Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

 

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/14/2013 01:48 PM
            2013 MR MVA IMX-IMR Challenge - 1/11/2013 to 1/13/2013             
               2013 MR IMX-IMR MVA Challenge, Sanction #: 130117               
                             Time Trials 130160-T                              
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dembroski, Madison  10 VAC-MR               1:09.67    1:10.60         20  
                  33.27     1:10.60 (37.33)                                        
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:15.09    1:13.21         17  
                  34.55     1:13.21 (38.66)                                        
  3 Garcia, Naihomy T   10 VAC-MR               1:18.02    1:16.27         16  
                  34.88     1:16.27 (41.39)                                        
  4 Benkert, Ashley A    9 HAWK-AD              1:16.65    1:17.17         15  
                  36.62     1:17.17 (40.55)                                        
  5 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR              1:21.06    1:22.48         14  
                  37.85     1:22.48 (44.63)                                        
  6 Evans, Emily R      10 MVA-MR                    NT    1:22.58         13  
                  38.10     1:22.58 (44.48)                                        
  7 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               1:36.32    1:28.08         12  
                  15.90   1:28.08 (1:12.18)                                        
  8 Fischer, Sam A       9 HVD-MR               1:31.22    1:31.60         11  
                  42.07     1:31.60 (49.53)                                        
  9 Cerutti, Caroline   10 MVA-MR                    NT    1:33.21          9  
                  43.14     1:33.21 (50.07)                                        
 10 Oehler-Marx, Sage   10 HAWK-AD              1:38.68    1:37.81          7  
                  45.74     1:37.81 (52.07)                                        
 11 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR                   NT    1:38.28          6  
                  45.80     1:38.28 (52.48)                                        
 12 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR                   NT    1:41.92          5  
                  45.07     1:41.92 (56.85)                                        
 13 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT    1:44.95          4  
                  48.20     1:44.95 (56.75)                                        
 14 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR               1:38.18    1:45.44          3  
                  49.68     1:45.44 (55.76)                                        
 15 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR               1:55.29    1:48.02          2  
                  50.70     1:48.02 (57.32)                                        
 16 Camo, Maddy N        9 CSD-MR                    NT    1:54.57          1  
                  54.71     1:54.57 (59.86)                                        
 17 Keys, Halle A        6 MVA-MR               2:01.48    1:54.99        
                  53.26   1:54.99 (1:01.73)                                        
 18 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR               2:07.14    2:02.59        
                  53.76   2:02.59 (1:08.83)                                        
 19 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR               1:58.28    2:06.18        
                  56.74   2:06.18 (1:09.44)                                        
 20 Huggins, Kathleen    9 MVA-MR                    NT    2:16.02        
                1:00.33   2:16.02 (1:15.69)                                        
 -- Rocchio, Grace A     7 MVA-MR                    NT         NS        
 -- Pryne, Jenna M       8 CSD-MR               1:37.13         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR                   NT    2:29.98         20  
                  32.30     1:09.63 (37.33)     1:49.58 (39.95)     2:29.98 (40.40)
  2 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              2:47.32    2:44.68         17  
                  38.82     1:21.12 (42.30)     2:03.16 (42.04)     2:44.68 (41.52)
  3 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               2:55.14    2:47.63         16  
                  37.96     1:21.39 (43.43)     2:07.12 (45.73)     2:47.63 (40.51)
  4 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               2:47.09    2:48.02         15  
                  37.16     1:20.77 (43.61)     2:06.38 (45.61)     2:48.02 (41.64)
  5 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD                   NT    2:56.26         14  
                  39.74     1:24.21 (44.47)     2:10.07 (45.86)     2:56.26 (46.19)
  6 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR               2:55.99    2:56.64         13  
                  38.21     1:22.97 (44.76)     2:10.35 (47.38)     2:56.64 (46.29)
  7 Cook, April M       10 HAWK-AD                   NT    3:02.15         12  
                  39.83     1:27.56 (47.73)     2:17.00 (49.44)     3:02.15 (45.15)
  8 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR               2:45.99    3:03.54         11  
                  37.38     1:22.29 (44.91)     2:15.17 (52.88)     3:03.54 (48.37)
  9 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               3:22.30    3:18.16          9  
                  41.18     1:32.81 (51.63)     2:26.45 (53.64)     3:18.16 (51.71)
 10 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR                    NT    3:48.52          7  
                  48.97   2:50.24 (2:01.27)     3:48.43 (58.19)      3:48.52 (0.09)
 11 MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT    3:51.33          6  
                  51.29     1:50.97 (59.68)   2:54.73 (1:03.76)     3:51.33 (56.60)
 12 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT    3:53.68          5  
                  47.35     1:47.07 (59.72)   2:51.90 (1:04.83)   3:53.68 (1:01.78)
 13 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                    NT    4:13.08          4  
                  54.07   1:58.58 (1:04.51)   3:04.61 (1:06.03)   4:13.08 (1:08.47)
 -- Evans, Emily R      10 MVA-MR               3:55.75         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Adelle J     10 MVA-MR                    NT      38.26         20  
  2 Dembroski, Madison  10 VAC-MR                 42.87      39.21         17  
  3 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR                38.96      40.91         16  
  4 Garcia, Naihomy T   10 VAC-MR                 45.53      40.96         15  
  5 Evans, Emily R      10 MVA-MR                 52.25      45.99         14  
  6 Suri, Navya *       10 CSD-MR                 50.34      46.25         13  
  7 Fischer, Sam A       9 HVD-MR                 57.31      46.96         12  
  8 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR                47.21      47.02         11  
  9 Oehler-Marx, Sage   10 HAWK-AD                48.04      50.13          9  
 10 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR                51.46      51.51          7  
 11 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                 50.33      52.32          6  
 12 Povill, Abigail E   10 MVA-MR                 53.20      54.42          5  
 13 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR                 58.44      54.80          4  
 14 Cerutti, Elizabeth   7 MVA-MR                 55.51      56.04          3  
 15 Keys, Halle A        6 MVA-MR                 57.90      58.68          2  
 16 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR                 57.73    1:03.03          1  
 17 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR               1:04.88    1:03.59        
 18 Camo, Maddy N        9 CSD-MR               1:01.79    1:06.36        
 19 Huggins, Kathleen    9 MVA-MR                    NT    1:12.06        
 -- Matthews, Teddi s   10 MVA-MR               1:03.74         DQ        
      Did not finish on back
 -- Phadnis, Aneeka V    8 CSD-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Rocchio, Grace A     7 MVA-MR               1:09.99         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR                   NT    1:20.22         20  
                  38.45     1:20.22 (41.77)                                        
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:23.18    1:24.21         17  
                  40.68     1:24.21 (43.53)                                        
  3 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD              1:27.62    1:28.77         16  
                  43.34     1:28.77 (45.43)                                        
  4 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR               1:29.99    1:30.86         15  
                  44.32     1:30.86 (46.54)                                        
  5 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               1:34.87    1:32.32         14  
                  45.26     1:32.32 (47.06)                                        
  6 Cook, April M       10 HAWK-AD                   NT    1:33.34         13  
  7 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              1:28.95    1:33.41         12  
                  47.05     1:33.41 (46.36)                                        
  8 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR               1:35.99    1:39.51         11  
                  49.07     1:39.51 (50.44)                                        
  9 Cerutti, Caroline   10 MVA-MR                    NT    1:46.69          9  
 10 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR               1:50.98    1:54.32          7  
                  54.90     1:54.32 (59.42)                                        
 11 Cerutti, Elizabeth   7 MVA-MR                    NT    2:00.81          6  
                  56.62   2:00.81 (1:04.19)                                        
 12 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               2:01.60    2:01.39          5  
                  58.75   2:01.39 (1:02.64)                                        
 13 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR                    NT    2:01.64          4  
                  59.11   2:01.64 (1:02.53)                                        
 14 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR                    NT    2:04.75          3  
                1:00.88   2:04.75 (1:03.87)                                        
 15 Keys, Halle A        6 MVA-MR                    NT    2:06.28          2  
                1:00.76   2:06.28 (1:05.52)                                        
 -- MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Adelle J     10 MVA-MR                 44.30      43.36         20  
  2 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR                48.39      50.12         17  
  3 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                 53.56      51.03         16  
  4 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                 52.80      53.74         15  
  5 Fischer, Sam A       9 HVD-MR               1:07.23      54.50         14  
  6 Povill, Abigail E   10 MVA-MR                 57.58      55.14         13  
  7 Evans, Emily R      10 MVA-MR               1:02.39      56.29         12  
  8 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR               1:04.46    1:00.08         11  
  9 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR               1:05.02    1:01.95          9  
 10 MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT    1:02.19          7  
 11 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR                57.24    1:02.95          6  
 12 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR              1:05.80    1:03.47          5  
 13 Keys, Halle A        6 MVA-MR               1:04.41    1:03.93          4  
 14 Sweeney, Madelyn J   7 HVD-MR               1:05.38    1:05.62          3  
 15 Alfred, Julianna C   8 MVA-MR                    NT    1:14.26          2  
 -- Catletti, Gianna M   7 MVA-MR               1:02.28         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- McEvoy, Kiera L      6 MVA-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR              1:31.25    1:30.75         20  
                  42.45     1:30.75 (48.30)                                        
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:33.40    1:33.28         17  
                  44.44     1:33.28 (48.84)                                        
  3 Dembroski, Madison  10 VAC-MR               1:39.06    1:34.67         16  
                  44.83     1:34.67 (49.84)                                        
  4 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               1:41.57    1:38.62         15  
                  46.39     1:38.62 (52.23)                                        
  5 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR                    NT    1:41.83         14  
                  49.85     1:41.83 (51.98)                                        
  6 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              1:42.07    1:42.33         13  
                  49.55     1:42.33 (52.78)                                        
  7 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD              1:43.80    1:42.84         12  
                  50.84     1:42.84 (52.00)                                        
  8 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR                    NT    1:48.99         11  
                  51.39     1:48.99 (57.60)                                        
  9 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT    1:55.32          9  
                  53.74   1:55.32 (1:01.58)                                        
 10 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               2:01.96    2:01.33          7  
                  58.08   2:01.33 (1:03.25)                                        
 11 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR               1:55.76    2:01.71          6  
                  58.69   2:01.71 (1:03.02)                                        
 12 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR                    NT    2:15.65          5  
                1:02.88   2:15.65 (1:12.77)                                        
 -- Alfred, Julianna C   8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
                1:16.90        DQ (1:27.84)                                        
 -- MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Huggins, Kathleen    9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:20.36        DQ (1:20.88)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dembroski, Madison  10 VAC-MR                 35.91      36.13         20  
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR                 39.61      42.81         17  
  3 Garcia, Naihomy T   10 VAC-MR                 44.68      45.51         16  
  4 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR                44.62      47.25         15  
  5 Suri, Navya *       10 CSD-MR                 46.30      47.74         14  
  6 Evans, Emily R      10 MVA-MR                 42.01      49.48         13  
  7 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT      49.75         12  
  8 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR                58.73      53.77         11  
  9 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR                51.07      54.78          9  
 10 Fischer, Sam A       9 HVD-MR                 56.04      54.87          7  
 11 Oehler-Marx, Sage   10 HAWK-AD                54.75      57.64          6  
 12 Povill, Abigail E   10 MVA-MR                    NT    1:01.05          5  
 13 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR                    NT    1:02.48          4  
 14 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR               1:00.17    1:03.03          3  
 15 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR                    NT    1:19.86          2  
 16 Huggins, Kathleen    9 MVA-MR                    NT    1:37.32          1  
 -- Keys, Halle A        6 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                 59.95         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Camo, Maddy N        9 CSD-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Phadnis, Aneeka V    8 CSD-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR                   NT    1:24.11         20  
                  35.83     1:24.11 (48.28)                                        
  2 Dembroski, Madison  10 VAC-MR               1:22.11    1:24.27         17  
                  38.77     1:24.27 (45.50)                                        
  3 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               1:39.17    1:39.05         16  
                  44.18     1:39.05 (54.87)                                        
  4 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR                    NT    1:39.69         15  
                  42.71     1:39.69 (56.98)                                        
  5 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD                   NT    1:39.88         14  
                  47.34     1:39.88 (52.54)                                        
  6 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR                    NT    1:41.67         13  
                  47.73     1:41.67 (53.94)                                        
  7 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              1:46.14    1:44.29         12  
                  50.11     1:44.29 (54.18)                                        
  8 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:40.20    1:48.39         11  
                  48.49     1:48.39 (59.90)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               1:23.90    1:26.67         20  
  2 Regenauer, Hana M   10 WSSC-MR              1:31.06    1:33.73         17  
                  42.81     1:33.73 (50.92)                                        
  3 Evans, Emily R      10 MVA-MR               1:46.32    1:40.10         16  
                  46.11     1:40.10 (53.99)                                        
  4 Cerutti, Caroline   10 MVA-MR                    NT    1:44.26         15  
                  49.68     1:44.26 (54.58)                                        
  5 Regenauer, Katarin   9 WSSC-MR                   NT    1:49.97         14  
                  49.42   1:49.97 (1:00.55)                                        
  6 Wilson, Corinne L    9 WSSC-MR              1:49.18    1:50.71         13  
                  50.31   1:50.71 (1:00.40)                                        
  7 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               1:50.05    1:53.38         12  
                  57.90     1:53.38 (55.48)                                        
  8 Matthews, Teddi s   10 MVA-MR                    NT    1:54.02         11  
                  55.04     1:54.02 (58.98)                                        
  9 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR               1:50.94    1:55.41          9  
                  53.42   1:55.41 (1:01.99)                                        
 10 Cerutti, Elizabeth   7 MVA-MR                    NT    2:07.22          6  
                  58.75   2:07.22 (1:08.47)                                        
 11 MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT    2:07.61          5  
                1:02.81   2:07.61 (1:04.80)                                        
 12 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR               2:13.58    2:09.29          4  
                1:02.05   2:09.29 (1:07.24)                                        
 13 Povill, Rebecca S    8 MVA-MR               2:11.53    2:12.13          3  
                1:08.55   2:12.13 (1:03.58)                                        
 14 Alfred, Julianna C   8 MVA-MR                    NT    2:12.16          2  
                1:00.05   2:12.16 (1:12.11)                                        
 -- Catletti, Gianna M   7 MVA-MR               1:58.58         DQ          7  
      Arms underwater recovery - fly
                1:00.17        DQ (1:03.49)                                        
 -- Keys, Halle A        6 MVA-MR                    NT         DQ          1  
      Arms underwater recovery - fly
                  42.84        DQ (1:37.28)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J    10 WSSC-MR                   NT    2:48.11         20  
                  34.38     1:16.99 (42.61)     2:08.20 (51.21)     2:48.11 (39.91)
  2 Dembroski, Madison  10 VAC-MR               3:10.89    2:54.89         17  
                  37.93     1:24.49 (46.56)     2:18.53 (54.04)     2:54.89 (36.36)
  3 Walklet, Lizzy C    10 CSD-MR               3:19.99    3:08.62         16  
                  42.67     1:34.93 (52.26)     2:26.72 (51.79)     3:08.62 (41.90)
  4 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD                   NT    3:09.26         15  
                  43.42     1:30.21 (46.79)     2:25.91 (55.70)     3:09.26 (43.35)
  5 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               3:40.95    3:11.88         14  
                  49.14     1:35.47 (46.33)     2:28.36 (52.89)     3:11.88 (43.52)
  6 Demassio, Toni R    10 HAWK-AD              3:16.87    3:13.18         13  
                  47.68     1:38.96 (51.28)     2:31.95 (52.99)     3:13.18 (41.23)
  7 Pryne, Jenna M       8 CSD-MR                    NT    3:17.17         12  
                                1:51.13 ( )     2:31.71 (40.58)     3:17.17 (45.46)
  8 Quadrato, Anna Mei   9 CSD-MR                    NT    3:20.41         11  
                  46.77     1:40.21 (53.44)     2:34.92 (54.71)     3:20.41 (45.49)
  9 Povill, Abigail E   10 MVA-MR                    NT    4:02.94          9  
                1:04.74   2:07.30 (1:02.56)   3:10.00 (1:02.70)     4:02.94 (52.94)
 10 McCarey, Roaemarie  10 MVA-MR                    NT    4:07.86          7  
                                2:02.52 ( )   3:07.24 (1:04.72)   4:07.86 (1:00.62)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                34.75      35.03         20  
  2 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR             35.55      35.86         17  
  3 Macre, Mary E       12 WSSC-MR                36.85      37.12         16  
  4 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                 37.70      38.47         15  
  5 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                 37.94      38.72         14  
  6 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR             37.48      38.76         13  
  7 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR             38.66      39.94         11  
  8 Librandi, Emily     11 VAC-MR                 39.57      40.14          9  
  9 Galeano, Sam R      12 CSD-MR                 40.17      40.68          7  
 10 Mangelsdorf, Laure  11 HVD-MR                 46.55      42.98          6  
 11 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                 42.60      43.34          5  
 12 Cassidy, Sophia R   11 HVD-MR                 44.81      44.83          4  
 13 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 45.58      45.31          3  
 14 Stene, Zoe E        11 CSD-MR                 44.17      45.65          2  
 15 Peters, Caroline E  11 MVA-MR                 44.92      45.82          1  
 16 Edwards, Colleen    11 WSSC-MR                46.94      47.07        
 17 Castro, Kristen     12 CSD-MR                 48.86      52.73        
 -- Reede, Sydney A     11 CSD-MR                 40.24         DQ         12  
      Did not finish on back
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              1:12.34    1:13.45         20  
                  35.79     1:13.45 (37.66)                                        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           1:18.93    1:18.79         17  
                  38.75     1:18.79 (40.04)                                        
  3 Lyko, Angelika      12 MVA-MR               1:21.02    1:29.15         16  
                  42.33     1:29.15 (46.82)                                        
  4 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               1:38.13    1:33.92         15  
                1:33.92         1:33.92 ( )                                        
  5 Peters, Caroline E  11 MVA-MR               1:38.77    1:36.98         14  
                  47.53     1:36.98 (49.45)                                        
 -- Pastor, Selena *    11 CSD-MR                    NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR             40.21      39.86         20  
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR             42.75      42.35         17  
  3 Macre, Mary E       12 WSSC-MR                41.80      42.46         16  
  4 Wiehe, Lauren E     12 HVD-MR                 42.37      43.19         15  
  5 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                46.27      43.43         14  
  6 Reede, Sydney A     11 CSD-MR                 44.22      44.08         13  
  7 Fischer, Amber R    11 HVD-MR                 43.90      44.21         12  
  8 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR             45.75      45.15         11  
  9 de Cordova, Claire  11 HVD-MR                 48.18      45.81          9  
 10 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                 46.29      45.82          7  
 11 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                 46.44      46.62          6  
 12 Galeano, Sam R      12 CSD-MR                 45.47      48.40          5  
 13 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                 48.03      49.51          4  
 14 Peters, Caroline E  11 MVA-MR                 49.27      50.06          3  
 15 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 51.94      53.43          2  
 16 Castro, Kristen     12 CSD-MR                 54.77      56.22          1  
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              1:20.22    1:21.72         20  
                  38.30     1:21.72 (43.42)                                        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           1:32.12    1:32.77         17  
                  45.05     1:32.77 (47.72)                                        
  3 Fischer, Amber R    11 HVD-MR               1:33.80    1:33.93         16  
                  45.01     1:33.93 (48.92)                                        
  4 Payman, Maya N      11 HVD-MR               1:39.29    1:38.09         15  
                  46.37     1:38.09 (51.72)                                        
  5 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                    NT    1:45.11         14  
                  49.33     1:45.11 (55.78)                                        
  6 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               1:41.29    1:47.84         13  
                  48.58     1:47.84 (59.26)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                33.27      33.80         20  
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR             35.20      34.50         17  
  3 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR             35.12      34.93         16  
  4 Macre, Mary E       12 WSSC-MR                36.62      37.31         15  
  5 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                 38.02      37.82         14  
  6 Galeano, Sam R      12 CSD-MR                 36.88      39.04         13  
  7 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                 38.95      39.30         12  
  8 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                 42.46      40.76         11  
  9 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR             41.54      41.05          9  
 10 Reede, Sydney A     11 CSD-MR                 42.91      41.15          7  
 11 Mangelsdorf, Laure  11 HVD-MR                 46.64      41.25          6  
 12 Librandi, Emily     11 VAC-MR                 40.97      42.89          5  
 13 Stene, Zoe E        11 CSD-MR                 41.05      44.12          4  
 14 Cassidy, Sophia R   11 HVD-MR                 44.55      49.40          3  
 15 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 52.69      50.53          2  
 16 Peters, Caroline E  11 MVA-MR                 49.37      51.59          1  
 17 Castro, Kristen     12 CSD-MR                 48.92      55.75        
 18 Edwards, Colleen    11 WSSC-MR                51.80      56.01        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              1:10.17    1:13.53         20  
                  34.23     1:13.53 (39.30)                                        
  2 Smith, Emma F       12 HVD-MR               1:20.33    1:22.48         17  
                  35.00     1:22.48 (47.48)                                        
  3 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           1:26.43    1:27.33         16  
                  39.91     1:27.33 (47.42)                                        
  4 Payman, Maya N      11 HVD-MR               1:15.83    1:38.66         15  
                  43.77     1:38.66 (54.89)                                        
  5 Lyko, Angelika      12 MVA-MR               1:42.44    1:39.76         14  
                  43.10     1:39.76 (56.66)                                        
  6 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               1:32.67    1:41.34         13  
                  44.95     1:41.34 (56.39)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR           1:25.63    1:17.04         20  
                  35.40     1:17.04 (41.64)                                        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           1:20.38    1:18.72         17  
  3 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR              1:19.77    1:19.27         16  
  4 Macre, Mary E       12 WSSC-MR              1:20.34    1:19.57         15  
  5 Galeano, Sam R      12 CSD-MR               1:23.37    1:24.42         14  
                  38.39     1:24.42 (46.03)                                        
  6 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR           1:29.33    1:25.06         13  
                  39.70     1:25.06 (45.36)                                        
  7 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                    NT    1:25.29         12  
                  39.88     1:25.29 (45.41)                                        
  8 Lyko, Angelika      12 MVA-MR               1:30.20    1:26.71         11  
                  40.37     1:26.71 (46.34)                                        
  9 de Cordova, Claire  11 HVD-MR               1:31.72    1:27.06          9  
                  41.96     1:27.06 (45.10)                                        
 10 Wiehe, Lauren E     12 HVD-MR               1:28.76    1:27.52          7  
                  44.34     1:27.52 (43.18)                                        
 11 Reede, Sydney A     11 CSD-MR               1:30.01    1:30.11          6  
                  40.05     1:30.11 (50.06)                                        
 12 Fischer, Amber R    11 HVD-MR               1:28.58    1:30.51          5  
                  41.71     1:30.51 (48.80)                                        
 13 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               1:28.67    1:30.73          4  
 14 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR               1:43.07    1:43.39          3  
                  48.34     1:43.39 (55.05)                                        
 15 Peters, Caroline E  11 MVA-MR               1:39.94    1:44.87          2  
                  51.65     1:44.87 (53.22)                                        
 16 Castro, Kristen     12 CSD-MR                    NT    1:47.72          1  
                  39.16   1:47.72 (1:08.56)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              2:30.35    2:30.62         20  
                  31.78     1:10.57 (38.79)     1:55.08 (44.51)     2:30.62 (35.54)
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR                NT    2:54.24         17  
                  39.36     1:22.53 (43.17)     2:16.25 (53.72)     2:54.24 (37.99)
  3 Payman, Maya N      11 HVD-MR               3:12.32    3:06.11         16  
                  41.06     1:31.07 (50.01)     2:24.59 (53.52)     3:06.11 (41.52)
  4 Lyko, Angelika      12 MVA-MR               3:15.11    3:10.04         15  
                  42.14     1:28.83 (46.69)     2:24.76 (55.93)     3:10.04 (45.28)
  5 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               3:21.92    3:19.90         14  
                  41.10     1:34.46 (53.36)   2:34.66 (1:00.20)     3:19.90 (45.24)
 -- Smith, Emma F       12 HVD-MR               3:23.41         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  36.98     1:26.65 (49.67)     2:25.17 (58.52)          DQ (41.04)
 
Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jackson, Anna E     12 Marlins-MR                NT      28.33        
  2 Tuttle, Mackenzie   11 HVD-MR                    NT      28.55        
  3 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR                NT      31.54        
  4 Macre, Mary E       12 WSSC-MR                   NT      32.64        
  5 Obrien, Jessica A   10 Marlins-MR                NT      34.69        
  6 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                    NT      35.08        
  7 Fischer, Sam A       9 HVD-MR                    NT      39.65        
  8 Sweeney, Madelyn J   7 HVD-MR                    NT      49.78        
 
Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           2:27.21    2:27.62         20  
                  33.54     1:12.19 (38.65)     1:50.95 (38.76)     2:27.62 (36.67)
  2 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR           2:39.99    2:30.34         17  
                  34.04     1:13.19 (39.15)     1:52.60 (39.41)     2:30.34 (37.74)
  3 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR              2:32.27    2:30.60         16  
                  33.70     1:12.27 (38.57)     1:52.40 (40.13)     2:30.60 (38.20)
  4 Pastor, Selena *    11 CSD-MR                    NT    2:39.50         15  
                  36.44     1:15.99 (39.55)     1:59.06 (43.07)     2:39.50 (40.44)
  5 Duffner, Maggie T   12 Marlins-MR           2:51.32    2:41.10         14  
                  36.47     1:16.60 (40.13)     1:58.87 (42.27)     2:41.10 (42.23)
  6 Macre, Mary E       12 WSSC-MR              2:41.43    2:44.03         13  
                  36.16     1:16.36 (40.20)     2:00.45 (44.09)     2:44.03 (43.58)
  7 Librandi, Emily     11 VAC-MR               3:16.55    2:47.28         12  
                  37.93     1:20.33 (42.40)     2:04.13 (43.80)     2:47.28 (43.15)
  8 Galeano, Sam R      12 CSD-MR               2:46.99    2:50.52         11  
                  38.24     1:21.38 (43.14)     2:06.34 (44.96)     2:50.52 (44.18)
  9 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                    NT    2:58.79          9  
                  35.58     1:18.50 (42.92)     2:09.23 (50.73)     2:58.79 (49.56)
 10 Cassidy, Sophia R   11 HVD-MR               2:55.06    3:00.95          7  
                  39.74     1:25.74 (46.00)     2:15.42 (49.68)     3:00.95 (45.53)
 11 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               2:58.94    3:01.32          6  
                  38.30     1:26.53 (48.23)   3:01.34 (1:34.81)         3:01.32 ( )
 12 Reede, Sydney A     11 CSD-MR                    NT    3:04.62          5  
                  41.41     1:28.49 (47.08)     2:16.10 (47.61)     3:04.62 (48.52)
 13 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                    NT    3:07.07          4  
                  38.40     1:25.45 (47.05)     2:18.03 (52.58)     3:07.07 (49.04)
 14 Mangelsdorf, Laure  11 HVD-MR               3:09.22    3:11.88          3  
                  40.13   3:12.71 (2:32.58)         3:11.88 ( )                    
 15 Peters, Caroline E  11 MVA-MR               3:18.47    3:14.93          2  
                  44.37     1:34.70 (50.33)     2:26.37 (51.67)     3:14.93 (48.56)
 16 Castro, Kristen     12 CSD-MR               3:06.32    3:19.84          1  
                  41.22     1:32.12 (50.90)   3:19.84 (1:47.72)                    
 17 Povill, Abigail E   10 MVA-MR               3:22.30    3:20.44        
                  43.74     1:35.79 (52.05)     2:26.70 (50.91)     3:20.44 (53.74)
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K   11 HAWK-AD              6:11.76    6:11.90         20  
                  32.87     1:09.70 (36.83)     1:47.26 (37.56)     2:24.88 (37.62)
        3:03.11 (38.23)     3:41.38 (38.27)     4:19.48 (38.10)     4:57.29 (37.81)
        5:35.14 (37.85)     6:11.90 (36.76)                                        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR           7:01.78    6:36.41         17  
                  34.91     1:14.12 (39.21)     1:54.75 (40.63)     2:34.95 (40.20)
        3:15.62 (40.67)     3:57.33 (41.71)     4:38.50 (41.17)     4:55.05 (16.55)
        5:12.75 (17.70)   6:36.41 (1:23.66)                                        
  3 Leger, Adelle J     10 MVA-MR               7:43.30    7:37.84         16  
                  38.04     1:22.64 (44.60)     2:10.04 (47.40)     2:59.64 (49.60)
        3:46.97 (47.33)     4:35.41 (48.44)     5:23.17 (47.76)     6:10.19 (47.02)
        6:55.55 (45.36)     7:37.84 (42.29)                                        
  4 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                    NT    8:07.72         15  
                  36.65     1:21.63 (44.98)     2:09.98 (48.35)     2:59.43 (49.45)
        3:53.00 (53.57)     4:46.07 (53.07)     5:37.32 (51.25)     6:28.99 (51.67)
        7:19.56 (50.57)     8:07.72 (48.16)                                        
  5 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               8:33.63    8:15.66         14  
                  39.31     1:26.56 (47.25)     2:16.02 (49.46)     3:07.53 (51.51)
        4:00.74 (53.21)     4:52.64 (51.90)     5:46.17 (53.53)     6:39.02 (52.85)
        7:30.88 (51.86)     8:15.66 (44.78)                                        
 -- Pastor, Selena *    11 CSD-MR                    NT         NS        
 
