ATHLETE ACHIEVEMENTS

IOWA SWIMMING ANNUAL AWARDS RECOGNITION

2019 LC Awards

Awards Banquet: 2019     2018     2017    2016     2015     2014     2013    2012    2011    2010

 

JUDY HOFFMAN and IOWA SWIMMING SCHOLARSHIP AWARDS
2020 Judy Hoffman Memorial Scholarship - Trinity Sadecky IFLY, Iowa Swimming Scholarship Award - Berit Quass DSMY, Anna Pfeiffer DASH  CLICK HERE FOR BIOS

2019  Judy Hoffman Memorial Scholarship - Gillian Davey CIA, Iowa Swimming Scholarship Award - Kade Johnson CIA, Emily Baeth CIA

2018  Judy Hoffman Memorial Scholarship - Madeline Webb IFLY, Iowa Swimming Scholarship Award - Taylor Hartley ACAC        

2017   Judy Hoffman Memorial Scholarship - Kelsey Drake, LMST, Iowa Swimming Scholarship Award - Lexie Winnett, CIA
         

2016   Judy Hoffman Memorial Scholarship - Natalie Lammers, DMSF, Iowa Swimming Scholarship Award - Meghan Hackett, BLST
       
2015
 Judy Hoffman Memorial Scholarship - Peyton Gaumer, DMSF, Iowa Swimming Scholarship Awards - Ben Colin, DASH and Nick Staver, PSC
        

2014 Judy Hoffman Memorial Scholarship - Sara Bentley, ACAC Iowa Swimming Scholarship Awards - Molly Lembezeder, DASH and Justin Winnett, CIA 
         

2013​  Judy Hoffman Memorial Scholarship - Josh Gill, DASH, Iowa Swimming Scholarship Award - Autumn Roepsch, DASH  
            
2012   Judy Hoffman Memorial Scholarship - Maddie Bro, CIA, Iowa Swimming Scholarship Awards - Morgan Barnes, CRAA and Matthew Boyd, RCA
       
2011​ Judy Hoffman Memorial Scholarship - Cameron Herting, ICE, Iowa Swimming Scholarship Awards - Benjamin Loeffelholz, DASH and Alicia Stearns, MCSC
​         

SCHOLASTIC ALL AMERICAN 

2018-2019 -  Emily Baeth CIA, Nick Cavanah LMST, Nicholas CHase DMSF, John Culver RIP, Clare Culver RIP, Gillian Davey CIA, Meghan Donald ACAC Trent Frandson CIA, Forrest Frazier EISF, Grace Frericks BLST, Ansley Galvin ACAC, Izaak Hajek IFLY, Cameron Linder CIA, Scarlet Martin EISF, Mary Martin DSMY, Mia Moulden ACAC, James Pinter ICE, Berit Quass DSMY, Andrew Reiter CIA, Aurora Roghair IFLY, Jasmine Rumley DSMY, Collin Schuster DASH, Reilly Shaner RIP, Heidi Stalkfleet IFLY
2017-2018 - 2nd yr - Amy Feddersen ACAC, Clare Culver RIP, Reilly Shaner RIP, Sophia Sorenson ACAC   1st yr - Ansley Galvin ACAC, Arianna Ottavianelli IFLY, Aurora Roghair IFLY, Berit Quass DSMY, Brek Stukerjurgen CIA, Connor Niels DMSF, Forrest Frazier EISF, Gillian Davey CIA, Izaak Hajek IFLY, Mary Martin DSMY, Molly Winer ACAC, Nicholas Chase DMSF, Trent Frandson CIA

2016-2017 1st yr - Clare Culver, RIP; Amy Feddersen, ACAC; Lexi Horner, CIA; Reilly Shaner, RIP
2015-2016  - 3rd yr - Stefan Kitsos, CRAA; Aidan Keen, IFLY; Mark McGlaughlin, IFLY; Samantha Hedrick, PELL
2nd yr - Lexi Horner, CIA; Emma Hruby, IFLY; Isaak Webb, IFLY; Kelsey Drake, LMST  1st yr - Sophia Sorenson, ACAC; Grant Fuhr, CIA; Jackson Kuhlers, CIA; Taylor Beadle, IFLY; Ryan Schade, L4A;

