Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/18/2013 08:09 PM
       2013 MR Metro Zone Team Qualifying Meet - 2/16/2013 to 2/18/2013        
                              Sanction #: 130204                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
 Meet Qualifying:  31.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     10 LBA-MR                 28.75      28.24 ZQ     
  2 Thomas, Mackenzie         10 IA-MR                  28.05      28.52 ZQ     
  3 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR                30.26      28.73 ZQ     
  4 Pryne, Jess L             10 CSD-MR                 29.70      28.74 ZQ     
  5 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR      29.49      29.18 ZQ     
  6 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR                30.67      29.20 ZQ     
  6 Kaufman, Lexi A           10 Tmsuffolk-MR           29.58      29.20 ZQ     
  8 Youssef, Lara S           10 Twisters-MR            29.71      29.21 ZQ     
  9 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR      30.70      29.23 ZQ     
 10 Claps, Emma               10 HAA-MR                 29.61      29.42 ZQ     
 11 Miller, Elissa J          10 WSSC-MR                30.70      29.52 ZQ     
 12 Jiang, Joy *               9 WEST-MR                30.20      29.71 ZQ     
 13 Maher, Mary K             10 LBA-MR                 30.35      29.92 ZQ     
 14 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR                30.22      30.22 ZQ     
 15 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR    30.06      30.23 ZQ     
 16 Rocco, Emily A            10 SPAR-MR                30.43      30.24 ZQ     
 17 Franks, Ava L             10 Marlins Bgnw-MR        30.96      30.34 ZQ     
 18 Milio, Theresa A          10 WEST-MR                30.62      30.36 ZQ     
 19 Walsh, Stephanie M        10 Express Swimming-MR    30.82      30.50 ZQ     
 20 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR                30.34      30.56 ZQ     
 21 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR    31.08      30.71 ZQ     
 22 Taps, Danielle            10 CFJV-MR                30.81      30.78 ZQ     
 23 Sorbello, Sydney G        10 CSD-MR                 30.50      31.00 ZQ     
 24 Gurden, Julia              9 WEST-MR                30.99      31.23 JO     
 25 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR            31.05      32.07 JO     
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
 Meet Qualifying:  1:08.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     10 LBA-MR               1:03.13    1:01.81 ZQ     
                  29.62     1:01.81 (32.19)                                        
  2 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR              1:05.94    1:02.71 ZQ     
                  29.98     1:02.71 (32.73)                                        
  3 Maher, Mary K             10 LBA-MR               1:07.90    1:03.14 ZQ     
                  30.28     1:03.14 (32.86)                                        
  4 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR          1:04.18    1:04.48 ZQ     
                  30.29     1:04.48 (34.19)                                        
  5 Jiang, Joy *               9 WEST-MR              1:05.51    1:04.51 ZQ     
                  31.42     1:04.51 (33.09)                                        
  6 Youssef, Lara S           10 Twisters-MR          1:05.63    1:04.54 ZQ     
                  31.07     1:04.54 (33.47)                                        
  7 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR              1:05.99    1:04.56 ZQ     
                  31.38     1:04.56 (33.18)                                        
  8 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR    1:06.85    1:04.57 ZQ     
                  31.64     1:04.57 (32.93)                                        
  9 Claps, Emma               10 HAA-MR               1:04.25    1:04.73 ZQ     
                  30.79     1:04.73 (33.94)                                        
 10 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR  1:05.54    1:05.54 ZQ     
                  32.23     1:05.54 (33.31)                                        
 11 Miller, Elissa J          10 WSSC-MR              1:07.33    1:05.57 ZQ     
                  31.22     1:05.57 (34.35)                                        
 12 Swanson, Sophia           10 EHY-MR               1:05.37    1:05.63 ZQ     
                  31.74     1:05.63 (33.89)                                        
 13 Kaufman, Lexi A           10 Tmsuffolk-MR         1:05.04    1:05.75 ZQ     
                  30.82     1:05.75 (34.93)                                        
 14 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              1:06.11    1:06.02 ZQ     
                  31.20     1:06.02 (34.82)                                        
 15 Rocco, Emily A            10 SPAR-MR              1:06.77    1:06.19 ZQ     
                  31.03     1:06.19 (35.16)                                        
 16 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR              1:08.08    1:06.27 ZQ     
                  31.81     1:06.27 (34.46)                                        
 17 Pryne, Jess L             10 CSD-MR               1:08.04    1:06.50 ZQ     
                  31.14     1:06.50 (35.36)                                        
 18 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    1:08.09    1:06.65 ZQ     
                  32.08     1:06.65 (34.57)                                        
 19 Taps, Danielle            10 CFJV-MR              1:07.71    1:06.94 ZQ     
                  31.59     1:06.94 (35.35)                                        
 20 Gurden, Julia              9 WEST-MR              1:07.25    1:07.04 ZQ     
                  31.96     1:07.04 (35.08)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine M     10 LBA-MR               2:18.99    2:13.58 ZQ     
                  29.93     1:03.63 (33.70)     1:38.65 (35.02)     2:13.58 (34.93)
  2 Maher, Mary K             10 LBA-MR               2:25.39    2:16.10 ZQ     
                  31.29     1:05.58 (34.29)     1:41.51 (35.93)     2:16.10 (34.59)
  3 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR              2:20.53    2:16.91 ZQ     
                  31.86     1:06.58 (34.72)     1:42.32 (35.74)     2:16.91 (34.59)
  4 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR              2:21.96    2:17.14 ZQ     
                  31.20     1:06.93 (35.73)     1:43.26 (36.33)     2:17.14 (33.88)
  5 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR    2:19.82    2:17.26 ZQ     
                  31.83     1:06.53 (34.70)     1:42.84 (36.31)     2:17.26 (34.42)
  6 Claps, Emma               10 HAA-MR               2:19.60    2:17.91 ZQ     
                  30.59     1:04.74 (34.15)     1:41.47 (36.73)     2:17.91 (36.44)
  7 Wang, Kathryn             10 Twisters-MR          2:19.65    2:20.18 ZQ     
                  31.50     1:06.95 (35.45)     1:43.58 (36.63)     2:20.18 (36.60)
  8 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR  2:21.44    2:20.42 ZQ     
                  32.92     1:09.19 (36.27)     1:45.52 (36.33)     2:20.42 (34.90)
  9 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    2:25.44    2:20.91 ZQ     
                  32.65     1:08.44 (35.79)     1:44.97 (36.53)     2:20.91 (35.94)
 10 Jiang, Joy *               9 WEST-MR              2:23.13    2:21.70 ZQ     
                  33.08     1:09.74 (36.66)     1:46.67 (36.93)     2:21.70 (35.03)
 11 Ponnaiya, Claire I        10 Rivertown Rays-MR    2:26.36    2:23.37 ZQ     
                  31.50     1:08.30 (36.80)     1:47.90 (39.60)     2:23.37 (35.47)
 12 Gurden, Julia              9 WEST-MR              2:27.32    2:24.46 ZQ     
                  34.16     1:11.21 (37.05)     1:48.09 (36.88)     2:24.46 (36.37)
 13 Rocco, Emily A            10 SPAR-MR              2:27.18    2:25.22 ZQ     
                  31.64     1:07.67 (36.03)     1:47.06 (39.39)     2:25.22 (38.16)
 14 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR    2:24.53    2:25.23 ZQ     
                  32.92     1:09.92 (37.00)     1:48.42 (38.50)     2:25.23 (36.81)
 15 Taps, Danielle            10 CFJV-MR              2:25.26    2:25.79 ZQ     
                  32.45     1:09.72 (37.27)     1:48.64 (38.92)     2:25.79 (37.15)
 16 Youssef, Lara S           10 Twisters-MR          2:25.96    2:25.81 ZQ     
                  32.65     1:09.70 (37.05)     1:49.00 (39.30)     2:25.81 (36.81)
 17 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              2:25.73    2:25.95 ZQ     
                  32.33     1:09.71 (37.38)     1:48.74 (39.03)     2:25.95 (37.21)
 18 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR              2:26.92    2:26.64 ZQ     
                  32.30     1:09.48 (37.18)     1:48.64 (39.16)     2:26.64 (38.00)
 19 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR          2:28.29    2:26.66 ZQ     
                  33.01     1:10.72 (37.71)     1:50.57 (39.85)     2:26.66 (36.09)
 20 Franks, Ava L             10 Marlins Bgnw-MR      2:28.56    2:29.97 JO     
                  35.05     1:13.44 (38.39)     1:52.71 (39.27)     2:29.97 (37.26)
 21 Wilkins, Hazel S          10 Express Swimming-MR  2:25.27    2:34.22        
                  35.34     1:15.41 (40.07)     1:56.28 (40.87)     2:34.22 (37.94)
 22 Lee, Megan C               9 WEST-MR              2:26.24    2:34.97        
                  35.72     1:15.79 (40.07)     1:56.75 (40.96)     2:34.97 (38.22)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:30.49  ZQ
              6:44.99  JO
 Meet Qualifying:  6:30.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Mary K             10 LBA-MR               6:15.13    5:58.74 ZQ     
                  32.11     1:07.64 (35.53)     1:43.71 (36.07)     2:20.32 (36.61)
        2:57.26 (36.94)     3:34.30 (37.04)     4:10.82 (36.52)     4:47.25 (36.43)
        5:24.07 (36.82)     5:58.74 (34.67)                                        
  2 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR          6:01.38    6:07.17 ZQ     
                  32.59     1:09.08 (36.49)     1:46.26 (37.18)     2:23.96 (37.70)
        3:01.83 (37.87)     3:39.02 (37.19)     4:16.74 (37.72)     4:54.38 (37.64)
        5:31.81 (37.43)     6:07.17 (35.36)                                        
  3 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              6:17.63    6:08.45 ZQ     
                  31.32     1:07.87 (36.55)     1:45.38 (37.51)     2:23.20 (37.82)
        3:01.56 (38.36)     3:38.98 (37.42)     4:17.26 (38.28)     4:55.31 (38.05)
        5:32.78 (37.47)     6:08.45 (35.67)                                        
  4 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR  6:15.96    6:15.15 ZQ     
                  34.50     1:12.22 (37.72)     1:50.45 (38.23)     2:28.83 (38.38)
        3:07.76 (38.93)     3:46.26 (38.50)     4:25.27 (39.01)     5:02.84 (37.57)
        5:39.90 (37.06)     6:15.15 (35.25)                                        
  5 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    6:21.51    6:17.59 ZQ     
                  34.64     1:12.90 (38.26)     1:51.77 (38.87)     2:29.70 (37.93)
        3:08.73 (39.03)     3:47.61 (38.88)     4:26.26 (38.65)     5:03.98 (37.72)
        5:41.78 (37.80)     6:17.59 (35.81)                                        
  6 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR              6:22.96    6:17.69 ZQ     
                  33.10     1:10.49 (37.39)     1:50.02 (39.53)     2:29.60 (39.58)
        3:08.52 (38.92)     3:47.46 (38.94)     4:26.27 (38.81)     5:04.58 (38.31)
        5:41.81 (37.23)     6:17.69 (35.88)                                        
  7 Taps, Danielle            10 CFJV-MR              6:22.25    6:24.98 ZQ     
                  34.54     1:12.81 (38.27)     1:51.88 (39.07)     2:30.82 (38.94)
        3:09.67 (38.85)     3:49.28 (39.61)     4:28.78 (39.50)     5:07.41 (38.63)
        5:46.44 (39.03)     6:24.98 (38.54)                                        
  8 Gurden, Julia              9 WEST-MR              6:29.93    6:26.20 ZQ     
                  35.46     1:14.15 (38.69)     1:54.11 (39.96)     2:33.97 (39.86)
        3:13.69 (39.72)     3:53.97 (40.28)     4:34.08 (40.11)     5:12.75 (38.67)
        5:50.52 (37.77)     6:26.20 (35.68)                                        
  9 Jiang, Joy *               9 WEST-MR              6:30.28    6:29.03 ZQ     
                  34.94     1:13.72 (38.78)     1:53.25 (39.53)     2:34.24 (40.99)
        3:14.30 (40.06)     3:54.25 (39.95)     4:33.95 (39.70)     5:13.37 (39.42)
        5:52.19 (38.82)     6:29.03 (36.84)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
 Meet Qualifying:  36.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Mackenzie         10 IA-MR                  32.76      32.23 ZQ     
  2 Wilkins, Hazel S          10 Express Swimming-MR    33.46      32.75 ZQ     
  2 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR                33.90      32.75 ZQ     
  4 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR            33.62      33.14 ZQ     
  5 Aylmer, Lauren            10 NYSA-MR                33.30      33.25 ZQ     
  6 Jiang, Joy *               9 WEST-MR                34.34      33.53 ZQ     
  7 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR                34.12      33.80 ZQ     
  8 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR      34.31      33.82 ZQ     
  9 Kaufman, Lexi A           10 Tmsuffolk-MR           35.86      33.95 ZQ     
 10 Sorbello, Sydney G        10 CSD-MR                 34.62      34.33 ZQ     
 11 Claps, Emma               10 HAA-MR                 34.62      34.70 ZQ     
 12 Chong, Vanessa            10 Twisters-MR            34.52      34.73 ZQ     
 13 Youssef, Lara S           10 Twisters-MR            34.52      34.86 ZQ     
 14 Gurden, Julia              9 WEST-MR                36.12      35.16 ZQ     
 15 Vitale, Miya N             9 UN-RF-MR               36.39      35.22 ZQ     
 16 Gavigan, Riley N          10 TVSC-MR                35.48      35.27 ZQ     
 17 Gualtiere, Isabella K     10 Rivertown Rays-MR      35.50      35.28 ZQ     
 18 Ponnaiya, Claire I        10 Rivertown Rays-MR      36.16      35.45 ZQ     
 19 Rocco, Emily A            10 SPAR-MR                36.42      35.48 ZQ     
 20 Arciniegas, Francesca      9 COND-MR                35.67      35.56 ZQ     
 21 Taps, Danielle            10 CFJV-MR                34.99      35.60 ZQ     
 22 Milio, Theresa A          10 WEST-MR                36.33      35.64 ZQ     
 23 Walsh, Stephanie M        10 Express Swimming-MR    36.13      35.76 ZQ     
 24 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR            36.01      36.00 ZQ     
 25 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR                36.12      36.39 ZQ     
 26 Pryne, Jess L             10 CSD-MR                 35.97      36.59 JO     
 27 Franks, Ava L             10 Marlins Bgnw-MR        35.18      36.72 JO     
 28 Wang, Kathryn             10 Twisters-MR            36.06      36.84 JO     
 29 Lew, Katie G              10 Express Swimming-MR    35.57      37.02 JO     
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR              1:13.33    1:09.30 ZQ     
                  34.19     1:09.30 (35.11)                                        
  2 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR              1:14.50    1:09.34 ZQ     
                  34.18     1:09.34 (35.16)                                        
  3 Thomas, Mackenzie         10 IA-MR                1:12.48    1:09.85 ZQ     
                  33.55     1:09.85 (36.30)                                        
  4 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR          1:09.74    1:09.95 ZQ     
                  33.69     1:09.95 (36.26)                                        
  5 Jiang, Joy *               9 WEST-MR              1:12.28    1:10.80 ZQ     
                  34.41     1:10.80 (36.39)                                        
  6 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR    1:13.10    1:10.81 ZQ     
                  34.49     1:10.81 (36.32)                                        
  7 Sorbello, Sydney G        10 CSD-MR               1:13.23    1:11.37 ZQ     
                  34.53     1:11.37 (36.84)                                        
  8 Gualtiere, Isabella K     10 Rivertown Rays-MR    1:15.22    1:12.93 ZQ     
                  35.26     1:12.93 (37.67)                                        
  9 Kaufman, Lexi A           10 Tmsuffolk-MR         1:13.03    1:13.58 ZQ     
                  35.09     1:13.58 (38.49)                                        
 10 Claps, Emma               10 HAA-MR               1:13.48    1:13.78 ZQ     
 11 Maher, Mary K             10 LBA-MR               1:16.93    1:13.85 ZQ     
                  35.99     1:13.85 (37.86)                                        
 12 Wilkins, Hazel S          10 Express Swimming-MR  1:16.80    1:13.94 ZQ     
                  35.54     1:13.94 (38.40)                                        
 13 Aylmer, Lauren            10 NYSA-MR              1:15.40    1:13.97 ZQ     
                  35.65     1:13.97 (38.32)                                        
 14 Wang, Kathryn             10 Twisters-MR          1:17.91    1:14.35 ZQ     
                  35.96     1:14.35 (38.39)                                        
 15 Chong, Vanessa            10 Twisters-MR          1:16.12    1:14.78 ZQ     
                  35.90     1:14.78 (38.88)                                        
 16 Pryne, Jess L             10 CSD-MR               1:17.40    1:14.96 ZQ     
                  36.24     1:14.96 (38.72)                                        
 17 Gavigan, Riley N          10 TVSC-MR              1:16.70    1:15.00 ZQ     
                  36.15     1:15.00 (38.85)                                        
 18 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    1:17.41    1:15.11 ZQ     
                  37.42     1:15.11 (37.69)                                        
 19 Gurden, Julia              9 WEST-MR              1:15.80    1:15.70 ZQ     
                  37.01     1:15.70 (38.69)                                        
 20 Milio, Theresa A          10 WEST-MR              1:16.29    1:15.75 ZQ     
                  36.71     1:15.75 (39.04)                                        
 21 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              1:17.96    1:16.04 ZQ     
                  36.36     1:16.04 (39.68)                                        
 22 Franks, Ava L             10 Marlins Bgnw-MR      1:15.45    1:16.20 ZQ     
                  36.65     1:16.20 (39.55)                                        
 23 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR          1:16.82    1:16.26 ZQ     
                  37.27     1:16.26 (38.99)                                        
 24 Taps, Danielle            10 CFJV-MR              1:17.21    1:16.46 ZQ     
                  36.06     1:16.46 (40.40)                                        
 25 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR  1:15.98    1:16.68 ZQ     
                  37.02     1:16.68 (39.66)                                        
 26 Arciniegas, Francesca      9 COND-MR              1:17.35    1:16.90 ZQ     
                  37.09     1:16.90 (39.81)                                        
 27 Lew, Katie G              10 Express Swimming-MR  1:17.52    1:17.07 ZQ     
                  37.21     1:17.07 (39.86)                                        
 28 Walsh, Stephanie M        10 Express Swimming-MR  1:16.73    1:17.26 ZQ     
                  37.56     1:17.26 (39.70)                                        
 29 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR              1:17.14    1:17.57 ZQ     
                  37.73     1:17.57 (39.84)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
 Meet Qualifying:  41.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR    36.29      35.67 ZQ     
  2 Walsh, Stephanie M        10 Express Swimming-MR    37.27      36.37 ZQ     
  3 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR            36.69      36.43 ZQ     
  4 Stanford, Catherine M     10 LBA-MR                 36.58      36.49 ZQ     
  5 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR      37.43      36.65 ZQ     
  6 Kamal, Sarah M            10 SPAR-MR                37.42      36.89 ZQ     
  7 Thomas, Mackenzie         10 IA-MR                  37.97      37.04 ZQ     
  8 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR                38.30      37.17 ZQ     
  9 Milio, Theresa A          10 WEST-MR                39.07      37.93 ZQ     
 10 Sorbello, Sydney G        10 CSD-MR                 39.55      38.22 ZQ     
 11 Maher, Mary K             10 LBA-MR                 38.30      38.60 ZQ     
 12 Ng, Trystan S             10 COND-MR                39.20      38.62 ZQ     
 13 Ponnaiya, Claire I        10 Rivertown Rays-MR      39.78      39.03 ZQ     
 14 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR     40.77      39.11 ZQ     
 15 Wilkins, Hazel S          10 Express Swimming-MR    39.60      39.26 ZQ     
 16 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR                39.49      39.32 ZQ     
 17 Daly, Erin M              10 CFJV-MR                41.72      39.98 ZQ     
 18 Jiang, Joy *               9 WEST-MR                41.31      40.13 ZQ     
 19 Kaufman, Lexi A           10 Tmsuffolk-MR           40.85      40.46 ZQ     
 20 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR                40.19      40.66 ZQ     
 21 Yuen, Valerie A           10 Twisters-MR            41.09      40.75 ZQ     
 22 Zhu, Angela               10 NCAC-MR                41.45      40.99 ZQ     
 23 Lee, Megan C               9 WEST-MR                41.87      41.01 ZQ     
 24 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR      41.30      41.27 ZQ     
 25 Chong, Vanessa            10 Twisters-MR            41.48      41.39 ZQ     
 26 Moore, Korianne M         10 Barracudas-MR          41.93      41.68 ZQ     
 27 Arciniegas, Francesca      9 COND-MR                41.84      41.75 ZQ     
 28 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR      41.60      42.28 JO     
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR  1:19.62    1:18.08 ZQ     
                  36.89     1:18.08 (41.19)                                        
  2 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR    1:20.74    1:18.55 ZQ     
                  37.29     1:18.55 (41.26)                                        
  3 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR          1:20.16    1:19.82 ZQ     
                  37.70     1:19.82 (42.12)                                        
  4 Walsh, Stephanie M        10 Express Swimming-MR  1:23.09    1:20.09 ZQ     
                  38.31     1:20.09 (41.78)                                        
  5 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR              1:23.27    1:21.50 ZQ     
                  38.80     1:21.50 (42.70)                                        
  6 Kamal, Sarah M            10 SPAR-MR              1:23.07    1:21.56 ZQ     
                  39.35     1:21.56 (42.21)                                        
  7 Milio, Theresa A          10 WEST-MR              1:25.04    1:22.46 ZQ     
                  38.93     1:22.46 (43.53)                                        
  8 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR   1:30.84    1:24.41 ZQ     
                  40.59     1:24.41 (43.82)                                        
  9 Ng, Trystan S             10 COND-MR              1:24.96    1:25.62 ZQ     
                  40.99     1:25.62 (44.63)                                        
 10 Ponnaiya, Claire I        10 Rivertown Rays-MR    1:26.46    1:25.66 ZQ     
                  40.27     1:25.66 (45.39)                                        
 11 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              1:26.67    1:26.03 ZQ     
                  40.72     1:26.03 (45.31)                                        
 12 Wang, Kathryn             10 Twisters-MR          1:26.52    1:27.11 ZQ     
                  41.12     1:27.11 (45.99)                                        
 13 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    1:30.05    1:27.54 ZQ     
                  41.76     1:27.54 (45.78)                                        
 14 Daly, Erin M              10 CFJV-MR              1:29.76    1:27.84 ZQ     
 15 Kaufman, Lexi A           10 Tmsuffolk-MR         1:29.22    1:28.04 ZQ     
                  40.92     1:28.04 (47.12)                                        
 16 Franks, Ava L             10 Marlins Bgnw-MR      1:24.56    1:28.37 ZQ     
                  41.38     1:28.37 (46.99)                                        
 17 Lew, Katie G              10 Express Swimming-MR  1:31.18    1:28.52 ZQ     
                  42.48     1:28.52 (46.04)                                        
 18 Yuen, Valerie A           10 Twisters-MR          1:28.44    1:28.61 ZQ     
                  41.32     1:28.61 (47.29)                                        
 19 Arciniegas, Francesca      9 COND-MR              1:29.00    1:28.67 ZQ     
                  42.85     1:28.67 (45.82)                                        
 20 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR          1:29.57    1:28.88 ZQ     
                  42.95     1:28.88 (45.93)                                        
 21 Chong, Vanessa            10 Twisters-MR          1:29.32    1:29.44 ZQ     
                  42.88     1:29.44 (46.56)                                        
 22 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR              1:26.95    1:29.47 ZQ     
                  41.90     1:29.47 (47.57)                                        
 23 Miller, Elissa J          10 WSSC-MR              1:30.75    1:30.05 ZQ     
                  41.44     1:30.05 (48.61)                                        
 24 Gavigan, Riley N          10 TVSC-MR              1:29.67    1:31.19 ZQ     
                  41.79     1:31.19 (49.40)                                        
 25 Lee, Megan C               9 WEST-MR              1:29.36    1:31.52 ZQ     
                  43.49     1:31.52 (48.03)                                        
 26 Sorbello, Sydney G        10 CSD-MR               1:27.59    1:31.67 ZQ     
                  42.93     1:31.67 (48.74)                                        
 27 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR    1:29.64    1:31.69 ZQ     
                  42.77     1:31.69 (48.92)                                        
 28 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR    1:31.89    1:31.92 ZQ     
                  42.81     1:31.92 (49.11)                                        
 29 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  1:27.01    1:32.51 JO     
                  42.64     1:32.51 (49.87)                                        
 30 Zhu, Angela               10 NCAC-MR              1:29.95    1:32.70 JO     
                  43.72     1:32.70 (48.98)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
 Meet Qualifying:  34.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Youssef, Lara S           10 Twisters-MR            30.98      31.26 ZQ     
  2 Aylmer, Lauren            10 NYSA-MR                32.94      31.31 ZQ     
  3 Thomas, Mackenzie         10 IA-MR                  31.62      31.46 ZQ     
  4 Rocco, Emily A            10 SPAR-MR                32.38      31.86 ZQ     
  5 Wilkins, Hazel S          10 Express Swimming-MR    32.09      32.07 ZQ     
  6 Sorbello, Sydney G        10 CSD-MR                 33.71      32.08 ZQ     
  7 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR      33.00      32.12 ZQ     
  8 Ponnaiya, Claire I        10 Rivertown Rays-MR      32.48      32.14 ZQ     
  9 Pellegrino, Francesca     10 TVSC-MR                34.26      32.50 ZQ     
 10 Miller, Elissa J          10 WSSC-MR                33.64      32.57 ZQ     
 11 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR            33.78      33.01 ZQ     
 12 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR      34.02      33.56 ZQ     
 13 Pryne, Jess L             10 CSD-MR                 34.63      33.58 ZQ     
 14 Gurden, Julia              9 WEST-MR                34.42      33.69 ZQ     
 14 Swanson, Sophia           10 EHY-MR                 33.43      33.69 ZQ     
 16 Lew, Katie G              10 Express Swimming-MR    34.43      33.70 ZQ     
 17 Claps, Emma               10 HAA-MR                 34.38      34.38 ZQ     
 18 Ng, Trystan S             10 COND-MR                34.79      34.43 ZQ     
 19 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR                34.79      35.06 JO     
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR          1:08.55    1:09.25 ZQ     
                  32.85     1:09.25 (36.40)                                        
  2 Ponnaiya, Claire I        10 Rivertown Rays-MR    1:13.68    1:10.74 ZQ     
                  32.64     1:10.74 (38.10)                                        
  3 Youssef, Lara S           10 Twisters-MR          1:11.31    1:11.21 ZQ     
                  33.11     1:11.21 (38.10)                                        
  4 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR    1:16.54    1:11.25 ZQ     
                  33.88     1:11.25 (37.37)                                        
  5 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR          1:15.42    1:12.75 ZQ     
                  33.56     1:12.75 (39.19)                                        
  6 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR    1:16.59    1:13.24 ZQ     
                  34.82     1:13.24 (38.42)                                        
  7 Wang, Kathryn             10 Twisters-MR          1:13.61    1:13.41 ZQ     
                  33.77     1:13.41 (39.64)                                        
  8 Rocco, Emily A            10 SPAR-MR              1:14.92    1:13.76 ZQ     
                  34.34     1:13.76 (39.42)                                        
  9 Stanford, Catherine M     10 LBA-MR               1:13.11    1:14.13 ZQ     
                  34.06     1:14.13 (40.07)                                        
 10 Wilkins, Hazel S          10 Express Swimming-MR  1:19.62    1:14.87 ZQ     
                  35.77     1:14.87 (39.10)                                        
 11 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR              1:20.73    1:16.50 ZQ     
                  37.24     1:16.50 (39.26)                                        
 12 Jiang, Joy *               9 WEST-MR              1:16.67    1:16.84 ZQ     
                  36.43     1:16.84 (40.41)                                        
 13 Ng, Trystan S             10 COND-MR              1:19.24    1:17.08 ZQ     
                  36.04     1:17.08 (41.04)                                        
 14 Claps, Emma               10 HAA-MR               1:15.12    1:17.92 ZQ     
                  35.47     1:17.92 (42.45)                                        
 15 Aylmer, Lauren            10 NYSA-MR              1:21.30    1:17.99 ZQ     
                  34.85     1:17.99 (43.14)                                        
 16 Gurden, Julia              9 WEST-MR              1:17.16    1:18.94 ZQ     
                  34.77     1:18.94 (44.17)                                        
 17 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR              1:19.43    1:19.36 ZQ     
                  35.88     1:19.36 (43.48)                                        
 18 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR          1:20.46    1:19.53 ZQ     
                  38.47     1:19.53 (41.06)                                        
 19 Lew, Katie G              10 Express Swimming-MR  1:21.09    1:19.97 ZQ     
                  36.09     1:19.97 (43.88)                                        
 20 Pellegrino, Francesca     10 TVSC-MR              1:21.65    1:21.52 ZQ     
                  37.37     1:21.52 (44.15)                                        
 21 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR  1:21.72    1:24.23 JO     
                  37.12     1:24.23 (47.11)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR    1:12.70    1:10.35 ZQ     
                  32.24     1:10.35 (38.11)                                        
  2 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR    1:13.93    1:11.02 ZQ     
                  33.65     1:11.02 (37.37)                                        
  3 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR          1:10.15    1:11.16 ZQ     
                  32.26     1:11.16 (38.90)                                        
  4 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR              1:17.86    1:11.47 ZQ     
                  33.08     1:11.47 (38.39)                                        
  5 Thomas, Mackenzie         10 IA-MR                1:14.32    1:11.50 ZQ     
                  33.09     1:11.50 (38.41)                                        
  6 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR  1:13.87    1:11.82 ZQ     
                  33.25     1:11.82 (38.57)                                        
  7 Stanford, Catherine M     10 LBA-MR               1:12.74    1:11.97 ZQ     
                  34.63     1:11.97 (37.34)                                        
  8 Milio, Theresa A          10 WEST-MR              1:16.20    1:13.41 ZQ     
                  34.73     1:13.41 (38.68)                                        
  9 Wang, Kathryn             10 Twisters-MR          1:15.80    1:13.51 ZQ     
                  34.28     1:13.51 (39.23)                                        
 10 Jiang, Joy *               9 WEST-MR              1:15.49    1:13.96 ZQ     
                  33.23     1:13.96 (40.73)                                        
 11 Claps, Emma               10 HAA-MR               1:15.58    1:14.63 ZQ     
                  33.69     1:14.63 (40.94)                                        
 12 Youssef, Lara S           10 Twisters-MR          1:15.73    1:14.81 ZQ     
                  33.74     1:14.81 (41.07)                                        
 13 Maher, Mary K             10 LBA-MR               1:16.22    1:14.88 ZQ     
                  34.59     1:14.88 (40.29)                                        
 14 Kaufman, Lexi A           10 Tmsuffolk-MR         1:17.78    1:14.89 ZQ     
                  33.90     1:14.89 (40.99)                                        
 15 Wilkins, Hazel S          10 Express Swimming-MR  1:15.08    1:15.18 ZQ     
                  34.95     1:15.18 (40.23)                                        
 16 Ng, Trystan S             10 COND-MR              1:17.58    1:15.28 ZQ     
                  35.50     1:15.28 (39.78)                                        
 17 Ponnaiya, Claire I        10 Rivertown Rays-MR    1:15.77    1:15.38 ZQ     
                  33.19     1:15.38 (42.19)                                        
 18 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR              1:16.88    1:15.45 ZQ     
                  33.84     1:15.45 (41.61)                                        
 19 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR              1:16.20    1:15.91 ZQ     
                  34.82     1:15.91 (41.09)                                        
 20 Gurden, Julia              9 WEST-MR              1:17.84    1:16.09 ZQ     
                  26.92     1:16.09 (49.17)                                        
 21 Aylmer, Lauren            10 NYSA-MR              1:16.80    1:16.22 ZQ     
                  33.50     1:16.22 (42.72)                                        
 22 Rocco, Emily A            10 SPAR-MR              1:17.62    1:16.77 ZQ     
                  35.52     1:16.77 (41.25)                                        
 23 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    1:17.86    1:16.83 ZQ     
                  35.63     1:16.83 (41.20)                                        
 24 Sorbello, Sydney G        10 CSD-MR               1:17.08    1:17.41 ZQ     
                  34.68     1:17.41 (42.73)                                        
 25 Gougelmann, Jennifer M    10 PATS-MR              1:16.88    1:17.94 ZQ     
                  35.59     1:17.94 (42.35)                                        
 26 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR    1:17.29    1:18.82 JO     
                  35.47     1:18.82 (43.35)                                        
 27 Zhu, Angela               10 NCAC-MR              1:17.89    1:20.61 JO     
                  37.35     1:20.61 (43.26)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
 Meet Qualifying:  2:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Emily M        10 Twisters-MR          2:28.62    2:30.97 ZQ     
                  32.94     1:10.06 (37.12)     1:54.90 (44.84)     2:30.97 (36.07)
  2 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR    2:39.70    2:34.44 ZQ     
                  33.91     1:12.12 (38.21)     2:00.60 (48.48)     2:34.44 (33.84)
  3 Jocelyn, Laura            10 CFJV-MR              2:39.87    2:35.57 ZQ     
                  35.76     1:15.25 (39.49)     2:01.67 (46.42)     2:35.57 (33.90)
  4 Jiang, Joy *               9 WEST-MR              2:39.74    2:37.32 ZQ     
                  34.58     1:12.09 (37.51)     2:00.64 (48.55)     2:37.32 (36.68)
  5 Stanford, Catherine M     10 LBA-MR               2:37.24    2:37.49 ZQ     
                  34.16     1:14.51 (40.35)     2:01.61 (47.10)     2:37.49 (35.88)
  6 Sommerstad, Kyra A        10 TVSC-MR              2:43.33    2:38.87 ZQ     
                  36.42     1:14.17 (37.75)     2:03.82 (49.65)     2:38.87 (35.05)
  7 Ponnaiya, Claire I        10 Rivertown Rays-MR    2:44.15    2:39.88 ZQ     
                  32.89     1:14.97 (42.08)     2:03.61 (48.64)     2:39.88 (36.27)
  8 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR    2:45.14    2:41.64 ZQ     
                  35.14     1:18.87 (43.73)     2:05.14 (46.27)     2:41.64 (36.50)
  9 Gurden, Julia              9 WEST-MR              2:45.78    2:42.15 ZQ     
                  35.58     1:16.33 (40.75)     2:07.19 (50.86)     2:42.15 (34.96)
 10 Milio, Theresa A          10 WEST-MR              2:45.88    2:42.61 ZQ     
                  37.08     1:18.12 (41.04)     2:04.83 (46.71)     2:42.61 (37.78)
 11 Claps, Emma               10 HAA-MR               2:40.88    2:42.74 ZQ     
                  37.14     1:15.22 (38.08)     2:06.00 (50.78)     2:42.74 (36.74)
 12 Ng, Trystan S             10 COND-MR              2:46.05    2:42.89 ZQ     
                  37.04     1:18.82 (41.78)     2:07.16 (48.34)     2:42.89 (35.73)
 13 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    2:44.86    2:43.44 ZQ     
                  38.14     1:18.52 (40.38)     2:06.87 (48.35)     2:43.44 (36.57)
 14 Wilkins, Hazel S          10 Express Swimming-MR  2:39.96    2:43.91 ZQ     
                  34.71     1:17.93 (43.22)     2:05.82 (47.89)     2:43.91 (38.09)
 15 Meyerhoeffer, Stella M    10 SPAR-MR              2:44.45    2:44.30 ZQ     
                  36.42     1:17.00 (40.58)     2:06.91 (49.91)     2:44.30 (37.39)
 16 Aylmer, Lauren            10 NYSA-MR              2:47.35    2:44.46 ZQ     
                  34.89     1:15.51 (40.62)     2:06.75 (51.24)     2:44.46 (37.71)
 17 Bonvissuto, Mia D         10 Express Swimming-MR  2:40.57    2:44.66 ZQ     
                  37.51     1:20.23 (42.72)     2:07.01 (46.78)     2:44.66 (37.65)
 18 Swanson, Sophia           10 EHY-MR               2:47.91    2:44.73 ZQ     
                  37.75     1:19.30 (41.55)     2:09.65 (50.35)     2:44.73 (35.08)
 19 Thomas, Mackenzie         10 IA-MR                2:40.95    2:45.04 ZQ     
                  33.67     1:16.67 (43.00)     2:07.73 (51.06)     2:45.04 (37.31)
 20 Lee, Megan C               9 WEST-MR              2:44.04    2:45.52 ZQ     
                  38.30     1:21.94 (43.64)     2:10.15 (48.21)     2:45.52 (35.37)
 21 Pryne, Jess L             10 CSD-MR               2:44.14    2:46.01 ZQ     
                  35.16     1:17.60 (42.44)     2:08.95 (51.35)     2:46.01 (37.06)
 22 Yuen, Valerie A           10 Twisters-MR          2:48.54    2:46.20 ZQ     
                  38.39     1:20.03 (41.64)     2:08.69 (48.66)     2:46.20 (37.51)
 23 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR          2:44.80    2:46.40 ZQ     
                  38.44     1:20.14 (41.70)     2:09.62 (49.48)     2:46.40 (36.78)
 24 Sorbello, Sydney G        10 CSD-MR               2:44.02    2:47.82 ZQ     
                  35.14     1:18.57 (43.43)     2:08.37 (49.80)     2:47.82 (39.45)
 25 Youssef, Lara S           10 Twisters-MR          2:45.06    2:48.92 ZQ     
                  34.96     1:18.66 (43.70)     2:10.89 (52.23)     2:48.92 (38.03)
 26 Miller, Elissa J          10 WSSC-MR              2:48.11    2:49.34 JO     
                  33.85     1:18.33 (44.48)     2:10.25 (51.92)     2:49.34 (39.09)
 27 Chong, Vanessa            10 Twisters-MR          2:46.87    2:49.43 JO     
                  39.09     1:20.19 (41.10)     2:10.33 (50.14)     2:49.43 (39.10)
 28 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR    2:48.55    2:52.88        
                  35.19     1:17.80 (42.61)     2:09.43 (51.63)     2:52.88 (43.45)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 23.58  11/29/2007 Lia M. Neal at 2007 ConocoPhil, AGUA-MR      
                24.99  SECN Sectional North
                25.39  SECS Sectional South
                25.69  METS
                27.99  ZQ
                28.49  JO
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR            25.54      25.62 METS   
  2 Paul, Jennifer            12 NBS-MR                 26.18      26.15 ZQ     
  3 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR            26.60      26.26 ZQ     
  4 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR              26.52      26.41 ZQ     
  5 Regenauer, Christiana M   11 AG-MR                  26.55      26.62 ZQ     
  6 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR      26.67      26.80 ZQ     
  7 Tang, Emily               12 RFAC-MR                26.75      27.08 ZQ     
  7 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR                26.83      27.08 ZQ     
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 23.58  11/29/2007 Lia M. Neal at 2007 ConocoPhil, AGUA-MR      
                24.99  SECN Sectional North
                25.39  SECS Sectional South
                25.69  METS
                27.99  ZQ
                28.49  JO
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR            25.66      25.54 qMETS  
  2 Paul, Jennifer            12 NBS-MR                 26.20      26.18 qZQ    
  3 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR              26.84      26.52 qZQ    
  4 Regenauer, Christiana M   11 AG-MR                  26.68      26.55 qZQ    
  5 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR            25.70      26.60 qZQ    
  6 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR      27.14      26.67 qZQ    
  7 Tang, Emily               12 RFAC-MR                27.04      26.75 qZQ    
  8 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR                27.30      26.83 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Finkelberg, Abigail R     12 Rivertown Rays-MR      26.97      26.85 ZQ     
 10 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR     26.74      26.94 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Spencer, Hannnah          12 HYB-MR                 26.93      27.10 ZQ     
 12 Redpath, Frances M        11 CFJV-MR                26.99      27.18 ZQ     
 13 Purcell, Margaret         12 EHY-MR                 27.54      27.22 ZQ     
 14 Cohen, Jessica Z          12 RFAC-MR                27.62      27.23 ZQ     
 15 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR           27.62      27.55 ZQ     
 16 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              27.92      27.56 ZQ     
 17 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR                27.26      27.61 ZQ     
 18 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR        27.38      27.85 ZQ     
 19 Tuttle, Mackenzie M       11 Marlins-MR             27.95      27.95 ZQ     
 20 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR           27.69      28.04 JO     
 21 Nichols, Mary H           11 Rivertown Rays-MR      27.46      28.07 JO     
 22 Beck, Nicole R            12 Sachem-MR              27.87      28.09 JO     
 23 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR      27.87      28.10 JO     
 24 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR            27.94      28.14 JO     
 24 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR              27.47      28.14 JO     
 26 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR                27.98      28.24 JO     
 27 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR                27.42      28.26 JO     
 28 Lagattolla, Emma G        11 IA-MR                  27.83      28.30 JO     
 28 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR      27.74      28.30 JO     
 30 Stepanek, Chloe M         11 HYB-MR                 27.41      28.37 JO     
 31 Reynolds, Kerryann        12 HAA-MR                 27.69      28.42 JO     
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 50.90  11/29/2007 Lia M. Neal at 2007 ConocoPhil, AGUA-MR      
                53.99  SECN Sectional North
                54.79  SECS Sectional South
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Paul, Jennifer            12 NBS-MR                 56.29      54.82 METS   
                  26.41       54.82 (28.41)                                        
  2 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR            56.26      55.43 METS   
                  26.47       55.43 (28.96)                                        
  3 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR              56.55      56.23 ZQ     
                  27.11       56.23 (29.12)                                        
  4 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR                57.38      56.89 ZQ     
                  27.56       56.89 (29.33)                                        
  5 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR      57.57      57.34 ZQ     
                  27.57       57.34 (29.77)                                        
  6 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR                57.66      57.70 ZQ     
                  27.79       57.70 (29.91)                                        
  7 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR    57.71      58.56 ZQ     
                  28.01       58.56 (30.55)                                        
  8 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              58.26      58.93 ZQ     
                  27.82       58.93 (31.11)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 50.90  11/29/2007 Lia M. Neal at 2007 ConocoPhil, AGUA-MR      
                53.99  SECN Sectional North
                54.79  SECS Sectional South
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR            55.52      56.26 qZQ    
                  26.63       56.26 (29.63)                                        
  2 Paul, Jennifer            12 NBS-MR                 56.08      56.29 qZQ    
                  27.19       56.29 (29.10)                                        
  3 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR              56.87      56.55 qZQ    
                  27.22       56.55 (29.33)                                        
  4 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR                58.63      57.38 qZQ    
                  27.65       57.38 (29.73)                                        
  5 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR      57.19      57.57 qZQ    
                  27.65       57.57 (29.92)                                        
  6 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR                58.94      57.66 qZQ    
                  27.86       57.66 (29.80)                                        
  7 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR    57.65      57.71 qZQ    
                  27.81       57.71 (29.90)                                        
  8 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              58.88      58.26 qZQ    
                  27.71       58.26 (30.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Finkelberg, Abigail R     12 Rivertown Rays-MR      59.33      58.41 ZQ     
                  28.01       58.41 (30.40)                                        
 10 Purcell, Margaret         12 EHY-MR                 59.10      58.44 ZQ     
                  27.91       58.44 (30.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Regenauer, Christiana M   11 AG-MR                  58.16      58.60 ZQ     
                  28.17       58.60 (30.43)                                        
 12 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR          1:00.16      59.25 ZQ     
                  28.60       59.25 (30.65)                                        
 13 Reynolds, Kerryann        12 HAA-MR                 58.94      59.31 ZQ     
                  28.75       59.31 (30.56)                                        
 14 Cohen, Jessica Z          12 RFAC-MR                59.04      59.32 ZQ     
                  28.58       59.32 (30.74)                                        
 15 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR                59.39      59.36 ZQ     
                  28.62       59.36 (30.74)                                        
 16 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR           59.82      59.48 ZQ     
                  28.63       59.48 (30.85)                                        
 17 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR              59.88      59.92 ZQ     
                  28.99       59.92 (30.93)                                        
 18 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR                59.21    1:00.11 ZQ     
                  28.57     1:00.11 (31.54)                                        
 19 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR    1:00.18    1:00.18 ZQ     
                  29.04     1:00.18 (31.14)                                        
 20 Nichols, Mary H           11 Rivertown Rays-MR      59.13    1:00.32 JO     
                  28.76     1:00.32 (31.56)                                        
 21 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR                59.48    1:01.11 JO     
                  29.31     1:01.11 (31.80)                                        
 -- Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR     58.64         DQ        
      False start
                  27.50          DQ (29.89)                                        
 -- Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR    55.43         DQ        
      False start
                  26.71          DQ (28.71)                                        
 -- Spencer, Hannnah          12 HYB-MR                 59.67         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:51.57   12/6/2007 Lia M. Neal at 2007 STAR Short, AGUA-MR    
                1:55.99  SECN Sectional North
                1:57.49  SECS Sectional South
                1:59.99  METS
                2:11.99  ZQ
                2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  2:03.75    1:59.49 METS   
                  27.75       57.72 (29.97)     1:28.90 (31.18)     1:59.49 (30.59)
  2 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               2:01.86    2:00.19 ZQ     
                  27.74       58.02 (30.28)     1:29.44 (31.42)     2:00.19 (30.75)
  3 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              2:02.08    2:00.26 ZQ     
                  28.28       58.52 (30.24)     1:29.63 (31.11)     2:00.26 (30.63)
  4 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  2:03.49    2:04.01 ZQ     
                  28.19       59.82 (31.63)     1:32.39 (32.57)     2:04.01 (31.62)
  5 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR          2:04.48    2:04.75 ZQ     
                  27.65       58.29 (30.64)     1:31.04 (32.75)     2:04.75 (33.71)
  6 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR   2:06.28    2:05.17 ZQ     
                  27.48       59.10 (31.62)     1:32.23 (33.13)     2:05.17 (32.94)
  7 Reynolds, Kerryann        12 HAA-MR               2:06.27    2:05.51 ZQ     
                  28.89     1:00.70 (31.81)     1:33.59 (32.89)     2:05.51 (31.92)
  8 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR         2:06.59    2:05.62 ZQ     
                  29.08     1:00.80 (31.72)     1:33.54 (32.74)     2:05.62 (32.08)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:51.57   12/6/2007 Lia M. Neal at 2007 STAR Short, AGUA-MR    
                1:55.99  SECN Sectional North
                1:57.49  SECS Sectional South
                1:59.99  METS
                2:11.99  ZQ
                2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               2:03.19    2:01.86 qZQ    
                  27.88       58.91 (31.03)     1:30.93 (32.02)     2:01.86 (30.93)
  2 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              2:05.36    2:02.08 qZQ    
                  28.25       58.96 (30.71)     1:30.56 (31.60)     2:02.08 (31.52)
  3 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  2:03.52    2:03.49 qZQ    
                  28.06       59.34 (31.28)     1:31.63 (32.29)     2:03.49 (31.86)
  4 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  1:59.67    2:03.75 qZQ    
                  28.07       59.61 (31.54)     1:32.30 (32.69)     2:03.75 (31.45)
  5 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR          2:03.50    2:04.48 qZQ    
                  28.17       59.83 (31.66)     1:32.31 (32.48)     2:04.48 (32.17)
  6 Reynolds, Kerryann        12 HAA-MR               2:04.18    2:06.27 qZQ    
                  28.93     1:00.86 (31.93)     1:33.99 (33.13)     2:06.27 (32.28)
  7 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR   2:06.72    2:06.28 qZQ    
                  28.41     1:00.99 (32.58)     1:34.53 (33.54)     2:06.28 (31.75)
  8 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR         2:09.93    2:06.59 qZQ    
                  29.36     1:01.89 (32.53)     1:34.55 (32.66)     2:06.59 (32.04)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              2:07.52    2:07.66 ZQ     
                  29.24     1:01.64 (32.40)     1:34.88 (33.24)     2:07.66 (32.78)
 10 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:08.20    2:08.51 ZQ     
                  29.23     1:01.52 (32.29)     1:35.24 (33.72)     2:08.51 (33.27)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR    2:10.02    2:09.11 ZQ     
                  29.93     1:03.06 (33.13)     1:36.34 (33.28)     2:09.11 (32.77)
 12 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              2:09.92    2:09.17 ZQ     
                  29.42     1:02.16 (32.74)     1:35.91 (33.75)     2:09.17 (33.26)
 13 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR          2:10.57    2:09.22 ZQ     
                  29.62     1:02.06 (32.44)     1:35.79 (33.73)     2:09.22 (33.43)
 14 Kim, Courtney             12 COND-MR              2:10.65    2:09.24 ZQ     
                  29.78     1:02.33 (32.55)     1:36.03 (33.70)     2:09.24 (33.21)
 15 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR      2:10.91    2:13.42 JO     
                  30.39     1:03.77 (33.38)     1:38.68 (34.91)     2:13.42 (34.74)
 16 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR              2:10.94    2:14.25        
                  30.24     1:04.73 (34.49)     1:29.01 (24.28)     2:14.25 (45.24)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 5:04.36    5/1/1989 Jessica Knapp, YMID-MR                     
                5:06.99  SECN Sectional North
                5:12.49  SECS Sectional South
                5:14.99  METS
                5:57.99  ZQ
                6:01.99  JO
 Meet Qualifying:  5:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  5:14.86    5:23.03 ZQ     
                  28.43     1:00.09 (31.66)     1:32.92 (32.83)     2:05.71 (32.79)
        2:39.18 (33.47)     3:12.77 (33.59)     3:45.71 (32.94)     4:18.86 (33.15)
        4:51.72 (32.86)     5:23.03 (31.31)                                        
  2 Reynolds, Kerryann        12 HAA-MR               5:27.07    5:27.70 ZQ     
                  29.13     1:01.08 (31.95)     1:33.91 (32.83)     2:07.15 (33.24)
        2:40.77 (33.62)     3:14.54 (33.77)     3:48.29 (33.75)     4:22.11 (33.82)
        4:55.71 (33.60)     5:27.70 (31.99)                                        
  3 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              5:27.73    5:28.96 ZQ     
                  29.65     1:01.88 (32.23)     1:35.25 (33.37)     2:08.66 (33.41)
        2:42.01 (33.35)     3:15.54 (33.53)     3:48.89 (33.35)     4:22.75 (33.86)
        4:56.48 (33.73)     5:28.96 (32.48)                                        
  4 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               5:37.14    5:30.34 ZQ     
                  28.88     1:00.88 (32.00)     1:33.88 (33.00)     2:07.63 (33.75)
        2:41.91 (34.28)     3:16.10 (34.19)     3:50.38 (34.28)     4:24.17 (33.79)
        4:57.65 (33.48)     5:30.34 (32.69)                                        
  5 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR   5:39.93    5:31.42 ZQ     
                  28.74     1:01.29 (32.55)     1:34.75 (33.46)     2:08.85 (34.10)
        2:42.61 (33.76)     3:16.93 (34.32)     3:51.61 (34.68)     4:25.32 (33.71)
        4:59.18 (33.86)     5:31.42 (32.24)                                        
  6 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  5:25.96    5:32.86 ZQ     
                  29.08     1:01.60 (32.52)     1:35.04 (33.44)     2:09.36 (34.32)
        2:43.06 (33.70)     3:17.32 (34.26)     3:51.60 (34.28)     4:25.67 (34.07)
        5:00.08 (34.41)     5:32.86 (32.78)                                        
  7 Purcell, Margaret         12 EHY-MR               5:35.76    5:35.02 ZQ     
                  28.94     1:00.75 (31.81)     1:33.81 (33.06)     2:07.35 (33.54)
        2:41.81 (34.46)     3:16.63 (34.82)     3:52.49 (35.86)     4:27.49 (35.00)
        5:01.77 (34.28)     5:35.02 (33.25)                                        
  8 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR    5:46.09    5:36.64 ZQ     
                  30.81     1:04.59 (33.78)     1:38.42 (33.83)     2:12.42 (34.00)
        2:46.74 (34.32)     3:20.86 (34.12)     3:54.53 (33.67)     4:28.93 (34.40)
        5:03.33 (34.40)     5:36.64 (33.31)                                        
  9 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR         5:42.33    5:38.84 ZQ     
                  30.84     1:04.82 (33.98)     1:39.00 (34.18)     2:13.27 (34.27)
        2:47.74 (34.47)     3:22.35 (34.61)     3:56.96 (34.61)     4:31.36 (34.40)
        5:05.81 (34.45)     5:38.84 (33.03)                                        
 10 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              5:40.53    5:39.72 ZQ     
                  30.03     1:02.99 (32.96)     1:36.87 (33.88)     2:11.62 (34.75)
        2:46.54 (34.92)     3:21.32 (34.78)     3:56.27 (34.95)     4:31.68 (35.41)
        5:06.52 (34.84)     5:39.72 (33.20)                                        
 11 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    5:34.88    5:40.12 ZQ     
                  29.27     1:01.88 (32.61)     1:35.46 (33.58)     2:09.72 (34.26)
        2:44.28 (34.56)     3:19.05 (34.77)     3:54.50 (35.45)     4:30.27 (35.77)
        5:05.95 (35.68)     5:40.12 (34.17)                                        
 12 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              5:38.18    5:41.01 ZQ     
                  30.24                             1:37.75 ( )     2:12.44 (34.69)
        2:47.10 (34.66)                                                            
            5:06.98 ( )     5:41.01 (34.03)                                        
 13 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   5:55.04    5:46.79 ZQ     
                  30.76     1:05.43 (34.67)     1:41.33 (35.90)     2:16.73 (35.40)
        2:51.79 (35.06)     3:27.16 (35.37)     4:03.29 (36.13)     4:39.31 (36.02)
        5:14.04 (34.73)     5:46.79 (32.75)                                        
 14 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  5:51.49    5:48.29 ZQ     
                  31.50     1:05.71 (34.21)     1:40.54 (34.83)     2:15.78 (35.24)
        2:51.03 (35.25)     3:26.71 (35.68)     4:02.60 (35.89)     4:38.64 (36.04)
        5:14.15 (35.51)     5:48.29 (34.14)                                        
 15 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR               5:56.26    5:51.11 ZQ     
                  30.82     1:05.08 (34.26)     1:39.95 (34.87)     2:14.78 (34.83)
        2:49.80 (35.02)     3:25.29 (35.49)     4:01.93 (36.64)     4:38.74 (36.81)
        5:15.30 (36.56)     5:51.11 (35.81)                                        
 16 Nichols, Mary H           11 Rivertown Rays-MR    5:44.52    5:51.39 ZQ     
                  30.62     1:05.19 (34.57)     1:40.34 (35.15)     2:16.84 (36.50)
        2:52.28 (35.44)     3:28.37 (36.09)     4:05.23 (36.86)     4:42.02 (36.79)
        5:16.97 (34.95)     5:51.39 (34.42)                                        
 17 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  5:53.79    5:51.40 ZQ     
                  31.53     1:06.18 (34.65)     1:41.62 (35.44)     2:17.47 (35.85)
        2:52.66 (35.19)     3:28.95 (36.29)     4:04.97 (36.02)     4:40.88 (35.91)
        5:16.80 (35.92)     5:51.40 (34.60)                                        
 18 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR              5:52.92    5:51.91 ZQ     
                  30.17     1:04.44 (34.27)     1:39.74 (35.30)     2:16.09 (36.35)
        2:51.87 (35.78)     3:27.53 (35.66)     4:04.17 (36.64)     4:40.56 (36.39)
        5:17.49 (36.93)     5:51.91 (34.42)                                        
 19 Kim, Courtney             12 COND-MR              5:46.80    5:52.11 ZQ     
                  31.42     1:06.11 (34.69)     1:41.92 (35.81)     2:18.20 (36.28)
        2:54.37 (36.17)     3:30.66 (36.29)     4:07.15 (36.49)     4:42.79 (35.64)
        5:18.53 (35.74)     5:52.11 (33.58)                                        
 20 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR              5:50.95    5:52.14 ZQ     
                  32.45     1:07.02 (34.57)     1:42.25 (35.23)     2:18.07 (35.82)
        2:53.81 (35.74)     3:29.73 (35.92)     4:05.71 (35.98)     4:41.88 (36.17)
        5:17.50 (35.62)     5:52.14 (34.64)                                        
 21 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              5:53.22    6:03.15        
                  30.37     1:04.72 (34.35)     1:40.19 (35.47)     2:16.60 (36.41)
        2:53.39 (36.79)     3:31.11 (37.72)     4:09.46 (38.35)     4:47.93 (38.47)
        5:26.07 (38.14)     6:03.15 (37.08)                                        
 22 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              5:57.13    6:03.85        
                  31.04     1:06.69 (35.65)     1:44.19 (37.50)     2:21.94 (37.75)
        2:59.25 (37.31)     3:36.67 (37.42)     4:14.54 (37.87)     4:51.43 (36.89)
        5:28.44 (37.01)     6:03.85 (35.41)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 27.56   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
                32.69  ZQ
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR            28.18      27.84 ZQ     
  2 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR    29.08      28.84 ZQ     
  3 Zhang, Crystal            12 GATE-MR                29.12      29.09 ZQ     
  4 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR                30.85      29.81 ZQ     
  5 O'Connor, Alexa           12 NYSA-MR                30.13      29.93 ZQ     
  6 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR        30.06      30.15 ZQ     
  7 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR    30.53      30.19 ZQ     
  8 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR                30.47      30.89 ZQ     
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 27.56   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
                32.69  ZQ
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR            28.36      28.18 qZQ    
  2 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR    28.84      29.08 qZQ    
  3 Zhang, Crystal            12 GATE-MR                29.06      29.12 qZQ    
  4 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR        30.85      30.06 qZQ    
  5 O'Connor, Alexa           12 NYSA-MR                30.85      30.13 qZQ    
  6 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR                30.78      30.47 qZQ    
  7 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR    30.53      30.53 qZQ    
  8 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR                30.88      30.85 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR                31.51      30.90 ZQ     
 10 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR                31.31      31.15 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR     31.94      31.19 ZQ     
 12 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR            31.76      31.24 ZQ     
 13 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR      30.69      31.31 ZQ     
 14 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR            31.72      31.36 ZQ     
 15 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR                30.50      31.39 ZQ     
 16 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR      32.32      31.49 ZQ     
 17 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR      31.66      31.57 ZQ     
 18 Marzano, Haleigh M        12 COND-MR                32.64      31.60 ZQ     
 19 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR      32.47      31.65 ZQ     
 20 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR                32.06      31.69 ZQ     
 21 Fung, Emily W             12 Tmsuffolk-MR           31.86      31.77 ZQ     
 22 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR        31.85      31.89 ZQ     
 23 Starzyk, Suzanne          12 Twisters-MR            32.12      32.02 ZQ     
 24 Zhang, Angelina           11 GATE-MR                30.78      32.11 ZQ     
 25 Garces, Frankie           11 WEST-MR                32.09      32.24 ZQ     
 26 Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR    31.50      32.36 ZQ     
 27 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR     32.27      32.47 ZQ     
 28 Lagattolla, Emma G        11 IA-MR                  32.43      32.48 ZQ     
 29 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR              31.98      32.99 JO     
 30 Stepanek, Chloe M         11 HYB-MR                 31.82      34.12        
 -- Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              31.82         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 58.89    5/1/1997 Corey Berg, MSC-MR                           
              1:00.29  SECN Sectional North
              1:01.09  SECS Sectional South
              1:02.59  METS
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR          1:01.84    1:01.34 METS   
                  29.31     1:01.34 (32.03)                                        
  2 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  1:02.97    1:02.49 METS   
                  30.55     1:02.49 (31.94)                                        
  3 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              1:03.95    1:03.56 ZQ     
                  30.68     1:03.56 (32.88)                                        
  4 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              1:03.86    1:04.36 ZQ     
                  30.65     1:04.36 (33.71)                                        
  5 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      1:04.67    1:04.85 ZQ     
                  31.15     1:04.85 (33.70)                                        
  6 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR   1:05.39    1:04.95 ZQ     
                  31.81     1:04.95 (33.14)                                        
  7 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR          1:05.62    1:05.70 ZQ     
                  31.63     1:05.70 (34.07)                                        
  8 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  1:05.46    1:06.43 ZQ     
                  32.24     1:06.43 (34.19)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 58.89    5/1/1997 Corey Berg, MSC-MR                           
              1:00.29  SECN Sectional North
              1:01.09  SECS Sectional South
              1:02.59  METS
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR          1:03.15    1:01.84 qMETS  
                  29.61     1:01.84 (32.23)                                        
  2 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  1:01.34    1:02.97 qZQ    
                  30.40     1:02.97 (32.57)                                        
  3 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              1:03.64    1:03.86 qZQ    
                  30.74     1:03.86 (33.12)                                        
  4 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              1:07.00    1:03.95 qZQ    
                  30.83     1:03.95 (33.12)                                        
  5 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      1:07.77    1:04.67 qZQ    
                  31.03     1:04.67 (33.64)                                        
  6 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR   1:07.49    1:05.39 qZQ    
                  31.55     1:05.39 (33.84)                                        
  7 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  1:06.78    1:05.46 qZQ    
                  32.22     1:05.46 (33.24)                                        
  8 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR          1:05.55    1:05.62 qZQ    
                  32.04     1:05.62 (33.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              1:06.22    1:05.73 ZQ     
                  31.71     1:05.73 (34.02)                                        
 10 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  1:05.79    1:05.81 ZQ     
                  31.86     1:05.81 (33.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR    1:07.33    1:06.04 ZQ     
                  32.60     1:06.04 (33.44)                                        
 12 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              1:03.60    1:06.14 ZQ     
                  32.17     1:06.14 (33.97)                                        
 13 Regenauer, Christiana M   11 AG-MR                1:07.41    1:06.17 ZQ     
                  32.44     1:06.17 (33.73)                                        
 14 O'Connor, Alexa           12 NYSA-MR              1:06.88    1:06.24 ZQ     
                  32.34     1:06.24 (33.90)                                        
 15 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              1:06.67    1:06.44 ZQ     
                  31.76     1:06.44 (34.68)                                        
 16 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR    1:05.10    1:06.47 ZQ     
                  32.36     1:06.47 (34.11)                                        
 17 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR              1:07.18    1:06.82 ZQ     
                  32.66     1:06.82 (34.16)                                        
 18 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            1:07.04    1:06.92 ZQ     
                  32.09     1:06.92 (34.83)                                        
 19 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR    1:08.37    1:07.32 ZQ     
                  33.01     1:07.32 (34.31)                                        
 20 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              1:06.83    1:07.40 ZQ     
                  32.66     1:07.40 (34.74)                                        
 21 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.27    1:07.75 ZQ     
                  32.32     1:07.75 (35.43)                                        
 22 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR      1:07.24    1:07.95 ZQ     
                  32.62     1:07.95 (35.33)                                        
 23 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              1:08.68    1:08.33 ZQ     
                  33.90     1:08.33 (34.43)                                        
 24 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    1:07.70    1:08.62 ZQ     
                  33.23     1:08.62 (35.39)                                        
 25 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR              1:06.13    1:08.67 ZQ     
                  32.81     1:08.67 (35.86)                                        
 26 Fung, Emily W             12 Tmsuffolk-MR         1:09.41    1:09.16 ZQ     
                  33.26     1:09.16 (35.90)                                        
 27 Beck, Nicole R            12 Sachem-MR            1:09.13    1:09.25 ZQ     
                  33.30     1:09.25 (35.95)                                        
 28 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR              1:07.82    1:09.44 ZQ     
                  33.39     1:09.44 (36.05)                                        
 29 Garces, Frankie           11 WEST-MR              1:07.81    1:09.75 JO     
                  34.22     1:09.75 (35.53)                                        
 29 Starzyk, Suzanne          12 Twisters-MR          1:09.26    1:09.75 JO     
                  33.47     1:09.75 (36.28)                                        
 31 Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR  1:07.56    1:09.91 JO     
                  33.79     1:09.91 (36.12)                                        
 32 Stepanek, Chloe M         11 HYB-MR               1:06.71    1:11.14        
                  33.87     1:11.14 (37.27)                                        
 33 Nichols, Mary H           11 Rivertown Rays-MR    1:08.17    1:11.33        
                  34.34     1:11.33 (36.99)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:04.81   2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR                         
                2:10.39  SECN Sectional North
                2:11.89  SECS Sectional South
                2:15.09  METS
                2:30.59  ZQ
                2:32.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  2:15.85    2:12.04 METS   
                  30.39     1:03.36 (32.97)     1:37.52 (34.16)     2:12.04 (34.52)
  2 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR          2:18.27    2:15.94 ZQ     
                  30.17     1:03.91 (33.74)     1:39.74 (35.83)     2:15.94 (36.20)
  3 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      2:17.82    2:17.19 ZQ     
                  31.23     1:05.63 (34.40)     1:41.38 (35.75)     2:17.19 (35.81)
  4 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  2:18.61    2:17.24 ZQ     
                  31.50     1:05.70 (34.20)     1:41.86 (36.16)     2:17.24 (35.38)
  5 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR   2:19.65    2:17.64 ZQ     
                  31.94     1:06.29 (34.35)     1:41.91 (35.62)     2:17.64 (35.73)
  6 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              2:20.61    2:18.22 ZQ     
                  31.40     1:05.59 (34.19)     1:41.82 (36.23)     2:18.22 (36.40)
  7 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              2:20.26    2:18.48 ZQ     
                  31.64     1:06.28 (34.64)     1:42.59 (36.31)     2:18.48 (35.89)
  8 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:20.20    2:19.77 ZQ     
                  32.44     1:07.42 (34.98)     1:43.90 (36.48)     2:19.77 (35.87)
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:04.81   2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR                         
                2:10.39  SECN Sectional North
                2:11.89  SECS Sectional South
                2:15.09  METS
                2:30.59  ZQ
                2:32.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  2:16.34    2:15.85 qZQ    
                  31.44     1:05.58 (34.14)     1:40.70 (35.12)     2:15.85 (35.15)
  2 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      2:22.49    2:17.82 qZQ    
                  32.04     1:06.84 (34.80)     1:42.29 (35.45)     2:17.82 (35.53)
  3 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR          2:25.57    2:18.27 qZQ    
                  31.94     1:06.54 (34.60)     1:42.20 (35.66)     2:18.27 (36.07)
  4 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  2:17.73    2:18.61 qZQ    
                  32.14     1:07.02 (34.88)     1:42.87 (35.85)     2:18.61 (35.74)
  5 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR   2:27.27    2:19.65 qZQ    
                  32.09     1:07.50 (35.41)     1:43.75 (36.25)     2:19.65 (35.90)
  6 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:20.44    2:20.20 qZQ    
                  32.74     1:07.56 (34.82)     1:44.16 (36.60)     2:20.20 (36.04)
  7 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              2:24.46    2:20.26 qZQ    
                  31.71     1:06.31 (34.60)     1:43.00 (36.69)     2:20.26 (37.26)
  8 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              2:16.76    2:20.61 qZQ    
                  31.56     1:06.52 (34.96)     1:43.75 (37.23)     2:20.61 (36.86)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              2:26.57    2:22.33 ZQ     
                  32.68     1:07.73 (35.05)     1:44.49 (36.76)     2:22.33 (37.84)
 10 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR              2:26.56    2:22.47 ZQ     
                  33.57     1:09.69 (36.12)     1:46.24 (36.55)     2:22.47 (36.23)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR    2:21.48    2:22.51 ZQ     
                  33.51     1:09.53 (36.02)     1:46.35 (36.82)     2:22.51 (36.16)
 12 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  2:23.22    2:22.60 ZQ     
                  32.26     1:08.14 (35.88)     1:45.63 (37.49)     2:22.60 (36.97)
 13 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              2:27.22    2:22.74 ZQ     
                  32.32     1:07.96 (35.64)     1:45.26 (37.30)     2:22.74 (37.48)
 14 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            2:27.44    2:25.06 ZQ     
                  34.27     1:10.96 (36.69)     1:48.17 (37.21)     2:25.06 (36.89)
 15 Fung, Emily W             12 Tmsuffolk-MR         2:26.90    2:25.12 ZQ     
                  32.22     1:08.19 (35.97)     1:46.68 (38.49)     2:25.12 (38.44)
 16 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR               2:29.88    2:25.78 ZQ     
                  34.10     1:10.16 (36.06)     1:48.17 (38.01)     2:25.78 (37.61)
 17 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              2:24.59    2:25.87 ZQ     
                  33.49     1:11.73 (38.24)     1:49.46 (37.73)     2:25.87 (36.41)
 18 Kim, Courtney             12 COND-MR              2:27.33    2:27.81 ZQ     
                  34.95     1:11.82 (36.87)     1:50.26 (38.44)     2:27.81 (37.55)
 19 Nichols, Mary H           11 Rivertown Rays-MR    2:29.95    2:28.89 ZQ     
                  33.99     1:11.58 (37.59)     1:50.46 (38.88)     2:28.89 (38.43)
 20 Lagattolla, Emma G        11 IA-MR                2:29.03    2:32.01 JO     
                  34.99     1:13.46 (38.47)     1:53.08 (39.62)     2:32.01 (38.93)
 21 Fitzsimmons, Hannah M     12 Marlins Bgnw-MR      2:28.62    2:32.98 JO     
                  36.44                             1:54.11 ( )     2:32.98 (38.87)
 -- Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR  2:29.59         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 29.55   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
                36.59  ZQ
                37.19  JO
 Meet Qualifying:  36.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR              32.30      32.42 ZQ     
  2 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR           32.64      32.72 ZQ     
  3 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR              32.88      32.80 ZQ     
  4 Purcell, Margaret         12 EHY-MR                 34.00      33.44 ZQ     
  5 Redpath, Frances M        11 CFJV-MR                33.79      33.50 ZQ     
  6 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR      34.49      33.59 ZQ     
  7 Marzano, Haleigh M        12 COND-MR                34.17      33.97 ZQ     
  8 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR     34.46      34.48 ZQ     
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 29.55   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
                36.59  ZQ
                37.19  JO
 Meet Qualifying:  36.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR              31.79      32.30 qZQ    
  2 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR           33.10      32.64 qZQ    
  3 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR              33.37      32.88 qZQ    
  4 Redpath, Frances M        11 CFJV-MR                34.45      33.79 qZQ    
  5 Purcell, Margaret         12 EHY-MR                 35.22      34.00 qZQ    
  6 Marzano, Haleigh M        12 COND-MR                34.72      34.17 qZQ    
  7 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR     35.40      34.46 qZQ    
  8 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR      35.28      34.49 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR            36.38      34.80 ZQ     
 10 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR                35.49      34.89 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR        36.29      34.93 ZQ     
 12 Panitz, Josephine         11 Badger-MR              35.73      35.05 ZQ     
 13 Townsend, Dayna p         12 Twisters-MR            35.29      35.08 ZQ     
 14 Burns, Julia R            12 LBA-MR                 36.58      35.11 ZQ     
 15 O'Connor, Alexa           12 NYSA-MR                35.25      35.28 ZQ     
 16 Zhang, Angelina           11 GATE-MR                36.05      35.53 ZQ     
 17 Levite, Kelsey            12 AG-MR                  35.41      35.59 ZQ     
 18 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR      36.28      35.65 ZQ     
 19 Wetherbee, Hailey M       12 IA-MR                  36.55      35.98 ZQ     
 20 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR    35.86      36.16 ZQ     
 21 Makebish, Ani E           12 NDAC-MR                36.52      36.39 ZQ     
 22 Profeta, Noelle C         11 IA-MR                  36.22      36.75 JO     
 23 Starzyk, Suzanne          12 Twisters-MR            36.33      36.94 JO     
 24 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR    36.28      37.17 JO     
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:03.54  11/11/2006 Annie Zhu at 2006 MR New York, LGAC-MR     
                1:08.29  SECN Sectional North
                1:08.89  SECS Sectional South
                1:12.09  METS
                1:18.99  ZQ
                1:20.49  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR            1:13.60    1:09.95 METS   
                  33.19     1:09.95 (36.76)                                        
  2 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            1:12.01    1:11.45 METS   
                  34.65     1:11.45 (36.80)                                        
  3 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              1:13.18    1:11.79 METS   
                  33.90     1:11.79 (37.89)                                        
  4 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR         1:12.43    1:12.19 ZQ     
                  33.90     1:12.19 (38.29)                                        
  5 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    1:15.06    1:13.38 ZQ     
                  34.49     1:13.38 (38.89)                                        
  6 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              1:14.98    1:14.48 ZQ     
                  35.06     1:14.48 (39.42)                                        
  7 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              1:16.58    1:14.71 ZQ     
                  34.90     1:14.71 (39.81)                                        
  8 Marzano, Haleigh M        12 COND-MR              1:15.98    1:15.64 ZQ     
                  35.19     1:15.64 (40.45)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:03.54  11/11/2006 Annie Zhu at 2006 MR New York, LGAC-MR     
                1:08.29  SECN Sectional North
                1:08.89  SECS Sectional South
                1:12.09  METS
                1:18.99  ZQ
                1:20.49  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            1:10.73    1:12.01 qMETS  
                  33.47     1:12.01 (38.54)                                        
  2 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR         1:12.35    1:12.43 qZQ    
                  34.07     1:12.43 (38.36)                                        
  3 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              1:15.08    1:13.18 qZQ    
                  34.38     1:13.18 (38.80)                                        
  4 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR            1:11.56    1:13.60 qZQ    
                  33.88     1:13.60 (39.72)                                        
  5 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              1:13.93    1:14.98 qZQ    
                  35.27     1:14.98 (39.71)                                        
  6 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    1:14.56    1:15.06 qZQ    
                  35.25     1:15.06 (39.81)                                        
  7 Marzano, Haleigh M        12 COND-MR              1:16.49    1:15.98 qZQ    
                  35.43     1:15.98 (40.55)                                        
  8 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              1:16.77    1:16.58 qZQ    
                  35.83     1:16.58 (40.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            1:15.12    1:16.64 ZQ     
                  35.76     1:16.64 (40.88)                                        
 10 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   1:17.15    1:16.68 ZQ     
                  36.29     1:16.68 (40.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              1:15.65    1:16.73 ZQ     
                  36.34     1:16.73 (40.39)                                        
 12 Redpath, Frances M        11 CFJV-MR              1:16.19    1:17.06 ZQ     
                  35.94     1:17.06 (41.12)                                        
 13 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR    1:18.31    1:17.37 ZQ     
                  36.64     1:17.37 (40.73)                                        
 14 Heaney, Cara G            12 Lie Unattached-MR    1:17.98    1:17.50 ZQ     
                  36.41     1:17.50 (41.09)                                        
 15 Townsend, Dayna p         12 Twisters-MR          1:17.90    1:17.52 ZQ     
                  36.45     1:17.52 (41.07)                                        
 16 Makebish, Ani E           12 NDAC-MR              1:17.90    1:17.97 ZQ     
                  36.90     1:17.97 (41.07)                                        
 17 Yang, Emily G             12 TVSC-MR              1:18.43    1:19.44 JO     
                  38.06     1:19.44 (41.38)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:16.16    3/8/2007 Annie Zhu at NE 2007 Speedo Ch, LGAC-MR    
                2:28.39  SECN Sectional North
                2:30.49  SECS Sectional South
                2:35.99  METS
                2:50.59  ZQ
                2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              2:38.03    2:34.65 METS   
                  34.75     1:13.80 (39.05)     1:54.34 (40.54)     2:34.65 (40.31)
  2 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            2:34.44    2:36.18 ZQ     
                  34.70     1:15.22 (40.52)     1:55.00 (39.78)     2:36.18 (41.18)
  3 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR         2:42.58    2:37.15 ZQ     
                  35.36     1:15.91 (40.55)     1:56.96 (41.05)     2:37.15 (40.19)
  4 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR            2:39.96    2:37.57 ZQ     
                  35.16     1:15.32 (40.16)     1:57.06 (41.74)     2:37.57 (40.51)
  5 Purcell, Margaret         12 EHY-MR               2:43.84    2:38.42 ZQ     
                  36.71   2:38.42 (2:01.71)                                        
  6 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              2:40.47    2:38.51 ZQ     
                  35.85     1:16.12 (40.27)     1:57.67 (41.55)     2:38.51 (40.84)
  7 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              2:43.76    2:40.48 ZQ     
                  36.07     1:16.78 (40.71)     1:58.48 (41.70)     2:40.48 (42.00)
  8 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   2:40.52    2:43.81 ZQ     
                  35.95     1:17.36 (41.41)     2:00.96 (43.60)     2:43.81 (42.85)
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:16.16    3/8/2007 Annie Zhu at NE 2007 Speedo Ch, LGAC-MR    
                2:28.39  SECN Sectional North
                2:30.49  SECS Sectional South
                2:35.99  METS
                2:50.59  ZQ
                2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            2:35.46    2:34.44 qMETS  
                  34.06     1:13.68 (39.62)     1:54.04 (40.36)     2:34.44 (40.40)
  2 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              2:38.64    2:38.03 qZQ    
                  35.31     1:15.36 (40.05)     1:56.77 (41.41)     2:38.03 (41.26)
  3 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR            2:38.80    2:39.96 qZQ    
                  35.63     1:16.77 (41.14)     1:58.83 (42.06)     2:39.96 (41.13)
  4 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              2:40.71    2:40.47 qZQ    
                  36.25     1:17.04 (40.79)     1:58.73 (41.69)     2:40.47 (41.74)
  5 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   2:43.06    2:40.52 qZQ    
                  36.25     1:17.22 (40.97)     1:59.33 (42.11)     2:40.52 (41.19)
  6 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR         2:41.16    2:42.58 qZQ    
                  36.19     1:18.08 (41.89)     2:01.30 (43.22)     2:42.58 (41.28)
  7 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              2:39.63    2:43.76 qZQ    
                  36.87     1:18.51 (41.64)     2:01.04 (42.53)     2:43.76 (42.72)
  8 Purcell, Margaret         12 EHY-MR               2:44.99    2:43.84 qZQ    
                  36.95     1:18.84 (41.89)     2:01.93 (43.09)     2:43.84 (41.91)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              2:48.37    2:45.68 ZQ     
                  36.15     1:18.18 (42.03)     2:01.73 (43.55)     2:45.68 (43.95)
 10 Levite, Kelsey            12 AG-MR                2:43.70    2:45.97 ZQ     
                  36.88     1:18.76 (41.88)     2:02.59 (43.83)     2:45.97 (43.38)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Marzano, Haleigh M        12 COND-MR              2:45.65    2:47.82 ZQ     
                  36.44     1:19.43 (42.99)     2:04.12 (44.69)     2:47.82 (43.70)
 12 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    2:49.97    2:49.22 ZQ     
                  39.33     1:21.74 (42.41)     2:06.86 (45.12)     2:49.22 (42.36)
 13 Redpath, Frances M        11 CFJV-MR              2:45.81    2:50.94 JO     
                  37.51     1:21.33 (43.82)     2:07.09 (45.76)     2:50.94 (43.85)
 14 McDonnell, Emily A        11 LBA-MR               2:49.66    2:51.55 JO     
                  39.03     1:22.79 (43.76)     2:07.44 (44.65)     2:51.55 (44.11)
 15 Kim, Courtney             12 COND-MR              2:50.55    2:59.42        
                  40.69     1:26.24 (45.55)     2:13.33 (47.09)     2:59.42 (46.09)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                30.89  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR        27.53      27.75 ZQ     
  2 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR                28.76      27.77 ZQ     
  3 Zhang, Crystal            12 GATE-MR                28.79      28.32 ZQ     
  4 Finkelberg, Abigail R     12 Rivertown Rays-MR      28.51      28.41 ZQ     
  5 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR      29.29      29.18 ZQ     
  6 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR                29.19      29.39 ZQ     
  7 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              29.13      29.47 ZQ     
  8 Paul, Jennifer            12 NBS-MR                 29.29      29.63 ZQ     
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                30.89  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR        28.78      27.53 qZQ    
  2 Finkelberg, Abigail R     12 Rivertown Rays-MR      28.22      28.51 qZQ    
  3 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR                28.80      28.76 qZQ    
  4 Zhang, Crystal            12 GATE-MR                28.82      28.79 qZQ    
  5 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              30.21      29.13 qZQ    
  6 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR                29.16      29.19 qZQ    
  7 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR            28.92      29.27 qZQ    
  8 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR      29.53      29.29 qZQ    
  8 Paul, Jennifer            12 NBS-MR                 29.54      29.29 qZQ    
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 10 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR            29.95      29.47 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR      28.76      29.48 ZQ     
 12 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR        29.66      29.70 ZQ     
 13 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR                30.30      29.81 ZQ     
 14 Regenauer, Christiana M   11 AG-MR                  29.44      29.85 ZQ     
 15 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR            29.96      29.96 ZQ     
 16 Cudney, Jillian J         11 PATS-MR                30.69      29.97 ZQ     
 17 Cohen, Jessica Z          12 RFAC-MR                30.53      30.19 ZQ     
 18 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                30.51      30.23 ZQ     
 19 Blezy, Melina N           12 AG-MR                  29.73      30.27 ZQ     
 20 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR                30.26      30.34 ZQ     
 21 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR              30.78      30.52 ZQ     
 22 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR           30.53      30.54 ZQ     
 23 Vitale, Serafina          12 LBA-MR                 30.65      30.57 ZQ     
 24 Beck, Nicole R            12 Sachem-MR              30.81      30.59 ZQ     
 25 Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR    29.77      30.63 ZQ     
 25 Quezada, Fuego V          11 PATS-MR                30.86      30.63 ZQ     
 27 Reynolds, Kerryann        12 HAA-MR                 29.82      30.65 ZQ     
 28 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR                30.45      30.69 ZQ     
 29 Kavanagh, Ellie M         12 LBA-MR                 29.58      30.74 ZQ     
 30 Garces, Frankie           11 WEST-MR                30.65      31.17 JO     
 31 Stepanek, Chloe M         11 HYB-MR                 30.04      31.33 JO     
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 57.34   12/6/2007 Lia M. Neal at 2007 STAR Short, AGUA-MR      
                59.19  SECN Sectional North
              1:00.09  SECS Sectional South
              1:01.99  METS
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              1:02.66    1:00.69 METS   
                  29.12     1:00.69 (31.57)                                        
  2 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      1:01.43    1:01.27 METS   
                  28.63     1:01.27 (32.64)                                        
  3 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  1:02.72    1:02.04 ZQ     
                  29.18     1:02.04 (32.86)                                        
  4 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            1:02.67    1:02.17 ZQ     
                  29.56     1:02.17 (32.61)                                        
  5 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               1:04.19    1:03.19 ZQ     
                  30.05     1:03.19 (33.14)                                        
  6 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR    1:03.97    1:04.13 ZQ     
                  29.57     1:04.13 (34.56)                                        
  7 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              1:05.23    1:04.38 ZQ     
                  30.69     1:04.38 (33.69)                                        
  8 Finkelberg, Abigail R     12 Rivertown Rays-MR    1:05.45    1:04.89 ZQ     
                  29.41     1:04.89 (35.48)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 57.34   12/6/2007 Lia M. Neal at 2007 STAR Short, AGUA-MR      
                59.19  SECN Sectional North
              1:00.09  SECS Sectional South
              1:01.99  METS
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      1:03.00    1:01.43 qMETS  
                  29.01     1:01.43 (32.42)                                        
  2 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              1:01.02    1:02.66 qZQ    
                  29.28     1:02.66 (33.38)                                        
  3 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            1:03.28    1:02.67 qZQ    
                  29.43     1:02.67 (33.24)                                        
  4 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  1:01.30    1:02.72 qZQ    
                  29.44     1:02.72 (33.28)                                        
  5 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR    1:03.31    1:03.97 qZQ    
                  29.38     1:03.97 (34.59)                                        
  6 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               1:04.61    1:04.19 qZQ    
                  30.19     1:04.19 (34.00)                                        
  7 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR          1:04.69    1:04.70 qZQ    
                  29.63     1:04.70 (35.07)                                        
  8 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              1:02.98    1:05.23 qZQ    
                  30.10     1:05.23 (35.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Finkelberg, Abigail R     12 Rivertown Rays-MR    1:03.80    1:05.45 ZQ     
                  30.12     1:05.45 (35.33)                                        
 10 Cohen, Jessica Z          12 RFAC-MR              1:08.66    1:05.47 ZQ     
                  30.95     1:05.47 (34.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR          1:04.64    1:05.67 ZQ     
                  31.31     1:05.67 (34.36)                                        
 12 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  1:04.96    1:06.71 ZQ     
                  30.81     1:06.71 (35.90)                                        
 13 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR         1:06.73    1:07.00 ZQ     
                  31.60     1:07.00 (35.40)                                        
 14 Blezy, Melina N           12 AG-MR                1:06.74    1:07.10 ZQ     
                  31.37     1:07.10 (35.73)                                        
 15 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              1:05.93    1:07.12 ZQ     
                  30.62     1:07.12 (36.50)                                        
 16 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              1:06.78    1:07.66 ZQ     
                  31.32     1:07.66 (36.34)                                        
 17 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR    1:07.64    1:07.81 ZQ     
                  31.81     1:07.81 (36.00)                                        
 18 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            1:07.85    1:08.41 ZQ     
                  31.95     1:08.41 (36.46)                                        
 19 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   1:08.06    1:08.94 ZQ     
                  32.19     1:08.94 (36.75)                                        
 20 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR      1:08.45    1:08.97 ZQ     
                  32.07     1:08.97 (36.90)                                        
 21 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    1:07.90    1:09.04 JO     
 22 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR    1:07.03    1:09.09 JO     
                  32.01     1:09.09 (37.08)                                        
 23 Reynolds, Kerryann        12 HAA-MR               1:04.99    1:09.47 JO     
                  31.48     1:09.47 (37.99)                                        
 24 Beck, Nicole R            12 Sachem-MR            1:08.95    1:09.94 JO     
                  31.95     1:09.94 (37.99)                                        
 25 Regenauer, Christiana M   11 AG-MR                1:07.72    1:10.03 JO     
                  32.02     1:10.03 (38.01)                                        
 26 Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR  1:06.93    1:10.26 JO     
                  32.26     1:10.26 (38.00)                                        
 27 Kavanagh, Ellie M         12 LBA-MR               1:08.93    1:10.47 JO     
                  32.35     1:10.47 (38.12)                                        
 28 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          1:08.89    1:10.51 JO     
                  32.11     1:10.51 (38.40)                                        
 29 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              1:08.01    1:10.63 JO     
 30 Stepanek, Chloe M         11 HYB-MR               1:07.27    1:12.73        
                  32.55     1:12.73 (40.18)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:08.70   3/14/2008 Isla E. Hutchinson-Maddox at 2, AGUA-MR    
                2:11.49  SECN Sectional North
                2:13.49  SECS Sectional South
                2:18.99  METS
                2:37.99  ZQ
                2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  2:13.81    2:12.59 SECS   
                  29.36     1:02.44 (33.08)     1:37.13 (34.69)     2:12.59 (35.46)
  2 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            2:19.03    2:16.79 METS   
                  29.52     1:03.95 (34.43)     1:40.36 (36.41)     2:16.79 (36.43)
  3 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               2:17.66    2:17.73 METS   
                  30.77     1:05.60 (34.83)     1:41.47 (35.87)     2:17.73 (36.26)
  4 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      2:19.99    2:18.15 METS   
                  30.00     1:04.41 (34.41)     1:41.10 (36.69)     2:18.15 (37.05)
  5 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:25.43    2:25.81 ZQ     
                  31.38     1:08.53 (37.15)     1:47.18 (38.65)     2:25.81 (38.63)
  6 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              2:31.88    2:28.18 ZQ     
                  31.80     1:09.99 (38.19)     1:49.12 (39.13)     2:28.18 (39.06)
  7 Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR  2:29.76    2:33.45 ZQ     
                  32.17     1:11.63 (39.46)     1:52.19 (40.56)     2:33.45 (41.26)
 -- Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   2:29.39        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:08.70   3/14/2008 Isla E. Hutchinson-Maddox at 2, AGUA-MR    
                2:11.49  SECN Sectional North
                2:13.49  SECS Sectional South
                2:18.99  METS
                2:37.99  ZQ
                2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  2:16.16    2:13.81 qMETS  
                  29.69     1:03.85 (34.16)     1:38.78 (34.93)     2:13.81 (35.03)
  2 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               2:22.18    2:17.66 qMETS  
                  31.00     1:05.53 (34.53)     1:41.10 (35.57)     2:17.66 (36.56)
  3 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            2:17.85    2:19.03 qZQ    
                  29.88     1:05.45 (35.57)     1:41.65 (36.20)     2:19.03 (37.38)
  4 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      2:22.44    2:19.99 qZQ    
                  30.04     1:04.46 (34.42)     1:41.04 (36.58)     2:19.99 (38.95)
  5 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:23.95    2:25.43 qZQ    
                  31.53     1:08.00 (36.47)     1:46.68 (38.68)     2:25.43 (38.75)
  6 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              2:24.07    2:25.88 qZQ    
                  30.93     1:07.59 (36.66)     1:46.92 (39.33)     2:25.88 (38.96)
  7 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   2:29.30    2:29.39 qZQ    
                  32.63     1:10.10 (37.47)     1:49.58 (39.48)     2:29.39 (39.81)
  8 Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR  2:29.88    2:29.76 qZQ    
                  32.38     1:10.09 (37.71)     1:48.92 (38.83)     2:29.76 (40.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              2:27.10    2:29.82 ZQ     
                  31.55     1:08.05 (36.50)     1:47.33 (39.28)     2:29.82 (42.49)
 10 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              2:30.55    2:31.88 ZQ     
                  32.96     1:10.81 (37.85)     1:50.68 (39.87)     2:31.88 (41.20)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  2:24.74    2:36.16 ZQ     
                  33.02     1:13.48 (40.46)     1:55.18 (41.70)     2:36.16 (40.98)
 12 McDonnell, Emily A        11 LBA-MR               2:35.64    2:36.43 ZQ     
                  33.70     1:12.28 (38.58)     1:54.07 (41.79)     2:36.43 (42.36)
 13 Kavanagh, Ellie M         12 LBA-MR               2:33.02    2:37.76 ZQ     
                  33.29     1:13.43 (40.14)     1:55.62 (42.19)     2:37.76 (42.14)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 58.44   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              1:04.61    1:03.69 ZQ     
                  29.18     1:03.69 (34.51)                                        
  2 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              1:04.98    1:04.24 ZQ     
                  29.17     1:04.24 (35.07)                                        
  3 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            1:04.43    1:04.33 ZQ     
                  30.95     1:04.33 (33.38)                                        
  4 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR    1:05.80    1:05.45 ZQ     
                  29.56     1:05.45 (35.89)                                        
  5 Redpath, Frances M        11 CFJV-MR              1:06.81    1:06.77 ZQ     
                  30.49     1:06.77 (36.28)                                        
  6 Purcell, Margaret         12 EHY-MR               1:07.37    1:06.86 ZQ     
  7 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               1:06.88    1:07.39 ZQ     
                  30.98     1:07.39 (36.41)                                        
  8 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      1:07.25    1:08.64 ZQ     
                  30.25     1:08.64 (38.39)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 58.44   3/16/2007 Annie Zhu at 2007 MR Metro Jun, LGAC-MR      
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            1:05.91    1:04.43 qZQ    
                  30.45     1:04.43 (33.98)                                        
  2 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              1:04.35    1:04.61 qZQ    
                  29.36     1:04.61 (35.25)                                        
  3 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              1:06.52    1:04.98 qZQ    
                  29.69     1:04.98 (35.29)                                        
  4 Lemischak, Allison M      12 Silver Streaks-MR    1:05.92    1:05.80 qZQ    
                  29.53     1:05.80 (36.27)                                        
  5 Johnson, Shaun            12 Sailfish-MR          1:05.25    1:06.10 qZQ    
                  28.20     1:06.10 (37.90)                                        
  6 Redpath, Frances M        11 CFJV-MR              1:08.86    1:06.81 qZQ    
                  30.83     1:06.81 (35.98)                                        
  7 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               1:09.58    1:06.88 qZQ    
                  30.56     1:06.88 (36.32)                                        
  8 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      1:08.06    1:07.25 qZQ    
                  30.09     1:07.25 (37.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Purcell, Margaret         12 EHY-MR               1:08.59    1:07.37 ZQ     
                  31.44     1:07.37 (35.93)                                        
 10 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            1:08.64    1:07.81 ZQ     
                  31.38     1:07.81 (36.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   1:09.59    1:07.99 ZQ     
                  32.02     1:07.99 (35.97)                                        
 12 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR          1:08.30    1:08.08 ZQ     
                  31.03     1:08.08 (37.05)                                        
 13 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR    1:07.94    1:08.10 ZQ     
                  31.13     1:08.10 (36.97)                                        
 14 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  1:06.28    1:08.14 ZQ     
                  31.06     1:08.14 (37.08)                                        
 15 Fergus, Shea S            12 Manhattan Makos-MR   1:08.36    1:08.17 ZQ     
                  31.03     1:08.17 (37.14)                                        
 16 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              1:07.75    1:08.21 ZQ     
                  31.15     1:08.21 (37.06)                                        
 17 Finkelberg, Abigail R     12 Rivertown Rays-MR    1:07.97    1:08.27 ZQ     
                  30.70     1:08.27 (37.57)                                        
 18 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            1:09.73    1:08.31 ZQ     
                  31.58     1:08.31 (36.73)                                        
 19 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              1:08.69    1:08.32 ZQ     
                  31.14     1:08.32 (37.18)                                        
 20 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              1:08.28    1:08.48 ZQ     
                  30.81     1:08.48 (37.67)                                        
 21 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    1:08.28    1:08.57 ZQ     
                  33.14     1:08.57 (35.43)                                        
 22 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          1:07.68    1:08.61 ZQ     
                  30.56     1:08.61 (38.05)                                        
 23 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR      1:08.92    1:08.74 ZQ     
                  31.40     1:08.74 (37.34)                                        
 23 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    1:09.05    1:08.74 ZQ     
                  31.35     1:08.74 (37.39)                                        
 25 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR         1:10.11    1:08.84 ZQ     
                  34.24     1:08.84 (34.60)                                        
 26 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              1:08.86    1:08.94 ZQ     
                  32.11     1:08.94 (36.83)                                        
 27 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR         1:09.44    1:09.23 ZQ     
                  31.74     1:09.23 (37.49)                                        
 28 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR    1:10.32    1:09.27 ZQ     
                  31.14     1:09.27 (38.13)                                        
 29 Fung, Emily W             12 Tmsuffolk-MR         1:10.03    1:09.38 ZQ     
                  31.00     1:09.38 (38.38)                                        
 30 Starzyk, Suzanne          12 Twisters-MR          1:10.47    1:09.50 ZQ     
                  31.72     1:09.50 (37.78)                                        
 31 Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR  1:09.44    1:09.51 ZQ     
                  31.64     1:09.51 (37.87)                                        
 32 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.53    1:09.70 ZQ     
                  31.14     1:09.70 (38.56)                                        
 33 Fisher, Jocelyn           12 Sachem-MR            1:08.93    1:10.35 ZQ     
                  32.22     1:10.35 (38.13)                                        
 34 Kim, Courtney             12 COND-MR              1:10.23    1:10.96 JO     
                  33.04     1:10.96 (37.92)                                        
 35 Garces, Frankie           11 WEST-MR              1:10.26    1:12.69        
                  31.85     1:12.69 (40.84)                                        
 36 Stepanek, Chloe M         11 HYB-MR               1:10.24    1:13.93        
                  33.05     1:13.93 (40.88)                                        
 37 Kavanagh, Ellie M         12 LBA-MR               1:09.70    1:15.06        
                  33.96     1:15.06 (41.10)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:06.11    3/8/2007 Annie Zhu at NE 2007 Speedo Ch, LGAC-MR    
                2:10.89  SECN Sectional North
                2:12.49  SECS Sectional South
                2:15.99  METS
                2:29.69  ZQ
                2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  2:15.24    2:13.12 METS   
                  28.96     1:02.78 (33.82)     1:42.42 (39.64)     2:13.12 (30.70)
  2 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            2:16.31    2:15.24 METS   
                  30.19     1:03.96 (33.77)     1:44.53 (40.57)     2:15.24 (30.71)
  3 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              2:18.59    2:16.04 ZQ     
                  29.76     1:04.03 (34.27)     1:44.55 (40.52)     2:16.04 (31.49)
  4 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              2:20.82    2:18.18 ZQ     
                  30.16     1:05.70 (35.54)     1:45.85 (40.15)     2:18.18 (32.33)
  5 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               2:24.31    2:22.90 ZQ     
                  31.32     1:07.15 (35.83)     1:51.41 (44.26)     2:22.90 (31.49)
  6 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  2:22.23    2:23.50 ZQ     
                  31.92     1:06.96 (35.04)     1:51.13 (44.17)     2:23.50 (32.37)
  7 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:24.84    2:23.59 ZQ     
                  31.74     1:06.92 (35.18)     1:51.17 (44.25)     2:23.59 (32.42)
  8 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              2:23.83    2:23.67 ZQ     
                  31.21     1:08.45 (37.24)     1:50.09 (41.64)     2:23.67 (33.58)
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:06.11    3/8/2007 Annie Zhu at NE 2007 Speedo Ch, LGAC-MR    
                2:10.89  SECN Sectional North
                2:12.49  SECS Sectional South
                2:15.99  METS
                2:29.69  ZQ
                2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Walsh, Elizabeth A        12 Express Swimming-MR  2:14.93    2:15.24 qMETS  
                  29.09     1:04.12 (35.03)     1:44.05 (39.93)     2:15.24 (31.19)
  2 Freund, Jessica N         12 Sachem-MR            2:17.08    2:16.31 qZQ    
                  29.37     1:04.43 (35.06)     1:44.08 (39.65)     2:16.31 (32.23)
  3 Bardak, Emily E           12 TVSC-MR              2:15.04    2:18.59 qZQ    
                  29.41     1:04.43 (35.02)     1:45.52 (41.09)     2:18.59 (33.07)
  4 Mcardle, Maeve C          12 COND-MR              2:21.31    2:20.82 qZQ    
                  30.24     1:06.80 (36.56)     1:47.84 (41.04)     2:20.82 (32.98)
  5 Zhang, Crystal            12 GATE-MR              2:19.36    2:22.08 qZQ    
                  30.60     1:06.81 (36.21)     1:49.40 (42.59)     2:22.08 (32.68)
  6 Corcoran, Annabelle G     12 Express Swimming-MR  2:20.96    2:22.23 qZQ    
                  30.99     1:07.09 (36.10)     1:50.12 (43.03)     2:22.23 (32.11)
  7 Judson, Sidney P          12 TVSC-MR              2:25.90    2:23.83 qZQ    
                  32.01     1:08.01 (36.00)     1:50.71 (42.70)     2:23.83 (33.12)
  8 Paul, Jennifer            12 NBS-MR               2:24.97    2:24.31 qZQ    
                  30.43     1:07.69 (37.26)     1:52.33 (44.64)     2:24.31 (31.98)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:22.89    2:24.84 ZQ     
                  31.81     1:07.67 (35.86)     1:51.79 (44.12)     2:24.84 (33.05)
 10 McHugh, Amanda K          12 Marlins Bgnw-MR      2:25.20    2:25.27 ZQ     
                  29.61     1:06.06 (36.45)     1:50.81 (44.75)     2:25.27 (34.46)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR    2:26.99    2:25.32 ZQ     
                  33.15     1:09.39 (36.24)     1:52.90 (43.51)     2:25.32 (32.42)
 12 Purcell, Margaret         12 EHY-MR               2:28.14    2:25.35 ZQ     
                  32.68     1:11.23 (38.55)     1:53.00 (41.77)     2:25.35 (32.35)
 13 Reynolds, Kerryann        12 HAA-MR               2:24.52    2:25.79 ZQ     
                  31.16     1:08.88 (37.72)     1:54.88 (46.00)     2:25.79 (30.91)
 14 Brennan, Catie F          12 NYCC-MR              2:28.43    2:26.17 ZQ     
                  32.53     1:09.25 (36.72)     1:52.40 (43.15)     2:26.17 (33.77)
 15 Kaufmann, Noelle E        11 Marlins Bgnw-MR      2:26.39    2:26.20 ZQ     
                  31.38     1:08.29 (36.91)     1:51.89 (43.60)     2:26.20 (34.31)
 16 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            2:29.32    2:26.53 ZQ     
                  31.44     1:09.27 (37.83)     1:52.27 (43.00)     2:26.53 (34.26)
 17 Mattutat, Gabriella M     12 Tmsuffolk-MR         2:25.98    2:26.94 ZQ     
                  32.44     1:09.95 (37.51)     1:54.86 (44.91)     2:26.94 (32.08)
 18 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    2:28.43    2:27.39 ZQ     
                  32.93     1:11.16 (38.23)     1:54.15 (42.99)     2:27.39 (33.24)
 19 Silveira, Luiza E         11 Twisters-MR          2:20.86    2:27.70 ZQ     
                  31.41     1:08.55 (37.14)     1:53.94 (45.39)     2:27.70 (33.76)
 20 Redpath, Frances M        11 CFJV-MR              2:27.99    2:28.00 ZQ     
                  32.41     1:10.90 (38.49)     1:53.94 (43.04)     2:28.00 (34.06)
 21 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              2:25.68    2:28.09 ZQ     
                  32.85     1:10.91 (38.06)     1:54.09 (43.18)     2:28.09 (34.00)
 22 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR    2:29.08    2:28.94 ZQ     
                  30.20     1:06.17 (35.97)     1:54.40 (48.23)     2:28.94 (34.54)
 23 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR              2:28.19    2:29.51 ZQ     
                  32.78     1:08.46 (35.68)     1:55.92 (47.46)     2:29.51 (33.59)
 24 Cohen, Jessica Z          12 RFAC-MR              2:28.87    2:29.76 JO     
                  31.61     1:10.20 (38.59)     1:57.37 (47.17)     2:29.76 (32.39)
 25 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              2:28.98    2:30.30 JO     
                  31.84     1:08.51 (36.67)     1:56.74 (48.23)     2:30.30 (33.56)
 26 Howard, Grace J           12 Tmsuffolk-MR         2:29.45    2:30.35 JO     
                  32.63     1:12.49 (39.86)     1:55.40 (42.91)     2:30.35 (34.95)
 27 Kim, Courtney             12 COND-MR              2:28.12    2:30.93        
                  32.29     1:10.51 (38.22)     1:57.88 (47.37)     2:30.93 (33.05)
 28 Nichols, Mary H           11 Rivertown Rays-MR    2:28.39    2:31.45        
                  33.54     1:13.25 (39.71)     1:56.97 (43.72)     2:31.45 (34.48)
 29 Kelly, Rose E             12 Express Swimming-MR  2:28.33    2:33.20        
                  33.23     1:13.39 (40.16)     1:59.17 (45.78)     2:33.20 (34.03)
 30 Kavanagh, Ellie M         12 LBA-MR               2:29.22    2:33.68        
                  32.91     1:11.43 (38.52)     2:00.38 (48.95)     2:33.68 (33.30)
 31 Finkelberg, Abigail R     12 Rivertown Rays-MR    2:26.99    2:34.64        
