Account Bar
18 & Under World 100s
Gulf Swimming
Excellence 200Team Level
Spacer
Spacer
Spacer

Records - Short Course Yards

Team records for FLEET are kept for both Short Course Yards and Long Course Meters. They are separate for boys and girls and for each age groups: 10 & under, 11/12, 13/14, 15/16, 17/18.

Special note regarding High School times:
High School times can count as a short course team record if the swimmer is a current member of Fleet . Please contact your primary coach for update.

For Long Course Meters Team Records Click Here
 


 

Girls

10 & U

Boys

Name

Time

Year

Event

Name

Time

Year

Watts, Carli

27.17

1992

50 Freestyle

Scholl, Benjamin

26.61

2015

Watts, Carli

28.23

1992

100 Freestyle

Ellison, Alex

57.65

2011

Watson, Jimena

2:08.74

2017

200 Freestyle

Ellison, Alex

2:06.24

2011

Jones, Jordan

5:34.28

2017

500 Freestyle

Montague, Lincoln

5:31.31

2021

Heredia, Amanda

31.48

2022

50 Backstroke

Montague, Lincoln

30.29

2021

Jones, Jordan

1:05.04

2018

100 Backstroke

Montague, Lincoln

1:04.16

2021

Hastings, Michelle

34.52

1982

50 Breaststroke

McDonnell, Jeremy

33.93

1990

Jones, Jordan

1:12.94

2018

100 Breaststroke

McDonnell, Jeremy

1:13.93

1991

Jones, Jordan

29.15

2018

50 Butterfly

Maldonado, Ian

29.11

2021

Jones, Jordan

1:03.40

2018

100 Butterfly

Le, Ethan

1:04.33

2009

Jones, Jordan

1:05.16

2018

100 IM

Maddan, Jack

1:05.95

2020

Jones, Jordan

2:18.32

2018

200 IM

Le, Ethan

2:21.51

2015

Jones, Jordan
Luper, Sofia
Quirsfeld, Eryn 
Butler, Allegra

1:53.96

2017

200 Free Relay

Cayden Thomson
Jude Briggs
Lincoln Montague
Jack Maddan

1:52.40

2020

Mora, Ivonne
Dean, Katelyn B
Erzakova, Daria
Evans, Lauren V

1:22.51

2010

100 Medley Relay

White, Blake A
Barnett, Travis W
Fortune, Barry C
Blake, Kristopher G

1:14.20

2010

Aboukinane, Camilia 
Jones, Jordan
Stapleton, Sloane
Milbaum, Lolly

2:09.06 2017

200 Medley Relay

Thomson, Kyle
Pham, Timothy
Bittner, Daniel
Stewart, Issac
2:06.26 2018

Mercado, Cristina
Chien, Amber
Jones, Jordan
Butler, Allegra

4:58.39 2017 400 Medley Relay Bittner, Matthew
Armstrong, David
Le, Ethan
Erzakov, Danila
4:57.82 2014

 

 

