RAA-SC R/W Winter Festival

Sherry Mueller (Alan Michael DiBello)
Jul 6, 2019

2019 RAA SC R/W Winter Festival

Your hardest times often lead to the greatest moments of your life. (Anonymous)

In Feb 2019, 69 of our best red/white swimmers dominated the competition and brought home the FIRST PLACE FESTIVAL award. 

Yes, I know this meet was months ago.  But many of our swimmers are challenging themselves with their hardest events and having some of the greatest moments of their lives.  They deserve to be recognized.  So here is a recap of that R/W Festival meet. 

OUTSTANDING SWIMS

Darian Farahanchi had an amazing meet.  With steady improvements in 5 of  his events he dropped an amazing -54.16 and earned BEST TOTAL TIME DROPS for the meet.

Close behind was Noah Jung with a total time drop of -49.55 and the most notable swim of the meet.  He dropped an astounding -43.76 seconds and picked up the BEST SINGLE TIME DROP and a NEW RED TIME for his 200 Free.

Sophia Pearson also had some outstanding swims,  dropped a bunch of time, picked up 3 NEW BLUE TIMES and 2 NEW RED TIMES, and placed 2nd in TOTAL POINTS with 112.

Joshuah Jauregui had the meet of his life with 100% personal bests.  He earned TOP TOTAL POINTS (133), put 6 of his swims in the ALL TIME TOP 10, picked up 6 more NEW BLUE TIMES, and placed 1st in 5 of his events.

TEAM RECORDS

These 2 boys continue to dominate the 8 & Under Team Records.

  • Lucas Chiang (5-8 100 Free), (5-8 50 Free);
  • Ayaan Chudasama (5-8 50 Breast), (5-8 50 Fly)

NEW TIMES

Our swimmers continue to achieve new time standards.  At this meet they achieved a total of 88 new times.

First Time Blue Times: 

Nailyn Lopez (13-14 200 Breast); Nijal Suthar (15 & Over 100 Back).

New Blue Times

Arwen Castillo (13-14 100 Breast), (13-14 200 Back), (13-14 200 Free); Lucas Chiang (5-8 100 Free), (5-8 50 Free); Ayaan Chudasama (5-8 50 Fly), (5-8 50 Free); Brooke Etter (13-14 200 Free); Ella Ibay (11-12 200 Free); Joshuah Jauregui (13-14 100 Breast),  (13-14 100 Fly), (13-14 100 Free); (13-14 200 Free); (13-14 50 Free); (13-14 500 Free); Samantha Olivar (13-14 200 Back); Sophia Pearson (11-12 100 Breast), (11-12 100 IM), (11-12 50 Breast); Nijal Suthar (15 & Over 100 Breast), (15 & Over 100 Fly); Nikki Tse (11-12 50 Back), (11-12 50 Fly).

First Time Red Times

Jenna Barajas (13-14 100 Free); Vincent Frausto (13-14 200 Fly); Jayden Pak (13-14 200 Breast); Nijal Suthar (15 & Over 200 IM).

New Red Times

Gabriel Allen (13-14 100 Back); Sean Chen (7-10 100 Back), (7-10 50 Back), (7-10 50 Free); Dahlia Farahanchi (7-10 50 Free); Noah Jung (13-14 200 Breast), (13-14 200 Free); Samantha Lee (11-12 100 Back); Daulton Lista (11-12 50 Breast); Sophia Pearson (11-12 100 Fly), (11-12 200 Free); Jun Yi Sun (5-8 50 Free); Lily Torres (7-10 100 Back), (7-10 100 Breast); Kevin Zheng (7-10 100 Breast), (7-10 100 Free).