                  31.23     1:09.58 (38.35)     1:56.11 (46.53)     2:34.64 (38.53)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
   METRO SCY: # 22.62   12/3/2009 Lia M. Neal at AT&T S. C. Nat', AGUA-MR      
                23.59  ZMAX
                24.99  SECN Sectional North
                25.39  SECS Sectional South
                25.69  METS
                26.69  ZQ
                26.69  JO
 Meet Qualifying:  26.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Koehler, Sierra M         14 WISC-MR                   NT      25.51 METS   
  2 Freeman, Cassie N         14 COND-MR                   NT      25.85 ZQ     
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 22.62   12/3/2009 Lia M. Neal at AT&T S. C. Nat', AGUA-MR      
                23.59  ZMAX
                24.99  SECN Sectional North
                25.39  SECS Sectional South
                25.69  METS
                26.69  ZQ
                26.69  JO
 Meet Qualifying:  26.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                  25.61      24.99 SECN   
  2 Merino, Samantha A        13 CIY-MR                 25.21      25.16 SECS   
  3 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR    25.62      25.45 METS   
  4 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR    25.80      25.59 METS   
  5 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR     25.74      25.61 METS   
  6 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR    25.84      25.65 METS   
  7 Koehler, Sierra M         14 WISC-MR                26.07      25.93 ZQ     
  8 Lennon, Kelly             14 Tmsuffolk-MR           25.64      26.21 ZQ     
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 22.62   12/3/2009 Lia M. Neal at AT&T S. C. Nat', AGUA-MR      
                23.59  ZMAX
                24.99  SECN Sectional North
                25.39  SECS Sectional South
                25.69  METS
                26.69  ZQ
                26.69  JO
 Meet Qualifying:  26.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Merino, Samantha A        13 CIY-MR                 25.60      25.21 qSECS  
  2 Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                  25.54      25.61 qMETS  
  3 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR    25.88      25.62 qMETS  
  4 Lennon, Kelly             14 Tmsuffolk-MR           25.79      25.64 qMETS  
  5 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR     25.81      25.74 qZQ    
  6 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR    25.70      25.80 qZQ    
  7 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR    26.17      25.84 qZQ    
  8 Koehler, Sierra M         14 WISC-MR                25.26      26.07 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freeman, Cassie N         14 COND-MR                26.38     J26.07 ZQ     
 10 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR            26.16      26.09 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ludwicki, Katie R         14 COND-MR                26.45      26.10 ZQ     
 12 Tutone, Marisa A          14 Sachem-MR              26.38      26.24 ZQ     
 13 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR                26.59      26.32 ZQ     
 14 Horan, Julia E            14 IA-MR                  26.48      26.34 ZQ     
 15 Li, Laura Y               14 Marlins Bgnw-MR        25.85      26.35 ZQ     
 16 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR              26.65      26.41 ZQ     
 17 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR           26.29      26.42 ZQ     
 18 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR      26.28      26.43 ZQ     
 19 Miou, Grace               13 NCAC-MR                26.29      26.46 ZQ     
 20 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR     26.05      26.51 ZQ     
 20 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR      25.99      26.51 ZQ     
 22 Chow, Regina              14 NCAC-MR                26.27      26.63 ZQ     
 23 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR    26.56      26.66 ZQ     
 24 Ripp, Izzy A              14 Sachem-MR              26.61      26.68 ZQ     
 25 Safovich, Polina F        14 Agua Swim Team-MR      25.87      26.69 ZQ     
 26 Rice, Natasha L           14 IA-MR                  26.42      26.70        
 27 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR    26.50      26.72        
 28 Hahn, Katelyn E           14 IA-MR                  26.63      26.74        
 29 Chu, Jasmine              14 Express Swimming-MR    26.41      26.77        
 30 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR            26.65      26.84        
 31 Reining, Emma R           14 RFAC-MR                26.59      26.86        
 32 Donabie, Alana R          14 PATS-MR                26.40      26.91        
 33 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR                26.32      26.96        
 34 Sarabia, Alexis S         13 CIY-MR                 26.52      26.97        
 35 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR            26.55      27.12        
 36 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR    25.88      27.23        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 49.06   12/3/2009 Lia M. Neal at AT&T S. C. Nat', AGUA-MR      
                51.19  ZMAX
                53.99  SECN Sectional North
                54.79  SECS Sectional South
                55.89  METS
                57.99  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR     56.46      55.17 METS   
                  26.73       55.17 (28.44)                                        
  2 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR    56.59      55.22 METS   
                  26.72       55.22 (28.50)                                        
  3 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR    55.84      55.58 METS   
                  26.36       55.58 (29.22)                                        
  4 Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                  56.25      55.63 METS   
                  26.55       55.63 (29.08)                                        
  5 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR    56.49      55.70 METS   
                  26.73       55.70 (28.97)                                        
  6 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR           56.63      56.12 ZQ     
                  27.17       56.12 (28.95)                                        
  7 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR      56.49      56.19 ZQ     
                  26.83       56.19 (29.36)                                        
  8 Koehler, Sierra M         14 WISC-MR                56.20      57.08 ZQ     
                  26.98       57.08 (30.10)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 49.06   12/3/2009 Lia M. Neal at AT&T S. C. Nat', AGUA-MR      
                51.19  ZMAX
                53.99  SECN Sectional North
                54.79  SECS Sectional South
                55.89  METS
                57.99  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR    56.90      55.84 qMETS  
                  27.07       55.84 (28.77)                                        
  2 Koehler, Sierra M         14 WISC-MR                55.74      56.20 qZQ    
                  27.08       56.20 (29.12)                                        
  3 Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                  56.35      56.25 qZQ    
                  27.18       56.25 (29.07)                                        
  4 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR     56.13      56.46 qZQ    
                  27.23       56.46 (29.23)                                        
  5 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR      56.07      56.49 qZQ    
                  27.22       56.49 (29.27)                                        
  5 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR    56.57      56.49 qZQ    
                  27.07       56.49 (29.42)                                        
  7 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR    54.99      56.59 qZQ    
                  27.29       56.59 (29.30)                                        
  8 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR           55.91      56.63 qZQ    
                  27.39       56.63 (29.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR      56.47      56.68 ZQ     
                  27.48       56.68 (29.20)                                        
 10 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR                 57.41      56.81 ZQ     
                  20.76       56.81 (36.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR     57.10      56.83 ZQ     
                  27.35       56.83 (29.48)                                        
 11 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR            57.03      56.83 ZQ     
                  27.28       56.83 (29.55)                                        
 13 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR    57.33      57.04 ZQ     
                  27.61       57.04 (29.43)                                        
 14 Tutone, Marisa A          14 Sachem-MR              57.15      57.26 ZQ     
                  27.37       57.26 (29.89)                                        
 15 Horan, Julia E            14 IA-MR                  57.24      57.34 ZQ     
                  27.56       57.34 (29.78)                                        
 16 Schillinger, Ally G       14 Express Swimming-MR    57.69      57.36 ZQ     
                  27.60       57.36 (29.76)                                        
 17 Heaney, Finola M          14 Lie Unattached-MR      57.88      57.38 ZQ     
                  27.49       57.38 (29.89)                                        
 18 Freeman, Cassie N         14 COND-MR                56.85      57.42 ZQ     
                  27.68       57.42 (29.74)                                        
 19 Li, Laura Y               14 Marlins Bgnw-MR        57.26      57.52 ZQ     
                  27.46       57.52 (30.06)                                        
 20 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR                57.64      57.58 ZQ     
                  27.67       57.58 (29.91)                                        
 20 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR    57.03      57.58 ZQ     
                  27.56       57.58 (30.02)                                        
 22 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR    57.97      57.60 ZQ     
                  27.35       57.60 (30.25)                                        
 22 Reining, Emma R           14 RFAC-MR                56.90      57.60 ZQ     
                  27.92       57.60 (29.68)                                        
 24 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR      57.42      57.70 ZQ     
                  27.92       57.70 (29.78)                                        
 25 Lennon, Kelly             14 Tmsuffolk-MR           55.75      58.04        
                  27.89       58.04 (30.15)                                        
 26 Chu, Jasmine              14 Express Swimming-MR    57.39      58.24        
                  27.58       58.24 (30.66)                                        
 27 DiGiacomo, Nicole         14 Marlins Bgnw-MR        55.99      58.84        
                  28.43       58.84 (30.41)                                        
 28 Rice, Natasha L           14 IA-MR                  57.44      59.23        
                  27.91       59.23 (31.32)                                        
 29 Weiner, Margaux K         13 Marlins Bgnw-MR        57.59      59.57        
                  28.50       59.57 (31.07)                                        
 30 Safovich, Polina F        14 Agua Swim Team-MR      57.30    1:00.62        
                  28.62     1:00.62 (32.00)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:49.14   3/12/2009 Lia M. Neal at NE 2009 March S, AGUA-MR    
                1:50.09  ZMAX
                1:55.99  SECN Sectional North
                1:57.49  SECS Sectional South
                1:59.99  METS
                2:06.49  ZQ
                2:06.99  JO
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   1:58.95    1:56.90 SECS   
                  27.09       56.53 (29.44)     1:26.54 (30.01)     1:56.90 (30.36)
  2 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR  1:59.28    1:57.51 METS   
                  27.08       56.89 (29.81)     1:27.20 (30.31)     1:57.51 (30.31)
  3 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR         1:59.84    1:59.02 METS   
                  27.78       57.38 (29.60)     1:28.13 (30.75)     1:59.02 (30.89)
  4 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    1:59.51    1:59.69 METS   
                  27.73       57.57 (29.84)     1:28.51 (30.94)     1:59.69 (31.18)
  5 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            1:59.73    1:59.86 METS   
                  27.93       58.69 (30.76)     1:29.41 (30.72)     1:59.86 (30.45)
  6 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:00.77    2:00.33 ZQ     
                  27.55       57.72 (30.17)     1:29.07 (31.35)     2:00.33 (31.26)
  7 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               2:01.02    2:00.55 ZQ     
                  28.07       57.95 (29.88)     1:29.25 (31.30)     2:00.55 (31.30)
  8 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              2:01.30    2:02.33 ZQ     
                  27.89       59.35 (31.46)     1:31.44 (32.09)     2:02.33 (30.89)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:49.14   3/12/2009 Lia M. Neal at NE 2009 March S, AGUA-MR    
                1:50.09  ZMAX
                1:55.99  SECN Sectional North
                1:57.49  SECS Sectional South
                1:59.99  METS
                2:06.49  ZQ
                2:06.99  JO
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   1:59.80    1:58.95 qMETS  
                  26.57       55.96 (29.39)     1:27.18 (31.22)     1:58.95 (31.77)
  2 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR  1:58.27    1:59.28 qMETS  
                  27.04       57.04 (30.00)     1:28.34 (31.30)     1:59.28 (30.94)
  3 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    2:02.08    1:59.51 qMETS  
                  27.60       57.51 (29.91)     1:28.50 (30.99)     1:59.51 (31.01)
  4 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            2:01.93    1:59.73 qMETS  
                  27.40       57.77 (30.37)     1:29.10 (31.33)     1:59.73 (30.63)
  5 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR         1:59.89    1:59.84 qMETS  
                  27.64       57.58 (29.94)     1:28.55 (30.97)     1:59.84 (31.29)
  6 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:02.21    2:00.77 qZQ    
                  27.38       57.51 (30.13)     1:29.22 (31.71)     2:00.77 (31.55)
  7 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               2:04.55    2:01.02 qZQ    
                  28.02       58.83 (30.81)     1:29.80 (30.97)     2:01.02 (31.22)
  8 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              2:01.13    2:01.30 qZQ    
                  27.41       58.30 (30.89)     1:30.58 (32.28)     2:01.30 (30.72)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR  2:02.61    2:02.25 ZQ     
                  27.79       58.44 (30.65)     1:30.25 (31.81)     2:02.25 (32.00)
 10 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR    2:02.41    2:02.34 ZQ     
                  27.91       58.06 (30.15)     1:29.95 (31.89)     2:02.34 (32.39)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR   2:04.41    2:02.51 ZQ     
                  27.83       58.69 (30.86)     1:30.60 (31.91)     2:02.51 (31.91)
 12 Schillinger, Ally G       14 Express Swimming-MR  2:03.25    2:02.60 ZQ     
                  27.94       59.08 (31.14)     1:31.45 (32.37)     2:02.60 (31.15)
 13 Conte, Katie M            14 Express Swimming-MR  2:06.22    2:02.68 ZQ     
                  28.67       59.48 (30.81)     1:31.13 (31.65)     2:02.68 (31.55)
 14 Smolar, Kaitlyn           13 WSSC-MR              2:04.17    2:02.89 ZQ     
                  28.21       58.51 (30.30)     1:30.79 (32.28)     2:02.89 (32.10)
 15 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        2:04.00    2:03.04 ZQ     
                  28.73     1:00.01 (31.28)     1:31.73 (31.72)     2:03.04 (31.31)
 16 DiGiacomo, Nicole         14 Marlins Bgnw-MR      2:02.48    2:03.05 ZQ     
                  28.61       59.51 (30.90)     1:31.52 (32.01)     2:03.05 (31.53)
 17 Horan, Julia E            14 IA-MR                2:04.10    2:03.07 ZQ     
                  27.79       58.63 (30.84)     1:30.63 (32.00)     2:03.07 (32.44)
 18 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          2:03.77    2:03.15 ZQ     
                  28.17       59.20 (31.03)     1:30.84 (31.64)     2:03.15 (32.31)
 19 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR  2:02.01    2:03.31 ZQ     
                  28.36       59.65 (31.29)     1:31.63 (31.98)     2:03.31 (31.68)
 20 Hahn, Katelyn E           14 IA-MR                2:05.11    2:03.45 ZQ     
                  28.71       59.83 (31.12)     1:32.26 (32.43)     2:03.45 (31.19)
 21 Simpfenderfer, Heidi M    13 RFAC-MR              2:06.31    2:03.81 ZQ     
                  28.28       59.75 (31.47)     1:32.13 (32.38)     2:03.81 (31.68)
 22 Veru, Nicole              13 GAEL-MR              2:06.39    2:04.08 ZQ     
                  27.82       59.05 (31.23)     1:31.42 (32.37)     2:04.08 (32.66)
 23 Tutone, Marisa A          14 Sachem-MR            2:05.99    2:04.17 ZQ     
                  28.30       59.42 (31.12)     1:32.15 (32.73)     2:04.17 (32.02)
 24 Heaney, Finola M          14 Lie Unattached-MR    2:04.26    2:04.83 ZQ     
                  29.02     1:00.21 (31.19)     1:32.68 (32.47)     2:04.83 (32.15)
 25 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR  2:02.93    2:05.13 ZQ     
                  27.93       59.33 (31.40)     1:32.34 (33.01)     2:05.13 (32.79)
 26 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR          2:04.34    2:05.57 ZQ     
                  29.30     1:01.01 (31.71)     1:33.40 (32.39)     2:05.57 (32.17)
 27 Burns, Catherine C        14 Tmsuffolk-MR         2:06.32    2:05.58 ZQ     
                  28.61     1:00.02 (31.41)     1:32.72 (32.70)     2:05.58 (32.86)
 28 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR    2:03.98    2:05.62 ZQ     
                  28.53       59.85 (31.32)     1:33.06 (33.21)     2:05.62 (32.56)
 29 Weiner, Margaux K         13 Marlins Bgnw-MR      2:06.19    2:06.78 JO     
                  29.21     1:01.38 (32.17)     1:34.27 (32.89)     2:06.78 (32.51)
 30 Longo, Caroline E         13 LBA-MR               2:04.24    2:07.48        
                  29.28     1:01.19 (31.91)     1:34.34 (33.15)     2:07.48 (33.14)
 31 Koehler, Sierra M         14 WISC-MR              2:04.43    2:08.58        
                  32.72     1:00.51 (27.79)     1:34.59 (34.08)     2:08.58 (33.99)
 32 Lerner, Katelyn A         14 VAC-MR               2:04.99    2:09.18        
                  29.96     1:02.62 (32.66)     1:36.16 (33.54)     2:09.18 (33.02)
 33 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  2:05.50    2:09.78        
                  29.62     1:02.44 (32.82)     1:36.03 (33.59)     2:09.78 (33.75)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.99  ZMAX
                5:06.99  SECN Sectional North
                5:12.49  SECS Sectional South
                5:14.99  METS
                5:31.99  ZQ
                5:35.99  JO
 Meet Qualifying:  5:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR         5:19.04    5:18.45 ZQ     
                  28.55       59.38 (30.83)     1:31.18 (31.80)     2:03.61 (32.43)
        2:36.06 (32.45)     3:08.60 (32.54)     3:41.13 (32.53)     4:13.69 (32.56)
        4:46.26 (32.57)     5:18.45 (32.19)                                        
  2 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    5:23.09    5:18.93 ZQ     
                  28.44       59.60 (31.16)     1:31.80 (32.20)     2:04.21 (32.41)
        2:36.61 (32.40)     3:09.09 (32.48)     3:41.66 (32.57)     4:14.37 (32.71)
        4:47.31 (32.94)     5:18.93 (31.62)                                        
  3 Horan, Julia E            14 IA-MR                5:19.37    5:19.76 ZQ     
                  28.25       59.58 (31.33)     1:31.70 (32.12)     2:04.31 (32.61)
        2:37.29 (32.98)     3:10.26 (32.97)     3:43.34 (33.08)     4:16.02 (32.68)
        4:48.90 (32.88)     5:19.76 (30.86)                                        
  4 Hahn, Katelyn E           14 IA-MR                5:23.90    5:21.56 ZQ     
                  28.68     1:00.33 (31.65)     1:32.57 (32.24)     2:09.97 (37.40)
                                                    3:44.72 ( )     4:17.98 (33.26)
        4:50.45 (32.47)     5:21.56 (31.11)                                        
  5 Smerechniak, Jillian K    14 IA-MR                5:22.81    5:22.91 ZQ     
                  29.04     1:00.76 (31.72)     1:33.19 (32.43)     2:06.01 (32.82)
        2:38.85 (32.84)     3:12.18 (33.33)     3:45.60 (33.42)     4:18.97 (33.37)
        4:49.80 (30.83)     5:22.91 (33.11)                                        
  6 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR  5:19.24    5:26.28 ZQ     
                  28.86     1:00.43 (31.57)     1:32.98 (32.55)     2:06.49 (33.51)
        2:40.15 (33.66)     3:13.63 (33.48)     3:47.02 (33.39)     4:20.72 (33.70)
        4:53.64 (32.92)     5:26.28 (32.64)                                        
  7 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR  5:20.85    5:26.87 ZQ     
                  29.33     1:01.78 (32.45)     1:34.84 (33.06)     2:08.29 (33.45)
        2:41.85 (33.56)     3:15.40 (33.55)     3:49.09 (33.69)     4:22.45 (33.36)
        4:55.62 (33.17)     5:26.87 (31.25)                                        
  8 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            5:21.91    5:27.60 ZQ     
                  28.60     1:00.07 (31.47)     1:32.20 (32.13)     2:04.85 (32.65)
        2:37.85 (33.00)     3:11.09 (33.24)     3:44.93 (33.84)     4:19.06 (34.13)
        4:53.23 (34.17)     5:27.60 (34.37)                                        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.99  ZMAX
                5:06.99  SECN Sectional North
                5:12.49  SECS Sectional South
                5:14.99  METS
                5:31.99  ZQ
                5:35.99  JO
 Meet Qualifying:  5:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR         5:21.60    5:19.04 qZQ    
                  28.56       59.76 (31.20)     1:31.55 (31.79)     2:03.97 (32.42)
        2:36.66 (32.69)     3:08.91 (32.25)     3:41.17 (32.26)     4:13.94 (32.77)
        4:46.74 (32.80)     5:19.04 (32.30)                                        
  2 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR  5:12.98    5:19.24 qZQ    
                  28.68     1:00.16 (31.48)     1:32.38 (32.22)     2:04.92 (32.54)
        2:37.71 (32.79)     3:10.61 (32.90)     3:43.41 (32.80)     4:15.98 (32.57)
        4:47.91 (31.93)     5:19.24 (31.33)                                        
  3 Horan, Julia E            14 IA-MR                5:25.39    5:19.37 qZQ    
                  28.43       59.75 (31.32)     1:32.05 (32.30)     2:04.58 (32.53)
        2:37.26 (32.68)     3:10.02 (32.76)     3:42.71 (32.69)     4:15.47 (32.76)
        4:47.90 (32.43)     5:19.37 (31.47)                                        
  4 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR  5:18.91    5:20.85 qZQ    
                  29.18     1:01.41 (32.23)     1:34.44 (33.03)     2:07.05 (32.61)
        2:39.62 (32.57)     3:11.38 (31.76)     3:43.78 (32.40)     4:16.38 (32.60)
        4:48.55 (32.17)     5:20.85 (32.30)                                        
  5 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            5:26.35    5:21.91 qZQ    
                  28.76     1:00.72 (31.96)     1:33.12 (32.40)     2:05.97 (32.85)
        2:38.85 (32.88)     3:11.45 (32.60)     3:44.41 (32.96)     4:17.35 (32.94)
        4:50.08 (32.73)     5:21.91 (31.83)                                        
  6 Smerechniak, Jillian K    14 IA-MR                5:26.54    5:22.81 qZQ    
                  28.64     1:00.02 (31.38)     1:32.58 (32.56)     2:05.29 (32.71)
        2:37.83 (32.54)     3:10.34 (32.51)     3:44.28 (33.94)     4:17.73 (33.45)
        4:51.17 (33.44)     5:22.81 (31.64)                                        
  7 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    5:21.59    5:23.09 qZQ    
                  28.55     1:00.00 (31.45)     1:32.40 (32.40)     2:05.07 (32.67)
        2:37.96 (32.89)     3:10.72 (32.76)     3:43.99 (33.27)     4:17.69 (33.70)
        4:51.07 (33.38)     5:23.09 (32.02)                                        
  8 Hahn, Katelyn E           14 IA-MR                5:26.36    5:23.90 qZQ    
                  28.52       59.99 (31.47)     1:32.78 (32.79)     2:05.99 (33.21)
        2:39.14 (33.15)     3:12.14 (33.00)     3:45.33 (33.19)     4:18.46 (33.13)
        4:51.51 (33.05)     5:23.90 (32.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    5:29.74    5:24.73 ZQ     
                  28.74     1:00.53 (31.79)     1:33.50 (32.97)     2:06.61 (33.11)
        2:39.55 (32.94)     3:12.66 (33.11)     3:46.13 (33.47)     4:19.36 (33.23)
        4:52.79 (33.43)     5:24.73 (31.94)                                        
 10 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR  5:19.49    5:25.77 ZQ     
                  29.26     1:01.31 (32.05)     1:33.97 (32.66)     2:06.79 (32.82)
        2:39.84 (33.05)     3:13.03 (33.19)     3:46.50 (33.47)     4:20.15 (33.65)
        4:53.30 (33.15)     5:25.77 (32.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 DiGiacomo, Nicole         14 Marlins Bgnw-MR      5:24.86    5:26.06 ZQ     
                  29.89     1:02.53 (32.64)     1:35.58 (33.05)     2:08.52 (32.94)
        2:41.60 (33.08)     3:14.81 (33.21)     3:47.89 (33.08)     4:20.92 (33.03)
        4:53.69 (32.77)     5:26.06 (32.37)                                        
 12 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   5:19.65    5:27.21 ZQ     
                  28.89     1:00.70 (31.81)     1:33.08 (32.38)     2:05.90 (32.82)
        2:38.97 (33.07)     3:11.55 (32.58)     3:44.88 (33.33)     4:18.83 (33.95)
        4:53.41 (34.58)     5:27.21 (33.80)                                        
 13 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        5:25.20    5:28.82 ZQ     
                  29.83     1:02.55 (32.72)     1:35.66 (33.11)     2:09.15 (33.49)
        2:42.44 (33.29)     3:15.86 (33.42)     3:49.32 (33.46)     4:22.94 (33.62)
        4:56.52 (33.58)     5:28.82 (32.30)                                        
 14 Smolar, Kaitlyn           13 WSSC-MR              5:31.34    5:29.48 ZQ     
                  29.23     1:01.20 (31.97)     1:33.71 (32.51)     2:06.83 (33.12)
        2:40.51 (33.68)     3:14.73 (34.22)     3:48.86 (34.13)     4:22.86 (34.00)
        4:57.04 (34.18)     5:29.48 (32.44)                                        
 15 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  5:31.84    5:29.53 ZQ     
                  29.71     1:02.29 (32.58)     1:35.73 (33.44)     2:08.85 (33.12)
        2:42.09 (33.24)     3:15.70 (33.61)     3:49.42 (33.72)     4:23.21 (33.79)
        4:57.03 (33.82)     5:29.53 (32.50)                                        
 16 Conte, Katie M            14 Express Swimming-MR  5:22.97    5:29.56 ZQ     
                  28.91     1:00.91 (32.00)     1:33.96 (33.05)     2:07.98 (34.02)
        2:41.69 (33.71)     3:15.38 (33.69)     3:49.66 (34.28)     4:23.49 (33.83)
        4:57.17 (33.68)     5:29.56 (32.39)                                        
 17 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR    5:25.54    5:30.26 ZQ     
                  28.83     1:00.69 (31.86)     1:34.04 (33.35)     2:07.33 (33.29)
        2:40.54 (33.21)     3:14.52 (33.98)     3:48.42 (33.90)     4:22.89 (34.47)
        4:57.00 (34.11)     5:30.26 (33.26)                                        
 18 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR  5:26.07    5:34.52 JO     
                  29.59     1:02.23 (32.64)     1:35.85 (33.62)     2:09.73 (33.88)
        2:43.81 (34.08)     3:18.08 (34.27)     3:52.27 (34.19)     4:26.94 (34.67)
        5:01.20 (34.26)     5:34.52 (33.32)                                        
 19 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR  5:28.67    5:37.93        
                  29.85     1:03.18 (33.33)     1:37.12 (33.94)     2:11.32 (34.20)
        2:45.76 (34.44)     3:20.14 (34.38)     3:55.10 (34.96)     4:29.52 (34.42)
        5:04.15 (34.63)     5:37.93 (33.78)                                        
 20 Lennon, Kelly             14 Tmsuffolk-MR         5:27.74    5:38.00        
                  28.38     1:01.06 (32.68)     1:34.78 (33.72)     2:09.29 (34.51)
        2:43.73 (34.44)     3:18.36 (34.63)     3:53.45 (35.09)     4:28.68 (35.23)
        5:03.58 (34.90)     5:38.00 (34.42)                                        
 21 Longo, Caroline E         13 LBA-MR               5:30.50    5:39.91        
                  29.51     1:02.63 (33.12)     1:36.44 (33.81)     2:11.23 (34.79)
        2:46.11 (34.88)     3:21.63 (35.52)     3:57.02 (35.39)     4:30.92 (33.90)
        5:05.90 (34.98)     5:39.91 (34.01)                                        
 22 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  5:31.32    5:41.54        
                  29.97     1:03.14 (33.17)     1:37.47 (34.33)     2:12.23 (34.76)
        2:47.12 (34.89)     3:21.79 (34.67)     3:56.73 (34.94)     4:32.17 (35.44)
        5:07.49 (35.32)     5:41.54 (34.05)                                        
 23 Heaney, Finola M          14 Lie Unattached-MR    5:31.92    5:42.02        
                  29.48     1:02.19 (32.71)     1:36.02 (33.83)     2:10.32 (34.30)
        2:44.51 (34.19)     3:19.86 (35.35)     3:55.23 (35.37)     4:31.09 (35.86)
        5:07.11 (36.02)     5:42.02 (34.91)                                        
 24 Schillinger, Ally G       14 Express Swimming-MR  5:30.46    5:43.73        
                  29.87     1:03.46 (33.59)     1:38.52 (35.06)     2:14.09 (35.57)
        2:49.52 (35.43)     3:24.99 (35.47)     4:00.77 (35.78)     4:35.76 (34.99)
        5:10.18 (34.42)     5:43.73 (33.55)                                        
 25 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  5:30.89    5:47.08        
                  30.70     1:04.42 (33.72)     1:39.43 (35.01)     2:14.44 (35.01)
        2:50.35 (35.91)     3:25.68 (35.33)     4:01.18 (35.50)     4:37.20 (36.02)
        5:12.87 (35.67)     5:47.08 (34.21)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 56.67    3/3/2012 Christina Paspalas at MA-OB NJ, COND-MR      
                57.09  ZMAX
              1:00.29  SECN Sectional North
              1:01.09  SECS Sectional South
              1:02.59  METS
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   1:00.66    1:00.53 SECS   
                  29.48     1:00.53 (31.05)                                        
  2 Tutone, Marisa A          14 Sachem-MR            1:02.97    1:01.72 METS   
                  29.75     1:01.72 (31.97)                                        
  3 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR              1:02.68    1:02.44 METS   
                  29.27     1:02.44 (33.17)                                        
  4 Horan, Julia E            14 IA-MR                1:03.10    1:02.49 METS   
                  30.40     1:02.49 (32.09)                                        
  5 Siegel, Lauren            13 PATS-MR              1:02.87    1:02.74 ZQ     
                  30.34     1:02.74 (32.40)                                        
  6 Lazaroni, Georgia M       13 Badger-MR            1:03.39    1:02.97 ZQ     
                  31.32     1:02.97 (31.65)                                        
  7 Rice, Natasha L           14 IA-MR                1:02.91    1:03.43 ZQ     
                  30.34     1:03.43 (33.09)                                        
  8 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    1:03.59    1:03.54 ZQ     
                  31.18     1:03.54 (32.36)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 56.67    3/3/2012 Christina Paspalas at MA-OB NJ, COND-MR      
                57.09  ZMAX
              1:00.29  SECN Sectional North
              1:01.09  SECS Sectional South
              1:02.59  METS
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   1:00.31    1:00.66 qSECS  
                  29.68     1:00.66 (30.98)                                        
  2 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR              1:03.79    1:02.68 qZQ    
                  29.83     1:02.68 (32.85)                                        
  3 Siegel, Lauren            13 PATS-MR              1:04.76    1:02.87 qZQ    
                  30.41     1:02.87 (32.46)                                        
  4 Rice, Natasha L           14 IA-MR                1:01.62    1:02.91 qZQ    
                  30.75     1:02.91 (32.16)                                        
  5 Tutone, Marisa A          14 Sachem-MR            1:03.64    1:02.97 qZQ    
                  30.60     1:02.97 (32.37)                                        
  6 Horan, Julia E            14 IA-MR                1:02.95    1:03.10 qZQ    
                  31.01     1:03.10 (32.09)                                        
  7 Lazaroni, Georgia M       13 Badger-MR            1:03.99    1:03.39 qZQ    
                  31.26     1:03.39 (32.13)                                        
  8 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    1:04.56    1:03.59 qZQ    
                  31.40     1:03.59 (32.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Adams, Skylar R           14 CFJV-MR              1:03.89    1:03.62 ZQ     
                  30.51     1:03.62 (33.11)                                        
 10 Freeman, Cassie N         14 COND-MR              1:03.20    1:03.68 ZQ     
                  31.06     1:03.68 (32.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              1:03.38    1:03.77 ZQ     
                  31.11     1:03.77 (32.66)                                        
 12 Lennon, Kelly             14 Tmsuffolk-MR         1:01.71    1:03.79 ZQ     
                  31.21     1:03.79 (32.58)                                        
 13 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR   1:04.51    1:03.86 ZQ     
                  31.54     1:03.86 (32.32)                                        
 14 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    1:03.74    1:04.12 ZQ     
                  31.43     1:04.12 (32.69)                                        
 15 Ripp, Izzy A              14 Sachem-MR            1:04.42    1:04.19 ZQ     
                  31.57     1:04.19 (32.62)                                        
 16 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               1:05.02    1:04.34 ZQ     
                  31.61     1:04.34 (32.73)                                        
 17 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              1:04.94    1:04.57 ZQ     
                  31.47     1:04.57 (33.10)                                        
 18 Safovich, Polina F        14 Agua Swim Team-MR    1:02.83    1:05.22 ZQ     
                  31.41     1:05.22 (33.81)                                        
 19 Heaney, Finola M          14 Lie Unattached-MR    1:04.93    1:05.29 ZQ     
                  31.40     1:05.29 (33.89)                                        
 20 Hahn, Katelyn E           14 IA-MR                1:05.91    1:05.33 ZQ     
                  31.81     1:05.33 (33.52)                                        
 21 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR    1:05.90    1:05.38 ZQ     
                  31.67     1:05.38 (33.71)                                        
 22 Baione, Rebecca K         13 RFAC-MR              1:05.40    1:05.42 ZQ     
 23 Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                1:03.63    1:05.47 ZQ     
                  31.84     1:05.47 (33.63)                                        
 24 DiGiacomo, Nicole         14 Marlins Bgnw-MR      1:03.43    1:05.49 ZQ     
                  32.01     1:05.49 (33.48)                                        
 25 DeHavenon, Cecilia R      13 EHY-MR               1:04.86    1:05.61 ZQ     
                  31.85     1:05.61 (33.76)                                        
 26 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR          1:05.83    1:05.69 ZQ     
                  31.82     1:05.69 (33.87)                                        
 27 Sarabia, Alexis S         13 CIY-MR               1:04.58    1:06.28 JO     
                  32.25     1:06.28 (34.03)                                        
 28 Li, Laura Y               14 Marlins Bgnw-MR      1:05.70    1:06.44 JO     
                  32.03     1:06.44 (34.41)                                        
 29 Schillinger, Ally G       14 Express Swimming-MR  1:05.76    1:06.67        
                  32.41     1:06.67 (34.26)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:00.54  12/13/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:02.19  ZMAX
                2:10.39  SECN Sectional North
                2:11.89  SECS Sectional South
                2:15.09  METS
                2:21.49  ZQ
                2:22.59  JO
 Meet Qualifying:  2:21.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   2:11.38    2:09.70 SECN   
                  30.54     1:02.72 (32.18)     1:36.23 (33.51)     2:09.70 (33.47)
  2 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR   2:12.88    2:11.88 SECS   
                  31.16     1:04.17 (33.01)     1:38.09 (33.92)     2:11.88 (33.79)
  3 Hahn, Katelyn E           14 IA-MR                2:14.95    2:11.95 METS   
                  31.11     1:04.57 (33.46)     1:39.02 (34.45)     2:11.95 (32.93)
  4 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:14.97    2:13.04 METS   
                  31.88     1:05.24 (33.36)     1:39.25 (34.01)     2:13.04 (33.79)
  5 DiGiacomo, Nicole         14 Marlins Bgnw-MR      2:15.29    2:14.83 METS   
                  31.98     1:05.55 (33.57)     1:40.04 (34.49)     2:14.83 (34.79)
  6 Freeman, Cassie N         14 COND-MR              2:15.88    2:15.34 ZQ     
                  31.16     1:05.48 (34.32)     1:41.23 (35.75)     2:15.34 (34.11)
  7 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    2:15.14    2:15.45 ZQ     
                  31.84     1:06.04 (34.20)     1:41.21 (35.17)     2:15.45 (34.24)
  8 Horan, Julia E            14 IA-MR                2:16.37    2:15.50 ZQ     
                  31.65     1:05.56 (33.91)     1:40.59 (35.03)     2:15.50 (34.91)
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:00.54  12/13/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:02.19  ZMAX
                2:10.39  SECN Sectional North
                2:11.89  SECS Sectional South
                2:15.09  METS
                2:21.49  ZQ
                2:22.59  JO
 Meet Qualifying:  2:21.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   2:11.47    2:11.38 qSECS  
                  30.74     1:03.11 (32.37)     1:36.98 (33.87)     2:11.38 (34.40)
  2 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR   2:12.08    2:12.88 qMETS  
                  31.14     1:04.43 (33.29)     1:38.80 (34.37)     2:12.88 (34.08)
  3 Hahn, Katelyn E           14 IA-MR                2:14.78    2:14.95 qMETS  
                  31.89     1:05.85 (33.96)     1:40.79 (34.94)     2:14.95 (34.16)
  4 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:14.71    2:14.97 qMETS  
                  31.98     1:05.78 (33.80)     1:40.55 (34.77)     2:14.97 (34.42)
  5 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    2:13.20    2:15.14 qZQ    
                  31.62     1:05.08 (33.46)     1:40.02 (34.94)     2:15.14 (35.12)
  6 DiGiacomo, Nicole         14 Marlins Bgnw-MR      2:15.49    2:15.29 qZQ    
                  32.17     1:05.86 (33.69)     1:40.45 (34.59)     2:15.29 (34.84)
  7 Freeman, Cassie N         14 COND-MR              2:16.29    2:15.88 qZQ    
                  31.56     1:06.17 (34.61)     1:41.55 (35.38)     2:15.88 (34.33)
  8 Horan, Julia E            14 IA-MR                2:12.84    2:16.37 qZQ    
                  31.38     1:05.59 (34.21)     1:40.70 (35.11)     2:16.37 (35.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tutone, Marisa A          14 Sachem-MR            2:16.64    2:16.53 ZQ     
                  31.66     1:06.39 (34.73)     1:42.47 (36.08)     2:16.53 (34.06)
 10 Lennon, Kelly             14 Tmsuffolk-MR         2:14.38    2:17.24 ZQ     
                  31.24     1:05.57 (34.33)     1:41.46 (35.89)     2:17.24 (35.78)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bryce, Jane               13 WEST-MR              2:17.00    2:17.25 ZQ     
                  31.66     1:06.04 (34.38)     1:41.69 (35.65)     2:17.25 (35.56)
 12 Adams, Skylar R           14 CFJV-MR              2:20.99    2:17.42 ZQ     
                  31.54     1:05.97 (34.43)     1:41.47 (35.50)     2:17.42 (35.95)
 13 Rice, Natasha L           14 IA-MR                2:14.65    2:17.53 ZQ     
                  31.11     1:05.24 (34.13)     1:41.29 (36.05)     2:17.53 (36.24)
 14 Forsyth, Kaitlyn          14 Sailfish-MR          2:19.63    2:17.63 ZQ     
                  31.88     1:07.10 (35.22)     1:42.50 (35.40)     2:17.63 (35.13)
 15 Siegel, Lauren            13 PATS-MR              2:18.32    2:18.04 ZQ     
                  31.81     1:06.17 (34.36)     1:41.46 (35.29)     2:18.04 (36.58)
 16 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               2:17.88    2:18.36 ZQ     
                  32.51     1:07.47 (34.96)     1:43.13 (35.66)     2:18.36 (35.23)
 17 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              2:20.72    2:18.57 ZQ     
                  32.33     1:06.92 (34.59)     1:42.84 (35.92)     2:18.57 (35.73)
 18 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              2:20.22    2:18.66 ZQ     
                  32.20     1:07.08 (34.88)     1:42.81 (35.73)     2:18.66 (35.85)
 19 Baione, Rebecca K         13 RFAC-MR              2:20.06    2:18.72 ZQ     
                  32.22     1:07.36 (35.14)     1:43.46 (36.10)     2:18.72 (35.26)
 20 Safovich, Polina F        14 Agua Swim Team-MR    2:15.03    2:19.62 ZQ     
                  32.11     1:07.16 (35.05)     1:43.58 (36.42)     2:19.62 (36.04)
 21 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR    2:18.51    2:19.91 ZQ     
                  32.50     1:07.90 (35.40)     1:44.14 (36.24)     2:19.91 (35.77)
 22 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR          2:20.99    2:19.92 ZQ     
                  31.88     1:07.11 (35.23)     1:44.41 (37.30)     2:19.92 (35.51)
 23 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR  2:19.65    2:20.09 ZQ     
                  32.98     1:08.25 (35.27)     1:44.27 (36.02)     2:20.09 (35.82)
 24 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR              2:20.59    2:20.39 ZQ     
                  31.77     1:07.15 (35.38)     1:44.92 (37.77)     2:20.39 (35.47)
 25 Ripp, Izzy A              14 Sachem-MR            2:20.92    2:20.49 ZQ     
                  31.99     1:07.48 (35.49)     1:44.34 (36.86)     2:20.49 (36.15)
 26 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR         2:21.35    2:21.22 ZQ     
                  33.65     1:08.76 (35.11)     1:45.36 (36.60)     2:21.22 (35.86)
 27 Burns, Catherine C        14 Tmsuffolk-MR         2:20.95    2:21.48 ZQ     
                  32.89     1:07.89 (35.00)     1:44.46 (36.57)     2:21.48 (37.02)
 28 Heaney, Finola M          14 Lie Unattached-MR    2:18.58    2:21.62 JO     
                  31.73     1:06.83 (35.10)     1:44.13 (37.30)     2:21.62 (37.49)
 29 DeHavenon, Cecilia R      13 EHY-MR               2:21.47    2:21.66 JO     
                  33.71     1:09.40 (35.69)     1:45.94 (36.54)     2:21.66 (35.72)
 30 Crocker, Carolyn A        14 LBA-MR               2:19.68    2:22.33 JO     
                  33.53     1:08.87 (35.34)     1:45.44 (36.57)     2:22.33 (36.89)
 31 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   2:21.27    2:22.48 JO     
                  31.59     1:07.83 (36.24)     1:45.48 (37.65)     2:22.48 (37.00)
 32 Giunta, Natalia L         13 TVSC-MR              2:21.35    2:22.80        
                  33.11     1:09.03 (35.92)     1:45.85 (36.82)     2:22.80 (36.95)
 33 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR    2:19.71    2:24.05        
                  32.34     1:07.19 (34.85)     1:45.39 (38.20)     2:24.05 (38.66)
 34 Longo, Caroline E         13 LBA-MR               2:20.11    2:24.47        
                  33.48     1:09.87 (36.39)     1:47.25 (37.38)     2:24.47 (37.22)
 35 Weiner, Margaux K         13 Marlins Bgnw-MR      2:20.75    2:24.71        
                  32.78     1:09.31 (36.53)     1:47.11 (37.80)     2:24.71 (37.60)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:01.72   12/4/2008 Annie Zhu at 2008 ConocoPhilli, AGUA-MR    
                1:04.29  ZMAX
                1:08.29  SECN Sectional North
                1:08.89  SECS Sectional South
                1:12.09  METS
                1:15.49  ZQ
                1:16.49  JO
 Meet Qualifying:  1:15.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  1:08.38    1:08.46 SECS   
                  32.12     1:08.46 (36.34)                                        
  2 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  1:10.05    1:09.02 METS   
                  32.25     1:09.02 (36.77)                                        
  3 Graham, Kendra S          13 PATS-MR              1:12.51    1:10.43 METS   
                  32.89     1:10.43 (37.54)                                        
  4 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              1:10.37    1:10.88 METS   
                  32.95     1:10.88 (37.93)                                        
  5 O'Shea, Kelli A           13 COND-MR              1:12.89    1:11.82 METS   
                  34.68     1:11.82 (37.14)                                        
  6 Townsend, Rachel A        13 Marlins Bgnw-MR      1:12.68    1:12.85 ZQ     
                  33.69     1:12.85 (39.16)                                        
  7 Miou, Grace               13 NCAC-MR              1:10.91    1:13.00 ZQ     
                  33.64     1:13.00 (39.36)                                        
  8 Freeman, Cassie N         14 COND-MR              1:12.73    1:13.64 ZQ     
                  34.64     1:13.64 (39.00)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:01.72   12/4/2008 Annie Zhu at 2008 ConocoPhilli, AGUA-MR    
                1:04.29  ZMAX
                1:08.29  SECN Sectional North
                1:08.89  SECS Sectional South
                1:12.09  METS
                1:15.49  ZQ
                1:16.49  JO
 Meet Qualifying:  1:15.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  1:08.04    1:08.38 qSECS  
                  32.40     1:08.38 (35.98)                                        
  2 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  1:09.97    1:10.05 qMETS  
                  32.32     1:10.05 (37.73)                                        
  3 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              1:11.81    1:10.37 qMETS  
                  32.96     1:10.37 (37.41)                                        
  4 Miou, Grace               13 NCAC-MR              1:11.48    1:10.91 qMETS  
                  32.91     1:10.91 (38.00)                                        
  5 Graham, Kendra S          13 PATS-MR              1:10.65    1:12.51 qZQ    
                  34.72     1:12.51 (37.79)                                        
  6 Townsend, Rachel A        13 Marlins Bgnw-MR      1:12.00    1:12.68 qZQ    
                  34.15     1:12.68 (38.53)                                        
  7 Freeman, Cassie N         14 COND-MR              1:13.75    1:12.73 qZQ    
                  34.83     1:12.73 (37.90)                                        
  8 O'Shea, Kelli A           13 COND-MR              1:14.86    1:12.89 qZQ    
                  34.42     1:12.89 (38.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fong, Chloe C             13 Manhattan Makos-MR   1:14.06    1:13.29 ZQ     
                  34.76     1:13.29 (38.53)                                        
 10 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   1:13.36    1:13.31 ZQ     
                  34.63     1:13.31 (38.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR  1:13.17    1:13.37 ZQ     
                  34.60     1:13.37 (38.77)                                        
 12 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR  1:14.04    1:13.43 ZQ     
                  34.26     1:13.43 (39.17)                                        
 13 Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            1:13.01    1:13.91 ZQ     
                  34.54     1:13.91 (39.37)                                        
 14 Ripp, Izzy A              14 Sachem-MR            1:14.63    1:14.15 ZQ     
                  34.27     1:14.15 (39.88)                                        
 15 Malyszka, Kelly D         13 COND-MR              1:14.31    1:14.19 ZQ     
                  35.01     1:14.19 (39.18)                                        
 16 Alliegro, Alexandra M     14 IA-MR                1:12.45    1:14.43 ZQ     
                  34.65     1:14.43 (39.78)                                        
 17 Longo, Caroline E         13 LBA-MR               1:14.91    1:14.78 ZQ     
                  35.47     1:14.78 (39.31)                                        
 18 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  1:13.64    1:14.88 ZQ     
                  35.56     1:14.88 (39.32)                                        
 19 Burns, Catherine C        14 Tmsuffolk-MR         1:14.27    1:15.32 ZQ     
                  35.59     1:15.32 (39.73)                                        
 20 Mackrel, Naima J          14 NDAC-MR              1:15.39    1:15.64 JO     
                  35.90     1:15.64 (39.74)                                        
 21 Baione, Rebecca K         13 RFAC-MR              1:15.35    1:15.70 JO     
                  35.80     1:15.70 (39.90)                                        
 22 Callahan, Madeline        14 AG-MR                1:14.74    1:17.08        
                  35.74     1:17.08 (41.34)                                        
 -- Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                1:12.57         DQ        
      False start
                  33.83          DQ (39.56)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:12.79   2/19/2009 Annie Zhu at 2009 MR Senior Me, AGUA-MR    
                2:19.39  ZMAX
                2:28.39  SECN Sectional North
                2:30.49  SECS Sectional South
                2:35.99  METS
                2:40.59  ZQ
                2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:40.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  2:29.41    2:28.43 SECS   
                  33.84     1:11.72 (37.88)     1:49.88 (38.16)     2:28.43 (38.55)
  2 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR  2:36.98    2:33.14 METS   
                  35.21     1:14.19 (38.98)     1:53.90 (39.71)     2:33.14 (39.24)
  3 O'Shea, Kelli A           13 COND-MR              2:35.24    2:33.64 METS   
                  35.14     1:14.15 (39.01)     1:53.97 (39.82)     2:33.64 (39.67)
  4 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  2:39.77    2:33.94 METS   
                  34.04     1:12.58 (38.54)     1:52.92 (40.34)     2:33.94 (41.02)
  5 Fong, Chloe C             13 Manhattan Makos-MR   2:38.11    2:34.60 METS   
                  35.27     1:14.26 (38.99)     1:54.12 (39.86)     2:34.60 (40.48)
  6 Malyszka, Kelly D         13 COND-MR              2:37.74    2:36.95 ZQ     
                  35.27     1:14.67 (39.40)     1:55.55 (40.88)     2:36.95 (41.40)
  7 Townsend, Rachel A        13 Marlins Bgnw-MR      2:39.64    2:37.94 ZQ     
                  35.65     1:16.00 (40.35)     1:56.92 (40.92)     2:37.94 (41.02)
  8 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   2:39.09    2:39.22 ZQ     
                  35.79     1:16.16 (40.37)     1:57.75 (41.59)     2:39.22 (41.47)
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:12.79   2/19/2009 Annie Zhu at 2009 MR Senior Me, AGUA-MR    
                2:19.39  ZMAX
                2:28.39  SECN Sectional North
                2:30.49  SECS Sectional South
                2:35.99  METS
                2:40.59  ZQ
                2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:40.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  2:28.07    2:29.41 qSECS  
                  34.11     1:11.63 (37.52)     1:50.39 (38.76)     2:29.41 (39.02)
  2 O'Shea, Kelli A           13 COND-MR              2:39.25    2:35.24 qMETS  
                  34.95     1:15.33 (40.38)     1:54.98 (39.65)     2:35.24 (40.26)
  3 Brady, Claudia F          14 Express Swimming-MR  2:37.19    2:36.98 qZQ    
                  36.65     1:17.11 (40.46)     1:57.32 (40.21)     2:36.98 (39.66)
  4 Miou, Grace               13 NCAC-MR              2:34.04    2:37.12 qZQ    
                  34.46     1:13.65 (39.19)     1:55.16 (41.51)     2:37.12 (41.96)
  5 Malyszka, Kelly D         13 COND-MR              2:39.34    2:37.74 qZQ    
                  35.16     1:14.57 (39.41)     1:56.06 (41.49)     2:37.74 (41.68)
  6 Fong, Chloe C             13 Manhattan Makos-MR   2:38.28    2:38.11 qZQ    
                  35.19     1:14.94 (39.75)     1:56.01 (41.07)     2:38.11 (42.10)
  7 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   2:37.85    2:39.09 qZQ    
                  35.50     1:15.82 (40.32)     1:57.32 (41.50)     2:39.09 (41.77)
  8 Townsend, Rachel A        13 Marlins Bgnw-MR      2:39.87    2:39.64 qZQ    
                  36.01     1:16.41 (40.40)     1:58.15 (41.74)     2:39.64 (41.49)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  2:36.16    2:39.77 ZQ     
                  34.74     1:14.77 (40.03)     1:56.70 (41.93)     2:39.77 (43.07)
 10 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        2:34.12    2:40.70 JO     
                  36.95     1:17.52 (40.57)     1:59.30 (41.78)     2:40.70 (41.40)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Graham, Kendra S          13 PATS-MR              2:36.28    2:41.17 JO     
                  34.70     1:15.02 (40.32)     1:57.90 (42.88)     2:41.17 (43.27)
 12 Longo, Caroline E         13 LBA-MR               2:39.73    2:43.42        
                  36.13     1:17.12 (40.99)     2:00.12 (43.00)     2:43.42 (43.30)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 55.45   3/28/2008 Lia Neal at 2008 JOs, AGUA-MR                
                56.29  ZMAX
                59.19  SECN Sectional North
              1:00.09  SECS Sectional South
              1:01.99  METS
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   1:01.54    1:00.12 METS   
                  28.37     1:00.12 (31.75)                                        
  2 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  1:01.85    1:00.74 METS   
                  28.43     1:00.74 (32.31)                                        
  3 Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                1:03.23    1:01.28 METS   
                  28.60     1:01.28 (32.68)                                        
  4 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR    1:03.29    1:02.82 ZQ     
                  29.52     1:02.82 (33.30)                                        
  5 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    1:02.69    1:03.05 ZQ     
                  29.28     1:03.05 (33.77)                                        
  6 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        1:03.82    1:03.63 ZQ     
                  30.05     1:03.63 (33.58)                                        
  7 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               1:04.09    1:04.02 ZQ     
                  30.19     1:04.02 (33.83)                                        
  8 Nieves, Daniella M        14 WISC-MR              1:03.90    1:08.21        
                  29.87     1:08.21 (38.34)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 55.45   3/28/2008 Lia Neal at 2008 JOs, AGUA-MR                
                56.29  ZMAX
                59.19  SECN Sectional North
              1:00.09  SECS Sectional South
              1:01.99  METS
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Code, Alexa L             14 Manhattan Makos-MR   1:01.11    1:01.54 qMETS  
                  28.67     1:01.54 (32.87)                                        
  2 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  1:00.68    1:01.85 qMETS  
                  28.92     1:01.85 (32.93)                                        
  3 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    1:03.09    1:02.69 qZQ    
                  29.56     1:02.69 (33.13)                                        
  4 Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                1:04.25    1:03.23 qZQ    
                  29.27     1:03.23 (33.96)                                        
  5 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR    1:04.81    1:03.29 qZQ    
                  30.01     1:03.29 (33.28)                                        
  6 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        1:05.12    1:03.82 qZQ    
                  30.32     1:03.82 (33.50)                                        
  7 Nieves, Daniella M        14 WISC-MR              1:04.65    1:03.90 qZQ    
                  29.29     1:03.90 (34.61)                                        
  8 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               1:05.11    1:04.09 qZQ    
                  30.55     1:04.09 (33.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Conway, Megan F           14 NYSA-MR              1:04.74    1:04.12 ZQ     
                  29.62     1:04.12 (34.50)                                        
 10 Malyszka, Kelly D         13 COND-MR              1:05.09    1:04.62 ZQ     
                  29.91     1:04.62 (34.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR               1:05.05    1:04.81 ZQ     
                  30.42     1:04.81 (34.39)                                        
 12 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR    1:03.61    1:05.04 ZQ     
                  30.06     1:05.04 (34.98)                                        
 13 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR  1:04.70    1:05.11 ZQ     
                  30.74     1:05.11 (34.37)                                        
 14 Burns, Catherine C        14 Tmsuffolk-MR         1:04.69    1:05.41 JO     
                  29.83     1:05.41 (35.58)                                        
 15 Koehler, Sierra M         14 WISC-MR              1:04.71    1:05.43 JO     
                  30.77     1:05.43 (34.66)                                        
 15 Simpfenderfer, Heidi M    13 RFAC-MR              1:04.62    1:05.43 JO     
                  29.89     1:05.43 (35.54)                                        
 17 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  1:04.79    1:05.72        
                  31.00     1:05.72 (34.72)                                        
 18 DiGiacomo, Nicole         14 Marlins Bgnw-MR      1:05.08    1:06.10        
                  30.88     1:06.10 (35.22)                                        
 19 Lennon, Kelly             14 Tmsuffolk-MR         1:03.61    1:06.18        
                  30.19     1:06.18 (35.99)                                        
 20 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR    1:04.35    1:07.22        
                  30.67     1:07.22 (36.55)                                        
 21 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              1:04.80    1:07.82        
                  30.71     1:07.82 (37.11)                                        
 22 Callahan, Madeline        14 AG-MR                1:04.89    1:08.03        
                  30.90     1:08.03 (37.13)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:01.63    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                2:03.69  ZMAX
                2:11.49  SECN Sectional North
                2:13.49  SECS Sectional South
                2:18.99  METS
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  2:13.66    2:11.37 SECN   
                  29.34     1:02.26 (32.92)     1:36.68 (34.42)     2:11.37 (34.69)
  2 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        2:19.71    2:16.86 METS   
                  30.13     1:04.26 (34.13)     1:40.10 (35.84)     2:16.86 (36.76)
  3 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR    2:16.92    2:17.51 METS   
                  29.96     1:04.14 (34.18)     1:40.05 (35.91)     2:17.51 (37.46)
  4 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:24.04    2:17.58 METS   
                  30.22     1:05.66 (35.44)   2:17.58 (1:11.92)                    
  5 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR  2:20.13    2:18.07 METS   
                  31.10     1:05.52 (34.42)     1:41.45 (35.93)     2:18.07 (36.62)
  6 Conway, Megan F           14 NYSA-MR              2:22.13    2:22.70 ZQ     
                  30.86     1:06.40 (35.54)     1:44.45 (38.05)     2:22.70 (38.25)
  7 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR               2:23.21    2:23.22 ZQ     
                  31.94     1:08.29 (36.35)     1:45.24 (36.95)     2:23.22 (37.98)
  8 Smerechniak, Jillian K    14 IA-MR                2:21.61    2:23.98 ZQ     
                  29.99     1:05.91 (35.92)     1:44.52 (38.61)     2:23.98 (39.46)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:01.63    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                2:03.69  ZMAX
                2:11.49  SECN Sectional North
                2:13.49  SECS Sectional South
                2:18.99  METS
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  2:14.53    2:13.66 qMETS  
                  29.44     1:03.22 (33.78)     1:38.13 (34.91)     2:13.66 (35.53)
  2 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR    2:21.92    2:16.92 qMETS  
                  30.63     1:05.15 (34.52)     1:40.69 (35.54)     2:16.92 (36.23)
  3 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        2:21.08    2:19.71 qZQ    
                  30.63     1:05.32 (34.69)     1:42.22 (36.90)     2:19.71 (37.49)
  4 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR  2:23.34    2:20.13 qZQ    
                  31.74     1:06.85 (35.11)     1:43.45 (36.60)     2:20.13 (36.68)
  5 Smerechniak, Jillian K    14 IA-MR                2:24.62    2:21.61 qZQ    
                  30.28     1:05.66 (35.38)     1:43.59 (37.93)     2:21.61 (38.02)
  6 Conway, Megan F           14 NYSA-MR              2:25.72    2:22.13 qZQ    
                  30.54     1:05.29 (34.75)     1:43.26 (37.97)     2:22.13 (38.87)
  7 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR               2:23.60    2:23.21 qZQ    
                  31.30     1:06.87 (35.57)     1:44.57 (37.70)     2:23.21 (38.64)
  8 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:23.02    2:24.04 qZQ    
                  30.97     1:07.08 (36.11)     1:44.72 (37.64)     2:24.04 (39.32)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burns, Catherine C        14 Tmsuffolk-MR         2:24.07    2:26.01 JO     
                  30.55     1:05.71 (35.16)     1:44.10 (38.39)     2:26.01 (41.91)
 10 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  2:23.07    2:26.52 JO     
                  31.98     1:08.56 (36.58)     1:47.12 (38.56)     2:26.52 (39.40)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Heaney, Finola M          14 Lie Unattached-MR    2:25.29    2:27.89 JO     
                  31.07     1:07.43 (36.36)     1:46.59 (39.16)     2:27.89 (41.30)
 12 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR  2:25.77    2:29.62 JO     
                  32.86     1:10.04 (37.18)     1:48.76 (38.72)     2:29.62 (40.86)
 13 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR  2:25.08    2:34.64        
                  33.78     1:12.79 (39.01)     1:53.90 (41.11)     2:34.64 (40.74)
 -- Safovich, Polina F        14 Agua Swim Team-MR    2:23.79         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:01.64  11/10/2007 Annie Zhu at 2007 MR AGUA NYC, LGAC-MR     
                2:04.89  ZMAX
                2:10.89  SECN Sectional North
                2:12.49  SECS Sectional South
                2:15.99  METS
                2:21.99  ZQ
                2:23.49  JO
 Meet Qualifying:  2:21.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               2:16.92    2:13.96 METS   
                  28.97     1:02.76 (33.79)     1:43.24 (40.48)     2:13.96 (30.72)
  2 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:16.24    2:14.04 METS   
                  29.01     1:02.23 (33.22)     1:43.48 (41.25)     2:14.04 (30.56)
  3 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  2:17.67    2:14.43 METS   
                  29.06     1:04.19 (35.13)     1:42.46 (38.27)     2:14.43 (31.97)
  4 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   2:17.15    2:17.13 ZQ     
                  30.46     1:04.74 (34.28)     1:45.68 (40.94)     2:17.13 (31.45)
  5 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR  2:19.35    2:20.02 ZQ     
                  31.33     1:06.71 (35.38)     1:48.37 (41.66)     2:20.02 (31.65)
  6 Conway, Megan F           14 NYSA-MR              2:20.09    2:20.21 ZQ     
                  30.12     1:06.25 (36.13)     1:47.81 (41.56)     2:20.21 (32.40)
  7 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  2:20.35    2:21.64 ZQ     
                  30.61     1:08.56 (37.95)     1:48.86 (40.30)     2:21.64 (32.78)
  8 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR    2:20.00    2:22.86 JO     
                  30.05     1:05.82 (35.77)     1:50.57 (44.75)     2:22.86 (32.29)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:01.64  11/10/2007 Annie Zhu at 2007 MR AGUA NYC, LGAC-MR     
                2:04.89  ZMAX
                2:10.89  SECN Sectional North
                2:12.49  SECS Sectional South
                2:15.99  METS
                2:21.99  ZQ
                2:23.49  JO
 Meet Qualifying:  2:21.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:14.50    2:16.24 qZQ    
                  29.43     1:03.09 (33.66)     1:44.95 (41.86)     2:16.24 (31.29)
  2 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               2:21.18    2:16.92 qZQ    
                  30.14     1:04.60 (34.46)     1:46.06 (41.46)     2:16.92 (30.86)
  3 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   2:21.01    2:17.15 qZQ    
                  31.17     1:04.99 (33.82)     1:45.63 (40.64)     2:17.15 (31.52)
  4 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  2:14.53    2:17.67 qZQ    
                  29.86     1:05.92 (36.06)     1:44.88 (38.96)     2:17.67 (32.79)
  5 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR  2:17.05    2:19.35 qZQ    
                  30.77     1:06.17 (35.40)     1:47.48 (41.31)     2:19.35 (31.87)
  6 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR    2:20.09    2:20.00 qZQ    
                  29.54     1:04.54 (35.00)     1:48.38 (43.84)     2:20.00 (31.62)
  7 Conway, Megan F           14 NYSA-MR              2:19.30    2:20.09 qZQ    
                  30.08     1:06.56 (36.48)     1:47.53 (40.97)     2:20.09 (32.56)
  8 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  2:20.47    2:20.35 qZQ    
                  30.68     1:06.86 (36.18)     1:47.31 (40.45)     2:20.35 (33.04)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR         2:19.04    2:20.38 ZQ     
                  30.97     1:06.21 (35.24)     1:48.81 (42.60)     2:20.38 (31.57)
 10 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        2:18.84    2:20.42 ZQ     
                  30.80     1:07.02 (36.22)     1:48.47 (41.45)     2:20.42 (31.95)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nembach, Kali T           14 Express Swimming-MR  2:21.73    2:20.50 ZQ     
                  31.62     1:06.52 (34.90)     1:48.76 (42.24)     2:20.50 (31.74)
 12 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR  2:20.69    2:20.74 ZQ     
                  30.77     1:05.89 (35.12)     1:49.34 (43.45)     2:20.74 (31.40)
 13 Burns, Catherine C        14 Tmsuffolk-MR         2:20.03    2:21.16 ZQ     
                  29.49     1:04.98 (35.49)     1:47.26 (42.28)     2:21.16 (33.90)
 14 Malyszka, Kelly D         13 COND-MR              2:20.32    2:21.24 ZQ     
                  30.90     1:06.39 (35.49)     1:48.61 (42.22)     2:21.24 (32.63)
 15 Kanfer, Sarah M           14 IA-MR                2:18.81    2:21.33 ZQ     
                  30.09     1:05.25 (35.16)     1:48.14 (42.89)     2:21.33 (33.19)
 16 Heaney, Finola M          14 Lie Unattached-MR    2:20.88    2:21.71 ZQ     
                  29.59     1:03.60 (34.01)     1:48.78 (45.18)     2:21.71 (32.93)
 17 Longo, Caroline E         13 LBA-MR               2:21.44    2:22.93 JO     
                  30.99     1:07.07 (36.08)     1:50.50 (43.43)     2:22.93 (32.43)
 18 Reining, Emma R           14 RFAC-MR              2:20.68    2:23.36 JO     
                  30.83     1:06.70 (35.87)     1:51.69 (44.99)     2:23.36 (31.67)
 19 Ripp, Izzy A              14 Sachem-MR            2:21.97    2:23.62        
                1:06.15     1:49.27 (43.12)     2:23.62 (34.35)                    
 20 Koehler, Sierra M         14 WISC-MR              2:21.57    2:24.29        
                  29.78     1:07.13 (37.35)     1:51.45 (44.32)     2:24.29 (32.84)
 21 Tutone, Marisa A          14 Sachem-MR            2:21.79    2:25.96        
                  32.78     1:07.98 (35.20)     1:52.25 (44.27)     2:25.96 (33.71)
 22 Weiner, Margaux K         13 Marlins Bgnw-MR      2:21.43    2:26.54        
                  31.91     1:08.25 (36.34)     1:53.06 (44.81)     2:26.54 (33.48)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:13.28   11/8/2008 Annie Zhu at 2008 MR AGUA New, UN-MR       
                4:24.49  ZMAX
                4:36.79  SECN Sectional North
                4:39.99  SECS Sectional South
                4:47.49  METS
                4:59.99  ZQ
                5:06.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    4:49.20    4:43.25 METS   
                  29.96     1:04.12 (34.16)     1:39.49 (35.37)     2:14.90 (35.41)
        2:57.27 (42.37)     3:39.18 (41.91)     4:11.38 (32.20)     4:43.25 (31.87)
  2 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  4:48.03    4:46.58 METS   
                  29.98     1:04.30 (34.32)     1:42.51 (38.21)     2:20.52 (38.01)
        3:00.16 (39.64)     3:40.58 (40.42)     4:14.79 (34.21)     4:46.58 (31.79)
  3 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR   4:54.16    4:46.72 METS   
                  29.76     1:05.01 (35.25)     1:40.14 (35.13)     2:15.26 (35.12)
        2:58.64 (43.38)     3:43.27 (44.63)     4:15.03 (31.76)     4:46.72 (31.69)
  4 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    4:48.29    4:47.32 METS   
                  31.90     1:08.27 (36.37)     1:44.50 (36.23)     2:19.54 (35.04)
        3:01.17 (41.63)     3:43.12 (41.95)     4:16.24 (33.12)     4:47.32 (31.08)
  5 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               4:53.06    4:48.63 ZQ     
                  32.06     1:09.13 (37.07)     1:45.46 (36.33)     2:21.06 (35.60)
        3:03.08 (42.02)     3:45.60 (42.52)     4:17.96 (32.36)     4:48.63 (30.67)
  6 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR  4:51.33    4:53.23 ZQ     
                  31.76     1:09.52 (37.76)     1:47.10 (37.58)     2:23.94 (36.84)
        3:06.19 (42.25)     3:48.42 (42.23)     4:21.06 (32.64)     4:53.23 (32.17)
  7 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   4:52.70    4:53.27 ZQ     
                  31.44     1:07.95 (36.51)     1:45.32 (37.37)     2:21.55 (36.23)
        3:03.90 (42.35)     3:46.84 (42.94)     4:20.20 (33.36)     4:53.27 (33.07)
  8 Malyszka, Kelly D         13 COND-MR              4:56.73    4:57.35 ZQ     
                  32.31     1:08.29 (35.98)     1:46.40 (38.11)     2:23.36 (36.96)
                                3:49.40 ( )     4:23.82 (34.42)     4:57.35 (33.53)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:13.28   11/8/2008 Annie Zhu at 2008 MR AGUA New, UN-MR       
                4:24.49  ZMAX
                4:36.79  SECN Sectional North
                4:39.99  SECS Sectional South
                4:47.49  METS
                4:59.99  ZQ
                5:06.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Megan E            13 Express Swimming-MR  4:48.62    4:48.03 qZQ    
                  29.90     1:04.44 (34.54)     1:43.27 (38.83)     2:22.20 (38.93)
        3:00.84 (38.64)     3:41.05 (40.21)     4:15.27 (34.22)     4:48.03 (32.76)
  2 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    4:47.53    4:48.29 qZQ    
                  31.42     1:07.66 (36.24)     1:43.70 (36.04)     2:18.57 (34.87)
        3:00.32 (41.75)     3:42.36 (42.04)     4:16.16 (33.80)     4:48.29 (32.13)
  3 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    4:51.63    4:49.20 qZQ    
                  30.56     1:06.35 (35.79)     1:42.08 (35.73)     2:17.37 (35.29)
        3:01.10 (43.73)     3:44.32 (43.22)     4:16.56 (32.24)     4:49.20 (32.64)
  4 Bonvissuto, Carrie        14 Express Swimming-MR  4:47.01    4:51.33 qZQ    
                  30.99     1:08.13 (37.14)     1:45.41 (37.28)     2:21.99 (36.58)
        3:03.82 (41.83)     3:45.89 (42.07)     4:18.83 (32.94)     4:51.33 (32.50)
  5 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   4:54.31    4:52.70 qZQ    
                  31.98     1:09.19 (37.21)     1:46.26 (37.07)     2:22.47 (36.21)
        3:04.47 (42.00)     3:46.96 (42.49)     4:20.08 (33.12)     4:52.70 (32.62)
  6 Farrell, Caroline E       13 LBA-MR               4:55.31    4:53.06 qZQ    
                  31.79     1:09.14 (37.35)     1:45.50 (36.36)     2:22.14 (36.64)
        3:05.82 (43.68)     3:49.04 (43.22)     4:21.78 (32.74)     4:53.06 (31.28)
  7 Taylor, Sophia G          14 Manhattan Makos-MR   4:52.80    4:54.16 qZQ    
                  30.30     1:06.09 (35.79)     1:42.17 (36.08)     2:17.79 (35.62)
        3:02.36 (44.57)     3:47.11 (44.75)     4:20.97 (33.86)     4:54.16 (33.19)
  8 Malyszka, Kelly D         13 COND-MR              4:57.89    4:56.73 qZQ    
                  31.46     1:07.35 (35.89)     1:45.40 (38.05)     2:22.35 (36.95)
        3:05.28 (42.93)     3:48.97 (43.69)     4:23.39 (34.42)     4:56.73 (33.34)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Longo, Caroline E         13 LBA-MR               4:56.12    4:56.76 ZQ     
                  31.49     1:07.29 (35.80)     1:46.00 (38.71)     2:23.33 (37.33)
        3:06.88 (43.55)     3:50.30 (43.42)     4:24.44 (34.14)     4:56.76 (32.32)
 10 Haddow, Shanna            14 Tmsuffolk-MR         4:57.42    4:57.36 ZQ     
                  31.73     1:08.73 (37.00)     1:45.65 (36.92)     2:22.66 (37.01)
        3:07.05 (44.39)     3:52.11 (45.06)     4:25.47 (33.36)     4:57.36 (31.89)
-------------------------------------------------------------------------
 11 LI, Sandra                13 Express Swimming-MR  4:55.26    4:57.57 ZQ     
                  32.06     1:07.63 (35.57)     1:46.12 (38.49)     2:23.10 (36.98)
        3:07.66 (44.56)     3:52.68 (45.02)     4:25.80 (33.12)     4:57.57 (31.77)
 12 Eguchi, Nadia N           13 Unattached-MR        4:53.99    4:58.14 ZQ     
                  31.75     1:08.55 (36.80)     1:46.85 (38.30)     2:24.33 (37.48)
        3:07.20 (42.87)     3:50.62 (43.42)     4:25.07 (34.45)     4:58.14 (33.07)
 13 Horan, Julia E            14 IA-MR                4:58.76    4:58.51 ZQ     
                  31.79     1:08.49 (36.70)     1:45.46 (36.97)     2:21.51 (36.05)
        3:07.40 (45.89)     3:52.87 (45.47)     4:25.71 (32.84)     4:58.51 (32.80)
 14 Freeman, Cassie N         14 COND-MR              4:59.89    4:59.45 ZQ     
                  31.55     1:08.75 (37.20)     1:46.71 (37.96)     2:23.70 (36.99)
        3:07.15 (43.45)     3:51.91 (44.76)     4:26.90 (34.99)     4:59.45 (32.55)
 15 Smerechniak, Jillian K    14 IA-MR                4:56.11    4:59.50 ZQ     
                  29.82     1:05.90 (36.08)     1:44.20 (38.30)     2:21.86 (37.66)
        3:06.75 (44.89)     3:52.08 (45.33)     4:26.64 (34.56)     4:59.50 (32.86)
 16 Conte, Katie M            14 Express Swimming-MR  4:54.95    5:00.35 JO     
                  31.06     1:09.32 (38.26)     1:47.89 (38.57)     2:25.42 (37.53)
        3:09.83 (44.41)     3:54.09 (44.26)     4:28.30 (34.21)     5:00.35 (32.05)
 17 DiGiacomo, Nicole         14 Marlins Bgnw-MR      4:52.78    5:00.68 JO     
                  32.42     1:09.21 (36.79)     1:47.17 (37.96)     2:23.36 (36.19)
        3:08.58 (45.22)     3:53.75 (45.17)     4:27.82 (34.07)     5:00.68 (32.86)
 18 Bryce, Jane               13 WEST-MR              4:58.97    5:02.95 JO     
                  32.28     1:10.26 (37.98)     1:46.61 (36.35)     2:24.15 (37.54)
        3:10.14 (45.99)     3:55.07 (44.93)     4:29.26 (34.19)     5:02.95 (33.69)
 19 Heaney, Finola M          14 Lie Unattached-MR    4:56.65    5:05.74 JO     
                  30.43     1:07.14 (36.71)     1:44.41 (37.27)     2:21.55 (37.14)
        3:08.55 (47.00)     3:55.90 (47.35)     4:30.99 (35.09)     5:05.74 (34.75)
 20 Blum, Alyssa N            14 Lie Unattached-MR    4:56.97    5:05.95 JO     
                  31.24     1:09.45 (38.21)     1:48.04 (38.59)     2:25.11 (37.07)
        3:11.17 (46.06)     3:59.11 (47.94)     4:32.67 (33.56)     5:05.95 (33.28)
 21 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  4:59.62    5:06.68 JO     
                  32.28     1:09.42 (37.14)     1:49.18 (39.76)     2:27.75 (38.57)
        3:12.82 (45.07)     3:57.99 (45.17)     4:32.67 (34.68)     5:06.68 (34.01)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 22.54  11/29/2012 Lia M. Neal at AT&T Winter Nat, AGUA-MR      
                23.59  ZMAX
                24.99  SECN Sectional North
                25.39  SECS Sectional South
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
 Meet Qualifying:  26.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Poindexter, Tiana R       17 COND-MR                24.95      24.75 SECN   
  2 Goldman, Georgia R        16 CIY-MR                 26.07      25.13 SECS   
  3 Cushmore, Georgianne      15 BBSC-MR                25.59      25.16 SECS   
  4 Lam, Donna                15 PATS-MR                25.89      25.73 ZQ     
  5 Ludwicki, Kristin E       16 COND-MR                26.00      25.80 ZQ     
  6 Guerrero, Meg E           16 COND-MR                26.15      26.03 ZQ     
  7 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR           26.04      26.31 JO     
  8 Isom, Gabby I             15 Unattached-MR          26.33      26.68        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 22.54  11/29/2012 Lia M. Neal at AT&T Winter Nat, AGUA-MR      
                23.59  ZMAX
                24.99  SECN Sectional North
                25.39  SECS Sectional South
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
 Meet Qualifying:  26.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poindexter, Tiana R       17 COND-MR                24.89      24.95 qSECN  
  2 Cushmore, Georgianne      15 BBSC-MR                25.27      25.59 qMETS  
  3 Lam, Donna                15 PATS-MR                25.89      25.89 qZQ    
  4 Ludwicki, Kristin E       16 COND-MR                25.92      26.00 qZQ    
  5 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR           25.90      26.04 qZQ    
  6 Goldman, Georgia R        16 CIY-MR                 25.11      26.07 qZQ    
  7 Guerrero, Meg E           16 COND-MR                26.19      26.15 qZQ    
  8 Isom, Gabby I             15 Unattached-MR          25.98      26.33 qJO    
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Halloran, Kaleigh E     16 IA-MR                  25.90      26.39 JO     
 10 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR    26.20      26.52 JO     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Palikuca, Emmanuelle      16 PATS-MR                25.91      26.56 JO     
 12 Griskie, Kaylee S         16 HYB-MR                 25.57      26.62        
 13 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR                26.29      26.72        
 14 Pan, Leah                 18 CIY-MR                 26.20      26.90        
 15 Kaefer, Jaimie A          15 BBSC-MR                26.19      27.12        
 16 Crespo, Sarah M           15 BBSC-MR                26.24      27.35        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 48.13   12/2/2010 Lia M. Neal at US-AT&T SCY Nat, AGUA-MR      
                51.19  ZMAX
                53.99  SECN Sectional North
                54.79  SECS Sectional South
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Halloran, Kaleigh E     16 IA-MR                  55.27      55.17 METS   
                  26.96       55.17 (28.21)                                        
  2 Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR                56.17      55.59 METS   
                  26.95       55.59 (28.64)                                        
  3 Cushmore, Georgianne      15 BBSC-MR                55.56      55.93 ZQ     
                  26.29       55.93 (29.64)                                        
  4 Ludwicki, Kristin E       16 COND-MR                56.49      56.23 ZQ     
                  26.94       56.23 (29.29)                                        
  5 Poindexter, Tiana R       17 COND-MR                55.81      56.40 ZQ     
                  26.24       56.40 (30.16)                                        
  6 Walsh, Colleen M          15 COND-MR                56.99      56.63 ZQ     
                  15.06       56.63 (41.57)                                        
  7 Guerrero, Meg E           16 COND-MR                56.22      57.43 JO     
                  26.86       57.43 (30.57)                                        
  8 Cole, Caroline M          16 NBS-MR                 56.64      57.84        
                  27.74       57.84 (30.10)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 48.13   12/2/2010 Lia M. Neal at US-AT&T SCY Nat, AGUA-MR      
                51.19  ZMAX
                53.99  SECN Sectional North
                54.79  SECS Sectional South
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Halloran, Kaleigh E     16 IA-MR                  55.46      55.27 qMETS  
                  27.02       55.27 (28.25)                                        
  2 Cushmore, Georgianne      15 BBSC-MR                55.78      55.56 qMETS  
                  26.39       55.56 (29.17)                                        
  3 Poindexter, Tiana R       17 COND-MR                55.10      55.81 qMETS  
                  26.23       55.81 (29.58)                                        
  4 Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR                56.78      56.17 qZQ    
                  27.21       56.17 (28.96)                                        
  5 Guerrero, Meg E           16 COND-MR                56.56      56.22 qZQ    
                  26.97       56.22 (29.25)                                        
  6 Ludwicki, Kristin E       16 COND-MR                56.83      56.49 qZQ    
                  27.10       56.49 (29.39)                                        
  7 Cole, Caroline M          16 NBS-MR                 56.77      56.64 qZQ    
                  27.34       56.64 (29.30)                                        
  8 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                  56.57      56.79 qZQ    
                  27.43       56.79 (29.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Walsh, Colleen M          15 COND-MR                55.79      56.99 ZQ     
                  27.46       56.99 (29.53)                                        
 10 Lam, Donna                15 PATS-MR                55.90      57.06 ZQ     
                  27.05       57.06 (30.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR    56.33      57.28 JO     
                  27.44       57.28 (29.84)                                        
 12 Lui, Geyanne E            17 Twisters-MR            56.41      57.32 JO     
                  27.67       57.32 (29.65)                                        
 13 Griskie, Kaylee S         16 HYB-MR                 55.70      57.53 JO     
                  27.29       57.53 (30.24)                                        
 14 Boyle, Erin               15 IA-MR                  55.81      57.55 JO     
                  27.28       57.55 (30.27)                                        
 15 Frey, Sophie G            15 CSD-MR                 57.12      57.62 JO     
                  27.44       57.62 (30.18)                                        
 16 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR                56.87      57.64 JO     
                  27.45       57.64 (30.19)                                        
 17 Kaefer, Jaimie A          15 BBSC-MR                56.97      58.75        
                  27.85       58.75 (30.90)                                        
 18 Quinn, Kelly A            17 Express Swimming-MR    56.68    1:01.63        
                  30.04     1:01.63 (31.59)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:45.95  11/29/2012 Lia M. Neal at AT&T Winter Nat, AGUA-MR    
                1:50.09  ZMAX
                1:55.99  SECN Sectional North
                1:57.49  SECS Sectional South
                1:59.99  METS
                2:02.49  ZQ
                2:04.49  JO
 Meet Qualifying:  2:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              2:01.54    1:58.93 METS   
                  27.38       56.72 (29.34)     1:27.79 (31.07)     1:58.93 (31.14)
  2 Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR              2:00.13    1:59.10 METS   
                  27.75       57.57 (29.82)     1:28.36 (30.79)     1:59.10 (30.74)
  3 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:01.33    1:59.34 METS   
                  28.06       58.10 (30.04)     1:28.46 (30.36)     1:59.34 (30.88)
  4 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  2:00.16    2:00.50 ZQ     
                  28.44       58.99 (30.55)     1:29.30 (30.31)     2:00.50 (31.20)
  5 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              2:01.58    2:01.62 ZQ     
                  28.21       58.99 (30.78)     1:30.26 (31.27)     2:01.62 (31.36)
  6 Dreiss, Danielle M        17 BBSC-MR              2:02.75    2:02.03 ZQ     
                  28.44       59.13 (30.69)     1:30.82 (31.69)     2:02.03 (31.21)
  7 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                2:02.13    2:02.52 JO     
                  28.25       59.28 (31.03)     1:31.23 (31.95)     2:02.52 (31.29)
  8 Dubin, Maria V            16 Marlins Bgnw-MR      2:02.21    2:06.16        
                  28.56     1:00.66 (32.10)     1:33.61 (32.95)     2:06.16 (32.55)
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:45.95  11/29/2012 Lia M. Neal at AT&T Winter Nat, AGUA-MR    
                1:50.09  ZMAX
                1:55.99  SECN Sectional North
                1:57.49  SECS Sectional South
                1:59.99  METS
                2:02.49  ZQ
                2:04.49  JO
 Meet Qualifying:  2:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR              2:00.07    2:00.13 qZQ    
                  27.60       57.55 (29.95)     1:28.93 (31.38)     2:00.13 (31.20)
  2 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  2:01.49    2:00.16 qZQ    
                  28.14       58.63 (30.49)     1:28.85 (30.22)     2:00.16 (31.31)
  3 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:02.48    2:01.33 qZQ    
                  27.99       58.41 (30.42)     1:29.94 (31.53)     2:01.33 (31.39)
  4 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              1:59.25    2:01.54 qZQ    
                  27.26       57.36 (30.10)     1:29.29 (31.93)     2:01.54 (32.25)
  5 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              2:00.54    2:01.58 qZQ    
                  27.48       57.77 (30.29)     1:29.70 (31.93)     2:01.58 (31.88)
  6 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                2:02.13    2:02.13 qZQ    
                  28.01       59.07 (31.06)     1:31.08 (32.01)     2:02.13 (31.05)
  7 Dubin, Maria V            16 Marlins Bgnw-MR      2:01.48    2:02.21 qZQ    
                  28.28       59.09 (30.81)     1:30.95 (31.86)     2:02.21 (31.26)
  8 Dreiss, Danielle M        17 BBSC-MR              2:00.73    2:02.75 qJO    
                  28.04       58.82 (30.78)     1:30.73 (31.91)     2:02.75 (32.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boyle, Erin               15 IA-MR                2:01.16    2:04.94        
                  27.69       57.94 (30.25)     1:30.76 (32.82)     2:04.94 (34.18)
 10 McGrath, Deirdre R        16 Express Swimming-MR  2:01.99    2:05.87        
                  29.18     1:01.20 (32.02)     1:34.11 (32.91)     2:05.87 (31.76)
-------------------------------------------------------------------------
 11 McClung, Taylor R         15 Rivertown Rays-MR    2:01.33    2:05.98        
                  28.48     1:00.38 (31.90)     1:33.48 (33.10)     2:05.98 (32.50)
 12 Griskie, Kaylee S         16 HYB-MR               2:01.32    2:06.25        
                  28.37       59.97 (31.60)     1:33.35 (33.38)     2:06.25 (32.90)
 13 Fici, Ann                 17 HAA-MR               2:02.31    2:07.03        
                  29.00     1:00.62 (31.62)     1:33.67 (33.05)     2:07.03 (33.36)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.99  ZMAX
                5:06.99  SECN Sectional North
                5:12.49  SECS Sectional South
                5:14.99  METS
                5:27.99  ZQ
                5:30.99  JO
 Meet Qualifying:  5:27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              5:23.89    5:17.27 ZQ     
                  28.72       59.35 (30.63)     1:30.82 (31.47)     2:02.72 (31.90)
        2:35.01 (32.29)     3:07.30 (32.29)     3:39.95 (32.65)     4:12.63 (32.68)
        4:45.02 (32.39)     5:17.27 (32.25)                                        
  2 Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR              5:21.85    5:17.47 ZQ     
                  28.75       59.57 (30.82)     1:31.15 (31.58)     2:03.17 (32.02)
        2:35.46 (32.29)     3:07.97 (32.51)     3:40.70 (32.73)     4:13.75 (33.05)
        4:46.80 (33.05)     5:17.47 (30.67)                                        
  3 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  5:30.12    5:22.51 ZQ     
                  28.90     1:00.25 (31.35)     1:31.99 (31.74)     2:04.58 (32.59)
        2:37.43 (32.85)     3:10.59 (33.16)     3:43.63 (33.04)     4:17.02 (33.39)
        4:50.32 (33.30)     5:22.51 (32.19)                                        
  4 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                5:25.32    5:22.59 ZQ     
                  28.10       59.61 (31.51)     1:32.07 (32.46)     2:04.77 (32.70)
        2:37.92 (33.15)     3:11.11 (33.19)     3:44.42 (33.31)     4:17.66 (33.24)
        4:50.96 (33.30)     5:22.59 (31.63)                                        
  5 Broadbent, Charlotte A    16 TVSC-MR              5:30.32    5:26.35 ZQ     
                  30.19     1:02.85 (32.66)     1:35.18 (32.33)     2:08.27 (33.09)
        2:41.19 (32.92)                                                 4:20.55 ( )
        4:54.00 (33.45)     5:26.35 (32.35)                                        
  6 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   5:22.06    5:26.46 ZQ     
                  29.19     1:01.62 (32.43)     1:34.54 (32.92)     2:07.71 (33.17)
        2:41.21 (33.50)     3:14.31 (33.10)     3:47.83 (33.52)     4:21.57 (33.74)
        4:54.53 (32.96)     5:26.46 (31.93)                                        
  7 Lynch, Kelly A            16 Barracudas-MR        5:27.66    5:30.22 JO     
                  29.11     1:00.74 (31.63)     1:33.81 (33.07)     2:07.13 (33.32)
        2:40.71 (33.58)     3:14.59 (33.88)     3:48.75 (34.16)     4:23.04 (34.29)
        4:57.05 (34.01)     5:30.22 (33.17)                                        
  8 McClung, Taylor R         15 Rivertown Rays-MR    5:30.01    5:35.36        
                  29.60     1:03.22 (33.62)     1:37.72 (34.50)     2:12.08 (34.36)
        2:46.47 (34.39)     3:20.49 (34.02)     3:54.58 (34.09)     4:28.89 (34.31)
        5:02.55 (33.66)     5:35.36 (32.81)                                        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.99  ZMAX
                5:06.99  SECN Sectional North
                5:12.49  SECS Sectional South
                5:14.99  METS
                5:27.99  ZQ
                5:30.99  JO
 Meet Qualifying:  5:27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reilly, Bridget K         16 GAEL-MR              5:17.82    5:21.85 qZQ    
                  28.72     1:00.09 (31.37)     1:32.26 (32.17)     2:04.83 (32.57)
        2:37.77 (32.94)     3:10.65 (32.88)     3:43.53 (32.88)     4:16.83 (33.30)
        4:49.81 (32.98)     5:21.85 (32.04)                                        
  2 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   5:24.94    5:22.06 qZQ    
                  29.12     1:00.99 (31.87)     1:33.37 (32.38)     2:06.24 (32.87)
        2:39.12 (32.88)     3:12.00 (32.88)     3:44.89 (32.89)     4:18.04 (33.15)
        4:50.58 (32.54)     5:22.06 (31.48)                                        
  3 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              5:17.69    5:23.89 qZQ    
                  29.01     1:00.38 (31.37)     1:32.55 (32.17)     2:05.38 (32.83)
        2:38.60 (33.22)     3:11.93 (33.33)     3:45.42 (33.49)     4:18.82 (33.40)
        4:51.19 (32.37)     5:23.89 (32.70)                                        
  4 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                5:20.30    5:25.32 qZQ    
                  28.71     1:01.01 (32.30)     1:33.78 (32.77)     2:06.86 (33.08)
        2:40.01 (33.15)     3:13.66 (33.65)     3:46.97 (33.31)     4:20.37 (33.40)
        4:53.33 (32.96)     5:25.32 (31.99)                                        
  5 Lynch, Kelly A            16 Barracudas-MR        5:25.65    5:27.66 qZQ    
                  28.85     1:00.48 (31.63)     1:33.47 (32.99)     2:06.78 (33.31)
        2:40.12 (33.34)     3:13.81 (33.69)     3:47.66 (33.85)     4:21.81 (34.15)
        4:55.45 (33.64)     5:27.66 (32.21)                                        
  6 McClung, Taylor R         15 Rivertown Rays-MR    5:20.15    5:30.01 qJO    
                  28.81     1:00.85 (32.04)     1:34.75 (33.90)     2:09.35 (34.60)
        2:43.49 (34.14)     3:17.48 (33.99)     3:51.38 (33.90)     4:25.14 (33.76)
        4:58.49 (33.35)     5:30.01 (31.52)                                        
  7 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  5:25.19    5:30.12 qJO    
                  29.46     1:01.53 (32.07)     1:34.85 (33.32)     2:08.61 (33.76)
        2:42.58 (33.97)     3:16.52 (33.94)     3:49.56 (33.04)     4:22.90 (33.34)
        4:56.55 (33.65)     5:30.12 (33.57)                                        
  8 Broadbent, Charlotte A    16 TVSC-MR              5:27.74    5:30.32 qJO    
                  29.14     1:00.48 (31.34)     1:32.85 (32.37)     2:05.82 (32.97)
        2:39.30 (33.48)     3:13.18 (33.88)     3:47.14 (33.96)     4:21.51 (34.37)
        4:56.41 (34.90)     5:30.32 (33.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dreiss, Danielle M        17 BBSC-MR              5:26.36    5:32.61        
                  29.22     1:01.50 (32.28)     1:34.92 (33.42)     2:08.39 (33.47)
        2:42.15 (33.76)     3:16.50 (34.35)     3:50.82 (34.32)     4:25.17 (34.35)
        4:59.30 (34.13)     5:32.61 (33.31)                                        
 10 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              5:24.48    5:33.95        
                  28.87     1:01.57 (32.70)     1:35.07 (33.50)     2:08.93 (33.86)
        2:43.07 (34.14)     3:17.39 (34.32)     3:51.84 (34.45)     4:26.60 (34.76)
        5:00.67 (34.07)     5:33.95 (33.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 McGrath, Deirdre R        16 Express Swimming-MR  5:23.80    5:34.33        
                  29.98     1:02.62 (32.64)     1:36.63 (34.01)     2:10.97 (34.34)
        2:45.09 (34.12)     3:19.11 (34.02)     3:53.13 (34.02)     4:27.42 (34.29)
        5:01.51 (34.09)     5:34.33 (32.82)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 53.98  11/21/2008 Kim Holden at 2008  Girls Fede, BGNW-MR      
                57.09  ZMAX
              1:00.29  SECN Sectional North
              1:01.09  SECS Sectional South
              1:02.59  METS
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
 Meet Qualifying:  1:05.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Goldman, Georgia R        16 CIY-MR               1:01.89      59.33 SECN   
                  28.74       59.33 (30.59)                                        
  2 O'Halloran, Kaleigh E     16 IA-MR                1:02.41    1:02.02 METS   
                  30.13     1:02.02 (31.89)                                        
  3 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  1:02.87    1:02.30 METS   
                  30.66     1:02.30 (31.64)                                        
  4 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              1:02.00    1:02.53 METS   
                  30.41     1:02.53 (32.12)                                        
  5 Abrams, Maria             15 SMC-MR               1:03.85    1:02.86 ZQ     
                  30.92     1:02.86 (31.94)                                        
  6 Young, Nathalie H         15 Flying Dolphins-MR   1:03.54    1:03.67 ZQ     
                  30.84     1:03.67 (32.83)                                        
  7 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              1:04.42    1:03.97 ZQ     
                  31.09     1:03.97 (32.88)                                        
  8 Shen, Karen               16 NYSA-MR              1:04.64    1:04.80 ZQ     
                  31.36     1:04.80 (33.44)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 53.98  11/21/2008 Kim Holden at 2008  Girls Fede, BGNW-MR      
                57.09  ZMAX
              1:00.29  SECN Sectional North
              1:01.09  SECS Sectional South
              1:02.59  METS
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
 Meet Qualifying:  1:05.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goldman, Georgia R        16 CIY-MR                 59.12    1:01.89 qMETS  
                  30.20     1:01.89 (31.69)                                        
  2 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              1:01.56    1:02.00 qMETS  
                  30.15     1:02.00 (31.85)                                        
  3 O'Halloran, Kaleigh E     16 IA-MR                1:01.22    1:02.41 qMETS  
                  30.04     1:02.41 (32.37)                                        
  4 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  1:02.60    1:02.87 qZQ    
                  30.81     1:02.87 (32.06)                                        
  5 Young, Nathalie H         15 Flying Dolphins-MR   1:04.29    1:03.54 qZQ    
                  31.01     1:03.54 (32.53)                                        
  6 Abrams, Maria             15 SMC-MR               1:05.48    1:03.85 qZQ    
                  31.32     1:03.85 (32.53)                                        
  7 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              1:02.09    1:04.42 qZQ    
                  31.19     1:04.42 (33.23)                                        
  8 Shen, Karen               16 NYSA-MR              1:04.48    1:04.64 qZQ    
                  30.94     1:04.64 (33.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 DU, Irene                 15 NCAC-MR              1:03.22    1:04.65 ZQ     
                  30.81     1:04.65 (33.84)                                        
 10 Gonzalez, Kassey          15 PATS-MR              1:05.44    1:04.67 ZQ     
                  31.42     1:04.67 (33.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        1:04.58    1:04.93 ZQ     
                  31.46     1:04.93 (33.47)                                        
 12 Toskas, Aerin O           16 CIY-MR               1:05.45    1:05.54        
                  31.31     1:05.54 (34.23)                                        
 13 Kaefer, Jaimie A          15 BBSC-MR              1:03.07    1:05.66        
                  31.90     1:05.66 (33.76)                                        
 14 Messinger, Melanie R      15 BBSC-MR              1:04.71    1:05.96        
                  31.18     1:05.96 (34.78)                                        
 15 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         1:04.94    1:06.58        
                  32.18     1:06.58 (34.40)                                        
 16 Poindexter, Tiana R       17 COND-MR              1:04.83    1:06.66        
                  32.21     1:06.66 (34.45)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:55.53    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:02.19  ZMAX
                2:10.39  SECN Sectional North
                2:11.89  SECS Sectional South
                2:15.09  METS
                2:20.99  ZQ
                2:20.99  JO
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  2:14.96    2:12.33 METS   
                  30.46     1:04.08 (33.62)     1:38.72 (34.64)     2:12.33 (33.61)
  2 Sarubbi, Lara N           15 TVSC-MR              2:15.65    2:13.34 METS   
                  32.00     1:05.40 (33.40)     1:39.35 (33.95)     2:13.34 (33.99)
  3 O'Halloran, Kaleigh E     16 IA-MR                2:15.72    2:14.84 METS   
                  31.43     1:05.71 (34.28)     1:41.14 (35.43)     2:14.84 (33.70)
  4 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              2:18.00    2:14.86 METS   
                  31.67     1:05.69 (34.02)     1:40.45 (34.76)     2:14.86 (34.41)
  5 Lui, Geyanne E            17 Twisters-MR          2:21.66    2:19.27 ZQ     
                  32.24     1:07.26 (35.02)     1:43.60 (36.34)     2:19.27 (35.67)
  6 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:20.12    2:19.46 ZQ     
                  32.72     1:08.37 (35.65)     1:44.18 (35.81)     2:19.46 (35.28)
  7 Young, Nathalie H         15 Flying Dolphins-MR   2:18.33    2:19.95 ZQ     
                  31.81     1:07.00 (35.19)     1:43.30 (36.30)     2:19.95 (36.65)
  8 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              2:22.42    2:22.45        
                                1:08.30 ( )   2:22.45 (1:14.15)                    
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:55.53    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:02.19  ZMAX
                2:10.39  SECN Sectional North
                2:11.89  SECS Sectional South
                2:15.09  METS
                2:20.99  ZQ
                2:20.99  JO
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              2:13.16    2:12.51 qMETS  
                  30.18     1:02.69 (32.51)     1:37.47 (34.78)     2:12.51 (35.04)
  2 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  2:13.23    2:14.96 qMETS  
                  31.44     1:05.44 (34.00)     1:40.64 (35.20)     2:14.96 (34.32)
  3 Sarubbi, Lara N           15 TVSC-MR              2:19.61    2:15.65 qZQ    
                  32.22     1:05.72 (33.50)     1:40.21 (34.49)     2:15.65 (35.44)
  4 O'Halloran, Kaleigh E     16 IA-MR                2:17.67    2:15.72 qZQ    
                  31.25     1:05.16 (33.91)     1:40.70 (35.54)     2:15.72 (35.02)
  5 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                2:13.60    2:15.97 qZQ    
                  31.99     1:06.41 (34.42)     1:41.27 (34.86)     2:15.97 (34.70)
  6 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              2:17.28    2:18.00 qZQ    
                  32.00     1:06.77 (34.77)     1:42.27 (35.50)     2:18.00 (35.73)
  7 Young, Nathalie H         15 Flying Dolphins-MR   2:17.51    2:18.33 qZQ    
                  31.50     1:05.40 (33.90)     1:41.74 (36.34)     2:18.33 (36.59)
  8 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:16.07    2:20.12 qZQ    
                  32.55     1:07.77 (35.22)     1:44.15 (36.38)     2:20.12 (35.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kaefer, Jaimie A          15 BBSC-MR              2:16.43    2:20.23 ZQ     
                  33.58     1:08.66 (35.08)     1:44.77 (36.11)     2:20.23 (35.46)
 10 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR         2:16.27    2:21.11        
                  32.32     1:07.69 (35.37)     1:44.59 (36.90)     2:21.11 (36.52)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lui, Geyanne E            17 Twisters-MR          2:17.88    2:21.66        
                  32.95     1:08.44 (35.49)     1:45.15 (36.71)     2:21.66 (36.51)
 12 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              2:20.58    2:22.42        
                  33.25     1:08.60 (35.35)     1:45.29 (36.69)     2:22.42 (37.13)
 13 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         2:18.63    2:24.06        
                  33.57     1:09.07 (35.50)     1:46.21 (37.14)     2:24.06 (37.85)
 14 DU, Irene                 15 NCAC-MR              2:19.84    2:24.57        
                  33.43     1:09.06 (35.63)     1:46.62 (37.56)     2:24.57 (37.95)
 15 Damsky, Abigail           17 Flying Dolphins-MR   2:20.98    2:26.68        
                  32.21     1:08.62 (36.41)     1:47.33 (38.71)     2:26.68 (39.35)
 16 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              2:20.19    2:30.13        
                  33.42     1:10.47 (37.05)     1:50.60 (40.13)     2:30.13 (39.53)
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:01.10  11/12/2011 Annie Zhu at OB PSAL Girls Cha, AGUA-MR    
                1:04.29  ZMAX
                1:08.29  SECN Sectional North
                1:08.89  SECS Sectional South
                1:12.09  METS
                1:13.99  ZQ
                1:15.19  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sarett, Lara              17 HAA-MR               1:09.18    1:08.87 SECS   
                  31.90     1:08.87 (36.97)                                        
  2 McGrath, Deirdre R        16 Express Swimming-MR  1:10.55    1:09.63 METS   
                  32.43     1:09.63 (37.20)                                        
  3 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                1:10.57    1:10.55 METS   
                  33.42     1:10.55 (37.13)                                        
  4 Carroll, Colleen E        18 WSSC-MR              1:10.76    1:11.07 METS   
                  33.08     1:11.07 (37.99)                                        
  5 Vani, Jacqueline J        16 Express Swimming-MR  1:11.47    1:11.12 METS   
                  33.95     1:11.12 (37.17)                                        
  6 Vizcaino, Kristine J      17 Sachem-MR            1:11.78    1:11.73 METS   
                  33.92     1:11.73 (37.81)                                        
  7 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         1:11.63    1:12.16 ZQ     
                  34.30     1:12.16 (37.86)                                        
  8 Ostrofsky, Miki           15 CFJV-MR              1:11.52    1:12.35 ZQ     
                  33.18     1:12.35 (39.17)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:01.10  11/12/2011 Annie Zhu at OB PSAL Girls Cha, AGUA-MR    
                1:04.29  ZMAX
                1:08.29  SECN Sectional North
                1:08.89  SECS Sectional South
                1:12.09  METS
                1:13.99  ZQ
                1:15.19  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarett, Lara              17 HAA-MR               1:09.45    1:09.18 qMETS  
                  32.06     1:09.18 (37.12)                                        
  2 McGrath, Deirdre R        16 Express Swimming-MR  1:09.89    1:10.55 qMETS  
                  32.72     1:10.55 (37.83)                                        
  3 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                1:11.00    1:10.57 qMETS  
                  32.83     1:10.57 (37.74)                                        
  4 Carroll, Colleen E        18 WSSC-MR              1:08.79    1:10.76 qMETS  
                  33.05     1:10.76 (37.71)                                        
  5 Vani, Jacqueline J        16 Express Swimming-MR  1:11.09    1:11.47 qMETS  
                  33.88     1:11.47 (37.59)                                        
  6 Ostrofsky, Miki           15 CFJV-MR              1:11.27    1:11.52 qMETS  
                  33.17     1:11.52 (38.35)                                        
  7 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         1:11.11    1:11.63 qMETS  
                  33.86     1:11.63 (37.77)                                        
  8 Vizcaino, Kristine J      17 Sachem-MR            1:12.62    1:11.78 qMETS  
                  33.43     1:11.78 (38.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Isom, Gabby I             15 Unattached-MR        1:13.91    1:12.60 ZQ     
                  33.60     1:12.60 (39.00)                                        
 10 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR         1:12.35    1:12.71 ZQ     
                  34.71     1:12.71 (38.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   1:13.03    1:12.78 ZQ     
                  34.03     1:12.78 (38.75)                                        
 12 Palikuca, Emmanuelle      16 PATS-MR              1:11.43    1:13.26 ZQ     
                  34.41     1:13.26 (38.85)                                        
 13 Lu, Grace                 15 Unattached-MR        1:13.60    1:14.60 JO     
                  35.73     1:14.60 (38.87)                                        
 14 Hellman, Rachel E         15 Marlins Bgnw-MR      1:12.69    1:15.63        
                  35.54     1:15.63 (40.09)                                        
 15 Cole, Caroline M          16 NBS-MR               1:13.38    1:16.84        
                  35.84     1:16.84 (41.00)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:11.59   12/2/2010 Annie Zhu at US-AT&T SCY Natio, AGUA-MR    
                2:19.39  ZMAX
                2:28.39  SECN Sectional North
                2:30.49  SECS Sectional South
                2:35.99  METS
                2:37.89  ZQ
                2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         2:33.80    2:31.94 METS   
                  34.69     1:13.04 (38.35)     1:52.27 (39.23)     2:31.94 (39.67)
  2 Sarett, Lara              17 HAA-MR               2:35.89    2:33.70 METS   
                  32.99     1:10.75 (37.76)     1:51.68 (40.93)     2:33.70 (42.02)
  3 Carroll, Colleen E        18 WSSC-MR              2:36.31    2:34.37 METS   
                  33.90     1:13.00 (39.10)     1:53.42 (40.42)     2:34.37 (40.95)
  4 McGrath, Deirdre R        16 Express Swimming-MR  2:42.19    2:34.78 METS   
                  33.35     1:12.46 (39.11)     1:54.24 (41.78)     2:34.78 (40.54)
  5 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR         2:39.60    2:35.95 METS   
                  35.86     1:15.80 (39.94)     1:56.16 (40.36)     2:35.95 (39.79)
  6 Crilly, Nicole M          15 Express Swimming-MR  2:39.56    2:36.85 ZQ     
                  36.27     1:15.71 (39.44)     1:56.34 (40.63)     2:36.85 (40.51)
  7 Vani, Jacqueline J        16 Express Swimming-MR  2:46.30    2:37.49 ZQ     
                  35.47     1:14.87 (39.40)     1:56.31 (41.44)     2:37.49 (41.18)
  8 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:43.13    2:44.09        
                  36.31     1:17.44 (41.13)     2:00.19 (42.75)     2:44.09 (43.90)
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:11.59   12/2/2010 Annie Zhu at US-AT&T SCY Natio, AGUA-MR    
                2:19.39  ZMAX
                2:28.39  SECN Sectional North
                2:30.49  SECS Sectional South
                2:35.99  METS
                2:37.89  ZQ
                2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         2:33.61    2:33.80 qMETS  
                  35.31     1:14.04 (38.73)     1:53.51 (39.47)     2:33.80 (40.29)
  2 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                2:31.86    2:34.05 qMETS  
                  34.55     1:13.95 (39.40)     1:53.91 (39.96)     2:34.05 (40.14)
  3 Sarett, Lara              17 HAA-MR               2:34.70    2:35.89 qMETS  
                  33.15     1:11.68 (38.53)     1:52.95 (41.27)     2:35.89 (42.94)
  4 Carroll, Colleen E        18 WSSC-MR              2:31.14    2:36.31 qZQ    
                  34.36     1:13.94 (39.58)     1:54.73 (40.79)     2:36.31 (41.58)
  5 Crilly, Nicole M          15 Express Swimming-MR  2:36.54    2:39.56 qJO    
                  37.25     1:17.55 (40.30)     1:58.41 (40.86)     2:39.56 (41.15)
  6 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR         2:34.13    2:39.60 qJO    
                  36.58     1:17.36 (40.78)     1:59.22 (41.86)     2:39.60 (40.38)
  7 McGrath, Deirdre R        16 Express Swimming-MR  2:36.21    2:42.19 qJO    
                  36.03     1:17.09 (41.06)     1:59.67 (42.58)     2:42.19 (42.52)
  8 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:34.17    2:43.13 q      
                  36.40     1:17.55 (41.15)     2:00.18 (42.63)     2:43.13 (42.95)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vani, Jacqueline J        16 Express Swimming-MR  2:37.89    2:46.30        
                  36.56     1:18.60 (42.04)     2:02.52 (43.92)     2:46.30 (43.78)
 -- Lu, Grace                 15 Unattached-MR        2:33.93         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
   METRO SCY: # 54.05   3/20/2012 Morgan R. Karetnick at 2012 NC, BGNW-MR      
                56.29  ZMAX
                59.19  SECN Sectional North
              1:00.09  SECS Sectional South
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
 Meet Qualifying:  1:04.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Goreshnik, Ashley H       17 NYSA-MR                   NT    1:03.34 ZQ     
                  29.55     1:03.34 (33.79)                                        
  2 Walsh, Colleen M          15 COND-MR                   NT    1:04.26 ZQ     
                  29.64     1:04.26 (34.62)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 54.05   3/20/2012 Morgan R. Karetnick at 2012 NC, BGNW-MR      
                56.29  ZMAX
                59.19  SECN Sectional North
              1:00.09  SECS Sectional South
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
 Meet Qualifying:  1:04.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dubin, Maria V            16 Marlins Bgnw-MR      1:00.61      59.64 SECS   
                  27.79       59.64 (31.85)                                        
  2 Schattschneider, Sarah    17 SMC-MR               1:00.56      59.89 SECS   
                  28.02       59.89 (31.87)                                        
  3 Quinn, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:00.97    1:00.40 METS   
                  28.25     1:00.40 (32.15)                                        
  4 Cushmore, Georgianne      15 BBSC-MR              1:00.49    1:00.63 METS   
                  28.28     1:00.63 (32.35)                                        
  5 Lam, Donna                15 PATS-MR              1:01.80    1:03.08 ZQ     
                  29.01     1:03.08 (34.07)                                        
  6 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  1:03.24    1:03.31 ZQ     
                  29.52     1:03.31 (33.79)                                        
  7 Vani, Jacqueline J        16 Express Swimming-MR  1:03.39    1:03.66 ZQ     
                  30.21     1:03.66 (33.45)                                        
  8 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        1:02.07    1:03.76 ZQ     
                  29.84     1:03.76 (33.92)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 54.05   3/20/2012 Morgan R. Karetnick at 2012 NC, BGNW-MR      
                56.29  ZMAX
                59.19  SECN Sectional North
              1:00.09  SECS Sectional South
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
 Meet Qualifying:  1:04.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cushmore, Georgianne      15 BBSC-MR              1:02.06    1:00.49 qMETS  
                  28.50     1:00.49 (31.99)                                        
  2 Schattschneider, Sarah    17 SMC-MR               1:01.47    1:00.56 qMETS  
                  28.16     1:00.56 (32.40)                                        
  3 Dubin, Maria V            16 Marlins Bgnw-MR        59.67    1:00.61 qMETS  
                  28.53     1:00.61 (32.08)                                        
  4 Quinn, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:00.32    1:00.97 qMETS  
                  28.34     1:00.97 (32.63)                                        
  5 Lam, Donna                15 PATS-MR              1:02.85    1:01.80 qMETS  
                  28.72     1:01.80 (33.08)                                        
  6 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        1:01.90    1:02.07 qZQ    
                  28.97     1:02.07 (33.10)                                        
  7 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  1:02.13    1:03.24 qZQ    
                  29.04     1:03.24 (34.20)                                        
  8 Vani, Jacqueline J        16 Express Swimming-MR  1:04.05    1:03.39 qZQ    
                  30.13     1:03.39 (33.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Goreshnik, Ashley H       17 NYSA-MR              1:04.21    1:04.00 ZQ     
                  29.99     1:04.00 (34.01)                                        
 10 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              1:02.83   J1:04.00 ZQ     
                  29.67     1:04.00 (34.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Barlao, Charmaine-Grace   15 Marlins-MR           1:04.22    1:04.18 ZQ     
                  29.82     1:04.18 (34.36)                                        
 12 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  1:03.63    1:04.27 ZQ     
                  29.96     1:04.27 (34.31)                                        
 13 Greff, Christie R         17 BBSC-MR              1:02.37    1:04.34 ZQ     
                  29.97     1:04.34 (34.37)                                        
 13 Suarez-Rebling, Mariana   15 Flying Dolphins-MR   1:04.17    1:04.34 ZQ     
                  29.98     1:04.34 (34.36)                                        
 15 Kalletta, Claire M        16 IA-MR                1:03.30    1:04.44 ZQ     
                  29.66     1:04.44 (34.78)                                        
 15 Ludwicki, Kristin E       16 COND-MR              1:03.55    1:04.44 ZQ     
                  29.00     1:04.44 (35.44)                                        
 17 Kaefer, Jaimie A          15 BBSC-MR              1:04.32    1:05.08        
                  30.50     1:05.08 (34.58)                                        
 18 Sarett, Lara              17 HAA-MR               1:03.49    1:05.25        
                  30.28     1:05.25 (34.97)                                        
 19 Lotito, Taylor P          16 Express Swimming-MR  1:03.64    1:05.27        
                  30.70     1:05.27 (34.57)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:59.01    3/8/2007 Alex Forrester at NE 2007 Spee, BAD-MR     
                2:03.69  ZMAX
                2:11.49  SECN Sectional North
                2:13.49  SECS Sectional South
                2:18.99  METS
                2:24.99  ZQ
                2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:18.46    2:15.52 METS   
                  29.78     1:03.68 (33.90)     1:38.92 (35.24)     2:15.52 (36.60)
  2 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  2:19.99    2:17.09 METS   
                  30.00     1:03.98 (33.98)     1:39.46 (35.48)     2:17.09 (37.63)
  3 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   2:18.06    2:17.37 METS   
                  29.99     1:04.72 (34.73)     1:40.85 (36.13)     2:17.37 (36.52)
  4 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:21.39    2:17.45 METS   
                  30.21     1:05.60 (35.39)     1:41.93 (36.33)     2:17.45 (35.52)
  5 Suarez-Rebling, Mariana   15 Flying Dolphins-MR   2:19.33    2:17.83 METS   
                  29.85     1:03.98 (34.13)     1:40.09 (36.11)     2:17.83 (37.74)
  6 Barlao, Charmaine-Grace   15 Marlins-MR           2:20.92    2:18.04 METS   
                  30.46     1:04.91 (34.45)     1:40.97 (36.06)     2:18.04 (37.07)
  7 Goreshnik, Ashley H       17 NYSA-MR              2:20.17    2:20.05 ZQ     
                  29.71     1:04.72 (35.01)     1:42.82 (38.10)     2:20.05 (37.23)
  8 Bay, Alexandria M         15 Twisters-MR          2:22.68    2:23.41 ZQ     
                  26.69     1:07.51 (40.82)     1:44.54 (37.03)     2:23.41 (38.87)
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:59.01    3/8/2007 Alex Forrester at NE 2007 Spee, BAD-MR     
                2:03.69  ZMAX
                2:11.49  SECN Sectional North
                2:13.49  SECS Sectional South
                2:18.99  METS
                2:24.99  ZQ
                2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   2:16.46    2:18.06 qMETS  
                  30.53     1:05.62 (35.09)     1:42.13 (36.51)     2:18.06 (35.93)
  2 Quinn, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:16.96    2:18.46 qMETS  
                  30.16     1:04.73 (34.57)     1:40.86 (36.13)     2:18.46 (37.60)
  3 Suarez-Rebling, Mariana   15 Flying Dolphins-MR   2:18.38    2:19.33 qZQ    
                  30.25     1:04.87 (34.62)     1:41.23 (36.36)     2:19.33 (38.10)
  4 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  2:22.37    2:19.99 qZQ    
                  31.05     1:06.04 (34.99)     1:42.81 (36.77)     2:19.99 (37.18)
  5 Goreshnik, Ashley H       17 NYSA-MR              2:19.54    2:20.17 qZQ    
                  30.73     1:05.79 (35.06)     1:42.53 (36.74)     2:20.17 (37.64)
  6 Barlao, Charmaine-Grace   15 Marlins-MR           2:22.84    2:20.92 qZQ    
                  30.70     1:06.04 (35.34)     1:42.05 (36.01)     2:20.92 (38.87)
  7 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:15.95    2:21.39 qZQ    
                  30.58     1:06.35 (35.77)     1:43.76 (37.41)     2:21.39 (37.63)
  8 Bay, Alexandria M         15 Twisters-MR          2:23.08    2:22.68 qZQ    
                  31.98     1:07.29 (35.31)     1:44.02 (36.73)     2:22.68 (38.66)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kalletta, Claire M        16 IA-MR                2:22.86    2:23.19 ZQ     
                  30.41     1:06.82 (36.41)     1:45.15 (38.33)     2:23.19 (38.04)
 10 Lotito, Taylor P          16 Express Swimming-MR  2:19.82    2:26.52 JO     
                  32.45     1:08.78 (36.33)     1:47.25 (38.47)     2:26.52 (39.27)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Greff, Christie R         17 BBSC-MR              2:18.79    2:27.10 JO     
                  31.25     1:08.39 (37.14)     1:47.36 (38.97)     2:27.10 (39.74)
 12 Lam, Donna                15 PATS-MR              2:23.54    2:27.57 JO     
                  32.77     1:09.77 (37.00)     1:48.87 (39.10)     2:27.57 (38.70)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:58.29  11/18/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:04.89  ZMAX
                2:10.89  SECN Sectional North
                2:12.49  SECS Sectional South
                2:15.99  METS
                2:19.99  ZQ
                2:19.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                2:17.60    2:15.27 METS   
                  29.55     1:03.98 (34.43)     1:43.89 (39.91)     2:15.27 (31.38)
  2 Quinn, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:16.69    2:15.79 METS   
                  28.34     1:03.19 (34.85)     1:43.99 (40.80)     2:15.79 (31.80)
  3 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:18.71    2:17.45 ZQ     
                  29.89     1:04.10 (34.21)     1:45.32 (41.22)     2:17.45 (32.13)
  4 McGrath, Deirdre R        16 Express Swimming-MR  2:18.72    2:18.54 ZQ     
                  30.65     1:06.34 (35.69)     1:46.75 (40.41)     2:18.54 (31.79)
  5 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              2:19.81    2:18.98 ZQ     
                  29.66     1:04.29 (34.63)     1:47.84 (43.55)     2:18.98 (31.14)
  6 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR         2:18.66    2:19.34 ZQ     
                  30.42     1:05.81 (35.39)     1:46.80 (40.99)     2:19.34 (32.54)
  7 Lynch, Kelly A            16 Barracudas-MR        2:20.93    2:21.69        
                  30.59     1:07.60 (37.01)     1:49.37 (41.77)     2:21.69 (32.32)
  8 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              2:18.85    2:22.25        
                  30.19     1:04.60 (34.41)     1:48.59 (43.99)     2:22.25 (33.66)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:58.29  11/18/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:04.89  ZMAX
                2:10.89  SECN Sectional North
                2:12.49  SECS Sectional South
                2:15.99  METS
                2:19.99  ZQ
                2:19.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Quinn, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:13.90    2:16.69 qZQ    
                  28.32     1:03.00 (34.68)     1:44.44 (41.44)     2:16.69 (32.25)
  2 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                2:16.49    2:17.60 qZQ    
                  30.97     1:05.90 (34.93)     1:46.09 (40.19)     2:17.60 (31.51)
  3 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR         2:16.63    2:18.66 qZQ    
                  30.46     1:05.54 (35.08)     1:47.32 (41.78)     2:18.66 (31.34)
  4 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        2:17.16    2:18.71 qZQ    
                  30.67     1:06.73 (36.06)     1:47.78 (41.05)     2:18.71 (30.93)
  5 McGrath, Deirdre R        16 Express Swimming-MR  2:16.50    2:18.72 qZQ    
                  31.61     1:06.55 (34.94)     1:46.49 (39.94)     2:18.72 (32.23)
  6 Pagano, Megan A           16 PATS-MR              2:16.89    2:18.85 qZQ    
                  29.37     1:02.88 (33.51)     1:46.26 (43.38)     2:18.85 (32.59)
  7 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              2:17.11    2:19.81 qZQ    
                  29.84     1:04.58 (34.74)     1:47.80 (43.22)     2:19.81 (32.01)
  8 Lynch, Kelly A            16 Barracudas-MR        2:19.65    2:20.93 q      
                  30.61     1:05.90 (35.29)     1:48.25 (42.35)     2:20.93 (32.68)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vani, Jacqueline J        16 Express Swimming-MR  2:16.69    2:21.00        
                  30.96     1:07.94 (36.98)     1:48.81 (40.87)     2:21.00 (32.19)
 10 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  2:18.60    2:21.59        
                  29.97     1:06.04 (36.07)     1:49.31 (43.27)     2:21.59 (32.28)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Griskie, Kaylee S         16 HYB-MR               2:17.30    2:21.64        
                  30.25     1:06.57 (36.32)     1:49.67 (43.10)     2:21.64 (31.97)
 12 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         2:17.90    2:21.72        
                  31.81     1:07.88 (36.07)     1:48.27 (40.39)     2:21.72 (33.45)
 13 Lam, Donna                15 PATS-MR              2:19.62    2:21.77        
                  30.25     1:07.06 (36.81)     1:49.18 (42.12)     2:21.77 (32.59)
 14 Kaefer, Jaimie A          15 BBSC-MR              2:17.98    2:23.31        
                  30.74     1:06.47 (35.73)     1:50.13 (43.66)     2:23.31 (33.18)
 15 Carroll, Colleen E        18 WSSC-MR              2:18.56    2:26.13        
                  32.53     1:11.93 (39.40)     1:52.02 (40.09)     2:26.13 (34.11)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:10.50   3/10/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                4:24.49  ZMAX
                4:36.79  SECN Sectional North
                4:39.99  SECS Sectional South
                4:47.49  METS
                4:59.99  ZQ
                5:04.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  4:51.66    4:47.83 ZQ     
                  30.61     1:05.01 (34.40)     1:42.24 (37.23)     2:19.31 (37.07)
        3:01.61 (42.30)     3:44.19 (42.58)     4:15.99 (31.80)     4:47.83 (31.84)
  2 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                4:47.50    4:48.36 ZQ     
                  31.09     1:07.75 (36.66)     1:43.53 (35.78)     2:19.94 (36.41)
        3:00.83 (40.89)     3:42.95 (42.12)     4:16.65 (33.70)     4:48.36 (31.71)
  3 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        4:50.92    4:49.15 ZQ     
                  30.07     1:05.66 (35.59)     1:42.53 (36.87)     2:19.51 (36.98)
        3:01.70 (42.19)     3:44.42 (42.72)     4:17.09 (32.67)     4:49.15 (32.06)
  4 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              5:00.91    4:54.93 ZQ     
                  30.91     1:07.41 (36.50)     1:44.68 (37.27)     2:21.06 (36.38)
        3:05.14 (44.08)     3:49.17 (44.03)     4:22.72 (33.55)     4:54.93 (32.21)
  5 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         4:54.31    4:57.13 ZQ     
                  31.98     1:10.00 (38.02)     1:48.99 (38.99)     2:27.23 (38.24)
        3:06.97 (39.74)     3:48.47 (41.50)     4:23.77 (35.30)     4:57.13 (33.36)
  6 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   4:53.57    4:58.77 ZQ     
                  31.58     1:06.69 (35.11)     1:44.74 (38.05)     2:22.96 (38.22)
        3:07.02 (44.06)     3:51.83 (44.81)     4:25.79 (33.96)     4:58.77 (32.98)
  7 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR         5:02.91    5:00.77 JO     
                  31.53     1:09.01 (37.48)     1:47.72 (38.71)     2:25.59 (37.87)
        3:08.98 (43.39)     3:52.37 (43.39)     4:27.13 (34.76)     5:00.77 (33.64)
  8 Kaefer, Jaimie A          15 BBSC-MR              5:02.78    5:02.00 JO     
                  31.60     1:07.62 (36.02)     1:45.46 (37.84)     2:22.70 (37.24)
        3:06.72 (44.02)     3:52.36 (45.64)     4:27.99 (35.63)     5:02.00 (34.01)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:10.50   3/10/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                4:24.49  ZMAX
                4:36.79  SECN Sectional North
                4:39.99  SECS Sectional South
                4:47.49  METS
                4:59.99  ZQ
                5:04.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coleman, Mackenzie        15 IA-MR                4:48.47    4:47.50 qZQ    
                  31.22     1:08.33 (37.11)     1:44.09 (35.76)     2:20.14 (36.05)
        3:01.19 (41.05)     3:42.53 (41.34)     4:15.72 (33.19)     4:47.50 (31.78)
  2 Eguchi, Lydia             15 Unattached-MR        4:50.13    4:50.92 qZQ    
                  30.68     1:06.65 (35.97)     1:43.67 (37.02)     2:20.65 (36.98)
        3:02.74 (42.09)     3:46.19 (43.45)     4:18.87 (32.68)     4:50.92 (32.05)
  3 Schmidt, Kelli L          15 Express Swimming-MR  4:52.42    4:51.66 qZQ    
                  30.44     1:04.97 (34.53)     1:42.68 (37.71)     2:20.19 (37.51)
        3:03.05 (42.86)     3:46.84 (43.79)     4:19.95 (33.11)     4:51.66 (31.71)
  4 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   4:56.91    4:53.57 qZQ    
                  29.80     1:04.75 (34.95)     1:41.46 (36.71)     2:18.04 (36.58)
        3:02.37 (44.33)     3:47.21 (44.84)     4:20.96 (33.75)     4:53.57 (32.61)
  5 Quinn, Kelly A            17 Express Swimming-MR  4:51.08    4:53.83 qZQ    
                  30.12     1:04.54 (34.42)     1:43.10 (38.56)     2:21.39 (38.29)
        3:02.45 (41.06)     3:45.54 (43.09)     4:20.06 (34.52)     4:53.83 (33.77)
  6 Desousa, Dana             16 Tmsuffolk-MR         4:55.25    4:54.31 qZQ    
                  31.58     1:08.69 (37.11)     1:46.81 (38.12)     2:24.19 (37.38)
        3:04.65 (40.46)     3:45.04 (40.39)     4:20.77 (35.73)     4:54.31 (33.54)
  7 Walsh, Colleen M          15 COND-MR              4:58.14    5:00.91 qJO    
                  31.54     1:08.76 (37.22)     1:47.65 (38.89)     2:25.13 (37.48)
        3:08.95 (43.82)     3:53.97 (45.02)     4:27.87 (33.90)     5:00.91 (33.04)
  8 Kaefer, Jaimie A          15 BBSC-MR              4:57.77    5:02.78 qJO    
                  31.64     1:07.75 (36.11)     1:45.34 (37.59)     2:22.85 (37.51)
        3:06.55 (43.70)     3:52.06 (45.51)     4:28.98 (36.92)     5:02.78 (33.80)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chan, Kimberly            16 Tmsuffolk-MR         4:56.46    5:02.91 JO     
                  31.64     1:09.76 (38.12)     1:48.43 (38.67)     2:26.26 (37.83)
        3:10.01 (43.75)     3:53.40 (43.39)     4:29.01 (35.61)     5:02.91 (33.90)
 10 Fici, Ann                 17 HAA-MR               4:53.00    5:03.90 JO     
                  33.17     1:12.60 (39.43)     1:49.33 (36.73)     2:26.96 (37.63)
        3:11.13 (44.17)     3:55.63 (44.50)     4:29.77 (34.14)     5:03.90 (34.13)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Suarez-Rebling, Mariana   15 Flying Dolphins-MR   4:56.95    5:05.27        
                  30.87     1:06.00 (35.13)     1:43.72 (37.72)     2:22.05 (38.33)
        3:07.76 (45.71)     3:54.05 (46.29)     4:29.89 (35.84)     5:05.27 (35.38)
 -- Dubin, Maria V            16 Marlins Bgnw-MR      4:55.31        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR                26.78      26.68 ZQ     
  2 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR                27.22      27.40 ZQ     
  3 Lee, Brendan T            10 WEST-MR                27.84      27.83 ZQ     
  4 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR            28.42      28.22 ZQ     
  5 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR    27.92      28.75 ZQ     
  6 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR      28.89      28.81 ZQ     
  7 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR       28.70      29.10 ZQ     
  8 Markowitz, Hunter N       10 HAA-MR                 29.65      29.17 ZQ     
  9 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR                 28.63      29.18 ZQ     
 10 Siebert, Tavis D          10 NYSA-MR                30.04      29.35 ZQ     
 11 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR      29.06      29.36 ZQ     
 12 Dong, Ethan S             10 BBSC-MR                29.36      29.37 ZQ     
 13 Dowd, Mike R              10 CSC-MR                 29.79      29.49 ZQ     
 14 Izower, Xander            10 Twisters-MR            30.24      29.64 ZQ     
 15 Liu, Alston               10 Twisters-MR            29.67      29.71 ZQ     
 16 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR      29.63      29.80 ZQ     
 17 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR    30.00      30.22 ZQ     
 18 Donkor, Adrian            10 AG Unattached-MR       30.74      30.47 ZQ     
 19 Wu, Kevin                  9 Tmsuffolk-MR           30.27      30.74 ZQ     
 20 Shen, Eugene              10 NYSA-MR                30.90      30.75 ZQ     
 21 Allen, Liam F             10 Marlins-MR             30.14      30.81 ZQ     
 22 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR                29.87      31.08 JO     
 23 Torres, Chris J           10 WEST-MR                29.86      31.54 JO     
 24 Park, Bryan H             10 Tmsuffolk-MR           30.45      31.61 JO     
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR                58.58      58.07 ZQ     
                  27.42       58.07 (30.65)                                        
  2 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR                59.69      59.06 ZQ     
                  28.50       59.06 (30.56)                                        
  3 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              1:00.29    1:00.81 ZQ     
                  29.53     1:00.81 (31.28)                                        
  4 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR               1:03.46    1:01.86 ZQ     
                  29.97     1:01.86 (31.89)                                        
  5 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    1:05.20    1:02.20 ZQ     
                  29.73     1:02.20 (32.47)                                        
  6 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR          1:08.67    1:02.38 ZQ     
                  29.71     1:02.38 (32.67)                                        
  7 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR     1:01.14    1:03.02 ZQ     
                  30.38     1:03.02 (32.64)                                        
  8 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR  1:02.65    1:03.22 ZQ     
                  30.58     1:03.22 (32.64)                                        
  9 Dong, Ethan S             10 BBSC-MR              1:06.63    1:03.30 ZQ     
                  30.55     1:03.30 (32.75)                                        
 10 Dowd, Mike R              10 CSC-MR               1:03.59    1:04.22 ZQ     
                  30.54     1:04.22 (33.68)                                        
 11 Liu, Alston               10 Twisters-MR          1:05.53    1:04.37 ZQ     
                  31.00     1:04.37 (33.37)                                        
 12 Izower, Xander            10 Twisters-MR          1:04.61    1:05.02 ZQ     
                  31.41     1:05.02 (33.61)                                        
 13 Markowitz, Hunter N       10 HAA-MR               1:07.65    1:05.31 ZQ     
                  31.98     1:05.31 (33.33)                                        
 14 Siebert, Tavis D          10 NYSA-MR              1:08.74    1:05.59 ZQ     
                  30.83     1:05.59 (34.76)                                        
 15 Glazebnik, Benjamin        9 Tmsuffolk-MR         1:07.00    1:06.34 ZQ     
                  31.96     1:06.34 (34.38)                                        
 16 Madden, Sean M            10 Twisters-MR          1:08.59    1:06.52 ZQ     
                  31.67     1:06.52 (34.85)                                        
 17 Allen, Liam F             10 Marlins-MR           1:07.28    1:06.53 ZQ     
                  32.09     1:06.53 (34.44)                                        
 18 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR  1:07.45    1:06.61 ZQ     
                  32.59     1:06.61 (34.02)                                        
 19 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              1:07.98    1:06.70 ZQ     
                  31.62     1:06.70 (35.08)                                        
 20 Wu, Jonathan              10 Tmsuffolk-MR         1:06.81    1:06.71 ZQ     
                  32.06     1:06.71 (34.65)                                        
 21 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              1:07.02    1:06.88 ZQ     
                  32.06     1:06.88 (34.82)                                        
 22 Wu, Kevin                  9 Tmsuffolk-MR         1:08.42    1:06.98 ZQ     
                  32.25     1:06.98 (34.73)                                        
 23 Coleman, Alex M           10 Marlins Bgnw-MR      1:08.69    1:07.48 ZQ     
                  32.53     1:07.48 (34.95)                                        
 24 Shen, Eugene              10 NYSA-MR              1:08.55    1:07.98 ZQ     
                  32.12     1:07.98 (35.86)                                        
 25 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR          1:08.50    1:08.03 ZQ     
                  32.84     1:08.03 (35.19)                                        
 26 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:07.23    1:08.29 ZQ     
                  31.76     1:08.29 (36.53)                                        
 27 Townsend, Nate R          10 Marlins Bgnw-MR      1:08.03    1:08.34 ZQ     
                  32.35     1:08.34 (35.99)                                        
 28 Park, Bryan H             10 Tmsuffolk-MR         1:08.09    1:08.50 ZQ     
                  32.50     1:08.50 (36.00)                                        
 29 Olsen, Grady I            10 CSC-MR               1:07.94    1:08.72 ZQ     
                  32.68     1:08.72 (36.04)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
 Meet Qualifying:  2:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              2:04.44    2:06.08 ZQ     
                  28.66     1:00.68 (32.02)     1:33.53 (32.85)     2:06.08 (32.55)
  2 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              2:09.47    2:06.75 ZQ     
                  29.52     1:01.91 (32.39)     1:34.90 (32.99)     2:06.75 (31.85)
  3 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR              2:12.62    2:11.47 ZQ     
                  30.57     1:04.54 (33.97)     1:39.17 (34.63)     2:11.47 (32.30)
  4 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR               2:14.95    2:12.94 ZQ     
                  31.08     1:05.26 (34.18)     1:40.01 (34.75)     2:12.94 (32.93)
  5 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    2:17.10    2:17.69 ZQ     
                  31.70     1:07.04 (35.34)     1:43.57 (36.53)     2:17.69 (34.12)
  6 Dong, Ethan S             10 BBSC-MR              2:18.43    2:18.09 ZQ     
                  31.58     1:07.52 (35.94)     1:44.15 (36.63)     2:18.09 (33.94)
  7 Izower, Xander            10 Twisters-MR          2:18.66    2:18.40 ZQ     
                  32.02     1:06.85 (34.83)     1:43.39 (36.54)     2:18.40 (35.01)
  8 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR  2:14.75    2:19.11 ZQ     
                  31.54     1:07.47 (35.93)     1:44.07 (36.60)     2:19.11 (35.04)
  9 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR     2:12.68    2:20.43 ZQ     
                  31.47     1:06.93 (35.46)     1:43.90 (36.97)     2:20.43 (36.53)
 10 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR    2:16.25    2:20.74 ZQ     
                  32.58     1:08.85 (36.27)     1:45.21 (36.36)     2:20.74 (35.53)
 11 Madden, Sean M            10 Twisters-MR          2:22.07    2:21.41 ZQ     
                  32.45     1:08.25 (35.80)     1:45.67 (37.42)     2:21.41 (35.74)
 12 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR    2:21.43    2:22.25 ZQ     
                  31.89     1:08.69 (36.80)     1:45.79 (37.10)     2:22.25 (36.46)
 13 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR          2:24.94    2:24.07 ZQ     
                  32.62     1:09.66 (37.04)     1:47.88 (38.22)     2:24.07 (36.19)
 14 Wu, Jonathan              10 Tmsuffolk-MR         2:27.39    2:24.16 ZQ     
                  33.50     1:10.45 (36.95)     1:48.38 (37.93)     2:24.16 (35.78)
 15 Siebert, Tavis D          10 NYSA-MR              2:27.20    2:24.22 ZQ     
                  31.87     1:08.38 (36.51)     1:47.66 (39.28)     2:24.22 (36.56)
 16 Glazebnik, Benjamin        9 Tmsuffolk-MR         2:27.01    2:24.97 ZQ     
                  34.02     1:12.16 (38.14)     1:50.21 (38.05)     2:24.97 (34.76)
 17 Laidlaw, Johnny F         10 Marlins Bgnw-MR      2:25.16    2:26.49 ZQ     
                  33.23     1:11.56 (38.33)     1:50.55 (38.99)     2:26.49 (35.94)
 18 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              2:24.77    2:26.98 ZQ     
                                1:11.66 ( )     1:50.32 (38.66)     2:26.98 (36.66)
 19 Coleman, Alex M           10 Marlins Bgnw-MR      2:24.68    2:27.22 ZQ     
                  33.88     1:11.18 (37.30)     1:50.42 (39.24)     2:27.22 (36.80)
 20 Ebied, Omar               10 Twisters-MR          2:23.16    2:27.48 ZQ     
                  33.29     1:10.80 (37.51)     1:49.70 (38.90)     2:27.48 (37.78)
 21 Markowitz, Hunter N       10 HAA-MR               2:26.15    2:27.76 ZQ     
                  33.82     1:13.23 (39.41)     1:54.15 (40.92)     2:27.76 (33.61)
 22 Townsend, Nate R          10 Marlins Bgnw-MR      2:21.50    2:28.29 JO     
                  33.69     1:11.44 (37.75)     1:50.43 (38.99)     2:28.29 (37.86)
 23 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR  2:26.03    2:28.36 JO     
                  35.34     1:14.05 (38.71)     1:52.43 (38.38)     2:28.36 (35.93)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:27.99  ZQ
              6:44.99  JO
 Meet Qualifying:  6:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              5:37.42    5:31.53 ZQ     
                  29.51     1:02.88 (33.37)     1:36.80 (33.92)     2:10.73 (33.93)
        2:44.03 (33.30)     3:17.71 (33.68)     3:51.63 (33.92)     4:25.82 (34.19)
        4:59.56 (33.74)     5:31.53 (31.97)                                        
  2 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              5:34.95    5:42.54 ZQ     
                  30.32     1:04.10 (33.78)     1:38.46 (34.36)     2:12.90 (34.44)
        2:46.88 (33.98)     3:21.38 (34.50)     3:56.39 (35.01)     4:32.21 (35.82)
        5:07.57 (35.36)     5:42.54 (34.97)                                        
  3 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR              5:57.18    5:52.22 ZQ     
                  31.21     1:06.35 (35.14)     1:42.97 (36.62)     2:18.91 (35.94)
        2:55.19 (36.28)     3:31.48 (36.29)     4:08.13 (36.65)     4:44.26 (36.13)
        5:19.80 (35.54)     5:52.22 (32.42)                                        
  4 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR  5:59.37    5:59.91 ZQ     
                  33.47     1:10.12 (36.65)     1:46.86 (36.74)     2:23.52 (36.66)
        3:00.18 (36.66)     3:37.13 (36.95)     4:13.56 (36.43)     4:50.77 (37.21)
        5:27.45 (36.68)     5:59.91 (32.46)                                        
  5 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR     5:51.65    6:00.67 ZQ     
                  33.42     1:09.94 (36.52)     1:47.06 (37.12)     2:23.46 (36.40)
        3:00.71 (37.25)     3:36.98 (36.27)     4:13.32 (36.34)     4:51.24 (37.92)
        5:27.88 (36.64)     6:00.67 (32.79)                                        
  6 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR          6:03.79    6:02.65 ZQ     
                  32.63     1:08.86 (36.23)     1:46.18 (37.32)     2:24.65 (38.47)
        3:01.36 (36.71)     3:38.62 (37.26)     4:15.00 (36.38)     4:52.27 (37.27)
        5:28.72 (36.45)     6:02.65 (33.93)                                        
  7 Izower, Xander            10 Twisters-MR          6:18.78    6:06.31 ZQ     
                  33.05     1:08.78 (35.73)     1:46.10 (37.32)     2:23.81 (37.71)
        3:01.69 (37.88)     3:38.54 (36.85)     4:16.54 (38.00)     4:52.72 (36.18)
        5:30.29 (37.57)     6:06.31 (36.02)                                        
  8 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR          6:19.91    6:10.00 ZQ     
                  32.53     1:08.91 (36.38)     1:46.42 (37.51)     2:23.90 (37.48)
        3:01.28 (37.38)     3:38.59 (37.31)     4:16.28 (37.69)     4:54.13 (37.85)
        5:32.46 (38.33)     6:10.00 (37.54)                                        
  9 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR    6:04.54    6:16.50 ZQ     
                  33.29     1:10.62 (37.33)     1:49.09 (38.47)     2:27.67 (38.58)
        3:06.13 (38.46)     3:45.38 (39.25)     4:23.93 (38.55)     5:02.30 (38.37)
        5:39.98 (37.68)     6:16.50 (36.52)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
 Meet Qualifying:  36.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR                33.02      31.63 ZQ     
  2 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR            32.41      31.78 ZQ     
  3 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR      32.16      32.11 ZQ     
  4 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR                32.71      32.18 ZQ     
  5 Allen, Liam F             10 Marlins-MR             33.67      32.51 ZQ     
  6 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR                 34.49      33.41 ZQ     
  7 Liu, Alston               10 Twisters-MR            33.64      33.45 ZQ     
  8 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR      34.20      33.58 ZQ     
  9 Dong, Ethan S             10 BBSC-MR                34.49      33.59 ZQ     
 10 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR    31.49      34.16 ZQ     
 11 Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR    35.96      34.60 ZQ     
 12 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             36.39      34.80 ZQ     
 13 Zametko, Nik              10 HS-MR                  35.35      34.82 ZQ     
 14 Wu, Kevin                  9 Tmsuffolk-MR           35.41      34.92 ZQ     
 15 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR      34.87      35.02 ZQ     
 16 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR                34.47      35.04 ZQ     
 17 Tack, Lucas S             10 Tmsuffolk-MR           35.62      35.05 ZQ     
 18 Izower, Xander            10 Twisters-MR            36.27      35.07 ZQ     
 19 Pearce, Stephen P         10 Rivertown Rays-MR      34.47      35.30 ZQ     
 20 Shen, Eugene              10 NYSA-MR                35.45      35.36 ZQ     
 21 Madden, Sean M            10 Twisters-MR            36.46      35.80 ZQ     
 22 Dwyer, Michael C          10 COND-MR                35.18      35.82 ZQ     
 23 Siebert, Tavis D          10 NYSA-MR                34.77      35.92 ZQ     
 24 Falbaum, Noah A           10 Marlins Bgnw-MR        36.68      35.99 ZQ     
 25 Wu, Jonathan              10 Tmsuffolk-MR           35.82      36.01 ZQ     
 26 Adams, Tanner             10 CFJV-MR                36.55      36.16 ZQ     
 27 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR    34.80      36.38 ZQ     
 28 Zahariev, Kevin K         10 Twisters-MR            35.65      36.60 ZQ     
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
 Meet Qualifying:  1:18.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              1:07.95    1:08.31 ZQ     
                  33.70     1:08.31 (34.61)                                        
  2 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR              1:10.53    1:08.49 ZQ     
                  34.01     1:08.49 (34.48)                                        
  3 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR    1:10.46    1:09.59 ZQ     
                  34.36     1:09.59 (35.23)                                        
  4 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR          1:17.69    1:10.06 ZQ     
                  34.39     1:10.06 (35.67)                                        
  5 Allen, Liam F             10 Marlins-MR           1:13.54    1:11.28 ZQ     
                  34.65     1:11.28 (36.63)                                        
  6 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR               1:12.19    1:11.39 ZQ     
                  35.02     1:11.39 (36.37)                                        
  7 Liu, Alston               10 Twisters-MR          1:14.03    1:11.58 ZQ     
                  34.66     1:11.58 (36.92)                                        
  8 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR  1:13.67    1:11.75 ZQ     
                  35.46     1:11.75 (36.29)                                        
  9 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    1:13.87    1:11.90 ZQ     
                  34.69     1:11.90 (37.21)                                        
 10 Tack, Lucas S             10 Tmsuffolk-MR         1:14.01    1:12.43 ZQ     
                  35.59     1:12.43 (36.84)                                        
 11 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              1:13.28    1:13.30 ZQ     
                  35.63     1:13.30 (37.67)                                        
 12 Wu, Kevin                  9 Tmsuffolk-MR         1:14.36    1:13.97 ZQ     
                  35.84     1:13.97 (38.13)                                        
 13 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:17.24    1:14.12 ZQ     
                  35.61     1:14.12 (38.51)                                        
 14 Siebert, Tavis D          10 NYSA-MR              1:15.70    1:14.14 ZQ     
                  36.18     1:14.14 (37.96)                                        
 15 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR     1:12.67    1:14.25 ZQ     
                  35.97     1:14.25 (38.28)                                        
 16 Shen, Eugene              10 NYSA-MR              1:15.74    1:14.40 ZQ     
                  35.89     1:14.40 (38.51)                                        
 17 Pearce, Stephen P         10 Rivertown Rays-MR    1:12.43    1:14.46 ZQ     
                  35.55     1:14.46 (38.91)                                        
 18 Madden, Sean M            10 Twisters-MR          1:17.47    1:14.54 ZQ     
                  35.90     1:14.54 (38.64)                                        
 19 Dong, Ethan S             10 BBSC-MR              1:16.16    1:14.55 ZQ     
                  36.83     1:14.55 (37.72)                                        
 20 Olsen, Grady I            10 CSC-MR               1:17.56    1:14.79 ZQ     
                  35.76     1:14.79 (39.03)                                        
 21 Dowd, Mike R              10 CSC-MR               1:14.18    1:14.97 ZQ     
                  36.27     1:14.97 (38.70)                                        
 22 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR    1:15.45    1:15.33 ZQ     
                  36.73     1:15.33 (38.60)                                        
 23 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR  1:16.74    1:15.42 ZQ     
                  37.69     1:15.42 (37.73)                                        
 24 Falbaum, Noah A           10 Marlins Bgnw-MR      1:16.74    1:15.60 ZQ     
                  36.70     1:15.60 (38.90)                                        
 25 Dwyer, Michael C          10 COND-MR              1:17.04    1:15.89 ZQ     
                  37.05     1:15.89 (38.84)                                        
 26 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR    1:17.84    1:15.97 ZQ     
                  36.32     1:15.97 (39.65)                                        
 27 Izower, Xander            10 Twisters-MR          1:15.86    1:16.60 ZQ     
                  36.78     1:16.60 (39.82)                                        
 28 Wu, Jonathan              10 Tmsuffolk-MR         1:17.48    1:16.83 ZQ     
                  37.12     1:16.83 (39.71)                                        
 29 Adams, Tanner             10 CFJV-MR              1:17.80    1:16.84 ZQ     
                  37.73     1:16.84 (39.11)                                        
 30 Skolnick, Avery M         10 Marlins Bgnw-MR      1:17.93    1:16.93 ZQ     
                  37.54     1:16.93 (39.39)                                        
 31 Glazebnik, Benjamin        9 Tmsuffolk-MR         1:17.69    1:17.19 ZQ     
                  38.60     1:17.19 (38.59)                                        
 32 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR          1:18.20    1:17.83 ZQ     
                  38.32     1:17.83 (39.51)                                        
 33 Torres, Chris J           10 WEST-MR              1:15.00    1:18.76 JO     
                  37.60     1:18.76 (41.16)                                        
 34 Zahariev, Kevin K         10 Twisters-MR          1:17.09    1:19.06 JO     
                  38.22     1:19.06 (40.84)                                        
 35 Park, Bryan H             10 Tmsuffolk-MR         1:18.45    1:20.23 JO     
                  38.73     1:20.23 (41.50)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
 Meet Qualifying:  42.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR                35.52      35.67 ZQ     
  2 Lee, Brendan T            10 WEST-MR                35.97      35.95 ZQ     
  3 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR       36.87      36.59 ZQ     
  4 Trincher, Daniel           9 COND-MR                37.15      37.49 ZQ     
  5 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR      38.35      37.88 ZQ     
  6 Lopez, Justen J           10 BBSC-MR                39.38      38.19 ZQ     
  7 Zahariev, Kevin K         10 Twisters-MR            39.04      38.30 ZQ     
  8 Weiner, Joe L              9 Marlins Bgnw-MR        40.53      39.28 ZQ     
  9 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR    39.63      39.30 ZQ     
 10 Liu, Alston               10 Twisters-MR            39.93      39.37 ZQ     
 11 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR            40.22      39.41 ZQ     
 12 Pearce, Stephen P         10 Rivertown Rays-MR      39.44      39.74 ZQ     
 13 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             41.54      40.01 ZQ     
 14 Donkor, Adrian            10 AG Unattached-MR       39.64      40.04 ZQ     
 15 Dwyer, Michael C          10 COND-MR                39.54      40.05 ZQ     
 16 Markowitz, Hunter N       10 HAA-MR                 39.60      40.10 ZQ     
 17 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR      39.53      40.38 ZQ     
 18 Chang, Matthew             9 Farmingdale-MR         41.25      40.54 ZQ     
 19 Nonaka, Johji             10 WEST-MR                41.86      40.56 ZQ     
 20 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR      41.27      40.62 ZQ     
 21 Kim, Christopher W        10 NYSA-MR                40.74      40.88 ZQ     
 22 Glazebnik, Benjamin        9 Tmsuffolk-MR           40.88      41.32 ZQ     
 23 Wu, Kevin                  9 Tmsuffolk-MR           41.58      41.40 ZQ     
 24 Skolnick, Avery M         10 Marlins Bgnw-MR        40.61      41.58 ZQ     
 25 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR                40.44      41.91 ZQ     
 26 Tack, Lucas S             10 Tmsuffolk-MR           41.29      41.93 ZQ     
 27 Kelly, Jack G              9 Silver Streaks-MR      41.79      42.81 JO     
 28 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR      41.52      43.52        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
 Meet Qualifying:  1:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              1:15.24    1:15.56 ZQ     
                  35.82     1:15.56 (39.74)                                        
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              1:15.50    1:15.56 ZQ     
                  37.08     1:15.56 (38.48)                                        
  3 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR     1:19.48    1:19.17 ZQ     
                  38.18     1:19.17 (40.99)                                        
  4 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR               1:22.37    1:21.42 ZQ     
                  38.78     1:21.42 (42.64)                                        
  5 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR    1:23.37    1:23.13 ZQ     
                  39.59     1:23.13 (43.54)                                        
  6 Liu, Alston               10 Twisters-MR          1:26.18    1:23.16 ZQ     
                  40.76     1:23.16 (42.40)                                        
  7 Pearce, Stephen P         10 Rivertown Rays-MR    1:23.55    1:23.28 ZQ     
                  40.52     1:23.28 (42.76)                                        
  8 Donkor, Adrian            10 AG Unattached-MR     1:29.01    1:23.43 ZQ     
                  39.13     1:23.43 (44.30)                                        
  9 Trincher, Daniel           9 COND-MR              1:22.37    1:23.94 ZQ     
                  39.32     1:23.94 (44.62)                                        
 10 Lopez, Justen J           10 BBSC-MR              1:27.55    1:25.07 ZQ     
                  40.46     1:25.07 (44.61)                                        
 11 Zahariev, Kevin K         10 Twisters-MR          1:26.43    1:25.70 ZQ     
                  39.70     1:25.70 (46.00)                                        
 12 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:30.11    1:26.12 ZQ     
                  40.62     1:26.12 (45.50)                                        
 13 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR    1:29.40    1:26.15 ZQ     
                  40.93     1:26.15 (45.22)                                        
 14 Izower, Xander            10 Twisters-MR          1:26.26    1:26.19 ZQ     
                  41.06     1:26.19 (45.13)                                        
 15 Weiner, Joe L              9 Marlins Bgnw-MR      1:29.45    1:26.25 ZQ     
                  41.04     1:26.25 (45.21)                                        
 16 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR  1:29.95    1:26.34 ZQ     
                  41.86     1:26.34 (44.48)                                        
 17 Glazebnik, Benjamin        9 Tmsuffolk-MR         1:28.34    1:26.87 ZQ     
                  41.67     1:26.87 (45.20)                                        
 18 Markowitz, Hunter N       10 HAA-MR               1:33.35    1:26.93 ZQ     
                  41.08     1:26.93 (45.85)                                        
 19 Nonaka, Johji             10 WEST-MR              1:29.30    1:27.14 ZQ     
                  41.86     1:27.14 (45.28)                                        
 20 Skolnick, Avery M         10 Marlins Bgnw-MR      1:26.79    1:27.19 ZQ     
                  42.32     1:27.19 (44.87)                                        
 21 Tack, Lucas S             10 Tmsuffolk-MR         1:28.41    1:27.30 ZQ     
                  42.91     1:27.30 (44.39)                                        
 22 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR  1:28.35    1:28.06 ZQ     
                  42.44     1:28.06 (45.62)                                        
 23 Shen, Eugene              10 NYSA-MR              1:33.44    1:28.33 ZQ     
                  41.84     1:28.33 (46.49)                                        
 24 Dwyer, Michael C          10 COND-MR              1:25.27    1:28.34 ZQ     
                  41.55     1:28.34 (46.79)                                        
 25 Hyde, Michael J           10 Agua Swim Team-MR    1:33.21    1:28.54 ZQ     
                  42.32     1:28.54 (46.22)                                        
 26 Wu, Kevin                  9 Tmsuffolk-MR         1:31.68    1:30.24 ZQ     
                  43.10     1:30.24 (47.14)                                        
 27 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR          1:31.26    1:30.40 ZQ     
                  42.78     1:30.40 (47.62)                                        
 28 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              1:29.68    1:30.53 ZQ     
                  42.39     1:30.53 (48.14)                                        
 29 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              1:32.47    1:30.74 ZQ     
                  43.72     1:30.74 (47.02)                                        
 30 Townsend, Nate R          10 Marlins Bgnw-MR      1:30.95    1:31.14 ZQ     
                  42.82     1:31.14 (48.32)                                        
 31 Ebied, Omar               10 Twisters-MR          1:31.93    1:31.29 ZQ     
                  41.97     1:31.29 (49.32)                                        
 32 Coleman, Alex M           10 Marlins Bgnw-MR      1:30.11    1:32.30 ZQ     
                  43.74     1:32.30 (48.56)                                        
 33 Park, Bryan H             10 Tmsuffolk-MR         1:33.19    1:32.69 ZQ     
                  43.28     1:32.69 (49.41)                                        
 34 Huang, Matthew K          10 PATS-MR              1:31.94    1:32.83 ZQ     
                  43.81     1:32.83 (49.02)                                        
 35 Wu, Jonathan              10 Tmsuffolk-MR         1:30.73    1:33.44 ZQ     
                  44.22     1:33.44 (49.22)                                        
 36 Green, Gavin C             9 Flying Dolphins-MR   1:33.04    1:33.55 ZQ     
                  43.77     1:33.55 (49.78)                                        
 37 Krawiec, Grant            10 Express Swimming-MR  1:33.02    1:33.71 ZQ     
                  45.52     1:33.71 (48.19)                                        
 38 Kelly, Jack G              9 Silver Streaks-MR    1:33.68    1:35.89        
                  44.04     1:35.89 (51.85)                                        
 -- Madden, Sean M            10 Twisters-MR          1:32.40         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  43.30          DQ (48.72)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
 Meet Qualifying:  34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR                 31.90      30.32 ZQ     
  2 Tack, Lucas S             10 Tmsuffolk-MR           32.04      30.78 ZQ     
  3 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR                31.58      30.81 ZQ     
  4 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR      31.99      31.08 ZQ     
  5 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR      31.06      31.14 ZQ     
  6 Siebert, Tavis D          10 NYSA-MR                32.96      31.80 ZQ     
  7 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR            32.27      31.91 ZQ     
  8 Allen, Liam F             10 Marlins-MR             33.41      32.18 ZQ     
  9 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR    32.48      32.34 ZQ     
 10 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR      32.03      32.35 ZQ     
 11 Dwyer, Michael C          10 COND-MR                33.14      32.37 ZQ     
 12 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR    32.29      32.39 ZQ     
 13 Markowitz, Hunter N       10 HAA-MR                 34.94      33.74 ZQ     
 14 Park, Bryan H             10 Tmsuffolk-MR           34.00      33.81 ZQ     
 15 Liu, Alston               10 Twisters-MR            33.25      33.82 ZQ     
 16 Shen, Eugene              10 NYSA-MR                34.85      33.89 ZQ     
 17 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             34.86      34.09 ZQ     
 18 Donkor, Adrian            10 AG Unattached-MR       34.96      34.53 ZQ     
 18 Olsen, Grady I            10 CSC-MR                 34.12      34.53 ZQ     
 20 Izower, Asher              8 Twisters-MR            34.63      35.79 JO     
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tack, Lucas S             10 Tmsuffolk-MR         1:09.02    1:06.88 ZQ     
                  31.78     1:06.88 (35.10)                                        
  2 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR               1:08.95    1:06.94 ZQ     
                  31.92     1:06.94 (35.02)                                        
  3 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              1:06.51    1:08.38 ZQ     
                  32.06     1:08.38 (36.32)                                        
  4 Siebert, Tavis D          10 NYSA-MR              1:16.57    1:09.62 ZQ     
                  33.15     1:09.62 (36.47)                                        
  5 Dwyer, Michael C          10 COND-MR              1:13.12    1:10.28 ZQ     
                  32.96     1:10.28 (37.32)                                        
  6 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR              1:09.03    1:10.72 ZQ     
                  33.15     1:10.72 (37.57)                                        
  7 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR    1:09.54    1:10.80 ZQ     
                  33.82     1:10.80 (36.98)                                        
  8 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    1:12.69    1:11.45 ZQ     
                  32.94     1:11.45 (38.51)                                        
  9 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR          1:12.30    1:11.68 ZQ     
                  34.24     1:11.68 (37.44)                                        
 10 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR    1:11.09    1:12.80 ZQ     
                  33.68     1:12.80 (39.12)                                        
 11 Markowitz, Hunter N       10 HAA-MR               1:15.68    1:13.81 ZQ     
                  35.19     1:13.81 (38.62)                                        
 12 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR     1:13.19    1:14.01 ZQ     
                  35.21     1:14.01 (38.80)                                        
 13 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR  1:15.52    1:15.20 ZQ     
                  35.77     1:15.20 (39.43)                                        
 14 Allen, Liam F             10 Marlins-MR           1:18.42    1:16.46 ZQ     
                  35.82     1:16.46 (40.64)                                        
 15 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:19.32    1:16.66 ZQ     
                  34.69     1:16.66 (41.97)                                        
 16 Liu, Alston               10 Twisters-MR          1:17.57    1:17.14 ZQ     
                  37.42     1:17.14 (39.72)                                        
 17 Laidlaw, Johnny F         10 Marlins Bgnw-MR      1:19.96    1:17.26 ZQ     
                  36.21     1:17.26 (41.05)                                        
 18 Park, Bryan H             10 Tmsuffolk-MR         1:20.26    1:17.54 ZQ     
                  35.66     1:17.54 (41.88)                                        
 19 Hyde, Michael J           10 Agua Swim Team-MR    1:19.91    1:17.86 ZQ     
                  35.92     1:17.86 (41.94)                                        
 20 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR    1:20.58    1:18.33 ZQ     
                  36.53     1:18.33 (41.80)                                        
 21 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR  1:20.45    1:19.25 ZQ     
                  38.30     1:19.25 (40.95)                                        
 22 Olsen, Grady I            10 CSC-MR               1:18.82    1:19.48 ZQ     
                  36.87     1:19.48 (42.61)                                        
 23 Izower, Xander            10 Twisters-MR          1:17.19    1:19.50 ZQ     
                  36.70     1:19.50 (42.80)                                        
 24 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR              1:21.51    1:21.88 ZQ     
                  37.12     1:21.88 (44.76)                                        
 25 Skolnick, Avery M         10 Marlins Bgnw-MR      1:21.78    1:23.54 JO     
                  38.44     1:23.54 (45.10)                                        
 -- Torres, Chris J           10 WEST-MR              1:17.19        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              1:06.53    1:06.33 ZQ     
                  30.74     1:06.33 (35.59)                                        
  2 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR              1:09.22    1:08.04 ZQ     
                  31.78     1:08.04 (36.26)                                        
  3 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              1:09.78    1:08.23 ZQ     
                  33.29     1:08.23 (34.94)                                        
  4 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR     1:11.24    1:10.88 ZQ     
                  33.56     1:10.88 (37.32)                                        
  5 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR    1:09.70    1:11.20 ZQ     
                  32.94     1:11.20 (38.26)                                        
  6 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    1:11.31    1:11.55 ZQ     
                  32.61     1:11.55 (38.94)                                        
  7 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR    1:12.22    1:11.70 ZQ     
                  33.60     1:11.70 (38.10)                                        
  8 Izower, Xander            10 Twisters-MR          1:14.33    1:12.30 ZQ     
                  34.56     1:12.30 (37.74)                                        
  9 Liu, Alston               10 Twisters-MR          1:13.87    1:12.43 ZQ     
                  33.99     1:12.43 (38.44)                                        
 10 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR          1:11.65    1:12.54 ZQ     
                  32.09     1:12.54 (40.45)                                        
 11 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR  1:14.33    1:13.25 ZQ     
                  34.06     1:13.25 (39.19)                                        
 12 Tack, Lucas S             10 Tmsuffolk-MR         1:15.52    1:14.76 ZQ     
                  33.20     1:14.76 (41.56)                                        
 13 Dwyer, Michael C          10 COND-MR              1:15.08    1:15.98 ZQ     
                  34.67     1:15.98 (41.31)                                        
 14 Whang, Justin              9 Express Swimming-MR  1:16.60    1:16.36 ZQ     
                  37.03     1:16.36 (39.33)                                        
 15 Pearce, Stephen P         10 Rivertown Rays-MR    1:16.62    1:16.76 ZQ     
                  35.80     1:16.76 (40.96)                                        
 16 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              1:16.11    1:17.15 ZQ     
                  35.69     1:17.15 (41.46)                                        
 -- Siebert, Tavis D          10 NYSA-MR              1:16.96         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.33          DQ (40.42)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              2:21.15    2:23.34 ZQ     
                  31.85     1:09.12 (37.27)     1:51.18 (42.06)     2:23.34 (32.16)
  2 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR              2:28.05    2:27.00 ZQ     
                  32.35     1:11.57 (39.22)     1:54.68 (43.11)     2:27.00 (32.32)
  3 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              2:26.37    2:28.46 ZQ     
                  35.03     1:13.69 (38.66)     1:57.15 (43.46)     2:28.46 (31.31)
  4 Morlock, Tristan M        10 HAA-MR               2:32.09    2:28.47 ZQ     
                  32.26     1:10.76 (38.50)     1:55.40 (44.64)     2:28.47 (33.07)
  5 Mack-Jackson, Benjamin    10 TS Unattached-MR     2:31.30    2:30.76 ZQ     
                  34.63     1:14.96 (40.33)     1:57.87 (42.91)     2:30.76 (32.89)
  6 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR    2:34.26    2:33.76 ZQ     
                  34.96     1:13.27 (38.31)     1:58.92 (45.65)     2:33.76 (34.84)
  7 Liu, Alston               10 Twisters-MR          2:38.24    2:35.57 ZQ     
                  34.63     1:12.73 (38.10)     1:59.43 (46.70)     2:35.57 (36.14)
  8 Radkov, Nick S             9 Unhes-Mr-MR          2:34.46    2:35.68 ZQ     
                  34.69     1:13.79 (39.10)     2:01.63 (47.84)     2:35.68 (34.05)
  9 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR    2:40.42    2:38.06 ZQ     
                  34.49     1:16.86 (42.37)     2:04.07 (47.21)     2:38.06 (33.99)
 10 Izower, Xander            10 Twisters-MR          2:39.60    2:38.38 ZQ     
                  36.14     1:16.09 (39.95)     2:04.35 (48.26)     2:38.38 (34.03)
 11 Madden, Sean M            10 Twisters-MR          2:45.18    2:39.30 ZQ     
                  38.01     1:16.05 (38.04)     2:04.34 (48.29)     2:39.30 (34.96)
 12 Markowitz, Hunter N       10 HAA-MR               2:38.97    2:39.58 ZQ     
                  34.47     1:15.86 (41.39)     2:05.20 (49.34)     2:39.58 (34.38)
 13 Wu, Jonathan              10 Tmsuffolk-MR         2:43.71    2:39.60 ZQ     
                  35.31     1:15.85 (40.54)     2:05.32 (49.47)     2:39.60 (34.28)
 14 Swartwout, William H      10 Express Swimming-MR  2:36.97    2:40.01 ZQ     
                  36.72     1:17.77 (41.05)     2:04.72 (46.95)     2:40.01 (35.29)
 15 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           2:45.20    2:41.14 ZQ     
                  34.96     1:15.38 (40.42)     2:04.09 (48.71)     2:41.14 (37.05)
 16 Baldassare, Zachary L     10 WISC-MR              2:43.35    2:44.94 ZQ     
                  37.70     1:18.29 (40.59)     2:08.08 (49.79)     2:44.94 (36.86)
 17 Dwyer, Michael C          10 COND-MR              2:43.51    2:49.17 JO     
                  35.95     1:19.32 (43.37)     2:08.34 (49.02)     2:49.17 (40.83)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                22.49  SECS Sectional South
                22.49  SECN Sectional North
                23.29  METS
                27.69  ZQ
                28.29  JO
 Meet Qualifying:  27.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                25.07      24.93 ZQ     
  2 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              25.70      25.30 ZQ     
  3 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR                25.63      25.49 ZQ     
  4 Louser, Jason C           11 TVSC-MR                26.41      25.74 ZQ     
  5 Torres, Nick              11 WEST-MR                25.84      25.83 ZQ     
  6 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR      26.08      26.00 ZQ     
  7 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR                25.95      26.11 ZQ     
  8 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  26.26      26.71 ZQ     
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                22.49  SECS Sectional South
                22.49  SECN Sectional North
                23.29  METS
                27.69  ZQ
                28.29  JO
 Meet Qualifying:  27.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR     24.69      24.58 qZQ    
  2 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                25.02      25.07 qZQ    
  3 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR                26.32      25.63 qZQ    
  4 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              25.95      25.70 qZQ    
  5 Torres, Nick              11 WEST-MR                26.06      25.84 qZQ    
  6 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR                26.40      25.95 qZQ    
  7 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR      26.29      26.08 qZQ    
  8 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  26.50      26.26 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Louser, Jason C           11 TVSC-MR                26.73      26.41 ZQ     
 10 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR           26.59      26.43 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Daly, Michael C           12 COND-MR                26.28      26.53 ZQ     
 12 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              26.26      26.55 ZQ     
 13 Dubs, Chasen E            11 EHY-MR                 26.36      26.57 ZQ     
 14 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  26.38      26.73 ZQ     
 15 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR     26.64      26.78 ZQ     
 16 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR                26.76      26.82 ZQ     
 17 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR              26.62      26.88 ZQ     
 18 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR           26.81      26.94 ZQ     
 19 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR     27.21      26.97 ZQ     
 20 Fargo, Jordan K           12 BBSC-MR                26.71      27.01 ZQ     
 21 Kumeno, Kai               11 Agua Swim Team-MR      26.82      27.02 ZQ     
 22 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 25.95      27.12 ZQ     
 23 Sakharuk, Daniel V        11 Marlins Bgnw-MR        27.51      27.16 ZQ     
 24 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    26.74      27.21 ZQ     
 25 Pacsi, Mauro H            12 COND-MR                27.49      27.31 ZQ     
 26 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR                 27.36      27.66 ZQ     
 27 Weiner, Luke              12 Tmsuffolk-MR           27.48      27.87 JO     
 28 Ackerman, Ian R           11 Marlins-MR             27.59      27.93 JO     
 29 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR      27.61      28.10 JO     
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 50.63   3/19/2010 Ryan Wagner, COND-MR                         
                48.79  SECN Sectional North
                48.99  SECS Sectional South
                50.19  METS
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR                55.86      54.33 ZQ     
                  26.06       54.33 (28.27)                                        
  2 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              54.68      54.46 ZQ     
                  26.42       54.46 (28.04)                                        
  3 Louser, Jason C           11 TVSC-MR                56.77      55.33 ZQ     
                  26.78       55.33 (28.55)                                        
  4 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR              56.19      55.34 ZQ     
                  26.86       55.34 (28.48)                                        
  5 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR           57.28      56.75 ZQ     
                  27.07       56.75 (29.68)                                        
  6 Lee, Ryan P               12 WEST-MR                57.27      57.33 ZQ     
                  27.53       57.33 (29.80)                                        
  7 Torres, Nick              11 WEST-MR                56.60      58.95 ZQ     
                  27.64       58.95 (31.31)                                        
