OKOTOKS MAVERICKS SWIMMING

JACK FROST HOME HOSTED COMPETITION

Emma Hesterman

Congratulations to all the swimmers at our 1st home hosted competition of the season.    Also thank you to Lindsay Johnston (Meet Manager) and Kevin Harrison (Officials Director) for putting everything together and to all our parents and volunteers.

We had many new qualifying times made and lots of awards presented.

Festival qualifying standards

Jerome Ling and Cara Badenhorst

Provincial Trials qualifying standards

Sofiya Chistyakova, Slade Diakiw, Wells Ginzer, Cora Hunter, Gibson Hurd, Mackenzie Hurd, Charlotte Johnston, Katherine Kohn, Caden Kotowich, Jasper Kotowich, Jaden Melton, Keton Murphy, Mikayla Paul, Carson Vollman, Jenna Willey,

Championship qualifying standards

Sofiya Chistyakova, Wells Ginzer, Gibson Hurd, Mackenzie Hurd, Charlotte Johnston, Caden Kotowich, Jaden Melton, Jenna Willey,

GOLD

Oscar Bednarz (50 Back, 200 Fly)

Sofiya Chistyakova (100 Breast, 200 Breast, 200 Back)

Slade Diakiw (200 Fly)

Rylee Flora (100 Back)

Dane Gardner (50 Back)

Wells Ginzer (100 Breast, 100 IM, 400 IM, 50 Fly)

Gibson Hurd (100 Free)

Mackenzie Hurd (100 Free)

Charlotte Johnston (100 Fly, 200 IM, 100 Back, 50 Back, 400 IM)

Caden Kotowich (50 Free, 100 Back, 50 Back, 50 Breast)

Jerome Ling (100 Fly, 25 Free, 100 Back, 50 Fly)

Jaden Melton (200 Breast)

Keton Murphy (100 Fly, 200 IM)

Bronwyn Preece (100 IM)

Jenna Willey (50 Free, 50 Back, 50 Fly)

SILVER

Cara Badenhorst (25 Free)

Sofiya Chistyakova (50 Breast)

Dane Gardner (25 Free, 50 Fly)

Wells Ginzer (400 Free, 200 Breast)

Olivia Graham (100 Free)

Declan Harrison (100 IM)

Mackenzie Hurd (50 Free, 50 Back, 50 Fly)

Peyton Jones (100 IM)

Rylan Kohlruss (100 Free, 50 Fly)

Katherine Kohn (50 Breast, 50 Fly)

Caden Kotowich (100 Fly, 50 Fly)

Jasper Kotowich (50 Free)

Jerome Ling (100 IM, 50 Breast)

Jaden Melton (100IM, 50 Breast)

Carson Vollman (100 Breast, 50 Back, 400 IM)

BRONZE

Oscar Bednarz (100 Free)

Sofiya Chistyakova (400 Free, 50 Back)

Slade Diakiw (100 Free)

Zachary Flora (100 Breast)

Cora Hunter (100 IM)

Gibson Hurd (50 Back, 400 IM)

Clay Johnston (50 Back)

Rylan Kohlruss (100 Breast)

Katherine Kohn (100 Breast, 100 IM)

Jasper Kotowich (50 Breast, 100 IM)

Jaden Melton (50 Free, 200 IM, 50 Fly)

Mikayla Paul (200 Back)

Keton Murphy (200 Breast)

Carson Vollman (100 Fly)

TOP 10

Cara Badenhorst, Nina Bernhardt, Kassie Burton, Blakley Dahl, Keira Diakiw, Slade Diakiw, Tanner Donnelly, Reece England, Violet Fischer, Rylee Flora, Zachary Flora, Simon Freeland, Dane Gardner, Declan Harrison, Cohen Haugrud, Cora Hunter, Leah Hunter, Gibson Hurd, Mackenzie Hurd, Clay Johnston, Camryn Jones, Peyton Jones, Rylan Kohlruss, Katherine Kohn, Matthew Kohn, Jasper Kotowich, Lauren Livingstone, Claire Macdonald, Lauren Macdonald, Bryce McKellar, Kolbi-Rae McTavish, Landyn Meikle, Madison Meikle, Hadleigh Murphy, Gavin Pacitti, Mikayla Paul, Tia Podesky, Bronwyn Preece, Grace Riley, Cole Ronning, Kierra Sikora, Lily Sikora, Carson Vollman, Jenna Willey,

 

Official results are now posted to the website  under ‘Swimmers’ tab.

More photos: