Midnight Sun Swim Team

                                

        
   
   

   

 

Midnight Sun Swim Team Short Course Records

 

Women 8 and Under Men
Name Year Time Event Time Year Name
Anastasia Chen `11 14.64 25 Free 16.08 `97 Martin Keane
Anastasia Chen `11 30.33 50 Free 28.77 `97 Martin Keane
Anastasia Chen `11 1:14.71 100 Free 1:04.59 `97 Martin Keane
Anastasia Chen `11 2:45.10 200 Free 2:39.24 `07 Tristen O'Donoghue
Anastasia Chen `11 7:21.40 500 Free 8:58.57 `05 Dakota Dragomir
Anastasia Chen `11 17.52 25 Back 18.64 `01 K. Sauer
Anastasia Chen `11 37.81 50 Back 39.20Y `07 Tristan O'Donoghue
Anastasia Chen `11 1:24.32 100 Back 1:24.40 `07 Tristan O'Donoghue
Anastasia Chen `11 3:01.91 200 Back      
Llauara Reeves `01 19.42 25 Breast 21.08 `01 Cameron Smith
Llauara Reeves `01 41.27 50 Breast 47.27 `14 Zachary Pilkinton
Llauara Reeves `01 1:30.88 100 Breast 1:42.37 `01 Cameron Smith
Anastasia Chen `10 3:30.24 200 Breast 4:03.99 `07 Zack Lester
Anastasia Chen `11 17.13 25 Fly 18.95 `01 Cameron Smith
Anastasia Chen `11 39.72 50 Fly 43.51 `01 Cameron Smith
Vanessa Wetterhall `06 1:33.74 100 Fly 1:53.46 `00 Cameron Smith
Anastasia Chen `11 1:20.18 100 IM 1:25.21 `01 Cameron Smith
Anastasia Chen `10 3:12.13 200 IM 3:33.07 `00 Cameron Smith
J. Bratten, K. Pitney `97 1:20.67Y 100 Free Relay 1:22.21 `07 D. Keith, J. Taylor, A. Lester, T. O'Donoghue,
MSST `96 1:26.99 100 Medley Relay 1:34.82 `06 A. Lester, D. Dragomir, Tristan O'Donough, Thomas O'Donoghue
             
Women 9-10 Men
Name Year Time Event Time Year Name
Anastasia Chen `13 28.51 50 Free 27.55 `08 Bobby Filler
Anastasia Chen `13 1:04.34 100 Free 1:01.30 `76 D. Zemon
Llaura Reeves `03 2:22.09 200 Free 2:10.79 `76 D. Zemon
Kira Donoghue `05 6:39.76 500 Free 6:07.56 `95 Hunter McCallister
Jamie Bratten `97 14:52.40 1000 Free 15:20.95 `97 Lyman Gillispie
Jamie Bratten `99 23:22.92 1650 Free 26.49.30 `05 Ben Vandermeer
Alison Foley `94 32.18 50 Back 32.45 `76 D. Zeman
Alison Foley `94 1:12.25 100 Back 1:10.59 `76 D. Zemon
Anastasia Chen `13 2:43.44 200 Back 2:59.36Y `18 Schaetzle, Zen
Llaura Reeves `03 35.60Y 50 Breast 36.03 `95 Hunter McCallister
Llaura Reeves `03 1:17.71 100 Breast 1:19.01 `95 Hunter McCallister
Zoe Thorsen `10 2:58.91 200 Breast 3:17.65 `05 Ben Vandermeer
Llaura Reeves `03 31.50Y 50 Fly 29.48 `76 D. Zemon
Vanessa Wetterhall `08 1:14.57 100 Fly 1:05.24 `76 D. Zemon
Llaura Reeves `03 1:11.89 100 IM 1:13.88 `76 D. Zemon
Jocelyn Bratten `97 2:41.16 200 IM 2:41.09 `76 D. Zemon
Jamie Bratten `98 6:00.16 400 IM      
MSST `01 2:13.91 200 Free Relay 2:28.76 `96 MSST
MSST `01 2:28.97 200 Medley Relay 2:28.76 `96 MSST
             
