Licensed to KISL                       Hy-Tek's Meet Manager 2/10/02 12:45 PM
                       2002 KISL Championship Swim Meet                        
                                Finals Session                                 
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Webb School of Knoxville  'A'                     1:45.06    1:46.54  
     1) Rule, Dan 12                    2) Tarwater, Davis 12             
     3) Wells, Zach 11                  4) Shiflett, Henry 10             
      26.51   31.52   23.69   24.82                                
  2 Oak Ridge High School  'A'                        1:47.80    1:49.49  
     1) Krishnan, Ram 12                2) Mansel, Ethan 9                
     3) Antonas, John 11                4) Smith, Nathan 11               
      28.26   31.42   27.21   22.60                                
  3 Bearden High School  'A'                          2:01.00    1:49.81  
     1) Nicely, Cody 11                 2) Tullos, Dietrich 11            
     3) Hudson, Andrew 10               4) Chadwick, Dixon 12             
  4 Farragut High School  'A'                         1:51.52    1:51.17  
     1) Marquand, Zach 11               2) Dinsmore, Justin 9             
     3) Rust, Blake 11                  4) Stephens, Tim 11               
      29.16   32.06   25.85   24.10                                
  5 Maryville High School  'A'                        1:52.99    1:51.39  
     1) Trembley, Lee 9                 2) Rust, Andrew 12                
     3) Williamson, Sayer 11            4) Oliver, Matt 11                
      28.18   30.98   27.50   24.73                                
  6 West High School  'A'                             1:52.75    1:52.17  
     1) Schlank, Evan 11                2) Beaman, David 12               
     3) Sawa, Fumiya 10                 4) Smith, Michael 10              
      27.00   31.59   28.94   24.64                                
  7 Berean Christian High School  'A'                 1:58.42    1:54.91  
     1) Ratliff, Derek 10               2) Bennett, Jonathan 11           
     3) Obenschain, Joseph 9            4) Barton, David 12               
      30.38   33.12   28.07   23.34                                
  8 Alcoa High School  'A'                            1:54.86    1:55.79  
     1) Thompson, William 11            2) Wood, Morgan 12                
     3) Hunter, Braxton 12              4) Hines, Mark 10                 
      29.17   31.30   28.68   26.64                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Christian Academy of Knoxville  'A'               1:55.05    1:55.97  
     1) Fleenor, Mark 11                2) Allen, Clay 9                  
     3) Isaac, Matt 12                  4) Douglass, John 10              
      31.00   32.49   28.46   24.02                                
 10 Cleveland High School  'A'                        1:56.25    1:57.39  
     1) Kuhns, David 11                 2) Brown, Andy 11                 
     3) Perritte, Brandon 12            4) Miller, Luke 9                 
      32.36   34.31   25.18   25.54                                
 11 Carter High School  'A'                           1:58.31    1:57.86  
     1) Lee, Kyle 10                    2) Sherrod, Will 9                
     3) Fansler, Cory 9                 4) Foust, Will 12                 
      33.69   30.56   26.37   27.24                                
 12 McMinn County High School  'A'                    1:59.53    2:00.34  
     1) Patterson, Cody 11              2) Inman, Jeff 9                  
     3) Yarber, Austin 12               4) Dougherty, McLean 12           
      33.32   34.62   26.96   25.44                                
 13 Central HighSchool of Knoxvill  'A'               2:06.00    2:01.04  
     1) Cornelius, Jensen 11            2) Broadhead, Evan 10             
     3) Potts, Daniel 10                4) Smith, Eric 10                 
      29.06   33.94   29.90   28.14                                
 14 Lenoir City High School  'A'                      2:04.00    2:03.41  
     1) Donahue, Zack 12                2) Jenkins, Shane 12              
     3) Oliver, Michael 12              4) Crain, Chris 11                
      29.71   38.06   26.63   29.01                                
 15 Jefferson County High School  'A'                 1:57.89    2:07.33  
     1) Sheridan, Jonathan 12           2) Farris, Jason 10               
     3) Roberts, Eric 10                4) King, Justin 12                
      35.97   35.67   29.40   26.29                                
 16 Powell High School  'A'                           2:07.53    2:09.79  
     1) Bozeman, Mark 12                2) Gardner, Chris 11              
     3) Elliott, Kenny 11               4) Shakiba, Shayan 10             
      31.54   36.57   33.56   28.12                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Halls High School  'A'                            2:11.50    2:11.60  
     1) Jones, Brad 9                   2) Scott, Thomas 10               
     3) Hollenbeck, Daniel 12           4) Medford, Justin 11             
      34.28   36.26   31.66   29.40                                
 18 Heritage High School  'A'                         2:10.57    2:18.27  
     1) Dalton, David 12                2) Davis, Trippe 9                
     3) Loftis, Justin 11               4) Harmon, Phillip 12             
-------------------------------------------------------------------------
 -- Bearden High School  'B'                          2:11.50   X1:54.73  
     1) Petty, Adam 11                  2) Myers-Davis, Alan 10           
     3) Maxwell, Michael 9              4) Kirk, Sam 9                    
      31.45   32.86   26.00   24.42                                
 -- Oak Ridge High School  'B'                        1:55.70   X1:58.94  
     1) Dunstan, Prish 9                2) Koehler, Luke 10               
     3) Walker, Nathanael 10            4) Keathley, Austin 10            
      30.30   31.22   31.59   25.83                                
 -- Maryville High School  'B'                        1:59.99   X2:00.03  
     1) Green, Everett 9                2) Tipton, Taylor 10              
     3) Asaoka, Masahiro 12             4) Coffield, Jonathan 10          
      31.94   34.00   27.40   26.69                                
 -- Farragut High School  'B'                         1:56.22   X2:00.40  
     1) Long, Jacob 9                   2) Signer, Ben 10                 
     3) Lambert, Chris 11               4) Bundy, Jameson 10              
      32.82   32.57   29.20   25.81                                
 -- Webb School of Knoxville  'B'                     1:56.26   X2:02.27  
     1) Weeter, Bryce 10                2) Steuer, Joey 9                 
     3) Anderson, Christopher 8         4) Robertson, Shawn 12            
 -- Clinton High School  'A'                          2:02.20         DQ  
     1) Jennings, Stephen 11            2) Alderson, Johnathan 10         
     3) Thrasher, Aaron 9               4) Stanfield, Russell 12          
      31.21   36.73   35.78   26.87                                
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jacobssen, Matt           11 BEST                 1:43.36    1:51.53  
      25.67   28.16   28.96   28.74                                
  2 Shope, Michael            12 WEBB                 1:55.92    1:52.77  
      26.44   28.57   28.61   29.15                                
  3 Haywood, Sam              11 FAST                 1:55.80    1:56.33  
      27.03   29.45   29.94   29.91                                
  4 Rust, Andrew              12 MHS                  1:54.99    1:57.49  
      27.53   29.47   29.95   30.54                                
  5 McKellar, Rick             8 WEBB                 1:54.00    1:57.88  
      26.93   29.01   30.74   31.20                                
  6 Niemann, John             11 CAK                  1:59.69    1:58.51  
      26.06   29.54   31.23   31.68                                
  7 Anderson, Christopher      8 WEBB                 2:01.75    2:00.52  
      27.70   30.24   31.52   31.06                                
  8 Nicely, Carson             9 BEST                 2:02.27    2:00.97  
      26.60   29.34   32.06   32.97                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hatcher, Jonathan         11 MHS                  2:01.71    2:01.04  
      28.57   29.90   31.27   31.30                                
 10 Krishnan, Ram             12 ORHS                 2:02.10    2:04.23  
      28.04   30.86   32.39   32.94                                
 11 Wood, Morgan              12 AHS                  2:00.99    2:05.30  
      30.42   31.71   31.84   31.33                                
 12 Smith, Grant              10 WEBB                 2:06.22    2:05.41  
      28.41   31.25   33.34   32.41                                
 13 Muscari, Jamie            11 KCHS                 2:11.56    2:06.75  
