Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/3/2013 07:56 PM
       2013 MR Metro Silver Championships Central - 3/1/2013 to 3/3/2013       
           APEX AQUATIC CENTER at LEHMAN COLLEGE, Sanction #: 130305           
                            Time Trials # 130353-T                             
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                32.10  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Leal, Nancy               10 RedTails-MR               NT      33.46 SILV   
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                32.10  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR     32.23      30.78 ZQ     
  2 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                  35.12      31.07 ZQ     
JO - Division  
  1 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR                32.22      31.28 JO     
  2 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR            32.55      31.81 JO     
  3 Moane, Courtney           10 WAC-MR                 32.93      31.82 JO     
  4 Nyquist, Hailey E          9 WAC-MR                 32.93      31.94 JO     
  5 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR           32.55      32.08 JO     
SILV - Division  
  1 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR     32.12      32.19 SILV   
  2 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            33.45      32.20 SILV   
  3 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR    32.21      32.23 SILV   
  4 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR     32.52      32.50 SILV   
  4 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR     32.96      32.50 SILV   
  6 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR            32.66      32.54 SILV   
  7 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR    33.75      32.63 SILV   
  8 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    32.40      33.00 SILV   
  9 Chen, Kira                 8 Twisters-MR            34.18      33.05 SILV   
 10 Lewis, Amaya               9 WAC-MR                 33.27      33.27 SILV   
 11 Manning, Tara             10 WAC-MR                 33.13      33.28 SILV   
 12 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR              34.87      33.34 SILV   
 13 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR                32.78      33.59 SILV   
 14 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR                 32.81      33.62 SILV   
 15 Yeh, Kiely M               9 FLY-MR                 32.24      33.64 SILV   
 16 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR    34.31      33.66 SILV   
 17 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR                 32.32      33.69 SILV   
 18 Nobile, Ava C              9 Rac @ Jcc-MR           34.47      33.81 SILV   
 19 Chen, Lydia G              8 Badger-MR              33.52      34.01 SILV   
 20 Brewi, Shannon E          10 Rac @ Jcc-MR           34.20      34.05 SILV   
 21 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR            34.50      34.46 SILV   
 22 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                34.64      34.66 SILV   
 23 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            34.47      34.72 SILV   
 24 Gnad, Julia M             10 HS-MR                  34.35      35.19 SILV   
Non-Award Division  
  1 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR            34.99      35.25        
  2 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR     34.35      35.28        
  3 Hon, Fion                 10 HS-MR                  34.83      35.52        
  4 Russo, Noelle R           10 Express Swimming-MR    35.14      35.87        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                32.10  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Moeslinger, Natasha V     10 GATE-MR                   NT      30.18 ZQ     
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.01 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Yan, Emily                10 GATE-MR              1:11.08    1:06.07 ZQ     
                  32.50     1:06.07 (33.57)                                        
JO - Division  
  1 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR              1:11.72    1:08.47 JO     
                  31.91     1:08.47 (36.56)                                        
  2 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:14.40    1:09.49 JO     
  3 Nyquist, Hailey E          9 WAC-MR               1:15.92    1:10.10 JO     
                  33.56     1:10.10 (36.54)                                        
  4 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR         1:12.43    1:10.74 JO     
                  34.04     1:10.74 (36.70)                                        
SILV - Division  
  1 Donlevy, Maggie M          9 CIY-MR               1:11.65    1:12.01 SILV   
                  33.74     1:12.01 (38.27)                                        
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR          1:13.01    1:12.08 SILV   
                  34.34     1:12.08 (37.74)                                        
  3 Zhu, Angela               10 NCAC-MR              1:12.41    1:12.11 SILV   
                  34.64     1:12.11 (37.47)                                        
  4 Puentes, Emily            10 WAC-MR               1:15.50    1:12.55 SILV   
                  34.59     1:12.55 (37.96)                                        
  5 Pabby, Anya                9 Badger-MR            1:14.26    1:12.87 SILV   
                  34.93     1:12.87 (37.94)                                        
  6 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:14.95    1:13.11 SILV   
                  35.23     1:13.11 (37.88)                                        
  7 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:11.62    1:13.15 SILV   
                  33.31     1:13.15 (39.84)                                        
  8 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          1:11.10    1:13.16 SILV   
                  33.68     1:13.16 (39.48)                                        
  9 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR  1:17.10    1:13.26 SILV   
                  34.99     1:13.26 (38.27)                                        
 10 Moane, Courtney           10 WAC-MR               1:16.28    1:13.38 SILV   
                  34.93     1:13.38 (38.45)                                        
 11 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               1:14.55    1:13.96 SILV   
                  34.65     1:13.96 (39.31)                                        
 12 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR   1:18.13    1:14.04 SILV   
                  33.87     1:14.04 (40.17)                                        
 13 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          1:14.75    1:14.50 SILV   
                  35.01     1:14.50 (39.49)                                        
 14 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  1:13.84    1:14.84 SILV   
                  35.30     1:14.84 (39.54)                                        
 15 Moon, Laura               10 FLY-MR               1:17.92    1:16.55 SILV   
                  36.47     1:16.55 (40.08)                                        
 16 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR               1:18.00    1:16.84 SILV   
                  35.69     1:16.84 (41.15)                                        
 17 Valdes, Olivia            10 WAC-MR               1:18.42    1:17.03 SILV   
                  36.39     1:17.03 (40.64)                                        
 18 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:15.93    1:17.53 SILV   
                  36.82     1:17.53 (40.71)                                        
 19 Lewis, Amaya               9 WAC-MR               1:13.60    1:18.02 SILV   
                  37.03     1:18.02 (40.99)                                        
Non-Award Division  
  1 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   1:17.30    1:20.59        
                  38.47     1:20.59 (42.12)                                        
  2 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  1:17.79    1:22.51        
                  39.71     1:22.51 (42.80)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.01 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Puentes, Emily            10 WAC-MR                    NT    1:10.90 JO     
                  33.89     1:10.90 (37.01)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX Silver Max
              2:49.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.01 - 2:49.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR   2:32.55    2:24.87 ZQ     
                  32.55     1:09.64 (37.09)     1:47.88 (38.24)     2:24.87 (36.99)
JO - Division  
  1 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR              2:33.63    2:29.87 JO     
                  33.17     1:11.14 (37.97)     1:50.23 (39.09)     2:29.87 (39.64)
  2 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              2:34.24    2:29.94 JO     
                  33.70     1:13.16 (39.46)     1:53.95 (40.79)     2:29.94 (35.99)
  3 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   2:34.72    2:31.27 JO     
                  34.98     1:14.67 (39.69)     1:54.91 (40.24)     2:31.27 (36.36)
  4 Yang, Kristen A           10 GATE-MR              2:33.13    2:31.37 JO     
                  33.40     1:11.79 (38.39)     1:52.79 (41.00)     2:31.37 (38.58)
SILV - Division  
  1 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  2:33.94    2:32.20 SILV   
                  34.89     1:14.53 (39.64)     1:54.66 (40.13)     2:32.20 (37.54)
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR          2:38.44    2:34.89 SILV   
                  35.09     1:14.15 (39.06)     1:54.53 (40.38)     2:34.89 (40.36)
  3 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                2:49.35    2:39.81 SILV   
                  35.47     1:15.34 (39.87)     1:57.76 (42.42)     2:39.81 (42.05)
  4 Moane, Courtney           10 WAC-MR               2:43.13    2:39.87 SILV   
                  35.63     1:15.63 (40.00)     1:57.81 (42.18)     2:39.87 (42.06)
  5 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          2:43.48    2:40.02 SILV   
                  36.43     1:17.63 (41.20)     1:59.71 (42.08)     2:40.02 (40.31)
  6 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR          2:38.40    2:41.09 SILV   
                  35.82     1:17.27 (41.45)     1:59.54 (42.27)     2:41.09 (41.55)
  7 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               2:42.15    2:42.78 SILV   
                  36.09     1:18.03 (41.94)     2:01.73 (43.70)     2:42.78 (41.05)
  8 Yeh, Kiely M               9 FLY-MR               2:46.81    2:44.71 SILV   
                  37.59     1:20.25 (42.66)     2:03.45 (43.20)     2:44.71 (41.26)
  9 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  2:45.60    2:47.32 SILV   
                  36.08     1:19.42 (43.34)     2:04.60 (45.18)     2:47.32 (42.72)
 10 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  2:44.45    2:48.44 SILV   
                  39.08     1:22.54 (43.46)     2:07.63 (45.09)     2:48.44 (40.81)
 11 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  2:43.05    2:48.85 SILV   
                  37.63     1:22.45 (44.82)     2:06.70 (44.25)     2:48.85 (42.15)
Non-Award Division  
  1 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          2:46.66    2:53.16        
                  39.49     1:24.09 (44.60)     2:10.26 (46.17)     2:53.16 (42.90)
  2 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR               2:49.39    2:54.20        
                  37.47     1:21.48 (44.01)     2:09.28 (47.80)     2:54.20 (44.92)
 -- Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR   2:48.93         NS        
 -- Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   2:49.20         NS        
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:30.49  ZQ
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:04.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.01 - 7:04.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR          6:48.76    6:35.91 JO     
                  35.45     1:15.68 (40.23)     1:57.03 (41.35)     2:38.98 (41.95)
        3:19.76 (40.78)     4:01.07 (41.31)     4:42.65 (41.58)     5:22.52 (39.87)
        6:01.04 (38.52)     6:35.91 (34.87)                                        
SILV - Division  
  1 Moeslinger, Natasha V     10 GATE-MR              6:58.22    6:47.05 SILV   
                  34.95     1:14.24 (39.29)     1:55.45 (41.21)     2:36.47 (41.02)
        3:18.03 (41.56)     3:59.49 (41.46)     4:41.46 (41.97)     5:23.83 (42.37)
        6:06.35 (42.52)     6:47.05 (40.70)                                        
Non-Award Division  
  1 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR          6:54.00    7:08.41        
                  35.85     1:18.11 (42.26)     2:01.53 (43.42)     2:45.84 (44.31)
        3:30.09 (44.25)     4:13.89 (43.80)     4:58.12 (44.23)     5:42.71 (44.59)
        6:26.75 (44.04)     7:08.41 (41.66)                                        
 -- Youssef, Lara S           10 Twisters-MR          6:45.97         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR                   NT      37.80 SILV   
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR           37.88      35.83 ZQ     
JO - Division  
  1 Williams, Elise           10 NYCC-MR                40.75      37.46 JO     
SILV - Division  
  1 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR                37.76      37.76 SILV   
  2 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR              40.03      38.01 SILV   
  3 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            39.18      38.12 SILV   
  4 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR                40.61      38.24 SILV   
  4 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR    40.26      38.24 SILV   
  6 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                  39.00      38.33 SILV   
  7 Yarsky, Sima G            10 Flying Dolphins-MR     38.66      38.41 SILV   
  8 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR     37.54      38.49 SILV   
  9 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR     40.17      38.53 SILV   
 10 Pabby, Anya                9 Badger-MR              37.91      38.57 SILV   
 11 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR            38.12      38.67 SILV   
 12 Lamar, Christina L         9 HS-MR                  39.37      38.75 SILV   
 13 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR    39.93      38.81 SILV   
 14 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR    38.04      38.83 SILV   
 15 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    38.93      38.89 SILV   
 16 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR                38.64      39.06 SILV   
 17 Brewi, Shannon E          10 Rac @ Jcc-MR           39.41      39.15 SILV   
 18 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR                38.62      39.24 SILV   
 19 Zhu, Angela               10 NCAC-MR                38.75      39.36 SILV   
 20 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            41.16      39.63 SILV   
 21 Donlevy, Maggie M          9 CIY-MR                 38.96      39.70 SILV   
 22 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR     38.41      39.87 SILV   
 23 Hon, Fion                 10 HS-MR                  38.50      40.17 SILV   
 24 Lewis, Amaya               9 WAC-MR                 42.39      40.20 SILV   
 25 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR            41.26      40.24 SILV   
 26 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR            41.69      40.26 SILV   
 27 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR    40.51      40.28 SILV   
 28 Tse, Jalyn A               8 CIY-MR                 39.39      40.31 SILV   
 29 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR              42.33      40.34 SILV   
 30 Noonan, Meaghan E         10 CIY-MR                 40.83      40.57 SILV   
 31 Gnad, Julia M             10 HS-MR                  41.37      41.12 SILV   
 32 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                42.78      41.53 SILV   
 33 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR     41.42      41.54 SILV   
 33 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            42.63      41.54 SILV   
 35 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                42.27      41.67 SILV   
 36 van Dyke, Sarah           10 Flying Dolphins-MR     40.63      41.91 SILV   
 37 Quilty, Elizabeth K       10 Express Swimming-MR    41.37      42.01 SILV   
 38 Liu, Laura B               8 Twisters-MR            40.96      42.31 SILV   
 39 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR                 41.35      42.52 SILV   
 40 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR                 40.91      42.54 SILV   
 41 Jimenez, Haley             9 GATE-MR                41.63      42.63 SILV   
 42 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR            41.56      42.87 SILV   
 43 Carabasu, Helen N         10 Twisters-MR            40.88      42.89 SILV   
Non-Award Division  
  1 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            41.69      43.02        
  2 Bolino, Anna C             9 HS-MR                  42.12      43.22        
  3 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR     42.66      43.75        
  4 Mroczek, Tatiana S         9 Rac @ Jcc-MR           42.19      44.12        
  5 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR     42.46      44.18        
 -- Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR     42.16         NS        
 -- Afif, Sarah                9 BASC-MR                40.75         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.01 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Chen, Kira                 8 Twisters-MR               NT    1:16.47 ZQ     
                  37.40     1:16.47 (39.07)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.01 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR         1:22.45    1:18.83 JO     
                  38.84     1:18.83 (39.99)                                        
  2 Lamar, Christina L         9 HS-MR                1:29.44    1:20.41 JO     
                  38.95     1:20.41 (41.46)                                        
  3 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR   1:22.09    1:20.45 JO     
                  39.20     1:20.45 (41.25)                                        
SILV - Division  
  1 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR  1:23.94    1:21.51 SILV   
                  40.62     1:21.51 (40.89)                                        
  2 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  1:21.81    1:21.73 SILV   
                  39.77     1:21.73 (41.96)                                        
  3 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  1:25.67    1:21.97 SILV   
                  40.86     1:21.97 (41.11)                                        
  4 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:27.52    1:22.02 SILV   
  5 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR              1:23.29    1:23.13 SILV   
                  40.62     1:23.13 (42.51)                                        
  6 Williams, Elise           10 NYCC-MR              1:27.61    1:23.18 SILV   
                  39.94     1:23.18 (43.24)                                        
  7 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:23.44    1:23.47 SILV   
                  39.71     1:23.47 (43.76)                                        
  8 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   1:23.60    1:23.58 SILV   
                  41.40     1:23.58 (42.18)                                        
  9 Valdes, Olivia            10 WAC-MR               1:25.24    1:23.87 SILV   
                  41.11     1:23.87 (42.76)                                        
 10 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          1:27.06    1:24.07 SILV   
                  40.66     1:24.07 (43.41)                                        
 11 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              1:28.68    1:24.16 SILV   
                  40.58     1:24.16 (43.58)                                        
 12 Pabby, Anya                9 Badger-MR            1:22.76    1:24.17 SILV   
                  41.03     1:24.17 (43.14)                                        
 13 Hon, Fion                 10 HS-MR                1:23.54    1:24.23 SILV   
                  40.70     1:24.23 (43.53)                                        
 14 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR   1:24.54    1:24.84 SILV   
                  41.15     1:24.84 (43.69)                                        
 15 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:24.65    1:24.90 SILV   
                  40.76     1:24.90 (44.14)                                        
 16 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR              1:23.08    1:24.93 SILV   
                  40.47     1:24.93 (44.46)                                        
 17 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:24.29    1:25.06 SILV   
                  41.74     1:25.06 (43.32)                                        
 18 Matarazzo, Paige M        10 Express Swimming-MR  1:32.04    1:25.50 SILV   
                  40.81     1:25.50 (44.69)                                        
 19 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR              1:27.62    1:25.65 SILV   
                  40.81     1:25.65 (44.84)                                        
 20 Brewi, Shannon E          10 Rac @ Jcc-MR         1:30.35    1:26.91 SILV   
                  40.59     1:26.91 (46.32)                                        
 21 Lewis, Amaya               9 WAC-MR               1:34.97    1:26.96 SILV   
 22 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:24.49    1:27.08 SILV   
                  42.28     1:27.08 (44.80)                                        
 22 Tung, Michelle L          10 NCAC-MR              1:30.34    1:27.08 SILV   
                  41.52     1:27.08 (45.56)                                        
 24 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:35.93    1:27.24 SILV   
                  40.91     1:27.24 (46.33)                                        
 25 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR   1:31.88    1:28.40 SILV   
                  42.69     1:28.40 (45.71)                                        
 26 Harrington, Maeve         10 Rac @ Jcc-MR         1:31.67    1:28.90 SILV   
                  42.31     1:28.90 (46.59)                                        
 26 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  1:35.90    1:28.90 SILV   
                  42.62     1:28.90 (46.28)                                        
 28 Gnad, Julia M             10 HS-MR                1:36.89    1:29.13 SILV   
                  43.59     1:29.13 (45.54)                                        
 29 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   1:31.91    1:29.82 SILV   
                  43.79     1:29.82 (46.03)                                        
 30 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                1:33.47    1:30.34 SILV   
                  44.01     1:30.34 (46.33)                                        
 31 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              1:29.82    1:30.40 SILV   
                  44.27     1:30.40 (46.13)                                        
 32 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:33.70    1:30.76 SILV   
                  43.88     1:30.76 (46.88)                                        
 33 Decicco, Sarah G           9 Express Swimming-MR  1:34.89    1:31.15 SILV   
                  44.29     1:31.15 (46.86)                                        
 34 Murphy, Lillian E         10 Express Swimming-MR  1:36.41    1:31.23 SILV   
 35 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:25.75    1:31.50 SILV   
                  42.63     1:31.50 (48.87)                                        
 36 Bolino, Anna C             9 HS-MR                1:33.16    1:31.51 SILV   
                  45.89     1:31.51 (45.62)                                        
 37 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:29.18    1:31.59 SILV   
                  44.36     1:31.59 (47.23)                                        
 38 Manning, Tara             10 WAC-MR               1:31.97    1:31.69 SILV   
                  42.94     1:31.69 (48.75)                                        
 39 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              1:34.62    1:32.67 SILV   
                  44.11     1:32.67 (48.56)                                        
 40 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   1:36.62    1:33.27 SILV   
                  44.65     1:33.27 (48.62)                                        
 41 Quilty, Elizabeth K       10 Express Swimming-MR  1:34.22    1:33.38 SILV   
                  44.02     1:33.38 (49.36)                                        
 42 Liu, Laura B               8 Twisters-MR          1:33.02    1:33.47 SILV   
                  43.89     1:33.47 (49.58)                                        
 43 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:36.00    1:33.74 SILV   
 44 Novello, Morgan J         10 Rac @ Jcc-MR         1:33.56    1:33.87 SILV   
                  45.23     1:33.87 (48.64)                                        
 45 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  1:35.97    1:34.32 SILV   
                  46.00     1:34.32 (48.32)                                        
 46 Wong, Joyce H              9 HS-MR                1:32.92    1:34.55 SILV   
                  46.12     1:34.55 (48.43)                                        
 47 Valle, Ashley A            8 Express Swimming-MR  1:35.96    1:34.83 SILV   
 48 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:32.42    1:34.95 SILV   
                  44.46     1:34.95 (50.49)                                        
 49 Marin, Briana O            9 KB Makos-MR          1:35.00    1:36.80 SILV   
                  47.94     1:36.80 (48.86)                                        
Non-Award Division  
  1 Carabasu, Helen N         10 Twisters-MR          1:30.78    1:39.37        
                  47.66     1:39.37 (51.71)                                        
  2 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR          1:32.18    1:39.46        
  3 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:35.67    1:41.14        
                  48.38     1:41.14 (52.76)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                43.00  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.01 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR    43.48      40.47 ZQ     
  2 Yan, Emily                10 GATE-MR                45.47      40.67 ZQ     
JO - Division  
  1 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR            43.67      42.44 JO     
  2 Manning, Tara             10 WAC-MR                 44.81      42.57 JO     
  3 Nobile, Ava C              9 Rac @ Jcc-MR           47.31      42.81 JO     
  4 Kuzma, Lauren E            9 Express Swimming-MR    45.13      42.93 JO     
SILV - Division  
  1 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR                43.80      43.11 SILV   
  2 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    44.38      43.18 SILV   
  3 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR           46.85      43.34 SILV   
  4 Blackstock, Esme J        10 Flying Dolphins-MR     44.04      43.41 SILV   
  5 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR              45.25      43.67 SILV   
  6 Yeh, Kiely M               9 FLY-MR                 45.49      43.77 SILV   
  7 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR                43.41      43.97 SILV   
  8 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR                43.88      44.12 SILV   
  9 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR              46.01      44.19 SILV   
 10 Taplitz, Audrey            9 Manhattan Makos-MR     44.70      44.47 SILV   
 11 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR    45.31      44.65 SILV   
 12 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR     44.55      44.76 SILV   
 13 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR     45.65      44.77 SILV   
 14 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR    47.77      44.79 SILV   
 15 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR                45.02      44.80 SILV   
 16 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR    43.51      45.03 SILV   
 17 Carabasu, Helen N         10 Twisters-MR            46.84      45.20 SILV   
 18 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR    44.59      45.23 SILV   
 19 Mroczek, Angelica S        9 Rac @ Jcc-MR           46.43      45.52 SILV   
 20 Rappaport, Molly M        10 Express Swimming-MR    48.56      45.76 SILV   
 21 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR     48.53      45.77 SILV   
 22 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR     45.66      45.80 SILV   
 23 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR                 47.20      45.90 SILV   
 24 Liu, Laura B               8 Twisters-MR            44.72      46.17 SILV   
 25 Pabby, Anya                9 Badger-MR              48.01      46.22 SILV   
 26 Perez, Miranda M           9 MAD-MR                 47.32      46.24 SILV   
 27 Chen, Kira                 8 Twisters-MR            46.29      46.26 SILV   
 28 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR    47.41      46.27 SILV   
 29 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR                46.95      46.60 SILV   
 30 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                48.28      46.68 SILV   
 31 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              45.60      46.76 SILV   
 32 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR     47.32      46.99 SILV   
 33 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                48.51      47.01 SILV   
 34 Callaghan, Kaitlin        10 WAC-MR                 48.33      47.13 SILV   
 35 Duggan, Isabella M         9 CAS-MR                 46.66      47.14 SILV   
 36 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR            47.00      47.49 SILV   
 37 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            47.58      47.50 SILV   
 38 Marin, Briana O            9 KB Makos-MR            47.87      47.85 SILV   
 39 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR    48.31      47.99 SILV   
 40 Hafizov, Evelyn           10 WAC-MR                 48.47      48.14 SILV   
Non-Award Division  
  1 Reyl, Margaux              9 Manhattan Makos-MR     48.04      50.16        
 -- Youssef, Lara S           10 Twisters-MR            44.09         NS        
 -- Hunt, Emma                10 WAC-MR                 47.93         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                43.00  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.01 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR              NT      44.24 SILV   
  2 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR       NT      44.27 SILV   
  3 Mroczek, Angelica S        9 Rac @ Jcc-MR              NT      44.74 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:33.00  SMAX Silver Max
              1:48.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:33.01 - 1:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          1:33.58    1:29.84 ZQ     
                  43.24     1:29.84 (46.60)                                        
  2 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR          1:39.87    1:31.32 ZQ     
                  43.65     1:31.32 (47.67)                                        
  3 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:34.19    1:31.80 ZQ     
                  43.43     1:31.80 (48.37)                                        
JO - Division  
  1 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          1:45.91    1:32.04 JO     
                  43.87     1:32.04 (48.17)                                        
SILV - Division  
  1 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              1:39.65    1:33.03 SILV   
                  44.36     1:33.03 (48.67)                                        
  2 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:40.82    1:33.58 SILV   
                  43.58     1:33.58 (50.00)                                        
  3 Suteja, Kezia S            9 NCAC-MR              1:35.62    1:34.32 SILV   
                  44.88     1:34.32 (49.44)                                        
  4 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR            1:42.31    1:35.44 SILV   
                  46.00     1:35.44 (49.44)                                        
  5 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:41.79    1:35.48 SILV   
                  45.22     1:35.48 (50.26)                                        
  6 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              1:36.84    1:35.97 SILV   
                  45.52     1:35.97 (50.45)                                        
  7 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  1:37.50    1:36.65 SILV   
                  46.31     1:36.65 (50.34)                                        
  8 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:37.57    1:37.32 SILV   
                  46.28     1:37.32 (51.04)                                        
  9 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   1:38.37    1:37.54 SILV   
                  45.24     1:37.54 (52.30)                                        
 10 Sekhar, Krupa C            9 CIY-MR               1:46.65    1:37.68 SILV   
                  46.17     1:37.68 (51.51)                                        
 11 Kuzma, Lauren E            9 Express Swimming-MR  1:38.23    1:37.79 SILV   
                  46.32     1:37.79 (51.47)                                        
 12 Callaghan, Kaitlin        10 WAC-MR               1:47.90    1:37.82 SILV   
                  47.24     1:37.82 (50.58)                                        
 13 Noonan, Meaghan E         10 CIY-MR               1:35.61    1:37.94 SILV   
                  45.24     1:37.94 (52.70)                                        
 14 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:36.29    1:37.98 SILV   
                  46.87     1:37.98 (51.11)                                        
 15 Chen, Kira                 8 Twisters-MR          1:40.54    1:38.05 SILV   
                  47.06     1:38.05 (50.99)                                        
 16 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR   1:43.89    1:38.24 SILV   
                  46.58     1:38.24 (51.66)                                        
 17 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR         1:44.03    1:38.44 SILV   
                  46.23     1:38.44 (52.21)                                        
 18 Mroczek, Angelica S        9 Rac @ Jcc-MR         1:39.22    1:38.50 SILV   
                  47.69     1:38.50 (50.81)                                        
 19 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               1:36.45    1:38.72 SILV   
                  46.76     1:38.72 (51.96)                                        
 20 Carabasu, Helen N         10 Twisters-MR          1:43.91    1:38.85 SILV   
                  46.17     1:38.85 (52.68)                                        
 21 Taplitz, Audrey            9 Manhattan Makos-MR   1:43.37    1:39.09 SILV   
                  46.20     1:39.09 (52.89)                                        
 22 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  1:38.14    1:39.17 SILV   
                  49.27     1:39.17 (49.90)                                        
 23 Liew, Briana J            10 GATE-MR              1:46.90    1:39.55 SILV   
                  46.55     1:39.55 (53.00)                                        
 24 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            1:43.72    1:39.87 SILV   
                  46.85     1:39.87 (53.02)                                        
 25 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:36.69    1:40.29 SILV   
                  47.71     1:40.29 (52.58)                                        
 26 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:42.87    1:40.78 SILV   
                  48.58     1:40.78 (52.20)                                        
 27 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR   1:36.69    1:41.03 SILV   
                  47.55     1:41.03 (53.48)                                        
 28 Marin, Briana O            9 KB Makos-MR          1:45.69    1:41.32 SILV   
                  49.65     1:41.32 (51.67)                                        
 29 Duggan, Isabella M         9 CAS-MR               1:43.07    1:41.83 SILV   
                  47.23     1:41.83 (54.60)                                        
 30 Tadross, Veronica K       10 Express Swimming-MR  1:41.28    1:42.68 SILV   
                  48.94     1:42.68 (53.74)                                        
 31 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:45.36    1:42.72 SILV   
                  49.50     1:42.72 (53.22)                                        
 32 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR              1:44.47    1:42.83 SILV   
                  49.64     1:42.83 (53.19)                                        
 33 Jimenez, Haley             9 GATE-MR              1:45.76    1:43.12 SILV   
                  48.87     1:43.12 (54.25)                                        
 34 Hon, Fion                 10 HS-MR                1:43.70    1:43.38 SILV   
                  50.01     1:43.38 (53.37)                                        
 35 Hafizov, Evelyn           10 WAC-MR               1:43.03    1:43.44 SILV   
                  49.76     1:43.44 (53.68)                                        
 36 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:37.92    1:43.73 SILV   
                  48.93     1:43.73 (54.80)                                        
 37 van Dyke, Sarah           10 Flying Dolphins-MR   1:43.14    1:43.96 SILV   
                  50.11     1:43.96 (53.85)                                        
 38 Mulholland, Kasey          9 Express Swimming-MR  1:46.01    1:44.08 SILV   
                  49.44     1:44.08 (54.64)                                        
 39 Pabby, Anya                9 Badger-MR            1:44.51    1:44.86 SILV   
                  50.09     1:44.86 (54.77)                                        
 40 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:48.11    1:45.28 SILV   
                  50.77     1:45.28 (54.51)                                        
 41 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                1:43.59    1:45.51 SILV   
                  50.99     1:45.51 (54.52)                                        
 42 Murphy, Lillian E         10 Express Swimming-MR  1:45.88    1:46.10 SILV   
                  49.74     1:46.10 (56.36)                                        
 43 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  1:48.25    1:46.67 SILV   
                  50.68     1:46.67 (55.99)                                        
 44 Reyl, Margaux              9 Manhattan Makos-MR   1:48.38    1:46.70 SILV   
                  51.02     1:46.70 (55.68)                                        
 45 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR   1:44.39    1:46.80 SILV   
                  50.22     1:46.80 (56.58)                                        
 46 Donlevy, Maggie M          9 CIY-MR               1:44.86    1:46.83 SILV   
 46 Matarazzo, Paige M        10 Express Swimming-MR  1:45.92    1:46.83 SILV   
                  50.97     1:46.83 (55.86)                                        
 48 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          1:46.20    1:47.43 SILV   
                  49.56     1:47.43 (57.87)                                        
 49 Gnad, Julia M             10 HS-MR                1:42.51    1:47.77 SILV   
                  51.33     1:47.77 (56.44)                                        
 50 Finn, Molly K              9 HS-MR                1:47.70    1:47.87 SILV   
                  51.97     1:47.87 (55.90)                                        
Non-Award Division  
  1 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   1:44.84    1:48.48        
                  51.50     1:48.48 (56.98)                                        
 -- Afif, Sarah                9 BASC-MR              1:47.59        DFS        
      Declared false start
 -- Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:43.16         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR        NT      34.96 JO     
  2 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR        NT      35.85 JO     
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR                36.43      35.32 JO     
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR            36.34      35.57 JO     
  3 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR            37.19      35.85 JO     
  4 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR    36.70      35.95 JO     
SILV - Division  
  1 Blackstock, Esme J        10 Flying Dolphins-MR     36.93      36.02 SILV   
  2 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR                37.27      36.15 SILV   
  3 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR     38.87      36.42 SILV   
  4 Yan, Emily                10 GATE-MR                36.18      36.45 SILV   
  5 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR           40.42      36.53 SILV   
  6 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR    36.30      36.95 SILV   
  7 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR    37.43      37.05 SILV   
  8 Suteja, Kezia S            9 NCAC-MR                36.78      37.06 SILV   
  9 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR     36.09      37.07 SILV   
 10 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            37.76      37.08 SILV   
 11 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR                39.82      37.09 SILV   
 12 Tsai, Sarah Y              8 NCAC-MR                37.94      37.18 SILV   
 13 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    38.25      37.52 SILV   
 14 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            40.41      37.68 SILV   
 15 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR            38.59      38.01 SILV   
 16 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR     36.20      38.13 SILV   
 17 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR            38.14      38.15 SILV   
 18 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR     41.50      38.59 SILV   
 19 Puentes, Emily            10 WAC-MR                 39.74      38.76 SILV   
 20 Hon, Fion                 10 HS-MR                  40.19      38.96 SILV   
 21 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR                 37.86      39.07 SILV   
 22 Moane, Courtney           10 WAC-MR                 39.75      39.42 SILV   
 23 Lamar, Christina L         9 HS-MR                  43.40      39.84 SILV   
 24 Scrivo, Emma              10 WEST-MR                42.83      39.91 SILV   
 25 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR    43.62      39.92 SILV   
 26 Noonan, Meaghan E         10 CIY-MR                 41.78      39.96 SILV   
 27 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                  38.78      40.06 SILV   
 28 Douglass, Abby M           8 WEST-MR                41.21      40.15 SILV   
 29 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                40.41      40.28 SILV   
 30 Matarazzo, Paige M        10 Express Swimming-MR    41.77      40.71 SILV   
 31 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR                41.91      40.80 SILV   
 32 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            41.15      40.81 SILV   
 33 van Dyke, Sarah           10 Flying Dolphins-MR     41.37      40.86 SILV   
 34 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR              43.19      41.28 SILV   
 35 Duggan, Isabella M         9 CAS-MR                 41.64      41.43 SILV   
 36 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                43.85      41.98 SILV   
 37 Moon, Laura               10 FLY-MR                 43.11      42.27 SILV   
 38 Decicco, Sarah G           9 Express Swimming-MR    41.78      42.35 SILV   
 39 Callaghan, Kaitlin        10 WAC-MR                 40.09      42.36 SILV   
 40 Brewi, Shannon E          10 Rac @ Jcc-MR           43.27      42.48 SILV   
 41 Gnad, Julia M             10 HS-MR                  42.38      42.54 SILV   
 42 Reyl, Margaux              9 Manhattan Makos-MR     43.56      42.66 SILV   
 43 Manning, Tara             10 WAC-MR                 41.98      42.75 SILV   
 44 Bolino, Anna C             9 HS-MR                  43.23      42.78 SILV   
 45 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            42.01      43.08 SILV   
 46 Schatz, Naomi H            9 Flying Dolphins-MR     42.55      43.32 SILV   
 47 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                  42.10      43.46 SILV   
 48 Park, Sophia H             9 FLY-MR                 43.27      43.60 SILV   
 49 Lewis, Amaya               9 WAC-MR                 42.23      43.89 SILV   
Non-Award Division  
  1 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR    42.21      43.93        
  2 Valdes, Olivia            10 WAC-MR                 43.46      44.30        
  3 Rosario, Tykai N           8 KB Makos-MR            41.42      44.76        
  4 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR                 41.57      44.95        
  5 Liu, Laura B               8 Twisters-MR            42.19      45.18        
 -- Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR     36.01         DQ        
      False start
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR                   NT      34.13 ZQ     
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR               NT      34.61 ZQ     
  3 Yang, Kristen A           10 GATE-MR                   NT      36.43 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:26.00  SMAX Silver Max
              1:37.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:26.01 - 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Suteja, Kezia S            9 NCAC-MR              1:27.62    1:20.82 ZQ     
                  37.40     1:20.82 (43.42)                                        
JO - Division  
  1 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  1:26.77    1:23.27 JO     
                  38.32     1:23.27 (44.95)                                        
  2 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   1:30.33    1:25.28 JO     
                  38.77     1:25.28 (46.51)                                        
  3 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              1:31.22    1:25.31 JO     
                  39.00     1:25.31 (46.31)                                        
SILV - Division  
  1 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR              1:27.89    1:26.53 SILV   
                  40.19     1:26.53 (46.34)                                        
  2 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR          1:26.40    1:27.93 SILV   
                  41.73     1:27.93 (46.20)                                        
  3 Callaghan, Kaitlin        10 WAC-MR               1:34.57    1:30.55 SILV   
                  42.35     1:30.55 (48.20)                                        
  4 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:37.09    1:31.03 SILV   
                  39.53     1:31.03 (51.50)                                        
  5 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  1:31.67    1:31.48 SILV   
                  42.90     1:31.48 (48.58)                                        
  6 Lewis, Amaya               9 WAC-MR               1:35.35    1:35.00 SILV   
                  43.11     1:35.00 (51.89)                                        
  7 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR            1:35.35    1:35.42 SILV   
                  44.39     1:35.42 (51.03)                                        
Non-Award Division  
  1 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:35.94    1:38.09        
                  44.86     1:38.09 (53.23)                                        
  2 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:36.32    1:43.93        
                  43.54   1:43.93 (1:00.39)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:28.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.01 - 1:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Yan, Emily                10 GATE-MR              1:23.34    1:16.21 ZQ     
                  36.84     1:16.21 (39.37)                                        
  2 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR          1:21.66    1:17.44 ZQ     
                  36.01     1:17.44 (41.43)                                        
JO - Division  
  1 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  1:21.04    1:18.67 JO     
                  37.27     1:18.67 (41.40)                                        
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR          1:21.25    1:20.14 JO     
                  36.55     1:20.14 (43.59)                                        
  3 Pabby, Anya                9 Badger-MR            1:25.11    1:20.60 JO     
                  37.04     1:20.60 (43.56)                                        
SILV - Division  
  1 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR  1:26.38    1:21.18 SILV   
                  38.66     1:21.18 (42.52)                                        
  2 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:25.76    1:21.54 SILV   
                  37.26     1:21.54 (44.28)                                        
  3 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  1:23.15    1:21.67 SILV   
                  37.40     1:21.67 (44.27)                                        
  4 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR         1:24.02    1:21.71 SILV   
                  36.96     1:21.71 (44.75)                                        
  5 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR              1:23.31    1:21.76 SILV   
                  39.19     1:21.76 (42.57)                                        
  6 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   1:22.21    1:21.94 SILV   
                  38.54     1:21.94 (43.40)                                        
  7 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR   1:23.38    1:22.52 SILV   
                  37.88     1:22.52 (44.64)                                        
  8 Nyquist, Hailey E          9 WAC-MR               1:25.02    1:22.76 SILV   
                  36.46     1:22.76 (46.30)                                        
  9 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:27.08    1:22.77 SILV   
                  38.70     1:22.77 (44.07)                                        
 10 Moane, Courtney           10 WAC-MR               1:24.79    1:23.95 SILV   
                  40.22     1:23.95 (43.73)                                        
 11 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              1:23.46    1:23.96 SILV   
                  37.42     1:23.96 (46.54)                                        
 12 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR              1:23.62    1:24.32 SILV   
                  38.96     1:24.32 (45.36)                                        
 13 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:26.32    1:25.03 SILV   
                  37.78     1:25.03 (47.25)                                        
 14 Chen, Lydia G              8 Badger-MR            1:27.04    1:25.59 SILV   
                  40.71     1:25.59 (44.88)                                        
 15 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               1:24.29    1:25.91 SILV   
                  41.93     1:25.91 (43.98)                                        
 16 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR              1:26.55    1:26.86 SILV   
                  39.71     1:26.86 (47.15)                                        
 17 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:24.67    1:27.27 SILV   
                  38.73     1:27.27 (48.54)                                        
Non-Award Division  
  1 Hon, Fion                 10 HS-MR                1:26.46    1:28.79        
                  39.53     1:28.79 (49.26)                                        
  2 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:27.99    1:30.34        
                  43.79     1:30.34 (46.55)                                        
  3 Gnad, Julia M             10 HS-MR                1:27.94    1:30.64        
                  42.15     1:30.64 (48.49)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.01 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR       NT    2:56.46 SILV   
                  39.38     1:25.50 (46.12)     2:17.81 (52.31)     2:56.46 (38.65)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.01 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Blackstock, Esme J        10 Flying Dolphins-MR   2:53.08    2:44.47 ZQ     
                  37.88     1:20.67 (42.79)     2:09.79 (49.12)     2:44.47 (34.68)
  2 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              2:53.42    2:44.85 ZQ     
                  36.04     1:19.53 (43.49)     2:09.95 (50.42)     2:44.85 (34.90)
  3 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR              2:53.01    2:47.10 ZQ     
                  37.94     1:20.90 (42.96)     2:09.86 (48.96)     2:47.10 (37.24)
  4 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR          3:05.99    2:48.02 ZQ     
                  35.48     1:20.38 (44.90)     2:10.48 (50.10)     2:48.02 (37.54)
JO - Division  
  1 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  2:55.37    2:50.70 JO     
                  39.34     1:23.14 (43.80)     2:12.91 (49.77)     2:50.70 (37.79)
  2 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR   2:57.31    2:50.95 JO     
                  39.65     1:22.40 (42.75)     2:14.18 (51.78)     2:50.95 (36.77)
SILV - Division  
  1 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  2:53.40    2:52.74 SILV   
                  40.30     1:24.55 (44.25)     2:14.47 (49.92)     2:52.74 (38.27)
  2 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          2:56.17    2:56.25 SILV   
                  37.49     1:23.67 (46.18)     2:16.04 (52.37)     2:56.25 (40.21)
  3 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR          2:55.84    2:58.38 SILV   
                  41.83     1:26.07 (44.24)     2:17.07 (51.00)     2:58.38 (41.31)
  4 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR              3:01.71    2:58.51 SILV   
                  39.05     1:25.35 (46.30)   2:58.51 (1:33.16)                    
  5 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              3:00.25    2:59.90 SILV   
                  38.93     1:24.74 (45.81)     2:18.17 (53.43)     2:59.90 (41.73)
  6 Pabby, Anya                9 Badger-MR            3:03.49    3:00.14 SILV   
                  38.39     1:26.30 (47.91)     2:21.69 (55.39)     3:00.14 (38.45)
  7 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR              2:56.73    3:00.21 SILV   
                  42.05     1:27.27 (45.22)     2:19.16 (51.89)     3:00.21 (41.05)
  8 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          3:01.10    3:00.34 SILV   
                  39.42     1:26.12 (46.70)     2:20.77 (54.65)     3:00.34 (39.57)
  9 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   2:58.63    3:01.35 SILV   
                  42.67     1:27.08 (44.41)     2:22.34 (55.26)     3:01.35 (39.01)
 10 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            3:12.67    3:02.62 SILV   
                  42.03     1:26.70 (44.67)     2:21.16 (54.46)     3:02.62 (41.46)
 11 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR   3:08.97    3:04.32 SILV   
                  38.91     1:25.15 (46.24)     2:22.64 (57.49)     3:04.32 (41.68)
 12 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  3:11.66    3:08.95 SILV   
                  43.22     1:34.66 (51.44)     2:28.25 (53.59)     3:08.95 (40.70)
 13 Hon, Fion                 10 HS-MR                3:12.77    3:09.95 SILV   
                  43.25     1:29.76 (46.51)     2:24.86 (55.10)     3:09.95 (45.09)
 14 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  3:09.41    3:11.60 SILV   
                  45.08     1:34.62 (49.54)     2:29.74 (55.12)     3:11.60 (41.86)
 15 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          3:05.58    3:11.83 SILV   
                  49.86     1:36.80 (46.94)     2:29.12 (52.32)     3:11.83 (42.71)
 16 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               3:05.70    3:12.05 SILV   
                  42.17     1:34.44 (52.27)     2:27.72 (53.28)     3:12.05 (44.33)
 17 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  3:08.16    3:13.05 SILV   
                  41.19     1:33.45 (52.26)     2:32.20 (58.75)     3:13.05 (40.85)
Non-Award Division  
  1 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR              3:10.22    3:14.98        
                  44.06     1:32.89 (48.83)     2:29.59 (56.70)     3:14.98 (45.39)
  2 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  3:11.83    3:15.17        
                  47.29     1:38.25 (50.96)     2:33.25 (55.00)     3:15.17 (41.92)
  3 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          3:06.97    3:19.43        
                  49.00     1:36.84 (47.84)     2:35.16 (58.32)     3:19.43 (44.27)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                28.50  SMAX Silver Max
                30.99  SILV
 Meet Qualifying:  28.51 - 30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR    28.75      27.93 ZQ     
JO - Division  
  1 Panitz, Josephine         11 Badger-MR              29.38      28.15 JO     
  2 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                29.48      28.35 JO     
  3 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR    28.80      28.37 JO     
  4 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR            28.63      28.46 JO     
SILV - Division  
  1 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR    28.64      28.58 SILV   
  2 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR                29.51      28.69 SILV   
  3 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR     29.19      28.71 SILV   
  4 Brydon, Maia              11 RedTails-MR            29.50      28.73 SILV   
  5 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                28.97      28.78 SILV   
  6 Garces, Frankie           11 WEST-MR                28.61      28.86 SILV   
  7 Tiburzi, Hallie           12 WAC-MR                 29.20      28.87 SILV   
  8 Zhang, Angelina           11 GATE-MR                29.80      28.89 SILV   
  9 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                  28.98      28.99 SILV   