Girls 12 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                   NT      36.20        
  2 Leger, Adelle J     10 MVA-MR                    NT      38.02        
 
Girls 12 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Anna E     12 Marlins-MR                NT    1:11.26        
                  34.11     1:11.26 (37.15)                                        
 
Girls 12 & Under 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR                NT    1:28.84        
                  40.77     1:28.84 (48.07)                                        
 
Girls 12 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kaitlyn R   12 WSSC-MR                   NT      33.84        
  2 Ayala, Ashley N     11 Marlins-MR                NT      33.96        
 
Girls 12 & Under 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Sam A       9 HVD-MR                    NT    1:50.35        
                  53.46     1:50.35 (56.89)                                        
  2 Sweeney, Madelyn J   7 HVD-MR                    NT    2:09.45        
                1:01.49   2:09.45 (1:07.96)                                        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR                NT      26.98        
  2 Dolce, Jillian E    14 MVA-MR                    NT      30.38        
  3 Seward, Kristen J   13 HVD-MR                    NT      32.00        
  4 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT      36.66        
  5 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR                    NT      37.62        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR                NT      59.12        
                  28.30       59.12 (30.82)                                        
  2 Dolce, Jillian E    14 MVA-MR                    NT    1:07.51        
                  32.28     1:07.51 (35.23)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              2:04.17    2:07.32         20  
                  29.21     1:01.34 (32.13)     1:34.25 (32.91)     2:07.32 (33.07)
  2 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           2:13.46    2:13.26         17  
                  30.89     1:05.01 (34.12)     1:40.19 (35.18)     2:13.26 (33.07)
  3 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               2:09.65    2:13.49         16  
                  30.16     1:04.49 (34.33)     1:39.34 (34.85)     2:13.49 (34.15)
  4 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:17.44    2:19.94         15  
                  31.08     1:06.21 (35.13)     1:42.86 (36.65)     2:19.94 (37.08)
  5 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              2:21.46    2:21.71         14  
                  31.78     1:07.86 (36.08)     1:45.23 (37.37)     2:21.71 (36.48)
  6 Christman, Samanth  13 Marlins-MR                NT    2:26.60         13  
                  33.55     1:10.50 (36.95)     1:48.74 (38.24)     2:26.60 (37.86)
  7 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               2:40.28    2:29.29         12  
                  33.10     1:11.26 (38.16)     1:51.05 (39.79)     2:29.29 (38.24)
  8 Peters, Katherine   14 MVA-MR               2:02.69    2:31.10         11  
                  32.93     1:10.65 (37.72)     1:51.07 (40.42)     2:31.10 (40.03)
  9 Jarvis, MacKenzie   13 HVD-MR               2:35.92    2:38.15          9  
                  33.86     1:12.99 (39.13)     1:55.07 (42.08)     2:38.15 (43.08)
 10 Sutherland, Emily   13 MVA-MR                    NT    2:39.37          7  
                  34.12     1:14.78 (40.66)     1:58.59 (43.81)     2:39.37 (40.78)
 11 Lesko, Kayla        13 MVA-MR               2:43.43    2:39.80          6  
                  34.85     1:14.25 (39.40)     1:56.82 (42.57)     2:39.80 (42.98)
 12 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               3:16.52    2:57.22          5  
                  39.43     1:23.20 (43.77)   2:57.46 (1:34.26)         2:57.22 ( )
 13 Durma, Ashley R     13 MVA-MR               3:11.02    3:04.18          3  
                2:17.40     3:04.18 (46.78)         3:04.18 ( )                    
 14 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR               3:07.06    3:05.93          4  
                  41.66     1:29.83 (48.17)     2:20.29 (50.46)     3:05.93 (45.64)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               5:40.17    5:45.89         20  
                  30.67     1:04.81 (34.14)     1:39.70 (34.89)     2:14.37 (34.67)
        2:49.56 (35.19)     3:25.69 (36.13)     4:01.17 (35.48)     4:36.10 (34.93)
        5:11.17 (35.07)     5:45.89 (34.72)                                        
  2 Noble, Allison E    14 HVD-MR               5:51.61    5:56.85         17  
                  30.30     1:05.81 (35.51)     1:43.42 (37.61)     2:19.65 (36.23)
        2:57.72 (38.07)     3:34.61 (36.89)     4:11.10 (36.49)     4:46.71 (35.61)
        5:22.99 (36.28)     5:56.85 (33.86)                                        
  3 Lerner, Katelyn A   13 VAC-MR               5:48.00    6:01.26         16  
                  32.53     1:08.83 (36.30)     1:46.30 (37.47)     2:23.18 (36.88)
        3:00.20 (37.02)     3:36.54 (36.34)     4:13.30 (36.76)     4:49.51 (36.21)
        5:25.38 (35.87)     6:01.26 (35.88)                                        
  4 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               6:15.20    6:14.50         15  
                  31.29     1:06.71 (35.42)     1:43.86 (37.15)     2:21.31 (37.45)
        3:00.25 (38.94)     3:38.95 (38.70)     4:18.38 (39.43)     4:57.80 (39.42)
        5:37.12 (39.32)     6:14.50 (37.38)                                        
  5 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    6:22.28         14  
                  32.33     1:08.67 (36.34)     1:46.98 (38.31)     2:26.28 (39.30)
        3:06.06 (39.78)     3:46.39 (40.33)   5:06.25 (1:19.86)     5:45.56 (39.31)
        6:22.24 (36.68)      6:22.28 (0.04)                                        
  6 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              6:28.91    6:38.33         13  
                  34.46     1:13.66 (39.20)     1:54.49 (40.83)     2:35.81 (41.32)
        3:18.43 (42.62)     4:00.69 (42.26)     4:40.76 (40.07)     5:21.05 (40.29)
        6:00.81 (39.76)     6:38.33 (37.52)                                        
  7 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR                    NT    6:39.12         12  
                  34.89     1:13.82 (38.93)     1:54.87 (41.05)     2:34.66 (39.79)
        3:15.52 (40.86)     3:57.14 (41.62)     4:39.64 (42.50)     5:20.04 (40.40)
        6:01.35 (41.31)     6:39.12 (37.77)                                        
  8 Peters, Katherine   14 MVA-MR               6:31.35    6:43.72         11  
                  33.73     1:12.25 (38.52)     1:53.04 (40.79)     2:35.05 (42.01)
        3:17.64 (42.59)     3:59.71 (42.07)     4:41.95 (42.24)     5:22.73 (40.78)
        6:04.42 (41.69)     6:43.72 (39.30)                                        
  9 Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              6:47.76    6:51.72          9  
                  35.19     1:15.34 (40.15)     1:56.81 (41.47)     2:38.83 (42.02)
        3:20.95 (42.12)     4:03.22 (42.27)     4:45.68 (42.46)     5:28.43 (42.75)
        6:10.82 (42.39)     6:51.72 (40.90)                                        
 10 Jarvis, MacKenzie   13 HVD-MR               7:05.33    6:59.17          7  
                  36.00     1:17.51 (41.51)     2:00.65 (43.14)     2:44.47 (43.82)
        3:27.99 (43.52)     4:10.20 (42.21)     4:52.89 (42.69)     5:35.50 (42.61)
        6:17.72 (42.22)     6:59.17 (41.45)                                        
 11 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    7:46.29          6  
                  40.34   7:46.29 (7:05.95)         7:46.29 ( )                    
 12 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR                    NT    8:23.32          5  
                  42.62   2:19.99 (1:37.37)     3:11.86 (51.87)     4:05.03 (53.17)
      5:52.97 (1:47.94)     6:46.34 (53.37)     7:36.32 (49.98)     8:23.32 (47.00)
            8:23.32 ( )                                                            
 
Girls 13-14 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Leger, Olivia E     13 MVA-MR                    NT   13:13.58        
                  33.08     1:10.57 (37.49)     1:50.16 (39.59)     2:30.14 (39.98)
        3:10.24 (40.10)     3:50.93 (40.69)     4:31.76 (40.83)     5:12.23 (40.47)
        5:53.15 (40.92)     6:34.08 (40.93)     7:14.81 (40.73)     7:55.26 (40.45)
        8:35.62 (40.36)     9:16.26 (40.64)     9:56.49 (40.23)    10:36.93 (40.44)
       11:16.57 (39.64)    11:56.17 (39.60)    12:35.18 (39.01)    13:13.58 (38.40)
  2 Peters, Katherine   14 MVA-MR                    NT   14:29.14        
                  36.32     1:17.49 (41.17)     2:00.58 (43.09)     2:43.93 (43.35)
        3:28.47 (44.54)     4:12.82 (44.35)     4:57.09 (44.27)     5:42.22 (45.13)
        6:26.95 (44.73)     7:11.19 (44.24)     7:55.31 (44.12)     8:39.05 (43.74)
        9:23.43 (44.38)    10:08.11 (44.68)    10:52.74 (44.63)    11:36.58 (43.84)
       12:21.34 (44.76)    13:06.51 (45.17)    13:50.15 (43.64)    14:29.14 (38.99)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seward, Kristen J   13 HVD-MR                    NT    1:18.85        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Julia M    13 HVD-MR                    NT    3:05.62        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:41.69    2:40.75         20  
                  36.88     1:16.01 (39.13)     2:03.83 (47.82)     2:40.75 (36.92)
  2 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              2:40.19    2:40.78         17  
                  34.33     1:16.93 (42.60)     2:06.02 (49.09)     2:40.78 (34.76)
  3 Miller, Molly A     13 WSSC-MR              2:47.96    2:42.62         16  
                  33.70     1:14.19 (40.49)     2:05.81 (51.62)     2:42.62 (36.81)
 -- Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              2:46.58         NS        
 -- Peters, Katherine   14 MVA-MR               2:44.91         NS        
 -- Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               2:56.21         NS        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           1:03.14    1:06.41         20  
                  32.47     1:06.41 (33.94)                                        
  2 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               1:03.78    1:07.67         17  
                  33.26     1:07.67 (34.41)                                        
  3 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              1:17.34    1:11.36         16  
                  34.27     1:11.36 (37.09)                                        
  4 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               1:11.08    1:13.12         15  
                  35.54     1:13.12 (37.58)                                        
  5 Peters, Katherine   14 MVA-MR               1:12.50    1:13.58         14  
                  35.20     1:13.58 (38.38)                                        
  6 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              1:14.50    1:16.26         13  
                  37.09     1:16.26 (39.17)                                        
  7 Dolce, Jillian E    14 MVA-MR               1:20.67    1:17.43         12  
                  36.52     1:17.43 (40.91)                                        
  8 Christman, Samanth  13 Marlins-MR           1:16.80    1:17.45         11  
                  38.35     1:17.45 (39.10)                                        
  9 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               1:20.68    1:19.14          9  
                1:19.14         1:19.14 ( )                                        
 10 Dubick, Allison H   13 CSD-MR               1:22.33    1:22.71          7  
                1:22.71         1:22.71 ( )                                        
 11 Lesko, Kayla        13 MVA-MR               1:21.94    1:22.74          6  
                  40.27     1:22.74 (42.47)                                        
 12 Jarvis, MacKenzie   13 HVD-MR               1:22.55    1:24.70          5  
                  40.99     1:24.70 (43.71)                                        
 13 Sutherland, Emily   13 MVA-MR               1:26.80    1:25.79          4  
                1:25.79         1:25.79 ( )                                        
 14 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    1:29.91          3  
                  16.22   1:29.91 (1:13.69)                                        
 15 Durma, Ashley R     13 MVA-MR               1:38.51    1:37.99          2  
 16 Cassidy, Sophia R   11 HVD-MR               1:52.01    1:39.49          1  
                  47.87     1:39.49 (51.62)                                        
 17 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR               1:54.37    2:01.57        
 18 Camo, Maddy N        9 CSD-MR                    NT    2:20.32        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               2:15.83    2:24.47         20  
                  33.60     1:10.25 (36.65)     1:48.03 (37.78)     2:24.47 (36.44)
  2 Noble, Allison E    14 HVD-MR               2:30.85    2:31.61         17  
                  35.39     1:13.83 (38.44)     1:53.60 (39.77)     2:31.61 (38.01)
  3 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:31.42    2:33.34         16  
                  35.77     1:14.48 (38.71)     1:54.35 (39.87)     2:33.34 (38.99)
  4 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              2:43.12    2:40.97         15  
                  37.89     1:18.97 (41.08)     2:01.14 (42.17)     2:40.97 (39.83)
  5 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    2:43.04         14  
                  37.91     1:18.35 (40.44)     2:01.32 (42.97)     2:43.04 (41.72)
  6 Lerner, Katelyn A   13 VAC-MR               2:28.77    2:43.70         13  
                  37.67     1:19.11 (41.44)     2:02.04 (42.93)     2:43.70 (41.66)
  7 Peters, Katherine   14 MVA-MR               2:44.51    2:44.75         12  
                  37.45     1:19.24 (41.79)     2:03.16 (43.92)     2:44.75 (41.59)
  8 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               2:55.04    2:50.45         11  
                  38.87     1:21.64 (42.77)   2:50.70 (1:29.06)         2:50.45 ( )
  9 Brutvan, Lydia H    10 HAWK-AD                   NT    3:06.47          9  
                  44.53     1:32.81 (48.28)     2:21.86 (49.05)     3:06.47 (44.61)
 10 Lyko, Angelika      12 MVA-MR                    NT    3:08.57          7  
                  40.49     1:28.22 (47.73)   3:08.58 (1:40.36)         3:08.57 ( )
 -- Bellettiere, Danie  13 MVA-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  55.69   1:58.14 (1:02.45)        DQ (2:15.91)                    
 -- Evans, Samantha H   12 MVA-MR                    NT         NS        
 -- Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              2:43.63         NS        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           1:19.15    1:20.19         20  
                  38.43     1:20.19 (41.76)                                        
  2 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              1:19.37    1:23.13         17  
                  37.95     1:23.13 (45.18)                                        
  3 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               1:22.09    1:24.08         16  
                  39.51     1:24.08 (44.57)                                        
  4 Peters, Katherine   14 MVA-MR               1:22.47    1:26.04         15  
                  40.24     1:26.04 (45.80)                                        
  5 Sweeney, Julia M    13 HVD-MR               1:23.37    1:26.29         14  
                  40.90     1:26.29 (45.39)                                        
  6 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               1:24.98    1:26.69         13  
                  40.61     1:26.69 (46.08)                                        
  7 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              1:26.71    1:26.86         12  
                  41.14     1:26.86 (45.72)                                        
  8 Christman, Samanth  13 Marlins-MR           1:28.02    1:28.33         11  
                  42.53     1:28.33 (45.80)                                        
  9 Dubick, Allison H   13 CSD-MR                    NT    1:32.22          9  
                  43.10     1:32.22 (49.12)                                        
 10 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               1:32.91    1:33.38          7  
                  45.43     1:33.38 (47.95)                                        
 11 Lesko, Kayla        13 MVA-MR               1:35.51    1:36.02          6  
                  45.25     1:36.02 (50.77)                                        
 12 Seward, Kristen J   13 HVD-MR               1:36.26    1:38.19          5  
                  47.24     1:38.19 (50.95)                                        
 13 Durma, Ashley R     13 MVA-MR               1:42.29    1:47.94          4  
                  50.94     1:47.94 (57.00)                                        
 14 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    1:47.97          3  
                  50.73     1:47.97 (57.24)                                        
 15 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR               1:51.31    1:53.47          2  
                  53.78     1:53.47 (59.69)                                        
 16 Catletti, Gianna M   7 MVA-MR                    NT    2:10.19          1  
                1:02.59   2:10.19 (1:07.60)                                        
 17 DeGennaro, Jianna    8 MVA-MR                    NT    2:13.52        
                  25.97   2:13.52 (1:47.55)                                        
 18 Keys, Halle A        6 MVA-MR                    NT    2:40.17        
                1:15.98   2:40.17 (1:24.19)                                        
 -- MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT         NS        
 -- Rocks, Gracie E     12 Marlins-MR           1:31.03         NS        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:59.80    3:04.13         20  
                  41.20     1:28.16 (46.96)     2:16.65 (48.49)     3:04.13 (47.48)
  2 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              3:06.20    3:05.28         17  
                  40.64     1:27.87 (47.23)     2:16.59 (48.72)     3:05.28 (48.69)
  3 Peters, Katherine   14 MVA-MR               3:10.44    3:05.64         16  
  4 Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              3:10.90    3:12.84         15  
                  44.58     1:34.31 (49.73)     2:24.11 (49.80)     3:12.84 (48.73)
  5 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    3:18.34         14  
                  44.69     1:36.32 (51.63)     2:28.03 (51.71)     3:18.34 (50.31)
  6 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR                    NT    3:23.09         13  
                  46.87     1:39.55 (52.68)     2:33.08 (53.53)     3:23.09 (50.01)
  7 Durma, Ashley R     13 MVA-MR                    NT    3:40.33         12  
                  50.00     1:45.59 (55.59)     2:43.47 (57.88)     3:40.33 (56.86)
  8 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               3:39.66    3:43.35         11  
                  50.07     1:47.12 (57.05)     2:45.44 (58.32)     3:43.35 (57.91)
  9 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                    NT    4:00.97          9  
                1:54.84                             2:15.19 ( )   4:00.97 (1:45.78)
 -- MacDonald, Jasper    9 HAWK-AD                   NT         DQ        
      Scissors kick
                1:09.92   2:34.97 (1:25.05)        DQ (2:43.48)                    
 
Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           1:08.78    1:11.50         20  
                  34.29     1:11.50 (37.21)                                        
  2 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              1:11.83    1:14.53         17  
                  33.55     1:14.53 (40.98)                                        
  3 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              1:15.05    1:15.91         16  
                  34.46     1:15.91 (41.45)                                        
  4 Peters, Katherine   14 MVA-MR               1:17.71    1:18.25         15  
                  35.73     1:18.25 (42.52)                                        
  5 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               1:21.18    1:20.95         14  
                  38.07     1:20.95 (42.88)                                        
  6 Sutherland, Emily   13 MVA-MR                    NT    1:23.46         13  
                  37.16     1:23.46 (46.30)                                        
  7 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               1:19.17    1:24.27         12  
                  38.41     1:24.27 (45.86)                                        
  8 Christman, Samanth  13 Marlins-MR                NT    1:27.54         11  
                  38.62     1:27.54 (48.92)                                        
  9 Jarvis, MacKenzie   13 HVD-MR               1:28.90    1:29.40          9  
                  39.91     1:29.40 (49.49)                                        
 10 Benkert, Ashley A    9 HAWK-AD                   NT    1:33.50          7  
                  41.38     1:33.50 (52.12)                                        
 11 Durma, Ashley R     13 MVA-MR                    NT    1:40.95          6  
                  46.36     1:40.95 (54.59)                                        
 12 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    1:43.16          5  
                  46.36     1:43.16 (56.80)                                        
 13 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR                    NT    1:47.19          4  
                  49.81     1:47.19 (57.38)                                        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              2:41.48    2:47.58         20  
                  35.63     1:17.70 (42.07)     2:02.55 (44.85)     2:47.58 (45.03)
  2 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    2:58.88         17  
                  37.72   2:58.88 (2:21.16)                                        
  3 Leger, Olivia E     13 MVA-MR                    NT    3:09.76         16  
                  41.11     1:29.67 (48.56)     2:19.66 (49.99)     3:09.76 (50.10)
  4 Evans, Samantha H   12 MVA-MR                    NT    3:49.33         15  
                  46.75     1:43.83 (57.08)   2:49.40 (1:05.57)     3:49.33 (59.93)
 
Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  13 Marlins-MR           2:26.47    2:30.20         20  
                  32.00     1:09.00 (37.00)     1:55.69 (46.69)     2:30.20 (34.51)
  2 Carmody, Erin A     14 VAC-MR               2:32.55    2:30.25         17  
                  31.14     1:08.07 (36.93)     1:55.12 (47.05)     2:30.25 (35.13)
  3 Smolar, Kaitlyn     13 WSSC-MR              2:33.79    2:35.44         16  
                  34.68     1:16.82 (42.14)     2:00.93 (44.11)     2:35.44 (34.51)
  4 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               2:41.69    2:39.85         15  
                  36.62     1:14.62 (38.00)     2:02.31 (47.69)     2:39.85 (37.54)
  5 Beuchert, Claudia   13 WSSC-MR              2:34.78    2:41.41         14  
                  34.13     1:14.42 (40.29)     2:03.09 (48.67)     2:41.41 (38.32)
  6 Christman, Samanth  13 Marlins-MR                NT    2:47.08         13  
                  38.00     1:19.28 (41.28)     2:08.73 (49.45)     2:47.08 (38.35)
  7 Seward, Kristen J   13 HVD-MR               2:52.86    2:47.16         12  
                  35.99     1:17.62 (41.63)     2:09.45 (51.83)     2:47.16 (37.71)
  8 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR               2:56.21    2:47.32         11  
                  34.64     1:16.16 (41.52)     2:08.26 (52.10)     2:47.32 (39.06)
  9 Peters, Katherine   14 MVA-MR               2:44.91    2:48.12          9  
                  35.13     1:17.09 (41.96)     2:07.24 (50.15)     2:48.12 (40.88)
 10 Sweeney, Julia M    13 HVD-MR               2:51.93    2:49.83          7  
                  38.78     1:22.25 (43.47)     2:10.73 (48.48)     2:49.83 (39.10)
 11 Lesko, Kayla        13 MVA-MR               3:01.35    2:58.07          6  
                  39.57     1:23.81 (44.24)     2:16.13 (52.32)     2:58.07 (41.94)
 12 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                    NT    3:14.49          5  
                  44.81     1:32.93 (48.12)     2:30.27 (57.34)     3:14.49 (44.22)
 13 Durma, Ashley R     13 MVA-MR               3:20.76    3:19.39          4  
                  46.37     1:38.28 (51.91)     2:34.15 (55.87)     3:19.39 (45.24)
 14 Bellettiere, Danie  13 MVA-MR               3:36.65    3:43.59          3  
                  50.92   1:57.25 (1:06.33)     2:56.14 (58.89)     3:43.59 (47.45)
 
Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Olivia E     13 MVA-MR               5:37.26    5:44.32         20  
                  38.09     1:25.34 (47.25)     2:05.06 (39.72)     2:45.77 (40.71)
        3:35.62 (49.85)     4:25.79 (50.17)     5:05.51 (39.72)     5:44.32 (38.81)
  2 Miller, Molly A     13 WSSC-MR                   NT    5:51.64         17  
                  36.57     1:20.42 (43.85)     2:05.57 (45.15)     2:50.72 (45.15)
        3:42.61 (51.89)     4:34.80 (52.19)     5:13.10 (38.30)     5:51.64 (38.54)
  3 Santos, Kaela S     13 HAWK-AD              5:48.44    5:52.69         16  
                  36.32     1:19.09 (42.77)     2:04.66 (45.57)     2:50.93 (46.27)
        3:40.67 (49.74)     4:30.92 (50.25)     5:13.08 (42.16)     5:52.69 (39.61)
  4 Cazzetta, Margueri  13 MVA-MR                    NT    5:53.17         15  
                  36.19     1:20.84 (44.65)   2:52.25 (1:31.41)     3:43.95 (51.70)
        4:35.11 (51.16)     5:14.92 (39.81)     5:53.30 (38.38)         5:53.17 ( )
  5 Lawrence-Paine, Li  14 HAWK-AD              6:03.78    6:03.90         14  
                  40.78     1:29.21 (48.43)     2:12.39 (43.18)     2:55.46 (43.07)
        3:48.11 (52.65)     4:39.41 (51.30)     5:22.40 (42.99)     6:03.90 (41.50)
  6 Evans, Samantha H   12 MVA-MR               7:15.21    7:11.47         13  
                                1:40.18 ( )                                        
            4:32.19 ( )                             6:26.14 ( )     7:11.47 (45.33)
 -- Peters, Katherine   14 MVA-MR               5:45.85         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               2:04.22    2:04.80         20  
                  28.09     1:00.35 (32.26)     1:33.12 (32.77)     2:04.80 (31.68)
  2 Luhrs, Kaylin R     16 CSD-MR               2:13.07    2:12.40         17  
                  30.36     1:03.85 (33.49)     1:38.19 (34.34)     2:12.40 (34.21)
  3 Clark, Beth E       16 CSD-MR               2:17.75    2:15.62         16  
                  30.03     1:03.84 (33.81)     1:39.67 (35.83)     2:15.62 (35.95)
  4 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               2:19.37    2:16.28         15  
                  31.21     1:05.94 (34.73)     1:41.63 (35.69)     2:16.28 (34.65)
  5 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           2:37.87    2:21.99         14  
                  31.07     1:06.47 (35.40)     1:43.81 (37.34)     2:21.99 (38.18)
  6 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              2:28.53    2:23.75         13  
                  31.60     1:09.25 (37.65)     1:47.58 (38.33)     2:23.75 (36.17)
  7 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               2:30.55    2:25.50         12  
                  32.82     1:09.35 (36.53)     1:47.96 (38.61)     2:25.50 (37.54)
  8 Miller, Mikayla R   15 HVD-MR               2:13.64    2:27.28         11  
                                1:02.13 ( )     1:35.53 (33.40)     2:27.28 (51.75)
  9 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT    2:31.07          9  
                  33.68     1:11.72 (38.04)     1:51.13 (39.41)     2:31.07 (39.94)
 10 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               2:38.07    2:34.39          7  
                  34.45     1:13.65 (39.20)     1:54.75 (41.10)     2:34.39 (39.64)
 11 Rodriguez, Alyssa   17 HVD-MR               2:30.45    2:38.22          6  
                  34.34     1:13.57 (39.23)     1:55.54 (41.97)     2:38.22 (42.68)
 12 Waltman, Julie      16 MVA-MR                    NT    2:52.38          5  
                  36.07     1:19.03 (42.96)     2:05.82 (46.79)     2:52.38 (46.56)
 -- Nalesnik, Morgan B  15 HVD-MR               2:28.08         NS        
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               5:26.28    5:35.64         20  
                  28.64     1:02.40 (33.76)     1:35.91 (33.51)     2:10.12 (34.21)
        2:44.69 (34.57)     3:19.12 (34.43)     3:53.35 (34.23)     4:28.15 (34.80)
        5:02.94 (34.79)     5:35.64 (32.70)                                        
  2 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR              5:44.22    5:49.66         17  
                  31.05     1:06.00 (34.95)     1:41.66 (35.66)     2:16.91 (35.25)
        2:52.59 (35.68)     3:28.06 (35.47)     4:03.60 (35.54)     4:38.85 (35.25)
        5:14.61 (35.76)     5:49.66 (35.05)                                        
  3 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               5:54.00    6:08.55         16  
                  32.49     1:08.65 (36.16)     1:45.64 (36.99)     2:23.24 (37.60)
        3:00.59 (37.35)     3:38.06 (37.47)     4:15.58 (37.52)     4:53.28 (37.70)
        5:31.21 (37.93)     6:08.55 (37.34)                                        
  4 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR              6:11.58    6:34.23         15  
                  35.25     1:14.10 (38.85)     1:53.82 (39.72)     2:14.30 (20.48)
        2:33.78 (19.48)     2:53.12 (19.34)     3:14.13 (21.01)     3:54.56 (40.43)
        4:35.74 (41.18)   6:34.23 (1:58.49)                                        
  5 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               7:09.00    6:41.31         14  
                  35.46     1:15.65 (40.19)     1:56.45 (40.80)     2:37.76 (41.31)
        3:19.77 (42.01)     4:01.61 (41.84)     4:42.84 (41.23)     5:23.46 (40.62)
        6:02.90 (39.44)     6:41.31 (38.41)                                        
  6 Rodriguez, Alyssa   17 HVD-MR               6:47.73    6:55.27         13  
                  35.58     1:15.61 (40.03)     1:57.94 (42.33)     2:41.13 (43.19)
        3:23.46 (42.33)     4:06.38 (42.92)     4:49.79 (43.41)     5:33.94 (44.15)
        6:16.21 (42.27)     6:55.27 (39.06)                                        
  7 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               6:52.14    6:55.34         12  
                  35.74     1:15.17 (39.43)     1:56.66 (41.49)     2:39.67 (43.01)
        3:23.10 (43.43)     4:05.97 (42.87)     4:49.97 (44.00)     5:33.68 (43.71)
        6:14.89 (41.21)     6:55.34 (40.45)                                        
 -- Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT        DNF        
      Did not finish
                  34.74     1:14.12 (39.38)     1:54.56 (40.44)     2:37.67 (43.11)
 
Girls 15 & Over 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Quade, Sarah N      15 MVA-MR                    NT   14:39.74        
                  38.29     1:20.60 (42.31)     2:04.84 (44.24)     2:49.52 (44.68)
        3:34.74 (45.22)     4:19.00 (44.26)     5:03.83 (44.83)     5:48.83 (45.00)
        6:34.35 (45.52)     7:19.35 (45.00)     8:04.51 (45.16)     8:48.78 (44.27)
        9:34.03 (45.25)    10:19.02 (44.99)    11:03.46 (44.44)    11:47.81 (44.35)
       12:32.51 (44.70)    13:16.67 (44.16)    13:59.04 (42.37)    14:39.74 (40.70)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               1:01.28    1:04.20         20  
                  31.04     1:04.20 (33.16)                                        
  2 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              1:09.53    1:12.67         17  
                  35.24     1:12.67 (37.43)                                        
  3 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           1:11.17    1:14.60         16  
                  35.93     1:14.60 (38.67)                                        
  4 Luhrs, Kaylin R     16 CSD-MR               1:11.73    1:15.59         15  
                  36.15     1:15.59 (39.44)                                        
  5 Wood, Kira D        17 HVD-MR               1:14.27    1:16.29         14  
                  36.66     1:16.29 (39.63)                                        
  6 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               1:16.24    1:16.88         13  
                  37.94     1:16.88 (38.94)                                        
  7 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               1:16.42    1:17.46         12  
                  37.26     1:17.46 (40.20)                                        
  8 Clark, Beth E       16 CSD-MR               1:14.49    1:17.61         11  
                  37.19     1:17.61 (40.42)                                        
  9 Miller, Mikayla R   15 HVD-MR               1:14.33    1:18.92          9  
                  38.00     1:18.92 (40.92)                                        
 10 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR               1:20.46    1:20.90          7  
                  38.86     1:20.90 (42.04)                                        
 11 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               1:22.22    1:21.79          6  
                  40.48     1:21.79 (41.31)                                        
 12 Rodriguez, Alyssa   17 HVD-MR               1:20.79    1:23.91          5  
                  40.11     1:23.91 (43.80)                                        
 13 Waltman, Julie      16 MVA-MR                    NT    1:30.02          4  
                  43.46     1:30.02 (46.56)                                        
 -- Nalesnik, Morgan B  15 HVD-MR               1:11.87         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               2:13.44    2:23.02         20  
                  32.24     1:08.38 (36.14)     1:45.58 (37.20)     2:23.02 (37.44)
  2 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR                   NT    2:30.94         17  
                  35.69     1:13.57 (37.88)     1:52.51 (38.94)     2:30.94 (38.43)
  3 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               2:41.57    2:43.88         16  
                  38.53     1:19.95 (41.42)     2:02.55 (42.60)     2:43.88 (41.33)
  4 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               2:47.36    2:44.92         15  
                  38.38     1:20.13 (41.75)     2:03.20 (43.07)     2:44.92 (41.72)
  5 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR              2:40.91    2:44.97         14  
                  38.79     1:20.70 (41.91)     2:04.35 (43.65)     2:44.97 (40.62)
  6 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               2:58.72    2:54.30         13  
                  40.38     1:24.45 (44.07)     2:10.05 (45.60)     2:54.30 (44.25)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borzacchiello, Chr  17 CSD-MR               1:13.22    1:17.30         20  
                  35.95     1:17.30 (41.35)                                        
  2 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               1:24.75    1:23.21         17  
                  38.83     1:23.21 (44.38)                                        
  3 Konz, Kathleen V    16 HAWK-AD              1:21.08    1:24.21         16  
                  40.13     1:24.21 (44.08)                                        
  4 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              1:24.09    1:27.21         15  
                  39.83     1:27.21 (47.38)                                        
  5 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               1:27.18    1:27.89         14  
                  41.69     1:27.89 (46.20)                                        
  6 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           1:30.60    1:30.58         13  
                  42.30     1:30.58 (48.28)                                        
  7 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               1:34.00    1:30.82         11.5
                  44.82     1:30.82 (46.00)                                        
  7 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               1:34.16    1:30.82         11.5
                  43.61     1:30.82 (47.21)                                        
  9 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT    1:31.29          9  
                  43.21     1:31.29 (48.08)                                        
 10 Waltman, Julie      16 MVA-MR               1:38.91    1:40.33          7  
                  46.48     1:40.33 (53.85)                                        
 -- Adams, Abbie R      17 HVD-MR               1:13.92         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR              2:31.14    2:38.35         20  
                  34.79     1:15.28 (40.49)     1:57.18 (41.90)     2:38.35 (41.17)
  2 Gallagher, Megan    17 VAC-MR               2:46.97    2:49.31         17  
                  37.59     1:20.41 (42.82)     2:04.86 (44.45)     2:49.31 (44.45)
  3 Barlao, Charmaine-  15 Marlins-MR           2:58.01    2:51.90         16  
                  39.49     1:22.64 (43.15)     2:07.34 (44.70)     2:51.90 (44.56)
  4 Borzacchiello, Chr  17 CSD-MR               2:40.71    2:52.35         15  
                  38.56     1:22.94 (44.38)     2:07.25 (44.31)     2:52.35 (45.10)
  5 Konz, Kathleen V    16 HAWK-AD              2:56.28    2:57.29         14  
                  40.08     1:24.72 (44.64)     2:10.80 (46.08)     2:57.29 (46.49)
  6 Wilson, Megan M     15 MVA-MR                    NT    3:06.20         13  
                  41.25     1:28.24 (46.99)     2:16.55 (48.31)     3:06.20 (49.65)
  7 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR                   NT    3:21.36         12  
                  46.15     1:39.00 (52.85)     2:31.41 (52.41)     3:21.36 (49.95)
  8 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               3:19.60    3:21.38         11  
                  44.87     1:37.10 (52.23)     2:30.18 (53.08)     3:21.38 (51.20)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               1:08.31    1:09.87         20  
                  31.42     1:09.87 (38.45)                                        
  2 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              1:10.10    1:10.72         17  
                  32.70     1:10.72 (38.02)                                        
  3 Luhrs, Kaylin R     16 CSD-MR               1:09.23    1:15.02         16  
                  35.22     1:15.02 (39.80)                                        
  4 Wood, Kira D        17 HVD-MR               1:12.10    1:16.77         15  
                  34.95     1:16.77 (41.82)                                        
  5 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           1:20.74    1:20.43         14  
                  35.78     1:20.43 (44.65)                                        
  6 Clark, Beth E       16 CSD-MR                    NT    1:21.34         13  
                  35.57     1:21.34 (45.77)                                        
  7 Wilson, Megan M     15 MVA-MR                    NT    1:23.00         12  
                  36.74     1:23.00 (46.26)                                        
  8 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               1:28.15    1:24.66         11  
                  39.04     1:24.66 (45.62)                                        
  9 Rodriguez, Alyssa   17 HVD-MR               1:26.52    1:31.19          9  
                  41.21     1:31.19 (49.98)                                        
 10 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT    1:32.87          7  
                  38.69     1:32.87 (54.18)                                        
 11 Waltman, Julie      16 MVA-MR                    NT    1:33.90          6  
                  41.93     1:33.90 (51.97)                                        
 -- Nalesnik, Morgan B  15 HVD-MR               1:07.23         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barlao, Charmaine-  15 Marlins-MR           2:26.04    2:28.65         20  
                  33.05     1:09.55 (36.50)     1:49.40 (39.85)     2:28.65 (39.25)
  2 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR                   NT    2:46.36         17  
                  35.90     1:18.84 (42.94)     2:04.01 (45.17)     2:46.36 (42.35)
  3 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR                   NT    3:14.21         16  
                  43.09     1:33.84 (50.75)     2:26.29 (52.45)     3:14.21 (47.92)
  4 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               3:15.39    3:17.10         15  
                  42.46     1:33.17 (50.71)     2:26.65 (53.48)     3:17.10 (50.45)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     15 VAC-MR               2:24.47    2:26.75         20  
                  31.37     1:07.54 (36.17)     1:53.95 (46.41)     2:26.75 (32.80)
  2 Borzacchiello, Chr  17 CSD-MR               2:29.82    2:38.91         17  
                  31.72     1:13.39 (41.67)     2:00.71 (47.32)     2:38.91 (38.20)
  3 Cella, Rylee        15 WSSC-MR              2:39.62    2:40.01         16  
                  30.26     1:13.04 (42.78)   2:40.01 (1:26.97)                    
  4 Frank, Bethany E    16 VAC-MR               2:53.97    2:41.79         15  
                  34.84     1:16.48 (41.64)     2:06.60 (50.12)     2:41.79 (35.19)
  5 Christman, Ashley   16 Marlins-MR           2:52.63    2:42.63         14  
                  34.10     1:13.29 (39.19)     2:02.75 (49.46)     2:42.63 (39.88)
  6 Konz, Kathleen V    16 HAWK-AD              2:44.03    2:44.45         13  
                  35.80     1:17.50 (41.70)     2:04.19 (46.69)     2:44.45 (40.26)
  7 Wilson, Megan M     15 MVA-MR               2:53.64    2:50.18         12  
                  35.95     1:19.14 (43.19)     2:09.79 (50.65)     2:50.18 (40.39)
  8 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               2:53.76    2:54.00         11  
                  36.30     1:01.66 (25.36)   2:13.54 (1:11.88)     2:54.00 (40.46)
  9 Lahiff, Cecelia k   16 MVA-MR                    NT    2:56.77          9  
                  35.80     1:18.99 (43.19)     2:12.55 (53.56)     2:56.77 (44.22)
 10 Waltman, Julie      16 MVA-MR                    NT    3:14.40          7  
                  41.84     1:32.98 (51.14)     2:27.95 (54.97)     3:14.40 (46.45)
 -- Adams, Abbie R      17 HVD-MR               2:28.07         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR              2:18.56    2:28.59         20  
                  33.79     1:14.03 (40.24)     1:53.95 (39.92)     2:28.59 (34.64)
  2 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               2:53.76    2:54.65         17  
                  38.90     1:21.82 (42.92)     2:14.19 (52.37)     2:54.65 (40.46)
  3 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR              2:45.59    2:55.45         16  
                  41.18     1:25.95 (44.77)     2:17.20 (51.25)     2:55.45 (38.25)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Colleen E  17 WSSC-MR                   NT    5:10.29         20  
                  32.85     1:11.84 (38.99)     1:54.50 (42.66)     2:34.39 (39.89)
        3:15.61 (41.22)     3:57.84 (42.23)     4:35.50 (37.66)     5:10.29 (34.79)
  2 Barlao, Charmaine-  15 Marlins-MR           5:27.40    5:14.40         17  
                  32.27     1:08.46 (36.19)     1:48.38 (39.92)     2:28.38 (40.00)
        3:14.59 (46.21)     4:00.59 (46.00)     4:37.57 (36.98)     5:14.40 (36.83)
  3 Gallagher, Megan    17 VAC-MR                    NT    5:22.46         16  
                  34.26     1:14.73 (40.47)     1:56.64 (41.91)     2:38.63 (41.99)
        3:22.47 (43.84)     4:07.93 (45.46)     4:45.87 (37.94)     5:22.46 (36.59)
  4 Beuchert, Emily A   16 WSSC-MR              5:48.21    6:00.37         15  
                  40.99     1:30.02 (49.03)     2:13.58 (43.56)                    
            2:56.73 ( )     3:49.09 (52.36)     4:42.13 (53.04)   6:00.37 (1:18.24)
  5 Quade, Sarah N      15 MVA-MR               6:12.14    6:15.89         14  
                  40.26     1:30.55 (50.29)     2:18.25 (47.70)     3:04.93 (46.68)
        3:59.78 (54.85)     4:52.87 (53.09)     5:36.56 (43.69)     6:15.89 (39.33)
 
