Illinois Swimming Time Standards: Age Group | Senior


Senior Champs Team

Girls
  • Elaine Carroll: 100 FL
  • Ruhee Chetan: 100 FR, 200 BR, 100 BR, 200 IM, 50 FR
  • Megan Ciezczak: 100 FR, 200 FR, 100 BK, 200 BK, 100 FL, 50 FR
  • Bella Delgado: 100 FR, 200 FR, 100 BK, 200 BK
  • Isabella Egan: 200 FL, 200 FR, 100 BK, 100 FL
  • Emily Huffine: 100 FR, 100 BK, 200 BK, 50 FR
  • Anna Karubas: 100 FR, 800 FR, 200 FR, 1500 FR
  • Lauren Lee: 100 FR, 50 FR
  • Teagan Michalek: 100 BK, 200 BK, 100 FL, 200 IM
  • Kate Pierros: 200 BR, 200 FR, 100 BR, 200 IM
  • Natalie Sierzanowksi: 100 FR, 100 BK, 100 FL, 50 FR
  • Emily Wu: 100 FR, 400 IM, 100 FL, 200 IM
Boys
  • Steffan Anderson: 100 FR, 800 FR, 50 FR, 1500 FR
  • Shaun Bahl: 100 FR, 100 BK, 200 BK, 50 FR
  • Anthony Crudele: 200 BR, 200 FR, 100 BR, 50 FR
  • Arpan Dhar: 200 FR, 100 BK
  • Ryan Doerrer: 200 FL, 100 BK, 200 BK, 100 FL, 200 IM, 50 FR
  • Ethan Huynh: 200 BR, 100 BK, 100 BR, 50 FR
  • Nathan Huynh: 200 BR, 100 BR, 50 FR
  • Tim Karubas: 100 FR, 200 FR, 100 BR, 50 FR
  • Dima Kondrashev: 100 FR, 200 FR, 400 IM, 400 FR, 200 IM, 50 FR
  • Keian Lam: 200 BR, 400 IM, 100 BR, 200 IM
  • Ryan Lee: 200 BR, 400 IM, 100 BR, 200 IM
  • Sam Lohman: 100 FR, 200 FR, 200 BK, 400 FR
  • Evan Lopez: 200 BR, 200 FR, 400 IM, 100 BR
  • Luke Martens: 200 FL, 400 IM, 400 FR, 1500 FR
  • Sahil Soni: 100 BK, 200 BK, 100 FL, 200 IM

Age Group Champs Team

  • Team Finish: 8th Place
  • Boys Team Champions
  • Individual Champions
    • ​Blake Torpey: 10&U 50 FR, 100 FR, 50 BK, 100 BK, 50 FL
    • Braden Muerer: 11-12 200 BR
    • Keian Lam: 13-14 100 BR, 200 BR, 200 FL, 200 IM
  • Relay Champions
    • ​13-14 400 Medley: Shaun Bahl, Keian Lam, Peter Carroll, Arpan Dhar
Girls
  • 10&U: Mirabelle LaCoursiere, Sophie Diorio, Malika Madiman, Rosie Wong
  • 11-12​Alaina Chandola, Malini Madiman, Abbey Brown, Kamylle Centeno, Grace Matthews, Aubrey Talaga
  • 13-14​Audrey Creaves, Bella Plude, Natalie Sierzanowski, Emily Wu, Alice Meng, Crystal Yu
Boys
  • 10&U​Blake Torpey, Evan Xu, Edward Liu, Anderson See
  • 11-12​Jack Langan, Braden Meurer, Zidan Lam, Eddy Wang
  • 13-14: ​Asrith Amaravadi, Shaun Bahl, Peter Carroll, Rocky Chan, Arpan Dhar, Arun Kaura, Keian Lam, Patick Xu

Regional Team

Girls
  • 10&U: Mirabelle LaCoursiere, Malika Madiman, Rosie Wong
  • 11-12: Abbey Brown, Estelle Castaneda, Kamylle Centeno, Alaina Chandola, Brooklyn Landtiser, Charlotte Lee, Claire Liu, Malini Madiman, Grace Matthews, Aubrey Talaga, Nola Torphy, Claire Vivian
  • 13-14: McKenna Buedel, Audrey Creaves, Sarah Ganden, Alissa Huffine, Caroline Knell, Marissa Kondrasheva, Sophia Labarre, Kailin McConkey, Alice Meng, Hannah Paik, Isidra Perea, Phoebe Puacz, Natalie Sierzanowski, Sophia You, Crystal Yu
  • Senior: Ruhee Chetan, Bella Delgado, Izzy Egan, Rahini Giridharan, Caitlin Higgins, Emily Huffine, Anna Karubas, Kate Pierros, Lizzy Rosenberg, Kaidnce Woellhof
Boys
  • 10&U: Edward Liu, Anderson See, Charlie Wisker, Cormac Xu, Evan Xu
  • 11-12: Ed Hung, Dawid Kowalewicz, Zidan Lam, Jack Langan, Joshua McConkey, Braden Muerer, Manny Perea, Eddy Wang, Jeremy Yuan, Teddy Yuan
  • 13-14: Asrith Amaravadi, Sri Amaravadi, Shaun Bahl, Peter Carroll, Rocky Chan, Arpan Dhar, Dylan Jiang, Arun Kaura, Milan OConnor, Matthew Schuh, Ishan Soni, Gabe Wu, Allen Xu, Patrick Xu
  • Senior: Steffan Anderson, Anthony Chen, Drake Cote, Ryan Emmens, Ethan Huynh, Nathan Huynh, Dima Kondrashev, Michael Landato, Ryan Lee, Sam Lohman, Evan Lopez, Luke Martens, Josh Morris, Ralph Rinon, Sahil Soni