Florida Swimming
Level 3
Excellence 200

T2 Summer Championship Meet Recaps

Tom Yetter

USA Swimming Junior Nationals Championship Meet Recap:

Congratulations Sabyne Brisson for representing T2 Aquatics at the USA Swimming Junior Nationals Championship Meet in Irvine, CA.  Such an honor to qualify and represent T2 at this High Performance USA Swimming Meet!  This is the Premier 18&Under Championship Meet in the USA!

  • Sabyne ended up breaking the team record in the 100 Breaststroke TWICE.  1:12.99.  Congrats!  She also added a person best in the 100 Fly!

 


USA Swimming Futures Championship Meet Recap:

Congratulations to all athletes that represented T2 Aquatics at the USA Swimming Futures Championship Meet in Cary, NC.  Such an honor to qualify and represent T2 at this High Performance USA Swimming Meet!  Carinn Bethea, Nick Fabian, Connor French, Rory Keller, Havana Layton, Matt Molloy, Rachel Moran, Emery Muller, Marc Savolle, Ryan Staunch, Jack Stokvis, Anton Sunyak

  • Special shout out to Jack Stokvis who broke the team record in the 17-18 & Open 50 LCM Freestyle with a 23.87!  Congrats!

Senior Champ Finalists (Top 32):

  • Carinn Bethea:  29th 800 Free, 30th 400 Free
  • Nick Fabian:  17th 1500 Free, 28th 800 Free
  • Jack Stokvis:  16th 100 Fly, 21st 50 Free, 24th 100 Free

 


Florida Gold Summer LCM Senior Championship Recap:

Congratulations to all athletes that represented T2 Aquatics at the Florida Gold Summer LCM Senior Championship Meet in Coral Springs, FL:  Ella Bradshaw, Lucas Edwards, Nathan Edwards, Carson Feehery, Krista Gretz, Fina Hickmon, Catie Laur, Christian McAuley, Aidan Robbins, Zach Roberts, Jonny Sobczak, Ashley Vensel, Thor Warnken, Charlie Wu

  • Special congrats to Nathan Edwards, Carson Feehery, Christian McAuley, Aidan Robbins, Thor Warnken and Charlie Wu who went all best times at Senior Champs!

Senior Champ Finalists (Top 32):

  • Ella Bradshaw:  30th 200 Back
  • Nathan Edwards:  28th 400 IM
  • Carson Feehery:  12th 100 Breast, 13th 200 Breast, 14th 200 Fly, 15th 400 IM, 24th 100 Fly, 26th 200 IM
  • Fina Hickmon:  10th 50 Free, 14th 200 IM, 18th 100 Free, 19th 400 Free, 25th 200 Breast, 25th 200 Free
  • Catie Laur:  12th 200 Fly, 15th 200 Back
  • Christian McAuley:  15th 200 Fly, 18th 400 IM, 29th 400 Free
  • Aidan Robbins:  7th 400 IM, 8th 1500 Free, 11th 400 Free
  • Zachary Roberts:  11th 200 Fly, 17th 1500 Free, 12th 400 IM
  • Jonny Sobczak:  17th 200 Fly
  • Ashley Vensel:  4th 400 Free, 13th 200 Free
  • Thor Warnken:  24th 200 Breast, 24th 200 Fly
  • Charlie Wu:  24th 400 IM, 31st 200 Fly

 


Florida Swimming LCM Age Group Championship Recap (South):

Congratulations to all athletes that represented T2 Aquatics at the Florida Swimming LCM Age Group Championship Meet in Sarasota, FL:  Ava Baldwin, Mila Buchanan, Abi Burke, Barney Cotterill, Purdey Cotterill, Emil Daniyar, Leah Harmic, Cruz Hickmon, Toula Hickmon, Taylor Klein, Sophie Mokhiber, Vivian Mokhiber, Naya Pero, Jude Scanlon, Riley Staunch

  • Special shout out to Purdey Cotterill, Mila Buchanan, and Toula Hickmon for placing top 3!  Toula placed 1st in the 100 and 200 Back as well as 3rd in the 50 Back.  Purdey placed 3rd in the 100 Breast.  Mila placed 3rd in the 50 Fly. Congratulations girls!
  • Super Special shout out to Toula Hickmon who broke the team record in the 11-12 200 Backstroke with a 2:29.37!  Congrats!

FLAGS Champ Finalists (Top 16):

  • Mila Buchanan:  3rd 50 Fly, 8th 200 Fly
  • Abi Burke:  5th 50 Fly, 7th 100 Free, 7th 100 Fly, 7th 200 IM, 12th 50 Free, 13th 200 Free
  • Barney Cotterill:  6th 50 Fly, 9th 100 Fly, 14th 50 Free, 14th 100 Free, 15th 50 Back
  • Purdey Cotterill:  3rd 100 Breast, 5th 200 IM, 7th 100 Fly, 8th 50 Breast, 14th 50 Fly
  • Emil Daniyar:  4th 50 Fly, 15th 100 Fly
  • Leah Harmic:  12th 100 Fly
  • Toula Hickmon:  1st 100 Back, 1st 200 Back, 3rd 50 Back, 6th 100 Fly, 9th 50 Free
  • Taylor Klein:  8th 100 Back, 11th 50 Back, 12th 200 Back
  • Sophie Mokhiber:  6th 200 Free, 7th 200 IM, 8th 400 IM, 9th 200 Back, 16th 400 Free, 15th 800 Free
  • Vivian Mokhiber:  6th 200 Breast, 7th 100 Breast, 9th 200 IM, 11th 200 Free, 12th 100 Free, 13th 400 Free
  • Naya Pero:  7th 50 Breast, 15th 100 Breast
  • Jude Scanlon:  15th 50 Breast, 15th 100 Breast
  • Riley Staunch:  16th 50 Fly