Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

 

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/12/2013 07:09 PM
               2013 MR AGUA MLK Jr Meet - 1/19/2013 to 1/21/2013               
                              Sanction #: 130103                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      33.78      33.58        
  2 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      33.65      33.62        
  3 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT      34.64        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      35.42      36.62        
  5 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT      37.31        
  6 Bass, Kayla J        8 UNA-MA                    NT      38.70        
  7 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      38.71      38.74        
  8 Feld, Emma F         8 NYCC-MR                38.59      38.86        
  9 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      38.89      38.94        
 10 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      43.78      39.35        
 11 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      41.90      39.36        
 12 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR      40.28      39.39        
 13 Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR          41.62      39.76        
 14 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR      40.99      39.89        
 15 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      40.41      40.16        
 16 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR      39.99      41.66        
 17 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                36.72      41.89        
 18 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      47.66      42.03        
 19 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            42.97      42.69        
 20 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 41.30      42.94        
 21 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR            43.18      43.18        
 21 Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR      43.37      43.18        
 23 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            41.82      43.96        
 24 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 43.39      45.65        
 25 Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                50.55      45.83        
 26 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR      52.50      47.96        
 27 Lempert, Kaydance    8 Rac @ Jcc-MR           49.12      48.76        
 28 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            46.90      48.86        
 29 Pritsch, Alexia      6 Agua Swim Team-MR      50.20      49.32        
 30 Pritsch, Katia       6 Agua Swim Team-MR      50.50      49.69        
 31 Fried, Bailey E      7 Agua Swim Team-MR      52.00      50.31        
 32 Isabella, Molly      8 SMC-MR                 52.26      51.15        
 33 Madden, Ella         8 NYCC-MR              1:01.46      51.33        
 34 Richman, Emma        7 SMC-MR                 56.32      55.10        
 35 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR      49.69      55.74        
 36 Tsirlin, Katarina    8 Shy-Mr-MR              48.00      56.22        
 37 Stupler, Estelle R   8 NYCC-MR                   NT    1:00.89        
 38 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT    1:05.37        
 39 Abromavage, Remy     5 NYCC-MR                   NT    1:20.37        
 40 Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT    1:22.29        
 41 Vega, Isabella M     6 KB Makos-MR          1:46.59    1:23.37        
 42 Feld, Tessa          5 NYCC-MR                   NT    1:33.02        
 43 Puchert, Isabel      6 NYCC-MR                   NT    1:36.09        
 -- Piacentino, Ashley   7 SMC-MR                 45.43         NS        
 -- Boies, Caroline      8 SMC-MR                 52.89         NS        
 -- Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR      51.59         NS        
 -- Lee, Kelsey          7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                 53.03        SCR        
 -- Derry, Sophia N      7 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT    1:12.36        
                  34.89     1:12.36 (37.47)                                        
  2 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR    1:18.86    1:13.40        
                  35.04     1:13.40 (38.36)                                        
  3 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR    1:17.17    1:14.77        
                  35.24     1:14.77 (39.53)                                        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR    1:21.90    1:18.35        
                  37.42     1:18.35 (40.93)                                        
  5 Feld, Emma F         8 NYCC-MR              1:36.24    1:22.40        
                  40.62     1:22.40 (41.78)                                        
  6 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR    1:33.47    1:22.81        
                  40.57     1:22.81 (42.24)                                        
  7 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT    1:24.85        
                  39.00     1:24.85 (45.85)                                        
  8 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR    1:44.50    1:25.64        
                  39.50     1:25.64 (46.14)                                        
  9 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR    2:10.33    1:25.68        
                  40.20     1:25.68 (45.48)                                        
 10 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR    1:32.30    1:25.69        
                  41.40     1:25.69 (44.29)                                        
 11 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:26.07        
                  39.34     1:26.07 (46.73)                                        
 12 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR    1:46.00    1:26.19        
                  40.20     1:26.19 (45.99)                                        
 13 Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR        1:32.85    1:28.24        
                  40.73     1:28.24 (47.51)                                        
 14 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR    1:36.99    1:28.44        
                  40.56     1:28.44 (47.88)                                        
 15 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR              1:27.83    1:28.89        
                  38.93     1:28.89 (49.96)                                        
 16 Winters, Emma C      8 HS-MR                1:35.00    1:28.94        
                  42.03     1:28.94 (46.91)                                        
 17 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR          1:37.16    1:33.75        
                  42.45     1:33.75 (51.30)                                        
 18 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR    1:39.85    1:34.95        
                  44.20     1:34.95 (50.75)                                        
 19 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR    1:32.55    1:36.36        
                  46.62     1:36.36 (49.74)                                        
 20 Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT    1:36.67        
                  46.48     1:36.67 (50.19)                                        
 21 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR          1:42.97    1:39.87        
                  46.13     1:39.87 (53.74)                                        
 22 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR    1:45.80    1:43.09        
                  48.24     1:43.09 (54.85)                                        
 23 Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                    NT    1:43.66        
                  45.74     1:43.66 (57.92)                                        
 24 Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR    1:50.50    1:44.30        
                  47.80     1:44.30 (56.50)                                        
 25 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR          1:43.42    1:46.05        
                  49.16     1:46.05 (56.89)                                        
 26 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR    1:52.33    1:52.70        
                  53.76     1:52.70 (58.94)                                        
 27 Yaremenko, Isabell   8 Shy-Mr-MR            2:15.00    1:55.76        
                  50.76   1:55.76 (1:05.00)                                        
 28 Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT    1:56.62        
                  56.25   1:56.62 (1:00.37)                                        
 29 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR          2:08.43    1:58.24        
                  52.44   1:58.24 (1:05.80)                                        
 30 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR          2:09.68    2:00.54        
                  54.81   2:00.54 (1:05.73)                                        
 31 Stupler, Estelle R   8 NYCC-MR                   NT    2:07.24        
                  57.88   2:07.24 (1:09.36)                                        
 32 Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT    2:15.44        
                1:03.65   2:15.44 (1:11.79)                                        
 33 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT    2:20.43        
                1:04.19   2:20.43 (1:16.24)                                        
 34 Xie, Shuran          8 NYCC-MR                   NT    2:42.18        
                1:13.93   2:42.18 (1:28.25)                                        
 35 Vega, Isabella M     6 KB Makos-MR               NT    3:07.71        
                1:31.77   3:07.71 (1:35.94)                                        
 -- Boies, Caroline      8 SMC-MR               1:32.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Derry, Sophia N      7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Winters, Mia E       8 HS-MR                1:50.00        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      40.77      38.31        
  2 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT      40.32        
  3 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      42.52      40.41        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      43.19      41.18        
  5 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      43.08      43.06        
  6 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      47.11      43.94        
  7 Feld, Emma F         8 NYCC-MR                49.17      44.11        
  8 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR      45.59      44.14        
  9 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR      52.50      44.97        
 10 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT      45.52        
 11 Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR          51.52      45.92        
 12 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      47.93      46.96        
 13 Winters, Emma C      8 HS-MR                  59.00      46.99        
 14 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR      48.72      47.18        
 15 Yaremenko, Isabell   8 Shy-Mr-MR            1:06.00      47.62        
 16 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                44.45      47.71        
 17 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            49.66      47.97        
 18 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR            45.01      48.21        
 19 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      50.31      48.98        
 20 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      52.98      49.37        
 21 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            49.86      49.52        
 22 Fried, Bailey E      7 Agua Swim Team-MR      55.00      49.56        
 23 Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT      49.61        
 24 Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                    NT      49.78        
 25 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      48.82      50.33        
 26 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            46.01      52.24        
 27 Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR      55.66      53.56        
 28 Pritsch, Katia       6 Agua Swim Team-MR      55.00      54.46        
 29 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR      52.52      54.61        
 30 Boies, Caroline      8 SMC-MR                 51.48      54.65        
 31 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT      59.52        
 32 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR      54.00    1:00.24        
 33 Pritsch, Alexia      6 Agua Swim Team-MR      55.00    1:00.73        
 34 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR          1:02.46    1:02.96        
 35 Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT    1:05.86        
 36 Stupler, Estelle R   8 NYCC-MR                   NT    1:06.23        
 37 Feld, Tessa          5 NYCC-MR                   NT    1:10.11        
 38 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR          1:04.54    1:11.00        
 39 Xie, Shuran          8 NYCC-MR                   NT    1:14.08        
 40 Lee, Kelsey          7 NYCC-MR                   NT    1:18.28        
 41 Abromavage, Remy     5 NYCC-MR                   NT    1:21.36        
 42 Vega, Isabella M     6 KB Makos-MR          2:18.63    1:35.66        
 43 Puchert, Isabel      6 NYCC-MR                   NT    1:36.20        
 -- Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Winters, Mia E       8 HS-MR                1:05.00         NS        
 -- Derry, Sophia N      7 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      48.83      46.29        
  2 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      45.28      46.73        
  3 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      53.51      48.60        
  4 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      51.64      49.50        
  5 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 50.13      49.91        
  6 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      52.52      50.34        
  7 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT      50.48        
  8 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      48.00      50.69        
  9 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      51.72      51.62        
 10 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      51.97      51.66        
 11 Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR          51.38      51.70        
 12 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT      51.85        
 13 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR      56.01      54.08        
 14 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      59.53      55.47        
 15 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR    1:01.16      56.33        
 16 Bass, Kayla J        8 UNA-MA                    NT      56.45        
 17 Isabella, Molly      8 SMC-MR               1:05.00      57.02        
 18 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            59.63      57.08        
 19 Feld, Emma F         8 NYCC-MR              1:19.61      57.18        
 20 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR          1:00.13      57.77        
 21 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                   NT      59.49        
 22 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR    1:04.56      59.58        
 23 Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR    1:11.51    1:00.63        
 24 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR    1:05.17    1:01.29        
 25 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR          1:05.84    1:02.98        
 26 Pritsch, Alexia      6 Agua Swim Team-MR      55.00    1:06.07        
 27 Pritsch, Katia       6 Agua Swim Team-MR      54.00    1:06.14        
 28 Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT    1:06.44        
 29 Richman, Emma        7 SMC-MR               1:05.00    1:06.73        
 30 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT    1:19.89        
 31 Stupler, Estelle R   8 NYCC-MR                   NT    1:25.82        
 -- Lempert, Kaydance    8 Rac @ Jcc-MR         1:12.12         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Morello, Kelly       8 SMC-MR               1:05.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Tsirlin, Katarina    8 Shy-Mr-MR            1:05.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR      57.43         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fried, Bailey E      7 Agua Swim Team-MR      56.50         DQ        
      One hand touch
 -- Piacentino, Ashley   7 SMC-MR               1:20.42         NS        
 -- Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Boies, Caroline      8 SMC-MR               1:05.00        SCR        
 -- Derry, Sophia N      7 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      37.17      36.68        
  2 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      40.15      38.19        
  3 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT      39.32        
  4 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            46.11      41.42        
  5 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                46.85      42.30        
  6 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      43.42      45.21        
  7 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      50.64      45.57        
  8 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR      47.94      46.33        
  9 Claiborne, Tommi S   8 Unattached                NT      47.06        
 10 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR      48.20      47.95        
 11 Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                    NT      52.98        
 12 Pritsch, Alexia      6 Agua Swim Team-MR      56.00      53.73        
 13 Winters, Emma C      8 HS-MR                  59.00      56.11        
 14 Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT      58.63        
 15 Pritsch, Katia       6 Agua Swim Team-MR      58.00    1:01.41        
 16 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT    1:05.42        
 17 Boies, Caroline      8 SMC-MR                 56.00    1:06.40        
 -- Rawlings, Ava L      8 Agua Swim Team-MR    1:06.66         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Winters, Mia E       8 HS-MR                1:05.00         NS        
 -- Feld, Emma F         8 NYCC-MR                47.14         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Mekhi S      8 Unattached                NT    1:23.58        
                  39.48     1:23.58 (44.10)                                        
  2 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR    1:27.74    1:25.40        
                  40.54     1:25.40 (44.86)                                        
  3 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR    1:26.54    1:25.59        
                  39.63     1:25.59 (45.96)                                        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR    1:33.02    1:25.91        
                  40.83     1:25.91 (45.08)                                        
  5 Feld, Emma F         8 NYCC-MR                   NT    1:33.01        
                  44.64     1:33.01 (48.37)                                        
  6 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR    1:36.46    1:34.77        
                  43.14     1:34.77 (51.63)                                        
  7 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR    1:39.63    1:35.99        
                  46.75     1:35.99 (49.24)                                        
  8 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR    1:36.28    1:36.71        
                  47.46     1:36.71 (49.25)                                        
  9 Hodor, Lily          8 SMC-MR               1:38.88    1:37.50        
 10 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR              1:37.84    1:38.50        
                  44.06     1:38.50 (54.44)                                        
 11 Friedman, Alexandr   8 Agua Swim Team-MR    1:40.43    1:38.51        
                  46.23     1:38.51 (52.28)                                        
 12 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR    1:38.06    1:39.26        
                  48.28     1:39.26 (50.98)                                        
 13 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR          1:44.73    1:41.08        
                  44.63     1:41.08 (56.45)                                        
 14 Sacks, Jaden S       8 Agua Swim Team-MR    1:50.76    1:43.96        
                  48.73     1:43.96 (55.23)                                        
 15 Murillo, Lauren S    8 KB Makos-MR          1:54.02    1:45.25        
                  46.65     1:45.25 (58.60)                                        
 16 Fried, Bailey E      7 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:50.73        
                  54.44     1:50.73 (56.29)                                        
 17 Lempert, Kaydance    8 Rac @ Jcc-MR         2:15.12    1:53.13        
                  52.39   1:53.13 (1:00.74)                                        
 18 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:57.81        
                  54.82   1:57.81 (1:02.99)                                        
 19 Israel, Caitlyn F    8 NYCC-MR                   NT    2:04.52        
                1:01.02   2:04.52 (1:03.50)                                        
 20 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR    1:55.20    2:08.19        
                1:04.08   2:08.19 (1:04.11)                                        
 21 Tsirlin, Katarina    8 Shy-Mr-MR            1:57.00    2:12.09        
                  59.87   2:12.09 (1:12.22)                                        
 -- Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR    1:48.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  45.30          DQ (55.10)                                        
 -- Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR          1:51.46         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  48.23          DQ (57.03)                                        
 -- Shchuchinov, Sophi   8 RI Marlins-MR        1:40.79         DQ        
      One hand touch - breast
                  49.50          DQ (48.29)                                        
 -- Madden, Ella         8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  58.88        DQ (1:03.08)                                        
 -- Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR          1:58.70         DQ        
      One hand touch - fly
                  52.82        DQ (1:01.62)                                        
 -- Morello, Kelly       8 SMC-MR               1:55.83         DQ        
      One hand touch - fly
                  51.34        DQ (1:03.89)                                        
 -- Gregory, Kylie M     8 CAS-MR                    NT         NS        
 -- Boies, Caroline      8 SMC-MR               1:53.00         NS        
 -- Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Piacentino, Ashley   7 SMC-MR               1:47.57         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:04.65        
                  34.40     1:04.65 (30.25)                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:11.62        
                  35.93     1:11.62 (35.69)                                        
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:20.83    1:16.51        
     1) Murillo, Lauren S 8             2) Rosario, Tykai N 8             
     3) Marin, Alyssa A 8               4) Pineda, Aislynn L 7            
                  44.25     1:16.51 (32.26)                                        
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:20.00    1:20.11        
                  38.88     1:20.11 (41.23)                                        
  5 New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:45.00    1:36.16        
                  52.98     1:36.16 (43.18)                                        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:06.17         NS        
     1) Piacentino, Ashley 7            2) Hodor, Lily 8                  
     3) Morello, Kelly 8                4) Boies, Caroline 8              
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:14.39        
                1:14.39         1:14.39 ( )                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:20.65        
                  47.32     1:20.65 (33.33)                                        
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:34.73    1:28.19        
     1) Murillo, Lauren S 8             2) Pineda, Aislynn L 7            
     3) Rosario, Tykai N 8              4) Echavarria, Victoria P 7       
                  54.52     1:28.19 (33.67)                                        
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:40.00    1:32.51        
                  49.77     1:32.51 (42.74)                                        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:00.00         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR      27.87      27.96        
  2 Breiter, Callie P   10 MAC-NE                 30.29      29.07        
  3 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      31.46      29.45        
  4 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      30.67      29.49        
  5 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     32.11      29.95        
  6 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR                 35.18      30.39        
  7 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      30.95      30.86        
  8 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR      31.94      31.17        
  9 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      32.30      31.20        
 10 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      32.29      31.71        
 11 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                32.81      31.77        
 12 Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR            31.92      32.05        
 13 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR     32.23      32.42        
 14 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 33.32      32.94        
 15 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR     36.41      32.99        
 16 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      32.40      33.08        
 17 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR           32.55      33.25        
 18 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      33.90      34.04        
 19 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      34.75      34.39        
 20 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 34.52      34.42        
 21 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      37.20      34.63        
 22 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR              33.63      34.79        
 23 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      35.79      35.18        
 24 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      37.25      35.19        
 25 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                35.24      35.39        
 26 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      36.09      35.97        
 27 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                38.21      36.18        
 28 Novello, Morgan J   10 Rac @ Jcc-MR           36.94      36.24        
 29 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      38.02      36.49        
 30 Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR     37.47      36.52        
 31 Williams, Elise     10 NYCC-MR                37.59      36.70        
 32 Harrington, Maeve   10 Rac @ Jcc-MR           42.12      36.83        
 33 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      35.81      36.84        
 34 Nobile, Ava C        9 Rac @ Jcc-MR           37.43      36.88        
 35 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      37.33      37.17        
 36 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                37.25      37.20        
 37 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR      38.79      37.28        
 38 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR                 36.85      37.37        
 39 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR              38.00      37.49        
 40 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                43.36      37.59        
 41 May, Kailen         10 SMC-MR                 37.20      37.92        
 42 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      38.10      38.11        
 43 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            35.73      38.18        
 44 Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR            37.63      38.43        
 45 Mannion, Kristin    10 SMC-MR                 36.82      38.51        
 46 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            36.72      38.71        
 47 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            36.85      39.19        
 48 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR      47.00      39.46        
 49 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR      43.41      39.73        
 50 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      36.85      39.79        
 51 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR           40.13      39.90        
 52 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR           39.20      40.15        
 53 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR      40.50      40.19        
 54 McDermott, Carmel   10 SMC-MR                 39.08      40.27        
 55 Madden, Grace        9 NYCC-MR                49.57      40.46        
 56 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            40.58      40.50        
 57 Lind, Olivia         9 SMC-MR                 38.48      40.52        
 58 Deteskey, Jaclyn    10 Rac @ Jcc-MR           46.12      41.13        
 59 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      40.91      41.31        
 60 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                41.35      41.49        
 61 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR      42.89      41.55        
 62 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 43.06      41.77        
 63 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                39.73      42.14        
 64 Valcarcel, Kristin   9 Rac @ Jcc-MR           55.12      42.49        
 65 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            42.86      42.64        
 66 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR              39.93      42.83        
 67 Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT      43.59        
 68 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR            39.81      43.82        
 69 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                45.84      44.34        
 70 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      45.58      44.53        
 71 Weitzen, Shana      10 SMC-MR                 45.08      44.86        
 72 Pytell, Emily        9 SMC-MR                 43.90      45.02        
 73 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT      48.77        
 74 Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT      49.21        
 75 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT      53.56        
 76 Lee, Avery           9 NYCC-MR                   NT      55.69        
 -- Curran, Kerry       10 Rac @ Jcc-MR           44.55         NS        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR      48.00         NS        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT                 36.85         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR           38.12         NS        
 -- Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR            35.06         NS        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT                 34.30         NS        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      39.29         NS        
 -- Mondragon, Nedege    9 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      40.17         NS        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:01.52    1:00.18        
                  28.63     1:00.18 (31.55)                                        
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:04.37    1:00.89        
                  29.82     1:00.89 (31.07)                                        
  3 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:04.34    1:02.56        
                  29.59     1:02.56 (32.97)                                        
  4 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    1:06.99    1:05.37        
                  30.63     1:05.37 (34.74)                                        
  5 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:07.11    1:06.42        
                  32.00     1:06.42 (34.42)                                        
  6 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:10.45    1:07.17        
                  32.23     1:07.17 (34.94)                                        
  7 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:11.34    1:07.25        
                  31.79     1:07.25 (35.46)                                        
  8 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:11.49    1:07.51        
                  32.41     1:07.51 (35.10)                                        
  9 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    1:09.57    1:08.09        
                  33.13     1:08.09 (34.96)                                        
 10 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    1:09.04        
                  32.66     1:09.04 (36.38)                                        
 11 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR               1:13.58    1:11.06        
                  31.71     1:11.06 (39.35)                                        
 12 Culhane, Dana        9 SMC-MR               1:13.46    1:14.24        
                  35.77     1:14.24 (38.47)                                        
 13 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:16.92    1:14.30        
                  34.53     1:14.30 (39.77)                                        
 14 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                1:19.00    1:14.40        
                  35.45     1:14.40 (38.95)                                        
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:13.40    1:15.00        
                  35.07     1:15.00 (39.93)                                        
 16 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:21.47    1:16.20        
                  37.30     1:16.20 (38.90)                                        
 17 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:17.40    1:16.74        
                  35.31     1:16.74 (41.43)                                        
 18 Hon, Fion            9 HS-MR                1:22.14    1:18.85        
                  27.26     1:18.85 (51.59)                                        
 19 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:23.26    1:19.14        
                  37.98     1:19.14 (41.16)                                        
 20 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    1:23.02    1:19.34        
                  38.68     1:19.34 (40.66)                                        
 21 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:19.66    1:19.74        
                  37.28     1:19.74 (42.46)                                        
 22 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:20.07    1:21.71        
                  38.35     1:21.71 (43.36)                                        
 23 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                1:28.72    1:23.38        
                  52.37     1:23.38 (31.01)                                        
 24 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              1:24.44    1:23.58        
                  38.86     1:23.58 (44.72)                                        
 25 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:27.73    1:23.73        
                  40.07     1:23.73 (43.66)                                        
 26 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:22.81    1:23.93        
                  39.65     1:23.93 (44.28)                                        
 27 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:21.64    1:24.24        
 28 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:25.31    1:24.58        
                  31.91     1:24.58 (52.67)                                        
 29 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:23.13    1:24.93        
                  40.67     1:24.93 (44.26)                                        
 30 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR    1:26.73    1:25.17        
                  40.42     1:25.17 (44.75)                                        
 31 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR    1:33.48    1:25.73        
                  40.64     1:25.73 (45.09)                                        
 32 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR    1:37.66    1:26.27        
                  40.89     1:26.27 (45.38)                                        
 33 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR              1:30.05    1:26.76        
                  40.70     1:26.76 (46.06)                                        
 34 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:22.78    1:26.81        
                  42.04     1:26.81 (44.77)                                        
 35 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:31.27    1:27.08        
                  40.98     1:27.08 (46.10)                                        
 36 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR              1:24.64    1:27.12        
                  39.88     1:27.12 (47.24)                                        
 37 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR    1:32.50    1:27.89        
                  40.12     1:27.89 (47.77)                                        
 38 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR    1:40.81    1:29.43        
                  43.72     1:29.43 (45.71)                                        
 39 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:42.25    1:29.44        
                  37.87     1:29.44 (51.57)                                        
 40 Keh, Camilla        10 NYCC-MR              1:27.88    1:30.63        
                  42.65     1:30.63 (47.98)                                        
 41 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:25.42    1:33.68        
                  43.49     1:33.68 (50.19)                                        
 42 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR              1:32.46    1:35.09        
                  42.83     1:35.09 (52.26)                                        
 43 Madden, Grace        9 NYCC-MR              1:39.50    1:35.32        
                  44.09     1:35.32 (51.23)                                        
 44 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:34.63    1:35.58        
                  20.80   1:35.58 (1:14.78)                                        
 45 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR              1:32.60    1:36.44        
                  46.45     1:36.44 (49.99)                                        
 46 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR          1:46.19    1:36.50        
                  44.04     1:36.50 (52.46)                                        
 47 Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:36.92        
                  45.47     1:36.92 (51.45)                                        
 48 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR    1:35.15    1:38.50        
                  48.79     1:38.50 (49.71)                                        
 49 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    1:39.68    1:41.33        
                  47.71     1:41.33 (53.62)                                        
 50 Fox, Emma M         10 NYCC-MR              1:44.09    1:43.25        
                  41.87   1:43.25 (1:01.38)                                        
 51 Uberti, Victoria L  10 NYCC-MR              1:50.80    1:45.43        
 52 Selch, Jessica G     9 Rac @ Jcc-MR         1:50.12    1:48.21        
                  52.03     1:48.21 (56.18)                                        
 53 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:46.44    1:52.88        
                  48.94   1:52.88 (1:03.94)                                        
 54 Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT    1:53.22        
                  20.70   1:53.22 (1:32.52)                                        
 55 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    1:53.81        
                  52.56   1:53.81 (1:01.25)                                        
 56 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT    2:01.06        
                  54.20   2:01.06 (1:06.86)                                        
 57 Mondragon, Nedege    9 KB Makos-MR               NT    2:56.06        
                1:12.08   2:56.06 (1:43.98)                                        
 -- Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR    1:16.36         DQ        
      False start
                  35.20          DQ (40.83)                                        
 -- Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR    1:28.97         NS        
 -- Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR    2:11.45         NS        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:27.87         NS        
 -- Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         1:31.87         NS        
 -- Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         1:27.36         NS        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT               1:20.76        SCR        
 -- Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR   1:20.09        SCR        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:07.75        SCR        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR          1:25.49        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT               1:18.05        SCR        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    2:10.03    2:10.02        
                  29.67     1:03.46 (33.79)     1:37.49 (34.03)     2:10.02 (32.53)
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    2:18.36    2:15.75        
                  31.89     1:06.83 (34.94)     1:41.82 (34.99)     2:15.75 (33.93)
  3 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               2:21.81    2:15.99        
                  32.05     1:07.20 (35.15)     1:42.48 (35.28)     2:15.99 (33.51)
  4 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    2:23.14    2:19.69        
                                1:06.30 ( )     1:43.80 (37.50)     2:19.69 (35.89)
  5 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    2:24.99    2:19.82        
                  31.42     1:07.20 (35.78)     1:44.11 (36.91)     2:19.82 (35.71)
  6 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    2:19.88    2:22.98        
                  31.62     1:08.45 (36.83)     1:46.05 (37.60)     2:22.98 (36.93)
  7 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    2:25.72    2:25.44        
                  33.89     1:11.22 (37.33)     1:49.42 (38.20)     2:25.44 (36.02)
  8 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    2:31.75    2:25.65        
                  33.68     1:11.54 (37.86)     1:48.05 (36.51)     2:25.65 (37.60)
  9 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    2:24.85    2:25.81        
                  32.39     1:09.25 (36.86)     1:47.62 (38.37)     2:25.81 (38.19)
 10 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    2:30.41    2:26.84        
                  33.29     1:10.93 (37.64)     1:49.26 (38.33)     2:26.84 (37.58)
 11 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    2:30.32        
                  32.97     1:12.57 (39.60)     1:50.24 (37.67)     2:30.32 (40.08)
 12 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    2:30.50    2:31.95        
                  34.32     1:12.84 (38.52)     1:53.79 (40.95)     2:31.95 (38.16)
 13 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   2:34.06    2:32.55        
                  34.51     1:14.11 (39.60)     1:53.95 (39.84)     2:32.55 (38.60)
 14 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    2:39.31    2:37.11        
                  35.38     1:15.60 (40.22)     1:56.92 (41.32)     2:37.11 (40.19)
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    2:40.38    2:38.88        
                  34.93     1:16.28 (41.35)     1:58.95 (42.67)     2:38.88 (39.93)
 16 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    2:40.50    2:42.56        
                  37.34     1:19.13 (41.79)     2:01.49 (42.36)     2:42.56 (41.07)
 17 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    2:45.77    2:44.07        
                  38.02     1:19.77 (41.75)     2:02.48 (42.71)     2:44.07 (41.59)
 18 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    2:50.57    2:44.52        
                  37.61       57.63 (20.02)   2:05.26 (1:07.63)     2:44.52 (39.26)
 19 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    3:09.72    2:46.03        
                  36.23     1:19.49 (43.26)     2:03.50 (44.01)     2:46.03 (42.53)
 20 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    3:04.63    2:50.05        
                  37.00     1:19.96 (42.96)     2:05.88 (45.92)     2:50.05 (44.17)
 21 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    2:53.57    2:52.08        
                  39.04     1:25.41 (46.37)     2:10.85 (45.44)     2:52.08 (41.23)
 22 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    2:38.50    2:53.53        
                  37.47     1:21.40 (43.93)     2:08.93 (47.53)     2:53.53 (44.60)
 23 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR    2:46.50    2:55.09        
                  38.56     1:23.31 (44.75)     2:10.16 (46.85)     2:55.09 (44.93)
 24 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              2:56.73    2:55.45        
                  24.55   1:29.85 (1:05.30)     2:10.93 (41.08)     2:55.45 (44.52)
 25 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR    3:11.26    2:57.63        
                  38.68     1:23.07 (44.39)     2:10.05 (46.98)     2:57.63 (47.58)
 26 Williams, Elise     10 NYCC-MR              3:00.81    2:57.78        
                  37.68     1:34.65 (56.97)     2:14.46 (39.81)     2:57.78 (43.32)
 27 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR              3:07.67    2:59.71        
                  39.47     1:25.46 (45.99)     2:13.41 (47.95)     2:59.71 (46.30)
 28 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              3:20.57    3:04.64        
                  53.20   3:04.64 (2:11.44)                                        
 29 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              3:04.08    3:05.73        
                  38.04     1:25.98 (47.94)     2:17.34 (51.36)     3:05.73 (48.39)
 30 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR              3:17.75    3:10.41        
                  42.65     1:31.51 (48.86)     2:21.44 (49.93)     3:10.41 (48.97)
 31 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT    3:23.32        
                  46.91     1:37.49 (50.58)     2:33.93 (56.44)     3:23.32 (49.39)
 32 Madden, Grace        9 NYCC-MR                   NT    3:25.76        
                  43.80     1:37.77 (53.97)     2:33.47 (55.70)     3:25.76 (52.29)
 33 Keh, Camilla        10 NYCC-MR              3:25.29    3:25.77        
                  43.19     1:29.96 (46.77)   2:31.23 (1:01.27)     3:25.77 (54.54)
 34 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR              3:25.83    3:31.27        
                  43.97     1:38.21 (54.24)     2:35.60 (57.39)     3:31.27 (55.67)
 35 Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT    4:02.33        
                  57.62   1:59.64 (1:02.02)   3:04.75 (1:05.11)     4:02.33 (57.58)
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Girls 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    5:52.80    5:46.09        
                  30.59     1:05.89 (35.30)     1:41.94 (36.05)     2:17.17 (35.23)
        2:52.90 (35.73)     3:28.10 (35.20)     4:02.97 (34.87)     4:38.79 (35.82)
        5:13.04 (34.25)     5:46.09 (33.05)                                        
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    6:42.04    6:09.23        
                  32.53     1:08.67 (36.14)     1:46.40 (37.73)     2:24.49 (38.09)
        3:03.60 (39.11)     3:30.52 (26.92)     4:20.40 (49.88)     4:58.76 (38.36)
      6:09.23 (1:10.47)                                                            
  3 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               6:24.56    6:09.37        
                  33.72     1:11.48 (37.76)     1:50.85 (39.37)     2:30.10 (39.25)
        3:06.94 (36.84)     3:44.46 (37.52)     4:22.11 (37.65)     4:58.87 (36.76)
        5:34.91 (36.04)     6:09.37 (34.46)                                        
  4 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    6:10.00    6:18.68        
                  32.51     1:10.06 (37.55)     1:49.04 (38.98)     2:27.46 (38.42)
        3:06.05 (38.59)     3:45.57 (39.52)     4:24.08 (38.51)     5:03.37 (39.29)
        5:41.21 (37.84)     6:18.68 (37.47)                                        
  5 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    6:55.64    6:21.51        
                  34.00     1:12.45 (38.45)     1:51.72 (39.27)     2:31.29 (39.57)
      3:48.87 (1:17.58)     4:28.15 (39.28)   5:45.40 (1:17.25)     6:21.43 (36.03)
        7:05.97 (44.54)         6:21.51 ( )                                        
  6 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                7:00.36    6:22.09        
                  33.95     1:11.53 (37.58)     1:50.13 (38.60)     2:29.03 (38.90)
        3:08.27 (39.24)     3:47.65 (39.38)     4:27.25 (39.60)     5:06.56 (39.31)
        5:45.89 (39.33)     6:22.09 (36.20)                                        
  7 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    6:01.22    6:25.43        
                  32.89     1:10.71 (37.82)     1:49.80 (39.09)     2:29.26 (39.46)
        3:08.75 (39.49)     3:48.66 (39.91)     4:28.96 (40.30)     5:09.51 (40.55)
        5:48.75 (39.24)     6:25.43 (36.68)                                        
  8 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    6:37.98        
  9 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR        NT    6:40.14        
 10 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    7:56.25    6:46.70        
                  35.93     1:16.00 (40.07)     1:57.46 (41.46)     2:40.09 (42.63)
        3:22.47 (42.38)     4:04.59 (42.12)     4:47.39 (42.80)     5:29.86 (42.47)
        6:10.65 (40.79)     6:46.70 (36.05)                                        
 11 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR         7:30.12    7:20.00        
                  37.73     1:20.62 (42.89)     2:05.03 (44.41)     2:49.25 (44.22)
        3:34.34 (45.09)     4:20.44 (46.10)     5:05.94 (45.50)     5:50.50 (44.56)
        6:36.26 (45.76)     7:20.00 (43.74)                                        
 12 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT    7:48.11        
 13 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    7:56.13        
                  39.62     1:26.72 (47.10)     2:15.53 (48.81)     3:04.11 (48.58)
        3:52.62 (48.51)     4:41.84 (49.22)     5:31.36 (49.52)     6:21.30 (49.94)
        7:06.32 (45.02)     7:56.13 (49.81)                                        
 14 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              8:14.53    7:59.26        
                  39.61     1:27.10 (47.49)     2:16.72 (49.62)     3:05.46 (48.74)
        3:55.41 (49.95)     4:45.25 (49.84)     5:36.40 (51.15)     6:25.15 (48.75)
        7:14.34 (49.19)     7:59.26 (44.92)                                        
 15 Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT    8:00.02        
                  41.59     1:27.96 (46.37)     2:18.48 (50.52)     3:08.92 (50.44)
        3:59.33 (50.41)     4:48.58 (49.25)   6:26.52 (1:37.94)     7:15.71 (49.19)
        7:59.92 (44.21)      8:00.02 (0.10)                                        
 16 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              8:16.75    8:08.18        
                  39.83     1:26.60 (46.77)     2:15.56 (48.96)     3:05.19 (49.63)
        3:56.05 (50.86)     4:47.21 (51.16)     5:37.64 (50.43)   8:27.04 (2:49.40)
            8:08.18 ( )                                                            
 17 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT    8:09.44        
 18 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              9:12.53    8:36.61        
                  41.91     1:32.17 (50.26)     2:26.46 (54.29)     3:20.89 (54.43)
        4:13.57 (52.68)   6:03.36 (1:49.79)     6:55.47 (52.11)     7:52.04 (56.57)
        8:36.29 (44.25)      8:36.61 (0.32)                                        
 19 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT    8:39.42        
 -- Muszynski, Amanda   10 HS-MR                7:35.00         DQ        
                  38.62     1:22.26 (43.64)     2:07.15 (44.89)     2:53.72 (46.57)
        3:41.60 (47.88)     4:27.81 (46.21)     5:19.08 (51.27)                    
 -- Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR            8:15.00         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Breiter, Callie P   10 MAC-NE                 33.64      32.79        
  2 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      35.00      34.31        
  3 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     36.55      35.23        
  4 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 37.20      35.29        
  5 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      37.38      35.85        
  6 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  38.01      36.63        
  7 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      37.94      36.92        
  8 Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR      38.99      37.37        
  9 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      37.09      37.39        
 10 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR      39.13      37.65        
 11 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      39.57      38.20        
 12 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR     39.06      38.41        
 13 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      38.20      38.78        
 14 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      39.21      38.98        
 15 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                  41.82      39.00        
 16 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            41.20      39.18        
 17 Brewi, Shannon E    10 Rac @ Jcc-MR           45.47      39.41        
 18 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      39.07      39.46        
 19 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                40.53      39.58        
 20 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR              40.70      39.61        
 21 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 40.06      39.71        
 22 Hon, Fion            9 HS-MR                  40.20      39.88        
 23 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      41.18      40.04        
 24 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR     40.23      40.17        
 25 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      40.53      40.55        
 26 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      40.70      40.66        
 27 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                41.99      40.67        
 28 Williams, Elise     10 NYCC-MR                41.26      40.75        
 29 Lamar, Christina L   9 HS-MR                  41.91      41.03        
 30 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      42.58      41.92        
 31 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      42.78      42.14        
 32 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR           45.09      42.19        
 33 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                45.01      42.78        
 34 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR      41.50      42.85        
 35 Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR            40.92      42.87        
 36 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      42.10      43.19        
 37 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      44.51      43.28        
 38 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      44.13      43.40        
 39 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      44.54      43.46        
 40 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                45.46      43.55        
 41 Mannion, Kristin    10 SMC-MR                 45.20      43.57        
 42 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR      46.85      43.78        
 43 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      43.31      43.79        
 44 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                47.59      44.17        
 45 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                  44.37      44.28        
 46 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR      46.50      44.29        
 47 May, Kailen         10 SMC-MR                 45.35      44.32        
 48 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR              44.25      44.35        
 49 Wong, Joyce H        9 HS-MR                  50.39      44.36        
 49 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR      42.56      44.36        
 51 Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 43.27      44.54        
 52 Reilly, Courtney    10 SMC-MR                 46.92      44.79        
 53 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR      45.82      45.59        
 54 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR      44.80      45.64        
 55 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR              45.00      45.83        
 56 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      45.20      46.24        
 57 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR           46.71      46.25        
 58 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      43.89      46.53        
 59 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            45.47      46.56        
 60 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      46.53      46.96        
 61 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                51.81      47.12        
 62 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            45.81      47.33        
 63 Madden, Grace        9 NYCC-MR                56.59      47.43        
 64 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR            52.06      47.92        
 65 Angelino, Adeline   10 SMC-MR                 48.27      48.31        
 66 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            45.78      49.05        
 67 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                45.10      49.13        
 68 Caruvana, Julia     10 Rac @ Jcc-MR           46.12      49.19        
 69 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                50.46      49.37        
 70 Luongo, Maya         9 SMC-MR                 54.04      49.49        
 71 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR      50.50      50.05        
 72 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR              47.03      50.84        
 73 Lee, Avery           9 NYCC-MR                   NT      55.10        
 74 Weitzen, Shana      10 SMC-MR                 46.00      55.25        
 75 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT      56.32        
 76 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      53.66      57.47        
 77 Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT    1:03.87        
 78 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    1:12.40        
 79 Mondragon, Nedege    9 KB Makos-MR               NT    1:30.46        
 -- Driesen, Allie       9 SMC-MR                 51.76         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                47.57         DQ        
      Did not finish on back
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR           43.12         NS        
 -- Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR      51.40         NS        
 -- Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR            47.73         NS        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            45.18         NS        
 -- Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR            37.93         NS        
 -- Edwards, Madison     9 SMC-MR                 50.33         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT                 43.17        SCR        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Lee, Mary M          9 RI Marlins-MR             NT        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT                 46.23        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:08.51    1:07.33        
                  32.93     1:07.33 (34.40)                                        
  2 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               1:10.91    1:11.40        
                  34.31     1:11.40 (37.09)                                        
  3 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:19.41    1:13.10        
                  36.17     1:13.10 (36.93)                                        
  4 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:13.20    1:13.16        
                  35.41     1:13.16 (37.75)                                        
  5 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:16.89    1:14.09        
                  39.20     1:14.09 (34.89)                                        
  6 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:16.48    1:14.84        
                  36.98     1:14.84 (37.86)                                        
  7 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:17.59    1:16.54        
                  37.36     1:16.54 (39.18)                                        
  8 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    1:18.06    1:16.79        
                  36.84     1:16.79 (39.95)                                        
  9 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR               1:24.92    1:16.92        
                  36.64     1:16.92 (40.28)                                        
 10 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:15.85    1:20.16        
                  39.84     1:20.16 (40.32)                                        
 11 Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR    1:33.17    1:22.77        
                  39.84     1:22.77 (42.93)                                        
 12 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:26.96    1:23.08        
                  40.56     1:23.08 (42.52)                                        
 13 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    1:24.91    1:23.48        
 14 Hon, Fion            9 HS-MR                1:29.34    1:23.54        
                  41.31     1:23.54 (42.23)                                        
 15 Culhane, Dana        9 SMC-MR               1:29.75    1:23.86        
                  41.68     1:23.86 (42.18)                                        
 16 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:21.76    1:24.20        
                  41.23     1:24.20 (42.97)                                        
 17 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:25.90    1:24.29        
                  41.73     1:24.29 (42.56)                                        
 18 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:24.70    1:24.63        
                  41.74     1:24.63 (42.89)                                        
 19 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:24.73    1:24.91        
                  41.94     1:24.91 (42.97)                                        
 20 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:28.12    1:25.03        
 21 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:25.13    1:26.01        
                  41.29     1:26.01 (44.72)                                        
 22 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   1:22.09    1:26.12        
                  42.40     1:26.12 (43.72)                                        
 23 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                1:33.00    1:27.52        
                  43.13     1:27.52 (44.39)                                        
 24 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:28.52    1:27.70        
                  35.18     1:27.70 (52.52)                                        
 25 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:27.25    1:28.06        
                  27.58   1:28.06 (1:00.48)                                        
 26 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:27.61    1:30.25        
                  44.63     1:30.25 (45.62)                                        
 27 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:30.34    1:30.41        
                  44.15     1:30.41 (46.26)                                        
 28 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:29.10    1:31.12        
                  45.02     1:31.12 (46.10)                                        
 29 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:28.95    1:31.54        
                  43.48     1:31.54 (48.06)                                        
 30 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:30.29    1:32.75        
                  45.46     1:32.75 (47.29)                                        
 31 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:55.67    1:32.92        
 32 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              1:35.75    1:33.70        
                  45.60     1:33.70 (48.10)                                        
 33 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:33.87    1:33.76        
                  45.54     1:33.76 (48.22)                                        
 34 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                1:38.24    1:34.17        
                  45.43     1:34.17 (48.74)                                        
 35 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR              1:35.51    1:34.62        
                  45.42     1:34.62 (49.20)                                        
 36 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:38.52    1:34.71        
 37 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:41.04    1:36.30        
                  47.29     1:36.30 (49.01)                                        
 38 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:38.91    1:36.64        
 39 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:41.92    1:37.28        
                  48.59     1:37.28 (48.69)                                        
 40 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.71        
                  47.38     1:37.71 (50.33)                                        
 41 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          1:45.76    1:38.96        
                  48.62     1:38.96 (50.34)                                        
 42 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:32.60    1:40.17        
                  48.73     1:40.17 (51.44)                                        
 43 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR    1:41.51    1:42.53        
                  50.64     1:42.53 (51.89)                                        
 44 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:35.67    1:43.47        
                  50.03     1:43.47 (53.44)                                        
 45 Madden, Grace        9 NYCC-MR                   NT    1:46.48        
 46 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR          1:58.60    1:46.66        
                  51.79     1:46.66 (54.87)                                        
 47 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    1:44.96    1:47.24        
                  51.60     1:47.24 (55.64)                                        
 48 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                   NT    1:48.51        
                  51.60     1:48.51 (56.91)                                        
 49 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR              1:46.43    1:51.37        
                  51.02   1:51.37 (1:00.35)                                        
 50 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT    2:00.52        
                  55.40   2:00.52 (1:05.12)                                        
 51 Selch, Jessica G     9 Rac @ Jcc-MR         1:56.40    2:01.03        
                  55.94   2:01.03 (1:05.09)                                        
 52 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:57.00    2:09.20        
                1:01.66   2:09.20 (1:07.54)                                        
 53 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    3:02.48        
                1:22.21   3:02.48 (1:40.27)                                        
 -- Mondragon, Nedege    9 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Pulling on lane line
                1:17.26        DQ (1:26.39)                                        
 -- Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR    2:06.00         NS        
 -- Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         2:01.12         NS        
 -- Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR    1:58.70         NS        
 -- Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         2:01.12         NS        
 -- Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR    1:50.20         NS        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT               1:31.74        SCR        
 -- Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR   1:35.77        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT               1:34.98        SCR        
 -- Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT        SCR        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR      36.08      35.28        
  2 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      38.05      37.43        
  3 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      43.79      40.04        
  4 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR      43.02      40.35        
  5 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 41.16      40.60        
  6 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      43.35      41.13        
  7 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      41.94      41.28        
  8 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR      43.80      41.30        
  9 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR      39.48      41.46        
 10 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      42.99      41.72        
 11 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR     40.77      41.86        
 12 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      43.27      42.12        
 13 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      42.12      42.33        
 14 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      44.29      42.96        
 15 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                45.63      43.88        
 16 Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR            44.70      43.94        
 17 Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR     45.88      44.16        
 18 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      46.00      44.63        
 19 Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            49.02      44.71        
 20 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR              46.36      44.84        
 21 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      45.98      45.34        
 22 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      45.36      45.67        
 23 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      53.35      46.03        
 24 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      48.10      46.19        
 25 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      45.91      46.32        
 26 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR           47.20      46.43        
 27 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 48.22      46.61        
 28 Mannion, Kristin    10 SMC-MR                 45.63      46.62        
 29 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR     51.01      46.65        
 30 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR           52.77      46.85        
 31 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR                    NT      46.94        
 32 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                52.31      46.95        
 33 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      49.16      46.99        
 34 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR      47.58      47.26        
 35 Nobile, Ava C        9 Rac @ Jcc-MR           48.10      47.31        
 36 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      47.73      47.43        
 37 May, Kailen         10 SMC-MR                 46.45      47.80        
 38 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 48.52      48.22        
 39 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR                 48.01      48.26        
 40 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                49.96      48.51        
 41 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            50.87      48.72        
 42 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            50.12      49.73        
 43 McDermott, Carmel   10 SMC-MR                 49.33      49.97        
 44 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            52.39      50.05        
 45 Del Gatto, Sofia    10 RI Marlins-MR          58.29      50.09        
 46 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR      45.00      50.20        
 47 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                51.77      50.89        
 48 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR    1:00.87      51.07        
 49 Novello, Morgan J   10 Rac @ Jcc-MR           50.61      51.17        
 50 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 52.69      51.77        
 51 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      52.36      51.88        
 52 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            53.40      51.96        
 53 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      55.63      52.35        
 54 Williams, Elise     10 NYCC-MR                56.99      52.40        
 55 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                55.31      52.67        
 56 Harrington, Maeve   10 Rac @ Jcc-MR         1:05.12      53.01        
 57 Deteskey, Jaclyn    10 Rac @ Jcc-MR           58.99      53.45        
 58 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR              55.28      53.59        
 59 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      56.04      53.61        
 60 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                52.72      54.03        
 61 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR    1:01.58      54.56        
 62 Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR            59.42      54.68        
 63 Valcarcel, Kristin   9 Rac @ Jcc-MR         1:05.12      54.90        
 64 Weitzen, Shana      10 SMC-MR                 56.39      55.11        
 65 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                58.12      55.54        
 66 Pytell, Emily        9 SMC-MR                 57.93      55.59        
 67 Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT      55.77        
 68 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR      55.06      55.96        
 69 Lind, Olivia         9 SMC-MR                 58.46      56.39        
 70 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      59.67      57.33        
 71 Madden, Grace        9 NYCC-MR                57.86    1:02.26        
 72 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    1:06.90        
 73 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT    1:08.71        
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT     X59.72        
 -- Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR          1:01.12        XDQ        
      Alternating Kick
 -- Lee, Avery           9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT                 49.31         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR            45.54         NS        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT                 44.03         NS        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR      52.00         NS        
 -- Altruda, Ashley E    9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR           46.12         NS        
 -- Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR           53.29         NS        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      50.72         NS        
 -- Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      53.91         NS        
 -- Curran, Kerry       10 Rac @ Jcc-MR         1:00.36         NS        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                53.42         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:14.56        
                  35.31     1:14.56 (39.25)                                        
  2 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:24.12    1:19.16        
                  37.42     1:19.16 (41.74)                                        
  3 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:22.45    1:20.74        
                  37.96     1:20.74 (42.78)                                        
  4 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:28.76    1:27.07        
                  40.37     1:27.07 (46.70)                                        
  5 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:34.64    1:27.57        
  6 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:28.32    1:28.52        
                  42.14     1:28.52 (46.38)                                        
  7 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:30.66    1:28.86        
                  43.11     1:28.86 (45.75)                                        
  8 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    1:32.36    1:29.64        
                  42.28     1:29.64 (47.36)                                        
  9 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.46        
                  45.19     1:31.46 (46.27)                                        
 10 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   1:30.84    1:31.57        
                  44.20     1:31.57 (47.37)                                        
 11 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:32.91    1:31.89        
                  42.49     1:31.89 (49.40)                                        
 12 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:36.53    1:32.27        
                  42.92     1:32.27 (49.35)                                        
 13 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:33.48    1:33.70        
                  42.25     1:33.70 (51.45)                                        
 14 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    1:33.88        
                1:33.88         1:33.88 ( )                                        
 15 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:33.95    1:34.05        
                  43.55     1:34.05 (50.50)                                        
 16 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:41.65    1:35.79        
                  46.29     1:35.79 (49.50)                                        
 17 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR    1:36.32    1:35.81        
                  45.15     1:35.81 (50.66)                                        
 18 Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR          1:38.75    1:36.41        
                  45.59     1:36.41 (50.82)                                        
 19 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:40.37    1:36.49        
                  46.07     1:36.49 (50.42)                                        
 20 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:42.20    1:37.55        
                  47.99     1:37.55 (49.56)                                        
 21 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:41.41    1:37.59        
                  47.60     1:37.59 (49.99)                                        
 22 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:36.69    1:39.05        
                  46.17     1:39.05 (52.88)                                        
 22 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:38.50    1:39.05        
                  46.82     1:39.05 (52.23)                                        
 24 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:41.79    1:39.14        
                  48.46     1:39.14 (50.68)                                        
 25 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         1:44.91    1:39.22        
                  49.35     1:39.22 (49.87)                                        
 26 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:35.74    1:39.38        
                  47.06     1:39.38 (52.32)                                        
 27 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:42.56    1:40.00        
                  48.09     1:40.00 (51.91)                                        
 28 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR    1:43.70    1:40.47        
                  48.54     1:40.47 (51.93)                                        
 29 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR            1:45.26    1:41.25        
 30 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:42.78    1:41.60        
 31 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    1:43.68    1:41.91        
                  50.04     1:41.91 (51.87)                                        
 32 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR            1:38.84    1:42.36        
