GOLD GROUP


Don Garman

The Gold Group is the next step in the development of Armada age-group swimmers.  The practices are designed to build strength, endurance and to continue teaching proper stroke mechanics and racing strategies to our younger athletes.

Swimmers are expected to attend all group designated meets with a special emphasis on the championship meets at the end of the Short Course and Long Course seasons.  The swimmers work hard and have fun becoming the best they can be.


Gold Group

Mallory Joshua Rachel Jordan
Moody Anthony Cassie Kanako
Jeremiah Sophia Didi Lili
 
Charlotte Irene Cheney Connor
Howard Reese Noah Kayla
Natalie Keeno Keyon Andrew
       
       
       
       

Meet Schedule

Date Meet Location Due Date Effort
9/14-15/2019 Commerce BRW SC Commerce   Optional
10/12-13/2019 Bellflower BRW SC Bellflower   Optional
11/2-3/2019 Downey BRW SC Downey   Optional
12/7-8/2019 Trident BRW SC Rowland HS   Optional
12/13-15/2019 Winter Age Group Palm Springs   Team Effort
1/25-26/2020 Commerce BRW SC Commerce   Optional
2/22-23/2020 RW SC Festival Meet Bellflower   Team Effort
3/7-9/2020 Blue-Up Metro Champs Lakewood   Team Effort
3/12-14/2020 SC JO's Rose Bowl   Team Effort
4/4-5/2020 Cerritos BR LC Cerritos   Optional
4/18-19/2020 Beach RW SC Beach   Optional
5/2-3/2020 BR LC TBA   Optional
5/16-17/2020 RW SC TBA   Optional
6/6-7/2020 BR LC Downey   Optional
6/11-14/2020 June Age Group La MIrada   Team Effort
6/27-28/2020 RW SC TBA   Optional
7/10-12/2020 Metro Champs LC La Mirada   Team Effort
7/23-26/2020 LC JO's TBD   Team Effort
9/19-20/2020 Commerce BRW SC Commerce   Optional
10/10-11/2020 Bellflower BRW SC Bellflower   Optional
11/7-8/2020 Downey BRW SC Downey   Optional
12/5-6/2020 Trident BRW SC Rowland HS   Optional

Team Effort Meets are required attendance if the swimmer qualifies, plan ahead!


Quarantine Pictures (e-mail to Don)

 
     

August 1st Time Trials 77% Best Times for the meet -- Times are unofficial

Event Lane Swimmer Best   Final
200 Free 3 Keeno 2:05.44   2:03.84
  4 Sophia 2:15.24   2:17.50
  2        
  5 Keyon 2:37.46   2:35.59
  1 Cassie 2:40.22   2:33.16
  6 Didi 2:41.49   2:30.94
           
100 Back 3 Charlotte 1:06.99   1:08.56
  4 Kanako NT   1:27.47
  2 Lili 1:13.97   1:13.94
  5 Kayla 1:17.01   1:13.18
  1 Reese 1:27.29   1:31.31
  6 Mallory 1:28.81   1:23.97
           
100 Brst 3 Anthony 1:15.47   1:11.94
  4 Andrew 1:16.81   1:12.62
  2 Natalie 1:16.90   1:15.19
  5 Jordan 1:24.01   1:20.28
  1 Lili 1:24.37   1:20.94
  6 Kayla 1:25.79   1:23.59
           
  3 Howard 1:26.93   1:25.59
  4 Keyon 1:35.50   130.97
  2 Connor 1:41.72   1:36.87
           
50 Free 3 Cheney 27.66   26.75
  4 Kayla 29.54   27.52
  2 Kanako NT   35.84
  5 Reese 34.22   34.00
  1 Mallory 34.63   33.65
  6 Connor 35.12   34.25
           
  3 Howard 29.71   29.54
  4 Moody 36.26   34.22
           
200 IM 3 Anthony 2:24.44   2:27.43
  4 Charlotte 2:24.51   2:25.06
  2 Keeno 2:25.85   2:19.09
  5 Natalie 2:27.41   2:25.15
  1 Jordan 2:40.18   2:36.87
  6 Lili 2:40.27   2:34.56
           