  8 Chen, Ting                12 RFAC-MR                57.50      59.03 ZQ     
                  28.25       59.03 (30.78)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 50.63   3/19/2010 Ryan Wagner, COND-MR                         
                48.79  SECN Sectional North
                48.99  SECS Sectional South
                50.19  METS
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              55.47      54.68 qZQ    
                  26.20       54.68 (28.48)                                        
  2 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR                58.34      55.86 qZQ    
                  26.68       55.86 (29.18)                                        
  3 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR              57.47      56.19 qZQ    
                  27.11       56.19 (29.08)                                        
  4 Torres, Nick              11 WEST-MR                57.09      56.60 qZQ    
                  27.30       56.60 (29.30)                                        
  5 Louser, Jason C           11 TVSC-MR                57.85      56.77 qZQ    
                  27.40       56.77 (29.37)                                        
  6 Lee, Ryan P               12 WEST-MR                57.07      57.27 qZQ    
                  27.60       57.27 (29.67)                                        
  7 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR           57.25      57.28 qZQ    
                  27.04       57.28 (30.24)                                        
  8 Chen, Ting                12 RFAC-MR                56.43      57.50 qZQ    
                  27.41       57.50 (30.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR      56.96      57.55 ZQ     
                  27.64       57.55 (29.91)                                        
 10 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR                58.21      57.69 ZQ     
                  27.70       57.69 (29.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR           58.81      58.14 ZQ     
                  27.80       58.14 (30.34)                                        
 12 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              57.49      58.58 ZQ     
                  28.39       58.58 (30.19)                                        
 13 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR                59.20      58.71 ZQ     
                  27.74       58.71 (30.97)                                        
 13 Fargo, Jordan K           12 BBSC-MR                58.01      58.71 ZQ     
                  28.46       58.71 (30.25)                                        
 15 Daly, Michael C           12 COND-MR                59.04      58.74 ZQ     
                  27.88       58.74 (30.86)                                        
 16 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 57.03      58.76 ZQ     
                  28.31       58.76 (30.45)                                        
 17 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  59.34      58.86 ZQ     
                  28.47       58.86 (30.39)                                        
 18 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR     59.28    1:00.12 JO     
                  28.68     1:00.12 (31.44)                                        
 19 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    59.45    1:00.53 JO     
                  28.66     1:00.53 (31.87)                                        
 20 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR                 59.53    1:00.78 JO     
                  28.80     1:00.78 (31.98)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:46.49  SECS Sectional South
                1:46.49  SECN Sectional North
                1:49.99  METS
                2:11.69  ZQ
                2:14.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            2:02.90    1:58.81 ZQ     
                  27.22       57.48 (30.26)     1:28.01 (30.53)     1:58.81 (30.80)
  2 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              2:00.57    1:59.24 ZQ     
                  27.29       57.53 (30.24)     1:28.73 (31.20)     1:59.24 (30.51)
  3 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:02.69    2:00.57 ZQ     
                  27.71       58.26 (30.55)     1:29.44 (31.18)     2:00.57 (31.13)
  4 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR         2:03.07    2:02.85 ZQ     
                  28.04       58.82 (30.78)     1:30.81 (31.99)     2:02.85 (32.04)
  5 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              2:02.71    2:03.32 ZQ     
                  27.38       59.16 (31.78)     1:31.65 (32.49)     2:03.32 (31.67)
  6 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            2:05.39    2:04.21 ZQ     
                  27.72       59.81 (32.09)     1:32.67 (32.86)     2:04.21 (31.54)
  7 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR              2:03.04    2:04.31 ZQ     
                  27.76       59.56 (31.80)     1:32.67 (33.11)     2:04.31 (31.64)
  8 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR              2:05.88    2:06.48 ZQ     
                  28.70     1:00.31 (31.61)   2:06.48 (1:06.17)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:46.49  SECS Sectional South
                1:46.49  SECN Sectional North
                1:49.99  METS
                2:11.69  ZQ
                2:14.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              2:00.06    2:00.57 qZQ    
                  27.81       58.55 (30.74)     1:30.03 (31.48)     2:00.57 (30.54)
  2 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:02.05    2:02.69 qZQ    
                  28.77     1:00.03 (31.26)     1:32.33 (32.30)     2:02.69 (30.36)
  3 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              2:03.16    2:02.71 qZQ    
                  28.26       59.44 (31.18)     1:31.17 (31.73)     2:02.71 (31.54)
  4 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            2:06.86    2:02.90 qZQ    
                  27.65       59.09 (31.44)     1:31.64 (32.55)     2:02.90 (31.26)
  5 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR              2:02.77    2:03.04 qZQ    
                  28.04       59.28 (31.24)     1:31.55 (32.27)     2:03.04 (31.49)
  6 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR         2:02.87    2:03.07 qZQ    
                  27.81       59.05 (31.24)     1:31.41 (32.36)     2:03.07 (31.66)
  7 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            2:06.09    2:05.39 qZQ    
                  28.69     1:01.16 (32.47)     1:33.95 (32.79)     2:05.39 (31.44)
  8 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR              2:09.00    2:05.88 qZQ    
                  28.71     1:01.01 (32.30)     1:33.17 (32.16)     2:05.88 (32.71)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              2:08.08    2:06.33 ZQ     
                  29.40     1:01.36 (31.96)     1:33.49 (32.13)     2:06.33 (32.84)
 10 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         2:09.53    2:07.40 ZQ     
                  28.40     1:00.91 (32.51)     1:34.38 (33.47)     2:07.40 (33.02)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            2:08.44    2:07.70 ZQ     
                  29.61     1:02.80 (33.19)     1:36.41 (33.61)     2:07.70 (31.29)
 12 Fargo, Jordan K           12 BBSC-MR              2:07.20    2:07.77 ZQ     
                  29.03     1:01.24 (32.21)     1:34.87 (33.63)     2:07.77 (32.90)
 13 Stolarski, Andrew K       11 COND-MR              2:09.98    2:08.04 ZQ     
                  29.68     1:02.24 (32.56)     1:35.44 (33.20)     2:08.04 (32.60)
 14 Kirsis, Janis V           11 COND-MR              2:09.08    2:08.24 ZQ     
                  29.33     1:02.34 (33.01)     1:35.82 (33.48)     2:08.24 (32.42)
 15 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR    2:05.45    2:08.58 ZQ     
                  28.85     1:01.53 (32.68)     1:35.20 (33.67)     2:08.58 (33.38)
 16 Millkey, Nicholas         12 Tmsuffolk-MR         2:11.15    2:08.81 ZQ     
                  29.39     1:02.20 (32.81)   2:08.81 (1:06.61)                    
 17 Dubs, Chasen E            11 EHY-MR               2:09.02    2:09.18 ZQ     
                  28.78     1:01.51 (32.73)     1:35.84 (34.33)     2:09.18 (33.34)
 18 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              2:10.12    2:10.05 ZQ     
                  29.70     1:02.48 (32.78)     1:36.18 (33.70)     2:10.05 (33.87)
 19 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    2:06.62    2:10.19 ZQ     
                  29.39     1:02.36 (32.97)     1:36.51 (34.15)     2:10.19 (33.68)
 20 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR              2:10.72    2:10.24 ZQ     
                  29.42   2:10.24 (1:40.82)                                        
 21 Sakharuk, Daniel V        11 Marlins Bgnw-MR      2:10.12    2:10.43 ZQ     
                  29.47     1:02.16 (32.69)     1:36.34 (34.18)     2:10.43 (34.09)
 22 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR               2:04.18    2:10.95 ZQ     
                  29.23     1:02.34 (33.11)     1:36.51 (34.17)     2:10.95 (34.44)
 23 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR               2:10.37    2:13.80 JO     
                  29.85     1:03.96 (34.11)     1:39.04 (35.08)     2:13.80 (34.76)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:58.68    5/1/1985 Rodney Van Tassell, NBS-MR                 
                4:48.39  SECS Sectional South
                4:48.39  SECN Sectional North
                4:56.99  METS
                5:55.99  ZQ
                6:01.99  JO
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              5:17.87    5:13.82 ZQ     
                  28.47     1:00.15 (31.68)     1:32.14 (31.99)     2:04.29 (32.15)
        2:36.27 (31.98)     3:08.25 (31.98)     3:40.21 (31.96)     4:12.50 (32.29)
        4:43.68 (31.18)     5:13.82 (30.14)                                        
  2 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              5:19.19    5:14.08 ZQ     
                  28.48       59.99 (31.51)     1:32.12 (32.13)     2:04.40 (32.28)
        2:36.58 (32.18)     3:08.84 (32.26)     3:41.26 (32.42)     4:13.11 (31.85)
        4:44.92 (31.81)     5:14.08 (29.16)                                        
  3 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            5:29.41    5:29.67 ZQ     
                  28.91     1:00.91 (32.00)     1:34.02 (33.11)     2:08.30 (34.28)
        2:42.40 (34.10)     3:16.73 (34.33)     3:51.03 (34.30)     4:25.20 (34.17)
        4:59.19 (33.99)     5:29.67 (30.48)                                        
  4 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR              5:20.47    5:29.82 ZQ     
                  28.09     1:00.63 (32.54)     1:34.41 (33.78)     2:08.89 (34.48)
        2:44.08 (35.19)     3:18.60 (34.52)     3:52.70 (34.10)     4:26.16 (33.46)
        5:00.07 (33.91)     5:29.82 (29.75)                                        
  5 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            5:48.34    5:30.21 ZQ     
                  27.28       58.13 (30.85)     1:30.42 (32.29)     2:04.92 (34.50)
        2:39.54 (34.62)     3:14.25 (34.71)     3:48.04 (33.79)     4:22.63 (34.59)
        4:57.65 (35.02)     5:30.21 (32.56)                                        
  6 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    5:36.16    5:30.27 ZQ     
                  29.75     1:02.33 (32.58)     1:35.82 (33.49)     2:09.81 (33.99)
        2:43.80 (33.99)     3:17.17 (33.37)     3:50.98 (33.81)     4:24.63 (33.65)
        4:58.79 (34.16)     5:30.27 (31.48)                                        
  7 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR         5:31.37    5:30.80 ZQ     
                  28.72     1:00.74 (32.02)     1:34.21 (33.47)     2:08.12 (33.91)
        2:42.01 (33.89)     3:16.19 (34.18)     3:50.25 (34.06)     4:24.41 (34.16)
        4:58.19 (33.78)     5:30.80 (32.61)                                        
  8 Millkey, Nicholas         12 Tmsuffolk-MR         5:43.81    5:35.98 ZQ     
                  30.26     1:02.98 (32.72)     1:36.94 (33.96)     2:10.97 (34.03)
        2:44.83 (33.86)     3:19.63 (34.80)     3:54.73 (35.10)     4:29.06 (34.33)
        5:03.42 (34.36)     5:35.98 (32.56)                                        
  9 Kirsis, Janis V           11 COND-MR              5:39.56    5:36.01 ZQ     
                  29.87     1:02.84 (32.97)     1:37.35 (34.51)     2:11.96 (34.61)
        2:46.62 (34.66)     3:21.39 (34.77)     3:55.33 (33.94)     4:29.98 (34.65)
        5:03.75 (33.77)     5:36.01 (32.26)                                        
 10 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              5:35.41    5:38.19 ZQ     
                  30.01     1:03.29 (33.28)     1:37.33 (34.04)     2:11.57 (34.24)
        2:46.14 (34.57)     3:21.02 (34.88)     3:55.84 (34.82)     4:30.79 (34.95)
        5:05.01 (34.22)     5:38.19 (33.18)                                        
 11 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              5:46.29    5:41.28 ZQ     
                  29.77     1:02.90 (33.13)     1:36.66 (33.76)     2:11.18 (34.52)
        2:46.26 (35.08)     3:20.96 (34.70)     3:55.76 (34.80)     4:30.72 (34.96)
        5:06.46 (35.74)     5:41.28 (34.82)                                        
 12 Stolarski, Andrew K       11 COND-MR              5:44.98    5:42.63 ZQ     
                  30.06     1:03.59 (33.53)     1:37.73 (34.14)     2:12.36 (34.63)
        2:47.62 (35.26)     3:22.91 (35.29)     3:57.93 (35.02)     4:33.22 (35.29)
        5:08.67 (35.45)     5:42.63 (33.96)                                        
 13 Fargo, Jordan K           12 BBSC-MR              5:39.84    5:43.78 ZQ     
                  30.45     1:03.94 (33.49)     1:38.83 (34.89)     2:14.37 (35.54)
        2:49.49 (35.12)     3:24.62 (35.13)     3:59.88 (35.26)     4:35.26 (35.38)
        5:11.26 (36.00)     5:43.78 (32.52)                                        
 14 Matossian, Cameron T      11 WEST-MR              5:42.33    5:44.05 ZQ     
                  30.62     1:04.72 (34.10)     1:39.56 (34.84)     2:14.52 (34.96)
        2:49.66 (35.14)     3:24.96 (35.30)     3:59.95 (34.99)     4:34.49 (34.54)
        5:09.71 (35.22)     5:44.05 (34.34)                                        
 15 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR               5:35.86    5:44.14 ZQ     
                  29.67     1:03.07 (33.40)     1:38.42 (35.35)     2:13.97 (35.55)
        2:49.43 (35.46)     3:24.44 (35.01)     3:59.72 (35.28)     4:34.85 (35.13)
        5:10.30 (35.45)     5:44.14 (33.84)                                        
 16 Lucas, Connor             12 HYB-MR               5:50.02    5:45.72 ZQ     
                  30.94     1:04.83 (33.89)     1:39.71 (34.88)     2:14.44 (34.73)
        2:49.28 (34.84)     3:24.85 (35.57)     4:00.95 (36.10)     4:37.03 (36.08)
        5:12.41 (35.38)     5:45.72 (33.31)                                        
 17 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR    5:47.80    5:45.91 ZQ     
                  31.70     1:06.26 (34.56)     1:41.74 (35.48)     2:17.34 (35.60)
        2:52.63 (35.29)     3:27.62 (34.99)     4:03.21 (35.59)     4:38.58 (35.37)
        5:13.20 (34.62)     5:45.91 (32.71)                                        
 18 Dubs, Chasen E            11 EHY-MR               5:43.79    5:47.34 ZQ     
                  27.44       59.60 (32.16)     1:34.80 (35.20)     2:11.12 (36.32)
        2:47.45 (36.33)     3:23.17 (35.72)     3:59.14 (35.97)     4:35.87 (36.73)
        5:12.18 (36.31)     5:47.34 (35.16)                                        
 19 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              5:41.44    5:54.56 ZQ     
                  30.01     1:04.84 (34.83)     1:40.41 (35.57)     2:16.13 (35.72)
        2:52.33 (36.20)     3:28.63 (36.30)     4:04.99 (36.36)     4:41.98 (36.99)
        5:19.29 (37.31)     5:54.56 (35.27)                                        
 20 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR   5:52.66    5:55.11 ZQ     
                  30.00     1:04.28 (34.28)     1:39.95 (35.67)     2:16.18 (36.23)
        2:52.64 (36.46)     3:29.47 (36.83)     4:07.07 (37.60)     4:44.41 (37.34)
        5:21.09 (36.68)     5:55.11 (34.02)                                        
 21 Maidhof, Matthew T        12 HAA-MR               5:53.80    5:55.21 ZQ     
                  31.39     1:06.56 (35.17)     1:42.01 (35.45)     2:17.71 (35.70)
        2:53.92 (36.21)     3:30.59 (36.67)     4:06.96 (36.37)     4:44.22 (37.26)
        5:20.86 (36.64)     5:55.21 (34.35)                                        
 22 O'Malley, Connor M        12 HAA-MR               5:54.46    5:55.54 ZQ     
                  31.80     1:07.05 (35.25)     1:43.58 (36.53)     2:19.62 (36.04)
        2:56.39 (36.77)     3:32.98 (36.59)     4:09.63 (36.65)     4:45.39 (35.76)
        5:21.03 (35.64)     5:55.54 (34.51)                                        
 23 Domanico, Edward Zachary  12 CSD-MR               5:50.97    5:59.87 JO     
                  30.64     1:05.59 (34.95)     1:42.12 (36.53)     2:18.93 (36.81)
        2:56.31 (37.38)     3:33.79 (37.48)     4:11.45 (37.66)     4:48.50 (37.05)
        5:24.45 (35.95)     5:59.87 (35.42)                                        
 24 Sakharuk, Daniel V        11 Marlins Bgnw-MR      5:53.73    6:00.48 JO     
                  30.42     1:05.28 (34.86)     1:41.65 (36.37)     2:19.01 (37.36)
        2:56.21 (37.20)     3:33.57 (37.36)     4:10.97 (37.40)     4:48.46 (37.49)
        5:25.80 (37.34)     6:00.48 (34.68)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                32.49  ZQ
                33.29  JO
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                28.57      28.32 ZQ     
  2 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              29.41      28.69 ZQ     
  3 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR        29.44      28.88 ZQ     
  4 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR           29.03      28.93 ZQ     
  5 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR      29.80      29.40 ZQ     
  6 Dubs, Chasen E            11 EHY-MR                 29.35      29.90 ZQ     
  7 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR                29.79      30.13 ZQ     
  8 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR                30.29      30.51 ZQ     
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                32.49  ZQ
                33.29  JO
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                28.39      28.57 qZQ    
  2 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR           28.99      29.03 qZQ    
  3 Dubs, Chasen E            11 EHY-MR                 31.03      29.35 qZQ    
  4 Mukudai, Rui              12 Badger-MR              29.59      29.41 qZQ    
  5 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR        31.14      29.44 qZQ    
  6 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR                30.02      29.79 qZQ    
  7 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR      29.98      29.80 qZQ    
  8 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR                30.20      30.29 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Claiborne, Kevin G        11 NCAC-MR                31.82      30.80 ZQ     
 10 Byman, Sean J             12 NYSA-MR                32.22      30.87 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR                 30.53      30.99 ZQ     
 12 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR                 31.02      31.05 ZQ     
 13 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  31.23      31.08 ZQ     
 14 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR                30.98      31.22 ZQ     
 15 Lucas, Connor             12 HYB-MR                 32.11      31.37 ZQ     
 16 Chan, Matthew S           12 TVSC-MR                32.49      31.45 ZQ     
 17 Fargo, Jordan K           12 BBSC-MR                31.93      31.51 ZQ     
 18 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR     31.77      31.58 ZQ     
 19 Domanico, Edward Zachary  12 CSD-MR                 31.63      31.59 ZQ     
 20 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR    31.26      31.80 ZQ     
 21 Kumeno, Kai               11 Agua Swim Team-MR      32.39      31.99 ZQ     
 22 He, David                 12 TVSC-MR                32.27      32.00 ZQ     
 23 Sakharuk, Daniel V        11 Marlins Bgnw-MR        32.42      32.06 ZQ     
 24 Matossian, Cameron T      11 WEST-MR                31.90      32.19 ZQ     
 25 Weiner, Luke              12 Tmsuffolk-MR           32.23      32.55 JO     
 26 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR                31.94      32.76 JO     
 27 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  31.99      32.96 JO     
 -- Healy, Aidan E            12 WISC-MR                32.16         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                55.09  SECS Sectional South
                55.09  SECN Sectional North
                56.99  METS
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              1:01.07    1:00.71 ZQ     
                  29.38     1:00.71 (31.33)                                        
  2 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         1:01.38    1:01.37 ZQ     
                  30.04     1:01.37 (31.33)                                        
  3 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            1:02.89    1:02.09 ZQ     
                  30.05     1:02.09 (32.04)                                        
  4 Torres, Nick              11 WEST-MR              1:03.00    1:03.14 ZQ     
                  30.40     1:03.14 (32.74)                                        
  5 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              1:04.33    1:04.36 ZQ     
                  31.80     1:04.36 (32.56)                                        
  6 Daly, Michael C           12 COND-MR              1:03.95    1:04.64 ZQ     
                  31.38     1:04.64 (33.26)                                        
  7 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      1:03.84    1:04.91 ZQ     
                  30.94     1:04.91 (33.97)                                        
  8 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR    1:05.14    1:06.01 ZQ     
                  31.45     1:06.01 (34.56)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                55.09  SECS Sectional South
                55.09  SECN Sectional North
                56.99  METS
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              1:00.43    1:01.07 qZQ    
                  29.29     1:01.07 (31.78)                                        
  2 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         1:00.77    1:01.38 qZQ    
                  29.65     1:01.38 (31.73)                                        
  3 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR   1:00.94    1:02.39 qZQ    
                  29.64     1:02.39 (32.75)                                        
  4 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            1:03.38    1:02.89 qZQ    
                  29.93     1:02.89 (32.96)                                        
  5 Torres, Nick              11 WEST-MR              1:03.75    1:03.00 qZQ    
                  30.38     1:03.00 (32.62)                                        
  6 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      1:07.03    1:03.84 qZQ    
                  30.33     1:03.84 (33.51)                                        
  7 Daly, Michael C           12 COND-MR              1:04.78    1:03.95 qZQ    
                  30.74     1:03.95 (33.21)                                        
  8 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR              1:04.44    1:04.11 qZQ    
                  30.76     1:04.11 (33.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              1:04.36    1:04.33 ZQ     
                  30.90     1:04.33 (33.43)                                        
 10 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR    1:03.88    1:05.14 ZQ     
                  31.12     1:05.14 (34.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR               1:06.38    1:05.71 ZQ     
                  31.72     1:05.71 (33.99)                                        
 12 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:05.53    1:05.77 ZQ     
                  32.63     1:05.77 (33.14)                                        
 13 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              1:06.69    1:05.88 ZQ     
                  32.01     1:05.88 (33.87)                                        
 14 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR               1:05.23    1:06.08 ZQ     
                  31.76     1:06.08 (34.32)                                        
 15 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:08.50    1:06.33 ZQ     
                  32.15     1:06.33 (34.18)                                        
 16 Claiborne, Kevin G        11 NCAC-MR              1:07.79    1:06.54 ZQ     
                  32.16     1:06.54 (34.38)                                        
 17 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         1:06.88    1:07.25 ZQ     
                  32.28     1:07.25 (34.97)                                        
 18 Kirsis, Janis V           11 COND-MR              1:08.19    1:07.46 ZQ     
                  32.64     1:07.46 (34.82)                                        
 19 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR   1:08.29    1:07.56 ZQ     
                  32.50     1:07.56 (35.06)                                        
 20 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              1:04.89    1:07.80 ZQ     
                  33.45     1:07.80 (34.35)                                        
 21 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              1:06.96    1:08.39 ZQ     
                  33.50     1:08.39 (34.89)                                        
 22 Weiner, Luke              12 Tmsuffolk-MR         1:08.66    1:08.76 ZQ     
                  33.48     1:08.76 (35.28)                                        
 23 Lucas, Connor             12 HYB-MR               1:08.00    1:08.89 JO     
                  33.83     1:08.89 (35.06)                                        
 24 Fargo, Jordan K           12 BBSC-MR              1:07.54    1:08.91 JO     
                  33.90     1:08.91 (35.01)                                        
 25 Matossian, Cameron T      11 WEST-MR              1:08.11    1:10.39 JO     
                  34.17     1:10.39 (36.22)                                        
 26 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    1:08.51    1:10.71 JO     
                  34.25     1:10.71 (36.46)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:59.39  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:31.99  ZQ
                2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              2:12.43    2:12.00 ZQ     
                  29.92     1:02.53 (32.61)     1:37.98 (35.45)     2:12.00 (34.02)
  2 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            2:15.82    2:15.65 ZQ     
                  30.90     1:04.53 (33.63)     1:39.86 (35.33)     2:15.65 (35.79)
  3 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:16.96    2:17.00 ZQ     
                  31.43     1:06.29 (34.86)     1:42.42 (36.13)     2:17.00 (34.58)
  4 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              2:17.73    2:17.05 ZQ     
                  31.88     1:06.28 (34.40)     1:41.45 (35.17)     2:17.05 (35.60)
  5 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              2:17.77    2:17.26 ZQ     
                  30.88     1:05.04 (34.16)     1:41.58 (36.54)     2:17.26 (35.68)
  6 Torres, Nick              11 WEST-MR              2:16.60    2:19.67 ZQ     
                  32.15     1:07.01 (34.86)     1:44.04 (37.03)     2:19.67 (35.63)
  7 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              2:20.55    2:21.56 ZQ     
                  33.06     1:09.87 (36.81)     1:46.20 (36.33)     2:21.56 (35.36)
  8 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR              2:20.53    2:22.35 ZQ     
                  31.90     1:07.89 (35.99)     1:45.04 (37.15)     2:22.35 (37.31)
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:59.39  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:31.99  ZQ
                2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              2:11.44    2:12.43 qZQ    
                  30.59     1:04.43 (33.84)     1:39.31 (34.88)     2:12.43 (33.12)
  2 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            2:21.48    2:15.82 qZQ    
                  30.53     1:04.91 (34.38)     1:40.37 (35.46)     2:15.82 (35.45)
  3 Torres, Nick              11 WEST-MR              2:16.46    2:16.60 qZQ    
                  31.59     1:06.34 (34.75)     1:41.73 (35.39)     2:16.60 (34.87)
  4 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:17.13    2:16.96 qZQ    
                  31.65     1:06.58 (34.93)     1:42.34 (35.76)     2:16.96 (34.62)
  5 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              2:21.80    2:17.73 qZQ    
                  31.95     1:06.20 (34.25)     1:42.20 (36.00)     2:17.73 (35.53)
  6 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              2:22.21    2:17.77 qZQ    
                  31.80     1:06.61 (34.81)     1:42.64 (36.03)     2:17.77 (35.13)
  7 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR              2:23.71    2:20.53 qZQ    
                  31.44     1:06.58 (35.14)     1:43.13 (36.55)     2:20.53 (37.40)
  8 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              2:27.32    2:20.55 qZQ    
                  33.58     1:09.67 (36.09)     1:45.20 (35.53)     2:20.55 (35.35)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR    2:19.47    2:20.77 ZQ     
                  31.98     1:08.34 (36.36)     1:45.00 (36.66)     2:20.77 (35.77)
 10 Matossian, Cameron T      11 WEST-MR              2:26.86    2:21.77 ZQ     
                  32.68     1:08.12 (35.44)     1:45.24 (37.12)     2:21.77 (36.53)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR               2:19.80    2:21.83 ZQ     
                  31.73     1:07.65 (35.92)     1:44.70 (37.05)     2:21.83 (37.13)
 12 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR               2:21.93    2:21.93 ZQ     
                  32.82     1:08.16 (35.34)     1:45.21 (37.05)     2:21.93 (36.72)
 13 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR   2:25.59    2:22.01 ZQ     
                  32.34     1:07.99 (35.65)     1:44.83 (36.84)     2:22.01 (37.18)
 14 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      2:26.21    2:22.50 ZQ     
                  32.21     1:07.72 (35.51)     1:45.31 (37.59)     2:22.50 (37.19)
 15 Kirsis, Janis V           11 COND-MR              2:29.88    2:22.83 ZQ     
                  33.90     1:10.22 (36.32)     1:47.72 (37.50)     2:22.83 (35.11)
 16 Stolarski, Andrew K       11 COND-MR              2:27.81    2:23.46 ZQ     
                  34.40     1:10.74 (36.34)     1:47.53 (36.79)     2:23.46 (35.93)
 17 Shemet, Charlie F         12 TVSC-MR              2:26.25    2:24.71 ZQ     
                  35.27     1:11.88 (36.61)     1:48.77 (36.89)     2:24.71 (35.94)
 18 Fargo, Jordan K           12 BBSC-MR              2:22.41    2:25.77 ZQ     
                  34.86     1:11.58 (36.72)     1:49.10 (37.52)     2:25.77 (36.67)
 19 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR              2:29.17    2:27.83 ZQ     
                  33.90     1:11.52 (37.62)     1:50.04 (38.52)     2:27.83 (37.79)
 20 Sakharuk, Daniel V        11 Marlins Bgnw-MR      2:29.39    2:28.87 ZQ     
                  33.25     1:10.26 (37.01)     1:49.77 (39.51)     2:28.87 (39.10)
 -- Weiner, Luke              12 Tmsuffolk-MR         2:31.26         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  34.12     1:11.11 (36.99)     1:50.25 (39.14)          DQ (39.39)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 28.24    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                        
                37.09  ZQ
                37.59  JO
 Meet Qualifying:  37.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR     29.75      30.20 ZQ     
  2 Louser, Jason C           11 TVSC-MR                33.22      32.01 ZQ     
  3 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR         31.87      32.29 ZQ     
  4 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              34.05      33.22 ZQ     
  5 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR                 33.61      33.37 ZQ     
  6 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  34.09      33.80 ZQ     
  7 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR        34.22      33.92 ZQ     
  8 Watson, Anthony C         11 Twisters-MR            34.36      35.36 ZQ     
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 28.24    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                        
                37.09  ZQ
                37.59  JO
 Meet Qualifying:  37.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR     30.61      29.75 qZQ    
  2 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR         33.02      31.87 qZQ    
  3 Louser, Jason C           11 TVSC-MR                33.58      33.22 qZQ    
  4 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR                 33.67      33.61 qZQ    
  5 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              35.25      34.05 qZQ    
  6 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  34.53      34.09 qZQ    
  7 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR        34.80      34.22 qZQ    
  8 Watson, Anthony C         11 Twisters-MR            34.34      34.36 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR    34.24      34.62 ZQ     
 10 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  34.74      35.24 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR      36.70      35.57 ZQ     
 12 Lin, Howard H             12 NYCC-MR                36.22      35.66 ZQ     
 13 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR             35.55      35.72 ZQ     
 14 Hamilton, Andrew R        12 MVA-MR                 36.31      35.76 ZQ     
 15 Keane, Matt V             12 PATS-MR                34.59      35.78 ZQ     
 16 Baione, Michael T         12 RFAC-MR                35.62      36.06 ZQ     
 17 Rowlands, Owen C          12 WSSC-MR                36.53      36.13 ZQ     
 18 Makarov, Aleksey M        11 DA-MR                  35.60      36.22 ZQ     
 19 Chan, Justin              12 Rivertown Rays-MR      36.42      36.50 ZQ     
 20 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR                 36.24      36.51 ZQ     
 21 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    36.71      36.64 ZQ     
 22 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 35.07      36.73 ZQ     
 23 Polanish, Kevin           12 IA-MR                  35.87      36.88 ZQ     
 24 Dwyer, Jimmy C            12 COND-MR                36.58      36.97 ZQ     
 25 Chang, Alan               11 Rivertown Rays-MR      36.41      37.10 JO     
 26 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    36.93      37.19 JO     
 27 Vreeland, Caleb R         12 MVA-MR                 36.81      37.59 JO     
 28 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR      36.62      38.65        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:00.84    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                      
                1:02.19  SECS Sectional South
                1:02.19  SECN Sectional North
                1:04.49  METS
                1:20.99  ZQ
                1:21.59  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR   1:10.20    1:08.57 ZQ     
                  31.86     1:08.57 (36.71)                                        
  2 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR       1:11.02    1:10.00 ZQ     
                  32.81     1:10.00 (37.19)                                        
  3 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      1:12.88    1:10.47 ZQ     
                  32.79     1:10.47 (37.68)                                        
  4 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR               1:11.00    1:10.51 ZQ     
                  33.74     1:10.51 (36.77)                                        
  5 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:14.56    1:12.99 ZQ     
                  34.28     1:12.99 (38.71)                                        
  6 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR              1:15.00    1:13.52 ZQ     
                  34.42     1:13.52 (39.10)                                        
  7 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  1:15.55    1:15.93 ZQ     
                  35.49     1:15.93 (40.44)                                        
  8 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         1:16.30    1:16.35 ZQ     
                  36.77     1:16.35 (39.58)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:00.84    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                      
                1:02.19  SECS Sectional South
                1:02.19  SECN Sectional North
                1:04.49  METS
                1:20.99  ZQ
                1:21.59  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR   1:07.46    1:10.20 qZQ    
                  32.17     1:10.20 (38.03)                                        
  2 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR               1:14.04    1:11.00 qZQ    
                  34.19     1:11.00 (36.81)                                        
  3 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR       1:11.18    1:11.02 qZQ    
                  33.08     1:11.02 (37.94)                                        
  4 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      1:16.88    1:12.88 qZQ    
                  34.27     1:12.88 (38.61)                                        
  5 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:13.48    1:14.56 qZQ    
                  35.38     1:14.56 (39.18)                                        
  6 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR              1:18.65    1:15.00 qZQ    
                  35.43     1:15.00 (39.57)                                        
  7 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  1:15.05    1:15.55 qZQ    
                  35.45     1:15.55 (40.10)                                        
  8 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         1:16.18    1:16.30 qZQ    
                  35.97     1:16.30 (40.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Watson, Anthony C         11 Twisters-MR          1:15.28    1:16.39 ZQ     
                  36.36     1:16.39 (40.03)                                        
 10 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR               1:15.83    1:16.48 ZQ     
                  36.30     1:16.48 (40.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stolarski, Andrew K       11 COND-MR              1:19.48    1:16.89 ZQ     
                  37.01     1:16.89 (39.88)                                        
 12 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                1:14.51    1:16.94 ZQ     
                  37.08     1:16.94 (39.86)                                        
 13 Daly, Michael C           12 COND-MR              1:15.42    1:17.10 ZQ     
                  36.07     1:17.10 (41.03)                                        
 14 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR    1:16.93    1:17.29 ZQ     
                  36.70     1:17.29 (40.59)                                        
 15 Millkey, Nicholas         12 Tmsuffolk-MR         1:18.68    1:17.35 ZQ     
                  36.66     1:17.35 (40.69)                                        
 16 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              1:18.03    1:17.37 ZQ     
                  36.31     1:17.37 (41.06)                                        
 17 Keane, Matt V             12 PATS-MR              1:17.64    1:17.90 ZQ     
                  36.12     1:17.90 (41.78)                                        
 18 Hawkins, Michael J        12 HAA-MR               1:19.05    1:18.11 ZQ     
                  36.59     1:18.11 (41.52)                                        
 19 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR         1:15.95    1:18.23 ZQ     
                  37.30     1:18.23 (40.93)                                        
 20 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  1:20.73    1:18.72 ZQ     
                  37.02     1:18.72 (41.70)                                        
 21 Baione, Michael T         12 RFAC-MR              1:18.49    1:18.77 ZQ     
                  37.00     1:18.77 (41.77)                                        
 22 Dwyer, Jimmy C            12 COND-MR              1:19.39    1:19.03 ZQ     
                  37.76     1:19.03 (41.27)                                        
 23 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:20.24    1:19.27 ZQ     
                  37.65     1:19.27 (41.62)                                        
 24 Rowlands, Owen C          12 WSSC-MR              1:19.68    1:20.01 ZQ     
                  37.42     1:20.01 (42.59)                                        
 25 Makarov, Aleksey M        11 DA-MR                1:20.27    1:20.29 ZQ     
                  37.87     1:20.29 (42.42)                                        
 26 Lent, Kieran R            12 LBA-MR               1:20.82    1:20.82 ZQ     
                  39.04     1:20.82 (41.78)                                        
 27 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR           1:18.96    1:20.84 ZQ     
                  36.60     1:20.84 (44.24)                                        
 28 Polanish, Kevin           12 IA-MR                1:19.44    1:20.91 ZQ     
                  37.89     1:20.91 (43.02)                                        
 29 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              1:20.68    1:21.26 JO     
                  39.34     1:21.26 (41.92)                                        
 30 Kirsis, Janis V           11 COND-MR              1:20.87    1:21.51 JO     
                  38.97     1:21.51 (42.54)                                        
 31 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:18.93    1:21.69        
                  38.45     1:21.69 (43.24)                                        
 32 Tucker, Chandler J        12 BBSC-MR              1:20.80    1:21.85        
                  38.81     1:21.85 (43.04)                                        
 33 Chang, Alan               11 Rivertown Rays-MR    1:20.78    1:23.12        
                  39.20     1:23.12 (43.92)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:18.71   3/29/2012 Evan Zhang at NI-EZ SC Swimmin, GATE-MR    
                2:15.39  SECS Sectional South
                2:15.39  SECN Sectional North
                2:22.99  METS
                2:54.99  ZQ
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR               2:32.01    2:29.59 ZQ     
                  33.15     1:10.97 (37.82)     1:50.06 (39.09)     2:29.59 (39.53)
  2 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         2:35.20    2:33.34 ZQ     
                  34.90     1:14.20 (39.30)     1:53.75 (39.55)     2:33.34 (39.59)
  3 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR       2:35.07    2:33.59 ZQ     
                  33.22     1:11.53 (38.31)     1:52.51 (40.98)     2:33.59 (41.08)
  4 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      2:35.11    2:38.16 ZQ     
                  34.63     1:14.20 (39.57)     1:56.03 (41.83)     2:38.16 (42.13)
  5 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              2:42.24    2:39.01 ZQ     
                  35.82     1:16.15 (40.33)     1:57.38 (41.23)     2:39.01 (41.63)
  6 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR    2:37.51    2:39.96 ZQ     
                  36.00     1:16.00 (40.00)     1:58.08 (42.08)     2:39.96 (41.88)
  7 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            2:44.15    2:40.57 ZQ     
                  35.68     1:16.29 (40.61)     1:59.45 (43.16)     2:40.57 (41.12)
  8 Millkey, Nicholas         12 Tmsuffolk-MR         2:44.70    2:42.20 ZQ     
                  37.05     1:17.91 (40.86)     2:00.00 (42.09)     2:42.20 (42.20)
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:18.71   3/29/2012 Evan Zhang at NI-EZ SC Swimmin, GATE-MR    
                2:15.39  SECS Sectional South
                2:15.39  SECN Sectional North
                2:22.99  METS
                2:54.99  ZQ
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR               2:32.10    2:32.01 qZQ    
                  34.40     1:12.87 (38.47)     1:52.07 (39.20)     2:32.01 (39.94)
  2 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR       2:37.80    2:35.07 qZQ    
                  34.20     1:14.26 (40.06)     1:55.08 (40.82)     2:35.07 (39.99)
  3 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      2:47.73    2:35.11 qZQ    
                  34.54     1:12.58 (38.04)     1:53.29 (40.71)     2:35.11 (41.82)
  4 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         2:40.52    2:35.20 qZQ    
                  35.22     1:14.63 (39.41)     1:55.34 (40.71)     2:35.20 (39.86)
  5 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR    2:42.01    2:37.51 qZQ    
                  36.62     1:16.69 (40.07)     1:57.31 (40.62)     2:37.51 (40.20)
  6 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              2:46.61    2:42.24 qZQ    
                  36.71     1:18.22 (41.51)     2:00.50 (42.28)     2:42.24 (41.74)
  7 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            2:38.68    2:44.15 qZQ    
                  35.62     1:19.15 (43.53)     2:02.40 (43.25)     2:44.15 (41.75)
  8 Millkey, Nicholas         12 Tmsuffolk-MR         2:53.63    2:44.70 qZQ    
                  37.44     1:18.76 (41.32)     2:01.62 (42.86)     2:44.70 (43.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stolarski, Andrew K       11 COND-MR              2:46.40    2:45.02 ZQ     
                  37.80     1:19.93 (42.13)     2:02.62 (42.69)     2:45.02 (42.40)
 10 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                2:54.47    2:46.40 ZQ     
                  36.98     1:19.34 (42.36)     2:03.61 (44.27)     2:46.40 (42.79)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  2:45.45    2:47.02 ZQ     
                  37.05     1:18.94 (41.89)     2:02.90 (43.96)     2:47.02 (44.12)
 12 Keane, Matt V             12 PATS-MR              2:49.52    2:48.62 ZQ     
                  36.19     1:19.16 (42.97)     2:04.04 (44.88)     2:48.62 (44.58)
 13 Dwyer, Jimmy C            12 COND-MR              2:48.89    2:49.62 ZQ     
                  37.85     1:20.61 (42.76)     2:05.45 (44.84)     2:49.62 (44.17)
 14 Sakharuk, Daniel V        11 Marlins Bgnw-MR      2:47.96    2:49.91 ZQ     
                  37.95     1:21.05 (43.10)     2:05.55 (44.50)     2:49.91 (44.36)
 15 Tucker, Chandler J        12 BBSC-MR              2:50.68    2:52.80 ZQ     
                  39.33     1:23.31 (43.98)     2:09.43 (46.12)     2:52.80 (43.37)
 16 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  2:54.04    2:52.90 ZQ     
                  39.25     1:22.23 (42.98)     2:07.99 (45.76)     2:52.90 (44.91)
 17 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:53.44    2:53.00 ZQ     
                  37.34     1:20.86 (43.52)     2:06.28 (45.42)     2:53.00 (46.72)
 18 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR           2:54.87    2:59.11 JO     
                  39.30     1:23.93 (44.63)     2:11.21 (47.28)     2:59.11 (47.90)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 25.37  12/12/2008 Michael Domagala at TYR Cup 20, LGAC-MR      
                30.59  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                27.77      26.33 ZQ     
  2 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR     26.09      26.80 ZQ     
  3 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 28.27      27.22 ZQ     
  4 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR              28.58      27.84 ZQ     
  5 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR                28.61      28.00 ZQ     
  6 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR     28.44      28.22 ZQ     
  7 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              28.59      28.30 ZQ     
  8 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR                 28.32      28.68 ZQ     
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 25.37  12/12/2008 Michael Domagala at TYR Cup 20, LGAC-MR      
                30.59  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR     26.04      26.09 qZQ    
  2 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                27.02      27.77 qZQ    
  3 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 28.22      28.27 qZQ    
  4 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR                 28.11      28.32 qZQ    
  5 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR     29.01      28.44 qZQ    
  6 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR              28.85      28.58 qZQ    
  7 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              28.75      28.59 qZQ    
  8 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR                28.50      28.61 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR        29.74      28.78 ZQ     
 10 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  28.45      28.87 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Daly, Michael C           12 COND-MR                29.99      28.91 ZQ     
 12 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR                29.31      29.01 ZQ     
 13 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR      29.12      29.13 ZQ     
 14 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR           29.30      29.41 ZQ     
 15 Domanico, Edward Zachary  12 CSD-MR                 29.81      29.54 ZQ     
 16 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR      30.56      29.58 ZQ     
 17 Dubs, Chasen E            11 EHY-MR                 29.92      29.74 ZQ     
 18 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR           28.63      29.77 ZQ     
 19 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR                30.54      29.86 ZQ     
 20 Chen, Ting                12 RFAC-MR                30.21      29.88 ZQ     
 21 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR     29.54      29.90 ZQ     
 22 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR      29.68      29.99 ZQ     
 23 Kirsis, Janis V           11 COND-MR                29.62      30.23 ZQ     
 24 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR                30.38      30.32 ZQ     
 25 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR                30.24      30.54 ZQ     
 26 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                  29.60      31.07 JO     
 27 Choi, Andrew H            12 Marlins-MR             30.33      32.08        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 56.15   3/19/2010 Ryan Wagner, COND-MR                         
                53.89  SECN Sectional North
                54.09  SECS Sectional South
                55.19  METS
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR     59.80      58.71 ZQ     
                  27.41       58.71 (31.30)                                        
  2 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR               1:02.91      59.18 ZQ     
                  28.11       59.18 (31.07)                                        
  3 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              1:01.86      59.74 ZQ     
                  27.49       59.74 (32.25)                                        
  4 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         1:00.32      59.87 ZQ     
                  27.99       59.87 (31.88)                                        
  5 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR               1:02.30    1:01.46 ZQ     
                  29.11     1:01.46 (32.35)                                        
  6 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              1:04.16    1:02.28 ZQ     
                  29.49     1:02.28 (32.79)                                        
  7 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR         1:04.25    1:03.65 ZQ     
                  30.02     1:03.65 (33.63)                                        
  8 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:04.19    1:05.12 ZQ     
                  29.68     1:05.12 (35.44)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 56.15   3/19/2010 Ryan Wagner, COND-MR                         
                53.89  SECN Sectional North
                54.09  SECS Sectional South
                55.19  METS
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR     58.19      59.80 qZQ    
                  27.36       59.80 (32.44)                                        
  2 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR           58.55    1:00.32 qZQ    
                  28.12     1:00.32 (32.20)                                        
  3 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              1:00.28    1:01.86 qZQ    
                  28.40     1:01.86 (33.46)                                        
  4 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR               1:01.77    1:02.30 qZQ    
                  29.83     1:02.30 (32.47)                                        
  5 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR               1:01.78    1:02.91 qZQ    
                  29.17     1:02.91 (33.74)                                        
  6 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              1:03.86    1:04.16 qZQ    
                  29.46     1:04.16 (34.70)                                        
  7 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:06.98    1:04.19 qZQ    
                  29.55     1:04.19 (34.64)                                        
  8 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR         1:03.22    1:04.25 qZQ    
                  29.72     1:04.25 (34.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              1:04.03    1:05.15 ZQ     
                  30.00     1:05.15 (35.15)                                        
 10 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         1:06.55    1:05.27 ZQ     
                  30.19     1:05.27 (35.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR              1:06.39    1:05.37 ZQ     
                  30.28     1:05.37 (35.09)                                        
 12 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    1:05.82    1:05.39 ZQ     
                  30.23     1:05.39 (35.16)                                        
 13 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR   1:04.78    1:05.44 ZQ     
                  30.58     1:05.44 (34.86)                                        
 14 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      1:08.59    1:05.46 ZQ     
                  29.84     1:05.46 (35.62)                                        
 15 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR              1:04.09    1:05.51 ZQ     
                  30.25     1:05.51 (35.26)                                        
 16 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR              1:02.56    1:06.00 ZQ     
                  30.53     1:06.00 (35.47)                                        
 17 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              1:08.47    1:06.28 ZQ     
                  30.84     1:06.28 (35.44)                                        
 18 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR    1:09.02    1:06.61 ZQ     
                  31.31     1:06.61 (35.30)                                        
 19 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            1:03.70    1:06.64 ZQ     
                  30.72     1:06.64 (35.92)                                        
 20 Daly, Michael C           12 COND-MR              1:05.42    1:07.12 ZQ     
                  30.90     1:07.12 (36.22)                                        
 21 Torres, Nick              11 WEST-MR              1:04.22    1:07.36 ZQ     
                  31.10     1:07.36 (36.26)                                        
 22 Lucas, Connor             12 HYB-MR               1:08.45    1:07.51 ZQ     
                  31.95     1:07.51 (35.56)                                        
 23 Dubs, Chasen E            11 EHY-MR               1:07.91    1:07.80 ZQ     
                  30.90     1:07.80 (36.90)                                        
 24 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR       1:08.34    1:07.85 ZQ     
                  31.35     1:07.85 (36.50)                                        
 25 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR    1:05.12    1:08.07 ZQ     
                  31.05     1:08.07 (37.02)                                        
 26 Stolarski, Andrew K       11 COND-MR              1:08.37    1:08.64 ZQ     
                  31.96     1:08.64 (36.68)                                        
 27 Kirsis, Janis V           11 COND-MR              1:09.18    1:09.06 ZQ     
                  32.40     1:09.06 (36.66)                                        
 28 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              1:07.30    1:09.19 ZQ     
                  33.14     1:09.19 (36.05)                                        
 29 Harrington, Dylan         12 LBA-MR               1:09.25    1:09.79 JO     
                  32.89     1:09.79 (36.90)                                        
 30 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:04.37    1:09.85 JO     
                  31.92     1:09.85 (37.93)                                        
 31 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   1:08.45    1:10.15 JO     
                  32.59     1:10.15 (37.56)                                        
 32 Watson, Anthony C         11 Twisters-MR          1:09.13    1:11.75 JO     
                  33.51     1:11.75 (38.24)                                        
 33 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR   1:09.38    1:11.98 JO     
                  32.58     1:11.98 (39.40)                                        
 -- Fu-Rubin, Seuss           11 Twisters-MR          1:08.45         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:05.32   3/19/2010 Ryan Wagner, COND-MR                       
                2:00.89  SECN Sectional North
                2:01.49  SECS Sectional South
                2:05.99  METS
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR               2:16.25    2:09.70 ZQ     
                  29.64     1:03.16 (33.52)     1:36.31 (33.15)     2:09.70 (33.39)
  2 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         2:14.57    2:10.35 ZQ     
                  29.14     1:02.47 (33.33)     1:35.83 (33.36)     2:10.35 (34.52)
  3 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR   2:12.84    2:12.15 ZQ     
                  28.70     1:02.39 (33.69)     1:36.70 (34.31)     2:12.15 (35.45)
  4 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              2:21.71    2:14.81 ZQ     
                  30.17     1:04.60 (34.43)     1:39.89 (35.29)     2:14.81 (34.92)
  5 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            2:18.99    2:15.93 ZQ     
                  30.07     1:04.66 (34.59)     1:40.49 (35.83)     2:15.93 (35.44)
  6 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:16.55    2:17.76 ZQ     
                  29.65     1:04.16 (34.51)     1:40.86 (36.70)     2:17.76 (36.90)
  7 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    2:20.43    2:19.72 ZQ     
                  31.02     1:06.11 (35.09)     1:43.23 (37.12)     2:19.72 (36.49)
  8 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              2:25.04    2:25.26 ZQ     
                  32.99     1:09.88 (36.89)     1:48.05 (38.17)     2:25.26 (37.21)
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:05.32   3/19/2010 Ryan Wagner, COND-MR                       
                2:00.89  SECN Sectional North
