NWRSC Club Records

Current as of August 23rd, 2019

If viewing on mobile, turn your phone sideways to view correctly!

 

Division 1 Girls:

 

100 IM

50 Free

50 Fly

50 Back

50 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Taylor McPherson

Taylor McPherson

Taylor McPherson

Taylor Richardson

Danielle Barberie

Kelly Spilde

Taylor McPherson, Raine Deschambault, Faith Telfer, Lila Barberie

Danielle Barberie, Grace Lim, Kathryn Say, Farrah Laroche

1:33.55

36.26

42.25

41.62

47.70

1:25.95

3:19.26

3:07.28

2018

2018

2018

2005

2015

1992

2018

2015

 

Division 1 Boys:

 

100 IM

50 Free

50 Fly

50 Back

50 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Peter Morch

Peter Morch

Peter Morch

Tayden De Pol

Kris Johnson

Peter Morch

Carter James, Peter Morch, John Kirkhope, Dylan Barberie

Carter James, Peter Morch, John Kirkhope, Dylan Barberie

1:27.56

35.41

38.91

41.80

46.40

1:17.01

3:08.10

2:42.69

2014

2014

2014

2011

1986

2014

2014

2014

 

Division 2 Girls:

 

100 IM

50 Free

50 Fly

50 Back

50 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Vanessa Yates

Devinn Moore

Vanessa Yates

Vanessa Yates

Karla Wiebe

Vanessa Yates

Vanessa Yates, Stephanie Taekema, Hollis Louie, Knievel

Danielle Barberie, Kipling Szasz, Avery Bernard, Anna Fairweather

1:21.79

33.35

36.30

38.08

42.21

1:12.21

2:43.20

2:27.41

2004

2014

2004

2004

1983

2004

2003

2017

 

Division 2 Boys:

 

100 IM

50 Free

50 Fly

50 Back

50 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Peter Morch

Peter Morch

Trevor Johnson

Christopher Yates

Erick Hammer-Belanger

Peter Morch

Peter Morch, Dylan Barberie, John Kirkhope, Carter James

Peter Morch, Dylan Barberie, John Kirkhope, Carter James

1:21.23

32.47

35.04

38.43

42.58

1:11.33

2:45.66

2:22.84

2015

2015

1983

2007

1996

2015

2015

2015

 

Division 3 Girls:

 

100 IM

50 Free

50 Fly

50 Back

50 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Cadence Jones

Cadence Jones

Shannon Apland

Vanessa Yates

Cadence Jones

Cadence Jones

Farrah Laroche, Danielle Barberie, Avery Bernard, Kipling Szasz

Hollis Louie, Hannah Swabey, Vanessa Yates, Stephanie Taekema

1:12.45

29.69

33.29

33.99

37.77

1:02.95

2:32.83

2:13.04

2017

2017

1987

2005

2017

2017

2018

2005

 

Division 3 Boys:

 

100 IM

50 Free

50 Fly

50 Back

50 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Peter Morch

Peter Morch

Peter Morch

Tayden De Pol

Erick Hammer-Belanger

Peter Morch

Peter Morch, Dylan Barberie, John Kirkhope, Carter James

Dylan Barberie, Carter James, John Kirkhope, Peter Morch

1:14.57

29.05

31.85

33.98

37.58

1:03.98

2:22.45

2:06.55

2017

2017

2017

2014

1998

2017

2017

2017

 

O Category 1 Girls:

 

100 IM

50 Free

50 Fly

50 Back

50 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Kennadie Sheppard

Kennadie Sheppard

Kennadie Sheppard

Kennadie Sheppard

Kennadie Sheppard

Kennadie Sheppard

Rowyn Vincent, Aurora Richards, Sierra Jones, Kennadie Sheppard

Hannah Duffell, Rowyn Vincent, Aurora Richards, Kennadie Sheppard

1:12.00

29.04

31.52

33.31

38.22

1:04.48

2:28.43

2:10.37

2019

2019

2019

2019

2019

2019

2019

2019

 

O Category 1 Boys:

 

100 IM

50 Free

50 Fly

50 Back

50 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Oliver Orton

Madison Kalvi

Madison Kalvi

Oliver Orton

Oliver Orton

Oliver Orton

Adam King, Oliver Orton, John Kirkhope, Jack Lim

Oliver Orton, Ry Della Rosa, Bryan Moore, Nick Sertic

1:19.51

33.34

37.83

36.25

38.58

1:11.36

2:40.83

2:21.81

2016

2001

2001

2016

2016

2016

2016

2015


 

Division 4 Girls:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Lisa Kurtynik

Lisa Cooke

Eliza McGuire

Sara Cooke

Lisa Kurtynik

Cadence Jones

Vanessa Yates, Stephanie Taekema, Eliza McGuire, Hollis Louie

Vanessa Yates, Stephanie Taekema, Hannah Swabey, Hollis Louie

2:37.78

29.02

31.59

1:12.39

1:19.97

1:02.82

2:19.10

2:02.58

1987

1990

2005

1989

1989

2018

2005

2006

 

Division 4 Boys:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Trevor Johnson

Cam Laturnus

Carter James

Tayden De Pol

Cam Laturnus

Trevor Johnson

Cam Laturnus, Nick Bennett, Stewart Steven, Jack Laroche

Dylan Barberie, Carter James, Jackson Hessler, Peter Morch

2:25.51

26.41

28.87

1:07.93

1:14.95

57.03

2:13.70

1:57.98

1986

2017

2019

2015

2017

1986

2016

2018

 

