Since 2001, the Huma Executive have recognized the most outstanding swimmers within the Club.

 

HUMA Award Recipients for 2019

Most Improved:
 
Junior Girls - Jane Cao
Junior Girls - Jema Kary-Ishanguly
Junior Boys - Hayden Morton 
Junior Boys - Amadeo Reid
Comp 1 Girls - Alexandra Coleman
Comp 1 Boys - Ethan Quach
Comp 2 Girls - Abby Day
Comp 2 Boys - Isiah Plaza
Comp 3 Girls - Sarah Cao
Comp 3 Boys - Aaron Dias
Comp 4 Girls - Natalie Chow
Comp 4 Boys - Patrick Plaza
Comp 5 Girls - Kate Valentine
Comp 5 Boys - Liam Ouellette
 
 
Rookie of The Year:
Female - Bethany Crisp
Male - Brady Park
 
Unsung Hero Award:
Female - Allison Wan
Male - Matsuo Saito
 
Leadership Award:
Female - Gabriella Schenk
Male - Eric Weidmann
 
Aqua Cup:
Female - Natalie Chow
Male - Parker Schenk
 
Cyndi Duong Voluteer Award:
Linda Weidmann

HUMA Award Recipients for 2018

 

Most Improved Swimmer Awards

The male and female swimmer in each age category who improves the most over the season.

 

Junior Girls - Alexandra Coleman
Junior Boys - Alexander Jara
Junior Girls - Ivy Jerrett
Junior Boys - Nicholas Chan
Comp 1 Girls - Abby Day
Comp 1 Boys - Denver Kong
Comp 2 Girls - Mia Abe
Comp 2 Boys - Dylan Jara
Comp 3 Girls - Anisa Segal
Comp 3 Boys - Frank Yang
Comp 4 Girls - Jonelle Li
Comp 4 Boys - Evan Li
Comp 5 Girls - Gabriella Schenk
Comp 5 Boys - Eric Weidmann

 

Rookie Of The Year Award

One male swimmer and/or one female swimmer are chosen from the new swimmers by the coaches based on improvement, performance, work ethic and enthusiasm.

Male - Jaden Jara
Female - Chloe Giesbrecht
 

Unsung Hero Award

One male and one female swimmer are chosen by the coaches who consistently demonstrate commitment, hard work, enthusiasm, good attendance, and a desire to improve their swimming.

Male - Liam Oullette
Female - Faith Assen

 

​​Leadership Award

One male and one female swimmer, chosen by the coaches, who consistently demonstrate the strongest leadership qualities and are good role models.

Male - Phil Li
Female - Allison Wan

 

Aqua Cup Award

The male and female swimmers who earn the most points at swim meets throughout the season.

Male - Parker Schenk
Female -  Gabriella Schenk

 

Cindi Duong Volunteer Award

Julie Shank

Previous Award Winners

 

Most Improved Swimmers

Year

 

Female

Male

2018

 

 

 

 

Junior

Alexandra Coleman
Ivy Jerrett

Alexander Jara
Nicholas Chan

 

Comp 1

Abby Day

Denver Kong

 

Comp 2

Mia Abe

Dylan Jara

 

Comp 3

Anisa Segal

Frank Yang

 

Comp 4

Jonelle Li

Evan Li

 

Comp 5

Gabriella Schenk

Eric Weidmann

2017

 

 

 

 

8&U

Dhefen Goh

Isaac Zhen

 

9-10

Kylee Cassie-Morfoot

Javan Pearce

 

11-12

Aislinn Cassie-Morfoot

Evan Li

 

13-14

Jenna Irwin-Walker

Andrew Mayhew

 

15-17

Kate Valentine

Ethan Ramsfield

2016

 

 

 

 

8&U

Aijha Meynen

Ernie Assen

 

9-10

Grace Mayhew

Elliot Zuk

 

11-12

Kimberly Poitras

Andrew Mayhew

 

13-14

Alia Burlock

David Mayhew

 

