Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

 

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/20/2013 07:09 PM
                  2013 MR Badger New Year's Meet - 1/20/2013                   
                              Sanction #: 130119                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G        8 Badger-MR              39.00      33.52         20  
  2 Johnston, Sabrina    8 CFB-MR                 34.48      33.88         17  
  3 Yoo, Emily           8 NYSA-MR                37.08      35.38         16  
  4 Reich, Julia K       8 GAEL-MR                40.16      38.92         15  
  5 Smith, Piper         8 CFB-MR                 42.59      39.07         14  
  6 Whittington, Chloe   8 Badger-MR              42.90      39.67         13  
  7 Mora-Castillo, Isa   8 CFB-MR                 41.16      40.14         12  
  8 Torello-Viera, Mar   8 NYSA-MR                44.15      41.23         11  
  9 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                39.88      42.06          9  
 10 Loveless, Mary K     8 Badger-MR              39.36      42.38          7  
 11 Levenson, Talia B    8 Badger-MR                 NT      42.68          6  
 12 Callaway, Corbin E   7 Badger-MR              46.79      44.82          5  
 13 Ford, Elizabeth A    8 Badger-MR              43.90      46.21          4  
 14 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                54.72      46.35          3  
 15 Ammon, Juliette G    8 Badger-MR              49.18      47.91          2  
 16 Sonnenburg, Ella B   8 CFB-MR                 47.34      48.51          0.5
 16 Albers, Hailey L     8 Badger-MR              47.70      48.51          0.5
 18 Anderson, Kate E     7 Badger-MR              48.00      48.89        
 19 Winthal, Kyla        8 CFB-MR                 49.83      48.90        
 20 Kaufer, Ellie I      8 Badger-MR              52.45      50.12        
 21 Venezia, Madelyn S   8 CFB-MR                 50.24      50.82        
 22 Torelli, Annika L    7 Badger-MR                 NT      51.34        
 23 Sosa, Clara J        8 Badger-MR              56.63      52.11        
 24 Cabrera, Sofia E     8 Badger-MR              57.64      53.19        
 25 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                53.31      54.17        
 26 Angelone, Phoebe F   7 Badger-MR                 NT      55.97        
 27 Cabrera, Julia G     7 Badger-MR            1:02.24      57.02        
 28 Hoffman, Noelle R    7 NYSA-MR                58.16      57.39        
 29 Hardart, Annabel M   6 Badger-MR            1:00.01      57.46        
 30 Torelli, Katrina C   7 Badger-MR                 NT      59.32        
 31 Conniff, Rachel M    7 Badger-MR            1:02.00      59.82        
 32 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR            1:03.19    1:05.00        
 33 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR               1:09.99    1:11.94        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G        8 Badger-MR              22.00      18.57         20  
  2 Johnston, Sabrina    8 CFB-MR                 19.20      18.68         17  
  3 Yoo, Emily           8 NYSA-MR                19.17      19.09         16  
  4 Mora-Castillo, Isa   8 CFB-MR                 22.45      20.14         15  
  5 Loveless, Mary K     8 Badger-MR              22.53      23.12         14  
  6 Winthal, Kyla        8 CFB-MR                 24.89      23.36         13  
  7 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              22.31      23.42         11.5
  7 Smith, Piper         8 CFB-MR                 24.68      23.42         11.5
  9 Albers, Hailey L     8 Badger-MR              23.57      23.98          9  
 10 Levenson, Talia B    8 Badger-MR              23.16      24.08          7  
 11 Ammon, Juliette G    8 Badger-MR              26.70      24.86          6  
 12 Torello-Viera, Mar   8 NYSA-MR                24.72      25.03          5  
 13 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                24.01      25.12          4  
 14 Sonnenburg, Ella B   8 CFB-MR                 24.57      25.66          3  
 15 Sosa, Clara J        8 Badger-MR                 NT      25.90          2  
 16 Whittington, Chloe   8 Badger-MR              26.29      26.06          1  
 17 Angelone, Phoebe F   7 Badger-MR                 NT      26.22        
 18 Torelli, Annika L    7 Badger-MR              25.57      26.55        
 19 Ford, Elizabeth A    8 Badger-MR              25.11      26.85        
 20 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR                30.71      27.15        
 21 Anderson, Kate E     7 Badger-MR              28.26      27.16        
 22 Cabrera, Julia G     7 Badger-MR              30.36      27.35        
 23 Kaufer, Ellie I      8 Badger-MR              25.88      27.40        
 24 Hoffman, Noelle R    7 NYSA-MR                29.05      27.55        
 25 Venezia, Madelyn S   8 CFB-MR                 24.56      27.60        
 26 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                24.45      28.14        
 27 Cabrera, Sofia E     8 Badger-MR              26.22      28.63        
 28 Hardart, Annabel M   6 Badger-MR              28.74      30.57        
 29 Torelli, Katrina C   7 Badger-MR              29.57      31.09        
 30 Conniff, Rachel M    7 Badger-MR              37.15      31.81        
 31 Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              33.15      33.09        
 32 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 37.67      34.02        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G        8 Badger-MR              22.00      20.38         20  
  2 Johnston, Sabrina    8 CFB-MR                 23.78      22.32         17  
  3 Yoo, Emily           8 NYSA-MR                23.07      23.08         16  
  4 Loveless, Mary K     8 Badger-MR              23.42      24.05         15  
  5 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              24.88      24.53         14  
  6 Whittington, Chloe   8 Badger-MR              25.86      25.04         13  
  7 Mora-Castillo, Isa   8 CFB-MR                 25.78      25.78         12  
  8 Sonnenburg, Ella B   8 CFB-MR                 29.44      26.21         11  
  9 Venezia, Madelyn S   8 CFB-MR                 27.89      26.94          9  
 10 Smith, Piper         8 CFB-MR                 28.76      27.01          7  
 11 Callaway, Corbin E   7 Badger-MR              26.37      27.18          6  
 12 Cabrera, Sofia E     8 Badger-MR              30.74      28.78          5  
 13 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                30.86      29.43          4  
 14 Winthal, Kyla        8 CFB-MR                 30.78      31.95          3  
 15 Levenson, Talia B    8 Badger-MR              30.09      32.17          2  
 16 Hardart, Annabel M   6 Badger-MR              30.81      33.45          1  
 17 Anderson, Kate E     7 Badger-MR              34.89      34.71        
 18 Albers, Hailey L     8 Badger-MR              35.68      37.29        
 19 Venezia, Sabrina F   7 CFB-MR                 31.45      37.42        
 20 Barr, Fiona P        6 GAEL-MR              1:05.70      38.02        
 -- Cabrera, Julia G     7 Badger-MR              39.90         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ammon, Juliette G    8 Badger-MR              35.70         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              47.55         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Sosa, Clara J        8 Badger-MR              42.12         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Angelone, Phoebe F   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Hoffman, Noelle R    7 NYSA-MR                33.77         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Torelli, Annika L    7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Torelli, Katrina C   7 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yoo, Emily           8 NYSA-MR                16.79      17.51         20  
  2 Johnston, Sabrina    8 CFB-MR                 19.78      18.72         17  
  3 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR              26.17      23.81         16  
  4 Mora-Castillo, Isa   8 CFB-MR                 21.89      25.04         15  
  5 Sonnenburg, Ella B   8 CFB-MR                 27.45      25.21         14  
  6 Callaway, Corbin E   7 Badger-MR              25.36      25.52         13  
  7 Smith, Piper         8 CFB-MR                 26.78      26.91         12  
  8 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                31.27      28.69         11  
  9 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                26.04      28.76          9  
 10 Ford, Elizabeth A    8 Badger-MR              25.89      28.85          7  
 11 Hoffman, Noelle R    7 NYSA-MR                43.77      31.60          6  
 12 Angelone, Phoebe F   7 Badger-MR                 NT      32.97          5  
 13 Torelli, Annika L    7 Badger-MR                 NT      33.81          4  
 14 Cabrera, Sofia E     8 Badger-MR              31.00      34.95          3  
 15 Kaufer, Ellie I      8 Badger-MR              39.20      34.98          2  
 16 Ammon, Juliette G    8 Badger-MR              30.00      34.99          1  
 17 Hardart, Annabel M   6 Badger-MR              31.55      35.63        
 -- Anderson, Kate E     7 Badger-MR              28.77         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Pedvis, Zoe K        8 Badger-MR              38.02         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Albers, Hailey L     8 Badger-MR              35.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G        8 Badger-MR            1:40.00    1:27.04         20  
                  39.76     1:27.04 (47.28)                                        
  2 Yoo, Emily           8 NYSA-MR              1:37.52    1:31.12         17  
                  42.50     1:31.12 (48.62)                                        
  3 Loveless, Mary K     8 Badger-MR            1:43.06    1:45.17         16  
                  49.96     1:45.17 (55.21)                                        
  4 Callaway, Corbin E   7 Badger-MR            1:12.00    1:49.22         15  
                  54.88     1:49.22 (54.34)                                        
  5 Whittington, Chloe   8 Badger-MR            1:55.32    1:50.47         14  
                  54.49     1:50.47 (55.98)                                        
  6 Lee, Kaitlyn H       8 Badger-MR            1:54.38    1:52.11         13  
                  54.01     1:52.11 (58.10)                                        
  7 Levenson, Talia B    8 Badger-MR                 NT    2:02.02         12  
                  55.31   2:02.02 (1:06.71)                                        
 -- Torello-Viera, Mar   8 NYSA-MR              2:05.77         DQ        
      Scissors kick - breast
                  59.19        DQ (1:11.13)                                        
 -- Ford, Elizabeth A    8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:00.67        DQ (1:06.65)                                        
 -- Sosa, Clara J        8 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Torelli, Katrina C   7 Badger-MR                 NT         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.31    1:12.97         40  
     1) Loveless, Mary K 8              2) Whittington, Chloe K 8         
     3) Lee, Kaitlyn H 8                4) Chen, Lydia G 8                
                  37.81     1:12.97 (35.16)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:27.51         34  
     1) Levenson, Talia B 8             2) Sosa, Clara J 8                
     3) Ford, Elizabeth A 8             4) Callaway, Corbin E 7           
                  45.61     1:27.51 (41.90)                                        
  3 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:09.78    1:29.78         32  
     1) Johnston, Sabrina K 8           2) Venezia, Sabrina F 7           
     3) Winthal, Kyla 8                 4) Mora-Castillo, Isabella 8      
                  53.29     1:29.78 (36.49)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                         NT    1:34.77         30  
     1) Hardart, Annabel M 6            2) Torelli, Katrina C 7           
     3) Torelli, Annika L 7             4) Anderson, Kate E 7             
                  50.82     1:34.77 (43.95)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:19.89    1:20.27         40  
     1) Mora-Castillo, Isabella 8       2) Sonnenburg, Ella B 8           
     3) Johnston, Sabrina K 8           4) Smith, Piper 8                 
                  47.57     1:20.27 (32.70)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:15.15    1:25.71         34  
     1) Loveless, Mary K 8              2) Lee, Kaitlyn H 8               
     3) Callaway, Corbin E 7            4) Chen, Lydia G 8                
                  45.78     1:25.71 (39.93)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:45.74         32  
     1) Levenson, Talia B 8             2) Cabrera, Sofia E 8             
     3) Ford, Elizabeth A 8             4) Sosa, Clara J 8                
                  54.36     1:45.74 (51.38)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                         NT    1:56.43         30  
     1) Anderson, Kate E 7              2) Albers, Hailey L 8             
     3) Hardart, Annabel M 6            4) Torelli, Annika L 7            
                  59.82     1:56.43 (56.61)                                        
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:31.99         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Hands brought beyond the hipline during stroke - b
     1) Reich, Julia K 8                2) Barr, Fiona P 6                
     3) Norris, Katherine C 7           4) Bruno, Ava L 7                 
                  59.95          DQ (44.59)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whang, Taylor K     10 NYSA-MR              1:12.16    1:12.49 SILV    20  
                  33.49     1:12.49 (39.00)                                        
  2 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:15.00    1:14.26 SILV    17  
                  35.26     1:14.26 (39.00)                                        
  3 Han, Sam S           9 NYSA-MR              1:21.41    1:17.14 SILV    16  
                  36.86     1:17.14 (40.28)                                        
