18th Annual COR "A" Winter Classic
Dec 6-8, 2002
Loos Natatorium, Dallas, Texas
25 Yards - NTS Sanction # 046-02
Meet Results for Prelims and Finals-Yards
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 25.47 1/1/1983 Grace Cornelius
29.79 AAA
31.09 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 29.33 28.78 AAA 20
2 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 29.55 28.94 AAA 17
3 Bradham, Tera 9 CCS-ST 29.38 29.10 AAA 16
4 Osterman, Elizabet 10 GCAT-NT 30.25 29.72 AAA 15
5 Whitbeck, Elizabet 10 KMSC-OK 30.34 29.79 AAA+ 14
6 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 29.83 30.02 AA 13
7 Moore, Olivia 10 COSST-LA 29.94 30.19 AA 12
8 Emmons, Kelsey 10 DM-NT 30.10 30.28 AA 11
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 25.47 1/1/1983 Grace Cornelius
29.79 AAA
31.09 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 29.12 29.33 AAA
2 Bradham, Tera 9 CCS-ST 29.20 29.38 AAA
3 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 29.70 29.55 AAA
4 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 30.19 29.83 AA
5 Moore, Olivia 10 COSST-LA 31.15 29.94 AA
6 Emmons, Kelsey 10 DM-NT 30.61 30.10 AA
7 Osterman, Elizabeth 10 GCAT-NT 31.52 30.25 AA
8 Whitbeck, Elizabeth 10 KMSC-OK 30.10 30.34 AA
-------------------------------------------------------------------------
9 Thurman, Megan 10 COSST-LA 30.76 30.58 AA
10 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 30.34 30.87 AA
-------------------------------------------------------------------------
11 Liu, Jessica 10 COPS-NT 33.29 31.05 AA
12 Steele, Rebecca 10 Gpst-NT 32.39 31.19
13 Abbott, McKenna 10 ROCK-NT 31.70 31.89
14 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 31.49 31.91
15 Richards, Emily 10 LSC-WT 32.33 32.08
16 Alhadef, Lindsey 10 COPS-NT 33.71 32.78
17 Holmes, Kathryn 9 Metro-NT 32.11 32.83
18 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 32.24 32.98
19 McCULLOUGH, Christa 9 LAC-NT 32.17 33.16
20 Calderara, Aurora 9 UN-NT 33.84 33.31
21 Tuan, Eann 9 COR-NT 34.11 33.41
22 Ewart, Brittany 10 COSST-LA 34.11 33.55
23 Boyd, MacKenzie 10 COPS-NT 33.29 33.94
24 Mullins, Frannie 10 COR-NT 32.33 34.08
25 Daniels, Katherine 9 COR-NT 35.19 34.18
26 Logan, Natalie 10 Atac-NT 34.57 34.20
27 Fireman, Rachel 9 LSC-WT 32.12 36.10
28 Kim, Susie 9 SCS-BD 34.83 36.52
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 55.23 1/1/1999 Chelsea Nauta
1:05.89 AAA
1:09.09 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 59.66 58.28 AAA 20
27.96 58.28
2 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 1:04.77 1:03.24 AAA+ 17
30.07 1:03.24
3 Bradham, Tera 9 CCS-ST 1:03.89 1:03.89 AAA 16
30.60 1:03.89
4 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 1:06.30 1:05.19 AAA+ 15
32.38 1:05.19
5 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 1:05.26 1:05.70 AAA+ 14
32.14 1:05.70
6 Moore, Olivia 10 COSST-LA 1:08.81 1:05.91 AA 13
30.91 1:05.91
7 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 1:06.21 1:06.32 AA 12
31.94 1:06.32
8 Watters, Keegan 10 DM-NT 1:09.44 1:09.19 11
32.61 1:09.19
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 55.23 1/1/1999 Chelsea Nauta
1:05.89 AAA
1:09.09 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 59.37 59.66 AAA
28.40 59.66
2 Bradham, Tera 9 CCS-ST 1:03.22 1:03.89 AAA
30.73 1:03.89
3 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 1:07.50 1:04.77 AAA+
31.19 1:04.77
4 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 1:08.41 1:05.26 AAA+
31.14 1:05.26
5 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 1:08.39 1:06.21 AA
32.18 1:06.21
6 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 1:06.60 1:06.30 AA
32.63 1:06.30
7 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 1:04.03 1:07.25 AA-
31.96 1:07.25
8 Moore, Olivia 10 COSST-LA 1:10.91 1:08.81 AA
32.53 1:08.81
-------------------------------------------------------------------------
9 Watters, Keegan 10 DM-NT 1:08.63 1:09.44
32.36 1:09.44
10 Emmons, Kelsey 10 DM-NT 1:09.15 1:09.48
32.49 1:09.48
-------------------------------------------------------------------------
11 Winterrowd, Kelcie 10 Indians-LA 1:10.44 1:10.11
34.21 1:10.11
12 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 1:10.58 1:10.33
33.98 1:10.33
13 Lamberson, Krysten 10 GOLD-ST 1:09.76 1:10.44
33.62 1:10.44
14 Morris, Kati 10 LAC-NT 1:12.29 1:11.44
34.62 1:11.44
15 Neville, Remy 10 Fast-NT 1:12.19 1:12.16
35.03 1:12.16
16 Toledo, Marylyn 10 Atac-NT 1:15.53 1:13.19
35.19 1:13.19
17 Calderara, Aurora 9 UN-NT 1:14.19 1:13.20
35.50 1:13.20
18 Valdez, Emily 10 Fast-NT 1:14.88 1:13.50
35.56 1:13.50
19 Ewart, Brittany 10 COSST-LA 1:16.87 1:14.54
34.86 1:14.54
20 Michaels, Bonnie 10 Atac-NT 1:12.03 1:15.03
34.87 1:15.03
21 McCULLOUGH, Christa 9 LAC-NT 1:12.28 1:15.07
35.70 1:15.07
22 Daniels, Katherine 9 COR-NT 1:20.93 1:17.50
36.41 1:17.50
23 Tuan, Eann 9 COR-NT 1:17.89 1:18.11
36.02 1:18.11
24 Kim, Susie 9 SCS-BD 1:12.28 1:19.93
37.38 1:19.93
25 Fireman, Rachel 9 LSC-WT 1:11.44 1:22.62
39.70 1:22.62
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:59.22 1/1/1989 Lee Ann Gathings, SCAC-SE
2:21.79 AAA
2:29.09 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 2:07.77 2:08.88 AAA 20
30.26 1:03.05 1:37.08 2:08.88
2 Bradham, Tera 9 CCS-ST 2:17.47 2:18.94 AAA 17
31.29 1:07.04 1:43.67 2:18.94
3 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 2:22.11 2:20.28 AAA+ 16
32.89 1:09.41 1:46.29 2:20.28
4 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 2:19.85 2:22.22 AA 15
32.64 1:09.14 1:46.22 2:22.22
5 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 2:23.05 2:23.23 AA 14
31.76 1:07.87 1:45.25 2:23.23
6 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 2:26.42 2:23.88 AA 13
33.08 1:09.87 1:47.53 2:23.88
7 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 2:24.44 2:26.76 AA- 12
31.87 1:09.26 1:48.00 2:26.76
8 Watters, Keegan 10 DM-NT 2:25.37 2:28.50 AA 11
32.84 1:10.68 1:49.92 2:28.50
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:59.22 1/1/1989 Lee Ann Gathings, SCAC-SE
2:21.79 AAA
2:29.09 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 2:08.44 2:07.77 AAA
30.17 1:03.14 1:36.51 2:07.77
2 Bradham, Tera 9 CCS-ST 2:17.93 2:17.47 AAA
31.22 1:06.19 1:42.37 2:17.47
3 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 2:27.77 2:19.85 AAA+
32.08 1:07.89 1:44.42 2:19.85
4 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 2:22.51 2:22.11 AA
32.40 1:08.72 1:46.70 2:22.11
5 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 2:28.20 2:23.05 AA
31.90 1:08.77 1:47.00 2:23.05
6 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 2:16.85 2:24.44 AA-
31.76 1:09.21 1:48.25 2:24.44
7 Watters, Keegan 10 DM-NT 2:27.50 2:25.37 AA
32.51 1:09.36 1:48.09 2:25.37
8 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 2:28.16 2:26.42 AA
33.41 1:12.12 1:50.86 2:26.42
-------------------------------------------------------------------------
9 Emmons, Kelsey 10 DM-NT 2:30.39 2:26.49 AA
32.52 1:11.66 1:51.24 2:26.49
10 Calderara, Aurora 9 UN-NT 2:32.53 2:30.18
34.43 1:12.75 1:51.95 2:30.18
-------------------------------------------------------------------------
11 Moore, Olivia 10 COSST-LA 2:33.89 2:33.49
33.54 1:12.73 1:53.78 2:33.49
12 Toledo, Marylyn 10 Atac-NT 3:09.18 2:35.23
35.29 1:15.23 1:56.41 2:35.23
13 Valdez, Emily 10 Fast-NT 2:37.24 2:35.61
36.00 1:15.54 1:56.33 2:35.61
14 Lamberson, Krysten 10 GOLD-ST 2:30.83 2:35.99
34.52 1:14.62 1:55.45 2:35.99
15 Holmes, Kathryn 9 Metro-NT 2:44.48 2:39.08
34.90 1:16.21 1:58.63 2:39.08
16 Shook, Lexie 10 COR-NT 2:40.22 2:41.61
35.56 1:16.52 2:00.52 2:41.61
17 Michaels, Bonnie 10 Atac-NT 2:39.70 2:42.41
35.78 1:16.72 2:00.51 2:42.41
18 Herubin, Danielle 9 LAC-NT 2:49.58 2:44.58
38.73 1:20.62 2:03.04 2:44.58
19 Daniels, Katherine 9 COR-NT 2:48.56 2:55.30
1:21.03 2:08.54 2:55.30
20 Fireman, Rachel 9 LSC-WT 2:34.43 2:57.58
38.87 1:25.96 2:13.89 2:57.58
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
10&U 2002US: # 5:23.24 1/1/2001 Chelsea Franklin
6:14.39 10&U AAA
6:31.39 10&U AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 5:44.82 5:56.29 AAA 20
31.73 1:08.05 1:44.32 2:21.04 2:57.83 3:35.38 4:11.04 4:46.54
5:22.19 5:56.29
2 Bradham, Tera 9 CCS-ST 6:27.21 6:10.23 AAA+ 17
33.04 1:10.04 1:48.18 2:26.44 3:04.35 3:42.07 4:19.24 4:56.86
5:34.13 6:10.23
3 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 6:23.32 6:13.57 AAA+ 16
31.08 1:06.71 1:44.40 2:22.55 3:00.98 3:40.04 4:18.66 4:58.10
5:36.43 6:13.57
4 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 6:18.76 6:16.87 AA 15
31.62 1:06.81 1:44.26 2:22.20 3:01.70 3:42.68 4:21.95 5:00.55
5:39.14 6:16.87
5 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 6:37.41 6:21.25 AA 14
33.01 1:10.94 1:49.96 2:29.24 3:08.22 3:47.12 4:26.39 5:06.51
5:45.80 6:21.25
6 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 6:21.49 6:24.49 AA 13
34.95 1:13.84 1:53.87 2:33.20 3:12.66 3:52.55 4:31.35 5:10.28
5:48.71 6:24.49
7 Watters, Keegan 10 DM-NT 6:20.76 6:30.95 AA 12
33.55 1:12.61 1:52.61 2:32.37 3:11.99 3:52.52 4:32.64 5:12.00
5:51.89 6:30.95
8 Calderara, Aurora 9 UN-NT 6:45.39 6:35.94 11
35.11 1:13.37 1:53.33 2:33.57 3:14.04 3:53.40 4:35.06 5:16.18
5:57.07 6:35.94
9 Emmons, Kelsey 10 DM-NT NT 6:38.90 9
36.42 1:18.48 1:59.98 2:41.12 3:21.91 4:02.29 4:42.77 5:23.40
6:01.87 6:38.90
10 Valdez, Emily 10 Fast-NT 6:53.43 6:46.87 7
36.82 1:17.55 1:58.84 2:40.92 3:22.76 4:04.89 4:46.31 5:27.44
6:08.69 6:46.87
11 Osterman, Elizabet 10 GCAT-NT 6:55.29 6:50.11 6
35.40 1:16.94 1:59.03 2:41.38 3:23.68 4:05.06 4:46.30 5:27.95
6:09.04 6:50.11
12 Liu, Jessica 10 COPS-NT 7:08.00 6:57.00 5
35.49 1:17.72 2:00.04 2:43.55 3:26.87 4:09.56 4:49.97 5:32.74
6:16.36 6:57.00
13 Logan, Natalie 10 Atac-NT 7:15.86 7:03.67 4
37.66 1:20.63 2:03.17 2:46.94 3:30.05 4:13.73 4:57.11 5:40.04
6:22.46 7:03.67
14 Shook, Lexie 10 COR-NT 6:58.69 7:03.80 3
35.99 1:18.36 2:01.77 2:45.16 3:28.96 4:12.78 4:57.28 5:39.71
6:23.02 7:03.80
15 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 6:48.00 7:08.78 2
36.32 1:18.23 2:01.86 2:46.43 3:30.74 4:15.96 4:59.70 5:43.76
6:27.03 7:08.78
16 Richards, Emily 10 LSC-WT 7:01.83 7:15.67 1
36.23 1:18.57 2:02.59 2:48.20 3:34.05 4:20.20 5:05.24 5:50.93
6:35.87 7:15.67
17 Fireman, Rachel 9 LSC-WT 6:48.84 7:33.48
38.41 1:24.24 2:10.77 2:57.48 3:43.48 4:31.32 5:18.99 6:05.79
6:51.26 7:33.48
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 28.72 1/1/1992 Beth Botsford
34.59 AAA
36.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 34.24 33.13 AAA 20
2 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 33.64 33.43 AAA 17
3 Thurman, Megan 10 COSST-LA 33.42 33.62 AAA 16
4 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 34.97 33.82 AAA+ 15
5 Moore, Olivia 10 COSST-LA 36.16 35.20 AA 14
6 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 36.73 35.62 AA 13
7 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 35.64 35.74 AA 12
8 Morris, Kati 10 LAC-NT 35.90 35.97 AA 11
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 28.72 1/1/1992 Beth Botsford
34.59 AAA
36.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Thurman, Megan 10 COSST-LA 34.29 33.42 AAA
2 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 33.39 33.64 AAA
3 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 34.08 34.24 AAA
4 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 35.30 34.97 AA
5 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 34.65 35.64 AA
6 Morris, Kati 10 LAC-NT 36.45 35.90 AA
7 Moore, Olivia 10 COSST-LA 35.59 36.16 AA
8 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 36.11 36.73
-------------------------------------------------------------------------
9 Lamberson, Krysten 10 GOLD-ST 37.95 37.03
10 Marks, Deanna 9 COPS-NT 37.91 37.22
-------------------------------------------------------------------------
11 Tuan, Eann 9 COR-NT 36.99 37.41
12 Painter, Kathleen 10 Nadadores-NT 36.68 37.82
13 Alhadef, Lindsey 10 COPS-NT 37.66 38.08
14 Holmes, Kathryn 9 Metro-NT 37.71 38.42
14 Osterman, Elizabeth 10 GCAT-NT 36.54 38.42
16 Richards, Emily 10 LSC-WT 38.15 38.54
17 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 37.21 38.78
18 Boyd, MacKenzie 10 COPS-NT 37.59 38.97
19 McCULLOUGH, Christa 9 LAC-NT 38.02 39.59
20 Winterrowd, Kelcie 10 Indians-LA 38.99 39.74
21 Logan, Natalie 10 Atac-NT 40.04 40.08
22 Kim, Susie 9 SCS-BD 40.36 41.36
23 Michaels, Bonnie 10 Atac-NT 38.06 41.52
24 Mullins, Frannie 10 COR-NT 38.09 42.88
-- Valdez, Emily 10 Fast-NT 38.25 DQ
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:01.71 1/1/1992 Beth Botsford
1:14.39 AAA
1:18.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 1:07.35 1:05.93 AAA 20
32.38 1:05.93
2 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 1:13.07 1:12.28 AAA 17
35.02 1:12.28
3 Thurman, Megan 10 COSST-LA 1:13.35 1:12.33 AAA 16
35.53 1:12.33
4 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 1:14.41 1:13.05 AAA 15
35.33 1:13.05
5 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 1:17.14 1:14.80 AA 14
35.54 1:14.80
6 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 1:15.87 1:15.50 AA 13
36.72 1:15.50
7 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 1:16.61 1:16.72 AA 12
37.34 1:16.72
8 Moore, Olivia 10 COSST-LA 1:17.39 1:18.25 AA 11
37.16 1:18.25
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:01.71 1/1/1992 Beth Botsford
1:14.39 AAA
1:18.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 1:05.93 1:07.35 AAA
33.70 1:07.35
2 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 1:14.03 1:13.07 AAA
35.59 1:13.07
3 Thurman, Megan 10 COSST-LA 1:13.55 1:13.35 AAA
35.84 1:13.35
4 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 1:11.12 1:14.41 AA-
35.25 1:14.41
5 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 1:17.33 1:15.87 AA
36.95 1:15.87
6 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 1:16.41 1:16.61 AA
36.68 1:16.61
7 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 1:19.05 1:17.14 AA
38.19 1:17.14
8 Moore, Olivia 10 COSST-LA 1:20.67 1:17.39 AA
37.31 1:17.39
-------------------------------------------------------------------------
9 Watters, Keegan 10 DM-NT 1:19.83 1:19.20
38.68 1:19.20
10 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 1:19.11 1:19.41
38.41 1:19.41
-------------------------------------------------------------------------
11 Lamberson, Krysten 10 GOLD-ST 1:19.71 1:19.44
38.87 1:19.44
12 Marks, Deanna 9 COPS-NT 1:20.51 1:19.96
39.36 1:19.96
13 Valdez, Emily 10 Fast-NT 1:22.01 1:20.56
39.95 1:20.56
14 Abbott, McKenna 10 ROCK-NT 1:24.46 1:20.74
38.32 1:20.74
15 Boyd, MacKenzie 10 COPS-NT 1:21.29 1:21.16
40.29 1:21.16
16 Toledo, Marylyn 10 Atac-NT 1:22.94 1:22.07
39.56 1:22.07
17 Osterman, Elizabeth 10 GCAT-NT 1:21.64 1:22.60
39.97 1:22.60
18 Holmes, Kathryn 9 Metro-NT 1:28.29 1:22.66
39.50 1:22.66
19 Alhadef, Lindsey 10 COPS-NT 1:21.11 1:23.12
39.94 1:23.12
20 Painter, Kathleen 10 Nadadores-NT 1:27.14 1:23.20
41.44 1:23.20
21 Tuan, Eann 9 COR-NT 1:22.09 1:23.47
39.78 1:23.47
22 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 1:20.81 1:24.46
40.59 1:24.46
23 Richards, Emily 10 LSC-WT 1:22.19 1:24.81
40.56 1:24.81
24 McCULLOUGH, Christa 9 LAC-NT 1:21.45 1:25.17
41.36 1:25.17
25 Michaels, Bonnie 10 Atac-NT 1:23.56 1:26.50
41.44 1:26.50
26 Winterrowd, Kelcie 10 Indians-LA 1:22.01 1:26.62
42.57 1:26.62
27 Kim, Susie 9 SCS-BD 1:22.01 1:27.25
42.57 1:27.25
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 32.66 1/1/1992 Jilen Siroky
38.19 AAA
40.09 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Whitbeck, Elizabet 10 KMSC-OK 37.10 36.60 AAA 20
2 Watters, Keegan 10 DM-NT 36.80 36.99 AAA 17
3 Liu, Jessica 10 COPS-NT 38.20 37.46 AAA+ 16
4 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 38.17 37.49 AAA 15
5 Bradham, Tera 9 CCS-ST 38.57 38.06 AAA+ 14
6 Steele, Rebecca 10 Gpst-NT 37.67 38.38 AA 13
7 Neville, Remy 10 Fast-NT 40.84 40.39 12
-- Daniels, Katherine 9 COR-NT 40.85 DQ
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 32.66 1/1/1992 Jilen Siroky
38.19 AAA
40.09 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Watters, Keegan 10 DM-NT 37.64 36.80 AAA
2 Whitbeck, Elizabeth 10 KMSC-OK 36.95 37.10 AAA
3 Steele, Rebecca 10 Gpst-NT 38.57 37.67 AAA+
4 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 38.16 38.17 AAA
5 Liu, Jessica 10 COPS-NT 38.96 38.20 AA
6 Bradham, Tera 9 CCS-ST 38.29 38.57 AA
7 Neville, Remy 10 Fast-NT 41.32 40.84
8 Daniels, Katherine 9 COR-NT 41.98 40.85
-------------------------------------------------------------------------
9 Logan, Natalie 10 Atac-NT 43.00 41.23
10 Emmons, Kelsey 10 DM-NT 42.14 41.87
-------------------------------------------------------------------------
11 Ewart, Brittany 10 COSST-LA 41.80 42.37
12 Michaels, Bonnie 10 Atac-NT 42.25 42.91
13 Abbott, McKenna 10 ROCK-NT 43.95 43.54
14 Herubin, Danielle 9 LAC-NT 44.04 44.10
15 Shook, Lexie 10 COR-NT 43.45 44.29
16 Fireman, Rachel 9 LSC-WT 41.78 45.82
17 Marks, Deanna 9 COPS-NT 47.26 46.93
18 Tuan, Eann 9 COR-NT 45.62 48.86
19 Kim, Susie 9 SCS-BD 41.51 50.98
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:10.37 1/1/1995 Laura Davis
1:24.49 AAA
1:28.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Watters, Keegan 10 DM-NT 1:19.90 1:19.76 AAA 20
37.15 1:19.76
2 Bradham, Tera 9 CCS-ST 1:22.85 1:22.10 AAA 17
39.17 1:22.10
3 Steele, Rebecca 10 Gpst-NT 1:23.63 1:24.45 AAA 16
39.01 1:24.45
4 Liu, Jessica 10 COPS-NT 1:26.26 1:27.10 AA 15
40.09 1:27.10
5 Neville, Remy 10 Fast-NT 1:28.29 1:27.42 AA 14
39.72 1:27.42
6 Logan, Natalie 10 Atac-NT 1:29.80 1:29.52 13
41.48 1:29.52
7 Hall, Courtney 9 LAC-NT 1:31.48 1:31.92 12
43.00 1:31.92
8 Michaels, Bonnie 10 Atac-NT 1:32.50 1:32.04 11
42.87 1:32.04
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:10.37 1/1/1995 Laura Davis
1:24.49 AAA
1:28.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Whitbeck, Elizabeth 10 KMSC-OK 1:20.76 1:19.52 AAA
37.85 1:19.52
2 Watters, Keegan 10 DM-NT 1:23.26 1:19.90 AAA
37.39 1:19.90
3 Bradham, Tera 9 CCS-ST 1:23.13 1:22.85 AAA
39.46 1:22.85
4 Steele, Rebecca 10 Gpst-NT NT 1:23.63 AAA
38.91 1:23.63
5 Liu, Jessica 10 COPS-NT 1:25.16 1:26.26 AA
40.56 1:26.26
6 Neville, Remy 10 Fast-NT 1:31.06 1:28.29 AA
41.36 1:28.29
7 Logan, Natalie 10 Atac-NT 1:33.06 1:29.80
42.34 1:29.80
8 Hall, Courtney 9 LAC-NT 1:34.68 1:31.48
43.42 1:31.48
-------------------------------------------------------------------------
9 Daniels, Katherine 9 COR-NT 1:29.27 1:31.50
10 Michaels, Bonnie 10 Atac-NT 1:34.30 1:32.50
43.86 1:32.50
-------------------------------------------------------------------------
11 Ewart, Brittany 10 COSST-LA 1:31.82 1:32.92
42.79 1:32.92
12 Shook, Lexie 10 COR-NT 1:33.33 1:36.76
44.96 1:36.76
13 Watters, Casey 9 DM-NT 1:33.39 1:37.46
47.21 1:37.46
14 Fireman, Rachel 9 LSC-WT 1:32.23 1:37.78
46.67 1:37.78
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 27.78 12/8/2002 Caroline McElhany, AQUA
33.39 AAA
35.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 28.06 27.78#AAA 20
2 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 32.09 31.07 AAA 17
3 Osterman, Elizabet 10 GCAT-NT 33.24 32.70 AAA+ 16
4 Thurman, Megan 10 COSST-LA 32.81 32.80 AAA 15
5 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 32.91 33.40 AA 14
6 Hall, Courtney 9 LAC-NT 34.11 33.88 AA 13
7 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 33.67 34.07 AA- 12
8 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 33.97 34.59 AA 11
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 27.78 12/8/2002 Caroline McElhany, AQUA
33.39 AAA
35.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 28.75 28.06 AAA
2 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 31.83 32.09 AAA
3 Thurman, Megan 10 COSST-LA 32.89 32.81 AAA
4 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 33.42 32.91 AAA+
5 Osterman, Elizabeth 10 GCAT-NT 33.73 33.24 AAA+
6 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 31.62 33.67 AA-
7 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 34.11 33.97 AA
8 Hall, Courtney 9 LAC-NT 34.86 34.11 AA
-------------------------------------------------------------------------
9 Toledo, Marylyn 10 Atac-NT 37.57 34.16 AA
10 Whitbeck, Elizabeth 10 KMSC-OK 31.09 34.24 AA-
-------------------------------------------------------------------------
11 Liu, Jessica 10 COPS-NT 32.73 34.29 AA-
12 Moore, Olivia 10 COSST-LA 37.30 34.33 AA
13 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 33.09 34.53 AA-
14 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 34.99 34.58 AA
15 Marks, Deanna 9 COPS-NT 34.76 34.96 AA
16 Emmons, Kelsey 10 DM-NT 34.79 35.13 AA
17 Winterrowd, Kelcie 10 Indians-LA 36.45 35.34
18 Ewart, Brittany 10 COSST-LA 36.53 35.44
19 Alhadef, Lindsey 10 COPS-NT 36.54 35.60
20 Steele, Rebecca 10 Gpst-NT 35.79 35.67
21 Shook, Lexie 10 COR-NT 35.93 35.87
22 Lamberson, Krysten 10 GOLD-ST 36.12 35.94
23 Holmes, Kathryn 9 Metro-NT 36.59 35.96
24 Richards, Emily 10 LSC-WT 36.49 36.26
25 McCULLOUGH, Christa 9 LAC-NT 37.20 37.01
26 Rogers, Shannon 8 COPS-NT 36.48 37.26
27 Painter, Kathleen 10 Nadadores-NT 36.68 37.42
28 Calderara, Aurora 9 UN-NT 35.75 37.56
29 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 36.66 37.91
30 Boyd, MacKenzie 10 COPS-NT 36.43 38.74
31 Kim, Susie 9 SCS-BD 43.42 43.91
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 1:01.61 1/1/2000 Amanda Sims
1:16.49 AAA
1:21.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 1:02.65 1:02.05 AAA 20
28.90 1:02.05
2 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 1:15.18 1:11.81 AAA 17
32.87 1:11.81
3 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 1:17.90 1:12.80 AAA 16
34.56 1:12.80
4 Whitbeck, Elizabet 10 KMSC-OK 1:16.60 1:13.71 AAA+ 14.5
34.94 1:13.71
4 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 1:15.74 1:13.71 AAA 14.5
33.51 1:13.71
6 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 1:17.43 1:15.35 AAA+ 13
35.07 1:15.35
7 Thurman, Megan 10 COSST-LA 1:16.95 1:15.64 AAA 12
35.29 1:15.64
8 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 1:16.56 1:16.74 AA 11
35.52 1:16.74
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 1:01.61 1/1/2000 Amanda Sims
1:16.49 AAA
1:21.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 1:04.37 1:02.65 AAA
29.92 1:02.65
2 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 1:11.54 1:15.18 AAA
33.88 1:15.18
3 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 1:14.52 1:15.74 AAA
34.41 1:15.74
4 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 1:17.24 1:16.56 AA
34.14 1:16.56
5 Whitbeck, Elizabeth 10 KMSC-OK 1:18.76 1:16.60 AA
37.54 1:16.60
6 Thurman, Megan 10 COSST-LA 1:16.43 1:16.95 AA-
36.28 1:16.95
7 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 1:17.75 1:17.43 AA
35.99 1:17.43
8 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 1:16.25 1:17.90 AA-
35.85 1:17.90
-------------------------------------------------------------------------
9 Osterman, Elizabeth 10 GCAT-NT 1:21.52 1:19.31 AA
36.45 1:19.31
10 Marks, Deanna 9 COPS-NT 1:19.28 1:19.44 AA
36.78 1:19.44
-------------------------------------------------------------------------
11 Winterrowd, Kelcie 10 Indians-LA 1:25.40 1:20.24 AA
37.65 1:20.24
12 Liu, Jessica 10 COPS-NT 1:16.82 1:20.66 AA
36.44 1:20.66
13 Alhadef, Lindsey 10 COPS-NT 1:27.95 1:22.64
38.06 1:22.64
14 Toledo, Marylyn 10 Atac-NT 1:25.17 1:23.09
40.84 1:23.09
15 Calderara, Aurora 9 UN-NT 1:21.26 1:23.16
37.66 1:23.16
16 Lamberson, Krysten 10 GOLD-ST 1:24.14 1:23.17
37.10 1:23.17
17 Shook, Lexie 10 COR-NT 1:26.51 1:24.78
37.93 1:24.78
18 Ewart, Brittany 10 COSST-LA 1:33.93 1:26.36
38.43 1:26.36
19 Boyd, MacKenzie 10 COPS-NT 1:25.01 1:26.43
40.67 1:26.43
20 Herubin, Danielle 9 LAC-NT 1:27.83 1:28.14
41.29 1:28.14
21 Painter, Kathleen 10 Nadadores-NT 1:37.63 1:29.18
41.31 1:29.18
22 Richards, Emily 10 LSC-WT 1:26.17 1:29.97
40.54 1:29.97
23 Logan, Natalie 10 Atac-NT 1:34.33 1:37.74
41.46 1:37.74
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:02.89 1/1/1994 Lesley Meade
1:15.69 AAA
1:19.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 1:09.10 1:07.17 AAA 20
30.39 1:07.17
2 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 1:13.13 1:11.73 AAA 17
32.58 1:11.73
3 Bradham, Tera 9 CCS-ST 1:14.22 1:13.87 AAA 16
34.95 1:13.87
4 Thurman, Megan 10 COSST-LA 1:16.61 1:14.98 AAA 15
34.68 1:14.98
5 Watters, Keegan 10 DM-NT 1:14.88 1:15.42 AAA+ 14
35.56 1:15.42
6 Liu, Jessica 10 COPS-NT 1:15.37 1:15.89 AA 13
36.17 1:15.89
7 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 1:17.77 1:16.28 AA 12
36.00 1:16.28
8 Steele, Rebecca 10 Gpst-NT 1:16.55 1:16.77 AA 11
35.81 1:16.77
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:02.89 1/1/1994 Lesley Meade
1:15.69 AAA
1:19.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 1:07.68 1:09.10 AAA
31.27 1:09.10
2 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 1:12.81 1:13.13 AAA
34.07 1:13.13
3 Whitbeck, Elizabeth 10 KMSC-OK 1:15.53 1:14.21 AAA
35.23 1:14.21
4 Bradham, Tera 9 CCS-ST 1:14.75 1:14.22 AAA
35.46 1:14.22
5 Watters, Keegan 10 DM-NT 1:18.28 1:14.88 AAA+
35.43 1:14.88
6 Liu, Jessica 10 COPS-NT 1:16.14 1:15.37 AAA+
36.04 1:15.37
7 Steele, Rebecca 10 Gpst-NT 1:20.45 1:16.55 AA
37.06 1:16.55
8 Thurman, Megan 10 COSST-LA 1:15.69 1:16.61 AA-
35.72 1:16.61
-------------------------------------------------------------------------
9 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 1:17.82 1:17.77 AA
35.73 1:17.77
10 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 1:17.91 1:18.66 AA
35.74 1:18.66
-------------------------------------------------------------------------
11 Emmons, Kelsey 10 DM-NT 1:19.88 1:19.55
36.90 1:19.55
12 Steele, Jennifer 10 Atac-NT 1:17.70 1:19.73
36.42 1:19.73
13 Hall, Courtney 9 LAC-NT 1:20.73 1:20.60
37.22 1:20.60
14 Alhadef, Lindsey 10 COPS-NT 1:23.18 1:20.75
37.20 1:20.75
15 Osterman, Elizabeth 10 GCAT-NT 1:20.66 1:21.14
36.65 1:21.14
16 Marks, Deanna 9 COPS-NT 1:23.69 1:21.91
37.21 1:21.91
17 Shook, Lexie 10 COR-NT 1:26.26 1:21.99
38.50 1:21.99
18 Painter, Kathleen 10 Nadadores-NT 1:22.00 1:22.39
37.52 1:22.39
19 Morris, Kati 10 LAC-NT 1:23.19 1:22.48
38.45 1:22.48
20 Toledo, Marylyn 10 Atac-NT 1:22.46 1:22.51
36.85 1:22.51
21 Holmes, Kathryn 9 Metro-NT 1:26.09 1:22.60
36.49 1:22.60
22 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 1:21.96 1:23.37
36.75 1:23.37
23 Valdez, Emily 10 Fast-NT 1:22.22 1:24.42
38.92 1:24.42
24 Daniels, Katherine 9 COR-NT 1:23.04 1:24.49
41.66 1:24.49
25 Boyd, MacKenzie 10 COPS-NT 1:21.55 1:24.77
39.44 1:24.77
26 Logan, Natalie 10 Atac-NT 1:24.55 1:25.43
40.90 1:25.43
27 Calderara, Aurora 9 UN-NT 1:22.54 1:25.72
40.69 1:25.72
28 Tuan, Eann 9 COR-NT 1:23.09 1:26.68
36.68 1:26.68
29 Richards, Emily 10 LSC-WT 1:23.01 1:26.70
38.26 1:26.70
30 Fireman, Rachel 9 LSC-WT 1:22.88 1:32.73
46.67 1:32.73
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 2:14.12 1/1/2001 Corinne Lampe
2:40.39 AAA
2:48.19 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McElhany, Caroline 10 Aqua-GU 2:22.81 2:21.22 AAA 20
29.70 1:05.02 1:48.85 2:21.22
2 Merckling, Cassidy 10 COPS-NT 2:40.92 2:35.24 AAA+ 17
33.75 1:14.31 2:00.28 2:35.24
3 Whitbeck, Elizabet 10 KMSC-OK 2:39.79 2:35.73 AAA 16
34.83 1:15.21 1:59.69 2:35.73
4 Regalado, Isabel 10 SCS-BD 2:32.41 2:36.61 AAA 15
33.74 1:11.86 2:00.24 2:36.61
5 Bradham, Tera 9 CCS-ST 2:43.82 2:40.11 AAA+ 14
35.54 1:18.69 2:05.92 2:40.11
6 Thurman, Megan 10 COSST-LA 2:44.95 2:41.59 AA 13
35.21 1:16.71 2:05.68 2:41.59
7 Watters, Keegan 10 DM-NT 2:46.25 2:42.49 AA 12
35.52 1:17.27 2:02.80 2:42.49
8 Singley, Claire 10 Nadadores-NT 2:46.46 2:43.10 AA 11
36.59 1:16.37 2:08.09 2:43.10
9 Flanigan, Erin 10 CCS-ST 2:44.80 2:43.30 AA 9
36.76 1:20.14 2:10.08 2:43.30
10 Rivers, Ellyn 10 GOLD-ST 2:42.79 2:43.68 AA 7
36.09 1:18.74 2:08.11 2:43.68
11 Ramirez, Alexis 10 COPS-NT 2:55.09 2:47.67 AA 6
35.14 1:16.26 2:08.69 2:47.67
12 Liu, Jessica 10 COPS-NT 2:50.80 2:49.19 5
36.82 1:19.79 2:08.77 2:49.19
13 Emmons, Kelsey 10 DM-NT 2:51.17 2:52.08 4
37.38 1:24.40 2:14.49 2:52.08
14 Calderara, Aurora 9 UN-NT 2:50.27 2:52.87 3
36.54 1:22.02 2:16.27 2:52.87
15 Alhadef, Lindsey 10 COPS-NT 2:52.08 2:53.25 2
38.18 1:20.64 2:13.49 2:53.25
16 Marks, Deanna 9 COPS-NT 2:58.81 2:54.13 1
37.19 1:19.36 2:17.46 2:54.13
17 Michaels, Bonnie 10 Atac-NT 2:58.23 2:54.93
39.24 1:25.14 2:15.50 2:54.93
18 Lamberson, Krysten 10 GOLD-ST 2:55.17 2:55.32
36.17 1:19.80 2:13.87 2:55.32
19 Shook, Lexie 10 COR-NT 2:59.37 2:55.34
37.59 1:24.02 2:14.98 2:55.34
20 Valdez, Emily 10 Fast-NT 2:55.41 2:55.71
38.93 1:22.48 2:16.40 2:55.71
21 Gettel, Dayna 8 COPS-NT 2:55.93 2:56.45
34.18 1:20.56 2:17.10 2:56.45
22 McClure, Melanie 10 Fast-NT 2:54.95 2:57.37
38.52 1:22.91 2:18.49 2:57.37
23 Boyd, MacKenzie 10 COPS-NT 2:53.59 2:59.50
40.04 1:23.67 2:19.65 2:59.50
24 Logan, Natalie 10 Atac-NT 3:03.53 3:00.27
40.90 1:25.91 2:18.40 3:00.27
25 Richards, Emily 10 LSC-WT 2:54.87 3:01.81
38.78 1:22.95 2:19.56 3:01.81
26 Herubin, Danielle 9 LAC-NT 3:05.00 3:03.18
41.69 1:28.51 2:21.74 3:03.18
27 Painter, Kathleen 10 Nadadores-NT 3:08.46 3:04.01
40.22 1:26.15 2:21.93 3:04.01
28 Daniels, Katherine 9 COR-NT NT 3:09.93
41.72 1:32.44 2:23.15 3:09.93
29 Kim, Susie 9 SCS-BD 3:03.17 3:10.02
45.62 1:29.70 2:28.49 3:10.02
-- Osterman, Elizabet 10 GCAT-NT 2:55.81 DQ
36.49 1:22.14 2:17.97 DQ
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 1:51.31 1/1/1995 Lake Erie Silver Dolphins (We
ingart, Torpey, Strohl, Klaus)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 2:05.98 2:08.15 40
1) Ramirez, Alexis 10 2) Gettel, Dayna 8
3) Marks, Deanna 9 4) Merckling, Cassidy 10
32.50 1:05.91 1:39.46 2:08.15
2 Academy OF Texas Aquatic Champ-NT 'A' 2:09.50 2:09.12 34
1) Steele, Jennifer 10 2) Michaels, Bonnie 10
3) Logan, Natalie 10 4) Toledo, Marylyn 10
30.41 1:03.64 1:37.38 2:09.12
3 City of Plano Swimmers-NT 'B' 2:15.34 2:11.84 32
1) Liu, Jessica 10 2) Alhadef, Lindsey 10
3) Rogers, Shannon 8 4) Boyd, MacKenzie 10
32.24 1:04.73 1:38.78 2:11.84
4 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 2:18.04 2:14.51 30
1) Tuan, Eann 9 2) Mullins, Frannie 10
3) Daniels, Katherine 9 4) Shook, Lexie 10
33.92 1:07.25 1:40.77 2:14.51
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 2:03.38 1/1/1995 Pointe Aquatics (Keat, Miller
, Shelden, Jamerino)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 2:17.28 2:18.97 40
1) Ramirez, Alexis 10 2) Liu, Jessica 10
3) Gettel, Dayna 8 4) Merckling, Cassidy 10
36.80 1:15.38 1:49.88 2:18.97
2 Academy OF Texas Aquatic Champ-NT 'A' 2:26.50 2:27.46 34
1) Michaels, Bonnie 10 2) Logan, Natalie 10
3) Toledo, Marylyn 10 4) Steele, Jennifer 10
40.70 1:22.94 1:57.70 2:27.46
3 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 2:31.09 2:28.74 32
1) Tuan, Eann 9 2) Daniels, Katherine 9
3) Shook, Lexie 10 4) Mullins, Frannie 10
38.54 1:18.78 1:55.51 2:28.74
4 City of Plano Swimmers-NT 'B' 2:32.69 2:32.96 30
1) Boyd, MacKenzie 10 2) Alhadef, Lindsey 10
3) Rogers, Shannon 8 4) Marks, Deanna 9
38.70 1:23.96 2:01.05 2:32.96
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 23.15 1/1/1999 Amanda Weir
27.49 AAA
28.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Landino, Alyssa 12 LAC-NT 25.91 25.87 AAA 20
2 Whitbeck, Katherin 12 KMSC-OK 26.51 25.93 AAA 17
3 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 26.91 26.00 AAA 16
4 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 26.61 26.19 AAA 15
5 Beck, Spindrift 12 DM-NT 26.43 26.36 AAA 14
6 Smith, Quincie 11 ASR-NT 27.03 26.64 AAA 13
7 Burk, Bria 12 COPS-NT 27.25 27.12 AAA 12
8 Greene, Elle 12 COSST-LA 27.34 27.49 AAA 11
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 23.15 1/1/1999 Amanda Weir
27.49 AAA
28.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Landino, Alyssa 12 LAC-NT 25.95 25.91 AAA
2 Beck, Spindrift 12 DM-NT 26.39 26.43 AAA
3 Whitbeck, Katherine 12 KMSC-OK 26.80 26.51 AAA
4 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 26.27 26.61 AAA
5 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 26.73 26.91 AAA
6 Smith, Quincie 11 ASR-NT 26.82 27.03 AAA
7 Burk, Bria 12 COPS-NT 27.20 27.25 AAA
8 Greene, Elle 12 COSST-LA 27.48 27.34 AAA
-------------------------------------------------------------------------
9 Weber, Alex 12 DM-NT 27.52 27.55 AA
10 Gabay, Brittany 12 COPS-NT 27.57 27.71 AA
-------------------------------------------------------------------------
11 Strand, Mary Bridget 12 Atac-NT 27.78 27.74 AA
12 Vigier, Alexis 12 DM-NT 27.62 27.82 AA
13 Hendricks, Kelsey 12 DM-NT 27.08 27.90 AA-
14 Dickerson, Chelsea 12 Indians-LA 28.22 28.02 AA
15 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 27.63 28.05 AA
16 Richards, Sarah 12 LSC-WT 28.06 28.12 AA
17 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 27.78 28.15 AA
18 Weickgenant, Catia 12 DM-NT 28.26 28.33 AA
19 Ferrin, Hannah 11 DM-NT 27.78 28.41 AA
20 Parham, Calley 11 LSC-WT 28.55 28.58 AA
21 Kemp, Haley 12 LAC-NT 29.04 28.68 AA
22 Durant, Morgan 11 COPS-NT 28.12 28.76
23 Cox, Ashley 12 LSC-WT 29.67 28.77
24 Weber, Sarah 11 CCS-ST 29.57 28.82
25 Rachow, Lizz 12 COPS-NT 28.20 28.83
26 Chong, Priscilla 11 COPS-NT 28.50 28.84
27 Beckman, Tori 12 DM-NT 29.86 28.97
28 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 27.87 28.98
29 Harms, Kelly 11 KMSC-OK 29.71 28.99
29 Hatfield, Megan 12 Eat-OK 29.34 28.99
31 Gaston, Emilia 12 COPS-NT 29.01 29.03
31 Lacharite, Rianna 12 LAC-NT 28.81 29.03
33 Watters, Meaghan 12 DM-NT 29.42 29.06
34 Lamb, Lisa 12 GCAT-NT 29.37 29.07
35 Butrus, Christy 11 COR-NT 28.60 29.18
36 Heuer, Kimberly 12 ROCK-NT 29.34 29.21
37 Brown, Devin 11 CCS-ST 29.49 29.23
38 Truong, Alexandra 12 COPS-NT 30.10 29.26
39 Csaszar, Audrey 11 Eat-OK 29.01 29.28
40 Harmon, Erica 12 SWAT-NT 29.72 29.35
41 RE, Brittany 11 GOLD-ST 28.30 29.37
41 Ballo, Kimmy 11 CCS-ST 28.22 29.37
43 Mahoney, Sharlee 12 COM-WT 29.52 29.50
44 Lawrence, Micah 12 GOLD-ST 29.18 29.54
45 Lovett, Kyle 11 Lasers-AR 29.86 29.59
46 Ward, Morgan 11 IS-NT 31.03 29.60
47 McCampbell, Ann 12 KMSC-OK 29.55 29.62
48 Cox, Courtney 11 LSC-WT 28.98 29.73
49 Dwyer, Shannon 11 Fast-NT 29.15 29.85
50 Stephens, Ashley 12 LAC-NT 30.33 29.86
51 Fireman, Elizabeth 12 LSC-WT 29.78 29.92
52 Eppink, Hilary 12 Frisco-NT 30.16 29.96
53 Wineland, Victoria 12 COR-NT 29.49 29.98
53 Alvarado, Maddie 11 COM-WT 31.05 29.98
55 Bryant, Kelli 12 COM-WT 29.79 30.02
56 Villarreal, Amy 12 IS-NT 29.45 30.05
57 King, Olivia 11 LAC-NT 29.43 30.12
58 Cavert, Caitlin 12 TACT-OK 28.39 30.13
59 Corbett, Melissa 12 CCS-ST 29.61 30.14
60 Trautmann, Clara 11 Metro-NT 29.31 30.19
61 Bailey, Jenifer 11 GOLD-ST 29.54 30.23
62 Hernandez, Simone 12 SCS-BD 29.87 30.25
63 Paulsen, Ashley 12 Eat-OK 29.66 30.62
63 Bornhop, Emily 11 LSC-WT 29.71 30.62
65 Smith, Mollie 11 COSST-LA 30.27 30.64
66 Farren, Brenna 12 DM-NT 29.41 30.70
67 Stuart, Erica 12 COR-NT 29.88 30.87
68 May, Megan 11 COPS-NT 30.68 30.97
69 Eubanks, Avery 12 COPS-NT 31.05 31.16
70 Rivers, Kate 11 GOLD-ST 29.89 31.24
71 Martin, Stephanie 12 DM-NT 29.86 31.30
72 Vance, Kelsea 11 ROCK-NT 31.04 31.52
73 Crea, Kelsey 12 COPS-NT 31.99 31.60
74 Brammer, Nicole 11 Nadadores-NT 31.69 32.43
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 50.25 1/1/2002 Georgia Smith
59.69 AAA
1:02.49 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 56.83 55.99 AAA 20
27.17 55.99
2 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 58.06 56.37 AAA 17
27.35 56.37
3 Burk, Bria 12 COPS-NT 58.56 57.61 AAA 16
27.83 57.61
4 Beck, Spindrift 12 DM-NT 58.66 59.00 AAA 15
28.23 59.00
5 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 59.16 59.11 AAA 14
28.80 59.11
6 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 58.80 59.22 AAA+ 13
28.51 59.22
7 Strand, Mary Bridg 12 Atac-NT 59.53 59.23 AAA+ 12
29.00 59.23
8 Dickerson, Chelsea 12 Indians-LA 59.33 1:00.18 AA 11
29.01 1:00.18
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 50.25 1/1/2002 Georgia Smith
59.69 AAA
1:02.49 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 57.54 56.83 AAA
27.16 56.83
2 Whitbeck, Katherine 12 KMSC-OK 59.08 57.47 AAA
28.21 57.47
3 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 57.95 58.06 AAA
28.68 58.06
4 Burk, Bria 12 COPS-NT 59.08 58.56 AAA
28.43 58.56
5 Beck, Spindrift 12 DM-NT 57.35 58.66 AAA
28.28 58.66
6 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 1:00.11 58.80 AAA+
28.41 58.80
7 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 58.34 59.16 AAA
28.61 59.16
8 Dickerson, Chelsea 12 Indians-LA 1:02.91 59.33 AAA
28.66 59.33
-------------------------------------------------------------------------
9 Strand, Mary Bridget 12 Atac-NT 59.96 59.53 AAA+
28.51 59.53
10 Hendricks, Kelsey 12 DM-NT 58.85 59.58 AAA
28.16 59.58
-------------------------------------------------------------------------
11 Durant, Morgan 11 COPS-NT 1:00.06 59.64 AAA+
29.00 59.64
12 Greene, Elle 12 COSST-LA 1:01.45 1:00.28 AA
28.97 1:00.28
13 Ferrin, Hannah 11 DM-NT 1:00.47 1:00.57 AA
28.54 1:00.57
14 Jensen, Kayla 12 COPS-NT 59.89 1:00.61 AA
28.99 1:00.61
15 Ballo, Kimmy 11 CCS-ST 1:01.83 1:00.72 AA
29.00 1:00.72
15 Quick, Samantha 12 Atac-NT 1:01.60 1:00.72 AA
29.38 1:00.72
17 Richards, Sarah 12 LSC-WT 1:01.28 1:00.86 AA
29.14 1:00.86
18 Weber, Alex 12 DM-NT 1:00.69 1:01.13 AA
29.33 1:01.13
19 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 59.82 1:01.14 AA
29.27 1:01.14
20 Weickgenant, Catia 12 DM-NT 1:01.65 1:01.20 AA
29.82 1:01.20
21 Ginder, Lisa 12 Nadadores-NT 1:03.09 1:01.46 AA
29.85 1:01.46
22 Cowlbeck, Caitlin 12 Eat-OK 1:01.71 1:01.49 AA
30.16 1:01.49
23 Watters, Meaghan 12 DM-NT 1:04.86 1:02.04 AA
29.53 1:02.04
24 Kemp, Haley 12 LAC-NT 1:01.58 1:02.08 AA
30.14 1:02.08
25 Gaston, Emilia 12 COPS-NT 1:03.16 1:02.24 AA
30.10 1:02.24
26 Vigier, Alexis 12 DM-NT 1:02.94 1:02.32 AA
29.87 1:02.32
27 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 1:01.24 1:02.54
30.38 1:02.54
27 Wells, Paige 11 Nadadores-NT 1:02.44 1:02.54
30.18 1:02.54
29 Arnold, Olivia 12 COPS-NT 1:03.75 1:02.72
30.20 1:02.72
30 Lamb, Lisa 12 GCAT-NT 1:04.11 1:02.89
30.38 1:02.89
31 Truong, Alexandra 12 COPS-NT 1:04.38 1:03.16
30.06 1:03.16
32 Hatfield, Megan 12 Eat-OK 1:04.78 1:03.23
30.28 1:03.23
33 Brown, Alex 12 ROCK-NT 1:06.26 1:03.26
30.44 1:03.26
34 Dwyer, Shannon 11 Fast-NT 1:03.22 1:03.38
30.97 1:03.38
34 McCampbell, Ann 12 KMSC-OK 1:04.12 1:03.38
30.96 1:03.38
36 Harms, Kelly 11 KMSC-OK 1:03.48 1:03.49
30.45 1:03.49
37 Alvarado, Maddie 11 COM-WT 1:05.66 1:03.55
30.40 1:03.55
38 Cavert, Caitlin 12 TACT-OK 1:02.83 1:03.58
30.78 1:03.58
39 Lawrence, Micah 12 GOLD-ST 1:02.11 1:03.70
30.36 1:03.70
40 Brown, Devin 11 CCS-ST 1:05.08 1:03.74
30.57 1:03.74
41 Fireman, Elizabeth 12 LSC-WT 1:04.45 1:03.82
30.54 1:03.82
42 Mahoney, Sharlee 12 COM-WT 1:03.99 1:03.91
30.66 1:03.91
43 Hernandez, Simone 12 SCS-BD 1:05.01 1:04.02
31.33 1:04.02
44 Csaszar, Audrey 11 Eat-OK 1:04.34 1:04.33
30.53 1:04.33
45 Heuer, Kimberly 12 ROCK-NT 1:03.48 1:04.54
31.10 1:04.54
46 Savage, Chelsea 12 GCAT-NT 1:04.18 1:04.63
30.93 1:04.63
47 Cox, Ashley 12 LSC-WT 1:04.20 1:04.66
31.41 1:04.66
48 Paulsen, Ashley 12 Eat-OK 1:03.85 1:05.03
31.44 1:05.03
49 Corbett, Melissa 12 CCS-ST 1:05.19 1:05.08
31.04 1:05.08
50 Bailey, Jenifer 11 GOLD-ST 1:05.09 1:05.24
31.65 1:05.24
51 Wineland, Victoria 12 COR-NT 1:04.78 1:05.32
31.38 1:05.32
52 Smith, Kelsey 12 COPS-NT 1:07.14 1:05.37
31.18 1:05.37
53 Harmon, Erica 12 SWAT-NT 1:05.11 1:05.60
31.56 1:05.60
54 Munch, Vicki 12 Nadadores-NT 1:06.23 1:05.67
31.75 1:05.67
55 RE, Brittany 11 GOLD-ST 1:02.64 1:05.69
31.36 1:05.69
56 Eubanks, Avery 12 COPS-NT 1:06.30 1:05.96
31.88 1:05.96
57 Cassel, Shelly 11 COR-NT 1:07.73 1:06.18
31.32 1:06.18
58 Villarreal, Amy 12 IS-NT 1:06.91 1:06.20
31.15 1:06.20
59 Cox, Courtney 11 LSC-WT 1:04.45 1:06.26
30.87 1:06.26
60 Trautmann, Clara 11 Metro-NT 1:04.87 1:06.68
31.54 1:06.68
61 Butrus, Christy 11 COR-NT 1:04.90 1:07.30
31.48 1:07.30
62 Rivers, Kate 11 GOLD-ST 1:05.11 1:07.47
32.54 1:07.47
63 Ward, Morgan 11 IS-NT 1:08.73 1:07.68
32.33 1:07.68
64 Eppink, Hilary 12 Frisco-NT 1:06.67 1:08.02
32.16 1:08.02
65 Stuart, Erica 12 COR-NT 1:10.28 1:08.98
32.63 1:08.98
66 Swan, Kaitlyn 12 Metro-NT 1:04.76 1:09.92
33.23 1:09.92
67 Brammer, Nicole 11 Nadadores-NT 1:11.82 1:10.29
33.55 1:10.29
68 Crea, Kelsey 12 COPS-NT 1:10.70 1:10.33
33.26 1:10.33
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:50.40 1/1/1982 Michelle Richardson
2:08.49 AAA
2:14.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 2:06.57 2:00.76 AAA 20
28.13 59.05 1:30.88 2:00.76
2 Landino, Alyssa 12 LAC-NT 2:03.47 2:01.23 AAA 17
28.23 59.42 1:30.94 2:01.23
3 Chong, Jamie 12 COPS-NT 2:03.68 2:03.01 AAA 16
28.27 59.66 1:31.73 2:03.01
4 Burk, Bria 12 COPS-NT 2:04.89 2:04.50 AAA 15
28.59 1:00.32 1:32.62 2:04.50
5 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 2:06.35 2:04.72 AAA 14
29.28 1:00.65 1:33.41 2:04.72
6 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 2:08.39 2:05.63 AAA 13
28.77 1:00.46 1:33.54 2:05.63
7 Kemp, Haley 12 LAC-NT 2:07.29 2:06.25 AAA+ 12
29.33 1:01.35 1:34.00 2:06.25
8 Chu, Erin 12 LAC-NT 2:07.44 2:07.24 AAA 11
29.04 1:01.61 1:34.53 2:07.24
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:50.40 1/1/1982 Michelle Richardson
2:08.49 AAA
2:14.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Landino, Alyssa 12 LAC-NT 2:04.19 2:03.47 AAA
28.14 1:00.22 1:32.64 2:03.47
2 Chong, Jamie 12 COPS-NT 2:05.59 2:03.68 AAA
28.69 1:00.61 1:32.66 2:03.68
3 Burk, Bria 12 COPS-NT 2:06.83 2:04.89 AAA
29.15 1:00.80 1:32.93 2:04.89
4 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 2:06.63 2:06.35 AAA
29.74 1:02.73 1:35.13 2:06.35
5 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 2:04.76 2:06.57 AAA
29.13 1:01.44 1:34.51 2:06.57
6 Kemp, Haley 12 LAC-NT 2:08.71 2:07.29 AAA+
30.13 1:02.75 1:35.49 2:07.29
7 Chu, Erin 12 LAC-NT 2:07.79 2:07.44 AAA
29.60 1:01.82 1:34.79 2:07.44
8 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 2:08.47 2:08.39 AAA
29.92 1:02.69 1:35.43 2:08.39
-------------------------------------------------------------------------
9 Strand, Mary Bridget 12 Atac-NT 2:09.37 2:08.80 AA
29.74 1:02.17 1:35.37 2:08.80
10 Dickerson, Chelsea 12 Indians-LA 2:10.55 2:09.87 AA
30.41 1:03.29 1:36.83 2:09.87
-------------------------------------------------------------------------
11 Jensen, Kayla 12 COPS-NT 2:11.06 2:09.95 AA
30.05 1:03.17 1:37.03 2:09.95
12 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 2:13.74 2:10.60 AA
30.34 1:03.73 1:38.01 2:10.60
13 Ginder, Lisa 12 Nadadores-NT 2:12.85 2:10.69 AA
30.64 1:03.64 1:37.30 2:10.69
14 Gabay, Brittany 12 COPS-NT 2:21.53 2:11.99 AA
31.00 1:04.74 1:38.75 2:11.99
15 Richards, Sarah 12 LSC-WT 2:12.63 2:12.25 AA
30.06 1:03.73 1:38.41 2:12.25
16 Durant, Morgan 11 COPS-NT 2:15.51 2:12.33 AA
30.58 1:03.74 1:38.47 2:12.33
17 Rape, Ashley 12 DM-NT 2:12.61 2:12.91 AA
29.92 1:03.45 1:38.53 2:12.91
18 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 2:11.95 2:13.47 AA
30.93 1:04.61 1:39.02 2:13.47
19 Mahoney, Sharlee 12 COM-WT 2:15.32 2:13.55 AA
31.35 1:05.94 1:40.19 2:13.55
20 Wells, Paige 11 Nadadores-NT 2:12.88 2:13.82 AA
31.27 1:04.96 1:39.61 2:13.82
21 Lawrence, Micah 12 GOLD-ST 2:15.01 2:13.86 AA
31.49 1:06.42 1:41.29 2:13.86
22 Watters, Meaghan 12 DM-NT 2:18.24 2:13.87 AA
30.66 1:04.90 1:39.76 2:13.87
23 Murphy, Allison 12 COPS-NT 2:14.57 2:14.42
31.01 1:06.21 1:41.21 2:14.42
24 Cavert, Caitlin 12 TACT-OK 2:16.51 2:14.66
30.97 1:05.13 1:40.35 2:14.66
25 Cowlbeck, Caitlin 12 Eat-OK 2:13.70 2:14.67
31.88 1:05.99 1:41.14 2:14.67
26 Hendricks, Kelsey 12 DM-NT 2:21.40 2:14.93
30.11 1:04.56 1:40.02 2:14.93
27 Quick, Samantha 12 Atac-NT 2:12.40 2:15.87
30.76 1:04.81 1:40.48 2:15.87
28 Harms, Kelly 11 KMSC-OK 2:17.84 2:15.94
31.26 1:06.48 1:41.87 2:15.94
29 Gaston, Emilia 12 COPS-NT 2:15.36 2:16.28
31.16 1:05.82 1:41.46 2:16.28
30 Dwyer, Shannon 11 Fast-NT 2:14.91 2:16.52
31.84 1:07.12 1:42.05 2:16.52
31 Ballo, Kimmy 11 CCS-ST 2:10.28 2:16.61
30.48 1:04.77 1:41.05 2:16.61
32 Alvarado, Maddie 11 COM-WT 2:19.88 2:16.85
31.90 1:06.93 1:42.78 2:16.85
33 Cox, Ashley 12 LSC-WT 2:18.81 2:17.01
31.58 1:07.53 1:43.23 2:17.01
34 Truong, Alexandra 12 COPS-NT 2:20.30 2:17.47
31.41 1:06.24 1:44.12 2:17.47
35 Arnold, Olivia 12 COPS-NT NT 2:17.67
31.23 1:06.06 1:42.53 2:17.67
36 Hernandez, Simone 12 SCS-BD 2:20.10 2:17.69
31.90 1:06.78 1:42.70 2:17.69
37 McCampbell, Ann 12 KMSC-OK 2:19.63 2:17.76
33.52 1:09.65 1:43.99 2:17.76
38 McLaine, Maureen 11 COPS-NT 2:15.79 2:18.21
31.87 1:07.13 1:43.53 2:18.21
39 Hill, Leanne 12 COPS-NT 2:19.62 2:18.75
32.88 1:08.63 1:44.47 2:18.75
40 Brown, Alex 12 ROCK-NT 2:21.12 2:19.45
31.67 1:07.30 1:44.53 2:19.45
41 Hatfield, Megan 12 Eat-OK 2:21.73 2:19.64
31.64 1:07.00 1:44.52 2:19.64
42 Lamb, Lisa 12 GCAT-NT 2:19.53 2:19.66
32.27 1:07.75 1:44.29 2:19.66
43 Flores, Stelicia 11 COPS-NT 2:26.74 2:19.75
31.64 1:07.54 1:43.62 2:19.75
44 Bailey, Jenifer 11 GOLD-ST 2:20.19 2:20.10
32.37 1:08.42 1:45.49 2:20.10
45 Rachow, Lizz 12 COPS-NT 2:13.92 2:20.37
31.32 1:06.79 1:43.72 2:20.37
46 Rivers, Kate 11 GOLD-ST 2:20.19 2:20.62
32.73 1:08.79 1:45.85 2:20.62
47 Gardner, Jessica 11 CCS-ST 2:15.15 2:20.86
32.89 1:09.80 1:45.45 2:20.86
48 RE, Brittany 11 GOLD-ST 2:14.40 2:20.87
32.29 1:08.26 1:45.35 2:20.87
48 Fireman, Elizabeth 12 LSC-WT 2:17.78 2:20.87
32.09 1:07.87 1:44.63 2:20.87
50 Cassel, Shelly 11 COR-NT 2:25.43 2:21.06
31.13 1:07.77 1:45.30 2:21.06
51 Munch, Vicki 12 Nadadores-NT 2:19.93 2:22.04
32.68 1:08.68 1:46.03 2:22.04
52 Corbett, Melissa 12 CCS-ST 2:20.19 2:22.07
32.10 1:08.51 1:45.62 2:22.07
53 Eubanks, Avery 12 COPS-NT 2:22.09 2:22.21
32.79 1:09.35 1:46.16 2:22.21
54 May, Megan 11 COPS-NT 2:25.29 2:24.03
34.86 1:11.56 1:48.58 2:24.03
55 Seamster, Evelyn 12 Metro-NT 2:23.79 2:24.37
32.13 1:08.82 1:47.16 2:24.37
56 Ward, Morgan 11 IS-NT 2:27.16 2:24.60
32.53 1:09.55 1:47.08 2:24.60
57 Paulsen, Ashley 12 Eat-OK 2:22.38 2:25.03
34.84 1:11.93 1:49.13 2:25.03
58 Trautmann, Clara 11 Metro-NT 2:19.67 2:25.35
32.32 1:09.46 1:48.10 2:25.35
59 McCullagh, Lindsay 12 Metro-NT 2:18.88 2:26.10
32.83 1:10.00 1:48.52 2:26.10
60 Villarreal, Amy 12 IS-NT 2:24.42 2:28.63
33.65 1:11.10 1:50.01 2:28.63
61 Swan, Kaitlyn 12 Metro-NT 2:29.67 2:28.81
34.11 1:11.55 1:50.25 2:28.81
62 Wineland, Victoria 12 COR-NT 2:20.09 2:29.29
33.34 1:11.16 1:50.85 2:29.29
63 Bornhop, Emily 11 LSC-WT 2:20.02 2:30.49
33.67 1:12.18 1:52.16 2:30.49
64 Butrus, Christy 11 COR-NT 2:20.09 2:31.07
32.79 1:12.08 1:53.21 2:31.07
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
11-12 2002US: # 4:49.51 1/1/1977 Cynthia Woodhead
5:38.49 11-12 AAA
5:53.89 11-12 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chong, Jamie 12 COPS-NT 5:28.70 5:21.74 AAA 20
29.62 1:02.30 1:35.16 2:08.16 2:41.29 3:13.94 3:46.80 4:19.59
4:51.44 5:21.74
2 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 5:27.83 5:21.87 AAA 17
29.74 1:02.21 1:34.96 2:07.83 2:40.34 3:13.11 3:45.79 4:18.97
4:51.38 5:21.87
3 Beck, Spindrift 12 DM-NT 5:37.97 5:31.51 AAA 16
30.07 1:03.76 1:37.92 2:12.13 2:46.36 3:20.61 3:54.43 4:27.78
5:00.39 5:31.51
4 Whitbeck, Katherin 12 KMSC-OK 5:48.65 5:31.84 AAA+ 15
29.19 1:01.90 1:35.92 2:09.97 2:43.68 3:17.55 3:51.49 4:25.12
4:59.05 5:31.84
5 Jensen, Kayla 12 COPS-NT 5:38.75 5:32.16 AAA+ 14
29.52 1:02.33 1:35.79 2:09.30 2:42.65 3:16.59 3:50.77 4:24.74
4:59.32 5:32.16
6 Burk, Bria 12 COPS-NT 5:36.59 5:33.01 AAA 13
30.19 1:03.08 1:36.38 2:09.98 2:43.89 3:18.06 3:52.10 4:26.53
5:00.61 5:33.01
7 Kemp, Haley 12 LAC-NT 5:39.80 5:34.07 AAA+ 12
30.63 1:04.29 1:38.04 2:11.89 2:46.08 3:20.06 3:53.95 4:27.68
5:01.10 5:34.07
8 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 5:40.61 5:35.07 AAA+ 11
30.19 1:03.24 1:37.14 2:11.29 2:45.07 3:18.96 3:52.99 4:27.09
5:01.66 5:35.07
9 Ginder, Lisa 12 Nadadores-NT 5:49.22 5:37.94 AAA+ 9
30.22 1:03.80 1:37.49 2:11.58 2:45.52 3:20.01 3:54.58 4:29.41
5:03.77 5:37.94
10 Strand, Mary Bridg 12 Atac-NT 5:50.67 5:42.10 AA 7
30.55 1:04.10 1:38.48 2:12.96 2:46.81 3:21.20 3:56.07 4:31.65
5:07.34 5:42.10
11 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 5:52.83 5:43.01 AA 6
30.37 1:04.58 1:38.85 2:13.61 2:48.93 3:24.18 3:59.68 4:34.90
5:09.92 5:43.01
12 Chong, Priscilla 11 COPS-NT 5:49.83 5:45.01 AA 5
31.03 1:06.46 1:41.58 2:17.01 2:52.39 3:27.01 4:01.58 4:36.41
5:11.43 5:45.01
13 Quick, Samantha 12 Atac-NT 5:45.76 5:48.29 AA 4
30.39 1:03.66 1:37.82 2:12.21 2:46.95 3:22.70 3:59.70 4:36.36
5:13.00 5:48.29
14 Smith, Quincie 11 ASR-NT 5:30.29 5:50.45 AA- 3
29.68 1:02.72 1:37.29 2:12.84 2:49.06 3:25.47 4:01.77 4:38.57
5:14.64 5:50.45
15 Dickerson, Chelsea 12 Indians-LA 5:58.72 5:50.78 AA 2
31.03 1:05.54 1:40.94 2:16.31 2:52.73 3:28.32 4:04.89 4:40.46
5:16.70 5:50.78
16 Mahoney, Sharlee 12 COM-WT 6:07.69 5:51.41 AA 1
31.84 1:07.71 1:44.15 2:20.65 2:56.58 3:31.76 4:06.98 4:42.03
5:17.81 5:51.41
17 Lacharite, Rianna 12 LAC-NT 5:56.50 5:52.18 AA
31.01 1:05.03 1:40.61 2:16.39 2:52.55 3:29.03 4:05.97 4:42.03
5:17.88 5:52.18
18 Moon, Heather 11 GCAT-NT 5:49.07 5:53.59 AA
31.59 1:06.93 1:43.60 2:20.42 2:57.36 3:33.76 4:10.04 4:46.31
5:21.46 5:53.59
19 Wells, Paige 11 Nadadores-NT 6:13.34 5:54.65
30.93 1:06.27 1:41.78 2:17.78 2:54.32 3:30.41 4:06.31 4:42.94
5:19.29 5:54.65
20 Watters, Meaghan 12 DM-NT 6:09.39 5:55.56
31.51 1:06.91 1:42.39 2:18.36 2:54.56 3:30.79 4:07.10 4:43.42
5:19.89 5:55.56
21 Gaston, Emilia 12 COPS-NT 6:11.19 5:56.22
30.78 1:06.32 1:42.79 2:19.05 2:55.72 3:32.25 4:08.76 4:45.37
5:21.45 5:56.22
22 Arnold, Olivia 12 COPS-NT 6:07.60 5:59.81
31.79 1:07.14 1:43.29 2:20.10 2:56.84 3:33.44 4:10.05 4:47.03
5:23.93 5:59.81
23 Cox, Ashley 12 LSC-WT 5:59.98 6:02.33
32.52 1:09.62 1:47.14 2:24.11 3:00.97 3:38.57 4:15.34 4:51.16
5:27.99 6:02.33
24 Alvarado, Maddie 11 COM-WT 6:15.27 6:03.36
32.34 1:08.79 1:45.68 2:21.97 2:58.67 3:36.29 4:13.56 4:51.10
5:28.50 6:03.36
25 McCampbell, Ann 12 KMSC-OK 6:14.40 6:04.68
33.29 1:09.80 1:47.13 2:24.49 3:01.05 3:38.01 4:15.23 4:51.76
5:28.93 6:04.68
26 Eubanks, Avery 12 COPS-NT 6:08.44 6:05.78
32.70 1:08.34 1:45.45 2:22.73 2:59.94 3:36.86 4:14.65 4:52.13
5:30.42 6:05.78
27 Hatfield, Megan 12 Eat-OK 6:03.06 6:06.15
32.25 1:08.45 1:46.18 2:23.78 3:01.55 3:39.02 4:16.44 4:54.22
5:31.28 6:06.15
28 Bailey, Jenifer 11 GOLD-ST 6:26.86 6:08.38
32.00 1:07.92 1:46.57 2:24.78 3:03.31 3:40.59 4:17.12 4:54.87
5:32.61 6:08.38
29 Fireman, Elizabeth 12 LSC-WT 6:05.56 6:08.60
32.59 1:08.72 1:46.26 2:23.51 3:01.13 3:38.89 4:16.18 4:53.81
5:32.29 6:08.60
30 Gardner, Jessica 11 CCS-ST 6:09.29 6:08.89
32.48 1:08.44 1:45.76 2:22.71 3:00.12 3:37.36 4:15.69 4:53.61
5:32.09 6:08.89
31 Rivers, Kate 11 GOLD-ST 6:14.74 6:13.75
32.91 1:10.09 1:48.24 2:26.86 3:05.56 3:44.47 4:22.70 5:00.78
5:38.56 6:13.75
32 Trautmann, Clara 11 Metro-NT 6:25.10 6:17.21
31.87 1:08.60 1:47.39 2:26.52 3:05.07 3:43.50 4:22.24 5:01.21
5:40.60 6:17.21
33 Wineland, Victoria 12 COR-NT 6:18.97 6:19.36
33.23 1:10.68 1:48.81 2:27.73 3:06.02 3:44.97 4:23.36 5:02.68
5:41.75 6:19.36
34 Smith, Kelsey 12 COPS-NT 6:23.17 6:19.85
33.36 1:10.81 1:48.68 2:27.13 3:05.35 3:43.55 4:23.25 5:03.18
5:42.41 6:19.85
35 Seamster, Evelyn 12 Metro-NT 7:27.97 6:20.19
32.27 1:08.23 1:46.27 2:25.68 3:04.54 3:44.22 4:23.90 5:03.82
5:43.74 6:20.19
36 Cassel, Shelly 11 COR-NT 6:18.81 6:22.75
32.11 1:09.72 1:48.23 2:27.61 3:07.05 3:46.68 4:26.04 5:06.38
5:45.64 6:22.75
37 Villarreal, Amy 12 IS-NT 6:29.77 6:23.41
33.92 1:10.91 1:49.54 2:28.30 3:08.21 3:47.83 4:27.33 5:07.78
5:46.54 6:23.41
38 Ward, Morgan 11 IS-NT 6:34.74 6:26.83
33.78 1:11.04 1:49.04 3:08.46 3:48.64 4:28.83 5:09.74
5:49.76 6:26.83
39 Bornhop, Emily 11 LSC-WT 6:09.00 6:37.95
32.94 1:11.70 1:52.07 2:32.11 3:13.06 3:54.69 4:36.18 5:18.16
5:59.15 6:37.95
40 McCullagh, Lindsay 12 Metro-NT NT 6:38.79
33.96 1:12.91 1:52.80 2:33.53 3:14.61 3:55.97 4:37.11 5:18.64
5:59.76 6:38.79
41 Butrus, Christy 11 COR-NT 6:46.22 6:58.37
34.70 1:15.84 1:58.46 3:23.77 4:06.82 4:50.96 5:34.71
6:18.24 6:58.37
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 26.31 1/1/1999 Diana McManus
31.49 AAA
32.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Chong, Jamie 12 COPS-NT 30.23 30.11 AAA 20
2 Hendricks, Kelsey 12 DM-NT 30.80 30.36 AAA 16.5
2 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 30.53 30.36 AAA 16.5
4 Rape, Ashley 12 DM-NT 30.88 31.03 AAA 15
5 Chong, Priscilla 11 COPS-NT 31.52 31.19 AAA+ 14
6 Flores, Stelicia 11 COPS-NT 31.49 31.27 AAA+ 13
7 Strand, Mary Bridg 12 Atac-NT 31.72 31.47 AAA+ 12
8 Greene, Elle 12 COSST-LA 31.88 32.25 AA 11
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 26.31 1/1/1999 Diana McManus
31.49 AAA
32.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Chong, Jamie 12 COPS-NT 30.77 30.23 AAA
2 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 30.32 30.53 AAA
3 Hendricks, Kelsey 12 DM-NT 31.05 30.80 AAA
4 Rape, Ashley 12 DM-NT 30.99 30.88 AAA
5 Flores, Stelicia 11 COPS-NT 31.91 31.49 AAA+
6 Chong, Priscilla 11 COPS-NT 31.56 31.52 AA
7 Strand, Mary Bridget 12 Atac-NT 31.78 31.72 AA
8 Greene, Elle 12 COSST-LA 32.11 31.88 AA
-------------------------------------------------------------------------
9 Smith, Quincie 11 ASR-NT 32.30 31.96 AA
10 Ferrin, Hannah 11 DM-NT 31.69 32.01 AA
-------------------------------------------------------------------------
11 Murphy, Allison 12 COPS-NT 32.16 32.08 AA
12 Gaston, Emilia 12 COPS-NT 32.73 32.13 AA
13 Hill, Leanne 12 COPS-NT 33.39 32.19 AA
14 Vigier, Alexis 12 DM-NT 32.77 32.25 AA
15 Ballo, Kimmy 11 CCS-ST 32.48 32.30 AA
16 Quick, Samantha 12 Atac-NT 32.60 32.52 AA
17 Bryant, Kelli 12 COM-WT 32.86 32.75 AA
18 Cox, Courtney 11 LSC-WT 32.67 32.85 AA
19 Mahoney, Sharlee 12 COM-WT 33.39 32.96
20 Farren, Brenna 12 DM-NT 33.15 33.05
21 Richards, Sarah 12 LSC-WT 32.74 33.07
22 Craggett, Kelsey 12 DM-NT 33.88 33.09
23 Stephens, Ashley 12 LAC-NT 32.84 33.15
24 Parham, Calley 11 LSC-WT 33.80 33.20
25 Villarreal, Amy 12 IS-NT 32.89 33.44
26 Brown, Alex 12 ROCK-NT 32.82 33.46
27 Eppink, Hilary 12 Frisco-NT 33.80 33.58
28 Vance, Kelsea 11 ROCK-NT 33.07 33.60
29 Weber, Alex 12 DM-NT 33.07 33.77
30 Dwyer, Shannon 11 Fast-NT 35.16 33.79
31 Gardner, Jessica 11 CCS-ST 33.14 34.07
32 Truong, Alexandra 12 COPS-NT 34.67 34.26
33 Brown, Devin 11 CCS-ST 34.29 34.28
34 Durant, Morgan 11 COPS-NT 35.08 34.29
35 Bailey, Jenifer 11 GOLD-ST 34.29 34.56
36 Csaszar, Audrey 11 Eat-OK 34.44 34.67
37 Arnold, Olivia 12 COPS-NT 35.81 34.92
38 McCampbell, Ann 12 KMSC-OK 34.56 35.08
39 Cox, Ashley 12 LSC-WT 34.24 35.38
40 Moltner, Shannon 11 COPS-NT 35.06 35.64
41 Brammer, Nicole 11 Nadadores-NT 34.81 35.79
42 Stuart, Erica 12 COR-NT 34.22 35.86
43 Alvarado, Maddie 11 COM-WT 36.09 35.93
44 Trautmann, Clara 11 Metro-NT 36.17 36.35
45 Seamster, Evelyn 12 Metro-NT 36.87 36.51
46 Rivers, Kate 11 GOLD-ST 34.29 36.67
47 Butrus, Christy 11 COR-NT 35.90 37.39
48 Coon, Emily 12 COPS-NT 38.17 37.61
49 Swan, Kaitlyn 12 Metro-NT 37.25 37.76
50 Eubanks, Avery 12 COPS-NT 36.70 38.30
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 56.23 1/1/1994 Beth Botsford
1:07.89 AAA
1:11.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Chong, Jamie 12 COPS-NT 1:04.33 1:03.58 AAA 20
30.95 1:03.58
2 Whitbeck, Katherin 12 KMSC-OK 1:05.33 1:04.60 AAA 17
31.58 1:04.60
3 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 1:06.02 1:05.45 AAA 16
31.63 1:05.45
4 Landino, Alyssa 12 LAC-NT 1:06.19 1:05.60 AAA 15
31.49 1:05.60
5 Rape, Ashley 12 DM-NT 1:07.32 1:05.84 AAA 14
31.82 1:05.84
6 Strand, Mary Bridg 12 Atac-NT 1:06.55 1:06.08 AAA 13
32.18 1:06.08
7 Cowlbeck, Caitlin 12 Eat-OK 1:07.11 1:06.34 AAA 12
32.47 1:06.34
8 Chu, Erin 12 LAC-NT 1:07.31 1:07.31 AAA 11
32.49 1:07.31
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 56.23 1/1/1994 Beth Botsford
1:07.89 AAA
1:11.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Chong, Jamie 12 COPS-NT 1:04.57 1:04.33 AAA
31.55 1:04.33
2 Whitbeck, Katherine 12 KMSC-OK 1:05.83 1:05.33 AAA
31.79 1:05.33
3 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 1:04.71 1:06.02 AAA
31.96 1:06.02
4 Landino, Alyssa 12 LAC-NT 1:05.46 1:06.19 AAA
32.17 1:06.19
5 Strand, Mary Bridget 12 Atac-NT 1:07.04 1:06.55 AAA
32.68 1:06.55
6 Cowlbeck, Caitlin 12 Eat-OK 1:07.20 1:07.11 AAA
33.35 1:07.11
7 Chu, Erin 12 LAC-NT 1:07.36 1:07.31 AAA
32.39 1:07.31
8 Rape, Ashley 12 DM-NT 1:06.22 1:07.32 AAA
32.57 1:07.32
-------------------------------------------------------------------------
9 Flores, Stelicia 11 COPS-NT 1:08.00 1:07.36 AAA+
33.04 1:07.36
10 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 1:07.70 1:07.38 AAA
32.90 1:07.38
-------------------------------------------------------------------------
11 Turner, Joy 12 ROCK-NT 1:08.07 1:07.93 AA
32.90 1:07.93
12 Chong, Priscilla 11 COPS-NT 1:07.40 1:08.06 AA-
33.04 1:08.06
13 Ginder, Lisa 12 Nadadores-NT 1:09.81 1:08.25 AA
33.52 1:08.25
14 Hendricks, Kelsey 12 DM-NT 1:06.92 1:08.44 AA-
33.35 1:08.44
15 Ferrin, Hannah 11 DM-NT 1:07.28 1:09.30 AA-
33.30 1:09.30
16 Ballo, Kimmy 11 CCS-ST 1:08.64 1:09.42 AA
33.55 1:09.42
17 Greene, Elle 12 COSST-LA 1:11.27 1:09.48 AA
33.59 1:09.48
18 Murphy, Allison 12 COPS-NT 1:08.64 1:09.74 AA
34.17 1:09.74
19 Gaston, Emilia 12 COPS-NT 1:09.95 1:09.93 AA
34.34 1:09.93
20 Hill, Leanne 12 COPS-NT 1:10.75 1:10.06 AA
34.40 1:10.06
21 Quick, Samantha 12 Atac-NT 1:08.65 1:10.08 AA
34.15 1:10.08
22 Richards, Sarah 12 LSC-WT 1:09.85 1:10.15 AA
33.75 1:10.15
23 Durant, Morgan 11 COPS-NT 1:10.72 1:10.40 AA
34.69 1:10.40
24 Mahoney, Sharlee 12 COM-WT 1:13.68 1:10.52 AA
34.58 1:10.52
25 Kemp, Haley 12 LAC-NT 1:09.40 1:10.61 AA
34.40 1:10.61
26 Stephens, Ashley 12 LAC-NT 1:07.44 1:10.69 AA-
34.70 1:10.69
27 Jensen, Kayla 12 COPS-NT 1:07.96 1:10.98 AA
34.39 1:10.98
28 Wells, Paige 11 Nadadores-NT 1:10.07 1:11.08 AA
34.52 1:11.08
29 Bryant, Kelli 12 COM-WT 1:13.80 1:11.18 AA
34.97 1:11.18
30 Lacharite, Rianna 12 LAC-NT 1:08.89 1:11.62
34.44 1:11.62
31 Farren, Brenna 12 DM-NT 1:12.89 1:12.17
35.37 1:12.17
31 Bailey, Jenifer 11 GOLD-ST 1:12.96 1:12.17
35.45 1:12.17
33 Craggett, Kelsey 12 DM-NT 1:18.56 1:12.54
34.92 1:12.54
34 Brown, Alex 12 ROCK-NT 1:12.97 1:12.83
35.09 1:12.83
35 Vance, Kelsea 11 ROCK-NT 1:12.76 1:13.08
35.43 1:13.08
36 Eppink, Hilary 12 Frisco-NT 1:15.17 1:13.13
35.34 1:13.13
37 Villarreal, Amy 12 IS-NT 1:13.74 1:13.21
34.53 1:13.21
38 McLaine, Maureen 11 COPS-NT 1:11.83 1:14.64
36.57 1:14.64
39 Moltner, Shannon 11 COPS-NT 1:13.08 1:14.82
37.08 1:14.82
40 Truong, Alexandra 12 COPS-NT 1:13.96 1:14.83
35.93 1:14.83
41 Cox, Courtney 11 LSC-WT 1:12.33 1:15.01
35.77 1:15.01
42 Gardner, Jessica 11 CCS-ST 1:14.27 1:15.06
37.06 1:15.06
43 McCampbell, Ann 12 KMSC-OK 1:15.73 1:15.21
37.31 1:15.21
44 Cassel, Shelly 11 COR-NT 1:17.03 1:15.24
36.36 1:15.24
45 Alvarado, Maddie 11 COM-WT 1:16.05 1:15.27
36.96 1:15.27
46 Seamster, Evelyn 12 Metro-NT 1:14.01 1:15.36
36.52 1:15.36
47 Vigier, Alexis 12 DM-NT 1:13.29 1:15.37
36.02 1:15.37
48 Brown, Devin 11 CCS-ST 1:14.21 1:15.93
37.13 1:15.93
49 Rivers, Kate 11 GOLD-ST 1:14.49 1:16.22
37.46 1:16.22
50 Lamb, Lisa 12 GCAT-NT 1:18.54 1:16.54
37.43 1:16.54
51 Csaszar, Audrey 11 Eat-OK 1:18.27 1:16.72
37.38 1:16.72
52 Wineland, Victoria 12 COR-NT 1:15.19 1:16.74
38.00 1:16.74
53 Trautmann, Clara 11 Metro-NT 1:16.46 1:16.96
37.40 1:16.96
54 Brammer, Nicole 11 Nadadores-NT 1:12.92 1:17.03
37.50 1:17.03
55 Stuart, Erica 12 COR-NT 1:14.88 1:17.58
37.50 1:17.58
56 McCullagh, Lindsay 12 Metro-NT 1:14.01 1:18.98
38.79 1:18.98
57 Swan, Kaitlyn 12 Metro-NT 1:20.96 1:19.26
38.10 1:19.26
58 King, Olivia 11 LAC-NT 1:16.35 1:19.42
37.64 1:19.42
59 Butrus, Christy 11 COR-NT 1:18.81 1:21.03
38.59 1:21.03
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 29.25 1/1/1999 Felicia Castaneda
34.79 AAA
36.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 32.01 31.94 AAA 20
2 Beck, Spindrift 12 DM-NT 32.45 31.99 AAA 17
3 Lawrence, Micah 12 GOLD-ST 33.48 33.07 AAA 16
4 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 33.97 33.74 AAA 15
5 Chong, Jamie 12 COPS-NT 33.78 34.02 AAA 14
6 Martin, Stephanie 12 DM-NT 34.44 34.44 AAA 13
7 Cassel, Shelly 11 COR-NT 35.18 34.88 AA 12
8 Cox, Ashley 12 LSC-WT 35.79 35.24 AA 11
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 29.25 1/1/1999 Felicia Castaneda
34.79 AAA
36.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 31.93 32.01 AAA
2 Beck, Spindrift 12 DM-NT 32.12 32.45 AAA
3 Lawrence, Micah 12 GOLD-ST 33.13 33.48 AAA
4 Chong, Jamie 12 COPS-NT 34.00 33.78 AAA
5 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 33.32 33.97 AAA
6 Martin, Stephanie 12 DM-NT 34.68 34.44 AAA
7 Cassel, Shelly 11 COR-NT 35.12 35.18 AA
8 Cox, Ashley 12 LSC-WT 36.31 35.79 AA
-------------------------------------------------------------------------
9 Chong, Priscilla 11 COPS-NT 35.76 36.18 AA
10 Murphy, Allison 12 COPS-NT NT 36.64
-------------------------------------------------------------------------
11 Heuer, Kimberly 12 ROCK-NT 37.22 36.68
12 Burk, Bria 12 COPS-NT 36.91 36.93
13 Watters, Meaghan 12 DM-NT 37.31 36.94
14 Smith, Mollie 11 COSST-LA 36.71 37.33
15 Parham, Calley 11 LSC-WT 37.79 37.35
16 Crea, Kelsey 12 COPS-NT 37.51 37.76
17 Corbett, Melissa 12 CCS-ST 37.49 37.93
18 Hernandez, Simone 12 SCS-BD 37.61 37.99
19 Weber, Alex 12 DM-NT 38.86 38.15
20 Flores, Stelicia 11 COPS-NT 42.64 38.29
21 Farren, Brenna 12 DM-NT 36.29 38.46
21 Munch, Vicki 12 Nadadores-NT 38.34 38.46
23 Brown, Alex 12 ROCK-NT 37.10 38.51
24 Eppink, Hilary 12 Frisco-NT 37.99 38.85
25 Bornhop, Emily 11 LSC-WT 37.90 39.83
26 Arnold, Olivia 12 COPS-NT NT 40.44
27 Cox, Courtney 11 LSC-WT 37.55 41.22
28 Moltner, Shannon 11 COPS-NT 40.59 41.77
29 Hatfield, Megan 12 Eat-OK 40.96 42.10
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:03.56 1/1/1995 Jody Hillock
1:15.09 AAA
1:18.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 1:08.53 1:08.34 AAA 20
32.61 1:08.34
2 Beck, Spindrift 12 DM-NT 1:08.66 1:08.52 AAA 17
32.99 1:08.52
3 Lawrence, Micah 12 GOLD-ST 1:11.74 1:11.03 AAA 16
33.66 1:11.03
4 Chu, Erin 12 LAC-NT 1:14.32 1:13.10 AAA+ 15
34.74 1:13.10
5 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 1:13.91 1:13.61 AAA 14
34.46 1:13.61
6 Chong, Jamie 12 COPS-NT 1:13.81 1:13.93 AAA 13
34.99 1:13.93
7 Martin, Stephanie 12 DM-NT 1:14.15 1:14.06 AAA 12
35.02 1:14.06
8 Cowlbeck, Caitlin 12 Eat-OK 1:14.29 1:15.72 AA 11
36.21 1:15.72
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:03.56 1/1/1995 Jody Hillock
1:15.09 AAA
1:18.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 1:09.02 1:08.53 AAA
32.59 1:08.53
2 Beck, Spindrift 12 DM-NT 1:08.58 1:08.66 AAA
33.11 1:08.66
3 Lawrence, Micah 12 GOLD-ST 1:10.57 1:11.74 AAA
34.47 1:11.74
4 Chong, Jamie 12 COPS-NT 1:13.19 1:13.81 AAA
34.99 1:13.81
5 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 1:11.90 1:13.91 AAA
34.39 1:13.91
6 Martin, Stephanie 12 DM-NT 1:14.05 1:14.15 AAA
35.14 1:14.15
7 Cowlbeck, Caitlin 12 Eat-OK 1:15.62 1:14.29 AAA+
35.35 1:14.29
8 Chu, Erin 12 LAC-NT 1:15.18 1:14.32 AAA+
35.38 1:14.32
-------------------------------------------------------------------------
9 Smith, Quincie 11 ASR-NT 1:14.04 1:15.03 AAA
35.20 1:15.03
10 Chong, Priscilla 11 COPS-NT 1:16.82 1:16.95 AA
36.49 1:16.95
-------------------------------------------------------------------------
11 Cassel, Shelly 11 COR-NT 1:18.17 1:17.63 AA
36.36 1:17.63
12 Crea, Kelsey 12 COPS-NT 1:17.33 1:18.28 AA
36.79 1:18.28
13 Watters, Meaghan 12 DM-NT 1:20.92 1:18.29 AA
36.49 1:18.29
14 Heuer, Kimberly 12 ROCK-NT 1:21.29 1:18.88
37.38 1:18.88
15 Ginder, Lisa 12 Nadadores-NT 1:21.90 1:19.12
37.69 1:19.12
16 Burk, Bria 12 COPS-NT 1:18.51 1:19.32
37.83 1:19.32
17 Smith, Mollie 11 COSST-LA 1:18.80 1:20.10
37.91 1:20.10
18 Stephens, Ashley 12 LAC-NT 1:23.88 1:20.72
38.17 1:20.72
19 Kemp, Haley 12 LAC-NT 1:20.73 1:20.75
38.39 1:20.75
20 Hernandez, Simone 12 SCS-BD 1:21.14 1:20.94
38.27 1:20.94
21 Farren, Brenna 12 DM-NT 1:19.77 1:21.02
38.30 1:21.02
22 Munch, Vicki 12 Nadadores-NT 1:22.96 1:21.07
38.92 1:21.07
23 Cox, Ashley 12 LSC-WT 1:20.45 1:21.41
38.85 1:21.41
24 Corbett, Melissa 12 CCS-ST 1:20.11 1:21.65
38.18 1:21.65
25 Flores, Stelicia 11 COPS-NT 1:23.92 1:22.13
39.28 1:22.13
26 Truong, Alexandra 12 COPS-NT 1:23.44 1:22.36
38.47 1:22.36
27 Mahoney, Sharlee 12 COM-WT 1:24.38 1:22.73
38.47 1:22.73
28 May, Megan 11 COPS-NT 1:23.45 1:23.25
40.04 1:23.25
29 Eppink, Hilary 12 Frisco-NT 1:25.06 1:25.63
40.36 1:25.63
30 Ward, Morgan 11 IS-NT 1:32.38 1:28.90
41.87 1:28.90
31 Cox, Courtney 11 LSC-WT 1:22.01 1:30.57
42.15 1:30.57
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 25.50 1/1/2000 Dana Vollmer
29.99 AAA
31.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 27.97 27.80 AAA 20
2 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 28.49 27.90 AAA 17
3 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 28.76 28.65 AAA 16
4 Chu, Erin 12 LAC-NT 28.95 29.11 AAA+ 15
5 Strand, Mary Bridg 12 Atac-NT 29.41 29.28 AAA 14
6 Smith, Quincie 11 ASR-NT 29.77 29.40 AAA+ 13
7 Weber, Alex 12 DM-NT 29.84 29.45 AAA+ 12
8 Greene, Elle 12 COSST-LA 29.86 29.74 AAA+ 11
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 25.50 1/1/2000 Dana Vollmer
29.99 AAA
31.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 28.59 27.97 AAA
2 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 28.13 28.49 AAA
3 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 28.83 28.76 AAA
4 Chu, Erin 12 LAC-NT 30.78 28.95 AAA+
5 Whitbeck, Katherine 12 KMSC-OK 28.77 29.16 AAA
6 Strand, Mary Bridget 12 Atac-NT 29.61 29.41 AAA
7 Smith, Quincie 11 ASR-NT 30.14 29.77 AAA+
8 Weber, Alex 12 DM-NT 30.12 29.84 AAA+
-------------------------------------------------------------------------
9 Greene, Elle 12 COSST-LA 30.79 29.86 AAA+
10 Weickgenant, Catia 12 DM-NT 30.88 29.89 AAA+
-------------------------------------------------------------------------
11 Rape, Ashley 12 DM-NT 30.88 30.11 AA
12 RE, Brittany 11 GOLD-ST 30.26 30.66 AA
13 Ferrin, Hannah 11 DM-NT 30.70 30.78 AA
14 Parham, Calley 11 LSC-WT 31.73 31.07 AA
15 Vigier, Alexis 12 DM-NT 31.59 31.28 AA
16 Martin, Stephanie 12 DM-NT 31.68 31.44
17 Hendricks, Kelsey 12 DM-NT 30.54 31.45
18 Jensen, Kayla 12 COPS-NT 31.47 31.52
19 Murphy, Allison 12 COPS-NT 31.36 31.64
20 Brown, Devin 11 CCS-ST 32.69 31.84
21 Wells, Paige 11 Nadadores-NT 31.89 31.99
22 Hill, Leanne 12 COPS-NT 32.05 32.07
23 Dickerson, Chelsea 12 Indians-LA 32.86 32.08
24 Bryant, Kelli 12 COM-WT 32.24 32.13
25 Harmon, Erica 12 SWAT-NT 32.69 32.19
26 Harms, Kelly 11 KMSC-OK 31.93 32.26
27 Csaszar, Audrey 11 Eat-OK 32.54 32.42
28 Savage, Chelsea 12 GCAT-NT 33.14 32.44
29 Durant, Morgan 11 COPS-NT 32.61 32.64
30 Heuer, Kimberly 12 ROCK-NT 31.78 32.65
31 Stephens, Ashley 12 LAC-NT 32.83 32.76
32 Alvarado, Maddie 11 COM-WT 33.28 32.78
33 Lamb, Lisa 12 GCAT-NT 35.54 32.79
34 Moltner, Shannon 11 COPS-NT 32.39 32.99
35 Stuart, Erica 12 COR-NT 34.53 33.13
36 Smith, Mollie 11 COSST-LA 33.59 33.17
37 Paulsen, Ashley 12 Eat-OK 32.88 33.25
38 Arnold, Olivia 12 COPS-NT 34.84 33.45
39 Lovett, Kyle 11 Lasers-AR 32.58 33.51
40 Bailey, Jenifer 11 GOLD-ST 32.69 33.78
41 Swan, Kaitlyn 12 Metro-NT 32.28 33.89
42 Butrus, Christy 11 COR-NT 33.94 34.02
43 May, Megan 11 COPS-NT 33.22 34.03
44 Hatfield, Megan 12 Eat-OK 35.45 34.13
44 Craggett, Kelsey 12 DM-NT 35.99 34.13
46 Seamster, Evelyn 12 Metro-NT 33.52 34.18
47 Brammer, Nicole 11 Nadadores-NT 33.95 34.26
48 Smith, Kelsey 12 COPS-NT 34.61 34.44
49 Vance, Kelsea 11 ROCK-NT 34.06 34.46
50 Wineland, Victoria 12 COR-NT 33.73 34.56
51 Crea, Kelsey 12 COPS-NT 34.45 34.80
52 Eubanks, Avery 12 COPS-NT 35.11 35.21
53 Ward, Morgan 11 IS-NT 36.30 35.43
54 Corbett, Melissa 12 CCS-ST 32.69 36.78
55 Coon, Emily 12 COPS-NT 41.00 37.90
56 Fireman, Elizabeth 12 LSC-WT 32.04 38.39
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 55.68 1/1/1993 Whitney Phelps
1:07.09 AAA
1:10.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 1:02.95 1:00.46 AAA 20
28.33 1:00.46
2 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 1:02.68 1:01.19 AAA 17
29.36 1:01.19
3 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 1:03.24 1:02.91 AAA 16
29.56 1:02.91
4 Chu, Erin 12 LAC-NT 1:04.23 1:03.64 AAA 15
29.68 1:03.64
5 Whitbeck, Katherin 12 KMSC-OK 1:04.91 1:03.99 AAA 14
30.73 1:03.99
6 Beck, Spindrift 12 DM-NT 1:06.87 1:04.63 AAA 13
30.87 1:04.63
7 Weickgenant, Catia 12 DM-NT 1:05.45 1:05.11 AAA+ 12
29.94 1:05.11
8 Ginder, Lisa 12 Nadadores-NT 1:06.02 1:06.40 AAA+ 11
31.30 1:06.40
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 55.68 1/1/1993 Whitney Phelps
1:07.09 AAA
1:10.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 1:03.34 1:02.68 AAA
30.46 1:02.68
2 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 1:02.40 1:02.95 AAA
29.17 1:02.95
3 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 1:03.74 1:03.24 AAA
29.81 1:03.24
4 Chu, Erin 12 LAC-NT 1:05.54 1:04.23 AAA
30.52 1:04.23
5 Whitbeck, Katherine 12 KMSC-OK 1:07.00 1:04.91 AAA
30.49 1:04.91
6 Weickgenant, Catia 12 DM-NT 1:08.28 1:05.45 AAA+
30.02 1:05.45
7 Ginder, Lisa 12 Nadadores-NT 1:08.42 1:06.02 AAA+
31.36 1:06.02
8 Beck, Spindrift 12 DM-NT 1:05.44 1:06.87 AAA
30.94 1:06.87
-------------------------------------------------------------------------
9 Greene, Elle 12 COSST-LA 1:10.03 1:07.49 AA
31.93 1:07.49
10 RE, Brittany 11 GOLD-ST 1:08.13 1:08.57 AA
32.27 1:08.57
-------------------------------------------------------------------------
11 Jensen, Kayla 12 COPS-NT 1:09.34 1:08.70 AA
32.29 1:08.70
11 Rape, Ashley 12 DM-NT 1:08.19 1:08.70 AA
31.70 1:08.70
13 Cowlbeck, Caitlin 12 Eat-OK 1:12.45 1:08.79 AA
32.28 1:08.79
14 Hill, Leanne 12 COPS-NT 1:10.88 1:09.87 AA
32.95 1:09.87
15 Ferrin, Hannah 11 DM-NT 1:09.82 1:10.20 AA
32.64 1:10.20
16 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 1:11.46 1:10.56 AA
33.30 1:10.56
16 Smith, Quincie 11 ASR-NT 1:09.85 1:10.56 AA
32.61 1:10.56
18 Weber, Alex 12 DM-NT 1:10.70 1:10.84
32.35 1:10.84
19 Bryant, Kelli 12 COM-WT 1:12.83 1:10.88
34.20 1:10.88
20 Parham, Calley 11 LSC-WT 1:13.93 1:11.35
32.22 1:11.35
21 Rachow, Lizz 12 COPS-NT 1:10.79 1:11.69
32.88 1:11.69
22 Wells, Paige 11 Nadadores-NT 1:11.83 1:11.76
33.07 1:11.76
23 Quick, Samantha 12 Atac-NT 1:10.88 1:11.80
32.70 1:11.80
24 Martin, Stephanie 12 DM-NT 1:14.98 1:12.53
33.05 1:12.53
25 Vigier, Alexis 12 DM-NT 1:13.94 1:12.95
33.39 1:12.95
26 Csaszar, Audrey 11 Eat-OK 1:14.34 1:12.99
33.34 1:12.99
27 Harms, Kelly 11 KMSC-OK 1:14.32 1:13.37
33.81 1:13.37
28 Moltner, Shannon 11 COPS-NT 1:13.18 1:13.54
34.81 1:13.54
29 Paulsen, Ashley 12 Eat-OK 1:13.10 1:13.81
34.88 1:13.81
30 Lacharite, Rianna 12 LAC-NT 1:12.45 1:13.87
33.70 1:13.87
31 Gabay, Brittany 12 COPS-NT 1:12.03 1:14.03
33.81 1:14.03
32 Brown, Devin 11 CCS-ST 1:12.96 1:15.20
34.77 1:15.20
33 May, Megan 11 COPS-NT 1:15.16 1:15.54
34.55 1:15.54
34 Dickerson, Chelsea 12 Indians-LA 1:16.26 1:15.76
34.78 1:15.76
35 Swan, Kaitlyn 12 Metro-NT 1:13.76 1:16.82
35.20 1:16.82
36 Munch, Vicki 12 Nadadores-NT 1:14.74 1:17.17
36.38 1:17.17
37 Heuer, Kimberly 12 ROCK-NT 1:16.98 1:17.35
36.12 1:17.35
37 Eubanks, Avery 12 COPS-NT 1:28.27 1:17.35
35.63 1:17.35
39 Seamster, Evelyn 12 Metro-NT 1:13.55 1:17.94
34.82 1:17.94
40 McCullagh, Lindsay 12 Metro-NT 1:13.21 1:19.05
36.48 1:19.05
41 Smith, Mollie 11 COSST-LA 1:17.28 1:20.36
37.95 1:20.36
42 Dwyer, Shannon 11 Fast-NT 1:15.77 1:20.60
36.34 1:20.60
43 Stuart, Erica 12 COR-NT 1:22.54 1:20.85
36.98 1:20.85
44 Crea, Kelsey 12 COPS-NT 1:19.57 1:22.30
37.38 1:22.30
45 McLaine, Maureen 11 COPS-NT 1:18.78 1:23.53
39.43 1:23.53
46 Fireman, Elizabeth 12 LSC-WT 1:13.31 1:28.43
39.72 1:28.43
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 2:04.99 1/1/1997 Carly Geehr, ROSE-CA
2:25.69 AAA
2:32.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Beck, Spindrift 12 DM-NT 2:19.00 2:14.07 AAA 20
30.28 1:06.11 1:43.06 2:14.07
2 Chong, Jamie 12 COPS-NT 2:18.10 2:15.99 AAA 17
30.72 1:04.42 1:44.30 2:15.99
3 Chu, Erin 12 LAC-NT 2:20.06 2:19.33 AAA 16
29.86 1:05.81 1:46.41 2:19.33
4 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 2:22.24 2:19.41 AAA 15
29.68 1:06.43 1:47.72 2:19.41
5 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 2:21.93 2:21.53 AAA+ 14
28.78 1:06.17 1:50.19 2:21.53
6 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 2:22.96 2:22.49 AAA 13
30.67 1:06.79 1:50.59 2:22.49
7 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 2:22.30 2:22.66 AAA 12
32.70 1:08.73 1:49.59 2:22.66
8 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 2:22.81 2:26.14 AA- 11
32.89 1:11.92 1:50.41 2:26.14
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 2:04.99 1/1/1997 Carly Geehr, ROSE-CA
2:25.69 AAA
2:32.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Chong, Jamie 12 COPS-NT 2:17.68 2:18.10 AAA
31.17 1:05.33 1:46.38 2:18.10
2 Beck, Spindrift 12 DM-NT 2:18.23 2:19.00 AAA
31.80 1:08.62 1:46.82 2:19.00
3 Chu, Erin 12 LAC-NT 2:20.34 2:20.06 AAA
30.08 1:05.77 1:46.85 2:20.06
4 Landino, Alyssa 12 LAC-NT 2:20.59 2:21.70 AAA
31.18 1:07.06 1:48.98 2:21.70
5 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 2:26.34 2:21.93 AAA+
28.42 1:05.01 1:50.33 2:21.93
6 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 2:21.35 2:22.24 AAA
30.26 1:08.38 1:50.34 2:22.24
7 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 2:24.36 2:22.30 AAA
32.86 1:09.13 1:49.71 2:22.30
8 Nelsen, Kate 12 LOBO-NM 2:24.31 2:22.81 AAA
32.69 1:11.07 1:48.47 2:22.81
-------------------------------------------------------------------------
9 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 2:22.49 2:22.96 AAA
30.33 1:07.06 1:51.30 2:22.96
10 Ginder, Lisa 12 Nadadores-NT 2:30.71 2:23.51 AAA+
31.53 1:07.77 1:50.77 2:23.51
-------------------------------------------------------------------------
11 Chong, Priscilla 11 COPS-NT 2:24.62 2:24.38 AAA
33.28 1:09.58 1:51.49 2:24.38
12 Burk, Bria 12 COPS-NT 2:24.42 2:24.52 AAA
31.88 1:09.83 1:53.06 2:24.52
13 Whitbeck, Katherine 12 KMSC-OK 2:31.25 2:24.57 AAA+
30.92 1:07.68 1:51.60 2:24.57
14 Lawrence, Micah 12 GOLD-ST 2:26.90 2:24.78 AAA+
32.34 1:10.63 1:51.11 2:24.78
15 Rape, Ashley 12 DM-NT 2:28.02 2:25.68 AAA+
31.39 1:07.28 1:51.89 2:25.68
16 Quick, Samantha 12 Atac-NT 2:25.91 2:25.90 AA
31.86 1:09.31 1:53.36 2:25.90
17 Kemp, Haley 12 LAC-NT 2:28.01 2:26.87 AA
32.89 1:10.02 1:54.15 2:26.87
18 Cowlbeck, Caitlin 12 Eat-OK 2:27.58 2:28.94 AA
33.05 1:10.05 1:54.11 2:28.94
19 Watters, Meaghan 12 DM-NT 2:36.44 2:30.69 AA
33.08 1:12.37 1:55.37 2:30.69
20 Hill, Leanne 12 COPS-NT 2:31.42 2:31.65 AA
33.49 1:11.83 1:56.64 2:31.65
21 Murphy, Allison 12 COPS-NT 2:30.33 2:31.92 AA
33.42 1:11.94 1:57.91 2:31.92
22 Jensen, Kayla 12 COPS-NT 2:24.59 2:32.05 AA-
31.90 1:10.30 1:57.25 2:32.05
23 Martin, Stephanie 12 DM-NT 2:42.17 2:32.08 AA
32.18 1:12.87 1:53.29 2:32.08
24 Ballo, Kimmy 11 CCS-ST 2:28.69 2:32.27 AA
34.45 1:11.29 1:58.27 2:32.27
25 Richards, Sarah 12 LSC-WT 2:33.47 2:32.70
34.92 1:11.82 2:00.08 2:32.70
26 Gaston, Emilia 12 COPS-NT 2:32.78 2:33.02
33.63 1:11.67 1:58.71 2:33.02
27 Parham, Calley 11 LSC-WT 2:35.04 2:33.11
31.99 1:11.05 1:58.33 2:33.11
28 Flores, Stelicia 11 COPS-NT 2:35.41 2:33.43
33.40 1:10.43 1:57.48 2:33.43
29 Wells, Paige 11 Nadadores-NT 2:37.56 2:34.15
32.50 1:09.96 2:00.42 2:34.15
30 Brown, Alex 12 ROCK-NT 2:38.36 2:34.37
32.76 1:11.24 1:58.53 2:34.37
31 Dickerson, Chelsea 12 Indians-LA 2:43.98 2:34.92
36.19 1:16.28 2:02.62 2:34.92
32 RE, Brittany 11 GOLD-ST 2:29.87 2:35.71
31.52 1:10.81 1:59.49 2:35.71
33 Craggett, Kelsey 12 DM-NT 2:39.39 2:35.99
35.30 1:15.17 2:02.09 2:35.99
34 Cassel, Shelly 11 COR-NT 2:38.86 2:36.33
37.00 1:15.99 2:01.16 2:36.33
34 Farren, Brenna 12 DM-NT 2:34.49 2:36.33
34.96 1:13.64 1:59.32 2:36.33
36 Dwyer, Shannon 11 Fast-NT 2:37.33 2:36.64
35.33 1:14.68 2:02.79 2:36.64
37 Smith, Mollie 11 COSST-LA 2:39.45 2:37.04
36.37 1:17.90 2:02.01 2:37.04
38 Harms, Kelly 11 KMSC-OK 2:36.20 2:37.07
33.77 1:13.54 2:02.10 2:37.07
39 Munch, Vicki 12 Nadadores-NT 2:38.52 2:37.49
35.52 1:16.00 2:01.50 2:37.49
40 Harmon, Erica 12 SWAT-NT 2:37.13 2:37.56
33.20 1:13.60 2:01.85 2:37.56
41 May, Megan 11 COPS-NT 2:38.08 2:38.11
35.01 1:18.12 2:01.82 2:38.11
42 Moltner, Shannon 11 COPS-NT 2:39.87 2:38.20
34.92 1:14.76 2:02.29 2:38.20
43 Gardner, Jessica 11 CCS-ST 2:38.89 2:38.34
36.30 1:15.06 2:03.14 2:38.34
44 Lamb, Lisa 12 GCAT-NT 2:40.88 2:38.52
35.62 1:17.80 2:03.31 2:38.52
45 Blythe, Gwen 12 GCAT-NT 2:39.40 2:39.46
36.01 1:18.84 2:02.69 2:39.46
46 Cavert, Caitlin 12 TACT-OK 2:38.40 2:39.58
34.97 1:17.36 2:03.81 2:39.58
47 Smith, Kelsey 12 COPS-NT 2:41.08 2:40.34
36.32 1:17.50 2:03.63 2:40.34
48 McCampbell, Ann 12 KMSC-OK 2:40.96 2:41.17
38.61 1:18.47 2:06.80 2:41.17
49 Hernandez, Simone 12 SCS-BD 2:38.09 2:41.96
36.31 1:18.81 2:05.09 2:41.96
50 Seamster, Evelyn 12 Metro-NT 2:41.43 2:42.20
34.88 1:15.85 2:05.92 2:42.20
51 Hatfield, Megan 12 Eat-OK 2:46.61 2:42.29
35.08 1:17.93 2:08.70 2:42.29
52 Wineland, Victoria 12 COR-NT 2:39.27 2:44.69
36.94 1:19.00 2:07.95 2:44.69
53 Vance, Kelsea 11 ROCK-NT 2:50.34 2:45.59
36.08 1:15.94 2:08.40 2:45.59
54 Trautmann, Clara 11 Metro-NT 2:45.39 2:45.64
36.90 1:18.31 2:08.58 2:45.64
55 Coon, Emily 12 COPS-NT 2:53.69 2:47.31
39.44 1:21.50 2:10.51 2:47.31
56 Villarreal, Amy 12 IS-NT 2:51.09 2:49.54
36.84 1:16.24 2:10.22 2:49.54
-- Fireman, Elizabeth 12 LSC-WT 2:38.54 DQ
41.32 1:22.66 2:11.28 DQ
-- Bryant, Kelli 12 COM-WT 2:35.77 DQ
34.50 1:12.72 1:59.22 DQ
-- Savage, Chelsea 12 GCAT-NT 2:40.20 DQ
34.09 1:17.26 2:04.09 DQ
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
11-12 2002US: # 4:20.04 1/1/2001 Jenny Forster
5:25.09 11-12 AAA
5:39.89 11-12 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beck, Spindrift 12 DM-NT 4:55.81 4:47.77 AAA 20
31.23 1:08.40 1:46.25 2:23.51 3:01.99 3:41.98 4:15.31 4:47.77
2 Chong, Jamie 12 COPS-NT 4:56.80 4:50.87 AAA 17
31.13 1:07.51 1:44.44 2:19.98 3:02.35 3:45.83 4:19.05 4:50.87
3 Whitbeck, Katherin 12 KMSC-OK 5:07.76 4:54.48 AAA 16
31.16 1:07.17 1:44.32 2:20.90 3:04.16 3:47.83 4:21.82 4:54.48
4 Zebrowski, Kathryn 11 KMSC-OK 5:09.70 4:56.51 AAA 15
33.06 1:10.77 1:47.45 2:25.86 3:06.78 3:49.37 4:23.76 4:56.51
5 Thompson, Sherrill 11 GOLD-ST 5:29.45 4:58.33 AAA+ 14
29.68 1:04.21 1:43.19 2:21.09 3:06.43 3:52.22 4:25.98 4:58.33
6 Burk, Bria 12 COPS-NT 5:07.78 5:00.69 AAA 13
32.35 1:09.48 1:46.96 2:24.30 3:07.81 3:52.86 4:27.14 5:00.69
7 Rogers, Caitlin 12 COPS-NT 4:59.61 5:00.77 AAA 12
33.29 1:10.13 1:48.56 2:26.83 3:11.61 3:56.43 4:29.37 5:00.77
8 Rehring, Jaclin 12 COPS-NT 5:05.58 5:01.18 AAA 11
32.16 1:08.60 1:47.87 2:26.41 3:10.28 3:54.26 4:28.76 5:01.18
9 Murphy, Allison 12 COPS-NT 5:02.53 5:11.86 AAA 9
33.84 1:14.83 1:54.73 2:33.67 3:18.32 4:02.08 4:38.08 5:11.86
10 Moon, Heather 11 GCAT-NT 5:09.33 5:12.26 AAA 7
32.11 1:10.09 1:50.01 2:30.06 3:15.96 4:01.28 4:37.64 5:12.26
11 Cunningham, Cassie 12 GOLD-ST 5:28.65 5:13.68 AAA+ 6
32.39 1:11.58 1:49.95 2:27.31 3:14.30 4:02.29 4:37.94 5:13.68
12 Rape, Ashley 12 DM-NT 5:30.27 5:15.13 AAA+ 5
32.43 1:10.63 1:49.33 2:29.49 3:14.45 4:01.45 4:38.69 5:15.13
13 Ballo, Kimmy 11 CCS-ST 5:54.59 5:16.12 AAA 4
35.80 1:16.49 1:54.06 2:31.44 3:18.28 4:07.40 4:43.00 5:16.12
14 Gabay, Brittany 12 COPS-NT 5:39.47 5:20.12 AAA+ 3
34.61 1:15.07 1:55.11 2:35.05 3:21.39 4:08.54 4:44.20 5:20.12
15 Bryant, Kelli 12 COM-WT 5:16.02 5:20.52 AAA 2
34.57 1:16.05 1:55.36 2:34.44 3:22.46 4:10.18 4:46.69 5:20.52
16 Richards, Sarah 12 LSC-WT 5:21.66 5:20.62 AAA 1
35.46 1:16.38 1:55.23 2:35.06 3:23.70 4:13.07 4:47.28 5:20.62
17 Moltner, Shannon 11 COPS-NT NT 5:24.24 AAA
33.71 1:14.21 1:54.27 2:33.87 3:22.60 4:10.83 4:47.80 5:24.24
18 Parham, Calley 11 LSC-WT 5:28.82 5:24.88 AAA+
34.86 1:14.94 1:57.57 2:39.60 3:25.53 4:12.38 4:50.14 5:24.88
19 RE, Brittany 11 GOLD-ST 5:34.95 5:25.83 AA
33.93 1:14.39 1:56.06 2:36.42 3:23.92 4:10.61 4:48.62 5:25.83
20 Cox, Ashley 12 LSC-WT 5:30.03 5:29.65 AA
38.43 1:22.90 2:04.20 2:46.18 3:32.02 4:18.53 4:54.90 5:29.65
21 Munch, Vicki 12 Nadadores-NT 5:30.30 5:30.25 AA
35.65 1:18.63 2:01.90 2:45.15 3:29.86 4:15.97 4:54.14 5:30.25
22 Hernandez, Simone 12 SCS-BD 5:54.09 5:36.13 AA
35.92 1:21.33 2:05.97 2:50.22 3:36.04 4:22.50 5:00.50 5:36.13
23 Coon, Emily 12 COPS-NT 6:04.39 5:39.43 AA
39.98 1:25.41 2:07.70 2:49.69 3:38.22 4:25.83 5:03.75 5:39.43
24 Wineland, Victoria 12 COR-NT NT 5:40.93
37.92 1:20.75 2:03.68 2:46.16 3:37.49 4:27.39 5:03.99 5:40.93
25 Smith, Kelsey 12 COPS-NT 5:32.45 5:41.27
37.70 1:27.48 2:10.14 2:51.29 3:38.26 4:24.88 5:03.64 5:41.27
26 Blythe, Gwen 12 GCAT-NT 6:02.15 5:45.42
36.00 1:21.25 2:09.61 2:57.84 3:42.20 4:28.19 5:07.23 5:45.42
27 Stuart, Erica 12 COR-NT 6:05.23 5:46.59
35.67 1:19.67 2:04.10 2:46.65 3:38.75 4:30.43 5:07.95 5:46.59
28 Crea, Kelsey 12 COPS-NT 5:48.17 5:47.19
36.46 1:21.35 2:09.05 2:53.62 3:40.51 4:27.32 5:08.47 5:47.19
Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 3:39.80 1/1/1996 Cincinatti Marlins (Meade, Gre, CM-OH
iner, Koch, Kunkel)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 3:55.37 3:55.42 40
1) Burk, Bria 12 2) Chong, Jamie 12
3) Jensen, Kayla 12 4) Rehring, Jaclin 12
28.22 58.46 1:25.95 1:56.00 2:24.90 2:56.84 3:25.16 3:55.42
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:56.75 3:59.77 34
1) Beck, Spindrift 12 2) Ferrin, Hannah 11
3) Rape, Ashley 12 4) Hendricks, Kelsey 12
28.86 59.67 1:28.09 2:00.14 2:28.73 3:00.54 3:28.30 3:59.77
3 Texas Gold-ST 'A' 4:02.11 4:03.18 32
1) Thompson, Sherrill 11 2) Cunningham, Cassie 12
3) Lawrence, Micah 12 4) RE, Brittany 11
28.25 59.02 1:26.72 1:57.38 2:27.42 2:59.99 3:29.51 4:03.18
4 City of Plano Swimmers-NT 'B' 4:02.18 4:07.26 30
1) Durant, Morgan 11 2) Rogers, Caitlin 12
3) Rachow, Lizz 12 4) Gabay, Brittany 12
29.13 1:01.26 1:29.73 2:01.73 2:31.26 3:04.47 3:34.37 4:07.26
5 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 4:05.02 4:07.30 28
1) Zebrowski, Kathryn 11 2) Harms, Kelly 11
3) Whitbeck, Katherine 12 4) McCampbell, Ann 12
28.01 58.99 1:28.90 2:03.28 2:31.53 3:03.37 3:34.32 4:07.30
6 City of Plano Swimmers-NT 'C' 4:10.75 4:10.16 26
1) McLaine, Maureen 11 2) Gaston, Emilia 12
3) Murphy, Allison 12 4) Chong, Priscilla 11
30.69 1:03.66 1:33.38 2:07.27 2:36.60 3:10.05 3:38.44 4:10.16
7 Lubbock Swim Club-WT 'A' 4:17.39 4:11.12 24
1) Richards, Sarah 12 2) Parham, Calley 11
3) Cox, Ashley 12 4) Fireman, Elizabeth 12
28.97 1:00.47 1:29.96 2:02.76 2:31.91 3:06.38 3:36.76 4:11.12
8 Dallas Mustangs-NT 'B' 4:09.79 4:11.34 22
1) Farren, Brenna 12 2) Vigier, Alexis 12
3) Weickgenant, Catia 12 4) Weber, Alex 12
30.05 1:01.44 2:06.93 2:35.78 3:10.12 3:38.87 4:11.34
9 Dallas Mustangs-NT 'C' 4:25.01 4:15.02
1) Beckman, Tori 12 2) Watters, Meaghan 12
3) Martin, Stephanie 12 4) Craggett, Kelsey 12
30.42 1:05.38 1:34.79 2:07.48 2:39.11 3:13.75 3:42.97 4:15.02
10 Circle C Swimming-ST 'A' 4:18.85 4:15.58
1) Ballo, Kimmy 11 2) Brown, Devin 11
3) Corbett, Melissa 12 4) Gardner, Jessica 11
28.94 1:00.24 1:31.58 2:06.12 2:36.55 3:11.33 3:41.49 4:15.58
11 Rockwall Riptides YMCA-NT 'A' 4:20.22 4:18.43
1) Turner, Joy 12 2) Heuer, Kimberly 12
3) Vance, Kelsea 11 4) Brown, Alex 12
28.91 1:00.49 1:31.47 2:06.51 2:39.29 3:16.07 3:45.25 4:18.43
12 City of Plano Swimmers-NT 'D' 4:20.47 4:18.60
1) Truong, Alexandra 12 2) Flores, Stelicia 11
3) Eubanks, Avery 12 4) Hill, Leanne 12
30.21 1:03.53 1:34.38 2:08.03 2:39.91 3:15.07 3:45.21 4:18.60
13 North Texas Nadadores-NT 'A' 4:23.58 4:21.32
1) Ginder, Lisa 12 2) Wells, Paige 11
3) Munch, Vicki 12 4) Brammer, Nicole 11
30.19 1:02.41 1:32.50 2:05.32 2:37.23 3:12.06 3:44.49 4:21.32
14 City of Plano Swimmers-NT 'E' 4:32.20 4:23.53
1) May, Megan 11 2) Arnold, Olivia 12
3) Crea, Kelsey 12 4) Moltner, Shannon 11
32.91 1:07.52 1:37.11 2:10.57 2:42.45 3:18.26 3:49.63 4:23.53
15 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 4:27.49 4:24.86
1) Wineland, Victoria 12 2) Stuart, Erica 12
3) Cassel, Shelly 11 4) Butrus, Christy 11
30.91 1:05.10 1:37.63 2:15.21 2:44.61 3:18.68 3:36.00 4:24.86
16 Extreme Aquatic Team-OK 'A' 4:14.68 4:25.63
1) Paulsen, Ashley 12 2) Hatfield, Megan 12
3) Csaszar, Audrey 11 4) Cowlbeck, Caitlin 12
31.70 1:06.21 1:36.37 2:11.15 2:44.02 3:20.78 3:52.08 4:25.63
17 Metroplex Aquatics-NT 'A' 4:33.41 4:33.52
1) Seamster, Evelyn 12 2) McCullagh, Lindsay 12
3) Swan, Kaitlyn 12 4) Trautmann, Clara 11
31.68 1:07.28 1:39.66 2:15.94 2:49.41 3:27.24 3:58.45 4:33.52
Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 4:00.77 1/1/1992 N. Baltimore Aquatic Club (Bo, NBAC-MD
tsford, Pfeffer, Phelps, Rehm)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Texas Gold-ST 'A' 4:20.95 4:19.09 40
1) Cunningham, Cassie 12 2) Lawrence, Micah 12
3) Thompson, Sherrill 11 4) RE, Brittany 11
31.88 1:05.32 1:39.03 2:16.07 2:44.52 3:18.06 3:47.27 4:19.09
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 4:21.93 4:19.26 34
1) Rape, Ashley 12 2) Beck, Spindrift 12
3) Weickgenant, Catia 12 4) Hendricks, Kelsey 12
32.22 1:06.99 1:39.52 2:16.28 2:46.76 3:21.40 3:48.56 4:19.26
3 City of Plano Swimmers-NT 'A' 4:22.28 4:25.47 32
1) Chong, Priscilla 11 2) Chong, Jamie 12
3) Rogers, Caitlin 12 4) Rehring, Jaclin 12
32.57 1:06.76 1:41.84 2:21.17 2:51.35 3:26.31 3:54.53 4:25.47
4 Dallas Mustangs-NT 'B' 4:34.97 4:32.02 30
1) Ferrin, Hannah 11 2) Martin, Stephanie 12
3) Weber, Alex 12 4) Craggett, Kelsey 12
32.97 1:08.89 1:42.85 2:21.17 2:52.27 3:30.44 3:59.25 4:32.02
5 City of Plano Swimmers-NT 'B' 4:33.75 4:38.70 28
1) Flores, Stelicia 11 2) Crea, Kelsey 12
3) Jensen, Kayla 12 4) Burk, Bria 12
32.73 1:08.03 1:45.19 2:28.42 3:00.68 3:39.58 4:07.71 4:38.70
6 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 4:36.17 4:39.59 26
1) Whitbeck, Katherine 12 2) Zebrowski, Kathryn 11
3) Harms, Kelly 11 4) McCampbell, Ann 12
32.20 1:06.13 1:39.68 2:19.46 2:53.23 3:35.42 4:06.97 4:39.59
7 City of Plano Swimmers-NT 'C' 4:42.60 4:44.53 24
1) Gaston, Emilia 12 2) Murphy, Allison 12
3) Hill, Leanne 12 4) Durant, Morgan 11
34.46 1:11.47 1:48.71 2:32.06 3:05.33 3:43.67 4:12.11 4:44.53
8 Rockwall Riptides YMCA-NT 'A' 4:47.28 4:45.19 22
1) Vance, Kelsea 11 2) Turner, Joy 12
3) Brown, Alex 12 4) Heuer, Kimberly 12
37.26 1:15.68 1:50.63 2:29.89 3:02.58 3:41.60 4:11.86 4:45.19
9 North Texas Nadadores-NT 'A' 4:46.74 4:46.44
1) Brammer, Nicole 11 2) Munch, Vicki 12
3) Ginder, Lisa 12 4) Wells, Paige 11
1:15.11 1:54.04 2:36.75 3:08.47 3:44.10 4:13.75 4:46.44
10 Lubbock Swim Club-WT 'A' 4:48.42 4:50.10
1) Cox, Courtney 11 2) Cox, Ashley 12
3) Parham, Calley 11 4) Richards, Sarah 12
35.62 1:14.06 1:51.69 2:36.01 3:08.39 3:48.64 4:17.17 4:50.10
11 City of Plano Swimmers-NT 'D' 4:49.88 4:52.95
1) Smith, Kelsey 12 2) Truong, Alexandra 12
3) Moltner, Shannon 11 4) Arnold, Olivia 12
36.48 1:14.49 1:52.27 2:36.79 3:10.74 3:50.92 4:20.15 4:52.95
12 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 5:00.80 5:01.66
1) Wineland, Victoria 12 2) Cassel, Shelly 11
3) Stuart, Erica 12 4) Butrus, Christy 11
38.41 1:19.48 1:55.92 2:37.82 3:12.62 3:55.31 4:26.75 5:01.66
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 22.44 1/1/1982 Dara Torres
26.39 AAA
27.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 24.64 24.35 AAA 20
2 Martindale, Micah 13 COSST-LA 25.40 25.11 AAA 17
3 Bollen, Molly 14 DM-NT 25.92 25.22 AAA 16
4 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 25.80 25.30 AAA 15
5 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 25.74 25.42 AAA 14
6 Barnett, Caroline 14 DM-NT 25.78 25.68 AAA 13
7 Miller, Sarah 13 TACT-OK 26.03 25.70 AAA+ 12
8 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 25.99 25.88 AAA 11
B - Final
9 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 26.33 25.58 AAA+ 9
10 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 26.20 25.87 AAA 7
11 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 26.46 25.92 AAA 6
12 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 26.38 25.99 AAA 5
13 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 26.28 26.08 AAA 4
14 Sanford, Ali 13 COPS-NT 26.21 26.09 AAA 3
15 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 26.38 26.20 AAA 2
16 Steiner, Maddie 13 DM-NT 26.45 26.31 AAA+ 1
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 22.44 1/1/1982 Dara Torres
26.39 AAA
27.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 25.03 24.64 AAA
2 Martindale, Micah 13 COSST-LA 25.20 25.40 AAA
3 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 29.03 25.74 AAA
4 Barnett, Caroline 14 DM-NT 25.05 25.78 AAA
5 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 26.02 25.80 AAA
6 Bollen, Molly 14 DM-NT 25.37 25.92 AAA
7 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 25.69 25.99 AAA
8 Miller, Sarah 13 TACT-OK 26.43 26.03 AAA+
-------------------------------------------------------------------------
9 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 26.02 26.20 AAA
10 Sanford, Ali 13 COPS-NT 25.40 26.21 AAA
11 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 26.24 26.28 AAA
12 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 26.95 26.33 AAA+
13 Ballo, Mandy 13 CCS-ST 25.61 26.35 AAA
14 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 25.44 26.38 AAA
14 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 26.23 26.38 AAA
16 Steiner, Maddie 13 DM-NT 26.45 26.45 AA
-------------------------------------------------------------------------
17 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 26.27 26.46 AA-
18 Monroe, Meredith 14 DM-NT 26.51 26.53 AA
-------------------------------------------------------------------------
19 Hall, Erica 13 Fast-NT 26.38 26.59 AA-
20 Daniel, Pearl 14 Lasers-AR 26.46 26.67 AA
21 Harris, Cara 13 Lasers-AR 26.68 26.70 AA
22 Young, Molli 14 COPS-NT 27.22 26.80 AA
22 Le, Jennifer 14 OAA-OK 26.12 26.80 AA-
24 Robinson, Anna 13 COSST-LA 26.66 26.81 AA
25 Breault, Natalie 14 COPS-NT 27.25 26.82 AA
26 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 26.27 26.86 AA-
27 Thompson, Elizabeth 14 OAA-OK 25.76 26.90 AA-
28 Hirschman, Katie 14 Mars-NT 27.28 27.05 AA
29 Gunning, Emma 13 DM-NT 26.41 27.16 AA
30 Shade, Brianna 13 KMSC-OK 26.55 27.25 AA
31 Haynes, Emily 14 KMSC-OK 27.68 27.49 AA
32 Merrill, Madeline 14 Fast-NT 27.47 27.54 AA
33 Bartos, Justine 14 GCAT-NT 26.97 27.57 AA
34 Beeson, Lindy 13 CCS-ST 26.74 27.62
34 Tyrone, Whitney 13 GOLD-ST 26.53 27.62
34 Jenkins, Stephanie 14 ASR-NT 28.80 27.62
37 Bernier, Stephanie 13 SWAT-NT 27.86 27.66
38 Fullerton, Hannah 14 Nadadores-NT 27.64 27.70
39 Harms, Krissy 14 KMSC-OK 28.10 27.74
40 Thompson, Bailey 14 COR-NT 28.28 27.77
41 Harvey, Francie 14 Atac-NT 28.77 27.81
42 Butters, Brittany 14 COSST-LA 27.75 27.82
42 Schauwecker, Jessica 13 Fast-NT 27.99 27.82
44 Daniel, Megan 14 DM-NT 26.78 27.85
45 Newman, Camille 13 CCS-ST 28.09 27.90
46 Scepanski, Kaitlin 13 KMSC-OK 27.90 27.98
47 Duncan, Kelsey 13 KMSC-OK 28.17 27.99
48 Kong, Elizabeth 13 COPS-NT 28.25 28.10
49 Higgins, Meredith 13 DM-NT 28.26 28.15
49 McGee, Morgan 13 COSST-LA 28.84 28.15
51 Sofman, Marianna 13 COPS-NT 29.00 28.23
52 Goode, Hannah 13 Metro-NT 28.20 28.26
53 Trautmann, Townley 14 Metro-NT 28.11 28.28
54 Wright, Kerrie 14 Nadadores-NT 28.70 28.49
55 Deffenbaugh, Anna 13 TACT-OK 28.53 28.58
56 Deaton, Mollie 13 COR-NT 28.68 28.60
56 Smith, Reji 14 GCAT-NT 28.43 28.60
58 Christian, Katherine 14 IS-NT 28.11 28.69
59 Gualtieri, Alex 13 COPS-NT 28.26 28.73
60 Munch, Jessica 14 Nadadores-NT 28.56 28.75
61 Hall, April 13 Fast-NT 28.63 28.87
62 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 28.55 28.89
63 Roberson, Elizabeth 13 Lasers-AR 28.62 28.93
64 Londrigan, Lauren 14 GCAT-NT 28.25 29.00
64 Kullander, Kara 14 Lasers-AR 28.79 29.00
66 Csaszar, Sonya 13 Eat-OK 27.53 29.05
67 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 29.71 29.16
68 Palmer, Rosalie 14 COR-NT 28.77 29.17
69 Boldt, Amber 13 LAC-NT 27.98 29.21
69 Chillemi, Tiffany 13 COPS-NT 28.74 29.21
71 Griffith, Kelly 14 COSST-LA 29.08 29.30
72 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 29.24 29.31
73 Nelson, Jayme 13 GCAT-NT 29.81 29.66
74 Mitchell, Lauren 14 COR-NT 28.77 29.99
75 Brown, Meredith 13 Metro-NT 30.96 30.22
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 49.53 1/1/2000 Amanda Weir
57.39 AAA
59.99 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 55.05 52.99 AAA 20
25.54 52.99
2 Martindale, Micah 13 COSST-LA 54.04 53.35 AAA 17
25.67 53.35
3 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 55.05 54.59 AAA 16
26.54 54.59
4 Roth, Lauren 13 DM-NT 55.79 55.56 AAA 15
26.96 55.56
5 Barnett, Caroline 14 DM-NT 56.00 55.68 AAA 14
27.12 55.68
6 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 56.80 55.72 AAA+ 13
26.62 55.72
7 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 55.86 55.90 AAA 12
26.77 55.90
8 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 57.00 57.43 AA 11
27.21 57.43
B - Final
9 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 57.88 55.16 AAA 9
26.80 55.16
10 Bollen, Molly 14 DM-NT 57.59 55.25 AAA 7
26.56 55.25
11 Steiner, Maddie 13 DM-NT 57.25 56.58 AAA+ 6
27.06 56.58
12 Helland, Alex 14 Nadadores-NT 57.77 56.60 AAA+ 4.5
27.07 56.60
12 Thompson, Elizabet 14 OAA-OK 57.69 56.60 AAA 4.5
27.16 56.60
14 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 57.94 56.66 AAA+ 3
27.35 56.66
15 Hall, Erica 13 Fast-NT 57.54 56.68 AAA 2
26.93 56.68
16 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 57.88 57.31 AAA+ 1
28.03 57.31
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 49.53 1/1/2000 Amanda Weir
57.39 AAA
59.99 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Martindale, Micah 13 COSST-LA 54.56 54.04 AAA
25.90 54.04
2 Watson, Rachel 14 Fast-NT 54.45 54.83 AAA
27.03 54.83
3 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 54.55 55.05 AAA
26.43 55.05
3 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 54.00 55.05 AAA
26.82 55.05
5 Roth, Lauren 13 DM-NT 55.88 55.79 AAA
27.10 55.79
6 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 56.41 55.86 AAA
26.97 55.86
7 Barnett, Caroline 14 DM-NT 55.08 56.00 AAA
26.89 56.00
8 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 57.56 56.80 AAA+
27.51 56.80
-------------------------------------------------------------------------
9 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 57.67 57.00 AAA+
27.22 57.00
10 Steiner, Maddie 13 DM-NT 57.40 57.25 AAA+
27.51 57.25
11 Hall, Erica 13 Fast-NT 56.89 57.54 AA-
27.60 57.54
12 Bollen, Molly 14 DM-NT 56.03 57.59 AA-
27.45 57.59
13 Thompson, Elizabeth 14 OAA-OK 56.58 57.69 AA-
27.93 57.69
14 Helland, Alex 14 Nadadores-NT 57.42 57.77 AA
27.64 57.77
15 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 58.31 57.88 AA
28.25 57.88
15 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 54.14 57.88 AA-
27.86 57.88
-------------------------------------------------------------------------
17 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 57.42 57.94 AA
28.02 57.94
18 Bartos, Justine 14 GCAT-NT 58.49 58.00 AA
28.01 58.00
-------------------------------------------------------------------------
19 Miller, Sarah 13 TACT-OK 57.76 58.03 AA
27.94 58.03
20 Sanford, Ali 13 COPS-NT 57.18 58.32 AA-
27.61 58.32
21 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 56.12 58.42 AA-
28.01 58.42
22 Didier, Paula 14 COPS-NT 57.91 58.49 AA
27.99 58.49
23 Monroe, Meredith 14 DM-NT 55.66 58.50 AA-
28.27 58.50
24 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 56.13 58.63 AA-
28.27 58.63
25 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 57.57 58.72 AA
28.06 58.72
26 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 57.08 58.74 AA-
27.54 58.74
27 Tyrone, Whitney 13 GOLD-ST 58.24 58.86 AA
28.69 58.86
28 Harvey, Francie 14 Atac-NT 59.77 58.93 AA
28.74 58.93
29 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 58.88 59.06 AA
28.77 59.06
30 Gunning, Emma 13 DM-NT 58.83 59.22 AA
28.26 59.22
31 Jennings, Alexandra 14 DM-NT 59.24 59.32 AA
28.97 59.32
32 Beeson, Lindy 13 CCS-ST 59.42 59.53 AA
28.58 59.53
33 Robinson, Anna 13 COSST-LA 58.84 59.55 AA
28.79 59.55
34 Young, Molli 14 COPS-NT 1:00.44 59.71 AA
28.71 59.71
35 Merrill, Madeline 14 Fast-NT 59.40 59.81 AA
29.00 59.81
36 Breault, Natalie 14 COPS-NT 59.34 59.90 AA
28.40 59.90
37 Shade, Brianna 13 KMSC-OK 57.41 1:00.21
28.81 1:00.21
38 Bernier, Stephanie 13 SWAT-NT 1:00.57 1:00.40
29.46 1:00.40
39 Duncan, Kelsey 13 KMSC-OK 1:00.72 1:00.44
29.05 1:00.44
40 Harvey-Lemons, Brittany 14 DM-NT 1:00.46 1:00.58
29.22 1:00.58
41 Deaton, Mollie 13 COR-NT 1:02.37 1:00.67
29.10 1:00.67
42 Harris, Cara 13 Lasers-AR 58.28 1:00.73
28.56 1:00.73
43 Csaszar, Sonya 13 Eat-OK 1:00.48 1:01.08
29.10 1:01.08
44 Daniel, Megan 14 DM-NT 59.18 1:01.11
29.36 1:01.11
45 McGee, Morgan 13 COSST-LA 1:01.37 1:01.12
29.12 1:01.12
45 Klocke, Maggie 14 GCAT-NT 1:02.35 1:01.12
29.55 1:01.12
47 Deffenbaugh, Anna 13 TACT-OK 1:01.24 1:01.18
29.95 1:01.18
48 Scepanski, Kaitlin 13 KMSC-OK 1:01.51 1:01.20
29.73 1:01.20
49 Thompson, Bailey 14 COR-NT 1:01.09 1:01.32
29.04 1:01.32
50 Higgins, Meredith 13 DM-NT 1:02.57 1:01.44
28.98 1:01.44
51 Wright, Kerrie 14 Nadadores-NT 1:00.33 1:01.53
29.69 1:01.53
52 Munch, Jessica 14 Nadadores-NT 1:00.98 1:01.57
29.50 1:01.57
53 Zalewski, Magdalena 14 COPS-NT 1:00.92 1:01.59
29.71 1:01.59
54 Trautmann, Townley 14 Metro-NT 1:01.52 1:01.70
29.24 1:01.70
55 Kong, Elizabeth 13 COPS-NT 1:00.80 1:01.75
29.32 1:01.75
56 Griffith, Kelly 14 COSST-LA 1:00.96 1:02.02
29.94 1:02.02
56 Goode, Hannah 13 Metro-NT 1:00.47 1:02.02
29.64 1:02.02
58 Gualtieri, Alex 13 COPS-NT 1:00.45 1:02.10
29.88 1:02.10
59 Palmer, Rosalie 14 COR-NT 1:01.15 1:02.12
29.46 1:02.12
60 Mauer, Danielle 14 Fast-NT 1:01.12 1:02.15
30.10 1:02.15
61 Kullander, Kara 14 Lasers-AR 1:02.47 1:03.24
31.36 1:03.24
62 Butters, Brittany 14 COSST-LA 1:02.91 1:03.25
29.82 1:03.25
63 Jones, Callie 14 LSC-WT 1:01.76 1:03.32
30.17 1:03.32
64 Christian, Katherine 14 IS-NT 1:02.37 1:03.36
30.82 1:03.36
65 Daniel, Pearl 14 Lasers-AR 58.60 1:03.44
29.36 1:03.44
66 Choi, Hwa Young 13 IS-NT 1:03.49 1:03.46
30.61 1:03.46
67 Steenberge, Xela 13 Fast-NT 1:02.31 1:03.82
30.21 1:03.82
68 McCleery, Morgan 13 Frisco-NT 1:02.94 1:03.89
30.41 1:03.89
69 Chillemi, Tiffany 13 COPS-NT 1:01.58 1:03.94
30.20 1:03.94
70 Hall, April 13 Fast-NT 1:02.84 1:04.13
29.93 1:04.13
71 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 1:02.44 1:04.23
30.43 1:04.23
72 Amalfitano, Jennifer 14 COPS-NT 1:02.36 1:05.12
31.38 1:05.12
73 Klepper, Natalie 14 LSC-WT 1:01.07 1:05.36
31.28 1:05.36
74 Roberson, Elizabeth 13 Lasers-AR 1:02.49 1:05.65
32.59 1:05.65
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:45.91 1/1/1978 Stephanie Elkins
2:02.99 AAA
2:08.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Martindale, Micah 13 COSST-LA 1:55.70 1:55.10 AAA 20
27.28 56.51 1:25.65 1:55.10
2 Benson, Amanda 13 COPS-NT 1:59.44 1:57.18 AAA 17
27.70 57.02 1:27.00 1:57.18
3 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 2:00.56 1:58.96 AAA 16
28.24 58.44 1:29.04 1:58.96
4 Crum, Maddie 13 Atac-NT 2:01.32 1:59.44 AAA 15
27.80 58.05 1:29.14 1:59.44
5 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 2:00.85 2:00.09 AAA 14
27.78 57.83 1:28.69 2:00.09
6 Thompson, Elizabet 14 OAA-OK 2:01.59 2:01.71 AAA 13
28.50 59.91 1:30.97 2:01.71
7 Roth, Lauren 13 DM-NT 1:59.27 2:01.91 AAA 12
28.62 59.29 1:30.65 2:01.91
8 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 2:01.10 2:06.10 AA 11
28.18 59.44 1:32.52 2:06.10
B - Final
9 Harvey, Francie 14 Atac-NT 2:03.64 1:59.44 AAA 9
28.45 58.81 1:29.36 1:59.44
10 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 2:02.79 2:00.59 AAA 7
28.16 59.17 1:30.22 2:00.59
11 Barnett, Caroline 14 DM-NT 2:02.50 2:00.84 AAA 6
28.17 59.21 1:30.33 2:00.84
12 Bollen, Molly 14 DM-NT 2:03.05 2:00.95 AAA 5
28.25 59.10 1:30.18 2:00.95
13 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 2:02.99 2:01.95 AAA+ 4
28.26 59.38 1:31.30 2:01.95
14 Sanford, Ali 13 COPS-NT 2:02.86 2:03.01 AA- 3
28.45 59.80 1:31.66 2:03.01
15 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 2:03.51 2:04.42 AA- 2
28.33 59.75 1:32.29 2:04.42
16 Bartos, Justine 14 GCAT-NT 2:03.63 2:05.11 AA 1
28.11 59.78 1:32.28 2:05.11
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:45.91 1/1/1978 Stephanie Elkins
2:02.99 AAA
2:08.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Martindale, Micah 13 COSST-LA 1:57.28 1:55.70 AAA
27.47 56.45 1:25.94 1:55.70
2 Watson, Rachel 14 Fast-NT 2:01.04 1:57.33 AAA
27.28 57.43 1:27.25 1:57.33
3 Roth, Lauren 13 DM-NT 1:59.23 1:59.27 AAA
28.17 58.71 1:29.42 1:59.27
4 Ballo, Mandy 13 CCS-ST 1:55.78 1:59.39 AAA
27.86 57.90 1:28.51 1:59.39
5 Benson, Amanda 13 COPS-NT 1:55.91 1:59.44 AAA
28.14 58.10 1:28.77 1:59.44
6 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 1:56.02 2:00.56 AAA
28.37 59.20 1:29.73 2:00.56
7 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 2:00.42 2:00.85 AAA
27.77 58.12 1:29.53 2:00.85
8 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 2:03.53 2:01.10 AAA+
27.78 58.53 1:29.51 2:01.10
-------------------------------------------------------------------------
9 Crum, Maddie 13 Atac-NT 2:02.88 2:01.32 AAA
28.16 58.55 1:30.12 2:01.32
10 Thompson, Elizabeth 14 OAA-OK 1:58.54 2:01.59 AAA
28.62 59.63 1:30.82 2:01.59
11 Barnett, Caroline 14 DM-NT 1:59.12 2:02.50 AAA
28.63 59.60 1:31.13 2:02.50
12 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 2:00.28 2:02.79 AAA
28.85 1:00.03 1:31.37 2:02.79
13 Sanford, Ali 13 COPS-NT 2:02.28 2:02.86 AAA
28.35 59.39 1:31.43 2:02.86
14 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 2:06.73 2:02.99 AAA+
28.27 59.81 1:31.66 2:02.99
15 Bollen, Molly 14 DM-NT 2:02.26 2:03.05 AA-