  3 Didi 2:52.43   2:47.72
  4 Mallory 3:09.79   3:04.25
  2 Cassie 3:18.46   2:57.10
           
100 Fly 3 Keeno 1:04.76   1:01.87
  4 Charlotte 1:05.69   1:03.54
  2 Andrew 1:06.60   1:04.00
  5 Sophia 1:06.71   1:05.72
  1 Cheney 1:06.90   1:06.90
  6 Didi 1:19.51   1:21.09
           
100 Free 3 Natalie 1:01.61   1:00.03
  4 Anthony 1:01.85   1:03.71
  2 Sophia  1:03.87   1:00.59
  5 Jordan 1:05.31   1:05.03
  1 Rachel 1:09.08   DNS
  6 Keyon 1:12.21   1:14.09
           
  3 Howard 1:05.05   1:05.72
  4 Cassie 1:14.88   1:15.57
  2 Connor 1:19.11   1:19.85
  5 Reese  1:19.93   1:21.59
           
100 IM 3 Andrew 1:08.21   1:05.68
  4 Cheney 1:08.72   1:07.65
  2 Kanako NT   1:30.75
  5 Moody 1:23.94   1:25.32

TIme Trials 9/26/2020  96% Best times

Name Event Entered Final   Event Entered Final
Joshua 50 Fly nt 34.44   100 Free 1:12.75 1:07.31
Rachel 50 Fly 40.70 38.50   100 Free 1:09.08 1:07.78
Jordan              
Anthony 100 Brst 1:15.47 1:11.25   200 IM 2:24.44 2:26.84
Cassandra 50 Fly 40.75 35.35   100 Free 1:14.88 1:09.15
Kanako 50 Brst   41.81   100 Free   1:11.09
Jeremiah 200 Free 2:12.32 2:11.75   50 Free 29.61 28.56
Sophia 500 Free   5:40.40   100 Fly   1:04.03
Lili 100 Bk 1:13.97 1:12.16   100 IM 1:14.86 1:14.13
Didi 100  Fly 1:19.51 1:16.13   100 Free 1:12.19 1:07.35
Irene 100 Bk   1:10.03   50 Free   28.47
Charlotte 100 Fly 1:05.69 1:03.87   100 Free 58.61 58.68
Cheney 100 Brst 1:18.40 1:14.20   100 Free 1:01.02 59.25
Connor 50 Brst 46.35 43.32   100 Free 1:19.11 1:16.57
Howard 50 Brst 39.87 38.93   100 Free 1:05.05 1:04.56
Reese 50 Bk 39.14 37.62   100  IM 1:28.67 1:27.00
Noah 200 Free 2:19.27 2:07.44   100 Free 1:02.58 58.66
Elonzo 100 Brst   1:11.84   100 Free   1:02.06
Kayla 100 Bk 1:17.01 1:15.93   50 Free 29.54 28.61
Natalie 500  Free 5:45.97 5:48.65   100 IM 1:09.25 1:07.69
Keeno 100 Fly 1:04.76 1:01.28   100 Free 58.90 56.25
Keyon 50 Brst 43.61 39.06   100 Free 1:12.21 1:11.06
Andrew 100 Brst 1:16.81 1:10.87   200 IM 2:24.97 2:21.34
Jayden 50 Bk   48.18   100  Brst   1:43.31

Attendance Aug. 31-Dec. 22, 2020

Dornoff, Anthony 100.00%
Espinoza, Cassandra 100.00%
Frascini, Jeremiah 100.00%
Gray, Sophia 100.00%
Kim, Charlotte 100.00%
Mo, Cheney 100.00%
Samanta, Noah 100.00%
Santos, Elonzo 100.00%
Umpornpuckdi, Natalie 100.00%
Usita, Jarem 100.00%
Usita, Jaremaya 100.00%
Vet, Andrew 100.00%
Kim, Irene 98.00%
Jimenez, Katherine 97.00%
Jimenez, Melinna 97.00%
Kow, Ethan 94.00%
Thomsic, Kayla 91.00%
Villahermosa, Jillian 91.00%
Oates, Connor 86.00%
Chiang, Jordan 84.00%
Choi, Jayden 84.00%
Baxter, Joshua 83.00%
Field, Kanako 78.00%
Baxter, Rachel 74.00%
Ocean, Howard 67.00%
Flores, Tatiana 64.00%
Alonzo, Mallory 60.00%
Dahdoul, Mahmoud 55.00%
Rubly, Reese 53.00%