                2:01.49  SECS Sectional South
                2:05.99  METS
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR   2:09.48    2:12.84 qZQ    
                  27.95     1:02.18 (34.23)     1:37.64 (35.46)     2:12.84 (35.20)
  2 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         2:11.62    2:14.57 qZQ    
                  28.89     1:03.04 (34.15)     1:38.51 (35.47)     2:14.57 (36.06)
  3 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR               2:18.90    2:16.25 qZQ    
                  30.50     1:05.87 (35.37)     1:40.96 (35.09)     2:16.25 (35.29)
  4 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:17.30    2:16.55 qZQ    
                  30.33     1:04.92 (34.59)     1:40.93 (36.01)     2:16.55 (35.62)
  5 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            2:18.46    2:18.99 qZQ    
                  30.40     1:05.72 (35.32)     1:43.09 (37.37)     2:18.99 (35.90)
  6 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    2:22.35    2:20.43 qZQ    
                  30.19     1:05.39 (35.20)     1:42.71 (37.32)     2:20.43 (37.72)
  7 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              2:18.60    2:21.71 qZQ    
                  30.45     1:06.48 (36.03)     1:44.13 (37.65)     2:21.71 (37.58)
  8 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              2:25.61    2:25.04 qZQ    
                  31.55     1:08.44 (36.89)     1:47.85 (39.41)     2:25.04 (37.19)
-------------------------------------------------------------------------
  9 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR   2:28.07    2:26.43 ZQ     
                  30.95     1:09.69 (38.74)     1:47.56 (37.87)     2:26.43 (38.87)
 10 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR               2:22.15    2:27.53 ZQ     
                  30.97     1:08.21 (37.24)     1:47.76 (39.55)     2:27.53 (39.77)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Draper, Christopher F     12 Rivertown Rays-MR    2:29.66    2:27.82 ZQ     
                  30.73     1:08.15 (37.42)     1:48.22 (40.07)     2:27.82 (39.60)
 12 Fu-Rubin, Seuss           11 Twisters-MR          2:33.89    2:29.47 ZQ     
                  32.99     1:09.69 (36.70)     1:48.57 (38.88)     2:29.47 (40.90)
 13 Matossian, Cameron T      11 WEST-MR              2:30.69    2:31.08 ZQ     
                  32.61     1:10.43 (37.82)     1:50.26 (39.83)     2:31.08 (40.82)
 14 Daly, Michael C           12 COND-MR              2:35.13    2:32.47 ZQ     
                  31.35     1:09.62 (38.27)     1:50.71 (41.09)     2:32.47 (41.76)
 15 Shemet, Charlie F         12 TVSC-MR              2:30.57    2:32.98 ZQ     
                  33.52     1:12.45 (38.93)     1:52.28 (39.83)     2:32.98 (40.70)
 16 Stolarski, Andrew K       11 COND-MR              2:30.71    2:33.22 ZQ     
                  32.63     1:09.99 (37.36)     1:49.70 (39.71)     2:33.22 (43.52)
 17 Harrington, Dylan         12 LBA-MR               2:35.41    2:35.88 ZQ     
                  33.06     1:11.26 (38.20)     1:53.12 (41.86)     2:35.88 (42.76)
 18 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   2:35.33    2:43.60        
                  33.92     1:16.35 (42.43)     2:01.53 (45.18)     2:43.60 (42.07)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 57.03    5/1/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              1:02.52    1:00.44 ZQ     
                  27.24     1:00.44 (33.20)                                        
  2 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR   1:01.02    1:00.46 ZQ     
                  28.27     1:00.46 (32.19)                                        
  3 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         1:02.60    1:02.63 ZQ     
                  28.21     1:02.63 (34.42)                                        
  4 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            1:04.83    1:03.34 ZQ     
                  28.98     1:03.34 (34.36)                                        
  5 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              1:05.32    1:03.77 ZQ     
                  30.05     1:03.77 (33.72)                                        
  6 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              1:05.22    1:04.84 ZQ     
                  29.96     1:04.84 (34.88)                                        
  7 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         1:05.26    1:05.33 ZQ     
                  30.11     1:05.33 (35.22)                                        
  8 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR              1:05.00    1:05.91 ZQ     
                  30.17     1:05.91 (35.74)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 57.03    5/1/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR     59.30    1:01.02 qZQ    
                  27.44     1:01.02 (33.58)                                        
  2 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              1:01.71    1:02.52 qZQ    
                  27.65     1:02.52 (34.87)                                        
  3 Tack, Ethan M             12 Tmsuffolk-MR         1:01.95    1:02.60 qZQ    
                  27.99     1:02.60 (34.61)                                        
  4 Mukudai, Rui              12 Badger-MR            1:05.29    1:04.83 qZQ    
                  29.67     1:04.83 (35.16)                                        
  5 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR              1:06.53    1:05.00 qZQ    
                  29.85     1:05.00 (35.15)                                        
  6 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              1:05.20    1:05.22 qZQ    
                  30.27     1:05.22 (34.95)                                        
  7 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         1:06.82    1:05.26 qZQ    
                  30.36     1:05.26 (34.90)                                        
  8 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              1:04.45    1:05.32 qZQ    
                  30.35     1:05.32 (34.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paruvangada, Bo K         12 Marlins Bgnw-MR      1:07.54    1:05.53 ZQ     
                  29.22     1:05.53 (36.31)                                        
 10 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR       1:06.32    1:05.60 ZQ     
                  31.05     1:05.60 (34.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Daly, Michael C           12 COND-MR              1:05.49    1:05.82 ZQ     
                  29.92     1:05.82 (35.90)                                        
 12 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              1:07.69    1:06.37 ZQ     
                  31.58     1:06.37 (34.79)                                        
 13 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR   1:09.24    1:06.67 ZQ     
                  30.32     1:06.67 (36.35)                                        
 14 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:07.56    1:06.77 ZQ     
                  30.15     1:06.77 (36.62)                                        
 14 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:07.53    1:06.77 ZQ     
                  31.09     1:06.77 (35.68)                                        
 16 Ma, Jeffrey Z             12 COND-MR              1:09.68    1:06.94 ZQ     
                  31.12     1:06.94 (35.82)                                        
 17 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR         1:06.31    1:07.32 ZQ     
                  30.71     1:07.32 (36.61)                                        
 18 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR    1:07.21    1:07.49 ZQ     
                  30.84     1:07.49 (36.65)                                        
 19 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            1:07.00    1:07.88 ZQ     
                  31.50     1:07.88 (36.38)                                        
 20 Xu, Kevin J               11 TVSC-MR              1:08.75    1:07.94 ZQ     
                  30.18     1:07.94 (37.76)                                        
 21 Domanico, Edward Zachary  12 CSD-MR               1:08.04    1:08.34 ZQ     
                  30.84     1:08.34 (37.50)                                        
 22 Sakharuk, Daniel V        11 Marlins Bgnw-MR      1:08.04    1:08.48 ZQ     
                  30.97     1:08.48 (37.51)                                        
 23 Kirsis, Janis V           11 COND-MR              1:09.48    1:08.51 ZQ     
                  31.98     1:08.51 (36.53)                                        
 24 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              1:09.85    1:08.57 ZQ     
                  32.55     1:08.57 (36.02)                                        
 25 Bryant, Joshua M          12 DA-MR                1:08.00    1:08.95 ZQ     
                  32.39     1:08.95 (36.56)                                        
 26 Weiner, Luke              12 Tmsuffolk-MR         1:09.15    1:09.75 ZQ     
                  32.48     1:09.75 (37.27)                                        
 27 Watson, Anthony C         11 Twisters-MR          1:08.84    1:10.33 JO     
                  33.50     1:10.33 (36.83)                                        
 -- Healy, Aidan E            12 WISC-MR              1:09.45         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:05.62  12/12/2008 Michael Domagala at TYR Cup 20, LGAC-MR    
                1:59.79  SECS Sectional South
                1:59.79  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:28.59  ZQ
                2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR   2:12.12    2:10.04 ZQ     
                  28.26     1:01.57 (33.31)     1:39.40 (37.83)     2:10.04 (30.64)
  2 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              2:16.33    2:13.17 ZQ     
                  28.32     1:01.57 (33.25)     1:43.34 (41.77)     2:13.17 (29.83)
  3 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              2:16.84    2:16.69 ZQ     
                  29.46     1:04.73 (35.27)     1:45.59 (40.86)     2:16.69 (31.10)
  4 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR              2:17.59    2:17.68 ZQ     
                  29.60     1:05.11 (35.51)     1:47.87 (42.76)     2:17.68 (29.81)
  5 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            2:19.92    2:17.81 ZQ     
                  30.20     1:05.79 (35.59)     1:47.41 (41.62)     2:17.81 (30.40)
  6 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         2:20.37    2:18.55 ZQ     
                  29.70     1:06.56 (36.86)     1:47.82 (41.26)     2:18.55 (30.73)
  7 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:18.70    2:20.38 ZQ     
                  30.39     1:05.71 (35.32)     1:48.49 (42.78)     2:20.38 (31.89)
  8 Torres, Nick              11 WEST-MR              2:20.28    2:25.35 ZQ     
                  31.31     1:07.81 (36.50)     1:52.73 (44.92)     2:25.35 (32.62)
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:05.62  12/12/2008 Michael Domagala at TYR Cup 20, LGAC-MR    
                1:59.79  SECS Sectional South
                1:59.79  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:28.59  ZQ
                2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hillis, Dillon W          12 Manhattan Makos-MR   2:10.57    2:12.12 qZQ    
                  27.62     1:01.43 (33.81)     1:39.91 (38.48)     2:12.12 (32.21)
  2 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              2:12.54    2:16.33 qZQ    
                  28.66     1:03.45 (34.79)     1:45.81 (42.36)     2:16.33 (30.52)
  3 Louser, Jason C           11 TVSC-MR              2:17.37    2:16.84 qZQ    
                  29.71     1:05.33 (35.62)     1:45.54 (40.21)     2:16.84 (31.30)
  4 Zuric, Luka D             12 TVSC-MR              2:18.51    2:17.59 qZQ    
                  29.41     1:04.86 (35.45)     1:47.32 (42.46)     2:17.59 (30.27)
  5 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:18.50    2:18.70 qZQ    
                  30.26     1:05.31 (35.05)     1:47.08 (41.77)     2:18.70 (31.62)
  6 Budke, Vinny C            12 Sachem-MR            2:21.70    2:19.92 qZQ    
                  29.96     1:05.37 (35.41)     1:47.60 (42.23)     2:19.92 (32.32)
  7 Torres, Nick              11 WEST-MR              2:17.31    2:20.28 qZQ    
                  31.04     1:06.86 (35.82)     1:48.67 (41.81)     2:20.28 (31.61)
  8 Meyn, Justin F            11 Tmsuffolk-MR         2:22.67    2:20.37 qZQ    
                  29.87     1:06.21 (36.34)     1:48.52 (42.31)     2:20.37 (31.85)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Papsco, Zachary T         12 HAA-MR               2:22.47    2:20.57 ZQ     
                  29.93     1:06.13 (36.20)     1:48.20 (42.07)     2:20.57 (32.37)
 10 Daly, Michael C           12 COND-MR              2:19.60    2:20.66 ZQ     
                  29.63     1:05.56 (35.93)     1:47.16 (41.60)     2:20.66 (33.50)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chang, Michael            12 Farmingdale-MR       2:23.24    2:21.24 ZQ     
                  31.37     1:08.84 (37.47)     1:48.33 (39.49)     2:21.24 (32.91)
 12 Lin, Howard H             12 NYCC-MR              2:26.98    2:21.68 ZQ     
                                1:06.21 ( )     1:49.74 (43.53)     2:21.68 (31.94)
 13 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR    2:22.71    2:22.27 ZQ     
                  32.29     1:08.04 (35.75)     1:50.04 (42.00)     2:22.27 (32.23)
 14 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    2:22.62    2:22.39 ZQ     
                  30.62     1:07.55 (36.93)     1:49.93 (42.38)     2:22.39 (32.46)
 15 Stolarski, Andrew K       11 COND-MR              2:24.96    2:24.60 ZQ     
                  31.61     1:09.49 (37.88)     1:52.15 (42.66)     2:24.60 (32.45)
 16 Bayard, Drake A           11 Tmsuffolk-MR         2:20.31    2:24.79 ZQ     
                  29.93     1:07.67 (37.74)     1:52.13 (44.46)     2:24.79 (32.66)
 17 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR   2:26.13    2:25.25 ZQ     
                  30.85     1:07.89 (37.04)     1:51.07 (43.18)     2:25.25 (34.18)
 18 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            2:25.84    2:25.26 ZQ     
                  31.48     1:09.74 (38.26)     1:52.78 (43.04)     2:25.26 (32.48)
 19 Chen, Ting                12 RFAC-MR              2:21.35    2:25.77 ZQ     
                  31.04     1:09.17 (38.13)     1:51.95 (42.78)     2:25.77 (33.82)
 20 Dubs, Chasen E            11 EHY-MR               2:26.81    2:25.84 ZQ     
                  30.81     1:07.81 (37.00)     1:52.25 (44.44)     2:25.84 (33.59)
 21 McCaffrey, TC C           12 PATS-MR              2:27.27    2:26.88 ZQ     
                  34.83     1:10.65 (35.82)     1:55.28 (44.63)     2:26.88 (31.60)
 22 Millkey, Nicholas         12 Tmsuffolk-MR         2:27.74    2:27.11 ZQ     
                  32.27     1:11.14 (38.87)     1:54.39 (43.25)     2:27.11 (32.72)
 23 Daly, Nikolas A           11 HAA-MR               2:26.78    2:27.15 ZQ     
                  33.36     1:13.12 (39.76)     1:52.80 (39.68)     2:27.15 (34.35)
 24 Kirsis, Janis V           11 COND-MR              2:25.39    2:28.17 ZQ     
                  32.56     1:09.27 (36.71)     1:54.90 (45.63)     2:28.17 (33.27)
 25 Vintis, Matt T            12 TVSC-MR              2:26.32    2:28.52 ZQ     
                  31.95     1:09.02 (37.07)     1:54.78 (45.76)     2:28.52 (33.74)
 26 Matossian, Cameron T      11 WEST-MR              2:28.23    2:28.54 ZQ     
                  32.45     1:09.33 (36.88)     1:54.90 (45.57)     2:28.54 (33.64)
 27 Sakharuk, Daniel V        11 Marlins Bgnw-MR      2:27.66    2:28.68 JO     
                  31.35     1:08.92 (37.57)     1:53.99 (45.07)     2:28.68 (34.69)
 28 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  2:27.96    2:29.84 JO     
                  32.56     1:10.53 (37.97)     1:54.75 (44.22)     2:29.84 (35.09)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 21.38   12/9/2010 Michael Domagala at US-Speedo, AGUA-MR       
                21.09  ZMAX
                22.49  SECS Sectional South
                22.49  SECN Sectional North
                23.29  METS
                24.69  ZQ
                24.99  JO
 Meet Qualifying:  24.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR            23.42      23.09 METS   
  2 Chang, Justin             14 HAA-MR                 23.90      23.28 METS   
  3 Freeman, John T           13 GAEL-MR                23.79      23.43 ZQ     
  4 Carey, Liam               14 NYSA-MR                24.08      23.94 ZQ     
  5 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR     24.13      23.98 ZQ     
  6 Zhao, Steven D            14 TVSC-MR                24.25      23.99 ZQ     
  7 Syron, Shane D            14 Sailfish-MR            24.10      24.02 ZQ     
  8 Baraban, Brandon          14 Tmsuffolk-MR           24.27      24.49 ZQ     
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 21.38   12/9/2010 Michael Domagala at US-Speedo, AGUA-MR       
                21.09  ZMAX
                22.49  SECS Sectional South
                22.49  SECN Sectional North
                23.29  METS
                24.69  ZQ
                24.99  JO
 Meet Qualifying:  24.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR            23.21      23.42 qZQ    
  2 Freeman, John T           13 GAEL-MR                24.05      23.79 qZQ    
  3 Chang, Justin             14 HAA-MR                 23.82      23.90 qZQ    
  4 Carey, Liam               14 NYSA-MR                24.66      24.08 qZQ    
  5 Syron, Shane D            14 Sailfish-MR            24.51      24.10 qZQ    
  6 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR     24.26      24.13 qZQ    
  7 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR      23.93      24.24 qZQ    
  8 Zhao, Steven D            14 TVSC-MR                23.88      24.25 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Baraban, Brandon          14 Tmsuffolk-MR           24.44      24.27 ZQ     
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 46.55   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                45.89  ZMAX
                48.79  SECN Sectional North
                48.99  SECS Sectional South
                50.19  METS
                53.99  ZQ
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR           51.40      51.26 ZQ     
                  24.64       51.26 (26.62)                                        
  2 Chang, Justin             14 HAA-MR                 51.82      51.35 ZQ     
                  24.98       51.35 (26.37)                                        
  3 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR            51.60      51.62 ZQ     
                  24.48       51.62 (27.14)                                        
  4 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR      51.64      51.74 ZQ     
                  24.87       51.74 (26.87)                                        
  5 Freeman, John T           13 GAEL-MR                52.50      52.87 ZQ     
                  25.40       52.87 (27.47)                                        
  6 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR     51.84      52.93 ZQ     
                  25.50       52.93 (27.43)                                        
  7 Zhao, Steven D            14 TVSC-MR                53.70      53.36 ZQ     
                  25.39       53.36 (27.97)                                        
  8 Ranieri III, Carl A       14 COND-MR                53.62      53.74 ZQ     
                  25.72       53.74 (28.02)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 46.55   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                45.89  ZMAX
                48.79  SECN Sectional North
                48.99  SECS Sectional South
                50.19  METS
                53.99  ZQ
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR           51.67      51.40 qZQ    
                  24.61       51.40 (26.79)                                        
  2 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR            50.86      51.60 qZQ    
                  24.72       51.60 (26.88)                                        
  3 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR      51.02      51.64 qZQ    
                  24.79       51.64 (26.85)                                        
  4 Chang, Justin             14 HAA-MR                 52.40      51.82 qZQ    
                  25.04       51.82 (26.78)                                        
  5 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR     52.38      51.84 qZQ    
                  25.10       51.84 (26.74)                                        
  6 Freeman, John T           13 GAEL-MR                52.88      52.50 qZQ    
                  25.23       52.50 (27.27)                                        
  7 Ranieri III, Carl A       14 COND-MR                53.87      53.62 qZQ    
                  25.79       53.62 (27.83)                                        
  8 Zhao, Steven D            14 TVSC-MR                53.12      53.70 qZQ    
                  25.75       53.70 (27.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR     53.38      53.74 ZQ     
                  25.44       53.74 (28.30)                                        
 10 San Martin, Nico G        14 SPAR-MR                53.73      54.06        
                  25.93       54.06 (28.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR    53.79      54.08        
                  26.14       54.08 (27.94)                                        
 12 Baraban, Brandon          14 Tmsuffolk-MR           53.70      54.19        
                  26.18       54.19 (28.01)                                        
 13 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR                53.86      54.35        
                  25.83       54.35 (28.52)                                        
 14 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR      53.47      54.51        
                  25.96       54.51 (28.55)                                        
 15 Maida, Troy A             14 HAA-MR                 53.78      54.65        
                  26.00       54.65 (28.65)                                        
 16 Meyers, Tyler             14 Express Swimming-MR    53.19      54.98        
                  26.40       54.98 (28.58)                                        
 17 McCarthy, Michael         14 LBA-MR                 53.71      55.49        
                  26.08       55.49 (29.41)                                        
 -- Cannon, Matthew           13 LBA-MR                 53.88         DQ        
      False start
                  26.30          DQ (28.88)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:40.24   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                1:40.69  ZMAX
                1:46.49  SECS Sectional South
                1:46.49  SECN Sectional North
                1:49.99  METS
                1:59.99  ZQ
                1:59.99  JO
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  1:53.86    1:52.48 ZQ     
                  25.75       54.20 (28.45)     1:23.01 (28.81)     1:52.48 (29.47)
  2 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    1:52.67    1:52.63 ZQ     
                  26.01       54.36 (28.35)     1:24.18 (29.82)     1:52.63 (28.45)
  3 Freeman, John T           13 GAEL-MR              1:52.90    1:52.69 ZQ     
                  26.05       55.05 (29.00)     1:24.47 (29.42)     1:52.69 (28.22)
  4 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR   1:53.10    1:53.10 ZQ     
                  25.87       55.03 (29.16)     1:24.95 (29.92)     1:53.10 (28.15)
  5 Taylor, Griffin H         14 Manhattan Makos-MR   1:52.95    1:53.30 ZQ     
                  25.57       54.09 (28.52)     1:23.77 (29.68)     1:53.30 (29.53)
  6 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR              1:56.66    1:56.17 ZQ     
                  26.43       56.08 (29.65)     1:26.36 (30.28)     1:56.17 (29.81)
  7 Woods, Brendan T          14 LBA-MR               1:57.08    1:56.21 ZQ     
                  26.47       55.63 (29.16)     1:25.86 (30.23)     1:56.21 (30.35)
  8 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      1:56.82    2:05.95        
                  28.34     1:00.09 (31.75)     1:33.47 (33.38)     2:05.95 (32.48)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:40.24   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                1:40.69  ZMAX
                1:46.49  SECS Sectional South
                1:46.49  SECN Sectional North
                1:49.99  METS
                1:59.99  ZQ
                1:59.99  JO
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    1:52.41    1:52.67 qZQ    
                  25.60       53.67 (28.07)     1:23.36 (29.69)     1:52.67 (29.31)
  2 Freeman, John T           13 GAEL-MR              1:53.43    1:52.90 qZQ    
                  25.41       54.07 (28.66)     1:23.71 (29.64)     1:52.90 (29.19)
  3 Taylor, Griffin H         14 Manhattan Makos-MR   1:55.28    1:52.95 qZQ    
                  25.40       54.13 (28.73)     1:23.87 (29.74)     1:52.95 (29.08)
  4 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR   1:54.25    1:53.10 qZQ    
                  26.00       54.92 (28.92)     1:24.85 (29.93)     1:53.10 (28.25)
  5 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  1:53.68    1:53.86 qZQ    
                  26.16       55.25 (29.09)     1:24.84 (29.59)     1:53.86 (29.02)
  6 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR              1:59.69    1:56.66 qZQ    
                  26.25       56.34 (30.09)     1:27.21 (30.87)     1:56.66 (29.45)
  7 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      1:59.38    1:56.82 qZQ    
                  26.65       56.19 (29.54)     1:27.14 (30.95)     1:56.82 (29.68)
  8 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    1:58.65    1:56.99 qZQ    
                  26.89       56.60 (29.71)     1:27.07 (30.47)     1:56.99 (29.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woods, Brendan T          14 LBA-MR               1:58.30    1:57.08 ZQ     
                  26.55       56.08 (29.53)     1:26.93 (30.85)     1:57.08 (30.15)
 10 Graham, Joseph P          13 Express Swimming-MR  1:58.88    1:57.25 ZQ     
                  27.16       56.73 (29.57)     1:27.37 (30.64)     1:57.25 (29.88)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mathews, Gabriel T        14 Manhattan Makos-MR   1:59.07    1:57.46 ZQ     
                  26.55       56.02 (29.47)     1:27.00 (30.98)     1:57.46 (30.46)
 12 San Martin, Nico G        14 SPAR-MR              1:56.31    1:57.66 ZQ     
                  26.84       56.25 (29.41)     1:26.96 (30.71)     1:57.66 (30.70)
 12 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR    1:59.13    1:57.66 ZQ     
                  27.48       56.77 (29.29)     1:26.87 (30.10)     1:57.66 (30.79)
 14 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR  1:56.71    1:57.87 ZQ     
                  26.68       56.25 (29.57)     1:26.95 (30.70)     1:57.87 (30.92)
 15 Kaufmann, Garrett J       13 Marlins Bgnw-MR      1:57.35    1:57.97 ZQ     
                  27.06       56.98 (29.92)     1:27.91 (30.93)     1:57.97 (30.06)
 16 Syron, Shane D            14 Sailfish-MR          1:58.40    1:58.05 ZQ     
                  26.76       56.49 (29.73)     1:27.61 (31.12)     1:58.05 (30.44)
 17 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:58.44    1:58.63 ZQ     
                  27.12       57.24 (30.12)     1:27.70 (30.46)     1:58.63 (30.93)
 18 Meyers, Tyler             14 Express Swimming-MR  1:59.86    1:58.73 ZQ     
                  27.14       57.21 (30.07)     1:28.05 (30.84)     1:58.73 (30.68)
 19 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR    1:57.60    1:59.19 ZQ     
                  26.52       55.88 (29.36)     1:27.42 (31.54)     1:59.19 (31.77)
 20 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   1:57.73    1:59.88 ZQ     
                  26.89       56.97 (30.08)     1:28.89 (31.92)     1:59.88 (30.99)
 21 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  1:58.35    1:59.93 ZQ     
                  27.33       57.99 (30.66)     1:29.63 (31.64)     1:59.93 (30.30)
 22 O'Shea, Chris M           14 TVSC-MR              1:58.98    2:00.05        
                  27.87       58.52 (30.65)     1:29.15 (30.63)     2:00.05 (30.90)
 23 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               1:57.07    2:00.17        
                  27.40       57.48 (30.08)     1:28.48 (31.00)     2:00.17 (31.69)
 24 Ranieri III, Carl A       14 COND-MR              1:57.90    2:00.20        
                  27.19       57.71 (30.52)     1:29.51 (31.80)     2:00.20 (30.69)
 25 DiStasio, James C         14 TVSC-MR              1:58.21    2:00.82        
                  27.13       58.04 (30.91)     1:29.82 (31.78)     2:00.82 (31.00)
 26 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          1:58.50    2:01.16        
                  27.22       58.41 (31.19)     1:30.37 (31.96)     2:01.16 (30.79)
 -- Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        1:59.33         DQ        
      False start
                  27.28       58.21 (30.93)     1:28.04 (29.83)          DQ (29.56)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:36.32    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                4:33.69  ZMAX
                4:48.39  SECS Sectional South
                4:48.39  SECN Sectional North
                4:56.99  METS
                5:21.99  ZQ
                5:21.99  JO
 Meet Qualifying:  5:21.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR         5:01.33    4:58.83 ZQ     
                  26.17       55.36 (29.19)     1:25.45 (30.09)     1:55.88 (30.43)
        2:26.32 (30.44)     2:56.94 (30.62)     3:27.32 (30.38)     3:57.96 (30.64)
        4:28.63 (30.67)     4:58.83 (30.20)                                        
  2 Taylor, Griffin H         14 Manhattan Makos-MR   5:03.67    5:00.07 ZQ     
                  26.20       55.71 (29.51)     1:25.80 (30.09)     1:56.51 (30.71)
        2:27.11 (30.60)     2:57.70 (30.59)     3:28.32 (30.62)     3:59.44 (31.12)
        4:29.86 (30.42)     5:00.07 (30.21)                                        
  3 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  5:06.22    5:02.67 ZQ     
                  26.94       57.25 (30.31)     1:28.17 (30.92)     1:59.28 (31.11)
        2:30.48 (31.20)     3:01.69 (31.21)     3:33.19 (31.50)     4:03.30 (30.11)
        4:33.61 (30.31)     5:02.67 (29.06)                                        
  4 Vreeland, Zack G          14 MVA-MR               5:02.39    5:06.21 ZQ     
                  26.21       55.70 (29.49)     1:26.02 (30.32)     1:56.52 (30.50)
        2:27.23 (30.71)     2:57.97 (30.74)     3:28.54 (30.57)     4:00.63 (32.09)
        4:33.57 (32.94)     5:06.21 (32.64)                                        
  5 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        5:09.64    5:07.08 ZQ     
                  28.44       59.87 (31.43)     1:31.52 (31.65)     2:03.35 (31.83)
        2:35.00 (31.65)     3:04.88 (29.88)     3:35.01 (30.13)     4:05.68 (30.67)
        4:36.78 (31.10)     5:07.08 (30.30)                                        
  6 Freeman, John T           13 GAEL-MR              5:07.40    5:08.41 ZQ     
                  27.27       56.93 (29.66)     1:27.71 (30.78)     1:59.20 (31.49)
        2:30.56 (31.36)     3:02.71 (32.15)     3:34.75 (32.04)     4:07.17 (32.42)
        4:38.12 (30.95)     5:08.41 (30.29)                                        
  7 Maida, Troy A             14 HAA-MR               5:10.38    5:09.48 ZQ     
                  26.36       55.29 (28.93)     1:25.91 (30.62)     1:57.13 (31.22)
        2:28.80 (31.67)     3:01.18 (32.38)     3:33.58 (32.40)     4:06.30 (32.72)
        4:38.81 (32.51)     5:09.48 (30.67)                                        
  8 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    5:02.31    5:15.84 ZQ     
                  27.41       58.34 (30.93)     1:29.54 (31.20)     2:01.42 (31.88)
        2:33.82 (32.40)     3:06.41 (32.59)     3:38.90 (32.49)     4:11.10 (32.20)
        4:43.91 (32.81)     5:15.84 (31.93)                                        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:36.32    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                4:33.69  ZMAX
                4:48.39  SECS Sectional South
                4:48.39  SECN Sectional North
                4:56.99  METS
                5:21.99  ZQ
                5:21.99  JO
 Meet Qualifying:  5:21.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR         4:58.05    5:01.33 qZQ    
                  26.75       56.53 (29.78)     1:27.36 (30.83)     1:58.33 (30.97)
        2:28.61 (30.28)     2:59.33 (30.72)     3:30.18 (30.85)     4:01.40 (31.22)
        4:31.86 (30.46)     5:01.33 (29.47)                                        
  2 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    5:07.05    5:02.31 qZQ    
                  27.46       57.77 (30.31)     1:28.22 (30.45)     1:59.34 (31.12)
        2:30.21 (30.87)     3:01.17 (30.96)     3:32.23 (31.06)     4:03.51 (31.28)
        4:33.92 (30.41)     5:02.31 (28.39)                                        
  3 Vreeland, Zack G          14 MVA-MR               5:13.09    5:02.39 qZQ    
                  27.22       57.15 (29.93)     1:27.66 (30.51)     1:58.72 (31.06)
        2:29.55 (30.83)     3:00.19 (30.64)     3:31.39 (31.20)     4:02.60 (31.21)
        4:33.13 (30.53)     5:02.39 (29.26)                                        
  4 Taylor, Griffin H         14 Manhattan Makos-MR   5:02.97    5:03.67 qZQ    
                  26.24       56.05 (29.81)     1:26.89 (30.84)     1:57.87 (30.98)
        2:28.46 (30.59)     2:59.64 (31.18)     3:30.84 (31.20)     4:01.88 (31.04)
        4:33.29 (31.41)     5:03.67 (30.38)                                        
  5 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  5:02.68    5:06.22 qZQ    
                  27.07       58.20 (31.13)     1:29.81 (31.61)     2:01.36 (31.55)
        2:32.70 (31.34)     3:03.90 (31.20)     3:35.43 (31.53)     4:06.43 (31.00)
        4:36.83 (30.40)     5:06.22 (29.39)                                        
  6 Freeman, John T           13 GAEL-MR              5:06.22    5:07.40 qZQ    
                  27.34       57.55 (30.21)     1:28.60 (31.05)     2:00.06 (31.46)
        2:31.55 (31.49)     3:03.33 (31.78)     3:35.15 (31.82)     4:06.95 (31.80)
        4:37.69 (30.74)     5:07.40 (29.71)                                        
  7 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        5:11.66    5:09.64 qZQ    
                  27.70       58.62 (30.92)     1:30.51 (31.89)     2:01.87 (31.36)
        2:33.54 (31.67)     3:04.95 (31.41)     3:36.46 (31.51)     4:08.01 (31.55)
        4:39.30 (31.29)     5:09.64 (30.34)                                        
  8 Maida, Troy A             14 HAA-MR               5:13.95    5:10.38 qZQ    
                  26.86       57.16 (30.30)     1:29.06 (31.90)     2:00.87 (31.81)
        2:32.48 (31.61)     3:04.44 (31.96)     3:36.08 (31.64)     4:08.03 (31.95)
        4:39.75 (31.72)     5:10.38 (30.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graham, Joseph P          13 Express Swimming-MR  5:11.57    5:11.98 ZQ     
                  27.85       58.79 (30.94)     1:30.62 (31.83)     2:02.55 (31.93)
        2:34.48 (31.93)     3:06.35 (31.87)     3:38.16 (31.81)     4:09.72 (31.56)
        4:41.40 (31.68)     5:11.98 (30.58)                                        
 10 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR  5:07.51    5:14.11 ZQ     
                  27.72       58.49 (30.77)     1:30.19 (31.70)     2:02.38 (32.19)
        2:34.49 (32.11)     3:06.97 (32.48)     3:39.36 (32.39)     4:11.80 (32.44)
        4:44.19 (32.39)     5:14.11 (29.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chan, Dylan               13 Tmsuffolk-MR         5:13.59    5:14.16 ZQ     
                  27.87       59.23 (31.36)     1:31.19 (31.96)     2:03.37 (32.18)
        2:35.87 (32.50)     3:08.05 (32.18)     3:40.77 (32.72)     4:13.18 (32.41)
        4:45.35 (32.17)     5:14.16 (28.81)                                        
 12 O'Shea, Chris M           14 TVSC-MR              5:15.57    5:14.17 ZQ     
                  28.46       59.39 (30.93)     1:31.05 (31.66)     2:03.14 (32.09)
        2:35.09 (31.95)     3:06.71 (31.62)     3:39.20 (32.49)     4:10.87 (31.67)
        4:43.07 (32.20)     5:14.17 (31.10)                                        
 13 Baraban, Brandon          14 Tmsuffolk-MR         5:12.60    5:15.67 ZQ     
                  27.75       58.73 (30.98)     1:30.82 (32.09)     2:02.95 (32.13)
        2:35.19 (32.24)     3:07.65 (32.46)     3:39.98 (32.33)     4:12.36 (32.38)
        4:44.64 (32.28)     5:15.67 (31.03)                                        
 14 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               5:14.25    5:15.74 ZQ     
                  28.21       59.61 (31.40)     1:31.73 (32.12)     2:03.91 (32.18)
        2:36.43 (32.52)     3:08.53 (32.10)     3:40.98 (32.45)     4:13.46 (32.48)
        4:46.07 (32.61)     5:15.74 (29.67)                                        
 15 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR    5:19.94    5:16.05 ZQ     
                  28.67     1:00.20 (31.53)     1:31.94 (31.74)     2:03.94 (32.00)
        2:35.91 (31.97)     3:08.16 (32.25)     3:40.93 (32.77)     4:13.29 (32.36)
        4:45.25 (31.96)     5:16.05 (30.80)                                        
 16 Ortof, Harry C            14 Express Swimming-MR  5:12.00    5:17.67 ZQ     
                  29.15     1:00.95 (31.80)     1:32.80 (31.85)     2:05.03 (32.23)
        2:37.26 (32.23)     3:09.76 (32.50)     3:41.97 (32.21)     4:14.63 (32.66)
        4:46.53 (31.90)     5:17.67 (31.14)                                        
 17 Woods, Brendan T          14 LBA-MR               5:19.89    5:18.22 ZQ     
                  27.29       58.27 (30.98)     1:30.54 (32.27)     2:02.51 (31.97)
        2:35.05 (32.54)     3:07.92 (32.87)     3:40.29 (32.37)     4:12.81 (32.52)
        4:45.59 (32.78)     5:18.22 (32.63)                                        
 18 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  5:14.01    5:19.48 ZQ     
                  28.71     1:00.54 (31.83)     1:32.97 (32.43)     2:05.37 (32.40)
        2:37.99 (32.62)     3:10.36 (32.37)     3:42.97 (32.61)     4:15.23 (32.26)
        4:48.26 (33.03)     5:19.48 (31.22)                                        
 19 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR              5:17.90    5:20.19 ZQ     
                  27.52       59.19 (31.67)     1:31.40 (32.21)     2:04.32 (32.92)
        2:37.18 (32.86)     3:09.76 (32.58)     3:42.21 (32.45)     4:15.79 (33.58)
        4:48.22 (32.43)     5:20.19 (31.97)                                        
 20 DiStasio, James C         14 TVSC-MR              5:19.88    5:21.85 ZQ     
                  28.84     1:00.97 (32.13)     1:32.87 (31.90)     2:04.46 (31.59)
        2:36.16 (31.70)     3:09.33 (33.17)     3:43.34 (34.01)     4:16.57 (33.23)
        4:50.38 (33.81)     5:21.85 (31.47)                                        
 -- Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  5:06.57        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 51.10  11/19/2010 Michael Domagala at COND Age G, AGUA-MR      
                51.39  ZMAX
                55.09  SECS Sectional South
                55.09  SECN Sectional North
                56.99  METS
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meyers, Tyler             14 Express Swimming-MR    56.30      55.95 METS   
                  27.32       55.95 (28.63)                                        
  2 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR     58.21      56.93 METS   
                  27.94       56.93 (28.99)                                        
  3 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR           57.91      56.97 METS   
                  27.99       56.97 (28.98)                                        
  4 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR      57.75      57.28 ZQ     
                  28.38       57.28 (28.90)                                        
  5 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR        57.99      57.38 ZQ     
                  28.30       57.38 (29.08)                                        
  6 O'Shea, Chris M           14 TVSC-MR                58.39      58.72 ZQ     
                  28.93       58.72 (29.79)                                        
  7 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR          58.87      59.32 ZQ     
                  28.86       59.32 (30.46)                                        
  8 Mathews, Gabriel T        14 Manhattan Makos-MR     59.69      59.78 ZQ     
                  28.82       59.78 (30.96)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 51.10  11/19/2010 Michael Domagala at COND Age G, AGUA-MR      
                51.39  ZMAX
                55.09  SECS Sectional South
                55.09  SECN Sectional North
                56.99  METS
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meyers, Tyler             14 Express Swimming-MR    55.71      56.30 qMETS  
                  27.36       56.30 (28.94)                                        
  2 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR      58.51      57.75 qZQ    
                  28.72       57.75 (29.03)                                        
  3 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR           57.41      57.91 qZQ    
                  28.71       57.91 (29.20)                                        
  4 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR        58.95      57.99 qZQ    
                  28.37       57.99 (29.62)                                        
  5 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR     57.22      58.21 qZQ    
                  29.08       58.21 (29.13)                                        
  6 O'Shea, Chris M           14 TVSC-MR                58.44      58.39 qZQ    
                  28.98       58.39 (29.41)                                        
  7 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR          59.05      58.87 qZQ    
                  28.60       58.87 (30.27)                                        
  8 Mathews, Gabriel T        14 Manhattan Makos-MR     58.98      59.69 qZQ    
                  28.38       59.69 (31.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maida, Troy A             14 HAA-MR                 59.88      59.95 ZQ     
                  29.06       59.95 (30.89)                                        
 10 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  1:01.38    1:00.00 ZQ     
                  29.16     1:00.00 (30.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Freeman, John T           13 GAEL-MR              1:01.78    1:00.15 ZQ     
                  29.80     1:00.15 (30.35)                                        
 12 Chang, Justin             14 HAA-MR               1:00.76    1:00.36 ZQ     
                  29.28     1:00.36 (31.08)                                        
 13 Zhao, Steven D            14 TVSC-MR              1:00.70    1:00.99 ZQ     
                  29.63     1:00.99 (31.36)                                        
 14 Prokopiou, Nicos          14 WISC-MR              1:01.71    1:01.15 ZQ     
                  29.55     1:01.15 (31.60)                                        
 15 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR  1:01.11    1:01.65 ZQ     
                  29.89     1:01.65 (31.76)                                        
 16 Baraban, Brandon          14 Tmsuffolk-MR         1:01.83    1:02.08 ZQ     
                  30.11     1:02.08 (31.97)                                        
 17 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:01.49    1:02.14 ZQ     
                  30.00     1:02.14 (32.14)                                        
 18 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    1:00.96    1:02.73 JO     
                  30.69     1:02.73 (32.04)                                        
 19 Lee, Daniel               13 Tmsuffolk-MR         1:01.98    1:02.94 JO     
                  30.38     1:02.94 (32.56)                                        
 20 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR    1:01.58    1:03.79        
                  31.38     1:03.79 (32.41)                                        
 21 Carey, Liam               14 NYSA-MR              1:02.15    1:05.43        
                  31.32     1:05.43 (34.11)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:52.69   3/13/2003 Shane R.Tusup, TS-MR                       
                1:51.39  ZMAX
                1:59.39  SECS Sectional South
                1:59.39  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:15.99  ZQ
                2:16.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meyers, Tyler             14 Express Swimming-MR  2:01.72    1:59.76 METS   
                  28.51       58.56 (30.05)     1:29.22 (30.66)     1:59.76 (30.54)
  2 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR         2:02.61    1:59.96 METS   
                  28.72       59.23 (30.51)     1:30.07 (30.84)     1:59.96 (29.89)
  3 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR   2:01.74    2:00.91 METS   
                  28.50       59.98 (31.48)     1:30.71 (30.73)     2:00.91 (30.20)
  4 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      2:06.07    2:03.03 METS   
                  28.93       59.99 (31.06)     1:31.82 (31.83)     2:03.03 (31.21)
  5 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        2:04.75    2:03.75 METS   
                  28.66       59.59 (30.93)     1:31.61 (32.02)     2:03.75 (32.14)
  6 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR    2:08.01    2:04.71 ZQ     
                  30.01     1:00.90 (30.89)     1:33.02 (32.12)     2:04.71 (31.69)
  7 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  2:08.64    2:06.66 ZQ     
                  29.70     1:01.64 (31.94)     1:34.34 (32.70)     2:06.66 (32.32)
  8 Freeman, John T           13 GAEL-MR              2:08.25    2:07.39 ZQ     
                  30.08     1:01.89 (31.81)     1:34.95 (33.06)     2:07.39 (32.44)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:52.69   3/13/2003 Shane R.Tusup, TS-MR                       
                1:51.39  ZMAX
                1:59.39  SECS Sectional South
                1:59.39  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:15.99  ZQ
                2:16.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meyers, Tyler             14 Express Swimming-MR  2:02.10    2:01.72 qMETS  
                  28.56       59.40 (30.84)     1:31.22 (31.82)     2:01.72 (30.50)
  2 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR   2:00.81    2:01.74 qMETS  
                  29.06     1:00.59 (31.53)     1:31.31 (30.72)     2:01.74 (30.43)
  3 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR         2:02.76    2:02.61 qMETS  
                  28.87       59.82 (30.95)     1:31.53 (31.71)     2:02.61 (31.08)
  4 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        2:04.95    2:04.75 qZQ    
                  29.47     1:01.49 (32.02)     1:33.74 (32.25)     2:04.75 (31.01)
  5 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      2:03.91    2:06.07 qZQ    
                  28.62       59.80 (31.18)     1:33.21 (33.41)     2:06.07 (32.86)
  6 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR    2:05.17    2:08.01 qZQ    
                  29.74     1:01.09 (31.35)     1:34.46 (33.37)     2:08.01 (33.55)
  7 Freeman, John T           13 GAEL-MR              2:12.09    2:08.25 qZQ    
                  30.01     1:02.41 (32.40)     1:35.88 (33.47)     2:08.25 (32.37)
  8 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  2:09.35    2:08.64 qZQ    
                  30.22     1:03.64 (33.42)     1:37.04 (33.40)     2:08.64 (31.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maida, Troy A             14 HAA-MR               2:08.35    2:08.69 ZQ     
                  29.43     1:01.99 (32.56)     1:35.64 (33.65)     2:08.69 (33.05)
 10 Mathews, Gabriel T        14 Manhattan Makos-MR   2:12.52    2:09.21 ZQ     
                  29.69     1:02.22 (32.53)     1:35.74 (33.52)     2:09.21 (33.47)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lee, Daniel               13 Tmsuffolk-MR         2:11.58    2:09.80 ZQ     
                  30.57     1:02.96 (32.39)     1:36.68 (33.72)     2:09.80 (33.12)
 12 Prokopiou, Nicos          14 WISC-MR              2:11.24    2:11.08 ZQ     
                  29.51     1:02.51 (33.00)     1:37.31 (34.80)     2:11.08 (33.77)
 13 O'Shea, Chris M           14 TVSC-MR              2:06.60    2:11.37 ZQ     
                  31.16     1:03.65 (32.49)     1:37.62 (33.97)     2:11.37 (33.75)
 14 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    2:12.80    2:11.72 ZQ     
                  30.89     1:03.39 (32.50)     1:37.70 (34.31)     2:11.72 (34.02)
 15 Zhao, Steven D            14 TVSC-MR              2:12.08    2:12.19 ZQ     
                  30.40     1:03.80 (33.40)     1:37.68 (33.88)     2:12.19 (34.51)
 16 Chan, Dylan               13 Tmsuffolk-MR         2:15.82    2:12.86 ZQ     
                  30.89                             1:39.71 ( )     2:12.86 (33.15)
 17 Iorizzo, Kyle T           13 NYSA-MR              2:15.11    2:13.17 ZQ     
                  31.76     1:05.06 (33.30)     1:40.09 (35.03)     2:13.17 (33.08)
 18 Baraban, Brandon          14 Tmsuffolk-MR         2:12.50    2:13.34 ZQ     
                  31.16     1:05.08 (33.92)     1:39.58 (34.50)     2:13.34 (33.76)
 19 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               2:14.85    2:15.09 ZQ     
                  32.08     1:06.65 (34.57)     1:41.48 (34.83)     2:15.09 (33.61)
 20 Metcalf, Max              14 SMC-MR               2:14.79    2:16.10 JO     
 21 Ma, Edmond                14 PATS-MR              2:14.34    2:18.66        
                  31.74     1:05.67 (33.93)   2:18.66 (1:12.99)                    
 22 Migliorato, Shawn P       14 DA-MR                2:14.81    2:19.65        
                  31.79     1:06.92 (35.13)     1:43.08 (36.16)     2:19.65 (36.57)
 -- Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR  2:10.25         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 58.02    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                        
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SECN Sectional North
              1:04.49  METS
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR    1:05.73    1:04.63 JO     
                  30.66     1:04.63 (33.97)                                        
  2 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  1:05.92    1:04.67 JO     
                  30.54     1:04.67 (34.13)                                        
  3 Carey, Liam               14 NYSA-MR              1:06.30    1:04.68 JO     
                  30.68     1:04.68 (34.00)                                        
  4 Mackey, Tom P             14 2012-MR              1:07.62    1:06.83 JO     
                  30.87     1:06.83 (35.96)                                        
  5 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   1:06.63    1:07.08 JO     
                  31.38     1:07.08 (35.70)                                        
  6 Kilgore, Eric H           14 TVSC-MR              1:07.80    1:07.51 JO     
                  32.14     1:07.51 (35.37)                                        
  7 Hutton, RJ                13 PATS-MR              1:09.18    1:07.60 JO     
                  31.93     1:07.60 (35.67)                                        
  8 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  1:09.27    1:10.29 JO     
                  32.89     1:10.29 (37.40)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 58.02    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                        
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SECN Sectional North
              1:04.49  METS
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR    1:07.73    1:05.73 qJO    
                  31.10     1:05.73 (34.63)                                        
  2 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  1:06.43    1:05.92 qJO    
                  31.09     1:05.92 (34.83)                                        
  3 Carey, Liam               14 NYSA-MR              1:05.32    1:06.30 qJO    
                  31.42     1:06.30 (34.88)                                        
  4 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   1:07.52    1:06.63 qJO    
                  31.29     1:06.63 (35.34)                                        
  5 Mackey, Tom P             14 2012-MR              1:06.42    1:07.62 qJO    
                  31.44     1:07.62 (36.18)                                        
  6 Kilgore, Eric H           14 TVSC-MR              1:09.10    1:07.80 qJO    
                  33.23     1:07.80 (34.57)                                        
  7 Kantar, Erik D            14 COND-MR              1:07.49    1:08.61 qJO    
                  31.71     1:08.61 (36.90)                                        
  8 Hutton, RJ                13 PATS-MR              1:10.39    1:09.18 qJO    
                  32.63     1:09.18 (36.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  1:10.44    1:09.27 JO     
                  33.43     1:09.27 (35.84)                                        
 10 Syron, Shane D            14 Sailfish-MR          1:08.98    1:09.57 JO     
                  32.67     1:09.57 (36.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Amato, Steven A           13 WEST-MR              1:09.34    1:09.59 JO     
                  32.73     1:09.59 (36.86)                                        
 12 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR    1:10.32    1:10.33 JO     
                  32.87     1:10.33 (37.46)                                        
 13 Huner, Alec E             13 TVSC-MR              1:08.79    1:10.73 JO     
                  32.66     1:10.73 (38.07)                                        
 14 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR    1:09.94    1:11.25        
                  33.50     1:11.25 (37.75)                                        
 15 DiStasio, James C         14 TVSC-MR              1:08.74    1:12.59        
                  33.39     1:12.59 (39.20)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:06.80    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                      
                2:06.29  ZMAX
                2:15.39  SECS Sectional South
                2:15.39  SECN Sectional North
                2:22.99  METS
                2:35.19  ZQ
                2:35.19  JO
 Meet Qualifying:  2:35.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  2:23.00    2:16.84 METS   
                  30.89     1:05.67 (34.78)     1:41.01 (35.34)     2:16.84 (35.83)
  2 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR    2:20.95    2:19.71 METS   
                  30.80     1:05.86 (35.06)     1:41.98 (36.12)     2:19.71 (37.73)
  3 Lee, Daniel               13 Tmsuffolk-MR         2:26.09    2:24.03 ZQ     
                  32.34     1:08.28 (35.94)     1:45.49 (37.21)     2:24.03 (38.54)
  4 Graham, Joseph P          13 Express Swimming-MR  2:28.47    2:25.87 ZQ     
                  32.97     1:10.09 (37.12)     1:47.80 (37.71)     2:25.87 (38.07)
  5 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   2:28.16    2:26.10 ZQ     
                  32.85     1:10.25 (37.40)     1:48.14 (37.89)     2:26.10 (37.96)
  6 Carey, Liam               14 NYSA-MR              2:29.55    2:27.15 ZQ     
                  33.66     1:11.34 (37.68)     1:49.72 (38.38)     2:27.15 (37.43)
  7 Carvao, Felipe D          14 Marlins Bgnw-MR      2:28.22    2:28.46 ZQ     
                  32.50     1:09.01 (36.51)     1:48.09 (39.08)     2:28.46 (40.37)
  8 Kilgore, Eric H           14 TVSC-MR              2:28.61    2:29.47 ZQ     
                  34.06     1:11.56 (37.50)     1:51.11 (39.55)     2:29.47 (38.36)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:06.80    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                      
                2:06.29  ZMAX
                2:15.39  SECS Sectional South
                2:15.39  SECN Sectional North
                2:22.99  METS
                2:35.19  ZQ
                2:35.19  JO
 Meet Qualifying:  2:35.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR    2:22.75    2:20.95 qMETS  
                  31.18     1:06.34 (35.16)     1:43.38 (37.04)     2:20.95 (37.57)
  2 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  2:23.81    2:23.00 qZQ    
                  31.56     1:07.92 (36.36)     1:45.48 (37.56)     2:23.00 (37.52)
  3 Lee, Daniel               13 Tmsuffolk-MR         2:28.53    2:26.09 qZQ    
                  32.95     1:09.24 (36.29)     1:47.06 (37.82)     2:26.09 (39.03)
  4 Wadsworth, John D         14 Marlins-MR           2:28.80    2:27.95 qZQ    
                  32.68     1:10.60 (37.92)     1:50.12 (39.52)     2:27.95 (37.83)
  5 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   2:27.27    2:28.16 qZQ    
                  33.52     1:11.50 (37.98)     1:49.82 (38.32)     2:28.16 (38.34)
  6 Carvao, Felipe D          14 Marlins Bgnw-MR      2:35.14    2:28.22 qZQ    
                  32.30     1:09.27 (36.97)     1:48.21 (38.94)     2:28.22 (40.01)
  7 Graham, Joseph P          13 Express Swimming-MR  2:30.71    2:28.47 qZQ    
                  33.81     1:11.97 (38.16)     1:50.62 (38.65)     2:28.47 (37.85)
  8 Kilgore, Eric H           14 TVSC-MR              2:28.37    2:28.61 qZQ    
                  33.75     1:11.10 (37.35)     1:49.45 (38.35)     2:28.61 (39.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carey, Liam               14 NYSA-MR              2:26.09    2:29.55 ZQ     
                  32.93     1:10.60 (37.67)     1:50.29 (39.69)     2:29.55 (39.26)
 10 Kantar, Erik D            14 COND-MR              2:27.35    2:31.64 ZQ     
                  34.36     1:11.88 (37.52)     1:51.25 (39.37)     2:31.64 (40.39)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR    2:30.39    2:31.94 ZQ     
                  34.24     1:12.64 (38.40)     1:52.01 (39.37)     2:31.94 (39.93)
 12 Chan, Dylan               13 Tmsuffolk-MR         2:29.24    2:32.07 ZQ     
                  34.09     1:13.52 (39.43)     1:54.02 (40.50)     2:32.07 (38.05)
 13 Huner, Alec E             13 TVSC-MR              2:33.21    2:32.35 ZQ     
                  34.23     1:13.04 (38.81)     1:53.05 (40.01)     2:32.35 (39.30)
 14 Oumarov, Elan             13 HS-MR                2:33.24    2:33.02 ZQ     
                  34.30     1:12.93 (38.63)     1:53.82 (40.89)     2:33.02 (39.20)
 15 Prokopiou, Nicos          14 WISC-MR              2:33.15    2:33.49 ZQ     
                  32.81     1:12.01 (39.20)     1:52.68 (40.67)     2:33.49 (40.81)
 16 Hutton, RJ                13 PATS-MR              2:34.63    2:33.76 ZQ     
                  33.61     1:12.15 (38.54)     1:52.18 (40.03)     2:33.76 (41.58)
 17 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR    2:32.98    2:34.31 ZQ     
                  33.27     1:11.92 (38.65)     1:53.36 (41.44)     2:34.31 (40.95)
 18 Syron, Shane D            14 Sailfish-MR          2:34.61    2:34.70 ZQ     
                  33.63     1:12.12 (38.49)     1:53.44 (41.32)     2:34.70 (41.26)
 19 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   2:34.71    2:35.42        
                  34.97     1:15.25 (40.28)   2:35.42 (1:20.17)                    
 20 Wolfe, Morgan S           14 Agua Swim Team-MR    2:33.69    2:35.44        
                  35.31     1:14.35 (39.04)     1:55.64 (41.29)     2:35.44 (39.80)
 21 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  2:27.92    2:35.50        
                  34.42     1:13.60 (39.18)     1:54.94 (41.34)     2:35.50 (40.56)
 22 Amato, Steven A           13 WEST-MR              2:34.02    2:36.24        
                  35.23     1:14.58 (39.35)     1:56.21 (41.63)     2:36.24 (40.03)
 23 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    2:32.47    2:37.70        
                  34.41     1:14.35 (39.94)     1:55.97 (41.62)     2:37.70 (41.73)
 24 DiStasio, James C         14 TVSC-MR              2:29.29    2:38.35        