29.10 1:00.72 1:32.24 2:03.05
16 Rudkin, Amy 14 LAC-NT 2:02.13 2:03.43 AA-
29.46 1:00.59 1:31.91 2:03.43
-------------------------------------------------------------------------
17 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 2:00.56 2:03.51 AA-
28.46 59.97 1:32.19 2:03.51
18 Bartos, Justine 14 GCAT-NT 2:05.10 2:03.63 AA
28.60 1:00.11 1:32.16 2:03.63
-------------------------------------------------------------------------
19 Harvey, Francie 14 Atac-NT 2:02.90 2:03.64 AA-
29.19 1:00.36 1:32.23 2:03.64
20 Monroe, Meredith 14 DM-NT 2:02.17 2:04.41 AA-
29.59 1:01.65 1:33.46 2:04.41
21 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 2:07.59 2:04.44 AA
28.86 1:00.70 1:32.81 2:04.44
22 Robertson, Alex 14 COSST-LA 2:02.37 2:04.62 AA-
29.30 1:00.91 1:33.03 2:04.62
23 Sanford, Sarah 14 LAC-NT 2:03.30 2:04.99 AA
29.42 1:00.87 1:33.02 2:04.99
24 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 2:05.75 2:05.23 AA
27.82 59.95 1:32.78 2:05.23
25 Hall, Erica 13 Fast-NT 2:05.44 2:05.28 AA
29.11 1:00.72 1:33.09 2:05.28
26 Steiner, Maddie 13 DM-NT 2:06.23 2:05.36 AA
28.45 1:00.72 1:33.33 2:05.36
27 Harms, Krissy 14 KMSC-OK 2:08.41 2:05.52 AA
29.73 1:01.70 1:34.10 2:05.52
28 Haynes, Emily 14 KMSC-OK 2:06.95 2:06.08 AA
29.15 1:01.58 1:33.86 2:06.08
29 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 2:10.05 2:06.62 AA
29.50 1:01.76 1:34.73 2:06.62
30 Newman, Camille 13 CCS-ST 2:08.34 2:07.10 AA
30.69 1:03.38 1:35.94 2:07.10
31 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 2:07.70 2:07.29 AA
29.17 1:01.93 1:35.34 2:07.29
32 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 1:59.40 2:07.41 AA-
29.89 1:02.13 1:34.98 2:07.41
33 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 2:07.63 2:07.50 AA
29.94 1:02.40 1:35.50 2:07.50
34 Scepanski, Kaitlin 13 KMSC-OK 2:10.51 2:07.63 AA
30.21 1:03.28 1:35.63 2:07.63
35 Davis, Kelsea 14 LSC-WT 2:12.24 2:08.55 AA
30.48 1:02.72 1:35.84 2:08.55
36 Fullerton, Hannah 14 Nadadores-NT 2:09.43 2:08.76
29.74 1:03.05 1:36.10 2:08.76
37 Didier, Paula 14 COPS-NT 2:10.21 2:08.96
30.07 1:02.85 1:36.16 2:08.96
38 Tyrone, Whitney 13 GOLD-ST 2:09.86 2:09.12
29.58 1:01.66 1:35.37 2:09.12
39 Beeson, Lindy 13 CCS-ST 2:08.32 2:09.23
30.76 1:03.66 1:36.89 2:09.23
40 Gualtieri, Alex 13 COPS-NT 2:07.89 2:09.27
29.55 1:02.46 1:35.92 2:09.27
41 Shade, Brianna 13 KMSC-OK 2:02.82 2:09.99
29.54 1:02.83 1:36.90 2:09.99
42 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 2:10.25 2:10.00
30.64 1:04.20 1:37.74 2:10.00
43 Griffith, Kelly 14 COSST-LA 2:11.24 2:10.02
30.38 1:03.60 1:37.00 2:10.02
44 Jennings, Alexandra 14 DM-NT 2:08.52 2:10.03
29.74 1:03.13 1:37.20 2:10.03
45 Munch, Jessica 14 Nadadores-NT 2:09.03 2:10.31
29.80 1:02.50 1:36.51 2:10.31
46 Daniel, Pearl 14 Lasers-AR 2:11.68 2:10.63
30.60 1:03.86 1:37.96 2:10.63
47 Thompson, Bailey 14 COR-NT 2:11.93 2:10.86
30.35 1:03.91 1:38.34 2:10.86
48 Gentry, Casey 14 Atac-NT 2:07.97 2:11.04
30.20 1:03.53 1:37.71 2:11.04
49 Robinson, Anna 13 COSST-LA 2:11.54 2:11.43
30.76 1:04.96 1:39.56 2:11.43
50 Merrill, Madeline 14 Fast-NT 2:11.42 2:11.46
30.66 1:04.48 1:38.73 2:11.46
51 Wright, Kerrie 14 Nadadores-NT 2:11.85 2:12.33
31.00 1:04.23 1:38.92 2:12.33
52 Harvey-Lemons, Brittany 14 DM-NT 2:10.80 2:12.73
30.83 1:04.49 1:38.83 2:12.73
53 Chillemi, Tiffany 13 COPS-NT 2:12.85 2:12.85
30.63 1:05.06 1:39.56 2:12.85
54 Smith, Reji 14 GCAT-NT 2:12.28 2:12.91
30.17 1:03.70 1:38.58 2:12.91
55 Jenkins, Stephanie 14 ASR-NT 2:20.72 2:13.04
30.24 1:04.16 1:39.21 2:13.04
56 Kullander, Kara 14 Lasers-AR 2:14.19 2:13.10
31.21 1:04.66 1:38.63 2:13.10
57 Kong, Elizabeth 13 COPS-NT 2:13.69 2:13.11
29.79 1:03.11 1:37.64 2:13.11
58 Harris, Cara 13 Lasers-AR 2:06.91 2:13.46
29.56 1:02.64 1:37.87 2:13.46
59 McGee, Morgan 13 COSST-LA 2:12.95 2:13.94
30.27 1:04.34 1:39.43 2:13.94
60 Breault, Natalie 14 COPS-NT 2:14.03 2:14.22
30.33 1:04.73 1:40.04 2:14.22
61 Boldt, Amber 13 LAC-NT 2:11.94 2:14.75
32.51 1:06.82 1:41.37 2:14.75
62 Gunning, Emma 13 DM-NT 2:20.59 2:14.82
29.06 1:02.87 1:38.30 2:14.82
63 Daniel, Megan 14 DM-NT 2:12.84 2:15.03
31.91 1:06.72 1:41.88 2:15.03
64 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 2:16.07 2:15.41
32.14 1:06.64 1:41.37 2:15.41
65 Roberson, Elizabeth 13 Lasers-AR 2:14.19 2:15.85
31.21 1:07.60 1:42.87 2:15.85
66 Nelson, Jayme 13 GCAT-NT 2:12.62 2:15.87
31.66 1:06.38 1:41.72 2:15.87
67 Csaszar, Sonya 13 Eat-OK 2:12.06 2:15.89
30.39 1:04.40 1:40.47 2:15.89
68 Deaton, Mollie 13 COR-NT 2:14.08 2:15.94
30.35 1:04.91 1:41.17 2:15.94
69 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 2:17.57 2:16.78
31.69 1:06.00 1:41.40 2:16.78
70 Goode, Hannah 13 Metro-NT 2:13.07 2:16.80
30.78 1:05.50 1:41.15 2:16.80
71 Trautmann, Townley 14 Metro-NT 2:15.50 2:18.22
31.65 1:06.70 1:43.09 2:18.22
72 Butters, Brittany 14 COSST-LA 2:24.66 2:18.34
30.67 1:04.96 1:41.25 2:18.34
73 Amalfitano, Jennifer 14 COPS-NT 2:14.25 2:18.73
32.16 1:07.31 1:43.35 2:18.73
74 Klepper, Natalie 14 LSC-WT 2:13.32 2:18.96
31.91 1:07.39 1:43.30 2:18.96
75 Schauwecker, Jessica 13 Fast-NT 2:12.77 2:19.73
31.08 1:06.81 1:43.84 2:19.73
76 Jones, Callie 14 LSC-WT 2:14.12 2:19.79
30.97 1:06.36 1:43.44 2:19.79
77 Hall, April 13 Fast-NT 2:20.20 2:20.00
30.95 1:05.90 1:43.27 2:20.00
78 Christian, Katherine 14 IS-NT 2:14.19 2:21.95
31.48 1:07.36 1:45.49 2:21.95
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 4:39.94 1/1/1978 Cynthia Woodhead
5:23.49 AAA
5:38.29 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Benson, Amanda 13 COPS-NT 5:14.25 5:06.63 AAA 20
28.49 59.03 1:29.93 2:01.22 2:32.50 3:03.45 3:34.17 4:04.98
4:35.92 5:06.63
2 Martindale, Micah 13 COSST-LA 5:10.08 5:06.88 AAA 17
27.75 58.20 1:29.33 2:01.10 2:32.23 3:03.66 3:34.64 4:05.68
4:37.00 5:06.88
3 Crum, Maddie 13 Atac-NT 5:19.40 5:13.46 AAA 16
27.83 58.55 1:29.98 2:02.04 2:34.44 3:06.70 3:39.02 4:11.25
4:43.47 5:13.46
4 Roth, Lauren 13 DM-NT 5:17.55 5:13.47 AAA 15
28.77 1:00.23 1:32.05 2:03.88 2:35.83 3:08.30 3:40.41 4:12.71
4:44.19 5:13.47
5 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 5:27.97 5:14.22 AAA+ 14
29.03 1:01.03 1:32.88 2:05.29 2:37.39 3:08.60 3:39.76 4:11.77
4:43.55 5:14.22
6 Harvey, Francie 14 Atac-NT 5:26.36 5:16.19 AAA+ 13
28.91 1:00.36 1:32.34 2:04.31 2:36.46 3:08.71 3:40.73 4:12.74
4:44.80 5:16.19
7 Thompson, Elizabet 14 OAA-OK 5:12.35 5:18.07 AAA 12
28.77 1:00.05 1:31.29 2:03.18 2:35.26 3:07.60 3:40.24 4:13.40
4:45.92 5:18.07
8 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 5:30.93 5:18.71 AAA+ 11
28.46 59.57 1:31.78 2:04.18 2:36.74 3:09.76 3:42.03 4:14.80
4:47.54 5:18.71
9 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 5:28.29 5:21.17 AAA+ 9
29.23 1:01.44 1:33.89 2:06.56 2:39.01 3:11.51 3:43.88 4:16.90
4:49.41 5:21.17
10 Ballo, Mandy 13 CCS-ST 5:09.90 5:23.87 AA- 7
27.81 58.43 1:29.69 2:01.95 2:34.46 3:08.11 3:41.86 4:16.30
4:50.42 5:23.87
11 Monroe, Meredith 14 DM-NT 5:27.32 5:24.19 AA 6
29.20 1:01.60 1:34.37 2:07.32 2:40.49 3:13.57 3:46.80 4:20.09
4:53.30 5:24.19
12 Rudkin, Amy 14 LAC-NT 5:23.50 5:24.20 AA 5
30.23 1:02.18 1:34.75 2:07.77 2:40.65 3:13.50 3:46.23 4:19.26
4:51.84 5:24.20
13 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 5:30.24 5:26.07 AA 4
29.30 1:01.87 1:34.88 2:07.90 2:40.73 3:14.34 3:47.80 4:20.88
4:53.84 5:26.07
14 Bartos, Justine 14 GCAT-NT 5:31.29 5:26.83 AA 3
29.00 1:01.37 1:34.78 2:08.09 2:41.56 3:14.97 3:48.71 4:21.90
4:54.97 5:26.83
15 Robertson, Alex 14 COSST-LA 5:19.58 5:27.32 AA- 2
30.02 1:02.37 1:34.85 2:07.74 2:40.60 3:14.02 3:47.32 4:21.22
4:54.63 5:27.32
16 Fedors, Jaclyn 14 LAC-NT 5:34.39 5:29.01 AA 1
29.78 1:03.10 1:36.28 2:10.13 2:43.34 3:16.96 3:49.98 4:23.38
4:56.59 5:29.01
17 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 5:27.02 5:29.12 AA
27.13 58.57 1:31.37 2:04.52 2:38.04 3:11.99 3:46.37 4:21.38
4:55.55 5:29.12
18 Sanford, Sarah 14 LAC-NT 5:26.62 5:29.49 AA
29.73 1:02.10 1:35.00 2:08.18 2:41.19 3:14.44 3:48.23 4:22.19
4:55.90 5:29.49
19 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 5:41.52 5:31.47 AA
29.93 1:02.76 1:36.78 2:10.58 2:44.48 3:18.35 3:52.17 4:25.90
4:59.42 5:31.47
20 Barnett, Caroline 14 DM-NT 5:26.99 5:32.34 AA
28.96 1:01.00 1:33.94 2:07.31 2:40.84 3:14.71 3:48.49 4:23.40
4:58.42 5:32.34
21 Scepanski, Kaitlin 13 KMSC-OK 5:43.90 5:33.05 AA
30.03 1:03.41 1:37.11 2:10.85 2:44.64 3:18.51 3:52.30 4:26.74
5:00.69 5:33.05
22 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 5:33.92 5:33.61 AA
28.75 1:02.35 1:36.42 2:11.23 2:46.28 3:20.68 3:54.94 4:29.09
5:02.42 5:33.61
23 Smith, Reji 14 GCAT-NT 5:36.67 5:33.66 AA
30.23 1:03.67 1:37.41 2:11.63 2:46.50 3:19.94 3:54.37 4:28.62
5:02.13 5:33.66
24 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 5:30.54 5:35.06 AA
29.74 1:03.66 1:37.60 2:11.77 2:46.06 3:20.38 3:54.20 4:28.26
5:02.50 5:35.06
25 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 5:19.35 5:37.47 AA-
30.28 1:03.10 1:36.61 2:11.16 2:45.89 3:19.66 3:54.17 4:28.90
5:03.60 5:37.47
26 Le, Jennifer 14 OAA-OK 5:50.14 5:38.39
30.16 1:03.65 1:38.24 2:12.67 2:46.88 3:21.55 3:56.58 4:30.88
5:04.94 5:38.39
27 Harris, Cara 13 Lasers-AR 5:44.46 5:41.11
29.53 1:02.90 1:37.30 2:11.76 2:46.69 3:22.03 3:56.81 4:31.78
5:06.89 5:41.11
28 Miller, Sarah 13 TACT-OK 5:45.97 5:41.64
29.05 1:02.57 1:36.69 2:11.18 2:45.60 3:20.82 3:56.22 4:32.29
5:08.15 5:41.64
29 Gualtieri, Alex 13 COPS-NT 5:45.16 5:42.64
31.16 1:05.38 1:38.86 2:13.07 2:47.68 3:22.31 3:57.70 4:33.02
5:08.81 5:42.64
30 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 5:43.14 5:43.08
31.10 1:05.13 1:40.00 2:14.70 2:49.71 3:24.91 4:00.43 4:35.35
5:10.05 5:43.08
31 Thompson, Bailey 14 COR-NT 5:44.16 5:43.41
31.00 1:05.05 1:39.66 2:14.61 2:49.12 3:23.76 3:59.23 4:35.24
5:10.39 5:43.41
32 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 5:48.47 5:44.61
30.57 1:04.86 1:40.20 2:15.65 2:50.50 3:25.90 4:01.25 4:36.34
5:11.21 5:44.61
33 Griffith, Kelly 14 COSST-LA 5:49.43 5:45.02
30.69 1:04.53 1:39.00 2:13.93 2:48.93 3:24.00 3:59.57 4:35.04
5:10.55 5:45.02
34 Gentry, Casey 14 Atac-NT 5:44.97 5:45.49
31.39 1:05.24 1:39.90 2:14.38 2:49.65 3:25.23 4:00.92 4:36.67
5:12.06 5:45.49
35 Kullander, Kara 14 Lasers-AR 5:52.78 5:47.57
32.08 1:06.79 1:42.08 2:17.65 2:53.00 3:28.17 4:03.40 4:38.68
5:13.77 5:47.57
36 Zalewski, Magdalen 14 COPS-NT 5:50.04 5:48.19
31.17 1:05.76 1:41.23 2:16.87 2:53.15 3:28.89 4:04.82 4:40.29
5:15.78 5:48.19
37 Chillemi, Tiffany 13 COPS-NT 6:04.13 5:48.37
30.93 1:05.71 1:40.71 2:15.99 2:51.67 3:26.96 4:03.01 4:38.03
5:14.46 5:48.37
38 Amalfitano, Jennif 14 COPS-NT 5:52.42 5:48.94
32.90 1:08.57 1:44.23 2:19.34 2:54.09 3:28.25 4:03.20 4:39.16
5:15.02 5:48.94
39 Klocke, Maggie 14 GCAT-NT 6:18.19 5:49.09
31.24 1:05.75 1:41.27 2:16.57 2:52.46 3:27.98 4:03.81 4:39.20
5:14.78 5:49.09
40 Beeson, Lindy 13 CCS-ST 5:42.63 5:52.39
30.70 1:04.33 1:39.39 2:14.68 2:49.80 3:25.49 4:02.47 4:39.73
5:16.82 5:52.39
41 Wright, Kerrie 14 Nadadores-NT 5:51.09 5:53.07
32.75 1:08.63 1:44.77 2:20.48 2:56.03 3:32.06 4:08.28 4:43.81
5:19.37 5:53.07
42 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 6:01.94 5:54.73
31.93 1:07.19 1:43.87 2:20.15 2:56.93 3:32.62 4:08.14 4:43.98
5:19.63 5:54.73
43 McGee, Morgan 13 COSST-LA 6:15.37 5:56.53
30.30 1:05.06 1:41.40 2:18.28 2:54.36 3:31.65 4:07.94 4:44.15
5:20.65 5:56.53
44 Nelson, Jayme 13 GCAT-NT 5:53.08 5:57.37
32.32 1:08.32 1:44.83 2:21.44 2:57.62 3:34.16 4:10.61 4:47.35
5:23.43 5:57.37
45 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 6:01.13 5:57.89
33.86 1:09.46 1:45.22 2:21.22 2:57.53 3:33.89 4:10.56 4:47.06
5:23.47 5:57.89
46 Deaton, Mollie 13 COR-NT 6:19.37 6:01.43
30.73 1:04.81 1:40.39 2:16.67 2:53.52 3:31.29 4:08.20 4:46.59
5:25.16 6:01.43
47 Young, Molli 14 COPS-NT 5:54.25 6:04.87
31.91 1:08.95 1:46.76 2:24.07 3:01.17 3:37.85 4:15.95 4:53.01
5:29.71 6:04.87
48 Klepper, Natalie 14 LSC-WT 5:52.44 6:05.17
32.27 1:09.05 1:46.22 2:23.01 2:59.94 3:37.29 4:14.63 4:52.03
5:29.11 6:05.17
49 Goode, Hannah 13 Metro-NT 5:50.31 6:07.90
30.94 1:05.90 1:42.30 2:19.64 2:57.71 3:35.55 4:14.01 4:52.57
5:31.27 6:07.90
50 Jones, Callie 14 LSC-WT 5:51.54 6:22.13
31.94 1:08.79 1:46.80 2:25.94 3:05.27 3:44.50 4:24.41 5:03.97
5:43.70 6:22.13
Girls 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
13-14 2002US: # 15:54.86 1/1/1981 Tiffany Cohen
18:31.19 13-14 AAA
19:21.69 13-14 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ditto, Kelsey 13 CCS-ST 17:18.73 17:33.99 AAA 20
29.16 1:00.24 1:31.25 2:02.92 2:33.99 3:05.56 3:36.95 4:08.57
4:40.22 5:11.74 5:43.58 6:15.41 6:47.44 7:19.37 7:51.21 8:23.30
8:55.37 9:27.66 9:59.88 10:32.01 11:04.29 11:36.63 12:09.17 12:41.55
13:14.28 13:47.03 14:19.87 14:52.40 15:24.95 15:57.70 16:30.25 17:02.71
17:33.99
2 Benson, Amanda 13 COPS-NT 18:06.08 17:49.18 AAA 17
30.76 1:03.35 1:36.19 2:09.11 2:42.18 3:14.68 3:47.29 4:20.08
4:51.91 5:24.44 5:56.74 6:29.44 7:02.04 7:34.58 8:07.22 8:39.55
9:11.95 9:44.64 10:16.97 10:49.57 11:21.17 11:53.54 12:25.74 12:57.79
13:30.09 14:02.30 14:34.62 15:06.95 15:39.41 16:11.67 16:44.45 17:16.84
17:49.18
3 Harvey, Francie 14 Atac-NT 18:45.00 18:21.32 AAA+ 16
31.34 1:04.94 1:38.71 2:12.47 2:45.92 3:19.75 3:53.95 4:27.15
5:01.02 5:34.46 6:08.18 6:41.38 7:14.63 7:48.07 8:21.46 8:54.89
9:28.47 10:02.06 10:35.25 11:08.91 11:42.66 12:16.15 12:49.44 13:22.80
13:56.33 14:29.65 15:03.15 15:36.28 16:09.43 16:42.73 17:15.96 17:49.03
18:21.32
4 Thompson, Elizabet 14 OAA-OK 18:02.87 18:30.73 AAA 15
29.61 1:01.71 1:33.86 2:06.70 2:39.41 3:12.90 3:46.84 4:20.06
4:53.29 5:26.30 5:59.73 6:33.51 7:07.58 7:42.76 8:17.19 8:51.88
9:25.91 10:01.04 10:34.42 11:08.35 11:42.10 12:15.64 12:49.23 13:23.45
13:57.76 14:32.07 15:06.66 15:41.02 16:15.41 16:49.78 17:23.54 17:57.57
18:30.73
5 Bartos, Justine 14 GCAT-NT 18:43.51 18:50.09 AA 14
30.54 1:03.89 1:38.08 2:12.39 2:45.82 3:19.62 3:53.70 4:27.39
5:01.51 5:35.53 6:09.98 6:44.41 7:19.40 7:53.77 8:28.68 9:03.35
9:38.02 10:12.53 10:47.34 11:22.18 11:56.79 12:31.90 13:06.03 13:40.72
14:15.55 14:50.29 15:25.16 16:00.34 16:35.06 17:09.47 17:44.06 18:17.83
18:50.09
6 Robertson, Alex 14 COSST-LA 18:17.60 18:59.00 AA- 13
30.37 1:03.09 1:36.08 2:09.70 2:43.53 3:17.38 3:51.52 4:25.79
5:00.36 5:34.75 6:09.22 6:43.59 7:18.37 7:53.11 8:28.02 9:03.01
9:37.80 10:12.91 10:47.69 11:22.71 11:57.70 12:32.63 13:07.71 13:42.91
14:18.16 14:53.61 15:29.09 16:04.62 16:40.09 17:15.56 17:50.84 18:26.09
18:59.00
7 Davis, Kelsea 14 LSC-WT 19:46.31 18:59.94 AA 12
32.44 1:06.21 1:41.08 2:16.34 2:51.23 3:26.02 4:00.90 4:35.86
5:10.39 5:44.79 6:19.37 6:53.90 7:28.54 8:03.01 8:37.64 9:12.56
9:46.94 10:22.04 10:56.51 11:31.88 12:06.78 12:41.80 13:16.64 13:51.37
14:26.19 15:00.34 15:34.74 16:08.64 16:42.88 17:17.56 17:51.95 18:26.57
18:59.94
8 Scepanski, Kaitlin 13 KMSC-OK 19:58.14 19:08.77 AA 11
32.20 1:07.25 1:42.42 2:17.24 2:52.21 3:27.01 4:02.03 4:37.31
5:12.17 5:47.13 6:22.16 6:56.69 7:31.67 8:06.32 8:41.10 9:15.85
9:50.51 10:25.15 10:59.95 11:34.85 12:09.89 12:44.63 13:19.40 13:54.46
14:29.49 15:04.41 15:39.62 16:14.54 16:49.68 17:24.87 18:00.16 18:35.33
19:08.77
9 Smith, Reji 14 GCAT-NT 19:30.35 19:21.62 AA 9
31.26 1:05.72 1:41.02 2:16.09 2:51.61 3:26.46 4:01.57 4:36.82
5:12.57 5:47.47 6:22.42 6:58.06 7:33.39 8:08.64 8:44.20 9:19.70
9:55.05 10:30.77 11:06.90 11:41.97 12:17.44 12:52.91 13:28.81 14:03.90
14:39.57 15:15.20 15:50.97 16:27.08 17:02.54 17:38.60 18:13.49 18:49.09
19:21.62
10 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 18:37.82 19:36.54 7
32.25 1:07.26 1:42.14 2:17.43 2:52.44 3:27.95 4:03.55 4:39.09
5:14.62 5:49.94 6:25.45 7:01.24 7:37.09 8:13.15 8:48.94 9:24.75
10:00.67 10:36.44 11:12.31 11:48.31 12:24.32 13:00.65 13:37.24 14:13.51
14:49.72 15:26.06 16:02.15 16:38.56 17:14.90 17:51.02 18:26.85 19:01.98
19:36.54
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 54.78 1/1/1996 Beth Botsford
1:03.99 AAA
1:06.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 1:00.37 58.40 AAA 20
28.31 58.40
2 Crum, Maddie 13 Atac-NT 1:00.63 1:00.32 AAA 17
29.32 1:00.32
3 Lin, Justine 14 Atac-NT 1:03.46 1:02.04 AAA+ 16
30.30 1:02.04
4 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 1:03.36 1:02.54 AAA 15
30.49 1:02.54
5 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 1:03.95 1:02.75 AAA 14
30.62 1:02.75
6 Hall, Erica 13 Fast-NT 1:04.17 1:02.98 AAA 13
30.36 1:02.98
7 Barnett, Caroline 14 DM-NT 1:04.76 1:04.25 AA- 12
31.03 1:04.25
8 Benson, Amanda 13 COPS-NT 1:04.77 1:04.56 AA- 11
31.67 1:04.56
B - Final
9 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 1:04.82 1:03.38 AAA+ 9
30.85 1:03.38
10 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 1:05.04 1:03.99 AAA 7
31.52 1:03.99
11 Roth, Lauren 13 DM-NT 1:04.82 1:04.61 AA- 6
31.45 1:04.61
12 Martindale, Micah 13 COSST-LA 1:06.14 1:05.42 AA 5
31.35 1:05.42
13 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 1:06.52 1:05.73 AA 4
32.67 1:05.73
14 Le, Jennifer 14 OAA-OK 1:06.04 1:05.77 AA 3
31.72 1:05.77
15 Haynes, Emily 14 KMSC-OK 1:06.87 1:06.87 AA 2
32.78 1:06.87
16 Shade, Brianna 13 KMSC-OK 1:06.19 1:07.15 1
32.52 1:07.15
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 54.78 1/1/1996 Beth Botsford
1:03.99 AAA
1:06.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 59.84 1:00.37 AAA
29.51 1:00.37
2 Crum, Maddie 13 Atac-NT 1:00.37 1:00.63 AAA
29.75 1:00.63
3 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 1:03.74 1:03.36 AAA
30.77 1:03.36
4 Lin, Justine 14 Atac-NT 1:04.42 1:03.46 AAA+
30.82 1:03.46
5 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 1:03.68 1:03.95 AAA
31.05 1:03.95
6 Hall, Erica 13 Fast-NT 1:03.67 1:04.17 AA-
31.34 1:04.17
7 Barnett, Caroline 14 DM-NT 1:03.18 1:04.76 AA-
31.28 1:04.76
8 Benson, Amanda 13 COPS-NT 1:02.00 1:04.77 AA-
31.74 1:04.77
-------------------------------------------------------------------------
9 Roth, Lauren 13 DM-NT 1:03.34 1:04.82 AA-
31.93 1:04.82
9 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 1:04.16 1:04.82 AA
31.59 1:04.82
11 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 1:03.81 1:05.04 AA-
32.00 1:05.04
12 Hirschman, Katie 14 Mars-NT 1:06.30 1:05.17 AA
32.10 1:05.17
13 Le, Jennifer 14 OAA-OK 1:04.05 1:06.04 AA
32.08 1:06.04
14 Martindale, Micah 13 COSST-LA 1:06.02 1:06.14 AA
31.92 1:06.14
15 Shade, Brianna 13 KMSC-OK 1:04.79 1:06.19 AA
31.77 1:06.19
16 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 1:05.96 1:06.52 AA
32.99 1:06.52
-------------------------------------------------------------------------
17 Haynes, Emily 14 KMSC-OK 1:06.97 1:06.87 AA
32.87 1:06.87
18 Jennings, Alexandra 14 DM-NT 1:03.72 1:07.17
33.15 1:07.17
-------------------------------------------------------------------------
19 Londrigan, Lauren 14 GCAT-NT 1:06.79 1:07.18
32.89 1:07.18
20 Rudkin, Amy 14 LAC-NT 1:06.50 1:07.26
33.01 1:07.26
21 Butters, Brittany 14 COSST-LA 1:06.95 1:07.29
32.76 1:07.29
22 Thompson, Bailey 14 COR-NT 1:05.98 1:07.31
32.63 1:07.31
23 Gentry, Casey 14 Atac-NT 1:06.41 1:07.81
32.99 1:07.81
24 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 1:07.96 1:07.84
33.74 1:07.84
25 McGee, Morgan 13 COSST-LA 1:06.79 1:07.96
31.94 1:07.96
26 Harris, Cara 13 Lasers-AR 1:08.56 1:08.35
33.12 1:08.35
27 Young, Molli 14 COPS-NT 1:08.38 1:08.48
33.72 1:08.48
28 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 1:04.52 1:08.50
33.85 1:08.50
29 Sofman, Marianna 13 COPS-NT 1:09.20 1:08.77
33.38 1:08.77
30 Schauwecker, Jessica 13 Fast-NT 1:06.95 1:08.92
33.17 1:08.92
31 Miller, Sarah 13 TACT-OK 1:05.15 1:09.02
33.00 1:09.02
32 Palmer, Rosalie 14 COR-NT 1:09.40 1:09.11
33.17 1:09.11
33 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 1:07.50 1:09.35
34.14 1:09.35
34 Tyrone, Whitney 13 GOLD-ST 1:08.17 1:09.51
34.15 1:09.51
35 Didier, Paula 14 COPS-NT 1:07.71 1:09.57
34.06 1:09.57
36 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 1:09.18 1:09.59
34.16 1:09.59
37 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 1:07.16 1:10.14
34.43 1:10.14
38 Munch, Jessica 14 Nadadores-NT 1:10.30 1:10.18
34.69 1:10.18
39 Breault, Natalie 14 COPS-NT 1:09.47 1:10.49
33.78 1:10.49
40 Amalfitano, Jennifer 14 COPS-NT 1:09.94 1:10.70
34.16 1:10.70
41 Sanford, Sarah 14 LAC-NT 1:08.93 1:10.72
34.41 1:10.72
42 McCleery, Morgan 13 Frisco-NT 1:10.86 1:10.85
34.53 1:10.85
43 Merrill, Madeline 14 Fast-NT 1:11.27 1:10.90
34.26 1:10.90
44 Beeson, Lindy 13 CCS-ST 1:09.79 1:11.10
34.65 1:11.10
45 Daniel, Megan 14 DM-NT 1:08.94 1:11.48
34.94 1:11.48
46 Csaszar, Sonya 13 Eat-OK 1:10.59 1:11.58
34.23 1:11.58
47 Bueno, Christian 14 ROCK-NT 1:09.78 1:11.89
34.56 1:11.89
48 Robertson, Alex 14 COSST-LA 1:08.75 1:12.04
35.67 1:12.04
49 Davis, Kelsea 14 LSC-WT 1:09.77 1:12.55
35.07 1:12.55
50 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 1:12.55 1:12.85
35.52 1:12.85
51 Brown, Meredith 13 Metro-NT 1:09.79 1:13.31
35.17 1:13.31
52 Choi, Hwa Young 13 IS-NT 1:12.41 1:14.03
35.88 1:14.03
53 Trautmann, Townley 14 Metro-NT 1:14.14 1:14.23
36.63 1:14.23
54 Boldt, Amber 13 LAC-NT 1:09.79 1:14.64
37.33 1:14.64
55 Goode, Hannah 13 Metro-NT 1:19.95 1:16.92
37.56 1:16.92
56 Klepper, Natalie 14 LSC-WT 1:10.22 1:17.84
37.73 1:17.84
-- Monroe, Meredith 14 DM-NT 1:01.81 DQ
29.81 DQ
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:57.36 1/1/1996 Beth Botsford, NBAC-MD
2:17.19 AAA
2:23.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 2:10.10 2:07.65 AAA 20
29.25 1:00.83 1:33.91 2:07.65
2 Crum, Maddie 13 Atac-NT 2:12.53 2:10.14 AAA 17
30.82 1:03.75 1:37.53 2:10.14
3 Monroe, Meredith 14 DM-NT 2:12.88 2:10.58 AAA 16
30.69 1:03.26 1:37.17 2:10.58
4 Lin, Justine 14 Atac-NT 2:11.74 2:11.87 AAA 15
30.73 1:03.86 1:37.81 2:11.87
5 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 2:16.99 2:16.44 AAA 14
31.83 1:06.43 1:41.91 2:16.44
6 Roth, Lauren 13 DM-NT 2:19.66 2:18.33 AA- 12.5
32.76 1:08.14 1:44.13 2:18.33
6 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 2:18.01 2:18.33 AA- 12.5
32.47 1:07.74 1:43.86 2:18.33
8 Le, Jennifer 14 OAA-OK 2:18.88 2:21.92 AA 11
32.63 1:08.16 1:44.98 2:21.92
B - Final
9 Hall, Erica 13 Fast-NT 2:20.28 2:15.54 AAA 9
31.06 1:05.21 1:40.64 2:15.54
10 Helland, Alex 14 Nadadores-NT 2:20.94 2:17.67 AA- 7
32.75 1:07.80 1:42.85 2:17.67
11 Barnett, Caroline 14 DM-NT 2:23.32 2:18.15 AA- 6
32.21 1:07.18 1:43.04 2:18.15
12 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 2:22.36 2:19.01 AA 5
33.36 1:08.86 1:44.59 2:19.01
13 Martindale, Micah 13 COSST-LA 2:20.19 2:19.59 AA 4
32.43 1:07.20 1:43.43 2:19.59
14 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 2:21.25 2:19.75 AA 3
32.54 1:07.27 1:43.86 2:19.75
15 Jennings, Alexandr 14 DM-NT 2:23.43 2:20.92 AA 2
33.01 1:08.59 1:45.01 2:20.92
16 Thompson, Bailey 14 COR-NT 2:23.03 2:21.78 AA 1
32.33 1:08.02 1:45.46 2:21.78
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:57.36 1/1/1996 Beth Botsford, NBAC-MD
2:17.19 AAA
2:23.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 2:11.25 2:10.10 AAA
30.11 1:02.48 1:35.90 2:10.10
2 Lin, Justine 14 Atac-NT 2:15.96 2:11.74 AAA
31.08 1:04.04 1:38.02 2:11.74
3 Crum, Maddie 13 Atac-NT 2:09.53 2:12.53 AAA
31.48 1:05.25 1:40.12 2:12.53
4 Monroe, Meredith 14 DM-NT 2:15.44 2:12.88 AAA
32.27 1:06.42 1:40.68 2:12.88
5 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 2:16.45 2:16.99 AAA
32.65 1:07.94 1:43.48 2:16.99
6 Ditto, Kelsey 13 CCS-ST 2:19.05 2:17.81 AA
33.21 1:07.99 1:43.67 2:17.81
7 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 2:14.47 2:18.01 AA-
32.85 1:08.14 1:43.50 2:18.01
8 Le, Jennifer 14 OAA-OK 2:19.78 2:18.88 AA
32.61 1:07.99 1:43.48 2:18.88
-------------------------------------------------------------------------
9 Roth, Lauren 13 DM-NT 2:16.27 2:19.66 AA-
33.61 1:09.30 1:45.20 2:19.66
10 Martindale, Micah 13 COSST-LA 2:21.09 2:20.19 AA
32.88 1:08.43 1:44.50 2:20.19
11 Hall, Erica 13 Fast-NT 2:16.46 2:20.28 AA-
32.91 1:08.32 1:44.50 2:20.28
12 Helland, Alex 14 Nadadores-NT 2:17.14 2:20.94 AA-
33.26 1:08.57 1:44.53 2:20.94
13 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 2:19.18 2:21.25 AA
33.24 1:08.84 1:45.45 2:21.25
14 Haynes, Emily 14 KMSC-OK 2:21.73 2:21.39 AA
33.81 1:10.31 1:46.27 2:21.39
15 Hirschman, Katie 14 Mars-NT 2:26.77 2:21.89 AA
33.90 1:09.68 1:46.82 2:21.89
16 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 2:25.59 2:22.36 AA
34.73 1:11.00 1:47.32 2:22.36
-------------------------------------------------------------------------
17 Thompson, Bailey 14 COR-NT 2:20.49 2:23.03 AA
33.85 1:10.01 1:47.39 2:23.03
18 Barnett, Caroline 14 DM-NT 2:16.84 2:23.32 AA-
33.03 1:09.23 1:47.06 2:23.32
-------------------------------------------------------------------------
19 Jennings, Alexandra 14 DM-NT 2:18.25 2:23.43
33.74 1:10.19 1:47.45 2:23.43
20 Didier, Paula 14 COPS-NT 2:22.34 2:25.32
33.91 1:09.97 1:47.73 2:25.32
21 Gentry, Casey 14 Atac-NT 2:18.96 2:25.54
34.03 1:10.83 1:48.65 2:25.54
22 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 2:23.88 2:25.84
34.01 1:10.26 1:48.27 2:25.84
23 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 2:28.01 2:26.18
35.20 1:12.86 1:50.89 2:26.18
24 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 2:25.86 2:26.23
35.21 1:12.07 1:49.55 2:26.23
25 Kong, Elizabeth 13 COPS-NT 2:28.10 2:26.93
35.06 1:12.89 1:50.39 2:26.93
26 Londrigan, Lauren 14 GCAT-NT 2:22.77 2:30.36
34.36 1:12.09 1:51.71 2:30.36
27 McGee, Morgan 13 COSST-LA 2:36.15 2:30.65
34.08 1:12.55 1:51.70 2:30.65
28 Breault, Natalie 14 COPS-NT 2:28.78 2:30.70
35.02 1:13.21 1:52.25 2:30.70
29 Davis, Kelsea 14 LSC-WT 2:28.24 2:30.82
37.10 1:14.93 1:53.28 2:30.82
30 Munch, Jessica 14 Nadadores-NT NT 2:31.23
35.90 1:13.87 1:53.19 2:31.23
31 Sofman, Marianna 13 COPS-NT 2:32.31 2:33.20
36.35 1:15.64 1:55.16 2:33.20
32 Csaszar, Sonya 13 Eat-OK 2:36.41 2:33.47
35.35 1:14.41 1:53.97 2:33.47
33 Amalfitano, Jennifer 14 COPS-NT 2:27.54 2:33.64
35.72 1:14.63 1:54.51 2:33.64
34 Tyrone, Whitney 13 GOLD-ST 2:27.36 2:34.66
35.18 1:13.30 1:53.51 2:34.66
35 Brown, Meredith 13 Metro-NT 2:28.01 2:35.55
36.35 1:15.32 1:55.50 2:35.55
36 Harris, Cara 13 Lasers-AR 2:29.52 2:39.96
36.74 1:16.48 1:58.42 2:39.96
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:01.79 1/1/1996 Amanda Beard, NOVA-CA
1:11.49 AAA
1:14.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 1:10.90 1:06.82 AAA 20
31.65 1:06.82
2 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 1:11.59 1:09.81 AAA 17
32.86 1:09.81
3 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 1:11.23 1:10.15 AAA+ 16
33.57 1:10.15
4 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 1:11.88 1:10.47 AAA 15
32.76 1:10.47
5 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 1:13.86 1:12.63 AA 14
34.26 1:12.63
6 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 1:13.58 1:13.26 AA 13
35.01 1:13.26
7 McCleery, Morgan 13 Frisco-NT 1:13.67 1:13.53 AA 12
35.03 1:13.53
8 Kittle, Grace 13 DM-NT 1:13.25 1:14.10 AA 11
34.78 1:14.10
B - Final
9 Benson, Amanda 13 COPS-NT 1:14.28 1:11.97 AA 9
34.40 1:11.97
10 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 1:15.46 1:13.93 AA 7
35.23 1:13.93
11 Steiner, Maddie 13 DM-NT 1:14.60 1:13.99 AA 6
35.08 1:13.99
12 Klocke, Maggie 14 GCAT-NT 1:15.89 1:14.32 AA 5
35.67 1:14.32
13 Miller, Sarah 13 TACT-OK 1:15.10 1:15.48 4
35.54 1:15.48
14 Young, Molli 14 COPS-NT 1:17.51 1:15.84 3
35.82 1:15.84
15 Palmer, Rosalie 14 COR-NT 1:19.26 1:16.12 2
35.10 1:16.12
16 Gunning, Emma 13 DM-NT 1:16.55 1:16.69 1
34.92 1:16.69
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:01.79 1/1/1996 Amanda Beard, NOVA-CA
1:11.49 AAA
1:14.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Watson, Rachel 14 Fast-NT 1:06.89 1:07.46 AAA
32.10 1:07.46
2 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 1:08.52 1:10.90 AAA
33.55 1:10.90
3 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 1:12.69 1:11.23 AAA+
34.01 1:11.23
4 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 1:10.96 1:11.59 AA-
33.81 1:11.59
5 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 1:09.00 1:11.88 AA-
33.46 1:11.88
6 Kittle, Grace 13 DM-NT 1:14.68 1:13.25 AA
35.32 1:13.25
7 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 1:14.51 1:13.58 AA
35.52 1:13.58
8 McCleery, Morgan 13 Frisco-NT 1:13.38 1:13.67 AA
35.18 1:13.67
-------------------------------------------------------------------------
9 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 1:12.51 1:13.86 AA
34.93 1:13.86
10 Benson, Amanda 13 COPS-NT 1:12.59 1:14.28 AA
35.24 1:14.28
11 Steiner, Maddie 13 DM-NT 1:15.24 1:14.60 AA
35.72 1:14.60
12 Miller, Sarah 13 TACT-OK 1:11.47 1:15.10
35.31 1:15.10
13 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 1:13.59 1:15.46
35.49 1:15.46
14 Klocke, Maggie 14 GCAT-NT 1:15.26 1:15.89
36.13 1:15.89
15 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 1:15.14 1:15.98
36.07 1:15.98
16 Gunning, Emma 13 DM-NT 1:17.99 1:16.55
35.41 1:16.55
-------------------------------------------------------------------------
17 Young, Molli 14 COPS-NT 1:17.98 1:17.51
36.19 1:17.51
18 Harms, Krissy 14 KMSC-OK 1:17.73 1:18.07
37.60 1:18.07
-------------------------------------------------------------------------
19 Klepper, Natalie 14 LSC-WT 1:15.15 1:18.77
36.78 1:18.77
20 Palmer, Rosalie 14 COR-NT 1:18.62 1:19.26
36.66 1:19.26
21 Scepanski, Kaitlin 13 KMSC-OK 1:20.04 1:19.78
38.10 1:19.78
22 Daniel, Megan 14 DM-NT 1:12.89 1:20.23
38.16 1:20.23
23 Zalewski, Magdalena 14 COPS-NT 1:19.58 1:20.54
38.18 1:20.54
24 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 1:20.02 1:20.59
38.77 1:20.59
25 Jones, Callie 14 LSC-WT 1:17.74 1:21.27
37.88 1:21.27
26 Kullander, Kara 14 Lasers-AR 1:17.99 1:21.72
38.76 1:21.72
27 Fedors, Jaclyn 14 LAC-NT 1:20.79 1:21.90
39.17 1:21.90
28 Sofman, Marianna 13 COPS-NT 1:18.94 1:22.10
39.66 1:22.10
29 Merrill, Madeline 14 Fast-NT 1:19.52 1:22.39
39.03 1:22.39
30 Londrigan, Lauren 14 GCAT-NT 1:19.37 1:22.62
38.52 1:22.62
31 Goode, Hannah 13 Metro-NT 1:22.37 1:23.63
39.71 1:23.63
32 Gualtieri, Alex 13 COPS-NT 1:22.77 1:29.23
40.95 1:29.23
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 2:12.54 1/1/1991 Anita Nall
2:33.99 AAA
2:40.99 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 2:28.45 2:25.80 AAA 20
33.56 1:10.50 1:48.40 2:25.80
2 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 2:30.92 2:26.40 AAA 17
33.91 1:11.13 1:49.22 2:26.40
3 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 2:31.16 2:31.22 AAA 16
34.96 1:12.96 1:51.82 2:31.22
4 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 2:32.79 2:32.11 AAA 15
34.78 1:13.22 1:52.85 2:32.11
5 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 2:37.79 2:33.97 AAA+ 14
34.84 1:14.53 1:54.88 2:33.97
6 Benson, Amanda 13 COPS-NT 2:35.99 2:34.31 AA 13
35.43 1:14.31 1:54.17 2:34.31
7 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 2:35.71 2:34.99 AA- 12
33.63 1:12.18 1:52.95 2:34.99
8 McCleery, Morgan 13 Frisco-NT 2:37.38 2:35.34 AA 11
35.63 1:14.18 1:54.69 2:35.34
B - Final
9 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 2:38.71 2:34.35 AA 9
34.52 1:14.26 1:54.68 2:34.35
10 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 2:37.96 2:35.17 AA 7
34.76 1:14.71 1:54.86 2:35.17
11 Kittle, Grace 13 DM-NT 2:42.15 2:37.02 AA 6
35.33 1:15.52 1:55.89 2:37.02
12 Miller, Sarah 13 TACT-OK 2:41.15 2:38.89 AA 5
35.24 1:15.40 1:57.15 2:38.89
13 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 2:41.98 2:39.90 AA 4
35.95 1:15.79 1:57.36 2:39.90
14 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 2:44.12 2:42.72 3
37.72 1:19.17 2:01.25 2:42.72
15 Harms, Krissy 14 KMSC-OK 2:44.08 2:43.34 2
37.23 1:18.63 2:01.11 2:43.34
16 Young, Molli 14 COPS-NT 2:45.02 2:45.83 1
36.82 1:19.68 2:03.10 2:45.83
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 2:12.54 1/1/1991 Anita Nall
2:33.99 AAA
2:40.99 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Watson, Rachel 14 Fast-NT 2:25.27 2:27.60 AAA
33.65 1:11.63 1:49.34 2:27.60
2 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 2:30.73 2:28.45 AAA
34.43 1:12.01 1:50.45 2:28.45
3 Terrell, Stephanie 14 Metro-NT 2:29.78 2:30.92 AAA
34.12 1:13.08 1:52.42 2:30.92
4 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 2:29.72 2:31.16 AAA
34.66 1:13.43 1:52.60 2:31.16
5 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 2:32.19 2:32.79 AAA
35.12 1:14.00 1:53.43 2:32.79
6 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 2:31.39 2:35.71 AA-
33.72 1:12.29 1:52.58 2:35.71
7 Benson, Amanda 13 COPS-NT 2:34.98 2:35.99 AA
35.73 1:15.06 1:55.30 2:35.99
8 McCleery, Morgan 13 Frisco-NT 2:37.91 2:37.38 AA
36.36 1:15.54 1:56.41 2:37.38
-------------------------------------------------------------------------
9 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 2:35.70 2:37.79 AA
35.40 1:15.69 1:57.70 2:37.79
10 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 2:36.84 2:37.96 AA
35.69 1:15.93 1:57.09 2:37.96
11 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 2:37.47 2:38.71 AA
35.73 1:16.61 1:58.00 2:38.71
12 Miller, Sarah 13 TACT-OK 2:35.49 2:41.15
35.81 1:16.73 1:59.28 2:41.15
13 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 2:38.56 2:41.98
36.27 1:17.27 1:59.61 2:41.98
14 Kittle, Grace 13 DM-NT 2:44.86 2:42.15
35.08 1:16.70 1:59.94 2:42.15
15 Harms, Krissy 14 KMSC-OK 2:47.32 2:44.08
38.51 1:20.83 2:02.98 2:44.08
16 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 2:45.67 2:44.12
38.28 1:19.84 2:02.20 2:44.12
-------------------------------------------------------------------------
17 Young, Molli 14 COPS-NT 2:53.46 2:45.02
37.09 1:19.45 2:02.24 2:45.02
18 Bartos, Justine 14 GCAT-NT 2:45.82 2:46.42
37.50 1:20.22 2:03.29 2:46.42
-------------------------------------------------------------------------
19 Klepper, Natalie 14 LSC-WT 2:46.53 2:46.99
37.82 1:20.77 2:03.75 2:46.99
20 Kong, Elizabeth 13 COPS-NT 2:51.15 2:47.41
38.14 1:21.17 2:04.48 2:47.41
21 Scepanski, Kaitlin 13 KMSC-OK 2:49.30 2:47.57
38.55 1:22.00 2:05.25 2:47.57
22 Palmer, Rosalie 14 COR-NT 2:53.77 2:48.55
36.99 1:19.91 2:04.16 2:48.55
23 Jenkins, Stephanie 14 ASR-NT 2:55.61 2:49.00
38.40 1:21.22 2:05.71 2:49.00
24 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 2:44.11 2:51.49
40.08 1:23.31 2:07.56 2:51.49
25 Sofman, Marianna 13 COPS-NT 2:54.91 2:52.55
39.24 1:22.56 2:07.80 2:52.55
26 Jones, Callie 14 LSC-WT 2:47.74 2:53.80
38.13 1:22.34 2:08.76 2:53.80
27 Chillemi, Tiffany 13 COPS-NT 3:00.87 2:54.42
40.21 1:25.15 2:09.97 2:54.42
28 Londrigan, Lauren 14 GCAT-NT 2:51.60 2:55.63
37.91 1:22.04 2:08.35 2:55.63
29 Gualtieri, Alex 13 COPS-NT 2:55.30 2:56.06
41.62 1:27.27 2:11.33 2:56.06
30 Kullander, Kara 14 Lasers-AR 2:47.47 2:57.39
39.98 1:25.14 2:11.41 2:57.39
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 53.53 1/1/2001 Dana Vollmer
1:02.69 AAA
1:05.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bollen, Molly 14 DM-NT 1:01.94 59.36 AAA 20
27.84 59.36
2 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 1:02.98 59.68 AAA 17
28.47 59.68
3 Crum, Maddie 13 Atac-NT 1:01.98 59.92 AAA 16
28.40 59.92
4 Sanford, Ali 13 COPS-NT 1:03.33 1:02.00 AAA 15
29.21 1:02.00
5 Roth, Lauren 13 DM-NT 1:03.38 1:02.17 AAA+ 14
30.03 1:02.17
6 Robinson, Anna 13 COSST-LA 1:04.10 1:02.50 AAA 13
29.35 1:02.50
7 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 1:03.21 1:03.35 AA 12
29.40 1:03.35
8 Le, Jennifer 14 OAA-OK 1:03.99 1:05.18 AA- 11
29.51 1:05.18
B - Final
9 Daniel, Pearl 14 Lasers-AR 1:04.46 1:02.83 AA 9
29.55 1:02.83
10 Miller, Sarah 13 TACT-OK 1:05.00 1:03.06 AA 7
28.93 1:03.06
11 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 1:04.89 1:03.13 AA 6
30.29 1:03.13
12 Robertson, Alex 14 COSST-LA 1:04.79 1:03.44 AA 5
30.45 1:03.44
13 Helland, Alex 14 Nadadores-NT 1:05.82 1:03.47 AA 4
30.06 1:03.47
14 Smith, Reji 14 GCAT-NT 1:07.74 1:06.83 3
31.35 1:06.83
15 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 1:06.37 1:07.04 2
30.99 1:07.04
16 Harvey-Lemons, Bri 14 DM-NT 1:06.25 1:07.37 1
31.33 1:07.37
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 53.53 1/1/2001 Dana Vollmer
1:02.69 AAA
1:05.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bollen, Molly 14 DM-NT 1:01.20 1:01.94 AAA
29.27 1:01.94
2 Crum, Maddie 13 Atac-NT 58.87 1:01.98 AAA
29.75 1:01.98
3 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 59.03 1:02.98 AA-
29.96 1:02.98
4 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 1:08.18 1:03.21 AA
29.26 1:03.21
5 Sanford, Ali 13 COPS-NT 1:00.35 1:03.33 AA-
30.14 1:03.33
6 Roth, Lauren 13 DM-NT 1:03.05 1:03.38 AA
31.31 1:03.38
7 Le, Jennifer 14 OAA-OK 1:01.77 1:03.99 AA-
29.89 1:03.99
8 Robinson, Anna 13 COSST-LA 1:01.41 1:04.10 AA-
30.49 1:04.10
-------------------------------------------------------------------------
9 Daniel, Pearl 14 Lasers-AR 1:02.99 1:04.46 AA
30.22 1:04.46
10 Robertson, Alex 14 COSST-LA 1:04.63 1:04.79 AA
31.19 1:04.79
11 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 1:05.34 1:04.89 AA
31.37 1:04.89
12 Miller, Sarah 13 TACT-OK 1:03.92 1:05.00 AA
30.25 1:05.00
13 Rudkin, Amy 14 LAC-NT 1:03.87 1:05.75
30.75 1:05.75
14 Helland, Alex 14 Nadadores-NT 1:03.85 1:05.82
31.41 1:05.82
15 Duncan, Kelsey 13 KMSC-OK 1:06.08 1:05.84
31.11 1:05.84
16 Harvey-Lemons, Brittany 14 DM-NT 1:07.04 1:06.25
30.99 1:06.25
-------------------------------------------------------------------------
17 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 1:06.15 1:06.37
30.80 1:06.37
18 Fedors, Jaclyn 14 LAC-NT 1:06.25 1:07.54
31.81 1:07.54
-------------------------------------------------------------------------
19 Monroe, Meredith 14 DM-NT 1:07.17 1:07.56
31.25 1:07.56
20 Smith, Reji 14 GCAT-NT 1:06.12 1:07.74
32.12 1:07.74
20 Shade, Brianna 13 KMSC-OK 1:04.20 1:07.74
32.01 1:07.74
22 Newman, Camille 13 CCS-ST 1:05.24 1:07.93
32.42 1:07.93
23 Chillemi, Tiffany 13 COPS-NT 1:08.38 1:08.40
32.01 1:08.40
24 Harms, Krissy 14 KMSC-OK 1:08.04 1:08.76
32.41 1:08.76
25 Trautmann, Townley 14 Metro-NT 1:07.56 1:08.92
32.09 1:08.92
26 Gentry, Casey 14 Atac-NT NT 1:09.10
31.91 1:09.10
27 Orfield, Rachel 14 Nadadores-NT 1:08.82 1:09.42
32.85 1:09.42
28 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 1:10.04 1:10.65
33.62 1:10.65
29 Hall, April 13 Fast-NT 1:07.45 1:10.89
31.96 1:10.89
30 Bueno, Christian 14 ROCK-NT 1:15.37 1:11.11
31.23 1:11.11
31 Young, Molli 14 COPS-NT 1:11.33 1:11.28
33.33 1:11.28
32 Mitchell, Lauren 14 COR-NT 1:08.33 1:11.33
33.83 1:11.33
33 Hirschman, Katie 14 Mars-NT 1:13.99 1:11.43
33.05 1:11.43
34 Sofman, Marianna 13 COPS-NT 1:14.71 1:11.66
33.81 1:11.66
35 Steenberge, Xela 13 Fast-NT 1:10.77 1:11.78
33.41 1:11.78
36 Butters, Brittany 14 COSST-LA 1:13.62 1:12.60
32.73 1:12.60
37 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 1:08.90 1:12.78
34.59 1:12.78
38 Nelson, Jayme 13 GCAT-NT 1:10.80 1:13.01
34.62 1:13.01
39 Griffith, Kelly 14 COSST-LA 1:17.68 1:13.41
33.92 1:13.41
40 Choi, Hwa Young 13 IS-NT 1:13.69 1:13.76
33.49 1:13.76
41 Wright, Kerrie 14 Nadadores-NT 1:11.35 1:13.93
34.44 1:13.93
42 Roberson, Elizabeth 13 Lasers-AR 1:08.18 1:14.10
34.84 1:14.10
43 Brown, Meredith 13 Metro-NT 1:13.17 1:14.26
34.80 1:14.26
44 Beeson, Lindy 13 CCS-ST 1:08.39 1:15.27
34.02 1:15.27
45 Mauer, Danielle 14 Fast-NT 1:16.41 1:15.64
34.14 1:15.64
46 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 1:09.62 1:16.07
34.91 1:16.07
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 1:56.58 1/1/1979 Mary T. Meagher
2:16.29 AAA
2:22.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Crum, Maddie 13 Atac-NT 2:14.09 2:10.95 AAA 20
29.92 1:03.32 1:37.76 2:10.95
2 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 2:13.68 2:11.04 AAA 17
29.38 1:02.80 1:36.43 2:11.04
3 Bollen, Molly 14 DM-NT 2:15.15 2:13.70 AAA 16
29.21 1:03.47 1:38.09 2:13.70
4 Roth, Lauren 13 DM-NT 2:15.37 2:16.72 AA- 15
30.35 1:05.33 1:40.84 2:16.72
5 Sanford, Ali 13 COPS-NT 2:16.69 2:18.34 AA 14
30.58 1:04.94 1:41.10 2:18.34
6 Robertson, Alex 14 COSST-LA 2:16.45 2:18.54 AA- 13
31.71 1:06.50 1:42.44 2:18.54
7 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 2:23.29 2:19.34 AA 12
29.91 1:04.63 1:42.05 2:19.34
8 Thompson, Elizabet 14 OAA-OK 2:21.24 2:23.15 11
31.94 1:08.13 1:45.59 2:23.15
B - Final
9 Newman, Camille 13 CCS-ST 2:24.52 2:19.83 AA 9
32.52 1:07.96 1:44.16 2:19.83
10 Robinson, Anna 13 COSST-LA 2:29.20 2:24.29 7
32.36 1:08.96 1:47.64 2:24.29
11 Duncan, Kelsey 13 KMSC-OK 2:24.01 2:24.68 6
31.83 1:08.90 1:47.23 2:24.68
12 Le, Jennifer 14 OAA-OK 2:27.82 2:24.70 5
31.28 1:09.63 1:48.32 2:24.70
13 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 2:29.86 2:27.44 4
32.67 1:10.54 1:49.68 2:27.44
14 Harvey-Lemons, Bri 14 DM-NT 2:28.64 2:27.96 3
32.12 1:08.37 1:47.27 2:27.96
15 Gentry, Casey 14 Atac-NT 2:31.15 2:28.69 2
32.35 1:09.88 1:49.31 2:28.69
16 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 2:28.14 2:29.41 1
32.61 1:09.57 1:48.80 2:29.41
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 1:56.58 1/1/1979 Mary T. Meagher
2:16.29 AAA
2:22.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 2:10.26 2:13.68 AAA
30.04 1:04.14 1:38.43 2:13.68
2 Crum, Maddie 13 Atac-NT 2:11.15 2:14.09 AAA
30.52 1:04.84 1:40.10 2:14.09
3 Bollen, Molly 14 DM-NT 2:16.06 2:15.15 AAA
29.88 1:04.18 1:39.78 2:15.15
4 Roth, Lauren 13 DM-NT 2:16.06 2:15.37 AAA
30.88 1:05.53 1:40.65 2:15.37
5 Ditto, Kelsey 13 CCS-ST 2:14.50 2:15.42 AAA
30.68 1:05.29 1:40.67 2:15.42
6 Robertson, Alex 14 COSST-LA 2:16.00 2:16.45 AA-
31.26 1:05.40 1:40.46 2:16.45
7 Sanford, Ali 13 COPS-NT 2:18.14 2:16.69 AA
30.67 1:05.63 1:41.49 2:16.69
8 Thompson, Elizabeth 14 OAA-OK 2:17.06 2:21.24 AA
32.03 1:08.04 1:44.27 2:21.24
-------------------------------------------------------------------------
9 Holcomb, Natalie 13 Atac-NT 2:22.03 2:23.29
30.01 1:06.14 1:44.32 2:23.29
10 Duncan, Kelsey 13 KMSC-OK 2:28.49 2:24.01
31.80 1:08.53 1:46.44 2:24.01
11 Newman, Camille 13 CCS-ST 2:20.81 2:24.52
32.99 1:09.78 1:47.43 2:24.52
12 Le, Jennifer 14 OAA-OK 2:28.59 2:27.82
32.75 1:10.88 1:49.74 2:27.82
13 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 2:29.09 2:28.14
33.56 1:11.12 1:49.49 2:28.14
14 Harvey-Lemons, Brittany 14 DM-NT 2:24.75 2:28.64
32.47 1:09.76 1:48.89 2:28.64
15 Robinson, Anna 13 COSST-LA 2:28.10 2:29.20
32.85 1:10.82 1:50.58 2:29.20
16 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 2:31.39 2:29.86
32.85 1:10.77 1:50.45 2:29.86
-------------------------------------------------------------------------
17 Gentry, Casey 14 Atac-NT 2:33.71 2:31.15
33.24 1:11.11 1:51.18 2:31.15
18 Amalfitano, Jennifer 14 COPS-NT 2:34.19 2:36.69
32.86 1:12.22 1:54.06 2:36.69
-------------------------------------------------------------------------
19 Daniel, Pearl 14 Lasers-AR 2:28.57 2:37.19
32.97 1:11.63 1:53.61 2:37.19
20 Deaton, Mollie 13 COR-NT 2:45.05 2:37.30
33.25 1:11.97 1:55.40 2:37.30
21 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 2:29.72 2:37.61
34.18 1:14.42 1:55.65 2:37.61
22 Brown, Meredith 13 Metro-NT 2:44.86 2:38.96
34.47 1:15.25 1:56.05 2:38.96
23 Nelson, Jayme 13 GCAT-NT 2:34.50 2:39.42
34.44 1:15.81 1:58.63 2:39.42
24 Wright, Kerrie 14 Nadadores-NT 2:42.35 2:41.92
35.37 1:16.07 1:58.97 2:41.92
25 Hall, April 13 Fast-NT 2:43.62 2:50.43
33.48 1:15.77 2:02.91 2:50.43
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:59.83 5/23/1997 Natalie Coughlin, TERA-PC
2:18.89 AAA
2:25.19 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 2:14.50 2:10.58 AAA 20
28.31 1:01.58 1:40.05 2:10.58
2 Crum, Maddie 13 Atac-NT 2:16.23 2:12.67 AAA 17
29.07 1:02.39 1:42.45 2:12.67
3 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 2:16.05 2:14.08 AAA 16
29.26 1:04.45 1:43.02 2:14.08
4 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 2:21.38 2:15.59 AAA 15
29.35 1:03.90 1:43.76 2:15.59
5 Benson, Amanda 13 COPS-NT 2:16.07 2:15.69 AAA 14
31.17 1:05.86 1:45.29 2:15.69
6 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 2:19.10 2:16.43 AAA 13
28.98 1:04.84 1:46.22 2:16.43
7 Barnett, Caroline 14 DM-NT 2:19.02 2:17.50 AAA+ 12
31.18 1:04.72 1:46.22 2:17.50
8 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 2:16.17 2:22.02 AA- 11
30.45 1:07.57 1:49.23 2:22.02
B - Final
9 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 2:22.00 2:18.60 AAA+ 9
31.30 1:06.07 1:47.07 2:18.60
10 Sanford, Ali 13 COPS-NT 2:22.50 2:19.71 AA 7
29.89 1:06.03 1:48.61 2:19.71
11 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 2:22.92 2:20.42 AA 6
31.02 1:07.37 1:49.71 2:20.42
12 Le, Jennifer 14 OAA-OK 2:24.20 2:20.63 AA 5
30.39 1:06.34 1:49.21 2:20.63
13 Hall, Erica 13 Fast-NT 2:22.76 2:21.68 AA 4
30.63 1:04.45 1:49.91 2:21.68
14 Martindale, Micah 13 COSST-LA 2:21.69 2:21.91 AA 3
30.96 1:05.91 1:50.39 2:21.91
15 Robertson, Alex 14 COSST-LA 2:22.56 2:21.98 AA 2
30.91 1:07.81 1:50.86 2:21.98
16 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 2:24.25 2:22.65 AA 1
31.06 1:07.85 1:49.31 2:22.65
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:59.83 5/23/1997 Natalie Coughlin, TERA-PC
2:18.89 AAA
2:25.19 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 2:11.07 2:14.50 AAA
29.16 1:04.05 1:43.34 2:14.50
2 Watson, Rachel 14 Fast-NT 2:15.20 2:14.89 AAA
30.09 1:05.81 1:44.03 2:14.89
3 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 2:16.44 2:16.05 AAA
30.43 1:05.97 1:45.05 2:16.05
4 Benson, Amanda 13 COPS-NT 2:11.81 2:16.07 AAA
31.58 1:06.40 1:45.15 2:16.07
5 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 2:17.81 2:16.08 AAA
29.86 1:05.01 1:45.27 2:16.08
6 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 2:14.82 2:16.17 AAA
30.28 1:05.52 1:45.43 2:16.17
7 Crum, Maddie 13 Atac-NT 2:13.64 2:16.23 AAA
29.42 1:03.35 1:45.26 2:16.23
8 Barnett, Caroline 14 DM-NT 2:18.92 2:19.02 AA
31.06 1:05.38 1:47.66 2:19.02
-------------------------------------------------------------------------
9 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 2:16.28 2:19.10 AA-
30.19 1:05.74 1:47.60 2:19.10
10 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 2:15.82 2:21.38 AA-
30.86 1:05.90 1:47.23 2:21.38
11 Martindale, Micah 13 COSST-LA 2:24.16 2:21.69 AA
30.72 1:05.98 1:50.18 2:21.69
12 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 2:20.03 2:22.00 AA
31.82 1:07.00 1:50.30 2:22.00
13 Fedors, Jaclyn 14 LAC-NT 2:21.19 2:22.17 AA
30.83 1:06.20 1:50.01 2:22.17
14 Sanford, Ali 13 COPS-NT 2:19.80 2:22.50 AA
29.97 1:07.44 1:50.98 2:22.50
15 Robertson, Alex 14 COSST-LA 2:19.21 2:22.56 AA
31.22 1:07.80 1:51.53 2:22.56
16 Hall, Erica 13 Fast-NT 2:22.20 2:22.76 AA
31.72 1:05.06 1:51.23 2:22.76
-------------------------------------------------------------------------
17 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 2:19.91 2:22.92 AA
31.76 1:07.93 1:51.68 2:22.92
18 Bollen, Molly 14 DM-NT 2:21.26 2:23.00 AA
29.94 1:06.79 1:52.03 2:23.00
-------------------------------------------------------------------------
19 Le, Jennifer 14 OAA-OK 2:20.27 2:24.20 AA
31.00 1:07.29 1:51.04 2:24.20
20 Lawrence, Alannah 13 GOLD-ST 2:28.33 2:24.25 AA
31.59 1:08.74 1:50.36 2:24.25
21 Harms, Krissy 14 KMSC-OK 2:25.48 2:24.31 AA
32.84 1:10.12 1:52.22 2:24.31
22 Newman, Camille 13 CCS-ST 2:22.99 2:24.70 AA
32.43 1:10.53 1:52.87 2:24.70
23 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 2:23.74 2:24.92 AA
31.91 1:08.58 1:53.21 2:24.92
24 Harvey, Francie 14 Atac-NT NT 2:24.93 AA
32.95 1:09.67 1:53.85 2:24.93
25 Gentry, Casey 14 Atac-NT 2:22.65 2:25.18 AA
32.61 1:09.07 1:52.22 2:25.18
26 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 2:28.02 2:25.42
30.51 1:07.52 1:53.86 2:25.42
27 Klocke, Maggie 14 GCAT-NT 2:25.52 2:25.78
32.37 1:10.17 1:51.72 2:25.78
28 Bartos, Justine 14 GCAT-NT 2:25.21 2:26.11
32.35 1:10.36 1:52.60 2:26.11
29 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 2:23.95 2:26.12
32.67 1:11.18 1:52.46 2:26.12
30 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 2:26.58 2:26.35
33.46 1:10.24 1:55.05 2:26.35
31 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 2:24.99 2:26.42
32.65 1:09.20 1:54.42 2:26.42
32 Hirschman, Katie 14 Mars-NT 2:26.77 2:27.24
31.38 1:08.03 1:53.45 2:27.24
33 Thompson, Elizabeth 14 OAA-OK 2:18.11 2:27.29
33.00 1:10.88 1:55.47 2:27.29
34 Chillemi, Tiffany 13 COPS-NT 2:25.29 2:28.50
31.92 1:08.27 1:53.66 2:28.50
35 Robinson, Anna 13 COSST-LA 2:24.12 2:28.58
32.38 1:10.83 1:56.34 2:28.58
36 Jennings, Alexandra 14 DM-NT 2:31.04 2:28.64
32.23 1:09.99 1:56.82 2:28.64
37 Daniel, Pearl 14 Lasers-AR 2:24.06 2:28.72
32.04 1:10.86 1:55.54 2:28.72
38 Pike, Chelsea 14 CCS-ST 2:25.70 2:28.85
31.08 1:09.15 1:56.66 2:28.85
39 McCleery, Morgan 13 Frisco-NT 2:29.32 2:28.86
34.49 1:11.82 1:53.26 2:28.86
40 Thompson, Bailey 14 COR-NT 2:25.65 2:29.00
33.63 1:10.07 1:55.80 2:29.00
41 Duncan, Kelsey 13 KMSC-OK 2:31.49 2:29.05
32.07 1:11.85 1:57.02 2:29.05
42 Kong, Elizabeth 13 COPS-NT 2:28.61 2:29.63
34.08 1:12.06 1:56.01 2:29.63
43 Munch, Jessica 14 Nadadores-NT 2:27.07 2:30.12
32.46 1:09.94 1:55.93 2:30.12
44 Tyrone, Whitney 13 GOLD-ST 2:30.48 2:30.39
33.00 1:10.71 1:56.31 2:30.39
45 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 2:30.79 2:30.54
33.58 1:13.56 1:56.36 2:30.54
46 Harris, Cara 13 Lasers-AR 2:31.42 2:30.96
32.47 1:11.22 1:57.65 2:30.96
47 Davis, Kelsea 14 LSC-WT 2:31.20 2:32.40
34.30 1:13.28 1:59.95 2:32.40
48 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 2:31.83 2:32.46
33.01 1:11.34 1:57.33 2:32.46
49 Trautmann, Townley 14 Metro-NT 2:32.32 2:32.87
31.92 1:09.55 1:57.36 2:32.87
50 Zalewski, Magdalena 14 COPS-NT 2:29.84 2:33.08
34.32 1:13.18 1:59.31 2:33.08
51 Orfield, Rachel 14 Nadadores-NT 2:28.17 2:33.17
32.40 1:12.67 1:57.81 2:33.17
52 Deaton, Mollie 13 COR-NT 2:44.64 2:33.26
33.03 1:12.82 1:59.01 2:33.26
53 Amalfitano, Jennifer 14 COPS-NT 2:30.19 2:33.48
33.15 1:11.50 1:59.09 2:33.48
53 Breault, Natalie 14 COPS-NT 2:27.84 2:33.48
35.57 1:11.45 1:59.71 2:33.48
55 Didier, Paula 14 COPS-NT 2:27.21 2:33.59
32.79 1:11.36 1:58.24 2:33.59
56 McGee, Morgan 13 COSST-LA 2:43.51 2:33.62
32.17 1:10.79 1:58.99 2:33.62
57 Kullander, Kara 14 Lasers-AR 2:30.82 2:33.98
35.48 1:15.10 1:59.95 2:33.98
58 Mauer, Danielle 14 Fast-NT 2:36.97 2:34.03
33.58 1:12.31 1:59.95 2:34.03
58 Dahl, Kirsten 13 LAC-NT 2:31.49 2:34.03
34.83 1:14.15 1:59.95 2:34.03
60 Merrill, Madeline 14 Fast-NT 2:31.13 2:34.14
33.49 1:11.98 1:59.59 2:34.14
61 Wright, Kerrie 14 Nadadores-NT 2:33.05 2:34.16
34.13 1:12.13 2:00.50 2:34.16
62 Gualtieri, Alex 13 COPS-NT 2:28.26 2:34.46
34.56 1:12.76 2:00.19 2:34.46
63 Beeson, Lindy 13 CCS-ST 2:31.49 2:34.84
33.75 1:12.92 2:02.01 2:34.84
64 Brown, Meredith 13 Metro-NT 2:31.49 2:35.09
33.85 1:12.81 2:00.80 2:35.09
65 Steenberge, Xela 13 Fast-NT 2:31.75 2:35.10
33.42 1:12.38 1:58.57 2:35.10
66 Londrigan, Lauren 14 GCAT-NT 2:28.94 2:35.41
32.90 1:09.81 1:58.96 2:35.41
67 Butters, Brittany 14 COSST-LA 2:36.64 2:37.18
32.74 1:10.95 2:00.67 2:37.18
68 Choi, Hwa Young 13 IS-NT 2:38.21 2:37.69