 33 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:41.13    1:42.62        
                  49.62     1:42.62 (53.00)                                        
 34 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:45.22    1:42.98        
                  51.00     1:42.98 (51.98)                                        
 35 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR                    NT    1:43.07        
                  49.18     1:43.07 (53.89)                                        
 36 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              1:49.27    1:43.16        
                  58.12     1:43.16 (45.04)                                        
 37 Mannion, Kristin    10 SMC-MR               1:39.54    1:43.24        
                  51.08     1:43.24 (52.16)                                        
 38 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                1:47.65    1:43.59        
                  50.37     1:43.59 (53.22)                                        
 39 Hon, Fion            9 HS-MR                1:44.82    1:43.70        
                  49.06     1:43.70 (54.64)                                        
 40 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR         2:21.57    1:44.03        
                  50.43     1:44.03 (53.60)                                        
 41 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR    1:50.66    1:45.19        
                  49.56     1:45.19 (55.63)                                        
 42 May, Kailen         10 SMC-MR               1:44.97    1:46.54        
                  49.91     1:46.54 (56.63)                                        
 43 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:48.00    1:46.60        
                  51.59     1:46.60 (55.01)                                        
 44 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:42.34    1:46.70        
                  49.20     1:46.70 (57.50)                                        
 45 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:47.66    1:47.50        
                  52.14     1:47.50 (55.36)                                        
 46 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:53.16    1:49.63        
                  53.34     1:49.63 (56.29)                                        
 47 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:51.77    1:50.46        
                  52.92     1:50.46 (57.54)                                        
 48 Brewi, Shannon E    10 Rac @ Jcc-MR         1:50.50    1:51.87        
                  50.28   1:51.87 (1:01.59)                                        
 49 Lamar, Christina L   9 HS-MR                1:54.06    1:52.41        
                  54.19     1:52.41 (58.22)                                        
 50 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR            2:15.00    1:53.38        
                  55.45     1:53.38 (57.93)                                        
 51 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    2:00.73    1:54.29        
                  53.72   1:54.29 (1:00.57)                                        
 52 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:54.80    1:54.77        
                  53.50   1:54.77 (1:01.27)                                        
 53 Keh, Camilla        10 NYCC-MR                   NT    1:54.80        
                  54.19   1:54.80 (1:00.61)                                        
 54 Fox, Emma M         10 NYCC-MR              1:58.53    1:54.89        
                  53.70   1:54.89 (1:01.19)                                        
 55 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          2:00.38    1:55.87        
                  53.95   1:55.87 (1:01.92)                                        
 56 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    2:02.75    1:59.27        
                  56.73   1:59.27 (1:02.54)                                        
 57 Driesen, Allie       9 SMC-MR               1:57.50    2:00.86        
                  57.20   2:00.86 (1:03.66)                                        
 58 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         2:12.12    2:01.80        
                  58.33   2:01.80 (1:03.47)                                        
 59 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR            2:03.29    2:01.94        
                  58.50   2:01.94 (1:03.44)                                        
 60 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR    2:01.23    2:03.52        
                  59.43   2:03.52 (1:04.09)                                        
 61 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR          2:35.50    2:06.12        
                  59.75   2:06.12 (1:06.37)                                        
 62 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    2:06.31    2:08.45        
                1:02.83   2:08.45 (1:05.62)                                        
 63 Reed, Nia N         10 KB Makos-MR               NT    2:20.41        
                1:05.39   2:20.41 (1:15.02)                                        
 64 Venner, Makeilah D  10 KB Makos-MR               NT    2:36.36        
                1:12.36   2:36.36 (1:24.00)                                        
 -- Caruvana, Julia     10 Rac @ Jcc-MR         2:01.12         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:00.54                                                            
 -- Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR    1:48.20         DQ        
      One hand touch
                  51.49          DQ (58.34)                                        
 -- Angelino, Adeline   10 SMC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                  44.23          DQ (49.68)                                        
 -- Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT         DQ        
                  59.90        DQ (1:10.55)                                        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR    1:48.50         DQ        
      One hand touch
                  56.56          DQ (59.83)                                        
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:06.72        DQ (1:10.09)                                        
 -- Madden, Grace        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
                1:00.68        DQ (1:09.98)                                        
 -- Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR          2:09.12         NS        
 -- Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR    2:12.35         NS        
 -- Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:28.87         NS        
 -- Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR          1:45.00         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR         1:36.12         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT               1:50.71        SCR        
 -- Lee, Mary M          9 RI Marlins-MR             NT        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT               1:35.86        SCR        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR     32.80      31.94        
  2 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR         NT      31.96        
  3 Breiter, Callie P   10 MAC-NE                 32.13      32.63        
  4 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      34.60      33.00        
  5 Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR      37.81      33.45        
  6 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR      34.15      34.02        
  7 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR                 45.69      34.83        
  8 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      38.35      35.15        
  9 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  37.08      35.71        
 10 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR     37.21      36.09        
 11 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      37.36      36.45        
 12 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT      36.66        
 13 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                  41.00      38.78        
 14 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 37.76      38.81        
 15 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      41.24      38.89        
 16 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                44.36      39.65        
 16 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR     38.87      39.65        
 18 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      45.05      40.01        
 19 Hon, Fion            9 HS-MR                  40.19      40.19        
 20 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      42.81      40.38        
 21 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      40.38      40.72        
 22 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR      41.88      41.30        
 23 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            40.59      41.67        
 24 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                  51.81      42.10        
 25 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR                    NT      42.66        
 26 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            42.01      43.12        
 27 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      46.75      43.33        
 28 Reilly, Courtney    10 SMC-MR                 44.76      43.81        
 29 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT      44.25        
 30 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR      46.70      45.90        
 31 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      47.42      46.05        
 32 Wong, Joyce H        9 HS-MR                  46.79      46.84        
 33 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR      53.29      46.92        
 34 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      56.69      47.21        
 35 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                46.86      47.40        
 36 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR      58.88      47.79        
 37 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      52.82      48.96        
 38 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            52.95      49.58        
 39 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      52.47      50.22        
 40 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT      50.37        
 41 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                53.30      52.29        
 42 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                53.76      53.93        
 43 Uberti, Victoria L  10 NYCC-MR                   NT      54.77        
 44 Selch, Jessica G     9 Rac @ Jcc-MR           59.01      55.02        
 45 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR      55.95      57.01        
 46 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      55.97      58.12        
 47 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      55.00    1:01.10        
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                50.66         DQ        
      One hand touch
 -- Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR           51.08         NS        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:00.88         NS        
 -- Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR           53.52         NS        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT                 46.05        SCR        
 -- Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR            44.96        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT                 45.00        SCR        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:15.75    1:10.00        
                  32.72     1:10.00 (37.28)                                        
  2 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:09.11    1:10.03        
                  32.83     1:10.03 (37.20)                                        
  3 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               1:19.14    1:12.32        
                  34.69     1:12.32 (37.63)                                        
  4 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    1:11.11    1:12.68        
                  33.38     1:12.68 (39.30)                                        
  5 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:19.18    1:12.70        
                  35.02     1:12.70 (37.68)                                        
  6 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:17.34    1:13.73        
                  36.24     1:13.73 (37.49)                                        
  7 Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR          1:15.42    1:20.54        
                  35.64     1:20.54 (44.90)                                        
  8 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:16.47    1:20.83        
                  36.24     1:20.83 (44.59)                                        
  9 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:24.84    1:25.78        
                  38.93     1:25.78 (46.85)                                        
 10 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:30.06    1:28.11        
 11 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:28.99    1:29.60        
                  41.23     1:29.60 (48.37)                                        
 12 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:40.68    1:44.15        
                  47.20     1:44.15 (56.95)                                        
 13 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:52.29    1:44.94        
                  47.65     1:44.94 (57.29)                                        
 14 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR            1:50.00    1:45.90        
                  48.82     1:45.90 (57.08)                                        
 15 Lind, Olivia         9 SMC-MR               1:35.00    1:47.09        
                  46.87   1:47.09 (1:00.22)                                        
 16 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR               1:35.00    1:47.26        
                  51.38     1:47.26 (55.88)                                        
 17 Del Gatto, Sofia    10 RI Marlins-MR             NT    1:51.80        
                  47.90   1:51.80 (1:03.90)                                        
 18 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    2:06.23    1:57.45        
                  52.67   1:57.45 (1:04.78)                                        
 -- Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    1:35.50         DQ        
                  45.11          DQ (33.63)                                        
 -- Altruda, Ashley E    9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR          1:42.30         NS        
 -- Fox, Emma M         10 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:09.09    1:07.94        
                  31.75     1:07.94 (36.19)                                        
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:10.67    1:08.28        
                  32.92     1:08.28 (35.36)                                        
  3 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:12.68    1:11.48        
                  33.66     1:11.48 (37.82)                                        
  4 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:15.49    1:12.70        
                  32.89     1:12.70 (39.81)                                        
  5 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:16.50    1:13.93        
                  34.95     1:13.93 (38.98)                                        
  6 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:14.71        
                  35.21     1:14.71 (39.50)                                        
  7 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               1:15.77    1:15.25        
                  33.74     1:15.25 (41.51)                                        
  8 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:17.44    1:15.90        
                  37.31     1:15.90 (38.59)                                        
  9 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   1:16.85    1:15.99        
                  34.39     1:15.99 (41.60)                                        
 10 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:17.29        
                  35.66     1:17.29 (41.63)                                        
 11 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:20.31    1:17.86        
                  36.14     1:17.86 (41.72)                                        
 11 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    1:21.30    1:17.86        
                  37.52     1:17.86 (40.34)                                        
 13 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:24.89    1:20.18        
                  38.04     1:20.18 (42.14)                                        
 14 Ketchatcham, Sarah  10 CAS-MR               1:37.25    1:20.20        
                  34.17     1:20.20 (46.03)                                        
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:27.44    1:20.73        
                  39.53     1:20.73 (41.20)                                        
 16 Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT    1:21.23        
                  39.78     1:21.23 (41.45)                                        
 17 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   1:20.45    1:21.65        
                  37.48     1:21.65 (44.17)                                        
 18 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:25.52    1:22.44        
                  38.46     1:22.44 (43.98)                                        
 19 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:25.63    1:22.53        
                  41.31     1:22.53 (41.22)                                        
 20 Penner, Julianna    10 Manhattan Makos-MR   1:26.35    1:23.38        
 21 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR         1:25.26    1:24.02        
                  39.08     1:24.02 (44.94)                                        
 22 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:25.47    1:24.76        
                  39.64     1:24.76 (45.12)                                        
 23 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:30.66    1:25.80        
                  42.16     1:25.80 (43.64)                                        
 24 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR            1:26.29    1:25.81        
                  38.01     1:25.81 (47.80)                                        
 25 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:30.63    1:26.04        
                  40.57     1:26.04 (45.47)                                        
 26 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:31.72    1:26.32        
                  38.30     1:26.32 (48.02)                                        
 27 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:26.85    1:26.38        
                  41.65     1:26.38 (44.73)                                        
 28 Hon, Fion            9 HS-MR                1:28.33    1:26.46        
                  40.85     1:26.46 (45.61)                                        
 29 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:27.81    1:26.55        
                  39.18     1:26.55 (47.37)                                        
 30 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:27.02    1:26.64        
                  41.06     1:26.64 (45.58)                                        
 31 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                1:29.00    1:27.08        
                  42.54     1:27.08 (44.54)                                        
 32 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:32.25    1:27.64        
                  39.00     1:27.64 (48.64)                                        
 33 Norton, Electa      10 Agua Swim Team-MR    1:33.49    1:27.98        
                  42.70     1:27.98 (45.28)                                        
 34 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:29.71    1:28.53        
                  40.24     1:28.53 (48.29)                                        
 35 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR              1:33.67    1:29.08        
                  41.52     1:29.08 (47.56)                                        
 36 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:29.41    1:29.38        
                  41.37     1:29.38 (48.01)                                        
 37 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    1:30.73    1:29.77        
                  42.11     1:29.77 (47.66)                                        
 38 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:29.95        
                  43.85     1:29.95 (46.10)                                        
 39 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR    1:48.36    1:29.98        
 40 Blizzard, Autumn    10 Unhes-Mr-MR          1:29.45    1:30.44        
                  42.94     1:30.44 (47.50)                                        
 41 Mannion, Kristin    10 SMC-MR               1:31.24    1:30.51        
                  46.13     1:30.51 (44.38)                                        
 42 Duggan, Isabella M   9 CAS-MR               1:41.00    1:30.60        
                  39.71     1:30.60 (50.89)                                        
 43 Lamar, Christina L   9 HS-MR                1:45.00    1:30.75        
                  42.59     1:30.75 (48.16)                                        
 44 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR              1:33.89    1:30.76        
                  44.01     1:30.76 (46.75)                                        
 45 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR            1:30.62    1:31.64        
                  43.91     1:31.64 (47.73)                                        
 46 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:40.81    1:32.25        
                  40.79     1:32.25 (51.46)                                        
 47 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                1:38.54    1:33.10        
                  45.83     1:33.10 (47.27)                                        
 48 Brewi, Shannon E    10 Rac @ Jcc-MR         1:40.94    1:34.05        
                  44.94     1:34.05 (49.11)                                        
 49 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:56.42    1:34.06        
                  46.44     1:34.06 (47.62)                                        
 50 Roberts, Madison B   9 Agua Swim Team-MR    1:54.98    1:34.68        
                  44.64     1:34.68 (50.04)                                        
 51 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:34.30    1:35.05        
                  45.13     1:35.05 (49.92)                                        
 52 Lister, Anna E      10 Agua Swim Team-MR    1:28.50    1:35.27        
                  43.69     1:35.27 (51.58)                                        
 53 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         1:46.12    1:35.94        
                  45.47     1:35.94 (50.47)                                        
 54 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:36.23        
                  44.88     1:36.23 (51.35)                                        
 55 Sugiyama, Mao        9 Agua Swim Team-MR    1:43.20    1:36.38        
                  44.89     1:36.38 (51.49)                                        
 56 May, Kailen         10 SMC-MR               1:35.19    1:36.45        
                  45.44     1:36.45 (51.01)                                        
 57 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:37.34    1:36.54        
                  46.01     1:36.54 (50.53)                                        
 58 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         1:47.65    1:38.66        
                  45.31     1:38.66 (53.35)                                        
 59 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:38.54    1:39.37        
                  46.23     1:39.37 (53.14)                                        
 60 Luongo, Maya         9 SMC-MR               1:45.28    1:41.50        
                1:41.50         1:41.50 ( )                                        
 61 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR    1:49.22    1:42.39        
                  48.75     1:42.39 (53.64)                                        
 62 Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT    1:42.83        
                  49.11     1:42.83 (53.72)                                        
 63 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    1:51.36    1:42.99        
                  48.12     1:42.99 (54.87)                                        
 64 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR              1:40.18    1:43.16        
                  46.28     1:43.16 (56.88)                                        
 65 Legret, Morgan      10 Agua Swim Team-MR    1:54.86    1:43.29        
                  49.11     1:43.29 (54.18)                                        
 66 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR            1:48.22    1:46.73        
 67 Weitzen, Shana      10 SMC-MR               1:49.68    1:46.75        
                  52.07     1:46.75 (54.68)                                        
 68 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                   NT    1:47.80        
                  49.46     1:47.80 (58.34)                                        
 69 Caruvana, Julia     10 Rac @ Jcc-MR         1:42.12    1:49.18        
                  51.99     1:49.18 (57.19)                                        
 70 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:52.92    1:53.67        
                  56.31     1:53.67 (57.36)                                        
 71 Puri, Saisha M       9 NYCC-MR                   NT    2:03.19        
                  59.34   2:03.19 (1:03.85)                                        
 -- Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:27.41         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.10          DQ (43.22)                                        
 -- Guarino, Kiana B     9 Agua Swim Team-MR    1:23.39         DQ        
      Did not finish on back - back
                  37.92          DQ (43.59)                                        
 -- Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  44.07          DQ (51.20)                                        
 -- Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.90          DQ (53.23)                                        
 -- Madden, Grace        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.91                                                            
 -- Driesen, Allie       9 SMC-MR               1:49.40         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.99          DQ (56.85)                                        
 -- Bryggman, Riley      9 SMC-MR               1:40.41         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                1:44.79                                                            
 -- Angelino, Adeline   10 SMC-MR               1:40.05         DQ        
      One hand touch - fly
                  49.64          DQ (50.95)                                        
 -- Lee, Avery           9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:08.38        DQ (1:18.06)                                        
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  47.90          DQ (52.87)                                        
 -- Vega, Kayla C        9 Unhes-Mr-MR          1:37.89         NS        
 -- Quiles, Jade A      10 Unhes-Mr-MR          1:46.48         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR         1:46.12         NS        
 -- Cercy, Simone        9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Carman, Kate        10 Manhattan Makos-MR   1:34.89         NS        
 -- Munday, Jessica L   10 Unhes-Mr-MR          1:21.60         NS        
 -- Cortgrasso, Genevi   9 Agua Swim Team-MR    1:45.00        SCR        
 -- Ettin, Emily R       9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Rea, Maddie E        9 CAC-CT               1:35.98        SCR        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Vetrovec, Abby M     9 CAC-CT               1:29.37        SCR        
 -- Lee, Mary M          9 RI Marlins-MR        1:33.70        SCR        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    2:29.25    2:26.99        
                  31.47     1:08.50 (37.03)     1:53.15 (44.65)     2:26.99 (33.84)
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    2:42.25    2:28.93        
                  33.97     1:11.64 (37.67)     1:55.48 (43.84)     2:28.93 (33.45)
  3 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    2:46.11    2:39.70        
                  33.45     1:15.15 (41.70)     1:46.75 (31.60)     2:39.70 (52.95)
  4 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    2:38.36    2:39.85        
                  32.28     1:14.79 (42.51)     2:02.98 (48.19)     2:39.85 (36.87)
  5 Breiter, Callie P   10 MAC-NE               2:36.64    2:40.39        
                  36.60     1:16.05 (39.45)     2:05.86 (49.81)     2:40.39 (34.53)
  6 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    2:56.72    2:42.34        
                  34.94     1:18.60 (43.66)     2:05.24 (46.64)     2:42.34 (37.10)
  7 Milrod, Maya L      10 Agua Swim Team-MR    2:43.27    2:43.48        
                  33.35     1:17.33 (43.98)     2:07.75 (50.42)     2:43.48 (35.73)
  8 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    2:48.66    2:44.86        
                  36.29     1:19.40 (43.11)     2:06.77 (47.37)     2:44.86 (38.09)
  9 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    2:47.81    2:45.14        
                  36.69     1:18.23 (41.54)     2:06.07 (47.84)     2:45.14 (39.07)
 10 Ng, Chloe N         10 Agua Swim Team-MR    2:55.45    2:48.55        
                  34.13     1:17.94 (43.81)     2:06.68 (48.74)     2:48.55 (41.87)
 11 Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR   2:48.49    2:50.86        
                  36.10     1:18.66 (42.56)     2:12.54 (53.88)     2:50.86 (38.32)
 12 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               2:59.66    2:53.14        
                  29.87     1:21.23 (51.36)   2:52.86 (1:31.63)      2:53.14 (0.28)
 13 Djunic, Helena      10 Manhattan Makos-MR   2:57.31    2:58.13        
                  40.93     1:25.89 (44.96)     2:17.85 (51.96)     2:58.13 (40.28)
 14 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.71        
                  39.67     1:22.83 (43.16)     2:17.42 (54.59)     2:59.71 (42.29)
 15 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    3:40.15    3:00.49        
                  42.21     1:26.29 (44.08)     2:20.71 (54.42)     3:00.49 (39.78)
 16 Culhane, Dana        9 SMC-MR               3:10.00    3:01.05        
                  40.45     1:26.26 (45.81)     2:22.84 (56.58)     3:01.05 (38.21)
 17 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                   NT    3:03.23        
                  43.76     1:31.39 (47.63)   3:03.87 (1:32.48)         3:03.23 ( )
 18 Adams, Grace C       9 Rac @ Jcc-MR         3:28.12    3:05.15        
                  40.30     1:26.79 (46.49)     2:23.52 (56.73)     3:05.15 (41.63)
 19 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               3:12.37    3:05.47        
                  43.31     1:28.06 (44.75)     2:24.34 (56.28)     3:05.47 (41.13)
 20 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    2:56.50    3:08.25        
                  41.23     1:29.24 (48.01)     2:24.67 (55.43)     3:08.25 (43.58)
 21 Casey, Carolyn T     9 Agua Swim Team-MR    3:10.50    3:10.06        
                  43.58     1:29.90 (46.32)     2:25.66 (55.76)     3:10.06 (44.40)
 22 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR            3:10.24    3:10.21        
                  40.29     1:28.55 (48.26)     2:26.11 (57.56)     3:10.21 (44.10)
 23 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                   NT    3:16.05        
                  44.37     1:36.58 (52.21)     2:30.41 (53.83)     3:16.05 (45.64)
 24 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                   NT    3:16.83        
                  44.41     1:37.69 (53.28)     2:32.75 (55.06)     3:16.83 (44.08)
 25 Del Gatto, Sofia    10 RI Marlins-MR             NT    3:17.45        
                  43.86     1:33.90 (50.04)     2:31.34 (57.44)     3:17.45 (46.11)
 26 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    3:18.28        
                  46.99     1:35.06 (48.07)     2:32.66 (57.60)     3:18.28 (45.62)
 27 Nobile, Ava C        9 Rac @ Jcc-MR         3:40.12    3:21.68        
                  46.48     1:40.83 (54.35)     2:03.68 (22.85)   3:21.68 (1:18.00)
 28 Harrington, Maeve   10 Rac @ Jcc-MR         3:30.12    3:23.32        
                  46.80     1:37.81 (51.01)   2:38.24 (1:00.43)     3:23.32 (45.08)
 29 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR               3:24.99    3:23.53        
                1:39.45     2:38.68 (59.23)     3:23.53 (44.85)         3:23.53 ( )
 30 Mroczek, Angelica    9 Rac @ Jcc-MR         3:36.12    3:26.37        
                  50.17     1:42.11 (51.94)     2:38.20 (56.09)     3:26.37 (48.17)
 31 Novello, Morgan J   10 Rac @ Jcc-MR         4:00.96    3:27.70        
                                1:40.03 ( )   3:27.70 (1:47.67)                    
 32 Lameka, Ilona        9 Shy-Mr-MR            4:10.00    3:31.69        
                  46.50   2:43.62 (1:57.12)     3:31.87 (48.25)         3:31.69 ( )
 33 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT    3:34.55        
                  50.36     1:39.59 (49.23)   2:46.04 (1:06.45)     3:34.55 (48.51)
 34 Mroczek, Tatiana S   9 Rac @ Jcc-MR         3:36.12    3:38.19        
                  49.93     1:47.29 (57.36)   2:51.89 (1:04.60)     3:38.19 (46.30)
 35 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT    3:48.31        
                  51.79   1:52.00 (1:00.21)   2:58.27 (1:06.27)     3:48.31 (50.04)
 36 Gambino, Maria      10 Shy-Mr-MR            3:40.00    3:48.76        
                  51.14     1:48.29 (57.15)   2:54.65 (1:06.36)     3:48.76 (54.11)
 37 Valcarcel, Kristin   9 Rac @ Jcc-MR         4:01.12    3:53.21        
                  54.00     1:53.45 (59.45)   2:57.35 (1:03.90)     3:53.21 (55.86)
 38 Deteskey, Jaclyn    10 Rac @ Jcc-MR         3:05.12    3:54.04        
                                1:47.55 ( )   2:56.81 (1:09.26)     3:54.04 (57.23)
 -- McDermott, Carmel   10 SMC-MR               3:15.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  47.62     1:40.09 (52.47)     2:36.44 (56.35)          DQ (45.00)
 -- Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  53.24     1:49.14 (55.90)   2:53.26 (1:04.12)          DQ (49.01)
 -- Mannion, Kristin    10 SMC-MR               3:15.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  46.11     1:35.08 (48.97)     2:29.25 (54.17)          DQ (44.86)
 -- Altruda, Ashley E    9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Curran, Kerry       10 Rac @ Jcc-MR         3:05.12         NS        
 -- Hedengren, Anna C   10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Keh, Camilla        10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Malloy, Kaitlin     10 Rac @ Jcc-MR         3:05.12         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:53.58        
     1) Krevitt, Charlotte 10           2) Milrod, Maya L 10              
     3) Zhang, Sophia 10                4) Gormley, Isabel G 10           
                  27.76     1:04.26 (36.50)     1:25.56 (21.30)     1:53.58 (28.02)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:59.39        
                  29.79       59.07 (29.28)     1:29.36 (30.29)     1:59.39 (30.03)
  3 Manhattan Makos-MR  'A'                     2:20.20    2:11.32        
                  36.31     1:12.61 (36.30)     1:40.64 (28.03)     2:11.32 (30.68)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:15.68    2:15.13        
     1) Culhane, Dana 9                 2) Hoffman, Taylor 10             
     3) Walsh, Maggie 10                4) Garofolo, Brianna 10           
                  33.40     1:10.25 (36.85)     1:44.99 (34.74)     2:15.13 (30.14)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:25.00    2:17.17        
                  32.31     1:07.00 (34.69)     1:41.36 (34.36)     2:17.17 (35.81)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:31.58    2:29.45        
     1) May, Kailen 10                  2) McDermott, Carmel 10           
     3) Lind, Olivia 9                  4) Mannion, Kristin 10            
                  45.90   1:53.05 (1:07.15)     2:29.28 (36.23)      2:29.45 (0.17)
  7 New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:40.00    2:34.74        
                  37.01     1:17.47 (40.46)     1:55.68 (38.21)     2:34.74 (39.06)
  8 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:32.84    2:35.45        
     1) Pineda, Ryleigh E 9             2) Chan, Alina M 10               
     3) Sharpe, Ashley B 9              4) Castro, Emily 10               
                  37.54     1:18.28 (40.74)     2:02.33 (44.05)     2:35.45 (33.12)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'C'          2:45.00        SCR        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:07.61        
     1) Gormley, Isabel G 10            2) Zhang, Sophia 10               
     3) Krevitt, Charlotte 10           4) Milrod, Maya L 10              
                  32.47     1:07.70 (35.23)     1:38.37 (30.67)     2:07.61 (29.24)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:12.73        
                  33.60     1:13.07 (39.47)     1:43.20 (30.13)     2:12.73 (29.53)
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                           NT    2:53.62        
     1) Chan, Alina M 10                2) Marin, Briana O 9              
     3) Pineda, Ryleigh E 9             4) Castro, Emily 10               
 -- Manhattan Makos-MR  'A'                          NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR            26.92      25.70        
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                26.50      26.48        
  3 Kilama, Atim        12 UNA-MA                 26.83      27.09        
  4 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR                27.30      27.51        
  5 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR      28.17      27.81        
  6 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA                27.66      28.03        
  7 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT                 28.25      28.18        
  8 Chen, Sophie S      12 MAC-NE                 29.53      28.25        
  9 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      28.18      28.83        
 10 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR      28.89      28.91        
 11 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                  29.44      28.98        
 12 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR                30.72      29.16        
 13 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            31.72      29.66        
 14 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                32.44      29.78        
 15 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR            30.04      29.81        
 16 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR             NT      29.95        
 17 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR         NT      30.12        
 18 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR      29.83      30.26        
 19 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR           30.93      30.27        
 20 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR           31.40      30.33        
 21 Tuchman, Emily      12 SMC-MR                 30.04      30.36        
 22 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE                 30.51      30.41        
 23 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR           30.76      30.46        
 24 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR            30.67      30.54        
 25 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR            32.28      30.55        
 26 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR     30.79      30.73        
 27 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR           31.15      30.75        
 28 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA                31.08      30.88        
 29 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR     32.64      30.94        
 30 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR           37.24      31.02        
 31 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR      31.66      31.26        
 32 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR      31.70      31.27        
 33 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR      31.92      31.59        
 34 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR     33.21      31.71        
 35 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR           31.32      31.75        
 36 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR     32.43      31.83        
 37 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR           31.69      31.86        
 38 Ashikari, Emily     12 SMC-MR                 32.09      31.92        
 39 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR      32.39      31.98        
 40 Simmons, Lauren A   11 Agua Swim Team-MR      32.49      32.05        
 41 Lee, Esther M       11 RI Marlins-MR          31.61      32.07        
 42 Landers, Evie N     12 MAC-NE                 32.75      32.09        
 42 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            32.25      32.09        
 44 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR           32.89      32.14        
 45 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR      34.05      32.16        
 46 Bartlett, Grace     11 SMC-MR                 32.58      32.49        
 47 Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR          31.82      32.62        
 48 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE                 33.28      32.67        
 49 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR      33.35      32.74        
 50 Banner, Sylvie C    12 Agua Swim Team-MR         NT      32.82        
 51 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR     32.87      32.83        
 52 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR      33.97      32.87        
 53 Gilsenan, Elizabet  12 Rac @ Jcc-MR           33.59      32.90        
 53 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 32.05      32.90        
 55 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR     31.82      33.03        
 56 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            33.02      33.30        
 57 Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR            32.87      33.51        
 58 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 33.31      34.47        
 59 Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR            37.37      34.71        
 60 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR              34.79      34.80        
 61 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            34.30      35.30        
 62 Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR           35.98      35.44        
 63 Fertig, Gillian     12 Rac @ Jcc-MR           36.60      35.56        
 64 Driesen, Bella      11 SMC-MR                 35.15      35.59        
 65 Jordan, Lara        11 RI Marlins-MR          51.34      36.01        
 65 Begley, Molly       12 SMC-MR                 36.96      36.01        
 67 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                36.72      36.02        
 68 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT      36.11        
 69 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR              37.00      36.48        
 70 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR            37.21      36.61        
 71 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                35.93      36.82        
 72 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR      36.23      36.88        
 73 Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT      37.08        
 74 Zboinski, Elissa K  12 Rac @ Jcc-MR           38.12      37.52        
 75 Lucas, Emily E      11 NYCC-MR                41.96      38.90        
 76 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT      39.43        
 77 Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR            41.29      45.29        
 78 Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT      45.39        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR           37.60         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR              34.99         NS        
 -- Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR           37.37         NS        
 -- Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR          32.70         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                30.77         NS        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                34.08         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR     34.65         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR                 32.96        SCR        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR     35.65        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR     33.48        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                56.40      56.95        
                  27.41       56.95 (29.54)                                        
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:02.23      59.21        
                  28.02       59.21 (31.19)                                        
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    1:00.30    1:00.07        
                  28.69     1:00.07 (31.38)                                        
  4 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR                59.48    1:00.28        
                  28.78     1:00.28 (31.50)                                        
  5 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               1:00.41    1:00.69        
                  29.13     1:00.69 (31.56)                                        
  6 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    1:04.18    1:01.79        
                  29.41     1:01.79 (32.38)                                        
  7 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              1:04.04    1:02.10        
                  28.62     1:02.10 (33.48)                                        
  8 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:04.26    1:02.72        
                  29.82     1:02.72 (32.90)                                        
  9 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               1:02.75    1:02.80        
                  37.45     1:02.80 (25.35)                                        
 10 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:06.53    1:04.16        
                  29.93     1:04.16 (34.23)                                        
 11 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:07.48    1:04.60        
                  30.62     1:04.60 (33.98)                                        
 12 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:05.14        
                  30.96     1:05.14 (34.18)                                        
 13 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:07.36    1:05.34        
                  31.33     1:05.34 (34.01)                                        
 14 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:08.07    1:05.40        
                  31.62     1:05.40 (33.78)                                        
 15 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    1:07.20    1:05.69        
                  31.53     1:05.69 (34.16)                                        
 16 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:06.25    1:05.93        
 17 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:05.62    1:06.76        
                  32.10     1:06.76 (34.66)                                        
 18 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:07.93    1:07.17        
                  31.93     1:07.17 (35.24)                                        
 19 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              1:12.77    1:07.20        
                  31.31     1:07.20 (35.89)                                        
 20 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         1:08.32    1:07.40        
                  32.26     1:07.40 (35.14)                                        
 21 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:11.79    1:07.43        
                  32.50     1:07.43 (34.93)                                        
 22 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:07.65        
                  32.37     1:07.65 (35.28)                                        
 23 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:08.89    1:07.79        
 24 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:10.39    1:07.80        
                  32.74     1:07.80 (35.06)                                        
 25 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:09.22    1:07.90        
                  32.99     1:07.90 (34.91)                                        
 26 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         1:10.59    1:08.00        
                1:08.00         1:08.00 ( )                                        
 27 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:09.21    1:08.24        
                  32.12     1:08.24 (36.12)                                        
 28 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:08.91    1:08.25        
                  32.56     1:08.25 (35.69)                                        
 28 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         1:09.75    1:08.25        
                  33.06     1:08.25 (35.19)                                        
 30 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    1:09.81    1:08.44        
                  32.83     1:08.44 (35.61)                                        
 31 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   1:10.78    1:08.73        
                  33.14     1:08.73 (35.59)                                        
 32 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:10.44    1:09.69        
                1:09.69         1:09.69 ( )                                        
 33 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:10.83    1:10.20        
                  33.83     1:10.20 (36.37)                                        
 34 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   1:13.31    1:10.54        
                  33.79     1:10.54 (36.75)                                        
 35 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:10.72    1:10.62        
                  32.31     1:10.62 (38.31)                                        
 36 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:10.82        
                  32.63     1:10.82 (38.19)                                        
 37 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:16.30    1:11.14        
                  33.76     1:11.14 (37.38)                                        
 38 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:12.57    1:11.31        
                  34.03     1:11.31 (37.28)                                        
 39 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:11.83    1:11.67        
                  34.06     1:11.67 (37.61)                                        
 40 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:12.41    1:11.77        
                  34.37     1:11.77 (37.40)                                        
 41 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR   1:12.97    1:11.80        
                  35.16     1:11.80 (36.64)                                        
 42 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR          1:13.96    1:16.45        
                  35.26     1:16.45 (41.19)                                        
 43 Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR          1:24.74    1:17.80        
                  37.47     1:17.80 (40.33)                                        
 44 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:25.71    1:20.71        
                  38.43     1:20.71 (42.28)                                        
 45 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    1:21.35        
                  36.16     1:21.35 (45.19)                                        
 46 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:23.69    1:26.18        
                  38.25     1:26.18 (47.93)                                        
 47 Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT    1:28.22        
 48 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT    1:29.14        
                  38.89     1:29.14 (50.25)                                        
 49 Lucas, Emily E      11 NYCC-MR              1:39.63    1:29.50        
                  42.19     1:29.50 (47.31)                                        
 -- Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:03.89         NS        
 -- Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:09.64         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:12.90         NS        
 -- Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:15.33         NS        
 -- Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR          1:34.78         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   1:20.43        SCR        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:17.90        SCR        
 -- Siegel, Molly E     12 SMC-MR               1:15.36        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   1:14.24        SCR        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR   1:23.62        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:08.20        
                  28.98     1:01.27 (32.29)     1:34.75 (33.48)     2:08.20 (33.45)
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:13.37    2:09.92        
                  29.08     1:02.17 (33.09)     1:36.15 (33.98)     2:09.92 (33.77)
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    2:09.33    2:11.21        
                  29.93     1:03.40 (33.47)     1:38.06 (34.66)     2:11.21 (33.15)
  4 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               2:13.21    2:13.74        
                  30.34     1:04.01 (33.67)     1:38.67 (34.66)     2:13.74 (35.07)
  5 Kilama, Atim        12 UNA-MA               2:20.97    2:14.83        
                  29.10       59.40 (30.30)     1:39.32 (39.92)     2:14.83 (35.51)
  6 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              2:15.25    2:17.62        
                  30.64     1:05.61 (34.97)     1:41.66 (36.05)     2:17.62 (35.96)
  7 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          2:33.40    2:17.66        
                  28.62     1:02.52 (33.90)     1:39.19 (36.67)     2:17.66 (38.47)
  8 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    2:21.02    2:18.42        
                  20.31     1:06.48 (46.17)     1:43.37 (36.89)     2:18.42 (35.05)
  9 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               2:23.15    2:20.66        
                  32.01     1:08.07 (36.06)     1:44.89 (36.82)     2:20.66 (35.77)
 10 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               2:26.08    2:21.05        
                  32.60     1:08.54 (35.94)     1:45.81 (37.27)     2:21.05 (35.24)
 11 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              2:26.36    2:21.84        
                  32.16     1:08.38 (36.22)     1:45.86 (37.48)     2:21.84 (35.98)
 12 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    2:34.53    2:22.48        
                  33.01     1:08.57 (35.56)     1:45.77 (37.20)     2:22.48 (36.71)
 13 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    2:26.06    2:23.48        
                  32.72     1:08.96 (36.24)     1:46.77 (37.81)     2:23.48 (36.71)
 14 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              2:24.53    2:23.85        
                  33.05     1:09.86 (36.81)     1:47.07 (37.21)     2:23.85 (36.78)
 15 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         2:25.58    2:25.16        
                  33.28     1:10.24 (36.96)     1:48.46 (38.22)     2:25.16 (36.70)
 16 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         2:26.75    2:26.63        
                  33.44     1:10.57 (37.13)     1:49.63 (39.06)     2:26.63 (37.00)
 17 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    2:29.70    2:26.69        
                  33.70     1:11.46 (37.76)     1:49.90 (38.44)     2:26.69 (36.79)
 18 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          2:32.00    2:28.46        
                  33.39     1:11.54 (38.15)     1:51.34 (39.80)     2:28.46 (37.12)
 19 Costanzo, Erica     12 Rac @ Jcc-MR         2:29.77    2:28.73        
                  31.87     1:09.77 (37.90)     1:50.83 (41.06)     2:28.73 (37.90)
 20 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         2:32.02    2:30.26        
                  35.43     1:15.05 (39.62)     1:52.04 (36.99)     2:30.26 (38.22)
 21 Landers, Evie N     12 MAC-NE               3:09.08    2:30.31        
                  34.53     1:13.06 (38.53)     1:52.25 (39.19)     2:30.31 (38.06)
 22 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    2:32.39    2:30.57        
                  33.52     1:11.79 (38.27)     1:51.45 (39.66)     2:30.57 (39.12)
 23 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   2:31.44    2:30.64        
                  33.58     1:11.47 (37.89)     1:51.13 (39.66)     2:30.64 (39.51)
 24 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         2:49.01    2:32.01        
                  33.70   1:53.29 (1:19.59)     2:32.44 (39.15)         2:32.01 ( )
 25 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               2:35.32    2:32.45        
                  35.29     1:15.64 (40.35)     1:55.22 (39.58)     2:32.45 (37.23)
 26 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          2:39.72    2:32.78        
                  35.34     1:13.91 (38.57)     1:54.26 (40.35)     2:32.78 (38.52)
 27 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR        2:39.39    2:32.90        
                  35.54     1:15.18 (39.64)     1:49.63 (34.45)     2:32.90 (43.27)
 28 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    2:32.23    2:33.18        
                  35.29     1:15.23 (39.94)     1:55.10 (39.87)     2:33.18 (38.08)
 29 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    2:43.03    2:34.38        
                  34.30     1:14.18 (39.88)     1:54.52 (40.34)     2:34.38 (39.86)
 30 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               2:38.59    2:34.86        
                  36.43     1:16.57 (40.14)     1:57.48 (40.91)     2:34.86 (37.38)
 31 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   2:42.26    2:35.11        
                  35.92     1:14.54 (38.62)     1:55.14 (40.60)     2:35.11 (39.97)
 32 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         2:35.35    2:35.70        
                  35.80     1:16.26 (40.46)     1:57.85 (41.59)     2:35.70 (37.85)
 33 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         2:35.79    2:35.74        
                  36.25     1:16.17 (39.92)     1:56.91 (40.74)     2:35.74 (38.83)
 34 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              3:02.34    2:37.18        
                                1:12.21 ( )     1:54.05 (41.84)     2:37.18 (43.13)
 35 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         2:49.14    2:37.54        
                  36.30     1:16.74 (40.44)     1:58.39 (41.65)     2:37.54 (39.15)
 36 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         2:34.66    2:37.99        
                  36.55     1:17.82 (41.27)     1:59.21 (41.39)     2:37.99 (38.78)
 37 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    2:47.44    2:39.33        
                  35.21     1:16.49 (41.28)     2:00.09 (43.60)     2:39.33 (39.24)
 38 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         3:04.46    2:39.36        
                  34.53     1:16.78 (42.25)     1:59.70 (42.92)     2:39.36 (39.66)
 39 Banner, Sylvie C    12 Agua Swim Team-MR    2:42.44    2:42.85        
                  35.54     1:17.16 (41.62)     2:01.28 (44.12)     2:42.85 (41.57)
 40 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    2:35.57    2:42.94        
                  36.07     1:18.47 (42.40)     2:01.94 (43.47)     2:42.94 (41.00)
 41 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   2:41.50    2:43.02        
                  36.34     1:19.49 (43.15)     2:03.81 (44.32)     2:43.02 (39.21)
 42 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:43.10        
                  39.57     1:22.35 (42.78)     2:03.83 (41.48)     2:43.10 (39.27)
 43 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR          2:48.92    2:46.21        
                  37.05     1:20.08 (43.03)     2:06.70 (46.62)     2:46.21 (39.51)
 44 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          2:49.55    2:46.37        
                  37.29     1:20.90 (43.61)     2:06.46 (45.56)     2:46.37 (39.91)
 45 Buencamino, Christ  11 Rac @ Jcc-MR         2:45.12    2:48.87        
                  35.82     1:18.91 (43.09)     2:04.18 (45.27)     2:48.87 (44.69)
 46 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    2:49.88        
                  36.26     1:20.51 (44.25)     2:05.88 (45.37)     2:49.88 (44.00)
 47 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               2:51.88    2:51.63        
                  38.13     1:24.51 (46.38)     2:11.30 (46.79)     2:51.63 (40.33)
 48 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          3:15.76    2:56.57        
                  40.38     1:26.02 (45.64)     2:12.57 (46.55)     2:56.57 (44.00)
 49 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR              2:58.96    2:58.15        
                  38.36     1:23.82 (45.46)     2:11.68 (47.86)     2:58.15 (46.47)
 50 Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         2:36.12    2:59.87        
                  39.75     1:25.31 (45.56)     2:13.95 (48.64)     2:59.87 (45.92)
 51 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    3:15.80    3:00.65        
                  36.78     1:21.22 (44.44)     2:14.75 (53.53)     3:00.65 (45.90)
 52 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR              3:08.84    3:10.15        
                  41.24     1:30.61 (49.37)     2:22.37 (51.76)     3:10.15 (47.78)
 53 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            3:40.00    3:16.77        
                  40.31     1:29.88 (49.57)     2:24.03 (54.15)     3:16.77 (52.74)
 54 Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR          3:46.69    3:46.07        
                  43.85   2:44.95 (2:01.10)   3:46.07 (1:01.12)                    
 -- Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         2:50.19         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            2:48.81         NS        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   2:39.25         NS        
 -- Piacentino, Victor  12 SMC-MR               2:26.54         NS        
 -- Piacentino, Isabel  11 SMC-MR               2:59.00         NS        
 -- Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR        2:47.00         NS        
 -- Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         3:36.12         NS        
 -- Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              2:39.49         NS        
 -- Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR   2:49.07         NS        
 -- Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    5:56.14    5:34.88        
                  29.35     1:02.41 (33.06)     1:36.25 (33.84)     2:09.99 (33.74)
        2:43.47 (33.48)     3:17.28 (33.81)     3:51.58 (34.30)     4:26.16 (34.58)
        5:00.96 (34.80)     5:34.88 (33.92)                                        
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              5:37.65    5:38.16        
                  29.58     1:02.79 (33.21)     1:37.03 (34.24)     2:11.95 (34.92)
        2:37.49 (25.54)     3:22.75 (45.26)     3:58.21 (35.46)     4:33.22 (35.01)
        5:07.69 (34.47)     5:38.16 (30.47)                                        
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    5:39.98    5:38.56        
                  29.96     1:03.23 (33.27)     1:37.34 (34.11)     2:11.48 (34.14)
        2:46.07 (34.59)     3:20.72 (34.65)     3:55.72 (35.00)     4:30.69 (34.97)
        5:05.64 (34.95)     5:38.56 (32.92)                                        
  4 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              6:05.07    5:54.56        
                  30.66     1:03.45 (32.79)     1:41.42 (37.97)     2:17.50 (36.08)
        2:53.82 (36.32)     3:30.08 (36.26)     3:51.68 (21.60)     4:42.81 (51.13)
        5:19.41 (36.60)     5:54.56 (35.15)                                        
  5 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    5:45.00    6:00.77        
                  30.71     1:05.35 (34.64)     1:41.34 (35.99)     2:18.11 (36.77)
        2:54.57 (36.46)     3:31.40 (36.83)     4:09.03 (37.63)     4:46.99 (37.96)
        5:24.89 (37.90)     6:00.77 (35.88)                                        
  6 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               6:15.67    6:08.24        
                  31.54     1:05.64 (34.10)     1:38.44 (32.80)     2:21.27 (42.83)
        2:59.38 (38.11)     3:37.31 (37.93)     4:01.16 (23.85)     4:53.79 (52.63)
        5:21.23 (27.44)     6:08.24 (47.01)                                        
  7 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               6:18.98    6:12.97        
                  31.84     1:07.78 (35.94)     1:44.67 (36.89)     2:22.28 (37.61)
        3:01.39 (39.11)     3:40.55 (39.16)     4:19.79 (39.24)     4:59.01 (39.22)
        5:37.60 (38.59)     6:12.97 (35.37)                                        
  8 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               6:20.64    6:13.86        
                  32.87     1:10.35 (37.48)     1:49.38 (39.03)     2:27.19 (37.81)
        3:05.50 (38.31)     3:44.15 (38.65)     4:23.28 (39.13)     5:00.46 (37.18)
        5:37.99 (37.53)     6:13.86 (35.87)                                        
  9 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    6:35.00    6:15.06        
                  32.43     1:09.59 (37.16)     1:48.01 (38.42)     2:27.09 (39.08)
        3:06.34 (39.25)     3:45.25 (38.91)     4:24.19 (38.94)     5:03.03 (38.84)
        5:40.82 (37.79)     6:15.06 (34.24)                                        
 10 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              6:22.98    6:15.27        
                  30.17     1:05.78 (35.61)     1:43.02 (37.24)     2:21.18 (38.16)
        2:59.48 (38.30)     3:38.93 (39.45)     4:19.25 (40.32)     4:59.65 (40.40)
        5:39.15 (39.50)     6:15.27 (36.12)                                        
 11 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR        NT    6:25.75        
                  34.55     1:13.46 (38.91)     1:53.86 (40.40)     2:34.10 (40.24)
        3:13.72 (39.62)     3:53.07 (39.35)     4:32.48 (39.41)     5:10.90 (38.42)
        5:49.63 (38.73)     6:25.75 (36.12)                                        
 12 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              6:35.74    6:32.09        
                  33.72     1:13.38 (39.66)     1:54.70 (41.32)     2:21.86 (27.16)
        3:15.51 (53.65)     3:47.01 (31.50)     4:34.66 (47.65)     5:14.51 (39.85)
        5:54.09 (39.58)     6:32.09 (38.00)                                        
 13 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         6:42.12    6:35.57        
                  36.10     1:17.09 (40.99)     1:58.74 (41.65)     2:39.64 (40.90)
        3:19.77 (40.13)     4:00.62 (40.85)     4:40.40 (39.78)     5:20.02 (39.62)
      6:35.57 (1:15.55)                                                            
 14 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         6:45.12    6:36.14        
                  34.76     1:14.51 (39.75)     1:55.04 (40.53)     2:34.88 (39.84)
        2:54.75 (19.87)   3:56.22 (1:01.47)     4:37.01 (40.79)     5:18.57 (41.56)
        5:58.28 (39.71)     6:36.14 (37.86)                                        
 15 Landers, Evie N     12 MAC-NE               6:57.96    6:41.85        
                  35.69     1:16.94 (41.25)     1:58.74 (41.80)     2:39.79 (41.05)
        3:20.65 (40.86)     4:01.65 (41.00)     4:43.12 (41.47)     5:22.23 (39.11)
        6:02.79 (40.56)     6:41.85 (39.06)                                        
 16 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   6:58.36    6:44.58        
                  35.34     1:14.05 (38.71)     1:54.40 (40.35)     2:35.74 (41.34)
        3:16.31 (40.57)     3:57.96 (41.65)     4:40.17 (42.21)     5:22.43 (42.26)
        6:04.12 (41.69)     6:44.58 (40.46)                                        
 17 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         7:49.36    6:44.74        
                  35.64     1:15.32 (39.68)   2:38.05 (1:22.73)     3:19.96 (41.91)
        4:02.16 (42.20)     4:36.63 (34.47)                             5:10.09 ( )
        6:07.29 (57.20)     6:44.74 (37.45)                                        
 18 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               6:54.15    6:47.41        
                  34.96     1:15.93 (40.97)     1:57.70 (41.77)     2:39.10 (41.40)
        3:21.86 (42.76)     4:04.34 (42.48)     4:46.37 (42.03)     5:27.85 (41.48)
        6:09.20 (41.35)     6:47.41 (38.21)                                        
 19 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR        NT    6:54.39        
                  35.18     1:16.88 (41.70)     1:59.98 (43.10)     2:42.50 (42.52)
        3:25.25 (42.75)     4:07.66 (42.41)     4:49.49 (41.83)   6:13.74 (1:24.25)
        6:54.39 (40.65)                                                            
 20 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR        NT    7:03.95        
                                1:17.30 ( )     2:00.74 (43.44)     2:44.31 (43.57)
        3:27.95 (43.64)     4:11.68 (43.73)     4:55.75 (44.07)     5:39.19 (43.44)
        6:22.74 (43.55)     7:03.95 (41.21)                                        
 21 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         6:50.12    7:04.29        
                  36.24     1:18.33 (42.09)     2:01.11 (42.78)     2:45.22 (44.11)
        3:28.38 (43.16)     4:12.92 (44.54)     4:57.53 (44.61)     5:40.31 (42.78)
        6:19.82 (39.51)     7:04.29 (44.47)                                        
 22 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         7:22.12    7:07.52        
                  39.71     1:24.21 (44.50)     2:08.27 (44.06)     2:52.61 (44.34)
        3:37.19 (44.58)     4:21.49 (44.30)     5:05.18 (43.69)     5:50.09 (44.91)
        6:33.40 (43.31)     7:07.52 (34.12)                                        
 23 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         7:45.12    7:08.25        
                  39.51     1:23.97 (44.46)     2:08.47 (44.50)     2:52.33 (43.86)
        3:37.14 (44.81)     4:20.47 (43.33)     5:04.48 (44.01)     5:48.84 (44.36)
        6:29.03 (40.19)     7:08.25 (39.22)                                        
 24 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         7:30.12    7:08.59        
                  37.27     1:18.97 (41.70)     2:01.51 (42.54)     2:46.24 (44.73)
        3:31.02 (44.78)     4:14.97 (43.95)     4:59.72 (44.75)     5:44.70 (44.98)
        6:28.72 (44.02)     7:08.59 (39.87)                                        
 -- Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    6:44.95        SCR        
 -- Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Siegel, Molly E     12 SMC-MR               7:20.30        SCR        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              7:27.31        SCR        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              7:20.93        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:03.19    1:05.29        
  2 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              1:07.00    1:07.26        
                  32.05     1:07.26 (35.21)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:06.67    1:08.67        
                  32.43     1:08.67 (36.24)                                        
  4 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:09.79    1:09.27        
                  33.27     1:09.27 (36.00)                                        
  5 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    1:08.37    1:09.71        
                  33.87     1:09.71 (35.84)                                        
  6 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               1:14.71    1:10.09        
                  33.87     1:10.09 (36.22)                                        
  7 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               1:13.46    1:11.35        
                  34.88     1:11.35 (36.47)                                        
  8 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:18.27    1:11.71        
                  20.20     1:11.71 (51.51)                                        
  9 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    1:12.55    1:11.91        
                  35.15     1:11.91 (36.76)                                        
 10 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:15.41    1:12.06        
                  34.53     1:12.06 (37.53)                                        
 11 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:15.61    1:12.32        
 12 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:12.59        
                  35.73     1:12.59 (36.86)                                        
 13 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:14.08    1:14.16        
                  35.54     1:14.16 (38.62)                                        
 14 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:13.84    1:14.21        
                  36.41     1:14.21 (37.80)                                        
 15 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              1:21.26    1:14.68        
                  36.64     1:14.68 (38.04)                                        
 16 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    1:17.98    1:14.92        
                  35.68     1:14.92 (39.24)                                        
 17 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:17.89    1:15.17        
                  35.73     1:15.17 (39.44)                                        
 18 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         1:18.54    1:15.34        
                  35.74     1:15.34 (39.60)                                        
 19 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               1:21.03    1:15.39        
                  36.50     1:15.39 (38.89)                                        
 20 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:15.89    1:15.52        
                  36.83     1:15.52 (38.69)                                        
 21 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:15.95    1:15.94        
                  36.70     1:15.94 (39.24)                                        
 22 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:19.04    1:16.87        
                  37.99     1:16.87 (38.88)                                        
 23 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         1:16.25    1:16.91        
                  37.19     1:16.91 (39.72)                                        
 24 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              1:27.78    1:17.57        
                  37.43     1:17.57 (40.14)                                        
 25 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:17.59        
                  37.28     1:17.59 (40.31)                                        
 26 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:19.13    1:17.65        
                  37.00     1:17.65 (40.65)                                        
 27 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   1:21.15    1:17.79        
                  37.60     1:17.79 (40.19)                                        
 28 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:17.00    1:18.04        
                  37.58     1:18.04 (40.46)                                        
 29 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         1:20.77    1:18.67        
                  37.84     1:18.67 (40.83)                                        
 30 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   1:18.80    1:19.07        
                  38.14     1:19.07 (40.93)                                        
 31 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:24.71    1:19.28        
                  37.95     1:19.28 (41.33)                                        
 32 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:25.23    1:20.13        
                  38.47     1:20.13 (41.66)                                        
 33 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:20.71    1:20.48        
                  39.70     1:20.48 (40.78)                                        
 34 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:22.52    1:20.52        
                  40.42     1:20.52 (40.10)                                        
 35 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:20.79    1:20.64        
                  34.95     1:20.64 (45.69)                                        
 36 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:19.73    1:20.79        
                  39.99     1:20.79 (40.80)                                        
 37 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:22.19    1:21.10        
                  39.96     1:21.10 (41.14)                                        
 38 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:22.27    1:21.18        
                  39.39     1:21.18 (41.79)                                        
 39 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:26.41    1:22.98        
                  40.36     1:22.98 (42.62)                                        
 40 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:21.93    1:22.99        
                  40.50     1:22.99 (42.49)                                        
 41 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:23.12    1:23.46        
                  41.90     1:23.46 (41.56)                                        
 42 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR   1:29.84    1:24.19        
                  41.97     1:24.19 (42.22)                                        
 43 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:26.97    1:25.47        
                  42.50     1:25.47 (42.97)                                        
 44 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR          1:31.47    1:25.94        
                  41.01     1:25.94 (44.93)                                        
 45 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:31.85    1:30.11        
                  44.48     1:30.11 (45.63)                                        
 46 Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR          1:29.01    1:31.09        
                  44.78     1:31.09 (46.31)                                        
 47 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:32.45    1:31.29        
                  45.43     1:31.29 (45.86)                                        
 48 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    1:33.74        
                  44.78     1:33.74 (48.96)                                        
 49 Lucas, Emily E      11 NYCC-MR              1:39.47    1:34.20        
                  46.02     1:34.20 (48.18)                                        
 50 Daniels, Jacyn T    11 CAS-MR                    NT    1:39.26        
                  45.77     1:39.26 (53.49)                                        
 51 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:37.03    1:41.32        
                  46.31     1:41.32 (55.01)                                        
 52 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT    1:46.83        
                  47.62     1:46.83 (59.21)                                        
 53 Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT    1:53.97        
 -- Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR          2:07.53         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:21.92         NS        
 -- Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:12.83         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR               1:26.78        SCR        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR   1:23.09        SCR        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   1:34.75        SCR        
 -- Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:22.67        SCR        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:30.70        SCR        
 -- Siegel, Molly E     12 SMC-MR               1:28.28        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   1:27.47        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:26.89    2:20.44        
                  33.30     1:08.47 (35.17)     1:44.60 (36.13)     2:20.44 (35.84)
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:23.60    2:21.30        
                  32.74     1:09.24 (36.50)     1:46.16 (36.92)     2:21.30 (35.14)
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:33.08    2:24.46        
                  32.57     1:08.39 (35.82)     1:46.62 (38.23)     2:24.46 (37.84)
  4 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    2:39.75    2:25.85        
                  34.67     1:11.66 (36.99)     1:49.14 (37.48)     2:25.85 (36.71)
  5 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              2:27.46    2:26.57        
                  33.36     1:10.19 (36.83)     1:48.27 (38.08)     2:26.57 (38.30)
  6 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    2:21.48    2:28.63        
                  34.37     1:11.72 (37.35)     1:50.36 (38.64)     2:28.63 (38.27)
  7 Song, Hana J        12 Manhattan Makos-MR   2:31.00    2:32.45        
                  36.21     1:14.92 (38.71)     1:54.22 (39.30)     2:32.45 (38.23)
