.50       55.01 (28.51)     1:23.54 (28.53)     1:51.64 (28.10)
  2 Schulhofer, Alina K       16 DANA-FG              1:53.93    1:52.84  
                  26.30       54.72 (28.42)     1:23.54 (28.82)     1:52.84 (29.30)
  3 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG               1:56.97    1:54.32  
                  27.00       55.87 (28.87)     1:25.38 (29.51)     1:54.32 (28.94)
  4 Panitz, Beatrix M         15 Bad-MR               1:58.85    1:55.07  
                  26.83       56.30 (29.47)     1:25.98 (29.68)     1:55.07 (29.09)
  5 Francis, Casey L          16 UN-14-FG             1:57.51    1:55.54  
                  27.10       56.79 (29.69)     1:26.69 (29.90)     1:55.54 (28.85)
  6 Kopas, Emily M            15 UN-12-FG             1:58.20    1:56.81  
                  27.46       57.49 (30.03)     1:27.26 (29.77)     1:56.81 (29.55)
  7 Vandenberg, Daniella P    15 DANA-FG              1:54.94    1:57.30  
                  26.95       56.19 (29.24)     1:26.78 (30.59)     1:57.30 (30.52)
  8 Goodwin, Darby E          15 JDST-FG              1:57.24    1:57.65  
                  27.44       56.97 (29.53)     1:27.54 (30.57)     1:57.65 (30.11)
  9 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG          1:57.04    1:57.70  
                  27.33       56.87 (29.54)     1:27.22 (30.35)     1:57.70 (30.48)
 10 Simpson, Khamai L         16 AK Sharks-FG         1:59.05    1:59.69  
                  28.46       58.69 (30.23)     1:29.36 (30.67)     1:59.69 (30.33)
 
Event 127  Girls 15-16 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schulhofer, Alina K       16 DANA-FG                         1:53.93  
                  26.21       54.36 (28.15)     1:23.54 (29.18)     1:53.93 (30.39)
  2 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG                     1:54.88  
                  27.45       56.72 (29.27)     1:26.22 (29.50)     1:54.88 (28.66)
  3 Vandenberg, Daniella P    15 DANA-FG                         1:54.94  
                  27.08       55.79 (28.71)     1:25.18 (29.39)     1:54.94 (29.76)
  4 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG                          1:56.97  
                  28.10       57.79 (29.69)     1:27.57 (29.78)     1:56.97 (29.40)
  5 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG                     1:57.04  
                  27.18       57.13 (29.95)     1:27.64 (30.51)     1:57.04 (29.40)
  6 Goodwin, Darby E          15 JDST-FG                         1:57.24  
                  27.50       57.42 (29.92)     1:27.57 (30.15)     1:57.24 (29.67)
  7 Francis, Casey L          16 UN-14-FG                        1:57.51  
                  27.08       56.81 (29.73)     1:27.38 (30.57)     1:57.51 (30.13)
  8 Kopas, Emily M            15 UN-12-FG                        1:58.20  
                  27.13       56.80 (29.67)     1:27.54 (30.74)     1:58.20 (30.66)
  9 Panitz, Beatrix M         15 Bad-MR                          1:58.85  
                  27.09       57.11 (30.02)     1:27.94 (30.83)     1:58.85 (30.91)
 10 Simpson, Khamai L         16 AK Sharks-FG                    1:59.05  
                  28.24       58.07 (29.83)     1:28.45 (30.38)     1:59.05 (30.60)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Oliva, Sophia M           15 PST-FG                          1:59.30  
                  27.83       58.51 (30.68)     1:29.31 (30.80)     1:59.30 (29.99)
 12 Vandersluis, Hannah N     16 North Palm Beach-FG             1:59.38  
                  27.29       57.77 (30.48)     1:28.75 (30.98)     1:59.38 (30.63)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG                         1:59.42  
                  27.56       57.73 (30.17)     1:28.67 (30.94)     1:59.42 (30.75)
 14 Waters, Carly J           16 ASC-MD                          1:59.49  
                  27.79       57.99 (30.20)     1:28.77 (30.78)     1:59.49 (30.72)
 15 Leter, Evita              16 MACM-FG                         1:59.84  
                  28.03       57.82 (29.79)     1:28.61 (30.79)     1:59.84 (31.23)
 16 Squartino, Geena          15 SF-FG                           2:00.05  
                  27.91       58.09 (30.18)     1:29.10 (31.01)     2:00.05 (30.95)
 17 Diamond, Jenna            16 PST-FG                          2:00.08  
                  27.71       58.47 (30.76)     1:29.64 (31.17)     2:00.08 (30.44)
 18 Adams, Chloe J            15 PST-FG                          2:00.36  
                  28.07       58.58 (30.51)     1:29.54 (30.96)     2:00.36 (30.82)
 19 Schmidinger, Taylor R     15 AK Sharks-FG                    2:00.47  
                  27.79       58.11 (30.32)     1:28.98 (30.87)     2:00.47 (31.49)
 20 Veloza, Daniela A         15 DANA-FG                         2:00.79  
                  27.69       58.14 (30.45)     1:29.16 (31.02)     2:00.79 (31.63)
 21 Greulach, Veronica A      16 Team Fla-FG                     2:00.80  
                  27.40       57.43 (30.03)     1:28.89 (31.46)     2:00.80 (31.91)
 22 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG               2:01.03  
                  27.92       58.48 (30.56)     1:29.64 (31.16)     2:01.03 (31.39)
 22 Ochoa, Nicole B           15 Miami Swimming-FG               2:01.03  
                  27.88       58.38 (30.50)     1:29.82 (31.44)     2:01.03 (31.21)
 24 Veale, Hannah E           15 PCS-FG                          2:01.25  
                  28.13       58.67 (30.54)     1:29.99 (31.32)     2:01.25 (31.26)
 25 Davies, Leonie C          15 Soflo-FG                        2:01.67  
                  28.00       58.62 (30.62)     1:30.35 (31.73)     2:01.67 (31.32)
 26 Von Saltza, Emelia N      15 CMA-ME                          2:01.79  
                  28.03       59.28 (31.25)     1:30.95 (31.67)     2:01.79 (30.84)
 27 Valls, Annie C            15 Miami Swimming-FG               2:02.15  
                  28.14       58.58 (30.44)     1:30.17 (31.59)     2:02.15 (31.98)
 28 Deady, Amelia W           16 CMA-ME                          2:02.79  
                  27.89       58.51 (30.62)     1:30.33 (31.82)     2:02.79 (32.46)
 28 Moser, Ali N              16 PST-FG                          2:02.79  
                  28.07       58.55 (30.48)     1:30.70 (32.15)     2:02.79 (32.09)
 30 Zislin, Jennifer M        16 Team Fla-FG                     2:02.91  
                  27.66       57.98 (30.32)     1:30.00 (32.02)     2:02.91 (32.91)
 31 Zientarski, Katie A       16 Team Fla-FG                     2:03.43  
                  28.88     1:00.34 (31.46)     1:32.42 (32.08)     2:03.43 (31.01)
 32 Eckhardt, Annie O         15 ASC-MD                          2:03.83  
                  28.21       59.53 (31.32)     1:31.59 (32.06)     2:03.83 (32.24)
 32 Plasencia, Juliann K      15 Soflo-FG                        2:03.83  
                  29.23       59.71 (30.48)     1:31.45 (31.74)     2:03.83 (32.38)
 34 Tandlich, Jessica A       16 Miami Swimming-FG               2:03.92  
                  27.47       58.64 (31.17)     1:31.43 (32.79)     2:03.92 (32.49)
 35 Pierce, Simone            15 Wellington Wahoo-FG             2:04.68  
                  28.10       59.50 (31.40)     1:31.97 (32.47)     2:04.68 (32.71)
 36 Ortiz, Arianna N          15 JDST-FG                         2:04.83  
                  29.09     1:00.43 (31.34)     1:33.05 (32.62)     2:04.83 (31.78)
 37 Chait, Darby N            15 AK Sharks-FG                    2:05.10  
                  28.24       59.43 (31.19)     1:32.16 (32.73)     2:05.10 (32.94)
 38 Glass, Lizzie A           16 Miami Swimming-FG               2:05.24  
                  28.90     1:00.25 (31.35)     1:32.95 (32.70)     2:05.24 (32.29)
 39 Tyson, Natalia R          15 Wellington Wahoo-FG             2:05.26  
                  28.20       59.40 (31.20)     1:32.13 (32.73)     2:05.26 (33.13)
 40 Graff, Brittany J         16 Team Fla-FG                     2:05.54  
                  28.22       59.84 (31.62)     1:32.57 (32.73)     2:05.54 (32.97)
 41 Grimes, Jade E            15 FFSC-FG                         2:05.58  
                  29.28     1:01.19 (31.91)     1:33.54 (32.35)     2:05.58 (32.04)
 42 Schulte, Julia L          15 Piranhas-FG                     2:05.82  
                  29.03     1:00.72 (31.69)     1:33.26 (32.54)     2:05.82 (32.56)
 43 Jimenez, Daniela B        16 BMHG-FG                         2:06.40  
                  28.46       59.86 (31.40)     1:33.24 (33.38)     2:06.40 (33.16)
 44 Hutchings, Emma J         15 Bad-MR                          2:06.50  
                  29.02     1:01.04 (32.02)     1:34.00 (32.96)     2:06.50 (32.50)
 45 Figueroa, Kristina A      16 DANA-FG                         2:07.25  
                  29.79     1:02.01 (32.22)     1:34.81 (32.80)     2:07.25 (32.44)
 46 Aponte, Mikaela M         16 Team Fla-FG                     2:07.52  
                  28.88     1:00.34 (31.46)     1:33.67 (33.33)     2:07.52 (33.85)
 47 Small, Deandre K          15 DANA-FG                         2:07.55  
                  29.03     1:01.29 (32.26)     1:34.78 (33.49)     2:07.55 (32.77)
 48 Payamps, Natasha          16 Soflo-FG                        2:07.82  
                  29.24     1:01.86 (32.62)     1:34.25 (32.39)     2:07.82 (33.57)
 49 Dietrich, Sophie L        15 ASC-MD                          2:08.63  
                  29.49     1:02.14 (32.65)     1:35.53 (33.39)     2:08.63 (33.10)
 50 Exner, Abby C             15 UN-09-FG                        2:10.43  
                  28.96     1:02.69 (33.73)     1:37.08 (34.39)     2:10.43 (33.35)
 51 Miguel, Evelyn            15 MACM-FG                         2:10.94  
                  29.88     1:03.05 (33.17)     1:36.95 (33.90)     2:10.94 (33.99)
 52 Sands, Evy l              16 DANA-FG                         2:10.96  
                  29.70     1:03.03 (33.33)     1:37.63 (34.60)     2:10.96 (33.33)
 53 Lowe, Abigail H           15 SWIFT-BA                        2:11.94  
                  29.17     1:02.49 (33.32)     1:37.44 (34.95)     2:11.94 (34.50)
 54 Reyes, Dashley B          16 RWY-FG                          2:13.70  
                  29.06     1:01.48 (32.42)     1:36.63 (35.15)     2:13.70 (37.07)
 55 Ben-Joseph, Ronit S       15 PST-FG                          2:16.36  
                  29.73     1:03.69 (33.96)     1:39.50 (35.81)     2:16.36 (36.86)
 56 Lossos, Shira             16 Team Fla-FG                     2:17.54  
                  29.38     1:03.65 (34.27)     1:40.17 (36.52)     2:17.54 (37.37)
 -- Burge, Brianna N          16 PST-FG                               NS  
 -- Gross, Rachel C           16 PST-FG                               NS  
 -- Infante, Johsep A         15 DANA-FG                              NS  
 -- Dumas, Brianna J          16 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 128  Boys 15-16 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cassidy, Quinn A          16 Saint Andrew's-FG    1:45.08    1:43.28  
                  24.02       50.01 (25.99)     1:16.79 (26.78)     1:43.28 (26.49)
  2 Dear, Adam W              16 PCS-FG               1:44.45    1:43.53  
                  24.04       49.97 (25.93)     1:17.10 (27.13)     1:43.53 (26.43)
  3 Olano, Santi S            16 RWY-FG               1:44.37    1:44.24  
                  24.53       51.22 (26.69)     1:17.83 (26.61)     1:44.24 (26.41)
  4 Rutkin, Lance J           16 Team Fla-FG          1:44.57    1:44.43  
                  25.12       51.16 (26.04)     1:17.97 (26.81)     1:44.43 (26.46)
  5 Boisson-Yates, Keegan J   16 Soflo-FG             1:46.50    1:44.51  
                  25.40     1:17.85 (52.45)     1:44.51 (26.66)                    
  6 Haeffner, Kent K          15 PCS-FG               1:46.53    1:45.53  
                  24.47       51.00 (26.53)     1:18.31 (27.31)     1:45.53 (27.22)
  7 Zekthi, Evin              15 RWY-FG               1:46.98    1:45.67  
                  25.12       51.92 (26.80)     1:18.63 (26.71)     1:45.67 (27.04)
  8 Spas, Daniel G            16 HAT-FG               1:47.07    1:45.77  
                  24.41       52.05 (27.64)     1:19.63 (27.58)     1:45.77 (26.14)
  9 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG          1:46.59    1:46.99  
                  24.29       51.28 (26.99)     1:18.93 (27.65)     1:46.99 (28.06)
 10 Kohner, Gage S            15 Saint Andrew's-FG    1:46.72    1:47.38  
                  23.85       51.35 (27.50)     1:19.83 (28.48)     1:47.38 (27.55)
 
Event 128  Boys 15-16 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Olano, Santi S            16 RWY-FG                          1:44.37  
                  24.39       50.96 (26.57)     1:17.80 (26.84)     1:44.37 (26.57)
  2 Dear, Adam W              16 PCS-FG                          1:44.45  
                  24.26       49.93 (25.67)     1:17.18 (27.25)     1:44.45 (27.27)
  3 Rutkin, Lance J           16 Team Fla-FG                     1:44.57  
                  25.47       51.46 (25.99)     1:18.26 (26.80)     1:44.57 (26.31)
  4 Cassidy, Quinn A          16 Saint Andrew's-FG               1:45.08  
                  24.65       51.51 (26.86)     1:18.72 (27.21)     1:45.08 (26.36)
  5 Boisson-Yates, Keegan J   16 Soflo-FG                        1:46.50  
                  25.30       52.40 (27.10)     1:19.28 (26.88)     1:46.50 (27.22)
  6 Haeffner, Kent K          15 PCS-FG                          1:46.53  
                  24.52       50.91 (26.39)     1:18.61 (27.70)     1:46.53 (27.92)
  7 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG                     1:46.59  
                  24.68       51.63 (26.95)     1:19.82 (28.19)     1:46.59 (26.77)
  8 Kohner, Gage S            15 Saint Andrew's-FG               1:46.72  
                  23.84       50.49 (26.65)     1:18.25 (27.76)     1:46.72 (28.47)
  9 Zekthi, Evin              15 RWY-FG                          1:46.98  
                  25.19       52.57 (27.38)     1:19.61 (27.04)     1:46.98 (27.37)
 10 Spas, Daniel G            16 HAT-FG                          1:47.07  
                  24.12       51.39 (27.27)     1:19.22 (27.83)     1:47.07 (27.85)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Santiesteban, Luis J      16 RWY-FG                          1:47.09  
                  25.02       52.53 (27.51)     1:20.60 (28.07)     1:47.09 (26.49)
 12 Adan, Bradley             16 RWY-FG                          1:47.91  
                  24.98       52.57 (27.59)     1:20.48 (27.91)     1:47.91 (27.43)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Santos, Ronald B          15 RWY-FG                          1:47.99  
                  25.49       53.23 (27.74)     1:21.04 (27.81)     1:47.99 (26.95)
 14 Bohorquez, Fernando       15 DANA-FG                         1:48.31  
                  25.20       52.96 (27.76)     1:20.94 (27.98)     1:48.31 (27.37)
 15 Depawlikowski, Boleck     15 RWY-FG                          1:48.74  
                  25.52       52.87 (27.35)     1:20.72 (27.85)     1:48.74 (28.02)
 16 Parada, Ivan R            16 Soflo-FG                        1:49.03  
                  24.99       52.63 (27.64)     1:21.11 (28.48)     1:49.03 (27.92)
 17 Soto, Anthony             16 Miami Swimming-FG               1:49.20  
                  24.66       51.54 (26.88)     1:19.95 (28.41)     1:49.20 (29.25)
 18 Oberndorfer, Sebastian    16 HAT-FG                          1:49.37  
                  25.36       52.78 (27.42)     1:21.19 (28.41)     1:49.37 (28.18)
 19 Van Zee, Nicholas J       16 Team Fla-FG                     1:49.41  
                  25.10       52.90 (27.80)     1:21.34 (28.44)     1:49.41 (28.07)
 20 Sims, JR                  16 Team Fla-FG                     1:49.61  
                  25.21       52.91 (27.70)     1:21.48 (28.57)     1:49.61 (28.13)
 21 Vergona, Steven G         16 Team Fla-FG                     1:49.65  
                  25.96       54.17 (28.21)     1:22.58 (28.41)     1:49.65 (27.07)
 22 Long, Evan G              16 CMA-ME                          1:49.83  
                  24.72       52.55 (27.83)     1:21.00 (28.45)     1:49.83 (28.83)
 23 Baska, Kamil A            16 Wellington Wahoo-FG             1:50.07  
                  24.52       52.27 (27.75)     1:21.31 (29.04)     1:50.07 (28.76)
 24 Schneiderman, Daniel L    16 Saint Andrew's-FG               1:50.31  
                  25.28       52.88 (27.60)     1:21.51 (28.63)     1:50.31 (28.80)
 25 Gomes, Carlos Eduardo     16 DANA-FG                         1:50.35  
                  25.15       52.79 (27.64)     1:21.63 (28.84)     1:50.35 (28.72)
 26 Lantin, Matt D            15 Bad-MR                          1:51.02  
                  25.15       53.42 (28.27)     1:22.44 (29.02)     1:51.02 (28.58)
 27 Coyle, Nick               16 Miami Swimming-FG               1:51.25  
                  25.23       53.01 (27.78)     1:21.74 (28.73)     1:51.25 (29.51)
 28 Vassallo, Alejandro       15 Piranhas-FG                     1:51.38  
                  25.89       54.43 (28.54)     1:23.72 (29.29)     1:51.38 (27.66)
 29 Junghahn, Nicolas A       16 Team Fla-FG                     1:51.39  
                  25.23       54.16 (28.93)     1:23.87 (29.71)     1:51.39 (27.52)
 29 Desrosiers, Kyle E        16 Soflo-FG                        1:51.39  
                  26.34       54.40 (28.06)     1:23.44 (29.04)     1:51.39 (27.95)
 31 Manganiello, Blake E      16 AK Sharks-FG                    1:51.40  
                  25.69       54.00 (28.31)     1:22.95 (28.95)     1:51.40 (28.45)
 32 Norcini, Marcelo          15 Miami Swimming-FG               1:51.49  
                  25.61       53.78 (28.17)     1:22.78 (29.00)     1:51.49 (28.71)
 33 Alvarez, Danny D          16 SF-FG                           1:51.84  
                  25.22       53.29 (28.07)     1:22.68 (29.39)     1:51.84 (29.16)
 34 Sarmiento, Esteban A      15 JDST-FG                         1:52.42  
                  25.76       54.40 (28.64)     1:23.81 (29.41)     1:52.42 (28.61)
 35 Hernandez Valdes, Anibal  16 SWIFT-BA                        1:52.86  
                  26.93       55.60 (28.67)     1:24.85 (29.25)     1:52.86 (28.01)
 36 Zylberberg, Shawn         15 Saint Andrew's-FG               1:52.92  
                  26.25       55.13 (28.88)     1:24.38 (29.25)     1:52.92 (28.54)
 36 Kuzjomkin, Anton          16 DANA-FG                         1:52.92  
                  25.51       53.28 (27.77)     1:22.76 (29.48)     1:52.92 (30.16)
 38 Reiser, Adam D            16 Team Fla-FG                     1:53.38  
                  26.64       55.36 (28.72)     1:24.80 (29.44)     1:53.38 (28.58)
 39 Smutny, Matt S            16 AK Sharks-FG                    1:53.53  
                  25.89       55.08 (29.19)     1:24.74 (29.66)     1:53.53 (28.79)
 40 Gravel, Jerry D           16 CMA-ME                          1:53.61  
                  25.36       53.27 (27.91)     1:23.07 (29.80)     1:53.61 (30.54)
 41 Rigby, Steven B           16 ASC-MD                          1:53.63  
                  26.02       54.53 (28.51)     1:24.24 (29.71)     1:53.63 (29.39)
 41 Evenson, Alex C           16 PCS-FG                          1:53.63  
                  26.19       54.90 (28.71)     1:24.22 (29.32)     1:53.63 (29.41)
 43 Nichlany, Kryan           15 DANA-FG                         1:53.64  
                  26.29       55.24 (28.95)     1:24.37 (29.13)     1:53.64 (29.27)
 44 Walters, Jacob S          16 Soflo-FG                        1:53.69  
                  26.12       54.48 (28.36)     1:23.70 (29.22)     1:53.69 (29.99)
 45 Hernandez, JJ J           16 MACM-FG                         1:54.15  
                  26.67       56.03 (29.36)     1:25.65 (29.62)     1:54.15 (28.50)
 46 Simoes, Rodrigo L         16 UN-15-FG                        1:54.37  
                  25.08       54.67 (29.59)     1:24.36 (29.69)     1:54.37 (30.01)
 47 Irving, Kyle              16 North Palm Beach-FG             1:54.44  
                  25.47       53.53 (28.06)     1:23.29 (29.76)     1:54.44 (31.15)
 48 Reiser, Austin M          15 Team Fla-FG                     1:54.69  
                  25.70       54.12 (28.42)     1:24.17 (30.05)     1:54.69 (30.52)
 49 McKenna, Nick M           16 SF-FG                           1:54.91  
                  26.24       54.97 (28.73)     1:24.84 (29.87)     1:54.91 (30.07)
 50 Valido, Austin A          15 AK Sharks-FG                    1:55.09  
                  26.47       55.14 (28.67)     1:25.33 (30.19)     1:55.09 (29.76)
 51 Copa, Dillon T            16 Saint Andrew's-FG               1:55.36  
                  26.19       55.06 (28.87)     1:25.15 (30.09)     1:55.36 (30.21)
 52 Brennan, Sam S            16 Miami Swimming-FG               1:55.62  
                  26.46       55.50 (29.04)     1:25.95 (30.45)     1:55.62 (29.67)
 53 Menchaca, Javier          16 UN-12-FG                        1:55.73  
                  26.37       55.76 (29.39)     1:25.76 (30.00)     1:55.73 (29.97)
 54 Capote, Roger A           16 Soflo-FG                        1:56.07  
                  26.33       55.48 (29.15)     1:25.25 (29.77)     1:56.07 (30.82)
 55 Bischoff, David E         15 RWY-FG                          1:56.24  
                  26.43       55.96 (29.53)     1:26.55 (30.59)     1:56.24 (29.69)
 56 Solace, Mark L            16 ASC-MD                          1:57.26  
                  26.09       55.20 (29.11)     1:26.00 (30.80)     1:57.26 (31.26)
 57 Mallory, Caleb M          16 Y Broward County-FG             1:57.64  
                  25.62       54.10 (28.48)     1:24.91 (30.81)     1:57.64 (32.73)
 58 Yakymiw, Matthew          16 DANA-FG                         1:58.14  
                  26.25       55.25 (29.00)     1:26.12 (30.87)     1:58.14 (32.02)
 59 Cleare, Zarian L          16 DSC-ZZ                          1:59.00  
                  26.27       55.78 (29.51)     1:27.03 (31.25)     1:59.00 (31.97)
 60 Romanelli, Matthew T      16 Wellington Wahoo-FG             2:01.11  
                  26.69       56.54 (29.85)     1:27.99 (31.45)     2:01.11 (33.12)
 61 Noguera, Gerardo G        16 DANA-FG                         2:01.35  
                  27.09       56.99 (29.90)     1:28.66 (31.67)     2:01.35 (32.69)
 62 Kerr, Kohen K             15 BSC-ZZ                          2:05.63  
                  26.91       57.96 (31.05)     1:31.63 (33.67)     2:05.63 (34.00)
 -- Charni, August J          15 Soflo-FG                             NS  
 -- Andersen, Mads F          16 Team Fla-FG                          NS  
 -- Friederici, Niklas J      16 PCS-FG                               NS  
 -- Conaton, Patrick A        15 Bad-MR                               NS  
 
Event 129  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Daniela E        17 Miami Swimming-FG    1:51.60    1:52.06  
                  26.48       55.81 (29.33)     1:24.19 (28.38)     1:52.06 (27.87)
  2 Marinheiro, Marcella M    17 Soflo-FG             1:55.06    1:53.73  
                  27.09       56.26 (29.17)     1:24.82 (28.56)     1:53.73 (28.91)
  3 McKeon, Mallory G         17 PCS-FG               1:58.09    1:54.68  
                  27.21       56.39 (29.18)     1:25.80 (29.41)     1:54.68 (28.88)
  4 Randolph, Jessie A        17 PST-FG               1:59.85    1:55.87  
                  27.37       57.16 (29.79)     1:26.92 (29.76)     1:55.87 (28.95)
  5 Cabrera, Lani             18 DANA-FG              1:58.55    1:55.99  
                  27.46       57.00 (29.54)     1:26.84 (29.84)     1:55.99 (29.15)
  6 Chaney, Kaelah H          17 PCS-FG               1:59.26    1:57.11  
                  26.82       56.68 (29.86)     1:26.91 (30.23)     1:57.11 (30.20)
  7 Costa, Nilza Helena P     17 DANA-FG              1:58.17    1:57.60  
                  27.62       57.50 (29.88)     1:27.15 (29.65)     1:57.60 (30.45)
  8 Onstott, Chelsea L        19 UN-07-FG             2:00.61    1:58.85  
                  28.28       58.42 (30.14)     1:29.03 (30.61)     1:58.85 (29.82)
  9 Hernandez, Hailey         18 PST-FG               2:00.10    1:59.35  
                  27.84       57.91 (30.07)     1:28.70 (30.79)     1:59.35 (30.65)
 10 Guercio, Lorena C         20 DANA-FG              2:00.41    1:59.97  
                  28.14       58.04 (29.90)     1:28.82 (30.78)     1:59.97 (31.15)
 
Event 129  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Daniela E        17 Miami Swimming-FG               1:51.60  
                  25.31       53.37 (28.06)     1:22.16 (28.79)     1:51.60 (29.44)
  2 Atkinson, Alia S          22 Soflo-FG                        1:54.29  
                  26.73       56.14 (29.41)     1:25.40 (29.26)     1:54.29 (28.89)
  3 Marinheiro, Marcella M    17 Soflo-FG                        1:55.06  
                  27.04       56.97 (29.93)     1:26.11 (29.14)     1:55.06 (28.95)
  4 McKeon, Mallory G         17 PCS-FG                          1:58.09  
                  28.02       58.11 (30.09)     1:28.37 (30.26)     1:58.09 (29.72)
  5 Costa, Nilza Helena P     17 DANA-FG                         1:58.17  
                  27.40       57.02 (29.62)     1:27.22 (30.20)     1:58.17 (30.95)
  6 Cabrera, Lani             18 DANA-FG                         1:58.55  
                  27.61       57.15 (29.54)     1:28.18 (31.03)     1:58.55 (30.37)
  7 Chaney, Kaelah H          17 PCS-FG                          1:59.26  
                  26.89       56.77 (29.88)     1:27.69 (30.92)     1:59.26 (31.57)
  8 Randolph, Jessie A        17 PST-FG                          1:59.85  
                  28.44       59.05 (30.61)     1:29.80 (30.75)     1:59.85 (30.05)
  9 Hernandez, Hailey         18 PST-FG                          2:00.10  
                  28.41       58.69 (30.28)     1:29.36 (30.67)     2:00.10 (30.74)
 10 Guercio, Lorena C         20 DANA-FG                         2:00.41  
                  28.52       58.46 (29.94)     1:29.22 (30.76)     2:00.41 (31.19)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bouthillier, Chantal      17 HAT-FG                          2:00.48  
                  28.36       58.93 (30.57)     1:29.48 (30.55)     2:00.48 (31.00)
 12 Onstott, Chelsea L        19 UN-07-FG                        2:00.61  
                  28.20       58.72 (30.52)     1:30.03 (31.31)     2:00.61 (30.58)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Miller, Melissa M         22 UN-07-FG                        2:00.66  
                  27.58       57.75 (30.17)     1:28.86 (31.11)     2:00.66 (31.80)
 14 Campillo, Natalie         18 UN-07-FG                        2:00.80  
                  27.94       58.13 (30.19)     1:29.39 (31.26)     2:00.80 (31.41)
 15 Fassler, Erika L          18 Team Fla-FG                     2:02.20  
                  29.21       59.77 (30.56)     1:30.97 (31.20)     2:02.20 (31.23)
 16 Schult, Nicki M           17 ASC-MD                          2:02.65  
                  28.62       59.69 (31.07)     1:31.70 (32.01)     2:02.65 (30.95)
 17 Pruitt, Jessica M         19 UN-07-FG                        2:02.98  
                  29.52     1:00.71 (31.19)     1:32.33 (31.62)     2:02.98 (30.65)
 18 Marcos, Macarena A        17 Team Fla-FG                     2:02.99  
                  28.28       59.15 (30.87)     1:31.27 (32.12)     2:02.99 (31.72)
 19 Williams, Colleen M       17 Team Fla-FG                     2:03.07  
 19 Ruiu, Chiara              19 DANA-FG                         2:03.07  
                  27.94       59.01 (31.07)     1:31.20 (32.19)     2:03.07 (31.87)
 21 Smith, Kellye A           19 UN-07-FG                        2:03.49  
                  28.75       59.67 (30.92)     1:31.69 (32.02)     2:03.49 (31.80)
 22 Selts, Breanna A          17 Miami Swimming-FG               2:04.09  
                  27.82       58.73 (30.91)     1:30.97 (32.24)     2:04.09 (33.12)
 23 Pineyrua, Agustina        20 RWY-FG                          2:04.21  
                  27.72       58.32 (30.60)     1:30.49 (32.17)     2:04.21 (33.72)
 24 Junghahn, Bettina         17 Miami Swimming-FG               2:05.24  
                  27.88       58.81 (30.93)     1:31.56 (32.75)     2:05.24 (33.68)
 25 LeGro, Kristen N          21 UN-07-FG                        2:05.94  
                  28.35       59.77 (31.42)     1:32.97 (33.20)     2:05.94 (32.97)
 26 Hernandez, Laura A        17 DANA-FG                         2:06.41  
                  28.43       59.74 (31.31)     1:32.98 (33.24)     2:06.41 (33.43)
 27 Grodesky, Morgan E        19 UN-07-FG                        2:06.42  
                  28.94     1:01.06 (32.12)     1:33.78 (32.72)     2:06.42 (32.64)
 28 Rowland, Emily S          17 AK Sharks-FG                    2:07.43  
                  29.08     1:01.27 (32.19)     1:34.29 (33.02)     2:07.43 (33.14)
 29 Rodriguez, Ana B          18 DANA-FG                         2:07.69  
                  28.87     1:01.06 (32.19)     1:34.47 (33.41)     2:07.69 (33.22)
 30 Michalowitz, Mikaela      17 PST-FG                          2:09.44  
                  29.11     1:01.73 (32.62)     1:35.22 (33.49)     2:09.44 (34.22)
 31 Garland, Jen N            20 UN-07-FG                        2:09.63  
                  29.22     1:01.49 (32.27)     1:35.65 (34.16)     2:09.63 (33.98)
 31 Cozad, Monica A           14 Wellington Wahoo-FG             2:09.63  
                  29.39     1:01.70 (32.31)     1:35.73 (34.03)     2:09.63 (33.90)
 33 Thomas, Andrea M          19 UN-07-FG                        2:09.84  
                  29.69     1:01.62 (31.93)     1:35.42 (33.80)     2:09.84 (34.42)
 34 Tyson, Dominque A         14 Wellington Wahoo-FG             2:10.70  
                  30.20     1:04.11 (33.91)     1:37.41 (33.30)     2:10.70 (33.29)
 35 Nardoni, Loana M          14 Hialeah Storm-FG                2:11.25  
                  30.74     1:04.62 (33.88)     1:38.09 (33.47)     2:11.25 (33.16)
 36 Behar, Leah               18 Team Fla-FG                     2:11.90  
                  30.32     1:03.52 (33.20)     1:37.78 (34.26)     2:11.90 (34.12)
 -- Ramirez, Emily A          18 Team Fla-FG                          NS  
 -- Coombs, Hannah M          17 Saint Andrew's-FG                    NS  
 