15-17

Katie Graham

Ethan Ramsfield

 

Rookie of the Year

Year

Female

Male

2017

Keely Niedzielski

 

2016

 

David Fjeld

2015

Beatrice Villaflor

Minh Nguyen

2014

Amanda Wan

Mahmoud Rouby

2013

Cassie Winkelaar

Braedon Hardern

2012

Jordanna Coleman

Ben Tuen

2011

Sarah Freed

Noah Luu

2010

Jade Miller

Nathan Versluys

2009

Emily Riddle

Mike Wall

2008

Sarah Wishloff

Jeremy Luu

2007

Miriam Wiltshire

George Dal Bello

2006

Mackenzie Barrett

Joe Wiltshire

2005

Elaine Gross

Iain Morris

2004

Jacey Wolfe

Scott Tavernini

2003

Amanda Martens

Daylen Mackey

2002

Madison Allen

Brett McKenna

2001

Summer Curtis

Neil McDonald

 

Unsung Hero (Rick Vanden ham and Nanci Langford) awards

Year

Female

Male

2017

Kendra Justice

Aaron Dias

2016

Hope Assen

Eric Weidmann

2015

Amanda Wan

Andrew Mayhew

2014

Inna Dimitrov

James Davis

2013

Delilah Dias

Owen Connolly

2012

Jenna MacGregor

Owen Connolly

2011

Mikaela Gray

Daylen Mackey

2010

Katie Battle

Daylen Mackey

2009

Jacey Wolfe

Charles Xia

2008

Sarah Preiksatis

Thomas Wishloff

2007

Lindsey Graham

Gregory Banack

2006

Erin McIntosh

Daylen Mackey

2005

Mikayla Erickson

Brandon Chan

2004

Kathryn Murphy

Calvin Tan / Kevin Tan

2003

Tara Farrell

Brett McKenna

2002

Lisa Green

Peter Lok

2001

Lana Farrell

Adam Jocksch

 

Leadership Award

Year

Female

Male

2017

Allison Wan

Ethan Ramsfield

2016

Kate Walsh

Noah Meynen

2015

Lindsey Graham

Adam Davis

2014

Kaitlyn MacGregor

Daylen MacKey

2013

Kaitlyn MacGregor

Lee Vanden Ham

2012

Kaitlyn MacGregor

Greg Bannack

2011

Caitlin Vail

Greg Bannack/Leif Edwardson

2010

Heather Savard

Thomas Wishloff

2009

Heather Savard

Thomas Wishloff

2008

Shawnee Erickson

Kevin Jocksch

2007

Jennifer Tavernini

Scott Tavernini

2006

Jennifer Tavernini

Cameron Langford

2005

Jennifer Tavernini

Kayvan Fathimani

2004

Carrie Wells

Brent Carter

2003

Lana Farrell

Brent Carter

2002

Lana Farrell

Adam Jocksch

2001

Heather Bourassa / Carrie Wells

Mike Vanden Ham

 

Cindi Duong Volunteer Award

Year

 

2017

Joelle and Brad Burlock

2016

Bernie Weidmann

 

Aqua Cup

Year

Female

Male

2017

Gabriella Schenk

Minh Nguyen

2016

Lindy Justice

Minh Nguyen

2015

Riley Waples

Bram Gerber

2014

Riley Waples

Adam Davis

2013

Riley Waples

Nathan Versluys

2012

Riley Waples

Dante Chan

2011

Katherine Battle

Dante Chan

2010

Delilah Dias

Dante Chan

2009

Sarah Wishloff

Leif Edwardson

2008

Sarah Wishloff

Brandon Chan

2007

Elaine Gross

Brandon Chan

2006

Elaine Gross

Victor Cheung

2005

Elaine Gross

Lee Vanden Ham

2004

Jordie Richardson

Cameron Langford

2003

Christie Dewer

Brent Carter

2002

Carrie Wells

Roy Arnett

2001

Carrie Wells

Mike Vanden Ham