  8 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               2:35.68    2:32.99        
                  36.66     1:15.17 (38.51)     1:54.88 (39.71)     2:32.99 (38.11)
  9 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR         NT    2:34.02        
                  36.54     1:15.48 (38.94)     1:55.17 (39.69)     2:34.02 (38.85)
 10 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    2:44.51    2:34.03        
                  36.06     1:14.51 (38.45)     1:54.15 (39.64)     2:34.03 (39.88)
 11 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                2:45.40    2:34.44        
                  35.40     1:14.80 (39.40)     1:55.15 (40.35)     2:34.44 (39.29)
 12 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:39.42        
                  36.58     1:16.14 (39.56)     1:58.01 (41.87)     2:39.42 (41.41)
 13 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR                   NT    2:39.87        
                  36.93     1:17.33 (40.40)     1:58.83 (41.50)     2:39.87 (41.04)
 14 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          2:32.00    2:40.25        
                  35.18     1:15.24 (40.06)     1:57.82 (42.58)     2:40.25 (42.43)
 15 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:43.92        
                  37.84     1:19.26 (41.42)     2:01.52 (42.26)     2:43.92 (42.40)
 16 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    3:05.50    2:48.84        
                  39.79     1:22.62 (42.83)   2:48.84 (1:26.22)                    
 17 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                   NT    2:49.77        
                  39.91     1:23.52 (43.61)     2:07.54 (44.02)     2:49.77 (42.23)
 18 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               3:14.15    3:04.79        
                  43.98     1:31.83 (47.85)     2:18.82 (46.99)     3:04.79 (45.97)
 19 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               2:56.00    3:06.53        
                  44.30     1:30.19 (45.89)     2:20.10 (49.91)     3:06.53 (46.43)
 20 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         3:20.12    3:09.72        
                  42.38     1:31.65 (49.27)     2:21.47 (49.82)     3:09.72 (48.25)
 21 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            3:45.00    3:32.59        
                  44.33     1:38.77 (54.44)     2:37.04 (58.27)     3:32.59 (55.55)
 22 Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR               NT    4:37.90        
                  58.76   2:09.95 (1:11.19)   3:24.58 (1:14.63)   4:37.90 (1:13.32)
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               1:14.81    1:15.19        
                  35.67     1:15.19 (39.52)                                        
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:16.95    1:16.28        
                  36.19     1:16.28 (40.09)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:18.13    1:16.77        
                  36.14     1:16.77 (40.63)                                        
  4 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              1:17.96    1:17.71        
                  36.02     1:17.71 (41.69)                                        
  5 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    1:23.47    1:19.96        
                  37.87     1:19.96 (42.09)                                        
  6 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:21.33    1:21.18        
                  39.68     1:21.18 (41.50)                                        
  7 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               1:21.98    1:22.20        
                  39.75     1:22.20 (42.45)                                        
  8 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    1:20.73    1:22.26        
                  38.92     1:22.26 (43.34)                                        
  9 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               1:21.92    1:23.64        
                  39.53     1:23.64 (44.11)                                        
 10 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              1:23.94    1:24.79        
                  40.11     1:24.79 (44.68)                                        
 11 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:31.11    1:25.65        
                  40.71     1:25.65 (44.94)                                        
 12 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:27.17    1:25.68        
                  40.59     1:25.68 (45.09)                                        
 13 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    1:33.65    1:25.69        
                  40.33     1:25.69 (45.36)                                        
 14 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:24.84    1:26.09        
                  40.79     1:26.09 (45.30)                                        
 14 Bartlett, Grace     11 SMC-MR               1:25.77    1:26.09        
                  40.29     1:26.09 (45.80)                                        
 16 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:21.93    1:26.16        
                  41.50     1:26.16 (44.66)                                        
 17 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:27.77    1:26.23        
                  41.35     1:26.23 (44.88)                                        
 18 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   1:28.01    1:26.64        
                  41.21     1:26.64 (45.43)                                        
 19 Kilama, Atim        12 UNA-MA               1:28.70    1:26.68        
                  40.55     1:26.68 (46.13)                                        
 20 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:25.85    1:26.75        
                  41.22     1:26.75 (45.53)                                        
 21 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:24.45    1:26.90        
                  40.81     1:26.90 (46.09)                                        
 22 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:33.63    1:27.01        
                  41.73     1:27.01 (45.28)                                        
 23 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR        1:29.00    1:27.18        
                  43.15     1:27.18 (44.03)                                        
 24 Simmons, Lauren A   11 Agua Swim Team-MR    1:29.74    1:27.40        
                  41.95     1:27.40 (45.45)                                        
 25 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:29.03    1:27.67        
                  41.71     1:27.67 (45.96)                                        
 26 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          1:31.02    1:27.68        
                  41.36     1:27.68 (46.32)                                        
 27 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         1:30.14    1:28.11        
                  41.75     1:28.11 (46.36)                                        
 28 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:27.68    1:28.23        
                  41.90     1:28.23 (46.33)                                        
 29 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         1:28.02    1:28.45        
                  41.54     1:28.45 (46.91)                                        
 30 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR          1:32.10    1:29.11        
                  42.62     1:29.11 (46.49)                                        
 31 Fertig, Gillian     12 Rac @ Jcc-MR         1:34.51    1:29.60        
                  42.52     1:29.60 (47.08)                                        
 32 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:29.76    1:29.61        
                  44.21     1:29.61 (45.40)                                        
 33 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:35.57    1:29.91        
                  39.70     1:29.91 (50.21)                                        
 34 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:29.86    1:30.14        
                  41.60     1:30.14 (48.54)                                        
 35 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:28.08    1:30.38        
                  32.50     1:30.38 (57.88)                                        
 36 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         1:30.29    1:30.61        
                  43.51     1:30.61 (47.10)                                        
 37 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:36.22    1:31.25        
                  44.13     1:31.25 (47.12)                                        
 38 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:31.39    1:31.67        
                  43.29     1:31.67 (48.38)                                        
 39 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              1:32.86    1:32.05        
                  43.75     1:32.05 (48.30)                                        
 40 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:41.04    1:32.84        
                  45.44     1:32.84 (47.40)                                        
 41 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:31.76    1:33.88        
                  43.99     1:33.88 (49.89)                                        
 42 Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR          1:33.36    1:33.97        
                  43.84     1:33.97 (50.13)                                        
 43 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:38.02    1:33.98        
                  45.15     1:33.98 (48.83)                                        
 44 Gilsenan, Elizabet  12 Rac @ Jcc-MR         1:51.12    1:35.02        
                  44.91     1:35.02 (50.11)                                        
 45 Lee, Esther M       11 RI Marlins-MR             NT    1:35.22        
                  45.13     1:35.22 (50.09)                                        
 46 Ashikari, Emily     12 SMC-MR               1:36.87    1:35.47        
                  46.06     1:35.47 (49.41)                                        
 47 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:36.47    1:36.22        
                  45.95     1:36.22 (50.27)                                        
 48 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:33.91    1:36.44        
                  46.26     1:36.44 (50.18)                                        
 49 Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR        1:36.59    1:36.58        
                  46.57     1:36.58 (50.01)                                        
 50 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:38.93    1:37.09        
                  47.82     1:37.09 (49.27)                                        
 51 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               1:34.83    1:37.18        
                  46.52     1:37.18 (50.66)                                        
 52 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR            1:36.42    1:37.30        
                  45.90     1:37.30 (51.40)                                        
 53 Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR          1:35.79    1:37.74        
                  45.40     1:37.74 (52.34)                                        
 54 Driesen, Bella      11 SMC-MR               1:39.70    1:38.83        
                  48.11     1:38.83 (50.72)                                        
 55 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR               1:40.36    1:39.33        
                  46.70     1:39.33 (52.63)                                        
 56 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR              1:45.88    1:40.92        
                  47.95     1:40.92 (52.97)                                        
 57 Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         1:45.12    1:40.94        
                  48.05     1:40.94 (52.89)                                        
 58 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:38.79    1:41.15        
                  49.68     1:41.15 (51.47)                                        
 59 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:45.73    1:41.93        
                  48.60     1:41.93 (53.33)                                        
 60 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   1:44.73    1:42.14        
                  48.39     1:42.14 (53.75)                                        
 61 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    1:42.67        
                  48.04     1:42.67 (54.63)                                        
 62 Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT    1:43.79        
                  47.82     1:43.79 (55.97)                                        
 63 Lucas, Emily E      11 NYCC-MR              1:47.38    1:47.41        
                  51.55     1:47.41 (55.86)                                        
 64 Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT    1:51.80        
                  51.34   1:51.80 (1:00.46)                                        
 65 Jordan, Lara        11 RI Marlins-MR        2:00.00    1:59.52        
                  56.00   1:59.52 (1:03.52)                                        
 66 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT    1:59.55        
                  52.91   1:59.55 (1:06.64)                                        
 67 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR          2:43.78    2:02.20        
                  57.00   2:02.20 (1:05.20)                                        
 68 Zboinski, Elissa K  12 Rac @ Jcc-MR         2:01.12    2:06.23        
                  58.59   2:06.23 (1:07.64)                                        
 -- Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:35.01         DQ        
                  43.90          DQ (51.72)                                        
 -- Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:44.45         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  49.83          DQ (57.20)                                        
 -- Worthy, Silvia V    12 KB Makos-MR          2:27.48         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:01.86        DQ (1:11.75)                                        
 -- Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            1:37.78         NS        
 -- Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         1:51.93         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   1:32.19         NS        
 -- Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:27.57         NS        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         2:12.15         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR                    NT        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   1:29.88        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               2:46.05    2:42.56        
                  37.21     1:18.89 (41.68)     2:00.98 (42.09)     2:42.56 (41.58)
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:50.00    2:43.74        
                  37.77     1:20.18 (42.41)     2:03.35 (43.17)     2:43.74 (40.39)
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:53.79    2:48.37        
                  37.60     1:20.34 (42.74)     2:04.47 (44.13)     2:48.37 (43.90)
  4 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:49.97        
                  38.84     1:22.91 (44.07)     2:08.07 (45.16)     2:49.97 (41.90)
  5 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:52.00    2:50.38        
                  39.64     1:21.82 (42.18)     2:06.33 (44.51)     2:50.38 (44.05)
  6 Song, Hana J        12 Manhattan Makos-MR   2:55.00    2:54.37        
                  41.01     1:25.02 (44.01)     2:11.03 (46.01)     2:54.37 (43.34)
  7 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    3:06.99    2:55.56        
                  39.37     1:24.11 (44.74)     2:09.62 (45.51)     2:55.56 (45.94)
  8 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               2:55.19    2:56.37        
                  41.52     1:27.13 (45.61)     2:12.38 (45.25)     2:56.37 (43.99)
  9 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA                   NT    2:58.61        
                  37.20     1:22.09 (44.89)     2:11.78 (49.69)     2:58.61 (46.83)
 10 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR        NT    3:00.79        
                  41.77     1:29.19 (47.42)     2:16.62 (47.43)     3:00.79 (44.17)
 11 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              3:10.79    3:01.43        
                  39.39     1:26.92 (47.53)     2:15.26 (48.34)     3:01.43 (46.17)
 12 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          3:20.10    3:04.89        
                  42.98     1:30.33 (47.35)     2:17.28 (46.95)     3:04.89 (47.61)
 13 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR                   NT    3:05.39        
                  41.30     1:28.86 (47.56)     2:17.21 (48.35)     3:05.39 (48.18)
 14 Kilama, Atim        12 UNA-MA                    NT    3:05.53        
                  41.80     1:29.22 (47.42)     1:51.68 (22.46)   3:05.53 (1:13.85)
 15 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR        NT    3:07.16        
                  41.38     1:28.60 (47.22)     2:17.88 (49.28)     3:07.16 (49.28)
 16 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR              NT    3:07.82        
                  42.09     1:28.94 (46.85)     2:19.21 (50.27)     3:07.82 (48.61)
 17 Bartlett, Grace     11 SMC-MR               3:12.73    3:09.77        
                  42.36     1:31.25 (48.89)     2:23.24 (51.99)     3:09.77 (46.53)
 18 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         2:55.12    3:10.64        
                  42.58     1:30.32 (47.74)     2:20.96 (50.64)     3:10.64 (49.68)
 19 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR        NT    3:13.65        
                  44.39     1:34.46 (50.07)     2:24.85 (50.39)     3:13.65 (48.80)
 20 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR             NT    3:15.75        
                  43.80     1:34.62 (50.82)     2:24.55 (49.93)     3:15.75 (51.20)
 21 Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR               NT    3:18.54        
                  42.75     1:32.56 (49.81)     2:25.85 (53.29)     3:18.54 (52.69)
 22 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               3:21.50    3:19.82        
                  44.84     1:37.35 (52.51)     2:28.65 (51.30)     3:19.82 (51.17)
 23 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         3:30.12    3:20.31        
                  42.98     1:33.11 (50.13)     2:25.72 (52.61)     3:20.31 (54.59)
 24 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR               NT    3:30.43        
                  45.78     1:38.24 (52.46)     2:34.11 (55.87)     3:30.43 (56.32)
 -- Daniels, Jacyn T    11 CAS-MR                    NT         DQ        
                  46.08     1:40.76 (54.68)     2:37.98 (57.22)          DQ (55.99)
 -- Piacentino, Isabel  11 SMC-MR               3:50.00         NS        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Casciano, Alexa     11 SMC-MR               3:45.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:04.69    1:04.22        
                  29.62     1:04.22 (34.60)                                        
  2 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:07.56    1:07.03        
                  30.73     1:07.03 (36.30)                                        
  3 Kilama, Atim        12 UNA-MA               1:08.83    1:07.47        
                  30.34     1:07.47 (37.13)                                        
  4 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          1:12.00    1:08.89        
                  31.47     1:08.89 (37.42)                                        
  5 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              1:09.97    1:09.83        
                  31.71     1:09.83 (38.12)                                        
  6 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:10.89    1:11.26        
                  32.24     1:11.26 (39.02)                                        
  7 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               1:09.83    1:11.96        
                  33.22     1:11.96 (38.74)                                        
  8 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    1:13.52    1:13.82        
                  33.81     1:13.82 (40.01)                                        
  9 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                   NT    1:14.46        
                  36.13     1:14.46 (38.33)                                        
 10 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:15.67    1:14.73        
                  35.45     1:14.73 (39.28)                                        
 11 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:19.54    1:15.59        
                  35.36     1:15.59 (40.23)                                        
 12 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:20.97    1:17.23        
                  38.67     1:17.23 (38.56)                                        
 13 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:14.43    1:17.40        
                  35.57     1:17.40 (41.83)                                        
 14 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:25.47    1:19.09        
                  37.14     1:19.09 (41.95)                                        
 15 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:17.10    1:19.64        
                  37.11     1:19.64 (42.53)                                        
 16 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                   NT    1:19.90        
                  35.70     1:19.90 (44.20)                                        
 17 Costanzo, Erica     12 Rac @ Jcc-MR         1:15.12    1:20.30        
                  35.58     1:20.30 (44.72)                                        
 18 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:21.32    1:21.08        
                  39.30     1:21.08 (41.78)                                        
 19 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:24.12    1:21.33        
                  37.64     1:21.33 (43.69)                                        
 20 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:24.62    1:22.31        
                  37.90     1:22.31 (44.41)                                        
 21 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:22.84    1:22.89        
                  37.51     1:22.89 (45.38)                                        
 22 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:25.20    1:23.10        
                  38.24     1:23.10 (44.86)                                        
 23 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    1:41.83    1:23.88        
                  39.72     1:23.88 (44.16)                                        
 24 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:45.49    1:24.13        
                  37.64     1:24.13 (46.49)                                        
 25 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:37.28    1:24.34        
                  38.32     1:24.34 (46.02)                                        
 26 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:28.45    1:25.92        
                  39.46     1:25.92 (46.46)                                        
 27 Buencamino, Christ  11 Rac @ Jcc-MR         1:25.12    1:27.60        
                  39.01     1:27.60 (48.59)                                        
 28 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:28.12    1:28.42        
                  39.50     1:28.42 (48.92)                                        
 29 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR          1:35.00    1:29.36        
                  40.77     1:29.36 (48.59)                                        
 30 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:32.21    1:30.05        
                  41.22     1:30.05 (48.83)                                        
 31 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:21.12    1:31.32        
                  42.40     1:31.32 (48.92)                                        
 32 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR   1:32.24    1:31.63        
                  41.59     1:31.63 (50.04)                                        
 33 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR        NT    1:34.60        
                  41.65     1:34.60 (52.95)                                        
 34 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         1:55.60    1:35.20        
                  41.73     1:35.20 (53.47)                                        
 35 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         1:36.12    1:37.42        
                  44.13     1:37.42 (53.29)                                        
 36 Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT    1:39.29        
                  43.41     1:39.29 (55.88)                                        
 37 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    1:43.18        
                  45.30     1:43.18 (57.88)                                        
 38 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:48.34        
                  46.25   1:48.34 (1:02.09)                                        
 39 Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         1:38.12    1:54.83        
                  51.31   1:54.83 (1:03.52)                                        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         1:48.02         NS        
 -- Piacentino, Victor  12 SMC-MR               1:46.55         NS        
 -- Casciano, Alexa     11 SMC-MR               1:35.00         NS        
 -- Banner, Sylvie C    12 Agua Swim Team-MR    1:52.99         NS        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   1:32.72         NS        
 -- Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         1:36.12         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            1:56.12         NS        
 -- Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR        1:39.39         NS        
 -- Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:26.95         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:31.01    2:23.95        
                  30.92     1:07.25 (36.33)     1:45.16 (37.91)     2:23.95 (38.79)
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                   NT    2:32.29        
                  31.29     1:09.32 (38.03)     1:50.87 (41.55)     2:32.29 (41.42)
  3 Fong, Chloe C       12 Manhattan Makos-MR   2:28.00    2:35.91        
                  32.94     1:11.12 (38.18)     1:53.18 (42.06)     2:35.91 (42.73)
  4 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               2:38.08    2:38.35        
                  33.80     1:14.83 (41.03)     1:58.31 (43.48)     2:38.35 (40.04)
  5 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    2:28.00    2:40.81        
                  32.19     1:10.98 (38.79)     1:56.28 (45.30)     2:40.81 (44.53)
  6 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    3:12.05    2:41.30        
                  32.60     1:12.42 (39.82)     1:56.54 (44.12)     2:41.30 (44.76)
  7 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:54.06    2:43.05        
                  33.50     1:12.91 (39.41)     1:57.41 (44.50)     2:43.05 (45.64)
  8 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR                   NT    2:46.95        
                  33.01     1:00.46 (27.45)   2:00.86 (1:00.40)     2:46.95 (46.09)
  9 Fergus, Shea S      12 Manhattan Makos-MR   2:42.00    2:54.42        
                  35.00     1:18.26 (43.26)     2:08.33 (50.07)     2:54.42 (46.09)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:07.09    1:05.31        
                  30.75     1:05.31 (34.56)                                        
  2 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          1:10.40    1:07.68        
                  30.50     1:07.68 (37.18)                                        
  3 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              1:09.85    1:08.28        
                  31.52     1:08.28 (36.76)                                        
  4 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:09.50    1:08.69        
                  31.36     1:08.69 (37.33)                                        
  5 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:11.12    1:09.53        
                  31.06     1:09.53 (38.47)                                        
  6 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               1:14.63    1:09.73        
                  34.47     1:09.73 (35.26)                                        
  7 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               1:11.03    1:09.95        
  8 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    1:12.12    1:10.32        
                  31.15     1:10.32 (39.17)                                        
  9 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              1:10.96    1:10.56        
                  20.91     1:10.56 (49.65)                                        
 10 Kilama, Atim        12 UNA-MA                    NT    1:10.79        
                  31.51     1:10.79 (39.28)                                        
 11 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:14.27    1:11.04        
                  32.44     1:11.04 (38.60)                                        
 12 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               1:13.18    1:11.50        
                  32.75     1:11.50 (38.75)                                        
 13 Song, Hana J        12 Manhattan Makos-MR   1:16.35    1:11.63        
                  34.52     1:11.63 (37.11)                                        
 14 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:15.51    1:13.26        
                  40.15     1:13.26 (33.11)                                        
 15 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:17.23    1:13.27        
                  32.69     1:13.27 (40.58)                                        
 16 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:17.16    1:14.14        
                  36.62     1:14.14 (37.52)                                        
 17 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:13.91    1:14.49        
                  35.11     1:14.49 (39.38)                                        
 18 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         1:15.32    1:14.52        
                  25.91     1:14.52 (48.61)                                        
 19 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:15.80    1:14.64        
                  35.03     1:14.64 (39.61)                                        
 20 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                   NT    1:14.68        
                  34.61     1:14.68 (40.07)                                        
 21 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:18.23    1:14.97        
                  35.59     1:14.97 (39.38)                                        
 22 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:38.70    1:15.74        
                  29.88     1:15.74 (45.86)                                        
 23 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:20.09    1:15.82        
                  35.28     1:15.82 (40.54)                                        
 24 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   1:19.79    1:16.05        
                  35.67     1:16.05 (40.38)                                        
 25 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         1:17.86    1:16.24        
                  37.09     1:16.24 (39.15)                                        
 26 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              1:20.96    1:16.26        
                1:16.26         1:16.26 ( )                                        
 27 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR        1:18.08    1:16.37        
                  31.54     1:16.37 (44.83)                                        
 28 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         1:17.96    1:16.41        
                  35.00     1:16.41 (41.41)                                        
 29 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:19.07    1:16.53        
                  36.71     1:16.53 (39.82)                                        
 30 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:17.92    1:16.57        
                  35.16     1:16.57 (41.41)                                        
 31 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         1:18.42    1:16.71        
                  35.65     1:16.71 (41.06)                                        
 32 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         1:20.12    1:16.89        
                  37.05     1:16.89 (39.84)                                        
 33 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          1:21.50    1:17.25        
                  37.61     1:17.25 (39.64)                                        
 34 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:21.70    1:17.51        
                  34.92     1:17.51 (42.59)                                        
 35 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               1:19.45    1:17.72        
                  35.68     1:17.72 (42.04)                                        
 36 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:19.56    1:18.15        
                  36.58     1:18.15 (41.57)                                        
 37 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         1:20.76    1:18.68        
                  38.06     1:18.68 (40.62)                                        
 38 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   1:25.77    1:19.18        
                  38.56     1:19.18 (40.62)                                        
 39 Lee, Esther M       11 RI Marlins-MR        1:19.33    1:19.36        
                  36.20     1:19.36 (43.16)                                        
 40 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   1:18.59    1:19.75        
                  35.75     1:19.75 (44.00)                                        
 41 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    1:20.83    1:19.81        
                  38.44     1:19.81 (41.37)                                        
 42 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:23.60    1:20.04        
                  36.99     1:20.04 (43.05)                                        
 42 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR          1:23.53    1:20.04        
                  36.69     1:20.04 (43.35)                                        
 44 Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               1:21.86    1:20.23        
                  37.96     1:20.23 (42.27)                                        
 45 Landers, Evie N     12 MAC-NE               1:32.89    1:22.03        
                  38.42     1:22.03 (43.61)                                        
 46 Bartlett, Grace     11 SMC-MR               1:20.24    1:22.04        
                  39.43     1:22.04 (42.61)                                        
 47 Ashikari, Emily     12 SMC-MR               1:25.84    1:22.55        
                  40.98     1:22.55 (41.57)                                        
 48 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         1:21.19    1:22.61        
                  38.31     1:22.61 (44.30)                                        
 49 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR               1:30.00    1:22.69        
                  38.89     1:22.69 (43.80)                                        
 50 Kabillio, Mia N     11 Manhattan Makos-MR        NT    1:22.87        
                  38.12     1:22.87 (44.75)                                        
 51 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:24.24    1:22.94        
                  38.23     1:22.94 (44.71)                                        
 52 Gilsenan, Elizabet  12 Rac @ Jcc-MR         1:27.08    1:23.13        
                  38.87     1:23.13 (44.26)                                        
 53 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   1:29.51    1:23.47        
                  37.44     1:23.47 (46.03)                                        
 54 Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR        1:25.67    1:23.58        
                  39.70     1:23.58 (43.88)                                        
 55 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:27.77    1:24.20        
                  38.59     1:24.20 (45.61)                                        
 56 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   1:25.10    1:25.25        
                  38.19     1:25.25 (47.06)                                        
 57 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR          1:24.35    1:25.77        
                  38.11     1:25.77 (47.66)                                        
 58 Fertig, Gillian     12 Rac @ Jcc-MR         1:42.12    1:26.10        
                  43.63     1:26.10 (42.47)                                        
 59 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         1:28.27    1:26.14        
                  40.63     1:26.14 (45.51)                                        
 60 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR            1:25.63    1:26.63        
                  40.67     1:26.63 (45.96)                                        
 61 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               1:27.09    1:26.91        
                  41.56     1:26.91 (45.35)                                        
 62 Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT    1:27.22        
                  41.10     1:27.22 (46.12)                                        
 63 Daniels, Jacyn T    11 CAS-MR                    NT    1:29.14        
                  41.22     1:29.14 (47.92)                                        
 64 Driesen, Bella      11 SMC-MR               1:33.52    1:30.06        
                  44.06     1:30.06 (46.00)                                        
 65 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT    1:30.49        
                  42.51     1:30.49 (47.98)                                        
 66 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:31.25        
                  41.29     1:31.25 (49.96)                                        
 67 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    1:31.29        
                  26.89   1:31.29 (1:04.40)                                        
 68 Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         1:32.88    1:31.75        
                  44.46     1:31.75 (47.29)                                        
 69 Jordan, Lara        11 RI Marlins-MR        1:48.99    1:33.24        
                  42.42     1:33.24 (50.82)                                        
 70 Wang, Lynne M       11 NYCC-MR                   NT    1:34.93        
                  42.54     1:34.93 (52.39)                                        
 71 Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR          1:32.51    1:36.37        
                  46.83     1:36.37 (49.54)                                        
 72 Zboinski, Elissa K  12 Rac @ Jcc-MR         1:45.12    1:36.76        
                  44.30     1:36.76 (52.46)                                        
 73 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:34.70    1:37.06        
                  44.46     1:37.06 (52.60)                                        
 74 Bunch, Cheyenne T   11 NYCC-MR                   NT    1:38.50        
                  43.09     1:38.50 (55.41)                                        
 -- Lucas, Emily E      11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  43.23          DQ (50.01)                                        
 -- Banner, Sylvie C    12 Agua Swim Team-MR    1:27.55         DQ        
      One hand touch - breast
                  37.59          DQ (46.78)                                        
 -- Simmons, Lauren A   11 Agua Swim Team-MR    1:19.50         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  35.04          DQ (40.67)                                        
 -- Stephenson, Lialan  12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  42.65                                                            
 -- Caban, Isabelle     11 KB Makos-MR          1:28.76         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.92          DQ (46.79)                                        
 -- Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         1:39.87         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Begley, Molly       12 SMC-MR               1:46.00         NS        
 -- Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR        1:26.87         NS        
 -- Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            1:28.00         NS        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:38.36         NS        
 -- Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:18.35         NS        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         1:30.84         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR               1:27.71        SCR        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   1:32.21        SCR        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:21.13    2:21.56        
                  29.48     1:05.96 (36.48)     1:49.13 (43.17)     2:21.56 (32.43)
  2 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:26.44    2:22.89        
                  30.78     1:07.33 (36.55)     1:50.11 (42.78)     2:22.89 (32.78)
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:28.43    2:28.78        
                  31.40     1:09.46 (38.06)     1:53.54 (44.08)     2:28.78 (35.24)
  4 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    2:33.78    2:28.81        
                  34.21     1:12.40 (38.19)     1:56.43 (44.03)     2:28.81 (32.38)
  5 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    2:39.77    2:29.08        
                  30.95     1:09.88 (38.93)     1:55.61 (45.73)     2:29.08 (33.47)
  6 Lai, Stephanie R    12 NYCC-MR              2:30.92    2:30.69        
                  32.84     1:10.23 (37.39)     1:56.16 (45.93)     2:30.69 (34.53)
  7 Chen, Sophie S      12 MAC-NE               2:37.67    2:32.51        
                  33.88     1:15.18 (41.30)     1:56.79 (41.61)     2:32.51 (35.72)
  8 Colon, Jaqueline S  12 MAC-NE               2:32.87    2:33.66        
                  33.91     1:12.31 (38.40)     1:58.62 (46.31)     2:33.66 (35.04)
  9 Koppermann, Lea A   12 CAC-CT               3:12.87    2:34.17        
                  35.02     1:13.87 (38.85)     1:59.46 (45.59)     2:34.17 (34.71)
 10 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:41.91    2:36.37        
                  33.96     1:13.50 (39.54)   2:36.12 (1:22.62)      2:36.37 (0.25)
 11 Salcedo, Bianca M   12 Unhes-Mr-MR          2:42.32    2:36.84        
                  30.38     1:10.86 (40.48)     1:58.51 (47.65)     2:36.84 (38.33)
 12 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    2:41.10    2:37.28        
                  36.92     1:18.25 (41.33)     2:01.97 (43.72)     2:37.28 (35.31)
 13 Ting, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    2:45.80    2:37.51        
                  32.95     1:11.65 (38.70)     1:58.00 (46.35)     2:37.51 (39.51)
 14 Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              2:40.85    2:39.18        
                  34.62     1:14.41 (39.79)     2:02.75 (48.34)     2:39.18 (36.43)
 15 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR         NT    2:39.60        
                  34.73     1:16.98 (42.25)     2:04.16 (47.18)     2:39.60 (35.44)
 16 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    2:40.66    2:41.14        
                  34.23     1:16.91 (42.68)     2:05.72 (48.81)     2:41.14 (35.42)
 17 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    3:03.65    2:41.70        
                  34.62     1:15.88 (41.26)     2:05.37 (49.49)     2:41.70 (36.33)
 18 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    2:43.33    2:42.81        
                  35.11     1:17.47 (42.36)     2:07.12 (49.65)     2:42.81 (35.69)
 19 Hunt, Gabi E        11 WEST-MA              2:52.80    2:42.89        
                  34.56     1:18.18 (43.62)     2:04.63 (46.45)     2:42.89 (38.26)
 20 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              2:44.78    2:43.90        
                  38.48     1:19.43 (40.95)     2:06.35 (46.92)     2:43.90 (37.55)
 21 Fong, Elise C       11 Manhattan Makos-MR   2:50.29    2:43.93        
                  37.97     1:19.97 (42.00)     2:07.56 (47.59)     2:43.93 (36.37)
 22 Cianciotto, Daniel  11 Rac @ Jcc-MR         2:45.71    2:44.47        
                  34.00     1:15.81 (41.81)     2:07.11 (51.30)     2:44.47 (37.36)
 23 Stonestreet, Emily  11 MAC-NE               2:48.23    2:44.98        
                  37.50     1:19.06 (41.56)     2:10.65 (51.59)     2:44.98 (34.33)
 24 Costanzo, Erica     12 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    2:45.51        
                  35.78     1:16.79 (41.01)     2:06.19 (49.40)     2:45.51 (39.32)
 25 Saliy, Laura        11 Unhes-Mr-MR          2:52.00    2:46.23        
                  37.54     1:19.25 (41.71)     2:09.96 (50.71)     2:46.23 (36.27)
 26 Briordy, Casey L    11 Rac @ Jcc-MR         2:55.12    2:46.80        
                  37.64     1:18.78 (41.14)     2:09.04 (50.26)     2:46.80 (37.76)
 27 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    2:51.29    2:46.87        
                  37.59     1:21.56 (43.97)     2:10.23 (48.67)     2:46.87 (36.64)
 28 Barnes, Cydney A    12 CDEL-MA              2:37.50    2:46.89        
                  34.64     1:16.77 (42.13)     2:04.39 (47.62)     2:46.89 (42.50)
 29 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                   NT    2:47.02        
                  33.08     1:13.01 (39.93)     2:03.92 (50.91)     2:47.02 (43.10)
 30 Nicholson, Isabell  11 Rac @ Jcc-MR         2:59.79    2:47.51        
                2:47.51         2:47.51 ( )                                        
 31 Fried, Lexi N       12 Agua Swim Team-MR    3:02.10    2:48.06        
                  38.32     1:20.11 (41.79)     2:09.53 (49.42)     2:48.06 (38.53)
 32 Brenes, Eva J       12 Rac @ Jcc-MR         3:14.02    2:48.89        
                  34.50     1:18.33 (43.83)     2:08.87 (50.54)     2:48.89 (40.02)
 33 Mironoff, Claudia   11 Manhattan Makos-MR   2:52.47    2:50.34        
                  37.11     1:21.08 (43.97)     2:10.63 (49.55)     2:50.34 (39.71)
 34 Gak, Mila M         12 RI Marlins-MR             NT    2:51.14        
                  40.39     1:21.81 (41.42)     2:12.42 (50.61)     2:51.14 (38.72)
 35 Mroczek, Charista   12 Rac @ Jcc-MR         2:50.93    2:51.44        
                  37.18     1:22.63 (45.45)     2:11.97 (49.34)     2:51.44 (39.47)
 36 Jeffrey, Angela D   12 Manhattan Makos-MR   2:53.55    2:52.01        
                  40.35     1:24.85 (44.50)     2:11.71 (46.86)     2:52.01 (40.30)
 37 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    2:52.12    2:52.11        
                  35.12   2:08.61 (1:33.49)     2:51.92 (43.31)      2:52.11 (0.19)
 38 LaPointe, Teresa M  11 Rac @ Jcc-MR         2:56.25    2:53.38        
                  37.69     1:21.52 (43.83)     2:11.14 (49.62)     2:53.38 (42.24)
 39 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    3:12.77    2:54.44        
                  39.79     1:25.40 (45.61)     2:17.76 (52.36)     2:54.44 (36.68)
 40 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               2:56.44    2:54.48        
                  38.82     1:23.86 (45.04)     2:15.77 (51.91)     2:54.48 (38.71)
 41 Pantaleone, Lauren  12 Rac @ Jcc-MR         3:12.48    2:54.51        
                  40.54     1:26.82 (46.28)     2:15.09 (48.27)     2:54.51 (39.42)
 42 Landers, Evie N     12 MAC-NE               2:55.92    2:57.50        
                  40.67     1:24.74 (44.07)     2:18.91 (54.17)     2:57.50 (38.59)
 43 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    3:17.63    2:57.82        
                  41.26     1:27.12 (45.86)     2:16.42 (49.30)     2:57.82 (41.40)
 44 Buencamino, Christ  11 Rac @ Jcc-MR         3:15.12    2:58.38        
                  36.65     1:21.34 (44.69)   2:58.38 (1:37.04)                    
 45 Uttaro, Elena P     12 Rac @ Jcc-MR         3:42.12    2:58.72        
                  38.48     1:23.70 (45.22)     2:16.67 (52.97)     2:58.72 (42.05)
 46 Sacranie, Jaina A   11 Manhattan Makos-MR   2:58.86    2:59.21        
                  36.04     1:22.08 (46.04)     2:19.98 (57.90)     2:59.21 (39.23)
 47 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    3:00.25    3:00.54        
                  39.54     1:23.59 (44.05)     2:19.87 (56.28)     3:00.54 (40.67)
 48 Bartlett, Grace     11 SMC-MR               3:06.00    3:01.53        
                  39.49     1:26.44 (46.95)     2:18.58 (52.14)     3:01.53 (42.95)
 49 Siegel, Molly E     12 SMC-MR               3:02.59    3:01.59        
                  45.38     1:31.91 (46.53)     2:21.82 (49.91)     3:01.59 (39.77)
 50 King, Kristin C     12 Unhes-Mr-MR               NT    3:04.37        
                  39.23     1:28.37 (49.14)     2:20.05 (51.68)     3:04.37 (44.32)
 51 Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            3:32.40    3:06.10        
                  44.46     1:30.20 (45.74)     2:21.75 (51.55)     3:06.10 (44.35)
 52 Lee, Emma P         11 Manhattan Makos-MR   3:04.53    3:07.38        
                  38.18     1:23.73 (45.55)     2:23.18 (59.45)     3:07.38 (44.20)
 53 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          3:18.86    3:08.90        
                  43.47     1:30.71 (47.24)     2:24.48 (53.77)     3:08.90 (44.42)
 54 Young, Nicole A     11 Rac @ Jcc-MR         3:12.93    3:08.91        
                  41.28     1:28.35 (47.07)     2:27.46 (59.11)     3:08.91 (41.45)
 55 Simpson, Kayla A    12 RI Marlins-MR        3:00.00    3:11.16        
                  43.85     1:30.99 (47.14)   2:30.99 (1:00.00)     3:11.16 (40.17)
 56 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    3:14.21        
                  41.07     1:26.71 (45.64)   2:27.74 (1:01.03)     3:14.21 (46.47)
 57 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT    3:14.62        
                  42.90     1:31.79 (48.89)     2:30.23 (58.44)     3:14.62 (44.39)
 58 Shumskaya, Hanna    12 Shy-Mr-MR            3:50.00    3:16.42        
                  45.37     1:37.17 (51.80)     2:23.90 (46.73)     3:16.42 (52.52)
 59 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    3:22.72        
                  45.46     1:35.24 (49.78)     2:34.02 (58.78)     3:22.72 (48.70)
 60 Curran, Tara        11 Rac @ Jcc-MR         3:48.71    3:29.29        
                  49.29     1:38.40 (49.11)   2:47.12 (1:08.72)     3:29.29 (42.17)
 -- Higgins, Emmy F     11 MAC-NE               2:55.14         DQ        
                  38.66     1:22.39 (43.73)     2:14.45 (52.06)          DQ (38.81)
 -- Hedengren, Sophia   12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch - fly
                  40.14     1:32.21 (52.07)     2:27.07 (54.86)          DQ (42.78)
 -- Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  36.80     1:20.58 (43.78)     2:15.61 (55.03)          DQ (43.78)
 -- Piacentino, Isabel  11 SMC-MR               3:06.00         NS        
 -- Casciano, Alexa     11 SMC-MR               3:17.28         NS        
 -- Piacentino, Victor  12 SMC-MR               2:56.00         NS        
 -- Poggioli, Melissa   11 Rac @ Jcc-MR         3:46.12         NS        
 -- Gural, Ava M        12 Manhattan Makos-MR   3:08.83         NS        
 -- Yurchenko, Jasmine  12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Heegaard, Annika    12 Manhattan Makos-MR   3:01.23         NS        
 -- Taylor, Phoebe F    12 Rac @ Jcc-MR         4:08.35         NS        
 -- Grassi, Alessandra  12 Manhattan Makos-MR   3:09.92         NS        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Lugo, Sofia A       12 CAS-MR                    NT         NS        
 -- Kilama, Atim        12 UNA-MA               2:34.05         NS        
 -- Ritziu, Andrea      12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:54.00    1:50.89        
     1) Brennan, Catie F 12             2) Lai, Stephanie R 12            
     3) Kwa, Brightlyn H 11             4) Tomita, Yurika 12              
                  28.03       54.96 (26.93)     1:24.75 (29.79)     1:50.89 (26.14)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:53.06        
                  28.10       56.32 (28.22)     1:25.17 (28.85)     1:53.06 (27.89)
  3 MetroWest Aquatic Club-NE  'A'              2:00.34    2:00.67        
     1) Colon, Jaqueline S 12           2) Landers, Evie N 12             
     3) Stonestreet, Emily T 11         4) Chen, Sophie S 12              
                  29.77   1:36.79 (1:07.02)     2:00.41 (23.62)      2:00.67 (0.26)
  4 Manhattan Makos-MR  'A'                     1:55.66    2:06.49        
                  30.01     1:02.60 (32.59)     1:34.86 (32.26)     2:06.49 (31.63)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:10.00    2:10.93        
                  31.01     1:06.88 (35.87)     1:45.55 (38.67)     2:10.93 (25.38)
  6 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:06.51    2:12.86        
     1) Herrera-Murphy, Alexa V 12      2) Rodriguez, Patricia A 12       
     3) Crespo, Andee M 12              4) Martin, Taylor N 12            
                  32.67     1:06.00 (33.33)     1:38.27 (32.27)     2:12.86 (34.59)
  7 Rooselvelt Island Swim Team-MR  'A'         2:14.50    2:15.67        
     1) Gak, Mila M 12                  2) Jordan, Lara 11                
     3) Ritziu, Andrea 12               4) Simpson, Kayla A 12            
                  29.71     1:03.04 (33.33)   2:15.23 (1:12.19)      2:15.67 (0.44)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:17.45         NS        
     1) Lilian, Sarah 12                2) Piacentino, Isabella 11        
     3) Siegel, Molly E 12              4) Piacentino, Victoria 12        
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:06.46        
                  31.99     1:08.78 (36.79)     1:38.85 (30.07)     2:06.46 (27.61)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:15.02        
                  33.10     1:12.57 (39.47)     1:47.33 (34.76)     2:15.02 (27.69)
  3 Manhattan Makos-MR  'A'                     2:10.63    2:21.42        
                  37.01     1:17.72 (40.71)     1:49.82 (32.10)     2:21.42 (31.60)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                  NT    2:22.26        
                  38.52     1:15.49 (36.97)     1:50.16 (34.67)     2:22.26 (32.10)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:45.00    2:23.17        
     1) Lai, Stephanie R 12             2) Brennan, Catie F 12            
     3) Tomita, Yurika 12               4) Kwa, Brightlyn H 11            
                  30.88   1:32.96 (1:02.08)     2:02.40 (29.44)     2:23.17 (20.77)
  6 Rooselvelt Island Swim Team-MR  'A'              NT    2:28.10        
                  37.08     1:16.96 (39.88)     1:52.66 (35.70)     2:28.10 (35.44)
  7 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:28.48    2:28.83        
     1) Crespo, Andee M 12              2) Martin, Taylor N 12            
     3) Rodriguez, Patricia A 12        4) Johnson, Carmen C 12           
                  37.00     1:19.61 (42.61)     1:57.93 (38.32)     2:28.83 (30.90)
  8 New York City Aquatic Club-MR  'B'          3:00.00    2:39.59        
                  43.26   2:39.59 (1:56.33)         2:39.59 ( )                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                25.91      25.91        
  2 Taylor, Sophia G    14 Manhattan Makos-MR     25.81      26.51        
  3 Smith, Sophia R     14 MAC-NE                 27.57      26.55        
  4 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR      25.87      26.61        
  5 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR      26.80      26.94        
  6 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR                27.11      27.37        
  7 Low, Kelly          14 NYCC-MR                27.14      27.41        
  8 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR               26.85      27.43        
  9 Janz, Lea M         14 CAC-CT                 27.41      27.50        
 10 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR                27.88      27.60        
 11 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                  27.69      27.69        
 12 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR      27.25      27.87        
 13 Peacher, Meg B      13 MAC-NE                 28.37      27.90        
 14 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR      27.38      27.98        
 15 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE                 29.24      28.14        
 16 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR                28.51      28.64        
 17 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR                 29.32      28.82        
 18 Wong, Samantha H    13 HS-MR                  27.66      29.05        
 19 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE                 28.54      29.20        
 20 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR           29.65      29.37        
 21 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR     30.53      29.55        
 22 Irving, Chloe M     14 MAC-NE                 29.95      29.57        
 23 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR      29.92      29.59        
 24 Saracovan, Michell  13 CAC-CT                 28.70      29.69        
 25 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR      29.17      29.79        
 26 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR      30.06      29.81        
 27 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR                  NT      29.84        
 28 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR      30.87      29.86        
 29 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR      29.82      29.97        
 30 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                  29.70      30.06        
 31 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR            30.92      30.09        
 32 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR                31.01      30.18        
 33 Shen, Alexandra     13 HS-MR                  31.53      30.22        
 34 Wu, Yifei           13 NYCC-MR                30.37      30.46        
 35 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR     31.69      30.66        
 36 Wong, Madeline      13 NYCC-MR                32.17      30.75        
 37 Canales, Carolyn M  13 HS-MR                  32.70      30.86        
 38 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR      30.71      30.93        
 39 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR      32.76      30.97        
 40 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR            32.14      31.01        
 41 Holman, Paige E     14 MAC-NE                 32.57      31.95        
 42 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR            33.32      31.96        
 43 Feliz, Maricelis    14 Rac @ Jcc-MR           33.22      32.34        
 44 Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT      34.42        
 45 Vogel, Morgan       13 SMC-MR                 33.81      34.48        
 46 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR            32.99      35.03        
 47 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR                   NT      35.07        
 48 Joseph, Cristal D   13 CAS-MR                 37.99      39.52        
 -- Winter, Kami S      13 MAC-NE                 28.69         DQ        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR            42.17         NS        
 -- Code, Alexa L       14 Manhattan Makos-MR     27.14         NS        
 -- Rappa, Gianna       14 SMC-MR                 28.66         NS        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR                31.07         NS        
 -- Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR      26.98        SCR        
 -- McCormick, Sarah    14 SMC-MR                 28.24        SCR        
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                  28.72        SCR        
 -- Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR                30.34        SCR        
 -- Lynch, Julia M      14 SMC-MR                 33.10        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR      53.34      53.13        
                  25.48       53.13 (27.65)                                        
  2 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                56.25      57.52        
                  27.27       57.52 (30.25)                                        
  3 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR      57.30      57.95        
                  27.95       57.95 (30.00)                                        
  4 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR      57.36      58.07        
                  27.83       58.07 (30.24)                                        
  5 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR      59.99      58.53        
                  28.33       58.53 (30.20)                                        
  6 Smith, Sophia R     14 MAC-NE                 57.80      58.88        
                  28.27       58.88 (30.61)                                        
  7 Janz, Lea M         14 CAC-CT                 58.81      59.44        
                  28.72       59.44 (30.72)                                        
  8 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR               58.15      59.48        
                  28.25       59.48 (31.23)                                        
  9 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR      57.50      59.70        
                  28.51       59.70 (31.19)                                        
 10 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:00.16      59.90        
                  28.57       59.90 (31.33)                                        
 11 Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    1:00.36    1:00.35        
                  29.28     1:00.35 (31.07)                                        
 12 Low, Kelly          14 NYCC-MR                59.32    1:00.43        
                  28.77     1:00.43 (31.66)                                        
 13 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:00.51    1:00.65        
                  29.07     1:00.65 (31.58)                                        
 14 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                1:01.18    1:01.02        
                  29.35     1:01.02 (31.67)                                        
 15 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               1:06.44    1:01.41        
                  28.76     1:01.41 (32.65)                                        
 16 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               1:01.44    1:01.44        
                  29.41     1:01.44 (32.03)                                        
 17 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR      59.99    1:01.61        
                  29.13     1:01.61 (32.48)                                        
 18 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:01.40    1:01.67        
                  28.49     1:01.67 (33.18)                                        
 19 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               1:03.04    1:01.70        
                  29.74     1:01.70 (31.96)                                        
 20 McCormick, Sarah    14 SMC-MR               1:01.60    1:01.88        
                  28.77     1:01.88 (33.11)                                        
 21 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               1:01.02    1:02.17        
                  29.88     1:02.17 (32.29)                                        
 22 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         1:01.07    1:02.22        
                  29.98     1:02.22 (32.24)                                        
 23 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   1:01.33    1:02.34        
                  29.12     1:02.34 (33.22)                                        
 24 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    1:02.85    1:02.75        
                  30.28     1:02.75 (32.47)                                        
 25 Winter, Kami S      13 MAC-NE               1:05.68    1:02.83        
                  29.51     1:02.83 (33.32)                                        
 26 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR                  NT    1:03.19        
                  30.24     1:03.19 (32.95)                                        
 27 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:07.77    1:03.51        
                  30.17     1:03.51 (33.34)                                        
 28 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:07.86    1:03.66        
                  29.81     1:03.66 (33.85)                                        
 29 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:05.59    1:03.97        
                  30.40     1:03.97 (33.57)                                        
 30 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              1:04.41    1:04.34        
                  30.39     1:04.34 (33.95)                                        
 31 Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         1:01.19    1:04.39        
                  30.32     1:04.39 (34.07)                                        
 32 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          1:04.30    1:04.86        
                  30.52     1:04.86 (34.34)                                        
 33 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    1:06.05    1:05.08        
                  30.97     1:05.08 (34.11)                                        
 34 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               1:06.34    1:05.14        
                  30.90     1:05.14 (34.24)                                        
 35 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:03.37    1:05.38        
                  31.25     1:05.38 (34.13)                                        
 36 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   1:10.05    1:05.58        
                  31.21     1:05.58 (34.37)                                        
 37 Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:06.06    1:05.87        
                  31.78     1:05.87 (34.09)                                        
 38 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                1:06.02    1:06.26        
                  32.11     1:06.26 (34.15)                                        
 39 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:06.13    1:06.32        
                  32.61     1:06.32 (33.71)                                        
 40 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    1:06.96    1:06.80        
                  31.87     1:06.80 (34.93)                                        
 41 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    1:07.30    1:06.89        
                  31.43     1:06.89 (35.46)                                        
 42 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              1:06.58    1:06.99        
                  31.80     1:06.99 (35.19)                                        
 43 Wong, Samantha H    13 HS-MR                1:04.58    1:07.14        
                  31.45     1:07.14 (35.69)                                        
 44 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          1:12.92    1:07.50        
                  32.90     1:07.50 (34.60)                                        
 45 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:11.75    1:07.53        
                  32.59     1:07.53 (34.94)                                        
 46 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:08.57    1:07.91        
 47 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              1:07.51    1:07.93        
                  31.49     1:07.93 (36.44)                                        
 48 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   1:10.62    1:08.26        
                  31.99     1:08.26 (36.27)                                        
 49 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:08.80    1:08.32        
                  31.68     1:08.32 (36.64)                                        
 50 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              1:10.55    1:08.53        
                  32.63     1:08.53 (35.90)                                        
 51 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         1:17.12    1:08.85        
                  33.73     1:08.85 (35.12)                                        
 52 Lee, Madison        13 NYCC-MR              1:05.91    1:09.18        
                  33.16     1:09.18 (36.02)                                        
 53 Edwards, Georgia    13 SMC-MR               1:14.00    1:09.55        
                  32.53     1:09.55 (37.02)                                        
 54 Gordon, Arielle     13 SMC-MR               1:11.58    1:10.51        
                  33.26     1:10.51 (37.25)                                        
 55 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:11.56    1:10.79        
                  34.21     1:10.79 (36.58)                                        
 56 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         1:14.56    1:10.80        
                  33.79     1:10.80 (37.01)                                        
 57 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         1:12.35    1:12.32        
                  34.29     1:12.32 (38.03)                                        
 58 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:13.91    1:12.45        
                  34.36     1:12.45 (38.09)                                        
 59 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:10.03    1:12.47        
                  34.69     1:12.47 (37.78)                                        
 60 Gasic, Doris        13 RI Marlins-MR        1:12.64    1:12.59        
                  35.04     1:12.59 (37.55)                                        
 61 Lynch, Julia M      14 SMC-MR               1:14.45    1:12.99        
                  33.93     1:12.99 (39.06)                                        
 62 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:13.21    1:13.17        
                  35.10     1:13.17 (38.07)                                        
 63 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:13.37    1:14.07        
                  34.14     1:14.07 (39.93)                                        
 64 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:17.94    1:15.10        
                  35.95     1:15.10 (39.15)                                        
 65 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR            1:15.73    1:15.32        
                  34.90     1:15.32 (40.42)                                        
 66 Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT    1:18.60        
                  35.76     1:18.60 (42.84)                                        
 67 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR                   NT    1:22.71        
                  36.59     1:22.71 (46.12)                                        
 68 Greenberg, Isabell  13 NYCC-MR              1:26.36    1:24.46        
                  39.72     1:24.46 (44.74)                                        
 69 Sylvester, Mariah   13 NYCC-MR                   NT    1:26.41        
                  37.82     1:26.41 (48.59)                                        
 -- Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         1:13.43         NS        
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                1:03.42         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR          1:37.80         NS        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR      59.37         NS        
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              1:09.70         NS        
 -- Patel, Shreeja N    14 Agua Swim Team-MR    1:10.48         NS        
 -- Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:14.51        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    1:58.09    2:02.31        
                  27.65       58.57 (30.92)     1:30.07 (31.50)     2:02.31 (32.24)
  2 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    2:09.04    2:04.00        
                  28.59     1:00.10 (31.51)     1:32.52 (32.42)     2:04.00 (31.48)
  3 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    2:05.13    2:07.87        
                  29.14     1:01.96 (32.82)     1:35.28 (33.32)     2:07.87 (32.59)
  4 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:09.53    2:07.88        
                  29.05     1:02.09 (33.04)     1:36.00 (33.91)     2:07.88 (31.88)
  5 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    2:10.68    2:08.10        
                  30.47     1:03.39 (32.92)     1:36.18 (32.79)     2:08.10 (31.92)
  6 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    2:09.24    2:08.74        
                  29.13     1:01.75 (32.62)     1:35.21 (33.46)     2:08.74 (33.53)
  7 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:07.63    2:09.06        
                  28.85     1:01.72 (32.87)     1:35.98 (34.26)     2:09.06 (33.08)
  8 Janz, Lea M         14 CAC-CT               2:09.59    2:09.08        
                  30.06     1:03.41 (33.35)     1:37.02 (33.61)     2:09.08 (32.06)
  9 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               2:09.87    2:09.73        
                  30.08     1:03.29 (33.21)     1:36.76 (33.47)     2:09.73 (32.97)
 10 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             2:03.29    2:11.26        
                  28.87     1:01.95 (33.08)     1:36.74 (34.79)     2:11.26 (34.52)
 11 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    2:13.46    2:12.10        
                  30.66     1:04.16 (33.50)     1:38.43 (34.27)     2:12.10 (33.67)
 12 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               2:11.89    2:12.94        
                  30.63     1:04.28 (33.65)     1:39.26 (34.98)     2:12.94 (33.68)
 13 Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:12.96        
                  29.89     1:03.45 (33.56)     1:39.51 (36.06)     2:12.96 (33.45)
 14 Low, Kelly          14 NYCC-MR              2:16.10    2:13.61        
                  29.82     1:03.85 (34.03)     1:39.18 (35.33)     2:13.61 (34.43)
 15 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              2:14.70    2:13.77        
                  30.27     1:04.28 (34.01)     1:39.38 (35.10)     2:13.77 (34.39)
 16 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:14.10        
                  29.36     1:03.01 (33.65)     1:38.69 (35.68)     2:14.10 (35.41)
 17 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   2:18.34    2:14.73        
                  29.06     1:04.15 (35.09)     1:40.49 (36.34)     2:14.73 (34.24)
 18 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               2:15.50    2:15.72        
                  31.55     1:06.43 (34.88)     1:41.53 (35.10)     2:15.72 (34.19)
 19 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         2:18.07    2:17.24        
                  31.29     1:06.62 (35.33)     1:42.03 (35.41)     2:17.24 (35.21)
 20 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR             2:18.78    2:18.81        
                                1:07.75 ( )     1:43.50 (35.75)     2:18.81 (35.31)
 21 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         2:22.16    2:20.33        
                                1:08.65 ( )     1:45.03 (36.38)     2:20.33 (35.30)
 22 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               2:24.52    2:20.56        
                  31.07     1:06.47 (35.40)     1:44.03 (37.56)     2:20.56 (36.53)
 23 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              2:17.68    2:21.42        
                  30.30     1:05.74 (35.44)     1:44.06 (38.32)     2:21.42 (37.36)
 24 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    2:23.02    2:21.62        
                  33.88   1:46.91 (1:13.03)     2:21.62 (34.71)                    
 25 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    2:21.99    2:21.63        
                                1:07.64 ( )     1:44.58 (36.94)     2:21.63 (37.05)
 26 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:18.72    2:21.94        
                  31.26     1:07.02 (35.76)     1:44.61 (37.59)     2:21.94 (37.33)
 27 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:21.23    2:22.41        
                  32.46     1:07.90 (35.44)     1:45.36 (37.46)     2:22.41 (37.05)
 28 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    2:22.18    2:24.03        
                  32.08     1:08.92 (36.84)     1:47.17 (38.25)     2:24.03 (36.86)
 29 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    2:25.82    2:25.50        
                  33.61     1:10.72 (37.11)     1:48.50 (37.78)     2:25.50 (37.00)
 30 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    2:25.69    2:25.64        
                                1:10.17 ( )     1:48.35 (38.18)     2:25.64 (37.29)
 31 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               2:20.82    2:26.21        
                                1:09.68 ( )   2:26.21 (1:16.53)                    
 32 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    2:23.87    2:26.40        
                  32.87     1:10.23 (37.36)     1:48.19 (37.96)     2:26.40 (38.21)
 33 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   2:29.86    2:26.63        
                  32.59     1:09.60 (37.01)     1:48.65 (39.05)     2:26.63 (37.98)
 34 Winter, Kami S      13 MAC-NE               2:22.78    2:26.73        
                  32.74     1:10.76 (38.02)     1:50.19 (39.43)     2:26.73 (36.54)
 35 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    2:37.58    2:27.09        
 36 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          2:20.04    2:27.24        
                  31.36     1:06.97 (35.61)     1:46.54 (39.57)     2:27.24 (40.70)
 37 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               2:26.75    2:27.99        
                  33.19     1:10.26 (37.07)     1:49.11 (38.85)     2:27.99 (38.88)
 38 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    2:33.94    2:29.74        
                                1:11.16 ( )     1:51.16 (40.00)     2:29.74 (38.58)
 39 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              2:28.56    2:30.87        
                  33.91     1:12.01 (38.10)     1:51.80 (39.79)     2:30.87 (39.07)
 40 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   2:31.58    2:31.51        
                  32.05     1:10.24 (38.19)     1:51.43 (41.19)     2:31.51 (40.08)
 41 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              2:33.22    2:32.17        
                  34.52     1:12.23 (37.71)     1:52.27 (40.04)     2:32.17 (39.90)
 42 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              2:28.79    2:32.21        
                                1:13.03 ( )     1:54.00 (40.97)     2:32.21 (38.21)
 43 Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              2:33.94    2:32.23        
                                1:10.17 ( )     1:51.39 (41.22)     2:32.23 (40.84)
 44 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          2:41.12    2:32.65        
 45 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:32.07    2:33.54        
                  32.16     1:10.93 (38.77)     1:52.67 (41.74)     2:33.54 (40.87)
 46 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:35.25    2:33.92        
                  35.17     1:13.44 (38.27)     1:54.07 (40.63)     2:33.92 (39.85)
 47 Holman, Paige E     14 MAC-NE               2:35.30    2:35.46        
                                1:13.69 ( )     1:54.79 (41.10)     2:35.46 (40.67)
 48 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         2:40.12    2:36.48        
 49 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         2:41.12    2:39.00        
 50 Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         2:24.12    2:39.72        
                  37.02     1:17.14 (40.12)     1:59.11 (41.97)     2:39.72 (40.61)
 51 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         2:48.66    2:40.37        
 52 Gasic, Doris        13 RI Marlins-MR        2:44.37    2:42.96        
 53 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               2:40.00    2:44.35        
 54 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR            2:44.99    2:45.68        
 55 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          2:55.77    2:51.76        
 56 Greenberg, Isabell  13 NYCC-MR              3:30.99    3:04.66        
 57 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR              3:22.13    3:11.04        
 58 Espinos, Violette   13 NYCC-MR              3:37.18    3:11.72        
 59 Sylvester, Mariah   13 NYCC-MR                   NT    3:14.85        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    2:11.50         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR              2:23.31         NS        
 -- Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         2:14.51         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Sophia G    14 Manhattan Makos-MR   5:45.03    5:35.40        
                  28.99     1:02.07 (33.08)     1:36.16 (34.09)     2:10.63 (34.47)
        2:45.32 (34.69)     3:19.26 (33.94)     3:53.76 (34.50)     4:28.25 (34.49)
        5:02.40 (34.15)     5:35.40 (33.00)                                        
  2 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               5:39.70    5:37.89        
                  28.79       54.57 (25.78)     1:35.11 (40.54)   2:43.55 (1:08.44)
        3:18.79 (35.24)     3:51.87 (33.08)   4:57.73 (1:05.86)     5:37.54 (39.81)
         5:37.89 (0.35)                                                            
  3 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    5:45.74    5:41.91        
                  30.70     1:04.07 (33.37)     1:38.31 (34.24)     2:13.05 (34.74)
        2:48.01 (34.96)     3:23.05 (35.04)     3:58.04 (34.99)     4:32.97 (34.93)
        5:07.94 (34.97)     5:41.91 (33.97)                                        
  4 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    5:48.72    5:45.13        
                  31.33     1:05.81 (34.48)     1:41.16 (35.35)     2:17.17 (36.01)
        2:52.37 (35.20)     3:27.54 (35.17)     4:02.65 (35.11)     4:37.59 (34.94)
        5:12.19 (34.60)     5:45.13 (32.94)                                        
  5 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                5:49.79    5:46.69        
                  30.64     1:04.96 (34.32)     1:40.15 (35.19)     2:15.87 (35.72)
        2:51.24 (35.37)     3:26.82 (35.58)     4:02.28 (35.46)     4:38.07 (35.79)
        5:13.43 (35.36)     5:46.69 (33.26)                                        
  6 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             5:20.73    5:53.43        
                  30.32     1:05.20 (34.88)     1:41.41 (36.21)     2:18.09 (36.68)
        2:54.09 (36.00)     3:31.08 (36.99)     4:07.48 (36.40)     4:43.74 (36.26)
        5:20.00 (36.26)     5:53.43 (33.43)                                        
  7 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               5:53.77    6:02.77        
                  31.29     1:06.73 (35.44)     1:43.30 (36.57)     2:19.93 (36.63)
        2:56.64 (36.71)     3:34.36 (37.72)     4:11.71 (37.35)     4:49.16 (37.45)
        5:27.31 (38.15)     6:02.77 (35.46)                                        
  8 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              6:21.94    6:10.65        
                  31.43     1:07.14 (35.71)     1:32.77 (25.63)     2:22.63 (49.86)
        3:00.71 (38.08)     3:38.58 (37.87)     4:17.00 (38.42)   5:33.30 (1:16.30)
        6:10.65 (37.35)                                                            
  9 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   6:15.82    6:18.85        
                  32.32     1:10.39 (38.07)     1:49.83 (39.44)     2:28.55 (38.72)
        3:07.98 (39.43)     3:46.12 (38.14)     4:24.88 (38.76)     5:03.05 (38.17)
        5:41.07 (38.02)     6:18.85 (37.78)                                        
 10 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              6:02.12    6:23.42        
                  28.28     1:08.02 (39.74)     1:46.42 (38.40)     2:26.08 (39.66)
        3:05.47 (39.39)     3:43.30 (37.83)     4:25.47 (42.17)     5:05.84 (40.37)
        5:45.87 (40.03)     6:23.42 (37.55)                                        
 11 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    7:08.97    6:23.51        
 12 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   6:43.09    6:29.87        
                  34.45     1:13.81 (39.36)     1:53.69 (39.88)     2:33.98 (40.29)
        3:13.74 (39.76)     3:42.28 (28.54)     4:26.50 (44.22)     4:48.86 (22.36)
        5:13.26 (24.40)   6:29.87 (1:16.61)                                        
 13 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              6:33.56    6:41.95        
                  32.96     1:10.89 (37.93)     1:51.62 (40.73)     2:32.76 (41.14)
      3:56.75 (1:23.99)     4:39.13 (42.38)     5:21.61 (42.48)     6:03.61 (42.00)
        6:41.95 (38.34)                                                            
 14 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              7:00.83    6:42.62        
                  35.28     1:15.65 (40.37)     1:58.05 (42.40)     2:41.31 (43.26)
        3:22.64 (41.33)     4:04.26 (41.62)     4:45.50 (41.24)     5:26.48 (40.98)
        6:06.26 (39.78)     6:42.62 (36.36)                                        
 15 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              6:56.97    6:51.72        
                                                    1:59.64 ( )     2:42.05 (42.41)
        3:24.87 (42.82)                                                            
            6:12.13 ( )     6:51.72 (39.59)                                        
 16 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              6:50.44    6:55.49        
                  36.47     1:17.42 (40.95)     2:00.01 (42.59)     2:42.53 (42.52)
        3:25.41 (42.88)     4:08.12 (42.71)     4:51.32 (43.20)     5:34.17 (42.85)
        6:16.33 (42.16)     6:55.49 (39.16)                                        
 17 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         7:24.26    7:01.44        
 18 Wong, Samantha H    13 HS-MR                6:53.42    7:11.10        
                  36.03     1:17.44 (41.41)     2:01.75 (44.31)     2:46.94 (45.19)
        3:32.05 (45.11)     4:16.70 (44.65)     5:01.39 (44.69)     5:45.17 (43.78)
        6:28.49 (43.32)     7:11.10 (42.61)                                        
 -- Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              6:39.95        SCR        
 -- Low, Kelly          14 NYCC-MR              5:55.25        SCR        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    6:20.62        SCR        
 -- Lynch, Julia M      14 SMC-MR               6:08.63        SCR        
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                6:00.29        SCR        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR              6:11.71        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.51        
                  29.37     1:00.51 (31.14)                                        
  2 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    1:02.22    1:02.30        
                  30.36     1:02.30 (31.94)                                        
  3 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              1:01.78    1:02.43        
                  29.92     1:02.43 (32.51)                                        
  4 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    1:02.86    1:02.83        
                  30.64     1:02.83 (32.19)                                        
  5 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    1:08.88    1:06.32        
                  32.55     1:06.32 (33.77)                                        
  6 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:08.86    1:08.52        
                  33.18     1:08.52 (35.34)                                        
  7 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:09.18    1:08.63        
                  32.90     1:08.63 (35.73)                                        
  8 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    1:07.42    1:09.29        
                  33.56     1:09.29 (35.73)                                        
  9 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:10.26    1:09.34        
                  33.38     1:09.34 (35.96)                                        
 10 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    1:11.15    1:10.13        
                  33.90     1:10.13 (36.23)                                        
 11 Low, Kelly          14 NYCC-MR              1:08.43    1:11.38        
                  34.78     1:11.38 (36.60)                                        
 12 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    1:12.19    1:11.45        
                  35.19     1:11.45 (36.26)                                        
 13 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               1:12.81    1:11.55        
                  35.55     1:11.55 (36.00)                                        
 14 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         1:10.02    1:12.03        
                  34.96     1:12.03 (37.07)                                        
 14 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:13.91    1:12.03        
                  34.59     1:12.03 (37.44)                                        
 16 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         1:13.78    1:12.60        
                  35.54     1:12.60 (37.06)                                        
 17 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:12.79    1:12.81        
                  34.57     1:12.81 (38.24)                                        
 18 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   1:10.93    1:13.16        
                  35.45     1:13.16 (37.71)                                        
 19 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              1:14.42    1:13.35        
                  34.98     1:13.35 (38.37)                                        
 20 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:12.81    1:13.82        
                  36.10     1:13.82 (37.72)                                        
 21 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    1:15.27    1:14.00        
                  36.13     1:14.00 (37.87)                                        
 22 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    1:15.21    1:14.15        
                  35.93     1:14.15 (38.22)                                        
 23 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              1:15.01    1:14.23        
                  36.04     1:14.23 (38.19)                                        
 24 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               1:13.22    1:14.31        
                  35.54     1:14.31 (38.77)                                        
 25 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:15.44    1:14.83        
                  35.57     1:14.83 (39.26)                                        
 26 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              1:16.28    1:15.91        
                  37.23     1:15.91 (38.68)                                        
 27 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               1:15.17    1:16.13        
                  36.34     1:16.13 (39.79)                                        
 28 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          1:15.57    1:17.33        
                  37.37     1:17.33 (39.96)                                        
 29 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   1:19.26    1:17.46        
                  37.37     1:17.46 (40.09)                                        
 30 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               1:17.44    1:17.69        
                  38.25     1:17.69 (39.44)                                        
 31 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:15.29    1:17.70        
                  38.10     1:17.70 (39.60)                                        
 32 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:16.20    1:17.77        
                  38.05     1:17.77 (39.72)                                        
 33 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              1:17.28    1:18.76        
                  38.27     1:18.76 (40.49)                                        
 34 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               1:20.41    1:19.48        
                  32.18     1:19.48 (47.30)                                        
 35 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   1:20.73    1:19.62        
                  38.41     1:19.62 (41.21)                                        
 36 Holman, Paige E     14 MAC-NE               1:16.35    1:19.80        
                  38.81     1:19.80 (40.99)                                        
 37 Winter, Kami S      13 MAC-NE               1:17.98    1:19.86        
                  37.66     1:19.86 (42.20)                                        
 38 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:25.83    1:20.67        
                  37.53     1:20.67 (43.14)                                        
 39 Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              1:30.45    1:20.73        
                  39.01     1:20.73 (41.72)                                        
 40 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          1:22.13    1:21.50        
                  40.21     1:21.50 (41.29)                                        
 41 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               1:19.89    1:22.01        
                  39.93     1:22.01 (42.08)                                        
 42 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:23.31    1:22.57        
                  40.40     1:22.57 (42.17)                                        
 43 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         1:26.06    1:23.23        
                  40.42     1:23.23 (42.81)                                        
 44 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         1:25.12    1:23.59        
                  41.72     1:23.59 (41.87)                                        
 45 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:26.24    1:24.95        
                  41.64     1:24.95 (43.31)                                        
 46 Lee, Madison        13 NYCC-MR              1:32.42    1:25.51        
                  40.01     1:25.51 (45.50)                                        
 47 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR            1:25.64    1:25.69        
                  42.35     1:25.69 (43.34)                                        
 48 Gasic, Doris        13 RI Marlins-MR        1:25.05    1:25.81        
                  41.92     1:25.81 (43.89)                                        
 49 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:25.74    1:26.02        
                  43.01     1:26.02 (43.01)                                        
 50 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         1:29.94    1:28.24        
                  43.01     1:28.24 (45.23)                                        
 51 Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         1:30.38    1:28.78        
                  42.76     1:28.78 (46.02)                                        
 52 Greenberg, Isabell  13 NYCC-MR              1:33.97    1:33.36        
                  46.44     1:33.36 (46.92)                                        
 53 Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT    1:41.94        
                  48.46     1:41.94 (53.48)                                        
 54 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR              1:47.82    1:45.85        
                  48.74     1:45.85 (57.11)                                        
 -- Sylvester, Mariah   13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  51.58                                                            
 -- Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         1:08.14         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR          1:49.83         NS        
 -- Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:25.19         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:16.73    2:15.03        
                  31.40     1:05.84 (34.44)     1:40.78 (34.94)     2:15.03 (34.25)
  2 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:13.78    2:15.53        
                  30.89     1:04.37 (33.48)     1:39.29 (34.92)     2:15.53 (36.24)
  3 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:58.38    2:24.97        
                  33.56     1:09.95 (36.39)     1:48.14 (38.19)     2:24.97 (36.83)
  4 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:37.18    2:25.75        
                  36.46     1:16.10 (39.64)     1:42.55 (26.45)     2:25.75 (43.20)
  5 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    2:29.34    2:28.18        
                  35.14     1:12.51 (37.37)     1:50.86 (38.35)     2:28.18 (37.32)
  6 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    2:35.43    2:30.00        
                  34.60     1:11.87 (37.27)     1:52.01 (40.14)     2:30.00 (37.99)
  7 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              2:29.18    2:30.91        
                  34.88     1:12.77 (37.89)     1:51.82 (39.05)     2:30.91 (39.09)
  8 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              3:03.22    2:31.59        
                  41.01     1:25.39 (44.38)     2:11.28 (45.89)     2:31.59 (20.31)
  9 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:35.80    2:33.59        
                  36.70     1:15.59 (38.89)     1:55.81 (40.22)     2:33.59 (37.78)
 10 Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         2:27.02    2:34.42        
                  35.76       59.80 (24.04)     1:55.26 (55.46)     2:34.42 (39.16)
 11 Low, Kelly          14 NYCC-MR              2:27.33    2:34.70        
                  35.56     1:14.12 (38.56)     1:54.74 (40.62)     2:34.70 (39.96)
 12 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:31.39    2:35.03        
                  34.86     1:13.33 (38.47)     1:54.63 (41.30)     2:35.03 (40.40)
 13 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:51.20    2:35.61        
                                                    2:35.42 ( )      2:35.61 (0.19)
 14 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                2:41.87    2:37.60        
                  37.45     1:18.35 (40.90)     1:59.81 (41.46)     2:37.60 (37.79)
 15 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              2:49.86    2:38.38        
                  35.39     1:15.89 (40.50)   2:38.76 (1:22.87)         2:38.38 ( )
 16 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   2:35.59    2:39.74        
                  36.12     1:16.78 (40.66)     1:58.44 (41.66)     2:39.74 (41.30)
 17 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR         NT    2:40.20        
                  37.17     1:18.45 (41.28)     2:00.02 (41.57)     2:40.20 (40.18)
 18 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               2:40.42    2:40.41        
                  37.08     1:17.55 (40.47)     1:59.88 (42.33)     2:40.41 (40.53)
 19 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    2:46.71    2:40.75        
                  37.75     1:18.46 (40.71)     2:00.35 (41.89)     2:40.75 (40.40)
 20 Winter, Kami S      13 MAC-NE               2:46.65    2:41.65        
 21 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:41.90    2:42.39        
                  37.06     1:17.57 (40.51)     2:00.41 (42.84)     2:42.39 (41.98)
 22 Shen, Alexandra     13 HS-MR                3:11.30    2:42.80        
                  39.03     1:19.64 (40.61)     2:01.45 (41.81)     2:42.80 (41.35)
 23 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               2:47.64    2:42.86        
                  38.88     1:19.41 (40.53)     2:00.67 (41.26)     2:42.86 (42.19)
 24 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              2:41.12    2:43.86        
                  38.29     1:19.76 (41.47)     2:02.87 (43.11)     2:43.86 (40.99)
 25 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               3:02.31    2:44.93        
                  44.46     1:30.76 (46.30)     2:18.00 (47.24)     2:44.93 (26.93)
 26 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          2:44.11    2:47.75        
                  38.84                             2:05.16 ( )     2:47.75 (42.59)
 27 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               2:44.77    2:48.15        
                  39.92     1:21.79 (41.87)     2:05.46 (43.67)     2:48.15 (42.69)
 28 Wong, Madeline      13 NYCC-MR                   NT    2:48.48        
                  38.25     1:20.92 (42.67)     2:05.55 (44.63)     2:48.48 (42.93)
 29 Holman, Paige E     14 MAC-NE               2:48.67    2:48.98        
                  39.76     1:22.69 (42.93)     1:45.76 (23.07)   2:48.98 (1:03.22)
 30 Wong, Samantha H    13 HS-MR                2:52.39    2:55.90        
                  39.42     1:23.72 (44.30)     2:10.14 (46.42)     2:55.90 (45.76)
 31 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         3:02.12    2:56.53        
                  39.66     1:23.66 (44.00)     2:09.86 (46.20)     2:56.53 (46.67)
 32 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    3:06.05        
                  41.51     1:28.40 (46.89)     2:17.68 (49.28)     3:06.05 (48.37)
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  39.34     1:22.03 (42.69)     2:15.67 (53.64)                    
 -- Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         2:52.12         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  42.08     1:28.14 (46.06)     2:15.14 (47.00)          DQ (46.77)
 -- Smith, Sophia R     14 MAC-NE               2:40.47         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  37.29   2:01.64 (1:24.35)          DQ (37.98)                    
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                2:28.17         NS        
 -- Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         2:40.12         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    1:10.38    1:09.02        
                  32.71     1:09.02 (36.31)                                        
  2 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:12.96    1:12.56        
                  34.13     1:12.56 (38.43)                                        
  3 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    1:16.76    1:16.96        
                  36.81     1:16.96 (40.15)                                        
  4 Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    1:17.61    1:18.30        
                  37.67     1:18.30 (40.63)                                        
  5 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:19.70    1:18.88        
                  36.80     1:18.88 (42.08)                                        
  6 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               1:19.16    1:19.60        
                  38.70     1:19.60 (40.90)                                        
  7 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               1:21.20    1:20.55        
                  38.47     1:20.55 (42.08)                                        
  8 McCormick, Sarah    14 SMC-MR               1:20.76    1:20.64        
                  37.71     1:20.64 (42.93)                                        
  9 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              1:20.16    1:21.22        
                  38.30     1:21.22 (42.92)                                        
 10 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    1:19.41    1:21.43        
                  38.62     1:21.43 (42.81)                                        
 11 Janz, Lea M         14 CAC-CT               1:19.99    1:21.54        
                  38.97     1:21.54 (42.57)                                        
 12 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:25.02    1:21.87        
                  40.01     1:21.87 (41.86)                                        
 13 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   1:25.03    1:21.97        
                  39.72     1:21.97 (42.25)                                        
 14 Low, Kelly          14 NYCC-MR              1:18.35    1:22.82        
                  39.65     1:22.82 (43.17)                                        
 15 Lee, Madison        13 NYCC-MR              1:20.72    1:22.99        
                  39.59     1:22.99 (43.40)                                        
 16 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:20.81    1:23.09        
                  39.54     1:23.09 (43.55)                                        
 17 Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:26.59    1:24.30        
                  40.03     1:24.30 (44.27)                                        
 18 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               1:22.41    1:24.44        
                  40.22     1:24.44 (44.22)                                        
 19 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR             1:21.05    1:24.61        
                  39.54     1:24.61 (45.07)                                        
 20 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:34.08    1:24.94        
                  41.11     1:24.94 (43.83)                                        
 21 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         1:24.59    1:25.79        
                  41.52     1:25.79 (44.27)                                        
 22 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    1:23.14    1:25.83        
                  39.96     1:25.83 (45.87)                                        
 23 Holman, Paige E     14 MAC-NE               1:24.01    1:26.06        
                  40.71     1:26.06 (45.35)                                        
 24 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:30.65    1:26.27        
                  40.53     1:26.27 (45.74)                                        
 25 Wong, Samantha H    13 HS-MR                1:24.01    1:26.56        
                  40.77     1:26.56 (45.79)                                        
 26 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:25.35    1:26.66        
                  42.47     1:26.66 (44.19)                                        
 27 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:27.18    1:27.68        
                  41.83     1:27.68 (45.85)                                        
 28 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               1:29.01    1:27.95        
                  41.70     1:27.95 (46.25)                                        
 29 Winter, Kami S      13 MAC-NE               1:30.78    1:28.33        
                  41.44     1:28.33 (46.89)                                        
 30 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:25.97    1:28.37        
                  42.05     1:28.37 (46.32)                                        
 31 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   1:31.03    1:29.27        
                  42.65     1:29.27 (46.62)                                        
 32 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:25.51    1:29.77        
                  42.55     1:29.77 (47.22)                                        
 33 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:29.55    1:30.85        
                  43.17     1:30.85 (47.68)                                        
 34 Trachuk, Anna-mari  14 Unhes-Mr-MR          1:32.25    1:31.33        
                  44.09     1:31.33 (47.24)                                        
 35 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:27.90    1:31.35        
                  43.65     1:31.35 (47.70)                                        
 36 Edwards, Georgia    13 SMC-MR               1:40.00    1:31.61        
                  43.21     1:31.61 (48.40)                                        
 37 Lynch, Julia M      14 SMC-MR               1:31.58    1:32.05        
                  44.47     1:32.05 (47.58)                                        
 38 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          1:33.00    1:32.88        
                  44.83     1:32.88 (48.05)                                        
 39 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:27.55    1:33.06        
                  45.69     1:33.06 (47.37)                                        
 40 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         1:32.04    1:33.08        
                  44.01     1:33.08 (49.07)                                        
 41 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              1:35.99    1:33.95        
                  44.74     1:33.95 (49.21)                                        
 42 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         1:45.12    1:35.60        
                  44.80     1:35.60 (50.80)                                        
 43 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         1:46.12    1:36.15        
                  45.01     1:36.15 (51.14)                                        
 44 Gordon, Arielle     13 SMC-MR               1:36.88    1:36.60        
                  45.34     1:36.60 (51.26)                                        
 45 Gasic, Doris        13 RI Marlins-MR        1:33.44    1:40.13        
                  45.88     1:40.13 (54.25)                                        
 46 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR                   NT    1:40.22        
                  46.42     1:40.22 (53.80)                                        
 47 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:41.10    1:41.89        
                  48.03     1:41.89 (53.86)                                        
 48 Greenberg, Isabell  13 NYCC-MR              1:47.09    1:44.42        
                  48.56     1:44.42 (55.86)                                        
 49 Joseph, Cristal D   13 CAS-MR                    NT    1:46.71        
                  49.97     1:46.71 (56.74)                                        
 50 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:53.05    1:52.80        
                  53.97     1:52.80 (58.83)                                        
 51 Sylvester, Mariah   13 NYCC-MR                   NT    1:56.23        
                  53.07   1:56.23 (1:03.16)                                        
 -- Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  49.85        DQ (1:02.48)                                        
 -- Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         1:30.19         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  42.59          DQ (48.23)                                        
 -- Gold, Kate R        14 HS-MR                1:36.13         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR          2:17.39         NS        
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              1:20.99         NS        
 -- Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         1:36.63         NS        
 -- Patel, Shreeja N    14 Agua Swim Team-MR    1:25.99         NS        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    1:22.25         NS        
 -- Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:33.89        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    2:37.91    2:32.79        
                  33.93     1:12.27 (38.34)     1:52.31 (40.04)     2:32.79 (40.48)
  2 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:34.29    2:34.88        
                  34.83     1:14.49 (39.66)     1:54.94 (40.45)     2:34.88 (39.94)
  3 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    2:46.51    2:45.62        
                  37.17     1:19.99 (42.82)     2:03.17 (43.18)     2:45.62 (42.45)
  4 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               2:50.69    2:48.40        
                  38.95     1:21.95 (43.00)     2:05.94 (43.99)     2:48.40 (42.46)
  5 Janz, Lea M         14 CAC-CT               3:30.15    2:50.18        
                  38.90     1:23.23 (44.33)     2:06.56 (43.33)     2:50.18 (43.62)
  6 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:56.80    2:53.50        
                  37.74     1:21.79 (44.05)     2:08.15 (46.36)     2:53.50 (45.35)
  7 Low, Kelly          14 NYCC-MR              2:49.60    2:54.90        
                  40.04     1:25.00 (44.96)     2:09.80 (44.80)     2:54.90 (45.10)
  8 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               2:53.40    2:55.16        
                  39.70     1:24.02 (44.32)     2:09.53 (45.51)     2:55.16 (45.63)
  9 Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    2:50.52    2:56.13        
                  37.24     1:20.93 (43.69)     2:09.62 (48.69)     2:56.13 (46.51)
 10 Lee, Madison        13 NYCC-MR              2:56.10    2:56.89        
                  40.15     1:26.33 (46.18)     2:12.34 (46.01)     2:56.89 (44.55)
 11 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR   3:05.21    2:57.17        
                  41.29     1:26.61 (45.32)     2:11.83 (45.22)     2:57.17 (45.34)
 12 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              3:02.04    2:57.23        
                  39.70     1:24.55 (44.85)     2:11.13 (46.58)     2:57.23 (46.10)
 13 Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR              3:11.65    2:57.31        
                  39.91     1:24.43 (44.52)     2:10.85 (46.42)     2:57.31 (46.46)
 14 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    2:51.87    2:58.29        
                  39.70     1:25.22 (45.52)     2:12.37 (47.15)     2:58.29 (45.92)
 15 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    2:50.51    2:58.70        
                  39.56     1:25.86 (46.30)     2:12.65 (46.79)     2:58.70 (46.05)
 16 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR             2:54.21    3:00.13        
                  39.93     1:25.64 (45.71)     2:13.53 (47.89)     3:00.13 (46.60)
 17 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               3:04.25    3:00.26        
                  41.26     1:26.50 (45.24)     2:14.94 (48.44)     3:00.26 (45.32)
 18 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   3:01.18    3:00.44        
                  40.28     1:27.95 (47.67)     2:14.76 (46.81)     3:00.44 (45.68)
 19 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               2:57.47    3:01.16        
                  41.00     1:27.92 (46.92)     2:15.29 (47.37)     3:01.16 (45.87)
 20 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              3:11.40    3:02.08        
                  39.86     1:28.13 (48.27)     2:17.15 (49.02)     3:02.08 (44.93)
 21 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    2:59.57    3:02.78        
                  41.80     1:29.52 (47.72)     2:15.77 (46.25)     3:02.78 (47.01)
 22 Holman, Paige E     14 MAC-NE               3:01.48    3:02.86        
                  41.12     1:27.43 (46.31)     2:15.67 (48.24)     3:02.86 (47.19)
 23 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    3:01.49    3:02.88        
                  40.60     1:26.61 (46.01)     2:14.63 (48.02)     3:02.88 (48.25)
 24 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    3:04.33    3:05.95        
                  41.60     1:28.17 (46.57)     2:17.35 (49.18)     3:05.95 (48.60)
 25 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    3:00.25    3:06.95        
                  39.82     1:26.79 (46.97)     2:16.55 (49.76)     3:06.95 (50.40)
 26 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   3:14.22    3:10.09        
                  43.35     1:31.18 (47.83)     2:20.61 (49.43)     3:10.09 (49.48)
 27 Fauver, Lily        13 SMC-MR               3:07.84    3:11.63        
                  43.81     1:32.75 (48.94)     2:21.51 (48.76)     3:11.63 (50.12)
 28 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               3:14.95    3:17.30        
                  46.53     1:36.36 (49.83)     2:27.71 (51.35)     3:17.30 (49.59)
 29 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         3:19.52    3:17.94        
                  44.72     1:34.85 (50.13)     2:27.40 (52.55)     3:17.94 (50.54)
 30 Defonte, Alicia     14 Rac @ Jcc-MR         3:10.12    3:19.58        
                  45.34     1:35.82 (50.48)     2:28.88 (53.06)     3:19.58 (50.70)
 31 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          3:13.54    3:19.63        
                  45.13     1:35.34 (50.21)     2:28.20 (52.86)     3:19.63 (51.43)
 32 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:18.39    3:20.38        
                  44.19     1:34.57 (50.38)     2:28.73 (54.16)     3:20.38 (51.65)
 33 Wong, Madeline      13 NYCC-MR                   NT    3:20.53        
                  43.55     1:34.69 (51.14)     2:29.21 (54.52)     3:20.53 (51.32)
 34 Brewster, Nadine L  14 Unhes-Mr-MR          3:28.28    3:23.26        
                  46.31     1:37.23 (50.92)     2:29.53 (52.30)     3:23.26 (53.73)
 35 Malloy, Jenna r     13 Rac @ Jcc-MR         3:15.12    3:24.64        
                  45.00     1:37.17 (52.17)     2:31.75 (54.58)     3:24.64 (52.89)
 36 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         3:21.12    3:33.71        
                  47.38     1:40.60 (53.22)     2:36.62 (56.02)     3:33.71 (57.09)
 37 Joseph, Cristal D   13 CAS-MR                    NT    3:48.22        
                  49.35     1:48.41 (59.06)   2:49.39 (1:00.98)     3:48.22 (58.83)
 -- Candrilli, Angela   14 Rac @ Jcc-MR         3:01.12         NS        
                  45.98     1:38.88 (52.90)     2:34.17 (55.29)                    
 -- Cartularo, Morgan   13 SMC-MR                    NT         NS        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    2:57.92         NS        
 -- McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    2:34.03        SCR        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                59.27      59.85        
                  28.12       59.85 (31.73)                                        
  2 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    1:03.53    1:03.40        
                  25.23     1:03.40 (38.17)                                        
  3 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               1:02.74    1:04.56        
                  30.09     1:04.56 (34.47)                                        
  4 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    1:06.71    1:04.81        
                  30.94     1:04.81 (33.87)                                        
  5 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    1:00.95    1:05.67        
                  31.40     1:05.67 (34.27)                                        
  6 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    1:06.12    1:06.54        
                  30.59     1:06.54 (35.95)                                        
  7 Taylor, Sophia G    14 Manhattan Makos-MR   1:08.14    1:06.99        
                  30.54     1:06.99 (36.45)                                        
  8 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:08.05    1:07.23        
                  31.65     1:07.23 (35.58)                                        
  9 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             1:01.46    1:08.11        
                  31.23     1:08.11 (36.88)                                        
 10 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.93        
                  32.20     1:08.93 (36.73)                                        
 11 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    1:10.46    1:09.05        
                  31.77     1:09.05 (37.28)                                        
 12 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    1:07.17    1:09.27        
                  20.13     1:09.27 (49.14)                                        
 13 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:11.35    1:09.92        
                  31.18     1:09.92 (38.74)                                        
 14 Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:14.70    1:11.15        
                  33.18     1:11.15 (37.97)                                        
 15 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:24.84    1:13.20        
                  44.92     1:13.20 (28.28)                                        
 16 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    1:12.20    1:14.83        
                  34.91     1:14.83 (39.92)                                        
 17 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              1:15.77    1:15.06        
                  33.58     1:15.06 (41.48)                                        
 18 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:18.22    1:15.56        
                  35.88     1:15.56 (39.68)                                        
 19 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         1:19.68    1:15.85        
                  36.16     1:15.85 (39.69)                                        
 20 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               1:17.42    1:16.44        
                  34.60     1:16.44 (41.84)                                        
 21 Canales, Carolyn M  13 HS-MR                1:22.28    1:17.72        
                  35.80     1:17.72 (41.92)                                        
 22 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    1:20.27    1:18.03        
                  35.57     1:18.03 (42.46)                                        
 23 Wong, Madeline      13 NYCC-MR                   NT    1:18.69        
                  26.69     1:18.69 (52.00)                                        
 24 Holman, Paige E     14 MAC-NE               1:25.98    1:18.84        
                  36.05     1:18.84 (42.79)                                        
 25 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:19.04        
                  36.07     1:19.04 (42.97)                                        
 26 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   1:13.41    1:19.42        
                  36.39     1:19.42 (43.03)                                        
 27 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:15.96    1:20.84        
                  37.26     1:20.84 (43.58)                                        
 28 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR        NT    1:23.01        
                  37.41     1:23.01 (45.60)                                        
 29 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              1:21.86    1:23.41        
                  38.57     1:23.41 (44.84)                                        
 30 Winter, Kami S      13 MAC-NE               1:17.56    1:23.45        
                  37.09     1:23.45 (46.36)                                        
 31 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         1:31.44    1:23.47        
                  39.25     1:23.47 (44.22)                                        
 32 Wu, Yifei           13 NYCC-MR                   NT    1:25.70        
                  38.92     1:25.70 (46.78)                                        
 33 Feliz, Maricelis    14 Rac @ Jcc-MR         1:39.02    1:27.09        
                  26.68   1:27.09 (1:00.41)                                        
 34 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               1:20.68    1:28.49        
                  21.12   1:28.49 (1:07.37)                                        
 35 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               1:28.05    1:30.50        
                  42.19     1:30.50 (48.31)                                        
 36 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               1:30.81    1:32.86        
                  42.17     1:32.86 (50.69)                                        
 37 Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:30.20    1:33.09        
                  41.60     1:33.09 (51.49)                                        
 38 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:41.03    1:38.13        
                  48.07     1:38.13 (50.06)                                        
 39 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:36.80    1:39.50        
                1:10.91     1:39.50 (28.59)                                        
 40 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:47.65    1:45.39        
                  47.19     1:45.39 (58.20)                                        
 -- Code, Alexa L       14 Manhattan Makos-MR   1:01.11         NS        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    1:10.64        SCR        
 -- McCormick, Sarah    14 SMC-MR               1:11.94        SCR        
 -- Lynch, Julia M      14 SMC-MR               1:13.59        SCR        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:16.91    2:16.34        
                  29.35     1:03.96 (34.61)     1:40.24 (36.28)     2:16.34 (36.10)
  2 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    2:22.68    2:21.92        
                  30.85     1:07.22 (36.37)     1:44.73 (37.51)     2:21.92 (37.19)
  3 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:23.79    2:23.80        
                  32.10     1:07.91 (35.81)     1:46.36 (38.45)     2:23.80 (37.44)
  4 Smith, Sophia R     14 MAC-NE               2:23.47    2:30.89        
                  32.30     1:10.43 (38.13)     1:50.87 (40.44)     2:30.89 (40.02)
  5 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             2:17.50    2:31.25        
                  31.63     1:10.69 (39.06)     1:52.41 (41.72)     2:31.25 (38.84)
  6 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              2:34.59    2:34.05        
                  33.69     1:12.49 (38.80)     1:53.87 (41.38)     2:34.05 (40.18)
  7 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         2:43.32    2:40.12        
                  34.56     1:16.17 (41.61)     1:57.20 (41.03)     2:40.12 (42.92)
  8 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:52.68    2:58.98        
                  35.95     1:20.83 (44.88)     2:10.86 (50.03)     2:58.98 (48.12)
  9 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR                   NT    3:00.80        
                  39.23     1:24.64 (45.41)     2:13.27 (48.63)     3:00.80 (47.53)
 10 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               3:07.79    3:02.76        
                  36.86     1:23.92 (47.06)     2:14.51 (50.59)     3:02.76 (48.25)
 11 Winter, Kami S      13 MAC-NE               3:01.68    3:08.26        
                  43.00     1:29.94 (46.94)     2:22.46 (52.52)     3:08.26 (45.80)
 12 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               3:12.79    3:20.82        
                  40.03     1:29.23 (49.20)     2:25.63 (56.40)     3:20.82 (55.19)
 -- Wren, Meghan        14 Rac @ Jcc-MR         2:52.12         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:19.61    2:17.36        
                  31.18     1:06.16 (34.98)     1:45.56 (39.40)     2:17.36 (31.80)
  2 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    2:13.38    2:18.74        
                  30.39     1:05.27 (34.88)     1:46.41 (41.14)     2:18.74 (32.33)
  3 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:17.81    2:19.33        
                  28.27     1:02.69 (34.42)     1:46.68 (43.99)     2:19.33 (32.65)
  4 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    2:19.53    2:19.62        
                  30.99     1:04.89 (33.90)     1:47.30 (42.41)     2:19.62 (32.32)
  5 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    2:19.67    2:21.75        
                  30.32     1:07.11 (36.79)     1:35.28 (28.17)     2:21.75 (46.47)
  6 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:24.26    2:22.47        
                  31.94     1:07.07 (35.13)     1:50.59 (43.52)     2:22.47 (31.88)
  7 Price, Ilana B      13 Agua Swim Team-MR    2:21.42    2:23.46        
                  30.96     1:09.49 (38.53)     1:51.66 (42.17)     2:23.46 (31.80)
  8 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:27.99    2:28.38        
                  32.64     1:12.47 (39.83)     1:56.18 (43.71)     2:28.38 (32.20)
  9 Janz, Lea M         14 CAC-CT               2:29.55    2:28.65        
                                1:11.38 ( )   2:28.65 (1:17.27)                    
 10 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    2:28.23    2:28.72        
                  31.99     1:10.35 (38.36)     1:56.52 (46.17)     2:28.72 (32.20)
 11 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    2:31.47    2:29.57        
                  32.08     1:11.41 (39.33)     1:56.97 (45.56)     2:29.57 (32.60)
 12 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    2:39.50    2:34.33        
                  36.50     1:13.95 (37.45)     2:00.84 (46.89)     2:34.33 (33.49)
 13 Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               2:36.66    2:35.64        
                  35.87     1:18.41 (42.54)     2:01.40 (42.99)     2:35.64 (34.24)
 14 Low, Kelly          14 NYCC-MR              2:33.28    2:36.08        
                  35.20     1:16.53 (41.33)     2:02.85 (46.32)     2:36.08 (33.23)
 15 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   2:33.00    2:36.93        
                  34.38     1:15.31 (40.93)     2:01.27 (45.96)     2:36.93 (35.66)
 16 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:42.91    2:37.08        
                  34.24     1:13.54 (39.30)     2:02.06 (48.52)     2:37.08 (35.02)
 17 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:38.50    2:37.88        
                  26.52                             2:01.13 ( )     2:37.88 (36.75)
 18 Saracovan, Michell  13 CAC-CT               2:54.18    2:38.48        
                  37.58     1:17.08 (39.50)     2:04.64 (47.56)     2:38.48 (33.84)
 19 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    2:39.39    2:39.00        
                  35.11     1:14.70 (39.59)     2:01.86 (47.16)     2:39.00 (37.14)
 20 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    2:38.70    2:39.15        
 21 Hafez, Liela A      14 HS-MR                2:38.25    2:39.18        
                  35.87     1:15.84 (39.97)     2:03.13 (47.29)     2:39.18 (36.05)
 22 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              2:39.29    2:41.03        
                  34.00     1:15.32 (41.32)     2:05.28 (49.96)     2:41.03 (35.75)
 23 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:41.64        
                  36.56     1:17.89 (41.33)     2:05.48 (47.59)     2:41.64 (36.16)
 24 Shen, Alexandra     13 HS-MR                2:42.20    2:41.77        
                  35.40     1:16.43 (41.03)     2:04.19 (47.76)     2:41.77 (37.58)
 25 Irving, Chloe M     14 MAC-NE               2:45.37    2:42.03        
                  42.10     1:21.89 (39.79)     2:07.16 (45.27)     2:42.03 (34.87)
 26 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               2:44.89    2:42.21        
                  35.51     1:16.72 (41.21)     2:07.13 (50.41)     2:42.21 (35.08)
 27 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    2:39.22    2:42.50        
                  37.14     1:19.58 (42.44)     2:05.61 (46.03)     2:42.50 (36.89)
 28 Pinzon, Sarah A     13 Agua Swim Team-MR    2:39.09    2:44.08        
                  35.11     1:18.36 (43.25)     2:06.52 (48.16)     2:44.08 (37.56)
 29 Brickman, Natalie   13 UN-AG-MR                  NT    2:44.60        
                  37.10     1:19.27 (42.17)     2:08.78 (49.51)     2:44.60 (35.82)
 30 Fafian, Katherine   13 Rac @ Jcc-MR         2:48.29    2:45.16        
                  36.60     1:18.13 (41.53)     2:09.42 (51.29)     2:45.16 (35.74)
 31 Everson, Sara H     14 Agua Swim Team-MR    2:43.29    2:45.40        
 32 Wong, Madeline      13 NYCC-MR              2:48.42    2:46.24        
                  37.72     1:18.74 (41.02)     2:09.27 (50.53)     2:46.24 (36.97)
 33 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    2:42.44    2:46.34        
                  38.21     1:19.87 (41.66)     2:07.68 (47.81)     2:46.34 (38.66)
 34 Winter, Kami S      13 MAC-NE               2:44.55    2:46.37        
                  34.86     1:17.63 (42.77)     2:11.74 (54.11)     2:46.37 (34.63)
 35 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:45.06    2:46.62        
                  34.85     1:17.60 (42.75)     2:07.77 (50.17)     2:46.62 (38.85)
 36 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              2:45.19    2:48.10        
                  30.67     1:22.37 (51.70)     2:08.19 (45.82)     2:48.10 (39.91)
 37 Holman, Paige E     14 MAC-NE               2:47.82    2:48.64        
                  37.42     1:20.83 (43.41)     2:10.07 (49.24)     2:48.64 (38.57)
 38 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              2:44.65    2:49.21        
                  38.36     1:19.19 (40.83)     2:11.39 (52.20)     2:49.21 (37.82)
 39 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   2:54.66    2:49.46        
                  37.72     1:22.32 (44.60)     2:11.91 (49.59)     2:49.46 (37.55)
 40 Wong, Samantha H    13 HS-MR                2:47.57    2:53.75        
                  34.54     1:21.03 (46.49)     2:11.71 (50.68)     2:53.75 (42.04)
 41 Canales, Carolyn M  13 HS-MR                2:53.68    2:54.46        
                  35.88     1:19.16 (43.28)     2:11.71 (52.55)     2:54.46 (42.75)
 42 Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR         3:03.91    2:56.34        
                  36.66     1:21.29 (44.63)     1:53.72 (32.43)   2:56.34 (1:02.62)
 43 Feliz, Maricelis    14 Rac @ Jcc-MR         3:02.12    2:56.61        
                  39.39     1:22.55 (43.16)     2:18.04 (55.49)     2:56.61 (38.57)
 44 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                2:55.94    2:58.91        
                  40.67     1:23.73 (43.06)     2:18.19 (54.46)     2:58.91 (40.72)
 45 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               3:01.40    3:04.00        
                  41.58     1:28.59 (47.01)     2:21.67 (53.08)     3:04.00 (42.33)
 46 Lahmi, Julia S      13 NYCC-MR                   NT    3:27.01        
                  48.07     1:44.29 (56.22)   3:27.01 (1:42.72)                    
 47 Joseph, Cristal D   13 CAS-MR                    NT    3:34.62        
                  48.70     1:42.87 (54.17)   2:43.13 (1:00.26)     3:34.62 (51.49)
 -- Espinos, Violette   13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
                  44.44     1:32.60 (48.16)        DQ (1:54.25)                    
 -- Rappa, Gianna       14 SMC-MR               2:42.43         NS        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR              2:45.68         NS        
 -- Harvey, Brianna C   14 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Pena, Sarahe        14 Agua Swim Team-MR    2:28.13        SCR        
 -- Irwin, Amanda P     13 Agua Swim Team-MR    2:44.00        SCR        
 -- Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:38.21        SCR        
 -- McCormick, Sarah    14 SMC-MR               2:41.02        SCR        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    4:53.14    4:51.58        
                                1:01.22 ( )     1:44.62 (43.40)     2:19.74 (35.12)
        3:02.77 (43.03)     3:46.64 (43.87)     4:19.72 (33.08)     4:51.58 (31.86)
  2 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    4:50.72    4:59.00        
                  31.45     1:08.03 (36.58)     1:47.79 (39.76)     2:28.19 (40.40)
        3:09.25 (41.06)     3:50.69 (41.44)     4:25.98 (35.29)     4:59.00 (33.02)
  3 Corridon, Claire D  14 Agua Swim Team-MR    5:14.53    5:01.42        
                  32.90     1:08.55 (35.65)     1:48.10 (39.55)     2:26.36 (38.26)
        3:13.75 (47.39)     4:01.66 (47.91)     4:36.78 (35.12)     5:01.42 (24.64)
  4 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              4:54.84    5:02.96        
                  29.67     1:05.75 (36.08)     1:43.07 (37.32)     2:20.67 (37.60)
        3:07.24 (46.57)     3:52.21 (44.97)     4:27.87 (35.66)     5:02.96 (35.09)
  5 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                5:18.17    5:16.71        
                  33.59     1:14.79 (41.20)     1:55.92 (41.13)     2:37.51 (41.59)
        3:21.85 (44.34)     4:06.75 (44.90)     4:42.75 (36.00)     5:16.71 (33.96)
  6 Maloney, Wynn M     13 UNNYC-MR             4:57.62    5:23.56        
                  32.36     1:11.84 (39.48)     1:53.85 (42.01)     2:35.18 (41.33)
        3:23.64 (48.46)     4:13.99 (50.35)     4:48.25 (34.26)     5:23.56 (35.31)
  7 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR                   NT    5:28.95        
  8 Adams, Caroline E   13 Rac @ Jcc-MR         5:31.28    5:30.48        
                  35.07     1:16.10 (41.03)     1:57.43 (41.33)     2:40.33 (42.90)
        3:27.81 (47.48)     4:17.63 (49.82)     4:42.85 (25.22)     5:30.48 (47.63)
  9 Hillis, Gabrielle   13 Manhattan Makos-MR   5:26.97    5:35.46        
                  36.06     1:22.80 (46.74)     2:06.25 (43.45)     2:47.61 (41.36)
        3:37.24 (49.63)     4:25.03 (47.79)     5:01.53 (36.50)     5:35.46 (33.93)
 10 Olszewski, Inez I   13 NYCC-MR              5:32.57    5:41.70        
                  34.84     1:17.61 (42.77)     2:01.38 (43.77)     2:32.85 (31.47)
      3:36.18 (1:03.33)     4:26.45 (50.27)     5:05.39 (38.94)     5:41.70 (36.31)
 11 Peacher, Meg B      13 MAC-NE               5:52.79    5:42.39        
                  35.45     1:20.53 (45.08)     2:04.97 (44.44)     2:46.73 (41.76)
        3:37.75 (51.02)     4:28.02 (50.27)     4:58.05 (30.03)     5:42.39 (44.34)
 12 Hafez, Liela A      14 HS-MR                5:52.60    5:49.46        
                  36.34     1:18.87 (42.53)     2:03.88 (45.01)     2:49.62 (45.74)
        3:40.83 (51.21)     4:31.78 (50.95)     5:11.67 (39.89)     5:49.46 (37.79)
 13 Dipietro, Bella A   14 MAC-NE               5:51.66    5:49.89        
                  38.79     1:29.75 (50.96)     2:11.81 (42.06)     2:54.75 (42.94)
        3:42.59 (47.84)     4:30.79 (48.20)     5:10.64 (39.85)     5:49.89 (39.25)
 14 Lymarenko, Kamilla  13 NYCC-MR              5:55.87    5:51.61        
                  37.58     1:24.64 (47.06)     2:08.70 (44.06)     2:53.36 (44.66)
        3:41.62 (48.26)     4:32.63 (51.01)     5:13.07 (40.44)     5:51.61 (38.54)
 15 Holman, Paige E     14 MAC-NE               5:59.27    5:57.09        
                  38.54     1:24.93 (46.39)     2:11.71 (46.78)     2:57.96 (46.25)
        3:45.09 (47.13)     4:34.00 (48.91)     5:15.63 (41.63)     5:57.09 (41.46)
 16 Horwitz, Rebecca A  13 Manhattan Makos-MR   6:09.66    6:01.25        
                  37.93     1:25.34 (47.41)     2:11.66 (46.32)     2:57.52 (45.86)
        3:48.24 (50.72)     4:40.38 (52.14)     5:21.42 (41.04)     6:01.25 (39.83)
 17 Molestina, Ana T    13 Manhattan Makos-MR        NT    6:02.82        
                  39.04     1:27.17 (48.13)     2:14.28 (47.11)     3:03.32 (49.04)
        3:52.50 (49.18)     4:42.41 (49.91)     5:22.77 (40.36)     6:02.82 (40.05)
 18 Wu, Yifei           13 NYCC-MR              6:09.25    6:13.90        
                  39.24     1:29.68 (50.44)     2:18.73 (49.05)     3:07.00 (48.27)
        3:56.13 (49.13)     4:48.05 (51.92)     5:33.25 (45.20)     6:13.90 (40.65)
 19 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR                 NT    6:22.10        
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Nascimben, Diana N  14 MAC-NE               5:40.11        SCR        
 -- Lee, Madison        13 NYCC-MR              5:45.22        SCR        
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall  46 Unattached             24.01      24.33        
  2 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT                 24.30      24.48        
  3 Langley, Asia C     15 CAC-CT                 25.08      24.68        
  4 Preiss, Marina C    16 Unattached                NT      25.18        
  5 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR               25.70      25.25        
  6 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR     24.19      25.31        
  7 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR      25.36      25.74        
  8 Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR         NT      25.85        
  9 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR                25.75      26.25        
 10 Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR      27.09      26.33        
 11 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR     25.32      26.56        
 12 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR                25.52      26.69        
 13 Gavin, Julia L      16 CAC-CT                 27.00      26.73        
 14 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT                 26.48      26.81        
 15 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR      27.25      26.90        
 15 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE                 26.78      26.90        
 17 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR           26.55      27.09        
 17 Abrams, Maria       15 SMC-MR                 26.43      27.09        
 19 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR      26.94      27.25        
 20 Ward, Catie E       16 MAC-NE                 27.47      27.36        
 21 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR                27.19      27.40        
 22 Lew, Niki M         17 MAC-NE                 27.45      27.60        
 23 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE                 27.11      27.65        
 24 Grant, Lysa N       17 MAC-NE                 28.35      27.74        
 25 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR                26.70      27.84        
 26 Wallerstein, Julia  16 SMC-MR                 27.80      27.96        
 27 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR     28.01      28.18        
 28 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR     28.30      28.24        
 28 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE                 28.21      28.24        
 30 Willis, Katie N     16 CAC-CT                 28.01      28.51        
 31 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                  29.56      28.72        
 32 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR     29.71      28.75        
 33 Moss, Lucy          16 SMC-MR                 27.63      28.80        
 34 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR      28.18      29.33        
 35 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR                28.84      29.39        
 36 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                  29.96      29.51        
 37 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE                 29.79      29.54        
 38 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE                 28.56      30.48        
 39 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR                 31.69      31.46        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Wallerstein, Avery  16 SMC-MR                 29.66         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR                 27.93         NS        
 -- Romero, Biancania   16 KB Makos-MR            41.72        SCR        
 -- Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR      25.42        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR           31.04        SCR        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR           29.44        SCR        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR                28.66        SCR        
 -- Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR      26.89        SCR        
 -- Rakoczy, Joanna D   24 NYAC-MR                25.50        SCR        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR                 26.27        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT                 52.15      52.67        
                  25.63       52.67 (27.04)                                        
  2 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR               53.31      54.10        
                  26.30       54.10 (27.80)                                        
  3 Langley, Asia C     15 CAC-CT                 53.82      54.47        
                  26.21       54.47 (28.26)                                        
  4 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR     53.33      54.74        
                  26.33       54.74 (28.41)                                        
  5 Willeboordse, Fall  46 Unattached             53.15      54.81        
                  26.35       54.81 (28.46)                                        
  6 Preiss, Marina C    16 Unattached             52.96      54.84        
                  26.34       54.84 (28.50)                                        
  7 Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR      52.35      55.00        
                  26.61       55.00 (28.39)                                        
  8 Rakoczy, Joanna D   24 NYAC-MR                53.16      56.00        
                  26.85       56.00 (29.15)                                        
  9 Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR      57.06      56.75        
                  27.80       56.75 (28.95)                                        
 10 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT                 57.18      57.13        
                  27.55       57.13 (29.58)                                        
 11 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR                55.73      57.17        
                  26.80       57.17 (30.37)                                        
 12 Gavin, Julia L      16 CAC-CT                 57.99      57.32        
                  27.72       57.32 (29.60)                                        
 13 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR                55.93      57.52        
                  27.41       57.52 (30.11)                                        
 13 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR      56.20      57.52        
                  27.32       57.52 (30.20)                                        
 15 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR           58.07      57.81        
                  28.04       57.81 (29.77)                                        
 16 Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR      54.00      58.36        
                  27.64       58.36 (30.72)                                        
 17 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR     56.70      58.53        
                  27.70       58.53 (30.83)                                        
 18 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE                 57.49      58.57        
                  28.16       58.57 (30.41)                                        
 19 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR         NT      58.74        
                  28.09       58.74 (30.65)                                        
 20 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               1:02.42      58.77        
                  28.35       58.77 (30.42)                                        
 21 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE                 58.83      59.16        
                  28.47       59.16 (30.69)                                        
 22 Ward, Catie E       16 MAC-NE                 58.22      59.22        
                  28.56       59.22 (30.66)                                        
 23 Gasic, Andrea       15 RI Marlins-MR        1:00.05      59.30        
                  28.49       59.30 (30.81)                                        
 24 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    1:00.01      59.48        
                  28.47       59.48 (31.01)                                        
 25 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          1:07.23      59.59        
                  28.85       59.59 (30.74)                                        
 26 Price, Sarah *      18 Agua Swim Team-MR         NT      59.94        
                  28.07       59.94 (31.87)                                        
 27 Lew, Niki M         17 MAC-NE                 58.44    1:00.29        
                  29.07     1:00.29 (31.22)                                        
 28 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR           58.18    1:00.34        
                  28.70     1:00.34 (31.64)                                        
 29 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR      56.19    1:00.50        
                  28.89     1:00.50 (31.61)                                        
 30 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   1:03.18    1:00.51        
                  28.91     1:00.51 (31.60)                                        
 31 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   1:04.03    1:00.76        
                  28.82     1:00.76 (31.94)                                        
 32 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   1:02.04    1:00.91        
                  29.31     1:00.91 (31.60)                                        
 33 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              1:00.48    1:00.98        
                  28.75     1:00.98 (32.23)                                        
 33 Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR      58.63    1:00.98        
                  28.20     1:00.98 (32.78)                                        
 35 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR            59.22    1:01.00        
                  29.51     1:01.00 (31.49)                                        
 36 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   1:01.92    1:01.04        
                  29.03     1:01.04 (32.01)                                        
 37 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          1:06.12    1:01.28        
                  29.04     1:01.28 (32.24)                                        
 38 Moss, Lucy          16 SMC-MR               1:01.77    1:01.53        
                  29.02     1:01.53 (32.51)                                        
 39 Wallerstein, Julia  16 SMC-MR               1:02.54    1:02.56        
                  28.69     1:02.56 (33.87)                                        
 40 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               1:02.61    1:02.66        
                  30.24     1:02.66 (32.42)                                        
 41 Willis, Katie N     16 CAC-CT               1:02.02    1:02.70        
                  29.96     1:02.70 (32.74)                                        
 42 Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            1:04.00    1:03.21        
                  30.10     1:03.21 (33.11)                                        
 43 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               1:08.25    1:03.43        
                  30.98     1:03.43 (32.45)                                        
 44 Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:02.67    1:04.07        
                  30.84     1:04.07 (33.23)                                        
 45 Maloney, Meghan E   16 HS-MR                1:03.86    1:04.23        
                  30.24     1:04.23 (33.99)                                        
 46 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    1:03.03    1:04.50        
                  30.38     1:04.50 (34.12)                                        
 47 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:04.95        
                  30.26     1:04.95 (34.69)                                        
 48 Mazanek, Charline   15 RI Marlins-MR        1:06.23    1:05.56        
                  30.46     1:05.56 (35.10)                                        
 49 Wallerstein, Avery  16 SMC-MR               1:06.58    1:06.14        
                  31.27     1:06.14 (34.87)                                        
 50 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               1:03.56    1:06.68        
                  32.18     1:06.68 (34.50)                                        
 51 Labiner, Arielle    16 RI Marlins-MR             NT    1:13.26        
                  35.62     1:13.26 (37.64)                                        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              1:00.05         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:08.35         NS        
 -- Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR      59.10         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         1:02.05         NS        
 -- Etienne, Christina  16 NYCC-MR              1:04.04         NS        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR                 58.99        SCR        
 -- Romero, Biancania   16 KB Makos-MR          1:49.66        SCR        
 -- Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              1:04.93        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         1:11.33        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT               1:51.14    1:54.46        
                  26.80       55.96 (29.16)     1:25.24 (29.28)     1:54.46 (29.22)
  2 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             1:54.08    1:55.41        
                  27.04       56.30 (29.26)     1:25.96 (29.66)     1:55.41 (29.45)
  3 Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR    1:52.55    1:55.65        
                  26.98       56.34 (29.36)     1:26.32 (29.98)     1:55.65 (29.33)
  4 Langley, Asia C     15 CAC-CT               1:56.86    1:58.22        
                  27.42       57.26 (29.84)     1:27.77 (30.51)     1:58.22 (30.45)
  5 Preiss, Marina C    16 Unattached           1:59.81    1:58.68        
                  27.35       57.82 (30.47)     1:28.72 (30.90)     1:58.68 (29.96)
  6 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   1:58.50    1:59.16        
                  27.60       57.42 (29.82)     1:28.49 (31.07)     1:59.16 (30.67)
  7 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    2:01.34    2:00.57        
                  27.91       58.75 (30.84)     1:29.70 (30.95)     2:00.57 (30.87)
  8 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR    2:02.81    2:02.38        
                  27.91       58.65 (30.74)     1:30.37 (31.72)     2:02.38 (32.01)
  9 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:00.62    2:02.53        
                  27.95       58.75 (30.80)     1:30.29 (31.54)     2:02.53 (32.24)
 10 Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR    2:00.86    2:02.62        
                  27.79       58.38 (30.59)     1:30.73 (32.35)     2:02.62 (31.89)
 11 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         2:03.67    2:02.73        
                  28.57       59.74 (31.17)     1:31.53 (31.79)     2:02.73 (31.20)
 12 Rakoczy, Joanna D   24 NYAC-MR              1:55.71    2:04.42        
                  27.65       58.48 (30.83)     1:31.02 (32.54)     2:04.42 (33.40)
 13 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:00.87    2:04.72        
                  28.10       59.37 (31.27)     1:31.91 (32.54)     2:04.72 (32.81)
 13 Gavin, Julia L      16 CAC-CT               2:06.16    2:04.72        
                  28.49     1:00.41 (31.92)     1:33.21 (32.80)     2:04.72 (31.51)
 15 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    2:04.32    2:05.33        
                  28.58       59.97 (31.39)     1:32.51 (32.54)     2:05.33 (32.82)
 16 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    2:02.17    2:05.53        
                  28.86       59.82 (30.96)     1:32.21 (32.39)     2:05.53 (33.32)
 17 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               2:01.87    2:06.47        
                  28.06       59.93 (31.87)     1:33.15 (33.22)     2:06.47 (33.32)
 18 Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR    2:08.58    2:06.80        
                  28.79     1:01.08 (32.29)     1:34.06 (32.98)     2:06.80 (32.74)
 19 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   2:15.38    2:07.11        
                  27.81       59.44 (31.63)     1:33.38 (33.94)     2:07.11 (33.73)
 20 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    2:06.99    2:08.04        
                  29.01     1:01.86 (32.85)     1:35.62 (33.76)     2:08.04 (32.42)
 21 Gasic, Andrea       15 RI Marlins-MR        2:10.01    2:08.30        
                  29.09     1:02.41 (33.32)     1:36.19 (33.78)     2:08.30 (32.11)
 22 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               2:04.94    2:08.97        
                  28.34     1:00.27 (31.93)     1:34.07 (33.80)     2:08.97 (34.90)
 23 Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR    2:10.48    2:09.32        
                  29.19     1:02.61 (33.42)     1:35.60 (32.99)     2:09.32 (33.72)
 24 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               2:08.35    2:09.59        
                  28.94     1:01.57 (32.63)     1:35.92 (34.35)     2:09.59 (33.67)
 25 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         2:11.02    2:09.67        
                  29.43     1:02.23 (32.80)     1:35.90 (33.67)     2:09.67 (33.77)
 26 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   2:12.95    2:10.15        
                  29.24     1:01.56 (32.32)     1:35.84 (34.28)     2:10.15 (34.31)
 27 Ward, Catie E       16 MAC-NE               2:02.57    2:10.85        
                  29.31     1:01.81 (32.50)     1:36.21 (34.40)     2:10.85 (34.64)
 28 Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:09.39    2:10.99        
                  29.28     1:01.76 (32.48)     1:36.12 (34.36)     2:10.99 (34.87)
 29 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   2:16.49    2:11.65        
                  29.59     1:02.83 (33.24)     1:37.62 (34.79)     2:11.65 (34.03)
 30 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   2:14.86    2:11.78        
                  30.25     1:03.79 (33.54)     1:38.06 (34.27)     2:11.78 (33.72)
 31 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          2:34.07    2:11.83        
                  29.77     1:02.03 (32.26)     1:36.96 (34.93)     2:11.83 (34.87)
 32 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          2:33.02    2:12.71        
                  29.24     1:01.69 (32.45)     1:36.87 (35.18)     2:12.71 (35.84)
 33 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         2:13.60    2:14.53        
                  30.65     1:04.60 (33.95)     1:39.77 (35.17)     2:14.53 (34.76)
 34 Lew, Niki M         17 MAC-NE               2:12.04    2:14.92        
                  31.23     1:05.69 (34.46)     1:40.39 (34.70)     2:14.92 (34.53)
 35 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR          2:19.03    2:14.96        
                  30.84     1:05.73 (34.89)     1:41.73 (36.00)     2:14.96 (33.23)
 36 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   2:16.46    2:16.69        
                  30.85     1:06.03 (35.18)     1:42.22 (36.19)     2:16.69 (34.47)
 37 Willis, Katie N     16 CAC-CT               2:20.48    2:19.03        
                  31.36     1:06.86 (35.50)     1:44.03 (37.17)     2:19.03 (35.00)
 38 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               2:27.26    2:19.91        
                  32.72     1:08.32 (35.60)     1:44.85 (36.53)     2:19.91 (35.06)
 39 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    2:17.93    2:20.38        
                  31.31     1:06.20 (34.89)     1:43.22 (37.02)     2:20.38 (37.16)
 40 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               2:24.79    2:20.90        
                  33.15     1:09.37 (36.22)     1:45.92 (36.55)     2:20.90 (34.98)
 41 Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            2:20.00    2:21.29        
                                1:08.17 ( )     1:45.14 (36.97)     2:21.29 (36.15)
 42 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               2:22.39    2:22.32        
                  32.58     1:09.43 (36.85)     1:46.58 (37.15)     2:22.32 (35.74)
 43 Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:22.41    2:23.74        
                  33.49     1:10.39 (36.90)     1:48.44 (38.05)     2:23.74 (35.30)
 44 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               2:20.48    2:24.48        
                  32.56     1:08.41 (35.85)     1:46.72 (38.31)     2:24.48 (37.76)
 45 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              2:26.50    2:25.17        
                  32.62     1:08.75 (36.13)     1:47.33 (38.58)     2:25.17 (37.84)
 46 Mazanek, Charline   15 RI Marlins-MR        2:24.75    2:25.29        
                  32.46     1:08.39 (35.93)     1:47.28 (38.89)     2:25.29 (38.01)
 47 Romero, Biancania   16 KB Makos-MR               NT    4:04.94        
                                                    4:04.94 ( )         4:04.94 ( )
 -- Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR    1:57.00         NS        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         2:28.50         NS        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR              2:24.33         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:33.69         NS        
 -- Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              2:22.65         NS        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               2:10.10         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              2:12.50         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         2:18.62         NS        
 -- Wallerstein, Avery  16 SMC-MR               2:22.00         NS        
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT               4:55.17    5:06.36        
                  28.01       58.55 (30.54)     1:20.72 (22.17)     1:42.03 (21.31)
        2:28.96 (46.93)     3:00.64 (31.68)     3:33.86 (33.22)     4:04.49 (30.63)
        4:35.67 (31.18)     5:06.36 (30.69)                                        
  2 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             5:02.00    5:08.77        
                  27.65       58.28 (30.63)     1:29.55 (31.27)     2:01.16 (31.61)
        2:32.65 (31.49)     3:04.20 (31.55)     3:35.53 (31.33)     4:07.09 (31.56)
        4:38.67 (31.58)     5:08.77 (30.10)                                        
  3 Langley, Asia C     15 CAC-CT               5:19.08    5:15.51        
                  28.51     1:00.18 (31.67)     1:32.46 (32.28)     2:04.03 (31.57)
        2:35.90 (31.87)     3:07.50 (31.60)     3:40.07 (32.57)     4:12.32 (32.25)
        4:44.40 (32.08)     5:15.51 (31.11)                                        
  4 Preiss, Marina C    16 Unattached           5:18.41    5:22.64        
                  28.15       59.44 (31.29)     1:31.93 (32.49)     2:03.91 (31.98)
        2:36.11 (32.20)     3:09.49 (33.38)     3:43.17 (33.68)     4:16.38 (33.21)
        4:49.48 (33.10)     5:22.64 (33.16)                                        
  5 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   5:30.27    5:22.65        
                  27.98       59.02 (31.04)     1:31.83 (32.81)     2:04.82 (32.99)
        2:37.72 (32.90)     3:10.76 (33.04)     3:44.38 (33.62)     4:18.15 (33.77)
        4:51.05 (32.90)     5:22.65 (31.60)                                        
  6 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              5:18.79    5:29.21        
                  28.66     1:00.31 (31.65)   2:06.23 (1:05.92)                    
            2:39.96 ( )     3:14.25 (34.29)     3:48.54 (34.29)   5:29.21 (1:40.67)
  7 Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR    5:15.87    5:29.76        
                  28.79     1:00.60 (31.81)     1:34.05 (33.45)     2:07.58 (33.53)
        2:41.33 (33.75)     3:15.09 (33.76)     3:49.45 (34.36)     4:24.01 (34.56)
        4:58.01 (34.00)     5:29.76 (31.75)                                        
  8 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              5:30.05    5:34.32        
                  29.29     1:01.98 (32.69)     1:35.38 (33.40)     2:09.24 (33.86)
        2:43.57 (34.33)     3:17.96 (34.39)     3:52.19 (34.23)     4:22.83 (30.64)
        5:00.70 (37.87)     5:34.32 (33.62)                                        
  9 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         5:42.40    5:35.91        
                  30.48     1:04.21 (33.73)     1:38.61 (34.40)     2:13.07 (34.46)
        2:47.04 (33.97)     3:19.20 (32.16)     3:55.35 (36.15)     4:29.12 (33.77)
        5:03.02 (33.90)     5:35.91 (32.89)                                        
 10 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    5:23.25    5:41.51        
                  29.69     1:02.18 (32.49)     1:35.62 (33.44)     2:09.67 (34.05)
        2:44.41 (34.74)     3:19.57 (35.16)     3:55.12 (35.55)     4:31.14 (36.02)
        5:06.98 (35.84)     5:41.51 (34.53)                                        
 11 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         5:30.12    5:49.38        
                  31.27     1:05.40 (34.13)     1:40.38 (34.98)     2:16.23 (35.85)
        2:50.64 (34.41)     3:26.73 (36.09)     4:02.67 (35.94)     4:38.83 (36.16)
        5:14.84 (36.01)     5:49.38 (34.54)                                        
 12 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   5:59.23    5:50.14        
                  31.52     1:06.46 (34.94)     1:41.67 (35.21)     2:17.10 (35.43)
        2:52.74 (35.64)     3:28.24 (35.50)     4:03.73 (35.49)     4:39.49 (35.76)
        5:15.27 (35.78)     5:50.14 (34.87)                                        
 13 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR                   NT    5:50.45        
                  30.96     1:05.61 (34.65)     1:40.85 (35.24)     2:16.58 (35.73)
        2:51.95 (35.37)     3:27.83 (35.88)     4:03.38 (35.55)     4:39.49 (36.11)
        5:15.55 (36.06)     5:50.45 (34.90)                                        
 14 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               5:52.12    5:51.43        
                  28.87       56.52 (27.65)     1:36.54 (40.02)     2:11.99 (35.45)
        2:48.10 (36.11)     3:24.55 (36.45)     4:00.90 (36.35)     4:37.80 (36.90)
        5:14.65 (36.85)     5:51.43 (36.78)                                        
 15 Ward, Catie E       16 MAC-NE               5:36.28    5:52.81        
                  29.98     1:03.89 (33.91)     1:39.43 (35.54)     2:15.11 (35.68)
        2:51.35 (36.24)     3:27.82 (36.47)     4:04.31 (36.49)     4:41.19 (36.88)
        5:17.10 (35.91)     5:52.81 (35.71)                                        
 16 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   5:53.68    5:54.17        
                  31.30     1:06.16 (34.86)     1:42.16 (36.00)     2:18.54 (36.38)
        2:54.61 (36.07)     3:31.05 (36.44)     4:07.07 (36.02)     4:43.19 (36.12)
        5:18.85 (35.66)     5:54.17 (35.32)                                        
 17 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   6:07.28    5:54.61        
                  31.48     1:06.75 (35.27)     1:42.41 (35.66)     2:18.62 (36.21)
        2:54.34 (35.72)     3:30.69 (36.35)     4:07.49 (36.80)     4:43.57 (36.08)
        5:19.79 (36.22)     5:54.61 (34.82)                                        
 18 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         5:51.12    6:00.34        
                  31.86     1:06.87 (35.01)     1:42.97 (36.10)     2:19.89 (36.92)
        2:56.14 (36.25)     3:32.96 (36.82)     4:09.98 (37.02)     4:47.73 (37.75)
        5:24.67 (36.94)     6:00.34 (35.67)                                        
 19 Lew, Niki M         17 MAC-NE               5:49.79    6:12.36        
                  30.54     1:06.60 (36.06)     1:44.80 (38.20)     2:24.05 (39.25)
        3:02.01 (37.96)     3:40.79 (38.78)     4:18.64 (37.85)     4:58.08 (39.44)
        5:36.19 (38.11)     6:12.36 (36.17)                                        
 20 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   6:20.43    6:16.27        
                  31.78     1:08.39 (36.61)     1:45.95 (37.56)     2:25.36 (39.41)
        3:04.70 (39.34)     3:43.27 (38.57)     4:21.36 (38.09)     5:00.31 (38.95)
        5:38.68 (38.37)     6:16.27 (37.59)                                        
 21 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              6:28.10    6:17.69        
                  31.37     1:07.45 (36.08)     1:45.30 (37.85)     2:23.61 (38.31)
        3:02.94 (39.33)     3:42.27 (39.33)     4:21.93 (39.66)     5:01.88 (39.95)
        5:25.28 (23.40)     6:17.69 (52.41)                                        
 22 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                7:06.32    6:42.22        
                  33.92     1:13.55 (39.63)     1:54.93 (41.38)     2:37.25 (42.32)
        3:19.86 (42.61)     4:02.54 (42.68)     4:44.32 (41.78)     5:26.41 (42.09)
        6:06.37 (39.96)     6:42.22 (35.85)                                        
 23 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                6:45.00    6:53.98        
                  34.43     1:14.08 (39.65)     1:55.77 (41.69)     2:37.97 (42.20)
        3:21.40 (43.43)     4:04.14 (42.74)     4:48.31 (44.17)     5:30.44 (42.13)
        6:12.21 (41.77)     6:53.98 (41.77)                                        
 -- Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               6:29.81         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         6:34.59        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR               59.79    1:00.92        
                  29.95     1:00.92 (30.97)                                        
  2 Langley, Asia C     15 CAC-CT               1:02.16    1:01.51        
                  29.81     1:01.51 (31.70)                                        
  3 Neal, Lia M         17 Agua Swim Team-MR    1:01.35    1:01.68        
                  29.75     1:01.68 (31.93)                                        
  4 Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR    1:02.40    1:02.18        
                  30.07     1:02.18 (32.11)                                        
  5 Preiss, Marina C    16 Unattached           1:00.23    1:02.28        
                  30.38     1:02.28 (31.90)                                        
  6 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:03.55    1:03.52        
                  31.06     1:03.52 (32.46)                                        
  7 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               1:04.30    1:03.73        
                  31.26     1:03.73 (32.47)                                        
  8 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         1:03.31    1:03.79        
                  30.89     1:03.79 (32.90)                                        
  9 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               1:03.48    1:04.01        
                  31.14     1:04.01 (32.87)                                        
 10 Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR    1:15.23    1:04.28        
                  31.41     1:04.28 (32.87)                                        
 11 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    1:06.94    1:04.40        
                  30.86     1:04.40 (33.54)                                        
 12 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    1:05.34    1:04.63        
                  31.59     1:04.63 (33.04)                                        
 13 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              1:05.89    1:06.05        
                  32.37     1:06.05 (33.68)                                        
 14 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   1:09.08    1:06.69        
                  32.13     1:06.69 (34.56)                                        
 15 Abrams, Maria       15 SMC-MR               1:05.48    1:07.11        
                  32.61     1:07.11 (34.50)                                        
 16 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          1:16.09    1:09.32        
                  33.62     1:09.32 (35.70)                                        
 17 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:09.94        
                  33.61     1:09.94 (36.33)                                        
 18 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    1:07.97    1:10.17        
                  34.48     1:10.17 (35.69)                                        
 19 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   1:07.32    1:10.23        
                  34.38     1:10.23 (35.85)                                        
 20 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR          1:10.48    1:10.40        
                  34.18     1:10.40 (36.22)                                        
 21 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         1:09.17    1:10.70        
                  33.78     1:10.70 (36.92)                                        
 22 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               1:10.30    1:10.80        
                  34.57     1:10.80 (36.23)                                        
 23 Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR    1:08.81    1:10.99        
                  33.62     1:10.99 (37.37)                                        
 24 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               1:07.66    1:11.55        
                  35.12     1:11.55 (36.43)                                        
 25 Ward, Catie E       16 MAC-NE               1:08.00    1:11.65        
                  34.82     1:11.65 (36.83)                                        
 26 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   1:14.99    1:12.59        
                  35.10     1:12.59 (37.49)                                        
 27 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          1:15.13    1:12.67        
                  34.68     1:12.67 (37.99)                                        
 28 Lew, Niki M         17 MAC-NE               1:11.17    1:13.08        
                  35.68     1:13.08 (37.40)                                        
 29 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   1:14.38    1:13.17        
                  35.57     1:13.17 (37.60)                                        
 30 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              1:14.32    1:13.31        
                  34.73     1:13.31 (38.58)                                        
 31 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   1:15.45    1:13.54        
                  35.19     1:13.54 (38.35)                                        
 32 Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:10.74    1:13.85        
                  36.91     1:13.85 (36.94)                                        
 33 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               1:17.15    1:14.13        
                  35.98     1:14.13 (38.15)                                        
 34 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               1:14.82    1:14.59        
                  36.12     1:14.59 (38.47)                                        
 35 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         1:16.46    1:15.41        
                  36.51     1:15.41 (38.90)                                        
 36 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               1:12.79    1:17.28        
                  38.14     1:17.28 (39.14)                                        
 37 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR               1:28.75    1:25.17        
                  41.75     1:25.17 (43.42)                                        
 -- Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              1:17.11         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         1:14.20         NS        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         1:18.55         NS        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               1:05.24         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              1:12.41         NS        
 -- Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            1:09.00         NS        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR              1:13.69         NS        
 -- Romero, Biancania   16 KB Makos-MR          2:03.41         NS        
 -- Wallerstein, Avery  16 SMC-MR               1:19.86         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:17.55        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C    16 Unattached           2:10.41    2:12.07        
                  31.09     1:04.94 (33.85)     1:39.33 (34.39)     2:12.07 (32.74)
  2 Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             2:09.77    2:14.98        
                  31.22     1:05.37 (34.15)     1:40.63 (35.26)     2:14.98 (34.35)
  3 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               2:17.40    2:15.79        
                  31.65     1:05.66 (34.01)     1:40.97 (35.31)     2:15.79 (34.82)
  4 Langley, Asia C     15 CAC-CT               2:19.66    2:16.80        
                  32.17     1:06.89 (34.72)     1:42.11 (35.22)     2:16.80 (34.69)
  5 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    2:15.35    2:18.56        
                  32.27     1:07.15 (34.88)     1:42.96 (35.81)     2:18.56 (35.60)
  6 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         2:13.86    2:18.62        
                  32.22     1:07.20 (34.98)     1:42.01 (34.81)     2:18.62 (36.61)
  7 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:12.85    2:18.72        
                  32.35     1:07.55 (35.20)     1:43.44 (35.89)     2:18.72 (35.28)
  8 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    2:19.12    2:19.88        
                  32.26     1:07.77 (35.51)     1:44.10 (36.33)     2:19.88 (35.78)
  9 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:17.12    2:21.30        
                  33.11     1:08.37 (35.26)     1:44.76 (36.39)     2:21.30 (36.54)
 10 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR         NT    2:21.88        
                  32.87     1:08.29 (35.42)     1:45.32 (37.03)     2:21.88 (36.56)
 11 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               2:22.41    2:22.16        
                  32.34     1:07.00 (34.66)     1:44.14 (37.14)     2:22.16 (38.02)
 12 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   2:27.66    2:23.74        
                  33.95     1:10.11 (36.16)     1:46.96 (36.85)     2:23.74 (36.78)
 13 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    2:28.11    2:28.58        
                  34.91     1:12.11 (37.20)     1:50.61 (38.50)     2:28.58 (37.97)
 14 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          2:43.22    2:29.69        
                  34.31     1:11.35 (37.04)     1:50.35 (39.00)     2:29.69 (39.34)
 15 Ward, Catie E       16 MAC-NE               2:26.99    2:31.28        
                  35.42     1:13.12 (37.70)     1:52.70 (39.58)     2:31.28 (38.58)
 16 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   2:39.28    2:31.61        
 17 Gasic, Andrea       15 RI Marlins-MR        2:39.56    2:31.63        
                  35.21     1:13.09 (37.88)     1:53.38 (40.29)     2:31.63 (38.25)
 18 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    2:35.95    2:31.82        
                  35.77     1:14.39 (38.62)     1:53.49 (39.10)     2:31.82 (38.33)
 19 Maloney, Meghan E   16 HS-MR                2:32.20    2:33.48        
                  36.00     1:15.34 (39.34)     1:55.21 (39.87)     2:33.48 (38.27)
 20 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         2:39.85    2:33.84        
                  35.18     1:13.47 (38.29)     1:53.23 (39.76)     2:33.84 (40.61)
 21 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    2:41.39    2:35.06        
                2:35.06         2:35.06 ( )                                        
 22 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               2:47.35    2:35.96        
                  36.75     1:15.58 (38.83)     1:55.91 (40.33)     2:35.96 (40.05)
 23 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          2:42.10    2:36.45        
                  34.62     1:13.12 (38.50)     1:55.09 (41.97)     2:36.45 (41.36)
 24 Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:33.02    2:37.57        
                  38.09     1:18.39 (40.30)     1:58.78 (40.39)     2:37.57 (38.79)
 25 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               2:31.42    2:40.93        
                  39.39     1:20.06 (40.67)     2:01.09 (41.03)     2:40.93 (39.84)
 26 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               2:41.98    2:42.92        
                  39.16     1:20.62 (41.46)     2:02.61 (41.99)     2:42.92 (40.31)
 -- Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              2:38.49         DQ        
      Did not finish
 -- Etienne, Christina  16 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         2:38.32         NS        
 -- Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            2:40.00         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:48.56         NS        
 -- Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              2:44.62        SCR        
 -- O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               2:44.79        SCR        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:21.91        SCR        
 -- Romero, Biancania   16 KB Makos-MR          4:45.72        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         2:49.07        SCR        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         17 Agua Swim Team-MR    1:07.00    1:08.08        
                  32.54     1:08.08 (35.54)                                        
  2 Corso, Kaycee M     22 NYAC-MR              1:09.41    1:09.67        
                  32.00     1:09.67 (37.67)                                        
  3 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               1:12.61    1:11.39        
                  34.25     1:11.39 (37.14)                                        
  4 Willeboordse, Fall  46 Unattached           1:12.89    1:11.64        
                  34.78     1:11.64 (36.86)                                        
  5 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR    1:09.82    1:12.29        
                  34.07     1:12.29 (38.22)                                        
  6 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   1:12.14    1:12.71        
                  34.27     1:12.71 (38.44)                                        
  7 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:09.87    1:13.00        
                  34.59     1:13.00 (38.41)                                        
  8 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               1:15.05    1:13.14        
                  34.63     1:13.14 (38.51)                                        
  9 Gavin, Julia L      16 CAC-CT               1:11.71    1:13.97        
                  35.75     1:13.97 (38.22)                                        
 10 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    1:12.46    1:14.33        
                  35.52     1:14.33 (38.81)                                        
 11 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    1:15.48    1:14.74        
                  36.40     1:14.74 (38.34)                                        
 12 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   1:11.70    1:15.10        
                  36.18     1:15.10 (38.92)                                        
 13 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   1:16.31    1:15.37        
                  35.53     1:15.37 (39.84)                                        
 14 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              1:13.71    1:16.78        
                  35.38     1:16.78 (41.40)                                        
 15 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    1:15.08    1:17.17        
                  36.35     1:17.17 (40.82)                                        
 16 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   1:18.14    1:17.98        
                  36.93     1:17.98 (41.05)                                        
 17 Lew, Niki M         17 MAC-NE               1:15.17    1:18.27        
                  36.40     1:18.27 (41.87)                                        
 18 Moss, Lucy          16 SMC-MR               1:17.29    1:18.38        
                  37.03     1:18.38 (41.35)                                        
 19 Wallerstein, Julia  16 SMC-MR               1:17.20    1:18.55        
                  37.04     1:18.55 (41.51)                                        
 20 Vassilieva, Valeri  15 Unhes-Mr-MR          1:18.72    1:19.08        
                  38.02     1:19.08 (41.06)                                        
 21 Price, Sarah *      18 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.19        
                  38.23     1:19.19 (40.96)                                        
 22 Langley, Asia C     15 CAC-CT               1:15.71    1:19.28        
                  37.47     1:19.28 (41.81)                                        
 23 Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR    1:17.55    1:19.53        
                  38.11     1:19.53 (41.42)                                        
 24 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    1:16.68    1:19.79        
                  37.22     1:19.79 (42.57)                                        
 25 Willis, Katie N     16 CAC-CT               1:19.20    1:20.53        
                  38.14     1:20.53 (42.39)                                        
 26 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              1:23.18    1:21.88        
                  39.15     1:21.88 (42.73)                                        
 27 Licausi, Brianna L  15 Unhes-Mr-MR          1:34.55    1:22.11        
                  39.12     1:22.11 (42.99)                                        
 28 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               1:24.89    1:22.17        
                  39.38     1:22.17 (42.79)                                        
 29 Licausi, Jamie      16 Unhes-Mr-MR          1:34.10    1:22.58        
                  37.95     1:22.58 (44.63)                                        
 30 Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            1:18.00    1:24.02        
                  39.46     1:24.02 (44.56)                                        
 31 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    1:24.42    1:25.77        
                  41.19     1:25.77 (44.58)                                        
 32 Maloney, Meghan E   16 HS-MR                1:27.39    1:27.45        
                  40.93     1:27.45 (46.52)                                        
 33 Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:29.48    1:27.95        
                  43.51     1:27.95 (44.44)                                        
 34 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               1:25.17    1:28.07        
                  41.46     1:28.07 (46.61)                                        
 35 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   1:32.53    1:28.35        
                  41.39     1:28.35 (46.96)                                        
 36 Ward, Catie E       16 MAC-NE               1:26.12    1:28.73        
                  41.72     1:28.73 (47.01)                                        
 37 Wallerstein, Avery  16 SMC-MR               1:33.82    1:29.77        
                  41.75     1:29.77 (48.02)                                        
 38 Mazanek, Charline   15 RI Marlins-MR        1:30.06    1:30.63        
                  43.35     1:30.63 (47.28)                                        
 39 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR               1:38.75    1:30.92        
                  42.67     1:30.92 (48.25)                                        
 40 Labiner, Arielle    16 RI Marlins-MR        1:35.78    1:33.92        
                  44.26     1:33.92 (49.66)                                        
 -- Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR    1:03.95         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         1:31.34         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              1:12.09         NS        
 -- Etienne, Christina  16 NYCC-MR              1:12.19         NS        
 -- Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              1:32.50        SCR        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               1:16.37        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         1:35.12        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         17 Agua Swim Team-MR    2:20.32    2:29.87        
                  34.42     1:12.76 (38.34)     1:51.97 (39.21)     2:29.87 (37.90)
  2 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:31.42    2:31.78        
                  34.47     1:13.02 (38.55)     1:52.32 (39.30)     2:31.78 (39.46)
  3 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR    2:30.10    2:33.60        
                  33.98     1:13.32 (39.34)     1:52.13 (38.81)     2:33.60 (41.47)
  4 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               2:39.46    2:34.60        
                  34.90     1:14.81 (39.91)     1:54.84 (40.03)     2:34.60 (39.76)
  5 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   2:36.93    2:35.90        
                  36.05     1:15.86 (39.81)     1:55.93 (40.07)     2:35.90 (39.97)
  6 Gavin, Julia L      16 CAC-CT               2:37.65    2:39.29        
                  36.43     1:16.84 (40.41)     1:58.84 (42.00)     2:39.29 (40.45)
  7 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    2:45.25    2:39.30        
                  36.66     1:17.76 (41.10)     1:58.22 (40.46)     2:39.30 (41.08)
  8 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   2:41.41    2:42.44        
                  36.75     1:18.34 (41.59)     2:00.30 (41.96)     2:42.44 (42.14)
  9 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   2:46.71    2:44.35        
                  37.15     1:19.39 (42.24)     2:02.85 (43.46)     2:44.35 (41.50)
 10 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               2:55.98    2:45.31        
                  37.40     1:19.02 (41.62)     2:03.06 (44.04)     2:45.31 (42.25)
 11 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   2:48.51    2:46.04        
                  37.70     1:19.33 (41.63)     2:03.14 (43.81)     2:46.04 (42.90)
 12 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    2:43.03    2:46.47        
                  36.77     1:18.73 (41.96)     2:02.15 (43.42)     2:46.47 (44.32)
 13 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:50.10    2:47.84        
                  36.58     1:19.67 (43.09)     2:03.26 (43.59)     2:47.84 (44.58)
 14 Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:46.21    2:48.88        
                  37.51     1:20.16 (42.65)     2:04.33 (44.17)     2:48.88 (44.55)
 15 Lew, Niki M         17 MAC-NE               2:47.71    2:53.44        
                  38.66     1:23.66 (45.00)     2:08.70 (45.04)     2:53.44 (44.74)
 16 O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               3:08.00    2:57.08        
                  40.87     1:25.56 (44.69)     2:13.05 (47.49)     2:57.08 (44.03)
 17 Willis, Katie N     16 CAC-CT               2:57.28    2:57.71        
                  39.92     1:25.79 (45.87)     2:12.80 (47.01)     2:57.71 (44.91)
 18 Ward, Catie E       16 MAC-NE               3:00.99    3:04.78        
                  41.02     1:28.05 (47.03)     2:17.83 (49.78)     3:04.78 (46.95)
 19 Mazanek, Charline   15 RI Marlins-MR        3:14.10    3:13.85        
                  43.92     1:32.29 (48.37)     2:22.40 (50.11)     3:13.85 (51.45)
 20 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR               2:38.39    3:27.80        
                  42.23     1:31.78 (49.55)     2:29.19 (57.41)     3:27.80 (58.61)
 -- Malanina, Alexandr  27 NYAC-MR              2:27.02         NS        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         3:15.13         NS        
 -- Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               3:00.99         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              2:38.01         NS        
 -- Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR              2:57.71         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  17 Agua Swim Team-MR      57.06      58.52        
                  27.42       58.52 (31.10)                                        
  2 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR     57.67      59.25        
                  28.75       59.25 (30.50)                                        
  3 Willeboordse, Fall  46 Unattached           1:00.20      59.91        
                  28.43       59.91 (31.48)                                        
  4 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR      59.78    1:01.24        
                  28.62     1:01.24 (32.62)                                        
  5 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         1:01.61    1:03.66        
                  29.91     1:03.66 (33.75)                                        
  6 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               1:01.50    1:04.88        
                  30.59     1:04.88 (34.29)                                        
  7 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR    1:03.37    1:06.05        
                  30.49     1:06.05 (35.56)                                        
  8 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         1:08.35    1:06.64        
                  32.22     1:06.64 (34.42)                                        
  9 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    1:06.49    1:06.80        
                  31.09     1:06.80 (35.71)                                        
 10 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               1:14.86    1:07.29        
                1:07.29         1:07.29 ( )                                        
 11 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               1:04.84    1:08.16        
                  31.96     1:08.16 (36.20)                                        
 12 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   1:07.13    1:08.48        
                  31.22     1:08.48 (37.26)                                        
 13 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               1:06.47    1:09.39        
                  32.17     1:09.39 (37.22)                                        
 14 Moss, Lucy          16 SMC-MR               1:07.19    1:09.47        
                1:09.47         1:09.47 ( )                                        
 15 Covaci, Kristie-An  15 NYCC-MR                   NT    1:09.51        
                  31.94     1:09.51 (37.57)                                        
 16 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:05.37    1:10.36        
                  31.94     1:10.36 (38.42)                                        
 17 Ward, Catie E       16 MAC-NE               1:11.15    1:11.58        
                  32.72     1:11.58 (38.86)                                        
 18 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         1:11.96    1:13.61        
                  33.58     1:13.61 (40.03)                                        
 19 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR                   NT    1:13.71        
                  33.13     1:13.71 (40.58)                                        
 20 Lew, Niki M         17 MAC-NE               1:14.00    1:14.04        
                  28.58     1:14.04 (45.46)                                        
 21 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:16.33        
                1:16.33         1:16.33 ( )                                        
 22 Price, Sarah *      18 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.87        
                  33.13     1:16.87 (43.74)                                        
 23 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               1:18.54    1:19.01        
                  37.44     1:19.01 (41.57)                                        
 24 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   1:13.72    1:20.14        
                  36.82     1:20.14 (43.32)                                        
 25 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                1:25.97    1:23.85        
                  38.25     1:23.85 (45.60)                                        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               1:08.18         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR                 22.94         NS        
 -- Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR      58.00         NS        
 -- Rodriguez, Keannie  17 Agua Swim Team-MR    1:11.18         NS        
 -- Wallerstein, Julia  16 SMC-MR               1:17.74         NS        
 -- Rakoczy, Joanna D   24 NYAC-MR              1:01.00        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         1:17.06        SCR        
 -- Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             1:00.07        SCR        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               1:01.47        SCR        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT               2:13.05    2:12.26        
                  29.78     1:03.19 (33.41)     1:36.95 (33.76)     2:12.26 (35.31)
  2 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   2:16.52    2:14.61        
                  30.21     1:02.92 (32.71)     1:39.04 (36.12)     2:14.61 (35.57)
  3 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:15.77    2:17.91        
                  30.50     1:05.74 (35.24)     1:42.08 (36.34)     2:17.91 (35.83)
  4 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR         2:23.99    2:25.92        
                  31.69     1:07.83 (36.14)     1:46.44 (38.61)     2:25.92 (39.48)
  5 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         2:32.12    2:28.96        
                  33.40     1:11.43 (38.03)     1:50.07 (38.64)     2:28.96 (38.89)
  6 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               2:26.12    2:30.61        
                  33.38     1:12.52 (39.14)     1:53.16 (40.64)     2:30.61 (37.45)
  7 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   2:31.58    2:33.23        
                  33.13     1:11.19 (38.06)     1:50.71 (39.52)     2:33.23 (42.52)
  8 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    2:28.95    2:33.67        
                  34.40     1:12.41 (38.01)     1:52.28 (39.87)     2:33.67 (41.39)
  9 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               3:05.38    2:37.83        
                  34.12     1:13.93 (39.81)     1:56.44 (42.51)     2:37.83 (41.39)
 10 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               2:40.88    2:38.55        
                  33.11     1:12.88 (39.77)     1:55.71 (42.83)     2:38.55 (42.84)
 11 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         2:40.12    2:42.42        
                  34.37     1:15.32 (40.95)     1:59.06 (43.74)     2:42.42 (43.36)
 12 Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:47.68        
                  35.48     1:16.68 (41.20)     2:01.08 (44.40)     2:47.68 (46.60)
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         2:46.12         NS        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               2:22.79         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               3:05.09         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trivino, Maria A    16 Agua Swim Team-MR         NT    2:15.25        
                  29.52     1:04.11 (34.59)     1:43.20 (39.09)     2:15.25 (32.05)
  2 Chan, Shirley       17 Agua Swim Team-MR    2:15.02    2:15.44        
                  28.86     1:01.71 (32.85)     1:44.55 (42.84)     2:15.44 (30.89)
  3 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    2:15.20    2:17.61        
                  28.88     1:07.89 (39.01)     1:45.50 (37.61)     2:17.61 (32.11)
  4 Fuchs, Amanda B     17 Agua Swim Team-MR    2:21.56    2:20.60        
                  29.53     1:05.71 (36.18)     1:48.14 (42.43)     2:20.60 (32.46)
  5 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    2:19.42    2:20.93        
                  27.21     1:08.44 (41.23)     1:47.70 (39.26)     2:20.93 (33.23)
  6 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:22.83    2:21.06        
                  30.22     1:05.68 (35.46)     1:49.06 (43.38)     2:21.06 (32.00)
  7 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:14.38    2:21.08        
                  30.48     1:05.58 (35.10)     1:46.04 (40.46)     2:21.08 (35.04)
  8 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               2:20.29    2:21.56        
                  31.56     1:07.80 (36.24)     1:49.73 (41.93)     2:21.56 (31.83)
  9 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:15.37    2:23.54        
                  30.10     1:06.42 (36.32)     1:49.87 (43.45)     2:23.54 (33.67)
 10 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         2:20.90    2:24.14        
                  31.56     1:06.67 (35.11)     1:51.70 (45.03)     2:24.14 (32.44)
 11 Gavin, Julia L      16 CAC-CT               2:26.19    2:24.18        
                  32.71     1:12.13 (39.42)     1:52.79 (40.66)     2:24.18 (31.39)
 12 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   2:30.06    2:25.21        
                  30.56     1:07.30 (36.74)     1:50.91 (43.61)     2:25.21 (34.30)
 13 Grant, Lysa N       17 MAC-NE               2:31.81    2:26.23        
                  31.42     1:08.33 (36.91)     1:52.06 (43.73)     2:26.23 (34.17)
 14 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               2:19.63    2:26.34        
                  30.61     1:08.20 (37.59)     1:48.35 (40.15)     2:26.34 (37.99)
 15 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   2:24.08    2:27.84        
                  30.32     1:07.49 (37.17)     1:51.95 (44.46)     2:27.84 (35.89)
 16 Paholak, Milah V    15 Agua Swim Team-MR    2:24.49    2:28.39        
                                1:08.98 ( )     1:45.22 (36.24)     2:28.39 (43.17)
 17 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   2:32.94    2:28.46        
                  33.24     1:13.55 (40.31)     1:54.76 (41.21)     2:28.46 (33.70)
 18 Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:24.50    2:28.83        
                  31.60     1:08.02 (36.42)     1:53.93 (45.91)     2:28.83 (34.90)
 19 Montes, Adrianna    15 Manhattan Makos-MR   2:31.71    2:29.61        
                  33.22     1:13.02 (39.80)     1:55.23 (42.21)     2:29.61 (34.38)
 20 Moss, Lucy          16 SMC-MR               2:28.89    2:32.21        
                  49.78     1:12.73 (22.95)     1:55.39 (42.66)     2:32.21 (36.82)
 21 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    2:28.12    2:33.43        
                  31.86     1:11.72 (39.86)     1:56.95 (45.23)     2:33.43 (36.48)
 22 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    2:36.64    2:35.21        
                  33.13     1:11.12 (37.99)     2:01.48 (50.36)     2:35.21 (33.73)
 23 Nascimben, Julia B  15 MAC-NE               2:35.64    2:35.62        
                                1:16.65 ( )   2:35.62 (1:18.97)                    
 24 Price, Sarah *      18 Agua Swim Team-MR         NT    2:36.04        
                  32.55     1:14.48 (41.93)     1:59.87 (45.39)     2:36.04 (36.17)
 25 Kascle, Raeanne     15 Rac @ Jcc-MR         2:36.21    2:36.09        
                  34.01     1:14.81 (40.80)     2:01.63 (46.82)     2:36.09 (34.46)
 26 Aulwes Zola, Gabri  16 MAC-NE               2:37.16    2:38.86        
                  36.70     1:17.66 (40.96)     2:03.30 (45.64)     2:38.86 (35.56)
 27 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                2:41.53    2:39.93        
                1:15.46     2:04.98 (49.52)     2:39.93 (34.95)         2:39.93 ( )
 28 Willis, Katie N     16 CAC-CT               2:41.83    2:40.35        
                  37.57     1:18.69 (41.12)     2:04.25 (45.56)     2:40.35 (36.10)
 29 Rhodd, Holland M    16 Manhattan Makos-MR   2:43.88    2:40.85        
 30 Lai, Alicia X       17 NYCC-MR              2:42.74    2:41.36        
                  34.41       55.83 (21.42)   2:03.07 (1:07.24)     2:41.36 (38.29)
 31 Klinovsky, Katarin  15 Agua Swim Team-MR    2:37.66    2:43.97        
                  34.71     1:15.62 (40.91)     2:08.48 (52.86)     2:43.97 (35.49)
 32 Ashley, Teshan J    16 CAS-MR               3:17.75    3:03.26        
                  42.83     1:28.64 (45.81)     2:19.88 (51.24)     3:03.26 (43.38)
 -- Manser, Jamie L     22 Agua Swim Team-MR    2:12.53         NS        
 -- Cox, Jayna          15 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:41.39         NS        
 -- O'Dea, Maddy C      15 MAC-NE               2:45.79         NS        
 -- Preiss, Marina C    16 Unattached           2:18.41        SCR        
 -- Pfaff, Kerry        15 Rac @ Jcc-MR         2:58.26        SCR        
 -- Kenny, Alex M       15 Rac @ Jcc-MR         2:40.05        SCR        
 -- Brickman, Molly E   16 UN-AG-MR             2:12.50        SCR        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:49.63        SCR        
 -- Schattschneider, S  17 SMC-MR               2:26.68        SCR        
 -- Neal, Lia M         17 Agua Swim Team-MR    2:03.19        SCR        
 -- Pena, Jarleen B     17 Agua Swim Team-MR    2:26.39        SCR        
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hespeler, Jessica   17 CAC-CT               4:46.69    4:44.12        
                  29.54     1:03.46 (33.92)     1:38.53 (35.07)     2:13.77 (35.24)
        2:56.87 (43.10)     3:42.47 (45.60)     4:13.59 (31.12)     4:44.12 (30.53)
  2 Hare, Maia          15 Manhattan Makos-MR   4:46.75    4:45.05        
                  29.21     1:03.33 (34.12)     1:40.88 (37.55)     2:18.34 (37.46)
        3:00.73 (42.39)     3:42.25 (41.52)     4:14.21 (31.96)     4:45.05 (30.84)
  3 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    4:51.47    4:56.90        
                  31.73     1:09.06 (37.33)     1:46.31 (37.25)     2:25.47 (39.16)
        3:06.03 (40.56)     3:48.21 (42.18)     4:22.78 (34.57)     4:56.90 (34.12)
  4 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              4:48.44    4:57.18        
                  32.56     1:10.17 (37.61)     1:46.92 (36.75)     2:23.50 (36.58)
        3:05.22 (41.72)     3:46.94 (41.72)     4:23.19 (36.25)     4:57.18 (33.99)
  5 Kaduboski, Kate D   16 MAC-NE               5:09.45    5:01.99        
                  33.01     1:11.40 (38.39)     1:49.55 (38.15)     2:27.65 (38.10)
        3:12.80 (45.15)     3:56.73 (43.93)     4:30.12 (33.39)     5:01.99 (31.87)
  6 NG, Sydney          15 Rac @ Jcc-MR         4:58.85    5:02.13        
                  33.00     1:10.64 (37.64)     1:47.15 (36.51)     2:23.87 (36.72)
        3:09.53 (45.66)     3:55.38 (45.85)     4:29.98 (34.60)     5:02.13 (32.15)
  7 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              4:54.08    5:03.98        
                  30.55     1:06.52 (35.97)     1:43.51 (36.99)     2:21.92 (38.41)
        3:07.91 (45.99)     3:55.15 (47.24)     4:29.55 (34.40)     5:03.98 (34.43)
  8 Moriarty, Grace M   15 CAC-CT               5:12.61    5:09.27        
                  32.08     1:09.66 (37.58)     1:48.76 (39.10)     2:28.78 (40.02)
        3:13.81 (45.03)     4:00.78 (46.97)     4:36.38 (35.60)     5:09.27 (32.89)
  9 Song, Marissa D     15 Manhattan Makos-MR   5:05.39    5:13.34        
                  32.70     1:10.98 (38.28)     1:49.17 (38.19)     2:29.00 (39.83)
        3:14.27 (45.27)     4:00.90 (46.63)     4:37.83 (36.93)     5:13.34 (35.51)
 10 Abel, Casey         16 Rac @ Jcc-MR              NT    5:16.62        
                  31.62     1:08.11 (36.49)     1:49.02 (40.91)     2:32.05 (43.03)
        3:18.75 (46.70)     4:07.25 (48.50)     4:42.38 (35.13)     5:16.62 (34.24)
 11 O'Meara, Sappha E   15 Manhattan Makos-MR   5:26.24    5:17.47        
                  34.25     1:15.33 (41.08)     1:57.21 (41.88)     2:39.79 (42.58)
        3:22.43 (42.64)     4:05.16 (42.73)     4:42.02 (36.86)     5:17.47 (35.45)
 12 Tjong, Jessica H    16 MAC-NE               5:22.48    5:22.43        
                  32.76     1:12.73 (39.97)     1:51.02 (38.29)     2:31.22 (40.20)
        3:18.13 (46.91)     4:07.17 (49.04)     4:45.19 (38.02)     5:22.43 (37.24)
 13 Lew, Niki M         17 MAC-NE               5:18.93    5:29.69        
                  36.89     1:19.67 (42.78)     2:00.87 (41.20)     2:43.26 (42.39)
        3:28.42 (45.16)     4:14.29 (45.87)     4:52.99 (38.70)     5:29.69 (36.70)
 14 Herring, Sophia M   15 Manhattan Makos-MR   5:24.05    5:35.81        
                  37.82     1:25.81 (47.99)     2:09.18 (43.37)     2:53.42 (44.24)
        3:38.11 (44.69)     4:25.63 (47.52)     5:05.42 (39.79)     5:35.81 (30.39)
 -- Etienne, Christina  16 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Zielonka, Magdalen  17 NYCC-MR              5:36.69        SCR        
 -- Eskaros, Veronica   16 Shy-Mr-MR            5:40.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      34.45      33.72        
  2 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      34.41      34.89        
  3 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR              39.00      35.35        
  4 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR      39.71      35.62        
  5 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR      41.38      36.64        
  6 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR           36.74      36.78        
  7 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 40.18      39.71        
  8 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR              43.00      41.32        
  9 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT      41.79        
 10 Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR          41.30      41.86        
 11 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR              44.00      42.33        
 12 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      45.00      42.58        
 13 Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR      48.04      42.89        
 14 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR      43.84      42.99        
 15 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 44.31      43.32        
 16 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT      44.39        
 17 Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR           48.17      45.26        
 18 Sacca, David         7 RI Marlins-MR             NT      46.18        
 19 Siegel, Cody         8 SMC-MR                 44.59      46.76        
 20 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      47.10        
 21 Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR            44.94      47.68        
 22 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR           48.12      48.64        
 23 Esposito, Scott      8 SMC-MR                 43.55      49.30        
 24 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      48.00      49.63        
 25 Ioselevich, Arie     7 Rac @ Jcc-MR           56.46      53.54        
 26 Taylor, Noah B       7 NYCC-MR                   NT      53.92        
 27 Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR              52.00      54.55        
 28 Rosado, Fausto X     8 KB Makos-MR               NT    1:01.50        
 29 Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         1:10.22    1:09.92        
 30 Williams, Harry      5 NYCC-MR                   NT    1:12.37        
 31 Brennan, Colt T      6 NYCC-MR                   NT    1:28.79        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR                 53.59         NS        
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR              53.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR    1:29.57    1:14.90        
                  35.13     1:14.90 (39.77)                                        
  2 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR    1:17.69    1:15.63        
                  37.09     1:15.63 (38.54)                                        
  3 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR    1:21.64    1:16.24        
                  36.93     1:16.24 (39.31)                                        
  4 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR    1:27.33    1:16.54        
                  36.53     1:16.54 (40.01)                                        
  5 Ma, Jared W          8 HS-MR                1:40.50    1:20.37        
                  40.47     1:20.37 (39.90)                                        
  6 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:21.77        
                  37.92     1:21.77 (43.85)                                        
  7 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                1:39.83    1:22.42        
                  39.32     1:22.42 (43.10)                                        
  8 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR         1:22.46    1:22.71        
                  38.42     1:22.71 (44.29)                                        
  9 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR            1:50.00    1:30.98        
                  42.59     1:30.98 (48.39)                                        
 10 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:34.06        
                  43.46     1:34.06 (50.60)                                        
 11 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR              1:38.01    1:34.98        
                  44.30     1:34.98 (50.68)                                        
 12 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:35.20        
                  41.79     1:35.20 (53.41)                                        
 13 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT    1:35.64        
                  42.92     1:35.64 (52.72)                                        
 14 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT    1:38.85        
                  44.93     1:38.85 (53.92)                                        
 15 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         2:05.12    1:41.40        
                  48.15     1:41.40 (53.25)                                        
 16 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:31.00    1:43.43        
                  46.94     1:43.43 (56.49)                                        
 17 Shpuza, Arian        8 Rac @ Jcc-MR         1:58.12    1:45.73        
 18 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR    1:50.50    1:46.01        
                1:46.01         1:46.01 ( )                                        
 19 Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR          1:47.92    1:48.10        
                  51.61     1:48.10 (56.49)                                        
 20 Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR         1:58.12    1:50.74        
                  48.81   1:50.74 (1:01.93)                                        
 21 Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            2:10.00    1:58.25        
                  54.81   1:58.25 (1:03.44)                                        
 22 Rosado, Fausto X     8 KB Makos-MR               NT    2:23.07        
                1:01.56   2:23.07 (1:21.51)                                        
 -- Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         2:24.12         NS        
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:30.00         NS        
 -- Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR    1:43.50         NS        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR               1:35.00         NS        
 -- Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR        1:35.74         NS        
 -- Esposito, Scott      8 SMC-MR               1:32.00         NS        
 -- Brown, Kieran        8 SMC-MR               1:29.48        SCR        
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            2:10.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR      42.31      39.37        
  2 Ma, Jared W          8 HS-MR                  44.75      40.87        
  3 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      44.04      41.25        
  4 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      42.43      41.49        
  5 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR      44.94      42.38        
  6 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                  49.66      42.61        
  7 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR              46.00      43.43        
  8 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT      47.61        
  9 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      50.20      47.89        
 10 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR           53.33      48.39        
 11 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT      48.95        
 12 Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR           56.12      50.83        
 13 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      51.08        
 14 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR              52.00      51.71        
 15 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.11      52.15        
 16 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR              59.00      52.72        
 17 Shpuza, Arian        8 Rac @ Jcc-MR         1:01.12      52.96        
 18 Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR            51.32      54.63        
 19 Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            1:05.00      55.80        
 20 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      52.00      55.92        
 21 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         1:02.20      58.87        
 22 Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:00.33    1:01.21        
 23 Rosado, Fausto X     8 KB Makos-MR               NT    1:13.62        
 24 Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         1:12.12    1:22.88        
 -- Williams, Harry      5 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR          50.82         NS        
 -- Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR      58.31         NS        
 -- Esposito, Scott      8 SMC-MR                 58.76         NS        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR               1:03.00         NS        
 -- Brennan, Colt T      6 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Brown, Kieran        8 SMC-MR                 50.86        SCR        
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            1:05.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      49.21      45.45        
  2 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR      49.87      46.21        
  3 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR      48.84      46.65        
  4 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT      50.25        
  5 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR           49.01      51.28        
  6 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      55.26      51.69        
  7 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      51.00      51.75        
  8 Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            1:20.00      53.21        
  9 Esposito, Scott      8 SMC-MR               1:06.00      58.43        
 10 Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR             NT      59.39        
 11 Ioselevich, Arie     7 Rac @ Jcc-MR         1:02.76      59.48        
 12 Brown, Kieran        8 SMC-MR               1:05.36    1:00.74        
 13 Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR         1:08.75    1:02.23        
 14 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR            1:05.00    1:02.82        
 15 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR    1:00.19    1:03.29        
 16 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT    1:03.37        
 17 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         1:02.12    1:09.74        
 18 Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR           54.12    1:20.94        
 19 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:08.00    1:21.89        
 -- Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR          1:00.99         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 57.64         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR            1:15.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      47.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR              52.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            1:20.00         DQ        
 -- Sacca, David         7 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch
 -- Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR      54.00         NS        
 -- Rosado, Fausto X     8 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR               1:08.00         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      40.91      39.23        
  2 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR      43.50      40.56        
  3 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      45.66      41.74        
  4 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR      41.50      41.98        
  5 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                  55.16      42.02        
  6 Ma, Jared W          8 HS-MR                  47.06      42.48        
  7 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      49.50      44.93        
  8 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR              48.00      45.30        
  9 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR           49.53      48.65        
 10 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT      51.78        
 11 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR              56.00      52.03        
 12 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.45      57.05        
 13 Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR              49.00      58.05        
 14 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      59.29        
 15 Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         1:15.12    1:01.73        
 16 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT    1:01.91        
 -- Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         1:18.12         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            1:15.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 56.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR         1:00.12         DQ        
      Alternating Kick
 -- Esposito, Scott      8 SMC-MR                 55.39         NS        
 -- Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR          1:07.53         NS        
 -- Shpuza, Arian        8 Rac @ Jcc-MR         1:08.12         NS        
 -- Brown, Kieran        8 SMC-MR                 48.26        SCR        
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            1:15.00        SCR        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Eric K        8 Agua Swim Team-MR    1:32.80    1:25.61        
                  40.77     1:25.61 (44.84)                                        
  2 Zhang, Dylan Y       8 Agua Swim Team-MR    1:33.27    1:26.09        
                  39.32     1:26.09 (46.77)                                        
  3 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR    1:27.67    1:26.69        
                  40.13     1:26.69 (46.56)                                        
  4 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR    1:30.70    1:26.86        
                  41.57     1:26.86 (45.29)                                        
  5 Tablev, Edwin        8 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:34.81        
                  42.75     1:34.81 (52.06)                                        
  6 Lokshin, Shawn       8 Rac @ Jcc-MR         1:37.63    1:38.25        
                  46.74     1:38.25 (51.51)                                        
  7 Brown, Kieran        8 SMC-MR               1:46.28    1:40.37        
                  45.21     1:40.37 (55.16)                                        
  8 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:42.84        
                  49.91     1:42.84 (52.93)                                        
  9 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR    1:45.50    1:44.46        
                  49.05     1:44.46 (55.41)                                        
 10 Shvaryov, Nickolas   8 Shy-Mr-MR            1:55.00    1:44.86        
                  54.46     1:44.86 (50.40)                                        
 11 Verba, Nikita        8 Unhes-Mr-MR               NT    1:48.85        
                  50.91     1:48.85 (57.94)                                        
 12 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR              1:57.45    1:51.69        
                  52.06     1:51.69 (59.63)                                        
 13 Trachuk, James       8 Unhes-Mr-MR          1:53.55    1:59.64        
                1:00.59     1:59.64 (59.05)                                        
 14 Ioselevich, Arie     7 Rac @ Jcc-MR         2:32.12    2:03.58        
                1:00.14   2:03.58 (1:03.44)                                        
 15 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:55.00    2:18.08        
                1:06.92   2:18.08 (1:11.16)                                        
 16 Ladyzhensky, Micha   5 Shy-Mr-MR            2:15.00    2:22.24        
                1:08.46   2:22.24 (1:13.78)                                        
 -- Kostyatnikov, Mich   8 Agua Swim Team-MR    1:45.50         DQ        
      One hand touch - fly
                  51.81          DQ (54.48)                                        
 -- Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
                1:55.19        DQ (1:03.47)                                        
 -- Ivatorov, Adam       8 Shy-Mr-MR            1:45.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  51.42          DQ (58.45)                                        
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:55.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  59.52          DQ (54.84)                                        
 -- Seruhere, Benedict   5 RI Marlins-MR        1:44.98         DQ        
      One hand touch - breast
                  49.91          DQ (52.30)                                        
 -- Sacca, David         7 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  57.78        DQ (1:00.32)                                        
 -- Dalton, Joseph       7 Rac @ Jcc-MR         2:35.12         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                2:07.48                                                            
 -- Taylor, Noah B       7 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:01.56        DQ (1:15.23)                                        
 -- Lokshin, Joshua      6 Rac @ Jcc-MR         2:46.12         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 -- Pachkovskiy, Alan    8 Rac @ Jcc-MR         2:15.12         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  56.65                                                            
 -- Pasquince, Michael   8 Shy-Mr-MR            2:25.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:18.88    1:17.82        
     1) Siegel, Cody 8                  2) Esposito, Scott 8              
     3) Brown, Kieran 8                 4) Garofolo, Gerard 7             
                  44.42     1:17.82 (33.40)                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:21.87        
                  43.48     1:21.87 (38.39)                                        
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT         NS        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:30.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:13.24        
                  39.69     1:13.24 (33.55)                                        
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:00.00    2:13.40        
                1:13.17   2:13.40 (1:00.23)                                        
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:35.35         NS        
     1) Esposito, Scott 8               2) Siegel, Cody 8                 
     3) Brown, Kieran 8                 4) Garofolo, Gerard 7             
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR            30.20      28.42        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      29.19      28.89        
  3 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      31.78      32.25        
  4 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR            32.19      32.38        
  5 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      32.77      33.55        
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      32.75      33.81        
  7 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      34.62      34.19        
  8 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR              34.76      35.02        
  9 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            34.66      35.06        
 10 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR              34.17      35.15        
 11 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            34.69      35.35        
 12 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                37.75      35.46        
 13 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR              34.67      36.25        
 14 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      36.75      36.56        
 15 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR      40.69      36.82        
 16 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR      37.54      36.86        
 16 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR              37.01      36.86        
 18 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                    NT      36.99        
 19 Byrd, Justin M       9 WEST-MA                40.04      37.19        
 20 Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT      37.27        
 21 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            37.17      37.56        
 22 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR            35.79      37.71        
 23 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR            37.56      38.10        
 24 Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR           38.12      38.49        
 25 Harris, Hailu M     10 Agua Swim Team-MR      36.59      38.55        
 26 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                38.44      40.58        
 27 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR      42.25      40.75        
 28 Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR              39.80      40.84        
 29 Weitzen, Zach       10 SMC-MR                    NT      41.19        
 30 Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR              41.03      41.55        
 31 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR            44.36      41.79        
 32 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                45.10      41.99        
 33 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      38.31      42.29        
 34 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR           46.02      43.93        
 35 Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR            48.57      47.18        
 36 Difeliciantonio, L   9 NYCC-MR                   NT    1:02.57        
 -- Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR                 50.27         NS        
 -- Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR            49.97         NS        
 -- Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 34.84         NS        
 -- Keyser, David        9 Rac @ Jcc-MR           58.12         NS        
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR           43.73         NS        
 -- Kalikas, Matthew    10 Rac @ Jcc-MR           36.44         NS        
 -- Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR              41.00         NS        
 -- Ren, Patrick         9 RI Marlins-MR          37.00         NS        
 -- Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR      35.70         NS        
 -- DiLorenzo, Rennie   10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR           34.39         NS        
 -- Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Beame, Kyle          9 SMC-MR                 57.06        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:06.18    1:05.20        
                  31.46     1:05.20 (33.74)                                        
  2 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:09.51    1:06.69        
                  31.91     1:06.69 (34.78)                                        
  3 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:04.21    1:07.90        
                  32.28     1:07.90 (35.62)                                        
  4 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    1:12.40    1:12.50        
  5 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:11.69    1:12.66        
                  34.81     1:12.66 (37.85)                                        
  6 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    1:17.75    1:14.40        
                  35.85     1:14.40 (38.55)                                        
  7 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:15.62    1:14.78        
                  35.75     1:14.78 (39.03)                                        
  8 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR    1:21.37    1:15.86        
                  37.28     1:15.86 (38.58)                                        
  9 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:16.74    1:20.02        
                  36.94     1:20.02 (43.08)                                        
 10 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR    1:20.20    1:22.27        
                  39.10     1:22.27 (43.17)                                        
 11 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:26.00    1:24.33        
                  40.30     1:24.33 (44.03)                                        
 12 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR    1:38.50    1:28.61        
                  41.58     1:28.61 (47.03)                                        
 13 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR    1:32.38    1:31.56        
                  43.27     1:31.56 (48.29)                                        
 14 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:31.80    1:33.99        
                  42.34     1:33.99 (51.65)                                        
 15 Engel, Jack          9 SMC-MR               1:41.97    1:35.73        
                  44.80     1:35.73 (50.93)                                        
 16 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR              1:12.36    1:36.08        
                  46.02     1:36.08 (50.06)                                        
 17 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR              1:32.56    1:36.62        
                  47.56     1:36.62 (49.06)                                        
 18 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:44.41    1:38.43        
 19 Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR          2:10.10    1:42.14        
                  45.52     1:42.14 (56.62)                                        
 20 Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR               NT    1:43.81        
                  48.49     1:43.81 (55.32)                                        
 21 Mettke, Nathaniel    9 NYCC-MR                   NT    1:50.05        
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR              1:20.90         NS        
 -- Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR          1:26.71         NS        
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:33.18         NS        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Byrd, Justin M       9 WEST-MA              1:30.49        SCR        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    2:16.25    2:16.59        
                  31.78     1:06.96 (35.18)     1:43.00 (36.04)     2:16.59 (33.59)
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    2:21.68    2:17.10        
                  32.07     1:07.62 (35.55)     1:43.99 (36.37)     2:17.10 (33.11)
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    2:26.27    2:21.43        
                  32.25     1:08.93 (36.68)     1:45.25 (36.32)     2:21.43 (36.18)
  4 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              3:27.96    2:22.95        
  5 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    2:36.50    2:36.12        
                  34.99     1:14.88 (39.89)     1:56.51 (41.63)     2:36.12 (39.61)
  6 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    2:37.76    2:36.40        
                                1:19.29 ( )   2:36.40 (1:17.11)                    
  7 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:38.62        
                  35.83     1:16.39 (40.56)     1:51.88 (35.49)     2:38.62 (46.74)
  8 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    2:41.67    2:42.22        
                  36.94     1:18.25 (41.31)     2:00.21 (41.96)     2:42.22 (42.01)
  9 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    2:49.18    2:43.04        
                  37.23     1:19.28 (42.05)     2:02.75 (43.47)     2:43.04 (40.29)
 10 Lai, Christopher B   9 HS-MR                2:50.25    2:57.82        
 11 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR              3:36.78    3:20.80        
 12 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR              3:21.70    3:35.78        
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR              2:54.35         NS        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         3:02.12        SCR        
 
Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR          6:45.33    6:03.79        
                  33.22     1:09.98 (36.76)     1:47.79 (37.81)     2:25.46 (37.67)
        3:03.01 (37.55)     3:40.16 (37.15)     4:17.98 (37.82)     4:55.95 (37.97)
        5:31.14 (35.19)     6:03.79 (32.65)                                        
  2 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    6:15.64    6:04.54        
                  33.43     1:10.11 (36.68)     1:48.05 (37.94)     2:25.89 (37.84)
        3:03.62 (37.73)     3:40.80 (37.18)     4:18.44 (37.64)     4:55.97 (37.53)
      6:04.29 (1:08.32)      6:04.54 (0.25)                                        
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    7:18.10    6:24.07        
                  33.88     1:11.46 (37.58)     1:50.49 (39.03)     2:29.89 (39.40)
        3:09.16 (39.27)     3:47.72 (38.56)     4:27.02 (39.30)     5:06.62 (39.60)
        5:46.04 (39.42)     6:24.07 (38.03)                                        
  4 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR          7:04.13    7:12.35        
                  35.79     1:18.21 (42.42)     2:02.06 (43.85)     2:48.49 (46.43)
        3:33.49 (45.00)     4:19.22 (45.73)     5:05.33 (46.11)     5:49.25 (43.92)
        6:32.87 (43.62)     7:12.35 (39.48)                                        
  5 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                8:25.00    7:29.78        
                  41.26     1:22.84 (41.58)     2:06.59 (43.75)     2:51.21 (44.62)
        3:36.92 (45.71)     4:23.38 (46.46)     5:09.93 (46.55)     5:57.62 (47.69)
        6:44.20 (46.58)     7:29.78 (45.58)                                        
  6 Lai, Christopher B   9 HS-MR                8:07.95    8:02.81        
                                1:22.50 ( )     2:06.16 (43.66)   8:02.81 (5:56.65)
  7 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                   NT    8:32.00        
                  36.87     1:23.02 (46.15)     2:11.35 (48.33)     2:58.98 (47.63)
        3:47.04 (48.06)     4:34.98 (47.94)     5:23.17 (48.19)     6:11.14 (47.97)
        6:49.16 (38.02)   8:32.00 (1:42.84)                                        
  8 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                   NT    8:50.55        
                  42.19     1:36.51 (54.32)   3:28.15 (1:51.64)     4:25.52 (57.37)
        5:20.75 (55.23)     6:16.23 (55.48)     7:10.19 (53.96)   8:51.27 (1:41.08)
            8:50.55 ( )                                                            
  9 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT    9:51.76        
                  44.70     1:41.13 (56.43)   2:43.03 (1:01.90)   3:46.25 (1:03.22)
      4:51.22 (1:04.97)   5:52.51 (1:01.29)   6:55.20 (1:02.69)     7:54.73 (59.53)
      8:54.84 (1:00.11)     9:51.76 (56.92)                                        
 -- Zametko, Nik        10 HS-MR                7:40.00         NS        
 -- Sucher, Sarah       10 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Robilotti, Mia P     9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Mcallister, Maia R  10 Unattached                NT        SCR        
 -- Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR            35.85      32.41        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      35.97      34.20        
  3 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      35.32      35.47        
  4 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR      37.72      37.07        
  5 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR           37.09      37.93        
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      38.17      37.98        
  7 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR      40.58      39.17        
  8 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR            39.30      39.24        
  9 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  39.45      39.27        
  9 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR      44.08      39.27        
 11 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                  39.40      39.41        
 12 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      37.24      39.45        
 13 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                42.55      40.61        
 14 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 39.46      40.99        
 15 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR            45.05      41.44        
 16 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            42.81      41.50        
 17 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR      43.19      41.90        
 18 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            41.37      42.03        
 19 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR              41.32      42.45        
 20 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      43.35      42.60        
 21 Reshetnyak, Nikita  10 Rac @ Jcc-MR           45.12      42.77        
 22 Byrd, Justin M       9 WEST-MA                44.61      43.90        
 23 Harris, Hailu M     10 Agua Swim Team-MR      43.43      44.03        
 24 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR              44.36      44.08        
 25 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR              46.47      44.74        
 26 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR            44.89      45.32        
 27 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR      45.20      45.34        
 28 Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR              54.00      46.17        
 29 Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR            50.84      47.11        
 30 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            48.03      47.19        
 31 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR      52.30      48.41        
 32 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                50.26      49.21        
 33 Weitzen, Zach       10 SMC-MR                 49.00      50.15        
 34 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                50.57      50.65        
 35 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR            55.37      51.96        
 36 Ren, Patrick         9 RI Marlins-MR          49.00      53.62        
 37 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR           54.74      53.82        
 38 Mettke, Nathaniel    9 NYCC-MR                   NT      58.19        
 39 DiLorenzo, Rennie   10 NYCC-MR                   NT      58.92        
 40 Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR          1:06.66    1:03.09        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      46.34         NS        
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR           50.49         NS        
 -- Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR              48.63         NS        
 -- Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR           41.12         NS        
 -- Begley, Ben          9 SMC-MR                 49.12        SCR        
 -- Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT        SCR        
 -- Klig, Maxim          9 Shy-Mr-MR              55.00        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:10.46    1:10.96        
  2 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:23.89    1:17.84        
  3 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:21.02    1:20.75        
                  40.00     1:20.75 (40.75)                                        
  4 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:21.03    1:21.02        
                  40.28     1:21.02 (40.74)                                        
  5 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    1:24.01    1:24.78        
                  41.72     1:24.78 (43.06)                                        
  6 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:26.55        
                  43.04     1:26.55 (43.51)                                        
  7 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:28.44    1:26.63        
  8 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR    1:28.82    1:30.33        
                  43.29     1:30.33 (47.04)                                        
  9 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:39.24    1:35.72        
                  45.98     1:35.72 (49.74)                                        
 10 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR    1:40.19    1:42.85        
                  50.49     1:42.85 (52.36)                                        
 11 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:44.58        
                  46.29     1:44.58 (58.29)                                        
 12 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:53.16    1:47.04        
                  52.03     1:47.04 (55.01)                                        
 13 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:42.62    1:52.02        
                  54.52     1:52.02 (57.50)                                        
 14 Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR          2:05.00    1:59.24        
                  55.73   1:59.24 (1:03.51)                                        
 15 Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR               NT    2:26.69        
 -- Makatura, Robby A   10 NYCC-MR              1:43.72         DQ        
      No touch at turn
 -- Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR          1:53.91         NS        
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:43.42         NS        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         1:32.12        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      38.77      39.29        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      40.67      39.53        