34.35 1:13.44 2:02.30 2:37.69
69 Nelson, Jayme 13 GCAT-NT 2:36.86 2:38.62
34.09 1:17.21 2:03.39 2:38.62
70 Klepper, Natalie 14 LSC-WT 2:31.22 2:39.31
36.58 1:18.79 2:02.14 2:39.31
71 Jones, Callie 14 LSC-WT 2:31.44 2:39.60
34.20 1:16.00 2:03.12 2:39.60
72 Hall, April 13 Fast-NT 2:37.28 2:39.82
32.22 1:13.04 2:02.88 2:39.82
73 Csaszar, Sonya 13 Eat-OK 2:41.41 2:42.13
36.04 1:15.21 2:06.57 2:42.13
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
13-14 2002US: # 4:14.08 12/20/1996Natalie Coughlin, TERA-PC
4:53.49 13-14 AAA
5:06.79 13-14 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Benson, Amanda 13 COPS-NT 4:44.29 4:37.09 AAA 20
31.38 1:06.35 1:41.79 2:16.43 2:55.39 3:34.93 4:06.39 4:37.09
2 Sacco, Natalie 14 COPS-NT 4:45.57 4:42.80 AAA 17
29.98 1:03.93 1:41.43 2:18.59 2:58.33 3:39.17 4:10.81 4:42.80
3 Maxvill, Caroline 14 COR-NT 4:47.57 4:44.28 AAA 16
30.27 1:05.32 1:42.18 2:18.97 2:59.25 3:39.31 4:11.82 4:44.28
4 Kuhlke, Kellyn 13 COPS-NT 4:51.48 4:44.44 AAA 15
29.33 1:03.05 1:40.44 2:15.54 2:57.75 3:40.26 4:12.90 4:44.44
5 Roth, Lauren 13 DM-NT 4:44.20 4:46.64 AAA 14
30.92 1:05.72 1:41.70 2:18.35 3:01.52 3:44.83 4:15.93 4:46.64
6 Arellano, Yadira 14 SCS-BD 4:48.63 4:49.61 AAA 13
29.91 1:03.83 1:39.40 2:14.72 2:56.69 3:40.24 4:15.28 4:49.61
7 Stevens, Alicia 13 Atac-NT 4:53.67 4:49.95 AAA+ 12
30.90 1:08.76 1:44.74 2:20.45 3:02.98 3:45.12 4:18.32 4:49.95
8 Bado, Rosita 14 GOLD-ST 4:43.50 4:50.49 AAA 11
30.05 1:05.07 1:43.66 2:20.96 3:02.08 3:43.35 4:17.12 4:50.49
9 Newman, Camille 13 CCS-ST 4:56.47 4:53.23 AAA+ 9
33.14 1:08.64 1:46.41 2:23.13 3:05.60 3:47.93 4:20.92 4:53.23
10 Sanford, Ali 13 COPS-NT 4:58.28 4:53.58 AA 7
30.28 1:04.38 1:43.76 2:21.76 3:03.58 3:46.31 4:20.60 4:53.58
11 Harvey, Francie 14 Atac-NT 5:01.92 4:54.44 AA 6
33.10 1:10.18 1:47.35 2:25.13 3:08.93 3:53.97 4:24.38 4:54.44
12 Robertson, Alex 14 COSST-LA 4:50.75 4:54.86 AA- 5
31.30 1:05.99 1:44.27 2:22.32 3:06.55 3:50.82 4:23.71 4:54.86
13 Thompson, Elizabet 14 OAA-OK 4:49.43 4:55.40 AA- 4
30.89 1:05.91 1:43.92 2:21.11 3:05.19 3:50.25 4:23.41 4:55.40
14 Whitehead, Tori 13 COPS-NT 4:55.09 4:55.63 AA 3
30.48 1:06.53 1:43.16 2:18.96 3:00.77 3:44.44 4:20.65 4:55.63
15 Sprinkle, Linzy 14 KMSC-OK 4:51.33 4:57.88 AA- 2
31.56 1:05.60 1:43.77 2:21.77 3:05.08 3:49.61 4:24.30 4:57.88
16 Rippe, Carolyn 14 GCAT-NT 5:11.22 4:59.63 AA 1
33.39 1:11.54 1:48.55 2:24.65 3:10.11 3:54.76 4:27.67 4:59.63
17 Moltner, Krystin 13 COPS-NT 5:01.95 5:01.34 AA
33.02 1:11.18 1:51.42 2:31.05 3:11.75 3:53.50 4:28.34 5:01.34
18 Le, Jennifer 14 OAA-OK 5:02.53 5:02.41 AA
31.01 1:08.77 1:47.93 2:25.89 3:11.22 3:56.70 4:30.56 5:02.41
19 Helland, Alex 14 Nadadores-NT 4:56.55 5:02.56 AA
32.30 1:09.56 1:46.12 2:22.87 3:07.79 3:52.83 4:27.80 5:02.56
20 Bobo, Lacey 13 GOLD-ST 5:08.73 5:02.57 AA
31.48 1:08.80 1:47.51 2:24.88 3:10.59 3:56.07 4:30.11 5:02.57
21 Murtagh, Alanna 14 GCAT-NT 5:03.55 5:02.72 AA
32.68 1:11.04 1:49.43 2:28.27 3:13.02 3:58.24 4:31.07 5:02.72
22 Gentry, Casey 14 Atac-NT 4:56.96 5:03.29 AA
33.21 1:10.91 1:49.19 2:26.76 3:10.35 3:54.32 4:29.07 5:03.29
23 Borgstede, Carrie 14 GCAT-NT 5:11.75 5:06.89
31.69 1:08.22 1:47.70 2:27.28 3:14.60 4:02.39 4:34.67 5:06.89
24 Smith, Reji 14 GCAT-NT 5:14.86 5:07.09
32.57 1:11.29 1:50.91 2:29.93 3:16.23 4:01.87 4:35.12 5:07.09
25 Kong, Elizabeth 13 COPS-NT 5:11.16 5:07.82
34.22 1:15.21 1:53.19 2:30.90 3:15.25 3:59.22 4:33.74 5:07.82
26 Chillemi, Tiffany 13 COPS-NT 5:07.18 5:08.29
33.51 1:10.47 1:48.75 2:26.20 3:12.59 3:58.72 4:33.47 5:08.29
27 Munch, Jessica 14 Nadadores-NT 5:16.05 5:08.34
32.28 1:09.30 1:49.36 2:28.75 3:15.17 4:00.63 4:35.34 5:08.34
28 Roldan, Andrea 13 COPS-NT 5:19.91 5:08.39
32.69 1:09.43 1:49.73 2:28.99 3:13.48 3:58.82 4:34.64 5:08.39
29 Orfield, Rachel 14 Nadadores-NT 5:12.23 5:09.33
32.76 1:10.85 1:51.38 2:30.34 3:15.37 4:00.87 4:35.63 5:09.33
30 Gentry, Courtney 14 Atac-NT 5:08.93 5:12.53
33.14 1:11.67 1:51.30 2:32.26 3:15.66 4:00.21 4:36.83 5:12.53
31 Zalewski, Magdalen 14 COPS-NT 5:17.13 5:14.41
33.67 1:13.85 1:54.80 2:33.90 3:18.83 4:05.83 4:41.37 5:14.41
32 Thompson, Bailey 14 COR-NT 5:11.77 5:14.57
33.61 1:14.50 1:53.73 2:32.47 3:17.56 4:04.03 4:39.14 5:14.57
33 Davis, Kelsea 14 LSC-WT 5:19.77 5:14.93
34.62 1:18.06 1:56.57 2:34.99 3:21.95 4:09.06 4:42.71 5:14.93
34 McCleery, Morgan 13 Frisco-NT 5:13.67 5:17.52
35.31 1:17.84 1:56.67 2:36.14 3:19.27 4:02.23 4:40.02 5:17.52
35 Sofman, Marianna 13 COPS-NT 5:25.54 5:17.99
33.75 1:13.03 1:52.85 2:32.44 3:19.00 4:03.92 4:41.01 5:17.99
36 Trautmann, Townley 14 Metro-NT NT 5:19.22
32.65 1:09.68 1:50.26 2:30.43 3:18.31 4:06.87 4:43.30 5:19.22
37 Wright, Kerrie 14 Nadadores-NT 5:24.82 5:20.41
34.21 1:14.28 1:54.70 2:33.72 3:21.46 4:10.36 4:46.02 5:20.41
38 Amalfitano, Jennif 14 COPS-NT 5:17.47 5:23.65
33.82 1:13.92 1:54.34 2:33.59 3:23.40 4:12.44 4:48.55 5:23.65
39 Brown, Meredith 13 Metro-NT 5:21.80 5:24.14
33.02 1:12.00 1:52.95 2:33.34 3:22.88 4:11.66 4:47.99 5:24.14
40 Nelson, Jayme 13 GCAT-NT 5:27.02 5:27.60
33.96 1:14.93 1:59.31 2:42.44 3:28.82 4:15.98 4:52.25 5:27.60
41 Roberson, Elizabet 13 Lasers-AR 5:20.19 5:31.39
34.71 1:15.09 1:58.69 2:41.94 3:30.82 4:19.86 4:54.41 5:31.39
42 Tyrone, Whitney 13 GOLD-ST 5:10.91 5:34.11
34.09 1:14.80 1:55.90 2:37.48 3:26.33 4:16.61 4:55.38 5:34.11
Girls 13-14 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 7:34.58 1/1/1978 Mission Viejo (Amen, Meyers,
Brandewie, Maddock)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 8:06.03 8:06.03 40
1) Benson, Amanda 13 2) Kuhlke, Kellyn 13
3) Sanford, Ali 13 4) Sacco, Natalie 14
28.00 57.81 1:28.29 1:59.07 2:08.68 2:58.57 3:30.51 4:01.71
4:29.56 5:00.65 5:34.01 6:06.94 6:33.83 7:04.55 7:35.40 8:06.03
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 8:02.78 8:09.15 34
1) Monroe, Meredith 14 2) Bollen, Molly 14
3) Barnett, Caroline 14 4) Roth, Lauren 13
27.98 58.66 1:30.72 2:02.80 2:31.57 3:03.56 3:36.51 4:08.46
4:35.31 5:06.03 5:37.41 6:09.56 6:37.29 7:07.85 7:38.66 8:09.15
3 Academy OF Texas Aquatic Champ-NT 'A' 8:16.00 8:11.42 32
1) Harvey, Francie 14 2) Holcomb, Natalie 13
3) Stevens, Alicia 13 4) Crum, Maddie 13
28.28 58.51 1:29.62 2:00.44 2:09.55 3:00.51 3:33.25 4:05.35
4:33.53 5:05.91 5:38.83 6:10.85 6:37.92 7:08.07 7:39.72 8:11.42
4 Circle C Swimming-ST 'A' 8:07.08 8:19.72 30
1) Ditto, Kelsey 13 2) Pike, Chelsea 14
3) Newman, Camille 13 4) Beeson, Lindy 13
27.77 57.54 1:27.56 1:57.07 2:09.58 2:55.16 3:28.25 4:01.37
4:31.01 5:03.41 5:36.42 6:08.13 7:11.73 7:46.58 8:19.64 8:19.72
5 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 8:23.69 8:20.88 28
1) Martindale, Micah 13 2) Robertson, Alex 14
3) Griffith, Kelly 14 4) Robinson, Anna 13
27.55 57.06 1:26.61 1:56.46 2:05.76 2:56.74 3:28.92 4:00.37
4:30.00 5:02.72 5:36.52 6:10.46 6:39.37 7:12.89 7:47.57 8:20.88
6 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 8:30.37 8:27.74 26
1) Borgstede, Carrie 14 2) Murtagh, Alanna 14
3) Rippe, Carolyn 14 4) Bartos, Justine 14
29.15 1:01.31 1:34.67 2:07.62 2:16.16 3:08.29 3:40.99 4:13.27
4:42.39 5:14.86 5:48.93 6:21.82 6:49.12 7:21.14 7:54.59 8:27.74
7 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 8:19.68 8:35.15 24
1) Shade, Brianna 13 2) Sprinkle, Linzy 14
3) Harms, Krissy 14 4) Scepanski, Kaitlin 13
28.87 1:00.73 1:35.13 2:08.99 2:39.07 3:12.32 3:46.60 4:19.51
4:47.74 5:19.84 5:52.82 6:25.41 6:54.89 7:28.33 8:02.06 8:35.15
8 Texas Gold-ST 'A' 8:40.86 8:37.41 22
1) Bado, Rosita 14 2) Tyrone, Whitney 13
3) Bobo, Lacey 13 4) Lawrence, Alannah 13
27.83 59.12 1:31.73 2:03.19 2:32.84 3:05.13 3:38.80 4:12.72
4:21.06 5:15.36 5:49.62 6:22.64 6:52.60 7:27.03 8:02.54 8:37.41
9 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 8:24.93 8:42.26
1) Watson, Rachel 14 2) Hall, Erica 13
3) Hall, April 13 4) Merrill, Madeline 14
26.81 56.37 1:27.72 1:58.76 2:27.42 3:00.33 3:34.40 4:08.10
4:39.09 5:14.99 5:52.32 6:29.08 6:58.89 7:33.13 8:07.95 8:42.26
10 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 8:41.93 8:46.58
1) Maxvill, Caroline 14 2) Thompson, Bailey 14
3) Mitchell, Lauren 14 4) Palmer, Rosalie 14
27.91 59.19 1:30.79 2:03.03 2:14.06 3:05.47 3:41.07 4:14.31
4:23.35 5:20.15 5:55.91 6:30.13 7:00.35 7:35.71 8:11.47 8:46.58
11 City of Plano Swimmers-NT 'B' 8:39.11 8:47.75
1) Gualtieri, Alex 13 2) Didier, Paula 14
3) Chillemi, Tiffany 13 4) Whitehead, Tori 13
30.39 1:04.05 1:39.64 2:14.72 2:24.05 3:17.81 3:52.95 4:28.42
4:37.14 4:58.31 6:07.80 6:42.22 7:10.77 7:42.70 8:15.33 8:47.75
12 Dallas Mustangs-NT 'B' 8:38.39 8:49.54
1) Steiner, Maddie 13 2) Jennings, Alexandra 14
3) Harvey-Lemons, Brittany 14 4) Daniel, Megan 14
28.26 59.86 1:33.28 2:06.39 2:15.49 3:10.64 3:45.63 4:19.45
4:50.90 5:24.65 5:59.78 6:33.67 7:03.44 7:38.31 8:14.49 8:49.54
13 City of Plano Swimmers-NT 'C' 8:55.66 8:59.25
1) Kong, Elizabeth 13 2) Breault, Natalie 14
3) Amalfitano, Jennifer 14 4) Moltner, Krystin 13
29.79 1:03.61 1:37.81 2:13.28 2:22.68 3:15.21 3:51.07 4:25.32
4:34.08 4:57.64 6:08.71 6:44.03 7:14.41 7:49.15 8:25.07 8:59.25
-- Metroplex Aquatics-NT 'A' 8:57.03 DQ
1) Goode, Hannah 13 2) Trautmann, Townley 14
3) Terrell, Stephanie 14 4) Brown, Meredith 13
29.84 1:05.45 1:42.98 2:20.28 2:30.11 3:25.39 4:01.73 4:37.37
5:03.71 5:34.54 6:07.04 6:39.65 7:11.55 7:47.58 8:25.04 DQ
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 3:52.60 2/26/1998 Irvine Novaquatics (J. Moss, K, NOVA-CA
. Caverly, L. Buck, J. Hayes)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 4:08.03 4:15.31 40
1) Whitehead, Tori 13 2) Benson, Amanda 13
3) Kuhlke, Kellyn 13 4) Sacco, Natalie 14
30.89 1:03.94 1:19.87 2:17.71 2:46.87 3:19.86 3:45.96 4:15.31
2 Academy OF Texas Aquatic Champ-NT 'A' 4:18.50 4:19.26 34
1) Lin, Justine 14 2) Stevens, Alicia 13
3) Crum, Maddie 13 4) Holcomb, Natalie 13
31.27 1:04.11 1:22.35 1:39.90 2:24.44 3:23.53 3:50.09 4:19.26
3 Dallas Mustangs-NT 'A' 4:11.27 4:19.53 32
1) Monroe, Meredith 14 2) Daniel, Megan 14
3) Bollen, Molly 14 4) Barnett, Caroline 14
30.43 1:01.68 1:17.07 2:20.42 2:49.34 3:23.88 3:50.25 4:19.53
4 Dallas Mustangs-NT 'B' 4:18.85 4:20.71 30
1) Jennings, Alexandra 14 2) Kittle, Grace 13
3) Roth, Lauren 13 4) Steiner, Maddie 13
32.54 1:06.08 1:40.70 2:20.60 2:50.29 3:23.17 3:50.61 4:20.71
5 Texas Gold-ST 'A' 4:18.88 4:23.77 28
1) Bobo, Lacey 13 2) Lawrence, Alannah 13
3) Bado, Rosita 14 4) Tyrone, Whitney 13
33.00 1:06.50 1:41.03 2:20.35 2:50.54 3:24.04 3:52.61 4:23.77
6 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 4:22.61 4:23.84 26
1) Rippe, Carolyn 14 2) Bartos, Justine 14
3) Smith, Reji 14 4) Borgstede, Carrie 14
31.98 1:05.80 1:40.98 2:20.59 2:51.20 3:26.70 3:54.24 4:23.84
7 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 4:14.13 4:28.30 24
1) Hall, Erica 13 2) Watson, Rachel 14
3) Hall, April 13 4) Merrill, Madeline 14
32.17 1:05.82 1:38.19 2:14.41 2:46.43 3:26.73 3:56.35 4:28.30
8 City of Plano Swimmers-NT 'B' 4:19.45 4:30.46 22
1) Chillemi, Tiffany 13 2) Moltner, Krystin 13
3) Sanford, Ali 13 4) Didier, Paula 14
33.66 1:10.14 1:46.37 2:27.88 2:57.54 3:31.81 3:59.79 4:30.46
9 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 4:30.45 4:31.31
1) Thompson, Bailey 14 2) Maxvill, Caroline 14
3) Deaton, Mollie 13 4) Mitchell, Lauren 14
33.11 1:08.74 1:42.97 2:19.70 2:51.66 3:29.50 3:58.82 4:31.31
10 Grapevine-Colleyville A T-NT 'B' 4:31.26 4:32.83
1) Londrigan, Lauren 14 2) Klocke, Maggie 14
3) Nelson, Jayme 13 4) Murtagh, Alanna 14
33.17 1:08.27 1:44.29 2:23.91 2:56.74 3:36.08 4:03.30 4:32.83
11 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 4:25.69 4:33.77
1) Haynes, Emily 14 2) Harms, Krissy 14
3) Sprinkle, Linzy 14 4) Shade, Brianna 13
33.23 1:09.70 1:47.08 2:29.79 3:00.35 3:35.07 4:03.00 4:33.77
12 Circle C Swimming-ST 'A' 4:22.08 4:33.80
1) Beeson, Lindy 13 2) Ditto, Kelsey 13
3) Newman, Camille 13 4) Pike, Chelsea 14
33.80 1:10.51 2:29.46 3:01.56 3:38.32 4:04.31 4:33.80
13 City of Plano Swimmers-NT 'C' 4:36.17 4:38.33
1) Young, Molli 14 2) Kong, Elizabeth 13
3) Roldan, Andrea 13 4) Breault, Natalie 14
34.36 1:09.71 1:47.26 2:29.96 3:02.57 3:39.67 4:07.40 4:38.33
14 North Texas Nadadores-NT 'A' 4:32.87 4:39.91
1) Munch, Jessica 14 2) Helland, Alex 14
3) Orfield, Rachel 14 4) Wright, Kerrie 14
34.39 1:10.73 1:47.67 2:29.29 3:01.39 3:38.64 4:07.60 4:39.91
15 City of Plano Swimmers-NT 'D' 4:39.49 4:44.87
1) Sofman, Marianna 13 2) Zalewski, Magdalena 14
3) Amalfitano, Jennifer 14 4) Gualtieri, Alex 13
34.19 1:10.72 1:49.77 2:33.10 3:04.61 3:43.74 4:12.74 4:44.87
16 Lrac Lasers-AR 'A' 4:34.27 4:46.56
1) Harris, Cara 13 2) Kullander, Kara 14
3) Daniel, Pearl 14 4) Roberson, Elizabeth 13
34.42 1:12.24 1:50.80 2:34.17 3:06.09 3:55.43 4:13.22 4:46.56
Girls 15 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 17:07.87 17:24.91 20
29.20 1:00.54 1:32.22 2:03.90 2:35.65 3:07.45 3:39.19 4:11.37
4:43.34 5:15.36 5:46.98 6:18.90 6:50.71 7:22.21 7:54.03 8:25.84
8:57.73 9:29.65 10:01.63 10:33.32 11:04.36 11:35.42 12:07.08 12:38.57
13:10.09 13:42.00 14:13.90 14:46.11 15:17.98 15:49.81 16:21.84 16:53.83
17:24.91
2 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 17:29.34 17:39.80 17
29.36 1:00.98 1:32.96 2:05.09 2:37.49 3:09.70 3:41.81 4:14.08
4:46.46 5:18.64 5:50.69 6:22.92 6:55.11 7:26.86 7:58.74 8:31.12
9:03.23 9:35.30 10:07.49 10:39.93 11:12.17 11:44.42 12:16.70 12:49.03
13:21.35 13:53.79 14:26.18 14:58.26 15:30.47 16:02.80 16:34.98 17:07.76
17:39.80
3 Walker, Keilah 16 Mars-NT 17:50.00 18:07.92 16
30.68 1:03.64 1:35.91 2:09.30 2:41.66 3:14.34 3:46.89 4:19.48
4:51.90 5:24.57 5:57.34 6:30.29 7:03.36 7:36.75 8:09.94 8:43.42
9:16.45 9:49.75 10:23.10 10:56.74 11:30.18 12:03.85 12:37.09 13:10.20
13:43.83 14:17.28 14:50.47 15:23.89 15:57.24 16:30.63 17:03.38 17:36.30
18:07.92
4 LeBlanc, Kayli 17 COPS-NT 19:05.38 18:33.33 15
30.94 1:04.43 1:38.33 2:12.17 2:46.40 3:20.25 3:54.63 4:28.54
5:02.07 5:36.01 6:09.86 6:43.88 7:17.60 7:51.21 8:24.82 8:58.75
9:32.60 10:06.18 10:39.97 11:13.91 11:47.48 12:21.41 12:55.39 13:29.23
14:03.15 14:37.08 15:11.08 15:44.76 16:18.74 16:52.89 17:26.69 18:00.42
18:33.33
5 Turner, Julie 17 GCAT-NT 19:00.16 18:49.05 14
30.78 1:04.38 1:38.25 2:11.96 2:45.90 3:19.86 3:53.94 4:27.76
5:01.88 5:36.12 6:10.47 6:44.99 7:19.74 7:54.63 8:29.33 9:04.71
9:39.31 10:13.76 10:48.71 11:23.62 11:58.23 12:32.89 13:07.65 13:41.90
14:16.52 14:50.96 15:25.35 15:59.83 16:34.03 17:08.45 17:42.84 18:16.73
18:49.05
6 Silver, Tifanie 17 COR-NT 18:46.10 18:59.52 13
30.73 1:04.60 1:39.68 2:14.59 2:49.59 3:25.09 3:59.97 4:35.28
5:10.11 5:44.81 6:19.51 6:54.31 7:28.89 8:03.92 8:38.71 9:13.46
9:48.53 10:23.10 10:58.24 11:33.12 12:07.81 12:42.94 13:17.83 13:52.55
14:27.28 15:01.71 15:35.77 16:10.65 16:44.71 17:18.85 17:53.08 18:26.85
18:59.52
7 Whinery, Michelle 15 KMSC-OK 18:43.15 19:05.35 12
31.48 1:05.20 1:39.49 2:13.75 2:48.00 3:22.12 3:56.51 4:30.71
5:04.79 5:39.64 6:14.23 6:49.04 7:23.89 7:59.09 8:33.83 9:08.94
9:43.32 10:18.25 10:53.43 11:28.31 12:03.57 12:38.86 13:13.21 13:48.58
14:23.83 14:59.34 15:34.36 16:09.54 16:44.90 17:19.95 17:55.59 18:30.42
19:05.35
8 Halpenny, Katie 17 Fast-NT 18:38.22 19:25.18 11
32.30 1:07.55 1:43.07 2:18.67 2:53.88 3:29.28 4:04.60 4:39.96
5:15.47 5:51.02 6:26.44 7:02.00 7:37.54 8:13.29 8:48.82 9:24.51
10:00.03 10:35.56 11:10.88 11:46.26 12:21.50 12:56.79 13:32.37 14:07.64
14:43.23 15:19.00 15:54.16 16:29.71 17:04.68 17:40.10 18:15.63 18:51.12
19:25.18
9 Venzin, Kirby 17 KMSC-OK 19:35.89 19:33.90 9
31.50 1:06.23 1:41.76 2:17.27 2:53.18 3:28.86 4:04.84 4:40.94
5:16.99 5:52.31 6:28.91 7:04.79 7:40.65 8:16.83 8:52.95 9:28.29
10:04.60 10:40.82 11:16.66 11:52.44 12:28.73 13:04.69 13:40.45 14:16.30
14:52.18 15:27.81 16:03.16 16:38.13 17:13.37 17:49.45 18:24.59 18:59.54
19:33.90
10 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 19:21.19 19:37.61 7
31.74 1:05.85 1:41.03 2:15.94 2:50.46 3:25.06 4:00.19 4:35.04
5:10.35 5:45.76 6:21.80 6:56.95 7:32.99 8:08.57 8:44.23 9:21.03
9:58.32 10:34.42 11:10.57 11:47.25 12:22.83 12:59.26 13:36.23 14:13.24
14:49.36 15:25.29 16:02.08 16:38.33 17:14.99 17:51.12 18:26.37 19:03.05
19:37.61
11 Sauer, Marion 15 COR-NT 19:37.67 19:37.66 6
32.49 1:07.33 1:42.42 2:17.17 2:52.24 3:27.18 4:02.63 4:37.83
5:12.69 5:48.10 6:23.08 6:59.12 7:34.86 8:11.68 8:46.84 9:22.95
9:58.82 10:35.56 11:11.55 11:46.83 12:23.51 12:58.36 13:34.76 14:10.36
14:47.24 15:23.35 15:59.13 16:35.44 17:11.40 17:47.76 18:24.55 19:01.75
19:37.66
Girls Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Heuer, Brigitte 42 ROCK-NT 25.05 25.03 20
2 Smith, Katie 16 DM-NT 25.56 25.24 17
3 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 25.60 25.32 15.5
3 Silver, Tifanie 17 COR-NT 25.66 25.32 15.5
5 Walker, Ashley 17 COPS-NT 25.56 25.49 13.5
5 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 25.78 25.49 13.5
7 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 25.66 25.72 12
8 Berdine, Sam 16 IS-NT 25.63 25.73 11
B - Final
9 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 26.06 24.97 9
10 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 25.98 25.59 7
11 Woods, Kenley 17 DM-NT 26.19 25.89 6
12 Jennings, Caroline 15 DM-NT 26.13 25.95 5
13 Lee, Ann 16 Indians-LA 26.13 26.12 4
14 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 26.53 26.14 3
15 Hansen, Sara 16 UN-NT 26.36 26.31 2
16 Gunning, Kate 16 DM-NT 26.22 26.40 1
Girls Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Heuer, Brigitte 42 ROCK-NT 24.89 25.05
2 Smith, Katie 16 DM-NT 25.20 25.56
2 Walker, Ashley 17 COPS-NT 25.22 25.56
4 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 25.02 25.60
5 Berdine, Sam 16 IS-NT 24.29 25.63
6 Silver, Tifanie 17 COR-NT 25.16 25.66
6 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 24.73 25.66
8 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 24.99 25.78
-------------------------------------------------------------------------
9 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 25.62 25.98
10 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 25.81 26.06
11 Baalman, Lauren 15 Metro-NT 26.12 26.10
12 Jennings, Caroline 15 DM-NT 25.71 26.13
12 Lee, Ann 16 Indians-LA 25.97 26.13
14 Woods, Kenley 17 DM-NT 25.43 26.19
15 Gunning, Kate 16 DM-NT 24.63 26.22
16 Hansen, Sara 16 UN-NT 26.31 26.36
-------------------------------------------------------------------------
17 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 26.23 26.53
18 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 26.17 J26.61
-------------------------------------------------------------------------
19 Jurma, Angela 15 Mars-NT 25.71 J26.61
20 Marshall, Reagan 15 DM-NT 26.10 26.66
21 Gregory, Alana 15 LAC-NT 26.15 26.67
22 Turner, Julie 17 GCAT-NT 26.33 26.68
23 Klein, Kristen 15 UN-NT 26.23 26.76
24 Norton, Brittany 15 Atac-NT 25.19 26.79
25 McDonald, Caitlin 15 IS-NT 26.39 26.83
26 Palmer, Kristie 17 Atac-NT 26.45 26.88
27 Smith, Jocelyn 17 LSC-WT 25.77 26.91
28 Tropp, Mackenzie 19 Dallas Elite-NT 26.93 26.93
29 Cummings, Kristen 16 ROCK-NT 26.24 26.94
30 Clampitt, Leslie 16 DM-NT 25.80 26.96
31 Morrison, Erin 15 DM-NT 27.63 27.03
32 Turner, Nicole 16 ROCK-NT 25.87 27.04
33 Volz, Evelyn 16 CCS-ST 26.32 27.06
34 Bishop, Meredith 16 Fast-NT 26.26 27.08
35 Grace, Andrea 16 Gpst-NT 25.99 27.11
36 Munch, Katie 16 Nadadores-NT 26.01 27.17
36 Buckingham, Kaitlin 16 COR-NT 26.95 27.17
36 Penley, Jennifer 17 DM-NT 25.68 27.17
39 Turner, Joy 12 ROCK-NT 27.43 27.18
39 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 27.35 27.18
41 Newmann, Jordan 16 Gpst-NT 27.39 27.22
41 Panos, Laura 16 Metro-NT 27.90 27.22
43 Young, Erica 16 UN-NT 26.89 27.25
44 Heuer, Kristen 15 ROCK-NT 27.22 27.32
45 Sauer, Marion 15 COR-NT 27.27 27.36
46 Erdly, Allison 15 Metro-NT 27.46 27.46
47 Goldberg, Arielle 16 COPS-NT 26.88 27.51
48 Keller, Nicole 16 DM-NT 26.80 27.54
49 Williams, Jessica 15 COPS-NT 27.41 27.56
50 Barfield, Bri 15 DM-NT 27.34 27.63
51 Geis, Beth 16 DM-NT 27.49 27.64
52 McCune, Diane 15 Atac-NT 26.74 27.67
53 Jennings, Alexandra 14 DM-NT 27.18 27.68
54 Rose, Lauren 17 GCAT-NT 26.70 27.75
55 Geis, Amy 16 DM-NT 27.43 27.78
56 Talley, Lauren 15 Gpst-NT 28.15 27.89
57 Hampton, Kelsey 15 Metro-NT 28.07 27.90
57 Riggs, Lindsay 15 COPS-NT 28.29 27.90
59 Campbell, Emily 15 TACT-OK 27.45 27.98
60 Gallegos, Maxie 15 Nadadores-NT 27.71 27.99
61 Huntley, Chelsie 15 ASR-NT 27.50 28.01
62 Venzin, Kirby 17 KMSC-OK 27.15 28.02
63 Bridwell, Amber 16 SWAT-NT 27.40 28.18
64 Beaver, Sarah 15 GCAT-NT 28.19 28.26
65 Givonetti, Elise 15 Metro-NT 28.07 28.40
65 Hughes, Kelly 15 Metro-NT 28.30 28.40
65 Calderara, Julia 15 UN-NT 27.92 28.40
68 Rau, Tina 15 COPS-NT 27.50 28.43
69 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 27.38 28.47
70 Halpenny, Katie 17 Fast-NT 27.88 28.52
71 Silver, Shelly 17 COR-NT 26.89 28.53
72 Whinery, Michelle 15 KMSC-OK 28.18 28.56
73 Tipton, Holly 15 UN-NT 28.02 28.58
74 Marshall, Maggie 15 DM-NT 28.53 28.61
75 Quinn, Jessica 16 ASR-NT 28.15 28.90
76 Freshcoln, Michelle 15 COPS-NT 28.08 29.05
77 Smith, Betsy 15 COSST-LA 29.08 29.21
78 Williams, Laci 17 COPS-NT 27.99 29.25
79 Bridwell, Alisha 15 SWAT-NT 28.20 29.35
80 Jochim, Marie 15 Metro-NT 28.21 29.45
81 McCormick, Annalisa 15 DM-NT 28.08 29.47
82 Hudgens, Kimberly 15 IS-NT 28.85 29.73
83 Utz, Jacqueline 16 COPS-NT 29.60 30.19
Girls Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 55.03 53.57 20
25.71 53.57
2 Sammis, Tiffany 17 CCS-ST 55.56 54.34 17
26.72 54.34
3 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 54.94 54.37 16
26.21 54.37
4 Silver, Tifanie 17 COR-NT 55.01 55.23 15
26.41 55.23
5 Baalman, Lauren 15 Metro-NT 56.08 55.60 14
27.10 55.60
6 Heuer, Brigitte 42 ROCK-NT 56.34 55.66 13
26.19 55.66
7 Gunning, Kate 16 DM-NT 55.71 55.78 12
26.96 55.78
8 Hansen, Sara 16 UN-NT 56.57 56.26 11
26.95 56.26
B - Final
9 Walker, Ashley 17 COPS-NT 57.58 54.88 9
25.90 54.88
10 Lee, Ann 16 Indians-LA 57.55 55.69 7
26.86 55.69
11 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 57.71 56.16 6
26.84 56.16
12 Turner, Julie 17 GCAT-NT 57.02 56.57 4.5
27.24 56.57
12 Norton, Brittany 15 Atac-NT 57.33 56.57 4.5
26.86 56.57
14 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 57.39 56.83 3
27.45 56.83
15 Penley, Jennifer 17 DM-NT 57.17 57.07 2
26.85 57.07
16 Palmer, Kristie 17 Atac-NT 57.71 57.99 1
27.49 57.99
Girls Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Vollmer, Dana 15 Fast-NT 50.31 53.02
25.65 53.02
2 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 53.55 54.61
26.37 54.61
3 McCullough, Beth 16 CCS-ST 54.74 54.89
26.69 54.89
4 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 54.40 54.94
26.81 54.94
5 Silver, Tifanie 17 COR-NT 54.16 55.01
26.40 55.01
6 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 54.44 55.03
26.20 55.03
7 Sammis, Tiffany 17 CCS-ST 55.29 55.56
27.34 55.56
8 Gunning, Kate 16 DM-NT 54.26 55.71
27.05 55.71
-------------------------------------------------------------------------
9 Baalman, Lauren 15 Metro-NT 55.78 56.08
27.49 56.08
10 Heuer, Brigitte 42 ROCK-NT 56.86 56.34
26.92 56.34
11 Steenberge, Georgia 17 Fast-NT 55.23 56.39
27.00 56.39
12 Hansen, Sara 16 UN-NT 55.21 56.57
27.20 56.57
13 Trinh, Julia 15 CCS-ST 56.92 56.96
27.88 56.96
14 Browning, Amy 16 Fast-NT 55.42 56.99
27.46 56.99
15 Turner, Julie 17 GCAT-NT 57.76 57.02
27.43 57.02
16 Penley, Jennifer 17 DM-NT 56.78 57.17
27.31 57.17
-------------------------------------------------------------------------
17 Norton, Brittany 15 Atac-NT 55.34 57.33
27.87 57.33
18 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 53.60 57.39
27.66 57.39
-------------------------------------------------------------------------
19 Lee, Ann 16 Indians-LA 56.44 57.55
27.20 57.55
20 Woods, Kenley 17 DM-NT 53.38 57.58
27.44 57.58
20 Walker, Ashley 17 COPS-NT 55.55 57.58
27.15 57.58
22 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 58.38 57.71
27.64 57.71
22 Palmer, Kristie 17 Atac-NT 58.05 57.71
27.91 57.71
24 Denson, Mallory 16 Atac-NT 58.50 57.79
27.97 57.79
25 Volz, Evelyn 16 CCS-ST 54.48 57.83
27.82 57.83
26 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 57.38 57.87
27.83 57.87
27 Young, Erica 16 UN-NT 57.59 57.96
28.12 57.96
28 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 57.69 58.15
28.39 58.15
29 Munch, Katie 16 Nadadores-NT 55.65 58.17
28.18 58.17
30 Cummings, Kristen 16 ROCK-NT 56.06 58.33
28.32 58.33
31 Marshall, Reagan 15 DM-NT 57.50 58.48
28.23 58.48
32 Clampitt, Leslie 16 DM-NT 57.55 58.51
27.87 58.51
33 Porter, Sarah 15 LAC-NT 56.32 58.52
28.52 58.52
34 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 56.50 58.67
28.39 58.67
35 Morrison, Erin 15 DM-NT 58.97 59.04
28.38 59.04
36 Sauer, Marion 15 COR-NT 58.66 59.11
28.34 59.11
37 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 57.39 59.31
28.29 59.31
38 McDonald, Caitlin 15 IS-NT 58.56 59.34
27.99 59.34
39 Panos, Laura 16 Metro-NT 1:00.78 59.35
28.42 59.35
40 Venzin, Kirby 17 KMSC-OK 59.52 59.50
28.34 59.50
41 Stallings, Maria 16 Megalodons-NT 56.60 59.62
28.34 59.62
42 Barfield, Bri 15 DM-NT 59.37 59.66
28.90 59.66
42 Keller, Nicole 16 DM-NT 56.90 59.66
28.69 59.66
44 Klein, Kristen 15 UN-NT 1:01.25 59.71
28.64 59.71
45 Chu, Christina 16 LAC-NT 1:00.50 59.75
28.97 59.75
46 Jurma, Angela 15 Mars-NT 55.33 59.78
28.20 59.78
47 Perry, Lindsey 16 COPS-NT 56.03 59.85
28.65 59.85
48 Gallegos, Maxie 15 Nadadores-NT 59.59 59.87
28.96 59.87
49 Rau, Tina 15 COPS-NT 59.43 1:00.04
29.20 1:00.04
50 Newmann, Jordan 16 Gpst-NT 59.14 1:00.06
28.29 1:00.06
51 Tropp, Mackenzie 19 Dallas Elite-NT 1:01.28 1:00.07
29.03 1:00.07
52 Hamilton, Courtney 16 IS-NT 58.94 1:00.14
29.14 1:00.14
53 Riggs, Lindsay 15 COPS-NT 1:00.48 1:00.16
28.57 1:00.16
54 Saito, Erika 16 DM-NT 58.91 1:00.30
28.99 1:00.30
55 Goldberg, Arielle 16 COPS-NT 59.03 1:00.33
28.68 1:00.33
56 Hinds, Hillary 16 Megalodons-NT 56.93 1:00.48
29.01 1:00.48
56 McCune, Diane 15 Atac-NT 58.41 1:00.48
28.49 1:00.48
58 Calderara, Julia 15 UN-NT 59.86 1:00.58
29.67 1:00.58
59 Hughes, Kelly 15 Metro-NT 1:00.85 1:00.62
29.16 1:00.62
60 Williams, Jessica 15 COPS-NT 59.44 1:00.96
29.26 1:00.96
61 Bridwell, Amber 16 SWAT-NT 59.93 1:01.00
29.14 1:01.00
62 Geis, Amy 16 DM-NT 59.80 1:01.02
29.66 1:01.02
63 Rose, Lauren 17 GCAT-NT 58.73 1:01.21
29.17 1:01.21
64 Danek, Nicole 16 Fast-NT NT 1:01.32
29.32 1:01.32
65 Campbell, Emily 15 TACT-OK 1:00.78 1:01.39
29.79 1:01.39
66 Whinery, Michelle 15 KMSC-OK 1:00.77 1:01.67
29.31 1:01.67
66 Geis, Beth 16 DM-NT 58.38 1:01.67
29.81 1:01.67
68 Heuer, Kristen 15 ROCK-NT 59.19 1:01.85
29.93 1:01.85
69 Silver, Shelly 17 COR-NT 58.72 1:01.88
29.50 1:01.88
70 Gregory, Alana 15 LAC-NT 57.73 1:01.93
29.04 1:01.93
71 Halpenny, Katie 17 Fast-NT 1:00.14 1:02.18
30.08 1:02.18
72 Freshcoln, Michelle 15 COPS-NT 1:02.36 1:02.50
29.89 1:02.50
73 Talley, Lauren 15 Gpst-NT 1:00.10 1:02.52
30.10 1:02.52
74 Quinn, Jessica 16 ASR-NT 1:00.35 1:02.63
30.23 1:02.63
75 Weaver, Melissa 17 Metro-NT 59.99 1:02.75
29.82 1:02.75
76 Bridwell, Alisha 15 SWAT-NT 1:02.78 1:03.09
30.60 1:03.09
77 Smith, Betsy 15 COSST-LA 1:01.37 1:03.48
30.38 1:03.48
78 McCormick, Annalisa 15 DM-NT 1:01.27 1:03.59
30.73 1:03.59
79 Utz, Jacqueline 16 COPS-NT 1:03.06 1:03.82
31.54 1:03.82
80 Hudgens, Kimberly 15 IS-NT 1:02.90 1:04.09
30.65 1:04.09
81 Williams, Laci 17 COPS-NT 1:00.38 1:04.17
30.51 1:04.17
82 Banks, Diane 17 Megalodons-NT 59.50 1:04.42
30.17 1:04.42
83 Jochim, Marie 15 Metro-NT 1:00.43 1:04.45
30.81 1:04.45
84 Carney, Katie 17 IS-NT 1:02.40 1:07.13
31.99 1:07.13
Girls Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 1:57.12 1:53.59 20
27.15 56.11 1:24.89 1:53.59
2 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 1:55.80 1:53.66 17
26.99 55.95 1:25.23 1:53.66
3 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 1:54.89 1:55.05 16
26.83 55.81 1:25.65 1:55.05
4 Ditto, Kelsey 13 CCS-ST 1:55.61 1:55.14 15
27.18 56.16 1:26.00 1:55.14
5 Berdine, Sam 16 IS-NT 1:56.03 1:56.56 14
27.23 56.31 1:26.61 1:56.56
6 McCullough, Beth 16 CCS-ST 1:57.88 1:58.44 13
27.89 58.02 1:28.29 1:58.44
7 Voyles, Erin 15 CCS-ST 1:58.30 1:58.59 12
26.81 56.67 1:27.63 1:58.59
8 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 1:57.41 1:59.32 11
27.97 58.13 1:28.95 1:59.32
B - Final
9 Neal, Emily 15 COPS-NT 1:59.34 1:56.18 9
28.03 57.62 1:27.30 1:56.18
10 Smith, Jocelyn 17 LSC-WT 1:59.87 1:57.33 7
27.48 56.93 1:27.09 1:57.33
11 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 2:00.71 1:58.34 6
27.31 57.36 1:28.02 1:58.34
12 Case, Shandra 16 CCS-ST 1:59.36 1:58.62 5
27.73 58.00 1:28.25 1:58.62
13 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 1:58.68 1:59.12 4
27.63 57.74 1:28.62 1:59.12
14 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 2:00.24 1:59.22 3
27.51 57.50 1:28.20 1:59.22
15 Hansen, Sara 16 UN-NT 2:00.72 2:01.60 2
27.45 57.79 1:29.46 2:01.60
16 Trinh, Julia 15 CCS-ST 2:01.13 2:01.79 1
28.08 58.88 1:30.58 2:01.79
Girls Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Vollmer, Dana 15 Fast-NT 1:50.38 1:53.69
26.33 54.91 1:24.52 1:53.69
2 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 1:55.20 1:54.89
27.06 55.94 1:25.62 1:54.89
3 Ditto, Kelsey 13 CCS-ST 1:57.23 1:55.61
27.54 57.04 1:26.52 1:55.61
4 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 1:51.50 1:55.80
27.24 56.39 1:26.44 1:55.80
5 Berdine, Sam 16 IS-NT 1:56.44 1:56.03
27.14 55.88 1:25.96 1:56.03
6 Watson, Sarah 16 Fast-NT 1:58.99 1:56.64
27.35 56.88 1:27.09 1:56.64
7 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 1:52.91 1:57.12
27.89 57.54 1:27.46 1:57.12
8 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 1:56.23 1:57.41
27.66 57.22 1:27.36 1:57.41
-------------------------------------------------------------------------
9 McCullough, Beth 16 CCS-ST 1:59.84 1:57.88
27.71 57.51 1:27.82 1:57.88
10 Voyles, Erin 15 CCS-ST 2:02.26 1:58.30
27.10 57.04 1:27.80 1:58.30
11 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 1:55.99 1:58.68
27.84 57.97 1:28.60 1:58.68
12 Neal, Emily 15 COPS-NT 1:58.00 1:59.34
28.52 58.81 1:29.34 1:59.34
13 Case, Shandra 16 CCS-ST 1:57.89 1:59.36
27.87 57.91 1:28.59 1:59.36
14 Smith, Jocelyn 17 LSC-WT 1:57.67 1:59.87
27.99 58.13 1:29.09 1:59.87
15 Baalman, Lauren 15 Metro-NT 1:59.89 2:00.11
28.09 58.78 1:29.43 2:00.11
16 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 1:58.47 2:00.24
27.73 58.23 1:29.31 2:00.24
-------------------------------------------------------------------------
17 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 2:01.79 2:00.71
27.90 58.58 1:30.11 2:00.71
18 Hansen, Sara 16 UN-NT 2:00.13 2:00.72
27.72 58.04 1:28.95 2:00.72
-------------------------------------------------------------------------
19 Trinh, Julia 15 CCS-ST 2:01.10 2:01.13
28.58 59.06 1:29.95 2:01.13
20 Munch, Katie 16 Nadadores-NT 1:57.81 2:01.19
28.26 58.69 1:30.17 2:01.19
21 Turner, Julie 17 GCAT-NT 2:01.13 2:01.22
28.16 58.89 1:30.35 2:01.22
22 Silver, Tifanie 17 COR-NT 1:59.47 2:01.42
28.03 58.44 1:29.76 2:01.42
23 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 2:00.70 2:01.51
29.13 1:00.62 1:31.81 2:01.51
24 Durso, Kirby 17 COPS-NT 2:00.00 2:01.82
28.84 59.50 1:30.70 2:01.82
25 Jennings, Caroline 15 DM-NT 1:59.77 2:02.20
27.94 58.64 1:30.43 2:02.20
26 Walker, Ashley 17 COPS-NT 2:01.77 2:02.35
27.88 58.48 1:30.65 2:02.35
27 Norton, Brittany 15 Atac-NT 1:59.02 2:02.63
29.03 1:00.25 1:31.75 2:02.63
28 Young, Erica 16 UN-NT 2:01.29 2:02.98
28.45 59.46 1:31.18 2:02.98
29 Bishop, Meredith 16 Fast-NT 1:59.91 2:03.31
28.73 1:00.13 1:32.00 2:03.31
30 Gunning, Kate 16 DM-NT 1:59.57 2:03.69
28.56 59.45 1:31.61 2:03.69
31 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 2:00.95 2:03.90
28.73 59.95 1:32.00 2:03.90
32 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 2:01.97 2:04.05
28.66 1:00.15 1:32.38 2:04.05
33 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 2:04.44 2:04.56
28.72 1:00.72 1:32.80 2:04.56
34 Walker, Keilah 16 Mars-NT 1:59.96 2:04.62
28.63 1:00.21 1:32.50 2:04.62
35 Keller, Nicole 16 DM-NT 2:01.46 2:05.19
29.21 1:00.76 1:33.16 2:05.19
36 Erdly, Allison 15 Metro-NT 2:04.88 2:05.41
29.14 1:01.14 1:32.80 2:05.41
36 Sauer, Marion 15 COR-NT 2:06.66 2:05.41
29.53 1:02.07 1:34.06 2:05.41
38 Porter, Sarah 15 LAC-NT 2:02.21 2:05.47
29.75 1:01.85 1:34.01 2:05.47
39 Cummings, Kristen 16 ROCK-NT 2:01.08 2:05.63
29.58 1:01.15 1:33.06 2:05.63
40 Barfield, Bri 15 DM-NT 2:09.36 2:06.13
29.21 1:00.88 1:33.98 2:06.13
41 Marshall, Reagan 15 DM-NT 2:05.67 2:06.17
29.76 1:01.91 1:34.61 2:06.17
42 Lee, Ann 16 Indians-LA 2:01.86 2:06.27
28.96 1:01.48 1:33.89 2:06.27
43 Dennis, Emily 15 COPS-NT 2:01.40 2:06.29
29.55 1:01.47 1:33.93 2:06.29
44 Calderara, Julia 15 UN-NT 2:08.94 2:06.31
30.51 1:03.29 1:35.83 2:06.31
45 Williams, Jessica 15 COPS-NT 2:10.58 2:06.96
29.93 1:02.22 1:34.80 2:06.96
46 Horton, Samantha 16 COPS-NT 2:05.27 2:07.46
29.87 1:02.14 1:35.40 2:07.46
47 Palmer, Kristie 17 Atac-NT 2:05.07 2:07.50
29.42 1:01.39 1:34.58 2:07.50
48 Chu, Christina 16 LAC-NT 2:08.70 2:07.68
30.41 1:02.90 1:35.34 2:07.68
49 Penley, Jennifer 17 DM-NT 2:04.91 2:08.00
29.48 1:01.95 1:35.05 2:08.00
50 Volz, Evelyn 16 CCS-ST 2:02.90 2:08.02
28.49 1:00.11 1:34.06 2:08.02
51 Jurma, Angela 15 Mars-NT 2:04.69 2:08.08
28.70 1:01.08 1:33.71 2:08.08
52 Rau, Tina 15 COPS-NT 2:04.60 2:08.41
29.68 1:02.08 1:35.58 2:08.41
53 Whinery, Michelle 15 KMSC-OK 2:08.58 2:08.46
29.88 1:02.57 1:35.92 2:08.46
54 Loy, Rebecca 15 LAC-NT 2:10.09 2:09.07
29.88 1:02.95 1:36.28 2:09.07
55 McDonald, Caitlin 15 IS-NT 2:13.04 2:09.15
29.64 1:02.58 1:36.31 2:09.15
56 Geis, Beth 16 DM-NT 2:07.87 2:09.28
30.22 1:02.95 1:36.32 2:09.28
57 Hamilton, Courtney 16 IS-NT 2:12.45 2:09.47
30.62 1:03.28 1:36.67 2:09.47
58 McCune, Diane 15 Atac-NT 2:13.00 2:09.50
29.79 1:01.96 1:34.58 2:09.50
59 Halpenny, Katie 17 Fast-NT 2:07.04 2:09.55
30.30 1:03.45 1:37.29 2:09.55
60 Fordyce, Mysha 15 Fast-NT 2:07.98 2:09.73
30.22 1:03.52 1:36.90 2:09.73
60 Maruska, Annie 17 KMSC-OK 2:07.60 2:09.73
30.12 1:02.62 1:36.93 2:09.73
62 Hughes, Kelly 15 Metro-NT 2:11.36 2:09.74
30.16 1:02.85 1:36.53 2:09.74
63 Huntley, Chelsie 15 ASR-NT 2:08.98 2:09.78
30.42 1:03.33 1:36.82 2:09.78
64 Denson, Mallory 16 Atac-NT 2:06.59 2:09.95
29.75 1:02.39 1:36.27 2:09.95
65 Perry, Lindsey 16 COPS-NT 2:02.49 2:10.05
29.78 1:02.73 1:36.54 2:10.05
66 Smith, Betsy 15 COSST-LA 2:15.90 2:10.24
29.68 1:02.61 1:36.45 2:10.24
67 Rose, Lauren 17 GCAT-NT 2:06.71 2:10.41
29.42 1:01.82 1:35.81 2:10.41
67 Newmann, Jordan 16 Gpst-NT 2:10.40 2:10.41
30.80 1:03.87 1:38.36 2:10.41
69 Hampton, Kelsey 15 Metro-NT 2:09.52 2:10.82
30.85 1:04.11 1:37.94 2:10.82
70 Gallegos, Maxie 15 Nadadores-NT 2:12.49 2:10.89
30.31 1:03.14 1:37.01 2:10.89
71 Beaver, Sarah 15 GCAT-NT 2:13.96 2:11.42
30.72 1:04.29 1:38.07 2:11.42
72 Morrison, Erin 15 DM-NT 2:10.07 2:12.05
29.97 1:02.79 1:37.51 2:12.05
73 Gregory, Alana 15 LAC-NT 2:09.89 2:12.31
30.34 1:02.43 1:37.20 2:12.31
74 Quinn, Jessica 16 ASR-NT 2:13.91 2:12.36
30.39 1:03.52 1:38.01 2:12.36
75 Carter, Ashley 17 COPS-NT 2:10.14 2:12.67
30.83 1:04.29 1:38.60 2:12.67
76 Geis, Amy 16 DM-NT 2:08.97 2:12.69
30.18 1:03.97 1:39.01 2:12.69
77 Freshcoln, Michelle 15 COPS-NT 2:14.89 2:13.55
30.78 1:04.54 1:39.38 2:13.55
78 Bridwell, Amber 16 SWAT-NT 2:07.45 2:13.89
29.67 1:02.75 1:37.39 2:13.89
79 Utz, Jacqueline 16 COPS-NT 2:12.34 2:14.11
31.57 1:05.96 1:40.53 2:14.11
80 Venzin, Kirby 17 KMSC-OK 2:08.99 2:14.24
30.48 1:04.19 1:39.50 2:14.24
81 Campbell, Emily 15 TACT-OK 2:10.48 2:15.35
30.64 1:04.83 1:40.28 2:15.35
82 Tipton, Holly 15 UN-NT 2:12.36 2:15.52
31.49 1:05.51 1:40.36 2:15.52
83 Bridwell, Alisha 15 SWAT-NT 2:13.58 2:17.23
31.05 1:05.32 1:41.14 2:17.23
84 McCormick, Annalisa 15 DM-NT 2:12.57 2:17.30
31.31 1:05.86 1:41.34 2:17.30
85 Riggs, Lindsay 15 COPS-NT 2:12.17 2:17.64
31.31 1:06.86 1:42.43 2:17.64
86 Talley, Lauren 15 Gpst-NT 2:12.48 2:18.68
31.55 1:05.75 1:41.68 2:18.68
87 Williams, Laci 17 COPS-NT 2:08.29 2:21.69
31.68 1:07.65 1:44.88 2:21.69
Girls Senior 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 5:00.46 4:59.36 20
27.64 57.10 1:27.09 1:57.06 2:27.34 2:57.73 3:28.30 3:58.91
4:29.25 4:59.36
2 Ditto, Kelsey 13 CCS-ST 5:00.13 5:01.62 17
27.47 57.08 1:27.53 1:58.37 2:28.88 2:59.47 3:30.22 4:01.10
4:31.79 5:01.62
3 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 5:01.94 5:02.64 16
27.71 57.19 1:27.53 1:58.06 2:28.85 2:59.68 3:30.89 4:02.16
4:33.20 5:02.64
4 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 5:10.70 5:05.44 15
28.20 58.70 1:29.41 2:00.20 2:31.17 3:01.73 3:32.97 4:04.17
4:35.14 5:05.44
5 Neal, Emily 15 COPS-NT 5:12.00 5:10.27 14
29.38 1:00.31 1:31.20 2:02.26 2:33.35 3:04.56 3:35.97 4:07.58
4:39.40 5:10.27
6 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 5:14.33 5:11.83 13
28.09 58.59 1:29.48 2:01.37 2:32.94 3:04.53 3:36.41 4:08.31
4:40.44 5:11.83
7 McCullough, Beth 16 CCS-ST 5:23.28 5:13.16 12
29.25 1:00.82 1:33.44 2:05.75 2:37.52 3:09.38 3:40.57 4:11.93
4:43.22 5:13.16
8 Smith, Jocelyn 17 LSC-WT 5:04.15 5:15.17 11
28.38 58.72 1:29.67 2:01.13 2:33.00 3:05.17 3:37.88 4:10.90
4:43.45 5:15.17
9 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 5:29.58 5:21.24 9
28.57 1:00.05 1:32.23 2:04.40 2:36.79 3:09.56 3:42.98 4:16.64
4:49.79 5:21.24
10 Silver, Tifanie 17 COR-NT 5:22.78 5:22.97 7
28.44 1:00.20 1:32.21 2:04.98 2:37.75 3:11.01 3:44.30 4:17.46
4:50.54 5:22.97
11 Durso, Kirby 17 COPS-NT 5:23.00 5:23.31 6
29.58 1:01.93 1:34.80 2:07.75 2:40.68 3:13.66 3:46.58 4:19.36
4:51.82 5:23.31
12 Berdine, Sam 16 IS-NT 5:01.97 5:23.82 5
27.86 58.15 1:29.61 2:02.40 2:35.90 3:09.53 3:42.95 4:16.66
4:50.17 5:23.82
13 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 5:13.58 5:24.39 4
28.51 59.64 1:31.55 2:04.27 2:37.12 3:10.53 3:44.20 4:17.96
4:51.67 5:24.39
14 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 5:29.92 5:24.73 3
28.73 1:01.00 1:34.04 2:06.43 2:39.15 3:12.79 3:46.33 4:20.05
4:52.59 5:24.73
15 Hansen, Sara 16 UN-NT 5:30.00 5:25.36 2
27.99 59.65 1:32.06 2:05.00 2:38.02 3:11.38 3:45.09 4:19.00
4:52.95 5:25.36
16 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 5:18.15 5:25.55 1
29.72 1:02.40 1:34.60 2:07.93 2:41.13 3:14.68 3:48.03 4:21.10
4:54.05 5:25.55
17 Norton, Brittany 15 Atac-NT 5:25.23 5:26.55
28.70 1:00.12 1:32.35 2:05.20 2:37.98 3:11.23 3:45.23 4:19.64
4:53.85 5:26.55
18 Dennis, Emily 15 COPS-NT 5:26.75 5:28.09
29.97 1:02.73 1:35.60 2:08.94 2:42.27 3:15.58 3:48.82 4:22.32
4:55.89 5:28.09
19 Turner, Julie 17 GCAT-NT 5:18.77 5:28.65
29.17 1:01.33 1:33.94 2:07.09 2:40.50 3:14.15 3:47.94 4:21.53
4:55.54 5:28.65
20 LeBlanc, Kayli 17 COPS-NT 5:31.44 5:28.76
29.80 1:02.58 1:36.01 2:09.57 2:43.18 3:17.02 3:50.86 4:24.33
4:57.14 5:28.76
21 Young, Erica 16 UN-NT 5:22.99 5:29.09
29.06 1:01.09 1:33.77 2:06.71 2:40.11 3:13.88 3:47.93 4:21.83
4:55.78 5:29.09
22 Whinery, Michelle 15 KMSC-OK 5:31.94 5:29.47
30.51 1:03.03 1:36.04 2:09.03 2:42.13 3:15.72 3:49.21 4:22.96
4:56.52 5:29.47
23 Newman, Camille 13 CCS-ST 5:33.23 5:30.97
31.00 1:04.04 1:37.79 2:11.21 2:45.32 3:18.87 3:52.82 4:26.48
4:59.54 5:30.97
24 Erdly, Allison 15 Metro-NT 5:32.12 5:31.82
28.69 1:00.81 1:34.75 2:08.83 2:42.79 3:17.15 3:51.31 4:25.21
4:59.76 5:31.82
25 Baalman, Lauren 15 Metro-NT 5:34.25 5:32.28
29.07 1:01.30 1:34.79 2:08.73 2:42.80 3:17.46 3:51.94 4:26.19
5:00.13 5:32.28
26 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 5:26.98 5:32.77
29.27 1:01.21 1:34.36 2:08.73 2:42.40 3:16.87 3:50.65 4:25.13
4:59.26 5:32.77
27 Perry, Lindsey 16 COPS-NT 5:24.36 5:33.47
29.87 1:03.14 1:36.63 2:09.95 2:43.32 3:16.46 3:50.75 4:24.89
4:59.17 5:33.47
28 Sauer, Marion 15 COR-NT 5:29.72 5:33.48
30.39 1:03.80 1:37.38 2:11.34 2:44.65 3:18.67 3:53.29 4:26.83
5:00.84 5:33.48
29 Rau, Tina 15 COPS-NT 5:37.95 5:34.21
30.65 1:03.98 1:37.53 2:11.43 2:45.45 3:19.60 3:53.90 4:28.09
5:02.20 5:34.21
30 Barfield, Bri 15 DM-NT 5:39.94 5:34.48
29.78 1:02.96 1:36.30 2:10.32 2:44.39 3:18.68 3:53.32 4:27.85
5:02.04 5:34.48
31 Denson, Mallory 16 Atac-NT 5:34.60 5:38.22
29.16 1:01.76 1:35.43 2:08.75 2:42.53 3:16.81 3:51.84 4:26.89
5:03.13 5:38.22
32 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 5:43.39 5:38.63
30.19 1:04.41 1:38.42 2:12.69 2:47.11 3:21.50 3:55.52 4:30.23
5:04.95 5:38.63
33 Horton, Samantha 16 COPS-NT 5:48.26 5:38.65
30.50 1:04.08 1:38.32 2:12.50 2:46.94 3:21.66 3:56.40 4:30.61
5:05.12 5:38.65
34 Calderara, Julia 15 UN-NT 5:35.79 5:39.39
30.83 1:04.62 1:39.37 2:14.37 2:49.27 3:24.12 3:58.95 4:33.69
5:06.24 5:39.39
35 Buckingham, Kaitli 16 COR-NT 5:37.85 5:42.43
30.53 1:04.45 1:39.43 2:14.59 2:49.49 3:24.52 3:59.44 4:34.19
5:08.84 5:42.43
36 Halpenny, Katie 17 Fast-NT 5:24.81 5:43.76
31.38 1:05.45 1:40.20 2:15.19 2:50.23 3:25.20 4:00.02 4:34.93
5:09.77 5:43.76
37 Hughes, Kelly 15 Metro-NT 5:45.31 5:43.85
30.78 1:04.75 1:39.37 2:14.32 2:49.57 3:24.37 3:59.77 4:34.94
5:10.17 5:43.85
38 Quinn, Jessica 16 ASR-NT 5:45.41 5:44.03
30.68 1:04.35 1:39.63 2:14.60 2:50.02 3:25.30 4:00.07 4:35.04
5:10.36 5:44.03
39 Riggs, Lindsay 15 COPS-NT 6:05.54 5:45.66
31.38 1:06.38 1:41.74 2:17.36 2:53.64 3:29.83 4:05.38 4:39.18
5:13.54 5:45.66
40 Maruska, Annie 17 KMSC-OK 5:35.60 5:46.78
30.75 1:05.00 1:40.32 2:15.83 2:51.62 3:26.29 4:01.49 4:36.57
5:11.70 5:46.78
41 Beaver, Sarah 15 GCAT-NT 5:53.59 5:47.31
30.92 1:05.01 1:40.48 2:16.23 2:51.97 3:27.86 4:03.74 4:39.28
5:14.58 5:47.31
42 Carter, Ashley 17 COPS-NT 5:42.51 5:47.70
31.54 1:05.39 1:40.32 2:15.79 2:50.45 3:25.54 4:00.93 4:36.45
5:12.30 5:47.70
43 Venzin, Kirby 17 KMSC-OK 5:43.82 5:47.90
30.45 1:04.69 1:39.38 2:14.60 2:50.21 3:25.86 4:01.60 4:37.65
5:13.39 5:47.90
44 Morrison, Erin 15 DM-NT 5:50.47 5:49.11
29.89 1:03.76 1:38.07 2:13.44 2:49.38 3:25.17 4:01.23 4:37.12
5:13.81 5:49.11
45 Freshcoln, Michell 15 COPS-NT 5:55.48 5:54.06
30.76 1:05.40 1:41.06 2:17.36 2:53.41 3:29.72 4:06.33 4:42.95
5:19.05 5:54.06
46 Utz, Jacqueline 16 COPS-NT 5:45.57 5:55.71
32.20 1:07.33 1:43.31 2:19.17 2:55.05 3:31.35 4:07.67 4:44.08
5:20.35 5:55.71
47 McCune, Diane 15 Atac-NT 5:52.99 6:01.46
31.49 1:06.71 1:43.00 2:19.13 2:56.43 3:33.61 4:11.14 4:49.25
5:26.58 6:01.46
48 Campbell, Emily 15 TACT-OK 5:43.82 6:01.97
30.31 1:04.04 1:40.36 2:18.46 2:56.59 3:34.33 4:11.96 4:50.37
5:27.99 6:01.97
49 Rose, Lauren 17 GCAT-NT 5:39.64 6:03.65
30.67 1:04.35 1:39.65 2:16.07 2:53.05 3:30.40 4:08.50 4:46.99
5:26.06 6:03.65
50 Williams, Laci 17 COPS-NT 5:45.62 6:12.55
31.96 1:07.67 1:44.73 2:22.34 3:00.69 3:39.88 4:18.79 4:57.17
5:35.55 6:12.55
Girls Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Neal, Emily 15 COPS-NT 59.94 57.63 20
28.54 57.63
2 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 1:00.78 1:00.01 17
29.60 1:00.01
3 Smith, Katie 16 DM-NT 1:00.32 1:00.17 16
29.06 1:00.17
4 Trinh, Julia 15 CCS-ST 1:03.28 1:02.10 15
30.52 1:02.10
5 Volz, Evelyn 16 CCS-ST 1:01.89 1:02.53 14
30.22 1:02.53
6 Hempleman, Elizabe 17 Metro-NT 1:01.84 1:02.82 13
30.55 1:02.82
7 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 1:02.67 1:03.42 12
30.29 1:03.42
8 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 1:03.80 1:04.56 11
31.30 1:04.56
B - Final
9 Perry, Lindsey 16 COPS-NT 1:04.62 1:01.39 9
29.61 1:01.39
10 Jennings, Caroline 15 DM-NT 1:04.59 1:02.78 7
30.87 1:02.78
11 Durso, Kirby 17 COPS-NT 1:04.14 1:03.14 6
30.75 1:03.14
12 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 1:04.88 1:04.85 5
31.77 1:04.85
13 Hamilton, Courtney 16 IS-NT 1:05.27 1:04.91 4
31.48 1:04.91
14 Gunning, Kate 16 DM-NT 1:05.05 1:04.93 3
31.39 1:04.93
15 Tropp, Mackenzie 19 Dallas Elite-NT 1:05.08 1:05.85 2
31.97 1:05.85
16 Norton, Brittany 15 Atac-NT 1:05.86 1:06.67 1
32.41 1:06.67
Girls Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Watson, Sarah 16 Fast-NT 59.34 58.83
28.74 58.83
2 Neal, Emily 15 COPS-NT 58.88 59.94
29.60 59.94
3 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 59.46 1:00.02
29.61 1:00.02
4 Smith, Katie 16 DM-NT 59.35 1:00.32
29.19 1:00.32
5 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 1:00.43 1:00.78
29.87 1:00.78
6 Hempleman, Elizabeth 17 Metro-NT 1:01.28 1:01.84
30.34 1:01.84
7 Volz, Evelyn 16 CCS-ST 1:02.18 1:01.89
30.17 1:01.89
8 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 1:02.92 1:02.67
30.43 1:02.67
-------------------------------------------------------------------------
9 Trinh, Julia 15 CCS-ST 1:00.43 1:03.28
30.84 1:03.28
10 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 1:03.48 1:03.80
31.00 1:03.80
11 Durso, Kirby 17 COPS-NT 1:04.65 1:04.14
31.40 1:04.14
12 Grace, Andrea 16 Gpst-NT 1:02.00 1:04.25
30.57 1:04.25
13 Walker, Keilah 16 Mars-NT 1:04.57 1:04.33
31.49 1:04.33
14 Jennings, Caroline 15 DM-NT 1:02.86 1:04.59
31.38 1:04.59
15 Perry, Lindsey 16 COPS-NT 1:01.58 1:04.62
30.61 1:04.62
16 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 1:01.60 1:04.88
31.60 1:04.88
-------------------------------------------------------------------------
17 Gunning, Kate 16 DM-NT 1:02.05 1:05.05
31.91 1:05.05
18 Tropp, Mackenzie 19 Dallas Elite-NT 1:05.31 1:05.08
30.60 1:05.08
-------------------------------------------------------------------------
19 Hamilton, Courtney 16 IS-NT 1:03.77 1:05.27
32.26 1:05.27
20 Norton, Brittany 15 Atac-NT 1:04.47 1:05.86
31.73 1:05.86
21 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 1:03.84 1:05.92
31.93 1:05.92
22 Herubin, Christina 15 LAC-NT 1:05.84 1:05.93
32.40 1:05.93
23 Hampton, Kelsey 15 Metro-NT 1:05.13 1:06.00
32.64 1:06.00
24 Marshall, Reagan 15 DM-NT 1:05.15 1:06.08
32.44 1:06.08
25 Riggs, Lindsay 15 COPS-NT 1:08.41 1:06.28
31.66 1:06.28
26 Bridwell, Amber 16 SWAT-NT 1:06.86 1:06.29
32.18 1:06.29
27 Smith, Jocelyn 17 LSC-WT 1:04.17 1:06.48
32.00 1:06.48
28 Turner, Julie 17 GCAT-NT 1:04.76 1:06.75
32.32 1:06.75
29 Bueter, Elise 15 LAC-NT 1:03.73 1:06.90
32.01 1:06.90
30 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 1:04.71 1:06.91
32.20 1:06.91
31 Dennis, Emily 15 COPS-NT 1:03.14 1:07.07
32.85 1:07.07
32 Morrison, Erin 15 DM-NT 1:08.79 1:07.20
32.36 1:07.20
33 Smith, Christina 16 LAC-NT 1:07.00 1:07.23
32.90 1:07.23
34 Gregory, Alana 15 LAC-NT 1:12.49 1:07.30
32.32 1:07.30
35 Porter, Sarah 15 LAC-NT 1:05.43 1:07.32
33.54 1:07.32
36 Jurma, Angela 15 Mars-NT 1:07.34 1:07.52
32.94 1:07.52
37 Chu, Christina 16 LAC-NT 1:07.80 1:07.63
33.58 1:07.63
38 Gallegos, Maxie 15 Nadadores-NT 1:08.09 1:07.65
33.23 1:07.65
39 Woods, Kenley 17 DM-NT 1:05.84 1:07.83
33.40 1:07.83
40 Marshall, Maggie 15 DM-NT 1:08.24 1:08.16
33.29 1:08.16
41 Young, Erica 16 UN-NT 1:03.79 1:08.22
32.95 1:08.22
42 McCormick, Annalisa 15 DM-NT 1:08.51 1:08.23
32.88 1:08.23
43 Denson, Mallory 16 Atac-NT 1:06.07 1:08.39
33.22 1:08.39
44 Hughes, Kelly 15 Metro-NT 1:08.91 1:08.40
33.84 1:08.40
45 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 1:07.93 1:08.52
33.33 1:08.52
46 Heuer, Kristen 15 ROCK-NT 1:10.05 1:08.65
33.67 1:08.65
47 Beaver, Sarah 15 GCAT-NT 1:09.81 1:08.86
33.51 1:08.86
48 Horton, Samantha 16 COPS-NT 1:06.80 1:08.98
33.65 1:08.98
49 Whinery, Michelle 15 KMSC-OK 1:06.96 1:09.00
33.46 1:09.00
50 Dickey, Shannon 16 LSC-WT 1:08.04 1:09.15
33.76 1:09.15
51 Buckingham, Kaitlin 16 COR-NT 1:07.30 1:09.19
33.92 1:09.19
52 Weaver, Melissa 17 Metro-NT 1:13.00 1:09.31
33.48 1:09.31
53 Sauer, Marion 15 COR-NT 1:09.75 1:09.39
33.96 1:09.39
54 Huntley, Chelsie 15 ASR-NT 1:08.09 1:09.68
33.25 1:09.68
55 Silver, Shelly 17 COR-NT 1:05.07 1:09.90
33.60 1:09.90
56 Walker, Ashley 17 COPS-NT 1:09.07 1:09.94
33.28 1:09.94
57 Palmer, Kristie 17 Atac-NT 1:08.08 1:10.23
34.38 1:10.23
58 Freshcoln, Michelle 15 COPS-NT 1:10.95 1:10.33
34.32 1:10.33
59 Turner, Nicole 16 ROCK-NT 1:04.18 1:10.79
34.52 1:10.79
60 Halpenny, Katie 17 Fast-NT 1:06.36 1:10.87
34.71 1:10.87
61 Jochim, Marie 15 Metro-NT 1:07.72 1:10.89
34.04 1:10.89
62 Penley, Jennifer 17 DM-NT 1:07.70 1:11.17
34.44 1:11.17
63 Doherty, Molly 16 COPS-NT 1:17.09 1:13.14
35.87 1:13.14
64 Quinn, Jessica 16 ASR-NT 1:14.62 1:13.83
35.74 1:13.83
65 Givonetti, Elise 15 Metro-NT 1:15.14 1:14.38
36.42 1:14.38
66 Utz, Jacqueline 16 COPS-NT 1:13.84 1:14.82
36.96 1:14.82
Girls Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Neal, Emily 15 COPS-NT 2:07.76 2:03.81 20
30.00 1:01.43 1:32.96 2:03.81
2 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 2:09.77 2:07.86 17
30.46 1:02.29 1:35.23 2:07.86
3 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 2:13.74 2:10.29 16
31.35 1:04.14 1:37.24 2:10.29
4 Perry, Lindsey 16 COPS-NT 2:13.30 2:10.95 15
31.07 1:04.14 1:37.94 2:10.95
5 Hempleman, Elizabe 17 Metro-NT 2:14.28 2:15.04 14
31.94 1:05.75 1:40.29 2:15.04
6 Hamilton, Courtney 16 IS-NT 2:18.74 2:17.33 13
32.16 1:06.27 1:41.97 2:17.33
7 Gunning, Kate 16 DM-NT 2:19.12 2:17.48 12
32.28 1:06.93 1:42.57 2:17.48
8 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 2:17.21 2:19.66 11
32.07 1:06.91 1:42.69 2:19.66
B - Final
9 Dennis, Emily 15 COPS-NT 2:19.51 2:12.24 9
31.73 1:04.95 1:38.80 2:12.24
10 Sammis, Tiffany 17 CCS-ST 2:19.16 2:14.89 7
31.85 1:05.63 1:40.20 2:14.89
11 Jennings, Caroline 15 DM-NT 2:20.89 2:15.57 6
31.47 1:05.62 1:41.18 2:15.57
12 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 2:19.93 2:17.74 5
31.67 1:05.86 1:41.77 2:17.74
13 Young, Erica 16 UN-NT 2:21.81 2:18.77 4
32.72 1:07.74 1:43.52 2:18.77
14 Bridwell, Amber 16 SWAT-NT 2:20.87 2:21.51 3
32.33 1:07.16 1:43.82 2:21.51
15 Turner, Julie 17 GCAT-NT 2:23.80 2:22.14 2
33.47 1:09.26 1:45.99 2:22.14
16 Hughes, Kelly 15 Metro-NT 2:23.33 2:23.27 1
33.72 1:09.39 1:46.10 2:23.27
Girls Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Neal, Emily 15 COPS-NT 2:06.11 2:07.76
30.86 1:03.03 1:35.76 2:07.76
2 Orr, Rebecca 15 CCS-ST 2:06.24 2:08.96
30.47 1:02.40 1:35.98 2:08.96
3 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 2:10.39 2:09.77
31.55 1:04.41 1:37.44 2:09.77
4 Perry, Lindsey 16 COPS-NT 2:10.41 2:13.30
31.55 1:04.88 1:39.00 2:13.30
5 Trinh, Julia 15 CCS-ST 2:11.39 2:13.65
31.88 1:05.61 1:39.39 2:13.65
6 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 2:12.14 2:13.74
32.19 1:05.83 1:39.54 2:13.74
7 Hempleman, Elizabeth 17 Metro-NT 2:11.91 2:14.28
31.63 1:05.38 1:39.75 2:14.28
8 Volz, Evelyn 16 CCS-ST 2:13.18 2:14.71
31.63 1:05.32 1:39.98 2:14.71
-------------------------------------------------------------------------
9 Walker, Keilah 16 Mars-NT 2:21.11 2:14.83
32.84 1:06.95 1:40.97 2:14.83
10 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 2:18.36 2:17.21
32.61 1:06.92 1:42.29 2:17.21
11 Hamilton, Courtney 16 IS-NT 2:21.00 2:18.74
33.29 1:07.74 1:43.36 2:18.74
12 Gunning, Kate 16 DM-NT 2:14.84 2:19.12
32.86 1:07.95 1:43.66 2:19.12
13 Sammis, Tiffany 17 CCS-ST 2:19.21 2:19.16
32.86 1:07.83 1:44.04 2:19.16
14 Dennis, Emily 15 COPS-NT 2:15.68 2:19.51
33.12 1:08.17 1:43.88 2:19.51
15 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 2:17.94 2:19.93
32.58 1:07.50 1:43.97 2:19.93
16 Bridwell, Amber 16 SWAT-NT 2:20.22 2:20.87
