Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/24/2013 05:55 PM
             2013 MR Metro Bronze Central - 3/22/2013 to 3/24/2013             
                      LEHMAN COLLEGE APEX AQUATIC CENTER                       
                          Sanction #130308 - #130355T                          
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR     36.52      34.03 SILV   
  2 Jimenez, Haley             9 GATE-MR                35.42      34.04 SILV   
  3 Weller, Clara O           10 WEST-MR                39.41      34.11 SILV   
  4 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                36.45      34.27 SILV   
  5 Rappaport, Molly M        10 Express Swimming-MR    35.24      35.00 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR    35.58      35.21 BRNZ   
  2 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                37.29      35.35 BRNZ   
  3 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     36.13      35.66 BRNZ   
  4 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     36.51      35.68 BRNZ   
  5 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR                37.09      35.69 BRNZ   
  6 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR     36.40      35.76 BRNZ   
  7 Perez, Miranda M           9 MAD-MR                 36.88      35.80 BRNZ   
  8 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR    35.21      35.98 BRNZ   
  9 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            36.40      36.24 BRNZ   
 10 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            36.46      36.45 BRNZ   
 11 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            37.54      36.81 BRNZ   
 12 Astudillo, Scarlet        10 Twisters-MR            39.51      36.90 BRNZ   
 13 Gargiulo, Olivia M         9 WEST-MR                37.46      37.03 BRNZ   
 14 Liew, Briana J            10 GATE-MR                39.32      37.06 BRNZ   
 15 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR            37.30      37.29 BRNZ   
 16 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR                37.81      37.59 BRNZ   
 17 Sekhar, Krupa C            9 CIY-MR                 41.80      37.76 BRNZ   
 18 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR            37.30      38.04 BRNZ   
 19 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            37.13      38.05 BRNZ   
 20 Loveless, Mary K           9 Badger-MR              39.36      38.12 BRNZ   
 21 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            37.22      38.18 BRNZ   
 22 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR            41.16      38.50 BRNZ   
 23 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              37.49      38.72 BRNZ   
 24 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR            39.50      38.97 BRNZ   
 24 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    36.67      38.97 BRNZ   
 26 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                37.59      39.01 BRNZ   
 27 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR              41.44      39.23 BRNZ   
 28 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR    40.48      39.30 BRNZ   
 29 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR    38.54      39.39 BRNZ   
 30 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              38.55      39.55 BRNZ   
 31 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            41.53      39.56 BRNZ   
 32 Scrivo, Emma              10 WEST-MR                38.54      39.84 BRNZ   
 33 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR                 43.56      40.13 BRNZ   
 34 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR              40.83      40.79 BRNZ   
 35 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR     43.65      41.00 BRNZ   
 36 St. Jean, Ryann A          9 Flying Dolphins-MR     41.36      41.10 BRNZ   
 37 Madden, Grace              9 NYCC-MR                40.46      41.36 BRNZ   
 38 St. Jean, Ryleigh A        9 Flying Dolphins-MR     41.38      41.54 BRNZ   
 39 Melkonian, Rebecca A       9 Express Swimming-MR    45.54      41.69 BRNZ   
 40 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR     43.22      43.51 BRNZ   
 41 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR     42.99      44.15 BRNZ   
 42 Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR    42.42      44.27 BRNZ   
 43 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR     44.16      44.35 BRNZ   
 44 Castagnetti, Emily        10 WAC-MR                 47.82      44.61 BRNZ   
 45 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            46.46      46.33 BRNZ   
 46 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR                48.22      47.36 BRNZ   
 47 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR            50.25      47.62 BRNZ   
 48 Wasserman, Rebecca I       9 Flying Dolphins-MR     45.45      47.89 BRNZ   
 49 Wu, Carissa               10 GATE-MR                47.07      48.52 BRNZ   
 50 Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:00.40      49.53 BRNZ   
 51 Horn, Ursula               9 Manhattan Makos-MR     43.69      49.82 BRNZ   
 52 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR            53.57      51.65 BRNZ   
 53 Askanase, Sophie          10 RedTails-MR          1:01.81      53.80 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR                 57.74         NS        
 -- Patel, Risha S            10 CIY-MR                 39.44         NS        
 -- McIntyre, Gaby M           9 Express Swimming-MR    36.32         NS        
 -- Cercy, Simone              9 NYCC-MR                43.59         NS        
 -- Brennan, Hope E            9 NYCC-MR                35.24         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:18.63    1:12.84 SILV   
                  34.28     1:12.84 (38.56)                                        
  2 Jimenez, Haley             9 GATE-MR              1:19.46    1:13.51 SILV   
                  35.88     1:13.51 (37.63)                                        
  3 Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR   1:20.09    1:14.06 SILV   
                  35.77     1:14.06 (38.29)                                        
  4 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:18.94    1:14.29 SILV   
                  35.05     1:14.29 (39.24)                                        
  5 Weller, Clara O           10 WEST-MR              1:30.31    1:16.95 SILV   
                  35.96     1:16.95 (40.99)                                        
  6 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          1:21.76    1:18.03 SILV   
                  36.75     1:18.03 (41.28)                                        
  7 Gnad, Jamie L              9 HS-MR                1:21.43    1:18.34 SILV   
                  36.89     1:18.34 (41.45)                                        
 -- Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:28.02    1:13.48        
      Did not finish
BRNZ - Division  
  1 Lamar, Christina L         9 HS-MR                1:23.77    1:19.56 BRNZ   
                  39.75     1:19.56 (39.81)                                        
  2 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:25.80    1:20.08 BRNZ   
                  38.04     1:20.08 (42.04)                                        
  3 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:20.71    1:20.22 BRNZ   
                  38.66     1:20.22 (41.56)                                        
  4 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              1:24.64    1:20.36 BRNZ   
                  38.78     1:20.36 (41.58)                                        
  5 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   1:21.86    1:20.37 BRNZ   
                  37.25     1:20.37 (43.12)                                        
  6 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              1:23.44    1:20.73 BRNZ   
                  38.53     1:20.73 (42.20)                                        
  7 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:23.59    1:20.81 BRNZ   
                  39.05     1:20.81 (41.76)                                        
  8 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:26.25    1:21.07 BRNZ   
                  38.73     1:21.07 (42.34)                                        
  8 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:18.64    1:21.07 BRNZ   
                  38.38     1:21.07 (42.69)                                        
 10 Bolino, Anna C             9 HS-MR                1:22.93    1:21.38 BRNZ   
                  39.73     1:21.38 (41.65)                                        
 11 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR          1:23.47    1:22.04 BRNZ   
                  38.40     1:22.04 (43.64)                                        
 12 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR  1:23.76    1:22.05 BRNZ   
                  38.13     1:22.05 (43.92)                                        
 13 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR              1:24.79    1:22.46 BRNZ   
                  39.93     1:22.46 (42.53)                                        
 14 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR        1:23.30    1:23.00 BRNZ   
                  38.81     1:23.00 (44.19)                                        
 15 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                1:23.38    1:23.09 BRNZ   
                  38.84     1:23.09 (44.25)                                        