  3 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR            43.78      40.22        
  4 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR              42.09      41.62        
  5 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR      41.27      42.29        
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      43.43      43.26        
  7 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR            46.38      44.55        
  8 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      49.22      46.06        
  9 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      46.51      46.24        
 10 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR              46.62      46.27        
 11 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR            45.71      46.53        
 12 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR           49.12      46.77        
 13 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                49.20      47.03        
 14 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR              49.83      47.34        
 15 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR      48.68      47.78        
 16 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR      48.96      48.07        
 17 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      47.22      48.21        
 18 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR            48.72      48.94        
 19 Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT      49.26        
 20 Foley, Mark         10 RI Marlins-MR          54.60      49.34        
 21 Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR              53.54      49.91        
 22 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR              52.67      49.96        
 23 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR            51.01      50.30        
 24 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                    NT      50.87        
 25 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            52.49      51.76        
 26 Harris, Hailu M     10 Agua Swim Team-MR      53.00      52.06        
 27 Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR              49.00      52.18        
 28 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR           51.71      52.30        
 29 Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR           46.12      52.88        
 30 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR      52.76      53.36        
 31 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                   NT      53.81        
 32 Weitzen, Zach       10 SMC-MR                    NT      54.90        
 33 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:08.72      54.96        
 34 Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR              58.00      58.45        
 35 Byrd, Justin M       9 WEST-MA                   NT      59.53        
 36 Ren, Patrick         9 RI Marlins-MR          58.00    1:02.50        
 37 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:10.98    1:13.39        
 38 Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR               NT    1:18.11        
 -- Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR            54.22         DQ        
 -- Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Difeliciantonio, L   9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- DiLorenzo, Rennie   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR         1:12.07         NS        
 -- Keyser, David        9 Rac @ Jcc-MR         1:15.12         NS        
 -- Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR      55.95         NS        
 -- Kalikas, Matthew    10 Rac @ Jcc-MR           48.48         NS        
 -- Beame, Kyle          9 SMC-MR                 59.95         NS        
 -- Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR               1:07.96        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:27.17    1:24.64        
                  40.62     1:24.64 (44.02)                                        
  2 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:22.42    1:24.99        
                  40.70     1:24.99 (44.29)                                        
  3 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:26.15    1:29.21        
                  42.04     1:29.21 (47.17)                                        
  4 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    1:29.40    1:30.40        
                  43.85     1:30.40 (46.55)                                        
  5 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR            1:36.02    1:34.01        
                  43.70     1:34.01 (50.31)                                        
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:33.21    1:34.61        
                  45.49     1:34.61 (49.12)                                        
  7 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:42.89    1:37.83        
                  46.97     1:37.83 (50.86)                                        
  8 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:37.46    1:38.09        
                  47.44     1:38.09 (50.65)                                        
  9 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR          1:38.71    1:38.42        
                  47.90     1:38.42 (50.52)                                        
 10 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR         1:50.12    1:39.51        
                  47.04     1:39.51 (52.47)                                        
 11 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR          1:45.20    1:40.07        
                  48.42     1:40.07 (51.65)                                        
 12 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    1:59.63    1:40.75        
                  49.30     1:40.75 (51.45)                                        
 13 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR            1:44.89    1:42.80        
                  48.33     1:42.80 (54.47)                                        
 14 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:44.58    1:43.99        
                  50.05     1:43.99 (53.94)                                        
 15 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:43.24    1:44.23        
                  51.03     1:44.23 (53.20)                                        
 16 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:45.54        
                  52.32     1:45.54 (53.22)                                        
 17 Reshetnyak, Nikita  10 Rac @ Jcc-MR         2:12.12    1:46.79        
                  49.85     1:46.79 (56.94)                                        
 18 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR          1:51.13    1:48.39        
                  50.68     1:48.39 (57.71)                                        
 19 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR            1:58.09    1:51.71        
                  51.55   1:51.71 (1:00.16)                                        
 20 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR          2:07.14    1:52.42        
                  51.94   1:52.42 (1:00.48)                                        
 21 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR         1:55.12    1:56.45        
 22 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                   NT    2:00.78        
                  56.98   2:00.78 (1:03.80)                                        
 23 Ren, Patrick         9 RI Marlins-MR        2:00.00    2:11.01        
                1:02.91   2:11.01 (1:08.10)                                        
 24 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT    2:11.39        
                1:00.82   2:11.39 (1:10.57)                                        
 -- DiLorenzo, Rennie   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
                1:11.53        DQ (1:20.71)                                        
 -- Chalen, Justice I   10 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:39.48                                                            
 -- Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR            2:15.00         DQ        
      One hand touch
                1:01.91        DQ (1:10.38)                                        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                1:07.72        DQ (1:16.44)                                        
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR              1:52.45         DQ        
      One hand touch
                  54.21        DQ (1:03.35)                                        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         1:55.12         NS        
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR         2:09.83         NS        
 -- Zametko, Nik        10 HS-MR                1:36.11         NS        
 -- Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR            1:55.00         NS        
 -- Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:44.08         NS        
 -- Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT        SCR        
 -- Begley, Ben          9 SMC-MR               2:00.00        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      33.27      32.03        
  2 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      36.54      35.48        
  3 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      36.97      35.85        
  4 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR      36.58      36.71        
  5 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR      42.09      37.79        
  6 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                    NT      42.70        
  7 Collier, Cort       10 Agua Swim Team-MR      44.43      42.96        
  8 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR      45.00      43.41        
  9 Harris, Hailu M     10 Agua Swim Team-MR      43.43      44.41        
 10 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      47.02      44.50        
 11 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                48.87      49.51        
 12 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR      53.02      49.58        
 13 Engel, Jack          9 SMC-MR                 50.22      49.77        
 14 Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT    1:01.06        
 15 Mettke, Nathaniel    9 NYCC-MR                   NT    1:09.08        
 -- Villavizar, Sebast   9 KB Makos-MR          1:23.34         NS        
 -- Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            54.28         NS        
 -- Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      50.82         NS        
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                46.36         NS        
 -- Byrd, Justin M       9 WEST-MA                51.34        SCR        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR           46.01        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR          1:23.28    1:12.30        
                  35.05     1:12.30 (37.25)                                        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:16.05    1:12.69        
                  33.43     1:12.69 (39.26)                                        
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:09.54    1:16.12        
                  34.79     1:16.12 (41.33)                                        
  4 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:11.09    1:17.18        
                  35.53     1:17.18 (41.65)                                        
  5 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:22.25    1:22.98        
                  21.12   1:22.98 (1:01.86)                                        
  6 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    1:20.58    1:23.93        
                  39.76     1:23.93 (44.17)                                        
  7 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR          1:27.34    1:28.43        
                  38.93     1:28.43 (49.50)                                        
  8 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:28.58    1:28.83        
                  41.97     1:28.83 (46.86)                                        
  9 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR          1:41.00    1:32.49        
                  41.34     1:32.49 (51.15)                                        
 10 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:35.00    1:39.61        
                  45.69     1:39.61 (53.92)                                        
 11 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR            1:34.00    1:40.34        
                  48.85     1:40.34 (51.49)                                        
 12 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR          1:43.00    1:40.36        
                  45.68     1:40.36 (54.68)                                        
 13 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR          1:40.00    1:41.08        
                  46.57     1:41.08 (54.51)                                        
 14 Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT    1:42.18        
                  45.96     1:42.18 (56.22)                                        
 15 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR          1:45.00    1:49.26        
                  48.10   1:49.26 (1:01.16)                                        
 -- Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR            1:45.00         DQ        
      Alternating Kick
                  50.94          DQ (58.55)                                        
 -- Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR            1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  51.11        DQ (1:00.11)                                        
 -- Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR               1:45.00         NS        
 -- Foley, Mark         10 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:15.34    1:11.31        
                  32.46     1:11.31 (38.85)                                        
  2 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR          1:19.69    1:11.65        
                  33.43     1:11.65 (38.22)                                        
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:12.22    1:13.36        
                  35.06     1:13.36 (38.30)                                        
  4 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:25.96    1:18.61        
                  35.04     1:18.61 (43.57)                                        
  5 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:19.30    1:19.64        
                  37.85     1:19.64 (41.79)                                        
  6 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    1:18.95    1:19.77        
                  37.24     1:19.77 (42.53)                                        
  7 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:19.35    1:20.75        
                  39.40     1:20.75 (41.35)                                        
  8 Cassidy, Kerry J    10 Agua Swim Team-MR    1:26.19    1:21.22        
                  36.86     1:21.22 (44.36)                                        
  9 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR         1:21.41    1:23.57        
                  36.55     1:23.57 (47.02)                                        
 10 Brewster, Justin M  10 Unhes-Mr-MR          1:26.42    1:24.82        
                  38.58     1:24.82 (46.24)                                        
 11 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:25.35    1:25.23        
                  40.84     1:25.23 (44.39)                                        
 12 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:28.17    1:25.86        
                  41.46     1:25.86 (44.40)                                        
 13 Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR              1:30.24    1:25.95        
                  41.55     1:25.95 (44.40)                                        
 14 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                1:45.00    1:26.36        
                  38.34     1:26.36 (48.02)                                        
 15 Camaev, Alexander   10 Unhes-Mr-MR          1:29.89    1:26.78        
                  41.70     1:26.78 (45.08)                                        
 16 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:27.99    1:27.00        
                  39.67     1:27.00 (47.33)                                        
 17 Kahn, Jackson        9 Agua Swim Team-MR    1:29.83    1:27.13        
                  43.26     1:27.13 (43.87)                                        
 18 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR            1:28.00    1:27.42        
                  42.81     1:27.42 (44.61)                                        
 19 Peng, David          9 Unhes-Mr-MR          1:27.43    1:27.49        
                  42.21     1:27.49 (45.28)                                        
 20 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR            1:26.00    1:30.33        
                  43.27     1:30.33 (47.06)                                        
 21 Sanchez, Andy J      9 Unhes-Mr-MR          1:39.03    1:30.54        
                  40.97     1:30.54 (49.57)                                        
 22 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:30.78        
                  42.05     1:30.78 (48.73)                                        
 23 Reshetnyak, Nikita  10 Rac @ Jcc-MR         1:55.12    1:32.55        
                  44.30     1:32.55 (48.25)                                        
 24 Byrd, Justin M       9 WEST-MA              1:48.25    1:33.25        
                  41.12     1:33.25 (52.13)                                        
 25 More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:33.62    1:34.17        
                  47.10     1:34.17 (47.07)                                        
 26 Vizhco, Dexter H     9 CAS-MR                    NT    1:34.49        
                  41.90     1:34.49 (52.59)                                        
 27 Kvasnitskiy, Nikit  10 Unhes-Mr-MR          1:39.77    1:35.98        
                  46.28     1:35.98 (49.70)                                        
 28 Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:37.51        
                  47.78     1:37.51 (49.73)                                        
 29 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:42.27    1:37.92        
                  46.13     1:37.92 (51.79)                                        
 30 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:45.39    1:42.45        
                  45.39     1:42.45 (57.06)                                        
 31 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR          1:38.56    1:43.24        
                  48.45     1:43.24 (54.79)                                        
 32 Makatura, Robby A   10 NYCC-MR                   NT    1:44.64        
                  52.61     1:44.64 (52.03)                                        
 33 Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR         2:12.12    1:45.74        
                  52.67     1:45.74 (53.07)                                        
 34 Weitzen, Zach       10 SMC-MR               1:45.35    1:46.20        
                  50.36     1:46.20 (55.84)                                        
 35 Vileshin, Daniel     9 Shy-Mr-MR            2:18.00    1:50.61        
                  49.09   1:50.61 (1:01.52)                                        
 36 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:58.80    1:56.10        
                  53.18   1:56.10 (1:02.92)                                        
 37 Mettke, Nathaniel    9 NYCC-MR                   NT    2:04.76        
                1:04.30   2:04.76 (1:00.46)                                        
 -- Sisk, Alexander J   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  53.91        DQ (1:00.62)                                        
 -- Hodorov, Marc R      9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.91        DQ (1:08.08)                                        
 -- Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         1:43.12         NS        
 -- Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR            1:45.00         NS        
 -- Rayee, Robin J      10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Begley, Ben          9 SMC-MR               1:35.00        SCR        
 -- Legall, Elijah       9 Unhes-Mr-MR               NT        SCR        
 -- Klig, Maxim          9 Shy-Mr-MR            2:20.00        SCR        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    2:35.39    2:34.26        
                  34.65     1:12.34 (37.69)     2:00.05 (47.71)     2:34.26 (34.21)
  2 Radkov, Nick         9 Unhes-Mr-MR               NT    2:34.46        
                  33.75   2:00.95 (1:27.20)     2:42.81 (41.86)         2:34.46 ( )
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    2:40.42    2:40.73        
                  34.52     1:16.88 (42.36)     2:04.71 (47.83)     2:40.73 (36.02)
  4 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    2:55.18    2:49.12        
                  36.82     1:21.32 (44.50)     2:11.72 (50.40)     2:49.12 (37.40)
  5 Hyde, Andrew J       9 Agua Swim Team-MR    2:52.14    2:50.06        
                  39.05     1:22.09 (43.04)     2:10.29 (48.20)     2:50.06 (39.77)
  6 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    2:53.86    2:50.10        
                  37.78     1:20.21 (42.43)     2:11.15 (50.94)     2:50.10 (38.95)
  7 Malloy, Thomas      10 Rac @ Jcc-MR         3:16.12    3:02.21        
                  39.64     1:25.03 (45.39)     2:20.38 (55.35)     3:02.21 (41.83)
  8 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR            3:25.00    3:14.18        
                  45.65     1:33.19 (47.54)     2:31.12 (57.93)     3:14.18 (43.06)
  9 Yavorsky, Garald P  10 Shy-Mr-MR            3:15.00    3:15.26        
                  45.88     1:37.86 (51.98)     2:31.99 (54.13)     3:15.26 (43.27)
 10 Brillante, Nicolas  10 Shy-Mr-MR            3:45.00    3:21.41        
                  43.74     1:35.59 (51.85)     2:35.31 (59.72)     3:21.41 (46.10)
 11 Foley, Mark         10 RI Marlins-MR             NT    3:33.24        
                  48.41     1:40.99 (52.58)   2:43.35 (1:02.36)     3:33.24 (49.89)
 12 Osman, Yousef        9 Rac @ Jcc-MR         3:45.12    3:41.33        
                  53.20     1:50.29 (57.09)   2:56.56 (1:06.27)     3:41.33 (44.77)
 -- Shnitzer, Tomer     10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  44.97     1:37.22 (52.25)     2:32.24 (55.02)          DQ (41.69)
 -- Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  48.52     1:46.69 (58.17)   2:55.46 (1:08.77)          DQ (51.15)
 -- Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               3:15.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  43.09     1:31.25 (48.16)     2:30.88 (59.63)          DQ (43.47)
 -- Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR            3:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.18     1:41.04 (52.86)     2:35.49 (54.45)          DQ (43.80)
 -- Kalikas, Matthew    10 Rac @ Jcc-MR         3:40.12         DQ        
      Not on back off wall - back
 -- Ellis, Miles        10 Rac @ Jcc-MR         3:05.12         DQ        
      Did not finish on back - back
                  49.41     1:49.37 (59.96)   2:50.38 (1:01.01)          DQ (52.87)
 -- Maclennan, Alexand   9 Agua Swim Team-MR    3:35.50         NS        
 -- Keyser, David        9 Rac @ Jcc-MR         3:55.12         NS        
 -- Poggioli, David C    9 Rac @ Jcc-MR         3:55.12         NS        
 -- Tenenboym, Tim       9 Shy-Mr-MR            3:50.00         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:00.15        
                  28.49     1:02.96 (34.47)     1:30.03 (27.07)     2:00.15 (30.12)
  2 Hurricanes-MR  'A'                               NT    2:09.66        
                  35.44     1:07.51 (32.07)     1:41.44 (33.93)     2:09.66 (28.22)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:13.70        
                  33.92     1:08.27 (34.35)     1:41.42 (33.15)     2:13.70 (32.28)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:40.00    2:43.48        
                  33.76     1:10.93 (37.17)     1:51.08 (40.15)     2:43.48 (52.40)
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      3:00.07    2:50.26        
     1) Rodriguez, Antonio J 10         2) Villavizar, Sebastian I 9      
     3) Chalen, Justice I 10            4) Pesante, Mason M 10            
                  47.66     1:25.23 (37.57)   2:29.38 (1:04.15)     2:50.26 (20.88)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:39.22         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:13.29        
                  33.07     1:16.01 (42.94)     1:44.71 (28.70)     2:13.29 (28.58)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:16.40        
                  35.33     1:16.56 (41.23)     1:52.53 (35.97)     2:16.40 (23.87)
  3 Hurricanes-MR  'A'                               NT    2:30.87        
                  32.79     1:22.57 (49.78)     1:58.92 (36.35)     2:30.87 (31.95)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:15.00    3:07.73        
                  50.30     1:45.17 (54.87)     2:28.25 (43.08)     3:07.73 (39.48)
 -- Manhattan Makos-MR  'A'                     2:03.86         NS        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:35.00         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Bryan         12 WEST-MA                26.46      25.71        
  2 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA                26.20      25.81        
  3 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT               26.07      25.86        
  4 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  27.74      26.64        
  5 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR     26.64      26.68        
  6 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR         NT      26.82        
  7 Stanley, Matt B     12 CAC-CT                 27.67      26.95        
  8 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR         NT      27.05        
  9 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR      28.83      27.61        
 10 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR     27.80      27.72        
 11 Boies, Zachary      12 SMC-MR                 29.58      28.07        
 12 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                29.92      28.42        
 13 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR      28.82      28.73        
 14 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR      29.10      28.84        
 15 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR     30.09      29.04        
 16 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR      31.60      29.45        
 17 Chin, William T     12 NYCC-MR                29.97      29.53        
 18 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR          34.57      29.66        
 19 Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT      29.68        
 20 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR            30.85      29.80        
 21 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR            30.55      29.85        
 22 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR            30.07      30.02        
 23 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                31.21      30.10        
 24 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            37.74      30.48        
 25 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR            30.59      30.64        
 26 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                  32.11      31.16        
 27 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR     32.07      31.24        
 28 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR      31.10      31.36        
 29 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR      31.35      31.42        
 30 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR     34.07      31.49        
 31 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR            37.55      31.87        
 32 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            33.40      33.30        
 32 Berezhanskiy, Grig  12 Unhes-Mr-MR            33.00      33.30        
 34 Sullivan, Joe J     11 CAC-CT                 32.75      33.42        
 35 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR     36.54      33.52        
 36 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                34.37      33.56        
 37 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR              33.06      33.79        
 38 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR      37.96      33.82        
 39 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR              33.37      33.85        
 40 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR              35.78      34.57        
 41 Atherley, Nathan    12 NYCC-MR                41.45      34.96        
 42 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR                 34.90      34.99        
 43 Whitfield, George   12 NYCC-MR                34.35      35.19        
 44 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 33.57      35.27        
 45 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR              36.74      35.98        
 46 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR              44.61      43.15        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR                37.34         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                32.61         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR     35.70         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR          33.61         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR              29.87         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR           30.94         NS        
 -- Edwards, Grant      11 SMC-MR                 32.87         NS        
 -- Ng, Ethan T         11 NYCC-MR                40.36         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR            30.52        SCR        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT                 27.63        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR     32.74        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA                56.83      55.54        
                  26.84       55.54 (28.70)                                        
  2 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR     59.58      59.28        
                  28.03       59.28 (31.25)                                        
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:00.79      59.37        
                  28.47       59.37 (30.90)                                        
  4 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               1:01.33      59.51        
                  28.24       59.51 (31.27)                                        
  5 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:02.04      59.81        
                  20.17       59.81 (39.64)                                        
  6 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:02.57    1:00.31        
                  28.86     1:00.31 (31.45)                                        
  7 Lin, Howard H       12 NYCC-MR                59.87    1:00.75        
                  28.92     1:00.75 (31.83)                                        
  8 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   1:03.88    1:00.91        
                  27.94     1:00.91 (32.97)                                        
  9 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:03.26    1:01.11        
                  29.47     1:01.11 (31.64)                                        
 10 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:04.65    1:03.00        
                  30.01     1:03.00 (32.99)                                        
 11 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:05.28    1:03.37        
                  30.39     1:03.37 (32.98)                                        
 12 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:04.20    1:03.87        
                  30.97     1:03.87 (32.90)                                        
 13 Sewell, Maxwell T   11 CDEL-MA              1:13.01    1:03.98        
                  30.86     1:03.98 (33.12)                                        
 14 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              1:07.68    1:05.38        
                  30.34     1:05.38 (35.04)                                        
 15 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:07.40    1:05.69        
                  31.19     1:05.69 (34.50)                                        
 16 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:08.00    1:05.83        
                  30.93     1:05.83 (34.90)                                        
 17 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR          1:09.14    1:07.09        
                  32.10     1:07.09 (34.99)                                        
 18 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    1:07.44    1:08.08        
                  32.85     1:08.08 (35.23)                                        
 19 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:12.14    1:08.95        
 20 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:13.56    1:09.19        
                  32.48     1:09.19 (36.71)                                        
 21 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:11.07    1:09.59        
                  32.54     1:09.59 (37.05)                                        
 22 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:12.11    1:09.69        
                  32.98     1:09.69 (36.71)                                        
 23 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR   1:29.45    1:10.01        
                  33.34     1:10.01 (36.67)                                        
 24 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                1:15.04    1:12.26        
                  33.53     1:12.26 (38.73)                                        
 25 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:13.58    1:12.53        
                  34.81     1:12.53 (37.72)                                        
 26 Whitfield, George   12 NYCC-MR              1:15.64    1:14.84        
                  35.13     1:14.84 (39.71)                                        
 27 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   1:20.33    1:18.41        
                  34.23     1:18.41 (44.18)                                        
 28 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:14.81    1:18.83        
                  36.78     1:18.83 (42.05)                                        
 29 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    1:26.24    1:20.03        
                  36.23     1:20.03 (43.80)                                        
 30 Wong, Kevin         11 HS-MR                1:33.01    1:21.06        
                  37.14     1:21.06 (43.92)                                        
 31 Barr, Alex S        11 Agua Swim Team-MR    1:22.61    1:21.47        
                  38.17     1:21.47 (43.30)                                        
 32 Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   1:36.80    1:22.40        
                  39.63     1:22.40 (42.77)                                        
 33 Ng, Ethan T         11 NYCC-MR              1:30.34    1:32.88        
                  43.12     1:32.88 (49.76)                                        
 -- Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:10.00         NS        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:25.45         NS        
 -- Atherley, Nathan    12 NYCC-MR              1:36.84         NS        
 -- Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               1:13.17        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR   1:14.72        SCR        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               1:02.66        SCR        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:12.32        SCR        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:26.08        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              2:06.07    2:00.67        
                  27.33       58.48 (31.15)     1:29.71 (31.23)     2:00.67 (30.96)
  2 Hillis, Dillon W    12 Manhattan Makos-MR   1:59.50    2:02.45        
                  27.12       58.11 (30.99)     1:30.34 (32.23)     2:02.45 (32.11)
  3 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR         NT    2:07.55        
                  29.40     1:02.36 (32.96)     1:35.77 (33.41)     2:07.55 (31.78)
  4 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              2:15.87    2:09.33        
                  29.01     1:02.10 (33.09)   2:09.37 (1:07.27)         2:09.33 ( )
  5 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             2:11.22    2:09.43        
                  28.35     1:01.36 (33.01)     1:36.57 (35.21)     2:09.43 (32.86)
  6 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              2:08.08    2:11.96        
                  29.76     1:02.84 (33.08)     1:37.63 (34.79)     2:11.96 (34.33)
  7 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               2:18.22    2:15.71        
                  30.33     1:05.25 (34.92)     1:41.27 (36.02)     2:15.71 (34.44)
  8 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    2:20.06    2:16.20        
                  31.44     1:06.94 (35.50)     1:42.93 (35.99)     2:16.20 (33.27)
  9 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR        NT    2:16.80        
                  30.94     1:05.16 (34.22)     1:41.67 (36.51)     2:16.80 (35.13)
 10 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   2:18.90    2:18.15        
                  30.53     1:06.16 (35.63)     1:42.79 (36.63)     2:18.15 (35.36)
 11 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    2:24.07    2:19.83        
                  31.15     1:07.13 (35.98)     1:44.55 (37.42)     2:19.83 (35.28)
 12 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          2:33.63    2:23.37        
                  32.24     1:09.61 (37.37)     1:47.52 (37.91)     2:23.37 (35.85)
 13 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    2:26.05    2:23.39        
                  32.72     1:09.76 (37.04)     1:47.33 (37.57)     2:23.39 (36.06)
 14 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          2:24.85    2:25.57        
                  33.24     1:10.50 (37.26)     1:50.10 (39.60)     2:25.57 (35.47)
 15 Chin, William T     12 NYCC-MR              2:27.94    2:28.30        
                  33.08     1:11.13 (38.05)     1:50.77 (39.64)     2:28.30 (37.53)
 16 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    2:31.46    2:28.47        
                  34.33     1:12.79 (38.46)     1:51.67 (38.88)     2:28.47 (36.80)
 17 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    2:55.22    2:29.37        
                  33.34     1:12.25 (38.91)     1:52.20 (39.95)     2:29.37 (37.17)
 18 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR        2:45.42    2:30.50        
                  34.27     1:14.08 (39.81)     1:54.20 (40.12)     2:30.50 (36.30)
 19 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR          3:05.04    2:30.54        
                  33.60     1:12.56 (38.96)     1:53.53 (40.97)     2:30.54 (37.01)
 20 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          2:34.14    2:31.06        
                  34.09     1:14.20 (40.11)     1:54.18 (39.98)     2:31.06 (36.88)
 21 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    2:30.50    2:34.48        
                  34.33     1:12.94 (38.61)     1:54.59 (41.65)     2:34.48 (39.89)
 22 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              2:35.93    2:35.44        
                  33.17     1:12.86 (39.69)     1:52.25 (39.39)     2:35.44 (43.19)
 23 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR        NT    2:39.51        
                  34.85     1:15.23 (40.38)     1:57.67 (42.44)     2:39.51 (41.84)
 24 Zhenilenko, Alan P  12 Unhes-Mr-MR          2:52.62    2:39.87        
                  35.55     1:16.18 (40.63)     1:59.21 (43.03)     2:39.87 (40.66)
 25 Kaplinsky, Peter    11 Rac @ Jcc-MR         2:59.88    2:39.93        
                  36.07   2:00.12 (1:24.05)     2:39.67 (39.55)      2:39.93 (0.26)
 26 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            2:50.00    2:41.11        
                  37.61     1:18.81 (41.20)     2:00.48 (41.67)     2:41.11 (40.63)
 27 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    2:42.15    2:41.64        
                  37.02     1:19.64 (42.62)     2:03.09 (43.45)     2:41.64 (38.55)
 28 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR   2:44.19    2:41.90        
                  36.92     1:19.71 (42.79)     2:02.98 (43.27)     2:41.90 (38.92)
 29 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    2:38.37    2:42.33        
                  36.98     1:18.31 (41.33)     2:00.13 (41.82)     2:42.33 (42.20)
 30 Whitfield, George   12 NYCC-MR              2:46.89    2:42.60        
                  35.66     1:18.35 (42.69)     2:02.93 (44.58)     2:42.60 (39.67)
 31 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              2:41.49    2:42.80        
                  34.40     1:16.02 (41.62)     2:00.81 (44.79)     2:42.80 (41.99)
 32 Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               2:38.79    2:43.68        
                  37.46     1:20.61 (43.15)     2:03.65 (43.04)     2:43.68 (40.03)
 33 Reardon, Michael    11 NYCC-MR              2:41.94    2:46.59        
                  37.52     1:20.91 (43.39)     2:05.76 (44.85)     2:46.59 (40.83)
 34 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            2:52.72    2:54.35        
                  37.59     1:21.46 (43.87)     2:08.45 (46.99)     2:54.35 (45.90)
 35 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            3:12.36    2:57.58        
                  39.63     1:25.58 (45.95)     2:13.30 (47.72)     2:57.58 (44.28)
 36 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    3:19.32    3:02.39        
                  36.87     1:24.04 (47.17)     2:14.05 (50.01)     3:02.39 (48.34)
 37 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   3:04.97    3:05.49        
                  37.58     1:25.40 (47.82)     2:17.52 (52.12)     3:05.49 (47.97)
 38 Atherley, Nathan    12 NYCC-MR              3:33.52    3:10.09        
                                                    2:22.38 ( )     3:10.09 (47.71)
 39 Ng, Ethan T         11 NYCC-MR              3:22.13    3:21.41        
                  44.20     1:35.14 (50.94)     2:29.11 (53.97)     3:21.41 (52.30)
 40 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            3:40.00    3:40.26        
                  47.54     1:45.02 (57.48)     2:44.37 (59.35)     3:40.26 (55.89)
 -- Grabov, Edward      11 Shy-Mr-MR            3:33.55         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              3:18.87         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              3:07.04         NS        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               2:16.51         NS        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          3:21.80         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          2:45.60         NS        
 -- Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          3:00.85         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   2:51.94         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         2:54.38         NS        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR   2:39.20         NS        
 -- Boies, Zachary      12 SMC-MR               2:45.00         NS        
 -- Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   2:12.20         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            2:32.39         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    5:36.16    5:42.94        
                  30.53     1:04.71 (34.18)     1:39.12 (34.41)     2:13.52 (34.40)
        2:48.74 (35.22)     3:23.13 (34.39)     3:58.19 (35.06)     4:33.67 (35.48)
        5:08.46 (34.79)     5:42.94 (34.48)                                        
  2 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              5:39.79    5:46.29        
                  30.27     1:04.56 (34.29)     1:39.64 (35.08)     2:14.97 (35.33)
        2:50.55 (35.58)     3:26.07 (35.52)     4:01.57 (35.50)     4:37.02 (35.45)
        5:12.11 (35.09)     5:46.29 (34.18)                                        
  3 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    6:09.35    5:47.80        
                  32.04     1:07.62 (35.58)     1:41.91 (34.29)     2:19.86 (37.95)
        2:53.86 (34.00)     3:27.96 (34.10)     4:04.29 (36.33)     4:38.82 (34.53)
        5:14.18 (35.36)     5:47.80 (33.62)                                        
  4 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   5:54.53    5:52.66        
                  30.53     1:05.59 (35.06)     1:41.22 (35.63)     2:17.22 (36.00)
        2:53.49 (36.27)     3:30.14 (36.65)     4:06.35 (36.21)     4:42.41 (36.06)
        5:18.22 (35.81)     5:52.66 (34.44)                                        
  5 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    6:31.56    6:03.46        
                  32.11     1:08.31 (36.20)     1:45.13 (36.82)     2:21.72 (36.59)
        2:58.48 (36.76)     3:35.37 (36.89)     4:13.26 (37.89)     4:50.76 (37.50)
        5:27.84 (37.08)     6:03.46 (35.62)                                        
  6 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   6:34.87    6:12.83        
                  31.91     1:08.32 (36.41)     1:45.78 (37.46)     2:24.18 (38.40)
        3:03.67 (39.49)     3:42.89 (39.22)     4:21.51 (38.62)     5:00.56 (39.05)
        5:37.20 (36.64)     6:12.83 (35.63)                                        
  7 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   6:14.94    6:12.84        
                  31.03     1:07.12 (36.09)     1:44.11 (36.99)     2:19.89 (35.78)
        2:52.61 (32.72)     3:41.00 (48.39)     4:19.82 (38.82)     4:39.62 (19.80)
        5:07.72 (28.10)   6:12.84 (1:05.12)                                        
  8 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    6:58.59        
                                1:17.30 ( )   2:44.40 (1:27.10)     3:16.04 (31.64)
        4:12.66 (56.62)     4:56.82 (44.16)     5:37.59 (40.77)                    
            6:18.06 ( )     6:58.59 (40.53)                                        
  9 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT    6:59.69        
                  36.16     1:19.47 (43.31)     2:04.01 (44.54)     2:47.76 (43.75)
        3:31.15 (43.39)     4:15.12 (43.97)     4:58.64 (43.52)     5:41.11 (42.47)
        6:22.45 (41.34)     6:59.69 (37.24)                                        
 10 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              7:31.99    7:24.36        
                  36.86     1:19.15 (42.29)     2:04.44 (45.29)     2:50.75 (46.31)
        3:38.71 (47.96)     4:24.07 (45.36)     5:10.74 (46.67)     5:58.17 (47.43)
        6:44.61 (46.44)     7:24.36 (39.75)                                        
 11 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                   NT    7:26.65        
                  34.78     1:17.91 (43.13)     2:01.73 (43.82)                    
                                                                        5:52.50 ( )
      7:26.65 (1:34.15)                                                            
 12 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                8:23.13    7:53.66        
                  37.21     1:22.51 (45.30)     2:11.83 (49.32)     3:00.32 (48.49)
        3:47.27 (46.95)     4:37.41 (50.14)   5:59.13 (1:21.72)   7:06.48 (1:07.35)
        7:53.66 (47.18)                                                            
 13 Wong, Kevin         11 HS-MR                8:15.00    8:18.82        
                  38.89     1:27.53 (48.64)     2:17.12 (49.59)     3:08.80 (51.68)
        4:01.34 (52.54)     4:53.61 (52.27)     5:46.11 (52.50)     6:38.40 (52.29)
      8:18.82 (1:40.42)                                                            
 -- Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              5:47.57         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR                   NT        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               1:06.00    1:04.45        
                  31.31     1:04.45 (33.14)                                        
  2 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:03.19    1:04.83        
                  31.76     1:04.83 (33.07)                                        
  3 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              1:06.69    1:07.76        
                  33.28     1:07.76 (34.48)                                        
  4 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:10.83    1:10.26        
                  35.09     1:10.26 (35.17)                                        
  5 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:12.54    1:10.55        
                  34.75     1:10.55 (35.80)                                        
  6 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:13.24    1:10.56        
                  34.99     1:10.56 (35.57)                                        
  7 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   1:10.29    1:10.89        
                  34.07     1:10.89 (36.82)                                        
  8 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:10.22    1:11.28        
                  34.29     1:11.28 (36.99)                                        
  9 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:12.49    1:11.90        
                  33.94     1:11.90 (37.96)                                        
 10 Sewell, Maxwell T   11 CDEL-MA              1:23.48    1:14.97        
                  36.60     1:14.97 (38.37)                                        
 11 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:13.86    1:15.26        
                  37.81     1:15.26 (37.45)                                        
 12 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:22.00    1:16.00        
                  36.78     1:16.00 (39.22)                                        
 13 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:16.99        
                  37.38     1:16.99 (39.61)                                        
 14 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:18.20        
                  37.73     1:18.20 (40.47)                                        
 15 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR          1:21.50    1:20.72        
                  39.17     1:20.72 (41.55)                                        
 16 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:22.57    1:21.36        
                  39.19     1:21.36 (42.17)                                        
 17 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              1:29.55    1:21.55        
                  39.28     1:21.55 (42.27)                                        
 18 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR   1:26.86    1:22.61        
                  40.18     1:22.61 (42.43)                                        
 19 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:25.73    1:23.28        
                  39.88     1:23.28 (43.40)                                        
 20 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:24.78    1:23.54        
                  41.21     1:23.54 (42.33)                                        
 21 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:27.29    1:23.62        
                  40.48     1:23.62 (43.14)                                        
 22 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:26.58    1:25.65        
                  22.93   1:25.65 (1:02.72)                                        
 23 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:23.34    1:27.65        
                  42.68     1:27.65 (44.97)                                        
 24 Wong, Kevin         11 HS-MR                1:43.30    1:30.85        
                  42.23     1:30.85 (48.62)                                        
 25 Whitfield, George   12 NYCC-MR              1:30.07    1:30.98        
                  44.21     1:30.98 (46.77)                                        
 26 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   1:34.56    1:35.27        
                  45.57     1:35.27 (49.70)                                        
 27 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    1:42.17    1:36.08        
                  43.45     1:36.08 (52.63)                                        
 28 Barr, Alex S        11 Agua Swim Team-MR    1:40.24    1:38.83        
 29 Ng, Ethan T         11 NYCC-MR              1:35.13    1:41.68        
                  48.63     1:41.68 (53.05)                                        
 30 Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   1:30.18    1:44.88        
                  51.42     1:44.88 (53.46)                                        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:39.53         NS        
 -- Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT         NS        
 -- Atherley, Nathan    12 NYCC-MR              1:56.45         NS        
 -- Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:20.79         NS        
 -- Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               1:25.91        SCR        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               1:13.15        SCR        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:20.32        SCR        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:47.84        SCR        
 -- Byrd, Bryan         12 WEST-MA              1:07.83        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR   1:25.94        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    12 Manhattan Makos-MR   2:11.00    2:12.66        
                  30.69     1:03.91 (33.22)     1:39.01 (35.10)     2:12.66 (33.65)
  2 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    2:14.52    2:14.63        
                  31.91     1:07.03 (35.12)     1:41.54 (34.51)     2:14.63 (33.09)
  3 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              2:30.88    2:23.32        
                  33.02     1:09.62 (36.60)     1:47.31 (37.69)     2:23.32 (36.01)
  4 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              2:21.80    2:24.54        
                  33.62     1:10.05 (36.43)     1:48.04 (37.99)     2:24.54 (36.50)
  5 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               2:27.97    2:25.13        
                  32.84     1:09.97 (37.13)     1:48.43 (38.46)     2:25.13 (36.70)
  6 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:30.08    2:26.74        
                  34.51     1:11.65 (37.14)     1:49.47 (37.82)     2:26.74 (37.27)
  7 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR        NT    2:31.33        
                  34.58     1:13.68 (39.10)     1:52.92 (39.24)     2:31.33 (38.41)
  8 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR         NT    2:32.15        
                  35.69     1:14.33 (38.64)     1:54.32 (39.99)     2:32.15 (37.83)
  9 Chin, William T     12 NYCC-MR              2:47.98    2:40.05        
                  35.61     1:15.06 (39.45)     1:57.24 (42.18)     2:40.05 (42.81)
 10 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    2:53.56    2:42.08        
                  37.52     1:18.77 (41.25)     2:01.72 (42.95)     2:42.08 (40.36)
 11 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    2:56.87    2:46.01        
                  38.08     1:19.67 (41.59)     2:03.49 (43.82)     2:46.01 (42.52)
 12 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    3:00.54        
                  42.39     1:27.59 (45.20)     2:15.23 (47.64)     3:00.54 (45.31)
 13 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                   NT    3:01.03        
                  41.92     1:29.61 (47.69)     2:17.67 (48.06)     3:01.03 (43.36)
 14 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            3:40.00    3:10.86        
                  46.91     1:34.88 (47.97)     2:23.62 (48.74)     3:10.86 (47.24)
 15 Wong, Kevin         11 HS-MR                3:15.00    3:15.28        
                  42.72     1:33.75 (51.03)     2:26.26 (52.51)     3:15.28 (49.02)
 -- Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            3:38.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  43.79     1:32.27 (48.48)     2:23.31 (51.04)          DQ (51.16)
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            2:56.00         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          2:57.13        SCR        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               2:40.02        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             1:13.33    1:08.92         20  
                  32.18     1:08.92 (36.74)                                        
  2 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               1:13.26    1:11.09         17  
                  33.53     1:11.09 (37.56)                                        
  3 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              1:22.88    1:15.79         16  
                  36.53     1:15.79 (39.26)                                        
  4 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:15.71    1:18.08         15  
                  36.75     1:18.08 (41.33)                                        
  5 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              1:18.03    1:18.18         14  
                  36.88     1:18.18 (41.30)                                        
  6 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:16.93    1:18.66         13  
                  37.76     1:18.66 (40.90)                                        
  7 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:23.37    1:20.64         12  
                  38.11     1:20.64 (42.53)                                        
  8 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    1:23.59    1:21.08         11  
                  39.23     1:21.08 (41.85)                                        
  9 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:22.93    1:21.32          9  
                  39.59     1:21.32 (41.73)                                        
 10 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:22.67    1:22.29          7  
                  39.21     1:22.29 (43.08)                                        
 11 Boies, Zachary      12 SMC-MR               1:27.87    1:22.56          6  
                  40.28     1:22.56 (42.28)                                        
 12 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:25.91    1:23.77          5  
                  39.63     1:23.77 (44.14)                                        
 13 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          1:30.31    1:23.95          4  
                  40.17     1:23.95 (43.78)                                        
 14 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          1:25.81    1:24.41          3  
                  39.78     1:24.41 (44.63)                                        
 15 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR        1:36.53    1:24.68          2  
                  40.41     1:24.68 (44.27)                                        
 16 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:23.67    1:25.21          1  
                  40.33     1:25.21 (44.88)                                        
 17 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:29.95    1:25.59        
                  40.53     1:25.59 (45.06)                                        
 18 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          1:31.19    1:26.82        
                  42.76     1:26.82 (44.06)                                        
 19 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:31.41    1:27.57        
                  42.02     1:27.57 (45.55)                                        
 20 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:28.79    1:27.91        
                  42.14     1:27.91 (45.77)                                        
 21 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:30.37    1:28.38        
                  42.19     1:28.38 (46.19)                                        
 22 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          1:31.19    1:28.54        
                  42.68     1:28.54 (45.86)                                        
 23 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            1:26.00    1:29.95        
                  43.81     1:29.95 (46.14)                                        
 24 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                1:36.79    1:31.25        
                  42.41     1:31.25 (48.84)                                        
 25 Chin, William T     12 NYCC-MR              1:35.75    1:31.60        
                  44.00     1:31.60 (47.60)                                        
 26 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    1:31.71        
                  44.15     1:31.71 (47.56)                                        
 27 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   1:37.53    1:33.40        
                  43.60     1:33.40 (49.80)                                        
 28 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR            1:38.31    1:36.35        
                  43.44     1:36.35 (52.91)                                        
 29 Berezhanskiy, Grig  12 Unhes-Mr-MR          1:38.00    1:36.85        
                  44.88     1:36.85 (51.97)                                        
 30 Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT    1:37.99        
                  45.11     1:37.99 (52.88)                                        
 31 Whitfield, George   12 NYCC-MR              1:40.16    1:38.27        
                  46.68     1:38.27 (51.59)                                        
 32 Wong, Kevin         11 HS-MR                1:36.76    1:40.11        
                  46.30     1:40.11 (53.81)                                        
 33 Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               1:40.10    1:40.45        
                  46.37     1:40.45 (54.08)                                        
 34 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    1:41.39        
                  47.89     1:41.39 (53.50)                                        
 35 Atherley, Nathan    12 NYCC-MR              2:04.73    1:43.17        
                  46.60     1:43.17 (56.57)                                        
 36 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            1:53.36    1:48.39        
                  51.42     1:48.39 (56.97)                                        
 37 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    1:50.99    1:55.42        
                  53.44   1:55.42 (1:01.98)                                        
 -- Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:41.78         DQ        
      Alternating Kick
                  43.81          DQ (50.19)                                        
 -- Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      One hand touch
                  51.74                                                            
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:36.01         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:43.29         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:45.12         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   1:38.39         NS        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          2:03.76         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR        1:37.77         NS        
 -- Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR               1:39.86         NS        
 -- Ng, Ethan T         11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Edwards, Grant      11 SMC-MR               1:54.50         NS        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR   1:31.20        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    12 Manhattan Makos-MR   2:41.13    2:30.59        
                  33.04     1:11.97 (38.93)     1:52.74 (40.77)     2:30.59 (37.85)
  2 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             2:31.57    2:30.88        
                  33.19     1:12.07 (38.88)     1:52.53 (40.46)     2:30.88 (38.35)
  3 Stanley, Matt B     12 CAC-CT               2:42.67    2:36.36        
                  34.84     1:13.84 (39.00)     1:55.03 (41.19)     2:36.36 (41.33)
  4 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    3:31.52    2:42.01        
                  37.02     1:18.21 (41.19)     1:59.94 (41.73)     2:42.01 (42.07)
  5 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              2:48.72    2:43.38        
                  35.77     1:17.80 (42.03)     2:01.72 (43.92)     2:43.38 (41.66)
  6 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              2:54.64    2:46.61        
                  37.82     1:19.82 (42.00)     2:03.36 (43.54)     2:46.61 (43.25)
  7 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:55.94    2:49.57        
                  38.33     1:22.14 (43.81)     2:05.34 (43.20)     2:49.57 (44.23)
  8 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:56.09        
                  40.95     1:25.76 (44.81)     2:10.88 (45.12)     2:56.09 (45.21)
  9 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:57.00    2:56.43        
                  41.60     1:27.09 (45.49)     2:11.86 (44.77)     2:56.43 (44.57)
 10 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          3:15.10    3:02.21        
                  39.99     1:27.04 (47.05)     2:15.97 (48.93)     3:02.21 (46.24)
 11 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR             NT    3:03.13        
                  41.20     1:28.80 (47.60)     2:16.27 (47.47)     3:03.13 (46.86)
 12 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    3:01.85    3:03.25        
                  41.76     1:28.66 (46.90)     2:16.41 (47.75)     3:03.25 (46.84)
 13 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR               NT    3:38.07        
                  48.93     1:46.89 (57.96)     2:44.91 (58.02)     3:38.07 (53.16)
 14 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            3:55.00    3:50.36        
                  50.25   1:50.73 (1:00.48)   2:53.50 (1:02.77)     3:50.36 (56.86)
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Boies, Zachary      12 SMC-MR               3:45.00         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
                  43.64     1:36.59 (52.95)     2:32.59 (56.00)                    
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              1:07.12    1:07.05        
                  30.16     1:07.05 (36.89)                                        
  2 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          1:14.21    1:12.52        
                  34.51     1:12.52 (38.01)                                        
  3 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:11.32    1:13.05        
                  34.92     1:13.05 (38.13)                                        
  4 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          1:28.20    1:15.22        
                  34.78     1:15.22 (40.44)                                        
  5 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:16.77    1:15.34        
                  34.85     1:15.34 (40.49)                                        
  6 Chin, William T     12 NYCC-MR                   NT    1:16.48        
                  35.29     1:16.48 (41.19)                                        
  7 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          1:28.05    1:17.67        
                  35.43     1:17.67 (42.24)                                        
  8 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:20.71    1:18.54        
                  36.45     1:18.54 (42.09)                                        
  9 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:27.27    1:22.05        
                  37.27     1:22.05 (44.78)                                        
 10 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                   NT    1:22.45        
                  37.37     1:22.45 (45.08)                                        
 11 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              1:24.25    1:22.57        
                  21.97   1:22.57 (1:00.60)                                        
 12 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          1:25.12    1:22.82        
 13 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            1:24.24    1:23.65        
                  20.27   1:23.65 (1:03.38)                                        
 14 Hinckley, Charlie   11 Agua Swim Team-MR    1:22.75    1:23.67        
                  20.49   1:23.67 (1:03.18)                                        
 15 Zhenilenko, Alan P  12 Unhes-Mr-MR          1:25.63    1:25.89        
                  22.19   1:25.89 (1:03.70)                                        
 16 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:24.49    1:27.51        
 17 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    1:31.11        
                  40.63     1:31.11 (50.48)                                        
 18 Whitfield, George   12 NYCC-MR              1:40.01    1:32.73        
                  41.21     1:32.73 (51.52)                                        
 19 Kaplinsky, Peter    11 Rac @ Jcc-MR         1:55.12    1:35.18        
                  44.60     1:35.18 (50.58)                                        
 20 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT    1:43.90        
                  46.06     1:43.90 (57.84)                                        
 21 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            1:29.00    1:43.91        
                  48.12     1:43.91 (55.79)                                        
 22 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            1:49.54    1:47.97        
                  49.52     1:47.97 (58.45)                                        
 -- Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
                  39.81          DQ (55.67)                                        
 -- Grabov, Edward      11 Shy-Mr-MR            1:54.18         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:42.05         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            1:18.12         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:09.38         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          1:27.20         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:15.01         NS        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:25.82         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:50.67        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA                   NT    2:23.61        
                  31.50     1:08.58 (37.08)     1:46.26 (37.68)     2:23.61 (37.35)
  2 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:22.35    2:29.81        
                  31.44     1:09.65 (38.21)     1:48.77 (39.12)     2:29.81 (41.04)
  3 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    2:32.71    2:38.15        
                  34.72     1:15.07 (40.35)     1:57.74 (42.67)     2:38.15 (40.41)
  4 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:38.90        
                  35.18     1:15.04 (39.86)     1:58.95 (43.91)     2:38.90 (39.95)
  5 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR        NT    2:39.70        
                  24.89     1:15.62 (50.73)     1:52.20 (36.58)     2:39.70 (47.50)
  6 Sewell, Maxwell T   11 CDEL-MA                   NT    2:45.81        
                  36.21     1:17.47 (41.26)     2:01.11 (43.64)     2:45.81 (44.70)
  7 Hafez, Omar A       12 HS-MR                2:45.00    2:56.50        
                                1:14.12 ( )     1:59.08 (44.96)     2:56.50 (57.42)
 -- Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    2:40.00         NS        
 -- Byrd, Bryan         12 WEST-MA              2:45.79        SCR        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             1:10.17    1:02.86        
                  29.15     1:02.86 (33.71)                                        
  2 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              1:06.69    1:05.42        
                  30.11     1:05.42 (35.31)                                        
  3 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              1:10.20    1:06.78        
                  26.10     1:06.78 (40.68)                                        
  4 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:09.62    1:07.21        
                  31.75     1:07.21 (35.46)                                        
  5 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              1:08.32    1:07.69        
                  32.18     1:07.69 (35.51)                                        
  6 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:15.28    1:09.30        
                  31.18     1:09.30 (38.12)                                        
  7 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:12.15    1:10.67        
                  32.60     1:10.67 (38.07)                                        
  8 Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   1:13.30    1:11.82        
                  31.91     1:11.82 (39.91)                                        
  9 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:12.34        
                  34.57     1:12.34 (37.77)                                        
 10 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   1:15.60    1:12.65        
                  34.54     1:12.65 (38.11)                                        
 11 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          1:14.36    1:12.87        
                  34.61     1:12.87 (38.26)                                        
 12 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:17.83    1:12.94        
                  32.88     1:12.94 (40.06)                                        
 13 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   1:21.07    1:13.17        
                  33.82     1:13.17 (39.35)                                        
 14 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          1:15.76    1:13.45        
                  34.26     1:13.45 (39.19)                                        
 15 Boies, Zachary      12 SMC-MR               1:20.47    1:13.64        
                  35.14     1:13.64 (38.50)                                        
 16 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR        1:36.52    1:13.69        
                  35.09     1:13.69 (38.60)                                        
 17 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    1:16.15    1:14.26        
                1:14.26         1:14.26 ( )                                        
 18 Chin, William T     12 NYCC-MR              1:14.55    1:14.33        
                  33.26     1:14.33 (41.07)                                        
 19 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:15.28        
                  34.94     1:15.28 (40.34)                                        
 20 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          1:18.45    1:16.37        
                  35.54     1:16.37 (40.83)                                        
 21 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    1:16.79        
                  36.75     1:16.79 (40.04)                                        
 22 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   1:22.24    1:17.58        
                  37.33     1:17.58 (40.25)                                        
 23 Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          1:18.96    1:17.73        
                  37.02     1:17.73 (40.71)                                        
 24 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:21.41    1:18.45        
                  37.20     1:18.45 (41.25)                                        
 25 Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:20.35        
                  55.50     1:20.35 (24.85)                                        
 26 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            1:21.15    1:20.42        
                  38.61     1:20.42 (41.81)                                        
 27 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.01        
                  35.66     1:21.01 (45.35)                                        
 28 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR               NT    1:21.57        
                  40.11     1:21.57 (41.46)                                        
 29 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    1:23.10        
                  39.52     1:23.10 (43.58)                                        
 30 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          1:33.35    1:24.29        
                  38.64     1:24.29 (45.65)                                        
 31 Wong, Kevin         11 HS-MR                1:45.00    1:25.16        
                  39.06     1:25.16 (46.10)                                        
 32 Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               1:23.02    1:25.56        
                  38.41     1:25.56 (47.15)                                        
 33 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR               1:29.68    1:25.58        
                  41.05     1:25.58 (44.53)                                        
 34 Berezhanskiy, Grig  12 Unhes-Mr-MR          1:24.25    1:26.62        
                  39.17     1:26.62 (47.45)                                        
 35 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            1:29.00    1:27.45        
                  41.20     1:27.45 (46.25)                                        
 36 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    1:27.46        
                  40.91     1:27.46 (46.55)                                        
 37 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            1:24.88    1:27.61        
                  42.30     1:27.61 (45.31)                                        
 37 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR            1:28.86    1:27.61        
                  39.27     1:27.61 (48.34)                                        
 39 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:31.59    1:32.52        
                  44.87     1:32.52 (47.65)                                        
 40 Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR   1:39.06    1:33.67        
                  43.68     1:33.67 (49.99)                                        
 41 Atherley, Nathan    12 NYCC-MR                   NT    1:34.92        
                  45.66     1:34.92 (49.26)                                        
 42 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    1:22.50    1:39.38        
                  45.73     1:39.38 (53.65)                                        
 -- Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:23.33         DQ        
      Did not finish on back - back
                  39.11          DQ (41.83)                                        
 -- Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  37.74          DQ (45.79)                                        
 -- Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  41.59          DQ (46.83)                                        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:35.67         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR              1:29.79         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            1:18.10         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         1:21.12         NS        
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Ng, Ethan T         11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR              1:33.96         NS        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               1:15.45        SCR        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          1:17.30        SCR        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benavides, Jack R   12 UNCAC-CT             2:20.84    2:18.44        
                  28.95     1:05.62 (36.67)     1:46.55 (40.93)     2:18.44 (31.89)
  2 Narvaez-Duckworth,  12 WEST-MA              2:24.35    2:19.53        
                  30.63     1:08.82 (38.19)     1:49.48 (40.66)     2:19.53 (30.05)
  3 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    2:25.34    2:23.41        
                  31.79     1:08.70 (36.91)     1:50.20 (41.50)     2:23.41 (33.21)
  4 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    2:22.67    2:25.78        
                  32.74     1:10.36 (37.62)     1:54.78 (44.42)     2:25.78 (31.00)
  5 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:22.62    2:26.58        
                  30.97     1:08.82 (37.85)     1:52.95 (44.13)     2:26.58 (33.63)
  6 Lin, Howard H       12 NYCC-MR              2:27.46    2:26.98        
                  31.90     1:09.82 (37.92)     1:53.85 (44.03)     2:26.98 (33.13)
  7 Byrd, Bryan         12 WEST-MA              2:34.35    2:28.13        
                  30.83     1:08.19 (37.36)     1:55.86 (47.67)     2:28.13 (32.27)
  8 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:37.17    2:30.05        
                  34.28     1:13.04 (38.76)     1:55.95 (42.91)     2:30.05 (34.10)
  9 Baker, Baz          11 Manhattan Makos-MR        NT    2:33.12        
                  38.57     1:24.72 (46.15)     2:12.16 (47.44)     2:33.12 (20.96)
 10 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    2:40.73    2:33.55        
                  31.13     1:11.34 (40.21)     1:59.10 (47.76)     2:33.55 (34.45)
 11 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    2:35.55    2:33.82        
                  34.70     1:15.50 (40.80)     1:59.54 (44.04)     2:33.82 (34.28)
 12 Tolpina, Axel       11 Unhes-Mr-MR          2:46.18    2:35.74        
                  34.57     1:16.26 (41.69)     2:01.54 (45.28)     2:35.74 (34.20)
 13 Yankelevich, Jacob  11 Unhes-Mr-MR          2:50.20    2:36.76        
                  34.01     1:14.61 (40.60)     2:02.65 (48.04)     2:36.76 (34.11)
 14 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    2:35.06    2:38.17        
                  33.47     1:12.82 (39.35)     2:03.20 (50.38)     2:38.17 (34.97)
