Team Accomplishments

Founded in 2006, FAST has built a quality program with a culture of excellence, a drive to succeed, and a family-oriented program.
 

Club Accomplishments

FAST has received numerous National honors, including:

  • USA Swimming Level 4 Designated Club (2015 - Present)
  • Silver Medal Club - USA Swimming's Club Excellence (2013 - 2017, 2020 - Present). Silver Medal clubs develop young athletes to compete at the highest level.
  • Bronze Medal Club - USA Swimming's Club Excellence (2018).
  • National Age Group Coaches Summit Invitation (2012, 2016, 2022). This invite is extended to 40 clubs in the country.
  • USA Swimming Safe Sport Recognized Club - (2020 - Present)


Coaching Accomplishments

Our internationally-recognized coaching staff has earned numerous honors, including:

  • Four Indiana Swimming Coach of the Year recipients: Joe Keller (2005, 2007), Alec Haley (2013), Steve Sanchez (2014, 2019), and Chas Grimm (2018).
  • NCAA Division 1 head coaching experience: Garland Wilson (University of Iowa), Tyler Donges (Eastern Illinois University)
  • USA Swimming Select Camp Coach: Alec Haley (2018)
  • USA Swimming Junior National Team Coaches: Joe Keller (2018) and Alec Haley (2018)


Swimmer Accomplishments

Our FAST athletes have also been recognized on the national stage, including:

  • Junior National Meet Qualifiers: Kalli Agapios, Dan Bennett, Tim Bennett, Morgan Booth, Conner Carlile, Jackson Carlile, Aaron Frollo, Abby Jahns, Grace Lux, Alexis Mishler, Julie Mishler, Kate Mouser, Kyle Ponsler, JoJo Ramey, Lydia Reade, Drake Stallworth, Avery Stein, Luke Whitlock and Corinne Yorkman.
  • National Meet Qualifiers: Kyle Ponsler, JoJo Ramey, Luke Whitlock
  • National Team Selection: JoJo Ramey (2021)
  • Junior National Team Selection: Jackson Carlile (2018), Kyle Ponsler (2021)
  • Junior National Open Water Champion: Jackson Carlile (2018)
  • Junior National Champion: JoJo Ramey (2022)


Volunteer Accomplishments

Our FAST parent group is made up of outstanding individuals who give tirelessly to the sport and have been recognized at the state level, including:

  • Barton Volunteer Award Recipient: Drew Alexander (2018), Chris and Heather Blaisuis (2021)
  • Dick Marquess Award Recipient: Bill Pierce (2021)
  • Jim Clark Memorial Award Recipient: Alec Haley (2021)
  • Phillips Petroleum Award Recipient: Joe Keller (2021)


Team Accomplishments

Our athletes excel in the water - from our youngest to our most elite. Here are a few of their accomplishments:  

2022

  • Senior State Short Course Champions
  • Age Group State Short Course Third Place
  • Senior State Long Course Runner Up
  • Age Group State Long Course Runner Up
  • Speedo Junior Nationals 19th Place
  • Silver Medal Status

2021

  • Senior State Short Course Runner Up
  • Age Group State Short Course Runner Up
  • Senior State Long Course Third Place
  • Age Group State Long Course Runner Up
  • Silver Medal Status

2020

  • Speedo Swim Again Series Champions
  • Silver Medal Status

2019

  • Senior State Short Course Runner Up
  • Age Group State Long Course Runner Up

2018

  • Open Water State Champions
  • Age Group Short Course Runner Up
  • Sr. State Short Course Runner Up
  • Age Group Long Course Runner Up
  • Sr. State Long Course Runner Up

2017

Image result for 2017 usa swimming silver club

  • Open Water State Champions
  • Age Group State Short Course Runner Up
  • Age Group State Long Course Runner Up

2016

  • Open Water State Champions
  • Age Group State Short Course Runner UpImage result for 2016 usa swimming silver club
  • Age Group State Long Course Runner Up
  • Sr. State Short Course Runner Up
  • SWIMFEST Runner Up

2015

  • Age Group State Long Course Champions                 
  • Sr. State Short Course Champions
  • Open Water State Champions
  • Age Group State Short Course Runner Up

2014

  • Open Water State Champions
  • Age Group State Short Course Runner Up                  
  • Age Group State Long Course Runner Up
  • Sr. State Short Course Runner Up

2013

  • Age Group State Short Course Runner Up  
  • Age Group State Long Course Runner Up

2012 

  • Central Zone IMX Champions

2011

  • Central Zone IMX Champions
  • Age Group State Short Course Runner Up  
  • Age Group State Long Course Runner Up

2010

  • Age Group State Long Course Champions
  • Central Zone IMX Champions
  • Age Group State Short Course Runner Up 


Come see what all of the excitement is about. Join FAST today!

Tiger Up!