New White Times

Jenna Barajas (13-14 100 Fly); Mila Chan (11-12 200 Free); Ryan Yeh Chen (11-12 200 IM); LeighAnne Chow (7-10 100 Breast), (7-10 100 Fly); Benson Chuang (11-12 50 Fly); Aeden Crain (13-14 500 Free); Dahlia Farahanchi (7-10 200 Free); Connor Gregory (11-12 100 Back), (11-12 100 Breast), (11-12 100 Free), (11-12 100 IM); Lucy Haskell (7-10 100 Fly), (7-10 50 Free); Chloe Hong (7-10 100 Free); Marisa Huang (13-14 200 Fly); Noah Jung (13-14 200 Back), (13-14 200 IM), (13-14 500 Free); Rachel Lee (7-10 200 Free); Keira Lorenzana (7-10 100 Fly); Aidan Martin (13-14 200 IM); Isabella Ortega (11-12 100 Free), (11-12 100 IM); Jayden Pak (13-14 200 Back), (13-14 500 Free); Jiashi Pan (7-10 100 Fly); Alex Park (11-12 50 Free); Cristian Ruvalcaba (13-14 100 Breast), (13-14 100 Fly); Zekiah Serrano (13-14 200 Back); Ethan So (7-10 200 Free); Knox Strand (7-8 25 Breast); Reagan Tatgenhorst (7-10 100 IM), (7-10 200 Free); Elina Tian (11-12 100 IM); Sophia Tian (11-12 100 Breast), (11-12 100 IM); Jaida Torres (11-12 200 Free); Don Wong (11-12 50 Back), (11-12 50 Breast), (11-12 50 Free); Yimo Zou (13-14 100 Fly).

TIME DROPS

59 swimmers racked up a total time drop of -859.19.   BEST SINGLE TIME DROP goes to Noah Jung (13-14 200 Free -43.76).   BEST TOTAL TIME DROP goes to Darian Farahanchi (-54.16).

Joshuah Jauregui (-51.25); Noah Jung (-49.55); Daulton Lista (-46.47); Eliana Shin (-43.64); Sophia Pearson (-34.5); Reagan Tatgenhorst (-30.19); Kevin Zheng (-29.95); Mittal Suthar (-29.32); Isaac Jung (-24.23); Dahlia Farahanchi (-24); Sean Chen (-23.69); Ayaan Chudasama (-21.62); Nicole Zhang (-20.94); Aidan Martin (-20.73); Preston Hu (-19.8); Chloe Hong (-18.55); Yik Ning Xu (-16.81); Ella Ibay (-16.68); Aeden Crain (-15.45); Isabella Ortega (-14.9); Taj Seton (-14.65); Ryan Yeh Chen (-14.38); Arwen Castillo (-13.74); Samantha Lee (-12.01); Lucas Chiang (-11.76); Rachel Yoon (-11.38); Lily Torres (-11.18); Cristian Ruvalcaba (-11.1); Damian Serna Arbow (-11.09); Jiashi Pan (-11.01); Brooke Etter (-10.6); Samantha Olivar (-10.22); Kate Alvarez (-9.7); Nijal Suthar (-8.24); Gabriel Allen (-8.06); LeighAnne Chow  (-7.86); Marisa Huang (-7.63); Benson Chuang (-6.8); Elina Tian (-6.34); Jun Yi Sun (-5.86); Nohely Lopez (-4.91); Yimo Zou (-4.88); Joshua Jenkins (-4.82); Lucy Haskell (-4.79); Kate Fassbinder (-4.74); Keira Lorenzana (-4.26); Zekiah Serrano (-3.52); Edie Miller (-3.5); Ethan So (-2.35); Jayden Pak (-2.03); Jaida Torres (-1.89); Nikki Tse (-1.48); Mila Chan (-1.38); Isabella Le (-1.3); Knox Strand (-1.21); Jovee Andrade (-1.1); Dennis Zhang (-0.67); Vincent Frausto (-0.32).

AWARDS

Our 69 swimmers brought home 101 awards.  30 1st place, 20 2nd place, 10 3rd place, 11 4th place, 14 5th place, and 15 6th place.  Congrats to our award winners.