 15 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    3:06.42    2:38.57        
                  32.52     1:13.54 (41.02)     2:01.86 (48.32)     2:38.57 (36.71)
 16 Slattery, Conn      12 Manhattan Makos-MR   2:42.66    2:39.42        
                  33.99     1:14.85 (40.86)     2:05.37 (50.52)     2:39.42 (34.05)
 17 Djunic, Dennis      12 Manhattan Makos-MR   2:44.54    2:41.70        
                  37.98     1:16.71 (38.73)     2:05.58 (48.87)     2:41.70 (36.12)
 18 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    2:55.40    2:42.35        
                  34.35     1:17.28 (42.93)     2:04.97 (47.69)     2:42.35 (37.38)
 19 Mark, Colin M       12 Agua Swim Team-MR    2:41.13    2:42.78        
                  35.42     1:18.17 (42.75)     2:04.14 (45.97)     2:42.78 (38.64)
 20 Prokic, Matija      12 RI Marlins-MR             NT    2:43.53        
                  36.52     1:19.47 (42.95)     2:05.17 (45.70)     2:43.53 (38.36)
 21 Grobshteyn, Mark P  11 Unhes-Mr-MR          2:57.36    2:45.36        
                  36.54     1:20.29 (43.75)     2:07.01 (46.72)     2:45.36 (38.35)
 22 Chin, William T     12 NYCC-MR              2:49.97    2:45.69        
                  35.32     1:14.28 (38.96)     2:05.79 (51.51)     2:45.69 (39.90)
 23 Langendorfer, Matt  11 Manhattan Makos-MR   2:59.66    2:51.58        
                  36.71     1:20.55 (43.84)     2:10.04 (49.49)     2:51.58 (41.54)
 24 Gonzalez, Solice A  12 KB Makos-MR          3:04.27    2:52.06        
                  37.68     1:23.22 (45.54)     2:15.91 (52.69)     2:52.06 (36.15)
 25 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR              3:07.22    2:52.18        
                  34.67     1:21.02 (46.35)     2:13.21 (52.19)     2:52.18 (38.97)
 26 Elkhouly, Marwan    11 Shy-Mr-MR            3:10.00    2:52.33        
                  36.66     1:20.60 (43.94)     2:11.61 (51.01)     2:52.33 (40.72)
 27 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    3:01.70    2:53.11        
                  38.61     1:22.75 (44.14)     2:13.76 (51.01)     2:53.11 (39.35)
 28 Zhenilenko, Alan P  12 Unhes-Mr-MR          3:06.73    2:54.93        
                  38.82     1:24.19 (45.37)     2:15.72 (51.53)     2:54.93 (39.21)
 29 Straker, Mike B     11 CDEL-MA                   NT    3:02.15        
                  39.21     1:25.23 (46.02)   2:25.56 (1:00.33)     3:02.15 (36.59)
 30 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    3:05.81        
                  40.24   1:43.73 (1:03.49)     2:24.96 (41.23)     3:05.81 (40.85)
 31 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    3:05.89        
                  42.70     1:30.04 (47.34)     2:22.83 (52.79)     3:05.89 (43.06)
 32 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            3:25.00    3:11.26        
                  42.96     1:31.87 (48.91)     2:28.29 (56.42)     3:11.26 (42.97)
 33 Klein-Cloud, Isaia  12 Manhattan Makos-MR   3:20.26    3:18.70        
                  44.51     1:34.72 (50.21)     2:33.41 (58.69)     3:18.70 (45.29)
 34 Brown, Callum C     11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    3:30.82        
                  47.65     1:42.46 (54.81)   2:44.84 (1:02.38)     3:30.82 (45.98)
 -- Sullivan, Joe J     11 CAC-CT               3:02.03         DQ        
                  44.34     1:30.26 (45.92)     2:29.42 (59.16)          DQ (42.75)
 -- Atherley, Nathan    12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn - free
                                1:42.07 ( )     2:40.28 (58.21)          DQ (50.43)
 -- Friedland, Simon    11 Shy-Mr-MR            3:45.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  54.39     1:52.16 (57.77)     2:51.08 (58.92)          DQ (53.27)
 -- Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            3:25.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  46.50     1:36.71 (50.21)     2:33.96 (57.25)          DQ (44.83)
 -- Ng, Ethan T         11 NYCC-MR              3:47.68         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  51.72     1:46.21 (54.49)   2:47.95 (1:01.74)          DQ (49.41)
 -- Belykh, Shawn       11 Unhes-Mr-MR          3:10.38         DQ        
      Pulling on lane line - Misc
                  34.52     1:19.86 (45.34)     2:07.27 (47.41)          DQ (39.27)
 -- Studer, Liam R      12 NYCC-MR              3:32.26         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.96     1:23.15 (46.19)     2:13.80 (50.65)          DQ (42.17)
 -- Kaplinsky, Peter    11 Rac @ Jcc-MR         3:45.12         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  41.75     1:29.15 (47.40)     2:27.25 (58.10)          DQ (41.19)
 -- Jake Mwangi, Powel  12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Idemudia, Sean      11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Idemudia, Aaron     11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Vartsaba, Nikolay   12 Unhes-Mr-MR          2:52.20         NS        
 -- Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          3:37.94         NS        
 -- Wren, Steven        12 Rac @ Jcc-MR         2:54.12         NS        
 -- Grabov, Edward      11 Shy-Mr-MR            3:45.00         NS        
 -- Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR            2:53.00         NS        
 -- Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Zaharchenko, Micha  12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Rea, Wesley D       11 CAC-CT               2:36.96         NS        
 -- Boies, Zachary      12 SMC-MR               2:58.00         NS        
 -- Angles, Lucas J     12 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Moy, Christian      12 Manhattan Makos-MR   2:31.62         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:50.72        
                  27.66       54.95 (27.29)     1:23.67 (28.72)     1:50.72 (27.05)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    1:54.91        
                  28.32       58.97 (30.65)     1:27.92 (28.95)     1:54.91 (26.99)
  3 Hurricanes-MR  'A'                               NT    1:58.23        
                  30.26     1:00.15 (29.89)     1:31.35 (31.20)     1:58.23 (26.88)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:58.00    1:59.81        
                  30.84       59.61 (28.77)     1:29.29 (29.68)     1:59.81 (30.52)
  5 Manhattan Makos-MR  'A'                     1:48.97    2:03.30        
                  29.06     1:07.48 (38.42)     1:37.79 (30.31)     2:03.30 (25.51)
  6 New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:10.00    2:23.71        
                  34.12     1:15.26 (41.14)     1:50.18 (34.92)     2:23.71 (33.53)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    2:02.50        
                  29.88     1:05.32 (35.44)     1:35.43 (30.11)     2:02.50 (27.07)
  2 Manhattan Makos-MR  'A'                     2:03.86    2:05.63        
                  32.81     1:16.43 (43.62)     1:38.51 (22.08)     2:05.63 (27.12)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:09.36        
                                1:11.89 ( )     1:42.95 (31.06)     2:09.36 (26.41)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          3:00.00    2:15.41        
                  31.69     1:12.19 (40.50)     1:46.06 (33.87)     2:15.41 (29.35)
  5 Hurricanes-MR  'A'                               NT    2:16.22        
                  36.45                             1:46.67 ( )     2:16.22 (29.55)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                  NT         NS        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Legg, Jordan D      14 CAC-CT                 24.68      23.82        
  2 Fergus, Jack B      14 Manhattan Makos-MR     24.26      24.38        
  3 Hamberg, Miles N    14 Manhattan Makos-MR     24.92      25.04        
  4 Mathews, Gabriel T  14 Manhattan Makos-MR     24.78      25.18        
  5 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE                 25.62      25.28        
  6 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR      25.47      25.33        
  7 Taylor, Griffin H   14 Manhattan Makos-MR     25.46      25.34        
  8 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR      25.65      25.40        
  9 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR                24.98      25.46        
 10 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR      25.11      25.49        
 11 Hanley, Kevin       14 SMC-MR                 26.66      25.74        
 12 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR                26.05      25.79        
 13 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR     26.90      25.80        
 14 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE                 27.38      25.87        
 15 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR     26.53      25.93        
 16 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR      26.96      26.53        
 17 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR      26.30      26.58        
 18 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR                 26.95      26.79        
 19 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR                27.41      26.99        
 20 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR      28.04      27.00        
 21 Iocolano, Richard   13 HS-MR                  27.26      27.08        
 22 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR     27.79      27.57        
 23 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR      27.42      27.58        
 24 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR           27.92      27.60        
 25 Higgins, Jack P     13 MAC-NE                 28.15      27.85        
 26 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR     28.69      27.99        
 27 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE                 28.76      28.11        
 28 Chun, Matthew S     14 Agua Swim Team-MR         NT      28.14        
 29 Evans-Chavers, Lat  13 Agua Swim Team-MR         NT      28.92        
 30 Branover, Shai      13 MAC-NE                 29.28      29.37        
 31 Uberti, Marcos A    13 NYCC-MR                30.30      29.97        
 32 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR     30.47      30.27        
 33 Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR     29.90      30.93        
 34 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                  30.08      31.10        
 35 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR            31.09      31.51        
 36 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR     32.42      31.94        
 37 Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT      32.47        
 38 Williams, Jared A   13 CAS-MR                 35.43      32.53        
 39 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR            40.09      40.57        
 -- Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR                29.63         NS        
 -- Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR                30.16         NS        
 -- Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                26.27         NS        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT                 26.75        SCR        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE                 24.91        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE                 24.38        SCR        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                27.19        SCR        
 -- Nair, Travis        13 Manhattan Makos-MR     38.56        SCR        
 -- Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR      23.55        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR      52.00      51.13        
                  24.67       51.13 (26.46)                                        
  2 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR      51.02      51.25        
                  24.88       51.25 (26.37)                                        
  3 Legg, Jordan D      14 CAC-CT                 53.39      52.91        
                  25.11       52.91 (27.80)                                        
  4 Melendez, Sebby     13 MAC-NE                 54.70      53.35        
                  25.51       53.35 (27.84)                                        
  5 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR      54.54      54.45        
                  26.38       54.45 (28.07)                                        
  6 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR      55.92      54.81        
                  26.40       54.81 (28.41)                                        
  7 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE                 57.33      54.93        
                  26.16       54.93 (28.77)                                        
  8 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE                 56.31      55.20        
                  25.74       55.20 (29.46)                                        
  9 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR      56.41      55.34        
                  26.74       55.34 (28.60)                                        
 10 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR                54.57      55.54        
                  26.50       55.54 (29.04)                                        
 11 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR                55.20      56.07        
                  26.71       56.07 (29.36)                                        
 12 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE                 59.05      56.30        
                  26.74       56.30 (29.56)                                        
 13 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR      56.93      56.32        
                  27.21       56.32 (29.11)                                        
 14 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR      57.22      56.52        
                  27.17       56.52 (29.35)                                        
 15 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR            58.00      56.95        
                  26.95       56.95 (30.00)                                        
 16 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                56.64      57.09        
                  27.24       57.09 (29.85)                                        
 17 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR     59.81      57.10        
                  26.56       57.10 (30.54)                                        
 18 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR      58.71      57.17        
                  27.37       57.17 (29.80)                                        
 19 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR      57.51      57.21        
                  27.61       57.21 (29.60)                                        
 20 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR     59.23      57.35        
                  27.25       57.35 (30.10)                                        
 21 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR           57.80      57.49        
                  27.15       57.49 (30.34)                                        
 22 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR      58.68      57.54        
                  27.32       57.54 (30.22)                                        
 23 Oumarov, Elan       13 HS-MR                1:02.80      57.60        
                  27.79       57.60 (29.81)                                        
 24 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR              58.78      57.74        
                  26.18       57.74 (31.56)                                        
 25 Iocolano, Richard   13 HS-MR                1:01.74      58.24        
                  28.13       58.24 (30.11)                                        
 26 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR      58.87      58.27        
                  27.68       58.27 (30.59)                                        
 27 Snaidero, Edoardo   14 RI Marlins-MR          58.84      58.69        
                  28.00       58.69 (30.69)                                        
 28 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR              59.05      59.32        
                  28.22       59.32 (31.10)                                        
 29 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              1:00.53      59.59        
                  28.31       59.59 (31.28)                                        
 30 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         1:04.12    1:00.23        
                  29.22     1:00.23 (31.01)                                        
 31 Utrobin, Daniel     14 Shy-Mr-MR            1:01.15    1:00.44        
                  28.52     1:00.44 (31.92)                                        
 32 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   1:01.88    1:00.50        
                  28.65     1:00.50 (31.85)                                        
 33 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               1:03.52    1:00.63        
                  29.20     1:00.63 (31.43)                                        
 34 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR      57.50    1:00.77        
                  28.53     1:00.77 (32.24)                                        
 35 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         1:06.78    1:00.91        
                  29.47     1:00.91 (31.44)                                        
 36 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:00.51    1:00.92        
                  28.93     1:00.92 (31.99)                                        
 37 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               1:01.84    1:01.73        
                  29.18     1:01.73 (32.55)                                        
 38 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   1:08.60    1:01.87        
                  29.38     1:01.87 (32.49)                                        
 39 Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                1:04.19    1:02.68        
                  30.64     1:02.68 (32.04)                                        
 40 Reardon, Christoph  13 NYCC-MR              1:01.73    1:02.69        
                  29.60     1:02.69 (33.09)                                        
 41 Nisman, Elvin       14 Shy-Mr-MR            1:09.23    1:02.82        
                  30.06     1:02.82 (32.76)                                        
 42 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              1:09.99    1:03.05        
                  29.57     1:03.05 (33.48)                                        
 43 Evans-Chavers, Lat  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:03.08        
                  29.43     1:03.08 (33.65)                                        
 44 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         1:05.23    1:03.31        
                  30.01     1:03.31 (33.30)                                        
 45 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              1:04.71    1:03.84        
                  30.60     1:03.84 (33.24)                                        
 46 Branover, Shai      13 MAC-NE               1:04.70    1:03.89        
                  30.30     1:03.89 (33.59)                                        
 47 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                1:06.93    1:04.37        
                  29.61     1:04.37 (34.76)                                        
 48 Pantaleone, Steven  14 Rac @ Jcc-MR         1:21.78    1:06.82        
                  32.96     1:06.82 (33.86)                                        
 49 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         1:13.81    1:07.56        
                  32.22     1:07.56 (35.34)                                        
 50 Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR   1:10.71    1:08.31        
                  32.59     1:08.31 (35.72)                                        
 51 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR        NT    1:08.45        
                  32.00     1:08.45 (36.45)                                        
 52 Lanzman, Jason S    13 Unhes-Mr-MR          1:20.48    1:09.13        
                  30.20     1:09.13 (38.93)                                        
 53 Gazdoiu, Victor     14 RI Marlins-MR        1:10.36    1:10.24        
                  32.73     1:10.24 (37.51)                                        
 54 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:09.68    1:10.95        
                  33.65     1:10.95 (37.30)                                        
 55 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:15.17    1:11.84        
                  34.24     1:11.84 (37.60)                                        
 56 Williams, Jared A   13 CAS-MR               1:23.23    1:14.99        
                  35.45     1:14.99 (39.54)                                        
 57 Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT    1:15.42        
                  34.89     1:15.42 (40.53)                                        
 58 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:19.53    1:17.64        
                  36.14     1:17.64 (41.50)                                        
 59 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:37.91    1:37.19        
                  45.63     1:37.19 (51.56)                                        
 -- Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:02.33         NS        
 -- Nair, Travis        13 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Ousmanov, Jack A    13 Agua Swim Team-MR    1:11.88         NS        
 -- Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        1:07.00         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE                 54.64        SCR        
 -- Gorizia, Alessio B  13 Rac @ Jcc-MR         1:33.39        SCR        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT                 57.94        SCR        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR              1:01.35        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE                 52.45        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR    1:51.06    1:52.33        
                  25.43       53.74 (28.31)     1:23.18 (29.44)     1:52.33 (29.15)
  2 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    1:52.41    1:53.43        
                  25.75       54.17 (28.42)     1:23.75 (29.58)     1:53.43 (29.68)
  3 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               1:56.59    1:55.54        
                  25.99       55.31 (29.32)     1:25.56 (30.25)     1:55.54 (29.98)
  4 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               1:56.22    1:56.45        
                  25.43       54.23 (28.80)     1:25.11 (30.88)     1:56.45 (31.34)
  5 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    2:01.62    1:56.65        
                  27.02       56.67 (29.65)     1:26.76 (30.09)     1:56.65 (29.89)
  6 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              1:59.19    1:57.53        
                  26.75       45.99 (19.24)     1:28.09 (42.10)     1:57.53 (29.44)
  7 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    2:00.99    1:59.13        
                  28.11       58.33 (30.22)     1:28.82 (30.49)     1:59.13 (30.31)
  8 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    1:58.65    1:59.47        
                  27.20       57.50 (30.30)     1:28.66 (31.16)     1:59.47 (30.81)
  9 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               2:02.33    2:01.03        
                  26.76       57.17 (30.41)     1:29.15 (31.98)     2:01.03 (31.88)
 10 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              2:02.36    2:02.43        
                  28.28       59.35 (31.07)     1:31.05 (31.70)     2:02.43 (31.38)
 11 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:05.32    2:02.71        
                  28.01       59.92 (31.91)     1:32.65 (32.73)     2:02.71 (30.06)
 12 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               2:07.09    2:03.97        
                  26.87       58.37 (31.50)     1:31.40 (33.03)     2:03.97 (32.57)
 13 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         2:07.96    2:04.49        
                  27.72       58.89 (31.17)     1:31.85 (32.96)     2:04.49 (32.64)
 14 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:05.59    2:04.62        
                  28.67     1:00.82 (32.15)     1:33.44 (32.62)     2:04.62 (31.18)
 15 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    2:04.77    2:05.08        
                  28.15       59.37 (31.22)     1:32.27 (32.90)     2:05.08 (32.81)
 16 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR    2:05.19    2:05.63        
                  28.39     1:00.99 (32.60)     1:34.09 (33.10)     2:05.63 (31.54)
 17 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    2:09.52    2:05.75        
                  28.59     1:00.55 (31.96)     1:33.55 (33.00)     2:05.75 (32.20)
 18 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:04.94    2:05.96        
                  28.24     1:00.14 (31.90)     1:33.52 (33.38)     2:05.96 (32.44)
 19 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   2:06.98    2:06.07        
                  28.03     1:00.11 (32.08)     1:33.26 (33.15)     2:06.07 (32.81)
 20 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               2:12.08    2:06.41        
                  28.30     1:00.66 (32.36)     1:34.41 (33.75)     2:06.41 (32.00)
 21 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          2:12.58    2:07.26        
                  28.10     1:00.69 (32.59)     1:33.80 (33.11)     2:07.26 (33.46)
 22 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   2:11.75    2:08.04        
                  29.34     1:02.09 (32.75)     1:35.36 (33.27)     2:08.04 (32.68)
 23 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   2:12.25    2:09.39        
                  28.01     1:00.80 (32.79)     1:35.54 (34.74)     2:09.39 (33.85)
 24 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   2:15.63    2:10.67        
                  29.92     1:04.43 (34.51)     1:38.84 (34.41)     2:10.67 (31.83)
 25 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            2:11.51    2:11.37        
                  28.47     1:00.73 (32.26)     1:35.90 (35.17)     2:11.37 (35.47)
 26 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    2:08.40    2:12.14        
                  29.21     1:02.82 (33.61)     1:37.77 (34.95)     2:12.14 (34.37)
 27 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:07.87    2:12.38        
                  30.22     1:02.68 (32.46)     1:38.42 (35.74)     2:12.38 (33.96)
 28 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:13.16    2:12.77        
                  30.54     1:04.17 (33.63)     1:38.82 (34.65)     2:12.77 (33.95)
 29 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               2:18.33    2:12.99        
                                1:04.29 ( )     1:38.63 (34.34)     2:12.99 (34.36)
 30 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    2:14.63    2:13.04        
                  29.83     1:03.61 (33.78)     1:38.32 (34.71)     2:13.04 (34.72)
 31 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:15.66    2:14.11        
                  28.66     1:02.05 (33.39)     1:37.96 (35.91)     2:14.11 (36.15)
 32 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:13.17    2:14.98        
                  29.01     1:03.69 (34.68)     1:40.21 (36.52)     2:14.98 (34.77)
 33 Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        2:31.95    2:16.15        
                  30.09     1:04.60 (34.51)     1:41.42 (36.82)     2:16.15 (34.73)
 34 Chun, Matthew S     14 Agua Swim Team-MR         NT    2:16.43        
                  30.32   1:40.26 (1:09.94)     2:16.43 (36.17)                    
 35 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         2:30.84    2:16.56        
                  31.82     1:07.02 (35.20)     1:43.00 (35.98)     2:16.56 (33.56)
 36 Snaidero, Edoardo   14 RI Marlins-MR        2:07.00    2:16.90        
                  29.01     1:03.64 (34.63)     1:41.46 (37.82)     2:16.90 (35.44)
 37 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              2:14.53    2:17.02        
                  30.14     1:05.35 (35.21)     1:41.95 (36.60)     2:17.02 (35.07)
 38 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              2:25.27    2:17.07        
                  30.52     1:05.62 (35.10)     1:42.18 (36.56)     2:17.07 (34.89)
 39 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            2:30.22    2:18.91        
                  29.73     1:05.72 (35.99)     1:43.02 (37.30)     2:18.91 (35.89)
 40 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         2:21.45    2:19.73        
                  31.26     1:07.33 (36.07)     1:44.30 (36.97)     2:19.73 (35.43)
 41 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               2:29.71    2:20.03        
                  25.09     1:08.59 (43.50)     1:45.13 (36.54)     2:20.03 (34.90)
 42 Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR              2:27.01    2:21.15        
                  32.49     1:07.63 (35.14)     1:44.57 (36.94)     2:21.15 (36.58)
 43 Branover, Shai      13 MAC-NE               2:20.38    2:23.37        
                  30.99     1:06.59 (35.60)     1:44.99 (38.40)     2:23.37 (38.38)
 44 Nisman, Elvin       14 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:23.47        
                  30.29     1:05.40 (35.11)     1:43.63 (38.23)     2:23.47 (39.84)
 45 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR    2:02.50    2:23.72        
                  31.58     1:08.03 (36.45)     1:46.63 (38.60)     2:23.72 (37.09)
 46 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              2:22.75    2:25.01        
                  31.88     1:09.90 (38.02)     1:47.84 (37.94)     2:25.01 (37.17)
 47 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         2:41.08    2:29.21        
                  32.20     1:09.62 (37.42)     1:49.48 (39.86)     2:29.21 (39.73)
 48 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   2:36.96    2:36.08        
                  35.25     1:14.64 (39.39)     1:55.58 (40.94)     2:36.08 (40.50)
 49 Mitchell, Brendan   14 Rac @ Jcc-MR         2:39.75    2:36.70        
                  33.10     1:12.34 (39.24)     1:54.83 (42.49)     2:36.70 (41.87)
 50 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          2:43.00    2:39.16        
                  34.27                             1:57.40 ( )     2:39.16 (41.76)
 51 Pantaleone, Steven  14 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    2:39.40        
                  35.96     1:16.38 (40.42)     1:57.47 (41.09)     2:39.40 (41.93)
 52 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR   2:40.32    2:41.11        
                  32.81     1:13.11 (40.30)     1:57.35 (44.24)     2:41.11 (43.76)
 53 Gazdoiu, Victor     14 RI Marlins-MR        2:44.62    2:42.55        
                  33.85     1:15.08 (41.23)     2:00.32 (45.24)     2:42.55 (42.23)
 54 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          2:45.04    3:37.99        
                  44.88     1:42.75 (57.87)     2:41.94 (59.19)     3:37.99 (56.05)
 -- Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Did not finish
                  33.75     1:15.46 (41.71)     2:09.67 (54.21)                    
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               1:54.61         NS        
 -- Gorizia, Alessio B  13 Rac @ Jcc-MR         3:06.12         NS        
 -- Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    2:06.58         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               1:58.81         NS        
 -- Lanzman, Jason S    13 Unhes-Mr-MR          2:37.00         NS        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR              2:18.18         NS        
 -- Reardon, Christoph  13 NYCC-MR              2:16.50         NS        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT               2:10.15         NS        
 -- Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          3:10.19         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    5:07.05    5:09.33        
                  28.06       58.53 (30.47)     1:30.03 (31.50)     1:58.94 (28.91)
        2:32.60 (33.66)     3:04.40 (31.80)     3:35.89 (31.49)     4:07.58 (31.69)
        4:39.01 (31.43)     5:09.33 (30.32)                                        
  2 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               5:22.49    5:10.80        
  3 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              5:11.05    5:13.53        
  4 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               5:24.15    5:14.81        
  5 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    5:20.15    5:15.19        
  6 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               5:27.05    5:18.37        
  7 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    5:19.94    5:21.17        
  8 Hamberg, Miles N    14 Manhattan Makos-MR   5:37.86    5:24.79        
  9 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    5:31.45    5:33.57        
 10 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              5:40.62    5:40.06        
                  29.89     1:03.10 (33.21)     1:37.92 (34.82)     2:06.86 (28.94)
        2:47.35 (40.49)     3:22.32 (34.97)     3:57.20 (34.88)     4:32.48 (35.28)
        5:07.10 (34.62)     5:40.06 (32.96)                                        
 11 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   5:54.32    5:41.66        
                  29.02     1:02.24 (33.22)     1:36.30 (34.06)     2:11.58 (35.28)
        2:46.46 (34.88)     3:22.06 (35.60)     3:57.57 (35.51)     4:33.02 (35.45)
        5:07.62 (34.60)     5:41.66 (34.04)                                        
 12 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    5:39.38    5:47.70        
 13 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               6:32.71    5:48.87        
                  31.26     1:05.86 (34.60)     1:41.78 (35.92)     2:17.95 (36.17)
        2:54.24 (36.29)     3:30.40 (36.16)     4:06.47 (36.07)     4:43.07 (36.60)
        5:17.22 (34.15)     5:48.87 (31.65)                                        
 14 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    5:40.70    5:50.42        
                  31.30     1:06.11 (34.81)     1:41.14 (35.03)     2:17.08 (35.94)
        2:52.03 (34.95)     3:28.00 (35.97)     4:03.91 (35.91)     4:39.05 (35.14)
        5:15.06 (36.01)     5:50.42 (35.36)                                        
 15 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   5:54.53    5:52.46        
                  29.40     1:04.77 (35.37)     1:41.60 (36.83)     2:18.00 (36.40)
        2:54.27 (36.27)     3:30.54 (36.27)     4:07.22 (36.68)     4:43.30 (36.08)
        5:18.71 (35.41)     5:52.46 (33.75)                                        
 16 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   5:54.78    5:52.87        
                  31.39     1:06.70 (35.31)     1:42.39 (35.69)     2:18.41 (36.02)
        2:54.55 (36.14)     3:30.82 (36.27)     4:06.74 (35.92)     4:42.88 (36.14)
        5:18.23 (35.35)     5:52.87 (34.64)                                        
 17 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               6:07.24    5:54.21        
                  30.82     1:06.32 (35.50)     1:42.02 (35.70)     2:18.01 (35.99)
        2:54.43 (36.42)     3:30.88 (36.45)     4:06.89 (36.01)     4:43.65 (36.76)
        5:20.03 (36.38)     5:54.21 (34.18)                                        
 18 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         5:57.12    5:57.25        
                  32.60     1:09.30 (36.70)     1:46.06 (36.76)     2:23.19 (37.13)
        2:59.79 (36.60)     3:36.20 (36.41)     4:13.71 (37.51)     4:48.54 (34.83)
        5:24.65 (36.11)     5:57.25 (32.60)                                        
 19 Metcalf, Max        14 SMC-MR               6:06.05    5:57.90        
                  31.18     1:05.92 (34.74)     1:42.46 (36.54)     2:19.34 (36.88)
        2:57.02 (37.68)     3:34.31 (37.29)     4:12.00 (37.69)     4:48.36 (36.36)
        5:23.79 (35.43)     5:57.90 (34.11)                                        
 20 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   6:16.52    6:01.26        
                  24.28                             1:42.84 ( )     2:20.14 (37.30)
        2:57.29 (37.15)     3:34.54 (37.25)     4:11.86 (37.32)     4:49.20 (37.34)
        5:25.98 (36.78)     6:01.26 (35.28)                                        
 21 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               6:28.63    6:10.61        
                  31.76     1:10.22 (38.46)     1:49.01 (38.79)     2:27.52 (38.51)
        3:05.77 (38.25)     3:43.85 (38.08)     4:21.32 (37.47)     4:59.00 (37.68)
        5:35.43 (36.43)     6:10.61 (35.18)                                        
 22 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              6:17.12    6:13.22        
                  30.50     1:06.11 (35.61)     1:43.46 (37.35)     2:21.30 (37.84)
        2:59.99 (38.69)     3:38.31 (38.32)     4:17.13 (38.82)     4:57.32 (40.19)
        5:36.27 (38.95)     6:13.22 (36.95)                                        
 23 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               6:51.47    6:38.16        
                  34.16     1:14.01 (39.85)     1:55.68 (41.67)     2:36.84 (41.16)
        3:18.17 (41.33)     3:59.52 (41.35)     4:41.09 (41.57)     5:21.41 (40.32)
        6:01.58 (40.17)     6:38.16 (36.58)                                        
 24 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   7:30.53    6:57.54        
                  34.59     1:15.05 (40.46)     1:56.81 (41.76)     2:38.89 (42.08)
        3:21.67 (42.78)     4:04.92 (43.25)     4:48.35 (43.43)     5:32.16 (43.81)
        6:15.29 (43.13)     6:57.54 (42.25)                                        
 25 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR        NT    7:28.64        
                  35.32     1:17.25 (41.93)     2:01.92 (44.67)     2:47.41 (45.49)
        3:34.68 (47.27)     4:20.87 (46.19)     5:08.24 (47.37)     5:57.01 (48.77)
        6:44.99 (47.98)     7:28.64 (43.65)                                        
 -- Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              6:59.10         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               5:28.99        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               5:09.06        SCR        
 -- Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR         NT        SCR        
 -- Elias, Catherine S  13 Rac @ Jcc-MR              NT        SCR        
 -- Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              5:39.61        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               1:06.62    1:01.23        
                  29.67     1:01.23 (31.56)                                        
  2 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    1:00.90    1:01.54        
                  30.16     1:01.54 (31.38)                                        
  3 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               1:01.45    1:01.97        
                  30.31     1:01.97 (31.66)                                        
  4 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    1:02.72    1:02.52        
                  30.70     1:02.52 (31.82)                                        
  5 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              1:05.75    1:02.81        
                  30.31     1:02.81 (32.50)                                        
  6 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              1:03.27    1:02.95        
                  30.56     1:02.95 (32.39)                                        
  7 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    1:03.85    1:03.60        
                  30.80     1:03.60 (32.80)                                        
  7 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    1:01.58    1:03.60        
                  31.53     1:03.60 (32.07)                                        
  9 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:03.47    1:03.64        
                  31.36     1:03.64 (32.28)                                        
 10 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   1:09.02    1:04.48        
                  33.51     1:04.48 (30.97)                                        
 11 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          1:08.14    1:05.36        
 12 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              1:04.26    1:05.39        
                  31.15     1:05.39 (34.24)                                        
 13 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               1:05.78    1:05.57        
                  31.07     1:05.57 (34.50)                                        
 14 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    1:07.61    1:06.81        
 15 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               1:09.50    1:07.97        
                  30.88     1:07.97 (37.09)                                        
 16 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            1:15.02    1:08.65        
                  33.12     1:08.65 (35.53)                                        
 17 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         1:08.54    1:08.78        
                  32.17     1:08.78 (36.61)                                        
 18 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               1:12.03    1:08.97        
                  33.93     1:08.97 (35.04)                                        
 19 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            1:09.37    1:09.09        
                  32.13     1:09.09 (36.96)                                        
 20 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   1:12.00    1:09.84        
                  34.58     1:09.84 (35.26)                                        
 21 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               1:11.23    1:10.40        
                  34.43     1:10.40 (35.97)                                        
 22 Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR              1:12.86    1:10.87        
                  34.37     1:10.87 (36.50)                                        
 23 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              1:10.27    1:11.20        
                  34.99     1:11.20 (36.21)                                        
 24 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    1:13.10    1:11.41        
                  34.79     1:11.41 (36.62)                                        
 25 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   1:13.13    1:11.91        
                  34.88     1:11.91 (37.03)                                        
 26 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    1:09.97    1:12.28        
                  32.56     1:12.28 (39.72)                                        
 27 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    1:12.09    1:12.36        
                  35.33     1:12.36 (37.03)                                        
 28 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:11.50    1:12.45        
                  35.43     1:12.45 (37.02)                                        
 29 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   1:15.87    1:13.11        
                  34.96     1:13.11 (38.15)                                        
 30 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              1:10.16    1:13.35        
                  31.94     1:13.35 (41.41)                                        
 31 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              1:18.13    1:15.18        
                  36.53     1:15.18 (38.65)                                        
 32 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         1:16.85    1:15.72        
                  35.79     1:15.72 (39.93)                                        
 33 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         1:18.33    1:16.13        
                  37.56     1:16.13 (38.57)                                        
 34 Chun, Matthew S     14 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.91        
                  36.79     1:16.91 (40.12)                                        
 35 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         1:25.81    1:17.82        
                  38.29     1:17.82 (39.53)                                        
 36 Mitchell, Brendan   14 Rac @ Jcc-MR         1:24.12    1:18.19        
                  39.09     1:18.19 (39.10)                                        
 37 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               1:21.42    1:18.85        
                  38.28     1:18.85 (40.57)                                        
 38 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR    1:00.50    1:20.35        
                  38.95     1:20.35 (41.40)                                        
 39 Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        1:28.53    1:20.57        
                  38.27     1:20.57 (42.30)                                        
 40 Branover, Shai      13 MAC-NE               1:19.36    1:20.66        
                  39.36     1:20.66 (41.30)                                        
 41 Gazdoiu, Victor     14 RI Marlins-MR             NT    1:22.09        
                  39.74     1:22.09 (42.35)                                        
 42 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:20.34    1:22.23        
                  39.81     1:22.23 (42.42)                                        
 43 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:18.13    1:22.56        
                  40.64     1:22.56 (41.92)                                        
 44 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR   1:28.20    1:25.86        
                  41.62     1:25.86 (44.24)                                        
 45 Williams, Jared A   13 CAS-MR                    NT    1:27.08        
                  41.98     1:27.08 (45.10)                                        
 46 Pantaleone, Steven  14 Rac @ Jcc-MR         1:42.74    1:29.39        
                  45.22     1:29.39 (44.17)                                        
 47 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:43.67    1:44.17        
                  49.80     1:44.17 (54.37)                                        
 -- Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            1:07.13         DQ        
      False start
                  33.36          DQ (34.54)                                        
 -- Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:08.44         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               1:01.76         NS        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE                 58.16         NS        
 -- Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:34.20         NS        
 -- Gorizia, Alessio B  13 Rac @ Jcc-MR         1:55.95         NS        
 -- Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT         NS        
 -- Reardon, Christoph  13 NYCC-MR              1:16.43         NS        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT               1:10.86         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               2:13.96    2:12.77        
                  30.17     1:04.25 (34.08)     1:39.35 (35.10)     2:12.77 (33.42)
  2 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    2:17.43    2:12.80        
                  32.17     1:06.40 (34.23)     1:40.68 (34.28)     2:12.80 (32.12)
  3 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              2:16.24    2:15.26        
                  31.72     1:06.63 (34.91)     1:41.80 (35.17)     2:15.26 (33.46)
  4 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              2:15.93    2:15.97        
                  52.99     1:41.32 (48.33)     2:15.97 (34.65)                    
  5 Oumarov, Elan       13 HS-MR                2:20.00    2:16.05        
                  30.65     1:07.76 (37.11)     1:43.23 (35.47)     2:16.05 (32.82)
  6 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:18.67    2:16.31        
                  32.28     1:07.01 (34.73)     1:42.35 (35.34)     2:16.31 (33.96)
  7 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:14.79    2:17.38        
                  31.75     1:06.05 (34.30)     1:42.46 (36.41)     2:17.38 (34.92)
  8 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    2:21.09    2:20.32        
                  33.05     1:08.69 (35.64)     1:45.01 (36.32)     2:20.32 (35.31)
  9 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               2:25.24    2:20.47        
                  31.28     1:07.18 (35.90)     1:44.03 (36.85)     2:20.47 (36.44)
 10 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:21.21    2:20.96        
                  32.35     1:08.22 (35.87)     1:45.22 (37.00)     2:20.96 (35.74)
 11 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   2:30.89    2:21.11        
                  32.70     1:08.76 (36.06)     1:45.02 (36.26)     2:21.11 (36.09)
 12 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          2:30.12    2:21.75        
                  32.11     1:07.95 (35.84)     1:45.06 (37.11)     2:21.75 (36.69)
 13 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:28.00    2:24.85        
                  33.33     1:09.66 (36.33)     1:47.81 (38.15)     2:24.85 (37.04)
 14 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:41.85    2:25.01        
                  34.43     1:11.75 (37.32)     1:49.42 (37.67)     2:25.01 (35.59)
 15 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            2:31.05    2:25.44        
                  33.36     1:10.46 (37.10)     1:48.32 (37.86)     2:25.44 (37.12)
 16 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         2:26.12    2:25.50        
                  33.09     1:09.58 (36.49)     1:47.90 (38.32)     2:25.50 (37.60)
 17 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:26.18    2:28.42        
                  34.27     1:12.08 (37.81)     1:50.72 (38.64)     2:28.42 (37.70)
 18 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            2:31.75    2:29.05        
                  34.69     1:11.89 (37.20)     1:50.24 (38.35)     2:29.05 (38.81)
 19 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               2:38.95    2:29.56        
                  34.67     1:13.96 (39.29)     1:53.25 (39.29)     2:29.56 (36.31)
 20 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               2:32.95    2:29.61        
                  35.30     1:13.96 (38.66)     1:52.57 (38.61)     2:29.61 (37.04)
 21 Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                2:39.50    2:30.35        
                  34.55     1:13.00 (38.45)     1:52.60 (39.60)     2:30.35 (37.75)
 22 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              2:31.39    2:30.62        
                  34.89     1:12.96 (38.07)     1:52.69 (39.73)     2:30.62 (37.93)
 23 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   2:33.49    2:31.28        
                  36.92     1:15.30 (38.38)   2:31.28 (1:15.98)                    
 24 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   2:48.31    2:39.25        
                  37.28     1:18.39 (41.11)     1:59.62 (41.23)     2:39.25 (39.63)
 25 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR                   NT    2:42.19        
 26 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              2:52.31    2:42.51        
                  37.23     1:18.97 (41.74)     2:01.66 (42.69)     2:42.51 (40.85)
 27 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                2:45.00    2:43.55        
                  36.24     1:17.40 (41.16)     2:00.38 (42.98)     2:43.55 (43.17)
 28 Reardon, Christoph  13 NYCC-MR                   NT    2:44.23        
                  37.43     1:19.47 (42.04)     2:02.58 (43.11)     2:44.23 (41.65)
 29 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         2:42.12    2:46.81        
                  38.78     1:20.00 (41.22)     2:03.95 (43.95)     2:46.81 (42.86)
 30 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    2:47.08        
                  38.00     1:20.12 (42.12)     2:04.15 (44.03)     2:47.08 (42.93)
 31 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         2:52.12    2:48.68        
                  39.71     1:22.37 (42.66)     2:06.40 (44.03)     2:48.68 (42.28)
 32 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   2:52.81    2:50.34        
                  40.67     1:23.74 (43.07)     2:07.19 (43.45)     2:50.34 (43.15)
 33 Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT    3:07.84        
                  42.69     1:31.37 (48.68)     2:22.11 (50.74)     3:07.84 (45.73)
 -- Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         2:36.12         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  38.48     1:19.30 (40.82)     2:00.57 (41.27)          DQ (37.78)
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               2:14.57        SCR        
 -- Gorizia, Alessio B  13 Rac @ Jcc-MR         3:15.12        SCR        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT               2:31.20        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               2:07.54        SCR        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR    1:02.32    1:04.00        
                  30.46     1:04.00 (33.54)                                        
  2 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    1:08.41    1:07.96        
                  32.48     1:07.96 (35.48)                                        
  3 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               1:06.53    1:08.91        
                  32.64     1:08.91 (36.27)                                        
  4 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:10.32        
                  33.18     1:10.32 (37.14)                                        
  5 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR     32.13    1:12.08        
                  34.14     1:12.08 (37.94)                                        
  6 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:12.62    1:12.11        
                  34.70     1:12.11 (37.41)                                        
  7 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              1:14.23    1:13.19        
                  34.37     1:13.19 (38.82)                                        
  8 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    1:13.99    1:13.44        
                  34.90     1:13.44 (38.54)                                        
  9 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR    1:18.14    1:13.95        
                  34.28     1:13.95 (39.67)                                        
 10 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               1:19.49    1:14.05        
                  35.58     1:14.05 (38.47)                                        
 11 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:15.13    1:14.89        
                  35.70     1:14.89 (39.19)                                        
 11 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:16.05    1:14.89        
                  36.29     1:14.89 (38.60)                                        
 13 Snaidero, Edoardo   14 RI Marlins-MR        1:13.40    1:15.74        
                  35.33     1:15.74 (40.41)                                        
 14 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               1:20.39    1:16.26        
                  35.45     1:16.26 (40.81)                                        
 15 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    1:15.84    1:16.95        
                  36.55     1:16.95 (40.40)                                        
 16 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              1:18.06    1:17.04        
                  37.34     1:17.04 (39.70)                                        
 17 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    1:17.02    1:17.05        
                  36.21     1:17.05 (40.84)                                        
 18 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          1:17.95    1:17.10        
                  36.43     1:17.10 (40.67)                                        
 19 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            1:20.81    1:17.32        
                  35.60     1:17.32 (41.72)                                        
 20 Iocolano, Richard   13 HS-MR                1:19.65    1:17.34        
                  37.19     1:17.34 (40.15)                                        
 21 Nisman, Elvin       14 Shy-Mr-MR            1:16.16    1:17.38        
                  36.67     1:17.38 (40.71)                                        
 22 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   1:19.25    1:17.63        
                  36.72     1:17.63 (40.91)                                        
 23 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         1:16.67    1:17.66        
                  37.18     1:17.66 (40.48)                                        
 24 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                1:18.30    1:17.73        
                  20.64     1:17.73 (57.09)                                        
 25 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            1:18.90    1:18.30        
                  37.71     1:18.30 (40.59)                                        
 26 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         1:20.12    1:19.15        
                  38.07     1:19.15 (41.08)                                        
 27 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         1:20.26    1:19.57        
                  38.05     1:19.57 (41.52)                                        
 28 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              1:18.86    1:21.59        
                  37.65     1:21.59 (43.94)                                        
 29 Utrobin, Daniel     14 Shy-Mr-MR            1:19.05    1:21.61        
                  38.04     1:21.61 (43.57)                                        
 30 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR   1:18.38    1:22.03        
                  38.24     1:22.03 (43.79)                                        
 31 Reardon, Christoph  13 NYCC-MR              1:20.68    1:22.85        
                  38.66     1:22.85 (44.19)                                        
 32 Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                1:25.10    1:22.93        
                  39.21     1:22.93 (43.72)                                        
 33 Gazdoiu, Victor     14 RI Marlins-MR        1:24.38    1:24.25        
                  40.67     1:24.25 (43.58)                                        
 34 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   1:26.30    1:24.88        
                  40.83     1:24.88 (44.05)                                        
 35 Lanzman, Jason S    13 Unhes-Mr-MR          1:28.62    1:25.01        
                  39.59     1:25.01 (45.42)                                        
 36 Evans-Chavers, Lat  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.04        
                  41.75     1:27.04 (45.29)                                        
 37 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               1:26.53    1:27.30        
                  41.25     1:27.30 (46.05)                                        
 38 Branover, Shai      13 MAC-NE               1:41.11    1:27.47        
                  41.10     1:27.47 (46.37)                                        
 39 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         1:25.74    1:27.81        
                  42.24     1:27.81 (45.57)                                        
 40 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:34.46    1:30.72        
                  41.80     1:30.72 (48.92)                                        
 41 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   1:32.83    1:34.56        
                  44.84     1:34.56 (49.72)                                        
 42 Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR   1:39.85    1:36.23        
                  45.81     1:36.23 (50.42)                                        
 43 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         1:33.24    1:37.99        
                  47.14     1:37.99 (50.85)                                        
 44 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:37.22    1:39.14        
                  46.56     1:39.14 (52.58)                                        
 45 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          2:12.55    2:11.98        
                1:01.19   2:11.98 (1:10.79)                                        
 -- Pantaleone, Steven  14 Rac @ Jcc-MR         1:58.12         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  46.69          DQ (51.47)                                        
 -- Nair, Travis        13 Manhattan Makos-MR   2:04.44         NS        
 -- Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        1:24.60         NS        
 -- Ousmanov, Jack A    13 Agua Swim Team-MR    1:20.13         NS        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR              1:11.92        SCR        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               1:23.01        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR    2:23.92    2:21.32        
                  32.38     1:08.49 (36.11)     1:45.50 (37.01)     2:21.32 (35.82)
  2 McNally, Patrick M  13 WEST-MA              2:47.03    2:22.66        
                  35.84     1:16.86 (41.02)     1:57.81 (40.95)     2:22.66 (24.85)
  3 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:25.18    2:24.76        
                  33.75     1:09.19 (35.44)     1:46.81 (37.62)     2:24.76 (37.95)
  4 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               2:26.39    2:31.34        
                  33.16     1:10.96 (37.80)     1:50.50 (39.54)     2:31.34 (40.84)
  5 Legg, Jordan D      14 CAC-CT               2:34.23    2:32.48        
                  33.56     1:13.01 (39.45)     1:52.47 (39.46)     2:32.48 (40.01)
  6 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR    2:38.79    2:32.98        
                  34.01     1:13.21 (39.20)     1:52.97 (39.76)     2:32.98 (40.01)
  7 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   2:36.59    2:34.71        
                  34.85     1:15.72 (40.87)     1:55.13 (39.41)     2:34.71 (39.58)
  8 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    2:30.39    2:36.73        
                  34.82     1:14.13 (39.31)     1:54.98 (40.85)     2:36.73 (41.75)
  9 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              2:32.99    2:40.81        
                  34.90     1:15.34 (40.44)     1:58.13 (42.79)     2:40.81 (42.68)
 10 Snaidero, Edoardo   14 RI Marlins-MR        2:43.23    2:44.51        
                  35.94     1:18.43 (42.49)     2:03.01 (44.58)     2:44.51 (41.50)
 11 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:41.88    2:45.24        
                  36.77     1:20.50 (43.73)     2:03.46 (42.96)     2:45.24 (41.78)
 12 Mcalpine, Michael   13 Unhes-Mr-MR          2:39.00    2:45.64        
                  36.26     1:19.35 (43.09)     2:03.13 (43.78)     2:45.64 (42.51)
 13 Nisman, Elvin       14 Shy-Mr-MR            2:50.00    2:46.25        
                  36.18     1:17.01 (40.83)     2:00.73 (43.72)     2:46.25 (45.52)
 14 Gorizia, Lucca E    13 Rac @ Jcc-MR         3:21.12    2:48.42        
                  37.64     1:20.92 (43.28)     2:05.14 (44.22)     2:48.42 (43.28)
 15 Costanzo, Chris     13 Rac @ Jcc-MR         3:06.12    2:49.89        
                  38.07     1:22.08 (44.01)     2:07.92 (45.84)     2:49.89 (41.97)
 16 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:51.03    2:50.47        
                  39.11     1:24.02 (44.91)     2:06.67 (42.65)     2:50.47 (43.80)
 17 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   2:52.34    2:51.14        
                  38.94     1:22.76 (43.82)     2:07.32 (44.56)     2:51.14 (43.82)
 18 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                   NT    2:51.35        
                  38.84     1:22.02 (43.18)     2:06.31 (44.29)     2:51.35 (45.04)
 19 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    2:45.61    2:51.68        
                  39.44     1:23.16 (43.72)     2:07.35 (44.19)     2:51.68 (44.33)
 20 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    2:58.42    2:52.57        
                  39.59     1:23.41 (43.82)     2:08.66 (45.25)     2:52.57 (43.91)
 21 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            2:51.52    2:53.91        
                  36.52     1:20.43 (43.91)     2:03.94 (43.51)     2:53.91 (49.97)
 22 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:50.00    2:55.07        
                  38.76     1:23.70 (44.94)     2:11.59 (47.89)     2:55.07 (43.48)
 23 Pantaleone, Michae  14 Rac @ Jcc-MR         3:05.12    2:55.86        
                  40.19     1:23.66 (43.47)     2:10.96 (47.30)     2:55.86 (44.90)
 24 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   3:02.83    3:01.71        
                  42.48     1:28.95 (46.47)     2:15.73 (46.78)     3:01.71 (45.98)
 25 Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR                   NT    3:04.32        
                  41.02     1:27.62 (46.60)     2:16.81 (49.19)     3:04.32 (47.51)
 26 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               3:05.48    3:07.55        
                  43.23     1:30.95 (47.72)     2:19.88 (48.93)     3:07.55 (47.67)
 27 Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR              3:24.35    3:08.42        
                  42.55     1:30.23 (47.68)     2:19.14 (48.91)     3:08.42 (49.28)
 28 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   3:13.21    3:18.23        
                  45.87     1:37.46 (51.59)     2:27.78 (50.32)     3:18.23 (50.45)
 29 Mitchell, Brendan   14 Rac @ Jcc-MR         3:21.67    3:21.81        
                  43.46     1:34.06 (50.60)     2:28.87 (54.81)     3:21.81 (52.94)
 -- Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      One hand touch
                  37.79     1:23.47 (45.68)     2:09.18 (45.71)          DQ (45.10)
 -- Teytelman, Michael  14 RI Marlins-MR        3:01.92         NS        
 -- Lanzman, Jason S    13 Unhes-Mr-MR          3:01.12         NS        
 -- Reardon, Christoph  13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR              2:37.61         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR      58.71      57.94        
                  27.81       57.94 (30.13)                                        
  2 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR      57.86      57.99        
                  26.76       57.99 (31.23)                                        
  3 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               1:01.51    1:00.18        
                  28.62     1:00.18 (31.56)                                        
  4 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               1:01.09    1:00.74        
                  27.82     1:00.74 (32.92)                                        
  5 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    1:06.03    1:00.84        
                  28.29     1:00.84 (32.55)                                        
  6 Taylor, Griffin H   14 Manhattan Makos-MR   1:04.35    1:03.52        
                  29.33     1:03.52 (34.19)                                        
  7 Fergus, Jack B      14 Manhattan Makos-MR   1:05.66    1:03.79        
                  29.65     1:03.79 (34.14)                                        
  8 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:02.89    1:03.89        
                  30.30     1:03.89 (33.59)                                        
  9 Hamberg, Miles N    14 Manhattan Makos-MR   1:03.78    1:04.40        
                  29.70     1:04.40 (34.70)                                        
 10 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    1:08.67    1:06.08        
                  30.35     1:06.08 (35.73)                                        
 11 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    1:07.01    1:06.56        
                  31.91     1:06.56 (34.65)                                        
 12 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               1:06.34    1:06.58        
                  30.34     1:06.58 (36.24)                                        
 13 Mathews, Gabriel T  14 Manhattan Makos-MR   1:07.88    1:06.71        
                  30.16     1:06.71 (36.55)                                        
 14 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    1:04.05    1:06.99        
                  30.87     1:06.99 (36.12)                                        
 15 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:07.56    1:07.87        
                  31.72     1:07.87 (36.15)                                        
 16 Iocolano, Richard   13 HS-MR                1:11.84    1:08.58        
                  32.48     1:08.58 (36.10)                                        
 17 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              1:06.22    1:08.77        
                  31.30     1:08.77 (37.47)                                        
 18 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    1:11.75    1:10.16        
                  32.91     1:10.16 (37.25)                                        
 19 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    1:08.79    1:11.34        
                  32.15     1:11.34 (39.19)                                        
 20 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               1:12.93    1:11.87        
                1:11.87         1:11.87 ( )                                        
 21 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    1:15.68    1:13.74        
                  33.57     1:13.74 (40.17)                                        
 22 Evans-Chavers, Lat  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.22        
                  34.46     1:17.22 (42.76)                                        
 23 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:28.54    1:17.37        
                  34.62     1:17.37 (42.75)                                        
 24 Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         1:18.12    1:17.42        
 25 Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR   1:17.80    1:20.21        
                  37.66     1:20.21 (42.55)                                        
 26 Wang, Leo           14 Manhattan Makos-MR        NT    1:21.36        
                  37.53     1:21.36 (43.83)                                        
 27 Uberti, Marcos A    13 NYCC-MR              1:26.30    1:21.76        
                  34.80     1:21.76 (46.96)                                        
 28 Branover, Shai      13 MAC-NE               1:20.83    1:23.06        
                  37.00     1:23.06 (46.06)                                        
 29 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                1:22.75    1:29.39        
                  40.77     1:29.39 (48.62)                                        
 30 Williams, Jared A   13 CAS-MR                    NT    1:50.78        
                  49.74   1:50.78 (1:01.04)                                        
 -- Zielonka, Maciej    14 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Ousmanov, Jack A    13 Agua Swim Team-MR    1:19.12         NS        
 -- Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    1:07.33         NS        
 -- Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              1:22.44         NS        
 -- Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR      54.82        SCR        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               1:04.75        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE                 58.55        SCR        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    2:08.02    2:10.22        
                  30.47     1:03.55 (33.08)     1:37.56 (34.01)     2:10.22 (32.66)
  2 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    2:11.73    2:11.63        
                  28.82     1:01.84 (33.02)     1:37.65 (35.81)     2:11.63 (33.98)
  3 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               2:15.34    2:14.64        
                  29.64     1:03.57 (33.93)     1:39.61 (36.04)     2:14.64 (35.03)
  4 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    2:30.42    2:17.70        
                  29.36     1:03.45 (34.09)     1:40.93 (37.48)     2:17.70 (36.77)
  5 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              2:27.69    2:23.39        
                  31.87     1:08.71 (36.84)     1:47.12 (38.41)     2:23.39 (36.27)
  6 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:26.26    2:23.91        
                  31.99     1:08.16 (36.17)     1:47.54 (39.38)     2:23.91 (36.37)
  7 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               2:37.90    2:35.38        
                  29.18     1:08.56 (39.38)     1:52.97 (44.41)     2:35.38 (42.41)
  8 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               3:08.79    2:40.94        
                  33.83     1:15.46 (41.63)     1:58.57 (43.11)     2:40.94 (42.37)
  9 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR        NT    2:48.39        
                  36.03     1:17.60 (41.57)     2:02.75 (45.15)     2:48.39 (45.64)
 10 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               2:58.36    3:00.40        
                  36.80     1:22.73 (45.93)     2:10.84 (48.11)     3:00.40 (49.56)
 11 Pantaleone, Gregor  14 Rac @ Jcc-MR         3:12.12    3:16.81        
                  41.88     1:33.00 (51.12)     2:25.38 (52.38)     3:16.81 (51.43)
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               2:19.87         NS        
 -- Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:30.00         NS        
 -- Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:36.71         NS        
 -- Lo, Geoffrey        14 MAC-NE               2:33.82         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    2:09.48    2:08.13        
                  28.21     1:00.70 (32.49)     1:35.67 (34.97)     2:08.13 (32.46)
  2 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    2:10.18    2:10.97        
                  27.76     1:02.26 (34.50)     1:40.62 (38.36)     2:10.97 (30.35)
  3 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               2:15.83    2:13.62        
                  28.56     1:02.11 (33.55)     1:43.60 (41.49)     2:13.62 (30.02)
  4 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:17.47    2:14.55        
                  30.02     1:04.18 (34.16)     1:43.83 (39.65)     2:14.55 (30.72)
  5 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    2:20.90    2:14.67        
                  27.30       48.92 (21.62)   2:14.67 (1:25.75)                    
  6 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              2:15.17    2:16.27        
                  29.38     1:03.87 (34.49)     1:26.37 (22.50)     2:16.27 (49.90)
  7 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              2:17.40    2:18.28        
                  28.92     1:03.53 (34.61)     1:47.28 (43.75)     2:18.28 (31.00)
  8 Lombardo, Nick S    13 MAC-NE               2:24.03    2:21.00        
                  28.56     1:05.29 (36.73)     1:50.39 (45.10)     2:21.00 (30.61)
  9 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               2:23.11    2:21.21        
                  30.32     1:07.54 (37.22)     1:49.42 (41.88)     2:21.21 (31.79)
 10 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    2:18.37    2:21.29        
                  31.10     1:06.22 (35.12)     1:49.47 (43.25)     2:21.29 (31.82)
 11 Yamamoto, Leo       14 Agua Swim Team-MR    2:17.75    2:21.33        
                  30.87     1:07.46 (36.59)     1:49.33 (41.87)     2:21.33 (32.00)
 12 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    2:25.34    2:22.74        
                  31.65     1:10.17 (38.52)     1:51.17 (41.00)     2:22.74 (31.57)
 13 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   2:28.72    2:23.09        
                  33.01     1:09.82 (36.81)     1:51.52 (41.70)     2:23.09 (31.57)
 14 Elms, Hayden A      14 Agua Swim Team-MR    2:25.11    2:23.68        
                  30.31     1:07.99 (37.68)     1:51.33 (43.34)     2:23.68 (32.35)
 15 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:23.34    2:24.15        
                  31.06     1:08.39 (37.33)     1:53.11 (44.72)     2:24.15 (31.04)
 16 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    2:25.97    2:24.29        
                  30.37     1:08.83 (38.46)     1:50.71 (41.88)     2:24.29 (33.58)
 17 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:21.98    2:24.36        
                  30.78     1:06.31 (35.53)     1:51.67 (45.36)     2:24.36 (32.69)
 18 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    2:25.20    2:24.51        
                  30.88     1:08.30 (37.42)     1:52.26 (43.96)     2:24.51 (32.25)
 19 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               2:31.98    2:25.15        
                  30.81     1:07.99 (37.18)     1:54.02 (46.03)     2:25.15 (31.13)
 20 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    2:24.12    2:26.66        
                  31.93     1:10.37 (38.44)     1:54.08 (43.71)     2:26.66 (32.58)
 21 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:28.03    2:28.02        
                                1:12.73 ( )     1:55.18 (42.45)     2:28.02 (32.84)
 22 Zhu, Nicholas H     13 Manhattan Makos-MR   2:33.59    2:28.13        
                  32.44     1:08.32 (35.88)     1:54.29 (45.97)     2:28.13 (33.84)
 23 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               2:37.08    2:32.62        
                  34.50     1:13.16 (38.66)     1:59.28 (46.12)     2:32.62 (33.34)
 24 Moy, Ethan          14 Manhattan Makos-MR   2:34.25    2:34.54        
                  34.94     1:15.51 (40.57)     2:03.07 (47.56)     2:34.54 (31.47)
 25 Chun, Matthew S     14 Agua Swim Team-MR         NT    2:35.02        
                  33.70     1:15.48 (41.78)     1:35.13 (19.65)     2:35.02 (59.89)
 26 Sarbanes, Alex      13 Agua Swim Team-MR    2:36.50    2:36.15        
                  33.71     1:16.41 (42.70)     2:00.05 (43.64)     2:36.15 (36.10)
 27 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              2:39.42    2:36.44        
                  31.85     1:06.68 (34.83)     2:00.23 (53.55)     2:36.44 (36.21)
 28 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:36.30    2:38.12        
                                1:17.42 ( )     1:56.02 (38.60)     2:38.12 (42.10)
 29 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   2:40.77    2:39.05        
                  32.62     1:15.18 (42.56)     2:06.42 (51.24)     2:39.05 (32.63)
 30 Branover, Shai      13 MAC-NE               2:50.28    2:47.52        
                  35.80     1:18.81 (43.01)     2:10.96 (52.15)     2:47.52 (36.56)
 31 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                2:46.69    2:49.50        
                  38.97     1:21.35 (42.38)     2:12.28 (50.93)     2:49.50 (37.22)
 32 Sakoff, Nicholas T  13 Manhattan Makos-MR   2:54.61    2:55.32        
                  41.29     1:23.99 (42.70)     2:16.39 (52.40)     2:55.32 (38.93)
 33 Uberti, Marcos A    13 NYCC-MR                   NT    2:55.85        
                  27.38     1:14.31 (46.93)     2:11.92 (57.61)     2:55.85 (43.93)
 34 Williams, Jared A   13 CAS-MR                    NT    3:20.57        
                  45.30     1:32.70 (47.40)     2:24.29 (51.59)     3:20.57 (56.28)
 35 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          4:07.75    4:03.23        
                  53.24     1:49.82 (56.58)   3:08.02 (1:18.20)     4:03.23 (55.21)
 -- Bose, Javin S       14 Manhattan Makos-MR   2:54.96         DQ        
      Pulling on lane line - Misc
                  38.11     1:24.78 (46.67)     2:00.10 (35.32)          DQ (44.57)
 -- Boylan Grey, Danil  13 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  45.05     1:38.83 (53.78)   2:48.85 (1:10.02)          DQ (42.52)
 -- Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:23.25         NS        
 -- Ousmanov, Jack A    13 Agua Swim Team-MR    3:00.84         NS        
 -- Ng, Nicholas P      13 NYCC-MR              2:46.55         NS        
 -- Ciccarelli, Jared   14 Rac @ Jcc-MR         2:48.62        SCR        
 -- Rea, Samuel C       14 CAC-CT               2:36.66        SCR        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Nair, Travis        13 Manhattan Makos-MR        NT        SCR        
 
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    4:37.97    4:41.75        
                  28.53     1:01.98 (33.45)     1:38.23 (36.25)     2:15.50 (37.27)
        2:57.07 (41.57)     3:37.79 (40.72)     4:10.80 (33.01)     4:41.75 (30.95)
  2 Lomeyko, Konstanti  14 Agua Swim Team-MR    4:48.54    4:44.09        
                  29.14     1:02.25 (33.11)     1:40.47 (38.22)     2:18.50 (38.03)
        2:58.83 (40.33)     3:40.76 (41.93)     4:12.59 (31.83)     4:44.09 (31.50)
  3 Konovalov, Veniami  14 NYCC-MR              4:48.22    4:45.89        
                  31.12     1:07.65 (36.53)     1:43.20 (35.55)   3:00.89 (1:17.69)
        3:44.07 (43.18)                             4:15.68 ( )     4:45.89 (30.21)
  4 Melendez, Sebby     13 MAC-NE               4:47.09    4:48.12        
                  29.85     1:04.38 (34.53)     1:39.63 (35.25)     2:16.17 (36.54)
        2:59.68 (43.51)     3:45.93 (46.25)     4:17.93 (32.00)     4:48.12 (30.19)
  5 Oumarov, Elan       13 HS-MR                5:00.00    4:48.95        
                  29.63     1:03.86 (34.23)     1:43.17 (39.31)     2:20.91 (37.74)
        3:02.69 (41.78)     3:45.18 (42.49)     4:18.66 (33.48)     4:48.95 (30.29)
  6 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    5:06.46    4:54.83        
                  30.52     1:06.36 (35.84)     1:44.25 (37.89)     2:21.73 (37.48)
        3:04.42 (42.69)     3:48.41 (43.99)     4:22.19 (33.78)     4:54.83 (32.64)
  7 Sachkov, Daniel     14 NYCC-MR              4:55.01    4:59.27        
                  32.42     1:12.38 (39.96)     1:50.69 (38.31)     2:28.06 (37.37)
        3:09.03 (40.97)     3:50.68 (41.65)     4:25.66 (34.98)     4:59.27 (33.61)
  8 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    4:55.30    4:59.59        
                  32.03     1:10.70 (38.67)     1:49.37 (38.67)     2:27.34 (37.97)
        3:10.71 (43.37)     3:53.18 (42.47)     4:26.45 (33.27)     4:59.59 (33.14)
  9 Diebold, Nicholas   13 MAC-NE               4:59.61    5:02.41        