                  35.39     1:15.28 (39.89)     1:57.44 (42.16)     2:38.35 (40.91)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 48.98  11/12/2010 Michael Domagala at MN-Minneso, AGUA-MR      
                50.29  ZMAX
                53.89  SECN Sectional North
                54.09  SECS Sectional South
                55.19  METS
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  1:01.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaufmann, Garrett J       13 Marlins Bgnw-MR        57.72      56.15 ZQ     
                  26.19       56.15 (29.96)                                        
  2 McCarthy, Michael         14 LBA-MR                 58.65      56.34 ZQ     
                  26.70       56.34 (29.64)                                        
  3 Oumarov, Elan             13 HS-MR                  57.54      56.60 ZQ     
                  27.12       56.60 (29.48)                                        
  4 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR      56.62      56.64 ZQ     
                  26.28       56.64 (30.36)                                        
  5 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR                59.45      57.77 ZQ     
                  27.22       57.77 (30.55)                                        
  6 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR      58.79      59.00 ZQ     
                  27.44       59.00 (31.56)                                        
  7 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR    59.69      59.64 ZQ     
                  27.95       59.64 (31.69)                                        
  8 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR          59.64    1:00.09 ZQ     
                  27.91     1:00.09 (32.18)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 48.98  11/12/2010 Michael Domagala at MN-Minneso, AGUA-MR      
                50.29  ZMAX
                53.89  SECN Sectional North
                54.09  SECS Sectional South
                55.19  METS
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  1:01.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR      57.86      56.62 qZQ    
                  26.67       56.62 (29.95)                                        
  2 Oumarov, Elan             13 HS-MR                  58.61      57.54 qZQ    
                  27.57       57.54 (29.97)                                        
  3 Kaufmann, Garrett J       13 Marlins Bgnw-MR        57.94      57.72 qZQ    
                  26.69       57.72 (31.03)                                        
  4 McCarthy, Michael         14 LBA-MR                 57.78      58.65 qZQ    
                  27.22       58.65 (31.43)                                        
  5 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR      57.57      58.79 qZQ    
                  27.10       58.79 (31.69)                                        
  6 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      1:00.37      59.27 qZQ    
                  27.80       59.27 (31.47)                                        
  7 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR                58.59      59.45 qZQ    
                  27.27       59.45 (32.18)                                        
  8 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        1:01.03      59.64 qZQ    
                  28.08       59.64 (31.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR  1:00.36      59.69 ZQ     
                  28.09       59.69 (31.60)                                        
 10 Carvao, Felipe D          14 Marlins Bgnw-MR        59.72    1:00.18 ZQ     
                  28.51     1:00.18 (31.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR      57.94    1:00.52 ZQ     
                  28.37     1:00.52 (32.15)                                        
 12 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR    59.44    1:01.32 JO     
                  28.48     1:01.32 (32.84)                                        
 13 Ferrara, Justin           14 LBA-MR               1:01.15    1:01.86        
                  28.84     1:01.86 (33.02)                                        
 14 Woods, Brendan T          14 LBA-MR               1:00.95    1:02.16        
                  28.85     1:02.16 (33.31)                                        
 15 O'Shea, Chris M           14 TVSC-MR              1:00.61    1:02.23        
                  29.43     1:02.23 (32.80)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:54.01  11/12/2010 Michael Domagala at MN-Minneso, AGUA-MR    
                1:51.99  ZMAX
                2:00.89  SECN Sectional North
                2:01.49  SECS Sectional South
                2:05.99  METS
                2:19.99  ZQ
                2:23.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               2:08.34    2:03.89 METS   
                  27.63       58.70 (31.07)     1:30.93 (32.23)     2:03.89 (32.96)
  2 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR              2:09.35    2:06.04 ZQ     
                  27.07       58.26 (31.19)     1:31.87 (33.61)     2:06.04 (34.17)
  3 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    2:09.87    2:08.14 ZQ     
                  28.68     1:01.12 (32.44)     1:34.41 (33.29)     2:08.14 (33.73)
  4 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    2:10.11    2:08.43 ZQ     
                  28.48     1:01.74 (33.26)     1:34.82 (33.08)     2:08.43 (33.61)
  5 Oumarov, Elan             13 HS-MR                2:10.22    2:08.98 ZQ     
                  28.59     1:01.36 (32.77)     1:35.88 (34.52)     2:08.98 (33.10)
  6 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        2:09.88    2:09.49 ZQ     
                  29.00     1:02.38 (33.38)     1:35.91 (33.53)     2:09.49 (33.58)
  7 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR         2:08.98    2:11.99 ZQ     
                  28.21     1:00.39 (32.18)     1:35.07 (34.68)     2:11.99 (36.92)
  8 Chang, Justin             14 HAA-MR               2:12.55    2:12.33 ZQ     
                  18.67                             1:37.84 ( )     2:12.33 (34.49)
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:54.01  11/12/2010 Michael Domagala at MN-Minneso, AGUA-MR    
                1:51.99  ZMAX
                2:00.89  SECN Sectional North
                2:01.49  SECS Sectional South
                2:05.99  METS
                2:19.99  ZQ
                2:23.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               2:06.36    2:08.34 qZQ    
                  29.19     1:01.74 (32.55)     1:34.72 (32.98)     2:08.34 (33.62)
  2 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR         2:12.77    2:08.98 qZQ    
                  28.52     1:01.17 (32.65)     1:34.76 (33.59)     2:08.98 (34.22)
  3 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR              2:08.35    2:09.35 qZQ    
                  27.87     1:00.64 (32.77)     1:35.00 (34.36)     2:09.35 (34.35)
  4 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    2:08.02    2:09.87 qZQ    
                  28.76     1:02.67 (33.91)     1:35.45 (32.78)     2:09.87 (34.42)
  5 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        2:13.68    2:09.88 qZQ    
                  28.50     1:02.01 (33.51)     1:35.53 (33.52)     2:09.88 (34.35)
  6 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    2:11.63    2:10.11 qZQ    
                  28.98     1:02.50 (33.52)     1:35.98 (33.48)     2:10.11 (34.13)
  7 Oumarov, Elan             13 HS-MR                2:19.56    2:10.22 qZQ    
                  28.54     1:01.80 (33.26)     1:36.47 (34.67)     2:10.22 (33.75)
  8 Chang, Justin             14 HAA-MR               2:12.85    2:12.55 qZQ    
                  28.45     1:01.69 (33.24)     1:36.50 (34.81)     2:12.55 (36.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  2:10.48    2:13.35 ZQ     
                  29.88     1:04.15 (34.27)     1:39.44 (35.29)     2:13.35 (33.91)
 10 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR    2:10.77    2:13.70 ZQ     
                  28.53     1:01.63 (33.10)     1:36.76 (35.13)     2:13.70 (36.94)
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Shea, Chris M           14 TVSC-MR              2:15.95    2:14.33 ZQ     
                  28.84     1:02.46 (33.62)     1:38.35 (35.89)     2:14.33 (35.98)
 12 Woods, Brendan T          14 LBA-MR               2:17.10    2:15.15 ZQ     
                  28.84     1:02.80 (33.96)     1:38.77 (35.97)     2:15.15 (36.38)
 12 Kaufmann, Garrett J       13 Marlins Bgnw-MR      2:15.20    2:15.15 ZQ     
                  28.90     1:03.20 (34.30)     1:38.81 (35.61)     2:15.15 (36.34)
 14 Iorizzo, Kyle T           13 NYSA-MR              2:18.33    2:15.38 ZQ     
                  29.75     1:03.85 (34.10)     1:40.72 (36.87)     2:15.38 (34.66)
 15 Kohlus, Robert W          14 TVSC-MR              2:19.06    2:16.04 ZQ     
                  28.55     1:02.81 (34.26)     1:38.95 (36.14)     2:16.04 (37.09)
 16 Graham, Joseph P          13 Express Swimming-MR  2:17.95    2:16.67 ZQ     
                  30.23     1:04.92 (34.69)     1:40.26 (35.34)     2:16.67 (36.41)
 17 Ortof, Harry C            14 Express Swimming-MR  2:17.78    2:17.31 ZQ     
                  30.78     1:05.95 (35.17)     1:41.54 (35.59)     2:17.31 (35.77)
 18 Chan, Dylan               13 Tmsuffolk-MR         2:18.23    2:18.87 ZQ     
                  29.73     1:05.14 (35.41)     1:42.53 (37.39)     2:18.87 (36.34)
 19 Zhao, Steven D            14 TVSC-MR              2:17.28    2:19.73 ZQ     
                  29.20     1:03.90 (34.70)     1:41.18 (37.28)     2:19.73 (38.55)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:53.01   12/9/2010 Michael Domagala at US-Speedo, AGUA-MR     
                1:51.99  ZMAX
                1:59.79  SECS Sectional South
                1:59.79  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:13.99  ZQ
                2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR         2:04.75    2:03.14 METS   
                  27.10       58.10 (31.00)     1:34.22 (36.12)     2:03.14 (28.92)
  2 Lee, Daniel               13 Tmsuffolk-MR         2:09.47    2:06.85 ZQ     
                  26.96       59.80 (32.84)     1:36.02 (36.22)     2:06.85 (30.83)
  3 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    2:09.85    2:08.04 ZQ     
                  26.83       59.22 (32.39)     1:37.01 (37.79)     2:08.04 (31.03)
  4 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        2:09.78    2:08.09 ZQ     
                  28.06     1:00.07 (32.01)     1:38.06 (37.99)     2:08.09 (30.03)
  5 Chan, Dylan               13 Tmsuffolk-MR         2:09.56    2:08.20 ZQ     
                  28.23     1:01.03 (32.80)     1:38.88 (37.85)     2:08.20 (29.32)
  6 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      2:09.61    2:08.27 ZQ     
                  27.76       58.68 (30.92)     1:38.51 (39.83)     2:08.27 (29.76)
  7 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    2:08.58    2:08.35 ZQ     
                  28.04     1:00.04 (32.00)     1:39.09 (39.05)     2:08.35 (29.26)
  8 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   2:10.80    2:09.11 ZQ     
                  28.51     1:02.95 (34.44)     1:39.45 (36.50)     2:09.11 (29.66)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:53.01   12/9/2010 Michael Domagala at US-Speedo, AGUA-MR     
                1:51.99  ZMAX
                1:59.79  SECS Sectional South
                1:59.79  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:13.99  ZQ
                2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Park, Alex                13 Tmsuffolk-MR         2:05.59    2:04.75 qZQ    
                  27.27       58.22 (30.95)     1:35.03 (36.81)     2:04.75 (29.72)
  2 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    2:07.95    2:08.58 qZQ    
                  28.69     1:00.77 (32.08)     1:40.43 (39.66)     2:08.58 (28.15)
  3 Lee, Daniel               13 Tmsuffolk-MR         2:12.64    2:09.47 qZQ    
                  27.75     1:00.39 (32.64)     1:38.20 (37.81)     2:09.47 (31.27)
  4 Chan, Dylan               13 Tmsuffolk-MR         2:11.60    2:09.56 qZQ    
                  28.33     1:01.17 (32.84)     1:39.73 (38.56)     2:09.56 (29.83)
  5 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      2:09.79    2:09.61 qZQ    
                  28.38     1:00.64 (32.26)     1:39.68 (39.04)     2:09.61 (29.93)
  6 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        2:11.00    2:09.78 qZQ    
                  28.21     1:00.87 (32.66)     1:39.64 (38.77)     2:09.78 (30.14)
  7 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    2:10.18    2:09.85 qZQ    
                  27.59     1:01.29 (33.70)     1:39.68 (38.39)     2:09.85 (30.17)
  8 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   2:08.17    2:10.80 qZQ    
                  28.18     1:03.09 (34.91)     1:40.81 (37.72)     2:10.80 (29.99)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR   2:07.23    2:11.14 ZQ     
                  27.85     1:01.46 (33.61)     1:40.71 (39.25)     2:11.14 (30.43)
 10 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  2:11.13    2:11.90 ZQ     
                  28.62     1:02.13 (33.51)     1:42.30 (40.17)     2:11.90 (29.60)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vreeland, Zack G          14 MVA-MR               2:13.86    2:11.94 ZQ     
                  28.06     1:00.28 (32.22)     1:41.72 (41.44)     2:11.94 (30.22)
 12 Kantar, Erik D            14 COND-MR              2:10.59    2:13.12 ZQ     
                  27.79     1:02.08 (34.29)     1:40.24 (38.16)     2:13.12 (32.88)
 13 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR    2:13.80    2:14.25        
                  27.20       59.14 (31.94)     1:41.11 (41.97)     2:14.25 (33.14)
 14 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               2:13.78    2:14.80        
                  28.14     1:03.81 (35.67)     1:44.51 (40.70)     2:14.80 (30.29)
 14 Woods, Brendan T          14 LBA-MR               2:13.46    2:14.80        
                  28.76     1:04.72 (35.96)     1:46.12 (41.40)     2:14.80 (28.68)
 16 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR              2:12.65    2:15.45        
                  27.77     1:02.88 (35.11)     1:43.94 (41.06)     2:15.45 (31.51)
 17 Zhao, Steven D            14 TVSC-MR              2:11.75    2:15.67        
                  28.94     1:02.90 (33.96)     1:44.51 (41.61)     2:15.67 (31.16)
 18 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  2:13.07    2:15.75        
                  29.86     1:05.86 (36.00)     1:45.19 (39.33)     2:15.75 (30.56)
 19 Meyers, Tyler             14 Express Swimming-MR  2:13.76    2:16.63        
                  30.08     1:04.55 (34.47)     1:45.37 (40.82)     2:16.63 (31.26)
 20 DiStasio, James C         14 TVSC-MR              2:13.22    2:16.65        
                  30.22     1:06.40 (36.18)     1:46.90 (40.50)     2:16.65 (29.75)
 21 Mackey, Tom P             14 2012-MR              2:11.98    2:17.77        
                  30.02     1:06.32 (36.30)     1:45.54 (39.22)     2:17.77 (32.23)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:04.14   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                4:00.09  ZMAX
                4:15.09  SECS Sectional South
                4:15.09  SECN Sectional North
                4:25.99  METS
                4:45.99  ZQ
                4:45.99  JO
 Meet Qualifying:  4:45.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        4:34.40    4:28.98 ZQ     
                  28.77     1:02.40 (33.63)     1:36.03 (33.63)     2:08.94 (32.91)
        2:48.25 (39.31)     3:27.43 (39.18)     3:59.08 (31.65)     4:28.98 (29.90)
  2 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      4:31.77    4:29.96 ZQ     
                  28.54     1:02.40 (33.86)     1:35.28 (32.88)     2:07.85 (32.57)
        2:47.55 (39.70)     3:28.09 (40.54)     3:59.27 (31.18)     4:29.96 (30.69)
  3 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  4:37.00    4:34.01 ZQ     
                  28.57     1:02.06 (33.49)     1:36.78 (34.72)     2:11.29 (34.51)
        2:51.96 (40.67)     3:32.48 (40.52)     4:04.12 (31.64)     4:34.01 (29.89)
  4 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  4:38.32    4:34.79 ZQ     
                  29.58     1:05.22 (35.64)     1:42.35 (37.13)     2:17.89 (35.54)
        2:54.63 (36.74)     3:31.90 (37.27)     4:04.43 (32.53)     4:34.79 (30.36)
  5 Graham, Joseph P          13 Express Swimming-MR  4:38.05    4:37.21 ZQ     
                  29.54     1:03.85 (34.31)     1:39.82 (35.97)     2:16.05 (36.23)
        2:55.37 (39.32)     3:35.13 (39.76)     4:06.92 (31.79)     4:37.21 (30.29)
  6 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR              4:40.13    4:41.96 ZQ     
                  28.25     1:01.86 (33.61)     1:37.40 (35.54)     2:13.40 (36.00)
        2:56.10 (42.70)     3:38.45 (42.35)     4:10.57 (32.12)     4:41.96 (31.39)
  7 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   4:40.58    4:43.43 ZQ     
                  29.27     1:05.27 (36.00)     1:42.78 (37.51)     2:18.81 (36.03)
        3:08.17 (49.36)                             4:11.39 ( )     4:43.43 (32.04)
  8 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    4:37.35    4:43.77 ZQ     
                  29.34     1:03.51 (34.17)     1:39.45 (35.94)     2:14.96 (35.51)
        2:56.28 (41.32)     3:38.40 (42.12)     4:12.10 (33.70)     4:43.77 (31.67)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:04.14   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                4:00.09  ZMAX
                4:15.09  SECS Sectional South
                4:15.09  SECN Sectional North
                4:25.99  METS
                4:45.99  ZQ
                4:45.99  JO
 Meet Qualifying:  4:45.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Glat, Brian S             13 Marlins Bgnw-MR      4:41.69    4:31.77 qZQ    
                  29.34     1:04.04 (34.70)     1:37.82 (33.78)     2:10.05 (32.23)
        2:50.06 (40.01)     3:30.27 (40.21)     4:01.29 (31.02)     4:31.77 (30.48)
  2 Jurman, Jasper N          14 Unattached-MR        4:40.26    4:34.40 qZQ    
                  28.72     1:02.18 (33.46)     1:36.91 (34.73)     2:10.28 (33.37)
        2:50.67 (40.39)     3:31.06 (40.39)     4:03.14 (32.08)     4:34.40 (31.26)
  3 Gaffney, John C           13 Express Swimming-MR  4:34.44    4:37.00 qZQ    
                  29.28     1:03.25 (33.97)     1:38.44 (35.19)     2:13.20 (34.76)
        2:53.68 (40.48)     3:34.29 (40.61)     4:06.23 (31.94)     4:37.00 (30.77)
  4 Zuppone, Michael L        14 Agua Swim Team-MR    4:37.19    4:37.35 qZQ    
                  28.75     1:02.09 (33.34)     1:36.97 (34.88)     2:10.87 (33.90)
        2:53.35 (42.48)     3:35.03 (41.68)     4:06.30 (31.27)     4:37.35 (31.05)
  5 Graham, Joseph P          13 Express Swimming-MR  4:44.59    4:38.05 qZQ    
                  29.98     1:03.55 (33.57)     1:40.42 (36.87)     2:16.12 (35.70)
        2:55.32 (39.20)     3:34.58 (39.26)     4:06.82 (32.24)     4:38.05 (31.23)
  6 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  4:37.64    4:38.32 qZQ    
                  30.53     1:06.21 (35.68)     1:43.83 (37.62)     2:20.86 (37.03)
        2:57.29 (36.43)     3:34.66 (37.37)     4:06.98 (32.32)     4:38.32 (31.34)
  7 Stange, Andrew R          14 TVSC-MR              4:41.69    4:40.13 qZQ    
                  28.09     1:00.90 (32.81)     1:36.21 (35.31)     2:14.31 (38.10)
        2:56.82 (42.51)     3:38.20 (41.38)     4:10.11 (31.91)     4:40.13 (30.02)
  8 Hamberg, Miles N          14 Manhattan Makos-MR   4:38.28    4:40.58 qZQ    
                  29.68     1:05.37 (35.69)                             2:19.01 ( )
        2:57.19 (38.18)     3:36.70 (39.51)     4:09.73 (33.03)     4:40.58 (30.85)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  4:39.80    4:41.60 ZQ     
                  30.71     1:07.55 (36.84)     1:45.09 (37.54)     2:21.71 (36.62)
        3:00.88 (39.17)     3:40.41 (39.53)     4:12.01 (31.60)     4:41.60 (29.59)
 10 Fergus, Jack B            14 Manhattan Makos-MR   4:33.93    4:41.79 ZQ     
                  29.64     1:05.20 (35.56)     1:40.91 (35.71)     2:14.56 (33.65)
        2:55.43 (40.87)     3:36.74 (41.31)     4:09.60 (32.86)     4:41.79 (32.19)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Collier, Cole T           13 Agua Swim Team-MR    4:37.97    4:43.73 ZQ     
                  28.64     1:02.38 (33.74)     1:39.41 (37.03)     2:16.21 (36.80)
        2:56.34 (40.13)     3:37.31 (40.97)     4:10.94 (33.63)     4:43.73 (32.79)
 12 Gagion, Michael V         14 Rivertown Rays-MR    4:43.62    4:52.79        
                  28.52     1:02.38 (33.86)     1:39.78 (37.40)     2:17.16 (37.38)
        3:02.33 (45.17)     3:47.22 (44.89)     4:20.41 (33.19)     4:52.79 (32.38)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 20.12   3/12/2011 Griffin T. Schumacher at AGUA, AGUA-MR       
                21.09  ZMAX
                22.49  SECS Sectional South
                22.49  SECN Sectional North
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Buckland, Grant A         16 Silver Streaks-MR      22.52      21.83 SECS   
  2 Doherty, Kyle J           16 GAEL-MR                22.94      22.32 SECS   
  3 Zhang, Aron               16 Twisters-MR            22.48      22.58 METS   
  4 Wilson, Andrew J          16 Express Swimming-MR    23.02      22.93 METS   
  5 Kim, Harris K             16 NYSA-MR                23.30      23.22 METS   
  6 Klein, Simon              18 Silver Streaks-MR      23.44      23.45 ZQ     
  7 Barnola, Jimmy A          15 Farmingdale-MR         23.91      23.47 ZQ     
  8 Kurzum, Elie              16 WSSC-MR                23.31      23.66 JO     
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 20.12   3/12/2011 Griffin T. Schumacher at AGUA, AGUA-MR       
                21.09  ZMAX
                22.49  SECS Sectional South
                22.49  SECN Sectional North
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR            22.55      22.48 qSECS  
  2 Buckland, Grant A         16 Silver Streaks-MR      22.18      22.52 qMETS  
  3 Doherty, Kyle J           16 GAEL-MR                22.57      22.94 qMETS  
  4 Wilson, Andrew J          16 Express Swimming-MR    22.78      23.02 qMETS  
  5 Kim, Harris K             16 NYSA-MR                23.17      23.30 qZQ    
  6 Kurzum, Elie              16 WSSC-MR                23.18      23.31 qZQ    
  7 Klein, Simon              18 Silver Streaks-MR      23.48      23.44 qZQ    
  8 Barnola, Jimmy A          15 Farmingdale-MR         23.39      23.91 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kishinevskiy, Matthew S   15 COND-MR                23.41      26.58        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 44.25  11/29/2012 Michael Domagala at AT&T Winte, AGUA-MR      
                45.89  ZMAX
                48.79  SECN Sectional North
                48.99  SECS Sectional South
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR            49.37      48.97 SECS   
                  23.56       48.97 (25.41)                                        
  2 Doherty, Kyle J           16 GAEL-MR                50.06      49.33 METS   
                  23.77       49.33 (25.56)                                        
  3 Wilson, Andrew J          16 Express Swimming-MR    50.65      49.39 METS   
                  23.84       49.39 (25.55)                                        
  4 Buckland, Grant A         16 Silver Streaks-MR      49.89      50.21 ZQ     
                  23.96       50.21 (26.25)                                        
  5 Barnola, Jimmy A          15 Farmingdale-MR         51.76      50.40 ZQ     
                  24.01       50.40 (26.39)                                        
  6 Kim, Harris K             16 NYSA-MR                50.63      51.02 ZQ     
                  24.24       51.02 (26.78)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 44.25  11/29/2012 Michael Domagala at AT&T Winte, AGUA-MR      
                45.89  ZMAX
                48.79  SECN Sectional North
                48.99  SECS Sectional South
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR            50.06      49.37 qMETS  
                  23.65       49.37 (25.72)                                        
  2 Buckland, Grant A         16 Silver Streaks-MR      50.15      49.89 qMETS  
                  24.10       49.89 (25.79)                                        
  3 Doherty, Kyle J           16 GAEL-MR                50.83      50.06 qMETS  
                  24.08       50.06 (25.98)                                        
  4 Kim, Harris K             16 NYSA-MR                51.06      50.63 qZQ    
                  23.89       50.63 (26.74)                                        
  5 Wilson, Andrew J          16 Express Swimming-MR    48.96      50.65 qZQ    
                  24.35       50.65 (26.30)                                        
  6 Barnola, Jimmy A          15 Farmingdale-MR         51.07      51.76 qJO    
                  24.96       51.76 (26.80)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 135.:49001  11/29/2012 Michael Domagala at AT&T Winte, AGUA-MR 
                   1:40.69  ZMAX
                   1:46.49  SECS Sectional South
                   1:46.49  SECN Sectional North
                   1:49.99  METS
                   1:53.49  ZQ
                   1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR          1:50.30    1:48.69 METS   
                  25.36       53.10 (27.74)     1:20.73 (27.63)     1:48.69 (27.96)
  2 Wilson, Andrew J          16 Express Swimming-MR  1:50.40    1:48.78 METS   
                  24.97       52.55 (27.58)     1:20.73 (28.18)     1:48.78 (28.05)
  3 Kim, Harris K             16 NYSA-MR              1:52.71    1:50.64 ZQ     
                  25.87       53.85 (27.98)     1:22.06 (28.21)     1:50.64 (28.58)
  4 Tobin, Ryan M             16 Tmsuffolk-MR         1:53.10    1:51.19 ZQ     
                  26.00       54.15 (28.15)     1:22.94 (28.79)     1:51.19 (28.25)
  5 Barnola, Jimmy A          15 Farmingdale-MR       1:52.82    1:51.51 ZQ     
                  25.65       53.98 (28.33)     1:23.37 (29.39)     1:51.51 (28.14)
  6 Piliero, Marc P           16 PATS-MR              1:52.39    1:53.98 JO     
                  25.59       53.69 (28.10)     1:23.30 (29.61)     1:53.98 (30.68)
  7 Cahn, Robert              17 Express Swimming-MR  1:56.93    1:59.11        
                  26.65       56.98 (30.33)     1:28.15 (31.17)     1:59.11 (30.96)
 -- Bass, Jordan B            17 Rivertown Rays-MR    1:56.68         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 135.:49001  11/29/2012 Michael Domagala at AT&T Winte, AGUA-MR 
                   1:40.69  ZMAX
                   1:46.49  SECS Sectional South
                   1:46.49  SECN Sectional North
                   1:49.99  METS
                   1:53.49  ZQ
                   1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR          1:51.23    1:50.30 qZQ    
                  25.87       54.20 (28.33)     1:23.15 (28.95)     1:50.30 (27.15)
  2 Wilson, Andrew J          16 Express Swimming-MR  1:47.43    1:50.40 qZQ    
                  25.69       53.96 (28.27)     1:22.93 (28.97)     1:50.40 (27.47)
  3 Nicholas, Matthew J       15 NYSA-MR              1:51.75    1:50.86 qZQ    
                  25.36       53.36 (28.00)     1:22.36 (29.00)     1:50.86 (28.50)
  4 Piliero, Marc P           16 PATS-MR              1:52.95    1:52.39 qZQ    
                  25.69       53.67 (27.98)     1:22.65 (28.98)     1:52.39 (29.74)
  5 Kim, Harris K             16 NYSA-MR              1:52.19    1:52.71 qZQ    
                  25.46       53.91 (28.45)     1:23.50 (29.59)     1:52.71 (29.21)
  6 Barnola, Jimmy A          15 Farmingdale-MR       1:51.96    1:52.82 qZQ    
                  25.62       54.17 (28.55)     1:23.79 (29.62)     1:52.82 (29.03)
  7 Tobin, Ryan M             16 Tmsuffolk-MR         1:52.94    1:53.10 qZQ    
                  25.71       53.77 (28.06)     1:23.22 (29.45)     1:53.10 (29.88)
  8 Theophilidis, Gerard A    17 BBSC-MR              1:48.27    1:56.59 q      
                  26.80       56.61 (29.81)     1:27.30 (30.69)     1:56.59 (29.29)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bass, Jordan B            17 Rivertown Rays-MR    1:52.99    1:56.68        
                  26.44       55.79 (29.35)     1:26.44 (30.65)     1:56.68 (30.24)
 10 Cahn, Robert              17 Express Swimming-MR  1:52.44    1:56.93        
                  27.13       56.86 (29.73)     1:26.73 (29.87)     1:56.93 (30.20)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Mukudai, Reo              16 Badger-MR            1:43.76         NS        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:20.02   3/12/2009 Ryan Feeley at NE 2009 March S, BAD-MR     
                4:33.69  ZMAX
                4:48.39  SECS Sectional South
                4:48.39  SECN Sectional North
                4:56.99  METS
                5:09.99  ZQ
                5:10.99  JO
 Meet Qualifying:  5:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wilson, Andrew J          16 Express Swimming-MR  5:02.09    5:01.84 ZQ     
                  26.62       56.46 (29.84)     1:27.01 (30.55)     1:57.73 (30.72)
        2:28.39 (30.66)     2:59.06 (30.67)     3:29.74 (30.68)     4:00.60 (30.86)
        4:31.30 (30.70)     5:01.84 (30.54)                                        
  2 Tobin, Ryan M             16 Tmsuffolk-MR         5:04.42    5:03.87 ZQ     
                  27.25       57.06 (29.81)     1:27.52 (30.46)     1:58.79 (31.27)
        2:30.17 (31.38)     3:01.50 (31.33)     3:32.68 (31.18)     4:03.67 (30.99)
        4:34.62 (30.95)     5:03.87 (29.25)                                        
  3 Cahn, Robert              17 Express Swimming-MR  5:08.86    5:05.38 ZQ     
                  27.05       57.08 (30.03)     1:27.98 (30.90)     1:59.45 (31.47)
        2:31.05 (31.60)     3:02.68 (31.63)     3:33.83 (31.15)     4:04.65 (30.82)
        4:35.43 (30.78)     5:05.38 (29.95)                                        
  4 Kim, Harris K             16 NYSA-MR              5:11.26    5:09.01 ZQ     
                  27.34       57.62 (30.28)     1:28.46 (30.84)     1:59.84 (31.38)
        2:31.49 (31.65)     3:03.23 (31.74)     3:35.02 (31.79)     4:06.58 (31.56)
        4:38.35 (31.77)     5:09.01 (30.66)                                        
  5 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  5:14.43    5:12.70        
                  27.34       57.26 (29.92)     1:28.01 (30.75)     1:59.60 (31.59)
        2:31.54 (31.94)     3:03.55 (32.01)     3:35.73 (32.18)     4:08.24 (32.51)
        4:40.93 (32.69)     5:12.70 (31.77)                                        
  6 Lomeyko, Konstantin V     15 Agua Swim Team-MR    5:03.37    5:14.96        
                  27.40       57.40 (30.00)     1:28.15 (30.75)     1:59.90 (31.75)
        2:32.07 (32.17)     3:04.93 (32.86)     3:37.88 (32.95)     4:10.70 (32.82)
        4:43.37 (32.67)     5:14.96 (31.59)                                        
  7 Damm, Eric R              17 HAA-MR               5:27.35    5:20.72        
                  27.80       58.41 (30.61)     1:29.75 (31.34)     2:02.36 (32.61)
        2:35.97 (33.61)     3:09.79 (33.82)     3:42.91 (33.12)     4:14.72 (31.81)
        4:48.50 (33.78)     5:20.72 (32.22)                                        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   METRO SCY: # 4:20.02   3/12/2009 Ryan Feeley at NE 2009 March S, BAD-MR     
                4:33.69  ZMAX
                4:48.39  SECS Sectional South
                4:48.39  SECN Sectional North
                4:56.99  METS
                5:09.99  ZQ
                5:10.99  JO
 Meet Qualifying:  5:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilson, Andrew J          16 Express Swimming-MR  4:55.68    5:02.09 qZQ    
                  26.84       56.32 (29.48)     1:26.78 (30.46)     1:57.54 (30.76)
        2:28.62 (31.08)     2:59.97 (31.35)     3:31.10 (31.13)     4:01.96 (30.86)
        4:32.27 (30.31)     5:02.09 (29.82)                                        
  2 Lomeyko, Konstantin V     15 Agua Swim Team-MR    5:08.05    5:03.37 qZQ    
                  27.55       57.09 (29.54)     1:27.66 (30.57)     1:58.61 (30.95)
        2:29.89 (31.28)     3:01.17 (31.28)     3:32.32 (31.15)     4:03.18 (30.86)
        4:33.82 (30.64)     5:03.37 (29.55)                                        
  3 Tobin, Ryan M             16 Tmsuffolk-MR         5:05.81    5:04.42 qZQ    
                  27.69       57.74 (30.05)     1:28.44 (30.70)     1:59.38 (30.94)
        2:30.49 (31.11)     3:01.61 (31.12)     3:32.69 (31.08)     4:03.94 (31.25)
        4:34.95 (31.01)     5:04.42 (29.47)                                        
  4 Cahn, Robert              17 Express Swimming-MR  4:57.53    5:08.86 qZQ    
                  27.36       58.28 (30.92)     1:29.37 (31.09)     2:00.64 (31.27)
        2:32.48 (31.84)     3:04.19 (31.71)     3:35.80 (31.61)     4:07.21 (31.41)
        4:38.30 (31.09)     5:08.86 (30.56)                                        
  5 Kim, Harris K             16 NYSA-MR              5:05.03    5:11.26 q      
                  27.25       56.68 (29.43)     1:27.47 (30.79)     1:58.69 (31.22)
        2:30.27 (31.58)     3:01.78 (31.51)     3:33.48 (31.70)     4:05.84 (32.36)
        4:38.40 (32.56)     5:11.26 (32.86)                                        
  6 Mattutat, Christian       17 Tmsuffolk-MR         5:09.75    5:13.74 q      
                  28.14       58.55 (30.41)     1:30.03 (31.48)     2:02.16 (32.13)
        2:34.70 (32.54)     3:06.91 (32.21)     3:38.67 (31.76)     4:10.78 (32.11)
        4:42.54 (31.76)     5:13.74 (31.20)                                        
  7 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  5:09.00    5:14.43 q      
                  28.19       59.60 (31.41)     1:30.57 (30.97)     2:02.24 (31.67)
        2:33.98 (31.74)     3:06.23 (32.25)     3:38.38 (32.15)     4:10.76 (32.38)
        4:42.83 (32.07)     5:14.43 (31.60)                                        
  8 Kishinevskiy, Matthew S   15 COND-MR              5:07.40    5:23.13 q      
                  27.62       59.28 (31.66)     1:30.88 (31.60)     2:03.40 (32.52)
        2:36.03 (32.63)     3:08.73 (32.70)     3:41.69 (32.96)     4:14.72 (33.03)
        4:48.30 (33.58)     5:23.13 (34.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Damm, Eric R              17 HAA-MR               5:05.73    5:27.35        
                  28.51     1:00.64 (32.13)     1:33.26 (32.62)     2:06.40 (33.14)
        2:39.74 (33.34)     3:13.06 (33.32)     3:47.06 (34.00)     4:20.69 (33.63)
        4:54.53 (33.84)     5:27.35 (32.82)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 48.63   12/6/2012 Michael Domagala at 2012 PV To, AGUA-MR      
                51.39  ZMAX
                55.09  SECS Sectional South
                55.09  SECN Sectional North
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
 Meet Qualifying:  59.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR            54.21      53.87 SECS   
                  25.83       53.87 (28.04)                                        
  2 Damm, Eric R              17 HAA-MR                 57.11      56.48 METS   
                  27.27       56.48 (29.21)                                        
  3 Nickey, Russell           15 HYB-MR                 58.36      57.31 ZQ     
                  28.10       57.31 (29.21)                                        
  4 Yurman, Eric P            16 BBSC-MR                57.96      57.55 ZQ     
                  27.51       57.55 (30.04)                                        
  5 McAuley, Charles          17 SMC-MR                 56.91      57.94 ZQ     
                  28.04       57.94 (29.90)                                        
  6 Pan, Noah                 15 CIY-MR                 58.69      58.00 ZQ     
                  27.40       58.00 (30.60)                                        
  7 Kurzum, Elie              16 WSSC-MR                58.45      58.72 ZQ     
                  28.27       58.72 (30.45)                                        
  8 Modelewski, Matthew       16 HYB-MR                 58.77      58.91 ZQ     
                  28.08       58.91 (30.83)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 48.63   12/6/2012 Michael Domagala at 2012 PV To, AGUA-MR      
                51.39  ZMAX
                55.09  SECS Sectional South
                55.09  SECN Sectional North
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
 Meet Qualifying:  59.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR            54.74      54.21 qSECS  
                  26.09       54.21 (28.12)                                        
  2 McAuley, Charles          17 SMC-MR                 58.74      56.91 qMETS  
                  27.80       56.91 (29.11)                                        
  3 Damm, Eric R              17 HAA-MR                 55.88      57.11 qZQ    
                  27.54       57.11 (29.57)                                        
  4 Yurman, Eric P            16 BBSC-MR                58.33      57.96 qZQ    
                  28.00       57.96 (29.96)                                        
  5 Nickey, Russell           15 HYB-MR                 57.82      58.36 qZQ    
                  28.48       58.36 (29.88)                                        
  6 Kurzum, Elie              16 WSSC-MR                57.44      58.45 qZQ    
                  27.87       58.45 (30.58)                                        
  7 Pan, Noah                 15 CIY-MR                 57.14      58.69 qZQ    
                  28.15       58.69 (30.54)                                        
  8 Modelewski, Matthew       16 HYB-MR                 58.61      58.77 qZQ    
                  28.36       58.77 (30.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Piliero, Marc P           16 PATS-MR                58.46      59.06 ZQ     
                  28.86       59.06 (30.20)                                        
 10 Mahabadi, Armin B         15 Tmsuffolk-MR           58.91      59.36 ZQ     
                  28.90       59.36 (30.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Barnola, Jimmy A          15 Farmingdale-MR         58.80      59.82 JO     
                  28.76       59.82 (31.06)                                        
 12 Infranco, Daniel S        15 TVSC-MR                59.33      59.99 JO     
                  28.84       59.99 (31.15)                                        
 13 Guo, Andrew               16 Twisters-MR            58.64    1:02.49        
                  29.85     1:02.49 (32.64)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:45.80   4/30/1982 Rick Carey, BSC-MR                         
                1:51.39  ZMAX
                1:59.39  SECS Sectional South
                1:59.39  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:09.99  ZQ
                2:10.99  JO
 Meet Qualifying:  2:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR          2:00.61    1:59.64 METS   
                  27.57       57.72 (30.15)     1:28.79 (31.07)     1:59.64 (30.85)
  2 Nickey, Russell           15 HYB-MR               2:03.63    2:01.85 METS   
                  28.68       59.08 (30.40)     1:30.22 (31.14)     2:01.85 (31.63)
  3 Piliero, Marc P           16 PATS-MR              2:06.49    2:04.56 ZQ     
                  29.05     1:00.12 (31.07)     1:32.40 (32.28)     2:04.56 (32.16)
  4 Tobin, Ryan M             16 Tmsuffolk-MR         2:06.86    2:05.43 ZQ     
                  30.49     1:02.25 (31.76)     1:34.16 (31.91)     2:05.43 (31.27)
  5 Modelewski, Matthew       16 HYB-MR               2:07.07    2:05.70 ZQ     
                  28.96     1:00.65 (31.69)     1:33.31 (32.66)     2:05.70 (32.39)
  6 Mahabadi, Armin B         15 Tmsuffolk-MR         2:07.24    2:06.29 ZQ     
                  29.60     1:01.42 (31.82)     1:34.51 (33.09)     2:06.29 (31.78)
  7 McAuley, Charles          17 SMC-MR               2:08.13    2:06.30 ZQ     
                  29.42     1:01.03 (31.61)     1:33.96 (32.93)     2:06.30 (32.34)
  8 Infranco, Daniel S        15 TVSC-MR              2:07.12    2:06.58 ZQ     
                  30.31     1:02.58 (32.27)     1:34.89 (32.31)     2:06.58 (31.69)
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:45.80   4/30/1982 Rick Carey, BSC-MR                         
                1:51.39  ZMAX
                1:59.39  SECS Sectional South
                1:59.39  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:09.99  ZQ
                2:10.99  JO
 Meet Qualifying:  2:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR          2:00.84    2:00.61 qMETS  
                  27.64       57.80 (30.16)     1:29.08 (31.28)     2:00.61 (31.53)
  2 Nickey, Russell           15 HYB-MR               2:05.03    2:03.63 qMETS  
                  29.06       59.67 (30.61)     1:31.79 (32.12)     2:03.63 (31.84)
  3 Piliero, Marc P           16 PATS-MR              2:04.45    2:06.49 qZQ    
                  29.35     1:00.76 (31.41)     1:33.03 (32.27)     2:06.49 (33.46)
  4 Tobin, Ryan M             16 Tmsuffolk-MR         2:08.24    2:06.86 qZQ    
                  29.77     1:01.49 (31.72)     1:34.82 (33.33)     2:06.86 (32.04)
  5 Modelewski, Matthew       16 HYB-MR               2:07.14    2:07.07 qZQ    
                  29.82     1:01.74 (31.92)     1:35.17 (33.43)     2:07.07 (31.90)
  6 Infranco, Daniel S        15 TVSC-MR              2:08.26    2:07.12 qZQ    
                  30.52     1:02.91 (32.39)     1:35.14 (32.23)     2:07.12 (31.98)
  7 Mahabadi, Armin B         15 Tmsuffolk-MR         2:07.63    2:07.24 qZQ    
                  29.69     1:01.73 (32.04)     1:35.13 (33.40)     2:07.24 (32.11)
  8 McAuley, Charles          17 SMC-MR               2:08.17    2:08.13 qZQ    
                  29.54     1:01.81 (32.27)     1:35.36 (33.55)     2:08.13 (32.77)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yurman, Eric P            16 BBSC-MR              2:08.82    2:10.42 JO     
                  29.63     1:02.16 (32.53)     1:36.23 (34.07)     2:10.42 (34.19)
 10 Pan, Noah                 15 CIY-MR               2:08.42    2:12.35        
                  29.24     1:01.32 (32.08)     1:36.30 (34.98)     2:12.35 (36.05)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Guo, Andrew               16 Twisters-MR          2:08.11    2:19.34        
                  31.19     1:06.08 (34.89)     1:42.58 (36.50)     2:19.34 (36.76)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 55.97   12/6/2012 Shane M. McNamara at NE-MIT De, EAST-MR      
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SECN Sectional North
              1:04.49  METS
              1:06.49  JO
              1:06.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR              1:02.01    1:02.03 SECN   
                  28.96     1:02.03 (33.07)                                        
  2 McAuley, Charles          17 SMC-MR               1:02.51    1:02.46 METS   
                  29.64     1:02.46 (32.82)                                        
  3 Gross, Joe M              16 Cond Unattached-MR   1:03.51    1:02.68 METS   
                  29.85     1:02.68 (32.83)                                        
  4 Brynin, Zeke M            16 Rivertown Rays-MR    1:03.30    1:02.88 METS   
                  29.87     1:02.88 (33.01)                                        
  5 Sarabia, Josef M          16 CIY-MR               1:04.46    1:04.27 METS   
                  29.78     1:04.27 (34.49)                                        
  6 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR              1:04.70    1:05.26 JO     
                  30.28     1:05.26 (34.98)                                        
  7 Tuurmann, Adem            15 BBSC-MR              1:06.42    1:07.32        
                  31.61     1:07.32 (35.71)                                        
 -- Kan, Kevin                16 NCAC-MR              1:06.33         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  32.09          DQ (36.57)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 55.97   12/6/2012 Shane M. McNamara at NE-MIT De, EAST-MR      
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SECN Sectional North
              1:04.49  METS
              1:06.49  JO
              1:06.49  ZQ
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR              1:04.37    1:02.01 qSECN  
                  28.80     1:02.01 (33.21)                                        
  2 McAuley, Charles          17 SMC-MR               1:03.59    1:02.51 qMETS  
                  29.20     1:02.51 (33.31)                                        
  3 Brynin, Zeke M            16 Rivertown Rays-MR    1:03.19    1:03.30 qMETS  
                  29.86     1:03.30 (33.44)                                        
  4 Gross, Joe M              16 Cond Unattached-MR   1:05.90    1:03.51 qMETS  
                  29.97     1:03.51 (33.54)                                        
  5 Sarabia, Josef M          16 CIY-MR               1:03.92    1:04.46 qMETS  
                  29.99     1:04.46 (34.47)                                        
  6 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR              1:04.04    1:04.70 qJO    
                  29.86     1:04.70 (34.84)                                        
  7 Kan, Kevin                16 NCAC-MR              1:03.98    1:06.33 qJO    
                  30.94     1:06.33 (35.39)                                        
  8 Tuurmann, Adem            15 BBSC-MR              1:06.01    1:06.42 qJO    
                  31.30     1:06.42 (35.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harris, Kristofer         17 Farmingdale-MR       1:05.72    1:08.46        
                  31.27     1:08.46 (37.19)                                        
 10 Smalling, Logan           15 Farmingdale-MR       1:06.47    1:08.94        
                  31.68     1:08.94 (37.26)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:01.69   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                     
                2:06.29  ZMAX
                2:15.39  SECS Sectional South
                2:15.39  SECN Sectional North
                2:22.99  METS
                2:29.99  ZQ
                2:30.09  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR              2:18.34    2:14.95 SECS   
                  29.87     1:04.69 (34.82)     1:40.64 (35.95)     2:14.95 (34.31)
  2 Brynin, Zeke M            16 Rivertown Rays-MR    2:18.43    2:17.55 METS   
                  30.50     1:04.66 (34.16)     1:40.49 (35.83)     2:17.55 (37.06)
  3 Gross, Joe M              16 Cond Unattached-MR   2:17.93    2:17.76 METS   
                  30.20     1:04.49 (34.29)     1:40.65 (36.16)     2:17.76 (37.11)
  4 Sarabia, Josef M          16 CIY-MR               2:24.70    2:21.92 METS   
                  30.65     1:05.81 (35.16)     1:43.27 (37.46)     2:21.92 (38.65)
  5 McAuley, Charles          17 SMC-MR               2:21.62    2:24.23 ZQ     
                  30.82     1:06.65 (35.83)     1:44.67 (38.02)     2:24.23 (39.56)
  6 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR              2:25.41    2:25.72 ZQ     
                  30.88     1:07.17 (36.29)     1:46.21 (39.04)     2:25.72 (39.51)
  7 Dorn, Garry T             16 HAA-MR               2:26.03    2:26.03 ZQ     
                  32.87     1:09.58 (36.71)     1:47.54 (37.96)     2:26.03 (38.49)
  8 Lomeyko, Konstantin V     15 Agua Swim Team-MR    2:25.98    2:31.34        
                  33.29     1:11.09 (37.80)     1:51.05 (39.96)     2:31.34 (40.29)
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   METRO SCY: # 2:01.69   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                     
                2:06.29  ZMAX
                2:15.39  SECS Sectional South
                2:15.39  SECN Sectional North
                2:22.99  METS
                2:29.99  ZQ
                2:30.09  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gross, Joe M              16 Cond Unattached-MR   2:23.59    2:17.93 qMETS  
                  30.53     1:05.31 (34.78)     1:41.05 (35.74)     2:17.93 (36.88)
  2 Strand, Jonah C           16 NDAC-MR              2:22.40    2:18.34 qMETS  
                  29.58     1:04.22 (34.64)     1:40.91 (36.69)     2:18.34 (37.43)
  3 Brynin, Zeke M            16 Rivertown Rays-MR    2:19.49    2:18.43 qMETS  
                  30.92     1:05.58 (34.66)     1:41.84 (36.26)     2:18.43 (36.59)
  4 McAuley, Charles          17 SMC-MR               2:20.44    2:21.62 qMETS  
                  30.77     1:05.87 (35.10)     1:43.24 (37.37)     2:21.62 (38.38)
  5 Sarabia, Josef M          16 CIY-MR               2:22.29    2:24.70 qZQ    
                  31.65     1:07.62 (35.97)     1:45.57 (37.95)     2:24.70 (39.13)
  6 Mackay, Matt J            16 WSSC-MR              2:26.96    2:25.41 qZQ    
                  30.16     1:05.68 (35.52)     1:44.35 (38.67)     2:25.41 (41.06)
  7 Lomeyko, Konstantin V     15 Agua Swim Team-MR    2:29.37    2:25.98 qZQ    
                  33.11     1:09.59 (36.48)     1:47.22 (37.63)     2:25.98 (38.76)
  8 Dorn, Garry T             16 HAA-MR               2:28.77    2:26.03 qZQ    
                  32.53     1:08.98 (36.45)     1:46.80 (37.82)     2:26.03 (39.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mattutat, Christian       17 Tmsuffolk-MR         2:27.22    2:27.09 ZQ     
                  32.42     1:09.31 (36.89)     1:47.99 (38.68)     2:27.09 (39.10)
 10 Hollander, Jacob R        15 LBA-MR               2:27.60    2:27.22 ZQ     
                  32.71     1:09.70 (36.99)     1:47.98 (38.28)     2:27.22 (39.24)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Peskett, Brandon W        16 Tmsuffolk-MR         2:23.96    2:28.15 ZQ     
                  31.60     1:09.43 (37.83)     1:49.32 (39.89)     2:28.15 (38.83)
 12 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          2:28.09    2:28.36 ZQ     
                  32.62     1:09.73 (37.11)     1:48.32 (38.59)     2:28.36 (40.04)
 13 Linder, Daniel            17 WISC-MR              2:25.87    2:31.23        
                  32.60     1:09.98 (37.38)     1:50.34 (40.36)     2:31.23 (40.89)
 14 Liang, Gary               17 BBSC-MR              2:29.54    2:33.24        
                  33.83     1:11.70 (37.87)     1:51.61 (39.91)     2:33.24 (41.63)
 15 Chow, William             16 NCAC-MR              2:28.88    2:33.55        
                  33.97     1:11.88 (37.91)     1:51.97 (40.09)     2:33.55 (41.58)
 16 Pan, Noah                 15 CIY-MR               2:27.06    2:36.29        
                  33.86     1:12.49 (38.63)     1:53.58 (41.09)     2:36.29 (42.71)
 17 Guo, Andrew               16 Twisters-MR          2:29.25    2:38.74        
                  34.74     1:14.51 (39.77)     1:55.92 (41.41)     2:38.74 (42.82)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 47.65   12/6/2012 Michael Domagala at 2012 PV To, AGUA-MR      
                50.29  ZMAX
                53.89  SECN Sectional North
                54.09  SECS Sectional South
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR            54.01      54.62 METS   
                  25.50       54.62 (29.12)                                        
  2 Buckland, Grant A         16 Silver Streaks-MR      57.27      56.05 ZQ     
                  25.62       56.05 (30.43)                                        
  3 Kishinevskiy, Matthew S   15 COND-MR                57.58      56.98 ZQ     
                  26.38       56.98 (30.60)                                        
  4 Miou, Eric                17 NCAC-MR                53.51      57.13 ZQ     
                  26.60       57.13 (30.53)                                        
  5 Nicholas, Matthew J       15 NYSA-MR                56.31      57.25 JO     
                  25.72       57.25 (31.53)                                        
  6 McKenna, Brendan          15 NCAC-MR                57.69      58.72        
                  27.07       58.72 (31.65)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 47.65   12/6/2012 Michael Domagala at 2012 PV To, AGUA-MR      
                50.29  ZMAX
                53.89  SECN Sectional North
                54.09  SECS Sectional South
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miou, Eric                17 NCAC-MR                52.76      53.51 qSECN  
                  24.68       53.51 (28.83)                                        
  2 Zhang, Aron               16 Twisters-MR            54.46      54.01 qSECS  
                  25.37       54.01 (28.64)                                        
  3 Nicholas, Matthew J       15 NYSA-MR                56.33      56.31 qZQ    
                  26.68       56.31 (29.63)                                        
  4 Buckland, Grant A         16 Silver Streaks-MR      56.19      57.27 qJO    
                  25.96       57.27 (31.31)                                        
  5 Kishinevskiy, Matthew S   15 COND-MR                56.22      57.58 qJO    
                  26.20       57.58 (31.38)                                        
  6 McKenna, Brendan          15 NCAC-MR                56.07      57.69 qJO    
                  26.43       57.69 (31.26)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:47.98   4/30/1983 John Hoffman, BSC-MR                       
                1:51.99  ZMAX
                2:00.89  SECN Sectional North
                2:01.49  SECS Sectional South
                2:05.99  METS
                2:12.49  ZQ
                2:12.49  JO
 Meet Qualifying:  2:12.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kipnes, Alec S            16 TVSC-MR              2:08.67    2:04.15 METS   
                  27.11       58.83 (31.72)     1:31.45 (32.62)     2:04.15 (32.70)
  2 Gilmore, Brandon J        15 IA-MR                2:10.00    2:07.83 ZQ     
                  28.46     1:01.44 (32.98)     1:33.96 (32.52)     2:07.83 (33.87)
  3 Cahn, Robert              17 Express Swimming-MR  2:15.86    2:07.90 ZQ     
                  28.20       59.86 (31.66)     1:32.77 (32.91)     2:07.90 (35.13)
  4 Kim, Harris K             16 NYSA-MR              2:11.43    2:08.91 ZQ     
                  28.30     1:00.97 (32.67)     1:34.31 (33.34)     2:08.91 (34.60)
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:47.98   4/30/1983 John Hoffman, BSC-MR                       
                1:51.99  ZMAX
                2:00.89  SECN Sectional North
                2:01.49  SECS Sectional South
                2:05.99  METS
                2:12.49  ZQ
                2:12.49  JO
 Meet Qualifying:  2:12.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kipnes, Alec S            16 TVSC-MR              2:09.66    2:08.67 qZQ    
                  27.92     1:00.57 (32.65)     1:34.72 (34.15)     2:08.67 (33.95)
  2 Gilmore, Brandon J        15 IA-MR                2:11.26    2:10.00 qZQ    
                  29.11     1:02.24 (33.13)     1:35.36 (33.12)     2:10.00 (34.64)
  3 Kim, Harris K             16 NYSA-MR              2:10.50    2:11.43 qZQ    
                  28.37     1:01.27 (32.90)     1:35.08 (33.81)     2:11.43 (36.35)
  4 Cahn, Robert              17 Express Swimming-MR  2:05.54    2:15.86 q      
                  30.10     1:04.24 (34.14)     1:39.75 (35.51)     2:15.86 (36.11)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:47.71    3/7/2002 David Kahn, NS-MR                          
                1:51.99  ZMAX
                1:59.79  SECS Sectional South
                1:59.79  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:07.99  ZQ
                2:07.99  JO
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tobin, Ryan M             16 Tmsuffolk-MR         2:10.73    2:03.39 METS   
                  26.47       57.80 (31.33)     1:35.13 (37.33)     2:03.39 (28.26)
  2 Zhang, Aron               16 Twisters-MR          2:08.84    2:03.63 METS   
                  26.08       56.28 (30.20)     1:33.07 (36.79)     2:03.63 (30.56)
  3 Damm, Eric R              17 HAA-MR               2:16.08    2:06.24 ZQ     
                  26.13       56.73 (30.60)     1:35.11 (38.38)     2:06.24 (31.13)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 1:47.71    3/7/2002 David Kahn, NS-MR                          
                1:51.99  ZMAX
                1:59.79  SECS Sectional South
                1:59.79  SECN Sectional North
                2:03.99  METS
                2:07.99  ZQ
                2:07.99  JO
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR          2:01.20    2:08.84 q      
                  27.54     1:00.80 (33.26)     1:37.77 (36.97)     2:08.84 (31.07)
  2 Tobin, Ryan M             16 Tmsuffolk-MR         2:06.63    2:10.73 q      
                  27.84     1:02.16 (34.32)     1:43.11 (40.95)     2:10.73 (27.62)
  3 Damm, Eric R              17 HAA-MR               2:05.63    2:16.08 q      
                                1:03.67 ( )     1:43.95 (40.28)     2:16.08 (32.13)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 3:52.35    3/4/2010 Alex Gianino at Austin Grand P, BAD-MR     
                4:00.09  ZMAX
                4:15.09  SECS Sectional South
                4:15.09  SECN Sectional North
                4:25.99  METS
                4:41.99  ZQ
                4:41.99  JO
 Meet Qualifying:  4:41.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tuurmann, Adem            15 BBSC-MR              4:36.16    4:25.90 METS   
                  26.81       58.21 (31.40)     1:32.69 (34.48)     2:06.87 (34.18)
        2:44.76 (37.89)     3:23.14 (38.38)     3:55.09 (31.95)     4:25.90 (30.81)
  2 Zhang, Aron               16 Twisters-MR          4:29.13    4:32.76 ZQ     
                  29.32     1:03.13 (33.81)     1:38.45 (35.32)     2:15.09 (36.64)
        2:55.06 (39.97)     3:35.63 (40.57)     4:05.30 (29.67)     4:32.76 (27.46)
  3 Mahabadi, Armin B         15 Tmsuffolk-MR         4:41.63    4:33.90 ZQ     
                  28.67     1:02.17 (33.50)     1:36.63 (34.46)     2:10.39 (33.76)
        2:52.27 (41.88)     3:33.27 (41.00)     4:04.55 (31.28)     4:33.90 (29.35)
  4 Brynin, Zeke M            16 Rivertown Rays-MR    4:39.15    4:39.63 ZQ     
                  29.01     1:02.80 (33.79)     1:40.20 (37.40)     2:17.10 (36.90)
        2:56.01 (38.91)     3:34.62 (38.61)     4:07.20 (32.58)     4:39.63 (32.43)
  5 Cahn, Robert              17 Express Swimming-MR  4:42.34    4:42.62        
                  29.89     1:03.75 (33.86)     1:40.32 (36.57)     2:16.43 (36.11)
        2:58.98 (42.55)     3:41.58 (42.60)     4:12.82 (31.24)     4:42.62 (29.80)
  6 Kishinevskiy, Matthew S   15 COND-MR              4:44.65    4:42.88        
                  28.54     1:00.86 (32.32)     1:38.85 (37.99)     2:16.74 (37.89)
        2:57.97 (41.23)     3:40.14 (42.17)     4:11.79 (31.65)     4:42.88 (31.09)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
   METRO SCY: # 3:52.35    3/4/2010 Alex Gianino at Austin Grand P, BAD-MR     
                4:00.09  ZMAX
                4:15.09  SECS Sectional South
                4:15.09  SECN Sectional North
                4:25.99  METS
                4:41.99  ZQ
                4:41.99  JO
 Meet Qualifying:  4:41.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhang, Aron               16 Twisters-MR          4:30.54    4:29.13 qZQ    
                  27.85     1:00.65 (32.80)     1:34.36 (33.71)     2:09.09 (34.73)
        2:48.65 (39.56)     3:27.97 (39.32)     3:59.44 (31.47)     4:29.13 (29.69)
  2 Tuurmann, Adem            15 BBSC-MR              4:34.12    4:36.16 qZQ    
                  28.92     1:03.38 (34.46)     1:40.39 (37.01)     2:17.08 (36.69)
        2:56.19 (39.11)     3:34.84 (38.65)     4:06.17 (31.33)     4:36.16 (29.99)
  3 Brynin, Zeke M            16 Rivertown Rays-MR    4:39.46    4:39.15 qZQ    
                  29.20     1:03.05 (33.85)     1:40.41 (37.36)     2:16.53 (36.12)
        2:55.09 (38.56)     3:33.79 (38.70)     4:06.78 (32.99)     4:39.15 (32.37)
  4 Mahabadi, Armin B         15 Tmsuffolk-MR         4:37.65    4:41.63 qZQ    
                  28.76     1:02.85 (34.09)     1:38.05 (35.20)     2:13.94 (35.89)
        2:55.00 (41.06)     3:37.42 (42.42)     4:10.04 (32.62)     4:41.63 (31.59)
  5 Cahn, Robert              17 Express Swimming-MR  4:37.97    4:42.34 q      
                  29.74     1:02.91 (33.17)     1:39.90 (36.99)     2:16.78 (36.88)
        2:59.11 (42.33)     3:41.59 (42.48)     4:12.47 (30.88)     4:42.34 (29.87)
  6 Kishinevskiy, Matthew S   15 COND-MR              4:34.31    4:44.65 q      
                  27.96     1:00.58 (32.62)     1:38.42 (37.84)     2:16.32 (37.90)
        2:58.59 (42.27)     3:41.04 (42.45)     4:13.92 (32.88)     4:44.65 (30.73)