2014-2015 - Ben Colin, DASH 2nd yr 4.0;  Kelsey Drake, LMST 1st yr 4.0;  Samantha Hedrick, PELL 2nd yr;  Lexi Horner, CIA 1st yr;  Emma Hruby, IFLY 1st yr 4.0;  Aidan Keen, IFLY 2nd yr 4.0;  Stefan Kitsos, CRAA 2nd yr;  Mark McGlaughlin, IFLY 2nd yr;  Claire Murray, IFLY 1st yr 4.0;  George Pappas, L4A 3rd yr 4.0;  Jack Scafuri, CIA 1st yr 4.0;  Gracyn Snyder, ACAC 1st yr;  Brennan Urbi, UN 1st yr 4.0;  Dane VanAllen, ACAC 1st yr;  Isaak Webb,PELL 1st yr;  Emileo Xiao, ICE 1st yr 4.0   
2013-2014 - Sara Bentley, ACAC 2nd yr;  Madeline Burnham, IFLY 3rd yr 4.0;  Ben Colin, DASH 1st yr 4.0; Samantha Hedrick, PELL 1st yr;  Molly Lembezeder, DASH 1st yr 4.0;  Luke Eure, DMET 1st yr 4.0;  Calvin Greve, CRAA 1st yr 4.0;  Aidan Keen, IFLY 1st yr 4.0,  Stefan Kitsos, CRAA 1st yr;  Mark McGlaughlin, IFLY 1st yr; George Pappas, L4A 2nd yr 4.0;  Sydney Sorenson, ACAC 1st yr;  Lilian Zhu, UN 1st yr 4.0
2012-2013 - Matthew Anderson, IFLY 1st yr;  Sara Bentley, ACAC 1st yr;  Madeline Burnham, IFLY 2nd yr 4.0;  Savannah Butler, IFLY 3rd 4.0 yr;  Tereysa Lehnertz, IFLY 1st yr;  George Pappas, L4A 1st yr 4.0;  Aftin Phyfe, BLST 1st yr;  Daniel Rodriguez, L4A 1st yr;  Benjamin Severino, CIA 2nd yr 
2011-2012 - Matthew Boyd, RCA 2nd yrMaddie Bro, CIA 3rd yr; Madeline Burnham, L4A 1st yr; Savannah Butler, IFLY 2nd yr; Travis Greenwald, ICE 2nd yr; Allison Orvis, DASH 3rd yr; Benjamin Severino, CIA 1st yr; Gabrielle SteckerBPVA 1st yr; Caleb UteschACAC 1st yrKaisen Yao, IFLY 3rd yr 

2010-2011 - Austin Abbas, BLST 2nd yr;  Margaret Barber, L4A 2nd yr;  Kelly Bishop, UN 1st yr;  Morgan Barnes, CRAA 1st yr; Matthew Boyd, RCA 1st yr;  Maddie Bro, CIA 2nd yr;  Savannah Butler, IFLY 1st yr;  Ian Ford, CRAA 1st yr;  Travis Greenwald, IFLY 1st yr;  Cameron Herting, ICE 2nd yr;  Lucas Klinker, CIA 1st yr; Hannah Maher, DASH 3rd yr;  Allison Orvis, DASH 2yr;  Emma SougstadMCSC 1st yr;  Alicia Stearns, MCSC 1st yr;  Kaisen Yao, IFLY 2nd yr​ 
2009-2010​ - Austin Abbas, BLST 1st yr; Katharine Anton, UN 2nd yr; Margaret Barber, QCA 1st yrMaddie Bro, CIA 1st yr; Elizabeth Eyanson, ICE 3rd yr; Cameron Herting, ICE 1st yr; Hannah Maher, DASH 2nd yr; Allison Orvis, DASH 1st yr; Bailey Pons, BLST 2nd yr; Sarah Weihe, ICE 2nd yrKaisen Yao, IFLY 1st yr.