32.76 1:08.36 1:44.58 2:20.87
-------------------------------------------------------------------------
17 Jennings, Caroline 15 DM-NT 2:17.75 2:20.89
33.04 1:09.00 1:45.59 2:20.89
18 Bueter, Elise 15 LAC-NT 2:18.41 2:21.03
32.47 1:07.69 1:44.55 2:21.03
-------------------------------------------------------------------------
19 Young, Erica 16 UN-NT 2:16.99 2:21.81
33.61 1:09.22 1:45.79 2:21.81
20 Smith, Jocelyn 17 LSC-WT 2:15.84 2:21.98
33.93 1:09.65 1:46.18 2:21.98
21 Marshall, Reagan 15 DM-NT 2:20.27 2:22.52
33.82 1:10.20 1:46.77 2:22.52
22 Hughes, Kelly 15 Metro-NT 2:24.65 2:23.33
34.20 1:09.92 1:46.77 2:23.33
23 Whinery, Michelle 15 KMSC-OK 2:19.20 2:23.49
34.08 1:10.54 1:47.19 2:23.49
24 Turner, Julie 17 GCAT-NT 2:18.84 2:23.80
33.65 1:10.00 1:47.17 2:23.80
25 LeBlanc, Kayli 17 COPS-NT 2:18.97 2:23.91
34.62 1:10.97 1:47.76 2:23.91
26 Tropp, Mackenzie 19 Dallas Elite-NT 2:25.00 2:25.90
33.67 1:11.33 1:49.43 2:25.90
27 Morrison, Erin 15 DM-NT 2:26.56 2:26.59
34.72 1:11.59 1:49.73 2:26.59
28 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 2:22.49 2:27.41
34.89 1:12.47 1:50.26 2:27.41
29 McCormick, Annalisa 15 DM-NT 2:25.88 2:27.45
33.64 1:10.34 1:48.67 2:27.45
30 Gallegos, Maxie 15 Nadadores-NT 2:26.59 2:27.59
35.21 1:12.00 1:50.02 2:27.59
31 Heuer, Kristen 15 ROCK-NT 2:32.78 2:28.07
35.13 1:12.74 1:51.17 2:28.07
32 Marshall, Maggie 15 DM-NT 2:27.97 2:28.19
34.96 1:12.09 1:50.63 2:28.19
33 Riggs, Lindsay 15 COPS-NT 2:28.29 2:28.86
34.76 1:13.34 1:52.20 2:28.86
34 Freshcoln, Michelle 15 COPS-NT 2:29.36 2:30.44
35.82 1:13.87 1:53.02 2:30.44
35 Dickey, Shannon 16 LSC-WT 2:24.42 2:31.02
35.91 1:14.21 1:52.75 2:31.02
36 Walker, Ashley 17 COPS-NT 2:32.45 2:33.21
34.59 1:13.08 1:53.55 2:33.21
37 Gregory, Alana 15 LAC-NT 2:28.92 2:34.98
35.27 1:14.68 1:55.36 2:34.98
38 Utz, Jacqueline 16 COPS-NT 2:33.93 2:35.22
37.00 1:16.20 1:56.01 2:35.22
39 Banks, Diane 17 Megalodons-NT 2:30.27 2:38.36
36.20 1:15.42 1:56.46 2:38.36
Girls Senior 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 1:08.91 1:07.47 20
32.16 1:07.47
2 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 1:10.08 1:09.41 17
33.20 1:09.41
3 Woods, Kenley 17 DM-NT 1:11.62 1:09.54 16
32.60 1:09.54
4 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 1:09.65 1:09.62 15
33.63 1:09.62
5 Rau, Tina 15 COPS-NT 1:11.44 1:09.90 14
33.16 1:09.90
6 Jennings, Caroline 15 DM-NT 1:12.61 1:10.03 13
33.16 1:10.03
7 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 1:12.27 1:10.71 12
33.82 1:10.71
8 Marshall, Maggie 15 DM-NT 1:12.78 1:12.82 11
34.21 1:12.82
B - Final
9 Berdine, Sam 16 IS-NT 1:13.16 1:11.31 9
34.00 1:11.31
10 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 1:14.32 1:11.71 7
34.19 1:11.71
11 Durso, Kirby 17 COPS-NT 1:15.76 1:12.09 6
34.67 1:12.09
12 Weaver, Melissa 17 Metro-NT 1:14.03 1:12.59 5
34.22 1:12.59
13 Williams, Jessica 15 COPS-NT 1:14.71 1:13.30 4
35.18 1:13.30
14 Turner, Joy 12 ROCK-NT 1:14.65 1:14.64 3
34.89 1:14.64
15 Lee, Ann 16 Indians-LA 1:16.62 1:14.81 2
35.91 1:14.81
16 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 1:14.33 1:14.99 1
35.07 1:14.99
Girls Senior 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 1:06.14 1:08.91
32.78 1:08.91
2 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 1:06.83 1:09.65
33.72 1:09.65
3 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 1:08.50 1:10.08
33.53 1:10.08
4 Rau, Tina 15 COPS-NT 1:10.53 1:11.44
33.80 1:11.44
5 Woods, Kenley 17 DM-NT 1:07.72 1:11.62
33.75 1:11.62
6 Watson, Sarah 16 Fast-NT 1:16.60 1:11.69
34.07 1:11.69
7 McCullough, Beth 16 CCS-ST 1:11.64 1:11.70
34.03 1:11.70
8 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 1:10.65 1:12.27
34.59 1:12.27
-------------------------------------------------------------------------
9 Jennings, Caroline 15 DM-NT 1:10.67 1:12.61
34.90 1:12.61
10 Marshall, Maggie 15 DM-NT 1:11.60 1:12.78
34.50 1:12.78
11 Berdine, Sam 16 IS-NT 1:12.21 1:13.16
34.87 1:13.16
12 Bueter, Elise 15 LAC-NT 1:10.55 1:13.59
35.23 1:13.59
13 Weaver, Melissa 17 Metro-NT 1:16.27 1:14.03
34.77 1:14.03
14 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 1:09.88 1:14.32
35.48 1:14.32
15 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 1:09.51 1:14.33
35.19 1:14.33
16 Turner, Joy 12 ROCK-NT 1:15.80 1:14.65
35.55 1:14.65
-------------------------------------------------------------------------
17 Williams, Jessica 15 COPS-NT 1:11.52 1:14.71
35.70 1:14.71
18 Case, Shandra 16 CCS-ST 1:08.95 1:14.76
35.42 1:14.76
-------------------------------------------------------------------------
19 Denson, Mallory 16 Atac-NT 1:15.79 1:14.77
35.40 1:14.77
20 Silver, Shelly 17 COR-NT 1:08.19 1:14.98
35.36 1:14.98
21 Danek, Nicole 16 Fast-NT 1:14.04 1:15.15
35.84 1:15.15
22 Durso, Kirby 17 COPS-NT 1:10.00 1:15.76
35.82 1:15.76
23 Lee, Ann 16 Indians-LA 1:13.01 1:16.62
36.31 1:16.62
24 Turner, Nicole 16 ROCK-NT 1:12.19 1:16.79
36.30 1:16.79
25 Winter, Ashlin 17 Nadadores-NT 1:14.99 1:17.24
37.15 1:17.24
26 Panos, Laura 16 Metro-NT 1:19.89 1:17.34
37.03 1:17.34
27 Calderara, Julia 15 UN-NT 1:17.52 1:17.64
37.16 1:17.64
28 Heuer, Kristen 15 ROCK-NT 1:14.87 1:17.71
36.97 1:17.71
29 Smith, Betsy 15 COSST-LA 1:14.40 1:18.71
37.39 1:18.71
30 Williams, Laci 17 COPS-NT 1:14.13 1:19.25
37.39 1:19.25
31 Hinds, Hillary 16 Megalodons-NT 1:13.97 1:19.77
37.23 1:19.77
32 Carney, Katie 17 IS-NT 1:15.93 1:19.87
37.55 1:19.87
33 Erdly, Allison 15 Metro-NT 1:19.50 1:20.41
38.60 1:20.41
34 Rose, Lauren 17 GCAT-NT 1:18.88 1:20.84
38.52 1:20.84
35 Doherty, Molly 16 COPS-NT 1:19.09 1:21.25
38.73 1:21.25
36 Dickey, Shannon 16 LSC-WT 1:16.04 1:22.80
39.56 1:22.80
37 Quinn, Jessica 16 ASR-NT 1:24.70 1:23.15
39.30 1:23.15
38 Givonetti, Elise 15 Metro-NT 12:23.31 1:25.90
40.58 1:25.90
39 Gardner, Jessica 11 CCS-ST 1:16.79 1:26.62
41.07 1:26.62
Girls Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 2:24.61 2:22.72 20
32.80 1:08.88 1:45.52 2:22.72
2 Lowry, Katie 16 Fast-NT 2:26.54 2:25.65 17
33.84 1:10.75 1:47.91 2:25.65
3 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 2:26.18 2:26.32 16
33.50 1:10.41 1:48.11 2:26.32
4 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 2:31.39 2:28.18 15
34.58 1:12.22 1:50.20 2:28.18
5 Woods, Kenley 17 DM-NT 2:33.17 2:29.09 14
33.94 1:11.56 1:49.99 2:29.09
6 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 2:32.11 2:31.00 13
34.11 1:12.83 1:52.26 2:31.00
7 Hempleman, Elizabe 17 Metro-NT 2:31.83 2:31.36 12
34.64 1:13.25 1:52.43 2:31.36
8 McCullough, Beth 16 CCS-ST 2:31.71 2:32.87 11
34.86 1:13.76 1:53.25 2:32.87
B - Final
9 Williams, Jessica 15 COPS-NT 2:34.85 2:30.46 9
34.80 1:12.99 1:51.57 2:30.46
10 Rau, Tina 15 COPS-NT 2:34.84 2:33.40 7
34.07 1:12.41 1:52.42 2:33.40
11 Weaver, Melissa 17 Metro-NT 2:38.64 2:34.21 6
35.56 1:14.17 1:54.06 2:34.21
12 Silver, Shelly 17 COR-NT 2:35.05 2:34.34 5
35.50 1:14.55 1:54.95 2:34.34
13 Herubin, Christina 15 LAC-NT 2:36.93 2:35.80 4
35.95 1:15.26 1:55.59 2:35.80
14 Marshall, Maggie 15 DM-NT 2:35.69 2:36.42 3
34.52 1:13.98 1:54.78 2:36.42
15 Buckingham, Kaitli 16 COR-NT 2:37.07 2:37.07 2
35.49 1:15.18 1:55.72 2:37.07
16 Turner, Joy 12 ROCK-NT 2:38.01 2:40.87 1
35.66 1:15.76 1:57.87 2:40.87
Girls Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 2:17.79 2:24.61
33.14 1:09.75 1:47.03 2:24.61
2 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 2:23.75 2:26.18
33.54 1:10.11 1:47.92 2:26.18
3 Lowry, Katie 16 Fast-NT 2:21.95 2:26.54
34.17 1:11.53 1:49.02 2:26.54
4 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 2:24.19 2:31.39
35.42 1:13.80 1:52.39 2:31.39
5 McCullough, Beth 16 CCS-ST 2:32.01 2:31.71
34.54 1:13.39 1:52.27 2:31.71
6 Hempleman, Elizabeth 17 Metro-NT 2:35.11 2:31.83
34.51 1:12.54 1:52.03 2:31.83
7 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 2:32.78 2:32.11
34.65 1:13.69 1:52.86 2:32.11
8 Woods, Kenley 17 DM-NT 2:26.44 2:33.17
34.51 1:13.51 1:53.09 2:33.17
-------------------------------------------------------------------------
9 Rau, Tina 15 COPS-NT 2:33.67 2:34.84
34.94 1:13.73 1:53.67 2:34.84
10 Williams, Jessica 15 COPS-NT 2:30.67 2:34.85
35.30 1:14.70 1:54.78 2:34.85
11 Silver, Shelly 17 COR-NT 2:28.11 2:35.05
35.28 1:14.04 1:54.41 2:35.05
12 Marshall, Maggie 15 DM-NT 2:31.78 2:35.69
35.15 1:14.70 1:55.25 2:35.69
13 Herubin, Christina 15 LAC-NT 2:39.75 2:36.93
36.08 1:16.27 1:57.06 2:36.93
14 Buckingham, Kaitlin 16 COR-NT 2:34.92 2:37.07
35.83 1:15.71 1:56.40 2:37.07
15 Turner, Joy 12 ROCK-NT 2:40.80 2:38.01
36.02 1:16.07 1:56.90 2:38.01
16 Weaver, Melissa 17 Metro-NT 2:37.46 2:38.64
35.66 1:15.30 1:56.68 2:38.64
-------------------------------------------------------------------------
17 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 2:32.96 2:38.89
36.79 1:16.93 1:57.75 2:38.89
18 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 2:24.70 2:39.52
36.05 1:15.93 1:56.92 2:39.52
-------------------------------------------------------------------------
19 Bueter, Elise 15 LAC-NT 2:30.35 2:39.57
35.60 1:15.24 1:57.39 2:39.57
20 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 2:34.17 2:39.84
35.74 1:15.83 1:57.18 2:39.84
21 Denson, Mallory 16 Atac-NT 2:35.09 2:40.92
35.75 1:16.57 1:58.70 2:40.92
22 Calderara, Julia 15 UN-NT 2:41.58 2:41.77
37.45 1:18.89 2:00.21 2:41.77
23 Heuer, Kristen 15 ROCK-NT 2:48.98 2:43.23
36.92 1:18.68 2:01.36 2:43.23
24 Turner, Nicole 16 ROCK-NT 2:27.98 2:43.24
36.00 1:16.85 1:59.64 2:43.24
25 Panos, Laura 16 Metro-NT 2:51.85 2:44.45
37.87 1:19.13 2:01.58 2:44.45
26 Gallagher, Kathleen 18 DM-NT 2:34.18 2:45.40
36.00 1:17.22 2:01.06 2:45.40
27 Lee, Ann 16 Indians-LA 2:40.70 2:45.97
38.16 1:20.56 2:03.47 2:45.97
28 Doherty, Molly 16 COPS-NT 2:48.09 2:46.63
38.34 1:20.48 2:03.81 2:46.63
29 Barfield, Bri 15 DM-NT 2:46.87 2:48.27
38.64 1:21.79 2:05.23 2:48.27
30 Maruska, Annie 17 KMSC-OK 2:45.29 2:48.42
39.74 1:23.06 2:06.98 2:48.42
31 Rose, Lauren 17 GCAT-NT 2:46.34 2:49.11
38.26 1:20.48 2:04.76 2:49.11
32 Dickey, Shannon 16 LSC-WT 2:44.77 2:49.24
38.97 1:22.80 2:06.82 2:49.24
33 Williams, Laci 17 COPS-NT 2:40.11 2:49.73
38.55 1:21.81 2:05.89 2:49.73
34 Erdly, Allison 15 Metro-NT 2:43.13 2:49.98
39.09 1:21.89 2:05.88 2:49.98
35 Smith, Betsy 15 COSST-LA 2:44.89 2:50.90
37.12 1:19.79 2:05.42 2:50.90
Girls Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 59.87 56.85 20
26.72 56.85
2 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 59.88 58.23 17
27.58 58.23
3 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 59.55 59.31 16
27.76 59.31
4 Case, Shandra 16 CCS-ST 1:02.09 59.89 15
28.13 59.89
5 Durso, Kirby 17 COPS-NT 1:01.91 59.92 14
28.44 59.92
6 Hempleman, Elizabe 17 Metro-NT 1:00.61 1:00.19 13
28.36 1:00.19
7 Cummings, Kristen 16 ROCK-NT 1:02.13 1:01.62 12
28.88 1:01.62
8 Sammis, Tiffany 17 CCS-ST 1:02.37 1:01.66 11
29.47 1:01.66
B - Final
9 LeBlanc, Kayli 17 COPS-NT 1:03.07 1:00.78 9
29.11 1:00.78
10 Neal, Emily 15 COPS-NT 1:04.17 1:00.79 7
28.87 1:00.79
11 Voyles, Erin 15 CCS-ST 1:04.11 1:01.04 6
29.17 1:01.04
12 Jennings, Caroline 15 DM-NT 1:03.68 1:01.40 5
28.76 1:01.40
13 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 1:04.09 1:02.52 4
29.56 1:02.52
14 Porter, Sarah 15 LAC-NT 1:03.46 1:02.91 3
29.94 1:02.91
15 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 1:04.20 1:03.69 2
29.07 1:03.69
16 Chu, Christina 16 LAC-NT 1:04.48 1:04.15 1
30.11 1:04.15
Girls Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 57.00 59.55
28.06 59.55
2 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 56.29 59.87
27.98 59.87
3 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 57.89 59.88
28.82 59.88
4 Hempleman, Elizabeth 17 Metro-NT 1:00.50 1:00.61
28.57 1:00.61
5 Durso, Kirby 17 COPS-NT 59.99 1:01.91
29.23 1:01.91
6 Case, Shandra 16 CCS-ST 58.67 1:02.09
29.04 1:02.09
7 Cummings, Kristen 16 ROCK-NT 1:01.99 1:02.13
29.55 1:02.13
8 Sammis, Tiffany 17 CCS-ST 1:00.39 1:02.37
30.01 1:02.37
-------------------------------------------------------------------------
9 LeBlanc, Kayli 17 COPS-NT 1:03.45 1:03.07
29.99 1:03.07
10 Porter, Sarah 15 LAC-NT 1:01.43 1:03.46
30.21 1:03.46
11 Jennings, Caroline 15 DM-NT 1:02.68 1:03.68
29.92 1:03.68
12 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 1:04.15 1:04.09
30.31 1:04.09
13 Voyles, Erin 15 CCS-ST 1:01.15 1:04.11
30.14 1:04.11
14 Neal, Emily 15 COPS-NT 1:00.00 1:04.17
30.30 1:04.17
15 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 1:05.39 1:04.20
29.48 1:04.20
16 Chu, Christina 16 LAC-NT 1:03.61 1:04.48
30.43 1:04.48
-------------------------------------------------------------------------
17 Dennis, Emily 15 COPS-NT 1:00.28 1:04.80
30.40 1:04.80
18 Baalman, Lauren 15 Metro-NT 1:05.16 1:04.95
30.76 1:04.95
-------------------------------------------------------------------------
19 Hansen, Sara 16 UN-NT 1:05.34 1:05.05
30.77 1:05.05
20 Keller, Nicole 16 DM-NT 1:02.23 1:05.13
31.37 1:05.13
21 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 1:00.66 1:05.25
30.83 1:05.25
22 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 1:03.08 1:05.37
30.00 1:05.37
23 Norton, Brittany 15 Atac-NT 1:01.76 1:05.40
30.31 1:05.40
24 Silver, Tifanie 17 COR-NT 1:03.83 1:05.43
31.13 1:05.43
25 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 1:01.62 1:05.54
30.39 1:05.54
26 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 1:04.85 1:05.55
31.05 1:05.55
27 Turner, Joy 12 ROCK-NT 1:07.34 1:05.56
31.07 1:05.56
28 Stallings, Maria 16 Megalodons-NT 1:03.46 1:05.77
31.03 1:05.77
29 Geis, Beth 16 DM-NT 1:03.61 1:06.12
30.86 1:06.12
30 Heuer, Brigitte 42 ROCK-NT 1:04.23 1:06.22
30.24 1:06.22
31 Maruska, Annie 17 KMSC-OK 1:03.03 1:06.31
31.47 1:06.31
32 Turner, Nicole 16 ROCK-NT 1:03.88 1:06.36
30.67 1:06.36
33 Browning, Amy 16 Fast-NT 1:06.67 1:06.49
31.32 1:06.49
34 Saito, Erika 16 DM-NT 1:02.85 1:06.76
31.51 1:06.76
35 Doherty, Molly 16 COPS-NT 1:06.09 1:06.91
31.70 1:06.91
36 Jurma, Angela 15 Mars-NT 1:08.20 1:07.32
31.51 1:07.32
37 Klein, Kristen 15 UN-NT 1:07.49 1:07.52
30.96 1:07.52
38 Sauer, Marion 15 COR-NT 1:09.97 1:07.62
31.87 1:07.62
39 Samson, Susie 16 COPS-NT 1:08.16 1:07.91
32.03 1:07.91
40 Newmann, Jordan 16 Gpst-NT 1:07.28 1:08.27
32.34 1:08.27
41 McDonald, Caitlin 15 IS-NT 1:08.81 1:08.44
31.72 1:08.44
42 McCune, Diane 15 Atac-NT NT 1:08.52
31.64 1:08.52
43 Penley, Jennifer 17 DM-NT 1:08.54 1:08.56
31.67 1:08.56
44 Geis, Amy 16 DM-NT 1:04.21 1:08.76
31.73 1:08.76
45 Danek, Nicole 16 Fast-NT 1:08.18 1:08.77
31.35 1:08.77
46 Morrison, Erin 15 DM-NT 1:08.86 1:08.80
32.47 1:08.80
47 Carter, Ashley 17 COPS-NT 1:05.75 1:08.94
31.95 1:08.94
48 Silver, Shelly 17 COR-NT 1:08.87 1:09.07
32.17 1:09.07
49 Erdly, Allison 15 Metro-NT 1:10.28 1:09.08
32.44 1:09.08
50 Jochim, Marie 15 Metro-NT 1:07.10 1:09.75
32.58 1:09.75
51 Gregory, Alana 15 LAC-NT 1:08.42 1:09.81
32.62 1:09.81
52 Hinds, Hillary 16 Megalodons-NT 1:08.19 1:10.00
32.15 1:10.00
53 Winter, Ashlin 17 Nadadores-NT 1:07.29 1:10.12
32.66 1:10.12
54 Givonetti, Elise 15 Metro-NT 1:07.11 1:11.25
33.24 1:11.25
55 Bishop, Meredith 16 Fast-NT 1:12.28 1:11.71
32.88 1:11.71
56 Clampitt, Leslie 16 DM-NT 1:07.00 1:12.32
32.04 1:12.32
57 Freshcoln, Michelle 15 COPS-NT 1:12.70 1:12.83
33.55 1:12.83
Girls Senior 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 2:08.45 2:04.21 20
27.86 58.92 1:30.96 2:04.21
2 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 2:08.81 2:07.01 17
28.36 1:00.31 1:33.32 2:07.01
3 Case, Shandra 16 CCS-ST 2:09.60 2:08.54 16
28.41 1:00.54 1:33.91 2:08.54
4 Lowry, Katie 16 Fast-NT 2:10.40 2:09.88 15
29.38 1:02.50 1:36.05 2:09.88
5 Durso, Kirby 17 COPS-NT 2:14.40 2:10.17 14
29.33 1:01.79 1:35.71 2:10.17
6 Hempleman, Elizabe 17 Metro-NT 2:09.77 2:11.85 13
29.18 1:01.96 1:36.58 2:11.85
7 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 2:14.26 2:15.86 12
30.19 1:04.45 1:40.40 2:15.86
8 Smith, Katie 16 DM-NT 2:14.91 2:16.10 11
29.40 1:03.55 1:39.04 2:16.10
B - Final
9 Voyles, Erin 15 CCS-ST 2:17.19 2:12.45 9
29.53 1:03.39 1:38.30 2:12.45
10 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 2:17.33 2:13.03 7
29.72 1:03.84 1:38.35 2:13.03
11 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 2:16.19 2:13.94 6
29.89 1:03.68 1:38.66 2:13.94
12 Cummings, Kristen 16 ROCK-NT 2:15.92 2:15.48 5
30.44 1:03.89 1:39.21 2:15.48
13 Porter, Sarah 15 LAC-NT 2:21.23 2:20.33 4
30.06 1:04.58 1:41.75 2:20.33
14 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 2:20.95 2:22.22 3
31.23 1:07.01 1:44.23 2:22.22
15 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 2:22.53 2:22.33 2
30.82 1:06.23 1:43.61 2:22.33
16 Chu, Christina 16 LAC-NT 2:20.96 2:22.48 1
30.93 1:05.80 1:43.18 2:22.48
Girls Senior 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 2:01.67 2:08.45
28.82 1:00.95 1:34.27 2:08.45
2 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 2:08.29 2:08.81
29.05 1:01.82 1:35.34 2:08.81
3 Case, Shandra 16 CCS-ST 2:11.13 2:09.60
28.77 1:01.29 1:34.66 2:09.60
4 Hempleman, Elizabeth 17 Metro-NT 2:12.24 2:09.77
28.75 1:01.17 1:35.18 2:09.77
5 Lowry, Katie 16 Fast-NT 2:05.28 2:10.40
29.20 1:02.24 1:36.08 2:10.40
6 Neal, Emily 15 COPS-NT 2:11.92 2:12.75
29.97 1:04.00 1:37.93 2:12.75
7 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 2:08.78 2:14.26
29.82 1:03.93 1:39.12 2:14.26
8 Durso, Kirby 17 COPS-NT 2:10.00 2:14.40
29.95 1:03.66 1:38.72 2:14.40
-------------------------------------------------------------------------
9 Smith, Katie 16 DM-NT 2:12.22 2:14.91
29.91 1:03.83 1:39.25 2:14.91
10 Cummings, Kristen 16 ROCK-NT 2:13.20 2:15.92
30.86 1:04.48 1:39.04 2:15.92
11 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 2:16.92 2:16.19
30.00 1:04.50 1:39.92 2:16.19
12 Voyles, Erin 15 CCS-ST 2:13.94 2:17.19
30.18 1:04.50 1:40.01 2:17.19
13 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 2:09.83 2:17.33
29.99 1:04.76 1:40.80 2:17.33
14 Brown, Lindsay 15 Metro-NT 2:21.19 2:20.95
30.91 1:06.39 1:44.33 2:20.95
15 Chu, Christina 16 LAC-NT 2:22.50 2:20.96
31.43 1:05.79 1:42.00 2:20.96
16 Porter, Sarah 15 LAC-NT 2:16.31 2:21.23
30.87 1:05.75 1:42.24 2:21.23
-------------------------------------------------------------------------
17 Crawford, Kristen 15 COPS-NT 2:22.42 2:22.53
31.30 1:07.57 1:45.10 2:22.53
18 Keller, Nicole 16 DM-NT 2:20.34 2:22.66
31.41 1:06.61 1:43.99 2:22.66
-------------------------------------------------------------------------
19 Gallagher, Kathleen 18 DM-NT 2:20.65 2:23.23
30.82 1:06.15 1:43.92 2:23.23
20 Dennis, Emily 15 COPS-NT 2:15.69 2:23.91
30.79 1:07.57 1:45.72 2:23.91
21 Smith, Christina 16 LAC-NT 2:32.00 2:24.82
33.13 1:08.84 1:47.44 2:24.82
22 Doherty, Molly 16 COPS-NT 2:50.09 2:25.67
32.05 1:08.36 1:46.88 2:25.67
23 Horton, Samantha 16 COPS-NT 2:16.78 2:25.78
31.78 1:08.51 1:47.05 2:25.78
24 Munch, Katie 16 Nadadores-NT 2:22.26 2:26.36
32.34 1:09.10 1:47.10 2:26.36
25 Herubin, Christina 15 LAC-NT 2:27.29 2:26.52
32.45 1:09.39 1:48.10 2:26.52
26 Carter, Ashley 17 COPS-NT 2:22.88 2:26.66
32.04 1:09.35 1:47.76 2:26.66
27 Geis, Beth 16 DM-NT 2:24.29 2:27.18
31.44 1:06.85 1:45.35 2:27.18
28 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 2:20.91 2:30.92
32.45 1:11.11 1:51.22 2:30.92
29 Geis, Amy 16 DM-NT 2:27.30 2:31.01
31.84 1:08.79 1:49.15 2:31.01
30 Newmann, Jordan 16 Gpst-NT 2:26.94 2:33.33
33.46 1:11.77 1:52.36 2:33.33
31 McCune, Diane 15 Atac-NT 2:28.59 2:36.16
33.97 1:13.71 1:55.48 2:36.16
Girls Senior 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 2:12.41 2:07.45 20
26.99 59.36 1:37.61 2:07.45
2 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 2:11.61 2:09.92 17
28.19 1:01.57 1:39.67 2:09.92
3 Hempleman, Elizabe 17 Metro-NT 2:13.06 2:11.42 16
28.68 1:02.03 1:41.09 2:11.42
4 Neal, Emily 15 COPS-NT 2:15.03 2:11.81 15
29.73 1:01.82 1:42.35 2:11.81
5 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 2:14.89 2:12.71 14
29.27 1:03.58 1:42.03 2:12.71
6 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 2:14.84 2:13.13 13
29.41 1:05.58 1:42.89 2:13.13
7 Case, Shandra 16 CCS-ST 2:15.50 2:13.79 12
28.47 1:02.28 1:42.90 2:13.79
8 Voyles, Erin 15 CCS-ST 2:15.84 2:19.57 11
29.20 1:04.50 1:46.88 2:19.57
B - Final
9 Durso, Kirby 17 COPS-NT 2:16.23 2:11.23 9
28.12 1:01.06 1:40.32 2:11.23
10 Berdine, Sam 16 IS-NT 2:16.69 2:12.97 7
29.29 1:03.60 1:43.04 2:12.97
11 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 2:16.98 2:14.43 6
29.88 1:02.22 1:45.32 2:14.43
12 Dennis, Emily 15 COPS-NT 2:19.15 2:14.61 5
28.99 1:03.34 1:43.54 2:14.61
13 Woods, Kenley 17 DM-NT 2:20.25 2:14.99 4
30.44 1:05.87 1:44.87 2:14.99
14 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 2:16.93 2:15.02 3
29.32 1:04.42 1:44.19 2:15.02
15 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 2:20.14 2:17.60 2
31.83 1:05.89 1:45.77 2:17.60
16 Williams, Jessica 15 COPS-NT 2:20.15 2:20.02 1
30.63 1:07.35 1:47.52 2:20.02
Girls Senior 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 2:08.23 2:11.61
28.74 1:02.48 1:40.99 2:11.61
2 Watson, Sarah 16 Fast-NT 2:14.32 2:12.06
29.99 1:01.96 1:41.61 2:12.06
3 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 2:06.45 2:12.41
28.80 1:02.38 1:41.36 2:12.41
4 Hempleman, Elizabeth 17 Metro-NT 2:13.33 2:13.06
28.96 1:03.00 1:42.55 2:13.06
5 Lowry, Katie 16 Fast-NT 2:07.57 2:13.57
29.51 1:03.67 1:42.49 2:13.57
6 McCullough, Beth 16 CCS-ST 2:10.59 2:13.97
29.38 1:03.20 1:42.42 2:13.97
7 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 2:10.12 2:14.84
29.74 1:06.42 1:44.14 2:14.84
8 Peppard, Sharon 17 Metro-NT 2:14.80 2:14.89
30.48 1:05.19 1:43.80 2:14.89
-------------------------------------------------------------------------
9 Neal, Emily 15 COPS-NT 2:13.75 2:15.03
30.81 1:03.62 1:44.88 2:15.03
10 Case, Shandra 16 CCS-ST 2:07.87 2:15.50
29.60 1:04.19 1:44.37 2:15.50
11 Voyles, Erin 15 CCS-ST 2:13.81 2:15.84
29.64 1:04.27 1:45.25 2:15.84
12 Durso, Kirby 17 COPS-NT 2:10.00 2:16.23
29.51 1:04.08 1:44.51 2:16.23
13 Berdine, Sam 16 IS-NT 2:12.31 2:16.69
29.99 1:04.62 1:44.98 2:16.69
14 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 2:17.99 2:16.93
30.17 1:05.91 1:45.06 2:16.93
15 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 2:16.52 2:16.98
30.22 1:03.90 1:47.24 2:16.98
16 Dennis, Emily 15 COPS-NT 2:13.16 2:19.15
29.42 1:04.69 1:46.52 2:19.15
-------------------------------------------------------------------------
17 Steenberge, Georgia 17 Fast-NT 2:31.67 2:20.10
28.20 1:04.35 1:47.86 2:20.10
18 Tucker-Huth, Julia 17 DM-NT 2:11.16 2:20.14
30.95 1:06.09 1:47.87 2:20.14
-------------------------------------------------------------------------
19 Williams, Jessica 15 COPS-NT 2:18.33 2:20.15
30.74 1:07.91 1:47.85 2:20.15
20 Woods, Kenley 17 DM-NT 2:12.25 2:20.25
31.73 1:09.66 1:48.57 2:20.25
21 Trinh, Julia 15 CCS-ST 2:13.04 2:20.43
30.90 1:05.84 1:48.00 2:20.43
22 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 2:16.69 2:20.95
30.77 1:08.01 1:50.12 2:20.95
23 Young, Erica 16 UN-NT 2:21.39 2:21.26
30.35 1:05.88 1:49.21 2:21.26
24 Smith, Jocelyn 17 LSC-WT 2:21.31 2:21.28
31.39 1:06.90 1:50.71 2:21.28
25 Rippe, Lizzie 17 GCAT-NT 2:21.34 2:21.33
29.00 1:07.72 1:50.31 2:21.33
26 Marshall, Reagan 15 DM-NT 2:20.30 2:21.74
30.94 1:07.00 1:49.78 2:21.74
27 Hawkins, Jordan 15 OAA-OK 2:20.88 2:21.95
30.17 1:05.94 1:50.80 2:21.95
28 Hamilton, Courtney 16 IS-NT 2:19.09 2:21.96
31.51 1:05.86 1:48.40 2:21.96
29 Bishop, Meredith 16 Fast-NT 2:19.81 2:22.03
31.62 1:10.07 1:49.78 2:22.03
30 Weaver, Melissa 17 Metro-NT 2:24.50 2:22.19
31.02 1:07.36 1:47.85 2:22.19
31 Norton, Brittany 15 Atac-NT 2:17.22 2:22.21
30.62 1:06.21 1:50.22 2:22.21
32 Turner, Joy 12 ROCK-NT 2:24.34 2:23.05
30.65 1:07.71 1:49.48 2:23.05
33 Porter, Sarah 15 LAC-NT 2:18.97 2:23.49
31.24 1:06.90 1:51.52 2:23.49
34 Lawrence, Sarah 15 GOLD-ST 2:15.85 2:23.89
32.32 1:08.20 1:48.75 2:23.89
35 Rau, Tina 15 COPS-NT 2:22.89 2:24.20
31.93 1:11.25 1:52.14 2:24.20
36 Keller, Nicole 16 DM-NT 2:23.30 2:24.50
30.51 1:08.96 1:52.35 2:24.50
37 Denson, Mallory 16 Atac-NT 2:26.59 2:24.77
30.94 1:09.43 1:51.17 2:24.77
38 Perry, Lindsey 16 COPS-NT 2:18.35 2:24.82
32.06 1:06.67 1:52.26 2:24.82
39 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 2:16.73 2:25.01
32.37 1:09.07 1:51.04 2:25.01
40 Maruska, Annie 17 KMSC-OK 2:27.76 2:25.25
30.75 1:10.94 1:53.43 2:25.25
41 Turner, Nicole 16 ROCK-NT 2:17.76 2:25.27
31.21 1:09.00 1:50.88 2:25.27
42 Venzin, Kirby 17 KMSC-OK 2:27.71 2:25.31
32.10 1:10.14 1:52.20 2:25.31
43 Geis, Beth 16 DM-NT 2:24.19 2:25.48
31.15 1:09.31 1:53.07 2:25.48
44 Dickey, Shannon 16 LSC-WT 2:25.88 2:25.87
33.11 1:10.68 1:53.53 2:25.87
45 Saito, Erika 16 DM-NT 2:18.90 2:26.18
31.38 1:07.96 1:52.07 2:26.18
46 Marshall, Maggie 15 DM-NT 2:25.94 2:26.65
33.32 1:10.49 1:51.09 2:26.65
47 Bridwell, Amber 16 SWAT-NT 2:28.50 2:26.76
31.76 1:08.15 1:51.58 2:26.76
48 Jurma, Angela 15 Mars-NT 2:22.36 2:26.94
31.47 1:08.83 1:53.81 2:26.94
49 Cummings, Kristen 16 ROCK-NT 2:23.63 2:27.23
30.17 1:07.30 1:54.24 2:27.23
50 Winter, Ashlin 17 Nadadores-NT 2:28.00 2:27.73
33.39 1:11.84 1:53.90 2:27.73
51 Panos, Laura 16 Metro-NT 2:27.31 2:27.88
31.11 1:10.44 1:53.79 2:27.88
52 Lee, Ann 16 Indians-LA 2:21.94 2:28.22
34.39 1:12.97 1:56.93 2:28.22
53 Calderara, Julia 15 UN-NT 2:27.27 2:28.27
34.16 1:14.18 1:56.04 2:28.27
54 Hughes, Kelly 15 Metro-NT 2:32.33 2:28.68
31.55 1:07.93 1:54.36 2:28.68
55 Rose, Lauren 17 GCAT-NT 2:28.53 2:28.92
31.54 1:11.70 1:54.19 2:28.92
56 Penley, Jennifer 17 DM-NT 2:25.23 2:29.89
31.98 1:10.58 1:56.23 2:29.89
57 Barfield, Bri 15 DM-NT 2:30.45 2:30.33
33.20 1:12.74 1:56.90 2:30.33
58 Geis, Amy 16 DM-NT 2:21.40 2:30.44
31.68 1:12.20 1:56.81 2:30.44
59 Doherty, Molly 16 COPS-NT 2:28.09 2:31.16
31.52 1:11.66 1:55.38 2:31.16
60 McCune, Diane 15 Atac-NT 2:29.36 2:31.39
31.42 1:11.04 1:55.97 2:31.39
61 Carter, Ashley 17 COPS-NT 2:27.66 2:32.14
32.01 1:11.60 1:56.99 2:32.14
62 Newmann, Jordan 16 Gpst-NT 2:28.50 2:32.33
32.21 1:09.21 1:57.56 2:32.33
63 Williams, Laci 17 COPS-NT 2:20.25 2:33.14
33.13 1:13.38 1:56.92 2:33.14
64 Palmer, Kristie 17 Atac-NT 2:28.46 2:33.44
33.19 1:12.15 1:58.55 2:33.44
65 Klein, Kristen 15 UN-NT 2:29.00 2:33.94
31.30 1:10.29 1:58.96 2:33.94
66 Bridwell, Alisha 15 SWAT-NT 2:33.32 2:36.70
33.80 1:15.50 2:02.79 2:36.70
67 Carney, Katie 17 IS-NT 2:30.08 2:39.54
34.18 1:17.76 2:01.32 2:39.54
68 Walker, Ashley 17 COPS-NT 2:27.52 2:40.38
34.26 1:12.53 2:04.81 2:40.38
-- Givonetti, Elise 15 Metro-NT NT DQ
32.15 1:13.95 2:02.63 DQ
Girls Senior 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kenney, Lindsay 16 COPS-NT 4:26.70 4:31.86 20
28.40 1:00.66 1:34.85 2:09.54 2:49.30 3:29.70 4:01.10 4:31.86
2 Neal, Emily 15 COPS-NT 4:35.00 4:33.45 17
30.18 1:03.95 1:37.10 2:10.26 2:50.48 3:31.30 4:02.87 4:33.45
3 Hempleman, Elizabe 17 Metro-NT 4:41.15 4:35.74 16
29.12 1:02.06 1:37.27 2:12.15 2:52.21 3:33.03 4:04.62 4:35.74
4 Lowry, Katie 16 Fast-NT 4:29.74 4:36.63 15
29.06 1:04.19 1:39.03 2:15.07 2:54.30 3:33.82 4:05.45 4:36.63
5 Woody, Alyson 15 Nadadores-NT 4:32.60 4:37.10 14
28.73 1:01.64 1:37.88 2:14.15 2:53.73 3:34.19 4:06.54 4:37.10
6 Lonon, Ashley 15 GCAT-NT 4:40.69 4:37.82 13
29.99 1:03.70 1:37.47 2:10.54 2:53.57 3:37.68 4:08.09 4:37.82
7 Durso, Kirby 17 COPS-NT 4:37.00 4:41.82 12
29.69 1:03.14 1:39.33 2:15.19 2:56.03 3:37.33 4:09.95 4:41.82
8 Gainey, Kim 18 GCAT-NT 4:38.19 4:41.91 11
29.99 1:03.90 1:41.24 2:18.23 3:00.29 3:40.89 4:11.48 4:41.91
9 Smith, Katie 16 DM-NT 4:50.00 4:43.84 9
29.22 1:02.73 1:37.72 2:12.77 2:55.83 3:38.76 4:11.88 4:43.84
10 Sacco, Brittany 16 COPS-NT 4:39.47 4:44.40 7
29.85 1:04.30 1:42.55 2:20.66 2:59.43 3:39.22 4:12.10 4:44.40
11 Jennings, Caroline 15 DM-NT 4:44.96 4:46.02 6
30.47 1:05.62 1:43.40 2:20.18 3:00.46 3:41.07 4:14.51 4:46.02
12 Hempleman, Kristen 15 Metro-NT 4:49.99 4:46.16 5
31.29 1:06.82 1:44.21 2:21.03 3:01.12 3:41.29 4:14.85 4:46.16
13 Williams, Jessica 15 COPS-NT 4:51.81 4:48.74 4
31.41 1:06.93 1:44.50 2:22.03 3:01.93 3:42.51 4:15.92 4:48.74
14 Woods, Kenley 17 DM-NT 4:43.95 4:49.27 3
31.00 1:07.81 1:45.49 2:22.90 3:02.99 3:44.00 4:16.79 4:49.27
15 Herubin, Christina 15 LAC-NT 4:48.65 4:51.00 2
31.63 1:07.63 1:43.95 2:20.11 3:02.10 3:44.83 4:18.48 4:51.00
16 Kliewer, Aimee 15 Atac-NT 4:51.43 4:51.20 1
31.00 1:06.65 1:44.47 2:21.97 3:02.55 3:43.94 4:17.95 4:51.20
17 Dennis, Emily 15 COPS-NT 4:40.42 4:55.79
29.42 1:04.62 1:40.66 2:17.97 3:01.84 3:46.82 4:21.35 4:55.79
18 Volz, Evelyn 16 CCS-ST 4:50.85 4:55.80
30.05 1:04.96 1:41.57 2:17.26 3:02.27 3:47.21 4:22.25 4:55.80
19 Marshall, Reagan 15 DM-NT 5:03.15 4:56.49
32.57 1:09.39 1:47.06 2:24.05 3:07.71 3:51.52 4:24.61 4:56.49
20 Trinh, Julia 15 CCS-ST 4:38.64 4:56.94
30.97 1:07.64 1:43.52 2:20.05 3:03.40 3:47.90 4:22.39 4:56.94
21 Voyles, Erin 15 CCS-ST 4:41.31 4:57.25
29.37 1:04.48 1:42.70 2:21.91 3:05.91 3:51.64 4:24.54 4:57.25
22 Hamilton, Courtney 16 IS-NT 5:02.36 4:57.86
31.38 1:07.28 1:43.87 2:19.88 3:04.73 3:49.89 4:24.18 4:57.86
23 Loy, Rebecca 15 LAC-NT 5:04.02 4:58.46
31.77 1:08.08 1:45.30 2:22.11 3:04.61 3:47.54 4:23.15 4:58.46
24 Weaver, Melissa 17 Metro-NT 4:59.04 4:59.82
31.53 1:07.50 1:45.50 2:23.21 3:04.51 3:46.90 4:23.51 4:59.82
25 Rau, Tina 15 COPS-NT 5:08.24 5:03.98
32.53 1:11.01 1:51.93 2:32.28 3:13.20 3:55.40 4:30.15 5:03.98
26 Sauer, Marion 15 COR-NT 5:09.64 5:04.57
32.87 1:09.77 1:48.45 2:26.47 3:12.30 3:57.81 4:31.13 5:04.57
27 Dickey, Shannon 16 LSC-WT 5:13.44 5:11.00
33.01 1:13.42 1:52.82 2:32.00 3:18.02 4:03.71 4:37.36 5:11.00
28 Carter, Ashley 17 COPS-NT 5:02.17 5:12.29
32.14 1:09.38 1:50.72 2:31.10 3:16.12 4:01.56 4:37.23 5:12.29
29 Panos, Laura 16 Metro-NT 5:12.31 5:13.98
32.29 1:10.11 1:51.18 2:32.26 3:17.24 4:02.05 4:38.26 5:13.98
30 Williams, Laci 17 COPS-NT NT 5:17.28
34.54 1:15.93 1:58.55 2:39.86 3:22.59 4:06.93 4:42.20 5:17.28
31 Utz, Jacqueline 16 COPS-NT 5:23.96 5:19.76
33.96 1:14.40 1:55.09 2:34.62 3:22.58 4:11.04 4:46.29 5:19.76
32 McCune, Diane 15 Atac-NT 5:20.19 5:20.35
33.28 1:12.59 1:54.69 2:35.92 3:21.91 4:09.14 4:46.00 5:20.35
-- Calderara, Julia 15 UN-NT 5:05.86 DQ
33.35 1:13.12 1:53.59 2:33.63 3:16.52 3:59.60 4:33.55 DQ
Girls Senior 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 7:45.35 7:56.72 40
1) Turner, Julie 17 2) Rippe, Lizzie 17
3) Gainey, Kim 18 4) Lonon, Ashley 15
28.29 59.32 1:31.71 2:03.94 2:30.84 3:01.04 3:32.82 4:04.79
4:31.57 5:00.86 5:31.24 6:01.15 6:27.43 6:56.59 7:26.75 7:56.72
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 8:00.00 8:00.58 34
1) Smith, Katie 16 2) Gunning, Kate 16
3) Woods, Kenley 17 4) Jennings, Caroline 15
27.54 57.35 1:27.67 1:58.31 2:56.19 3:27.79 3:59.40
4:17.31 4:57.10 5:29.05 6:00.78 6:16.16 6:57.59 7:28.90 8:00.58
3 Circle C Swimming-ST 'A' 8:27.21 8:02.89 32
1) Orr, Rebecca 15 2) McCullough, Beth 16
3) Case, Shandra 16 4) Trinh, Julia 15
27.31 56.87 1:27.11 1:57.17 2:54.49 3:25.43 3:56.01
4:23.67 4:54.62 5:26.58 5:58.74 6:26.60 6:57.77 7:29.97 8:02.89
4 City of Plano Swimmers-NT 'A' 7:50.13 8:06.43 30
1) Neal, Emily 15 2) Sacco, Brittany 16
3) Durso, Kirby 17 4) Kenney, Lindsay 16
28.00 58.21 1:28.55 1:58.60 2:57.75 3:29.44 4:00.54
4:29.80 5:02.23 5:35.54 6:08.62 6:36.04 7:06.06 7:36.41 8:06.43
5 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 8:15.00 8:20.37 28
1) Browning, Amy 16 2) Bishop, Meredith 16
3) Watson, Sarah 16 4) Lowry, Katie 16
31.35 1:05.59 1:41.03 2:15.87 2:45.18 3:16.86 3:50.20 4:22.29
4:49.11 5:19.44 5:50.62 6:21.66 6:49.18 7:19.61 7:50.36 8:20.37
6 Dallas Mustangs-NT 'B' 8:16.00 8:23.59 26
1) Marshall, Reagan 15 2) Keller, Nicole 16
3) Tucker-Huth, Julia 17 4) Penley, Jennifer 17
29.20 1:01.55 1:34.27 2:05.98 2:35.25 3:07.28 3:38.88 4:10.30
4:39.34 5:11.79 5:43.58 6:14.74 6:43.34 7:15.41 7:49.26 8:23.59
7 City of Plano Swimmers-NT 'C' 8:27.19 8:25.81 24
1) Walker, Ashley 17 2) Crawford, Kristen 15
3) Williams, Jessica 15 4) Carter, Ashley 17
27.89 58.56 1:30.90 2:04.01 3:05.13 3:38.23 4:10.03
4:26.26 5:10.63 5:43.12 6:15.25 6:44.82 7:17.72 7:51.68 8:25.81
8 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 8:22.47 8:28.64 22
1) Silver, Tifanie 17 2) Buckingham, Kaitlin 16
3) Sauer, Marion 15 4) Silver, Shelly 17
27.81 58.16 1:29.82 2:01.39 2:29.98 3:02.51 3:36.39 4:09.07
4:37.90 5:10.30 5:43.29 6:15.37 6:43.82 7:17.21 7:52.67 8:28.64
9 City of Plano Swimmers-NT 'B' 8:09.72 8:30.85
1) Perry, Lindsey 16 2) Rau, Tina 15
3) Horton, Samantha 16 4) Dennis, Emily 15
28.91 1:01.23 1:33.61 2:06.30 2:35.92 3:08.56 3:41.63 4:14.57
4:43.62 5:16.72 5:50.27 6:22.41 6:50.95 7:23.33 7:57.00 8:30.85
10 Metroplex Aquatics-NT 'B' 8:17.83 8:34.47
1) Panos, Laura 16 2) Hughes, Kelly 15
3) Hempleman, Kristen 15 4) Erdly, Allison 15
28.73 1:00.77 1:34.42 2:07.27 2:36.43 3:09.44 3:44.10 4:18.89
4:48.71 5:21.49 5:55.22 6:28.19 6:56.24 7:28.56 8:01.83 8:34.47
11 Dallas Mustangs-NT 'C' 8:25.00 8:44.77
1) Gallagher, Kathleen 18 2) Barfield, Bri 15
3) Geis, Beth 16 4) Geis, Amy 16
29.68 1:02.82 1:36.84 2:11.43 2:40.05 3:12.63 3:46.44 4:20.00
4:50.31 5:23.53 5:57.71 6:31.65 7:01.14 7:35.35 8:10.48 8:44.77
12 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 8:16.77 8:45.81
1) Whinery, Michelle 15 2) Maruska, Annie 17
3) Duncan, Kelsey 13 4) Venzin, Kirby 17
29.85 1:02.59 1:35.70 2:08.70 2:37.75 3:10.97 3:45.79 4:17.85
4:48.75 5:23.09 5:58.34 6:33.12 7:02.06 7:35.80 8:10.89 8:45.81
13 Metroplex Aquatics-NT 'C' 9:16.22 8:58.48
1) Weaver, Melissa 17 2) Hampton, Kelsey 15
3) Givonetti, Elise 15 4) Jochim, Marie 15
30.98 1:04.41 1:38.11 2:11.32 2:41.22 3:14.44 3:49.21 4:24.80
4:54.46 5:28.29 6:03.90 6:41.24 7:11.67 7:46.42 8:22.83 8:58.48
14 City of Plano Swimmers-NT 'D' 8:48.72 9:11.08
1) Riggs, Lindsay 15 2) Utz, Jacqueline 16
3) Doherty, Molly 16 4) Williams, Laci 17
31.13 1:05.58 1:40.61 2:13.26 2:43.49 3:16.93 3:51.22 4:24.60
4:56.64 5:33.22 6:11.37 6:48.54 7:20.09 7:56.21 8:33.99 9:11.08
-- Metroplex Aquatics-NT 'A' 8:04.22 DQ
1) Baalman, Lauren 15 2) Peppard, Sharon 17
3) Terrell, Stephanie 14 4) Brown, Lindsay 15
28.15 59.43 1:31.27 2:03.09 2:30.67 3:01.26 3:32.71 4:04.87
4:32.79 5:04.33 5:36.37 6:08.46 6:36.07 7:06.60 7:37.29 DQ
Girls Senior 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 3:58.72 4:03.39 40
1) Neal, Emily 15 2) Sacco, Brittany 16
3) Kenney, Lindsay 16 4) Walker, Ashley 17
29.40 59.64 1:31.55 2:07.66 2:35.66 3:07.40 3:33.43 4:03.39
2 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 4:10.00 4:06.18 33
1) Watson, Sarah 16 2) Lowry, Katie 16
3) Steenberge, Georgia 17 4) Browning, Amy 16
29.45 1:00.18 1:33.55 2:10.06 2:37.76 3:10.49 3:36.84 4:06.18
2 Metroplex Aquatics-NT 'A' 4:06.77 4:06.18 33
1) Terrell, Stephanie 14 2) Hempleman, Kristen 15
3) Hempleman, Elizabeth 17 4) Peppard, Sharon 17
28.97 59.58 1:32.75 2:10.69 2:38.62 3:10.79 3:37.14 4:06.18
4 Circle C Swimming-ST 'A' 3:43.89 4:08.04 30
1) Orr, Rebecca 15 2) McCullough, Beth 16
3) Case, Shandra 16 4) Voyles, Erin 15
29.40 59.89 1:33.42 2:10.95 2:39.32 3:12.35 3:38.92 4:08.04
5 Dallas Mustangs-NT 'A' 4:02.00 4:17.05 28
1) Jennings, Caroline 15 2) Woods, Kenley 17
3) Keller, Nicole 16 4) Gunning, Kate 16
31.33 1:04.55 1:38.27 2:16.76 2:47.14 3:21.47 3:48.20 4:17.05
6 Grapevine-Colleyville A T-NT 'A' 4:19.66 4:17.94 26
1) Lonon, Ashley 15 2) Rose, Lauren 17
3) Rippe, Lizzie 17 4) Gainey, Kim 18
29.97 1:00.96 1:38.82 2:21.40 2:48.99 3:21.25 3:48.67 4:17.94
7 City of Plano Swimmers-NT 'C' 4:11.71 4:18.85 24
1) Dennis, Emily 15 2) Rau, Tina 15
3) LeBlanc, Kayli 17 4) Riggs, Lindsay 15
31.64 1:04.44 1:39.34 2:18.14 2:47.28 3:20.31 3:48.14 4:18.85
8 City of Plano Swimmers-NT 'B' 4:07.12 4:19.80 22
1) Perry, Lindsey 16 2) Williams, Jessica 15
3) Durso, Kirby 17 4) Crawford, Kristen 15
30.61 1:03.66 1:37.96 2:16.86 2:47.18 3:22.04 3:49.30 4:19.80
9 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 4:20.00 4:20.55
1) Halpenny, Katie 17 2) Bishop, Meredith 16
3) Vollmer, Dana 15 4) Danek, Nicole 16
33.40 1:09.13 1:43.15 2:21.47 2:49.36 3:20.06 3:48.65 4:20.55
10 Metroplex Aquatics-NT 'B' 4:22.73 4:22.28
1) Brown, Lindsay 15 2) Weaver, Melissa 17
3) Panos, Laura 16 4) Baalman, Lauren 15
31.29 1:04.14 1:39.39 2:18.94 2:49.78 3:26.33 3:53.33 4:22.28
11 North Texas Nadadores-NT 'A' 4:11.55 4:24.46
1) Gallegos, Maxie 15 2) Winter, Ashlin 17
3) Woody, Alyson 15 4) Munch, Katie 16
33.73 1:08.55 1:45.51 2:26.52 2:54.50 3:26.57 3:54.15 4:24.46
12 Dallas Mustangs-NT 'B' 4:10.00 4:27.00
1) Marshall, Reagan 15 2) Marshall, Maggie 15
3) Saito, Erika 16 4) Penley, Jennifer 17
32.29 1:06.58 1:41.42 2:20.71 2:52.04 3:28.27 3:55.81 4:27.00
13 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 4:17.98 4:28.05
1) Palmer, Rosalie 14 2) Silver, Shelly 17
3) Silver, Tifanie 17 4) Sauer, Marion 15
32.89 1:09.09 1:45.03 2:24.14 2:54.05 3:28.92 3:56.97 4:28.05
14 Dallas Mustangs-NT 'C' 4:25.00 4:34.58
1) Morrison, Erin 15 2) Geis, Amy 16
3) Geis, Beth 16 4) Barfield, Bri 15
33.13 1:08.62 1:44.95 2:30.60 2:57.47 3:38.73 4:02.19 4:34.58
15 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 4:13.40 4:38.44
1) Whinery, Michelle 15 2) Maruska, Annie 17
3) Duncan, Kelsey 13 4) Venzin, Kirby 17
33.89 1:09.59 1:48.02 2:31.57 3:02.83 3:38.05 4:06.39 4:38.44
16 Metroplex Aquatics-NT 'C' 4:36.59 4:41.99
1) Hughes, Kelly 15 2) Givonetti, Elise 15
3) Jochim, Marie 15 4) Erdly, Allison 15
33.11 1:07.70 1:47.21 2:32.14 3:03.25 3:42.53 4:11.02 4:41.99
17 Tornado Aquatic Club-OK 'A' 4:13.52 4:44.17
1) Miller, Sarah 13 2) Cavert, Caitlin 12
3) Campbell, Emily 15 4) Deffenbaugh, Anna 13
32.77 1:09.32 1:47.52 2:32.10 3:04.67 3:41.91 4:11.37 4:44.17
18 City of Plano Swimmers-NT 'D' 4:18.22 4:47.49
1) Doherty, Molly 16 2) Williams, Laci 17
3) Carter, Ashley 17 4) Utz, Jacqueline 16
36.12 1:13.68 1:52.27 2:36.15 3:07.13 3:44.74 4:14.95 4:47.49
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 24.76 1/1/1998 Alexander Forbes
29.49 AAA
30.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 28.01 27.65 AAA 20
2 XU, Kevin 9 COPS-NT 29.48 28.93 AAA+ 17
3 Truong, Andrew 10 COPS-NT 29.72 29.64 AA 16
4 Le, Paul 10 OAA-OK 29.61 29.85 AA 15
5 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 30.31 30.06 AA 14
6 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 30.95 30.15 AA 13
7 Russell, Seth 10 ROCK-NT 29.98 30.41 AA 12
8 Brock, Connor 10 COM-WT 30.40 30.48 AA 11
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 24.76 1/1/1998 Alexander Forbes
29.49 AAA
30.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 28.16 28.01 AAA
2 XU, Kevin 9 COPS-NT 30.12 29.48 AAA+
3 Le, Paul 10 OAA-OK 29.54 29.61 AA
4 Truong, Andrew 10 COPS-NT 30.36 29.72 AA
5 Russell, Seth 10 ROCK-NT 31.55 29.98 AA
6 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 30.53 30.31 AA
7 Brock, Connor 10 COM-WT 31.25 30.40 AA
8 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 29.78 30.95
-------------------------------------------------------------------------
9 Norton, Aaron 10 Atac-NT 31.13 30.96
10 Hunt, Edward 9 COPS-NT 31.97 31.13
-------------------------------------------------------------------------
11 Moltner, Scott 9 COPS-NT 30.87 31.51
12 Gnoza, Hunter 10 SWAT-NT 31.32 31.57
13 Stubblefield, Seth 9 COM-WT 31.85 31.68
14 Kenny, Malin 10 DM-NT 31.89 31.79
15 Taylor, PJ 9 COPS-NT 31.38 32.34
16 Rasmussen, Scott 10 COM-WT 33.02 32.84
17 Ropson, Jon 10 COPS-NT 31.73 32.95
18 Progelhof, John 9 COR-NT 31.88 36.03
-- Veneklasen, Matthew 10 KMSC-OK 31.73 DQ
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 54.74 1/1/1982 Chas Morton
1:04.59 AAA
1:07.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 1:03.84 1:01.98 AAA 20
29.39 1:01.98
2 Le, Paul 10 OAA-OK 1:04.56 1:03.64 AAA 17
30.62 1:03.64
3 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 1:05.21 1:03.90 AAA+ 16
30.78 1:03.90
4 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 1:05.28 1:04.01 AAA+ 15
30.63 1:04.01
5 Truong, Andrew 10 COPS-NT 1:06.48 1:04.93 AA 14
31.35 1:04.93
6 XU, Kevin 9 COPS-NT 1:05.15 1:05.40 AA 13
31.45 1:05.40
7 Hunt, Edward 9 COPS-NT 1:06.67 1:06.87 AA 12
31.72 1:06.87
8 Gnoza, Hunter 10 SWAT-NT 1:07.77 1:08.96 11
32.40 1:08.96
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 54.74 1/1/1982 Chas Morton
1:04.59 AAA
1:07.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 1:02.07 1:03.84 AAA
29.84 1:03.84
2 Le, Paul 10 OAA-OK 1:04.33 1:04.56 AAA
30.95 1:04.56
3 XU, Kevin 9 COPS-NT 1:09.01 1:05.15 AA
31.64 1:05.15
4 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 1:05.43 1:05.21 AA
31.33 1:05.21
5 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 1:05.97 1:05.28 AA
31.29 1:05.28
6 Truong, Andrew 10 COPS-NT 1:08.58 1:06.48 AA
32.19 1:06.48
7 Hunt, Edward 9 COPS-NT 1:09.99 1:06.67 AA
32.08 1:06.67
8 Brock, Connor 10 COM-WT 1:08.32 1:07.57 AA
32.54 1:07.57
-------------------------------------------------------------------------
9 Gnoza, Hunter 10 SWAT-NT 1:09.51 1:07.77
32.55 1:07.77
10 Moltner, Scott 9 COPS-NT 1:09.29 1:07.98
32.72 1:07.98
-------------------------------------------------------------------------
11 Norton, Aaron 10 Atac-NT 1:08.69 1:08.05
32.29 1:08.05
12 Stubblefield, Seth 9 COM-WT 1:11.44 1:11.08
33.88 1:11.08
13 Ropson, Jon 10 COPS-NT 1:10.26 1:11.27
33.81 1:11.27
14 Rasmussen, Scott 10 COM-WT 1:11.28 1:12.03
34.53 1:12.03
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:58.60 2/21/1997 Brian Fiske, MVP-NE
2:19.29 AAA
2:25.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 2:16.90 2:14.39 AAA 20
30.75 1:04.95 1:39.99 2:14.39
2 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 2:17.06 2:16.53 AAA+ 17
31.86 1:06.87 1:42.15 2:16.53
3 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 2:20.42 2:16.57 AAA 16
31.58 1:07.10 1:42.51 2:16.57
4 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 2:17.96 2:21.05 AA 15
31.86 1:07.78 1:44.53 2:21.05
5 Moltner, Scott 9 COPS-NT 2:27.03 2:25.61 14
32.87 1:10.68 1:49.23 2:25.61
6 Wan, Jason 10 COR-NT 2:34.77 2:26.63 13
32.96 1:11.24 1:49.75 2:26.63
7 Brock, Connor 10 COM-WT 2:27.55 2:26.98 12
33.38 1:11.27 1:49.96 2:26.98
8 Veneklasen, Matthe 10 KMSC-OK 2:35.38 2:35.59 11
34.75 1:14.27 1:55.35 2:35.59
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:58.60 2/21/1997 Brian Fiske, MVP-NE
2:19.29 AAA
2:25.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 2:14.58 2:16.90 AAA
31.95 1:07.51 1:43.69 2:16.90
2 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 2:20.26 2:17.06 AAA+
31.69 1:07.09 1:42.81 2:17.06
3 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 2:19.91 2:17.96 AAA+
32.50 1:08.79 1:44.07 2:17.96
4 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 2:17.28 2:20.42 AA-
29.80 1:06.15 1:43.05 2:20.42
5 Moltner, Scott 9 COPS-NT 2:28.67 2:27.03
32.95 1:10.69 1:50.02 2:27.03
6 Brock, Connor 10 COM-WT 2:32.19 2:27.55
33.30 1:11.50 1:50.90 2:27.55
7 Wan, Jason 10 COR-NT 2:37.40 2:34.77
32.86 1:12.86 1:54.49 2:34.77
8 Veneklasen, Matthew 10 KMSC-OK 2:40.32 2:35.38
34.54 1:13.91 1:54.88 2:35.38
-------------------------------------------------------------------------
9 Stubblefield, Seth 9 COM-WT 2:35.78 2:36.64
35.27 1:15.30 1:56.80 2:36.64
10 McGough, Jacob 10 Nadadores-NT 2:40.73 2:45.62
37.45 1:19.90 2:02.56 2:45.62
-------------------------------------------------------------------------
-- Rasmussen, Scott 10 COM-WT 2:35.99 DQ
33.70 1:13.03 1:53.07 DQ
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
10&U 2002US: # 5:22.49 1/1/2002 Charlie Rimkus
6:10.89 10&U AAA
6:27.79 10&U AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 5:59.01 5:52.21 AAA 20
31.93 1:08.03 1:44.43 2:20.17 2:56.39 3:32.56 4:08.50 4:44.01
5:19.16 5:52.21
2 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 5:59.37 5:53.81 AAA 17
31.85 1:07.54 1:43.42 2:19.49 2:55.43 3:31.28 4:07.35 4:44.06
5:19.95 5:53.81
3 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 6:03.16 6:00.55 AAA 16
31.46 1:07.75 1:44.43 2:20.75 2:58.44 3:35.09 4:11.55 4:48.25
5:25.19 6:00.55
4 Moltner, Scott 9 COPS-NT 6:54.71 6:19.76 AA 15
33.72 1:11.73 1:50.09 2:28.39 3:06.91 3:45.77 4:24.68 5:03.81
5:42.64 6:19.76
5 Le, Paul 10 OAA-OK 6:03.15 6:20.41 AA- 14
31.87 1:08.06 1:46.11 2:25.03 3:04.72 3:43.80 4:23.88 5:04.39
5:43.90 6:20.41
6 Norton, Aaron 10 Atac-NT 6:39.77 6:22.17 AA 13
32.68 1:10.61 1:50.65 2:28.79 3:07.46 3:47.78 4:25.98 5:05.41
5:42.54 6:22.17
7 Hunt, Edward 9 COPS-NT 7:23.77 6:24.89 AA 12
33.73 1:12.35 1:51.73 2:30.74 3:10.11 3:50.05 4:29.34 5:08.96
5:48.52 6:24.89
8 Russell, Seth 10 ROCK-NT 6:04.32 6:30.37 11
34.10 1:12.61 1:52.55 2:33.09 3:13.60 3:53.73 4:34.02 5:13.79
5:52.65 6:30.37
9 Wan, Jason 10 COR-NT 6:50.56 6:32.84 9
32.88 1:12.64 1:52.78 2:33.24 3:13.18 3:53.09 4:33.84 5:14.44
5:54.31 6:32.84
10 Ropson, Jon 10 COPS-NT 7:07.64 6:33.02 7
34.59 1:13.17 1:52.72 2:33.15 3:13.17 3:53.49 4:33.92 5:14.42
5:54.48 6:33.02
11 Taylor, PJ 9 COPS-NT 6:53.10 6:40.09 6
36.36 1:17.49 1:58.74 2:39.83 3:20.59 4:01.08 4:41.75 5:22.80
6:02.21 6:40.09
-- Brock, Connor 10 COM-WT 6:41.89 DQ
33.71 1:12.15 1:51.88 2:32.52 3:37.29
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 28.73 1/1/1996 Rick Hancock, ASC-SC
34.89 AAA
36.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 33.47 33.27 AAA 20
2 Le, Paul 10 OAA-OK 34.57 34.46 AAA 17
3 Hunt, Edward 9 COPS-NT 36.29 35.29 AA 16
4 Rasmussen, Scott 10 COM-WT 35.68 35.43 AA 15
5 XU, Kevin 9 COPS-NT 36.29 36.02 AA 14
6 Taylor, PJ 9 COPS-NT 36.48 36.37 AA 13
7 Wan, Jason 10 COR-NT 36.54 36.60 AA 12
8 Gnoza, Hunter 10 SWAT-NT 36.85 37.76 11
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 28.73 1/1/1996 Rick Hancock, ASC-SC
34.89 AAA
36.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 33.33 33.47 AAA
2 Le, Paul 10 OAA-OK 34.84 34.57 AAA
3 Rasmussen, Scott 10 COM-WT 38.10 35.68 AA
4 Hunt, Edward 9 COPS-NT 39.35 36.29 AA
4 XU, Kevin 9 COPS-NT 36.29 36.29 AA
6 Taylor, PJ 9 COPS-NT 36.29 36.48 AA
7 Wan, Jason 10 COR-NT 36.61 36.54 AA
8 Gnoza, Hunter 10 SWAT-NT 38.49 36.85
-------------------------------------------------------------------------
9 McNamara, Will 9 DM-NT 38.44 37.04
10 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 37.58 37.05
-------------------------------------------------------------------------
11 Brock, Connor 10 COM-WT 37.93 37.46
12 Veazey, Liam 9 DM-NT 38.43 37.56
13 McGough, Jacob 10 Nadadores-NT 39.28 37.86
14 Veneklasen, Matthew 10 KMSC-OK 37.73 38.03
15 Norton, Aaron 10 Atac-NT 38.37 38.12
16 Progelhof, John 9 COR-NT 38.44 39.75
17 Weaver, Garrison 10 COR-NT 38.46 40.51
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 57.22 1/1/2001 Luis Ortega
1:14.39 AAA
1:18.09 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 1:10.22 1:10.17 AAA 20
34.30 1:10.17
2 Le, Paul 10 OAA-OK 1:15.15 1:14.35 AAA+ 17
36.02 1:14.35
3 Russell, Seth 10 ROCK-NT 1:15.34 1:15.48 AA 16
36.59 1:15.48
4 Wan, Jason 10 COR-NT 1:18.17 1:15.96 AA 15
37.52 1:15.96
5 Taylor, PJ 9 COPS-NT 1:18.60 1:18.06 AA 14
38.73 1:18.06
6 Veneklasen, Matthe 10 KMSC-OK 1:18.71 1:18.74 13
38.16 1:18.74
7 Veazey, Liam 9 DM-NT 1:19.42 1:19.14 12
38.08 1:19.14
8 Gnoza, Hunter 10 SWAT-NT 1:19.71 1:21.24 11
39.31 1:21.24
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 57.22 1/1/2001 Luis Ortega
1:14.39 AAA
1:18.09 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 1:10.03 1:10.22 AAA
34.66 1:10.22
2 Le, Paul 10 OAA-OK 1:15.38 1:15.15 AA
36.21 1:15.15
3 Russell, Seth 10 ROCK-NT 1:20.33 1:15.34 AA
36.74 1:15.34
4 Wan, Jason 10 COR-NT 1:19.25 1:18.17
38.24 1:18.17
5 Taylor, PJ 9 COPS-NT 1:18.13 1:18.60
39.15 1:18.60
6 Veneklasen, Matthew 10 KMSC-OK 1:19.82 1:18.71
37.82 1:18.71
7 Veazey, Liam 9 DM-NT 1:21.57 1:19.42
38.43 1:19.42
8 Gnoza, Hunter 10 SWAT-NT 1:21.45 1:19.71
39.02 1:19.71
-------------------------------------------------------------------------
9 Brock, Connor 10 COM-WT 1:20.93 1:19.76
39.30 1:19.76
10 McGough, Jacob 10 Nadadores-NT 1:24.83 1:19.83
38.94 1:19.83
-------------------------------------------------------------------------
11 Hunt, Edward 9 COPS-NT 1:21.46 1:20.22
39.74 1:20.22
12 Norton, Aaron 10 Atac-NT 1:22.77 1:20.33
39.04 1:20.33
13 XU, Kevin 9 COPS-NT 1:18.77 1:21.05
37.36 1:21.05
14 Progelhof, John 9 COR-NT 1:21.06 1:24.98
40.28 1:24.98
-- Rasmussen, Scott 10 COM-WT 1:20.83 DQ
40.16 DQ
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 32.16 1/1/1999 Jordan Rantz
38.59 AAA
40.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Truong, Andrew 10 COPS-NT 36.42 36.72 AAA 20
2 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 38.26 37.04 AAA 17
3 Wan, Jason 10 COR-NT 41.42 39.59 AA 16
4 Russell, Seth 10 ROCK-NT 41.21 41.03 15
5 Kenny, Malin 10 DM-NT 42.72 42.68 14
6 Ropson, Jon 10 COPS-NT 43.91 43.68 13
7 Moltner, Scott 9 COPS-NT 43.59 43.71 12
8 Taylor, PJ 9 COPS-NT 43.38 43.84 11
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 32.16 1/1/1999 Jordan Rantz
38.59 AAA
40.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Truong, Andrew 10 COPS-NT 36.24 36.42 AAA
2 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 37.47 38.26 AAA
3 Russell, Seth 10 ROCK-NT 42.73 41.21
4 Wan, Jason 10 COR-NT 41.17 41.42
5 Kenny, Malin 10 DM-NT 42.49 42.72
6 Taylor, PJ 9 COPS-NT 42.15 43.38
7 Moltner, Scott 9 COPS-NT 43.08 43.59
8 Ropson, Jon 10 COPS-NT 43.90 43.91
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:10.06 1/1/1999 Scott Spann
1:24.79 AAA
1:28.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 1:19.99 1:18.54 AAA 20
36.92 1:18.54
2 Truong, Andrew 10 COPS-NT 1:20.04 1:19.84 AAA 17
37.99 1:19.84
3 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 1:25.59 1:22.86 AAA 16
39.41 1:22.86
4 Wan, Jason 10 COR-NT 1:27.96 1:27.48 AA 15
41.29 1:27.48
5 Moltner, Scott 9 COPS-NT 1:32.01 1:29.20 14
42.71 1:29.20
-- Taylor, PJ 9 COPS-NT 1:33.71 DQ
43.01 DQ
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:10.06 1/1/1999 Scott Spann
1:24.79 AAA
1:28.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 1:21.46 1:19.99 AAA
37.57 1:19.99
2 Truong, Andrew 10 COPS-NT 1:20.95 1:20.04 AAA
37.38 1:20.04
3 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 1:23.29 1:25.59 AA-
40.95 1:25.59
4 Wan, Jason 10 COR-NT 1:28.54 1:27.96 AA
40.84 1:27.96
5 Moltner, Scott 9 COPS-NT 1:31.13 1:32.01
45.21 1:32.01
6 Taylor, PJ 9 COPS-NT 1:30.72 1:33.71
44.89 1:33.71
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 27.07 1/1/1982 Chas Morton
33.09 AAA
34.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 XU, Kevin 9 COPS-NT 31.95 31.94 AAA+ 20
2 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 32.74 32.74 AAA 17
3 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 32.73 32.83 AAA 16
4 McGough, Jacob 10 Nadadores-NT 35.41 33.34 AA 15
5 Ropson, Jon 10 COPS-NT 34.46 34.44 AA 14
6 Norton, Aaron 10 Atac-NT 35.17 34.54 AA 13
7 Hunt, Edward 9 COPS-NT 35.36 35.54 12
8 Stubblefield, Seth 9 COM-WT 36.08 35.63 11
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 27.07 1/1/1982 Chas Morton
33.09 AAA
34.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 XU, Kevin 9 COPS-NT 33.24 31.95 AAA+