 10 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                29.16      29.03 SILV   
 11 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR    29.47      29.05 SILV   
 12 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR                 30.31      29.10 SILV   
 13 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR    30.49      29.14 SILV   
 14 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR    28.69      29.21 SILV   
 15 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR    29.49      29.25 SILV   
 16 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR           29.32      29.29 SILV   
 17 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR     29.90      29.43 SILV   
 18 Higgins, Ayanna I         12 NFS-MR                 29.20      29.45 SILV   
 19 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              30.15      29.52 SILV   
 20 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR            29.76      29.61 SILV   
 21 Han, Xue                  11 GATE-MR                30.15      29.64 SILV   
 22 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR              30.70      29.73 SILV   
 22 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            29.76      29.73 SILV   
 24 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR                29.76      29.75 SILV   
 25 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR    30.29      29.80 SILV   
 26 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR            30.74      29.96 SILV   
 27 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR    29.78      29.97 SILV   
 28 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                28.70      30.00 SILV   
 29 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR    29.60      30.04 SILV   
 30 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR     29.71      30.07 SILV   
 31 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR     29.95      30.13 SILV   
 32 Perry, Jada J             11 NFS-MR                 30.64      30.15 SILV   
 33 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR            30.49      30.21 SILV   
 34 Du, Katelin               11 WEST-MR                30.13      30.23 SILV   
 34 O'Hara, Victoria N        12 FLY-MR                 30.15      30.23 SILV   
 36 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR            30.57      30.24 SILV   
 37 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR                30.49      30.28 SILV   
 38 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            29.66      30.29 SILV   
 39 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR           30.75      30.43 SILV   
 40 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR                 29.96      30.49 SILV   
 41 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR    30.78      30.58 SILV   
 42 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR    30.37      30.62 SILV   
 42 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR    30.18      30.62 SILV   
 44 Murphy, Caitlin E         11 Express Swimming-MR    30.53      30.66 SILV   
 45 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR                30.72      30.72 SILV   
 46 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR     30.94      30.79 SILV   
 47 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR     30.73      30.92 SILV   
 47 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR            29.97      30.92 SILV   
Non-Award Division  
  1 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR           30.33      31.03        
  1 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR    30.87      31.03        
  3 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR           30.46      31.10        
  4 Martinovic, Nadja         12 FLY-MR                 30.86      31.13        
  5 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR           30.27      31.14        
  6 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR                30.73      31.26        
  7 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR           30.96      31.37        
  8 Warner, Breanna           11 NCAC-MR                30.77      31.39        
  9 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                30.95      31.43        
 10 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR                 30.39      31.54        
 11 King, Kristin C           12 Unhes-Mr-MR            30.55      32.41        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                28.50  SMAX Silver Max
                30.99  SILV
 Meet Qualifying:  28.51 - 30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                   NT      28.41 JO     
  2 Qu, Sara                  12 GATE-MR                   NT      30.70 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:01.80  SMAX Silver Max
              1:08.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.81 - 1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          1:01.85    1:01.34 JO     
                  29.46     1:01.34 (31.88)                                        
  2 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   1:05.73    1:01.38 JO     
                  29.22     1:01.38 (32.16)                                        
  3 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            1:02.61    1:01.53 JO     
                  29.45     1:01.53 (32.08)                                        
  4 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR          1:02.60    1:01.63 JO     
                  29.37     1:01.63 (32.26)                                        
  5 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          1:03.32    1:01.70 JO     
                  29.25     1:01.70 (32.45)                                        
SILV - Division  
  1 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          1:03.36    1:01.91 SILV   
                  29.14     1:01.91 (32.77)                                        
  2 Scala, Maggie A           12 WEST-MR              1:03.37    1:01.99 SILV   
                  29.76     1:01.99 (32.23)                                        
  3 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              1:02.72    1:02.01 SILV   
                  29.38     1:02.01 (32.63)                                        
  4 Garces, Frankie           11 WEST-MR              1:04.53    1:02.05 SILV   
                  29.47     1:02.05 (32.58)                                        
  5 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:03.08    1:02.06 SILV   
                  29.70     1:02.06 (32.36)                                        
  6 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  1:06.02    1:02.33 SILV   
                  29.62     1:02.33 (32.71)                                        
  7 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              1:04.04    1:02.51 SILV   
                  30.25     1:02.51 (32.26)                                        
  8 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               1:04.72    1:02.63 SILV   
                  30.38     1:02.63 (32.25)                                        
  9 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:05.20    1:02.92 SILV   
                  30.19     1:02.92 (32.73)                                        
 10 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR  1:04.41    1:03.10 SILV   
                  30.06     1:03.10 (33.04)                                        
 11 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  1:04.12    1:03.15 SILV   
                  29.92     1:03.15 (33.23)                                        
 12 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  1:04.27    1:03.22 SILV   
                  30.15     1:03.22 (33.07)                                        
 13 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              1:04.07    1:03.41 SILV   
                  30.45     1:03.41 (32.96)                                        
 14 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR  1:05.35    1:03.45 SILV   
                  30.03     1:03.45 (33.42)                                        
 15 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  1:03.21    1:03.47 SILV   
                  31.01     1:03.47 (32.46)                                        
 16 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR              1:06.06    1:03.66 SILV   
                  30.42     1:03.66 (33.24)                                        
 17 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  1:02.26    1:03.68 SILV   
                  29.76     1:03.68 (33.92)                                        
 18 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  1:04.45    1:03.71 SILV   
                  30.80     1:03.71 (32.91)                                        
 19 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              1:04.82    1:03.78 SILV   
                  30.30     1:03.78 (33.48)                                        
 20 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  1:01.95    1:03.84 SILV   
                  30.11     1:03.84 (33.73)                                        
 21 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:04.16    1:03.93 SILV   
                  30.26     1:03.93 (33.67)                                        
 22 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          1:07.84    1:03.99 SILV   
                  30.50     1:03.99 (33.49)                                        
 23 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR              1:05.85    1:04.14 SILV   
                  30.56     1:04.14 (33.58)                                        
 24 Han, Xue                  11 GATE-MR              1:06.25    1:04.43 SILV   
                  30.90     1:04.43 (33.53)                                        
 25 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              1:05.84    1:04.55 SILV   
                  31.05     1:04.55 (33.50)                                        
 26 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         1:05.62    1:04.56 SILV   
                  31.59     1:04.56 (32.97)                                        
 27 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  1:05.84    1:04.57 SILV   
                  31.12     1:04.57 (33.45)                                        
 28 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:06.42    1:04.63 SILV   
                  31.42     1:04.63 (33.21)                                        
 29 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:04.60    1:04.80 SILV   
                  31.00     1:04.80 (33.80)                                        
 30 Starzyk, Suzanne          11 Twisters-MR          1:08.39    1:04.97 SILV   
                  31.57     1:04.97 (33.40)                                        
 31 Fong, Samantha            11 Twisters-MR          1:04.63    1:05.09 SILV   
                  30.96     1:05.09 (34.13)                                        
 32 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR              1:06.49    1:05.19 SILV   
                  31.65     1:05.19 (33.54)                                        
 33 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            1:06.86    1:05.31 SILV   
                  31.19     1:05.31 (34.12)                                        
 34 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          1:06.32    1:05.40 SILV   
                  31.25     1:05.40 (34.15)                                        
 35 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:04.89    1:05.48 SILV   
                  31.16     1:05.48 (34.32)                                        
 35 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR         1:06.73    1:05.48 SILV   
                  30.95     1:05.48 (34.53)                                        
 37 Parry, Alexa R            11 WEST-MR              1:04.76    1:05.51 SILV   
                  30.72     1:05.51 (34.79)                                        
 38 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               1:06.88    1:05.53 SILV   
                  31.19     1:05.53 (34.34)                                        
 39 Tiburzi, Hallie           12 WAC-MR               1:07.81    1:05.74 SILV   
                  30.33     1:05.74 (35.41)                                        
 40 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:07.74    1:05.83 SILV   
                  31.65     1:05.83 (34.18)                                        
 41 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR   1:05.39    1:06.01 SILV   
                  31.49     1:06.01 (34.52)                                        
 42 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          1:06.57    1:06.20 SILV   
                  31.96     1:06.20 (34.24)                                        
 43 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  1:07.18    1:06.30 SILV   
                  31.12     1:06.30 (35.18)                                        
 44 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  1:06.34    1:06.36 SILV   
                  32.02     1:06.36 (34.34)                                        
 45 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR  1:07.58    1:06.42 SILV   
                  31.60     1:06.42 (34.82)                                        
 46 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:07.17    1:06.49 SILV   
                  31.68     1:06.49 (34.81)                                        
 47 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         1:07.40    1:06.59 SILV   
                  31.74     1:06.59 (34.85)                                        
 48 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:06.64    1:06.71 SILV   
                  32.58     1:06.71 (34.13)                                        
 49 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         1:05.40    1:06.89 SILV   
                  32.11     1:06.89 (34.78)                                        
 50 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR   1:06.29    1:06.97 SILV   
                  31.94     1:06.97 (35.03)                                        
 51 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   1:07.43    1:07.02 SILV   
                  31.89     1:07.02 (35.13)                                        
 52 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR          1:07.85    1:07.21 SILV   
                  32.13     1:07.21 (35.08)                                        
 53 Chan, Mandy               11 Twisters-MR          1:06.17    1:07.28 SILV   
                  32.31     1:07.28 (34.97)                                        
 54 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:07.79    1:07.32 SILV   
                  32.25     1:07.32 (35.07)                                        
 55 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               1:07.48    1:07.53 SILV   
                  32.31     1:07.53 (35.22)                                        
 56 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:06.16    1:07.90 SILV   
                  31.14     1:07.90 (36.76)                                        
 57 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR  1:06.55    1:07.95 SILV   
                  33.01     1:07.95 (34.94)                                        
 58 McCafferty, Deirdre       11 WAC-MR               1:08.20    1:08.02 SILV   
                  32.94     1:08.02 (35.08)                                        
 59 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          1:07.85    1:08.20 SILV   
                  31.91     1:08.20 (36.29)                                        
 60 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  1:07.60    1:08.39 SILV   
                  32.70     1:08.39 (35.69)                                        
Non-Award Division  
  1 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:08.29    1:08.64        
                  32.78     1:08.64 (35.86)                                        
  2 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR   1:07.81    1:09.26        
                  32.41     1:09.26 (36.85)                                        
  3 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR               1:08.29    1:10.43        
                  33.89     1:10.43 (36.54)                                        
 -- Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR         1:08.00         DQ        
      Declared false start
 -- LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         1:08.25         DQ        
      Declared false start
 -- Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR          1:07.38         DQ        
      False start
                  31.77          DQ (35.15)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:01.80  SMAX Silver Max
              1:08.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.81 - 1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR               NT    1:02.20 SILV   
                  29.77     1:02.20 (32.43)                                        
  2 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR                    NT    1:02.44 SILV   
                  30.03     1:02.44 (32.41)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:25.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.01 - 2:25.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   2:15.41    2:11.86 ZQ     
                  30.81     1:04.91 (34.10)     1:38.80 (33.89)     2:11.86 (33.06)
JO - Division  
  1 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  2:15.18    2:12.81 JO     
                  31.45     1:05.54 (34.09)     1:39.49 (33.95)     2:12.81 (33.32)
  2 Garces, Frankie           11 WEST-MR              2:24.28    2:13.20 JO     
                  30.53     1:04.96 (34.43)     1:40.24 (35.28)     2:13.20 (32.96)
SILV - Division  
  1 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              2:21.03    2:14.74 SILV   
                  31.67     1:05.79 (34.12)     1:41.12 (35.33)     2:14.74 (33.62)
  2 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              2:16.82    2:15.12 SILV   
                  31.60     1:06.70 (35.10)     1:40.44 (33.74)     2:15.12 (34.68)
  3 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR          2:18.10    2:16.21 SILV   
                  31.78     1:06.97 (35.19)     1:42.55 (35.58)     2:16.21 (33.66)
  4 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          2:19.61    2:16.25 SILV   
                  32.13     1:07.56 (35.43)     1:42.94 (35.38)     2:16.25 (33.31)
  5 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  2:18.43    2:16.45 SILV   
                  32.06     1:07.33 (35.27)     1:42.33 (35.00)     2:16.45 (34.12)
  6 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  2:15.75    2:16.79 SILV   
                  32.12     1:06.59 (34.47)     1:41.84 (35.25)     2:16.79 (34.95)
  7 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              2:20.70    2:17.42 SILV   
                  31.26     1:07.02 (35.76)     1:43.82 (36.80)     2:17.42 (33.60)
  8 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   2:16.60    2:17.57 SILV   
                  31.83     1:06.53 (34.70)     1:42.97 (36.44)     2:17.57 (34.60)
  9 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          2:16.48    2:17.64 SILV   
                  31.53     1:06.27 (34.74)     1:42.25 (35.98)     2:17.64 (35.39)
 10 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          2:17.18    2:17.79 SILV   
                  31.26     1:06.13 (34.87)     1:42.30 (36.17)     2:17.79 (35.49)
 11 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              2:25.66    2:18.37 SILV   
                  31.43     1:06.67 (35.24)     1:43.07 (36.40)     2:18.37 (35.30)
 12 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              2:21.33    2:19.74 SILV   
                  32.02     1:07.32 (35.30)     1:43.69 (36.37)     2:19.74 (36.05)
 13 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              2:22.51    2:19.83 SILV   
                  32.35     1:07.89 (35.54)     1:44.32 (36.43)     2:19.83 (35.51)
 14 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  2:21.66    2:21.35 SILV   
                  32.42     1:08.46 (36.04)     1:45.66 (37.20)     2:21.35 (35.69)
 15 Du, Katelin               11 WEST-MR              2:25.28    2:22.16 SILV   
                  32.43     1:08.16 (35.73)     1:44.82 (36.66)     2:22.16 (37.34)
 16 Han, Xue                  11 GATE-MR              2:24.39    2:22.33 SILV   
                  32.07     1:08.10 (36.03)     1:45.42 (37.32)     2:22.33 (36.91)
 17 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               2:24.22    2:22.48 SILV   
                  31.96     1:08.17 (36.21)     1:45.72 (37.55)     2:22.48 (36.76)
 18 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          2:17.66    2:22.70 SILV   
                  30.95     1:07.25 (36.30)     1:45.06 (37.81)     2:22.70 (37.64)
 19 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  2:19.23    2:24.68 SILV   
                  33.41     1:10.64 (37.23)     1:48.95 (38.31)     2:24.68 (35.73)
 20 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  2:20.27    2:24.81 SILV   
                  32.94     1:10.54 (37.60)     1:48.50 (37.96)     2:24.81 (36.31)
 21 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          2:20.67    2:25.30 SILV   
                  33.28     1:10.37 (37.09)     1:48.34 (37.97)     2:25.30 (36.96)
Non-Award Division  
  1 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  2:24.13    2:28.45        
                  33.78     1:12.75 (38.97)     1:53.30 (40.55)     2:28.45 (35.15)
  2 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  2:21.84    2:29.20        
                  33.56     1:10.75 (37.19)     1:50.07 (39.32)     2:29.20 (39.13)
 -- Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         2:25.16        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:57.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:20.79  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.01 - 6:20.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                   NT    6:07.17 SILV   
                  31.89     1:07.03 (35.14)     1:43.81 (36.78)     2:21.43 (37.62)
        2:59.55 (38.12)     3:37.58 (38.03)     4:15.96 (38.38)     4:53.45 (37.49)
        5:31.69 (38.24)     6:07.17 (35.48)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:57.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:20.79  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.01 - 6:20.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            6:12.40    5:39.52 ZQ     
                  31.06     1:05.18 (34.12)     1:40.61 (35.43)     2:15.94 (35.33)
        2:50.12 (34.18)     3:24.17 (34.05)     3:59.25 (35.08)     4:34.23 (34.98)
        5:07.87 (33.64)     5:39.52 (31.65)                                        
  2 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            6:07.87    5:55.05 ZQ     
                  31.47     1:06.65 (35.18)     1:42.46 (35.81)     2:18.56 (36.10)
        2:55.04 (36.48)     3:31.43 (36.39)     4:08.02 (36.59)     4:44.71 (36.69)
        5:20.40 (35.69)     5:55.05 (34.65)                                        
  3 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  6:04.63    5:57.37 ZQ     
                  30.68     1:06.08 (35.40)     1:42.67 (36.59)     2:18.83 (36.16)
        2:55.20 (36.37)     3:31.91 (36.71)     4:08.71 (36.80)     4:45.65 (36.94)
        5:22.31 (36.66)     5:57.37 (35.06)                                        
JO - Division  
  1 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               6:17.32    6:01.17 JO     
                  32.84     1:10.04 (37.20)     1:47.65 (37.61)     2:25.05 (37.40)
        3:01.93 (36.88)     3:38.36 (36.43)     4:14.65 (36.29)     4:51.12 (36.47)
        5:26.58 (35.46)     6:01.17 (34.59)                                        
SILV - Division  
  1 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  6:15.63    6:03.83 SILV   
                  31.48     1:06.79 (35.31)     1:43.40 (36.61)     2:20.79 (37.39)
        2:58.68 (37.89)     3:36.90 (38.22)     4:14.04 (37.14)     4:51.94 (37.90)
        5:29.07 (37.13)     6:03.83 (34.76)                                        
  2 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              6:16.28    6:05.13 SILV   
                  32.42     1:08.05 (35.63)     1:44.87 (36.82)     2:21.98 (37.11)
        2:58.81 (36.83)     3:36.31 (37.50)     4:14.18 (37.87)     4:52.25 (38.07)
        5:29.81 (37.56)     6:05.13 (35.32)                                        
  3 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              6:07.00    6:09.46 SILV   
                  31.85     1:08.98 (37.13)     1:47.17 (38.19)     2:26.07 (38.90)
        3:04.39 (38.32)     3:40.46 (36.07)     4:18.82 (38.36)     4:57.96 (39.14)
        5:35.12 (37.16)     6:09.46 (34.34)                                        
  4 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              6:15.27    6:09.75 SILV   
            5:33.01 ( )     6:09.75 (36.74)                                        
  5 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  6:13.28    6:11.10 SILV   
                  32.07     1:08.31 (36.24)     1:45.98 (37.67)     2:24.19 (38.21)
        3:03.37 (39.18)     3:41.54 (38.17)     4:19.23 (37.69)     4:58.16 (38.93)
        5:35.76 (37.60)     6:11.10 (35.34)                                        
  6 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          6:17.64    6:15.79 SILV   
                  32.37     1:07.83 (35.46)     1:45.04 (37.21)     2:23.07 (38.03)
        3:01.46 (38.39)     3:40.19 (38.73)     4:19.33 (39.14)     4:58.37 (39.04)
        5:37.94 (39.57)     6:15.79 (37.85)                                        
  7 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          6:06.55    6:16.21 SILV   
                  30.97     1:06.63 (35.66)     1:43.83 (37.20)     2:22.61 (38.78)
        3:01.48 (38.87)     3:40.71 (39.23)     4:20.59 (39.88)     4:59.95 (39.36)
        5:38.48 (38.53)     6:16.21 (37.73)                                        
  8 Du, Katelin               11 WEST-MR              6:18.64    6:20.01 SILV   
                  32.16     1:08.18 (36.02)     1:46.50 (38.32)     2:25.74 (39.24)
        3:04.99 (39.25)     3:44.43 (39.44)     4:23.84 (39.41)     5:03.42 (39.58)
        5:42.48 (39.06)     6:20.01 (37.53)                                        
Non-Award Division  
  1 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  6:19.96    6:34.99        
                  34.47     1:12.05 (37.58)     1:51.77 (39.72)     2:31.84 (40.07)
        3:13.62 (41.78)     3:54.82 (41.20)     4:35.51 (40.69)     5:16.19 (40.68)
        5:56.73 (40.54)     6:34.99 (38.26)                                        
 -- Chu, Annie                12 Twisters-MR          6:07.98         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                33.00  SMAX Silver Max
                37.99  SILV
 Meet Qualifying:  33.01 - 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR              NT      33.59 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                33.00  SMAX Silver Max
                37.99  SILV
 Meet Qualifying:  33.01 - 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              34.06      29.90 ZQ     
  2 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR            33.03      32.33 ZQ     
  3 Panitz, Josephine         11 Badger-MR              33.15      32.49 ZQ     
SILV - Division  
  1 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR           34.01      33.19 SILV   
  2 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                  34.16      33.22 SILV   
  3 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR            33.74      33.32 SILV   
  3 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR            33.67      33.32 SILV   
  5 Scala, Maggie A           12 WEST-MR                34.07      33.34 SILV   
  6 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR     36.82      33.66 SILV   
  7 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR                 34.37      33.84 SILV   
  8 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR    34.77      33.89 SILV   
  9 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR              34.61      33.95 SILV   
 10 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR    33.74      34.07 SILV   
 11 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                34.74      34.20 SILV   
 12 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              34.87      34.39 SILV   
 13 Chan, Mandy               11 Twisters-MR            35.24      34.44 SILV   
 14 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR    35.08      34.50 SILV   
 15 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR    35.21      34.59 SILV   
 15 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR           34.10      34.59 SILV   
 17 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR            34.81      34.71 SILV   
 18 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR                35.14      34.72 SILV   
 19 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR    34.65      34.74 SILV   
 20 King, Kristin C           12 Unhes-Mr-MR            36.38      34.76 SILV   
 21 Parry, Alexa R            11 WEST-MR                35.72      34.77 SILV   
 22 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR     34.55      34.91 SILV   
 23 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR    34.51      35.01 SILV   
 24 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR     35.23      35.03 SILV   
 25 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR                 35.22      35.07 SILV   
 26 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR    35.28      35.09 SILV   
 27 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                  36.63      35.10 SILV   
 28 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR    35.57      35.25 SILV   
 29 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR    36.47      35.33 SILV   
 30 Fong, Samantha            11 Twisters-MR            36.57      35.41 SILV   
 31 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                35.84      35.45 SILV   
 32 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR                36.89      35.70 SILV   
 33 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR     37.85      35.72 SILV   
 33 Donlevy, Kelly A          11 CIY-MR                 36.78      35.72 SILV   
 35 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                35.34      35.74 SILV   
 35 Du, Katelin               11 WEST-MR                36.08      35.74 SILV   
 37 O'Hara, Victoria N        12 FLY-MR                 37.21      35.75 SILV   
 38 Henry, Ciara              12 Badger-MR              37.18      35.78 SILV   
 39 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR     37.07      35.80 SILV   
 40 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR     37.32      35.81 SILV   
 41 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR            35.26      35.85 SILV   
 42 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR            35.71      35.87 SILV   
 43 Tiburzi, Hallie           12 WAC-MR                 37.48      35.89 SILV   
 44 Han, Xue                  11 GATE-MR                36.08      35.92 SILV   
 45 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR    36.12      35.96 SILV   
 46 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR           35.84      36.09 SILV   
 47 Van Tassell, Victoria     12 WAC-MR                 37.95      36.25 SILV   
 48 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR    36.83      36.29 SILV   
 49 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            36.07      36.35 SILV   
 50 Shields, Carter I         11 Express Swimming-MR    37.44      36.37 SILV   
 51 Chan, Caitlin             12 GATE-MR                35.80      36.40 SILV   
 51 Qu, Sara                  12 GATE-MR                36.18      36.40 SILV   
 53 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR    37.03      36.62 SILV   
 54 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR            35.67      36.64 SILV   
 55 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR            34.27      36.69 SILV   
 56 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR    37.57      36.70 SILV   
 57 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR                 37.52      36.87 SILV   
 58 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR    35.89      37.00 SILV   
 59 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR     35.08      37.03 SILV   
 60 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                37.15      37.08 SILV   
 61 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR    37.48      37.09 SILV   
 62 Brydon, Maia              11 RedTails-MR            35.83      37.10 SILV   
 63 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR    37.50      37.22 SILV   
 64 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR                36.06      37.23 SILV   
 65 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR                 37.28      37.51 SILV   
 66 Fanning, Heather E        11 Express Swimming-MR    37.98      37.61 SILV   
 67 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR     36.90      37.66 SILV   
 68 Brita, Abigail E          11 Express Swimming-MR    37.47      37.91 SILV   
 69 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR                37.03      37.92 SILV   
 70 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR            37.17      37.96 SILV   
 71 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR     36.73      37.97 SILV   
Non-Award Division  
  1 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR    37.41      39.02        
 -- Godfried, Katharine       12 Express Swimming-MR    36.59         DQ        
      Declared false start
 -- Howard, D'Asia S          12 NFS-MR                 36.75         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                33.00  SMAX Silver Max
                37.99  SILV
 Meet Qualifying:  33.01 - 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR              NT      32.52 ZQ     
  2 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR               NT      33.41 SILV   
  3 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR                    NT      33.67 SILV   
  4 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR              NT      33.81 SILV   
  5 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR              NT      33.84 SILV   
  6 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR              NT      36.78 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:10.50  SMAX Silver Max
              1:21.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:10.51 - 1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          1:12.01    1:06.82 ZQ     
                  31.73     1:06.82 (35.09)                                        
  2 Scala, Maggie A           12 WEST-MR              1:11.13    1:09.25 ZQ     
                  34.20     1:09.25 (35.05)                                        
JO - Division  
  1 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          1:10.66    1:09.52 JO     
                  34.15     1:09.52 (35.37)                                        
  2 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   1:11.60    1:10.35 JO     
                  34.11     1:10.35 (36.24)                                        
  3 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          1:13.74    1:10.47 JO     
                  34.81     1:10.47 (35.66)                                        
SILV - Division  
  1 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:12.06    1:10.66 SILV   
                  34.22     1:10.66 (36.44)                                        
  2 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              1:12.21    1:11.10 SILV   
                  34.65     1:11.10 (36.45)                                        
  3 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR          1:13.19    1:12.49 SILV   
                  34.70     1:12.49 (37.79)                                        
  4 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         1:12.60    1:12.50 SILV   
                  35.15     1:12.50 (37.35)                                        
  5 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               1:13.93    1:12.91 SILV   
                  35.71     1:12.91 (37.20)                                        
  6 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR              1:18.36    1:12.96 SILV   
                  35.26     1:12.96 (37.70)                                        
  7 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:14.52    1:12.98 SILV   
                  35.89     1:12.98 (37.09)                                        
  8 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            1:16.13    1:13.10 SILV   
                  35.78     1:13.10 (37.32)                                        
  9 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR  1:13.28    1:13.42 SILV   
                  35.57     1:13.42 (37.85)                                        
 10 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:14.84    1:13.55 SILV   
                  36.33     1:13.55 (37.22)                                        
 11 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:15.66    1:13.66 SILV   
                  35.89     1:13.66 (37.77)                                        
 12 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               1:17.18    1:13.87 SILV   
                  35.95     1:13.87 (37.92)                                        
 13 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  1:15.19    1:13.92 SILV   
                  36.66     1:13.92 (37.26)                                        
 14 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:17.65    1:14.29 SILV   
                  36.25     1:14.29 (38.04)                                        
 15 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  1:14.13    1:14.30 SILV   
                  36.27     1:14.30 (38.03)                                        
 16 Han, Xue                  11 GATE-MR              1:15.57    1:14.59 SILV   
                  36.91     1:14.59 (37.68)                                        
 17 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR   1:13.65    1:14.95 SILV   
                  35.76     1:14.95 (39.19)                                        
 18 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          1:16.27    1:15.00 SILV   
                  36.80     1:15.00 (38.20)                                        
 19 Tiburzi, Hallie           12 WAC-MR               1:18.82    1:15.27 SILV   
                  36.93     1:15.27 (38.34)                                        
 20 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:14.47    1:15.35 SILV   
                  36.80     1:15.35 (38.55)                                        
 21 Qu, Sara                  12 GATE-MR              1:16.84    1:15.58 SILV   
                  36.35     1:15.58 (39.23)                                        
 22 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          1:14.16    1:15.73 SILV   
                  37.23     1:15.73 (38.50)                                        
 23 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:16.54    1:15.86 SILV   
                  37.08     1:15.86 (38.78)                                        
 24 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:14.39    1:16.01 SILV   
                  36.95     1:16.01 (39.06)                                        
 25 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:16.94    1:16.06 SILV   
                  36.88     1:16.06 (39.18)                                        
 26 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR         1:15.34    1:16.13 SILV   
                  36.43     1:16.13 (39.70)                                        
 27 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:15.49    1:16.16 SILV   
                  36.58     1:16.16 (39.58)                                        
 28 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            1:16.58    1:16.18 SILV   
                  37.73     1:16.18 (38.45)                                        
 29 Shields, Carter I         11 Express Swimming-MR  1:19.76    1:16.26 SILV   
                  37.67     1:16.26 (38.59)                                        
 30 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:15.47    1:16.45 SILV   
                  37.78     1:16.45 (38.67)                                        
 31 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          1:15.23    1:16.96 SILV   
                  37.88     1:16.96 (39.08)                                        
 32 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:17.38    1:17.07 SILV   
                  36.57     1:17.07 (40.50)                                        
 33 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:16.32    1:17.12 SILV   
                  38.10     1:17.12 (39.02)                                        
 34 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         1:16.25    1:17.19 SILV   
                  37.55     1:17.19 (39.64)                                        
 35 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  1:17.20    1:17.27 SILV   
                  37.21     1:17.27 (40.06)                                        
 36 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  1:16.39    1:17.43 SILV   
                  36.92     1:17.43 (40.51)                                        
 37 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  1:19.24    1:17.59 SILV   
                  38.41     1:17.59 (39.18)                                        
 38 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:15.69    1:17.86 SILV   
                  37.59     1:17.86 (40.27)                                        
 39 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   1:18.80    1:17.95 SILV   
                  37.38     1:17.95 (40.57)                                        
 40 Fanning, Heather E        11 Express Swimming-MR  1:21.55    1:18.16 SILV   
                  38.20     1:18.16 (39.96)                                        
 41 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:20.39    1:18.23 SILV   
                  38.41     1:18.23 (39.82)                                        
 42 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         1:20.64    1:18.33 SILV   
                  39.07     1:18.33 (39.26)                                        
 43 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR   1:18.20    1:18.37 SILV   
                  38.59     1:18.37 (39.78)                                        
 44 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          1:20.82    1:18.57 SILV   
                  38.15     1:18.57 (40.42)                                        
 45 Henry, Ciara              12 Badger-MR            1:20.91    1:18.62 SILV   
                  38.08     1:18.62 (40.54)                                        
 46 Van Tassell, Victoria     12 WAC-MR               1:21.25    1:18.80 SILV   
                  38.05     1:18.80 (40.75)                                        
 47 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR   1:18.60    1:19.04 SILV   
                  38.01     1:19.04 (41.03)                                        
 48 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR               1:16.92    1:19.09 SILV   
                  38.31     1:19.09 (40.78)                                        
 49 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR  1:18.44    1:19.17 SILV   
                  38.93     1:19.17 (40.24)                                        
 50 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:20.14    1:19.38 SILV   
                  39.19     1:19.38 (40.19)                                        
 51 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR              1:21.21    1:19.40 SILV   
                  37.76     1:19.40 (41.64)                                        
 52 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  1:20.27    1:20.03 SILV   
                  38.36     1:20.03 (41.67)                                        
 53 Yang, Jenny H             12 GATE-MR              1:20.97    1:20.04 SILV   
                  38.44     1:20.04 (41.60)                                        
 54 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  1:20.50    1:20.26 SILV   
                  39.84     1:20.26 (40.42)                                        
 55 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR          1:20.61    1:20.37 SILV   
                  39.34     1:20.37 (41.03)                                        
 56 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:20.56    1:20.50 SILV   
                  39.57     1:20.50 (40.93)                                        
 57 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR               1:20.28    1:20.52 SILV   
                  39.26     1:20.52 (41.26)                                        
 58 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR   1:20.26    1:20.54 SILV   
                  39.42     1:20.54 (41.12)                                        
 59 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR              1:21.31    1:21.11 SILV   
 60 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:20.41    1:21.18 SILV   
                  40.18     1:21.18 (41.00)                                        
 61 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   1:21.24    1:21.53 SILV   
                  39.50     1:21.53 (42.03)                                        
 62 Godfried, Katharine       12 Express Swimming-MR  1:18.34    1:21.74 SILV   
 63 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR  1:20.10    1:21.91 SILV   
                  40.32     1:21.91 (41.59)                                        
Non-Award Division  
  1 Gilsenan, Elizabeth       12 Rac @ Jcc-MR         1:20.82    1:24.37        
  2 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  1:21.79    1:25.91        
                  42.66     1:25.91 (43.25)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:30.59  ZQ
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:33.01 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR        NT    2:31.19 JO     
                  35.19     1:13.42 (38.23)     1:52.54 (39.12)     2:31.19 (38.65)
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:30.59  ZQ
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:33.01 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              2:35.19    2:27.41 ZQ     
                  35.79     1:13.67 (37.88)     1:51.41 (37.74)     2:27.41 (36.00)
JO - Division  
  1 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                2:34.44    2:30.69 JO     
                  35.22     1:13.38 (38.16)     1:52.85 (39.47)     2:30.69 (37.84)
SILV - Division  
  1 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   2:45.06    2:33.47 SILV   
                  36.68     1:15.32 (38.64)     1:55.56 (40.24)     2:33.47 (37.91)
  2 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         2:38.18    2:34.85 SILV   
                  38.26     1:17.16 (38.90)     1:57.13 (39.97)     2:34.85 (37.72)
  3 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          2:40.25    2:36.01 SILV   
                  35.00     1:14.13 (39.13)     1:56.15 (42.02)     2:36.01 (39.86)
  4 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          2:39.08    2:36.40 SILV   
                  37.43     1:17.35 (39.92)     1:57.54 (40.19)     2:36.40 (38.86)
  5 Han, Xue                  11 GATE-MR              2:42.64    2:38.73 SILV   
                  37.96     1:18.28 (40.32)     1:58.54 (40.26)     2:38.73 (40.19)
  6 Du, Katelin               11 WEST-MR              2:38.77    2:38.88 SILV   
                  38.83     1:19.02 (40.19)     1:59.24 (40.22)     2:38.88 (39.64)
  7 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              2:42.85    2:39.83 SILV   
                  38.03     1:17.71 (39.68)     1:59.53 (41.82)     2:39.83 (40.30)
  8 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            2:43.57    2:41.05 SILV   
                  37.43     1:18.27 (40.84)     2:01.64 (43.37)     2:41.05 (39.41)
  9 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              2:51.33    2:41.93 SILV   
                  38.73     1:19.78 (41.05)     2:00.69 (40.91)     2:41.93 (41.24)
 10 Qu, Sara                  12 GATE-MR              2:52.67    2:42.93 SILV   
                  37.91     1:19.19 (41.28)     2:02.05 (42.86)     2:42.93 (40.88)
 11 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            2:53.53    2:44.74 SILV   
 12 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              2:50.17    2:45.72 SILV   
                  39.73     1:21.53 (41.80)     2:04.21 (42.68)     2:45.72 (41.51)
 13 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               2:46.12    2:46.62 SILV   
                  38.90     1:21.19 (42.29)     2:05.08 (43.89)     2:46.62 (41.54)
 14 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            2:51.61    2:48.56 SILV   
                  38.96     1:21.85 (42.89)     2:06.64 (44.79)     2:48.56 (41.92)
 15 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR         2:51.67    2:49.95 SILV   
                                                    2:08.09 ( )     2:49.95 (41.86)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                37.20  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.21 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR                37.72      36.34 ZQ     
JO - Division  
  1 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR    37.80      37.10 JO     
  2 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR                 38.09      37.11 JO     
SILV - Division  
  1 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR                38.27      37.57 SILV   
  2 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                38.12      37.61 SILV   
  3 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR     39.21      37.66 SILV   
  4 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR                42.37      37.71 SILV   
  5 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                38.61      37.83 SILV   
  6 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR                 37.93      37.91 SILV   
  7 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR                 38.91      38.01 SILV   
  8 Parry, Alexa R            11 WEST-MR                39.11      38.11 SILV   
  9 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR    38.30      38.20 SILV   
 10 Yang, Jenny H             12 GATE-MR                39.38      38.26 SILV   
 11 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR     38.19      38.51 SILV   
 12 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR    39.24      38.66 SILV   
 13 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR           40.51      38.69 SILV   
 14 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR    41.07      38.71 SILV   
 15 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR     39.61      38.80 SILV   
 16 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR    42.43      38.81 SILV   
 17 Fong, Samantha            11 Twisters-MR            40.09      38.90 SILV   
 18 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR    38.29      39.05 SILV   
 19 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR           41.85      39.12 SILV   
 20 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR                38.09      39.17 SILV   
 21 McCafferty, Deirdre       11 WAC-MR                 40.88      39.24 SILV   
 22 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR            39.59      39.26 SILV   
 23 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              40.90      39.33 SILV   
 24 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR           40.67      39.43 SILV   
 25 O'Hara, Victoria N        12 FLY-MR                 39.95      39.59 SILV   
 26 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR    39.44      39.60 SILV   
 27 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR            40.11      39.66 SILV   
 28 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR    40.95      39.84 SILV   
 29 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR    39.75      39.88 SILV   
 30 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR            39.67      40.15 SILV   
 31 McCUSKER, Lara N          12 Express Swimming-MR    41.56      40.17 SILV   
 32 Warner, Breanna           11 NCAC-MR                41.02      40.29 SILV   
 33 King, Kristin C           12 Unhes-Mr-MR            41.07      40.30 SILV   
 34 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR    40.17      40.33 SILV   
 35 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR    41.58      40.34 SILV   
 36 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR                39.43      40.35 SILV   
 37 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR     41.85      40.41 SILV   
 38 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR              40.54      40.44 SILV   
 39 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR              40.46      40.47 SILV   
 40 Brydon, Maia              11 RedTails-MR            40.08      40.51 SILV   
 41 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR     39.80      40.53 SILV   
 42 Perry, Jada J             11 NFS-MR                 42.03      40.57 SILV   
 42 Ng, Lauren K              11 GATE-MR                40.39      40.57 SILV   
 44 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR    41.06      40.79 SILV   
 45 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                42.46      40.90 SILV   
 46 Jiang, Jessica L          12 NCAC-MR                42.04      41.02 SILV   
 47 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR            41.08      41.18 SILV   
 48 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR     42.78      41.20 SILV   
 49 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    41.56      41.25 SILV   
 50 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR            42.06      41.29 SILV   
 51 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR                42.04      41.31 SILV   
 52 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR           42.69      41.35 SILV   
 53 Chan, Caitlin             12 GATE-MR                41.89      41.68 SILV   
 54 Shields, Carter I         11 Express Swimming-MR    41.42      41.70 SILV   
 55 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR            42.41      41.74 SILV   
 56 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                  40.73      41.79 SILV   
 56 Gilsenan, Elizabeth       12 Rac @ Jcc-MR           41.87      41.79 SILV   
 58 Rinaldi, Emily K          11 WAC-MR                 42.26      41.80 SILV   
 59 Grassi, Alessandra N      12 Manhattan Makos-MR     41.99      41.94 SILV   
 60 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR     40.70      41.98 SILV   
 61 Bapis, Maria C            11 Manhattan Makos-MR     41.88      42.05 SILV   
 62 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR    42.22      42.07 SILV   
 63 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR            40.88      42.13 SILV   
 64 Martinovic, Nadja         12 FLY-MR                 40.53      42.16 SILV   
 65 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR    42.57      42.17 SILV   
 66 Murray, Alyson R          11 Manhattan Makos-MR     42.54      42.18 SILV   
 67 Dunster, Maggie S         11 Express Swimming-MR    42.49      42.24 SILV   
 68 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR    40.77      42.69 SILV   
Non-Award Division  
  1 Christie, Ryann           12 WAC-MR                 41.94      43.13        
  2 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR     42.08      43.14        
  3 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR    42.78      44.17        
 -- Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR    39.24         DQ        
      False start
 -- Murphy, Caitlin E         11 Express Swimming-MR    39.71         NS        
 -- Minca, Serena A           11 FLY-MR                 42.55         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                37.20  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.21 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                   NT      37.75 SILV   
  2 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR        NT      38.64 SILV   
  3 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR              NT      39.86 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                37.20  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.21 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR              NT      40.02 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX Silver Max
              1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.51 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            1:27.88    1:19.31 JO     
                  37.80     1:19.31 (41.51)                                        
  2 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  1:20.88    1:19.38 JO     
                  38.50     1:19.38 (40.88)                                        
  3 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              1:21.77    1:20.14 JO     
                  37.95     1:20.14 (42.19)                                        
SILV - Division  
  1 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              1:20.84    1:20.81 SILV   
                  37.76     1:20.81 (43.05)                                        
  2 Starzyk, Suzanne          11 Twisters-MR          1:20.66    1:21.03 SILV   
                  37.90     1:21.03 (43.13)                                        
  3 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  1:22.52    1:21.37 SILV   
                  38.54     1:21.37 (42.83)                                        
  4 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               1:23.27    1:21.73 SILV   
                  38.82     1:21.73 (42.91)                                        
  5 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:21.93    1:21.82 SILV   
                  38.95     1:21.82 (42.87)                                        
  6 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR               1:23.33    1:22.09 SILV   
                  38.86     1:22.09 (43.23)                                        
  7 Fong, Samantha            11 Twisters-MR          1:23.61    1:22.60 SILV   
                  38.86     1:22.60 (43.74)                                        
  8 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR  1:21.94    1:22.75 SILV   
                  39.36     1:22.75 (43.39)                                        
  9 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  1:21.58    1:22.79 SILV   
                  40.24     1:22.79 (42.55)                                        