  4 Feldman, Aiko R     10 NYSA-MR              1:20.17    1:18.20 SILV    15  
                  35.83     1:18.20 (42.37)                                        
  5 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR            1:17.99    1:18.94         14  
                  36.06     1:18.94 (42.88)                                        
  6 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:18.69    1:19.50         13  
                  37.18     1:19.50 (42.32)                                        
  7 McGrath, Caroline    9 Badger-MR            1:18.99    1:22.73         12  
                  39.54     1:22.73 (43.19)                                        
  8 Smith, Catherine M  10 NYSA-MR              1:25.51    1:23.48         11  
                  40.10     1:23.48 (43.38)                                        
  9 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR              1:23.44    1:25.01          9  
                  39.79     1:25.01 (45.22)                                        
 10 Bergamini, Sara E   10 GAEL-MR              1:26.52    1:26.01          7  
 11 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              1:24.94    1:26.40          6  
                  40.64     1:26.40 (45.76)                                        
 12 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR              1:25.23    1:28.64          5  
                  41.02     1:28.64 (47.62)                                        
 13 Benejam, Alexa       9 Badger-MR            2:03.15    1:29.64          4  
                  41.93     1:29.64 (47.71)                                        
 14 Ferrari, Vittoria    9 Badger-MR            1:20.00    1:31.00          3  
                  41.35     1:31.00 (49.65)                                        
 15 Ferrigno, Angela R  10 GAEL-MR              1:31.23    1:34.35          2  
                  42.78     1:34.35 (51.57)                                        
 16 O'Connell, Alice C  10 Badger-MR            1:22.00    1:35.81          1  
                  44.21     1:35.81 (51.60)                                        
 17 Wertlieb, Kaitlyn   10 GAEL-MR              1:54.18    1:45.48        
                  48.27     1:45.48 (57.21)                                        
 18 Freed, Annie S       9 GAEL-MR                   NT    1:53.39        
                  50.96   1:53.39 (1:02.43)                                        
 19 Barna, Elyssa R      9 NYSA-MR              2:01.77    2:09.47        
                  58.98   2:09.47 (1:10.49)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR              41.04      40.03 SILV    20  
  2 Han, Sam S           9 NYSA-MR                39.77      40.13 SILV    17  
  3 Feldman, Aiko R     10 NYSA-MR                42.65      43.45         16  
  4 Labita, Julia       10 NYSA-MR                43.44      43.54         15  
  5 Smith, Catherine M  10 NYSA-MR                51.44      47.09         14  
  6 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR                47.70      47.42         13  
  7 Bergamini, Sara E   10 GAEL-MR                52.93      49.86         12  
  8 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR                47.09      50.09         11  
  9 O'Connell, Alice C  10 Badger-MR              53.93      50.71          9  
 10 Benejam, Alexa       9 Badger-MR              51.94      51.22          7  
 11 Wertlieb, Kaitlyn   10 GAEL-MR                55.54      52.73          6  
 12 Ferrigno, Angela R  10 GAEL-MR                52.40      53.48          5  
 13 Freed, Annie S       9 GAEL-MR                55.30      56.89          4  
 14 Barna, Elyssa R      9 NYSA-MR              1:10.21    1:11.52          3  
 -- Ferrari, Vittoria    9 Badger-MR              43.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whang, Taylor K     10 NYSA-MR              1:36.80    1:35.69 SILV    20  
                  44.75     1:35.69 (50.94)                                        
  2 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:37.56    1:38.49 SILV    17  
                  46.62     1:38.49 (51.87)                                        
  3 McGrath, Caroline    9 Badger-MR            1:37.00    1:43.60 SILV    16  
                  50.20     1:43.60 (53.40)                                        
  4 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:35.00    1:44.51 SILV    15  
                  50.80     1:44.51 (53.71)                                        
  5 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR            1:34.00    1:45.99 SILV    14  
                  50.75     1:45.99 (55.24)                                        
  6 Benejam, Alexa       9 Badger-MR            2:10.00    2:01.15         13  
                  58.78   2:01.15 (1:02.37)                                        
  7 Wertlieb, Kaitlyn   10 GAEL-MR              2:15.65    2:07.90         12  
                  59.00   2:07.90 (1:08.90)                                        
  8 Ferrigno, Angela R  10 GAEL-MR                   NT    2:08.33         11  
                  59.95   2:08.33 (1:08.38)                                        
 -- O'Connell, Alice C  10 Badger-MR            1:43.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  57.98        DQ (1:02.34)                                        
 -- Ferrari, Vittoria    9 Badger-MR            1:36.00         DQ        
      One hand touch
                  53.85        DQ (1:01.56)                                        
 -- Freed, Annie S       9 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              35.10      37.46 SILV    20  
  2 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                47.39      43.85 SILV    17  
  3 Feldman, Aiko R     10 NYSA-MR                42.84      44.59         16  
  4 McGrath, Caroline    9 Badger-MR              43.19      44.65         15  
  5 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR                45.39      47.98         14  
  6 Ferrigno, Angela R  10 GAEL-MR                46.10      50.78         13  
  7 Bergamini, Sara E   10 GAEL-MR                51.69      51.95         12  
  8 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR                   NT      54.50         11  
  9 Ferrari, Vittoria    9 Badger-MR              55.07      55.72          9  
 -- Smith, Catherine M  10 NYSA-MR                51.21         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whang, Taylor K     10 NYSA-MR              1:23.33    1:24.03 SILV    20  
                  37.65     1:24.03 (46.38)                                        
  2 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:20.00    1:26.94 SILV    17  
                  38.89     1:26.94 (48.05)                                        
  3 Rotenberg, Mary H   10 Badger-MR            1:32.21    1:30.80         16  
                  42.54     1:30.80 (48.26)                                        
  4 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:29.80    1:32.70         15  
                  43.36     1:32.70 (49.34)                                        
  5 Han, Sam S           9 NYSA-MR              1:29.20    1:33.68         14  
                  43.75     1:33.68 (49.93)                                        
  6 McGrath, Caroline    9 Badger-MR            1:37.87    1:36.35         13  
                  45.33     1:36.35 (51.02)                                        
  7 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR              1:45.05    1:38.39         12  
                  46.29     1:38.39 (52.10)                                        
  8 Benejam, Alexa       9 Badger-MR            1:49.47    1:45.56         11  
                  54.92     1:45.56 (50.64)                                        
  9 O'Connell, Alice C  10 Badger-MR            1:39.00    1:47.68          9  
                  51.82     1:47.68 (55.86)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.20    2:30.44         40  
                  37.28     1:25.55 (48.27)     2:06.16 (40.61)     2:30.44 (24.28)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                         NT         NS        
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:46.89         NS        
     1) Slattery, Bessie 10             2) Laguardia, Alexandra 10        
     3) Malionek, Zoe M 9               4) Frank, Jillian E 9             
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.70    2:45.37         40  
     1) Rotenberg, Mary H 10            2) Benejam, Alexa 9               
     3) McGrath, Caroline L 9           4) Pabby, Anya 10                 
                  40.65     1:27.15 (46.50)     2:04.22 (37.07)     2:45.37 (41.15)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:49.13    3:05.78         34  
     1) Bergamini, Sara E 10            2) Bruno, Ally G 10               
     3) Eforo, Danielle 9               4) Ferrigno, Angela R 10          
                  50.17     1:38.61 (48.44)     2:26.05 (47.44)     3:05.78 (39.73)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 3:05.70         NS        
     1) Frank, Jillian E 9              2) Laguardia, Alexandra 10        
     3) Slattery, Bessie 10             4) Smith, Isabella 10             
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K  12 Badger-MR            1:03.02      58.88 ZQ      20  
                  28.15       58.88 (30.73)                                        
  2 Panitz, Josephine   11 Badger-MR            1:08.38    1:02.61 SILV    17  
                  29.64     1:02.61 (32.97)                                        
  3 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR              1:04.90    1:03.08 SILV    15.5
                  30.43     1:03.08 (32.65)                                        
  3 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              1:04.80    1:03.08 SILV    15.5
                  29.61     1:03.08 (33.47)                                        
  5 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:04.82    1:06.21 SILV    14  
                  31.26     1:06.21 (34.95)                                        
  6 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:08.21    1:06.33 SILV    13  
                  31.47     1:06.33 (34.86)                                        
  7 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              1:06.80    1:07.22 SILV    12  
                  31.89     1:07.22 (35.33)                                        
  8 Swartz, Alexandra   11 Badger-MR            1:09.88    1:07.71 SILV    11  
                  32.48     1:07.71 (35.23)                                        
  9 Harrington, Daniel  11 Badger-MR            1:12.83    1:07.74 SILV     9  
                  32.68     1:07.74 (35.06)                                        
 10 Johanson, Sophie L  11 Badger-MR            1:11.10    1:08.70          7  
                  32.20     1:08.70 (36.50)                                        
 11 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR              1:14.79    1:09.52          6  
                  33.02     1:09.52 (36.50)                                        
 12 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:20.32    1:13.76          5  
                  36.35     1:13.76 (37.41)                                        
 13 Martin, Alyssa D    11 APEX-MR              1:11.66    1:16.49          4  
                  36.69     1:16.49 (39.80)                                        
 14 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR              1:14.07    1:18.60          3  
                  36.94     1:18.60 (41.66)                                        
 15 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR            1:23.26    1:20.46          2  
                  37.97     1:20.46 (42.49)                                        
 16 Egan, Sharon M      12 APEX-MR                   NT    1:21.70          1  
                  38.02     1:21.70 (43.68)                                        
 17 Pardo, Shamira L    12 APEX-MR              1:20.55    1:22.51        
                  39.74     1:22.51 (42.77)                                        
 18 Landy, Jenna P      11 Badger-MR            1:18.00    1:24.92        
 19 Finkel, Sophie I    11 CFB-MR               1:32.12    1:33.22        
                  41.84     1:33.22 (51.38)                                        
 20 Benejam, Natalia M  11 Badger-MR            1:45.03    1:37.74        
                  45.41     1:37.74 (52.33)                                        
 -- Wertlieb, Morgan S  12 GAEL-MR              1:30.62         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K  12 Badger-MR            1:14.37    1:07.04 ZQ      20  
                  32.54     1:07.04 (34.50)                                        
  2 Panitz, Josephine   11 Badger-MR            1:08.81    1:09.08 ZQ      17  
                  33.53     1:09.08 (35.55)                                        
  3 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              1:09.99    1:09.77 JO      16  
                  33.87     1:09.77 (35.90)                                        
  4 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR              1:17.17    1:15.49 SILV    15  
                  36.76     1:15.49 (38.73)                                        
  5 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR              1:15.39    1:16.80 SILV    14  
  6 Swartz, Alexandra   11 Badger-MR            1:16.58    1:18.30 SILV    13  
  7 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              1:20.10    1:21.01 SILV    12  
                  40.36     1:21.01 (40.65)                                        
  8 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:22.02    1:21.37 SILV    11  
  9 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:23.56    1:25.85          9  
                  41.57     1:25.85 (44.28)                                        
 10 Johanson, Sophie L  11 Badger-MR            1:23.21    1:26.77          7  
 11 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR            1:31.27    1:29.62          6  
 12 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR              1:32.56    1:31.16          5  
                  44.64     1:31.16 (46.52)                                        
 13 Landy, Jenna P      11 Badger-MR            1:25.99    1:34.75          4  
 14 Pardo, Shamira L    12 APEX-MR                   NT    1:40.18          3  
 15 Benejam, Natalia M  11 Badger-MR            1:47.02    1:45.25          2  
 -- Egan, Sharon M      12 APEX-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  50.55        DQ (1:00.70)                                        
 -- Finkel, Sophie I    11 CFB-MR               1:41.52         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Wertlieb, Morgan S  12 GAEL-MR              1:55.99         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              1:25.46    1:27.15 SILV    20  
                  41.46     1:27.15 (45.69)                                        
  2 Harrington, Daniel  11 Badger-MR            1:32.89    1:29.57 SILV    17  
                  41.95     1:29.57 (47.62)                                        
  3 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR              1:29.35    1:30.17 SILV    16  
                  44.40     1:30.17 (45.77)                                        
  4 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:33.63    1:30.29 SILV    15  
                  43.96     1:30.29 (46.33)                                        
  5 Johanson, Sophie L  11 Badger-MR            1:35.45    1:30.80 SILV    14  
                  41.94     1:30.80 (48.86)                                        
  6 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:27.80    1:31.01 SILV    13  
                  42.52     1:31.01 (48.49)                                        
  7 Swartz, Alexandra   11 Badger-MR                 NT    1:33.51         11.5
                  44.92     1:33.51 (48.59)                                        
  7 Regan, Elizabeth    11 GAEL-MR              1:34.64    1:33.51         11.5
                  45.39     1:33.51 (48.12)                                        
  9 Martin, Alyssa D    11 APEX-MR              1:37.29    1:38.67          9  
                  47.10     1:38.67 (51.57)                                        
 10 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:42.73    1:40.46          7  
 11 Egan, Sharon M      12 APEX-MR                   NT    1:46.89          6  
                  49.13     1:46.89 (57.76)                                        
 12 Finkel, Sophie I    11 CFB-MR               1:46.91    1:50.10          5  
                  52.17     1:50.10 (57.93)                                        
 13 Benejam, Natalia M  11 Badger-MR            2:17.21    2:02.37          4  
                  58.07   2:02.37 (1:04.30)                                        
 14 Pardo, Shamira L    12 APEX-MR                   NT    2:04.32          3  
                  56.89   2:04.32 (1:07.43)                                        
 -- Landy, Jenna P      11 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
                  50.30          DQ (56.79)                                        
 -- Wertlieb, Morgan S  12 GAEL-MR              1:52.17         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K  12 Badger-MR            1:10.15    1:07.85 ZQ      20  
                  31.56     1:07.85 (36.29)                                        
  2 Shannon, Kayla      11 GAEL-MR              1:21.56    1:16.71 SILV    17  
                  35.98     1:16.71 (40.73)                                        
  3 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:18.62    1:18.13 SILV    16  
                  36.54     1:18.13 (41.59)                                        
  4 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:17.53    1:21.57 SILV    15  
                  37.12     1:21.57 (44.45)                                        
  5 Landy, Jenna P      11 Badger-MR            1:25.00    1:43.94         14  
                  46.40     1:43.94 (57.54)                                        
 -- Swartz, Alexandra   11 Badger-MR            1:37.26        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K  12 Badger-MR            1:20.97    1:08.64 ZQ      20  
                  31.36     1:08.64 (37.28)                                        
  2 Panitz, Josephine   11 Badger-MR                 NT    1:13.98 SILV    17  
                  34.50     1:13.98 (39.48)                                        
  3 Lavery, Maeve E     12 APEX-MR              1:26.34    1:14.83 SILV    16  
                  34.58     1:14.83 (40.25)                                        
  4 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              1:25.00    1:17.17 SILV    15  
                  35.49     1:17.17 (41.68)                                        
  5 Swartz, Alexandra   11 Badger-MR            1:20.24    1:17.66 SILV    14  
                  35.35     1:17.66 (42.31)                                        
  6 Harrington, Daniel  11 Badger-MR            1:21.29    1:21.21         13  
                  38.94     1:21.21 (42.27)                                        
  7 Johanson, Sophie L  11 Badger-MR            1:26.32    1:24.37         12  
                  39.55     1:24.37 (44.82)                                        
  8 Martin, Alyssa D    11 APEX-MR              1:59.69    1:28.01         11  
                  41.40     1:28.01 (46.61)                                        
  9 Lomas, Melissa *    11 Badger-MR            1:34.25    1:30.97          9  
                  43.94     1:30.97 (47.03)                                        
 10 Landy, Jenna P      11 Badger-MR            1:40.00    1:37.27          7  
                  45.71     1:37.27 (51.56)                                        
 11 Benejam, Natalia M  11 Badger-MR                 NT    1:50.47          6  
                  53.56     1:50.47 (56.91)                                        
 -- Finkel, Sophie I    11 CFB-MR               1:33.89         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meili, Katie M      21 Unattached             50.22      52.69 METS    20  
                  25.43       52.69 (27.26)                                        
  2 Gaffey, Mikaila M   18 Unattached             52.56      53.33 METS    17  
                  25.86       53.33 (27.47)                                        
  3 Ray, Christina M    18 Unattached             53.60      54.11 METS    16  
                  26.01       54.11 (28.10)                                        
  4 Morris, Lily M      19 Unattached             52.54      54.16 METS    15  
                  25.99       54.16 (28.17)                                        
  5 Panitz, Beatrix M   16 Badger-MR              52.73      54.46 METS    14  
                  26.15       54.46 (28.31)                                        
  6 Drill, Sidney       19 Unattached                NT      54.79 METS    13  
                  26.34       54.79 (28.45)                                        
  7 Huang, Salena       19 Unattached             51.86      55.13 METS    12  
                  27.04       55.13 (28.09)                                        
  8 Smith, Aileen E     20 Unattached             55.23      55.16 METS    11  
                  27.02       55.16 (28.14)                                        
  9 Zhai, Ritty         18 Unattached             54.27      55.50 METS     9  
                  26.69       55.50 (28.81)                                        
 10 Feeley, Ellie S     18 Unattached             54.38      55.78 METS     7  
                  26.72       55.78 (29.06)                                        
 11 Parsons, Kristina   22 Unattached             53.52      56.13          6  
                  26.72       56.13 (29.41)                                        
 12 Faust, Christina    14 Badger-MR              55.55      56.23          5  
                  27.28       56.23 (28.95)                                        
 13 McKeon, Mallory G   18 Unattached                NT      56.29          4  
                  27.35       56.29 (28.94)                                        
 14 Harris-Coble, Lace  22 Unattached             53.96      56.43          3  
                  27.09       56.43 (29.34)                                        
 15 Bertelsen, Corinna  20 Unattached                NT      56.58          2  
                  27.71       56.58 (28.87)                                        
 16 Panitz, Georgia A   12 Badger-MR              58.10      56.64          1  
                  27.01       56.64 (29.63)                                        
 17 Xu, Jennifer Z      19 Unattached             53.37      56.85        
                  27.05       56.85 (29.80)                                        
 17 D'Arcy, Maggie L    20 Unattached             53.67      56.85        
                  27.13       56.85 (29.72)                                        
 19 Riggs, Lexi E       19 Unattached                NT      56.92        
                  27.47       56.92 (29.45)                                        
 20 Kluge, Alena E      20 Unattached             52.69      57.09        
                  27.59       57.09 (29.50)                                        
 21 Mullin, Riley       14 Badger-MR              56.07      57.18        
                  27.61       57.18 (29.57)                                        
 22 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR                56.38      57.24        
                  27.61       57.24 (29.63)                                        
 23 Eguchi, Lydia       14 Unattached                NT      57.36        
                  27.48       57.36 (29.88)                                        
 24 Zhang, Lisa L       19 Unattached                NT      57.45        
                  27.46       57.45 (29.99)                                        
 25 Isom, Gabby I       15 Unattached                NT      57.52        
 26 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR                54.92      57.55        
                  27.07       57.55 (30.48)                                        
 27 Rueda, Daniela      19 Unattached                NT      57.66        
 28 Konopka, Katherine  17 Badger-MR              55.48      57.82        
                  27.70       57.82 (30.12)                                        
 29 Eguchi, Nadia N     13 Unattached                NT      58.00        
                  28.09       58.00 (29.91)                                        
 30 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR                56.79      58.12        
                  27.75       58.12 (30.37)                                        
 31 Chaturvedi, Shuchi  18 Unattached             57.47      58.68        
                  27.76       58.68 (30.92)                                        
 32 HU, Christine       13 UNBAD-MR                  NT      59.03        
                  28.56       59.03 (30.47)                                        
 33 Reilly, Bridget K   16 GAEL-MR                56.78      59.05        
                  28.42       59.05 (30.63)                                        
 34 Roesch, Megan E     32 NYAC-MR                54.46      59.09        
                  28.41       59.09 (30.68)                                        
 35 Veru, Nicole        13 GAEL-MR                58.16      59.66        
                  28.35       59.66 (31.31)                                        
 36 Manley, Jane C      19 Unattached             57.57    1:00.01        
                  29.14     1:00.01 (30.87)                                        
 37 Lu, Grace           15 Unattached                NT    1:00.14        
                  28.86     1:00.14 (31.28)                                        
 38 Olwell, Jackie T    18 Unattached             58.17    1:00.25        
                  28.85     1:00.25 (31.40)                                        
 39 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:01.13    1:00.43        
                  28.51     1:00.43 (31.92)                                        
 40 Johanson, Bridget   16 Badger-MR              58.45    1:00.86        
                  29.49     1:00.86 (31.37)                                        
 41 Peralta, Loren S    16 APEX-MR                59.86    1:01.07        
                  29.30     1:01.07 (31.77)                                        
 42 Cole, Mikaela G     14 APEX-MR                59.61    1:01.19        
                  29.08     1:01.19 (32.11)                                        
 43 Mejia, Angela       16 APEX-MR                59.91    1:01.41        
                  29.47     1:01.41 (31.94)                                        
 44 Chevez, Sofia K     13 Unattached                NT    1:01.87        
                  29.46     1:01.87 (32.41)                                        
 45 Boland, Kate E      20 Unattached           1:00.24    1:02.08        
                  30.12     1:02.08 (31.96)                                        
 46 Lyons, Courtney M   13 Badger-MR            1:00.42    1:02.40        
                  29.65     1:02.40 (32.75)                                        
 47 Hartigan, Kiely U   14 Badger-MR                 NT    1:02.82        
                  29.97     1:02.82 (32.85)                                        
 48 Hutchings, Zoe      13 Badger-MR            1:07.99    1:03.47        
                  31.28     1:03.47 (32.19)                                        
 49 Sinclair, Priscill  15 UNCFB-MR             1:02.70    1:03.48        
                  29.70     1:03.48 (33.78)                                        
 50 O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              1:05.88    1:03.53        
                  29.87     1:03.53 (33.66)                                        
 51 Nuss, Marika T      14 Unattached                NT    1:03.83        
                  30.69     1:03.83 (33.14)                                        
 52 Labarca, Lauren M   13 GAEL-MR              1:02.01    1:03.96        
                  31.04     1:03.96 (32.92)                                        
 53 Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              1:02.04    1:04.02        
                  30.78     1:04.02 (33.24)                                        
 54 Cagliostro, Eva R   13 GAEL-MR              1:03.42    1:04.16        
                  30.19     1:04.16 (33.97)                                        
 55 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:02.40    1:04.58        
                  31.01     1:04.58 (33.57)                                        