Event 130  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tirabassi, Daniele        23 UN-12-FG             1:44.49    1:38.22  
  2 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG              1:43.13    1:39.45  
                  23.43       48.55 (25.12)     1:14.32 (25.77)     1:39.45 (25.13)
  3 Marin, Jesus L            19 UN-12-FG             1:42.17    1:40.10  
                  23.58       48.88 (25.30)     1:14.29 (25.41)     1:40.10 (25.81)
  4 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG         1:43.38    1:41.66  
                  23.63       49.48 (25.85)     1:15.52 (26.04)     1:41.66 (26.14)
  4 Tashkandi, Hazem A        19 Soflo-FG             1:43.24    1:41.66  
                  24.35       50.15 (25.80)     1:15.88 (25.73)     1:41.66 (25.78)
  6 Martinock, Mack W         17 Martin County-FG     1:43.40    1:42.27  
                  23.73       49.46 (25.73)     1:15.84 (26.38)     1:42.27 (26.43)
  7 Rojas, Marc A             17 Soflo-FG             1:43.25    1:43.48  
                  24.45       50.59 (26.14)     1:17.33 (26.74)     1:43.48 (26.15)
  8 Izarra, Ruben E           18 UN-12-FG             1:43.88    1:43.73  
                  23.30       48.83 (25.53)     1:15.74 (26.91)     1:43.73 (27.99)
  9 Torres, Luke C            17 Soflo-FG             1:43.23    1:44.15  
                  23.76       49.82 (26.06)     1:16.96 (27.14)     1:44.15 (27.19)
 10 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG          1:44.15    1:47.32  
                  24.75       52.08 (27.33)     1:19.32 (27.24)     1:47.32 (28.00)
 
Event 130  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marin, Jesus L            19 UN-12-FG                        1:42.17  
                  23.82       49.32 (25.50)     1:15.39 (26.07)     1:42.17 (26.78)
  2 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG                         1:43.13  
                  24.27       51.11 (26.84)     1:17.71 (26.60)     1:43.13 (25.42)
  3 Torres, Luke C            17 Soflo-FG                        1:43.23  
                  23.65       49.40 (25.75)     1:15.95 (26.55)     1:43.23 (27.28)
  4 Tashkandi, Hazem A        19 Soflo-FG                        1:43.24  
                  24.23       50.46 (26.23)     1:16.90 (26.44)     1:43.24 (26.34)
  5 Rojas, Marc A             17 Soflo-FG                        1:43.25  
                  24.31       50.48 (26.17)     1:17.09 (26.61)     1:43.25 (26.16)
  6 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG                    1:43.38  
                  24.39       51.45 (27.06)     1:17.85 (26.40)     1:43.38 (25.53)
  7 Martinock, Mack W         17 Martin County-FG                1:43.40  
                  23.44       49.21 (25.77)     1:16.19 (26.98)     1:43.40 (27.21)
  8 Izarra, Ruben E           18 UN-12-FG                        1:43.88  
                  23.73       49.83 (26.10)     1:16.73 (26.90)     1:43.88 (27.15)
  9 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG                     1:44.15  
                  24.81       51.84 (27.03)     1:18.15 (26.31)     1:44.15 (26.00)
 10 Le Grand, Jemal E         17 DANA-FG                         1:44.38  
                  24.75       51.86 (27.11)     1:18.74 (26.88)     1:44.38 (25.64)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tirabassi, Daniele        23 UN-12-FG                        1:44.49  
                  17.95       50.22 (32.27)     1:17.46 (27.24)     1:44.49 (27.03)
 12 Coard, Nicholas C         17 Team Fla-FG                     1:44.52  
                  23.78       50.30 (26.52)     1:17.70 (27.40)     1:44.52 (26.82)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Fernandes, Yuri D         18 DANA-FG                         1:44.90  
                  24.01       50.50 (26.49)     1:17.59 (27.09)     1:44.90 (27.31)
 14 Martinez, Raul E          23 DANA-FG                         1:45.00  
                  24.52       51.57 (27.05)     1:19.15 (27.58)     1:45.00 (25.85)
 15 McCormick, Jason P        17 Team Fla-FG                     1:45.15  
                  23.58       49.87 (26.29)     1:17.26 (27.39)     1:45.15 (27.89)
 16 Saunders, Austin B        18 UN-18-FG                        1:45.59  
                  23.35       49.47 (26.12)     1:17.20 (27.73)     1:45.59 (28.39)
 17 Parra, Francisco J        17 DANA-FG                         1:45.67  
                  24.67       51.49 (26.82)     1:18.43 (26.94)     1:45.67 (27.24)
 18 Lilley, Alex J            17 DANA-FG                         1:46.12  
                  23.76       50.48 (26.72)     1:18.15 (27.67)     1:46.12 (27.97)
 19 Moradi, Arvin             19 DANA-FG                         1:46.16  
                  24.78       51.30 (26.52)     1:18.74 (27.44)     1:46.16 (27.42)
 20 Walter, Ryan M            17 PCS-FG                          1:46.43  
                  24.66       51.11 (26.45)     1:18.71 (27.60)     1:46.43 (27.72)
 21 Toulson, Wali K           17 Saint Andrew's-FG               1:46.49  
                  23.90       50.60 (26.70)     1:18.27 (27.67)     1:46.49 (28.22)
 22 Diaz, Antonio             17 Hialeah Storm-FG                1:46.70  
                  24.70       51.79 (27.09)     1:19.39 (27.60)     1:46.70 (27.31)
 23 Fons, Max L               18 PST-FG                          1:46.82  
                  25.05       52.22 (27.17)     1:19.70 (27.48)     1:46.82 (27.12)
 24 Pombo, Santiago           19 DANA-FG                         1:47.10  
                  24.70       51.50 (26.80)     1:19.11 (27.61)     1:47.10 (27.99)
 25 Roa, Daniel A             21 DANA-FG                         1:47.62  
                  24.98       52.31 (27.33)     1:20.00 (27.69)     1:47.62 (27.62)
 26 Kunzi, Aurelien           21 UN-06-ZZ                        1:48.29  
                  23.88       50.63 (26.75)     1:18.67 (28.04)     1:48.29 (29.62)
 27 Cortese, Matteo           18 DANA-FG                         1:48.62  
                  25.46       52.94 (27.48)     1:21.04 (28.10)     1:48.62 (27.58)
 28 Kendall, Brice V          17 UN-16-FG                        1:48.65  
                  25.35       52.41 (27.06)     1:20.06 (27.65)     1:48.65 (28.59)
 29 Zarrabeitia, Joshua W     18 Team Fla-FG                     1:48.84  
                  25.04       52.01 (26.97)     1:20.43 (28.42)     1:48.84 (28.41)
 30 Badnoczki, Csongor        19 DANA-FG                         1:49.00  
                  24.72       52.06 (27.34)     1:20.43 (28.37)     1:49.00 (28.57)
 31 Al-Wazzan, Nawaf          24 Soflo-FG                        1:49.12  
                  25.06       51.85 (26.79)     1:20.13 (28.28)     1:49.12 (28.99)
 32 Betschart, Marcel         18 PCS-FG                          1:49.32  
                  25.07       52.62 (27.55)     1:20.74 (28.12)     1:49.32 (28.58)
 33 Steele, Joey M            18 UN-07-FG                        1:49.38  
                  24.87       52.64 (27.77)     1:20.80 (28.16)     1:49.38 (28.58)
 34 Lapinski, Ty R            19 UN-07-FG                        1:49.42  
                  25.25       53.35 (28.10)     1:22.01 (28.66)     1:49.42 (27.41)
 35 Hernandez-Ysasi, Inigo J  18 Miami Swimming-FG               1:49.43  
                  25.45       53.43 (27.98)     1:21.62 (28.19)     1:49.43 (27.81)
 36 Hicks, Eric E             17 Miami Swimming-FG               1:49.72  
                  24.91       51.94 (27.03)     1:20.16 (28.22)     1:49.72 (29.56)
 37 Danon, Jack H             17 Miami Swimming-FG               1:49.75  
                  25.76       53.79 (28.03)     1:22.06 (28.27)     1:49.75 (27.69)
 38 Cadogan, Kevin            22 DANA-FG                         1:49.85  
                  25.51       53.06 (27.55)     1:21.22 (28.16)     1:49.85 (28.63)
 39 Arnaud, Brian S           18 Soflo-FG                        1:49.87  
                  25.20       52.44 (27.24)     1:21.06 (28.62)     1:49.87 (28.81)
 40 Aramburu, Nick            17 Miami Swimming-FG               1:50.11  
                  25.28       53.22 (27.94)     1:21.69 (28.47)     1:50.11 (28.42)
 41 Vassallo, Victor J        17 Piranhas-FG                     1:50.38  
                  25.52       53.98 (28.46)     1:22.50 (28.52)     1:50.38 (27.88)
 42 Hall, Ryan                17 DANA-FG                         1:50.54  
                  25.65       53.05 (27.40)     1:21.88 (28.83)     1:50.54 (28.66)
 43 Gonzalez, Matthew J       17 Soflo-FG                        1:50.66  
                  26.16       54.09 (27.93)     1:22.36 (28.27)     1:50.66 (28.30)
 44 Brock, Delaney J          18 PCS-FG                          1:50.75  
                  24.74       52.29 (27.55)     1:21.91 (29.62)     1:50.75 (28.84)
 45 Asseraf, Joshua           17 Team Fla-FG                     1:50.91  
                  26.06       53.78 (27.72)     1:22.30 (28.52)     1:50.91 (28.61)
 46 Kraut, Brandon A          17 HAT-FG                          1:52.34  
                  24.81       52.40 (27.59)     1:22.17 (29.77)     1:52.34 (30.17)
 47 Erton, Erik T             19 UN-07-FG                        1:52.47  
                  25.88       54.60 (28.72)     1:24.57 (29.97)     1:52.47 (27.90)
 48 Dwire, Chris S            17 Wellington Wahoo-FG             1:52.88  
                  25.73       53.68 (27.95)     1:22.90 (29.22)     1:52.88 (29.98)
 49 Camejo-Argudin, Jose E    17 RWY-FG                          1:53.05  
                  26.40       54.60 (28.20)     1:24.04 (29.44)     1:53.05 (29.01)
 50 Gatlin, Will D            18 UN-07-FG                        1:53.30  
                  25.31       52.97 (27.66)     1:22.63 (29.66)     1:53.30 (30.67)
 51 Gettino, Mark J           19 UN-07-FG                        1:53.70  
                  26.07       54.61 (28.54)     1:24.29 (29.68)     1:53.70 (29.41)
 52 Yakymiw, Joseph           18 DANA-FG                         1:54.05  
                  25.72       54.42 (28.70)     1:23.89 (29.47)     1:54.05 (30.16)
 53 Mohr, Dakota `            17 Wellington Wahoo-FG             1:54.42  
                  26.17       55.43 (29.26)     1:24.64 (29.21)     1:54.42 (29.78)
 54 Sibley, Derek R           17 SF-FG                           1:55.17  
                  25.80       54.93 (29.13)     1:25.23 (30.30)     1:55.17 (29.94)
 55 McMillan, John C          17 North Palm Beach-FG             1:55.20  
                  26.36       55.42 (29.06)     1:25.21 (29.79)     1:55.20 (29.99)
 56 Edwards, Cody A           17 ASC-MD                          1:56.99  
                  25.85       55.69 (29.84)     1:26.50 (30.81)     1:56.99 (30.49)
 57 Tobin, Connor R           17 North Palm Beach-FG             1:57.32  
                  25.91       55.57 (29.66)     1:26.36 (30.79)     1:57.32 (30.96)
 58 Ianotti, Matt             17 FFSC-FG                         1:57.42  
                  24.87       52.84 (27.97)     1:23.92 (31.08)     1:57.42 (33.50)
 59 Lemus, Jonathan J         18 Hialeah Storm-FG                1:57.75  
                  26.82       56.27 (29.45)     1:27.17 (30.90)     1:57.75 (30.58)
 60 Cortes, Noah A            17 North Palm Beach-FG             2:03.21  
                  27.65       59.21 (31.56)     1:31.73 (32.52)     2:03.21 (31.48)
 -- Ortiz, Justin D           18 JDST-FG                              NS  
 -- Raymond, Nicholas J       19 PCS-FG                               NS  
 -- Katz, Albert              17 NMST-FG                              NS  
 
Event 131  Girls 9 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG       34.80      33.89  
  2 Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG            35.71      34.97  
  3 Burke, Lily J              8 Martin County-FG       38.34      35.11  
  4 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG               36.46      37.53  
  5 Hibler, Mia G              9 Team Fla-FG            39.61      38.08  
  6 Acosta, Claudia            9 Hialeah Storm-FG       39.15      38.28  
  7 Bowe, Cecily               9 SBSC-ZZ                39.20      38.91  
  8 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR                 44.52      42.21  
 
Event 131  Girls 9 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG                  34.80  
  2 Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG                       35.71  
  3 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG                          36.46  
  4 Burke, Lily J              8 Martin County-FG                  38.34  
  5 Acosta, Claudia            9 Hialeah Storm-FG                  39.15  
  6 Bowe, Cecily               9 SBSC-ZZ                           39.20  
  7 Hibler, Mia G              9 Team Fla-FG                       39.61  
  8 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR                            44.52  
 
Event 132  Boys 9 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR                33.86      32.68  
  2 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG               34.23      33.73  
  3 Montana, David F           9 MACM-FG                34.14      34.04  
  4 Arias, Michael             8 BMHG-FG                35.33      34.20  
  5 Faria, Henry               9 BMHG-FG                37.75      35.98  
  6 Fanjul, Kevin              8 BMHG-FG                35.68      36.24  
  7 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR                37.21      36.96  
  8 Lawson, Reade W            9 BISC-FG                37.73      37.10  
  9 Carey, Davante S           9 BSC-ZZ                 37.47      37.77  
 10 Betancur, Gianni           9 BMHG-FG                37.94      39.95  
 
Event 132  Boys 9 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR                           33.86  
  2 Montana, David F           9 MACM-FG                           34.14  
  3 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG                          34.23  
  4 Arias, Michael             8 BMHG-FG                           35.33  
  5 Fanjul, Kevin              8 BMHG-FG                           35.68  
  6 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR                           37.21  
  7 Carey, Davante S           9 BSC-ZZ                            37.47  
  8 Lawson, Reade W            9 BISC-FG                           37.73  
  9 Faria, Henry               9 BMHG-FG                           37.75  
 10 Betancur, Gianni           9 BMHG-FG                           37.94  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Maldonado, Jay M           9 Piranhas-FG                       38.19  
 12 Rodriguez, Bryan           9 BMHG-FG                           38.23  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rey, Jordi                 9 BMHG-FG                           38.85  
 14 Torres, Chris J            9 WEST-MR                           38.88  
 -- Picon, Neil                9 MACM-FG                              NS  
 
Event 133  Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG                 30.90      29.57  
  2 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG            31.65      30.59  
  3 Abril, Sarah              10 MACM-FG                32.26      32.06  
  4 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG         34.10      32.38  
  5 Douglass, Kate C          10 WEST-MR                33.79      32.50  
  6 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR                32.87      32.89  
  7 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR                33.26      33.09  
  8 Talamo, Juliana           10 RWY-FG                 33.90      33.55  
  9 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG       34.05      33.68  
 10 Fejzuli, Dorian M         10 Martin County-FG       33.10      33.91  
 
Event 133  Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG                            30.90  
  2 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG                       31.65  
  3 Abril, Sarah              10 MACM-FG                           32.26  
  4 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR                           32.87  
  5 Fejzuli, Dorian M         10 Martin County-FG                  33.10  
  6 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR                           33.26  
  7 Douglass, Kate C          10 WEST-MR                           33.79  
  8 Talamo, Juliana           10 RWY-FG                            33.90  
  9 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG                  34.05  
 10 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG                    34.10  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nardoni, Agustina G       10 Hialeah Storm-FG                  34.17  
 12 Parry, Alexa R            10 WEST-MR                           35.09  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Contich, Rachel C         10 PCS-FG                            35.23  
 14 Miklos, Eva M             10 JDST-FG                           35.36  
 15 Garces, Frankie           10 WEST-MR                           35.46  
 16 Panitz, Josephine         10 Bad-MR                            35.48  
 17 Rodriguez, Caroline       10 Asc-Fg-FG                         35.60  
 18 Ballestas, Emma           10 MACM-FG                           35.86  
 19 Wesch, Erika R            10 JDST-FG                           35.96  
 20 Biro, Delaney P           10 Soflo-FG                          36.24  
 21 Fernandez, Gabriela I     10 Hialeah Storm-FG                  36.59  
 22 Pinder, Amber M           10 BSC-ZZ                            36.77  
 23 Kennedy, Jodi             10 SF-FG                             37.23  
 24 Rivera-Cintron, Daniela   10 Sea Dragons-FG                    37.87  
 25 Stamp, Virginia A         10 BSC-ZZ                            38.07  
 26 Secrest, Jennifer L       10 North Palm Beach-FG               38.34  
 27 Grabow, Chloe L           10 HAT-FG                            38.36  
 28 Delgado, Dahlia A         10 JDST-FG                           38.41  
 29 L'Estrange, Emily M       10 HAT-FG                            39.08  
 30 Matossian, Caroline K     10 UN-03-MR                          39.11  
 31 Ayres, Madeline F         10 North Palm Beach-FG               39.35  
 32 Cummings, Madison M       10 Sea Dragons-FG                    39.80  
 33 Lacoursiere, Grace A      10 HAT-FG                            40.39  
 34 Major, Alaunte B          10 BSC-ZZ                            42.07  
 35 Johanson, Sophie L        10 Bad-MR                            43.07  
 
Event 134  Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR               31.17      30.85  
  2 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG            33.10      32.39  
  3 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG         32.77      32.66  
  4 Torres, Nick              10 WEST-MR                32.35      32.72  
  5 Gibson, Samuel A          10 BSC-ZZ                 33.11      32.94  
  6 Torres, John              10 MACM-FG                33.07      33.10  
  7 Fernandez, Michael I      10 Hialeah Storm-FG       34.07      33.26  
  8 Vives, Eric A             10 MACM-FG                32.77      33.35  
  9 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG                34.34      33.69  
 10 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR                32.68      34.66  
 
Event 134  Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR                          31.17  
  2 Torres, Nick              10 WEST-MR                           32.35  
  3 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR                           32.68  
  4 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG                    32.77  
  4 Vives, Eric A             10 MACM-FG                           32.77  
  6 Torres, John              10 MACM-FG                           33.07  
  7 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG                       33.10  
  8 Gibson, Samuel A          10 BSC-ZZ                            33.11  
  9 Fernandez, Michael I      10 Hialeah Storm-FG                  34.07  
 10 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG                           34.34  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG                       34.48  
 12 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA                          34.64  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rosenberg, Jason P        10 Midtown Weston-FG                 34.94  
 14 Amor, Matthew             10 Miami Dade-FG                     35.05  
 15 Moran, Brandon            10 Soflo-FG                          35.52  
 16 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG                 35.57  
 17 Montejo, Orlando R        10 Miami Swimming-FG                 35.67  
 18 Chaves, Francisco         10 MBS-FG                            35.71  
 19 Baucells, Rogelio         10 FFSC-FG                           35.86  
 20 Vale, Nicholas R          10 DANA-FG                           36.03  
 21 Rodriguez, Aaron J        10 Hialeah Storm-FG                  36.23  
 22 Portnova, Mark            10 NMST-FG                           36.93  
 23 Smith, Gavin C            10 North Palm Beach-FG               37.00  
 24 Berke, Seth R             10 PCS-FG                            37.23  
 25 Neil, Christopher S       10 BSC-ZZ                            37.69  
 26 Rodriguez, Jonathan       10 UN-02-FG                          37.78  
 27 Irwin, Justin D           10 Soflo-FG                          38.27  
 28 Walters, Sam J            10 Soflo-FG                          38.83  
 29 Romano, Michael J         10 WEST-MR                           42.28  
 30 Burrows, Jaivin J         10 BSC-ZZ                            45.67  
 -- Banciella, Reid A         10 Miami Swimming-FG                    DQ  
 -- Roa, Sebastian            10 MACM-FG                              NS  
 -- Golovin, Samuel J         10 WEST-MR                              NS  
 
Event 135  Girls 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nava, Jessica L           11 PCS-FG                 28.94      27.94  
  2 Ross, Racine E            11 MBS-FG                 28.52      28.13  
  3 Mancilla, Alicia M        11 Miami Dade-FG          29.77      29.42  
  4 Cooper, Catharine A       11 Soflo-FG               30.33      30.73  
  5 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG                30.58      30.83  
  6 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG               30.48      31.09  
  7 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG            30.09      31.45  
  8 Moya, Andrea G            11 MACM-FG                31.39      31.83  
  9 Bucaro, Sarah M           11 Soflo-FG               32.59      32.26  
 10 Crouse, Ashley E          11 PCS-FG                 32.77      32.81  
 
Event 135  Girls 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ross, Racine E            11 MBS-FG                            28.52  
  2 Nava, Jessica L           11 PCS-FG                            28.94  
  3 Mancilla, Alicia M        11 Miami Dade-FG                     29.77  
  4 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG                       30.09  
  5 Cooper, Catharine A       11 Soflo-FG                          30.33  
  6 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG                          30.48  
  7 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG                           30.58  
  8 Moya, Andrea G            11 MACM-FG                           31.39  
  9 Bucaro, Sarah M           11 Soflo-FG                          32.59  
 10 Crouse, Ashley E          11 PCS-FG                            32.77  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kleimann, Maria P         11 RWY-FG                            32.78  
 12 Rubin, Acadia C           11 North Palm Beach-FG               32.91  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Perez, Delanie            11 Soflo-FG                          33.35  
 14 Virgin, Hannah E          11 Soflo-FG                          33.81  
 15 Campbell, Celia M         11 SBSC-ZZ                           33.90  
 16 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR                            34.13  
 17 Showers, Amelia R         11 Bad-MR                            35.15  
 18 Secrest, Kelly N          11 North Palm Beach-FG               35.30  
 19 Smutny, Mary S            11 AK Sharks-FG                      35.32  
 
Event 136  Boys 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gomez, Alberto            11 Miami Dade-FG          27.78      27.56  
  2 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG                28.39      27.79  
  3 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG                29.40      29.47  
  4 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG         29.71      29.92  
  5 Towne, Garrett B          11 Bad-MR                 30.76      29.98  
  6 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG            29.76      30.15  
  7 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG                30.40      30.29  
  8 Vasquez, Carlos           11 DANA-FG                32.26      31.09  
  9 Lares, Andres A           11 Soflo-FG               32.09      31.75  
 10 Gil, Drake E              11 Team Fla-FG            32.30      32.15  
 
Event 136  Boys 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gomez, Alberto            11 Miami Dade-FG                     27.78  
  2 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG                           28.39  
  3 Aguilar, Adrian           11 MACM-FG                           29.40  
  4 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG                    29.71  
  5 Hernandez, Kevin          11 Team Fla-FG                       29.76  
  6 Depassier, Jorge A        11 DANA-FG                           30.40  
  7 Towne, Garrett B          11 Bad-MR                            30.76  
  8 Lares, Andres A           11 Soflo-FG                          32.09  
  9 Vasquez, Carlos           11 DANA-FG                           32.26  
 10 Gil, Drake E              11 Team Fla-FG                       32.30  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cordovez, Kenny A         11 BMHG-FG                           32.55  
 12 Beller, Zachary P         11 PST-FG                            32.71  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Dominguez, Guido          11 Team Fla-FG                       33.19  
 14 Lyons, John P             11 Bad-MR                            45.69  
 
Event 137  Girls 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL               27.33      26.59  
  2 Neff-Jendrasko, Ana E     12 CMA-ME                 28.97      28.29  
  3 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG                 28.01      28.35  
  4 Pittinger, Isabella G     12 Soflo-FG               28.62      28.72  
  5 Parry, Nicole A           12 WEST-MR                29.69      29.32  
  6 Talamo, Julia             12 RWY-FG                 29.48      29.44  
  7 Choy, Francesca C         12 JDST-FG                29.20      29.52  
  8 Vargas, Melannie A        12 Miami Dade-FG          29.80      29.89  
  8 Dunbar, Sarah H           12 Bad-MR                 30.32      29.89  
 10 Lyons, Courtney M         12 Bad-MR                 30.11      30.15  
 
Event 137  Girls 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL                          27.33  
  2 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG                            28.01  
  3 Pittinger, Isabella G     12 Soflo-FG                          28.62  
  4 Neff-Jendrasko, Ana E     12 CMA-ME                            28.97  
  5 Choy, Francesca C         12 JDST-FG                           29.20  
  6 Talamo, Julia             12 RWY-FG                            29.48  
  7 Parry, Nicole A           12 WEST-MR                           29.69  
  8 Vargas, Melannie A        12 Miami Dade-FG                     29.80  
  9 Lyons, Courtney M         12 Bad-MR                            30.11  
 10 Dunbar, Sarah H           12 Bad-MR                            30.32  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Asseraf, Sarah            12 Team Fla-FG                       30.63  
 12 Zaidenberg, Laura N       12 Team Fla-FG                       30.64  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Grussmark, Camryn J       12 Miami Swimming-FG                 30.94  
 14 Collins, Anaya C          12 Team Fla-FG                       31.04  
 15 Fossas, Abigail R         12 PST-FG                            31.22  
 16 Peralta, Renata           12 RWY-FG                            31.44  
 17 O'Brien, Meghan N         12 JDST-FG                           31.57  
 18 Lazaroni, Georgia M       12 Bad-MR                            31.59  
 19 Morales, Frances R        12 Team Fla-FG                       31.69  
 20 Grabow, Jade L            12 HAT-FG                            31.79  
 21 Dennett, Alexis           12 UN-07-FG                          31.88  
 22 Cozad, Grace G            12 Wellington Wahoo-FG               32.07  
 23 Vumbacco, Sarah           12 WEST-MR                           32.16  
 24 Aizenberg, Leemor         12 NMST-FG                           32.59  
 25 Carrasco, Alani E         12 Soflo-FG                          32.97  
 26 Rodriguez, Sofia M        12 Asc-Fg-FG                         33.24  
 27 Vargas, Claudia           12 MACM-FG                           33.38  
 28 Pearce, Brielle C         12 JDST-FG                           33.76  
 29 Gregorio, Amelia B        12 NMST-FG                           33.98  
 30 Dolce, Emily J            12 PST-FG                            35.39  
 31 Corcoran, Claire F        12 Bad-MR                            37.24  
 
Event 138  Boys 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Llanio, Jose L            12 BMHG-FG                25.84      25.62  
  2 Moya, Adrian              12 MACM-FG                27.02      26.66  
  3 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ                 27.38      28.08  
  4 Asnis, Max S              12 BMHG-FG                28.23      28.50  
  5 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG               28.61      28.59  
  6 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG              28.83      28.76  
  7 Vargas, Sebastian         12 Soflo-FG               28.81      28.94  
  8 Cancel, Miguel A          12 FFSC-FG                29.75      29.68  
  9 Marin, Ervin              12 BMHG-FG                29.53      29.71  
 10 Roth, Quinn A             12 SF-FG                  29.88      29.81  
 
Event 138  Boys 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Llanio, Jose L            12 BMHG-FG                           25.84  
  2 Moya, Adrian              12 MACM-FG                           27.02  
  3 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ                            27.38  
  4 Celestin, Tristan R       12 Soflo-FG                          27.83  
  5 Asnis, Max S              12 BMHG-FG                           28.23  
  6 Rodriguez, Carlos A       12 Soflo-FG                          28.61  
  7 Vargas, Sebastian         12 Soflo-FG                          28.81  
  8 Suarez, Pablo J           12 Asc-Fg-FG                         28.83  
  9 Marin, Ervin              12 BMHG-FG                           29.53  
 10 Cancel, Miguel A          12 FFSC-FG                           29.75  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Medina, Josten W          12 Team Fla-FG                       29.87  
 12 Roth, Quinn A             12 SF-FG                             29.88  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Luchau, Pablo             12 AK Sharks-FG                      29.91  
 14 Vives, Brandon F          12 MACM-FG                           30.02  
 15 Burnette, James H         12 HAT-FG                            30.13  
 16 Lubian, George            12 FFSC-FG                           30.49  
 17 Bowe, Clement A           12 SBSC-ZZ                           30.52  
 18 Perera, Nicholas V        12 Soflo-FG                          30.57  
 19 Macias, Jeytom            12 Hialeah Storm-FG                  31.02  
 20 Simone, James S           12 Bad-MR                            31.12  
 21 Powers, William P         12 Bad-MR                            31.14  
 22 Dodge, Grant D            12 North Palm Beach-FG               31.84  
 23 Hollister, Jett G         12 Wellington Wahoo-FG               32.03  
 24 Bedard-Khalid, Phillimon  12 MACM-FG                           32.30  
 25 Armas, Ramiro J           12 Hialeah Storm-FG                  32.44  
 26 Wilhoite, Race *          12 Piranhas-FG                       32.54  
 26 Solares, Andres           12 MACM-FG                           32.54  
 28 Cassidy, Drai P           12 Team Fla-FG                       32.82  
 29 Santana, Alberto A        12 Hialeah Storm-FG                  33.07  
 30 Zhang, Noah               12 JDST-FG                           33.14  
 31 Mateus, Diego A           12 BMHG-FG                           33.42  
 32 McClenney, Bennett T      12 Y Broward County-FG               34.03  
 33 Manrique, Leonardo        12 PST-FG                            34.63  
 34 Zislin, Christopher J     12 Team Fla-FG                       36.09  
 -- Gazo, Alex C              12 FFSC-FG                              DQ  
 -- Fleishman, Ben S          12 Team Fla-FG                          NS  
 -- Fleishman, Brad W         12 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 139  Girls 13 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Conway, Jessica           13 UN-11-FG               27.04      26.86  
  2 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG            27.13      26.95  
  3 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                 28.80      27.79  
  3 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG               28.27      27.79  
  5 Sturrup, Simone R         13 SWIFT-BA               28.65      27.99  
  6 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                 29.12      28.01  
  7 Weech, Andreas T          13 SBSC-ZZ                29.05      28.25  
  8 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG            28.68      29.09  
  9 Testa, Natasha P          13 Soflo-FG               28.96      29.29  
 10 Valls, Kyla S             13 Miami Swimming-FG      29.11      29.39  
 