 10 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:23.48    1:23.16 SILV   
                  39.97     1:23.16 (43.19)                                        
 11 Garces, Frankie           11 WEST-MR              1:25.51    1:23.22 SILV   
                  40.33     1:23.22 (42.89)                                        
 12 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              1:23.21    1:23.79 SILV   
                  39.35     1:23.79 (44.44)                                        
 13 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  1:22.48    1:23.81 SILV   
                  40.34     1:23.81 (43.47)                                        
 14 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:27.22    1:24.21 SILV   
                  39.98     1:24.21 (44.23)                                        
 15 Parry, Alexa R            11 WEST-MR              1:23.71    1:24.35 SILV   
                  39.64     1:24.35 (44.71)                                        
 16 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  1:22.49    1:24.44 SILV   
                  40.58     1:24.44 (43.86)                                        
 17 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  1:24.69    1:24.64 SILV   
                  40.31     1:24.64 (44.33)                                        
 18 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:26.64    1:25.15 SILV   
                  40.75     1:25.15 (44.40)                                        
 19 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              1:24.09    1:25.27 SILV   
                  40.58     1:25.27 (44.69)                                        
 20 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          1:25.52    1:25.77 SILV   
                  40.28     1:25.77 (45.49)                                        
 20 Yang, Jenny H             12 GATE-MR              1:27.57    1:25.77 SILV   
                  41.05     1:25.77 (44.72)                                        
 22 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR         1:25.91    1:26.18 SILV   
                  40.13     1:26.18 (46.05)                                        
 23 McCafferty, Deirdre       11 WAC-MR               1:28.46    1:26.28 SILV   
                  41.05     1:26.28 (45.23)                                        
 24 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR               1:26.76    1:26.33 SILV   
                  40.77     1:26.33 (45.56)                                        
 25 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR  1:27.38    1:26.65 SILV   
                  40.73     1:26.65 (45.92)                                        
 26 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          1:24.33    1:26.66 SILV   
                  40.66     1:26.66 (46.00)                                        
 27 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:24.07    1:26.85 SILV   
                  41.76     1:26.85 (45.09)                                        
 28 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR              1:24.37    1:26.98 SILV   
                  41.34     1:26.98 (45.64)                                        
 29 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR          1:28.21    1:27.10 SILV   
                  42.11     1:27.10 (44.99)                                        
 30 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         1:28.01    1:27.18 SILV   
                  41.05     1:27.18 (46.13)                                        
 31 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:30.77    1:27.77 SILV   
                  40.85     1:27.77 (46.92)                                        
 32 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  1:29.67    1:27.82 SILV   
                  42.47     1:27.82 (45.35)                                        
 33 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  1:28.64    1:28.05 SILV   
                  41.99     1:28.05 (46.06)                                        
 34 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          1:31.27    1:28.16 SILV   
                  41.68     1:28.16 (46.48)                                        
 35 Grassi, Alessandra N      12 Manhattan Makos-MR   1:29.88    1:28.58 SILV   
                  41.60     1:28.58 (46.98)                                        
 36 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR   1:27.67    1:28.76 SILV   
                  42.13     1:28.76 (46.63)                                        
 37 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               1:29.88    1:28.91 SILV   
                  42.64     1:28.91 (46.27)                                        
 38 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:28.80    1:28.98 SILV   
                  43.01     1:28.98 (45.97)                                        
 39 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR  1:29.34    1:29.00 SILV   
                  41.70     1:29.00 (47.30)                                        
 40 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR              1:30.69    1:29.07 SILV   
                  42.20     1:29.07 (46.87)                                        
 41 Ng, Lauren K              11 GATE-MR              1:27.23    1:29.17 SILV   
                  41.98     1:29.17 (47.19)                                        
 42 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   1:27.68    1:29.21 SILV   
                  42.22     1:29.21 (46.99)                                        
 43 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR  1:31.07    1:29.49 SILV   
                  42.49     1:29.49 (47.00)                                        
 44 Shields, Carter I         11 Express Swimming-MR  1:27.46    1:29.50 SILV   
                  43.65     1:29.50 (45.85)                                        
 45 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR   1:28.72    1:29.68 SILV   
                  43.10     1:29.68 (46.58)                                        
 46 McCUSKER, Lara N          12 Express Swimming-MR  1:26.68    1:29.76 SILV   
                  43.28     1:29.76 (46.48)                                        
 47 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:29.05    1:29.99 SILV   
                  44.19     1:29.99 (45.80)                                        
 48 Woodiwiss, Rachel M       12 Express Swimming-MR  1:30.45    1:30.10 SILV   
                  41.32     1:30.10 (48.78)                                        
 49 Higgins, Ayanna I         12 NFS-MR               1:30.08    1:30.14 SILV   
                  40.95     1:30.14 (49.19)                                        
 50 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:29.57    1:30.22 SILV   
                  42.86     1:30.22 (47.36)                                        
 51 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         1:30.29    1:30.33 SILV   
                  41.99     1:30.33 (48.34)                                        
 52 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR  1:28.64    1:30.40 SILV   
                  42.66     1:30.40 (47.74)                                        
 53 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         1:29.61    1:30.42 SILV   
                  44.34     1:30.42 (46.08)                                        
 54 King, Kristin C           12 Unhes-Mr-MR          1:28.93    1:30.83 SILV   
                  42.86     1:30.83 (47.97)                                        
 55 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          1:27.68    1:30.92 SILV   
                  42.96     1:30.92 (47.96)                                        
 56 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          1:26.80    1:31.06 SILV   
                  44.12     1:31.06 (46.94)                                        
Non-Award Division  
  1 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR   1:27.05    1:31.89        
                  43.27     1:31.89 (48.62)                                        
  2 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  1:28.92    1:32.36        
                  44.07     1:32.36 (48.29)                                        
  3 Fertig, Gillian           12 Rac @ Jcc-MR         1:29.60    1:32.37        
                  43.09     1:32.37 (49.28)                                        
  4 Chan, Caitlin             12 GATE-MR              1:31.03    1:32.47        
                  44.91     1:32.47 (47.56)                                        
  5 Christie, Ryann           12 WAC-MR               1:31.10    1:33.31        
                  44.38     1:33.31 (48.93)                                        
  6 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR  1:31.25    1:35.16        
                  44.48     1:35.16 (50.68)                                        
  7 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR  1:30.19    1:37.15        
                  44.38     1:37.15 (52.77)                                        
 -- Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  1:29.96         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  44.79          DQ (52.05)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX Silver Max
              1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.51 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                   NT    1:19.64 JO     
                  37.26     1:19.64 (42.38)                                        
  2 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR       NT    1:21.35 SILV   
                  39.08     1:21.35 (42.27)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX Silver Max
              1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.51 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR       NT    1:21.52 SILV   
                  38.79     1:21.52 (42.73)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX Silver Max
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.01 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            2:59.12    2:46.59 ZQ     
                  37.73     1:19.90 (42.17)     2:03.09 (43.19)     2:46.59 (43.50)
JO - Division  
  1 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  2:57.28    2:53.30 JO     
                  39.06     1:24.10 (45.04)     2:09.63 (45.53)     2:53.30 (43.67)
  2 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              3:05.39    2:53.62 JO     
                  39.34     1:22.91 (43.57)     2:09.26 (46.35)     2:53.62 (44.36)
  3 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  2:56.42    2:54.91 JO     
                  40.92     1:25.45 (44.53)     2:10.84 (45.39)     2:54.91 (44.07)
  4 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  2:56.32    2:55.09 JO     
                  40.34     1:25.22 (44.88)     2:11.50 (46.28)     2:55.09 (43.59)
SILV - Division  
  1 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              2:57.84    2:58.28 SILV   
                  42.13     1:29.53 (47.40)     2:14.23 (44.70)     2:58.28 (44.05)
  2 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          3:08.71    3:02.55 SILV   
                  42.35     1:30.00 (47.65)     2:16.83 (46.83)     3:02.55 (45.72)
  3 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   3:07.16    3:02.64 SILV   
                  41.41     1:27.28 (45.87)     2:15.02 (47.74)     3:02.64 (47.62)
  4 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   3:00.79    3:05.62 SILV   
                  41.92     1:30.44 (48.52)     2:19.13 (48.69)     3:05.62 (46.49)
  5 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            3:11.73    3:08.08 SILV   
                  42.04     1:31.24 (49.20)     2:20.69 (49.45)     3:08.08 (47.39)
  6 Ng, Lauren K              11 GATE-MR              3:10.99    3:10.69 SILV   
                  43.14     1:30.78 (47.64)     2:20.12 (49.34)     3:10.69 (50.57)
  7 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          3:04.89    3:11.15 SILV   
                  43.76     1:33.67 (49.91)     2:22.32 (48.65)     3:11.15 (48.83)
  8 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         3:10.64    3:12.07 SILV   
                  43.35     1:33.89 (50.54)     2:22.43 (48.54)     3:12.07 (49.64)
  9 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            3:09.66    3:12.59 SILV   
                  42.64     1:32.06 (49.42)     2:23.43 (51.37)     3:12.59 (49.16)
Non-Award Division  
 -- Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR  3:13.51         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX Silver Max
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.01 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR                    NT    3:02.11 SILV   
                  41.96     1:28.29 (46.33)     2:15.11 (46.82)     3:02.11 (47.00)
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX Silver Max
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.01 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR                    NT    3:00.48 SILV   
                  40.02     1:27.25 (47.23)     2:14.22 (46.97)     3:00.48 (46.26)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.61 - 35.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR              NT      35.79        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.61 - 35.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR     32.72      31.24 JO     
SILV - Division  
  1 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR     31.92      31.76 SILV   
  2 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                  33.10      31.88 SILV   
  3 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR    32.70      31.92 SILV   
  4 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR                32.85      32.01 SILV   
  5 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR    32.59      32.14 SILV   
  6 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR                 32.41      32.22 SILV   
  7 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR    32.22      32.24 SILV   
  8 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR     31.94      32.74 SILV   
  9 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR            32.48      32.78 SILV   
 10 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR                34.26      32.93 SILV   
 11 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR    33.77      32.99 SILV   
 12 Han, Xue                  11 GATE-MR                34.38      33.13 SILV   
 13 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR                34.21      33.27 SILV   
 14 Moon, Jacqueline          12 FLY-MR                 34.54      33.39 SILV   
 15 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR            34.18      33.41 SILV   
 16 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                34.34      33.54 SILV   
 17 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR    34.34      33.59 SILV   
 18 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR            34.08      33.73 SILV   
 19 Thomas, Laura E           11 FLY-MR                 34.88      33.83 SILV   
 19 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR    33.89      33.83 SILV   
 21 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR            33.38      33.88 SILV   
 22 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR                34.78      34.00 SILV   
 23 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                33.83      34.06 SILV   
 24 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            35.19      34.24 SILV   
 25 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR                 34.03      34.33 SILV   
 26 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR    33.76      34.38 SILV   
 27 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR     34.99      34.46 SILV   
 28 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR            33.51      34.47 SILV   
 29 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR            34.25      34.64 SILV   
 30 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR            34.81      34.65 SILV   
 31 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR    34.12      34.66 SILV   
 32 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR                 34.83      34.75 SILV   
 33 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              35.06      35.68 SILV   
Non-Award Division  
  1 Yang, Jenny H             12 GATE-MR                34.98      35.71        
  2 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR    35.43      35.77        
  3 O'Hara, Victoria N        12 FLY-MR                 35.15      35.93        
  4 Uttaro, Elena P           12 Rac @ Jcc-MR           35.57      35.97        
  5 Du, Katelin               11 WEST-MR                35.45      36.26        
  6 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                34.63      36.29        
  7 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            33.93      36.39        
  8 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR     35.15      36.56        
  9 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR    35.27      38.87        
 -- Bridgman, Kathleen        12 WAC-MR                 35.26         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Panitz, Josephine         11 Badger-MR              31.76         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:12.10  SMAX Silver Max
              1:26.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.11 - 1:26.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            1:20.25    1:06.44 ZQ     
                  31.64     1:06.44 (34.80)                                        
  2 Garces, Frankie           11 WEST-MR              1:12.68    1:08.22 ZQ     
                  31.31     1:08.22 (36.91)                                        
JO - Division  
  1 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          1:13.57    1:09.50 JO     
                  31.95     1:09.50 (37.55)                                        
  2 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               1:14.29    1:11.23 JO     
                  32.63     1:11.23 (38.60)                                        
SILV - Division  
  1 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          1:13.14    1:12.17 SILV   
                  34.05     1:12.17 (38.12)                                        
  2 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR              1:15.21    1:12.65 SILV   
                  34.33     1:12.65 (38.32)                                        
  3 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:16.81    1:13.15 SILV   
                  33.40     1:13.15 (39.75)                                        
  4 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               1:16.24    1:13.32 SILV   
                  34.91     1:13.32 (38.41)                                        
  5 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              1:15.87    1:13.97 SILV   
                  32.49     1:13.97 (41.48)                                        
  6 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:13.73    1:14.18 SILV   
                  35.00     1:14.18 (39.18)                                        
  7 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  1:14.81    1:14.36 SILV   
                  35.16     1:14.36 (39.20)                                        
  8 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  1:15.32    1:14.73 SILV   
                  35.53     1:14.73 (39.20)                                        
  9 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  1:18.65    1:14.92 SILV   
                  35.67     1:14.92 (39.25)                                        
 10 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  1:15.35    1:15.01 SILV   
                  34.23     1:15.01 (40.78)                                        
 11 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR  1:15.99    1:15.49 SILV   
                  34.88     1:15.49 (40.61)                                        
 12 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR          1:15.97    1:15.56 SILV   
                  33.92     1:15.56 (41.64)                                        
 13 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  1:16.47    1:15.72 SILV   
                  34.67     1:15.72 (41.05)                                        
 14 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR               1:17.39    1:17.21 SILV   
                  36.17     1:17.21 (41.04)                                        
 15 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              1:20.51    1:17.37 SILV   
                  35.98     1:17.37 (41.39)                                        
 16 Moon, Jacqueline          12 FLY-MR               1:21.84    1:17.84 SILV   
                  36.36     1:17.84 (41.48)                                        
 17 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          1:18.34    1:18.07 SILV   
                  34.87     1:18.07 (43.20)                                        
 18 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR         1:20.30    1:18.14 SILV   
                  34.94     1:18.14 (43.20)                                        
 19 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR              1:18.73    1:19.04 SILV   
                  36.26     1:19.04 (42.78)                                        
 20 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:18.13    1:19.28 SILV   
                  36.11     1:19.28 (43.17)                                        
 21 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:18.78    1:19.47 SILV   
                  35.55     1:19.47 (43.92)                                        
 22 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:22.04    1:19.78 SILV   
                  37.80     1:19.78 (41.98)                                        
 23 Fanning, Heather E        11 Express Swimming-MR  1:21.67    1:20.88 SILV   
                  37.18     1:20.88 (43.70)                                        
 24 Woodiwiss, Rachel M       12 Express Swimming-MR  1:22.32    1:20.90 SILV   
                  37.32     1:20.90 (43.58)                                        
 25 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:21.65    1:21.05 SILV   
                  36.38     1:21.05 (44.67)                                        
 26 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:20.88    1:21.11 SILV   
                  38.18     1:21.11 (42.93)                                        
 27 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR               1:22.62    1:21.24 SILV   
                  36.86     1:21.24 (44.38)                                        
 28 Yang, Jenny H             12 GATE-MR              1:21.85    1:21.35 SILV   
                  37.21     1:21.35 (44.14)                                        
 29 Perry, Jada J             11 NFS-MR               1:25.06    1:21.60 SILV   
                  38.44     1:21.60 (43.16)                                        
 30 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:24.64    1:22.17 SILV   
                  38.96     1:22.17 (43.21)                                        
 31 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:23.33    1:22.20 SILV   
                  37.36     1:22.20 (44.84)                                        
 32 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR   1:22.84    1:22.65 SILV   
                  37.02     1:22.65 (45.63)                                        
 33 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR  1:23.09    1:22.98 SILV   
                  38.45     1:22.98 (44.53)                                        
 34 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   1:22.31    1:23.21 SILV   
                  37.80     1:23.21 (45.41)                                        
 35 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:25.92    1:24.30 SILV   
                  39.06     1:24.30 (45.24)                                        
 36 Uttaro, Elena P           12 Rac @ Jcc-MR         1:24.13    1:25.36 SILV   
                  39.13     1:25.36 (46.23)                                        
 37 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  1:23.32    1:25.95 SILV   
                  40.10     1:25.95 (45.85)                                        
Non-Award Division  
  1 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:21.21    1:26.25        
                  37.83     1:26.25 (48.42)                                        
  2 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:24.72    1:26.76        
                  39.94     1:26.76 (46.82)                                        
 -- Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:19.14        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:12.10  SMAX Silver Max
              1:26.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.11 - 1:26.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR                   NT    1:12.79 SILV   
                  33.82     1:12.79 (38.97)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:37.99  ZQ
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              2:48.91    2:35.12 ZQ     
                  33.42     1:13.24 (39.82)     1:53.90 (40.66)     2:35.12 (41.22)
  2 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR              2:40.62    2:36.92 ZQ     
                  33.92     1:13.17 (39.25)     1:55.16 (41.99)     2:36.92 (41.76)
  3 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  2:47.92    2:37.68 ZQ     
                  35.79     1:17.19 (41.40)     1:58.42 (41.23)     2:37.68 (39.26)
SILV - Division  
  1 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              2:46.95    2:40.45 SILV   
                  35.14     1:15.46 (40.32)     1:57.58 (42.12)     2:40.45 (42.87)
  2 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR              2:51.47    2:49.04 SILV   
                  36.31     1:18.14 (41.83)     2:02.51 (44.37)     2:49.04 (46.53)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:11.30  SMAX Silver Max
              1:18.69  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.31 - 1:18.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   1:11.63    1:10.24 ZQ     
                  34.01     1:10.24 (36.23)                                        
JO - Division  
  1 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          1:11.55    1:10.55 JO     
                  33.22     1:10.55 (37.33)                                        
SILV - Division  
  1 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR  1:11.73    1:11.54 SILV   
                  34.02     1:11.54 (37.52)                                        
  2 Han, Xue                  11 GATE-MR              1:16.50    1:12.12 SILV   
                  34.66     1:12.12 (37.46)                                        
  3 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  1:11.69    1:12.18 SILV   
                  32.64     1:12.18 (39.54)                                        
  4 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:13.27    1:12.61 SILV   
                  33.05     1:12.61 (39.56)                                        
  5 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  1:15.09    1:12.99 SILV   
                  33.94     1:12.99 (39.05)                                        
  6 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  1:12.22    1:13.02 SILV   
                  33.59     1:13.02 (39.43)                                        
  7 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              1:12.87    1:13.65 SILV   
                  35.69     1:13.65 (37.96)                                        
  8 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:17.56    1:13.75 SILV   
                  35.11     1:13.75 (38.64)                                        
  9 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:14.83    1:14.43 SILV   
                  34.90     1:14.43 (39.53)                                        
 10 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              1:16.89    1:14.48 SILV   
                  36.41     1:14.48 (38.07)                                        
 11 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          1:16.15    1:14.51 SILV   
                  35.12     1:14.51 (39.39)                                        
 12 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:13.91    1:14.60 SILV   
                  35.58     1:14.60 (39.02)                                        
 13 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          1:13.39    1:14.64 SILV   
                  35.29     1:14.64 (39.35)                                        
 14 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         1:14.52    1:14.76 SILV   
                  33.95     1:14.76 (40.81)                                        
 15 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  1:15.01    1:14.81 SILV   
                  34.47     1:14.81 (40.34)                                        
 16 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          1:16.67    1:14.83 SILV   
                  35.16     1:14.83 (39.67)                                        
 17 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          1:15.45    1:15.05 SILV   
                  34.34     1:15.05 (40.71)                                        
 18 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               1:15.97    1:15.76 SILV   
                  34.18     1:15.76 (41.58)                                        
 19 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  1:17.69    1:15.78 SILV   
                  36.45     1:15.78 (39.33)                                        
 20 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR          1:18.07    1:16.19 SILV   
                  36.28     1:16.19 (39.91)                                        
 21 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR   1:16.48    1:16.55 SILV   
                  34.23     1:16.55 (42.32)                                        
 22 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            1:17.66    1:16.73 SILV   
                  35.82     1:16.73 (40.91)                                        
 23 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:16.87    1:16.86 SILV   
                  36.17     1:16.86 (40.69)                                        
 24 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR  1:18.61    1:17.08 SILV   
                  36.43     1:17.08 (40.65)                                        
 25 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   1:16.05    1:17.09 SILV   
                  35.67     1:17.09 (41.42)                                        
 26 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:15.99    1:17.34 SILV   
                  35.60     1:17.34 (41.74)                                        
 27 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:15.90    1:17.38 SILV   
                  36.51     1:17.38 (40.87)                                        
 27 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            1:18.09    1:17.38 SILV   
                  35.84     1:17.38 (41.54)                                        
 29 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  1:16.11    1:17.42 SILV   
                  37.02     1:17.42 (40.40)                                        
 30 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  1:17.60    1:17.45 SILV   
                  35.83     1:17.45 (41.62)                                        
 31 Moon, Jacqueline          12 FLY-MR               1:18.05    1:17.53 SILV   
                  35.46     1:17.53 (42.07)                                        
 32 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:17.76    1:17.60 SILV   
                  35.65     1:17.60 (41.95)                                        
 33 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  1:17.71    1:17.72 SILV   
                  37.97     1:17.72 (39.75)                                        
 34 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  1:16.53    1:18.26 SILV   
                  38.04     1:18.26 (40.22)                                        
Non-Award Division  
  1 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR   1:18.59    1:18.74        
                  36.38     1:18.74 (42.36)                                        
  2 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         1:16.24    1:18.84        
                  37.16     1:18.84 (41.68)                                        
  3 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:18.37    1:19.44        
                  35.94     1:19.44 (43.50)                                        
  4 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR  1:18.38    1:19.77        
                  38.78     1:19.77 (40.99)                                        
  5 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          1:17.25    1:19.99        
                  37.79     1:19.99 (42.20)                                        
  6 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  1:18.03    1:20.42        
                  39.26     1:20.42 (41.16)                                        
  7 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:17.17    1:21.42        
                  37.54     1:21.42 (43.88)                                        
  8 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         1:16.89    1:21.70        
                  39.82     1:21.70 (41.88)                                        
  9 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         1:16.71    1:21.74        
                  37.20     1:21.74 (44.54)                                        
 10 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:16.57    1:23.59        
                  38.58     1:23.59 (45.01)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX Silver Max
              2:48.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.51 - 2:48.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   2:30.56    2:24.87 ZQ     
                  31.74     1:09.46 (37.72)     1:51.88 (42.42)     2:24.87 (32.99)
  2 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              2:30.69    2:25.76 ZQ     
                  31.26     1:07.01 (35.75)     1:51.39 (44.38)     2:25.76 (34.37)
SILV - Division  
  1 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          2:36.84    2:30.58 SILV   
                  30.40     1:09.90 (39.50)     1:54.19 (44.29)     2:30.58 (36.39)
  2 Garces, Frankie           11 WEST-MR              2:33.59    2:32.04 SILV   
                  33.47     1:11.26 (37.79)     1:57.45 (46.19)     2:32.04 (34.59)
  3 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          2:33.82    2:33.73 SILV   
                  32.86     1:12.79 (39.93)     1:59.12 (46.33)     2:33.73 (34.61)
  4 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR  2:34.88    2:34.20 SILV   
                  34.44     1:14.28 (39.84)     1:58.92 (44.64)     2:34.20 (35.28)
  5 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                2:40.50    2:35.29 SILV   
                  33.25     1:13.00 (39.75)     2:00.49 (47.49)     2:35.29 (34.80)
  6 Fong, Samantha            11 Twisters-MR          2:39.11    2:36.82 SILV   
                  33.85     1:15.90 (42.05)     2:00.73 (44.83)     2:36.82 (36.09)
  7 Han, Xue                  11 GATE-MR              2:39.18    2:36.85 SILV   
                  34.65     1:15.61 (40.96)     2:00.70 (45.09)     2:36.85 (36.15)
  8 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  2:36.42    2:37.14 SILV   
                  35.51     1:13.87 (38.36)     1:59.14 (45.27)     2:37.14 (38.00)
  9 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  2:32.43    2:37.50 SILV   
                  34.01     1:12.82 (38.81)     2:00.74 (47.92)     2:37.50 (36.76)
 10 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  2:32.81    2:37.77 SILV   
                  35.68     1:14.53 (38.85)     2:01.38 (46.85)     2:37.77 (36.39)
 11 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              2:37.88    2:38.03 SILV   
                  36.12     1:19.19 (43.07)     2:03.15 (43.96)     2:38.03 (34.88)
 12 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              2:43.90    2:38.34 SILV   
                  38.69     1:18.50 (39.81)     2:02.09 (43.59)     2:38.34 (36.25)
 13 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  2:41.59    2:38.37 SILV   
                  38.10     1:18.66 (40.56)     2:04.33 (45.67)     2:38.37 (34.04)
 14 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          2:38.69    2:38.55 SILV   
                  36.19     1:16.04 (39.85)     2:00.88 (44.84)     2:38.55 (37.67)
 15 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          2:38.46    2:38.75 SILV   
                  35.49     1:16.97 (41.48)     2:03.91 (46.94)     2:38.75 (34.84)
 16 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR  2:43.02    2:39.72 SILV   
                  33.06     1:14.15 (41.09)     2:03.31 (49.16)     2:39.72 (36.41)
 17 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               2:43.69    2:39.89 SILV   
                  36.26     1:17.32 (41.06)     2:03.02 (45.70)     2:39.89 (36.87)
 18 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          2:39.60    2:39.92 SILV   
                  33.78     1:13.62 (39.84)     2:05.14 (51.52)     2:39.92 (34.78)
 19 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  2:38.00    2:39.95 SILV   
                  34.94     1:16.68 (41.74)     2:05.46 (48.78)     2:39.95 (34.49)
 20 Starzyk, Suzanne          11 Twisters-MR          2:32.51    2:40.23 SILV   
                  34.94     1:14.30 (39.36)     2:01.78 (47.48)     2:40.23 (38.45)
 21 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  2:41.12    2:40.28 SILV   
                  38.13     1:17.24 (39.11)     2:05.91 (48.67)     2:40.28 (34.37)
 22 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              2:46.52    2:40.57 SILV   
                  38.47     1:19.40 (40.93)     2:06.23 (46.83)     2:40.57 (34.34)
 23 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            2:46.25    2:40.58 SILV   
                  36.64     1:16.72 (40.08)     2:05.39 (48.67)     2:40.58 (35.19)
 24 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  2:43.77    2:40.63 SILV   
                  36.12     1:19.13 (43.01)     2:04.65 (45.52)     2:40.63 (35.98)
 25 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR         2:41.78    2:40.92 SILV   
                  36.11     1:15.27 (39.16)     2:04.06 (48.79)     2:40.92 (36.86)
 26 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               2:43.91    2:41.15 SILV   
                  32.85     1:11.98 (39.13)     2:03.04 (51.06)     2:41.15 (38.11)
 27 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         2:37.39    2:41.74 SILV   
                  36.22     1:16.34 (40.12)     2:05.39 (49.05)     2:41.74 (36.35)
 28 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          2:36.10    2:41.79 SILV   
                  36.92     1:16.60 (39.68)     2:03.89 (47.29)     2:41.79 (37.90)
 29 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  2:41.47    2:41.94 SILV   
                                1:15.26 ( )     2:05.58 (50.32)     2:41.94 (36.36)
 30 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                2:45.80    2:42.61 SILV   
                  37.64     1:18.01 (40.37)     2:07.62 (49.61)     2:42.61 (34.99)
 31 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  2:46.90    2:44.04 SILV   
                  35.20     1:17.14 (41.94)     2:08.66 (51.52)     2:44.04 (35.38)
 32 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR          2:45.21    2:44.10 SILV   
                  35.53     1:16.92 (41.39)   2:44.10 (1:27.18)                    
 33 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  2:39.75    2:44.18 SILV   
                  36.47     1:17.46 (40.99)     2:08.83 (51.37)     2:44.18 (35.35)
 34 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  2:43.60    2:44.55 SILV   
                  38.49     1:19.71 (41.22)     2:07.08 (47.37)     2:44.55 (37.47)
 35 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR  2:43.85    2:44.60 SILV   
                  37.98     1:20.28 (42.30)     2:07.26 (46.98)     2:44.60 (37.34)
 36 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR          2:43.28    2:44.66 SILV   
                  37.16     1:18.45 (41.29)     2:06.62 (48.17)     2:44.66 (38.04)
 37 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          2:47.34    2:45.79 SILV   
                  38.03     1:20.29 (42.26)     2:07.16 (46.87)     2:45.79 (38.63)
 38 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               2:45.94    2:45.80 SILV   
                  38.45     1:19.27 (40.82)     2:08.52 (49.25)     2:45.80 (37.28)
 39 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   2:43.93    2:45.97 SILV   
                  37.61     1:20.52 (42.91)     2:08.57 (48.05)     2:45.97 (37.40)
 40 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  2:42.81    2:46.39 SILV   
                  35.15     1:18.81 (43.66)     2:06.46 (47.65)     2:46.39 (39.93)
 41 Du, Katelin               11 WEST-MR              2:42.96    2:47.27 SILV   
                  37.95     1:17.61 (39.66)     2:10.48 (52.87)     2:47.27 (36.79)
 42 Chan, Mandy               11 Twisters-MR          2:43.90    2:47.47 SILV   
                  34.99     1:16.26 (41.27)     2:07.93 (51.67)     2:47.47 (39.54)
 43 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR   2:43.70    2:47.70 SILV   
                  34.97     1:17.20 (42.23)     2:09.24 (52.04)     2:47.70 (38.46)
Non-Award Division  
  1 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              2:48.01    2:48.23        
                  36.38     1:18.37 (41.99)     2:07.27 (48.90)     2:48.23 (40.96)
  2 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  2:46.41    2:48.48        
                  40.36     1:24.40 (44.04)     2:11.54 (47.14)     2:48.48 (36.94)
  3 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  2:43.74    2:50.03        
                  34.73     1:19.72 (44.99)     2:09.17 (49.45)     2:50.03 (40.86)
  4 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          2:46.23    2:51.03        
                  38.79     1:21.16 (42.37)     2:12.94 (51.78)     2:51.03 (38.09)
  5 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR               2:46.74    2:51.22        
                  40.92     1:23.56 (42.64)     2:12.45 (48.89)     2:51.22 (38.77)
  6 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         2:46.80    2:52.41        
                  39.12     1:22.22 (43.10)     2:13.24 (51.02)     2:52.41 (39.17)
  7 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         2:46.68    2:54.10        
                  40.26     1:25.43 (45.17)     2:16.20 (50.77)     2:54.10 (37.90)
  8 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         2:47.51    2:55.84        
                  42.25     1:27.60 (45.35)     2:17.39 (49.79)     2:55.84 (38.45)
 
Girls 11-12 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
                   --  ZQ
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR        NT    5:14.39 JO     
                  33.03     1:12.15 (39.12)     1:52.36 (40.21)     2:33.02 (40.66)
        3:17.40 (44.38)     4:02.04 (44.64)     4:38.66 (36.62)     5:14.39 (35.73)
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
                   --  ZQ
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              5:32.73    5:16.26 JO     
                  32.10     1:11.98 (39.88)     1:50.40 (38.42)     2:29.58 (39.18)
        3:15.21 (45.63)     4:01.89 (46.68)     4:40.09 (38.20)     5:16.26 (36.17)
SILV - Division  
  1 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          5:39.30    5:32.42 SILV   
                  35.02     1:17.64 (42.62)     2:02.67 (45.03)     2:43.36 (40.69)
        3:32.43 (49.07)     4:20.06 (47.63)     4:57.51 (37.45)     5:32.42 (34.91)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  ZQ
                26.69  JO
                26.70  SMAX Silver Max
                28.79  SILV
 Meet Qualifying:  26.71 - 28.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR            27.11      26.47 ZQ     
SILV - Division  
  1 DU, Irene                 14 NCAC-MR                26.95      26.88 SILV   
  2 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR                 27.20      26.89 SILV   
  3 Ostensen, Sara            13 WAC-MR                 27.12      26.92 SILV   
  4 Flagiello, Mia            13 WAC-MR                 27.78      26.99 SILV   
  4 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR           27.23      26.99 SILV   
  6 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR                27.33      27.05 SILV   
  7 deFreitas, Emma           14 WAC-MR                 26.89      27.35 SILV   
  8 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR    27.05      27.38 SILV   
  9 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR                 27.00      27.39 SILV   
 10 Low, Kelly                14 NYCC-MR                27.14      27.40 SILV   
 11 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR                27.11      27.43 SILV   
 12 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                27.17      27.45 SILV   
 13 NG, Jasmine               13 Twisters-MR            27.55      27.60 SILV   
 14 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR                28.51      27.66 SILV   
 15 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR    27.66      27.68 SILV   
 15 Lou, Erica                14 Twisters-MR            27.39      27.68 SILV   
 17 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR            27.81      27.74 SILV   
 18 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR                 27.40      27.77 SILV   
 19 Howard, Brianna           14 NFS-MR                 27.77      27.79 SILV   
 19 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR            27.74      27.79 SILV   
 21 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR    26.99      27.82 SILV   
 22 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                  27.60      27.84 SILV   
 23 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR    27.55      27.87 SILV   
 24 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR            27.67      27.89 SILV   
 25 Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR                 27.54      27.92 SILV   
 26 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR              27.81      27.94 SILV   
 27 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR            27.30      27.97 SILV   
 28 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR                 27.60      27.99 SILV   
 29 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR           28.44      28.03 SILV   
 30 Pompay, Melody R          13 Express Swimming-MR    28.41      28.05 SILV   
 31 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR    27.71      28.10 SILV   
 32 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR                27.60      28.11 SILV   
 33 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR    28.06      28.28 SILV   
 34 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR     27.74      28.29 SILV   
 35 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR                27.48      28.42 SILV   
 36 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                  28.04      28.44 SILV   
 37 Wang, Carol               14 GATE-MR                28.01      28.46 SILV   
 38 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR            27.55      28.47 SILV   
 39 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR    27.57      28.53 SILV   
 40 Rohan, Julia R            13 APEX-MR                28.04      28.55 SILV   
 41 Chopey, Julia S           13 FLY-MR                 28.29      28.60 SILV   
 42 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR     27.51      28.61 SILV   
Non-Award Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR    28.60      28.80        
  2 Wong, Samantha H          13 HS-MR                  27.66      28.81        
  3 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR    28.59      29.12        
  4 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR    27.90      29.21        
  5 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR                28.54      29.26        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:00.63 SILV   
                  29.21     1:00.63 (31.42)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Miou, Grace               13 NCAC-MR                58.45      57.46 ZQ     
                  27.53       57.46 (29.93)                                        
  2 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR              58.14      57.58 ZQ     
                  27.27       57.58 (30.31)                                        
  3 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR            58.61      57.62 ZQ     
                  27.54       57.62 (30.08)                                        
SILV - Division  
  1 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR            59.94      58.00 SMAX   
                  27.76       58.00 (30.24)                                        
  2 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR                 58.65      58.02 SILV   
                  27.82       58.02 (30.20)                                        
  2 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                58.56      58.02 SILV   
                  28.18       58.02 (29.84)                                        
  4 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR            58.37      58.14 SILV   
  5 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   1:00.92      58.15 SILV   
                  27.58       58.15 (30.57)                                        
  6 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR                 59.27      58.24 SILV   
                  28.15       58.24 (30.09)                                        
  7 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR    59.25      58.34 SILV   
                  28.19       58.34 (30.15)                                        
  8 Merino, Samantha A        13 CIY-MR                 58.72      58.45 SILV   
                  27.72       58.45 (30.73)                                        
  9 DU, Irene                 14 NCAC-MR                58.24      58.94 SILV   
                  27.98       58.94 (30.96)                                        
  9 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              1:00.45      58.94 SILV   
                  28.21       58.94 (30.73)                                        
 11 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          1:01.19      59.02 SILV   
                  28.32       59.02 (30.70)                                        
 12 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR            58.76      59.03 SILV   
                  28.44       59.03 (30.59)                                        
 13 Sarabia, Alexis S         13 CIY-MR                 59.12      59.07 SILV   
                  28.18       59.07 (30.89)                                        
 14 Meringolo, Gabriella A    13 Express Swimming-MR    59.26      59.08 SILV   
                  28.37       59.08 (30.71)                                        
 15 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR    59.61      59.45 SILV   
                  28.85       59.45 (30.60)                                        
 16 Low, Kelly                14 NYCC-MR                59.32      59.47 SILV   
                  28.19       59.47 (31.28)                                        
 17 NG, Jasmine               13 Twisters-MR            59.57      59.57 SILV   
                  28.29       59.57 (31.28)                                        
 18 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR    59.55      59.66 SILV   
                  28.43       59.66 (31.23)                                        
 19 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR    58.16      59.73 SILV   
                  28.36       59.73 (31.37)                                        
 20 Lou, Erica                14 Twisters-MR          1:00.52      59.99 SILV   
                  28.64       59.99 (31.35)                                        
 21 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR            58.92    1:00.05 SILV   
                  28.51     1:00.05 (31.54)                                        
 22 deFreitas, Emma           14 WAC-MR                 59.11    1:00.14 SILV   
                  28.66     1:00.14 (31.48)                                        
 23 Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR                 59.86    1:00.15 SILV   
                  28.71     1:00.15 (31.44)                                        
 24 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:00.06    1:00.25 SILV   
                  28.57     1:00.25 (31.68)                                        
 25 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR     59.15    1:00.43 SILV   
                  29.14     1:00.43 (31.29)                                        
 26 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                1:01.02    1:00.58 SILV   
                  29.14     1:00.58 (31.44)                                        
 27 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         1:01.07    1:00.59 SILV   
                  29.37     1:00.59 (31.22)                                        
 27 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  1:00.24    1:00.59 SILV   
                  28.63     1:00.59 (31.96)                                        
 29 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              1:00.67    1:00.75 SILV   
                  29.32     1:00.75 (31.43)                                        
 30 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   1:01.14    1:00.81 SILV   
                  28.80     1:00.81 (32.01)                                        
 31 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:00.42    1:01.05 SILV   
                  29.16     1:01.05 (31.89)                                        
 32 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR               1:00.13    1:01.07 SILV   
                  28.85     1:01.07 (32.22)                                        
 33 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR    59.61    1:01.08 SILV   
                  28.94     1:01.08 (32.14)                                        
 34 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  1:00.29    1:01.10 SILV   
                  28.98     1:01.10 (32.12)                                        
 35 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  1:01.72    1:01.13 SILV   
                  28.84     1:01.13 (32.29)                                        
 36 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR    59.89    1:01.16 SILV   
                  29.04     1:01.16 (32.12)                                        
 37 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          1:02.19    1:01.20 SILV   
                  28.76     1:01.20 (32.44)                                        
 38 Lara, Tiffany             13 BASC-MR              1:01.62    1:01.27 SILV   
                  28.85     1:01.27 (32.42)                                        
 39 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          1:00.05    1:01.34 SILV   
                  29.21     1:01.34 (32.13)                                        
 40 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         1:01.19    1:01.44 SILV   
                  29.94     1:01.44 (31.50)                                        
 41 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR    59.92    1:01.78 SILV   
                  28.75     1:01.78 (33.03)                                        
 42 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              1:02.81    1:01.80 SILV   
                  29.92     1:01.80 (31.88)                                        
 43 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:00.64    1:02.01 SILV   
                  28.67     1:02.01 (33.34)                                        
 44 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:02.33    1:02.12 SILV   
                  29.67     1:02.12 (32.45)                                        
 45 Howard, Brianna           14 NFS-MR               1:02.01    1:02.52 SILV   
                  29.94     1:02.52 (32.58)                                        
 46 Wang, Carol               14 GATE-MR              1:01.99    1:02.53 SILV   
                  30.28     1:02.53 (32.25)                                        
Non-Award Division  
  1 Krische, Sheila M         13 CIY-MR               1:02.75    1:03.73        
                  30.15     1:03.73 (33.58)                                        
  2 Perez, Kyara              13 MAD-MR               1:02.89    1:03.80        
                  30.74     1:03.80 (33.06)                                        
  3 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              1:02.50    1:04.12        
                  30.68     1:04.12 (33.44)                                        
  4 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            1:02.82    1:04.13        
                  31.29     1:04.13 (32.84)                                        
  5 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:00.36    1:04.40        
                  30.49     1:04.40 (33.91)                                        
  6 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               1:02.37    1:04.64        
                  31.24     1:04.64 (33.40)                                        
  7 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  1:02.46    1:05.79        
                  31.23     1:05.79 (34.56)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR                    NT      57.54 ZQ     
                  27.43       57.54 (30.11)                                        
  2 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR               NT      58.67 SILV   
                  28.54       58.67 (30.13)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
              2:07.00  SMAX Silver Max
              2:16.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:07.01 - 2:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   2:07.50    2:03.94 ZQ     
                  28.62     1:00.07 (31.45)     1:32.19 (32.12)     2:03.94 (31.75)
  2 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  2:07.22    2:04.97 ZQ     
                  29.20     1:01.10 (31.90)     1:32.88 (31.78)     2:04.97 (32.09)
  3 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               2:07.66    2:05.72 ZQ     
                  29.32     1:01.13 (31.81)     1:33.86 (32.73)     2:05.72 (31.86)
  4 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  2:08.63    2:05.76 ZQ     
                  29.88     1:01.70 (31.82)     1:34.01 (32.31)     2:05.76 (31.75)
SILV - Division  
