Saskatoon Goldfins Swim Club

As pools reopen and the Goldfins have a plan operate safely during the pandemic.

To see how we have returned to swim safely, please visit our Return to Swim 2020-2021 tab.

Goldfins Post 192 New Qualifying Times at the 45th Goldfins Invitational Swim Meet

Jennifer Robinson

The Saskatoon Goldfins Swim Club competed in the 45rd Annual Goldfins Invitational – November 12 – 14, 2021, Shaw Centre, Saskatoon, SK.  The Goldfins were represented by 128 swimmers who swam in over 700 Preliminaries and Finals events.  The Goldfins posted 192 NEW qualifying time standards.  Goldfins swimmers Isabel Magus (200 Breaststroke & 50 Freestyle) and Bryce Tierney (100 Breaststroke & 200 Breaststroke) posted Canadian Western Qualifying Times. 

The Goldfins posted 642 personal best short course times with 47 Goldfins posting 100% personal best times.  Congratulations to: Jon Arndt, Hassan Awadalla, Jarrett Beauchamp, Sami Benning, Zoe Benning, Cori Biberdorf, Josh Block, Jason Broderick, Emily Charabin, James DeLathouwer, Matviy Dobushovskyy, Landon Dubiel, Noah Findlay, Adam Foster, Ian Genest, Oliver Genest, Nicole Godbout, Nathan Grayston, Jordyn Hahn, Scott Heinbigner, Shane Himbeault, Avery Houle, Dejan Jarcan, Grayson Keays, Lucas Kelln, Zalmon Kent, Caleb Kissick, Katelyn Legg, Piper Lejbak, Blanca Mesquida, Emma Middlekamp, Rebeka Mourre, Avyn Munshaw, Obi Nguyen, Ava Norman, Alyssa Park, Jillian Russell, Anya Sasata, Rhett Smith, Sophia Sukut, Max Thille, Bryce Tierney, Daniel Tran, Mariah Weber, Sebastian Wruck, Kian Wu, and Zoe Zimonick on this achievement.

 

Congratulations to the Top 3 Most Improved Goldfins events:

Matviy Dobushovskyy                     400 Freestyle           “-116.51”

Victoria Darling                              400 Freestyle            “-101.16”

Rhett Smith                                   1500 Freestyle            “- 96.98”

 

Canadian Western Qualifying Time Standards:

Isabel Magus                           50 Freestyle & 200 Breaststroke

Bryce Tierney                           100 & 200 Breaststroke

 

 

Saskatchewan AA Short Course Qualifying Time Standards:

Sami Benning                           100 Freestyle

Zoe Benning                             50 Backstroke, 200 Backstroke

Jason Broderick                       200 Backstroke

Katherine Chang                      100 Backstroke & 50 Fly

Alyssa Clark                             50 Freestyle

Keiran Dyck                              1500 Freestyle, 400 Freestyle, 200 Fly & 200 Backstroke

Ian Genest                               1500 Freestyle, 100 Backstroke & 200 Fly

Scott Heinbigner                      200 Breaststroke & 200 IM

Claire Huber                             50 Freestyle

Lucas Kelln                              1500 Freestyle

Landon Kennedy                      100 Freestyle

Holden Lees                             100 & 200 Breaststroke

Piper Lejbak                             100 Freestyle

Isaac Louie                              100 Breaststroke

Jacey Lutze                             50 & 200 Backstroke

Isabel Magus                           200 Freestyle, 200 IM & 200 Fly

Luisa Mahler                            50 & 100 Backstroke

Rebeka Mourre                         100 & 200 Freestyle

Spencer Nave                           50 Breaststroke

Ava Norman                             100 & 200 Breaststroke, 50 & 200 Backstroke

Alyssa Park                              50 & 200 Breaststroke

Anya Sasata                            50 & 200 Backstroke, 50 Freestyle

Rhett Smith                              100 Fly, 1500 Freestyle & 100 Backstroke

Bryce Tierney                           200 Freestyle

Mariah Weber                           200 Freestyle

Kian Wu                                   200 & 800 Freestyle, 400 IM & 100 Backstroke

Claire Yeo                                 50 & 100 Breaststroke

Tony Zhang                              50 Backstroke

Zoe Zimonick                           200 Freestyle & 100 Backstroke

 