Event 139  Girls 13 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Conway, Jessica           13 UN-11-FG                          27.04  
  2 Reyes-Capo, Isabela A     13 Team Fla-FG                       27.13  
  3 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG                          28.27  
  4 Sturrup, Simone R         13 SWIFT-BA                          28.65  
  5 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG                       28.68  
  6 Lund, Anina Z             13 Bad-MR                            28.80  
  7 Testa, Natasha P          13 Soflo-FG                          28.96  
  8 Weech, Andreas T          13 SBSC-ZZ                           29.05  
  9 Valls, Kyla S             13 Miami Swimming-FG                 29.11  
 10 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                            29.12  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Groth, Sydney M           13 JDST-FG                           29.17  
 12 Ortiz, Isabella L         13 Team Fla-FG                       29.25  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Mullen, Riley             13 Bad-MR                            29.34  
 14 Ciesla, Marta K           13 PCS-FG                            29.35  
 15 Harrington, Kelly M       13 Team Fla-FG                       29.39  
 16 Peraza, Rachel            13 MACM-FG                           29.44  
 17 Soriano, Karen C          13 MACM-FG                           29.55  
 18 Zubero, Elizabeth J       13 Team Fla-FG                       29.77  
 19 Contich, Jillian J        13 UN-14-FG                          30.19  
 20 Aponte, Adrienne N        13 Team Fla-FG                       30.39  
 21 Aulicino, Natalie T       13 AK Sharks-FG                      30.45  
 22 McKeown, Morgan J         13 SF-FG                             30.82  
 23 Mutschler, Sydney N       13 Wellington Wahoo-FG               30.86  
 24 Stinemire, Samantha R     13 Soflo-FG                          31.11  
 25 Wozab, Natalya L          13 PST-FG                            31.17  
 26 Manganiello, Lindsay E    13 AK Sharks-FG                      31.22  
 27 Nieto, Nicole             13 MACM-FG                           31.42  
 28 Lubie, Amber L            13 PCS-FG                            31.56  
 29 Belew, Olivia G           13 North Palm Beach-FG               31.57  
 29 Leininger, Dana L         13 North Palm Beach-FG               31.57  
 31 Pearce, Amber K           13 JDST-FG                           31.94  
 32 Petrillo, Angie D         13 PST-FG                            32.07  
 33 Rodriguez, Monica         13 Soflo-FG                          32.28  
 34 Sizemore, Santana J       13 Piranhas-FG                       32.51  
 35 Berridge, Scottie S       13 Bad-MR                            32.53  
 36 Sarmiento, Adriana B      13 JDST-FG                           32.63  
 36 Posso, Nastassja          13 RWY-FG                            32.63  
 38 Comunale, Vanessa V       13 DANA-FG                           32.94  
 -- Fella, Elisabetta         13 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 140  Boys 13 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Pinon, Julien             13 Soflo-FG               26.08      25.51  
  2 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG    26.00      25.96  
  3 Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG           27.09      26.76  
  4 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                26.77      26.78  
  5 Cronin, Alex M            13 JDST-FG                27.23      26.88  
  6 Horrego, Julio A          13 Hialeah Storm-FG       27.28      26.99  
  7 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG                27.76      27.57  
  8 Whitehurst, Tanner H      13 JDST-FG                28.27      27.65  
  9 Fuller, Tanner J          13 UN-11-FG               27.73      28.51  
 -- Watson, Wiley T           13 NMST-FG                26.64         NS  
 
Event 140  Boys 13 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG               26.00  
  2 Pinon, Julien             13 Soflo-FG                          26.08  
  3 Watson, Wiley T           13 NMST-FG                           26.64  
  4 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                           26.77  
  5 Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG                      27.09  
  6 Cronin, Alex M            13 JDST-FG                           27.23  
  7 Horrego, Julio A          13 Hialeah Storm-FG                  27.28  
  8 Fuller, Tanner J          13 UN-11-FG                          27.73  
  9 Kurbanali, Kearn C        13 DANA-FG                           27.76  
 10 Whitehurst, Tanner H      13 JDST-FG                           28.27  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Real, Francisco J         13 Hialeah Storm-FG                  28.44  
 12 Bastian, Drew E           13 BSC-ZZ                            28.47  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lobaton Vargas, Daniel    13 DANA-FG                           28.50  
 14 Monti, Alex E             13 Soflo-FG                          28.66  
 15 Holmberg, Nick B          13 SWIFT-BA                          28.68  
 16 Capote, Ryan A            13 Soflo-FG                          28.73  
 17 Rossi, Cristian A         13 Soflo-FG                          28.94  
 18 Strod, Jonathan A         13 Soflo-FG                          28.99  
 19 Martinez, Ricardo J       13 Saint Andrew's-FG                 29.55  
 20 Hendell, Josh             13 Bad-MR                            29.75  
 21 Ghelman, Eitan            13 PST-FG                            29.98  
 22 Dika, James               13 Team Fla-FG                       30.08  
 23 Lazaroni, Charles W       13 Bad-MR                            31.05  
 -- Fitzgerald, Jared K       13 SBSC-ZZ                              DQ  
 -- Viloria, Alexander J      13 Soflo-FG                             NS  
 
Event 141  Girls 14 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG      26.40      26.08  
  2 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG               26.71      26.18  
  3 Moroney, Megan J          14 Saint Andrew's-FG      27.20      26.49  
  4 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG                 26.84      26.51  
  5 Nava, Caroline K          14 PCS-FG                 27.52      27.02  
  6 Noya, Arianna             14 Miami Dade-FG          27.61      27.04  
  7 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG            27.53      27.64  
  8 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG                 28.00      28.09  
  9 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG            28.05      28.40  
 10 Garces, Tessa J           14 WEST-MR                28.46      28.50  
 
Event 141  Girls 14 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG                 26.40  
  2 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG                          26.71  
  3 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG                            26.84  
  4 Moroney, Megan J          14 Saint Andrew's-FG                 27.20  
  5 Nava, Caroline K          14 PCS-FG                            27.52  
  6 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG                       27.53  
  7 Noya, Arianna             14 Miami Dade-FG                     27.61  
  8 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG                            28.00  
  9 McReed, Osianna L         14 Team Fla-FG                       28.05  
 10 Garces, Tessa J           14 WEST-MR                           28.46  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Scuderi, Chelsea A        14 Saint Andrew's-FG                 28.47  
 12 Renfurm, Brienne A        14 MACM-FG                           28.51  
-------------------------------------------------------------------------
 13 McCartin, CJ j            14 Saint Andrew's-FG                 28.71  
 14 Sanchez, Namilla S        14 Asc-Fg-FG                         28.89  
 15 Ebensperger, Nina M       14 AK Sharks-FG                      28.92  
 16 Gullage, Jordan           14 MACM-FG                           29.07  
 17 Mesa, Jennifer            14 BMHG-FG                           29.34  
 18 Antonini, Isa A           14 Team Fla-FG                       29.46  
 19 Pacitti, Alexandra L      14 HAT-FG                            29.57  
 20 Melendez, Andrea A        14 Soflo-FG                          29.63  
 21 Teawdatwan, Fon           14 Team Fla-FG                       29.74  
 22 Boggs, Ashley N           14 North Palm Beach-FG               29.77  
 23 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD                            29.81  
 24 Vallejo, Andrea I         14 Midtown Weston-FG                 29.83  
 25 Castano, Ashley           14 MACM-FG                           29.92  
 26 Hunnewell, Nicole J       14 DRSC-FG                           29.99  
 27 Deal, Jenna L             14 Soflo-FG                          30.02  
 28 Wright, Haley E           14 Soflo-FG                          30.13  
 29 Herman, Kylie F           14 Soflo-FG                          30.17  
 30 Nardoni, Loana M          14 Hialeah Storm-FG                  30.30  
 31 Rivas, Sofia V            14 Miami Swimming-FG                 30.48  
 32 Romero, Laura C           14 JDST-FG                           30.55  
 33 Wakeland, Aliyah B        14 DANA-FG                           30.56  
 34 Abad, Meagan M            14 PST-FG                            30.66  
 35 Fella, Cristina           14 Team Fla-FG                       30.77  
 36 Keith, McKenna F          14 Saint Andrew's-FG                 30.84  
 37 Pfeffer, Stephanie N      14 Saint Andrew's-FG                 30.94  
 38 Raines, Sierra C          14 Sea Dragons-FG                    30.97  
 39 Miranda, Nicolle          14 DANA-FG                           31.04  
 40 Lastella, Koral L         14 West Acad-FG                      31.06  
 41 Santana, Gaby J           14 Hialeah Storm-FG                  31.09  
 42 Bevans, Jourdan A         14 SWIFT-BA                          31.28  
 43 Postolski, Veronica S     14 Soflo-FG                          31.43  
 44 Matos, Emily T            14 Sea Dragons-FG                    31.58  
 45 Alexander, Jillian R      14 Soflo-FG                          31.62  
 46 Manrique, Camila          14 HAT-FG                            31.64  
 47 Leon, Gabi N              14 Miami Swimming-FG                 31.65  
 48 Adkison, Serah V          14 PST-FG                            31.66  
 49 Leon, Sophie A            14 Miami Swimming-FG                 31.82  
 50 Cook, Taylor L            14 PST-FG                            31.89  
 51 Gomez, Alexis O           14 Miami Swimming-FG                 32.06  
 52 Jimenez, Nataly           14 Hialeah Storm-FG                  32.23  
 52 Levy, Rachel V            14 PST-FG                            32.23  
 54 Cordes, Cathryn L         14 Miami Swimming-FG                 32.24  
 55 Aizenberg, Michelle       14 NMST-FG                           33.52  
 56 Rubin, Erin M             14 Miami Swimming-FG                 33.74  
 -- May, Danielle N           14 Midtown Weston-FG                    NS  
 
Event 142  Boys 14 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rodriguez, Jonathan       14 BMHG-FG                25.28      24.39  
  2 Ballestas, Robert A       14 MACM-FG                25.27      25.02  
  3 Carey, Dionisio S         14 Saint Andrew's-FG      25.12      25.24  
  4 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG            25.56      25.26  
  5 Conrad, Nicholas C        14 Saint Andrew's-FG      25.67      25.49  
  6 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG            25.84      25.51  
  7 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                25.30      25.81  
  8 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG                26.14      25.87  
  9 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                26.34      26.56  
 -- Coto, Alejandro           14 DRSC-FG                26.11         DQ  
 
Event 142  Boys 14 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carey, Dionisio S         14 Saint Andrew's-FG                 25.12  
  2 Ballestas, Robert A       14 MACM-FG                           25.27  
  3 Rodriguez, Jonathan       14 BMHG-FG                           25.28  
  4 Perez, Gabriel            14 DANA-FG                           25.30  
  5 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG                       25.56  
  6 Conrad, Nicholas C        14 Saint Andrew's-FG                 25.67  
  7 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG                       25.84  
  8 Coto, Alejandro           14 DRSC-FG                           26.11  
  9 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG                           26.14  
 10 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                           26.34  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Garcia, Chris R           14 HAT-FG                            26.53  
 12 Cooper, Farion J          14 DSC-ZZ                            26.75  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Agapi, Alex C             14 Sea Dragons-FG                    26.82  
 13 Rogatinsky, Jacob M       14 HAT-FG                            26.82  
 15 Pierce, Bryce E           14 Soflo-FG                          27.15  
 16 Velandia, Sebastian F     14 BMHG-FG                           27.23  
 17 Matias-Saez, Robert       14 RWY-FG                            27.45  
 17 Farias, Felipe T          14 PST-FG                            27.45  
 19 Hernandez, Ronald         14 MACM-FG                           27.66  
 20 Maris, Timmy E            14 Wellington Wahoo-FG               27.71  
 21 Rodriguez, Aluhany        14 Hialeah Storm-FG                  27.74  
 22 Perez, Antonio L          14 BMHG-FG                           27.96  
 23 Arteaga, Pablo J          14 MACM-FG                           28.03  
 24 Lorenzo, Isdrey           14 Hialeah Storm-FG                  28.20  
 25 Neira, Carlos A           14 Y Broward County-FG               28.43  
 26 Coppee, Phillippe         14 SF-FG                             28.48  
 27 Sandoval, Teddy A         14 Soflo-FG                          28.63  
 28 Juarez, Marco A           14 DRSC-FG                           28.64  
 29 Santos, Alejandro         14 NMST-FG                           28.66  
 30 Rodriguez, Diego J        14 Soflo-FG                          28.67  
 31 Menchaca, Andres          14 Soflo-FG                          28.69  
 32 Abril, Allan C            14 MACM-FG                           28.86  
 33 Stoddard, David C         14 Soflo-FG                          28.90  
 34 Malone, Willy D           14 Martin County-FG                  29.14  
 35 Gomez, Darwin A           14 DRSC-FG                           29.15  
 36 Hollister, Cash           14 Wellington Wahoo-FG               29.19  
 37 Sole, Andrew J            14 Y Broward County-FG               29.47  
 38 Roberts, Meshach B        14 BSC-ZZ                            29.59  
 39 Wiefels, Matthew D        14 JDST-FG                           29.90  
 40 Johnson, Christoph G      14 BSC-ZZ                            30.24  
 41 Grant, Sean D             14 PST-FG                            30.31  
 42 Reiser, Addison M         14 Team Fla-FG                       30.51  
 43 Maria, Alfred R           14 PST-FG                            30.81  
 -- Chen, Sean                14 DANA-FG                              NS  
 
Event 143  Girls 15-16 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Harvey, Colby C           15 CMA-ME                 26.91      26.23  
  2 Karosas, Tasija A         16 Saint Andrew's-FG      26.89      26.32  
  3 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG      26.92      26.51  
  4 German, Omaira A          15 BMHG-FG                26.66      26.70  
  5 Ochoa, Nicole B           15 Miami Swimming-FG      26.90      26.73  
  6 Fraiman, Sivan            16 PST-FG                 26.79      26.85  
  7 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG            27.35      27.01  
  8 Diamond, Jenna            16 PST-FG                 27.36      27.03  
  9 Lopez, Maria A            15 Soflo-FG               27.39      27.35  
 10 Veale, Hannah E           15 PCS-FG                 27.35      27.38  
 
Event 143  Girls 15-16 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 German, Omaira A          15 BMHG-FG                           26.66  
  2 Fraiman, Sivan            16 PST-FG                            26.79  
  3 Karosas, Tasija A         16 Saint Andrew's-FG                 26.89  
  4 Ochoa, Nicole B           15 Miami Swimming-FG                 26.90  
  5 Harvey, Colby C           15 CMA-ME                            26.91  
  6 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG                 26.92  
  7 Veale, Hannah E           15 PCS-FG                            27.35  
  7 Katcher, Olivia E         15 Team Fla-FG                       27.35  
  9 Diamond, Jenna            16 PST-FG                            27.36  
 10 Lopez, Maria A            15 Soflo-FG                          27.39  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jimenez, Evelin P         16 BMHG-FG                          J27.39  
 12 Homans, Hannah M          15 CMA-ME                            27.50  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lincoln, Emma I           15 Soflo-FG                          27.51  
 14 Robinson, Krissa A        15 PST-FG                            27.58  
 15 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG                           27.60  
 16 Simpson, Khamai L         16 AK Sharks-FG                      27.79  
 17 Goodwin, Darby E          15 JDST-FG                           27.85  
 18 Moser, Ali N              16 PST-FG                            27.92  
 19 Tandlich, Jessica A       16 Miami Swimming-FG                 27.97  
 20 Fiorenzi, Mia J           15 Soflo-FG                          28.13  
 21 Greulach, Veronica A      16 Team Fla-FG                       28.22  
 22 Vandenberg, Daniella P    15 DANA-FG                           28.43  
 23 Zislin, Jennifer M        16 Team Fla-FG                       28.45  
 24 Haubold, Michelle         16 Miami Swimming-FG                 28.48  
 25 Hunter, Amber N           16 Soflo-FG                          28.49  
 26 Brennan, Kristina E       15 Soflo-FG                          28.56  
 27 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG                       28.58  
 28 Gomes, Krista M           15 PST-FG                            28.59  
 29 Aponte, Mikaela M         16 Team Fla-FG                       28.67  
 30 Payamps, Natasha          16 Soflo-FG                          28.91  
 31 Deem, Emily P             15 Wellington Wahoo-FG               28.92  
 32 Deady, Amelia W           16 CMA-ME                            28.94  
 33 Ruth, Brenna J            15 Saint Andrew's-FG                 28.97  
 34 Moss, Berchadette P       16 DSC-ZZ                            29.12  
 35 Langsett, Shanese A       16 Team Fla-FG                       29.13  
 36 Schulte, Julia L          15 Piranhas-FG                       29.21  
 37 Araque, Janet             15 MACM-FG                           29.24  
 38 Newcomb, Kaleigh M        15 AK Sharks-FG                      29.28  
 39 Schmidinger, Taylor R     15 AK Sharks-FG                      29.30  
 40 Hutchings, Emma J         15 Bad-MR                            29.50  
 41 Sanchez, Carlota          16 Team Fla-FG                       29.51  
 42 Miguel, Evelyn            15 MACM-FG                           29.64  
 43 Rodriguez, Diania         16 Team Fla-FG                       29.67  
 44 Grimes, Jade E            15 FFSC-FG                           29.69  
 45 Perez, Jesitt M           15 Team Fla-FG                       29.79  
 45 Adams, Chloe J            15 PST-FG                            29.79  
 47 Greene, Gabrielle S       15 BSC-ZZ                            29.84  
 48 Graff, Brittany J         16 Team Fla-FG                       29.98  
 49 Alfaro, Ashley R          16 West Acad-FG                      30.07  
 50 Pierce, Simone            15 Wellington Wahoo-FG               30.09  
 51 Zientarski, Katie A       16 Team Fla-FG                       30.10  
 52 Chait, Darby N            15 AK Sharks-FG                      30.21  
 53 Sands, Evy l              16 DANA-FG                           30.26  
 54 L'Estrange, Marie C       16 HAT-FG                            30.39  
 55 Plasencia, Juliann K      15 Soflo-FG                          30.49  
 55 Young, Sarah L            16 PST-FG                            30.49  
 57 Tyson, Natalia R          15 Wellington Wahoo-FG               30.55  
 58 Carey, Alaena D           15 SBSC-ZZ                           30.58  
 59 Oboyle, Sara a            16 Wellington Wahoo-FG               30.71  
 60 Glass, Lizzie A           16 Miami Swimming-FG                 30.82  
 61 Exner, Abby C             15 UN-09-FG                          31.28  
 62 McCauley, Ali M           16 Saint Andrew's-FG                 31.45  
 62 Hernandez, Katherine      15 MACM-FG                           31.45  
 64 Lossos, Shira             16 Team Fla-FG                       31.47  
 65 Ben-Joseph, Ronit S       15 PST-FG                            31.65  
 66 McMillan, Mary Claire     15 North Palm Beach-FG               31.86  
 67 Shipman, Brenna           15 Saint Andrew's-FG                 31.91  
 68 Giordanella, Brianna N    16 Soflo-FG                          32.13  
 69 Nakis, Mimi J             15 PST-FG                            32.37  
 70 Shim, Trishawn G          15 PST-FG                            32.49  
 71 Lowe, Abigail H           15 SWIFT-BA                          32.60  
 -- Dumas, Brianna J          16 Team Fla-FG                          NS  
 -- Burge, Brianna N          16 PST-FG                               NS  
 -- Voelkel, Selina           15 Soflo-FG                             NS  
 
Event 144  Boys 15-16 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Moss, T'Auren J           16 SBSC-ZZ                23.24      23.11  
  2 Spas, Daniel G            16 HAT-FG                 23.83      23.72  
  3 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                23.79      23.74  
  4 Soto, Anthony             16 Miami Swimming-FG      24.30      24.16  
  5 Adan, Bradley             16 RWY-FG                 24.11      24.31  
  6 Corona, Sam P             16 Team Fla-FG            24.33      24.32  
  7 Rutkin, Lance J           16 Team Fla-FG            24.77      24.50  
  8 Baska, Kamil A            16 Wellington Wahoo-FG    24.78      24.60  
  9 Chait, Derek M            16 AK Sharks-FG           24.73      24.63  
 10 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG            24.48      24.71  
 
Event 144  Boys 15-16 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moss, T'Auren J           16 SBSC-ZZ                           23.24  
  2 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                           23.79  
  3 Spas, Daniel G            16 HAT-FG                            23.83  
  4 Adan, Bradley             16 RWY-FG                            24.11  
  5 Soto, Anthony             16 Miami Swimming-FG                 24.30  
  6 Corona, Sam P             16 Team Fla-FG                       24.33  
  7 Matheus, Kevin N          16 Team Fla-FG                       24.48  
  8 Chait, Derek M            16 AK Sharks-FG                      24.73  
  9 Rutkin, Lance J           16 Team Fla-FG                       24.77  
 10 Baska, Kamil A            16 Wellington Wahoo-FG               24.78  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Santiesteban, Luis J      16 RWY-FG                            24.90  
 12 Kohner, Gage S            15 Saint Andrew's-FG                 24.91  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Van Zee, Nicholas J       16 Team Fla-FG                       24.95  
 14 Menchaca, Javier          16 UN-12-FG                          25.00  
 15 Nichlany, Kryan           15 DANA-FG                           25.01  
 16 Merrill, Richie K         16 Team Fla-FG                       25.12  
 17 Vassallo, Alejandro       15 Piranhas-FG                       25.29  
 18 Walters, Jacob S          16 Soflo-FG                          25.39  
 19 Perez Costa, Juan A       15 RWY-FG                            25.42  
 20 Lloyd, Keith J            15 SBSC-ZZ                           25.43  
 21 Betancor, Facundo R       15 Team Fla-FG                       25.59  
 22 Clark, Scott M            16 HAT-FG                            25.78  
 23 Rodriguez, Cheyenne       16 Team Fla-FG                       25.80  
 24 Cruz, Jonathan            15 DRSC-FG                           25.82  
 25 Moss, Perez L             16 SBSC-ZZ                           25.84  
 26 Armbrister, Jemarco J     15 SWIFT-BA                          25.87  
 27 Kuzjomkin, Aleksander     16 DANA-FG                           25.89  
 28 Sims, JR                  16 Team Fla-FG                       26.09  
 29 Bricio, Felipe S          16 Team Fla-FG                       26.12  
 30 Oberndorfer, Sebastian    16 HAT-FG                            26.13  
 31 Long, Evan G              16 CMA-ME                            26.14  
 32 Hernandez Valdes, Anibal  16 SWIFT-BA                          26.18  
 33 Folgueras, Alejandro D    15 BMHG-FG                           26.20  
 34 Perez, Alex R             16 MACM-FG                           26.30  
 35 Banciella, Evan R         16 Miami Swimming-FG                 26.35  
 36 Fruitman, Ben J           16 Soflo-FG                          26.37  
 37 Solace, Mark L            16 ASC-MD                            26.40  
 38 Stankovic, Steven D       15 Sea Dragons-FG                    26.41  
 39 Cleare, Zarian L          16 DSC-ZZ                            26.49  
 40 DiMatteo, Kevin           16 Sea Dragons-FG                    26.56  
 40 Zekthi, Evin              15 RWY-FG                            26.56  
 42 Hunt, Liam W              16 AK Sharks-FG                      26.60  
 43 Copa, Dillon T            16 Saint Andrew's-FG                 26.66  
 44 Simoes, Rodrigo L         16 UN-15-FG                          26.74  
 45 Ring, Joe                 15 UN-04-FG                          26.77  
 46 Brennan, Sam S            16 Miami Swimming-FG                 26.88  
 47 Kerr, Kohen K             15 BSC-ZZ                            26.90  
 48 Franco, Justin H          16 MACM-FG                           26.99  
 49 Wolder, Jordan M          16 HAT-FG                            27.04  
 50 Taylor, Tre D             15 SBSC-ZZ                           27.09  
 51 Cutter, Joshua C          15 Soflo-FG                          27.25  
 52 Boudani, Danny I          15 AK Sharks-FG                      27.33  
 53 Witcher, Ryan A           15 PST-FG                            27.40  
 54 Shulman, Austin G         15 Saint Andrew's-FG                 27.45  
 54 Hernandez, JJ J           16 MACM-FG                           27.45  
 56 Ramirez, Rafael A         15 Midtown Weston-FG                 27.51  
 57 Angeles, Daniel S         16 NMST-FG                           27.59  
 58 Avallone, Tommy S         16 FFSC-FG                           27.62  
 59 Valido, Austin A          15 AK Sharks-FG                      27.63  
 60 Weathersbee, Brenton P    16 PST-FG                            27.69  
 61 Choy, Armand W            15 JDST-FG                           27.79  
 62 Pavlock, Jacob T          15 North Palm Beach-FG               27.86  
 63 Noguera, Gerardo G        16 DANA-FG                           27.87  
 64 Reid, Harry W             16 Team Fla-FG                       27.94  
 65 Torgas, Edward R          15 Team Fla-FG                       28.50  
 66 Lee, Chris A              15 Hialeah Storm-FG                  28.68  
 67 Acevedo, Daniel           15 PST-FG                            28.85  
 68 Suen, Bowie               15 UN-12-FG                          29.07  
 69 Reiser, Adam D            16 Team Fla-FG                       29.19  
 70 Worthley, John B          15 DRSC-FG                           29.22  
 71 Dolce, Nicholas E         15 PST-FG                            29.32  
 72 Lipman, Jake D            15 PST-FG                            30.15  
 73 Weiss, Dylan J            15 PST-FG                            33.49  
 -- Fleishman, Jacob S        15 Team Fla-FG                          NS  
 -- Nothard, Digby G          16 HAT-FG                               NS  
 -- Evdokimov, Alex           15 Soflo-FG                             NS  
 
Event 145  Girls 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Selts, Brittany D         22 Miami Swimming-FG      25.66      25.49  
  2 Pansare, Jyotsna R        17 DANA-FG                26.13      25.50  
  3 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG            27.36      25.94  
  4 Medeiros, Etiene P        20 UN-10-FG               25.90      26.16  
  5 Alcaide, Jessie E         26 Soflo-FG               26.09      26.33  
  6 Torrez, Karen M           19 DANA-FG                26.78      26.49  
  7 Bruens, Harper M          17 Team Fla-FG            26.62      26.65  
  8 Ivanova, Anastasia v      19 UN-07-FG               27.17      27.19  
  9 Royal-Eatmon, Alexia      17 UN-12-FG               27.51      27.27  
 10 Groth, Sierra E           17 JDST-FG                27.66      27.54  
 
Event 145  Girls 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Selts, Brittany D         22 Miami Swimming-FG                 25.66  
  2 Medeiros, Etiene P        20 UN-10-FG                          25.90  
  3 Alcaide, Jessie E         26 Soflo-FG                          26.09  
  4 Pansare, Jyotsna R        17 DANA-FG                           26.13  
  5 Bruens, Harper M          17 Team Fla-FG                       26.62  
  6 Torrez, Karen M           19 DANA-FG                           26.78  
  7 Ivanova, Anastasia v      19 UN-07-FG                          27.17  
  8 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG                       27.36  
  9 Royal-Eatmon, Alexia      17 UN-12-FG                          27.51  
 10 Groth, Sierra E           17 JDST-FG                           27.66  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG                       28.15  
 12 Marcos, Macarena A        17 Team Fla-FG                       28.17  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Selts, Breanna A          17 Miami Swimming-FG                J28.17  
 14 Rodriguez, Ana B          18 DANA-FG                           28.22  
 15 Ford, Amanda J            17 Saint Andrew's-FG                 28.39  
 16 Bouthillier, Chantal      17 HAT-FG                            28.47  
 17 Guerrero, Sandra Juliana  17 DANA-FG                           28.50  
 18 Miller, Melissa M         22 UN-07-FG                          28.52  
 19 Michalowitz, Mikaela      17 PST-FG                            28.55  
 20 Aiello, Jennifer M        18 UN-07-FG                          28.64  
 21 Pineyrua, Agustina        20 RWY-FG                            28.75  
 22 Aseere, Taylor B          17 West Acad-FG                      28.86  
 23 Junghahn, Bettina         17 Miami Swimming-FG                 29.06  
 24 Saunders, Je'Nae K        17 BSC-ZZ                            29.12  
 24 DeRogatis, Rebecca S      17 Team Fla-FG                       29.12  
 26 Campillo, Natalie         18 UN-07-FG                          29.15  
 27 Caufield, Sam M           17 Sea Dragons-FG                    29.18  
 28 Schult, Nicki M           17 ASC-MD                            29.40  
 29 Aycart, Vanessa           17 DRSC-FG                           29.75  
 30 Yoo, Monica M             18 Saint Andrew's-FG                 29.78  
 31 Hernandez, Laura A        17 DANA-FG                           29.90  
 32 Rowland, Emily S          17 AK Sharks-FG                      29.98  
 33 Kuczynski, Anne           17 Soflo-FG                          30.39  
 34 Thomas, Andrea M          19 UN-07-FG                          30.71  
 35 Guercio, Lorena C         20 DANA-FG                           30.73  
 36 Grodesky, Morgan E        19 UN-07-FG                          30.87  
 37 Marin, Isabella E         17 PST-FG                            31.52  
 38 Behar, Leah               18 Team Fla-FG                       31.86  
 39 Uhl, Miranda M            19 UN-07-FG                          45.46  
 -- Murray, Aubrey D          17 Martin County-FG                     NS  
 -- Bobsein, Erin A           17 JDST-FG                              NS  
 -- Ramirez, Emily A          18 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 146  Boys 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Castro, Fred V            22 UN-12-FG               22.76      22.15  
  2 Tirabassi, Daniele        23 UN-12-FG               23.37      22.21  
  3 Coutinho, Pedro M         17 DANA-FG                22.35      22.69  
  4 Saunders, Austin B        18 UN-18-FG               22.88      22.74  
  5 Moradi, Arvin             19 DANA-FG                24.05      23.51  
  6 Le Grand, Jemal E         17 DANA-FG                23.85      23.97  
  7 McCormick, Jason P        17 Team Fla-FG            24.11      24.04  
  8 Reyes-Capo, Andres B      18 Team Fla-FG            24.16      24.06  
  9 Pombo, Santiago           19 DANA-FG                23.83      24.15  
  9 Lilley, Alex J            17 DANA-FG                23.69      24.15  
 