  1 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               2:14.89    2:08.16 SILV   
                  30.02     1:03.06 (33.04)     1:36.12 (33.06)     2:08.16 (32.04)
  2 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR               2:10.66    2:08.54 SILV   
                  29.38     1:02.63 (33.25)     1:36.15 (33.52)     2:08.54 (32.39)
  3 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          2:09.04    2:08.57 SILV   
                  29.47     1:01.61 (32.14)     1:34.92 (33.31)     2:08.57 (33.65)
  4 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         2:14.51    2:09.09 SILV   
                  31.18     1:04.99 (33.81)     1:38.34 (33.35)     2:09.09 (30.75)
  5 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:13.71    2:09.32 SILV   
                  29.38     1:01.70 (32.32)     1:35.47 (33.77)     2:09.32 (33.85)
  6 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR          2:12.77    2:09.75 SILV   
                  29.60     1:03.20 (33.60)     1:37.34 (34.14)     2:09.75 (32.41)
  7 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          2:12.23    2:09.94 SILV   
                  29.51     1:02.16 (32.65)     1:36.15 (33.99)     2:09.94 (33.79)
  8 NG, Jasmine               13 Twisters-MR          2:16.02    2:10.90 SILV   
                  29.71     1:03.54 (33.83)     1:37.71 (34.17)     2:10.90 (33.19)
  9 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  2:11.13    2:11.13 SILV   
                  29.64     1:03.23 (33.59)     1:37.65 (34.42)     2:11.13 (33.48)
 10 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:10.00    2:11.55 SILV   
                  31.21     1:04.55 (33.34)     1:39.14 (34.59)     2:11.55 (32.41)
 11 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              2:10.20    2:11.71 SILV   
                  30.73     1:04.35 (33.62)     1:38.63 (34.28)     2:11.71 (33.08)
 12 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   2:09.63    2:11.90 SILV   
                  29.90     1:03.37 (33.47)     1:37.93 (34.56)     2:11.90 (33.97)
 13 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   2:14.73    2:11.98 SILV   
                  29.95     1:03.84 (33.89)     1:38.60 (34.76)     2:11.98 (33.38)
 14 Lou, Erica                14 Twisters-MR          2:15.60    2:12.38 SILV   
                  29.61     1:03.02 (33.41)     1:36.99 (33.97)     2:12.38 (35.39)
 15 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:09.84    2:12.85 SILV   
                  30.06     1:03.81 (33.75)     1:38.60 (34.79)     2:12.85 (34.25)
 16 Low, Kelly                14 NYCC-MR              2:13.61    2:13.31 SILV   
                  29.90     1:03.96 (34.06)     1:38.95 (34.99)     2:13.31 (34.36)
 17 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          2:12.56    2:13.56 SILV   
                  30.19     1:03.93 (33.74)     1:38.95 (35.02)     2:13.56 (34.61)
 18 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  2:07.17    2:13.78 SILV   
                  30.40     1:04.08 (33.68)     1:38.75 (34.67)     2:13.78 (35.03)
 19 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:14.75    2:14.07 SILV   
                  30.92     1:05.13 (34.21)     1:39.92 (34.79)     2:14.07 (34.15)
 20 Wang, Carol               14 GATE-MR              2:10.27    2:14.10 SILV   
                  31.04     1:05.22 (34.18)     1:39.76 (34.54)     2:14.10 (34.34)
 21 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              2:13.77    2:14.24 SILV   
                  30.42     1:04.06 (33.64)     1:39.09 (35.03)     2:14.24 (35.15)
 22 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR  2:11.57    2:14.50 SILV   
                  30.65     1:05.30 (34.65)     1:40.85 (35.55)     2:14.50 (33.65)
 23 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR               2:14.93    2:15.27 SILV   
                  29.92     1:04.59 (34.67)     1:40.40 (35.81)     2:15.27 (34.87)
 24 Chopey, Julia S           13 FLY-MR               2:16.40    2:15.43 SILV   
                  30.43     1:04.27 (33.84)     1:39.69 (35.42)     2:15.43 (35.74)
 25 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          2:10.95    2:16.73 SILV   
                  31.62     1:06.94 (35.32)     1:42.37 (35.43)     2:16.73 (34.36)
Non-Award Division  
  1 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  2:16.69    2:18.42        
                  31.49     1:06.80 (35.31)     1:43.09 (36.29)     2:18.42 (35.33)
  2 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               2:16.09    2:19.90        
                  31.09     1:05.81 (34.72)     1:43.00 (37.19)     2:19.90 (36.90)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              5:36.00  SMAX Silver Max
              5:50.59  SILV
 Meet Qualifying:  5:36.01 - 5:50.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               5:38.59    5:26.70 ZQ     
                  29.74     1:02.54 (32.80)     1:35.44 (32.90)     2:08.30 (32.86)
        2:41.35 (33.05)     3:14.80 (33.45)     3:48.36 (33.56)     4:21.48 (33.12)
        4:54.69 (33.21)     5:26.70 (32.01)                                        
SILV - Division  
  1 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  5:42.08    5:37.42 SILV   
                  29.81     1:03.35 (33.54)     1:37.52 (34.17)     2:11.82 (34.30)
        2:46.57 (34.75)     3:20.69 (34.12)     3:55.09 (34.40)     4:30.05 (34.96)
        5:04.34 (34.29)     5:37.42 (33.08)                                        
  2 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              5:44.12    5:41.62 SILV   
                  30.59     1:04.04 (33.45)     1:38.56 (34.52)     2:13.63 (35.07)
        2:48.57 (34.94)     3:23.40 (34.83)     3:58.99 (35.59)     4:34.22 (35.23)
        5:08.85 (34.63)     5:41.62 (32.77)                                        
  3 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  5:36.37    5:42.32 SILV   
                  29.91     1:03.46 (33.55)     1:38.10 (34.64)     2:13.08 (34.98)
        2:48.37 (35.29)     3:23.87 (35.50)     3:59.57 (35.70)     4:35.09 (35.52)
        5:10.11 (35.02)     5:42.32 (32.21)                                        
  4 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            5:46.88    5:42.70 SILV   
                  29.96     1:04.00 (34.04)     1:38.90 (34.90)     2:14.05 (35.15)
        2:49.01 (34.96)     3:24.23 (35.22)     3:59.35 (35.12)     4:34.33 (34.98)
        5:09.30 (34.97)     5:42.70 (33.40)                                        
  5 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          5:40.13    5:44.31 SILV   
                  30.01     1:03.04 (33.03)     1:38.08 (35.04)     2:13.64 (35.56)
        2:49.26 (35.62)     3:24.40 (35.14)     4:00.76 (36.36)     4:36.63 (35.87)
        5:11.40 (34.77)     5:44.31 (32.91)                                        
Non-Award Division  
  1 NG, Jasmine               13 Twisters-MR          5:49.52    5:51.07        
                  29.64     1:03.77 (34.13)     1:38.69 (34.92)     2:14.05 (35.36)
        2:49.46 (35.41)     3:25.45 (35.99)     4:01.58 (36.13)     4:38.35 (36.77)
        5:14.99 (36.64)     5:51.07 (36.08)                                        
  2 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                5:46.69    5:54.24        
                  30.19     1:03.95 (33.76)     1:39.28 (35.33)     2:15.17 (35.89)
        2:52.10 (36.93)     3:29.56 (37.46)     4:06.57 (37.01)     4:42.69 (36.12)
        5:18.84 (36.15)     5:54.24 (35.40)                                        
  3 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  5:48.21    5:54.29        
                  30.43     1:05.03 (34.60)     1:40.26 (35.23)     2:15.95 (35.69)
        2:51.93 (35.98)     3:28.53 (36.60)     4:05.57 (37.04)     4:42.13 (36.56)
        5:18.83 (36.70)     5:54.29 (35.46)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX Silver Max
              1:15.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.61 - 1:15.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR        NT    1:05.42 ZQ     
                  32.06     1:05.42 (33.36)                                        
  2 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR                    NT    1:07.58 SILV   
                  32.73     1:07.58 (34.85)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX Silver Max
              1:15.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.61 - 1:15.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   1:10.93    1:05.75 ZQ     
                  31.78     1:05.75 (33.97)                                        
  2 Miou, Grace               13 NCAC-MR              1:06.87    1:05.85 ZQ     
                  31.82     1:05.85 (34.03)                                        
JO - Division  
  1 Ostensen, Sara            13 WAC-MR               1:07.22    1:06.19 JO     
                  32.73     1:06.19 (33.46)                                        
  2 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          1:06.78    1:06.28 JO     
                  32.47     1:06.28 (33.81)                                        
  3 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  1:07.96    1:06.37 JO     
                  32.42     1:06.37 (33.95)                                        
  4 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  1:06.69    1:06.50 JO     
                  32.15     1:06.50 (34.35)                                        
  5 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         1:08.14    1:06.52 JO     
                  32.21     1:06.52 (34.31)                                        
SILV - Division  
  1 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   1:08.40    1:06.73 SILV   
                  32.66     1:06.73 (34.07)                                        
  2 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          1:07.44    1:06.90 SILV   
                  32.21     1:06.90 (34.69)                                        
  3 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  1:06.76    1:06.99 SILV   
                  32.51     1:06.99 (34.48)                                        
  4 Yanos, Claudia H          13 Flying Dolphins-MR   1:09.95    1:07.16 SILV   
                  33.05     1:07.16 (34.11)                                        
  5 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              1:08.96    1:07.25 SILV   
                  32.42     1:07.25 (34.83)                                        
  6 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  1:07.42    1:07.32 SILV   
                  32.65     1:07.32 (34.67)                                        
  7 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR               1:08.06    1:07.55 SILV   
                  32.64     1:07.55 (34.91)                                        
  8 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          1:06.70    1:07.86 SILV   
                  33.06     1:07.86 (34.80)                                        
  9 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:09.36    1:08.24 SILV   
                  33.35     1:08.24 (34.89)                                        
 10 Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR               1:07.44    1:08.35 SILV   
                  33.27     1:08.35 (35.08)                                        
 11 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  1:07.86    1:08.40 SILV   
                  33.39     1:08.40 (35.01)                                        
 12 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              1:08.64    1:08.54 SILV   
                  33.75     1:08.54 (34.79)                                        
 13 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  1:08.14    1:08.74 SILV   
                  32.50     1:08.74 (36.24)                                        
 14 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         1:10.02    1:08.79 SILV   
                  33.97     1:08.79 (34.82)                                        
 15 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:08.26    1:08.91 SILV   
                  33.15     1:08.91 (35.76)                                        
 16 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:09.34    1:09.16 SILV   
                  33.19     1:09.16 (35.97)                                        
 17 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  1:09.70    1:09.26 SILV   
                  34.15     1:09.26 (35.11)                                        
 18 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              1:13.35    1:09.32 SILV   
                  33.25     1:09.32 (36.07)                                        
 19 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR  1:08.84    1:09.38 SILV   
                  33.31     1:09.38 (36.07)                                        
 20 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR          1:12.64    1:09.49 SILV   
                  34.34     1:09.49 (35.15)                                        
 21 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          1:07.07    1:09.86 SILV   
                  33.25     1:09.86 (36.61)                                        
 22 Wang, Carol               14 GATE-MR              1:08.57    1:09.95 SILV   
                  34.31     1:09.95 (35.64)                                        
 23 NG, Jasmine               13 Twisters-MR          1:09.30    1:10.12 SILV   
                  33.54     1:10.12 (36.58)                                        
 24 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  1:12.15    1:10.15 SILV   
                  34.76     1:10.15 (35.39)                                        
 25 Low, Kelly                14 NYCC-MR              1:08.43    1:10.28 SILV   
                  34.04     1:10.28 (36.24)                                        
 25 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              1:09.46    1:10.28 SILV   
                  33.84     1:10.28 (36.44)                                        
 27 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              1:10.62    1:10.39 SILV   
                  34.57     1:10.39 (35.82)                                        
 28 Lucero, Kimberly          13 RedTails-MR          1:11.84    1:10.55 SILV   
                  34.08     1:10.55 (36.47)                                        
 29 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               1:13.43    1:10.68 SILV   
                  34.24     1:10.68 (36.44)                                        
 30 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              1:11.16    1:10.72 SILV   
                  34.33     1:10.72 (36.39)                                        
 31 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  1:10.27    1:10.80 SILV   
                  34.69     1:10.80 (36.11)                                        
 32 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                1:13.95    1:10.89 SILV   
                  35.13     1:10.89 (35.76)                                        
 33 Gallelli, Francesca       14 WAC-MR               1:13.36    1:11.27 SILV   
                  34.39     1:11.27 (36.88)                                        
 34 deFreitas, Emma           14 WAC-MR               1:09.17    1:11.47 SILV   
                  34.52     1:11.47 (36.95)                                        
 35 Zaets, Allison M          14 WAC-MR               1:13.75    1:11.52 SILV   
                  34.42     1:11.52 (37.10)                                        
 36 Pompay, Melody R          13 Express Swimming-MR  1:13.34    1:11.82 SILV   
                  35.27     1:11.82 (36.55)                                        
 37 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              1:11.42    1:12.00 SILV   
                  34.98     1:12.00 (37.02)                                        
 38 Bylis, Kathryn A          13 HS-MR                1:13.78    1:12.43 SILV   
                  36.29     1:12.43 (36.14)                                        
 39 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              1:14.23    1:12.63 SILV   
                  34.11     1:12.63 (38.52)                                        
 40 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:14.85    1:12.64 SILV   
                  35.41     1:12.64 (37.23)                                        
 41 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:14.63    1:13.08 SILV   
                  35.53     1:13.08 (37.55)                                        
 42 Abbas, Radwa              14 WAC-MR               1:11.80    1:13.31 SILV   
                  35.02     1:13.31 (38.29)                                        
 43 Fafian, Katherine A       13 Rac @ Jcc-MR         1:12.60    1:13.54 SILV   
                  36.00     1:13.54 (37.54)                                        
 44 Chopey, Julia S           13 FLY-MR               1:13.34    1:13.63 SILV   
                  35.62     1:13.63 (38.01)                                        
 45 Guariglia, Amanda         13 Express Swimming-MR  1:13.91    1:13.67 SILV   
                  36.16     1:13.67 (37.51)                                        
 46 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                1:11.45    1:13.69 SILV   
                  35.69     1:13.69 (38.00)                                        
 47 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              1:14.88    1:13.75 SILV   
                  36.59     1:13.75 (37.16)                                        
 48 Kabbez, Renee T           13 HS-MR                1:15.12    1:14.05 SILV   
                  36.39     1:14.05 (37.66)                                        
 49 Pasion, Valerie B         13 Express Swimming-MR  1:11.13    1:14.11 SILV   
                  34.76     1:14.11 (39.35)                                        
 50 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                1:14.95    1:14.29 SILV   
                  36.77     1:14.29 (37.52)                                        
 51 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                1:10.09    1:14.46 SILV   
                  36.26     1:14.46 (38.20)                                        
 52 Shen, Alexandra           13 HS-MR                1:15.04    1:14.63 SILV   
                  36.70     1:14.63 (37.93)                                        
 53 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                1:14.74    1:14.65 SILV   
                  36.21     1:14.65 (38.44)                                        
 54 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  1:15.24    1:14.89 SILV   
                  36.55     1:14.89 (38.34)                                        
 55 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  1:14.10    1:15.05 SILV   
                  36.73     1:15.05 (38.32)                                        
Non-Award Division  
  1 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              1:12.03    1:15.35        
                  36.17     1:15.35 (39.18)                                        
  2 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:13.54    1:15.47        
                  36.34     1:15.47 (39.13)                                        
  3 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  1:14.13    1:15.58        
                  35.98     1:15.58 (39.60)                                        
  4 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               1:14.93    1:16.03        
                  37.10     1:16.03 (38.93)                                        
  5 Wong, Samantha H          13 HS-MR                1:14.98    1:19.30        
                  37.68     1:19.30 (41.62)                                        
 -- Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              1:13.14         DQ        
      False start
                  35.52          DQ (37.66)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:22.60  SMAX Silver Max
              2:42.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.61 - 2:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               2:23.89    2:17.32 ZQ     
                  32.81     1:07.76 (34.95)     1:42.84 (35.08)     2:17.32 (34.48)
  2 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               2:27.55    2:19.85 ZQ     
                  33.72     1:10.13 (36.41)     1:45.98 (35.85)     2:19.85 (33.87)
JO - Division  
  1 Yanos, Claudia H          13 Flying Dolphins-MR   2:27.83    2:22.49 JO     
                  33.64     1:09.44 (35.80)     1:46.07 (36.63)     2:22.49 (36.42)
SILV - Division  
  1 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  2:26.87    2:23.67 SILV   
                  34.65     1:11.02 (36.37)     1:48.29 (37.27)     2:23.67 (35.38)
  2 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          2:23.18    2:24.43 SILV   
                  32.99     1:08.68 (35.69)     1:47.20 (38.52)     2:24.43 (37.23)
  3 Sarabia, Alexis S         13 CIY-MR               2:23.87    2:24.84 SILV   
                  33.65     1:09.91 (36.26)     1:47.88 (37.97)     2:24.84 (36.96)
  4 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  2:23.89    2:25.76 SILV   
                  34.13     1:10.86 (36.73)     1:48.62 (37.76)     2:25.76 (37.14)
  5 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  2:27.63    2:25.91 SILV   
                  34.07     1:11.01 (36.94)     1:48.96 (37.95)     2:25.91 (36.95)
  6 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   2:35.59    2:26.00 SILV   
                  33.78     1:11.07 (37.29)     1:48.92 (37.85)     2:26.00 (37.08)
  7 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  2:25.55    2:26.20 SILV   
                  34.91     1:11.69 (36.78)     1:49.56 (37.87)     2:26.20 (36.64)
  8 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          2:27.85    2:26.30 SILV   
                  33.70     1:11.26 (37.56)     1:48.88 (37.62)     2:26.30 (37.42)
  9 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:29.58    2:26.44 SILV   
                  33.06     1:09.57 (36.51)     1:48.42 (38.85)     2:26.44 (38.02)
 10 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            2:27.64    2:26.74 SILV   
                  34.64     1:11.88 (37.24)     1:50.29 (38.41)     2:26.74 (36.45)
 11 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:25.05    2:27.07 SILV   
                  34.81     1:11.81 (37.00)     1:49.50 (37.69)     2:27.07 (37.57)
 12 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         2:32.80    2:27.15 SILV   
                  34.93     1:12.06 (37.13)     1:49.78 (37.72)     2:27.15 (37.37)
 13 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              2:27.92    2:27.62 SILV   
                  35.89     1:13.23 (37.34)     1:50.87 (37.64)     2:27.62 (36.75)
 14 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         2:27.02    2:27.97 SILV   
                  34.16     1:11.65 (37.49)     1:50.36 (38.71)     2:27.97 (37.61)
 15 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              2:37.13    2:28.01 SILV   
                  34.57     1:12.21 (37.64)     1:50.82 (38.61)     2:28.01 (37.19)
 16 Low, Kelly                14 NYCC-MR              2:27.33    2:28.59 SILV   
                  33.65     1:10.55 (36.90)     1:49.45 (38.90)     2:28.59 (39.14)
 17 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:38.38    2:29.78 SILV   
                  33.66     1:12.13 (38.47)     1:51.75 (39.62)     2:29.78 (38.03)
 18 NG, Jasmine               13 Twisters-MR          2:31.36    2:29.86 SILV   
                  34.66     1:12.52 (37.86)     1:51.44 (38.92)     2:29.86 (38.42)
 19 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:37.57    2:31.07 SILV   
                  35.92     1:13.80 (37.88)     1:52.82 (39.02)     2:31.07 (38.25)
 20 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  2:24.13    2:31.99 SILV   
                  34.85     1:12.79 (37.94)     1:52.61 (39.82)     2:31.99 (39.38)
 21 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:33.59    2:32.10 SILV   
                  37.11     1:16.37 (39.26)     1:54.88 (38.51)     2:32.10 (37.22)
 22 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR          2:31.55    2:32.30 SILV   
                  35.54   2:32.30 (1:56.76)                                        
 23 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              2:35.34    2:32.94 SILV   
                  34.83     1:12.76 (37.93)     1:52.39 (39.63)     2:32.94 (40.55)
 24 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                2:40.26    2:33.12 SILV   
                  35.79     1:14.49 (38.70)     1:54.04 (39.55)     2:33.12 (39.08)
 25 Abbas, Radwa              14 WAC-MR               2:30.79    2:33.22 SILV   
                  35.87     1:14.35 (38.48)     1:55.07 (40.72)     2:33.22 (38.15)
 26 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              2:31.24    2:33.25 SILV   
                  35.04     1:13.37 (38.33)     1:53.52 (40.15)     2:33.25 (39.73)
 27 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR               2:24.70    2:33.30 SILV   
                  35.05     1:13.52 (38.47)     1:53.44 (39.92)     2:33.30 (39.86)
 28 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR  2:28.55    2:33.42 SILV   
                  36.65     1:15.85 (39.20)     1:55.85 (40.00)     2:33.42 (37.57)
 29 Gallelli, Francesca       14 WAC-MR               2:37.41    2:34.67 SILV   
                  34.66     1:14.34 (39.68)     1:55.43 (41.09)     2:34.67 (39.24)
 30 Zaets, Allison M          14 WAC-MR               2:38.96    2:34.89 SILV   
                  35.99     1:15.66 (39.67)     1:56.14 (40.48)     2:34.89 (38.75)
 31 Wang, Carol               14 GATE-MR              2:27.71    2:35.16 SILV   
                  35.96     1:14.50 (38.54)     1:54.84 (40.34)     2:35.16 (40.32)
 32 Lucero, Kimberly          13 RedTails-MR          2:37.71    2:35.89 SILV   
 33 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:33.18    2:35.91 SILV   
                  36.64     1:15.70 (39.06)     1:55.93 (40.23)     2:35.91 (39.98)
 34 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:31.39    2:36.19 SILV   
                  34.15   2:36.19 (2:02.04)                                        
 35 Chu, Jasmine              14 Express Swimming-MR  2:27.84    2:36.53 SILV   
                  37.46     1:16.28 (38.82)     1:56.27 (39.99)     2:36.53 (40.26)
 36 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               2:36.75    2:37.24 SILV   
                  36.60     1:17.21 (40.61)     1:58.31 (41.10)     2:37.24 (38.93)
 37 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              2:32.62    2:37.27 SILV   
                  37.98     1:18.84 (40.86)     1:59.55 (40.71)     2:37.27 (37.72)
 38 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              2:38.51    2:37.48 SILV   
                  38.77     1:19.11 (40.34)     1:59.15 (40.04)     2:37.48 (38.33)
 39 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  2:33.58    2:37.72 SILV   
                  34.65     1:12.34 (37.69)     1:55.96 (43.62)     2:37.72 (41.76)
 40 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            2:40.60    2:38.13 SILV   
                  36.52     1:15.92 (39.40)     1:56.85 (40.93)     2:38.13 (41.28)
 41 Fafian, Katherine A       13 Rac @ Jcc-MR         2:39.79    2:38.19 SILV   
                  35.99     1:16.50 (40.51)     1:59.12 (42.62)     2:38.19 (39.07)
 42 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  2:38.40    2:38.41 SILV   
                  36.48     1:15.98 (39.50)     1:57.02 (41.04)     2:38.41 (41.39)
 43 Bylis, Kathryn A          13 HS-MR                2:37.60    2:38.43 SILV   
                  37.39     1:17.45 (40.06)     1:58.92 (41.47)     2:38.43 (39.51)
 44 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              2:39.04    2:38.54 SILV   
                  37.21     1:18.01 (40.80)     1:58.89 (40.88)     2:38.54 (39.65)
 45 Shen, Alexandra           13 HS-MR                2:41.70    2:39.94 SILV   
                  37.86     1:17.63 (39.77)     1:58.71 (41.08)     2:39.94 (41.23)
 46 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                2:41.57    2:40.16 SILV   
                  37.06     1:18.82 (41.76)     2:00.69 (41.87)     2:40.16 (39.47)
 47 Moratos, Angelica M       14 FLY-MR               2:37.88    2:40.34 SILV   
                  37.28     1:18.05 (40.77)     2:00.30 (42.25)     2:40.34 (40.04)
 48 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:39.21    2:40.61 SILV   
                  38.35     1:19.12 (40.77)     2:00.37 (41.25)     2:40.61 (40.24)
 49 Krische, Sheila M         13 CIY-MR               2:39.76    2:41.18 SILV   
                  38.52                             2:00.06 ( )     2:41.18 (41.12)
 50 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:35.61    2:42.28 SILV   
                  37.12     1:19.31 (42.19)     2:01.74 (42.43)     2:42.28 (40.54)
Non-Award Division  
  1 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  2:39.93    2:44.79        
                  38.98     1:20.43 (41.45)     2:02.74 (42.31)     2:44.79 (42.05)
  2 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:41.12    2:45.27        
                  38.46     1:20.02 (41.56)     2:03.03 (43.01)     2:45.27 (42.24)
  3 Kabbez, Renee T           13 HS-MR                2:42.85    2:48.46        
                  38.04     1:20.70 (42.66)     2:05.29 (44.59)     2:48.46 (43.17)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.51 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Perez, Kyara              13 MAD-MR               1:18.96    1:15.35 ZQ     
                  34.88     1:15.35 (40.47)                                        
JO - Division  
  1 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          1:17.37    1:15.96 JO     
                  35.56     1:15.96 (40.40)                                        
  2 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  1:17.47    1:16.48 JO     
                  35.82     1:16.48 (40.66)                                        
SILV - Division  
  1 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  1:18.27    1:17.15 SILV   
                  36.42     1:17.15 (40.73)                                        
  2 deFreitas, Emma           14 WAC-MR               1:18.51    1:17.17 SILV   
                  36.48     1:17.17 (40.69)                                        
  3 Immitti, Samantha         14 WAC-MR               1:20.23    1:17.50 SILV   
                  36.10     1:17.50 (41.40)                                        
  4 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               1:18.48    1:17.65 SILV   
                  37.54     1:17.65 (40.11)                                        
  5 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          1:17.31    1:17.81 SILV   
                  37.19     1:17.81 (40.62)                                        
  6 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  1:17.47    1:17.89 SILV   
                  37.27     1:17.89 (40.62)                                        
  7 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR               1:20.69    1:18.58 SILV   
                  37.84     1:18.58 (40.74)                                        
  8 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  1:22.36    1:18.71 SILV   
                  37.40     1:18.71 (41.31)                                        
  9 Ostensen, Sara            13 WAC-MR               1:19.41    1:18.99 SILV   
                  37.17     1:18.99 (41.82)                                        
 10 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR          1:20.39    1:19.00 SILV   
                  37.01     1:19.00 (41.99)                                        
 11 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          1:19.81    1:19.98 SILV   
                  37.58     1:19.98 (42.40)                                        
 12 Hongamata, Petra          13 NCAC-MR              1:18.15    1:20.06 SILV   
                  37.06     1:20.06 (43.00)                                        
 13 Low, Kelly                14 NYCC-MR              1:18.35    1:20.10 SILV   
                  37.56     1:20.10 (42.54)                                        
 13 Cheng, Britney            13 GATE-MR              1:23.00    1:20.10 SILV   
                  37.44     1:20.10 (42.66)                                        
 15 Wu-Silvera, Caroline K    14 Twisters-MR          1:23.54    1:20.16 SILV   
                  38.51     1:20.16 (41.65)                                        
 16 Wang, Carol               14 GATE-MR              1:20.08    1:20.17 SILV   
                  38.73     1:20.17 (41.44)                                        
 17 Molestina, Ana T          13 Manhattan Makos-MR   1:21.97    1:20.20 SILV   
                  38.14     1:20.20 (42.06)                                        
 18 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              1:18.88    1:20.28 SILV   
                  36.84     1:20.28 (43.44)                                        
 19 Ksendzovsky, Nicole       14 BASC-MR              1:19.87    1:20.91 SILV   
                  38.04     1:20.91 (42.87)                                        
 20 Guariglia, Amanda         13 Express Swimming-MR  1:19.65    1:21.06 SILV   
                  38.58     1:21.06 (42.48)                                        
 21 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          1:22.05    1:21.15 SILV   
                  38.40     1:21.15 (42.75)                                        
 22 Kabbez, Renee T           13 HS-MR                1:23.70    1:21.47 SILV   
                  38.66     1:21.47 (42.81)                                        
 23 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:20.16    1:21.95 SILV   
                  38.42     1:21.95 (43.53)                                        
 24 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              1:21.11    1:22.23 SILV   
                  38.52     1:22.23 (43.71)                                        
 25 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               1:22.10    1:22.42 SILV   
                  39.40     1:22.42 (43.02)                                        
 26 Reiter, Valerie G         13 FLY-MR               1:21.67    1:22.56 SILV   
                  39.15     1:22.56 (43.41)                                        
 27 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              1:22.65    1:22.85 SILV   
                  38.83     1:22.85 (44.02)                                        
 28 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                1:20.79    1:23.10 SILV   
                  38.86     1:23.10 (44.24)                                        
 29 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:20.72    1:23.21 SILV   
                  39.65     1:23.21 (43.56)                                        
 30 Digiovanni, Sara N        14 FLY-MR               1:20.18    1:23.50 SILV   
                  39.84     1:23.50 (43.66)                                        
 31 Abbas, Radwa              14 WAC-MR               1:22.87    1:23.52 SILV   
                  39.67     1:23.52 (43.85)                                        
Non-Award Division  
  1 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              1:21.66    1:23.97        
                  38.29     1:23.97 (45.68)                                        
  2 Howard, Brianna           14 NFS-MR               1:23.28    1:24.09        
                  38.50     1:24.09 (45.59)                                        
  3 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              1:22.86    1:25.38        
                  40.12     1:25.38 (45.26)                                        
  4 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  1:23.04    1:25.44        
                  40.46     1:25.44 (44.98)                                        
  5 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                1:23.71    1:25.74        
                  40.01     1:25.74 (45.73)                                        
 -- Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR               1:23.02         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.51 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Immitti, Samantha         14 WAC-MR                    NT    1:17.17 SILV   
                  35.98     1:17.17 (41.19)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX Silver Max
              2:56.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.01 - 2:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               2:50.97    2:41.78 JO     
                  36.84     1:17.89 (41.05)     2:00.18 (42.29)     2:41.78 (41.60)
  2 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR          2:44.48    2:42.37 JO     
                  36.48     1:17.53 (41.05)     2:00.11 (42.58)     2:42.37 (42.26)
SILV - Division  
  1 Wu-Silvera, Caroline K    14 Twisters-MR          2:49.67    2:46.69 SILV   
                  37.91     1:20.08 (42.17)     2:03.63 (43.55)     2:46.69 (43.06)
  2 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  2:45.26    2:46.71 SILV   
                  37.36     1:20.16 (42.80)     2:04.29 (44.13)     2:46.71 (42.42)
  3 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  2:45.86    2:47.13 SILV   
                  38.21     1:20.53 (42.32)     2:04.14 (43.61)     2:47.13 (42.99)
  4 Immitti, Samantha         14 WAC-MR               2:49.83    2:47.21 SILV   
                  36.96     1:19.67 (42.71)     2:03.88 (44.21)     2:47.21 (43.33)
  5 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  2:48.22    2:47.94 SILV   
                  38.25     1:20.94 (42.69)     2:04.26 (43.32)     2:47.94 (43.68)
  6 Perez, Kyara              13 MAD-MR               2:51.89    2:48.58 SILV   
                  36.40     1:18.46 (42.06)     2:03.07 (44.61)     2:48.58 (45.51)
  7 Chow, Regina              14 NCAC-MR              2:44.31    2:49.12 SILV   
                  38.38     1:21.50 (43.12)     2:05.22 (43.72)     2:49.12 (43.90)
  8 Hall, Corrine F           13 Express Swimming-MR  2:43.24    2:49.25 SILV   
                  36.45     1:18.89 (42.44)     2:03.88 (44.99)     2:49.25 (45.37)
  9 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          2:48.65    2:49.26 SILV   
                  39.15     1:21.88 (42.73)     2:05.47 (43.59)     2:49.26 (43.79)
 10 Merino, Samantha A        13 CIY-MR               2:50.93    2:52.11 SILV   
                  37.50     1:22.31 (44.81)     2:07.27 (44.96)     2:52.11 (44.84)
 11 Chu, Jasmine              14 Express Swimming-MR  2:49.23    2:52.15 SILV   
                  39.11     1:23.17 (44.06)     2:08.16 (44.99)     2:52.15 (43.99)
 12 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:53.50    2:52.64 SILV   
                  37.44     1:21.44 (44.00)     2:07.66 (46.22)     2:52.64 (44.98)
 13 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:54.10    2:53.87 SILV   
                  38.94     1:22.78 (43.84)     2:08.62 (45.84)     2:53.87 (45.25)
 14 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          2:49.06    2:54.70 SILV   
                  39.05     1:24.58 (45.53)     2:08.95 (44.37)     2:54.70 (45.75)
 15 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              2:56.28    2:54.80 SILV   
                  40.16     1:25.11 (44.95)     2:10.52 (45.41)     2:54.80 (44.28)
 16 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          2:54.77    2:54.82 SILV   
                  38.64     1:23.07 (44.43)     2:09.36 (46.29)     2:54.82 (45.46)
 17 Kabbez, Renee T           13 HS-MR                2:56.57    2:54.94 SILV   
                  38.68     1:23.12 (44.44)     2:10.18 (47.06)     2:54.94 (44.76)
 18 DU, Irene                 14 NCAC-MR              2:48.61    2:56.27 SILV   
                  38.73     1:22.41 (43.68)     2:08.77 (46.36)     2:56.27 (47.50)
 19 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:56.10    2:56.57 SILV   
                  40.64     1:25.44 (44.80)     2:11.62 (46.18)     2:56.57 (44.95)
 20 Guariglia, Amanda         13 Express Swimming-MR  2:55.24    2:56.77 SILV   
                  39.29     1:23.89 (44.60)     2:10.31 (46.42)     2:56.77 (46.46)
Non-Award Division  
  1 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              2:52.37    2:57.01        
                  40.77     1:25.92 (45.15)     2:10.98 (45.06)     2:57.01 (46.03)
  2 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:51.28    2:57.82        
                  39.90     1:25.57 (45.67)     2:11.45 (45.88)     2:57.82 (46.37)
  3 Molestina, Ana T          13 Manhattan Makos-MR   2:55.60    2:57.86        
                  39.63     1:25.53 (45.90)     2:12.02 (46.49)     2:57.86 (45.84)
  4 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  2:51.48    2:57.94        
                  39.11     1:23.86 (44.75)     2:10.95 (47.09)     2:57.94 (46.99)
  5 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:52.21    2:58.94        
                  41.40     1:27.11 (45.71)     2:13.45 (46.34)     2:58.94 (45.49)
  6 Ksendzovsky, Nicole       14 BASC-MR              2:54.97    3:00.56        
                  39.05     1:23.99 (44.94)     2:12.22 (48.23)     3:00.56 (48.34)
  7 Digiovanni, Sara N        14 FLY-MR               2:53.55    3:03.55        
                  41.39     1:27.76 (46.37)     2:15.52 (47.76)     3:03.55 (48.03)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX Silver Max
              1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.71 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          1:05.94    1:04.34 ZQ     
                  29.73     1:04.34 (34.61)                                        
  2 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               1:09.64    1:05.17 ZQ     
                  30.28     1:05.17 (34.89)                                        
  3 Miou, Grace               13 NCAC-MR              1:06.04    1:05.18 ZQ     
                  30.28     1:05.18 (34.90)                                        
  4 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               1:06.20    1:05.25 ZQ     
                  30.66     1:05.25 (34.59)                                        
  5 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          1:07.02    1:05.28 ZQ     
                  30.64     1:05.28 (34.64)                                        
SILV - Division  
  1 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  1:06.14    1:05.95 SILV   
                  30.94     1:05.95 (35.01)                                        
  2 deFreitas, Emma           14 WAC-MR               1:06.63    1:06.22 SILV   
                  30.09     1:06.22 (36.13)                                        
  3 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR          1:09.05    1:06.70 SILV   
                  31.09     1:06.70 (35.61)                                        
  4 Lou, Erica                14 Twisters-MR          1:07.20    1:07.19 SILV   
                  31.37     1:07.19 (35.82)                                        
  5 Wang, Carol               14 GATE-MR              1:05.80    1:07.55 SILV   
                  31.46     1:07.55 (36.09)                                        
  6 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  1:05.83    1:07.63 SILV   
                  32.10     1:07.63 (35.53)                                        
  7 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:07.23    1:07.72 SILV   
                  31.76     1:07.72 (35.96)                                        
  8 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   1:07.01    1:07.73 SILV   
                  31.25     1:07.73 (36.48)                                        
  8 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              1:07.42    1:07.73 SILV   
                  32.17     1:07.73 (35.56)                                        
 10 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         1:10.08    1:08.13 SILV   
                  32.52     1:08.13 (35.61)                                        
 11 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  1:06.25    1:08.24 SILV   
                  32.00     1:08.24 (36.24)                                        
 12 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          1:06.90    1:08.94 SILV   
                  32.36     1:08.94 (36.58)                                        
 13 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   1:07.90    1:09.11 SILV   
                  32.14     1:09.11 (36.97)                                        
 14 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  1:09.10    1:09.12 SILV   
                  32.02     1:09.12 (37.10)                                        
 15 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  1:07.92    1:09.24 SILV   
                  31.89     1:09.24 (37.35)                                        
 16 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         1:09.46    1:09.32 SILV   
                  32.60     1:09.32 (36.72)                                        
 17 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            1:06.41    1:09.34 SILV   
                  31.26     1:09.34 (38.08)                                        
 18 Hafez, Liela A            14 HS-MR                1:09.46    1:09.79 SILV   
                  32.05     1:09.79 (37.74)                                        
 19 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:10.83    1:10.33 SILV   
                  32.99     1:10.33 (37.34)                                        
 20 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  1:09.52    1:10.41 SILV   
                  32.31     1:10.41 (38.10)                                        
 21 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                1:08.17    1:10.47 SILV   
                  32.44     1:10.47 (38.03)                                        
 22 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:09.35    1:10.58 SILV   
                  32.21     1:10.58 (38.37)                                        
 23 Pompay, Melody R          13 Express Swimming-MR  1:11.55    1:11.31 SILV   
                  33.07     1:11.31 (38.24)                                        
Non-Award Division  
  1 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR  1:06.40    1:11.78        
                  32.40     1:11.78 (39.38)                                        
  2 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              1:10.30    1:12.07        
                  33.16     1:12.07 (38.91)                                        
  3 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          1:09.78    1:13.13        
                  33.93     1:13.13 (39.20)                                        
  4 Krische, Sheila M         13 CIY-MR               1:09.78    1:13.18        
                  32.92     1:13.18 (40.26)                                        
  5 Chu, Jasmine              14 Express Swimming-MR  1:11.06    1:13.23        
                  33.54     1:13.23 (39.69)                                        
 -- Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            1:11.16         NS        
 -- Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:08.14         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX Silver Max
              1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.71 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 deFreitas, Emma           14 WAC-MR                    NT    1:04.15 ZQ     
                  29.59     1:04.15 (34.56)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX Silver Max
              1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.71 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR        NT    1:07.64 SILV   
                  30.85     1:07.64 (36.79)                                        
  2 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR                   NT    1:09.38 SILV   
                  30.94     1:09.38 (38.44)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:31.00  SMAX Silver Max
              2:36.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.01 - 2:36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR                    NT    2:26.67 JO     
                  32.06     1:08.46 (36.40)     1:47.66 (39.20)     2:26.67 (39.01)
  2 deFreitas, Emma           14 WAC-MR                    NT    2:29.73 JO     
                  32.10     1:09.19 (37.09)     1:49.56 (40.37)     2:29.73 (40.17)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:31.00  SMAX Silver Max
              2:36.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.01 - 2:36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:33.54    2:32.03 SILV   
                  33.56     1:13.24 (39.68)     1:53.18 (39.94)     2:32.03 (38.85)
  2 Lou, Erica                14 Twisters-MR          2:36.49    2:32.09 SILV   
                  32.81     1:11.82 (39.01)     1:53.24 (41.42)     2:32.09 (38.85)
  3 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:35.33    2:32.71 SILV   
                  30.83     1:09.66 (38.83)     1:52.67 (43.01)     2:32.71 (40.04)
  4 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          2:34.44    2:32.76 SILV   
                  32.93     1:11.97 (39.04)     1:53.66 (41.69)     2:32.76 (39.10)
  5 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  2:31.85    2:32.84 SILV   
                  31.83     1:09.87 (38.04)     1:50.99 (41.12)     2:32.84 (41.85)
  6 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          2:36.33    2:36.19 SILV   
                  33.41     1:12.74 (39.33)     1:54.77 (42.03)     2:36.19 (41.42)
Non-Award Division  
  1 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              2:34.05    2:40.78        
                  34.02     1:14.09 (40.07)     1:57.32 (43.23)     2:40.78 (43.46)
 -- Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               2:31.25         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:23.50  SMAX Silver Max
              2:41.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:23.51 - 2:41.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lou, Erica                14 Twisters-MR          2:24.77    2:20.80 ZQ     
                  30.37     1:05.08 (34.71)     1:46.73 (41.65)     2:20.80 (34.07)
  2 Ostensen, Sara            13 WAC-MR               2:23.68    2:21.46 ZQ     
                  30.89     1:06.80 (35.91)     1:49.35 (42.55)     2:21.46 (32.11)
JO - Division  
  1 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  2:24.54    2:22.79 JO     
                  30.94     1:07.52 (36.58)     1:49.20 (41.68)     2:22.79 (33.59)
  2 Miou, Grace               13 NCAC-MR              2:24.14    2:22.95 JO     
                  29.83     1:06.38 (36.55)     1:47.57 (41.19)     2:22.95 (35.38)
  3 Wu-Silvera, Caroline K    14 Twisters-MR          2:25.09    2:23.01 JO     
                  30.81     1:05.33 (34.52)     1:50.62 (45.29)     2:23.01 (32.39)
  4 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          2:25.13    2:23.40 JO     
                  30.11     1:07.26 (37.15)     1:50.02 (42.76)     2:23.40 (33.38)
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR          2:24.02    2:24.03 SILV   
                  31.76     1:06.80 (35.04)     1:52.85 (46.05)     2:24.03 (31.18)
  2 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               2:37.91    2:25.74 SILV   
                  31.43     1:08.72 (37.29)     1:51.51 (42.79)     2:25.74 (34.23)
  3 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   2:29.42    2:26.37 SILV   
                  31.87     1:06.26 (34.39)     1:52.38 (46.12)     2:26.37 (33.99)
  4 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  2:27.08    2:26.43 SILV   
                  32.06     1:08.92 (36.86)     1:54.02 (45.10)     2:26.43 (32.41)
  5 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR  2:23.56    2:26.60 SILV   
                  30.29     1:07.80 (37.51)     1:50.96 (43.16)     2:26.60 (35.64)
  6 Chow, Regina              14 NCAC-MR              2:26.40    2:26.90 SILV   
                  31.70     1:10.64 (38.94)     1:53.98 (43.34)     2:26.90 (32.92)
  7 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR          2:27.56    2:26.92 SILV   
                  31.92     1:08.98 (37.06)     1:53.89 (44.91)     2:26.92 (33.03)
  8 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              2:24.67    2:27.55 SILV   
                  31.21     1:09.51 (38.30)     1:55.22 (45.71)     2:27.55 (32.33)
  9 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          2:27.74    2:28.34 SILV   
                  31.66     1:09.43 (37.77)     1:56.65 (47.22)     2:28.34 (31.69)
 10 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         2:31.96    2:28.37 SILV   
                  32.02     1:09.86 (37.84)     1:55.02 (45.16)     2:28.37 (33.35)
 11 Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR               2:30.69    2:28.86 SILV   
                  31.86     1:08.85 (36.99)     1:54.70 (45.85)     2:28.86 (34.16)
 12 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            2:28.23    2:29.17 SILV   
                  31.96     1:09.74 (37.78)     1:56.51 (46.77)     2:29.17 (32.66)
 13 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  2:28.73    2:29.44 SILV   
                  32.62     1:10.23 (37.61)     1:56.91 (46.68)     2:29.44 (32.53)
 14 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   2:33.00    2:29.90 SILV   
                  33.06     1:11.43 (38.37)     1:57.12 (45.69)     2:29.90 (32.78)
 14 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:39.29    2:29.90 SILV   
                  31.38     1:09.57 (38.19)     1:57.25 (47.68)     2:29.90 (32.65)
 16 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          2:30.66    2:30.14 SILV   
                  30.93     1:10.50 (39.57)     1:56.11 (45.61)     2:30.14 (34.03)
 17 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:32.22    2:30.17 SILV   
                  30.08     1:06.78 (36.70)     1:56.82 (50.04)     2:30.17 (33.35)
 18 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:27.99    2:31.13 SILV   
                  32.22     1:13.11 (40.89)     1:58.29 (45.18)     2:31.13 (32.84)
 19 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          2:29.53    2:31.31 SILV   
                  33.32     1:09.89 (36.57)     1:57.97 (48.08)     2:31.31 (33.34)
 20 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR               2:28.29    2:31.36 SILV   
                  34.10     1:14.05 (39.95)     1:56.49 (42.44)     2:31.36 (34.87)
 21 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:30.96    2:31.43 SILV   
                  33.41     1:12.83 (39.42)     1:57.02 (44.19)     2:31.43 (34.41)
 22 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              2:30.62    2:33.19 SILV   
                  33.16     1:10.31 (37.15)     1:56.84 (46.53)     2:33.19 (36.35)
 23 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:24.18    2:33.32 SILV   
                  31.19     1:10.22 (39.03)     1:58.44 (48.22)     2:33.32 (34.88)
 24 Abbas, Radwa              14 WAC-MR               2:32.77    2:33.54 SILV   
                  32.95     1:12.59 (39.64)     1:57.56 (44.97)     2:33.54 (35.98)
 25 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          2:31.38    2:34.49 SILV   
                  34.12     1:11.62 (37.50)     1:58.20 (46.58)     2:34.49 (36.29)
 26 Wang, Carol               14 GATE-MR              2:27.70    2:34.55 SILV   
                  32.36     1:12.81 (40.45)     1:57.80 (44.99)     2:34.55 (36.75)
 27 Pompay, Melody R          13 Express Swimming-MR  2:35.61    2:35.18 SILV   
                  32.61     1:12.17 (39.56)     2:00.42 (48.25)     2:35.18 (34.76)
 28 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR  2:30.66    2:35.27 SILV   
                  32.49     1:12.43 (39.94)     2:03.30 (50.87)     2:35.27 (31.97)
 29 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              2:32.12    2:35.46 SILV   
                  32.95     1:11.21 (38.26)     1:59.72 (48.51)     2:35.46 (35.74)
 30 Lara, Tiffany             13 BASC-MR              2:41.23    2:36.06 SILV   
                  35.10     1:13.88 (38.78)     2:01.63 (47.75)     2:36.06 (34.43)
 31 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:41.08    2:36.51 SILV   
                  35.70     1:15.61 (39.91)     2:01.41 (45.80)     2:36.51 (35.10)
 32 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  2:37.83    2:36.83 SILV   
                  34.90     1:16.88 (41.98)     2:03.55 (46.67)     2:36.83 (33.28)
 33 Yanos, Claudia H          13 Flying Dolphins-MR   2:40.58    2:37.14 SILV   
                  36.43     1:13.19 (36.76)     2:01.91 (48.72)     2:37.14 (35.23)
 34 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               2:37.32    2:37.55 SILV   
                  35.23     1:15.61 (40.38)     2:01.53 (45.92)     2:37.55 (36.02)
 35 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:38.21    2:37.68 SILV   
                  34.96     1:16.26 (41.30)     2:01.59 (45.33)     2:37.68 (36.09)
 36 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              2:40.96    2:37.82 SILV   
                  36.22     1:16.39 (40.17)     2:01.88 (45.49)     2:37.82 (35.94)
 37 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:36.17    2:37.98 SILV   
                  35.48     1:14.86 (39.38)     2:01.61 (46.75)     2:37.98 (36.37)
 38 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                2:39.46    2:38.17 SILV   
                  33.20     1:13.39 (40.19)     2:00.48 (47.09)     2:38.17 (37.69)
 39 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              2:41.77    2:38.18 SILV   
                  32.90     1:12.75 (39.85)     2:03.89 (51.14)     2:38.18 (34.29)
 40 Hafez, Liela A            14 HS-MR                2:38.25    2:38.70 SILV   
                  33.94     1:15.64 (41.70)     2:03.21 (47.57)     2:38.70 (35.49)
 41 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              2:35.70    2:38.80 SILV   
                                1:14.93 ( )     2:05.29 (50.36)     2:38.80 (33.51)
 42 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  2:37.30    2:39.14 SILV   
                  35.66     1:18.39 (42.73)     2:02.65 (44.26)     2:39.14 (36.49)
 43 Shen, Alexandra           13 HS-MR                2:41.77    2:39.21 SILV   
                  33.47     1:12.97 (39.50)     2:01.99 (49.02)     2:39.21 (37.22)
 44 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:37.88    2:39.70 SILV   
                  33.12     1:11.52 (38.40)     2:03.51 (51.99)     2:39.70 (36.19)
 45 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            2:39.51    2:39.74 SILV   
                  35.86     1:15.77 (39.91)     2:05.67 (49.90)     2:39.74 (34.07)
 46 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:35.06    2:40.14 SILV   
                  36.09     1:18.06 (41.97)     2:04.52 (46.46)     2:40.14 (35.62)
 46 Immitti, Samantha         14 WAC-MR               2:39.66    2:40.14 SILV   
                  34.92     1:18.78 (43.86)     2:04.42 (45.64)     2:40.14 (35.72)
 48 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            2:39.90    2:41.26 SILV   
                  32.80     1:14.29 (41.49)     2:03.50 (49.21)     2:41.26 (37.76)
 49 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                2:38.51    2:41.66 SILV   