 16 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:26.32    1:23.99 BRNZ   
                  38.40     1:23.99 (45.59)                                        
 17 Samuels, Sophia S          9 Twisters-MR          1:31.73    1:24.95 BRNZ   
                  40.03     1:24.95 (44.92)                                        
 18 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  1:22.93    1:25.38 BRNZ   
                  39.19     1:25.38 (46.19)                                        
 19 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR          1:35.14    1:25.75 BRNZ   
                  38.56     1:25.75 (47.19)                                        
 20 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          1:36.23    1:25.94 BRNZ   
                  41.63     1:25.94 (44.31)                                        
 21 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:33.32    1:26.17 BRNZ   
                  41.63     1:26.17 (44.54)                                        
 22 Quiles, Jade A            10 Unhes-Mr-MR          1:30.03    1:26.38 BRNZ   
                  41.66     1:26.38 (44.72)                                        
 23 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:27.94    1:26.47 BRNZ   
                  40.73     1:26.47 (45.74)                                        
 24 Loveless, Mary K           9 Badger-MR                 NT    1:26.49 BRNZ   
                  40.03     1:26.49 (46.46)                                        
 25 Wong, Joyce H              9 HS-MR                1:28.27    1:26.99 BRNZ   
                  39.95     1:26.99 (47.04)                                        
 26 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:31.48    1:27.11 BRNZ   
                  41.19     1:27.11 (45.92)                                        
 27 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          1:26.72    1:27.97 BRNZ   
                  40.61     1:27.97 (47.36)                                        
 28 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:29.67    1:28.02 BRNZ   
                  41.22     1:28.02 (46.80)                                        
 29 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:25.01    1:28.26 BRNZ   
                  40.60     1:28.26 (47.66)                                        
 30 Puchert, Grace C           9 NYCC-MR              1:32.46    1:28.36 BRNZ   
                  40.50     1:28.36 (47.86)                                        
 31 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            1:29.64    1:28.41 BRNZ   
                  42.49     1:28.41 (45.92)                                        
 32 McIntyre, Gaby M           9 Express Swimming-MR  1:21.73    1:28.84 BRNZ   
                  40.86     1:28.84 (47.98)                                        
 33 Patel, Risha S            10 CIY-MR               1:29.06    1:28.89 BRNZ   
                  42.13     1:28.89 (46.76)                                        
 34 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR              1:26.76    1:29.26 BRNZ   
                  41.31     1:29.26 (47.95)                                        
 35 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR   1:39.11    1:30.79 BRNZ   
                  43.32     1:30.79 (47.47)                                        
 36 Crystal, Ella J           10 Badger-MR                 NT    1:31.09 BRNZ   
                  43.29     1:31.09 (47.80)                                        
 37 Liew, Briana J            10 GATE-MR              1:44.37    1:31.66 BRNZ   
                  40.08     1:31.66 (51.58)                                        
 38 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          1:35.98    1:32.21 BRNZ   
                  41.73     1:32.21 (50.48)                                        
 39 Winters, Emma C            9 HS-MR                1:28.94    1:32.52 BRNZ   
                  42.76     1:32.52 (49.76)                                        
 40 Brennan, Maeve T           9 HS-MR                1:39.46    1:33.50 BRNZ   
                  44.36     1:33.50 (49.14)                                        
 41 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR                 NT    1:33.67 BRNZ   
                  43.34     1:33.67 (50.33)                                        
 42 Conniff, Olivia K         10 Badger-MR                 NT    1:34.79 BRNZ   
                  44.47     1:34.79 (50.32)                                        
 42 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:34.63    1:34.79 BRNZ   
                  44.13     1:34.79 (50.66)                                        
 44 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR   1:46.75    1:36.07 BRNZ   
                  44.42     1:36.07 (51.65)                                        
 45 Melkonian, Rebecca A       9 Express Swimming-MR  1:33.04    1:36.35 BRNZ   
                  43.23     1:36.35 (53.12)                                        
 46 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR   1:43.00    1:37.76 BRNZ   
                  45.82     1:37.76 (51.94)                                        
 47 LePique, Maya F           10 RedTails-MR          1:41.61    1:38.97 BRNZ   
                  42.67     1:38.97 (56.30)                                        
 48 Winters, Mia E             9 HS-MR                1:46.71    1:39.11 BRNZ   
                  45.78     1:39.11 (53.33)                                        
 49 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR               1:57.34    1:39.86 BRNZ   
                  45.36     1:39.86 (54.50)                                        
 50 Colavita, Lidia           10 Flying Dolphins-MR   1:57.92    1:41.28 BRNZ   
                  47.85     1:41.28 (53.43)                                        
 51 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR              1:52.18    1:42.05 BRNZ   
                  47.09     1:42.05 (54.96)                                        
 52 Wu, Carissa               10 GATE-MR              1:39.93    1:42.87 BRNZ   
                  49.85     1:42.87 (53.02)                                        
 53 Brito, Mia G              10 RedTails-MR          1:48.59    1:43.88 BRNZ   
                  47.76     1:43.88 (56.12)                                        
 54 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR   1:48.74    1:44.62 BRNZ   
                  47.82     1:44.62 (56.80)                                        
 55 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          1:48.41    1:46.06 BRNZ   
                  52.54     1:46.06 (53.52)                                        
 56 Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR  1:43.94    1:50.47 BRNZ   
                  49.55   1:50.47 (1:00.92)                                        
 57 Thompson, Jalynn          10 WAC-MR               1:55.50    1:51.80 BRNZ   
                  54.71     1:51.80 (57.09)                                        
 58 Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR               1:58.99    1:51.93 BRNZ   
                  51.37   1:51.93 (1:00.56)                                        
 59 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          2:03.37    2:05.97 BRNZ   
                  57.26   2:05.97 (1:08.71)                                        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:44.37    1:24.24        
      Did not finish
                1:09.53     1:24.24 (14.71)                                        
Non-Award Division  
 -- Liquard, Lana              9 Badger-MR            1:50.00         NS        
 -- Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:23.58         NS        
 -- Madden, Grace              9 NYCC-MR              1:35.32         NS        
 -- Horn, Ursula               9 Manhattan Makos-MR   1:38.95         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          2:57.91    2:39.17 SILV   
                  33.52     1:14.24 (40.72)     1:57.21 (42.97)     2:39.17 (41.96)
  2 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            2:54.88    2:43.40 SILV   
                  35.80     1:17.13 (41.33)   2:43.40 (1:26.27)                    
  3 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          3:49.39    2:49.10 SILV   
                  36.98     1:18.77 (41.79)     2:03.92 (45.15)     2:49.10 (45.18)
BRNZ - Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            3:01.54    2:52.28 BRNZ   
                  38.75     1:23.09 (44.34)     2:08.07 (44.98)     2:52.28 (44.21)
  2 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              3:12.97    2:54.63 BRNZ   
                  41.15     1:25.64 (44.49)     2:11.59 (45.95)     2:54.63 (43.04)
  3 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   3:04.10    2:58.66 BRNZ   
                  38.83     1:24.00 (45.17)     2:12.89 (48.89)     2:58.66 (45.77)
  4 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          3:10.09    3:08.33 BRNZ   
                  39.09     1:28.27 (49.18)     2:20.16 (51.89)     3:08.33 (48.17)
  5 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          3:10.09    3:10.40 BRNZ   
                  40.29     1:31.30 (51.01)     2:22.03 (50.73)     3:10.40 (48.37)
  6 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          3:14.22    3:12.90 BRNZ   
                  46.82     1:36.69 (49.87)     2:27.55 (50.86)     3:12.90 (45.35)
  7 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          3:22.27    3:12.95 BRNZ   
