Minnesota Regional Championship

2019 Minnesota Regional Championships
Mankato, MN
July 19-21, 2019

New Sea Devils Long Course Team Record
Alyssa Eckstein, 18, broke her own record in the 800 Free from July 2016.

New Long Course “CH” Times
Val Childs (18) – 50 Free
Alyssa Eckstein (18) – 800 Free
Yedidyah Christenson (13) – 50 Free
Quin Ronning (17) – 50 Free
Madeline Tillmann (12) – 50 Free, 100 Fly
Jason Thomas (18) – 100 Free

Win it Swim It
Ryan Benson (17) – 1500 Free
Sam Binsfeld (17) – 400 Free, 800 Free, 200 I.M.
Val Childs (18) – 200 Free
Alyssa Eckstein (18) – 400 Free
Maggie Lombardi (15) – 200 I.M.
Jason Thomas (18) – 200 Free
Andie Timpe (17) – 100 Fly, 200 I.M.

Relays
Girls Senior 200 Free Relay – 1 st (Val Childs, Kayli Huber, Maya Adler, Abbi Northuis)
Girls Senior 200 Free Relay – 2 nd (Maggie Lombardi, Chloe Benson, Natalie West, Ella Gustafson)
Boys Senior 400 Free Relay – 1 st (Sam Binsfeld, Quin Ronning, Ryan Benson, Jack West)

High Point Awards
Ryan Benson (17) – 1 st
Sam Binsfeld (17) – 4 th
Max Brown (17)- 6 th
Val Childs (18) – 6 th
Micaiah Christenson (8) – 5 th
Leo Krekelberg (9) – 10 th
Maggie Lombardi (15) – 8 th
Kolby Schendel (15) – 9 th
Maddie Tillmann (12) – 5 th
Jack West (16) – 6 th

New Long Course “A” Times
Samuel Binsfeld (17) – 400 Free
Maggie Lombardi (15) – 100 Free
Carlie Pankonin (14) – 100 Free
Kolby Schendel (15) – 200 I.M.
Samantha Sylvester (14) – 100 Free
MadelineTillmann (12) – 100 Free, 100 Back

New Long Course “BB” Times
Allison Anderson (12) – 50 Free, 100 Fly
Samuel Binsfeld (17) – 50 Free, 200 I.M., 200 Back
Yedidyah Christenson (13) – 100 Fly
Micaiah Christenson (8) – 50 Free
Giana Juris (10) – 50 Breast, 100 Back
Leo Krekelberg (9) – 100 Breast
Avery Louder (12) – 50 Free, 100 Free
Megan McMorran (14) – 1500 Free
Gavin Meyers (14) – 400 Free
Carlie Pankonin (14) – 100 Back, 200 Back
Nadia Sevlie (12) – 200 Free
Samantha Sylvester (14) – 200 Free

Madeline Tillmann (12) – 200 I.M.

New Long Course “B” Times
Allison Anderson (12) – 200 Free
Chloe Benson (16) – 200 Back
Yedidyah Christenson (13) – 200 Fly
Micaiah Christenson (8) – 50 Breast, 100 Free
Caelyn DeSotel (13) – 100 Free, 200 Breast
Grace Eskola (13) – 50 Free
Alice Harmoning (11) – 100 Free
Leo Krekelberg (9) – 50 Fly, 100 Back, 200 I.M.
Avery Louder (12) – 50 Back, 50 Breast
Gavin Meyers (14) – 200 I.M.
Millie Meyers (11) – 200 Free, 200 Back, 400 Free
Xarissa Newman (12) – 100 Back, 200 Back
Lillian Palumbo (10) – 50 Breast, 100 Back, 200 Free
Nadia Sevlie (12) – 50 Fly, 200 I.M.
Henry Tillmann (10) – 50 Back

New Long Course “C” Times
Josephine Cotterman (11) – 100 Free, 200 Free
Xarissa Newman (12) – 100 Free
Henry Tillmann (10) – 100 Fly