Boys 10 & Under 25 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hamilton, Aiden      7 MVA-MR                    NT      28.94        
  2 Worthington, Griff   8 MVA-MR                    NT      31.73        
  3 Freda, Aidan C       9 MVA-MR                    NT      32.09        
  4 McGinnis, Noah J     7 MVA-MR                    NT      46.25        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR           1:13.00    1:10.16         20  
                  32.68     1:10.16 (37.48)                                        
  2 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              1:09.86    1:11.23         17  
                  33.46     1:11.23 (37.77)                                        
  3 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR              1:18.30    1:18.64         16  
                  37.18     1:18.64 (41.46)                                        
  4 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:22.39    1:18.67         15  
                  37.21     1:18.67 (41.46)                                        
  5 Berina, Alexander    9 Marlins-MR           1:21.81    1:21.33         14  
                  38.06     1:21.33 (43.27)                                        
  6 Lyko, David         10 MVA-MR               1:29.07    1:24.19         13  
                  39.79     1:24.19 (44.40)                                        
  7 Librandi, Nicholas   9 VAC-MR               1:24.72    1:26.70         12  
                  39.93     1:26.70 (46.77)                                        
  8 Mattone, Vincent J   8 CSD-MR                    NT    1:26.94         11  
                  40.82     1:26.94 (46.12)                                        
  9 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR              1:29.68    1:33.00          9  
                  43.50     1:33.00 (49.50)                                        
 10 Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR              1:41.64    1:33.70          7  
                  44.50     1:33.70 (49.20)                                        
 11 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD              1:32.33    1:35.22          6  
                  41.77     1:35.22 (53.45)                                        
 12 Touw, Sammy J       10 MVA-MR               1:42.16    1:40.01          5  
                  46.19     1:40.01 (53.82)                                        
 13 Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT    1:41.01          4  
                  49.72     1:41.01 (51.29)                                        
 14 Campos, Sebastian    9 MVA-MR                    NT    2:00.67          3  
 15 Cardel, Aiden *      7 CSD-MR                    NT    2:10.54          2  
                1:00.32   2:10.54 (1:10.22)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR                NT    2:32.66         20  
                  33.63     1:13.99 (40.36)     1:54.36 (40.37)     2:32.66 (38.30)
  2 Demis, Alexander J   9 HAWK-AD                   NT    2:49.45         17  
                  37.92     1:22.39 (44.47)     2:07.16 (44.77)     2:49.45 (42.29)
  3 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               3:00.34    2:56.64         16  
                  38.50     1:23.73 (45.23)     2:11.34 (47.61)     2:56.64 (45.30)
  4 Domanico, Ethan D   10 CSD-MR               2:59.99    2:59.71         15  
                  37.48     1:25.72 (48.24)     2:12.99 (47.27)     2:59.71 (46.72)
  5 Lyko, David         10 MVA-MR                    NT    3:09.10         14  
                  39.97     1:30.18 (50.21)     2:23.06 (52.88)     3:09.10 (46.04)
  6 Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR              3:12.73    3:09.31         13  
                  41.71     1:30.43 (48.72)     2:22.77 (52.34)     3:09.31 (46.54)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR             36.69      36.39         20  
  2 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD                40.17      39.71         17  
  3 Lyko, David         10 MVA-MR                 44.07      42.07         16  
  4 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR                43.01      43.06         15  
  5 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                 35.82      43.08         14  
  6 Berina, Alexander    9 Marlins-MR             51.91      43.34         13  
  7 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR                47.40      45.57         12  
  8 Mattone, Vincent J   8 CSD-MR               1:02.97      46.09         11  
  9 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                45.75      46.86          9  
 10 Librandi, Nicholas   9 VAC-MR                 45.73      47.53          7  
 11 Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR                53.53      47.57          6  
 12 Dua, Rudraksh        9 CSD-MR                 48.61      50.20          5  
 13 Touw, Sammy J       10 MVA-MR                 53.95      50.59          4  
 14 Campos, Sebastian    9 MVA-MR                    NT    1:01.53          3  
 15 Hamilton, Aiden      7 MVA-MR                    NT    1:04.26          2  
 16 Freda, Aidan C       9 MVA-MR               1:32.72    1:18.27          1  
 17 McGinnis, Noah J     7 MVA-MR               2:05.72    1:55.58        
 -- Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Cardel, Aiden *      7 CSD-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Worthington, Griff   8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR           1:17.94    1:17.24         20  
                  37.38     1:17.24 (39.86)                                        
  2 Demis, Alexander J   9 HAWK-AD              1:32.08    1:29.01         17  
                  44.33     1:29.01 (44.68)                                        
  3 Lyko, David         10 MVA-MR               1:36.75    1:34.52         16  
                  46.11     1:34.52 (48.41)                                        
  4 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:34.14    1:40.21         15  
                  47.09     1:40.21 (53.12)                                        
  5 Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR              1:42.96    1:44.20         14  
                  51.09     1:44.20 (53.11)                                        
 -- Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR             42.41      42.83         20  
  2 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD                41.76      45.04         17  
  3 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                 48.75      48.00         16  
  4 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR                47.37      48.10         15  
  5 Lyko, David         10 MVA-MR                 53.85      49.76         14  
  6 Touw, Sammy J       10 MVA-MR                 56.25      53.22         13  
  7 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR                56.15      57.34         12  
  8 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                51.59      57.93         11  
  9 Alfred, Justin L    10 MVA-MR                 56.10    1:04.00          9  
 10 Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT    1:09.62          7  
 -- Worthington, Griff   8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Freda, Aidan C       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- McGinnis, Noah J     7 MVA-MR                    NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR              1:07.30         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              1:37.76    1:36.93         20  
                  45.16     1:36.93 (51.77)                                        
  2 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:46.31    1:44.30         17  
                  49.97     1:44.30 (54.33)                                        
  3 Lyko, David         10 MVA-MR               2:04.44    1:54.96         16  
                  54.80   1:54.96 (1:00.16)                                        
  4 Touw, Sammy J       10 MVA-MR                    NT    1:55.77         15  
                  55.99     1:55.77 (59.78)                                        
  5 Gurrieri, Anthony   10 CSD-MR                    NT    1:57.64         14  
                  53.27   1:57.64 (1:04.37)                                        
  6 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD              2:25.22    2:03.79         13  
                  57.54   2:03.79 (1:06.25)                                        
  7 Alfred, Justin L    10 MVA-MR               2:05.92    2:15.90         12  
                1:04.81   2:15.90 (1:11.09)                                        
 -- Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR              1:45.37         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD                36.37      39.85         20  
  2 Kim, Hunter         10 Marlins-MR             35.56      39.86         17  
  3 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                 44.44      42.91         16  
  4 Lyko, David         10 MVA-MR                 44.06      43.08         15  
  5 Mattone, Vincent J   8 CSD-MR                 45.05      44.25         14  
  6 Berina, Alexander    9 Marlins-MR             43.33      44.34         13  
  7 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR                47.65      46.78         12  
  8 Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR                53.40      47.05         11  
  9 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR                46.85      49.33          9  
 10 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                52.39      56.26          7  
 11 Dua, Rudraksh        9 CSD-MR                    NT      57.98          6  
 -- Touw, Sammy J       10 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              1:35.31    1:31.24         20  
                  41.15     1:31.24 (50.09)                                        
  2 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:45.32    1:50.95         17  
                  51.48     1:50.95 (59.47)                                        
  3 Alfred, Justin L    10 MVA-MR               1:52.11    1:52.27         16  
                  46.49   1:52.27 (1:05.78)                                        
  4 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                   NT    2:18.50         15  
                1:04.25   2:18.50 (1:14.25)                                        
 -- Lyko, David         10 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.97        DQ (1:03.92)                                        
 -- Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR                   NT         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR           1:23.13    1:19.97         20  
                  35.42     1:19.97 (44.55)                                        
  2 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              1:21.75    1:24.37         17  
                  39.89     1:24.37 (44.48)                                        
  3 Smolar, Andrew      10 WSSC-MR              1:31.09    1:28.02         16  
                  42.66     1:28.02 (45.36)                                        
  4 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR               1:30.95    1:30.87         15  
                  41.85     1:30.87 (49.02)                                        
  5 Lyko, David         10 MVA-MR               1:34.90    1:36.14         14  
                  43.80     1:36.14 (52.34)                                        
  6 Alfred, Justin L    10 MVA-MR               1:37.80    1:37.82         13  
                  43.89     1:37.82 (53.93)                                        
  7 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR              1:40.19    1:45.83         12  
                  46.70     1:45.83 (59.13)                                        
  8 Quinones, Ashton T   7 WSSC-MR              2:00.33    1:45.91         11  
                  45.89   1:45.91 (1:00.02)                                        
  9 Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD              1:44.76    1:49.81          9  
                  50.59     1:49.81 (59.22)                                        
 10 Colfax, Owen R       9 MVA-MR                    NT    1:55.67          7  
                  51.81   1:55.67 (1:03.86)                                        
 -- Touw, Sammy J       10 MVA-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  56.12          DQ (55.29)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip  10 HAWK-AD              3:27.60    3:01.09         20  
                  41.67     1:25.62 (43.95)     2:19.37 (53.75)     3:01.09 (41.72)
  2 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT    3:30.68         17  
                  50.21     1:39.90 (49.69)   2:41.27 (1:01.37)     3:30.68 (49.41)
  3 Lyko, David         10 MVA-MR               4:02.64    3:32.54         16  
                  48.62     1:42.90 (54.28)   2:44.09 (1:01.19)     3:32.54 (48.45)
 -- Sadchikov, Max O     7 HAWK-AD                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                                1:59.98 ( )   3:03.72 (1:03.74)          DQ (54.50)
 -- Alfred, Justin L    10 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn - back
                                1:46.59 ( )   3:00.24 (1:13.65)          DQ (48.35)
 -- Dwyer, Brayden C     9 WSSC-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR             33.75      33.99         20  
  2 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR                34.19      34.45         17  
  3 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT      36.00         16  
  4 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                 36.03      36.42         15  
  5 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR                 37.99      37.59         14  
  6 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                 42.12      39.74         13  
  7 Rizzi, Matteo D     11 HVD-MR                 41.82      41.91         12  
  8 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                 45.18      43.67         11  
  9 Wall, Ben L         11 WSSC-MR                46.17      45.83          9  
 10 Zagon, Zach         12 CSD-MR                 46.38      47.40          7  
 11 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                 31.88      47.67          6  
 12 Thompson, Chirs     11 MVA-MR                 49.85      49.50          5  
 13 Schiele, Billy B    12 MVA-MR                 50.62      49.93          4  
 14 Tawil, Salim J      11 MVA-MR                 54.49      53.28          3  
 15 Buchman, Steven J   11 MVA-MR               1:05.53    1:06.36          2  
 -- Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               1:13.99    1:09.41         20  
                  33.24     1:09.41 (36.17)                                        
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               1:15.85    1:17.45         17  
                  36.68     1:17.45 (40.77)                                        
  3 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               1:22.13    1:17.91         16  
                  37.26     1:17.91 (40.65)                                        
  4 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR              1:22.03    1:22.39         15  
                  39.48     1:22.39 (42.91)                                        
  5 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR               1:31.78    1:28.48         14  
  6 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               1:38.23    1:33.74         13  
                  45.56     1:33.74 (48.18)                                        
  7 Lawrence-Paine, Wi  11 HAWK-AD              2:00.28    1:44.16         12  
                  50.12     1:44.16 (54.04)                                        
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR               1:46.98    1:45.20         11  
                  49.88     1:45.20 (55.32)                                        
  9 Schiele, Billy B    12 MVA-MR               1:51.63    1:48.46          9  
 10 Tawil, Salim J      11 MVA-MR               2:01.64    2:03.05          7  
                  57.90   2:03.05 (1:05.15)                                        
 -- Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  52.70        DQ (1:05.96)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                 37.14      37.30         20  
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                 38.17      37.44         17  
  3 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR             39.32      40.64         16  
  4 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR                46.49      40.89         15  
  5 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                 49.53      47.04         14  
  6 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                 47.58      47.31         13  
  7 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                 48.50      47.68         12  
  8 Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT    1:00.06         11  
  9 Thompson, Chirs     11 MVA-MR               1:04.55    1:00.40          9  
 -- Diedhiou, Atab A    12 HAWK-AD                54.49         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Schiele, Billy B    12 MVA-MR                 52.13         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Wall, Ben L         11 WSSC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR           1:21.87    1:19.34         20  
                  37.50     1:19.34 (41.84)                                        
  2 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR              1:23.05    1:19.68         17  
                  37.59     1:19.68 (42.09)                                        
  3 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               1:23.39    1:22.90         16  
                  39.18     1:22.90 (43.72)                                        
  4 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               1:22.70    1:24.47         15  
                  37.43     1:24.47 (47.04)                                        
  5 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               1:23.14    1:25.99         14  
                  39.49     1:25.99 (46.50)                                        
  6 Gagnon, Jonathan E  11 CSD-MR                    NT    1:33.87         13  
                  44.24     1:33.87 (49.63)                                        
  7 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               1:40.96    1:39.74         12  
                  47.15     1:39.74 (52.59)                                        
  8 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR               1:47.29    1:43.61         11  
                  49.38     1:43.61 (54.23)                                        
  9 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR               1:41.45    1:52.46          9  
 -- Thompson, Chirs     11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:11.34        DQ (1:01.26)                                        
 -- Schiele, Billy B    12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  53.99        DQ (1:03.49)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR             31.45      33.03         20  
  2 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                 36.04      35.57         17  
  3 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR                 35.60      35.71         16  
  4 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR                34.87      35.97         15  
  5 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                 33.47      36.34         14  
  6 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                 43.56      41.65         13  
  7 Rizzi, Matteo D     11 HVD-MR                 43.54      45.45         12  
  8 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                 50.61      45.87         11  
  9 Schiele, Billy B    12 MVA-MR                 50.96      46.89          9  
 10 Zagon, Zach         12 CSD-MR                    NT      48.15          7  
 11 Thompson, Chirs     11 MVA-MR                    NT      50.88          6  
 12 Wall, Ben L         11 WSSC-MR                   NT      58.37          5  
 13 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                 53.91      59.58          4  
 14 Buchman, Steven J   11 MVA-MR                    NT    1:10.17          3  
 -- Tawil, Salim J      11 MVA-MR                 55.68         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR           1:14.26    1:10.76         20  
                  32.42     1:10.76 (38.34)                                        
  2 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               1:34.53    1:12.49         17  
                  33.03     1:12.49 (39.46)                                        
  3 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               1:17.32    1:18.91         16  
                  34.91     1:18.91 (44.00)                                        
  4 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                    NT    1:22.30         15  
                  38.86     1:22.30 (43.44)                                        
  5 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR              1:27.34    1:23.70         14  
                  37.36     1:23.70 (46.34)                                        
  6 Gagnon, Jonathan E  11 CSD-MR                    NT    1:31.02         13  
                  43.58     1:31.02 (47.44)                                        
  7 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR               1:42.30    1:37.77         12  
                  43.55     1:37.77 (54.22)                                        
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    2:02.83         11  
                  56.29   2:02.83 (1:06.54)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               1:14.65    1:13.60         20  
                  34.55     1:13.60 (39.05)                                        
  2 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               1:14.64    1:14.79         17  
                  35.49     1:14.79 (39.30)                                        
  3 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR              1:17.52    1:15.73         16  
                  34.56     1:15.73 (41.17)                                        
  4 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR           1:14.95    1:16.11         15  
                  34.07     1:16.11 (42.04)                                        
  5 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR               1:28.41    1:25.08         14  
                  39.30     1:25.08 (45.78)                                        
  6 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR               1:30.66    1:26.94         13  
                  39.48     1:26.94 (47.46)                                        
  7 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               1:36.74    1:35.05         12  
                  45.04     1:35.05 (50.01)                                        
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR               1:37.66    1:39.39         11  
                  47.67     1:39.39 (51.72)                                        
  9 Schiele, Billy B    12 MVA-MR                    NT    1:42.32          9  
                  48.13     1:42.32 (54.19)                                        
 10 Wall, Ben L         11 WSSC-MR              1:46.27    1:50.45          7  
                  53.90     1:50.45 (56.55)                                        
 11 Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT    1:53.95          6  
                  53.76   1:53.95 (1:00.19)                                        
 12 Diedhiou, Atab A    12 HAWK-AD                   NT    1:54.52          5  
                  47.41   1:54.52 (1:07.11)                                        
 -- Thompson, Chirs     11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  49.20          DQ (58.62)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               2:45.00    2:31.28         20  
                  32.36     1:11.92 (39.56)     1:57.65 (45.73)     2:31.28 (33.63)
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               2:38.19    2:40.04         17  
                  34.20     1:15.76 (41.56)     2:03.05 (47.29)     2:40.04 (36.99)
  3 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR              2:43.23    2:42.43         16  
                  34.59     1:17.27 (42.68)     2:02.78 (45.51)     2:42.43 (39.65)
  4 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               2:50.20    2:45.83         15  
                  37.14     1:19.75 (42.61)     2:07.83 (48.08)     2:45.83 (38.00)
  5 Gagnon, Jonathan E  11 CSD-MR                    NT    2:59.72         14  
                  42.54     1:28.16 (45.62)     2:17.78 (49.62)     2:59.72 (41.94)
  6 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                    NT    3:06.28         13  
                  41.30     1:26.42 (45.12)     2:23.00 (56.58)     3:06.28 (43.28)
  7 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               3:31.38    3:19.99         12  
                  46.01     1:36.16 (50.15)     2:31.76 (55.60)     3:19.99 (48.23)
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    3:39.88         11  
                                1:52.75 ( )   3:39.88 (1:47.13)                    
 
Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ackerman, Ian R     11 Marlins-MR                NT      28.82        
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT      29.65        
  3 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR                NT      30.14        
  4 Egan, Christopher   12 Marlins-MR                NT      31.94        
  5 Berina, Alexander    9 Marlins-MR                NT      34.67        
  6 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT      35.98        
 
Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR                NT    1:13.09        
                  33.02     1:13.09 (40.07)                                        
 
Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               2:24.61    2:24.38         20  
                  32.60     1:09.37 (36.77)     1:48.57 (39.20)     2:24.38 (35.81)
  2 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               2:26.97    2:24.96         17  
                  33.51     1:11.06 (37.55)     1:50.55 (39.49)     2:24.96 (34.41)
  3 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR              2:26.75    2:31.63         16  
                  32.36     1:11.00 (38.64)     1:52.21 (41.21)     2:31.63 (39.42)
  4 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR               2:32.39    2:32.07         15  
                  34.79     1:13.97 (39.18)     1:53.22 (39.25)     2:32.07 (38.85)
  5 Zagon, Zach         12 CSD-MR               2:58.84    2:56.84         13  
                  39.56     1:24.88 (45.32)     2:12.23 (47.35)     2:56.84 (44.61)
  6 Rizzi, Matteo D     11 HVD-MR               3:04.31    3:08.28         14  
                  43.62     1:34.31 (50.69)     2:21.96 (47.65)     3:08.28 (46.32)
  7 Wall, Ben L         11 WSSC-MR                   NT    3:20.48         12  
                  44.95     1:35.49 (50.54)     2:28.70 (53.21)     3:20.48 (51.78)
  8 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR               3:25.18    3:34.10         11  
                  47.07     1:44.64 (57.57)     2:41.21 (56.57)     3:34.10 (52.89)
  9 Thompson, Chirs     11 MVA-MR                    NT    3:43.93          9  
                  42.82     1:42.21 (59.39)   2:43.01 (1:00.80)   3:43.93 (1:00.92)
 10 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR               3:17.87    4:01.08          7  
                  44.49   1:52.36 (1:07.87)   3:02.03 (1:09.67)     4:01.08 (59.05)
 -- Xu, Jimmy           11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domanico, Edward Z  12 CSD-MR               6:45.00    5:56.93         20  
                  31.31     1:07.67 (36.36)     1:44.50 (36.83)     2:20.79 (36.29)
        2:58.56 (37.77)     3:35.80 (37.24)     4:12.46 (36.66)     4:48.63 (36.17)
        5:23.61 (34.98)     5:56.93 (33.32)                                        
  2 Catania, Chad D     12 HAWK-AD              6:08.85    6:14.01         17  
                  30.70     1:06.16 (35.46)   2:22.13 (1:15.97)     3:01.78 (39.65)
        3:40.89 (39.11)     4:19.85 (38.96)     4:58.99 (39.14)     5:37.67 (38.68)
        6:14.01 (36.34)         6:14.01 ( )                                        
  3 Sommer, Christophe  12 AG-MR                     NT    6:23.48         16  
                  32.33     1:11.58 (39.25)     1:51.24 (39.66)     2:30.21 (38.97)
        3:09.76 (39.55)     3:49.55 (39.79)     4:29.30 (39.75)     5:08.20 (38.90)
        5:47.23 (39.03)     6:23.48 (36.25)                                        
  4 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR               7:06.78    6:25.67         15  
                  32.38     1:08.39 (36.01)     1:47.26 (38.87)     2:25.20 (37.94)
        3:05.12 (39.92)     3:45.89 (40.77)     4:26.61 (40.72)     5:07.33 (40.72)
        5:47.98 (40.65)     6:25.67 (37.69)                                        
  5 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               7:05.67    6:31.91         14  
                  34.48     1:13.42 (38.94)     1:52.78 (39.36)     2:32.17 (39.39)
        3:12.59 (40.42)     3:52.94 (40.35)     4:33.57 (40.63)     5:14.40 (40.83)
        5:54.24 (39.84)     6:31.91 (37.67)                                        
  6 Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR                   NT    6:47.11         13  
                  34.38     1:15.07 (40.69)     1:56.53 (41.46)     2:37.62 (41.09)
        3:19.14 (41.52)     4:01.12 (41.98)     4:43.05 (41.93)     5:25.94 (42.89)
        6:08.52 (42.58)     6:47.11 (38.59)                                        
  7 Gagnon, Jonathan E  11 CSD-MR               7:30.99    7:16.80         12  
                  36.42     1:20.19 (43.77)     2:05.63 (45.44)     2:51.33 (45.70)
        3:36.71 (45.38)     4:20.75 (44.04)     5:05.54 (44.79)     5:49.38 (43.84)
        6:34.71 (45.33)     7:16.80 (42.09)                                        
  8 Pietraszka, Ryan    11 MVA-MR                    NT    7:44.01         11  
                  35.79     1:18.94 (43.15)     2:05.55 (46.61)     2:53.63 (48.08)
        3:41.73 (48.10)     4:29.65 (47.92)     5:17.85 (48.20)     6:06.98 (49.13)
        6:55.95 (48.97)     7:44.01 (48.06)                                        
  9 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT    7:57.44          9  
                  40.00     1:27.85 (47.85)     2:17.50 (49.65)     3:05.67 (48.17)
        3:54.74 (49.07)     4:43.44 (48.70)     5:34.95 (51.51)     6:25.63 (50.68)
        7:13.07 (47.44)     7:57.44 (44.37)                                        
 10 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    8:29.86          7  
                  39.92     1:29.62 (49.70)     2:22.46 (52.84)     3:18.37 (55.91)
        4:12.63 (54.26)     5:06.28 (53.65)     5:57.77 (51.49)     6:49.88 (52.11)
        7:43.16 (53.28)     8:29.86 (46.70)                                        
 11 Rizzi, Matteo D     11 HVD-MR               8:27.34    8:37.57          6  
                  44.96     1:38.40 (53.44)     2:30.80 (52.40)     3:23.50 (52.70)
        4:16.92 (53.42)     5:10.12 (53.20)     6:04.67 (54.55)     6:59.96 (55.29)
        7:50.51 (50.55)     8:37.57 (47.06)                                        
 12 Lawrence-Paine, Wi  11 HAWK-AD                   NT    8:52.94          5  
                  43.52     1:36.09 (52.57)     2:30.83 (54.74)     3:26.44 (55.61)
        4:22.05 (55.61)     5:18.21 (56.16)     6:11.66 (53.45)     7:05.61 (53.95)
        8:01.43 (55.82)     8:52.94 (51.51)                                        
 
Boys 12 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Quinones Jr., D J   12 WSSC-MR                   NT      33.48        
  2 Quinones, Nick A     9 WSSC-MR                   NT      43.42        
 
Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Christopher   12 Marlins-MR                NT      34.69        
  2 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT      36.31        
  3 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                    NT      36.81        
  4 Kim, Hunter         10 Marlins-MR                NT      41.54        
 
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Zach R     11 Marlins-MR                NT    3:16.37        
 
Boys 12 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter         10 Marlins-MR                NT      36.08        
 
Boys 12 & Under 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H      12 Marlins-MR                NT    1:13.00        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               1:57.74    1:55.77         20  
                  26.36       55.73 (29.37)     1:26.09 (30.36)     1:55.77 (29.68)
  2 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              2:01.44    2:01.38         17  
                  27.28       57.85 (30.57)     1:29.94 (32.09)     2:01.38 (31.44)
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:07.85    2:01.77         16  
                  27.28       57.85 (30.57)     1:30.32 (32.47)     2:01.77 (31.45)
  4 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:15.81    2:10.80         15  
                  30.04     1:03.74 (33.70)     1:37.64 (33.90)     2:10.80 (33.16)
  5 Rizzi, Jarrod R     13 HVD-MR               2:22.76    2:12.67         14  
                  29.54     1:02.85 (33.31)     1:37.86 (35.01)     2:12.67 (34.81)
  6 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               2:18.35    2:17.06         13  
                  30.75     1:05.12 (34.37)     1:41.61 (36.49)     2:17.06 (35.45)
  7 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               2:18.42    2:20.88         12  
                  30.56     1:06.31 (35.75)     1:44.44 (38.13)     2:20.88 (36.44)
  8 Collins, Danny R    14 Marlins-MR           2:18.76    2:23.48         11  
                  32.31     1:09.26 (36.95)     1:49.73 (40.47)     2:23.48 (33.75)
  9 Coddington, Billy   13 Marlins-MR                NT    2:24.22          9  
                  31.94     1:08.12 (36.18)   2:24.35 (1:16.23)         2:24.22 ( )
 10 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               2:26.44    2:25.35          7  
                  32.58     1:10.11 (37.53)     1:50.40 (40.29)     2:25.35 (34.95)
 11 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR           2:26.32    2:26.98          6  
                  29.31     1:06.35 (37.04)     1:46.12 (39.77)     2:26.98 (40.86)
 12 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR                    NT    2:28.87          5  
                  32.80     1:11.21 (38.41)     1:49.54 (38.33)     2:28.87 (39.33)
 13 Cassidy, Christoph  13 HVD-MR               2:41.85    2:37.63          4  
                  32.94     1:13.80 (40.86)     1:58.52 (44.72)     2:37.63 (39.11)
 14 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               2:56.37    3:00.18          3  
                  38.48     1:25.85 (47.37)     2:14.62 (48.77)     3:00.18 (45.56)
 15 Lewis, Kevin J      13 MVA-MR               3:13.94    3:06.86          2  
                  42.68     1:33.77 (51.09)     2:21.53 (47.76)     3:06.86 (45.33)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               5:21.23    5:13.09         20  
                  27.93       58.61 (30.68)     1:29.97 (31.36)     2:01.82 (31.85)
        2:33.99 (32.17)     3:06.18 (32.19)     3:38.73 (32.55)     4:11.43 (32.70)
        4:43.07 (31.64)     5:13.09 (30.02)                                        
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              5:31.10    5:29.22         17  
                  28.45     1:00.11 (31.66)   2:07.80 (1:07.69)     2:42.46 (34.66)
        3:16.71 (34.25)     3:50.90 (34.19)     4:25.59 (34.69)     4:59.07 (33.48)
        5:29.48 (30.41)         5:29.22 ( )                                        
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               5:47.82    5:31.20         16  
                  27.90       59.06 (31.16)     1:30.45 (31.39)     2:03.62 (33.17)
        2:38.45 (34.83)     3:12.73 (34.28)     3:47.88 (35.15)     4:23.06 (35.18)
        4:57.56 (34.50)     5:31.20 (33.64)                                        
  4 Davila, Joshua      13 VAC-MR               5:50.54    5:54.28         15  
                  30.40     1:04.73 (34.33)     1:40.39 (35.66)     2:16.62 (36.23)
        2:53.54 (36.92)     3:30.52 (36.98)     4:07.24 (36.72)     4:44.08 (36.84)
        5:20.45 (36.37)     5:54.28 (33.83)                                        
  5 Rizzi, Jarrod R     13 HVD-MR               6:12.76    6:07.13         14  
                  31.19     1:06.36 (35.17)     1:42.64 (36.28)     2:20.39 (37.75)
        2:57.95 (37.56)     3:35.75 (37.80)     4:14.31 (38.56)     4:53.33 (39.02)
        5:31.64 (38.31)     6:07.13 (35.49)                                        
  6 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               6:10.19    6:12.22         13  
                  30.84     1:06.96 (36.12)     1:45.28 (38.32)     2:24.93 (39.65)
        3:03.78 (38.85)     3:42.40 (38.62)     4:19.29 (36.89)     4:58.47 (39.18)
        5:35.84 (37.37)     6:12.22 (36.38)                                        
  7 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               6:45.31    6:26.86         12  
                  31.34     1:08.45 (37.11)     1:46.86 (38.41)     2:26.23 (39.37)
        3:06.21 (39.98)   4:28.19 (1:21.98)     5:09.20 (41.01)     5:50.04 (40.84)
        6:27.10 (37.06)         6:26.86 ( )                                        
  8 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               7:53.43    8:01.24         11  
                                                                        3:56.90 ( )
        4:47.80 (50.90)     5:38.20 (50.40)                             6:27.51 ( )
        7:16.34 (48.83)     8:01.24 (44.90)                                        
 