 56 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:01.82    1:04.84        
                  31.26     1:04.84 (33.58)                                        
 57 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              1:03.84    1:04.86        
                  30.84     1:04.86 (34.02)                                        
 58 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            1:04.00    1:05.93        
                  31.17     1:05.93 (34.76)                                        
 59 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:04.34    1:06.36        
 60 Hogan, Maeve A      13 Badger-MR                 NT    1:06.49        
                  31.51     1:06.49 (34.98)                                        
 61 Pabby, Tanvi        13 UNBAD-MR             1:04.00    1:06.75        
                  31.47     1:06.75 (35.28)                                        
 62 Sickenius, Nicole   15 CFB-MR               1:07.16    1:07.49        
                  31.78     1:07.49 (35.71)                                        
 63 Clark, Catherine R  13 Badger-MR            1:12.66    1:08.55        
                  32.32     1:08.55 (36.23)                                        
 64 Pabby, Trisha       33 UNBAD-MR             1:05.00    1:10.34        
                  32.97     1:10.34 (37.37)                                        
 65 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              1:09.08    1:11.07        
                  33.20     1:11.07 (37.87)                                        
 -- Senko, Grace E      20 Unattached                NT         NS        
 -- Jokubaitis, Caitli  20 Unattached             57.30         NS        
 -- Ng, Kristine K      18 Unattached                NT         NS        
 -- McDermott, Meagan   18 Badger-MR            1:04.03         NS        
 -- Lukins, Caroline A  22 Unattached                NT         NS        
 
Girls 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
             10:55.99  METS
             10:59.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 McKeon, Mallory G         18 Unattached                NT   10:32.21 METS   
                  28.64       59.68 (31.04)     1:31.57 (31.89)     2:03.02 (31.45)
        2:34.82 (31.80)     3:06.22 (31.40)     3:37.50 (31.28)     4:08.88 (31.38)
        4:40.45 (31.57)     5:12.08 (31.63)     5:43.33 (31.25)     6:15.14 (31.81)
        6:47.08 (31.94)     7:19.09 (32.01)     7:51.07 (31.98)     8:23.14 (32.07)
        8:55.34 (32.20)     9:27.84 (32.50)    10:00.81 (32.97)    10:32.21 (31.40)
  2 Zhai, Ritty               18 Unattached                NT   10:39.54 METS   
                  28.55     1:00.33 (31.78)     1:32.51 (32.18)     2:04.77 (32.26)
        2:36.95 (32.18)     3:09.03 (32.08)     3:41.52 (32.49)     4:13.70 (32.18)
        4:45.96 (32.26)     5:18.19 (32.23)     5:50.39 (32.20)     6:22.96 (32.57)
        6:55.63 (32.67)     7:28.18 (32.55)     8:00.44 (32.26)     8:32.85 (32.41)
        9:04.74 (31.89)     9:36.79 (32.05)    10:08.69 (31.90)    10:39.54 (30.85)
  3 Hutchings, Emma J         16 Badger-MR                 NT   10:50.24 METS   
                  29.47     1:01.31 (31.84)     1:33.39 (32.08)     2:05.89 (32.50)
        2:38.52 (32.63)     3:11.22 (32.70)     3:43.72 (32.50)     4:16.15 (32.43)
        4:48.40 (32.25)     5:21.28 (32.88)     5:54.00 (32.72)     6:26.76 (32.76)
        7:00.09 (33.33)     7:33.15 (33.06)     8:06.11 (32.96)     8:39.25 (33.14)
        9:12.38 (33.13)     9:45.32 (32.94)    10:18.40 (33.08)    10:50.24 (31.84)
  4 Boland, Kate E            20 Unattached                NT   11:41.74        
                  31.96     1:06.74 (34.78)     1:41.44 (34.70)     2:16.66 (35.22)
        2:51.92 (35.26)     3:27.46 (35.54)     4:03.06 (35.60)     4:38.76 (35.70)
        5:14.01 (35.25)     5:49.80 (35.79)     6:25.48 (35.68)     7:00.65 (35.17)
        7:36.06 (35.41)     8:11.61 (35.55)     8:47.08 (35.47)     9:22.53 (35.45)
        9:57.86 (35.33)    10:33.08 (35.22)    11:08.15 (35.07)    11:41.74 (33.59)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR              1:01.93    1:02.20 METS    20  
                  30.53     1:02.20 (31.67)                                        
  2 Faust, Christina    14 Badger-MR            1:03.69    1:04.10         17  
  3 Konopka, Katherine  17 Badger-MR            1:02.31    1:04.80         16  
                  31.70     1:04.80 (33.10)                                        
  4 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR              1:03.28    1:04.85         15  
                  31.32     1:04.85 (33.53)                                        
  5 Hutchings, Emma J   16 Badger-MR            1:07.54    1:05.20         14  
                  32.60     1:05.20 (32.60)                                        
  6 Eguchi, Lydia       14 Unattached           1:04.58    1:05.73         13  
                  31.90     1:05.73 (33.83)                                        
  7 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR              1:04.89    1:06.70         12  
                  32.92     1:06.70 (33.78)                                        
  8 Eguchi, Nadia N     13 Unattached           1:06.66    1:07.14         11  
                  32.71     1:07.14 (34.43)                                        
  9 HU, Christine       13 UNBAD-MR                  NT    1:07.17          9  
                  32.89     1:07.17 (34.28)                                        
 10 Lu, Grace           15 Unattached                NT    1:07.76          7  
                  33.56     1:07.76 (34.20)                                        
 11 Mullin, Riley       14 Badger-MR            1:05.79    1:08.20          6  
 12 Panitz, Georgia A   12 Badger-MR            1:08.80    1:08.51          5  
                  33.34     1:08.51 (35.17)                                        
 13 Isom, Gabby I       15 Unattached                NT    1:08.64          4  
                  33.53     1:08.64 (35.11)                                        
 14 Johanson, Bridget   16 Badger-MR            1:08.46    1:08.87          3  
                  33.53     1:08.87 (35.34)                                        
 15 Reilly, Bridget K   16 GAEL-MR              1:09.17    1:08.96          2  
                  33.83     1:08.96 (35.13)                                        
 16 Lyons, Courtney M   13 Badger-MR            1:07.61    1:10.60          1  
                  34.40     1:10.60 (36.20)                                        
 17 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              1:08.94    1:11.27        
                  33.85     1:11.27 (37.42)                                        
 18 Labarca, Lauren M   13 GAEL-MR              1:15.63    1:13.26        
                  35.77     1:13.26 (37.49)                                        
 19 Cole, Mikaela G     14 APEX-MR              1:12.98    1:13.31        
                  36.32     1:13.31 (36.99)                                        
 20 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            1:10.00    1:13.54        
                  35.18     1:13.54 (38.36)                                        
 21 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              1:10.55    1:14.11        
                  35.94     1:14.11 (38.17)                                        
 21 Chevez, Sofia K     13 Unattached                NT    1:14.11        
                  35.71     1:14.11 (38.40)                                        
 23 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              1:10.30    1:14.40        
                  36.41     1:14.40 (37.99)                                        
 24 Hutchings, Zoe      13 Badger-MR            1:10.00    1:14.76        
                  36.85     1:14.76 (37.91)                                        
 25 O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              1:12.33    1:14.78        
                  36.87     1:14.78 (37.91)                                        
 26 Veru, Nicole        13 GAEL-MR                   NT    1:14.97        
                  36.10     1:14.97 (38.87)                                        
 27 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:12.99    1:15.55        
 28 Pabby, Tanvi        13 UNBAD-MR             1:15.00    1:16.21        
                  36.86     1:16.21 (39.35)                                        
 29 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:16.00    1:17.90        
                  37.71     1:17.90 (40.19)                                        
 30 Hartigan, Kiely U   14 Badger-MR                 NT    1:18.12        
                  38.15     1:18.12 (39.97)                                        
 31 Nuss, Marika T      14 Unattached                NT    1:18.28        
                  37.99     1:18.28 (40.29)                                        
 32 Pabby, Trisha       33 UNBAD-MR             1:10.00    1:18.97        
                  37.79     1:18.97 (41.18)                                        
 33 Hogan, Maeve A      13 Badger-MR                 NT    1:19.54        
 34 Cagliostro, Eva R   13 GAEL-MR              1:17.61    1:19.71        
                  38.55     1:19.71 (41.16)                                        
 35 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              1:13.25    1:20.61        
 36 Sinclair, Priscill  15 UNCFB-MR             1:17.21    1:21.86        
                  37.44     1:21.86 (44.42)                                        
 37 Sickenius, Nicole   15 CFB-MR               1:18.81    1:23.12        
 38 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              1:24.34    1:28.43        
                  42.70     1:28.43 (45.73)                                        
 -- McDermott, Meagan   18 Badger-MR            1:13.04         NS        
 -- Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              1:09.45         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:35.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Manley, Jane C            19 Unattached                NT    2:35.40 METS   
                  34.49     1:13.56 (39.07)     1:54.28 (40.72)     2:35.40 (41.12)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M   16 Badger-MR            2:35.14    2:29.56 METS    20  
                  32.54     1:10.47 (37.93)     1:50.23 (39.76)     2:29.56 (39.33)
  2 Eguchi, Lydia       14 Unattached           2:34.17    2:39.81         17  
                  35.73     1:16.23 (40.50)     1:58.11 (41.88)     2:39.81 (41.70)
  3 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR              2:38.29    2:39.96         16  
                  36.91     1:17.59 (40.68)     1:59.49 (41.90)     2:39.96 (40.47)
  4 HU, Christine       13 UNBAD-MR                  NT    2:40.56         15  
                  37.72     1:18.44 (40.72)     1:59.55 (41.11)     2:40.56 (41.01)
  5 Eguchi, Nadia N     13 Unattached           2:38.36    2:42.32         14  
                  37.70     1:18.70 (41.00)     2:00.73 (42.03)     2:42.32 (41.59)
  6 Lu, Grace           15 Unattached                NT    2:42.33         13  
                  38.99   2:42.33 (2:03.34)                                        
  7 Panitz, Georgia A   12 Badger-MR            2:41.71    2:43.16         12  
                  36.89     1:18.83 (41.94)     2:00.77 (41.94)     2:43.16 (42.39)
  8 Isom, Gabby I       15 Unattached                NT    2:45.32         11  
                  37.49     1:19.24 (41.75)     2:01.78 (42.54)     2:45.32 (43.54)
  9 Mejia, Angela       16 APEX-MR              2:44.84    2:49.72          9  
                  37.95     1:20.21 (42.26)     2:05.36 (45.15)     2:49.72 (44.36)
 10 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            2:40.00    2:51.59          7  
                  38.42     1:22.77 (44.35)     2:07.56 (44.79)     2:51.59 (44.03)
 11 Panitz, Josephine   11 Badger-MR            2:45.00    2:59.12          6  
                  40.09     1:25.64 (45.55)     2:12.03 (46.39)     2:59.12 (47.09)
 12 Nuss, Marika T      14 Unattached                NT    3:03.10          5  
                  42.95     1:30.43 (47.48)     2:16.83 (46.40)     3:03.10 (46.27)
 13 Chevez, Sofia K     13 Unattached                NT    3:04.94          4  
                  41.54     1:28.22 (46.68)     2:16.83 (48.61)     3:04.94 (48.11)
 14 Lyons, Courtney M   13 Badger-MR                 NT    3:05.85          3  
                  42.61     1:31.16 (48.55)     2:18.97 (47.81)     3:05.85 (46.88)
 15 Sickenius, Nicole   15 CFB-MR               3:09.89    3:07.54          2  
                  40.18     1:26.53 (46.35)     2:16.22 (49.69)     3:07.54 (51.32)
 16 Hartigan, Kiely U   14 Badger-MR                 NT    3:07.64          1  
                  43.37     1:31.14 (47.77)     2:19.88 (48.74)     3:07.64 (47.76)
 17 Harrington, Daniel  11 Badger-MR            3:18.07    3:11.73        
                  43.18     1:31.64 (48.46)     2:22.74 (51.10)     3:11.73 (48.99)
 18 Cagliostro, Eva R   13 GAEL-MR              3:33.68    3:19.42        
                  44.01     1:34.38 (50.37)     2:26.79 (52.41)     3:19.42 (52.63)
 19 Sinclair, Priscill  15 UNCFB-MR             3:16.78    3:19.43        
                  44.57     1:34.99 (50.42)     2:27.18 (52.19)     3:19.43 (52.25)
 -- Veru, Nicole        13 GAEL-MR              2:45.88         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:19.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pratt, Kristen E    23 NYAC-MR              2:12.00    2:15.59 METS    20  
                  30.60     1:04.78 (34.18)     1:39.55 (34.77)     2:15.59 (36.04)
  2 Eguchi, Lydia       14 Unattached           2:15.95    2:18.48 METS    17  
                  30.64     1:06.09 (35.45)     1:42.38 (36.29)     2:18.48 (36.10)
  3 Eguchi, Nadia N     13 Unattached           2:21.08    2:22.94         16  
                  32.02     1:08.21 (36.19)     1:45.41 (37.20)     2:22.94 (37.53)
  4 Hutchings, Emma J   16 Badger-MR            2:25.82    2:25.01         15  
                  31.62     1:08.79 (37.17)   2:25.01 (1:16.22)                    
  5 Johanson, Bridget   16 Badger-MR            2:17.17    2:28.37         14  
                  32.48     1:10.10 (37.62)     1:49.24 (39.14)     2:28.37 (39.13)
  6 Nuss, Marika T      14 Unattached                NT    2:31.10         13  