1ST Place

  • Jovee Andrade (7-8 50 Back);
  • Arwen Castillo (13-14 200 Back); (13-14 200 Free);
  • Sean Chen (7-10 100 Back); (7-10 50 Back);
  • Lucas Chiang (5-8 100 Free); (5-8 100 IM); (5-8 50 Free);
  • Ayaan Chudasama (5-8 50 Breast); (5-8 50 Fly); (7-8 50 Back);
  • Vincent Frausto (13-14 200 Fly);
  • Joshuah Jauregui (13-14 100 Breast); (13-14 100 Fly); (13-14 200 Free); (13-14 200 IM); (13-14 500 Free);
  • Nailyn Lopez (13-14 200 Breast); (13-14 200 Fly);
  • Nohely Lopez (13-14 500 Free);
  • Sophia Pearson (11-12 100 Fly); (11-12 100 IM);
  • Nijal Suthar (15 & Over 100 Back); (15 & Over 100 Breast); (15 & Over 100 Fly); (15 & Over 200 IM);
  • Nikki Tse (11-12 50 Fly);
  • Rachel Yoon (15 & Over 100 Fly);
  • Kevin Zheng (7-10 100 Free); (7-10 200 Free);

2nd Place

  • Gabriel Allen (13-14 100 Back);
  • Jenna Barajas (13-14 100 Free);
  • Arwen Castillo (13-14 100 Breast); (13-14 100 Free);
  • Lucas Chiang (5-8 50 Breast); (5-8 50 Fly);
  • Ayaan Chudasama (5-8 100 Free); (5-8 100 IM); (5-8 50 Free);
  • Marisa Huang (13-14 500 Free);
  • Joshuah Jauregui (13-14 100 Free);
  • Samantha Lee (11-12 100 Back);
  • Daulton Lista (11-12 50 Breast);
  • Samantha Olivar (13-14 200 IM);
  • Jiashi Pan (7-10 100 Back);
  • Sophia Pearson (11-12 50 Breast);
  • Jun Yi Sun (5-8 50 Free);
  • Rachel Yoon (15 & Over 200 IM);
  • Kevin Zheng (7-10 100 Breast);
  • Yimo Zou (13-14 200 Breast)

3rd Place

  • Jovee Andrade (5-8 50 Breast);
  • Brooke Etter (13-14 200 Free);
  • Ella Ibay (11-12 100 IM); (11-12 200 Free);
  • Joshuah Jauregui (13-14 50 Free);
  • Joshua Jenkins (13-14 200 IM);
  • Nailyn Lopez (13-14 500 Free);
  • Samantha Olivar (13-14 200 Back);
  • Jun Yi Sun (5-8 100 Free);
  • Lily Torres (7-10 100 Back);

4th Place

  • Arwen Castillo (13-14 100 Fly); (13-14 50 Free);
  • Noah Jung (13-14 200 Free);
  • Daulton Lista (11-12 100 Breast);
  • Jiashi Pan (7-10 100 IM);
  • Sophia Pearson (11-12 100 Breast); (11-12 200 Free);
  • Jun Yi Sun (5-8 50 Breast); (7-8 50 Back);
  • Lily Torres (7-10 50 Breast);
  • Nicole Zhang (5-6 25 Back)

5th Place

  • Kate Alvarez (11-12 50 Breast);
  • Ryan Chen (11-12 50 Back);
  • Aeden Crain (13-14 200 Free);
  • Ella Ibay (11-12 200 IM);
  • Joshua Jenkins (13-14 200 Breast);
  • Nailyn Lopez (13-14 100 Back);
  • Samantha Olivar (13-14 100 Free);
  • Jiashi Pan (7-10 100 Fly); (7-10 50 Breast);
  • Elina Tian (11-12 100 IM);
  • Lily Torres (7-10 100 Breast); (7-10 200 Free);
  • Nicole Zhang (5-6 25 Free);
  • Kevin Zheng (7-10 100 Back)

