Florida Swimming
Level 3
Excellence 200

T2 Spring Championship Meet Recap!

Tom Yetter

Congratulations to all of our Age Group and Senior Championship Meet Athletes!  Below is a full recap of our top performances from our meets!

 

FLAGS RECAP

New AAA Times:

  • Mila Buchanan:  50 Fly
  • Abi Burke:  100 Free
  • Naiyla Burke:  100 Breast

New AA Times:

  • Gianna Buchanan:  100 Back
  • Mila Buchanan:  100 Fly
  • Abi Burke:  50 Back, 50 Fly, 100 Fly, 100 IM
  • Barney Cotterill:  50 Fly
  • Emil Daniyar:  100 Fly
  • Naiyla Daniyar:  100 Fly
  • Nathan Edwards:  100 Fly
  • Taylor Klein:  50 Back, 100 Back
  • Naya Pearo:  100 Breast

New A Times:

  • Olivia Bajzat:  50 Back, 100 Back, 100 Breast
  • Emil Daniyar:  200 Fly
  • Taylor Klein:  200 Back
  • Naya Pearo:  200 Breast

Best Times/Top 16 Placings:

  • Olivia Bajzat:  3 Best Times, 10th 50 Back, 10th 100 Back, 10th 100 Breast, 10th 200 IM
  • Gianna Buchanan:  3 Best Times, 4th 100 Back, 6th 200 Back, 12th 200 Back
  • Mila Buchanan:  3 Best Times, 2nd 50 Fly, 9th 100 Fly, 12th 50 Back, 12th 200 Fly
  • Abi Burke:  7 Best Times, 6th 100 IM, 7th 50 Free, 7th 50 Fly, 7th 100 Fly, 10th 50 Back, 10th 200 Back
  • Barney Cotterill:  4 Best Times, 6th 50 Fly, 7th 100 Fly, 16th 100 Back
  • Purdey Cotterill:  1 Best Time, 6th 100 Fly, 9th 100 IM, 9th 200 IM
  • Emil Daniyar:  4 Best Times
  • Naiyla DiSarno:  2 Best Times, 2nd 100 Breast, 3rd 50 Breast, 5th 200 Breast, 12th 100 IM
  • Nathan Edwards:  5 Best Times, 11th 50 Free, 16th 100 Free, 16th 200 IM
  • Taylor Klein:  3 Best Times, 6th 50 Back, 12th 100 Back
  • Naya Pearo:  4 Best Times, 5th 50 Breast, 6th 100 Breast, 11th 200 Breast

SENIOR CHAMP RECAP

New Team Records:

  • Sabyne Brisson:  15-16 200 Breast 2:14.46
  • Jack Stokvis:  17-18 50 Free 20.80
  • Anton Sunyak:  Open 50 Free 20.68

New USA Futures Qualifying Time:

  • Connor French:  400 IM 4:07.29

New AAAA Times:

  • Jack Stokvis:  50 Free

New AAA Times:

  • Connor French:  200 Fly
  • Aidan Robbins:  1650 Free
  • Marc Savolle:  100 Free
  • Jack Stokvis:  100 Back

New AA Times:

  • Elliot Fox:  200 Back
  • Catie Laur:  50 Free
  • Christian McAuley:  200 Free, 1000 Free, 1650 Free
  • Jonny Sobczak:  100 Free
  • Campbell Steere:  200 Free

New A Times:

  • Gavin Davey:  400 IM
  • Lucas Edwards:  100 Fly
  • Christian McAuley:  200 Back
  • Aidan Robbins:  200 Fly

Best Times/Top 16-24 Placings:

  • Carinn Bethea:  5th 1000 Free, 14th 200 Free, 17th 500 Free
  • Ella Bradshaw:  5 Best Times
  • Sabyne Brisson:  5 Best Times, 1st 100 Breast, 1st 200 Breast, 3rd 50 Breast
  • Gavin Davey:  3 Best Times
  • Lucas Edwards:  3 Best Times
  • Elliot Fox:  4 Best Times, 14th 1650 Free, 14th 200 Back, 18th 1000 Free
  • Connor French:  5 Best Times, 17th 1650 Free, 19th 400 IM, 21st 200 Fly, 22nd 1000 Free
  • Krista Gretz:  1 Best Time
  • Catie Laur:  2 Best Times, 24th 50 Fly
  • Christian McAuley:  6 Best Times
  • Aidan Robbins:  6 Best Times, 15th 1650 Free, 17th 1000 Free, 20th 500 Free
  • Marc Savolle:  6 Best Times, 9th 50 Breast, 19th 50 Fly, 21st 50 Free
  • James Scanlon:  1 Best Time
  • Jonny Sobczak:  2 Best Times
  • Ryan Staunch:  4 Best Times, 10th 200 Back, 12th 200 Fly
  • Campbell Steere:  2 Best Times, 15th 50 Breast
  • Jack Stokvis:  4 Best Times, 3rd 50 Fly, 3rd 100 Fly, 12th 100 Back, 13th 50 Back, 16th 100 Free, 17th 50 Free
  • Anton Sunyak:  5 Best Times, 3rd 50 Free, 5th 50 Fly, 11th 50 Back, 12th 100 Fly, 14th 100 Free
  • Ashley Vensel:  1 Best Time, 9th 1650 Free, 10th 1000 Free, 21st 500 Free
  • Thor Warnken:  4 Best Times
  • Charlie Wu:  3 Best Times