1997 COR Winter Classic - Boys Results
December 5-7, 1997
Hosted by City of Richardson Swim Team
Meet Results-Yards
Event 2 Boys 13-14 400 IM
TAGS: ------ 4:48.29
AA: ------ 4:51.59
A: ------ 5:04.29
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1399 Wherry, Kenneth 14 DM NT 4:25.33 TAGS
1 1358 Manning, Jonathan 14 ATAC NT 4:25.33 TAGS
3 1248 Bockus, Andrew 13 KMSC OK 4:30.57 TAGS
4 1078 Cassara, Christophe 14 COPS NT 4:31.89 TAGS
5 1116 Kneeland, Brian 14 FAST 4:36.43 TAGS+
6 1281 Eakin, Jeff 13 GOLD 4:38.59 TAGS
7 1044 Irani, Cyrus 14 COPS NT 4:39.34 TAGS+
8 1242 Moltenberry, Jeff 13 TASC ST 4:42.18 TAGS
9 1057 Girard, Jeff 14 COPS NT 4:42.70 TAGS
10 1497 McCure, Scott 14 COR NT 4:44.07 TAGS+
11 1012 Watkins, John 14 LAC NT 4:44.26 TAGS+
12 1036 Godsey, Jonathan 14 COPS NT 4:46.73 TAGS
13 1202 McLellan, Patrick 14 GOLD 4:52.21 A
14 1043 Patterson, Graham 13 COPS NT 4:53.33 A
15 1154 Duran, Jordan 13 MARS NT 4:54.25 A
16 1331 Snell, Jonathan 14 TXA ST 4:55.48 A
17 1035 Standaert, Andrew 14 COPS NT 4:57.20 A
18 1156 Jurma, Chris 13 MARS NT 5:02.69 A
19 1199 Schurr, Christian 13 GOLD 5:04.50
20 1190 Lopano, Sean 14 GCAT NT 5:09.65
- 1339 Akrout, Yassine 14 TXA ST DQ
- 1034 Weege, Nicholas 14 COPS NT NS
Event 4 Boys 400 IM
TAGS: ------ 4:27.79
AA: ------ 4:40.49
A: ------ 4:52.69
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1426 Rice, Nathan 17 DM NT 4:05.20 TAGS
2 1490 Laitala, David 17 COR NT 4:07.37 TAGS
3 1265 Smith, Sean 15 KMSC OK 4:10.28 TAGS
4 1049 Balfour, J.P. 15 COPS NT 4:17.66 TAGS
5 1065 Skidmore, Greg 17 COPS NT 4:18.26 TAGS
6 1512 Silver, David 17 COR NT 4:21.01 TAGS+
7 1356 Fassino, Bart 16 ATAC NT 4:22.14 TAGS
8 1357 Cobourn, Kevin 17 ATAC NT 4:22.24 TAGS
9 1003 Cenci, Nick 15 LAC NT 4:22.51 TAGS
10 1346 Schrantz, John 17 JETS AR 4:23.72 TAGS
11 1392 Ayers, Thomas 16 DM NT 4:24.09 TAGS+
12 1019 Adams, Paul 16 LAC NT 4:25.10 TAGS+
13 1383 Johnson, Chris 16 UATACNT 4:25.83 TAGS+
14 1055 Novotny, Peter 16 COPS NT 4:27.23 TAGS+
15 1416 Renick, Warren 15 DM NT 4:27.96 AA
16 1063 Wang, Ni-Lie 17 COPS NT 4:31.47 AA
17 1473 Botons, Mike 16 COR NT 4:31.56 AA
18 1491 Lee, David 16 COR NT 4:32.52 AA
19 1347 Buchman, Matthew 15 JETS AR 4:33.98 AA+
20 1053 Harrison, Les 17 COPS NT 4:35.89 AA
21 1175 Strange, Curtis 17 GCAT NT 4:35.96 AA
22 1050 Yang, Hank 17 COPS NT 4:36.42 AA
23 1545 Stickland, Brice 16 ST OK 4:40.33 AA+
24 1449 Edmaiston, Chris 16 ATAC NT 4:40.65 A
25 1134 Duke, John 17 DUST NT 4:41.31 A
26 1326 Zandan, Noah 15 TXA ST 4:41.76 A
27 1427 Cajide, Armando 15 DM NT 4:43.67 A
28 1250 Cockrum, Keith 18 KMSC OK 4:43.98 A-
29 1208 Robichaud, Nicholas 15 COM WT 4:44.04 A-
30 1408 Graham, Sean 18 DM NT 4:44.70 A-
31 1342 Schuldt, Allan 16 TXA ST 4:47.78 A-
32 1483 Garcia, Jorge 17 COR NT 4:53.21
33 1540 Allen, Ben 16 GYST NT 4:56.84
34 1338 Robertson, Drew 16 TXA ST 5:12.45
- 1546 Bums, John 16 ST OK NS
- 1336 Harbeson, George 15 TXA ST NS
Event 6 Boys 10 & Under 200 Free
TAGS: ------ 2:27.29
AA: ------ 2:25.59
A: ------ 2:31.89
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1348 Bednar, David 10 JETS AR 2:17.26 TAGS
2 1541 Lynn, Dylan 10 ST OK 2:19.05 TAGS
3 1069 Sablick, Tim 10 COPS NT 2:21.48 TAGS
4 1308 Berdine, Andrew 10 TST NT 2:25.85 TAGS
5 1268 Swisher, Alex 10 KMSC OK 2:26.62 TAGS+
6 1372 Bliss, Gregory 9 ATAC NT 2:29.29 A
7 1282 Eakin, Scott 10 GOLD 2:29.60 A
8 1073 Burk, Kyle 10 COPS NT 2:33.79
9 1475 Chiu, Bryson 9 COR NT 2:36.12
10 1217 Lowry, Bradley 8 COM WT 2:38.47
- 1388 Berklacy, Steven 10 TACT OK NS
- 1340 Gettel, Jeffrey 8 TXA ST NS
- 1391 Vannatta, John 10 TACT OK NS
Event 8 Boys 11-12 500 Free
TAGS: ------ 5:48.49
AA: ------ 5:50.79
A: ------ 6:05.99
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1041 Sacco, Tommy 12 COPS NT 5:18.31 TAGS
2 1106 Mendoza, David 12 FAST 5:27.03 TAGS
3 1209 Edens, Kyle 11 COM WT 5:27.98 TAGS
4 1266 Smith, Tyler 12 KMSC OK 5:37.95 TAGS
5 1206 Stahl, Greg 11 GOLD 5:45.08 TAGS+
6 1470 Smith, Brian 11 OAA OK 5:52.63 A
7 1245 Spark, Benjamin 11 TASC ST 5:52.64 A
8 1067 Barnes, Ivan 12 COPS NT 5:57.64 A
9 1232 Nickel, Brian 12 TASC ST 5:58.88 A
10 1203 McFarland, Rob 11 GOLD 6:01.02 A
11 1031 Hendricks, Robert 12 COPS NT 6:04.85 A
12 1243 Cameron, Brooks 11 TASC ST 6:05.63 A
13 1367 Tilford, Joshua 11 ATAC NT 6:15.75
14 1306 Rockett, Collin 11 TST NT 6:24.21
15 1033 Bahlburg, Geoff 12 COPS NT 6:35.74
16 1403 Knubowitz, Matt 12 DM NT 6:43.12
Event 10 Boys 13-14 500 Free
TAGS: ------ 5:13.69
AA: ------ 5:26.79
A: ------ 5:40.99
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1248 Bockus, Andrew 13 KMSC OK 4:58.66 TAGS
2 1104 Adcock, Chris 14 FAST 4:59.24 TAGS
3 1521 Yang, Rick 14 COR NT 5:03.73 TAGS
4 1093 Richards, Benjamin 14 FAST 5:05.07 TAGS
5 1462 Lohmeyer, Scott 14 TST NT 5:07.81 TAGS
6 1399 Wherry, Kenneth 14 DM NT 5:08.54 TAGS
7 1056 Baron, Seth 14 COPS NT 5:19.41 AA
8 1466 Osterland, Danny 13 ASR NT 5:22.20 AA+
9 1145 Hill, Jonathan 13 MARS NT 5:22.49 AA
10 1131 Newmann, W. Scott 13 DUST NT 5:27.86 A-
11 1335 Peters, Ryan 13 TXA ST 5:29.72 A
12 1386 Harris, Brandon 13 UATACNT 5:30.87 A
13 1362 Taylor, Daniel 14 ATAC NT 5:31.45 A
14 1177 Rourke, Devin 13 GCAT NT 5:39.12 A
15 1333 Klausmeier, Matthew 13 TXA ST 5:41.71
16 1543 Scriminger, Chris 13 ST OK 5:43.38
17 1341 Keller, Zachary 13 TXA ST 5:44.40
18 1352 Marshall, Griffin 13 ATAC NT 5:53.76
19 1387 Armour, John 13 TACT OK 5:56.30
20 1482 Galen, Richard 13 COR NT 5:56.64
- 1154 Duran, Jordan 13 MARS NT NS
Event 12 Boys 500 Free
TAGS: ------ 4:56.69
AA: ------ 5:11.69
A: ------ 5:25.29
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1265 Smith, Sean 15 KMSC OK 4:44.65 TAGS
2 1230 Baird, Michael 16 TASC ST 4:45.59 TAGS
3 1357 Cobourn, Kevin 17 ATAC NT 4:49.32 TAGS+
4 1512 Silver, David 17 COR NT 4:49.55 TAGS
5 1091 Standerfer, John 17 FAST 4:53.03 TAGS+
6 1346 Schrantz, John 17 JETS AR 4:54.10 TAGS
7 1392 Ayers, Thomas 16 DM NT 4:55.55 TAGS+
8 1425 Ray, Barry 17 DM NT 4:58.44 AA
9 1208 Robichaud, Nicholas 15 COM WT 5:00.59 AA-
10 1544 Goodwin, Blake 16 ST OK 5:01.07 AA-
11 1148 Kloppe, William 16 MARS NT 5:01.24 AA
12 1356 Fassino, Bart 16 ATAC NT 5:01.43 AA
13 1427 Cajide, Armando 15 DM NT 5:01.48 AA
14 1491 Lee, David 16 COR NT 5:02.02 AA
15 1095 Brandon, Barrett 15 FAST 5:02.84 AA
16 1418 Stephens, Brian 15 DM NT 5:04.80 AA+
17 1416 Renick, Warren 15 DM NT 5:05.21 AA
18 1440 Ory, Jeb 17 DM NT 5:05.40 AA+
19 1038 Cooper, Mark 15 COPS NT 5:05.58 AA
20 1548 Murphy, Ted 23 FAST 5:07.80 AA
21 1449 Edmaiston, Chris 16 ATAC NT 5:10.38 AA
22 1549 Schethick, Erik 16 GYST NT 5:12.74 A
23 1480 Ewert, Aaron 17 COR NT 5:15.63 A
24 1368 Howells, Robert 16 ATAC NT 5:20.88 A
25 1545 Stickland, Brice 16 ST OK 5:22.07 A
26 1539 Rush, Tim 17 LAC NT 5:22.61 A
27 1250 Cockrum, Keith 18 KMSC OK 5:22.91 A-
28 1383 Johnson, Chris 16 UATACNT 5:23.27 A-
29 1239 Wenneson, Marco 15 TASC ST 5:23.97 A-
30 1505 Palmer, Adam 15 COR NT 5:28.70
31 1371 Seraphin, Kyle 15 ATAC NT 5:30.59
32 1084 Zajaczkowski, Michael 15 COPS NT 5:32.06
33 1479 Dvorak, Nathan 15 UCOR NT 5:47.00
34 1348 Bednar, David 10 JETS AR 6:21.08
- 1422 Wallace, Donald 15 DM NT NS
- 1515 Van Der Dar, Ryan 16 COR NT NS
- 1207 Ebbert, Jay 15 COM WT NS
- 1175 Strange, Curtis 17 GCAT NT NS
- 1153 Byers, Chris 15 MARS NT NS
- 1439 Elwany, Mahmoud 16 DM NT NS
- 1502 Nelson, Brandon 18 COR NT NS
Event 14 Boys 10 & Under 200 R-Free
TAGS: ------ 2:08.89
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3024 CITY OF PLANO SWIMMERS A COPS NT 2:02.97 TAGS
- 3166 City of Richardson A COR NT DQ
Event 16 Boys 11-12 200 R-Free
TAGS: ------ 1:55.69
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3189 FAST A FAST 1:46.64 TAGS
2 3027 CITY OF PLANO SWIMMERS A COPS NT 1:51.71 TAGS
3 3146 City of Richardson A COR NT 1:56.26
4 3176 DALLAS MUSTANGS DM NT 1:56.59
- 3169 GCAT A GCAT NT NS
Event 18 Boys 13-14 200 R-Free
TAGS: ------ 1:43.79
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3187 FAST A FAST 1:37.87 TAGS
2 3028 CITY OF PLANO SWIMMERS A COPS NT 1:40.28 TAGS
3 3147 Texas Aquatics TXA ST 1:40.54 TAGS
4 3071 ATAC A ATAC NT 1:41.54 TAGS
5 3178 DALLAS MUSTANGS DM NT 1:43.84
6 3029 CITY OF PLANO SWIMMERS B COPS NT 1:44.48
7 3165 City of Richardson A COR NT 1:44.79
- 3168 GCAT A GCAT NT NS
Event 20 Boys 200 R-Free
TAGS: ------ 1:39.99
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3154 City of Richardson A COR NT 1:27.88 TAGS
2 3184 FAST A FAST 1:28.10 TAGS
3 3180 DALLAS MUSTANGS A DM NT 1:30.92 TAGS
4 3150 GCAT A GCAT NT 1:31.71 TAGS