Event 146  Boys 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coutinho, Pedro M         17 DANA-FG                           22.35  
  2 Castro, Fred V            22 UN-12-FG                          22.76  
  3 Saunders, Austin B        18 UN-18-FG                          22.88  
  4 Tirabassi, Daniele        23 UN-12-FG                          23.37  
  5 Lilley, Alex J            17 DANA-FG                           23.69  
  6 Qali, Zain M              24 Soflo-FG                          23.71  
  7 Pombo, Santiago           19 DANA-FG                           23.83  
  8 Le Grand, Jemal E         17 DANA-FG                           23.85  
  9 Moradi, Arvin             19 DANA-FG                           24.05  
 10 McCormick, Jason P        17 Team Fla-FG                       24.11  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Reyes-Capo, Andres B      18 Team Fla-FG                       24.16  
 12 Izarra, Ruben E           18 UN-12-FG                          24.24  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Roa, Daniel A             21 DANA-FG                           24.32  
 14 Victoire, Jordan S        21 Team Fla-FG                       24.34  
 15 Wathen, Alec F            18 PST-FG                            24.40  
 16 Pigot, Zu                 14 MACM-FG                           24.41  
 17 Aramburu, Nick            17 Miami Swimming-FG                 24.45  
 18 Johnstone, Logan J        17 UN-18-FG                          24.53  
 18 Marin, Jesus L            19 UN-12-FG                          24.53  
 20 Toulson, Wali K           17 Saint Andrew's-FG                 24.56  
 21 Ortiz, Justin D           18 JDST-FG                           24.58  
 22 Gomes, Pedro Henrique     18 DANA-FG                           24.60  
 22 Persson, Torbjorn A       19 UN-07-FG                          24.60  
 24 Brown, Xavier A           17 Soflo-FG                          24.67  
 25 Zarrabeitia, Joshua W     18 Team Fla-FG                       24.68  
 26 Kraut, Brandon A          17 HAT-FG                            24.78  
 27 Martinez, Ariel           17 RWY-FG                            24.95  
 28 Badnoczki, Csongor        19 DANA-FG                           25.06  
 29 Parra, Francisco J        17 DANA-FG                           25.15  
 30 Hernandez-Ysasi, Inigo J  18 Miami Swimming-FG                 25.16  
 31 Katz, Albert              17 NMST-FG                           25.30  
 32 Ianotti, Matt             17 FFSC-FG                           25.42  
 33 Romero, Chris E           17 BMHG-FG                           25.44  
 34 Camejo-Argudin, Jose E    17 RWY-FG                            25.51  
 35 Steele, Joey M            18 UN-07-FG                          25.55  
 36 Tobin, Connor R           17 North Palm Beach-FG               25.57  
 37 Fierro Joyce, Billy       17 WEST-MR                           25.61  
 38 Cloutier, Marcus T        17 CMA-ME                            25.72  
 39 Serra, Jose l             17 DANA-FG                           25.91  
 40 Marsolek, Dylan J         18 PST-FG                            25.94  
 41 Delgado, Jorge E          17 Asc-Fg-FG                         26.16  
 42 Edwards, Cody A           17 ASC-MD                            26.23  
 43 Gonzalez, Matthew J       17 Soflo-FG                          26.27  
 44 Zebib, Kamal V            17 DANA-FG                           26.30  
 45 Dwire, Chris S            17 Wellington Wahoo-FG               26.52  
 46 McMillan, John C          17 North Palm Beach-FG               26.54  
 47 Carr, Alex T              17 MACM-FG                           26.76  
 48 Crispo, Michael           17 DANA-FG                           26.80  
 49 Sibley, Derek R           17 SF-FG                             26.81  
 49 Yakymiw, Joseph           18 DANA-FG                           26.81  
 51 Polovikov, Artem D        17 Saint Andrew's-FG                 26.97  
 52 Fonseca, Nicholas C       17 North Palm Beach-FG               27.14  
 53 Cantu, Vidal              17 DANA-FG                           27.16  
 54 Gettino, Mark J           19 UN-07-FG                          27.19  
 55 Conaton, Michael J        17 Bad-MR                            27.69  
 56 Maguire, Derek M          17 Soflo-FG                          27.73  
 57 Lowenstein, Ray D         17 Team Fla-FG                       28.07  
 58 Gomes Del Campo, Felipe   18 Midtown Weston-FG                 28.22  
 59 Bruney, Camron K          17 BSC-ZZ                            29.54  
 -- Bibbee, Aaron O           17 West Acad-FG                         NS  
 -- Andara, Leopoldo J        25 DANA-FG                              NS  
 -- Berlin, David A           18 UN-07-FG                             NS  
 -- Cadogan, Kevin            22 DANA-FG                              NS  
 -- Morley, Laron K           17 DSC-ZZ                               NS  
 -- Diaz, Antonio             17 Hialeah Storm-FG                     NS  
 -- Barbera, Anthony          17 Miami Swimming-FG                    NS  
 -- Easter, Van V             17 Team Fla-FG                          NS  
 -- Cortes, Noah A            17 North Palm Beach-FG                  NS  
 
Event 147  Girls 11 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG          2:42.79    2:40.08  
                  36.31     1:16.40 (40.09)     1:58.22 (41.82)     2:40.08 (41.86)
  2 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG          2:45.47    2:44.44  
                  38.84     1:20.39 (41.55)     2:03.09 (42.70)     2:44.44 (41.35)
  3 Miyamoto, Victoria C      11 MACM-FG              2:46.38    2:46.10  
                  38.84     1:20.77 (41.93)     2:03.59 (42.82)     2:46.10 (42.51)
  4 Johnson, Holly C          11 WEST-MR              2:51.19    2:48.27  
                  38.11     1:20.76 (42.65)     2:05.21 (44.45)     2:48.27 (43.06)
  5 Perez, Delanie            11 Soflo-FG             2:47.63    2:49.15  
                  39.09     1:21.10 (42.01)     2:05.83 (44.73)     2:49.15 (43.32)
  6 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG          2:49.70    2:49.60  
                  38.71     1:21.66 (42.95)     2:05.67 (44.01)     2:49.60 (43.93)
  7 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG              3:00.78    3:01.42  
                  42.38     1:28.01 (45.63)     2:15.01 (47.00)     3:01.42 (46.41)
  8 Lantin, Alexa T           11 Bad-MR               3:04.22    3:02.87  
                  41.74     1:28.23 (46.49)     2:16.61 (48.38)     3:02.87 (46.26)
 -- McCarroll, Zoe N          11 DSC-ZZ               3:04.69         DQ  
                  43.38     1:29.15 (45.77)     2:16.85 (47.70)          DQ (47.02)
 
Event 147  Girls 11 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG                     2:42.79  
                  36.80     1:17.69 (40.89)     2:00.24 (42.55)     2:42.79 (42.55)
  2 Dangond, Manuela          11 Team Fla-FG                     2:45.47  
                  38.94     1:21.18 (42.24)     2:03.77 (42.59)     2:45.47 (41.70)
  3 Miyamoto, Victoria C      11 MACM-FG                         2:46.38  
                  38.67     1:21.45 (42.78)     2:03.90 (42.45)     2:46.38 (42.48)
  4 Perez, Delanie            11 Soflo-FG                        2:47.63  
                  37.44     1:19.51 (42.07)     2:03.02 (43.51)     2:47.63 (44.61)
  5 Rodriguez, Adriana M      11 Team Fla-FG                     2:49.70  
                  37.81     1:20.95 (43.14)     2:05.53 (44.58)     2:49.70 (44.17)
  6 Johnson, Holly C          11 WEST-MR                         2:51.19  
                  38.99     1:22.31 (43.32)     2:06.27 (43.96)     2:51.19 (44.92)
  7 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG                         3:00.78  
                  42.80     1:15.59 (32.79)     2:15.01 (59.42)     3:00.78 (45.77)
  8 Lantin, Alexa T           11 Bad-MR                          3:04.22  
                  41.42     1:28.78 (47.36)     2:17.19 (48.41)     3:04.22 (47.03)
  9 McCarroll, Zoe N          11 DSC-ZZ                          3:04.69  
                  40.51     1:26.87 (46.36)     2:16.61 (49.74)     3:04.69 (48.08)
 
Event 148  Boys 11 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gomez, Alberto            11 Miami Dade-FG        2:32.49    2:25.02  
                  34.09     1:10.22 (36.13)     1:48.35 (38.13)     2:25.02 (36.67)
  2 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG          2:34.40    2:37.49  
                  34.95     1:14.59 (39.64)     1:55.74 (41.15)     2:37.49 (41.75)
  3 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG             2:50.45    2:46.61  
                  38.48     1:22.04 (43.56)     2:04.36 (42.32)     2:46.61 (42.25)
  4 Perez, Jason              11 MACM-FG              2:53.37    2:54.30  
                  38.73     1:22.93 (44.20)     2:09.87 (46.94)     2:54.30 (44.43)
  5 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG       2:56.14    2:56.56  
                  39.72     1:24.57 (44.85)     2:11.29 (46.72)     2:56.56 (45.27)
  6 Alvarez, Gabriel          11 Hialeah Storm-FG     3:01.47    3:01.24  
                  40.50     1:26.61 (46.11)     2:14.67 (48.06)     3:01.24 (46.57)
 
Event 148  Boys 11 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gomez, Alberto            11 Miami Dade-FG                   2:32.49  
                  35.89     1:15.71 (39.82)     1:54.13 (38.42)     2:32.49 (38.36)
  2 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG                     2:34.40  
                  35.48     1:14.80 (39.32)     1:54.77 (39.97)     2:34.40 (39.63)
  3 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG                        2:50.45  
                  40.25     1:23.40 (43.15)     2:07.05 (43.65)     2:50.45 (43.40)
  4 Perez, Jason              11 MACM-FG                         2:53.37  
                  38.89     1:23.48 (44.59)     2:09.02 (45.54)     2:53.37 (44.35)
  5 DiMatteo, Kyle            11 Sea Dragons-FG                  2:56.14  
                  40.26     1:25.50 (45.24)     2:11.01 (45.51)     2:56.14 (45.13)
  6 Alvarez, Gabriel          11 Hialeah Storm-FG                3:01.47  
                  40.01     1:26.41 (46.40)     2:13.34 (46.93)     3:01.47 (48.13)
 -- Tatton, Kyle V            11 Saint Andrew's-FG                    NS  
 
Event 149  Girls 12 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG             2:32.95    2:33.90  
                  35.05     1:14.22 (39.17)     1:54.64 (40.42)     2:33.90 (39.26)
  2 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG          2:42.79    2:34.59  
                  35.29     1:14.50 (39.21)     1:54.71 (40.21)     2:34.59 (39.88)
  3 Hu, Christine             12 Bad-MR               2:39.99    2:38.90  
                  35.63     1:15.08 (39.45)     1:56.94 (41.86)     2:38.90 (41.96)
  4 Warren, Bailey K          12 PCS-FG               2:38.40    2:40.18  
                  36.79     1:18.28 (41.49)     1:59.67 (41.39)     2:40.18 (40.51)
  5 Higgs, Albury A           12 SWIFT-BA             2:40.85    2:41.14  
                  36.49     1:17.66 (41.17)     1:59.51 (41.85)     2:41.14 (41.63)
  6 Schere, Yvonne A          12 ASC-MD               2:45.82    2:42.84  
                  36.72     1:18.09 (41.37)     2:00.47 (42.38)     2:42.84 (42.37)
  7 Morales, Frances R        12 Team Fla-FG          2:47.38    2:46.19  
                  36.76     1:18.30 (41.54)     2:02.01 (43.71)     2:46.19 (44.18)
  8 Bedard-Khalid, Cloe       12 MACM-FG              2:45.85    2:46.47  
                  38.48     1:20.92 (42.44)     2:04.58 (43.66)     2:46.47 (41.89)
  9 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG             2:42.82    2:46.57  
                  37.92     1:21.00 (43.08)     2:04.20 (43.20)     2:46.57 (42.37)
 10 Zaidenberg, Laura N       12 Team Fla-FG          2:46.23    2:46.76  
                  36.23     1:18.10 (41.87)     2:03.09 (44.99)     2:46.76 (43.67)
 
Event 149  Girls 12 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG                        2:32.95  
                  35.40     1:14.20 (38.80)     1:53.16 (38.96)     2:32.95 (39.79)
  2 Warren, Bailey K          12 PCS-FG                          2:38.40  
                  36.57     1:17.11 (40.54)     1:58.00 (40.89)     2:38.40 (40.40)
  3 Hu, Christine             12 Bad-MR                          2:39.99  
                  36.13     1:14.76 (38.63)     1:57.85 (43.09)     2:39.99 (42.14)
  4 Higgs, Albury A           12 SWIFT-BA                        2:40.85  
                  36.55     1:16.96 (40.41)     1:58.70 (41.74)     2:40.85 (42.15)
  5 Fassler, Star D           12 Team Fla-FG                     2:42.79  
                  36.99     1:17.55 (40.56)     2:00.20 (42.65)     2:42.79 (42.59)
  6 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG                        2:42.82  
                  36.66     1:17.79 (41.13)     2:00.34 (42.55)     2:42.82 (42.48)
  7 Schere, Yvonne A          12 ASC-MD                          2:45.82  
                  37.60     1:19.72 (42.12)     2:02.93 (43.21)     2:45.82 (42.89)
  8 Bedard-Khalid, Cloe       12 MACM-FG                         2:45.85  
                  37.09     1:19.99 (42.90)     2:03.68 (43.69)     2:45.85 (42.17)
  9 Zaidenberg, Laura N       12 Team Fla-FG                     2:46.23  
                  36.01     1:19.24 (43.23)     2:04.35 (45.11)     2:46.23 (41.88)
 10 Morales, Frances R        12 Team Fla-FG                     2:47.38  
                  38.21     1:20.33 (42.12)     2:04.43 (44.10)     2:47.38 (42.95)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pelaez, Emiliana          12 UN-10-FG                        2:47.95  
                  37.79     1:20.52 (42.73)     2:04.37 (43.85)     2:47.95 (43.58)
 12 Jackson, Iyanla           12 DANA-FG                         2:48.97  
                  39.84     1:22.61 (42.77)     2:06.12 (43.51)     2:48.97 (42.85)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rothman, Haley K          12 JDST-FG                         2:51.12  
                  39.61     1:22.68 (43.07)     2:06.74 (44.06)     2:51.12 (44.38)
 14 Korb, Tiffany L           12 Saint Andrew's-FG               2:51.34  
                  39.15     1:23.43 (44.28)     2:07.51 (44.08)     2:51.34 (43.83)
 15 Tavoletti, Delaney        12 Sea Dragons-FG                  2:52.14  
                  39.00     1:22.36 (43.36)     2:07.62 (45.26)     2:52.14 (44.52)
 16 Duritsa, Ashley H         12 Sea Dragons-FG                  2:55.58  
                  39.46     1:24.23 (44.77)     2:10.42 (46.19)     2:55.58 (45.16)
 17 Banciella, Hanah          12 Miami Swimming-FG               2:56.88  
                  37.79     1:22.52 (44.73)     2:09.30 (46.78)     2:56.88 (47.58)
 18 Lawlor, Devanny M         12 JDST-FG                         2:57.50  
                  41.61     1:26.95 (45.34)     2:12.72 (45.77)     2:57.50 (44.78)
 19 Silveira, Hope E          12 MACM-FG                         2:59.99  
                  38.92     1:24.64 (45.72)     2:12.73 (48.09)     2:59.99 (47.26)
 20 Barbosa, Bea T            12 MBS-FG                          3:00.13  
                  41.41     1:26.53 (45.12)     2:13.57 (47.04)     3:00.13 (46.56)
 21 Yribarren, Alexis B       12 PCS-FG                          3:02.27  
                  40.72     1:27.27 (46.55)     2:15.46 (48.19)     3:02.27 (46.81)
 -- Cikovic, Sydney           12 North Palm Beach-FG                  NS  
 -- Spencer, Charlotte        12 PCS-FG                               NS  
 
Event 150  Boys 12 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Celestin, Tristan R       12 Soflo-FG             2:26.93    2:23.21  
                  32.33     1:09.14 (36.81)     1:46.50 (37.36)     2:23.21 (36.71)
  2 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG               2:30.65    2:30.78  
                  34.65     1:12.73 (38.08)     1:52.75 (40.02)     2:30.78 (38.03)
  3 Speres, Aristides C       12 Bad-MR               2:33.87    2:33.94  
                  33.68     1:12.61 (38.93)     1:53.33 (40.72)     2:33.94 (40.61)
  4 Cantu, Francisco          12 DANA-FG              2:36.91    2:35.97  
                  35.09     1:14.14 (39.05)     1:54.74 (40.60)     2:35.97 (41.23)
  5 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG              2:39.17    2:37.38  
                  36.31     1:15.99 (39.68)     1:56.63 (40.64)     2:37.38 (40.75)
  6 Vives, Brandon F          12 MACM-FG              2:45.72    2:41.28  
                  36.71     1:16.49 (39.78)     1:58.11 (41.62)     2:41.28 (43.17)
  7 Marchesani, Alessandro B  12 Team Fla-FG          2:40.80    2:41.93  
                  35.49     1:16.18 (40.69)     1:58.73 (42.55)     2:41.93 (43.20)
  8 Perez, Frank E            12 Hialeah Storm-FG     2:47.50    2:42.34  
                  37.28     1:19.19 (41.91)     2:01.60 (42.41)     2:42.34 (40.74)
  9 Fraiman, Elad             12 PST-FG               2:50.87    2:50.91  
                  39.40     1:23.69 (44.29)     2:08.15 (44.46)     2:50.91 (42.76)
 10 Schulte, Kelly K          12 Piranhas-FG          2:53.75    2:52.90  
                  38.31     1:22.79 (44.48)     2:08.00 (45.21)     2:52.90 (44.90)
 
Event 150  Boys 12 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Celestin, Tristan R       12 Soflo-FG                        2:26.93  
                  33.84     1:10.79 (36.95)     1:49.66 (38.87)     2:26.93 (37.27)
  2 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG                          2:30.65  
                  33.71     1:12.17 (38.46)     1:51.78 (39.61)     2:30.65 (38.87)
  3 Speres, Aristides C       12 Bad-MR                          2:33.87  
                  33.65     1:12.78 (39.13)     1:53.56 (40.78)     2:33.87 (40.31)
  4 Cantu, Francisco          12 DANA-FG                         2:36.91  
                  35.63     1:15.21 (39.58)     1:56.31 (41.10)     2:36.91 (40.60)
  5 Lauzurique, Marcelo       12 MACM-FG                         2:39.17  
                  36.58     1:16.45 (39.87)     1:58.21 (41.76)     2:39.17 (40.96)
  6 Marchesani, Alessandro B  12 Team Fla-FG                     2:40.80  
                  35.87     1:16.40 (40.53)     1:58.23 (41.83)     2:40.80 (42.57)
  7 Vives, Brandon F          12 MACM-FG                         2:45.72  
                  37.69     1:19.38 (41.69)     2:02.23 (42.85)     2:45.72 (43.49)
  8 Perez, Frank E            12 Hialeah Storm-FG                2:47.50  
                  38.41     1:20.94 (42.53)     2:04.88 (43.94)     2:47.50 (42.62)
  9 Fraiman, Elad             12 PST-FG                          2:50.87  
                  39.64     1:24.15 (44.51)     2:07.94 (43.79)     2:50.87 (42.93)
 10 Schulte, Kelly K          12 Piranhas-FG                     2:53.75  
                  37.32     1:21.24 (43.92)     2:07.52 (46.28)     2:53.75 (46.23)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shover, Kaden             12 PCS-FG                          2:55.20  
                  39.09     1:22.87 (43.78)     2:09.40 (46.53)     2:55.20 (45.80)
 12 Arutyunyan, Dmitry        12 Team Fla-FG                     2:56.26  
                  38.75     1:24.12 (45.37)     2:10.43 (46.31)     2:56.26 (45.83)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rodriguez, Rodrigo        12 Soflo-FG                        2:58.25  
                  39.75     1:24.28 (44.53)     2:09.84 (45.56)     2:58.25 (48.41)
 14 Pierce, Justin            12 Wellington Wahoo-FG             3:04.74  
                  42.75     1:29.44 (46.69)     2:17.18 (47.74)     3:04.74 (47.56)
 -- Picon, Manuel             12 MACM-FG                              NS  
 
Event 151  Girls 13 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG               2:31.58    2:27.24  
                  34.41     1:11.32 (36.91)     1:50.49 (39.17)     2:27.24 (36.75)
  2 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG          2:32.81    2:29.48  
                  34.47     1:13.01 (38.54)     1:51.06 (38.05)     2:29.48 (38.42)
  3 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG             2:35.79    2:31.59  
                  33.78     1:11.80 (38.02)     1:52.22 (40.42)     2:31.59 (39.37)
  4 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG         2:33.41    2:32.34  
                  35.65     1:14.61 (38.96)     1:54.08 (39.47)     2:32.34 (38.26)
  5 Mason, Audrey N           13 Soflo-FG             2:35.13    2:33.04  
                  34.57     1:13.23 (38.66)     1:53.80 (40.57)     2:33.04 (39.24)
  6 Mullen, Marin             13 PCS-FG               2:43.35    2:36.05  
                  35.09     1:14.83 (39.74)     1:55.12 (40.29)     2:36.05 (40.93)
  7 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG               2:38.65    2:37.70  
                  35.16     1:14.64 (39.48)     1:55.76 (41.12)     2:37.70 (41.94)
  8 Bordieri, Jisella J       13 JDST-FG              2:39.90    2:39.22  
                  35.96     1:14.88 (38.92)     1:57.20 (42.32)     2:39.22 (42.02)
  9 Bedley, Laryssa M         13 DANA-FG              2:44.18    2:43.01  
                  35.99     1:17.27 (41.28)     1:59.74 (42.47)     2:43.01 (43.27)
 10 Allen, Tremaine T         13 SWIFT-BA             2:44.10    2:48.14  
                  36.69     1:19.37 (42.68)     2:03.92 (44.55)     2:48.14 (44.22)
 
Event 151  Girls 13 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fertel, Kelly A           13 RWY-FG                          2:31.58  
                  34.19     1:12.56 (38.37)     1:52.13 (39.57)     2:31.58 (39.45)
  2 Verita, Carlotta          13 Team Fla-FG                     2:32.81  
                  33.89     1:12.42 (38.53)     1:53.06 (40.64)     2:32.81 (39.75)
  3 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG                    2:33.41  
                  35.57     1:14.88 (39.31)     1:54.23 (39.35)     2:33.41 (39.18)
  4 Mason, Audrey N           13 Soflo-FG                        2:35.13  
                  35.48     1:14.61 (39.13)     1:54.88 (40.27)     2:35.13 (40.25)
  5 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG                        2:35.79  
                  34.89     1:14.65 (39.76)     1:55.63 (40.98)     2:35.79 (40.16)
  6 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                          2:38.65  
                  36.35     1:15.91 (39.56)     1:57.03 (41.12)     2:38.65 (41.62)
  7 Bordieri, Jisella J       13 JDST-FG                         2:39.90  
                  36.18     1:16.85 (40.67)     1:58.65 (41.80)     2:39.90 (41.25)
  8 Mullen, Marin             13 PCS-FG                          2:43.35  
                  37.58     1:19.29 (41.71)     2:01.52 (42.23)     2:43.35 (41.83)
  9 Allen, Tremaine T         13 SWIFT-BA                        2:44.10  
                  36.50     1:18.25 (41.75)     2:01.90 (43.65)     2:44.10 (42.20)
 10 Bedley, Laryssa M         13 DANA-FG                         2:44.18  
                  37.20     1:18.51 (41.31)     2:01.09 (42.58)     2:44.18 (43.09)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peraza, Rachel            13 MACM-FG                         2:44.80  
                  36.89     1:18.91 (42.02)     2:01.82 (42.91)     2:44.80 (42.98)
 12 Barreto, Alemy A          13 DANA-FG                         2:45.92  
                  38.14     1:18.75 (40.61)     2:02.90 (44.15)     2:45.92 (43.02)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pozsonyiova, Sofia        13 PST-FG                          2:46.40  
                  37.52     1:19.38 (41.86)     2:02.52 (43.14)     2:46.40 (43.88)
 14 Phillips, Lacy F          13 Wellington Wahoo-FG             2:46.45  
                  37.48     1:19.09 (41.61)     2:02.90 (43.81)     2:46.45 (43.55)
 15 Wozab, Natalya L          13 PST-FG                          2:47.52  
                  37.64     1:20.54 (42.90)     2:05.44 (44.90)     2:47.52 (42.08)
 16 Belew, Olivia G           13 North Palm Beach-FG             2:48.12  
                  38.18     1:21.26 (43.08)     2:04.63 (43.37)     2:48.12 (43.49)
 17 Berridge, Scottie S       13 Bad-MR                          2:48.67  
                  37.37     1:20.03 (42.66)     2:05.67 (45.64)     2:48.67 (43.00)
 18 Ulrich, Bridget E         13 Bad-MR                          2:54.02  
                  39.71     1:24.12 (44.41)     2:09.09 (44.97)     2:54.02 (44.93)
 19 Kleiner, Frances L        13 Bad-MR                          2:57.68  
                  37.31     1:22.38 (45.07)     2:10.55 (48.17)     2:57.68 (47.13)
 
Event 152  Boys 13 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Horrego, Julio A          13 Hialeah Storm-FG     2:25.46    2:23.45  
                  31.90     1:08.33 (36.43)     1:46.12 (37.79)     2:23.45 (37.33)
  2 Sanz, Brian D             13 Hialeah Storm-FG     2:29.90    2:27.97  
                  34.18     1:11.28 (37.10)     1:49.12 (37.84)     2:27.97 (38.85)
  3 Encinar, Alexander R      13 SWIFT-BA             2:39.58    2:30.28  
                  34.27     1:12.69 (38.42)     1:53.14 (40.45)     2:30.28 (37.14)
  4 Bastian, Drew E           13 BSC-ZZ               2:35.79    2:33.29  
                  33.30     1:11.97 (38.67)     1:52.86 (40.89)     2:33.29 (40.43)
  5 Lazaroni, Charles W       13 Bad-MR               2:36.01    2:34.61  
                  35.14     1:13.55 (38.41)     1:53.92 (40.37)     2:34.61 (40.69)
  6 Fitzgerald, Jared K       13 SBSC-ZZ              2:47.15    2:37.17  
                  35.84     1:16.98 (41.14)     1:57.07 (40.09)     2:37.17 (40.10)
  7 Llenin, Luis A            13 Miami Dade-FG        2:40.78    2:39.63  
                  35.83     1:16.17 (40.34)     1:57.76 (41.59)     2:39.63 (41.87)
  8 Tolomeo, Tyler S          13 PST-FG               2:46.08    2:44.24  
                  38.00     1:20.51 (42.51)     2:02.48 (41.97)     2:44.24 (41.76)
 -- Suen, Baldwin             13 UN-12-FG             2:40.36         NS  
 
Event 152  Boys 13 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Horrego, Julio A          13 Hialeah Storm-FG                2:25.46  
                  32.93     1:10.83 (37.90)     1:47.74 (36.91)     2:25.46 (37.72)
  2 Sanz, Brian D             13 Hialeah Storm-FG                2:29.90  
                  33.91     1:12.63 (38.72)     1:51.54 (38.91)     2:29.90 (38.36)
  3 Bastian, Drew E           13 BSC-ZZ                          2:35.79  
                  33.94     1:13.07 (39.13)     1:54.55 (41.48)     2:35.79 (41.24)
  4 Lazaroni, Charles W       13 Bad-MR                          2:36.01  
                  35.58     1:14.51 (38.93)     1:56.03 (41.52)     2:36.01 (39.98)
  5 Encinar, Alexander R      13 SWIFT-BA                        2:39.58  
                  36.28     1:17.02 (40.74)     1:59.97 (42.95)     2:39.58 (39.61)
  6 Suen, Baldwin             13 UN-12-FG                        2:40.36  
                  35.88     1:15.95 (40.07)     1:57.64 (41.69)     2:40.36 (42.72)
  7 Llenin, Luis A            13 Miami Dade-FG                   2:40.78  
                  35.45     1:15.49 (40.04)     1:58.17 (42.68)     2:40.78 (42.61)
  8 Tolomeo, Tyler S          13 PST-FG                          2:46.08  
                  38.35     1:20.86 (42.51)     2:03.57 (42.71)     2:46.08 (42.51)
  9 Fitzgerald, Jared K       13 SBSC-ZZ                         2:47.15  
                  37.33     1:20.03 (42.70)     2:03.53 (43.50)     2:47.15 (43.62)
 
Event 153  Girls 14 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG               2:25.62    2:23.49  
                  33.07     1:09.34 (36.27)     1:46.51 (37.17)     2:23.49 (36.98)
  2 Vandersluis, Francesca A  14 North Palm Beach-FG  2:34.23    2:31.83  
                  34.78     1:14.24 (39.46)     1:53.30 (39.06)     2:31.83 (38.53)
  3 Perez Hickman, Andrea I   14 Miami Dade-FG        2:37.50    2:34.05  
                  33.29     1:11.80 (38.51)     1:52.71 (40.91)     2:34.05 (41.34)
  4 Borrelli, Marie           14 DANA-FG              2:33.43    2:35.63  
                  35.21     1:13.93 (38.72)     1:54.03 (40.10)     2:35.63 (41.60)
  5 Alexander, Jillian R      14 Soflo-FG             2:39.16    2:36.79  
                  36.69     1:15.84 (39.15)     1:56.67 (40.83)     2:36.79 (40.12)
  6 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD               2:41.13    2:41.87  
                  36.75     1:17.72 (40.97)     1:59.71 (41.99)     2:41.87 (42.16)
  7 Gerena, Chloe A           14 PST-FG               2:39.44    2:41.97  
                  35.72     1:16.11 (40.39)     1:59.49 (43.38)     2:41.97 (42.48)
  8 Hunnewell, Nicole J       14 DRSC-FG              2:42.13    2:42.09  
                  36.49     1:17.92 (41.43)     2:00.44 (42.52)     2:42.09 (41.65)
  9 Hamlin, Kendall C         14 ASC-MD               2:41.87    2:44.03  
                  36.80     1:17.94 (41.14)     2:00.87 (42.93)     2:44.03 (43.16)
 10 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG               2:41.95    2:44.88  
                  37.69     1:19.77 (42.08)     2:02.74 (42.97)     2:44.88 (42.14)
 