6th Place

  • Gabriel Allen (13-14 50 Free);
  • Sean Chen (7-10 100 Fly); (7-10 100 IM); (7-10 50 Free);
  • Aeden Crain (13-14 100 Breast); (13-14 500 Free);
  • Dahlia Farahanchi (7-10 100 Free); (7-10 50 Free);
  • Marisa Huang (13-14 200 Fly);
  • Samantha Lee (11-12 50 Fly);
  • Keira Lorenzana (7-10 50 Breast);
  • Knox Strand (7-8 25 Breast);
  • Lily Torres (7-10 100 Fly);
  • Nicole Zhang (5-8 50 Free);
  • Kevin Zheng (7-10 50 Fly)

POINTS

These 57 swimmers earned a total 2,399 points to walk away with the 1st Place Festival Team award.  Well done swimmers.

Joshuah Jauregui (133); Sophia Pearson (112); Ayaan Chudasama (111); Arwen Castillo (104); Lucas Chiang (94); Sean Chen (90); Lily Torres (84); Kevin Zheng (84); Ella Ibay (82); Nijal Suthar (80); Jiashi Pan (72); Nailyn Lopez (70); Aeden Crain (63); Jun Yi Sun (63); Noah Jung (56); Damian Serna Arbow (54); Dahlia Farahanchi (49); Samantha Olivar (47); Gabriel Allen (46); Jayden Pak (45); Kate Fassbinder (43); Daulton Lista (42); Nicole Zhang (42); Ryan Chen (41); Joshua Jenkins (41); Vincent Frausto (40); Marisa Huang (37); Samantha Lee (37); Rachel Yoon (37); Yimo Zou (37); Kate Alvarez (36); Jovee Andrade (36); LeighAnne Chow (26); Jenna Barajas (24); Knox Strand (24); Yik Ning Xu (24); Isaac Jung (23); Zekiah Serrano (23); Preston Hu (22); Elina Tian (21); Lucy Haskell (20); Nohely Lopez (20); Alessandra Paredes (20); Nikki Tse (20); Connor Gregory (19); Keira Lorenzana (17); Brooke Etter (16); Chloe Hong (14); Aidan Martin (13); Eliana Shin (13); Rachel Oler (9); Cristian Ruvalcaba (8); Don Wong (6); Isabella Ortega (4); Ethan So (2); Dennis Zhang (2); Taj Seton (1).

TOP 10 TIMES

  • Jovee Andrade (5-8 50 Breast [56.63Y]), (7-8 50 Back [48.10Y]),
  • Arwen Castillo (13-14 200 Free [2:12.80Y]),
  • Lucas Chiang (5-8 100 Free [1:23.85Y]), (5-8 50 Breast [52.13Y]), (5-8 50 Fly [48.79Y]), (5-8 50 Free [37.71Y]), (5-8 100 IM [1:37.28Y]),
  • Ayaan Chudasama (5-8 100 Free [1:26.77Y]), (5-8 50 Breast [51.10Y]), (5-8 50 Fly [44.58Y]), (5-8 50 Free [38.96Y]), (7-8 50 Back [44.47Y]),
  • Brooke Etter (13-14 200 Free [2:12.97Y]),
  • Vincent Frausto (13-14 200 Fly [2:35.32Y]),
  • Joshuah Jauregui (13-14 100 Breast [1:15.75Y]), (13-14 100 Fly [1:05.00Y]), (13-14 200 Free [2:07.58Y]), (13-14 200 IM [2:19.31Y]), (13-14 50 Back [31.60YL]), (13-14 500 Free [5:33.60Y]),
  • Nailyn Lopez (13-14 50 Free [27.56YL]),
  • Nohely Lopez (13-14 500 Free [5:52.10Y]),
  • Samantha Olivar (13-14 50 Back [34.73YL]),
  • Nijal Suthar (15 & Over 100 Back [1:12.65Y]), (15 & Over 100 Breast [1:22.01Y]), (15 & Over 100 Fly [1:09.50Y]), (15 & Over 200 IM [2:38.19Y]),
  • Rachel Yoon (15 & Over 200 IM [2:37.78Y]),
  • Kevin Zheng (7-10 100 Breast [1:44.58Y])