                  43.65     1:36.04 (52.39)     2:28.14 (52.10)     3:12.95 (44.81)
  8 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  3:20.02    3:13.13 BRNZ   
                  41.53     1:30.82 (49.29)     2:22.95 (52.13)     3:13.13 (50.18)
  9 Conniff, Olivia K         10 Badger-MR            3:27.29    3:14.41 BRNZ   
                  43.25     1:33.45 (50.20)     2:24.81 (51.36)     3:14.41 (49.60)
 10 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          3:20.80    3:17.91 BRNZ   
                  42.42   3:17.91 (2:35.49)                                        
 11 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            3:16.26    3:19.20 BRNZ   
                  44.28     1:36.53 (52.25)     2:26.93 (50.40)     3:19.20 (52.27)
 12 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR            4:14.02    3:19.55 BRNZ   
                  41.23     1:31.72 (50.49)     2:26.74 (55.02)     3:19.55 (52.81)
 13 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            3:21.96    3:25.11 BRNZ   
                  40.15     1:34.81 (54.66)     2:32.36 (57.55)     3:25.11 (52.75)
 14 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          3:22.78    3:25.95 BRNZ   
                  43.62     1:39.21 (55.59)     2:35.04 (55.83)     3:25.95 (50.91)
 15 Liquard, Lana              9 Badger-MR            3:10.00    3:26.46 BRNZ   
                  41.91     1:33.40 (51.49)     2:32.36 (58.96)     3:26.46 (54.10)
 16 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          3:28.25    3:34.10 BRNZ   
                  46.85     1:41.89 (55.04)     2:39.24 (57.35)     3:34.10 (54.86)
 17 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          3:44.98    3:41.69 BRNZ   
                  49.07     1:46.07 (57.00)     2:43.74 (57.67)     3:41.69 (57.95)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
                42.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weller, Clara O           10 WEST-MR                49.47      40.03 SILV   
  2 Gargiulo, Olivia M         9 WEST-MR                43.69      41.15 SILV   
  3 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                  44.28      41.45 SILV   
  4 Rappaport, Molly M        10 Express Swimming-MR    43.05      42.49 SILV   
BRNZ - Division  
  1 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            45.76      43.12 BRNZ   
  2 Winters, Emma C            9 HS-MR                  45.23      43.19 BRNZ   
  3 Gnad, Jamie L              9 HS-MR                  43.55      43.21 BRNZ   
  4 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    43.74      43.23 BRNZ   
  5 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                46.22      43.24 BRNZ   
  6 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            43.09      43.27 BRNZ   
  7 Astudillo, Scarlet        10 Twisters-MR            44.53      43.40 BRNZ   
  8 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR            45.40      43.70 BRNZ   
  9 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR    44.39      43.82 BRNZ   
 10 Wong, Joyce H              9 HS-MR                  44.36      44.06 BRNZ   
 11 Loveless, Mary K           9 Badger-MR              45.84      44.23 BRNZ   
 12 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR            44.98      44.29 BRNZ   
 13 Liew, Briana J            10 GATE-MR                45.02      44.37 BRNZ   
 14 Caminiti, Christina A      9 CIY-MR                 45.37      44.49 BRNZ   
 15 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR                44.76      44.95 BRNZ   
 16 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR    46.05      45.23 BRNZ   
 17 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR    44.06      45.74 BRNZ   
 18 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                44.17      45.93 BRNZ   
 19 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR          46.46      46.34 BRNZ   
 20 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR                 47.42      46.46 BRNZ   
 21 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR            44.32      46.59 BRNZ   
 22 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              45.83      47.06 BRNZ   
 23 Quiles, Jade A            10 Unhes-Mr-MR            46.31      47.37 BRNZ   
 24 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            46.20      47.61 BRNZ   
 25 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR            46.79      47.83 BRNZ   
 26 Puchert, Grace C           9 NYCC-MR                47.12      48.01 BRNZ   
 27 Winters, Mia E             9 HS-MR                  47.24      48.29 BRNZ   
 28 McIntyre, Gaby M           9 Express Swimming-MR    45.74      48.44 BRNZ   
 29 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            45.11      48.73 BRNZ   
 30 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR     49.62      48.86 BRNZ   
 31 Patel, Risha S            10 CIY-MR                 45.96      49.02 BRNZ   
 32 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR            52.13      49.48 BRNZ   
 33 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     49.05      49.65 BRNZ   
 34 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR     54.70      49.68 BRNZ   
 35 Melkonian, Rebecca A       9 Express Swimming-MR    52.34      49.96 BRNZ   
 36 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR            1:11.02      50.31 BRNZ   
 37 St. Jean, Ryleigh A        9 Flying Dolphins-MR     45.96      50.40 BRNZ   
 38 Conniff, Olivia K         10 Badger-MR                 NT      50.41 BRNZ   
 39 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR              51.22      50.66 BRNZ   
 40 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            47.90      51.51 BRNZ   
 41 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR    49.47      51.63 BRNZ   
 42 Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR    53.20      51.72 BRNZ   
 43 Colavita, Lidia           10 Flying Dolphins-MR     50.04      52.15 BRNZ   
 44 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR            51.75      52.30 BRNZ   
 45 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR     53.71      52.40 BRNZ   
 46 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            52.98      52.52 BRNZ   
 47 Craven, Eve                9 Manhattan Makos-MR     53.92      52.60 BRNZ   
 48 Wu, Carissa               10 GATE-MR                52.88      52.72 BRNZ   
 49 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              57.93      52.85 BRNZ   
 50 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR                54.12      55.15 BRNZ   
 51 Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:08.07      57.90 BRNZ   
 52 Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR               1:00.51    1:02.15 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Brennan, Maeve T           9 HS-MR                  47.95         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          1:40.99    1:26.87 SILV   
                  42.22     1:26.87 (44.65)                                        
  2 Weller, Clara O           10 WEST-MR              1:37.30    1:29.08 SILV   
  3 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR          1:40.53    1:32.05 SILV   
                  43.93     1:32.05 (48.12)                                        
  4 Perez, Miranda M           9 MAD-MR               1:39.09    1:34.90 SILV   
  5 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:38.46    1:36.03 SILV   
                  48.64     1:36.03 (47.39)                                        
BRNZ - Division  
  1 Loveless, Mary K           9 Badger-MR            1:39.44    1:37.31 BRNZ   
                  45.86     1:37.31 (51.45)                                        
  2 Sekhar, Krupa C            9 CIY-MR               1:49.88    1:37.82 BRNZ   
                  45.25     1:37.82 (52.57)                                        
  3 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR              1:37.36    1:38.13 BRNZ   
                  48.96     1:38.13 (49.17)                                        
  4 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:37.48    1:38.48 BRNZ   
                  48.03     1:38.48 (50.45)                                        
  5 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          1:40.83    1:39.99 BRNZ   
                  47.81     1:39.99 (52.18)                                        
  6 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:38.98    1:40.05 BRNZ   
                  49.48     1:40.05 (50.57)                                        
  7 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:38.03    1:42.46 BRNZ   
                  49.00     1:42.46 (53.46)                                        
  8 Madden, Grace              9 NYCC-MR              1:41.86    1:43.12 BRNZ   
  9 LePique, Maya F           10 RedTails-MR          1:45.09    1:43.15 BRNZ   
                  48.51     1:43.15 (54.64)                                        
 10 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:52.70    1:44.17 BRNZ   
 11 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR            1:44.52    1:44.98 BRNZ   
                  50.63     1:44.98 (54.35)                                        
 12 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          1:42.07    1:45.43 BRNZ   
                  50.84     1:45.43 (54.59)                                        