                  33.08     1:10.72 (37.64)     1:50.99 (40.27)     2:31.10 (40.11)
  7 Isom, Gabby I       15 Unattached                NT    2:36.13         12  
                  34.35     1:13.29 (38.94)     1:53.59 (40.30)     2:36.13 (42.54)
  8 Lu, Grace           15 Unattached                NT    2:38.41         11  
                  35.06     1:14.80 (39.74)     1:54.12 (39.32)     2:38.41 (44.29)
  9 Chevez, Sofia K     13 Unattached                NT    2:44.37          9  
                  33.67     1:15.27 (41.60)     2:00.01 (44.74)     2:44.37 (44.36)
 10 Pabby, Tanvi        13 UNBAD-MR             2:33.00    2:57.10          7  
                  33.82     1:15.87 (42.05)     2:05.14 (49.27)     2:57.10 (51.96)
 -- Hutchings, Zoe      13 Badger-MR                 NT         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:17.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M   16 Badger-MR            2:08.18    2:13.86 METS    20  
                  29.26     1:02.64 (33.38)     1:42.52 (39.88)     2:13.86 (31.34)
  2 Faust, Christina    14 Badger-MR            2:19.06    2:20.10         17  
                  30.75     1:05.62 (34.87)     1:47.84 (42.22)     2:20.10 (32.26)
  3 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR              2:18.62    2:21.89         16  
                  28.76     1:04.42 (35.66)     1:48.36 (43.94)     2:21.89 (33.53)
  4 Panitz, Georgia A   12 Badger-MR            2:23.06    2:23.79         15  
                  31.76     1:08.15 (36.39)     1:45.59 (37.44)     2:23.79 (38.20)
  5 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR              2:14.45    2:23.83         14  
                  32.38     1:09.26 (36.88)     1:50.87 (41.61)     2:23.83 (32.96)
  6 Mullin, Riley       14 Badger-MR            2:21.80    2:25.06         13  
                  30.64     1:07.64 (37.00)     1:51.63 (43.99)     2:25.06 (33.43)
  7 HU, Christine       13 UNBAD-MR                  NT    2:27.03         12  
                  32.72     1:08.78 (36.06)     1:52.43 (43.65)     2:27.03 (34.60)
  8 Konopka, Katherine  17 Badger-MR            2:27.74    2:28.13         11  
                  32.16     1:08.41 (36.25)     1:55.56 (47.15)     2:28.13 (32.57)
  9 Reilly, Bridget K   16 GAEL-MR              2:20.06    2:29.88          9  
                  32.80     1:10.42 (37.62)     1:55.77 (45.35)     2:29.88 (34.11)
 10 Johanson, Bridget   16 Badger-MR            2:23.66    2:31.01          7  
                  33.06     1:10.58 (37.52)     1:57.35 (46.77)     2:31.01 (33.66)
 11 Lyons, Courtney M   13 Badger-MR            2:28.23    2:32.09          6  
                  32.50     1:10.56 (38.06)     1:58.16 (47.60)     2:32.09 (33.93)
 12 Veru, Nicole        13 GAEL-MR              2:29.35    2:33.33          5  
                  31.98     1:11.86 (39.88)     1:59.34 (47.48)     2:33.33 (33.99)
 13 Mejia, Angela       16 APEX-MR              2:34.30    2:35.40          4  
                  34.49     1:16.30 (41.81)     1:59.71 (43.41)     2:35.40 (35.69)
 14 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              2:32.24    2:36.31          3  
                  33.09     1:15.60 (42.51)     2:00.90 (45.30)     2:36.31 (35.41)
 15 O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              2:29.67    2:39.26          2  
                  33.55     1:13.60 (40.05)     2:04.32 (50.72)     2:39.26 (34.94)
 16 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:34.90    2:40.63          1  
                  33.85     1:14.54 (40.69)     2:03.61 (49.07)     2:40.63 (37.02)
 17 Lantin, Alexa       13 Badger-MR            2:46.00    2:41.08        
                  38.97     1:19.17 (40.20)     2:04.97 (45.80)     2:41.08 (36.11)
 18 Hartigan, Kiely U   14 Badger-MR                 NT    2:41.17        
                  35.27     1:16.59 (41.32)     2:05.52 (48.93)     2:41.17 (35.65)
 19 Hutchings, Zoe      13 Badger-MR            2:45.11    2:41.40        
                  38.78     1:18.77 (39.99)     2:06.33 (47.56)     2:41.40 (35.07)
 20 Labarca, Lauren M   13 GAEL-MR              2:40.29    2:43.06        
                  35.48     1:18.60 (43.12)     2:06.10 (47.50)     2:43.06 (36.96)
 21 Hogan, Maeve A      13 Badger-MR                 NT    2:44.71        
                  36.95     1:20.02 (43.07)     2:07.49 (47.47)     2:44.71 (37.22)
 22 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              2:41.58    2:44.77        
                  33.90     1:14.65 (40.75)     2:05.69 (51.04)     2:44.77 (39.08)
 23 Hanlon, Kelly a     13 GAEL-MR              2:36.34    2:46.08        
                  35.15     1:17.59 (42.44)     2:10.27 (52.68)     2:46.08 (35.81)
 24 Gonzalez, Mirna G   14 APEX-MR              2:40.44    2:46.87        
                  35.47     1:21.12 (45.65)     2:09.88 (48.76)     2:46.87 (36.99)
 25 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              2:41.19    2:47.15        
                  35.30     1:16.72 (41.42)     2:06.79 (50.07)     2:47.15 (40.36)
 26 Seward, Mackenzie   12 GAEL-MR              2:55.44    2:48.11        
                  39.94     1:23.33 (43.39)     2:11.91 (48.58)     2:48.11 (36.20)
 27 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              3:02.53    3:11.29        
                  39.28     1:25.80 (46.52)   2:26.19 (1:00.39)     3:11.29 (45.10)
 -- Sinclair, Priscill  15 UNCFB-MR             2:49.89         NS        
 -- Sickenius, Nicole   15 CFB-MR               2:44.70         NS        
 -- Cole, Mikaela G     14 APEX-MR                   NT         NS        
 -- McDermott, Meagan   18 Badger-MR            2:31.25         NS        
 -- Panitz, Josephine   11 Badger-MR            2:32.25         NS        
 -- Pabby, Trisha       33 UNBAD-MR             2:24.00         NS        
 -- Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              2:32.91         NS        
 -- Pabby, Tanvi        13 UNBAD-MR             2:41.57         NS        
 -- Clark, Catherine R  13 Badger-MR            3:07.92         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Peter   8 Badger-MR              31.68      31.13         20  
  2 Huang, Henry         8 NYSA-MR                35.50      33.92         17  
  3 Costabile, Ryan      8 CFB-MR                 39.61      39.36         16  
  4 Sinyavin, Ivan       8 Badger-MR                 NT      39.48         15  
  5 Bushati, Andi        8 APEX-MR                40.39      39.89         14  
  6 Montgomery, Michae   8 Badger-MR              40.00      39.98         13  
  7 Blanc, Adrien        8 Badger-MR              56.31      44.90         12  
  8 Iorizzo, Tyler I     8 NYSA-MR                53.44      45.29         11  
  9 Denfeld, JP          8 GAEL-MR                45.75      46.42          9  
 10 Peng, Greg W         7 APEX-MR                44.55      47.07          7  
 11 Dugan, Liam          7 CFB-MR                 49.70      47.19          6  
 12 Green, Ben           8 Badger-MR              45.14      48.15          5  
 13 Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                40.18      48.65          4  
 14 Greaney, Conor P     7 Badger-MR              52.67      49.09          3  
 15 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              40.00      49.75          2  
 16 Morris, Clark        8 Badger-MR              54.60      52.20          1  
 17 Lynch, Jamie M       7 CFB-MR                 54.77      53.21        
 18 Juzeniw, Kevin A     8 Badger-MR              55.39      55.36        
 19 Chang, Benjamin      6 CFB-MR               1:10.78      59.88        
 20 Reidy, Sean T        7 Badger-MR                 NT    1:00.56        
 21 Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR              1:01.11    1:02.74        
 22 Lee, Cooper C        6 Badger-MR            1:25.00    1:05.48        
 23 Martin, Isaiah N     6 APEX-MR              1:18.95    1:06.44        
 24 Peng, Thomas F       5 APEX-MR              1:09.21    1:08.50        
 -- Chang, William       8 CFB-MR               1:01.38         DQ        
      False start
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Peter   8 Badger-MR              17.59      17.44         20  
  2 Huang, Henry         8 NYSA-MR                18.18      17.50         17  
  3 Klein, Jameson P     8 NYSA-MR                19.67      18.73         16  
  4 Sinyavin, Ivan       8 Badger-MR              19.85      20.92         15  
  5 Montgomery, Michae   8 Badger-MR              21.30      20.99         14  
  6 Bushati, Andi        8 APEX-MR                22.39      22.60         13  
  7 Costabile, Ryan      8 CFB-MR                 20.78      22.63         12  
  8 Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                24.32      23.63         11  
  9 Juzeniw, Kevin A     8 Badger-MR              26.56      25.87          9  
 10 Iorizzo, Tyler I     8 NYSA-MR                23.56      26.31          7  
 11 Green, Ben           8 Badger-MR              22.88      26.33          6  
 12 Blanc, Adrien        8 Badger-MR              28.50      26.46          5  
 13 Dugan, Liam          7 CFB-MR                 28.15      26.51          4  
 14 Greaney, Conor P     7 Badger-MR              27.57      27.37          3  
 15 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              23.00      27.58          2  
 16 Lynch, Jamie M       7 CFB-MR                 29.27      27.61          1  
 17 Morris, Clark        8 Badger-MR              25.00      29.44        
 18 Chang, William       8 CFB-MR                 31.78      31.05        
 19 Martin, Isaiah N     6 APEX-MR                   NT      32.29        
 20 Lee, Cooper C        6 Badger-MR              39.72      34.20        
 21 Chang, Benjamin      6 CFB-MR                 30.72      35.20        
 22 Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                33.03      35.22        
 23 Reidy, Sean T        7 Badger-MR                 NT      37.32        
 24 Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT      37.68        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huang, Henry         8 NYSA-MR                22.43      21.96         20  
  2 Montgomery, Michae   8 Badger-MR              24.30      24.11         17  
  3 Costabile, Ryan      8 CFB-MR                 23.68      24.38         16  
  4 Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT      26.20         15  
  5 Sinyavin, Ivan       8 Badger-MR              26.89      26.76         14  
  6 Bushati, Andi        8 APEX-MR                27.11      28.34         13  
  7 Chang, William       8 CFB-MR                 28.77      29.01         12  
  8 Chang, Benjamin      6 CFB-MR                 30.56      30.39         11  
  9 Dugan, Liam          7 CFB-MR                 33.45      31.21          9  
 10 Morris, Clark        8 Badger-MR              30.00      31.63          7  
 11 Juzeniw, Kevin A     8 Badger-MR              30.50      31.80          6  
 12 Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              24.00      33.59          5  
 13 Denfeld, JP          8 GAEL-MR                   NT      33.94          4  
 14 Lynch, Jamie M       7 CFB-MR                 34.99      37.45          3  
 -- Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                33.57         DQ        
      Scissors kick
 -- Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Greaney, Conor P     7 Badger-MR              34.77         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Martin, Isaiah N     6 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Reidy, Sean T        7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lee, Cooper C        6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Blanc, Adrien        8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Peter   8 Badger-MR              15.33      16.08         20  
  2 Huang, Henry         8 NYSA-MR                16.87      16.18         17  
  3 Klein, Jameson P     8 NYSA-MR                17.27      17.93         16  
  4 Bushati, Andi        8 APEX-MR                19.29      20.81         15  
  5 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                22.92      22.01         14  
  6 Costabile, Ryan      8 CFB-MR                 20.89      22.22         13  
  7 Sinyavin, Ivan       8 Badger-MR              24.74      22.47         12  
  8 Green, Ben           8 Badger-MR              27.23      28.89         11  
  9 Juzeniw, Kevin A     8 Badger-MR              29.97      29.06          9  
 10 Morris, Clark        8 Badger-MR              28.99      29.83          7  
 11 Greaney, Conor P     7 Badger-MR              31.06      34.75          6  
 -- Schulz-Langendorf,   8 Badger-MR              25.00         DQ        
      One hand touch
 -- Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Blanc, Adrien        8 Badger-MR              26.80         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Martin, Isaiah N     6 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Reidy, Sean T        7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Peter   8 Badger-MR            1:17.45    1:18.59         20  
                  36.25     1:18.59 (42.34)                                        
  2 Klein, Jameson P     8 NYSA-MR              1:40.77    1:33.43         17  
                  41.47     1:33.43 (51.96)                                        
  3 Bushati, Andi        8 APEX-MR              1:40.41    1:43.28         16  
                  47.13     1:43.28 (56.15)                                        
  4 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR              1:40.98    1:47.27         15  
                  51.26     1:47.27 (56.01)                                        
 -- Green, Ben           8 Badger-MR            2:35.47         DQ        
      One hand touch - fly
                1:05.28        DQ (1:13.97)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:02.63    1:20.30         40  
                  38.02     1:20.30 (42.28)                                        
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:10.89    1:29.59         34  
     1) Chang, Benjamin 6               2) Lynch, Jamie M 7               
     3) Dugan, Liam 7                   4) Costabile, Ryan 8              
                  43.60     1:29.59 (45.99)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:32.30         32  