5 3172 Duncanville Swim Team A DUST NT 1:31.85 TAGS
6 3152 CITY OF PLANO SWIMMERS A COPS NT 1:33.18 TAGS
7 3181 DALLAS MUSTANGS B DM NT 1:36.73 TAGS
8 3173 Duncanville Swim Team B DUST NT 1:37.31 TAGS
9 3151 CITY OF PLANO SWIMMERS B COPS NT 1:37.50 TAGS
10 3145 swim tulsa ST OK 1:37.53 TAGS
11 3023 JONESBORO JETS JETS AR 1:38.49 TAGS
12 3148 Texas Aquatics TXA ST 1:42.64
- 3149 TEMPLE AREA SWIM CLUB TASC ST NS
- 3079 ATAC A ATAC NT NS
- 3053 TEMPLE AREA SWIM CLUB A TASC ST NS
- 3153 City of Richardson B COR NT NS
Event 22 Boys 10 & Under 100 Fly
TAGS: ------ 1:19.19
AA: ------ 1:20.79
A: ------ 1:25.69
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1268 Swisher, Alex 10 KMSC OK 1:15.99 1:12.82 TAGS
2 1077 Leblanc, Mackenzie 10 COPS NT 1:15.00 1:13.77 TAGS
3 1391 Vannatta, John 10 TACT OK 1:16.74 1:15.31 TAGS
4 1542 McClure, Eddie 10 ST OK 1:20.24 1:19.92 AA+
5 1438 Haller, Brooks 10 DM NT 1:22.60 1:20.24 AA
6 1217 Lowry, Bradley 8 COM WT 1:22.30 1:21.85 A
Event 24 Boys 11-12 100 Fly
TAGS: ------ 1:08.69
AA: ------ 1:08.99
A: ------ 1:12.49
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1041 Sacco, Tommy 12 COPS NT 1:00.20 59.40 TAGS
2 1167 Luchey, Chris 12 GCAT NT 1:01.69 1:00.62 TAGS
3 1209 Edens, Kyle 11 COM WT 1:05.02 1:04.77 TAGS
4 1206 Stahl, Greg 11 GOLD 1:06.97 1:06.20 TAGS
5 1171 Litaker, Brandon 12 GCAT NT 1:08.93 1:07.49 TAGS
6 1203 McFarland, Rob 11 GOLD 1:07.94 1:07.72 TAGS
7 1367 Tilford, Joshua 11 ATAC NT 1:08.07 1:08.00 TAGS
8 1470 Smith, Brian 11 OAA OK 1:09.74 1:08.56 TAGS
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1110 Hasty, Preston 12 FAST 1:11.42 A
10 1405 Grubb, Patrick 12 DM NT 1:12.39 A
11 1306 Rockett, Collin 11 TST NT 1:13.05
12 1245 Spark, Benjamin 11 TASC ST 1:15.85
- 1517 Wachtler, Nick 12 COR NT DQ
- 1033 Bahlburg, Geoff 12 COPS NT DQ
- 1112 Kiel, Richard 12 FAST NS
Event 26 Boys 13-14 200 Fly
TAGS: ------ 2:17.19
AA: ------ 2:16.69
A: ------ 2:22.69
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1358 Manning, Jonathan 14 ATAC NT 2:08.38 2:03.04 TAGS
2 1399 Wherry, Kenneth 14 DM NT 2:05.73 2:05.40 TAGS
3 1116 Kneeland, Brian 14 FAST 2:09.98 2:06.64 TAGS
4 1154 Duran, Jordan 13 MARS NT 2:15.03 2:12.08 TAGS
5 1036 Godsey, Jonathan 14 COPS NT 2:14.86 2:14.03 TAGS
6 1281 Eakin, Jeff 13 GOLD 2:15.75 2:14.41 TAGS
7 1056 Baron, Seth 14 COPS NT 2:16.45 2:14.57 TAGS
8 1078 Cassara, Christophe 14 COPS NT 2:11.60 2:14.78 TAGS
* Consolations
9 1242 Moltenberry, Jeff 13 TASC ST 2:17.26 2:13.99 TAGS
10 1156 Jurma, Chris 13 MARS NT 2:18.63 2:16.40 TAGS
11 1497 McCure, Scott 14 COR NT 2:20.99 2:18.02 A
Event 28 Boys 200 Fly
TAGS: ------ 2:05.49
AA: ------ 2:09.29
A: ------ 2:14.99
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1490 Laitala, David 17 COR NT 1:54.14 1:54.46 TAGS
2 1265 Smith, Sean 15 KMSC OK 2:00.02 1:55.89 TAGS
3 1356 Fassino, Bart 16 ATAC NT 2:00.76 1:59.10 TAGS
4 1003 Cenci, Nick 15 LAC NT 2:00.19 2:00.56 TAGS
5 1400 Graves, Jeff 18 DM NT 2:03.12 2:01.01 TAGS
6 1357 Cobourn, Kevin 17 ATAC NT 2:02.77 2:01.84 TAGS
7 1065 Skidmore, Greg 17 COPS NT 2:02.79 2:02.94 TAGS
8 1491 Lee, David 16 COR NT 2:03.74 2:03.26 TAGS
* Consolations
9 1055 Novotny, Peter 16 COPS NT 2:04.22 2:02.46 TAGS
10 1346 Schrantz, John 17 JETS AR 2:04.23 2:03.54 TAGS
11 1570 Taggart, Philip 17 DUST NT 2:06.98 2:04.86 TAGS
12 1473 Botons, Mike 16 COR NT 2:06.96 2:05.81 AA
13 1416 Renick, Warren 15 DM NT 2:05.50 2:06.43 AA
14 1392 Ayers, Thomas 16 DM NT 2:08.59 2:07.10 AA+
15 1063 Wang, Ni-Lie 17 COPS NT 2:08.42 2:07.45 AA+
16 1239 Wenneson, Marco 15 TASC ST 2:14.52 2:23.72
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
14 1512 Silver, David 17 COR NT 2:07.61 AA+
18 1326 Zandan, Noah 15 TXA ST 2:15.09
19 1208 Robichaud, Nicholas 15 COM WT 2:15.28
20 1095 Brandon, Barrett 15 FAST 2:15.37
21 1449 Edmaiston, Chris 16 ATAC NT 2:16.53
22 1250 Cockrum, Keith 18 KMSC OK 2:18.74
23 1342 Schuldt, Allan 16 TXA ST 2:19.59
24 1483 Garcia, Jorge 17 COR NT 2:22.55
25 1408 Graham, Sean 18 DM NT 2:24.75
26 1083 Zajaczkowski, Greg 16 COPS NT 2:27.07
Event 30 Boys 10 & Under 100 Back
TAGS: ------ 1:17.49
AA: ------ 1:18.89
A: ------ 1:22.59
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1541 Lynn, Dylan 10 ST OK 1:10.95 1:10.43 TAGS
2 1391 Vannatta, John 10 TACT OK 1:13.88 1:12.53 TAGS
3 1263 London, Hunter 10 KMSC OK 1:14.39 1:14.27 TAGS
4 1308 Berdine, Andrew 10 TST NT 1:15.89 1:15.04 TAGS
5 1268 Swisher, Alex 10 KMSC OK 1:16.38 1:16.55 TAGS
6 1218 Wehner, Cole 10 COM WT 1:17.19 1:18.43 AA+
7 1348 Bednar, David 10 JETS AR 1:14.83 1:23.53
8 1372 Bliss, Gregory 9 ATAC NT 1:21.12 1:23.89
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1073 Burk, Kyle 10 COPS NT 1:21.39 A
10 1481 Fields, Corbin 10 COR NT 1:24.94
- 1340 Gettel, Jeffrey 8 TXA ST NS
- 1388 Berklacy, Steven 10 TACT OK NS
Event 32 Boys 11-12 100 Back
TAGS: ------ 1:08.69
AA: ------ 1:09.89
A: ------ 1:13.29
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1041 Sacco, Tommy 12 COPS NT 1:00.53 1:00.46 TAGS
2 1498 Meager, Daniel 12 COR NT 1:05.90 1:04.45 TAGS
3 1121 Fenn, Brian 12 FAST 1:04.96 1:06.34 TAGS
4 1266 Smith, Tyler 12 KMSC OK 1:07.68 1:06.58 TAGS
5 1007 Remorenko, Jason 12 LAC NT 1:09.95 1:07.22 TAGS
6 1098 Allred, Cameron 11 FAST 1:05.91 1:07.36 TAGS
7 1112 Kiel, Richard 12 FAST 1:09.24 1:07.86 TAGS
8 1157 Lee, Erik 12 MARS NT 1:10.08 1:09.57 AA
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1243 Cameron, Brooks 11 TASC ST 1:11.27 A
10 1446 Howell, Brian 11 SSC OK 1:11.34 A
11 1405 Grubb, Patrick 12 DM NT 1:11.82 A
12 1033 Bahlburg, Geoff 12 COPS NT 1:12.56 A
12 1469 Parrish, Adam 12 OAA OK 1:12.56 A
14 1306 Rockett, Collin 11 TST NT 1:12.81 A
15 1232 Nickel, Brian 12 TASC ST 1:13.04 A
16 1031 Hendricks, Robert 12 COPS NT 1:13.66
17 1067 Barnes, Ivan 12 COPS NT 1:14.18
18 1403 Knubowitz, Matt 12 DM NT 1:14.76
19 1496 McCure, Alex 12 COR NT 1:15.50
20 1307 Davis, Bryant 12 TST NT 1:15.81
21 1535 Walters, Clint 11 WFY NT 1:24.40
Event 34 Boys 13-14 100 Back
TAGS: ------ 1:01.89
AA: ------ 1:02.29
A: ------ 1:04.99
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1248 Bockus, Andrew 13 KMSC OK 58.49 57.79 TAGS
2 1358 Manning, Jonathan 14 ATAC NT 59.05 57.85 TAGS
3 1093 Richards, Benjamin 14 FAST 58.53 58.45 TAGS
4 1036 Godsey, Jonathan 14 COPS NT 58.88 58.86 TAGS
5 1331 Snell, Jonathan 14 TXA ST 1:00.42 59.92 TAGS
6 1462 Lohmeyer, Scott 14 TST NT 1:01.46 1:00.23 TAGS
7 1202 McLellan, Patrick 14 GOLD 1:00.40 1:01.09 TAGS
8 1154 Duran, Jordan 13 MARS NT 1:01.66 1:01.31 TAGS
* Consolations
9 1437 Nichols, Dax 14 DM NT 1:01.90 1:00.56 TAGS
10 1256 Jennings, Eric 14 KMSC OK 1:02.96 1:01.59 TAGS
11 1057 Girard, Jeff 14 COPS NT 1:02.24 1:03.04 A
12 1012 Watkins, John 14 LAC NT 1:02.85 1:03.05 A
13 1521 Yang, Rick 14 COR NT 1:03.57 1:03.40 A-
14 1035 Standaert, Andrew 14 COPS NT 1:05.16 1:03.51 A
15 1131 Newmann, W. Scott 13 DUST NT 1:04.12 1:04.18 A
16 1364 Terrell, Joshua 14 ATAC NT 1:04.58 1:04.25 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
17 1467 Williams, Michael 13 ASR NT 1:05.55
18 1177 Rourke, Devin 13 GCAT NT 1:05.77
19 1145 Hill, Jonathan 13 MARS NT 1:06.08
20 1335 Peters, Ryan 13 TXA ST 1:06.29
21 1128 White, Stephen 14 DUST NT 1:06.40
22 1056 Baron, Seth 14 COPS NT 1:06.56
23 1341 Keller, Zachary 13 TXA ST 1:07.07
24 1386 Harris, Brandon 13 UATACNT 1:07.11
25 1396 Shipp, Jeff 14 DM NT 1:07.19
25 1043 Patterson, Graham 13 COPS NT 1:07.19
27 1333 Klausmeier, Matthew 13 TXA ST 1:07.33
28 1183 Followwill, Rusty 14 GCAT NT 1:07.45
29 1352 Marshall, Griffin 13 ATAC NT 1:09.02
Event 36 Boys 100 Back
TAGS: ------ 56.59
AA: ------ 59.89
A: ------ 1:02.49
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1490 Laitala, David 17 COR NT 52.28 52.47 TAGS
2 1480 Ewert, Aaron 17 COR NT 53.81 53.03 TAGS
3 1118 McKinney, Jim 27 FAST 53.55 53.15 TAGS
4 1383 Johnson, Chris 16 UATACNT 53.91 53.88 TAGS
5 1049 Balfour, J.P. 15 COPS NT 55.83 55.13 TAGS
6 1426 Rice, Nathan 17 DM NT 56.17 56.56 TAGS
7 1003 Cenci, Nick 15 LAC NT 57.22 57.45 AA
7 1502 Nelson, Brandon 18 COR NT 56.92 57.45 AA-
* Consolations
9 1546 Bums, John 16 ST OK 57.80 56.88 AA-
10 1447 Gallagher, Cory 16 SSC OK 58.56 57.27 AA-
11 1547 Overton, Jeff 18 ST OK 57.88 57.62 AA-
12 1479 Dvorak, Nathan 15 UCOR NT 59.01 57.69 AA
13 1208 Robichaud, Nicholas 15 COM WT 57.93 57.72 AA+
14 1357 Cobourn, Kevin 17 ATAC NT 58.10 58.02 AA+
15 1400 Graves, Jeff 18 DM NT 58.46 58.04 AA
16 1189 Mayer, Michael 17 GCAT NT 58.26 1:00.02 A-