Girls

11 & 12

Boys

Name

Time

Year

Event

Name

Time

Year

Luper, Sofia

25.11

2019

50 Freestyle

Dorffeld, Colton

23.06

2022

Watts, Carli

53.87

1994

100 Freestyle

Strong, Trevor

51.18

2009

Kaufmann, Carson

1:54.85

2015

200 Freestyle

Dewey, Rick

1:51.45

1999

Kaufmann, Carson

5:06.78

2014

500 Freestyle

Dafoe, Cameron

4:52.03

2015

Selz, Bethany

28.82

2018

50 Backstroke

Dafoe, Cameron

26.59

2015

Kaufmann, Carson

1:01.62

2015

100 Backstroke

Dafoe, Cameron

56:00

2015

Kaufmann, Carson

2:07.94

2015

200 Backstroke

Dafoe, Cameron

2:02.08

2015

Mims, Cianna

31.64

2016

50 Breaststroke

Strong, Trevor

29.06

2009

Smoker, Ella

1:08.94

2018

100 Breaststroke

Strong, Trevor

1:02.10

2009

Jones, Jordan

2:28.32

2020

200 Breaststroke

Strong, Trevor

2:17.25

2009

Galloway, Julie

27.12

1999

50 Butterfly

Dorffeld, Colton

24.59

2022

Galloway, Julie

59.44

1999

100 Butterfly

Maldonado, Ian

55.77

2022

Galloway, Julie

2:12.80

1999

200 Butterfly

Maldonado, Ian

2:02.77

2022

Galloway, Julie

1:01.20

1999

100 IM

Dafoe, Cameron

56.80

2015

Galloway, Julie

2:10.35

1999

200 IM

Dafoe, Cameron

2:01.47

2015

Galloway, Julie

4:32.30

1999

400 IM

Dafoe, Cameron

4:27.60

2015

Avery, Sophia L
Butler, Allegra R
Prabhakar, Haasini
Luper, Sofia L

1:43.01 2019

200 Free Relay

Le, Ethan K
Scholl, Benjamin
Tang, Vinh
Nguyen, Harrison
1:37.35 2017

Avery, Sophia L
Butler, Allegra R
Watson, Jimena
Luper, Sofia L

3:44.79 2019

400 Free Relay

Nguyen, Harrison 
Scholl, Benjamin 
C. Tidwell
Le, Ethan
3:35.78 2017

Roengjai, Napa
Luper, Sofia L
Watson, Jimena
Butler, Allegra R

1:54.63 2019

200 Medley Relay

Montague, Lincoln
Hartzler, Jackson
Maldonado, Ian
Dorffeld, Colton
1:47.55 2022

Avery, Sophia L
Chien, Amber Y
Watson, Jimena
Luper, Sofia L

4:03.71 2019

400 Medley Relay

Nguyen, Harrison
T. Ryder
Le, Ethan
A, Ervin

4:01.41 2016

 

Girls

13 & 14

Boys

Name

Time

Year

Event

Name

Time

Year

Eckhart, Kathryn

23.78

2008

50 Freestyle

Caskey, Neil

21.23

2004

Luper, Sofia

51.17

2020

100 Freestyle

Moore, Charles

46.45

2006

Beaudion, Alyvia

1:49.70

2014

200 Freestyle

Ellison, Alex

1:43.13

2015

Miller, Hayden

4:50.13

2019

500 Free

Dafoe, Cameron

4:34.91

2017

Adams, Cammile

9:53.10

2006

1000 Free

Dafoe, Cameron

9:35.89

2017

Adams, Cammile

16:37.00

2006

1650 Free

Rauch, Jamie

15:58.29

1994

Smith, Claire

55.92

2015

100 Backstroke

Dafoe, Cameron

51.77

2016

Standord, Sydney

2:02.95

2016

200 Backstroke

Dafoe, Cameron

1:53.68

2017

Smith, Kate

1:05.69

2014

100 Breaststroke

Dafoe, Cameron

57.10

2017

Williamson, Jaime

2:19.61

2002

200 Breaststroke

Dafoe, Cameron

2:04.62

2017

Smith, Claire

55.31

2015

100 Butterfly

Caskey, Neil

51.38

2004

Suarez, Olivia

1:57.77

2021

200 Butterfly

Dafoe, Cameron

1:54.98

2017

Adams, Cammile

2:05.69

2005

200 IM

Dafoe, Cameron

1:51.40

2017

Galloway, Julie

4:20.99

2001

400 IM

Dafoe, Cameron

4:01.79

2017

Stanford, Sydney R
Smith, Claire E
Kitzman, Faith M
Schnibben, Mikayla K

1:36.07 2015 200 Free Relay Guzman, Adrian A
Gallagher, Connor G
Nguyen, Peter Q
Armstrong, David J
1:29.90 2018

Tuff, Bronwyn T
Smith, Claire E
Stanford, Sydney R
Schnibben, Mikayla K

3:27.68 2015 400 Free Relay Alex Ellison
CJ Fortune
Dillon Simpson
Brandon Quinteros
3:14.62 2014

Tuff, Bronwyn T
Kaufmann, Carson R
Stanford, Sydney R
Smith, Claire E

7:30.38 2015 800 Free Relay Alex Ellison
CJ Fortune
Dillon Simpson
Brandon Quinteros
7:06.62 2014

Stanford, Sydney R
Smith, Kate R
Smith, Claire E
Schnibben, Mikayla K

1:46.02 2015 200 Medley Relay Van Overdam, Austin N
Taylor, James F
Strong, Trevor A
Lawrence, Julien A
1:40.57 2010

Smith, Claire E
Smith, Kate R
Tuff, Bronwyn T
Schnibben, Mikayla K

3:47.91 2015 400 Medley Relay Erzakov, Danila
Ryder, Thomas J
Le, Ethan K
Guzman, Adrian A
3:37.42 2018

 