                  47.43     1:32.30 (44.87)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:19.56    1:41.58         40  
     1) Lynch, Jamie M 7                2) Chang, William 8               
     3) Costabile, Ryan 8               4) Dugan, Liam 7                  
                1:00.23     1:41.58 (41.35)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Hands brought beyond the hipline during stroke - b
     1) Schulz-Langendorf, Tomas 8      2) Green, Ben 8                   
     3) Juzeniw, Kevin A 8              4) Lee, Cooper C 6                
                1:03.61          DQ (56.67)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    1:12.66         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Arms two strokes underwater - breast
     1) Montgomery, Michael R 8         2) Sinyavin, Ivan 8               
     3) Greaney, Conor P 7              4) Morris, Clark 8                
                  45.51          DQ (53.85)                                        
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:37.62         NS        
     1) Schlamme, Will C 7              2) Veru, Theodore V 8             
     3) Robinson, Ari B 7               4) Talamas, Jack K 6              
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartigan, Christop  10 Badger-MR            1:12.00    1:11.98 SILV    20  
                  33.98     1:11.98 (38.00)                                        
  2 Barr, Evan E        10 GAEL-MR              1:14.25    1:12.09 SILV    17  
                  35.14     1:12.09 (36.95)                                        
  3 Steffensen, Ian P    9 UNBAD-MR             1:10.10    1:15.52 SILV    16  
                  35.17     1:15.52 (40.35)                                        
  4 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR              1:14.95    1:19.68         15  
                  36.42     1:19.68 (43.26)                                        
  5 Rosado, Alex P      10 Badger-MR            1:17.85    1:20.49         14  
                  37.37     1:20.49 (43.12)                                        
  6 Wallis, Zachary D   10 CFB-MR               1:27.26    1:23.44         13  
                  39.27     1:23.44 (44.17)                                        
  7 Juzeniw, Michael W  10 Badger-MR            1:25.72    1:23.62         12  
                  39.68     1:23.62 (43.94)                                        
  8 Drummond, Jared     10 APEX-MR              1:26.72    1:27.47         11  
                  41.20     1:27.47 (46.27)                                        
  9 Montgomery, Aaron   10 UNBAD-MR             1:25.00    1:27.70          9  
                  41.24     1:27.70 (46.46)                                        
 10 Hardart, Max         9 Badger-MR            1:38.03    1:27.94          7  
                  40.35     1:27.94 (47.59)                                        
 11 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                   NT    1:30.33          6  
 12 Kim, William M       9 NYSA-MR              1:38.83    1:32.11          5  
                  43.47     1:32.11 (48.64)                                        
 13 Choudhri, Aman       9 CFB-MR               1:32.22    1:32.13          4  
                  42.98     1:32.13 (49.15)                                        
 14 Pastore, James V     9 CFB-MR               1:32.89    1:32.20          3  
                  43.15     1:32.20 (49.05)                                        
 15 Johnsen, Darrien     9 CFB-MR               1:33.23    1:32.62          2  
                  42.81     1:32.62 (49.81)                                        
 16 Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:36.60    1:37.36          1  
                  45.82     1:37.36 (51.54)                                        
 17 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT    1:40.17        
                  45.02     1:40.17 (55.15)                                        
 18 Petruzello, Jack T   9 Badger-MR            1:30.99    1:41.39        
 19 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              1:38.76    1:52.42        
                  50.22   1:52.42 (1:02.20)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Eugene        10 NYSA-MR                36.38      35.45 ZQ      20  
  2 Siebert, Tavis D    10 NYSA-MR                36.79      36.92 JO      17  
  3 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                40.62      40.69 SILV    16  
  4 Rosado, Alex P      10 Badger-MR              39.01      41.58 SILV    15  
  5 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR                40.89      41.70 SILV    14  
  6 Klein, Jameson P     8 NYSA-MR                44.77      42.15 SILV    13  
  7 Steffensen, Ian P    9 UNBAD-MR               39.39      43.26         12  
  8 Drummond, Jared     10 APEX-MR                49.32      45.54         11  
  9 Juzeniw, Michael W  10 Badger-MR              46.90      46.02          9  
 10 Wallis, Zachary D   10 CFB-MR                 51.93      47.25          7  
 11 Pastore, James V     9 CFB-MR                 47.34      47.34          6  
 12 Petruzello, Jack T   9 Badger-MR              48.41      49.43          5  
 13 Dugan, Owen          9 CFB-MR                 51.26      50.17          4  
 14 Johnsen, Darrien     9 CFB-MR                 50.11      50.61          3  
 15 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT      50.70          2  
 16 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                51.47      51.26          1  
 17 Kim, William M       9 NYSA-MR                55.75      52.20        
 18 Choudhri, Aman       9 CFB-MR                 59.99      52.74        
 19 Montgomery, Aaron   10 UNBAD-MR               46.00      53.41        
 20 Denfeld, JP          8 GAEL-MR                50.88      54.79        
 21 Peng, Greg W         7 APEX-MR                51.86      55.36        
 22 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR                50.94      55.64        
 23 Iorizzo, Tyler I     8 NYSA-MR                56.73      57.47        
 24 Eforo, Edward        9 GAEL-MR                54.23      57.69        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartigan, Christop  10 Badger-MR            1:28.00    1:35.72 SILV    20  
                  45.99     1:35.72 (49.73)                                        
  2 Kim, Christopher W  10 NYSA-MR              1:35.90    1:35.78 SILV    17  
                  45.08     1:35.78 (50.70)                                        
  3 Hardart, Max         9 Badger-MR            1:29.99    1:43.73 SILV    16  
                  48.01     1:43.73 (55.72)                                        
  4 Montgomery, Aaron   10 UNBAD-MR             1:40.00    1:43.78 SILV    15  
                  48.34     1:43.78 (55.44)                                        
  5 Juzeniw, Michael W  10 Badger-MR            1:42.03    1:44.12 SILV    14  
                  47.26     1:44.12 (56.86)                                        
  6 Dugan, Owen          9 CFB-MR               1:48.66    1:50.49         13  
                  52.52     1:50.49 (57.97)                                        
  7 Johnsen, Darrien     9 CFB-MR               1:50.21    1:51.31         12  
                  51.92     1:51.31 (59.39)                                        
  8 Pastore, James V     9 CFB-MR               2:13.11    2:05.30         11  
                1:00.18   2:05.30 (1:05.12)                                        
  9 Kim, William M       9 NYSA-MR              2:00.77    2:05.49          9  
                1:00.46   2:05.49 (1:05.03)                                        
 10 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              2:07.99    2:14.31          7  
                1:01.66   2:14.31 (1:12.65)                                        
 11 Choudhri, Aman       9 CFB-MR               2:17.67    2:14.93          6  
                1:03.88   2:14.93 (1:11.05)                                        
 -- Petruzello, Jack T   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                1:07.54        DQ (1:12.49)                                        
 -- Wallis, Zachary D   10 CFB-MR               1:59.49         DQ        
      One hand touch
                  56.37        DQ (1:01.31)                                        
 -- Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:05.34        DQ (1:12.06)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siebert, Tavis D    10 NYSA-MR                33.48      32.96 ZQ      20  
  2 Shen, Eugene        10 NYSA-MR                35.24      34.85 ZQ      17  
  3 Rosado, Alex P      10 Badger-MR              40.74      38.34 SILV    16  
  4 Hartigan, Christop  10 Badger-MR              39.99      38.60 SILV    15  
  5 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                40.28      41.93 SILV    14  
  6 Hardart, Max         9 Badger-MR              45.32      44.02         13  
  7 Steffensen, Ian P    9 UNBAD-MR               40.00      46.54         12  
  8 Kim, Christopher W  10 NYSA-MR                49.93      47.64         11  
  9 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR                56.54      49.62          9  
 10 Wallis, Zachary D   10 CFB-MR                 54.63      54.21          7  
 11 Johnsen, Darrien     9 CFB-MR                 50.09      54.55          6  
 12 Choudhri, Aman       9 CFB-MR                 54.96      57.56          5  
 13 Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:09.33    1:02.35          4  
 -- Dugan, Owen          9 CFB-MR                 54.89         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pastore, James V     9 CFB-MR                 55.12         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siebert, Tavis D    10 NYSA-MR              1:20.47    1:16.96 ZQ      20  
                  35.23     1:16.96 (41.73)                                        
  2 Shen, Eugene        10 NYSA-MR              1:20.00    1:18.09 JO      17  
                  35.89     1:18.09 (42.20)                                        
  3 Hartigan, Christop  10 Badger-MR            1:22.99    1:23.66 SILV    16  
                  40.93     1:23.66 (42.73)                                        
  4 Barr, Evan E        10 GAEL-MR              1:30.88    1:30.01         15  
                  42.29     1:30.01 (47.72)                                        
  5 Rosado, Alex P      10 Badger-MR                 NT    1:32.26         14  
                  40.86     1:32.26 (51.40)                                        
  6 Hardart, Max         9 Badger-MR            1:40.91    1:33.89         13  
                  45.80     1:33.89 (48.09)                                        
  7 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR              1:33.08    1:36.18         12  
                  44.76     1:36.18 (51.42)                                        
  8 Kim, Christopher W  10 NYSA-MR              1:34.65    1:38.09         11  
                  47.75     1:38.09 (50.34)                                        
  9 Drummond, Jared     10 APEX-MR              1:48.65    1:40.72          9  
 10 Robinson, Miles J    9 GAEL-MR                   NT    1:59.99          7  
 11 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR                   NT    2:05.56          6  
                1:02.79   2:05.56 (1:02.77)                                        
 -- Steffensen, Ian P    9 UNBAD-MR             1:23.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  45.22          DQ (50.03)                                        
 -- Juzeniw, Michael W  10 Badger-MR            1:41.23         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  49.59          DQ (49.77)                                        
 -- Petruzello, Jack T   9 Badger-MR            1:54.30         DQ        
      One hand touch - breast
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:53.77    2:21.16         40  
                  34.80     1:11.64 (36.84)     1:48.02 (36.38)     2:21.16 (33.14)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    2:43.07         34  
                  39.23     1:18.73 (39.50)     2:06.08 (47.35)     2:43.07 (36.99)
  3 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:41.33    2:45.46         32  
     1) Wallis, Zachary D 10            2) Dugan, Owen 9                  
     3) Pastore, James V 9              4) Johnsen, Darrien 9             
                  42.37     1:24.11 (41.74)     2:04.05 (39.94)     2:45.46 (41.41)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    3:00.37         40  
     1)                                 2) Juzeniw, Michael W 10          
     3) Petruzello, Jack T 9            4) Hardart, Max 9                 
                  50.29                             2:28.08 ( )     3:00.37 (32.29)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:48.03    3:07.53         34  
     1) Barr, Evan E 10                 2) Reilly, Danny W 9              
     3) Norris, Timothy M 9             4) Eforo, Edward 9                
                  40.40     1:38.58 (58.18)     2:27.00 (48.42)     3:07.53 (40.53)
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 3:03.68         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Choudhri, Aman 9                2) Dugan, Owen 9                  
     3) Johnsen, Darrien 9              4) Wallis, Zachary D 10           
                  45.57     1:33.11 (47.54)     2:29.56 (56.45)          DQ (39.16)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    2:07.06         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Non-continuous turning action - back
     1) Hartigan, Christopher J 10      2) Rosado, Alex P 10              
     3)                                 4) Whittington, Peter H 8         
                  41.92     1:26.25 (44.33)     2:01.69 (35.44)          DQ (33.68)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui        12 Badger-MR              55.65      55.47 ZQ      20  
                  26.59       55.47 (28.88)                                        
  2 Whittington, Ryan   12 Badger-MR            1:00.25      57.49 ZQ      17  
                  27.66       57.49 (29.83)                                        
  3 Graham, Austin A    12 Badger-MR              59.28    1:00.04 JO      16  
                  28.62     1:00.04 (31.42)                                        