Division 5 Girls:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Stephanie Taekema

Cadence Jones

Cadence Jones

Cadence Jones

Stephanie Taekema

Jasmine Schellinck

Hollis Louie

Isabelle Parsons, Jasmine Schellinck, Cadence Jones, Yulia Bobkova

Jasmine Schellinck, Yulia Bobkova, Isabelle Parsons, Cadence Jones

2:35.76

28.78

31.56

1:11.86

1:10.88

1:17.39

1:03.06

2:14.19

2:00.71

2008

2019

2019

2019

2008

2019

2007

2019

2019

 

Division 5 Boys:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Clint Abbott

Cam Laturnus

Peter Morch

Peter Morch

Peter Morch

Clint Abbott

Peter Morch

Peter Morch, Bryan Moore, John Kirkhope, Dylan Barberie

Riley Prout-Holm, Josh Todd, Zack Todd, Christopher Yates

2:21.23

25.62

28.37

1:03.81

1:05.45

1:10.88

56.90

2:02.50

1:48.59

1990

2018

2019

2019

2019

1990

2019

2019

2011

 

Division 6 Girls:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Stephanie Taekema

Carla Henderson

Sarah Kirkhope

Sarah Kirkhope

Carla Henderson

Stephanie Taekema

Carla Henderson

Vanessa Yates, Stephanie Taekema, Darby Walker, Moira Brown

 

2:32.96

27.89

30.23

1:07.02

1:07.44

1:16.23

1:01.33

2:10.37

1:56.44

2010

2003

2016

2016

2003

2010

2003

2010

1998

 

Division 6 Boys:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Gareth Saunders

Cameron Laturnus

David Cruise

Cameron Laturnus

Gareth Saunders

Cameron Laturnus

Gareth Saunders

Riley Prout-Holm, Chris Yates, Owen Simpson, Josh Todd

Riley Prout-Holm, Josh Todd, Callum Gemma, Chris Yates

2:14.49

24.73

27.26

1:00.72

1:02.07

1:07.53

54.77

1:58.28

1:43.61

2007

2019

2002

2019

2007

2019

2007

2012

2013

 

O Category 2 Girls:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Kathy Trajan

Haley Bennett

Sophie Lorette

Sophie Lorette

Hannah Lorette

Tabitha Carroll

Haley Bennett

Edwards, Sarah Kirkhope, Haley Bennett, Jessica King

Ava Johnson, Haley Bennett, Kintzel, Lorette

2:34.37

27.26

30.61

1:07.09

1:05.80

1:20.47

58.78

2:07.70

1:57.81

1997

2015

2015

2015

2015

1999

2015

2015

2015

 

O Category 2 Boys:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Lucas Tyler

Tommy Gossland

Lucas Tyler

Lucas Tyler

Lucas Tyler

Nicholas Bennett

Lucas Tyler

Nicholas Bennett, Stewart Stephen, Cam Laturnus, Quinn Todd

Nick Sertic, Nicholas Bennett, Stewart Stephen, Quinn Todd

2:13.80

24.60

26.20

57.59

1:00.86

1:08.16

54.50

2:11.11

1:45.21

2015

2006

2015

2015

2015

2018

2015

2017

2017


 

Division 7 Girls:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Carla Henderson

Hayley Price

Carla Henderson

Darby Walker

Carla Henderson

Hayley Price

Hayley Price

Ellen Taekema, Hayley Price, Catherine Carriere Der, Darby Walker

Ellen Taekema, Hayley Price, Catherine Carriere Der, Darby Walker

2:40.43

27.59

31.37

1:10.72

1:08.97

1:22.19

1:02.46

2:12.85

1:54.43

2004

2013

2004

2013

2004

2013

2013

2013

2013

 

Division 7 Boys:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Riley Prout-Holm

Marc Hammer-Belanger

Dylan Ramshaw

Owen Simpson

Riley Prout-Holm

Darin Carmichael

Riley Prout-Holm

Nicholas Tonella, Cameron Laturnus, Eric Labas, Finn Bodnar

Nicholas Tonella, Eric Labas, Finn Bodnar, Cameron Laturnus

2:18.61

24.50

27.35

1:02.38

1:01.28

1:11.40

53.82

1:54.02

1:41.32

2015

2002

1998

2012

2015

1992

2015

2019

2019

 

Division 8 Girls:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Haley Bennett

Stephanie Taekema

Haley Bennett

Haley Bennett

Stephanie Taekema

Stephanie Taekema

Haley Bennett

Taylor Snowden-Richardson, Kara Wilson, Eliza McGuire, Alayna Crane

 

2:25.75

28.11

29.21

1:09.98

1:07.99

1:13.64

59.22

2:07.65

1:55.08

2017

2011

2017

2017

2011

2011

2017

2016

2001

 

Division 8 Boys:

 

200 IM

50 Free

50 Fly

100 Fly

100 Back

100 Breast

100 Free

200 Medley Relay

200 Free Relay

Ryan Howe

Gareth Saunders

Ryan Howe

Ian Mattock

Ryan Howe

Richard Bourgeois

Ryan Howe

Ryan Howe, Baylee Munro, Ian Mattock, Gareth Saunders

Ryan Howe, Baylee Munro, Ian Mattock, Gareth Saunders

2:07.88

23.85

25.22

57.10

56.26

1:04.96

51.88

1:46.47

1:36.08

2015

2011

2015

2012

2015

2013

2015

2015

2015