Event 153  Girls 14 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Swartz, Lindsey           14 PCS-FG                          2:25.62  
                  33.56     1:10.81 (37.25)     1:48.31 (37.50)     2:25.62 (37.31)
  2 Borrelli, Marie           14 DANA-FG                         2:33.43  
                  35.50     1:14.43 (38.93)     1:53.80 (39.37)     2:33.43 (39.63)
  3 Vandersluis, Francesca A  14 North Palm Beach-FG             2:34.23  
                  34.70     1:15.25 (40.55)     1:54.56 (39.31)     2:34.23 (39.67)
  4 Perez Hickman, Andrea I   14 Miami Dade-FG                   2:37.50  
                  35.13     1:14.96 (39.83)     1:56.02 (41.06)     2:37.50 (41.48)
  5 Alexander, Jillian R      14 Soflo-FG                        2:39.16  
                  36.62     1:17.43 (40.81)     1:58.83 (41.40)     2:39.16 (40.33)
  6 Gerena, Chloe A           14 PST-FG                          2:39.44  
                  35.13     1:15.18 (40.05)     1:57.01 (41.83)     2:39.44 (42.43)
  7 Perrotta, Emily K         14 ASC-MD                          2:41.13  
                  36.61     1:17.34 (40.73)     1:59.33 (41.99)     2:41.13 (41.80)
  8 Hamlin, Kendall C         14 ASC-MD                          2:41.87  
                  37.69     1:17.55 (39.86)     2:00.23 (42.68)     2:41.87 (41.64)
  9 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG                          2:41.95  
                  37.00     1:18.66 (41.66)     2:00.87 (42.21)     2:41.95 (41.08)
 10 Hunnewell, Nicole J       14 DRSC-FG                         2:42.13  
                  36.16     1:17.08 (40.92)     1:58.85 (41.77)     2:42.13 (43.28)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sauer, Lindsey N          14 Soflo-FG                        2:44.64  
                  37.85     1:19.83 (41.98)     2:02.27 (42.44)     2:44.64 (42.37)
 12 Castano, Ashley           14 MACM-FG                         2:45.65  
                  37.16     1:18.85 (41.69)     2:02.48 (43.63)     2:45.65 (43.17)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Wakeland, Aliyah B        14 DANA-FG                         2:46.75  
                  37.37     1:19.40 (42.03)     2:03.40 (44.00)     2:46.75 (43.35)
 14 Adkison, Serah V          14 PST-FG                          2:47.93  
                  37.57     1:20.28 (42.71)     2:03.97 (43.69)     2:47.93 (43.96)
 15 Keane, Nicole E           14 Bad-MR                          2:52.21  
                  38.36     1:22.26 (43.90)     2:07.21 (44.95)     2:52.21 (45.00)
 16 Jacobsen, Rachel K        14 North Palm Beach-FG             2:53.44  
                  37.33     1:21.24 (43.91)     2:06.80 (45.56)     2:53.44 (46.64)
 17 Coombs, Brinton E         14 Saint Andrew's-FG               2:54.64  
                  39.07     1:22.96 (43.89)     2:08.48 (45.52)     2:54.64 (46.16)
 18 Rubin, Erin M             14 Miami Swimming-FG               3:00.35  
                  39.23     1:24.99 (45.76)     2:12.15 (47.16)     3:00.35 (48.20)
 19 Levy, Rachel V            14 PST-FG                          3:00.79  
                  38.96     1:24.67 (45.71)     2:12.37 (47.70)     3:00.79 (48.42)
 20 Wilson, Jazz A            14 DSC-ZZ                          3:01.89  
                  38.87     1:24.81 (45.94)     2:13.80 (48.99)     3:01.89 (48.09)
 21 Henderson, Emily R        14 PST-FG                          3:17.63  
                  44.21     1:33.77 (49.56)     2:25.45 (51.68)     3:17.63 (52.18)
 -- Lacusky, Sara M           14 Martin County-FG                     NS  
 
Event 154  Boys 14 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marco, Guarente           14 DANA-FG              2:17.49    2:13.18  
                  29.84     1:04.08 (34.24)     1:38.44 (34.36)     2:13.18 (34.74)
  2 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG          2:21.31    2:16.73  
                  30.11     1:03.66 (33.55)     1:39.33 (35.67)     2:16.73 (37.40)
  3 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG               2:24.13    2:21.90  
                  32.03     1:08.00 (35.97)     1:44.74 (36.74)     2:21.90 (37.16)
  4 Contich, Hank M           14 UN-14-FG             2:24.41    2:24.12  
                  32.76     1:09.56 (36.80)     1:47.11 (37.55)     2:24.12 (37.01)
  5 Colon, Jordan D           14 Soflo-FG             2:28.22    2:26.24  
                  32.60     1:09.36 (36.76)     1:47.37 (38.01)     2:26.24 (38.87)
  6 Juarez, Marco A           14 DRSC-FG              2:29.38    2:35.21  
                  33.62     1:12.69 (39.07)     1:53.75 (41.06)     2:35.21 (41.46)
  7 Hediger, Nicholas         14 PCS-FG               2:33.45    2:37.70  
                  34.36     1:13.76 (39.40)     1:54.49 (40.73)     2:37.70 (43.21)
  8 Maria, Alfred R           14 PST-FG               2:40.17    2:40.48  
                  34.76     1:15.18 (40.42)     1:57.48 (42.30)     2:40.48 (43.00)
  9 Bowe, Cedric A            14 SBSC-ZZ              2:40.81    2:42.59  
                  36.62     1:19.82 (43.20)   2:42.54 (1:22.72)      2:42.59 (0.05)
 
Event 154  Boys 14 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marco, Guarente           14 DANA-FG                         2:17.49  
                  30.72     1:05.03 (34.31)     1:41.80 (36.77)     2:17.49 (35.69)
  2 Reid, AJ                  14 Team Fla-FG                     2:21.31  
                  31.18     1:06.41 (35.23)     1:43.67 (37.26)     2:21.31 (37.64)
  3 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG                          2:24.13  
                  33.17     1:09.98 (36.81)     1:47.13 (37.15)     2:24.13 (37.00)
  4 Contich, Hank M           14 UN-14-FG                        2:24.41  
                  31.76     1:08.51 (36.75)     1:47.35 (38.84)     2:24.41 (37.06)
  5 Colon, Jordan D           14 Soflo-FG                        2:28.22  
                  33.45     1:10.83 (37.38)     1:49.58 (38.75)     2:28.22 (38.64)
  6 Juarez, Marco A           14 DRSC-FG                         2:29.38  
                  33.38     1:10.82 (37.44)     1:50.13 (39.31)     2:29.38 (39.25)
  7 Hediger, Nicholas         14 PCS-FG                          2:33.45  
                  33.67     1:11.40 (37.73)     1:51.49 (40.09)     2:33.45 (41.96)
  8 Maria, Alfred R           14 PST-FG                          2:40.17  
                  35.90     1:16.88 (40.98)     1:58.77 (41.89)     2:40.17 (41.40)
  9 Bowe, Cedric A            14 SBSC-ZZ                         2:40.81  
                  35.51     1:15.89 (40.38)     1:58.73 (42.84)     2:40.81 (42.08)
 -- Moses, Zach T             14 SWIFT-BA                             DQ  
                  31.51     1:07.87 (36.36)     1:46.51 (38.64)          DQ (37.93)
 -- Bidwell, Ian W            14 WEST-MR                              NS  
 
Event 155  Girls 15-16 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kopas, Emily M            15 UN-12-FG             2:24.09    2:17.37  
                  31.07     1:07.10 (36.03)     1:42.37 (35.27)     2:17.37 (35.00)
  2 Figueroa, Kristina A      16 DANA-FG              2:22.19    2:23.68  
                  32.92     1:08.35 (35.43)     1:45.36 (37.01)     2:23.68 (38.32)
  3 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG               2:27.10    2:23.87  
                  33.33     1:09.86 (36.53)     1:46.89 (37.03)     2:23.87 (36.98)
  4 Valls, Annie C            15 Miami Swimming-FG    2:27.26    2:26.12  
                  32.75     1:09.12 (36.37)     1:47.41 (38.29)     2:26.12 (38.71)
  5 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG    2:31.93    2:28.14  
                  34.07     1:12.01 (37.94)     1:50.12 (38.11)     2:28.14 (38.02)
  6 Vandersluis, Hannah N     16 North Palm Beach-FG  2:32.48    2:29.46  
                  34.10     1:11.96 (37.86)     1:51.33 (39.37)     2:29.46 (38.13)
  7 Leter, Evita              16 MACM-FG              2:30.41    2:30.15  
                  34.40     1:11.20 (36.80)     1:49.96 (38.76)     2:30.15 (40.19)
  8 Haubold, Michelle         16 Miami Swimming-FG    2:34.11    2:33.29  
                  34.92     1:14.19 (39.27)     1:53.61 (39.42)     2:33.29 (39.68)
  9 Ortiz, Arianna N          15 JDST-FG              2:34.34    2:33.75  
                  34.98     1:13.92 (38.94)     1:53.59 (39.67)     2:33.75 (40.16)
 10 Pierce, Simone            15 Wellington Wahoo-FG  2:34.75    2:36.13  
                  34.54     1:14.27 (39.73)     1:54.86 (40.59)     2:36.13 (41.27)
 
Event 155  Girls 15-16 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Figueroa, Kristina A      16 DANA-FG                         2:22.19  
                  33.56     1:09.11 (35.55)     1:46.00 (36.89)     2:22.19 (36.19)
  2 Kopas, Emily M            15 UN-12-FG                        2:24.09  
                  32.48     1:08.94 (36.46)     1:46.45 (37.51)     2:24.09 (37.64)
  3 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG                          2:27.10  
                  35.34     1:12.83 (37.49)     1:50.53 (37.70)     2:27.10 (36.57)
  4 Valls, Annie C            15 Miami Swimming-FG               2:27.26  
                  32.97     1:09.94 (36.97)     1:48.66 (38.72)     2:27.26 (38.60)
  5 Leter, Evita              16 MACM-FG                         2:30.41  
                  33.18     1:11.35 (38.17)     1:50.59 (39.24)     2:30.41 (39.82)
  6 Kalandiak, Alexa S        15 Miami Swimming-FG               2:31.93  
                  34.49     1:12.97 (38.48)     1:52.28 (39.31)     2:31.93 (39.65)
  7 Vandersluis, Hannah N     16 North Palm Beach-FG             2:32.48  
                  33.42     1:12.25 (38.83)     1:52.18 (39.93)     2:32.48 (40.30)
  8 Haubold, Michelle         16 Miami Swimming-FG               2:34.11  
                  34.56     1:14.00 (39.44)     1:54.36 (40.36)     2:34.11 (39.75)
  9 Ortiz, Arianna N          15 JDST-FG                         2:34.34  
                  35.49     1:14.46 (38.97)     1:54.35 (39.89)     2:34.34 (39.99)
 10 Pierce, Simone            15 Wellington Wahoo-FG             2:34.75  
                  35.84     1:15.24 (39.40)     1:55.10 (39.86)     2:34.75 (39.65)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Costan, Jessi D           16 Wellington Wahoo-FG             2:35.17  
                  34.67     1:13.58 (38.91)     1:54.22 (40.64)     2:35.17 (40.95)
 12 Brown, Peyton M           15 North Palm Beach-FG             2:37.74  
                  35.42     1:15.32 (39.90)     1:56.52 (41.20)     2:37.74 (41.22)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Schmidinger, Taylor R     15 AK Sharks-FG                    2:39.05  
                  35.58     1:15.70 (40.12)     1:57.11 (41.41)     2:39.05 (41.94)
 14 Deem, Emily P             15 Wellington Wahoo-FG             2:40.23  
                  36.91     1:17.51 (40.60)     1:58.83 (41.32)     2:40.23 (41.40)
 15 Shipman, Brenna           15 Saint Andrew's-FG               2:41.11  
                  35.14     1:15.90 (40.76)     1:58.35 (42.45)     2:41.11 (42.76)
 16 Eckhardt, Annie O         15 ASC-MD                          2:41.14  
                  36.25     1:16.55 (40.30)     1:58.28 (41.73)     2:41.14 (42.86)
 17 Rolle, Riquel E           16 DSC-ZZ                          2:42.44  
                  36.52     1:16.71 (40.19)     1:59.58 (42.87)     2:42.44 (42.86)
 18 Byrne, Regan M            15 Team Fla-FG                     2:43.39  
                  36.45     1:17.02 (40.57)     2:00.28 (43.26)     2:43.39 (43.11)
 18 Oliva, Sophia M           15 PST-FG                          2:43.39  
                  36.37     1:18.43 (42.06)     2:01.99 (43.56)     2:43.39 (41.40)
 20 Langsett, Shanese A       16 Team Fla-FG                     2:45.24  
                  36.86     1:18.08 (41.22)     2:00.88 (42.80)     2:45.24 (44.36)
 21 Schulte, Julia L          15 Piranhas-FG                     2:45.93  
                  37.34     1:19.71 (42.37)     2:02.65 (42.94)     2:45.93 (43.28)
 22 Carey, Alaena D           15 SBSC-ZZ                         2:46.25  
                  35.08     1:16.35 (41.27)     2:00.47 (44.12)     2:46.25 (45.78)
 23 Abad, Allison N           16 PST-FG                          2:54.59  
                  38.44     1:21.83 (43.39)     2:08.30 (46.47)     2:54.59 (46.29)
 24 Sanchez, Mashlie          15 Asc-Fg-FG                       2:55.15  
                  38.11     1:21.14 (43.03)     2:08.01 (46.87)     2:55.15 (47.14)
 25 Hernandez, Katherine      15 MACM-FG                         2:57.59  
                  38.55     1:23.39 (44.84)     2:09.97 (46.58)     2:57.59 (47.62)
 -- Gross, Rachel C           16 PST-FG                               NS  
 -- Karosas, Tasija A         16 Saint Andrew's-FG                    NS  
 -- Nakis, Mimi J             15 PST-FG                               NS  
 -- Voelkel, Selina           15 Soflo-FG                             NS  
 
Event 156  Boys 15-16 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Groters, Jordy A          15 DANA-FG              2:07.16    2:05.76  
                  28.71     1:00.93 (32.22)     1:34.02 (33.09)     2:05.76 (31.74)
  2 Olano, Santi S            16 RWY-FG               2:12.09    2:11.37  
                  29.19     1:02.34 (33.15)     1:37.02 (34.68)     2:11.37 (34.35)
  3 Rodriguez, Cheyenne       16 Team Fla-FG          2:15.21    2:12.00  
                  29.37     1:02.98 (33.61)     1:37.56 (34.58)     2:12.00 (34.44)
  4 Vergona, Steven G         16 Team Fla-FG          2:13.99    2:13.19  
                  29.43     1:02.67 (33.24)     1:37.58 (34.91)     2:13.19 (35.61)
  5 Hosfeld, Marco A          15 Soflo-FG             2:16.05    2:15.97  
                  30.28     1:04.78 (34.50)     1:40.06 (35.28)     2:15.97 (35.91)
  6 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG          2:17.30    2:18.78  
                  30.57     1:04.72 (34.15)     1:40.88 (36.16)     2:18.78 (37.90)
  7 Norcini, Marcelo          15 Miami Swimming-FG    2:17.63    2:19.66  
                  31.08     1:06.31 (35.23)     1:43.06 (36.75)     2:19.66 (36.60)
  8 Zylberberg, Shawn         15 Saint Andrew's-FG    2:21.86    2:20.99  
                  31.76     1:08.48 (36.72)     1:44.33 (35.85)     2:20.99 (36.66)
  9 Sarmiento, Esteban A      15 JDST-FG              2:21.53    2:21.97  
                  31.87     1:07.95 (36.08)     1:45.13 (37.18)     2:21.97 (36.84)
 10 Boudani, Danny I          15 AK Sharks-FG         2:22.18    2:24.51  
                  32.43     1:09.02 (36.59)     1:47.01 (37.99)     2:24.51 (37.50)
 
Event 156  Boys 15-16 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Groters, Jordy A          15 DANA-FG                         2:07.16  
                  29.19     1:01.56 (32.37)     1:34.91 (33.35)     2:07.16 (32.25)
  2 Olano, Santi S            16 RWY-FG                          2:12.09  
                  29.73     1:04.49 (34.76)     1:38.44 (33.95)     2:12.09 (33.65)
  3 Vergona, Steven G         16 Team Fla-FG                     2:13.99  
                  30.70     1:04.69 (33.99)     1:39.43 (34.74)     2:13.99 (34.56)
  4 Rodriguez, Cheyenne       16 Team Fla-FG                     2:15.21  
                  30.09     1:04.32 (34.23)     1:39.53 (35.21)     2:15.21 (35.68)
  5 Hosfeld, Marco A          15 Soflo-FG                        2:16.05  
                  30.91     1:05.19 (34.28)     1:40.71 (35.52)     2:16.05 (35.34)
  6 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG                     2:17.30  
                  30.42     1:04.61 (34.19)     1:40.34 (35.73)     2:17.30 (36.96)
  7 Norcini, Marcelo          15 Miami Swimming-FG               2:17.63  
                  31.15     1:06.36 (35.21)     1:42.13 (35.77)     2:17.63 (35.50)
  8 Sarmiento, Esteban A      15 JDST-FG                         2:21.53  
                  31.59     1:07.56 (35.97)     1:44.83 (37.27)     2:21.53 (36.70)
  9 Zylberberg, Shawn         15 Saint Andrew's-FG               2:21.86  
                  31.45     1:06.84 (35.39)     1:43.91 (37.07)     2:21.86 (37.95)
 10 Boudani, Danny I          15 AK Sharks-FG                    2:22.18  
                  32.30     1:08.40 (36.10)     1:46.11 (37.71)     2:22.18 (36.07)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hunt, Liam W              16 AK Sharks-FG                    2:22.59  
                  30.73     1:07.09 (36.36)     1:44.79 (37.70)     2:22.59 (37.80)
 12 Junghahn, Nicolas A       16 Team Fla-FG                     2:23.35  
                  31.06     1:06.89 (35.83)     1:44.95 (38.06)     2:23.35 (38.40)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Evenson, Alex C           16 PCS-FG                          2:23.38  
                  32.69     1:09.60 (36.91)     1:46.27 (36.67)     2:23.38 (37.11)
 14 Capote, Roger A           16 Soflo-FG                        2:24.48  
                  32.20     1:08.34 (36.14)     1:46.22 (37.88)     2:24.48 (38.26)
 15 Sato, Katana              15 DANA-FG                         2:25.13  
                  34.15     1:11.50 (37.35)     1:47.28 (35.78)     2:25.13 (37.85)
 16 Taylor, Tre D             15 SBSC-ZZ                         2:26.24  
                  31.14     1:07.08 (35.94)     1:46.12 (39.04)     2:26.24 (40.12)
 16 Merrill, Richie K         16 Team Fla-FG                     2:26.24  
                  32.35     1:10.00 (37.65)     1:48.40 (38.40)     2:26.24 (37.84)
 18 Kuzjomkin, Anton          16 DANA-FG                         2:27.80  
                  33.14     1:10.80 (37.66)     1:49.72 (38.92)     2:27.80 (38.08)
 19 Lantin, Matt D            15 Bad-MR                          2:27.99  
                  33.43     1:11.02 (37.59)     1:49.30 (38.28)     2:27.99 (38.69)
 20 Bricio, Felipe S          16 Team Fla-FG                     2:28.45  
                  33.70     1:11.28 (37.58)     1:50.04 (38.76)     2:28.45 (38.41)
 21 Cabrera, Lorenzo          16 PST-FG                          2:30.45  
                  32.67     1:10.57 (37.90)     1:50.17 (39.60)     2:30.45 (40.28)
 22 Kereszy, Istvan           16 PCS-FG                          2:31.73  
                  33.81     1:11.78 (37.97)     1:51.46 (39.68)     2:31.73 (40.27)
 23 Deveaux, Brandon L        15 BSC-ZZ                          2:32.61  
                  33.81     1:11.36 (37.55)     1:52.48 (41.12)     2:32.61 (40.13)
 24 Alvarez, David A          15 MACM-FG                         2:33.07  
                  35.01     1:13.49 (38.48)     1:53.06 (39.57)     2:33.07 (40.01)
 25 Franco, Justin H          16 MACM-FG                         2:35.57  
                  35.62     1:14.11 (38.49)     1:54.36 (40.25)     2:35.57 (41.21)
 26 Solace, Mark L            16 ASC-MD                          2:36.52  
                  34.52     1:13.97 (39.45)     1:54.72 (40.75)     2:36.52 (41.80)
 27 Lipman, Jake D            15 PST-FG                          2:51.06  
                  37.43     1:20.53 (43.10)     2:05.77 (45.24)     2:51.06 (45.29)
 -- Yakymiw, Matthew          16 DANA-FG                              DQ  
                  32.77     1:10.62 (37.85)     1:50.15 (39.53)          DQ (40.58)
 
Event 157  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McKnight, Lindsey L       17 UN-11-FG             2:21.44    2:14.97  
                  30.10     1:04.00 (33.90)     1:38.89 (34.89)     2:14.97 (36.08)
  2 Miller, Mhyria S          24 FKSC-FG              2:22.19    2:15.82  
                  30.91     1:05.71 (34.80)     1:40.87 (35.16)     2:15.82 (34.95)
  3 Johnson, Daniela E        17 Miami Swimming-FG    2:22.48    2:23.73  
                  32.98     1:09.65 (36.67)     1:46.80 (37.15)     2:23.73 (36.93)
  4 Couillard, Samantha A     17 CMA-ME               2:30.65    2:27.36  
                  33.11     1:10.64 (37.53)     1:49.28 (38.64)     2:27.36 (38.08)
  5 Liivand, Merle            20 DANA-FG              2:29.17    2:27.77  
                  33.84     1:10.80 (36.96)     1:48.76 (37.96)     2:27.77 (39.01)
  6 Chaney, Kaelah H          17 PCS-FG               2:28.18    2:27.80  
                  33.26     1:10.54 (37.28)     1:48.78 (38.24)     2:27.80 (39.02)
  7 McKeon, Mallory G         17 PCS-FG               2:34.39    2:29.28  
                  33.64     1:11.14 (37.50)     1:49.83 (38.69)     2:29.28 (39.45)
  8 Onstott, Chelsea L        19 UN-07-FG             2:30.11    2:31.28  
                  34.43     1:13.15 (38.72)     1:52.33 (39.18)     2:31.28 (38.95)
  9 Aycart, Vanessa           17 DRSC-FG              2:35.15    2:37.73  
                  34.16     1:14.18 (40.02)     1:55.92 (41.74)     2:37.73 (41.81)
 10 Pineyrua, Agustina        20 RWY-FG               2:36.97    2:38.22  
                  35.45     1:14.94 (39.49)     1:56.13 (41.19)     2:38.22 (42.09)
 
Event 157  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McKnight, Lindsey L       17 UN-11-FG                        2:21.44  
                  31.00     1:06.16 (35.16)     1:43.31 (37.15)     2:21.44 (38.13)
  2 Miller, Mhyria S          24 FKSC-FG                         2:22.19  
                  32.62     1:09.73 (37.11)     1:46.72 (36.99)     2:22.19 (35.47)
  3 Johnson, Daniela E        17 Miami Swimming-FG               2:22.48  
                  33.79     1:09.33 (35.54)     1:46.06 (36.73)     2:22.48 (36.42)
  4 Chaney, Kaelah H          17 PCS-FG                          2:28.18  
                  33.97     1:11.51 (37.54)     1:49.43 (37.92)     2:28.18 (38.75)
  5 Liivand, Merle            20 DANA-FG                         2:29.17  
                  33.89     1:10.54 (36.65)     1:49.79 (39.25)     2:29.17 (39.38)
  6 Onstott, Chelsea L        19 UN-07-FG                        2:30.11  
                  34.21     1:12.34 (38.13)     1:51.47 (39.13)     2:30.11 (38.64)
  7 Couillard, Samantha A     17 CMA-ME                          2:30.65  
                  34.06     1:12.82 (38.76)     1:51.90 (39.08)     2:30.65 (38.75)
  8 McKeon, Mallory G         17 PCS-FG                          2:34.39  
                  33.93     1:12.52 (38.59)     1:52.87 (40.35)     2:34.39 (41.52)
  9 Aycart, Vanessa           17 DRSC-FG                         2:35.15  
                  34.98     1:14.22 (39.24)     1:55.14 (40.92)     2:35.15 (40.01)
 10 Pineyrua, Agustina        20 RWY-FG                          2:36.97  
                  36.29     1:15.37 (39.08)     1:56.23 (40.86)     2:36.97 (40.74)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Smith, Kellye A           19 UN-07-FG                        2:37.39  
                  35.49     1:14.99 (39.50)     1:56.09 (41.10)     2:37.39 (41.30)
 12 Ricote, Gala              17 Miami Swimming-FG               2:38.82  
                  36.14     1:16.92 (40.78)     1:57.69 (40.77)     2:38.82 (41.13)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Fassler, Erika L          18 Team Fla-FG                     2:39.85  
                  36.36     1:16.64 (40.28)     1:58.17 (41.53)     2:39.85 (41.68)
 14 Groth, Sierra E           17 JDST-FG                         2:39.90  
                  36.33     1:16.65 (40.32)     1:57.92 (41.27)     2:39.90 (41.98)
 15 Fernandez, Kristina M     17 RWY-FG                          2:45.66  
                  36.48     1:18.14 (41.66)     2:01.73 (43.59)     2:45.66 (43.93)
 16 Kealty, Kelly B           14 Soflo-FG                        2:46.62  
                  37.41     1:18.64 (41.23)     2:02.37 (43.73)     2:46.62 (44.25)
 17 Nieto, Nicole             13 MACM-FG                         2:52.91  
                  40.12     1:25.76 (45.64)     2:09.77 (44.01)     2:52.91 (43.14)
 18 Johnson, Morgan E         17 AK Sharks-FG                    2:55.11  
                  38.23     1:21.58 (43.35)     2:07.82 (46.24)     2:55.11 (47.29)
 -- Garcia, Gaby              17 Miami Swimming-FG                    NS  
 
Event 158  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Polyakov, Vlad V          27 Soflo-FG             2:06.16    1:56.11  
                  26.52       56.17 (29.65)     1:26.22 (30.05)     1:56.11 (29.89)
  2 Lima, Felipe              26 UN-12-FG             2:07.09    1:58.97  
                  27.13       57.34 (30.21)     1:27.42 (30.08)     1:58.97 (31.55)
  3 Rokita, Michal            18 PCS-FG               2:05.77    2:04.13  
                  27.55       58.55 (31.00)     1:31.32 (32.77)     2:04.13 (32.81)
  4 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG          2:06.65    2:05.92  
                  28.31     1:01.41 (33.10)     1:33.94 (32.53)     2:05.92 (31.98)
  5 Welch, Corey l            27 HAFL-FG              2:06.23    2:06.65  
                  27.75       59.42 (31.67)     1:32.15 (32.73)     2:06.65 (34.50)
  6 Sipowski, Kameron M       18 JDST-FG              2:09.23    2:07.38  
                  29.11     1:01.51 (32.40)     1:34.71 (33.20)     2:07.38 (32.67)
  7 Torres, Luke C            17 Soflo-FG             2:08.98    2:07.47  
                  29.53     1:01.70 (32.17)     1:34.47 (32.77)     2:07.47 (33.00)
  8 Rojas, Marc A             17 Soflo-FG             2:08.05    2:07.92  
                  28.65     1:00.97 (32.32)     1:34.63 (33.66)     2:07.92 (33.29)
  8 Martinock, Mack W         17 Martin County-FG     2:08.11    2:07.92  
                  28.54     1:01.41 (32.87)     1:34.12 (32.71)     2:07.92 (33.80)
 10 Kertesz, Kristof          17 Team Fla-FG          2:08.07    2:09.40  
                  29.73     1:02.28 (32.55)     1:35.81 (33.53)     2:09.40 (33.59)
 