      28.87   31.46   33.34   33.08                                
 14 Pearcy, Sam               11 BEST                 2:08.90    2:07.13  
      28.22   31.04   33.29   34.58                                
 15 Zeanah, David             10 WEST                 2:08.06    2:07.92  
      27.80   31.77   34.31   34.04                                
 16 Lloyd, Allen              10 FAST                 2:02.90    2:08.32  
      28.44   32.34   34.36   33.18                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cox, Andrew               10 CAK                  2:16.05    2:08.80  
      28.74   31.97   33.66   34.43                                
 18 Miller, Luke               9 CRS                  2:09.56    2:09.39  
      28.93   31.78   33.72   34.96                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kuhns, David              11 CRS                  2:09.82    2:10.93  
      29.12   32.30   35.21   34.30                                
 20 Annand, John              12 WEST                 2:10.64    2:12.02  
      28.66   33.17   35.08   35.11                                
 21 Ratliff, Derek            10 BCHS                 2:28.38    2:12.12  
      29.93   32.55   35.13   34.51                                
 22 Kitsukawa, Yasushi        10 TMG                  2:05.00    2:13.83  
      29.49   33.11   35.24   35.99                                
 23 Keathley, Austin          10 ORHS                 2:14.30    2:13.96  
      29.32   34.00   35.16   35.48                                
 24 Patterson, Cody           11 MCHS                 2:22.33    2:14.80  
      30.03   34.18   35.65   34.94                                
 25 Koguchi, Akihiro          10 TMG                  2:05.00    2:15.10  
      28.57   33.09   37.00   36.44                                
 26 Fleenor, Mark             11 CAK                  2:18.81    2:16.69  
      29.46   35.49   36.95   34.79                                
 27 Brelsford, Brad           10 SCHS                 2:13.61    2:17.16  
      29.47   33.95   36.97   36.77                                
 28 Loy, Brett                 9 AHS                  2:24.78    2:23.10  
      31.15   36.13   39.11   36.71                                
 29 Scott, Thomas             10 HALLS                2:26.50    2:24.02  
      31.58   36.96   40.68   34.80                                
 30 Roberts, Eric             10 JCHS                 2:22.74    2:26.12  
      29.37   35.75 1:21.00                                        
 31 Streeter, Evan             9 CRS                  2:25.87    2:26.78  
      33.27   38.25   38.73   36.53                                
 32 Stone, Andrew             10 MHS                  2:27.00    2:27.79  
      33.35   38.35   38.81   37.28                                
 33 Turner, Weston            11 GPHS                 2:32.72    2:28.82  
      30.22   35.84   41.47   41.29                                
 34 Lloyd, Logan               9 CCOHS                2:32.31    2:30.20  
      31.95   37.83   40.59   39.83                                
 35 Thrasher, Aaron            9 CLINT                2:35.00    2:38.65  
      32.75 1:23.84   42.06                                        
 36 Lee, Kyle                 10 CARHS                2:34.62    2:40.09  
      31.74   40.26   45.19   42.90                                
 -- Streeter, Robert          11 CRS                  2:18.16         DQ  
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Koerten, Brett            10 SCHS                 2:00.40    2:04.01  
      27.20   32.52   33.14   31.15                                
  2 Inman, Jeff                9 MCHS                 2:06.89    2:10.13  
      27.17   33.38   37.86   31.72                                
  3 Rule, Dan                 12 WEBB                 1:59.44    2:13.18  
      28.35   32.92   39.10   32.81                                
  4 Williamson, Sayer         11 MHS                  2:15.90    2:13.45  
      27.75   35.19   39.47   31.04                                
  5 Petersen, Brady           10 FAST                 2:13.30    2:14.28  
      28.12   33.77   39.85   32.54                                
  6 Antonas, John             11 ORHS                 2:12.80    2:16.43  
      28.14   37.72   37.77   32.80                                
  7 Sherrod, Will              9 CARHS                2:18.60    2:18.54  
      27.34   34.40   44.13   32.67                                
  8 Mansel, Ethan              9 ORHS                 2:18.50    2:19.89  
      29.59   35.32   44.09   30.89                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lambert, Chris            11 FAST                 2:19.30    2:20.69  
      30.14   35.89   40.28   34.38                                
 10 Wells, Zach               11 WEBB                 2:20.26    2:20.82  
      29.30   36.07   41.37   34.08                                
 11 Weeter, Bryce             10 WEBB                 2:29.00    2:23.63  
      29.00   37.11   44.98   32.54                                
 12 Nicely, Cody              11 BEST                 2:23.42    2:23.95  
      29.79   35.38   43.93   34.85                                
 13 Isaac, Matt               12 CAK                  2:34.80    2:24.29  
      30.22   37.12   43.41   33.54                                
 14 Hollar, Julian             9 WEST                 2:28.02    2:27.69  
      31.06   38.06   44.44   34.13                                
 15 Hunter, Braxton           12 AHS                  2:28.91    2:28.45  
      32.93   38.64   40.84   36.04                                
 16 Allen, Clay                9 CAK                  2:35.99    2:31.12  
      31.31   38.32   47.18   34.31                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maxwell, Michael           9 BEST                 2:32.02    2:31.16  
      31.00   39.59   42.70   37.87                                
 18 Kamiide, Hideki           10 TMG                  2:34.63    2:31.76  
      30.70   39.09   45.69   36.28                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Allen, Matthew             9 COSBY                2:32.47    2:31.78  
      31.31   38.51   46.21   35.75                                
 20 Green, Everett             9 MHS                  2:32.80    2:33.27  
      33.75   38.68   45.43   35.41                                
 21 Dickert, Trey              9 FAST                 2:39.30    2:35.95  
      32.92   40.63   48.40   34.00                                
 22 Oliver, Michael           12 LCHS                 2:31.70    2:36.06  
      30.59   39.21   49.34   36.92                                
 23 Dougherty, McLean         12 MCHS                 2:30.92    2:36.63  
      30.17   39.72   49.74   37.00                                
 24 Farris, Jason             10 JCHS                 2:34.46    2:37.18  
      30.10   39.39   47.47   40.22                                
 -- Richmond, Stephen         10 KARNS                2:26.24   X2:29.45  
      29.82   35.89   47.05   36.69                                
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Smith, Nathan             11 ORHS                   23.00      22.94  
  2 Rule, Dan                 12 WEBB                   22.68      22.98  
  3 Franklin, Chris           11 KCHS                   23.00      23.00  
  4 Tullos, Dietrich          11 BEST                   23.38      23.09  
  5 Brown, Andy               11 CRS                    22.90      23.40  
  6 Chesney, Nathan           10 CAK                    23.78      23.50  
  7 Angel, David              10 CAK                    23.70      23.53  
  8 Riner, Jon                10 FAST                   23.00      23.75  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tribble, Michael          11 BEST                   24.06      24.03  
 10 Beaman, David             12 WEST                   23.37      24.09  
 11 Chadwick, Dixon           12 BEST                   24.24      24.17  
 12 Jenkins, Shane            12 LCHS                   24.30      24.29  
 13 Yarber, Austin            12 MCHS                   23.64      24.38  
 14 Kirk, Sam                  9 BEST                   25.33      24.42  
 15 Trembley, Lee              9 MHS                    24.15      24.51  
 16 Stephens, Tim             11 FAST                   24.50      24.56  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shiflett, Henry           10 WEBB                   24.42      24.67  
 18 Douglass, John            10 CAK                    24.88      24.69  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Thomas, Michael           10 ORHS                   24.80      24.75  
 20 Smith, Michael            10 WEST                   24.64      24.77  
 21 Thompson, William         11 AHS                    55.04      24.94  
 22 Schlank, Evan             11 WEST                   24.62      24.98  
 23 Cox, Andrew               10 CAK                    25.70      25.00  