 13 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            1:51.04    1:48.04 BRNZ   
 14 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR   1:58.86    1:48.47 BRNZ   
                  52.12     1:48.47 (56.35)                                        
 15 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR   1:56.20    1:48.77 BRNZ   
                  54.22     1:48.77 (54.55)                                        
 16 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          2:00.52    1:50.34 BRNZ   
 17 Brito, Mia G              10 RedTails-MR          1:54.16    1:52.38 BRNZ   
                  55.12     1:52.38 (57.26)                                        
 18 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR              2:04.20    1:53.26 BRNZ   
                  53.61     1:53.26 (59.65)                                        
 19 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR   1:52.60    1:53.31 BRNZ   
 20 Wu, Carissa               10 GATE-MR              1:53.72    1:54.07 BRNZ   
                  55.96     1:54.07 (58.11)                                        
 21 Horn, Ursula               9 Manhattan Makos-MR   1:46.88    1:54.33 BRNZ   
                  54.73     1:54.33 (59.60)                                        
 22 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR  1:49.47    1:54.40 BRNZ   
                  54.65     1:54.40 (59.75)                                        
 23 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          1:53.40    1:55.29 BRNZ   
                  54.22   1:55.29 (1:01.07)                                        
 24 Castagnetti, Emily        10 WAC-MR               2:19.73    1:55.36 BRNZ   
                  55.17   1:55.36 (1:00.19)                                        
 25 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            1:56.99    1:56.12 BRNZ   
                  56.74     1:56.12 (59.38)                                        
 26 Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR  2:05.57    1:59.25 BRNZ   
                  54.48   1:59.25 (1:04.77)                                        
 27 Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          2:46.50    2:13.01 BRNZ   
                1:01.45   2:13.01 (1:11.56)                                        
 28 Askanase, Sophie          10 RedTails-MR          2:19.56    2:29.02 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Keh, Camilla              10 NYCC-MR              1:39.39         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weller, Clara O           10 WEST-MR                55.58      45.50 SILV   
  2 Liew, Briana J            10 GATE-MR                49.33      45.81 SILV   
  3 Gargiulo, Olivia M         9 WEST-MR                50.95      46.53 SILV   
  4 Jimenez, Haley             9 GATE-MR                50.27      46.70 SILV   
  5 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            51.45      47.39 SILV   
  6 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR            48.77      47.71 SILV   
  7 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                52.46      48.18 SILV   
BRNZ - Division  
  1 St. Jean, Ryann A          9 Flying Dolphins-MR     51.02      48.72 BRNZ   
  2 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR                52.39      49.11 BRNZ   
  3 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            50.19      49.16 BRNZ   
  4 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            53.11      49.20 BRNZ   
  5 Loveless, Mary K           9 Badger-MR              50.02      49.22 BRNZ   
  6 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            50.59      49.26 BRNZ   
  7 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR                52.39      50.81 BRNZ   
  8 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    50.92      51.27 BRNZ   
  9 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR              56.51      51.66 BRNZ   
 10 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            52.77      51.69 BRNZ   
 11 Astudillo, Scarlet        10 Twisters-MR            52.66      51.84 BRNZ   
 11 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     56.27      51.84 BRNZ   
 13 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR              54.46      52.07 BRNZ   
 14 Horn, Ursula               9 Manhattan Makos-MR     52.28      52.10 BRNZ   
 15 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            51.96      52.26 BRNZ   
 16 Melkonian, Rebecca A       9 Express Swimming-MR    54.11      52.41 BRNZ   
 17 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR    50.64      52.47 BRNZ   
 18 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              53.00      52.52 BRNZ   
 19 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR    53.77      52.62 BRNZ   
 20 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            56.23      52.72 BRNZ   
 21 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR            55.38      53.35 BRNZ   
 22 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR     56.70      53.50 BRNZ   
 23 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR     55.32      53.70 BRNZ   
 24 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR                57.59      54.20 BRNZ   
 25 Scrivo, Emma              10 WEST-MR              1:00.86      54.35 BRNZ   
 26 Askanase, Sophie          10 RedTails-MR          1:01.06      54.44 BRNZ   
 27 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR     59.52      54.78 BRNZ   
 28 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                55.54      55.11 BRNZ   
 29 Wasserman, Rebecca I       9 Flying Dolphins-MR     56.31      56.52 BRNZ   
 30 Madden, Grace              9 NYCC-MR                57.86      57.70 BRNZ   
 31 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            56.91      57.82 BRNZ   
 32 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR                 58.95      59.22 BRNZ   
 33 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          1:07.61    1:01.28 BRNZ   
 34 Wu, Carissa               10 GATE-MR              1:06.63    1:01.29 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Quiles, Jade A            10 Unhes-Mr-MR            54.68         DQ        
      Declared false start
 -- Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR            49.79         DQ        
      False start
 -- Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR  1:03.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Cercy, Simone              9 NYCC-MR                59.72         NS        
 -- Keh, Camilla              10 NYCC-MR                50.15         NS        
 -- Puchert, Grace C           9 NYCC-MR                52.67         NS        
 -- Puri, Saisha M             9 NYCC-MR                55.77         NS        
 -- Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR              1:06.75         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Liew, Briana J            10 GATE-MR                   NT    1:36.71 SILV   
                  46.22     1:36.71 (50.49)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          2:00.09    1:48.23 SILV   
                  50.37     1:48.23 (57.86)                                        
  2 Loveless, Mary K           9 Badger-MR                 NT    1:48.30 SILV   
                  51.07     1:48.30 (57.23)                                        
BRNZ - Division  
  1 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:50.09    1:49.58 BRNZ   
                  51.49     1:49.58 (58.09)                                        
  2 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            2:01.15    1:50.33 BRNZ   
                  53.87     1:50.33 (56.46)                                        
  3 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR              1:54.88    1:50.80 BRNZ   
                  53.43     1:50.80 (57.37)                                        
  4 Bolino, Anna C             9 HS-MR                1:51.59    1:53.23 BRNZ   
                  55.21     1:53.23 (58.02)                                        
  5 St. Jean, Ryann A          9 Flying Dolphins-MR   1:56.29    1:54.17 BRNZ   
                  49.21   1:54.17 (1:04.96)                                        
  6 LU, Katie                  9 Twisters-MR          1:51.09    1:54.42 BRNZ   
                  53.07   1:54.42 (1:01.35)                                        
  7 Craven, Eve                9 Manhattan Makos-MR   1:58.35    1:54.47 BRNZ   
                  54.05   1:54.47 (1:00.42)                                        
  8 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:54.16    1:55.02 BRNZ   
                  54.96   1:55.02 (1:00.06)                                        
  9 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  1:52.55    1:55.03 BRNZ   
                  54.67   1:55.03 (1:00.36)                                        
 10 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          1:58.48    1:55.30 BRNZ   
 11 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   2:04.26    1:56.83 BRNZ   
                  56.03   1:56.83 (1:00.80)                                        
 12 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:57.21    1:57.22 BRNZ   
                  55.49   1:57.22 (1:01.73)                                        
 13 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:51.43    1:57.88 BRNZ   
                  57.61   1:57.88 (1:00.27)                                        
 14 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          1:57.65    1:58.76 BRNZ   
                  57.31   1:58.76 (1:01.45)                                        
 15 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR                 NT    1:59.74 BRNZ   
                  56.47   1:59.74 (1:03.27)                                        
 16 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR  1:52.87    2:00.32 BRNZ   
                  55.84   2:00.32 (1:04.48)                                        
 17 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR   2:14.76    2:00.79 BRNZ   
                  58.06   2:00.79 (1:02.73)                                        
 18 Colavita, Lidia           10 Flying Dolphins-MR   2:14.81    2:04.68 BRNZ   
                1:00.26   2:04.68 (1:04.42)                                        
 19 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          2:05.07    2:04.81 BRNZ   
                  59.30   2:04.81 (1:05.51)                                        
 20 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR   2:16.58    2:05.44 BRNZ   
                  58.82   2:05.44 (1:06.62)                                        
 21 Winters, Mia E             9 HS-MR                2:17.54    2:11.22 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lamar, Christina L         9 HS-MR                1:50.25         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  48.09          DQ (55.12)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Liew, Briana J            10 GATE-MR                   NT      44.89 BRNZ   
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weller, Clara O           10 WEST-MR                47.29      38.11 SILV   
  2 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                44.25      39.71 SILV   
  3 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR     44.67      40.24 SILV   
  4 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR                45.55      42.04 SILV   
  5 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR    44.35      42.45 SILV   
  6 Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR     45.13      42.50 SILV   
  7 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            47.84      43.35 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Samuels, Sophia S          9 Twisters-MR            52.18      44.10 BRNZ   
  2 Gnad, Jamie L              9 HS-MR                  45.33      44.15 BRNZ   
  2 Wong, Joyce H              9 HS-MR                  46.29      44.15 BRNZ   
  4 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR            50.84      44.38 BRNZ   
  5 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              45.79      45.54 BRNZ   
  6 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR     55.68      45.83 BRNZ   
  7 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR            45.25      45.90 BRNZ   
  8 Brennan, Maeve T           9 HS-MR                  51.49      45.98 BRNZ   
  9 Conniff, Olivia K         10 Badger-MR              49.50      46.11 BRNZ   
 10 Puchert, Grace C           9 NYCC-MR                53.76      47.00 BRNZ   
 11 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR            50.56      48.37 BRNZ   
 12 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                46.55      48.53 BRNZ   
 13 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR            48.82      48.76 BRNZ   
 14 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR     47.69      49.05 BRNZ   
 15 Caminiti, Christina A      9 CIY-MR                 53.38      49.09 BRNZ   
 16 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            55.99      49.37 BRNZ   
 17 Bromberg, Stephanie        9 Manhattan Makos-MR     52.66      49.77 BRNZ   
 17 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            48.67      49.77 BRNZ   
 19 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              55.64      50.21 BRNZ   
 20 Quiles, Jade A            10 Unhes-Mr-MR            52.44      50.43 BRNZ   
 21 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR            49.58      50.47 BRNZ   
 22 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR            55.24      51.03 BRNZ   
 23 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR     56.05      51.12 BRNZ   
 24 Winters, Emma C            9 HS-MR                  52.25      52.85 BRNZ   
 25 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            49.89      52.93 BRNZ   
 26 LU, Katie                  9 Twisters-MR            50.75      53.03 BRNZ   
 27 LePique, Maya F           10 RedTails-MR            55.10      54.22 BRNZ   
 28 McLaughlin, Sophia        10 Express Swimming-MR    50.51      54.27 BRNZ   
 29 Craven, Eve                9 Manhattan Makos-MR     51.83      55.13 BRNZ   
 30 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR   1:01.33      55.84 BRNZ   
 31 Wu, Carissa               10 GATE-MR                55.70      56.87 BRNZ   
 32 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR                55.06      57.02 BRNZ   
 33 Brito, Mia G              10 RedTails-MR            51.59      58.43 BRNZ   
 34 Sweeney, Olivia           10 WAC-MR               1:14.87      58.97 BRNZ   
 35 Thompson, Jalynn          10 WAC-MR               1:22.68      59.19 BRNZ   
 36 Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR               1:16.71    1:10.59 BRNZ   
 37 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          1:09.35    1:21.16 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Onorato, Ava C             9 Express Swimming-MR    51.10         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:43.69    1:37.24 SILV   
                  45.27     1:37.24 (51.97)                                        
BRNZ - Division  
  1 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:45.69    1:40.54 BRNZ   
                  47.69     1:40.54 (52.85)                                        
  2 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:40.09    1:41.78 BRNZ   
                  42.99     1:41.78 (58.79)                                        
  3 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:44.16    1:41.80 BRNZ   
                  46.62     1:41.80 (55.18)                                        
  4 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:40.09    1:45.24 BRNZ   
                  48.28     1:45.24 (56.96)                                        
  5 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:45.90    1:45.62 BRNZ   
                  49.93     1:45.62 (55.69)                                        
  6 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   1:53.56    1:46.70 BRNZ   
                  50.37     1:46.70 (56.33)                                        
  7 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:56.83    1:49.52 BRNZ   
                  48.72   1:49.52 (1:00.80)                                        
  8 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:47.91    1:51.32 BRNZ   
                  48.60   1:51.32 (1:02.72)                                        
  9 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:54.62    1:51.93 BRNZ   
                  51.21   1:51.93 (1:00.72)                                        
 10 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          2:00.09    1:52.76 BRNZ   
                  48.96   1:52.76 (1:03.80)                                        
 11 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          1:58.62    1:56.28 BRNZ   
                  53.87   1:56.28 (1:02.41)                                        
 12 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          2:22.63    2:04.26 BRNZ   
                  54.61   2:04.26 (1:09.65)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:30.80    1:22.29 SILV   
                  41.63     1:22.29 (40.66)                                        
  2 Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR   1:31.44    1:26.25 SILV   
                  41.05     1:26.25 (45.20)                                        
  3 Weller, Clara O           10 WEST-MR              1:35.95    1:26.70 SILV   
                  40.17     1:26.70 (46.53)                                        
  4 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:32.55    1:26.79 SILV   
                  41.90     1:26.79 (44.89)                                        
  5 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:36.35    1:27.16 SILV   
                  40.77     1:27.16 (46.39)                                        
  6 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:31.73    1:28.10 SILV   
                  38.75     1:28.10 (49.35)                                        
  7 Jimenez, Haley             9 GATE-MR              1:35.25    1:28.46 SILV   
                  42.49     1:28.46 (45.97)                                        
BRNZ - Division  
  1 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              1:30.76    1:28.81 BRNZ   
                  41.79     1:28.81 (47.02)                                        
  2 Lamar, Christina L         9 HS-MR                1:30.75    1:29.55 BRNZ   
                  40.57     1:29.55 (48.98)                                        
  3 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                1:33.10    1:30.10 BRNZ   
                  41.83     1:30.10 (48.27)                                        
  4 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:29.13    1:31.38 BRNZ   
                  43.55     1:31.38 (47.83)                                        
  5 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              1:38.39    1:31.80 BRNZ   
                  42.63     1:31.80 (49.17)                                        
  6 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:39.99    1:31.88 BRNZ   
                  44.49     1:31.88 (47.39)                                        
  7 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          1:34.70    1:32.09 BRNZ   
                  41.80     1:32.09 (50.29)                                        
  8 Astudillo, Scarlet        10 Twisters-MR          1:35.88    1:32.85 BRNZ   
                  42.90     1:32.85 (49.95)                                        
  9 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:37.09    1:33.94 BRNZ   
                  47.19     1:33.94 (46.75)                                        
 10 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR              1:35.44    1:33.99 BRNZ   
                  43.72     1:33.99 (50.27)                                        
 11 Bolino, Anna C             9 HS-MR                1:39.40    1:34.63 BRNZ   
                  43.71     1:34.63 (50.92)                                        
 12 Wong, Joyce H              9 HS-MR                1:34.06    1:34.68 BRNZ   
 13 Loveless, Mary K           9 Badger-MR            1:43.06    1:35.01 BRNZ   
                  47.08     1:35.01 (47.93)                                        
 14 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:36.39    1:35.14 BRNZ   
                  45.70     1:35.14 (49.44)                                        
 15 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:34.65    1:35.26 BRNZ   
                  41.92     1:35.26 (53.34)                                        
 16 Patel, Risha S            10 CIY-MR               1:37.08    1:36.21 BRNZ   
                  45.45     1:36.21 (50.76)                                        
 17 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR          1:42.64    1:36.30 BRNZ   
                  44.18     1:36.30 (52.12)                                        
 18 Gnad, Jamie L              9 HS-MR                1:44.61    1:36.51 BRNZ   
                  45.12     1:36.51 (51.39)                                        
 19 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR   1:44.50    1:36.69 BRNZ   
                  48.80     1:36.69 (47.89)                                        
 20 Gjertsen, Allison C        9 WEST-MR              1:35.98    1:36.72 BRNZ   
                  46.34     1:36.72 (50.38)                                        
 21 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:38.65    1:36.88 BRNZ   
                  42.67     1:36.88 (54.21)                                        
 22 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   1:41.46    1:39.01 BRNZ   
                  45.42     1:39.01 (53.59)                                        
 23 Caminiti, Christina A      9 CIY-MR               1:45.97    1:40.26 BRNZ   
                  47.49     1:40.26 (52.77)                                        
 24 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          1:38.13    1:40.49 BRNZ   
                  48.26     1:40.49 (52.23)                                        
 25 Samuels, Sophia S          9 Twisters-MR          1:44.99    1:40.70 BRNZ   
                  47.87     1:40.70 (52.83)                                        
 26 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR        1:43.81    1:41.36 BRNZ   
                  45.98     1:41.36 (55.38)                                        
 27 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR          1:44.10    1:41.37 BRNZ   
                  46.57     1:41.37 (54.80)                                        
 28 LU, Katie                  9 Twisters-MR          1:38.96    1:41.73 BRNZ   
                  49.28     1:41.73 (52.45)                                        
 29 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:45.73    1:42.11 BRNZ   
                  50.53     1:42.11 (51.58)                                        
 30 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:42.74    1:42.14 BRNZ   
                  49.13     1:42.14 (53.01)                                        
 31 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:41.03    1:42.56 BRNZ   
                  46.75     1:42.56 (55.81)                                        
 32 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR              1:40.18    1:42.87 BRNZ   
                  46.16     1:42.87 (56.71)                                        
 33 Brennan, Maeve T           9 HS-MR                2:01.88    1:43.42 BRNZ   
                  47.37     1:43.42 (56.05)                                        
 34 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            1:54.02    1:44.48 BRNZ   
                  54.78     1:44.48 (49.70)                                        
 35 Portoviejo, Neyda X       10 RedTails-MR          1:46.44    1:44.69 BRNZ   
                  47.99     1:44.69 (56.70)                                        
 36 LePique, Maya F           10 RedTails-MR          1:46.76    1:46.07 BRNZ   
                  50.61     1:46.07 (55.46)                                        
 37 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR            1:45.56    1:46.81 BRNZ   
                  55.88     1:46.81 (50.93)                                        
 38 Field, Skylar             10 Manhattan Makos-MR   2:00.85    1:47.62 BRNZ   
                  52.47     1:47.62 (55.15)                                        
 38 Winters, Emma C            9 HS-MR                1:41.27    1:47.62 BRNZ   
                  51.54     1:47.62 (56.08)                                        
 40 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR                 NT    1:47.86 BRNZ   
                  54.66     1:47.86 (53.20)                                        
 41 Berardi, Jaclyn R          9 WEST-MR              1:53.43    1:51.39 BRNZ   
                  54.30     1:51.39 (57.09)                                        
 42 Winters, Mia E             9 HS-MR                1:51.46    1:52.02 BRNZ   
                  53.57     1:52.02 (58.45)                                        
 43 Brito, Mia G              10 RedTails-MR               NT    1:52.08 BRNZ   
                  56.11     1:52.08 (55.97)                                        
 44 Eckert, Jordyn             9 Manhattan Makos-MR   2:00.24    1:54.24 BRNZ   
                  56.22     1:54.24 (58.02)                                        
 45 Dupres, Leah S            10 RedTails-MR          2:08.45    2:11.81 BRNZ   
                1:04.30   2:11.81 (1:07.51)                                        
Non-Award Division  
 -- Ruiz, Mahjazee             9 WAC-MR               2:29.56         DQ        
      Did not finish on back - back
                1:05.31        DQ (1:07.02)                                        
 -- Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          1:44.43         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.79          DQ (52.16)                                        
 -- Craven, Eve                9 Manhattan Makos-MR   1:44.99         DQ        
      Did not finish on back - back
                  55.42          DQ (58.49)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Jimenez, Haley             9 GATE-MR                   NT    3:11.62 SILV   
                  43.56     1:34.46 (50.90)     2:31.13 (56.67)     3:11.62 (40.49)
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            3:15.94    3:02.85 SILV   
                  42.04     1:27.20 (45.16)     2:19.45 (52.25)     3:02.85 (43.40)
BRNZ - Division  
  1 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          3:27.82    3:15.19 BRNZ   
                  41.57     1:31.67 (50.10)   2:32.63 (1:00.96)     3:15.19 (42.56)
  2 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  3:24.60    3:15.79 BRNZ   
                  42.41     1:34.01 (51.60)     2:26.38 (52.37)     3:15.79 (49.41)
  3 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          3:19.48    3:20.53 BRNZ   
                  44.14     1:36.32 (52.18)     2:34.04 (57.72)     3:20.53 (46.49)
  4 Kizer, Jacquie E           9 WEST-MR              3:28.73    3:21.46 BRNZ   
                  47.30     1:37.52 (50.22)   2:39.60 (1:02.08)     3:21.46 (41.86)
  5 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          3:39.21    3:24.36 BRNZ   
                  49.50     1:41.14 (51.64)     2:39.97 (58.83)     3:24.36 (44.39)
  6 Marin, Briana O           10 KB Makos-MR          3:28.96    3:24.85 BRNZ   
                  51.01     1:41.83 (50.82)     2:40.87 (59.04)     3:24.85 (43.98)
  7 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR          3:30.09    3:27.12 BRNZ   
                  46.82     1:35.09 (48.27)   2:41.42 (1:06.33)     3:27.12 (45.70)
  8 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          3:42.85    3:29.59 BRNZ   
                  48.86     1:44.39 (55.53)     2:39.74 (55.35)     3:29.59 (49.85)
  9 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          3:33.45    3:41.70 BRNZ   
                  46.68     1:43.94 (57.26)   2:53.50 (1:09.56)     3:41.70 (48.20)
 10 Benejam, Alexa *           9 Badger-MR                 NT    3:42.24 BRNZ   
                  56.45     1:51.33 (54.88)   2:54.05 (1:02.72)     3:42.24 (48.19)
 11 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          3:35.48    3:44.44 BRNZ   