Event 158  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rokita, Michal            18 PCS-FG                          2:05.77  
                  27.77       59.54 (31.77)     1:33.46 (33.92)     2:05.77 (32.31)
  2 Polyakov, Vlad V          27 Soflo-FG                        2:06.16  
                  28.86     1:01.39 (32.53)     1:34.32 (32.93)     2:06.16 (31.84)
  3 Welch, Corey l            27 HAFL-FG                         2:06.23  
                  27.80       59.40 (31.60)     1:32.47 (33.07)     2:06.23 (33.76)
  4 Rosenbaum, Ryan B         17 Team Fla-FG                     2:06.65  
                  29.75     1:02.62 (32.87)     1:34.74 (32.12)     2:06.65 (31.91)
  5 Lima, Felipe              26 UN-12-FG                        2:07.09  
                  29.13     1:02.55 (33.42)     1:34.51 (31.96)     2:07.09 (32.58)
  6 Rojas, Marc A             17 Soflo-FG                        2:08.05  
                  29.17     1:01.66 (32.49)     1:34.97 (33.31)     2:08.05 (33.08)
  7 Kertesz, Kristof          17 Team Fla-FG                     2:08.07  
                  29.59     1:02.18 (32.59)     1:35.12 (32.94)     2:08.07 (32.95)
  8 Martinock, Mack W         17 Martin County-FG                2:08.11  
                  29.07     1:01.68 (32.61)     1:34.28 (32.60)     2:08.11 (33.83)
  9 Torres, Luke C            17 Soflo-FG                        2:08.98  
                  29.11     1:01.58 (32.47)     1:35.00 (33.42)     2:08.98 (33.98)
 10 Sipowski, Kameron M       18 JDST-FG                         2:09.23  
                  29.25     1:02.04 (32.79)     1:35.68 (33.64)     2:09.23 (33.55)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Edwards, Raymond          20 DANA-FG                         2:10.82  
                  30.05     1:03.42 (33.37)     1:37.00 (33.58)     2:10.82 (33.82)
 12 Prono, Genaro M           22 DANA-FG                         2:11.30  
                  29.00     1:01.90 (32.90)     1:36.17 (34.27)     2:11.30 (35.13)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Smiddy, Sam E             17 AK Sharks-FG                    2:11.54  
                  30.00     1:03.82 (33.82)     1:38.17 (34.35)     2:11.54 (33.37)
 14 Badnoczki, Csongor        19 DANA-FG                         2:11.60  
                  29.27     1:02.56 (33.29)     1:36.92 (34.36)     2:11.60 (34.68)
 15 Diaz, Javier C            17 MACM-FG                         2:14.46  
                  28.55     1:01.82 (33.27)     1:37.49 (35.67)     2:14.46 (36.97)
 16 Kendall, Brice V          17 UN-16-FG                        2:16.79  
                  31.80     1:06.45 (34.65)     1:41.60 (35.15)     2:16.79 (35.19)
 17 Barbera, Anthony          17 Miami Swimming-FG               2:17.37  
                  30.30     1:04.75 (34.45)     1:40.55 (35.80)     2:17.37 (36.82)
 18 Coleman, Austin R         18 UN-07-FG                        2:17.76  
                  30.39     1:05.33 (34.94)     1:41.45 (36.12)     2:17.76 (36.31)
 19 Arnaud, Brian S           18 Soflo-FG                        2:17.93  
                  30.81     1:05.74 (34.93)     1:41.69 (35.95)     2:17.93 (36.24)
 20 Zebib, Kamal V            17 DANA-FG                         2:18.75  
                  30.56     1:05.31 (34.75)     1:41.81 (36.50)     2:18.75 (36.94)
 21 Fierro Joyce, Billy       17 WEST-MR                         2:19.32  
                  31.15     1:05.80 (34.65)     1:41.75 (35.95)     2:19.32 (37.57)
 22 Funderburk, Randall E     18 PST-FG                          2:21.32  
                  30.63     1:06.62 (35.99)     1:42.80 (36.18)     2:21.32 (38.52)
 23 Danon, Jack H             17 Miami Swimming-FG               2:22.12  
                  31.24     1:06.94 (35.70)     1:44.29 (37.35)     2:22.12 (37.83)
 24 Asseraf, Joshua           17 Team Fla-FG                     2:22.87  
                  32.58     1:08.87 (36.29)     1:45.67 (36.80)     2:22.87 (37.20)
 25 Warner, Shawn M           17 Saint Andrew's-FG               2:25.07  
                  31.95     1:08.55 (36.60)     1:46.67 (38.12)     2:25.07 (38.40)
 26 Doolittle, Thomas T       17 PCS-FG                          2:26.37  
                  32.43     1:08.26 (35.83)     1:46.70 (38.44)     2:26.37 (39.67)
 27 Timana, River Z           17 Hialeah Storm-FG                2:30.01  
                  33.26     1:10.79 (37.53)     1:49.83 (39.04)     2:30.01 (40.18)
 28 Martinez, Armando         17 BMHG-FG                         2:31.13  
                  33.56     1:11.76 (38.20)     1:51.31 (39.55)     2:31.13 (39.82)
 29 Henderson, Ryan Z         17 PST-FG                          2:31.49  
                  33.46     1:11.58 (38.12)     1:51.18 (39.60)     2:31.49 (40.31)
 30 McCarroll, Toby N         17 DSC-ZZ                          2:39.62  
                  36.67     1:16.48 (39.81)     1:58.88 (42.40)     2:39.62 (40.74)
 -- Andara, Leopoldo J        25 DANA-FG                              NS  
 -- Lopez-Fernandez, Landy    17 Saint Andrew's-FG                    NS  
 -- Cawley, Jack R            17 PCS-FG                               NS  
 
Event 159  Girls 9 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG               1:13.29    1:12.56  
                  34.60     1:12.56 (37.96)                                        
  2 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG             1:20.98    1:17.63  
                  37.54     1:17.63 (40.09)                                        
  3 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG  1:18.62    1:18.10  
                  37.87     1:18.10 (40.23)                                        
  4 Ruiz, Jocelyn              9 BMHG-FG              1:21.79    1:20.18  
                  38.88     1:20.18 (41.30)                                        
  5 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG     1:23.92    1:23.56  
                  39.93     1:23.56 (43.63)                                        
  6 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR               1:31.80    1:32.54  
                  44.28     1:32.54 (48.26)                                        
 -- Schere, Fiona D            7 ASC-MD               1:49.49         DQ  
                1:51.08              DQ ( )                                        
 
Event 159  Girls 9 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG                          1:13.29  
                  34.99     1:13.29 (38.30)                                        
  2 Gomez, Nicole M            9 North Palm Beach-FG             1:18.62  
                  38.95     1:18.62 (39.67)                                        
  3 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG                        1:20.98  
                  37.92     1:20.98 (43.06)                                        
  4 Ruiz, Jocelyn              9 BMHG-FG                         1:21.79  
                  39.29     1:21.79 (42.50)                                        
  5 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG                1:23.92  
                  40.72     1:23.92 (43.20)                                        
  6 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR                          1:31.80  
                  45.00     1:31.80 (46.80)                                        
  7 Schere, Fiona D            7 ASC-MD                          1:49.49  
                  51.65     1:49.49 (57.84)                                        
 -- Showers, Sophie            9 Bad-MR                               DQ  
                  46.41          DQ (48.85)                                        
 
Event 160  Boys 9 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG             1:14.42    1:13.33  
                  35.87     1:13.33 (37.46)                                        
  2 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR              1:14.91    1:13.76  
                  35.88     1:13.76 (37.88)                                        
  3 Wong, Andres               9 MACM-FG              1:16.00    1:15.49  
                  35.93     1:15.49 (39.56)                                        
  4 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG             1:17.46    1:18.73  
                  38.50     1:18.73 (40.23)                                        
  5 Lee, Brendan T             9 WEST-MR              1:20.32    1:19.32  
                  38.43     1:19.32 (40.89)                                        
  6 Torres, Chris J            9 WEST-MR              1:23.18    1:21.93  
                  40.30     1:21.93 (41.63)                                        
  7 Escobar, Daniel A          9 PST-FG               1:19.86    1:22.18  
                  38.52     1:22.18 (43.66)                                        
  8 Marks, Connor M            9 Soflo-FG             1:22.86    1:23.16  
                  39.08     1:23.16 (44.08)                                        
  9 Betancur, Gianni           9 BMHG-FG              1:21.76    1:24.12  
                  40.68     1:24.12 (43.44)                                        
 10 Fanjul, Kevin              8 BMHG-FG              1:23.45    1:24.46  
                  41.66     1:24.46 (42.80)                                        
 
Event 160  Boys 9 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG                        1:14.42  
                  36.23     1:14.42 (38.19)                                        
  2 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR                         1:14.91  
  3 Wong, Andres               9 MACM-FG                         1:16.00  
                  36.94     1:16.00 (39.06)                                        
  4 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG                        1:17.46  
  5 Escobar, Daniel A          9 PST-FG                          1:19.86  
                  37.18     1:19.86 (42.68)                                        
  6 Lee, Brendan T             9 WEST-MR                         1:20.32  
                1:20.42         1:20.32 ( )                                        
  7 Betancur, Gianni           9 BMHG-FG                         1:21.76  
                  38.85     1:21.76 (42.91)                                        
  8 Marks, Connor M            9 Soflo-FG                        1:22.86  
                1:31.96         1:22.86 ( )                                        
  9 Torres, Chris J            9 WEST-MR                         1:23.18  
                  41.54     1:23.18 (41.64)                                        
 10 Fanjul, Kevin              8 BMHG-FG                         1:23.45  
                  41.25     1:23.45 (42.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Montero, Nestor E          9 UN-13-FG                        1:24.39  
                  40.80     1:24.39 (43.59)                                        
 12 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR                         1:26.89  
                  42.57     1:26.89 (44.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Tom, Derek                 9 Soflo-FG                             DQ  
 -- Ziehm, Pablo D             9 Soflo-FG                             NS  
 
Event 161  Girls 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG               1:11.23    1:10.58  
                  34.57     1:10.58 (36.01)                                        
  2 Panitz, Josephine         10 Bad-MR               1:15.18    1:14.77  
                  36.57     1:14.77 (38.20)                                        
  3 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG       1:17.19    1:16.15  
                  36.39     1:16.15 (39.76)                                        
  4 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR              1:14.91    1:16.41  
                  37.27     1:16.41 (39.14)                                        
  5 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR              1:17.48    1:16.74  
                  37.31     1:16.74 (39.43)                                        
  6 Garces, Frankie           10 WEST-MR              1:18.81    1:18.42  
                  37.43     1:18.42 (40.99)                                        
  7 Villarta, Julinna A       10 SF-FG                1:19.44    1:18.66  
                  38.24     1:18.66 (40.42)                                        
  8 Douglass, Kate C          10 WEST-MR              1:20.12    1:19.09  
                  38.06     1:19.09 (41.03)                                        
  9 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG  1:18.55    1:19.26  
                  37.33     1:19.26 (41.93)                                        
 10 Huang, Annita             10 Soflo-FG             1:18.70    1:20.04  
                  39.63     1:20.04 (40.41)                                        
 
Event 161  Girls 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG                          1:11.23  
                  34.85     1:11.23 (36.38)                                        
  2 Klein, MiKayla S          10 WEST-MR                         1:14.91  
                  36.90     1:14.91 (38.01)                                        
  3 Panitz, Josephine         10 Bad-MR                          1:15.18  
                  36.33     1:15.18 (38.85)                                        
  4 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG                  1:17.19  
                  36.77     1:17.19 (40.42)                                        
  5 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR                         1:17.48  
                  36.64     1:17.48 (40.84)                                        
  6 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG             1:18.55  
                  38.08     1:18.55 (40.47)                                        
  7 Huang, Annita             10 Soflo-FG                        1:18.70  
                  39.10     1:18.70 (39.60)                                        
  8 Garces, Frankie           10 WEST-MR                         1:18.81  
                  37.82     1:18.81 (40.99)                                        
  9 Villarta, Julinna A       10 SF-FG                           1:19.44  
                  38.96     1:19.44 (40.48)                                        
 10 Douglass, Kate C          10 WEST-MR                         1:20.12  
                  38.35     1:20.12 (41.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Biro, Delaney P           10 Soflo-FG                        1:20.19  
                  39.07     1:20.19 (41.12)                                        
 12 Vazquez, Anabel           10 Soflo-FG                        1:20.49  
                  39.45     1:20.49 (41.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pinder, Amber M           10 BSC-ZZ                          1:20.82  
 14 Fernandez, Gabriela I     10 Hialeah Storm-FG                1:21.31  
                  39.19     1:21.31 (42.12)                                        
 15 Tumolo, Violeta A         10 Team Fla-FG                     1:21.53  
                  39.36     1:21.53 (42.17)                                        
 16 Fullerton, Amy V          10 Sea Dragons-FG                  1:22.05  
                  39.69     1:22.05 (42.36)                                        
 17 Lichtig, Madison J        10 North Palm Beach-FG             1:22.18  
                  39.98     1:22.18 (42.20)                                        
 17 Cummings, Madison M       10 Sea Dragons-FG                  1:22.18  
                  38.73     1:22.18 (43.45)                                        
 19 Nardoni, Agustina G       10 Hialeah Storm-FG                1:22.42  
 20 Rios, Valentina           10 Miami Dade-FG                   1:22.67  
                  39.77     1:22.67 (42.90)                                        
 21 Bruk, Johanna E           10 JDST-FG                         1:23.45  
 22 Miklos, Eva M             10 JDST-FG                         1:23.46  
                  39.83     1:23.46 (43.63)                                        
 23 Phillips, Mary Reagan R   10 Wellington Wahoo-FG             1:23.59  
                  40.40     1:23.59 (43.19)                                        
 24 Villa, Valeria            10 DANA-FG                         1:23.89  
 25 Parry, Alexa R            10 WEST-MR                         1:23.93  
                  42.15     1:23.93 (41.78)                                        
 26 Mesa, Jessica             10 BMHG-FG                         1:24.79  
                  41.42     1:24.79 (43.37)                                        
 27 Cozad, Ashley L           10 Wellington Wahoo-FG             1:24.80  
                  41.06     1:24.80 (43.74)                                        
 28 Fejzuli, Dorian M         10 Martin County-FG                1:25.36  
                  41.37     1:25.36 (43.99)                                        
 29 Bedard, Jacqueline L      10 JDST-FG                         1:26.21  
 30 Zaidenberg, Daniela A     10 Team Fla-FG                     1:26.96  
                  42.56     1:26.96 (44.40)                                        
 31 Stamp, Virginia A         10 BSC-ZZ                          1:28.24  
 32 Telleria, Nayeli          10 BMHG-FG                         1:28.41  
                  42.69     1:28.41 (45.72)                                        
 33 Rossi, Natalia V          10 Soflo-FG                        1:28.43  
                  42.53     1:28.43 (45.90)                                        
 34 Johanson, Sophie L        10 Bad-MR                          1:29.33  
 35 Matossian, Caroline K     10 UN-03-MR                        1:30.25  
                  41.90     1:30.25 (48.35)                                        
 36 Abril, Sarah              10 MACM-FG                         1:40.65  
 
Event 162  Boys 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG          1:11.75    1:09.11  
                  33.71     1:09.11 (35.40)                                        
  2 Torres, Nick              10 WEST-MR              1:11.10    1:09.73  
                  33.85     1:09.73 (35.88)                                        
  3 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR             1:13.31    1:10.55  
                  34.45     1:10.55 (36.10)                                        
  4 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA             1:14.22    1:14.75  
                  36.49     1:14.75 (38.26)                                        
  5 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG          1:16.15    1:16.14  
                  37.16     1:16.14 (38.98)                                        
  6 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR              1:15.65    1:16.31  
                  37.05     1:16.31 (39.26)                                        
  7 Torres, John              10 MACM-FG              1:14.44    1:16.46  
                  35.93     1:16.46 (40.53)                                        
  8 Rodriguez, Aaron J        10 Hialeah Storm-FG     1:20.07    1:17.52  
  9 Peralta, Rene A           10 RWY-FG               1:19.49    1:18.44  
                  38.68     1:18.44 (39.76)                                        
 10 Amor, Matthew             10 Miami Dade-FG        1:18.50    1:19.37  
                  38.02     1:19.37 (41.35)                                        
 
Event 162  Boys 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Torres, Nick              10 WEST-MR                         1:11.10  
                  34.29     1:11.10 (36.81)                                        
  2 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG                     1:11.75  
                  34.44     1:11.75 (37.31)                                        
  3 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR                        1:13.31  
                  36.12     1:13.31 (37.19)                                        
  4 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA                        1:14.22  
                  36.30     1:14.22 (37.92)                                        
  5 Torres, John              10 MACM-FG                         1:14.44  
                  35.44     1:14.44 (39.00)                                        
  6 Matossian, Cameron T      10 WEST-MR                         1:15.65  
                  37.21     1:15.65 (38.44)                                        
  7 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG                     1:16.15  
                  36.98     1:16.15 (39.17)                                        
  8 Amor, Matthew             10 Miami Dade-FG                   1:18.50  
                  37.12     1:18.50 (41.38)                                        
  9 Peralta, Rene A           10 RWY-FG                          1:19.49  
                  39.56     1:19.49 (39.93)                                        
 10 Rodriguez, Aaron J        10 Hialeah Storm-FG                1:20.07  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gibson, Samuel A          10 BSC-ZZ                          1:21.29  
                  39.45     1:21.29 (41.84)                                        
 12 Seton, James              10 North Palm Beach-FG             1:21.83  
                  38.86     1:21.83 (42.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bastian, Izaak Z          10 BSC-ZZ                          1:22.51  
                  40.74     1:22.51 (41.77)                                        
 14 Banciella, Reid A         10 Miami Swimming-FG               1:23.14  
                  39.32     1:23.14 (43.82)                                        
 15 Walters, Sam J            10 Soflo-FG                        1:24.37  
                  41.40     1:24.37 (42.97)                                        
 16 Petreski, Matthew A       10 PCS-FG                          1:24.43  
                  40.78     1:24.43 (43.65)                                        
 17 Carlson, Carter N         10 Soflo-FG                        1:25.11  
                  42.71     1:25.11 (42.40)                                        
 18 Neil, Christopher S       10 BSC-ZZ                          1:25.50  
                  41.91     1:25.50 (43.59)                                        
 19 Portnova, Mark            10 NMST-FG                         1:25.78  
                  40.61     1:25.78 (45.17)                                        
 20 Berke, Seth R             10 PCS-FG                          1:27.01  
                  42.66     1:27.01 (44.35)                                        
 -- Vives, Eric A             10 MACM-FG                              DQ  
                  41.38          DQ (45.91)                                        
 -- Machado, Lester           10 Hialeah Storm-FG                     DQ  
                  40.64          DQ (41.56)                                        
 -- Rotenstein, Zeev          10 Team Fla-FG                          NS  
 -- Roa, Sebastian            10 MACM-FG                              NS  
 
Event 163  Girls 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nava, Jessica L           11 PCS-FG               1:05.09    1:03.63  
                  30.64     1:03.63 (32.99)                                        
  2 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG          1:07.85    1:06.08  
                  32.07     1:06.08 (34.01)                                        
  3 Lyn, Annabella T          11 DANA-FG              1:10.75    1:08.35  
                  33.14     1:08.35 (35.21)                                        
  4 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG          1:10.99    1:08.39  
                  32.85     1:08.39 (35.54)                                        
  5 Showers, Amelia R         11 Bad-MR               1:10.43    1:08.82  
                  33.38     1:08.82 (35.44)                                        
  6 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG          1:11.39    1:09.81  
                  33.65     1:09.81 (36.16)                                        
  7 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG             1:11.70    1:13.13  
                  35.48     1:13.13 (37.65)                                        
  8 Ross, Racine E            11 MBS-FG               1:13.38    1:13.60  
                  36.03     1:13.60 (37.57)                                        
  9 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR               1:13.21    1:13.85  
                  35.54     1:13.85 (38.31)                                        
 10 Russell, Julianna N       11 PCS-FG               1:13.74    1:14.43  
                  35.84     1:14.43 (38.59)                                        
 
Event 163  Girls 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nava, Jessica L           11 PCS-FG                          1:05.09  
  2 Fella, Gaia               11 Team Fla-FG                     1:07.85  
                  33.30     1:07.85 (34.55)                                        
  3 Showers, Amelia R         11 Bad-MR                          1:10.43  
                  34.62     1:10.43 (35.81)                                        
  4 Lyn, Annabella T          11 DANA-FG                         1:10.75  
                  34.32     1:10.75 (36.43)                                        
  5 Brannan, Marissa N        11 Team Fla-FG                     1:10.99  
                  33.89     1:10.99 (37.10)                                        
  6 Antonini, Gaby A          11 Team Fla-FG                     1:11.39  
                  34.24     1:11.39 (37.15)                                        
  7 Monti, Bianca A           11 Soflo-FG                        1:11.70  
                  34.93     1:11.70 (36.77)                                        
  8 Panitz, Georgia A         11 Bad-MR                          1:13.21  
                  35.63     1:13.21 (37.58)                                        
  9 Ross, Racine E            11 MBS-FG                          1:13.38  
                  35.51     1:13.38 (37.87)                                        
 10 Russell, Julianna N       11 PCS-FG                          1:13.74  
                  35.33     1:13.74 (38.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cordovi, Emily            11 BMHG-FG                         1:13.76  
                  36.56     1:13.76 (37.20)                                        
 12 Baldari, Alessandra T     11 North Palm Beach-FG             1:14.88  
                  36.06     1:14.88 (38.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pereyra, Ana P            11 BMHG-FG                         1:15.30  
                  36.78     1:15.30 (38.52)                                        
 14 Regueira, Nicole          11 MACM-FG                         1:16.31  
                  37.28     1:16.31 (39.03)                                        
 15 Campbell, Celia M         11 SBSC-ZZ                         1:16.54  
                  37.90     1:16.54 (38.64)                                        
 16 Crouse, Ashley E          11 PCS-FG                          1:17.53  
                  36.61     1:17.53 (40.92)                                        
 17 Bucaro, Sarah M           11 Soflo-FG                        1:17.58  
                  37.67     1:17.58 (39.91)                                        
 18 Hassler, Sophie M         11 JDST-FG                         1:19.71  
                  39.31     1:19.71 (40.40)                                        
 19 Lantin, Alexa T           11 Bad-MR                          1:20.19  
                  39.15     1:20.19 (41.04)                                        
 20 Mullen, Corrina K         11 PCS-FG                          1:20.89  
                  39.16     1:20.89 (41.73)                                        
 21 McCarroll, Zoe N          11 DSC-ZZ                          1:21.77  
                  39.68     1:21.77 (42.09)                                        
 
Event 164  Boys 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Towne, Garrett B          11 Bad-MR               1:05.95    1:04.84  
                  31.39     1:04.84 (33.45)                                        
  2 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG          1:07.92    1:05.26  
                  32.07     1:05.26 (33.19)                                        
  3 Porto, Kevin              11 Soflo-FG             1:07.50    1:07.90  
                  33.11     1:07.90 (34.79)                                        
  4 Carlson, Christian P      11 Soflo-FG             1:08.89    1:09.03  
                  33.78     1:09.03 (35.25)                                        
  5 Lares, Andres A           11 Soflo-FG             1:11.62    1:09.74  
                  33.25     1:09.74 (36.49)                                        
  6 Gray, Stephen F           11 WEST-MR              1:10.29    1:10.16  
  7 Cordovez, Kenny A         11 BMHG-FG              1:11.67    1:10.73  
                  34.37     1:10.73 (36.36)                                        
  8 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG             1:11.19    1:10.78  
                  34.53     1:10.78 (36.25)                                        
  9 Dominguez, Guido          11 Team Fla-FG          1:10.81    1:10.89  
                  33.87     1:10.89 (37.02)                                        
 10 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG              1:12.06    1:14.54  
                  35.43     1:14.54 (39.11)                                        
 
Event 164  Boys 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Towne, Garrett B          11 Bad-MR                          1:05.95  
                  32.88     1:05.95 (33.07)                                        
  2 Porto, Kevin              11 Soflo-FG                        1:07.50  
                  33.13     1:07.50 (34.37)                                        
  3 Urrutia, Felipe           11 Team Fla-FG                     1:07.92  
                  33.14     1:07.92 (34.78)                                        
  4 Carlson, Christian P      11 Soflo-FG                        1:08.89  
                  33.51     1:08.89 (35.38)                                        
  5 Gray, Stephen F           11 WEST-MR                         1:10.29  
                  34.18     1:10.29 (36.11)                                        
  6 Dominguez, Guido          11 Team Fla-FG                     1:10.81  
                  33.82     1:10.81 (36.99)                                        
  7 Quintero, Samuel          11 Soflo-FG                        1:11.19  
                  34.31     1:11.19 (36.88)                                        
  8 Lares, Andres A           11 Soflo-FG                        1:11.62  
                  34.78     1:11.62 (36.84)                                        
  9 Cordovez, Kenny A         11 BMHG-FG                         1:11.67  
                  35.30     1:11.67 (36.37)                                        
 10 Munoz, Gabriel            11 DANA-FG                         1:12.06  
                  34.59     1:12.06 (37.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vasquez, Carlos           11 DANA-FG                         1:13.29  
                  35.02     1:13.29 (38.27)                                        
 12 Alf, Christer J           11 HAT-FG                          1:13.31  
                  35.78     1:13.31 (37.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Perez, Jason              11 MACM-FG                         1:14.12  
                  36.25     1:14.12 (37.87)                                        
 
Event 165  Girls 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL             1:02.39    1:00.24  
                  29.50     1:00.24 (30.74)                                        
  2 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG               1:04.05    1:03.05  
                  30.89     1:03.05 (32.16)                                        
  3 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR               1:03.57    1:03.63  
                  31.12     1:03.63 (32.51)                                        
  4 Flores, Jamie A           12 PCS-FG               1:03.80    1:04.35  
                  31.52     1:04.35 (32.83)                                        
  5 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG             1:05.27    1:05.73  
                  32.09     1:05.73 (33.64)                                        
  6 Choy, Francesca C         12 JDST-FG              1:04.87    1:05.97  
                  32.25     1:05.97 (33.72)                                        
  7 Volland, Tori C           12 FKSC-FG              1:07.04    1:06.62  
                  31.96     1:06.62 (34.66)                                        
  8 Pittinger, Isabella G     12 Soflo-FG             1:06.94    1:06.75  
                  32.88     1:06.75 (33.87)                                        
  9 Dunbar, Sarah H           12 Bad-MR               1:06.94    1:07.44  
                  32.62     1:07.44 (34.82)                                        
 10 Lyons, Courtney M         12 Bad-MR               1:07.61    1:08.67  
                  33.36     1:08.67 (35.31)                                        
 
Event 165  Girls 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duncan, Abbey R           12 UN-05-FL                        1:02.39  
                  29.85     1:02.39 (32.54)                                        
  2 Eid, Nathalie A           12 Bad-MR                          1:03.57  
                  31.30     1:03.57 (32.27)                                        
  3 Flores, Jamie A           12 PCS-FG                          1:03.80  
                  31.18     1:03.80 (32.62)                                        
  4 Lopez, Andrea S           12 MBS-FG                          1:04.05  
                  31.96     1:04.05 (32.09)                                        
  5 Choy, Francesca C         12 JDST-FG                         1:04.87  
                  31.48     1:04.87 (33.39)                                        
  6 Rodriguez, Jessica        12 Soflo-FG                        1:05.27  
                  31.91     1:05.27 (33.36)                                        
  7 Pittinger, Isabella G     12 Soflo-FG                        1:06.94  
                  33.79     1:06.94 (33.15)                                        
  7 Dunbar, Sarah H           12 Bad-MR                          1:06.94  
                  31.98     1:06.94 (34.96)                                        
  9 Volland, Tori C           12 FKSC-FG                         1:07.04  
                  32.36     1:07.04 (34.68)                                        
 10 Lyons, Courtney M         12 Bad-MR                          1:07.61  
                  32.52     1:07.61 (35.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sanchez, Paloma           12 Team Fla-FG                     1:07.74  
                  32.97     1:07.74 (34.77)                                        
 12 Hu, Christine             12 Bad-MR                          1:08.51  
                  32.62     1:08.51 (35.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Heron, Kelley E           12 Soflo-FG                        1:08.76  
                  33.64     1:08.76 (35.12)                                        
 14 Bucaro, Sophia A          12 Soflo-FG                        1:09.42  
                  33.69     1:09.42 (35.73)                                        
 15 Vargas, Melannie A        12 Miami Dade-FG                   1:10.26  
                  33.76     1:10.26 (36.50)                                        
 16 Lazaroni, Georgia M       12 Bad-MR                          1:10.50  
                  34.58     1:10.50 (35.92)                                        
 17 Schimansky, Megan A       12 Soflo-FG                        1:10.77  
                  34.17     1:10.77 (36.60)                                        
 18 Schere, Yvonne A          12 ASC-MD                          1:10.96  
                  35.19     1:10.96 (35.77)                                        
 19 Travieso, Liz A           12 BMHG-FG                         1:10.98  
                  34.54     1:10.98 (36.44)                                        
 20 Fossas, Abigail R         12 PST-FG                          1:11.19  
                  34.59     1:11.19 (36.60)                                        
 21 Cumm, Sarah E             12 ASC-MD                          1:11.81  
                  34.85     1:11.81 (36.96)                                        
 22 Peralta, Renata           12 RWY-FG                          1:11.98  
                  35.25     1:11.98 (36.73)                                        
 23 Grabow, Jade L            12 HAT-FG                          1:12.57  
                  35.32     1:12.57 (37.25)                                        
 24 Duritsa, Ashley H         12 Sea Dragons-FG                  1:12.58  
                  34.62     1:12.58 (37.96)                                        
 25 Mlujeak, Stephanie N      12 Soflo-FG                        1:12.66  
                  35.55     1:12.66 (37.11)                                        
 26 Vargas, Claudia           12 MACM-FG                         1:12.69  
                  34.98     1:12.69 (37.71)                                        
 27 Korb, Tiffany L           12 Saint Andrew's-FG               1:13.26  
                  35.89     1:13.26 (37.37)                                        
 28 Vumbacco, Sarah           12 WEST-MR                         1:13.94  
                  36.54     1:13.94 (37.40)                                        
 29 Morales, Frances R        12 Team Fla-FG                     1:14.40  
                  35.50     1:14.40 (38.90)                                        
 30 Forti, Charlene B         12 Soflo-FG                        1:16.48  
                  37.37     1:16.48 (39.11)                                        
 31 Corcoran, Claire F        12 Bad-MR                          1:16.70  
                  37.90     1:16.70 (38.80)                                        
 32 Cook, Jordan A            12 PST-FG                          1:17.76  
                  37.78     1:17.76 (39.98)                                        
 -- Cikovic, Sydney           12 North Palm Beach-FG                  NS  
 
Event 166  Boys 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG             1:00.91    1:00.85  
                  29.78     1:00.85 (31.07)                                        
  2 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ               1:05.15    1:04.80  
                  31.52     1:04.80 (33.28)                                        
  3 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG               1:07.19    1:06.34  
                  32.56     1:06.34 (33.78)                                        
  4 Roche, Ricardo            12 Soflo-FG             1:07.23    1:06.38  
                  32.38     1:06.38 (34.00)                                        
  5 Roth, Quinn A             12 SF-FG                1:07.43    1:06.49  
                  32.03     1:06.49 (34.46)                                        
  6 Burnette, James H         12 HAT-FG               1:09.81    1:08.61  
                  33.56     1:08.61 (35.05)                                        
  7 Bowe, Clement A           12 SBSC-ZZ              1:08.19    1:08.63  
                  33.07     1:08.63 (35.56)                                        
  8 Rodriguez, Rodrigo        12 Soflo-FG             1:09.76    1:10.31  
                  34.26     1:10.31 (36.05)                                        
  9 Lubian, George            12 FFSC-FG              1:09.05    1:10.78  
                  33.46     1:10.78 (37.32)                                        
 10 Berti, Bruno              12 Soflo-FG             1:09.45    1:11.56  
                  34.82     1:11.56 (36.74)                                        
 