 24 Myers-Davis, Alan         10 BEST                   24.50      25.01  
 25 Perritte, Brandon         12 CRS                    24.30      25.25  
 26 Petty, Adam               11 BEST                   24.78      25.45  
 27 Oliver, Matt              11 MHS                    24.88      25.52  
 28 King, Justin              12 JCHS                   24.03      25.54  
 29 Kitsukawa, Yasushi        10 TMG                    25.47      25.57  
 30 Signer, Ben               10 FAST                   25.78      25.62  
 31 Keathley, Austin          10 ORHS                   25.60      25.63  
 31 Koguchi, Akihiro          10 TMG                    25.46      25.63  
 33 Bundy, Jameson            10 FAST                   25.78      25.67  
 34 Asaoka, Masahiro          12 MHS                    26.59      25.73  
 35 Simmons, Lee               9 WEBB                   25.68      25.74  
 36 Gomez, Steven             12 WBHS                   25.25      25.83  
 37 Zoholobov, Ignat          11 CRS                    25.80      25.86  
 38 Robertson, Shawn          12 WEBB                   25.74      25.92  
 39 Stanfield, Russell        12 CLINT                  25.00      26.15  
 40 Dougherty, McLean         12 MCHS                   24.93      26.19  
 41 Fox, Ethan                10 SHS                    26.51      26.26  
 42 Hines, Mark               10 AHS                    26.65      26.33  
 43 Jennings, Stephen         11 CLINT                  25.90      26.40  
 43 Begbie, Bryan             10 FAST                   25.90      26.40  
 45 Beck, Zach                 9 ORHS                   28.30      26.44  
 46 Coffield, Jonathan        10 MHS                    25.90      26.45  
 47 Ellis, Charles            12 BEST                   25.67      26.50  
 48 Wasserman, David          10 BEST                   26.75      26.55  
 49 Scott, Keith              12 SCHS                   26.41      26.64  
 50 Johnson, Brad              9 BEST                   26.43      26.69  
 51 Davis, Trippe              9 HHS                    26.60      26.70  
 52 Haynes, Chris             12 JCHS                   27.91      26.85  
 53 Langdon, Stephen          11 WEBB                   26.45      27.07  
 53 Tipton, Taylor            10 MHS                    27.18      27.07  
 55 Wendel, Ben                9 FAST                   28.40      27.21  
 56 Tatgenhorst, Jimmy         9 WEBB                   28.00      27.38  
 57 Jones, Brad                9 HALLS                  26.20      27.40  
 58 Judiscak, Jimmy           10 FAST                   27.98      27.42  
 59 Potts, Daniel             10 KCENT                  27.90      27.43  
 60 Shakiba, Shayan           10 PHS                    27.19      27.44  
 61 Bozeman, Mark             12 PHS                    27.00      27.46  
 62 Fushimi, Takurou           9 BEST                   27.97      27.55  
 63 Ward, David               10 WBHS                   27.28      27.56  
 64 Longbotham, Ted           11 BCHS                   28.90      27.62  
 65 Montgomery, Will           9 WEST                   27.56      27.63  
 66 Smith, Eric               10 KCENT                  29.90      27.67  
 67 Hollenbeck, Daniel        12 HALLS                  26.10      27.74  
 68 Scott, Thomas             10 HALLS                  26.40      27.77  
 69 Foust, Will               12 CARHS                  27.35      27.88  
 70 Broadhead, Evan           10 KCENT                  28.16      27.92  
 71 Leader, Brendan            9 KCHS                   29.48      28.02  
 72 Turner, Weston            11 GPHS                   28.90      28.03  
 73 Rust, Mikah                9 ORHS                   28.70      28.13  
 74 Schermerhorn, Mark        11 BEST                   26.94      28.17  
 75 Medford, Justin           11 HALLS                  26.50      28.18  
 76 Heimsoth, Michael          9 CLINT                  26.00      28.52  
 77 Elliott, Kenny            11 PHS                    27.81      28.70  
 78 Bryant, Michael            9 FAST                   29.88      28.71  
 79 Mashburn, Daniel          11 LCHS                   29.63      28.78  
 80 Collins, Townsend         11 WEBB                   28.53      28.84  
 80 Gardner, Chris            11 PHS                    28.00      28.84  
 82 Hardy, Robert             10 HALLS                  30.50      28.85  
 83 Werner, Patrick            9 FAST                   29.75      28.99  
 84 Huisingh, Jared           10 WEST                   29.76      29.01  
 85 Doane, Eric               10 CARHS                  31.74      29.02  
 86 Kerr, Josh                12 LCHS                   29.77      29.03  
 87 Crain, Chris              11 LCHS                   28.08      29.11  
 88 Wogomon, Dane             10 WBHS                   28.09      29.13  
 88 Alderson, Johnathan       10 CLINT                  28.02      29.13  
 90 Long, Jacob                9 FAST                   29.88      29.32  
 91 Ford, Ben                 10 HALLS                  30.50      29.37  
 92 McGee, David              11 CARHS                  28.15      29.40  
 93 Obenschain, Joseph         9 BCHS                   30.54      29.48  
 94 Martin, Josh                 ACHS                   28.29      29.55  
 95 Harmon, Phillip           12 HHS                    29.45      29.90  
 96 Cooper, Gary              11 HALLS                  31.00      29.97  
 97 Conner, Daniel             9 CRS                    30.18      29.98  
 98 Dunne, Brian              11 KCENT                  31.61      30.28  
 99 Albright, Kevin           11 BCHS                   31.17      30.31  
100 Budik, Ilya                9 WEST                   32.00      30.44  
101 Hara, Makoto              10 TMG                    32.94      30.62  
102 Haynes, Cody              10 HALLS                  31.00      30.76  
103 Yates, Dustin             10 CLINT                  30.72      30.89  
104 Harris, Brian             10 ORHS                   32.50      31.00  
105 Currier, Josh             12 LCHS                   30.39      31.03  
106 Dalton, David             12 HHS                    30.29      31.09  
107 Bonezek, Bobby            10 ORHS                   30.50      31.14  
108 Moore, Dale                9 HALLS                  32.00      31.17  
109 Tupper, Kevin              9 CLINT                  31.50      31.30  
110 McLure, Jason             11 KCENT                  31.17      31.40  
111 Middleton, Matt           11 PHS                    30.00      31.57  
112 Lillquist, James          11 JCHS                   31.55      31.61  
112 Campbell, Caleb              ACHS                   31.56      31.61  
114 Burnette, Corey           10 KCENT                  33.94      31.64  
115 Bertoli, Drew              9 WEBB                   34.39      31.68  
116 Vaden, Ryan               11 CARHS                  31.91      32.37  
117 Bowerman, Jason           12 WBHS                   32.28      32.94  
118 Cantrell, Scott           10 GPHS                   34.94      33.02  
119 Loftis, Justin            11 HHS                    34.15      33.08  
120 Stanford, Chris            9 HALLS                  33.50      33.10  
121 Pittman, Chad              9 HALLS                  32.10      33.72  
122 Barbour, Benjamin          9 ORHS                   33.30      34.55  
123 Lewis, Adam               11 JCHS                   32.95      34.57  
124 Coleman, Mark             11 HALLS                  35.30      35.19  
125 Bosson, Bryson             9 WEBB                   35.37      35.51  
126 Wilson, Corey             11 SCHS                   36.38      35.97  
127 McGill, Louis              9 KCHS                   35.66      36.22  
128 Noseworthy, Eric          11 GPHS                   40.66      38.79  
129 Burks, Taylor             11 JCHS                   44.90      44.00  
 -- Hudson, Andrew            10 BEST                   24.87     X24.47  
 
Event 10  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schohl, David              9 KCENT                     NT     348.75  
  2 Muscari, Michael          10 KCHS                      NT     331.25  
  3 Ellis, Charles            12 BEST                      NT     273.90  
  4 Ellenburg, Thaddeus       10 WEST                      NT     230.20  
  5 Wells, Skip                8 WEBB                      NT     213.95  
  6 Sielken, Justin            9 BEST                      NT     213.90  
  7 Oster, Derrick            10 BCHS                      NT     204.10  
  8 Northern, Marc            12 KCHS                      NT     203.65  
  9 Jones, David               8 WEBB                      NT     169.30  
 10 Daves, Chip                8 WEBB                      NT     152.75  
 -- Peeden, Joe                8 WEBB                      NT         DQ  
 -- MacDonald, Neil           11 WEBB                      NT         DQ  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Inman, Jeff                9 MCHS                   55.93      57.23  
      26.81   30.42                                                