                  34.83     1:17.75 (42.92)     2:05.93 (48.18)     2:41.66 (35.73)
Non-Award Division  
  1 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              2:36.11    2:44.30        
                  35.74     1:18.34 (42.60)     2:05.95 (47.61)     2:44.30 (38.35)
  2 Digiovanni, Sara N        14 FLY-MR               2:39.59    2:54.95        
                  37.43     1:26.16 (48.73)     2:13.98 (47.82)     2:54.95 (40.97)
 -- Hall, Corrine F           13 Express Swimming-MR  2:41.46         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- deFreitas, Emma           14 WAC-MR               2:37.92         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Flagiello, Olivia         13 WAC-MR               2:30.93         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               2:24.10        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Phelps, Kathryn           13 NYCC-MR              2:39.18         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:07.00  SMAX Silver Max
              5:25.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:07.01 - 5:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               5:16.45    5:00.07 JO     
                  32.18     1:07.95 (35.77)     1:46.17 (38.22)     2:24.32 (38.15)
        3:07.45 (43.13)     3:50.04 (42.59)     4:26.23 (36.19)     5:00.07 (33.84)
  2 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                5:16.38    5:05.52 JO     
                  32.82     1:11.35 (38.53)     1:51.32 (39.97)     2:30.22 (38.90)
        3:13.67 (43.45)     3:57.97 (44.30)     4:33.15 (35.18)     5:05.52 (32.37)
  3 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   5:13.82    5:05.66 JO     
                                1:08.45 ( )     1:46.33 (37.88)     2:23.18 (36.85)
        3:09.78 (46.60)     3:56.71 (46.93)     4:31.44 (34.73)     5:05.66 (34.22)
SILV - Division  
  1 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         5:21.40    5:14.33 SILV   
                  32.27     1:10.54 (38.27)     1:50.12 (39.58)     2:29.53 (39.41)
        3:14.88 (45.35)     4:00.96 (46.08)     4:38.39 (37.43)     5:14.33 (35.94)
  2 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  5:22.72    5:21.47 SILV   
                  34.01     1:14.68 (40.67)     1:54.75 (40.07)     2:34.96 (40.21)
        3:23.46 (48.50)     4:10.78 (47.32)     4:46.84 (36.06)     5:21.47 (34.63)
  3 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              5:17.01    5:23.42 SILV   
                  30.80     1:08.16 (37.36)     1:49.89 (41.73)     2:30.74 (40.85)
        3:22.36 (51.62)     4:14.33 (51.97)     4:49.56 (35.23)     5:23.42 (33.86)
Non-Award Division  
  1 Wang, Carol               14 GATE-MR              5:07.91    5:28.58        
                  33.00     1:12.71 (39.71)     1:55.32 (42.61)     2:37.93 (42.61)
        3:25.52 (47.59)     4:14.76 (49.24)     4:51.67 (36.91)     5:28.58 (36.91)
  2 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR          5:15.55    5:30.23        
                  33.10     1:13.81 (40.71)                             2:36.15 ( )
        3:25.16 (49.01)     4:15.46 (50.30)     4:53.24 (37.78)     5:30.23 (36.99)
 -- Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          5:12.23         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fagen, Isabelle H         16 Express Swimming-MR    26.83      26.92 SILV   
Non-Award Division  
  1 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR            26.82      27.41        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR        NT      26.60 SMAX   
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                   NT      27.18        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR        NT      28.24        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR              NT      26.47 JO     
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.79  JO
                57.80  SMAX Silver Max
              1:01.09  SILV
 Meet Qualifying:  57.81 - 1:01.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodd, Holland M          16 Manhattan Makos-MR        NT    1:01.50        
                  28.58     1:01.50 (32.92)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.79  JO
                57.80  SMAX Silver Max
              1:01.09  SILV
 Meet Qualifying:  57.81 - 1:01.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR           57.81      56.04 ZQ     
                  27.13       56.04 (28.91)                                        
JO - Division  
  1 Abel, Casey               16 Rac @ Jcc-MR           58.18      57.57 JO     
                  27.24       57.57 (30.33)                                        
SILV - Division  
  1 Auty, Danielle            16 Express Swimming-MR    58.22      58.25 SILV   
                  28.13       58.25 (30.12)                                        
  2 Gullickson, Lauren        15 WAC-MR               1:00.07      58.35 SILV   
                  28.24       58.35 (30.11)                                        
  3 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                59.86      58.93 SILV   
                  28.59       58.93 (30.34)                                        
  4 Geiger, Allyson M         16 Express Swimming-MR    58.67      59.61 SILV   
                  28.54       59.61 (31.07)                                        
  5 Feminella, Lindsay M      16 WAC-MR                 59.57      59.62 SILV   
                  29.00       59.62 (30.62)                                        
  6 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   1:00.41      59.68 SILV   
                  28.37       59.68 (31.31)                                        
  6 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR            58.37      59.68 SILV   
                  27.87       59.68 (31.81)                                        
  8 Keane, Nicole E           15 WEST-MR                59.74      59.75 SILV   
                  28.63       59.75 (31.12)                                        
  9 Schaubeck, Anna E         15 Express Swimming-MR    59.92      59.78 SILV   
                  28.66       59.78 (31.12)                                        
 10 Licausi, Jamie            16 Unhes-Mr-MR            59.59    1:00.01 SILV   
                  28.45     1:00.01 (31.56)                                        
 11 Wilson, Tori P            15 NFS-MR                 59.99    1:00.02 SILV   
                  28.68     1:00.02 (31.34)                                        
 12 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              1:01.02    1:00.36 SILV   
                  28.51     1:00.36 (31.85)                                        
 13 White, Sarah E            17 Express Swimming-MR    58.99    1:00.49 SILV   
                  28.64     1:00.49 (31.85)                                        
 14 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   1:01.04    1:00.54 SILV   
                  28.91     1:00.54 (31.63)                                        
 15 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   1:00.51    1:00.60 SILV   
                  29.18     1:00.60 (31.42)                                        
 16 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR     59.99    1:00.93 SILV   
                  28.82     1:00.93 (32.11)                                        
Non-Award Division  
  1 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  1:00.63    1:01.10        
                  29.02     1:01.10 (32.08)                                        
  2 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   1:00.91    1:01.12        
                  29.10     1:01.12 (32.02)                                        
  3 Rhodd, Holland M          16 Manhattan Makos-MR   1:00.76    1:01.97        
                  29.34     1:01.97 (32.63)                                        
  4 Licausi, Brianna          15 Unhes-Mr-MR          1:01.02    1:02.37        
                  29.61     1:02.37 (32.76)                                        
  5 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR            59.22    1:02.57        
                  29.83     1:02.57 (32.74)                                        
  6 Lee, Audrey               15 GATE-MR                59.51    1:02.79        
                  29.17     1:02.79 (33.62)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
              2:04.50  SMAX Silver Max
              2:10.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:04.51 - 2:10.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   2:04.55    2:05.28 SILV   
                  28.39       59.85 (31.46)     1:32.70 (32.85)     2:05.28 (32.58)
  2 Gullickson, Lauren        15 WAC-MR               2:07.91    2:05.59 SILV   
                  29.13     1:00.99 (31.86)     1:33.61 (32.62)     2:05.59 (31.98)
  3 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              2:05.59    2:07.05 SILV   
                  29.13     1:00.84 (31.71)     1:33.08 (32.24)     2:07.05 (33.97)
  4 Keane, Nicole E           15 WEST-MR              2:07.10    2:07.96 SILV   
                  29.50     1:01.45 (31.95)     1:34.57 (33.12)     2:07.96 (33.39)
  5 Fagen, Isabelle H         16 Express Swimming-MR  2:06.79    2:08.52 SILV   
                  29.22     1:01.20 (31.98)     1:34.57 (33.37)     2:08.52 (33.95)
Non-Award Division  
  1 Abel, Casey               16 Rac @ Jcc-MR         2:09.67    2:11.79        
                  28.97     1:01.99 (33.02)     1:36.72 (34.73)     2:11.79 (35.07)
  2 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:10.15    2:13.21        
                  30.03     1:03.51 (33.48)     1:38.34 (34.83)     2:13.21 (34.87)
 -- Geiger, Allyson M         16 Express Swimming-MR  2:06.55         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:27.99  ZQ
              5:30.99  JO
              5:31.00  SMAX Silver Max
              5:39.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:31.01 - 5:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR         5:32.39    5:25.44 ZQ     
                  29.76     1:02.32 (32.56)     1:35.55 (33.23)     2:08.82 (33.27)
        2:42.03 (33.21)     3:15.06 (33.03)     3:48.01 (32.95)     4:21.10 (33.09)
        4:53.71 (32.61)     5:25.44 (31.73)                                        
  2 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   5:31.14    5:27.10 ZQ     
                  28.89     1:01.31 (32.42)     1:34.36 (33.05)     2:07.56 (33.20)
        2:40.80 (33.24)     3:14.12 (33.32)     3:47.62 (33.50)     4:21.31 (33.69)
        4:54.75 (33.44)     5:27.10 (32.35)                                        
SILV - Division  
  1 Crilly, Nicole M          15 Express Swimming-MR  5:32.55    5:38.71 SILV   
                  31.60     1:05.79 (34.19)     1:40.48 (34.69)     2:14.05 (33.57)
        2:47.96 (33.91)     3:21.57 (33.61)     3:55.03 (33.46)     4:29.67 (34.64)
        5:04.22 (34.55)     5:38.71 (34.49)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
              1:05.50  SMAX Silver Max
              1:10.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.51 - 1:10.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Bianco, Sara E            15 HS-MR                     NT    1:06.41 SILV   
                  32.41     1:06.41 (34.00)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
              1:05.50  SMAX Silver Max
              1:10.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.51 - 1:10.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Feminella, Lindsay M      16 WAC-MR               1:08.67    1:04.68 ZQ     
                  31.82     1:04.68 (32.86)                                        
  2 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   1:06.69    1:05.48 ZQ     
                  31.93     1:05.48 (33.55)                                        
SILV - Division  
  1 Bianco, Sara E            15 HS-MR                1:06.99    1:05.53 SILV   
                  32.12     1:05.53 (33.41)                                        
  2 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              1:06.36    1:06.25 SILV   
                  33.00     1:06.25 (33.25)                                        
  3 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              1:07.04    1:06.39 SILV   
                  32.10     1:06.39 (34.29)                                        
  4 Damsky, Abigail           17 Flying Dolphins-MR   1:06.12    1:07.00 SILV   
                  32.19     1:07.00 (34.81)                                        
  5 Cavanaugh, Katherine      16 WAC-MR               1:08.31    1:07.28 SILV   
                  32.66     1:07.28 (34.62)                                        
  6 Kinkel, Amanda N          15 GATE-MR              1:06.30    1:07.46 SILV   
                  32.94     1:07.46 (34.52)                                        
  7 Fagen, Isabelle H         16 Express Swimming-MR  1:07.55    1:07.62 SILV   
                  33.21     1:07.62 (34.41)                                        
  8 Anderson, Mary Jane J     16 HS-MR                1:07.89    1:07.79 SILV   
                  33.01     1:07.79 (34.78)                                        
  9 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   1:07.02    1:09.18 SILV   
                  33.05     1:09.18 (36.13)                                        
 10 Abel, Casey               16 Rac @ Jcc-MR         1:09.17    1:09.64 SILV   
                  32.62     1:09.64 (37.02)                                        
Non-Award Division  
  1 Lee, Audrey               15 GATE-MR              1:07.89    1:10.62        
                  33.93     1:10.62 (36.69)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
              2:21.00  SMAX Silver Max
              2:29.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:21.01 - 2:29.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Feminella, Lindsay M      16 WAC-MR                    NT    2:18.32 ZQ     
                  33.17     1:08.16 (34.99)     1:43.31 (35.15)     2:18.32 (35.01)
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
              2:21.00  SMAX Silver Max
              2:29.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:21.01 - 2:29.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR        NT    2:21.30 SILV   
                  33.21     1:08.46 (35.25)     1:44.86 (36.40)     2:21.30 (36.44)
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
              2:21.00  SMAX Silver Max
              2:29.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:21.01 - 2:29.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Feminella, Lindsay M      16 WAC-MR               2:21.56    2:18.81 ZQ     
                  33.14     1:07.77 (34.63)     1:43.55 (35.78)     2:18.81 (35.26)
  2 Bianco, Sara E            15 HS-MR                2:25.64    2:20.77 ZQ     
                  33.39     1:08.83 (35.44)     1:45.45 (36.62)     2:20.77 (35.32)
  3 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   2:22.81    2:20.81 ZQ     
                  33.56     1:09.60 (36.04)     1:45.13 (35.53)     2:20.81 (35.68)
SILV - Division  
  1 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   2:23.74    2:21.03 SILV   
                  33.82     1:09.54 (35.72)     1:46.05 (36.51)     2:21.03 (34.98)
  2 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              2:24.95    2:25.78 SILV   
                  35.53     1:11.41 (35.88)     1:48.21 (36.80)     2:25.78 (37.57)
  3 Geiger, Allyson M         16 Express Swimming-MR  2:27.09    2:27.37 SILV   
                  34.73     1:12.34 (37.61)     1:50.32 (37.98)     2:27.37 (37.05)
  4 Kinkel, Amanda N          15 GATE-MR              2:26.04    2:28.58 SILV   
                  35.04     1:12.00 (36.96)     1:49.65 (37.65)     2:28.58 (38.93)
  5 Auty, Danielle            16 Express Swimming-MR  2:28.35    2:28.82 SILV   
                  35.43     1:12.78 (37.35)     1:51.23 (38.45)     2:28.82 (37.59)
  6 Donlevy, Katie D          15 CIY-MR               2:26.66    2:28.84 SILV   
                  35.77     1:12.47 (36.70)     1:50.41 (37.94)     2:28.84 (38.43)
Non-Award Division  
  1 Gold, Kate R              15 HS-MR                2:28.17    2:32.08        
                  35.84     1:14.02 (38.18)     1:54.39 (40.37)     2:32.08 (37.69)
  2 Lee, Audrey               15 GATE-MR              2:26.94    2:33.43        
                                1:14.78 ( )     1:54.30 (39.52)     2:33.43 (39.13)
 -- Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   2:28.37        DFS        
      Declared false start
 -- Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  2:28.88         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
              1:15.20  SMAX Silver Max
              1:20.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:15.21 - 1:20.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   1:16.69    1:16.39 SILV   
                  35.19     1:16.39 (41.20)                                        
  2 Hongamata, Lydia          15 NCAC-MR              1:18.64    1:16.72 SILV   
                  35.69     1:16.72 (41.03)                                        
  3 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              1:16.53    1:17.25 SILV   
                  35.69     1:17.25 (41.56)                                        
  4 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   1:17.87    1:17.84 SILV   
                  36.78     1:17.84 (41.06)                                        
  5 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          1:18.50    1:18.69 SILV   
                  36.98     1:18.69 (41.71)                                        
  6 Halloran, Caitlin M       17 Express Swimming-MR  1:19.45    1:18.72 SILV   
                  35.67     1:18.72 (43.05)                                        
  7 Wong, Isabelle            15 GATE-MR              1:18.63    1:20.08 SILV   
                  38.14     1:20.08 (41.94)                                        
  8 Keane, Nicole E           15 WEST-MR              1:18.02    1:20.10 SILV   
                  38.22     1:20.10 (41.88)                                        
  9 Bianco, Sara E            15 HS-MR                1:19.84    1:20.12 SILV   
                  37.52     1:20.12 (42.60)                                        
 10 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR              1:20.78    1:20.15 SILV   
                  37.79     1:20.15 (42.36)                                        
 11 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   1:17.98    1:20.30 SILV   
                  37.49     1:20.30 (42.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   1:18.45    1:21.20        
                  38.25     1:21.20 (42.95)                                        
  2 Lee, Audrey               15 GATE-MR              1:18.63    1:22.45        
                  38.46     1:22.45 (43.99)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX Silver Max
              2:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.01 - 2:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   2:48.36    2:48.14 SILV   
                  37.89     1:21.05 (43.16)     2:04.30 (43.25)     2:48.14 (43.84)
  2 Bianco, Sara E            15 HS-MR                2:47.39    2:48.37 SILV   
                  38.09     1:21.08 (42.99)     2:05.96 (44.88)     2:48.37 (42.41)
  3 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:46.04    2:48.87 SILV   
                  37.59     1:20.48 (42.89)     2:04.36 (43.88)     2:48.87 (44.51)
  4 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   2:48.96    2:49.80 SILV   
                  38.94     1:22.28 (43.34)     2:06.31 (44.03)     2:49.80 (43.49)
Non-Award Division  
  1 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   2:49.65    2:51.13        
                  38.71     1:22.34 (43.63)     2:06.80 (44.46)     2:51.13 (44.33)
  2 Licausi, Brianna          15 Unhes-Mr-MR          2:46.86    2:52.87        
                  37.88     1:20.98 (43.10)     2:06.34 (45.36)     2:52.87 (46.53)
  3 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   2:48.42    2:55.03        
                  38.01     1:22.55 (44.54)     2:08.81 (46.26)     2:55.03 (46.22)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:05.00  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.01 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Wong, Bokey               16 NCAC-MR                   NT    1:07.09 SILV   
                  31.44     1:07.09 (35.65)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:05.00  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.01 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR                   NT    1:05.21 SILV   
                  30.04     1:05.21 (35.17)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:05.00  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.01 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              1:06.85    1:04.74 JO     
                  29.72     1:04.74 (35.02)                                        
SILV - Division  
  1 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   1:06.71    1:05.67 SILV   
                  30.66     1:05.67 (35.01)                                        
  2 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   1:07.13    1:05.88 SILV   
                  30.74     1:05.88 (35.14)                                        
  3 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              1:05.28    1:06.79 SILV   
                  31.36     1:06.79 (35.43)                                        
  4 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  1:07.17    1:07.72 SILV   
                  32.09     1:07.72 (35.63)                                        
  5 Auty, Danielle            16 Express Swimming-MR  1:08.43    1:08.62 SILV   
                  32.10     1:08.62 (36.52)                                        
  6 Cusumano, Nicole          16 WAC-MR               1:06.59    1:09.00 SILV   
                  31.64     1:09.00 (37.36)                                        
  7 Donlevy, Katie D          15 CIY-MR               1:07.85    1:09.14 SILV   
                  31.58     1:09.14 (37.56)                                        
Non-Award Division  
  1 White, Sarah E            17 Express Swimming-MR  1:06.16    1:16.91        
                  33.41     1:16.91 (43.50)                                        
 -- NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR         1:06.64         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:30.00  SMAX Silver Max
              2:33.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.01 - 2:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   2:31.58    2:30.05 SILV   
                  31.63     1:08.69 (37.06)     1:48.88 (40.19)     2:30.05 (41.17)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  ZQ
              2:19.99  JO
              2:20.00  SMAX Silver Max
              2:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:20.01 - 2:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR         2:20.90    2:18.63 ZQ     
                  29.79     1:04.53 (34.74)     1:47.22 (42.69)     2:18.63 (31.41)
  2 Gullickson, Lauren        15 WAC-MR               2:26.98    2:19.46 ZQ     
                  31.86     1:09.51 (37.65)     1:47.45 (37.94)     2:19.46 (32.01)
SILV - Division  
  1 Donlevy, Katie D          15 CIY-MR               2:23.85    2:23.28 SILV   
                  31.48     1:09.47 (37.99)     1:51.06 (41.59)     2:23.28 (32.22)
  2 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   2:23.10    2:23.98 SILV   
                  30.48     1:07.17 (36.69)     1:52.04 (44.87)     2:23.98 (31.94)
  3 Abel, Casey               16 Rac @ Jcc-MR         2:27.53    2:25.43 SILV   
                  29.41     1:05.84 (36.43)     1:52.33 (46.49)     2:25.43 (33.10)
  4 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   2:25.15    2:26.08 SILV   
                  31.06     1:08.33 (37.27)     1:51.63 (43.30)     2:26.08 (34.45)
  5 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   2:28.47    2:26.45 SILV   
                  33.33     1:11.57 (38.24)     1:54.67 (43.10)     2:26.45 (31.78)
  6 Auty, Danielle            16 Express Swimming-MR  2:23.55    2:26.66 SILV   
                  30.78     1:09.40 (38.62)     1:52.75 (43.35)     2:26.66 (33.91)
  7 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              2:29.13    2:26.76 SILV   
                  30.65     1:08.38 (37.73)     1:52.09 (43.71)     2:26.76 (34.67)
  8 Bianco, Sara E            15 HS-MR                2:27.19    2:27.11 SILV   
                  32.63     1:08.99 (36.36)     1:52.83 (43.84)     2:27.11 (34.28)
  9 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   2:28.46    2:27.17 SILV   
                  32.58     1:12.16 (39.58)     1:52.96 (40.80)     2:27.17 (34.21)
 10 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              2:26.19    2:27.26 SILV   
                  31.41     1:08.62 (37.21)     1:52.68 (44.06)     2:27.26 (34.58)
 11 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  2:26.88    2:29.83 SILV   
                  33.12     1:07.03 (33.91)     1:55.62 (48.59)     2:29.83 (34.21)
 12 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   2:33.66    2:30.61 SILV   
                  31.57     1:11.24 (39.67)     1:56.21 (44.97)     2:30.61 (34.40)
 13 Keane, Nicole E           15 WEST-MR              2:30.96    2:31.18 SILV   
                  33.50     1:14.07 (40.57)     1:57.61 (43.54)     2:31.18 (33.57)
 14 Kinkel, Amanda N          15 GATE-MR              2:29.87    2:31.76 SILV   
                  33.97     1:10.79 (36.82)     1:56.95 (46.16)     2:31.76 (34.81)
 15 Liu, Serina               15 NCAC-MR              2:33.50    2:33.05 SILV   
                  33.67     1:11.98 (38.31)     1:57.72 (45.74)     2:33.05 (35.33)
 16 Geiger, Allyson M         16 Express Swimming-MR  2:32.19    2:33.16 SILV   
                  33.52     1:12.43 (38.91)     2:00.98 (48.55)     2:33.16 (32.18)
 17 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:29.61    2:33.20 SILV   
                  34.09     1:14.98 (40.89)     1:58.73 (43.75)     2:33.20 (34.47)
 18 Schaubeck, Anna E         15 Express Swimming-MR  2:34.39    2:33.79 SILV   
                  31.87     1:12.32 (40.45)     1:58.26 (45.94)     2:33.79 (35.53)
 19 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          2:29.55    2:36.27 SILV   
                  32.90     1:13.83 (40.93)     1:59.30 (45.47)     2:36.27 (36.97)
 20 Kascle, Raeanne           15 Rac @ Jcc-MR         2:36.09    2:36.38 SILV   
                  32.59     1:13.54 (40.95)     2:01.06 (47.52)     2:36.38 (35.32)
 21 Lee, Audrey               15 GATE-MR              2:29.03    2:36.52 SILV   
                  34.77     1:13.22 (38.45)     2:00.13 (46.91)     2:36.52 (36.39)
Non-Award Division  
  1 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   2:34.92    2:37.10        
                  32.36     1:14.70 (42.34)     2:02.01 (47.31)     2:37.10 (35.09)
  2 Huang, Kimberly M         15 GATE-MR              2:35.20    2:39.65        
                  32.96     1:14.49 (41.53)     2:00.75 (46.26)     2:39.65 (38.90)
  3 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          2:32.33    2:40.19        
                  35.82     1:17.00 (41.18)     2:03.89 (46.89)     2:40.19 (36.30)
 -- Peralta, Loren S          17 APEX-MR              2:34.90         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  2:28.63        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Bay, Alexandria M         15 Twisters-MR          2:28.68         NS        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  JO
              5:05.00  SMAX Silver Max
              5:23.29  SILV
 Meet Qualifying:  5:05.01 - 5:23.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Gullickson, Lauren        15 WAC-MR               5:08.22    5:00.68 JO     
                  32.21     1:09.96 (37.75)     1:49.58 (39.62)     2:28.60 (39.02)
        3:08.39 (39.79)     3:50.75 (42.36)     4:26.45 (35.70)     5:00.68 (34.23)
  2 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  5:11.80    5:04.71 JO     
                  32.13     1:09.90 (37.77)     1:46.54 (36.64)     2:21.94 (35.40)
        3:09.21 (47.27)     3:56.29 (47.08)     4:31.47 (35.18)     5:04.71 (33.24)
SILV - Division  
  1 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   5:14.95    5:11.29 SILV   
                  32.87     1:10.57 (37.70)     1:52.06 (41.49)     2:32.07 (40.01)
        3:16.42 (44.35)     4:01.04 (44.62)     4:36.82 (35.78)     5:11.29 (34.47)
  2 Bianco, Sara E            15 HS-MR                5:11.79    5:12.46 SILV   
                  32.85     1:13.59 (40.74)     1:52.79 (39.20)     2:30.33 (37.54)
        3:15.20 (44.87)     4:00.91 (45.71)     4:37.18 (36.27)     5:12.46 (35.28)
  3 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   5:05.39    5:12.70 SILV   
                  31.59     1:08.19 (36.60)     1:47.26 (39.07)     2:26.16 (38.90)
        3:11.40 (45.24)     3:58.54 (47.14)     4:35.65 (37.11)     5:12.70 (37.05)
  4 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   5:17.47    5:13.90 SILV   
                  33.25     1:13.01 (39.76)     1:55.56 (42.55)     2:37.76 (42.20)
        3:19.15 (41.39)     4:01.78 (42.63)     4:38.53 (36.75)     5:13.90 (35.37)
Non-Award Division  
 -- Bay, Alexandria M         15 Twisters-MR          5:09.07         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                32.00  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.01 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR           32.77      31.43 JO     
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR                32.01      31.58 JO     
  3 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR                32.18      31.61 JO     
  4 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR            32.67      31.79 JO     
SILV - Division  
  1 Zametko, Nik              10 HS-MR                  33.47      32.54 SILV   
  2 Izower, Asher              8 Twisters-MR            33.37      32.66 SILV   
  3 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                  35.15      32.70 SILV   
  4 Wozniak, Robert            9 Aquaflames-MR          33.32      32.77 SILV   
  5 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    32.01      32.80 SILV   
  6 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR    32.39      32.99 SILV   
  7 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                33.11      33.24 SILV   
  8 Lai, Christopher B         9 HS-MR                  33.38      33.32 SILV   
  9 Ramnauth, Paul A          10 GATE-MR                33.23      33.44 SILV   
 10 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     33.32      33.50 SILV   
 10 Altman, Kyle              10 Rac @ Jcc-MR           34.11      33.50 SILV   
 12 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR            33.75      33.59 SILV   
 13 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR            34.66      33.62 SILV   
 14 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR              32.90      33.63 SILV   
 15 Allison, Javi O           10 RedTails-MR            33.91      33.67 SILV   
 16 Macio, David              10 Twisters-MR            33.07      33.75 SILV   
 17 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR            34.69      33.87 SILV   
 18 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR                 33.25      33.95 SILV   
 19 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            35.02      34.19 SILV   
 20 Burke, Ryan               10 FLY-MR                 34.22      34.22 SILV   
 21 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR    33.94      34.46 SILV   
 22 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                35.07      34.53 SILV   
 23 Lee, Aidan J               7 WEST-MR                33.88      34.56 SILV   
 24 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                  35.15      34.59 SILV   
 25 Lee, Christian             8 WEST-MR                34.24      35.16 SILV   
 25 Wong, Matthew              9 Twisters-MR            34.36      35.16 SILV   
Non-Award Division  
  1 Gotlib, Steven            10 BASC-MR                35.18      35.36        
  2 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    33.96      35.45        
  3 Ma, Jared W                8 HS-MR                  35.00      35.88        
  4 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    34.99      36.18        
  5 Porges, David r           10 Flying Dolphins-MR     34.68      36.89        
 -- Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR            33.96         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                32.00  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.01 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                   NT      33.22 SILV   
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR              1:12.62    1:09.46 JO     
                  32.17     1:09.46 (37.29)                                        
  2 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          1:11.96    1:09.63 JO     
                  33.87     1:09.63 (35.76)                                        
  3 Zhang, Ryan F              9 GATE-MR              1:11.68    1:10.00 JO     
                  33.61     1:10.00 (36.39)                                        
  4 Amato, Jason C             9 WEST-MR              1:12.17    1:10.64 JO     
                  33.29     1:10.64 (37.35)                                        
  5 Zametko, Nik              10 HS-MR                1:16.04    1:10.81 JO     
                  33.69     1:10.81 (37.12)                                        
  6 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:12.05    1:11.24 JO     
                  34.02     1:11.24 (37.22)                                        
SILV - Division  
  1 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:13.79    1:11.85 SILV   
                  34.97     1:11.85 (36.88)                                        
  2 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            1:11.98    1:12.25 SILV   
                  34.37     1:12.25 (37.88)                                        
  3 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR          1:11.75    1:12.29 SILV   
                  33.96     1:12.29 (38.33)                                        
  4 Wozniak, Robert            9 Aquaflames-MR        1:14.43    1:12.51 SILV   
                  34.30     1:12.51 (38.21)                                        
  5 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:16.94    1:13.64 SILV   
                  34.30     1:13.64 (39.34)                                        
  6 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   1:13.07    1:13.83 SILV   
                  34.59     1:13.83 (39.24)                                        
  7 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          1:14.21    1:14.05 SILV   
                  35.22     1:14.05 (38.83)                                        
  8 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR  1:14.83    1:14.54 SILV   
                  35.35     1:14.54 (39.19)                                        
  9 Lee, Aidan J               7 WEST-MR              1:17.87    1:15.75 SILV   
                  36.10     1:15.75 (39.65)                                        
 10 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR          1:18.35    1:15.89 SILV   
                  35.30     1:15.89 (40.59)                                        
 11 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR  1:15.94    1:16.29 SILV   
                  36.26     1:16.29 (40.03)                                        
 12 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR  1:15.43    1:16.54 SILV   
                  36.70     1:16.54 (39.84)                                        
 13 Lai, Christopher B         9 HS-MR                1:16.74    1:16.79 SILV   
                  35.97     1:16.79 (40.82)                                        
 14 Burke, Ryan               10 FLY-MR               1:17.02    1:17.34 SILV   
                  37.25     1:17.34 (40.09)                                        
 15 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:18.38    1:18.21 SILV   
                  36.72     1:18.21 (41.49)                                        
Non-Award Division  
  1 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          1:18.21    1:18.98        
                  39.48     1:18.98 (39.50)                                        
  2 Min, Christopher K         9 FLY-MR               1:17.75    1:19.06        
                  36.28     1:19.06 (42.78)                                        
  3 Whelan, Jack              10 CIY-MR               1:18.26    1:19.26        
                  37.76     1:19.26 (41.50)                                        
  4 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               1:15.32    1:19.66        
                  37.54     1:19.66 (42.12)                                        
  5 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:17.40    1:23.34        
                  38.45     1:23.34 (44.89)                                        
 -- Khoury, Christian         10 BASC-MR              1:15.71         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR               NT    1:13.00 SILV   
                  34.91     1:13.00 (38.09)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                   NT    1:21.97        
                  38.04     1:21.97 (43.93)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX Silver Max
              2:49.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.01 - 2:49.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Radkov, Nick               9 Unhes-Mr-MR          2:38.47    2:16.68 ZQ     
                  31.62     1:06.83 (35.21)     1:43.16 (36.33)     2:16.68 (33.52)
JO - Division  
  1 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR         2:37.77    2:30.79 JO     
                  34.28     1:13.16 (38.88)     1:52.74 (39.58)     2:30.79 (38.05)
SILV - Division  
  1 Amato, Jason C             9 WEST-MR              2:39.84    2:32.81 SILV   
                  34.22     1:12.72 (38.50)     1:53.16 (40.44)     2:32.81 (39.65)
  2 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          2:35.51    2:32.91 SILV   
                  33.83     1:12.62 (38.79)     1:54.30 (41.68)     2:32.91 (38.61)
  3 Zametko, Nik              10 HS-MR                2:44.06    2:36.95 SILV   
                  35.51     1:16.37 (40.86)     1:57.99 (41.62)     2:36.95 (38.96)
  4 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          2:45.33    2:37.45 SILV   
                  36.27     1:16.23 (39.96)     1:58.01 (41.78)     2:37.45 (39.44)
  5 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  2:42.85    2:38.94 SILV   
                  34.87     1:16.01 (41.14)     1:59.71 (43.70)     2:38.94 (39.23)
  6 Wozniak, Robert            9 Aquaflames-MR        2:47.47    2:41.52 SILV   
                  35.24     1:16.49 (41.25)     2:00.40 (43.91)     2:41.52 (41.12)
  7 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   2:41.47    2:42.82 SILV   
                  36.16     1:17.66 (41.50)     2:00.03 (42.37)     2:42.82 (42.79)
  8 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            2:40.19    2:44.86 SILV   
                  36.22     1:17.97 (41.75)     2:01.93 (43.96)     2:44.86 (42.93)
  9 Macio, David              10 Twisters-MR          2:45.34    2:45.96 SILV   
                  36.89     1:19.69 (42.80)     2:03.94 (44.25)     2:45.96 (42.02)
 10 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               2:43.64    2:47.01 SILV   
                  35.78     1:19.68 (43.90)     2:03.34 (43.66)     2:47.01 (43.67)
Non-Award Division  
  1 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                2:43.35    2:49.80        
                  36.54     1:18.27 (41.73)     2:04.08 (45.81)     2:49.80 (45.72)
  2 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          2:44.46    2:50.36        
                  38.73     1:24.30 (45.57)     2:09.72 (45.42)     2:50.36 (40.64)
  3 Lai, Christopher B         9 HS-MR                2:48.48    2:51.80        
                  37.30     1:21.21 (43.91)     2:08.01 (46.80)     2:51.80 (43.79)
 -- Krawiec, Grant            10 Express Swimming-MR  2:46.78         NS        
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              6:27.99  ZQ
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.01 - 7:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR                   NT    6:47.17 SILV   
                  34.00     1:13.67 (39.67)     1:55.27 (41.60)     2:37.82 (42.55)
        3:20.35 (42.53)     4:03.94 (43.59)     4:46.35 (42.41)     5:27.85 (41.50)
        6:08.41 (40.56)     6:47.17 (38.76)                                        
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:27.99  ZQ
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.01 - 7:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          7:04.23    6:36.11 JO     
                  34.11     1:13.06 (38.95)     1:53.41 (40.35)     2:34.79 (41.38)
        3:15.91 (41.12)     3:56.43 (40.52)     4:38.14 (41.71)     5:19.44 (41.30)
        6:00.34 (40.90)     6:36.11 (35.77)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                   NT      36.73 JO     
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR               NT      38.23 SILV   
  2 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR        NT      39.06 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR                   NT      37.88 SILV   
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR                   NT      38.20 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Allison, Javi O           10 RedTails-MR            42.24      36.85 JO     
  2 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                  39.40      37.47 JO     
SILV - Division  
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR                38.95      37.64 SILV   
  2 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR                37.70      37.67 SILV   
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR                38.22      37.67 SILV   
  4 Wozniak, Robert            9 Aquaflames-MR          39.16      37.83 SILV   
  5 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     38.42      37.93 SILV   
  6 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR            37.69      37.96 SILV   
  7 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                37.97      38.65 SILV   
  8 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR            38.36      38.84 SILV   
  9 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            37.66      39.02 SILV   
 10 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR    39.02      39.37 SILV   
 11 Boyd, Andrew R            10 WAC-MR                 40.02      39.57 SILV   
 12 Lee, Christian             8 WEST-MR                39.80      39.62 SILV   
 13 Altman, Kyle              10 Rac @ Jcc-MR           41.29      39.68 SILV   
 14 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR            41.76      39.79 SILV   
 15 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR            41.50      39.80 SILV   
 16 Jeong, Eugene              9 FLY-MR                 40.08      39.84 SILV   
 17 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR     40.79      40.00 SILV   
 18 Lai, Christopher B         9 HS-MR                  39.03      40.43 SILV   
 19 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                39.63      40.48 SILV   
 20 Ma, Jared W                8 HS-MR                  40.58      40.77 SILV   
 21 Min, Christopher K         9 FLY-MR                 40.37      40.92 SILV   
 22 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR    40.25      40.93 SILV   
 23 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR              42.22      41.08 SILV   
 24 Lee, Aidan J               7 WEST-MR                42.71      41.33 SILV   
 25 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            42.44      41.45 SILV   
 26 Liu, John                  9 BASC-MR                42.59      41.48 SILV   
 27 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR            41.37      41.49 SILV   
 28 Gotlib, Steven            10 BASC-MR                42.71      41.53 SILV   
 29 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    38.73      41.85 SILV   
 30 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR    42.36      41.98 SILV   
 31 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                  42.61      42.40 SILV   
 32 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR            41.44      42.67 SILV   
 33 Wong, Matthew              9 Twisters-MR            41.43      42.82 SILV   
Non-Award Division  
  1 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR                 38.99      43.15        
  1 Park, Andrew H            10 FLY-MR                 42.25      43.15        
  3 Whelan, Jack              10 CIY-MR                 41.32      43.52        
  4 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                42.20      43.59        
 -- Khoury, Christian         10 BASC-MR                40.37        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.21 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              1:22.23    1:20.42 JO     
                  38.71     1:20.42 (41.71)                                        
  2 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR              1:24.68    1:21.31 JO     
                  39.33     1:21.31 (41.98)                                        
  3 Amato, Jason C             9 WEST-MR              1:22.79    1:21.79 JO     
                  39.60     1:21.79 (42.19)                                        
  4 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR          1:24.96    1:22.09 JO     
                  40.23     1:22.09 (41.86)                                        
SILV - Division  
  1 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:24.78    1:22.38 SILV   
                  40.30     1:22.38 (42.08)                                        
  2 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:29.15    1:22.97 SILV   
                  40.22     1:22.97 (42.75)                                        
  3 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR  1:25.85    1:23.62 SILV   
  4 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          1:28.01    1:23.86 SILV   
                  41.13     1:23.86 (42.73)                                        
  5 Lee, Christian             8 WEST-MR              1:36.16    1:23.94 SILV   
                  40.04     1:23.94 (43.90)                                        
  6 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   1:25.17    1:24.58 SILV   
                  41.02     1:24.58 (43.56)                                        
  7 Allison, Javi O           10 RedTails-MR          1:30.71    1:24.77 SILV   
                  41.87     1:24.77 (42.90)                                        
  8 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:22.20    1:25.00 SILV   
                  41.30     1:25.00 (43.70)                                        
  9 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:28.36    1:25.08 SILV   
                  41.20     1:25.08 (43.88)                                        
 10 Altman, Kyle              10 Rac @ Jcc-MR         1:32.31    1:25.38 SILV   
                  40.01     1:25.38 (45.37)                                        
 11 Lai, Christopher B         9 HS-MR                1:26.63    1:25.62 SILV   
                  40.93     1:25.62 (44.69)                                        
 12 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:28.28    1:26.48 SILV   
                  42.13     1:26.48 (44.35)                                        
 13 Macio, David              10 Twisters-MR          1:31.47    1:27.30 SILV   
                  43.85     1:27.30 (43.45)                                        
 14 Gotlib, Steven            10 BASC-MR              1:36.98    1:28.06 SILV   
                  43.47     1:28.06 (44.59)                                        
 15 Liu, John                  9 BASC-MR              1:35.77    1:28.22 SILV   
 16 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:32.31    1:28.30 SILV   
                  42.57     1:28.30 (45.73)                                        
 17 Lee, Aidan J               7 WEST-MR              1:32.04    1:28.73 SILV   
                  43.34     1:28.73 (45.39)                                        
 18 Park, Andrew H            10 FLY-MR               1:29.84    1:29.08 SILV   
                  44.21     1:29.08 (44.87)                                        
 19 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:36.02    1:29.33 SILV   
                  43.88     1:29.33 (45.45)                                        
 20 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:24.72    1:29.44 SILV   
                  43.72     1:29.44 (45.72)                                        
 21 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          1:29.25    1:29.57 SILV   
                  44.52     1:29.57 (45.05)                                        
 22 Reshetnyak, Nikita        10 Rac @ Jcc-MR         1:35.95    1:30.25 SILV   
                  43.40     1:30.25 (46.85)                                        
 23 Osman, Yousef              9 Rac @ Jcc-MR         1:35.85    1:30.47 SILV   
                  45.19     1:30.47 (45.28)                                        
 24 Akhmetshin, Nikita        10 Aquaflames-MR        1:35.07    1:31.00 SILV   
                  44.06     1:31.00 (46.94)                                        
 25 Ostensen, John             9 WAC-MR               1:32.49    1:31.46 SILV   
                  43.61     1:31.46 (47.85)                                        
 26 Hardart, Max               9 Badger-MR            1:34.98    1:32.21 SILV   
                  44.65     1:32.21 (47.56)                                        
 27 Mitchener, Ryan            9 Manhattan Makos-MR   1:33.27    1:32.24 SILV   
                  44.34     1:32.24 (47.90)                                        
 27 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               1:27.70    1:32.24 SILV   
 29 MO, David                  9 Express Swimming-MR  1:30.47    1:32.54 SILV   
                  43.12     1:32.54 (49.42)                                        
 30 Sadowski, Aidan           10 WAC-MR               1:33.48    1:32.81 SILV   
                  44.54     1:32.81 (48.27)                                        
 31 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR  1:27.67    1:33.55 SILV   
                  44.55     1:33.55 (49.00)                                        
 32 Min, Christopher K         9 FLY-MR               1:32.83    1:34.65 SILV   
                  46.45     1:34.65 (48.20)                                        
 33 Burke, Ryan               10 FLY-MR               1:35.51    1:35.85 SILV   
                  47.22     1:35.85 (48.63)                                        
Non-Award Division  
 -- Boyd, Andrew R            10 WAC-MR               1:32.93         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.09          DQ (42.35)                                        
 -- Chapski, Kole             10 Manhattan Makos-MR   1:33.26         NS        
 -- Peetz, Frederick L        10 BASC-MR              1:34.17         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.21 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Porges, David r           10 Flying Dolphins-MR        NT    1:32.96 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                43.50  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.51 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR               NT      42.32 JO     
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                43.50  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.51 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ramnauth, Paul A          10 GATE-MR                44.41      41.63 ZQ     
JO - Division  
  1 Zhang, Ryan F              9 GATE-MR                43.95      42.27 JO     
  2 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR           46.77      42.70 JO     
  3 Madden, Sean M            10 Twisters-MR            44.97      43.45 JO     
SILV - Division  
  1 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR            44.08      43.59 SILV   
  2 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR              46.21      43.61 SILV   
  3 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                  45.10      44.25 SILV   
  4 Min, Christopher K         9 FLY-MR                 46.02      44.58 SILV   
  5 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR            45.46      44.59 SILV   
  6 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR            44.55      44.62 SILV   
  7 MO, David                  9 Express Swimming-MR    46.34      44.66 SILV   
  8 Zametko, Nik              10 HS-MR                  46.81      44.89 SILV   
  9 Amato, Jason C             9 WEST-MR                46.66      45.26 SILV   
  9 Wong, Matthew              9 Twisters-MR            48.18      45.26 SILV   
 11 Jeong, Eugene              9 FLY-MR                 45.87      45.35 SILV   
 12 Gotlib, Steven            10 BASC-MR                47.82      45.37 SILV   
 13 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR              44.70      45.38 SILV   
 14 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                47.46      45.47 SILV   
 15 Lai, Christopher B         9 HS-MR                  46.40      45.99 SILV   
 16 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR    47.35      46.04 SILV   
 17 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR            45.94      46.11 SILV   
 18 Konviser, Eric             8 BASC-MR                47.48      46.33 SILV   
 19 Ma, Jared W                8 HS-MR                  47.97      46.53 SILV   
 20 Hardart, Max               9 Badger-MR              46.86      46.56 SILV   
 21 Powell, Shamir            10 MAD-MR                 46.53      46.78 SILV   
 22 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            46.17      46.91 SILV   
 23 Peckett, Thomas J         10 WEST-MR                47.23      47.23 SILV   
 24 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    46.68      47.31 SILV   
 25 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR                 47.05      47.70 SILV   
 26 Lee, Aidan J               7 WEST-MR                46.69      47.75 SILV   
Non-Award Division  
  1 Izower, Asher              8 Twisters-MR            47.54      48.83        
  2 Burke, Ryan               10 FLY-MR                 47.67      49.31        
 -- Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR     48.36         NS        
 -- Kalikas, Matthew          10 Rac @ Jcc-MR           48.48         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:34.60  SMAX Silver Max
              1:48.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:34.61 - 1:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Zhang, Ryan F              9 GATE-MR              1:34.90    1:32.72 ZQ     
                  44.57     1:32.72 (48.15)                                        
  2 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR         1:37.02    1:33.86 ZQ     
                  43.93     1:33.86 (49.93)                                        
SILV - Division  
  1 Zametko, Nik              10 HS-MR                1:36.11    1:34.73 SILV   
                  45.12     1:34.73 (49.61)                                        
  2 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          1:35.87    1:35.61 SILV   
                  46.23     1:35.61 (49.38)                                        
  3 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR            1:43.78    1:36.58 SILV   
                  44.92     1:36.58 (51.66)                                        
  4 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            1:35.72    1:36.64 SILV   
                  47.15     1:36.64 (49.49)                                        
  5 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR          1:36.12    1:37.22 SILV   
                  46.39     1:37.22 (50.83)                                        
  6 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                1:46.05    1:37.67 SILV   
                  47.05     1:37.67 (50.62)                                        
  7 Altman, Kyle              10 Rac @ Jcc-MR         1:36.69    1:38.59 SILV   
                  45.85     1:38.59 (52.74)                                        
  8 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR               1:46.78    1:39.10 SILV   
                  45.92     1:39.10 (53.18)                                        
  9 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:44.75    1:39.16 SILV   
                  47.12     1:39.16 (52.04)                                        
 10 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR          1:40.07    1:39.25 SILV   
                  48.57     1:39.25 (50.68)                                        
 11 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:39.75    1:39.43 SILV   
                  49.00     1:39.43 (50.43)                                        
 12 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:38.82    1:39.57 SILV   
                  46.97     1:39.57 (52.60)                                        
 13 Peckett, Thomas J         10 WEST-MR              1:43.05    1:40.19 SILV   
                  47.08     1:40.19 (53.11)                                        
 14 Min, Christopher K         9 FLY-MR               1:39.12    1:40.60 SILV   
                  47.93     1:40.60 (52.67)                                        
 15 Lai, Christopher B         9 HS-MR                1:38.11    1:41.82 SILV   
                  49.41     1:41.82 (52.41)                                        
 16 Ma, Jared W                8 HS-MR                1:43.56    1:42.12 SILV   
                  49.17     1:42.12 (52.95)                                        
 17 Mitchener, Ryan            9 Manhattan Makos-MR   1:48.38    1:42.27 SILV   
                  49.38     1:42.27 (52.89)                                        
 18 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR  1:40.61    1:42.62 SILV   
                  49.74     1:42.62 (52.88)                                        
 19 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               1:40.95    1:42.96 SILV   
                  49.53     1:42.96 (53.43)                                        
 20 Gotlib, Steven            10 BASC-MR              1:41.84    1:43.11 SILV   
                  50.33     1:43.11 (52.78)                                        
 21 Hardart, Max               9 Badger-MR            1:43.33    1:43.84 SILV   
                  48.31     1:43.84 (55.53)                                        
 22 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:43.73    1:44.97 SILV   
                  49.14     1:44.97 (55.83)                                        
 23 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:46.89    1:46.46 SILV   
                  51.12     1:46.46 (55.34)                                        