USA MOTIVATIONAL TIMES

A Times

Nailyn Lopez (13-14 50 Free)

BB Times

Arwen Castillo (13-14 100 Breast), (13-14 100 Free), (13-14 200 Free), (13-14 50 Free); Brooke Etter (13-14 200 Free),  Ella Ibay (11-12 200 Free), (11-12 200 IM); Gabriel Allen (13-14 50 Free), Jenna Barajas (13-14 100 Free), Joshuah Jauregui (13-14 100 Fly), (13-14 100 Free), (13-14 200 Free), (13-14 200 IM), (13-14 50 Free), (13-14 500 Free); Kate Fassbinder (11-12 50 Free), Lily Torres (7-10 100 Fly), (7-10 200 Free), (7-10 50 Free), Nailyn Lopez (13-14 200 Breast), (13-14 500 Free), Nijal Suthar (15 & Over 100 Fly), Nikki Tse (11-12 50 Fly), Nohely Lopez (13-14 500 Free), Samantha Olivar (13-14 100 Free), Sean Chen (7-10 50 Back), Sophia Pearson (11-12 100 IM), (11-12 200 Free), (11-12 50 Breast), (11-12 50 Free).

B Times

Aeden Crain (13-14 50 Free), Alessandra Paredes (13-14 50 Free), Arwen Castillo (13-14 100 Fly), (13-14 200 Back), Ayaan Chudasama (5-8 100 Free), (5-8 50 Breast), (5-8 50 Fly), (7-8 50 Back), Chloe Hong (7-10 50 Back), (7-10 50 Breast), Dahlia Farahanchi (7-10 100 Free), (7-10 100 IM), (7-10 200 Free), (7-10 50 Fly), (7-10 50 Free), Damian Serna Arbow (7-10 100 Fly), (7-10 100 Free), (7-10 50 Free), Daulton Lista (11-12 100 Breast), Ella Ibay (11-12 100 Back), (11-12 100 IM), (11-12 50 Back), Gabriel Allen (13-14 200 Free), Jayden Pak (13-14 50 Free), Jiashi Pan (7-10 100 Back), (7-10 100 Fly), (7-10 100 IM), (7-10 50 Back), (7-10 50 Breast), Joshua Jenkins (13-14 100 Fly), (13-14 200 IM), Joshuah Jauregui (13-14 100 Breast), Kate Alvarez (11-12 200 Free), (11-12 50 Back), (11-12 50 Breast), Kate Fassbinder (11-12 100 Back), (11-12 100 IM), (11-12 200 IM), (11-12 50 Back), Keira Lorenzana (7-10 50 Breast), (7-10 50 Free), Kevin Zheng (7-10 100 Back), (7-10 100 Breast), (7-10 100 Free), (7-10 200 Free), (7-10 50 Back), (7-10 50 Fly), (7-10 50 Free), LeighAnne Chow (7-10 100 Breast), (7-10 100 Free), (7-10 50 Breast), Lily Torres (7-10 100 Back), (7-10 100 Breast), (7-10 50 Breast), (7-10 50 Fly), Lucas Chiang (5-8 100 Free), (5-8 100 IM), (5-8 50 Free), Lucy Haskell (7-10 50 Back), (7-10 50 Free), Marisa Huang (13-14 200 Free), (13-14 500 Free), Nailyn Lopez (13-14 100 Back), Nijal Suthar (15 & Over 100 Back), (15 & Over 100 Breast), (15 & Over 200 IM), Nikki Tse (11-12 50 Back), Noah Jung (13-14 100 Free), (13-14 200 Free), Rachel Oler (13-14 50 Free), Rachel Yoon (15 & Over 200 IM), Samantha Lee (11-12 100 Back), (11-12 100 IM), (11-12 200 Free), (11-12 50 Free), Samantha Olivar (13-14 200 Back), (13-14 200 IM), Sean Chen (7-10 100 Back), (7-10 100 Fly), (7-10 50 Free), Sophia Pearson (11-12 100 Breast), (11-12 100 Fly), (11-12 100 Free), (11-12 200 IM), Vincent Frausto (13-14 100 Fly), (13-14 100 Free), (13-14 200 Fly), (13-14 50 Free), Yik Ning Xu (7-10 100 Fly), Yimo Zou (13-14 100 Free), (13-14 200 Breast), (13-14 200 IM).