Girls

15 & 16

Boys

Name

Time

Year

Event

Name

Time

Year

Eckhart, Kathryn

23.11

2009

50 Freestyle

Scholl, Benjamin

19.92

2021

Miller, Hayden

50.56

2021

100 Freestyle

Scholl, Benjamin

44.07

2021

Miller, Hayden

1:46.37

2021

200 Freestyle

Scholl, Benjamin

1:36.79

2021

Miller, Hayden

4:42.73

2021

500 Free

Bayley, Hunter

4:28.22

2007

Adams, Cammile

9:51.10

2007

1000 Free

Bayley, Hunter

9:19.04

2007

Miller, Hayden

16:12.54

2021

1650 Free

Bayley, Hunter

15:41.71

2007

Smith, Claire

55.02

2016

100 Backstroke

Cragin, Cole

49.36

2008

Smith, Claire

1:57.57

2016

200 Backstroke

Cragin, Cole

1:47.15

2008

Roubique, Victoria

1:03.80

2014

100 Breaststroke

Ruata, Alexander

57.11

2009

Williamson, Jaime

2:16.86

2003

200 Breaststroke

Ruata, Alexander

2:03.41

2009

Smith, Claire

55.17

2016

100 Butterfly

Scholl, Benjamin

49.23

2021

Adams, Cammile

1:56.68

2007

200 Butterfly

Caskey, Neil

1:48.52

2006

Lungmann, Leslie

2:01.76

2000

200 IM

Edwards, Jonathan

1:49.78

2009

Miller, Chelsie

4:18.17 2016

400 IM

Kabbara, Munzer 3:53.68 2019

B Will 
J Keily
A Rembach
K Young

1:45.15 2004

200 Free Relay

J Gregg,
N Caskey
A Yee
J Reid
1:32.70 2005

S. Stanford
C. Kaufmann
E. Tilley
A. Ervin

3:28.72 2018

400 Free Relay

R Smith
M Duhon
E Schneider
P O'Brien
3:16.70 2007

M Smith
S Van
K Mader
E Lobb

7:39.76 2007

800 Free Relay

M. Kabbara
T. Dickerson
R. Aboukinane
C. Dafoe
6:59.02 2018

K Fernandez
K Kramer
A Rembach
S Bardwell

1:51.42 2005

200 Medley Relay

T Holland
S Murphy
K Alford
J Reid
1:40.43 2003

K Fernandez
L Gormley
N Whittenberg
J Lamb

3:58.67 2005

400 Medley Relay

S Sharp
VJ Acacio
A Heldman
T McNulty
3:44.25 2010

 

Girls

17 & 18

Boys

Name

Time

Year

Event

Name

Time

Year

Lobb, Ellen

23.34

2010

50 Freestyle

Scholl, Benjamin

20.06

2022

Patterson, Anna

49.82

2011

100 Freestyle

Caskey, Neil

44.56

2008

Mier, Maria

1:44.99

2017

200 Freestyle

Rauch, Jaime

1:36.55

1997

Gawronska, Zoe

4:45.34

2017

500 Freestyle

Rauch, Jaime

4:27.72

1997

Miller, Chelsie

9:53.46

2011

1000 Freestyle

Bishop, Thomas

9:15.90

2003

Miller, Chelsie

16:44.89

2011

1650 Freestyle

Bishop, Thomas

15:33.20

2003

McHugh, Cameron

55.32

2013

100 Backstroke

Bragin, Cole

46.75

2009

McHugh, Cameron

1:56.39

2013

200 Backstroke

Flowers, Braxton

1:43.42

2015

Wagner, Catherine

1:02.14

2010

100 Breaststroke

McDonnell, Jeremy

54.76

1998

Williamson, Jaime

2:14.55

2005

200 Breaststroke

Kabarra, Munzer

1:59.79

2020

Patterson, Anna

54.50

2010

100 Butterfly

Livingston, Andrew

48.17

1997

Patterson, Anna

1:58.99

2011

200 Butterfly

Kabbara, Munzer

1:46.97

2020

Gawronska, Zoe

2:01.83

2017

200 IM

Kabbara, Munzer

1:46.76

2020

Miller, Chelsie

4:18.57

2011

400 IM

Kabbara, Munzer

3:47.61

2020

Eckhart
McElhany
Van
Lobb
1:33.68 2008

200 Free Relay

C Moore
C Cragin
H Bayley
S Kenny

1:23.89 2008
Richter
Lamb
VanMatre
Basso
3:25.77 2006

400 Free Relay

C Moore
K Murphy
S Kenny
J Edwards

3:01.98 2010
A.Sepulveda
Sharp
Wagner
Lobb
7:23.99 2010

800 Free Relay

M Jones
T Hansen
T Bishop
B Beresik

6:54.51 2003
K Jones
C Wagner
E Lobb
M Sharp
1:48.95 2009

200 Medley Relay

C Cragin
C Moore
H Bayley
S Kenny

1:32.02 2008
Hyde
Williamson,
VanMatre
Basso
3:51.70 2005

400 Medley Relay

J Edwards
K Murphy
H Robinson
A Riley

3:19.54 2011

 

 

Custom Page