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
13 1019 Adams, Paul 16 LAC NT 58.22 AA
18 1230 Baird, Michael 16 TASC ST 59.02 AA
19 1586 Wiley, Eric 21 UNA OK 59.14 AA+
20 1491 Lee, David 16 COR NT 59.25 AA
21 1295 Adcock, Zachary 15 GPAC NT 1:00.18 A
22 1356 Fassino, Bart 16 ATAC NT 1:00.21 A
23 1530 Nelan, Chris 17 NTAC NT 1:00.27 A
24 1347 Buchman, Matthew 15 JETS AR 1:00.42 A
25 1091 Standerfer, John 17 FAST 1:00.79 A
26 1368 Howells, Robert 16 ATAC NT 1:00.94 A
27 1326 Zandan, Noah 15 TXA ST 1:01.10 A
28 1050 Yang, Hank 17 COPS NT 1:01.18 A
29 1065 Skidmore, Greg 17 COPS NT 1:01.36 A
30 1053 Harrison, Les 17 COPS NT 1:01.57 A
31 1449 Edmaiston, Chris 16 ATAC NT 1:01.59 A
32 1508 Radney, Nathan 16 COR NT 1:01.63 A
33 1142 Fowler, Adam 15 IS NT 1:01.88 A
34 1090 Daigle, Matthew 18 COPS NT 1:02.26 A
35 1353 Marlowe, Scott 16 ATAC NT 1:02.60
36 1300 Hong, Michael 15 GPAC NT 1:02.76
37 1454 Herndon, Chris 18 ATAC NT 1:03.39
38 1545 Stickland, Brice 16 ST OK 1:03.94
39 1371 Seraphin, Kyle 15 ATAC NT 1:04.17
40 1440 Ory, Jeb 17 DM NT 1:04.24
41 1507 Pantuso, William 17 COR NT 1:04.83
42 1427 Cajide, Armando 15 DM NT 1:05.06
43 1338 Robertson, Drew 16 TXA ST 1:05.29
44 1123 Schetlick, Erik 16 GYST NT 1:05.99
45 1544 Goodwin, Blake 16 ST OK 1:06.26
46 1337 Stark, Adam 18 TXA ST 1:09.54
- 1173 Tate, Nick 17 GCAT NT NS
Event 38 Boys 10 & Under 200 IM
TAGS: ------ 2:47.99
AA: ------ 2:47.69
A: ------ 2:55.29
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1348 Bednar, David 10 JETS AR 2:38.48 2:33.42 TAGS
2 1541 Lynn, Dylan 10 ST OK 2:36.54 2:33.60 TAGS
3 1069 Sablick, Tim 10 COPS NT 2:43.16 2:39.21 TAGS
4 1308 Berdine, Andrew 10 TST NT 2:40.06 2:42.17 TAGS
5 1268 Swisher, Alex 10 KMSC OK 2:45.76 2:43.64 TAGS
6 1542 McClure, Eddie 10 ST OK 2:48.23 2:47.85 TAGS
7 1077 Leblanc, Mackenzie 10 COPS NT 2:48.64 2:47.86 TAGS
8 1218 Wehner, Cole 10 COM WT 2:47.52 2:50.64 A-
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1282 Eakin, Scott 10 GOLD 2:50.08 A
10 1372 Bliss, Gregory 9 ATAC NT 2:50.34 A
10 1438 Haller, Brooks 10 DM NT 2:50.34 A
12 1217 Lowry, Bradley 8 COM WT 2:51.40 A
13 1263 London, Hunter 10 KMSC OK 2:57.57
- 1475 Chiu, Bryson 9 COR NT DQ
Event 40 Boys 11-12 200 Free
TAGS: ------ 2:10.49
AA: ------ 2:11.59
A: ------ 2:17.29
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1313 Djang, Doug 12 CBAD NM 1:58.57 1:57.52 TAGS
2 1106 Mendoza, David 12 FAST 2:05.01 2:03.04 TAGS
3 1209 Edens, Kyle 11 COM WT 2:05.34 2:04.12 TAGS
4 1266 Smith, Tyler 12 KMSC OK 2:06.35 2:05.37 TAGS
5 1206 Stahl, Greg 11 GOLD 2:07.08 2:07.04 TAGS
6 1470 Smith, Brian 11 OAA OK 2:08.90 2:11.13 AA-
7 1245 Spark, Benjamin 11 TASC ST 2:17.46 2:11.55 AA+
8 1157 Lee, Erik 12 MARS NT 2:12.49 2:12.11 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1232 Nickel, Brian 12 TASC ST 2:17.95
10 1243 Cameron, Brooks 11 TASC ST 2:18.75
11 1498 Meager, Daniel 12 COR NT 2:19.75
12 1031 Hendricks, Robert 12 COPS NT 2:20.28
13 1110 Hasty, Preston 12 FAST 2:23.45
14 1535 Walters, Clint 11 WFY NT 2:44.19
Event 42 Boys 13-14 200 Free
TAGS: ------ 1:57.19
AA: ------ 2:01.39
A: ------ 2:06.69
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1521 Yang, Rick 14 COR NT 1:51.54 1:48.50 TAGS
2 1093 Richards, Benjamin 14 FAST 1:51.99 1:51.51 TAGS
3 1462 Lohmeyer, Scott 14 TST NT 1:51.39 1:51.79 TAGS
4 1104 Adcock, Chris 14 FAST 1:51.61 1:52.09 TAGS
5 1248 Bockus, Andrew 13 KMSC OK 1:53.26 1:52.41 TAGS
6 1116 Kneeland, Brian 14 FAST 1:56.32 1:53.63 TAGS
7 1358 Manning, Jonathan 14 ATAC NT 1:53.99 1:54.65 TAGS
8 1399 Wherry, Kenneth 14 DM NT 1:54.55 1:57.46 AA-
* Consolations
9 1242 Moltenberry, Jeff 13 TASC ST 1:57.52 1:56.24 TAGS
10 1339 Akrout, Yassine 14 TXA ST 1:58.66 1:56.74 TAGS
11 1145 Hill, Jonathan 13 MARS NT 1:59.11 1:58.26 AA
12 1012 Watkins, John 14 LAC NT 1:58.84 1:58.72 AA
13 1078 Cassara, Christophe 14 COPS NT 1:58.19 1:59.24 AA
14 1131 Newmann, W. Scott 13 DUST NT 1:58.25 1:59.60 AA
15 1202 McLellan, Patrick 14 GOLD 1:58.15 1:59.94 AA+
16 1044 Irani, Cyrus 14 COPS NT 2:00.06 2:01.80 A-
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
17 1244 Panelli, Pedro 14 TASC ST 2:02.01 A
18 1056 Baron, Seth 14 COPS NT 2:02.45 A
19 1034 Weege, Nicholas 14 COPS NT 2:03.37 A
20 1543 Scriminger, Chris 13 ST OK 2:03.43 A
21 1156 Jurma, Chris 13 MARS NT 2:04.16 A
22 1128 White, Stephen 14 DUST NT 2:04.59 A
23 1467 Williams, Michael 13 ASR NT 2:04.67 A
24 1139 Roberts, Erich 14 IS NT 2:05.00 A
25 1154 Duran, Jordan 13 MARS NT 2:05.83 A
26 1331 Snell, Jonathan 14 TXA ST 2:06.00 A
27 1386 Harris, Brandon 13 UATACNT 2:06.70
28 1335 Peters, Ryan 13 TXA ST 2:06.85
29 1035 Standaert, Andrew 14 COPS NT 2:07.52
30 1437 Nichols, Dax 14 DM NT 2:08.13
31 1482 Galen, Richard 13 COR NT 2:09.00
32 1183 Followwill, Rusty 14 GCAT NT 2:09.33
33 1333 Klausmeier, Matthew 13 TXA ST 2:09.37
34 1299 Webber, Lee 14 GPAC NT 2:09.41
35 1396 Shipp, Jeff 14 DM NT 2:09.57
36 1190 Lopano, Sean 14 GCAT NT 2:09.74
37 1199 Schurr, Christian 13 GOLD 2:09.82
38 1387 Armour, John 13 TACT OK 2:10.29
39 1341 Keller, Zachary 13 TXA ST 2:10.89
40 1352 Marshall, Griffin 13 ATAC NT 2:11.67
41 1297 Zwierlein, Arthur 13 GPAC NT 2:14.55
42 1301 Crouch, Terrell 13 GPAC NT 2:17.78
Event 44 Boys 200 Free
TAGS: ------ 1:48.99
AA: ------ 1:55.79
A: ------ 2:00.79
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1490 Laitala, David 17 COR NT 1:44.03 1:44.89 TAGS
2 1265 Smith, Sean 15 KMSC OK 1:47.03 1:44.96 TAGS
3 1512 Silver, David 17 COR NT 1:46.37 1:44.97 TAGS
4 1357 Cobourn, Kevin 17 ATAC NT 1:48.13 1:48.27 TAGS
5 1230 Baird, Michael 16 TASC ST 1:49.73 1:48.66 TAGS
6 1091 Standerfer, John 17 FAST 1:49.87 1:50.06 AA
7 1480 Ewert, Aaron 17 COR NT 1:49.74 1:55.18 AA
8 1317 Janes, Jerrod 17 CBAD NM 1:49.73 1:57.57 A-
* Consolations
9 1356 Fassino, Bart 16 ATAC NT 1:50.12 1:47.77 TAGS
10 1114 Gilbert, Carl 16 FAST 1:50.18 1:49.08 AA
11 1425 Ray, Barry 17 DM NT 1:50.32 1:49.85 AA
12 1346 Schrantz, John 17 JETS AR 1:50.48 1:50.01 AA+
13 1400 Graves, Jeff 18 DM NT 1:50.06 1:50.44 AA
14 1547 Overton, Jeff 18 ST OK 1:50.05 1:50.47 AA
15 1392 Ayers, Thomas 16 DM NT 1:51.05 1:51.66 AA
16 1416 Renick, Warren 15 DM NT 1:50.02 1:52.41 AA
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 1589 Pettersson, Kalle 19 UNA OK 1:49.50 AA-
18 1491 Lee, David 16 COR NT 1:51.17 AA
19 1544 Goodwin, Blake 16 ST OK 1:51.52 AA
20 1181 Widener, Zachary 17 GCAT NT 1:51.55 AA
21 1418 Stephens, Brian 15 DM NT 1:51.81 AA
21 1049 Balfour, J.P. 15 COPS NT 1:51.81 AA
23 1546 Bums, John 16 ST OK 1:51.97 AA
24 1440 Ory, Jeb 17 DM NT 1:52.19 AA
25 1038 Cooper, Mark 15 COPS NT 1:52.78 AA
26 1530 Nelan, Chris 17 NTAC NT 1:52.80 AA+
27 1463 Skulpoonuitti, Bryan 16 ASR NT 1:53.64 AA
28 1175 Strange, Curtis 17 GCAT NT 1:53.91 AA
29 1148 Kloppe, William 16 MARS NT 1:54.04 AA+
30 1427 Cajide, Armando 15 DM NT 1:54.24 AA+
31 1063 Wang, Ni-Lie 17 COPS NT 1:54.54 AA
32 1095 Brandon, Barrett 15 FAST 1:54.59 AA
33 1383 Johnson, Chris 16 UATACNT 1:54.78 AA
34 1123 Schetlick, Erik 16 GYST NT 1:54.84 AA
35 1508 Radney, Nathan 16 COR NT 1:55.21 AA
36 1019 Adams, Paul 16 LAC NT 1:55.24 AA+
37 1449 Edmaiston, Chris 16 ATAC NT 1:55.55 AA+
38 1134 Duke, John 17 DUST NT 1:56.74 A
39 1050 Yang, Hank 17 COPS NT 1:57.10 A
40 1368 Howells, Robert 16 ATAC NT 1:57.16 A
41 1142 Fowler, Adam 15 IS NT 1:57.79 A
42 1422 Wallace, Donald 15 DM NT 1:58.03 A
43 1505 Palmer, Adam 15 COR NT 1:58.47 A
44 1571 Pate, Justin 17 DUST NT 1:58.62 A
45 1493 Leininger, Peter 17 COR NT 1:58.70 A
46 1432 Tucker, Austin 17 DM NT 1:59.41 A
47 1569 Damminga, Jack 17 LAC NT 1:59.71 A
48 1539 Rush, Tim 17 LAC NT 1:59.94 A
49 1239 Wenneson, Marco 15 TASC ST 2:00.56 A
50 1326 Zandan, Noah 15 TXA ST 2:01.07
51 1250 Cockrum, Keith 18 KMSC OK 2:01.08
52 1208 Robichaud, Nicholas 15 COM WT 2:01.70
53 1371 Seraphin, Kyle 15 ATAC NT 2:02.31
54 1584 Masters, Oscar 15 IS NT 2:03.23
55 1129 Montgomery, Ples 15 DUST NT 2:03.61
56 1479 Dvorak, Nathan 15 UCOR NT 2:04.75
57 1083 Zajaczkowski, Greg 16 COPS NT 2:06.28
58 1338 Robertson, Drew 16 TXA ST 2:09.50
59 1531 Dallinger, Tim 15 NTAC NT 2:11.01
60 1300 Hong, Michael 15 GPAC NT 2:16.41
- 1294 Cuba, John 16 GOLD NS
- 1515 Van Der Dar, Ryan 16 COR NT NS
- 1503 Newburn, Josh 18 COR NT NS
Event 46 Boys 10 & Under 50 Breast
TAGS: ------ 41.09
AA: ------ 40.59
A: ------ 42.49
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1069 Sablick, Tim 10 COPS NT 40.56 38.16 TAGS
2 1438 Haller, Brooks 10 DM NT 39.57 38.43 TAGS
3 1073 Burk, Kyle 10 COPS NT 39.56 38.57 TAGS