2 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 32.71 32.73 AAA
3 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 32.92 32.74 AAA
4 Ropson, Jon 10 COPS-NT 33.73 34.46 AA
5 Norton, Aaron 10 Atac-NT 37.00 35.17
6 Hunt, Edward 9 COPS-NT 38.44 35.36
7 McGough, Jacob 10 Nadadores-NT 34.97 35.41
8 Stubblefield, Seth 9 COM-WT 36.57 36.08
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 59.97 1/1/1992 Zachary Ferguson
1:15.89 AAA
1:20.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 1:12.98 1:10.60 AAA 20
34.02 1:10.60
2 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 1:12.76 1:12.54 AAA 17
33.88 1:12.54
3 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 1:14.99 1:14.78 AAA+ 16
33.77 1:14.78
4 XU, Kevin 9 COPS-NT 1:16.36 1:14.90 AAA 15
34.43 1:14.90
5 Ropson, Jon 10 COPS-NT 1:16.16 1:15.36 AAA+ 14
35.05 1:15.36
6 Le, Paul 10 OAA-OK 1:16.62 1:16.79 AA 13
36.47 1:16.79
7 McGough, Jacob 10 Nadadores-NT 1:18.89 1:20.31 AA 12
36.14 1:20.31
-- Truong, Andrew 10 COPS-NT 1:18.20 DQ
34.43 DQ
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 59.97 1/1/1992 Zachary Ferguson
1:15.89 AAA
1:20.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 1:13.18 1:12.76 AAA
34.78 1:12.76
2 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 1:12.23 1:12.98 AAA
34.26 1:12.98
3 Wilson, Matthew 10 Indians-LA 1:17.49 1:14.99 AAA+
35.37 1:14.99
4 Ropson, Jon 10 COPS-NT 1:17.37 1:16.16 AA
35.87 1:16.16
5 XU, Kevin 9 COPS-NT 1:21.19 1:16.36 AA
34.42 1:16.36
6 Le, Paul 10 OAA-OK 1:17.75 1:16.62 AA
36.37 1:16.62
7 Truong, Andrew 10 COPS-NT 1:22.90 1:18.20 AA
36.24 1:18.20
8 McGough, Jacob 10 Nadadores-NT 1:20.63 1:18.89 AA
35.54 1:18.89
-------------------------------------------------------------------------
9 Stubblefield, Seth 9 COM-WT 1:29.58 1:24.65
36.77 1:24.65
10 Gnoza, Hunter 10 SWAT-NT 1:23.81 1:25.60
38.63 1:25.60
-------------------------------------------------------------------------
11 Hunt, Edward 9 COPS-NT 1:27.70 1:28.68
40.31 1:28.68
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:02.47 1/1/2000 Collin Gladys
1:14.49 AAA
1:17.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 1:13.10 1:10.33 AAA 20
33.20 1:10.33
2 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 1:12.26 1:10.64 AAA 17
34.70 1:10.64
3 Truong, Andrew 10 COPS-NT 1:14.72 1:14.26 AAA+ 16
35.68 1:14.26
4 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 1:16.73 1:14.32 AAA 15
35.21 1:14.32
5 Le, Paul 10 OAA-OK 1:14.78 1:14.74 AA 14
34.67 1:14.74
6 Ropson, Jon 10 COPS-NT 1:18.82 1:18.89 13
36.47 1:18.89
7 Wan, Jason 10 COR-NT 1:18.43 1:19.21 12
37.21 1:19.21
8 Taylor, PJ 9 COPS-NT 1:20.38 1:19.68 11
38.33 1:19.68
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:02.47 1/1/2000 Collin Gladys
1:14.49 AAA
1:17.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 1:11.32 1:12.26 AAA
33.72 1:12.26
2 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 1:13.19 1:13.10 AAA
33.50 1:13.10
3 Truong, Andrew 10 COPS-NT 1:16.03 1:14.72 AA
35.69 1:14.72
4 Le, Paul 10 OAA-OK 1:14.55 1:14.78 AA
35.03 1:14.78
5 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 1:13.70 1:16.73 AA-
35.61 1:16.73
6 Wan, Jason 10 COR-NT 1:19.11 1:18.43
36.98 1:18.43
7 Ropson, Jon 10 COPS-NT 1:18.01 1:18.82
36.03 1:18.82
8 Taylor, PJ 9 COPS-NT 1:21.35 1:20.38
37.79 1:20.38
-------------------------------------------------------------------------
9 Rasmussen, Scott 10 COM-WT 1:21.86 1:20.47
36.11 1:20.47
10 Brock, Connor 10 COM-WT 1:25.53 1:20.52
38.60 1:20.52
-------------------------------------------------------------------------
11 Moltner, Scott 9 COPS-NT 1:19.02 1:20.92
39.52 1:20.92
12 McGough, Jacob 10 Nadadores-NT 1:24.91 1:22.86
37.12 1:22.86
13 Veneklasen, Matthew 10 KMSC-OK 1:23.35 1:23.05
39.60 1:23.05
14 Stubblefield, Seth 9 COM-WT 1:24.89 1:24.06
38.66 1:24.06
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 2:12.29 1/1/1982 Chas Morton
2:40.09 AAA
2:47.69 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Naik, Narayan 10 KMSC-OK 2:31.24 2:29.32 AAA 20
34.40 1:11.98 1:56.62 2:29.32
2 Hatfield, Danny 10 Eat-OK 2:32.85 2:30.20 AAA 17
33.19 1:12.57 2:30.20
3 Bradham, Taylor 10 CCS-ST 2:39.02 2:31.49 AAA 16
34.39 1:13.26 1:58.21 2:31.49
4 Russell, Seth 10 ROCK-NT 2:41.00 2:40.69 AA 15
34.95 1:15.80 2:03.69 2:40.69
5 Wan, Jason 10 COR-NT 2:49.42 2:43.27 AA 14
37.69 1:18.31 2:05.29 2:43.27
6 Ropson, Jon 10 COPS-NT 2:43.14 2:43.55 AA 13
36.64 1:17.97 2:07.70 2:43.55
7 Le, Paul 10 OAA-OK 2:40.71 2:44.85 AA 12
35.77 1:17.52 2:08.29 2:44.85
8 Hunt, Edward 9 COPS-NT 2:50.12 2:49.09 11
38.81 1:20.70 2:13.16 2:49.09
9 XU, Kevin 9 COPS-NT NT 2:49.23 9
34.07 1:17.16 2:09.67 2:49.23
10 Moltner, Scott 9 COPS-NT 2:47.55 2:50.29 7
40.26 1:23.63 2:13.25 2:50.29
11 Taylor, PJ 9 COPS-NT 2:54.77 2:51.14 6
39.67 1:24.13 2:14.82 2:51.14
12 Rasmussen, Scott 10 COM-WT 2:59.83 2:51.35 5
37.95 1:19.92 2:13.43 2:51.35
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 1:50.07 1/1/1988 Aqua-Tex Swim Team (Counts, H
oward, Panek, Kehlenbach)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dallas Mustangs-NT 'A' 2:14.34 2:08.42 40
1) Ken, Jack 10 2) McNamara, Will 9
3) Kenny, Malin 10 4) Veazey, Liam 9
32.01 1:05.35 1:36.71 2:08.42
2 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 2:20.06 2:18.88 34
1) Wan, Jason 10 2) Weaver, Garrison 10
3) Yuan, Jeffrey 9 4) Progelhof, John 9
31.52 1:05.52 1:43.51 2:18.88
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 2:02.48 3/8/1998 Blue Tide Aquatics (E. Mai, P., BTA-GU
Kornfeld, S. Sorge, K. Leckey)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 2:16.38 2:16.71 40
1) Taylor, PJ 9 2) Truong, Andrew 10
3) Ropson, Jon 10 4) XU, Kevin 9
36.53 1:13.23 1:47.68 2:16.71
2 Dallas Mustangs-NT 'A' 2:33.65 2:29.40 34
1) McNamara, Will 9 2) Kenny, Malin 10
3) Veazey, Liam 9 4) Ken, Jack 10
37.08 1:18.38 1:57.30 2:29.40
-- City of Richardson Swim Team-NT 'A' 2:42.02 DQ
1) Progelhof, John 9 2) Wan, Jason 10
3) Weaver, Garrison 10 4) Yuan, Jeffrey 9
40.21 1:20.99 2:04.87 DQ
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 22.54 1/1/2000 Alexander Forbes
26.29 AAA
27.49 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 24.67 24.15 AAA 20
2 Zhou, Charles 12 COR-NT 24.80 24.59 AAA 17
3 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 25.20 24.74 AAA 16
4 Bado, Rico 12 GOLD-ST 25.74 24.98 AAA 15
5 Wan, Jonathan 12 COR-NT 26.19 25.81 AAA 14
6 Decker, Ben 12 COM-WT 27.20 26.58 AA 13
7 Gregory, Trey 11 LAC-NT 26.72 26.77 AA 12
8 Tran, Andrew 11 CCS-ST 26.99 26.90 AA 11
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 22.54 1/1/2000 Alexander Forbes
26.29 AAA
27.49 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 24.50 24.67 AAA
2 Zhou, Charles 12 COR-NT 24.49 24.80 AAA
3 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 24.95 25.20 AAA
4 Bado, Rico 12 GOLD-ST 26.05 25.74 AAA
5 Wan, Jonathan 12 COR-NT 25.98 26.19 AAA
6 Gregory, Trey 11 LAC-NT 26.34 26.72 AA
7 Tran, Andrew 11 CCS-ST 26.77 26.99 AA
8 Decker, Ben 12 COM-WT 27.61 27.20 AA
-------------------------------------------------------------------------
9 Weeks, Scott 11 COPS-NT 27.41 27.61
10 Li, Yihyoung 12 Atac-NT 27.99 27.62
-------------------------------------------------------------------------
11 Antkowski, Connor 12 COR-NT 28.56 28.00
12 Rumans, Walter 12 ASR-NT 27.72 28.16
13 Yang, Kevin 12 COR-NT 27.86 28.22
14 Norton, William 12 Atac-NT 27.57 28.49
15 Goodwin, Brent 12 COR-NT 28.33 28.71
16 Pope, Matthew 12 COSST-LA 28.58 28.95
17 Veazey, Caleb 12 DM-NT 28.84 28.97
18 McKeithen, Sean 12 Indians-LA 28.60 29.35
19 Chin, Virgil 12 COR-NT 28.67 29.95
20 Kuhlke, John 11 COPS-NT 29.29 30.15
21 Brown, Douglass 12 COPS-NT 31.73 30.98
-- Behm, Herbie 11 UN-NM 26.22 DQ
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 48.90 1/1/1999 Grant Wieczorek
57.79 AAA
1:00.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 52.97 52.18 AAA 20
25.14 52.18
2 Zhou, Charles 12 COR-NT 53.29 52.42 AAA 17
25.38 52.42
3 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 55.76 53.96 AAA 16
26.28 53.96
4 Bado, Rico 12 GOLD-ST 54.53 55.25 AAA 15
26.68 55.25
5 Wan, Jonathan 12 COR-NT 57.42 56.79 AAA 14
26.76 56.79
6 Gregory, Trey 11 LAC-NT 57.30 57.31 AAA+ 13
27.23 57.31
7 Tran, Andrew 11 CCS-ST 57.56 58.71 AA- 12
28.09 58.71
8 Behm, Herbie 11 UN-NM 59.33 59.41 AA 11
28.51 59.41
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 48.90 1/1/1999 Grant Wieczorek
57.79 AAA
1:00.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 53.96 52.97 AAA
25.51 52.97
2 Zhou, Charles 12 COR-NT 54.05 53.29 AAA
25.65 53.29
3 Bado, Rico 12 GOLD-ST 55.04 54.53 AAA
26.36 54.53
4 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 54.48 55.76 AAA
26.89 55.76
5 Gregory, Trey 11 LAC-NT 58.33 57.30 AAA+
27.37 57.30
6 Wan, Jonathan 12 COR-NT 57.08 57.42 AAA
27.41 57.42
7 Tran, Andrew 11 CCS-ST 57.67 57.56 AAA
27.69 57.56
8 Behm, Herbie 11 UN-NM 58.52 59.33 AA
28.22 59.33
-------------------------------------------------------------------------
9 Weeks, Scott 11 COPS-NT 59.31 59.97 AA
28.68 59.97
10 Randall, Michael 12 COR-NT 1:00.22 1:00.16 AA
28.59 1:00.16
-------------------------------------------------------------------------
11 Palmer, Andy 12 SWAT-NT 1:05.61 1:00.43
28.43 1:00.43
12 Yang, Kevin 12 COR-NT 1:02.21 1:00.48
29.34 1:00.48
13 Norton, William 12 Atac-NT 59.37 1:00.51
29.31 1:00.51
14 Rumans, Walter 12 ASR-NT 1:00.89 1:00.73
29.14 1:00.73
15 Decker, Ben 12 COM-WT 1:01.80 1:01.02
28.46 1:01.02
16 Mays, Drew 12 Nadadores-NT 1:01.43 1:01.23
29.53 1:01.23
17 McKeithen, Sean 12 Indians-LA 1:02.82 1:01.49
29.33 1:01.49
18 Antkowski, Connor 12 COR-NT 1:02.98 1:01.61
29.12 1:01.61
19 Goodwin, Brent 12 COR-NT 1:03.56 1:02.31
29.06 1:02.31
20 Veazey, Caleb 12 DM-NT 1:02.87 1:02.47
29.88 1:02.47
21 Pope, Matthew 12 COSST-LA 1:02.01 1:02.60
29.76 1:02.60
22 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 1:02.26 1:04.06
30.75 1:04.06
23 Kuhlke, John 11 COPS-NT 1:03.30 1:04.08
30.97 1:04.08
24 LeBlanc, Anthony 12 COPS-NT 1:03.07 1:04.89
31.09 1:04.89
25 Chin, Virgil 12 COR-NT 1:05.62 1:05.70
31.06 1:05.70
26 Irvin, Kent 12 DM-NT 1:03.10 1:07.01
31.73 1:07.01
27 Brown, Douglass 12 COPS-NT 1:08.27 1:10.09
33.01 1:10.09
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:47.36 1/1/2000 Maverick Smalley
2:05.49 AAA
2:11.19 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Zhou, Charles 12 COR-NT 1:55.12 1:54.66 AAA 20
26.41 55.75 1:26.01 1:54.66
2 Bado, Rico 12 GOLD-ST 1:57.06 1:55.42 AAA 17
26.56 55.61 1:25.95 1:55.42
3 Behm, Herbie 11 UN-NM 2:08.08 2:05.65 AA 16
28.44 1:01.05 1:34.46 2:05.65
4 Wan, Jonathan 12 COR-NT 2:06.68 2:05.99 AA 15
27.93 59.03 1:32.29 2:05.99
5 Tran, Andrew 11 CCS-ST 2:09.43 2:06.14 AA 14
29.07 59.93 1:33.35 2:06.14
6 Brown, Jake 12 LAC-NT 2:07.39 2:07.62 AA 13
28.98 1:01.52 1:35.43 2:07.62
7 Gregory, Trey 11 LAC-NT 2:08.61 2:07.90 AA 12
28.63 1:01.11 1:34.96 2:07.90
8 Norton, William 12 Atac-NT 2:08.33 2:08.22 AA 11
29.05 1:01.34 1:35.50 2:08.22
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:47.36 1/1/2000 Maverick Smalley
2:05.49 AAA
2:11.19 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Zhou, Charles 12 COR-NT 1:57.69 1:55.12 AAA
26.45 55.61 1:25.67 1:55.12
2 Bado, Rico 12 GOLD-ST 1:59.16 1:57.06 AAA
27.10 56.58 1:27.60 1:57.06
3 Wan, Jonathan 12 COR-NT 2:08.63 2:06.68 AA
28.38 1:00.91 1:34.30 2:06.68
4 Brown, Jake 12 LAC-NT 2:19.89 2:07.39 AA
29.86 1:02.69 1:35.68 2:07.39
5 Behm, Herbie 11 UN-NM 2:07.63 2:08.08 AA
28.39 1:01.35 1:35.67 2:08.08
6 Norton, William 12 Atac-NT 2:09.21 2:08.33 AA
29.18 1:01.87 1:35.93 2:08.33
7 Gregory, Trey 11 LAC-NT 2:08.16 2:08.61 AA
28.16 1:00.82 1:34.85 2:08.61
8 Tran, Andrew 11 CCS-ST 2:10.04 2:09.43 AA
29.98 1:02.39 1:35.93 2:09.43
-------------------------------------------------------------------------
9 Mays, Drew 12 Nadadores-NT 2:07.32 2:09.76 AA
29.41 1:02.49 1:36.99 2:09.76
10 Randall, Michael 12 COR-NT 2:09.77 2:10.21 AA
29.16 1:03.11 1:37.60 2:10.21
-------------------------------------------------------------------------
11 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 2:13.40 2:11.16 AA
30.53 1:03.84 1:37.82 2:11.16
12 Weeks, Scott 11 COPS-NT 2:11.79 2:12.89
29.65 1:02.92 1:38.31 2:12.89
13 McKeithen, Sean 12 Indians-LA 2:14.89 2:13.95
30.60 1:03.80 1:38.89 2:13.95
14 Kuhlke, John 11 COPS-NT 2:15.75 2:15.50
31.51 1:06.11 1:41.59 2:15.50
15 Veazey, Caleb 12 DM-NT 2:15.55 2:15.69
30.77 1:05.43 1:41.08 2:15.69
16 Pope, Matthew 12 COSST-LA 2:16.99 2:17.62
31.08 1:06.34 1:42.82 2:17.62
17 Antkowski, Connor 12 COR-NT 2:16.59 2:18.10
30.92 1:05.40 1:41.94 2:18.10
18 LeBlanc, Anthony 12 COPS-NT 2:16.21 2:19.11
31.89 1:06.89 1:43.40 2:19.11
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
11-12 2002US: # 4:47.65 1/1/1995 Robert Margalis
5:35.49 11-12 AAA
5:50.79 11-12 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zhou, Charles 12 COR-NT 5:12.61 5:06.86 AAA 20
26.80 56.61 1:28.44 2:00.43 2:32.06 3:03.33 3:34.78 4:06.85
4:38.06 5:06.86
2 Murphy, Max 12 LAC-NT 5:20.47 5:07.47 AAA 17
27.26 56.74 1:27.94 1:59.28 2:31.21 3:03.16 3:34.02 4:06.49
4:38.32 5:07.47
3 Bado, Rico 12 GOLD-ST 5:23.29 5:20.28 AAA 16
27.38 57.69 1:29.25 2:01.89 2:34.86 3:07.93 3:41.46 4:15.44
4:48.94 5:20.28
4 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 5:32.43 5:29.66 AAA 15
29.28 1:02.06 1:36.39 2:10.02 2:43.77 3:17.96 3:50.98 4:24.51
4:57.23 5:29.66
5 Taylor, DJ 11 COPS-NT 5:38.40 5:32.01 AAA+ 14
28.78 1:02.09 1:36.10 2:09.72 2:43.67 3:17.40 3:51.31 4:25.38
4:59.13 5:32.01
6 Behm, Herbie 11 UN-NM 5:40.89 5:38.22 AA 13
28.36 1:01.39 1:35.73 2:10.01 2:44.29 3:19.11 3:54.44 4:29.29
5:04.50 5:38.22
7 Brown, Jake 12 LAC-NT 6:13.01 5:38.82 AA 12
29.37 1:02.55 1:36.29 2:10.88 2:45.90 3:21.12 3:55.68 4:30.78
5:05.33 5:38.82
8 Gregory, Trey 11 LAC-NT 5:45.94 5:40.67 AA 11
28.98 1:01.40 1:35.29 2:10.03 2:45.04 3:20.64 3:56.17 4:31.62
5:06.74 5:40.67
9 Randall, Michael 12 COR-NT 5:43.91 5:41.93 AA 9
29.16 1:02.88 1:38.13 2:13.74 2:49.36 3:24.73 3:59.72 4:34.03
5:09.02 5:41.93
10 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 5:51.47 5:43.62 AA 7
30.60 1:04.22 1:39.66 2:14.43 2:49.28 3:24.17 3:59.12 4:34.24
5:08.88 5:43.62
11 Veazey, Caleb 12 DM-NT 5:45.39 5:50.11 AA 6
31.00 1:05.91 1:41.74 2:17.46 2:53.26 3:29.49 4:05.50 4:41.37
5:16.37 5:50.11
12 Kuhlke, John 11 COPS-NT 5:51.91 5:51.00 5
31.46 1:06.41 1:42.46 2:17.86 2:53.11 3:29.04 4:05.15 4:41.24
5:16.97 5:51.00
13 Weeks, Scott 11 COPS-NT 5:43.48 5:51.85 4
30.22 1:04.88 1:40.98 2:17.64 2:53.39 3:29.65 4:06.31 4:42.13
5:17.63 5:51.85
14 LeBlanc, Anthony 12 COPS-NT 5:56.58 5:53.53 3
31.38 1:06.07 1:41.99 2:18.06 2:54.53 3:31.24 4:07.96 4:44.31
5:20.01 5:53.53
15 Wan, Jonathan 12 COR-NT 5:49.75 5:55.47 2
29.04 1:02.51 1:36.97 2:12.07 2:48.03 3:24.83 4:02.38 4:40.39
5:18.42 5:55.47
16 Pope, Matthew 12 COSST-LA 6:03.80 5:59.13 1
30.98 1:06.80 1:43.75 2:20.55 2:57.28 3:34.20 4:10.98 4:48.14
5:24.61 5:59.13
17 Bracy, Conner 12 Nadadores-NT 6:00.35 6:04.38
32.37 1:08.39 1:45.61 2:22.53 3:00.15 3:37.48 4:14.99 4:52.03
5:28.76 6:04.38
18 Yang, Kevin 12 COR-NT 6:01.42 6:05.29
30.49 1:05.45 1:41.47 2:18.83 2:56.58 3:34.54 4:12.85 4:51.84
5:30.41 6:05.29
19 Goodwin, Brent 12 COR-NT 6:11.04 6:11.86
29.98 1:05.08 1:42.14 2:20.02 2:57.57 3:36.37 4:14.86 4:53.83
5:33.01 6:11.86
20 McClure, Johnny 11 Fast-NT 6:05.87 6:26.13
32.66 1:11.75 1:50.37 2:29.49 3:08.85 3:49.46 4:29.45 5:09.44
5:47.75 6:26.13
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 25.32 1/1/1992 David Chan
30.99 AAA
32.49 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 27.04 26.46 AAA 20
2 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 27.36 26.79 AAA 17
3 Gregory, Trey 11 LAC-NT 30.91 30.87 AAA+ 16
4 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 32.02 31.10 AA 15
5 Randall, Michael 12 COR-NT 31.57 31.26 AA 14
6 Goodwin, Brent 12 COR-NT 32.41 31.77 AA 13
7 Weeks, Scott 11 COPS-NT 32.19 32.11 AA 12
8 Yang, Kevin 12 COR-NT 32.23 32.36 AA 11
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 25.32 1/1/1992 David Chan
30.99 AAA
32.49 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 27.08 27.04 AAA
2 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 27.24 27.36 AAA
3 Decker, Ben 12 COM-WT 33.49 30.83 AAA
4 Gregory, Trey 11 LAC-NT 31.79 30.91 AAA+
5 Randall, Michael 12 COR-NT 31.42 31.57 AA
6 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 32.81 32.02 AA
7 Weeks, Scott 11 COPS-NT 33.07 32.19 AA
8 Yang, Kevin 12 COR-NT 32.50 32.23 AA
-------------------------------------------------------------------------
9 Goodwin, Brent 12 COR-NT 32.56 32.41 AA
10 Rumans, Walter 12 ASR-NT 32.52 32.56
-------------------------------------------------------------------------
11 Li, Yihyoung 12 Atac-NT 32.82 32.71
12 McKeithen, Sean 12 Indians-LA 32.84 32.77
13 Norton, William 12 Atac-NT 33.99 34.17
14 Antkowski, Connor 12 COR-NT 36.30 35.66
15 Kuhlke, John 11 COPS-NT 35.74 35.86
16 Chin, Virgil 12 COR-NT 33.66 37.95
17 Brown, Douglass 12 COPS-NT 37.94 38.73
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 54.15 1/1/2001 Patrick Collins
1:06.19 AAA
1:09.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 57.28 56.94 AAA 20
28.01 56.94
2 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 59.36 58.00 AAA 17
28.44 58.00
3 Zhou, Charles 12 COR-NT 59.82 58.02 AAA 16
28.59 58.02
4 Gregory, Trey 11 LAC-NT 1:07.27 1:07.22 AA 15
32.36 1:07.22
5 Randall, Michael 12 COR-NT 1:08.50 1:07.81 AA 14
32.80 1:07.81
6 Brown, Jake 12 LAC-NT 1:07.94 1:08.46 AA 13
33.57 1:08.46
7 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 1:08.67 1:09.19 AA 12
33.23 1:09.19
8 Yang, Kevin 12 COR-NT 1:09.82 1:09.29 AA 11
33.27 1:09.29
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 54.15 1/1/2001 Patrick Collins
1:06.19 AAA
1:09.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 57.74 57.28 AAA
28.22 57.28
2 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 58.79 59.36 AAA
29.19 59.36
3 Zhou, Charles 12 COR-NT 58.79 59.82 AAA
29.55 59.82
4 Gregory, Trey 11 LAC-NT 1:10.41 1:07.27 AA
32.52 1:07.27
5 Brown, Jake 12 LAC-NT 1:08.69 1:07.94 AA
33.57 1:07.94
6 Randall, Michael 12 COR-NT 1:06.27 1:08.50 AA
33.33 1:08.50
7 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 1:10.69 1:08.67 AA
33.30 1:08.67
8 Yang, Kevin 12 COR-NT 1:08.54 1:09.82
34.22 1:09.82
-------------------------------------------------------------------------
9 Weeks, Scott 11 COPS-NT 1:08.92 1:10.23
34.68 1:10.23
10 Li, Yihyoung 12 Atac-NT 1:10.49 1:10.72
34.48 1:10.72
-------------------------------------------------------------------------
11 Goodwin, Brent 12 COR-NT 1:11.60 1:10.77
33.57 1:10.77
12 McKeithen, Sean 12 Indians-LA 1:09.68 1:10.86
34.47 1:10.86
13 Norton, William 12 Atac-NT 1:10.97 1:11.32
34.76 1:11.32
14 Rumans, Walter 12 ASR-NT 1:09.26 1:12.49
35.62 1:12.49
15 LeBlanc, Anthony 12 COPS-NT 1:12.90 1:16.84
37.08 1:16.84
-- Brown, Douglass 12 COPS-NT 1:19.64 DQ
39.76 DQ
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 28.24 1/1/1994 Chris Miller
34.09 AAA
35.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Decker, Ben 12 COM-WT 32.43 31.50 AAA 20
2 Wan, Jonathan 12 COR-NT 33.69 32.19 AAA 17
3 Brown, Douglass 12 COPS-NT 35.09 34.94 AA 16
4 Behm, Herbie 11 UN-NM 36.28 35.07 AA 15
5 Lin, Jack 12 COR-NT 35.25 35.61 AA 14
6 Li, Yihyoung 12 Atac-NT 37.30 36.21 13
7 Pope, Matthew 12 COSST-LA 36.97 37.12 12
8 Antkowski, Connor 12 COR-NT 37.21 37.49 11
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 28.24 1/1/1994 Chris Miller
34.09 AAA
35.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Decker, Ben 12 COM-WT 31.55 32.43 AAA
2 Wan, Jonathan 12 COR-NT 33.70 33.69 AAA
3 Brown, Douglass 12 COPS-NT 38.40 35.09 AA
4 Lin, Jack 12 COR-NT 37.28 35.25 AA
5 Behm, Herbie 11 UN-NM 35.67 36.28
6 Pope, Matthew 12 COSST-LA 35.10 36.97
7 Antkowski, Connor 12 COR-NT 40.73 37.21
8 Li, Yihyoung 12 Atac-NT 38.17 37.30
-------------------------------------------------------------------------
9 Chin, Virgil 12 COR-NT 37.55 39.40
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:00.84 1/1/1994 Chris Miller
1:13.99 AAA
1:17.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Zhou, Charles 12 COR-NT 1:11.63 1:10.48 AAA 20
33.80 1:10.48
2 Wan, Jonathan 12 COR-NT 1:11.32 1:11.36 AAA 17
33.55 1:11.36
3 Brown, Douglass 12 COPS-NT 1:16.85 1:15.18 AA 16
35.93 1:15.18
4 Li, Yihyoung 12 Atac-NT 1:17.78 1:16.43 AA 15
36.23 1:16.43
5 Pope, Matthew 12 COSST-LA 1:18.12 1:19.03 14
37.08 1:19.03
6 Palmer, Andy 12 SWAT-NT 1:20.55 1:20.48 13
37.06 1:20.48
7 Irvin, Kent 12 DM-NT 1:22.94 1:23.47 12
38.99 1:23.47
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:00.84 1/1/1994 Chris Miller
1:13.99 AAA
1:17.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Decker, Ben 12 COM-WT 1:12.02 1:09.99 AAA
32.89 1:09.99
2 Wan, Jonathan 12 COR-NT 1:13.49 1:11.32 AAA
33.57 1:11.32
3 Zhou, Charles 12 COR-NT 1:18.05 1:11.63 AAA
33.93 1:11.63
4 Brown, Douglass 12 COPS-NT 1:17.32 1:16.85 AA
35.80 1:16.85
5 Li, Yihyoung 12 Atac-NT 1:21.18 1:17.78
37.29 1:17.78
6 Pope, Matthew 12 COSST-LA 1:17.02 1:18.12
36.50 1:18.12
7 Palmer, Andy 12 SWAT-NT 1:21.49 1:20.55
37.19 1:20.55
8 Irvin, Kent 12 DM-NT 1:22.14 1:22.94
39.60 1:22.94
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 24.26 1/1/1996 Matt Zimmerman
29.39 AAA
30.89 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 26.33 25.71 AAA 20
2 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 26.89 26.11 AAA 17
3 Bado, Rico 12 GOLD-ST 28.82 28.40 AAA 16
4 Tran, Andrew 11 CCS-ST 29.10 28.59 AAA 15
5 Behm, Herbie 11 UN-NM 30.17 29.88 AA 14
6 Gregory, Trey 11 LAC-NT 30.21 30.20 AA 13
7 Randall, Michael 12 COR-NT 30.28 30.71 AA 12
8 Yang, Kevin 12 COR-NT 31.03 31.09 11
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 24.26 1/1/1996 Matt Zimmerman
29.39 AAA
30.89 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 26.33 26.33 AAA
2 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 26.75 26.89 AAA
3 Bado, Rico 12 GOLD-ST 28.58 28.82 AAA
4 Tran, Andrew 11 CCS-ST 29.21 29.10 AAA
5 Behm, Herbie 11 UN-NM 29.43 30.17 AA
6 Gregory, Trey 11 LAC-NT 30.36 30.21 AA
7 Randall, Michael 12 COR-NT 31.32 30.28 AA
8 Yang, Kevin 12 COR-NT 31.05 31.03
-------------------------------------------------------------------------
9 Goodwin, Brent 12 COR-NT 31.47 31.13
10 Rumans, Walter 12 ASR-NT 31.79 31.14
-------------------------------------------------------------------------
11 Veazey, Caleb 12 DM-NT 31.76 31.20
12 Mays, Drew 12 Nadadores-NT 31.46 31.30
13 Antkowski, Connor 12 COR-NT 33.37 31.40
14 Li, Yihyoung 12 Atac-NT 32.81 32.05
15 Kuhlke, John 11 COPS-NT 33.02 33.23
16 LeBlanc, Anthony 12 COPS-NT 32.42 34.23
17 Chin, Virgil 12 COR-NT 35.69 35.73
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 51.85 1/1/1984 Chas Morton
1:05.39 AAA
1:08.99 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 59.68 58.42 AAA 20
27.24 58.42
2 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 1:03.00 59.67 AAA 17
28.02 59.67
3 Bado, Rico 12 GOLD-ST 1:02.35 1:02.27 AAA 16
28.41 1:02.27
4 Tran, Andrew 11 CCS-ST 1:05.97 1:04.49 AAA 15
30.24 1:04.49
5 Veazey, Caleb 12 DM-NT 1:09.32 1:06.55 AA 14
31.08 1:06.55
6 Behm, Herbie 11 UN-NM 1:10.22 1:07.17 AA 13
31.41 1:07.17
7 Brown, Jake 12 LAC-NT 1:10.30 1:08.70 AA 12
32.21 1:08.70
8 Randall, Michael 12 COR-NT 1:08.21 1:10.69 11
32.04 1:10.69
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 51.85 1/1/1984 Chas Morton
1:05.39 AAA
1:08.99 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 59.94 59.68 AAA
27.99 59.68
2 Bado, Rico 12 GOLD-ST 1:03.48 1:02.35 AAA
29.17 1:02.35
3 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 1:09.82 1:03.00 AAA
29.83 1:03.00
4 Tran, Andrew 11 CCS-ST 1:03.98 1:05.97 AA-
30.19 1:05.97
5 Randall, Michael 12 COR-NT 1:09.28 1:08.21 AA
31.62 1:08.21
6 Veazey, Caleb 12 DM-NT 1:07.28 1:09.32
31.65 1:09.32
7 Behm, Herbie 11 UN-NM 1:07.63 1:10.22
32.51 1:10.22
8 Brown, Jake 12 LAC-NT 1:10.84 1:10.30
32.76 1:10.30
-------------------------------------------------------------------------
9 Mays, Drew 12 Nadadores-NT 1:09.85 1:10.85
32.73 1:10.85
10 Yang, Kevin 12 COR-NT 1:09.86 1:11.31
33.21 1:11.31
-------------------------------------------------------------------------
11 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 1:14.19 1:12.16
33.32 1:12.16
12 Kuhlke, John 11 COPS-NT 1:12.91 1:12.77
34.71 1:12.77
13 Goodwin, Brent 12 COR-NT 1:10.41 1:12.86
33.03 1:12.86
14 Rumans, Walter 12 ASR-NT 1:13.58 1:13.02
33.06 1:13.02
15 LeBlanc, Anthony 12 COPS-NT 1:15.34 1:15.95
36.35 1:15.95
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:56.61 1/1/1984 Chas Morton
2:22.79 AAA
2:29.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Zhou, Charles 12 COR-NT 2:10.05 2:09.00 AAA 20
28.08 59.36 1:39.51 2:09.00
2 Bado, Rico 12 GOLD-ST 2:16.34 2:16.42 AAA 17
28.92 1:05.16 1:45.81 2:16.42
3 Wan, Jonathan 12 COR-NT 2:20.49 2:20.50 AAA+ 16
32.07 1:07.33 1:48.16 2:20.50
4 Tran, Andrew 11 CCS-ST 2:21.00 2:22.55 AAA+ 15
30.17 1:07.54 1:51.25 2:22.55
5 Behm, Herbie 11 UN-NM 2:29.62 2:25.82 AA 14
31.89 1:10.69 1:53.17 2:25.82
6 Veazey, Caleb 12 DM-NT 2:33.77 2:28.93 AA 13
31.86 1:11.87 1:56.82 2:28.93
7 Norton, William 12 Atac-NT 2:29.92 2:29.34 AA 12
33.61 1:10.57 1:56.68 2:29.34
8 Irvin, Kent 12 DM-NT 2:34.00 2:31.61 11
33.31 1:12.24 1:56.90 2:31.61
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:56.61 1/1/1984 Chas Morton
2:22.79 AAA
2:29.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Zhou, Charles 12 COR-NT 2:11.14 2:10.05 AAA
28.38 1:00.67 1:40.65 2:10.05
2 Bado, Rico 12 GOLD-ST 2:18.34 2:16.34 AAA
28.99 1:05.19 1:45.85 2:16.34
3 Wan, Jonathan 12 COR-NT 2:24.09 2:20.49 AAA+
31.36 1:07.34 1:48.08 2:20.49
4 Tran, Andrew 11 CCS-ST 2:27.26 2:21.00 AAA+
30.12 1:07.47 1:50.62 2:21.00
5 Behm, Herbie 11 UN-NM 2:24.72 2:29.62 AA
32.53 1:11.43 1:57.02 2:29.62
6 Norton, William 12 Atac-NT 2:28.47 2:29.92
33.98 1:11.75 1:58.16 2:29.92
7 Mays, Drew 12 Nadadores-NT 2:29.37 2:32.15
32.47 1:11.87 1:57.63 2:32.15
8 Veazey, Caleb 12 DM-NT 2:36.21 2:33.77
32.44 1:13.70 2:00.84 2:33.77
-------------------------------------------------------------------------
9 Irvin, Kent 12 DM-NT 2:35.69 2:34.00
33.13 1:11.94 1:57.47 2:34.00
10 Singley, Wil 12 Nadadores-NT 2:36.92 2:35.57
35.15 1:13.15 2:00.99 2:35.57
-------------------------------------------------------------------------
11 LeBlanc, Anthony 12 COPS-NT 2:37.37 2:39.79
34.92 1:14.58 2:04.21 2:39.79
12 Pope, Matthew 12 COSST-LA 2:36.51 2:40.03
36.21 1:18.37 2:05.00 2:40.03
13 McKeithen, Sean 12 Indians-LA 2:35.98 2:44.52
37.92 1:16.19 2:09.27 2:44.52
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
11-12 2002US: # 4:22.57 1/1/2001 Jeremy Gregory
5:08.59 11-12 AAA
5:22.59 11-12 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Max 12 LAC-NT 5:00.00 4:35.00 AAA 20
27.53 1:00.14 1:33.12 2:05.76 2:48.23 3:31.47 4:03.83 4:35.00
2 Zhou, Charles 12 COR-NT 4:57.47 4:36.20 AAA 17
29.29 1:03.16 1:37.68 2:10.58 2:51.07 3:33.26 4:05.57 4:36.20
3 Thompson, Matt 12 ROCK-NT 4:49.83 4:46.42 AAA 16
30.67 1:04.91 1:40.42 2:14.90 2:58.51 3:41.83 4:14.95 4:46.42
4 Bado, Rico 12 GOLD-ST 5:12.96 4:49.14 AAA+ 15
28.49 1:02.00 1:40.97 2:18.87 3:01.15 3:43.76 4:17.36 4:49.14
5 Tran, Andrew 11 CCS-ST 5:36.69 5:06.94 AAA 14
32.14 1:08.88 1:49.56 2:29.78 3:14.70 4:00.06 4:33.24 5:06.94
6 Taylor, DJ 11 COPS-NT 5:05.64 5:08.66 AA- 13
32.29 1:10.33 1:48.36 2:26.25 3:13.47 4:01.12 4:34.37 5:08.66
7 Irvin, Kent 12 DM-NT 5:30.60 5:42.68 12
33.55 1:15.63 2:00.20 2:44.72 3:31.12 4:18.24 5:00.86 5:42.68
Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 3:34.92 1/1/1996 Irvine Novaquatics (Shimura,, NOVA-CA
Peirsol, Cavic, Fitzgerald)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 3:53.56 3:55.02 40
1) Zhou, Charles 12 2) Wan, Jonathan 12
3) Yang, Kevin 12 4) Randall, Michael 12
25.66 53.33 1:20.13 1:51.30 2:21.23 2:54.28 3:22.63 3:55.02
2 City of Richardson Swim Team-NT 'B' 4:20.35 4:13.89 34
1) Goodwin, Brent 12 2) Antkowski, Connor 12
3) Chin, Virgil 12 4) Lin, Joe 12
29.65 1:03.33 1:31.91 2:03.96 2:34.79 3:09.75 3:39.44 4:13.89
3 City of Plano Swimmers-NT 'A' 4:13.95 4:14.23 32
1) Weeks, Scott 11 2) Kuhlke, John 11
3) Brown, Douglass 12 4) LeBlanc, Anthony 12
29.05 1:00.99 1:31.53 2:04.64 2:35.59 3:10.54 3:41.21 4:14.23
Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 4:00.77 1/1/1992 North Baltimore AC (Botsford,
Pfeffer, Phelps, Rehm)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 4:22.36 4:22.65 40
1) Zhou, Charles 12 2) Wan, Jonathan 12
3) Yang, Kevin 12 4) Randall, Michael 12
29.33 59.16 1:33.66 2:12.73 2:44.65 3:22.57 3:50.96 4:22.65
2 City of Plano Swimmers-NT 'A' 4:35.14 4:40.48 34
1) Weeks, Scott 11 2) Brown, Douglass 12
3) Taylor, DJ 11 4) LeBlanc, Anthony 12
33.30 1:08.60 1:44.29 2:25.66 2:57.43 3:34.73 4:05.27 4:40.48
3 City of Richardson Swim Team-NT 'B' 4:57.31 4:50.29 32
1) Lin, Joe 12 2) Chin, Virgil 12
3) Goodwin, Brent 12 4) Antkowski, Connor 12
35.64 1:14.66 1:54.20 2:38.94 3:10.59 3:49.52 4:17.90 4:50.29
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 20.79 1/1/2001 Kyle Bubolz
24.39 AAA
25.49 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Newell, Ben 14 ROCK-NT 23.77 23.39 AAA 20
2 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 24.09 23.67 AAA 17
3 Green, Rustin 14 ROCK-NT 23.83 23.73 AAA 16
4 Kalivas, Nick 14 COR-NT 24.07 23.76 AAA 15
5 Reeves, Mark 13 Indians-LA 24.23 23.85 AAA+ 14
6 Stults, Jamie 14 COR-NT 24.08 24.05 AAA+ 13
7 McGee, Mason 14 COSST-LA 24.32 24.10 AAA+ 11.5
7 Kalivas, John 14 COR-NT 24.46 24.10 AAA 11.5
B - Final
9 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 24.64 24.04 AAA+ 9
10 Phillips, Paul 14 Nadadores-NT 24.88 24.27 AAA+ 7
11 Lin, Andrew 13 COR-NT 25.10 24.49 AA 6
12 Cavin, Chris 13 OAA-OK 25.00 24.82 AA 5
13 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 25.46 24.95 AA 4
14 Major, Matt 14 Nadadores-NT 25.20 25.08 AA 3
15 Bonnette, Logan 13 COSST-LA 25.41 25.09 AA 2
16 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 25.35 25.16 AA 1
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 20.79 1/1/2001 Kyle Bubolz
24.39 AAA
25.49 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Newell, Ben 14 ROCK-NT 24.13 23.77 AAA
2 Green, Rustin 14 ROCK-NT 24.02 23.83 AAA
3 Kalivas, Nick 14 COR-NT 24.12 24.07 AAA
4 Stults, Jamie 14 COR-NT 24.44 24.08 AAA+
5 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 23.76 24.09 AAA
6 Reeves, Mark 13 Indians-LA 24.60 24.23 AAA+
7 McGee, Mason 14 COSST-LA 24.49 24.32 AAA+
8 Kalivas, John 14 COR-NT 24.24 24.46 AA-
-------------------------------------------------------------------------
9 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 24.78 24.64 AA
10 Phillips, Paul 14 Nadadores-NT 24.48 24.88 AA
11 Cavin, Chris 13 OAA-OK 25.01 25.00 AA
12 Lin, Andrew 13 COR-NT 24.84 25.10 AA
13 Major, Matt 14 Nadadores-NT 25.06 25.20 AA
14 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 25.17 25.28 AA
15 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 24.58 25.35 AA
16 Bonnette, Logan 13 COSST-LA 25.30 25.41 AA
-------------------------------------------------------------------------
17 Nieves, Francis 13 Fast-NT 25.47 25.42 AA
18 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 25.83 25.46 AA
-------------------------------------------------------------------------
19 Gnoza, Jeremy 14 SWAT-NT 26.26 25.62
20 DE LA Garza, Carlos 14 UN-NT 26.59 25.63
21 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 26.73 25.69
22 Brickey, Matt 13 Fast-NT 25.57 25.71
23 Jenkins, Andrew 13 Indians-LA 25.24 25.83
24 Bess, Blaine 14 Metro-NT 25.85 25.84
25 Jordan, Ramon 14 KMSC-OK 25.26 25.87
26 Silver, Dale 14 COR-NT 25.28 25.88
27 Bezdek, Joe 13 LAC-NT 26.05 25.91
28 Brickey, Mark 14 Fast-NT 25.75 26.00
29 Stanwick, Matt 13 Metro-NT 26.13 26.02
30 Bannon, John 13 DM-NT 25.81 26.04
31 Mays, Trevor 14 Nadadores-NT 25.27 26.11
32 Hegwood, Charlie 13 Indians-LA 26.47 26.19
33 Osterland, Andy 13 Atac-NT 26.54 26.25
34 Mercado, Mariano 13 SCS-BD 25.94 26.40
35 Smith, Carlos 14 ASR-NT 26.01 26.44
36 Weeks, Lamar 13 COPS-NT 26.09 26.53
37 Wojcik, J J 14 Nadadores-NT 26.00 26.74
38 Kao, Mark 14 COR-NT 26.46 26.85
39 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 26.53 26.96
40 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 26.97 27.13
41 Clark-Fernandez, Kenneth 13 ROCK-NT 26.98 27.31
42 Gebhardt, AJ 13 Metro-NT 26.02 27.32
43 Wood, Will 13 UN-AR 27.07 27.35
44 Smith, Jayce 14 LSC-WT 26.23 27.37
45 Roselli, Eric 14 COPS-NT 27.41 27.68
46 Rau, Tony 13 COPS-NT 27.02 27.81
-- Dunn, Evan 14 Eat-OK 25.50 DQ
-- Rowland, Jay 14 COR-NT 25.40 DQ
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 45.49 1/1/2001 Kyle Bubolz
53.19 AAA
55.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Chiu, Bryson 14 COR-NT 51.21 50.00 AAA 20
24.25 50.00
2 Newell, Ben 14 ROCK-NT 51.51 50.34 AAA 17
24.27 50.34
3 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 50.73 50.47 AAA 16
24.48 50.47
4 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 51.64 50.72 AAA 15
24.52 50.72
5 Stults, Jamie 14 COR-NT 51.59 50.94 AAA 14
24.62 50.94
6 Kalivas, John 14 COR-NT 51.45 51.25 AAA 13
24.24 51.25
7 Reeves, Mark 13 Indians-LA 51.37 51.26 AAA 12
24.54 51.26
8 Michaels, David 13 Atac-NT 51.37 51.61 AAA 11
24.54 51.61
B - Final
9 McGee, Mason 14 COSST-LA 52.30 51.93 AAA 9
25.55 51.93
10 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 52.44 52.01 AAA+ 7
24.89 52.01
11 Silver, Stuart 14 COR-NT 53.01 52.42 AAA+ 6
25.42 52.42
12 Lin, Andrew 13 COR-NT 53.42 53.34 AA 5
25.87 53.34
13 Cavin, Chris 13 OAA-OK 54.51 53.74 AA 4
25.43 53.74
14 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 54.50 54.85 AA 3
26.28 54.85
15 DE LA Garza, Carlo 14 UN-NT 54.82 54.99 AA 2
26.73 54.99
16 Major, Matt 14 Nadadores-NT 54.34 57.22 1
28.82 57.22
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 45.49 1/1/2001 Kyle Bubolz
53.19 AAA
55.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 51.41 50.73 AAA
24.55 50.73
2 Chiu, Bryson 14 COR-NT 52.81 51.21 AAA
24.50 51.21
3 Reeves, Mark 13 Indians-LA 53.04 51.37 AAA
24.68 51.37
3 Michaels, David 13 Atac-NT 51.45 51.37 AAA
24.92 51.37
5 Kalivas, John 14 COR-NT 53.19 51.45 AAA
24.40 51.45
6 Newell, Ben 14 ROCK-NT 52.22 51.51 AAA
25.26 51.51
7 Stults, Jamie 14 COR-NT 52.51 51.59 AAA
25.13 51.59
8 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 51.60 51.64 AAA
25.18 51.64
-------------------------------------------------------------------------
9 McGee, Mason 14 COSST-LA 51.66 52.30 AAA
25.43 52.30
10 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 53.39 52.44 AAA+
25.10 52.44
11 Silver, Stuart 14 COR-NT 55.61 53.01 AAA+
25.58 53.01
12 Lin, Andrew 13 COR-NT 54.64 53.42 AA
25.85 53.42
13 Reid, Harrison 14 CCS-ST 53.61 53.76 AA
25.79 53.76
14 Major, Matt 14 Nadadores-NT 58.13 54.34 AA
25.86 54.34
15 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 55.86 54.50 AA
26.16 54.50
16 Cavin, Chris 13 OAA-OK 55.18 54.51 AA
26.04 54.51
-------------------------------------------------------------------------
17 DE LA Garza, Carlos 14 UN-NT 55.69 54.82 AA
26.49 54.82
18 Rowland, Jay 14 COR-NT 56.31 54.89 AA
26.36 54.89
-------------------------------------------------------------------------
19 Jordan, Ramon 14 KMSC-OK 54.39 55.20 AA
26.60 55.20
20 Brickey, Matt 13 Fast-NT 55.25 55.29 AA
26.87 55.29
21 Silver, Dale 14 COR-NT 54.55 55.50 AA
26.27 55.50
22 Brickey, Mark 14 Fast-NT 55.09 55.57 AA
26.56 55.57
23 Jenkins, Andrew 13 Indians-LA 56.06 55.72
26.61 55.72
24 Nieves, Francis 13 Fast-NT 57.49 55.83
26.90 55.83
25 Yang, Steevo 13 COR-NT 56.93 55.99
26.61 55.99
26 Palmer, Alex 14 SWAT-NT 55.79 56.23
26.54 56.23
27 Bezdek, Joe 13 LAC-NT 55.77 56.34
27.29 56.34
28 Mercado, Mariano 13 SCS-BD 56.60 56.41
27.55 56.41
29 Weeks, Lamar 13 COPS-NT 56.92 56.50
27.64 56.50
30 Stanwick, Matt 13 Metro-NT 57.50 56.74
27.90 56.74
31 Bannon, John 13 DM-NT 56.38 56.96
27.08 56.96
32 Dunn, Evan 14 Eat-OK 58.06 57.24
27.34 57.24
33 Bonnette, Logan 13 COSST-LA 56.85 57.28
27.64 57.28
34 Hallum, Clint 13 DM-NT 58.81 57.34
27.83 57.34
34 Smith, Carlos 14 ASR-NT 57.93 57.34
27.79 57.34
36 Kit, Anthony 14 COR-NT 57.47 57.77
27.58 57.77
37 Hegwood, Charlie 13 Indians-LA 57.68 57.85
28.31 57.85
38 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 59.31 58.05
27.98 58.05
39 Low, Nicholas 13 ROCK-NT 57.90 58.22
28.41 58.22
40 Smith, Jayce 14 LSC-WT 57.88 58.42
27.66 58.42
41 Wu, Michael 13 COR-NT 1:00.47 58.43
28.22 58.43
42 Kao, Mark 14 COR-NT 58.08 58.66
27.66 58.66
43 Rau, Tony 13 COPS-NT 58.76 59.14
28.29 59.14
44 Roselli, Eric 14 COPS-NT 59.06 1:00.22
28.86 1:00.22
45 Bess, Blaine 14 Metro-NT 58.82 1:00.45
27.74 1:00.45
46 Wood, Will 13 UN-AR 57.66 1:00.91
28.93 1:00.91
-- Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 54.97 DQ
26.17 DQ
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:39.20 8/1/1997 Ian Crocker, PP-ME
1:56.09 AAA
2:01.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Stults, Jamie 14 COR-NT 1:51.03 1:48.24 AAA 20
25.12 52.28 1:20.15 1:48.24
2 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 1:52.12 1:49.78 AAA 17
25.61 53.37 1:21.59 1:49.78
3 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 1:51.08 1:50.32 AAA 16
25.52 53.17 1:22.01 1:50.32
4 Rivers, Will 14 GOLD-ST 1:52.19 1:51.89 AAA 15
26.19 54.47 1:23.80 1:51.89
5 McGee, Mason 14 COSST-LA 1:53.33 1:52.17 AAA 14
26.35 54.76 1:23.84 1:52.17
6 Kalivas, Nick 14 COR-NT 1:53.75 1:52.43 AAA 13
26.81 55.43 1:24.30 1:52.43
7 Looney, Robert 13 COSST-LA 1:53.10 1:52.69 AAA 12
26.72 55.18 1:23.78 1:52.69
8 Kalivas, John 14 COR-NT 1:53.76 1:53.93 AAA 11
26.34 54.91 1:24.42 1:53.93
B - Final
9 Michaels, David 13 Atac-NT 1:54.33 1:51.59 AAA 9
25.92 53.97 1:22.64 1:51.59
10 Phillips, Paul 14 Nadadores-NT 1:57.34 1:53.66 AAA+ 7
26.67 55.86 1:25.77 1:53.66
11 Newell, Ben 14 ROCK-NT 1:54.75 1:53.69 AAA 6
26.48 55.52 1:24.52 1:53.69
12 Reid, Harrison 14 CCS-ST 1:55.75 1:53.80 AAA 5
26.44 55.35 1:25.16 1:53.80
13 Silver, Stuart 14 COR-NT 1:55.07 1:54.17 AAA+ 4
26.20 55.03 1:24.65 1:54.17
14 Reeves, Mark 13 Indians-LA 1:58.43 1:54.61 AAA 3
26.59 55.50 1:24.68 1:54.61
15 Weaver, Garrett 14 COR-NT 1:58.07 1:57.29 AA 2
26.94 56.48 1:27.10 1:57.29
16 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 1:56.31 1:58.29 AA- 1
27.01 56.53 1:27.62 1:58.29
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 1:39.20 8/1/1997 Ian Crocker, PP-ME
1:56.09 AAA
2:01.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Stults, Jamie 14 COR-NT 1:49.75 1:51.03 AAA
26.21 54.73 1:23.03 1:51.03
2 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 1:53.17 1:51.08 AAA
25.82 54.77 1:23.77 1:51.08
3 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 1:49.72 1:52.12 AAA
26.83 56.10 1:23.99 1:52.12
4 Rivers, Will 14 GOLD-ST 1:52.45 1:52.19 AAA
26.88 55.87 1:24.43 1:52.19
5 Looney, Robert 13 COSST-LA 1:51.15 1:53.10 AAA
26.34 54.77 1:24.17 1:53.10
6 McGee, Mason 14 COSST-LA 1:51.91 1:53.33 AAA
26.42 55.32 1:24.54 1:53.33
7 Kalivas, Nick 14 COR-NT 1:52.35 1:53.75 AAA
26.25 54.60 1:24.12 1:53.75
8 Kalivas, John 14 COR-NT 1:52.52 1:53.76 AAA
26.07 54.29 1:23.61 1:53.76
-------------------------------------------------------------------------
9 Michaels, David 13 Atac-NT 1:51.19 1:54.33 AAA
27.15 56.51 1:25.26 1:54.33
10 Newell, Ben 14 ROCK-NT 1:55.05 1:54.75 AAA
26.51 56.54 1:25.51 1:54.75
11 Silver, Stuart 14 COR-NT 1:56.12 1:55.07 AAA+
26.85 56.04 1:25.86 1:55.07
12 Reid, Harrison 14 CCS-ST 1:54.87 1:55.75 AAA
26.72 55.53 1:25.54 1:55.75
13 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 1:55.90 1:56.31 AA-
26.68 55.77 1:26.12 1:56.31
14 Phillips, Paul 14 Nadadores-NT 1:57.35 1:57.34 AA
27.36 57.18 1:27.90 1:57.34
15 Weaver, Garrett 14 COR-NT 2:01.56 1:58.07 AA
27.12 57.11 1:28.02 1:58.07
16 Mays, Trevor 14 Nadadores-NT 1:57.89 1:58.39 AA
27.47 57.92 1:28.50 1:58.39
-------------------------------------------------------------------------
17 Reeves, Mark 13 Indians-LA 1:56.04 1:58.43 AA-
27.58 56.87 1:27.33 1:58.43
18 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 1:58.68 1:58.44 AA
27.16 56.88 1:28.13 1:58.44
-------------------------------------------------------------------------
19 Jordan, Ramon 14 KMSC-OK 1:57.74 1:58.85 AA
27.36 57.53 1:28.31 1:58.85
20 Major, Matt 14 Nadadores-NT 2:00.51 1:59.02 AA
27.47 58.10 1:29.14 1:59.02
21 Cavin, Chris 13 OAA-OK 2:03.36 1:59.11 AA
27.09 57.76 1:29.46 1:59.11
22 Bess, Blaine 14 Metro-NT 2:02.64 1:59.23 AA
27.76 59.00 1:29.96 1:59.23
23 Brickey, Mark 14 Fast-NT 1:59.82 1:59.49 AA
27.66 57.78 1:28.56 1:59.49
24 DE LA Garza, Carlos 14 UN-NT 2:03.06 1:59.82 AA
28.10 59.27 1:30.15 1:59.82
25 Weeks, Lamar 13 COPS-NT 2:04.49 1:59.88 AA
28.12 59.41 1:30.60 1:59.88
26 Osterland, Andy 13 Atac-NT 1:57.76 1:59.92 AA
27.74 58.64 1:29.83 1:59.92
27 Lin, Andrew 13 COR-NT 2:00.21 1:59.93 AA
27.34 57.83 1:29.26 1:59.93
28 Bezdek, Joe 13 LAC-NT 2:05.73 2:00.14 AA
28.24 59.00 1:30.51 2:00.14
29 Rowland, Jay 14 COR-NT 2:02.22 2:01.59
27.23 57.38 1:29.69 2:01.59
30 Yang, Steevo 13 COR-NT 2:02.18 2:01.63
27.73 59.56 1:31.37 2:01.63
31 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 2:00.32 2:01.82
28.99 1:00.13 1:31.18 2:01.82
32 Bannon, John 13 DM-NT 2:01.63 2:01.94
27.95 59.28 1:31.20 2:01.94
33 Brickey, Matt 13 Fast-NT 1:59.86 2:02.50
28.11 58.94 1:30.38 2:02.50
34 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 2:01.93 2:02.81
27.61 59.14 1:31.24 2:02.81
35 Jenkins, Andrew 13 Indians-LA 2:03.15 2:03.75
28.48 59.45 1:31.20 2:03.75
36 Rau, Tony 13 COPS-NT 2:08.02 2:04.30
29.31 1:01.21 1:32.81 2:04.30
37 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 2:04.03 2:04.36
28.22 59.77 1:32.48 2:04.36
38 Mercado, Mariano 13 SCS-BD 2:03.61 2:04.55
28.85 1:01.01 1:33.12 2:04.55
39 Nieves, Francis 13 Fast-NT 2:04.96 2:04.85
28.89 1:01.45 1:34.18 2:04.85
40 Bonnette, Logan 13 COSST-LA 2:10.54 2:05.04
28.33 1:00.96 1:34.97 2:05.04
41 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 2:05.74 2:05.09
29.12 1:01.20 1:33.68 2:05.09
42 Kit, Anthony 14 COR-NT 2:08.71 2:05.32
28.79 1:00.66 1:33.23 2:05.32
43 Bjerga, Kristofer 14 Nadadores-NT 2:15.82 2:05.47
29.40 1:01.83 1:35.43 2:05.47
44 Hallum, Clint 13 DM-NT 2:00.68 2:06.95
28.58 1:00.39 1:33.76 2:06.95
45 Gebhardt, AJ 13 Metro-NT 2:04.31 2:07.06
28.78 1:01.89 1:34.99 2:07.06
46 Stanwick, Matt 13 Metro-NT 2:04.33 2:07.41
28.97 1:00.95 1:34.81 2:07.41
47 Wood, Will 13 UN-AR 2:07.79 2:07.49
29.75 1:02.80 1:36.33 2:07.49
48 Smith, Jayce 14 LSC-WT 2:05.09 2:07.94
28.13 1:00.42 1:34.57 2:07.94
49 Hegwood, Charlie 13 Indians-LA 2:06.32 2:08.35
29.85 1:02.38 1:35.64 2:08.35
50 Kao, Mark 14 COR-NT 2:06.54 2:09.19
27.84 1:00.54 1:34.79 2:09.19
51 Clark-Fernandez, Kenneth 13 ROCK-NT 2:10.09 2:10.80
30.49 1:03.44 1:37.05 2:10.80
52 Roselli, Eric 14 COPS-NT 2:08.46 2:11.27
30.12 1:03.47 1:37.37 2:11.27
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
2002US Swim: # 4:26.79 1/1/2000 Michael Phelps
5:11.79 AAA
5:25.99 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Looney, Robert 13 COSST-LA 4:54.37 4:52.10 AAA 20
26.63 55.49 1:24.89 1:54.57 2:24.19 2:54.05 3:23.85 3:53.78
4:23.06 4:52.10
2 Rivers, Will 14 GOLD-ST 4:53.47 4:54.69 AAA 17
26.24 54.78 1:23.73 1:53.22 2:23.31 2:53.22 3:23.45 3:53.73
4:24.08 4:54.69
3 McGee, Mason 14 COSST-LA 5:02.21 4:57.26 AAA 16
26.53 55.63 1:25.33 1:55.75 2:25.84 2:56.22 3:26.42 3:56.94
4:27.36 4:57.26
4 Kalivas, John 14 COR-NT 5:02.14 4:58.51 AAA 15
27.13 56.32 1:26.04 1:56.65 2:27.13 2:57.43 3:28.17 3:58.73
4:29.52 4:58.51
5 Stults, Jamie 14 COR-NT 5:09.12 4:58.70 AAA 14
26.44 55.65 1:25.53 1:55.90 2:26.51 2:56.99 3:27.76 3:58.30
4:28.96 4:58.70
6 Kalivas, Nick 14 COR-NT 5:02.68 4:58.85 AAA 13
27.24 56.38 1:26.27 1:56.62 2:26.97 2:57.16 3:27.97 3:58.58
4:29.50 4:58.85
7 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 5:01.36 5:00.82 AAA 12
27.12 55.25 1:25.20 1:55.87 2:26.81 2:56.97 3:28.27 3:59.93
4:30.77 5:00.82
8 Weaver, Garrett 14 COR-NT 5:17.02 5:03.93 AAA+ 11
26.78 57.34 1:28.30 1:59.20 2:30.22 3:01.44 3:32.50 4:03.59
4:34.26 5:03.93
9 Jordan, Ramon 14 KMSC-OK 5:17.34 5:07.23 AAA+ 9
27.98 59.56 1:30.97 2:02.30 2:33.46 3:04.50 3:35.34 4:06.13
4:36.63 5:07.23
10 Michaels, David 13 Atac-NT 5:04.72 5:08.35 AAA 7
26.35 55.67 1:26.41 1:57.08 2:28.34 3:00.02 3:31.92 4:04.49
4:36.80 5:08.35
11 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 5:34.85 5:09.07 AAA 6
27.70 58.45 1:29.50 2:01.08 2:32.54 3:04.11 3:35.84 4:07.86
4:38.42 5:09.07
12 Silver, Stuart 14 COR-NT 5:14.53 5:09.24 AAA+ 5
27.18 57.75 1:28.92 1:59.87 2:31.73 3:03.19 3:34.97 4:06.73
4:38.14 5:09.24
13 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 5:11.65 5:12.03 AA- 4
27.22 56.90 1:27.25 1:58.80 2:30.68 3:04.26 3:37.35 4:09.98
4:42.43 5:12.03
14 Osterland, Andy 13 Atac-NT 5:14.48 5:12.58 AA 3
28.16 59.36 1:31.21 2:03.21 2:35.11 3:06.85 3:38.74 4:11.33
4:42.82 5:12.58
15 Reid, Harrison 14 CCS-ST 5:04.43 5:12.99 AA- 2
26.67 56.45 1:27.65 1:59.90 2:32.00 3:04.18 3:36.51 4:09.30
4:41.03 5:12.99
16 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 5:15.91 5:13.27 AA 1
28.80 59.87 1:31.31 2:03.01 2:34.69 3:06.48 3:38.35 4:10.32
4:42.38 5:13.27
17 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 5:50.99 5:15.11 AA
27.67 59.29 1:31.85 2:05.30 2:37.57 3:10.15 3:42.41 4:14.09
4:46.38 5:15.11
18 Bess, Blaine 14 Metro-NT 5:39.00 5:15.88 AA
27.89 59.51 1:32.50 2:05.83 2:37.95 3:11.23 3:42.45 4:14.59
4:46.91 5:15.88
19 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 5:13.02 5:16.27 AA
27.38 58.79 1:30.65 2:03.11 2:35.54 3:07.78 3:40.45 4:13.14
4:45.41 5:16.27
20 Newell, Ben 14 ROCK-NT 5:15.57 5:16.95 AA
27.55 57.98 1:29.87 2:02.12 2:34.46 3:06.99 3:39.21 4:12.24
4:44.95 5:16.95
21 Green, Rustin 14 ROCK-NT 5:17.66 5:17.55 AA
27.55 58.86 1:30.44 2:02.49 2:34.97 3:07.55 3:39.88 4:12.87
4:45.82 5:17.55
22 Chiu, Bryson 14 COR-NT 5:16.14 5:18.25 AA
27.48 58.82 1:31.08 2:04.31 2:36.89 3:09.42 3:42.28 4:15.47
4:47.20 5:18.25
23 Lin, Andrew 13 COR-NT 5:26.21 5:19.08 AA
27.74 59.37 1:31.94 2:04.60 2:37.15 3:09.77 3:42.55 4:15.33
4:48.05 5:19.08
24 Cavin, Chris 13 OAA-OK 5:31.95 5:20.28 AA
28.65 1:00.46 1:33.00 2:05.99 2:39.05 3:12.39 3:45.75 4:17.73
4:50.33 5:20.28
25 Weeks, Lamar 13 COPS-NT 5:32.77 5:21.01 AA
29.77 1:01.73 1:35.03 2:08.26 2:41.77 3:13.58 3:45.96 4:18.53
4:50.47 5:21.01
26 Reeves, Mark 13 Indians-LA 5:22.60 5:21.44 AA
27.64 58.98 1:31.25 2:03.12 2:35.80 3:09.40 3:43.10 4:16.82
4:49.92 5:21.44
27 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 5:19.63 5:21.90 AA
28.67 1:01.05 1:33.79 2:06.55 2:39.26 3:12.12 3:44.80 4:17.75
4:50.14 5:21.90
28 Hallum, Clint 13 DM-NT 5:23.73 5:22.27 AA
28.34 1:00.00 1:32.29 2:05.01 2:37.79 3:10.91 3:44.63 4:17.70
4:50.76 5:22.27
29 Yang, Steevo 13 COR-NT 5:36.33 5:24.15 AA
27.31 59.59 1:32.68 2:05.92 2:39.21 3:11.92 3:45.28 4:18.99
4:52.25 5:24.15
30 Smith, Carlos 14 ASR-NT 5:23.48 5:25.77 AA
28.63 1:01.30 1:34.59 2:07.62 2:41.13 3:14.42 3:47.76 4:20.55
4:54.32 5:25.77
31 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 5:29.83 5:26.38
29.32 1:02.65 1:36.04 2:09.59 2:43.05 3:14.08 3:46.94 4:20.20
4:53.84 5:26.38
32 Rau, Tony 13 COPS-NT 5:30.79 5:28.29
29.19 1:00.97 1:33.56 2:06.70 2:39.74 3:12.91 3:46.61 4:20.85
4:54.97 5:28.29
33 Gebhardt, AJ 13 Metro-NT 5:38.04 5:35.64
28.73 1:02.05 1:37.34 2:12.02 2:45.98 3:20.09 3:54.97 4:29.79
5:03.64 5:35.64
34 Mercado, Mariano 13 SCS-BD 5:33.65 5:35.68
30.68 1:04.26 1:38.65 2:12.99 2:47.99 3:22.30 3:57.11 4:31.38
5:04.56 5:35.68
35 Jenkins, Andrew 13 Indians-LA 5:28.97 5:35.77
28.63 1:00.52 1:33.37 2:06.74 2:40.36 3:14.81 3:49.86 4:25.24
5:00.81 5:35.77
36 Bjerga, Kristofer 14 Nadadores-NT 5:55.94 5:40.77
30.67 1:04.81 1:39.89 2:14.11 2:49.88 3:24.98 4:00.00 4:34.18
5:07.55 5:40.77
37 Calderara, Nick 13 UN-NT 5:38.59 5:41.32
30.54 1:04.65 1:39.33 2:13.77 2:48.85 3:23.50 3:58.47 4:32.95
5:07.34 5:41.32
38 Clark-Fernandez, K 13 ROCK-NT 5:37.89 5:44.37
30.07 1:03.49 1:37.90 2:12.43 2:47.23 3:22.65 3:58.33 4:34.20
5:09.46 5:44.37
39 Roselli, Eric 14 COPS-NT 5:51.60 5:44.46
30.91 1:05.46 1:40.45 2:15.21 2:50.86 3:25.26 4:00.02 4:34.89
5:09.48 5:44.46
40 Wood, Will 13 UN-AR 5:36.28 5:48.80
30.35 1:04.20 1:39.48 2:15.70 2:51.27 3:26.49 4:02.47 4:38.22
5:13.88 5:48.80
-- DE LA Garza, Carlo 14 UN-NT 5:40.09 DQ
Boys 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
13-14 2002US: # 15:28.92 1/1/1980 Paul Budd
18:01.19 13-14 AAA
18:50.29 13-14 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rivers, Will 14 GOLD-ST 16:46.39 16:50.90 AAA 20
27.37 57.09 1:27.21 1:57.13 2:27.17 2:57.04 3:27.17 3:57.46
4:27.38 4:57.82 5:28.06 5:58.46 6:28.46 6:58.53 7:28.99 7:59.44
8:29.57 8:59.83 9:31.10 10:01.75 10:33.33 11:04.19 11:35.85 12:06.97
12:38.74 13:10.02 13:41.78 14:13.76 14:45.71 15:17.29 15:48.93 16:20.44
16:50.90
2 Looney, Robert 13 COSST-LA 16:42.02 16:55.27 AAA 17
27.47 57.15 1:27.46 1:58.22 2:28.99 2:59.74 3:30.58 4:01.23
4:31.92 5:02.49 5:33.32 6:04.40 6:35.23 7:05.93 7:37.16 8:07.87
8:39.21 9:10.23 9:41.19 10:12.21 10:43.28 11:14.23 11:45.40 12:16.29
12:47.30 13:18.11 13:49.37 14:20.25 14:51.29 15:22.40 15:53.56 16:24.84
16:55.27
3 Kalivas, Nick 14 COR-NT 17:13.35 17:15.80 AAA 16
28.65 58.86 1:29.67 2:01.74 2:33.09 3:05.00 3:36.41 4:08.45
4:40.39 5:11.28 5:42.80 6:14.34 6:46.77 7:19.80 7:51.41 8:23.12
8:54.64 9:26.60 9:58.41 10:29.91 11:02.28 11:34.63 12:06.48 12:38.83
13:10.67 13:42.97 14:14.23 14:44.94 15:15.76 15:45.96 16:16.40 16:46.84
17:15.80
4 Stults, Jamie 14 COR-NT 17:23.98 17:20.52 AAA 15
28.22 58.95 1:30.03 2:01.43 2:33.23 3:05.49 3:37.52 4:08.88
4:40.70 5:12.88 5:44.74 6:16.75 6:48.65 7:20.48 7:52.61 8:24.82
8:56.79 9:28.63 10:00.51 10:32.78 11:04.89 11:37.24 12:09.11 12:41.24
13:12.53 13:43.90 14:15.12 14:46.09 15:16.67 15:47.02 16:17.80 16:49.40
17:20.52
5 Kalivas, John 14 COR-NT 17:20.47 17:32.62 AAA 14
28.13 58.39 1:28.90 2:00.14 2:31.18 3:02.43 3:33.97 4:05.92
4:37.70 5:09.81 5:41.76 6:14.24 6:46.30 7:18.45 7:50.25 8:22.39
8:54.91 9:27.16 9:59.24 10:31.83 11:04.14 11:36.55 12:09.13 12:41.30
13:13.22 13:45.47 14:17.91 14:50.55 15:23.02 15:55.68 16:28.25 17:00.63
17:32.62
6 Osterland, Andy 13 Atac-NT 17:59.88 17:52.16 AAA 13
28.46 1:00.66 1:33.15 2:05.78 2:38.80 3:11.45 3:43.90 4:17.32
4:50.04 5:23.39 5:56.11 6:28.13 7:00.59 7:33.35 8:06.15 8:39.11
9:11.74 9:44.41 10:16.74 10:49.06 11:21.55 11:54.00 12:26.54 12:59.47
13:32.30 14:05.27 14:38.07 15:11.00 15:44.25 16:16.73 16:49.42 17:21.50
17:52.16
7 Weaver, Garrett 14 COR-NT 18:06.65 17:54.61 AAA+ 12
28.29 59.69 1:31.80 2:03.97 2:36.08 3:08.24 3:40.78 4:13.44