  2 Dinsmore, Justin           9 FAST                   56.51      57.28  
      26.13   31.15                                                
  3 Tullos, Dietrich          11 BEST                   58.26      57.43  
      26.49   30.94                                                
  4 McKellar, Rick             8 WEBB                   56.00      58.00  
      27.02   30.98                                                
  5 Chesney, Nathan           10 CAK                  1:00.59      58.61  
      26.95   31.66                                                
  6 Connor, Ryan              12 KCHS                 1:02.73    1:00.58  
      27.41   33.17                                                
  7 Ajima, Daisuke            10 TMG                  1:01.50    1:00.78  
      27.71   33.07                                                
  8 Jenkins, Shane            12 LCHS                   59.08    1:01.97  
      27.90   34.07                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tipton, Taylor            10 MHS                  1:03.69    1:03.43  
      29.70   33.73                                                
 10 Hatcher, Jonathan         11 MHS                  1:03.84    1:04.80  
      30.06   34.74                                                
 11 Myers-Davis, Alan         10 BEST                 1:03.21    1:05.77  
      29.91   35.86                                                
 12 Cornelius, Jensen         11 KCENT                1:08.40    1:05.95  
      29.13   36.82                                                
 13 Bennett, Jonathan         11 BCHS                 1:09.87    1:06.53  
      29.50   37.03                                                
 14 Allen, Clay                9 CAK                  1:10.69    1:07.05  
      30.94   36.11                                                
 15 Farris, Jason             10 JCHS                 1:10.34    1:08.59  
      31.70   36.89                                                
 16 Miller, Luke               9 CRS                  1:10.11    1:09.16  
      31.31   37.85                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Koehler, Luke             10 ORHS                 1:06.80    1:09.32  
      31.99   37.33                                                
 18 Lloyd, Logan               9 CCOHS                1:10.94    1:10.39  
      31.39   39.00                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Signer, Ben               10 FAST                 1:13.10    1:10.51  
      31.52   38.99                                                
 -- Brown, Andy               11 CRS                    58.63   X1:04.42  
      29.03   35.39                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Franklin, Chris           11 KCHS                   50.04      50.57  
      24.86   25.71                                                
  2 Tarwater, Davis           12 WEBB                   47.00      51.05  
      24.73   26.32                                                
  3 Smith, Nathan             11 ORHS                   50.50      52.12  
      24.68   27.44                                                
  4 Petersen, Brady           10 FAST                   52.50      52.14  
      25.61   26.53                                                
  5 Niemann, John             11 CAK                    53.24      52.23  
      25.05   27.18                                                
  6 Sherrod, Will              9 CARHS                  52.20      52.29  
      25.24   27.05                                                
  7 Barton, David             12 BCHS                   54.27      52.81  
      24.88   27.93                                                
  8 Isaac, Matt               12 CAK                    55.44      53.00  
      25.13   27.87                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riner, Jon                10 FAST                   53.40      53.26  
      25.40   27.86                                                
 10 Yarber, Austin            12 MCHS                 1:12.10      54.14  
      25.63   28.51                                                
 11 Rust, Blake               11 FAST                   56.00      54.34  
      25.48   28.86                                                
 11 Tribble, Michael          11 BEST                   54.35      54.34  
      26.32   28.02                                                
 13 Angel, David              10 CAK                    54.71      54.35  
      26.03   28.32                                                
 14 Beamer, Zach              10 KCHS                   54.45      54.46  
      25.55   28.91                                                
 15 Beaman, David             12 WEST                   54.47      54.78  
      25.77   29.01                                                
 16 Nicely, Carson             9 BEST                   52.79      54.94  
      26.07   28.87                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Donahue, Zack             12 LCHS                   54.03      55.11  
      25.77   29.34                                                
 18 Fansler, Cory              9 CARHS                  56.18      55.36  
      26.67   28.69                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hill, Chris               10 BEST                   59.09      55.97  
      25.71   30.26                                                
 20 Richmond, Stephen         10 KARNS                  57.45      56.44  
      26.26   30.18                                                
 21 Zeanah, David             10 WEST                   55.37      58.00  
      27.66   30.34                                                
 22 Smith, Michael            10 WEST                   57.77      58.55  
      27.88   30.67                                                
 23 Gomez, Steven             12 WBHS                   59.05      59.18  
      27.59   31.59                                                
 24 Oliver, Matt              11 MHS                    56.99      59.20  
      28.32   30.88                                                
 25 King, Justin              12 JCHS                   59.97      59.60  
      27.94   31.66                                                
 26 Hines, Mark               10 AHS                  1:03.21      59.90  
      28.99   30.91                                                
 27 Begbie, Bryan             10 FAST                 1:00.20      59.97  
      27.94   32.03                                                
 28 Wasserman, David          10 BEST                 1:01.43    1:00.32  
      28.61   31.71                                                
 29 Davis, Trippe              9 HHS                  1:07.56    1:00.53  
      28.48   32.05                                                
 30 Coffield, Jonathan        10 MHS                  1:00.80    1:00.76  
      28.02   32.74                                                
 31 Stanfield, Russell        12 CLINT                1:02.20    1:01.08  
      29.08   32.00                                                
 32 Whitt, Nathan             11 CARHS                1:05.08    1:01.10  
      28.95   32.15                                                
 33 Beck, Zach                 9 ORHS                 1:11.30    1:02.16  
      29.74   32.42                                                
 34 Longbotham, Ted           11 BCHS                 1:05.77    1:02.33  
      29.48   32.85                                                
 35 Ward, David               10 WBHS                 1:03.41    1:02.50  
      29.71   32.79                                                
 36 Scott, Keith              12 SCHS                 1:04.13    1:02.83  
      29.43   33.40                                                
 37 Schermerhorn, Mark        11 BEST                 1:02.99    1:03.10  
      31.01   32.09                                                
 38 Hollenbeck, Daniel        12 HALLS                1:08.00    1:04.09  
 39 Loy, Brett                 9 AHS                  1:07.08    1:04.97  
      31.03   33.94                                                
 40 Chambers, Michael         11 CCOHS                1:05.31    1:04.98  
      30.82   34.16                                                
 41 Montgomery, Will           9 WEST                 1:06.98    1:05.80  
      30.53   35.27                                                
 41 Heimsoth, Michael          9 CLINT                1:06.10    1:05.80  
      31.79   34.01                                                
 43 Werner, Patrick            9 FAST                 1:11.90    1:06.25  
      31.12   35.13                                                
 44 Elliott, Kenny            11 PHS                  1:08.97    1:06.58  
      32.06   34.52                                                
 45 Smith, Eric               10 KCENT                1:10.01    1:06.75  
