Central Region B Championships

Kiersten Wollenzien
Jun 11, 2019

The Oshawa Aquatic Club had 37 swimmers compete at Central Region B Championships from June 6th to the 9th. The swimmers faced tough competitors and even harder mental situations and found themselves on top of many situations. 

Over the weekend we had 149 individual swims and ended up with 47 top ten finishes. To qualify for B Championships you must attain a C standard qualifying time as a 13 and over year old swimmer or a D standard qualifying time as a 12 and under year old swimmer. These standards are created by Swim Ontario.

 A large round of applause goes out to Austin Prentice, Mika Romao Vandepol and Jackson Sprung for becoming new qualifiers for the Ontario Youth Junior Championships at the end of the month. Another big shoutout to our two 11-12 girls A relays for breaking both the 200 Fr Relay Club Record and the 200 Medley Relay Club Record. 

Congratulations on a great weekend!

Top Ten

11 Year Old Girls

100 Freestyle Sierra Oulds - 8th

50 Freestyle Sierra Oulds - GOLD

12 Year Old Girls

800 Freestyle Sasha Paterson - 5th

200 IM Mya Davis - 6th

400 Freestyle Sasha Paterson - 5th

100 Freestyle Sasha Paterson - 10th

100 Breaststroke Mya Davis - 5th

200 Backstroke Sasha Paterson - BRONZE

          Beatrice Aikman - 8th

200 Butterfly Mya Davis - 6th

100 Butterfly Mya Davis - SILVER

100 Backstroke Beatrice Aikman - SILVER

50 Freestyle Sasha Paterson - BRONZE

11 and 12 Year Old Girls

200 Free Relay: Beatrice Aikman, Sierra Oulds, Dana Hansen, Sasha Paterson - CLUB RECORD - 4th

200 Medley Relay: Beatrice Aikman, Mya Davis, Summer Oulds, Sasha Paterson - CLUB RECORD - BRONZE

13 Year Old Girls

800 Freestyle Peyton Oulds - 5th

400 Freestyle Hannah Kolesnik - GOLD

               Peyton Oulds - 10th

100 Butterfly Hannah Kolesnik - BRONZE

14 Year Old Girls

400 IM Alexanne Proulx - SILVER

100 Breaststroke Megan Englund - 10th

50 Freestyle Mika Romao Vandepol - GOLD

13 and 14 Year Old Girls

200 Medley Relay: Hannah Kolesnik, Megan Englund, Naia Iezzi, Mika Romao Vandepol - 9th

15 Year Old Girls

800 Freestyle Sarah Reimer - 5th

400 Freestyle Sarah Reimer - 7th

100 Freestyle Sarah Reimer - 7th

200 Freestyle Sarah Reimer - BRONZE

50 Freestyle Sarah Reimer - 4th

16 and Over Year Old Girls

100 Freestyle Heather Miller - 7th

200 Breaststroke Ryley Bell - 7th

200 Backstroke Heather Miller - 5th

100 Breaststroke Ryley Bell - 5th

50 Freestyle Heather Miller - 6th

15 and Over Year Old Girls

200 Free Relay: Taelim Broomfield, Sarah Reimer, Heather Miller, Cassidy Cecchetto - SILVER

200 Medley Relay: Heather Miller, Ryley Bell, Cassidy Cecchetto, Taelim Broomfield - 9th

11 Year Old Boys

200 Butterfly Wade Mitchell - 4th

12 Year Old Boys

800 Freestyle Camden Reid - 6th

15 Year Old Boys

1500 Freestyle Spencer Terryberry - 4th

400 Freestyle Jackson Sprung - 6th

200 Breaststroke Spencer Terryberry - 6th

400 IM Jackson Sprung - 6th

    Spencer Terryberry - 8th

200 Backstroke Jackson Sprung - GOLD

100 Breaststroke Spencer Terryberry - 6th

50 Freestyle Jackson Sprung - 9th

16 and Over Year Old Boys

100 Freestyle Austin Prentice - 6th

400 IM James Lack - 5th

100 Butterfly Austin Prentice - 7th

             James Lack - 8th

200 Backstroke James Lack - 5th

50 Freestyle Austin Prentice - 4th

             Dalton Buller - 7th

15 and Over Year Old Boys

200 Free Relay: Dalton Buller, James Lack, Austin Prentice, Cooper Cecchetto - 5th

200 Medley Relay: James Lack, Dalton Buller, Austin Prentice, Jackson Sprung - 9th

More photos: