Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 4/9/2013 11:39 AM
     2013 EZ North Region Speedo Champions Series - 3/21/2013 to 3/24/2013     
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                26.39  OPEN 2013 US Open
                26.69  WINT Winter Nationals
                26.89  JRNT Junior Nationals
                26.99  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Murphy, Madeline          15 Liverpool Jets S-NI    27.93      27.35        
  2 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN    27.93      27.59        
 
Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                26.39  OPEN 2013 US Open
                26.69  WINT Winter Nationals
                26.89  JRNT Junior Nationals
                26.99  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  28.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN    27.01      26.39 OPEN   
  2 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN    27.14      26.47 WINT   
  3 Smith, Mary               14 PACK Swim Team o-NI    27.16      26.71 JRNT   
  4 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN    27.01      26.83 JRNT   
  5 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD     27.31      27.06        
  6 Stiles, Jessica           17 Morris County Sw-NJ    27.32      27.18        
  7 O'Mara, Claire            14 Berkeley Aquatic-NJ    27.44      27.34        
  8 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM    27.33      27.39        
B - Final
  9 Kosten, Emily             15 Central Bucks Sw-MA    27.53      27.27        
 10 Smith, Kendall            15 Carmel Swim Club-IN    27.88      27.31        
 11 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI    27.63      27.43        
 12 Preiss, Marina            16 Unattached-MR          27.87      27.45        
 13 Murphy, Madeline          15 Liverpool Jets S-NI    27.93      27.83        
 14 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN    27.93      27.87        
 15 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN    27.88      27.89        
 16 Gao, Kelly                15 Albany Starfish-AD     27.92      27.93        
C - Final
 17 Shahar, Jennifer          18 Berkeley Aquatic-NJ    28.00      27.57        
 18 Kosten, Eve               17 Central Bucks Sw-MA    28.00      27.58        
 19 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD     27.97      27.78        
 20 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN    28.05      27.92        
 20 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV            28.00      27.92        
 22 Grout, Morgan             13 Carmel Swim Club-IN    28.19      27.94        
 23 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ    28.04      27.96        
 24 Baker, Ansley             16 North Shore Swim-NE    28.20      28.49        
 
Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                26.39  OPEN 2013 US Open
                26.69  WINT Winter Nationals
                26.89  JRNT Junior Nationals
                26.99  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  28.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pelton, Mary              15 North Baltimore-MD     26.23      26.81 qJRNT  
  2 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN    28.26      27.01 q      
  2 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN    27.22      27.01 q      
  4 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN    26.79      27.14 q      
  5 Smith, Mary               14 PACK Swim Team o-NI    23.37Y     27.16 q      
  6 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD     26.89      27.31 q      
  7 Stiles, Jessica           17 Morris County Sw-NJ    27.30      27.32 q      
  8 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM    27.55      27.33 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Mara, Claire            14 Berkeley Aquatic-NJ    27.76      27.44 q      
 10 Kosten, Emily             15 Central Bucks Sw-MA    27.09      27.53 q      
 11 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI    27.00      27.63 q      
 12 Preiss, Marina            16 Unattached-MR          28.03      27.87 q      
 13 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN    28.08      27.88 q      
 13 Smith, Kendall            15 Carmel Swim Club-IN    28.21      27.88 q      
 15 Gao, Kelly                15 Albany Starfish-AD     28.27      27.92 q      
 16 Murphy, Madeline          15 Liverpool Jets S-NI    28.28      27.93 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN    27.73     J27.93 q      
 18 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD     28.23      27.97 q      
 19 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV            27.66      28.00 q      
 19 Shahar, Jennifer          18 Berkeley Aquatic-NJ    27.77      28.00 q      
 19 Kosten, Eve               17 Central Bucks Sw-MA    24.19Y     28.00 q      
 22 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ    28.21      28.04 q      
 23 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN    27.93      28.05 q      
 24 Grout, Morgan             13 Carmel Swim Club-IN    28.35      28.19 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Baker, Ansley             16 North Shore Swim-NE    25.14Y     28.20        
 26 Bollinger, Hannah         16 Ithaca Aquatics-NI     28.33      28.22        
-------------------------------------------------------------------------
 27 O'Shea, Katherine         15 Patriot Swim Clu-NE    27.81      28.25        
 27 Wisniewski, Anna          17 Cougar Aquatic T-NJ    28.41      28.25        
 29 Crowley, Jessica          16 Patriot Swim Clu-NE    27.89      28.26        
 30 Hancock, Kira             16 Edge Swim Club-NE      24.47Y     28.28        
 31 Eichelberger, Alyce-Faye  15 Westtown Aquatic-MA    28.48      28.29        
 32 Macmillan, Quinn          16 Central Bucks Sw-MA    28.01      28.31        
 33 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE    27.98      28.36        
 34 Galea, Andrea             14 Cougar Aquatic T-NJ    24.92Y     28.39        
 35 Donohoe, Belinda          14 Belmont Aquatic-NE     24.93Y     28.40        
 36 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE    28.36      28.41        
 37 Hayburn, Annie            14 Annapolis Swim C-MD    28.33      28.45        
 38 Smith, Xiane              15 Star Swimming-NI       25.11Y     28.46        
 39 Cahill, Kaitlin           17 Albany Starfish-AD     28.20      28.48        
 40 Mestha, Suhan             15 Fairport Area Sw-NI    28.48      28.62        
 41 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI       24.83Y     28.67        
 42 Sharkey, Brooke           15 Berkeley Aquatic-NJ    25.32Y     28.68        
 43 Burzillo, Maria           15 Evolution Aquati-NE    25.06Y     28.69        
 44 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE    28.00      28.70        
 45 Schere, Yvonne            14 Annapolis Swim C-MD    28.35      28.72        
 46 Molinaro, Livia           14 Jewish Community-AM    25.30Y     28.74        
 47 Picinich, Annmarie        15 Cougar Aquatic T-NJ    28.23      28.76        
 48 Heyde, Julianne           16 Carmel Swim Club-IN    24.96Y     28.78        
 49 Shema, Kristen            15 Central Bucks Sw-MA    28.81      28.80        
 50 Schlies, Kathryn          15 Carmel Swim Club-IN    28.14      28.81        
 51 Frezza, Lucy              17 Cougar Aquatic T-NJ    30.42      28.83        
 52 McMenemy, Dorian          16 Evolution Aquati-NE    28.16      28.84        
 53 Guo, Michelle             13 Cape Cod Swim Cl-NE    25.28Y     28.85        
 54 Martin, Emily             18 Webster Swim Ass-NI    29.92      28.88        
 55 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD     28.25      28.93        
 56 Zemering, Lauren          18 Delmar Dolfins-AD      28.27      28.94        
 56 Suer, Samantha            13 Chenango Aquatic-NI    28.29      28.94        
 58 Andrews, Stephanie        16 PACK Swim Team o-NI    24.53Y     28.95        
 59 Carrobis, Brooke          17 Executive Swim C-NE    25.07Y     28.99        
 60 Karpowicz, Jacqueline     15 Ram Swimming Clu-NE    24.16Y     29.01        
 61 Reddon, Alexandra         14 Star Swimming-NI       25.11Y     29.04        
 61 Namestnik, Lexy           17 Jewish Community-AM    25.40Y     29.04        
 63 Matuszyk, Grace           17 Albany Starfish-AD     24.69Y     29.06        
 63 Winnert, Rebecca          16 Buffalo Area Aqu-NI    25.36Y     29.06        
 65 Pitts, Charlotte          16 Upper Valley Aqu-NE    25.08Y     29.07        
 66 Lloyd, Kimberly           40 Upper Valley Aqu-NE    25.13Y     29.10        
 66 Elizeus, Alex             17 Jewish Community-AM    29.58      29.10        
 68 Kenny, Sophie             16 Exeter Swim Team-NE    24.90Y     29.13        
 69 Kea, Alison               14 New Wave Swim Cl-NE    25.12Y     29.14        
 70 McCarthy, Caroline        17 Berkeley Aquatic-NJ    25.04Y     29.15        
 70 Oakes, Tessa              14 Exeter Swim Team-NE    30.33      29.15        
 72 Iobst, Taylor             17 Emmaus Aquatic C-MA    28.57      29.17        
 73 Carbone, Corinne          14 Evolution Aquati-NE    25.15Y     29.21        
 74 Joseph, Morgan            16 Cavalier Swim Cl-AM    25.71Y     29.23        
 75 Landon, Emily             16 Ram Swimming Clu-NE    24.79Y     29.25        
 76 Chae, Hye Yun             13 Carmel Swim Club-IN    31.69      29.27        
 77 Martin, Courteney         17 Patriot Swim Clu-NE    25.17Y     29.28        
 78 Osula, Deidra             13 HHSC-NI                25.30Y     29.32        
 79 Milosavljevic, Ana        16 Executive Swim C-NE    25.09Y     29.33        
 79 Shi, Emma                 16 Sea Dragons Swim-NI    24.88Y     29.33        
 81 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI       24.71Y     29.35        
 82 Ayer, Grace               17 Delmar Dolfins-AD      24.86Y     29.36        
 83 McCulloch, Molly          17 Clinton Cudas-AD       25.29Y     29.39        
 84 Dion, Caleigh             17 New Wave Swim Cl-NE    25.34Y     29.43        
 84 Lombardi, Felicia         13 North Shore Swim-NE    25.37Y     29.43        
 86 Lee, Maya                 16 Lawrence Swim Te-IN    30.90      29.44        
 87 Uhrin, Emily              18 Jewish Community-AM    24.93Y     29.49        
 88 Aldrich, Elizabeth        16 Manchester Swim-NE     25.36Y     29.52        
 89 Ernst, Amanda             16 Town Wrecker Swi-NI    24.53Y     29.54        
 90 Wyngowski, Margaret       13 Albany Starfish-AD     29.65      29.56        
 91 Murphy, Megan             17 The Fish-PV            25.34Y     29.58        
 91 Higginbottom, Abigail     14 Edge Swim Club-NE      25.36Y     29.58        
 93 Walkowiak, Paris          15 Clifton Park-Hal-AD    30.39      29.60        
 94 Geary, Bridget            17 Clifton Park-Hal-AD    24.53Y     29.64        
 95 Gorman, Kathleen          17 Cougar Aquatic T-NJ    25.37Y     29.66        
 95 O' Brien, Ellie           17 Central Bucks Sw-MA    31.88      29.66        
 97 Liddy, Nicole             17 Suffern Sea Lion-MR    32.62      29.67        
 98 Frank, Claire             15 Emmaus Aquatic C-MA    28.20      29.70        
 99 Ubele, Sarah              16 Greenwood Swimmi-NE    25.29Y     29.74        
100 Theodoulou, Noelle        14 Manchester Swim-NE     29.80      29.83        
101 Haywood, Anna             16 North Shore Swim-NE    25.24Y     29.90        
102 Silverman, Carolyn        14 Morris County Sw-NJ    25.34Y     30.03        
103 Brown, Christy            17 Clifton Park-Hal-AD    25.24Y     30.06        
104 Hartigan, Colleen         17 Suffern Sea Lion-MR    32.18      30.25        
105 Petrak, Logan             17 RACE-AM                25.09Y     30.27        
106 Tou, Dorotka              15 Clarence Swim Cl-NI    31.44      30.34        
107 Kumar, Swati              16 Fairport Area Sw-NI    30.19      30.36        
 -- Johnson, Danyel           18 Mercury Swimming-NI    24.15Y        NS        
 
Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                57.19  OPEN 2013 US Open
                57.69  WINT Winter Nationals
                58.19  JRNT Junior Nationals
                58.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:01.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Gillian             17 North Baltimore-MD     58.93      56.40 OPEN   
                  27.68       56.40 (28.72)                                        
  2 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN    59.19      58.20 WJRN   
                  28.14       58.20 (30.06)                                        
  3 Kosten, Emily             15 Central Bucks Sw-MA    58.64      58.26 WJRN   
                  27.92       58.26 (30.34)                                        
  4 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD     59.22      59.30        
                  28.15       59.30 (31.15)                                        
  5 Preiss, Marina            16 Unattached-MR          59.55      59.31        
                  28.72       59.31 (30.59)                                        
  6 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN    59.55      59.47        
                  28.39       59.47 (31.08)                                        
  7 Smith, Mary               14 PACK Swim Team o-NI    59.50      59.80        
                  28.24       59.80 (31.56)                                        
 -- Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN    58.22         DQ        
      False start
                  27.78          DQ (28.80)                                        
B - Final
  9 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN  1:00.00      58.83        
                  28.97       58.83 (29.86)                                        
 10 Grout, Morgan             13 Carmel Swim Club-IN  1:00.28      59.59        
                  28.70       59.59 (30.89)                                        
 11 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  1:00.45      59.65        
                  28.98       59.65 (30.67)                                        
 12 O'Mara, Claire            14 Berkeley Aquatic-NJ  1:00.31    1:00.06        
                  28.99     1:00.06 (31.07)                                        
 13 Kosten, Eve               17 Central Bucks Sw-MA  1:00.63    1:00.13        
                  28.53     1:00.13 (31.60)                                        
 14 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN  1:00.27    1:00.41        
                  29.37     1:00.41 (31.04)                                        
 15 Smith, Kendall            15 Carmel Swim Club-IN  1:00.39    1:00.80        
                  29.37     1:00.80 (31.43)                                        
 16 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  1:00.35    1:01.30        
                  29.62     1:01.30 (31.68)                                        
C - Final
 17 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  1:00.76      59.75        
                  29.09       59.75 (30.66)                                        
 18 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD   1:00.89    1:00.55        
                  29.04     1:00.55 (31.51)                                        
 19 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  1:00.67    1:00.72        
                  29.57     1:00.72 (31.15)                                        
 20 Heyde, Julianne           16 Carmel Swim Club-IN  1:00.93    1:00.76        
                  29.50     1:00.76 (31.26)                                        
 21 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  1:01.22    1:00.78        
                  29.35     1:00.78 (31.43)                                        
 22 Beckford, Gabriana        17 Albany Starfish-AD   1:01.01    1:00.99        
                  29.29     1:00.99 (31.70)                                        
 23 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI     1:01.01    1:01.55        
                  29.59     1:01.55 (31.96)                                        
 24 Murphy, Madeline          15 Liverpool Jets S-NI  1:01.18    1:01.85        
                  29.61     1:01.85 (32.24)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                57.19  OPEN 2013 US Open
                57.69  WINT Winter Nationals
                58.19  JRNT Junior Nationals
                58.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:01.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Shahar, Jennifer          18 Berkeley Aquatic-NJ  1:01.23    1:00.11        
                  29.17     1:00.11 (30.94)                                        
  2 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN  1:01.23    1:00.23        
                  28.95     1:00.23 (31.28)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                57.19  OPEN 2013 US Open
                57.69  WINT Winter Nationals
                58.19  JRNT Junior Nationals
                58.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:01.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  1:00.35                   
 -- Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  1:00.61                   
  1 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN    57.95      58.22 qWJRN  
                  28.46       58.22 (29.76)                                        
  2 Kosten, Emily             15 Central Bucks Sw-MA    57.50      58.64 q      
                  28.20       58.64 (30.44)                                        
  3 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM    57.27      58.65 q      
                  28.71       58.65 (29.94)                                        
  4 Ryan, Gillian             17 North Baltimore-MD     56.15      58.93 q      
                  29.00       58.93 (29.93)                                        
  5 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN    58.51      59.19 q      
                  28.85       59.19 (30.34)                                        
  6 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD     58.13      59.22 q      
                  28.86       59.22 (30.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Smith, Mary               14 PACK Swim Team o-NI    51.60Y     59.50 q      
                  28.43       59.50 (31.07)                                        
  8 Preiss, Marina            16 Unattached-MR          59.74      59.55 q      
                  29.10       59.55 (30.45)                                        
  8 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN    59.78      59.55 q      
                  28.72       59.55 (30.83)                                        
 10 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN    58.98    1:00.00 q      
                  29.22     1:00.00 (30.78)                                        
 11 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN    59.78    1:00.27 q      
                  29.40     1:00.27 (30.87)                                        
 12 Grout, Morgan             13 Carmel Swim Club-IN  1:00.13    1:00.28 q      
 13 O'Mara, Claire            14 Berkeley Aquatic-NJ  1:01.21    1:00.31 q      
                  29.37     1:00.31 (30.94)                                        
 14 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  1:00.13    1:00.35 q      
                  29.30     1:00.35 (31.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Smith, Kendall            15 Carmel Swim Club-IN  1:01.30    1:00.39 q      
                  28.79     1:00.39 (31.60)                                        
 16 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  1:00.04    1:00.45 q      
                  28.96     1:00.45 (31.49)                                        
 17 Kosten, Eve               17 Central Bucks Sw-MA    53.02Y   1:00.63 q      
                  28.77     1:00.63 (31.86)                                        
 18 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN    59.85    1:00.67 q      
                  29.37     1:00.67 (31.30)                                        
 19 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE    59.45    1:00.76 q      
                  29.08     1:00.76 (31.68)                                        
 20 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD     59.46    1:00.89 q      
                  29.35     1:00.89 (31.54)                                        
 21 Heyde, Julianne           16 Carmel Swim Club-IN  1:01.66    1:00.93 q      
                  29.28     1:00.93 (31.65)                                        
 22 Nickerson-Hagen, Summer   16 Cape Cod Swim Cl-NE    52.83Y   1:00.99 q      
                  29.73     1:00.99 (31.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 23 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI     1:01.59    1:01.01 q      
                  29.80     1:01.01 (31.21)                                        
 24 Beckford, Gabriana        17 Albany Starfish-AD     53.67Y  J1:01.01 q      
                  29.79     1:01.01 (31.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Murphy, Madeline          15 Liverpool Jets S-NI    52.29Y   1:01.18        
                  28.96     1:01.18 (32.22)                                        
 26 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI    59.35    1:01.22        
                  29.47     1:01.22 (31.75)                                        
 27 Shahar, Jennifer          18 Berkeley Aquatic-NJ  1:00.21    1:01.23        
 27 Hancock, Kira             16 Edge Swim Club-NE      53.43Y   1:01.23        
                  29.75     1:01.23 (31.48)                                        
 28 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN  1:00.57   J1:01.23        
                  29.43     1:01.23 (31.80)                                        
 30 O'Shea, Katherine         15 Patriot Swim Clu-NE  1:01.23    1:01.27        
                  29.43     1:01.27 (31.84)                                        
 31 Winnert, Rebecca          16 Buffalo Area Aqu-NI  1:00.92    1:01.36        
                  29.76     1:01.36 (31.60)                                        
 32 Shema, Kristen            15 Central Bucks Sw-MA    53.39Y   1:01.38        
                  29.46     1:01.38 (31.92)                                        
 33 Molinaro, Livia           14 Jewish Community-AM    54.29Y   1:01.39        
                  29.92     1:01.39 (31.47)                                        
 34 Guo, Michelle             13 Cape Cod Swim Cl-NE  1:00.91    1:01.50        
                  30.06     1:01.50 (31.44)                                        
 35 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI    59.89    1:01.56        
                  29.26     1:01.56 (32.30)                                        
 36 Schultz, Caroline         14 Carmel Swim Club-IN  1:00.30    1:01.58        
                  30.22     1:01.58 (31.36)                                        
 37 Bollinger, Hannah         16 Ithaca Aquatics-NI   1:00.96    1:01.59        
                  29.73     1:01.59 (31.86)                                        
 38 Reddon, Alexandra         14 Star Swimming-NI       54.41Y   1:01.81        
                  29.69     1:01.81 (32.12)                                        
 39 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD   1:00.00    1:01.82        
                  29.95     1:01.82 (31.87)                                        
 40 Stearns, Kaitlin          14 Cougar Aquatic T-NJ  1:00.29    1:02.01        
                  29.67     1:02.01 (32.34)                                        
 40 Golding, Kathleen         12 Manchester Swim-NE     54.39Y   1:02.01        
                  30.16     1:02.01 (31.85)                                        
 42 Stiles, Jessica           17 Morris County Sw-NJ  1:00.58    1:02.07        
                  29.53     1:02.07 (32.54)                                        
 43 Eichelberger, Alyce-Faye  15 Westtown Aquatic-MA    54.72Y   1:02.10        
                  30.05     1:02.10 (32.05)                                        
 44 Carbone, Corinne          14 Evolution Aquati-NE    54.63Y   1:02.23        
                  29.90     1:02.23 (32.33)                                        
 45 Cahill, Kaitlin           17 Albany Starfish-AD     53.82Y   1:02.25        
                  30.12     1:02.25 (32.13)                                        
 46 Sharkey, Brooke           15 Berkeley Aquatic-NJ    54.51Y   1:02.28        
                  30.32     1:02.28 (31.96)                                        
 47 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI    54.01Y   1:02.29        
                  30.29     1:02.29 (32.00)                                        
 48 Donohoe, Belinda          14 Belmont Aquatic-NE     54.62Y   1:02.30        
                  29.49     1:02.30 (32.81)                                        
 49 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     1:01.24    1:02.36        
                  29.95     1:02.36 (32.41)                                        
 50 Childers, Eva             18 Executive Swim C-NE  1:03.48    1:02.37        
                  30.63     1:02.37 (31.74)                                        
 51 Sullivan, Brianna         16 Greenwood Swimmi-NE    54.79Y   1:02.42        
                  30.14     1:02.42 (32.28)                                        
 51 Theodoulou, Noelle        14 Manchester Swim-NE     54.55Y   1:02.42        
                  29.96     1:02.42 (32.46)                                        
 53 Sherman, Claudia          16 Carmel Swim Club-IN    53.55Y   1:02.48        
                  29.92     1:02.48 (32.56)                                        
 54 Suer, Samantha            13 Chenango Aquatic-NI  1:00.86    1:02.52        
                  29.46     1:02.52 (33.06)                                        
 55 Summerfield, Cora         18 North Baltimore-MD     53.91Y   1:02.60        
                  30.09     1:02.60 (32.51)                                        
 56 Galea, Andrea             14 Cougar Aquatic T-NJ    54.32Y   1:02.64        
                  30.18     1:02.64 (32.46)                                        
 57 Lloyd, Kimberly           40 Upper Valley Aqu-NE    54.24Y   1:02.65        
                  30.85     1:02.65 (31.80)                                        
 58 Martin, Courteney         17 Patriot Swim Clu-NE    54.65Y   1:02.74        
                  29.76     1:02.74 (32.98)                                        
 59 Angelopoulos, Anastacia   16 Albany Starfish-AD     54.50Y   1:02.76        
                  30.51     1:02.76 (32.25)                                        
 60 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV          1:00.87    1:02.77        
                  30.35     1:02.77 (32.42)                                        
 61 Schlies, Kathryn          15 Carmel Swim Club-IN    54.38Y   1:02.78        
                  29.80     1:02.78 (32.98)                                        
 62 Karpowicz, Jacqueline     15 Ram Swimming Clu-NE    51.95Y   1:02.80        
                  30.12     1:02.80 (32.68)                                        
 63 Burzillo, Maria           15 Evolution Aquati-NE    54.53Y   1:02.83        
                  30.13     1:02.83 (32.70)                                        
 64 Ubele, Sarah              16 Greenwood Swimmi-NE  1:03.08    1:02.86        
                  30.51     1:02.86 (32.35)                                        
 65 Zemering, Lauren          18 Delmar Dolfins-AD    1:00.86    1:02.96        
                  29.79     1:02.96 (33.17)                                        
 66 Matuszyk, Grace           17 Albany Starfish-AD   1:03.49    1:03.01        
                  30.38     1:03.01 (32.63)                                        
 67 Barrett, Sarah            17 Executive Swim C-NE    53.96Y   1:03.03        
                  30.30     1:03.03 (32.73)                                        
 68 Martin, Emily             18 Webster Swim Ass-NI    53.40Y   1:03.06        
                  30.13     1:03.06 (32.93)                                        
 69 Owens, Michelle           13 The Fish-PV          1:01.24    1:03.14        
                  30.64     1:03.14 (32.50)                                        
 70 Shi, Emma                 16 Sea Dragons Swim-NI    54.44Y   1:03.15        
                  29.98     1:03.15 (33.17)                                        
 71 Butler, Victoria          17 Star Swimming-NI     1:01.19    1:03.20        
                  30.41     1:03.20 (32.79)                                        
 71 Dion, Caleigh             17 New Wave Swim Cl-NE    54.75Y   1:03.20        
                  30.26     1:03.20 (32.94)                                        
 73 Crowley, Jessica          16 Patriot Swim Clu-NE    53.16Y   1:03.21        
                  29.57     1:03.21 (33.64)                                        
 74 Landon, Emily             16 Ram Swimming Clu-NE    54.25Y   1:03.39        
                  30.19     1:03.39 (33.20)                                        
 75 Baker, Ansley             16 North Shore Swim-NE  1:05.35    1:03.42        
                  30.17     1:03.42 (33.25)                                        
 76 Bellis, Rachel            17 Fairport Area Sw-NI    54.67Y   1:03.48        
                  30.28     1:03.48 (33.20)                                        
 77 Andrews, Stephanie        16 PACK Swim Team o-NI    53.86Y   1:03.62        
                  30.54     1:03.62 (33.08)                                        
 78 Pitts, Charlotte          16 Upper Valley Aqu-NE    54.79Y   1:03.63        
                  30.64     1:03.63 (32.99)                                        
 79 Smith, Xiane              15 Star Swimming-NI       55.72Y   1:03.67        
                  29.83     1:03.67 (33.84)                                        
 80 Frezza, Lucy              17 Cougar Aquatic T-NJ    54.76Y   1:03.71        
                  30.48     1:03.71 (33.23)                                        
 81 Schere, Yvonne            14 Annapolis Swim C-MD  1:02.87    1:03.76        
                  30.23     1:03.76 (33.53)                                        
 82 Milosavljevic, Ana        16 Executive Swim C-NE    54.59Y   1:03.77        
                  29.48     1:03.77 (34.29)                                        
 82 Uhrin, Emily              18 Jewish Community-AM    53.91Y   1:03.77        
                  30.47     1:03.77 (33.30)                                        
 84 Mestha, Suhan             15 Fairport Area Sw-NI    53.98Y   1:03.79        
                  30.39     1:03.79 (33.40)                                        
 84 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI       54.27Y   1:03.79        
                  31.43     1:03.79 (32.36)                                        
 86 Aldrich, Elizabeth        16 Manchester Swim-NE     54.24Y   1:03.92        
                  30.46     1:03.92 (33.46)                                        
 87 McMenemy, Dorian          16 Evolution Aquati-NE  1:01.69    1:03.93        
                  30.49     1:03.93 (33.44)                                        
 88 Gao, Kelly                15 Albany Starfish-AD     53.84Y   1:04.38        
                  29.95     1:04.38 (34.43)                                        
 89 McCarthy, Caroline        17 Berkeley Aquatic-NJ    54.00Y   1:04.52        
                  31.40     1:04.52 (33.12)                                        
 90 Joseph, Morgan            16 Cavalier Swim Cl-AM    54.94Y   1:04.53        
                  30.30     1:04.53 (34.23)                                        
 91 Brechbuhl, Elisabeth      16 Upper Valley Aqu-NE  1:00.02S   1:04.70        
                  30.90     1:04.70 (33.80)                                        
 92 Dirienzo, Marissa         16 Town Wrecker Swi-NI    54.47Y   1:04.92        
                  30.97     1:04.92 (33.95)                                        
 93 Lombardi, Felicia         13 North Shore Swim-NE  1:07.87    1:04.93        
                  31.11     1:04.93 (33.82)                                        
 94 Gorman, Kathleen          17 Cougar Aquatic T-NJ  1:04.38    1:05.29        
                  31.25     1:05.29 (34.04)                                        
 95 Daruwalla, Tyra           16 Berkeley Aquatic-NJ  1:06.82    1:05.85        
                  31.48     1:05.85 (34.37)                                        
 96 Higginbottom, Abigail     14 Edge Swim Club-NE      58.12Y   1:05.97        
                  31.63     1:05.97 (34.34)                                        
 97 Molinaro, Breanna         18 Jewish Community-AM    58.13Y   1:06.62        
                  31.94     1:06.62 (34.68)                                        
 98 Rodriguez, Nicole         17 Hydroquatics-MR      1:04.22    1:06.73        
                  31.88     1:06.73 (34.85)                                        
 99 Parker, Charis            18 Liverpool Jets S-NI  1:09.28    1:08.38        
                  33.08     1:08.38 (35.30)                                        
 -- Sheehan, Aurelia          15 Jewish Community-AM  1:02.26        DFS        
      Declared false start
 -- Namestnik, Lexy           17 Jewish Community-AM  1:04.26        DFS        
      Declared false start
 -- Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ    54.35Y       DFS        
      Declared false start
 -- Smachlo, Julia            17 Albany Starfish-AD   1:03.12         NS        
 
Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:03.19  OPEN 2013 US Open
              2:04.59  WINT Winter Nationals
              2:05.39  WJRN Winter JR Nationals
              2:05.49  JRNT Junior Nationals
 Meet Qualifying:  2:12.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Gillian             17 North Baltimore-MD   2:04.21    1:59.52 OPEN   
                  28.80       59.22 (30.42)     1:29.54 (30.32)     1:59.52 (29.98)
  2 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM  2:04.64    2:01.24 OPEN   
                  28.72       59.45 (30.73)     1:30.71 (31.26)     2:01.24 (30.53)
  3 Pelton, Mary              15 North Baltimore-MD   2:06.15    2:03.90 WINT   
                  29.03       59.98 (30.95)     1:31.70 (31.72)     2:03.90 (32.20)
  4 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN  2:06.22    2:04.25 WINT   
                  29.26     1:00.42 (31.16)     1:32.33 (31.91)     2:04.25 (31.92)
  5 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          2:06.80    2:06.14        
                  29.70     1:01.85 (32.15)     1:34.08 (32.23)     2:06.14 (32.06)
  6 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN  2:07.03    2:06.69        
                  29.54     1:01.51 (31.97)     1:33.93 (32.42)     2:06.69 (32.76)
  7 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI  2:07.42    2:07.91        
                  29.97     1:02.28 (32.31)     1:35.06 (32.78)     2:07.91 (32.85)
  8 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD   2:07.17    2:08.39        
                  29.94     1:02.98 (33.04)     1:35.51 (32.53)     2:08.39 (32.88)
B - Final
  9 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  2:07.43    2:06.28        
                  29.86     1:01.78 (31.92)     1:34.40 (32.62)     2:06.28 (31.88)
 10 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  2:08.44    2:06.77        
                  29.54     1:01.13 (31.59)     1:33.90 (32.77)     2:06.77 (32.87)
 11 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     2:07.84    2:07.01        
                  30.36     1:02.21 (31.85)     1:34.81 (32.60)     2:07.01 (32.20)
 12 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  2:08.25    2:07.88        
                  29.20     1:01.42 (32.22)     1:34.90 (33.48)     2:07.88 (32.98)
 13 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  2:08.70    2:08.49        
                  29.89     1:01.96 (32.07)     1:35.29 (33.33)     2:08.49 (33.20)
 14 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  2:08.84    2:09.18        
                  30.34     1:03.09 (32.75)     1:36.20 (33.11)     2:09.18 (32.98)
 15 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN  2:09.20    2:10.28        
                  30.13     1:03.24 (33.11)     1:37.06 (33.82)     2:10.28 (33.22)
 16 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  2:08.50    2:11.30        
                  30.71     1:04.00 (33.29)     1:37.79 (33.79)     2:11.30 (33.51)
C - Final
 17 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD   2:10.74    2:07.28        
                  29.81     1:02.21 (32.40)     1:35.24 (33.03)     2:07.28 (32.04)
 18 Kosten, Emily             15 Central Bucks Sw-MA  2:10.14    2:07.48        
                  28.78     1:01.00 (32.22)     1:33.93 (32.93)     2:07.48 (33.55)
 19 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN  2:09.55    2:08.52        
                  29.89     1:02.26 (32.37)     1:35.36 (33.10)     2:08.52 (33.16)
 20 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD   2:09.33    2:08.68        
                  29.95     1:02.04 (32.09)     1:35.07 (33.03)     2:08.68 (33.61)
 21 Macmillan, Quinn          16 Central Bucks Sw-MA  2:09.36    2:08.97        
                  30.15     1:02.47 (32.32)     1:35.70 (33.23)     2:08.97 (33.27)
 22 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD   2:09.78    2:09.12        
                                1:01.87 ( )     1:35.57 (33.70)     2:09.12 (33.55)
 23 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI     2:10.28    2:09.41        
                  30.37     1:03.33 (32.96)     1:36.94 (33.61)     2:09.41 (32.47)
 24 Smith, Kendall            15 Carmel Swim Club-IN  2:10.79    2:12.82        
                  30.19     1:03.57 (33.38)     1:37.86 (34.29)     2:12.82 (34.96)
 
Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:03.19  OPEN 2013 US Open
              2:04.59  WINT Winter Nationals
              2:05.39  WJRN Winter JR Nationals
              2:05.49  JRNT Junior Nationals
 Meet Qualifying:  2:12.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Gillian             17 North Baltimore-MD   1:59.22    2:04.21 qWINT  
                  29.38     1:00.56 (31.18)     1:32.57 (32.01)     2:04.21 (31.64)
  2 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM  1:58.56    2:04.64 qWJRN  
                  29.11     1:00.36 (31.25)     1:33.12 (32.76)     2:04.64 (31.52)
  3 Pelton, Mary              15 North Baltimore-MD   2:04.96    2:06.15 q      
                  29.16     1:00.72 (31.56)     1:33.69 (32.97)     2:06.15 (32.46)
  4 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN  2:05.60    2:06.22 q      
                  29.43     1:01.19 (31.76)     1:34.30 (33.11)     2:06.22 (31.92)
  5 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          2:04.60    2:06.80 q      
                  29.91     1:01.74 (31.83)     1:34.75 (33.01)     2:06.80 (32.05)
  6 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN  2:05.27    2:07.03 q      
                  29.49     1:00.94 (31.45)     1:33.82 (32.88)     2:07.03 (33.21)
  7 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD   2:05.82    2:07.17 q      
                  30.44     1:02.65 (32.21)     1:34.64 (31.99)     2:07.17 (32.53)
  8 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI  1:55.20Y   2:07.42 q      
                  30.08     1:02.34 (32.26)     1:35.20 (32.86)     2:07.42 (32.22)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  2:07.19    2:07.43 q      
                  29.98     1:01.99 (32.01)     1:34.92 (32.93)     2:07.43 (32.51)
 10 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     2:07.78    2:07.84 q      
                  30.05     1:01.97 (31.92)     1:34.71 (32.74)     2:07.84 (33.13)
 11 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  2:09.99    2:08.25 q      
                  29.47     1:02.24 (32.77)     1:35.48 (33.24)     2:08.25 (32.77)
 12 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  2:06.60    2:08.44 q      
                  29.80     1:02.03 (32.23)     1:35.32 (33.29)     2:08.44 (33.12)
 13 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  2:08.40    2:08.50 q      
                  29.95     1:02.55 (32.60)     1:35.72 (33.17)     2:08.50 (32.78)
 14 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  2:08.58    2:08.70 q      
                  29.54     1:01.85 (32.31)     1:35.10 (33.25)     2:08.70 (33.60)
 15 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  2:08.72    2:08.84 q      
                  30.30     1:02.76 (32.46)     1:35.66 (32.90)     2:08.84 (33.18)
 16 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN  2:10.57    2:09.20 q      
                  29.94     1:02.65 (32.71)     1:36.27 (33.62)     2:09.20 (32.93)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD   2:08.37    2:09.33 q      
                  30.12     1:02.28 (32.16)     1:35.40 (33.12)     2:09.33 (33.93)
 18 Macmillan, Quinn          16 Central Bucks Sw-MA  2:08.54    2:09.36 q      
                  30.23     1:02.93 (32.70)     1:36.05 (33.12)     2:09.36 (33.31)
 19 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN  2:10.05    2:09.55 q      
                  30.10     1:03.21 (33.11)     1:36.76 (33.55)     2:09.55 (32.79)
 20 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD   2:08.51    2:09.78 q      
                  30.06     1:02.46 (32.40)     1:36.25 (33.79)     2:09.78 (33.53)
 21 Kosten, Emily             15 Central Bucks Sw-MA  2:07.57    2:10.14 q      
                  29.11     1:02.39 (33.28)     1:36.20 (33.81)     2:10.14 (33.94)
 22 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI     2:10.80    2:10.28 q      
                  30.87     1:03.87 (33.00)     1:37.29 (33.42)     2:10.28 (32.99)
 23 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD   2:07.61    2:10.74 q      
                  30.23     1:02.78 (32.55)     1:37.07 (34.29)     2:10.74 (33.67)
 24 Smith, Kendall            15 Carmel Swim Club-IN  2:12.30    2:10.79 q      
                  30.98     1:04.58 (33.60)     1:37.70 (33.12)     2:10.79 (33.09)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE     2:12.38    2:11.03        
                  30.38     1:03.56 (33.18)     1:37.42 (33.86)     2:11.03 (33.61)
 26 Bollinger, Hannah         16 Ithaca Aquatics-NI   2:11.44    2:11.22        
                  30.72     1:04.19 (33.47)     1:38.39 (34.20)     2:11.22 (32.83)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Grout, Morgan             13 Carmel Swim Club-IN  2:10.25    2:11.36        
                  31.23     1:04.66 (33.43)     1:38.20 (33.54)     2:11.36 (33.16)
 28 Owens, Michelle           13 The Fish-PV          2:07.58    2:11.39        
                  30.79     1:03.96 (33.17)     1:37.86 (33.90)     2:11.39 (33.53)
 29 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN  2:11.75    2:11.59        
                  30.53     1:04.17 (33.64)     1:38.58 (34.41)     2:11.59 (33.01)
 30 Smith, Mary               14 PACK Swim Team o-NI  1:55.16Y   2:11.71        
                  29.51     1:03.41 (33.90)     1:37.51 (34.10)     2:11.71 (34.20)
 31 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  2:08.28    2:11.97        
                  30.18     1:02.90 (32.72)     1:37.22 (34.32)     2:11.97 (34.75)
 32 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN  1:51.55Y   2:12.02        
                  30.26     1:04.12 (33.86)     1:38.91 (34.79)     2:12.02 (33.11)
 33 Stearns, Kaitlin          14 Cougar Aquatic T-NJ  2:11.52    2:12.06        
                  30.41     1:03.68 (33.27)     1:38.22 (34.54)     2:12.06 (33.84)
 34 Mitchell, Kylie           15 Greenwood Swimmi-NE  2:10.80    2:12.22        
                  31.20     1:04.72 (33.52)     1:38.72 (34.00)     2:12.22 (33.50)
 35 Heyde, Julianne           16 Carmel Swim Club-IN  2:12.20    2:12.32        
                  30.60     1:04.33 (33.73)     1:38.66 (34.33)     2:12.32 (33.66)
 36 Shema, Kristen            15 Central Bucks Sw-MA  1:54.47Y   2:12.46        
                  30.66     1:04.27 (33.61)     1:38.79 (34.52)     2:12.46 (33.67)
 37 Summerfield, Cora         18 North Baltimore-MD   1:55.49Y   2:12.52        
                  31.29     1:04.38 (33.09)     1:38.54 (34.16)     2:12.52 (33.98)
 38 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ  1:53.48Y   2:12.74        
                  30.38     1:03.99 (33.61)     1:38.65 (34.66)     2:12.74 (34.09)
 39 Molinaro, Livia           14 Jewish Community-AM  1:56.08Y   2:12.76        
                  31.74     1:05.39 (33.65)     1:39.65 (34.26)     2:12.76 (33.11)
 40 Brechbuhl, Elisabeth      16 Upper Valley Aqu-NE  2:10.24    2:12.96        
                  30.62     1:04.15 (33.53)     1:39.01 (34.86)     2:12.96 (33.95)
 41 O'Shea, Katherine         15 Patriot Swim Clu-NE  1:56.04Y   2:13.25        
                  30.30     1:04.07 (33.77)     1:39.25 (35.18)     2:13.25 (34.00)
 42 Beckford, Gabriana        17 Albany Starfish-AD   2:11.03    2:13.63        
                  30.84     1:04.75 (33.91)     1:38.95 (34.20)     2:13.63 (34.68)
 43 Schultz, Caroline         14 Carmel Swim Club-IN  2:10.22    2:13.84        
                  27.33     1:05.50 (38.17)     1:39.97 (34.47)     2:13.84 (33.87)
 44 Golding, Kathleen         12 Manchester Swim-NE   1:57.34Y   2:14.05        
                  30.79     1:04.81 (34.02)     1:40.03 (35.22)     2:14.05 (34.02)
 45 Sherman, Claudia          16 Carmel Swim Club-IN  2:08.79    2:14.14        
                  30.47     1:04.16 (33.69)     1:39.24 (35.08)     2:14.14 (34.90)
 46 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI  1:53.92Y   2:14.17        
                  30.48     1:04.33 (33.85)     1:39.49 (35.16)     2:14.17 (34.68)
 47 Guo, Michelle             13 Cape Cod Swim Cl-NE  2:11.89    2:14.35        
                  30.94     1:04.87 (33.93)     1:39.74 (34.87)     2:14.35 (34.61)
 48 Elizeus, Alex             17 Jewish Community-AM  1:56.61Y   2:14.49        
                  30.27     1:04.53 (34.26)     1:39.67 (35.14)     2:14.49 (34.82)
 49 Sullivan, Brianna         16 Greenwood Swimmi-NE  1:55.54Y   2:14.50        
                  31.53     1:05.80 (34.27)     1:40.56 (34.76)     2:14.50 (33.94)
 49 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV          2:12.38    2:14.50        
                  31.26     1:05.50 (34.24)     1:40.87 (35.37)     2:14.50 (33.63)
 49 Martin, Courteney         17 Patriot Swim Clu-NE  1:56.60Y   2:14.50        
                  31.03     1:05.14 (34.11)     1:39.85 (34.71)     2:14.50 (34.65)
 52 Preiss, Marina            16 Unattached-MR        1:55.34Y   2:14.63        
                  30.91     1:05.13 (34.22)     1:40.80 (35.67)     2:14.63 (33.83)
 53 Wirth, Erica              14 Berkeley Aquatic-NJ  1:57.41Y   2:14.71        
                  31.93     1:06.51 (34.58)     1:40.56 (34.05)     2:14.71 (34.15)
 54 Stickney, Morgan          15 Executive Swim C-NE  2:15.14    2:14.73        
                  31.35     1:05.19 (33.84)     1:40.41 (35.22)     2:14.73 (34.32)
 55 O'Mara, Claire            14 Berkeley Aquatic-NJ  1:57.16Y   2:14.80        
                  31.63     1:06.59 (34.96)     1:41.28 (34.69)     2:14.80 (33.52)
 56 Cahill, Kaitlin           17 Albany Starfish-AD   1:56.38Y   2:14.94        
                  31.50     1:06.30 (34.80)     1:40.80 (34.50)     2:14.94 (34.14)
 57 Winnert, Rebecca          16 Buffalo Area Aqu-NI  2:08.53    2:15.00        
                  30.72     1:04.36 (33.64)     1:39.34 (34.98)     2:15.00 (35.66)
 58 Wyngowski, Margaret       13 Albany Starfish-AD   2:21.75    2:15.05        
                  30.65     1:05.24 (34.59)     1:40.34 (35.10)     2:15.05 (34.71)
 59 Whitaker, Rachel          15 Greenwood Swimmi-NE  2:18.75    2:15.19        
                  31.50     1:06.25 (34.75)     1:41.43 (35.18)     2:15.19 (33.76)
 60 Kosten, Eve               17 Central Bucks Sw-MA  1:58.02Y   2:15.35        
                  29.45     1:02.77 (33.32)     1:38.41 (35.64)     2:15.35 (36.94)
 61 Smachlo, Julia            17 Albany Starfish-AD   2:11.43    2:15.68        
                  31.92     1:05.90 (33.98)     1:41.05 (35.15)     2:15.68 (34.63)
 62 Angelopoulos, Anastacia   16 Albany Starfish-AD   1:55.62Y   2:15.75        
                  31.53     1:06.15 (34.62)     1:41.61 (35.46)     2:15.75 (34.14)
 63 Namestnik, Lexy           17 Jewish Community-AM  2:14.78    2:16.11        
                  31.56     1:06.07 (34.51)     1:41.46 (35.39)     2:16.11 (34.65)
 64 Karpowicz, Jacqueline     15 Ram Swimming Clu-NE  1:55.28Y   2:16.17        
                  30.80     1:04.67 (33.87)     1:40.45 (35.78)     2:16.17 (35.72)
 65 O' Brien, Ellie           17 Central Bucks Sw-MA  2:21.24    2:16.51        
                  31.79     1:05.87 (34.08)     1:41.37 (35.50)     2:16.51 (35.14)
 66 King, Meredith            14 Berkeley Aquatic-NJ  1:57.43Y   2:16.60        
                  31.61     1:06.46 (34.85)     1:41.39 (34.93)     2:16.60 (35.21)
 67 Hancock, Kira             16 Edge Swim Club-NE    1:56.84Y   2:16.76        
                  31.83     1:06.70 (34.87)     1:42.16 (35.46)     2:16.76 (34.60)
 68 Owens, Amy                15 The Fish-PV          1:55.71Y   2:16.79        
                  31.16     1:05.85 (34.69)     1:41.30 (35.45)     2:16.79 (35.49)
 69 Holodnik, Liv             17 PACK Swim Team o-NI  2:19.00    2:17.22        
                  31.39     1:05.79 (34.40)     1:41.45 (35.66)     2:17.22 (35.77)
 70 Childers, Eva             18 Executive Swim C-NE  1:57.43Y   2:17.26        
                  32.56     1:07.28 (34.72)     1:42.43 (35.15)     2:17.26 (34.83)
 71 Sharkey, Brooke           15 Berkeley Aquatic-NJ  1:55.53Y   2:17.48        
                  31.31     1:06.08 (34.77)     1:41.64 (35.56)     2:17.48 (35.84)
 72 Martin, Emily             18 Webster Swim Ass-NI  1:55.84Y   2:17.62        
                  31.91     1:05.98 (34.07)     1:42.07 (36.09)     2:17.62 (35.55)
 73 Suer, Samantha            13 Chenango Aquatic-NI  1:56.47Y   2:17.68        
                  31.23     1:06.28 (35.05)     1:42.23 (35.95)     2:17.68 (35.45)
 74 Schaeffer, Natalie        16 Emmaus Aquatic C-MA  1:55.83Y   2:17.75        
                  32.15     1:06.34 (34.19)     1:42.24 (35.90)     2:17.75 (35.51)
 75 Andrews, Stephanie        16 PACK Swim Team o-NI  2:02.63Y   2:17.81        
                  31.00     1:05.20 (34.20)     1:41.28 (36.08)     2:17.81 (36.53)
 76 Charmont, Gabrielle       18 Berkeley Aquatic-NJ  1:56.47Y   2:17.86        
                  31.96     1:06.73 (34.77)     1:42.74 (36.01)     2:17.86 (35.12)
 77 Paris, Kathryn            16 Berkeley Aquatic-NJ  2:16.37    2:17.96        
                  31.48     1:05.90 (34.42)     1:42.50 (36.60)     2:17.96 (35.46)
 78 Butler, Victoria          17 Star Swimming-NI     2:11.41    2:18.05        
                  31.18     1:05.63 (34.45)     1:41.65 (36.02)     2:18.05 (36.40)
 79 Pribis, Alaina            15 Manchester Swim-NE   1:55.82Y   2:18.17        
                  32.14     1:06.85 (34.71)     1:42.58 (35.73)     2:18.17 (35.59)
 80 Weaver, Shawna            15 Clifton Park-Hal-AD  1:56.66Y   2:18.47        
                  32.43     1:07.39 (34.96)     1:43.55 (36.16)     2:18.47 (34.92)
 81 Curran, Katherine         17 Berkeley Aquatic-NJ  2:17.06    2:18.71        
                  31.82     1:06.70 (34.88)     1:42.77 (36.07)     2:18.71 (35.94)
 82 Theodoulou, Noelle        14 Manchester Swim-NE   1:56.78Y   2:18.80        
                  31.57     1:07.28 (35.71)     1:42.89 (35.61)     2:18.80 (35.91)
 83 Flaherty, Rebecca         15 Carmel Swim Club-IN  2:22.39    2:18.98        
                  32.05     1:07.29 (35.24)     1:43.55 (36.26)     2:18.98 (35.43)
 84 Landon, Emily             16 Ram Swimming Clu-NE  2:19.09    2:19.05        
                  30.85     1:05.94 (35.09)     1:42.39 (36.45)     2:19.05 (36.66)
 85 Bellis, Rachel            17 Fairport Area Sw-NI  1:56.12Y   2:19.07        
                  31.25     1:06.78 (35.53)     1:43.29 (36.51)     2:19.07 (35.78)
 86 Barrett, Sarah            17 Executive Swim C-NE  1:55.14Y   2:19.34        
                  31.40     1:06.19 (34.79)     1:42.55 (36.36)     2:19.34 (36.79)
 87 Dirienzo, Marissa         16 Town Wrecker Swi-NI  1:56.53Y   2:19.63        
                  31.04     1:05.22 (34.18)     1:42.22 (37.00)     2:19.63 (37.41)
 88 Walkowiak, Paris          15 Clifton Park-Hal-AD  1:56.70Y   2:20.17        
                  31.76     1:07.05 (35.29)     1:43.82 (36.77)     2:20.17 (36.35)
 89 Haywood, Anna             16 North Shore Swim-NE  2:03.91Y   2:20.50        
                  31.54     1:06.93 (35.39)     1:43.93 (37.00)     2:20.50 (36.57)
 90 McMenemy, Dorian          16 Evolution Aquati-NE  2:17.33    2:20.57        
                  31.75     1:07.27 (35.52)     1:43.88 (36.61)     2:20.57 (36.69)
 91 Murphy, Madeline          15 Liverpool Jets S-NI  1:59.01Y   2:20.65        
                  32.33     1:08.00 (35.67)     1:44.84 (36.84)     2:20.65 (35.81)
 92 Pitts, Charlotte          16 Upper Valley Aqu-NE  2:28.83    2:21.65        
                  31.54     1:06.98 (35.44)     1:44.27 (37.29)     2:21.65 (37.38)
 93 Dion, Caleigh             17 New Wave Swim Cl-NE  2:23.40    2:21.90        
                  32.51     1:08.44 (35.93)     1:45.37 (36.93)     2:21.90 (36.53)
 94 Uhrin, Emily              18 Jewish Community-AM  2:15.33    2:22.31        
                  32.31     1:08.34 (36.03)     1:45.92 (37.58)     2:22.31 (36.39)
 95 Killane, Tarah            15 Clifton Park-Hal-AD  2:21.20S   2:22.83        
                  32.36     1:08.56 (36.20)     1:45.60 (37.04)     2:22.83 (37.23)
 96 Geary, Bridget            17 Clifton Park-Hal-AD  2:02.38Y   2:25.60        
                  32.80     1:09.13 (36.33)     1:47.18 (38.05)     2:25.60 (38.42)
 97 Sheehan, Aurelia          15 Jewish Community-AM  2:17.60    2:28.23        
                  32.13     1:09.91 (37.78)     1:49.50 (39.59)     2:28.23 (38.73)
 98 Brown, Christy            17 Clifton Park-Hal-AD  2:04.28Y   2:30.56        
                  32.84       43.79 (10.95)   1:50.37 (1:06.58)     2:30.56 (40.19)
 
Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:19.39  OPEN 2013 US Open
              4:20.79  WINT Winter Nationals
              4:23.79  WJRN Winter JR Nationals
              4:23.79  JRNT Junior Nationals
 Meet Qualifying:  4:38.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Gillian             17 North Baltimore-MD   4:20.25    4:08.30 OPEN   
                  29.38     1:00.34 (30.96)     1:31.55 (31.21)     2:03.05 (31.50)
        2:34.90 (31.85)     3:06.59 (31.69)     3:37.89 (31.30)     4:08.30 (30.41)
  2 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM  4:18.96    4:15.86 OPEN   
                  29.22     1:00.86 (31.64)     1:33.31 (32.45)     2:06.08 (32.77)
        2:39.05 (32.97)     3:11.84 (32.79)     3:44.68 (32.84)     4:15.86 (31.18)
  3 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          4:22.02    4:16.34 OPEN   
                  29.59     1:01.01 (31.42)     1:33.80 (32.79)     2:06.45 (32.65)
        2:39.44 (32.99)     3:12.31 (32.87)     3:44.85 (32.54)     4:16.34 (31.49)
  4 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI  4:23.95    4:22.50 WJRN   
                  30.27     1:02.91 (32.64)     1:36.05 (33.14)     2:09.54 (33.49)
        2:43.01 (33.47)     3:16.39 (33.38)     3:49.88 (33.49)     4:22.50 (32.62)
  5 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD   4:29.81    4:27.45        
                  30.20     1:03.13 (32.93)     1:36.45 (33.32)     2:10.60 (34.15)
        2:44.82 (34.22)     3:19.53 (34.71)     3:54.11 (34.58)     4:27.45 (33.34)
  6 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  4:26.48    4:27.56        
                  30.09     1:02.62 (32.53)     1:36.42 (33.80)     2:10.86 (34.44)
        2:45.27 (34.41)     3:19.77 (34.50)     3:54.14 (34.37)     4:27.56 (33.42)
  7 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     4:27.97    4:30.38        
                  31.01     1:04.35 (33.34)     1:37.65 (33.30)     2:11.61 (33.96)
        2:45.77 (34.16)     3:20.57 (34.80)     3:55.62 (35.05)     4:30.38 (34.76)
  8 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI     4:30.11    4:35.68        
                  31.01     1:04.63 (33.62)     1:38.63 (34.00)     2:13.53 (34.90)
        2:48.68 (35.15)     3:24.42 (35.74)     4:00.20 (35.78)     4:35.68 (35.48)
B - Final
  9 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD   4:31.32    4:28.23        
                  30.51     1:03.49 (32.98)     1:37.88 (34.39)     2:12.47 (34.59)
        2:47.15 (34.68)     3:21.78 (34.63)     3:55.75 (33.97)     4:28.23 (32.48)
 10 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN  4:32.60    4:29.09        
                  31.39     1:05.22 (33.83)     1:39.55 (34.33)     2:13.69 (34.14)
        2:48.11 (34.42)     3:22.65 (34.54)     3:57.19 (34.54)     4:29.09 (31.90)
 11 Owens, Michelle           13 The Fish-PV          4:33.39    4:29.12        
                  30.71     1:04.05 (33.34)     1:38.17 (34.12)     2:12.82 (34.65)
        2:47.43 (34.61)     3:21.91 (34.48)     3:56.31 (34.40)     4:29.12 (32.81)
 12 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  4:32.10    4:31.57        
                  31.27     1:04.76 (33.49)     1:38.87 (34.11)     2:12.91 (34.04)
        2:47.61 (34.70)     3:22.32 (34.71)     3:57.37 (35.05)     4:31.57 (34.20)
 13 Mitchell, Kylie           15 Greenwood Swimmi-NE  4:31.82    4:32.29        
                  31.40     1:04.75 (33.35)     1:39.50 (34.75)     2:14.19 (34.69)
        2:49.45 (35.26)     3:24.09 (34.64)     3:58.71 (34.62)     4:32.29 (33.58)
 14 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  4:33.61    4:33.00        
                                1:06.08 ( )                             2:17.56 ( )
                                3:26.66 ( )     4:01.06 (34.40)     4:33.00 (31.94)
 15 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  4:33.30    4:33.11        
                  31.55     1:05.43 (33.88)     1:39.91 (34.48)     2:14.38 (34.47)
        2:48.98 (34.60)     3:24.26 (35.28)     3:59.07 (34.81)     4:33.11 (34.04)
 16 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE     4:33.72    4:34.22        
                  31.45     1:06.00 (34.55)     1:40.81 (34.81)     2:15.66 (34.85)
        2:50.41 (34.75)     3:25.27 (34.86)     4:00.15 (34.88)     4:34.22 (34.07)
C - Final
 17 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  4:35.51    4:27.96        
                  30.43     1:03.68 (33.25)     1:38.36 (34.68)     2:12.61 (34.25)
        2:47.03 (34.42)     3:21.38 (34.35)     3:55.43 (34.05)     4:27.96 (32.53)
 18 Grout, Morgan             13 Carmel Swim Club-IN  4:37.33    4:32.13        
                  31.01     1:05.02 (34.01)     1:39.30 (34.28)     2:14.38 (35.08)
        2:48.62 (34.24)     3:23.82 (35.20)     3:58.47 (34.65)     4:32.13 (33.66)
 19 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  4:34.10    4:32.16        
                  31.67     1:05.54 (33.87)     1:40.05 (34.51)     2:14.82 (34.77)
        2:49.56 (34.74)     3:24.28 (34.72)     3:59.05 (34.77)     4:32.16 (33.11)
 20 Stearns, Kaitlin          14 Cougar Aquatic T-NJ  4:35.58    4:32.78        
                  30.40     1:04.13 (33.73)     1:38.84 (34.71)     2:13.83 (34.99)
        2:49.09 (35.26)     3:24.36 (35.27)     3:59.16 (34.80)     4:32.78 (33.62)
 21 Summerfield, Cora         18 North Baltimore-MD   4:35.23    4:35.62        
                  31.68     1:06.08 (34.40)     1:41.23 (35.15)     2:15.99 (34.76)
        2:51.02 (35.03)     3:26.43 (35.41)     4:01.36 (34.93)     4:35.62 (34.26)
 22 Brechbuhl, Elisabeth      16 Upper Valley Aqu-NE  4:35.89    4:36.09        
                  31.16     1:05.04 (33.88)     1:39.87 (34.83)     2:15.26 (35.39)
        2:50.39 (35.13)     3:26.31 (35.92)     4:01.62 (35.31)     4:36.09 (34.47)
 23 Winnert, Rebecca          16 Buffalo Area Aqu-NI  4:37.37    4:36.16        
                                1:05.01 ( )     1:40.02 (35.01)     2:15.48 (35.46)
        2:50.92 (35.44)     3:26.52 (35.60)     4:02.01 (35.49)     4:36.16 (34.15)
 24 Stickney, Morgan          15 Executive Swim C-NE  4:37.53    4:41.23        
                  31.46     1:06.22 (34.76)     1:42.01 (35.79)     2:17.94 (35.93)
        2:54.05 (36.11)     3:30.09 (36.04)     4:06.20 (36.11)     4:41.23 (35.03)
 
Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:19.39  OPEN 2013 US Open
              4:20.79  WINT Winter Nationals
              4:23.79  WJRN Winter JR Nationals
              4:23.79  JRNT Junior Nationals
 Meet Qualifying:  4:38.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM  4:07.10    4:18.96 qOPEN  
                  29.64     1:01.57 (31.93)     1:34.36 (32.79)     2:07.03 (32.67)
        2:40.47 (33.44)     3:13.32 (32.85)     3:46.49 (33.17)     4:18.96 (32.47)
  2 Ryan, Gillian             17 North Baltimore-MD   4:07.26    4:20.25 qWINT  
                  30.37     1:02.75 (32.38)     1:35.96 (33.21)     2:09.30 (33.34)
        2:43.05 (33.75)     3:16.05 (33.00)     3:48.77 (32.72)     4:20.25 (31.48)
  3 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          4:17.71    4:22.02 qWJRN  
                  29.78     1:01.56 (31.78)     1:35.75 (34.19)     2:08.77 (33.02)
        2:42.29 (33.52)     3:15.63 (33.34)     3:49.40 (33.77)     4:22.02 (32.62)
  4 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI  5:00.18Y   4:23.95 q      
                  30.86     1:04.70 (33.84)     1:37.93 (33.23)     2:11.50 (33.57)
        2:44.71 (33.21)     3:18.32 (33.61)     3:51.28 (32.96)     4:23.95 (32.67)
  5 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  4:26.71    4:26.48 q      
                  30.10     1:02.37 (32.27)     1:36.21 (33.84)     2:10.15 (33.94)
        2:44.65 (34.50)     3:18.89 (34.24)     3:53.27 (34.38)     4:26.48 (33.21)
  6 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     4:25.15    4:27.97 q      
                  31.49     1:04.50 (33.01)     1:38.27 (33.77)     2:12.55 (34.28)
        2:46.62 (34.07)     3:20.74 (34.12)     3:54.87 (34.13)     4:27.97 (33.10)
  7 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD   4:28.61    4:29.81 q      
                  30.29     1:03.63 (33.34)     1:37.51 (33.88)     2:11.84 (34.33)
        2:46.24 (34.40)     3:21.11 (34.87)     3:55.84 (34.73)     4:29.81 (33.97)
  8 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI     4:35.82    4:30.11 q      
                  31.71     1:05.27 (33.56)     1:39.75 (34.48)     2:14.01 (34.26)
        2:48.29 (34.28)     3:22.54 (34.25)     3:57.19 (34.65)     4:30.11 (32.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD   4:24.28    4:31.32 q      
                  30.86     1:04.04 (33.18)     1:38.76 (34.72)     2:13.40 (34.64)
        2:48.84 (35.44)     3:23.61 (34.77)     3:58.36 (34.75)     4:31.32 (32.96)
 10 Mitchell, Kylie           15 Greenwood Swimmi-NE  4:25.16    4:31.82 q      
                                1:04.98 ( )     1:39.11 (34.13)     2:13.59 (34.48)
        2:48.62 (35.03)     3:23.27 (34.65)     3:58.26 (34.99)     4:31.82 (33.56)
 11 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  4:27.40    4:32.10 q      
                  31.47     1:05.40 (33.93)     1:39.63 (34.23)     2:13.91 (34.28)
        2:48.53 (34.62)     3:22.98 (34.45)     3:57.74 (34.76)     4:32.10 (34.36)
 12 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN  4:27.69    4:32.60 q      
                  30.61     1:03.79 (33.18)     1:38.07 (34.28)     2:12.59 (34.52)
        2:47.15 (34.56)     3:22.56 (35.41)     3:57.58 (35.02)     4:32.60 (35.02)
 13 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  4:33.57    4:33.30 q      
                  31.66     1:05.83 (34.17)     1:41.14 (35.31)     2:15.49 (34.35)
        2:49.54 (34.05)     3:24.38 (34.84)     3:59.24 (34.86)     4:33.30 (34.06)
 14 Owens, Michelle           13 The Fish-PV          4:27.28    4:33.39 q      
                  31.51     1:05.32 (33.81)     1:40.22 (34.90)     2:15.09 (34.87)
        2:50.10 (35.01)     3:25.15 (35.05)     3:59.92 (34.77)     4:33.39 (33.47)
 15 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  4:27.87    4:33.61 q      
                  31.37     1:05.24 (33.87)     1:39.94 (34.70)     2:14.72 (34.78)
        2:49.93 (35.21)     3:25.09 (35.16)     4:00.93 (35.84)     4:33.61 (32.68)
 16 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE     4:33.19    4:33.72 q      
                  31.48     1:06.01 (34.53)     1:40.74 (34.73)     2:16.44 (35.70)
        2:50.54 (34.10)     3:25.60 (35.06)     3:59.83 (34.23)     4:33.72 (33.89)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  4:32.22    4:34.10 q      
                  31.60     1:05.46 (33.86)     1:40.18 (34.72)     2:14.93 (34.75)
        2:49.42 (34.49)     3:24.75 (35.33)     3:59.50 (34.75)     4:34.10 (34.60)
 18 Summerfield, Cora         18 North Baltimore-MD   5:03.55Y   4:35.23 q      
                  31.98     1:07.25 (35.27)     1:41.94 (34.69)     2:17.41 (35.47)
        2:52.07 (34.66)     3:27.28 (35.21)     4:01.67 (34.39)     4:35.23 (33.56)
 19 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  4:33.02    4:35.51 q      
                  30.55     1:04.77 (34.22)     1:40.21 (35.44)     2:15.60 (35.39)
        2:51.24 (35.64)     3:26.39 (35.15)     4:01.05 (34.66)     4:35.51 (34.46)
 20 Stearns, Kaitlin          14 Cougar Aquatic T-NJ  4:32.58    4:35.58 q      
                  31.18     1:05.54 (34.36)     1:39.91 (34.37)     2:15.06 (35.15)
        2:50.25 (35.19)     3:25.69 (35.44)     4:01.10 (35.41)     4:35.58 (34.48)
 21 Brechbuhl, Elisabeth      16 Upper Valley Aqu-NE  4:32.79    4:35.89 q      
                  31.09     1:05.45 (34.36)     1:40.42 (34.97)     2:15.73 (35.31)
        2:50.77 (35.04)     3:26.35 (35.58)     4:01.55 (35.20)     4:35.89 (34.34)
 22 Grout, Morgan             13 Carmel Swim Club-IN  4:34.48    4:37.33 q      
                  32.08     1:07.23 (35.15)     1:42.27 (35.04)     2:17.71 (35.44)
        2:52.61 (34.90)     3:28.59 (35.98)     4:03.48 (34.89)     4:37.33 (33.85)
 23 Winnert, Rebecca          16 Buffalo Area Aqu-NI  4:33.15    4:37.37 q      
                  31.61     1:06.44 (34.83)     1:41.65 (35.21)     2:17.55 (35.90)
      3:23.38 (1:05.83)      3:28.52 (5.14)     4:03.56 (35.04)     4:37.37 (33.81)
 24 Stickney, Morgan          15 Executive Swim C-NE  5:06.26Y   4:37.53 q      
                  31.49     1:05.72 (34.23)     1:41.17 (35.45)     2:16.43 (35.26)
        2:52.54 (36.11)     3:27.96 (35.42)     4:03.74 (35.78)     4:37.53 (33.79)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bollinger, Hannah         16 Ithaca Aquatics-NI   5:04.34Y   4:37.80        
                  31.78     1:06.47 (34.69)     1:41.56 (35.09)     2:17.05 (35.49)
        2:52.78 (35.73)     3:28.53 (35.75)     4:03.63 (35.10)     4:37.80 (34.17)
 26 Smachlo, Julia            17 Albany Starfish-AD   4:30.33    4:38.39        
                  31.78     1:06.14 (34.36)     1:40.92 (34.78)     2:16.47 (35.55)
        2:51.79 (35.32)     3:27.86 (36.07)     4:03.46 (35.60)     4:38.39 (34.93)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Smith, Kendall            15 Carmel Swim Club-IN  5:08.83Y   4:38.74        
                  31.61     1:06.68 (35.07)     1:41.67 (34.99)     2:17.18 (35.51)
        2:52.23 (35.05)     3:28.29 (36.06)     4:03.87 (35.58)     4:38.74 (34.87)
 28 Molinaro, Livia           14 Jewish Community-AM  5:11.35Y   4:38.75        
                  32.23     1:06.66 (34.43)     1:41.47 (34.81)     2:17.45 (35.98)
        2:53.12 (35.67)     3:28.83 (35.71)     4:04.46 (35.63)     4:38.75 (34.29)
 29 Sherman, Claudia          16 Carmel Swim Club-IN  4:27.21    4:39.61        
                  32.46     1:07.08 (34.62)     1:42.14 (35.06)     2:17.42 (35.28)
        2:52.33 (34.91)     3:27.50 (35.17)     4:03.87 (36.37)     4:39.61 (35.74)
 30 Guo, Michelle             13 Cape Cod Swim Cl-NE  5:09.38Y   4:39.95        
                  32.16     1:07.84 (35.68)     1:44.39 (36.55)     2:19.97 (35.58)
        2:56.14 (36.17)     3:31.18 (35.04)     4:05.99 (34.81)     4:39.95 (33.96)
 31 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  4:30.78    4:40.00        
                  31.92     1:06.64 (34.72)     1:41.65 (35.01)     2:17.32 (35.67)
        2:52.51 (35.19)     3:29.03 (36.52)     4:05.11 (36.08)     4:40.00 (34.89)
 32 Charmont, Gabrielle       18 Berkeley Aquatic-NJ  4:35.68    4:40.73        
                  32.44     1:07.96 (35.52)     1:43.92 (35.96)     2:20.13 (36.21)
        2:55.45 (35.32)     3:31.10 (35.65)     4:06.26 (35.16)     4:40.73 (34.47)
 33 Wirth, Erica              14 Berkeley Aquatic-NJ  4:44.38    4:40.83        
                  32.48     1:07.51 (35.03)     1:43.13 (35.62)     2:18.91 (35.78)
        2:54.26 (35.35)     3:30.55 (36.29)     4:05.92 (35.37)     4:40.83 (34.91)
 34 Golding, Kathleen         12 Manchester Swim-NE   4:49.41    4:40.98        
                  31.94     1:07.20 (35.26)     1:43.38 (36.18)     2:19.32 (35.94)
        2:54.96 (35.64)     3:30.90 (35.94)     4:06.22 (35.32)     4:40.98 (34.76)
 35 Helak, Alyssa             13 Buffalo Area Aqu-NI  5:10.28Y   4:41.50        
                  32.78     1:07.92 (35.14)     1:44.45 (36.53)     2:19.58 (35.13)
        2:55.19 (35.61)     3:30.96 (35.77)     4:06.62 (35.66)     4:41.50 (34.88)
 35 Sullivan, Brianna         16 Greenwood Swimmi-NE  4:36.19    4:41.50        
                  31.83     1:06.22 (34.39)     1:41.35 (35.13)     2:16.76 (35.41)
        2:53.00 (36.24)     3:29.60 (36.60)     4:06.12 (36.52)     4:41.50 (35.38)
 37 Whitaker, Rachel          15 Greenwood Swimmi-NE  5:10.43Y   4:41.92        
                  32.33     1:07.49 (35.16)     1:43.39 (35.90)     2:19.22 (35.83)
        2:55.39 (36.17)     3:31.45 (36.06)     4:07.25 (35.80)     4:41.92 (34.67)
 38 Schaeffer, Natalie        16 Emmaus Aquatic C-MA  5:09.64Y   4:42.04        
                  32.49     1:07.50 (35.01)     1:43.26 (35.76)     2:18.90 (35.64)
        2:54.75 (35.85)     3:30.64 (35.89)     4:06.49 (35.85)     4:42.04 (35.55)
 39 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN  4:37.87    4:42.48        
                  32.16     1:07.41 (35.25)     1:43.90 (36.49)     2:20.65 (36.75)
        2:56.48 (35.83)     3:32.51 (36.03)     4:08.12 (35.61)     4:42.48 (34.36)
 40 Spinelli, Jasmine         15 Cougar Aquatic T-NJ  5:11.50Y   4:43.46        
                  32.06     1:06.73 (34.67)     1:42.65 (35.92)     2:18.89 (36.24)
        2:55.35 (36.46)     3:31.69 (36.34)     4:08.05 (36.36)     4:43.46 (35.41)
 41 Shema, Kristen            15 Central Bucks Sw-MA  4:43.45    4:44.08        
                  31.66     1:06.35 (34.69)     1:42.12 (35.77)     2:18.26 (36.14)
        2:54.51 (36.25)     3:32.29 (37.78)     4:09.49 (37.20)     4:44.08 (34.59)
 42 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV          5:05.64Y   4:44.13        
                  31.80     1:06.31 (34.51)     1:42.28 (35.97)     2:17.99 (35.71)
        2:54.48 (36.49)     3:30.78 (36.30)     4:07.96 (37.18)     4:44.13 (36.17)
 43 Beckford, Gabriana        17 Albany Starfish-AD   4:36.58    4:44.74        
                  32.48     1:07.78 (35.30)     1:44.11 (36.33)     2:20.39 (36.28)
        2:56.37 (35.98)     3:32.71 (36.34)     4:09.52 (36.81)     4:44.74 (35.22)
 44 Mahoney, Elizabeth        15 Cape Cod Swim Cl-NE  5:11.53Y   4:45.08        
                  32.69     1:08.32 (35.63)     1:44.90 (36.58)     2:21.10 (36.20)
        2:57.82 (36.72)     3:33.46 (35.64)     4:10.31 (36.85)     4:45.08 (34.77)
 45 Namestnik, Lexy           17 Jewish Community-AM  4:36.26    4:45.16        
                  32.46     1:07.11 (34.65)     1:42.73 (35.62)     2:18.98 (36.25)
        2:55.46 (36.48)     3:32.47 (37.01)     4:09.05 (36.58)     4:45.16 (36.11)
 46 Shi, Emma                 16 Sea Dragons Swim-NI  5:08.55Y   4:45.27        
                  32.86     1:08.31 (35.45)     1:44.83 (36.52)     2:21.96 (37.13)
        2:57.51 (35.55)     3:34.33 (36.82)     4:10.14 (35.81)     4:45.27 (35.13)
 47 Sismour, Meghan           17 Jewish Community-AM  5:09.80Y   4:45.92        
                  32.78     1:08.37 (35.59)     1:45.03 (36.66)     2:21.54 (36.51)
        2:58.42 (36.88)     3:34.74 (36.32)     4:11.23 (36.49)     4:45.92 (34.69)
 48 Matteson, Sydney          15 Buffalo Area Aqu-NI  4:57.55    4:46.51        
                  32.25     1:07.21 (34.96)     1:43.58 (36.37)     2:19.82 (36.24)
        2:56.57 (36.75)     3:33.34 (36.77)     4:10.56 (37.22)     4:46.51 (35.95)
 49 Donohoe, Belinda          14 Belmont Aquatic-NE   5:14.31Y   4:47.06        
                  31.62     1:07.53 (35.91)     1:44.43 (36.90)     2:21.20 (36.77)
        2:57.11 (35.91)     3:34.60 (37.49)     4:10.69 (36.09)     4:47.06 (36.37)
 50 Weigner, Morgan           16 Emmaus Aquatic C-MA  4:52.45    4:48.34        
                  33.02     1:09.31 (36.29)     1:46.42 (37.11)     2:23.08 (36.66)
        2:59.33 (36.25)     3:36.12 (36.79)     4:13.01 (36.89)     4:48.34 (35.33)
 51 Holodnik, Liv             17 PACK Swim Team o-NI  5:10.82Y   4:48.35        
                  33.18     1:09.30 (36.12)     1:45.49 (36.19)     2:22.04 (36.55)
        2:58.64 (36.60)     3:35.47 (36.83)     4:12.12 (36.65)     4:48.35 (36.23)
 51 Paris, Kathryn            16 Berkeley Aquatic-NJ  4:38.96    4:48.35        
                  32.18     1:07.57 (35.39)     1:44.12 (36.55)     2:21.29 (37.17)
        2:58.27 (36.98)     3:35.44 (37.17)     4:12.43 (36.99)     4:48.35 (35.92)
 53 Ables, Kelsey             17 Star Swimming-NI     4:45.10    4:48.82        
                  32.33     1:07.92 (35.59)     1:44.70 (36.78)     2:21.73 (37.03)
        2:58.73 (37.00)     3:35.92 (37.19)     4:12.97 (37.05)     4:48.82 (35.85)
 54 Pribis, Alaina            15 Manchester Swim-NE   5:06.44Y   4:49.08        
                  33.49     1:09.53 (36.04)     1:46.10 (36.57)     2:22.70 (36.60)
        2:59.25 (36.55)     3:36.15 (36.90)     4:12.88 (36.73)     4:49.08 (36.20)
 55 Owens, Amy                15 The Fish-PV          5:12.06Y   4:51.54        
                  32.29     1:08.58 (36.29)     1:46.78 (38.20)     2:23.29 (36.51)
        3:01.06 (37.77)     3:37.97 (36.91)     4:15.12 (37.15)     4:51.54 (36.42)
 56 Todhunter, Rebel          15 Ithaca Aquatics-NI   5:20.51Y   4:53.13        
                  33.25     1:09.71 (36.46)     1:47.30 (37.59)     2:24.63 (37.33)
        3:01.79 (37.16)     3:39.60 (37.81)     4:16.46 (36.86)     4:53.13 (36.67)
 57 Bellis, Rachel            17 Fairport Area Sw-NI  5:06.43Y   4:53.68        
                  33.02     1:09.25 (36.23)     1:46.84 (37.59)     2:23.91 (37.07)
        3:01.26 (37.35)     3:38.98 (37.72)     4:16.73 (37.75)     4:53.68 (36.95)
 58 Ranjbar, Jessica          17 North Baltimore-MD   4:44.51    4:54.17        
                  31.95     1:07.23 (35.28)     1:43.58 (36.35)     2:20.66 (37.08)
        2:58.45 (37.79)     3:37.37 (38.92)     4:16.55 (39.18)     4:54.17 (37.62)
 59 Sebastian, Julianna       15 Sweet Home Aquat-NI  5:10.99Y   4:54.37        
                  33.24     1:09.91 (36.67)     1:47.06 (37.15)     2:24.88 (37.82)
        3:02.37 (37.49)     3:40.24 (37.87)     4:17.45 (37.21)     4:54.37 (36.92)
 60 Killane, Tarah            15 Clifton Park-Hal-AD  5:11.66Y   4:58.73        
                  33.11     1:09.63 (36.52)     1:47.39 (37.76)     2:25.38 (37.99)
        3:02.69 (37.31)     3:41.52 (38.83)     4:20.12 (38.60)     4:58.73 (38.61)
 61 Sheehan, Aurelia          15 Jewish Community-AM  5:06.71Y   5:01.68        
                  33.68     1:12.14 (38.46)     1:51.85 (39.71)     2:29.66 (37.81)
        3:06.63 (36.97)     3:46.48 (39.85)     4:24.27 (37.79)     5:01.68 (37.41)
 -- Barrett, Sarah            17 Executive Swim C-NE  5:09.05Y       DFS        
      Declared false start
 
Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:50.49  OPEN 2013 US Open
              8:54.49  WINT Winter Nationals
              9:03.49  WJRN Winter JR Nationals
              9:03.49  JRNT Junior Nationals
 Meet Qualifying:  9:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Gillian             17 North Baltimore-MD   8:28.99    8:35.25 OPEN   
                  29.47     1:00.56 (31.09)     1:32.71 (32.15)     2:04.79 (32.08)
        2:33.87 (29.08)     3:09.74 (35.87)     3:42.27 (32.53)     4:14.80 (32.53)
        4:47.78 (32.98)     5:20.19 (32.41)     5:53.25 (33.06)     6:25.61 (32.36)
        6:58.60 (32.99)     7:31.33 (32.73)     8:03.85 (32.52)     8:35.25 (31.40)
  2 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM  8:28.01    8:40.89 OPEN   
                  29.47     1:01.64 (32.17)     1:34.53 (32.89)     2:07.59 (33.06)
        2:40.60 (33.01)     3:13.91 (33.31)     3:47.06 (33.15)     4:20.34 (33.28)
        4:53.56 (33.22)     5:26.42 (32.86)     5:59.46 (33.04)     6:31.96 (32.50)
        7:04.89 (32.93)     7:37.15 (32.26)     8:09.67 (32.52)     8:40.89 (31.22)
  3 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          8:45.01    8:42.51 OPEN   
                  30.02     1:02.71 (32.69)     1:35.68 (32.97)     2:08.36 (32.68)
        2:41.49 (33.13)     3:14.26 (32.77)     3:47.44 (33.18)     4:19.97 (32.53)
        4:50.09 (30.12)     5:25.54 (35.45)     5:58.78 (33.24)     6:31.69 (32.91)
        7:04.94 (33.25)     7:37.55 (32.61)     8:10.86 (33.31)     8:42.51 (31.65)
  4 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI 10:21.50Y   8:59.58 WJRN   
                  31.00     1:05.13 (34.13)     1:39.00 (33.87)     2:12.99 (33.99)
        2:47.14 (34.15)     3:21.47 (34.33)     3:55.90 (34.43)     4:29.96 (34.06)
        5:04.26 (34.30)     5:38.02 (33.76)     6:08.11 (30.09)     6:45.99 (37.88)
        7:20.00 (34.01)     7:53.43 (33.43)     8:19.38 (25.95)     8:59.58 (40.20)
  5 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD   9:09.29    9:06.33        
                                1:05.01 ( )                             2:14.28 ( )
                                3:23.63 ( )                             4:33.06 ( )
                                5:42.35 ( )                             6:51.37 ( )
                                8:00.14 ( )   9:06.33 (1:06.19)                    
  6 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     9:03.91    9:07.05        
                  31.20     1:04.67 (33.47)     1:38.61 (33.94)     2:13.06 (34.45)
        2:47.54 (34.48)     3:22.46 (34.92)     3:57.56 (35.10)     4:32.23 (34.67)
        5:06.66 (34.43)     5:41.40 (34.74)     6:16.24 (34.84)     6:50.94 (34.70)
        7:25.63 (34.69)     8:00.34 (34.71)     8:34.35 (34.01)     9:07.05 (32.70)
  7 Owens, Michelle           13 The Fish-PV          9:15.46    9:14.00        
                  31.61     1:05.99 (34.38)     1:40.82 (34.83)     2:15.85 (35.03)
        2:50.71 (34.86)     3:25.73 (35.02)     4:00.78 (35.05)     4:36.12 (35.34)
        5:10.82 (34.70)     5:45.76 (34.94)     6:13.77 (28.01)     6:55.96 (42.19)
        7:31.15 (35.19)     8:05.80 (34.65)     8:35.63 (29.83)     9:14.00 (38.37)
  8 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  9:58.25Y   9:14.67        
                  30.65     1:04.55 (33.90)     1:39.05 (34.50)     2:13.13 (34.08)
        2:47.49 (34.36)     3:22.21 (34.72)     3:56.99 (34.78)     4:31.98 (34.99)
        5:07.85 (35.87)     5:43.36 (35.51)     6:19.03 (35.67)     6:53.71 (34.68)
        7:29.44 (35.73)     8:04.63 (35.19)     8:40.06 (35.43)     9:14.67 (34.61)
  9 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  9:06.12    9:14.84        
                  30.60     1:04.03 (33.43)     1:38.43 (34.40)     2:13.50 (35.07)
        2:48.55 (35.05)     3:23.85 (35.30)     3:58.95 (35.10)     4:34.31 (35.36)
        5:09.69 (35.38)     5:45.18 (35.49)     6:20.48 (35.30)     6:55.91 (35.43)
        7:31.02 (35.11)     8:06.13 (35.11)     8:40.93 (34.80)     9:14.84 (33.91)
 10 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD   9:10.88    9:17.38        
                  30.96     1:04.58 (33.62)     1:38.77 (34.19)     2:13.32 (34.55)
        2:47.97 (34.65)     3:23.12 (35.15)     3:58.31 (35.19)     4:33.81 (35.50)
        5:09.31 (35.50)     5:44.94 (35.63)     6:20.41 (35.47)     6:56.19 (35.78)
        7:31.34 (35.15)     8:07.23 (35.89)     8:42.61 (35.38)     9:17.38 (34.77)
 11 Brown, Summer             17 Carmel Swim Club-IN  9:12.62    9:19.03        
                  31.76     1:06.44 (34.68)     1:42.21 (35.77)     2:18.02 (35.81)
        2:53.26 (35.24)     3:28.98 (35.72)     4:04.57 (35.59)     4:40.01 (35.44)
        5:15.33 (35.32)     5:50.69 (35.36)     6:26.03 (35.34)     7:01.02 (34.99)
        7:36.70 (35.68)     8:12.05 (35.35)     8:46.28 (34.23)     9:19.03 (32.75)
 12 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI     9:33.49    9:19.36        
                  32.09     1:06.80 (34.71)     1:41.76 (34.96)     2:16.97 (35.21)
        2:52.24 (35.27)     3:27.72 (35.48)     4:03.23 (35.51)     4:38.88 (35.65)
        5:13.77 (34.89)     5:49.03 (35.26)     6:24.44 (35.41)     6:59.95 (35.51)
        7:35.14 (35.19)     8:10.43 (35.29)     8:45.63 (35.20)     9:19.36 (33.73)
 13 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  9:18.37    9:19.38        
                  31.94     1:06.92 (34.98)     1:42.25 (35.33)     2:18.15 (35.90)
        2:47.38 (29.23)     3:29.12 (41.74)     4:02.41 (33.29)     4:40.25 (37.84)
        5:15.83 (35.58)     5:51.32 (35.49)     6:21.26 (29.94)     7:02.19 (40.93)
      8:08.45 (1:06.26)      8:12.69 (4.24)     8:57.01 (44.32)     9:19.38 (22.37)
 13 Mitchell, Kylie           15 Greenwood Swimmi-NE  9:01.36    9:19.38        
                  32.07     1:06.61 (34.54)     1:42.31 (35.70)     2:18.07 (35.76)
        2:53.94 (35.87)     3:29.33 (35.39)     4:05.05 (35.72)     4:40.80 (35.75)
        5:16.24 (35.44)     5:51.20 (34.96)     6:26.16 (34.96)     7:00.96 (34.80)
        7:35.68 (34.72)     8:10.26 (34.58)     8:45.25 (34.99)     9:19.38 (34.13)
 15 Brechbuhl, Elisabeth      16 Upper Valley Aqu-NE  9:13.76    9:20.41        
                  31.12     1:05.30 (34.18)     1:40.60 (35.30)     2:15.73 (35.13)
        2:51.32 (35.59)     3:26.46 (35.14)     4:02.41 (35.95)     4:37.83 (35.42)
        5:13.55 (35.72)     5:49.28 (35.73)     6:25.01 (35.73)     7:00.52 (35.51)
        7:28.31 (27.79)     8:11.48 (43.17)     8:46.72 (35.24)     9:20.41 (33.69)
 16 Stearns, Kaitlin          14 Cougar Aquatic T-NJ  9:21.50    9:25.67        
                  31.10     1:05.47 (34.37)     1:40.81 (35.34)     2:16.42 (35.61)
        2:52.01 (35.59)     3:27.74 (35.73)     4:03.57 (35.83)     4:39.48 (35.91)
        5:15.29 (35.81)     5:51.47 (36.18)     6:27.47 (36.00)     7:03.53 (36.06)
        7:33.82 (30.29)     8:15.21 (41.39)     8:50.86 (35.65)     9:25.67 (34.81)
 17 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE     9:21.21    9:30.32        
                  32.16     1:07.64 (35.48)     1:43.73 (36.09)     2:19.87 (36.14)
        2:55.41 (35.54)     3:31.82 (36.41)     4:07.35 (35.53)     4:43.69 (36.34)
        5:19.66 (35.97)     5:55.74 (36.08)     6:31.60 (35.86)     7:07.90 (36.30)
        7:43.40 (35.50)     8:19.76 (36.36)     8:55.22 (35.46)     9:30.32 (35.10)
 18 Winnert, Rebecca          16 Buffalo Area Aqu-NI  9:31.43    9:30.33        
                  32.32     1:07.69 (35.37)     1:43.49 (35.80)     2:19.32 (35.83)
        2:55.42 (36.10)     3:31.24 (35.82)     4:07.09 (35.85)     4:42.94 (35.85)
        5:18.51 (35.57)     5:54.34 (35.83)     6:30.41 (36.07)     7:06.44 (36.03)
        7:42.78 (36.34)     8:18.79 (36.01)     8:55.25 (36.46)     9:30.33 (35.08)
 19 Helak, Alyssa             13 Buffalo Area Aqu-NI 10:05.72    9:30.69        
                  33.00     1:08.97 (35.97)     1:45.25 (36.28)     2:21.66 (36.41)
        2:57.81 (36.15)     3:34.10 (36.29)     4:09.59 (35.49)     4:45.24 (35.65)
        5:21.11 (35.87)     5:57.11 (36.00)     6:32.74 (35.63)     7:09.01 (36.27)
        7:44.79 (35.78)     8:20.63 (35.84)     8:55.93 (35.30)     9:30.69 (34.76)
 20 Stickney, Morgan          15 Executive Swim C-NE  9:22.44    9:35.70        
                  32.48     1:07.64 (35.16)     1:44.22 (36.58)     2:20.39 (36.17)
        2:57.34 (36.95)     3:33.76 (36.42)     4:11.00 (37.24)     4:47.25 (36.25)
        5:23.85 (36.60)     6:00.03 (36.18)     6:35.21 (35.18)     7:12.98 (37.77)
        7:49.18 (36.20)     8:25.15 (35.97)     8:59.11 (33.96)     9:35.70 (36.59)
 21 Sherman, Claudia          16 Carmel Swim Club-IN  9:13.02    9:38.15        
                  32.71     1:08.25 (35.54)     1:44.17 (35.92)     2:20.14 (35.97)
        2:56.03 (35.89)     3:32.29 (36.26)     4:08.70 (36.41)     4:45.15 (36.45)
        5:21.73 (36.58)     5:58.53 (36.80)     6:35.17 (36.64)     7:11.94 (36.77)
        7:48.60 (36.66)     8:25.26 (36.66)     9:02.06 (36.80)     9:38.15 (36.09)
 22 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV         10:33.19Y   9:40.18        
                  32.02     1:07.21 (35.19)     1:43.27 (36.06)     2:18.94 (35.67)
        2:54.83 (35.89)     3:30.84 (36.01)     4:07.61 (36.77)     4:44.31 (36.70)
        5:19.19 (34.88)     5:58.05 (38.86)     6:35.42 (37.37)     7:12.38 (36.96)
        7:49.24 (36.86)     8:26.65 (37.41)     9:04.12 (37.47)     9:40.18 (36.06)
 23 Owens, Amy                15 The Fish-PV          9:30.94    9:40.54        
                  27.75     1:08.69 (40.94)     1:44.74 (36.05)     2:21.32 (36.58)
        2:57.87 (36.55)     3:34.62 (36.75)     4:07.60 (32.98)     4:47.96 (40.36)
        5:11.74 (23.78)     6:01.74 (50.00)     6:34.49 (32.75)     7:14.98 (40.49)
        7:43.04 (28.06)     8:27.75 (44.71)     9:04.42 (36.67)     9:40.54 (36.12)
 24 Namestnik, Lexy           17 Jewish Community-AM 10:35.82Y   9:43.37        
                  51.02     1:09.28 (18.26)     1:36.18 (26.90)     2:22.40 (46.22)
        2:58.76 (36.36)     3:35.21 (36.45)     4:12.01 (36.80)     4:48.90 (36.89)
      5:58.05 (1:09.15)      6:03.45 (5.40)     6:35.81 (32.36)     7:17.18 (41.37)
        7:53.71 (36.53)     8:30.68 (36.97)     8:57.77 (27.09)     9:43.37 (45.60)
 25 Spinelli, Jasmine         15 Cougar Aquatic T-NJ  9:28.98    9:43.69        
                  31.93     1:06.74 (34.81)     1:42.54 (35.80)     2:18.91 (36.37)
        2:55.74 (36.83)     3:32.88 (37.14)     4:10.27 (37.39)     4:47.79 (37.52)
        5:25.01 (37.22)     6:02.05 (37.04)     6:39.40 (37.35)     7:16.74 (37.34)
        7:53.90 (37.16)     8:30.95 (37.05)     9:07.73 (36.78)     9:43.69 (35.96)
 26 Charmont, Gabrielle       18 Berkeley Aquatic-NJ  9:30.02    9:45.86        
                  33.37     1:10.50 (37.13)     1:47.90 (37.40)     2:25.77 (37.87)
        3:03.40 (37.63)     3:40.63 (37.23)     4:17.81 (37.18)     4:54.97 (37.16)
        5:32.11 (37.14)     6:09.31 (37.20)     6:46.13 (36.82)     7:23.01 (36.88)
        7:59.47 (36.46)     8:36.01 (36.54)     9:11.65 (35.64)     9:45.86 (34.21)
 27 Paris, Kathryn            16 Berkeley Aquatic-NJ  9:32.90    9:46.08        
                  32.40     1:08.47 (36.07)     1:45.06 (36.59)     2:22.32 (37.26)
        2:59.21 (36.89)     3:36.53 (37.32)     4:13.23 (36.70)     4:50.07 (36.84)
        5:26.95 (36.88)     6:04.53 (37.58)     6:42.16 (37.63)     7:20.02 (37.86)
        7:57.13 (37.11)     8:34.49 (37.36)     9:11.54 (37.05)     9:46.08 (34.54)
 28 Schaeffer, Natalie        16 Emmaus Aquatic C-MA  9:41.96    9:50.20        
                  33.53     1:09.77 (36.24)     1:46.67 (36.90)     2:24.07 (37.40)
        3:01.27 (37.20)     3:38.60 (37.33)     4:16.12 (37.52)     4:53.84 (37.72)
        5:31.22 (37.38)     6:08.91 (37.69)     6:46.18 (37.27)     7:23.57 (37.39)
        8:00.89 (37.32)     8:38.10 (37.21)     9:13.00 (34.90)     9:50.20 (37.20)
 29 Donohoe, Belinda          14 Belmont Aquatic-NE  10:46.01Y   9:50.31        
                  33.18     1:10.42 (37.24)     1:47.56 (37.14)     2:24.39 (36.83)
        3:01.92 (37.53)     3:39.96 (38.04)     4:17.38 (37.42)     4:55.38 (38.00)
        5:32.93 (37.55)     6:10.26 (37.33)     6:47.95 (37.69)     7:24.53 (36.58)
        7:55.36 (30.83)     8:39.53 (44.17)     9:15.60 (36.07)     9:50.31 (34.71)
 30 Tynan, Mara               17 Patriot Swim Clu-NE  9:30.33   10:16.62        
                  32.69     1:08.92 (36.23)     1:47.39 (38.47)     2:25.90 (38.51)
        3:04.71 (38.81)     3:43.43 (38.72)     4:22.74 (39.31)     5:01.60 (38.86)
        5:40.98 (39.38)     6:20.63 (39.65)     7:00.47 (39.84)     7:39.93 (39.46)
        8:20.12 (40.19)     8:59.26 (39.14)     9:38.51 (39.25)    10:16.62 (38.11)
 -- Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  9:19.57        DFS        
      Declared false start
 -- Pribis, Alaina            15 Manchester Swim-NE  10:35.37Y        NS        
 
Women 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             16:56.59  OPEN 2013 US Open
             17:06.69  WINT Winter Nationals
             17:20.49  WJRN Winter JR Nationals
             17:20.49  JRNT Junior Nationals
 Meet Qualifying:  18:16.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM 15:57.21Y  16:31.20 OPEN   
                  29.39     1:01.99 (32.60)     1:34.68 (32.69)     2:08.20 (33.52)
        2:41.58 (33.38)     3:15.20 (33.62)     3:48.56 (33.36)     4:21.55 (32.99)
        4:54.68 (33.13)     5:28.18 (33.50)     6:01.46 (33.28)     6:35.02 (33.56)
        7:07.99 (32.97)     7:41.35 (33.36)     8:14.45 (33.10)     8:47.89 (33.44)
        9:20.89 (33.00)     9:54.46 (33.57)    10:27.34 (32.88)    11:01.02 (33.68)
       11:34.03 (33.01)    12:07.75 (33.72)    12:40.86 (33.11)    13:14.57 (33.71)
       13:47.66 (33.09)    14:21.24 (33.58)    14:54.15 (32.91)    15:27.31 (33.16)
       15:59.89 (32.58)    16:31.20 (31.31)                                        
  2 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV         16:48.12   16:43.10 OPEN   
                  30.23     1:02.97 (32.74)     1:36.43 (33.46)     2:09.41 (32.98)
        2:43.06 (33.65)     3:15.96 (32.90)     3:49.34 (33.38)     4:22.54 (33.20)
        4:56.23 (33.69)     5:29.43 (33.20)     6:03.06 (33.63)     6:36.21 (33.15)
        7:10.19 (33.98)     7:43.65 (33.46)     8:17.91 (34.26)     8:51.58 (33.67)
        9:25.88 (34.30)     9:59.43 (33.55)    10:33.49 (34.06)    11:06.90 (33.41)
       11:40.73 (33.83)    12:14.21 (33.48)    12:48.28 (34.07)    13:21.68 (33.40)
       13:56.23 (34.55)    14:29.66 (33.43)    15:03.61 (33.95)    15:37.11 (33.50)
       16:10.84 (33.73)    16:43.10 (32.26)                                        
  3 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI 17:14.89Y  17:13.00 WJRN   
                  31.11     1:05.47 (34.36)     1:39.80 (34.33)     2:14.63 (34.83)
        2:48.71 (34.08)     3:23.67 (34.96)     3:58.38 (34.71)     4:33.10 (34.72)
        5:07.67 (34.57)     5:42.68 (35.01)     6:16.97 (34.29)     6:51.69 (34.72)
        7:26.22 (34.53)     8:01.02 (34.80)     8:35.75 (34.73)     9:10.67 (34.92)
        9:45.10 (34.43)    10:19.99 (34.89)    10:54.61 (34.62)    11:29.75 (35.14)
       12:04.09 (34.34)    12:39.04 (34.95)    13:13.33 (34.29)    13:48.13 (34.80)
       14:22.61 (34.48)    14:57.40 (34.79)    15:31.46 (34.06)    16:05.97 (34.51)
       16:39.65 (33.68)    17:13.00 (33.35)                                        
  4 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD  17:24.17   17:22.66        
                  31.76     1:05.45 (33.69)     1:40.41 (34.96)     2:14.87 (34.46)
        2:49.95 (35.08)     3:24.54 (34.59)     3:59.51 (34.97)     4:34.26 (34.75)
        5:09.21 (34.95)     5:43.76 (34.55)     6:18.58 (34.82)     6:53.26 (34.68)
        7:27.96 (34.70)     8:02.49 (34.53)     8:37.29 (34.80)     9:11.88 (34.59)
        9:47.05 (35.17)    10:22.15 (35.10)    10:57.41 (35.26)    11:32.55 (35.14)
       12:08.16 (35.61)    12:43.30 (35.14)    13:18.79 (35.49)    13:54.11 (35.32)
       14:29.24 (35.13)    15:04.40 (35.16)    15:39.65 (35.25)    16:14.70 (35.05)
       16:49.54 (34.84)    17:22.66 (33.12)                                        
  5 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ 17:18.30   17:24.35        
                  30.42     1:03.30 (32.88)     1:37.44 (34.14)     2:11.90 (34.46)
        2:46.95 (35.05)     3:21.91 (34.96)     3:57.08 (35.17)     4:31.81 (34.73)
        5:07.37 (35.56)     5:42.38 (35.01)     6:17.76 (35.38)     6:52.97 (35.21)
        7:28.14 (35.17)     8:03.24 (35.10)     8:38.53 (35.29)     9:13.70 (35.17)
        9:49.07 (35.37)    10:24.45 (35.38)    10:59.98 (35.53)    11:35.22 (35.24)
       12:10.48 (35.26)    12:45.65 (35.17)    13:20.78 (35.13)    13:55.84 (35.06)
       14:30.94 (35.10)    15:05.90 (34.96)    15:40.98 (35.08)    16:15.76 (34.78)
       16:50.58 (34.82)    17:24.35 (33.77)                                        
  6 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD  17:31.35   17:28.73        
                  31.42     1:05.89 (34.47)     1:39.92 (34.03)     2:14.51 (34.59)
        2:48.93 (34.42)     3:23.70 (34.77)     3:58.11 (34.41)     4:33.01 (34.90)
        5:07.77 (34.76)     5:42.83 (35.06)     6:17.50 (34.67)     6:52.62 (35.12)
        7:27.46 (34.84)     8:02.76 (35.30)     8:37.70 (34.94)     9:12.89 (35.19)
        9:47.87 (34.98)    10:23.33 (35.46)    10:58.61 (35.28)    11:34.14 (35.53)
       12:09.29 (35.15)    12:44.82 (35.53)    13:20.35 (35.53)    13:56.05 (35.70)
       14:31.60 (35.55)    15:07.37 (35.77)    15:43.08 (35.71)    16:19.02 (35.94)
       16:54.19 (35.17)    17:28.73 (34.54)                                        
  7 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE 17:32.41Y  17:35.96        
                  30.88     1:05.55 (34.67)     1:40.95 (35.40)     2:16.31 (35.36)
        2:52.13 (35.82)     3:27.14 (35.01)     4:02.79 (35.65)     4:37.87 (35.08)
        5:12.93 (35.06)     5:48.23 (35.30)     6:23.79 (35.56)     6:59.36 (35.57)
        7:35.13 (35.77)     8:10.44 (35.31)     8:45.80 (35.36)     9:20.87 (35.07)
        9:56.17 (35.30)    10:31.81 (35.64)    11:07.34 (35.53)    11:43.17 (35.83)
       12:19.06 (35.89)    12:54.74 (35.68)    13:30.87 (36.13)    14:06.60 (35.73)
       14:42.47 (35.87)    15:17.05 (34.58)    15:37.37 (20.32)    16:27.51 (50.14)
       17:02.28 (34.77)    17:35.96 (33.68)                                        
  8 Owens, Michelle           13 The Fish-PV         17:50.03   17:37.06        
                  31.08     1:04.99 (33.91)     1:39.21 (34.22)     2:13.84 (34.63)
        2:48.69 (34.85)     3:23.98 (35.29)     3:58.84 (34.86)     4:34.40 (35.56)
        5:09.51 (35.11)     5:44.95 (35.44)     6:20.40 (35.45)     6:56.33 (35.93)
        7:31.77 (35.44)     8:07.53 (35.76)     8:43.46 (35.93)     9:19.31 (35.85)
        9:55.05 (35.74)    10:31.16 (36.11)    11:06.84 (35.68)    11:42.75 (35.91)
       12:18.78 (36.03)    12:54.86 (36.08)    13:30.43 (35.57)    14:06.02 (35.59)
       14:41.32 (35.30)    15:17.46 (36.14)    15:52.39 (34.93)    16:27.83 (35.44)
       17:02.99 (35.16)    17:37.06 (34.07)                                        
  9 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV         17:32.09Y  17:48.72        
                  31.99     1:06.82 (34.83)     1:42.03 (35.21)     2:17.58 (35.55)
        2:52.50 (34.92)     3:28.03 (35.53)     4:03.61 (35.58)     4:39.35 (35.74)
        5:14.62 (35.27)     5:50.30 (35.68)     6:25.75 (35.45)     7:01.48 (35.73)
        7:36.81 (35.33)     8:12.55 (35.74)     8:48.36 (35.81)     9:24.30 (35.94)
        9:59.75 (35.45)    10:35.71 (35.96)    11:11.62 (35.91)    11:47.54 (35.92)
       12:24.02 (36.48)    13:00.75 (36.73)    13:36.93 (36.18)    14:13.64 (36.71)
       14:50.06 (36.42)    15:26.45 (36.39)    16:02.51 (36.06)    16:38.29 (35.78)
       17:13.56 (35.27)    17:48.72 (35.16)                                        
 10 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE    17:57.82   17:56.08        
                  31.94     1:07.52 (35.58)     1:43.06 (35.54)     2:18.63 (35.57)
        2:53.53 (34.90)     3:29.65 (36.12)     4:04.95 (35.30)     4:41.03 (36.08)
        5:16.43 (35.40)     5:52.96 (36.53)     6:28.27 (35.31)     7:04.43 (36.16)
        7:39.84 (35.41)     8:16.38 (36.54)     8:52.11 (35.73)     9:28.90 (36.79)
       10:04.62 (35.72)    10:41.20 (36.58)    11:17.11 (35.91)    11:54.02 (36.91)
       12:30.30 (36.28)    13:07.16 (36.86)    13:42.99 (35.83)    14:20.26 (37.27)
       14:55.94 (35.68)    15:32.79 (36.85)    16:08.68 (35.89)    16:44.93 (36.25)
       17:20.53 (35.60)    17:56.08 (35.55)                                        
 11 Stearns, Kaitlin          14 Cougar Aquatic T-NJ 18:03.18   17:59.76        
                  31.64     1:06.44 (34.80)     1:42.35 (35.91)     2:17.64 (35.29)
        2:53.77 (36.13)     3:29.45 (35.68)     4:06.23 (36.78)     4:42.08 (35.85)
        5:18.20 (36.12)     5:54.23 (36.03)     6:30.53 (36.30)     7:06.56 (36.03)
        7:42.89 (36.33)     8:19.09 (36.20)     8:56.03 (36.94)     9:32.20 (36.17)
       10:08.70 (36.50)    10:45.07 (36.37)    11:21.73 (36.66)    11:57.83 (36.10)
       12:34.64 (36.81)    13:11.15 (36.51)    13:47.55 (36.40)    14:23.65 (36.10)
       14:59.91 (36.26)    15:35.96 (36.05)    16:12.42 (36.46)    16:48.24 (35.82)
       17:24.75 (36.51)    17:59.76 (35.01)                                        
 12 Mitchell, Kylie           15 Greenwood Swimmi-NE 17:14.43   18:00.10        
                  54.05     1:05.58 (11.53)     1:50.20 (44.62)     2:14.70 (24.50)
        2:50.26 (35.56)     3:25.38 (35.12)     4:00.86 (35.48)     4:35.83 (34.97)
        5:11.61 (35.78)     5:47.15 (35.54)     6:23.59 (36.44)     6:59.85 (36.26)
        7:36.42 (36.57)     8:12.60 (36.18)     8:49.01 (36.41)     9:24.49 (35.48)
       10:01.25 (36.76)    10:38.07 (36.82)    11:15.20 (37.13)    11:51.74 (36.54)
       12:29.11 (37.37)    13:06.16 (37.05)    13:43.49 (37.33)    14:20.27 (36.78)
       14:57.42 (37.15)    15:33.69 (36.27)    16:10.72 (37.03)    16:46.86 (36.14)
       17:24.42 (37.56)    18:00.10 (35.68)                                        
 13 Brechbuhl, Elisabeth      16 Upper Valley Aqu-NE 17:17.27Y  18:01.00        
                  31.53     1:06.43 (34.90)     1:42.05 (35.62)     2:17.53 (35.48)
        2:53.22 (35.69)     3:28.93 (35.71)     4:04.58 (35.65)     4:40.40 (35.82)
        5:16.25 (35.85)     5:52.04 (35.79)     6:27.84 (35.80)     7:03.47 (35.63)
        7:40.01 (36.54)     8:16.65 (36.64)     8:53.26 (36.61)     9:29.48 (36.22)
       10:06.26 (36.78)    10:43.31 (37.05)    11:12.65 (29.34)    11:56.18 (43.53)
       12:32.99 (36.81)    13:09.06 (36.07)    13:43.33 (34.27)    14:22.54 (39.21)
       14:59.57 (37.03)    15:36.18 (36.61)    16:07.45 (31.27)    16:49.63 (42.18)
       17:19.62 (29.99)    18:01.00 (41.38)                                        
 14 Paris, Kathryn            16 Berkeley Aquatic-NJ 18:08.04   18:17.35        
                  34.07     1:06.97 (32.90)     2:05.66 (58.69)     2:19.54 (13.88)
        2:59.05 (39.51)     3:32.98 (33.93)     4:10.20 (37.22)     4:46.93 (36.73)
      5:52.67 (1:05.74)      6:01.09 (8.42)     6:38.13 (37.04)     7:15.13 (37.00)
        7:52.18 (37.05)     8:28.76 (36.58)     9:05.60 (36.84)     9:42.37 (36.77)
       10:39.96 (57.59)    10:54.86 (14.90)  11:55.16 (1:00.30)    12:09.37 (14.21)
       12:33.26 (23.89)    13:23.06 (49.80)  14:24.67 (1:01.61)    14:37.02 (12.35)
       15:31.77 (54.75)    15:50.99 (19.22)  16:58.79 (1:07.80)     17:05.02 (6.23)
     18:10.08 (1:05.06)     18:17.35 (7.27)                                        
 15 Stickney, Morgan          15 Executive Swim C-NE 18:13.87   18:22.81        
                  32.37     1:07.88 (35.51)     1:44.99 (37.11)     2:21.47 (36.48)
        2:54.22 (32.75)     3:34.97 (40.75)     4:08.09 (33.12)     4:48.50 (40.41)
        5:25.58 (37.08)     6:02.32 (36.74)     6:34.40 (32.08)     7:15.67 (41.27)
        7:52.48 (36.81)     8:28.76 (36.28)     9:05.87 (37.11)     9:42.25 (36.38)
       10:19.41 (37.16)    10:55.94 (36.53)    11:33.14 (37.20)    12:09.91 (36.77)
       12:47.27 (37.36)    13:24.18 (36.91)    13:59.98 (35.80)    14:38.75 (38.77)
       15:16.45 (37.70)    15:53.75 (37.30)    16:31.70 (37.95)    17:09.13 (37.43)
       17:42.23 (33.10)    18:22.81 (40.58)                                        
 16 Spinelli, Jasmine         15 Cougar Aquatic T-NJ 18:01.36   18:31.68        
                  31.84     1:07.31 (35.47)     1:43.62 (36.31)     2:20.60 (36.98)
        2:57.78 (37.18)     3:35.28 (37.50)     4:12.24 (36.96)     4:49.80 (37.56)
        5:26.76 (36.96)     6:04.58 (37.82)     6:42.06 (37.48)     7:19.73 (37.67)
        7:56.91 (37.18)     8:34.59 (37.68)     9:11.95 (37.36)     9:49.61 (37.66)
       10:26.95 (37.34)    11:04.44 (37.49)    11:41.74 (37.30)    12:19.41 (37.67)
       12:56.49 (37.08)    13:34.05 (37.56)    14:11.27 (37.22)    14:49.53 (38.26)
       15:26.91 (37.38)    16:04.50 (37.59)    16:41.34 (36.84)    17:18.40 (37.06)
       17:55.06 (36.66)    18:31.68 (36.62)                                        
 17 Namestnik, Lexy           17 Jewish Community-AM 17:30.86Y  18:32.13        
                  32.23     1:07.95 (35.72)     1:44.28 (36.33)     2:21.07 (36.79)
        2:58.06 (36.99)     3:35.07 (37.01)     4:12.29 (37.22)     4:49.07 (36.78)
        5:26.33 (37.26)     6:03.21 (36.88)     6:40.19 (36.98)     7:17.60 (37.41)
        7:54.75 (37.15)     8:32.12 (37.37)     9:27.39 (55.27)     9:47.73 (20.34)
       10:25.23 (37.50)    11:02.81 (37.58)    11:40.34 (37.53)    12:18.21 (37.87)
       12:55.96 (37.75)    13:33.33 (37.37)    14:10.93 (37.60)    14:48.91 (37.98)
       15:45.68 (56.77)    16:03.90 (18.22)    16:59.37 (55.47)    17:18.90 (19.53)
     18:19.23 (1:00.33)    18:32.13 (12.90)                                        
 18 Butler, Victoria          17 Star Swimming-NI    17:40.14Y  18:34.57        
                  32.14     1:07.44 (35.30)     1:44.18 (36.74)     2:21.18 (37.00)
        2:58.23 (37.05)     3:35.86 (37.63)     4:13.66 (37.80)     4:51.12 (37.46)
        5:28.55 (37.43)     6:05.81 (37.26)     6:42.96 (37.15)     7:20.28 (37.32)
        7:57.81 (37.53)     8:35.40 (37.59)     9:12.95 (37.55)     9:50.34 (37.39)
       10:27.94 (37.60)    11:05.33 (37.39)    11:43.03 (37.70)    12:20.31 (37.28)
       12:57.90 (37.59)    13:35.54 (37.64)    14:13.39 (37.85)    14:51.24 (37.85)
       15:29.59 (38.35)    16:07.27 (37.68)    16:44.89 (37.62)    17:22.18 (37.29)
       17:59.42 (37.24)    18:34.57 (35.15)                                        
 19 Schaeffer, Natalie        16 Emmaus Aquatic C-MA 18:41.49   18:37.65        
                  33.16     1:09.17 (36.01)     1:45.83 (36.66)     2:23.09 (37.26)
        3:00.03 (36.94)     3:37.17 (37.14)     4:14.59 (37.42)     4:51.83 (37.24)
        5:29.10 (37.27)     6:06.66 (37.56)     6:43.74 (37.08)     7:21.22 (37.48)
        7:58.41 (37.19)     8:36.11 (37.70)     9:13.35 (37.24)     9:50.91 (37.56)
       10:28.67 (37.76)    11:06.31 (37.64)    11:43.68 (37.37)    12:21.65 (37.97)
       12:57.03 (35.38)    13:37.29 (40.26)    14:15.10 (37.81)    14:54.03 (38.93)
       15:31.11 (37.08)    16:09.29 (38.18)    16:46.59 (37.30)    17:24.56 (37.97)
       18:01.47 (36.91)    18:37.65 (36.18)                                        
 20 Ables, Kelsey             17 Star Swimming-NI    17:48.18Y  18:38.30        
                  32.34     1:09.01 (36.67)     1:45.75 (36.74)     2:23.31 (37.56)
        3:00.47 (37.16)     3:38.18 (37.71)     4:15.47 (37.29)     4:53.22 (37.75)
        5:30.49 (37.27)     6:07.99 (37.50)     6:45.10 (37.11)     7:22.68 (37.58)
        7:59.96 (37.28)     8:37.70 (37.74)     9:14.90 (37.20)     9:52.66 (37.76)
       10:30.06 (37.40)    11:08.11 (38.05)    11:45.66 (37.55)    12:23.48 (37.82)
       13:00.78 (37.30)    13:38.91 (38.13)    14:16.38 (37.47)    14:54.33 (37.95)
       15:31.98 (37.65)    16:09.97 (37.99)    16:47.30 (37.33)    17:25.03 (37.73)
       18:02.03 (37.00)    18:38.30 (36.27)                                        
 21 Owens, Amy                15 The Fish-PV         18:15.77   18:40.00        
                  31.64     1:06.72 (35.08)     1:42.59 (35.87)     2:18.63 (36.04)
        2:55.44 (36.81)     3:31.63 (36.19)     4:08.47 (36.84)     4:44.69 (36.22)
        5:21.39 (36.70)     5:57.87 (36.48)     6:34.88 (37.01)     7:11.74 (36.86)
        7:49.59 (37.85)     8:26.62 (37.03)     9:03.93 (37.31)     9:41.38 (37.45)
       10:19.00 (37.62)    10:56.99 (37.99)    11:35.16 (38.17)    12:13.80 (38.64)
       12:52.42 (38.62)    13:31.82 (39.40)    14:10.77 (38.95)    14:49.44 (38.67)
       15:27.60 (38.16)    16:06.60 (39.00)    16:44.77 (38.17)    17:23.31 (38.54)
       18:01.72 (38.41)    18:40.00 (38.28)                                        
 22 Charmont, Gabrielle       18 Berkeley Aquatic-NJ 18:12.48   18:41.68        
                  33.30     1:10.47 (37.17)     1:48.37 (37.90)     2:26.20 (37.83)
        3:03.92 (37.72)     3:41.78 (37.86)     4:19.94 (38.16)     4:57.52 (37.58)
        5:35.63 (38.11)     6:13.41 (37.78)     6:51.01 (37.60)     7:28.37 (37.36)
        8:06.24 (37.87)     8:44.44 (38.20)     9:22.32 (37.88)    10:00.40 (38.08)
       10:37.81 (37.41)    11:14.73 (36.92)    11:52.02 (37.29)    12:29.38 (37.36)
       13:06.66 (37.28)    13:44.18 (37.52)    14:21.70 (37.52)    14:58.88 (37.18)
       15:36.21 (37.33)    16:12.94 (36.73)    16:50.62 (37.68)    17:27.76 (37.14)
       18:05.00 (37.24)    18:41.68 (36.68)                                        
 23 Tynan, Mara               17 Patriot Swim Clu-NE 18:14.33   18:59.74        
                  33.19     1:10.12 (36.93)     1:47.67 (37.55)     2:25.36 (37.69)
        3:02.99 (37.63)     3:40.42 (37.43)     4:18.40 (37.98)     4:56.67 (38.27)
        5:34.29 (37.62)     6:11.85 (37.56)     6:49.64 (37.79)     7:27.76 (38.12)
        8:05.74 (37.98)     8:43.58 (37.84)     9:21.69 (38.11)    10:00.08 (38.39)
       10:38.33 (38.25)    11:15.86 (37.53)    11:53.67 (37.81)    12:31.75 (38.08)
       13:09.99 (38.24)    13:49.09 (39.10)    14:27.49 (38.40)    15:06.77 (39.28)
       15:45.53 (38.76)    16:24.98 (39.45)    17:04.13 (39.15)    17:43.01 (38.88)
       18:21.80 (38.79)    18:59.74 (37.94)                                        
 24 Sheehan, Aurelia          15 Jewish Community-AM 17:48.01Y  19:22.49        
                  32.31     1:11.02 (38.71)     1:50.27 (39.25)     2:28.91 (38.64)
        3:07.37 (38.46)     3:46.72 (39.35)     4:25.80 (39.08)     5:05.14 (39.34)
        5:43.47 (38.33)     6:23.10 (39.63)     7:02.70 (39.60)     7:41.22 (38.52)
        8:20.72 (39.50)     9:00.21 (39.49)     9:39.14 (38.93)    10:18.64 (39.50)
       10:57.97 (39.33)    11:37.62 (39.65)    12:16.66 (39.04)    12:56.09 (39.43)
       13:35.00 (38.91)    14:13.28 (38.28)    14:52.56 (39.28)    15:31.77 (39.21)
       16:10.75 (38.98)    16:49.25 (38.50)    17:28.94 (39.69)    18:07.36 (38.42)
       18:45.35 (37.99)    19:22.49 (37.14)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
              1:03.99  OPEN 2013 US Open
              1:04.99  JRNT Junior Nationals
              1:05.49  WINT Winter Nationals
              1:05.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Iobst, Taylor             17 Emmaus Aquatic C-MA  1:09.42    1:08.73        
                  33.52     1:08.73 (35.21)                                        
  2 Gaccione, Amanda          15 Cougar Aquatic T-NJ  1:09.42    1:09.69        
                  33.46     1:09.69 (36.23)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.99  OPEN 2013 US Open
              1:04.99  JRNT Junior Nationals
              1:05.49  WINT Winter Nationals
              1:05.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN  1:02.91    1:02.69 OPEN   
                  31.21     1:02.69 (31.48)                                        
  2 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  1:03.57    1:02.85 OPEN   
                  30.87     1:02.85 (31.98)                                        
  3 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  1:05.01    1:04.26 JRNT   
                  31.24     1:04.26 (33.02)                                        
  4 Neuhaus, Helene           21 Unattached-CT        1:04.88    1:04.42 JRNT   
                  31.52     1:04.42 (32.90)                                        
  5 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE   1:04.70    1:04.45 JRNT   
                  31.07     1:04.45 (33.38)                                        
  6 Burchill, Samantha        14 Carmel Swim Club-IN  1:06.35    1:05.21 WINT   
  7 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  1:06.07    1:05.50 WJRN   
                  31.82     1:05.50 (33.68)                                        
  8 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ  1:06.47    1:06.50        
                  32.02     1:06.50 (34.48)                                        
B - Final
  9 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  1:06.84    1:05.86        
                  32.31     1:05.86 (33.55)                                        
 10 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   1:06.77    1:06.61        
                  32.32     1:06.61 (34.29)                                        
 11 Silverman, Carolyn        14 Morris County Sw-NJ  1:06.80    1:06.77        
                  32.34     1:06.77 (34.43)                                        
 12 Eichelberger, Alyce-Faye  15 Westtown Aquatic-MA  1:07.26    1:07.44        
                  32.74     1:07.44 (34.70)                                        
 13 Galea, Andrea             14 Cougar Aquatic T-NJ  1:07.04    1:07.50        
                  32.18     1:07.50 (35.32)                                        
 14 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN  1:07.74    1:07.96        
                  32.85     1:07.96 (35.11)                                        
 15 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  1:07.94    1:08.16        
                  32.74     1:08.16 (35.42)                                        
 16 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   1:07.76    1:08.17        
C - Final
 17 Curran, Katherine         17 Berkeley Aquatic-NJ  1:08.43    1:08.17        
                  33.32     1:08.17 (34.85)                                        
 18 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  1:08.93    1:08.56        
                  33.29     1:08.56 (35.27)                                        
 19 Beckford, Gabriana        17 Albany Starfish-AD   1:08.89    1:08.73        
                  33.40     1:08.73 (35.33)                                        
 20 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD   1:08.31    1:08.79        
                  33.34     1:08.79 (35.45)                                        
 21 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   1:09.05    1:09.25        
 22 Bollinger, Hannah         16 Ithaca Aquatics-NI   1:08.91    1:09.28        
                  33.70     1:09.28 (35.58)                                        
 23 Weinstock, Victoria       17 Patriot Swim Clu-NE  1:09.37    1:09.63        
                  34.13     1:09.63 (35.50)                                        
 24 Flaherty, Rebecca         15 Carmel Swim Club-IN  1:08.78    1:10.22        
                  34.26     1:10.22 (35.96)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.99  OPEN 2013 US Open
              1:04.99  JRNT Junior Nationals
              1:05.49  WINT Winter Nationals
              1:05.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:09.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN  1:02.92    1:02.91 qOPEN  
                  30.90     1:02.91 (32.01)                                        
  2 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  1:03.12    1:03.57 qOPEN  
                  30.93     1:03.57 (32.64)                                        
  3 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE   1:06.23    1:04.70 qJRNT  
                  31.34     1:04.70 (33.36)                                        
  4 Neuhaus, Helene           21 Unattached-CT        1:05.43    1:04.88 qJRNT  
                  31.89     1:04.88 (32.99)                                        
  5 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  1:03.96    1:05.01 qWINT  
                  31.98     1:05.01 (33.03)                                        
  6 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  1:06.42    1:06.07 q      
                  32.35     1:06.07 (33.72)                                        
  7 Burchill, Samantha        14 Carmel Swim Club-IN  1:07.91    1:06.35 q      
                  32.47     1:06.35 (33.88)                                        
  8 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ  1:07.08    1:06.47 q      
                  32.16     1:06.47 (34.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   1:08.75    1:06.77 q      
                  32.24     1:06.77 (34.53)                                        
 10 Silverman, Carolyn        14 Morris County Sw-NJ  1:07.16    1:06.80 q      
                  32.14     1:06.80 (34.66)                                        
 11 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  1:06.93    1:06.84 q      
                  32.73     1:06.84 (34.11)                                        
 12 Galea, Andrea             14 Cougar Aquatic T-NJ  1:08.01    1:07.04 q      
                  32.10     1:07.04 (34.94)                                        
 13 Eichelberger, Alyce-Faye  15 Westtown Aquatic-MA    59.30Y   1:07.26 q      
                  32.67     1:07.26 (34.59)                                        
 14 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN  1:07.26    1:07.74 q      
                  33.25     1:07.74 (34.49)                                        
 15 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   1:06.50    1:07.76 q      
                  32.90     1:07.76 (34.86)                                        
 16 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  1:06.93    1:07.94 q      
                  33.20     1:07.94 (34.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD   1:07.69    1:08.31 q      
                  33.14     1:08.31 (35.17)                                        
 18 Curran, Katherine         17 Berkeley Aquatic-NJ  1:08.71    1:08.43 q      
                  33.02     1:08.43 (35.41)                                        
 19 Flaherty, Rebecca         15 Carmel Swim Club-IN  1:09.21    1:08.78 q      
                  33.37     1:08.78 (35.41)                                        
 20 Beckford, Gabriana        17 Albany Starfish-AD   1:08.53    1:08.89 q      
                  33.46     1:08.89 (35.43)                                        
 21 Bollinger, Hannah         16 Ithaca Aquatics-NI     59.64Y   1:08.91 q      
                  34.18     1:08.91 (34.73)                                        
 22 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN    58.79Y   1:08.93 q      
                  33.93     1:08.93 (35.00)                                        
 23 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   1:07.23    1:09.05 q      
                  33.63     1:09.05 (35.42)                                        
 24 Hayburn, Annie            14 Annapolis Swim C-MD    59.46Y   1:09.22 q      
                  33.85     1:09.22 (35.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Weinstock, Victoria       17 Patriot Swim Clu-NE  1:08.54    1:09.37        
                  33.84     1:09.37 (35.53)                                        
 26 Iobst, Taylor             17 Emmaus Aquatic C-MA    59.32Y   1:09.42        
                  33.89     1:09.42 (35.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Gaccione, Amanda          15 Cougar Aquatic T-NJ  1:00.05Y  J1:09.42        
                  33.28     1:09.42 (36.14)                                        
 28 Shahar, Jennifer          18 Berkeley Aquatic-NJ    59.54Y   1:09.55        
                  33.78     1:09.55 (35.77)                                        
 29 Stiles, Jessica           17 Morris County Sw-NJ  1:00.77Y   1:09.64        
                  34.11     1:09.64 (35.53)                                        
 30 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV            59.43Y   1:09.82        
                  33.81     1:09.82 (36.01)                                        
 31 Burzillo, Maria           15 Evolution Aquati-NE  1:00.59Y   1:09.84        
                  33.92     1:09.84 (35.92)                                        
 32 Chae, Hye Yun             13 Carmel Swim Club-IN  1:00.59Y   1:09.93        
                  34.24     1:09.93 (35.69)                                        
 33 Willis, Claire            17 Star Swimming-NI     1:00.25Y   1:09.94        
                  34.43     1:09.94 (35.51)                                        
 34 Spinelli, Jasmine         15 Cougar Aquatic T-NJ  1:09.27    1:09.98        
                  33.95     1:09.98 (36.03)                                        
 35 Hancock, Kira             16 Edge Swim Club-NE      58.59Y   1:09.99        
                  34.25     1:09.99 (35.74)                                        
 36 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI    59.11Y   1:10.03        
                  33.60     1:10.03 (36.43)                                        
 37 Rodriguez, Nicole         17 Hydroquatics-MR      1:07.85    1:10.04        
                  34.35     1:10.04 (35.69)                                        
 38 Ayer, Grace               17 Delmar Dolfins-AD      59.43Y   1:10.39        
                  34.33     1:10.39 (36.06)                                        
 39 Preiss, Marina            16 Unattached-MR          58.52Y   1:10.43        
                  34.53     1:10.43 (35.90)                                        
 39 Joseph, Morgan            16 Cavalier Swim Cl-AM    59.45Y   1:10.43        
                  34.07     1:10.43 (36.36)                                        
 41 Gallagher, Logan          13 Belmont Aquatic-NE   1:00.12Y   1:10.53        
                  33.95     1:10.53 (36.58)                                        
 42 Gao, Kelly                15 Albany Starfish-AD     59.43Y   1:10.66        
                  34.67     1:10.66 (35.99)                                        
 42 Helak, Alyssa             13 Buffalo Area Aqu-NI  1:01.01Y   1:10.66        
                  34.86     1:10.66 (35.80)                                        
 44 Butler, Victoria          17 Star Swimming-NI     1:01.04Y   1:10.71        
                  34.53     1:10.71 (36.18)                                        
 45 Elizeus, Alex             17 Jewish Community-AM    57.93Y   1:10.76        
                  33.58     1:10.76 (37.18)                                        
 46 Cullen, Jeanne            16 Berkeley Aquatic-NJ  1:10.64    1:10.79        
                  34.73     1:10.79 (36.06)                                        
 47 Lawson, Tatum             14 Berkeley Aquatic-NJ  1:09.12    1:10.87        
                  34.77     1:10.87 (36.10)                                        
 48 Nickerson-Hagen, Summer   16 Cape Cod Swim Cl-NE    59.23Y   1:10.88        
                  34.49     1:10.88 (36.39)                                        
 49 O'Shea, Katherine         15 Patriot Swim Clu-NE    59.49Y   1:10.93        
                  34.11     1:10.93 (36.82)                                        
 50 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN  1:09.02    1:11.02        
                  34.71     1:11.02 (36.31)                                        
 51 Beyerl, Kristin           16 Jewish Community-AM  1:01.06Y   1:11.06        
                  34.55     1:11.06 (36.51)                                        
 52 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN    59.88Y   1:11.08        
                  34.42     1:11.08 (36.66)                                        
 53 Dirrane, Kersten          16 Upper Valley Aqu-NE  1:00.21Y   1:11.09        
                  34.88     1:11.09 (36.21)                                        
 53 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  1:08.83    1:11.09        
                  34.57     1:11.09 (36.52)                                        
 53 McElrath, Emma            14 Albany Starfish-AD   1:11.08    1:11.09        
                  34.50     1:11.09 (36.59)                                        
 56 Rincon, Natalia           17 Tidal Wave Swim-NJ     59.16Y   1:11.13        
                  34.38     1:11.13 (36.75)                                        
 57 O'Neil, Lauren            16 Cape Cod Swim Cl-NE  1:13.58    1:11.38        
                  34.84     1:11.38 (36.54)                                        
 58 Stearns, Kaitlin          14 Cougar Aquatic T-NJ    59.73Y   1:11.44        
                  34.85     1:11.44 (36.59)                                        
 59 Gallagher, Kelsey-claire  16 North Baltimore-MD   1:10.50    1:11.45        
                  34.50     1:11.45 (36.95)                                        
 60 Hogan, Taylor             13 SOLO Aquatics-NE     1:14.41    1:11.48        
                  34.62     1:11.48 (36.86)                                        
 61 Owens, Amy                15 The Fish-PV          1:08.96    1:11.54        
                  34.84     1:11.54 (36.70)                                        
 62 Liddy, Nicole             17 Suffern Sea Lion-MR  1:00.08Y   1:11.64        
                  34.69     1:11.64 (36.95)                                        
 63 Stearns, Lindsay          17 Cougar Aquatic T-NJ    59.20Y   1:11.66        
                  33.77     1:11.66 (37.89)                                        
 64 Ables, Kelsey             17 Star Swimming-NI     1:01.03Y   1:11.87        
                  34.70     1:11.87 (37.17)                                        
 65 Dorneo, Allison           17 Cougar Aquatic T-NJ  1:00.58Y   1:11.92        
                  34.74     1:11.92 (37.18)                                        
 66 Johnson, Hannah           15 Cape Cod Swim Cl-NE  1:00.95Y   1:12.05        
                  34.60     1:12.05 (37.45)                                        
 67 Karpowicz, Jacqueline     15 Ram Swimming Clu-NE  1:00.29Y   1:12.12        
                  34.96     1:12.12 (37.16)                                        
 68 Mestha, Suhan             15 Fairport Area Sw-NI    59.49Y   1:12.14        
                  34.62     1:12.14 (37.52)                                        
 69 Hartigan, Colleen         17 Suffern Sea Lion-MR  1:10.98    1:12.19        
                  35.17     1:12.19 (37.02)                                        
 70 Haywood, Anna             16 North Shore Swim-NE  1:01.01Y   1:12.21        
                  34.92     1:12.21 (37.29)                                        
 71 Oakes, Tessa              14 Exeter Swim Team-NE  1:01.05Y   1:12.24        
                  34.41     1:12.24 (37.83)                                        
 72 Carbone, Corinne          14 Evolution Aquati-NE  1:03.86Y   1:12.38        
                  35.62     1:12.38 (36.76)                                        
 73 Martin, Courteney         17 Patriot Swim Clu-NE    59.67Y   1:12.40        
                  35.02     1:12.40 (37.38)                                        
 74 Lloyd, Kimberly           40 Upper Valley Aqu-NE    59.96Y   1:12.47        
                  34.55     1:12.47 (37.92)                                        
 75 Kumar, Swati              16 Fairport Area Sw-NI  1:00.74Y   1:12.60        
                  34.23     1:12.60 (38.37)                                        
 76 Schlies, Kathryn          15 Carmel Swim Club-IN  1:01.01Y   1:12.84        
                  34.71     1:12.84 (38.13)                                        
 77 Wyngowski, Margaret       13 Albany Starfish-AD   1:00.86Y   1:13.01        
                  35.06     1:13.01 (37.95)                                        
 78 Milosavljevic, Ana        16 Executive Swim C-NE  1:16.63    1:13.08        
                  34.59     1:13.08 (38.49)                                        
 79 Thomas, Sydney            14 Star Swimming-NI     1:01.02Y   1:13.36        
                  35.97     1:13.36 (37.39)                                        
 80 McMillen, Jessica         16 Uncle Sam Swim T-AD  1:00.12Y   1:13.71        
                  35.09     1:13.71 (38.62)                                        
 81 Karpowicz, Kristin        15 Ram Swimming Clu-NE  1:00.78Y   1:13.88        
                  35.90     1:13.88 (37.98)                                        
 82 Murphy, Megan             17 The Fish-PV          1:09.39    1:14.59        
                  35.49     1:14.59 (39.10)                                        
 83 Woodling, Brenna          17 Buffalo Area Aqu-NI  1:00.79Y   1:15.18        
                  35.90     1:15.18 (39.28)                                        
 84 Walkowiak, Paris          15 Clifton Park-Hal-AD  1:18.99    1:15.46        
                  36.75     1:15.46 (38.71)                                        
 85 Brown, Christy            17 Clifton Park-Hal-AD  1:01.01Y   1:16.68        
                  36.53     1:16.68 (40.15)                                        
 86 Petrak, Logan             17 RACE-AM              1:04.37Y   1:17.53        
                  37.64     1:17.53 (39.89)                                        
 -- Johnson, Danyel           18 Mercury Swimming-NI  1:06.11         DQ        
 -- Nagashima, Maya           15 Belmont Aquatic-NE   1:00.85Y        DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
                  35.68          DQ (36.53)                                        
 -- Wang, Jessica             15 Albany Starfish-AD   1:15.68         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  35.74          DQ (37.16)                                        
 -- Pelton, Mary              15 North Baltimore-MD   1:04.70        DFS        
      Declared false start
 -- Macmillan, Quinn          16 Central Bucks Sw-MA  1:13.65         NS        
 
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:17.99  OPEN 2013 US Open
              2:19.49  JRNT Junior Nationals
              2:19.89  WINT Winter Nationals
              2:20.69  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN  2:17.23    2:15.54 OPEN   
                  32.42     1:06.52 (34.10)     1:41.31 (34.79)     2:15.54 (34.23)
  2 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  2:18.72    2:17.87 OPEN   
                  33.03     1:07.60 (34.57)     1:43.15 (35.55)     2:17.87 (34.72)
  3 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  2:22.36    2:18.19 JRNT   
                  32.78     1:07.59 (34.81)     1:43.36 (35.77)     2:18.19 (34.83)
  4 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE   2:19.58    2:20.79        
                  32.43     1:07.69 (35.26)     1:44.62 (36.93)     2:20.79 (36.17)
  5 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ  2:23.80    2:22.73        
                  32.85     1:08.62 (35.77)     1:45.41 (36.79)     2:22.73 (37.32)
  6 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   2:24.61    2:22.78        
                  33.95     1:10.19 (36.24)     1:46.81 (36.62)     2:22.78 (35.97)
  7 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   2:25.91    2:23.48        
                  33.24     1:09.04 (35.80)     1:46.23 (37.19)     2:23.48 (37.25)
  8 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  2:25.67    2:25.51        
                  33.36     1:09.90 (36.54)     1:47.76 (37.86)     2:25.51 (37.75)
B - Final
  9 Burchill, Samantha        14 Carmel Swim Club-IN  2:26.24    2:21.20        
                  33.19     1:08.12 (34.93)     1:45.04 (36.92)     2:21.20 (36.16)
 10 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  2:26.83    2:23.40        
                  33.85     1:09.57 (35.72)     1:46.33 (36.76)     2:23.40 (37.07)
 11 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   2:27.66    2:24.71        
                  33.40     1:09.99 (36.59)     1:47.06 (37.07)     2:24.71 (37.65)
 12 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD   2:26.20    2:26.57        
                  35.10     1:11.86 (36.76)     1:49.90 (38.04)     2:26.57 (36.67)
 13 Galea, Andrea             14 Cougar Aquatic T-NJ  2:26.54    2:27.56        
                  33.51     1:10.72 (37.21)     1:49.64 (38.92)     2:27.56 (37.92)
 14 Cullen, Jeanne            16 Berkeley Aquatic-NJ  2:27.14    2:27.99        
                  34.82     1:12.24 (37.42)     1:50.34 (38.10)     2:27.99 (37.65)
 15 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV          2:28.13    2:28.33        
                  35.06     1:13.34 (38.28)     1:51.34 (38.00)     2:28.33 (36.99)
 16 Flaherty, Rebecca         15 Carmel Swim Club-IN  2:26.39    2:29.47        
                  35.57     1:13.18 (37.61)     1:52.05 (38.87)     2:29.47 (37.42)
C - Final
 17 Tulacz, Aleksandra        16 Greenwood Swimmi-NE  2:29.07    2:26.95        
                  34.84     1:11.28 (36.44)     1:49.31 (38.03)     2:26.95 (37.64)
 18 McElrath, Emma            14 Albany Starfish-AD   2:29.18    2:27.17        
                  35.68     1:12.43 (36.75)     1:49.59 (37.16)     2:27.17 (37.58)
 19 Butler, Victoria          17 Star Swimming-NI     2:30.59    2:27.26        
                  35.03     1:12.14 (37.11)     1:49.88 (37.74)     2:27.26 (37.38)
 20 Nagashima, Maya           15 Belmont Aquatic-NE   2:30.37    2:29.24        
                  35.90     1:13.44 (37.54)     1:51.86 (38.42)     2:29.24 (37.38)
 21 Gallagher, Kelsey-claire  16 North Baltimore-MD   2:29.22    2:29.74        
                  34.62     1:12.41 (37.79)     1:51.79 (39.38)     2:29.74 (37.95)
 22 Rodriguez, Nicole         17 Hydroquatics-MR      2:30.71    2:30.27        
                  34.96     1:12.80 (37.84)     1:51.83 (39.03)     2:30.27 (38.44)
 23 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN  2:30.89    2:30.28        
                  34.55     1:13.00 (38.45)     1:51.73 (38.73)     2:30.28 (38.55)
 24 Preiss, Marina            16 Unattached-MR        2:29.45    2:30.47        
                  35.49     1:13.67 (38.18)     1:53.07 (39.40)     2:30.47 (37.40)
 
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:17.99  OPEN 2013 US Open
              2:19.49  JRNT Junior Nationals
              2:19.89  WINT Winter Nationals
              2:20.69  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- Martin, Courteney         17 Patriot Swim Clu-NE  2:10.57Y                  
  1 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN  2:16.78    2:17.23 qOPEN  
                  33.13     1:07.83 (34.70)     1:43.06 (35.23)     2:17.23 (34.17)
  2 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  2:17.83    2:18.72 qJRNT  
                  33.83     1:09.41 (35.58)     1:44.47 (35.06)     2:18.72 (34.25)
  3 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE   2:23.29    2:19.58 qWINT  
                  32.83     1:08.23 (35.40)     1:44.44 (36.21)     2:19.58 (35.14)
  4 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  2:21.48    2:20.76 q      
                  32.75     1:07.68 (34.93)     1:44.10 (36.42)     2:20.76 (36.66)
  5 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  2:19.11    2:22.36 q      
                  33.39     1:08.85 (35.46)     1:45.88 (37.03)     2:22.36 (36.48)
  6 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ  2:22.46    2:23.80 q      
                  33.42     1:09.16 (35.74)     1:46.95 (37.79)     2:23.80 (36.85)
  7 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   2:20.90    2:24.61 q      
                  34.78     1:11.71 (36.93)     1:48.65 (36.94)     2:24.61 (35.96)
-------------------------------------------------------------------------
  8 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  2:23.38    2:25.67 q      
                  34.22     1:11.41 (37.19)     1:48.81 (37.40)     2:25.67 (36.86)
  9 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   2:17.81    2:25.91 q      
                  34.31     1:10.43 (36.12)     1:48.75 (38.32)     2:25.91 (37.16)
 10 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD   2:25.08    2:26.20 q      
                  34.11     1:10.38 (36.27)     1:48.20 (37.82)     2:26.20 (38.00)
 11 Burchill, Samantha        14 Carmel Swim Club-IN  2:26.77    2:26.24 q      
                  34.50     1:11.22 (36.72)     1:48.95 (37.73)     2:26.24 (37.29)
 12 Flaherty, Rebecca         15 Carmel Swim Club-IN  2:05.90Y   2:26.39 q      
                  34.70     1:11.67 (36.97)     1:49.40 (37.73)     2:26.39 (36.99)
 13 Galea, Andrea             14 Cougar Aquatic T-NJ  2:04.70Y   2:26.54 q      
                  33.35     1:10.46 (37.11)     1:48.87 (38.41)     2:26.54 (37.67)
 14 Jameson, Olivia           18 North Shore Swim-NE  2:21.59    2:26.83 q      
                  34.06     1:10.33 (36.27)     1:49.25 (38.92)     2:26.83 (37.58)
 15 Cullen, Jeanne            16 Berkeley Aquatic-NJ  2:27.77    2:27.14 q      
                  35.15     1:12.41 (37.26)     1:49.97 (37.56)     2:27.14 (37.17)
-------------------------------------------------------------------------
 16 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   2:25.78    2:27.66 q      
                  34.75     1:12.15 (37.40)     1:49.65 (37.50)     2:27.66 (38.01)
 17 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV          2:08.31Y   2:28.13 q      
                  35.57     1:13.32 (37.75)     1:51.49 (38.17)     2:28.13 (36.64)
 18 Tulacz, Aleksandra        16 Greenwood Swimmi-NE  2:29.12    2:29.07 q      
                  35.43     1:12.52 (37.09)     1:50.75 (38.23)     2:29.07 (38.32)
 19 McElrath, Emma            14 Albany Starfish-AD   2:28.10    2:29.18 q      
                  37.50     1:15.42 (37.92)     1:52.46 (37.04)     2:29.18 (36.72)
 20 Gallagher, Kelsey-claire  16 North Baltimore-MD   2:10.10Y   2:29.22 q      
                  34.53     1:11.85 (37.32)     1:50.72 (38.87)     2:29.22 (38.50)
 21 Preiss, Marina            16 Unattached-MR        2:08.91Y   2:29.45 q      
                  34.74     1:12.80 (38.06)     1:51.94 (39.14)     2:29.45 (37.51)
 22 Spinelli, Jasmine         15 Cougar Aquatic T-NJ  2:28.69    2:29.51 q      
                  34.69     1:12.23 (37.54)     1:50.76 (38.53)     2:29.51 (38.75)
 23 Nickerson-Hagen, Summer   16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:07.72Y   2:29.61 q      
                  36.64     1:15.29 (38.65)     1:53.08 (37.79)     2:29.61 (36.53)
-------------------------------------------------------------------------
 24 O'Neil, Lauren            16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:09.57Y   2:30.09 q      
                  35.46     1:13.42 (37.96)     1:52.75 (39.33)     2:30.09 (37.34)
 25 Nagashima, Maya           15 Belmont Aquatic-NE   2:09.05Y   2:30.37        
                  35.72     1:13.78 (38.06)     1:52.56 (38.78)     2:30.37 (37.81)
-------------------------------------------------------------------------
 26 Beyerl, Kristin           16 Jewish Community-AM  2:30.94    2:30.38        
                  35.56     1:13.08 (37.52)     1:52.06 (38.98)     2:30.38 (38.32)
 27 Eichelberger, Alyce-Faye  15 Westtown Aquatic-MA  2:07.51Y   2:30.49        
                  34.75     1:12.00 (37.25)     1:50.75 (38.75)     2:30.49 (39.74)
 28 Burzillo, Maria           15 Evolution Aquati-NE  2:11.46Y   2:30.56        
                  35.25     1:13.04 (37.79)     1:52.03 (38.99)     2:30.56 (38.53)
 29 Butler, Victoria          17 Star Swimming-NI     2:08.35Y   2:30.59        
                  35.48     1:13.41 (37.93)     1:52.06 (38.65)     2:30.59 (38.53)
 30 Rodriguez, Nicole         17 Hydroquatics-MR      2:23.28    2:30.71        
                  35.32     1:13.30 (37.98)     1:52.27 (38.97)     2:30.71 (38.44)
 31 Crowley, Jessica          16 Patriot Swim Clu-NE  2:10.80Y   2:30.85        
                  35.34     1:13.63 (38.29)     1:52.80 (39.17)     2:30.85 (38.05)
 32 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN  2:25.97    2:30.89        
                  35.37     1:14.02 (38.65)   2:30.89 (1:16.87)                    
 33 Karpowicz, Jacqueline     15 Ram Swimming Clu-NE  2:08.91Y   2:30.98        
                  34.99     1:12.61 (37.62)     1:51.73 (39.12)     2:30.98 (39.25)
 34 Helak, Alyssa             13 Buffalo Area Aqu-NI  2:09.50Y   2:30.99        
                  35.81     1:13.41 (37.60)     1:52.52 (39.11)     2:30.99 (38.47)
 35 Gallagher, Logan          13 Belmont Aquatic-NE   2:09.97Y   2:31.03        
                  35.35     1:13.39 (38.04)     1:52.24 (38.85)     2:31.03 (38.79)
 36 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD   2:27.38    2:31.14        
                  34.22     1:11.72 (37.50)     1:50.75 (39.03)     2:31.14 (40.39)
 37 Beckford, Gabriana        17 Albany Starfish-AD   2:06.18Y   2:31.17        
                  35.78     1:13.51 (37.73)     1:52.64 (39.13)     2:31.17 (38.53)
 38 Hogan, Taylor             13 SOLO Aquatics-NE     2:11.57Y   2:31.29        
                  35.04     1:13.20 (38.16)     1:52.48 (39.28)     2:31.29 (38.81)
 39 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI  2:08.50Y   2:31.37        
                  35.20     1:13.42 (38.22)     1:52.86 (39.44)     2:31.37 (38.51)
 40 Ables, Kelsey             17 Star Swimming-NI     2:11.40Y   2:31.42        
                  35.41     1:13.43 (38.02)     1:52.81 (39.38)     2:31.42 (38.61)
 41 Curran, Katherine         17 Berkeley Aquatic-NJ  2:27.84    2:31.74        
                                1:13.92 ( )     1:53.50 (39.58)     2:31.74 (38.24)
 42 Chae, Hye Yun             13 Carmel Swim Club-IN  2:07.33Y   2:31.78        
                  35.81     1:14.45 (38.64)     1:53.59 (39.14)     2:31.78 (38.19)
 43 Owens, Michelle           13 The Fish-PV          2:07.02Y   2:32.02        
                  36.58     1:14.98 (38.40)     1:53.82 (38.84)     2:32.02 (38.20)
 44 Gaccione, Amanda          15 Cougar Aquatic T-NJ  2:09.76Y   2:32.42        
                  34.57     1:13.07 (38.50)     1:52.86 (39.79)     2:32.42 (39.56)
 45 Iobst, Taylor             17 Emmaus Aquatic C-MA  2:31.59    2:32.54        
                  36.28     1:14.81 (38.53)     1:54.24 (39.43)     2:32.54 (38.30)
 46 Owens, Amy                15 The Fish-PV          2:26.79    2:32.69        
                  35.85     1:14.11 (38.26)     1:53.38 (39.27)     2:32.69 (39.31)
 47 Weinstock, Victoria       17 Patriot Swim Clu-NE  2:09.66Y   2:32.72        
                  36.58     1:15.48 (38.90)     1:54.99 (39.51)     2:32.72 (37.73)
 48 Dirienzo, Marissa         16 Town Wrecker Swi-NI  2:12.66Y   2:32.97        
                  35.63     1:13.49 (37.86)     1:53.13 (39.64)     2:32.97 (39.84)
 49 Matteson, Sydney          15 Buffalo Area Aqu-NI  2:09.95Y   2:33.00        
                  36.10     1:14.37 (38.27)     1:53.79 (39.42)     2:33.00 (39.21)
 50 Silverman, Carolyn        14 Morris County Sw-NJ  2:07.57Y   2:33.61        
                  35.14     1:14.34 (39.20)     1:54.44 (40.10)     2:33.61 (39.17)
 51 Lawson, Tatum             14 Berkeley Aquatic-NJ  2:10.24Y   2:33.88        
                  35.55     1:14.04 (38.49)     1:54.61 (40.57)     2:33.88 (39.27)
 52 Hartigan, Colleen         17 Suffern Sea Lion-MR  2:09.15Y   2:34.13        
                  35.70     1:13.95 (38.25)     1:54.11 (40.16)     2:34.13 (40.02)
 53 Thomas, Sydney            14 Star Swimming-NI     2:40.66    2:34.58        
                  36.96     1:15.96 (39.00)     1:55.98 (40.02)     2:34.58 (38.60)
 54 Mestha, Suhan             15 Fairport Area Sw-NI  2:08.07Y   2:34.66        
                  35.07     1:13.32 (38.25)     1:53.94 (40.62)     2:34.66 (40.72)
 55 O'Shea, Katherine         15 Patriot Swim Clu-NE  2:28.69    2:35.12        
                  35.53     1:14.95 (39.42)     1:55.02 (40.07)     2:35.12 (40.10)
 56 Dorneo, Allison           17 Cougar Aquatic T-NJ  2:36.43    2:35.69        
                  36.52     1:15.32 (38.80)     1:55.52 (40.20)     2:35.69 (40.17)
 56 Joseph, Morgan            16 Cavalier Swim Cl-AM  2:11.41Y   2:35.69        
                  35.40     1:14.52 (39.12)     1:55.84 (41.32)     2:35.69 (39.85)
 58 Haywood, Anna             16 North Shore Swim-NE  2:13.56Y   2:35.95        
                  36.16     1:15.54 (39.38)     1:56.13 (40.59)     2:35.95 (39.82)
 59 Stearns, Lindsay          17 Cougar Aquatic T-NJ  2:11.33Y   2:36.40        
                  36.03     1:15.77 (39.74)     1:56.19 (40.42)     2:36.40 (40.21)
 60 Johnson, Hannah           15 Cape Cod Swim Cl-NE  2:37.30    2:36.75        
                  36.34     1:15.89 (39.55)     1:56.51 (40.62)     2:36.75 (40.24)
 61 Gao, Kelly                15 Albany Starfish-AD   2:06.82Y   2:37.07        
                  36.09     1:16.49 (40.40)     1:57.72 (41.23)     2:37.07 (39.35)
 62 Shi, Emma                 16 Sea Dragons Swim-NI  2:11.57Y   2:37.51        
                  36.99     1:17.51 (40.52)     1:57.27 (39.76)     2:37.51 (40.24)
 63 Lloyd, Kimberly           40 Upper Valley Aqu-NE  2:47.07    2:37.75        
                  36.52     1:16.18 (39.66)     1:56.97 (40.79)     2:37.75 (40.78)
 64 Wang, Jessica             15 Albany Starfish-AD   2:11.69Y   2:38.65        
                  38.82     1:18.70 (39.88)     1:59.31 (40.61)     2:38.65 (39.34)
 65 Woodling, Brenna          17 Buffalo Area Aqu-NI  2:42.38    2:39.51        
                  37.70     1:18.40 (40.70)     1:59.89 (41.49)     2:39.51 (39.62)
 66 Karpowicz, Kristin        15 Ram Swimming Clu-NE  2:37.86    2:39.77        
                  37.30     1:17.54 (40.24)     1:58.76 (41.22)     2:39.77 (41.01)
 67 McMillen, Jessica         16 Uncle Sam Swim T-AD  2:21.55Y   2:40.95        
                  37.20     1:18.53 (41.33)     2:00.73 (42.20)     2:40.95 (40.22)
 -- Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  2:26.99        DFS        
      Declared false start
 -- Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  2:17.05        DFS        
      Declared false start
 
Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:12.19  OPEN 2013 US Open
              1:13.79  WINT Winter Nationals
              1:13.89  JRNT Junior Nationals
              1:14.29  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:18.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Surhoff, Jordan           18 North Baltimore-MD   1:14.47    1:12.87 WINT   
                  34.14     1:12.87 (38.73)                                        
  2 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  1:14.57    1:13.90 WJRN   
                  34.84     1:13.90 (39.06)                                        
  3 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   1:15.68    1:14.35        
                  35.28     1:14.35 (39.07)                                        
  4 Boyer, Elizabeth          12 Meriden Silver F-CT  1:15.72    1:14.50        
                  35.05     1:14.50 (39.45)                                        
  5 Shahar, Jennifer          18 Berkeley Aquatic-NJ  1:16.03    1:15.05        
                  35.46     1:15.05 (39.59)                                        
  6 O' Brien, Ellie           17 Central Bucks Sw-MA  1:15.37    1:15.45        
                  35.77     1:15.45 (39.68)                                        
  7 Melkonian, Kenna          17 Cape Cod Swim Cl-NE  1:16.35    1:16.08        
                  35.75     1:16.08 (40.33)                                        
  8 Dirrane, Kersten          16 Upper Valley Aqu-NE  1:15.70    1:16.48        
                  36.48     1:16.48 (40.00)                                        
B - Final
  9 Fitzpatrick, Molly        16 Executive Swim C-NE  1:17.42    1:15.63        
                  36.04     1:15.63 (39.59)                                        
 10 Buckley, Alexa            14 Berkeley Aquatic-NJ  1:16.80    1:16.83        
                  36.27     1:16.83 (40.56)                                        
 11 Parker, Charis            18 Liverpool Jets S-NI  1:17.52    1:17.23        
                  36.19     1:17.23 (41.04)                                        
 12 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  1:17.40    1:17.90        
                  36.43     1:17.90 (41.47)                                        
 13 Mantz, Lea                15 SOLO Aquatics-NE     1:18.11    1:17.91        
                  36.91     1:17.91 (41.00)                                        
 14 Baker, Ansley             16 North Shore Swim-NE  1:18.16    1:18.08        
                  35.47     1:18.08 (42.61)                                        
 15 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI  1:18.28    1:18.46        
                  36.78     1:18.46 (41.68)                                        
 16 Black, Christine          18 Executive Swim C-NE  1:18.24    1:18.87        
                  36.56     1:18.87 (42.31)                                        
C - Final
 17 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   1:18.65    1:17.14        
                  36.49     1:17.14 (40.65)                                        
 18 Tulacz, Aleksandra        16 Greenwood Swimmi-NE  1:18.97    1:17.76        
                  36.40     1:17.76 (41.36)                                        
 19 Ranjbar, Jessica          17 North Baltimore-MD   1:18.50    1:18.41        
                  36.49     1:18.41 (41.92)                                        
 20 Kiesling, Emma            14 Jewish Community-AM  1:18.68    1:18.59        
                  37.25     1:18.59 (41.34)                                        
 21 Updegraff, Molly          15 North Baltimore-MD   1:18.83    1:18.69        
                  37.49     1:18.69 (41.20)                                        
 22 Weigner, Morgan           16 Emmaus Aquatic C-MA  1:18.69    1:19.17        
                  37.36     1:19.17 (41.81)                                        
 23 Askew, Erica              16 Amsterdam Sea Ra-AD  1:19.37    1:19.26        
                  36.94     1:19.26 (42.32)                                        
 24 Giraldi, Natalie          17 Executive Swim C-NE  1:18.73    1:19.40        
                  36.64     1:19.40 (42.76)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:12.19  OPEN 2013 US Open
              1:13.79  WINT Winter Nationals
              1:13.89  JRNT Junior Nationals
              1:14.29  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:18.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Surhoff, Jordan           18 North Baltimore-MD   1:12.19    1:14.47 q      
                  35.27     1:14.47 (39.20)                                        
  2 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  1:14.76    1:14.57 q      
                  35.48     1:14.57 (39.09)                                        
  3 O' Brien, Ellie           17 Central Bucks Sw-MA  1:16.77    1:15.37 q      
                  36.06     1:15.37 (39.31)                                        
  4 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   1:13.14    1:15.68 q      
                  36.20     1:15.68 (39.48)                                        
  5 Dirrane, Kersten          16 Upper Valley Aqu-NE  1:16.63    1:15.70 q      
                  36.11     1:15.70 (39.59)                                        
  6 Boyer, Elizabeth          12 Meriden Silver F-CT  1:16.20    1:15.72 q      
                  35.90     1:15.72 (39.82)                                        
  7 Shahar, Jennifer          18 Berkeley Aquatic-NJ  1:14.33    1:16.03 q      
                  36.28     1:16.03 (39.75)                                        
  8 Melkonian, Kenna          17 Cape Cod Swim Cl-NE  1:17.29    1:16.35 q      
                  36.21     1:16.35 (40.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Buckley, Alexa            14 Berkeley Aquatic-NJ  1:17.76    1:16.80 q      
                  36.15     1:16.80 (40.65)                                        
 10 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  1:17.34    1:17.40 q      
                  36.49     1:17.40 (40.91)                                        
 11 Fitzpatrick, Molly        16 Executive Swim C-NE  1:05.63Y   1:17.42 q      
                  36.38     1:17.42 (41.04)                                        
 12 Parker, Charis            18 Liverpool Jets S-NI  1:06.32Y   1:17.52 q      
                  36.63     1:17.52 (40.89)                                        
 13 Mantz, Lea                15 SOLO Aquatics-NE     1:08.16Y   1:18.11 q      
                  36.96     1:18.11 (41.15)                                        
 14 Baker, Ansley             16 North Shore Swim-NE  1:08.25Y   1:18.16 q      
                  35.52     1:18.16 (42.64)                                        
 15 Black, Christine          18 Executive Swim C-NE  1:17.97    1:18.24 q      
                  36.08     1:18.24 (42.16)                                        
 16 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI  1:07.02Y   1:18.28 q      
                  36.65     1:18.28 (41.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ranjbar, Jessica          17 North Baltimore-MD   1:17.29    1:18.50 q      
                  37.99     1:18.50 (40.51)                                        
 18 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   1:17.33    1:18.65 q      
                  36.67     1:18.65 (41.98)                                        
 19 Kiesling, Emma            14 Jewish Community-AM  1:17.70    1:18.68 q      
                  37.01     1:18.68 (41.67)                                        
 20 Weigner, Morgan           16 Emmaus Aquatic C-MA  1:06.66Y   1:18.69 q      
                  36.93     1:18.69 (41.76)                                        
 21 Giraldi, Natalie          17 Executive Swim C-NE  1:05.69Y   1:18.73 q      
                  35.43     1:18.73 (43.30)                                        
 22 Updegraff, Molly          15 North Baltimore-MD   1:07.81Y   1:18.83 q      
                  37.54     1:18.83 (41.29)                                        
 23 Tulacz, Aleksandra        16 Greenwood Swimmi-NE  1:17.33    1:18.97 q      
                  37.28     1:18.97 (41.69)                                        
 24 Askew, Erica              16 Amsterdam Sea Ra-AD  1:08.14Y   1:19.37 q      
                  37.35     1:19.37 (42.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Runk, Julianna            16 North Baltimore-MD   1:16.94    1:19.73        
                  37.58     1:19.73 (42.15)                                        
 26 Wisniewski, Anna          17 Cougar Aquatic T-NJ  1:17.82    1:19.77        
                  37.01     1:19.77 (42.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Criqui, Lindsay           12 Cougar Aquatic T-NJ  1:07.53Y   1:19.83        
                  37.60     1:19.83 (42.23)                                        
 28 Corcoran, Audrey          16 Greenwood Swimmi-NE  1:26.79    1:19.92        
                  37.71     1:19.92 (42.21)                                        
 29 Sismour, Meghan           17 Jewish Community-AM  1:06.88Y   1:20.34        
                  37.35     1:20.34 (42.99)                                        
 30 Molinaro, Breanna         18 Jewish Community-AM  1:08.35Y   1:20.50        
                  37.61     1:20.50 (42.89)                                        
 31 Huber, Kelly              18 Patriot Swim Clu-NE  1:06.70Y   1:20.56        
                  37.12     1:20.56 (43.44)                                        
 32 Kenny, Sophie             16 Exeter Swim Team-NE  1:09.18Y   1:20.64        
                  37.69     1:20.64 (42.95)                                        
 33 Frustaci, Katherine       14 Buffalo Area Aqu-NI  1:21.54    1:20.75        
                  38.14     1:20.75 (42.61)                                        
 34 Karpowicz, Kristin        15 Ram Swimming Clu-NE  1:25.01    1:20.99        
                  38.29     1:20.99 (42.70)                                        
 35 Connor, Sydney            17 Amherst Triton S-NE  1:22.80    1:21.22        
                  37.97     1:21.22 (43.25)                                        
 36 Rosenberg, Katherine      16 North Baltimore-MD   1:07.74Y   1:21.32        
                  38.12     1:21.32 (43.20)                                        
 37 Tou, Dorotka              15 Clarence Swim Cl-NI  1:07.17Y   1:21.52        
                  37.45     1:21.52 (44.07)                                        
 38 Crowley, Jessica          16 Patriot Swim Clu-NE  1:07.69Y   1:21.73        
                  37.69     1:21.73 (44.04)                                        
 39 Werner, Gabrielle         16 Berkeley Aquatic-NJ  1:07.55Y   1:21.84        
 40 Hummel, Bailey            15 Lawrence Swim Te-IN  1:23.76    1:22.02        
                  38.76     1:22.02 (43.26)                                        
 41 Gaccione, Amanda          15 Cougar Aquatic T-NJ  1:26.56    1:22.26        
                  38.90     1:22.26 (43.36)                                        
 42 Kean, Erin                14 Evolution Aquati-NE  1:21.44    1:22.61        
                  39.96     1:22.61 (42.65)                                        
 42 Landon, Emily             16 Ram Swimming Clu-NE  1:22.60    1:22.61        
                  38.56     1:22.61 (44.05)                                        
 44 Carrobis, Brooke          17 Executive Swim C-NE  1:08.54Y   1:22.72        
                  37.99     1:22.72 (44.73)                                        
 45 Reinhardt, Olivia         17 Hawks Swimming A-AD  1:10.88Y   1:23.10        
                  38.65     1:23.10 (44.45)                                        
 46 Kindler, Rachel           17 Lawrence Swim Te-IN  1:08.10Y   1:23.55        
                  38.87     1:23.55 (44.68)                                        
 47 McCarthy, Caroline        17 Berkeley Aquatic-NJ  1:18.72    1:23.65        
                  39.50     1:23.65 (44.15)                                        
 48 Pribis, Alaina            15 Manchester Swim-NE   1:08.07Y   1:24.45        
                  39.97     1:24.45 (44.48)                                        
 49 Berger, Hannah            16 Carmel Swim Club-IN  1:24.39    1:24.67        
                  39.68     1:24.67 (44.99)                                        
 50 Kosten, Eve               17 Central Bucks Sw-MA  1:20.38    1:25.24        
                  39.36     1:25.24 (45.88)                                        
 51 Sullivan, Brianna         16 Greenwood Swimmi-NE  1:08.19Y   1:25.80        
                  39.92     1:25.80 (45.88)                                        
 52 Geary, Bridget            17 Clifton Park-Hal-AD  1:08.58Y   1:26.23        
                  39.74     1:26.23 (46.49)                                        
 53 Frank, Claire             15 Emmaus Aquatic C-MA  1:22.38    1:27.04        
                  41.37     1:27.04 (45.67)                                        
 -- Barao, Kyleigh            14 Cape Cod Swim Cl-NE  1:08.48Y        DQ        
      False start
                  38.20          DQ (43.58)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  OPEN 2013 US Open
              2:39.19  WINT Winter Nationals
              2:39.49  JRNT Junior Nationals
              2:40.09  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:49.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   2:39.93    2:37.97 WINT   
                  35.69     1:14.93 (39.24)     1:56.16 (41.23)     2:37.97 (41.81)
  2 Surhoff, Jordan           18 North Baltimore-MD   2:43.38    2:39.80 WJRN   
                  35.36     1:15.74 (40.38)     1:57.63 (41.89)     2:39.80 (42.17)
  3 Boyer, Elizabeth          12 Meriden Silver F-CT  2:44.38    2:39.88 WJRN   
                  35.61     1:16.44 (40.83)     1:58.65 (42.21)     2:39.88 (41.23)
  4 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  2:42.99    2:41.02        
                  36.30     1:16.80 (40.50)     1:58.54 (41.74)     2:41.02 (42.48)
  5 O' Brien, Ellie           17 Central Bucks Sw-MA  2:45.25    2:44.18        
                  36.23     1:16.66 (40.43)     1:59.42 (42.76)     2:44.18 (44.76)
  6 Dirrane, Kersten          16 Upper Valley Aqu-NE  2:42.83    2:44.21        
                  36.41     1:17.38 (40.97)     2:01.46 (44.08)     2:44.21 (42.75)
  7 Tulacz, Aleksandra        16 Greenwood Swimmi-NE  2:46.43    2:46.02        
                  36.40     1:18.60 (42.20)     2:01.61 (43.01)     2:46.02 (44.41)
  8 Melkonian, Kenna          17 Cape Cod Swim Cl-NE  2:45.63    2:48.74        
                  37.27     1:20.08 (42.81)     2:04.32 (44.24)     2:48.74 (44.42)
B - Final
  9 Updegraff, Molly          15 North Baltimore-MD   2:49.52    2:47.59        
                  38.17     1:21.32 (43.15)     2:04.68 (43.36)     2:47.59 (42.91)
 10 Fitzpatrick, Molly        16 Executive Swim C-NE  2:49.60    2:47.92        
                  36.29     1:18.24 (41.95)     2:02.39 (44.15)     2:47.92 (45.53)
 11 Ayer, Grace               17 Delmar Dolfins-AD    2:50.35    2:48.09        
                  37.55     1:20.78 (43.23)     2:03.11 (42.33)     2:48.09 (44.98)
 12 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  2:49.13    2:49.73        
                  38.57     1:20.89 (42.32)     2:05.21 (44.32)     2:49.73 (44.52)
 13 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI  2:49.72    2:49.81        
                  38.03     1:21.56 (43.53)     2:05.73 (44.17)     2:49.81 (44.08)
 14 Kiesling, Emma            14 Jewish Community-AM  2:49.41    2:49.87        
                  38.80     1:21.88 (43.08)     2:05.83 (43.95)     2:49.87 (44.04)
 15 Black, Christine          18 Executive Swim C-NE  2:49.46    2:52.16        
                  38.24     1:20.70 (42.46)     2:06.09 (45.39)     2:52.16 (46.07)
 16 Criqui, Lindsay           12 Cougar Aquatic T-NJ  2:50.14    2:54.65        
                  39.34     1:23.38 (44.04)     2:08.71 (45.33)     2:54.65 (45.94)
C - Final
 17 Parker, Charis            18 Liverpool Jets S-NI  2:51.04    2:47.69        
                  38.84     1:21.62 (42.78)     2:05.60 (43.98)     2:47.69 (42.09)
 18 Mantz, Lea                15 SOLO Aquatics-NE     2:50.79    2:48.70        
                  38.51     1:21.84 (43.33)     2:05.41 (43.57)     2:48.70 (43.29)
 19 Molinaro, Breanna         18 Jewish Community-AM  2:50.70    2:49.35        
                  39.01     1:22.95 (43.94)     2:05.93 (42.98)     2:49.35 (43.42)
 20 O'Neil, Lauren            16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:52.02    2:49.81        
                  38.63     1:21.55 (42.92)     2:05.65 (44.10)     2:49.81 (44.16)
 21 Buckley, Alexa            14 Berkeley Aquatic-NJ  2:52.10    2:51.26        
                  39.55     1:24.33 (44.78)     2:08.03 (43.70)     2:51.26 (43.23)
 22 Weigner, Morgan           16 Emmaus Aquatic C-MA  2:51.81    2:51.92        
                  38.21     1:21.73 (43.52)     2:06.34 (44.61)     2:51.92 (45.58)
 23 Wisniewski, Anna          17 Cougar Aquatic T-NJ  2:51.32    2:53.09        
                  39.58     1:22.99 (43.41)     2:07.97 (44.98)     2:53.09 (45.12)
 24 Askew, Erica              16 Amsterdam Sea Ra-AD  2:52.92    2:53.60        
                  37.88     1:22.67 (44.79)     2:07.06 (44.39)     2:53.60 (46.54)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  OPEN 2013 US Open
              2:39.19  WINT Winter Nationals
              2:39.49  JRNT Junior Nationals
              2:40.09  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:49.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   2:37.59    2:39.93 qWJRN  
                  36.67     1:16.69 (40.02)     1:58.08 (41.39)     2:39.93 (41.85)
  2 Dirrane, Kersten          16 Upper Valley Aqu-NE  2:42.38    2:42.83 q      
                  37.19     1:18.40 (41.21)     2:01.58 (43.18)     2:42.83 (41.25)
  3 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  2:37.94    2:42.99 q      
                  37.78     1:18.89 (41.11)     2:01.33 (42.44)     2:42.99 (41.66)
  4 Surhoff, Jordan           18 North Baltimore-MD   2:37.48    2:43.38 q      
                  36.93     1:18.06 (41.13)     2:00.82 (42.76)     2:43.38 (42.56)
  5 Boyer, Elizabeth          12 Meriden Silver F-CT  2:43.56    2:44.38 q      
                  36.76     1:18.86 (42.10)     2:02.28 (43.42)     2:44.38 (42.10)
  6 O' Brien, Ellie           17 Central Bucks Sw-MA  2:46.72    2:45.25 q      
                  37.69     1:18.48 (40.79)     2:01.63 (43.15)     2:45.25 (43.62)
  7 Melkonian, Kenna          17 Cape Cod Swim Cl-NE  2:44.53    2:45.63 q      
                  37.07     1:18.96 (41.89)     2:02.14 (43.18)     2:45.63 (43.49)
  8 Tulacz, Aleksandra        16 Greenwood Swimmi-NE  2:44.25    2:46.43 q      
                  37.36     1:19.04 (41.68)     2:02.63 (43.59)     2:46.43 (43.80)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  2:42.51    2:49.13 q      
                  37.84     1:19.46 (41.62)     2:03.85 (44.39)     2:49.13 (45.28)
 10 Kiesling, Emma            14 Jewish Community-AM  2:23.30Y   2:49.41 q      
                  38.50     1:20.93 (42.43)     2:04.95 (44.02)     2:49.41 (44.46)
 11 Black, Christine          18 Executive Swim C-NE  2:28.55Y   2:49.46 q      
                  39.83     1:22.78 (42.95)     2:06.05 (43.27)     2:49.46 (43.41)
 12 Updegraff, Molly          15 North Baltimore-MD   2:26.04Y   2:49.52 q      
                  37.86     1:20.97 (43.11)     2:03.82 (42.85)     2:49.52 (45.70)
 13 Fitzpatrick, Molly        16 Executive Swim C-NE  2:49.01    2:49.60 q      
                  38.52     1:22.51 (43.99)     2:05.61 (43.10)     2:49.60 (43.99)
 14 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI  2:47.60    2:49.72 q      
                  38.72     1:21.43 (42.71)     2:05.89 (44.46)     2:49.72 (43.83)
 15 Criqui, Lindsay           12 Cougar Aquatic T-NJ  2:25.30Y   2:50.14 q      
                  39.18     1:24.14 (44.96)     2:06.75 (42.61)     2:50.14 (43.39)
 16 Ayer, Grace               17 Delmar Dolfins-AD    2:28.13Y   2:50.35 q      
                  38.05     1:21.20 (43.15)     2:05.14 (43.94)     2:50.35 (45.21)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Molinaro, Breanna         18 Jewish Community-AM  2:25.68Y   2:50.70 q      
                  38.91     1:22.63 (43.72)     2:06.56 (43.93)     2:50.70 (44.14)
 18 Mantz, Lea                15 SOLO Aquatics-NE     2:26.21Y   2:50.79 q      
                  38.57     1:23.10 (44.53)     2:06.70 (43.60)     2:50.79 (44.09)
 19 Parker, Charis            18 Liverpool Jets S-NI  2:26.13Y   2:51.04 q      
                  37.81     1:21.90 (44.09)     2:06.14 (44.24)     2:51.04 (44.90)
 20 Wisniewski, Anna          17 Cougar Aquatic T-NJ  2:25.92Y   2:51.32 q      
                                1:22.13 ( )     2:06.39 (44.26)     2:51.32 (44.93)
 21 Weigner, Morgan           16 Emmaus Aquatic C-MA  2:54.78    2:51.81 q      
                  38.82     1:22.05 (43.23)     2:06.60 (44.55)     2:51.81 (45.21)
 22 O'Neil, Lauren            16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:26.68Y   2:52.02 q      
                  39.70     1:22.69 (42.99)     2:07.58 (44.89)     2:52.02 (44.44)
 23 Buckley, Alexa            14 Berkeley Aquatic-NJ  2:49.13    2:52.10 q      
                  38.53     1:22.11 (43.58)     2:06.52 (44.41)     2:52.10 (45.58)
 24 Askew, Erica              16 Amsterdam Sea Ra-AD  2:34.17Y   2:52.92 q      
                  38.20     1:21.80 (43.60)     2:07.76 (45.96)     2:52.92 (45.16)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Corcoran, Audrey          16 Greenwood Swimmi-NE  2:29.37Y   2:53.03        
                  39.35     1:22.94 (43.59)     2:07.42 (44.48)     2:53.03 (45.61)
 26 Sismour, Meghan           17 Jewish Community-AM  2:29.25Y   2:53.04        
                  40.11     1:24.26 (44.15)     2:09.03 (44.77)     2:53.04 (44.01)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Barao, Kyleigh            14 Cape Cod Swim Cl-NE  2:54.65    2:53.60        
                  39.35     1:23.33 (43.98)     2:08.14 (44.81)     2:53.60 (45.46)
 28 Zaravella, Natalie        14 PACK Swim Team o-NI  2:30.13Y   2:54.29        
                  39.43     1:23.33 (43.90)     2:08.17 (44.84)     2:54.29 (46.12)
 29 Huber, Kelly              18 Patriot Swim Clu-NE  2:25.50Y   2:54.36        
                  37.99     1:21.53 (43.54)     2:07.46 (45.93)     2:54.36 (46.90)
 30 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  2:25.96Y   2:54.54        
                  39.83     1:24.34 (44.51)     2:09.36 (45.02)     2:54.54 (45.18)
 31 Hummel, Bailey            15 Lawrence Swim Te-IN  2:29.34Y   2:55.14        
                  39.96     1:24.23 (44.27)     2:10.43 (46.20)     2:55.14 (44.71)
 32 Frustaci, Katherine       14 Buffalo Area Aqu-NI  2:28.65Y   2:55.17        
                  39.84     1:24.35 (44.51)     2:09.46 (45.11)     2:55.17 (45.71)
 33 Kean, Erin                14 Evolution Aquati-NE  2:26.74Y   2:55.49        
                  39.70     1:24.10 (44.40)     2:10.39 (46.29)     2:55.49 (45.10)
 34 Ranjbar, Jessica          17 North Baltimore-MD   2:47.35    2:56.16        
                  38.81     1:22.87 (44.06)     2:09.09 (46.22)     2:56.16 (47.07)
 35 Nagashima, Maya           15 Belmont Aquatic-NE   2:56.70    2:56.57        
                  39.29     1:23.58 (44.29)     2:10.23 (46.65)     2:56.57 (46.34)
 36 Runk, Julianna            16 North Baltimore-MD   2:47.73    2:57.65        
                  40.20     1:24.72 (44.52)     2:11.15 (46.43)     2:57.65 (46.50)
 37 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  2:26.71Y   2:58.46        
                  40.70     1:25.95 (45.25)     2:12.86 (46.91)     2:58.46 (45.60)
 38 Werner, Gabrielle         16 Berkeley Aquatic-NJ  2:57.90    2:58.56        
                  42.61     1:27.55 (44.94)     2:13.23 (45.68)     2:58.56 (45.33)
 39 Rosenberg, Katherine      16 North Baltimore-MD   2:51.99    2:58.60        
                  40.32     1:25.24 (44.92)     2:12.18 (46.94)     2:58.60 (46.42)
 40 Owens, Michelle           13 The Fish-PV          2:29.35Y   2:58.94        
                  40.53     1:25.85 (45.32)     2:12.15 (46.30)     2:58.94 (46.79)
 41 Reinhardt, Olivia         17 Hawks Swimming A-AD  2:27.73Y   2:59.54        
                  40.08     1:25.25 (45.17)     2:13.29 (48.04)     2:59.54 (46.25)
 42 Baker, Ansley             16 North Shore Swim-NE  3:07.31    2:59.98        
                  37.92     1:23.02 (45.10)     2:11.48 (48.46)     2:59.98 (48.50)
 43 Tou, Dorotka              15 Clarence Swim Cl-NI  2:29.12Y   3:00.19        
                  38.96     1:23.70 (44.74)     2:10.92 (47.22)     3:00.19 (49.27)
 44 Reddon, Alexandra         14 Star Swimming-NI     2:59.48    3:00.25        
                  40.68     1:26.68 (46.00)     2:13.23 (46.55)     3:00.25 (47.02)
 45 Kindler, Rachel           17 Lawrence Swim Te-IN  2:58.82    3:00.38        
                  40.79     1:27.55 (46.76)   3:00.38 (1:32.83)                    
 46 Murphy, Megan             17 The Fish-PV          2:30.48Y   3:02.01        
                  41.87     1:29.07 (47.20)     2:15.29 (46.22)     3:02.01 (46.72)
 47 Pribis, Alaina            15 Manchester Swim-NE   2:27.40Y   3:02.22        
                  40.55     1:26.10 (45.55)     2:13.74 (47.64)     3:02.22 (48.48)
 48 McCarthy, Caroline        17 Berkeley Aquatic-NJ  2:53.56    3:03.28        
                  42.31     1:28.84 (46.53)     2:16.46 (47.62)     3:03.28 (46.82)
 49 Giraldi, Natalie          17 Executive Swim C-NE  2:31.46Y   3:04.48        
                  39.21     1:24.76 (45.55)     2:14.52 (49.76)     3:04.48 (49.96)
 50 Geary, Bridget            17 Clifton Park-Hal-AD  2:34.94Y   3:05.99        
                  42.14     1:28.67 (46.53)     2:17.31 (48.64)     3:05.99 (48.68)
 51 Berger, Hannah            16 Carmel Swim Club-IN  2:30.08Y   3:11.36        
                  42.83     1:30.78 (47.95)     2:20.39 (49.61)     3:11.36 (50.97)
 -- Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   2:48.96         DQ        
                  37.58     1:20.10 (42.52)     2:02.60 (42.50)          DQ (43.27)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
              1:01.99  OPEN 2013 US Open
              1:02.99  JRNT Junior Nationals
              1:03.19  WINT Winter Nationals
              1:03.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:07.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE   1:07.01    1:05.90        
                  24.85     1:05.90 (41.05)                                        
  2 McMenemy, Dorian          16 Evolution Aquati-NE  1:07.01    1:05.98        
                  30.35     1:05.98 (35.63)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  OPEN 2013 US Open
              1:02.99  JRNT Junior Nationals
              1:03.19  WINT Winter Nationals
              1:03.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:07.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  1:02.87    1:02.58 JRNT   
                  29.51     1:02.58 (33.07)                                        
  2 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  1:03.49    1:02.96 JRNT   
                  29.50     1:02.96 (33.46)                                        
  3 Surhoff, Jordan           18 North Baltimore-MD   1:04.13    1:03.13 WINT   
                  29.88     1:03.13 (33.25)                                        
  4 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD   1:03.85    1:03.62        
                  29.72     1:03.62 (33.90)                                        
  5 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  1:04.46    1:03.63        
                  29.92     1:03.63 (33.71)                                        
  6 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN  1:04.64    1:03.77        
                  30.04     1:03.77 (33.73)                                        
  7 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  1:04.62    1:04.03        
                  30.03     1:04.03 (34.00)                                        
  8 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  1:04.68    1:04.31        
                  30.06     1:04.31 (34.25)                                        
B - Final
  9 Wisniewski, Anna          17 Cougar Aquatic T-NJ  1:05.99    1:04.55        
                  29.91     1:04.55 (34.64)                                        
 10 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN  1:05.46    1:04.63        
                  30.34     1:04.63 (34.29)                                        
 11 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM  1:05.81    1:04.68        
                  30.61     1:04.68 (34.07)                                        
 12 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV          1:05.56    1:05.03        
                  30.48     1:05.03 (34.55)                                        
 13 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN  1:04.97    1:05.23        
                  30.28     1:05.23 (34.95)                                        
 14 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   1:06.35    1:05.89        
                  31.12     1:05.89 (34.77)                                        
 15 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  1:05.93    1:05.98        
                  30.69     1:05.98 (35.29)                                        
 16 Schultz, Caroline         14 Carmel Swim Club-IN  1:05.89    1:06.09        
                  30.87     1:06.09 (35.22)                                        
C - Final
 17 Blake-West, Jessica       15 Belmont Aquatic-NE   1:06.38    1:05.66        
                  30.77     1:05.66 (34.89)                                        
 18 Molinaro, Livia           14 Jewish Community-AM  1:06.88    1:05.91        
                  31.15     1:05.91 (34.76)                                        
 19 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN  1:06.81    1:06.20        
                  32.02     1:06.20 (34.18)                                        
 20 Summerfield, Cora         18 North Baltimore-MD   1:06.55    1:06.24        
                  31.03     1:06.24 (35.21)                                        
 21 Mahoney, Elizabeth        15 Cape Cod Swim Cl-NE  1:06.41    1:06.33        
                  31.19     1:06.33 (35.14)                                        
 22 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE   1:07.01    1:06.47        
                  31.37     1:06.47 (35.10)                                        
 23 McMenemy, Dorian          16 Evolution Aquati-NE  1:07.01    1:06.59        
                  30.36     1:06.59 (36.23)                                        
 24 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD   1:06.93    1:07.92        
                  31.35     1:07.92 (36.57)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  OPEN 2013 US Open
              1:02.99  JRNT Junior Nationals
              1:03.19  WINT Winter Nationals
              1:03.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:07.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  1:03.08    1:02.87 qJRNT  
                  29.62     1:02.87 (33.25)                                        
  2 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  1:02.34    1:03.49 q      
                  29.76     1:03.49 (33.73)                                        
  3 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD   1:04.20    1:03.85 q      
                  30.01     1:03.85 (33.84)                                        
  4 Surhoff, Jordan           18 North Baltimore-MD   1:03.29    1:04.13 q      
                  30.20     1:04.13 (33.93)                                        
  5 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  1:04.00    1:04.46 q      
                  30.75     1:04.46 (33.71)                                        
  6 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  1:02.36    1:04.62 q      
                  30.54     1:04.62 (34.08)                                        
  7 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN  1:03.66    1:04.64 q      
                  30.21     1:04.64 (34.43)                                        
  8 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  1:03.35    1:04.68 q      
                  30.50     1:04.68 (34.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  1:04.53    1:04.87 q      
                  30.44     1:04.87 (34.43)                                        
 10 Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN  1:07.26    1:04.97 q      
                  30.32     1:04.97 (34.65)                                        
 11 Adams, Claire             14 Carmel Swim Club-IN  1:05.57    1:05.46 q      
                  30.46     1:05.46 (35.00)                                        
 12 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV          1:06.46    1:05.56 q      
                  30.78     1:05.56 (34.78)                                        
 13 Smith, Leah               17 Jewish Community-AM  1:05.43    1:05.81 q      
                  31.04     1:05.81 (34.77)                                        
 14 Schultz, Caroline         14 Carmel Swim Club-IN  1:06.77    1:05.89 q      
                  31.16     1:05.89 (34.73)                                        
 15 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  1:04.13    1:05.93 q      
                  30.96     1:05.93 (34.97)                                        
 16 Wisniewski, Anna          17 Cougar Aquatic T-NJ  1:04.34    1:05.99 q      
                  30.25     1:05.99 (35.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   1:05.55    1:06.35 q      
                  31.45     1:06.35 (34.90)                                        
 18 Blake-West, Jessica       15 Belmont Aquatic-NE     58.73Y   1:06.38 q      
                  30.30     1:06.38 (36.08)                                        
 19 Mahoney, Elizabeth        15 Cape Cod Swim Cl-NE  1:06.16    1:06.41 q      
                  31.35     1:06.41 (35.06)                                        
 20 Summerfield, Cora         18 North Baltimore-MD     58.41Y   1:06.55 q      
                  31.76     1:06.55 (34.79)                                        
 21 Mosbaugh, Marilyn         16 Carmel Swim Club-IN  1:05.07    1:06.81 q      
                  31.33     1:06.81 (35.48)                                        
 22 Molinaro, Livia           14 Jewish Community-AM    59.41Y   1:06.88 q      
                  31.97     1:06.88 (34.91)                                        
 23 Simpson, Korbyn           16 North Baltimore-MD   1:05.11    1:06.93 q      
                  31.25     1:06.93 (35.68)                                        
 24 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE     59.13Y   1:07.01 q      
                  31.97     1:07.01 (35.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 McMenemy, Dorian          16 Evolution Aquati-NE  1:05.78   J1:07.01        
                  31.38     1:07.01 (35.63)                                        
 26 Schlies, Kathryn          15 Carmel Swim Club-IN  1:07.13    1:07.06        
                  30.81     1:07.06 (36.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV            58.50Y   1:07.13        
                  31.59     1:07.13 (35.54)                                        
 28 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   1:06.24    1:07.21        
                  32.24     1:07.21 (34.97)                                        
 29 Martin, Courteney         17 Patriot Swim Clu-NE    57.50Y   1:07.25        
                  31.13     1:07.25 (36.12)                                        
 30 Lemen, Katelyn            17 Carmel Swim Club-IN    57.49Y   1:07.36        
                  31.78     1:07.36 (35.58)                                        
 31 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  1:05.45    1:07.48        
                  31.22     1:07.48 (36.26)                                        
 32 Rincon, Natalia           17 Tidal Wave Swim-NJ   1:06.73    1:07.49        
                  30.86     1:07.49 (36.63)                                        
 33 Daruwalla, Tyra           16 Berkeley Aquatic-NJ    59.47Y   1:07.52        
                  31.44     1:07.52 (36.08)                                        
 34 Stearns, Lindsay          17 Cougar Aquatic T-NJ  1:06.38    1:07.76        
                  31.29     1:07.76 (36.47)                                        
 35 O'Shea, Katherine         15 Patriot Swim Clu-NE  1:00.05Y   1:07.96        
                  31.75     1:07.96 (36.21)                                        
 35 Hayburn, Annie            14 Annapolis Swim C-MD  1:07.04    1:07.96        
                  32.08     1:07.96 (35.88)                                        
 37 Aldrich, Elizabeth        16 Manchester Swim-NE     58.62Y   1:08.14        
                  31.74     1:08.14 (36.40)                                        
 38 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI    57.98Y   1:08.16        
                  31.66     1:08.16 (36.50)                                        
 39 Treusdell, Kerry          17 North Baltimore-MD     59.73Y   1:08.29        
                  32.41     1:08.29 (35.88)                                        
 40 Criqui, Lindsay           12 Cougar Aquatic T-NJ    57.46Y   1:08.37        
                  31.96     1:08.37 (36.41)                                        
 41 Suer, Samantha            13 Chenango Aquatic-NI  1:05.04    1:08.46        
                  30.96     1:08.46 (37.50)                                        
 42 Werner, Gabrielle         16 Berkeley Aquatic-NJ    59.42Y   1:08.48        
                  32.13     1:08.48 (36.35)                                        
 43 Boyer, Elizabeth          12 Meriden Silver F-CT  1:14.34    1:08.56        
                  32.50     1:08.56 (36.06)                                        
 44 Nickerson-Hagen, Summer   16 Cape Cod Swim Cl-NE    59.74Y   1:08.64        
                  31.65     1:08.64 (36.99)                                        
 45 Shi, Emma                 16 Sea Dragons Swim-NI    58.66Y   1:08.75        
                  32.09     1:08.75 (36.66)                                        
 46 Stiles, Jessica           17 Morris County Sw-NJ  1:10.25    1:08.77        
                  31.43     1:08.77 (37.34)                                        
 47 Kosten, Emily             15 Central Bucks Sw-MA    57.86Y   1:08.80        
                  31.37     1:08.80 (37.43)                                        
 48 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI  1:06.44    1:08.81        
                  31.25     1:08.81 (37.56)                                        
 48 Galea, Andrea             14 Cougar Aquatic T-NJ    58.62Y   1:08.81        
                  31.12     1:08.81 (37.69)                                        
 50 Potis, Danielle           16 North Baltimore-MD   1:06.67    1:08.99        
                  33.14     1:08.99 (35.85)                                        
 51 Kea, Alison               14 New Wave Swim Cl-NE  1:10.11    1:09.11        
                  31.55     1:09.11 (37.56)                                        
 52 Wyngowski, Margaret       13 Albany Starfish-AD     59.82Y   1:09.13        
                  32.82     1:09.13 (36.31)                                        
 53 Updegraff, Molly          15 North Baltimore-MD   1:09.48    1:09.15        
                  32.21     1:09.15 (36.94)                                        
 54 Pitts, Charlotte          16 Upper Valley Aqu-NE    59.58Y   1:09.20        
                  32.41     1:09.20 (36.79)                                        
 55 Weinstock, Victoria       17 Patriot Swim Clu-NE    59.59Y   1:09.25        
                  33.01     1:09.25 (36.24)                                        
 56 Heyde, Julianne           16 Carmel Swim Club-IN  1:12.86    1:09.26        
                  31.79     1:09.26 (37.47)                                        
 57 Sherman, Claudia          16 Carmel Swim Club-IN  1:05.04    1:09.28        
                  32.15     1:09.28 (37.13)                                        
 58 Angelopoulos, Anastacia   16 Albany Starfish-AD     58.90Y   1:09.41        
                  31.62     1:09.41 (37.79)                                        
 59 Ubele, Sarah              16 Greenwood Swimmi-NE    58.63Y   1:09.42        
                  32.22     1:09.42 (37.20)                                        
 59 Lawson, Tatum             14 Berkeley Aquatic-NJ  1:07.19    1:09.42        
                  31.00     1:09.42 (38.42)                                        
 61 Tynan, Mara               17 Patriot Swim Clu-NE  1:12.07    1:09.44        
                  32.70     1:09.44 (36.74)                                        
 62 Elizeus, Alex             17 Jewish Community-AM  1:07.34    1:09.52        
                  31.77     1:09.52 (37.75)                                        
 63 Zaravella, Natalie        14 PACK Swim Team o-NI    59.91Y   1:09.56        
                  32.52     1:09.56 (37.04)                                        
 64 Sebastian, Julianna       15 Sweet Home Aquat-NI  1:07.17    1:09.74        
                  32.18     1:09.74 (37.56)                                        
 65 Carbone, Corinne          14 Evolution Aquati-NE  1:11.85    1:09.90        
                  32.96     1:09.90 (36.94)                                        
 66 Martin, Emily             18 Webster Swim Ass-NI    59.60Y   1:09.96        
                  33.19     1:09.96 (36.77)                                        
 67 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI       59.13Y   1:09.98        
                  32.18     1:09.98 (37.80)                                        
 68 Pettis, Brooke            15 Buffalo Area Aqu-NI  1:09.69    1:10.02        
                  32.02     1:10.02 (38.00)                                        
 69 Gallagher, Logan          13 Belmont Aquatic-NE   1:14.91    1:10.08        
                  31.94     1:10.08 (38.14)                                        
 70 Connor, Sydney            17 Amherst Triton S-NE    59.39Y   1:10.13        
                  32.90     1:10.13 (37.23)                                        
 71 Lee, Maya                 16 Lawrence Swim Te-IN    59.12Y   1:10.20        
                  32.16     1:10.20 (38.04)                                        
 72 Walkowiak, Paris          15 Clifton Park-Hal-AD    59.67Y   1:10.24        
                  32.18     1:10.24 (38.06)                                        
 73 Anderson, Lauren          16 Buffalo Area Aqu-NI  1:09.18    1:10.41        
                  32.88     1:10.41 (37.53)                                        
 74 Todhunter, Rebel          15 Ithaca Aquatics-NI     59.64Y   1:10.49        
                  32.60     1:10.49 (37.89)                                        
 75 Cahill, Kaitlin           17 Albany Starfish-AD   1:08.81    1:10.53        
                  32.98     1:10.53 (37.55)                                        
 76 Reinhardt, Olivia         17 Hawks Swimming A-AD    58.67Y   1:10.56        
                  32.55     1:10.56 (38.01)                                        
 77 Picinich, Annmarie        15 Cougar Aquatic T-NJ  1:09.98    1:10.78        
                  33.19     1:10.78 (37.59)                                        
 78 Butler, Victoria          17 Star Swimming-NI     1:07.30    1:11.23        
                  33.75     1:11.23 (37.48)                                        
 79 Weaver, Shawna            15 Clifton Park-Hal-AD  1:01.58Y   1:11.52        
                  33.71     1:11.52 (37.81)                                        
 80 Theodoulou, Noelle        14 Manchester Swim-NE     59.72Y   1:11.89        
                  33.89     1:11.89 (38.00)                                        
 81 McCulloch, Molly          17 Clinton Cudas-AD     1:00.46Y   1:11.99        
                  32.89     1:11.99 (39.10)                                        
 82 Osula, Deidra             13 HHSC-NI              1:21.30    1:12.15        
                  32.39     1:12.15 (39.76)                                        
 83 Crowley, Jessica          16 Patriot Swim Clu-NE    59.71Y   1:12.34        
                  33.79     1:12.34 (38.55)                                        
 84 Gaccione, Amanda          15 Cougar Aquatic T-NJ  1:14.09    1:12.71        
                  33.58     1:12.71 (39.13)                                        
 85 Brown, Christy            17 Clifton Park-Hal-AD  1:01.55Y   1:12.74        
                  33.58     1:12.74 (39.16)                                        
 86 Fitzpatrick, Molly        16 Executive Swim C-NE    59.71Y   1:12.95        
                  34.22     1:12.95 (38.73)                                        
 87 Dirienzo, Marissa         16 Town Wrecker Swi-NI  1:00.76Y   1:13.59        
                  33.90     1:13.59 (39.69)                                        
 88 Huber, Kelly              18 Patriot Swim Clu-NE  1:14.80    1:13.88        
                  34.60     1:13.88 (39.28)                                        
 89 Andrews, Stephanie        16 PACK Swim Team o-NI  1:16.13    1:14.78        
                  34.48     1:14.78 (40.30)                                        
 90 Bellis, Rachel            17 Fairport Area Sw-NI  1:15.49    1:15.35        
                  34.83     1:15.35 (40.52)                                        
 91 Ernst, Amanda             16 Town Wrecker Swi-NI  1:00.93Y   1:15.67        
                  34.75     1:15.67 (40.92)                                        
 -- Dion, Caleigh             17 New Wave Swim Cl-NE  1:21.00         DQ        
                  33.59          DQ (40.50)                                        
 -- Tou, Dorotka              15 Clarence Swim Cl-NI  1:07.17Y        NS        
 
Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:16.49  OPEN 2013 US Open
              2:17.89  WINT Winter Nationals
              2:18.19  JRNT Junior Nationals
              2:19.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:29.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  2:18.10    2:15.91 OPEN   
                  30.29     1:04.30 (34.01)     1:39.97 (35.67)     2:15.91 (35.94)
  2 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  2:21.31    2:16.18 OPEN   
                  30.64     1:05.27 (34.63)     1:40.33 (35.06)     2:16.18 (35.85)
  3 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          2:19.22    2:17.55 WINT   
                  30.54     1:05.39 (34.85)     1:41.84 (36.45)     2:17.55 (35.71)
  4 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  2:19.66    2:18.02 JRNT   
                  31.00     1:05.74 (34.74)     1:41.15 (35.41)     2:18.02 (36.87)
  5 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  2:23.11    2:21.53        
                  31.58     1:07.07 (35.49)     1:43.24 (36.17)     2:21.53 (38.29)
  6 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   2:22.43    2:22.10        
                  32.07     1:07.77 (35.70)     1:44.81 (37.04)     2:22.10 (37.29)
  6 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  2:20.85    2:22.10        
                  30.96     1:06.92 (35.96)     1:43.57 (36.65)     2:22.10 (38.53)
  8 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  2:23.93    2:23.18        
                  31.14     1:08.31 (37.17)     1:44.93 (36.62)     2:23.18 (38.25)
B - Final
  9 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     2:25.01    2:22.77        
                  32.19     1:08.42 (36.23)     1:45.64 (37.22)     2:22.77 (37.13)
 10 Summerfield, Cora         18 North Baltimore-MD   2:25.82    2:24.28        
                  32.01     1:08.48 (36.47)     1:46.54 (38.06)     2:24.28 (37.74)
 11 Schultz, Caroline         14 Carmel Swim Club-IN  2:24.72    2:24.63        
                  32.38     1:09.82 (37.44)     1:46.93 (37.11)     2:24.63 (37.70)
 12 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  2:26.47    2:24.70        
                  31.96     1:07.90 (35.94)     1:45.02 (37.12)     2:24.70 (39.68)
 13 Sebastian, Julianna       15 Sweet Home Aquat-NI  2:27.54    2:25.73        
                  32.72     1:09.52 (36.80)     1:47.43 (37.91)     2:25.73 (38.30)
 14 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE     2:26.76    2:26.03        
                  33.18     1:10.30 (37.12)     1:48.26 (37.96)     2:26.03 (37.77)
 15 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV          2:24.35    2:29.57        
                  32.57     1:09.28 (36.71)     1:48.45 (39.17)     2:29.57 (41.12)
 16 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  2:27.54    2:29.89        
                  33.12     1:10.12 (37.00)     1:50.16 (40.04)     2:29.89 (39.73)
C - Final
 17 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV          2:27.91    2:24.96        
                  32.58     1:09.49 (36.91)     1:47.24 (37.75)     2:24.96 (37.72)
 18 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  2:28.26    2:27.25        
                  32.70     1:09.64 (36.94)     1:48.65 (39.01)     2:27.25 (38.60)
 19 Mahoney, Elizabeth        15 Cape Cod Swim Cl-NE  2:29.46    2:27.95        
                  32.80     1:10.04 (37.24)     1:48.70 (38.66)     2:27.95 (39.25)
 20 Stearns, Lindsay          17 Cougar Aquatic T-NJ  2:29.27    2:28.72        
                  32.51     1:10.75 (38.24)     1:49.19 (38.44)     2:28.72 (39.53)
 21 Martin, Courteney         17 Patriot Swim Clu-NE  2:28.56    2:29.36        
                  32.07     1:09.17 (37.10)     1:48.59 (39.42)     2:29.36 (40.77)
 22 Werner, Gabrielle         16 Berkeley Aquatic-NJ  2:30.78    2:29.91        
                  33.44     1:10.67 (37.23)     1:49.63 (38.96)     2:29.91 (40.28)
 23 Todhunter, Rebel          15 Ithaca Aquatics-NI   2:30.82    2:30.82        
                  33.03     1:11.27 (38.24)     1:50.39 (39.12)     2:30.82 (40.43)
 24 Tynan, Mara               17 Patriot Swim Clu-NE  2:30.94    2:32.29        
                  33.83     1:12.08 (38.25)     1:52.16 (40.08)     2:32.29 (40.13)
 
Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:16.49  OPEN 2013 US Open
              2:17.89  WINT Winter Nationals
              2:18.19  JRNT Junior Nationals
              2:19.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:29.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  2:18.24    2:18.10 qJRNT  
                  30.58     1:05.59 (35.01)     1:41.55 (35.96)     2:18.10 (36.55)
  2 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          2:21.61    2:19.22 qWJRN  
                  30.40     1:05.86 (35.46)     1:42.81 (36.95)     2:19.22 (36.41)
  3 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  2:17.85    2:19.66 q      
                  32.08     1:07.60 (35.52)     1:44.17 (36.57)     2:19.66 (35.49)
  4 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  2:17.16    2:20.85 q      
                  31.55     1:06.50 (34.95)     1:43.20 (36.70)     2:20.85 (37.65)
  5 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  2:13.73    2:21.31 q      
                  31.66     1:07.14 (35.48)     1:43.85 (36.71)     2:21.31 (37.46)
  6 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   2:20.76    2:22.43 q      
                  32.60     1:08.36 (35.76)     1:45.21 (36.85)     2:22.43 (37.22)
  7 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  2:19.16    2:23.11 q      
                  31.23     1:06.86 (35.63)     1:44.61 (37.75)     2:23.11 (38.50)
  8 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  2:24.16    2:23.93 q      
                  31.61     1:07.90 (36.29)     1:45.76 (37.86)     2:23.93 (38.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Heilbrun, Caroline        15 The Fish-PV          2:25.80    2:24.35 q      
                  32.66     1:07.99 (35.33)     1:46.81 (38.82)     2:24.35 (37.54)
 10 Schultz, Caroline         14 Carmel Swim Club-IN  2:24.76    2:24.72 q      
                  32.13     1:08.44 (36.31)     1:45.96 (37.52)     2:24.72 (38.76)
 11 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     2:27.85    2:25.01 q      
                  33.06     1:10.17 (37.11)     1:47.46 (37.29)     2:25.01 (37.55)
 12 Summerfield, Cora         18 North Baltimore-MD   2:08.48Y   2:25.82 q      
                  32.61     1:09.07 (36.46)     1:48.58 (39.51)     2:25.82 (37.24)
 13 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  2:25.39    2:26.47 q      
                  32.12     1:08.36 (36.24)     1:47.12 (38.76)     2:26.47 (39.35)
 14 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE     2:26.72    2:26.76 q      
                  33.08     1:10.19 (37.11)     1:48.01 (37.82)     2:26.76 (38.75)
 15 Sebastian, Julianna       15 Sweet Home Aquat-NI  2:24.45    2:27.54 q      
                  33.06     1:10.07 (37.01)     1:48.68 (38.61)     2:27.54 (38.86)
 15 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  2:08.04Y   2:27.54 q      
                  32.20     1:09.63 (37.43)     1:48.32 (38.69)     2:27.54 (39.22)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV          2:26.54    2:27.91 q      
                  31.98     1:09.57 (37.59)     1:48.54 (38.97)     2:27.91 (39.37)
 18 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  2:23.04    2:28.26 q      
                  32.56     1:09.29 (36.73)     1:48.36 (39.07)     2:28.26 (39.90)
 19 Martin, Courteney         17 Patriot Swim Clu-NE  2:09.15Y   2:28.56 q      
                  32.16     1:08.93 (36.77)     1:48.21 (39.28)     2:28.56 (40.35)
 20 Stearns, Lindsay          17 Cougar Aquatic T-NJ  2:28.13    2:29.27 q      
                  31.87     1:10.07 (38.20)     1:48.85 (38.78)     2:29.27 (40.42)
 21 Mahoney, Elizabeth        15 Cape Cod Swim Cl-NE  2:25.11    2:29.46 q      
                  33.64     1:11.97 (38.33)     1:50.51 (38.54)     2:29.46 (38.95)
 22 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  2:26.41    2:29.64 q      
                  33.62     1:11.10 (37.48)     1:49.64 (38.54)     2:29.64 (40.00)
 23 Werner, Gabrielle         16 Berkeley Aquatic-NJ  2:13.37Y   2:30.78 q      
                  34.27     1:12.10 (37.83)     1:51.09 (38.99)     2:30.78 (39.69)
 24 Todhunter, Rebel          15 Ithaca Aquatics-NI   2:11.89Y   2:30.82 q      
                  34.26     1:12.80 (38.54)     1:52.12 (39.32)     2:30.82 (38.70)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Tynan, Mara               17 Patriot Swim Clu-NE  2:11.45Y   2:30.94        
                  33.63     1:11.15 (37.52)     1:50.89 (39.74)     2:30.94 (40.05)
 26 Lawson, Tatum             14 Berkeley Aquatic-NJ  2:10.41Y   2:31.80        
                  33.39     1:10.79 (37.40)     1:51.35 (40.56)     2:31.80 (40.45)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI  2:10.83Y   2:31.90        
                  32.49     1:10.72 (38.23)     1:51.50 (40.78)     2:31.90 (40.40)
 28 Suer, Samantha            13 Chenango Aquatic-NI  2:22.98    2:32.45        
                  32.45     1:09.55 (37.10)     1:50.38 (40.83)     2:32.45 (42.07)
 29 Sherman, Claudia          16 Carmel Swim Club-IN  2:19.57    2:33.24        
                  33.14     1:10.51 (37.37)     1:50.85 (40.34)     2:33.24 (42.39)
 30 Boyer, Elizabeth          12 Meriden Silver F-CT  2:44.94    2:33.37        
                  33.12     1:11.67 (38.55)     1:52.76 (41.09)     2:33.37 (40.61)
 31 Wang, Jessica             15 Albany Starfish-AD   2:13.07Y   2:33.41        
                  34.18     1:12.95 (38.77)     1:53.06 (40.11)     2:33.41 (40.35)
 32 Gallagher, Logan          13 Belmont Aquatic-NE   2:44.54    2:34.51        
                  34.69     1:13.74 (39.05)     1:53.86 (40.12)     2:34.51 (40.65)
 33 Blake-West, Jessica       15 Belmont Aquatic-NE   2:33.98    2:34.54        
                  33.59     1:12.44 (38.85)     1:53.00 (40.56)     2:34.54 (41.54)
 34 King, Meredith            14 Berkeley Aquatic-NJ  2:43.67    2:35.00        
                  33.16     1:12.43 (39.27)     1:53.35 (40.92)     2:35.00 (41.65)
 35 Daruwalla, Tyra           16 Berkeley Aquatic-NJ  2:28.67    2:35.14        
                  33.55     1:12.04 (38.49)     1:53.05 (41.01)     2:35.14 (42.09)
 36 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI  2:10.33Y   2:35.33        
                  33.32     1:12.26 (38.94)     1:53.49 (41.23)     2:35.33 (41.84)
 37 Spinelli, Jasmine         15 Cougar Aquatic T-NJ  2:12.24Y   2:35.88        
                  32.81     1:11.44 (38.63)     1:52.92 (41.48)     2:35.88 (42.96)
 38 Anderson, Lauren          16 Buffalo Area Aqu-NI  2:12.48Y   2:35.97        
                  35.01     1:14.80 (39.79)     1:55.42 (40.62)     2:35.97 (40.55)
 39 Ubele, Sarah              16 Greenwood Swimmi-NE  2:12.60Y   2:36.24        
                  33.88     1:12.94 (39.06)     1:53.53 (40.59)     2:36.24 (42.71)
 40 Criqui, Lindsay           12 Cougar Aquatic T-NJ  2:10.97Y   2:36.80        
                  33.23     1:13.13 (39.90)     1:54.88 (41.75)     2:36.80 (41.92)
 41 Angelopoulos, Anastacia   16 Albany Starfish-AD   2:10.16Y   2:37.29        
                  33.17     1:11.83 (38.66)     1:54.45 (42.62)     2:37.29 (42.84)
 42 Pettis, Brooke            15 Buffalo Area Aqu-NI  2:08.29Y   2:37.62        
                  34.06     1:13.29 (39.23)     1:54.75 (41.46)     2:37.62 (42.87)
 43 Aldrich, Elizabeth        16 Manchester Swim-NE   2:10.52Y   2:39.32        
                  33.18     1:12.29 (39.11)     1:54.39 (42.10)     2:39.32 (44.93)
 44 Rodriguez, Nicole         17 Hydroquatics-MR      2:32.95    2:39.39        
                  35.36     1:15.11 (39.75)     1:57.52 (42.41)     2:39.39 (41.87)
 45 Rincon, Natalia           17 Tidal Wave Swim-NJ   2:10.95Y   2:47.34        
                  33.43     1:14.46 (41.03)     2:00.58 (46.12)     2:47.34 (46.76)
 -- Ryan, Gillian             17 North Baltimore-MD   2:25.25        DFS        
      Declared false start
 
Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:19.49  OPEN 2013 US Open
              2:21.89  WINT Winter Nationals
              2:22.19  JRNT Junior Nationals
              2:22.49  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  2:24.22    2:20.95 WINT   
                  30.62     1:06.61 (35.99)     1:48.51 (41.90)     2:20.95 (32.44)
  2 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  2:26.00    2:21.32 WINT   
                  30.51     1:05.92 (35.41)     1:48.59 (42.67)     2:21.32 (32.73)
  3 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  2:23.89    2:21.41 WINT   
                  30.33     1:05.91 (35.58)     1:47.30 (41.39)     2:21.41 (34.11)
  4 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  2:23.22    2:21.85 WINT   
                  30.22     1:05.52 (35.30)     1:49.57 (44.05)     2:21.85 (32.28)
  5 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  2:25.13    2:23.77        
                  30.36     1:08.06 (37.70)     1:50.10 (42.04)     2:23.77 (33.67)
  6 Surhoff, Jordan           18 North Baltimore-MD   2:24.82    2:23.78        
                  30.10     1:07.36 (37.26)     1:50.03 (42.67)     2:23.78 (33.75)
  7 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          2:24.39    2:25.08        
                  31.10     1:08.24 (37.14)     1:53.15 (44.91)     2:25.08 (31.93)
  8 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE   2:25.46    2:29.39        
                  32.14     1:08.91 (36.77)     1:54.56 (45.65)     2:29.39 (34.83)
B - Final
  9 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD   2:26.87    2:23.99        
                  30.26     1:08.08 (37.82)     1:52.34 (44.26)     2:23.99 (31.65)
 10 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  2:26.43    2:24.90        
                  31.14     1:08.80 (37.66)     1:51.39 (42.59)     2:24.90 (33.51)
 11 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  2:27.26    2:26.24        
                  31.42     1:08.78 (37.36)     1:52.33 (43.55)     2:26.24 (33.91)
 12 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  2:28.52    2:27.00        
                  32.07     1:09.21 (37.14)     1:53.06 (43.85)     2:27.00 (33.94)
 13 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  2:28.60    2:27.87        
                  31.51     1:12.06 (40.55)     1:51.96 (39.90)     2:27.87 (35.91)
 14 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  2:28.56    2:27.99        
                  31.47     1:12.43 (40.96)     1:54.92 (42.49)     2:27.99 (33.07)
 15 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   2:28.50    2:28.84        
                  32.86     1:09.81 (36.95)     1:54.14 (44.33)     2:28.84 (34.70)
 16 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  2:27.47    2:29.59        
                  32.54     1:12.49 (39.95)     1:56.57 (44.08)     2:29.59 (33.02)
C - Final
 17 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI  2:29.68    2:25.10        
                  31.38     1:08.35 (36.97)     1:52.02 (43.67)     2:25.10 (33.08)
 18 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     2:28.65    2:26.24        
                  32.14     1:11.57 (39.43)     1:53.73 (42.16)     2:26.24 (32.51)
 19 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   2:30.79    2:27.23        
                  33.01     1:11.10 (38.09)     1:53.28 (42.18)     2:27.23 (33.95)
 20 Burchill, Samantha        14 Carmel Swim Club-IN  2:29.76    2:27.47        
                  32.14     1:09.44 (37.30)     1:53.68 (44.24)     2:27.47 (33.79)
 21 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN  2:31.28    2:29.21        
                  30.73     1:11.58 (40.85)     1:55.49 (43.91)     2:29.21 (33.72)
 22 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   2:29.83    2:30.55        
                  33.26     1:11.41 (38.15)     1:56.63 (45.22)     2:30.55 (33.92)
 23 Dirrane, Kersten          16 Upper Valley Aqu-NE  2:31.83    2:32.97        
                  33.37     1:14.03 (40.66)     1:56.91 (42.88)     2:32.97 (36.06)
 24 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV          2:29.74    2:36.41        
                  31.75     1:11.29 (39.54)     2:00.28 (48.99)     2:36.41 (36.13)
 
Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:19.49  OPEN 2013 US Open
              2:21.89  WINT Winter Nationals
              2:22.19  JRNT Junior Nationals
              2:22.49  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  2:28.24    2:23.22 q      
                  30.68     1:06.35 (35.67)     1:50.99 (44.64)     2:23.22 (32.23)
  2 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  2:22.94    2:23.89 q      
                  30.77     1:08.00 (37.23)     1:49.58 (41.58)     2:23.89 (34.31)
  3 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  2:23.72    2:24.00 q      
                  30.21     1:05.35 (35.14)     1:51.13 (45.78)     2:24.00 (32.87)
  4 Locke, Lacey              18 Carmel Swim Club-IN  2:21.09    2:24.22 q      
                  30.49     1:07.22 (36.73)     1:50.36 (43.14)     2:24.22 (33.86)
  5 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          2:24.02    2:24.39 q      
                  30.37     1:08.08 (37.71)     1:52.35 (44.27)     2:24.39 (32.04)
  6 Surhoff, Jordan           18 North Baltimore-MD   2:24.62    2:24.82 q      
                  30.45     1:08.98 (38.53)     1:50.98 (42.00)     2:24.82 (33.84)
  7 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  2:27.18    2:25.13 q      
                  31.01     1:09.67 (38.66)     1:51.72 (42.05)     2:25.13 (33.41)
  8 Lemerise, Linnea          15 Cannonball Swim-NE   2:06.72Y   2:25.46 q      
                  31.70     1:07.72 (36.02)     1:51.64 (43.92)     2:25.46 (33.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  2:22.03    2:26.00 q      
                  31.27     1:07.68 (36.41)     1:52.56 (44.88)     2:26.00 (33.44)
 10 Sargent, Makayla          14 Mercury Swimming-NI  2:23.62    2:26.43 q      
                  31.07     1:09.01 (37.94)     1:51.80 (42.79)     2:26.43 (34.63)
 11 Zhou, Kina                17 Albany Starfish-AD   2:23.71    2:26.87 q      
                  30.80     1:09.26 (38.46)     1:53.92 (44.66)     2:26.87 (32.95)
 12 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  2:24.64    2:27.26 q      
                  31.12     1:08.43 (37.31)     1:52.61 (44.18)     2:27.26 (34.65)
 13 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  2:26.16    2:27.47 q      
                  32.12     1:11.43 (39.31)     1:54.97 (43.54)     2:27.47 (32.50)
 14 Samson, Julia             15 Albany Starfish-AD   2:25.41    2:28.50 q      
                  31.79     1:09.10 (37.31)     1:53.57 (44.47)     2:28.50 (34.93)
 15 Cook, Courtney            17 Chenango Aquatic-NI  2:27.82    2:28.52 q      
                  32.32     1:10.65 (38.33)     1:54.57 (43.92)     2:28.52 (33.95)
 16 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  2:27.20    2:28.56 q      
                  31.20     1:11.25 (40.05)     1:55.69 (44.44)     2:28.56 (32.87)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  2:26.71    2:28.60 q      
                  32.24     1:11.50 (39.26)     1:52.60 (41.10)     2:28.60 (36.00)
 18 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     2:10.57Y   2:28.65 q      
                  32.89     1:12.64 (39.75)     1:55.37 (42.73)     2:28.65 (33.28)
 19 Nickerson-Hagen, Summer   16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:08.80Y   2:29.17 q      
                  32.39     1:11.30 (38.91)     1:56.65 (45.35)     2:29.17 (32.52)
 20 Sheridan, Caitlin         17 Patriot Swim Clu-NE  2:22.88    2:29.59 q      
                  31.22     1:08.83 (37.61)     1:55.05 (46.22)     2:29.59 (34.54)
 21 Ernst, Andrea             14 Town Wrecker Swi-NI  2:07.41Y   2:29.68 q      
                  31.59     1:10.92 (39.33)     1:54.97 (44.05)     2:29.68 (34.71)
 22 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV          2:11.86Y   2:29.74 q      
                  31.34     1:09.97 (38.63)     1:55.49 (45.52)     2:29.74 (34.25)
 23 Burchill, Samantha        14 Carmel Swim Club-IN  2:05.43Y   2:29.76 q      
                  32.30     1:09.21 (36.91)     1:54.81 (45.60)     2:29.76 (34.95)
 24 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   2:28.24    2:29.83 q      
                  32.58     1:09.61 (37.03)     1:56.53 (46.92)     2:29.83 (33.30)
-------------------------------------------------------------------------
 25 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   2:22.24    2:30.79        
                  33.05     1:10.53 (37.48)     1:54.65 (44.12)     2:30.79 (36.14)
 26 Golding, Kathleen         12 Manchester Swim-NE   2:12.19Y   2:31.21        
                  33.11     1:12.19 (39.08)     1:57.92 (45.73)     2:31.21 (33.29)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Fitzpatrick, Molly        16 Executive Swim C-NE  2:09.06Y   2:31.22        
                  33.04     1:12.57 (39.53)     1:55.32 (42.75)     2:31.22 (35.90)
 28 Burchill, Veronica        15 Carmel Swim Club-IN  2:29.06    2:31.28        
                  30.33     1:09.68 (39.35)     1:55.72 (46.04)     2:31.28 (35.56)
 29 Dirrane, Kersten          16 Upper Valley Aqu-NE  2:10.28Y   2:31.83        
                  32.95     1:13.07 (40.12)     1:57.23 (44.16)     2:31.83 (34.60)
 30 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI  2:10.79Y   2:32.12        
                  32.63     1:13.20 (40.57)     1:57.85 (44.65)     2:32.12 (34.27)
 31 Mahoney, Elizabeth        15 Cape Cod Swim Cl-NE  2:29.75    2:32.23        
                  33.28     1:14.53 (41.25)     1:58.63 (44.10)     2:32.23 (33.60)
 32 Zaravella, Natalie        14 PACK Swim Team o-NI  2:11.54Y   2:32.27        
                  32.60     1:14.94 (42.34)     1:57.36 (42.42)     2:32.27 (34.91)
 33 Weinstock, Victoria       17 Patriot Swim Clu-NE  2:33.68    2:32.33        
                  33.04     1:11.37 (38.33)     1:57.06 (45.69)     2:32.33 (35.27)
 34 Sismour, Meghan           17 Jewish Community-AM  2:10.07Y   2:32.57        
                  32.84     1:13.15 (40.31)     1:57.20 (44.05)     2:32.57 (35.37)
 35 Buckley, Alexa            14 Berkeley Aquatic-NJ  2:10.60Y   2:32.59        
                  33.62     1:13.33 (39.71)   2:32.59 (1:19.26)                    
 36 Shahar, Jennifer          18 Berkeley Aquatic-NJ  2:29.94    2:32.72        
                  32.61     1:13.18 (40.57)     1:57.54 (44.36)     2:32.72 (35.18)
 37 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ  2:30.05    2:33.03        
                  33.72     1:12.42 (38.70)     1:59.02 (46.60)     2:33.03 (34.01)
 38 Butler, Victoria          17 Star Swimming-NI     2:27.78    2:33.05        
                  32.82     1:12.65 (39.83)     1:58.52 (45.87)     2:33.05 (34.53)
 39 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI  2:10.44Y   2:33.22        
                  33.69     1:15.22 (41.53)     1:59.98 (44.76)     2:33.22 (33.24)
 40 O'Neil, Lauren            16 Cape Cod Swim Cl-NE  2:38.74    2:33.25        
                  33.44     1:12.40 (38.96)     1:57.68 (45.28)     2:33.25 (35.57)
 41 Galea, Andrea             14 Cougar Aquatic T-NJ  2:10.12Y   2:33.84        
                  32.42     1:10.55 (38.13)     1:58.81 (48.26)     2:33.84 (35.03)
 42 Schlies, Kathryn          15 Carmel Swim Club-IN  2:06.11Y   2:34.00        
                  31.95     1:12.98 (41.03)     1:58.45 (45.47)     2:34.00 (35.55)
 43 Wisniewski, Anna          17 Cougar Aquatic T-NJ  2:29.48    2:34.08        
                  30.81     1:10.80 (39.99)     1:56.13 (45.33)     2:34.08 (37.95)
 44 Cullen, Jeanne            16 Berkeley Aquatic-NJ  2:31.33    2:34.22        
                  34.22     1:11.38 (37.16)     1:59.74 (48.36)     2:34.22 (34.48)
 45 Tulacz, Aleksandra        16 Greenwood Swimmi-NE  2:11.48Y   2:34.40        
                  34.29     1:13.28 (38.99)     1:57.43 (44.15)     2:34.40 (36.97)
 46 Runk, Julianna            16 North Baltimore-MD   2:29.85    2:34.44        
                  32.42     1:12.62 (40.20)     1:57.54 (44.92)     2:34.44 (36.90)
 47 Hartigan, Colleen         17 Suffern Sea Lion-MR  2:11.35Y   2:34.60        
                  33.02     1:12.10 (39.08)     1:57.66 (45.56)     2:34.60 (36.94)
 48 Murphy, Megan             17 The Fish-PV          2:30.40    2:34.63        
                  32.64     1:12.82 (40.18)     2:00.56 (47.74)     2:34.63 (34.07)
 49 Reddon, Alexandra         14 Star Swimming-NI     2:34.99    2:35.09        
                  34.14     1:16.28 (42.14)     2:01.36 (45.08)     2:35.09 (33.73)
 50 Updegraff, Molly          15 North Baltimore-MD   2:10.80Y   2:35.14        
                  32.74     1:14.29 (41.55)     1:58.60 (44.31)     2:35.14 (36.54)
 51 Winnert, Rebecca          16 Buffalo Area Aqu-NI  2:29.93    2:35.19        
                  32.55     1:13.52 (40.97)     2:01.04 (47.52)     2:35.19 (34.15)
 52 Shi, Emma                 16 Sea Dragons Swim-NI  2:10.19Y   2:35.44        
                  32.18     1:12.78 (40.60)     2:00.38 (47.60)     2:35.44 (35.06)
 53 Pribis, Alaina            15 Manchester Swim-NE   2:09.44Y   2:35.74        
                  33.88     1:16.45 (42.57)     2:00.70 (44.25)     2:35.74 (35.04)
 54 Elizeus, Alex             17 Jewish Community-AM  2:10.25Y   2:36.09        
                  31.67     1:11.62 (39.95)     2:00.65 (49.03)     2:36.09 (35.44)
 55 Rincon, Natalia           17 Tidal Wave Swim-NJ   2:36.11    2:36.32        
                  31.48     1:09.51 (38.03)     2:00.33 (50.82)     2:36.32 (35.99)
 56 Stearns, Lindsay          17 Cougar Aquatic T-NJ  2:12.10Y  J2:36.32        
                  33.16     1:13.67 (40.51)     2:00.02 (46.35)     2:36.32 (36.30)
 57 Mantz, Lea                15 SOLO Aquatics-NE     2:43.55    2:36.58        
                  34.86     1:17.90 (43.04)     2:00.39 (42.49)     2:36.58 (36.19)
 58 Iobst, Taylor             17 Emmaus Aquatic C-MA  2:11.18Y   2:36.95        
                  33.34     1:13.80 (40.46)     2:01.85 (48.05)     2:36.95 (35.10)
 59 Chae, Hye Yun             13 Carmel Swim Club-IN  2:37.90    2:36.96        
                  33.91     1:13.12 (39.21)     2:01.25 (48.13)     2:36.96 (35.71)
 60 Huber, Kelly              18 Patriot Swim Clu-NE  2:11.17Y   2:37.32        
                  32.52     1:14.61 (42.09)     1:59.49 (44.88)     2:37.32 (37.83)
 61 Crowley, Jessica          16 Patriot Swim Clu-NE  2:09.13Y   2:37.91        
                  33.10     1:13.19 (40.09)     1:59.34 (46.15)     2:37.91 (38.57)
 62 Ranjbar, Jessica          17 North Baltimore-MD   2:33.39    2:38.03        
                  33.09     1:14.52 (41.43)     2:01.80 (47.28)     2:38.03 (36.23)
 63 Wang, Jessica             15 Albany Starfish-AD   2:42.92    2:38.21        
                  33.45     1:13.36 (39.91)     2:02.12 (48.76)     2:38.21 (36.09)
 64 Flaherty, Rebecca         15 Carmel Swim Club-IN  2:44.39    2:38.24        
                  34.94     1:12.92 (37.98)     2:03.46 (50.54)     2:38.24 (34.78)
 65 Aldrich, Elizabeth        16 Manchester Swim-NE   2:09.17Y   2:38.27        
                  33.51     1:15.59 (42.08)     2:02.60 (47.01)     2:38.27 (35.67)
 66 Molinaro, Breanna         18 Jewish Community-AM  2:17.81Y   2:38.56        
                  35.03     1:20.07 (45.04)     2:03.14 (43.07)     2:38.56 (35.42)
 67 Melkonian, Kenna          17 Cape Cod Swim Cl-NE  2:33.66    2:38.65        
                  35.56     1:18.00 (42.44)     2:01.48 (43.48)     2:38.65 (37.17)
 68 Karpowicz, Kristin        15 Ram Swimming Clu-NE  2:10.46Y   2:39.07        
                  33.93     1:15.46 (41.53)     2:02.14 (46.68)     2:39.07 (36.93)
 69 Weigner, Morgan           16 Emmaus Aquatic C-MA  2:10.69Y   2:39.72        
                  35.50     1:18.59 (43.09)     2:02.05 (43.46)     2:39.72 (37.67)
 70 Reinhardt, Olivia         17 Hawks Swimming A-AD  2:12.24Y   2:39.90        
                  33.23     1:15.59 (42.36)     2:03.37 (47.78)     2:39.90 (36.53)
 71 Curran, Katherine         17 Berkeley Aquatic-NJ  2:35.58    2:40.61        
                  33.72     1:12.13 (38.41)     2:04.63 (52.50)     2:40.61 (35.98)
 72 Daruwalla, Tyra           16 Berkeley Aquatic-NJ  2:45.19    2:41.27        
                  33.02     1:15.00 (41.98)     2:06.55 (51.55)     2:41.27 (34.72)
 73 Zemering, Lauren          18 Delmar Dolfins-AD    2:32.86S   2:42.72        
                  34.15     1:15.00 (40.85)     2:05.68 (50.68)     2:42.72 (37.04)
 74 Allen, Alize              14 Star Swimming-NI     2:42.89    2:42.91        
                  32.84     1:16.95 (44.11)     2:07.49 (50.54)     2:42.91 (35.42)
 75 Parker, Charis            18 Liverpool Jets S-NI  2:47.93    2:43.14        
                  37.00     1:21.42 (44.42)     2:06.11 (44.69)     2:43.14 (37.03)
 -- Hayden, Rachel            17 Carmel Swim Club-IN  2:10.26Y        DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish - back
                  31.64     1:10.47 (38.83)     1:56.61 (46.14)          DQ (34.33)
 
Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:55.89  OPEN 2013 US Open
              4:58.59  WINT Winter Nationals
              4:59.69  JRNT Junior Nationals
              5:01.89  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  5:22.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  4:57.50    4:55.24 OPEN   
                  30.98     1:05.93 (34.95)     1:42.70 (36.77)     2:18.66 (35.96)
        3:02.88 (44.22)     3:47.51 (44.63)     4:21.71 (34.20)     4:55.24 (33.53)
  2 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          5:00.94    4:58.69 JRNT   
                  31.02     1:06.95 (35.93)     1:46.54 (39.59)     2:24.18 (37.64)
        3:08.93 (44.75)     3:53.62 (44.69)     4:26.64 (33.02)     4:58.69 (32.05)
  3 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     5:02.05    4:59.73 WJRN   
                  32.05     1:07.85 (35.80)     1:47.80 (39.95)     2:27.40 (39.60)
        3:10.51 (43.11)     3:53.77 (43.26)     4:27.36 (33.59)     4:59.73 (32.37)
  4 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  5:03.63    5:02.88        
                  30.87     1:06.48 (35.61)     1:44.91 (38.43)     2:22.62 (37.71)
        3:07.73 (45.11)     3:53.91 (46.18)     4:28.18 (34.27)     5:02.88 (34.70)
  5 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  5:03.06    5:02.97        
                  30.72     1:05.27 (34.55)     1:43.08 (37.81)     2:21.39 (38.31)
        3:07.41 (46.02)     3:54.70 (47.29)     4:29.32 (34.62)     5:02.97 (33.65)
  6 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   5:06.03    5:04.41        
                  32.45     1:11.22 (38.77)     1:49.20 (37.98)     2:28.08 (38.88)
        3:09.77 (41.69)     3:52.58 (42.81)     4:28.58 (36.00)     5:04.41 (35.83)
  7 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  5:06.41    5:06.62        
                  32.19     1:09.77 (37.58)     1:48.92 (39.15)     2:30.74 (41.82)
        3:14.61 (43.87)     4:00.80 (46.19)     4:33.68 (32.88)     5:06.62 (32.94)
  8 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  5:05.74    5:08.65        
                  32.39     1:07.81 (35.42)     1:49.17 (41.36)     2:29.53 (40.36)
        3:14.25 (44.72)     3:58.94 (44.69)     4:34.25 (35.31)     5:08.65 (34.40)
B - Final
  9 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  5:08.87    5:04.41        
                  31.80     1:07.73 (35.93)     1:47.07 (39.34)     2:25.58 (38.51)
        3:09.20 (43.62)     3:53.61 (44.41)     4:29.56 (35.95)     5:04.41 (34.85)
 10 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  5:10.87    5:07.69        
                  31.51     1:08.53 (37.02)     1:48.94 (40.41)     2:28.17 (39.23)
        3:12.71 (44.54)     3:58.19 (45.48)     4:33.29 (35.10)     5:07.69 (34.40)
 11 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   5:08.02    5:07.87        
                  32.02     1:07.56 (35.54)     1:46.14 (38.58)     2:24.28 (38.14)
        3:11.20 (46.92)     3:58.80 (47.60)     4:34.17 (35.37)     5:07.87 (33.70)
 12 Burchill, Samantha        14 Carmel Swim Club-IN  5:14.07    5:08.97        
                  32.01     1:08.38 (36.37)     1:48.10 (39.72)     2:26.56 (38.46)
        3:12.93 (46.37)     3:59.15 (46.22)     4:34.92 (35.77)     5:08.97 (34.05)
 13 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  5:15.87    5:09.02        
                  32.09     1:09.49 (37.40)     1:50.97 (41.48)     2:31.82 (40.85)
        3:16.02 (44.20)     4:02.38 (46.36)     4:36.75 (34.37)     5:09.02 (32.27)
 14 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  5:12.37    5:12.03        
                  32.59     1:09.80 (37.21)     1:51.75 (41.95)     2:33.72 (41.97)
        3:14.85 (41.13)     3:58.62 (43.77)     4:36.04 (37.42)     5:12.03 (35.99)
 15 Mahoney, Elizabeth        15 Cape Cod Swim Cl-NE  5:11.03    5:12.54        
                  33.15     1:11.03 (37.88)     1:51.83 (40.80)     2:31.38 (39.55)
        3:16.72 (45.34)     4:02.72 (46.00)     4:37.76 (35.04)     5:12.54 (34.78)
 16 Spinelli, Jasmine         15 Cougar Aquatic T-NJ  5:14.35    5:14.08        
                  32.56     1:10.59 (38.03)     1:49.34 (38.75)     2:29.16 (39.82)
        3:14.81 (45.65)     4:03.31 (48.50)     4:38.30 (34.99)     5:14.08 (35.78)
C - Final
 17 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  5:20.36    5:08.07        
                  31.75     1:09.16 (37.41)     1:49.06 (39.90)     2:28.30 (39.24)
        3:14.46 (46.16)     4:01.33 (46.87)     4:34.72 (33.39)     5:08.07 (33.35)
 18 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI  5:20.21    5:13.39        
                  33.96     1:12.76 (38.80)     1:55.58 (42.82)     2:37.84 (42.26)
        3:22.99 (45.15)     4:08.36 (45.37)     4:41.60 (33.24)     5:13.39 (31.79)
 19 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE     5:18.17    5:13.40        
                  33.18     1:10.30 (37.12)     1:51.67 (41.37)     2:32.08 (40.41)
        3:18.78 (46.70)     4:04.73 (45.95)     4:38.98 (34.25)     5:13.40 (34.42)
 20 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ  5:21.57    5:17.93        
                  33.02     1:11.80 (38.78)     1:50.85 (39.05)     2:32.75 (41.90)
        3:18.27 (45.52)     4:06.85 (48.58)     4:42.58 (35.73)     5:17.93 (35.35)
 21 Schlies, Kathryn          15 Carmel Swim Club-IN  5:21.01    5:18.76        
                  31.50     1:09.90 (38.40)     1:52.83 (42.93)     2:33.88 (41.05)
        3:19.48 (45.60)     4:06.61 (47.13)     4:42.88 (36.27)     5:18.76 (35.88)
 22 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV          5:18.67    5:19.44        
                  31.77     1:09.47 (37.70)     1:49.10 (39.63)     2:29.67 (40.57)
        3:17.70 (48.03)     4:06.40 (48.70)     4:43.22 (36.82)     5:19.44 (36.22)
 23 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI  5:22.16    5:21.01        
                  33.57     1:13.03 (39.46)     1:56.53 (43.50)     2:39.20 (42.67)
        3:23.84 (44.64)     4:09.64 (45.80)     4:45.84 (36.20)     5:21.01 (35.17)
 24 Murphy, Megan             17 The Fish-PV          5:22.13    5:24.28        
                  33.53     1:12.30 (38.77)     1:53.76 (41.46)     2:36.91 (43.15)
        3:23.72 (46.81)     4:11.76 (48.04)     4:48.29 (36.53)     5:24.28 (35.99)
 
Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:55.89  OPEN 2013 US Open
              4:58.59  WINT Winter Nationals
              4:59.69  JRNT Junior Nationals
              5:01.89  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  5:22.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Megan              16 Greenwood Swimmi-NE  4:51.48    4:57.50 qWINT  
                  19.84     1:07.64 (47.80)     1:43.43 (35.79)     2:19.33 (35.90)
        3:03.93 (44.60)     3:48.75 (44.82)     4:41.67 (52.92)     4:57.50 (15.83)
  2 Rongione, Isabella        13 The Fish-PV          4:57.04    5:00.94 qWJRN  
                  27.93     1:06.45 (38.52)     1:45.31 (38.86)     2:23.17 (37.86)
      3:52.58 (1:29.41)      3:54.05 (1.47)     4:53.24 (59.19)      5:00.94 (7.70)
  3 Modeas, Sydney            17 Star Swimming-NI     5:01.34    5:02.05 q      
                  32.06     1:07.98 (35.92)     1:48.24 (40.26)     2:27.99 (39.75)
        3:11.09 (43.10)     3:55.17 (44.08)     4:29.36 (34.19)     5:02.05 (32.69)
  4 Marrkand, Jen             17 Patriot Swim Clu-NE  5:06.16    5:03.06 q      
                  30.44     1:05.86 (35.42)     1:43.11 (37.25)     2:20.86 (37.75)
        3:07.65 (46.79)     3:54.50 (46.85)     4:29.36 (34.86)     5:03.06 (33.70)
  5 House, Hanna              17 Carmel Swim Club-IN  5:03.73    5:03.63 q      
                  31.02     1:06.38 (35.36)     1:45.05 (38.67)     2:23.00 (37.95)
        3:07.81 (44.81)     3:53.44 (45.63)     4:29.68 (36.24)     5:03.63 (33.95)
  6 Parillo, Emily            17 Greenwood Swimmi-NE  5:04.39    5:05.74 q      
                  30.89     1:06.35 (35.46)     1:47.09 (40.74)     2:26.42 (39.33)
        3:10.26 (43.84)     3:54.69 (44.43)     4:31.00 (36.31)     5:05.74 (34.74)
  7 James, Lauren             16 North Baltimore-MD   5:02.05    5:06.03 q      
                  33.40     1:12.08 (38.68)     1:50.94 (38.86)     2:29.77 (38.83)
        3:12.23 (42.46)     3:54.57 (42.34)     4:30.48 (35.91)     5:06.03 (35.55)
  8 Smith, Morgan             15 Cougar Aquatic T-NJ  5:06.01    5:06.41 q      
                  32.06     1:08.96 (36.90)     1:49.79 (40.83)     2:29.98 (40.19)
        3:14.35 (44.37)     3:59.61 (45.26)     4:33.41 (33.80)     5:06.41 (33.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Runk, Gabrielle           17 North Baltimore-MD   5:07.66    5:08.02 q      
                  32.90     1:09.37 (36.47)     1:47.78 (38.41)     2:25.52 (37.74)
        3:12.15 (46.63)     3:59.21 (47.06)     4:34.09 (34.88)     5:08.02 (33.93)
 10 Kitchel, Taite            15 Carmel Swim Club-IN  5:04.99    5:08.87 q      
                  31.55     1:08.20 (36.65)     1:48.23 (40.03)     2:27.43 (39.20)
        3:12.26 (44.83)     3:57.63 (45.37)     4:33.73 (36.10)     5:08.87 (35.14)
 11 Clarke, Alexandra         16 Carmel Swim Club-IN  5:01.12    5:10.87 q      
                  29.31     1:09.14 (39.83)     2:08.69 (59.55)     2:28.40 (19.71)
        3:02.25 (33.85)     4:00.18 (57.93)     4:54.29 (54.11)     5:10.87 (16.58)
 12 Mahoney, Elizabeth        15 Cape Cod Swim Cl-NE  5:13.01    5:11.03 q      
                  32.79     1:11.57 (38.78)     1:50.97 (39.40)     2:31.16 (40.19)
        3:15.85 (44.69)     4:01.65 (45.80)     4:36.77 (35.12)     5:11.03 (34.26)
 13 Barry, Erin               17 Berkeley Aquatic-NJ  5:10.70    5:12.37 q      
                  32.34     1:09.49 (37.15)     1:51.74 (42.25)     2:33.78 (42.04)
        3:14.39 (40.61)     3:57.73 (43.34)     4:35.81 (38.08)     5:12.37 (36.56)
 14 Burchill, Samantha        14 Carmel Swim Club-IN  4:39.79Y   5:14.07 q      
                  33.26     1:11.40 (38.14)     1:50.98 (39.58)     2:31.34 (40.36)
        3:16.22 (44.88)     4:02.16 (45.94)     4:38.96 (36.80)     5:14.07 (35.11)
 15 Spinelli, Jasmine         15 Cougar Aquatic T-NJ  5:12.10    5:14.35 q      
                  32.47     1:11.10 (38.63)     1:49.04 (37.94)     2:28.74 (39.70)
        3:14.35 (45.61)     4:02.44 (48.09)     4:37.92 (35.48)     5:14.35 (36.43)
 16 Van Allen, Mary           17 Carmel Swim Club-IN  5:11.21    5:15.87 q      
                  32.03     1:12.63 (40.60)     1:53.53 (40.90)     2:34.61 (41.08)
        3:18.57 (43.96)     4:05.44 (46.87)     4:41.04 (35.60)     5:15.87 (34.83)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cameron, Bryanna          14 SOLO Aquatics-NE     5:15.15    5:18.17 q      
                  33.29     1:10.32 (37.03)     1:52.42 (42.10)     2:33.82 (41.40)
        3:21.53 (47.71)     4:08.90 (47.37)     4:43.62 (34.72)     5:18.17 (34.55)
 18 Wolff, Veronica           15 The Fish-PV          5:21.15    5:18.67 q      
                  31.94     1:09.57 (37.63)     1:49.61 (40.04)     2:30.05 (40.44)
        3:17.25 (47.20)     4:06.72 (49.47)     4:42.87 (36.15)     5:18.67 (35.80)
 19 Stone, Lindsay            14 PACK Swim Team o-NI  4:32.17Y   5:20.21 q      
                  34.64     1:15.07 (40.43)     1:58.18 (43.11)     2:41.62 (43.44)
        3:27.49 (45.87)     4:14.86 (47.37)     4:48.24 (33.38)     5:20.21 (31.97)
 20 Cox, Hannah               15 Upper Valley Aqu-NE  5:20.49    5:20.36 q      
                  32.62     1:10.44 (37.82)     1:51.73 (41.29)     2:32.76 (41.03)
        3:21.14 (48.38)     4:10.06 (48.92)     4:45.57 (35.51)     5:20.36 (34.79)
 21 Schlies, Kathryn          15 Carmel Swim Club-IN  4:31.08Y   5:21.01 q      
                  32.86     1:12.28 (39.42)     1:55.15 (42.87)     2:36.32 (41.17)
        3:22.17 (45.85)     4:10.19 (48.02)     4:46.63 (36.44)     5:21.01 (34.38)
 22 Ortman, Abigail           16 Cougar Aquatic T-NJ  4:29.37Y   5:21.57 q      
                  25.78     1:13.33 (47.55)     1:52.93 (39.60)     2:33.22 (40.29)
        3:20.91 (47.69)     4:09.64 (48.73)     4:45.99 (36.35)     5:21.57 (35.58)
 23 Murphy, Megan             17 The Fish-PV          5:20.70    5:22.13 q      
                  32.74     1:12.31 (39.57)     1:53.49 (41.18)     2:35.18 (41.69)
        3:21.79 (46.61)     4:09.25 (47.46)     4:46.15 (36.90)     5:22.13 (35.98)
 24 Mosca, Sarah              17 Mercury Swimming-NI  4:32.08Y   5:22.16 q      
                  32.92     1:11.92 (39.00)     1:55.71 (43.79)     2:38.67 (42.96)
        3:24.38 (45.71)     4:11.03 (46.65)     4:48.08 (37.05)     5:22.16 (34.08)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Stearns, Kaitlin          14 Cougar Aquatic T-NJ  4:34.26Y   5:22.45        
                  33.15     1:13.04 (39.89)     1:53.34 (40.30)     2:34.77 (41.43)
        3:24.00 (49.23)     4:14.43 (50.43)     4:49.37 (34.94)     5:22.45 (33.08)
 26 Brechbuhl, Elisabeth      16 Upper Valley Aqu-NE  4:36.19Y   5:24.95        
                  33.67     1:14.03 (40.36)     1:56.06 (42.03)     2:36.67 (40.61)
        3:25.37 (48.70)     4:14.61 (49.24)     4:49.83 (35.22)     5:24.95 (35.12)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Zaravella, Natalie        14 PACK Swim Team o-NI  4:39.87Y   5:26.29        
                  35.01     1:15.12 (40.11)     1:59.98 (44.86)     2:43.42 (43.44)
        3:28.27 (44.85)     4:14.76 (46.49)     4:51.91 (37.15)     5:26.29 (34.38)
 28 Sismour, Meghan           17 Jewish Community-AM  5:28.58    5:27.30        
                  33.56     1:13.52 (39.96)     1:57.10 (43.58)     2:39.31 (42.21)
        3:25.74 (46.43)     4:12.61 (46.87)     4:51.08 (38.47)     5:27.30 (36.22)
 29 Cullen, Jeanne            16 Berkeley Aquatic-NJ  5:20.99    5:28.71        
                  33.88     1:13.16 (39.28)     1:54.48 (41.32)     2:34.40 (39.92)
        3:23.73 (49.33)     4:15.22 (51.49)     4:52.31 (37.09)     5:28.71 (36.40)
 30 Buckley, Alexa            14 Berkeley Aquatic-NJ  4:39.75Y   5:29.03        
                  34.79     1:16.95 (42.16)     2:00.46 (43.51)     2:42.83 (42.37)
        3:27.46 (44.63)     4:14.96 (47.50)     4:52.90 (37.94)     5:29.03 (36.13)
 31 Winnert, Rebecca          16 Buffalo Area Aqu-NI  5:15.29    5:29.36        
                  33.71     1:11.18 (37.47)     1:55.13 (43.95)     2:36.87 (41.74)
        3:25.53 (48.66)     4:14.88 (49.35)     4:52.60 (37.72)     5:29.36 (36.76)
 32 Sharkey, Brooke           15 Berkeley Aquatic-NJ  5:29.96    5:30.36        
                  34.25     1:13.48 (39.23)     1:56.80 (43.32)     2:39.70 (42.90)
        3:26.42 (46.72)     4:15.93 (49.51)     4:53.72 (37.79)     5:30.36 (36.64)
 33 Runk, Julianna            16 North Baltimore-MD   5:21.12    5:32.73        
                  33.24     1:13.46 (40.22)     1:57.36 (43.90)     2:40.51 (43.15)
        3:27.07 (46.56)     4:15.19 (48.12)     4:54.62 (39.43)     5:32.73 (38.11)
 34 Todhunter, Rebel          15 Ithaca Aquatics-NI   5:42.05    5:33.78        
                  33.90     1:13.68 (39.78)     1:56.53 (42.85)     2:40.47 (43.94)
        3:30.35 (49.88)     4:22.09 (51.74)     4:57.61 (35.52)     5:33.78 (36.17)
 35 Owens, Amy                15 The Fish-PV          5:21.82    5:34.77        
                  32.83     1:12.68 (39.85)     1:52.62 (39.94)     2:34.19 (41.57)
        3:27.36 (53.17)     4:20.67 (53.31)     4:57.74 (37.07)     5:34.77 (37.03)
 36 Mantz, Lea                15 SOLO Aquatics-NE     4:53.27Y   5:36.45        
                  36.30     1:19.99 (43.69)     2:07.33 (47.34)     2:53.04 (45.71)
        3:36.35 (43.31)     4:21.60 (45.25)     4:59.95 (38.35)     5:36.45 (36.50)
 37 Melkonian, Kenna          17 Cape Cod Swim Cl-NE  5:26.86    5:38.98        
                  37.45     1:22.63 (45.18)     2:07.36 (44.73)     2:50.77 (43.41)
        3:35.48 (44.71)     4:20.64 (45.16)     5:00.75 (40.11)     5:38.98 (38.23)
 -- Guo, Michelle             13 Cape Cod Swim Cl-NE  5:18.21        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Rothrock, Gertrude        13 Carmel Swim Club-IN  5:43.56         NS        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              2:05.49  JRNT Junior Nationals
 Meet Qualifying:  1:57.79
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmel Swim Club-IN  'B'                          1:48.56    1:48.58 JRNT   
     1) Smith, Kendall 15               2) House, Hanna 17                
     3) Mosbaugh, Marilyn 16            4) Adams, Claire 14               
                  27.66       54.81 (27.15)     1:22.02 (27.21)     1:48.58 (26.56)
  2 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     1:53.27    1:50.91 JRNT   
     1) O'Mara, Claire 14               2) Sharkey, Brooke 15             
     3) Wirth, Erica 14                 4) Shahar, Jennifer 18            
                                  55.59 ( )     1:38.91 (43.32)     1:50.91 (12.00)
  3 Albany Starfish-AD  'A'                           1:50.65    1:50.94 JRNT   
     1) Zhou, Kina 17                   2) Cahill, Kaitlin 17             
     3) Gao, Kelly 15                   4) Samson, Julia 15               
                  27.24       54.96 (27.72)     1:22.64 (27.68)     1:50.94 (28.30)
  4 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              1:48.15    1:51.04 JRNT   
     1) James, Lauren 16                2) Simpson, Korbyn 16             
     3) Ranjbar, Jessica 17             4) Surhoff, Jordan 18             
                  28.50       55.99 (27.49)     1:24.17 (28.18)     1:51.04 (26.87)
  5 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       1:51.90    1:52.63 JRNT   
     1) Galea, Andrea 14                2) Wisniewski, Anna 17            
     3) Stearns, Kaitlin 14             4) Ortman, Abigail 16             
                  28.64       56.41 (27.77)     1:25.14 (28.73)     1:52.63 (27.49)
  6 Star Swimming-NI  'A'                             1:41.60Y   1:52.83 JRNT   
     1) Smith, Xiane 15                 2) Willis, Claire 17              
     3) Reddon, Alexandra 14            4) Allen, Alize 14                
                  29.59       55.88 (26.29)     1:26.88 (31.00)     1:52.83 (25.95)
  7 Patriot Swim Club-NE  'A'                         1:56.08    1:53.16 JRNT   
     1) Marrkand, Jen 17                2) Crowley, Jessica 16            
     3) Sheridan, Caitlin 17            4) O'Shea, Katherine 15           
                  28.64       57.09 (28.45)     1:24.73 (27.64)     1:53.16 (28.43)
  8 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               1:36.67Y   1:53.41 JRNT   
     1) Smith, Mary 14                  2) Holodnik, Liv 17               
     3) Andrews, Stephanie 16           4) Stone, Lindsay 14              
                  26.98       56.10 (29.12)     1:24.99 (28.89)     1:53.41 (28.42)
  9 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             1:51.53    1:53.65 JRNT   
     1) Smith, Leah 17                  2) Molinaro, Livia 14             
     3) Elizeus, Alex 17                4) Uhrin, Emily 18                
                  27.89       55.77 (27.88)     1:24.91 (29.14)     1:53.65 (28.74)
 10 Greenwood Swimming-NE  'A'                        1:42.34Y   1:53.72 JRNT   
     1) Brown, Megan 16                 2) Ubele, Sarah 16                
     3) Sullivan, Brianna 16            4) Parillo, Emily 17              
                  28.13       56.78 (28.65)     1:25.57 (28.79)     1:53.72 (28.15)
 11 The Fish-PV  'A'                                  1:56.42    1:53.85 JRNT   
     1) Rongione, Isabella 13           2) Wolff, Veronica 15             
     3) Murphy, Megan 17                4) Heilbrun, Caroline 15          
                  28.57       57.58 (29.01)     1:26.68 (29.10)     1:53.85 (27.17)
 12 Cougar Aquatic Team-NJ  'B'                       1:56.02    1:54.05 JRNT   
     1) Smith, Morgan 15                2) Frezza, Lucy 17                
     3) Gorman, Kathleen 17             4) Picinich, Annmarie 15          
                  28.35       56.94 (28.59)     1:25.96 (29.02)     1:54.05 (28.09)
 13 Executive Swim Club-NE  'A'                       1:55.86    1:54.44 JRNT   
     1) Milosavljevic, Ana 16           2) Giraldi, Natalie 17            
     3) Carrobis, Brooke 17             4) Childers, Eva 18               
                  28.54       57.45 (28.91)     1:25.86 (28.41)     1:54.44 (28.58)
 14 North Shore Swim Club-NE  'A'                     1:40.18Y   1:54.86 JRNT   
     1) Jameson, Olivia 18              2) Baker, Ansley 16               
     3) Haywood, Anna 16                4) Lombardi, Felicia 13           
                  28.20       56.19 (27.99)     1:25.91 (29.72)     1:54.86 (28.95)
 15 Town Wrecker Swim Team-NI  'A'                    1:57.53    1:55.25 JRNT   
     1) Sapio, Olivia 13                2) Ernst, Andrea 14               
     3) Ernst, Amanda 16                4) Romano, Kristen 13             
                  29.74       57.54 (27.80)     1:26.51 (28.97)     1:55.25 (28.74)
 16 Albany Starfish-AD  'B'                           1:53.81    1:55.28 JRNT   
     1) Matuszyk, Grace 17              2) McElrath, Emma 14              
     3) Angelopoulos, Anastacia 16      4) Beckford, Gabriana 17          
                  29.39       57.84 (28.45)     1:27.16 (29.32)     1:55.28 (28.12)
 17 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     1:57.73    1:55.53 JRNT   
     1) King, Meredith 14               2) McCarthy, Caroline 17          
     3) Charmont, Gabrielle 18          4) Werner, Gabrielle 16           
                  29.32       57.77 (28.45)     1:26.88 (29.11)     1:55.53 (28.65)
 18 Manchester Swim Team-NE  'A'                      1:42.50Y   1:55.64 JRNT   
     1) Theodoulou, Noelle 14           2) Wons, Olivia 18                
     3) Golding, Kathleen 12            4) Aldrich, Elizabeth 16          
                  29.00       58.48 (29.48)     1:26.65 (28.17)     1:55.64 (28.99)
 19 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        1:41.42Y   1:55.74 JRNT   
     1) Guo, Michelle 13                2) Nickerson-Hagen, Summer 16     
     3) Barao, Kyleigh 14               4) Mahoney, Elizabeth 15          
                  28.67       56.99 (28.32)     1:27.26 (30.27)     1:55.74 (28.48)
 20 Evolution Aquatics-NE  'A'                        1:42.44Y   1:56.34 JRNT   
     1) Burzillo, Maria 15              2) Kean, Erin 14                  
     3) McMenemy, Dorian 16             4) Carbone, Corinne 14            
                  28.74       59.54 (30.80)     1:28.32 (28.78)     1:56.34 (28.02)
 21 Star Swimming-NI  'B'                             1:44.00Y   1:56.81 JRNT   
     1) Butler, Victoria 17             2) Westermeier, Annelise 16       
     3) Thomas, Sydney 14               4) Modeas, Sydney 17              
                  29.18       59.11 (29.93)     1:28.30 (29.19)     1:56.81 (28.51)
 22 Mercury Swimming-NI  'A'                          1:56.06    1:56.93 JRNT   
     1) Sargent, Makayla 14             2) Mosca, Katherine 17            
     3) Mosca, Sarah 17                 4) Barlow, Lauren 17              
                  28.59       58.50 (29.91)     1:26.96 (28.46)     1:56.93 (29.97)
 23 Upper Valley Aquatic Club-NE  'A'                 1:56.23    1:57.13 JRNT   
     1) Pitts, Charlotte 16             2) Cox, Hannah 15                 
     3) Dirrane, Kersten 16             4) Brechbuhl, Elisabeth 16        
                  29.18       57.17 (27.99)     1:26.96 (29.79)     1:57.13 (30.17)
 24 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   1:54.73    1:57.14 JRNT   
     1) Mestha, Suhan 15                2) Bellis, Rachel 17              
     3) Halladay, Jessica 16            4) Kumar, Swati 16                
                  28.90       57.61 (28.71)     1:27.35 (29.74)     1:57.14 (29.79)
 25 Webster Swim Association-NI  'A'                  1:44.30Y   1:57.52 JRNT   
     1) Martin, Emily 18                2) Neamtu, Natalie 13             
     3) Krisanda, Sydney 15             4) O'Malley, Shannon 17           
                  29.24       57.95 (28.71)     1:27.16 (29.21)     1:57.52 (30.36)
 26 Ram Swimming Club-NE  'A'                         1:41.11Y   1:57.97 JRNT   
     1) Landon, Emily 16                2) Karpowicz, Kristin 15          
     3) Cooper, Sydney 17               4) Karpowicz, Jacqueline 15       
                  29.36       59.13 (29.77)     1:29.07 (29.94)     1:57.97 (28.90)
 27 Buffalo Area Aquatic Club-NI  'A'                 1:44.09Y   1:58.24 JRNT   
     1) Wilkes, Abigail 16              2) Mastrandrea, Therese 17        
     3) Helak, Alyssa 13                4) Winnert, Rebecca 16            
                  30.23     1:00.56 (30.33)     1:29.64 (29.08)     1:58.24 (28.60)
 28 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       1:57.31    1:58.77 JRNT   
     1) Iobst, Taylor 17                2) Frank, Claire 15               
     3) Schaeffer, Natalie 16           4) Weigner, Morgan 16             
                  39.26       59.05 (19.79)     1:28.84 (29.79)     1:58.77 (29.93)
 29 Hawks Swimming Association-AD  'A'                1:43.48Y   2:00.35 JRNT   
     1) Murphy, Caroline 14             2) Gulitti, Emily 16              
     3) Reinhardt, Olivia 17            4) Rodezno, Bridget 15            
                  29.90     1:01.74 (31.84)     1:31.52 (29.78)     2:00.35 (28.83)
 -- Carmel Swim Club-IN  'A'                          1:48.17         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Hayden, Rachel 17               2) Locke, Lacey 18                
     3) Grout, Morgan 13                4) Burchill, Veronica 15          
                  27.41       54.28 (26.87)     1:21.23 (26.95)          DQ (26.06)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              3:52.69  WINT Winter Nationals
              3:52.69  OPEN 2013 US Open
              3:56.49  JRNT Junior Nationals
              3:59.19  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  4:14.99
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmel Swim Club-IN  'A'                          3:53.98    3:52.82 JRNT   
     1) Hayden, Rachel 17               2) Brown, Summer 17               
     3) Burchill, Samantha 14           4) Adams, Claire 14               
                  28.16       59.02 (59.02)     1:27.01 (27.99)     1:57.35 (58.33)
        2:25.40 (28.05)     2:55.89 (58.54)     3:23.11 (27.22)     3:52.82 (56.93)
  2 Albany Starfish-AD  'A'                           3:58.41    3:58.09 WJRN   
     1) Zhou, Kina 17                   2) Cahill, Kaitlin 17             
     3) Samson, Julia 15                4) Beckford, Gabriana 17          
                  27.83       57.83 (57.83)     1:26.99 (29.16)   1:58.25 (1:00.42)
        2:26.47 (28.22)     2:58.11 (59.86)     3:26.66 (28.55)     3:58.09 (59.98)
  3 Carmel Swim Club-IN  'B'                          3:57.63    3:58.32 WJRN   
     1) Lemen, Katelyn 17               2) House, Hanna 17                
     3) Mosbaugh, Marilyn 16            4) Locke, Lacey 18                
                  29.17   1:00.32 (1:00.32)     1:28.16 (27.84)   2:09.72 (1:09.40)
        2:27.09 (17.37)     2:58.15 (48.43)     3:26.88 (28.73)   3:58.32 (1:00.17)
  4 Central Bucks Swim Team-MA  'A'                   3:56.35    3:59.82        
     1) Macmillan, Quinn 16             2) Shema, Kristen 15              
     3) Kosten, Eve 17                  4) Kosten, Emily 15               
                  28.44       59.26 (59.26)     1:28.42 (29.16)   2:00.03 (1:00.77)
        2:28.12 (28.09)   3:00.40 (1:00.37)     3:28.55 (28.15)     3:59.82 (59.42)
  5 Patriot Swim Club-NE  'A'                         4:09.88    4:03.19        
     1) Marrkand, Jen 17                2) Crowley, Jessica 16            
     3) Sheridan, Caitlin 17            4) O'Shea, Katherine 15           
                  29.71   1:01.09 (1:01.09)     1:29.99 (28.90)   2:02.86 (1:01.77)
        2:31.90 (29.04)   3:03.05 (1:00.19)     3:31.34 (28.29)   4:03.19 (1:00.14)
  6 The Fish-PV  'A'                                  4:09.67    4:03.48        
     1) Owens, Amy 15                   2) Owens, Michelle 13             
     3) Heilbrun, Caroline 15           4) Rongione, Isabella 13          
                  30.06   1:02.16 (1:02.16)     1:31.59 (29.43)   2:03.50 (1:01.34)
        2:32.47 (28.97)     3:02.77 (59.27)     3:31.48 (28.71)   4:03.48 (1:00.71)
  7 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     4:05.16    4:03.91        
     1) Wirth, Erica 14                 2) Charmont, Gabrielle 18         
     3) O'Mara, Claire 14               4) Shahar, Jennifer 18            
                  29.82   1:02.09 (1:02.09)     1:32.02 (29.93)   2:04.54 (1:02.45)
        2:33.05 (28.51)     3:03.91 (59.37)     3:32.17 (28.26)   4:03.91 (1:00.00)
  8 Greenwood Swimming-NE  'A'                        4:10.16    4:07.26        
     1) Sullivan, Brianna 16            2) Mitchell, Kylie 15             
     3) Ubele, Sarah 16                 4) Brown, Megan 16                
                  29.73   1:02.10 (1:02.10)     1:32.94 (30.84)   2:05.78 (1:03.68)
        2:35.05 (29.27)   3:07.47 (1:01.69)     3:35.89 (28.42)     4:07.26 (59.79)
  9 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             3:58.80    4:07.87        
     1) Beyerl, Kristin 16              2) Smith, Leah 17                 
     3) Namestnik, Lexy 17              4) Molinaro, Livia 14             
                  29.89   1:03.52 (1:03.52)     1:31.62 (28.10)     2:02.11 (58.59)
        2:32.29 (30.18)   3:07.13 (1:05.02)     3:36.06 (28.93)   4:07.87 (1:00.74)
 10 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       4:01.63    4:08.01        
     1) Ortman, Abigail 16              2) Stearns, Kaitlin 14            
     3) Galea, Andrea 14                4) Smith, Morgan 15               
                          1:01.54 (1:01.54)                       2:04.44 (1:02.90)
        2:33.89 (29.45)   3:07.14 (1:02.70)     3:36.24 (29.10)   4:08.01 (1:00.87)
 11 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               3:33.06Y   4:08.07        
     1) Stone, Lindsay 14               2) Grazulis, Anna 17              
     3) Holodnik, Liv 17                4) Smith, Mary 14                 
                  30.10   1:02.02 (1:02.02)     1:32.21 (30.19)   2:05.16 (1:03.14)
        2:35.59 (30.43)   3:09.06 (1:03.90)     3:37.29 (28.23)     4:08.07 (59.01)
 12 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        4:14.94    4:08.45        
     1) Guo, Michelle 13                2) Mahoney, Elizabeth 15          
     3) Nickerson-Hagen, Summer 16      4) Barao, Kyleigh 14              
                  29.74   1:01.23 (1:01.23)     1:31.55 (30.32)   2:03.70 (1:02.47)
        2:33.29 (29.59)   3:04.97 (1:01.27)     3:35.31 (30.34)   4:08.45 (1:03.48)
 13 Albany Starfish-AD  'B'                           4:06.97    4:08.93        
     1) Gao, Kelly 15                   2) McElrath, Emma 14              
     3) Matuszyk, Grace 17              4) Angelopoulos, Anastacia 16     
                  29.66   1:01.87 (1:01.87)     1:31.58 (29.71)   2:03.63 (1:01.76)
        2:33.50 (29.87)   3:06.41 (1:02.78)     3:36.44 (30.03)   4:08.93 (1:02.52)
 14 Upper Valley Aquatic Club-NE  'A'                 4:10.69    4:10.07        
     1) Cox, Hannah 15                  2) Pitts, Charlotte 16            
     3) Dirrane, Kersten 16             4) Brechbuhl, Elisabeth 16        
                              59.87 (59.87)     1:30.13 (30.26)   2:03.21 (1:03.34)
        2:33.34 (30.13)   3:06.34 (1:03.13)     3:36.92 (30.58)   4:10.07 (1:03.73)
 15 Star Swimming-NI  'A'                             3:40.15Y   4:11.74        
     1) Modeas, Sydney 17               2) Willis, Claire 17              
     3) Allen, Alize 14                 4) Butler, Victoria 17            
                  30.67   1:04.00 (1:04.00)     1:33.77 (29.77)   2:07.25 (1:03.25)
                          3:10.45 (1:03.20)     3:39.70 (29.25)   4:11.74 (1:01.29)
 16 Evolution Aquatics-NE  'A'                        4:12.95    4:12.10        
     1) McMenemy, Dorian 16             2) Kean, Erin 14                  
     3) Burzillo, Maria 15              4) Carbone, Corinne 14            
                  30.11   1:02.70 (1:02.70)     1:34.14 (31.44)   2:09.08 (1:06.38)
        2:38.08 (29.00)   3:11.14 (1:02.06)     3:39.88 (28.74)   4:12.10 (1:00.96)
 17 North Shore Swim Club-NE  'A'                     3:40.14Y   4:12.21        
     1) Haywood, Anna 16                2) Jameson, Olivia 18             
     3) Baker, Ansley 16                4) Lombardi, Felicia 13           
                  30.87   1:05.39 (1:05.39)     1:34.51 (29.12)   2:06.15 (1:00.76)
        2:35.84 (29.69)   3:08.63 (1:02.48)     3:38.69 (30.06)   4:12.21 (1:03.58)
 18 Town Wrecker Swim Team-NI  'A'                    3:36.32Y   4:12.23        
     1) Romano, Kristen 13              2) Dirienzo, Marissa 16           
     3) Sapio, Olivia 13                4) Ernst, Andrea 14               
                  30.45   1:04.05 (1:04.05)     1:34.21 (30.16)   2:08.17 (1:04.12)
        2:38.23 (30.06)   3:11.43 (1:03.26)     3:40.10 (28.67)   4:12.23 (1:00.80)
 19 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     3:39.43Y   4:12.48        
     1) Sharkey, Brooke 15              2) McCarthy, Caroline 17          
     3) Cullen, Jeanne 16               4) King, Meredith 14              
                  29.94   1:02.11 (1:02.11)     1:32.63 (30.52)   2:05.52 (1:03.41)
        2:36.40 (30.88)   3:09.89 (1:04.37)     3:39.18 (29.29)   4:12.48 (1:02.59)
 20 Manchester Swim Team-NE  'A'                      3:42.68Y   4:12.90        
     1) Pribis, Alaina 15               2) Wons, Olivia 18                
     3) Theodoulou, Noelle 14           4) Aldrich, Elizabeth 16          
                  31.55   1:04.93 (1:04.93)     1:35.52 (30.59)   2:08.84 (1:03.91)
        2:38.42 (29.58)   3:10.65 (1:01.81)     3:40.08 (29.43)   4:12.90 (1:02.25)
 21 Cougar Aquatic Team-NJ  'B'                       4:09.79    4:13.36        
     1) Wisniewski, Anna 17             2) Picinich, Annmarie 15          
     3) Gorman, Kathleen 17             4) Spinelli, Jasmine 15           
                  29.18   1:02.30 (1:02.30)     1:32.19 (29.89)   2:05.76 (1:03.46)
        2:36.06 (30.30)   3:10.28 (1:04.52)     3:40.14 (29.86)   4:13.36 (1:03.08)
 22 Star Swimming-NI  'B'                             3:43.14Y   4:14.62        
     1) Reddon, Alexandra 14            2) Thomas, Sydney 14              
     3) Ables, Kelsey 17                4) Smith, Xiane 15                
                  29.96   1:01.98 (1:01.98)     1:32.48 (30.50)   2:05.90 (1:03.92)
        2:37.33 (31.43)   3:11.40 (1:05.50)     3:41.00 (29.60)   4:14.62 (1:03.22)
 23 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   3:41.04Y   4:14.96        
     1) Mestha, Suhan 15                2) Bellis, Rachel 17              
     3) Halladay, Jessica 16            4) Humphreys, Abigail 16          
                  30.06   1:03.15 (1:03.15)     1:33.58 (30.43)   2:06.28 (1:03.13)
        2:37.24 (30.96)   3:11.02 (1:04.74)     3:41.50 (30.48)   4:14.96 (1:03.94)
 24 Executive Swim Club-NE  'A'                       3:39.88Y   4:15.92        
     1) Childers, Eva 18                2) Fitzpatrick, Molly 16          
     3) Carrobis, Brooke 17             4) Milosavljevic, Ana 16          
                  30.09   1:02.93 (1:02.93)     1:33.54 (30.61)   2:08.38 (1:05.45)
        2:38.25 (29.87)   3:11.86 (1:03.48)     3:41.93 (30.07)   4:15.92 (1:04.06)
 25 Mercury Swimming-NI  'A'                          4:08.18    4:17.24        
     1) Mosca, Sarah 17                 2) Mosca, Katherine 17            
     3) Larue, Jessie 11                4) Sargent, Makayla 14            
                  30.90   1:03.64 (1:03.64)     1:34.98 (31.34)   2:08.60 (1:04.96)
        2:39.84 (31.24)   3:14.06 (1:05.46)     3:43.99 (29.93)   4:17.24 (1:03.18)
 26 Ram Swimming Club-NE  'A'                         3:40.60Y   4:17.81        
     1) Landon, Emily 16                2) Cooper, Sydney 17              
     3) Karpowicz, Kristin 15           4) Karpowicz, Jacqueline 15       
                  30.27   1:04.03 (1:04.03)     1:34.20 (30.17)   2:08.67 (1:04.64)
        2:39.61 (30.94)   3:14.67 (1:06.00)     3:44.60 (29.93)   4:17.81 (1:03.14)
 27 Webster Swim Association-NI  'A'                  3:44.64Y   4:18.77        
     1) Neamtu, Natalie 13              2) Carroll, Amanda 16             
     3) Krisanda, Sydney 15             4) Martin, Emily 18               
                  30.92   1:05.78 (1:05.78)     1:37.25 (31.47)   2:13.43 (1:07.65)
        2:43.45 (30.02)   3:16.79 (1:03.36)     3:46.32 (29.53)   4:18.77 (1:01.98)
 28 Buffalo Area Aquatic Club-NI  'A'                 3:44.10Y   4:20.14        
     1) Helak, Alyssa 13                2) Pettis, Brooke 15              
     3) Wilkes, Abigail 16              4) Winnert, Rebecca 16            
                  29.79   1:02.07 (1:02.07)     1:34.15 (32.08)   2:11.31 (1:09.24)
        2:42.71 (31.40)   3:17.25 (1:05.94)     3:47.42 (30.17)   4:20.14 (1:02.89)
 29 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       3:42.72Y   4:20.30        
     1) Frank, Claire 15                2) Weigner, Morgan 16             
     3) Schaeffer, Natalie 16           4) Iobst, Taylor 17               
                  31.20   1:04.91 (1:04.91)     1:36.20 (31.29)   2:10.85 (1:05.94)
        2:41.78 (30.93)   3:15.56 (1:04.71)     3:46.25 (30.69)   4:20.30 (1:04.74)
 30 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'            3:43.91Y   4:22.86        
     1) Weaver, Shawna 15               2) Killane, Tarah 15              
     3) Walkowiak, Paris 15             4) Brown, Christy 17              
                  30.67   1:04.34 (1:04.34)     1:36.90 (32.56)   2:13.34 (1:09.00)
        2:43.12 (29.78)   3:16.66 (1:03.32)     3:46.95 (30.29)   4:22.86 (1:06.20)
 -- North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              3:47.24         DQ        
      False start
     1) Simpson, Korbyn 16              2) Potis, Danielle 16             
     3) Surhoff, Jordan 18              4) Ryan, Gillian 17               
                  28.74       59.37 (59.37)     1:28.65 (29.28)   2:00.55 (1:01.18)
        2:28.73 (28.18)     2:59.41 (58.86)     3:26.48 (27.07)          DQ (55.78)
 
Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              8:22.19  WINT Winter Nationals
              8:22.19  OPEN 2013 US Open
              8:32.79  JRNT Junior Nationals
              8:35.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  9:06.29
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              8:12.15    8:26.27 JRNT   
     1) Potis, Danielle 16              2) Pelton, Mary 15                
     3) Simpson, Korbyn 16              4) Ryan, Gillian 17               
                  29.80   1:01.98 (1:01.98)   1:35.86 (1:35.86)   2:08.53 (2:08.53)
        2:36.78 (28.25)     3:07.96 (59.43)   3:41.04 (1:32.51)   4:14.63 (2:06.10)
        4:43.85 (29.22)   5:15.34 (1:00.71)   5:48.54 (1:33.91)   6:22.17 (2:07.54)
        6:50.63 (28.46)     7:21.68 (59.51)   7:54.03 (1:31.86)   8:26.27 (2:04.10)
  2 Carmel Swim Club-IN  'A'                          8:30.75    8:28.58 JRNT   
     1) Brown, Summer 17                2) Locke, Lacey 18                
     3) House, Hanna 17                 4) Adams, Claire 14               
                  29.46   1:01.09 (1:01.09)   1:34.19 (1:34.19)   2:07.15 (2:07.15)
        2:36.70 (29.55)   3:09.37 (1:02.22)   3:43.23 (1:36.08)   4:14.76 (2:07.61)
        4:44.36 (29.60)   5:17.02 (1:02.26)   5:50.57 (1:35.81)   6:28.50 (2:13.74)
        6:52.31 (23.81)     7:23.83 (55.33)   7:56.97 (1:28.47)   8:28.58 (2:00.08)
  3 Albany Starfish-AD  'A'                           8:33.83    8:41.49        
     1) Zhou, Kina 17                   2) Cahill, Kaitlin 17             
     3) Samson, Julia 15                4) Beckford, Gabriana 17          
                  30.77   1:04.03 (1:04.03)   1:35.84 (1:35.84)   2:08.22 (2:08.22)
        2:39.13 (30.91)   3:12.83 (1:04.61)   3:47.23 (1:39.01)   4:20.99 (2:12.77)
        4:50.87 (29.88)   5:24.17 (1:03.18)   5:58.15 (1:37.16)   6:31.31 (2:10.32)
        7:00.57 (29.26)   7:33.15 (1:01.84)   8:07.04 (1:35.73)   8:41.49 (2:10.18)
  4 Greenwood Swimming-NE  'A'                        8:48.47    8:43.50        
     1) Sullivan, Brianna 16            2) Parillo, Emily 17              
     3) Mitchell, Kylie 15              4) Brown, Megan 16                
                  30.82   1:03.95 (1:03.95)   1:38.60 (1:38.60)   2:12.68 (2:12.68)
                          3:17.17 (1:04.49)   3:51.82 (1:39.14)   4:25.32 (2:12.64)
        4:56.09 (30.77)   5:28.76 (1:03.44)   6:02.08 (1:36.76)   6:35.17 (2:09.85)
        7:04.77 (29.60)   7:37.41 (1:02.24)   8:10.87 (1:35.70)   8:43.50 (2:08.33)
  5 Carmel Swim Club-IN  'B'                          8:40.02    8:45.62        
     1) Grout, Morgan 13                2) Smith, Kendall 15              
     3) Hayden, Rachel 17               4) Mosbaugh, Marilyn 16           
                  29.57   1:01.88 (1:01.88)   1:35.84 (1:35.84)   2:09.75 (2:09.75)
        2:39.14 (29.39)   3:12.42 (1:02.67)   3:46.78 (1:37.03)   4:21.46 (2:11.71)
                          5:24.87 (1:03.41)   5:59.03 (1:37.57)   6:33.51 (2:12.05)
        7:03.15 (29.64)   7:37.00 (1:03.49)   8:12.14 (1:38.63)   8:45.62 (2:12.11)
  6 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             8:39.67    8:45.72        
     1) Elizeus, Alex 17                2) Smith, Leah 17                 
     3) Molinaro, Livia 14              4) Namestnik, Lexy 17             
                  30.37   1:04.66 (1:04.66)   1:39.39 (1:39.39)   2:14.88 (2:14.88)
                          3:14.88 (1:00.00)   3:46.99 (1:32.11)   4:18.45 (2:03.57)
        4:49.07 (30.62)   5:22.94 (1:04.49)   5:57.42 (1:38.97)   6:30.63 (2:12.18)
        7:01.72 (31.09)   7:36.54 (1:05.91)   8:11.68 (1:41.05)   8:45.72 (2:15.09)
  7 The Fish-PV  'A'                                  8:53.86    8:50.33        
     1) Wolff, Veronica 15              2) Owens, Michelle 13             
     3) Rongione, Isabella 13           4) Heilbrun, Caroline 15          
                  31.11   1:05.41 (1:05.41)   1:40.98 (1:40.98)   2:15.59 (2:15.59)
        2:45.51 (29.92)   3:18.89 (1:03.30)   3:52.87 (1:37.28)   4:26.50 (2:10.91)
        4:56.22 (29.72)   5:29.34 (1:02.84)   6:02.79 (1:36.29)   6:35.52 (2:09.02)
        7:06.54 (31.02)   7:41.03 (1:05.51)   8:16.17 (1:40.65)   8:50.33 (2:14.81)
  8 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       8:39.08    8:51.57        
     1) Stearns, Kaitlin 14             2) Ortman, Abigail 16             
     3) Spinelli, Jasmine 15            4) Smith, Morgan 15               
                  29.77   1:02.88 (1:02.88)   1:37.29 (1:37.29)   2:11.30 (2:11.30)
        2:41.38 (30.08)   3:15.24 (1:03.94)   3:50.18 (1:38.88)   4:24.62 (2:13.32)
        4:55.60 (30.98)   5:29.80 (1:05.18)   6:05.61 (1:40.99)   6:40.84 (2:16.22)
        7:10.17 (29.33)   7:42.85 (1:02.01)   8:17.51 (1:36.67)   8:51.57 (2:10.73)
  9 Star Swimming-NI  'A'                             8:56.17    8:52.92        
     1) Modeas, Sydney 17               2) Willis, Claire 17              
     3) Butler, Victoria 17             4) Reddon, Alexandra 14           
                  30.75   1:03.12 (1:03.12)   1:36.33 (1:36.33)   2:09.02 (2:09.02)
        2:39.52 (30.50)   3:13.10 (1:04.08)   3:47.76 (1:38.74)   4:21.99 (2:12.97)
        4:52.40 (30.41)   5:26.19 (1:04.20)   6:00.97 (1:38.98)   6:35.66 (2:13.67)
        7:05.48 (29.82)   7:40.00 (1:04.34)   8:16.35 (1:40.69)   8:52.92 (2:17.26)
 10 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               8:00.06Y   8:53.03        
     1) Smith, Mary 14                  2) Grazulis, Anna 17              
     3) Holodnik, Liv 17                4) Stone, Lindsay 14              
                  29.47   1:03.59 (1:03.59)   1:38.27 (1:38.27)   2:11.97 (2:11.97)
        2:42.03 (30.06)   3:16.66 (1:04.69)   3:52.90 (1:40.93)   4:29.15 (2:17.18)
        4:59.57 (30.42)   5:33.90 (1:04.75)   6:09.32 (1:40.17)   6:44.74 (2:15.59)
        7:14.25 (29.51)   7:47.03 (1:02.29)   8:20.40 (1:35.66)   8:53.03 (2:08.29)
 11 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     7:54.45Y   8:53.23        
     1) King, Meredith 14               2) Lawson, Tatum 14               
     3) Wirth, Erica 14                 4) O'Mara, Claire 14              
                  30.64   1:05.00 (1:05.00)   1:39.88 (1:39.88)   2:15.13 (2:15.13)
        2:45.30 (30.17)   3:19.46 (1:04.33)   3:56.10 (1:40.97)   4:32.04 (2:16.91)
                          5:37.00 (1:04.96)   6:10.59 (1:38.55)   6:43.70 (2:11.66)
        7:14.64 (30.94)   7:47.86 (1:04.16)   8:21.06 (1:37.36)   8:53.23 (2:09.53)
 12 Albany Starfish-AD  'B'                           8:44.85    8:58.48        
     1) Angelopoulos, Anastacia 16      2) Wyngowski, Margaret 13         
     3) McElrath, Emma 14               4) Smachlo, Julia 17              
                  31.52   1:05.91 (1:05.91)   1:40.58 (1:40.58)   2:14.49 (2:14.49)
        2:44.80 (30.31)   3:19.08 (1:04.59)   3:53.94 (1:39.45)   4:28.63 (2:14.14)
        5:00.53 (31.90)   5:35.46 (1:06.83)   6:09.98 (1:41.35)   6:43.97 (2:15.34)
        7:15.23 (31.26)   7:49.23 (1:05.26)   8:23.57 (1:39.60)   8:58.48 (2:14.51)
 13 Upper Valley Aquatic Club-NE  'A'                 7:46.19Y   9:03.76        
     1) Cox, Hannah 15                  2) Pitts, Charlotte 16            
     3) Dirrane, Kersten 16             4) Brechbuhl, Elisabeth 16        
                  29.67   1:02.76 (1:02.76)   1:37.01 (1:37.01)   2:09.91 (2:09.91)
        2:41.26 (31.35)   3:16.64 (1:06.73)   3:53.54 (1:43.63)   4:30.33 (2:20.42)
        5:02.21 (31.88)   5:37.01 (1:06.68)   6:13.31 (1:42.98)   6:48.59 (2:18.26)
        7:19.53 (30.94)   7:53.77 (1:05.18)   8:28.85 (1:40.26)   9:03.76 (2:15.17)
 14 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        8:04.50Y   9:03.77        
     1) Nickerson-Hagen, Summer 16      2) Mahoney, Elizabeth 15          
     3) Barao, Kyleigh 14               4) Guo, Michelle 13               
                  31.85   1:06.01 (1:06.01)   1:39.95 (1:39.95)   2:13.12 (2:13.12)
        2:44.35 (31.23)   3:19.38 (1:06.26)   3:54.94 (1:41.82)   4:30.05 (2:16.93)
        5:01.81 (31.76)   5:38.47 (1:08.42)   6:15.54 (1:45.49)   6:50.14 (2:20.09)
        7:20.25 (30.11)   7:53.94 (1:03.80)   8:29.17 (1:39.03)   9:03.77 (2:13.63)
 15 Manchester Swim Team-NE  'A'                      7:58.62Y   9:06.37        
     1) Aldrich, Elizabeth 16           2) Wons, Olivia 18                
     3) Golding, Kathleen 12            4) Pribis, Alaina 15              
                  30.83   1:05.48 (1:05.48)   1:40.90 (1:40.90)   2:17.44 (2:17.44)
        2:48.30 (30.86)   3:23.18 (1:05.74)   3:59.02 (1:41.58)   4:35.97 (2:18.53)
        5:06.20 (30.23)   5:40.82 (1:04.85)   6:14.75 (1:38.78)   6:55.87 (2:19.90)
        7:21.02 (25.15)   7:56.11 (1:00.24)   8:31.81 (1:35.94)   9:06.37 (2:10.50)
 16 Executive Swim Club-NE  'A'                       8:00.83Y   9:07.63        
     1) Fitzpatrick, Molly 16           2) Childers, Eva 18               
     3) Stickney, Morgan 15             4) Barrett, Sarah 17              
                  31.98   1:06.50 (1:06.50)   1:41.85 (1:41.85)   2:16.87 (2:16.87)
        2:48.12 (31.25)   3:22.52 (1:05.65)   3:57.26 (1:40.39)   4:31.70 (2:14.83)
        5:03.31 (31.61)   5:37.87 (1:06.17)   6:13.56 (1:41.86)   6:49.02 (2:17.32)
        7:19.33 (30.31)   7:53.58 (1:04.56)   8:30.38 (1:41.36)   9:07.63 (2:18.61)
 17 Cougar Aquatic Team-NJ  'B'                       8:52.30    9:09.47        
     1) Criqui, Lindsay 12              2) Wisniewski, Anna 17            
     3) Picinich, Annmarie 15           4) Galea, Andrea 14               
                  30.81   1:04.92 (1:04.92)   1:41.37 (1:41.37)   2:17.35 (2:17.35)
        2:47.01 (29.66)   3:20.91 (1:03.56)   3:57.28 (1:39.93)   4:33.36 (2:16.01)
        5:04.31 (30.95)   5:39.59 (1:06.23)   6:16.27 (1:42.91)   6:52.41 (2:19.05)
        7:22.33 (29.92)   7:56.54 (1:04.13)   8:33.33 (1:40.92)   9:09.47 (2:17.06)
 18 Buffalo Area Aquatic Club-NI  'A'                 8:00.28Y   9:15.16        
     1) Helak, Alyssa 13                2) Rozumalski, Sally 15           
     3) Matteson, Sydney 15             4) Winnert, Rebecca 16            
                  31.76   1:05.72 (1:05.72)   1:40.90 (1:40.90)   2:15.39 (2:15.39)
        2:48.08 (32.69)   3:25.04 (1:09.65)   4:03.07 (1:47.68)   4:39.46 (2:24.07)
        5:10.55 (31.09)   5:45.24 (1:05.78)   6:21.37 (1:41.91)   6:56.55 (2:17.09)
        7:27.97 (31.42)   8:02.51 (1:05.96)   8:38.77 (1:42.22)   9:15.16 (2:18.61)
 19 Star Swimming-NI  'B'                             8:02.06Y   9:20.41        
     1) Thomas, Sydney 14               2) McClaren, Casey 17             
     3) Staples, Alyssa 16              4) Smith, Xiane 15                
                  23.52   1:06.29 (1:06.29)   1:41.26 (1:41.26)   2:17.54 (2:17.54)
        3:04.35 (46.81)   3:24.96 (1:07.42)   3:56.02 (1:38.48)   4:40.08 (2:22.54)
        5:04.16 (24.08)   5:46.21 (1:06.13)   6:22.19 (1:42.11)   6:58.37 (2:18.29)
        7:47.64 (49.27)   8:05.05 (1:06.68)   9:06.43 (2:08.06)   9:20.41 (2:22.04)
 20 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'            7:53.48Y   9:24.26        
     1) Geary, Bridget 17               2) Weaver, Shawna 15              
     3) Killane, Tarah 15               4) Walkowiak, Paris 15            
                  32.98   1:08.58 (1:08.58)   1:45.56 (1:45.56)   2:23.50 (2:23.50)
        2:55.11 (31.61)   3:30.40 (1:06.90)   4:06.66 (1:43.16)   4:46.80 (2:23.30)
        5:13.85 (27.05)   5:50.76 (1:03.96)   6:27.71 (1:40.91)   7:04.85 (2:18.05)
        7:36.41 (31.56)   8:12.42 (1:07.57)   8:48.51 (1:43.66)   9:24.26 (2:19.41)
 21 Webster Swim Association-NI  'A'                  8:02.12Y   9:31.91        
     1) Martin, Emily 18                2) Piampiano, Claire 17           
     3) Krisanda, Sydney 15             4) Barbeau, Krista 16             
                  31.43   1:06.12 (1:06.12)   1:42.61 (1:42.61)   2:19.41 (2:19.41)
        2:52.43 (33.02)   3:30.62 (1:11.21)   4:10.53 (1:51.12)   4:50.90 (2:31.49)
        5:21.47 (30.57)   5:57.15 (1:06.25)   6:34.39 (1:43.49)   7:11.30 (2:20.40)
        7:43.17 (31.87)   8:19.81 (1:08.51)   8:56.62 (1:45.32)   9:31.91 (2:20.61)
 -- Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     8:47.22         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Paris, Kathryn 16               2) Charmont, Gabrielle 18         
     3) Sharkey, Brooke 15              4) Shahar, Jennifer 18            
                  31.65   1:06.86 (1:06.86)   1:43.82 (1:43.82)   2:20.57 (2:20.57)
        2:51.28 (30.71)   3:25.48 (1:04.91)   4:00.32 (1:39.75)   4:34.68 (2:14.11)
                          5:39.22 (1:04.54)   6:15.27 (1:40.59)   6:51.40 (2:16.72)
        7:20.91 (29.51)   7:53.88 (1:02.48)   8:29.13 (1:37.73)        DQ (2:12.85)
 
Women 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Qualifying:  4:44.09
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmel Swim Club-IN  'A'                          4:18.13    1:57.91        
     1) Locke, Lacey 18                 2) Clarke, Alexandra 16           
     3) House, Hanna 17                 4) Adams, Claire 14               
                  29.42     1:03.30 (33.88)     1:31.73 (28.43)     1:57.91 (26.18)
  2 Carmel Swim Club-IN  'B'                          4:23.81    1:59.97        
     1) Burchill, Samantha 14           2) Kitchel, Taite 15              
     3) Burchill, Veronica 15           4) Hayden, Rachel 17              
                  30.45     1:04.74 (34.29)     1:40.32 (35.58)     1:59.97 (19.65)
  3 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              4:16.57    2:02.69        
     1) Simpson, Korbyn 16              2) James, Lauren 16               
     3) Surhoff, Jordan 18              4) Potis, Danielle 16             
                  31.78     1:06.30 (34.52)     1:34.77 (28.47)     2:02.69 (27.92)
  4 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     4:31.52    2:03.78        
     1) Curran, Katherine 17            2) Barry, Erin 17                 
     3) Daruwalla, Tyra 16              4) Shahar, Jennifer 18            
                  43.18     1:06.71 (23.53)     1:38.07 (31.36)     2:03.78 (25.71)
  5 Patriot Swim Club-NE  'A'                         4:30.23    2:04.87        
     1) Marrkand, Jen 17                2) Huber, Kelly 18                
     3) Sheridan, Caitlin 17            4) O'Shea, Katherine 15           
                  31.44     1:07.36 (35.92)     1:36.70 (29.34)     2:04.87 (28.17)
  6 Central Bucks Swim Team-MA  'A'                   4:28.49    2:05.06        
     1) Macmillan, Quinn 16             2) O' Brien, Ellie 17             
     3) Kosten, Emily 15                4) Kosten, Eve 17                 
                  32.77     1:07.60 (34.83)     1:37.72 (30.12)     2:05.06 (27.34)
  7 Albany Starfish-AD  'A'                           4:32.04    2:05.30        
     1) Beckford, Gabriana 17           2) Samson, Julia 15               
     3) Zhou, Kina 17                   4) Gao, Kelly 15                  
                  32.05     1:08.42 (36.37)     1:37.48 (29.06)     2:05.30 (27.82)
  8 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     4:35.70    2:05.82        
     1) Wirth, Erica 14                 2) Buckley, Alexa 14              
     3) Lawson, Tatum 14                4) O'Mara, Claire 14              
                  33.00     1:08.26 (35.26)     1:38.61 (30.35)     2:05.82 (27.21)
  9 Greenwood Swimming-NE  'A'                        4:08.64Y   2:06.01        
     1) Brown, Megan 16                 2) Tulacz, Aleksandra 16          
     3) Parillo, Emily 17               4) Ubele, Sarah 16                
                  31.80     1:07.37 (35.57)     1:37.38 (30.01)     2:06.01 (28.63)
 10 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       4:29.99    2:06.40        
     1) Ortman, Abigail 16              2) Criqui, Lindsay 12             
     3) Wisniewski, Anna 17             4) Stearns, Kaitlin 14            
                  31.33     1:08.25 (36.92)     1:37.80 (29.55)     2:06.40 (28.60)
 11 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             3:59.15Y   2:06.80        
     1) Elizeus, Alex 17                2) Molinaro, Breanna 18           
     3) Molinaro, Livia 14              4) Smith, Leah 17                 
                  33.15     1:09.07 (35.92)     1:39.45 (30.38)     2:06.80 (27.35)
 12 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        4:00.70Y   2:07.33        
     1) Nickerson-Hagen, Summer 16      2) Melkonian, Kenna 17            
     3) Mahoney, Elizabeth 15           4) Guo, Michelle 13               
                  32.67     1:08.48 (35.81)     1:39.37 (30.89)     2:07.33 (27.96)
 13 Cougar Aquatic Team-NJ  'B'                       4:36.10    2:07.51        
     1) Galea, Andrea 14                2) Spinelli, Jasmine 15           
     3) Picinich, Annmarie 15           4) Frezza, Lucy 17                
                  31.32     1:07.57 (36.25)     1:38.79 (31.22)     2:07.51 (28.72)
 14 Belmont Aquatic Team-NE  'A'                      4:04.25Y   2:07.77        
     1) Gallagher, Logan 13             2) Nagashima, Maya 15             
     3) Blake-West, Jessica 15          4) Donohoe, Belinda 14            
                  32.88     1:10.00 (37.12)     1:39.73 (29.73)     2:07.77 (28.04)
 15 Evolution Aquatics-NE  'A'                        4:11.16Y   2:07.83        
     1) Burzillo, Maria 15              2) Kean, Erin 14                  
     3) McMenemy, Dorian 16             4) Carbone, Corinne 14            
                  32.82     1:10.07 (37.25)     1:39.28 (29.21)     2:07.83 (28.55)
 16 Executive Swim Club-NE  'A'                       4:03.62Y   2:08.83        
     1) Milosavljevic, Ana 16           2) Black, Christine 18            
     3) Fitzpatrick, Molly 16           4) Giraldi, Natalie 17            
                  34.05     1:09.41 (35.36)     1:40.00 (30.59)     2:08.83 (28.83)
 17 Star Swimming-NI  'A'                             4:05.96Y   2:08.86        
     1) Willis, Claire 17               2) Modeas, Sydney 17              
     3) Allen, Alize 14                 4) Reddon, Alexandra 14           
                  33.18     1:09.27 (36.09)     1:40.59 (31.32)     2:08.86 (28.27)
 18 Upper Valley Aquatic Club-NE  'A'                 4:41.50    2:09.01        
     1) Cox, Hannah 15                  2) Dirrane, Kersten 16            
     3) Pitts, Charlotte 16             4) Brechbuhl, Elisabeth 16        
                  33.52     1:08.75 (35.23)     1:39.77 (31.02)     2:09.01 (29.24)
 19 Albany Starfish-AD  'B'                           4:39.96    2:09.29        
     1) McElrath, Emma 14               2) Matuszyk, Grace 17             
     3) Angelopoulos, Anastacia 16      4) Cahill, Kaitlin 17             
                  33.59     1:10.15 (36.56)     1:41.16 (31.01)     2:09.29 (28.13)
 20 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       4:03.44Y   2:10.09        
     1) Iobst, Taylor 17                2) Weigner, Morgan 16             
     3) Frank, Claire 15                4) Schaeffer, Natalie 16          
                  32.45     1:08.18 (35.73)     1:40.28 (32.10)     2:10.09 (29.81)
 21 Town Wrecker Swim Team-NI  'A'                    4:01.58Y   2:10.37        
     1) Romano, Kristen 13              2) Sapio, Olivia 13               
     3) Ernst, Andrea 14                4) Ernst, Amanda 16               
                  33.65     1:11.03 (37.38)     1:40.84 (29.81)     2:10.37 (29.53)
 22 North Shore Swim Club-NE  'A'                     4:39.35    2:10.57        
     1) Haywood, Anna 16                2) Baker, Ansley 16               
     3) Lombardi, Felicia 13            4) Jameson, Olivia 18             
                  33.55     1:08.22 (34.67)     1:42.99 (34.77)     2:10.57 (27.58)
 23 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               4:12.09Y   2:11.26        
     1) Holodnik, Liv 17                2) Holodnik, Madeline 14          
     3) Zaravella, Natalie 14           4) Smith, Mary 14                 
                  33.95     1:13.14 (39.19)     1:44.58 (31.44)     2:11.26 (26.68)
 24 Star Swimming-NI  'B'                             4:11.87Y   2:11.44        
     1) Thomas, Sydney 14               2) Westermeier, Annelise 16       
     3) Butler, Victoria 17             4) Smith, Xiane 15                
                  33.94     1:11.85 (37.91)     1:43.33 (31.48)     2:11.44 (28.11)
 25 The Fish-PV  'A'                                  4:02.16Y   2:12.00        
     1) Owens, Amy 15                   2) Murphy, Megan 17               
     3) Wolff, Veronica 15              4) Owens, Michelle 13             
                  33.81     1:12.38 (38.57)     1:43.11 (30.73)     2:12.00 (28.89)
 26 Manchester Swim Team-NE  'A'                      4:09.33Y   2:12.21        
     1) Wons, Olivia 18                 2) Pribis, Alaina 15              
     3) Theodoulou, Noelle 14           4) Golding, Kathleen 12           
                  34.72     1:13.23 (38.51)     1:43.52 (30.29)     2:12.21 (28.69)
 26 Patriot Swim Club-NE  'B'                         4:42.22    2:12.21        
     1) Weinstock, Victoria 17          2) Crowley, Jessica 16            
     3) Tynan, Mara 17                  4) Martin, Courteney 17           
                  37.19     1:10.52 (33.33)     1:43.37 (32.85)     2:12.21 (28.84)
 28 Clifton Park-Halfmoon Piranhas-AD  'A'            4:10.96Y   2:12.48        
     1) Brown, Christy 17               2) Geary, Bridget 17              
     3) Weaver, Shawna 15               4) Walkowiak, Paris 15            
                                1:12.45 ( )   2:12.48 (1:00.03)                    
 29 Buffalo Area Aquatic Club-NI  'B'                 4:09.58Y   2:12.62        
     1) Matteson, Sydney 15             2) Frustaci, Katherine 14         
     3) Pettis, Brooke 15               4) Helak, Alyssa 13               
                  34.44     1:11.47 (37.03)     1:43.51 (32.04)     2:12.62 (29.11)
 -- Webster Swim Association-NI  'A'                  4:08.11Y        DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Krisanda, Sydney 15             2) Masucci, Kayleen 17            
     3) Martin, Kelly 15                4) Martin, Emily 18               
                  34.54     1:13.22 (38.68)     1:45.68 (32.46)          DQ (27.67)
 -- Buffalo Area Aquatic Club-NI  'A'                 4:06.86Y        DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Woodling, Brenna 17             2) Anderson, Alyssa 17            
     3) Anderson, Lauren 16             4) Winnert, Rebecca 16            
                  35.89     1:14.67 (38.78)     1:46.26 (31.59)          DQ (28.41)
 -- Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'                  4:05.24Y        DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Corlett, Olivia 15              2) Parker, Charis 18              
     3) Sovinsky, Sydnie 13             4) Murphy, Madeline 15            
                  34.99     1:09.02 (34.03)     1:40.34 (31.32)          DQ (27.43)
 -- Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   4:10.45Y        DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Head did not break the surface by 15 meters - back
     1) Kumar, Swati 16                 2) Michelsen, Lauren 16           
     3) Bellis, Rachel 17               4) Mestha, Suhan 15               
                  33.24     1:11.11 (37.87)        DQ (1:00.33)                    
 -- Mercury Swimming-NI  'A'                          4:37.28         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Larue, Jessie 11                2) Sargent, Makayla 14            
     3) Mosca, Sarah 17                 4) Mosca, Katherine 17            
                  34.13     1:09.75 (35.62)     1:40.30 (30.55)          DQ (29.30)
 
Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
              4:18.29  WINT Winter Nationals
              4:18.29  OPEN 2013 US Open
              4:23.69  JRNT Junior Nationals
              4:25.79  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  4:44.09
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmel Swim Club-IN  'A'                          4:18.13    4:23.36 JRNT   
     1) Locke, Lacey 18                 2) Clarke, Alexandra 16           
     3) House, Hanna 17                 4) Adams, Claire 14               
                  31.60   1:04.32 (1:04.32)     1:40.08 (35.76)   2:21.72 (1:17.40)
        2:51.56 (29.84)   3:25.88 (1:04.16)     3:53.26 (27.38)     4:23.36 (57.48)
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              4:16.57    4:23.64 JRNT   
     1) Simpson, Korbyn 16              2) James, Lauren 16               
     3) Surhoff, Jordan 18              4) Ryan, Gillian 17               
                  32.94   1:08.05 (1:08.05)     1:43.65 (35.60)   2:23.07 (1:15.02)
        2:52.74 (29.67)   3:27.88 (1:04.81)     3:54.79 (26.91)     4:23.64 (55.76)
  3 Carmel Swim Club-IN  'B'                          4:23.81    4:25.01 WJRN   
     1) Burchill, Samantha 14           2) Kitchel, Taite 15              
     3) Burchill, Veronica 15           4) Hayden, Rachel 17              
                  32.40   1:05.49 (1:05.49)     1:41.23 (35.74)   2:22.30 (1:16.81)
        2:52.20 (29.90)   3:25.76 (1:03.46)     3:53.68 (27.92)     4:25.01 (59.25)
  4 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     4:31.52    4:29.72        
     1) Curran, Katherine 17            2) Barry, Erin 17                 
     3) Daruwalla, Tyra 16              4) Shahar, Jennifer 18            
                  33.14   1:08.53 (1:08.53)     1:43.48 (34.95)   2:23.74 (1:15.21)
        2:54.53 (30.79)   3:31.13 (1:07.39)     3:58.97 (27.84)     4:29.72 (58.59)
  5 Greenwood Swimming-NE  'A'                        4:30.84    4:30.51        
     1) Brown, Megan 16                 2) Tulacz, Aleksandra 16          
     3) Parillo, Emily 17               4) Sullivan, Brianna 16           
                  32.79   1:06.27 (1:06.27)     1:42.68 (36.41)   2:24.06 (1:17.79)
        2:54.40 (30.34)   3:27.81 (1:03.75)     3:57.19 (29.38)   4:30.51 (1:02.70)
  6 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     4:35.70    4:32.77        
     1) Wirth, Erica 14                 2) Buckley, Alexa 14              
     3) Lawson, Tatum 14                4) O'Mara, Claire 14              
                  34.53   1:09.81 (1:09.81)     1:45.77 (35.96)   2:25.83 (1:16.02)
        2:57.33 (31.50)   3:32.63 (1:06.80)     4:01.65 (29.02)   4:32.77 (1:00.14)
  7 Patriot Swim Club-NE  'A'                         4:30.23    4:33.22        
     1) Marrkand, Jen 17                2) Huber, Kelly 18                
     3) Sheridan, Caitlin 17            4) O'Shea, Katherine 15           
                  32.04   1:06.08 (1:06.08)     1:42.46 (36.38)   2:25.83 (1:19.75)
        2:56.30 (30.47)   3:32.03 (1:06.20)     4:01.15 (29.12)   4:33.22 (1:01.19)
  8 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        4:00.70Y   4:35.81        
     1) Nickerson-Hagen, Summer 16      2) Melkonian, Kenna 17            
     3) Mahoney, Elizabeth 15           4) Guo, Michelle 13               
                  33.67   1:08.33 (1:08.33)                       2:26.89 (1:18.56)
        2:58.17 (31.28)   3:33.70 (1:06.81)     4:03.33 (29.63)   4:35.81 (1:02.11)
  9 Albany Starfish-AD  'A'                           4:32.04    4:36.98        
     1) Beckford, Gabriana 17           2) Samson, Julia 15               
     3) Zhou, Kina 17                   4) Cahill, Kaitlin 17             
                  33.74   1:08.85 (1:08.85)     1:46.32 (37.47)   2:29.18 (1:20.33)
        2:59.25 (30.07)   3:35.48 (1:06.30)     4:04.71 (29.23)   4:36.98 (1:01.50)
 10 Evolution Aquatics-NE  'A'                        4:11.16Y   4:38.93        
     1) Burzillo, Maria 15              2) Kean, Erin 14                  
     3) McMenemy, Dorian 16             4) Carbone, Corinne 14            
                  33.61   1:09.34 (1:09.34)     1:46.65 (37.31)   2:30.37 (1:21.03)
        3:00.43 (30.06)   3:38.01 (1:07.64)     4:06.91 (28.90)   4:38.93 (1:00.92)
 11 The Fish-PV  'A'                                  4:02.16Y   4:40.40        
     1) Owens, Amy 15                   2) Owens, Michelle 13             
     3) Rongione, Isabella 13           4) Heilbrun, Caroline 15          
                  34.70   1:11.02 (1:11.02)     1:48.97 (37.95)   2:33.31 (1:22.29)
        3:03.53 (30.22)   3:40.22 (1:06.91)     4:08.63 (28.41)   4:40.40 (1:00.18)
 11 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       4:33.58    4:40.40        
     1) Ortman, Abigail 16              2) Wisniewski, Anna 17            
     3) Galea, Andrea 14                4) Smith, Morgan 15               
                  33.32   1:08.23 (1:08.23)     1:46.31 (38.08)   2:30.20 (1:21.97)
        3:00.80 (30.60)   3:38.91 (1:08.71)     4:08.27 (29.36)   4:40.40 (1:01.49)
 13 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             3:59.15Y   4:43.55        
     1) Elizeus, Alex 17                2) Kiesling, Emma 14              
     3) Molinaro, Livia 14              4) Uhrin, Emily 18                
                  34.91   1:13.35 (1:13.35)                       2:32.36 (1:19.01)
        3:03.97 (31.61)   3:40.11 (1:07.75)     4:09.90 (29.79)   4:43.55 (1:03.44)
 14 Star Swimming-NI  'A'                             4:05.96Y   4:43.71        
     1) Willis, Claire 17               2) Modeas, Sydney 17              
     3) Butler, Victoria 17             4) Reddon, Alexandra 14           
                  34.73   1:12.02 (1:12.02)     1:49.07 (37.05)   2:31.43 (1:19.41)
        3:03.97 (32.54)   3:41.76 (1:10.33)     4:10.98 (29.22)   4:43.71 (1:01.95)
 15 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'                  4:05.24Y   4:44.18        
     1) Corlett, Olivia 15              2) Parker, Charis 18              
     3) Sovinsky, Sydnie 13             4) Murphy, Madeline 15            
                  35.86   1:13.82 (1:13.82)                       2:32.21 (1:18.39)
        3:05.55 (33.34)   3:43.06 (1:10.85)   4:44.18 (1:01.12)                    
 16 Executive Swim Club-NE  'A'                       4:03.62Y   4:44.34        
     1) Milosavljevic, Ana 16           2) Black, Christine 18            
     3) Childers, Eva 18                4) Barrett, Sarah 17              
                  34.37   1:13.08 (1:13.08)   2:19.53 (1:06.45)   2:31.55 (1:18.47)
        3:03.53 (31.98)   3:41.51 (1:09.96)     4:11.25 (29.74)   4:44.34 (1:02.83)
 17 Albany Starfish-AD  'B'                           4:43.54    4:45.72        
     1) McElrath, Emma 14               2) Matuszyk, Grace 17             
     3) Angelopoulos, Anastacia 16      4) Gao, Kelly 15                  
                  35.16   1:11.25 (1:11.25)     1:49.35 (38.10)   2:33.41 (1:22.16)
        3:05.26 (31.85)   3:42.56 (1:09.15)     4:11.92 (29.36)   4:45.72 (1:03.16)
 18 Star Swimming-NI  'B'                             4:11.87Y   4:46.17        
     1) Ables, Kelsey 17                2) Kling, Emily 17                
     3) Allen, Alize 14                 4) Smith, Xiane 15                
                  33.79   1:10.62 (1:10.62)     1:48.62 (38.00)   2:33.03 (1:22.41)
        3:04.12 (31.09)   3:41.69 (1:08.66)     4:11.63 (29.94)   4:46.17 (1:04.48)
 19 Upper Valley Aquatic Club-NE  'A'                 4:41.50    4:46.61        
     1) Cox, Hannah 15                  2) Dirrane, Kersten 16            
     3) Pitts, Charlotte 16             4) Brechbuhl, Elisabeth 16        
                  35.47   1:13.13 (1:13.13)     1:49.53 (36.40)   2:30.85 (1:17.72)
        3:03.23 (32.38)   3:42.37 (1:11.52)     4:13.30 (30.93)   4:46.61 (1:04.24)
 20 Mercury Swimming-NI  'A'                          4:37.28    4:46.93        
                  34.50   1:13.40 (1:13.40)     1:50.72 (37.32)   2:31.84 (1:18.44)
                          3:41.57 (1:09.73)     4:12.49 (30.92)   4:46.93 (1:05.36)
 21 Patriot Swim Club-NE  'B'                         4:42.22    4:46.99        
     1) Weinstock, Victoria 17          2) Crowley, Jessica 16            
     3) Tynan, Mara 17                  4) Martin, Courteney 17           
                  34.40   1:10.97 (1:10.97)     1:49.56 (38.59)   2:33.89 (1:22.92)
        3:07.07 (33.18)   3:45.21 (1:11.32)   4:46.99 (1:01.78)                    
 22 Town Wrecker Swim Team-NI  'A'                    4:01.58Y   4:47.31        
     1) Romano, Kristen 13              2) Sapio, Olivia 13               
     3) Ernst, Andrea 14                4) Dirienzo, Marissa 16           
                  34.46   1:11.25 (1:11.25)     1:50.63 (39.38)   2:34.31 (1:23.06)
        3:05.79 (31.48)   3:43.89 (1:09.58)     4:14.04 (30.15)   4:47.31 (1:03.42)
 23 Buffalo Area Aquatic Club-NI  'B'                 4:09.58Y   4:48.56        
     1) Matteson, Sydney 15             2) Frustaci, Katherine 14         
     3) Pettis, Brooke 15               4) Wilkes, Abigail 16             
                  36.12   1:13.77 (1:13.77)     1:51.57 (37.80)   2:33.33 (1:19.56)
        3:06.22 (32.89)   3:43.86 (1:10.53)     4:14.56 (30.70)   4:48.56 (1:04.70)
 24 North Shore Swim Club-NE  'A'                     4:39.35    4:49.23        
     1) Haywood, Anna 16                2) Baker, Ansley 16               
     3) Lombardi, Felicia 13            4) Jameson, Olivia 18             
                  34.98   1:12.85 (1:12.85)     1:48.21 (35.36)   2:30.85 (1:18.00)
        3:05.67 (34.82)   3:48.58 (1:17.73)     4:17.44 (28.86)   4:49.23 (1:00.65)
 25 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               4:12.09Y   4:50.14        
     1) Holodnik, Liv 17                2) Holodnik, Madeline 14          
     3) Zaravella, Natalie 14           4) Smith, Mary 14                 
                  35.55   1:13.76 (1:13.76)   2:21.31 (1:07.55)   2:41.03 (1:27.27)
        3:00.62 (19.59)   3:50.17 (1:09.14)     4:18.16 (27.99)     4:50.14 (59.97)
 26 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   4:10.45Y   4:50.44        
     1) Kumar, Swati 16                 2) Michelsen, Lauren 16           
     3) Mestha, Suhan 15                4) Bellis, Rachel 17              
                  34.65   1:12.49 (1:12.49)     1:51.51 (39.02)   2:35.54 (1:23.05)
        3:07.87 (32.33)   3:48.34 (1:12.80)     4:17.98 (29.64)   4:50.44 (1:02.10)
 27 Manchester Swim Team-NE  'A'                      4:09.33Y   4:51.21        
     1) Wons, Olivia 18                 2) Pribis, Alaina 15              
     3) Theodoulou, Noelle 14           4) Golding, Kathleen 12           
                  35.71   1:14.54 (1:14.54)     1:53.69 (39.15)   2:38.06 (1:23.52)
        3:10.92 (32.86)   3:49.59 (1:11.53)     4:19.04 (29.45)   4:51.21 (1:01.62)
 28 Webster Swim Association-NI  'A'                  4:10.05Y   4:56.91        
     1) Krisanda, Sydney 15             2) O'Malley, Shannon 17           
     3) Martin, Kelly 15                4) Martin, Emily 18               
                  34.98   1:11.84 (1:11.84)     1:52.43 (40.59)   2:39.50 (1:27.66)
        3:13.04 (33.54)   3:53.62 (1:14.12)     4:23.25 (29.63)   4:56.91 (1:03.29)
 29 Buffalo Area Aquatic Club-NI  'A'                 4:06.86Y   4:59.33        
     1) Woodling, Brenna 17             2) Anderson, Alyssa 17            
     3) Anderson, Lauren 16             4) Winnert, Rebecca 16            
                  36.85   1:17.85 (1:17.85)     1:57.91 (40.06)   2:42.88 (1:25.03)
        3:16.31 (33.43)   3:56.28 (1:13.40)     4:26.35 (30.07)   4:59.33 (1:03.05)
 -- Belmont Aquatic Team-NE  'A'                      4:04.25Y        DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Gallagher, Logan 13             2) Nagashima, Maya 15             
     3) Blake-West, Jessica 15          4) Donohoe, Belinda 14            
                  33.35   1:10.22 (1:10.22)     1:48.66 (38.44)   2:33.60 (1:23.38)
        3:03.31 (29.71)   3:40.53 (1:06.93)     4:09.13 (28.60)        DQ (1:01.66)
 -- Cougar Aquatic Team-NJ  'B'                       4:41.89         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Gaccione, Amanda 15             2) Spinelli, Jasmine 15           
     3) Stearns, Lindsay 17             4) Stearns, Kaitlin 14            
                  33.74   1:10.10 (1:10.10)     1:47.67 (37.57)   2:34.39 (1:24.29)
        3:03.29 (28.90)   3:41.78 (1:07.39)     4:11.35 (29.57)        DQ (1:02.72)
 -- Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       4:03.44Y        DQ        
     1) Iobst, Taylor 17                2) Weigner, Morgan 16             
     3) Frank, Claire 15                4) Schaeffer, Natalie 16          
                  34.47   1:11.14 (1:11.14)                       2:33.15 (1:22.01)
        3:07.04 (33.89)   3:48.57 (1:15.42)     4:19.68 (31.11)        DQ (1:05.51)
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                23.49  OPEN 2013 US Open
                23.59  WINT Winter Nationals
                24.29  JRNT Junior Nationals
                24.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  25.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Siokos, Konstantinos      25 Unattached-MR          24.29      23.90 JRNT   
  2 Zurmuhl, David            18 Central Bucks Sw-MA    24.61      24.06 JRNT   
  3 Boyd, Jack                17 Sweet Home Aquat-NI    24.52      24.32 WJRN   
  4 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE    24.50      24.61        
  5 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD     24.92      24.75        
  6 Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA    25.01      24.85        
  7 Turner, Collin            15 North Baltimore-MD     25.03      24.92        
  7 Dreisbach, Alexander      17 Clifton Park-Hal-AD    24.95      24.92        
B - Final
  9 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ    25.15      24.64        
 10 Finn, Erik                17 New Wave Swim Cl-NE    25.26      24.77        
 11 Burdo, Nick               15 Liverpool Jets S-NI    25.28      25.01        
 12 Wahl, Zachary             22 Webster Swim Ass-NI    25.65      25.22        
 13 Miles, Corben             14 Patriot Swim Clu-NE    25.49      25.37        
 14 Westermeier, Christian    18 Star Swimming-NI       25.29      25.47        
 15 Kolesar, Brad             17 Jewish Community-AM    25.64      25.50        
 16 Howard, David             17 Fairport Area Sw-NI    25.53      25.88        
C - Final
 17 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE    25.66      25.23        
 18 Moleski, Joseph           17 Executive Swim C-NE    25.92      25.46        
 19 Loughner, Matt            17 Jewish Community-AM    25.68      25.47        
 20 Farrington, Pierce        17 Edge Swim Club-NE      25.76      25.52        
 21 Karlok, Dylan             17 Albany Starfish-AD     25.80      25.66        
 22 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV            25.89      25.88        
 23 Dinardo, Joshua           15 North Shore Swim-NE    25.84      26.23        
 24 Zaubler, William          16 Cougar Aquatic T-NJ    25.83      26.59        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                23.49  OPEN 2013 US Open
                23.59  WINT Winter Nationals
                24.29  JRNT Junior Nationals
                24.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  25.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Mulvehill, Joseph         17 Webster Swim Ass-NI    26.01      25.48        
  2 Mariner, Jonathan         17 Cape Cod Swim Cl-NE    26.01      25.67        
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                23.49  OPEN 2013 US Open
                23.59  WINT Winter Nationals
                24.29  JRNT Junior Nationals
                24.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  25.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Siokos, Konstantinos      25 Unattached-MR          21.40Y     24.29 qJRNT  
  2 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE    24.86      24.50 q      
  3 Boyd, Jack                17 Sweet Home Aquat-NI    24.17      24.52 q      
  4 Zurmuhl, David            18 Central Bucks Sw-MA    24.25      24.61 q      
  5 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD     24.55      24.92 q      
  6 Dreisbach, Alexander      17 Clifton Park-Hal-AD    21.65Y     24.95 q      
  7 Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA    25.34      25.01 q      
  8 Turner, Collin            15 North Baltimore-MD     24.72      25.03 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ    22.39Y     25.15 q      
 10 Finn, Erik                17 New Wave Swim Cl-NE    21.68Y     25.26 q      
 11 Burdo, Nick               15 Liverpool Jets S-NI    25.34      25.28 q      
 12 Westermeier, Christian    18 Star Swimming-NI       24.79      25.29 q      
 13 Miles, Corben             14 Patriot Swim Clu-NE    21.46Y     25.49 q      
 14 Howard, David             17 Fairport Area Sw-NI    25.29      25.53 q      
 15 Kolesar, Brad             17 Jewish Community-AM    27.72      25.64 q      
 16 Wahl, Zachary             22 Webster Swim Ass-NI    25.99      25.65 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE    21.60Y     25.66 q      
 18 Loughner, Matt            17 Jewish Community-AM    21.79Y     25.68 q      
 19 Farrington, Pierce        17 Edge Swim Club-NE      22.31Y     25.76 q      
 20 Karlok, Dylan             17 Albany Starfish-AD     22.35Y     25.80 q      
 21 Zaubler, William          16 Cougar Aquatic T-NJ    21.99Y     25.83 q      
 22 Dinardo, Joshua           15 North Shore Swim-NE    26.86      25.84 q      
 23 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV            22.12Y     25.89 q      
 24 Moleski, Joseph           17 Executive Swim C-NE    21.98Y     25.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Burke, Daniel             19 Liverpool Jets S-NI    26.65      25.93        
 26 Mulvehill, Joseph         17 Webster Swim Ass-NI    21.89Y     26.01        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Mariner, Jonathan         17 Cape Cod Swim Cl-NE    26.26     J26.01        
 28 Schickel, Francis         15 Ithaca Aquatics-NI     22.15Y     26.06        
 29 Gray, Kellen              16 Exeter Swim Team-NE    22.49Y    J26.06        
 30 Sjahfiedin, Tyler         16 Cape Cod Swim Cl-NE    22.48Y     26.07        
 31 Conley, Michael           16 Clifton Park-Hal-AD    22.43Y     26.08        
 32 Zapisek, Collin           16 Camillus Swim Cl-NI    25.88      26.09        
 33 Vesic, Christopher        17 Ballston Spa Swo-AD    22.09Y     26.15        
 34 Koziol, Gregory           18 Berkeley Aquatic-NJ    22.45Y     26.20        
 34 Gross, Connor             18 Cougar Aquatic T-NJ    26.32      26.20        
 36 Wahl, Matthew             22 Webster Swim Ass-NI    26.08      26.23        
 37 Lawrence, joe             16 Clarence Swim Cl-NI    22.67Y     26.28        
 38 Dawson, Will              17 PACK Swim Team o-NI    26.66      26.38        
 39 Doser, Jeffrey            16 Fairport Area Sw-NI    22.56Y     26.40        
 40 Koravos, Jack             15 New Wave Swim Cl-NE    22.38Y     26.41        
 41 Edmister, Brian           17 Genesee Valley S-NI    22.14Y     26.45        
 42 Lubanski, Troy            18 Mercury Swimming-NI    22.18Y     26.62        
 43 Rastelli, Alessandro      14 South Shore YMCA-NE    22.46Y     26.66        
 44 Carillo, Rj               17 Caldwell Center-NJ     23.86Y     27.02        
 45 Kline, Matthew            17 Emmaus Aquatic C-MA    25.40      27.10        
 46 Clouthier, Adam           17 Fairport Area Sw-NI    22.38Y     27.15        
 47 Chun, Elliot              17 Executive Swim C-NE    27.62      27.68        
 48 Beyerl, Austin            14 Jewish Community-AM    24.67Y     28.49        
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                51.49  OPEN 2013 US Open
                51.79  WINT Winter Nationals
                52.59  JRNT Junior Nationals
                52.89  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  55.68
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Siokos, Konstantinos      25 Unattached-MR          52.03      51.83 JRNT   
                  25.08       51.83 (26.75)                                        
  2 Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA    54.14      53.31        
                  25.45       53.31 (27.86)                                        
  3 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ    53.48      53.52        
                  25.81       53.52 (27.71)                                        
  4 Buese, William            16 North Baltimore-MD     53.42      53.54        
                  25.43       53.54 (28.11)                                        
  5 Zurmuhl, David            18 Central Bucks Sw-MA    54.59      53.90        
                  25.22       53.90 (28.68)                                        
  6 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN    54.77      54.64        
                  26.63       54.64 (28.01)                                        
  7 Wahl, Zachary             22 Webster Swim Ass-NI    54.56      54.66        
                  26.43       54.66 (28.23)                                        
  8 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE    54.43      54.80        
                  25.93       54.80 (28.87)                                        
B - Final
  9 Burdo, Nick               15 Liverpool Jets S-NI    54.95      54.57        
                  26.64       54.57 (27.93)                                        
 10 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ    54.88      54.81        
                  26.61       54.81 (28.20)                                        
 11 Dreisbach, Alexander      17 Clifton Park-Hal-AD    54.92      54.99        
                  26.62       54.99 (28.37)                                        
 12 Holder, Evan              17 Central Bucks Sw-MA    54.95      55.24        
                  26.55       55.24 (28.69)                                        
 13 Zapisek, Collin           16 Camillus Swim Cl-NI    55.38      55.40        
                  27.08       55.40 (28.32)                                        
 14 Wahl, Matthew             22 Webster Swim Ass-NI    55.90      56.08        
                  27.19       56.08 (28.89)                                        
 15 Li, Troy                  15 Carmel Swim Club-IN    55.76      56.29        
                  27.01       56.29 (29.28)                                        
 16 Westermeier, Christian    18 Star Swimming-NI       55.89      56.65        
                  26.47       56.65 (30.18)                                        
C - Final
 17 Delmastro, Peter          16 Greenwood Swimmi-NE    56.25      56.08        
                  27.13       56.08 (28.95)                                        
 18 O'Sullivan, Christopher   16 Berkeley Aquatic-NJ    56.20      56.27        
                  27.09       56.27 (29.18)                                        
 19 Kalafatis, Nicholas       17 Berkeley Aquatic-NJ    56.64      56.32        
                  27.20       56.32 (29.12)                                        
 20 Edwards, Thomas           16 North Shore Swim-NE    56.20      56.33        
                  27.86       56.33 (28.47)                                        
 21 McNair, Everett           16 BLUEFINS-AD            56.48      56.36        
                  26.93       56.36 (29.43)                                        
 22 Moleski, Joseph           17 Executive Swim C-NE    56.53      56.79        
                  26.96       56.79 (29.83)                                        
 23 Mulvehill, Joseph         17 Webster Swim Ass-NI    56.57      57.11        
                  27.41       57.11 (29.70)                                        
 24 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV            56.69      57.95        
                  28.02       57.95 (29.93)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                51.49  OPEN 2013 US Open
                51.79  WINT Winter Nationals
                52.59  JRNT Junior Nationals
                52.89  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  55.68
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- Edison, Timothy           17 Patriot Swim Clu-NE    48.37Y                  
  1 Siokos, Konstantinos      25 Unattached-MR          46.72Y     52.03 qJRNT  
                  24.70       52.03 (27.33)                                        
  2 Buese, William            16 North Baltimore-MD     53.11      53.42 q      
                  25.54       53.42 (27.88)                                        
  3 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ    54.97      53.48 q      
                  26.08       53.48 (27.40)                                        
  4 Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA    55.59      54.14 q      
                  25.81       54.14 (28.33)                                        
  5 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE    55.03      54.43 q      
                  26.25       54.43 (28.18)                                        
  6 Wahl, Zachary             22 Webster Swim Ass-NI    54.98      54.56 q      
                  26.68       54.56 (27.88)                                        
  7 Zurmuhl, David            18 Central Bucks Sw-MA    54.49      54.59 q      
                  25.96       54.59 (28.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN    53.88      54.77 q      
                  26.29       54.77 (28.48)                                        
  9 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ    54.49      54.88 q      
                  26.57       54.88 (28.31)                                        
 10 Dreisbach, Alexander      17 Clifton Park-Hal-AD    47.56Y     54.92 q      
                  25.82       54.92 (29.10)                                        
 11 Burdo, Nick               15 Liverpool Jets S-NI    46.30Y     54.95 q      
                  26.43       54.95 (28.52)                                        
 12 Holder, Evan              17 Central Bucks Sw-MA    54.11     J54.95 q      
                  26.38       54.95 (28.57)                                        
 13 Zapisek, Collin           16 Camillus Swim Cl-NI    55.87      55.38 q      
                  26.87       55.38 (28.51)                                        
 14 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI    55.65      55.59 q      
                  26.98       55.59 (28.61)                                        
 15 Finn, Erik                17 New Wave Swim Cl-NE    48.54Y     55.74 q      
                  26.77       55.74 (28.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 16 Li, Troy                  15 Carmel Swim Club-IN    48.43Y     55.76 q      
                  27.03       55.76 (28.73)                                        
 17 Westermeier, Christian    18 Star Swimming-NI       47.97Y     55.89 q      
                  25.99       55.89 (29.90)                                        
 18 Wahl, Matthew             22 Webster Swim Ass-NI    55.96      55.90 q      
                  27.09       55.90 (28.81)                                        
 19 Turner, Collin            15 North Baltimore-MD     54.88      56.08 q      
                  26.78       56.08 (29.30)                                        
 20 Edwards, Thomas           16 North Shore Swim-NE    48.85Y     56.20 q      
                  27.68       56.20 (28.52)                                        
 21 O'Sullivan, Christopher   16 Berkeley Aquatic-NJ    48.62Y    J56.20 q      
                  27.44       56.20 (28.76)                                        
 22 Farrington, Pierce        17 Edge Swim Club-NE      48.43Y     56.21 q      
                  26.48       56.21 (29.73)                                        
 23 Delmastro, Peter          16 Greenwood Swimmi-NE    50.88Y     56.25 q      
                  27.44       56.25 (28.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 24 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE    47.26Y     56.39 q      
                  27.08       56.39 (29.31)                                        
 25 McNair, Everett           16 BLUEFINS-AD            48.44Y     56.48        
                  26.75       56.48 (29.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 26 Moleski, Joseph           17 Executive Swim C-NE    47.96Y     56.53        
                  27.17       56.53 (29.36)                                        
 27 Mulvehill, Joseph         17 Webster Swim Ass-NI    48.02Y     56.57        
                  27.34       56.57 (29.23)                                        
 28 Kalafatis, Nicholas       17 Berkeley Aquatic-NJ    48.96Y     56.64        
                  27.59       56.64 (29.05)                                        
 29 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV            55.04      56.69        
                  27.35       56.69 (29.34)                                        
 30 Koziol, Gregory           18 Berkeley Aquatic-NJ    48.28Y     56.80        
                  27.07       56.80 (29.73)                                        
 31 Conley, Michael           16 Clifton Park-Hal-AD    48.88Y     56.94        
                  27.55       56.94 (29.39)                                        
 32 Macdonald, Seth           18 Clinton Cudas-AD       48.32Y     56.99        
                  27.82       56.99 (29.17)                                        
 33 Koravos, Jack             15 New Wave Swim Cl-NE    58.95      57.09        
                  27.89       57.09 (29.20)                                        
 34 Coe, Andrew               16 North Baltimore-MD     56.31      57.10        
                  27.63       57.10 (29.47)                                        
 35 Schickel, Francis         15 Ithaca Aquatics-NI     48.30Y     57.14        
                  27.17       57.14 (29.97)                                        
 36 Miles, Corben             14 Patriot Swim Clu-NE    47.54Y     57.16        
                  27.65       57.16 (29.51)                                        
 37 Howard, David             17 Fairport Area Sw-NI    47.93Y     57.36        
                  27.15       57.36 (30.21)                                        
 38 Mariner, Jonathan         17 Cape Cod Swim Cl-NE    48.59Y     57.40        
                  27.52       57.40 (29.88)                                        
 39 Dinardo, Joshua           15 North Shore Swim-NE    48.89Y     57.63        
                  27.87       57.63 (29.76)                                        
 40 Rastelli, Alessandro      14 South Shore YMCA-NE    58.78      57.72        
                  27.68       57.72 (30.04)                                        
 41 Loughner, Matt            17 Jewish Community-AM    48.51Y     57.74        
                  27.80       57.74 (29.94)                                        
 42 Sjahfiedin, Tyler         16 Cape Cod Swim Cl-NE    58.76      57.76        
                  27.81       57.76 (29.95)                                        
 43 Karlok, Dylan             17 Albany Starfish-AD     48.68Y     58.01        
                  27.96       58.01 (30.05)                                        
 44 Doser, Jeffrey            16 Fairport Area Sw-NI    48.10Y     58.02        
                  28.20       58.02 (29.82)                                        
 45 Edmister, Brian           17 Genesee Valley S-NI    48.89Y     58.37        
                  27.94       58.37 (30.43)                                        
 46 Kolesar, Brad             17 Jewish Community-AM  1:00.53      58.77        
                  28.37       58.77 (30.40)                                        
 47 Lawson, Nick              17 Clinton Cudas-AD       48.89Y     58.78        
                  27.73       58.78 (31.05)                                        
 48 Lapoint, Alexander        17 Fairport Area Sw-NI    48.70Y     58.88        
                  28.44       58.88 (30.44)                                        
 49 Vesic, Christopher        17 Ballston Spa Swo-AD    50.16Y     58.89        
                  27.66       58.89 (31.23)                                        
 50 Lubanski, Troy            18 Mercury Swimming-NI  1:00.94      59.25        
                  28.02       59.25 (31.23)                                        
 51 Stauder, Derek            16 Carmel Swim Club-IN    59.95      59.52        
                  28.70       59.52 (30.82)                                        
 52 Uhrin, Brian              16 Jewish Community-AM  1:02.50    1:00.05        
                  28.57     1:00.05 (31.48)                                        
 53 Delaus, David             15 PACK Swim Team o-NI  1:00.40    1:00.06        
                  28.91     1:00.06 (31.15)                                        
 54 Dinunzio, Matthew         15 GRSC-NI              1:02.51    1:00.19        
                  28.46     1:00.19 (31.73)                                        
 55 Zaubler, William          16 Cougar Aquatic T-NJ    56.24    1:01.38        
                  29.02     1:01.38 (32.36)                                        
 56 Dawson, Will              17 PACK Swim Team o-NI    48.57Y   1:01.55        
                  28.81     1:01.55 (32.74)                                        
 57 McBryan, Michael          17 Central Bucks Sw-MA    57.04    1:02.01        
                  30.07     1:02.01 (31.94)                                        
 -- Fitzstevens, John         17 Rochester Rapids-NI    52.45Y        NS        
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:52.89  OPEN 2013 US Open
              1:53.29  WINT Winter Nationals
              1:55.49  JRNT Junior Nationals
              1:56.29  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ  1:55.76    1:54.07 JRNT   
                  26.79       55.78 (28.99)     1:25.06 (29.28)     1:54.07 (29.01)
  2 Boyd, Jack                17 Sweet Home Aquat-NI  1:56.13    1:54.62 JRNT   
                  26.72       55.51 (28.79)     1:25.68 (30.17)     1:54.62 (28.94)
  3 Siokos, Konstantinos      25 Unattached-MR        1:56.47    1:54.72 JRNT   
                  26.40       55.47 (29.07)     1:24.48 (29.01)     1:54.72 (30.24)
  4 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  1:57.14    1:56.21 WJRN   
                  27.58       56.50 (28.92)     1:26.12 (29.62)     1:56.21 (30.09)
  5 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   1:59.47    1:57.83        
                  28.50       58.93 (30.43)     1:28.47 (29.54)     1:57.83 (29.36)
  6 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE  1:59.30    1:58.33        
                  27.77       57.74 (29.97)     1:28.15 (30.41)     1:58.33 (30.18)
  7 Zukerman, Ryan            18 Carmel Swim Club-IN  1:58.25    1:58.44        
                  28.52       58.51 (29.99)     1:27.96 (29.45)     1:58.44 (30.48)
  8 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   1:59.78    1:58.83        
                  28.25       58.55 (30.30)     1:29.11 (30.56)     1:58.83 (29.72)
B - Final
  9 Holder, Evan              17 Central Bucks Sw-MA  2:01.13    1:57.83        
                  27.22       56.97 (29.75)     1:27.40 (30.43)     1:57.83 (30.43)
 10 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   1:59.82    1:58.17        
                  27.81       57.19 (29.38)     1:27.39 (30.20)     1:58.17 (30.78)
 11 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  2:01.02    1:58.81        
                  27.59       57.10 (29.51)     1:28.26 (31.16)     1:58.81 (30.55)
 12 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          1:59.99    1:59.72        
                  27.62       57.88 (30.26)     1:29.34 (31.46)     1:59.72 (30.38)
 13 Smith, Neal               16 Jewish Community-AM  2:00.53    2:01.33        
                  28.35       58.79 (30.44)     1:29.74 (30.95)     2:01.33 (31.59)
 14 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  2:01.79    2:01.60        
                  28.12       59.11 (30.99)     1:30.33 (31.22)     2:01.60 (31.27)
 15 Williams, Robert          16 North Baltimore-MD   2:01.76    2:02.55        
                  27.93       58.74 (30.81)     1:30.23 (31.49)     2:02.55 (32.32)
 16 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   2:01.54    2:03.21        
                  28.57       59.86 (31.29)     1:31.88 (32.02)     2:03.21 (31.33)
C - Final
 17 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  2:02.87    1:59.68        
                  27.87       58.32 (30.45)     1:29.59 (31.27)     1:59.68 (30.09)
 18 Brown, Glen               15 Carmel Swim Club-IN  2:02.89    2:00.70        
                  27.88       58.97 (31.09)     1:29.97 (31.00)     2:00.70 (30.73)
 19 Li, Troy                  15 Carmel Swim Club-IN  2:03.00    2:00.72        
                  28.27       58.78 (30.51)     1:29.92 (31.14)     2:00.72 (30.80)
 20 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  2:02.25    2:00.83        
                  28.20       58.78 (30.58)     1:30.18 (31.40)     2:00.83 (30.65)
 21 Dreisbach, Alexander      17 Clifton Park-Hal-AD  2:02.28    2:01.35        
                  27.29       57.62 (30.33)     1:29.45 (31.83)     2:01.35 (31.90)
 22 Margonis, Frank           16 North Baltimore-MD   2:02.18    2:01.47        
                  27.91       58.04 (30.13)     1:30.03 (31.99)     2:01.47 (31.44)
 23 Zapisek, Collin           16 Camillus Swim Cl-NI  2:02.56    2:02.18        
                  28.12       58.91 (30.79)     1:30.61 (31.70)     2:02.18 (31.57)
 24 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI  2:02.14    2:02.78        
                  28.98     1:00.06 (31.08)     1:31.77 (31.71)     2:02.78 (31.01)
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:52.89  OPEN 2013 US Open
              1:53.29  WINT Winter Nationals
              1:55.49  JRNT Junior Nationals
              1:56.29  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ  1:55.50    1:55.76 qWJRN  
                  27.50       56.72 (29.22)     1:26.39 (29.67)     1:55.76 (29.37)
  2 Boyd, Jack                17 Sweet Home Aquat-NI  1:54.10    1:56.13 qWJRN  
                  26.71       56.08 (29.37)     1:26.18 (30.10)     1:56.13 (29.95)
  3 Siokos, Konstantinos      25 Unattached-MR        1:42.13Y   1:56.47 q      
                  26.40       55.17 (28.77)     1:25.02 (29.85)     1:56.47 (31.45)
  4 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  1:58.31    1:57.14 q      
                  28.08       57.64 (29.56)     1:27.57 (29.93)     1:57.14 (29.57)
  5 Zukerman, Ryan            18 Carmel Swim Club-IN  2:00.93    1:58.25 q      
                  28.17       58.04 (29.87)     1:27.66 (29.62)     1:58.25 (30.59)
  6 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE  2:01.20    1:59.30 q      
                  27.82       58.20 (30.38)     1:28.98 (30.78)     1:59.30 (30.32)
  7 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   2:00.50    1:59.47 q      
                  27.47       56.65 (29.18)     1:27.88 (31.23)     1:59.47 (31.59)
  8 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   1:58.35    1:59.78 q      
                  27.99       58.02 (30.03)     1:29.00 (30.98)     1:59.78 (30.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   1:59.56    1:59.82 q      
                  27.84       57.99 (30.15)     1:28.75 (30.76)     1:59.82 (31.07)
 10 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          1:59.44    1:59.99 q      
                  27.85       58.05 (30.20)     1:29.36 (31.31)     1:59.99 (30.63)
 11 Smith, Neal               16 Jewish Community-AM  1:45.01Y   2:00.53 q      
                  27.59       57.87 (30.28)     1:29.38 (31.51)     2:00.53 (31.15)
 12 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  1:59.55    2:01.02 q      
                  27.87       58.35 (30.48)     1:29.50 (31.15)     2:01.02 (31.52)
 13 Holder, Evan              17 Central Bucks Sw-MA  1:59.55    2:01.13 q      
                  27.92       58.15 (30.23)     1:29.72 (31.57)     2:01.13 (31.41)
 14 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   1:45.30Y   2:01.54 q      
                  28.45       59.28 (30.83)     1:31.21 (31.93)     2:01.54 (30.33)
 15 Williams, Robert          16 North Baltimore-MD   2:01.27    2:01.76 q      
                  28.36       58.95 (30.59)     1:30.39 (31.44)     2:01.76 (31.37)
 16 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  1:59.89    2:01.79 q      
                  28.22       58.80 (30.58)     1:30.13 (31.33)     2:01.79 (31.66)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smachlo, Miles            15 Albany Starfish-AD   1:45.19Y   2:01.86 q      
                  28.19       58.90 (30.71)     1:31.41 (32.51)     2:01.86 (30.45)
 18 Westermeier, Christian    18 Star Swimming-NI     1:46.33Y   2:02.13 q      
                  27.88       59.05 (31.17)     1:30.49 (31.44)     2:02.13 (31.64)
 19 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI  1:42.69Y   2:02.14 q      
                  28.47       59.27 (30.80)     1:30.90 (31.63)     2:02.14 (31.24)
 20 Margonis, Frank           16 North Baltimore-MD   2:02.11    2:02.18 q      
                  28.70       59.90 (31.20)     1:31.61 (31.71)     2:02.18 (30.57)
 21 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  1:42.54Y   2:02.25 q      
                  28.26       59.52 (31.26)     1:30.37 (30.85)     2:02.25 (31.88)
 22 Dreisbach, Alexander      17 Clifton Park-Hal-AD  1:46.30Y   2:02.28 q      
                  27.79       58.75 (30.96)     1:30.86 (32.11)     2:02.28 (31.42)
 23 Zapisek, Collin           16 Camillus Swim Cl-NI  1:43.03Y   2:02.56 q      
                  28.19       59.05 (30.86)     1:30.32 (31.27)     2:02.56 (32.24)
 24 McCauley, William         17 Star Swimming-NI     2:00.07    2:02.74 q      
                  27.90       58.31 (30.41)     1:30.62 (32.31)     2:02.74 (32.12)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  2:00.95    2:02.87        
                  28.51       59.70 (31.19)     1:31.67 (31.97)     2:02.87 (31.20)
 26 Brown, Glen               15 Carmel Swim Club-IN  1:45.35Y   2:02.89        
                  28.58       59.88 (31.30)     1:32.08 (32.20)     2:02.89 (30.81)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Li, Troy                  15 Carmel Swim Club-IN  1:43.87Y   2:03.00        
                  28.10       59.17 (31.07)     1:30.50 (31.33)     2:03.00 (32.50)
 28 Smagula, Nicholas         18 Berkeley Aquatic-NJ  2:01.59    2:03.12        
                  29.16     1:00.20 (31.04)     1:31.89 (31.69)     2:03.12 (31.23)
 29 Kalafatis, Nicholas       17 Berkeley Aquatic-NJ  1:45.36Y   2:03.28        
                  28.24       59.44 (31.20)     1:31.89 (32.45)     2:03.28 (31.39)
 30 King, Kevin               18 New Wave Swim Cl-NE  1:46.36Y   2:03.50        
                  29.18     1:01.03 (31.85)     1:31.92 (30.89)     2:03.50 (31.58)
 31 Jinn, Brandon             15 Greenwood Swimmi-NE  2:00.33    2:03.76        
                  28.56       59.31 (30.75)     1:31.57 (32.26)     2:03.76 (32.19)
 32 Lawson, Nick              17 Clinton Cudas-AD     1:45.28Y   2:04.09        
                  28.69     1:00.11 (31.42)     1:32.48 (32.37)     2:04.09 (31.61)
 33 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE  1:45.50Y   2:04.13        
                  29.03     1:00.91 (31.88)     1:32.52 (31.61)     2:04.13 (31.61)
 34 Wells, Emerson            16 Albany Starfish-AD   2:08.84    2:04.46        
                  29.17     1:00.57 (31.40)     1:33.00 (32.43)     2:04.46 (31.46)
 35 Majeski, Andrew           15 New Wave Swim Cl-NE  1:45.97Y   2:04.62        
                  28.20       59.63 (31.43)     1:31.79 (32.16)     2:04.62 (32.83)
 36 Edwards, Thomas           16 North Shore Swim-NE  1:45.76Y   2:04.83        
                  28.19       59.12 (30.93)     1:31.36 (32.24)     2:04.83 (33.47)
 37 Kline, Matthew            17 Emmaus Aquatic C-MA  2:01.39    2:04.85        
                  28.48     1:00.12 (31.64)     1:32.51 (32.39)     2:04.85 (32.34)
 38 Koziol, Gregory           18 Berkeley Aquatic-NJ  1:43.85Y   2:04.88        
                  28.87       59.78 (30.91)     1:32.32 (32.54)     2:04.88 (32.56)
 39 Bishop, Zachary           15 Exeter Swim Team-NE  1:46.40Y   2:04.90        
                  29.55     1:01.11 (31.56)     1:32.97 (31.86)     2:04.90 (31.93)
 40 O'Sullivan, Christopher   16 Berkeley Aquatic-NJ  1:46.38Y   2:04.97        
                  24.65     1:01.18 (36.53)     1:33.27 (32.09)     2:04.97 (31.70)
 41 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI     2:10.71    2:05.14        
                  28.54       59.62 (31.08)     1:32.39 (32.77)     2:05.14 (32.75)
 42 Miller, Kevin             14 Ithaca Aquatics-NI   2:08.20    2:05.49        
                  28.60     1:00.46 (31.86)     1:32.79 (32.33)     2:05.49 (32.70)
 43 Delmastro, Peter          16 Greenwood Swimmi-NE  1:46.36Y   2:05.58        
                  28.27     1:00.23 (31.96)     1:32.58 (32.35)     2:05.58 (33.00)
 44 Viotto, James             16 Morris County Sw-NJ  2:09.36    2:05.80        
                  29.34     1:01.32 (31.98)     1:33.79 (32.47)     2:05.80 (32.01)
 45 Wimmer, Cody              16 Emmaus Aquatic C-MA  1:42.56Y   2:06.66        
                  29.17     1:01.23 (32.06)     1:33.75 (32.52)     2:06.66 (32.91)
 46 Souza, Timothy            15 South Shore YMCA-NE  2:07.26    2:06.84        
                  29.59     1:01.29 (31.70)     1:34.01 (32.72)     2:06.84 (32.83)
 47 McCrobie, Trevor          18 PACK Swim Team o-NI  1:46.46Y   2:07.66        
                  30.25     1:02.79 (32.54)     1:35.45 (32.66)     2:07.66 (32.21)
 48 Vinyard, Matthew          16 Carmel Swim Club-IN  2:16.52    2:07.87        
                  29.27     1:01.18 (31.91)     1:34.50 (33.32)     2:07.87 (33.37)
 49 Burdo, Nick               15 Liverpool Jets S-NI  1:46.03Y   2:07.91        
                  28.73     1:01.10 (32.37)     1:35.34 (34.24)     2:07.91 (32.57)
 50 Zaubler, William          16 Cougar Aquatic T-NJ  1:49.04Y   2:07.92        
                  27.74       59.79 (32.05)     1:33.74 (33.95)     2:07.92 (34.18)
 51 Brunelli, Michael         14 Belmont Aquatic-NE   2:06.87    2:08.77        
                  29.55     1:01.89 (32.34)     1:35.16 (33.27)     2:08.77 (33.61)
 52 Delaus, David             15 PACK Swim Team o-NI  1:45.89Y   2:08.97        
                  29.07     1:01.17 (32.10)     1:35.23 (34.06)     2:08.97 (33.74)
 53 Burdge, Eric              15 Clifton Park-Hal-AD  1:46.38Y   2:11.00        
                  29.30     1:02.41 (33.11)     1:36.55 (34.14)     2:11.00 (34.45)
 -- Clouthier, Adam           17 Fairport Area Sw-NI  2:00.53Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:59.99  OPEN 2013 US Open
              4:01.09  WINT Winter Nationals
              4:05.19  JRNT Junior Nationals
              4:06.29  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  4:18.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ  4:08.06    4:01.46 JRNT   
                  27.58       57.15 (29.57)     1:27.86 (30.71)     1:58.55 (30.69)
        2:30.24 (31.69)     3:00.92 (30.68)     3:31.89 (30.97)     4:01.46 (29.57)
  2 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  4:06.01    4:01.53 JRNT   
                  27.82       57.33 (29.51)     1:28.10 (30.77)     1:59.11 (31.01)
        2:30.79 (31.68)     3:01.57 (30.78)     3:31.95 (30.38)     4:01.53 (29.58)
  3 Boyd, Jack                17 Sweet Home Aquat-NI  4:08.77    4:04.22 JRNT   
                  26.76       56.19 (29.43)     1:26.60 (30.41)     1:57.83 (31.23)
        2:29.43 (31.60)     3:00.96 (31.53)     3:32.69 (31.73)     4:04.22 (31.53)
  4 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   4:09.41    4:09.27        
                  28.48       58.92 (30.44)     1:30.47 (31.55)     2:02.54 (32.07)
        2:34.49 (31.95)     3:06.55 (32.06)     3:38.63 (32.08)     4:09.27 (30.64)
  5 Cadigan, William          15 North Baltimore-MD   4:12.66    4:09.45        
                  28.91     1:00.57 (31.66)     1:32.47 (31.90)     2:04.42 (31.95)
        2:36.16 (31.74)     3:07.71 (31.55)     3:39.33 (31.62)     4:09.45 (30.12)
  6 Holder, Evan              17 Central Bucks Sw-MA  4:12.73    4:14.10        
                  27.67       58.49 (30.82)     1:29.84 (31.35)     2:01.99 (32.15)
        2:34.67 (32.68)     3:07.83 (33.16)     3:41.26 (33.43)     4:14.10 (32.84)
  7 Smith, Neal               16 Jewish Community-AM  4:12.94    4:14.48        
                  28.97     1:00.78 (31.81)     1:33.21 (32.43)     2:05.82 (32.61)
        2:38.38 (32.56)     3:11.18 (32.80)     3:42.80 (31.62)     4:14.48 (31.68)
  8 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          4:11.73    4:19.79        
                  28.10       59.71 (31.61)     1:32.76 (33.05)     2:06.23 (33.47)
        2:39.47 (33.24)     3:13.29 (33.82)     3:47.07 (33.78)     4:19.79 (32.72)
B - Final
  9 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   4:15.95    4:09.22        
                  28.78     1:00.02 (31.24)     1:31.96 (31.94)     2:04.06 (32.10)
        2:35.24 (31.18)     3:06.48 (31.24)     3:38.03 (31.55)     4:09.22 (31.19)
 10 Zukerman, Ryan            18 Carmel Swim Club-IN  4:15.10    4:13.13        
                  29.12     1:00.12 (31.00)     1:32.02 (31.90)     2:04.02 (32.00)
        2:36.03 (32.01)     3:08.54 (32.51)     3:41.17 (32.63)     4:13.13 (31.96)
 11 Smagula, Nicholas         18 Berkeley Aquatic-NJ  4:15.38    4:13.67        
                  29.56     1:00.67 (31.11)     1:32.77 (32.10)     2:05.10 (32.33)
        2:37.32 (32.22)     3:09.67 (32.35)     3:42.13 (32.46)     4:13.67 (31.54)
 12 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE  4:16.73    4:14.54        
                  28.70     1:00.90 (32.20)     1:33.50 (32.60)     2:06.52 (33.02)
        2:39.72 (33.20)     3:11.66 (31.94)     3:43.27 (31.61)     4:14.54 (31.27)
 13 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   4:13.50    4:14.66        
                  28.40       59.17 (30.77)     1:30.74 (31.57)     2:03.18 (32.44)
        2:35.68 (32.50)     3:08.50 (32.82)     3:41.81 (33.31)     4:14.66 (32.85)
 14 Williams, Robert          16 North Baltimore-MD   4:17.36    4:16.15        
                  28.79     1:00.07 (31.28)     1:31.82 (31.75)     2:04.26 (32.44)
        2:36.89 (32.63)     3:10.19 (33.30)     3:43.33 (33.14)     4:16.15 (32.82)
 15 Brown, Glen               15 Carmel Swim Club-IN  4:17.33    4:17.24        
                  28.77     1:00.39 (31.62)     1:32.73 (32.34)     2:05.46 (32.73)
        2:38.33 (32.87)     3:11.99 (33.66)     3:45.66 (33.67)     4:17.24 (31.58)
 16 King, Kevin               18 New Wave Swim Cl-NE  4:17.58    4:17.40        
                  29.84     1:01.72 (31.88)     1:34.05 (32.33)     2:06.79 (32.74)
        2:39.57 (32.78)     3:12.50 (32.93)     3:45.60 (33.10)     4:17.40 (31.80)
C - Final
 17 Li, Troy                  15 Carmel Swim Club-IN  4:18.53    4:16.71        
                  29.11     1:00.93 (31.82)     1:33.48 (32.55)     2:06.57 (33.09)
        2:39.22 (32.65)     3:12.14 (32.92)     3:45.44 (33.30)     4:16.71 (31.27)
 18 Majeski, Andrew           15 New Wave Swim Cl-NE  4:19.04    4:18.09        
                  28.74     1:00.49 (31.75)     1:33.44 (32.95)     2:06.60 (33.16)
        2:39.67 (33.07)     3:12.72 (33.05)     3:46.00 (33.28)     4:18.09 (32.09)
 19 Margonis, Frank           16 North Baltimore-MD   4:20.99    4:19.82        
                  29.25     1:01.65 (32.40)     1:34.39 (32.74)     2:07.54 (33.15)
        2:40.89 (33.35)     3:14.48 (33.59)     3:47.91 (33.43)     4:19.82 (31.91)
 20 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  4:21.09    4:20.24        
                  29.93     1:01.97 (32.04)     1:34.90 (32.93)     2:07.70 (32.80)
        2:41.11 (33.41)     3:14.42 (33.31)     3:47.95 (33.53)     4:20.24 (32.29)
 21 Brunelli, Michael         14 Belmont Aquatic-NE   4:21.35    4:20.83        
                  29.93     1:02.79 (32.86)     1:36.35 (33.56)     2:11.05 (34.70)
        2:43.16 (32.11)     3:16.54 (33.38)     3:49.45 (32.91)     4:20.83 (31.38)
 22 Simpson, Alexander        17 Cape Cod Swim Cl-NE  4:20.12    4:21.02        
                  29.71     1:01.86 (32.15)     1:34.53 (32.67)     2:07.41 (32.88)
        2:40.94 (33.53)     3:14.59 (33.65)     3:48.64 (34.05)     4:21.02 (32.38)
 23 Zapisek, Collin           16 Camillus Swim Cl-NI  4:20.24    4:22.33        
                  28.95     1:01.20 (32.25)     1:34.01 (32.81)     2:07.60 (33.59)
        2:41.23 (33.63)     3:14.34 (33.11)     3:48.96 (34.62)     4:22.33 (33.37)
 24 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   4:20.42    4:28.39        
                  30.66     1:04.39 (33.73)     1:38.67 (34.28)     2:13.01 (34.34)
        2:47.23 (34.22)     3:21.87 (34.64)     3:55.41 (33.54)     4:28.39 (32.98)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              3:59.99  OPEN 2013 US Open
              4:01.09  WINT Winter Nationals
              4:05.19  JRNT Junior Nationals
              4:06.29  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  4:18.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  4:06.61    4:06.01 qWJRN  
                  28.56       58.86 (30.30)     1:29.97 (31.11)     2:01.08 (31.11)
        2:33.06 (31.98)     3:05.01 (31.95)     3:35.60 (30.59)     4:06.01 (30.41)
  2 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ  4:05.06    4:08.06 q      
                  28.74       59.71 (30.97)     1:31.50 (31.79)     2:02.89 (31.39)
        2:34.53 (31.64)     3:05.82 (31.29)     3:37.36 (31.54)     4:08.06 (30.70)
  3 Boyd, Jack                17 Sweet Home Aquat-NI  4:03.02    4:08.77 q      
                  27.74       58.27 (30.53)     1:29.96 (31.69)     2:01.51 (31.55)
        2:33.54 (32.03)     3:05.67 (32.13)     3:38.06 (32.39)     4:08.77 (30.71)
  4 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   4:08.89    4:09.41 q      
                  28.65       59.27 (30.62)     1:30.67 (31.40)     2:02.37 (31.70)
        2:34.38 (32.01)     3:06.54 (32.16)     3:38.58 (32.04)     4:09.41 (30.83)
  5 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          4:13.58    4:11.73 q      
                  28.24       59.19 (30.95)     1:30.90 (31.71)     2:02.55 (31.65)
        2:35.13 (32.58)     3:07.75 (32.62)     3:40.57 (32.82)     4:11.73 (31.16)
  6 Cadigan, William          15 North Baltimore-MD   4:17.95    4:12.66 q      
                  29.97     1:01.83 (31.86)     1:33.58 (31.75)     2:05.61 (32.03)
        2:37.47 (31.86)     3:09.09 (31.62)     3:41.43 (32.34)     4:12.66 (31.23)
  7 Holder, Evan              17 Central Bucks Sw-MA  4:09.49    4:12.73 q      
                  28.31       59.65 (31.34)     1:31.91 (32.26)     2:03.75 (31.84)
        2:35.92 (32.17)     3:08.50 (32.58)     3:41.52 (33.02)     4:12.73 (31.21)
  8 Smith, Neal               16 Jewish Community-AM  4:37.36Y   4:12.94 q      
                  28.88     1:00.62 (31.74)     1:33.18 (32.56)     2:06.23 (33.05)
        2:38.28 (32.05)     3:10.57 (32.29)     3:42.56 (31.99)     4:12.94 (30.38)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   4:14.16    4:13.50 q      
                  29.00     1:00.66 (31.66)     1:33.17 (32.51)     2:05.29 (32.12)
        2:36.88 (31.59)     3:08.98 (32.10)     3:41.58 (32.60)     4:13.50 (31.92)
 10 Zukerman, Ryan            18 Carmel Swim Club-IN  4:12.49    4:15.10 q      
                  29.91     1:02.38 (32.47)     1:34.58 (32.20)     2:06.55 (31.97)
        2:38.82 (32.27)     3:10.96 (32.14)     3:43.29 (32.33)     4:15.10 (31.81)
 11 Smagula, Nicholas         18 Berkeley Aquatic-NJ  4:12.34    4:15.38 q      
                  30.01     1:01.88 (31.87)     1:34.37 (32.49)     2:06.99 (32.62)
        2:39.19 (32.20)     3:11.39 (32.20)     3:43.72 (32.33)     4:15.38 (31.66)
 12 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   4:11.09    4:15.95 q      
                  29.34     1:01.12 (31.78)     1:33.61 (32.49)     2:06.48 (32.87)
        2:38.55 (32.07)     3:11.02 (32.47)     3:43.87 (32.85)     4:15.95 (32.08)
 13 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE  4:16.03    4:16.73 q      
                  28.42     1:00.27 (31.85)     1:32.11 (31.84)     2:04.54 (32.43)
        2:36.95 (32.41)     3:09.82 (32.87)     3:43.06 (33.24)     4:16.73 (33.67)
 14 Brown, Glen               15 Carmel Swim Club-IN  4:45.19Y   4:17.33 q      
                  29.26     1:01.84 (32.58)     1:34.45 (32.61)     2:07.43 (32.98)
        2:39.95 (32.52)     3:13.29 (33.34)     3:45.77 (32.48)     4:17.33 (31.56)
 15 Williams, Robert          16 North Baltimore-MD   4:09.57    4:17.36 q      
                  29.50     1:00.94 (31.44)     1:32.95 (32.01)     2:05.26 (32.31)
        2:38.29 (33.03)     3:11.18 (32.89)     3:44.87 (33.69)     4:17.36 (32.49)
 16 King, Kevin               18 New Wave Swim Cl-NE  4:42.72Y   4:17.58 q      
                  29.74     1:02.03 (32.29)     1:33.81 (31.78)     2:06.57 (32.76)
        2:39.03 (32.46)     3:12.65 (33.62)     3:45.31 (32.66)     4:17.58 (32.27)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Li, Troy                  15 Carmel Swim Club-IN  4:47.41Y   4:18.53 q      
                  29.99     1:02.31 (32.32)     1:34.82 (32.51)     2:07.43 (32.61)
        2:40.36 (32.93)     3:13.32 (32.96)     3:46.24 (32.92)     4:18.53 (32.29)
 18 Majeski, Andrew           15 New Wave Swim Cl-NE  4:44.96Y   4:19.04 q      
                  29.52     1:02.52 (33.00)     1:35.44 (32.92)     2:08.87 (33.43)
        2:41.46 (32.59)     3:14.97 (33.51)     3:47.64 (32.67)     4:19.04 (31.40)
 19 Simpson, Alexander        17 Cape Cod Swim Cl-NE  4:47.55Y   4:20.12 q      
                  29.74     1:01.98 (32.24)     1:35.08 (33.10)     2:08.26 (33.18)
        2:41.62 (33.36)     3:14.87 (33.25)     3:48.15 (33.28)     4:20.12 (31.97)
 20 Zapisek, Collin           16 Camillus Swim Cl-NI  4:43.58Y   4:20.24 q      
                  29.20     1:01.45 (32.25)     1:33.92 (32.47)     2:06.75 (32.83)
        2:39.64 (32.89)     3:13.30 (33.66)     3:47.27 (33.97)     4:20.24 (32.97)
 21 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   4:14.81    4:20.42 q      
                  29.93     1:02.79 (32.86)     1:36.24 (33.45)     2:09.69 (33.45)
        2:42.75 (33.06)     3:15.85 (33.10)     3:48.69 (32.84)     4:20.42 (31.73)
 22 Margonis, Frank           16 North Baltimore-MD   4:47.08Y   4:20.99 q      
                  29.28     1:01.14 (31.86)     1:34.29 (33.15)     2:07.53 (33.24)
        2:41.20 (33.67)     3:14.74 (33.54)     3:48.63 (33.89)     4:20.99 (32.36)
 23 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  4:14.55    4:21.09 q      
                  29.75     1:02.27 (32.52)     1:35.24 (32.97)     2:08.25 (33.01)
        2:41.72 (33.47)     3:15.43 (33.71)     3:48.58 (33.15)     4:21.09 (32.51)
 24 Brunelli, Michael         14 Belmont Aquatic-NE   4:25.88    4:21.35 q      
                  30.67     1:03.98 (33.31)     1:37.36 (33.38)     2:11.37 (34.01)
        2:43.52 (32.15)     3:16.52 (33.00)     3:49.22 (32.70)     4:21.35 (32.13)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Jinn, Brandon             15 Greenwood Swimmi-NE  4:15.39    4:22.36        
                  30.28     1:03.38 (33.10)     1:36.42 (33.04)     2:09.76 (33.34)
        2:42.80 (33.04)     3:16.13 (33.33)     3:49.51 (33.38)     4:22.36 (32.85)
 26 Smachlo, Miles            15 Albany Starfish-AD   4:43.53Y   4:22.56        
                  29.71     1:03.34 (33.63)     1:37.35 (34.01)     2:11.05 (33.70)
        2:44.66 (33.61)     3:18.31 (33.65)     3:51.26 (32.95)     4:22.56 (31.30)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Parker, Joshua            15 Berkeley Aquatic-NJ  4:48.14Y   4:22.60        
                  31.43     1:04.99 (33.56)     1:38.36 (33.37)     2:11.59 (33.23)
        2:44.59 (33.00)     3:17.24 (32.65)     3:50.47 (33.23)     4:22.60 (32.13)
 28 Courville, Nathan         17 North Shore Swim-NE  4:26.03    4:22.81        
                  29.95     1:02.08 (32.13)     1:34.87 (32.79)     2:08.90 (34.03)
        2:42.73 (33.83)     3:17.52 (34.79)     3:51.46 (33.94)     4:22.81 (31.35)
 29 Cosgarea, William         16 North Baltimore-MD   4:46.70    4:23.84        
                  30.50     1:03.44 (32.94)     1:37.21 (33.77)     2:10.75 (33.54)
        2:44.44 (33.69)     3:17.92 (33.48)     3:51.48 (33.56)     4:23.84 (32.36)
 30 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI  4:42.92Y   4:23.87        
                  29.77     1:02.58 (32.81)     1:36.56 (33.98)     2:10.62 (34.06)
        2:44.99 (34.37)     3:19.32 (34.33)     3:53.34 (34.02)     4:23.87 (30.53)
 31 Kalafatis, Nicholas       17 Berkeley Aquatic-NJ  4:27.39    4:24.25        
                  29.83     1:03.76 (33.93)     1:37.30 (33.54)     2:11.39 (34.09)
        2:44.45 (33.06)     3:18.44 (33.99)     3:51.55 (33.11)     4:24.25 (32.70)
 32 Barrett, Graham           14 South Shore YMCA-NE  4:38.70    4:24.50        
                  30.65     1:04.50 (33.85)     1:38.66 (34.16)     2:12.82 (34.16)
        2:46.02 (33.20)     3:19.54 (33.52)     3:53.27 (33.73)     4:24.50 (31.23)
 33 Miller, Kevin             14 Ithaca Aquatics-NI   4:43.91Y   4:24.63        
                  29.88     1:02.86 (32.98)     1:36.47 (33.61)     2:10.23 (33.76)
        2:43.46 (33.23)     3:17.32 (33.86)     3:51.42 (34.10)     4:24.63 (33.21)
 34 Zitz, Jacob               17 Mercury Swimming-NI  4:28.98    4:25.27        
                  29.68     1:01.57 (31.89)     1:35.51 (33.94)     2:09.73 (34.22)
        2:44.18 (34.45)     3:18.77 (34.59)     3:52.89 (34.12)     4:25.27 (32.38)
 35 Kline, Matthew            17 Emmaus Aquatic C-MA  4:18.31    4:25.36        
                  30.14     1:03.21 (33.07)     1:36.57 (33.36)     2:10.25 (33.68)
        2:44.09 (33.84)     3:18.35 (34.26)     3:51.74 (33.39)     4:25.36 (33.62)
 36 Coe, Andrew               16 North Baltimore-MD   4:48.30Y   4:25.41        
                  30.56     1:03.31 (32.75)     1:36.62 (33.31)     2:10.19 (33.57)
        2:44.26 (34.07)     3:18.41 (34.15)     3:52.22 (33.81)     4:25.41 (33.19)
 37 Ramsay, Nathaniel         17 South Shore YMCA-NE  4:17.03    4:25.45        
                  29.72     1:01.52 (31.80)     1:34.14 (32.62)     2:07.61 (33.47)
        2:41.85 (34.24)     3:16.83 (34.98)     3:51.85 (35.02)     4:25.45 (33.60)
 38 Beyerl, Austin            14 Jewish Community-AM  4:46.88Y   4:25.50        
                  30.28     1:03.37 (33.09)     1:37.40 (34.03)     2:11.41 (34.01)
        2:45.40 (33.99)     3:19.57 (34.17)     3:53.05 (33.48)     4:25.50 (32.45)
 39 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  4:18.41    4:25.56        
                  29.85     1:02.74 (32.89)     1:35.88 (33.14)     2:09.47 (33.59)
        2:42.04 (32.57)     3:16.56 (34.52)     3:50.91 (34.35)     4:25.56 (34.65)
 40 Wells, Emerson            16 Albany Starfish-AD   4:45.13Y   4:25.88        
                  30.67     1:04.04 (33.37)     1:38.45 (34.41)     2:12.99 (34.54)
        2:46.79 (33.80)     3:20.78 (33.99)     3:54.39 (33.61)     4:25.88 (31.49)
 41 Phillips, Matthew         18 Patriot Swim Clu-NE  4:28.00    4:25.91        
                  30.11     1:03.49 (33.38)     1:38.16 (34.67)     2:12.54 (34.38)
        2:46.86 (34.32)     3:21.29 (34.43)     3:54.24 (32.95)     4:25.91 (31.67)
 42 Debonis, Dean             15 Berkeley Aquatic-NJ  4:39.52    4:27.75        
                  30.73     1:03.96 (33.23)     1:38.44 (34.48)     2:12.58 (34.14)
        2:46.72 (34.14)     3:20.80 (34.08)     3:54.93 (34.13)     4:27.75 (32.82)
 43 Araujo, Kevin             17 Suffern Sea Lion-MR  4:51.89    4:28.66        
                  30.22     1:03.96 (33.74)     1:38.38 (34.42)     2:12.18 (33.80)
        2:46.63 (34.45)     3:20.88 (34.25)     3:55.03 (34.15)     4:28.66 (33.63)
 44 Esposito, Joseph          16 Berkeley Aquatic-NJ  4:33.30    4:28.89        
                  31.23     1:04.70 (33.47)     1:38.20 (33.50)     2:12.39 (34.19)
        2:46.21 (33.82)     3:21.25 (35.04)     3:55.15 (33.90)     4:28.89 (33.74)
 45 Wimmer, Cody              16 Emmaus Aquatic C-MA  4:14.61    4:29.73        
                  30.96     1:04.33 (33.37)     1:38.20 (33.87)     2:12.74 (34.54)
        2:46.49 (33.75)     3:21.50 (35.01)     3:55.63 (34.13)     4:29.73 (34.10)
 46 Schott, Peter             18 Berkeley Aquatic-NJ  4:37.40    4:30.09        
                  30.87     1:04.79 (33.92)     1:38.80 (34.01)     2:13.00 (34.20)
        2:47.09 (34.09)     3:21.48 (34.39)     3:55.98 (34.50)     4:30.09 (34.11)
 47 McCauley, William         17 Star Swimming-NI     4:35.46Y   4:32.96        
                  30.70     1:04.05 (33.35)     1:38.02 (33.97)     2:12.43 (34.41)
        2:47.28 (34.85)     3:22.87 (35.59)     3:58.06 (35.19)     4:32.96 (34.90)
 48 Pim, Robert               17 Buffalo Area Aqu-NI  4:32.24    4:36.31        
                  30.78     1:04.39 (33.61)     1:39.47 (35.08)     2:14.38 (34.91)
        2:50.39 (36.01)     3:25.75 (35.36)     4:01.74 (35.99)     4:36.31 (34.57)
 49 Mulvehill, Joseph         17 Webster Swim Ass-NI  4:48.73    4:37.05        
                  30.74     1:04.43 (33.69)     1:39.08 (34.65)     2:14.38 (35.30)
        2:50.26 (35.88)     3:26.24 (35.98)     4:02.13 (35.89)     4:37.05 (34.92)
 -- Viotto, James             16 Morris County Sw-NJ  4:28.05        DFS        
      Declared false start
 -- Delaus, David             15 PACK Swim Team o-NI  4:42.50Y       DFS        
      Declared false start
 -- Daigler, Jerry            18 Clarence Swim Cl-NI  4:37.71        DFS        
      Declared false start
 
Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:18.59  OPEN 2013 US Open
              8:21.49  WINT Winter Nationals
              8:27.89  JRNT Junior Nationals
              8:33.79  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  9:11.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  8:22.72    8:17.94 OPEN   
                  28.16       57.91 (29.75)     1:28.51 (30.60)     1:59.33 (30.82)
        2:24.71 (25.38)     3:02.16 (37.45)     3:30.94 (28.78)     4:05.84 (34.90)
        4:37.91 (32.07)     5:09.67 (31.76)     5:41.67 (32.00)     6:13.63 (31.96)
        6:45.24 (31.61)     7:17.17 (31.93)     7:47.84 (30.67)     8:17.94 (30.10)
  2 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ  8:30.74    8:31.30 WJRN   
                  29.39     1:00.68 (31.29)     1:32.48 (31.80)     2:03.89 (31.41)
        2:36.18 (32.29)     3:08.21 (32.03)     3:40.51 (32.30)     4:12.66 (32.15)
        4:45.34 (32.68)     5:17.84 (32.50)     5:50.49 (32.65)     6:22.59 (32.10)
        6:54.87 (32.28)     7:27.12 (32.25)     7:59.58 (32.46)     8:31.30 (31.72)
  3 Smith, Neal               16 Jewish Community-AM  8:48.63    8:38.39        
                  28.93     1:01.10 (32.17)     1:33.36 (32.26)     2:05.82 (32.46)
        2:38.67 (32.85)     3:11.70 (33.03)     3:44.72 (33.02)     4:17.31 (32.59)
        4:50.56 (33.25)     5:23.06 (32.50)     5:56.29 (33.23)     6:29.03 (32.74)
        7:02.12 (33.09)     7:34.24 (32.12)     8:06.65 (32.41)     8:38.39 (31.74)
  4 Cadigan, William          15 North Baltimore-MD   8:50.52    8:39.91        
                  30.36     1:02.40 (32.04)     1:35.23 (32.83)     2:07.70 (32.47)
        2:40.79 (33.09)     3:13.02 (32.23)     3:45.53 (32.51)     4:18.31 (32.78)
        4:51.62 (33.31)     5:24.43 (32.81)     5:57.41 (32.98)     6:30.08 (32.67)
        7:03.54 (33.46)     7:36.45 (32.91)     8:09.15 (32.70)     8:39.91 (30.76)
  5 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          8:43.26    8:41.51        
                  28.64     1:00.32 (31.68)     1:32.47 (32.15)     2:04.60 (32.13)
        2:37.15 (32.55)     3:10.00 (32.85)     3:43.00 (33.00)     4:16.37 (33.37)
        4:49.57 (33.20)     5:22.95 (33.38)     5:56.37 (33.42)     6:29.89 (33.52)
        7:03.19 (33.30)     7:36.56 (33.37)     8:09.53 (32.97)     8:41.51 (31.98)
  6 Williams, Robert          16 North Baltimore-MD   8:39.15    8:41.87        
                  29.42     1:01.04 (31.62)     1:33.21 (32.17)     2:05.46 (32.25)
        2:38.10 (32.64)     3:10.75 (32.65)     3:38.76 (28.01)     4:16.61 (37.85)
        4:49.68 (33.07)     5:22.99 (33.31)     5:52.58 (29.59)     6:29.79 (37.21)
        6:58.25 (28.46)     7:36.50 (38.25)     8:05.81 (29.31)     8:41.87 (36.06)
  7 Zukerman, Ryan            18 Carmel Swim Club-IN  8:45.26    8:50.17        
                  30.68     1:04.34 (33.66)     1:37.92 (33.58)     2:12.19 (34.27)
        2:45.55 (33.36)     3:19.47 (33.92)     3:53.01 (33.54)     4:26.67 (33.66)
        4:59.95 (33.28)     5:33.90 (33.95)     6:06.81 (32.91)     6:40.85 (34.04)
        7:13.85 (33.00)     7:47.07 (33.22)     8:19.71 (32.64)     8:50.17 (30.46)
  8 Wimmer, Cody              16 Emmaus Aquatic C-MA  8:42.67    8:50.26        
                  30.65     1:04.20 (33.55)     1:37.88 (33.68)     2:12.32 (34.44)
        2:45.59 (33.27)     3:19.32 (33.73)     3:53.12 (33.80)     4:26.94 (33.82)
        5:00.78 (33.84)     5:34.05 (33.27)     6:07.07 (33.02)     6:40.17 (33.10)
        7:13.60 (33.43)     7:47.29 (33.69)     8:20.24 (32.95)     8:50.26 (30.02)
  9 Parker, Joshua            15 Berkeley Aquatic-NJ  8:53.85    8:50.35        
                  30.92     1:03.72 (32.80)     1:37.01 (33.29)     2:10.40 (33.39)
        2:44.05 (33.65)     3:17.68 (33.63)     3:51.20 (33.52)     4:24.68 (33.48)
        4:57.95 (33.27)     5:31.44 (33.49)     6:04.83 (33.39)     6:38.39 (33.56)
        7:12.22 (33.83)     7:45.30 (33.08)     8:18.10 (32.80)     8:50.35 (32.25)
 10 King, Kevin               18 New Wave Swim Cl-NE  8:59.32    8:52.77        
                  29.98     1:03.00 (33.02)     1:36.23 (33.23)     2:09.59 (33.36)
        2:43.23 (33.64)     3:17.08 (33.85)     3:50.88 (33.80)     4:24.37 (33.49)
        4:52.63 (28.26)     5:31.53 (38.90)     6:05.43 (33.90)     6:39.34 (33.91)
        7:07.93 (28.59)     7:46.98 (39.05)     8:13.84 (26.86)     8:52.77 (38.93)
 11 Smagula, Nicholas         18 Berkeley Aquatic-NJ  8:42.12    8:53.15        
                  30.72     1:02.74 (32.02)     1:35.36 (32.62)     2:08.05 (32.69)
        2:41.47 (33.42)     3:14.45 (32.98)     3:48.03 (33.58)     4:21.45 (33.42)
        4:55.25 (33.80)     5:29.02 (33.77)     6:03.20 (34.18)     6:37.49 (34.29)
        7:11.58 (34.09)     7:45.67 (34.09)     8:16.60 (30.93)     8:53.15 (36.55)
 12 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  8:53.95    8:53.27        
                  30.30     1:03.45 (33.15)     1:36.99 (33.54)     2:10.94 (33.95)
        2:44.35 (33.41)     3:17.60 (33.25)     3:51.07 (33.47)     4:25.15 (34.08)
        4:58.73 (33.58)     5:32.45 (33.72)     6:06.17 (33.72)     6:39.92 (33.75)
        7:13.85 (33.93)     7:47.50 (33.65)     8:20.84 (33.34)     8:53.27 (32.43)
 13 Wells, Emerson            16 Albany Starfish-AD   9:03.20    8:57.64        
                  30.04     1:02.60 (32.56)     1:37.00 (34.40)     2:11.13 (34.13)
        2:45.33 (34.20)     3:19.26 (33.93)     3:54.14 (34.88)     4:28.95 (34.81)
        5:03.03 (34.08)     5:37.11 (34.08)     6:11.55 (34.44)     6:45.22 (33.67)
        7:19.02 (33.80)     7:52.21 (33.19)     8:22.00 (29.79)     8:57.64 (35.64)
 14 Brunelli, Michael         14 Belmont Aquatic-NE   9:02.44    8:58.34        
                  29.19     1:01.56 (32.37)     1:35.32 (33.76)     2:09.63 (34.31)
        2:43.79 (34.16)     3:18.82 (35.03)     3:53.14 (34.32)     4:28.26 (35.12)
        5:01.98 (33.72)     5:36.94 (34.96)     6:10.64 (33.70)     6:45.77 (35.13)
        7:19.02 (33.25)     7:52.54 (33.52)     8:26.67 (34.13)     8:58.34 (31.67)
 15 Jinn, Brandon             15 Greenwood Swimmi-NE  8:57.38    9:01.01        
                  29.82     1:01.64 (31.82)     1:34.50 (32.86)     2:07.68 (33.18)
        2:41.61 (33.93)     3:15.41 (33.80)     3:50.07 (34.66)     4:24.44 (34.37)
        4:59.37 (34.93)     5:33.97 (34.60)     6:05.07 (31.10)     6:43.49 (38.42)
        7:14.49 (31.00)     7:53.15 (38.66)     8:23.45 (30.30)     9:01.01 (37.56)
 16 Majeski, Andrew           15 New Wave Swim Cl-NE  8:56.13    9:01.33        
                  29.76     1:02.59 (32.83)     1:35.89 (33.30)     2:10.01 (34.12)
        2:43.62 (33.61)     3:17.72 (34.10)     3:51.35 (33.63)     4:25.88 (34.53)
        4:58.19 (32.31)     5:34.86 (36.67)     6:09.10 (34.24)     6:43.82 (34.72)
        7:17.56 (33.74)     7:52.75 (35.19)     8:27.62 (34.87)     9:01.33 (33.71)
 17 Jones, Jarrett            15 Cape Cod Swim Cl-NE  9:05.73    9:02.22        
                  29.93     1:01.98 (32.05)     1:35.20 (33.22)     2:08.47 (33.27)
        2:42.41 (33.94)     3:16.02 (33.61)     3:50.15 (34.13)     4:24.26 (34.11)
        4:59.99 (35.73)     5:34.65 (34.66)     6:09.39 (34.74)     6:43.80 (34.41)
        7:18.87 (35.07)     7:54.17 (35.30)     8:29.08 (34.91)     9:02.22 (33.14)
 18 Bishop, Zachary           15 Exeter Swim Team-NE 10:02.27Y   9:03.16        
                  31.37     1:04.97 (33.60)     1:40.11 (35.14)     2:13.98 (33.87)
        2:48.48 (34.50)     3:22.63 (34.15)     3:57.24 (34.61)     4:31.58 (34.34)
        5:06.24 (34.66)     5:40.69 (34.45)     6:15.93 (35.24)     6:49.86 (33.93)
        7:24.60 (34.74)     7:58.21 (33.61)     8:32.25 (34.04)     9:03.16 (30.91)
 19 Courville, Nathan         17 North Shore Swim-NE 10:00.07Y   9:03.25        
                  30.04     1:02.25 (32.21)     1:35.30 (33.05)     2:08.74 (33.44)
        2:42.93 (34.19)     3:16.78 (33.85)     3:51.35 (34.57)     4:26.14 (34.79)
        5:01.34 (35.20)     5:36.17 (34.83)     6:09.79 (33.62)     6:46.40 (36.61)
        7:22.15 (35.75)     7:57.06 (34.91)     8:30.10 (33.04)     9:03.25 (33.15)
 20 Phillips, Matthew         18 Patriot Swim Clu-NE  9:09.46    9:04.18        
                  29.87     1:03.57 (33.70)     1:37.48 (33.91)     2:11.91 (34.43)
        2:46.01 (34.10)     3:20.79 (34.78)     3:55.20 (34.41)     4:29.97 (34.77)
        5:04.17 (34.20)     5:38.84 (34.67)     6:13.05 (34.21)     6:47.89 (34.84)
        7:22.33 (34.44)     7:57.02 (34.69)     8:31.40 (34.38)     9:04.18 (32.78)
 21 Kalafatis, Nicholas       17 Berkeley Aquatic-NJ  9:07.98    9:04.30        
                  29.22     1:02.29 (33.07)     1:36.94 (34.65)     2:11.17 (34.23)
        2:46.11 (34.94)     3:20.70 (34.59)     3:55.41 (34.71)     4:30.36 (34.95)
        5:05.29 (34.93)     5:41.12 (35.83)     6:16.02 (34.90)     6:51.00 (34.98)
        7:25.57 (34.57)     7:59.61 (34.04)     8:33.23 (33.62)     9:04.30 (31.07)
 22 Kline, Matthew            17 Emmaus Aquatic C-MA  8:55.54    9:05.92        
                  31.02     1:04.43 (33.41)     1:38.05 (33.62)     2:12.08 (34.03)
        2:46.36 (34.28)     3:20.13 (33.77)     3:54.89 (34.76)     4:28.92 (34.03)
        5:04.02 (35.10)     5:38.14 (34.12)     6:12.95 (34.81)     6:47.46 (34.51)
        7:22.75 (35.29)     7:56.78 (34.03)     8:32.12 (35.34)     9:05.92 (33.80)
 23 Johns, Zachary            15 Carmel Swim Club-IN  9:08.71    9:06.07        
                  29.79     1:02.37 (32.58)     1:35.92 (33.55)     2:09.74 (33.82)
        2:44.17 (34.43)     3:18.37 (34.20)     3:53.21 (34.84)     4:27.69 (34.48)
        5:02.71 (35.02)     5:37.48 (34.77)     6:12.67 (35.19)     6:47.29 (34.62)
        7:22.41 (35.12)     7:57.10 (34.69)     8:32.06 (34.96)     9:06.07 (34.01)
 24 Coe, Andrew               16 North Baltimore-MD   9:56.66Y   9:06.10        
                  31.10     1:05.09 (33.99)     1:39.24 (34.15)     2:14.36 (35.12)
        2:48.81 (34.45)     3:23.11 (34.30)     3:56.00 (32.89)     4:31.98 (35.98)
        5:04.00 (32.02)     5:41.01 (37.01)     6:12.04 (31.03)     6:49.93 (37.89)
        7:24.26 (34.33)     7:59.36 (35.10)     8:30.24 (30.88)     9:06.10 (35.86)
 25 Simpson, Alexander        17 Cape Cod Swim Cl-NE  9:56.00Y   9:06.75        
                  30.06     1:03.14 (33.08)     1:36.80 (33.66)     2:10.78 (33.98)
        2:45.18 (34.40)     3:20.06 (34.88)     3:54.86 (34.80)     4:29.90 (35.04)
        5:04.49 (34.59)     5:39.10 (34.61)     6:13.69 (34.59)     6:49.05 (35.36)
        7:24.10 (35.05)     7:59.11 (35.01)     8:32.21 (33.10)     9:06.75 (34.54)
 26 Viotto, James             16 Morris County Sw-NJ  9:09.64    9:08.31        
                  30.30     1:03.45 (33.15)     1:37.58 (34.13)     2:11.97 (34.39)
        2:46.36 (34.39)     3:21.08 (34.72)     3:55.69 (34.61)     4:30.53 (34.84)
        5:05.26 (34.73)     5:40.29 (35.03)     6:15.03 (34.74)     6:50.20 (35.17)
        7:24.90 (34.70)     8:00.06 (35.16)     8:34.74 (34.68)     9:08.31 (33.57)
 27 Xenakis, Michael          14 SOLO Aquatics-NE    10:09.51Y   9:09.84        
                  30.64     1:05.05 (34.41)     1:39.50 (34.45)     2:14.62 (35.12)
        2:49.41 (34.79)     3:24.43 (35.02)     3:59.05 (34.62)     4:34.08 (35.03)
        5:09.26 (35.18)     5:43.77 (34.51)     6:18.83 (35.06)     6:53.84 (35.01)
        7:28.26 (34.42)     8:02.92 (34.66)     8:37.09 (34.17)     9:09.84 (32.75)
 28 Debonis, Dean             15 Berkeley Aquatic-NJ 10:09.81Y   9:09.86        
                  31.09     1:04.85 (33.76)     1:38.95 (34.10)     2:13.39 (34.44)
        2:48.12 (34.73)     3:22.43 (34.31)     3:57.16 (34.73)     4:31.75 (34.59)
        5:06.60 (34.85)     5:41.53 (34.93)     6:16.74 (35.21)     6:51.77 (35.03)
        7:26.93 (35.16)     8:02.35 (35.42)     8:37.06 (34.71)     9:09.86 (32.80)
 29 Esposito, Joseph          16 Berkeley Aquatic-NJ 10:04.56Y   9:10.35        
                  31.93     1:05.53 (33.60)     1:39.86 (34.33)     2:14.94 (35.08)
        2:49.66 (34.72)     3:23.82 (34.16)     3:58.98 (35.16)     4:34.60 (35.62)
        5:08.91 (34.31)     5:43.69 (34.78)     6:19.00 (35.31)     6:53.73 (34.73)
        7:28.42 (34.69)     8:03.61 (35.19)     8:38.35 (34.74)     9:10.35 (32.00)
 30 Schott, Peter             18 Berkeley Aquatic-NJ 10:09.88Y   9:14.62        
                  30.82     1:05.21 (34.39)     1:39.68 (34.47)     2:15.18 (35.50)
        2:49.58 (34.40)     3:24.91 (35.33)     3:59.34 (34.43)     4:34.93 (35.59)
        5:09.72 (34.79)     5:44.71 (34.99)     6:19.15 (34.44)     6:54.77 (35.62)
        7:29.68 (34.91)     8:04.97 (35.29)     8:35.23 (30.26)     9:14.62 (39.39)
 31 Pim, Robert               17 Buffalo Area Aqu-NI 10:07.95Y   9:25.59        
                  31.30     1:05.56 (34.26)     1:40.87 (35.31)     2:15.77 (34.90)
        2:51.12 (35.35)     3:26.24 (35.12)     4:02.01 (35.77)     4:37.71 (35.70)
        5:13.48 (35.77)     5:49.32 (35.84)     6:25.97 (36.65)     7:02.03 (36.06)
        7:38.41 (36.38)     8:14.27 (35.86)     8:50.66 (36.39)     9:25.59 (34.93)
 
Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             15:53.59  OPEN 2013 US Open
             15:59.99  WINT Winter Nationals
             16:14.29  JRNT Junior Nationals
             16:49.99  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  17:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI 16:00.75   15:48.23 OPEN   
                  28.18       58.44 (30.26)     1:29.54 (31.10)     2:00.87 (31.33)
        2:32.46 (31.59)     3:04.19 (31.73)     3:36.33 (32.14)     4:08.24 (31.91)
        4:40.19 (31.95)     5:11.84 (31.65)     5:44.22 (32.38)     6:16.03 (31.81)
        6:48.00 (31.97)     7:19.64 (31.64)     7:51.87 (32.23)     8:23.37 (31.50)
        8:55.47 (32.10)     9:27.25 (31.78)     9:59.34 (32.09)    10:31.21 (31.87)
       11:03.14 (31.93)    11:34.77 (31.63)    12:07.03 (32.26)    12:38.75 (31.72)
       13:10.94 (32.19)    13:42.47 (31.53)    14:14.34 (31.87)    14:45.64 (31.30)
       15:17.37 (31.73)    15:48.23 (30.86)                                        
  2 Cole, Charles             18 Berkeley Aquatic-NJ 16:15.78   16:37.58 WJRN   
                  28.94       59.79 (30.85)     1:31.94 (32.15)     2:04.27 (32.33)
        2:36.83 (32.56)     3:09.36 (32.53)     3:42.62 (33.26)     4:15.52 (32.90)
        4:48.94 (33.42)     5:22.23 (33.29)     5:56.24 (34.01)     6:29.81 (33.57)
        7:03.71 (33.90)     7:37.18 (33.47)     8:11.07 (33.89)     8:44.68 (33.61)
        9:18.53 (33.85)     9:51.81 (33.28)    10:25.98 (34.17)    10:59.44 (33.46)
       11:33.53 (34.09)    12:06.94 (33.41)    12:41.08 (34.14)    13:14.73 (33.65)
       13:48.72 (33.99)    14:22.44 (33.72)    14:56.94 (34.50)    15:30.43 (33.49)
       16:04.43 (34.00)    16:37.58 (33.15)                                        
  3 Zukerman, Ryan            18 Carmel Swim Club-IN 16:46.18   16:41.14 WJRN   
                  30.25     1:03.32 (33.07)     1:37.03 (33.71)     2:11.11 (34.08)
        2:45.48 (34.37)     3:19.54 (34.06)     3:53.99 (34.45)     4:28.36 (34.37)
        5:02.41 (34.05)     5:36.60 (34.19)     6:10.53 (33.93)     6:44.54 (34.01)
        7:17.99 (33.45)     7:51.84 (33.85)     8:25.17 (33.33)     8:58.39 (33.22)
        9:31.59 (33.20)    10:04.49 (32.90)    10:37.64 (33.15)    11:10.64 (33.00)
       11:43.69 (33.05)    12:17.28 (33.59)    12:50.44 (33.16)    13:23.57 (33.13)
       13:56.98 (33.41)    14:30.09 (33.11)    15:03.22 (33.13)    15:36.14 (32.92)
       16:09.06 (32.92)    16:41.14 (32.08)                                        
  4 Smith, Neal               16 Jewish Community-AM 16:58.30   16:45.89 WJRN   
                  28.94     1:01.26 (32.32)     1:34.25 (32.99)     2:07.46 (33.21)
        2:40.71 (33.25)     3:14.28 (33.57)     3:47.83 (33.55)     4:21.54 (33.71)
        4:55.40 (33.86)     5:29.21 (33.81)     6:03.25 (34.04)     6:37.37 (34.12)
        7:11.48 (34.11)     7:45.16 (33.68)     8:19.58 (34.42)     8:53.39 (33.81)
        9:27.31 (33.92)    10:01.18 (33.87)    10:34.99 (33.81)    11:08.27 (33.28)
       11:42.29 (34.02)    12:16.01 (33.72)    12:49.80 (33.79)    13:23.57 (33.77)
       13:57.34 (33.77)    14:30.86 (33.52)    15:04.91 (34.05)    15:38.91 (34.00)
       16:12.80 (33.89)    16:45.89 (33.09)                                        
  5 Williams, Robert          16 North Baltimore-MD  16:25.21   16:47.88 WJRN   
                  29.77     1:02.35 (32.58)     1:35.17 (32.82)     2:08.43 (33.26)
        2:41.82 (33.39)     3:15.68 (33.86)     3:49.24 (33.56)     4:22.99 (33.75)
        4:56.98 (33.99)     5:31.00 (34.02)     6:04.93 (33.93)     6:39.06 (34.13)
        7:12.99 (33.93)     7:46.98 (33.99)     8:21.03 (34.05)     8:54.87 (33.84)
        9:28.93 (34.06)    10:02.82 (33.89)    10:36.81 (33.99)    11:10.66 (33.85)
       11:44.60 (33.94)    12:18.80 (34.20)    12:52.70 (33.90)    13:26.58 (33.88)
       14:00.38 (33.80)    14:34.27 (33.89)    15:08.10 (33.83)    15:41.92 (33.82)
       16:15.33 (33.41)    16:47.88 (32.55)                                        
  6 Cadigan, William          15 North Baltimore-MD  17:11.14   16:50.02        
                  31.27     1:05.53 (34.26)     1:39.24 (33.71)     2:12.76 (33.52)
        2:45.73 (32.97)     3:19.12 (33.39)     3:52.68 (33.56)     4:25.58 (32.90)
        4:59.27 (33.69)     5:32.36 (33.09)     6:06.34 (33.98)     6:39.84 (33.50)
        7:13.52 (33.68)     7:47.43 (33.91)     8:21.53 (34.10)     8:55.04 (33.51)
        9:29.36 (34.32)    10:02.90 (33.54)    10:37.30 (34.40)    11:11.33 (34.03)
       11:45.41 (34.08)    12:19.23 (33.82)    12:53.44 (34.21)    13:27.08 (33.64)
       14:01.55 (34.47)    14:35.55 (34.00)    15:09.56 (34.01)    15:43.55 (33.99)
       16:17.36 (33.81)    16:50.02 (32.66)                                        
  7 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD  16:45.75   16:50.86        
                  30.85     1:04.53 (33.68)     1:38.60 (34.07)     2:12.71 (34.11)
        2:46.70 (33.99)     3:21.16 (34.46)     3:55.51 (34.35)     4:29.54 (34.03)
        5:03.90 (34.36)     5:37.81 (33.91)     6:12.08 (34.27)     6:46.31 (34.23)
        7:20.42 (34.11)     7:54.58 (34.16)     8:28.41 (33.83)     9:02.04 (33.63)
        9:35.75 (33.71)    10:09.68 (33.93)    10:43.47 (33.79)    11:17.21 (33.74)
       11:51.17 (33.96)    12:24.98 (33.81)    12:58.41 (33.43)    13:32.43 (34.02)
       14:06.20 (33.77)    14:40.08 (33.88)    15:13.64 (33.56)    15:46.89 (33.25)
       16:19.54 (32.65)    16:50.86 (31.32)                                        
  8 Wimmer, Cody              16 Emmaus Aquatic C-MA 16:40.06   16:57.39        
                  30.31     1:03.62 (33.31)     1:37.63 (34.01)     2:11.66 (34.03)
        2:45.68 (34.02)     3:19.39 (33.71)     3:53.52 (34.13)     4:27.46 (33.94)
        5:02.13 (34.67)     5:36.41 (34.28)     6:10.46 (34.05)     6:44.48 (34.02)
        7:18.10 (33.62)     7:52.35 (34.25)     8:26.30 (33.95)     9:00.48 (34.18)
        9:34.84 (34.36)    10:09.31 (34.47)    10:43.97 (34.66)    11:18.47 (34.50)
       11:52.86 (34.39)    12:27.52 (34.66)    13:02.13 (34.61)    13:36.85 (34.72)
       14:10.90 (34.05)    14:44.91 (34.01)    15:18.46 (33.55)    15:51.79 (33.33)
       16:25.03 (33.24)    16:57.39 (32.36)                                        
  9 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE 16:53.00   16:58.30        
                  29.47     1:02.40 (32.93)     1:36.06 (33.66)     2:10.45 (34.39)
        2:44.86 (34.41)     3:19.56 (34.70)     3:54.03 (34.47)     4:28.64 (34.61)
        5:02.76 (34.12)     5:37.14 (34.38)     6:10.94 (33.80)     6:45.29 (34.35)
        7:18.79 (33.50)     7:52.49 (33.70)     8:25.97 (33.48)     9:00.03 (34.06)
        9:33.76 (33.73)    10:08.12 (34.36)    10:42.18 (34.06)    11:16.73 (34.55)
       11:50.91 (34.18)    12:25.52 (34.61)    12:53.03 (27.51)    13:34.72 (41.69)
       14:08.99 (34.27)    14:43.44 (34.45)    15:17.75 (34.31)    15:51.78 (34.03)
       16:25.57 (33.79)    16:58.30 (32.73)                                        
 10 Li, Troy                  15 Carmel Swim Club-IN 16:59.28   17:00.17        
                  30.62     1:03.94 (33.32)     1:37.97 (34.03)     2:12.27 (34.30)
        2:46.79 (34.52)     3:21.22 (34.43)     3:55.65 (34.43)     4:29.95 (34.30)
        5:04.00 (34.05)     5:37.87 (33.87)     6:12.06 (34.19)     6:46.10 (34.04)
        7:20.42 (34.32)     7:54.52 (34.10)     8:28.71 (34.19)     9:02.76 (34.05)
        9:37.03 (34.27)    10:11.01 (33.98)    10:45.45 (34.44)    11:19.55 (34.10)
       11:54.05 (34.50)    12:28.41 (34.36)    13:03.00 (34.59)    13:36.88 (33.88)
       14:11.18 (34.30)    14:45.20 (34.02)    15:19.28 (34.08)    15:53.25 (33.97)
       16:27.28 (34.03)    17:00.17 (32.89)                                        
 11 Brown, Glen               15 Carmel Swim Club-IN 17:04.68   17:04.88        
                  30.23     1:03.90 (33.67)     1:38.03 (34.13)     2:12.29 (34.26)
        2:46.79 (34.50)     3:21.67 (34.88)     3:56.40 (34.73)     4:30.76 (34.36)
        5:05.36 (34.60)     5:39.93 (34.57)     6:15.30 (35.37)     6:49.52 (34.22)
        7:24.13 (34.61)     7:58.75 (34.62)     8:33.53 (34.78)     9:08.18 (34.65)
        9:43.17 (34.99)    10:17.88 (34.71)    10:52.66 (34.78)    11:27.45 (34.79)
       12:01.41 (33.96)    12:35.59 (34.18)    13:09.39 (33.80)    13:43.10 (33.71)
       14:16.90 (33.80)    14:50.81 (33.91)    15:24.53 (33.72)    15:58.33 (33.80)
       16:32.17 (33.84)    17:04.88 (32.71)                                        
 12 King, Kevin               18 New Wave Swim Cl-NE 17:20.21   17:07.38        
                  31.12     1:05.23 (34.11)     1:39.47 (34.24)     2:13.91 (34.44)
        2:40.74 (26.83)     3:23.11 (42.37)     3:57.78 (34.67)     4:32.05 (34.27)
        4:56.14 (24.09)     5:41.41 (45.27)     6:16.17 (34.76)     6:50.86 (34.69)
        7:25.13 (34.27)     7:59.38 (34.25)     8:33.77 (34.39)     9:08.18 (34.41)
        9:36.19 (28.01)    10:17.49 (41.30)    10:46.21 (28.72)    11:26.19 (39.98)
       12:00.62 (34.43)    12:34.81 (34.19)    13:08.78 (33.97)    13:42.98 (34.20)
       14:10.30 (27.32)    14:51.41 (41.11)    15:16.80 (25.39)    16:00.13 (43.33)
       16:34.04 (33.91)    17:07.38 (33.34)                                        
 13 Majeski, Andrew           15 New Wave Swim Cl-NE 17:06.54   17:09.49        
                  19.73     1:03.47 (43.74)     1:37.81 (34.34)     2:12.62 (34.81)
        2:35.02 (22.40)     3:21.48 (46.46)     3:49.62 (28.14)     4:30.17 (40.55)
        5:04.34 (34.17)     5:38.69 (34.35)     6:13.23 (34.54)     6:48.07 (34.84)
        7:15.25 (27.18)     7:56.73 (41.48)     8:25.99 (29.26)     9:06.18 (40.19)
        9:40.06 (33.88)    10:15.74 (35.68)    10:50.13 (34.39)    11:24.56 (34.43)
       11:59.01 (34.45)    12:33.73 (34.72)    13:08.36 (34.63)    13:43.12 (34.76)
       14:17.15 (34.03)    14:51.81 (34.66)    15:26.00 (34.19)    16:00.60 (34.60)
       16:28.43 (27.83)    17:09.49 (41.06)                                        
 14 Smagula, Nicholas         18 Berkeley Aquatic-NJ 16:52.06   17:13.90        
                                1:03.42 ( )     1:36.88 (33.46)     2:10.69 (33.81)
        2:44.59 (33.90)     3:18.39 (33.80)     3:52.30 (33.91)     4:26.51 (34.21)
        5:00.61 (34.10)     5:34.78 (34.17)     6:08.69 (33.91)     6:42.80 (34.11)
        7:17.53 (34.73)     7:51.94 (34.41)     8:26.74 (34.80)     9:01.02 (34.28)
        9:36.38 (35.36)    10:11.00 (34.62)    10:45.91 (34.91)    11:20.93 (35.02)
       11:55.87 (34.94)    12:31.17 (35.30)                            13:41.73 ( )
       14:17.25 (35.52)    14:52.79 (35.54)    15:28.11 (35.32)    16:03.81 (35.70)
       16:39.05 (35.24)    17:13.90 (34.85)                                        
 15 Zitz, Jacob               17 Mercury Swimming-NI 17:16.36   17:15.60        
                  30.42     1:03.71 (33.29)     1:38.18 (34.47)     2:12.85 (34.67)
        2:47.93 (35.08)     3:22.84 (34.91)     3:52.74 (29.90)     4:32.49 (39.75)
        5:06.67 (34.18)     5:41.57 (34.90)     6:16.42 (34.85)     6:50.98 (34.56)
        7:22.26 (31.28)     8:00.42 (38.16)     8:34.83 (34.41)     9:09.26 (34.43)
        9:44.46 (35.20)    10:18.77 (34.31)    10:53.79 (35.02)    11:28.20 (34.41)
       12:02.92 (34.72)    12:37.50 (34.58)    13:12.28 (34.78)    13:46.99 (34.71)
       14:22.19 (35.20)    14:57.45 (35.26)    15:32.67 (35.22)    16:07.70 (35.03)
       16:42.58 (34.88)    17:15.60 (33.02)                                        
 16 Parker, Joshua            15 Berkeley Aquatic-NJ 16:59.33   17:21.24        
                  31.59     1:05.58 (33.99)     1:39.75 (34.17)     2:14.50 (34.75)
        2:48.65 (34.15)     3:23.34 (34.69)     3:58.04 (34.70)     4:32.76 (34.72)
        5:07.29 (34.53)     5:41.94 (34.65)     6:16.27 (34.33)     6:50.58 (34.31)
        7:25.01 (34.43)     7:59.20 (34.19)     8:33.98 (34.78)     9:08.51 (34.53)
        9:41.92 (33.41)    10:18.51 (36.59)    10:53.78 (35.27)    11:29.00 (35.22)
       12:04.03 (35.03)    12:39.19 (35.16)    13:14.19 (35.00)    13:49.35 (35.16)
       14:24.71 (35.36)    14:59.91 (35.20)    15:35.54 (35.63)    16:10.84 (35.30)
       16:46.38 (35.54)    17:21.24 (34.86)                                        
 17 Kline, Matthew            17 Emmaus Aquatic C-MA 17:06.70   17:24.16        
                  30.84     1:05.03 (34.19)     1:38.98 (33.95)     2:13.41 (34.43)
        2:48.00 (34.59)     3:23.14 (35.14)     3:57.32 (34.18)     4:32.04 (34.72)
        5:06.69 (34.65)     5:42.17 (35.48)     6:16.95 (34.78)     6:52.25 (35.30)
        7:27.21 (34.96)     8:02.69 (35.48)     8:37.69 (35.00)     9:13.06 (35.37)
        9:48.08 (35.02)    10:23.13 (35.05)    10:58.34 (35.21)    11:33.87 (35.53)
       12:08.82 (34.95)    12:44.62 (35.80)    13:19.51 (34.89)    13:54.90 (35.39)
       14:29.87 (34.97)    15:05.47 (35.60)    15:39.78 (34.31)    16:15.05 (35.27)
       16:49.63 (34.58)    17:24.16 (34.53)                                        
 18 Souza, Timothy            15 South Shore YMCA-NE 17:31.81   17:28.10        
                  31.98     1:05.35 (33.37)     1:40.06 (34.71)     2:14.55 (34.49)
        2:49.01 (34.46)     3:23.51 (34.50)     3:58.22 (34.71)     4:32.78 (34.56)
        5:07.70 (34.92)     5:42.98 (35.28)     6:18.50 (35.52)     6:53.82 (35.32)
        7:29.85 (36.03)     8:05.12 (35.27)     8:41.15 (36.03)     9:17.04 (35.89)
        9:44.43 (27.39)    10:28.35 (43.92)    10:59.30 (30.95)    11:39.13 (39.83)
       12:12.52 (33.39)    12:48.94 (36.42)    13:23.91 (34.97)    13:58.65 (34.74)
       14:33.84 (35.19)    15:08.97 (35.13)    15:44.76 (35.79)    16:19.24 (34.48)
       16:54.26 (35.02)    17:28.10 (33.84)                                        
 19 Courville, Nathan         17 North Shore Swim-NE 17:17.75   17:34.06        
                  31.16     1:04.93 (33.77)     1:39.09 (34.16)     2:13.53 (34.44)
        2:48.49 (34.96)     3:23.23 (34.74)     3:58.37 (35.14)     4:33.35 (34.98)
        5:08.87 (35.52)     5:44.15 (35.28)     6:19.99 (35.84)     6:55.49 (35.50)
        7:31.38 (35.89)     8:06.72 (35.34)     8:42.44 (35.72)     9:17.75 (35.31)
        9:53.15 (35.40)    10:28.22 (35.07)    10:55.81 (27.59)    11:38.13 (42.32)
       12:05.61 (27.48)    12:48.90 (43.29)    13:24.91 (36.01)    14:00.89 (35.98)
       14:37.54 (36.65)    15:13.75 (36.21)    15:49.93 (36.18)    16:25.10 (35.17)
       17:00.98 (35.88)    17:34.06 (33.08)                                        
 20 Miller, Kevin             14 Ithaca Aquatics-NI  17:19.22   17:39.74        
                  29.59     1:02.70 (33.11)     1:26.46 (23.76)     2:12.54 (46.08)
        2:48.09 (35.55)     3:23.03 (34.94)     3:49.89 (26.86)     4:33.34 (43.45)
        5:02.50 (29.16)     5:45.60 (43.10)     6:22.20 (36.60)     6:58.68 (36.48)
        7:23.98 (25.30)     8:09.90 (45.92)     8:39.23 (29.33)     9:22.15 (42.92)
        9:49.64 (27.49)    10:33.57 (43.93)    11:10.02 (36.45)    11:46.15 (36.13)
       12:15.03 (28.88)    12:57.40 (42.37)    13:26.29 (28.89)    14:09.02 (42.73)
       14:42.92 (33.90)    15:20.51 (37.59)    15:48.12 (27.61)    16:31.27 (43.15)
       16:58.26 (26.99)    17:39.74 (41.48)                                        
 21 Brunelli, Michael         14 Belmont Aquatic-NE  17:08.16   17:45.98        
                  31.69     1:06.61 (34.92)     1:41.23 (34.62)     2:16.45 (35.22)
        2:51.29 (34.84)     3:26.71 (35.42)     4:01.49 (34.78)     4:37.12 (35.63)
        5:11.98 (34.86)     5:48.19 (36.21)     6:23.50 (35.31)     6:59.23 (35.73)
        7:34.69 (35.46)     8:10.58 (35.89)     8:46.60 (36.02)     9:22.20 (35.60)
        9:58.20 (36.00)    10:34.36 (36.16)    11:10.19 (35.83)    11:46.33 (36.14)
                               12:58.64 ( )    13:34.71 (36.07)    14:10.43 (35.72)
       14:46.59 (36.16)    15:22.20 (35.61)    15:58.67 (36.47)    16:34.57 (35.90)
       17:10.61 (36.04)    17:45.98 (35.37)                                        
 -- Barrett, Graham           14 South Shore YMCA-NE 16:29.45Y       DFS        
      Declared false start
               17:27.49                                                            
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                57.59  OPEN 2013 US Open
                58.59  WINT Winter Nationals
                59.39  JRNT Junior Nationals
                59.69  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:02.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD     59.59      58.44 WINT   
                  28.22       58.44 (30.22)                                        
  2 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD     59.31      58.87 JRNT   
                  29.04       58.87 (29.83)                                        
  3 Carroll, Hudson           17 Hawks Swimming A-AD  1:00.62      59.50 WJRN   
                  28.88       59.50 (30.62)                                        
  4 Buese, William            16 North Baltimore-MD   1:00.50    1:00.13        
                  29.20     1:00.13 (30.93)                                        
  5 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   1:00.66    1:00.68        
                  29.28     1:00.68 (31.40)                                        
  6 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  1:00.94    1:01.01        
                  30.03     1:01.01 (30.98)                                        
  7 Lawson, Nick              17 Clinton Cudas-AD     1:01.18    1:01.32        
                  29.50     1:01.32 (31.82)                                        
  8 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE  1:00.94    1:01.70        
                  29.67     1:01.70 (32.03)                                        
B - Final
  9 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  1:02.44    1:00.79        
                  29.70     1:00.79 (31.09)                                        
 10 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          1:01.27    1:01.22        
                  30.09     1:01.22 (31.13)                                        
 11 Gray, Kellen              16 Exeter Swim Team-NE  1:02.72    1:01.68        
                  29.78     1:01.68 (31.90)                                        
 12 Finn, Erik                17 New Wave Swim Cl-NE  1:02.24    1:01.78        
                  30.06     1:01.78 (31.72)                                        
 13 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN  1:02.13    1:01.87        
                  30.85     1:01.87 (31.02)                                        
 14 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  1:03.02    1:01.94        
                  30.20     1:01.94 (31.74)                                        
 15 Merryman, Aidan           16 North Baltimore-MD   1:02.36    1:02.06        
                  30.21     1:02.06 (31.85)                                        
 16 Ewing, Riley              17 Manchester Swim-NE   1:03.05    1:03.52        
                  30.20     1:03.52 (33.32)                                        
C - Final
 17 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  1:04.45    1:03.20        
                  31.23     1:03.20 (31.97)                                        
 18 McCauley, William         17 Star Swimming-NI     1:03.06    1:03.25        
                  30.56     1:03.25 (32.69)                                        
 19 Kuyl, Emile               15 Hawks Swimming A-AD  1:04.75    1:03.45        
                  30.77     1:03.45 (32.68)                                        
 20 Kolesar, Brad             17 Jewish Community-AM  1:04.35    1:03.48        
                  30.79     1:03.48 (32.69)                                        
 21 Edwards, Thomas           16 North Shore Swim-NE  1:03.53    1:03.90        
                  31.24     1:03.90 (32.66)                                        
 22 Lefebvre, Daniel          17 New Wave Swim Cl-NE  1:05.09    1:04.50        
                  30.65     1:04.50 (33.85)                                        
 23 Ransford, Shea            17 PACK Swim Team o-NI  1:04.69    1:05.00        
                  31.13     1:05.00 (33.87)                                        
 24 Ramsay, Nathaniel         17 South Shore YMCA-NE  1:04.78    1:05.21        
                  31.87     1:05.21 (33.34)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                57.59  OPEN 2013 US Open
                58.59  WINT Winter Nationals
                59.39  JRNT Junior Nationals
                59.69  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:02.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD     59.36      59.31 qJRNT  
                  29.44       59.31 (29.87)                                        
  2 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD     58.09      59.59 qWJRN  
                  29.29       59.59 (30.30)                                        
  3 Buese, William            16 North Baltimore-MD     59.86    1:00.50 q      
                  29.47     1:00.50 (31.03)                                        
  4 Carroll, Hudson           17 Hawks Swimming A-AD    51.69Y   1:00.62 q      
                  29.72     1:00.62 (30.90)                                        
  5 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD     59.07    1:00.66 q      
                  29.76     1:00.66 (30.90)                                        
  6 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  1:01.86    1:00.94 q      
                  30.04     1:00.94 (30.90)                                        
  6 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE  1:02.44    1:00.94 q      
                  29.55     1:00.94 (31.39)                                        
  8 Lawson, Nick              17 Clinton Cudas-AD       54.16Y   1:01.18 q      
                  29.84     1:01.18 (31.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          1:02.36    1:01.27 q      
                  30.12     1:01.27 (31.15)                                        
 10 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN    52.50Y   1:02.13 q      
                  30.79     1:02.13 (31.34)                                        
 11 Finn, Erik                17 New Wave Swim Cl-NE    51.71Y   1:02.24 q      
                  29.75     1:02.24 (32.49)                                        
 12 Merryman, Aidan           16 North Baltimore-MD   1:01.41    1:02.36 q      
                  30.55     1:02.36 (31.81)                                        
 13 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  1:02.16    1:02.44 q      
                  30.33     1:02.44 (32.11)                                        
 14 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   1:02.16    1:02.55 q      
                  30.17     1:02.55 (32.38)                                        
 15 Gray, Kellen              16 Exeter Swim Team-NE    53.32Y   1:02.72 q      
                  31.01     1:02.72 (31.71)                                        
 16 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  1:01.49    1:03.02 q      
                  31.34     1:03.02 (31.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ewing, Riley              17 Manchester Swim-NE     54.51Y   1:03.05 q      
                  30.55     1:03.05 (32.50)                                        
 18 McCauley, William         17 Star Swimming-NI     1:01.68    1:03.06 q      
                  30.58     1:03.06 (32.48)                                        
 19 Edwards, Thomas           16 North Shore Swim-NE    54.95Y   1:03.53 q      
                  30.65     1:03.53 (32.88)                                        
 20 Zurmuhl, David            18 Central Bucks Sw-MA  1:02.48    1:03.76 q      
                  30.60     1:03.76 (33.16)                                        
 21 Kolesar, Brad             17 Jewish Community-AM    53.82Y   1:04.35 q      
                  31.30     1:04.35 (33.05)                                        
 22 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE    54.00Y   1:04.45 q      
                  31.25     1:04.45 (33.20)                                        
 23 Ransford, Shea            17 PACK Swim Team o-NI    53.20Y   1:04.69 q      
                  31.36     1:04.69 (33.33)                                        
 24 Kuyl, Emile               15 Hawks Swimming A-AD    53.38Y   1:04.75 q      
                  31.23     1:04.75 (33.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ramsay, Nathaniel         17 South Shore YMCA-NE  1:02.87    1:04.78        
                  30.99     1:04.78 (33.79)                                        
 26 Lefebvre, Daniel          17 New Wave Swim Cl-NE    55.17Y   1:05.09        
                  31.02     1:05.09 (34.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Turner, Collin            15 North Baltimore-MD     54.41Y   1:05.26        
                  31.85     1:05.26 (33.41)                                        
 28 Moleski, Joseph           17 Executive Swim C-NE    54.32Y   1:05.33        
                  31.86     1:05.33 (33.47)                                        
 29 Jankowski, John           17 Jewish Community-AM  1:04.03    1:05.74        
                  31.90     1:05.74 (33.84)                                        
 30 Edmister, Brian           17 Genesee Valley S-NI    54.12Y   1:05.98        
                  32.02     1:05.98 (33.96)                                        
 31 Conley, Michael           16 Clifton Park-Hal-AD    58.32Y   1:06.33        
                  32.95     1:06.33 (33.38)                                        
 32 Wimmer, Cody              16 Emmaus Aquatic C-MA    55.04Y   1:06.54        
                  32.74     1:06.54 (33.80)                                        
 33 Burdo, Nick               15 Liverpool Jets S-NI    54.19Y   1:06.80        
                  32.49     1:06.80 (34.31)                                        
 34 Koziol, Gregory           18 Berkeley Aquatic-NJ    54.80Y   1:07.58        
                  32.65     1:07.58 (34.93)                                        
 35 Schickel, Francis         15 Ithaca Aquatics-NI   1:10.78    1:09.30        
                  32.66     1:09.30 (36.64)                                        
 -- Burke, Daniel             19 Liverpool Jets S-NI    51.77Y        DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
                  30.35          DQ (31.49)                                        
 -- Daigler, Jerry            18 Clarence Swim Cl-NI    54.39Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:04.99  OPEN 2013 US Open
              2:06.69  WINT Winter Nationals
              2:08.19  JRNT Junior Nationals
              2:09.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:15.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD   2:09.80    2:07.09 JRNT   
                  29.46     1:00.75 (31.29)     1:33.81 (33.06)     2:07.09 (33.28)
  2 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD   2:10.26    2:09.23 WJRN   
                  30.85     1:03.28 (32.43)     1:36.62 (33.34)     2:09.23 (32.61)
  3 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   2:09.75    2:09.43 WJRN   
                  29.93     1:02.05 (32.12)     1:35.93 (33.88)     2:09.43 (33.50)
  4 Merryman, Aidan           16 North Baltimore-MD   2:10.06    2:09.50 WJRN   
                  30.15     1:02.14 (31.99)     1:35.74 (33.60)     2:09.50 (33.76)
  5 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  2:10.20    2:10.24        
                  31.31     1:04.29 (32.98)     1:37.99 (33.70)     2:10.24 (32.25)
  6 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          2:10.13    2:11.00        
                  30.53     1:03.79 (33.26)     1:37.52 (33.73)     2:11.00 (33.48)
  7 Fitzstevens, John         17 Rochester Rapids-NI  2:15.09    2:14.88        
                  32.30     1:06.41 (34.11)     1:40.98 (34.57)     2:14.88 (33.90)
 -- Burke, Daniel             19 Liverpool Jets S-NI  2:14.27         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
                  30.94     1:04.47 (33.53)     1:39.04 (34.57)          DQ (33.57)
B - Final
  9 Carroll, Hudson           17 Hawks Swimming A-AD  2:15.17    2:12.07        
                  30.17     1:02.57 (32.40)     1:37.01 (34.44)     2:12.07 (35.06)
 10 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   2:16.93    2:13.27        
                  30.90     1:04.02 (33.12)     1:37.97 (33.95)     2:13.27 (35.30)
 11 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  2:15.78    2:13.46        
                  31.70     1:05.00 (33.30)     1:39.37 (34.37)     2:13.46 (34.09)
 12 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  2:17.17    2:14.90        
                  32.16     1:05.96 (33.80)     1:40.45 (34.49)     2:14.90 (34.45)
 13 Cadigan, William          15 North Baltimore-MD   2:15.82    2:16.08        
                  31.59     1:05.87 (34.28)     1:41.68 (35.81)     2:16.08 (34.40)
 14 Johns, Zachary            15 Carmel Swim Club-IN  2:17.39    2:17.07        
                  32.58     1:07.13 (34.55)     1:42.28 (35.15)     2:17.07 (34.79)
 15 Lawson, Nick              17 Clinton Cudas-AD     2:15.72    2:17.27        
                  31.19     1:05.28 (34.09)     1:41.58 (36.30)     2:17.27 (35.69)
 16 Courville, Nathan         17 North Shore Swim-NE  2:16.19    2:17.51        
                  32.24     1:07.14 (34.90)     1:42.95 (35.81)     2:17.51 (34.56)
C - Final
 17 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  2:18.33    2:15.51        
                  31.75     1:05.22 (33.47)     1:40.72 (35.50)     2:15.51 (34.79)
 18 Gray, Kellen              16 Exeter Swim Team-NE  2:20.60    2:16.16        
                  30.99     1:05.68 (34.69)     1:41.51 (35.83)     2:16.16 (34.65)
 19 Bishop, Zachary           15 Exeter Swim Team-NE  2:19.91    2:16.30        
                  32.57     1:06.69 (34.12)     1:41.96 (35.27)     2:16.30 (34.34)
 20 Zukerman, Ryan            18 Carmel Swim Club-IN  2:20.59    2:19.20        
                  32.83     1:07.81 (34.98)     1:43.77 (35.96)     2:19.20 (35.43)
 21 Kuyl, Emile               15 Hawks Swimming A-AD  2:27.47    2:21.79        
                  32.92     1:08.34 (35.42)     1:45.57 (37.23)     2:21.79 (36.22)
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:04.99  OPEN 2013 US Open
              2:06.69  WINT Winter Nationals
              2:08.19  JRNT Junior Nationals
              2:09.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:15.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   2:08.52    2:09.75 q      
                  30.42     1:02.73 (32.31)     1:36.60 (33.87)     2:09.75 (33.15)
  2 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD   2:04.21    2:09.80 q      
                  31.26     1:04.30 (33.04)     1:38.39 (34.09)     2:09.80 (31.41)
  3 Merryman, Aidan           16 North Baltimore-MD   2:10.49    2:10.06 q      
                  30.84     1:03.34 (32.50)     1:37.23 (33.89)     2:10.06 (32.83)
  4 Murphy, Christopher       15 The Fish-PV          2:12.00    2:10.13 q      
                  30.55     1:03.28 (32.73)     1:37.35 (34.07)     2:10.13 (32.78)
  5 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  2:10.10    2:10.20 q      
                  31.00     1:03.34 (32.34)     1:37.01 (33.67)     2:10.20 (33.19)
  6 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD   2:07.86    2:10.26 q      
                  30.76     1:03.11 (32.35)     1:36.74 (33.63)     2:10.26 (33.52)
  7 Burke, Daniel             19 Liverpool Jets S-NI  1:52.51Y   2:14.27 q      
                  31.16     1:05.68 (34.52)     1:40.38 (34.70)     2:14.27 (33.89)
  8 Fitzstevens, John         17 Rochester Rapids-NI  1:56.43Y   2:15.09 q      
                  31.02     1:06.08 (35.06)   2:15.09 (1:09.01)                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carroll, Hudson           17 Hawks Swimming A-AD  1:56.11Y   2:15.17 q      
                  30.49     1:04.42 (33.93)     1:39.26 (34.84)     2:15.17 (35.91)
 10 Lawson, Nick              17 Clinton Cudas-AD     1:55.81Y   2:15.72 q      
                  31.70     1:06.12 (34.42)     1:41.27 (35.15)     2:15.72 (34.45)
 11 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  2:15.30    2:15.78 q      
                  31.05     1:05.87 (34.82)     1:40.50 (34.63)     2:15.78 (35.28)
 12 Cadigan, William          15 North Baltimore-MD   2:14.25    2:15.82 q      
                  31.89     1:05.76 (33.87)     1:41.41 (35.65)     2:15.82 (34.41)
 13 Courville, Nathan         17 North Shore Swim-NE  2:17.44    2:16.19 q      
                  32.72     1:07.45 (34.73)     1:42.42 (34.97)     2:16.19 (33.77)
 14 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   2:13.63    2:16.93 q      
                  31.86     1:06.54 (34.68)     1:41.83 (35.29)     2:16.93 (35.10)
 15 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  1:59.27Y   2:17.17 q      
                  33.05     1:07.55 (34.50)     1:42.39 (34.84)     2:17.17 (34.78)
 16 Johns, Zachary            15 Carmel Swim Club-IN  1:59.39Y   2:17.39 q      
                  32.81     1:07.37 (34.56)     1:42.34 (34.97)     2:17.39 (35.05)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE  1:55.73Y   2:17.77 q      
                  31.11     1:05.40 (34.29)     1:41.39 (35.99)     2:17.77 (36.38)
 18 Daigler, Jerry            18 Clarence Swim Cl-NI  2:14.91    2:17.85 q      
                  31.26     1:05.35 (34.09)     1:41.39 (36.04)     2:17.85 (36.46)
 19 Ewing, Riley              17 Manchester Swim-NE   1:59.23Y   2:17.98 q      
                  32.93     1:08.02 (35.09)     1:43.42 (35.40)     2:17.98 (34.56)
 20 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  2:14.18    2:18.33 q      
                  33.05     1:07.60 (34.55)     1:43.55 (35.95)     2:18.33 (34.78)
 21 Bishop, Zachary           15 Exeter Swim Team-NE  1:58.28Y   2:19.91 q      
                  32.53     1:07.15 (34.62)     1:43.33 (36.18)     2:19.91 (36.58)
 22 Finn, Erik                17 New Wave Swim Cl-NE  1:55.25Y   2:20.57 q      
                  32.63     1:08.48 (35.85)     1:45.17 (36.69)     2:20.57 (35.40)
 23 Zukerman, Ryan            18 Carmel Swim Club-IN  1:57.37Y   2:20.59 q      
                                1:09.18 ( )     1:45.14 (35.96)     2:20.59 (35.45)
 24 Gray, Kellen              16 Exeter Swim Team-NE  1:56.14Y   2:20.60 q      
                  32.19     1:07.61 (35.42)     1:44.55 (36.94)     2:20.60 (36.05)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Lefebvre, Daniel          17 New Wave Swim Cl-NE  1:59.01Y   2:22.85        
                  33.03     1:09.33 (36.30)     1:46.01 (36.68)     2:22.85 (36.84)
 26 Wimmer, Cody              16 Emmaus Aquatic C-MA  1:58.79Y   2:23.50        
                  32.97     1:09.58 (36.61)     1:46.66 (37.08)     2:23.50 (36.84)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Edmister, Brian           17 Genesee Valley S-NI  2:03.75Y   2:24.84        
                  32.78     1:09.41 (36.63)     1:47.03 (37.62)     2:24.84 (37.81)
 28 Kuyl, Emile               15 Hawks Swimming A-AD  1:59.01Y   2:27.47        
                  33.84     1:10.57 (36.73)     1:49.18 (38.61)     2:27.47 (38.29)
 -- Jinn, Brandon             15 Greenwood Swimmi-NE  1:57.82Y        DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
                                1:07.47 ( )     1:44.15 (36.68)          DQ (36.60)
 -- Ramsay, Nathaniel         17 South Shore YMCA-NE  2:14.93         DQ        
      False start
                  32.72     1:08.02 (35.30)     1:44.85 (36.83)          DQ (37.33)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:04.69  OPEN 2013 US Open
              1:05.59  WINT Winter Nationals
              1:06.69  JRNT Junior Nationals
              1:07.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:10.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Clarke, Garrett           17 Liverpool Jets S-NI  1:08.26    1:05.67 JRNT   
                  30.61     1:05.67 (35.06)                                        
  2 McBryan, Michael          17 Central Bucks Sw-MA  1:06.72    1:05.88 JRNT   
                  31.35     1:05.88 (34.53)                                        
  3 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN  1:06.40    1:06.30 JRNT   
                  31.62     1:06.30 (34.68)                                        
  4 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     1:08.16    1:07.23 WJRN   
                  31.69     1:07.23 (35.54)                                        
  5 Gregorzak, Gabriel        17 North Baltimore-MD   1:09.84    1:08.06        
                  31.95     1:08.06 (36.11)                                        
  6 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   1:08.07    1:08.37        
                  32.47     1:08.37 (35.90)                                        
  7 Stauder, Derek            16 Carmel Swim Club-IN  1:08.87    1:08.44        
                  32.92     1:08.44 (35.52)                                        
  8 Caprara, Alex             17 Jewish Community-AM  1:09.47    1:09.59        
                  32.63     1:09.59 (36.96)                                        
B - Final
  9 Westermeier, Christian    18 Star Swimming-NI     1:10.07    1:09.23        
                  31.46     1:09.23 (37.77)                                        
 10 Moyer, Dylan              16 Clinton Cudas-AD     1:09.96    1:09.46        
                  33.23     1:09.46 (36.23)                                        
 11 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  1:10.44    1:09.72        
                  32.88     1:09.72 (36.84)                                        
 12 Carillo, Rj               17 Caldwell Center-NJ   1:11.02    1:09.94        
                  32.62     1:09.94 (37.32)                                        
 13 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI     1:09.95    1:10.15        
                  32.99     1:10.15 (37.16)                                        
 14 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   1:10.22    1:10.62        
                  33.88     1:10.62 (36.74)                                        
 15 Clouthier, Adam           17 Fairport Area Sw-NI  1:11.02    1:11.16        
                  33.50     1:11.16 (37.66)                                        
 16 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  1:10.58    1:11.22        
                  33.81     1:11.22 (37.41)                                        
C - Final
 17 O'Sullivan, Christopher   16 Berkeley Aquatic-NJ  1:11.26    1:10.34        
                  33.03     1:10.34 (37.31)                                        
 18 Chun, Elliot              17 Executive Swim C-NE  1:12.25    1:11.22        
                  33.68     1:11.22 (37.54)                                        
 19 Zhang, Evan               13 Gateway Swimmers-MR  1:12.00    1:11.38        
                  34.37     1:11.38 (37.01)                                        
 20 Farmer, Noah              15 Clinton Cudas-AD     1:12.77    1:12.20        
                  34.03     1:12.20 (38.17)                                        
 21 Anderson, Devon           17 North Shore Swim-NE  1:13.05    1:12.45        
                  33.58     1:12.45 (38.87)                                        
 22 Brown, Taylor             17 North Shore Swim-NE  1:12.98    1:12.87        
                  33.81     1:12.87 (39.06)                                        
 23 Loughner, Matt            17 Jewish Community-AM  1:12.50    1:13.18        
                  33.64     1:13.18 (39.54)                                        
 24 Bedard, Alexander         16 Hampshire Hills-NE   1:13.63    1:13.21        
                  34.08     1:13.21 (39.13)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:04.69  OPEN 2013 US Open
              1:05.59  WINT Winter Nationals
              1:06.69  JRNT Junior Nationals
              1:07.59  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:10.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN  1:06.25    1:06.40 qJRNT  
                  31.85     1:06.40 (34.55)                                        
  2 McBryan, Michael          17 Central Bucks Sw-MA  1:07.20    1:06.72 qWJRN  
                  31.31     1:06.72 (35.41)                                        
  3 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   1:08.80    1:08.07 q      
                  32.38     1:08.07 (35.69)                                        
  4 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     1:10.31    1:08.16 q      
                  31.69     1:08.16 (36.47)                                        
  5 Clarke, Garrett           17 Liverpool Jets S-NI  1:08.08    1:08.26 q      
                  31.78     1:08.26 (36.48)                                        
  6 Stauder, Derek            16 Carmel Swim Club-IN  1:09.25    1:08.87 q      
                  32.33     1:08.87 (36.54)                                        
  7 Caprara, Alex             17 Jewish Community-AM  1:09.51    1:09.47 q      
                  32.52     1:09.47 (36.95)                                        
  8 Gregorzak, Gabriel        17 North Baltimore-MD   1:08.71    1:09.84 q      
                  32.78     1:09.84 (37.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI     1:10.02    1:09.95 q      
                  33.06     1:09.95 (36.89)                                        
 10 Moyer, Dylan              16 Clinton Cudas-AD     1:01.44Y   1:09.96 q      
                  33.27     1:09.96 (36.69)                                        
 11 Westermeier, Christian    18 Star Swimming-NI     1:10.34    1:10.07 q      
                  32.08     1:10.07 (37.99)                                        
 12 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   1:00.82Y   1:10.22 q      
                  33.80     1:10.22 (36.42)                                        
 13 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  1:08.84    1:10.44 q      
                  33.64     1:10.44 (36.80)                                        
 14 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  1:10.32    1:10.58 q      
                  33.73     1:10.58 (36.85)                                        
 15 Clouthier, Adam           17 Fairport Area Sw-NI    58.58Y   1:11.02 q      
                  33.34     1:11.02 (37.68)                                        
 15 Carillo, Rj               17 Caldwell Center-NJ   1:00.81Y   1:11.02 q      
                  33.13     1:11.02 (37.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 O'Sullivan, Christopher   16 Berkeley Aquatic-NJ  1:02.11Y   1:11.26 q      
                  34.04     1:11.26 (37.22)                                        
 18 Zhang, Evan               13 Gateway Swimmers-MR  1:02.51Y   1:12.00 q      
                  34.82     1:12.00 (37.18)                                        
 19 Chun, Elliot              17 Executive Swim C-NE  1:00.03Y   1:12.25 q      
                  34.48     1:12.25 (37.77)                                        
 20 Loughner, Matt            17 Jewish Community-AM  1:13.72    1:12.50 q      
                  33.40     1:12.50 (39.10)                                        
 21 Farmer, Noah              15 Clinton Cudas-AD     1:03.44Y   1:12.77 q      
                  34.37     1:12.77 (38.40)                                        
 22 Brown, Taylor             17 North Shore Swim-NE  1:01.81Y   1:12.98 q      
                  34.86     1:12.98 (38.12)                                        
 23 Anderson, Devon           17 North Shore Swim-NE  1:02.17Y   1:13.05 q      
                  34.09     1:13.05 (38.96)                                        
 24 Bedard, Alexander         16 Hampshire Hills-NE   1:02.00Y   1:13.63 q      
                  34.47     1:13.63 (39.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Giuliano, Jonah           15 North Baltimore-MD   1:00.36Y   1:13.81        
                  34.80     1:13.81 (39.01)                                        
 26 Ransford, Shea            17 PACK Swim Team o-NI  1:02.12Y   1:13.86        
                  34.79     1:13.86 (39.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Yao, Justin               16 New Wave Swim Cl-NE  1:01.73Y   1:13.93        
                  35.44     1:13.93 (38.49)                                        
 28 Gross, Connor             18 Cougar Aquatic T-NJ  1:01.23Y   1:14.06        
                  34.08     1:14.06 (39.98)                                        
 29 Dinardo, Joshua           15 North Shore Swim-NE  1:01.39Y   1:14.26        
                  33.95     1:14.26 (40.31)                                        
 30 Souza, Timothy            15 South Shore YMCA-NE  1:02.17Y   1:15.15        
                  35.46     1:15.15 (39.69)                                        
 31 Farrington, Pierce        17 Edge Swim Club-NE    1:01.47Y   1:15.19        
                  34.54     1:15.19 (40.65)                                        
 32 McCormick, Connor         18 Karishim Swim Cl-NE  1:01.44Y   1:15.43        
                  35.48     1:15.43 (39.95)                                        
 33 Kuyl, Emile               15 Hawks Swimming A-AD  1:03.61Y   1:15.94        
                  35.32     1:15.94 (40.62)                                        
 -- Dawson, Will              17 PACK Swim Team o-NI  1:00.48Y       DFS        
      Declared false start
 -- Brosnihan, Nicholas       17 Uncle Sam Swim T-AD  1:01.71Y       DFS        
      Declared false start
 -- Greaney, Patrick          19 Mercury Swimming-NI  1:01.39Y        NS        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:20.79  OPEN 2013 US Open
              2:22.89  WINT Winter Nationals
              2:24.49  JRNT Junior Nationals
              2:27.19  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McBryan, Michael          17 Central Bucks Sw-MA  2:27.75    2:20.36 OPEN   
                  31.33     1:06.57 (35.24)     1:43.15 (36.58)     2:20.36 (37.21)
  2 Clarke, Garrett           17 Liverpool Jets S-NI  2:30.61    2:23.13 JRNT   
                  31.71     1:08.27 (36.56)     1:46.01 (37.74)     2:23.13 (37.12)
  3 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN  2:28.28    2:26.39 WJRN   
                  33.36     1:09.85 (36.49)     1:47.95 (38.10)     2:26.39 (38.44)
  4 Gregorzak, Gabriel        17 North Baltimore-MD   2:30.22    2:26.66 WJRN   
                  32.80     1:10.36 (37.56)     1:48.35 (37.99)     2:26.66 (38.31)
  5 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     2:29.42    2:27.66        
                  32.82     1:10.07 (37.25)     1:48.17 (38.10)     2:27.66 (39.49)
  6 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  2:29.08    2:28.72        
                  33.45     1:10.66 (37.21)     1:49.68 (39.02)     2:28.72 (39.04)
  7 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   2:31.17    2:29.17        
                  33.69     1:09.93 (36.24)     1:49.72 (39.79)     2:29.17 (39.45)
  8 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI     2:31.99    2:30.94        
                  33.37     1:10.94 (37.57)     1:49.79 (38.85)     2:30.94 (41.15)
B - Final
  9 Ramsay, Nathaniel         17 South Shore YMCA-NE  2:32.52    2:31.34        
                  35.07     1:13.54 (38.47)     1:52.18 (38.64)     2:31.34 (39.16)
 10 Stauder, Derek            16 Carmel Swim Club-IN  2:32.50    2:31.55        
                  33.72     1:12.68 (38.96)     1:51.97 (39.29)     2:31.55 (39.58)
 11 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  2:33.43    2:31.93        
                  34.31     1:13.19 (38.88)     1:53.28 (40.09)     2:31.93 (38.65)
 12 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   2:36.99    2:32.97        
                                1:14.32 ( )   2:32.97 (1:18.65)                    
 13 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   2:32.16    2:33.11        
                  34.22     1:12.53 (38.31)     1:52.41 (39.88)     2:33.11 (40.70)
 14 O'Sullivan, Christopher   16 Berkeley Aquatic-NJ  2:35.57    2:34.51        
                  35.32     1:13.73 (38.41)     1:53.74 (40.01)     2:34.51 (40.77)
 15 Giuliano, Jonah           15 North Baltimore-MD   2:36.65    2:34.68        
                  34.89     1:15.13 (40.24)     1:54.69 (39.56)     2:34.68 (39.99)
 16 Caprara, Alex             17 Jewish Community-AM  2:37.53    2:35.51        
                  33.65     1:14.46 (40.81)     1:54.55 (40.09)     2:35.51 (40.96)
C - Final
 17 Carillo, Rj               17 Caldwell Center-NJ   2:37.82    2:36.63        
                  35.28     1:15.05 (39.77)     1:56.26 (41.21)     2:36.63 (40.37)
 18 Clouthier, Adam           17 Fairport Area Sw-NI  2:41.23    2:38.02        
                  35.40     1:14.77 (39.37)     1:57.13 (42.36)     2:38.02 (40.89)
 19 Zhang, Evan               13 Gateway Swimmers-MR  2:39.84    2:38.35        
                  35.98     1:16.56 (40.58)     1:57.30 (40.74)     2:38.35 (41.05)
 20 Brown, Taylor             17 North Shore Swim-NE  2:41.50    2:39.03        
                  34.45     1:15.00 (40.55)     1:57.03 (42.03)     2:39.03 (42.00)
 21 Chun, Elliot              17 Executive Swim C-NE  2:41.57    2:39.07        
                  35.35     1:15.93 (40.58)     1:56.58 (40.65)     2:39.07 (42.49)
 22 Souza, Timothy            15 South Shore YMCA-NE  2:41.31    2:39.61        
                  36.45     1:16.92 (40.47)     1:58.10 (41.18)     2:39.61 (41.51)
 23 Dawson, Will              17 PACK Swim Team o-NI  2:50.81    2:47.81        
                  35.92     1:20.01 (44.09)     2:03.62 (43.61)     2:47.81 (44.19)
 24 McCormick, Connor         18 Karishim Swim Cl-NE  2:48.29    2:48.98        
                  37.75     1:19.87 (42.12)     2:05.20 (45.33)     2:48.98 (43.78)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:20.79  OPEN 2013 US Open
              2:22.89  WINT Winter Nationals
              2:24.49  JRNT Junior Nationals
              2:27.19  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McBryan, Michael          17 Central Bucks Sw-MA  2:22.93    2:27.75 q      
                  32.95     1:10.24 (37.29)     1:48.19 (37.95)     2:27.75 (39.56)
  2 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN  2:21.69    2:28.28 q      
                  34.74     1:12.61 (37.87)     1:50.74 (38.13)     2:28.28 (37.54)
  3 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  2:26.19    2:29.08 q      
                  34.43     1:12.40 (37.97)     1:51.08 (38.68)     2:29.08 (38.00)
  4 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     2:08.46Y   2:29.42 q      
                  32.87     1:10.47 (37.60)     1:50.15 (39.68)     2:29.42 (39.27)
  5 Gregorzak, Gabriel        17 North Baltimore-MD   2:27.34    2:30.22 q      
                  34.07     1:12.50 (38.43)     1:51.13 (38.63)     2:30.22 (39.09)
  6 Clarke, Garrett           17 Liverpool Jets S-NI  2:29.45    2:30.61 q      
                  33.28     1:11.35 (38.07)     1:51.57 (40.22)     2:30.61 (39.04)
  7 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   2:24.97    2:31.17 q      
                  34.13     1:12.14 (38.01)     1:51.39 (39.25)     2:31.17 (39.78)
  8 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI     2:28.16    2:31.99 q      
                  34.20     1:12.16 (37.96)     1:52.27 (40.11)     2:31.99 (39.72)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   2:31.20    2:32.16 q      
                  35.02     1:13.81 (38.79)     1:53.05 (39.24)     2:32.16 (39.11)
 10 Stauder, Derek            16 Carmel Swim Club-IN  2:05.75Y   2:32.50 q      
                  34.41     1:13.43 (39.02)     1:53.57 (40.14)     2:32.50 (38.93)
 11 Ramsay, Nathaniel         17 South Shore YMCA-NE  2:12.55Y   2:32.52 q      
                  35.06     1:13.01 (37.95)     1:51.63 (38.62)     2:32.52 (40.89)
 12 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  2:30.81    2:33.43 q      
                  35.19     1:13.79 (38.60)     1:54.45 (40.66)     2:33.43 (38.98)
 13 O'Sullivan, Christopher   16 Berkeley Aquatic-NJ  2:11.75Y   2:35.57 q      
                  36.27     1:15.54 (39.27)     1:55.20 (39.66)     2:35.57 (40.37)
 14 Giuliano, Jonah           15 North Baltimore-MD   2:11.19Y   2:36.65 q      
                  35.28     1:15.45 (40.17)     1:56.05 (40.60)     2:36.65 (40.60)
 15 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   2:11.93Y   2:36.99 q      
                  35.99     1:15.88 (39.89)     1:56.17 (40.29)     2:36.99 (40.82)
 16 Caprara, Alex             17 Jewish Community-AM  2:32.62    2:37.53 q      
                  34.77     1:15.41 (40.64)     1:56.64 (41.23)     2:37.53 (40.89)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carillo, Rj               17 Caldwell Center-NJ   2:14.48Y   2:37.82 q      
                  35.91     1:15.86 (39.95)     1:56.42 (40.56)     2:37.82 (41.40)
 18 Zhang, Evan               13 Gateway Swimmers-MR  2:14.48Y   2:39.84 q      
                  36.01     1:16.41 (40.40)     1:58.26 (41.85)     2:39.84 (41.58)
 19 Clouthier, Adam           17 Fairport Area Sw-NI  2:14.29Y   2:41.23 q      
                  35.92     1:16.73 (40.81)     1:58.80 (42.07)     2:41.23 (42.43)
 20 Souza, Timothy            15 South Shore YMCA-NE  2:14.74Y   2:41.31 q      
                  37.66     1:17.61 (39.95)     1:59.14 (41.53)     2:41.31 (42.17)
 21 Brown, Taylor             17 North Shore Swim-NE  2:41.73    2:41.50 q      
                  35.42     1:17.44 (42.02)     2:00.08 (42.64)     2:41.50 (41.42)
 22 Chun, Elliot              17 Executive Swim C-NE  2:14.62Y   2:41.57 q      
                                1:19.06 ( )     2:00.36 (41.30)     2:41.57 (41.21)
 23 Bedard, Alexander         16 Hampshire Hills-NE   3:01.17    2:42.53 q      
                  35.40     1:16.89 (41.49)     2:00.30 (43.41)     2:42.53 (42.23)
 24 McCormick, Connor         18 Karishim Swim Cl-NE  2:44.07    2:48.29 q      
                  37.20     1:19.89 (42.69)     2:04.75 (44.86)     2:48.29 (43.54)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dawson, Will              17 PACK Swim Team o-NI  2:43.63    2:50.81        
                  36.81     1:20.52 (43.71)     2:06.75 (46.23)     2:50.81 (44.06)
 -- Yao, Justin               16 New Wave Swim Cl-NE  2:39.38         DQ        
                  36.05     1:17.35 (41.30)     1:59.65 (42.30)          DQ (42.44)
 -- Anderson, Devon           17 North Shore Swim-NE  2:45.02         DQ        
                  35.42     1:16.02 (40.60)     1:57.89 (41.87)          DQ (39.91)
 -- Farmer, Noah              15 Clinton Cudas-AD     2:14.72Y        DQ        
      False start
                  35.49     1:15.30 (39.81)     1:56.08 (40.78)          DQ (41.74)
 -- Moyer, Dylan              16 Clinton Cudas-AD     2:12.22Y        DQ        
      False start
                  34.56     1:13.62 (39.06)     1:55.82 (42.20)          DQ (39.74)
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                55.29  OPEN 2013 US Open
                55.99  WINT Winter Nationals
                57.09  JRNT Junior Nationals
                57.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:00.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA    56.51      55.06 OPEN   
                  26.05       55.06 (29.01)                                        
  2 Buese, William            16 North Baltimore-MD     56.32      55.76 WINT   
                  26.14       55.76 (29.62)                                        
  3 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE    57.32      57.13 WJRN   
                  27.16       57.13 (29.97)                                        
  4 Wahl, Zachary             22 Webster Swim Ass-NI    57.58      57.35 WJRN   
                  26.76       57.35 (30.59)                                        
  5 Wahl, Matthew             22 Webster Swim Ass-NI    58.97      58.57        
                  27.68       58.57 (30.89)                                        
  6 Carroll, Hudson           17 Hawks Swimming A-AD    58.96      58.63        
                  27.26       58.63 (31.37)                                        
  7 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN    59.27      58.90        
                  27.80       58.90 (31.10)                                        
  8 Smachlo, Miles            15 Albany Starfish-AD     59.38      59.26        
                  27.46       59.26 (31.80)                                        
B - Final
  9 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD     59.40      58.49        
                  27.94       58.49 (30.55)                                        
 10 Kolesar, Brad             17 Jewish Community-AM    59.75      58.84        
                  27.70       58.84 (31.14)                                        
 11 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE    59.62      59.27        
                  27.94       59.27 (31.33)                                        
 12 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD     59.70      59.74        
                  27.86       59.74 (31.88)                                        
 13 Lawson, Millard           15 Greenwood Swimmi-NE  1:00.10      59.77        
                  27.56       59.77 (32.21)                                        
 14 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  1:00.26    1:00.19        
                  28.18     1:00.19 (32.01)                                        
 15 Zurmuhl, David            18 Central Bucks Sw-MA  1:00.01    1:00.64        
                  27.69     1:00.64 (32.95)                                        
 16 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE  1:00.23    1:00.88        
                  27.60     1:00.88 (33.28)                                        
C - Final
 17 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI  1:00.58      59.30        
                  28.11       59.30 (31.19)                                        
 18 Koravos, Jack             15 New Wave Swim Cl-NE  1:00.51      59.69        
                  27.99       59.69 (31.70)                                        
 19 Macdonald, Seth           18 Clinton Cudas-AD     1:01.01      59.76        
                  28.03       59.76 (31.73)                                        
 20 Araujo, Kevin             17 Suffern Sea Lion-MR  1:00.36      59.94        
                  28.13       59.94 (31.81)                                        
 21 Uhrin, Brian              16 Jewish Community-AM  1:00.27      59.95        
                  28.21       59.95 (31.74)                                        
 22 Phillips, Matthew         18 Patriot Swim Clu-NE  1:01.03    1:00.09        
                  28.02     1:00.09 (32.07)                                        
 23 Zaubler, William          16 Cougar Aquatic T-NJ  1:01.26    1:01.87        
                  28.12     1:01.87 (33.75)                                        
 24 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   1:01.18    1:02.36        
                  29.27     1:02.36 (33.09)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                55.29  OPEN 2013 US Open
                55.99  WINT Winter Nationals
                57.09  JRNT Junior Nationals
                57.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  1:00.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buese, William            16 North Baltimore-MD     56.36      56.32 qJRNT  
                  26.53       56.32 (29.79)                                        
  2 Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA    56.33      56.51 qJRNT  
                  26.08       56.51 (30.43)                                        
  3 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE    58.27      57.32 qWJRN  
                  27.26       57.32 (30.06)                                        
  4 Wahl, Zachary             22 Webster Swim Ass-NI    57.85      57.58 q      
                  27.30       57.58 (30.28)                                        
  5 Carroll, Hudson           17 Hawks Swimming A-AD    53.16Y     58.96 q      
                  27.39       58.96 (31.57)                                        
  6 Wahl, Matthew             22 Webster Swim Ass-NI    59.08      58.97 q      
                  27.61       58.97 (31.36)                                        
  7 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN  1:00.23      59.27 q      
                  27.84       59.27 (31.43)                                        
  8 Smachlo, Miles            15 Albany Starfish-AD   1:00.23      59.38 q      
                  27.64       59.38 (31.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD     58.91      59.40 q      
                  28.49       59.40 (30.91)                                        
 10 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE    58.25      59.62 q      
                  28.28       59.62 (31.34)                                        
 11 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD     53.72Y     59.70 q      
                  27.88       59.70 (31.82)                                        
 12 Kolesar, Brad             17 Jewish Community-AM    51.21Y     59.75 q      
                  27.55       59.75 (32.20)                                        
 13 Zurmuhl, David            18 Central Bucks Sw-MA  1:01.70    1:00.01 q      
                  27.25     1:00.01 (32.76)                                        
 14 Lawson, Millard           15 Greenwood Swimmi-NE  1:03.34    1:00.10 q      
                  27.94     1:00.10 (32.16)                                        
 15 Fothergill, Michael       18 North Shore Swim-NE  1:00.41    1:00.23 q      
                  28.41     1:00.23 (31.82)                                        
 16 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE    59.54    1:00.26 q      
                  27.61     1:00.26 (32.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Uhrin, Brian              16 Jewish Community-AM  1:00.88    1:00.27 q      
                  28.15     1:00.27 (32.12)                                        
 18 Araujo, Kevin             17 Suffern Sea Lion-MR    52.68Y   1:00.36 q      
                  28.05     1:00.36 (32.31)                                        
 19 Koravos, Jack             15 New Wave Swim Cl-NE  1:00.77    1:00.51 q      
                  27.81     1:00.51 (32.70)                                        
 20 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI    51.89Y   1:00.58 q      
                  28.86     1:00.58 (31.72)                                        
 21 Macdonald, Seth           18 Clinton Cudas-AD       52.77Y   1:01.01 q      
                  28.30     1:01.01 (32.71)                                        
 22 Phillips, Matthew         18 Patriot Swim Clu-NE    52.73Y   1:01.03 q      
                  28.07     1:01.03 (32.96)                                        
 23 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD     53.66Y   1:01.18 q      
                  28.97     1:01.18 (32.21)                                        
 24 Zaubler, William          16 Cougar Aquatic T-NJ    53.18Y   1:01.26 q      
                  28.25     1:01.26 (33.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Fothergill, Daniel        17 North Shore Swim-NE    52.87Y   1:01.27        
                  27.86     1:01.27 (33.41)                                        
 26 Lawrence, joe             16 Clarence Swim Cl-NI    54.05Y   1:01.64        
                  28.61     1:01.64 (33.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Vinyard, Matthew          16 Carmel Swim Club-IN    53.99Y   1:01.97        
                  29.66     1:01.97 (32.31)                                        
 28 Jones, Jarrett            15 Cape Cod Swim Cl-NE    53.87Y   1:02.03        
                  29.95     1:02.03 (32.08)                                        
 29 Jankowski, John           17 Jewish Community-AM    52.84Y   1:02.18        
                  28.24     1:02.18 (33.94)                                        
 30 Dinardo, Joshua           15 North Shore Swim-NE    53.40Y   1:02.19        
                  29.92     1:02.19 (32.27)                                        
 31 Edwards, Thomas           16 North Shore Swim-NE    54.05Y   1:02.23        
                  29.43     1:02.23 (32.80)                                        
 32 Turner, Collin            15 North Baltimore-MD   1:03.42    1:02.36        
                  28.77     1:02.36 (33.59)                                        
 33 Finn, Erik                17 New Wave Swim Cl-NE    53.92Y   1:02.37        
                  28.40     1:02.37 (33.97)                                        
 34 Coe, Andrew               16 North Baltimore-MD   1:00.41    1:02.78        
                  29.31     1:02.78 (33.47)                                        
 35 Loughner, Matt            17 Jewish Community-AM  1:02.93    1:02.92        
                  29.34     1:02.92 (33.58)                                        
 36 Ewing, Riley              17 Manchester Swim-NE     53.79Y   1:03.03        
                  29.31     1:03.03 (33.72)                                        
 37 Merryman, Aidan           16 North Baltimore-MD     57.06Y   1:03.05        
                  29.70     1:03.05 (33.35)                                        
 38 Allen, Dorian             17 Cougar Aquatic T-NJ  1:02.39    1:03.31        
                  28.86     1:03.31 (34.45)                                        
 39 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ    53.82Y   1:03.50        
                  29.48     1:03.50 (34.02)                                        
 40 Gray, Kellen              16 Exeter Swim Team-NE    53.22Y   1:03.56        
                  30.45     1:03.56 (33.11)                                        
 41 Farrington, Pierce        17 Edge Swim Club-NE      52.88Y   1:03.58        
                  28.64     1:03.58 (34.94)                                        
 42 Lubanski, Troy            18 Mercury Swimming-NI    53.32Y   1:03.64        
                  29.02     1:03.64 (34.62)                                        
 43 Ransford, Shea            17 PACK Swim Team o-NI  1:04.36    1:03.74        
                  30.43     1:03.74 (33.31)                                        
 44 Moleski, Joseph           17 Executive Swim C-NE  1:11.96    1:03.99        
                  29.62     1:03.99 (34.37)                                        
 45 Simpson, Alexander        17 Cape Cod Swim Cl-NE  1:03.12    1:04.44        
                  30.08     1:04.44 (34.36)                                        
 46 Carillo, Rj               17 Caldwell Center-NJ     57.18Y   1:04.99        
                  30.25     1:04.99 (34.74)                                        
 47 Burdge, Eric              15 Clifton Park-Hal-AD  1:10.05S   1:06.33        
                  30.42     1:06.33 (35.91)                                        
 48 Burdo, Nick               15 Liverpool Jets S-NI    53.56Y   1:06.81        
                  30.72     1:06.81 (36.09)                                        
 49 Clarke, Garrett           17 Liverpool Jets S-NI  1:12.57    1:07.02        
                  30.39     1:07.02 (36.63)                                        
 -- Spazzarini, Eric          22 Greenwood Swimmi-NE  1:00.06         DQ        
      False start
                  28.27          DQ (32.32)                                        
 -- Seymour, Tyree            18 Unattached-CT          53.86Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:03.99  OPEN 2013 US Open
              2:04.59  WINT Winter Nationals
              2:06.29  JRNT Junior Nationals
              2:08.19  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:16.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA  2:06.47    2:03.87 OPEN   
                  26.98       58.16 (31.18)     1:30.71 (32.55)     2:03.87 (33.16)
  2 Buese, William            16 North Baltimore-MD   2:05.09    2:04.68 JRNT   
                  27.60       58.05 (30.45)     1:31.04 (32.99)     2:04.68 (33.64)
  3 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE  2:08.21    2:05.81 JRNT   
                  27.76       59.27 (31.51)     1:32.28 (33.01)     2:05.81 (33.53)
  4 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   2:09.29    2:06.49 WJRN   
                  28.26     1:00.76 (32.50)     1:33.19 (32.43)     2:06.49 (33.30)
  5 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   2:09.26    2:08.56        
                  28.98     1:01.54 (32.56)     1:34.91 (33.37)     2:08.56 (33.65)
  6 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  2:10.44    2:08.91        
                  28.83     1:01.59 (32.76)     1:35.07 (33.48)     2:08.91 (33.84)
  7 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD   2:12.46    2:11.25        
                  29.27     1:02.68 (33.41)     1:36.81 (34.13)     2:11.25 (34.44)
  8 Smachlo, Miles            15 Albany Starfish-AD   2:11.15    2:12.76        
                  29.28     1:03.43 (34.15)   2:12.76 (1:09.33)                    
B - Final
  9 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  2:14.17    2:11.18        
                  28.93     1:01.82 (32.89)     1:36.50 (34.68)     2:11.18 (34.68)
 10 Wahl, Matthew             22 Webster Swim Ass-NI  2:13.40    2:11.92        
                  29.11     1:02.53 (33.42)     1:36.93 (34.40)     2:11.92 (34.99)
 11 Vinyard, Matthew          16 Carmel Swim Club-IN  2:13.44    2:13.31        
                  29.78     1:03.49 (33.71)     1:38.06 (34.57)     2:13.31 (35.25)
 12 Araujo, Kevin             17 Suffern Sea Lion-MR  2:15.50    2:14.95        
                  29.16     1:03.85 (34.69)     1:38.40 (34.55)     2:14.95 (36.55)
 13 Uhrin, Brian              16 Jewish Community-AM  2:16.10    2:15.68        
                  29.18     1:03.01 (33.83)     1:36.80 (33.79)     2:15.68 (38.88)
 14 Koravos, Jack             15 New Wave Swim Cl-NE  2:15.93    2:16.53        
                  29.63     1:04.78 (35.15)     1:40.65 (35.87)     2:16.53 (35.88)
 15 Majeski, Andrew           15 New Wave Swim Cl-NE  2:15.53    2:17.63        
                  29.71     1:04.15 (34.44)     1:40.45 (36.30)     2:17.63 (37.18)
 16 Spazzarini, Eric          22 Greenwood Swimmi-NE  2:15.03    2:21.17        
                  29.73     1:04.68 (34.95)     1:42.32 (37.64)     2:21.17 (38.85)
C - Final
 17 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI  2:16.21    2:13.46        
                  30.00     1:04.13 (34.13)     1:39.27 (35.14)     2:13.46 (34.19)
 18 Bishop, Zachary           15 Exeter Swim Team-NE  2:18.92    2:14.78        
                  30.60     1:04.82 (34.22)     1:39.13 (34.31)     2:14.78 (35.65)
 19 Jones, Jarrett            15 Cape Cod Swim Cl-NE  2:16.88    2:15.09        
                  30.62     1:04.09 (33.47)     1:39.31 (35.22)     2:15.09 (35.78)
 20 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   2:17.33    2:15.43        
                  30.22     1:04.00 (33.78)     1:39.45 (35.45)     2:15.43 (35.98)
 21 Viotto, James             16 Morris County Sw-NJ  2:17.31    2:16.79        
                  30.71     1:05.63 (34.92)     1:40.72 (35.09)     2:16.79 (36.07)
 22 Lawson, Millard           15 Greenwood Swimmi-NE  2:19.27    2:17.87        
                  29.88     1:05.11 (35.23)     1:41.89 (36.78)     2:17.87 (35.98)
 23 Macdonald, Seth           18 Clinton Cudas-AD     2:17.85    2:18.03        
                  29.95     1:04.21 (34.26)     1:40.27 (36.06)     2:18.03 (37.76)
 24 King, Kevin               18 New Wave Swim Cl-NE  2:16.84    2:18.21        
                  31.00     1:05.60 (34.60)     1:41.92 (36.32)     2:18.21 (36.29)
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:03.99  OPEN 2013 US Open
              2:04.59  WINT Winter Nationals
              2:06.29  JRNT Junior Nationals
              2:08.19  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:16.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buese, William            16 North Baltimore-MD   2:05.34    2:05.09 qJRNT  
                  27.44       58.96 (31.52)     1:31.88 (32.92)     2:05.09 (33.21)
  2 Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA  2:05.73    2:06.47 qWJRN  
                  27.49       59.18 (31.69)     1:33.02 (33.84)     2:06.47 (33.45)
  3 Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE  2:09.84    2:08.21 q      
                  28.43     1:01.28 (32.85)     1:34.85 (33.57)     2:08.21 (33.36)
  4 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   2:08.45    2:09.26 q      
                  29.00     1:01.23 (32.23)     1:34.90 (33.67)     2:09.26 (34.36)
  5 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   2:07.28    2:09.29 q      
                  29.25     1:02.08 (32.83)     1:35.35 (33.27)     2:09.29 (33.94)
  6 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  2:09.53    2:10.44 q      
                  30.18     1:03.18 (33.00)     1:36.64 (33.46)     2:10.44 (33.80)
  7 Smachlo, Miles            15 Albany Starfish-AD   2:12.48    2:11.15 q      
                  28.78     1:02.06 (33.28)     1:36.48 (34.42)     2:11.15 (34.67)
  8 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD   2:15.79    2:12.46 q      
                  29.12     1:02.75 (33.63)     1:37.44 (34.69)     2:12.46 (35.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wahl, Matthew             22 Webster Swim Ass-NI  2:16.21    2:13.40 q      
                  29.52     1:03.64 (34.12)     1:38.92 (35.28)     2:13.40 (34.48)
 10 Vinyard, Matthew          16 Carmel Swim Club-IN  2:14.50    2:13.44 q      
                  30.11     1:03.32 (33.21)     1:38.37 (35.05)     2:13.44 (35.07)
 11 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  2:10.87    2:14.17 q      
                  29.28     1:02.53 (33.25)     1:37.96 (35.43)     2:14.17 (36.21)
 12 Spazzarini, Eric          22 Greenwood Swimmi-NE  2:12.77    2:15.03 q      
                  29.63     1:03.63 (34.00)     1:39.12 (35.49)     2:15.03 (35.91)
 13 Araujo, Kevin             17 Suffern Sea Lion-MR  2:15.03    2:15.50 q      
                  28.88     1:02.51 (33.63)     1:38.05 (35.54)     2:15.50 (37.45)
 14 Majeski, Andrew           15 New Wave Swim Cl-NE  2:00.21Y   2:15.53 q      
                  29.98     1:04.07 (34.09)     1:39.73 (35.66)     2:15.53 (35.80)
 15 Koravos, Jack             15 New Wave Swim Cl-NE  2:00.23Y   2:15.93 q      
                  29.82     1:05.35 (35.53)     1:41.32 (35.97)     2:15.93 (34.61)
 16 Uhrin, Brian              16 Jewish Community-AM  1:59.96Y   2:16.10 q      
                  30.18     1:04.79 (34.61)     1:39.31 (34.52)     2:16.10 (36.79)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI  1:58.99Y   2:16.21 q      
                  30.44     1:04.51 (34.07)     1:39.77 (35.26)     2:16.21 (36.44)
 18 King, Kevin               18 New Wave Swim Cl-NE  1:59.05Y   2:16.84 q      
                  31.02     1:05.74 (34.72)     1:40.87 (35.13)     2:16.84 (35.97)
 19 Jones, Jarrett            15 Cape Cod Swim Cl-NE  2:12.73    2:16.88 q      
                  30.11     1:03.96 (33.85)     1:39.54 (35.58)     2:16.88 (37.34)
 20 Viotto, James             16 Morris County Sw-NJ  2:00.78Y   2:17.31 q      
                  29.90     1:04.35 (34.45)     1:40.30 (35.95)     2:17.31 (37.01)
 21 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   2:14.66    2:17.33 q      
                  30.32     1:04.42 (34.10)     1:40.53 (36.11)     2:17.33 (36.80)
 22 Macdonald, Seth           18 Clinton Cudas-AD     2:25.10    2:17.85 q      
                  29.70     1:04.03 (34.33)     1:40.03 (36.00)     2:17.85 (37.82)
 23 Bishop, Zachary           15 Exeter Swim Team-NE  1:59.63Y   2:18.92 q      
                  31.29     1:05.97 (34.68)     1:42.61 (36.64)     2:18.92 (36.31)
 24 Lawson, Millard           15 Greenwood Swimmi-NE  2:00.52Y   2:19.27 q      
                  29.94     1:05.03 (35.09)     1:41.88 (36.85)     2:19.27 (37.39)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Phillips, Matthew         18 Patriot Swim Clu-NE  1:58.65Y   2:19.86        
                  30.39     1:05.62 (35.23)     1:42.50 (36.88)     2:19.86 (37.36)
 26 Wells, Emerson            16 Albany Starfish-AD   2:01.04Y   2:20.12        
                  31.59     1:08.07 (36.48)     1:43.89 (35.82)     2:20.12 (36.23)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  2:01.40Y   2:20.42        
                  31.33     1:06.89 (35.56)     1:43.08 (36.19)     2:20.42 (37.34)
 28 Edwards, Thomas           16 North Shore Swim-NE  1:59.93Y   2:21.56        
                  31.39     1:05.75 (34.36)     1:43.74 (37.99)     2:21.56 (37.82)
 29 Allen, Dorian             17 Cougar Aquatic T-NJ  2:00.08Y   2:23.74        
                  30.16     1:05.75 (35.59)     1:43.73 (37.98)     2:23.74 (40.01)
 30 Lapoint, Alexander        17 Fairport Area Sw-NI  1:59.52Y   2:28.33        
                  31.74     1:08.07 (36.33)     1:47.44 (39.37)     2:28.33 (40.89)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:06.59  OPEN 2013 US Open
              2:08.19  WINT Winter Nationals
              2:09.49  JRNT Junior Nationals
              2:10.49  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:16.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN  2:13.21    2:11.31        
                  28.05     1:02.59 (34.54)     1:40.85 (38.26)     2:11.31 (30.46)
  2 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD   2:12.73    2:11.38        
                  28.84     1:02.29 (33.45)     1:41.09 (38.80)     2:11.38 (30.29)
  3 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   2:12.96    2:11.44        
                  28.62     1:00.82 (32.20)     1:40.51 (39.69)     2:11.44 (30.93)
  4 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   2:13.01    2:12.01        
                  28.01     1:02.71 (34.70)     1:41.84 (39.13)     2:12.01 (30.17)
  5 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  2:12.78    2:13.58        
                  29.86     1:03.77 (33.91)     1:44.03 (40.26)     2:13.58 (29.55)
  6 McCauley, William         17 Star Swimming-NI     2:15.31    2:13.89        
                  28.34     1:02.05 (33.71)     1:42.44 (40.39)     2:13.89 (31.45)
  7 Buese, William            16 North Baltimore-MD   2:13.98    2:14.31        
                  27.59     1:01.65 (34.06)     1:42.57 (40.92)     2:14.31 (31.74)
  8 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  2:13.70    2:19.86        
                  29.62     1:05.86 (36.24)     1:48.15 (42.29)     2:19.86 (31.71)
B - Final
  9 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   2:15.74    2:11.10        
                  28.39     1:02.42 (34.03)     1:41.13 (38.71)     2:11.10 (29.97)
 10 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     2:15.54    2:14.04        
                  29.24     1:04.19 (34.95)     1:41.99 (37.80)     2:14.04 (32.05)
 11 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  2:17.39    2:15.60        
                  28.34     1:02.32 (33.98)     1:44.32 (42.00)     2:15.60 (31.28)
 12 Macdonald, Seth           18 Clinton Cudas-AD     2:16.95    2:16.33        
                  29.42     1:04.58 (35.16)     1:46.21 (41.63)     2:16.33 (30.12)
 13 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  2:17.19    2:16.39        
                  28.08     1:03.51 (35.43)     1:44.72 (41.21)     2:16.39 (31.67)
 14 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   2:15.65    2:16.63        
                  28.94     1:03.25 (34.31)     1:44.35 (41.10)     2:16.63 (32.28)
 15 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  2:18.00    2:22.00        
                  29.40     1:07.06 (37.66)     1:50.14 (43.08)     2:22.00 (31.86)
 16 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   2:16.79    2:22.11        
                  30.86     1:09.72 (38.86)     1:51.49 (41.77)     2:22.11 (30.62)
C - Final
 17 Gregorzak, Gabriel        17 North Baltimore-MD   2:18.92    2:16.88        
                  29.49     1:07.68 (38.19)     1:45.84 (38.16)     2:16.88 (31.04)
 18 Carroll, Hudson           17 Hawks Swimming A-AD  2:19.45    2:17.27        
                  28.67     1:02.61 (33.94)     1:45.32 (42.71)     2:17.27 (31.95)
 19 Clarke, Garrett           17 Liverpool Jets S-NI  2:21.13    2:18.86        
                  28.94     1:07.82 (38.88)     1:45.22 (37.40)     2:18.86 (33.64)
 20 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD   2:19.24    2:19.68        
                  29.36     1:04.01 (34.65)     1:48.66 (44.65)     2:19.68 (31.02)
 21 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  2:20.24    2:21.53        
                  30.87     1:07.79 (36.92)     1:48.95 (41.16)     2:21.53 (32.58)
 22 Giuliano, Jonah           15 North Baltimore-MD   2:20.76    2:22.44        
                  30.27     1:08.98 (38.71)     1:47.70 (38.72)     2:22.44 (34.74)
 23 Merryman, Aidan           16 North Baltimore-MD   2:19.69    2:24.16        
                  31.04     1:05.93 (34.89)     1:51.16 (45.23)     2:24.16 (33.00)
 24 Kuyl, Emile               15 Hawks Swimming A-AD  2:20.14    2:24.85        
                  30.56     1:07.69 (37.13)     1:50.25 (42.56)     2:24.85 (34.60)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:06.59  OPEN 2013 US Open
              2:08.19  WINT Winter Nationals
              2:09.49  JRNT Junior Nationals
              2:10.49  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  2:16.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- Edison, Timothy           17 Patriot Swim Clu-NE  2:23.16                   
  1 Gordon, Ryan              17 Albany Starfish-AD   2:14.76    2:12.73 q      
                  28.70     1:02.45 (33.75)     1:42.04 (39.59)     2:12.73 (30.69)
  2 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  2:12.25    2:12.78 q      
                  28.96     1:02.73 (33.77)     1:42.93 (40.20)     2:12.78 (29.85)
  3 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   2:09.77    2:12.96 q      
                  28.79     1:02.03 (33.24)     1:42.45 (40.42)     2:12.96 (30.51)
  4 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   2:09.49    2:13.01 q      
                  27.73     1:02.30 (34.57)     1:42.11 (39.81)     2:13.01 (30.90)
  5 Berger, Brennen           17 Carmel Swim Club-IN  2:12.07    2:13.21 q      
                  28.44     1:03.16 (34.72)     1:42.84 (39.68)     2:13.21 (30.37)
  6 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  2:13.91    2:13.70 q      
                  28.88     1:02.69 (33.81)     1:43.59 (40.90)     2:13.70 (30.11)
  7 Buese, William            16 North Baltimore-MD   2:11.52    2:13.98 q      
                  27.61     1:01.33 (33.72)     1:42.24 (40.91)     2:13.98 (31.74)
-------------------------------------------------------------------------
  8 McCauley, William         17 Star Swimming-NI     1:58.02Y   2:15.31 q      
                  29.25     1:02.77 (33.52)     1:44.01 (41.24)     2:15.31 (31.30)
  9 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     1:56.87Y   2:15.54 q      
                  29.38     1:04.81 (35.43)     1:43.82 (39.01)     2:15.54 (31.72)
 10 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   2:13.83    2:15.65 q      
                  29.01     1:03.18 (34.17)     1:43.90 (40.72)     2:15.65 (31.75)
 11 Holder, Evan              17 Central Bucks Sw-MA  2:15.20    2:15.66 q      
                  29.09     1:05.56 (36.47)     1:45.07 (39.51)     2:15.66 (30.59)
 12 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   2:13.19    2:15.74 q      
                  28.65     1:03.95 (35.30)     1:45.18 (41.23)     2:15.74 (30.56)
 13 Smachlo, Miles            15 Albany Starfish-AD   1:57.50Y   2:16.35 q      
                  28.37     1:05.44 (37.07)     1:45.77 (40.33)     2:16.35 (30.58)
 14 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   2:15.88    2:16.79 q      
                  29.41     1:05.88 (36.47)     1:44.96 (39.08)     2:16.79 (31.83)
 15 Macdonald, Seth           18 Clinton Cudas-AD     2:15.52    2:16.95 q      
                  28.66     1:04.62 (35.96)     1:45.49 (40.87)     2:16.95 (31.46)
-------------------------------------------------------------------------
 16 Patterson, Connar         15 Exeter Swim Team-NE  1:54.21Y   2:17.19 q      
                  28.71     1:03.64 (34.93)     1:45.60 (41.96)     2:17.19 (31.59)
 17 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  2:14.74    2:17.39 q      
                  28.47     1:02.76 (34.29)     1:45.40 (42.64)     2:17.39 (31.99)
 18 Wang, Fanzhou             18 Cougar Aquatic T-NJ  2:15.76    2:18.00 q      
                  29.92     1:05.50 (35.58)     1:46.66 (41.16)     2:18.00 (31.34)
 19 Gregorzak, Gabriel        17 North Baltimore-MD   2:17.83    2:18.92 q      
                  29.89     1:08.00 (38.11)     1:45.92 (37.92)     2:18.92 (33.00)
 20 Ewart, Jason              15 North Baltimore-MD   2:15.47    2:19.24 q      
                  28.98     1:03.53 (34.55)     1:47.40 (43.87)     2:19.24 (31.84)
 21 Reisch, Lucas             17 Fairport Area Sw-NI  1:54.89Y   2:19.36 q      
                  29.81     1:05.68 (35.87)     1:47.82 (42.14)     2:19.36 (31.54)
 22 Ewing, Riley              17 Manchester Swim-NE   2:00.16Y   2:19.40 q      
                  29.27     1:05.01 (35.74)     1:48.10 (43.09)     2:19.40 (31.30)
 23 Carroll, Hudson           17 Hawks Swimming A-AD  2:02.16Y   2:19.45 q      
                  28.81     1:05.13 (36.32)     1:46.92 (41.79)     2:19.45 (32.53)
-------------------------------------------------------------------------
 24 Merryman, Aidan           16 North Baltimore-MD   1:59.07Y   2:19.69 q      
                  30.28     1:03.99 (33.71)     1:47.09 (43.10)     2:19.69 (32.60)
 25 Martin, Joseph            17 Star Swimming-NI     2:14.86    2:20.10        
                  29.63     1:07.58 (37.95)     1:46.88 (39.30)     2:20.10 (33.22)
 25 Williams, Robert          16 North Baltimore-MD   2:16.08    2:20.10        
                  30.65     1:07.29 (36.64)     1:48.73 (41.44)     2:20.10 (31.37)
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 27 Kuyl, Emile               15 Hawks Swimming A-AD  1:59.53Y   2:20.14        
                  30.28     1:05.30 (35.02)     1:47.59 (42.29)     2:20.14 (32.55)
 28 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  1:59.34Y   2:20.24        
                  30.33     1:06.75 (36.42)     1:47.48 (40.73)     2:20.24 (32.76)
 29 Giuliano, Jonah           15 North Baltimore-MD   2:23.31    2:20.76        
                  30.64     1:09.19 (38.55)     1:46.85 (37.66)     2:20.76 (33.91)
 30 Clarke, Garrett           17 Liverpool Jets S-NI  1:59.78Y   2:21.13        
                  30.39     1:08.57 (38.18)     1:47.59 (39.02)     2:21.13 (33.54)
 31 Caprara, Alex             17 Jewish Community-AM  1:56.87Y   2:21.38        
                  30.00     1:07.52 (37.52)     1:48.52 (41.00)     2:21.38 (32.86)
 32 Johns, Zachary            15 Carmel Swim Club-IN  2:21.95    2:21.90        
                  30.42     1:07.58 (37.16)     1:49.73 (42.15)     2:21.90 (32.17)
 33 Dreisbach, Alexander      17 Clifton Park-Hal-AD  1:58.89Y   2:22.76        
                  29.42     1:06.66 (37.24)     1:50.21 (43.55)     2:22.76 (32.55)
 34 Spazzarini, Eric          22 Greenwood Swimmi-NE  2:02.61Y   2:23.39        
                  29.48     1:07.80 (38.32)     1:52.19 (44.39)     2:23.39 (31.20)
 35 Moyer, Dylan              16 Clinton Cudas-AD     2:10.32Y   2:24.11        
                  30.97     1:10.46 (39.49)     1:49.95 (39.49)     2:24.11 (34.16)
 36 Burke, Daniel             19 Liverpool Jets S-NI  1:55.35Y   2:24.13        
                  29.63     1:07.13 (37.50)     1:48.27 (41.14)     2:24.13 (35.86)
 37 Fothergill, Daniel        17 North Shore Swim-NE  2:02.04Y   2:24.35        
                  29.08     1:06.90 (37.82)     1:50.68 (43.78)     2:24.35 (33.67)
 38 Ransford, Shea            17 PACK Swim Team o-NI  1:55.16Y   2:25.40        
                  29.84     1:06.18 (36.34)     1:48.15 (41.97)     2:25.40 (37.25)
 39 Lubanski, Troy            18 Mercury Swimming-NI  2:29.70    2:25.65        
                  28.81     1:06.06 (37.25)     1:49.88 (43.82)     2:25.65 (35.77)
 40 Lapoint, Alexander        17 Fairport Area Sw-NI  1:57.22Y   2:26.36        
                  30.98     1:08.58 (37.60)     1:52.47 (43.89)     2:26.36 (33.89)
 41 Stauder, Derek            16 Carmel Swim Club-IN  2:26.19    2:26.73        
                  31.95     1:11.19 (39.24)     1:52.29 (41.10)     2:26.73 (34.44)
 42 Araujo, Kevin             17 Suffern Sea Lion-MR  2:26.91    2:26.91        
                  28.77     1:08.57 (39.80)     1:52.82 (44.25)     2:26.91 (34.09)
 43 Conley, Michael           16 Clifton Park-Hal-AD  2:10.18Y   2:27.51        
                  30.82     1:07.40 (36.58)     1:55.53 (48.13)     2:27.51 (31.98)
 44 Schickel, Francis         15 Ithaca Aquatics-NI   2:25.66    2:27.91        
                  30.21     1:08.63 (38.42)     1:55.05 (46.42)     2:27.91 (32.86)
 45 McNair, Everett           16 BLUEFINS-AD          2:06.41Y   2:28.38        
                  31.29     1:09.99 (38.70)     1:55.79 (45.80)     2:28.38 (32.59)
 46 Vinyard, Matthew          16 Carmel Swim Club-IN  2:33.39    2:30.14        
                  29.21     1:07.87 (38.66)     1:56.57 (48.70)     2:30.14 (33.57)
 47 Clouthier, Adam           17 Fairport Area Sw-NI  1:59.04Y   2:31.70        
                  33.07     1:14.75 (41.68)     1:54.82 (40.07)     2:31.70 (36.88)
 -- McBryan, Michael          17 Central Bucks Sw-MA  2:15.69        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Regan, Sean               18 Central Bucks Sw-MA  2:14.57        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Grauslys, Matthew         16 Executive Swim C-NE  2:16.28        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:30.49  OPEN 2013 US Open
              4:32.59  WINT Winter Nationals
              4:35.49  JRNT Junior Nationals
              4:38.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  4:49.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   4:44.52    4:29.64 OPEN   
                  28.06     1:00.67 (32.61)     1:35.73 (35.06)     2:10.20 (34.47)
        2:48.30 (38.10)     3:28.33 (40.03)     3:58.95 (30.62)     4:29.64 (30.69)
  2 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  4:36.36    4:35.02 JRNT   
                  29.45     1:02.21 (32.76)     1:37.73 (35.52)     2:13.07 (35.34)
        2:53.48 (40.41)     3:33.76 (40.28)     4:05.13 (31.37)     4:35.02 (29.89)
  3 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  4:42.84    4:38.50        
                  29.44     1:03.51 (34.07)     1:39.52 (36.01)     2:14.63 (35.11)
        2:55.10 (40.47)     3:35.44 (40.34)     4:07.45 (32.01)     4:38.50 (31.05)
  4 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   4:45.08    4:40.29        
                  29.08     1:02.04 (32.96)     1:38.88 (36.84)     2:15.97 (37.09)
        2:56.16 (40.19)     3:36.76 (40.60)     4:09.16 (32.40)     4:40.29 (31.13)
  5 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   4:41.65    4:43.44        
                  29.38     1:02.81 (33.43)     1:38.23 (35.42)     2:13.85 (35.62)
        2:54.13 (40.28)     3:36.12 (41.99)     4:09.33 (33.21)     4:43.44 (34.11)
  6 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   4:46.55    4:45.22        
                  29.54     1:03.93 (34.39)     1:39.33 (35.40)     2:16.06 (36.73)
        2:57.15 (41.09)     3:40.01 (42.86)     4:12.70 (32.69)     4:45.22 (32.52)
  7 Cadigan, William          15 North Baltimore-MD   4:46.84    4:45.86        
                  31.00     1:06.00 (35.00)     1:41.53 (35.53)     2:17.15 (35.62)
        2:59.78 (42.63)     3:42.55 (42.77)     4:15.09 (32.54)     4:45.86 (30.77)
  8 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  4:47.56    4:50.04        
                  30.30     1:05.30 (35.00)     1:44.33 (39.03)     2:22.67 (38.34)
        3:02.05 (39.38)     3:43.09 (41.04)     4:17.02 (33.93)     4:50.04 (33.02)
B - Final
  9 McCauley, William         17 Star Swimming-NI     4:50.75    4:45.92        
                  29.48     1:03.21 (33.73)     1:40.24 (37.03)     2:17.76 (37.52)
        2:59.84 (42.08)     3:42.36 (42.52)     4:14.59 (32.23)     4:45.92 (31.33)
 10 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   4:48.14    4:46.30        
                  30.45     1:05.57 (35.12)     1:43.84 (38.27)     2:21.16 (37.32)
        3:01.14 (39.98)     3:41.50 (40.36)     4:15.25 (33.75)     4:46.30 (31.05)
 11 Wimmer, Cody              16 Emmaus Aquatic C-MA  4:50.94    4:46.45        
                  30.80     1:05.22 (34.42)     1:43.06 (37.84)     2:20.54 (37.48)
        3:02.97 (42.43)     3:44.77 (41.80)     4:17.12 (32.35)     4:46.45 (29.33)
 12 Brown, Glen               15 Carmel Swim Club-IN  4:53.28    4:50.96        
                  29.82     1:05.09 (35.27)     1:43.29 (38.20)     2:20.70 (37.41)
        3:02.94 (42.24)     3:46.27 (43.33)     4:18.88 (32.61)     4:50.96 (32.08)
 13 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     4:50.97    4:51.95        
                  29.85     1:05.09 (35.24)     1:43.91 (38.82)     2:22.28 (38.37)
        3:02.50 (40.22)     3:44.49 (41.99)     4:19.40 (34.91)     4:51.95 (32.55)
 14 Lawson, Nick              17 Clinton Cudas-AD     4:55.31    4:53.80        
                  30.88     1:07.30 (36.42)     1:43.05 (35.75)     2:19.35 (36.30)
        3:02.41 (43.06)     3:46.60 (44.19)     4:20.31 (33.71)     4:53.80 (33.49)
 15 Xenakis, Michael          14 SOLO Aquatics-NE     4:54.11    4:57.76        
                  30.01     1:05.43 (35.42)     1:44.07 (38.64)     2:22.68 (38.61)
        3:05.28 (42.60)     3:49.30 (44.02)     4:23.84 (34.54)     4:57.76 (33.92)
 -- Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  4:52.80         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish - back
                  29.35     1:03.61 (34.26)     1:39.47 (35.86)     2:15.69 (36.22)
        2:59.44 (43.75)     3:45.50 (46.06)     4:19.22 (33.72)          DQ (33.42)
C - Final
 17 Gregorzak, Gabriel        17 North Baltimore-MD   4:55.72    4:51.81        
                  30.59     1:05.19 (34.60)     1:46.20 (41.01)     2:25.64 (39.44)
        3:04.09 (38.45)     3:43.72 (39.63)     4:19.26 (35.54)     4:51.81 (32.55)
 18 Ramsay, Nathaniel         17 South Shore YMCA-NE  4:56.67    4:52.95        
                  32.73     1:09.15 (36.42)     1:46.02 (36.87)     2:22.52 (36.50)
        3:03.60 (41.08)     3:45.10 (41.50)     4:19.67 (34.57)     4:52.95 (33.28)
 19 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  4:55.78    4:53.00        
                  31.45     1:07.26 (35.81)     1:46.28 (39.02)     2:23.99 (37.71)
        3:05.09 (41.10)     3:46.08 (40.99)     4:20.62 (34.54)     4:53.00 (32.38)
 20 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   4:59.97    4:55.10        
                  30.26     1:04.97 (34.71)     1:45.54 (40.57)     2:24.93 (39.39)
        3:05.59 (40.66)     3:47.93 (42.34)     4:22.18 (34.25)     4:55.10 (32.92)
 21 Spazzarini, Eric          22 Greenwood Swimmi-NE  4:58.78    4:55.68        
                  29.36     1:03.34 (33.98)     1:42.18 (38.84)     2:21.21 (39.03)
        3:05.65 (44.44)     3:50.47 (44.82)     4:23.73 (33.26)     4:55.68 (31.95)
 22 Cosgarea, William         16 North Baltimore-MD   4:56.06    4:56.99        
                  31.24     1:07.30 (36.06)     1:47.57 (40.27)     2:24.94 (37.37)
        3:07.99 (43.05)     3:50.44 (42.45)     4:24.16 (33.72)     4:56.99 (32.83)
 23 Caprara, Alex             17 Jewish Community-AM  4:59.83    4:58.27        
                  30.97     1:07.36 (36.39)     1:47.59 (40.23)     2:28.00 (40.41)
        3:09.16 (41.16)     3:51.11 (41.95)     4:25.11 (34.00)     4:58.27 (33.16)
 24 Parker, Joshua            15 Berkeley Aquatic-NJ  5:00.39    4:59.27        
                  30.56     1:05.78 (35.22)     1:45.76 (39.98)     2:26.86 (41.10)
        3:09.66 (42.80)     3:53.99 (44.33)     4:27.94 (33.95)     4:59.27 (31.33)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:30.49  OPEN 2013 US Open
              4:32.59  WINT Winter Nationals
              4:35.49  JRNT Junior Nationals
              4:38.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  4:49.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ransford, PJ              16 PACK Swim Team o-NI  4:42.91    4:36.36 qWJRN  
                  29.92     1:02.94 (33.02)     1:38.19 (35.25)     2:13.61 (35.42)
        2:53.76 (40.15)     3:34.94 (41.18)     4:05.94 (31.00)     4:36.36 (30.42)
  2 Kalisz, Connor            16 North Baltimore-MD   4:39.56    4:41.65 q      
                  21.87     1:02.49 (40.62)     1:38.14 (35.65)     2:14.18 (36.04)
        2:53.90 (39.72)     3:35.27 (41.37)     4:27.55 (52.28)     4:41.65 (14.10)
  3 Prescott, Tyler           16 Meriden Silver F-CT  4:39.68    4:42.84 q      
                  22.52     1:03.36 (40.84)     2:01.14 (57.78)     2:13.04 (11.90)
        2:54.01 (40.97)     3:35.68 (41.67)     4:09.60 (33.92)     4:42.84 (33.24)
  4 Colley, Gavin             16 North Baltimore-MD   4:33.19    4:44.52 q      
                  19.72     1:01.55 (41.83)     1:39.44 (37.89)     2:16.14 (36.70)
        2:50.58 (34.44)     3:38.64 (48.06)     4:31.26 (52.62)     4:44.52 (13.26)
  5 Hudhud, Muhammad          17 North Baltimore-MD   4:39.75    4:45.08 q      
                  29.61     1:02.86 (33.25)     1:40.86 (38.00)     2:18.64 (37.78)
        3:00.14 (41.50)     3:41.45 (41.31)     4:13.83 (32.38)     4:45.08 (31.25)
  6 Hooper, Nicholas          18 Albany Starfish-AD   4:47.18    4:46.55 q      
                  29.55     1:03.73 (34.18)     1:39.73 (36.00)     2:16.07 (36.34)
        2:58.46 (42.39)     3:40.93 (42.47)     4:13.97 (33.04)     4:46.55 (32.58)
  7 Cadigan, William          15 North Baltimore-MD   4:10.02Y   4:46.84 q      
                  31.15     1:05.69 (34.54)     1:42.43 (36.74)     2:17.92 (35.49)
        3:00.56 (42.64)     3:42.66 (42.10)     4:15.08 (32.42)     4:46.84 (31.76)
  8 Fronczak, Brandon         16 Westtown Aquatic-MA  4:49.47    4:47.56 q      
                  30.73     1:06.84 (36.11)     1:44.45 (37.61)     2:22.28 (37.83)
        3:01.36 (39.08)     3:42.38 (41.02)     4:15.42 (33.04)     4:47.56 (32.14)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zyniecki, Reid            17 Albany Starfish-AD   4:10.13Y   4:48.14 q      
                  30.97     1:06.14 (35.17)                             2:21.13 ( )
        3:01.84 (40.71)     3:43.03 (41.19)     4:16.45 (33.42)     4:48.14 (31.69)
 10 McCauley, William         17 Star Swimming-NI     4:46.59    4:50.75 q      
                  29.96     1:04.33 (34.37)     1:41.86 (37.53)     2:18.66 (36.80)
        3:02.82 (44.16)     3:46.18 (43.36)     4:19.26 (33.08)     4:50.75 (31.49)
 11 Wimmer, Cody              16 Emmaus Aquatic C-MA  4:47.75    4:50.94 q      
                  30.86     1:05.42 (34.56)     1:43.49 (38.07)     2:20.18 (36.69)
        3:03.04 (42.86)     3:45.43 (42.39)     4:18.69 (33.26)     4:50.94 (32.25)
 12 Otto, Luke                17 Star Swimming-NI     4:57.30    4:50.97 q      
                  29.29     1:03.93 (34.64)     1:41.33 (37.40)     2:20.18 (38.85)
        3:00.00 (39.82)     3:42.83 (42.83)     4:17.67 (34.84)     4:50.97 (33.30)
 13 Allen, James              16 Greenwood Swimmi-NE  4:47.77    4:52.80 q      
                  29.18     1:02.44 (33.26)     1:39.01 (36.57)     2:15.86 (36.85)
        3:00.25 (44.39)     3:45.49 (45.24)     4:19.65 (34.16)     4:52.80 (33.15)
 14 Brown, Glen               15 Carmel Swim Club-IN  4:54.67    4:53.28 q      
                  30.16     1:05.50 (35.34)     1:43.74 (38.24)     2:21.79 (38.05)
        3:04.02 (42.23)     3:47.58 (43.56)     4:20.84 (33.26)     4:53.28 (32.44)
 15 Xenakis, Michael          14 SOLO Aquatics-NE     5:01.63    4:54.11 q      
                  30.03     1:05.12 (35.09)     1:43.95 (38.83)     2:21.64 (37.69)
        3:03.67 (42.03)     3:46.42 (42.75)     4:20.74 (34.32)     4:54.11 (33.37)
 16 Lawson, Nick              17 Clinton Cudas-AD     4:12.51Y   4:55.31 q      
                  31.58     1:07.97 (36.39)     1:44.81 (36.84)     2:22.02 (37.21)
        3:04.62 (42.60)     3:48.93 (44.31)     4:22.54 (33.61)     4:55.31 (32.77)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gregorzak, Gabriel        17 North Baltimore-MD   4:58.83    4:55.72 q      
                  31.29     1:07.00 (35.71)     1:47.95 (40.95)     2:27.59 (39.64)
        3:07.38 (39.79)     3:47.51 (40.13)     4:22.60 (35.09)     4:55.72 (33.12)
 18 Daus-Haberle, Spencer     17 North Shore Swim-NE  4:14.19Y   4:55.78 q      
                  31.71     1:07.42 (35.71)     1:45.72 (38.30)     2:23.56 (37.84)
        3:04.84 (41.28)     3:47.67 (42.83)     4:22.31 (34.64)     4:55.78 (33.47)
 19 Cosgarea, William         16 North Baltimore-MD   4:12.88Y   4:56.06 q      
                  31.66     1:08.06 (36.40)     1:46.21 (38.15)     2:24.77 (38.56)
        3:07.64 (42.87)     3:50.92 (43.28)     4:24.15 (33.23)     4:56.06 (31.91)
 20 Ramsay, Nathaniel         17 South Shore YMCA-NE  4:11.96Y   4:56.67 q      
                  31.39     1:07.97 (36.58)     1:44.35 (36.38)     2:22.55 (38.20)
        3:04.15 (41.60)     3:46.79 (42.64)     4:22.18 (35.39)     4:56.67 (34.49)
 21 Spazzarini, Eric          22 Greenwood Swimmi-NE  4:14.49Y   4:58.78 q      
                  29.92     1:05.64 (35.72)     1:43.71 (38.07)     2:22.83 (39.12)
        3:07.03 (44.20)     3:52.21 (45.18)     4:25.31 (33.10)     4:58.78 (33.47)
 22 Caprara, Alex             17 Jewish Community-AM  4:14.13Y   4:59.83 q      
                  30.25     1:05.49 (35.24)     1:46.05 (40.56)     2:25.61 (39.56)
        3:07.95 (42.34)     3:50.99 (43.04)     4:25.98 (34.99)     4:59.83 (33.85)
 23 Tomsuden, Matthew         17 North Baltimore-MD   4:13.69Y   4:59.97 q      
                  30.31     1:05.24 (34.93)     1:44.84 (39.60)     2:24.56 (39.72)
        3:05.99 (41.43)     3:49.05 (43.06)     4:24.63 (35.58)     4:59.97 (35.34)
 24 Parker, Joshua            15 Berkeley Aquatic-NJ  5:11.23    5:00.39 q      
                  30.84     1:07.58 (36.74)     1:47.52 (39.94)     2:29.01 (41.49)
        3:10.47 (41.46)     3:54.13 (43.66)     4:28.79 (34.66)     5:00.39 (31.60)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Jones, Jarrett            15 Cape Cod Swim Cl-NE  4:14.03Y   5:02.19        
                  31.29     1:07.68 (36.39)     1:45.42 (37.74)     2:23.18 (37.76)
        3:08.69 (45.51)     3:54.53 (45.84)     4:28.31 (33.78)     5:02.19 (33.88)
 26 Bishop, Zachary           15 Exeter Swim Team-NE  4:14.16Y   5:02.58        
                  31.55     1:07.52 (35.97)     1:45.13 (37.61)     2:23.18 (38.05)
        3:08.35 (45.17)     3:54.19 (45.84)     4:28.81 (34.62)     5:02.58 (33.77)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Giuliano, Jonah           15 North Baltimore-MD   5:02.64    5:02.77        
                  32.32     1:09.97 (37.65)     1:49.36 (39.39)     2:28.27 (38.91)
        3:08.00 (39.73)     3:49.98 (41.98)     4:26.85 (36.87)     5:02.77 (35.92)
 28 Johns, Zachary            15 Carmel Swim Club-IN  5:02.23    5:04.30        
                  31.03     1:06.76 (35.73)     1:46.49 (39.73)     2:25.22 (38.73)
        3:09.62 (44.40)     3:55.43 (45.81)     4:30.29 (34.86)     5:04.30 (34.01)
 29 Miller, Kevin             14 Ithaca Aquatics-NI   5:17.48    5:10.55        
                  31.53     1:09.70 (38.17)     1:50.19 (40.49)     2:29.48 (39.29)
        3:15.48 (46.00)     4:01.48 (46.00)     4:36.88 (35.40)     5:10.55 (33.67)
 30 Moyer, Dylan              16 Clinton Cudas-AD     4:41.89Y   5:14.95        
                  33.14     1:10.75 (37.61)     1:53.22 (42.47)     2:36.87 (43.65)
        3:18.25 (41.38)     4:02.55 (44.30)     4:39.79 (37.24)     5:14.95 (35.16)
 -- Williams, Robert          16 North Baltimore-MD   4:48.30        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Men 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              1:55.49  JRNT Junior Nationals
 Meet Qualifying:  1:45.49
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Central Bucks Swim Team-MA  'A'                   1:41.05    1:38.59 JRNT   
     1) McBryan, Michael 17             2) Regan, Sean 18                 
     3) Holder, Evan 17                 4) Zurmuhl, David 18              
                  25.90       49.89 (23.99)     1:14.79 (24.90)     1:38.59 (23.80)
  2 North Shore Swim Club-NE  'A'                     1:39.84    1:40.04 JRNT   
     1) Fothergill, Michael 18          2) Edwards, Thomas 16             
     3) Dinardo, Joshua 15              4) Fothergill, Daniel 17          
                  24.64       49.70 (25.06)     1:14.93 (25.23)     1:40.04 (25.11)
  3 Carmel Swim Club-IN  'A'                          1:36.40    1:40.64 JRNT   
     1) Berger, Brennen 17              2) Zukerman, Ryan 18              
     3) Li, Troy 15                     4) Brown, Glen 15                 
                  25.10       50.15 (25.05)     1:15.74 (25.59)     1:40.64 (24.90)
  4 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              1:41.80    1:40.68 JRNT   
     1) Turner, Collin 15               2) Margonis, Frank 16             
     3) Coe, Andrew 16                  4) Colley, Gavin 16               
                  20.73       50.57 (29.84)     1:16.08 (25.51)     1:40.68 (24.60)
  5 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     1:41.35    1:41.01 JRNT   
     1) Koziol, Gregory 18              2) O'Sullivan, Christopher 16     
     3) Kalafatis, Nicholas 17          4) Cole, Charles 18               
                  25.70       50.57 (24.87)     1:16.64 (26.07)     1:41.01 (24.37)
  6 Albany Starfish-AD  'A'                           1:40.60    1:41.61 JRNT   
     1) Gordon, Ryan 17                 2) Hooper, Nicholas 18            
     3) Zyniecki, Reid 17               4) Karlok, Dylan 17               
                  25.11       50.42 (25.31)     1:16.17 (25.75)     1:41.61 (25.44)
  7 Star Swimming-NI  'A'                             1:31.89Y   1:41.84 JRNT   
     1) Westermeier, Christian 18       2) Otto, Luke 17                  
     3) Martin, Joseph 17               4) McCauley, William 17           
                  25.66       51.11 (25.45)     1:16.64 (25.53)     1:41.84 (25.20)
  8 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'                  1:32.17Y   1:42.17 JRNT   
     1) Whiting, David 14               2) Clarke, Garrett 17             
     3) Burke, Daniel 19                4) Burdo, Nick 15                 
                  26.04       52.32 (26.28)     1:17.92 (25.60)     1:42.17 (24.25)
  9 Webster Swim Association-NI  'A'                  1:32.32Y   1:42.28 JRNT   
     1) Wahl, Matthew 22                2) Wahl, Zachary 22               
     3) Mulvehill, Joseph 17            4) Reynolds, Mark 18              
                  25.41       50.53 (25.12)     1:15.81 (25.28)     1:42.28 (26.47)
 10 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             1:41.05    1:42.41 JRNT   
     1) Loughner, Matt 17               2) Kolesar, Brad 17               
     3) Caprara, Alex 17                4) Uhrin, Brian 16                
                  26.04       50.94 (24.90)     1:16.32 (25.38)     1:42.41 (26.09)
 11 Greenwood Swimming-NE  'A'                        1:31.02Y   1:42.65 JRNT   
     1) Allen, James 16                 2) Lawson, Millard 15             
     3) Jinn, Brandon 15                4) Delmastro, Peter 16            
                  25.61       51.38 (25.77)     1:17.16 (25.78)     1:42.65 (25.49)
 12 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       1:44.48    1:43.40 JRNT   
     1) Wang, Fanzhou 18                2) Gross, Connor 18               
     3) Zaubler, William 16             4) Allen, Dorian 17               
                  25.66       51.17 (25.51)     1:16.97 (25.80)     1:43.40 (26.43)
 13 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        1:30.30Y   1:43.41 JRNT   
     1) Sjahfiedin, Tyler 16            2) Simpson, Alexander 17          
     3) Jones, Jarrett 15               4) Mariner, Jonathan 17           
                  26.07       52.04 (25.97)     1:18.08 (26.04)     1:43.41 (25.33)
 14 New Wave Swim Club-NE  'A'                        1:31.35Y   1:44.43 JRNT   
     1) Lefebvre, Daniel 17             2) Majeski, Andrew 15             
     3) Koravos, Jack 15                4) Finn, Erik 17                  
                  27.29       53.37 (26.08)     1:19.17 (25.80)     1:44.43 (25.26)
 15 Clinton Cudas-AD  'A'                             1:32.68Y   1:44.66 JRNT   
     1) Newman, Tyler 16                2) Moyer, Dylan 16                
     3) Lawson, Nick 17                 4) Macdonald, Seth 18             
                  26.51       53.75 (27.24)     1:19.72 (25.97)     1:44.66 (24.94)
 16 Hawks Swimming Association-AD  'A'                1:31.07Y   1:45.15 JRNT   
     1) Kuyl, Emile 15                  2) Gulitti, Nicholas 16           
     3) Beveridge, Jackson 16           4) Carroll, Hudson 17             
                  26.64       53.98 (27.34)     1:20.47 (26.49)     1:45.15 (24.68)
 17 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               1:25.18Y   1:45.39 JRNT   
     1) Dawson, Will 17                 2) Delaus, David 15               
     3) Ransford, Shea 17               4) Ransford, PJ 16                
                  26.46       53.23 (26.77)     1:19.36 (26.13)     1:45.39 (26.03)
 18 Mercury Swimming-NI  'A'                          1:31.29Y   1:47.04 JRNT   
                  27.17       54.37 (27.20)     1:20.21 (25.84)     1:47.04 (26.83)
 19 North Shore Swim Club-NE  'B'                     1:32.46Y   1:47.20 JRNT   
     1) Courville, Nathan 17            2) Brown, Taylor 17               
     3) Anderson, Devon 17              4) Daus-Haberle, Spencer 17       
                  26.73       54.02 (27.29)     1:20.87 (26.85)     1:47.20 (26.33)
 20 Manchester Swim Team-NE  'A'                      1:32.40Y   1:47.83 JRNT   
     1) Grimmett, Zachary 17            2) Hubbard, Antony 18             
     3) Sandhu, Karam 16                4) Ewing, Riley 17                
                  26.86       53.20 (26.34)     1:21.75 (28.55)     1:47.83 (26.08)
 -- Fairport Area Swim Team-NI  'B'                   1:31.50Y        DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Cole, Jacob 16                  2) Clouthier, Adam 17             
     3) Lapoint, Alexander 17           4) Waterhouse, Richard 17         
                  27.54       54.14 (26.60)     1:20.19 (26.05)          DQ (27.21)
 -- Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   1:26.90Y        DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Olson, Nick 16                  2) Reisch, Lucas 17               
     3) Doser, Jeffrey 16               4) Howard, David 17               
                  25.58       50.60 (25.02)     1:15.67 (25.07)          DQ (25.03)
 -- South Shore YMCA Strypers-NE  'A'                 1:31.72Y       DFS        
      Declared false start
 
Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              3:29.29  WINT Winter Nationals
              3:29.29  OPEN 2013 US Open
              3:34.89  JRNT Junior Nationals
              3:38.49  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  3:48.69
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Central Bucks Swim Team-MA  'A'                   3:32.60    3:36.21 WJRN   
     1) McBryan, Michael 17             2) Regan, Sean 18                 
     3) Holder, Evan 17                 4) Zurmuhl, David 18              
                  27.09       56.67 (56.67)     1:21.48 (24.81)     1:49.51 (52.84)
        2:15.14 (25.63)     2:43.59 (54.08)     3:07.99 (24.40)     3:36.21 (52.62)
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              3:35.84    3:37.01 WJRN   
     1) Buese, William 16               2) Margonis, Frank 16             
     3) Colley, Gavin 16                4) Turner, Collin 15              
                  25.53       53.55 (53.55)     1:20.00 (26.45)     1:49.20 (55.65)
        2:14.74 (25.54)     2:42.35 (53.15)     3:07.71 (25.36)     3:37.01 (54.66)
  3 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     3:40.50    3:39.19        
     1) O'Sullivan, Christopher 16      2) Kalafatis, Nicholas 17         
     3) Koziol, Gregory 18              4) Cole, Charles 18               
                  26.66       55.89 (55.89)     1:22.66 (26.77)     1:51.19 (55.30)
        2:17.50 (26.31)     2:46.33 (55.14)     3:11.57 (25.24)     3:39.19 (52.86)
  4 Webster Swim Association-NI  'A'                  3:19.07Y   3:40.44        
     1) Steve, Paul 15                  2) Mulvehill, Joseph 17           
     3) Wahl, Matthew 22                4) Wahl, Zachary 22               
                  27.25       56.74 (56.74)     1:22.95 (26.21)     1:51.82 (55.08)
        2:17.63 (25.81)     2:46.46 (54.64)     3:12.05 (25.59)     3:40.44 (53.98)
  5 Carmel Swim Club-IN  'A'                          3:33.99    3:40.53        
     1) Berger, Brennen 17              2) Li, Troy 15                    
     3) Zukerman, Ryan 18               4) Brown, Glen 15                 
                  26.69       54.70 (54.70)     1:20.81 (26.11)     1:50.29 (55.59)
        2:16.42 (26.13)     2:45.21 (54.92)     3:11.31 (26.10)     3:40.53 (55.32)
  6 Albany Starfish-AD  'A'                           3:39.02    3:41.40        
     1) Gordon, Ryan 17                 2) Zyniecki, Reid 17              
     3) Karlok, Dylan 17                4) Hooper, Nicholas 18            
                  25.70       54.11 (54.11)     1:20.90 (26.79)     1:50.33 (56.22)
        2:17.09 (26.76)     2:46.41 (56.08)     3:12.36 (25.95)     3:41.40 (54.99)
  7 Star Swimming-NI  'A'                             3:18.16Y   3:44.09        
     1) Westermeier, Christian 18       2) McCauley, William 17           
     3) Martin, Joseph 17               4) Otto, Luke 17                  
                  26.02       55.46 (55.46)     1:21.60 (26.14)     1:50.70 (55.24)
        2:17.11 (26.41)     2:47.26 (56.56)     3:13.76 (26.50)     3:44.09 (56.83)
  8 North Shore Swim Club-NE  'A'                     3:12.70Y   3:44.17        
     1) Fothergill, Michael 18          2) Edwards, Thomas 16             
     3) Courville, Nathan 17            4) Fothergill, Daniel 17          
                  26.37       54.95 (54.95)     1:21.19 (26.24)     1:50.35 (55.40)
        2:17.52 (27.17)     2:47.45 (57.10)     3:13.96 (26.51)     3:44.17 (56.72)
  9 Greenwood Swimming-NE  'A'                        3:15.11Y   3:45.14        
     1) Delmastro, Peter 16             2) Spazzarini, Eric 22            
     3) Jinn, Brandon 15                4) Allen, James 16                
                  27.24       56.04 (56.04)     1:23.59 (27.55)     1:53.90 (57.86)
        2:21.03 (27.13)     2:50.26 (56.36)     3:16.42 (26.16)     3:45.14 (54.88)
 10 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             3:40.11    3:46.63        
     1) Kolesar, Brad 17                2) Loughner, Matt 17              
     3) Caprara, Alex 17                4) Uhrin, Brian 16                
                  26.70       55.98 (55.98)     1:22.82 (26.84)     1:53.19 (57.21)
        2:19.56 (26.37)     2:48.88 (55.69)     3:15.81 (26.93)     3:46.63 (57.75)
 11 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'                  3:17.99Y   3:47.18        
     1) Whiting, David 14               2) Clarke, Garrett 17             
     3) Burke, Daniel 19                4) Burdo, Nick 15                 
                  27.71       58.34 (58.34)     1:25.54 (27.20)     1:56.56 (58.22)
        2:22.96 (26.40)     2:52.59 (56.03)     3:18.68 (26.09)     3:47.18 (54.59)
 12 New Wave Swim Club-NE  'A'                        3:19.71Y   3:48.91        
     1) Majeski, Andrew 15              2) King, Kevin 18                 
     3) Koravos, Jack 15                4) Finn, Erik 17                  
                              57.35 (57.35)     1:25.41 (28.06)     1:56.02 (58.67)
        2:23.41 (27.39)     2:53.93 (57.91)     3:19.51 (25.58)     3:48.91 (54.98)
 13 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        3:20.40Y   3:49.79        
     1) Jones, Jarrett 15               2) Sjahfiedin, Tyler 16           
     3) Simpson, Alexander 17           4) Mariner, Jonathan 17           
                  27.62       57.25 (57.25)     1:24.95 (27.70)     1:55.14 (57.89)
        2:22.68 (27.54)     2:52.97 (57.83)     3:20.17 (27.20)     3:49.79 (56.82)
 14 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               3:20.16Y   3:50.59        
     1) Dawson, Will 17                 2) Delaus, David 15               
     3) Ransford, Shea 17               4) Ransford, PJ 16                
                  27.11       57.89 (57.89)     1:25.67 (27.78)     1:56.61 (58.72)
        2:23.82 (27.21)     2:54.35 (57.74)     3:21.49 (27.14)     3:50.59 (56.24)
 15 Clinton Cudas-AD  'A'                             3:20.86Y   3:50.95        
     1) Newman, Tyler 16                2) Moyer, Dylan 16                
     3) Lawson, Nick 17                 4) Macdonald, Seth 18             
                  27.92       57.61 (57.61)     1:26.23 (28.62)   1:58.55 (1:00.94)
        2:25.60 (27.05)     2:55.42 (56.87)     3:22.05 (26.63)     3:50.95 (55.53)
 16 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       3:45.78    3:51.69        
     1) Wang, Fanzhou 18                2) Allen, Dorian 17               
     3) Gross, Connor 18                4) Zaubler, William 16            
                  26.68       54.97 (54.97)     1:23.16 (28.19)   1:54.98 (1:00.01)
        2:21.45 (26.47)     2:52.69 (57.71)     3:19.99 (27.30)     3:51.69 (59.00)
 17 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     3:18.22Y   3:52.31        
     1) Smagula, Nicholas 18            2) Debonis, Dean 15               
     3) Parker, Joshua 15               4) Esposito, Joseph 16            
                  28.28       57.92 (57.92)     1:26.15 (28.23)     1:57.11 (59.19)
        2:24.57 (27.46)     2:54.96 (57.85)     3:21.80 (26.84)     3:52.31 (57.35)
 18 North Shore Swim Club-NE  'B'                     3:21.06Y   3:52.46        
     1) Anderson, Devon 17              2) Brown, Taylor 17               
     3) Dinardo, Joshua 15              4) Daus-Haberle, Spencer 17       
                  27.97       58.90 (58.90)     1:26.58 (27.68)     1:57.32 (58.42)
        2:23.88 (26.56)     2:53.74 (56.42)     3:22.20 (28.46)     3:52.46 (58.72)
 19 Fairport Area Swim Team-NI  'B'                   3:21.69Y   3:53.05        
     1) Waterhouse, Richard 17          2) Olson, Nick 16                 
     3) Clouthier, Adam 17              4) Cole, Jacob 16                 
                  28.46       58.41 (58.41)     1:25.02 (26.61)     1:56.11 (57.70)
        2:23.53 (27.42)     2:54.49 (58.38)     3:21.62 (27.13)     3:53.05 (58.56)
 20 Manchester Swim Team-NE  'A'                      3:20.84Y   3:54.07        
     1) Grimmett, Zachary 17            2) Ewing, Riley 17                
     3) Sandhu, Karam 16                4) Hubbard, Antony 18             
                  27.75       57.96 (57.96)     1:24.97 (27.01)     1:54.18 (56.22)
        2:23.84 (29.66)   2:57.34 (1:03.16)     3:24.32 (26.98)     3:54.07 (56.73)
 -- Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   3:17.01Y        DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Doser, Jeffrey 16               2) Reisch, Lucas 17               
     3) Lapoint, Alexander 17           4) Howard, David 17               
                  27.50       56.46 (56.46)     1:22.54 (26.08)     1:50.94 (54.48)
        2:17.49 (26.55)     2:47.07 (56.13)     3:13.51 (26.44)          DQ (56.19)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
              7:42.79  WINT Winter Nationals
              7:42.79  OPEN 2013 US Open
              7:47.69  JRNT Junior Nationals
              7:53.39  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  8:14.79
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              7:58.65    7:59.28        
     1) Buese, William 16               2) Colley, Gavin 16               
     3) Hudhud, Muhammad 17             4) Kalisz, Connor 16              
                  26.92       56.55 (56.55)   1:27.31 (1:27.31)   1:57.79 (1:57.79)
        2:25.84 (28.05)     2:56.24 (58.45)   3:27.13 (1:29.34)   3:57.21 (1:59.42)
        4:24.61 (27.40)     4:54.93 (57.72)   5:26.16 (1:28.95)   5:56.98 (1:59.77)
        6:24.35 (27.37)     6:55.44 (58.46)   7:27.36 (1:30.38)   7:59.28 (2:02.30)
  2 Albany Starfish-AD  'A'                           7:56.96    8:00.29        
     1) Gordon, Ryan 17                 2) Smachlo, Miles 15              
     3) Hooper, Nicholas 18             4) Zyniecki, Reid 17              
                  27.02       56.74 (56.74)   1:27.70 (1:27.70)   1:58.48 (1:58.48)
        2:25.89 (27.41)     2:56.48 (58.00)   3:28.26 (1:29.78)   3:58.95 (2:00.47)
        4:26.21 (27.26)     4:56.40 (57.45)   5:27.36 (1:28.41)   5:58.77 (1:59.82)
        6:26.32 (27.55)     6:57.32 (58.55)   7:29.36 (1:30.59)   8:00.29 (2:01.52)
  3 Carmel Swim Club-IN  'A'                          7:57.25    8:01.59        
     1) Berger, Brennen 17              2) Zukerman, Ryan 18              
     3) Li, Troy 15                     4) Brown, Glen 15                 
                  28.41       58.56 (58.56)   1:30.09 (1:30.09)   1:59.96 (1:59.96)
        2:27.88 (27.92)     2:57.98 (58.02)   3:27.92 (1:27.96)   3:58.40 (1:58.44)
        4:26.75 (28.35)     4:57.26 (58.86)   5:28.81 (1:30.41)   5:59.94 (2:01.54)
        6:27.88 (27.94)     6:59.18 (59.24)   7:31.24 (1:31.30)   8:01.59 (2:01.65)
  4 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     7:56.49    8:06.34        
     1) Smagula, Nicholas 18            2) Koziol, Gregory 18             
     3) Kalafatis, Nicholas 17          4) Cole, Charles 18               
                  28.91       59.63 (59.63)   1:30.83 (1:30.83)   2:02.09 (2:02.09)
        2:30.34 (28.25)     3:01.33 (59.24)   3:33.37 (1:31.28)   4:06.07 (2:03.98)
        4:34.14 (28.07)     5:05.91 (59.84)   5:38.50 (1:32.43)   6:09.54 (2:03.47)
        6:36.33 (26.79)     7:06.08 (56.54)   7:36.60 (1:27.06)   8:06.34 (1:56.80)
  5 Greenwood Swimming-NE  'A'                        7:09.84Y   8:13.82        
     1) Jinn, Brandon 15                2) Spazzarini, Eric 22            
     3) Delmastro, Peter 16             4) Allen, James 16                
                  29.12       59.97 (59.97)   1:31.05 (1:31.05)   2:02.79 (2:02.79)
        2:31.00 (28.21)   3:02.82 (1:00.03)   3:35.46 (1:32.67)   4:08.47 (2:05.68)
        4:37.29 (28.82)   5:08.77 (1:00.30)   5:40.95 (1:32.48)   6:13.03 (2:04.56)
        6:40.43 (27.40)     7:11.48 (58.45)   7:42.69 (1:29.66)   8:13.82 (2:00.79)
  6 New Wave Swim Club-NE  'A'                        7:09.50Y   8:16.11        
     1) Koravos, Jack 15                2) Majeski, Andrew 15             
     3) Finn, Erik 17                   4) King, Kevin 18                 
                  28.74   1:00.61 (1:00.61)   1:33.96 (1:33.96)   2:07.29 (2:07.29)
        2:35.25 (27.96)     3:06.26 (58.97)   3:38.03 (1:30.74)   4:08.90 (2:01.61)
        4:36.73 (27.83)     5:08.67 (59.77)   5:41.61 (1:32.71)   6:14.05 (2:05.15)
        6:42.39 (28.34)     7:12.96 (58.91)   7:45.00 (1:30.95)   8:16.11 (2:02.06)
  7 North Shore Swim Club-NE  'A'                     7:07.11Y   8:18.41        
     1) Edwards, Thomas 16              2) Fothergill, Michael 18         
     3) Courville, Nathan 17            4) Fothergill, Daniel 17          
                  28.50       59.42 (59.42)   1:31.91 (1:31.91)   2:04.96 (2:04.96)
        2:33.22 (28.26)     3:04.63 (59.67)   3:37.23 (1:32.27)   4:09.03 (2:04.07)
        4:37.24 (28.21)     5:08.78 (59.75)   5:41.93 (1:32.90)   6:13.13 (2:04.10)
        6:40.97 (27.84)     7:12.73 (59.60)   7:45.59 (1:32.46)   8:18.41 (2:05.28)
  8 Star Swimming-NI  'A'                             7:13.34Y   8:23.76        
     1) McCauley, William 17            2) Otto, Luke 17                  
     3) Martin, Joseph 17               4) Westermeier, Christian 18      
                  29.12   1:00.78 (1:00.78)   1:33.24 (1:33.24)   2:04.92 (2:04.92)
        2:33.48 (28.56)   3:05.52 (1:00.60)   3:39.11 (1:34.19)   4:12.56 (2:07.64)
        4:40.36 (27.80)     5:12.01 (59.45)   5:45.25 (1:32.69)   6:18.60 (2:06.04)
        6:46.50 (27.90)     7:18.09 (59.49)   7:50.77 (1:32.17)   8:23.76 (2:05.16)
  9 South Shore YMCA Strypers-NE  'A'                 7:19.28Y   8:25.04        
     1) Ramsay, Nathaniel 17            2) Souza, Timothy 15              
     3) Rastelli, Alessandro 14         4) Barrett, Graham 14             
                  29.32   1:00.30 (1:00.30)   1:32.20 (1:32.20)   2:03.33 (2:03.33)
                          3:03.69 (1:00.36)   3:36.25 (1:32.92)   4:09.05 (2:05.72)
        4:37.87 (28.82)   5:11.07 (1:02.02)   5:46.11 (1:37.06)   6:19.34 (2:10.29)
        6:48.69 (29.35)   7:20.68 (1:01.34)   7:53.82 (1:34.48)   8:25.04 (2:05.70)
 10 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        7:18.09Y   8:25.76        
     1) Simpson, Alexander 17           2) Jones, Jarrett 15              
     3) Sjahfiedin, Tyler 16            4) Mariner, Jonathan 17           
                  29.38   1:00.63 (1:00.63)   1:32.83 (1:32.83)   2:04.37 (2:04.37)
        2:32.75 (28.38)     3:02.97 (58.60)   3:34.59 (1:30.22)   4:06.00 (2:01.63)
        4:35.37 (29.37)   5:08.99 (1:02.99)   5:43.56 (1:37.56)   6:17.60 (2:11.60)
        6:46.70 (29.10)   7:19.06 (1:01.46)   7:52.69 (1:35.09)   8:25.76 (2:08.16)
 11 Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     7:06.07Y   8:27.42        
     1) Debonis, Dean 15                2) Schott, Peter 18               
     3) Esposito, Joseph 16             4) O'Sullivan, Christopher 16     
                  29.33   1:01.48 (1:01.48)   1:34.31 (1:34.31)   2:07.89 (2:07.89)
        2:36.12 (28.23)   3:08.56 (1:00.67)   3:41.82 (1:33.93)   4:15.53 (2:07.64)
        4:43.79 (28.26)     5:15.49 (59.96)   5:49.41 (1:33.88)   6:23.02 (2:07.49)
        6:51.18 (28.16)     7:22.67 (59.65)   7:55.00 (1:31.98)   8:27.42 (2:04.40)
 12 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       7:18.67Y   8:31.84        
     1) Allen, Dorian 17                2) Wang, Fanzhou 18               
     3) Zaubler, William 16             4) Gross, Connor 18               
                  29.06   1:01.63 (1:01.63)   1:35.22 (1:35.22)   2:09.42 (2:09.42)
        2:37.30 (27.88)     3:07.81 (58.39)   3:39.24 (1:29.82)   4:11.27 (2:01.85)
        4:39.45 (28.18)   5:12.11 (1:00.84)   5:46.60 (1:35.33)   6:18.91 (2:07.64)
        6:46.87 (27.96)   7:20.45 (1:01.54)   7:56.56 (1:37.65)   8:31.84 (2:12.93)
 13 Webster Swim Association-NI  'A'                  7:20.57Y   8:32.99        
     1) Steve, Paul 15                  2) Shinkeyev, Ilya 15             
     3) Wahl, Alec 14                   4) Wahl, Zachary 22               
                  29.07   1:01.19 (1:01.19)   1:33.85 (1:33.85)   2:06.34 (2:06.34)
        2:34.48 (28.14)   3:07.23 (1:00.89)   3:41.79 (1:35.45)   4:16.45 (2:10.11)
        4:46.27 (29.82)   5:20.92 (1:04.47)   5:56.43 (1:39.98)   6:32.02 (2:15.57)
        6:59.19 (27.17)     7:30.59 (58.57)   8:02.49 (1:30.47)   8:32.99 (2:00.97)
 14 Manchester Swim Team-NE  'A'                      7:20.93Y   8:43.00        
     1) Hubbard, Antony 18              2) Ewing, Riley 17                
     3) Sandhu, Karam 16                4) Grimmett, Zachary 17           
                  29.39   1:02.01 (1:02.01)   1:35.06 (1:35.06)   2:07.56 (2:07.56)
        2:35.58 (28.02)   3:07.69 (1:00.13)   3:41.40 (1:33.84)   4:14.09 (2:06.53)
        4:44.43 (30.34)   5:19.42 (1:05.33)   5:56.14 (1:42.05)   6:32.85 (2:18.76)
        7:01.69 (28.84)   7:35.28 (1:02.43)   8:09.38 (1:36.53)   8:43.00 (2:10.15)
 -- PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               7:08.31Y       DFS        
      Declared false start
     1) Delaus, David 15                2) McCrobie, Trevor 18            
     3) Ransford, Shea 17               4) Ransford, PJ 16                
 
Men 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Qualifying:  4:19.69
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Central Bucks Swim Team-MA  'A'                   3:59.29    1:47.56        
     1) Holder, Evan 17                 2) McBryan, Michael 17            
     3) Regan, Sean 18                  4) Zurmuhl, David 18              
                  28.73       59.24 (30.51)     1:24.16 (24.92)     1:47.56 (23.40)
  2 Albany Starfish-AD  'A'                           4:01.85    1:49.53        
     1) Gordon, Ryan 17                 2) Zyniecki, Reid 17              
     3) Smachlo, Miles 15               4) Karlok, Dylan 17               
                  27.41       58.61 (31.20)     1:24.87 (26.26)     1:49.53 (24.66)
  3 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              3:58.80    1:51.17        
     1) Kalisz, Connor 16               2) Gregorzak, Gabriel 17          
     3) Coe, Andrew 16                  4) Turner, Collin 15              
                  28.25       59.80 (31.55)     1:27.16 (27.36)     1:51.17 (24.01)
  4 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'                  3:29.60Y   1:51.43        
     1) Burke, Daniel 19                2) Clarke, Garrett 17             
     3) Whiting, David 14               4) Burdo, Nick 15                 
                  29.11       58.84 (29.73)     1:26.55 (27.71)     1:51.43 (24.88)
  5 Carmel Swim Club-IN  'A'                          4:01.27    1:52.81        
     1) Li, Troy 15                     2) Stauder, Derek 16              
     3) Berger, Brennen 17              4) Zukerman, Ryan 18              
                  29.80     1:00.78 (30.98)     1:27.30 (26.52)     1:52.81 (25.51)
  6 North Shore Swim Club-NE  'A'                     4:06.63    1:52.90        
     1) Fothergill, Michael 18          2) Daus-Haberle, Spencer 17       
     3) Fothergill, Daniel 17           4) Dinardo, Joshua 15             
                  28.40     1:00.26 (31.86)     1:27.56 (27.30)     1:52.90 (25.34)
  7 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             4:13.93    1:53.01        
     1) Jankowski, John 17              2) Caprara, Alex 17               
     3) Kolesar, Brad 17                4) Loughner, Matt 17              
                  30.45     1:01.36 (30.91)     1:28.16 (26.80)     1:53.01 (24.85)
  8 Clinton Cudas-AD  'A'                             3:41.60Y   1:54.08        
     1) Lawson, Nick 17                 2) Moyer, Dylan 16                
     3) Macdonald, Seth 18              4) Newman, Tyler 16               
                  28.77     1:00.43 (31.66)     1:27.90 (27.47)     1:54.08 (26.18)
  9 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     4:09.56    1:54.19        
     1) Koziol, Gregory 18              2) O'Sullivan, Christopher 16     
     3) Kalafatis, Nicholas 17          4) Cole, Charles 18               
                  30.75     1:02.67 (31.92)     1:30.16 (27.49)     1:54.19 (24.03)
 10 Star Swimming-NI  'A'                             4:10.67    1:54.21        
     1) McCauley, William 17            2) Otto, Luke 17                  
     3) Martin, Joseph 17               4) Westermeier, Christian 18      
                  30.05     1:01.66 (31.61)     1:29.21 (27.55)     1:54.21 (25.00)
 11 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   3:40.47Y   1:54.70        
     1) Howard, David 17                2) Clouthier, Adam 17             
     3) Lapoint, Alexander 17           4) Reisch, Lucas 17               
                  30.09     1:01.95 (31.86)     1:29.79 (27.84)     1:54.70 (24.91)
 12 Greenwood Swimming-NE  'A'                        3:35.64Y   1:54.93        
     1) Allen, James 16                 2) Lawson, Millard 15             
     3) Spazzarini, Eric 22             4) Delmastro, Peter 16            
                  29.40     1:01.84 (32.44)     1:29.31 (27.47)     1:54.93 (25.62)
 13 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       4:18.00    1:55.30        
     1) Wang, Fanzhou 18                2) Gross, Connor 18               
     3) Allen, Dorian 17                4) Zaubler, William 16            
                  28.96     1:01.36 (32.40)     1:29.79 (28.43)     1:55.30 (25.51)
 14 New Wave Swim Club-NE  'A'                        3:36.10Y   1:56.52        
     1) Lefebvre, Daniel 17             2) Yao, Justin 16                 
     3) Koravos, Jack 15                4) Finn, Erik 17                  
                  30.48     1:03.98 (33.50)     1:31.75 (27.77)     1:56.52 (24.77)
 15 North Shore Swim Club-NE  'B'                     3:45.24Y   1:56.66        
     1) Edwards, Thomas 16              2) Anderson, Devon 17             
     3) Brown, Taylor 17                4) Courville, Nathan 17           
                  29.92     1:02.34 (32.42)     1:31.08 (28.74)     1:56.66 (25.58)
 16 Hawks Swimming Association-AD  'A'                3:45.32Y   1:56.74        
     1) Carroll, Hudson 17              2) Beveridge, Jackson 16          
     3) Gulitti, Nicholas 16            4) Kuyl, Emile 15                 
                  28.77     1:01.69 (32.92)     1:30.85 (29.16)     1:56.74 (25.89)
 17 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               3:43.84Y   1:57.10        
     1) Ransford, Shea 17               2) Dawson, Will 17                
     3) Ransford, PJ 16                 4) Delaus, David 15               
                  30.37     1:03.04 (32.67)     1:30.48 (27.44)     1:57.10 (26.62)
 18 Webster Swim Association-NI  'A'                  3:44.53Y   1:57.26        
     1) Wahl, Zachary 22                2) Reynolds, Mark 18              
     3) Wahl, Matthew 22                4) Mulvehill, Joseph 17           
                  29.90     1:06.08 (36.18)     1:32.66 (26.58)     1:57.26 (24.60)
 19 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:43.14Y   1:59.56        
     1) Martin, Ryan 17                 2) Vecchione, Anthony 17          
     3) Araujo, Kevin 17                4) Garcia, Andrew 17              
                  31.93     1:05.89 (33.96)     1:33.41 (27.52)     1:59.56 (26.15)
 20 Mercury Swimming-NI  'A'                          3:44.13Y   1:59.94        
     1) Vogler, Jonathan 16             2) Larue, Paul 15                 
     3) Lubanski, Troy 18               4) Zitz, Jacob 17                 
                  31.39     1:05.50 (34.11)     1:33.15 (27.65)     1:59.94 (26.79)
 21 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        3:45.10Y   2:00.01        
     1) Jones, Jarrett 15               2) Sjahfiedin, Tyler 16           
     3) Simpson, Alexander 17           4) Mariner, Jonathan 17           
                  31.52     1:05.94 (34.42)     1:34.25 (28.31)     2:00.01 (25.76)
 22 Fairport Area Swim Team-NI  'B'                   3:45.00Y   2:00.17        
     1) Cole, Jacob 16                  2) Olson, Nick 16                 
     3) Waterhouse, Richard 17          4) Doser, Jeffrey 16              
                  32.00     1:05.20 (33.20)     1:34.81 (29.61)     2:00.17 (25.36)
 23 South Shore YMCA Strypers-NE  'A'                 3:44.11Y   2:02.04        
     1) Ramsay, Nathaniel 17            2) Souza, Timothy 15              
     3) Rastelli, Alessandro 14         4) Barrett, Graham 14             
                  30.10     1:05.05 (34.95)     1:34.91 (29.86)     2:02.04 (27.13)
 24 Manchester Swim Team-NE  'A'                      3:45.93Y   2:02.24        
     1) Hubbard, Antony 18              2) Ewing, Riley 17                
     3) Grimmett, Zachary 17            4) Sandhu, Karam 16               
                  31.04     1:05.70 (34.66)     1:33.69 (27.99)     2:02.24 (28.55)
 -- Berkeley Aquatic Club-NJ  'B'                     3:40.16Y        DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Debonis, Dean 15                2) Parker, Joshua 15              
     3) Smagula, Nicholas 18            4) Schott, Peter 18               
                  32.78     1:07.22 (34.44)     1:36.99 (29.77)          DQ (26.94)
 
Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
              3:50.09  WINT Winter Nationals
              3:50.09  OPEN 2013 US Open
              3:56.99  JRNT Junior Nationals
              4:01.19  WJRN Winter JR Nationals
 Meet Qualifying:  4:19.69
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Central Bucks Swim Team-MA  'A'                   3:59.29    3:57.95 WJRN   
     1) Holder, Evan 17                 2) McBryan, Michael 17            
     3) Regan, Sean 18                  4) Zurmuhl, David 18              
                  29.91   1:01.42 (1:01.42)     1:32.82 (31.40)   2:08.76 (1:07.34)
        2:34.46 (25.70)     3:04.32 (55.56)     3:29.21 (24.89)     3:57.95 (53.63)
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              3:58.80    4:00.50 WJRN   
     1) Ewart, Jason 15                 2) Gregorzak, Gabriel 17          
     3) Buese, William 16               4) Colley, Gavin 16               
                  29.89   1:00.57 (1:00.57)     1:32.69 (32.12)   2:08.70 (1:08.13)
        2:35.62 (26.92)     3:06.15 (57.45)     3:32.02 (25.87)     4:00.50 (54.35)
  3 Liverpool Jets Swim Club-NI  'A'                  3:29.60Y   4:03.60        
     1) Burke, Daniel 19                2) Clarke, Garrett 17             
     3) Whiting, David 14               4) Burdo, Nick 15                 
                  30.35   1:02.19 (1:02.19)     1:32.90 (30.71)   2:08.02 (1:05.83)
        2:36.36 (28.34)   3:09.62 (1:01.60)     3:35.31 (25.69)     4:03.60 (53.98)
  4 Albany Starfish-AD  'A'                           4:01.85    4:05.26        
     1) Gordon, Ryan 17                 2) Zyniecki, Reid 17              
     3) Smachlo, Miles 15               4) Hooper, Nicholas 18            
                  29.21       59.83 (59.83)     1:33.08 (33.25)   2:11.36 (1:11.53)
        2:38.68 (27.32)     3:10.18 (58.82)     3:36.21 (26.03)     4:05.26 (55.08)
  5 North Shore Swim Club-NE  'A'                     4:06.63    4:07.53        
     1) Fothergill, Michael 18          2) Daus-Haberle, Spencer 17       
     3) Dinardo, Joshua 15              4) Edwards, Thomas 16             
                  29.78   1:01.52 (1:01.52)     1:34.58 (33.06)   2:11.28 (1:09.76)
        2:38.59 (27.31)   3:12.00 (1:00.72)     3:38.58 (26.58)     4:07.53 (55.53)
  6 Carmel Swim Club-IN  'A'                          4:01.27    4:09.77        
     1) Li, Troy 15                     2) Stauder, Derek 16              
     3) Berger, Brennen 17              4) Zukerman, Ryan 18              
                  31.18   1:05.16 (1:05.16)     1:38.27 (33.11)   2:15.30 (1:10.14)
        2:42.62 (27.32)     3:14.64 (59.34)     3:40.62 (25.98)     4:09.77 (55.13)
  7 Berkeley Aquatic Club-NJ  'A'                     4:09.56    4:12.28        
     1) Koziol, Gregory 18              2) O'Sullivan, Christopher 16     
     3) Kalafatis, Nicholas 17          4) Cole, Charles 18               
                  31.57   1:05.68 (1:05.68)     1:38.76 (33.08)   2:16.42 (1:10.74)
        2:44.69 (28.27)   3:18.01 (1:01.59)     3:43.93 (25.92)     4:12.28 (54.27)
  8 Star Swimming-NI  'A'                             4:10.67    4:12.55        
     1) McCauley, William 17            2) Otto, Luke 17                  
     3) Martin, Joseph 17               4) Westermeier, Christian 18      
                  31.52   1:05.04 (1:05.04)     1:37.09 (32.05)   2:13.43 (1:08.39)
        2:42.11 (28.68)   3:16.09 (1:02.66)     3:42.49 (26.40)     4:12.55 (56.46)
  9 Greenwood Swimming-NE  'A'                        3:38.01Y   4:13.48        
     1) Allen, James 16                 2) Lawson, Millard 15             
     3) Spazzarini, Eric 22             4) Jinn, Brandon 15               
                  30.97   1:03.40 (1:03.40)     1:37.39 (33.99)   2:16.85 (1:13.45)
        2:44.69 (27.84)   3:17.91 (1:01.06)     3:44.48 (26.57)     4:13.48 (55.57)
 10 Jewish Community Ctr Sailfish-AM  'A'             4:13.93    4:13.73        
     1) Kolesar, Brad 17                2) Caprara, Alex 17               
     3) Uhrin, Brian 16                 4) Loughner, Matt 17              
                  31.56   1:05.13 (1:05.13)     1:37.86 (32.73)   2:15.75 (1:10.62)
        2:43.87 (28.12)   3:16.55 (1:00.80)     3:42.97 (26.42)     4:13.73 (57.18)
 11 Clinton Cudas-AD  'A'                             3:41.60Y   4:13.95        
     1) Lawson, Nick 17                 2) Moyer, Dylan 16                
     3) Macdonald, Seth 18              4) Newman, Tyler 16               
                  31.21   1:05.35 (1:05.35)     1:38.16 (32.81)   2:15.36 (1:10.01)
        2:43.64 (28.28)   3:16.31 (1:00.95)     3:43.75 (27.44)     4:13.95 (57.64)
 12 Webster Swim Association-NI  'A'                  3:44.53Y   4:20.13        
     1) Wahl, Matthew 22                2) Reynolds, Mark 18              
     3) Wahl, Zachary 22                4) Mulvehill, Joseph 17           
                  31.38   1:04.31 (1:04.31)     1:40.31 (36.00)   2:25.94 (1:21.63)
        2:53.24 (27.30)     3:24.36 (58.42)     3:51.08 (26.72)     4:20.13 (55.77)
 13 North Shore Swim Club-NE  'B'                     3:45.24Y   4:20.32        
     1) Courville, Nathan 17            2) Brown, Taylor 17               
     3) Fothergill, Daniel 17           4) Anderson, Devon 17             
                  31.88   1:05.10 (1:05.10)     1:39.23 (34.13)   2:19.00 (1:13.90)
        2:46.93 (27.93)   3:21.32 (1:02.32)     3:48.96 (27.64)     4:20.32 (59.00)
 14 PACK Swim Team of Pittsford-NI  'A'               3:43.84Y   4:20.70        
     1) Ransford, PJ 16                 2) Dawson, Will 17                
     3) Ransford, Shea 17               4) Delaus, David 15               
                  31.35   1:04.39 (1:04.39)     1:37.58 (33.19)   2:18.82 (1:14.43)
        2:47.95 (29.13)   3:21.74 (1:02.92)     3:49.94 (28.20)     4:20.70 (58.96)
 15 Cougar Aquatic Team-NJ  'A'                       4:18.00    4:20.81        
     1) Wang, Fanzhou 18                2) Gross, Connor 18               
     3) Allen, Dorian 17                4) Zaubler, William 16            
                  30.80   1:02.77 (1:02.77)     1:37.20 (34.43)   2:17.77 (1:15.00)
        2:47.32 (29.55)   3:22.73 (1:04.96)     3:49.58 (26.85)     4:20.81 (58.08)
 16 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        3:45.10Y   4:22.06        
     1) Jones, Jarrett 15               2) Sjahfiedin, Tyler 16           
     3) Simpson, Alexander 17           4) Mariner, Jonathan 17           
                  33.02   1:07.81 (1:07.81)     1:42.17 (34.36)   2:24.18 (1:16.37)
        2:52.58 (28.40)   3:26.17 (1:01.99)     3:52.30 (26.13)     4:22.06 (55.89)
 17 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:43.14Y   4:22.94        
     1) Martin, Ryan 17                 2) Vecchione, Anthony 17          
     3) Araujo, Kevin 17                4) Garcia, Andrew 17              
                  32.66   1:08.20 (1:08.20)     1:42.98 (34.78)   2:23.72 (1:15.52)
        2:51.67 (27.95)   3:25.13 (1:01.41)     3:52.22 (27.09)     4:22.94 (57.81)
 18 New Wave Swim Club-NE  'A'                        3:36.10Y   4:23.07        
     1) Lefebvre, Daniel 17             2) Yao, Justin 16                 
     3) Koravos, Jack 15                4) Finn, Erik 17                  
                  31.22   1:06.08 (1:06.08)     1:41.35 (35.27)   2:22.16 (1:16.08)
        2:51.03 (28.87)   3:26.36 (1:04.20)     3:52.59 (26.23)     4:23.07 (56.71)
 19 Hawks Swimming Association-AD  'A'                3:45.32Y   4:25.00        
     1) Carroll, Hudson 17              2) Beveridge, Jackson 16          
     3) Gulitti, Nicholas 16            4) Kuyl, Emile 15                 
                  30.20   1:02.95 (1:02.95)     1:36.41 (33.46)   2:19.54 (1:16.59)
        2:49.14 (29.60)   3:26.70 (1:07.16)     3:54.00 (27.30)     4:25.00 (58.30)
 20 Fairport Area Swim Team-NI  'B'                   3:45.00Y   4:26.92        
     1) Cole, Jacob 16                  2) Olson, Nick 16                 
     3) Waterhouse, Richard 17          4) Doser, Jeffrey 16              
                  33.25   1:08.42 (1:08.42)     1:42.77 (34.35)   2:23.66 (1:15.24)
        2:54.59 (30.93)   3:29.62 (1:05.96)     3:57.55 (27.93)     4:26.92 (57.30)
 21 Manchester Swim Team-NE  'A'                      3:45.93Y   4:31.22        
     1) Hubbard, Antony 18              2) Ewing, Riley 17                
     3) Grimmett, Zachary 17            4) Sandhu, Karam 16               
                  31.67   1:05.76 (1:05.76)     1:41.32 (35.56)   2:22.84 (1:17.08)
        2:51.85 (29.01)   3:27.58 (1:04.74)     3:57.04 (29.46)   4:31.22 (1:03.64)
 22 Rochester Rapids Swim Team-NI  'A'                3:46.65Y   4:39.77        
     1) Fitzstevens, John 17            2) Cooper, Dalton 17              
     3) Linehan, Brett 17               4) Graves, Ian 18                 
                  30.60   1:02.97 (1:02.97)     1:41.36 (38.39)   2:26.42 (1:23.45)
        2:59.23 (32.81)   3:40.70 (1:14.28)     4:08.85 (28.15)     4:39.77 (59.07)
 -- Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   3:40.47Y        DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Howard, David 17                2) Clouthier, Adam 17             
     3) Lapoint, Alexander 17           4) Reisch, Lucas 17               
                  30.96   1:04.41 (1:04.41)     1:37.29 (32.88)   2:15.47 (1:11.06)
        2:45.38 (29.91)   3:20.02 (1:04.55)     3:46.91 (26.89)          DQ (56.13)
 -- South Shore YMCA Strypers-NE  'A'                 3:44.11Y       DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Mercury Swimming-NI  'A'                          3:44.13Y       DFS        
      Declared false start - Misc




 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  OPEN
                26.69  WINT
                26.89  JRNT
                26.99  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Golding, Kathleen A       12 Manchester Swim-NE     28.80      28.83        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  OPEN
                26.69  WINT
                26.89  JRNT
                26.99  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nickerson-Hagen, Summer   16 Cape Cod Swim Cl-NE    28.50      28.25        
  2 Guo, Michelle Z           13 Cape Cod Swim Cl-NE    28.80      28.30        
  3 Pitts, Charlotte C        16 Upper Valley Aqu-NE    29.01      28.98        
  4 Gorman, Kathleen M        17 Cougar Aquatic T-NJ    28.50      29.06        
  5 Gaccione, Amanda G        15 Cougar Aquatic T-NJ    29.50      29.86        
  6 Dorneo, Allison           17 Cougar Aquatic T-NJ    29.50      30.63        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.39  OPEN
                26.69  WINT
                26.89  JRNT
                26.99  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ranjbar, Jessica R        17 North Baltimore-MD     28.80      28.37        
  2 Bollinger, Hannah K       16 Ithaca Aquatics-NI     28.22      28.54        
  3 Summerfield, Cora L       18 North Baltimore-MD     28.76      28.78        
  4 Giraldi, Natalie G        17 Executive Swim C-NE    29.60      29.14        
  5 Barlow, Lauren L          17 Mercury Swimming-NI    28.97      29.19        
  6 Rosenberg, Katherine D    16 North Baltimore-MD     30.34      30.00        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.19  OPEN
                57.69  WINT
                58.19  JRNT
                58.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wons, Olivia B            18 Manchester Swim-NE   1:03.70    1:04.54        
                  30.84     1:04.54 (33.70)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.19  OPEN
                57.69  WINT
                58.19  JRNT
                58.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oakes, Tessa E            14 Exeter Swim Team-NE  1:05.00    1:03.40        
                  30.20     1:03.40 (33.20)                                        
  2 Kea, Alison V             14 New Wave Swim Cl-NE  1:03.00    1:04.08        
                  30.62     1:04.08 (33.46)                                        
  3 Rosenberg, Katherine D    16 North Baltimore-MD   1:06.50    1:06.11        
                  31.26     1:06.11 (34.85)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:03.19  OPEN
              2:04.59  WINT
              2:05.39  WJRN
              2:05.49  JRNT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Childers, Eva P           18 Executive Swim C-NE  2:17.00    2:15.56        
                  31.39     1:05.48 (34.09)     1:41.04 (35.56)     2:15.56 (34.52)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:03.19  OPEN
              2:04.59  WINT
              2:05.39  WJRN
              2:05.49  JRNT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staples, Alyssa J         16 Star Swimming-NI     2:20.50    2:18.85        
                  32.41     1:07.41 (35.00)     1:43.23 (35.82)     2:18.85 (35.62)
  2 Hartigan, Colleen G       17 Suffern Sea Lion-MR  2:18.13    2:19.33        
                  32.35     1:07.45 (35.10)     1:43.78 (36.33)     2:19.33 (35.55)
  3 Wesolek, Reilly R         17 Star Swimming-NI     2:25.15    2:21.30        
                  32.44     1:07.78 (35.34)     1:44.80 (37.02)     2:21.30 (36.50)
  4 Kling, Emily H            17 Star Swimming-NI     2:24.92    2:30.32        
                  33.56     1:10.34 (36.78)     1:50.70 (40.36)     2:30.32 (39.62)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:03.19  OPEN
              2:04.59  WINT
              2:05.39  WJRN
              2:05.49  JRNT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mosca, Katherine A        17 Mercury Swimming-NI  2:14.15    2:17.01        
                                1:06.43 ( )   2:17.01 (1:10.58)                    
  2 Gaccione, Amanda G        15 Cougar Aquatic T-NJ  2:26.58    2:20.69        
                  31.88     1:07.22 (35.34)     1:44.76 (37.54)     2:20.69 (35.93)
  3 Frezza, Lucy R            17 Cougar Aquatic T-NJ  2:26.58    2:20.89        
                  31.87     1:06.35 (34.48)     1:43.38 (37.03)     2:20.89 (37.51)
  4 Dorneo, Allison           17 Cougar Aquatic T-NJ  2:26.58    2:23.80        
                  32.75     1:08.89 (36.14)     1:46.88 (37.99)     2:23.80 (36.92)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:19.39  OPEN
              4:20.79  WINT
              4:23.79  JRNT
              4:23.79  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staples, Alyssa J         16 Star Swimming-NI     4:48.00    4:49.95        
                  32.61     1:07.94 (35.33)     1:44.44 (36.50)     2:21.51 (37.07)
        2:58.44 (36.93)     3:35.84 (37.40)     4:13.27 (37.43)     4:49.95 (36.68)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:19.39  OPEN
              4:20.79  WINT
              4:23.79  JRNT
              4:23.79  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tynan, Mara E             17 Patriot Swim Clu-NE  4:44.23    4:54.34        
                  32.38     1:09.53 (37.15)     1:46.86 (37.33)     2:24.76 (37.90)
        3:01.62 (36.86)     3:39.31 (37.69)     4:16.87 (37.56)     4:54.34 (37.47)
  2 Theodoulou, Noelle M      14 Manchester Swim-NE        NT    4:58.22        
                  32.76     1:10.06 (37.30)     1:47.95 (37.89)     2:26.19 (38.24)
        3:04.37 (38.18)     3:43.25 (38.88)     4:21.36 (38.11)     4:58.22 (36.86)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.99  OPEN
              1:04.99  JRNT
              1:05.49  WINT
              1:05.59  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wons, Olivia B            18 Manchester Swim-NE   1:11.77    1:13.76        
                  35.78     1:13.76 (37.98)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.99  OPEN
              1:04.99  JRNT
              1:05.49  WINT
              1:05.59  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Sydney F          14 Star Swimming-NI     1:09.09    1:12.46        
                  35.12     1:12.46 (37.34)                                        
  2 Larue, Jessie A           11 Mercury Swimming-NI  1:09.86    1:14.23        
                  35.45     1:14.23 (38.78)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:03.99  OPEN
              1:04.99  JRNT
              1:05.49  WINT
              1:05.59  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oakes, Tessa E            14 Exeter Swim Team-NE  1:12.69    1:11.28        
                  33.84     1:11.28 (37.44)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.19  OPEN
              1:13.79  WINT
              1:13.89  JRNT
              1:14.29  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golding, Kathleen A       12 Manchester Swim-NE   1:24.00    1:24.82        
                  39.57     1:24.82 (45.25)                                        
  2 Westermeier, Annelise M   16 Star Swimming-NI     1:25.70    1:25.64        
                  39.37     1:25.64 (46.27)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.19  OPEN
              1:13.79  WINT
              1:13.89  JRNT
              1:14.29  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Amy                   13 Mercury Swimming-NI  1:22.65    1:25.21        
                  40.20     1:25.21 (45.01)                                        
 -- Kenny, Sophie M           16 Exeter Swim Team-NE  1:20.60         DQ        
                  38.04          DQ (43.43)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.19  OPEN
              1:13.79  WINT
              1:13.89  JRNT
              1:14.29  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kling, Emily H            17 Star Swimming-NI     1:20.53    1:23.77        
                  39.47     1:23.77 (44.30)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.99  OPEN
              1:02.99  JRNT
              1:03.19  WINT
              1:03.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frezza, Lucy R            17 Cougar Aquatic T-NJ  1:20.99    1:11.13        
                  16.56     1:11.13 (54.57)                                        
  2 Rincon, Natalia           17 Tidal Wave Swim-NJ   1:06.23    1:11.70        
                  29.92     1:11.70 (41.78)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.99  OPEN
              1:02.99  JRNT
              1:03.19  WINT
              1:03.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grazulis, Anna V          17 Pack Swim Team o-NI  1:09.34    1:09.12        
                  32.40     1:09.12 (36.72)                                        
  2 Rincon, Natalia           17 Tidal Wave Swim-NJ   1:06.23    1:11.60        
                  29.75     1:11.60 (41.85)                                        
  3 Frank, Claire G           15 Emmaus Aquatic C-MA  1:11.07    1:13.45        
                  33.50     1:13.45 (39.95)                                        
  4 Lombardi, Felicia M       13 North Shore Swim-NE  1:13.47    1:17.78        
                  35.35     1:17.78 (42.43)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:01.99  OPEN
              1:02.99  JRNT
              1:03.19  WINT
              1:03.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rincon, Natalia           17 Tidal Wave Swim-NJ   1:06.23    1:11.61        
                  59.82     1:11.61 (11.79)                                        
  2 Runk, Julianna M          16 North Baltimore-MD   1:10.20    1:12.26        
                  32.62     1:12.26 (39.64)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:16.49  OPEN
              2:17.89  WINT
              2:18.19  JRNT
              2:19.59  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Picinich, Annmarie        15 Cougar Aquatic T-NJ  2:38.76    2:36.01        
                  34.10     1:13.13 (39.03)     1:54.12 (40.99)     2:36.01 (41.89)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:19.49  OPEN
              2:21.89  WINT
              2:22.19  JRNT
              2:22.49  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hogan, Taylor E           13 Solo Aquatics-NE          NT    2:34.83        
                  32.23     1:11.08 (38.85)     1:58.50 (47.42)     2:34.83 (36.33)
  2 Barao, Kyleigh N          14 Cape Cod Swim Cl-NE  2:33.98    2:37.76        
                  35.30     1:16.12 (40.82)     2:02.35 (46.23)     2:37.76 (35.41)
  3 Mosca, Katherine A        17 Mercury Swimming-NI  2:31.71    2:38.71        
                  34.07     1:16.50 (42.43)     2:03.05 (46.55)     2:38.71 (35.66)
  4 Hummel, Bailey S          15 Lawrence Swim Te-IN       NT    2:41.78        
                  34.40     1:17.67 (43.27)     2:04.43 (46.76)     2:41.78 (37.35)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:19.49  OPEN
              2:21.89  WINT
              2:22.19  JRNT
              2:22.49  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corcoran, Audrey M        16 Greenwood Swimmi-NE  2:36.35    2:34.95        
                                1:15.35 ( )     1:59.16 (43.81)     2:34.95 (35.79)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:19.49  OPEN
              2:21.89  WINT
              2:22.19  JRNT
              2:22.49  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Kelsey-claire  16 North Baltimore-MD   2:38.40    2:37.64        
                  33.09     1:13.23 (40.14)     2:02.15 (48.92)     2:37.64 (35.49)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              4:55.89  OPEN
              4:58.59  WINT
              4:59.69  JRNT
              5:01.89  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Criqui, Lindsay R         12 Cougar Aquatic T-NJ  5:57.46    5:28.60        
                  33.84     1:15.24 (41.40)     1:58.23 (42.99)     2:41.11 (42.88)
        3:25.92 (44.81)     4:12.86 (46.94)     4:51.34 (38.48)     5:28.60 (37.26)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  OPEN
                23.59  WINT
                24.29  JRNT
                24.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Margonis, Frank           16 North Baltimore-MD     26.32      26.09        
  2 Rastelli, Alessandro J    14 South Shore YMCA-NE    26.66      26.28        
  3 Tomsuden, Matthew A       17 North Baltimore-MD     27.20      26.54        
  4 Wahl, Alec J              14 Webster Swim Ass-NI    27.77      28.12        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  OPEN
                23.59  WINT
                24.29  JRNT
                24.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fothergill, Daniel        17 North Shore Swim-NE    25.92      26.23        
  2 Vogler, Jonathan C        16 Mercury Swimming-NI    26.48      26.83        
  3 Haase, Aaron J            17 Mercury Swimming-NI    26.60      27.56        
 -- Wahl, Alec J              14 Webster Swim Ass-NI    27.50         NS        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  OPEN
                23.59  WINT
                24.29  JRNT
                24.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wahl, Alec J              14 Webster Swim Ass-NI       NT      27.76        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
                51.49  OPEN
                51.79  WINT
                52.59  JRNT
                52.89  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Antony K         18 Manchester Swim-NE     56.80      57.59        
                  27.80       57.59 (29.79)                                        
  2 Lefebvre, Daniel R        17 New Wave Swim Cl-NE  1:00.00      59.04        
                  27.47       59.04 (31.57)                                        
  3 Sandhu, Karam S           16 Manchester Swim-NE   1:01.10    1:04.72        
                  30.37     1:04.72 (34.35)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:52.89  OPEN
              1:53.29  WINT
              1:55.49  JRNT
              1:56.29  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coe, Andrew C             16 North Baltimore-MD   2:03.36    2:04.06        
                  50.60     1:00.73 (10.13)     1:53.09 (52.36)     2:04.06 (10.97)
  2 Courville, Nathan M       17 North Shore Swim-NE  2:03.62    2:04.70        
                  29.06     1:00.55 (31.49)     1:33.46 (32.91)     2:04.70 (31.24)
  3 Vogler, Jonathan C        16 Mercury Swimming-NI  2:05.10    2:12.40        
                  29.77     1:02.51 (32.74)     1:37.69 (35.18)     2:12.40 (34.71)
  4 Rastelli, Alessandro J    14 South Shore YMCA-NE  2:03.98    2:13.23        
                  30.44     1:04.26 (33.82)     1:39.45 (35.19)     2:13.23 (33.78)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:52.89  OPEN
              1:53.29  WINT
              1:55.49  JRNT
              1:56.29  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zitz, Jacob E             17 Mercury Swimming-NI  5:29.01    2:08.70        
                  29.14     1:01.68 (32.54)     1:35.76 (34.08)     2:08.70 (32.94)
  2 Grimmett, Zachary W       17 Manchester Swim-NE   2:08.50    2:09.34        
                  29.18     1:02.32 (33.14)     1:36.32 (34.00)     2:09.34 (33.02)
  3 Vecchione, Anthony J      17 Suffern Sea Lion-MR  2:09.08    2:11.78        
                  29.98     1:02.66 (32.68)     1:36.82 (34.16)     2:11.78 (34.96)
  4 Garcia, Andrew N          17 Suffern Sea Lion-MR  2:09.07    2:16.93        
                  30.62     1:04.48 (33.86)     1:40.99 (36.51)     2:16.93 (35.94)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              3:59.99  OPEN
              4:01.09  WINT
              4:05.19  JRNT
              4:06.29  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delmastro, Peter J        16 Greenwood Swimmi-NE  4:21.01    4:22.05        
                  29.33     1:01.32 (31.99)     1:34.14 (32.82)     2:07.45 (33.31)
        2:41.30 (33.85)     3:15.05 (33.75)     3:49.34 (34.29)     4:22.05 (32.71)
  2 Waterhouse, Richard G     17 Fairport Area Sw-NI  4:36.50    4:30.48        
                  31.00     1:04.74 (33.74)     1:39.56 (34.82)     2:14.10 (34.54)
        2:48.70 (34.60)     3:23.21 (34.51)     3:57.69 (34.48)     4:30.48 (32.79)
  3 Hubbard, Antony K         18 Manchester Swim-NE   4:41.40    4:36.09        
                  30.89     1:05.33 (34.44)     1:40.62 (35.29)     2:15.94 (35.32)
        2:51.34 (35.40)     3:26.46 (35.12)     4:01.93 (35.47)     4:36.09 (34.16)
  4 Sandhu, Karam S           16 Manchester Swim-NE   5:02.30    4:56.27        
                  32.46     1:09.35 (36.89)     1:47.37 (38.02)     2:25.54 (38.17)
        3:04.02 (38.48)     3:41.87 (37.85)     4:20.19 (38.32)     4:56.27 (36.08)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:04.99  OPEN
              2:06.69  WINT
              2:08.19  JRNT
              2:09.59  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogler, Jonathan C        16 Mercury Swimming-NI  2:19.82    2:30.58        
                  35.34     1:13.66 (38.32)     1:53.26 (39.60)     2:30.58 (37.32)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:04.99  OPEN
              2:06.69  WINT
              2:08.19  JRNT
              2:09.59  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosgarea, William B       16 North Baltimore-MD   2:49.12    2:23.68        
                  33.59     1:10.10 (36.51)     1:47.37 (37.27)     2:23.68 (36.31)
  2 Barrett, Graham M         14 South Shore YMCA-NE  2:38.00    2:24.34        
                  33.81     1:09.87 (36.06)     1:47.04 (37.17)     2:24.34 (37.30)
  3 Martin, Ryan P            17 Suffern Sea Lion-MR  2:22.67    2:27.29        
                  33.42     1:10.53 (37.11)     1:49.21 (38.68)     2:27.29 (38.08)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:04.69  OPEN
              1:05.59  WINT
              1:06.69  JRNT
              1:07.59  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giuliano, Jonah R         15 North Baltimore-MD   1:13.81    1:12.61        
                  33.83     1:12.61 (38.78)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:04.69  OPEN
              1:05.59  WINT
              1:06.69  JRNT
              1:07.59  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le, Michael T             17 Star Swimming-NI     1:11.06    1:16.68        
                  35.92     1:16.68 (40.76)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.79  OPEN
              2:22.89  WINT
              2:24.49  JRNT
              2:27.19  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McBryan, Michael E        17 Central Bucks Sw-MA  2:20.31    2:23.53 JRNT   
                1:07.52   2:23.53 (1:16.01)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.79  OPEN
              2:22.89  WINT
              2:24.49  JRNT
              2:27.19  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmer, Noah J            15 Clinton Cudas-AD     2:37.82    2:35.63        
                  34.88     1:14.27 (39.39)     1:55.72 (41.45)     2:35.63 (39.91)
  2 Moyer, Dylan J            16 Clinton Cudas-AD     2:35.56    2:36.07        
                  34.50     1:13.96 (39.46)     1:56.13 (42.17)     2:36.07 (39.94)
  3 Anderson, Devon B         17 North Shore Swim-NE  2:37.00    2:38.41        
                  35.78     1:15.90 (40.12)     1:57.27 (41.37)     2:38.41 (41.14)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                55.29  OPEN
                55.99  WINT
                57.09  JRNT
                57.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoover, Liam S            16 Star Swimming-NI     1:05.41    1:03.38        
                  29.30     1:03.38 (34.08)                                        
  2 Rastelli, Alessandro J    14 South Shore YMCA-NE  1:05.00    1:06.01        
                  30.96     1:06.01 (35.05)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                55.29  OPEN
                55.99  WINT
                57.09  JRNT
                57.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regan, Sean M             18 Central Bucks Sw-MA  1:02.33      55.70 WINT   
                  25.35       55.70 (30.35)                                        
  2 Grauslys, Matthew A       16 Executive Swim C-NE    57.13      55.79 WINT   
                  26.60       55.79 (29.19)                                        
  3 Brown, Taylor J           17 North Shore Swim-NE  1:03.52    1:05.35        
                  30.10     1:05.35 (35.25)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
                55.29  OPEN
                55.99  WINT
                57.09  JRNT
                57.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steve, Paul W             15 Webster Swim Ass-NI  1:02.62    1:03.14        
                  30.02     1:03.14 (33.12)                                        
  2 Grimmett, Zachary W       17 Manchester Swim-NE   1:03.30    1:05.70        
                  30.04     1:05.70 (35.66)                                        
  3 Yao, Justin J             16 New Wave Swim Cl-NE  1:05.00    1:05.72        
                  30.96     1:05.72 (34.76)                                        
  4 Shinkeyev, Ilya           15 Webster Swim Ass-NI  1:05.92    1:09.34        
                  31.54     1:09.34 (37.80)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:03.99  OPEN
              2:04.59  WINT
              2:06.29  JRNT
              2:08.19  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xenakis, Michael K        14 Solo Aquatics-NE     2:19.80    2:19.37        
                  30.63     1:05.62 (34.99)     1:42.47 (36.85)     2:19.37 (36.90)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:06.59  OPEN
              2:08.19  WINT
              2:09.49  JRNT
              2:10.49  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larue, Paul V             15 Mercury Swimming-NI       NT    2:24.78        
                  30.86     1:08.91 (38.05)     1:51.92 (43.01)     2:24.78 (32.86)
  2 Cole, Jacob W             16 Fairport Area Sw-NI  2:19.60    2:28.05        
                  31.85     1:09.06 (37.21)     1:53.82 (44.76)     2:28.05 (34.23)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:06.59  OPEN
              2:08.19  WINT
              2:09.49  JRNT
              2:10.49  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsay, Nathaniel C       17 South Shore YMCA-NE  2:19.07    2:16.17        
                  30.34     1:04.50 (34.16)     1:44.28 (39.78)     2:16.17 (31.89)
  2 Tomsuden, Matthew A       17 North Baltimore-MD   2:17.50    2:19.14        
                  29.99     1:08.17 (38.18)     1:47.44 (39.27)     2:19.14 (31.70)
  3 Cosgarea, William B       16 North Baltimore-MD   2:29.02    2:20.08        
                  31.12     1:07.79 (36.67)     1:48.68 (40.89)     2:20.08 (31.40)
  4 Lawson, Millard M         15 Greenwood Swimmi-NE  2:15.98    2:21.66        
                  29.14     1:05.52 (36.38)     1:49.13 (43.61)     2:21.66 (32.53)
  5 Anderson, Devon B         17 North Shore Swim-NE  2:30.98    2:25.12        
                  29.97     1:07.63 (37.66)     1:51.13 (43.50)     2:25.12 (33.99)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              4:30.49  OPEN
              4:32.59  WINT
              4:35.49  JRNT
              4:38.39  WJRN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Graham M         14 South Shore YMCA-NE  4:55.49    5:00.71        
                  31.51     1:09.03 (37.52)     1:47.40 (38.37)     2:25.47 (38.07)
        3:08.62 (43.15)     3:52.96 (44.34)     4:45.05 (52.09)     5:00.71 (15.66)