  4 Kalindra, PJ        12 Badger-MR            1:04.52    1:00.21 JO      15  
                  28.41     1:00.21 (31.80)                                        
  5 Loveless, Jack J    12 Badger-MR            1:04.13    1:01.93 SILV    14  
                  30.20     1:01.93 (31.73)                                        
  6 Loveless, Liam J    11 Badger-MR            1:09.94    1:04.61 SILV    13  
                  30.74     1:04.61 (33.87)                                        
  7 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:12.11    1:09.20 SILV    12  
                  32.30     1:09.20 (36.90)                                        
  8 Eboli, Michael      12 Badger-MR            1:11.77    1:10.28         11  
                  33.97     1:10.28 (36.31)                                        
  9 Koch, Sasha H       11 CFB-MR               1:11.06    1:12.29          9  
                  33.91     1:12.29 (38.38)                                        
 10 Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:12.44    1:12.40          7  
                  34.42     1:12.40 (37.98)                                        
 11 Lyons, Jack P       12 Badger-MR                 NT    1:13.36          6  
                  34.35     1:13.36 (39.01)                                        
 12 Kalinin, Anton S    11 Badger-MR            1:13.00    1:15.59          5  
                  34.29     1:15.59 (41.30)                                        
 13 Tse, Joshua         12 CFB-MR               1:25.77    1:17.44          4  
                  36.62     1:17.44 (40.82)                                        
 14 Bergamini, Timothy  12 Badger-MR            1:22.88    1:17.58          3  
                  35.73     1:17.58 (41.85)                                        
 15 Sternberg, David    12 CFB-MR               1:22.90    1:20.44          2  
 16 Eforo, Alex         11 GAEL-MR              1:20.43    1:22.18          1  
                  38.20     1:22.18 (43.98)                                        
 17 Villalobos, Matt J  11 APEX-MR              1:23.80    1:24.59        
 -- Lee, Darvin         11 APEX-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui        12 Badger-MR            1:03.38    1:06.32 ZQ      20  
                  32.40     1:06.32 (33.92)                                        
  2 Whittington, Ryan   12 Badger-MR            1:14.16    1:06.87 ZQ      17  
                  32.67     1:06.87 (34.20)                                        
  3 Scarcella, Joseph   12 Badger-MR            1:11.98    1:09.07 JO      16  
                  33.49     1:09.07 (35.58)                                        
  4 Graham, Austin A    12 Badger-MR            1:16.00    1:11.44 JO      15  
                  34.87     1:11.44 (36.57)                                        
  5 Kalindra, PJ        12 Badger-MR            1:11.89    1:12.73 SILV    14  
                  34.59     1:12.73 (38.14)                                        
  6 Loveless, Liam J    11 Badger-MR            1:17.14    1:14.08 SILV    13  
                  35.36     1:14.08 (38.72)                                        
  7 Lyons, Jack P       12 Badger-MR            1:31.31    1:18.86 SILV    12  
                  38.44     1:18.86 (40.42)                                        
  8 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:19.53    1:19.15 SILV    11  
                  38.38     1:19.15 (40.77)                                        
  9 Eboli, Michael      12 Badger-MR            1:18.80    1:22.65 SILV     9  
                  40.60     1:22.65 (42.05)                                        
 10 Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:21.77    1:24.10          7  
                  40.54     1:24.10 (43.56)                                        
 11 Kalinin, Anton S    11 Badger-MR            1:25.95    1:24.43          6  
                  40.82     1:24.43 (43.61)                                        
 12 Bergamini, Timothy  12 Badger-MR            1:31.80    1:28.33          5  
                  42.71     1:28.33 (45.62)                                        
 13 Koch, Sasha H       11 CFB-MR               1:23.68    1:30.60          4  
                  43.56     1:30.60 (47.04)                                        
 14 Tse, Joshua         12 CFB-MR               1:32.59    1:34.44          3  
                  45.86     1:34.44 (48.58)                                        
 15 Sternberg, David    12 CFB-MR               1:36.51    1:37.07          2  
                  46.93     1:37.07 (50.14)                                        
 16 Villalobos, Matt J  11 APEX-MR              1:34.43    1:37.19          1  
                  46.30     1:37.19 (50.89)                                        
 17 Eforo, Alex         11 GAEL-MR              1:34.62    1:38.59        
                  47.54     1:38.59 (51.05)                                        
 -- Lee, Darvin         11 APEX-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan   12 Badger-MR            1:13.48    1:15.52 ZQ      20  
                  35.58     1:15.52 (39.94)                                        
  2 Loveless, Liam J    11 Badger-MR            1:18.69    1:19.07 ZQ      17  
                  36.91     1:19.07 (42.16)                                        
  3 Loveless, Jack J    12 Badger-MR            1:19.06    1:21.81 SILV    16  
                  37.97     1:21.81 (43.84)                                        
  4 Scarcella, Joseph   12 Badger-MR                 NT    1:22.84 SILV    15  
                  39.26     1:22.84 (43.58)                                        
  5 Eboli, Michael      12 Badger-MR            1:29.66    1:29.32 SILV    14  
                  41.85     1:29.32 (47.47)                                        
  6 Koch, Sasha H       11 CFB-MR               1:33.52    1:37.02         13  
                  45.48     1:37.02 (51.54)                                        
  7 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:41.56    1:40.53         12  
                  47.22     1:40.53 (53.31)                                        
  8 Sternberg, David    12 CFB-MR               1:42.24    1:44.08         11  
                  47.62     1:44.08 (56.46)                                        
  9 Kalinin, Anton S    11 Badger-MR            1:49.55    1:46.82          9  
                  49.37     1:46.82 (57.45)                                        
 10 Tse, Joshua         12 CFB-MR               1:46.68    1:47.99          7  
                  50.69     1:47.99 (57.30)                                        
 11 Eforo, Alex         11 GAEL-MR              1:47.86    1:56.37          6  
                  53.23   1:56.37 (1:03.14)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui        12 Badger-MR            1:06.52    1:06.05 ZQ      20  
                  31.04     1:06.05 (35.01)                                        
  2 Kalindra, PJ        12 Badger-MR            1:07.52    1:06.98 ZQ      17  
                  30.73     1:06.98 (36.25)                                        
  3 Loveless, Jack J    12 Badger-MR            1:10.23    1:09.22 ZQ      16  
                  32.49     1:09.22 (36.73)                                        
  4 Scarcella, Joseph   12 Badger-MR                 NT    1:10.16 JO      15  
                  31.31     1:10.16 (38.85)                                        
  5 Graham, Austin A    12 Badger-MR            1:15.13    1:12.15 JO      14  
                  33.59     1:12.15 (38.56)                                        
  6 Bergamini, Timothy  12 Badger-MR            1:36.26    1:32.54         13  
                  42.84     1:32.54 (49.70)                                        
  7 Lyons, Jack P       12 Badger-MR                 NT    1:36.82         12  
                  43.85     1:36.82 (52.97)                                        
 -- Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:25.12         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Rui        12 Badger-MR            1:17.74    1:05.29 ZQ      20  
                  29.63     1:05.29 (35.66)                                        
  2 Whittington, Ryan   12 Badger-MR            1:07.53    1:07.56 ZQ      17  
                  32.71     1:07.56 (34.85)                                        
  3 Loveless, Jack J    12 Badger-MR            1:10.39    1:09.13 ZQ      16  
                  32.40     1:09.13 (36.73)                                        
  4 Scarcella, Joseph   12 Badger-MR            1:15.17    1:11.29 JO      15  
                  32.65     1:11.29 (38.64)                                        
  5 Graham, Austin A    12 Badger-MR            1:14.17    1:11.46 JO      14  
                  33.40     1:11.46 (38.06)                                        
  6 Kalindra, PJ        12 Badger-MR            1:14.52    1:13.48 SILV    13  
                  33.80     1:13.48 (39.68)                                        
  7 Loveless, Liam J    11 Badger-MR            1:12.05    1:14.63 SILV    12  
                  34.92     1:14.63 (39.71)                                        
  8 Rosato, Luke M      11 Badger-MR            1:31.54    1:20.72         11  
                  36.00     1:20.72 (44.72)                                        
  9 Eboli, Michael      12 Badger-MR            1:21.06    1:21.08          9  
                  39.44     1:21.08 (41.64)                                        
 10 Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:22.70    1:22.59          7  
                  37.85     1:22.59 (44.74)                                        
 11 Villalobos, Matt J  11 APEX-MR                   NT    1:34.18          6  
                  44.34     1:34.18 (49.84)                                        
 -- Lyons, Jack P       12 Badger-MR            1:33.66         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  38.84          DQ (47.58)                                        
 -- Kalinin, Anton S    11 Badger-MR            1:29.00         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  41.83          DQ (50.56)                                        
 -- Sternberg, David    12 CFB-MR               1:30.90         NS        
 -- Lee, Darvin         11 APEX-MR                   NT         NS        
 -- Tse, Joshua         12 CFB-MR               1:31.78         NS        
 -- Koch, Sasha H       11 CFB-MR               1:24.18         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    15 Badger-MR              48.88      48.84 METS    20  
                  24.13       48.84 (24.71)                                        
  2 Witzke, Christian   25 NYAC-MR                49.20      49.07 METS    17  
                  23.79       49.07 (25.28)                                        
  3 Kennon, Declan P    16 Badger-MR              47.86      49.67 METS    16  
                  23.99       49.67 (25.68)                                        
  4 Wang, Eric          16 Badger-MR              51.34      50.58         15  
                  24.19       50.58 (26.39)                                        
  5 Hogan, Colin J      17 Badger-MR              57.77      50.85         14  
                  24.17       50.85 (26.68)                                        
  6 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR                 NT      51.58         13  
                  24.71       51.58 (26.87)                                        
  7 Fischer, Chris J    17 APEX-MR                51.93      52.01         12  
                  25.10       52.01 (26.91)                                        
  8 Mo, Joe             14 Badger-MR              55.65      52.25         11  
                  25.28       52.25 (26.97)                                        
  9 Freeman, John T     13 GAEL-MR                52.88      53.12          9  
                  25.17       53.12 (27.95)                                        
 10 Speres, Aristides   13 Badger-MR              53.01      53.25          7  
                  25.14       53.25 (28.11)                                        
 11 McLaughlin, Daniel  18 GAEL-MR                54.36      53.59          6  
                  25.93       53.59 (27.66)                                        
 12 Hendell, Josh       14 Badger-MR              53.70      53.90          5  
                  26.30       53.90 (27.60)                                        
 13 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR                55.38      54.14          4  
                  26.09       54.14 (28.05)                                        
 14 Mukudai, Takuto Z   14 Badger-MR              54.13      54.24          3  
                  26.40       54.24 (27.84)                                        
 15 De la Cruz, Edwin   16 APEX-MR                53.50      54.32          2  
                  25.82       54.32 (28.50)                                        
 16 Tucci, Danny A      14 Badger-MR              55.15      54.44          1  
                  25.62       54.44 (28.82)                                        
 17 Powers, William P   14 Badger-MR              54.55      54.46        
                  25.95       54.46 (28.51)                                        
 18 Jurman, Jasper N    14 Unattached                NT      55.01        
                  26.74       55.01 (28.27)                                        
 19 Stewart, Kevin P    15 GAEL-MR                58.35      55.29        
                  26.36       55.29 (28.93)                                        
 20 Weaver, Billy       17 GAEL-MR                54.05      55.70        
                  26.62       55.70 (29.08)                                        
 21 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR                57.06      58.62        
                  28.04       58.62 (30.58)                                        
 22 Johanson, Colin     13 Badger-MR              58.10      58.92        
                  28.08       58.92 (30.84)                                        
 23 Simone, James S     13 Badger-MR            1:00.14      59.19        
                  27.64       59.19 (31.55)                                        
 24 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR                59.97    1:01.72        
                  29.38     1:01.72 (32.34)                                        
 25 Higham, Brendan J   13 Badger-MR            1:05.33    1:01.85        