4 1475 Chiu, Bryson 9 COR NT 40.02 39.28 TAGS
5 1217 Lowry, Bradley 8 COM WT 39.70 39.29 TAGS
6 1542 McClure, Eddie 10 ST OK 41.26 41.38 A
7 1282 Eakin, Scott 10 GOLD 42.83 41.85 A
Event 48 Boys 11-12 50 Breast
TAGS: ------ 35.89
AA: ------ 35.79
A: ------ 37.59
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1313 Djang, Doug 12 CBAD NM 30.43 29.73 TAGS
2 1067 Barnes, Ivan 12 COPS NT 33.91 32.47 TAGS
3 1106 Mendoza, David 12 FAST 33.84 33.46 TAGS
4 1167 Luchey, Chris 12 GCAT NT 33.26 33.72 TAGS
5 1098 Allred, Cameron 11 FAST 33.63 33.77 TAGS
6 1403 Knubowitz, Matt 12 DM NT 36.03 35.21 TAGS
7 1435 Vanderzant, Alex 11 DM NT 35.31 35.49 TAGS
8 1203 McFarland, Rob 11 GOLD 36.02 37.06 A-
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1367 Tilford, Joshua 11 ATAC NT 36.57 A-
10 1307 Davis, Bryant 12 TST NT 36.73 A
11 1206 Stahl, Greg 11 GOLD 36.92 A
12 1470 Smith, Brian 11 OAA OK 37.02 A
13 1469 Parrish, Adam 12 OAA OK 38.20
14 1171 Litaker, Brandon 12 GCAT NT 38.42
15 1007 Remorenko, Jason 12 LAC NT 38.70
16 1517 Wachtler, Nick 12 COR NT 38.90
17 1446 Howell, Brian 11 SSC OK 39.27
18 1496 McCure, Alex 12 COR NT 41.11
19 1472 Benson, Jeffery 12 COR NT 41.14
- 1523 Yeh, Albert 12 COR NT NS
Event 50 Boys 13-14 200 Breast
TAGS: ------ 2:28.89
AA: ------ 2:32.59
A: ------ 2:39.19
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1104 Adcock, Chris 14 FAST 2:22.34 2:17.22 TAGS
2 1044 Irani, Cyrus 14 COPS NT 2:19.74 2:18.76 TAGS
3 1497 McCure, Scott 14 COR NT 2:22.29 2:21.62 TAGS
4 1256 Jennings, Eric 14 KMSC OK 2:24.04 2:21.90 TAGS
5 1199 Schurr, Christian 13 GOLD 2:26.78 2:23.89 TAGS
6 1281 Eakin, Jeff 13 GOLD 2:24.60 2:26.82 TAGS
7 1057 Girard, Jeff 14 COPS NT 2:25.19 2:27.27 TAGS
8 1078 Cassara, Christophe 14 COPS NT 2:26.44 2:28.42 TAGS
* Consolations
9 1244 Panelli, Pedro 14 TASC ST 2:33.09 2:24.54 TAGS
10 1299 Webber, Lee 14 GPAC NT 2:30.03 2:30.06 AA+
11 1190 Lopano, Sean 14 GCAT NT 2:36.49 2:32.06 AA+
12 1034 Weege, Nicholas 14 COPS NT 2:33.97 2:33.03 A
13 1399 Wherry, Kenneth 14 DM NT 2:28.49 2:33.36 A-
14 1177 Rourke, Devin 13 GCAT NT 2:37.30 2:34.45 A
15 1364 Terrell, Joshua 14 ATAC NT 2:36.56 2:36.43 A
- 1339 Akrout, Yassine 14 TXA ST 2:30.16 DQ
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
17 1482 Galen, Richard 13 COR NT 2:38.36 A
18 1043 Patterson, Graham 13 COPS NT 2:38.88 A
19 1145 Hill, Jonathan 13 MARS NT 2:39.97
20 1352 Marshall, Griffin 13 ATAC NT 2:44.27
21 1387 Armour, John 13 TACT OK 2:50.41
22 1301 Crouch, Terrell 13 GPAC NT 2:51.95
Event 52 Boys 200 Breast
TAGS: ------ 2:20.69
AA: ------ 2:25.99
A: ------ 2:32.29
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1181 Widener, Zachary 17 GCAT NT 2:12.57 2:09.90 TAGS
2 1426 Rice, Nathan 17 DM NT 2:14.55 2:12.60 TAGS
3 1265 Smith, Sean 15 KMSC OK 2:16.52 2:13.49 TAGS
4 1050 Yang, Hank 17 COPS NT 2:18.31 2:15.91 TAGS
5 1418 Stephens, Brian 15 DM NT 2:18.50 2:16.28 TAGS
6 1473 Botons, Mike 16 COR NT 2:19.48 2:17.68 TAGS
7 1055 Novotny, Peter 16 COPS NT 2:16.19 2:19.25 TAGS
8 1114 Gilbert, Carl 16 FAST 2:19.44 2:21.19 AA
* Consolations
9 1065 Skidmore, Greg 17 COPS NT 2:20.35 2:18.03 TAGS
10 1347 Buchman, Matthew 15 JETS AR 2:21.34 2:19.36 TAGS
11 1447 Gallagher, Cory 16 SSC OK 2:23.42 2:19.57 TAGS
12 1053 Harrison, Les 17 COPS NT 2:21.40 2:20.52 TAGS
13 1408 Graham, Sean 18 DM NT 2:22.81 2:23.01 AA-
14 1493 Leininger, Peter 17 COR NT 2:26.23 2:23.34 AA
15 1463 Skulpoonuitti, Bryan 16 ASR NT 2:24.60 2:23.34 AA
16 1353 Marlowe, Scott 16 ATAC NT 2:26.03 2:27.78 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
3 1586 Wiley, Eric 21 UNA OK 2:14.67 TAGS
11 1173 Tate, Nick 17 GCAT NT 2:21.29 AA-
19 1343 Schrantz, Steve 18 JETS AR 2:26.61 A
20 1175 Strange, Curtis 17 GCAT NT 2:26.92 A
21 1392 Ayers, Thomas 16 DM NT 2:28.46 A
22 1336 Harbeson, George 15 TXA ST 2:28.71 A
23 1505 Palmer, Adam 15 COR NT 2:29.23 A
24 1038 Cooper, Mark 15 COPS NT 2:29.98 A
25 1295 Adcock, Zachary 15 GPAC NT 2:33.18
26 1342 Schuldt, Allan 16 TXA ST 2:33.20
27 1454 Herndon, Chris 18 ATAC NT 2:33.68
28 1584 Masters, Oscar 15 IS NT 2:35.19
29 1250 Cockrum, Keith 18 KMSC OK 2:35.53
30 1338 Robertson, Drew 16 TXA ST 2:44.89
- 1522 Yang, Thomas 18 COR NT NS
- 1536 Rogers, Ryan 17 WFST NT NS
- 1483 Garcia, Jorge 17 COR NT NS
Event 54 Boys 10 & Under 50 Free
TAGS: ------ 30.89
AA: ------ 30.69
A: ------ 31.89
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1348 Bednar, David 10 JETS AR 28.51 28.32 TAGS
2 1069 Sablick, Tim 10 COPS NT 30.16 28.99 TAGS
3 1541 Lynn, Dylan 10 ST OK 29.99 29.40 TAGS
4 1391 Vannatta, John 10 TACT OK 30.12 29.71 TAGS
5 1308 Berdine, Andrew 10 TST NT 29.82 29.73 TAGS
6 1077 Leblanc, Mackenzie 10 COPS NT 30.62 29.92 TAGS
7 1263 London, Hunter 10 KMSC OK 30.63 30.63 TAGS
8 1073 Burk, Kyle 10 COPS NT 30.99 30.73 TAGS
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1282 Eakin, Scott 10 GOLD 31.09 A
10 1086 Lang, John 9 COPS NT 31.17 A-
11 1372 Bliss, Gregory 9 ATAC NT 32.17
12 1218 Wehner, Cole 10 COM WT 32.96
13 1475 Chiu, Bryson 9 COR NT 33.46
14 1487 Kareklas, Andrew 10 COR NT 33.64
15 1481 Fields, Corbin 10 COR NT 33.82
Event 56 Boys 11-12 50 Free
TAGS: ------ 27.29
AA: ------ 27.69
A: ------ 28.89
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1313 Djang, Doug 12 CBAD NM 23.80 23.71 TAGS
2 1041 Sacco, Tommy 12 COPS NT 24.66 24.03 TAGS
3 1167 Luchey, Chris 12 GCAT NT 25.58 25.46 TAGS
4 1106 Mendoza, David 12 FAST 26.33 25.87 TAGS
5 1266 Smith, Tyler 12 KMSC OK 26.70 26.10 TAGS
6 1121 Fenn, Brian 12 FAST 26.41 26.14 TAGS
7 1209 Edens, Kyle 11 COM WT 27.10 26.93 TAGS
8 1157 Lee, Erik 12 MARS NT 27.04 27.00 TAGS
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1469 Parrish, Adam 12 OAA OK 27.20 TAGS+
10 1498 Meager, Daniel 12 COR NT 27.35 AA+
11 1007 Remorenko, Jason 12 LAC NT 27.83 A
12 1405 Grubb, Patrick 12 DM NT 27.99 A
13 1112 Kiel, Richard 12 FAST 28.37 A
14 1306 Rockett, Collin 11 TST NT 28.44 A
15 1245 Spark, Benjamin 11 TASC ST 28.64 A
16 1171 Litaker, Brandon 12 GCAT NT 28.67 A
17 1367 Tilford, Joshua 11 ATAC NT 28.75 A
18 1098 Allred, Cameron 11 FAST 28.76 A
19 1307 Davis, Bryant 12 TST NT 29.25
20 1203 McFarland, Rob 11 GOLD 29.37
21 1110 Hasty, Preston 12 FAST 29.44
22 1033 Bahlburg, Geoff 12 COPS NT 29.51
23 1446 Howell, Brian 11 SSC OK 29.72
24 1067 Barnes, Ivan 12 COPS NT 29.75
25 1031 Hendricks, Robert 12 COPS NT 30.10
26 1232 Nickel, Brian 12 TASC ST 30.22
27 1486 Kao, Philip 12 COR NT 30.30
28 1243 Cameron, Brooks 11 TASC ST 30.56
29 1472 Benson, Jeffery 12 COR NT 30.91
30 1403 Knubowitz, Matt 12 DM NT 30.95
31 1496 McCure, Alex 12 COR NT 31.02
32 1535 Walters, Clint 11 WFY NT 33.87
- 1501 Mogk, John 11 COR NT NS
Event 58 Boys 13-14 50 Free
TAGS: ------ 24.49
AA: ------ 25.49
A: ------ 26.59
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1521 Yang, Rick 14 COR NT 23.45 23.00 TAGS
2 1202 McLellan, Patrick 14 GOLD 23.59 23.56 TAGS
3 1093 Richards, Benjamin 14 FAST 23.55 23.68 TAGS
3 1462 Lohmeyer, Scott 14 TST NT 23.80 23.68 TAGS
5 1104 Adcock, Chris 14 FAST 24.23 23.75 TAGS
6 1116 Kneeland, Brian 14 FAST 24.08 23.85 TAGS
7 1248 Bockus, Andrew 13 KMSC OK 23.82 23.88 TAGS
8 1131 Newmann, W. Scott 13 DUST NT 24.29 25.68 A-
* Consolations
9 1128 White, Stephen 14 DUST NT 24.49 24.02 TAGS
10 1339 Akrout, Yassine 14 TXA ST 24.38 24.21 TAGS
11 1256 Jennings, Eric 14 KMSC OK 24.44 24.38 TAGS
12 1497 McCure, Scott 14 COR NT 24.45 24.71 AA+
12 1183 Followwill, Rusty 14 GCAT NT 24.83 24.71 AA+
14 1012 Watkins, John 14 LAC NT 24.53 24.93 AA
15 1036 Godsey, Jonathan 14 COPS NT 25.15 25.10 AA+
16 1057 Girard, Jeff 14 COPS NT 25.00 25.26 AA+
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
17 1364 Terrell, Joshua 14 ATAC NT 25.18 AA+
18 1281 Eakin, Jeff 13 GOLD 25.28 AA
19 1242 Moltenberry, Jeff 13 TASC ST 25.41 AA
20 1044 Irani, Cyrus 14 COPS NT 25.50 A
21 1335 Peters, Ryan 13 TXA ST 25.69 A
22 1331 Snell, Jonathan 14 TXA ST 25.91 A
23 1139 Roberts, Erich 14 IS NT 25.92 A
24 1244 Panelli, Pedro 14 TASC ST 25.94 A
25 1387 Armour, John 13 TACT OK 26.06 A
26 1177 Rourke, Devin 13 GCAT NT 26.09 A
27 1156 Jurma, Chris 13 MARS NT 26.10 A
28 1543 Scriminger, Chris 13 ST OK 26.13 A
29 1035 Standaert, Andrew 14 COPS NT 26.14 A
29 1467 Williams, Michael 13 ASR NT 26.14 A
31 1199 Schurr, Christian 13 GOLD 26.36 A
32 1437 Nichols, Dax 14 DM NT 26.38 A
33 1034 Weege, Nicholas 14 COPS NT 26.49 A
34 1396 Shipp, Jeff 14 DM NT 26.53 A
34 1341 Keller, Zachary 13 TXA ST 26.53 A
36 1299 Webber, Lee 14 GPAC NT 26.80