                  56.58     1:51.80 (55.22)   2:54.42 (1:02.62)     3:44.44 (50.02)
 12 Boyer, Sydney E           10 Badger-MR                 NT    3:46.39 BRNZ   
                                1:52.82 ( )   2:56.53 (1:03.71)     3:46.39 (49.86)
 13 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          3:49.09    3:47.49 BRNZ   
                  53.59     1:50.96 (57.37)   2:55.57 (1:04.61)     3:47.49 (51.92)
 14 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            3:58.66    3:54.25 BRNZ   
                                2:06.54 ( )     3:05.22 (58.68)     3:54.25 (49.03)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
                30.99  SILV
                31.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cuadrado, Katelyn E       12 MAD-MR                 31.43      29.74 SILV   
  2 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR            31.82      30.71 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR     31.76      31.14 BRNZ   
  2 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR                31.98      31.53 BRNZ   
  3 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR    31.94      31.70 BRNZ   
  4 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR     31.71      31.75 BRNZ   
  5 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                31.82      31.85 BRNZ   
  6 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            32.82      31.88 BRNZ   
  7 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR              32.59      31.90 BRNZ   
  8 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    31.36      32.03 BRNZ   
  9 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR     32.83      32.16 BRNZ   
 10 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                32.99      32.20 BRNZ   
 11 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    33.00      32.49 BRNZ   
 12 Woodiwiss, Rachel M       12 Express Swimming-MR    32.76      32.59 BRNZ   
 13 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR     31.36      32.65 BRNZ   
 14 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              33.04      32.67 BRNZ   
 15 Liu, Allison              12 WEST-MR                33.05      32.71 BRNZ   
 16 Abbas, Rewan              12 WAC-MR                 32.05      32.89 BRNZ   
 17 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR    33.07      32.96 BRNZ   
 18 Ross, Shawna Y            12 GATE-MR                35.28      32.98 BRNZ   
 19 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR    34.13      33.02 BRNZ   
 20 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR     31.82      33.18 BRNZ   
 21 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR    34.95      33.49 BRNZ   
 22 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR    34.27      33.64 BRNZ   
 23 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              37.86      33.65 BRNZ   
 24 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                32.80      33.74 BRNZ   
 25 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR            34.72      33.79 BRNZ   
 26 Pan, Christina            11 GATE-MR                37.29      33.84 BRNZ   
 27 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              34.79      34.17 BRNZ   
 28 Landy, Jenna P            11 Badger-MR              38.55      34.30 BRNZ   
 29 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR            34.47      34.54 BRNZ   
 30 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            36.57      34.60 BRNZ   
 31 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR     35.71      34.84 BRNZ   
 32 Egan, Sharon M            12 APEX-MR                37.13      34.88 BRNZ   
 33 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR                34.97      34.98 BRNZ   
 34 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            34.22      34.99 BRNZ   
 35 Miller, Kendall G         11 Express Swimming-MR    35.78      35.00 BRNZ   
 36 Price, Jordin C           12 RedTails-MR            38.09      35.24 BRNZ   
 37 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR    35.55      36.13 BRNZ   
 38 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR    36.58      36.75 BRNZ   
 39 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR    35.20      36.85 BRNZ   
 40 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR    37.65      37.29 BRNZ   
 41 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR     36.54      37.55 BRNZ   
 42 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR    43.09      38.65 BRNZ   
 43 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR            41.78      39.13 BRNZ   
 44 Perry, Samantha A         11 Express Swimming-MR    38.94      39.66 BRNZ   
 45 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR     38.94      41.28 BRNZ   
 46 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR              45.71      42.98 BRNZ   
 47 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR    49.54      45.34 BRNZ   
 48 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            37.68      47.62 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Chakrapani, Prithi        12 CIY-MR                 33.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
              1:08.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:10.53    1:06.04 SILV   
                  32.79     1:06.04 (33.25)                                        
BRNZ - Division  
  1 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR  1:08.52    1:08.41 BRNZ   
                  33.25     1:08.41 (35.16)                                        
  2 Gatti, Kathleen V         12 Express Swimming-MR  1:11.32    1:08.80 BRNZ   
                  32.68     1:08.80 (36.12)                                        
  3 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:10.77    1:09.61 BRNZ   
                  33.45     1:09.61 (36.16)                                        
  4 LU, Helen                 12 Twisters-MR          1:15.14    1:09.73 BRNZ   
                  33.05     1:09.73 (36.68)                                        
  5 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR  1:10.28    1:09.76 BRNZ   
                  33.30     1:09.76 (36.46)                                        
  6 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              1:11.66    1:09.94 BRNZ   
                  34.15     1:09.94 (35.79)                                        
  7 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:13.67    1:10.16 BRNZ   
                  33.93     1:10.16 (36.23)                                        
  8 Christie, Ryann           12 WAC-MR               1:11.21    1:10.70 BRNZ   
                  34.36     1:10.70 (36.34)                                        
  9 Donlevy, Kelly A          11 CIY-MR               1:13.06    1:11.02 BRNZ   
                  34.53     1:11.02 (36.49)                                        
 10 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:11.64    1:11.17 BRNZ   
                  33.75     1:11.17 (37.42)                                        
 11 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:13.44    1:11.19 BRNZ   
                  34.53     1:11.19 (36.66)                                        
 12 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          1:14.98    1:11.55 BRNZ   
                  33.92     1:11.55 (37.63)                                        
 13 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR          1:15.33    1:12.14 BRNZ   
                  36.18     1:12.14 (35.96)                                        
 14 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   1:11.80    1:12.28 BRNZ   
                  35.42     1:12.28 (36.86)                                        
 15 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR  1:17.90    1:12.72 BRNZ   
                  34.45     1:12.72 (38.27)                                        
 16 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   1:09.64    1:12.92 BRNZ   
                  34.72     1:12.92 (38.20)                                        
 17 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:13.13    1:12.95 BRNZ   
                  34.71     1:12.95 (38.24)                                        
 18 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  1:16.41    1:13.04 BRNZ   
                  35.96     1:13.04 (37.08)                                        
 19 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR  1:12.53    1:13.13 BRNZ   
                  35.17     1:13.13 (37.96)                                        
 20 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   1:13.91    1:13.44 BRNZ   
                  34.28     1:13.44 (39.16)                                        
 21 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  1:16.78    1:14.41 BRNZ   
                  35.67     1:14.41 (38.74)                                        
 22 Pan, Christina            11 GATE-MR              1:23.16    1:14.43 BRNZ   
                  35.75     1:14.43 (38.68)                                        
 23 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            1:17.23    1:15.35 BRNZ   
                  35.86     1:15.35 (39.49)                                        
 24 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR        1:13.73    1:15.57 BRNZ   
                  36.38     1:15.57 (39.19)                                        
 24 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR              1:20.55    1:15.57 BRNZ   