4:46.03 5:18.72 5:51.71 6:24.48 6:57.51 7:30.47 8:03.79 8:36.89
9:10.52 9:43.46 10:16.76 10:50.15 11:22.57 11:55.27 12:28.59 13:01.97
13:34.68 14:07.57 14:40.36 15:13.31 15:45.61 16:18.20 16:50.75 17:23.32
17:54.61
8 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 17:56.18 17:54.76 AAA 11
28.94 1:01.42 1:34.02 2:06.62 2:38.41 3:11.35 3:44.05 4:16.60
4:49.90 5:22.45 5:55.68 6:28.09 7:01.32 7:34.17 8:07.28 8:40.12
9:13.20 9:46.04 10:19.58 10:51.52 11:24.88 11:57.54 12:31.01 13:03.68
13:36.55 14:08.95 14:42.00 15:14.88 15:47.03 16:19.84 16:52.13 17:24.91
17:54.76
9 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 18:12.18 18:05.69 AA 9
29.71 1:02.81 1:36.13 2:09.08 2:42.45 3:15.78 3:48.97 4:22.27
4:55.27 5:28.64 6:02.12 6:34.83 7:07.94 7:41.30 8:14.22 8:47.25
9:20.36 9:53.18 10:25.88 10:59.14 11:31.91 12:04.88 12:37.57 13:10.31
13:43.45 14:16.39 14:49.56 15:22.29 15:55.51 16:28.33 17:01.05 17:33.80
18:05.69
10 Mays, Trevor 14 Nadadores-NT 18:10.24 18:19.28 AA 7
29.06 1:01.67 1:34.58 2:07.68 2:40.81 3:14.47 3:47.69 4:21.26
4:54.60 5:28.19 6:01.75 6:35.48 7:09.07 7:42.73 8:16.93 8:50.79
9:24.24 9:57.92 10:31.68 11:05.14 11:38.27 12:12.11 12:45.67 13:19.36
13:53.24 14:26.88 15:00.77 15:33.85 16:07.81 16:41.55 17:15.00 17:47.39
18:19.28
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 50.31 1/1/1995 Dan Westcott
59.49 AAA
1:02.19 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 56.77 55.23 AAA 20
26.96 55.23
2 Chiu, Bryson 14 COR-NT 59.68 57.63 AAA 17
27.70 57.63
3 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 58.84 57.74 AAA 16
27.94 57.74
4 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 59.77 58.33 AAA 15
29.07 58.33
5 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 59.22 58.68 AAA 14
28.39 58.68
6 Weaver, Garrett 14 COR-NT 59.80 59.61 AA 13
29.27 59.61
7 Yang, Steevo 13 COR-NT 1:01.25 1:00.18 AA 12
29.05 1:00.18
8 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 1:00.83 1:01.80 AA 11
29.36 1:01.80
B - Final
9 Rivers, Will 14 GOLD-ST 1:01.35 59.99 AA 9
29.87 59.99
10 Green, Rustin 14 ROCK-NT 1:01.60 1:00.34 AA 7
29.73 1:00.34
11 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 1:01.93 1:01.42 AA 6
30.26 1:01.42
12 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 1:03.58 1:01.82 AA 5
30.12 1:01.82
13 Kalivas, John 14 COR-NT 1:02.07 1:02.43 4
30.32 1:02.43
14 Lin, Andrew 13 COR-NT 1:03.50 1:02.60 3
30.87 1:02.60
15 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 1:02.35 1:02.84 2
30.76 1:02.84
16 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 1:02.19 1:02.94 1
30.91 1:02.94
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 50.31 1/1/1995 Dan Westcott
59.49 AAA
1:02.19 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 57.46 56.77 AAA
27.78 56.77
2 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 58.54 58.84 AAA
28.36 58.84
3 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 58.90 59.22 AAA
29.14 59.22
4 Chiu, Bryson 14 COR-NT 58.49 59.68 AA-
28.44 59.68
5 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 1:02.48 59.77 AA
29.63 59.77
6 Weaver, Garrett 14 COR-NT 1:00.17 59.80 AA
29.44 59.80
7 Mega, Curt 14 ASR-NT 59.16 1:00.62 AA-
29.64 1:00.62
8 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 1:01.84 1:00.83 AA
28.85 1:00.83
-------------------------------------------------------------------------
9 Yang, Steevo 13 COR-NT 1:01.00 1:01.25 AA
29.66 1:01.25
10 Rivers, Will 14 GOLD-ST 1:00.84 1:01.35 AA
30.27 1:01.35
11 Green, Rustin 14 ROCK-NT 1:00.32 1:01.60 AA
30.15 1:01.60
12 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 1:00.76 1:01.93 AA
30.12 1:01.93
13 Kalivas, John 14 COR-NT 1:02.00 1:02.07 AA
30.01 1:02.07
14 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 1:01.23 1:02.19 AA
29.95 1:02.19
15 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 1:02.71 1:02.35
30.53 1:02.35
16 Lin, Andrew 13 COR-NT 1:01.99 1:03.50
30.93 1:03.50
-------------------------------------------------------------------------
17 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 1:03.79 1:03.58
31.16 1:03.58
18 Smith, Carlos 14 ASR-NT 1:03.95 1:03.59
31.09 1:03.59
-------------------------------------------------------------------------
19 Mays, Trevor 14 Nadadores-NT 1:03.50 1:03.70
31.13 1:03.70
20 Bonnette, Logan 13 COSST-LA 1:04.43 1:03.77
31.00 1:03.77
21 Reeves, Mark 13 Indians-LA 1:01.32 1:04.06
31.19 1:04.06
22 DE LA Garza, Carlos 14 UN-NT 1:04.89 1:04.07
31.13 1:04.07
23 Bannon, John 13 DM-NT 1:03.89 1:04.32
31.33 1:04.32
24 Phillips, Paul 14 Nadadores-NT 1:03.05 1:04.52
31.69 1:04.52
25 Silver, Dale 14 COR-NT 1:06.82 1:05.03
31.28 1:05.03
26 Michaels, David 13 Atac-NT 1:04.35 1:05.74
31.40 1:05.74
27 Mercado, Mariano 13 SCS-BD 1:03.76 1:06.25
32.50 1:06.25
28 Major, Matt 14 Nadadores-NT 1:07.21 1:06.28
32.75 1:06.28
29 Bezdek, Joe 13 LAC-NT 1:09.88 1:06.71
33.11 1:06.71
30 Wojcik, J J 14 Nadadores-NT 1:03.65 1:07.65
33.94 1:07.65
31 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 1:06.17 1:08.25
33.20 1:08.25
32 Smith, Jayce 14 LSC-WT 1:03.34 1:08.30
32.90 1:08.30
33 Hallum, Clint 13 DM-NT 1:05.50 1:08.62
33.28 1:08.62
34 Roselli, Eric 14 COPS-NT 1:09.90 1:09.04
33.87 1:09.04
35 Nieves, Francis 13 Fast-NT 1:11.69 1:10.40
34.08 1:10.40
36 Wood, Will 13 UN-AR 1:09.12 1:10.71
34.33 1:10.71
37 Hegwood, Charlie 13 Indians-LA 1:11.99 1:11.52
34.67 1:11.52
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:49.08 1/1/2000 Matt Grevers
2:07.89 AAA
2:13.69 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 1:59.69 1:57.09 AAA 20
27.38 57.61 1:27.36 1:57.09
2 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 2:05.53 2:02.98 AAA+ 17
29.72 1:01.05 1:32.36 2:02.98
3 Weaver, Garrett 14 COR-NT 2:06.48 2:03.91 AAA+ 16
29.58 1:00.65 1:32.57 2:03.91
4 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 2:09.15 2:05.87 AAA+ 15
29.50 1:01.38 1:34.22 2:05.87
5 Rivers, Will 14 GOLD-ST 2:06.97 2:06.44 AAA+ 14
30.35 1:02.18 1:34.49 2:06.44
6 Kalivas, Nick 14 COR-NT 2:07.05 2:06.83 AAA+ 13
30.01 1:01.22 1:34.08 2:06.83
7 Yang, Steevo 13 COR-NT 2:10.42 2:07.60 AAA+ 12
30.46 1:03.78 1:36.24 2:07.60
8 Lutz, Jody 14 Eat-OK 2:10.23 2:09.58 AA 11
30.77 1:03.35 1:36.85 2:09.58
B - Final
9 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 2:16.39 2:11.11 AA 9
31.38 1:05.04 1:38.75 2:11.11
10 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 2:14.56 2:11.29 AA 7
30.68 1:03.81 1:37.71 2:11.29
11 McGee, Mason 14 COSST-LA 2:15.15 2:12.79 AA 6
31.58 1:05.15 1:39.50 2:12.79
12 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 2:16.49 2:13.86 5
30.88 1:04.52 1:39.70 2:13.86
13 Lin, Andrew 13 COR-NT 2:16.14 2:14.56 4
31.67 1:05.37 1:40.24 2:14.56
14 DE LA Garza, Carlo 14 UN-NT 2:15.61 2:14.71 3
31.83 1:05.55 1:40.25 2:14.71
15 Hallum, Clint 13 DM-NT 2:16.65 2:17.70 2
32.43 1:07.17 1:42.87 2:17.70
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
2002US Swim: # 1:49.08 1/1/2000 Matt Grevers
2:07.89 AAA
2:13.69 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 2:03.58 1:59.69 AAA
28.24 58.82 1:29.26 1:59.69
2 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 2:11.28 2:05.53 AAA+
30.45 1:02.47 1:34.61 2:05.53
3 Weaver, Garrett 14 COR-NT 2:08.86 2:06.48 AAA+
30.63 1:02.58 1:34.93 2:06.48
4 Rivers, Will 14 GOLD-ST 2:08.59 2:06.97 AAA+
30.15 1:02.55 1:35.11 2:06.97
5 Kalivas, Nick 14 COR-NT 2:10.53 2:07.05 AAA+
30.45 1:01.63 1:34.52 2:07.05
6 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 2:08.28 2:09.15 AA
30.38 1:03.81 1:36.85 2:09.15
7 Lutz, Jody 14 Eat-OK 2:11.61 2:10.23 AA
30.88 1:04.25 1:37.95 2:10.23
8 Yang, Steevo 13 COR-NT 2:11.69 2:10.42 AA
30.12 1:03.76 1:37.29 2:10.42
-------------------------------------------------------------------------
9 Mega, Curt 14 ASR-NT 2:12.54 2:14.21
31.08 1:06.16 1:40.54 2:14.21
10 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 2:14.10 2:14.56
32.07 1:06.05 1:40.62 2:14.56
11 McGee, Mason 14 COSST-LA 2:08.57 2:15.15
31.85 1:05.78 1:40.61 2:15.15
12 DE LA Garza, Carlos 14 UN-NT 2:16.99 2:15.61
31.72 1:06.12 1:41.53 2:15.61
13 Lin, Andrew 13 COR-NT 2:14.97 2:16.14
32.28 1:06.25 1:41.15 2:16.14
14 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 2:13.07 2:16.39
32.19 1:06.82 1:42.00 2:16.39
15 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 2:13.79 2:16.49
31.46 1:05.55 1:41.56 2:16.49
16 Hallum, Clint 13 DM-NT 2:19.61 2:16.65
32.42 1:06.75 1:42.24 2:16.65
-------------------------------------------------------------------------
17 Mays, Trevor 14 Nadadores-NT 2:16.85 2:18.77
32.76 1:08.59 1:43.81 2:18.77
18 Mercado, Mariano 13 SCS-BD 2:17.10 2:19.16
32.60 1:08.19 1:44.24 2:19.16
-------------------------------------------------------------------------
19 Bannon, John 13 DM-NT 2:16.66 2:19.86
32.80 1:08.87 1:45.30 2:19.86
20 Bonnette, Logan 13 COSST-LA 2:26.45 2:22.29
32.81 1:08.98 1:46.60 2:22.29
21 Major, Matt 14 Nadadores-NT NT 2:23.62
34.53 1:11.25 1:48.06 2:23.62
22 Weeks, Lamar 13 COPS-NT 2:24.92 2:25.09
34.61 1:11.29 1:48.53 2:25.09
23 Nieves, Francis 13 Fast-NT 2:36.13 2:38.33
36.05 1:16.20 1:58.21 2:38.33
-- Smith, Carlos 14 ASR-NT NT DQ
33.85 1:11.60 1:49.38 DQ
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 57.01 1/1/1979 John Moffet
1:06.29 AAA
1:09.29 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Green, Rustin 14 ROCK-NT 1:02.83 1:02.00 AAA 20
29.42 1:02.00
2 Chiu, Bryson 14 COR-NT 1:04.96 1:02.77 AAA 17
29.71 1:02.77
3 Michaels, David 13 Atac-NT 1:06.97 1:06.47 AA- 16
31.08 1:06.47
4 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 1:07.65 1:06.85 AA 15
31.64 1:06.85
5 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 1:07.78 1:07.24 AA 14
31.74 1:07.24
6 Wu, Michael 13 COR-NT 1:07.77 1:07.79 AA 13
31.78 1:07.79
7 Silver, Dale 14 COR-NT 1:09.41 1:09.03 AA 12
32.97 1:09.03
8 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 1:10.15 1:09.31 11
32.74 1:09.31
B - Final
9 Rau, Tony 13 COPS-NT 1:10.65 1:09.31 9
33.05 1:09.31
10 Kit, Anthony 14 COR-NT 1:10.87 1:10.80 7
33.25 1:10.80
11 Houston, Trey 14 TACT-OK 1:11.92 1:11.10 6
34.10 1:11.10
12 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 1:12.74 1:11.99 5
33.64 1:11.99
13 Gebhardt, AJ 13 Metro-NT 1:18.89 1:19.25 4
37.53 1:19.25
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 57.01 1/1/1979 John Moffet
1:06.29 AAA
1:09.29 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Green, Rustin 14 ROCK-NT 1:02.84 1:02.83 AAA
30.04 1:02.83
2 Chiu, Bryson 14 COR-NT 1:03.97 1:04.96 AAA
30.82 1:04.96
3 Michaels, David 13 Atac-NT 1:04.15 1:06.97 AA-
31.40 1:06.97
4 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 1:07.42 1:07.65 AA
31.83 1:07.65
5 Reid, Harrison 14 CCS-ST 1:07.90 1:07.71 AA
32.38 1:07.71
6 Wu, Michael 13 COR-NT 1:09.14 1:07.77 AA
31.87 1:07.77
7 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 1:08.12 1:07.78 AA
32.22 1:07.78
8 Brickey, Matt 13 Fast-NT 1:08.50 1:08.51 AA
31.89 1:08.51
-------------------------------------------------------------------------
9 Silver, Dale 14 COR-NT 1:10.15 1:09.41
32.63 1:09.41
10 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 1:12.99 1:10.15
33.15 1:10.15
11 Brickey, Mark 14 Fast-NT 1:10.74 1:10.61
33.16 1:10.61
12 Rau, Tony 13 COPS-NT 1:10.65 1:10.65
33.22 1:10.65
13 Kit, Anthony 14 COR-NT 1:09.77 1:10.87
33.21 1:10.87
14 Houston, Trey 14 TACT-OK 1:11.12 1:11.92
33.84 1:11.92
15 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 1:10.84 1:12.12
34.69 1:12.12
16 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 1:11.67 1:12.56
34.10 1:12.56
-------------------------------------------------------------------------
17 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 1:14.79 1:12.74
34.48 1:12.74
18 Wojcik, J J 14 Nadadores-NT 1:12.09 1:13.09
34.39 1:13.09
-------------------------------------------------------------------------
19 Gebhardt, AJ 13 Metro-NT 1:11.34 1:18.89
37.16 1:18.89
20 Hegwood, Charlie 13 Indians-LA 1:22.52 1:20.84
38.22 1:20.84
-- Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 1:09.89 DQ
34.21 DQ
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 2:03.89 1/1/1979 John Moffet
2:23.29 AAA
2:29.79 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Chiu, Bryson 14 COR-NT 2:17.44 2:14.41 AAA 20
30.97 1:04.64 1:39.57 2:14.41
2 Green, Rustin 14 ROCK-NT 2:20.17 2:16.36 AAA 17
31.12 1:05.78 1:41.41 2:16.36
3 Looney, Robert 13 COSST-LA 2:20.00 2:20.28 AAA 16
32.33 1:08.82 1:44.28 2:20.28
4 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 2:23.09 2:22.60 AAA+ 15
32.29 1:09.09 1:45.76 2:22.60
5 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 2:26.60 2:23.45 AA 14
32.93 1:09.78 1:46.63 2:23.45
6 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 2:26.19 2:23.59 AA 13
32.66 1:08.69 1:46.07 2:23.59
7 Newell, Ben 14 ROCK-NT 2:26.42 2:25.00 AA 12
32.78 1:10.03 1:48.02 2:25.00
8 Reid, Harrison 14 CCS-ST 2:27.64 2:26.95 AA- 11
33.66 1:11.14 1:49.92 2:26.95
B - Final
9 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 2:28.06 2:24.08 AA 9
33.04 1:10.66 1:48.34 2:24.08
10 Michaels, David 13 Atac-NT 2:31.37 2:27.71 AA- 7
33.37 1:10.86 1:49.73 2:27.71
11 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 2:29.07 2:28.09 AA 6
33.17 1:10.69 1:49.30 2:28.09
12 Bjerga, Kristofer 14 Nadadores-NT 2:32.61 2:28.14 AA 5
32.73 1:10.28 1:49.89 2:28.14
13 Rau, Tony 13 COPS-NT 2:32.15 2:30.04 4
34.11 1:12.47 1:50.76 2:30.04
14 Brickey, Matt 13 Fast-NT 2:32.35 2:30.96 3
32.23 1:09.73 1:49.41 2:30.96
15 Brickey, Mark 14 Fast-NT 2:31.34 2:33.70 2
34.40 1:12.79 1:53.05 2:33.70
16 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 2:32.05 2:35.57 1
35.55 1:15.64 1:55.81 2:35.57
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
2002US Swim: # 2:03.89 1/1/1979 John Moffet
2:23.29 AAA
2:29.79 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Chiu, Bryson 14 COR-NT 2:15.16 2:17.44 AAA
31.90 1:06.11 1:41.74 2:17.44
2 Looney, Robert 13 COSST-LA 2:17.82 2:20.00 AAA
33.36 1:10.18 1:44.85 2:20.00
3 Green, Rustin 14 ROCK-NT 2:20.94 2:20.17 AAA
32.70 1:08.58 1:44.86 2:20.17
4 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 2:26.22 2:23.09 AAA+
33.35 1:09.63 1:46.06 2:23.09
5 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 2:26.88 2:26.19 AA
33.58 1:10.10 1:48.31 2:26.19
6 Newell, Ben 14 ROCK-NT 2:25.09 2:26.42 AA
34.10 1:11.68 1:49.21 2:26.42
7 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 2:24.32 2:26.60 AA
33.73 1:11.84 1:49.87 2:26.60
8 Reid, Harrison 14 CCS-ST 2:23.10 2:27.64 AA-
33.38 1:10.69 1:48.81 2:27.64
-------------------------------------------------------------------------
9 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 2:29.01 2:28.06 AA
34.16 1:12.46 1:50.82 2:28.06
10 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 2:34.35 2:29.07 AA
33.89 1:11.68 1:49.95 2:29.07
11 Brickey, Mark 14 Fast-NT 2:30.32 2:31.34
34.31 1:12.53 1:51.68 2:31.34
12 Michaels, David 13 Atac-NT 2:20.19 2:31.37
34.42 1:12.82 1:51.82 2:31.37
13 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 2:32.87 2:32.05
35.37 1:14.28 1:53.35 2:32.05
14 Rau, Tony 13 COPS-NT 2:32.41 2:32.15
35.00 1:13.48 1:52.61 2:32.15
15 Brickey, Matt 13 Fast-NT 2:29.06 2:32.35
34.19 1:12.67 1:52.10 2:32.35
16 Bjerga, Kristofer 14 Nadadores-NT 2:36.29 2:32.61
34.68 1:14.04 1:53.93 2:32.61
-------------------------------------------------------------------------
17 Kit, Anthony 14 COR-NT 2:28.71 2:32.72
34.68 1:13.58 1:53.48 2:32.72
18 Silver, Dale 14 COR-NT 2:32.58 2:33.08
33.63 1:12.85 1:52.96 2:33.08
-------------------------------------------------------------------------
19 Wojcik, J J 14 Nadadores-NT 2:36.29 2:33.30
34.69 1:14.30 1:54.80 2:33.30
20 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 2:35.92 2:33.46
35.43 1:14.32 1:54.40 2:33.46
21 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 2:35.29 2:34.22
35.84 1:14.98 1:55.06 2:34.22
22 Stults, Jamie 14 COR-NT 2:27.08 2:34.78
35.10 1:14.15 1:54.86 2:34.78
23 Silver, Stuart 14 COR-NT 2:32.25 2:35.40
35.49 1:15.16 1:55.42 2:35.40
24 Houston, Trey 14 TACT-OK 2:34.88 2:35.73
35.76 1:15.30 1:55.28 2:35.73
25 Dunn, Evan 14 Eat-OK 2:43.43 2:37.46
35.95 1:16.13 1:57.02 2:37.46
26 Rivers, Will 14 GOLD-ST 2:28.35 2:37.63
35.16 1:14.97 1:56.43 2:37.63
27 Yang, Steevo 13 COR-NT 2:37.54 2:38.00
35.51 1:15.78 1:57.35 2:38.00
28 Smith, Carlos 14 ASR-NT 2:50.47 2:47.28
36.29 1:19.44 2:03.72 2:47.28
29 Jenkins, Andrew 13 Indians-LA 2:35.66 2:48.33
37.28 1:18.94 2:03.53 2:48.33
30 Gebhardt, AJ 13 Metro-NT 2:42.33 2:50.42
39.39 1:22.88 2:06.54 2:50.42
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 49.44 1/1/2001 Kyle Bubolz
58.69 AAA
1:01.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Irons, Ross 14 CCS-ST 56.62 54.16 AAA 20
25.99 54.16
2 Green, Rustin 14 ROCK-NT 56.81 55.57 AAA 17
26.21 55.57
3 Kalivas, Nick 14 COR-NT 56.09 55.60 AAA 16
25.51 55.60
4 Looney, Robert 13 COSST-LA 56.69 56.85 AAA 15
27.00 56.85
5 Newell, Ben 14 ROCK-NT 57.68 56.88 AAA+ 14
26.73 56.88
6 Weaver, Garrett 14 COR-NT 57.99 57.93 AAA 13
26.76 57.93
7 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 59.17 59.46 AA 12
27.56 59.46
8 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 59.22 1:00.65 AA 11
27.55 1:00.65
B - Final
9 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 59.56 58.26 AAA+ 9
27.17 58.26
10 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 59.98 58.94 AA 7
27.43 58.94
11 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 59.87 59.02 AA 5.5
27.27 59.02
11 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 59.72 59.02 AA 5.5
27.28 59.02
13 Smith, Carlos 14 ASR-NT 1:01.51 59.67 AA 4
27.36 59.67
14 Palmer, Alex 14 SWAT-NT 59.25 59.86 AA 3
27.47 59.86
15 Reeves, Mark 13 Indians-LA 1:00.73 1:00.24 AA 2
28.37 1:00.24
16 Lutz, Jody 14 Eat-OK 1:00.48 1:00.67 AA 1
28.48 1:00.67
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 49.44 1/1/2001 Kyle Bubolz
58.69 AAA
1:01.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Kalivas, Nick 14 COR-NT 56.08 56.09 AAA
26.03 56.09
2 Irons, Ross 14 CCS-ST 56.93 56.62 AAA
27.08 56.62
3 Looney, Robert 13 COSST-LA 56.53 56.69 AAA
26.87 56.69
4 Green, Rustin 14 ROCK-NT 58.68 56.81 AAA
27.13 56.81
5 Newell, Ben 14 ROCK-NT 59.29 57.68 AAA+
27.26 57.68
6 Weaver, Garrett 14 COR-NT 58.49 57.99 AAA
27.16 57.99
7 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 1:00.26 59.17 AA
27.52 59.17
8 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 1:02.32 59.22 AA
27.59 59.22
-------------------------------------------------------------------------
9 Palmer, Alex 14 SWAT-NT 1:00.36 59.25 AA
27.63 59.25
10 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 59.72 59.56 AA
27.62 59.56
11 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 1:00.35 59.72 AA
27.86 59.72
12 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 59.14 59.87 AA
27.65 59.87
13 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 58.73 59.98 AA
27.47 59.98
14 Lutz, Jody 14 Eat-OK 1:00.21 1:00.48 AA
28.38 1:00.48
15 Reeves, Mark 13 Indians-LA 1:02.27 1:00.73 AA
28.43 1:00.73
16 Smith, Carlos 14 ASR-NT 1:01.46 1:01.51
28.27 1:01.51
-------------------------------------------------------------------------
17 Silver, Stuart 14 COR-NT 1:01.87 1:01.55
28.52 1:01.55
18 Rowland, Jay 14 COR-NT 1:02.19 1:02.35
28.61 1:02.35
-------------------------------------------------------------------------
19 Jordan, Ramon 14 KMSC-OK 1:03.80 1:02.39
29.13 1:02.39
20 Dunn, Evan 14 Eat-OK 1:04.62 1:02.61
28.88 1:02.61
21 Weeks, Lamar 13 COPS-NT 1:04.56 1:02.67
29.34 1:02.67
22 Cavin, Chris 13 OAA-OK NT 1:03.78
30.33 1:03.78
23 Wojcik, J J 14 Nadadores-NT 1:04.00 1:04.36
30.01 1:04.36
24 Osterland, Andy 13 Atac-NT 1:04.65 1:04.37
30.29 1:04.37
25 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 1:04.99 1:04.50
30.34 1:04.50
26 Bezdek, Joe 13 LAC-NT 1:07.73 1:04.54
30.92 1:04.54
27 Stanwick, Matt 13 Metro-NT 1:07.32 1:04.94
30.53 1:04.94
28 Low, Nicholas 13 ROCK-NT 1:04.02 1:05.08
30.77 1:05.08
29 Wu, Michael 13 COR-NT 1:04.08 1:05.42
30.86 1:05.42
30 Mercado, Mariano 13 SCS-BD 1:03.06 1:05.85
30.97 1:05.85
31 Roselli, Eric 14 COPS-NT 1:09.71 1:09.50
32.34 1:09.50
32 Jenkins, Andrew 13 Indians-LA 1:03.56 1:11.66
31.72 1:11.66
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 1:49.97 1/1/2000 Michael Phelps
2:10.39 AAA
2:16.39 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Looney, Robert 13 COSST-LA 2:03.83 2:00.75 AAA 20
27.26 57.98 1:28.99 2:00.75
2 Irons, Ross 14 CCS-ST 2:09.27 2:02.58 AAA+ 17
27.22 58.23 1:30.71 2:02.58
3 Chiu, Bryson 14 COR-NT 2:07.38 2:03.19 AAA 16
27.49 58.52 1:29.88 2:03.19
4 Kalivas, Nick 14 COR-NT 2:05.66 2:05.02 AAA 15
26.97 57.74 1:30.69 2:05.02
5 McGee, Mason 14 COSST-LA 2:09.08 2:09.50 AAA+ 14
28.26 1:00.69 1:35.37 2:09.50
6 Weaver, Garrett 14 COR-NT 2:09.38 2:10.34 AAA+ 13
27.21 58.99 1:34.22 2:10.34
7 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 2:11.63 2:11.23 AA 12
28.44 1:01.74 1:36.68 2:11.23
8 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 2:13.48 2:13.84 AA 11
28.60 1:02.52 1:38.33 2:13.84
B - Final
9 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 2:17.58 2:09.75 AAA+ 9
29.31 1:02.66 1:36.86 2:09.75
10 Silver, Stuart 14 COR-NT 2:16.05 2:11.55 AA 7
28.93 1:01.38 1:35.43 2:11.55
11 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 2:13.68 2:13.67 AA 6
28.88 1:01.88 1:37.54 2:13.67
12 Bess, Blaine 14 Metro-NT 2:17.97 2:13.73 AA 5
28.79 1:02.16 1:37.26 2:13.73
13 Dunn, Evan 14 Eat-OK 2:16.56 2:16.78 4
29.31 1:03.94 1:40.06 2:16.78
14 Cavin, Chris 13 OAA-OK 2:17.08 2:18.41 3
30.85 1:05.23 1:41.77 2:18.41
15 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 2:21.06 2:20.95 2
31.58 1:08.46 1:45.70 2:20.95
16 Jordan, Ramon 14 KMSC-OK 2:17.94 2:22.80 1
31.52 1:07.97 1:45.33 2:22.80
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
2002US Swim: # 1:49.97 1/1/2000 Michael Phelps
2:10.39 AAA
2:16.39 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Looney, Robert 13 COSST-LA 2:02.06 2:03.83 AAA
27.56 58.88 1:31.01 2:03.83
2 Kalivas, Nick 14 COR-NT 2:05.48 2:05.66 AAA
27.92 59.45 1:31.97 2:05.66
3 Chiu, Bryson 14 COR-NT 2:08.14 2:07.38 AAA
28.00 59.81 1:33.05 2:07.38
4 McGee, Mason 14 COSST-LA 2:12.80 2:09.08 AAA+
28.21 1:00.63 1:34.54 2:09.08
5 Irons, Ross 14 CCS-ST 2:10.98 2:09.27 AAA+
28.24 59.66 1:32.88 2:09.27
6 Weaver, Garrett 14 COR-NT 2:12.76 2:09.38 AAA+
27.77 1:00.01 1:34.23 2:09.38
7 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 2:12.63 2:11.63 AA
29.12 1:02.61 1:37.16 2:11.63
8 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 2:15.60 2:13.48 AA
29.04 1:03.04 1:37.97 2:13.48
-------------------------------------------------------------------------
9 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 2:14.96 2:13.68 AA
28.01 1:02.01 1:37.19 2:13.68
10 Silver, Stuart 14 COR-NT 2:22.29 2:16.05 AA
29.67 1:04.16 1:40.01 2:16.05
11 Dunn, Evan 14 Eat-OK 2:19.60 2:16.56
30.42 1:04.95 1:41.16 2:16.56
12 Cavin, Chris 13 OAA-OK 2:22.29 2:17.08
30.21 1:04.83 1:41.06 2:17.08
13 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 2:13.57 2:17.58
30.28 1:03.74 1:40.70 2:17.58
14 Jordan, Ramon 14 KMSC-OK 2:22.29 2:17.94
30.32 1:06.06 1:42.46 2:17.94
15 Bess, Blaine 14 Metro-NT NT 2:17.97
29.94 1:04.75 1:41.61 2:17.97
16 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 2:21.73 2:21.06
30.81 1:06.85 1:44.15 2:21.06
-------------------------------------------------------------------------
17 Weeks, Lamar 13 COPS-NT 2:21.79 2:21.67
31.88 1:08.45 1:45.60 2:21.67
18 Lewis, Erin 13 SWAT-NT 2:22.21 2:22.50
29.54 1:04.90 1:43.24 2:22.50
-------------------------------------------------------------------------
19 Osterland, Andy 13 Atac-NT 2:21.77 2:22.96
31.05 1:07.78 1:45.68 2:22.96
20 Bjerga, Kristofer 14 Nadadores-NT 2:22.29 2:22.97
30.94 1:06.23 1:44.35 2:22.97
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:51.92 1/1/2000 Michael Phelps
2:10.59 AAA
2:16.59 AA
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 2:04.07 2:00.42 AAA 20
26.93 56.57 1:33.14 2:00.42
2 Chiu, Bryson 14 COR-NT 2:05.05 2:00.46 AAA 17
26.73 57.01 1:32.35 2:00.46
3 Green, Rustin 14 ROCK-NT 2:07.49 2:05.05 AAA 16
27.01 1:00.68 1:35.49 2:05.05
4 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 2:07.05 2:05.22 AAA 15
26.89 58.20 1:35.75 2:05.22
5 Rivers, Will 14 GOLD-ST 2:09.37 2:08.43 AAA 14
29.29 1:01.46 1:40.06 2:08.43
6 Kalivas, John 14 COR-NT 2:09.13 2:08.76 AAA 13
27.00 59.56 1:38.94 2:08.76
7 Looney, Robert 13 COSST-LA 2:07.92 2:09.49 AAA 12
27.63 1:01.43 1:38.71 2:09.49
8 Stults, Jamie 14 COR-NT 2:10.28 2:12.09 AA 11
28.26 1:02.60 1:42.02 2:12.09
B - Final
9 Newell, Ben 14 ROCK-NT 2:11.14 2:06.92 AAA 9
27.03 59.98 1:36.88 2:06.92
10 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 2:10.41 2:09.17 AAA+ 7
28.74 1:00.64 1:39.21 2:09.17
11 McGee, Mason 14 COSST-LA 2:11.17 2:09.19 AAA+ 6
27.93 1:02.59 1:41.69 2:09.19
12 Silver, Stuart 14 COR-NT 2:11.03 2:09.77 AAA+ 5
27.93 1:02.18 1:40.71 2:09.77
13 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 2:13.30 2:10.64 AA 4
28.04 1:01.21 1:40.73 2:10.64
14 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 2:13.67 2:12.21 AA 3
27.93 1:00.21 1:40.92 2:12.21
15 Lin, Andrew 13 COR-NT 2:12.93 2:14.33 AA 2
28.81 1:02.41 1:44.27 2:14.33
16 Reeves, Mark 13 Indians-LA 2:12.70 2:14.86 AA 1
28.00 1:01.22 1:43.35 2:14.86
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
2002US Swim: # 1:51.92 1/1/2000 Michael Phelps
2:10.59 AAA
2:16.59 AA
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 2:03.64 2:04.07 AAA
27.15 57.05 1:34.88 2:04.07
2 Chiu, Bryson 14 COR-NT 2:03.71 2:05.05 AAA
27.23 59.07 1:34.99 2:05.05
3 Trowbridge, Andrew 14 ASR-NT 2:04.48 2:07.05 AAA
27.22 59.56 1:37.77 2:07.05
4 Green, Rustin 14 ROCK-NT 2:08.36 2:07.49 AAA
27.78 1:01.11 1:37.42 2:07.49
5 Looney, Robert 13 COSST-LA 2:04.54 2:07.92 AAA
27.77 1:00.85 1:37.60 2:07.92
6 Kalivas, John 14 COR-NT 2:09.97 2:09.13 AAA
26.79 1:01.30 1:39.40 2:09.13
7 Rivers, Will 14 GOLD-ST 2:09.35 2:09.37 AAA
28.93 1:01.38 1:40.63 2:09.37
8 Stults, Jamie 14 COR-NT 2:11.79 2:10.28 AAA+
28.06 1:02.78 1:41.48 2:10.28
-------------------------------------------------------------------------
9 Rogge, Ken 13 KMSC-OK 2:12.92 2:10.41 AAA+
29.70 1:02.05 1:41.20 2:10.41
10 Silver, Stuart 14 COR-NT 2:12.21 2:11.03 AA
28.43 1:03.10 1:41.41 2:11.03
11 Newell, Ben 14 ROCK-NT 2:08.49 2:11.14 AA-
28.37 1:02.54 1:39.43 2:11.14
12 McGee, Mason 14 COSST-LA 2:12.82 2:11.17 AA
27.98 1:02.15 1:41.97 2:11.17
13 Reeves, Mark 13 Indians-LA 2:18.93 2:12.70 AA
28.27 1:01.09 1:42.71 2:12.70
14 Reid, Harrison 14 CCS-ST 2:10.77 2:12.92 AA
29.51 1:03.96 1:43.47 2:12.92
15 Lin, Andrew 13 COR-NT 2:16.03 2:12.93 AA
29.21 1:02.84 1:42.98 2:12.93
16 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 2:12.94 2:13.30 AA
29.22 1:03.79 1:43.20 2:13.30
-------------------------------------------------------------------------
17 Barkley, Nicholas 14 ASR-NT 2:11.65 2:13.67 AA
27.37 59.80 1:40.85 2:13.67
18 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 2:12.94 2:13.71 AA
27.81 1:01.27 1:42.25 2:13.71
-------------------------------------------------------------------------
19 Bliss, Greg 14 SWAT-NT 2:13.22 2:13.75 AA
28.03 1:01.68 1:42.31 2:13.75
20 Silver, Dale 14 COR-NT 2:15.77 2:14.05 AA
29.25 1:03.30 1:42.93 2:14.05
21 Michaels, David 13 Atac-NT 2:07.96 2:14.75 AA-
28.15 1:04.02 1:43.17 2:14.75
22 Wojcik, J J 14 Nadadores-NT 2:15.41 2:15.98 AA
29.18 1:04.61 1:44.47 2:15.98
23 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 2:17.92 2:16.42 AA
30.67 1:05.32 1:44.22 2:16.42
24 Brickey, Mark 14 Fast-NT 2:16.98 2:17.21
30.56 1:06.44 1:45.90 2:17.21
25 Rowland, Jay 14 COR-NT 2:18.38 2:18.03
28.74 1:03.81 1:47.11 2:18.03
26 Malinovsky, Clay 14 COPS-NT 2:12.52 2:18.50
30.96 1:05.99 1:45.86 2:18.50
27 Brickey, Matt 13 Fast-NT 2:14.75 2:18.56
30.70 1:07.01 1:45.34 2:18.56
28 Kit, Anthony 14 COR-NT 2:17.40 2:18.64
29.61 1:06.26 1:45.89 2:18.64
29 Mays, Trevor 14 Nadadores-NT 2:19.40 2:18.71
29.70 1:04.50 1:49.16 2:18.71
30 Major, Matt 14 Nadadores-NT 2:28.36 2:18.84
30.35 1:07.02 1:49.07 2:18.84
31 Rau, Tony 13 COPS-NT 2:20.23 2:18.97
30.95 1:07.65 1:47.58 2:18.97
32 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 2:16.73 2:19.07
32.23 1:09.22 1:48.02 2:19.07
33 Dunn, Evan 14 Eat-OK 2:13.95 2:19.08
29.75 1:06.71 1:47.11 2:19.08
34 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 2:19.60 2:19.56
27.78 1:04.71 1:48.76 2:19.56
35 Cavin, Chris 13 OAA-OK 2:20.24 2:19.59
29.91 1:06.52 1:49.93 2:19.59
36 Yang, Steevo 13 COR-NT 2:17.25 2:19.62
31.39 1:06.30 1:48.28 2:19.62
37 Osterland, Andy 13 Atac-NT 2:20.16 2:20.07
30.14 1:07.35 1:49.32 2:20.07
38 Lutz, Jody 14 Eat-OK 2:14.10 2:20.09
29.67 1:03.62 1:46.18 2:20.09
39 Bess, Blaine 14 Metro-NT 2:25.74 2:20.12
28.58 1:05.66 1:50.01 2:20.12
40 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 2:18.27 2:20.38
29.86 1:04.20 1:48.56 2:20.38
41 Bannon, John 13 DM-NT 2:19.44 2:20.51
30.68 1:06.32 1:48.68 2:20.51
42 Houston, Trey 14 TACT-OK 2:22.02 2:21.06
31.29 1:09.05 1:48.97 2:21.06
43 Palmer, Alex 14 SWAT-NT 2:20.92 2:22.04
28.39 1:04.94 1:50.56 2:22.04
44 Bezdek, Joe 13 LAC-NT 2:28.49 2:22.25
30.79 1:07.19 1:52.38 2:22.25
45 DE LA Garza, Carlos 14 UN-NT 2:20.99 2:22.61
29.99 1:05.11 1:49.58 2:22.61
46 Roselli, Eric 14 COPS-NT 2:27.93 2:23.61
31.54 1:08.07 1:51.28 2:23.61
47 Bonnette, Logan 13 COSST-LA 2:23.11 2:23.98
31.42 1:07.99 1:53.02 2:23.98
48 Jenkins, Andrew 13 Indians-LA 2:30.04 2:25.83
30.78 1:07.89 1:51.99 2:25.83
49 Stanwick, Matt 13 Metro-NT 2:31.32 2:26.75
30.70 1:07.49 1:53.32 2:26.75
50 Smith, Jayce 14 LSC-WT 2:38.28 2:30.62
31.12 1:07.50 1:57.47 2:30.62
51 Hegwood, Charlie 13 Indians-LA 2:34.78 2:31.43
34.70 1:12.23 1:59.22 2:31.43
52 Nieves, Francis 13 Fast-NT 2:34.82 2:36.58
32.49 1:12.53 2:02.94 2:36.58
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
13-14 2002US: # 3:56.80 1/1/2000 Michael Phelps
4:37.69 13-14 AAA
4:50.29 13-14 AA
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carlysle, Cameron 14 LAC-NT 4:21.79 4:21.05 AAA 20
27.54 58.75 1:30.82 2:02.19 2:41.05 3:20.19 3:51.31 4:21.05
2 Looney, Robert 13 COSST-LA 4:23.54 4:23.84 AAA 17
27.45 58.96 1:33.57 2:07.49 2:44.53 3:21.80 3:53.43 4:23.84
3 Rivers, Will 14 GOLD-ST 4:30.29 4:27.62 AAA 16
29.04 1:03.08 1:36.91 2:09.37 2:49.44 3:29.36 3:59.12 4:27.62
4 Kalivas, Nick 14 COR-NT 4:38.11 4:28.25 AAA+ 15
28.02 1:00.08 1:34.08 2:08.02 2:47.83 3:27.72 3:58.82 4:28.25
5 Stults, Jamie 14 COR-NT 4:47.40 4:28.44 AAA+ 14
27.68 59.42 1:33.98 2:08.83 2:47.88 3:28.08 3:58.39 4:28.44
6 McGee, Mason 14 COSST-LA 4:37.04 4:29.19 AAA 13
28.30 1:01.11 1:36.92 2:11.35 2:51.04 3:30.50 4:00.54 4:29.19
7 Chiu, Bryson 14 COR-NT 4:23.15 4:29.92 AAA 12
27.52 59.48 1:34.53 2:09.89 2:47.40 3:26.14 3:58.16 4:29.92
8 Kalivas, John 14 COR-NT 4:34.40 4:31.26 AAA 11
27.63 59.97 1:35.15 2:09.82 2:49.55 3:29.79 4:00.94 4:31.26
9 Green, Rustin 14 ROCK-NT 4:37.77 4:32.81 AAA+ 9
28.22 1:00.66 1:37.43 2:13.47 2:51.39 3:30.01 4:02.01 4:32.81
10 Mascorro, Dustin 13 OAA-OK 4:45.00 4:32.93 AAA+ 7
28.74 1:02.51 1:37.90 2:13.02 2:51.53 3:31.21 4:02.64 4:32.93
11 Silver, Stuart 14 COR-NT 4:38.53 4:33.95 AAA+ 6
27.98 1:01.09 1:37.48 2:13.62 2:52.51 3:32.66 4:03.91 4:33.95
12 Newell, Ben 14 ROCK-NT 4:38.64 4:34.71 AAA+ 5
27.28 58.66 1:34.28 2:09.53 2:48.97 3:28.65 4:02.69 4:34.71
13 Jordan, Hamilton 13 COPS-NT 4:48.77 4:37.55 AAA+ 4
28.08 1:01.38 1:37.76 2:13.80 2:54.02 3:35.20 4:07.05 4:37.55
14 Weaver, Garrett 14 COR-NT 4:41.27 4:39.04 AA 3
27.43 59.43 1:34.69 2:08.04 2:52.57 3:35.82 4:07.73 4:39.04
15 Lin, Andrew 13 COR-NT 4:52.14 4:39.27 AA 2
29.66 1:03.41 1:38.36 2:13.55 2:55.40 3:37.37 4:09.08 4:39.27
16 Dunn, Evan 14 Eat-OK 4:43.32 4:39.31 AA 1
28.81 1:03.43 1:40.07 2:16.63 2:56.19 3:36.29 4:07.73 4:39.31
17 Whitbeck, Douglas 14 KMSC-OK 4:48.46 4:41.39 AA
31.63 1:08.10 1:45.03 2:20.92 3:00.24 3:39.42 4:11.07 4:41.39
18 Bracy, Austin 13 Nadadores-NT 4:45.03 4:42.73 AA
27.82 1:02.21 1:39.26 2:15.26 2:57.23 3:38.51 4:10.96 4:42.73
19 Yang, Steevo 13 COR-NT 4:53.15 4:43.93 AA
30.11 1:05.84 1:40.72 2:15.67 2:57.84 3:40.14 4:12.87 4:43.93
20 Osterland, Andy 13 Atac-NT 4:46.69 4:45.69 AA
30.42 1:05.33 1:41.92 2:18.29 3:02.08 3:44.88 4:15.83 4:45.69
21 Larwood, Quinn 14 GCAT-NT 4:47.40 4:48.10 AA
28.61 1:02.06 1:40.68 2:16.71 3:00.77 3:44.54 4:16.80 4:48.10
22 Lowry, Bradley 13 Fast-NT 4:56.00 4:48.26 AA
31.20 1:07.74 1:43.50 2:20.52 2:59.72 3:39.70 4:14.85 4:48.26
23 Gettel, Jeffrey 13 COPS-NT 4:58.77 4:48.36 AA
29.78 1:04.99 1:41.07 2:16.75 3:00.47 3:44.49 4:16.75 4:48.36
24 Bjerga, Kristofer 14 Nadadores-NT 4:54.65 4:48.45 AA
30.82 1:06.86 1:45.01 2:22.21 3:01.14 3:41.89 4:17.30 4:48.45
25 Bannon, John 13 DM-NT 4:54.94 4:49.17 AA
30.90 1:07.71 1:44.41 2:19.94 3:01.98 3:44.81 4:17.73 4:49.17
26 Jordan, Ramon 14 KMSC-OK 4:51.17 4:49.30 AA
29.68 1:04.88 1:41.01 2:16.63 3:02.52 3:47.90 4:18.85 4:49.30
27 DE LA Garza, Carlo 14 UN-NT 5:02.89 4:52.85
31.09 1:05.83 1:42.93 2:18.32 3:03.31 3:48.60 4:21.92 4:52.85
28 Hallum, Clint 13 DM-NT 5:02.89 4:52.92
31.33 1:08.18 1:44.20 2:20.71 3:04.27 3:47.83 4:21.19 4:52.92
29 Kit, Anthony 14 COR-NT 4:50.65 4:53.10
30.44 1:07.12 1:47.20 2:25.71 3:04.80 3:45.60 4:19.46 4:53.10
30 Rau, Tony 13 COPS-NT 5:07.97 4:54.44
31.39 1:07.95 1:46.76 2:25.83 3:06.19 3:46.21 4:21.36 4:54.44
31 Major, Matt 14 Nadadores-NT NT 4:55.19
30.70 1:06.55 1:45.15 2:23.01 3:05.68 3:50.10 4:22.84 4:55.19
32 Houston, Trey 14 TACT-OK 5:00.50 4:55.21
31.82 1:09.92 1:48.29 2:27.08 3:07.80 3:48.42 4:21.58 4:55.21
33 Roselli, Eric 14 COPS-NT 5:09.65 4:55.58
30.89 1:06.82 1:44.80 2:21.43 3:04.58 3:46.54 4:21.60 4:55.58
34 Cavin, Chris 13 OAA-OK 4:59.25 4:57.04
29.78 1:04.04 1:43.59 2:22.14 3:07.57 3:52.84 4:25.69 4:57.04
35 Rowland, Jay 14 COR-NT 4:54.58 4:58.76
30.43 1:06.48 1:44.45 2:21.55 3:06.24 3:51.05 4:24.56 4:58.76
36 Clark-Fernandez, K 13 ROCK-NT 5:08.28 5:11.84
33.79 1:15.59 1:54.63 2:32.64 3:16.50 3:59.87 4:36.63 5:11.84
-- Mercado, Mariano 13 SCS-BD 5:04.04 DQ
32.07 1:08.55 1:45.11 2:22.18 3:09.79 3:55.92 4:29.59 DQ
Boys 13-14 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 7:11.47 1/1/1993 Golden West SC (Tong, Iacopet
ti, Martin, Haney)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 7:30.52 7:34.07 40
1) Stults, Jamie 14 2) Kalivas, Nick 14
3) Kalivas, John 14 4) Chiu, Bryson 14
25.83 53.69 1:22.67 1:51.71 2:17.62 2:46.51 3:15.13 3:44.37
4:09.91 4:38.50 5:08.97 5:39.10 6:03.91 6:32.84 7:03.46 7:34.07
2 City of Richardson Swim Team-NT 'B' 8:00.07 7:56.13 34
1) Silver, Stuart 14 2) Weaver, Garrett 14
3) Lin, Andrew 13 4) Yang, Steevo 13
26.47 55.74 1:25.94 2:05.13 2:53.36 3:24.92 3:55.43
4:22.36 4:52.09 5:23.77 5:55.25 6:22.43 6:54.06 7:25.53 7:56.13
3 North Texas Nadadores-NT 'A' 8:15.35 8:02.60 32
1) Mays, Trevor 14 2) Bracy, Austin 13
3) Major, Matt 14 4) Wojcik, J J 14
27.15 57.23 1:27.85 1:58.78 2:26.12 2:57.01 3:29.92 4:00.30
4:27.99 5:00.32 5:33.17 6:05.06 6:32.04 7:02.12 7:32.71 8:02.60
4 Arlington StingRays-NT 'A' NT 8:05.71 30
1) Trowbridge, Andrew 14 2) Smith, Carlos 14
3) Barkley, Nicholas 14 4) Mega, Curt 14
25.86 54.62 1:24.80 1:53.14 2:21.09 2:53.02 3:26.94 3:58.91
4:26.16 4:58.27 5:31.38 6:01.95 6:29.21 7:00.39 7:33.05 8:05.71
5 City of Plano Swimmers-NT 'A' 8:15.42 8:14.39 28
1) Malinovsky, Clay 14 2) Weeks, Lamar 13
3) Gettel, Jeffrey 13 4) Jordan, Hamilton 13
28.05 59.32 1:30.70 2:02.00 2:30.68 3:02.45 3:35.50 4:07.26
4:34.96 5:06.31 5:39.25 6:11.56 6:38.30 7:09.68 7:42.92 8:14.39
6 Rockwall Riptides YMCA-NT 'A' 8:07.56 8:16.24 26
1) Newell, Ben 14 2) Green, Rustin 14
3) Clark-Fernandez, Kenneth 13 4) Low, Nicholas 13
27.41 57.77 1:28.60 1:59.16 2:25.88 2:55.62 3:26.40 3:57.13
4:26.44 4:59.17 5:33.57 6:06.94 6:38.22 7:12.15 7:45.38 8:16.24
7 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 7:34.03 8:16.50 24
1) Brickey, Mark 14 2) Nieves, Francis 13
3) Lowry, Bradley 13 4) Brickey, Matt 13
27.68 57.79 1:28.83 1:59.63 2:28.55 3:01.89 3:36.39 4:09.46
4:37.73 5:10.10 5:43.41 6:16.56 6:44.07 7:15.53 7:46.42 8:16.50
8 City of Richardson Swim Team-NT 'C' 8:24.50 8:37.57 22
1) Wu, Michael 13 2) Silver, Dale 14
3) Kao, Mark 14 4) Rowland, Jay 14
29.58 1:03.94 1:40.97 2:15.65 2:43.05 3:14.61 3:48.83 4:22.52
4:49.47 5:22.17 5:56.34 6:30.50 6:57.16 7:29.34 8:03.70 8:37.57
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
2002US Swim: # 3:37.45 1/1/1992 Greensboro Swim Assoc. (Byrne
s, Spaulding, Rendall, Hertz)
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 3:52.73 3:54.64 40
1) Weaver, Garrett 14 2) Chiu, Bryson 14
3) Kalivas, Nick 14 4) Stults, Jamie 14
29.18 59.03 1:29.33 2:03.89 2:30.53 3:02.14 3:27.61 3:54.64
2 City of Richardson Swim Team-NT 'B' 4:03.61 4:00.80 34
1) Yang, Steevo 13 2) Wu, Michael 13
3) Kalivas, John 14 4) Silver, Stuart 14
29.57 1:00.61 1:32.34 2:08.46 2:35.64 3:07.68 3:33.25 4:00.80
3 Arlington StingRays-NT 'A' NT 4:01.47 32
1) Mega, Curt 14 2) Barkley, Nicholas 14
3) Smith, Carlos 14 4) Trowbridge, Andrew 14
28.41 58.87 1:30.83 2:07.04 2:34.25 3:06.57 3:32.67 4:01.47
4 North Texas Nadadores-NT 'A' 4:13.76 4:14.29 30
1) Mays, Trevor 14 2) Wojcik, J J 14
3) Bracy, Austin 13 4) Major, Matt 14
31.68 1:05.25 1:39.52 2:20.07 2:47.10 3:19.70 3:45.83 4:14.29
5 City of Richardson Swim Team-NT 'C' 4:09.56 4:16.68 28
1) Lin, Andrew 13 2) Kit, Anthony 14
3) Rowland, Jay 14 4) Silver, Dale 14
31.72 1:04.79 1:38.31 2:16.76 2:46.55 3:21.03 3:47.32 4:16.68
6 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:46.35 4:22.37 26
1) Nieves, Francis 13 2) Brickey, Matt 13
3) Lowry, Bradley 13 4) Brickey, Mark 14
33.93 1:12.50 1:44.14 2:21.06 2:51.89 3:27.43 3:53.63 4:22.37
-- City of Plano Swimmers-NT 'A' 4:07.31 DQ
1) Gettel, Jeffrey 13 2) Malinovsky, Clay 14
3) Jordan, Hamilton 13 4) Weeks, Lamar 13
31.56 1:04.06 1:35.69 2:12.42 2:43.12 3:18.92 3:45.81 DQ
Boys 15 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 16:06.83 16:11.43 20
26.36 55.62 1:25.59 1:55.84 2:25.40 2:55.48 3:25.07 3:54.86
4:24.21 4:53.78 5:22.87 5:52.18 6:21.58 6:50.71 7:20.40 7:49.96
8:19.36 8:48.83 9:18.42 9:47.97 10:17.67 10:47.35 11:16.83 11:46.49
12:16.05 12:45.72 13:15.53 13:44.92 14:14.78 14:44.08 15:13.38 15:42.98
16:11.43
2 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 16:54.75 16:26.76 17
27.06 56.65 1:26.44 1:56.16 2:25.86 2:55.77 3:25.65 3:55.80
4:25.79 4:55.72 5:25.79 5:55.89 6:25.80 6:56.24 7:26.21 7:56.34
8:26.31 8:56.42 9:26.55 9:56.74 10:26.82 10:56.76 11:26.77 11:57.03
12:27.16 12:57.75 13:27.88 13:57.96 14:28.12 14:57.66 15:27.90 15:58.05
16:26.76
3 Berdine, Andrew 15 IS-NT 16:19.73 16:28.70 16
26.70 56.12 1:26.43 1:56.54 2:26.10 2:56.15 3:26.07 3:55.71
4:25.23 4:55.05 5:24.78 5:54.88 6:25.16 6:54.78 7:25.09 7:54.97
8:24.66 8:54.68 9:25.24 9:55.39 10:25.61 10:56.39 11:26.94 11:57.47
12:27.82 12:58.26 13:28.91 13:59.19 14:29.67 15:00.15 15:30.17 15:59.84
16:28.70
4 Cameron, Brooks 16 COR-NT 16:19.50 16:38.89 15
26.27 55.83 1:25.82 1:55.72 2:25.50 2:55.68 3:25.19 3:54.84
4:24.31 4:53.78 5:23.51 5:53.31 6:23.46 6:53.80 7:24.39 7:55.11
8:25.48 8:56.37 9:27.38 9:58.87 10:29.70 11:00.62 11:31.38 12:02.29
12:33.41 13:04.37 13:35.72 14:06.71 14:37.18 15:07.70 15:38.28 16:08.99
16:38.89
5 Hodges, Mark 17 COR-NT 17:12.88 16:51.29 14
28.03 58.32 1:28.51 1:59.31 2:30.29 3:01.15 3:32.10 4:03.14
4:33.55 5:04.35 5:34.83 6:05.67 6:36.52 7:07.41 7:38.40 8:09.27
8:40.43 9:11.55 9:42.44 10:13.25 10:44.08 11:14.82 11:45.87 12:16.93
12:47.72 13:18.81 13:49.76 14:20.68 14:51.19 15:21.90 15:52.51 16:22.76
16:51.29
6 Scott, John 15 Indians-LA 18:14.19 17:00.32 13
27.61 58.13 1:29.73 2:00.78 2:31.13 3:01.88 3:32.86 4:03.40
4:33.78 5:05.71 5:37.00 6:07.27 6:38.00 7:09.15 7:39.64 8:11.26
8:41.93 9:12.62 9:43.76 10:14.45 10:46.47 11:16.97 11:46.96 12:18.35
12:50.44 13:22.19 13:53.67 14:25.06 14:57.01 15:28.82 15:59.47 16:31.04
17:00.32
7 Sablick, Tim 15 COPS-NT 16:24.47 17:11.00 12
26.81 57.05 1:27.98 1:58.45 2:29.10 2:59.95 3:30.65 4:01.51
4:32.55 5:03.77 5:35.57 6:07.32 6:39.40 7:11.39 7:43.56 8:15.59
8:47.76 9:18.40 9:48.48 10:20.36 10:52.57 11:24.74 11:56.88 12:29.09
13:01.55 13:33.61 14:05.70 14:36.76 15:07.50 15:37.90 16:08.79 16:39.84
17:11.00
8 Chiu, Nathan 16 COR-NT 17:07.81 17:11.54 11
28.01 58.07 1:28.58 1:59.19 2:30.03 3:01.32 3:32.53 4:03.98
4:34.92 5:06.23 5:37.54 6:08.87 6:40.02 7:11.47 7:43.02 8:14.51
8:46.26 9:17.95 9:49.30 10:20.98 10:52.59 11:24.28 11:56.13 12:27.58
12:59.36 13:30.70 14:02.27 14:33.97 15:05.69 15:37.78 16:09.46 16:40.82
17:11.54
9 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 16:45.86 17:32.65 9
28.03 58.98 1:30.70 2:02.09 2:33.39 3:04.54 3:35.74 4:07.43
4:39.06 5:10.99 5:42.70 6:14.44 6:46.29 7:18.47 7:50.46 8:22.51
8:54.74 9:27.03 9:59.40 10:31.81 11:04.40 11:37.04 12:09.45 12:42.44
13:15.32 13:47.98 14:20.09 14:52.60 15:24.74 15:57.14 16:29.32 17:01.32
17:32.65
10 Angle, Matthew 18 COSST-LA 16:59.38 17:37.56 7
28.24 59.13 1:30.15 2:01.35 2:32.95 3:04.80 3:36.54 4:08.29
4:40.65 5:13.06 5:45.29 6:17.81 6:50.53 7:22.93 7:55.51 8:28.01
9:00.35 9:32.09 10:04.17 10:36.55 11:08.90 11:41.52 12:13.93 12:46.43
13:18.80 13:51.20 14:23.50 14:56.00 15:28.43 16:00.84 16:33.17 17:05.66
17:37.56
11 Wittig, Eric 15 COR-NT 17:35.34 17:46.60 6
27.65 58.74 1:30.54 2:02.51 2:34.27 3:06.33 3:38.27 4:10.67
4:42.77 5:15.07 5:47.29 6:19.83 6:52.27 7:24.73 7:57.18 8:30.23
9:02.79 9:35.47 10:08.10 10:40.73 11:13.40 11:46.16 12:19.01 12:51.99
13:25.04 13:57.93 14:31.01 15:03.79 15:36.70 16:09.47 16:42.12 17:14.73
17:46.60
12 Ellison, Matt 17 Fast-NT 16:46.33 17:54.09 5
28.04 58.92 1:30.92 2:03.08 2:34.73 3:06.75 3:38.92 4:11.17
4:43.68 5:15.54 5:47.81 6:20.05 6:52.40 7:24.90 7:57.46 8:29.95
9:03.07 9:35.66 10:08.60 10:41.50 11:14.41 11:47.35 12:20.50 12:53.66
13:27.18 14:00.69 14:34.68 15:08.18 15:41.82 16:15.32 16:49.13 17:22.06
17:54.09
13 Cooper, Gordon 15 COSST-LA 18:07.55 18:03.00 4
28.62 59.98 1:32.12 2:04.42 2:37.14 3:10.17 3:43.04 4:15.89
4:48.90 5:22.28 5:55.47 6:28.08 7:01.08 7:34.32 8:07.25 8:40.14
9:12.91 9:45.96 10:19.02 10:52.45 11:25.53 11:58.62 12:32.19 13:05.16
13:37.97 14:11.35 14:44.02 15:17.01 15:51.23 16:23.83 16:56.82 17:30.15
18:03.00
14 Norton, Patrick 18 COPS-NT 17:36.88 18:05.56 3
27.99 59.07 1:30.29 2:02.20 2:34.50 3:06.70 3:38.52 4:10.78
4:43.45 5:16.07 5:49.44 6:23.15 6:56.36 7:29.74 8:03.41 8:36.76
9:10.22 9:43.80 10:16.95 10:50.18 11:23.67 11:56.91 12:30.61 13:04.17
13:37.69 14:11.55 14:45.03 15:18.83 15:52.72 16:26.13 16:59.43 17:33.03
18:05.56
Boys Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 21.37 21.36 20
2 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 22.06 21.45 17
3 Gusa, Eric 19 DM-NT 22.16 21.80 16
4 Wiley, Eric 26 COPS-NT 22.03 21.81 15
5 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 22.15 21.85 14
6 Clarke, Travis 17 Metro-NT 22.28 22.00 13
7 Hansen, Andrew 18 DM-NT 22.19 22.08 12
8 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 22.86 22.30 11
B - Final
9 Cameron, Brooks 16 COR-NT 22.95 22.36 9
10 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 22.96 22.98 7
11 Harrop, Jonathan 16 Metro-NT 23.30 23.01 6
12 Catala, Steven 15 COR-NT 23.02 23.04 5
13 Haney, Nathan 18 COR-NT 23.08 23.16 4
14 Semrau, Chris 23 COPS-NT 23.26 23.17 3
15 McKee, Jeff 16 Dallas Elite-NT 23.30 23.25 2
16 May, Ryan 15 Metro-NT 23.35 23.39 1
Boys Senior 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 21.63 21.37
2 Wiley, Eric 26 COPS-NT 22.50 22.03
3 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 21.44 22.06
4 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 22.32 22.15
5 Gusa, Eric 19 DM-NT 21.29 22.16
6 Hansen, Andrew 18 DM-NT 21.81 22.19
7 Clarke, Travis 17 Metro-NT 23.02 22.28
8 Cowen, Ronald 21 Fast-NT 21.67 22.69
-------------------------------------------------------------------------
9 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 21.48 22.86
10 Cameron, Brooks 16 COR-NT 22.59 22.95
11 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 22.49 22.96
12 Catala, Steven 15 COR-NT 22.91 23.02
13 Haney, Nathan 18 COR-NT 22.85 23.08
14 Verdeyen, Michael 16 Fast-NT 22.87 23.20
15 Semrau, Chris 23 COPS-NT 23.00 23.26
16 Harrop, Jonathan 16 Metro-NT 22.52 23.30
16 McKee, Jeff 16 Dallas Elite-NT 22.80 23.30
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
18 May, Ryan 15 Metro-NT 24.59 23.35
-------------------------------------------------------------------------
19 Kao, Philip 17 COR-NT 23.07 23.46
20 Moss, Jordan 18 Atac-NT 23.12 23.52
21 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 22.94 23.56
22 Montgomery, Brandon 19 Metro-NT 23.71 23.57
23 Primeaux, Matt 16 DM-NT 22.80 23.58
24 Dawley, Keith 15 Metro-NT 23.64 23.62
25 Janney, Will 18 COR-NT 23.47 23.64
26 Benson, Jeff 17 DM-NT 23.35 23.68
27 McCure, Alex 17 COR-NT 24.11 23.69
28 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 23.68 23.70
29 Wellborn, Chris 15 Nadadores-NT NT 23.71
30 Scott, John 15 Indians-LA 24.05 23.75
31 Carey, Jonathan 15 Metro-NT 23.92 23.79
32 Chiu, Nathan 16 COR-NT 24.07 23.96
33 Burk, Kyle 15 COPS-NT 23.74 24.05
34 Allred, Cameron 16 Fast-NT 23.74 24.11
35 James, Robert 16 Metro-NT 24.86 24.15
36 Hodges, Mark 17 COR-NT 23.69 24.19
37 Russell, Sean 16 ROCK-NT 24.29 24.25
38 Sablick, Tim 15 COPS-NT 23.91 24.28
39 Weber, Stephen 15 CCS-ST 23.96 24.37
40 Evans, Jeremy 17 OAA-OK 23.90 24.46
41 Booher, Jesse 16 Fast-NT 23.61 24.47
42 Spark, Ben 16 UN-NT 23.50 24.56
42 Goldsmith, Kendrick 15 SWAT-NT 24.03 24.56
44 Wittig, Eric 15 COR-NT 23.83 24.57
45 Carlisle, Byron 15 DM-NT 23.99 24.64
46 Kendrick, John 16 COPS-NT 25.55 24.66
47 Riggs, Pete 16 COPS-NT 24.46 24.67
48 Gil, Jose 20 SCS-BD 23.06 24.70
49 Chambers, Roy 15 Lasers-AR 24.90 24.76
50 Dominguez, Zak 17 DM-NT 24.15 24.83
51 Parsons, Scott 15 UN-NT 24.76 24.95
52 Holman, Rowdy 15 Metro-NT 24.43 24.96
53 Welshans, Wesley 15 Lasers-AR 25.42 25.00
54 Kelley, Justin 16 Metro-NT 24.46 25.07
55 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 26.46 25.14
56 Crawford, Phillip 17 UN-NT 24.81 25.18
57 Lee, Kenneth 17 Dallas Elite-NT 24.00 25.29
58 Wood, Jay 17 COR-NT 25.15 25.32
58 Bailey, Joshua 15 GOLD-ST 24.19 25.32
60 Cavert, Matt 18 TACT-OK 24.19 25.47
61 Lucker, Spencer 15 Lasers-AR 25.03 25.53
62 Chillemi, TC 15 COPS-NT 25.08 25.65
63 McKinnon, Caleb 15 LAC-NT 25.05 25.70
64 Choi, Alex 16 IS-NT 25.64 25.81
65 Miles, Ted 17 COR-NT 25.67 26.32
66 Schlittler, Cole 16 Fast-NT 26.27 26.71
67 Hsiao, Andrew 16 COR-NT 25.42 26.85
68 Harvill, Brandon 17 COPS-NT 26.89 26.86
69 Pankratz, Jordan 16 UN-NT 25.49 26.92
-- Wagner, ED 31 DM-NT 21.20 DQ
Boys Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Wagner, ED 31 DM-NT 48.81 46.63 20
20.46 46.63
2 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 48.21 47.17 17
22.77 47.17
3 Sarosdy, Will 17 CCS-ST 47.96 48.01 16
22.47 48.01
4 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 48.55 48.51 15
23.26 48.51
5 Hansen, Andrew 18 DM-NT 48.39 48.54 14
23.21 48.54
6 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 48.87 48.79 13
23.50 48.79
7 Cameron, Brooks 16 COR-NT 48.63 48.87 12
23.54 48.87
8 Clarke, Travis 17 Metro-NT 49.25 49.48 11
23.41 49.48
B - Final
9 Gusa, Eric 19 DM-NT 49.29 48.52 9
23.63 48.52
10 Kao, Philip 17 COR-NT 49.78 49.58 7
23.76 49.58
11 McKee, Jeff 16 Dallas Elite-NT 50.78 50.27 6
24.18 50.27
12 Semrau, Chris 23 COPS-NT 49.81 50.28 5
23.87 50.28
13 Scott, John 15 Indians-LA 49.70 50.38 4
24.03 50.38
14 Carey, Jonathan 15 Metro-NT 50.37 50.68 3
24.19 50.68
15 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 50.66 55.12 2
25.38 55.12
Boys Senior 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sarosdy, Will 17 CCS-ST 46.90 47.96
22.55 47.96
2 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 47.00 48.21
23.05 48.21
3 Hansen, Andrew 18 DM-NT 47.47 48.39
23.47 48.39
4 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 46.98 48.55
23.24 48.55
5 Cameron, Brooks 16 COR-NT 48.51 48.63
23.60 48.63
6 Wagner, ED 31 DM-NT 48.03 48.81
20.68 48.81
7 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 49.95 48.87
23.51 48.87
8 Clarke, Travis 17 Metro-NT 50.83 49.25
23.30 49.25
-------------------------------------------------------------------------
9 Gusa, Eric 19 DM-NT 47.57 49.29
23.31 49.29
10 Verdeyen, Michael 16 Fast-NT 49.39 49.51
23.87 49.51
11 Scott, John 15 Indians-LA 52.19 49.70
24.13 49.70
12 Kao, Philip 17 COR-NT 49.65 49.78
24.05 49.78
13 Semrau, Chris 23 COPS-NT 49.99 49.81
23.94 49.81
14 Hasty, Preston 17 Fast-NT 48.32 50.27
23.94 50.27
15 Carey, Jonathan 15 Metro-NT 52.35 50.37
24.27 50.37
16 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 51.77 50.66
24.25 50.66
-------------------------------------------------------------------------
17 McKee, Jeff 16 Dallas Elite-NT 51.46 50.78
24.39 50.78
18 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 54.51 50.81
23.84 50.81
-------------------------------------------------------------------------
19 Haney, Nathan 18 COR-NT 51.03 50.88
24.36 50.88
20 May, Ryan 15 Metro-NT 53.34 51.04
24.49 51.04
21 Wellborn, Chris 15 Nadadores-NT 51.67 51.25
24.42 51.25
22 Carlisle, Byron 15 DM-NT 52.51 51.32
24.86 51.32
23 Catala, Steven 15 COR-NT 50.88 51.50
25.10 51.50
24 Allred, Cameron 16 Fast-NT 52.19 51.56
25.05 51.56
25 Vollmer, Nick 17 Fast-NT 49.46 51.71
24.85 51.71
26 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 51.84 51.89
25.35 51.89
27 Benson, Jeff 17 DM-NT 51.92 51.93
24.84 51.93
28 Manasseri, Jason 16 CCS-ST 51.51 51.97
25.21 51.97
29 Gil, Jose 20 SCS-BD 52.08 52.05
25.04 52.05
30 Weber, Stephen 15 CCS-ST 51.99 52.23
25.12 52.23
31 Mosher, Terry 17 ASR-NT 51.83 52.24
25.43 52.24
31 Burk, Kyle 15 COPS-NT 50.30 52.24
24.66 52.24
33 Slininger, Chris 15 Fast-NT 53.21 52.30
25.33 52.30
34 Saunders, Matt 16 DM-NT 50.81 52.33
25.82 52.33
35 Janney, Will 18 COR-NT 50.21 52.44
24.74 52.44
36 McCure, Alex 17 COR-NT 52.15 52.54
25.18 52.54
37 James, Robert 16 Metro-NT 53.53 52.57
25.07 52.57
38 Tucker, Keaton 18 Fast-NT 50.30 53.04
25.42 53.04
39 Dominguez, Zak 17 DM-NT 54.50 53.12
25.43 53.12
40 Evans, Jeremy 17 OAA-OK 54.24 53.14
25.22 53.14
41 Spark, Ben 16 UN-NT 51.45 53.17
26.01 53.17
42 Holman, Rowdy 15 Metro-NT 54.31 53.18
26.21 53.18
43 Goldsmith, Kendrick 15 SWAT-NT 52.67 53.34
25.42 53.34
44 Parsons, Scott 15 UN-NT 54.38 53.70
25.91 53.70
45 Wittig, Eric 15 COR-NT 52.58 53.90
25.89 53.90
46 Wood, Jay 17 COR-NT 53.94 54.13
26.00 54.13
47 Norton, Patrick 18 COPS-NT 53.51 54.17
26.33 54.17
48 Donner, Daniel 17 Eat-OK 54.52 54.24
26.10 54.24
49 Bailey, Joshua 15 GOLD-ST 52.45 54.28
25.39 54.28
50 Welshans, Wesley 15 Lasers-AR 55.19 54.29
25.53 54.29
51 Stephan, Travis 17 IS-NT 56.37 54.54
25.24 54.54
52 Kelley, Justin 16 Metro-NT 53.37 54.57
25.75 54.57