      30.47   36.28                                                
 46 Collins, Townsend         11 WEBB                 1:06.41    1:06.99  
      31.67   35.32                                                
 47 Ford, Ben                 10 HALLS                1:10.00    1:07.09  
      30.28   36.81                                                
 48 Haynes, Chris             12 JCHS                 1:09.41    1:07.24  
      32.36   34.88                                                
 49 Rust, Mikah                9 ORHS                 1:08.70    1:07.43  
      30.69   36.74                                                
 50 Crain, Chris              11 LCHS                 1:07.20    1:07.53  
      31.63   35.90                                                
 51 Sheridan, Jonathan        12 JCHS                 1:12.72    1:07.78  
      30.32   37.46                                                
 52 Leske, Peter               9 FAST                      NT    1:08.08  
      31.11   36.97                                                
 53 Cooper, Gary              11 HALLS                1:11.00    1:08.52  
      31.61   36.91                                                
 54 McGee, David              11 CARHS                1:08.75    1:08.58  
      31.58   37.00                                                
 55 Wogomon, Dane             10 WBHS                 1:12.96    1:08.93  
      32.44   36.49                                                
 56 Doane, Eric               10 CARHS                1:13.57    1:09.00  
      32.82   36.18                                                
 57 Huisingh, Jared           10 WEST                 1:08.92    1:09.02  
      31.81   37.21                                                
 58 Hardy, Robert             10 HALLS                1:10.00    1:09.33  
      32.30   37.03                                                
 59 Albright, Kevin           11 BCHS                 1:11.24    1:09.56  
      33.31   36.25                                                
 60 Harmon, Phillip           12 HHS                  1:30.20    1:09.92  
      33.16   36.76                                                
 61 Gardner, Chris            11 PHS                  1:25.97    1:09.96  
      33.79   36.17                                                
 62 Harris, Brian             10 ORHS                 1:17.60    1:10.28  
      32.34   37.94                                                
 63 Jones, Charlie             9 BCHS                 1:16.73    1:11.96  
      34.30   37.66                                                
 64 Alderson, Johnathan       10 CLINT                1:10.77    1:12.23  
      32.36   39.87                                                
 65 Tupper, Kevin              9 CLINT                1:20.90    1:12.76  
      35.41   37.35                                                
 66 Campbell, Caleb              ACHS                 1:10.29    1:12.84  
      34.59   38.25                                                
 67 Haynes, Cody              10 HALLS                1:14.00    1:13.26  
      32.93   40.33                                                
 68 Dalton, David             12 HHS                  1:10.91    1:13.34  
 69 Sanchez, Kyle             10 WBHS                 1:12.78    1:13.89  
      32.28   41.61                                                
 70 Bonezek, Bobby            10 ORHS                 1:15.80    1:14.12  
      35.91   38.21                                                
 71 Bowerman, Jason           12 WBHS                 1:16.17    1:14.22  
      33.63   40.59                                                
 72 Tindell, Billy            12 MCHS                 1:18.63    1:15.06  
      33.42   41.64                                                
 73 Barbour, Benjamin          9 ORHS                 1:18.20    1:15.07  
      34.69   40.38                                                
 74 Burnette, Corey           10 KCENT                1:17.53    1:15.77  
      32.96   42.81                                                
 75 Pittman, Chad              9 HALLS                1:16.80    1:16.12  
      34.90   41.22                                                
 76 Bertoli, Drew              9 WEBB                 1:22.75    1:17.71  
      35.76   41.95                                                
 77 Vaden, Ryan               11 CARHS                1:15.54    1:17.79  
      34.97   42.82                                                
 78 Loftis, Justin            11 HHS                  1:21.97    1:18.21  
      37.12   41.09                                                
 79 Lewis, Adam               11 JCHS                 1:17.81    1:18.65  
      35.32   43.33                                                
 80 Dunne, Brian              11 KCENT                1:19.14    1:18.71  
      35.25   43.46                                                
 81 Stanford, Chris            9 HALLS                1:20.00    1:19.10  
      35.47   43.63                                                
 82 Tsagou, Amir              12 MCHS                 1:24.68    1:19.77  
      34.89   44.88                                                
 83 Moore, Dale                9 HALLS                1:17.00    1:20.11  
      37.05   43.06                                                
 84 Bosson, Bryson             9 WEBB                 1:22.98    1:21.62  
      37.60   44.02                                                
 85 Cantrell, Scott           10 GPHS                 1:22.59    1:21.65  
      36.16   45.49                                                
 86 Wilson, Corey             11 SCHS                 1:32.71    1:23.22  
      37.58   45.64                                                
 87 Middleton, Matt           11 PHS                  1:19.94    1:23.40  
      34.62   48.78                                                
 88 Coleman, Mark             11 HALLS                1:24.94    1:23.48  
      37.94   45.54                                                
 89 Gee, Michael              10 ORHS                 1:20.80    1:25.11  
      37.71   47.40                                                
 90 Burks, Taylor             11 JCHS                 1:43.44    1:40.44  
      45.75   54.69                                                
 
Event 16  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tarwater, Davis           12 WEBB                 4:27.66    4:33.41  
      25.50   27.76   27.86   27.62   27.56   27.41   27.58   27.65
      27.51   26.96                                                
  2 Jacobssen, Matt           11 BEST                 4:38.35    4:47.54  
      26.20   28.37   29.16   29.27   29.16   29.29   29.16   29.17
      29.08   28.68                                                
  3 Rust, Andrew              12 MHS                  5:14.00    5:06.84  
      28.46   30.64   30.47   30.79   30.73   30.81   31.08   31.45
      31.21   31.20                                                
  4 Haywood, Sam              11 FAST                 5:05.70    5:13.82  
      28.40   31.39   31.90   32.06   31.83   31.60   31.71   31.77
      32.26   30.90                                                
  5 Walker, Nathanael         10 ORHS                 5:24.40    5:16.13  
      27.82   32.04   32.69   32.60   31.82   32.08   31.59   32.15
      32.31   31.03                                                
  6 Anderson, Christopher      8 WEBB                 5:25.44    5:21.83  
      28.79   31.67   32.28   32.41   32.28   32.55   32.89   33.23
      33.50   32.23                                                
  7 Marquand, Zach            11 FAST                 5:35.80    5:27.40  
      28.05   31.29   32.34   32.94   33.39   33.99   33.54   34.05
      34.81   33.00                                                
  8 Mansel, Ethan              9 ORHS                 5:39.10    5:28.83  
      29.04   32.70   33.05   33.76   33.52   33.34   33.19   33.52
      33.84   32.87                                                
  9 Sawa, Fumiya              10 WEST                 5:39.47    5:36.33  
      29.00   32.27   33.46   33.77   34.40   34.78   35.59   35.03
      35.11   32.92                                                
 10 Connor, Ryan              12 KCHS                 5:46.95    5:37.02  
      29.04   32.73   33.78   34.27   34.81   35.02   35.21   35.06
      34.64   32.46                                                
 11 Koehler, Luke             10 ORHS                 5:41.70    5:38.64  
      28.96   33.03   33.48   34.50   34.92   35.32   35.73   34.94
      35.19   32.57                                                
 12 Dickert, Trey              9 FAST                 5:49.80    5:40.31  
      30.18   32.79   34.08   34.93   35.14   35.20   34.33   35.35
      35.06   33.25                                                
 13 Wood, Morgan              12 AHS                  5:35.10    5:47.31  
      30.26   35.02   34.77   34.50   35.79   36.49   34.89   36.55
      35.83   33.21                                                
 14 Smith, Grant              10 WEBB                 5:49.64    5:48.26  
      30.48   34.15   35.46   35.51   36.37   35.62   35.70   35.37
      35.86   33.74                                                
 15 Donahue, Zack             12 LCHS                 6:00.40    5:48.85  
 16 Muscari, Jamie            11 KCHS                 6:07.59    5:49.85  
 17 Green, Everett             9 MHS                  5:54.99    5:51.00  
      32.45   35.45   36.17   35.47   36.08   35.47   35.87   35.80
      35.34   32.90                                                
 18 Patterson, Cody           11 MCHS                 6:15.79    6:08.48  
 19 Steuer, Joey               9 WEBB                 6:18.34    6:12.52  
 20 Streeter, Robert          11 CRS                  6:11.06    6:22.76  
 21 Brelsford, Brad           10 SCHS                 6:31.74    6:24.51  
 22 Bozeman, Mark             12 PHS                  6:54.18    6:39.21  
 23 Potts, Daniel             10 KCENT                6:42.00    6:39.54  
 24 Roberts, Eric             10 JCHS                 6:21.56    6:49.18  
 25 Oster, Derrick            10 BCHS                 6:56.73    6:49.72  
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- Sevier County High School  'A'                    1:51.79    1:49.60  
     1) Scott, Keith 12                 2) Roeder, Zach 11                
     3) Brelsford, Brad 10              4) Koerten, Brett 10              
      28.66   28.74   28.21   23.99                                
  1 Bearden High School  'A'                          1:44.00    1:33.19  
     1) Tribble, Michael 11             2) Tullos, Dietrich 11            
     3) Chadwick, Dixon 12              4) Jacobssen, Matt 11             
      24.35   23.70   22.48   22.66                                
  2 Oak Ridge High School  'A'                        1:38.60    1:36.07  
     1) Krishnan, Ram 12                2) Mansel, Ethan 9                
     3) Antonas, John 11                4) Smith, Nathan 11               
      24.82   23.50   25.19   22.56                                
  3 Farragut High School  'A'                         1:36.50    1:36.97  
     1) Haywood, Sam 11                 2) Petersen, Brady 10             
     3) Rust, Blake 11                  4) Riner, Jon 10                  
      24.95   24.33   23.84   23.85                                
  4 Webb School of Knoxville  'A'                     1:35.71    1:37.11  
     1) McKellar, Rick 8                2) Shiflett, Henry 10             
     3) Shope, Michael 12               4) Rule, Dan 12                   
      24.97   23.77   24.40   23.97                                
  5 Knoxville Catholic High School  'A'               1:40.00    1:37.20  
     1) Beamer, Zach 10                 2) Muscari, Jamie 11              
     3) Connor, Ryan 12                 4) Franklin, Chris 11             
      24.24   25.70   24.22   23.04                                
  6 Maryville High School  'A'                        1:41.35    1:38.72  
     1) Hatcher, Jonathan 11            2) Williamson, Sayer 11           
     3) Oliver, Matt 11                 4) Coffield, Jonathan 10          
      25.58   23.70   23.47   25.97                                
  7 Cleveland High School  'A'                        1:39.21    1:40.14  
     1) Brown, Andy 11                  2) Kuhns, David 11                
     3) Miller, Luke 9                  4) Perritte, Brandon 12           
      23.92   25.59   25.82   24.81                                
-------------------------------------------------------------------------
  8 Tennessee Meiji Gakuin  'A'                       1:42.65    1:41.08  
     1) Koguchi, Akihiro 10             2) Kitsukawa, Yasushi 10          
     3) Kamiide, Hideki 10              4) Ajima, Daisuke 10              
      25.51   26.08   23.92   25.57                                
  9 Carter High School  'A'                           1:44.51    1:42.16  
     1) Fansler, Cory 9                 2) Foust, Will 12                 
     3) Whitt, Nathan 11                4) Sherrod, Will 9                
      25.31   25.96   27.29   23.60                                
 10 West High School  'A'                             1:39.61    1:43.26  
     1) Annand, John 12                 2) Hollar, Julian 9               
     3) Sawa, Fumiya 10                 4) Zeanah, David 10               
      26.87   25.46   26.17   24.76                                
 11 McMinn County High School  'A'                    1:39.18    1:44.16  
     1) Yarber, Austin 12               2) Dougherty, McLean 12           
     3) Patterson, Cody 11              4) Inman, Jeff 9                  
      24.68   28.58   26.63   24.27                                
 12 Berean Christian High School  'A'                 1:48.68    1:44.65  
     1) Bennett, Jonathan 11            2) Longbotham, Ted 11             
     3) Ratliff, Derek 10               4) Barton, David 12               
      27.10   26.50   27.59   23.46                                
 13 Lenoir City High School  'A'                      1:45.00    1:44.95  
     1) Donahue, Zack 12                2) Oliver, Michael 12             
     3) Kerr, Josh 12                   4) Jenkins, Shane 12              
      25.35   28.77   26.26   24.57                                
 14 Jefferson County High School  'A'                 1:44.56    1:49.04  
     1) Haynes, Chris 12                2) Farris, Jason 10               
     3) Roberts, Eric 10                4) King, Justin 12                
      27.36   28.68   26.90   26.10                                
 15 Central HighSchool of Knoxvill  'A'               2:08.00    1:49.27  
     1) Cornelius, Jensen 11            2) Potts, Daniel 10               
     3) Broadhead, Evan 10              4) Smith, Eric 10                 
      24.95   28.65   27.89   27.78                                
-------------------------------------------------------------------------
 16 Halls High School  'A'                            1:53.20    1:51.62  
     1) Jones, Brad 9                   2) Scott, Thomas 10               
     3) Medford, Justin 11              4) Hollenbeck, Daniel 12          
      27.51   28.70   28.20   27.21                                
 17 Powell High School  'A'                           1:55.74    1:53.39  
     1) Shakiba, Shayan 10              2) Gardner, Chris 11              
     3) Elliott, Kenny 11               4) Bozeman, Mark 12               
      27.82   28.51   28.93   28.13                                
-------------------------------------------------------------------------
 18 William Blount High School  'A'                   1:47.86    1:55.19  
     1) Ward, David 10                  2) Sanchez, Kyle 10               
     3) Wogomon, Dane 10                4) Gomez, Steven 12               
      27.49   28.12   32.62   26.96                                
 19 Cleveland High School  'B'                        1:43.18    1:56.82  
     1) Streeter, Evan 9                2) Streeter, Robert 11            
     3) Conner, Daniel 9                4) Zoholobov, Ignat 11            
      30.64   28.75   31.06   26.37                                
 20 Central HighSchool of Knoxvill  'B'               2:15.00    1:59.90  
     1) Burnette, Corey 10              2) Dunne, Brian 11                
     3) McLure, Jason 11                4) Creswell, John 12              
      31.48   30.74   31.25   26.43                                
 21 Halls High School  'B'                            2:08.00    2:00.80  
     1) Ford, Ben 10                    2) Moore, Dale 9                  
     3) Cooper, Gary 11                 4)                                
      29.69   31.36   31.30   28.45                                
 22 Heritage High School  'A'                         1:57.15    2:01.27  
     1) Davis, Trippe 9                 2) Dalton, David 12               
     3) Loftis, Justin 11               4) Harmon, Phillip 12             
      26.75   31.98   31.68   30.86                                
 23 Berean Christian High School  'B'                 2:00.65    2:03.01  
     1) Albright, Kevin 11              2) Obenschain, Joseph 9           
     3) Jones, Charlie 9                4) Oster, Derrick 10              
      31.59   31.18   30.53   29.71                                
 24 Clinton High School  'A'                          1:47.70    2:10.69  
     1) Alderson, Johnathan 10          2) Tupper, Kevin 9                
     3) Yates, Dustin 10                4) Heimsoth, Michael 9            
      30.45   32.45   37.51   30.28                                
 25 Jefferson County High School  'B'                 2:00.02    2:17.63  
     1) Sheridan, Jonathan 12           2) Lewis, Adam 11                 
     3) Burks, Taylor 11                4) Lillquist, James 11            
      27.43   42.74   35.80   31.66                                