37 1482 Galen, Richard 13 COR NT 27.01
38 1190 Lopano, Sean 14 GCAT NT 27.30
39 1103 Williamson, Ryan 13 FAST 27.37
40 1386 Harris, Brandon 13 UATACNT 27.42
41 1297 Zwierlein, Arthur 13 GPAC NT 27.85
- 1301 Crouch, Terrell 13 GPAC NT DQ
Event 60 Boys 50 Free
TAGS: ------ 22.79
AA: ------ 24.49
A: ------ 25.49
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1480 Ewert, Aaron 17 COR NT 21.82 21.75 TAGS
2 1173 Tate, Nick 17 GCAT NT 22.15 21.86 TAGS
3 1317 Janes, Jerrod 17 CBAD NM 21.90 21.92 TAGS
4 1118 McKinney, Jim 27 FAST 22.12 22.10 TAGS
5 1547 Overton, Jeff 18 ST OK 22.15 22.17 TAGS
6 1426 Rice, Nathan 17 DM NT 22.47 22.19 TAGS
7 1548 Murphy, Ted 23 FAST 22.56 22.38 TAGS
8 1114 Gilbert, Carl 16 FAST 22.50 22.81 AA
* Consolations
9 1512 Silver, David 17 COR NT 22.58 22.21 TAGS
10 1189 Mayer, Michael 17 GCAT NT 22.72 22.62 TAGS
11 1133 Cervenka, Jonathan 17 DUST NT 22.67 22.71 TAGS
12 1346 Schrantz, John 17 JETS AR 22.95 23.00 AA
13 1530 Nelan, Chris 17 NTAC NT 23.15 23.03 AA
14 1383 Johnson, Chris 16 UATACNT 22.91 23.07 AA
15 1570 Taggart, Philip 17 DUST NT 23.23 23.28 AA
16 1416 Renick, Warren 15 DM NT 23.36 23.48 AA
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
6 1586 Wiley, Eric 21 UNA OK 22.42 TAGS
18 1463 Skulpoonuitti, Bryan 16 ASR NT 23.38 AA
19 1568 Chagnon, Jason 17 DUST NT 23.44 AA
20 1343 Schrantz, Steve 18 JETS AR 23.46 AA
21 1055 Novotny, Peter 16 COPS NT 23.55 AA
22 1049 Balfour, J.P. 15 COPS NT 23.60 AA
23 1508 Radney, Nathan 16 COR NT 23.68 AA
24 1589 Pettersson, Kalle 19 UNA OK 23.69 AA-
25 1063 Wang, Ni-Lie 17 COPS NT 23.70 AA
26 1425 Ray, Barry 17 DM NT 23.72 AA
27 1546 Bums, John 16 ST OK 23.74 AA
28 1090 Daigle, Matthew 18 COPS NT 23.76 AA
29 1134 Duke, John 17 DUST NT 23.79 AA
30 1427 Cajide, Armando 15 DM NT 23.88 AA
31 1440 Ory, Jeb 17 DM NT 23.89 AA
32 1544 Goodwin, Blake 16 ST OK 23.90 AA
33 1447 Gallagher, Cory 16 SSC OK 23.99 AA
34 1432 Tucker, Austin 17 DM NT 24.17 AA
35 1418 Stephens, Brian 15 DM NT 24.19 AA
36 1368 Howells, Robert 16 ATAC NT 24.20 AA
37 1493 Leininger, Peter 17 COR NT 24.22 AA
38 1571 Pate, Justin 17 DUST NT 24.24 AA
39 1123 Schetlick, Erik 16 GYST NT 24.28 AA
40 1551 Morgan, Ryan 16 COR NT 24.29 AA+
41 1575 Cox, Nicholas 16 DUST NT 24.32 AA
42 1574 Hamlin, Brad 17 DUST NT 24.34 AA
43 1347 Buchman, Matthew 15 JETS AR 24.42 AA
44 1143 Resh, Kyle 16 IS NT 24.44 AA+
45 1091 Standerfer, John 17 FAST 24.54 A
46 1505 Palmer, Adam 15 COR NT 24.60 A
47 1300 Hong, Michael 15 GPAC NT 24.66 A
48 1129 Montgomery, Ples 15 DUST NT 24.70 A-
49 1053 Harrison, Les 17 COPS NT 24.71 A
50 1142 Fowler, Adam 15 IS NT 24.72 A
51 1336 Harbeson, George 15 TXA ST 24.94 A-
52 1483 Garcia, Jorge 17 COR NT 24.99 A-
53 1096 Cobb, Ryan 16 FAST 25.04 A
54 1454 Herndon, Chris 18 ATAC NT 25.06 A
55 1507 Pantuso, William 17 COR NT 25.09 A
56 1038 Cooper, Mark 15 COPS NT 25.13 A
57 1342 Schuldt, Allan 16 TXA ST 25.14 A
58 1095 Brandon, Barrett 15 FAST 25.20 A
59 1239 Wenneson, Marco 15 TASC ST 25.22 A
60 1539 Rush, Tim 17 LAC NT 25.25 A
61 1473 Botons, Mike 16 COR NT 25.40 A-
62 1353 Marlowe, Scott 16 ATAC NT 25.48 A
63 1479 Dvorak, Nathan 15 UCOR NT 25.55
64 1295 Adcock, Zachary 15 GPAC NT 25.67
65 1531 Dallinger, Tim 15 NTAC NT 25.70
66 1337 Stark, Adam 18 TXA ST 26.15
67 1371 Seraphin, Kyle 15 ATAC NT 26.25
- 1536 Rogers, Ryan 17 WFST NT NS
- 1522 Yang, Thomas 18 COR NT NS
Event 62 Boys 10 & Under 200 R-Medley
TAGS: ------ 2:29.69
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3034 CITY OF PLANO SWIMMERS A COPS NT 2:19.64 TAGS
2 3164 City of Richardson A COR NT 2:30.96
3 3075 ATAC A ATAC NT 2:37.97
Event 64 Boys 11-12 200 R-Medley
TAGS: ------ 2:14.99
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3188 FAST A FAST 2:00.14 TAGS
2 3036 CITY OF PLANO SWIMMERS A COPS NT 2:01.89 TAGS
3 3155 City of Richardson A COR NT 2:09.26 TAGS
4 3167 GCAT A GCAT NT 2:12.50 TAGS
- 3177 DALLAS MUSTANGS DM NT DQ
Event 66 Boys 13-14 200 R-Medley
TAGS: ------ 1:58.99
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3186 FAST A FAST 1:48.86 TAGS
2 3038 CITY OF PLANO SWIMMERS A COPS NT 1:49.79 TAGS
3 3163 City of Richardson A COR NT 1:52.35 TAGS
4 3179 DALLAS MUSTANGS DM NT 1:53.30 TAGS
5 3156 Texas Aquatics TXA ST 1:54.05 TAGS
6 3072 ATAC A ATAC NT 1:54.76 TAGS
- 3039 CITY OF PLANO SWIMMERS B COPS NT NS
Event 68 Boys 200 R-Medley
TAGS: ------ 1:45.79
PL Meet ID Name Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 3162 City of Richardson A COR NT 1:38.26 TAGS
2 3185 FAST A FAST 1:40.14 TAGS
3 3182 DALLAS MUSTANGS A DM NT 1:43.22 TAGS
4 3158 GCAT A GCAT NT 1:43.82 TAGS
5 3159 CITY OF PLANO SWIMMERS A COPS NT 1:43.88 TAGS
6 3161 City of Richardson B COR NT 1:45.58 TAGS
7 3171 Duncanville Swim Team A DUST NT 1:46.48
8 3074 ATAC A ATAC NT 1:48.18
9 3170 TEMPLE AREA SWIM CLUB TASC ST 1:48.22
10 3160 CITY OF PLANO SWIMMERS B COPS NT 1:48.26
11 3183 DALLAS MUSTANGS B DM NT 1:48.38
12 3021 JONESBORO JETS JETS AR 1:51.31
13 3144 swim tulsa ST OK 1:52.37
14 3157 Texas Aquatics TXA ST 1:53.12
15 3174 Duncanville Swim Team B DUST NT 1:53.92
- 3056 TEMPLE AREA SWIM CLUB A TASC ST NS
Event 70 Boys 10 & Under 100 IM
TAGS: ------ 1:17.59
AA: ------ 1:18.59
A: ------ 1:21.99
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1541 Lynn, Dylan 10 ST OK 1:13.69 1:11.94 TAGS
2 1348 Bednar, David 10 JETS AR 1:14.39 1:12.64 TAGS
3 1268 Swisher, Alex 10 KMSC OK 1:16.49 1:15.13 TAGS
4 1069 Sablick, Tim 10 COPS NT 1:17.11 1:16.30 TAGS
5 1073 Burk, Kyle 10 COPS NT 1:17.10 1:16.31 TAGS
6 1542 McClure, Eddie 10 ST OK 1:16.61 1:16.49 TAGS
7 1438 Haller, Brooks 10 DM NT 1:17.36 1:18.67 A-
8 1308 Berdine, Andrew 10 TST NT 1:13.54 1:25.06
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1217 Lowry, Bradley 8 COM WT 1:18.98 A
10 1475 Chiu, Bryson 9 COR NT 1:19.49 A
11 1218 Wehner, Cole 10 COM WT 1:19.63 A
12 1282 Eakin, Scott 10 GOLD 1:21.74 A
13 1391 Vannatta, John 10 TACT OK 1:22.07
14 1372 Bliss, Gregory 9 ATAC NT 1:25.28
15 1487 Kareklas, Andrew 10 COR NT 1:29.35
16 1481 Fields, Corbin 10 COR NT 1:33.10
Event 72 Boys 11-12 200 IM
TAGS: ------ 2:26.89
AA: ------ 2:31.29
A: ------ 2:38.29
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1041 Sacco, Tommy 12 COPS NT 2:14.13 2:10.15 TAGS
2 1106 Mendoza, David 12 FAST 2:19.74 2:18.41 TAGS
3 1206 Stahl, Greg 11 GOLD 2:25.86 2:23.99 TAGS
4 1067 Barnes, Ivan 12 COPS NT 2:26.60 2:24.06 TAGS
5 1209 Edens, Kyle 11 COM WT 2:24.21 2:24.49 TAGS
6 1098 Allred, Cameron 11 FAST 2:26.05 2:24.70 TAGS
7 1470 Smith, Brian 11 OAA OK 2:27.05 2:26.95 AA
- 1167 Luchey, Chris 12 GCAT NT 2:18.92 DQ
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1007 Remorenko, Jason 12 LAC NT 2:30.40 AA+
10 1203 McFarland, Rob 11 GOLD 2:32.33 A-
11 1405 Grubb, Patrick 12 DM NT 2:34.42 A-
12 1245 Spark, Benjamin 11 TASC ST 2:43.41
13 1033 Bahlburg, Geoff 12 COPS NT 2:45.69
14 1243 Cameron, Brooks 11 TASC ST 2:52.89
- 1171 Litaker, Brandon 12 GCAT NT DQ
Event 74 Boys 13-14 200 IM
TAGS: ------ 2:13.19
AA: ------ 2:16.59
A: ------ 2:22.49
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1358 Manning, Jonathan 14 ATAC NT 2:08.26 2:05.41 TAGS
2 1399 Wherry, Kenneth 14 DM NT 2:09.45 2:08.46 TAGS
3 1256 Jennings, Eric 14 KMSC OK 2:12.91 2:08.81 TAGS
4 1116 Kneeland, Brian 14 FAST 2:11.92 2:09.50 TAGS
5 1044 Irani, Cyrus 14 COPS NT 2:10.17 2:09.57 TAGS
6 1281 Eakin, Jeff 13 GOLD 2:10.44 2:09.76 TAGS
7 1057 Girard, Jeff 14 COPS NT 2:12.48 2:11.79 TAGS
8 1036 Godsey, Jonathan 14 COPS NT 2:12.38 2:11.95 TAGS
* Consolations
9 1012 Watkins, John 14 LAC NT 2:13.46 2:11.18 TAGS
10 1093 Richards, Benjamin 14 FAST 2:13.34 2:11.27 TAGS
11 1242 Moltenberry, Jeff 13 TASC ST 2:14.41 2:11.88 TAGS
12 1202 McLellan, Patrick 14 GOLD 2:18.16 2:13.82 AA
13 1462 Lohmeyer, Scott 14 TST NT 2:14.48 2:14.48 AA
14 1386 Harris, Brandon 13 UATACNT 2:18.21 2:16.70 A
15 1043 Patterson, Graham 13 COPS NT 2:18.53 2:17.91 A
16 1154 Duran, Jordan 13 MARS NT 2:17.84 2:18.38 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
3 1248 Bockus, Andrew 13 KMSC OK 2:09.78 TAGS
12 1078 Cassara, Christophe 14 COPS NT 2:14.20 AA
18 1034 Weege, Nicholas 14 COPS NT 2:18.39 A
20 1145 Hill, Jonathan 13 MARS NT 2:18.63 A
21 1183 Followwill, Rusty 14 GCAT NT 2:19.53 A
22 1364 Terrell, Joshua 14 ATAC NT 2:20.36 A
23 1199 Schurr, Christian 13 GOLD 2:20.53 A
24 1056 Baron, Seth 14 COPS NT 2:20.68 A
25 1156 Jurma, Chris 13 MARS NT 2:20.92 A
26 1035 Standaert, Andrew 14 COPS NT 2:21.01 A
27 1139 Roberts, Erich 14 IS NT 2:22.31 A
28 1177 Rourke, Devin 13 GCAT NT 2:22.48 A