Saskatchewan A Short Course Qualifying Time Standards:

Lauren Anderson                     100 Fly, 200 Breaststroke, 200 IM & 800 Freestyle

Jonathan Arndt                       100 Backstroke 100 & 800 Freestyle, 200 IM

Sami Benning                           200 & 800 Freestyle, 50 & 100 Breaststroke, 50 Fly

Jason Broderick                       50, 100 & 1500 Freestyle, 50 Fly

Kai Burke                                 200 & 800 Freestyle

Jacob Cameron                       200 IM

Cassidy Darling                        100 Freestyle

Victoria Darling                        400 Freestyle & 200 Backstroke

James DeLathouwer                50 Breaststroke & 50 Backstroke

Matviy Dobushovskyy              50, 100 & 200 Freestyle, 50 & 100 Backstroke

Landon Dubiel                          200 Breaststroke

Keiran Dyck                              200 Fly & 200 Backstroke

Noah Findlay                            50 Fly

Adam Foster                            100 Breaststroke, 200 & 400 IM, 100 Backstroke

Foster Fourney                         50 Freestyle

Katherine Gebhardt                  100 Freestyle, 200 IM & 200 Backstroke

Oliver Genest                           200 & 800 Freestyle, 50, 100 & 200 Breaststroke & 200 IM

Nicole Godbout                        100 Breaststroke, 400 IM, 100 Backstroke & 200 Fly

Zahra Gokavi Bailey                 200 Freestyle

Nathan Grayston                     50, 100 & 200 Backstroke, 50 & 100 Fly

Jordyn Hahn                            200 Backstroke

Emyla Hatch                            100 & 200 Freestyle, 100 & 200 Backstroke

Hadley Hollick                          50 Backstroke

Avery Houle                              50, 100 & 200 Breaststroke, 100 Freestyle

Claire Huber                             200 IM

Lucas Kelln                              100 Breaststroke & 200 IM

Landon Kennedy                      200 Freestyle, 100 Breaststroke & 100 Fly

Avery Kissick                            50 Backstroke

Clara Lane                               200 Freestyle

Katelyn Legg                            200 Freestyle & 50 Fly

Piper Lejbak                             200 Freestyle, 100 Breaststroke & 200 Backstroke

Isaac Louie                              100 Fly

Jacey Lutze                             200 & 400 IM, 50 Breaststroke & 800 Freestyle

Merieliss Lyle                           200 Freestyle

Luisa Mahler                            50 Fly

Milayna Mildenberger               50 Fly & 50 Breaststroke

Avyn Munshaw                        200 Breaststroke & 50 Freestyle

Spencer Nave                           100, 200 & 800 Freestyle & 200 IM

Obi Nguyen                              100 Fly & 200 Backstroke

Alyssa Park                              400 Freestyle

Carson Sereda-Wosminity        50 Backstroke & 50 Freestyle

Sophia Sukut                            100 Freestyle

Max Thille                                 200 Freestyle

Bryce Tierney                           50 Fly

Nathan Vong                           50 Backstroke & 50 Fly

Mariah Weber                           50 Fly, 50 & 100 Breaststroke

Sebastian Wruck                      50 & 100 Freestyle

Kian Wu                                   200 IM, 50 Breaststroke & 200 Backstroke

Claire Yeo                                 400 IM & 200 Backstroke

Zoe Zimonick                           200 IM & 800 Freestyle

The Goldfins swimmers and coaching staff would like to thank Colleen Patterson, Ryan Lejbak, Tanya Gokavi, Kelly Kozak, and Chris Yeo for their tireless efforts in the hosting of this meet.  We would also like to thank the Meet Referees: Bob Cowan, Belinda Bilous, Jennifer Abrahamson, Sharon Lyons, and Giselle Marcotte for guiding and for supporting us throughout the weekend.The swimmers and coaching staff would also like to acknowledge all of the Goldfins parent volunteers who spent the weekend cheering us on by officiating, volunteering, and supporting us on our live feed.

The Goldfins Swim Club is looking forward to competing in December 2021 in the Lasers Short Course Swim Meet, in the Prairie Winter International, and in the RODS Future Stars 2021. 

 

Go Goldfins Go!

 

-30-