 26 Oak Ridge High School  'C'                        2:28.00    2:20.22  
     1) Barbour, Benjamin 9             2) Gee, Michael 10                
     3) Hall, Josh 9                    4) Harris, Brian 10               
      31.69   39.57   35.29   33.67                                
 -- Bearden High School  'B'                          1:48.50   X1:39.92  
     1) Hudson, Andrew 10               2) Myers-Davis, Alan 10           
     3) Ellis, Charles 12               4) Hill, Chris 10                 
      25.16   25.65   23.73   25.38                                
 -- Farragut High School  'B'                         1:43.20   X1:46.08  
     1) Begbie, Bryan 10                2) Lloyd, Allen 10                
     3) Judiscak, Jimmy 10              4) Signer, Ben 10                 
      26.82   28.04   25.76   25.46                                
 -- Oak Ridge High School  'B'                        1:55.00   X1:48.94  
     1) Beck, Zach 9                    2) Rust, Mikah 9                  
     3) Keathley, Austin 10             4) Bonezek, Bobby 10              
      26.45   24.85   28.17   29.47                                
 -- Webb School of Knoxville  'B'                     1:46.41   X1:50.12  
     1) Langdon, Stephen 11             2) Simmons, Lee 9                 
     3) Tatgenhorst, Jimmy 9            4) Robertson, Shawn 12            
      27.49   29.10   27.30   26.23                                
 -- Christian Academy of Knoxville  'A'               1:35.68         DQ  
     1) Chesney, Nathan 10              2) Niemann, John 11               
     3) Douglass, John 10               4) Angel, David 10                
      24.06   23.69   22.84   23.24                                
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Shope, Michael            12 WEBB                   56.36      57.54  
      28.18   29.36                                                
  2 Krishnan, Ram             12 ORHS                 1:00.30    1:00.13  
      29.32   30.81                                                
  3 Schlank, Evan             11 WEST                   58.53    1:00.34  
      29.06   31.28                                                
  4 Barton, David             12 BCHS                 1:03.75    1:00.86  
      29.33   31.53                                                
  5 Trembley, Lee              9 MHS                  1:04.69    1:01.62  
      30.16   31.46                                                
  6 Nicely, Cody              11 BEST                 1:03.28    1:02.72  
      29.74   32.98                                                
  7 Pearcy, Sam               11 BEST                 1:04.68    1:02.77  
      29.79   32.98                                                
  8 Thompson, William         11 AHS                  1:05.75    1:03.34  
      30.13   33.21                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dinsmore, Justin           9 FAST                 1:02.90    1:03.47  
      29.70   33.77                                                
 10 Beamer, Zach              10 KCHS                 1:06.48    1:03.79  
      30.75   33.04                                                
 11 Marquand, Zach            11 FAST                 1:05.70    1:04.61  
      30.52   34.09                                                
 12 Douglass, John            10 CAK                  1:06.69    1:04.74  
      31.87   32.87                                                
 13 Kamiide, Hideki           10 TMG                  1:07.33    1:04.83  
      32.17   32.66                                                
 14 Cornelius, Jensen         11 KCENT                1:06.97    1:04.92  
      31.74   33.18                                                
 15 Kirk, Sam                  9 BEST                 1:10.75    1:05.39  
      31.21   34.18                                                
 16 Dunstan, Prish             9 ORHS                 1:05.30    1:05.92  
      31.29   34.63                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shiflett, Henry           10 WEBB                 1:10.45    1:06.03  
      31.98   34.05                                                
 18 Fleenor, Mark             11 CAK                  1:07.67    1:06.32  
      32.31   34.01                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jennings, Stephen         11 CLINT                1:08.00    1:06.36  
      31.70   34.66                                                
 20 Weeter, Bryce             10 WEBB                 1:08.19    1:06.37  
      31.69   34.68                                                
 21 Rust, Blake               11 FAST                 1:10.50    1:07.37  
      32.04   35.33                                                
 22 Ratliff, Derek            10 BCHS                 1:08.38    1:07.38  
      32.42   34.96                                                
 23 Steuer, Joey               9 WEBB                 1:08.16    1:07.72  
      32.33   35.39                                                
 24 Lloyd, Allen              10 FAST                 1:08.20    1:07.78  
      33.23   34.55                                                
 25 Thomas, Michael           10 ORHS                 1:11.80    1:08.08  
      32.69   35.39                                                
 26 Hill, Chris               10 BEST                 1:08.21    1:08.91  
      31.77   37.14                                                
 27 Petty, Adam               11 BEST                 1:06.23    1:08.97  
 28 Tatgenhorst, Jimmy         9 WEBB                 1:10.99    1:09.38  
      33.51   35.87                                                
 29 Kuhns, David              11 CRS                  1:08.04    1:09.40  
      33.23   36.17                                                
 30 Allen, Matthew             9 COSBY                1:06.97    1:09.68  
      33.73   35.95                                                
 31 Oliver, Michael           12 LCHS                 1:09.10    1:10.54  
      34.88   35.66                                                
 32 Fushimi, Takurou           9 BEST                 1:11.90    1:11.35  
      34.00   37.35                                                
 33 Leader, Brendan            9 KCHS                 1:16.18    1:11.52  
      34.51   37.01                                                
 34 Wendel, Ben                9 FAST                 1:15.40    1:12.27  
      33.42   38.85                                                
 35 Long, Jacob                9 FAST                 1:13.20    1:12.51  
      34.02   38.49                                                
 36 Bundy, Jameson            10 FAST                 1:14.60    1:12.89  
 37 Lee, Kyle                 10 CARHS                1:14.09    1:14.47  
    1:14.52                                                        
 38 Stone, Andrew             10 MHS                  1:17.00    1:15.38  
      35.82   39.56                                                
 39 Streeter, Evan             9 CRS                  1:16.05    1:16.15  
      37.85   38.30                                                
 40 Martin, Josh                 ACHS                 1:14.76    1:16.40  
    1:16.50                                                        
 41 Jones, Brad                9 HALLS                1:17.50    1:18.62  
      37.03   41.59                                                
 42 Fanjoy, John               9 FAST                 1:15.90    1:19.21  
      38.76   40.45                                                
 43 Johnson, Brad              9 BEST                 1:18.27    1:19.49  
      37.90   41.59                                                
 44 Medford, Justin           11 HALLS                1:19.50    1:20.60  
      37.90   42.70                                                
 45 Jones, Charlie             9 BCHS                 1:16.70    1:20.90  
      40.07   40.83                                                
 46 Judiscak, Jimmy           10 FAST                      NT    1:21.46  
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Koerten, Brett            10 SCHS                 1:00.40    1:02.31  
      29.07   33.24                                                
  2 Walker, Nathanael         10 ORHS                 1:04.90    1:06.45  
      31.59   34.86                                                
  3 Antonas, John             11 ORHS                 1:06.30    1:06.78  
      31.25   35.53                                                
  4 Williamson, Sayer         11 MHS                  1:08.91    1:07.23  
      32.01   35.22                                                
  5 Fansler, Cory              9 CARHS                1:10.18    1:08.62  
      31.88   36.74                                                
  6 Wells, Zach               11 WEBB                 1:07.82    1:09.40  
      31.56   37.84                                                