                  31.16     1:08.77 (37.61)     1:47.64 (38.87)     2:25.51 (37.87)
        3:11.41 (45.90)     3:54.22 (42.81)     4:29.39 (35.17)     5:02.41 (33.02)
 10 Rodriguez, Ian R    13 Manhattan Makos-MR   5:06.14    5:05.35        
                  33.98     1:14.06 (40.08)     1:54.49 (40.43)     2:34.25 (39.76)
        3:15.26 (41.01)     3:56.60 (41.34)     4:31.85 (35.25)     5:05.35 (33.50)
 11 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    5:11.18    5:06.00        
                  34.51     1:14.22 (39.71)     1:52.49 (38.27)     2:32.52 (40.03)
                                3:58.48 ( )     4:32.14 (33.66)     5:06.00 (33.86)
 12 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                   NT    5:08.11        
                  33.49     1:13.13 (39.64)     1:50.78 (37.65)     2:30.50 (39.72)
        3:14.43 (43.93)     3:59.35 (44.92)     4:34.10 (34.75)     5:08.11 (34.01)
 13 Odom, Reginald D    13 Agua Swim Team-MR    5:08.72    5:14.34        
                  31.79     1:10.29 (38.50)     1:52.93 (42.64)     2:35.38 (42.45)
        3:17.85 (42.47)     4:00.16 (42.31)     4:37.62 (37.46)     5:14.34 (36.72)
 14 Metcalf, Max        14 SMC-MR               5:11.96    5:15.55        
                  34.07     1:13.87 (39.80)     1:51.92 (38.05)     2:29.95 (38.03)
        3:15.80 (45.85)     4:02.31 (46.51)     4:40.78 (38.47)     5:15.55 (34.77)
 15 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            5:35.00    5:20.49        
                  33.79     1:16.05 (42.26)     1:56.05 (40.00)     2:37.41 (41.36)
        3:24.91 (47.50)     4:11.24 (46.33)     4:46.20 (34.96)     5:20.49 (34.29)
 16 Mortimer, Alex C    13 MAC-NE               5:45.79    5:22.17        
                  33.42     1:14.06 (40.64)     1:54.21 (40.15)     2:36.05 (41.84)
        3:24.61 (48.56)     4:13.57 (48.96)     4:49.09 (35.52)     5:22.17 (33.08)
 17 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            4:50.00    5:32.16        
                  31.80     1:10.74 (38.94)     1:52.90 (42.16)     2:35.80 (42.90)
        3:23.86 (48.06)     4:15.43 (51.57)     4:53.46 (38.03)     5:32.16 (38.70)
 18 Higgins, Jack P     13 MAC-NE               5:40.19    5:32.52        
                  36.72     1:21.39 (44.67)     2:03.38 (41.99)     2:44.00 (40.62)
        3:33.05 (49.05)     4:21.19 (48.14)     4:58.15 (36.96)     5:32.52 (34.37)
 19 Kosack, Thomas      13 Shy-Mr-MR            5:32.16    5:35.05        
                  34.67     1:20.88 (46.21)     1:59.77 (38.89)     2:38.83 (39.06)
        3:26.19 (47.36)     4:14.89 (48.70)     4:54.95 (40.06)     5:35.05 (40.10)
 20 Currier, Ry         13 Manhattan Makos-MR   5:42.67    5:40.11        
                  34.15     1:20.29 (46.14)     2:05.33 (45.04)     2:47.78 (42.45)
        3:37.73 (49.95)     4:29.57 (51.84)     5:06.17 (36.60)     5:40.11 (33.94)
 21 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              5:40.20    5:40.55        
                  34.34     1:18.06 (43.72)     1:59.90 (41.84)     2:41.17 (41.27)
        3:30.98 (49.81)     4:22.99 (52.01)   5:40.55 (1:17.56)                    
 22 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               5:47.81    5:45.37        
                  37.28     1:26.55 (49.27)     2:11.15 (44.60)     2:55.23 (44.08)
        3:42.47 (47.24)     4:25.23 (42.76)     5:06.24 (41.01)     5:45.37 (39.13)
 23 Steedle, Nikolas J  13 MAC-NE               6:04.87    5:50.17        
                  33.75     1:14.58 (40.83)     2:01.31 (46.73)     2:47.62 (46.31)
        3:39.33 (51.71)     4:31.78 (52.45)     5:12.39 (40.61)     5:50.17 (37.78)
 -- Lalumiere, Axelle   13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR                   NT        SCR        
 -- Hartman, Ben R      14 MAC-NE               5:08.30        SCR        
 -- Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR                 NT        SCR        
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    22 NYCC-MR                22.00      20.51        
  2 Domagala, Michael   17 Agua Swim Team-MR      21.33      20.94        
  3 Lennox, Douglas C   25 NYAC-MR                20.75      21.91        
  4 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT                 22.87      22.02        
  5 Tilneac, George     16 NYCC-MR                   NT      22.08        
  6 Tran, Adam J        18 CAC-CT                 22.73      22.78        
  7 Jiang, David        17 Agua Swim Team-MR      21.71      22.91        
  8 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR           23.69      22.92        
  9 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA                23.97      23.18        
 10 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR                23.14      23.41        
 11 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR      24.42      23.57        
 12 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR                23.45      23.60        
 13 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR           24.04      23.61        
 14 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR           25.10      23.80        
 15 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR           24.09      23.86        
 16 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            24.31      23.90        
 17 May, Scott          17 SMC-MR                 24.09      24.15        
 18 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT      24.54        
 19 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR      26.82      24.59        
 20 Papes, Danny        15 SMC-MR                 24.35      24.67        
 21 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT      24.69        
 22 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR                25.45      24.73        
 23 Xia, Andrew H       17 MAC-NE                 24.68      24.82        
 24 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR                25.41      24.91        
 25 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR            25.12      25.02        
 26 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 24.45      25.09        
 27 Shockley, Harrison  15 MAC-NE                 25.88      25.12        
 28 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR                26.42      25.19        
 29 Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR      31.45      25.30        
 30 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR      25.53      25.46        
 31 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR      25.39      25.59        
 32 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR      25.40      25.62        
 33 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                25.00      25.78        
 34 Streeter, Myles     15 CAS-MR                 27.45      26.05        
 35 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR                26.08      26.10        
 36 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA                26.96      26.15        
 37 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT      27.50        
 38 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR                27.57      28.33        
 39 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR      30.87      30.15        
 40 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR            34.81      34.09        
 -- Nunez, John         16 Agua Swim Team-MR      23.29         NS        
 -- Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR                26.52         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                29.80         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR            26.96         NS        
 -- Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR            31.46         NS        
 -- Frankenfeld, Kevin  23 NYAC-MR                21.91        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE                 24.93        SCR        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR            27.85        SCR        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT                 25.89        SCR        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT                 30.21        SCR        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                23.14        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR                48.41      47.29        
                  22.90       47.29 (24.39)                                        
  2 Gleason, David X    22 NYCC-MR                47.50      47.32        
                  22.47       47.32 (24.85)                                        
  3 Frankenfeld, Kevin  23 NYAC-MR                47.17      48.43        
                  22.90       48.43 (25.53)                                        
  4 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT                 48.14      48.54        
                  23.13       48.54 (25.41)                                        
  5 Nunez, John         16 Agua Swim Team-MR      49.29      50.21        
                  23.83       50.21 (26.38)                                        
  6 Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR          51.04      50.33        
                  24.28       50.33 (26.05)                                        
  7 Tran, Adam J        18 CAC-CT                 49.98      50.42        
                  23.50       50.42 (26.92)                                        
  8 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR                51.05      50.52        
                  23.96       50.52 (26.56)                                        
  9 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                51.65      50.68        
                  24.25       50.68 (26.43)                                        
 10 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR      51.21      50.71        
                  24.22       50.71 (26.49)                                        
 11 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR      51.00      50.94        
                  23.99       50.94 (26.95)                                        
 11 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR           52.26      50.94        
                  24.06       50.94 (26.88)                                        
 13 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR           50.37      51.19        
                  25.19       51.19 (26.00)                                        
 14 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA                53.48      51.31        
                  24.17       51.31 (27.14)                                        
 15 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR      53.35      51.69        
                  24.86       51.69 (26.83)                                        
 16 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR         NT      52.17        
                  24.85       52.17 (27.32)                                        
 17 Janz, Andrew W      17 CAC-CT                 49.65      52.19        
                  24.83       52.19 (27.36)                                        
 18 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR           52.88      52.37        
                  25.43       52.37 (26.94)                                        
 19 Markert, Gregory    17 SMC-MR                 51.38      52.49        
                  25.05       52.49 (27.44)                                        
 20 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR            51.00      52.76        
                  25.16       52.76 (27.60)                                        
 21 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR      53.96      53.06        
                  25.51       53.06 (27.55)                                        
 22 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR           54.07      53.09        
                  25.28       53.09 (27.81)                                        
 23 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR           54.99      53.17        
                  24.45       53.17 (28.72)                                        
 24 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR                54.85      53.37        
                  26.05       53.37 (27.32)                                        
 25 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      54.03      53.55        
                  25.59       53.55 (27.96)                                        
 26 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT      53.68        
                  25.37       53.68 (28.31)                                        
 27 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR      53.79      53.79        
                  25.68       53.79 (28.11)                                        
 28 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 52.76      53.85        
                  25.11       53.85 (28.74)                                        
 29 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR                55.26      54.11        
                  26.27       54.11 (27.84)                                        
 30 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                55.39      54.19        
                  25.55       54.19 (28.64)                                        
 31 May, Scott          17 SMC-MR                 54.03      54.22        
                  25.56       54.22 (28.66)                                        
 32 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            56.07      54.56        
                  26.54       54.56 (28.02)                                        
 33 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR           55.20      54.63        
                  26.70       54.63 (27.93)                                        
 34 Shumikhin, Michael  16 RI Marlins-MR          53.50      54.78        
                  25.80       54.78 (28.98)                                        
 35 Xia, Andrew H       17 MAC-NE                 54.67      54.88        
                  26.27       54.88 (28.61)                                        
 36 Papes, Danny        15 SMC-MR                 55.30      55.02        
                  26.76       55.02 (28.26)                                        
 37 Shockley, Harrison  15 MAC-NE                 57.60      55.25        
                  26.47       55.25 (28.78)                                        
 38 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR           56.77      55.37        
                  27.01       55.37 (28.36)                                        
 39 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR      56.24      56.12        
                  26.48       56.12 (29.64)                                        
 40 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR                57.41      56.43        
                  26.60       56.43 (29.83)                                        
 41 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT      56.88        
                  27.13       56.88 (29.75)                                        
 42 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         1:01.28      57.09        
                  27.19       57.09 (29.90)                                        
 43 Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR                57.21      57.23        
                  27.30       57.23 (29.93)                                        
 44 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR           59.12      57.25        
                  27.32       57.25 (29.93)                                        
 45 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR            57.00      57.28        
                  27.26       57.28 (30.02)                                        
 46 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR           56.78      57.44        
                  27.65       57.44 (29.79)                                        
 47 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    1:00.46      57.65        
                  27.69       57.65 (29.96)                                        
 48 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR              58.27      58.64        
                  27.86       58.64 (30.78)                                        
 49 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              1:01.78      58.70        
                  27.03       58.70 (31.67)                                        
 50 Bamme, Mark L       15 Unhes-Mr-MR          1:02.40      58.76        
                  28.18       58.76 (30.58)                                        
 51 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR      56.65      59.04        
                  27.83       59.04 (31.21)                                        
 52 Yale, Griffin       16 SMC-MR                 57.97    1:00.27        
                  28.01     1:00.27 (32.26)                                        
 53 Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            1:02.90    1:00.34        
                  28.27     1:00.34 (32.07)                                        
 54 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.49        
                  28.90     1:00.49 (31.59)                                        
 55 Streeter, Myles     15 CAS-MR               1:10.32    1:02.69        
                  28.35     1:02.69 (34.34)                                        
 56 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR              1:06.69    1:02.87        
                  29.11     1:02.87 (33.76)                                        
 57 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    1:10.37    1:07.24        
                  30.91     1:07.24 (36.33)                                        
 58 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:07.12    1:08.24        
                  31.80     1:08.24 (36.44)                                        
 59 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          1:12.43    1:08.99        
                  32.38     1:08.99 (36.61)                                        
 60 Kodindkiy, Denny    15 Rac @ Jcc-MR         1:07.12    1:16.46        
                  35.60     1:16.46 (40.86)                                        
 61 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          1:21.21    1:26.13        
                  42.20     1:26.13 (43.93)                                        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR    1:08.31         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:02.09         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR                58.58         NS        
 -- Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:03.60         NS        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               1:09.15         NS        
 -- Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR      59.08         NS        
 -- Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR      51.00         NS        
 -- Chu, Bryan C        16 HS-MR                  57.30         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                50.43         NS        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:05.83        SCR        
 -- Uchenik, Sam        15 Shy-Mr-MR                 NT        SCR        
 -- Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR      53.84        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE                 53.65        SCR        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT                 54.82        SCR        
 -- Moran, Harry H      16 NYCC-MR                54.18        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:45.29    1:44.94        
                  24.77       52.27 (27.50)     1:19.07 (26.80)     1:44.94 (25.87)
  2 Gleason, David X    22 NYCC-MR              1:47.00    1:45.18        
                  24.82       52.57 (27.75)     1:19.01 (26.44)     1:45.18 (26.17)
  3 White, Tim G        22 NYAC-MR              1:50.83    1:47.24        
                  24.47       51.95 (27.48)     1:19.91 (27.96)     1:47.24 (27.33)
  4 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT               1:54.51    1:48.18        
                  24.11       50.92 (26.81)     1:19.22 (28.30)     1:48.18 (28.96)
  5 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.52        
                  25.36       52.79 (27.43)     1:20.59 (27.80)     1:48.52 (27.93)
  6 Witzke, Christian   25 NYAC-MR              1:43.70    1:49.42        
                  25.32       52.70 (27.38)     1:20.51 (27.81)     1:49.42 (28.91)
  7 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              1:49.98    1:51.19        
                  25.85       54.10 (28.25)     1:22.43 (28.33)     1:51.19 (28.76)
  8 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR              1:51.18    1:52.11        
                  25.99       54.18 (28.19)     1:22.57 (28.39)     1:52.11 (29.54)
  9 Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR        1:54.07    1:52.50        
                  25.94       55.35 (29.41)     1:24.26 (28.91)     1:52.50 (28.24)
 10 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR              1:53.01    1:53.28        
                  25.36       54.29 (28.93)     1:24.24 (29.95)     1:53.28 (29.04)
 11 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    1:54.20    1:53.71        
                  25.45       53.89 (28.44)     1:23.70 (29.81)     1:53.71 (30.01)
 12 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         1:51.98    1:54.01        
                  26.40       55.24 (28.84)     1:24.66 (29.42)     1:54.01 (29.35)
 13 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    1:51.85    1:54.16        
                  26.50       54.49 (27.99)     1:23.99 (29.50)     1:54.16 (30.17)
 14 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              1:57.82    1:54.19        
                  25.41       54.23 (28.82)     1:24.33 (30.10)     1:54.19 (29.86)
 15 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         1:55.01    1:54.46        
                  26.64       55.58 (28.94)     1:25.72 (30.14)     1:54.46 (28.74)
 16 Markert, Gregory    17 SMC-MR               1:57.89    1:54.60        
                  25.93       54.84 (28.91)     1:24.80 (29.96)     1:54.60 (29.80)
 17 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR    1:57.89    1:55.33        
                  26.24       50.32 (24.08)   1:55.33 (1:05.01)                    
 18 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              1:55.76    1:55.45        
                                                    1:25.82 ( )     1:55.45 (29.63)
 19 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         1:57.52    1:55.87        
                  26.41       55.91 (29.50)     1:26.00 (30.09)     1:55.87 (29.87)
 20 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    2:05.02    1:57.93        
                  26.88       56.25 (29.37)     1:27.16 (30.91)     1:57.93 (30.77)
 21 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:00.36    1:58.20        
                  25.99       56.10 (30.11)     1:27.21 (31.11)     1:58.20 (30.99)
 22 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         2:00.50    1:58.24        
                  27.24       57.67 (30.43)     1:28.10 (30.43)     1:58.24 (30.14)
 23 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:58.79    1:58.39        
                  26.15       55.41 (29.26)     1:26.76 (31.35)     1:58.39 (31.63)
 24 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    1:56.72    1:58.48        
                  26.46       55.84 (29.38)     1:26.49 (30.65)     1:58.48 (31.99)
 25 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:01.67    1:58.96        
                  26.75       57.10 (30.35)     1:28.25 (31.15)     1:58.96 (30.71)
 26 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         2:00.12    1:59.14        
                  28.01       58.38 (30.37)     1:28.65 (30.27)     1:59.14 (30.49)
 27 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT    1:59.60        
                  26.73       57.08 (30.35)     1:27.96 (30.88)     1:59.60 (31.64)
 28 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               2:05.99    2:00.60        
                  26.92       57.72 (30.80)     1:29.71 (31.99)     2:00.60 (30.89)
 29 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR          1:58.98    2:00.63        
                  26.25       56.49 (30.24)     1:28.73 (32.24)     2:00.63 (31.90)
 30 May, Scott          17 SMC-MR               1:58.12    2:00.85        
                  26.14       55.64 (29.50)     1:27.76 (32.12)     2:00.85 (33.09)
 31 Moran, Harry H      16 NYCC-MR              2:00.00    2:01.30        
                  26.92       57.61 (30.69)     1:29.76 (32.15)     2:01.30 (31.54)
 32 Papes, Danny        15 SMC-MR               2:02.55    2:02.24        
                  27.42       58.69 (31.27)     1:31.48 (32.79)     2:02.24 (30.76)
 33 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               2:06.67    2:02.58        
                  26.20       57.05 (30.85)     1:29.90 (32.85)     2:02.58 (32.68)
 34 Shumikhin, Michael  16 RI Marlins-MR        2:02.99    2:03.37        
                  26.59       57.35 (30.76)     1:30.27 (32.92)     2:03.37 (33.10)
 34 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT    2:03.37        
                  27.17       57.73 (30.56)     1:32.55 (34.82)     2:03.37 (30.82)
 36 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    2:04.21    2:03.86        
                  28.88     1:00.64 (31.76)     1:32.22 (31.58)     2:03.86 (31.64)
 37 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         2:08.63    2:04.65        
                  27.76       59.42 (31.66)     1:32.23 (32.81)     2:04.65 (32.42)
 38 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    2:07.26    2:05.30        
                  27.57       59.82 (32.25)     1:33.33 (33.51)     2:05.30 (31.97)
 39 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              2:12.99    2:05.37        
                  28.04     1:00.00 (31.96)     1:32.79 (32.79)     2:05.37 (32.58)
 40 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         2:03.22    2:06.20        
                  28.40     1:00.28 (31.88)     1:33.12 (32.84)     2:06.20 (33.08)
 41 Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR              2:15.00    2:07.93        
                  28.12     1:00.24 (32.12)     1:34.20 (33.96)     2:07.93 (33.73)
 42 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          2:09.96    2:08.53        
                  28.53     1:01.54 (33.01)     1:34.95 (33.41)     2:08.53 (33.58)
 43 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    2:09.15        
                  28.23     1:00.64 (32.41)     1:34.81 (34.17)     2:09.15 (34.34)
 44 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR              NT    2:09.50        
                  29.33     1:01.47 (32.14)     1:35.57 (34.10)     2:09.50 (33.93)
 45 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR          2:08.12    2:09.56        
                  27.41       59.28 (31.87)     1:34.28 (35.00)     2:09.56 (35.28)
 46 Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR    2:18.51    2:10.60        
                  26.05       57.53 (31.48)     1:32.62 (35.09)     2:10.60 (37.98)
 47 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR    2:12.32    2:11.70        
                  28.47     1:00.96 (32.49)     1:35.80 (34.84)     2:11.70 (35.90)
 48 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         2:12.12    2:12.71        
                  27.92     1:01.03 (33.11)     1:36.83 (35.80)     2:12.71 (35.88)
 49 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              2:21.53    2:12.77        
                  28.03     1:00.82 (32.79)     1:36.72 (35.90)     2:12.77 (36.05)
 50 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            2:19.25    2:15.51        
                  29.87     1:03.84 (33.97)     1:40.61 (36.77)     2:15.51 (34.90)
 51 Bamme, Mark L       15 Unhes-Mr-MR          2:30.73    2:16.36        
                  29.49     1:03.13 (33.64)     1:40.24 (37.11)     2:16.36 (36.12)
 52 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR              2:16.72    2:17.03        
                  30.80     1:05.68 (34.88)     1:40.74 (35.06)     2:17.03 (36.29)
 53 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:19.81    2:19.41        
                  30.75     1:07.45 (36.70)     1:45.01 (37.56)     2:19.41 (34.40)
 54 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    2:19.64        
                  29.95     1:03.08 (33.13)     1:40.72 (37.64)     2:19.64 (38.92)
 55 Uchenik, Sam        15 Shy-Mr-MR                 NT    2:23.05        
                  29.79     1:05.26 (35.47)     1:44.58 (39.32)     2:23.05 (38.47)
 56 Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            2:23.07    2:25.37        
                  31.07     1:07.62 (36.55)     1:46.79 (39.17)     2:25.37 (38.58)
 57 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    2:38.91    2:27.67        
                  31.66     1:08.45 (36.79)     1:48.59 (40.14)     2:27.67 (39.08)
 58 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                   NT    2:29.11        
                  31.65     1:07.18 (35.53)     1:46.21 (39.03)     2:29.11 (42.90)
 59 Mitchell, Dennis    15 Rac @ Jcc-MR         2:33.02    2:32.89        
                  34.49     1:12.56 (38.07)     1:52.70 (40.14)     2:32.89 (40.19)
 60 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          2:54.77    2:48.99        
                  35.43     1:18.51 (43.08)     2:03.64 (45.13)     2:48.99 (45.35)
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:31.36         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:50.18         NS        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               1:58.11         NS        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               2:34.78         NS        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               2:04.01         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:07.21         NS        
 -- Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          3:06.42         NS        
 -- Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    2:14.52         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:27.87         NS        
 -- Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR    1:53.14        SCR        
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              4:55.60    4:55.83        
                  26.29       55.18 (28.89)     1:25.03 (29.85)     1:55.09 (30.06)
        2:25.51 (30.42)     2:55.94 (30.43)     3:26.63 (30.69)     3:57.47 (30.84)
        4:27.75 (30.28)     4:55.83 (28.08)                                        
  2 Lennox, Douglas C   25 NYAC-MR              4:40.68    4:55.90        
                  25.66       54.75 (29.09)     1:24.44 (29.69)     1:54.86 (30.42)
        2:25.66 (30.80)     2:56.38 (30.72)     3:26.91 (30.53)     3:57.40 (30.49)
        4:27.52 (30.12)     4:55.90 (28.38)                                        
  3 Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR    4:51.19    4:56.41        
                  27.04       56.73 (29.69)     1:26.75 (30.02)     1:56.62 (29.87)
        2:26.53 (29.91)     2:56.57 (30.04)     3:26.71 (30.14)     3:57.29 (30.58)
        4:27.53 (30.24)     4:56.41 (28.88)                                        
  4 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR    4:54.77    5:02.14        
                  26.69       56.75 (30.06)     1:27.39 (30.64)     1:58.76 (31.37)
        2:30.16 (31.40)     3:02.69 (32.53)     3:31.82 (29.13)     4:03.41 (31.59)
        4:27.49 (24.08)     5:02.14 (34.65)                                        
  5 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT               5:09.00    5:04.79        
  6 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         5:09.00    5:05.36        
  7 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              5:08.44    5:05.77        
                  26.06       55.62 (29.56)     1:25.85 (30.23)     1:57.14 (31.29)
        2:28.61 (31.47)     3:00.28 (31.67)     3:32.06 (31.78)     4:04.06 (32.00)
        4:35.64 (31.58)     5:05.77 (30.13)                                        
  8 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    5:08.35    5:08.36        
                  26.01       55.63 (29.62)     1:26.10 (30.47)     1:57.38 (31.28)
        2:29.31 (31.93)     3:00.93 (31.62)     3:32.88 (31.95)     4:05.00 (32.12)
        4:37.30 (32.30)     5:08.36 (31.06)                                        
  9 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    5:11.11    5:12.81        
 10 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR              5:13.48    5:16.62        
 11 Jiang, David        17 Agua Swim Team-MR    5:00.00    5:24.25        
                  27.80       58.55 (30.75)     1:30.74 (32.19)     2:01.89 (31.15)
        2:36.64 (34.75)     3:09.95 (33.31)     3:30.53 (20.58)     4:17.36 (46.83)
        4:51.28 (33.92)     5:24.25 (32.97)                                        
 12 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               5:47.07    5:26.26        
                  27.94       59.94 (32.00)     1:32.78 (32.84)     2:06.40 (33.62)
        2:40.50 (34.10)     3:14.05 (33.55)     3:48.03 (33.98)     4:21.88 (33.85)
        4:54.28 (32.40)     5:26.26 (31.98)                                        
 13 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    5:34.96    5:26.56        
 14 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         5:39.25    5:27.35        
 15 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              5:45.00    5:28.31        
                  28.47     1:00.06 (31.59)     1:32.96 (32.90)     2:07.03 (34.07)
        2:40.60 (33.57)     3:14.49 (33.89)     3:48.93 (34.44)     4:23.08 (34.15)
        4:56.56 (33.48)     5:28.31 (31.75)                                        
 16 McAuley, Charles    16 SMC-MR               5:47.86    5:39.04        
                  28.37     1:01.07 (32.70)     1:35.42 (34.35)     2:10.45 (35.03)
        2:45.90 (35.45)                             3:57.75 ( )     4:32.86 (35.11)
      5:39.04 (1:06.18)                                                            
 17 May, Scott          17 SMC-MR               5:35.22    5:39.68        
 18 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         6:02.75    5:49.60        
                  29.41     1:03.42 (34.01)     1:39.03 (35.61)     2:14.39 (35.36)
        2:50.11 (35.72)     3:25.90 (35.79)     4:02.22 (36.32)     4:38.83 (36.61)
        5:15.51 (36.68)     5:49.60 (34.09)                                        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               5:19.61        SCR        
 -- Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         5:02.00        SCR        
 -- Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         5:29.63        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               6:10.42        SCR        
 -- Tilneac, George     16 NYCC-MR              4:44.78        SCR        
 -- Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         5:33.36        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              5:47.60        SCR        
 -- Moran, Harry H      16 NYCC-MR              5:40.00        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    22 NYCC-MR                54.00      52.57        
                  24.80       52.57 (27.77)                                        
  2 Tilneac, George     16 NYCC-MR                53.89      52.65        
                  25.78       52.65 (26.87)                                        
  3 Smit, Alex A        22 NYAC-MR                53.00      53.97        
                  26.77       53.97 (27.20)                                        
  4 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT                 53.45      54.29        
                  26.31       54.29 (27.98)                                        
  5 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR      56.51      55.93        
                  27.16       55.93 (28.77)                                        
  6 Shockley, Harrison  15 MAC-NE                 58.98      56.66        
                  27.39       56.66 (29.27)                                        
  7 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                57.12      56.75        
                  27.86       56.75 (28.89)                                        
  8 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      56.87      57.20        
                  27.87       57.20 (29.33)                                        
  9 Robinson, Sean C    29 NYAC-MR                52.94      57.98        
                  27.50       57.98 (30.48)                                        
 10 Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR          57.26      58.00        
                  28.87       58.00 (29.13)                                        
 11 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR                58.76      58.12        
                  28.44       58.12 (29.68)                                        
 12 Markert, Gregory    17 SMC-MR                 57.02      58.13        
                  28.18       58.13 (29.95)                                        
 13 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR      59.37      58.14        
                  28.62       58.14 (29.52)                                        
 14 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR    1:00.02      58.36        
                  28.00       58.36 (30.36)                                        
 15 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 59.53      58.74        
                  27.92       58.74 (30.82)                                        
 16 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR           59.67      59.40        
                  28.88       59.40 (30.52)                                        
 17 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR    1:01.83    1:00.00        
                  29.49     1:00.00 (30.51)                                        
 18 Janz, Andrew W      17 CAC-CT               1:00.49    1:00.25        
                  30.07     1:00.25 (30.18)                                        
 19 Tran, Adam J        18 CAC-CT                 59.14    1:00.41        
                  28.53     1:00.41 (31.88)                                        
 20 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    1:04.44    1:01.62        
                  29.92     1:01.62 (31.70)                                        
 21 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR                56.00    1:01.73        
                  29.90     1:01.73 (31.83)                                        
 22 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.92        
                  29.50     1:01.92 (32.42)                                        
 23 May, Scott          17 SMC-MR               1:01.53    1:02.31        
                  30.40     1:02.31 (31.91)                                        
 24 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              1:03.95    1:02.56        
                  56.55      1:02.56 (6.01)                                        
 25 Papes, Danny        15 SMC-MR                 59.36    1:02.64        
                  29.77     1:02.64 (32.87)                                        
 26 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               1:01.80    1:02.86        
                  30.22     1:02.86 (32.64)                                        
 27 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         1:05.62    1:03.14        
                  31.50     1:03.14 (31.64)                                        
 28 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         1:04.85    1:03.16        
                  31.13     1:03.16 (32.03)                                        
 29 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         1:03.72    1:03.41        
                  31.04     1:03.41 (32.37)                                        
 30 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         1:08.12    1:04.70        
 31 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    1:07.24    1:05.31        
                  31.58     1:05.31 (33.73)                                        
 32 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:05.73    1:05.60        
                  33.20     1:05.60 (32.40)                                        
 33 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              1:08.48    1:05.62        
 34 Shumikhin, Michael  16 RI Marlins-MR          59.81    1:05.74        
                  31.91     1:05.74 (33.83)                                        
 35 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         1:05.22    1:07.90        
                  32.57     1:07.90 (35.33)                                        
 36 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          1:08.40    1:08.21        
 37 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              1:06.88    1:08.26        
                  33.89     1:08.26 (34.37)                                        
 38 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR              NT    1:08.27        
                  31.76     1:08.27 (36.51)                                        
 39 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR          1:06.42    1:08.35        
                  32.75     1:08.35 (35.60)                                        
 40 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         1:15.12    1:08.80        
                  34.22     1:08.80 (34.58)                                        
 41 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT    1:09.05        
                  33.42     1:09.05 (35.63)                                        
 42 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    1:07.96    1:09.37        
 43 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:10.12    1:10.49        
 44 Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR    1:13.28    1:10.85        
                  34.19     1:10.85 (36.66)                                        
 45 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.62        
                  34.11     1:11.62 (37.51)                                        
 46 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            1:12.50    1:12.13        
                  35.77     1:12.13 (36.36)                                        
 47 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:08.94    1:12.85        
 48 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              1:19.74    1:14.91        
                  35.42     1:14.91 (39.49)                                        
 49 Uchenik, Sam        15 Shy-Mr-MR                 NT    1:14.96        
                  36.02     1:14.96 (38.94)                                        
 50 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR              1:11.96    1:16.73        
                  36.89     1:16.73 (39.84)                                        
 51 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:18.20    1:18.62        
                  38.32     1:18.62 (40.30)                                        
 52 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                   NT    1:19.73        
                  38.02     1:19.73 (41.71)                                        
 53 Mitchell, Dennis    15 Rac @ Jcc-MR         1:22.12    1:20.72        
                  39.62     1:20.72 (41.10)                                        
 54 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          1:26.89    1:25.14        
                  42.22     1:25.14 (42.92)                                        
 55 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          1:25.15    1:27.29        
                  43.61     1:27.29 (43.68)                                        
 -- Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         1:03.34         DQ        
      Not on back off wall
                  30.46          DQ (31.14)                                        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               1:03.28         NS        
 -- Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR      59.35         NS        
 -- Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    1:05.13         NS        
 -- Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR    1:04.97         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR    1:23.56         NS        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:18.53         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:07.81         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:11.45         NS        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               1:19.49         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                54.64         NS        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               1:03.85         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   17 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:50.33        
                  25.82       53.67 (27.85)     1:21.91 (28.24)     1:50.33 (28.42)
  2 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:53.81    1:53.41        
                  26.59       55.50 (28.91)     1:24.66 (29.16)     1:53.41 (28.75)
  3 Gleason, David X    22 NYCC-MR              1:56.50    1:56.50        
                  26.77       56.43 (29.66)     1:26.51 (30.08)     1:56.50 (29.99)
  4 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:02.77    1:58.30        
                  28.61       58.74 (30.13)     1:29.80 (31.06)     1:58.30 (28.50)
  5 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT               2:04.49    2:02.69        
                  28.54       59.51 (30.97)     1:30.69 (31.18)     2:02.69 (32.00)
  6 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    2:06.60    2:03.66        
                  28.70       59.69 (30.99)     1:31.56 (31.87)     2:03.66 (32.10)
  7 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:06.51        
                  28.40       48.56 (20.16)     1:33.20 (44.64)     2:06.51 (33.31)
  8 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:06.63        
                  30.05     1:02.46 (32.41)     1:35.01 (32.55)     2:06.63 (31.62)
  9 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               2:12.62    2:07.68        
                  28.22     1:00.33 (32.11)     1:34.17 (33.84)     2:07.68 (33.51)
 10 Markert, Gregory    17 SMC-MR               2:03.59    2:08.64        
                  30.01     1:02.65 (32.64)     1:36.00 (33.35)     2:08.64 (32.64)
 11 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR    2:11.06    2:09.85        
                  30.10   2:09.85 (1:39.75)                                        
 12 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         2:19.62    2:10.95        
                  32.26     1:05.19 (32.93)     1:39.08 (33.89)     2:10.95 (31.87)
 13 Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR        2:11.70    2:11.17        
                  30.56     1:03.49 (32.93)     1:37.74 (34.25)     2:11.17 (33.43)
 14 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:08.17    2:11.43        
                  30.05     1:03.37 (33.32)     1:37.56 (34.19)     2:11.43 (33.87)
 15 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    2:16.45    2:12.09        
                  31.12     1:04.74 (33.62)     1:38.61 (33.87)     2:12.09 (33.48)
 16 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:17.04    2:12.22        
                  30.96     1:03.56 (32.60)     1:38.40 (34.84)     2:12.22 (33.82)
 17 Tran, Adam J        18 CAC-CT               2:13.93    2:14.38        
                  30.82     1:04.56 (33.74)     1:39.59 (35.03)     2:14.38 (34.79)
 18 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               2:22.99    2:15.67        
                  31.44     1:05.13 (33.69)     1:40.38 (35.25)     2:15.67 (35.29)
 19 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         2:26.12    2:15.97        
                  32.59   1:42.97 (1:10.38)     2:15.97 (33.00)                    
 20 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         2:09.08    2:16.27        
                  29.88     1:03.72 (33.84)     1:40.22 (36.50)     2:16.27 (36.05)
 21 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         2:23.71    2:16.40        
                  32.41                             1:41.08 ( )     2:16.40 (35.32)
 22 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         2:28.41    2:16.48        
                  32.34     1:07.06 (34.72)     1:42.09 (35.03)     2:16.48 (34.39)
 23 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    2:21.33    2:17.77        
                  32.01     1:06.40 (34.39)     1:42.89 (36.49)     2:17.77 (34.88)
 24 Papes, Danny        15 SMC-MR               2:13.74    2:17.84        
                  31.89     1:08.08 (36.19)     1:44.11 (36.03)     2:17.84 (33.73)
 25 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         2:20.94    2:18.04        
                  32.07     1:07.03 (34.96)     1:43.76 (36.73)     2:18.04 (34.28)
 26 Shumikhin, Michael  16 RI Marlins-MR        2:15.00    2:19.81        
                  31.98     1:01.41 (29.43)     1:44.54 (43.13)     2:19.81 (35.27)
 27 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         2:22.46    2:21.38        
                  32.26     1:07.54 (35.28)     1:44.67 (37.13)     2:21.38 (36.71)
 28 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              2:31.00    2:21.83        
                  32.40   1:45.64 (1:13.24)     2:21.83 (36.19)                    
 29 Yale, Griffin       16 SMC-MR               2:19.62    2:24.73        
                  32.19     1:08.24 (36.05)     1:46.19 (37.95)     2:24.73 (38.54)
 30 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    2:35.00        
                  31.73     1:13.83 (42.10)     1:55.97 (42.14)     2:35.00 (39.03)
 31 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         2:40.12    2:38.90        
                  37.22     1:17.42 (40.20)     1:58.73 (41.31)     2:38.90 (40.17)
 32 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          3:05.57    3:07.01        
                  44.58     1:33.36 (48.78)     2:22.35 (48.99)     3:07.01 (44.66)
 33 Kodindkiy, Denny    15 Rac @ Jcc-MR         2:34.12    3:13.88        
                  41.63     1:29.20 (47.57)     2:20.11 (50.91)     3:13.88 (53.77)
 -- Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:28.96         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:28.94         NS        
 -- Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR    2:08.68         NS        
 -- Chu, Bryan C        16 HS-MR                2:20.48         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:57.75         NS        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               2:11.70        SCR        
 -- Uchenik, Sam        15 Shy-Mr-MR                 NT        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               2:25.61        SCR        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR      56.68      59.72        
                  28.12       59.72 (31.60)                                        
  2 Domagala, Michael   17 Agua Swim Team-MR      58.76    1:01.02        
                  29.18     1:01.02 (31.84)                                        
  3 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              1:02.67    1:01.11        
                  28.68     1:01.11 (32.43)                                        
  4 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR    1:01.56    1:03.47        
                  30.12     1:03.47 (33.35)                                        
  5 Janz, Andrew W      17 CAC-CT               1:01.15    1:04.69        
                  30.49     1:04.69 (34.20)                                        
  6 McAuley, Charles    16 SMC-MR               1:03.59    1:05.35        
                  30.69     1:05.35 (34.66)                                        
  7 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         1:04.81    1:06.02        
                  31.81     1:06.02 (34.21)                                        
  8 Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR              1:08.29    1:06.90        
                  31.75     1:06.90 (35.15)                                        
  9 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR          1:04.30    1:06.91        
                  31.66     1:06.91 (35.25)                                        
 10 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR              1:08.80    1:06.92        
                  31.90     1:06.92 (35.02)                                        
 11 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.56        
                  31.51     1:08.56 (37.05)                                        
 12 Markert, Gregory    17 SMC-MR               1:08.62    1:08.71        
                  31.74     1:08.71 (36.97)                                        
 13 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              1:08.96    1:09.06        
                  32.62     1:09.06 (36.44)                                        
 14 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               1:08.50    1:09.62        
                  32.99     1:09.62 (36.63)                                        
 15 Klinovsky, Jan      17 Agua Swim Team-MR    1:12.23    1:11.37        
                  33.84     1:11.37 (37.53)                                        
 16 Nunez, John         16 Agua Swim Team-MR    1:18.80    1:12.37        
                  34.47     1:12.37 (37.90)                                        
 17 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         1:05.45    1:12.60        
                  34.25     1:12.60 (38.35)                                        
 18 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:10.04    1:13.28        
                  28.76     1:13.28 (44.52)                                        
 19 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR    1:13.39    1:13.89        
                  34.06     1:13.89 (39.83)                                        
 20 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    1:13.46    1:14.08        
                  34.89     1:14.08 (39.19)                                        
 21 Bamme, Mark L       15 Unhes-Mr-MR          1:16.88    1:14.34        
                  35.72     1:14.34 (38.62)                                        
 22 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         1:14.18    1:14.48        
                  36.62     1:14.48 (37.86)                                        
 23 Papes, Danny        15 SMC-MR               1:13.02    1:15.07        
                  34.98     1:15.07 (40.09)                                        
 24 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               1:24.24    1:15.56        
                  35.08     1:15.56 (40.48)                                        
 25 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    1:18.40    1:15.98        
                  37.28     1:15.98 (38.70)                                        
 26 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            1:18.90    1:17.29        
                  35.85     1:17.29 (41.44)                                        
 27 Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            1:15.75    1:17.80        
                  34.94     1:17.80 (42.86)                                        
 28 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR          1:17.70    1:17.85        
                  36.93     1:17.85 (40.92)                                        
 29 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:19.77    1:18.74        
                  37.39     1:18.74 (41.35)                                        
 30 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         1:22.69    1:19.67        
                  37.32     1:19.67 (42.35)                                        
 31 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    1:22.46    1:19.86        
                  37.88     1:19.86 (41.98)                                        
 31 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         1:28.02    1:19.86        
                  37.58     1:19.86 (42.28)                                        
 33 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                   NT    1:20.64        
                  38.74     1:20.64 (41.90)                                        
 34 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT    1:20.68        
                  37.59     1:20.68 (43.09)                                        
 35 Yale, Griffin       16 SMC-MR               1:18.70    1:22.88        
                  37.42     1:22.88 (45.46)                                        
 36 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              1:35.16    1:23.12        
                  40.28     1:23.12 (42.84)                                        
 37 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:22.26    1:24.21        
                  39.26     1:24.21 (44.95)                                        
 38 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          1:25.47    1:24.98        
                  39.88     1:24.98 (45.10)                                        
 39 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:29.02    1:28.13        
                  41.08     1:28.13 (47.05)                                        
 40 Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         1:28.12    1:29.87        
                  44.24     1:29.87 (45.63)                                        
 41 Kodindkiy, Denny    15 Rac @ Jcc-MR         1:34.12    1:35.80        
                  44.17     1:35.80 (51.63)                                        
 42 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          1:39.95    1:46.34        
                  50.28     1:46.34 (56.06)                                        
 -- Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  37.46          DQ (44.01)                                        
 -- Chu, Bryan C        16 HS-MR                1:04.00         NS        
 -- Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR    1:33.24         NS        
 -- Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:16.37         NS        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               1:28.38         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:06.60         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR    1:26.63         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:19.91         NS        
 -- Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR    1:07.05         NS        
 -- Moran, Harry H      16 NYCC-MR              1:04.18        SCR        
 -- Vetrovec, Noah P    15 CAC-CT               1:16.28        SCR        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:31.15        SCR        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               1:17.37        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              2:25.28    2:16.28        
                  29.65     1:04.67 (35.02)     1:40.16 (35.49)     2:16.28 (36.12)
  2 Janz, Andrew W      17 CAC-CT               2:12.83    2:21.47        
                  32.06     1:08.07 (36.01)     1:44.84 (36.77)     2:21.47 (36.63)
  3 Verba, Vlad         16 Unhes-Mr-MR          2:22.90    2:24.62        
                  31.84     1:09.14 (37.30)     1:47.42 (38.28)     2:24.62 (37.20)
  4 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:20.44    2:27.86        
                  31.71     1:08.92 (37.21)     1:47.94 (39.02)     2:27.86 (39.92)
  5 Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR              2:28.09    2:28.32        
                  32.25     1:10.32 (38.07)     1:49.56 (39.24)     2:28.32 (38.76)
  6 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               2:31.66    2:29.92        
                  33.49     1:11.03 (37.54)     1:50.40 (39.37)     2:29.92 (39.52)
  7 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    2:33.23    2:30.18        
                  33.50     1:11.69 (38.19)     1:51.61 (39.92)     2:30.18 (38.57)
  8 Markert, Gregory    17 SMC-MR               2:32.30    2:30.20        
                  32.92     1:11.38 (38.46)     1:50.87 (39.49)     2:30.20 (39.33)
  9 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         2:35.24    2:30.54        
                  34.26     1:13.64 (39.38)     1:53.52 (39.88)     2:30.54 (37.02)
 10 Moran, Harry H      16 NYCC-MR              2:27.00    2:30.88        
                  32.65     1:11.42 (38.77)     1:51.79 (40.37)     2:30.88 (39.09)
 11 May, Scott          17 SMC-MR               2:36.03    2:31.94        
                  33.99     1:12.70 (38.71)     1:52.91 (40.21)     2:31.94 (39.03)
 12 Tran, Adam J        18 CAC-CT               2:30.04    2:32.61        
                  33.35     1:11.65 (38.30)     1:51.81 (40.16)     2:32.61 (40.80)
 13 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:33.45    2:34.31        
                  33.55     1:11.94 (38.39)     1:53.91 (41.97)     2:34.31 (40.40)
 14 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:37.45    2:38.25        
                  36.39     1:16.94 (40.55)     1:57.18 (40.24)     2:38.25 (41.07)
 15 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         2:39.92    2:42.36        
                  35.18     1:16.26 (41.08)     1:59.37 (43.11)     2:42.36 (42.99)
 16 Thatcher, Timothy   15 Rac @ Jcc-MR         2:51.12    2:43.30        
                  37.79     1:19.52 (41.73)     2:00.46 (40.94)     2:43.30 (42.84)
 17 Bamme, Mark L       15 Unhes-Mr-MR          2:57.43    2:45.97        
                  35.09     1:17.38 (42.29)     2:01.87 (44.49)     2:45.97 (44.10)
 18 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR    2:37.01    2:46.03        
                  35.82     1:18.57 (42.75)     2:02.25 (43.68)     2:46.03 (43.78)
 19 Baliabin, Michael   15 Unhes-Mr-MR          2:50.89    2:49.20        
                  37.46     1:20.88 (43.42)     2:06.00 (45.12)     2:49.20 (43.20)
 20 Papes, Danny        15 SMC-MR               2:43.91    2:49.60        
                  36.85     1:20.46 (43.61)     2:05.04 (44.58)     2:49.60 (44.56)
 21 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         2:50.12    2:50.23        
                  37.35     1:20.23 (42.88)     2:06.14 (45.91)     2:50.23 (44.09)
 22 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               3:02.22    2:50.53        
                  35.47     1:20.29 (44.82)     2:06.45 (46.16)     2:50.53 (44.08)
 23 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            4:45.00    2:51.05        
                  36.71     1:19.80 (43.09)     2:05.52 (45.72)     2:51.05 (45.53)
 24 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:47.41    2:53.77        
                  37.03     1:20.70 (43.67)     2:07.09 (46.39)     2:53.77 (46.68)
 25 Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         3:02.12    2:54.34        
                  38.35     1:21.53 (43.18)     2:07.64 (46.11)     2:54.34 (46.70)
 26 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          2:56.46    2:55.00        
                  36.69     1:20.59 (43.90)     2:08.00 (47.41)     2:55.00 (47.00)
 27 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    3:07.60    2:56.97        
                  39.61     1:23.61 (44.00)     2:09.86 (46.25)     2:56.97 (47.11)
 28 Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            2:57.37    2:57.40        
                  38.25     1:23.81 (45.56)     2:12.23 (48.42)     2:57.40 (45.17)
 29 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:18.00    3:02.09        
                  41.54     1:27.68 (46.14)     2:14.69 (47.01)     3:02.09 (47.40)
 30 Ligai, Vlad         17 NYCC-MR              3:03.78    3:03.23        
                  40.64     1:26.02 (45.38)     2:15.07 (49.05)     3:03.23 (48.16)
 31 Mitchell, Dennis    15 Rac @ Jcc-MR         3:36.12    3:33.21        
                  46.34     1:39.32 (52.98)     2:36.67 (57.35)     3:33.21 (56.54)
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:58.13         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              2:25.68         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR                53.71      52.65        
                  24.94       52.65 (27.71)                                        
  2 Hellwig, Logan A    16 CAC-CT                 55.47      53.58        
                  25.92       53.58 (27.66)                                        
  3 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR      56.09      54.65        
                  26.02       54.65 (28.63)                                        
  4 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR      53.49      54.71        
                  25.20       54.71 (29.51)                                        
  5 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR      57.53      55.29        
                  25.57       55.29 (29.72)                                        
  6 Robinson, Sean C    29 NYAC-MR                52.93      55.32        
                  25.48       55.32 (29.84)                                        
  7 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA                57.21      56.52        
                  25.88       56.52 (30.64)                                        
  8 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR      57.13      57.08        
                  26.23       57.08 (30.85)                                        
  8 Rueda, Diego C      17 Agua Swim Team-MR      56.02      57.08        
                  27.38       57.08 (29.70)                                        
 10 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR      55.84      57.34        
                  26.35       57.34 (30.99)                                        
 11 Klinovsky, Jan      17 Agua Swim Team-MR      56.92      57.73        
                  27.14       57.73 (30.59)                                        
 12 Tran, Adam J        18 CAC-CT               1:02.87      58.32        
                  26.65       58.32 (31.67)                                        
 13 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              1:01.18      58.45        
                  26.95       58.45 (31.50)                                        
 14 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                59.42      58.64        
                  58.34        58.64 (0.30)                                        
 15 Janz, Andrew W      17 CAC-CT                 57.46      58.80        
                  26.93       58.80 (31.87)                                        
 16 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      57.40      59.29        
 17 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:02.18        
                  24.16     1:02.18 (38.02)                                        
 18 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    1:01.53    1:02.35        
                  28.42     1:02.35 (33.93)                                        
 19 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               1:02.02    1:02.96        
                  28.90     1:02.96 (34.06)                                        
 20 Webster, Robert T   17 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.06        
                  29.77     1:04.06 (34.29)                                        
 21 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:10.99    1:04.20        
                  29.19     1:04.20 (35.01)                                        
 22 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         1:10.94    1:04.59        
                  28.82     1:04.59 (35.77)                                        
 23 Shockley, Harrison  15 MAC-NE               1:08.06    1:04.64        
                  29.89     1:04.64 (34.75)                                        
 24 Mujica, John        17 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.74        
                  29.29     1:05.74 (36.45)                                        
 25 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:04.01    1:07.00        
                  30.91     1:07.00 (36.09)                                        
 26 Papes, Danny        15 SMC-MR               1:07.25    1:08.42        
                  31.58     1:08.42 (36.84)                                        
 27 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    1:12.61    1:09.53        
                  32.72     1:09.53 (36.81)                                        
 28 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         1:14.42    1:10.39        
                  31.63     1:10.39 (38.76)                                        
 29 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          1:08.30    1:11.16        
                  30.36     1:11.16 (40.80)                                        
 30 Barnes, Cedric T    16 CDEL-MA              1:15.39    1:11.71        
                  32.22     1:11.71 (39.49)                                        
 31 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR              1:21.30    1:16.92        
                  35.50     1:16.92 (41.42)                                        
 32 Streeter, Myles     15 CAS-MR               1:29.12    1:19.99        
                  35.11     1:19.99 (44.88)                                        
 -- Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         1:13.98         NS        
 -- O'Connor, Michael   15 Agua Swim Team-MR    1:19.52         NS        
 -- Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:20.22         NS        
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE                 59.53        SCR        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                53.71        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:09.43        SCR        
 -- Frankenfeld, Kevin  23 NYAC-MR                57.32        SCR        
 -- Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         1:00.93        SCR        
 -- Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR           55.12        SCR        
 -- Moran, Harry H      16 NYCC-MR                59.00        SCR        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   17 Agua Swim Team-MR         NT    1:52.62        
                  24.00       51.43 (27.43)     1:21.25 (29.82)     1:52.62 (31.37)
  2 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:59.17    2:00.88        
                  26.59       56.79 (30.20)     1:28.85 (32.06)     2:00.88 (32.03)
  3 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR    2:01.85    2:02.76        
                  27.51       59.01 (31.50)     1:30.93 (31.92)     2:02.76 (31.83)
  4 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:04.69        
                  27.76     1:00.19 (32.43)     1:32.74 (32.55)     2:04.69 (31.95)
  5 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:07.70    2:08.15        
                  29.15     1:00.43 (31.28)     1:33.75 (33.32)     2:08.15 (34.40)
  6 Klinovsky, Jan      17 Agua Swim Team-MR    2:07.91    2:09.26        
                  27.65     1:00.61 (32.96)     1:35.41 (34.80)     2:09.26 (33.85)
  7 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         2:10.46    2:09.63        
                  29.49     1:01.54 (32.05)     1:37.40 (35.86)     2:09.63 (32.23)
  8 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:10.49        
                  27.88       59.40 (31.52)     1:33.84 (34.44)     2:10.49 (36.65)
  9 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         2:14.17    2:12.70        
                  29.19     1:03.27 (34.08)     1:38.09 (34.82)     2:12.70 (34.61)
 10 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR              NT    2:26.20        
                  31.93     1:09.66 (37.73)     1:46.77 (37.11)     2:26.20 (39.43)
 11 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR                   NT    2:33.25        
                  32.92     1:13.68 (40.76)     1:58.89 (45.21)     2:33.25 (34.36)
 12 Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         2:26.12    2:46.96        
                  33.92     1:17.01 (43.09)     2:04.49 (47.48)     2:46.96 (42.47)
 -- Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            2:55.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                  35.87     1:20.52 (44.65)     2:10.93 (50.41)          DQ (49.67)
 -- Defonte, Nicholas   15 Rac @ Jcc-MR         2:48.12         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  36.83     1:21.95 (45.12)     2:09.85 (47.90)          DQ (53.74)
 -- Young, Alex E       17 MAC-NE               2:31.57         NS        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:30.65         NS        
 -- Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    2:36.23         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:59.30    1:56.86        
                  25.38       53.89 (28.51)     1:30.30 (36.41)     1:56.86 (26.56)
  2 Nunez, John         16 Agua Swim Team-MR    2:06.38    2:00.96        
                  25.12       56.71 (31.59)     1:34.82 (38.11)     2:00.96 (26.14)
  3 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR    1:58.66    2:04.83        
                  26.14       59.85 (33.71)     1:34.25 (34.40)     2:04.83 (30.58)
  4 Sherman, Sammy I    18 Agua Swim Team-MR         NT    2:04.84        
                  26.61     1:02.37 (35.76)     1:38.38 (36.01)     2:04.84 (26.46)
  5 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              2:12.50    2:06.18        
                  26.19       58.49 (32.30)     1:35.61 (37.12)     2:06.18 (30.57)
  6 Klinovsky, Jan      17 Agua Swim Team-MR    2:07.41    2:07.27        
                  26.54       59.25 (32.71)     1:39.38 (40.13)     2:07.27 (27.89)
  7 Reyes, Christopher  17 Agua Swim Team-MR    2:06.06    2:07.43        
                  26.53       58.59 (32.06)     1:38.16 (39.57)     2:07.43 (29.27)
  8 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:05.53    2:07.64        
                  27.64       58.01 (30.37)     1:38.77 (40.76)     2:07.64 (28.87)
  9 Janz, Andrew W      17 CAC-CT               2:09.62    2:08.24        
                  27.09     1:00.40 (33.31)     1:37.90 (37.50)     2:08.24 (30.34)
 10 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR              2:07.31    2:08.58        
                  27.28     1:00.02 (32.74)     1:37.95 (37.93)     2:08.58 (30.63)
 11 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR    2:08.02    2:09.37        
                  27.55       59.30 (31.75)     1:39.17 (39.87)     2:09.37 (30.20)
 12 Isaac, Alejandro    16 NYCC-MR              2:10.72    2:09.88        
                  28.18     1:01.47 (33.29)     1:41.21 (39.74)     2:09.88 (28.67)
 13 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    2:12.57    2:13.17        
                  27.89     1:03.11 (35.22)     1:43.83 (40.72)     2:13.17 (29.34)
 14 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:16.92    2:13.23        
                  28.71     1:02.46 (33.75)     1:43.85 (41.39)     2:13.23 (29.38)
 15 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         2:17.53    2:13.49        
                  31.80       53.36 (21.56)     1:44.22 (50.86)     2:13.49 (29.27)
 16 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:14.36    2:14.95        
                  25.06     1:03.37 (38.31)     1:43.83 (40.46)     2:14.95 (31.12)
 17 Xia, Andrew H       17 MAC-NE               2:18.88    2:15.03        
                  27.86     1:01.87 (34.01)     1:43.11 (41.24)     2:15.03 (31.92)
 18 May, Scott          17 SMC-MR               2:13.05    2:15.74        
                  28.90     1:03.78 (34.88)     1:44.46 (40.68)     2:15.74 (31.28)
 19 Reece, Chen I       17 Agua Swim Team-MR    2:17.51    2:16.69        
                  28.81     1:04.77 (35.96)     1:46.91 (42.14)     2:16.69 (29.78)
 20 Rodeo, Scott        17 Agua Swim Team-MR    2:20.03    2:17.86        
                  29.70     1:04.60 (34.90)     1:45.52 (40.92)     2:17.86 (32.34)
 21 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    2:24.40    2:17.89        
                  30.21     1:05.63 (35.42)     1:47.49 (41.86)     2:17.89 (30.40)
 22 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              2:25.16    2:20.32        
                  28.22     1:04.34 (36.12)     1:45.64 (41.30)     2:20.32 (34.68)
 23 Gaitour, Victor E   15 NYCC-MR              2:47.06    2:22.25        
                  28.14     1:04.68 (36.54)     1:48.81 (44.13)     2:22.25 (33.44)
 24 Villa, Derek C      17 Rac @ Jcc-MR         2:22.29    2:22.69        
                  29.30     1:05.22 (35.92)     1:52.17 (46.95)     2:22.69 (30.52)
 25 Echevarria, Javier  15 Agua Swim Team-MR    2:24.02    2:25.42        
                  25.07   1:52.31 (1:27.24)     2:25.42 (33.11)                    
 26 Papes, Danny        15 SMC-MR               2:20.57    2:26.40        
                  30.53     1:07.00 (36.47)     1:53.13 (46.13)     2:26.40 (33.27)
 27 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:28.80    2:27.22        
                  30.27     1:09.31 (39.04)     1:53.67 (44.36)     2:27.22 (33.55)
 28 Sarsekeyev, Dimash  16 Agua Swim Team-MR    2:38.23    2:27.96        
                  30.11     1:07.76 (37.65)     1:33.02 (25.26)     2:27.96 (54.94)
 29 Lutchman-Singh, Au  16 Agua Swim Team-MR    2:26.37    2:32.09        
                  30.88     1:11.37 (40.49)     1:56.08 (44.71)     2:32.09 (36.01)
 30 Thorman, Isaac B    15 NYCC-MR                   NT    2:35.67        
                  33.26     1:12.50 (39.24)     2:00.62 (48.12)     2:35.67 (35.05)
 31 Kim, Preston S      15 Agua Swim Team-MR         NT    2:43.39        
                  33.63     1:14.51 (40.88)     2:06.78 (52.27)     2:43.39 (36.61)
 32 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    2:51.75    2:46.96        
                  35.81     1:19.60 (43.79)     2:07.46 (47.86)     2:46.96 (39.50)
 33 Streeter, Myles     15 CAS-MR               3:11.64    3:12.38        
                  30.60     1:12.17 (41.57)   3:12.38 (2:00.21)                    
 34 Nudell, Isaack A    16 KB Makos-MR          2:36.50    3:13.67        
                  44.26     1:31.50 (47.24)     2:29.16 (57.66)     3:13.67 (44.51)
 -- Lubrino, Andrew     16 Rac @ Jcc-MR         2:22.40         DQ        
      Did not finish on back - back
                  28.25     1:03.18 (34.93)     1:48.78 (45.60)          DQ (31.15)
 -- Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          3:06.86         NS        
 -- Mikhailovsky, Chri  16 NYCC-MR              2:22.43         NS        
 -- Urcinoli, Zachary   16 Rac @ Jcc-MR         2:38.63         NS        
 -- Ligai, Vlad         17 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              2:02.52        SCR        
 -- Goldstein, Joshua   15 CAC-CT               2:53.19        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:28.14        SCR        
 -- Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         2:13.46        SCR        
 -- Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:50.93        SCR        
 -- Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         2:19.78        SCR        
 
Men 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              4:14.03    4:17.91        
                  26.90       58.43 (31.53)     1:30.01 (31.58)     2:01.63 (31.62)
        2:40.81 (39.18)     3:20.74 (39.93)     3:50.13 (29.39)     4:17.91 (27.78)
  2 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              4:25.85    4:24.51        
                  27.95     1:00.58 (32.63)     1:32.48 (31.90)     2:05.19 (32.71)
        2:44.61 (39.42)     3:24.22 (39.61)     3:54.36 (30.14)     4:24.51 (30.15)
  3 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    4:26.79    4:30.49        
                  27.95     1:00.94 (32.99)     1:34.62 (33.68)     2:07.64 (33.02)
        2:47.48 (39.84)     3:28.44 (40.96)     3:49.82 (21.38)     4:30.49 (40.67)
  4 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR    5:02.72    4:30.87        
                  28.07     1:00.65 (32.58)     1:33.27 (32.62)     2:07.23 (33.96)
        2:46.60 (39.37)     3:15.61 (29.01)     4:00.09 (44.48)     4:30.87 (30.78)
  5 Daisey, BJ M        17 CDEL-MA              4:46.71    4:35.42        
                  27.86     1:02.21 (34.35)     1:38.55 (36.34)     2:15.04 (36.49)
        2:53.08 (38.04)     3:31.80 (38.72)     4:04.80 (33.00)     4:35.42 (30.62)
  6 Morano, Matthew V   17 Rac @ Jcc-MR         4:54.28    4:36.18        
                  28.73     1:01.94 (33.21)     1:37.92 (35.98)     2:14.22 (36.30)
        2:54.52 (40.30)     3:34.33 (39.81)     4:07.33 (33.00)     4:36.18 (28.85)
  7 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              4:46.01    4:41.56        
                  29.41     1:06.08 (36.67)     1:41.86 (35.78)     2:06.94 (25.08)
        2:59.97 (53.03)     3:41.20 (41.23)     4:12.68 (31.48)     4:41.56 (28.88)
  8 Callaghan, James    15 Rac @ Jcc-MR         4:40.36    4:45.76        
                  29.12     1:04.13 (35.01)     1:41.48 (37.35)     2:17.54 (36.06)
        2:58.48 (40.94)     3:40.05 (41.57)     4:13.37 (33.32)     4:45.76 (32.39)
  9 May, Scott          17 SMC-MR               4:51.23    4:48.10        
                  31.96     1:08.96 (37.00)     1:45.68 (36.72)     2:23.21 (37.53)
        3:03.51 (40.30)     3:44.78 (41.27)     4:17.76 (32.98)     4:48.10 (30.34)
 10 Kelly, Conor        17 Rac @ Jcc-MR         4:51.78    4:53.26        
                  33.25     1:13.40 (40.15)     1:51.19 (37.79)     2:27.74 (36.55)
        3:07.53 (39.79)     3:48.99 (41.46)     4:23.38 (34.39)     4:53.26 (29.88)
 11 Pepel, James C      15 Rac @ Jcc-MR         5:39.16    5:03.37        
                  31.57     1:09.90 (38.33)     1:50.36 (40.46)     2:29.37 (39.01)
        3:12.54 (43.17)     3:57.52 (44.98)     4:31.17 (33.65)     5:03.37 (32.20)
 12 Baroz, Kevin        17 Rac @ Jcc-MR         5:45.12    5:16.80        
                  34.71     1:16.05 (41.34)     1:56.32 (40.27)     2:35.19 (38.87)
        3:18.85 (43.66)     4:03.88 (45.03)     4:42.61 (38.73)     5:16.80 (34.19)
 13 Elkhouly, Ahmed     16 Shy-Mr-MR            5:10.00    5:31.19        
                  31.09     1:09.64 (38.55)     1:54.43 (44.79)     2:39.24 (44.81)
        3:26.21 (46.97)     4:14.35 (48.14)     4:52.62 (38.27)     5:31.19 (38.57)
 -- Hamzic, Omar        16 RI Marlins-MR        5:01.52        SCR        
 -- Soloninko, Maksym   17 Shy-Mr-MR            5:20.00        SCR        
 -- Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              5:09.05        SCR