Event 166  Boys 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lucas, Juan S             12 Soflo-FG                        1:00.91  
                  29.57     1:00.91 (31.34)                                        
  2 Greene, Gershwin S        12 BSC-ZZ                          1:05.15  
                  31.60     1:05.15 (33.55)                                        
  3 Quintero, Bryan S         12 MBS-FG                          1:07.19  
                  33.17     1:07.19 (34.02)                                        
  4 Roche, Ricardo            12 Soflo-FG                        1:07.23  
                  33.07     1:07.23 (34.16)                                        
  5 Roth, Quinn A             12 SF-FG                           1:07.43  
                  32.77     1:07.43 (34.66)                                        
  6 Bowe, Clement A           12 SBSC-ZZ                         1:08.19  
  7 Lubian, George            12 FFSC-FG                         1:09.05  
                  32.62     1:09.05 (36.43)                                        
  8 Berti, Bruno              12 Soflo-FG                        1:09.45  
                  33.85     1:09.45 (35.60)                                        
  9 Rodriguez, Rodrigo        12 Soflo-FG                        1:09.76  
                  34.23     1:09.76 (35.53)                                        
 10 Burnette, James H         12 HAT-FG                          1:09.81  
                  34.15     1:09.81 (35.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perera, Nicholas V        12 Soflo-FG                        1:09.92  
                  33.90     1:09.92 (36.02)                                        
 12 Lacoursiere, Spencer M    12 HAT-FG                          1:10.09  
                  34.46     1:10.09 (35.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Davies, Jack W            12 Soflo-FG                        1:10.26  
                  33.89     1:10.26 (36.37)                                        
 14 Groters, Patrick G        12 DANA-FG                         1:11.15  
                  33.77     1:11.15 (37.38)                                        
 15 Burt, Collin D            12 Soflo-FG                        1:11.60  
                  34.65     1:11.60 (36.95)                                        
 16 Macias, Jeytom            12 Hialeah Storm-FG                1:11.81  
                  35.15     1:11.81 (36.66)                                        
 17 Johanson, Colin           12 Bad-MR                          1:12.44  
                  35.70     1:12.44 (36.74)                                        
 18 Vatinelle, Matthieu A     12 AK Sharks-FG                    1:12.94  
                  35.35     1:12.94 (37.59)                                        
 19 Eid, Christian J          12 Bad-MR                          1:13.11  
                  35.92     1:13.11 (37.19)                                        
 20 Dodge, Grant D            12 North Palm Beach-FG             1:13.41  
                  35.50     1:13.41 (37.91)                                        
 21 Pierce, Justin            12 Wellington Wahoo-FG             1:14.66  
                  36.71     1:14.66 (37.95)                                        
 22 Ladd, Zach A              12 North Palm Beach-FG             1:15.00  
                  37.64     1:15.00 (37.36)                                        
 23 Hollister, Jett G         12 Wellington Wahoo-FG             1:15.13  
                  37.26     1:15.13 (37.87)                                        
 24 Armas, Ramiro J           12 Hialeah Storm-FG                1:15.41  
                  37.11     1:15.41 (38.30)                                        
 25 Menocal, Matthew J        12 Soflo-FG                        1:15.79  
                  36.10     1:15.79 (39.69)                                        
 26 Santana, Alberto A        12 Hialeah Storm-FG                1:16.22  
                  36.68     1:16.22 (39.54)                                        
 -- Manrique, Leonardo        12 PST-FG                               DQ  
                  38.90          DQ (43.99)                                        
 
Event 167  Girls 13 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schirmer, Caroline M      13 JDST-FG              1:02.66    1:01.29  
                  29.62     1:01.29 (31.67)                                        
  2 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG         1:02.97    1:01.59  
                  30.38     1:01.59 (31.21)                                        
  3 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG               1:03.84    1:02.97  
                  30.14     1:02.97 (32.83)                                        
  4 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG             1:04.52    1:03.31  
                  29.94     1:03.31 (33.37)                                        
  5 Lubie, Amber L            13 PCS-FG               1:05.54    1:04.74  
                  31.30     1:04.74 (33.44)                                        
  6 Aulicino, Natalie T       13 AK Sharks-FG         1:07.49    1:06.06  
                  31.86     1:06.06 (34.20)                                        
  7 Stinemire, Samantha R     13 Soflo-FG             1:05.72    1:06.25  
                  31.58     1:06.25 (34.67)                                        
  8 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG               1:07.03    1:07.02  
                  33.07     1:07.02 (33.95)                                        
  9 Ortiz, Isabella L         13 Team Fla-FG          1:06.99    1:07.05  
                  32.53     1:07.05 (34.52)                                        
 10 Manganiello, Lindsay E    13 AK Sharks-FG         1:05.83    1:07.07  
                  32.82     1:07.07 (34.25)                                        
 
Event 167  Girls 13 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schirmer, Caroline M      13 JDST-FG                         1:02.66  
                  30.26     1:02.66 (32.40)                                        
  2 Smiddy, Rose K            13 AK Sharks-FG                    1:02.97  
                  30.89     1:02.97 (32.08)                                        
  3 Rivera, Alexa N           13 PCS-FG                          1:03.84  
                  31.31     1:03.84 (32.53)                                        
  4 Kopas, Allison M          13 UN-12-FG                        1:04.52  
                  31.25     1:04.52 (33.27)                                        
  5 Lubie, Amber L            13 PCS-FG                          1:05.54  
                  32.10     1:05.54 (33.44)                                        
  6 Stinemire, Samantha R     13 Soflo-FG                        1:05.72  
                  31.39     1:05.72 (34.33)                                        
  7 Manganiello, Lindsay E    13 AK Sharks-FG                    1:05.83  
                  31.54     1:05.83 (34.29)                                        
  8 Ortiz, Isabella L         13 Team Fla-FG                     1:06.99  
                  32.70     1:06.99 (34.29)                                        
  9 Gornisiewicz, Sabrina C   13 PCS-FG                          1:07.03  
                  33.13     1:07.03 (33.90)                                        
 10 Aulicino, Natalie T       13 AK Sharks-FG                    1:07.49  
                  32.61     1:07.49 (34.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Allen, Tremaine T         13 SWIFT-BA                        1:08.27  
                  32.83     1:08.27 (35.44)                                        
 12 McKeown, Morgan J         13 SF-FG                           1:08.35  
                  33.30     1:08.35 (35.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rodriguez, Monica         13 Soflo-FG                        1:09.53  
                  33.70     1:09.53 (35.83)                                        
 14 Mullen, Marin             13 PCS-FG                          1:10.01  
                  34.04     1:10.01 (35.97)                                        
 15 Weech, Andreas T          13 SBSC-ZZ                         1:10.17  
                  33.36     1:10.17 (36.81)                                        
 16 Kleiner, Frances L        13 Bad-MR                          1:10.27  
                  33.44     1:10.27 (36.83)                                        
 17 Pearce, Amber K           13 JDST-FG                         1:10.78  
                  35.08     1:10.78 (35.70)                                        
 18 Ulrich, Bridget E         13 Bad-MR                          1:11.35  
                  33.73     1:11.35 (37.62)                                        
 19 Phillips, Lacy F          13 Wellington Wahoo-FG             1:11.64  
                  34.44     1:11.64 (37.20)                                        
 20 Pozsonyiova, Sofia        13 PST-FG                          1:11.87  
                  35.01     1:11.87 (36.86)                                        
 
Event 168  Boys 13 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marcoux, Raphael          13 UN-07-FG             1:00.51      58.24  
                  28.67       58.24 (29.57)                                        
  2 Medina, Nico B            13 SF-FG                  58.05      58.31  
                  28.47       58.31 (29.84)                                        
  3 Valery, Gustavo E         13 Soflo-FG             1:00.58      59.99  
                  29.60       59.99 (30.39)                                        
  4 Bravo, David D            13 Bad-MR               1:00.47    1:00.51  
                  29.74     1:00.51 (30.77)                                        
  5 Gueneralov, Anton         13 PCS-FG               1:02.15    1:00.72  
                  29.39     1:00.72 (31.33)                                        
  6 Lafata, Spenser F         13 Bad-MR               1:03.05    1:02.16  
                  30.77     1:02.16 (31.39)                                        
  7 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG              1:02.26    1:02.18  
                  30.48     1:02.18 (31.70)                                        
  8 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG  1:01.48    1:02.90  
                  30.13     1:02.90 (32.77)                                        
  9 Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG         1:02.69    1:05.02  
                  31.04     1:05.02 (33.98)                                        
 10 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG             1:03.08    1:06.29  
                  32.38     1:06.29 (33.91)                                        
 
Event 168  Boys 13 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Medina, Nico B            13 SF-FG                             58.05  
                  28.11       58.05 (29.94)                                        
  2 Bravo, David D            13 Bad-MR                          1:00.47  
                  29.61     1:00.47 (30.86)                                        
  3 Marcoux, Raphael          13 UN-07-FG                        1:00.51  
                  28.93     1:00.51 (31.58)                                        
  4 Valery, Gustavo E         13 Soflo-FG                        1:00.58  
                  29.62     1:00.58 (30.96)                                        
  5 Cline, Cody T             13 Wellington Wahoo-FG             1:01.48  
                  29.77     1:01.48 (31.71)                                        
  6 Gueneralov, Anton         13 PCS-FG                          1:02.15  
                  30.30     1:02.15 (31.85)                                        
  7 Gallego, Carlos J         13 DANA-FG                         1:02.26  
                  30.34     1:02.26 (31.92)                                        
  8 Smutny, Luke R            13 AK Sharks-FG                    1:02.69  
                  30.10     1:02.69 (32.59)                                        
  9 Lafata, Spenser F         13 Bad-MR                          1:03.05  
                  30.95     1:03.05 (32.10)                                        
 10 Mesa, Alfredo             13 Soflo-FG                        1:03.08  
                  31.00     1:03.08 (32.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ruiz, Daniel              13 Hialeah Storm-FG                1:03.47  
                  31.34     1:03.47 (32.13)                                        
 12 Hovart, Rak               13 PCS-FG                          1:04.09  
                  31.42     1:04.09 (32.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bay, Stefan M             13 ASC-MD                          1:04.43  
                  31.49     1:04.43 (32.94)                                        
 14 Tucci, Danny A            13 PST-FG                          1:07.14  
                  32.06     1:07.14 (35.08)                                        
 15 Coakley, Kadyn A          13 SBSC-ZZ                         1:14.68  
                  36.33     1:14.68 (38.35)                                        
 
Event 169  Girls 14 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Moroney, Megan J          14 Saint Andrew's-FG      59.90      58.30  
                  28.56       58.30 (29.74)                                        
  2 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG               59.93      59.07  
                  28.80       59.07 (30.27)                                        
  3 Volland, Kelsea C         14 FKSC-FG              1:02.30      59.68  
                  28.87       59.68 (30.81)                                        
  4 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG    1:00.98    1:00.43  
                  29.75     1:00.43 (30.68)                                        
  5 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG          1:01.04    1:01.32  
                  29.77     1:01.32 (31.55)                                        
  6 Nava, Caroline K          14 PCS-FG               1:02.22    1:01.94  
                  29.87     1:01.94 (32.07)                                        
  7 Campo, Steph              14 Soflo-FG             1:03.88    1:02.33  
                  30.21     1:02.33 (32.12)                                        
  8 Garces, Tessa J           14 WEST-MR              1:03.23    1:03.58  
                  30.62     1:03.58 (32.96)                                        
  9 Abad, Meagan M            14 PST-FG               1:03.34    1:03.88  
                  31.18     1:03.88 (32.70)                                        
 10 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG               1:02.69    1:04.21  
                  31.53     1:04.21 (32.68)                                        
 
Event 169  Girls 14 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moroney, Megan J          14 Saint Andrew's-FG                 59.90  
                  29.13       59.90 (30.77)                                        
  2 Marinheiro, Melissa M     14 Soflo-FG                          59.93  
                  29.73       59.93 (30.20)                                        
  3 Morgan, Laine L           14 Miami Swimming-FG               1:00.98  
                  30.10     1:00.98 (30.88)                                        
  4 Tipton, Amanda L          14 Team Fla-FG                     1:01.04  
                  30.01     1:01.04 (31.03)                                        
  5 Nava, Caroline K          14 PCS-FG                          1:02.22  
                  30.21     1:02.22 (32.01)                                        
  6 Volland, Kelsea C         14 FKSC-FG                         1:02.30  
                  29.85     1:02.30 (32.45)                                        
  7 Hay, Lindsay L            14 HAT-FG                          1:02.69  
                  30.66     1:02.69 (32.03)                                        
  8 Ebensperger, Nina M       14 AK Sharks-FG                    1:02.83  
                  30.34     1:02.83 (32.49)                                        
  9 Garces, Tessa J           14 WEST-MR                         1:03.23  
                  30.83     1:03.23 (32.40)                                        
 10 Abad, Meagan M            14 PST-FG                          1:03.34  
                  30.98     1:03.34 (32.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Campo, Steph              14 Soflo-FG                        1:03.88  
                  30.63     1:03.88 (33.25)                                        
 12 Antonini, Isa A           14 Team Fla-FG                     1:03.92  
                  31.26     1:03.92 (32.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bober, Courtney A         14 Saint Andrew's-FG               1:04.35  
                  30.54     1:04.35 (33.81)                                        
 14 Ghali, Miriyam A          14 PCS-FG                          1:04.45  
                  31.77     1:04.45 (32.68)                                        
 15 Renfurm, Brienne A        14 MACM-FG                         1:05.88  
                  31.51     1:05.88 (34.37)                                        
 16 Romero, Laura C           14 JDST-FG                         1:06.12  
                  32.26     1:06.12 (33.86)                                        
 17 Pacitti, Alexandra L      14 HAT-FG                          1:06.31  
                  32.21     1:06.31 (34.10)                                        
 18 Rivas, Sofia V            14 Miami Swimming-FG               1:06.40  
                  32.67     1:06.40 (33.73)                                        
 19 Boggs, Ashley N           14 North Palm Beach-FG             1:06.80  
                  32.04     1:06.80 (34.76)                                        
 20 Gullage, Jordan           14 MACM-FG                         1:07.12  
                  32.52     1:07.12 (34.60)                                        
 21 Reed, Doran G             14 SWIFT-BA                        1:07.22  
                  32.19     1:07.22 (35.03)                                        
 22 Gomez, Alexis O           14 Miami Swimming-FG               1:08.08  
                  33.38     1:08.08 (34.70)                                        
 23 Borrelli, Marie           14 DANA-FG                         1:08.50  
                  33.03     1:08.50 (35.47)                                        
 24 Payne, Hanna J            14 UN-15-FG                        1:09.08  
                  33.30     1:09.08 (35.78)                                        
 25 Cook, Taylor L            14 PST-FG                          1:09.44  
                  33.79     1:09.44 (35.65)                                        
 26 Swanson, Carly A          14 Soflo-FG                        1:09.63  
                  34.02     1:09.63 (35.61)                                        
 26 Keith, McKenna F          14 Saint Andrew's-FG               1:09.63  
                  34.24     1:09.63 (35.39)                                        
 28 Miranda, Nicolle          14 DANA-FG                         1:10.25  
                  33.85     1:10.25 (36.40)                                        
 29 Nardoni, Loana M          14 Hialeah Storm-FG                1:10.53  
                  34.79     1:10.53 (35.74)                                        
 30 Cantu, Laura              14 DANA-FG                         1:10.78  
                  33.86     1:10.78 (36.92)                                        
 31 Vota, Cara M              14 PCS-FG                          1:11.16  
                  34.99     1:11.16 (36.17)                                        
 32 Teawdatwan, Fon           14 Team Fla-FG                     1:11.18  
                  34.38     1:11.18 (36.80)                                        
 33 Diaz, Jenna M             14 HAT-FG                          1:11.58  
                  34.89     1:11.58 (36.69)                                        
 34 Leon, Gabi N              14 Miami Swimming-FG               1:12.33  
                  35.15     1:12.33 (37.18)                                        
 35 Keane, Nicole E           14 Bad-MR                          1:14.15  
                  36.41     1:14.15 (37.74)                                        
 -- Lacusky, Sara M           14 Martin County-FG                     NS  
 -- Sadler, Rebecca T         14 PCS-FG                               NS  
 
Event 170  Boys 14 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Carey, Dionisio S         14 Saint Andrew's-FG      58.02      56.96  
                  28.63       56.96 (28.33)                                        
  2 Ballestas, Robert A       14 MACM-FG                58.37      57.62  
                  28.12       57.62 (29.50)                                        
  3 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG            59.41      58.45  
                  28.02       58.45 (30.43)                                        
  4 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG                59.59      58.81  
                  28.96       58.81 (29.85)                                        
  5 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG              1:00.10      59.28  
                  29.26       59.28 (30.02)                                        
  6 Conrad, Nicholas C        14 Saint Andrew's-FG      59.22      59.49  
                  29.52       59.49 (29.97)                                        
  7 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG               1:00.23    1:01.17  
                  29.41     1:01.17 (31.76)                                        
  8 Hutchens, Andrew P        14 NMST-FG              1:01.34    1:01.64  
                  30.34     1:01.64 (31.30)                                        
  9 Madeira, Miguel           14 MACM-FG              1:01.29    1:02.08  
                  30.01     1:02.08 (32.07)                                        
 10 Lozano, Santiago          14 BMHG-FG              1:01.52    1:03.23  
                  30.98     1:03.23 (32.25)                                        
 
Event 170  Boys 14 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carey, Dionisio S         14 Saint Andrew's-FG                 58.02  
                  27.73       58.02 (30.29)                                        
  2 Ballestas, Robert A       14 MACM-FG                           58.37  
                  28.48       58.37 (29.89)                                        
  3 Conrad, Nicholas C        14 Saint Andrew's-FG                 59.22  
                  29.01       59.22 (30.21)                                        
  4 Fernandes, Guy G          14 Team Fla-FG                       59.41  
                  28.47       59.41 (30.94)                                        
  5 Velasquez, Esteban        14 DANA-FG                           59.59  
                  29.24       59.59 (30.35)                                        
  6 Lyn, Matthew M            14 DANA-FG                         1:00.10  
                  29.70     1:00.10 (30.40)                                        
  7 Farah, Jonathan E         14 HAT-FG                          1:00.23  
                  28.85     1:00.23 (31.38)                                        
  8 Madeira, Miguel           14 MACM-FG                         1:01.29  
                  29.68     1:01.29 (31.61)                                        
  9 Hutchens, Andrew P        14 NMST-FG                         1:01.34  
                  30.09     1:01.34 (31.25)                                        
 10 Lozano, Santiago          14 BMHG-FG                         1:01.52  
                  30.05     1:01.52 (31.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Agapi, Alex C             14 Sea Dragons-FG                  1:02.04  
                  29.77     1:02.04 (32.27)                                        
 12 Cordovez, Arthur F        14 BMHG-FG                         1:02.55  
                  30.60     1:02.55 (31.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Moreno, Luis E            14 Martin County-FG                1:03.07  
                  30.12     1:03.07 (32.95)                                        
 14 Hernandez, Ronald         14 MACM-FG                         1:03.37  
                  31.05     1:03.37 (32.32)                                        
 15 Quintero, Fernando D      14 Soflo-FG                        1:03.98  
                  31.53     1:03.98 (32.45)                                        
 16 Choy, Stefan L            14 JDST-FG                         1:04.15  
                  31.35     1:04.15 (32.80)                                        
 17 Perez, Antonio L          14 BMHG-FG                         1:04.40  
                  31.23     1:04.40 (33.17)                                        
 18 Roberts, Meshach B        14 BSC-ZZ                          1:04.41  
                  31.12     1:04.41 (33.29)                                        
 19 Rogatinsky, Jacob M       14 HAT-FG                          1:04.66  
                  30.64     1:04.66 (34.02)                                        
 20 Stoddard, David C         14 Soflo-FG                        1:05.04  
                  31.40     1:05.04 (33.64)                                        
 21 Hicks, Sam S              14 Miami Swimming-FG               1:05.16  
                  31.52     1:05.16 (33.64)                                        
 22 Pierce, Bryce E           14 Soflo-FG                        1:05.30  
                  32.21     1:05.30 (33.09)                                        
 23 Cooper, Farion J          14 DSC-ZZ                          1:05.74  
                  31.61     1:05.74 (34.13)                                        
 24 Johnson, Christoph G      14 BSC-ZZ                          1:10.47  
                  33.33     1:10.47 (37.14)                                        
 -- Chen, Sean                14 DANA-FG                              NS  
 
Event 171  Girls 15-16 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Panitz, Beatrix M         15 Bad-MR               1:02.29      59.87  
                  29.70       59.87 (30.17)                                        
  2 Francis, Casey L          16 UN-14-FG             1:01.25    1:00.26  
                  29.65     1:00.26 (30.61)                                        
  3 Kopas, Emily M            15 UN-12-FG             1:01.16    1:00.30  
                  29.79     1:00.30 (30.51)                                        
  4 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG              1:01.61    1:00.77  
                  29.91     1:00.77 (30.86)                                        
  5 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG               1:01.98    1:01.38  
                  30.34     1:01.38 (31.04)                                        
  6 Homans, Hannah M          15 CMA-ME               1:00.91    1:01.39  
                  29.65     1:01.39 (31.74)                                        
  7 Ruth, Brenna J            15 Saint Andrew's-FG    1:02.55    1:01.74  
                  29.77     1:01.74 (31.97)                                        
  8 Lopez, Maria A            15 Soflo-FG             1:01.87    1:01.75  
                  30.16     1:01.75 (31.59)                                        
  9 Small, Deandre K          15 DANA-FG              1:00.14    1:02.01  
                  29.42     1:02.01 (32.59)                                        
 10 Adams, Chloe J            15 PST-FG               1:02.47    1:03.14  
                  30.37     1:03.14 (32.77)                                        
 
Event 171  Girls 15-16 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Small, Deandre K          15 DANA-FG                         1:00.14  
                  28.95     1:00.14 (31.19)                                        
  2 Homans, Hannah M          15 CMA-ME                          1:00.91  
                  28.95     1:00.91 (31.96)                                        
  3 Kopas, Emily M            15 UN-12-FG                        1:01.16  
                  30.15     1:01.16 (31.01)                                        
  4 Francis, Casey L          16 UN-14-FG                        1:01.25  
                  30.17     1:01.25 (31.08)                                        
  5 Balthazar, Zoie A         15 DANA-FG                         1:01.61  
                  30.67     1:01.61 (30.94)                                        
  6 Lopez, Maria A            15 Soflo-FG                        1:01.87  
                  30.25     1:01.87 (31.62)                                        
  7 Hammond, Brittany H       16 PCS-FG                          1:01.98  
                  24.52     1:01.98 (37.46)                                        
  8 Panitz, Beatrix M         15 Bad-MR                          1:02.29  
                  30.76     1:02.29 (31.53)                                        
  9 Adams, Chloe J            15 PST-FG                          1:02.47  
                  30.35     1:02.47 (32.12)                                        
 10 Ruth, Brenna J            15 Saint Andrew's-FG               1:02.55  
                  30.51     1:02.55 (32.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sanchez, Carlota          16 Team Fla-FG                     1:02.72  
                  30.81     1:02.72 (31.91)                                        
 12 Zislin, Jennifer M        16 Team Fla-FG                     1:02.74  
                  30.34     1:02.74 (32.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Gurley, Jamie L           15 Team Fla-FG                     1:02.98  
                  30.65     1:02.98 (32.33)                                        
 13 Waters, Carly J           16 ASC-MD                          1:02.98  
                  30.91     1:02.98 (32.07)                                        
 15 Fraiman, Sivan            16 PST-FG                          1:03.12  
                  30.78     1:03.12 (32.34)                                        
 16 Vandersluis, Hannah N     16 North Palm Beach-FG             1:03.42  
                  31.13     1:03.42 (32.29)                                        
 17 Harvey, Colby C           15 CMA-ME                          1:03.44  
                  31.12     1:03.44 (32.32)                                        
 18 Von Saltza, Emelia N      15 CMA-ME                          1:03.63  
                  30.74     1:03.63 (32.89)                                        
 19 Tyson, Natalia R          15 Wellington Wahoo-FG             1:04.05  
                  31.05     1:04.05 (33.00)                                        
 20 Newcomb, Kaleigh M        15 AK Sharks-FG                    1:04.83  
                  31.55     1:04.83 (33.28)                                        
 21 Hunter, Amber N           16 Soflo-FG                        1:04.91  
                  31.21     1:04.91 (33.70)                                        
 22 Davies, Leonie C          15 Soflo-FG                        1:05.25  
                  31.84     1:05.25 (33.41)                                        
 23 Lincoln, Emma I           15 Soflo-FG                        1:05.37  
                  31.59     1:05.37 (33.78)                                        
 24 Veale, Hannah E           15 PCS-FG                          1:05.46  
                  31.76     1:05.46 (33.70)                                        
 25 Moser, Ali N              16 PST-FG                          1:05.50  
                  32.66     1:05.50 (32.84)                                        
 26 Brennan, Kristina E       15 Soflo-FG                        1:06.08  
                  31.94     1:06.08 (34.14)                                        
 27 Aponte, Mikaela M         16 Team Fla-FG                     1:06.15  
                  32.29     1:06.15 (33.86)                                        
 28 Gomes, Krista M           15 PST-FG                          1:06.27  
                  31.69     1:06.27 (34.58)                                        
 29 Sands, Evy l              16 DANA-FG                         1:06.81  
                  32.32     1:06.81 (34.49)                                        
 30 Reyes, Dashley B          16 RWY-FG                          1:07.32  
                  31.50     1:07.32 (35.82)                                        
 31 Graff, Brittany J         16 Team Fla-FG                     1:07.42  
                  32.82     1:07.42 (34.60)                                        
 32 Payamps, Natasha          16 Soflo-FG                        1:07.51  
                  32.57     1:07.51 (34.94)                                        
 33 Ochoa, Nicole B           15 Miami Swimming-FG               1:08.04  
                  33.62     1:08.04 (34.42)                                        
 34 Rossinsky, Victoria S     15 Miami Swimming-FG               1:08.53  
                  33.74     1:08.53 (34.79)                                        
 35 Chait, Darby N            15 AK Sharks-FG                    1:08.84  
                  33.21     1:08.84 (35.63)                                        
 36 Brown, Peyton M           15 North Palm Beach-FG             1:09.07  
                  33.78     1:09.07 (35.29)                                        
 37 Moss, Berchadette P       16 DSC-ZZ                          1:09.12  
                  33.35     1:09.12 (35.77)                                        
 38 Dietrich, Sophie L        15 ASC-MD                          1:09.88  
                  33.98     1:09.88 (35.90)                                        
 39 Miguel, Evelyn            15 MACM-FG                         1:10.40  
                  34.33     1:10.40 (36.07)                                        
 40 Byrne, Regan M            15 Team Fla-FG                     1:10.43  
                  34.14     1:10.43 (36.29)                                        
 41 Young, Sarah L            16 PST-FG                          1:10.45  
                  33.66     1:10.45 (36.79)                                        
 42 Exner, Abby C             15 UN-09-FG                        1:11.53  
                  34.77     1:11.53 (36.76)                                        
 43 Langsett, Shanese A       16 Team Fla-FG                     1:11.54  
                  34.70     1:11.54 (36.84)                                        
 44 Sanchez, Mashlie          15 Asc-Fg-FG                       1:14.85  
                  36.01     1:14.85 (38.84)                                        
 45 Basch, Rebecca            16 DANA-FG                         1:15.48  
                  36.14     1:15.48 (39.34)                                        
 -- Oliva, Sophia M           15 PST-FG                               DQ  
                  32.30          DQ (32.38)                                        
 -- Dumas, Brianna J          16 Team Fla-FG                          NS  
 -- Burge, Brianna N          16 PST-FG                               NS  
 -- Gross, Rachel C           16 PST-FG                               NS  
 
Event 172  Boys 15-16 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Coleman, Evan M           16 CMA-ME                 53.12      51.79  
                  25.28       51.79 (26.51)                                        
  2 Cassidy, Quinn A          16 Saint Andrew's-FG      53.95      52.44  
                  26.01       52.44 (26.43)                                        
  3 Conaton, Patrick A        15 Bad-MR                 52.38      52.65  
                  25.63       52.65 (27.02)                                        
  4 Gravel, Jerry D           16 CMA-ME                 55.14      53.35  
                  25.87       53.35 (27.48)                                        
  5 Goldman, Brandon R        16 Soflo-FG               53.88      53.79  
                  26.30       53.79 (27.49)                                        
  6 Vassallo, Alejandro       15 Piranhas-FG            55.05      55.28  
                  26.75       55.28 (28.53)                                        
  7 Depawlikowski, Boleck     15 RWY-FG                 54.86      55.78  
                  27.07       55.78 (28.71)                                        
  8 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG            55.36      56.14  
                  27.25       56.14 (28.89)                                        
  9 Alvarez, Danny D          16 SF-FG                  56.42      56.87  
                  27.82       56.87 (29.05)                                        
 10 Chait, Derek M            16 AK Sharks-FG           56.41      56.93  
                  27.76       56.93 (29.17)                                        
 
Event 172  Boys 15-16 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Conaton, Patrick A        15 Bad-MR                            52.38  
                  25.44       52.38 (26.94)                                        
  2 Coleman, Evan M           16 CMA-ME                            53.12  
                  26.41       53.12 (26.71)                                        
  3 Goldman, Brandon R        16 Soflo-FG                          53.88  
                  26.08       53.88 (27.80)                                        
  4 Cassidy, Quinn A          16 Saint Andrew's-FG                 53.95  
                  26.75       53.95 (27.20)                                        
  5 Depawlikowski, Boleck     15 RWY-FG                            54.86  
                  26.96       54.86 (27.90)                                        
  6 Vassallo, Alejandro       15 Piranhas-FG                       55.05  
                  27.03       55.05 (28.02)                                        
  7 Gravel, Jerry D           16 CMA-ME                            55.14  
                  26.92       55.14 (28.22)                                        
  8 Alvarez, Jose W           16 Team Fla-FG                       55.36  
                  26.92       55.36 (28.44)                                        
  9 Chait, Derek M            16 AK Sharks-FG                      56.41  
                  27.55       56.41 (28.86)                                        
 10 Alvarez, Danny D          16 SF-FG                             56.42  
                  27.53       56.42 (28.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Manganiello, Blake E      16 AK Sharks-FG                      56.81  
                  27.53       56.81 (29.28)                                        
 12 Perez Costa, Juan A       15 RWY-FG                            57.10  
                  27.53       57.10 (29.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Rigby, Steven B           16 ASC-MD                            57.86  
                  28.32       57.86 (29.54)                                        
 14 Bricio, Felipe S          16 Team Fla-FG                       58.24  
                  28.61       58.24 (29.63)                                        
 15 Smutny, Matt S            16 AK Sharks-FG                      58.42  
                  27.56       58.42 (30.86)                                        
 16 Irving, Kyle              16 North Palm Beach-FG               58.50  
                  28.24       58.50 (30.26)                                        
 17 Lloyd, Keith J            15 SBSC-ZZ                           58.53  
                  28.76       58.53 (29.77)                                        
 18 Simoes, Rodrigo L         16 UN-15-FG                          58.61  
                  28.28       58.61 (30.33)                                        
 19 DiMatteo, Kevin           16 Sea Dragons-FG                    59.00  
                  28.85       59.00 (30.15)                                        
 20 Bohorquez, Fernando       15 DANA-FG                           59.38  
                  29.36       59.38 (30.02)                                        
 21 Choy, Armand W            15 JDST-FG                           59.57  
                  29.64       59.57 (29.93)                                        
 22 Evenson, Alex C           16 PCS-FG                            59.70  
                  29.19       59.70 (30.51)                                        
 23 Mallory, Caleb M          16 Y Broward County-FG               59.79  
                  19.67       59.79 (40.12)                                        
 24 Van Zee, Nicholas J       16 Team Fla-FG                     1:00.12  
                  28.82     1:00.12 (31.30)                                        
 25 Adan, Bradley             16 RWY-FG                          1:00.17  
                  29.45     1:00.17 (30.72)                                        
 26 Pavlock, Jacob T          15 North Palm Beach-FG             1:00.24  
                  30.14     1:00.24 (30.10)                                        
 27 Fruitman, Ben J           16 Soflo-FG                        1:00.30  
                  29.40     1:00.30 (30.90)                                        
 28 Cantu, David              15 DANA-FG                         1:01.03  
                  27.69     1:01.03 (33.34)                                        
 29 Reid, Harry W             16 Team Fla-FG                     1:01.13  
                  30.04     1:01.13 (31.09)                                        
 30 Diaz, Mathew              16 BMHG-FG                         1:01.53  
                  29.80     1:01.53 (31.73)                                        
 31 Copa, Dillon T            16 Saint Andrew's-FG               1:01.81  
                  30.02     1:01.81 (31.79)                                        
 32 Bischoff, David E         15 RWY-FG                          1:01.90  
                  30.42     1:01.90 (31.48)                                        
 33 Clark, Scott M            16 HAT-FG                          1:02.60  
                  29.30     1:02.60 (33.30)                                        
 34 Nichlany, Kryan           15 DANA-FG                         1:03.08  
                  30.90     1:03.08 (32.18)                                        
 35 Mendez, Roger             15 BMHG-FG                         1:06.23  
                  31.71     1:06.23 (34.52)                                        
 36 Moss, T'Auren J           16 SBSC-ZZ                         1:08.97  
                  32.54     1:08.97 (36.43)                                        
 -- Haeffner, Kent K          15 PCS-FG                               NS  
 -- Charni, August J          15 Soflo-FG                             NS  
 