  7 Ajima, Daisuke            10 TMG                  1:12.25    1:09.60  
      32.42   37.18                                                
  8 Hunter, Braxton           12 AHS                  1:09.89    1:09.77  
      31.96   37.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sawa, Fumiya              10 WEST                 1:13.09    1:10.02  
      32.99   37.03                                                
 10 Dunstan, Prish             9 ORHS                 1:13.70    1:11.83  
      33.65   38.18                                                
 11 Hudson, Andrew            10 BEST                 1:10.47    1:12.41  
      34.33   38.08                                                
 12 Maxwell, Michael           9 BEST                 1:14.89    1:12.42  
      34.07   38.35                                                
 13 Perritte, Brandon         12 CRS                  1:13.89    1:14.04  
      33.57   40.47                                                
 14 Hollar, Julian             9 WEST                 1:15.38    1:14.06  
      34.94   39.12                                                
 15 Obenschain, Joseph         9 BCHS                 1:19.60    1:14.24  
      34.69   39.55                                                
 16 Asaoka, Masahiro          12 MHS                  1:15.99    1:14.56  
      33.93   40.63                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zoholobov, Ignat          11 CRS                  1:18.24    1:14.82  
      35.27   39.55                                                
 18 Fox, Ethan                10 SHS                  1:16.09    1:15.14  
      35.22   39.92                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Annand, John              12 WEST                 1:15.75    1:15.76  
      34.53   41.23                                                
 20 Langdon, Stephen          11 WEBB                 1:19.23    1:15.78  
      34.43   41.35                                                
 21 Fanjoy, John               9 FAST                 1:14.40    1:17.26  
      36.57   40.69                                                
 22 Bennett, Jonathan         11 BCHS                 1:18.72    1:17.34  
      36.58   40.76                                                
 23 Broadhead, Evan           10 KCENT                1:18.10    1:18.65  
      34.70   43.95                                                
 24 Bryant, Michael            9 FAST                      NT    1:19.32  
      36.87   42.45                                                
 25 Chambers, Michael         11 CCOHS                1:18.56    1:19.36  
      36.52   42.84                                                
 26 Borziak, Nick              9 BEST                 1:24.00    1:20.41  
      35.94   44.47                                                
 27 Thrasher, Aaron            9 CLINT                1:22.90    1:21.92  
      38.41   43.51                                                
 28 Foust, Will               12 CARHS                1:21.36    1:22.05  
      37.52   44.53                                                
 29 Conner, Daniel             9 CRS                  1:23.64    1:22.42  
      38.53   43.89                                                
 30 Yates, Dustin             10 CLINT                1:23.40    1:24.55  
      38.34   46.21                                                
 -- Lambert, Chris            11 FAST                 1:11.60         DQ  
      33.08   38.80                                                
 
Event 24  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Christian Academy of Knoxville  'A'               3:42.44    3:30.57  
      24.88   28.12   25.01   28.39   24.79   28.17   24.33   26.88
  2 Farragut High School  'A'                         3:34.09    3:30.63  
      25.88   27.69   25.65   28.51   24.25   27.63   24.58   26.44
  3 Webb School of Knoxville  'A'                     3:37.08    3:35.75  
     1) McKellar, Rick 8                2) Shope, Michael 12              
     3) Anderson, Christopher 8         4) Tarwater, Davis 12             
      26.05   28.49   26.76   28.33   25.22   27.14   25.30   28.46
  4 Knoxville Catholic High School  'A'               3:47.00    3:43.18  
     1) Beamer, Zach 10                 2) Muscari, Jamie 11              
     3) Connor, Ryan 12                 4) Franklin, Chris 11             
      26.36   29.08   27.97   30.46   25.86   28.64   26.72   28.09
  5 Maryville High School  'A'                        3:40.50    3:45.28  
     1) Rust, Andrew 12                 2) Hatcher, Jonathan 11           
     3) Trembley, Lee 9                 4) Asaoka, Masahiro 12            
      26.58   28.18   26.86   29.17   26.76   30.00   26.62   31.11
  6 West High School  'A'                             3:48.03    3:52.52  
     1) Zeanah, David 10                2) Schlank, Evan 11               
     3) Smith, Michael 10               4) Beaman, David 12               
      27.51   30.34   27.15   30.50   28.00   31.89   26.46   30.67
  7 Bearden High School  'A'                          4:30.00    3:59.12  
     1) Nicely, Carson 9                2) Tribble, Michael 11            
     3) Chadwick, Dixon 12              4) Jacobssen, Matt 11             
      27.09   28.60   55.83   25.13   28.64   25.08   27.69   21.06
  8 Oak Ridge High School  'A'                        3:56.90    4:02.68  
     1) Dunstan, Prish 9                2) Thomas, Michael 10             
     3) Koehler, Luke 10                4) Walker, Nathanael 10           
      28.93   32.95   15.38   43.46   28.86   32.30   28.55   32.25
-------------------------------------------------------------------------
  9 Alcoa High School  'A'                            3:54.21    4:12.45  
     1) Thompson, William 11            2) Hunter, Braxton 12             
     3) Hines, Mark 10                  4) Wood, Morgan 12                
      27.13   30.67   28.84   32.09   28.91   31.93   55.51   17.37
 10 Clinton High School  'A'                          4:35.39    4:19.69  
     1) Jennings, Stephen 11            2) Thrasher, Aaron 9              
     3) Heimsoth, Michael 9             4) Stanfield, Russell 12          
    1:08.06   29.71   31.75   31.29                   29.02   32.70
 11 Cleveland High School  'A'                        4:10.10    4:25.49  
      30.37   34.93   31.90   36.12   33.81   37.01   28.92   32.43
 12 Carter High School  'A'                           4:32.38    4:26.76  
      30.73   38.22   32.24   37.14   31.41   35.99   28.27   32.76
 13 William Blount High School  'A'                   4:20.95    4:31.30  
     1) Sanchez, Kyle 10                2) Ward, David 10                 
     3) Wogomon, Dane 10                4) Gomez, Steven 12               
      33.30   43.38   32.18   35.99                   28.77   34.51
 14 Berean Christian High School  'A'                 4:35.20    4:38.91  
     1) Jones, Charlie 9                2) Albright, Kevin 11             
     3) Oster, Derrick 10               4) Longbotham, Ted 11             
      33.45   38.14 1:08.51                   38.88   29.03   34.33
 15 Central HighSchool of Knoxvill  'A'               4:40.00    4:44.15  
     1) Burnette, Corey 10              2) Dunne, Brian 11                
     3) McLure, Jason 11                4) Creswell, John 12              
      33.69   40.73   34.41   39.30   32.86   42.09   28.51   32.56
 16 Halls High School  'A'                            4:51.50    4:52.38  
      30.98   40.37   32.60   38.47   36.51   42.80   14.96   55.69
-------------------------------------------------------------------------
 -- Farragut High School  'B'                         3:50.99   X3:51.77  
      26.85   31.63   27.16   30.64   28.38   31.18   25.97   29.96
 -- Bearden High School  'B'                          4:39.00   X4:02.89  
      26.97   28.92   28.86   32.81   29.26   32.64   28.46   34.97
 -- Sevier County High School  'A'                    4:10.01   X4:13.24  
     1) Scott, Keith 12                 2) Roeder, Zach 11                
     3) Brelsford, Brad 10              4) Koerten, Brett 10              
      31.97   36.96   30.61   35.89   30.44   33.09   26.23   28.05
 -- Oak Ridge High School  'B'                        5:28.80   X5:08.44  
     1) Beck, Zach 9                    2) Hall, Josh 9                   
     3) Rust, Mikah 9                   4) Gee, Michael 10                
      29.94   33.96   31.09   37.33   41.16   49.69   38.20   47.07
 -- Halls High School  'B'                            5:31.50   X5:18.85  
     1) Haynes, Cody 10                 2) Pittman, Chad 9                
     3) Coleman, Mark 11                4) Stanford, Chris 9              
      33.05   40.51   16.47   25.69   47.14   36.99   43.22 1:15.78
 -- Webb School of Knoxville  'B'                     4:56.44         DQ  
     1) Bertoli, Drew 9                 2) Bosson, Bryson 9               
     3) Tatgenhorst, Jimmy 9            4) Collins, Townsend 11