53 Miles, Ted 17 COR-NT 55.33 55.64
27.04 55.64
54 Schlittler, Cole 16 Fast-NT 56.10 55.71
26.55 55.71
55 Choi, Alex 16 IS-NT 55.79 55.83
26.69 55.83
56 Cavert, Matt 18 TACT-OK 53.58 56.25
27.15 56.25
57 Chambers, Roy 15 Lasers-AR 54.55 56.39
26.68 56.39
58 Lucker, Spencer 15 Lasers-AR NT 57.31
27.51 57.31
59 Goddard, Chip Z 16 Eat-OK 54.02 57.43
27.21 57.43
60 Pankratz, Jordan 16 UN-NT 55.39 57.51
27.77 57.51
61 Hsiao, Andrew 16 COR-NT 55.36 58.20
27.57 58.20
62 Crawford, Phillip 17 UN-NT 55.39 58.30
28.14 58.30
Boys Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 1:47.31 1:43.18 20
23.99 50.81 1:17.30 1:43.18
2 Cameron, Brooks 16 COR-NT 1:45.48 1:43.25 17
24.36 51.17 1:17.99 1:43.25
3 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 1:48.29 1:45.13 16
24.62 51.97 1:18.40 1:45.13
4 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 1:46.35 1:45.42 15
24.60 52.12 1:19.23 1:45.42
5 Hansen, Andrew 18 DM-NT 1:47.99 1:45.99 14
24.68 52.46 1:19.58 1:45.99
6 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 1:48.99 1:46.06 13
24.98 52.38 1:19.91 1:46.06
7 Gusa, Eric 19 DM-NT 1:48.96 1:46.82 12
24.42 51.63 1:19.19 1:46.82
8 Scott, John 15 Indians-LA 1:48.83 1:48.64 11
24.85 52.77 1:20.87 1:48.64
B - Final
9 Kao, Philip 17 COR-NT 1:50.33 1:46.81 9
24.80 52.11 1:19.80 1:46.81
10 Kendrick, John 16 COPS-NT 1:49.13 1:47.11 7
25.10 52.47 1:19.87 1:47.11
11 Harrop, Jonathan 16 Metro-NT 1:49.00 1:48.78 6
24.90 52.41 1:20.65 1:48.78
12 Berdine, Andrew 15 IS-NT 1:49.43 1:48.80 5
25.42 52.96 1:21.19 1:48.80
13 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 1:50.84 1:48.94 4
25.38 53.27 1:20.92 1:48.94
14 Semrau, Chris 23 COPS-NT 1:50.65 1:49.18 3
24.99 52.03 1:20.10 1:49.18
15 Hodges, Mark 17 COR-NT 1:50.51 1:49.61 2
25.81 53.77 1:21.87 1:49.61
16 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 1:49.19 1:51.80 1
25.21 52.89 1:22.19 1:51.80
Boys Senior 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Cameron, Brooks 16 COR-NT 1:45.90 1:45.48
24.49 52.01 1:19.45 1:45.48
2 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 1:44.53 1:46.35
24.30 51.97 1:19.51 1:46.35
3 Moss, Jordan 18 Atac-NT 1:46.66 1:47.03
24.29 50.71 1:18.54 1:47.03
4 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 1:48.64 1:47.31
24.92 52.40 1:19.72 1:47.31
5 Hansen, Andrew 18 DM-NT 1:44.07 1:47.99
25.45 53.83 1:21.51 1:47.99
6 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 1:44.56 1:48.29
25.52 53.78 1:21.06 1:48.29
7 Scott, John 15 Indians-LA 1:54.40 1:48.83
25.42 53.55 1:21.61 1:48.83
8 Gusa, Eric 19 DM-NT 1:46.50 1:48.96
25.07 53.18 1:21.72 1:48.96
-------------------------------------------------------------------------
9 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 1:46.15 1:48.99
25.62 53.73 1:21.92 1:48.99
10 Harrop, Jonathan 16 Metro-NT 1:47.65 1:49.00
24.94 52.88 1:21.27 1:49.00
11 Kendrick, John 16 COPS-NT 1:52.72 1:49.13
25.35 53.03 1:21.48 1:49.13
12 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 1:52.75 1:49.19
25.08 52.88 1:21.13 1:49.19
13 Berdine, Andrew 15 IS-NT 1:49.42 1:49.43
25.49 53.16 1:21.75 1:49.43
14 Kao, Philip 17 COR-NT 1:48.38 1:50.33
25.14 52.81 1:21.72 1:50.33
15 Hodges, Mark 17 COR-NT 1:51.07 1:50.51
26.24 54.53 1:22.56 1:50.51
16 Verdeyen, Michael 16 Fast-NT 1:48.23 1:50.60
25.67 54.11 1:22.78 1:50.60
-------------------------------------------------------------------------
17 Semrau, Chris 23 COPS-NT 1:52.80 1:50.65
25.63 53.32 1:21.80 1:50.65
18 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 1:51.42 1:50.84
26.14 55.22 1:23.14 1:50.84
-------------------------------------------------------------------------
19 Griffith, Joe 17 COSST-LA 1:49.55 1:51.79
26.44 54.75 1:23.37 1:51.79
20 Manasseri, Jason 16 CCS-ST 1:51.77 1:51.98
26.09 55.02 1:23.87 1:51.98
21 Sablick, Tim 15 COPS-NT 1:49.18 1:52.07
25.88 54.76 1:23.85 1:52.07
22 Burk, Kyle 15 COPS-NT 1:49.65 1:52.10
26.68 54.97 1:23.45 1:52.10
23 Dawley, Keith 15 Metro-NT 1:53.93 1:52.15
25.49 53.85 1:23.25 1:52.15
24 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 57.51 1:52.28
24.40 52.66 1:22.39 1:52.28
25 Allred, Cameron 16 Fast-NT 1:52.72 1:52.68
26.19 54.99 1:23.80 1:52.68
26 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 1:52.02 1:52.70
26.34 55.12 1:23.97 1:52.70
27 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 1:51.14 1:53.04
25.84 54.80 1:24.27 1:53.04
28 Mosher, Terry 17 ASR-NT 1:52.20 1:53.07
26.29 55.33 1:24.28 1:53.07
29 Carey, Jonathan 15 Metro-NT 1:55.69 1:53.29
26.38 55.31 1:24.84 1:53.29
30 Russell, Sean 16 ROCK-NT 1:54.51 1:53.54
26.72 55.27 1:24.06 1:53.54
31 Wellborn, Chris 15 Nadadores-NT 1:57.68 1:54.05
26.60 55.13 1:24.90 1:54.05
32 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 1:51.32 1:54.06
27.12 57.08 1:25.27 1:54.06
33 Saunders, Matt 16 DM-NT 1:51.44 1:54.15
27.06 56.86 1:26.12 1:54.15
34 Gil, Jose 20 SCS-BD 1:56.96 1:54.31
26.83 55.84 1:25.28 1:54.31
35 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 1:59.33 1:54.42
25.76 55.47 1:25.96 1:54.42
36 May, Ryan 15 Metro-NT 1:59.87 1:54.44
25.90 54.45 1:25.17 1:54.44
37 Weber, Stephen 15 CCS-ST 1:51.79 1:54.82
25.63 54.82 1:24.91 1:54.82
38 James, Robert 16 Metro-NT 1:57.22 1:54.97
26.02 54.92 1:25.01 1:54.97
39 Vollmer, Nick 17 Fast-NT 1:54.50 1:55.01
26.56 56.09 1:25.76 1:55.01
40 Limmer, Austin 15 LSC-WT 1:57.04 1:55.50
27.26 56.89 1:26.76 1:55.50
41 Allen, Brooks 15 LAC-NT 1:55.40 1:55.57
27.24 56.14 1:26.13 1:55.57
42 Evans, Jeremy 17 OAA-OK 1:59.59 1:55.70
26.52 55.97 1:25.94 1:55.70
43 Schlittler, Cole 16 Fast-NT 1:58.43 1:56.51
27.05 56.42 1:26.68 1:56.51
44 Goldsmith, Kendrick 15 SWAT-NT 1:58.28 1:56.80
26.48 55.55 1:26.19 1:56.80
45 McKee, Jeff 16 Dallas Elite-NT 1:56.33 1:57.11
27.54 57.51 1:28.32 1:57.11
46 Gentry, Trent 16 Atac-NT 1:56.04 1:57.67
27.28 56.58 1:27.08 1:57.67
47 Bailey, Joshua 15 GOLD-ST 1:57.32 1:57.86
27.10 57.59 1:27.29 1:57.86
48 Carlisle, Byron 15 DM-NT 1:56.10 1:58.72
27.40 57.74 1:28.97 1:58.72
49 Covington, Matt 18 GCAT-NT 1:55.76 1:58.73
27.48 58.01 1:29.16 1:58.73
50 Dominguez, Zak 17 DM-NT 1:59.79 1:58.74
26.28 55.93 1:27.26 1:58.74
51 Benson, Jeff 17 DM-NT 1:58.47 1:58.79
25.98 55.87 1:26.64 1:58.79
52 Spark, Ben 16 UN-NT 1:50.34 1:58.86
26.87 56.57 1:27.62 1:58.86
53 Holman, Rowdy 15 Metro-NT 1:58.07 1:59.62
26.82 56.87 1:28.36 1:59.62
54 Parsons, Scott 15 UN-NT 1:58.09 1:59.72
26.88 57.09 1:28.38 1:59.72
55 Cavert, Matt 18 TACT-OK 1:53.42 1:59.84
26.44 56.08 1:27.80 1:59.84
56 Angle, Matthew 18 COSST-LA 1:55.24 1:59.97
27.39 57.78 1:28.94 1:59.97
57 Cooper, Gordon 15 COSST-LA 1:53.74 2:00.63
27.48 57.46 1:29.22 2:00.63
58 Montes, Andrew 15 GCAT-NT 2:00.28 2:00.70
27.21 57.62 1:29.73 2:00.70
59 Bumbaugh, Michael 15 LSC-WT 2:00.05 2:01.65
27.65 58.56 1:30.34 2:01.65
60 Donner, Daniel 17 Eat-OK 2:03.23 2:02.71
27.17 57.91 1:30.31 2:02.71
61 Welshans, Wesley 15 Lasers-AR 2:00.28 2:03.22
26.51 57.91 1:30.85 2:03.22
62 Mershon, Jack 15 IS-NT 2:05.51 2:03.44
27.70 58.87 1:31.13 2:03.44
63 Booher, Jesse 16 Fast-NT 1:56.96 2:03.69
27.18 57.77 1:30.18 2:03.69
64 Chambers, Roy 15 Lasers-AR 2:00.62 2:06.36
28.45 1:00.75 1:34.17 2:06.36
65 Pankratz, Jordan 16 UN-NT 2:00.79 2:10.43
29.23 1:01.95 1:36.60 2:10.43
Boys Senior 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 4:44.42 4:40.23 20
25.31 53.54 1:22.46 1:50.88 2:19.13 2:47.24 3:15.72 3:44.31
4:12.81 4:40.23
2 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 4:54.83 4:43.41 17
25.12 53.35 1:21.77 1:50.12 2:18.45 2:46.98 3:16.24 3:45.93
4:15.49 4:43.41
3 Sablick, Tim 15 COPS-NT 4:45.69 4:43.77 16
25.27 53.62 1:22.83 1:52.06 2:21.00 2:50.04 3:18.89 3:47.42
4:16.06 4:43.77
4 Cameron, Brooks 16 COR-NT 4:45.37 4:44.54 15
24.76 52.41 1:20.89 1:50.21 2:19.08 2:48.48 3:18.08 3:47.42
4:16.80 4:44.54
5 Berdine, Andrew 15 IS-NT 4:45.42 4:46.47 14
25.83 54.22 1:23.11 1:52.33 2:21.75 2:51.28 3:20.89 3:49.91
4:18.53 4:46.47
6 Kendrick, John 16 COPS-NT 4:53.61 4:48.81 13
24.98 52.60 1:21.67 1:51.06 2:20.38 2:49.67 3:19.32 3:49.24
4:19.37 4:48.81
7 Hodges, Mark 17 COR-NT 4:54.54 4:50.64 12
26.49 55.72 1:25.07 1:54.50 2:23.98 2:53.48 3:22.95 3:52.58
4:22.03 4:50.64
8 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 4:54.09 4:52.24 11
25.93 54.57 1:23.69 1:53.29 2:23.12 2:52.96 3:22.77 3:52.41
4:22.68 4:52.24
9 Harrop, Jonathan 16 Metro-NT 4:57.60 4:54.02 9
25.19 53.80 1:22.99 1:52.26 2:22.37 2:52.97 3:23.19 3:53.56
4:24.11 4:54.02
10 Scott, John 15 Indians-LA 5:03.54 4:54.06 7
26.06 54.97 1:24.25 1:53.78 2:23.47 2:53.48 3:24.05 3:54.60
4:24.93 4:54.06
11 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 4:58.49 4:54.76 6
26.51 55.42 1:25.10 1:55.32 2:25.73 2:55.77 3:26.02 3:56.14
4:26.03 4:54.76
12 Chiu, Nathan 16 COR-NT 4:54.74 4:56.58 5
26.59 55.82 1:25.57 1:55.70 2:25.74 2:55.76 3:26.22 3:56.67
4:26.88 4:56.58
13 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 4:50.96 4:56.72 4
13.22 54.38 1:23.92 1:53.93 2:23.94 2:53.94 3:24.37 3:55.59
4:26.94 4:56.72
14 Kao, Philip 17 COR-NT 4:58.96 4:57.87 3
25.70 55.29 1:24.75 1:55.24 2:25.67 2:56.17 3:26.30 3:57.08
4:27.76 4:57.87
15 Burk, Kyle 15 COPS-NT 5:11.16 4:58.45 2
26.33 55.36 1:25.01 1:55.56 2:26.31 2:56.86 3:27.45 3:58.99
4:29.22 4:58.45
16 Verdeyen, Michael 16 Fast-NT 4:54.48 4:58.75 1
25.73 53.37 1:22.42 1:52.17 2:22.48 2:53.14 3:24.37 3:55.77
4:27.62 4:58.75
17 Dawley, Keith 15 Metro-NT 5:10.29 4:59.16
24.73 52.60 1:21.41 1:51.32 2:21.80 2:52.63 3:24.53 3:56.60
4:28.98 4:59.16
18 Manasseri, Jason 16 CCS-ST 4:57.63 5:00.01
26.49 55.75 1:26.06 1:56.61 2:27.20 2:57.72 3:28.47 3:59.23
4:30.21 5:00.01
19 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 4:55.88 5:02.38
27.18 57.25 1:28.28 1:59.46 2:30.52 3:01.30 3:31.30 4:01.47
4:32.02 5:02.38
20 Weber, Stephen 15 CCS-ST 4:55.75 5:04.69
26.14 55.50 1:25.84 1:56.65 2:27.99 2:59.35 3:30.76 4:02.79
4:34.25 5:04.69
21 Wittig, Eric 15 COR-NT 5:03.81 5:05.61
26.63 56.51 1:27.29 1:58.36 2:29.32 3:00.97 3:32.20 4:04.01
4:35.24 5:05.61
22 Angle, Matthew 18 COSST-LA 4:57.60 5:08.52
27.78 57.90 1:28.69 1:59.79 2:31.05 3:02.28 3:33.71 4:05.29
4:36.93 5:08.52
23 Norton, Patrick 18 COPS-NT 5:03.23 5:08.85
26.90 56.57 1:27.67 1:58.80 2:30.20 3:01.74 3:33.67 4:05.73
4:37.54 5:08.85
24 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 5:10.13 5:08.86
26.49 55.99 1:26.75 1:58.36 2:30.40 3:02.70 3:34.51 4:05.89
4:37.75 5:08.86
25 Cooper, Gordon 15 COSST-LA 5:05.25 5:09.30
27.45 57.43 1:28.65 2:00.18 2:31.80 3:03.53 3:34.84 4:06.44
4:38.15 5:09.30
26 Mosher, Terry 17 ASR-NT 5:10.10 5:10.19
27.13 56.02 1:26.78 1:58.21 2:30.67 3:02.71 3:35.07 4:07.01
4:39.55 5:10.19
27 Su, Yi 17 COSST-LA 5:11.06 5:10.30
27.80 58.10 1:29.05 2:00.57 2:32.26 3:03.99 3:35.60 4:07.40
4:39.12 5:10.30
28 Gentry, Trent 16 Atac-NT 5:11.21 5:11.36
27.72 58.37 1:30.04 2:01.78 2:33.81 3:05.53 3:37.27 4:09.02
4:40.63 5:11.36
29 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 5:12.16 5:13.45
26.85 56.90 1:28.18 1:59.97 2:32.50 3:04.88 3:37.54 4:10.64
4:42.44 5:13.45
30 Allen, Brooks 15 LAC-NT 5:08.26 5:13.84
27.13 58.22 1:30.01 2:02.12 2:34.29 3:06.83 3:39.19 4:11.61
4:43.33 5:13.84
31 Bumbaugh, Michael 15 LSC-WT 5:18.81 5:14.46
16.27 1:06.73 1:37.44 2:09.13 2:41.09 3:13.73 3:46.21 4:18.23
4:50.34 5:14.46
32 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 5:00.01 5:15.29
26.23 56.24 1:27.12 1:59.48 2:32.41 3:04.59 3:37.60 4:10.45
4:43.45 5:15.29
33 Gil, Jose 20 SCS-BD 5:15.21 5:16.69
13.12 1:06.29 1:36.48 2:07.63 2:39.12 3:11.40 3:43.81 4:16.92
4:50.10 5:16.69
34 Evans, Jeremy 17 OAA-OK 5:25.29 5:17.24
1:06.24 1:36.87 2:08.14 2:40.86 3:12.88 3:45.54 4:18.25
4:51.46 5:17.24
35 Mershon, Jack 15 IS-NT 5:28.85 5:22.24
13.44 1:07.37 1:38.83 2:11.35 2:44.04 3:16.70 3:49.54 4:22.53
4:56.22 5:22.24
36 Parsons, Scott 15 UN-NT 5:20.00 5:32.59
16.72 1:08.03 1:39.04 2:11.14 2:44.23 3:18.28 3:52.95 4:27.77
5:02.71 5:32.59
37 Hsiao, Andrew 16 COR-NT 5:25.26 5:36.87
10.64 1:07.05 1:38.87 2:11.51 2:44.96 3:18.95 3:53.83 4:29.47
5:05.34 5:36.87
38 Cavert, Matt 18 TACT-OK 5:09.70 5:38.01
27.93 59.11 1:31.52 2:04.80 2:39.22 3:13.82 3:49.68 4:25.56
5:02.41 5:38.01
Boys Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 54.04 51.42 20
24.67 51.42
2 Cameron, Brooks 16 COR-NT 54.38 53.39 17
25.96 53.39
3 Duran, Jordan 18 Mars-NT 56.19 55.39 16
27.40 55.39
4 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 56.02 55.60 15
26.96 55.60
5 Berdine, Andrew 15 IS-NT 56.72 56.03 14
27.35 56.03
6 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 57.19 56.19 13
27.40 56.19
7 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 57.12 56.64 12
27.34 56.64
8 Clarke, Travis 17 Metro-NT 57.41 57.78 11
27.85 57.78
B - Final
9 Hansen, Andrew 18 DM-NT 57.71 55.64 9
26.81 55.64
10 Janney, Will 18 COR-NT 58.98 56.90 7
27.21 56.90
11 Kendrick, John 16 COPS-NT 58.11 57.27 6
28.24 57.27
12 Griffith, Joe 17 COSST-LA 57.81 57.38 5
28.09 57.38
13 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 58.58 57.76 4
28.30 57.76
14 Russell, Sean 16 ROCK-NT 58.83 58.06 3
28.52 58.06
15 May, Ryan 15 Metro-NT 59.02 58.12 2
28.21 58.12
16 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 58.43 58.49 1
28.19 58.49
Boys Senior 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 52.96 54.04
26.06 54.04
2 Cameron, Brooks 16 COR-NT 53.11 54.38
26.71 54.38
3 Cowen, Ronald 21 Fast-NT 55.08 55.10
27.08 55.10
4 Allred, Cameron 16 Fast-NT 54.83 55.93
27.45 55.93
5 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 55.68 56.02
27.26 56.02
6 Duran, Jordan 18 Mars-NT 53.60 56.19
27.58 56.19
7 Berdine, Andrew 15 IS-NT 56.18 56.72
27.84 56.72
8 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 56.85 57.12
27.54 57.12
-------------------------------------------------------------------------
9 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 56.85 57.19
27.77 57.19
10 Clarke, Travis 17 Metro-NT 59.80 57.41
27.38 57.41
11 Moss, Jordan 18 Atac-NT 58.12 57.70
28.04 57.70
12 Hansen, Andrew 18 DM-NT 54.55 57.71
27.76 57.71
13 Griffith, Joe 17 COSST-LA 55.36 57.81
28.08 57.81
14 Kendrick, John 16 COPS-NT 1:00.65 58.11
29.08 58.11
15 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 1:58.00 58.43
28.41 58.43
16 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 57.92 58.58
28.49 58.58
-------------------------------------------------------------------------
17 Russell, Sean 16 ROCK-NT 1:00.15 58.83
28.71 58.83
18 Janney, Will 18 COR-NT 57.20 58.98
28.09 58.98
-------------------------------------------------------------------------
19 May, Ryan 15 Metro-NT 1:00.67 59.02
28.82 59.02
20 McKee, Jeff 16 Dallas Elite-NT 59.75 59.03
28.87 59.03
21 Sablick, Tim 15 COPS-NT 58.51 59.21
28.93 59.21
22 Vollmer, Nick 17 Fast-NT 59.97 59.23
29.56 59.23
23 Su, Yi 17 COSST-LA 58.99 59.35
29.29 59.35
24 Hodges, Mark 17 COR-NT 1:01.03 59.40
29.39 59.40
25 Carlisle, Byron 15 DM-NT 58.77 59.56
28.70 59.56
26 Semrau, Chris 23 COPS-NT 59.99 59.57
28.93 59.57
27 Carey, Jonathan 15 Metro-NT 1:00.87 59.76
29.04 59.76
28 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 59.22 1:00.05
29.50 1:00.05
29 Wittig, Eric 15 COR-NT 59.18 1:00.62
29.31 1:00.62
30 Swisher, Alex 15 KMSC-OK 58.24 1:01.03
29.23 1:01.03
31 McCure, Alex 17 COR-NT 59.12 1:01.04
29.44 1:01.04
32 Saunders, Matt 16 DM-NT 59.53 1:01.14
29.83 1:01.14
33 McKinnon, Caleb 15 LAC-NT 1:01.23 1:01.33
29.36 1:01.33
34 Limmer, Austin 15 LSC-WT 1:01.13 1:01.59
29.95 1:01.59
35 Catala, Steven 15 COR-NT 1:01.08 1:02.01
30.24 1:02.01
36 Cooper, Gordon 15 COSST-LA 1:00.49 1:02.09
30.20 1:02.09
37 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 59.56 1:03.19
30.37 1:03.19
38 Wellborn, Chris 15 Nadadores-NT 1:04.78 1:03.46
31.16 1:03.46
39 Chambers, Roy 15 Lasers-AR 1:01.58 1:03.98
30.79 1:03.98
40 Crawford, Phillip 17 UN-NT 1:01.79 1:04.57
31.70 1:04.57
41 Harvill, Brandon 17 COPS-NT 1:02.36 1:04.60
31.48 1:04.60
42 Choi, Alex 16 IS-NT 1:04.84 1:04.86
31.84 1:04.86
43 Montes, Andrew 15 GCAT-NT 1:04.23 1:05.29
31.96 1:05.29
44 Miles, Ted 17 COR-NT 1:03.92 1:05.36
32.27 1:05.36
45 Bumbaugh, Michael 15 LSC-WT 1:01.17 1:06.49
31.73 1:06.49
46 Hsiao, Andrew 16 COR-NT 1:07.10 1:07.04
32.90 1:07.04
47 Booher, Jesse 16 Fast-NT 1:04.63 1:07.07
32.41 1:07.07
48 Pankratz, Jordan 16 UN-NT 1:01.79 1:08.01
33.16 1:08.01
-- Angle, Matthew 18 COSST-LA 1:02.73 DQ
31.31 DQ
Boys Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 1:59.15 1:52.11 20
25.53 54.28 1:23.46 1:52.11
2 Cameron, Brooks 16 COR-NT 1:58.88 1:58.33 17
26.21 56.14 1:27.52 1:58.33
3 Sablick, Tim 15 COPS-NT 2:02.43 2:00.12 16
28.41 58.93 1:30.07 2:00.12
4 Hansen, Andrew 18 DM-NT 2:03.25 2:00.24 15
28.11 58.74 1:30.16 2:00.24
5 Berdine, Andrew 15 IS-NT 2:01.70 2:00.86 14
28.53 59.14 1:30.48 2:00.86
6 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 2:02.66 2:01.66 13
28.98 59.90 1:30.88 2:01.66
7 Griffith, Joe 17 COSST-LA 2:03.37 2:02.66 12
28.77 59.38 1:31.14 2:02.66
8 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 2:03.41 2:04.55 11
29.51 1:00.21 1:32.34 2:04.55
B - Final
9 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 2:04.61 2:01.42 9
27.91 58.85 1:30.50 2:01.42
10 Su, Yi 17 COSST-LA 2:05.52 2:03.18 7
29.64 1:00.37 1:31.76 2:03.18
11 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 2:10.72 2:06.25 6
30.43 1:02.08 1:34.13 2:06.25
12 Saunders, Matt 16 DM-NT 2:08.90 2:06.30 5
29.76 1:01.72 1:34.11 2:06.30
13 Carey, Jonathan 15 Metro-NT 2:10.02 2:09.86 4
30.34 1:02.10 1:36.24 2:09.86
14 Wood, Jay 17 COR-NT 2:13.04 2:10.06 3
30.15 1:03.18 1:36.63 2:10.06
15 Gentry, Trent 16 Atac-NT 2:14.82 2:12.41 2
30.95 1:03.90 1:38.20 2:12.41
16 Cooper, Gordon 15 COSST-LA 2:16.52 2:12.61 1
30.66 1:04.53 1:39.32 2:12.61
Boys Senior 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Cameron, Brooks 16 COR-NT 1:54.84 1:58.88
27.24 57.58 1:28.14 1:58.88
2 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 1:52.93 1:59.15
27.16 57.78 1:28.76 1:59.15
3 Duran, Jordan 18 Mars-NT 1:57.35 2:00.19
28.64 59.51 1:30.00 2:00.19
4 Berdine, Andrew 15 IS-NT 1:58.16 2:01.70
29.03 1:00.22 1:30.98 2:01.70
5 Sablick, Tim 15 COPS-NT 2:02.86 2:02.43
29.26 1:00.34 1:32.00 2:02.43
6 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 2:03.35 2:02.66
29.51 1:00.86 1:31.92 2:02.66
7 Hansen, Andrew 18 DM-NT 1:59.99 2:03.25
29.66 1:00.80 1:31.96 2:03.25
8 Griffith, Joe 17 COSST-LA 2:01.05 2:03.37
29.36 1:00.35 1:32.24 2:03.37
-------------------------------------------------------------------------
9 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 2:04.94 2:03.41
30.01 1:01.23 1:32.78 2:03.41
10 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 2:01.39 2:04.61
29.24 1:00.61 1:32.58 2:04.61
11 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 2:08.18 2:04.89
30.00 1:01.65 1:33.82 2:04.89
12 Su, Yi 17 COSST-LA 2:04.92 2:05.52
30.40 1:01.91 1:33.99 2:05.52
13 Hodges, Mark 17 COR-NT 2:12.76 2:07.15
30.94 1:03.20 1:35.33 2:07.15
14 Carlisle, Byron 15 DM-NT 2:08.03 2:08.70
30.68 1:02.86 1:35.71 2:08.70
15 Saunders, Matt 16 DM-NT 2:08.79 2:08.90
30.91 1:03.99 1:36.55 2:08.90
16 Carey, Jonathan 15 Metro-NT 2:13.12 2:10.02
31.60 1:04.24 1:37.06 2:10.02
-------------------------------------------------------------------------
17 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 2:03.46 2:10.57
29.02 1:01.61 1:36.49 2:10.57
18 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 2:02.75 2:10.72
30.93 1:03.44 1:36.79 2:10.72
-------------------------------------------------------------------------
19 Limmer, Austin 15 LSC-WT 2:10.79 2:11.79
31.13 1:04.07 1:38.27 2:11.79
20 Wood, Jay 17 COR-NT 2:14.33 2:13.04
30.65 1:03.93 1:38.19 2:13.04
21 Gentry, Trent 16 Atac-NT 2:11.31 2:14.82
31.71 1:05.39 1:40.10 2:14.82
22 Cooper, Gordon 15 COSST-LA 2:08.30 2:16.52
31.54 1:06.09 2:16.52
23 Montes, Andrew 15 GCAT-NT 2:19.53 2:17.26
32.41 1:06.65 1:42.13 2:17.26
24 Hsiao, Andrew 16 COR-NT 2:19.82 2:19.76
32.96 1:07.89 1:43.92 2:19.76
25 Mershon, Jack 15 IS-NT 2:29.30 2:20.12
33.85 1:09.17 1:45.18 2:20.12
26 Norton, Patrick 18 COPS-NT 2:22.65 2:21.53
32.31 1:07.80 1:44.54 2:21.53
27 Chambers, Roy 15 Lasers-AR 2:12.43 2:25.75
33.92 1:11.51 1:49.27 2:25.75
Boys Senior 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 59.97 58.23 20
27.18 58.23
2 Marshall, Griffin 18 DM-NT 59.80 59.41 17
27.72 59.41
3 Catala, Steven 15 COR-NT 1:01.72 1:00.81 16
28.38 1:00.81
4 Manolov, Ivan 19 Eat-OK 1:01.53 1:00.89 15
28.34 1:00.89
5 Montgomery, Brando 19 Metro-NT 1:02.53 1:01.16 14
28.57 1:01.16
6 Wiley, Eric 26 COPS-NT 1:02.01 1:01.65 13
28.98 1:01.65
7 Angle, Matthew 18 COSST-LA 1:02.08 1:02.13 12
29.09 1:02.13
8 Janney, Will 18 COR-NT 1:01.54 1:02.79 11
28.84 1:02.79
B - Final
9 Burk, Kyle 15 COPS-NT 1:04.00 1:02.49 9
29.56 1:02.49
10 Harvill, Brandon 17 COPS-NT 1:06.53 1:03.58 7
30.10 1:03.58
11 Crawford, Phillip 17 UN-NT 1:05.02 1:04.55 6
30.38 1:04.55
12 McCure, Alex 17 COR-NT 1:04.56 1:05.07 5
30.50 1:05.07
13 Schlittler, Cole 16 Fast-NT 1:06.41 1:06.11 4
31.15 1:06.11
14 Su, Yi 17 COSST-LA 1:06.54 1:06.28 3
31.88 1:06.28
15 James, Robert 16 Metro-NT 1:06.29 1:06.34 2
31.29 1:06.34
16 Kelley, Justin 16 Metro-NT 1:07.11 1:07.03 1
31.60 1:07.03
Boys Senior 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Marshall, Griffin 18 DM-NT 59.25 59.80
28.20 59.80
2 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 57.93 59.97
27.94 59.97
3 Manolov, Ivan 19 Eat-OK 1:01.38 1:01.53
28.57 1:01.53
4 Janney, Will 18 COR-NT 59.85 1:01.54
28.07 1:01.54
5 Catala, Steven 15 COR-NT 1:02.50 1:01.72
28.95 1:01.72
6 Wiley, Eric 26 COPS-NT 1:02.00 1:02.01
29.05 1:02.01
7 Angle, Matthew 18 COSST-LA 1:00.12 1:02.08
28.99 1:02.08
8 Montgomery, Brandon 19 Metro-NT 1:00.53 1:02.53
29.63 1:02.53
-------------------------------------------------------------------------
9 Verdeyen, Michael 16 Fast-NT 1:02.59 1:03.87
29.96 1:03.87
10 Burk, Kyle 15 COPS-NT 1:03.39 1:04.00
30.07 1:04.00
11 McCure, Alex 17 COR-NT 1:04.11 1:04.56
30.42 1:04.56
12 Crawford, Phillip 17 UN-NT 1:03.30 1:05.02
30.56 1:05.02
13 James, Robert 16 Metro-NT 1:04.88 1:06.29
31.21 1:06.29
14 Schlittler, Cole 16 Fast-NT 1:06.99 1:06.41
31.64 1:06.41
15 Harvill, Brandon 17 COPS-NT 1:04.07 1:06.53
31.23 1:06.53
16 Su, Yi 17 COSST-LA 1:04.39 1:06.54
31.86 1:06.54
-------------------------------------------------------------------------
17 McKinnon, Caleb 15 LAC-NT 1:03.10 1:06.92
30.98 1:06.92
18 Kelley, Justin 16 Metro-NT 1:06.76 1:07.11
31.44 1:07.11
-------------------------------------------------------------------------
19 Limmer, Austin 15 LSC-WT 1:06.07 1:07.53
31.93 1:07.53
20 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 1:09.58 1:07.89
32.29 1:07.89
21 May, Ryan 15 Metro-NT 1:15.69 1:07.97
31.83 1:07.97
22 Weber, Stephen 15 CCS-ST 1:06.57 1:08.14
32.30 1:08.14
23 Wellborn, Chris 15 Nadadores-NT 1:11.53 1:09.74
32.97 1:09.74
24 Cavert, Matt 18 TACT-OK 1:08.21 1:09.99
32.90 1:09.99
25 Swisher, Alex 15 KMSC-OK 1:06.33 1:10.32
33.01 1:10.32
26 Lucker, Spencer 15 Lasers-AR 1:08.73 1:10.41
33.13 1:10.41
27 Allen, Brooks 15 LAC-NT 1:11.16 1:11.31
33.51 1:11.31
28 Donner, Daniel 17 Eat-OK 1:11.97 1:11.61
33.48 1:11.61
29 Pankratz, Jordan 16 UN-NT 1:09.19 1:20.44
37.61 1:20.44
Boys Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 2:14.16 2:08.51 20
28.59 1:01.56 1:34.65 2:08.51
2 Manolov, Ivan 19 Eat-OK 2:14.58 2:11.55 17
29.82 1:03.43 1:37.51 2:11.55
3 Angle, Matthew 18 COSST-LA 2:14.69 2:11.91 16
29.43 1:02.73 1:36.85 2:11.91
4 Catala, Steven 15 COR-NT 2:17.59 2:12.98 15
29.43 1:02.72 1:37.62 2:12.98
5 Burk, Kyle 15 COPS-NT 2:18.24 2:14.94 14
30.97 1:04.95 1:40.16 2:14.94
6 Tilford, Josh 16 Metro-NT 2:18.01 2:15.37 13
30.49 1:04.69 1:39.98 2:15.37
7 Montgomery, Brando 19 Metro-NT 2:16.70 2:15.44 12
30.74 1:05.27 1:40.23 2:15.44
8 McCure, Alex 17 COR-NT 2:19.32 2:19.68 11
31.14 1:05.84 1:42.18 2:19.68
B - Final
9 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 2:20.07 2:15.45 9
30.45 1:04.91 1:39.69 2:15.45
10 Chiu, Nathan 16 COR-NT 2:22.15 2:18.29 7
31.79 1:06.90 1:42.71 2:18.29
11 Harvill, Brandon 17 COPS-NT 2:22.19 2:19.17 6
30.53 1:06.01 1:42.48 2:19.17
12 Kelley, Justin 16 Metro-NT 2:22.26 2:22.33 5
30.95 1:06.29 1:43.62 2:22.33
13 James, Robert 16 Metro-NT 2:25.10 2:23.43 4
31.06 1:07.01 1:45.02 2:23.43
14 Janney, Will 18 COR-NT 2:25.84 2:24.06 3
30.33 1:06.32 1:44.54 2:24.06
15 Lee, Kenneth 17 Dallas Elite-NT 2:27.22 2:28.19 2
32.67 1:09.10 1:47.98 2:28.19
16 Su, Yi 17 COSST-LA 2:27.20 2:28.39 1
33.58 1:10.85 1:49.42 2:28.39
Boys Senior 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 2:05.74 2:14.16
29.08 1:02.89 1:38.73 2:14.16
2 Manolov, Ivan 19 Eat-OK 2:19.21 2:14.58
30.77 1:05.14 1:39.64 2:14.58
3 Angle, Matthew 18 COSST-LA 2:07.63 2:14.69
29.82 1:03.33 1:38.55 2:14.69
4 Montgomery, Brandon 19 Metro-NT 2:10.54 2:16.70
30.20 1:04.48 1:40.75 2:16.70
5 Catala, Steven 15 COR-NT 2:16.78 2:17.59
30.19 1:04.29 1:41.18 2:17.59
6 Tilford, Josh 16 Metro-NT 2:16.85 2:18.01
30.88 1:05.70 1:41.33 2:18.01
7 Burk, Kyle 15 COPS-NT 2:14.81 2:18.24
31.31 1:06.25 1:42.53 2:18.24
8 McCure, Alex 17 COR-NT 2:17.93 2:19.32
31.72 1:07.39 1:43.73 2:19.32
-------------------------------------------------------------------------
9 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 2:13.49 2:20.07
32.52 1:08.35 1:44.09 2:20.07
10 Chiu, Nathan 16 COR-NT 2:23.56 2:22.15
32.47 1:07.97 1:45.03 2:22.15
11 Harvill, Brandon 17 COPS-NT 2:20.22 2:22.19
31.13 1:06.84 1:44.50 2:22.19
12 Kelley, Justin 16 Metro-NT 2:25.43 2:22.26
31.13 1:06.84 1:44.26 2:22.26
13 James, Robert 16 Metro-NT 2:26.23 2:25.10
31.89 1:08.24 1:46.32 2:25.10
14 Janney, Will 18 COR-NT 2:19.25 2:25.84
30.69 1:07.17 1:45.82 2:25.84
15 Su, Yi 17 COSST-LA 2:21.16 2:27.20
33.74 1:10.42 1:48.61 2:27.20
16 Lee, Kenneth 17 Dallas Elite-NT 2:30.00 2:27.22
32.92 1:10.40 1:49.88 2:27.22
-------------------------------------------------------------------------
17 Limmer, Austin 15 LSC-WT 2:29.31 2:27.26
33.50 1:11.50 1:49.83 2:27.26
18 Schlittler, Cole 16 Fast-NT 2:27.56 2:27.70
33.10 1:10.22 1:48.84 2:27.70
-------------------------------------------------------------------------
19 Swisher, Alex 15 KMSC-OK 2:07.41 2:27.91
32.81 1:10.28 1:48.95 2:27.91
20 Covington, Matt 18 GCAT-NT 2:22.09 2:28.17
32.05 1:08.67 1:48.13 2:28.17
21 McKinnon, Caleb 15 LAC-NT 2:27.02 2:28.24
33.78 1:11.76 1:50.29 2:28.24
22 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 2:25.79 2:28.34
33.65 1:11.35 1:49.93 2:28.34
23 Crawford, Phillip 17 UN-NT 2:30.09 2:30.35
33.95 1:12.90 1:51.70 2:30.35
24 Wood, Jay 17 COR-NT 2:29.22 2:31.67
34.03 1:12.55 1:51.94 2:31.67
25 Allen, Brooks 15 LAC-NT 23:18.74 2:31.89
34.41 1:12.71 1:52.14 2:31.89
26 Gentry, Trent 16 Atac-NT 2:29.48 2:32.46
34.85 1:13.14 1:52.57 2:32.46
27 Mosher, Terry 17 ASR-NT 2:30.29 2:32.47
34.50 1:13.47 1:52.73 2:32.47
28 Lucker, Spencer 15 Lasers-AR 2:29.28 2:33.04
34.25 1:13.54 1:53.25 2:33.04
29 Weber, Stephen 15 CCS-ST 2:25.48 2:33.22
34.72 1:13.49 1:53.55 2:33.22
30 Donner, Daniel 17 Eat-OK 2:36.63 2:36.61
34.57 1:14.19 1:55.27 2:36.61
31 Cavert, Matt 18 TACT-OK 2:21.11 2:38.88
35.29 1:15.21 1:56.53 2:38.88
Boys Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sarosdy, Will 17 CCS-ST 52.16 51.68 20
23.74 51.68
2 Gusa, Eric 19 DM-NT 52.85 52.30 17
23.55 52.30
3 Dawley, Keith 15 Metro-NT 51.90 52.47 16
24.77 52.47
4 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 52.73 52.70 15
24.90 52.70
5 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 54.63 53.16 14
25.11 53.16
6 Manasseri, Jason 16 CCS-ST 53.25 53.49 13
24.90 53.49
7 Griffith, Joe 17 COSST-LA 54.08 53.52 12
25.09 53.52
8 Wiley, Eric 26 COPS-NT 54.00 53.56 11
24.69 53.56
B - Final
9 Clarke, Travis 17 Metro-NT 54.65 54.41 9
25.62 54.41
10 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 55.17 54.79 7
25.53 54.79
11 Chiu, Nathan 16 COR-NT 55.44 54.96 6
26.28 54.96
12 Kao, Philip 17 COR-NT 55.21 54.99 5
25.92 54.99
13 Scott, John 15 Indians-LA 55.08 55.01 4
25.76 55.01
14 Tilford, Josh 16 Metro-NT 55.10 55.06 3
25.65 55.06
15 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 56.23 55.31 2
25.19 55.31
16 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 56.66 59.01 1
26.85 59.01
Boys Senior 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dawley, Keith 15 Metro-NT 53.75 51.90
24.58 51.90
2 Sarosdy, Will 17 CCS-ST 51.36 52.16
23.96 52.16
3 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 52.97 52.73
24.30 52.73
4 Gusa, Eric 19 DM-NT 51.00 52.85
24.37 52.85
5 Iglewski, Adam 18 Mars-NT 52.72 52.89
25.19 52.89
6 Manasseri, Jason 16 CCS-ST 52.60 53.25
24.91 53.25
7 Cowen, Ronald 21 Fast-NT 54.88 53.43
24.93 53.43
8 Hasty, Preston 17 Fast-NT 52.25 53.86
25.06 53.86
-------------------------------------------------------------------------
9 Duran, Jordan 18 Mars-NT 52.97 53.97
25.50 53.97
10 Wiley, Eric 26 COPS-NT 55.00 54.00
25.25 54.00
11 Griffith, Joe 17 COSST-LA 51.78 54.08
25.12 54.08
12 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 54.67 54.26
24.92 54.26
13 Harrop, Jonathan 16 Metro-NT 53.55 54.30
24.71 54.30
14 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 54.07 54.63
25.58 54.63
15 Clarke, Travis 17 Metro-NT 58.80 54.65
25.41 54.65
16 Scott, John 15 Indians-LA 57.63 55.08
26.61 55.08
-------------------------------------------------------------------------
17 Tilford, Josh 16 Metro-NT 54.18 55.10
25.82 55.10
18 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 55.21 55.17
25.67 55.17
-------------------------------------------------------------------------
19 Kao, Philip 17 COR-NT 54.78 55.21
25.85 55.21
20 Chiu, Nathan 16 COR-NT 53.46 55.44
26.14 55.44
21 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 56.48 56.23
26.28 56.23
22 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 54.54 56.66
26.77 56.66
23 Wittig, Eric 15 COR-NT 56.58 56.70
26.47 56.70
24 Ellison, Matt 17 Fast-NT 55.25 56.79
26.77 56.79
25 Mosher, Terry 17 ASR-NT 56.72 57.40
27.03 57.40
25 Berrettini, Jonathon 17 LAC-NT 57.14 57.40
27.17 57.40
27 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 59.55 57.43
26.45 57.43
27 Allred, Cameron 16 Fast-NT 1:04.35 57.43
26.61 57.43
29 Semrau, Chris 23 COPS-NT 57.99 57.66
26.55 57.66
30 Haney, Nathan 18 COR-NT 1:01.25 57.69
26.90 57.69
31 Donner, Daniel 17 Eat-OK 58.72 57.84
26.41 57.84
32 Bailey, Joshua 15 GOLD-ST 56.76 57.98
27.22 57.98
33 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 57.07 58.03
26.78 58.03
34 Goldsmith, Kendrick 15 SWAT-NT 58.51 58.26
26.78 58.26
35 Miles, Ted 17 COR-NT 58.26 58.37
27.54 58.37
36 Swisher, Alex 15 KMSC-OK 56.34 58.42
26.74 58.42
37 Evans, Jeremy 17 OAA-OK 57.09 58.48
27.27 58.48
38 Gil, Jose 20 SCS-BD 55.35 58.74
27.20 58.74
39 Gentry, Trent 16 Atac-NT 58.60 58.82
27.85 58.82
40 McKee, Jeff 16 Dallas Elite-NT 58.47 58.96
27.89 58.96
41 Spark, Ben 16 UN-NT 56.86 59.08
28.09 59.08
42 Goddard, Chip Z 16 Eat-OK 58.12 59.41
27.46 59.41
43 Vollmer, Nick 17 Fast-NT 59.47 1:00.46
28.82 1:00.46
44 Crawford, Phillip 17 UN-NT 1:00.78 1:01.26
28.67 1:01.26
45 Dominguez, Zak 17 DM-NT 1:08.21 1:01.32
28.77 1:01.32
46 Benson, Jeff 17 DM-NT 1:01.00 1:01.69
28.30 1:01.69
47 Cooper, Gordon 15 COSST-LA 59.29 1:01.73
28.61 1:01.73
48 Bumbaugh, Michael 15 LSC-WT 1:00.31 1:02.15
28.68 1:02.15
49 Choi, Alex 16 IS-NT 1:01.97 1:02.36
29.35 1:02.36
50 Slininger, Chris 15 Fast-NT 1:02.92 1:02.90
28.97 1:02.90
51 Chambers, Roy 15 Lasers-AR 1:00.69 1:03.55
30.10 1:03.55
52 McKinnon, Caleb 15 LAC-NT 1:01.22 1:03.64
29.48 1:03.64
53 Parsons, Scott 15 UN-NT 1:00.01 1:04.01
28.94 1:04.01
54 Tucker, Derek 16 Metro-NT 1:05.44 1:06.19
29.39 1:06.19
55 Holman, Rowdy 15 Metro-NT 1:02.71 1:06.21
30.31 1:06.21
Boys Senior 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 2:02.82 1:53.99 20
25.97 55.26 1:24.97 1:53.99
2 Manasseri, Jason 16 CCS-ST 1:59.50 1:55.27 17
26.12 55.20 1:25.17 1:55.27
3 Dawley, Keith 15 Metro-NT 1:56.24 1:56.45 16
25.66 55.22 1:25.81 1:56.45
4 Griffith, Joe 17 COSST-LA 2:02.25 1:56.55 15
26.11 55.11 1:25.29 1:56.55
5 Gusa, Eric 19 DM-NT 2:03.04 1:57.67 14
25.66 54.81 1:24.92 1:57.67
6 Duran, Jordan 18 Mars-NT 2:01.35 1:58.30 13
26.81 56.82 1:27.16 1:58.30
7 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 2:00.44 1:58.54 12
26.32 56.33 1:27.28 1:58.54
8 Tilford, Josh 16 Metro-NT 2:01.35 2:01.82 11
26.36 56.84 1:28.55 2:01.82
B - Final
9 Kao, Philip 17 COR-NT 2:03.81 1:59.54 9
26.72 56.83 1:28.10 1:59.54
10 Harrop, Jonathan 16 Metro-NT 2:03.59 2:01.52 7
26.22 56.51 1:28.23 2:01.52
11 Scott, John 15 Indians-LA 2:06.70 2:05.43 6
27.13 58.94 1:32.57 2:05.43
12 Wittig, Eric 15 COR-NT 2:06.54 2:07.84 5
27.73 59.91 1:33.96 2:07.84
13 Bailey, Joshua 15 GOLD-ST 2:11.35 2:09.26 4
27.48 59.47 1:33.37 2:09.26
14 Gil, Jose 20 SCS-BD 2:09.47 2:09.57 3
27.68 59.12 1:32.82 2:09.57
15 Miles, Ted 17 COR-NT 2:11.33 2:09.95 2
28.88 1:01.71 1:35.59 2:09.95
16 Mosher, Terry 17 ASR-NT 2:10.10 2:10.37 1
27.60 59.74 1:34.08 2:10.37
Boys Senior 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dawley, Keith 15 Metro-NT 1:59.86 1:56.24
25.71 55.54 1:25.54 1:56.24
2 Manasseri, Jason 16 CCS-ST 1:58.21 1:59.50
26.76 57.22 1:28.37 1:59.50
3 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 2:00.09 2:00.44
27.10 58.38 1:29.11 2:00.44
4 Duran, Jordan 18 Mars-NT 1:54.55 2:01.35
27.38 58.52 1:29.50 2:01.35
4 Tilford, Josh 16 Metro-NT 1:59.80 2:01.35
27.27 58.24 1:29.51 2:01.35
6 Griffith, Joe 17 COSST-LA 1:51.88 2:02.25
27.59 59.34 1:30.64 2:02.25
7 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 1:56.31 2:02.82
27.77 59.03 1:31.05 2:02.82
8 Gusa, Eric 19 DM-NT 1:55.85 2:03.04
26.50 57.87 1:29.99 2:03.04
-------------------------------------------------------------------------
9 Harrop, Jonathan 16 Metro-NT 2:05.08 2:03.59
26.46 57.37 1:29.71 2:03.59
10 Kao, Philip 17 COR-NT 2:03.07 2:03.81
27.66 59.60 1:31.30 2:03.81
11 Ellison, Matt 17 Fast-NT 2:00.90 2:04.40
27.77 59.73 1:32.26 2:04.40
12 Wittig, Eric 15 COR-NT 2:09.45 2:06.54
28.20 1:00.40 1:33.55 2:06.54
13 Scott, John 15 Indians-LA 2:07.93 2:06.70
27.25 58.29 1:32.26 2:06.70
14 Gil, Jose 20 SCS-BD 2:14.31 2:09.47
28.79 1:01.30 1:35.14 2:09.47
15 Mosher, Terry 17 ASR-NT 2:20.01 2:10.10
28.91 1:01.31 1:35.62 2:10.10
16 Miles, Ted 17 COR-NT 2:14.18 2:11.33
29.05 1:01.90 1:36.19 2:11.33
-------------------------------------------------------------------------
17 Bailey, Joshua 15 GOLD-ST 2:11.46 2:11.35
27.68 1:00.53 1:35.17 2:11.35
18 Gentry, Trent 16 Atac-NT 2:10.92 2:11.49
28.48 1:01.11 1:35.68 2:11.49
-------------------------------------------------------------------------
19 Evans, Jeremy 17 OAA-OK 2:13.38 2:12.44
28.68 1:02.23 1:36.65 2:12.44
20 Swisher, Alex 15 KMSC-OK 2:06.63 2:14.62
27.89 1:00.38 1:35.99 2:14.62
21 Goldsmith, Kendrick 15 SWAT-NT NT 2:14.66
28.65 1:01.73 1:38.17 2:14.66
22 Cooper, Gordon 15 COSST-LA 2:09.88 2:14.89
29.50 1:03.24 1:38.18 2:14.89
23 Bumbaugh, Michael 15 LSC-WT 2:14.24 2:21.82
29.46 1:05.45 1:42.86 2:21.82
Boys Senior 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 2:00.64 1:56.40 20
24.76 54.07 1:29.46 1:56.40
2 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 1:59.93 1:58.77 17
25.56 56.27 1:30.65 1:58.77
3 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 1:59.75 2:01.32 16
25.44 57.42 1:32.92 2:01.32
4 Chiu, Nathan 16 COR-NT 2:03.60 2:02.38 15
26.10 57.06 1:34.16 2:02.38
5 Griffith, Joe 17 COSST-LA 2:03.41 2:02.63 14
25.29 56.05 1:33.93 2:02.63
6 Catala, Steven 15 COR-NT 2:04.27 2:04.00 13
27.14 59.72 1:34.42 2:04.00
7 Burk, Kyle 15 COPS-NT 2:03.54 2:04.28 12
26.89 1:00.09 1:35.64 2:04.28
8 Berdine, Andrew 15 IS-NT 2:03.94 2:04.56 11
27.56 58.21 1:37.67 2:04.56
B - Final
9 Marshall, Griffin 18 DM-NT 2:05.25 2:01.69 9
27.03 58.46 1:32.54 2:01.69
10 Tilford, Josh 16 Metro-NT 2:04.52 2:03.76 7
26.17 58.48 1:34.30 2:03.76
11 Kao, Philip 17 COR-NT 2:05.83 2:03.87 6
26.14 57.12 1:35.97 2:03.87
12 May, Ryan 15 Metro-NT 2:06.68 2:05.91 5
27.01 58.55 1:36.96 2:05.91
13 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 2:06.65 2:06.13 4
25.59 56.95 1:37.11 2:06.13
14 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 2:05.92 2:07.86 3
29.39 1:00.98 1:39.07 2:07.86
15 McCure, Alex 17 COR-NT 2:05.10 2:09.38 2
27.51 1:00.92 1:38.60 2:09.38
16 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 2:04.95 2:09.87 1
26.76 1:01.89 1:41.23 2:09.87
Boys Senior 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 1:58.36 1:59.75
25.15 56.11 1:31.17 1:59.75
2 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 1:59.16 1:59.93
26.22 57.15 1:31.45 1:59.93
3 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 1:56.95 2:00.64
25.46 55.52 1:32.01 2:00.64
4 Cowen, Ronald 21 Fast-NT 2:04.22 2:01.71
25.70 55.85 1:33.32 2:01.71
5 Iglewski, Adam 18 Mars-NT 2:02.43 2:02.69
25.98 56.95 1:34.02 2:02.69
6 Griffith, Joe 17 COSST-LA 2:01.56 2:03.41
25.33 55.75 1:34.74 2:03.41
7 Berrettini, Jonathon 17 LAC-NT 2:07.01 2:03.50
26.87 56.97 1:36.06 2:03.50
8 Burk, Kyle 15 COPS-NT 2:02.27 2:03.54
27.35 1:00.23 1:35.24 2:03.54
-------------------------------------------------------------------------
9 Chiu, Nathan 16 COR-NT 2:00.31 2:03.60
26.60 57.57 1:35.13 2:03.60
10 Berdine, Andrew 15 IS-NT 2:02.43 2:03.94
27.10 57.13 1:36.16 2:03.94
11 Catala, Steven 15 COR-NT 2:05.49 2:04.27
27.41 1:00.02 1:35.16 2:04.27
12 Tilford, Josh 16 Metro-NT 2:07.48 2:04.52
26.55 58.40 1:35.12 2:04.52
13 Arismendi, Raul 24 Indians-LA 2:00.45 2:04.95
26.57 59.92 1:36.95 2:04.95
14 McCure, Alex 17 COR-NT 2:05.61 2:05.10
27.73 1:00.33 1:36.70 2:05.10
15 Marshall, Griffin 18 DM-NT 2:03.16 2:05.25
27.76 59.81 1:35.30 2:05.25
16 Kao, Philip 17 COR-NT 2:04.67 2:05.83
26.43 57.88 1:37.61 2:05.83
-------------------------------------------------------------------------
17 Ginder, Chris 16 Nadadores-NT 2:07.55 2:05.92
29.29 59.76 1:37.69 2:05.92
18 Hodges, Mark 17 COR-NT 2:07.65 2:06.55
27.55 1:01.35 1:39.06 2:06.55
-------------------------------------------------------------------------
19 Nelms, Brandon 17 COPS-NT 2:08.00 2:06.65
26.22 57.72 1:37.86 2:06.65
20 May, Ryan 15 Metro-NT 2:17.51 2:06.68
26.53 57.75 1:36.73 2:06.68
21 Semrau, Chris 23 COPS-NT 2:10.00 2:06.90
26.14 58.61 1:37.57 2:06.90
22 Su, Yi 17 COSST-LA 2:07.10 2:07.03
28.28 59.90 1:37.22 2:07.03
23 Montgomery, Brandon 19 Metro-NT 2:03.60 2:07.17
26.45 1:01.11 1:38.53 2:07.17
24 Saunders, Matt 16 DM-NT 2:06.37 2:07.36
29.60 1:01.80 1:39.31 2:07.36
25 Manasseri, Jason 16 CCS-ST 2:06.37 2:08.46
26.52 59.88 1:39.40 2:08.46
26 Weber, Stephen 15 CCS-ST 2:08.00 2:08.73
27.04 1:00.23 1:39.16 2:08.73
27 Angle, Matthew 18 COSST-LA 2:04.12 2:08.78
27.84 1:03.49 1:38.21 2:08.78
28 Mosher, Terry 17 ASR-NT 2:09.09 2:09.34
27.50 59.59 1:38.45 2:09.34
29 Wood, Jay 17 COR-NT 2:10.29 2:09.68
27.52 1:00.02 1:39.23 2:09.68
30 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 2:07.88 2:09.79
27.16 58.88 1:40.07 2:09.79
31 Gentry, Trent 16 Atac-NT 2:09.64 2:10.06
27.92 1:00.54 1:40.43 2:10.06
32 Limmer, Austin 15 LSC-WT 2:09.37 2:10.23
29.89 1:03.51 1:41.45 2:10.23
33 Carlisle, Byron 15 DM-NT 2:11.00 2:10.36
28.51 1:02.54 1:40.80 2:10.36
34 Lee, Kenneth 17 Dallas Elite-NT 2:08.45 2:11.79
28.14 1:01.76 1:42.15 2:11.79
35 Benson, Jeff 17 DM-NT 2:13.00 2:12.51
28.19 1:01.65 1:42.76 2:12.51
36 James, Robert 16 Metro-NT 2:21.12 2:13.39
28.54 1:03.17 1:41.71 2:13.39
37 McKinnon, Caleb 15 LAC-NT 2:14.33 2:13.40
28.92 1:03.05 1:42.21 2:13.40
38 Allen, Brooks 15 LAC-NT 2:14.91 2:13.51
30.65 1:04.59 1:43.47 2:13.51
39 Bailey, Joshua 15 GOLD-ST 2:13.78 2:13.63
26.96 1:01.49 1:42.89 2:13.63
40 Spark, Ben 16 UN-NT 2:11.73 2:13.84
28.14 1:02.62 1:45.42 2:13.84
41 Harvill, Brandon 17 COPS-NT 2:12.68 2:13.92
28.96 1:03.47 1:41.73 2:13.92
42 Evans, Jeremy 17 OAA-OK 2:13.36 2:14.11
27.28 1:02.25 1:43.39 2:14.11
43 Gil, Jose 20 SCS-BD 2:15.65 2:14.13
28.97 1:04.68 1:45.22 2:14.13
44 Kelley, Justin 16 Metro-NT 2:13.75 2:14.32
28.33 1:02.15 1:41.06 2:14.32
45 Goldsmith, Kendrick 15 SWAT-NT 2:17.48 2:14.53
27.23 1:00.84 1:44.16 2:14.53
46 Miles, Ted 17 COR-NT 2:15.47 2:15.81
28.16 1:03.53 1:44.68 2:15.81
47 Bumbaugh, Michael 15 LSC-WT 2:14.20 2:18.14
28.85 1:04.07 1:46.35 2:18.14
48 Cavert, Matt 18 TACT-OK 2:10.81 2:18.24
28.86 1:04.50 1:46.07 2:18.24
49 Carey, Jonathan 15 Metro-NT 2:19.50 2:18.82
28.81 1:01.80 1:46.39 2:18.82
50 Slininger, Chris 15 Fast-NT 2:18.18 2:19.11
30.66 1:05.50 1:47.41 2:19.11
51 Montes, Andrew 15 GCAT-NT 2:22.31 2:19.52
27.78 1:03.82 1:48.17 2:19.52
52 Goddard, Chip Z 16 Eat-OK 2:12.63 2:19.55
27.70 1:02.23 1:46.55 2:19.55
53 Choi, Alex 16 IS-NT 2:20.62 2:23.19
29.20 1:05.43 1:48.35 2:23.19
54 Gebhardt, AJ 13 Metro-NT 2:26.00 2:24.47
30.85 1:09.72 1:53.46 2:24.47
55 Pankratz, Jordan 16 UN-NT 2:15.69 2:33.26
33.34 1:10.49 2:00.27 2:33.26
-- Mershon, Jack 15 IS-NT 2:30.07 DQ
32.34 1:09.64 1:54.89 DQ
Boys Senior 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fleming, Anthony 15 COSST-LA 4:07.49 4:07.17 20
25.89 54.99 1:27.39 1:59.29 2:34.05 3:10.12 3:39.37 4:07.17
2 Sacco, Tommy 17 COPS-NT 4:10.97 4:12.16 17
25.55 55.81 1:27.30 1:59.06 2:35.97 3:13.64 3:42.85 4:12.16
3 Barnes, Ivan 17 COPS-NT 4:15.64 4:13.75 16
25.63 56.29 1:29.85 2:03.01 2:39.28 3:15.98 3:45.22 4:13.75
4 Cameron, Brooks 16 COR-NT 4:18.72 4:16.09 15
27.06 58.01 1:29.03 2:00.34 2:41.23 3:21.92 3:49.33 4:16.09
5 Iglewski, Adam 18 Mars-NT 4:15.46 4:16.51 14
26.90 56.40 1:29.21 2:01.62 2:39.75 3:18.31 3:47.85 4:16.51
6 Leblanc, MACKENZIE 15 COPS-NT 4:25.82 4:17.84 13
26.70 57.19 1:29.93 2:02.13 2:40.99 3:19.55 3:49.03 4:17.84
7 Berdine, Andrew 15 IS-NT 4:18.10 4:19.25 12
27.91 1:00.52 1:32.25 2:03.92 2:44.02 3:22.87 3:51.24 4:19.25
8 Moss, Jordan 18 Atac-NT 4:20.27 4:19.94 11
26.90 58.12 1:31.33 2:03.80 2:41.68 3:20.16 3:50.74 4:19.94
9 Sablick, Tim 15 COPS-NT 4:29.01 4:20.23 9
27.93 1:00.67 1:34.90 2:07.60 2:44.71 3:22.93 3:52.54 4:20.23
10 Bardsley, Brian 17 Metro-NT 4:35.32 4:20.45 7
26.70 57.44 1:30.66 2:03.71 2:43.44 3:23.10 3:52.19 4:20.45
11 Kendrick, John 16 COPS-NT 4:37.76 4:20.48 6
27.06 58.59 1:30.38 2:02.25 2:42.21 3:23.00 3:51.47 4:20.48
12 Hodges, Mark 17 COR-NT 4:26.87 4:21.00 5
27.61 59.82 1:33.47 2:05.74 2:44.89 3:24.50 3:53.29 4:21.00
13 Kao, Philip 17 COR-NT 4:27.67 4:22.67 4
26.45 57.23 1:30.56 2:02.80 2:43.42 3:23.87 3:54.06 4:22.67
14 Burk, Kyle 15 COPS-NT 4:29.17 4:23.78 3
28.12 1:00.76 1:35.39 2:09.62 2:45.94 3:22.78 3:53.54 4:23.78
15 Duran, Jordan 18 Mars-NT 4:19.80 4:24.99 2
26.92 57.95 1:30.56 2:03.60 2:44.26 3:25.11 3:55.67 4:24.99
16 McCure, Alex 17 COR-NT 4:32.54 4:25.38 1
28.57 1:01.75 1:35.94 2:10.54 2:47.63 3:25.06 3:55.31 4:25.38
17 Berrettini, Jonath 17 LAC-NT 5:05.23 4:27.53
28.21 1:00.90 1:34.10 2:07.02 2:49.27 3:30.60 3:59.78 4:27.53
18 Angle, Matthew 18 COSST-LA 4:23.27 4:27.75
27.60 59.86 1:34.82 2:10.03 2:46.24 3:23.40 3:56.06 4:27.75
19 Griffith, Joe 17 COSST-LA 4:18.39 4:28.02
26.01 56.89 1:31.55 2:06.07 2:46.59 3:26.65 3:57.49 4:28.02
20 Su, Yi 17 COSST-LA 4:29.79 4:28.12
28.64 1:01.06 1:34.83 2:07.80 2:46.40 3:24.78 3:56.73 4:28.12
21 Tilford, Josh 16 Metro-NT 4:26.57 4:29.72
26.08 56.47 1:31.96 2:06.67 2:45.20 3:24.39 3:57.37 4:29.72
22 Gonzalez, Samuel 18 SCS-BD 4:37.02 4:29.77
27.19 59.12 1:33.62 2:07.16 2:47.33 3:27.43 3:58.50 4:29.77
23 Hendricks, Robert 17 COPS-NT 4:22.69 4:31.77
27.50 59.82 1:34.72 2:08.57 2:48.49 3:28.61 4:00.76 4:31.77
24 Russell, Sean 16 ROCK-NT 4:36.10 4:33.75
27.92 1:00.09 1:34.26 2:08.33 2:47.21 3:28.08 4:00.95 4:33.75
25 Bobo, Peyton 15 GOLD-ST 4:49.09 4:33.91
27.58 59.77 1:33.76 2:08.25 2:50.51 3:31.87 4:03.04 4:33.91
26 Wittig, Eric 15 COR-NT 4:43.22 4:33.98
28.01 1:00.45 1:34.40 2:08.53 2:50.74 3:33.34 4:03.64 4:33.98
27 Limmer, Austin 15 LSC-WT 4:48.40 4:35.87
29.68 1:04.61 1:40.36 2:15.99 2:54.89 3:34.93 4:06.05 4:35.87
28 Gentry, Trent 16 Atac-NT 4:34.08 4:36.12
28.24 1:00.72 1:35.68 2:10.88 2:51.87 3:32.72 4:05.05 4:36.12
29 Harvill, Brandon 17 COPS-NT 4:40.00 4:37.01
28.78 1:02.18 1:38.33 2:13.75 2:52.11 3:31.05 4:04.48 4:37.01
30 Mosher, Terry 17 ASR-NT 4:37.05 4:38.44
28.27 59.86 1:34.56 2:10.10 2:52.99 3:35.94 4:07.70 4:38.44
31 Catala, Steven 15 COR-NT 4:35.09 4:38.93
28.98 1:03.85 1:40.38 2:15.64 2:53.40 3:32.34 4:05.74 4:38.93
32 James, Robert 16 Metro-NT 4:47.75 4:40.84
27.85 1:01.78 1:37.51 2:13.95 2:54.07 3:34.83 4:08.08 4:40.84
33 Swisher, Alex 15 KMSC-OK 4:28.17 4:40.92
27.42 1:00.19 1:35.50 2:11.25 2:52.88 3:34.43 4:07.59 4:40.92
34 Evans, Jeremy 17 OAA-OK 4:41.41 4:41.96
27.67 1:00.01 1:36.67 2:13.10 2:55.53 3:37.73 4:09.77 4:41.96
35 Wood, Jay 17 COR-NT NT 4:42.31
28.73 1:03.60 1:39.85 2:15.79 2:56.54 3:37.09 4:10.20 4:42.31
36 Carlisle, Byron 15 DM-NT 4:45.10 4:43.35
29.44 1:02.54 1:38.42 2:13.43 2:56.40 3:39.02 4:11.94 4:43.35
37 Gil, Jose 20 SCS-BD 4:49.01 4:46.14
27.99 1:00.70 1:37.68 2:14.57 2:57.60 3:42.50 4:15.08 4:46.14
38 Miles, Ted 17 COR-NT 5:22.38 4:47.23
28.65 1:00.65 1:37.57 2:14.06 2:56.00 3:39.27 4:13.30 4:47.23
-- Chiu, Nathan 16 COR-NT 4:19.51 DQ
26.98 58.37 1:31.92 2:05.31 2:44.50 3:22.80 3:52.43 DQ
Boys Senior 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 7:11.11 7:08.82 40
1) Barnes, Ivan 17 2) Kendrick, John 16
3) Sablick, Tim 15 4) Sacco, Tommy 17
24.05 51.28 1:18.02 1:45.50 2:09.76 2:36.76 3:05.06 3:33.36
3:58.13 4:25.38 4:53.71 5:22.26 5:46.55 6:13.84 6:40.81 7:08.82
2 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 7:14.45 7:18.38 34
1) Kao, Philip 17 2) Catala, Steven 15
3) Hodges, Mark 17 4) Cameron, Brooks 16
25.11 53.19 1:21.93 1:50.45 2:15.14 2:43.40 3:12.56 3:41.62
4:06.76 4:34.64 5:02.92 5:31.17 5:55.30 6:22.79 6:50.89 7:18.38
3 Dallas Mustangs-NT 'A' 7:08.17 7:26.87 32
1) Hansen, Andrew 18 2) Toth, Fabian 18
3) Saunders, Matt 16 4) Gusa, Eric 19
24.96 52.66 1:20.68 1:48.65 2:14.82 2:43.80 3:14.02 3:43.65
4:09.70 4:38.90 5:08.20 5:37.42 6:02.46 6:30.63 6:58.92 7:26.87
4 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 7:30.00 7:27.21 30
1) Vollmer, Nick 17 2) Ellison, Matt 17
3) Verdeyen, Michael 16 4) Cowen, Ronald 21
25.59 54.69 1:24.47 1:53.42 2:19.75 2:49.36 3:19.62 3:49.43
4:14.38 4:42.32 5:11.54 5:40.62 6:04.99 6:31.81 6:59.46 7:27.21
5 Metroplex Aquatics-NT 'A' 7:28.28 7:27.31 28
1) Harrop, Jonathan 16 2) Carey, Jonathan 15
3) Bardsley, Brian 17 4) Dawley, Keith 15
25.18 53.68 1:23.31 1:52.64 2:18.25 2:46.71 3:16.14 3:46.07
4:11.23 4:39.56 5:08.32 5:37.74 6:02.56 6:30.59 6:58.91 7:27.31
6 City of Plano Swimmers-NT 'B' 7:23.27 7:27.41 26
1) Nelms, Brandon 17 2) Burk, Kyle 15
3) Hendricks, Robert 17 4) Leblanc, MACKENZIE 15
24.91 52.87 1:21.73 1:50.41 2:15.83 2:44.57 3:14.32 3:42.77
4:08.87 4:38.22 5:07.45 5:37.70 6:02.83 6:31.23 6:59.54 7:27.41
7 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 7:18.76 7:33.56 24
1) Griffith, Joe 17 2) Looney, Robert 13
3) McGee, Mason 14 4) Fleming, Anthony 15
25.90 54.24 1:23.74 1:53.30 2:19.53 2:48.41 3:17.91 3:47.45
4:13.64 4:42.76 5:13.09 5:43.74 6:08.81 6:36.98 7:05.40 7:33.56
8 Metroplex Aquatics-NT 'B' 8:03.58 7:40.35 22
1) Montgomery, Brandon 19 2) Holman, Rowdy 15
3) May, Ryan 15 4) Tilford, Josh 16
24.58 52.32 1:21.94 1:52.07 2:17.55 2:46.74 3:18.95 3:51.11
4:16.68 4:44.69 5:14.49 5:45.11 6:11.39 6:40.41 7:10.28 7:40.35
9 Indian Aquatic Club-LA 'A' 7:33.27 7:46.26
1) Scott, John 15 2) Reeves, Mark 13
3) Jenkins, Andrew 13 4) Arismendi, Raul 24
25.50 53.98 1:23.02 1:51.86 2:18.82 2:48.72 3:18.70 3:49.33
4:16.13 4:47.92 5:22.26 5:56.01 6:21.27 6:50.05 7:18.35 7:46.26
10 Metroplex Aquatics-NT 'C' NT 7:51.63
1) James, Robert 16 2) Bess, Blaine 14
3) Tucker, Derek 16 4) Clarke, Travis 17
25.47 54.29 1:25.24 1:56.04 2:22.54 2:52.99 3:25.20 3:57.22
4:22.64 4:51.66 5:22.66 5:55.56 6:20.31 6:48.96 7:19.47 7:51.63
11 City of Richardson Swim Team-NT 'B' 7:44.83 7:55.24
1) Wittig, Eric 15 2) McCure, Alex 17
3) Janney, Will 18 4) Miles, Ted 17
26.42 56.02 1:26.59 1:56.59 2:22.62 2:52.15 3:22.97 3:53.95
4:19.24 4:48.45 5:20.00 5:51.94 6:19.24 6:50.19 7:23.15 7:55.24
Boys Senior 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City of Plano Swimmers-NT 'A' 3:35.35 3:35.13 40
1) Sacco, Tommy 17 2) Barnes, Ivan 17
3) Leblanc, MACKENZIE 15 4) Nelms, Brandon 17
25.49 52.30 1:19.32 1:50.70 2:15.67 2:44.97 3:09.00 3:35.13
2 Metroplex Aquatics-NT 'A' 3:41.00 3:40.63 34
1) Bardsley, Brian 17 2) Montgomery, Brandon 19
3) Dawley, Keith 15 4) Harrop, Jonathan 16
27.19 55.94 1:25.01 1:58.44 2:22.19 2:50.19 3:14.12 3:40.63
3 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:34.07 3:41.19 32
1) Carlisle, Byron 15 2) Marshall, Griffin 18
3) Gusa, Eric 19 4) Hansen, Andrew 18
28.54 58.84 1:27.09 1:59.27 2:24.05 2:53.84 3:16.12 3:41.19
4 City of Richardson Swim Team-NT 'A' 3:37.30 3:41.28 30
1) Cameron, Brooks 16 2) Catala, Steven 15
3) Chiu, Nathan 16 4) Kao, Philip 17
26.92 55.78 1:24.42 1:56.95 2:22.79 2:52.31 3:15.85 3:41.28
5 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:40.00 3:43.61 28
1) Vollmer, Nick 17 2) Allred, Cameron 16
3) Hasty, Preston 17 4) Cowen, Ronald 21
28.47 58.46 1:27.72 2:00.96 2:25.75 2:54.79 3:18.33 3:43.61
6 Circle C Swimming-ST 'A' 3:28.87 3:46.91 26
1) Sarosdy, Will 17 2) Reid, Harrison 14
3) Manasseri, Jason 16 4) Weber, Stephen 15
24.89 53.14 1:24.60 2:00.84 2:25.93 2:55.70 3:20.21 3:46.91
7 City of Shreveport S.T.-LA 'A' 3:40.79 3:47.10 24
1) Su, Yi 17 2) Angle, Matthew 18
3) Griffith, Joe 17 4) Fleming, Anthony 15
29.11 58.94 1:28.37 2:02.88 2:28.23 2:57.63 3:21.56 3:47.10
8 City of Plano Swimmers-NT 'B' 3:55.27 3:52.85 22
1) Sablick, Tim 15 2) Harvill, Brandon 17
3) Hendricks, Robert 17 4) Burk, Kyle 15
28.22 57.98 1:27.58 2:01.99 2:28.77 3:00.48 3:25.39 3:52.85
9 City of Richardson Swim Team-NT 'B' 3:50.06 3:53.92
1) McCure, Alex 17 2) Janney, Will 18
3) Wittig, Eric 15 4) Hodges, Mark 17
30.28 1:01.67 1:30.91 2:05.91 2:31.78 3:02.95 3:27.48 3:53.92
10 Metroplex Aquatics-NT 'B' 3:52.77 3:54.10
1) Clarke, Travis 17 2) Kelley, Justin 16
3) Tilford, Josh 16 4) Holman, Rowdy 15
28.15 58.80 1:29.88 2:05.55 2:31.84 3:01.56 3:26.68 3:54.10
11 Metroplex Aquatics-NT 'C' NT 3:58.15
1) May, Ryan 15 2) James, Robert 16
3) Bess, Blaine 14 4) Tucker, Derek 16
29.21 59.37 1:30.00 2:05.27 2:33.03 3:06.70 3:30.77 3:58.15
12 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 3:50.00 3:59.88
1) Tucker, Keaton 18 2) Schlittler, Cole 16
3) Ellison, Matt 17 4) Verdeyen, Michael 16
30.05 1:02.15 1:33.30 2:09.20 2:35.96 3:06.27 3:32.05 3:59.88
13 Indian Aquatic Club-LA 'A' 4:01.66 4:04.55
1) Reeves, Mark 13 2) Arismendi, Raul 24
3) Scott, John 15 4) Jenkins, Andrew 13
31.61 1:05.41 1:36.37 2:11.61 2:37.63 3:07.69 3:34.26 4:04.55
14 City of Richardson Swim Team-NT 'C' 3:51.65 4:07.94
1) Wood, Jay 17 2) Hsiao, Andrew 16
3) Miles, Ted 17 4) Haney, Nathan 18
30.31 1:01.75 1:36.70 2:17.17 2:44.88 3:16.66 3:40.86 4:07.94