RELAYS

Congratulations to our relay teams who racked up double points.

1st PLACE RELAYS

  • Female 11-12 200 MR: 
    A Team:  Nikki Tse, Ella Ibay, Sophia Pearson,  Kate Fassbinder
  • Female 13-14 200 MR: 
    A Team:  Samantha Ayesha Olivar, Nailyn Lopez, Arwen Castillo, Nohely Lopez,
  • Male 5-8 100 Free Relay: 
    A Team:  Jun Yi Sun, Ayaan Chudasama, Knox Strand, Lucas Chiang
  • Male 7-10 200 MR: 
    A Team:  Kevin Zheng, Jiashi Pan, Sean Chen, Damian Serna Arbow

2nd PLACE RELAYS

  • Female 11-12 200 Free Relay:  
    A Team:  Kate Fassbinder, Sophia Pearson, Samantha Lee, Ella Ibay,
  • Male 7-10 200 Free Relay:
    A Team:  Kevin Zheng, Damian Serna Arbow. Sean Chen, Yik Ning Xu
  • Male 13-14 200 Free Relay: 
    A Team:  Jayden Pak, Joshuah Jauregui, Noah Jung, Vincent Frausto
  • Male 13-14 200 MR: 
    A Team:  Joshua Jenkins, Noah Jung, Vincent Frausto, Yimo Zou

3rd PLACE RELAYS

  • Female 7-10 200 Free Relay: 
    A Team:  Lily Torres, Dahlia Farahanchi, LeighAnne Chow, Keira Lorenzana
  • Female 7-10 200 MR:  
    A Team:  Jovee Andrade, Dahlia Farahanchi, Lily Torres, LeighAnne , Chow
  • Female 13-14 200 Free Relay:
    A Team:  Nailyn Lopez, Arwen Castillo, Alessandra Paredes, Nohely Lopez,
  • Male 11-12 200 Free Relay:  
    A Team:  Ryan Chen, Daulton Lista, Isaac Jung, Preston Hu
  • Male 11-12 200 MR:  
    A Team:  Benson Chuang,, Ryan Chen, Daulton Lista, Connor Gregory
  • Male 13-14 200 Free Relay: 
    B Team:   Aidan Martin, Mittal Suthar, Zekiah Serrano, Aeden Crain
  • Male 13-14 200 MR:   
    B Team;  Joshuah Jauregui, Jayden Pak, Zekiah Serrano, Aeden Crain

OTHER RELAYS

  • Female 11-12 200 Free Relay: 
    B Team:   Eliana Shin, Jaida Torres, Isabella Ortega, Kate Alvarez
  • Female 11-12 200 MR: 
    B Team:  Eliana Shin, Isabella Le, Samantha Lee, Elina Tian

WRAP UP

Congratulations to all our swimmers who come to practice consistently, work hard, and show up at swim meets.  You worked for it,  you earned it, and the PRIZE is yours.  Of course you couldn’t do it without the commitment of your parents and the excellent training of our coaches. 

That’s what we call at TEAM!

GO SHARKS

GMA Sherry