Women 11-12 Men
Name Year Time Event Time Year Name
Talia Wentz `20 26.52 50 Free 25.18 `76 D. Zemon
Jamie Bratten `01 57.55 100 Free 54.66 `76 D. Zemon
Elcee Evershed `12 2:03.77 200 Free 1:57.72 `96 Hunter McCallister
Jamie Bratten `01 5:43.39 500 Free 5:14.07 `96 Hunter McCallister
Hannah Taube `14 12:13.54 1000 Free 11:52.89 `19 Zen Schaetzle
Shelby Perkins `07 20:00.91 1650 Free 19:42.00 `20 Zen Schaetzle
Alison Foley `96 29.30y 50 Back 29.66 `99 Travis Williams
Alison Foley `96 1:04.63 100 Back 1:04.26 `76 D. Zemon
Elizabeth Bennett `04 2:27.02 200 Back 2:28.50 `18 Ashton Banks
Patricia Eppingher `15 32.96 50 Breast 31.13 `96 Hunter McCallister
Patricia Eppingher `15 1:11.60 100 Breast 1:05.45 `96 Hunter McCallister
Patricia Eppingher `15 2:34.35 200 Breast 2:28.49 `96 Hunter McCallister
Elcee Evershed `12 28.21 50 Fly 27.25 `04 Cody Roberts
Elcee Evershed `12 1:01.65 100 Fly 59.95 `76 D. Zemon
Elcee Evershed `12 2:27.61 200 Fly 2:19.74 `04 Cody Roberts
Patricia Eppingher `15 1:05.51 100 IM 1:02.44 `96 Hunter McCallister
Patricia Eppingher `15 2:21.37 200 IM 2:13.51 `96 Hunter McCallister
Kathryn McCarter `16 5:12.72 400 IM 4:50.76 `96 Hunter McCallister
MSST `03 1:50.51 200 Free Relay 1:54.96 `02 MSST
MSST `96 2:09.31 200 Medley Relay 2:10.23 `04 MSST
MSST `00 4:18.56 400 Free Relay 4:15.65 `05 P. Martinez, G. Evershed, B. Vandermeer, McCrackin
MSST `03 4:56.88 400 Medley Relay 5:00.66 `05 MSST
             
Women 13-14 Men
Name Year Time Event Time Year Name
Alison Foley `02 24.22 50 Free 22.75 `20 Ashton Banks
Felina Rosadiuk `01 53.64 100 Free 49.96 `06 Cody Roberts
Felina Rosadiuk `01 1:55.93 200 Free 1:45.92 `78 D. Zemon
Felina Rosadiuk `01 5:12.60 500 Free 4:42.34 `98 Hunter McCallister
Felina Rosadiuk `01 10:53.61 1000 Free 10:10.36 `98 Hunter McCallister
Felina Rosadiuk `00 18:10.85 1650 Free 17:03.75 `98 Hunter McCallister
Avery Hafele `20 59.69 100 Back 57.32 `01 Travis Williams
Avery Hafele `20 2:09.96 200 Back 2:01.34 `20 Ashton Banks
Julie James `08 1:07.02 100 Breast 1:02.44 `07 Keegan Severns
Jil Backes `98 2:26.59 200 Breast 2:07.09 `98 Hunter McCallister
Avery Hafele `20 58.94 100 Fly 51.89 `20 Ashton Banks
R. Kuhns `02 2:16.70 200 Fly 1:57.25 `78 D. Zemon
Avery Hafele `20 2:12.24 200 IM 1:55.30 `98 Hunter McCallister
Avery Hafele `20 4:51.14 400 IM 4:04.31 `98 Hunter McCallister
MSST `98 1:42.25 200 Free Relay 1:38.56 `07 P. Martinez, B. Vandermeer, G. Evershed, M. Murray
A. Goering, I. Reeves, E. Bennett, N. Commissiong `06 1:55.41 200 Medley Relay 1:50.13 `07 P. Martinez, B. Vandermeer, G. Evershed, M. Murray
MSST `01 3:51.68 400 Free Relay 3:37.16 `07 M. Murray, P. Martinez, G. Evershed, B. Vandermeer
MSST `98 4:16.28 400 Medley Relay 3:54.43 `02 MSST
             