 24 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:47.83    1:47.48 SILV   
                  49.66     1:47.48 (57.82)                                        
Non-Award Division  
  1 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:47.82    1:48.72        
                  51.24     1:48.72 (57.48)                                        
  2 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:47.90    1:50.27        
                  52.63     1:50.27 (57.64)                                        
  3 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR  1:47.70    1:52.12        
                  53.47     1:52.12 (58.65)                                        
  4 Kvasnitskiy, Nikita       10 Unhes-Mr-MR          1:48.39    1:52.62        
                  51.90   1:52.62 (1:00.72)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Zametko, Nik              10 HS-MR                  36.32      34.29 ZQ     
JO - Division  
  1 Amato, Jason C             9 WEST-MR                37.37      35.89 JO     
SILV - Division  
  1 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR            36.54      36.06 SILV   
  2 Zahariev, Kevin K          9 Twisters-MR            36.71      36.14 SILV   
  3 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR                38.88      37.01 SILV   
  4 MO, David                  9 Express Swimming-MR    42.39      37.37 SILV   
  5 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR            37.53      37.59 SILV   
  6 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                  38.97      38.46 SILV   
  7 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                40.13      38.54 SILV   
  8 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR              38.60      38.68 SILV   
  9 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR    38.85      38.98 SILV   
 10 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    40.13      39.08 SILV   
 11 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR            39.30      39.32 SILV   
 12 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                  41.61      39.35 SILV   
 13 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR                 37.19      39.84 SILV   
 14 Lee, Christian             8 WEST-MR                41.54      39.96 SILV   
 15 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR            40.22      40.25 SILV   
 16 Lai, Christopher B         9 HS-MR                  39.77      40.37 SILV   
 17 Burke, Ryan               10 FLY-MR                 41.31      40.44 SILV   
 18 Vizhco, Dexter H           9 CAS-MR                 41.26      40.48 SILV   
 19 Lee, Aidan J               7 WEST-MR                43.34      40.78 SILV   
 20 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     39.24      41.03 SILV   
 21 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                40.69      41.17 SILV   
 22 Gotlib, Steven            10 BASC-MR                42.46      41.50 SILV   
 23 Hardart, Max               9 Badger-MR              41.28      41.57 SILV   
 24 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR     43.25      41.60 SILV   
 25 Whelan, Jack              10 CIY-MR                 40.56      42.26 SILV   
 26 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            39.15      42.35 SILV   
 27 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                42.72      42.47 SILV   
 28 Jeong, Eugene              9 FLY-MR                 40.68      42.77 SILV   
 29 Ma, Jared W                8 HS-MR                  42.48      43.00 SILV   
 30 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR    42.17      43.11 SILV   
 31 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR            42.19      43.57 SILV   
 32 Wong, Matthew              9 Twisters-MR            42.49      43.88 SILV   
Non-Award Division  
  1 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR            42.38      44.09        
  2 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    43.53      45.44        
  3 Kvasnitskiy, Nikita       10 Unhes-Mr-MR            43.42      45.54        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR               NT      36.07 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramnauth, Paul A          10 GATE-MR                   NT      37.73 SILV   
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:27.10  SMAX Silver Max
              1:37.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:27.11 - 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Izower, Asher              8 Twisters-MR          1:28.18    1:20.43 ZQ     
                  36.60     1:20.43 (43.83)                                        
SILV - Division  
  1 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR         1:30.07    1:27.21 SILV   
                  41.12     1:27.21 (46.09)                                        
  2 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          1:30.72    1:27.25 SILV   
                  41.92     1:27.25 (45.33)                                        
  3 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR          1:32.49    1:27.40 SILV   
                  38.97     1:27.40 (48.43)                                        
  4 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            1:30.55    1:29.87 SILV   
                  41.37     1:29.87 (48.50)                                        
  5 Madden, Sean M            10 Twisters-MR          1:30.27    1:29.90 SILV   
                  41.49     1:29.90 (48.41)                                        
  6 MO, David                  9 Express Swimming-MR  1:34.66    1:30.85 SILV   
                  40.30     1:30.85 (50.55)                                        
  7 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:29.22    1:32.75 SILV   
                  40.70     1:32.75 (52.05)                                        
  8 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:33.78    1:33.08 SILV   
                  43.54     1:33.08 (49.54)                                        
  9 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR          1:33.02    1:33.09 SILV   
                  41.61     1:33.09 (51.48)                                        
 10 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:33.81    1:33.22 SILV   
                  41.97     1:33.22 (51.25)                                        
 11 Vizhco, Dexter H           9 CAS-MR               1:37.07    1:37.58 SILV   
                  42.88     1:37.58 (54.70)                                        
Non-Award Division  
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:37.59    1:39.37        
                  44.63     1:39.37 (54.74)                                        
  2 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:37.29    1:43.67        
                  42.42   1:43.67 (1:01.25)                                        
 -- Hardart, Max               9 Badger-MR            1:36.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  43.31          DQ (52.30)                                        
 -- Ramnauth, Paul A          10 GATE-MR              1:32.19         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:22.00  SMAX Silver Max
              1:28.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.01 - 1:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR              1:23.92    1:20.82 JO     
                  38.70     1:20.82 (42.12)                                        
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR              1:26.00    1:21.85 JO     
                  36.94     1:21.85 (44.91)                                        
SILV - Division  
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              1:24.78    1:22.50 SILV   
                  40.76     1:22.50 (41.74)                                        
  2 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR          1:27.43    1:22.65 SILV   
                  37.95     1:22.65 (44.70)                                        
  3 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          1:22.59    1:23.25 SILV   
                  37.50     1:23.25 (45.75)                                        
  4 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            1:23.66    1:24.18 SILV   
                  40.61     1:24.18 (43.57)                                        
  5 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR          1:24.82    1:24.27 SILV   
                  38.19     1:24.27 (46.08)                                        
  6 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          1:25.11    1:24.58 SILV   
                  38.21     1:24.58 (46.37)                                        
  7 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   1:24.51    1:24.84 SILV   
                  38.42     1:24.84 (46.42)                                        
  8 Izower, Asher              8 Twisters-MR          1:26.04    1:25.10 SILV   
                  38.98     1:25.10 (46.12)                                        
  9 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:27.26    1:25.18 SILV   
                  41.32     1:25.18 (43.86)                                        
 10 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR  1:27.13    1:25.82 SILV   
                  40.85     1:25.82 (44.97)                                        
 11 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:26.36    1:25.89 SILV   
                  39.21     1:25.89 (46.68)                                        
 12 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               1:24.25    1:26.15 SILV   
                  40.88     1:26.15 (45.27)                                        
 13 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:27.58    1:27.20 SILV   
                  41.22     1:27.20 (45.98)                                        
 14 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          1:27.09    1:27.81 SILV   
                  44.51     1:27.81 (43.30)                                        
 15 Scala, William H           7 WEST-MR              1:28.49    1:28.22 SILV   
                  39.52     1:28.22 (48.70)                                        
 16 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:27.89    1:28.56 SILV   
                  40.03     1:28.56 (48.53)                                        
Non-Award Division  
  1 Lee, Aidan J               7 WEST-MR              1:26.47    1:28.65        
                  40.50     1:28.65 (48.15)                                        
  2 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:25.74    1:29.49        
                  41.69     1:29.49 (47.80)                                        
  3 Lai, Christopher B         9 HS-MR                1:27.00    1:30.13        
                  40.16     1:30.13 (49.97)                                        
 -- Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR          1:26.78         DQ        
      No touch - breast
                  42.32          DQ (44.91)                                        
 -- Min, Christopher K         9 FLY-MR               1:28.01         DQ        
      One hand touch - breast
                  41.76          DQ (47.20)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.01 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Zhang, Ryan F              9 GATE-MR              2:52.11    2:47.00 JO     
                  35.80     1:18.54 (42.74)     2:10.61 (52.07)     2:47.00 (36.39)
SILV - Division  
  1 Zametko, Nik              10 HS-MR                2:57.66    2:53.86 SILV   
                  37.78     1:20.17 (42.39)     2:13.35 (53.18)     2:53.86 (40.51)
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR              2:56.12    2:54.67 SILV   
                  37.93     1:21.35 (43.42)     2:15.63 (54.28)     2:54.67 (39.04)
  3 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR         2:56.32    2:54.97 SILV   
                  40.28     1:23.05 (42.77)     2:16.24 (53.19)     2:54.97 (38.73)
  4 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          3:03.75    2:56.46 SILV   
                  39.50     1:23.24 (43.74)     2:18.92 (55.68)     2:56.46 (37.54)
  5 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   3:02.83    2:59.97 SILV   
                  42.09     1:28.13 (46.04)     2:19.84 (51.71)     2:59.97 (40.13)
  6 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              3:01.93    3:01.58 SILV   
                                                    2:23.01 ( )     3:01.58 (38.57)
  7 MO, David                  9 Express Swimming-MR  3:00.41    3:03.09 SILV   
                  39.70     1:27.96 (48.26)     2:21.74 (53.78)     3:03.09 (41.35)
  8 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          3:01.13    3:04.65 SILV   
                  41.41     1:27.96 (46.55)     2:23.91 (55.95)     3:04.65 (40.74)
  9 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR  3:12.20    3:07.59 SILV   
                  42.07     1:29.00 (46.93)     2:26.76 (57.76)     3:07.59 (40.83)
 10 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          3:01.84    3:09.04 SILV   
                  49.23     1:36.22 (46.99)     2:28.77 (52.55)     3:09.04 (40.27)
 11 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              3:11.20    3:10.87 SILV   
                  40.86     1:28.90 (48.04)     2:27.04 (58.14)     3:10.87 (43.83)
 12 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR  3:12.54    3:13.83 SILV   
                  45.50     1:33.92 (48.42)     2:33.91 (59.99)     3:13.83 (39.92)
Non-Award Division  
  1 Lai, Christopher B         9 HS-MR                3:09.94    3:16.98        
                  43.41     1:32.32 (48.91)   2:33.24 (1:00.92)     3:16.98 (43.74)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                28.30  SMAX Silver Max
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.31 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR                   NT      28.74 SILV   
  2 Lin, Max L                12 Twisters-MR               NT      28.75 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                28.30  SMAX Silver Max
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.31 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                28.42      27.67 ZQ     
JO - Division  
  1 Loveless, Liam J          11 Badger-MR              29.63      27.85 JO     
  2 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR     28.76      27.89 JO     
  3 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR     28.77      28.23 JO     
  4 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR                28.38      28.28 JO     
SILV - Division  
  1 Lin, Max L                12 Twisters-MR            28.84      28.30 SMAX   
  2 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR                29.09      28.31 SILV   
  3 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR    28.70      28.36 SILV   
  4 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR                 29.81      28.41 SILV   
  5 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR    28.97      28.64 SILV   
  6 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR                28.38      28.70 SILV   
  7 Valdes, Luke              12 WAC-MR                 30.85      29.12 SILV   
  8 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    29.53      29.27 SILV   
  9 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                30.36      29.33 SILV   
 10 Tsai, Brian C             11 NCAC-MR                29.50      29.37 SILV   
 11 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR    29.18      29.39 SILV   
 11 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                29.43      29.39 SILV   
 13 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR    29.94      29.49 SILV   
 14 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR            30.02      29.65 SILV   
 15 Cato, Tyler R             12 NFS-MR                 30.03      29.67 SILV   
 16 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            29.85      29.71 SILV   
 17 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR            30.04      29.79 SILV   
 18 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                  30.14      29.90 SILV   
 19 Chin, William T           12 NYCC-MR                29.53      30.07 SILV   
 20 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR                30.09      30.11 SILV   
 21 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR            30.59      30.31 SILV   
 22 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR            30.75      30.37 SILV   
 23 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR     30.74      30.42 SILV   
 24 Rosato, Luke M            11 Badger-MR              30.79      30.44 SILV   
 25 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                30.51      30.49 SILV   
 25 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR                 31.12      30.49 SILV   
 27 Macias, Sean              12 BASC-MR                29.85      30.65 SILV   
 28 Garcia, Christopher       11 WEST-MR                30.57      30.69 SILV   
 29 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            29.77      30.78 SILV   
 30 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR     31.49      30.80 SILV   
 31 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    31.00      30.82 SILV   
 32 Ambrus, Christopher       11 FLY-MR                 30.22      30.91 SILV   
 33 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR    31.08      30.95 SILV   
 34 Ruf, Jason E              12 HS-MR                  30.35      30.98 SILV   
 35 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR                 31.39      31.13 SILV   
 36 Studer, Liam R            12 NYCC-MR                30.10      31.19 SILV   
Non-Award Division  
  1 Romano, Michael J         11 WEST-MR                31.25      31.63        
  2 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR            31.31      31.66        
  3 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR                31.13      31.75        
  4 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                  31.16      31.85        
  5 Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR    31.45      32.11        
  6 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR    30.16      32.18        
 -- Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR    30.47         NS        
 -- Kirkland, Gregory         12 WAC-MR                 30.91         NS        
 -- Shklovsky, Nicholas       11 BASC-MR                31.23         NS        
 -- Clark, Kevin              12 MAD-MR                 30.32         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                28.30  SMAX Silver Max
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.31 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Atilano-Flor, Camilo J    11 FLY-MR                    NT      31.55        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.61 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          1:03.27    1:00.11 JO     
                  28.72     1:00.11 (31.39)                                        
  2 Claiborne, Kevin G        11 NCAC-MR              1:03.44    1:00.28 JO     
                  28.22     1:00.28 (32.06)                                        
  3 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR              1:01.72    1:00.79 JO     
                  28.71     1:00.79 (32.08)                                        
SILV - Division  
  1 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              1:03.65    1:01.82 SILV   
                  29.54     1:01.82 (32.28)                                        
  2 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              1:02.26    1:02.05 SILV   
                  29.86     1:02.05 (32.19)                                        
  3 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  1:02.50    1:02.13 SILV   
                  29.85     1:02.13 (32.28)                                        
  4 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              1:03.63    1:02.38 SILV   
                  29.82     1:02.38 (32.56)                                        
  5 Valdes, Luke              12 WAC-MR               1:03.56    1:02.50 SILV   
                  29.79     1:02.50 (32.71)                                        
  6 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            1:04.59    1:02.58 SILV   
                  29.86     1:02.58 (32.72)                                        
  7 Santos, Douglas J         12 FLY-MR               1:01.99    1:02.65 SILV   
                  29.18     1:02.65 (33.47)                                        
  8 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              1:05.38    1:03.12 SILV   
                  29.50     1:03.12 (33.62)                                        
  9 Ng, Dylan                 12 CIY-MR               1:03.45    1:03.29 SILV   
                  30.03     1:03.29 (33.26)                                        
 10 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               1:03.39    1:03.42 SILV   
                  30.84     1:03.42 (32.58)                                        
 11 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  1:03.78    1:03.55 SILV   
                  30.07     1:03.55 (33.48)                                        
 12 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR   1:03.82    1:03.84 SILV   
                  30.84     1:03.84 (33.00)                                        
 13 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:06.72    1:03.99 SILV   
                  30.78     1:03.99 (33.21)                                        
 14 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR              1:03.75    1:04.01 SILV   
                  30.76     1:04.01 (33.25)                                        
 15 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR  1:06.08    1:04.03 SILV   
 16 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   1:04.63    1:04.06 SILV   
                  29.87     1:04.06 (34.19)                                        
 17 Lin, Max L                12 Twisters-MR          1:06.30    1:04.37 SILV   
                  30.46     1:04.37 (33.91)                                        
 18 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          1:06.69    1:04.46 SILV   
                  31.08     1:04.46 (33.38)                                        
 19 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  1:04.35    1:04.50 SILV   
                  30.64     1:04.50 (33.86)                                        
 20 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  1:05.16    1:04.75 SILV   
                  30.91     1:04.75 (33.84)                                        
 20 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  1:07.05    1:04.75 SILV   
                  31.50     1:04.75 (33.25)                                        
 22 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              1:04.98    1:04.94 SILV   
                  31.43     1:04.94 (33.51)                                        
 23 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          1:07.50    1:05.07 SILV   
                  31.48     1:05.07 (33.59)                                        
 24 Chin, William T           12 NYCC-MR              1:06.74    1:05.20 SILV   
                  31.42     1:05.20 (33.78)                                        
 25 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:05.90    1:05.28 SILV   
                  31.55     1:05.28 (33.73)                                        
 26 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               1:06.13    1:05.37 SILV   
                  30.80     1:05.37 (34.57)                                        
 27 Jang, Kevin S             12 FLY-MR               1:05.14    1:05.69 SILV   
                  31.30     1:05.69 (34.39)                                        
 27 Macias, Sean              12 BASC-MR              1:06.73    1:05.69 SILV   
                  31.75     1:05.69 (33.94)                                        
 29 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR               1:06.88    1:06.15 SILV   
                  30.91     1:06.15 (35.24)                                        
 30 Garcia, Christopher       11 WEST-MR              1:09.52    1:06.31 SILV   
                  32.09     1:06.31 (34.22)                                        
 31 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR  1:08.08    1:06.54 SILV   
                  32.36     1:06.54 (34.18)                                        
 32 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR               1:07.50    1:06.66 SILV   
                  32.59     1:06.66 (34.07)                                        
 33 Clark, Kevin              12 MAD-MR               1:08.43    1:06.91 SILV   
                  32.07     1:06.91 (34.84)                                        
 34 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:07.09    1:07.29 SILV   
                  32.58     1:07.29 (34.71)                                        
 35 Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR   1:09.22    1:07.64 SILV   
                  31.96     1:07.64 (35.68)                                        
 35 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  1:08.39    1:07.64 SILV   
                  32.76     1:07.64 (34.88)                                        
 37 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:08.62    1:08.15 SILV   
                  31.69     1:08.15 (36.46)                                        
 38 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR              1:07.83    1:08.20 SILV   
                  32.05     1:08.20 (36.15)                                        
 39 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:08.61    1:08.23 SILV   
                  32.86     1:08.23 (35.37)                                        
 40 Park, Francis             11 FLY-MR               1:08.29    1:08.32 SILV   
                  32.99     1:08.32 (35.33)                                        
Non-Award Division  
  1 Rosato, Luke M            11 Badger-MR            1:09.20    1:10.43        
                  33.01     1:10.43 (37.42)                                        
  2 Earley, Liam P            11 Express Swimming-MR  1:09.35    1:13.06        
                  34.25     1:13.06 (38.81)                                        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              1:09.19         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.61 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR                   NT    1:02.41 SILV   
                  30.13     1:02.41 (32.28)                                        
  2 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR                   NT    1:06.83 SILV   
                  32.14     1:06.83 (34.69)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:15.00  SMAX Silver Max
              2:28.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:15.01 - 2:28.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:17.64    2:08.99 ZQ     
                  29.41     1:01.72 (32.31)     1:35.34 (33.62)     2:08.99 (33.65)
JO - Division  
  1 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          2:21.33    2:12.82 JO     
                  30.93     1:05.54 (34.61)     1:40.39 (34.85)     2:12.82 (32.43)
  2 Kinkel, William G         12 GATE-MR              2:16.58    2:14.14 JO     
                  30.39     1:05.08 (34.69)     1:40.66 (35.58)     2:14.14 (33.48)
SILV - Division  
  1 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   2:19.73    2:15.01 SILV   
                  30.35     1:04.84 (34.49)     1:40.55 (35.71)     2:15.01 (34.46)
  2 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               2:17.28    2:15.25 SILV   
                  31.15     1:06.79 (35.64)     1:40.42 (33.63)     2:15.25 (34.83)
  3 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR   2:17.97    2:16.35 SILV   
                  30.84     1:04.84 (34.00)     1:40.58 (35.74)     2:16.35 (35.77)
  4 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR   2:18.15    2:17.54 SILV   
                  30.28     1:05.22 (34.94)     1:41.75 (36.53)     2:17.54 (35.79)
  5 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:25.45    2:18.18 SILV   
                  31.83     1:08.33 (36.50)     1:44.02 (35.69)     2:18.18 (34.16)
  6 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              2:23.63    2:18.90 SILV   
                  32.89     1:09.08 (36.19)     1:44.71 (35.63)     2:18.90 (34.19)
  7 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  2:20.66    2:19.40 SILV   
                  31.64     1:06.40 (34.76)     1:41.95 (35.55)     2:19.40 (37.45)
  8 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          2:18.49    2:19.51 SILV   
                  31.34     1:06.49 (35.15)     1:43.45 (36.96)     2:19.51 (36.06)
  9 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              2:21.51    2:19.90 SILV   
                  32.94     1:08.09 (35.15)     1:45.01 (36.92)     2:19.90 (34.89)
 10 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          2:23.37    2:20.13 SILV   
                  33.11     1:09.26 (36.15)     1:45.94 (36.68)     2:20.13 (34.19)
 11 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              2:18.84    2:20.55 SILV   
                  31.97     1:08.60 (36.63)     1:45.89 (37.29)     2:20.55 (34.66)
 12 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  2:18.72    2:21.99 SILV   
                  31.48     1:08.40 (36.92)     1:46.29 (37.89)     2:21.99 (35.70)
 13 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   2:25.49    2:22.13 SILV   
                  33.14     1:10.14 (37.00)     1:47.02 (36.88)     2:22.13 (35.11)
 14 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          2:24.85    2:22.46 SILV   
                  33.61     1:11.13 (37.52)     1:47.84 (36.71)     2:22.46 (34.62)
 15 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          2:23.01    2:22.96 SILV   
                  32.32     1:08.74 (36.42)     1:46.45 (37.71)     2:22.96 (36.51)
 16 Jang, Kevin S             12 FLY-MR               2:23.38    2:23.85 SILV   
                  33.55     1:09.93 (36.38)     1:47.08 (37.15)     2:23.85 (36.77)
 17 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            2:28.03    2:26.00 SILV   
                  31.34     1:09.02 (37.68)     1:48.00 (38.98)     2:26.00 (38.00)
 18 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              2:25.54    2:27.23 SILV   
                  32.96     1:11.14 (38.18)     1:49.76 (38.62)     2:27.23 (37.47)
 19 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  2:26.89    2:28.44 SILV   
                  34.45     1:13.08 (38.63)     1:52.32 (39.24)     2:28.44 (36.12)
 20 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  2:28.42    2:28.52 SILV   
                  33.55     1:11.70 (38.15)     1:50.60 (38.90)     2:28.52 (37.92)
 21 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  2:26.99    2:28.55 SILV   
                  33.10     1:11.99 (38.89)     1:51.03 (39.04)     2:28.55 (37.52)
Non-Award Division  
  1 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               2:23.71    2:28.94        
                  33.87     1:11.98 (38.11)     1:51.66 (39.68)     2:28.94 (37.28)
  2 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  2:26.14    2:32.14        
                  34.35     1:13.36 (39.01)     1:53.48 (40.12)     2:32.14 (38.66)
 -- Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              2:19.11         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:55.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:31.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.01 - 6:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kinkel, William G         12 GATE-MR                   NT    6:10.73 SILV   
                  33.12     1:10.64 (37.52)     1:48.01 (37.37)     2:24.67 (36.66)
        3:01.77 (37.10)     3:39.04 (37.27)     4:18.87 (39.83)     4:57.66 (38.79)
        5:35.44 (37.78)     6:10.73 (35.29)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:31.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.01 - 6:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            6:13.21    5:33.57 ZQ     
                  29.33     1:02.58 (33.25)     1:37.42 (34.84)     2:11.67 (34.25)
        2:46.04 (34.37)     3:20.81 (34.77)     3:55.26 (34.45)     4:29.45 (34.19)
        5:03.58 (34.13)     5:33.57 (29.99)                                        
  2 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          6:18.21    5:52.33 ZQ     
                  31.17     1:06.39 (35.22)     1:42.96 (36.57)     2:19.67 (36.71)
        2:55.52 (35.85)     3:30.71 (35.19)     4:06.85 (36.14)     4:42.72 (35.87)
        5:18.65 (35.93)     5:52.33 (33.68)                                        
  3 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  6:02.25    5:53.31 ZQ     
                  31.00     1:05.58 (34.58)     1:41.36 (35.78)     2:16.97 (35.61)
        2:53.19 (36.22)     3:29.91 (36.72)     4:06.09 (36.18)     4:42.78 (36.69)
        5:19.03 (36.25)     5:53.31 (34.28)                                        
SILV - Division  
  1 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  6:17.91    6:03.38 SILV   
                  31.74     1:07.93 (36.19)     1:45.55 (37.62)     2:22.54 (36.99)
        2:59.77 (37.23)     3:37.35 (37.58)     4:14.39 (37.04)     4:51.17 (36.78)
        5:28.78 (37.61)     6:03.38 (34.60)                                        
  2 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   6:22.28    6:12.89 SILV   
                  31.95     1:08.65 (36.70)     1:47.55 (38.90)     2:25.02 (37.47)
        3:03.09 (38.07)     3:41.64 (38.55)     4:21.28 (39.64)     4:59.26 (37.98)
        5:36.98 (37.72)     6:12.89 (35.91)                                        
  3 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  6:21.93    6:16.81 SILV   
                  32.51     1:09.56 (37.05)     1:47.96 (38.40)     2:26.13 (38.17)
        3:04.51 (38.38)     3:43.17 (38.66)     4:22.51 (39.34)     5:02.17 (39.66)
        5:39.98 (37.81)     6:16.81 (36.83)                                        
  4 Lin, Max L                12 Twisters-MR          6:31.68    6:16.86 SILV   
                  32.44     1:10.63 (38.19)     1:49.16 (38.53)     2:27.67 (38.51)
        3:06.26 (38.59)     3:45.72 (39.46)     4:25.14 (39.42)     5:02.68 (37.54)
        5:41.89 (39.21)     6:16.86 (34.97)                                        
  5 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              6:15.13    6:26.58 SILV   
                  31.89     1:08.29 (36.40)     1:47.03 (38.74)     2:26.01 (38.98)
        3:04.86 (38.85)     3:44.02 (39.16)     4:25.72 (41.70)     5:06.74 (41.02)
        5:46.39 (39.65)     6:26.58 (40.19)                                        
  6 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  6:31.14    6:29.17 SILV   
                  34.51     1:12.04 (37.53)     1:50.22 (38.18)     2:29.46 (39.24)
        3:09.44 (39.98)     3:49.49 (40.05)     4:29.99 (40.50)     5:10.69 (40.70)
        5:50.54 (39.85)     6:29.17 (38.63)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                33.30  SMAX Silver Max
                41.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 41.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                   NT      33.82 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                33.30  SMAX Silver Max
                41.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 41.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                   NT      33.36 SILV   
  2 Lin, Max L                12 Twisters-MR               NT      33.50 SILV   
  3 Valdes, Luke              12 WAC-MR                    NT      33.84 SILV   
  4 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR               NT      33.91 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                33.30  SMAX Silver Max
                41.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 41.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR     34.37      31.28 ZQ     
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              34.65      31.75 ZQ     
  3 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    33.49      32.43 ZQ     
JO - Division  
  1 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR                33.63      32.80 JO     
  2 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR     34.47      32.97 JO     
  3 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                34.08      33.24 JO     
SILV - Division  
  1 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR    34.77      33.34 SILV   
  2 Lin, Max L                12 Twisters-MR            34.52      33.45 SILV   
  3 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR            34.02      33.47 SILV   
  4 Chopey, Andy T            11 FLY-MR                 33.45      33.54 SILV   
  5 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR    34.87      33.60 SILV   
  6 Loveless, Liam J          11 Badger-MR              38.29      33.75 SILV   
  7 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR            37.70      33.84 SILV   
  8 Valdes, Luke              12 WAC-MR                 35.13      33.86 SILV   
  9 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR            34.14      33.93 SILV   
 10 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR    33.74      33.94 SILV   
 11 Chin, William T           12 NYCC-MR                34.93      34.01 SILV   
 12 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR                36.12      34.08 SILV   
 13 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR                34.55      34.23 SILV   
 14 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    35.38      34.74 SILV   
 15 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            34.24      34.75 SILV   
 16 Poon, Brandon M           11 GATE-MR                35.23      34.79 SILV   
 17 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR              38.86      34.90 SILV   
 18 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                  36.44      35.17 SILV   
 19 Santos, Douglas J         12 FLY-MR                 33.97      35.21 SILV   
 20 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                35.94      35.25 SILV   
 21 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR     37.66      35.28 SILV   
 22 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR                35.71      35.36 SILV   
 23 Garcia, Christopher       11 WEST-MR                36.21      35.42 SILV   
 24 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    36.54      35.59 SILV   
 25 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                36.88      35.79 SILV   
 26 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR                 36.24      35.95 SILV   
 27 Eboli, Michael            12 Badger-MR              37.80      36.11 SILV   
 28 Buchanan, Brian R         12 NFS-MR                 36.39      36.23 SILV   
 29 Ng, Dylan                 12 CIY-MR                 35.85      36.26 SILV   
 30 Romano, Michael J         11 WEST-MR                37.33      36.32 SILV   
 31 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR                 36.42      36.35 SILV   
 32 Park, Francis             11 FLY-MR                 35.68      36.36 SILV   
 33 Lyons, Jack P             12 Badger-MR              37.81      36.49 SILV   
 34 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            35.94      36.50 SILV   
 35 Rosato, Luke M            11 Badger-MR              37.97      36.55 SILV   
 36 Macias, Sean              12 BASC-MR                38.19      36.59 SILV   
 37 Jang, Kevin S             12 FLY-MR                 36.25      36.60 SILV   
 38 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR    36.93      36.62 SILV   
 39 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              39.01      36.65 SILV   
 40 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR    36.47      36.68 SILV   
 41 Burke, Matthew            12 FLY-MR                 37.52      36.76 SILV   
 42 Iwanczuk, Max             11 Twisters-MR            39.09      36.85 SILV   
 43 Tatum, Malaki T           11 NFS-MR                 38.40      36.92 SILV   
 44 Clark, Kevin              12 MAD-MR                 38.73      36.96 SILV   
 44 Cato, Tyler R             12 NFS-MR                 36.33      36.96 SILV   
 46 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR    37.56      37.13 SILV   
 46 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR                38.35      37.13 SILV   
 48 Duval, Jesse L            11 WAC-MR                 36.64      37.14 SILV   
 49 Adayev, Denis             11 BASC-MR                36.80      37.23 SILV   
 50 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR                36.87      37.33 SILV   
 51 Yanos, Athan J            11 Flying Dolphins-MR     37.27      37.43 SILV   
 52 Giardinelli, Josh R       11 Express Swimming-MR    40.12      37.49 SILV   
 53 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR            35.84      37.52 SILV   
 54 Zarrelli, Michael         11 WAC-MR                 40.64      37.61 SILV   
 55 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR            37.79      37.63 SILV   
 56 Sanchez, Wanderlei        12 MAD-MR                 39.94      37.73 SILV   
 57 Kirkland, Gregory         12 WAC-MR                 37.43      37.78 SILV   
 58 Spade, John               11 WAC-MR                 38.10      38.06 SILV   
 59 Simon, Ernesto G          12 Twisters-MR            40.09      38.19 SILV   
 60 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR    37.96      38.50 SILV   
 61 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                  38.33      38.74 SILV   
 61 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR     38.07      38.74 SILV   
 63 Chen, Matthew             12 GATE-MR                40.85      38.97 SILV   
 64 Kong, Raymond             11 GATE-MR                39.55      39.00 SILV   
 65 Ambrus, Christopher       11 FLY-MR                 39.51      39.14 SILV   
 66 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                38.94      39.16 SILV   
 67 Atilano-Flor, Camilo J    11 FLY-MR                 39.91      39.28 SILV   
 68 Fox, Benjamin C           11 FLY-MR                 39.94      39.84 SILV   
 69 Earley, Liam P            11 Express Swimming-MR    39.57      40.62 SILV   
 70 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR                 38.81      40.69 SILV   
 71 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR            39.82      40.72 SILV   
Non-Award Division  
 -- Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR     38.14         DQ        
      Declared false start
 -- Woodside, Jamal K         12 NFS-MR                 40.22         DQ        
      Did not finish on back
 -- Vazquez, Christian        12 MAD-MR                 40.56         NS        
 -- Ng, Dylan                 11 NYCC-MR                37.61         NS        
 -- Fiechter, Jimmy R         12 CIY-MR                 38.49         NS        
 -- Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                39.98         NS        
 -- Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                38.22         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  1:13.18    1:08.91 JO     
                  33.33     1:08.91 (35.58)                                        
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:11.89    1:09.24 JO     
                  32.91     1:09.24 (36.33)                                        
  3 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               1:13.08    1:10.85 JO     
                  34.62     1:10.85 (36.23)                                        
  4 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              1:14.82    1:11.25 JO     
                  34.76     1:11.25 (36.49)                                        
  5 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          1:11.86    1:11.44 JO     
                  34.66     1:11.44 (36.78)                                        
  6 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          1:13.96    1:11.45 JO     
                  34.84     1:11.45 (36.61)                                        
SILV - Division  
  1 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  1:12.50    1:11.83 SILV   
                  34.98     1:11.83 (36.85)                                        
  2 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR              1:14.90    1:12.63 SILV   
                  35.48     1:12.63 (37.15)                                        
  3 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR  1:15.28    1:12.65 SILV   
                  35.45     1:12.65 (37.20)                                        
  4 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   1:18.38    1:12.67 SILV   
                  35.46     1:12.67 (37.21)                                        
  5 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            1:14.08    1:12.74 SILV   
                  34.91     1:12.74 (37.83)                                        
  6 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  1:14.55    1:12.83 SILV   
                  35.46     1:12.83 (37.37)                                        
  7 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              1:19.46    1:13.17 SILV   
                  36.69     1:13.17 (36.48)                                        
  8 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR               1:16.57    1:13.22 SILV   
                  36.25     1:13.22 (36.97)                                        
  9 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR  1:16.03    1:13.51 SILV   
                  35.49     1:13.51 (38.02)                                        
 10 Valdes, Luke              12 WAC-MR               1:16.99    1:13.84 SILV   
                  36.49     1:13.84 (37.35)                                        
 11 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          1:17.94    1:13.89 SILV   
 12 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:18.87    1:13.90 SILV   
                  36.16     1:13.90 (37.74)                                        
 13 Lin, Max L                12 Twisters-MR          1:17.40    1:13.95 SILV   
                  36.05     1:13.95 (37.90)                                        
 14 Chin, William T           12 NYCC-MR              1:17.42    1:14.02 SILV   
                  36.01     1:14.02 (38.01)                                        
 15 Langaman, Kevin J         12 HS-MR                1:16.32    1:14.57 SILV   
                  36.52     1:14.57 (38.05)                                        
 16 Buchanan, Brian R         12 NFS-MR               1:17.81    1:14.99 SILV   
                  36.77     1:14.99 (38.22)                                        
 17 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:18.04    1:15.01 SILV   
 18 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR              1:17.84    1:15.36 SILV   
                  36.88     1:15.36 (38.48)                                        
 19 Tsai, Brian C             11 NCAC-MR              1:15.41    1:15.51 SILV   
                  36.56     1:15.51 (38.95)                                        
 20 Santos, Douglas J         12 FLY-MR               1:20.82    1:15.60 SILV   
 21 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:17.12    1:15.81 SILV   
                  37.04     1:15.81 (38.77)                                        
 22 Jang, Kevin S             12 FLY-MR               1:19.96    1:15.90 SILV   
                  37.55     1:15.90 (38.35)                                        
 23 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               1:16.13    1:16.09 SILV   
                  37.13     1:16.09 (38.96)                                        
 24 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   1:19.00    1:16.30 SILV   
                  37.49     1:16.30 (38.81)                                        
 25 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   1:22.61    1:16.32 SILV   
                  37.00     1:16.32 (39.32)                                        
 26 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              1:18.30    1:16.58 SILV   
                  37.67     1:16.58 (38.91)                                        
 27 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR              1:18.95    1:17.16 SILV   
                  37.62     1:17.16 (39.54)                                        
 28 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR              1:17.37    1:17.81 SILV   
                  37.70     1:17.81 (40.11)                                        
 29 Garcia, Christopher       11 WEST-MR              1:19.15    1:17.96 SILV   
                  38.26     1:17.96 (39.70)                                        
 30 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                1:19.29    1:18.01 SILV   
                  38.46     1:18.01 (39.55)                                        
 31 Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  1:20.48    1:18.16 SILV   
                  38.64     1:18.16 (39.52)                                        
 32 Ruf, Jason E              12 HS-MR                1:21.42    1:18.26 SILV   
                  38.60     1:18.26 (39.66)                                        
 33 Park, Francis             11 FLY-MR               1:19.42    1:18.28 SILV   
                  38.45     1:18.28 (39.83)                                        
 34 Duval, Jesse L            11 WAC-MR               1:18.49    1:18.30 SILV   
                  37.46     1:18.30 (40.84)                                        
 35 Macias, Sean              12 BASC-MR              1:18.14    1:18.41 SILV   
                  37.81     1:18.41 (40.60)                                        
 36 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  1:19.15    1:18.68 SILV   
                  39.11     1:18.68 (39.57)                                        
 37 Poon, Brandon M           11 GATE-MR              1:20.72    1:18.84 SILV   
                  37.78     1:18.84 (41.06)                                        
 37 Clark, Kevin              12 MAD-MR               1:20.42    1:18.84 SILV   
                  38.26     1:18.84 (40.58)                                        
 39 Lyons, Jack P             12 Badger-MR            1:18.86    1:19.09 SILV   
                  39.11     1:19.09 (39.98)                                        
 40 Yanos, Athan J            11 Flying Dolphins-MR   1:20.30    1:19.27 SILV   
                  38.56     1:19.27 (40.71)                                        
 41 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR               1:23.73    1:19.32 SILV   
                  38.02     1:19.32 (41.30)                                        
 42 Eboli, Michael            12 Badger-MR            1:18.80    1:19.40 SILV   
                  38.86     1:19.40 (40.54)                                        
 43 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          1:19.40    1:19.44 SILV   
                  38.55     1:19.44 (40.89)                                        
 44 Rosato, Luke M            11 Badger-MR            1:19.15    1:19.74 SILV   
                  39.45     1:19.74 (40.29)                                        
 45 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              1:21.44    1:19.85 SILV   
                  38.95     1:19.85 (40.90)                                        
 46 Tatum, Malaki T           11 NFS-MR               1:21.88    1:19.99 SILV   
                  39.07     1:19.99 (40.92)                                        
 47 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR   1:20.64    1:20.08 SILV   
                  38.98     1:20.08 (41.10)                                        
 48 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:20.55    1:20.62 SILV   
                  39.42     1:20.62 (41.20)                                        
 49 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:20.61    1:20.66 SILV   
                  39.17     1:20.66 (41.49)                                        
 50 Spade, John               11 WAC-MR               1:21.63    1:21.96 SILV   
                  40.90     1:21.96 (41.06)                                        
 51 Giardinelli, Josh R       11 Express Swimming-MR  1:22.65    1:22.06 SILV   
                  38.45     1:22.06 (43.61)                                        
 52 Adayev, Denis             11 BASC-MR              1:20.92    1:22.14 SILV   
                  39.21     1:22.14 (42.93)                                        
 53 Rosado, Alex P            11 Badger-MR            1:23.56    1:22.54 SILV   
Non-Award Division  
  1 Earley, Liam P            11 Express Swimming-MR  1:23.15    1:24.69        
                  41.71     1:24.69 (42.98)                                        
  2 Bushati, Aldo             11 APEX-MR              1:21.77    1:26.84        
                  41.24     1:26.84 (45.60)                                        
 -- Gamero, Matthew A         11 FLY-MR               1:20.22         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              1:23.28         NS        
 -- Shklovsky, Nicholas       11 BASC-MR              1:22.00         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:31.99  ZQ
              2:37.99  JO
              2:38.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:38.01 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:39.51    2:35.60 JO     
                  36.72     1:16.35 (39.63)     1:56.35 (40.00)     2:35.60 (39.25)
SILV - Division  
  1 Buchanan, Brian R         12 NFS-MR               2:41.03    2:39.68 SILV   
                  38.28     1:18.92 (40.64)     1:59.88 (40.96)     2:39.68 (39.80)
  2 Chin, William T           12 NYCC-MR              2:40.05    2:40.23 SILV   
                  37.39     1:18.07 (40.68)     1:59.58 (41.51)     2:40.23 (40.65)
  3 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  2:43.58    2:40.92 SILV   
                  37.51     1:18.45 (40.94)     2:00.14 (41.69)     2:40.92 (40.78)
  4 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR              2:51.90    2:43.34 SILV   
                  39.00     1:20.92 (41.92)     2:03.34 (42.42)     2:43.34 (40.00)
  5 Lyons, Jack P             12 Badger-MR            2:51.02    2:47.84 SILV   
                  40.11     1:23.11 (43.00)     2:06.35 (43.24)     2:47.84 (41.49)
Non-Award Division  
 -- Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:39.70        DFS        
      Declared false start
 -- Rosato, Luke M            11 Badger-MR            2:52.27         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:31.99  ZQ
              2:37.99  JO
              2:38.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:38.01 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR                   NT    2:37.22 JO     
                  37.21     1:17.41 (40.20)     1:58.66 (41.25)     2:37.22 (38.56)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                37.60  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.61 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR     37.80      37.56 JO     
SILV - Division  
  1 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR    39.55      37.66 SILV   
  2 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR     37.73      37.69 SILV   
  3 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR                38.62      37.82 SILV   
  4 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR     40.18      38.18 SILV   
  5 Eboli, Michael            12 Badger-MR              38.68      38.24 SILV   
  6 Claiborne, Kevin G        11 NCAC-MR                41.41      38.41 SILV   
  7 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR            39.98      38.62 SILV   
  8 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR            38.37      38.66 SILV   
  9 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              39.43      38.73 SILV   
 10 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR     40.16      38.80 SILV   
 11 Santos, Douglas J         12 FLY-MR                 38.07      38.87 SILV   
 12 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                37.68      38.91 SILV   
 13 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            39.53      39.05 SILV   
 14 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    39.91      39.07 SILV   
 15 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR                41.51      39.23 SILV   
 16 Clark, Kevin              12 MAD-MR                 41.50      39.44 SILV   
 17 Park, Francis             11 FLY-MR                 40.78      39.51 SILV   
 18 Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR     38.47      39.68 SILV   
 19 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR            41.78      39.69 SILV   
 20 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR                41.05      39.82 SILV   
 21 Valdes, Luke              12 WAC-MR                 40.41      40.00 SILV   
 22 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR    39.83      40.03 SILV   
 23 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR    38.60      40.06 SILV   
 24 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR    42.77      40.23 SILV   
 25 Romano, Michael J         11 WEST-MR                40.44      40.28 SILV   
 26 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                40.07      40.85 SILV   
 27 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                  42.55      40.94 SILV   
 28 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                40.90      41.17 SILV   
 29 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR    41.25      41.53 SILV   
 30 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR    41.56      41.61 SILV   
 31 Chen, Matthew             12 GATE-MR                42.39      41.71 SILV   
 32 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR                 41.79      41.91 SILV   
 33 Garcia, Christopher       11 WEST-MR                42.17      42.16 SILV   
 33 Duval, Jesse L            11 WAC-MR                 41.92      42.16 SILV   
 35 Poon, Brandon M           11 GATE-MR                41.56      42.18 SILV   
 36 Jang, Kevin S             12 FLY-MR                 41.11      42.20 SILV   
 37 Ambrus, Christopher       11 FLY-MR                 42.49      42.27 SILV   
Non-Award Division  
  1 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR     42.77      43.23        
  2 Adayev, Denis             11 BASC-MR                42.55      43.34        
  3 Burke, Matthew            12 FLY-MR                 42.32      44.56        
 -- Cato, Tyler R             12 NFS-MR                 41.04         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR                38.34         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                37.60  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.61 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR               NT      37.40 JO     