29 1244 Panelli, Pedro 14 TASC ST 2:24.17
30 1437 Nichols, Dax 14 DM NT 2:25.17
31 1190 Lopano, Sean 14 GCAT NT 2:25.19
32 1467 Williams, Michael 13 ASR NT 2:26.23
33 1341 Keller, Zachary 13 TXA ST 2:26.99
34 1387 Armour, John 13 TACT OK 2:27.66
35 1335 Peters, Ryan 13 TXA ST 2:27.83
36 1352 Marshall, Griffin 13 ATAC NT 2:29.21
37 1333 Klausmeier, Matthew 13 TXA ST 2:29.91
- 1331 Snell, Jonathan 14 TXA ST DQ
Event 76 Boys 200 IM
TAGS: ------ 2:03.69
AA: ------ 2:10.89
A: ------ 2:16.59
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1490 Laitala, David 17 COR NT 1:56.67 1:53.89 TAGS
2 1265 Smith, Sean 15 KMSC OK 2:01.63 1:59.51 TAGS
3 1049 Balfour, J.P. 15 COPS NT 2:01.52 2:00.74 TAGS
4 1065 Skidmore, Greg 17 COPS NT 2:04.41 2:02.16 TAGS
5 1118 McKinney, Jim 27 FAST 2:02.20 2:03.46 TAGS
6 1491 Lee, David 16 COR NT 2:04.66 2:04.35 AA
7 1346 Schrantz, John 17 JETS AR 2:02.75 2:04.46 AA
8 1317 Janes, Jerrod 17 CBAD NM 2:02.73 2:04.58 AA-
* Consolations
9 1512 Silver, David 17 COR NT 2:05.42 2:00.98 TAGS
10 1356 Fassino, Bart 16 ATAC NT 2:04.80 2:01.77 TAGS
11 1383 Johnson, Chris 16 UATACNT 2:05.26 2:02.62 TAGS
12 1055 Novotny, Peter 16 COPS NT 2:06.66 2:03.19 TAGS
13 1063 Wang, Ni-Lie 17 COPS NT 2:07.32 2:04.91 AA
14 1357 Cobourn, Kevin 17 ATAC NT 2:07.15 2:05.71 AA
15 1392 Ayers, Thomas 16 DM NT 2:06.99 2:05.86 AA
16 1019 Adams, Paul 16 LAC NT 2:06.03 2:06.74 AA
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
8 1314 Djang, Lincoln 38 CBAD NM 2:04.46 AA
16 1181 Widener, Zachary 17 GCAT NT 2:07.01 AA
19 1418 Stephens, Brian 15 DM NT 2:07.64 AA
20 1447 Gallagher, Cory 16 SSC OK 2:07.72 AA
21 1547 Overton, Jeff 18 ST OK 2:07.85 AA-
22 1343 Schrantz, Steve 18 JETS AR 2:09.93 AA+
23 1050 Yang, Hank 17 COPS NT 2:10.18 AA
24 1463 Skulpoonuitti, Bryan 16 ASR NT 2:10.37 AA
25 1134 Duke, John 17 DUST NT 2:10.73 AA+
26 1347 Buchman, Matthew 15 JETS AR 2:11.21 A-
27 1038 Cooper, Mark 15 COPS NT 2:11.33 A
28 1427 Cajide, Armando 15 DM NT 2:11.40 A
29 1353 Marlowe, Scott 16 ATAC NT 2:11.44 A
30 1053 Harrison, Les 17 COPS NT 2:11.50 A-
31 1091 Standerfer, John 17 FAST 2:11.65 A-
32 1530 Nelan, Chris 17 NTAC NT 2:12.70 A
33 1480 Ewert, Aaron 17 COR NT 2:12.93 A-
34 1449 Edmaiston, Chris 16 ATAC NT 2:13.64 A
35 1326 Zandan, Noah 15 TXA ST 2:14.05 A
36 1422 Wallace, Donald 15 DM NT 2:14.25 A
37 1479 Dvorak, Nathan 15 UCOR NT 2:14.51 A
38 1090 Daigle, Matthew 18 COPS NT 2:14.58 A-
39 1483 Garcia, Jorge 17 COR NT 2:14.79 A
40 1250 Cockrum, Keith 18 KMSC OK 2:14.96 A
41 1342 Schuldt, Allan 16 TXA ST 2:15.60 A-
42 1408 Graham, Sean 18 DM NT 2:15.63 A-
43 1142 Fowler, Adam 15 IS NT 2:16.29 A
44 1084 Zajaczkowski, Michael 15 COPS NT 2:16.61
45 1163 Amate, Jose 16 MARS NT 2:16.77
46 1368 Howells, Robert 16 ATAC NT 2:16.96
47 1239 Wenneson, Marco 15 TASC ST 2:18.15
48 1123 Schetlick, Erik 16 GYST NT 2:18.97
49 1545 Stickland, Brice 16 ST OK 2:19.15
50 1371 Seraphin, Kyle 15 ATAC NT 2:19.38
51 1595 Eads, Sam 16 MARS NT 2:19.82
52 1083 Zajaczkowski, Greg 16 COPS NT 2:20.31
53 1129 Montgomery, Ples 15 DUST NT 2:23.93
54 1338 Robertson, Drew 16 TXA ST 2:26.50
55 1450 Holt, Erik 16 UATACNT 2:28.07
56 1522 Yang, Thomas 18 COR NT 2:28.52
- 1300 Hong, Michael 15 GPAC NT NS
Event 78 Boys 10 & Under 50 Fly
TAGS: ------ 34.59
AA: ------ 34.89
A: ------ 36.69
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1077 Leblanc, Mackenzie 10 COPS NT 32.88 31.15 TAGS
2 1438 Haller, Brooks 10 DM NT 33.23 32.21 TAGS
3 1268 Swisher, Alex 10 KMSC OK 33.15 32.75 TAGS
4 1542 McClure, Eddie 10 ST OK 35.13 34.81 AA+
5 1452 Robison, Scott 10 ATAC NT 36.80 35.38 A
6 1218 Wehner, Cole 10 COM WT 39.33 37.07
7 1475 Chiu, Bryson 9 COR NT 37.05 37.08
8 1487 Kareklas, Andrew 10 COR NT 40.62 38.67
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
4 1391 Vannatta, John 10 TACT OK 34.05 TAGS
10 1360 Keplar, Stuart 9 ATAC NT 42.63
11 1481 Fields, Corbin 10 COR NT 46.54
Event 80 Boys 11-12 50 Fly
TAGS: ------ 30.59
AA: ------ 30.89
A: ------ 32.39
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1041 Sacco, Tommy 12 COPS NT 27.54 26.85 TAGS
2 1167 Luchey, Chris 12 GCAT NT 27.70 27.42 TAGS
3 1209 Edens, Kyle 11 COM WT 30.29 29.87 TAGS
4 1112 Kiel, Richard 12 FAST 31.10 30.28 TAGS
5 1203 McFarland, Rob 11 GOLD 31.09 30.74 AA-
6 1367 Tilford, Joshua 11 ATAC NT 31.00 30.91 A
7 1498 Meager, Daniel 12 COR NT 30.66 31.32 A
- 1171 Litaker, Brandon 12 GCAT NT 30.24 DQ
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1110 Hasty, Preston 12 FAST 31.29 A
10 1470 Smith, Brian 11 OAA OK 31.80 A
11 1306 Rockett, Collin 11 TST NT 32.02 A
12 1157 Lee, Erik 12 MARS NT 32.08 A
13 1266 Smith, Tyler 12 KMSC OK 32.62
14 1033 Bahlburg, Geoff 12 COPS NT 33.32
15 1517 Wachtler, Nick 12 COR NT 33.59
16 1469 Parrish, Adam 12 OAA OK 33.86
17 1446 Howell, Brian 11 SSC OK 34.09
18 1031 Hendricks, Robert 12 COPS NT 34.98
19 1496 McCure, Alex 12 COR NT 37.95
20 1501 Mogk, John 11 COR NT 38.26
- 1245 Spark, Benjamin 11 TASC ST NS
Event 82 Boys 13-14 100 Fly
TAGS: ------ 1:00.89
AA: ------ 1:01.39
A: ------ 1:04.09
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1116 Kneeland, Brian 14 FAST 56.59 55.27 TAGS
2 1358 Manning, Jonathan 14 ATAC NT 58.49 55.51 TAGS
3 1339 Akrout, Yassine 14 TXA ST 57.95 58.29 TAGS
4 1012 Watkins, John 14 LAC NT 1:01.16 59.11 TAGS
5 1497 McCure, Scott 14 COR NT 1:00.64 1:00.15 TAGS
6 1399 Wherry, Kenneth 14 DM NT 1:00.71 1:00.45 TAGS
7 1281 Eakin, Jeff 13 GOLD 1:02.25 1:01.21 AA+
8 1154 Duran, Jordan 13 MARS NT 1:02.11 1:01.64 A
* Consolations
9 1036 Godsey, Jonathan 14 COPS NT 1:02.58 59.87 TAGS
10 1131 Newmann, W. Scott 13 DUST NT 1:03.03 1:00.20 TAGS
11 1362 Taylor, Daniel 14 ATAC NT 1:02.81 1:01.27 AA
12 1462 Lohmeyer, Scott 14 TST NT 1:03.61 1:01.78 A
13 1242 Moltenberry, Jeff 13 TASC ST 1:03.27 1:01.91 A
14 1156 Jurma, Chris 13 MARS NT 1:03.11 1:02.32 A
15 1056 Baron, Seth 14 COPS NT 1:04.27 1:02.84 A
16 1078 Cassara, Christophe 14 COPS NT 1:03.88 1:03.62 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
2 1599 Westehouse, Lyle 14 COR NT 56.98 TAGS+
18 1467 Williams, Michael 13 ASR NT 1:05.06
19 1396 Shipp, Jeff 14 DM NT 1:05.61
20 1386 Harris, Brandon 13 UATACNT 1:05.84
21 1331 Snell, Jonathan 14 TXA ST 1:06.18
22 1145 Hill, Jonathan 13 MARS NT 1:06.25
23 1299 Webber, Lee 14 GPAC NT 1:08.68
- 1128 White, Stephen 14 DUST NT DQ
- 1183 Followwill, Rusty 14 GCAT NT NS
Event 84 Boys 100 Fly
TAGS: ------ 55.09
AA: ------ 58.29
A: ------ 1:00.79
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1490 Laitala, David 17 COR NT 51.79 51.68 TAGS
2 1586 Wiley, Eric 21 UNA OK 53.90 52.53 TAGS
3 1400 Graves, Jeff 18 DM NT 53.63 52.94 TAGS
4 1570 Taggart, Philip 17 DUST NT 53.83 53.09 TAGS
5 1356 Fassino, Bart 16 ATAC NT 55.91 54.95 TAGS
6 1133 Cervenka, Jonathan 17 DUST NT 55.70 56.14 AA
7 1546 Bums, John 16 ST OK 56.51 56.28 AA
8 1508 Radney, Nathan 16 COR NT 56.51 56.44 AA
* Consolations
9 1512 Silver, David 17 COR NT 56.96 53.64 TAGS
10 1065 Skidmore, Greg 17 COPS NT 56.86 55.46 AA
11 1063 Wang, Ni-Lie 17 COPS NT 57.65 56.48 AA
12 1491 Lee, David 16 COR NT 56.81 56.49 AA
13 1473 Botons, Mike 16 COR NT 56.95 56.60 AA
14 1134 Duke, John 17 DUST NT 57.74 56.91 AA
15 1568 Chagnon, Jason 17 DUST NT 58.09 57.48 AA
16 1589 Pettersson, Kalle 19 UNA OK 58.03 58.59 A-
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 1173 Tate, Nick 17 GCAT NT 55.08 TAGS
18 1049 Balfour, J.P. 15 COPS NT 58.33 A-
19 1055 Novotny, Peter 16 COPS NT 58.52 A
20 1392 Ayers, Thomas 16 DM NT 58.81 A
21 1425 Ray, Barry 17 DM NT 58.92 A
22 1239 Wenneson, Marco 15 TASC ST 59.29 A
23 1181 Widener, Zachary 17 GCAT NT 59.35 A-
24 1300 Hong, Michael 15 GPAC NT 59.87 A
25 1440 Ory, Jeb 17 DM NT 1:00.11 A
26 1336 Harbeson, George 15 TXA ST 1:00.55 A
27 1326 Zandan, Noah 15 TXA ST 1:00.72 A
28 1353 Marlowe, Scott 16 ATAC NT 1:01.00
29 1208 Robichaud, Nicholas 15 COM WT 1:01.44
30 1084 Zajaczkowski, Michael 15 COPS NT 1:01.60
31 1598 Walters, Branden 17 ATAC NT 1:01.71
32 1250 Cockrum, Keith 18 KMSC OK 1:01.82
33 1505 Palmer, Adam 15 COR NT 1:02.15
34 1531 Dallinger, Tim 15 NTAC NT 1:02.16
35 1422 Wallace, Donald 15 DM NT 1:02.61
36 1295 Adcock, Zachary 15 GPAC NT 1:03.83
37 1142 Fowler, Adam 15 IS NT 1:03.89
38 1427 Cajide, Armando 15 DM NT 1:04.02
39 1371 Seraphin, Kyle 15 ATAC NT 1:04.67
40 1129 Montgomery, Ples 15 DUST NT 1:04.75
41 1595 Eads, Sam 16 MARS NT 1:04.79
42 1123 Schetlick, Erik 16 GYST NT 1:06.02
- 1342 Schuldt, Allan 16 TXA ST NS
Event 86 Boys 10 & Under 50 Back
TAGS: ------ 36.09