Women 15-16 Men
Name Year Time Event Time Year Name
Maria Reeves `98 23.33 50 Free 21.92 `76 M. Meenaghan
Bryn Spores `98 52.44 100 Free 48.01 `16 Alexander Suleimani
Felina Rosadiuk `03 1:53.25 200 Free 1:42.84 `16 Alexander Suleimani
Felina Rosadiuk `02 5:08.28 500 Free 4:40.09 `15 Alexander Suleimani
Felina Rosadiuk `02 10:49.70 1000 Free 10:05.54 `76 J. Rogers
Felina Rosadiuk `03 18:10.90 1650 Free 16:46.37 `76 J. Rogers
Avery Hafele `20 58.53 100 Back 53.27 `04 Caleb Severns
Kathryn McCarter `19 2:07.59 200 Back 1:56.06 `05 Caleb Severns
Anastasia Chen `18 1:05.74 100 Breast 57.37 `93 M. Meenaghan
Hannah Ferree `03 2:21.02 200 Breast 2:07.09 `09 Keegan Severns
Avery Hafele `20 57.03 100 Fly 52.67 `21 Ashton Banks
Laurie Rogers `97 2:16.70 200 Fly 1:58.12 `21 Ashton Banks
Alison Foley `99 2:11.08 200 IM 1:55.30 `00 Hunter McCallister
Kathryn McCarter `19 4:43.91 400 IM 4:04.31 `00 Hunter McCallister
             
Women 17-18 Men
Name Year Time Event Time Year Name
Maria Reeves `98 23.44 50 Free 21.69 `10 Drew Vandermeer
Anne Goering `09 52.47 100 Free 47.01 `09 Drew Vandermeer
Felina Rosadiuk `04 1:54.53 200 Free 1:43.31 `98 J. Rogers
Alyssa Keill `08 5:10.11 500 Free 4:42.58 `19 Noah Palmer
Alyssa Keill `08 10:45.40 1000 Free 9:43.85 `19 Noah Palmer
Alyssa Keill `08 18:25.92 1650 Free 16:26.37 `19 Noah Palmer
Elizabeth Bennett `10 1:01.16 100 Back 52.38 `06 Caleb Severns
Elizabeth Bennett `09 2:15.24 200 Back 1:53.50 `06 Caleb Severns
Maria Reeves `98 1:06.60 100 Breast 57.55 `09 Keegan Severns
Karen Cole `98 2:24.55 200 Breast 2:07.09 `09 Keegan Severns
Elizabeth Bennett `09 58.54 100 Fly 51.67 `98 R. Blume-Kolout
Rachel Kuhns `98 2:16.65 200 Fly 1:53.49 `98 R. Blume-Kolout
Elizabeth Bennett `09 2:12.56 200 IM 1:53.89 `98 J. Rogers
Alyssa Keill `08 4:42.48 400 IM 4:04.38 `98 J. Rogers
             
Women Open Men
Name Year Time Event Time Year Name
MSST `98 1:41.17 200 Free Relay 1:29.87 `03 MSST
MSST `98 1:55.29 200 Medley Relay 1:41.40 `03 MSST
A. Keill, A. Goering, C. Butcher, E. Bennett `07 3:44.53 400 Free Relay 3:20.33 `03 MSST
MSST `03 4:11.72 400 Medley Relay 3:45.31 `03 MSST
MSST `04 8:27.29 800 Free Relay 7:38.20 `02 MSST