  2 Eboli, Michael            12 Badger-MR                 NT      37.70 SILV   
  3 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                   NT      38.57 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:21.60  SMAX Silver Max
              1:29.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.61 - 1:29.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  1:23.15    1:19.96 ZQ     
                  38.37     1:19.96 (41.59)                                        
  2 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          1:21.89    1:20.27 ZQ     
                  37.93     1:20.27 (42.34)                                        
  3 Kinkel, William G         12 GATE-MR              1:24.34    1:20.72 ZQ     
                  38.06     1:20.72 (42.66)                                        
SILV - Division  
  1 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              1:25.56    1:22.25 SILV   
                  38.25     1:22.25 (44.00)                                        
  2 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR   1:26.49    1:23.90 SILV   
                  39.84     1:23.90 (44.06)                                        
  3 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          1:23.95    1:23.95 SILV   
                  40.16     1:23.95 (43.79)                                        
  4 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   1:24.15    1:24.14 SILV   
                  40.00     1:24.14 (44.14)                                        
  5 Eboli, Michael            12 Badger-MR            1:25.95    1:24.30 SILV   
                  40.63     1:24.30 (43.67)                                        
  6 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR   1:23.29    1:24.92 SILV   
                  40.21     1:24.92 (44.71)                                        
  7 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              1:26.02    1:25.50 SILV   
                  41.69     1:25.50 (43.81)                                        
  8 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR              1:24.15    1:25.80 SILV   
                  40.49     1:25.80 (45.31)                                        
  9 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:25.55    1:26.27 SILV   
                  40.05     1:26.27 (46.22)                                        
 10 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  1:26.42    1:26.28 SILV   
                  41.66     1:26.28 (44.62)                                        
 11 Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR   1:25.59    1:26.42 SILV   
                  40.29     1:26.42 (46.13)                                        
 12 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  1:26.29    1:26.71 SILV   
                  40.02     1:26.71 (46.69)                                        
 13 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          1:26.52    1:27.37 SILV   
                  41.81     1:27.37 (45.56)                                        
 14 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  1:23.41    1:27.57 SILV   
                  42.46     1:27.57 (45.11)                                        
 15 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR              1:26.36    1:28.42 SILV   
                  42.45     1:28.42 (45.97)                                        
 16 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:28.50    1:28.55 SILV   
                  42.38     1:28.55 (46.17)                                        
 17 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              1:29.62    1:29.26 SILV   
                  42.17     1:29.26 (47.09)                                        
Non-Award Division  
  1 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  1:28.04    1:30.41        
                  42.14     1:30.41 (48.27)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:21.60  SMAX Silver Max
              1:29.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.61 - 1:29.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Eboli, Michael            12 Badger-MR                 NT    1:26.24 SILV   
                  39.47                                                 1:24.10 ( )
         1:26.24 (2.14)                                                            
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:54.99  ZQ
              2:59.99  JO
              3:00.00  SMAX Silver Max
              3:17.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.01 - 3:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR   3:13.03    2:47.42 ZQ     
                  37.71     1:21.29 (43.58)     2:04.09 (42.80)     2:47.42 (43.33)
  2 Eboli, Michael            12 Badger-MR            3:01.01    2:54.99 ZQ     
                  38.82     1:23.84 (45.02)     2:10.45 (46.61)     2:54.99 (44.54)
JO - Division  
  1 Belykh, Shawn             11 Unhes-Mr-MR          3:02.21    2:59.18 JO     
                  40.73     1:26.33 (45.60)     2:13.26 (46.93)     2:59.18 (45.92)
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:54.99  ZQ
              2:59.99  JO
              3:00.00  SMAX Silver Max
              3:17.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.01 - 3:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR                   NT    2:42.36 ZQ     
                  39.10     1:20.70 (41.60)     2:02.75 (42.05)     2:42.36 (39.61)
  2 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR                   NT    2:52.55 ZQ     
                  37.36     1:21.55 (44.19)     2:08.49 (46.94)     2:52.55 (44.06)
  3 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR                   NT    2:56.36 JO     
                  39.47     1:25.19 (45.72)     2:11.69 (46.50)     2:56.36 (44.67)
  4 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                   NT    3:10.12 SILV   
                  42.15     1:29.85 (47.70)     2:20.63 (50.78)     3:10.12 (49.49)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                38.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.61 - 38.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ruf, Jason E              12 HS-MR                  31.93      31.45 JO     
  2 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                35.40      31.52 JO     
SILV - Division  
  1 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                32.79      31.61 SILV   
  2 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            32.42      31.65 SILV   
  3 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR            31.81      31.66 SILV   
  4 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR     31.76      31.80 SILV   
  5 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR                31.85      31.89 SILV   
  6 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR    32.20      32.00 SILV   
  7 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR    32.74      32.18 SILV   
  8 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR                32.38      32.35 SILV   
  9 Santos, Douglas J         12 FLY-MR                 32.88      32.48 SILV   
 10 Chin, William T           12 NYCC-MR                33.02      32.99 SILV   
 11 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                33.77      33.17 SILV   
 12 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR                35.99      33.39 SILV   
 13 Clark, Kevin              12 MAD-MR                 33.47      33.51 SILV   
 14 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR     35.09      34.03 SILV   
 15 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR                 34.69      34.12 SILV   
 16 Langaman, Kevin J         12 HS-MR                  35.28      34.24 SILV   
 17 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR            33.85      34.26 SILV   
 18 Valdes, Luke              12 WAC-MR                 35.45      34.28 SILV   
 19 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR    34.74      34.29 SILV   
 20 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR                35.96      34.69 SILV   
 21 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR    34.77      34.94 SILV   
 22 Belykh, Shawn             11 Unhes-Mr-MR            34.57      35.09 SILV   
 23 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR            35.04      35.19 SILV   
 24 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR            35.28      35.31 SILV   
 25 Lopez, Louis              12 WAC-MR                 35.43      35.42 SILV   
 26 Loveless, Liam J          11 Badger-MR              37.03      35.44 SILV   
 27 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR            34.18      35.62 SILV   
 28 Yanos, Athan J            11 Flying Dolphins-MR     36.79      35.73 SILV   
 29 Macias, Sean              12 BASC-MR                35.95      35.84 SILV   
 30 Romano, Michael J         11 WEST-MR                36.88      35.87 SILV   
 31 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                  37.50      36.01 SILV   
 32 Rosato, Luke M            11 Badger-MR              34.70      36.16 SILV   
 33 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR    36.69      36.25 SILV   
 34 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                  38.41      36.32 SILV   
 35 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              38.34      36.34 SILV   
 35 Lin, Max L                12 Twisters-MR            35.95      36.34 SILV   
 37 Jang, Kevin S             12 FLY-MR                 35.88      37.01 SILV   
 37 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    36.12      37.01 SILV   
 39 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR    37.41      37.03 SILV   
 40 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR            36.81      37.43 SILV   
 41 Park, Francis             11 FLY-MR                 38.20      37.99 SILV   
 42 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR                 37.73      38.12 SILV   
 43 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR                38.03      38.67 SILV   
Non-Award Division  
  1 Cato, Tyler R             12 NFS-MR                 37.99      39.18        
  2 Bushati, Aldo             11 APEX-MR                36.85      39.38        
  3 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            37.14      40.59        
 -- Kirkland, Gregory         12 WAC-MR                 38.18         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:12.60  SMAX Silver Max
              1:26.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.61 - 1:26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              1:12.93    1:08.40 ZQ     
                  31.78     1:08.40 (36.62)                                        
JO - Division  
  1 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  1:12.82    1:09.73 JO     
                  32.37     1:09.73 (37.36)                                        
  2 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  1:14.88    1:10.71 JO     
                  32.82     1:10.71 (37.89)                                        
  3 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:15.38    1:11.58 JO     
                  32.95     1:11.58 (38.63)                                        
SILV - Division  
  1 Ruf, Jason E              12 HS-MR                1:16.64    1:12.90 SILV   
                  32.68     1:12.90 (40.22)                                        
  2 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              1:12.75    1:13.06 SILV   
                  32.07     1:13.06 (40.99)                                        
  3 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR              1:18.89    1:13.29 SILV   
                  34.33     1:13.29 (38.96)                                        
  4 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  1:15.36    1:13.70 SILV   
                  33.56     1:13.70 (40.14)                                        
  5 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               1:16.17    1:13.74 SILV   
                  35.25     1:13.74 (38.49)                                        
  6 Langaman, Kevin J         12 HS-MR                1:26.75    1:14.47 SILV   
                  34.35     1:14.47 (40.12)                                        
  7 Chin, William T           12 NYCC-MR              1:16.48    1:15.71 SILV   
                  34.51     1:15.71 (41.20)                                        
  8 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          1:17.67    1:16.69 SILV   
                  36.07     1:16.69 (40.62)                                        
  9 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR              1:23.82    1:18.20 SILV   
                  33.87     1:18.20 (44.33)                                        
 10 Valdes, Luke              12 WAC-MR               1:18.37    1:18.48 SILV   
                  36.36     1:18.48 (42.12)                                        
 11 Rosato, Luke M            11 Badger-MR            1:25.10    1:18.54 SILV   
                  37.13     1:18.54 (41.41)                                        
 12 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          1:22.72    1:18.77 SILV   
                  36.36     1:18.77 (42.41)                                        
 13 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  1:19.56    1:18.86 SILV   
                  36.77     1:18.86 (42.09)                                        
 14 Studer, Liam R            12 NYCC-MR              1:22.45    1:19.10 SILV   
                  36.63     1:19.10 (42.47)                                        
 15 Lopez, Louis              12 WAC-MR               1:22.78    1:19.28 SILV   
                  36.66     1:19.28 (42.62)                                        
 16 Lin, Max L                12 Twisters-MR          1:19.34    1:19.31 SILV   
                  36.26     1:19.31 (43.05)                                        
 17 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:20.14    1:19.70 SILV   
                  36.73     1:19.70 (42.97)                                        
 18 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR               1:21.61    1:19.87 SILV   
                  35.67     1:19.87 (44.20)                                        
 19 Belykh, Shawn             11 Unhes-Mr-MR          1:15.22    1:19.94 SILV   
                  36.29     1:19.94 (43.65)                                        
 20 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              1:19.73    1:20.54 SILV   
                  36.93     1:20.54 (43.61)                                        
 21 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:23.08    1:22.06 SILV   
                  38.00     1:22.06 (44.06)                                        
 22 Macias, Sean              12 BASC-MR              1:22.80    1:22.35 SILV   
                  37.15     1:22.35 (45.20)                                        
 23 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                1:25.80    1:25.13 SILV   
                  40.00     1:25.13 (45.13)                                        
Non-Award Division  
  1 Poon, Brandon M           11 GATE-MR              1:24.07    1:28.74        
                  39.03     1:28.74 (49.71)                                        
  2 Bushati, Aldo             11 APEX-MR              1:25.12    1:29.23        
                  39.02     1:29.23 (50.21)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:36.99  ZQ
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          2:49.17    2:51.18 SILV   
                  36.44     1:20.90 (44.46)     2:07.40 (46.50)     2:51.18 (43.78)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:12.00  SMAX Silver Max
              1:20.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.01 - 1:20.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:13.48    1:08.12 ZQ     
                  30.71     1:08.12 (37.41)                                        
  2 Claiborne, Kevin G        11 NCAC-MR              1:14.57    1:09.47 ZQ     
                  30.55     1:09.47 (38.92)                                        
  3 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          1:12.43    1:09.57 ZQ     
                  33.25     1:09.57 (36.32)                                        
  4 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              1:16.95    1:09.80 ZQ     
                  33.83     1:09.80 (35.97)                                        
JO - Division  
  1 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR  1:13.03    1:10.26 JO     
                  33.14     1:10.26 (37.12)                                        
  2 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  1:12.82    1:10.69 JO     
                  32.21     1:10.69 (38.48)                                        
  3 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   1:13.09    1:11.83 JO     
                  33.17     1:11.83 (38.66)                                        
SILV - Division  
  1 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR   1:12.65    1:12.02 SILV   
                  33.48     1:12.02 (38.54)                                        
  1 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  1:15.69    1:12.02 SILV   
                  34.83     1:12.02 (37.19)                                        
  3 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            1:14.63    1:12.04 SILV   
                  35.31     1:12.04 (36.73)                                        
  4 Lin, Max L                12 Twisters-MR          1:13.86    1:12.27 SILV   
                  34.13     1:12.27 (38.14)                                        
  5 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              1:14.82    1:12.29 SILV   
                  34.27     1:12.29 (38.02)                                        
  6 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  1:13.06    1:13.03 SILV   
                  35.14     1:13.03 (37.89)                                        
  7 Langaman, Kevin J         12 HS-MR                1:17.46    1:13.25 SILV   
                  34.07     1:13.25 (39.18)                                        
  8 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              1:12.71    1:13.33 SILV   
                  34.48     1:13.33 (38.85)                                        
  9 Santos, Douglas J         12 FLY-MR               1:14.90    1:13.34 SILV   
                  34.24     1:13.34 (39.10)                                        
 10 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  1:13.76    1:13.53 SILV   
                  33.88     1:13.53 (39.65)                                        
 11 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          1:12.87    1:13.81 SILV   
                  34.53     1:13.81 (39.28)                                        
 12 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              1:12.96    1:13.88 SILV   
                  34.65     1:13.88 (39.23)                                        
 13 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              1:16.79    1:14.00 SILV   
                  35.60     1:14.00 (38.40)                                        
 14 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:13.45    1:14.22 SILV   
                  34.42     1:14.22 (39.80)                                        
 15 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          1:15.63    1:15.12 SILV   
                  33.71     1:15.12 (41.41)                                        
 16 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:16.41    1:15.13 SILV   
                  36.95     1:15.13 (38.18)                                        
 17 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              1:15.28    1:15.54 SILV   
                  37.27     1:15.54 (38.27)                                        
 18 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  1:17.44    1:16.06 SILV   
                  35.92     1:16.06 (40.14)                                        
 19 Valdes, Luke              12 WAC-MR               1:18.99    1:16.27 SILV   
                  35.61     1:16.27 (40.66)                                        
 20 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   1:16.76    1:16.49 SILV   
                  33.72     1:16.49 (42.77)                                        
 21 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          1:16.37    1:16.61 SILV   
                  36.09     1:16.61 (40.52)                                        
 22 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          1:16.78    1:16.79 SILV   
                  37.39     1:16.79 (39.40)                                        
 23 Macias, Sean              12 BASC-MR              1:15.91    1:17.10 SILV   
                  35.02     1:17.10 (42.08)                                        
 24 Chin, William T           12 NYCC-MR              1:14.33    1:17.23 SILV   
                  34.46     1:17.23 (42.77)                                        
 25 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:16.35    1:17.37 SILV   
                  35.08     1:17.37 (42.29)                                        
 26 Jang, Kevin S             12 FLY-MR               1:19.23    1:17.59 SILV   
                  37.04     1:17.59 (40.55)                                        
 27 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               1:16.40    1:18.17 SILV   
                  37.26     1:18.17 (40.91)                                        
 28 Tsai, Brian C             11 NCAC-MR              1:15.66    1:18.32 SILV   
                  35.48     1:18.32 (42.84)                                        
 29 Clark, Kevin              12 MAD-MR               1:18.60    1:18.37 SILV   
 30 Garcia, Christopher       11 WEST-MR              1:18.49    1:18.45 SILV   
                  36.41     1:18.45 (42.04)                                        
 31 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:17.61    1:18.79 SILV   
                  36.08     1:18.79 (42.71)                                        
 32 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  1:16.27    1:19.22 SILV   
                  37.79     1:19.22 (41.43)                                        
 32 Belykh, Shawn             11 Unhes-Mr-MR          1:17.73    1:19.22 SILV   
                  38.03     1:19.22 (41.19)                                        
 34 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              1:19.59    1:19.91 SILV   
                  38.29     1:19.91 (41.62)                                        
 34 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR              1:17.60    1:19.91 SILV   
                  37.57     1:19.91 (42.34)                                        
 36 Ruf, Jason E              12 HS-MR                1:18.21    1:20.04 SILV   
                  35.63     1:20.04 (44.41)                                        
 37 Park, Francis             11 FLY-MR               1:20.59    1:20.27 SILV   
                  38.23     1:20.27 (42.04)                                        
Non-Award Division  
  1 Rosato, Luke M            11 Badger-MR            1:19.69    1:22.15        
                  36.78     1:22.15 (45.37)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX Silver Max
              2:55.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.51 - 2:55.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Tse, Jade M               12 CIY-MR               2:31.34    2:22.18 ZQ     
                  30.46     1:05.66 (35.20)     1:48.52 (42.86)     2:22.18 (33.66)
  2 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              2:30.63    2:28.15 ZQ     
                  32.12     1:12.96 (40.84)     1:53.85 (40.89)     2:28.15 (34.30)
JO - Division  
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:40.70    2:30.06 JO     
                  30.23     1:09.18 (38.95)     1:55.08 (45.90)     2:30.06 (34.98)
SILV - Division  
  1 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR   2:31.62    2:31.74 SILV   
                  32.54     1:11.18 (38.64)     1:58.23 (47.05)     2:31.74 (33.51)
  2 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          2:33.96    2:32.11 SILV   
                  34.59     1:13.61 (39.02)     1:57.85 (44.24)     2:32.11 (34.26)
  3 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              2:35.21    2:33.52 SILV   
                  34.74     1:13.10 (38.36)     2:00.38 (47.28)     2:33.52 (33.14)
  4 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  2:32.20    2:34.09 SILV   
                  32.82     1:11.60 (38.78)     2:00.56 (48.96)     2:34.09 (33.53)
  5 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          2:37.23    2:35.58 SILV   
                  32.79     1:12.36 (39.57)     2:00.37 (48.01)     2:35.58 (35.21)
  6 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   2:35.97    2:35.72 SILV   
                  33.59     1:14.38 (40.79)     2:00.80 (46.42)     2:35.72 (34.92)
  7 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               2:39.10    2:35.92 SILV   
                  34.83     1:12.58 (37.75)     2:01.91 (49.33)     2:35.92 (34.01)
  8 Lin, Max L                12 Twisters-MR          2:37.79    2:35.94 SILV   
                  36.56     1:14.59 (38.03)     1:59.92 (45.33)     2:35.94 (36.02)
  9 Ng, Dylan                 12 CIY-MR               2:38.38    2:35.97 SILV   
                  33.78     1:13.33 (39.55)     2:00.18 (46.85)     2:35.97 (35.79)
 10 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            2:46.43    2:36.49 SILV   
                  37.19     1:17.08 (39.89)     2:00.62 (43.54)     2:36.49 (35.87)
 11 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:44.22    2:36.77 SILV   
                  36.44     1:17.94 (41.50)     2:01.31 (43.37)     2:36.77 (35.46)
 12 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR   2:41.70    2:36.84 SILV   
                  36.15     1:13.84 (37.69)     2:02.24 (48.40)     2:36.84 (34.60)
 13 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              2:41.20    2:36.95 SILV   
                  33.63     1:14.79 (41.16)     2:02.77 (47.98)     2:36.95 (34.18)
 14 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  2:38.69    2:37.40 SILV   
                  34.71     1:14.21 (39.50)     2:02.56 (48.35)     2:37.40 (34.84)
 15 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  2:33.69    2:37.82 SILV   
                  34.62     1:15.48 (40.86)     2:02.79 (47.31)     2:37.82 (35.03)
 16 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          2:35.74    2:39.03 SILV   
                  35.42     1:16.85 (41.43)     2:03.88 (47.03)     2:39.03 (35.15)
 17 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              2:45.69    2:40.77 SILV   
                  33.69     1:16.61 (42.92)     2:06.22 (49.61)     2:40.77 (34.55)
 18 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   2:45.65    2:40.84 SILV   
                  33.68     1:15.03 (41.35)     2:07.19 (52.16)     2:40.84 (33.65)
 19 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              2:44.88    2:41.53 SILV   
                  37.40     1:18.34 (40.94)     2:06.00 (47.66)     2:41.53 (35.53)
 20 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              2:43.42    2:42.08 SILV   
                  38.43     1:21.11 (42.68)     2:06.96 (45.85)     2:42.08 (35.12)
 21 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  2:41.10    2:43.77 SILV   
                  37.76     1:20.44 (42.68)     2:05.25 (44.81)     2:43.77 (38.52)
 22 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          2:45.36    2:44.54 SILV   
                  37.30     1:19.54 (42.24)     2:08.75 (49.21)     2:44.54 (35.79)
 23 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          2:44.38    2:44.68 SILV   
                  38.87     1:23.49 (44.62)     2:09.24 (45.75)     2:44.68 (35.44)
 24 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               2:41.50    2:47.27 SILV   
                  40.53     1:23.08 (42.55)     2:10.66 (47.58)     2:47.27 (36.61)
 25 Eboli, Michael            12 Badger-MR            2:54.96    2:48.08 SILV   
                  42.16     1:24.48 (42.32)     2:12.24 (47.76)     2:48.08 (35.84)
 26 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  2:44.75    2:48.21 SILV   
                  37.96                             2:04.06 ( )     2:48.21 (44.15)
 27 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR              2:47.13    2:49.58 SILV   
                  40.20     1:23.53 (43.33)     2:12.34 (48.81)     2:49.58 (37.24)
 28 Romano, Michael J         11 WEST-MR              2:46.50    2:52.47 SILV   
                  37.23     1:21.43 (44.20)     2:11.96 (50.53)     2:52.47 (40.51)
 29 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR               2:53.79    2:52.98 SILV   
                  40.99     1:24.11 (43.12)     2:14.15 (50.04)     2:52.98 (38.83)
 30 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          2:52.06    2:54.61 SILV   
                  38.26     1:21.61 (43.35)     2:17.90 (56.29)     2:54.61 (36.71)
Non-Award Division  
  1 Clark, Kevin              12 MAD-MR               2:55.05    2:59.30        
                  36.28     1:20.22 (43.94)     2:17.54 (57.32)     2:59.30 (41.76)
 -- Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   2:33.12         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.04     1:22.23 (44.19)     2:16.20 (53.97)          DQ (38.24)
 -- Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR   2:51.58         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Boys 11-12 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:55.99  SILV
                   --  ZQ
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR        NT    5:08.31 JO     
                  30.78     1:08.46 (37.68)     1:46.71 (38.25)     2:25.74 (39.03)
        3:09.22 (43.48)     3:54.96 (45.74)     4:32.97 (38.01)     5:08.31 (35.34)
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:55.99  SILV
                   --  ZQ
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              5:44.73    5:48.68 SILV   
                  38.05     1:20.37 (42.32)     2:04.67 (44.30)     2:49.72 (45.05)
        3:40.09 (50.37)     4:31.71 (51.62)     5:10.11 (38.40)     5:48.68 (38.57)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                25.00  SMAX Silver Max
                26.79  SILV
 Meet Qualifying:  25.01 - 26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Simkin, Leo               14 BASC-MR                25.18      24.49 ZQ     
  2 Amato, Steven A           13 WEST-MR                25.05      24.62 ZQ     
JO - Division  
  1 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR            25.09      24.81 JO     
SILV - Division  
  1 Tilas, Jonathan L         14 FLY-MR                 25.01      25.06 SILV   
  2 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR           26.24      25.10 SILV   
  3 Khaimov, Roman            14 APEX-MR                26.56      25.20 SILV   
  4 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR            25.85      25.41 SILV   
  5 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR    26.27      25.49 SILV   
  6 Lue, Michael              13 GATE-MR                25.89      25.50 SILV   
  7 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                25.79      25.52 SILV   
  8 Oumarov, Elan             13 HS-MR                  26.24      25.59 SILV   
  9 Morales, Alexander T      14 FLY-MR                 25.73      25.90 SILV   
 10 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR            26.07      25.92 SILV   
 11 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR                 25.69      25.93 SILV   
 12 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR                26.27      26.02 SILV   
 13 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR     25.80      26.09 SILV   
 14 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR     25.93      26.22 SILV   
 15 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR                26.28      26.45 SILV   
 16 Gray, Stephen F           13 WEST-MR                26.66      26.52 SILV   
 17 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR                26.09      26.66 SILV   
Non-Award Division  
  1 Bracey, Devin             14 NFS-MR                 26.51      26.87        
  2 Romero, Leonardo A        14 FLY-MR                 26.13      26.97        
  3 Criollo, John C           14 Twisters-MR            25.98      27.05        
  4 Hafez, Omar A             13 HS-MR                  26.62      27.27        
  5 Scala, Christopher J      13 WEST-MR                26.23      27.77        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                25.00  SMAX Silver Max
                26.79  SILV
 Meet Qualifying:  25.01 - 26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ho, Timothy               13 NCAC-MR                   NT      24.06 ZQ     
  2 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR        NT      27.17        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  ZQ
                53.99  JO
                54.00  SMAX Silver Max
                59.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.01 - 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR                54.24      53.37 ZQ     
                  25.33       53.37 (28.04)                                        
SILV - Division  
  1 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR            55.75      54.28 SILV   
                  25.69       54.28 (28.59)                                        
  2 Amato, Steven A           13 WEST-MR                55.91      54.41 SILV   
  3 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR    55.93      54.49 SILV   
                  26.49       54.49 (28.00)                                        
  4 Simkin, Leo               14 BASC-MR                55.16      54.65 SILV   
                  26.56       54.65 (28.09)                                        
  5 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR           57.49      54.72 SILV   
                  26.05       54.72 (28.67)                                        
  6 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR    54.39      55.06 SILV   
                  25.75       55.06 (29.31)                                        
  7 Park, James               14 FLY-MR                 54.61      55.34 SILV   
                  26.38       55.34 (28.96)                                        
  8 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR                56.64      55.35 SILV   
                  26.29       55.35 (29.06)                                        
  9 Oumarov, Elan             13 HS-MR                  57.60      55.37 SILV   
                  26.75       55.37 (28.62)                                        
 10 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                55.20      55.78 SILV   
                  27.07       55.78 (28.71)                                        
 11 Lue, Michael              13 GATE-MR                56.05      55.97 SILV   
                  26.21       55.97 (29.76)                                        
 12 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR                55.81      56.20 SILV   
                  26.92       56.20 (29.28)                                        
 13 Morales, Alexander T      14 FLY-MR                 56.72      56.30 SILV   
                  27.04       56.30 (29.26)                                        
 14 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR            56.95      57.21 SILV   
                  27.17       57.21 (30.04)                                        
 15 Criollo, John C           14 Twisters-MR            56.29      57.31 SILV   
                  27.48       57.31 (29.83)                                        
 16 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR                 56.84      57.33 SILV   
                  27.64       57.33 (29.69)                                        
 17 Johanson, Colin           14 Badger-MR              58.10      57.42 SILV   
                  27.65       57.42 (29.77)                                        
 18 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR     56.66      57.63 SILV   
                  27.74       57.63 (29.89)                                        
 19 Gray, Stephen F           13 WEST-MR                57.32      57.72 SILV   
                  27.57       57.72 (30.15)                                        
 20 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR                57.45      57.76 SILV   
                  27.69       57.76 (30.07)                                        
 21 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR     57.08      57.96 SILV   
                  27.65       57.96 (30.31)                                        
 22 Simone, James S           13 Badger-MR              58.80      58.29 SILV   
                  27.79       58.29 (30.50)                                        
 23 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR    57.82      58.36 SILV   
                  28.14       58.36 (30.22)                                        
 24 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                  58.24      58.55 SILV   
                  28.69       58.55 (29.86)                                        
 25 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR            59.14      59.26 SILV   
                  27.76       59.26 (31.50)                                        
 26 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR                58.11      59.27 SILV   
                  28.60       59.27 (30.67)                                        
 27 Bracey, Devin             14 NFS-MR                 58.19      59.32 SILV   
                  27.75       59.32 (31.57)                                        
 28 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR                59.24      59.38 SILV   
                  28.60       59.38 (30.78)                                        
 29 Hyer, Robert J            14 Express Swimming-MR    59.12      59.53 SILV   
                  28.58       59.53 (30.95)                                        
Non-Award Division  
  1 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR                 59.03      59.68        
                  28.16       59.68 (31.52)                                        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR              59.05         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                53.99  ZQ
                53.99  JO
                54.00  SMAX Silver Max
                59.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.01 - 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR              NT      54.83 SILV   
                  26.43       54.83 (28.40)                                        
  2 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                   NT      55.95 SILV   
                  27.02       55.95 (28.93)                                        
  3 Ciccarelli, Jared         14 Rac @ Jcc-MR              NT      58.46 SILV   
                  28.43       58.46 (30.03)                                        
  4 Chan, Brian               13 GATE-MR                   NT      58.60 SILV   
                  27.93       58.60 (30.67)                                        
  5 Pan, Matthew A            13 GATE-MR                   NT    1:03.35        
                  29.88     1:03.35 (33.47)                                        
  6 Chen, Michael S           13 GATE-MR                   NT    1:03.69        
                  30.96     1:03.69 (32.73)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  ZQ
              1:59.99  JO
              2:00.00  SMAX Silver Max
              2:18.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:00.01 - 2:18.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ho, Timothy               13 NCAC-MR              2:01.16    1:53.90 ZQ     
                  25.76       54.65 (28.89)     1:24.40 (29.75)     1:53.90 (29.50)
  2 Zhang, Evan               13 GATE-MR              2:01.48    1:57.88 ZQ     
                  27.29       57.37 (30.08)     1:27.15 (29.78)     1:57.88 (30.73)
  3 Oumarov, Elan             13 HS-MR                2:02.71    1:58.80 ZQ     
                  27.25       57.71 (30.46)     1:28.91 (31.20)     1:58.80 (29.89)
  4 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         2:04.49    1:59.43 ZQ     
                  26.88       56.90 (30.02)     1:28.24 (31.34)     1:59.43 (31.19)
  5 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          2:02.80    1:59.72 ZQ     
                  26.79       57.22 (30.43)     1:28.87 (31.65)     1:59.72 (30.85)
  6 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  2:01.12    1:59.95 ZQ     
                  26.68       57.36 (30.68)     1:28.61 (31.25)     1:59.95 (31.34)
SILV - Division  
  1 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              2:04.94    2:00.02 SILV   
                  26.74       56.73 (29.99)     1:28.10 (31.37)     2:00.02 (31.92)
  2 Amato, Steven A           13 WEST-MR              2:06.00    2:00.94 SILV   
                  27.39       57.48 (30.09)     1:29.90 (32.42)     2:00.94 (31.04)
  3 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              2:02.36    2:01.35 SILV   
                  27.78       57.88 (30.10)     1:29.37 (31.49)     2:01.35 (31.98)
  4 Johanson, Colin           14 Badger-MR            2:06.69    2:01.70 SILV   
                  27.85       58.71 (30.86)     1:30.32 (31.61)     2:01.70 (31.38)
  5 Simkin, Leo               14 BASC-MR              2:07.89    2:02.96 SILV   
                  28.07       59.94 (31.87)     1:32.01 (32.07)     2:02.96 (30.95)
  6 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR              2:05.84    2:03.03 SILV   
                  26.26       55.73 (29.47)     1:28.68 (32.95)     2:03.03 (34.35)
  7 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR              2:01.07    2:03.37 SILV   
                  27.86       58.73 (30.87)     1:31.03 (32.30)     2:03.37 (32.34)
  8 Criollo, John C           14 Twisters-MR          2:00.98    2:03.52 SILV   
                  28.28       59.39 (31.11)     1:31.64 (32.25)     2:03.52 (31.88)
  9 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              2:01.56    2:03.62 SILV   
                  28.67     1:00.20 (31.53)     1:32.30 (32.10)     2:03.62 (31.32)
 10 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  2:07.61    2:03.88 SILV   
                  28.54       59.87 (31.33)     1:31.94 (32.07)     2:03.88 (31.94)
 11 Ciccarelli, Jared         14 Rac @ Jcc-MR         2:09.75    2:04.08 SILV   
                  29.33     1:00.91 (31.58)     1:32.62 (31.71)     2:04.08 (31.46)
 12 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   2:06.07    2:04.49 SILV   
                  28.21       59.02 (30.81)     1:32.00 (32.98)     2:04.49 (32.49)
 13 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              2:09.62    2:04.69 SILV   
                  29.17     1:01.51 (32.34)     1:34.53 (33.02)     2:04.69 (30.16)
 14 Tilas, Jonathan L         14 FLY-MR               2:02.60    2:05.04 SILV   
                  28.82     1:00.44 (31.62)     1:33.56 (33.12)     2:05.04 (31.48)
 15 Romero, Leonardo A        14 FLY-MR               2:09.99    2:05.49 SILV   
                  28.40       59.67 (31.27)     1:33.39 (33.72)     2:05.49 (32.10)
 16 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              2:07.41    2:06.29 SILV   
                  29.22     1:01.10 (31.88)     1:34.09 (32.99)     2:06.29 (32.20)
 17 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          2:07.26    2:06.32 SILV   
                  27.71       59.83 (32.12)     1:32.78 (32.95)     2:06.32 (33.54)
 18 Simone, James S           13 Badger-MR            2:05.73    2:06.65 SILV   
                  28.01     1:00.05 (32.04)     1:33.39 (33.34)     2:06.65 (33.26)
 19 Morales, Alexander T      14 FLY-MR               2:07.80    2:07.90 SILV   
                  29.94     1:02.65 (32.71)     1:35.94 (33.29)     2:07.90 (31.96)
 20 Moy, Ethan                14 Manhattan Makos-MR   2:08.04    2:07.97 SILV   
                  29.49     1:02.26 (32.77)     1:35.70 (33.44)     2:07.97 (32.27)
 21 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:11.56    2:08.23 SILV   
                  29.56     1:02.41 (32.85)     1:36.00 (33.59)     2:08.23 (32.23)
 22 Chan, Brian               13 GATE-MR              2:13.13    2:08.50 SILV   
                  29.37     1:02.42 (33.05)     1:35.57 (33.15)     2:08.50 (32.93)
 23 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               2:09.58    2:08.60 SILV   
                  29.14     1:01.89 (32.75)     1:35.64 (33.75)     2:08.60 (32.96)
 24 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:12.80    2:08.86 SILV   
                  29.73     1:02.66 (32.93)     1:36.44 (33.78)     2:08.86 (32.42)
 25 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   2:10.67    2:08.94 SILV   
                  28.77     1:01.94 (33.17)     1:35.93 (33.99)     2:08.94 (33.01)
 26 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               2:10.94    2:09.18 SILV   
                  29.12     1:02.54 (33.42)     1:36.79 (34.25)     2:09.18 (32.39)
 27 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR          2:15.84    2:09.54 SILV   
                  28.59     1:01.65 (33.06)     1:36.43 (34.78)     2:09.54 (33.11)
 28 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          2:13.72    2:09.66 SILV   
                  28.76     1:01.12 (32.36)     1:35.46 (34.34)     2:09.66 (34.20)
 29 Kaja, Duncan J            13 Express Swimming-MR  2:16.75    2:09.69 SILV   
                  28.35     1:01.05 (32.70)     1:35.51 (34.46)     2:09.69 (34.18)
 30 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              2:08.64    2:10.81 SILV   
                  28.92     1:01.71 (32.79)     1:35.95 (34.24)     2:10.81 (34.86)
 31 Hyer, Robert J            14 Express Swimming-MR  2:11.91    2:10.88 SILV   
                  29.29     1:02.28 (32.99)     1:36.88 (34.60)     2:10.88 (34.00)
 32 German, Alexander N       14 Express Swimming-MR  2:12.71    2:11.91 SILV   
                  29.16     1:02.40 (33.24)     1:37.73 (35.33)     2:11.91 (34.18)
 33 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:10.86    2:12.25 SILV   
                  30.69     1:04.61 (33.92)     1:38.61 (34.00)     2:12.25 (33.64)
 34 Sztolcman, Christian      13 Twisters-MR          2:17.19    2:12.29 SILV   
                  29.32     1:02.86 (33.54)     1:38.45 (35.59)     2:12.29 (33.84)
 35 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:13.51    2:12.97 SILV   
                  30.35     1:04.22 (33.87)     1:38.63 (34.41)     2:12.97 (34.34)
 36 Pantaleone, Michael A     14 Rac @ Jcc-MR         2:16.56    2:13.19 SILV   
                  30.85     1:04.93 (34.08)     1:40.08 (35.15)     2:13.19 (33.11)
 37 Bracey, Devin             14 NFS-MR               2:13.54    2:13.37 SILV   
                  29.17     1:02.26 (33.09)     1:37.30 (35.04)     2:13.37 (36.07)
 38 Lue, Michael              13 GATE-MR              2:08.80    2:14.30 SILV   
                  28.81     1:01.73 (32.92)     1:37.67 (35.94)     2:14.30 (36.63)
 39 Shteynberg, Samuel D      13 HS-MR                2:17.54    2:15.23 SILV   
                  30.67     1:04.67 (34.00)     1:40.34 (35.67)     2:15.23 (34.89)
 40 Slattery, Conn            13 Manhattan Makos-MR   2:16.80    2:15.37 SILV   
                  30.58     1:05.04 (34.46)     1:40.73 (35.69)     2:15.37 (34.64)
 41 Drallios, Konstantin      13 FLY-MR               2:07.11    2:15.40 SILV   
                  30.32     1:04.76 (34.44)     1:40.72 (35.96)     2:15.40 (34.68)
 42 McBride, Lucas R          13 FLY-MR               2:14.57    2:15.43 SILV   
                  30.08     1:04.56 (34.48)     1:40.27 (35.71)     2:15.43 (35.16)
 43 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            2:14.19    2:17.02 SILV   
                  30.65     1:06.21 (35.56)     1:42.48 (36.27)     2:17.02 (34.54)
Non-Award Division  
  1 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              2:16.79    2:19.26        
                  33.10     1:08.05 (34.95)     1:44.29 (36.24)     2:19.26 (34.97)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
              5:22.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:22.01 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Gray, Stephen F           13 WEST-MR                   NT    5:30.88 SILV   
                  29.50     1:02.33 (32.83)     1:35.57 (33.24)     2:08.97 (33.40)
        2:42.68 (33.71)     3:16.18 (33.50)     3:50.20 (34.02)     4:24.00 (33.80)
        4:58.45 (34.45)     5:30.88 (32.43)                                        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
              5:22.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:22.01 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              5:39.61    5:22.87 SILV   
                  27.99       58.68 (30.69)     1:30.92 (32.24)     2:03.82 (32.90)
        2:36.88 (33.06)     3:09.98 (33.10)     3:42.99 (33.01)     4:16.19 (33.20)
        4:49.71 (33.52)     5:22.87 (33.16)                                        
  2 Johanson, Colin           14 Badger-MR            5:35.88    5:26.61 SILV   
                  28.00       59.65 (31.65)     1:32.52 (32.87)     2:05.74 (33.22)
        2:39.39 (33.65)     3:12.64 (33.25)     3:46.78 (34.14)     4:20.49 (33.71)
        4:54.28 (33.79)     5:26.61 (32.33)                                        
  3 Simone, James S           13 Badger-MR            5:35.05    5:27.30 SILV   
                  28.60     1:01.39 (32.79)     1:34.33 (32.94)     2:07.92 (33.59)
        2:41.64 (33.72)     3:15.45 (33.81)     3:49.10 (33.65)     4:22.89 (33.79)
        4:56.12 (33.23)     5:27.30 (31.18)                                        
  4 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          5:25.21    5:29.82 SILV   
                  27.23       58.63 (31.40)     1:32.28 (33.65)     2:06.50 (34.22)
        2:40.76 (34.26)     3:14.95 (34.19)     3:49.72 (34.77)     4:24.38 (34.66)
        4:59.04 (34.66)     5:29.82 (30.78)                                        
  5 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               5:42.39    5:33.50 SILV   
                  29.69     1:03.00 (33.31)     1:37.03 (34.03)     2:11.10 (34.07)
        2:45.08 (33.98)     3:18.94 (33.86)     3:52.97 (34.03)     4:27.25 (34.28)
        5:00.83 (33.58)     5:33.50 (32.67)                                        
  6 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  5:36.60    5:35.46 SILV   
                  29.69     1:03.00 (33.31)     1:37.05 (34.05)     2:11.25 (34.20)
        2:46.56 (35.31)     3:21.21 (34.65)     3:55.54 (34.33)     4:29.66 (34.12)
        5:03.30 (33.64)     5:35.46 (32.16)                                        
  7 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          5:30.05    5:35.72 SILV   
                  27.98       59.62 (31.64)     1:33.48 (33.86)     2:07.28 (33.80)
        2:41.61 (34.33)     3:15.81 (34.20)     3:51.25 (35.44)     4:26.74 (35.49)
        5:01.93 (35.19)     5:35.72 (33.79)                                        
  8 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   5:41.66    5:38.88 SILV   
                  27.33     1:00.80 (33.47)   5:38.88 (4:38.08)                    
  9 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               5:48.61    5:45.52 SILV   
                  29.99     1:03.52 (33.53)     1:38.11 (34.59)     2:12.94 (34.83)
        2:48.19 (35.25)     3:23.62 (35.43)     3:59.18 (35.56)     4:36.27 (37.09)
        5:10.70 (34.43)     5:45.52 (34.82)                                        
Non-Award Division  
  1 German, Alexander N       14 Express Swimming-MR  5:49.30    6:01.64        
                  29.50     1:03.56 (34.06)     1:39.46 (35.90)     2:16.96 (37.50)
        2:54.46 (37.50)     3:32.74 (38.28)     4:11.44 (38.70)     4:49.39 (37.95)
        5:26.55 (37.16)     6:01.64 (35.09)                                        
 -- Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              5:40.06         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:03.00  SMAX Silver Max
              1:16.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:03.01 - 1:16.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Oumarov, Elan             13 HS-MR                1:03.96    1:02.50 JO     
                  30.66     1:02.50 (31.84)                                        
  2 Criollo, John C           14 Twisters-MR          1:03.79    1:02.66 JO     
                  31.20     1:02.66 (31.46)                                        
SILV - Division  
  1 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  1:04.96    1:03.23 SILV   
                  30.82     1:03.23 (32.41)                                        
  2 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR   1:04.01    1:03.80 SILV   
                  31.00     1:03.80 (32.80)                                        
  3 Johanson, Colin           14 Badger-MR            1:05.22    1:03.85 SILV   
                  31.39     1:03.85 (32.46)                                        
  4 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              1:04.26    1:03.98 SILV   
                  30.72     1:03.98 (33.26)                                        
  5 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          1:05.36    1:04.35 SILV   
                  31.07     1:04.35 (33.28)                                        
  6 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         1:08.54    1:04.77 SILV   
                  31.31     1:04.77 (33.46)                                        
  7 Barboza, Hector E         14 Twisters-MR          1:03.04    1:04.83 SILV   
                  32.67     1:04.83 (32.16)                                        
  8 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              1:04.51    1:04.87 SILV   
                  31.64     1:04.87 (33.23)                                        
  9 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR              1:07.17    1:04.90 SILV   
                  31.90     1:04.90 (33.00)                                        
 10 Amato, Steven A           13 WEST-MR              1:05.22    1:04.98 SILV   
                  31.42     1:04.98 (33.56)                                        
 11 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  1:07.59    1:05.54 SILV   
                  32.16     1:05.54 (33.38)                                        
 12 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR              1:06.60    1:05.55 SILV   
                  31.74     1:05.55 (33.81)                                        
 13 Lue, Michael              13 GATE-MR              1:04.41    1:05.67 SILV   
                  31.25     1:05.67 (34.42)                                        
 14 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              1:09.17    1:05.80 SILV   
                  25.58     1:05.80 (40.22)                                        
 15 Shteynberg, Samuel D      13 HS-MR                1:08.43    1:06.41 SILV   
                  32.56     1:06.41 (33.85)                                        
 16 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          1:09.57    1:06.42 SILV   
                  33.02     1:06.42 (33.40)                                        
 17 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               1:08.10    1:06.54 SILV   
                  32.59     1:06.54 (33.95)                                        
 18 Eid, Christian J          14 Badger-MR            1:09.25    1:06.87 SILV   
                  33.16     1:06.87 (33.71)                                        
 19 Chan, Brian               13 GATE-MR              1:09.86    1:07.02 SILV   
                  33.82     1:07.02 (33.20)                                        
 20 Simone, James S           13 Badger-MR            1:07.53    1:07.73 SILV   
                  33.02     1:07.73 (34.71)                                        
 21 Scala, Christopher J      13 WEST-MR              1:10.08    1:07.78 SILV   
                  33.28     1:07.78 (34.50)                                        
 22 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               1:08.97    1:08.41 SILV   
                  33.60     1:08.41 (34.81)                                        
 23 LI, Simon                 14 NCAC-MR              1:09.65    1:08.48 SILV   
 24 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   1:07.87    1:09.04 SILV   
                  34.24     1:09.04 (34.80)                                        
 25 Slattery, Conn            13 Manhattan Makos-MR   1:10.22    1:09.21 SILV   
                  33.46     1:09.21 (35.75)                                        
 26 Moy, Ethan                14 Manhattan Makos-MR   1:11.91    1:09.30 SILV   
                  34.75     1:09.30 (34.55)                                        
 27 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR          1:11.62    1:09.34 SILV   
                  33.93     1:09.34 (35.41)                                        
 28 Pantaleone, Gregory J     14 Rac @ Jcc-MR         1:16.13    1:09.45 SILV   
                  33.81     1:09.45 (35.64)                                        
 29 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          1:12.53    1:09.60 SILV   
                  33.75     1:09.60 (35.85)                                        
 30 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              1:10.33    1:09.83 SILV   
                  35.03     1:09.83 (34.80)                                        
 31 Serman, Trevor W          14 APEX-MR              1:16.04    1:10.22 SILV   
                  34.26     1:10.22 (35.96)                                        
 32 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  1:10.47    1:10.29 SILV   
                  34.55     1:10.29 (35.74)                                        
 33 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              1:09.82    1:10.30 SILV   
                  34.32     1:10.30 (35.98)                                        
 34 Sztolcman, Christian      13 Twisters-MR          1:08.66    1:10.36 SILV   
                  33.64     1:10.36 (36.72)                                        
 35 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              1:10.00    1:10.44 SILV   
                  34.28     1:10.44 (36.16)                                        
 36 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   1:11.86    1:10.75 SILV   
                  34.58     1:10.75 (36.17)                                        
 37 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   1:08.00    1:11.01 SILV   
                  35.23     1:11.01 (35.78)                                        
 38 Morales, Alexander T      14 FLY-MR               1:08.61    1:11.09 SILV   
 39 McBride, Lucas R          13 FLY-MR               1:11.26    1:11.29 SILV   
                  34.65     1:11.29 (36.64)                                        
 40 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              1:14.99    1:11.33 SILV   
