LANGLEY & ABBOTSFORD OLYMPIANS SWIM CLUB

"Learn to Swim the Olympian Way!"

Langley: 604-532-5257                 Abbotsford: 604-825-1856

CDSC Invitational & UBC Senior Circuit Meet Results

 

The Langley & Abbotsford Olympians Swim Club attended the CDSC New Years Invitational Swim Meet and the UBC Senior Circuit Meet.  These two meets are the first swim meets of the New Year for the Langley Olympians Swim Club.  Swimmers placed in multiple events and set many new personal best times. 

A total of 45 Langley & Abbotsford Olympians swimmers attended the CDSC Swim Meet from January 17th - 19th.  This meet was held at the Vancouver Aquatic Centre and had a 437 swimmers completing. 

Joshua Kim (17 Years, Men’s 16 & Over Category) placed first in five events this weekend.  He placed first in the 800m Freestyle with a best time of 8:38.42, the 400m Freestyle with a best time of 4:03.07, the 100m Backstroke with a time of 1:03.30, the 100m Butterfly with a time of 58.95 and in the 50m Freestyle with a time of 24.72.

Katelyn Schroeder (14 Years, Women’s 14-14 Category) placed first in all five events this weekend.  She placed first in the 800m Freestyle with a best time of 9:27.62, the 400m Freestyle with a best time of 4:39.66, the 200m Individual Medley with a time of 2:25.24, the 200m Breaststroke with a time of 2:47.08 and in the 50m Freestyle with a time of 27.97.

Samantha Burwell (12 Years, Women’s 12-12 Category) placed first in four events this weekend.  She placed first in the 1500m Freestyle with a best time of 19:28.99, the 200m Backstroke with a best time of 3:22.98, the 100m Breaststroke with a time of 1:37.01 and in the 400m Freestyle with a time of 4:57.14.

Danny Park (11 Years, Men’s 11 & Under Category) placed first in the 800m Freestyle with a best time of 10:17.07, the 200m Backstroke with a best time of 2:30.16, the 400m Individual Medley with a best time of 5:43.65 and in the 400m Freestyle with a best time of 4:56.59.  He placed second in the 200m Freestyle with a time of 2:22.81.  He also placed third in the 200m Breaststroke with a best time of 3:10.82, the 100m Butterfly with a best time of 1:19.11 and in the 100m Breaststroke with a time of 1:29.96.

Luke Stewart-Beinder (13 Years, Men’s 13-13 Category) placed first in the 1500m Freestyle with a best time of 17:03.63, the 100m Backstroke with a best time of 1:01.37, the 200m Breaststroke with a best time of 2:34.41 and in the 400m Freestyle with a time 4:17.38.  He also placed second in the 100m Butterfly with a time of 1:03.33.

Sam Park (14 Years, Men’s 14-14 Category) placed first in the 200m Individual Medley with a best time of 2:23.30, the 200m Breaststroke with a best time of 2:37.83 and in the 200m Freestyle with a time of 2:06.39. He also placed second in the 1500m Freestyle with a best time of 17:47.93, the 400m Individual Medley with a best time of 5:03.82, the 100m Freestyle with a time of 58.71 and in the 400m Freestyle with a time of 4:32.37.

Isabella Brunoro (16 Years, Women’s 16 & Over Category) Placed first in a total of three events.  She placed first in the 1500m Freestyle with a time of 18.16.91, the 100m Backstroke with a time of 1:07.65 and in the 100m Butterfly with a time of 1:0-5.94.  She also placed second in the 50m Freestyle with a best time of 28:82 and in the 400m Freestyle with a time of 4:30.84.

Piyush Kaul (14 Years, Men’s 14-14 Category) placed first in the 400m Freestyle with a best time of 4:28.77, the 100m Backstroke with a time of 1:02.38 and in the 100m Butterfly with a time of 1:03.31.  He placed second in the 50m Freestyle with a time of 26.26 and third in the 800m Freestyle with a best time of 9:34.27.

Alexandru Velicico (11 Years, Men’s 11 & Under Category) Placed first in the 1500m Freestyle with a best time of 19:34.97 and In the 200m Freestyle with a best time of 2:20.77.  He placed second in the 400m Freestyle with a best time of 5:02.04 and third in the 400m Individual Medley with a best time of 5:49.17.

Finn Parr (13 Years, Men’s 13-13 Category) placed first in the 1500m Freestyle with a best time of 18:48.91 and in the 800m Freestyle with a best time of 10:05.24.

Tyler Friesen (14 Years, Men’s 14-14 Category) Placed first in the 800m Freestyle with a best time of 9:20.37.  He placed second in the 200m Freestyle with a time of 2:09.92 and in the 200m Backstroke with a time of 2:27.91.  He also placed third in the 100m Butterfly with a time of 1:09.31 and in the 400m Freestyle with a time of 4:37.35.