                  30.19     1:01.85 (31.66)                                        
 26 Moran, Francis W    13 Badger-MR                 NT    1:03.32        
                  30.03     1:03.32 (33.29)                                        
 27 Varbaro, Anthony H  14 Badger-MR            1:08.64    1:04.12        
 28 Marshall, John F    13 GAEL-MR              1:06.43    1:04.59        
                  30.44     1:04.59 (34.15)                                        
 29 Eforo, John T       13 GAEL-MR              1:08.82    1:04.98        
                  30.71     1:04.98 (34.27)                                        
 30 Medina, Hilton D    15 APEX-MR                   NT    1:06.27        
                  31.12     1:06.27 (35.15)                                        
 -- Eid, Christian J    14 Badger-MR            1:05.64         NS        
 -- Liu, Jonathan E     14 Unattached                NT         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    16 Badger-MR              51.72      54.53 METS    20  
                  26.83       54.53 (27.70)                                        
  2 Mo, Daniel G        17 Badger-MR              52.81      54.58 METS    17  
                  27.03       54.58 (27.55)                                        
  3 Mukudai, Reo        16 Badger-MR              56.05      55.56 METS    16  
                  43.18       55.56 (12.38)                                        
  4 Barry, Charles C    17 Badger-MR              53.10      56.26 METS    15  
                  28.22       56.26 (28.04)                                        
  5 Hogan, Colin J      17 Badger-MR              53.23      57.05         14  
                  28.03       57.05 (29.02)                                        
  6 Mo, Joe             14 Badger-MR              58.02      58.63         13  
                  28.61       58.63 (30.02)                                        
  7 Jurman, Jasper N    14 Unattached             59.05      59.25         12  
                  29.20       59.25 (30.05)                                        
  8 Wang, Eric          16 Badger-MR              55.48      59.54         11  
                  28.88       59.54 (30.66)                                        
  9 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR              56.98    1:01.12          9  
                  29.40     1:01.12 (31.72)                                        
 10 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR              1:02.71    1:01.17          7  
                  29.82     1:01.17 (31.35)                                        
 11 Tucci, Danny A      14 Badger-MR            1:00.64    1:01.62          6  
                  29.80     1:01.62 (31.82)                                        
 12 Freeman, John T     13 GAEL-MR              1:02.89    1:01.78          5  
                  30.63     1:01.78 (31.15)                                        
 13 Hendell, Josh       14 Badger-MR            1:06.36    1:02.78          4  
                  31.33     1:02.78 (31.45)                                        
 14 Fischer, Chris J    17 APEX-MR              1:02.13    1:02.89          3  
                  30.21     1:02.89 (32.68)                                        
 15 Stewart, Kevin P    15 GAEL-MR              1:05.24    1:03.97          2  
                  30.43     1:03.97 (33.54)                                        
 16 Powers, William P   14 Badger-MR            1:06.92    1:04.35          1  
                  31.26     1:04.35 (33.09)                                        
 17 Johanson, Colin     13 Badger-MR            1:05.36    1:05.22        
                  32.02     1:05.22 (33.20)                                        
 18 Mukudai, Takuto Z   14 Badger-MR            1:05.88    1:05.67        
                  31.52     1:05.67 (34.15)                                        
 19 Simone, James S     13 Badger-MR            1:10.03    1:07.86        
                  32.83     1:07.86 (35.03)                                        
 20 Higham, Brendan J   13 Badger-MR            1:14.24    1:09.03        
 21 Moran, Francis W    13 Badger-MR                 NT    1:11.88        
 22 De la Cruz, Edwin   16 APEX-MR              1:10.84    1:12.84        
                  35.27     1:12.84 (37.57)                                        
 23 Varbaro, Anthony H  14 Badger-MR                 NT    1:16.38        
 24 Eforo, John T       13 GAEL-MR                   NT    1:22.55        
 25 Medina, Hilton D    15 APEX-MR                   NT    1:28.91        
 -- Esquen, Bruno M     22 Unattached                NT         NS        
 -- Eid, Christian J    14 Badger-MR            1:12.58         NS        
 -- Liu, Jonathan E     14 Unattached                NT         NS        
 -- Nuess, CJ J         26 NYAC-MR                53.39         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    15 Badger-MR            2:13.60    2:16.23 METS    20  
                  31.21     1:06.35 (35.14)     1:41.40 (35.05)     2:16.23 (34.83)
  2 Mo, Daniel G        17 Badger-MR            2:13.65    2:16.27 METS    17  
                  31.13     1:06.15 (35.02)     1:41.46 (35.31)     2:16.27 (34.81)
  3 Barry, Charles C    17 Badger-MR                 NT    2:23.05         16  
                  32.48     1:08.90 (36.42)     1:45.86 (36.96)     2:23.05 (37.19)
  4 Speres, Aristides   13 Badger-MR            2:24.66    2:25.44         15  
                  32.45     1:09.82 (37.37)     1:47.83 (38.01)     2:25.44 (37.61)
  5 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR            2:15.01    2:26.14         14  
                  32.27     1:08.86 (36.59)     1:45.31 (36.45)     2:26.14 (40.83)
  6 Kennon, Declan P    16 Badger-MR            2:19.91    2:28.80         13  
                  32.04                             1:50.02 ( )     2:28.80 (38.78)
  7 Mukudai, Takuto Z   14 Badger-MR            2:28.39    2:29.14         12  
                  32.77     1:10.44 (37.67)   2:29.14 (1:18.70)                    
  8 Jurman, Jasper N    14 Unattached                NT    2:34.16         11  
                  35.85     1:14.94 (39.09)     1:55.11 (40.17)     2:34.16 (39.05)
  9 Weaver, Billy       17 GAEL-MR              2:34.17    2:40.09          9  
                  33.81     1:14.09 (40.28)     1:56.76 (42.67)     2:40.09 (43.33)
 10 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR              2:56.95    2:53.95          7  
                  39.08     1:24.92 (45.84)     2:10.70 (45.78)     2:53.95 (43.25)
 11 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              3:06.21    2:54.86          6  
                  38.62     1:22.90 (44.28)     2:08.95 (46.05)     2:54.86 (45.91)
 12 Marshall, John F    13 GAEL-MR                   NT    3:00.21          5  
                  39.57     1:25.13 (45.56)     2:12.41 (47.28)     3:00.21 (47.80)
 13 Higham, Brendan J   13 Badger-MR                 NT    3:01.07          4  
                  42.54     1:29.84 (47.30)     2:18.33 (48.49)     3:01.07 (42.74)
 14 Simone, James S     13 Badger-MR                 NT    3:01.33          3  
                  41.91     1:28.51 (46.60)     2:15.16 (46.65)     3:01.33 (46.17)
 15 Eforo, John T       13 GAEL-MR              3:23.95    3:05.45          2  
                  40.51     1:27.57 (47.06)     2:16.51 (48.94)     3:05.45 (48.94)
 -- Liu, Jonathan E     14 Unattached                NT         NS        
 -- Nuess, CJ J         26 NYAC-MR              2:04.73         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
              2:11.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Esquen, Bruno M     22 Unattached           2:00.00    1:55.10 METS    20  
                  26.10       55.52 (29.42)     1:31.17 (35.65)     1:55.10 (23.93)
  2 Barry, Charles C    17 Badger-MR            1:52.78    1:55.38 METS    17  
                  25.88       55.65 (29.77)     1:25.44 (29.79)     1:55.38 (29.94)
  3 Mo, Daniel G        17 Badger-MR            1:56.46    1:57.59 METS    16  
                  26.34       56.12 (29.78)     1:26.53 (30.41)     1:57.59 (31.06)
  4 Stewart, David C    15 Badger-MR            1:59.32    1:59.97 METS    15  
                  26.65       56.85 (30.20)     1:27.97 (31.12)     1:59.97 (32.00)
  5 Mo, Joe             14 Badger-MR            2:02.53    2:04.71 METS    14  
                  26.68       57.71 (31.03)     1:30.83 (33.12)     2:04.71 (33.88)
  6 Hogan, Colin J      17 Badger-MR            2:00.65    2:07.78 ZQ      13  
                  27.13       58.41 (31.28)     1:33.34 (34.93)     2:07.78 (34.44)
  7 McLaughlin, Daniel  18 GAEL-MR              2:13.89    2:12.25         12  
                  29.11     1:02.70 (33.59)     1:37.51 (34.81)     2:12.25 (34.74)
  8 Jurman, Jasper N    14 Unattached           2:13.68    2:15.33         11  
                  30.12     1:04.57 (34.45)     1:40.38 (35.81)     2:15.33 (34.95)
  9 Hendell, Josh       14 Badger-MR            2:24.02    2:15.90          9  
                  30.91     1:05.32 (34.41)     1:40.56 (35.24)     2:15.90 (35.34)
 10 Wang, Eric          16 Badger-MR            1:59.15    2:16.26          7  
                  27.08       58.22 (31.14)     1:35.26 (37.04)     2:16.26 (41.00)
 11 Speres, Aristides   13 Badger-MR            2:20.00    2:18.42          6  
                  30.10     1:04.99 (34.89)     1:42.08 (37.09)     2:18.42 (36.34)
 -- Johanson, Colin     13 Badger-MR                 NT         DQ        
      Declared false start
 -- Powers, William P   14 Badger-MR            2:31.17         DQ        
      Declared false start
 -- Varbaro, Anthony H  14 Badger-MR            3:08.04         DQ        
      Declared false start
 -- Liu, Jonathan E     14 Unattached                NT         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:04.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    15 Badger-MR            1:59.55    1:59.17 METS    20  
                  25.66       56.60 (30.94)     1:31.88 (35.28)     1:59.17 (27.29)
  2 Kennon, Declan P    16 Badger-MR            1:55.45    1:59.35 METS    17  
                  25.85       56.43 (30.58)     1:32.74 (36.31)     1:59.35 (26.61)
  3 Mo, Daniel G        17 Badger-MR            1:56.86    2:00.58 METS    16  
                  25.51       56.69 (31.18)     1:32.37 (35.68)     2:00.58 (28.21)
  4 Barry, Charles C    17 Badger-MR            1:58.43    2:01.02 METS    15  
                  26.13       56.40 (30.27)     1:33.00 (36.60)     2:01.02 (28.02)
  5 White, Tim G        22 NYAC-MR              2:01.33    2:01.17 METS    14  
                  25.76       56.39 (30.63)     1:32.95 (36.56)     2:01.17 (28.22)
  6 Mukudai, Reo        16 Badger-MR            2:01.77    2:03.13 METS    13  
                  25.59       56.33 (30.74)     1:34.53 (38.20)     2:03.13 (28.60)
  7 Mo, Joe             14 Badger-MR            2:04.50    2:05.74         12  
                  26.66       58.74 (32.08)     1:36.11 (37.37)     2:05.74 (29.63)
  8 Hogan, Colin J      17 Badger-MR            1:58.84    2:08.46         11  
                  27.46                             1:37.77 ( )     2:08.46 (30.69)
  9 Speres, Aristides   13 Badger-MR            2:12.65    2:11.16          9  
                  27.46     1:01.71 (34.25)     1:40.34 (38.63)     2:11.16 (30.82)
 10 Hendell, Josh       14 Badger-MR            2:13.72    2:13.38          7  
                  29.38     1:03.20 (33.82)     1:44.01 (40.81)     2:13.38 (29.37)
 11 Mukudai, Takuto Z   14 Badger-MR            2:12.65    2:13.59          6  
                  29.76     1:03.71 (33.95)     1:42.08 (38.37)     2:13.59 (31.51)
 12 Freeman, John T     13 GAEL-MR              2:13.75    2:13.61          5  
                  29.22     1:02.46 (33.24)     1:43.97 (41.51)     2:13.61 (29.64)
 13 Patrouch, Oliver L  16 Badger-MR                 NT    2:14.88          4  
                  30.36     1:05.67 (35.31)     1:41.92 (36.25)     2:14.88 (32.96)
 14 Fischer, Chris J    17 APEX-MR              2:15.03    2:16.43          3  
                  22.87     1:02.57 (39.70)     1:45.41 (42.84)     2:16.43 (31.02)
 15 Powers, William P   14 Badger-MR            2:18.73    2:18.25          2  
                  29.24     1:03.91 (34.67)     1:47.39 (43.48)     2:18.25 (30.86)
 16 Tucci, Danny A      14 Badger-MR            2:15.06    2:18.43          1  
                  29.58     1:04.22 (34.64)     1:47.76 (43.54)     2:18.43 (30.67)
 17 Orman-Kollmar, Max  15 APEX-MR              2:17.81    2:19.24        
                  29.41     1:04.63 (35.22)     1:47.69 (43.06)     2:19.24 (31.55)
 18 De la Cruz, Edwin   16 APEX-MR              2:20.90    2:23.43        
                  29.96     1:09.54 (39.58)     1:53.23 (43.69)     2:23.43 (30.20)
 19 Weaver, Billy       17 GAEL-MR              2:18.35    2:23.74        
                  31.46     1:10.15 (38.69)     1:52.37 (42.22)     2:23.74 (31.37)
 20 Simone, James S     13 Badger-MR            2:27.27    2:27.74        
                  31.30     1:09.33 (38.03)     1:56.83 (47.50)     2:27.74 (30.91)
 21 Deverna, Kyle V     15 GAEL-MR              2:31.81    2:27.86        
                  35.02     1:11.62 (36.60)     1:57.89 (46.27)     2:27.86 (29.97)
 22 Stewart, Kevin P    15 GAEL-MR              2:25.66    2:31.49        
                  31.94     1:07.43 (35.49)     1:54.63 (47.20)     2:31.49 (36.86)
 23 Higham, Brendan J   13 Badger-MR            2:43.51    2:34.54        
                  33.61     1:12.51 (38.90)     1:58.52 (46.01)     2:34.54 (36.02)
 24 Johanson, Colin     13 Badger-MR            2:28.79    2:34.65        
                  33.99     1:11.66 (37.67)     2:00.38 (48.72)     2:34.65 (34.27)
 25 Marshall, John F    13 GAEL-MR                   NT    2:46.64        
                  37.55     1:22.43 (44.88)     2:10.67 (48.24)     2:46.64 (35.97)
 26 Varbaro, Anthony H  14 Badger-MR            2:46.55    2:47.31        
                  36.76                             2:09.52 ( )     2:47.31 (37.79)
 27 Medina, Hilton D    15 APEX-MR                   NT    2:48.91        
                  35.21     1:24.55 (49.34)     2:13.09 (48.54)     2:48.91 (35.82)
 -- Eid, Christian J    14 Badger-MR            2:42.49         NS        
 -- Nuess, CJ J         26 NYAC-MR              1:54.60         NS        
 -- Wang, Eric          16 Badger-MR            2:05.65         NS