AA: ------ 36.89
A: ------ 38.69
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1541 Lynn, Dylan 10 ST OK 33.37 33.11 TAGS
2 1263 London, Hunter 10 KMSC OK 34.15 33.88 TAGS
3 1086 Lang, John 9 COPS NT 35.03 34.60 TAGS
4 1348 Bednar, David 10 JETS AR 36.08 34.80 TAGS
5 1077 Leblanc, Mackenzie 10 COPS NT 35.60 34.83 TAGS
6 1069 Sablick, Tim 10 COPS NT 35.73 35.85 TAGS
7 1268 Swisher, Alex 10 KMSC OK 36.37 36.26 AA
8 1481 Fields, Corbin 10 COR NT 38.24 37.55 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
2 1391 Vannatta, John 10 TACT OK 33.71 TAGS
9 1073 Burk, Kyle 10 COPS NT 37.23 A
11 1372 Bliss, Gregory 9 ATAC NT 39.74
12 1452 Robison, Scott 10 ATAC NT 41.55
13 1487 Kareklas, Andrew 10 COR NT 41.97
14 1360 Keplar, Stuart 9 ATAC NT 44.09
Event 88 Boys 11-12 50 Back
TAGS: ------ 31.89
AA: ------ 32.49
A: ------ 34.09
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1498 Meager, Daniel 12 COR NT 29.69 29.69 TAGS
2 1266 Smith, Tyler 12 KMSC OK 32.15 30.73 TAGS
3 1157 Lee, Erik 12 MARS NT 33.32 31.12 TAGS
4 1007 Remorenko, Jason 12 LAC NT 32.19 31.29 TAGS
5 1112 Kiel, Richard 12 FAST 32.89 32.01 AA+
6 1098 Allred, Cameron 11 FAST 32.29 32.25 AA+
7 1469 Parrish, Adam 12 OAA OK 33.01 32.59 A
8 1206 Stahl, Greg 11 GOLD 33.18 33.34 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1033 Bahlburg, Geoff 12 COPS NT 33.34 A
10 1307 Davis, Bryant 12 TST NT 34.15
11 1306 Rockett, Collin 11 TST NT 34.25
12 1446 Howell, Brian 11 SSC OK 34.33
13 1243 Cameron, Brooks 11 TASC ST 34.36
14 1470 Smith, Brian 11 OAA OK 34.85
15 1232 Nickel, Brian 12 TASC ST 35.27
16 1496 McCure, Alex 12 COR NT 35.39
17 1403 Knubowitz, Matt 12 DM NT 35.49
18 1110 Hasty, Preston 12 FAST 35.57
19 1031 Hendricks, Robert 12 COPS NT 35.58
Event 90 Boys 13-14 200 Back
TAGS: ------ 2:12.79
AA: ------ 2:15.29
A: ------ 2:21.19
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1358 Manning, Jonathan 14 ATAC NT 2:10.44 2:04.68 TAGS
2 1331 Snell, Jonathan 14 TXA ST 2:11.89 2:06.78 TAGS
3 1036 Godsey, Jonathan 14 COPS NT 2:10.65 2:07.29 TAGS
4 1521 Yang, Rick 14 COR NT 2:13.81 2:10.55 TAGS
5 1437 Nichols, Dax 14 DM NT 2:16.09 2:12.48 TAGS
6 1154 Duran, Jordan 13 MARS NT 2:13.78 2:13.02 AA
7 1202 McLellan, Patrick 14 GOLD 2:16.66 2:18.66 A
8 1043 Patterson, Graham 13 COPS NT 2:20.34 2:19.25 A
* Consolations
9 1056 Baron, Seth 14 COPS NT 2:22.67 2:17.01 A
10 1341 Keller, Zachary 13 TXA ST 2:23.34 2:19.36 A
11 1177 Rourke, Devin 13 GCAT NT 2:24.51 2:19.55 A
12 1352 Marshall, Griffin 13 ATAC NT 2:25.01 2:24.50
13 1335 Peters, Ryan 13 TXA ST 2:27.27 2:25.31
- 1301 Crouch, Terrell 13 GPAC NT 2:37.50 NS
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
1 1599 Westehouse, Lyle 14 COR NT 2:05.41 TAGS+
4 1248 Bockus, Andrew 13 KMSC OK 2:11.24 TAGS
11 1333 Klausmeier, Matthew 13 TXA ST 2:20.93 A
Event 92 Boys 200 Back
TAGS: ------ 2:03.89
AA: ------ 2:09.19
A: ------ 2:14.89
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1480 Ewert, Aaron 17 COR NT 1:57.09 1:55.79 TAGS
2 1383 Johnson, Chris 16 UATACNT 1:58.82 1:57.21 TAGS
3 1049 Balfour, J.P. 15 COPS NT 1:58.60 1:58.26 TAGS
4 1265 Smith, Sean 15 KMSC OK 2:02.03 1:58.44 TAGS
5 1357 Cobourn, Kevin 17 ATAC NT 2:04.71 2:02.22 TAGS
6 1546 Bums, John 16 ST OK 2:04.94 2:03.81 TAGS
7 1019 Adams, Paul 16 LAC NT 2:03.12 2:04.85 AA
8 1502 Nelson, Brandon 18 COR NT 2:03.72 2:05.24 AA-
* Consolations
9 1447 Gallagher, Cory 16 SSC OK 2:07.69 2:03.47 TAGS
10 1400 Graves, Jeff 18 DM NT 2:06.69 2:05.99 AA+
11 1208 Robichaud, Nicholas 15 COM WT 2:06.65 2:06.29 AA
12 1368 Howells, Robert 16 ATAC NT 2:11.23 2:07.77 AA+
13 1545 Stickland, Brice 16 ST OK 2:10.55 2:08.73 AA+
14 1479 Dvorak, Nathan 15 UCOR NT 2:10.38 2:08.99 AA
15 1295 Adcock, Zachary 15 GPAC NT 2:11.45 2:09.04 AA
16 1536 Rogers, Ryan 17 WFST NT 2:10.98 2:11.21 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
17 1449 Edmaiston, Chris 16 ATAC NT 2:12.79 A
18 1491 Lee, David 16 COR NT 2:14.23 A-
19 1338 Robertson, Drew 16 TXA ST 2:26.31
- 1230 Baird, Michael 16 TASC ST NS
Event 94 Boys 10 & Under 100 Breast
TAGS: ------ 1:29.09
AA: ------ 1:28.99
A: ------ 1:33.09
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1217 Lowry, Bradley 8 COM WT 1:23.62 1:21.82 TAGS
2 1438 Haller, Brooks 10 DM NT 1:24.03 1:22.57 TAGS
3 1308 Berdine, Andrew 10 TST NT 1:27.48 1:29.20 A-
4 1542 McClure, Eddie 10 ST OK 1:28.75 1:29.84 A
5 1282 Eakin, Scott 10 GOLD 1:34.41 1:34.25
- 1475 Chiu, Bryson 9 COR NT 1:26.87 DQ
Event 96 Boys 11-12 100 Breast
TAGS: ------ 1:18.09
AA: ------ 1:17.99
A: ------ 1:21.59
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1313 Djang, Doug 12 CBAD NM 1:06.41 1:04.74 TAGS
2 1067 Barnes, Ivan 12 COPS NT 1:11.71 1:09.62 TAGS
3 1106 Mendoza, David 12 FAST 1:12.39 1:11.69 TAGS
4 1098 Allred, Cameron 11 FAST 1:12.57 1:13.67 TAGS
5 1405 Grubb, Patrick 12 DM NT 1:17.77 1:17.23 TAGS
6 1367 Tilford, Joshua 11 ATAC NT 1:20.41 1:18.37 A
7 1307 Davis, Bryant 12 TST NT 1:20.56 1:20.41 A
- 1523 Yeh, Albert 12 COR NT 1:19.47 DQ
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1403 Knubowitz, Matt 12 DM NT 1:21.38 A
9 1203 McFarland, Rob 11 GOLD 1:21.38 A-
11 1517 Wachtler, Nick 12 COR NT 1:24.91
Event 98 Boys 13-14 100 Breast
TAGS: ------ 1:09.19
AA: ------ 1:10.19
A: ------ 1:13.19
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1044 Irani, Cyrus 14 COPS NT 1:04.28 1:02.06 TAGS
2 1256 Jennings, Eric 14 KMSC OK 1:05.08 1:04.17 TAGS
3 1199 Schurr, Christian 13 GOLD 1:06.09 1:04.75 TAGS
4 1104 Adcock, Chris 14 FAST 1:05.42 1:05.12 TAGS
5 1497 McCure, Scott 14 COR NT 1:06.79 1:06.90 TAGS
6 1244 Panelli, Pedro 14 TASC ST 1:10.55 1:07.28 TAGS
7 1281 Eakin, Jeff 13 GOLD 1:07.84 1:07.69 TAGS
8 1299 Webber, Lee 14 GPAC NT 1:08.77 1:07.89 TAGS
* Consolations
9 1190 Lopano, Sean 14 GCAT NT 1:11.53 1:11.08 A
10 1423 Bowsher, Dennis 14 DM NT 1:10.78 1:11.46 A
11 1177 Rourke, Devin 13 GCAT NT 1:12.15 1:12.06 A
12 1364 Terrell, Joshua 14 ATAC NT 1:11.56 1:12.34 A
13 1396 Shipp, Jeff 14 DM NT 1:16.78 1:14.29
14 1043 Patterson, Graham 13 COPS NT 1:15.24 1:14.36
15 1362 Taylor, Daniel 14 ATAC NT 1:16.88 1:17.27
- 1078 Cassara, Christophe 14 COPS NT 1:12.32 DQ
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
10 1387 Armour, John 13 TACT OK 1:11.14 A
15 1034 Weege, Nicholas 14 COPS NT 1:13.54
19 1352 Marshall, Griffin 13 ATAC NT 1:17.20
20 1035 Standaert, Andrew 14 COPS NT 1:18.32
21 1128 White, Stephen 14 DUST NT 1:19.58
22 1301 Crouch, Terrell 13 GPAC NT 1:20.96
23 1297 Zwierlein, Arthur 13 GPAC NT 1:29.20
- 1339 Akrout, Yassine 14 TXA ST DQ
- 1057 Girard, Jeff 14 COPS NT DQ
- 1482 Galen, Richard 13 COR NT NS
- 1093 Richards, Benjamin 14 FAST NS
Event 100 Boys 100 Breast
TAGS: ------ 1:03.59
AA: ------ 1:06.99
A: ------ 1:09.89
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1181 Widener, Zachary 17 GCAT NT 1:01.36 59.38 TAGS
2 1586 Wiley, Eric 21 UNA OK 1:00.98 59.86 TAGS
3 1114 Gilbert, Carl 16 FAST 1:00.57 1:00.41 TAGS
4 1426 Rice, Nathan 17 DM NT 1:01.41 1:00.68 TAGS
5 1173 Tate, Nick 17 GCAT NT 1:00.95 1:00.79 TAGS
6 1418 Stephens, Brian 15 DM NT 1:03.16 1:01.70 TAGS
7 1050 Yang, Hank 17 COPS NT 1:02.38 1:01.73 TAGS
8 1493 Leininger, Peter 17 COR NT 1:02.78 1:02.31 TAGS
* Consolations
9 1483 Garcia, Jorge 17 COR NT 1:03.17 1:01.96 TAGS
10 1547 Overton, Jeff 18 ST OK 1:03.88 1:02.50 TAGS
11 1055 Novotny, Peter 16 COPS NT 1:04.59 1:02.91 TAGS
12 1473 Botons, Mike 16 COR NT 1:04.69 1:03.85 AA-
13 1347 Buchman, Matthew 15 JETS AR 1:06.15 1:04.55 AA
14 1065 Skidmore, Greg 17 COPS NT 1:06.04 1:04.63 AA
15 1053 Harrison, Les 17 COPS NT 1:05.73 1:04.69 AA
16 1343 Schrantz, Steve 18 JETS AR 1:07.41 1:07.19 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
16 1463 Skulpoonuitti, Bryan 16 ASR NT 1:06.39 AA
17 1336 Harbeson, George 15 TXA ST 1:07.17 A
19 1505 Palmer, Adam 15 COR NT 1:07.50 A-
20 1447 Gallagher, Cory 16 SSC OK 1:07.98 A-
21 1450 Holt, Erik 16 UATACNT 1:08.55 A
22 1522 Yang, Thomas 18 COR NT 1:08.86 A
23 1083 Zajaczkowski, Greg 16 COPS NT 1:09.40 A
24 1593 McCormick, Devlin 15 DM NT 1:09.54 A
25 1544 Goodwin, Blake 16 ST OK 1:09.64 A
26 1353 Marlowe, Scott 16 ATAC NT 1:09.97
27 1300 Hong, Michael 15 GPAC NT 1:10.04
28 1038 Cooper, Mark 15 COPS NT 1:10.06
29 1163 Amate, Jose 16 MARS NT 1:11.36
30 1326 Zandan, Noah 15 TXA ST 1:11.88
31 1295 Adcock, Zachary 15 GPAC NT 1:12.13
32 1432 Tucker, Austin 17 DM NT 1:12.19
33 1342 Schuldt, Allan 16 TXA ST 1:12.22
34 1337 Stark, Adam 18 TXA ST 1:14.13
35 1595 Eads, Sam 16 MARS NT 1:14.27