Jihoon Bae (12 Years, Men's 12-12 Category) Swam 100% best times in all events this weekend.  He placed first in the 100m Butterfly with a best time of 1:09.41.  He placed second in the 1500m Freestyle with a best time of 19:30.84 and in the 100m Freestyle with a best time of 1:02.82.  He also placed third in the 200m Freestyle with a best time of 2:18.23.

Gracie Maryschak (14 Years, Women’s 14-14 Category) placed first in the 1500m Freestyle with a best time of 18:27.17.  She placed second in the 400m Freestyle with a best time of 4:41.53 and in the 200m Breaststroke with a time of 2:47.50.  She also placed third in the 100m Butterfly with a best time of 1:09.69.

Madison Belgica (13 Years, Women’s 13-13 Category) placed first in the 1500m Freestyle with a best time of 19:15.64.  She also placed third in the 200m Butterfly with a best time of 2:40.22, the200m Backstroke with a time of 2:33.02 and in the 200m Breaststroke with a time of 2:56.66.

Sevi Parr (16 Years, Women’s 16 & Over Category) placed first in the 400m Freestyle with a time of 4:29.05.  She also placed second in the 1500m Freestyle with a best time of 18:26.37 and in the 200m Individual Medley with a time of 2:35.27.

Robyn Reid (15 Years, Women’s 15-15 Category) placed first in the 200m Breaststroke with a time of 3:06.09.  She also placed third in the 100m Breaststroke with a time of 1:23.35 and in the 100m Butterfly with a best time of 1:15.39.

Aidyn Erickson (14 Years, Men’s 14-14 Category) Placed first in the 1500m Freestyle with a best time of 17:07.90.

Emily Manley (16 Years, Women’s 16 & Over) placed second in the 800m Freestyle with a time of 9:53.37, the 100m Backstroke with a time of 1:10.74, the 200m Freestyle with a time of 2:32.36 and in the 100m Freestyle with a time of 1:03.78.  She placed place third in the 400m Freestyle with a best time of 4:46.49, the 200m Freestyle with a time of 2:18.94 and in the 100m Butterfly with a time of 1:12.30.

Danika Bedard (15 Years, Women’s 15-15 Category) placed second in the 400m Freestyle with a time of 5:04.46 and placed third in the 100m Backstroke with a time of 1:13.48 and in the 100m Freestyle with a time of 1:04.61.

John Park (15 Years, Men’s 15-15 Category) placed second in the 800m Freestyle with a best time of 9:47.04.

Makayden Suen (13 Years, Women’s 13-13 Category) placed second in the 1500m Freestyle with a best time of 19:50.49.

Jordan Patrick (16 Years, Women’s 16 & Over Category) placed third in the 800m Freestyle with a best time of 10:36.59, the 200m Backstroke with a best time of 2:35.13, the 100m Backstroke with a time of 1:12.81 and in the 100m Freestyle with a time of 1:03.85.

Brayden Herbert (15 Years, Men 15-15 Category) placed third in the 200m Individual Medley with a time of 2:26.90.

Daniel Hai (13 Years, Men’s 13-13 Category) placed third in the 800m Freestyle with a best time of 10:07.69.

Sunny Sandhu (12 Years, Men’s 12-12 Category) placed third in the 800m Freestyle with a best time of 11:13.06.

Stephanie Schneider (14 Years, Women’s 14-14 Category) placed third in the 400m Freestyle with a best time of 5:23.59.

Kodyn Suen (13 Years, Women’s 13-13 Category) Placed third in the 400m Individual Medley with a best time of 5:44.77.

10 swimmers for the Langley Olympians swimmers attended the UBC Senior Circuit Meet on January 18th.  This meet welcomed 157 swimmers and took place at the UBC Aquatic Centre. 

Bailey Herbert (17 Years) placed first in the 200m Freestyle with a time of 2:06.73 and second in the 200m Backstroke with a time of 2:25.44.

Hugh McNeill (16 Years) placed second in the 200m Butterfly with a best time of 2:07.86 and third in the 200m Individual Medley with a best time of 2:09.08.

Gracie Maryschak (14 Years) placed second in the 400m Individual Medley with a best time of 5:22.63.

Isabella Brunoro (16 Years) placed second in the 200m Butterfly with a time of 2:24.37.

Katelyn Schroeder (14 Years) placed third in the 100m Backstroke with a time of 1:06.62.

The CDSC Meet and UBC Senior Circuit Meet were two great meets for the Olympians and were a great way for swimmers to start the New Year on a high note.