                  34.50     1:11.33 (36.83)                                        
 41 Bracey, Devin             14 NFS-MR               1:10.35    1:11.34 SILV   
                  34.98     1:11.34 (36.36)                                        
 42 Romero, Leonardo A        14 FLY-MR               1:10.65    1:11.35 SILV   
                  34.40     1:11.35 (36.95)                                        
 43 Hyer, Robert J            14 Express Swimming-MR  1:14.72    1:11.76 SILV   
                  35.64     1:11.76 (36.12)                                        
 44 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   1:13.11    1:12.11 SILV   
                  35.81     1:12.11 (36.30)                                        
 45 Cusack-McPartlin, Timoth  13 WAC-MR               1:13.50    1:12.17 SILV   
                  35.02     1:12.17 (37.15)                                        
 46 Wren, Steven              13 Rac @ Jcc-MR         1:12.25    1:12.25 SILV   
                  35.04     1:12.25 (37.21)                                        
 47 Jakobczyk, Nicholas P     14 Twisters-MR          1:10.28    1:12.30 SILV   
                  35.36     1:12.30 (36.94)                                        
 48 Takes, William E          13 Express Swimming-MR  1:16.41    1:12.48 SILV   
                  34.03     1:12.48 (38.45)                                        
 49 Boyd, Justin              14 WAC-MR               1:16.14    1:12.67 SILV   
                  34.79     1:12.67 (37.88)                                        
 50 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              1:13.24    1:13.11 SILV   
                  37.92     1:13.11 (35.19)                                        
 51 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          1:15.03    1:13.54 SILV   
                  36.03     1:13.54 (37.51)                                        
 52 Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            1:15.85    1:13.63 SILV   
 53 German, Alexander N       14 Express Swimming-MR  1:16.20    1:13.88 SILV   
                  36.22     1:13.88 (37.66)                                        
 54 Sanchez, Andersson        14 MAD-MR               1:14.04    1:13.90 SILV   
                  35.21     1:13.90 (38.69)                                        
 55 Drallios, Konstantin      13 FLY-MR               1:12.11    1:14.49 SILV   
                  37.05     1:14.49 (37.44)                                        
 56 Sanchez, Stallion         14 MAD-MR               1:16.15    1:14.57 SILV   
                  35.55     1:14.57 (39.02)                                        
 57 Hafez, Omar A             13 HS-MR                1:11.90    1:14.76 SILV   
 58 Khudaynatov, Max          14 BASC-MR              1:14.83    1:14.77 SILV   
                  36.16     1:14.77 (38.61)                                        
 59 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                1:14.93    1:14.88 SILV   
                  36.83     1:14.88 (38.05)                                        
 60 Horowitz, Thomas R        13 WEST-MR              1:14.92    1:15.37 SILV   
                  40.09     1:15.37 (35.28)                                        
 61 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            1:11.54    1:15.54 SILV   
                  36.32     1:15.54 (39.22)                                        
 62 Chu, Kenneth C            14 HS-MR                1:13.75    1:16.13 SILV   
                  36.93     1:16.13 (39.20)                                        
Non-Award Division  
  1 Gorizia, Lucca E          13 Rac @ Jcc-MR         1:15.72    1:16.82        
                  37.11     1:16.82 (39.71)                                        
  2 Mohlenbrok, Gabriel       14 BASC-MR              1:13.27    1:17.29        
                  37.98     1:17.29 (39.31)                                        
 -- Chen, Michael S           13 GATE-MR              1:13.68         DQ        
                  37.46          DQ (38.48)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:03.00  SMAX Silver Max
              1:16.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:03.01 - 1:16.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Morales, Alexander T      14 FLY-MR                    NT    1:07.87 SILV   
                  32.37     1:07.87 (35.50)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:17.00  SMAX Silver Max
              2:35.49  SILV
 Meet Qualifying:  2:17.01 - 2:35.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              2:20.96    2:16.21 JO     
                  30.46     1:04.37 (33.91)     1:40.21 (35.84)     2:16.21 (36.00)
  2 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         2:21.93    2:16.86 JO     
                  33.05     1:07.90 (34.85)     1:43.05 (35.15)     2:16.86 (33.81)
SILV - Division  
  1 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR   2:21.11    2:17.30 SILV   
                  32.14     1:06.81 (34.67)     1:42.16 (35.35)     2:17.30 (35.14)
  2 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:28.00    2:18.59 SILV   
                  33.11     1:08.08 (34.97)     1:43.95 (35.87)     2:18.59 (34.64)
  3 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          2:21.75    2:20.56 SILV   
                  31.77     1:06.97 (35.20)     1:43.55 (36.58)     2:20.56 (37.01)
  4 Park, James               14 FLY-MR               2:20.89    2:21.23 SILV   
                  31.14     1:06.60 (35.46)     1:43.56 (36.96)     2:21.23 (37.67)
  5 Simone, James S           13 Badger-MR            2:26.93    2:22.38 SILV   
                  32.79     1:10.00 (37.21)     1:46.64 (36.64)     2:22.38 (35.74)
  6 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  2:23.30    2:22.86 SILV   
                  34.40     1:10.27 (35.87)     1:46.72 (36.45)     2:22.86 (36.14)
  7 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   2:30.03    2:22.93 SILV   
                  34.46     1:10.90 (36.44)     1:47.37 (36.47)     2:22.93 (35.56)
  8 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  2:28.87    2:23.80 SILV   
                  33.70     1:10.39 (36.69)     1:47.86 (37.47)     2:23.80 (35.94)
  9 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              2:24.76    2:25.35 SILV   
                  36.38     1:12.72 (36.34)     1:49.37 (36.65)     2:25.35 (35.98)
 10 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               2:27.73    2:25.50 SILV   
                  35.01     1:12.33 (37.32)     1:49.61 (37.28)     2:25.50 (35.89)
 11 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          2:23.80    2:26.45 SILV   
                  34.60     1:11.94 (37.34)     1:50.20 (38.26)     2:26.45 (36.25)
 12 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:23.43    2:27.78 SILV   
                  35.82     1:13.59 (37.77)     1:50.84 (37.25)     2:27.78 (36.94)
 13 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              2:32.82    2:29.25 SILV   
                  35.56     1:14.03 (38.47)     1:53.67 (39.64)     2:29.25 (35.58)
 14 Moy, Ethan                14 Manhattan Makos-MR   2:31.28    2:29.78 SILV   
                  35.65     1:13.93 (38.28)     1:52.76 (38.83)     2:29.78 (37.02)
 15 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              2:27.43    2:29.92 SILV   
                  34.75     1:12.64 (37.89)     1:51.44 (38.80)     2:29.92 (38.48)
 16 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               2:28.37    2:30.51 SILV   
                  34.94     1:12.00 (37.06)     1:51.38 (39.38)     2:30.51 (39.13)
 17 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:28.06    2:32.31 SILV   
                  35.51     1:13.92 (38.41)     1:53.47 (39.55)     2:32.31 (38.84)
 18 Hyer, Robert J            14 Express Swimming-MR  2:32.94    2:33.81 SILV   
                  35.57     1:13.82 (38.25)     1:54.26 (40.44)     2:33.81 (39.55)
Non-Award Division  
  1 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:29.97    2:38.20        
                  37.77     1:17.93 (40.16)     1:58.71 (40.78)     2:38.20 (39.49)
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            2:17.75        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.01 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               1:13.27    1:09.90 ZQ     
                  33.44     1:09.90 (36.46)                                        
SILV - Division  
  1 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          1:11.63    1:11.33 SILV   
                  33.05     1:11.33 (38.28)                                        
  2 Criollo, John C           14 Twisters-MR          1:11.87    1:12.43 SILV   
                  34.90     1:12.43 (37.53)                                        
  3 Oumarov, Elan             13 HS-MR                1:14.51    1:12.55 SILV   
                  34.47     1:12.55 (38.08)                                        
  4 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               1:14.02    1:12.87 SILV   
                  33.92     1:12.87 (38.95)                                        
  5 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              1:13.19    1:13.11 SILV   
                  35.43     1:13.11 (37.68)                                        
  6 Barboza, Hector E         14 Twisters-MR          1:11.92    1:14.10 SILV   
                  35.72     1:14.10 (38.38)                                        
  7 Pantaleone, Michael A     14 Rac @ Jcc-MR         1:16.67    1:15.11 SILV   
                  35.37     1:15.11 (39.74)                                        
  8 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          1:17.45    1:15.17 SILV   
                  35.93     1:15.17 (39.24)                                        
  9 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         1:19.15    1:15.78 SILV   
                  36.11     1:15.78 (39.67)                                        
 10 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   1:13.45    1:15.87 SILV   
                  36.35     1:15.87 (39.52)                                        
 11 Scala, Christopher J      13 WEST-MR              1:16.00    1:15.93 SILV   
                  35.62     1:15.93 (40.31)                                        
 12 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          1:17.10    1:16.06 SILV   
                  35.74     1:16.06 (40.32)                                        
 13 Jakobczyk, Nicholas P     14 Twisters-MR          1:16.54    1:16.14 SILV   
                  35.68     1:16.14 (40.46)                                        
 14 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   1:14.34    1:16.30 SILV   
                  34.92     1:16.30 (41.38)                                        
 15 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              1:15.89    1:16.44 SILV   
                  36.27     1:16.44 (40.17)                                        
 16 Chu, Kenneth C            14 HS-MR                1:16.78    1:16.48 SILV   
                  35.06     1:16.48 (41.42)                                        
 17 Gorizia, Lucca E          13 Rac @ Jcc-MR         1:19.57    1:16.76 SILV   
                  36.36     1:16.76 (40.40)                                        
 18 Thio, Randy M             14 NCAC-MR              1:17.41    1:16.93 SILV   
                  35.21     1:16.93 (41.72)                                        
 19 Bracey, Devin             14 NFS-MR               1:17.34    1:17.39 SILV   
                  36.56     1:17.39 (40.83)                                        
 20 Kim, Timothy J            13 FLY-MR               1:18.66    1:17.48 SILV   
                  36.41     1:17.48 (41.07)                                        
 21 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:20.17    1:18.06 SILV   
                  36.49     1:18.06 (41.57)                                        
 22 Chen, Michael S           13 GATE-MR              1:18.39    1:18.23 SILV   
                  37.10     1:18.23 (41.13)                                        
 23 German, Alexander N       14 Express Swimming-MR  1:20.10    1:19.31 SILV   
                  37.78     1:19.31 (41.53)                                        
 24 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   1:18.38    1:19.51 SILV   
                  37.85     1:19.51 (41.66)                                        
 25 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                1:17.34    1:19.52 SILV   
                  38.07     1:19.52 (41.45)                                        
 26 Drallios, Konstantin      13 FLY-MR               1:17.07    1:19.70 SILV   
                  37.78     1:19.70 (41.92)                                        
 27 Hafez, Omar A             13 HS-MR                1:20.64    1:20.08 SILV   
                  37.62     1:20.08 (42.46)                                        
 28 Kaja, Duncan J            13 Express Swimming-MR  1:20.81    1:20.24 SILV   
                  37.92     1:20.24 (42.32)                                        
 29 Polanco, Dan              13 MAD-MR               1:20.42    1:20.73 SILV   
                  37.07     1:20.73 (43.66)                                        
Non-Award Division  
  1 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            1:19.06    1:22.80        
                  39.21     1:22.80 (43.59)                                        
 -- Afif, John                13 BASC-MR              1:18.79         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.01 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR               NT    1:12.32 SILV   
                  33.47     1:12.32 (38.85)                                        
  2 Criollo, John C           14 Twisters-MR               NT    1:12.60 SILV   
                  35.18     1:12.60 (37.42)                                        
  3 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR        NT    1:13.32 SILV   
                  35.18     1:13.32 (38.14)                                        
  4 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR                    NT    1:13.76 SILV   
                  34.53     1:13.76 (39.23)     1:44.04 (30.28)         1:13.76 ( )
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
              2:35.20  SMAX Silver Max
              2:53.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:35.21 - 2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               2:37.30    2:32.14 ZQ     
                  34.43     1:13.08 (38.65)     1:52.53 (39.45)     2:32.14 (39.61)
  2 Lue, Michael              13 GATE-MR              2:35.66    2:34.25 ZQ     
                  33.60     1:12.98 (39.38)     1:54.50 (41.52)     2:34.25 (39.75)
SILV - Division  
  1 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               2:38.28    2:37.81 SILV   
                  34.77                             1:55.67 ( )     2:37.81 (42.14)
  2 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:37.41    2:38.58 SILV   
                  36.03     1:16.74 (40.71)     1:57.77 (41.03)     2:38.58 (40.81)
  3 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          2:46.75    2:39.30 SILV   
                  35.69     1:15.63 (39.94)     1:57.17 (41.54)     2:39.30 (42.13)
  4 Barboza, Hector E         14 Twisters-MR          2:36.80    2:39.44 SILV   
                  36.28     1:16.86 (40.58)     1:58.17 (41.31)     2:39.44 (41.27)
  5 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         2:48.33    2:42.85 SILV   
                  37.71     1:18.94 (41.23)     2:01.48 (42.54)     2:42.85 (41.37)
  6 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              2:44.15    2:43.39 SILV   
                  37.43     1:18.78 (41.35)     2:01.99 (43.21)     2:43.39 (41.40)
  7 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          2:44.84    2:43.41 SILV   
                  35.66     1:18.14 (42.48)     2:01.18 (43.04)     2:43.41 (42.23)
  8 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              2:39.16    2:44.29 SILV   
                  38.33     1:19.04 (40.71)     2:01.41 (42.37)     2:44.29 (42.88)
  9 Gorizia, Lucca E          13 Rac @ Jcc-MR         2:48.42    2:44.30 SILV   
                  37.23     1:18.74 (41.51)     2:01.06 (42.32)     2:44.30 (43.24)
 10 Jakobczyk, Nicholas P     14 Twisters-MR          2:48.26    2:46.85 SILV   
                  36.68     1:19.30 (42.62)     2:03.08 (43.78)     2:46.85 (43.77)
 11 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:44.94    2:46.87 SILV   
                  35.75     1:18.97 (43.22)     2:02.91 (43.94)     2:46.87 (43.96)
 12 Chen, Michael S           13 GATE-MR              2:47.06    2:47.62 SILV   
                  38.41     1:20.64 (42.23)     2:05.22 (44.58)     2:47.62 (42.40)
 13 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:44.35    2:52.56 SILV   
                  39.84     1:23.82 (43.98)     2:08.63 (44.81)     2:52.56 (43.93)
Non-Award Division  
  1 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              2:53.10    2:54.22        
                  38.28     1:21.85 (43.57)     2:07.93 (46.08)     2:54.22 (46.29)
  2 Thio, Randy M             14 NCAC-MR              2:50.25    2:55.74        
                  36.67     1:19.82 (43.15)     2:07.21 (47.39)     2:55.74 (48.53)
  3 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            2:52.96    3:01.45        
                  39.55     1:25.50 (45.95)     2:13.19 (47.69)     3:01.45 (48.26)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
              2:35.20  SMAX Silver Max
              2:53.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:35.21 - 2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR        NT    2:42.15 SILV   
                  38.31     1:19.57 (41.26)     2:01.15 (41.58)     2:42.15 (41.00)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:11.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.61 - 1:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          1:02.68    1:00.99 ZQ     
                  28.52     1:00.99 (32.47)                                        
SILV - Division  
  1 Criollo, John C           14 Twisters-MR          1:01.97    1:01.91 SILV   
                  29.90     1:01.91 (32.01)                                        
  2 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR              1:01.69    1:02.27 SILV   
                  29.19     1:02.27 (33.08)                                        
  3 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR              1:03.57    1:03.11 SILV   
                  29.23     1:03.11 (33.88)                                        
  4 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              1:03.45    1:03.13 SILV   
                  29.36     1:03.13 (33.77)                                        
  5 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          1:03.12    1:03.64 SILV   
                  29.72     1:03.64 (33.92)                                        
  6 Mohlenbrok, Gabriel       14 BASC-MR              1:11.15    1:04.83 SILV   
                  30.74     1:04.83 (34.09)                                        
  7 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  1:08.55    1:04.91 SILV   
                  30.04     1:04.91 (34.87)                                        
  8 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              1:04.82    1:05.44 SILV   
                  30.48     1:05.44 (34.96)                                        
  9 Amato, Steven A           13 WEST-MR              1:04.75    1:05.52 SILV   
                  30.20     1:05.52 (35.32)                                        
 10 Simone, James S           13 Badger-MR            1:06.73    1:06.73 SILV   
                  31.29     1:06.73 (35.44)                                        
 11 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               1:06.97    1:07.12 SILV   
                  31.34     1:07.12 (35.78)                                        
 12 Morales, Alexander T      14 FLY-MR               1:08.17    1:07.56 SILV   
                  32.54     1:07.56 (35.02)                                        
 13 Serman, Trevor W          14 APEX-MR              1:10.08    1:07.57 SILV   
                  31.07     1:07.57 (36.50)                                        
 14 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR   1:05.32    1:08.17 SILV   
                  30.90     1:08.17 (37.27)                                        
 15 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:08.48    1:08.59 SILV   
                  30.11     1:08.59 (38.48)                                        
 16 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                1:08.58    1:08.85 SILV   
                  32.48     1:08.85 (36.37)                                        
 17 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              1:05.63    1:09.09 SILV   
                  31.84     1:09.09 (37.25)                                        
 18 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  1:09.11    1:09.52 SILV   
                  32.34     1:09.52 (37.18)                                        
 19 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              1:10.43    1:10.41 SILV   
                  32.45     1:10.41 (37.96)                                        
 20 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               1:08.94    1:11.28 SILV   
                  31.73     1:11.28 (39.55)                                        
 21 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   1:10.09    1:11.39 SILV   
                  32.23     1:11.39 (39.16)                                        
 22 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  1:08.92    1:11.53 SILV   
                  33.50     1:11.53 (38.03)                                        
 23 Sztolcman, Christian      13 Twisters-MR          1:06.91    1:11.85 SILV   
                  32.53     1:11.85 (39.32)                                        
Non-Award Division  
  1 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            1:09.22    1:13.42        
                  32.96     1:13.42 (40.46)                                        
 -- Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   1:09.12        DFS        
      Declared false start
 -- Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   1:08.45        DFS        
      Declared false start
 -- Scarcella, Joseph A       13 Badger-MR            1:10.16         NS        
 -- Ho, Timothy               13 NCAC-MR              1:03.19         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  ZQ
              2:23.99  JO
              2:24.00  SMAX Silver Max
              2:32.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:24.01 - 2:32.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  2:24.15    2:23.13 JO     
                  30.30     1:06.94 (36.64)     1:44.66 (37.72)     2:23.13 (38.47)
SILV - Division  
  1 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  2:31.01    2:25.35 SILV   
                  31.98     1:08.14 (36.16)     1:46.67 (38.53)     2:25.35 (38.68)
  2 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:32.32    2:30.71 SILV   
                  32.70     1:11.44 (38.74)     1:50.11 (38.67)     2:30.71 (40.60)
Non-Award Division  
  1 Tilas, Jonathan L         14 FLY-MR               2:31.28    2:41.54        
                  36.14     1:16.65 (40.51)     1:57.39 (40.74)     2:41.54 (44.15)
 -- Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR          2:29.78         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:32.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.01 - 2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR                   NT    2:17.97 SILV   
                  29.75     1:04.68 (34.93)     1:45.11 (40.43)     2:17.97 (32.86)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:32.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.01 - 2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Oumarov, Elan             13 HS-MR                2:17.91    2:12.31 ZQ     
                  27.57     1:02.85 (35.28)     1:42.46 (39.61)     2:12.31 (29.85)
SILV - Division  
  1 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              2:17.40    2:15.91 SILV   
                  29.91     1:03.55 (33.64)     1:46.16 (42.61)     2:15.91 (29.75)
  2 Amato, Steven A           13 WEST-MR              2:19.74    2:17.73 SILV   
                  30.44     1:05.82 (35.38)     1:46.39 (40.57)     2:17.73 (31.34)
  3 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              2:23.25    2:19.31 SILV   
                  29.46     1:03.35 (33.89)     1:47.03 (43.68)     2:19.31 (32.28)
  4 Simkin, Leo               14 BASC-MR              2:21.04    2:19.51 SILV   
                  31.79     1:06.09 (34.30)     1:48.55 (42.46)     2:19.51 (30.96)
  5 Park, James               14 FLY-MR               2:21.21    2:19.54 SILV   
                  29.14     1:06.16 (37.02)     1:48.75 (42.59)     2:19.54 (30.79)
  6 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          2:17.49    2:21.67 SILV   
                  28.19     1:05.63 (37.44)     1:49.51 (43.88)     2:21.67 (32.16)
  7 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          2:23.18    2:21.69 SILV   
                  27.88     1:05.93 (38.05)     1:50.04 (44.11)     2:21.69 (31.65)
  8 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               2:26.43    2:21.84 SILV   
                  33.27     1:09.66 (36.39)     1:48.95 (39.29)     2:21.84 (32.89)
  9 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR          2:25.14    2:22.16 SILV   
                  28.71     1:06.94 (38.23)     1:48.97 (42.03)     2:22.16 (33.19)
 10 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   2:23.09    2:22.52 SILV   
                  32.11     1:09.74 (37.63)     1:50.77 (41.03)     2:22.52 (31.75)
 11 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          2:31.56    2:22.92 SILV   
                  28.81     1:05.94 (37.13)     1:49.60 (43.66)     2:22.92 (33.32)
 12 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR   2:28.13    2:23.68 SILV   
                                1:09.61 ( )     1:51.50 (41.89)     2:23.68 (32.18)
 13 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:24.40    2:24.09 SILV   
                  31.96     1:09.85 (37.89)     1:50.70 (40.85)     2:24.09 (33.39)
 14 Lue, Michael              13 GATE-MR              2:21.20    2:24.12 SILV   
                  30.49     1:07.42 (36.93)     1:49.65 (42.23)     2:24.12 (34.47)
 15 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:24.97    2:24.53 SILV   
                  31.78     1:09.17 (37.39)     1:50.97 (41.80)     2:24.53 (33.56)
 16 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR              2:26.46    2:24.97 SILV   
                  29.23     1:05.96 (36.73)     1:50.54 (44.58)     2:24.97 (34.43)
 17 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              2:21.28    2:25.66 SILV   
                  31.05     1:08.22 (37.17)     1:53.71 (45.49)     2:25.66 (31.95)
 18 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               2:24.89    2:25.98 SILV   
                  30.94     1:10.77 (39.83)     1:51.86 (41.09)     2:25.98 (34.12)
 19 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  2:30.17    2:26.17 SILV   
                  31.72     1:08.19 (36.47)     1:55.30 (47.11)     2:26.17 (30.87)
 20 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            2:26.39    2:28.48 SILV   
                  32.36     1:11.35 (38.99)     1:55.00 (43.65)     2:28.48 (33.48)
 21 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              2:26.41    2:28.61 SILV   
                  35.29     1:14.00 (38.71)     1:55.97 (41.97)     2:28.61 (32.64)
 22 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              2:28.28    2:29.65 SILV   
                  31.69     1:11.50 (39.81)     1:58.50 (47.00)     2:29.65 (31.15)
 23 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               2:31.00    2:29.68 SILV   
                  32.47     1:09.90 (37.43)     1:57.47 (47.57)     2:29.68 (32.21)
 24 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:26.56    2:30.01 SILV   
                  32.45     1:13.02 (40.57)     1:57.68 (44.66)     2:30.01 (32.33)
 25 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              2:27.16    2:30.69 SILV   
                  31.51     1:09.77 (38.26)     1:56.69 (46.92)     2:30.69 (34.00)
Non-Award Division  
  1 Sztolcman, Christian      13 Twisters-MR          2:32.07    2:33.50        
                  31.85     1:10.41 (38.56)     1:57.83 (47.42)     2:33.50 (35.67)
  2 Chen, Michael S           13 GATE-MR              2:32.07    2:34.64        
                  34.35     1:14.85 (40.50)     1:59.57 (44.72)     2:34.64 (35.07)
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            2:23.19        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  ZQ
              4:45.99  JO
              4:46.00  SMAX Silver Max
              5:09.79  SILV
 Meet Qualifying:  4:46.01 - 5:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              4:57.53    4:56.92 SILV   
                  30.76     1:07.37 (36.61)     1:44.79 (37.42)     2:21.69 (36.90)
        3:06.11 (44.42)     3:51.39 (45.28)     4:24.18 (32.79)     4:56.92 (32.74)
  2 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   5:05.35    4:58.67 SILV   
                  31.94     1:11.90 (39.96)     1:50.34 (38.44)     2:27.93 (37.59)
        3:09.79 (41.86)     3:51.20 (41.41)     4:25.12 (33.92)     4:58.67 (33.55)
  3 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   5:00.71    5:01.04 SILV   
                  31.68     1:09.01 (37.33)     1:48.37 (39.36)     2:26.53 (38.16)
        3:09.13 (42.60)     3:52.31 (43.18)     4:27.06 (34.75)     5:01.04 (33.98)
  4 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  5:04.92    5:02.48 SILV   
                  32.70     1:10.13 (37.43)     1:49.53 (39.40)     2:27.82 (38.29)
        3:11.17 (43.35)     3:54.82 (43.65)     4:29.62 (34.80)     5:02.48 (32.86)
  5 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          5:01.10    5:03.85 SILV   
                  31.72     1:10.21 (38.49)     1:50.04 (39.83)     2:29.82 (39.78)
        3:13.24 (43.42)     3:57.04 (43.80)     4:31.21 (34.17)     5:03.85 (32.64)
  6 Lue, Michael              13 GATE-MR              5:09.38    5:09.46 SILV   
Non-Award Division  
  1 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          5:01.24    5:13.41        
                  30.43     1:05.96 (35.53)     1:46.54 (40.58)     2:26.55 (40.01)
        3:13.54 (46.99)     4:02.19 (48.65)     4:37.99 (35.80)     5:13.41 (35.42)
 -- Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              4:55.01         NS        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  ZQ
                23.79  JO
                23.80  SMAX Silver Max
                25.19  SILV
 Meet Qualifying:  23.81 - 25.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                   NT      25.57        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.49  ZQ
                23.79  JO
                23.80  SMAX Silver Max
                25.19  SILV
 Meet Qualifying:  23.81 - 25.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Helbock, Robert           15 WAC-MR                 23.92      23.38 ZQ     
SILV - Division  
  1 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR            23.90      23.93 SILV   
  2 Baez, Rony                17 MAD-MR                 24.28      24.08 SILV   
  3 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR                24.54      24.16 SILV   
  4 Tam, Gregory              17 WAC-MR                 24.20      24.20 SILV   
  5 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR    24.33      24.24 SILV   
  6 Mercado, David            15 MAD-MR                 25.07      24.43 SILV   
  7 Vincent, Alexander J      16 Express Swimming-MR    23.85      24.46 SILV   
  8 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR    24.20      24.48 SILV   
  9 Alers, Louis              17 MAD-MR                 23.92      24.51 SILV   
 10 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR            24.86      24.53 SILV   
 10 Battisti, Evan A          16 Express Swimming-MR    24.30      24.53 SILV   
 12 Earley, Sean P            16 Express Swimming-MR    24.77      24.61 SILV   
 13 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                24.73      24.89 SILV   
 14 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR            25.12      24.92 SILV   
 15 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR            24.64      24.94 SILV   
 16 Guo, Andrew               16 Twisters-MR            24.51      24.96 SILV   
 17 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR            24.89      25.19 SILV   
Non-Award Division  
  1 Gorinshteyn, Jonathan L   16 WAC-MR                 24.80      25.21        
  2 Henry, Travis J           16 NFS-MR                 24.96      25.26        
  3 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                24.91      25.37        
  4 Alonso, Carlos            17 APEX-MR                24.03      25.67        
  5 Semak, Bogdan             16 BASC-MR                25.14      25.91        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                52.00  SMAX Silver Max
                54.49  SILV
 Meet Qualifying:  52.01 - 54.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Helbock, Robert           15 WAC-MR                 53.27      51.20 ZQ     
                  24.72       51.20 (26.48)                                        
JO - Division  
  1 Verba, Vlad               16 Unhes-Mr-MR            52.10      51.59 JO     
                  24.62       51.59 (26.97)                                        
  2 Pompay, John A            15 Express Swimming-MR    52.59      51.86 JO     
                  24.56       51.86 (27.30)                                        
SILV - Division  
  1 Timothy, Michael A        16 FLY-MR                 52.58      52.60 SILV   
                  24.78       52.60 (27.82)                                        
  2 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR    52.87      52.71 SILV   
                  25.21       52.71 (27.50)                                        
  3 Moran, Harry H            16 NYCC-MR                54.18      52.72 SILV   
  4 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                53.37      52.81 SILV   
                  25.30       52.81 (27.51)                                        
  5 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR    53.47      52.97 SILV   
                  25.51       52.97 (27.46)                                        
  6 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR                53.50      53.44 SILV   
                  25.49       53.44 (27.95)                                        
  7 Tam, Gregory              17 WAC-MR                 53.63      53.52 SILV   
                  25.24       53.52 (28.28)                                        
  8 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                54.11      53.94 SILV   
                  26.11       53.94 (27.83)                                        
  9 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR                54.19      54.27 SILV   
                  25.94       54.27 (28.33)                                        
 10 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR                 54.43      54.45 SILV   
                  26.04       54.45 (28.41)                                        
Non-Award Division  
  1 Budhram, Ryan P           16 CIY-MR                 53.93      54.88        
                  25.55       54.88 (29.33)                                        
  2 Vincent, Alexander J      16 Express Swimming-MR    53.32      55.66        
                  26.01       55.66 (29.65)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                52.00  SMAX Silver Max
                54.49  SILV
 Meet Qualifying:  52.01 - 54.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR               NT      54.42 SILV   
                  25.53       54.42 (28.89)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
              1:54.00  SMAX Silver Max
              1:55.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:54.01 - 1:55.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          1:55.36    1:52.08 ZQ     
                  25.58       54.10 (28.52)     1:23.33 (29.23)     1:52.08 (28.75)
JO - Division  
  1 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              1:55.45    1:53.98 JO     
                  26.64       55.29 (28.65)     1:25.04 (29.75)     1:53.98 (28.94)
Non-Award Division  
  1 Thatcher, Timothy P       15 Rac @ Jcc-MR         1:55.38    1:57.51        
                  27.81       57.67 (29.86)     1:27.48 (29.81)     1:57.51 (30.03)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:09.99  ZQ
              5:10.99  JO
              5:11.00  SMAX Silver Max
              5:14.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:11.01 - 5:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Pompay, John A            15 Express Swimming-MR       NT    5:13.52 SILV   
            2:29.12 ( )     3:01.44 (32.32)     3:34.45 (33.01)     4:07.60 (33.15)
        4:40.93 (33.33)     5:13.52 (32.59)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.49  ZQ
                59.99  JO
              1:00.00  SMAX Silver Max
              1:03.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:00.01 - 1:03.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          1:00.67      59.65 JO     
                  29.61       59.65 (30.04)                                        
  2 Borghese, Nicholas        15 WAC-MR               1:01.80      59.81 JO     
                  28.68       59.81 (31.13)                                        
SILV - Division  
  1 Cato, Camren A            16 NFS-MR               1:01.11    1:00.06 SILV   
                  29.10     1:00.06 (30.96)                                        
  2 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:01.17    1:01.04 SILV   
                  30.06     1:01.04 (30.98)                                        
  3 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          1:00.62    1:01.07 SILV   
                  29.82     1:01.07 (31.25)                                        
  4 Earley, Sean P            16 Express Swimming-MR  1:01.87    1:01.27 SILV   
                  29.88     1:01.27 (31.39)                                        
  5 Colletta, Michael R       16 Express Swimming-MR  1:01.27    1:01.36 SILV   
                  29.71     1:01.36 (31.65)                                        
  6 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              1:02.56    1:01.85 SILV   
                  30.46     1:01.85 (31.39)                                        
  7 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          1:01.83    1:01.96 SILV   
                  30.26     1:01.96 (31.70)                                        
  8 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:02.13    1:01.97 SILV   
                  30.08     1:01.97 (31.89)                                        
  9 Henry, Travis J           16 NFS-MR               1:02.22    1:02.08 SILV   
                  30.26     1:02.08 (31.82)                                        
 10 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  1:00.90    1:02.11 SILV   
                  29.96     1:02.11 (32.15)                                        
 11 Callaghan, James          15 Rac @ Jcc-MR         1:03.16    1:02.32 SILV   
                  30.79     1:02.32 (31.53)                                        
 12 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  1:02.83    1:02.75 SILV   
                  30.73     1:02.75 (32.02)                                        
 13 Vincent, Alexander J      16 Express Swimming-MR  1:03.44    1:03.08 SILV   
                  30.46     1:03.08 (32.62)                                        
 14 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  1:03.86    1:03.50 SILV   
                  31.08     1:03.50 (32.42)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:11.00  SMAX Silver Max
              2:16.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:11.01 - 2:16.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                   NT    2:12.67 SILV   
                  31.21     1:04.73 (33.52)     1:39.20 (34.47)     2:12.67 (33.47)
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:11.00  SMAX Silver Max
              2:16.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:11.01 - 2:16.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Borghese, Nicholas        15 WAC-MR               2:12.99    2:08.21 ZQ     
                  29.92     1:02.59 (32.67)     1:35.82 (33.23)     2:08.21 (32.39)
  2 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          2:14.93    2:09.35 ZQ     
                  30.66     1:03.44 (32.78)     1:36.62 (33.18)     2:09.35 (32.73)
SILV - Division  
  1 Pompay, John A            15 Express Swimming-MR  2:13.01    2:11.02 SILV   
                  30.93     1:04.01 (33.08)     1:37.83 (33.82)     2:11.02 (33.19)
  2 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  2:12.12    2:11.48 SILV   
                  30.60     1:04.02 (33.42)     1:38.49 (34.47)     2:11.48 (32.99)
  3 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              2:12.22    2:15.39 SILV   
                  32.01     1:05.83 (33.82)     1:40.96 (35.13)     2:15.39 (34.43)
  4 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  2:16.75    2:16.06 SILV   
                  32.35     1:07.21 (34.86)     1:42.24 (35.03)     2:16.06 (33.82)
  5 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  2:16.42    2:16.44 SILV   
                  33.07     1:07.38 (34.31)     1:42.48 (35.10)     2:16.44 (33.96)
  6 Timothy, Michael A        16 FLY-MR               2:14.95    2:16.66 SILV   
                  31.26     1:04.46 (33.20)     1:41.40 (36.94)     2:16.66 (35.26)
  7 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          2:15.04    2:16.70 SILV   
                  30.57     1:04.89 (34.32)     1:41.53 (36.64)     2:16.70 (35.17)
Non-Award Division  
  1 Thatcher, Timothy P       15 Rac @ Jcc-MR         2:15.97    2:17.27        
                  21.44     1:06.44 (45.00)     1:42.10 (35.66)     2:17.27 (35.17)
  2 Battisti, Evan A          16 Express Swimming-MR  2:16.01    2:19.28        
                  33.03     1:07.78 (34.75)     1:44.12 (36.34)     2:19.28 (35.16)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  ZQ
              1:06.49  JO
              1:06.50  SMAX Silver Max
              1:10.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.51 - 1:10.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          1:08.09    1:06.01 ZQ     
                  31.54     1:06.01 (34.47)                                        
SILV - Division  
  1 Guariglia, Philip A       17 Express Swimming-MR  1:06.64    1:06.66 SILV   
                  31.53     1:06.66 (35.13)                                        
  2 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR  1:10.89    1:07.79 SILV   
                  31.89     1:07.79 (35.90)                                        
  3 Hidalgo, Roberto          16 WAC-MR               1:08.63    1:08.04 SILV   
                  30.84     1:08.04 (37.20)                                        
  4 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          1:09.24    1:08.11 SILV   
                  32.08     1:08.11 (36.03)                                        
  5 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  1:10.20    1:08.33 SILV   
                  32.57     1:08.33 (35.76)                                        
  6 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          1:08.31    1:08.36 SILV   
                  31.90     1:08.36 (36.46)                                        
  7 Gorinshteyn, Jonathan L   16 WAC-MR               1:09.27    1:08.41 SILV   
                  32.60     1:08.41 (35.81)                                        
  8 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              1:08.96    1:08.44 SILV   
                  31.63     1:08.44 (36.81)                                        
  9 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          1:09.35    1:09.29 SILV   
                  32.70     1:09.29 (36.59)                                        
 10 LI, Jerry                 17 Express Swimming-MR  1:09.74    1:09.39 SILV   
                  32.44     1:09.39 (36.95)                                        
 11 Tam, Gregory              17 WAC-MR               1:10.31    1:09.64 SILV   
                  31.86     1:09.64 (37.78)                                        
 12 Guo, Andrew               16 Twisters-MR          1:10.21    1:10.77 SILV   
                  33.98     1:10.77 (36.79)                                        
Non-Award Division  
  1 Ardito, Jonathan T        16 Express Swimming-MR  1:10.78    1:11.22        
                  33.86     1:11.22 (37.36)                                        
  2 Alers, Louis              17 MAD-MR               1:09.79    1:12.20        
                  33.70     1:12.20 (38.50)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:30.10  SMAX Silver Max
              2:36.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.11 - 2:36.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                   NT    2:35.48 SILV   
                  33.98     1:14.13 (40.15)     1:55.51 (41.38)     2:35.48 (39.97)
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:30.10  SMAX Silver Max
              2:36.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.11 - 2:36.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          2:31.07    2:24.98 ZQ     
                  30.90     1:07.18 (36.28)     1:46.53 (39.35)     2:24.98 (38.45)
  2 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR  2:32.83    2:26.42 ZQ     
                  33.21     1:09.80 (36.59)     1:47.77 (37.97)     2:26.42 (38.65)
  3 Gorinshteyn, Jonathan L   16 WAC-MR               2:33.29    2:29.52 ZQ     
                  32.98     1:11.04 (38.06)     1:49.95 (38.91)     2:29.52 (39.57)
SILV - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          2:30.32    2:30.46 SILV   
                  33.15     1:10.48 (37.33)     1:50.04 (39.56)     2:30.46 (40.42)
  2 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  2:35.95    2:30.97 SILV   
                  34.22     1:12.72 (38.50)     1:52.66 (39.94)     2:30.97 (38.31)
  3 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  2:30.91    2:31.09 SILV   
                  33.80     1:11.82 (38.02)     1:52.19 (40.37)     2:31.09 (38.90)
  4 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          2:34.71    2:32.82 SILV   
                  33.57     1:12.72 (39.15)     1:53.46 (40.74)     2:32.82 (39.36)
  5 Moran, Harry H            16 NYCC-MR              2:30.88    2:35.61 SILV   
                  34.33     1:13.47 (39.14)     1:55.03 (41.56)     2:35.61 (40.58)
Non-Award Division  
 -- Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              2:33.45         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:02.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Saidmuratov, Faruk        16 BASC-MR                   NT    1:02.20 SILV   
                  28.63     1:02.20 (33.57)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:02.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Pepel, James C            15 Rac @ Jcc-MR           58.62      58.26 SILV   
                  26.82       58.26 (31.44)                                        
  2 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR                58.45      58.69 SILV   
                  27.01       58.69 (31.68)                                        
  3 Cato, Camren A            16 NFS-MR               1:01.27      59.64 SILV   
                  26.58       59.64 (33.06)                                        
  4 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR            58.63    1:00.03 SILV   
                  28.17     1:00.03 (31.86)                                        
  5 Chu, Bryan C              16 HS-MR                1:00.69    1:00.09 SILV   
                  27.54     1:00.09 (32.55)                                        
  6 Knapp, Michael P          16 FLY-MR               1:00.23    1:00.21 SILV   
  7 Guo, Andrew               16 Twisters-MR          1:01.04    1:00.86 SILV   
                  28.73     1:00.86 (32.13)                                        
  8 Ruiz, Jonathan J          17 Express Swimming-MR  1:01.28    1:01.11 SILV   
                  29.06     1:01.11 (32.05)                                        
  9 Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          1:01.06    1:01.70 SILV   
                  28.78     1:01.70 (32.92)                                        
 10 Baez, Rony                17 MAD-MR               1:01.96    1:01.94 SILV   
                  27.12     1:01.94 (34.82)                                        
 11 Pan, Noah                 15 CIY-MR               1:00.77    1:02.15 SILV   
                  28.51     1:02.15 (33.64)                                        
 12 Panzarino, Matthew A      16 Express Swimming-MR    58.99    1:02.28 SILV   
                  28.66     1:02.28 (33.62)                                        
 13 Verba, Vlad               16 Unhes-Mr-MR            59.83    1:02.37 SILV   
                  28.72     1:02.37 (33.65)                                        
Non-Award Division  
  1 Moran, Harry H            16 NYCC-MR                59.48    1:02.72        
                  28.58     1:02.72 (34.14)                                        
  2 Helbock, Robert           15 WAC-MR               1:00.20    1:03.00        
                  28.93     1:03.00 (34.07)                                        
  3 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              1:00.62    1:04.01        
                  29.00     1:04.01 (35.01)                                        
 -- Pompay, John A            15 Express Swimming-MR  1:01.60         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:02.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Saidmuratov, Faruk        16 BASC-MR                   NT    1:01.58 SILV   
                  28.03     1:01.58 (33.55)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  ZQ
              2:12.49  JO
              2:12.50  SMAX Silver Max
              2:24.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:12.51 - 2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Callaghan, James          15 Rac @ Jcc-MR         2:12.70    2:09.39 ZQ     
                  29.75     1:03.06 (33.31)     1:36.07 (33.01)     2:09.39 (33.32)
SILV - Division  
  1 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          2:23.15    2:18.09 SILV   
                  30.14     1:05.03 (34.89)     1:40.09 (35.06)     2:18.09 (38.00)
  2 Saidmuratov, Faruk        16 BASC-MR              2:18.51    2:19.15 SILV   
                  30.99     1:05.90 (34.91)     1:42.33 (36.43)     2:19.15 (36.82)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  ZQ
              2:07.99  JO
              2:08.00  SMAX Silver Max
              2:27.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:08.01 - 2:27.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Miou, Eric                17 NCAC-MR              2:09.14    2:04.19 ZQ     
                  26.35       57.72 (31.37)     1:36.17 (38.45)     2:04.19 (28.02)
  2 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          2:09.24    2:04.30 ZQ     
                  26.21     1:00.89 (34.68)     1:36.27 (35.38)     2:04.30 (28.03)
  3 Pompay, John A            15 Express Swimming-MR  2:08.68    2:06.78 ZQ     
                  26.58       59.81 (33.23)     1:36.91 (37.10)     2:06.78 (29.87)
SILV - Division  
  1 McKenna, Brendan          15 NCAC-MR              2:14.31    2:10.50 SILV   
                  25.65       58.94 (33.29)     1:41.29 (42.35)     2:10.50 (29.21)
  2 Verba, Vlad               16 Unhes-Mr-MR          2:13.51    2:10.52 SILV   
                  28.64     1:04.39 (35.75)     1:42.05 (37.66)     2:10.52 (28.47)
  3 Pepel, James C            15 Rac @ Jcc-MR         2:19.78    2:11.98 SILV   
                  29.35     1:02.87 (33.52)     1:41.42 (38.55)     2:11.98 (30.56)
  4 Guo, Andrew               16 Twisters-MR          2:10.22    2:12.43 SILV   
                  28.39     1:01.92 (33.53)     1:40.28 (38.36)     2:12.43 (32.15)
  5 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR  2:18.64    2:13.13 SILV   
                  29.40     1:05.62 (36.22)     1:43.20 (37.58)     2:13.13 (29.93)
  6 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          2:11.65    2:13.98 SILV   
                  29.19     1:03.50 (34.31)     1:43.41 (39.91)     2:13.98 (30.57)
  7 Borghese, Nicholas        15 WAC-MR               2:16.58    2:14.29 SILV   
                  29.57     1:04.29 (34.72)     1:43.96 (39.67)     2:14.29 (30.33)
  8 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              2:15.03    2:14.89 SILV   
                  26.01     1:02.67 (36.66)     1:45.38 (42.71)     2:14.89 (29.51)
  9 Battisti, Evan A          16 Express Swimming-MR  2:12.62    2:15.13 SILV   
                  30.26     1:05.16 (34.90)     1:46.03 (40.87)     2:15.13 (29.10)
 10 Timothy, Michael A        16 FLY-MR               2:11.44    2:15.36 SILV   
                  27.37     1:02.16 (34.79)     1:44.67 (42.51)     2:15.36 (30.69)
 11 Pan, Noah                 15 CIY-MR               2:11.81    2:15.39 SILV   
                  27.92       59.24 (31.32)     1:41.48 (42.24)     2:15.39 (33.91)
 12 Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          2:19.68    2:15.44 SILV   
                  28.96     1:04.69 (35.73)     1:42.86 (38.17)     2:15.44 (32.58)
 13 Saidmuratov, Faruk        16 BASC-MR              2:18.51    2:15.87 SILV   
                  27.55     1:02.15 (34.60)     1:43.66 (41.51)     2:15.87 (32.21)
 14 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  2:17.70    2:15.89 SILV   
                  30.42     1:03.36 (32.94)     1:43.80 (40.44)     2:15.89 (32.09)
 15 Koganov, Willy            16 HS-MR                2:25.00    2:16.54 SILV   
                  28.30     1:02.94 (34.64)     1:45.54 (42.60)     2:16.54 (31.00)
 16 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR               2:19.79    2:16.65 SILV   
                  29.81     1:05.15 (35.34)     1:45.00 (39.85)     2:16.65 (31.65)
 17 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              2:13.23    2:16.91 SILV   
                  29.86     1:04.17 (34.31)     1:46.52 (42.35)     2:16.91 (30.39)
 18 Chu, Bryan C              16 HS-MR                2:19.72    2:17.10 SILV   
                  28.73     1:05.19 (36.46)     1:42.97 (37.78)     2:17.10 (34.13)
 19 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  2:15.99    2:17.31 SILV   
                  28.93     1:04.58 (35.65)     1:46.94 (42.36)     2:17.31 (30.37)
 20 Guariglia, Philip A       17 Express Swimming-MR  2:18.98    2:17.58 SILV   
                  31.42     1:06.07 (34.65)     1:44.73 (38.66)     2:17.58 (32.85)
 21 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          2:17.06    2:17.73 SILV   
                  29.20     1:04.49 (35.29)     1:46.87 (42.38)     2:17.73 (30.86)
 22 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          2:22.55    2:18.19 SILV   
                  28.57     1:04.90 (36.33)     1:45.52 (40.62)     2:18.19 (32.67)
 23 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  2:17.50    2:18.26 SILV   
                1:47.84     2:18.26 (30.42)                                        
 24 Knapp, Michael P          16 FLY-MR               2:18.12    2:18.32 SILV   
                  27.95     1:04.60 (36.65)     1:47.04 (42.44)     2:18.32 (31.28)
 25 Hidalgo, Roberto          16 WAC-MR               2:22.42    2:18.65 SILV   
                  30.26     1:07.37 (37.11)     1:45.50 (38.13)     2:18.65 (33.15)
 26 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              2:20.90    2:19.23 SILV   
                  29.19     1:07.39 (38.20)     1:49.86 (42.47)     2:19.23 (29.37)
 27 Budhram, Ryan P           16 CIY-MR               2:26.97    2:19.31 SILV   
                  28.38     1:04.73 (36.35)     1:47.05 (42.32)     2:19.31 (32.26)
 27 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              2:22.25    2:19.31 SILV   
                  28.57     1:03.90 (35.33)     1:47.53 (43.63)     2:19.31 (31.78)
 29 Moran, Harry H            16 NYCC-MR              2:18.57    2:19.97 SILV   
                  28.26     1:05.56 (37.30)     1:46.95 (41.39)     2:19.97 (33.02)
 30 Thatcher, Timothy P       15 Rac @ Jcc-MR         2:18.88    2:20.40 SILV   
                  30.54     1:05.22 (34.68)     1:47.75 (42.53)     2:20.40 (32.65)
 31 Wong, Jason               15 Twisters-MR          2:22.28    2:21.21 SILV   
                  29.13     1:07.08 (37.95)     1:48.38 (41.30)     2:21.21 (32.83)
 32 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          2:23.49    2:21.35 SILV   
                  28.70     1:05.00 (36.30)     1:49.25 (44.25)     2:21.35 (32.10)
 33 Gamboa, Matthew G         16 Express Swimming-MR  2:22.73    2:22.37 SILV   
                  30.07     1:06.95 (36.88)     1:48.87 (41.92)     2:22.37 (33.50)
 34 Vincent, Alexander J      16 Express Swimming-MR  2:19.95    2:22.87 SILV   
                  30.88     1:04.34 (33.46)     1:48.01 (43.67)     2:22.87 (34.86)
 35 Tam, Gregory              17 WAC-MR               2:19.83    2:22.97 SILV   
                  30.13     1:06.81 (36.68)     1:50.33 (43.52)     2:22.97 (32.64)
 36 Gorinshteyn, Jonathan L   16 WAC-MR               2:21.89    2:23.17 SILV   
                  30.54     1:10.39 (39.85)     1:51.14 (40.75)     2:23.17 (32.03)
 37 O'Sullivan, Kieran E      17 Express Swimming-MR  2:27.17    2:23.40 SILV   
                  28.98     1:07.80 (38.82)     1:47.99 (40.19)     2:23.40 (35.41)
 38 Colletta, Michael R       16 Express Swimming-MR  2:27.73    2:25.22 SILV   
                  29.90     1:05.48 (35.58)     1:53.14 (47.66)     2:25.22 (32.08)
 39 Panzarino, Matthew A      16 Express Swimming-MR  2:19.64    2:25.50 SILV   
                  29.79     1:09.18 (39.39)     1:52.27 (43.09)     2:25.50 (33.23)
 40 Henry, Travis J           16 NFS-MR               2:25.23    2:25.54 SILV   
                  30.95     1:06.15 (35.20)     1:51.40 (45.25)     2:25.54 (34.14)
 41 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              2:20.32    2:27.71 SILV   
                  28.91     1:07.13 (38.22)     1:51.49 (44.36)     2:27.71 (36.22)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  ZQ
              4:41.99  JO
              4:42.00  SMAX Silver Max
              4:45.89  SILV
 Meet Qualifying:  4:42.01 - 4:45.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  4:45.79    4:41.50 ZQ     
                  30.34     1:05.79 (35.45)     1:40.15 (34.36)     2:14.62 (34.47)
        2:55.56 (40.94)     3:36.10 (40.54)     4:08.90 (32.80)     4:41.50 (32.60)
Non-Award Division  
  1 Alers, Louis              17 MAD-MR               4:42.82    4:51.46        
                  30.14     1:05.07 (34.93)     1:40.75 (35.68)     2:15.31 (34.56)
        2:58.65 (43.34)     3:42.27 (43.62)     4:15.89 (33.62)     4:51.46 (35.57)