USA SWIMMING NATIONAL JUNIOR TEAM
2019-2020 - Gillian Davey CIA

2017-2018 - Ruby Martin, IFLY

USA SWIMMING SELECT CAMPS

2020 Zone Diversity Select Camp -Simone Green DMET, Gabriela Guarin RSC, Connor Schaffel EISF

2020 Central Zone Select Camp - Zoey Davey CIA, AJ Abram CIA, Mason Turner EISF, Sam Davey CIA

2020 National Diversity Select Camp - Joshua Chen, ACAC

2019 Central Zone Select Camp - Andrew Reiter CIA, Megan Oesting Southern Zone Staff

2019 USA Swimming National Select Camp - Aurora Roghair IFLY

2018 Central Zone Select Camp - Hayley Kimmel LMST, Scarlet Martin EISF, Heidi Stalkfleet IFLY, Trent Frandson CIA, Brek Stukerjurgen CIA

2018 National Diversity Select Camp - Aurora Roghair IFLY

2018 USA Swimming National Select Camp - Forrest Frazier EISF, Megan Oesting EISF - Girls National Select Camp Staff

2017 Central Zone Select Camp - Berit Quass RIP, Ellie Wilkie CIA

2017 USA Swimming National Select Camp - Gillian Davey CIA

2016 Central Zone Diversity Select Camp - June 16-19, 2016 Omaha, NE Tia Robinson L4A, Matthew Chen DEC Coach James Davis ICE & ISI Diversity Committee, Frankie Hanson RIP - Staff
2016 Central Zone Select Camp - May 26-29, 2016 University of Cincinnati Dylan Moffatt BLST, Peyton Werner L4A
2014 USA Swimming National Select Camp - October 23-26, 2014 U.S. Olympic Training Center
Aidan Keen IFLY, Ruby Martin IFLY, Robert Pinter IFLY, Richard Salhus IFLY - Staff

2013 USA Swimming Central Zone Select Camp-May 23-26, 2013 Miami University,Oxford,OH
Kelsey Drake CRAA, Ruby Martin IFLY, Aidan Keen IFLY, Oliver Martin IFLY, Mark McGlaughlin IFLY
2012 Central Zone Diversity Select Camp - June 7-10, 2012 OCCC, Oklahoma City, OK - Catherine Sell BLST, Joseph Shie DMET, Michael Hagensick BLST & ISI Diversity Committee, Dianna Shie, DMET - Staff
2012 USA Swimming Central Zone Select Camp - May 24-27, 2012 Miami University, Oxford, OH - Matt Anderson IFLY
2012 USA Swimming Diversity National Select Camp - May 3-6, 2012 Colorado Springs, CO - Tereysa Lehnertz IFLY
2011  National Select Camp - October 27-30, 2011 at Colorado Spring. CO - Katharine Ross CIA, Dave Joensen CIA - Staff
2011 Zone Select Camp - May 26-29, 2011 at Miami University (Ohio), Oxford, Ohio - Central Zone - Alek Martin CIA,  Haden Calegan QCA, Megan Oesting, IFLY - Staff
2007 Central Zone Select Camp - May 24-27, 2007 at Indiana University - Katharine Anton CRAA 


OLYMPIC & PARALYMPICS TRIALS
2016 US Olympic Trials - June 26 - July 3, 2016 Omaha, NE - Iowa Participants: Sophia Sorenson ACAC, Ruby Martin IFLY, Mark McGlaughlin IFLY, Aiden Keen IFLY, Kelsey Drake LMST, Meghan Lavelle, Emma Sougstad, Jackson Halsmer, RJ Hemmingsen, Kyle Patnode IOWA
2012 US Olympic Trials - June 25 - July 2, 2012 Omaha, NE - Iowa Participants:  Alexa Harris, L4A; Katharine Ross, CIA; Imelda Wistey, DMSF;   Grant Betulius, Byron Butler, Daniela Cubelic,  Emily Hovren, Jordan Huff, Tyler Lentz, Andrew Marciniak, Dustin Rhoads, Gianni Sesto, IOWA.
2012 US Paralympics Swimming Trials - June 14-16, 2012 Bismarck, ND - Iowa Participant: Caleb UteschACAC
2008 US Olympic Trials - June 29 - July 6, 2008 Omaha, NE - Iowa Participants:  Jordan Huff, DASH; Lisa Nathanson, DMSF

IOWA SWIMMING HALL OF FAME (page)