36 1129 Montgomery, Ples 15 DUST NT 1:15.17
37 1338 Robertson, Drew 16 TXA ST 1:16.24
- 1454 Herndon, Chris 18 ATAC NT NS
- 1118 McKinney, Jim 27 FAST NS
- 1084 Zajaczkowski, Michael 15 COPS NT NS
Event 102 Boys 10 & Under 100 Free
TAGS: ------ 1:08.09
AA: ------ 1:07.69
A: ------ 1:10.79
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1348 Bednar, David 10 JETS AR 1:03.26 1:02.17 TAGS
2 1541 Lynn, Dylan 10 ST OK 1:04.95 1:03.55 TAGS
3 1069 Sablick, Tim 10 COPS NT 1:04.36 1:04.06 TAGS
4 1308 Berdine, Andrew 10 TST NT 1:03.82 1:04.83 TAGS
5 1263 London, Hunter 10 KMSC OK 1:04.77 1:06.96 TAGS
6 1077 Leblanc, Mackenzie 10 COPS NT 1:09.35 1:07.61 TAGS
7 1282 Eakin, Scott 10 GOLD 1:06.39 1:09.47 A
8 1372 Bliss, Gregory 9 ATAC NT 1:09.97 1:12.23
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1073 Burk, Kyle 10 COPS NT 1:10.36 A-
10 1218 Wehner, Cole 10 COM WT 1:13.58
11 1217 Lowry, Bradley 8 COM WT 1:15.19
Event 104 Boys 11-12 100 Free
TAGS: ------ 59.29
AA: ------ 1:00.59
A: ------ 1:03.19
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
1 1313 Djang, Doug 12 CBAD NM 53.82 53.01 TAGS
2 1041 Sacco, Tommy 12 COPS NT 54.42 53.05 TAGS
3 1106 Mendoza, David 12 FAST 57.52 56.72 TAGS
4 1167 Luchey, Chris 12 GCAT NT 57.21 56.88 TAGS
5 1266 Smith, Tyler 12 KMSC OK 58.01 57.03 TAGS
6 1209 Edens, Kyle 11 COM WT 59.19 59.26 TAGS
7 1007 Remorenko, Jason 12 LAC NT 59.83 59.45 AA+
8 1206 Stahl, Greg 11 GOLD 59.83 1:00.95 A-
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
9 1157 Lee, Erik 12 MARS NT 1:00.20 AA+
10 1469 Parrish, Adam 12 OAA OK 1:01.00 A
11 1405 Grubb, Patrick 12 DM NT 1:01.47 A
12 1306 Rockett, Collin 11 TST NT 1:02.57 A
13 1171 Litaker, Brandon 12 GCAT NT 1:03.06 A
14 1112 Kiel, Richard 12 FAST 1:04.01
15 1498 Meager, Daniel 12 COR NT 1:04.09
16 1110 Hasty, Preston 12 FAST 1:04.12
17 1232 Nickel, Brian 12 TASC ST 1:04.46
18 1367 Tilford, Joshua 11 ATAC NT 1:04.64
19 1067 Barnes, Ivan 12 COPS NT 1:04.73
20 1446 Howell, Brian 11 SSC OK 1:05.23
21 1031 Hendricks, Robert 12 COPS NT 1:05.86
22 1243 Cameron, Brooks 11 TASC ST 1:06.34
23 1307 Davis, Bryant 12 TST NT 1:06.76
24 1496 McCure, Alex 12 COR NT 1:08.47
25 1486 Kao, Philip 12 COR NT 1:08.62
26 1403 Knubowitz, Matt 12 DM NT 1:08.87
27 1501 Mogk, John 11 COR NT 1:14.54
- 1245 Spark, Benjamin 11 TASC ST DQ
Event 106 Boys 13-14 100 Free
TAGS: ------ 53.09
AA: ------ 55.69
A: ------ 58.09
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1521 Yang, Rick 14 COR NT 51.31 50.53 TAGS
2 1462 Lohmeyer, Scott 14 TST NT 50.74 50.62 TAGS
3 1093 Richards, Benjamin 14 FAST 51.29 51.57 TAGS
4 1104 Adcock, Chris 14 FAST 52.75 51.96 TAGS
5 1131 Newmann, W. Scott 13 DUST NT 52.66 52.40 TAGS
6 1116 Kneeland, Brian 14 FAST 53.14 52.46 TAGS
7 1202 McLellan, Patrick 14 GOLD 53.57 53.37 AA-
8 1497 McCure, Scott 14 COR NT 54.33 55.10 AA
* Consolations
9 1128 White, Stephen 14 DUST NT 55.20 52.84 TAGS
10 1242 Moltenberry, Jeff 13 TASC ST 54.33 53.64 AA
11 1012 Watkins, John 14 LAC NT 54.42 53.93 AA
12 1145 Hill, Jonathan 13 MARS NT 56.94 54.18 AA
13 1044 Irani, Cyrus 14 COPS NT 57.40 54.29 AA
14 1057 Girard, Jeff 14 COPS NT 54.49 54.49 AA
15 1339 Akrout, Yassine 14 TXA ST 54.67 54.50 AA
16 1335 Peters, Ryan 13 TXA ST 57.29 57.45 A
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 1248 Bockus, Andrew 13 KMSC OK 52.72 TAGS
15 1364 Terrell, Joshua 14 ATAC NT 55.28 AA
16 1183 Followwill, Rusty 14 GCAT NT 55.59 AA+
17 1256 Jennings, Eric 14 KMSC OK 55.69 AA
21 1387 Armour, John 13 TACT OK 57.47 A
22 1362 Taylor, Daniel 14 ATAC NT 57.53 A
23 1035 Standaert, Andrew 14 COPS NT 57.84 A
24 1156 Jurma, Chris 13 MARS NT 57.93 A
25 1034 Weege, Nicholas 14 COPS NT 57.98 A
26 1437 Nichols, Dax 14 DM NT 58.05 A
27 1467 Williams, Michael 13 ASR NT 58.10
28 1543 Scriminger, Chris 13 ST OK 58.14
29 1341 Keller, Zachary 13 TXA ST 58.21
30 1396 Shipp, Jeff 14 DM NT 58.25
31 1139 Roberts, Erich 14 IS NT 58.36
32 1199 Schurr, Christian 13 GOLD 59.40
33 1299 Webber, Lee 14 GPAC NT 59.44
34 1190 Lopano, Sean 14 GCAT NT 1:00.60
35 1297 Zwierlein, Arthur 13 GPAC NT 1:03.29
- 1333 Klausmeier, Matthew 13 TXA ST NS
Event 108 Boys 100 Free
TAGS: ------ 49.59
AA: ------ 53.09
A: ------ 55.39
PL Meet ID Name Age Team Prelims Finals
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
1 1490 Laitala, David 17 COR NT 47.79 47.12 TAGS
2 1118 McKinney, Jim 27 FAST 49.35 48.12 TAGS
3 1480 Ewert, Aaron 17 COR NT 50.01 48.59 TAGS
4 1512 Silver, David 17 COR NT 49.80 48.74 TAGS
5 1317 Janes, Jerrod 17 CBAD NM 48.78 48.90 TAGS
6 1547 Overton, Jeff 18 ST OK 48.82 49.10 TAGS
7 1548 Murphy, Ted 23 FAST 50.16 49.61 AA-
8 1530 Nelan, Chris 17 NTAC NT 49.67 50.55 AA
* Consolations
9 1133 Cervenka, Jonathan 17 DUST NT 50.46 50.04 AA
10 1346 Schrantz, John 17 JETS AR 51.50 50.23 AA
11 1589 Pettersson, Kalle 19 UNA OK 50.61 50.27 AA-
12 1114 Gilbert, Carl 16 FAST 50.23 50.36 AA
13 1568 Chagnon, Jason 17 DUST NT 50.70 50.85 AA
14 1173 Tate, Nick 17 GCAT NT 50.37 51.06 AA
15 1597 Eiseman, Mark 17 ATAC NT 51.30 51.17 AA
16 1570 Taggart, Philip 17 DUST NT 50.95 52.11 AA
PL Meet ID Name Age Team Prelims
-------------------------------------------------------------------------------
5 1586 Wiley, Eric 21 UNA OK 49.61 AA-
18 1343 Schrantz, Steve 18 JETS AR 51.71 AA+
19 1383 Johnson, Chris 16 UATACNT 51.74 AA
20 1425 Ray, Barry 17 DM NT 51.78 AA
21 1508 Radney, Nathan 16 COR NT 51.87 AA
22 1148 Kloppe, William 16 MARS NT 51.90 AA+
22 1536 Rogers, Ryan 17 WFST NT 51.90 AA
24 1546 Bums, John 16 ST OK 51.96 AA
25 1063 Wang, Ni-Lie 17 COPS NT 52.10 AA
26 1440 Ory, Jeb 17 DM NT 52.16 AA
27 1544 Goodwin, Blake 16 ST OK 52.17 AA
28 1134 Duke, John 17 DUST NT 52.30 AA+
29 1502 Nelson, Brandon 18 COR NT 52.37 AA
30 1163 Amate, Jose 16 MARS NT 52.51 AA
31 1091 Standerfer, John 17 FAST 52.65 AA
32 1463 Skulpoonuitti, Bryan 16 ASR NT 52.76 AA
33 1432 Tucker, Austin 17 DM NT 52.87 AA
34 1090 Daigle, Matthew 18 COPS NT 52.92 AA
35 1427 Cajide, Armando 15 DM NT 52.96 AA+
36 1493 Leininger, Peter 17 COR NT 53.04 AA+
37 1019 Adams, Paul 16 LAC NT 53.14 A-
38 1571 Pate, Justin 17 DUST NT 53.49 A-
39 1095 Brandon, Barrett 15 FAST 53.50 A-
40 1038 Cooper, Mark 15 COPS NT 53.68 A-
41 1598 Walters, Branden 17 ATAC NT 54.45 A
42 1129 Montgomery, Ples 15 DUST NT 54.48 A
43 1142 Fowler, Adam 15 IS NT 54.57 A
44 1551 Morgan, Ryan 16 COR NT 54.60 A
45 1574 Hamlin, Brad 17 DUST NT 54.62 A
46 1483 Garcia, Jorge 17 COR NT 54.68 A-
47 1123 Schetlick, Erik 16 GYST NT 54.70 A
48 1368 Howells, Robert 16 ATAC NT 54.87 A
49 1347 Buchman, Matthew 15 JETS AR 54.91 A-
50 1505 Palmer, Adam 15 COR NT 55.06 A
51 1575 Cox, Nicholas 16 DUST NT 55.07 A
52 1450 Holt, Erik 16 UATACNT 55.30 A
53 1053 Harrison, Les 17 COPS NT 55.42
53 1143 Resh, Kyle 16 IS NT 55.42
55 1336 Harbeson, George 15 TXA ST 55.60
56 1096 Cobb, Ryan 16 FAST 55.62
57 1422 Wallace, Donald 15 DM NT 55.80
58 1531 Dallinger, Tim 15 NTAC NT 55.88
58 1473 Botons, Mike 16 COR NT 55.88
60 1507 Pantuso, William 17 COR NT 55.97
61 1371 Seraphin, Kyle 15 ATAC NT 58.10
62 1479 Dvorak, Nathan 15 UCOR NT 58.86
63 1230 Baird, Michael 16 TASC ST 59.13
64 1522 Yang, Thomas 18 COR NT 59.94
- 1400 Graves, Jeff 18 DM NT NS
- 1503 Newburn, Josh 18 COR NT NS
- 1337 Stark, Adam 18 TXA ST NS
Event 110 Boys 1650 Free
PL Meet ID Name Age Team Finals
-------------------------------------------------------------------------------
--- Ages 13 Through 14 ---
TAGS: ------ 17:55.69
AA: ------ 18:50.29
1 1104 Adcock, Chris 14 FAST 17:13.58 TAGS+
2 1399 Wherry, Kenneth 14 DM NT 17:14.21 TAGS
3 1521 Yang, Rick 14 COR NT 17:35.51 TAGS
4 1386 Harris, Brandon 13 UATACNT 19:04.88 A
--- Ages 15 and Over ---
TAGS: ------ 17:23.09
AA: ------ 18:00.99
1 1426 Rice, Nathan 17 DM NT 16:18.60 TAGS
2 1265 Smith, Sean 15 KMSC OK 16:19.74 TAGS
3 1175 Strange, Curtis 17 GCAT NT 16:41.95 TAGS
4 1230 Baird, Michael 16 TASC ST 16:47.01 TAGS
5 1357 Cobourn, Kevin 17 ATAC NT 16:59.43 TAGS
6 1392 Ayers, Thomas 16 DM NT 17:00.36 TAGS+
7 1208 Robichaud, Nicholas 15 COM WT 17:05.66 TAGS+
8 1346 Schrantz, John 17 JETS AR 17:09.48 TAGS
9 1091 Standerfer, John 17 FAST 17:12.63 TAGS+
10 1356 Fassino, Bart 16 ATAC NT 17:23.64 AA-
11 1449 Edmaiston, Chris 16 ATAC NT 17:36.19 AA
12 1148 Kloppe, William 16 MARS NT 17:51.30 AA
13 1095 Brandon, Barrett 15 FAST 18:03.83 A-
14 1545 Stickland, Brice 16 ST OK 18:08.30 A
15 1250 Cockrum, Keith 18 KMSC OK 18:27.06 A-
16 1239 Wenneson, Marco 15 TASC ST 18:48.35
17 1595 Eads, Sam 16 MARS NT 18:58.89
18 1584 Masters, Oscar 15 IS NT 19:09.47