Event 173  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Stephenson, Whitney       23 UN-19-FG               56.67      55.61  
                  27.03       55.61 (28.58)                                        
  2 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG            58.99      56.07  
                  27.74       56.07 (28.33)                                        
  3 McKnight, Lindsey L       17 UN-11-FG               59.16      57.38  
                  27.57       57.38 (29.81)                                        
  4 Pansare, Jyotsna R        17 DANA-FG                59.35      58.00  
                  28.53       58.00 (29.47)                                        
  5 Marinheiro, Marcella M    17 Soflo-FG               59.43      58.94  
                  28.59       58.94 (30.35)                                        
  6 Medeiros, Etiene P        20 UN-10-FG               59.95      59.47  
                  28.73       59.47 (30.74)                                        
  7 Greenwood, Emily A        17 Soflo-FG               59.37      59.86  
                  29.17       59.86 (30.69)                                        
  8 Royal-Eatmon, Alexia      17 UN-12-FG             1:00.60    1:00.41  
                  29.29     1:00.41 (31.12)                                        
  9 Torrez, Karen M           19 DANA-FG              1:01.25    1:00.88  
                  29.75     1:00.88 (31.13)                                        
 10 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG          1:01.21    1:01.19  
                  30.29     1:01.19 (30.90)                                        
 
Event 173  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stephenson, Whitney       23 UN-19-FG                          56.67  
                  27.57       56.67 (29.10)                                        
  2 Driscoll, Lauren N        17 Team Fla-FG                       58.99  
                  29.12       58.99 (29.87)                                        
  3 McKnight, Lindsey L       17 UN-11-FG                          59.16  
                  28.71       59.16 (30.45)                                        
  4 Pansare, Jyotsna R        17 DANA-FG                           59.35  
                  29.45       59.35 (29.90)                                        
  5 Greenwood, Emily A        17 Soflo-FG                          59.37  
                  28.81       59.37 (30.56)                                        
  6 Marinheiro, Marcella M    17 Soflo-FG                          59.43  
                  29.05       59.43 (30.38)                                        
  7 Medeiros, Etiene P        20 UN-10-FG                          59.95  
                  28.20       59.95 (31.75)                                        
  8 Royal-Eatmon, Alexia      17 UN-12-FG                        1:00.60  
                  28.92     1:00.60 (31.68)                                        
  9 Petik, Kaylee A           17 Team Fla-FG                     1:01.21  
                  30.38     1:01.21 (30.83)                                        
 10 Torrez, Karen M           19 DANA-FG                         1:01.25  
                  29.71     1:01.25 (31.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Garcia, Gaby              17 Miami Swimming-FG               1:01.52  
                  30.48     1:01.52 (31.04)                                        
 12 Selts, Breanna A          17 Miami Swimming-FG               1:01.69  
                  29.76     1:01.69 (31.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bruens, Harper M          17 Team Fla-FG                     1:01.72  
                  29.88     1:01.72 (31.84)                                        
 14 Miller, Mhyria S          24 FKSC-FG                         1:01.94  
                  30.09     1:01.94 (31.85)                                        
 15 Aiello, Jennifer M        18 UN-07-FG                        1:02.24  
                  30.29     1:02.24 (31.95)                                        
 16 Randolph, Jessie A        17 PST-FG                          1:03.82  
                  31.46     1:03.82 (32.36)                                        
 17 Marcos, Macarena A        17 Team Fla-FG                     1:04.07  
                  30.81     1:04.07 (33.26)                                        
 18 Williams, Colleen M       17 Team Fla-FG                     1:04.22  
                  31.09     1:04.22 (33.13)                                        
 19 Kuczynski, Anne           17 Soflo-FG                        1:04.47  
                  31.54     1:04.47 (32.93)                                        
 20 Hernandez, Hailey         18 PST-FG                          1:05.72  
                  32.41     1:05.72 (33.31)                                        
 21 Saunders, Je'Nae K        17 BSC-ZZ                          1:05.95  
                  19.22     1:05.95 (46.73)                                        
 22 Jarquin, Tisha            20 UN-07-FG                        1:05.97  
                  31.83     1:05.97 (34.14)                                        
 23 DeRogatis, Rebecca S      17 Team Fla-FG                     1:06.07  
                  30.52     1:06.07 (35.55)                                        
 24 Guerrero, Sandra Juliana  17 DANA-FG                         1:06.13  
                  31.96     1:06.13 (34.17)                                        
 25 Gargum, Nadia E           21 UN-07-FG                        1:06.22  
                  32.38     1:06.22 (33.84)                                        
 26 Fassler, Erika L          18 Team Fla-FG                     1:06.54  
                  32.85     1:06.54 (33.69)                                        
 27 Hicks, Paige M            18 PST-FG                          1:06.65  
                  32.09     1:06.65 (34.56)                                        
 28 Yoo, Monica M             18 Saint Andrew's-FG               1:06.74  
                  32.39     1:06.74 (34.35)                                        
 29 Aseere, Taylor B          17 West Acad-FG                    1:07.15  
                  31.73     1:07.15 (35.42)                                        
 30 Couillard, Samantha A     17 CMA-ME                          1:07.57  
                  32.75     1:07.57 (34.82)                                        
 31 Hernandez, Laura A        17 DANA-FG                         1:07.71  
                  33.02     1:07.71 (34.69)                                        
 32 Mesa, Jennifer            14 BMHG-FG                         1:08.44  
                  21.36     1:08.44 (47.08)                                        
 33 Ricote, Gala              17 Miami Swimming-FG               1:09.21  
                  33.00     1:09.21 (36.21)                                        
 34 Schult, Nicki M           17 ASC-MD                          1:09.45  
                  33.49     1:09.45 (35.96)                                        
 35 Fistel, Alexa L           17 AK Sharks-FG                    1:09.55  
                  33.67     1:09.55 (35.88)                                        
 36 Caufield, Sam M           17 Sea Dragons-FG                  1:09.93  
                  34.07     1:09.93 (35.86)                                        
 37 Behar, Leah               18 Team Fla-FG                     1:10.04  
                  33.91     1:10.04 (36.13)                                        
 38 Allen, Kat M              17 Miami Swimming-FG               1:13.85  
                  35.54     1:13.85 (38.31)                                        
 -- Bobsein, Erin A           17 JDST-FG                              NS  
 -- Coombs, Hannah M          17 Saint Andrew's-FG                    NS  
 -- Murray, Aubrey D          17 Martin County-FG                     NS  
 -- Berrocal, Alana C         23 DANA-FG                              NS  
 
Event 174  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG                53.11      51.16  
                  25.21       51.16 (25.95)                                        
  2 Coard, Nicholas C         17 Team Fla-FG            52.31      51.88  
                  25.33       51.88 (26.55)                                        
  3 Tirabassi, Gabriele       28 DANA-FG                53.75      52.67  
                  25.48       52.67 (27.19)                                        
  4 Betschart, Marcel         18 PCS-FG                 55.91      52.82  
                  25.85       52.82 (26.97)                                        
  5 Fernandes, Yuri D         18 DANA-FG                53.61      53.44  
                  25.95       53.44 (27.49)                                        
  6 Vassallo, Victor J        17 Piranhas-FG            55.18      54.36  
                  26.54       54.36 (27.82)                                        
  7 Reyes-Capo, Andres B      18 Team Fla-FG            55.15      54.41  
                  26.00       54.41 (28.41)                                        
  8 Serra, Jose l             17 DANA-FG                54.81      54.98  
                  27.15       54.98 (27.83)                                        
  9 Cloutier, Marcus T        17 CMA-ME                 54.96      55.45  
                  27.18       55.45 (28.27)                                        
 10 Ortiz, Justin D           18 JDST-FG                56.24      56.25  
                  27.50       56.25 (28.75)                                        
 
Event 174  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coard, Nicholas C         17 Team Fla-FG                       52.31  
                  24.95       52.31 (27.36)                                        
  2 Alaskari, Yousef R        17 DANA-FG                           53.11  
                  26.17       53.11 (26.94)                                        
  3 Fernandes, Yuri D         18 DANA-FG                           53.61  
                  26.04       53.61 (27.57)                                        
  4 Tirabassi, Gabriele       28 DANA-FG                           53.75  
                  26.50       53.75 (27.25)                                        
  5 Serra, Jose l             17 DANA-FG                           54.81  
                  27.01       54.81 (27.80)                                        
  6 Cloutier, Marcus T        17 CMA-ME                            54.96  
                  27.05       54.96 (27.91)                                        
  7 Reyes-Capo, Andres B      18 Team Fla-FG                       55.15  
                  26.65       55.15 (28.50)                                        
  8 Vassallo, Victor J        17 Piranhas-FG                       55.18  
                  26.98       55.18 (28.20)                                        
  9 Betschart, Marcel         18 PCS-FG                            55.91  
                  27.71       55.91 (28.20)                                        
 10 Ortiz, Justin D           18 JDST-FG                           56.24  
                  26.99       56.24 (29.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Eisenberger, Gotti        18 PCS-FG                            56.58  
                  28.98       56.58 (27.60)                                        
 12 Funderburk, Randall E     18 PST-FG                            56.69  
                  28.16       56.69 (28.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Hicks, Eric E             17 Miami Swimming-FG                 57.45  
                  28.08       57.45 (29.37)                                        
 14 Aramburu, Nick            17 Miami Swimming-FG                 57.48  
                  27.82       57.48 (29.66)                                        
 15 Gatlin, Will D            18 UN-07-FG                          57.58  
                  27.87       57.58 (29.71)                                        
 16 Johnstone, Logan J        17 UN-18-FG                          57.85  
                  28.24       57.85 (29.61)                                        
 17 Walter, Ryan M            17 PCS-FG                            57.96  
                  28.64       57.96 (29.32)                                        
 18 Zarrabeitia, Joshua W     18 Team Fla-FG                       58.11  
                  28.22       58.11 (29.89)                                        
 19 Brock, Delaney J          18 PCS-FG                            58.28  
                  28.26       58.28 (30.02)                                        
 20 Mohr, Dakota `            17 Wellington Wahoo-FG               58.45  
                  28.41       58.45 (30.04)                                        
 21 Romero, Chris E           17 BMHG-FG                           59.03  
                  28.52       59.03 (30.51)                                        
 22 Hall, Ryan                17 DANA-FG                           59.52  
                  29.30       59.52 (30.22)                                        
 23 Tobin, Connor R           17 North Palm Beach-FG             1:00.24  
                  29.95     1:00.24 (30.29)                                        
 24 Edwards, Cody A           17 ASC-MD                          1:00.32  
                  29.11     1:00.32 (31.21)                                        
 25 Carr, Alex T              17 MACM-FG                         1:00.33  
                  29.17     1:00.33 (31.16)                                        
 26 Katz, Albert              17 NMST-FG                         1:00.93  
                  29.78     1:00.93 (31.15)                                        
 26 Victoire, Jordan S        21 Team Fla-FG                     1:00.93  
                  29.28     1:00.93 (31.65)                                        
 28 Lemus, Jonathan J         18 Hialeah Storm-FG                1:01.13  
                  30.02     1:01.13 (31.11)                                        
 29 Cantu, Vidal              17 DANA-FG                         1:01.31  
                  29.94     1:01.31 (31.37)                                        
 30 Henderson, Ryan Z         17 PST-FG                          1:01.94  
                  30.13     1:01.94 (31.81)                                        
 31 Fonseca, Nicholas C       17 North Palm Beach-FG             1:02.25  
                  29.74     1:02.25 (32.51)                                        
 32 Sipowski, Kameron M       18 JDST-FG                         1:03.10  
                  31.45     1:03.10 (31.65)                                        
 -- Morley, Laron K           17 DSC-ZZ                               NS  
 -- Qali, Zain M              24 Soflo-FG                             NS  
 
Event 175  Girls 9 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG               1:13.80    1:11.61  
                  33.90     1:11.61 (37.71)                                        
  2 Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG          1:19.50    1:18.48  
                  37.25     1:18.48 (41.23)                                        
  3 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG             1:18.88    1:18.78  
                  38.02     1:18.78 (40.76)                                        
  4 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG             1:19.12    1:19.10  
                  37.12     1:19.10 (41.98)                                        
  5 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG     1:23.30    1:23.25  
                  36.56     1:23.25 (46.69)                                        
  6 Burke, Lily J              8 Martin County-FG     1:22.80    1:23.97  
                  38.19     1:23.97 (45.78)                                        
  7 Showers, Sophie            9 Bad-MR               1:28.02    1:26.23  
                  42.37     1:26.23 (43.86)                                        
  8 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR               1:25.11    1:26.33  
                  45.23     1:26.33 (41.10)                                        
  9 Cavendish, Emma C          9 JDST-FG              1:28.03    1:27.18  
                  40.78     1:27.18 (46.40)                                        
 10 Bowe, Cecily               9 SBSC-ZZ              1:27.82    1:28.08  
                  42.48     1:28.08 (45.60)                                        
 
Event 175  Girls 9 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Santander, Andrea E        9 MBS-FG                          1:13.80  
                  34.85     1:13.80 (38.95)                                        
  2 Mesa, Vanessa              9 Soflo-FG                        1:18.88  
                  37.98     1:18.88 (40.90)                                        
  3 Kopas, Amanda M            9 UN-12-FG                        1:19.12  
                  36.75     1:19.12 (42.37)                                        
  4 Marchesani, Gabriella B    9 Team Fla-FG                     1:19.50  
                  39.03     1:19.50 (40.47)                                        
  5 Burke, Lily J              8 Martin County-FG                1:22.80  
                  37.42     1:22.80 (45.38)                                        
  6 Kondratovitch, Ana         8 Hialeah Storm-FG                1:23.30  
                  36.98     1:23.30 (46.32)                                        
  7 Berridge, Emmeline L       9 Bad-MR                          1:25.11  
                  43.21     1:25.11 (41.90)                                        
  8 Bowe, Cecily               9 SBSC-ZZ                         1:27.82  
                  40.92     1:27.82 (46.90)                                        
  9 Showers, Sophie            9 Bad-MR                          1:28.02  
                  40.77     1:28.02 (47.25)                                        
 10 Cavendish, Emma C          9 JDST-FG                         1:28.03  
                  42.05     1:28.03 (45.98)                                        
 
Event 176  Boys 9 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR              1:14.88    1:12.90  
                  34.31     1:12.90 (38.59)                                        
  2 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG             1:15.31    1:13.84  
                  35.98     1:13.84 (37.86)                                        
  3 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG             1:14.69    1:13.97  
                  35.22     1:13.97 (38.75)                                        
  4 Wong, Andres               9 MACM-FG              1:16.60    1:16.15  
                  36.31     1:16.15 (39.84)                                        
  5 Montana, David F           9 MACM-FG              1:16.87    1:17.07  
                  37.04     1:17.07 (40.03)                                        
  6 Lee, Brendan T             9 WEST-MR              1:18.26    1:18.64  
                  37.66     1:18.64 (40.98)                                        
  7 Marsal, Sebastian          9 Miami Dade-FG        1:18.33    1:19.78  
                  38.47     1:19.78 (41.31)                                        
  8 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR              1:22.84    1:19.91  
                  38.53     1:19.91 (41.38)                                        
  9 Escobar, Daniel A          9 PST-FG               1:22.24    1:20.56  
                  36.47     1:20.56 (44.09)                                        
 10 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG             1:19.99    1:21.03  
                  37.82     1:21.03 (43.21)                                        
 
Event 176  Boys 9 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rodriguez, Rafael          9 Soflo-FG                        1:14.69  
                  35.04     1:14.69 (39.65)                                        
  2 Tsukikawa, Yugo *          9 WEST-MR                         1:14.88  
                  35.64     1:14.88 (39.24)                                        
  3 Skarie, Jonathan E         9 Soflo-FG                        1:15.31  
                  37.68     1:15.31 (37.63)                                        
  4 Wong, Andres               9 MACM-FG                         1:16.60  
                  35.58     1:16.60 (41.02)                                        
  5 Montana, David F           9 MACM-FG                         1:16.87  
                  36.42     1:16.87 (40.45)                                        
  6 Lee, Brendan T             9 WEST-MR                         1:18.26  
                  37.50     1:18.26 (40.76)                                        
  7 Marsal, Sebastian          9 Miami Dade-FG                   1:18.33  
                  36.86     1:18.33 (41.47)                                        
  8 Mateus, Leonardo E         9 Soflo-FG                        1:19.99  
                  36.24     1:19.99 (43.75)                                        
  9 Escobar, Daniel A          9 PST-FG                          1:22.24  
                  36.94     1:22.24 (45.30)                                        
 10 DiSanto, Justin P          9 WEST-MR                         1:22.84  
                  41.16     1:22.84 (41.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Torres, Chris J            9 WEST-MR                         1:23.39  
                  40.44     1:23.39 (42.95)                                        
 12 Montero, Nestor E          9 UN-13-FG                        1:23.64  
                  39.06     1:23.64 (44.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Pineda, JP                 9 BMHG-FG                         1:24.39  
                  40.57     1:24.39 (43.82)                                        
 14 Fanjul, Kevin              8 BMHG-FG                         1:24.68  
                  38.99     1:24.68 (45.69)                                        
 15 Carey, Davante S           9 BSC-ZZ                          1:25.72  
                  41.44     1:25.72 (44.28)                                        
 16 Castro, Bryan A            9 UN-13-FG                        1:26.26  
                  40.05     1:26.26 (46.21)                                        
 17 Faria, Henry               9 BMHG-FG                         1:26.27  
                  40.76     1:26.27 (45.51)                                        
 18 Betancur, Gianni           9 BMHG-FG                         1:26.63  
                  39.04     1:26.63 (47.59)                                        
 19 Lawson, Reade W            9 BISC-FG                         1:27.57  
                  40.58     1:27.57 (46.99)                                        
 20 Rodriguez, Bryan           9 BMHG-FG                         1:28.07  
                  41.53     1:28.07 (46.54)                                        
 21 Arias, Michael             8 BMHG-FG                         1:30.56  
                  40.73     1:30.56 (49.83)                                        
 22 Walcott, Andre A           9 DSC-ZZ                          1:30.84  
                  45.04     1:30.84 (45.80)                                        
 23 Rossi, Nicolas A           8 Comets-FG                       1:32.86  
                  43.13     1:32.86 (49.73)                                        
 -- Picon, Neil                9 MACM-FG                              NS  
 
Event 177  Girls 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG               1:13.39    1:10.35  
                  31.97     1:10.35 (38.38)                                        
  2 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG          1:12.49    1:10.36  
                  32.82     1:10.36 (37.54)                                        
  3 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG       1:15.76    1:14.29  
                  34.41     1:14.29 (39.88)                                        
  4 Douglass, Kate C          10 WEST-MR              1:17.32    1:15.88  
                  35.79     1:15.88 (40.09)                                        
  5 Talamo, Juliana           10 RWY-FG               1:16.89    1:15.95  
                  36.95     1:15.95 (39.00)                                        
  6 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG     1:18.52    1:16.45  
                  35.54     1:16.45 (40.91)                                        
  7 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR              1:16.71    1:16.80  
                  34.11     1:16.80 (42.69)                                        
  8 Villarta, Julinna A       10 SF-FG                1:18.84    1:17.57  
                  37.58     1:17.57 (39.99)                                        
  9 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG  1:18.36    1:18.04  
                  36.02     1:18.04 (42.02)                                        
 -- Panitz, Josephine         10 Bad-MR               1:18.22         DQ  
                  36.70          DQ (39.28)                                        
 
Event 177  Girls 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meszaros, Alexandra       10 Team Fla-FG                     1:12.49  
                  34.33     1:12.49 (38.16)                                        
  2 Cortes Urbina, Adriana I  10 PST-FG                          1:13.39  
                  33.03     1:13.39 (40.36)                                        
  3 Temperino, Eriana L       10 Sea Dragons-FG                  1:15.76  
                  35.06     1:15.76 (40.70)                                        
  4 Vumbacco, Sabrina S       10 WEST-MR                         1:16.71  
                  35.10     1:16.71 (41.61)                                        
  5 Talamo, Juliana           10 RWY-FG                          1:16.89  
                  37.87     1:16.89 (39.02)                                        
  6 Douglass, Kate C          10 WEST-MR                         1:17.32  
                  35.31     1:17.32 (42.01)                                        
  7 Panitz, Josephine         10 Bad-MR                          1:18.22  
  8 Brown, Preslie A          10 North Palm Beach-FG             1:18.36  
                  36.33     1:18.36 (42.03)                                        
  9 Mendez, Elizabeth M       10 Hialeah Storm-FG                1:18.52  
                  36.22     1:18.52 (42.30)                                        
 10 Villarta, Julinna A       10 SF-FG                           1:18.84  
                  38.42     1:18.84 (40.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fernandez, Gabriela I     10 Hialeah Storm-FG                1:19.43  
                  37.23     1:19.43 (42.20)                                        
 12 Delgado, Dahlia A         10 JDST-FG                         1:19.77  
                  40.02     1:19.77 (39.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bruk, Johanna E           10 JDST-FG                         1:19.81  
                  37.79     1:19.81 (42.02)                                        
 14 Tumolo, Violeta A         10 Team Fla-FG                     1:20.06  
                  36.15     1:20.06 (43.91)                                        
 15 Fejzuli, Dorian M         10 Martin County-FG                1:20.46  
                  37.18     1:20.46 (43.28)                                        
 16 Ballestas, Emma           10 MACM-FG                         1:20.60  
                  38.19     1:20.60 (42.41)                                        
 17 Miklos, Eva M             10 JDST-FG                         1:21.05  
                  37.10     1:21.05 (43.95)                                        
 18 Rodriguez, Caroline       10 Asc-Fg-FG                       1:21.20  
                  38.53     1:21.20 (42.67)                                        
 19 Villa, Valeria            10 DANA-FG                         1:21.23  
                  36.31     1:21.23 (44.92)                                        
 20 Garces, Frankie           10 WEST-MR                         1:21.42  
                  37.83     1:21.42 (43.59)                                        
 21 Biro, Delaney P           10 Soflo-FG                        1:21.58  
                  39.39     1:21.58 (42.19)                                        
 22 Phillips, Mary Reagan R   10 Wellington Wahoo-FG             1:22.33  
                  38.99     1:22.33 (43.34)                                        
 23 Lichtig, Madison J        10 North Palm Beach-FG             1:22.59  
                  39.81     1:22.59 (42.78)                                        
 24 Mesa, Jessica             10 BMHG-FG                         1:22.74  
                  39.78     1:22.74 (42.96)                                        
 25 Wesch, Erika R            10 JDST-FG                         1:22.83  
                  37.95     1:22.83 (44.88)                                        
 26 Crespo, Alexandra M       10 Soflo-FG                        1:22.89  
                  39.33     1:22.89 (43.56)                                        
 27 Secrest, Jennifer L       10 North Palm Beach-FG             1:23.41  
                  39.17     1:23.41 (44.24)                                        
 28 Huang, Annita             10 Soflo-FG                        1:23.50  
                  40.95     1:23.50 (42.55)                                        
 29 Parry, Alexa R            10 WEST-MR                         1:23.94  
                  38.63     1:23.94 (45.31)                                        
 30 Cozad, Ashley L           10 Wellington Wahoo-FG             1:25.09  
                  39.52     1:25.09 (45.57)                                        
 31 Greely, Kamryn J          10 Saint Andrew's-FG               1:25.16  
                  40.30     1:25.16 (44.86)                                        
 32 Pinder, Amber M           10 BSC-ZZ                          1:25.35  
                  40.32     1:25.35 (45.03)                                        
 33 Bedard, Jacqueline L      10 JDST-FG                         1:25.91  
                  42.00     1:25.91 (43.91)                                        
 34 Stamp, Virginia A         10 BSC-ZZ                          1:26.50  
                  39.99     1:26.50 (46.51)                                        
 35 Gustafson, Alicia M       10 JDST-FG                         1:26.76  
                  42.27     1:26.76 (44.49)                                        
 36 Telleria, Nayeli          10 BMHG-FG                         1:27.84  
                  42.24     1:27.84 (45.60)                                        
 37 Major, Alaunte B          10 BSC-ZZ                          1:28.53  
                  42.31     1:28.53 (46.22)                                        
 38 Johanson, Sophie L        10 Bad-MR                          1:29.39  
                  41.64     1:29.39 (47.75)                                        
 39 Grigsby, Morgan M         10 JDST-FG                         1:31.29  
                  45.54     1:31.29 (45.75)                                        
 -- Chernin, Julia S          10 Team Fla-FG                          NS  
 
Event 178  Boys 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR             1:12.02    1:11.28  
                  32.47     1:11.28 (38.81)                                        
  2 Torres, Nick              10 WEST-MR              1:13.90    1:11.46  
                  33.38     1:11.46 (38.08)                                        
  3 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG          1:13.72    1:13.26  
                  33.17     1:13.26 (40.09)                                        
  4 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG          1:13.73    1:14.25  
                  34.03     1:14.25 (40.22)                                        
  5 Bastian, Izaak Z          10 BSC-ZZ               1:14.98    1:14.67  
                  37.68     1:14.67 (36.99)                                        
  6 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG          1:17.36    1:16.05  
                  36.03     1:16.05 (40.02)                                        
  7 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG       1:15.58    1:16.15  
                  35.32     1:16.15 (40.83)                                        
  8 Moran, Brandon            10 Soflo-FG             1:16.96    1:16.24  
                  36.82     1:16.24 (39.42)                                        
  9 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA             1:16.35    1:16.96  
                  37.37     1:16.96 (39.59)                                        
 10 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG    1:15.66    1:18.54  
                  37.95     1:18.54 (40.59)                                        
 
Event 178  Boys 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramjohn, Jalen K          10 UN-03-MR                        1:12.02  
                  32.22     1:12.02 (39.80)                                        
  2 Kotikovski, Elvis         10 Team Fla-FG                     1:13.72  
                  33.89     1:13.72 (39.83)                                        
  3 Schulte, Shane F          10 Piranhas-FG                     1:13.73  
                  33.87     1:13.73 (39.86)                                        
  4 Torres, Nick              10 WEST-MR                         1:13.90  
                  34.11     1:13.90 (39.79)                                        
  5 Bastian, Izaak Z          10 BSC-ZZ                          1:14.98  
                  36.96     1:14.98 (38.02)                                        
  6 Ho, Ted N                 10 Sea Dragons-FG                  1:15.58  
                  35.77     1:15.58 (39.81)                                        
  7 Vieira Wolfermann, Alfre  10 Miami Swimming-FG               1:15.66  
                  37.97     1:15.66 (37.69)                                        
  8 Thompson, Luke-K C        10 SWIFT-BA                        1:16.35  
                  37.43     1:16.35 (38.92)                                        
  9 Moran, Brandon            10 Soflo-FG                        1:16.96  
                  37.29     1:16.96 (39.67)                                        
 10 Poe, Dante H              10 Team Fla-FG                     1:17.36  
                  37.36     1:17.36 (40.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vives, Eric A             10 MACM-FG                         1:17.58  
                  37.27     1:17.58 (40.31)                                        
 12 Torres, John              10 MACM-FG                         1:17.81  
                  33.68     1:17.81 (44.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Gibson, Samuel A          10 BSC-ZZ                          1:18.02  
                  37.07     1:18.02 (40.95)                                        
 14 Machado, Lester           10 Hialeah Storm-FG                1:18.80  
                  38.35     1:18.80 (40.45)                                        
 15 Fernandez, Michael I      10 Hialeah Storm-FG                1:19.04  
                  38.23     1:19.04 (40.81)                                        
 16 Peralta, Rene A           10 RWY-FG                          1:19.36  
                  37.74     1:19.36 (41.62)                                        
 17 Morley, Peter G           10 SWIFT-BA                        1:19.43  
                  37.77     1:19.43 (41.66)                                        
 18 Petreski, Matthew A       10 PCS-FG                          1:19.51  
                  39.04     1:19.51 (40.47)                                        
 19 Banciella, Reid A         10 Miami Swimming-FG               1:19.89  
                  36.45     1:19.89 (43.44)                                        
 20 Chaves, Francisco         10 MBS-FG                          1:19.96  
                  37.24     1:19.96 (42.72)                                        
 21 Rodriguez, Jonathan       10 UN-02-FG                        1:20.12  
                  37.84     1:20.12 (42.28)                                        
 22 Seton, James              10 North Palm Beach-FG             1:20.60  
                  36.31     1:20.60 (44.29)                                        
 23 Lugones, Abraham          10 Hialeah Storm-FG                1:20.70  
                  39.65     1:20.70 (41.05)                                        
 24 Baucells, Rogelio         10 FFSC-FG                         1:21.38  
                  38.93     1:21.38 (42.45)                                        
 25 Segui, Gabriel B          10 BMHG-FG                         1:21.45  
                  37.99     1:21.45 (43.46)                                        
 26 Rosenberg, Jason P        10 Midtown Weston-FG               1:22.35  
                  39.57     1:22.35 (42.78)                                        
 27 Rodriguez, Aaron J        10 Hialeah Storm-FG                1:22.46  
                  37.00     1:22.46 (45.46)                                        
 28 Carlson, Carter N         10 Soflo-FG                        1:23.11  
                  40.90     1:23.11 (42.21)                                        
 29 Vale, Nicholas R          10 DANA-FG                         1:24.18  
                  38.75     1:24.18 (45.43)                                        
 30 Smith, Gavin C            10 North Palm Beach-FG             1:24.78  
                  38.98     1:24.78 (45.80)                                        
 31 Beckwith, Nic