Boys 13-14 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR                    NT   11:02.32        
                  29.31     1:02.18 (32.87)     1:35.62 (33.44)     2:09.16 (33.54)
        2:42.70 (33.54)     3:16.38 (33.68)     3:50.42 (34.04)     4:24.67 (34.25)
        4:58.97 (34.30)     5:33.33 (34.36)     6:07.58 (34.25)     6:41.60 (34.02)
        7:14.86 (33.26)     7:48.27 (33.41)     8:21.68 (33.41)     8:54.77 (33.09)
        9:27.67 (32.90)     9:59.97 (32.30)    10:31.79 (31.82)    11:02.32 (30.53)
  2 Jarski, Alexander   13 MVA-MR                    NT   11:51.15        
                  30.35     1:04.53 (34.18)     1:39.31 (34.78)     2:14.30 (34.99)
        2:48.81 (34.51)     3:24.17 (35.36)     4:00.38 (36.21)     4:35.43 (35.05)
        5:10.61 (35.18)     5:47.18 (36.57)     6:23.63 (36.45)     6:59.15 (35.52)
        7:35.49 (36.34)     8:10.69 (35.20)     8:48.63 (37.94)     9:25.63 (37.00)
       10:03.23 (37.60)    10:41.38 (38.15)    11:17.16 (35.78)    11:51.15 (33.99)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               2:16.29    2:14.73         20  
                  27.86     1:02.17 (34.31)     1:44.61 (42.44)     2:14.73 (30.12)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              2:23.81    2:23.46         17  
                  31.44     1:08.41 (36.97)     1:51.11 (42.70)     2:23.46 (32.35)
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:25.47    2:26.81         16  
                  32.09     1:10.75 (38.66)     1:55.92 (45.17)     2:26.81 (30.89)
  4 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               2:33.93    2:39.68         15  
                  33.51     1:18.15 (44.64)     2:05.11 (46.96)     2:39.68 (34.57)
  5 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               5:35.00    3:20.91         14  
                  45.88     1:36.22 (50.34)     2:33.84 (57.62)     3:20.91 (47.07)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               1:00.85    1:01.15         20  
                  29.36     1:01.15 (31.79)                                        
  2 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              1:08.98    1:05.16         17  
                  32.43     1:05.16 (32.73)                                        
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               1:05.47    1:09.46         16  
                  34.04     1:09.46 (35.42)                                        
  4 Davila, Joshua      13 VAC-MR               1:11.00    1:10.86         15  
                  34.58     1:10.86 (36.28)                                        
  5 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               1:15.53    1:10.91         14  
  6 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               1:10.66    1:11.95         13  
                  35.16     1:11.95 (36.79)                                        
  7 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               1:12.67    1:16.75         12  
                  37.42     1:16.75 (39.33)                                        
  8 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR               1:29.95    1:19.23         11  
                  38.95     1:19.23 (40.28)                                        
  9 Collins, Danny R    14 Marlins-MR           1:16.85    1:20.25          9  
 10 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR               1:30.21    1:21.91          7  
                  39.88     1:21.91 (42.03)                                        
 11 Cassidy, Christoph  13 HVD-MR               1:24.03    1:22.08          6  
                  39.54     1:22.08 (42.54)                                        
 12 Coddington, Billy   13 Marlins-MR           1:21.90    1:23.75          5  
                  40.67     1:23.75 (43.08)                                        
 13 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR           1:23.31    1:25.62          4  
                  41.06     1:25.62 (44.56)                                        
 14 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               1:29.66    1:28.13          3  
                  44.15     1:28.13 (43.98)                                        
 15 Lewis, Kevin J      13 MVA-MR               1:38.50    1:35.23          2  
                  47.53     1:35.23 (47.70)                                        
 16 Tawil, Salim J      11 MVA-MR                    NT    1:53.72          1  
 17 Cardel, Aiden *      7 CSD-MR                    NT    2:24.83        
                1:09.43   2:24.83 (1:15.40)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               2:21.09    2:17.44         20  
                  31.55     1:06.46 (34.91)     1:42.57 (36.11)     2:17.44 (34.87)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              2:24.58    2:24.52         17  
                  33.18     1:10.61 (37.43)     1:48.46 (37.85)     2:24.52 (36.06)
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:23.35    2:25.50         16  
                  33.98     1:11.86 (37.88)     1:49.82 (37.96)     2:25.50 (35.68)
  4 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:36.00    2:35.57         15  
                  35.71     1:14.75 (39.04)     1:55.40 (40.65)     2:35.57 (40.17)
  5 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    2:44.35         14  
                  47.81                             2:33.94 ( )     2:44.35 (10.41)
  6 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR                    NT    2:47.03         13  
                  39.49     1:22.57 (43.08)     2:07.60 (45.03)     2:47.03 (39.43)
  7 Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT    2:47.58         12  
                  39.43     1:21.73 (42.30)     2:07.23 (45.50)     2:47.58 (40.35)
  8 Flaherty, Michael   14 MVA-MR                    NT    2:49.41         11  
                1:22.62     2:07.72 (45.10)     2:49.63 (41.91)         2:49.41 ( )
  9 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               3:05.51    3:12.38          9  
                  45.16     1:34.96 (49.80)   3:12.49 (1:37.53)         3:12.38 ( )
 10 Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                    NT    3:24.26          7  
                  46.12     1:38.36 (52.24)     2:32.35 (53.99)     3:24.26 (51.91)
 11 Lyko, David         10 MVA-MR                    NT    3:34.24          6  
                  47.70     1:42.23 (54.53)   3:34.34 (1:52.11)         3:34.24 ( )
 12 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT    3:36.07          5  
                                1:44.53 ( )   3:36.07 (1:51.54)                    
 -- Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               2:48.72         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                                2:42.28 ( )     3:17.77 (35.49)                    
 -- Rowlands, Owen C    11 WSSC-MR                   NT         NS        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              1:13.99    1:11.92         20  
                  34.25     1:11.92 (37.67)                                        
  2 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               1:15.25    1:14.82         17  
                  35.71     1:14.82 (39.11)                                        
  3 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               1:22.85    1:22.41         16  
                  38.69     1:22.41 (43.72)                                        
  4 Santiago, Chris     14 WSSC-MR              1:22.54    1:22.87         15  
                  38.95     1:22.87 (43.92)                                        
  5 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               1:21.42    1:24.62         14  
                  39.94     1:24.62 (44.68)                                        
  6 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR               1:28.70    1:26.37         13  
                  40.11     1:26.37 (46.26)                                        
  7 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               1:27.89    1:33.38         12  
                  44.59     1:33.38 (48.79)                                        
  8 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR           1:35.40    1:35.94         11  
                  43.56     1:35.94 (52.38)                                        
  9 O'Gorman, Ciaran M  12 CSD-MR                    NT    1:41.53          9  
                  47.54     1:41.53 (53.99)                                        
 10 Whitledge, Jory B   12 MVA-MR                    NT    1:45.74          7  
                  49.98     1:45.74 (55.76)                                        
 -- Kim, Hunter         10 Marlins-MR           1:35.64         NS        
 -- Lewis, Kevin J      13 MVA-MR               1:57.37         NS        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              2:35.06    2:37.07         20  
                  35.08     1:14.88 (39.80)     1:55.87 (40.99)     2:37.07 (41.20)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              2:49.84    2:45.45         17  
                  36.51     1:18.88 (42.37)     2:02.56 (43.68)     2:45.45 (42.89)
  3 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR                    NT    2:50.53         16  
                  38.77     1:22.50 (43.73)     2:06.52 (44.02)     2:50.53 (44.01)
  4 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:51.45    2:54.89         15  
                  38.89     1:24.24 (45.35)     2:10.42 (46.18)     2:54.89 (44.47)
  5 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               3:15.25    2:56.22         14  
                  39.42     1:25.87 (46.45)     2:12.44 (46.57)     2:56.22 (43.78)
  6 Flaherty, Michael   14 MVA-MR                    NT    3:02.57         13  
                  41.29     1:12.38 (31.09)   3:02.57 (1:50.19)                    
  7 Zajac, Eddie G      13 HAWK-AD                   NT    3:23.22         12  
                  44.63     1:34.95 (50.32)     2:27.95 (53.00)     3:23.22 (55.27)
  8 Bellettiere, Jack    9 MVA-MR                    NT    3:36.57         11  
                  51.21     1:45.53 (54.32)     2:40.93 (55.40)     3:36.57 (55.64)
  9 Filipowski, Taylor  13 MVA-MR               3:42.07    3:42.11          9  
                  51.00     1:49.12 (58.12)     2:46.67 (57.55)     3:42.11 (55.44)
 10 Vreeland, Caleb R   12 MVA-MR               3:07.69    4:13.59        
 11 Gurrieri, Anthony   10 CSD-MR                    NT    4:13.89          7  
                  53.81   1:59.94 (1:06.13)   3:07.47 (1:07.53)   4:13.89 (1:06.42)
 -- Peifer, Matthew B   11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  48.82     1:43.27 (54.45)     2:38.74 (55.47)          DQ (54.31)
 -- Lewis, Kevin J      13 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  52.37   1:53.32 (1:00.95)     2:51.64 (58.32)          DQ (58.62)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               1:01.78    1:00.88         20  
                  27.71     1:00.88 (33.17)                                        
  2 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              1:02.54    1:03.66         17  
                  29.57     1:03.66 (34.09)                                        
  3 Davila, Joshua      13 VAC-MR               1:08.39    1:08.86         16  
                  32.74     1:08.86 (36.12)                                        
  4 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               1:08.87    1:10.96         15  
                  31.84     1:10.96 (39.12)                                        
  5 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               1:11.70    1:11.94         14  
  6 Rizzi, Jarrod R     13 HVD-MR               1:13.97    1:13.68         13  
                  34.17     1:13.68 (39.51)                                        
  7 Collins, Danny R    14 Marlins-MR           1:15.86    1:18.55         12  
                  35.87     1:18.55 (42.68)                                        
  8 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               1:22.20    1:19.28         11  
                  34.80     1:19.28 (44.48)                                        
  9 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR                NT    1:21.79          9  
                  33.86     1:21.79 (47.93)                                        
 10 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               1:24.70    1:22.73          7  
                  35.51     1:22.73 (47.22)                                        
 11 Kim, Hunter         10 Marlins-MR                NT    1:23.57          6  
                  38.37     1:23.57 (45.20)                                        
 12 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR                    NT    1:30.38          5  
                  40.98     1:30.38 (49.40)                                        
 -- Cassidy, Christoph  13 HVD-MR               1:29.40         DQ        
      One hand touch
                  40.51          DQ (51.19)                                        
 -- Lewis, Kevin J      13 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  55.84        DQ (1:04.66)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Sea  13 HAWK-AD              2:19.55    2:18.38         20  
                  29.71     1:04.51 (34.80)     1:41.34 (36.83)     2:18.38 (37.04)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              2:34.84    2:25.59         17  
                  32.12     1:09.65 (37.53)     1:48.75 (39.10)     2:25.59 (36.84)
  3 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:30.00    2:35.80         16  
                  32.77     1:10.97 (38.20)     1:53.65 (42.68)     2:35.80 (42.15)
  4 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR                    NT    2:47.89         15  
                  34.73     1:17.55 (42.82)     2:04.09 (46.54)     2:47.89 (43.80)
  5 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               2:58.92    2:59.41         14  
                  38.46     1:24.71 (46.25)     2:14.30 (49.59)     2:59.41 (45.11)
  6 Zajac, Eddie G      13 HAWK-AD                   NT    3:18.67         13  
                  40.16     1:31.22 (51.06)     2:26.08 (54.86)     3:18.67 (52.59)
 -- Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               2:16.29    2:13.86         20  
                  28.26     1:01.61 (33.35)     1:44.64 (43.03)     2:13.86 (29.22)
  2 Konz, Sean W        14 HAWK-AD              2:17.52    2:17.40         17  
                  29.75     1:04.62 (34.87)     1:45.66 (41.04)     2:17.40 (31.74)
  3 Santiago, Chris     14 WSSC-MR              2:35.79    2:37.31         16  
                  34.96     1:16.22 (41.26)     2:03.96 (47.74)     2:37.31 (33.35)
  4 Flaherty, Michael   14 MVA-MR               2:33.93    2:40.17         15  
                  32.26     1:16.25 (43.99)     2:04.70 (48.45)     2:40.17 (35.47)
  5 Galeano Jr., Robby  13 CSD-MR               2:43.74    2:42.52         14  
                  34.33     1:15.77 (41.44)     2:10.27 (54.50)     2:42.52 (32.25)
  6 Doherty, Garrett J  14 MVA-MR               2:49.77    2:45.75         13  
                  35.64                             2:06.73 ( )     2:45.75 (39.02)
  7 Luhrs, Derek G      13 CSD-MR                    NT    2:49.40         12  
                  40.65     1:23.74 (43.09)     2:12.42 (48.68)     2:49.40 (36.98)
  8 Maddalena, Matthew  14 Marlins-MR           2:51.78    2:52.56         11  
                  33.31     1:20.39 (47.08)     2:14.30 (53.91)     2:52.56 (38.26)
 -- Lewis, Kevin J      13 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vreeland, Zack G    14 MVA-MR               4:50.99    4:54.33         20  
                  31.56     1:08.45 (36.89)     1:46.74 (38.29)     2:24.63 (37.89)
        3:07.93 (43.30)     3:51.10 (43.17)     4:23.02 (31.92)     4:54.33 (31.31)
  2 Dwyer, Jack P       13 WSSC-MR              5:29.41    4:56.00         17  
                  31.85     1:08.37 (36.52)     1:47.19 (38.82)     2:26.11 (38.92)
        3:08.57 (42.46)     3:52.13 (43.56)     4:24.74 (32.61)     4:56.00 (31.26)
  3 Jarski, Alexander   13 MVA-MR               5:12.58    5:23.06         16  
                  31.94     1:10.69 (38.75)     1:52.36 (41.67)     2:34.93 (42.57)
        3:23.52 (48.59)     4:12.48 (48.96)     4:47.60 (35.12)     5:23.06 (35.46)
  4 Zajac, Eddie G      13 HAWK-AD                   NT    6:14.46         15  
                                                                        2:59.96 ( )
        3:50.14 (50.18)     4:42.57 (52.43)     5:29.21 (46.64)     6:14.46 (45.25)
 -- Hamilton, Andrew R  12 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              2:00.01    2:01.04         20  
                  26.75       57.46 (30.71)     1:29.83 (32.37)     2:01.04 (31.21)
  2 Travers, Matt       17 MVA-MR               2:08.14    2:04.88         17  
                  27.99       59.28 (31.29)     1:32.37 (33.09)     2:04.88 (32.51)
  3 Rosario, Nick       16 MVA-MR                    NT    2:13.97         16  
                  29.94     1:03.09 (33.15)     1:37.85 (34.76)     2:13.97 (36.12)
  4 Peters, Chris M     16 MVA-MR               2:31.63    2:25.13         15  
                1:11.47     1:51.19 (39.72)     2:25.13 (33.94)         2:25.13 ( )
  5 Rizzi, Dominic M    15 HVD-MR               2:24.70    2:28.81         14  
                  31.67     1:09.38 (37.71)     1:51.24 (41.86)     2:28.81 (37.57)
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: The Vreeland Family
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzi, Dominic M    15 HVD-MR               6:34.28    6:29.07         20  
                  32.21     1:10.80 (38.59)     1:51.17 (40.37)     2:33.25 (42.08)
        3:14.45 (41.20)     3:54.78 (40.33)     4:34.64 (39.86)     5:14.95 (40.31)
        5:54.17 (39.22)     6:29.07 (34.90)                                        
  2 Woehlke, Henry J    16 HVD-MR               7:27.32    7:42.14         17  
                  36.03     1:18.76 (42.73)     2:04.50 (45.74)     2:52.04 (47.54)
        3:40.62 (48.58)     4:29.59 (48.97)     5:18.65 (49.06)     6:07.95 (49.30)
        6:56.03 (48.08)     7:42.14 (46.11)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              1:04.58    1:05.31         20  
                  31.48     1:05.31 (33.83)                                        
  2 Travers, Matt       17 MVA-MR               1:13.07    1:09.50         17  
                  34.00     1:09.50 (35.50)                                        
  3 Rizzi, Dominic M    15 HVD-MR               1:14.47    1:16.60         16  
                  35.89     1:16.60 (40.71)                                        
  4 Peters, Chris M     16 MVA-MR               1:22.34    1:23.79         15  
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Travers, Matt       17 MVA-MR                    NT    2:32.31         20  
                  34.82     1:13.60 (38.78)     1:53.87 (40.27)     2:32.31 (38.44)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              1:25.82    1:18.59         20  
                  36.37     1:18.59 (42.22)                                        
  2 Travers, Matt       17 MVA-MR               1:18.48    1:19.30         17  
                  36.97     1:19.30 (42.33)                                        
  3 Peters, Chris M     16 MVA-MR               1:18.38    1:21.77         16  
                  38.64     1:21.77 (43.13)                                        
  4 Woehlke, Henry J    16 HVD-MR               1:33.05    1:33.65         15  
                  45.19     1:33.65 (48.46)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peters, Chris M     16 MVA-MR               2:59.35    2:59.44         20  
                  39.66     1:26.08 (46.42)     2:13.65 (47.57)     2:59.44 (45.79)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosario, Nick       16 MVA-MR                 57.69      58.45         20  
                  27.09       58.45 (31.36)                                        
  2 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              1:04.05    1:05.35         17  
                  29.64     1:05.35 (35.71)                                        
  3 Travers, Matt       17 MVA-MR                    NT    1:12.22         16  
                  32.87     1:12.22 (39.35)                                        
  4 Rizzi, Dominic M    15 HVD-MR               1:24.24    1:21.55         15  
                  36.78     1:21.55 (44.77)                                        
  5 Woehlke, Henry J    16 HVD-MR               1:22.01    1:26.22         14  
                  38.66     1:26.22 (47.56)                                        
  6 Peters, Chris M     16 MVA-MR               1:32.32    1:29.25         13  
                  39.48     1:29.25 (49.77)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosario, Nick       16 MVA-MR               2:29.23    2:27.38         20  
                  29.96     1:05.94 (35.98)     1:45.67 (39.73)     2:27.38 (41.71)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cella, Chaz         16 WSSC-MR              2:18.73    2:24.78         20  
                  29.77     1:07.18 (37.41)     1:53.42 (46.24)     2:24.78 (31.36)
  2 Travers, Matt       17 MVA-MR                    NT    2:31.11         17  
                  31.60     1:10.23 (38.63)     1:56.56 (46.33)     2:31.11 (34.55)
  3 Peters, Chris M     16 MVA-MR               3:01.58    2:50.96         16  
                  38.99   2:11.90 (1:32.91)     2:51.02 (39.12)         2:50.96 ( )
  4 Woehlke, Henry J    16 HVD-MR               3:08.23    3:11.09         15  
                  38.31     1:27.87 (49.56)     2:22.52 (54.65)     3:11.09 (48.57)