                  36.36     1:15.57 (39.21)                                        
 26 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          1:15.67    1:15.59 BRNZ   
                  35.72     1:15.59 (39.87)                                        
 27 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               1:26.06    1:15.83 BRNZ   
                  35.40     1:15.83 (40.43)                                        
 28 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:16.09    1:15.90 BRNZ   
                  35.68     1:15.90 (40.22)                                        
 29 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:18.87    1:16.23 BRNZ   
                  37.24     1:16.23 (38.99)                                        
 30 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:16.73    1:17.06 BRNZ   
                  37.76     1:17.06 (39.30)                                        
 31 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            1:15.83    1:17.56 BRNZ   
                  37.43     1:17.56 (40.13)                                        
 31 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR          1:22.26    1:17.56 BRNZ   
                  37.33     1:17.56 (40.23)                                        
 33 Brown, Justine-Alexandri  12 Unhes-Mr-MR          1:22.69    1:18.93 BRNZ   
                  37.85     1:18.93 (41.08)                                        
 34 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  1:17.54    1:19.66 BRNZ   
                  38.36     1:19.66 (41.30)                                        
 35 Chau, Audrey A            11 CIY-MR               1:18.92    1:19.82 BRNZ   
                  38.36     1:19.82 (41.46)                                        
 36 Price, Jordin C           12 RedTails-MR          1:40.09    1:19.99 BRNZ   
                  37.04     1:19.99 (42.95)                                        
 37 O'Keefe, Lauren M         12 HS-MR                1:27.86    1:20.41 BRNZ   
                  38.07     1:20.41 (42.34)                                        
 38 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR   1:26.47    1:21.75 BRNZ   
                  39.48     1:21.75 (42.27)                                        
 39 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR          1:23.13    1:22.28 BRNZ   
                  37.43     1:22.28 (44.85)                                        
 40 Egan, Sharon M            12 APEX-MR              1:21.70    1:24.54 BRNZ   
                  39.72     1:24.54 (44.82)                                        
 41 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR  1:36.20    1:24.78 BRNZ   
                  38.74     1:24.78 (46.04)                                        
 42 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  1:26.26    1:24.84 BRNZ   
                  38.79     1:24.84 (46.05)                                        
 43 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:22.71    1:24.97 BRNZ   
                  39.22     1:24.97 (45.75)                                        
 44 Alston, Taj I             12 RedTails-MR          1:29.59    1:25.50 BRNZ   
                  39.19     1:25.50 (46.31)                                        
 45 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR   1:32.54    1:28.09 BRNZ   
                  41.23     1:28.09 (46.86)                                        
 46 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR   1:28.31    1:29.17 BRNZ   
                  42.74     1:29.17 (46.43)                                        
 47 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          1:27.89    1:29.39 BRNZ   
                  42.31     1:29.39 (47.08)                                        
 48 Kuzma, Jaclyn R           11 Express Swimming-MR  1:36.97    1:30.70 BRNZ   
                  41.93     1:30.70 (48.77)                                        
 49 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR          1:39.67    1:31.55 BRNZ   
                  42.11     1:31.55 (49.44)                                        
 50 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            1:37.74    1:37.85 BRNZ   
                  45.25     1:37.85 (52.60)                                        
 51 Sun, Liuxi X              11 RedTails-MR          1:45.09    1:39.34 BRNZ   
                  47.61     1:39.34 (51.73)                                        
 52 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR  1:54.48    1:39.73 BRNZ   
                  46.07     1:39.73 (53.66)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
              2:25.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              2:29.23    2:22.26 SILV   
                  32.47     1:08.92 (36.45)     1:46.39 (37.47)     2:22.26 (35.87)
  2 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   2:39.75    2:25.37 SILV   
                  32.20     1:08.77 (36.57)     1:47.43 (38.66)     2:25.37 (37.94)
  3 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              2:29.64    2:25.61 SILV   
                  32.52     1:09.57 (37.05)     1:48.38 (38.81)     2:25.61 (37.23)
BRNZ - Division  
  1 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          2:32.78    2:27.16 BRNZ   
                  34.22     1:11.41 (37.19)     1:49.71 (38.30)     2:27.16 (37.45)
  2 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   2:30.64    2:27.33 BRNZ   
                  34.05     1:10.80 (36.75)     1:49.68 (38.88)     2:27.33 (37.65)
  3 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            2:32.06    2:31.56 BRNZ   
                  33.76     1:12.58 (38.82)     1:53.00 (40.42)     2:31.56 (38.56)
  4 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              2:33.87    2:34.00 BRNZ   
                  34.75     1:14.32 (39.57)     1:54.62 (40.30)     2:34.00 (39.38)
  5 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  2:42.55    2:34.59 BRNZ   
                  34.10     1:14.08 (39.98)     1:55.51 (41.43)     2:34.59 (39.08)
  6 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   2:45.70    2:35.83 BRNZ   
                  35.58     1:15.09 (39.51)     1:56.89 (41.80)     2:35.83 (38.94)
  7 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          2:33.78    2:36.12 BRNZ   
                  35.19     1:15.13 (39.94)     1:56.89 (41.76)     2:36.12 (39.23)
  8 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   2:35.11    2:36.30 BRNZ   
                  34.82     1:14.16 (39.34)     1:56.22 (42.06)     2:36.30 (40.08)
  9 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   2:41.50    2:37.47 BRNZ   
                  36.18     1:16.40 (40.22)   2:37.47 (1:21.07)                    
 10 Chang, Grace              11 GATE-MR              2:40.28    2:38.30 BRNZ   
                  35.80     1:16.35 (40.55)     1:57.95 (41.60)     2:38.30 (40.35)
 11 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               2:42.67    2:39.48 BRNZ   
                  35.27     1:15.83 (40.56)     1:57.99 (42.16)     2:39.48 (41.49)
 12 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              2:38.96    2:39.77 BRNZ   
                  35.65     1:17.10 (41.45)     1:58.84 (41.74)     2:39.77 (40.93)
 13 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  2:46.23    2:41.33 BRNZ   
                  36.98     1:19.13 (42.15)     1:58.11 (38.98)     2:41.33 (43.22)
 14 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  2:45.20    2:41.57 BRNZ   
                  35.65     1:16.51 (40.86)     1:58.77 (42.26)     2:41.57 (42.80)
 15 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          2:48.44    2:43.12 BRNZ   
                  36.67     1:19.39 (42.72)     2:03.99 (44.60)     2:43.12 (39.13)
 16 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            3:12.94    2:44.14 BRNZ   
                  36.07     1:17.99 (41.92)     2:01.72 (43.73)     2:44.14 (42.42)
 17 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          2:56.57    2:44.42 BRNZ   
                  37.65     1:20.08 (42.43)     2:03.57 (43.49)     2:44.42 (40.85)
 18 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   2:39.14    2:44.56 BRNZ   
                  35.77     1:18.38 (42.61)     2:02.66 (44.28)     2:44.56 (41.90)
 19 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  2:51.99    2:47.11 BRNZ   
                  39.45     1:22.19 (42.74)     2:05.65 (43.46)     2:47.11 (41.46)
 20 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  3:07.11    3:01.14 BRNZ   
                  37.74     1:23.59 (45.85)     2:12.35 (48.76)     3:01.14 (48.79)
 21 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR   3:06.43    3:11.99 BRNZ   
                  40.70     1:29.66 (48.96)     2:22.08 (52.42)     3:11.99 (49.91)
 22 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          3:25.13    3:12.88 BRNZ   
                  42.14     1:30.69 (48.55)     2:22.06 (51.37)     3:12.88 (50.82)
 23 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            3:42.53    3:28.99 BRNZ   
                  44.32     1:37.88 (53.56)     2:34.90 (57.02)     3:28.99 (54.09)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:20.79  SILV
              6:20.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:20.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   6:25.75    6:11.15 SILV   
                  33.54     1:10.70 (37.16)     1:48.61 (37.91)     2:27.16 (38.55)
        3:04.50 (37.34)     3:43.12 (38.62)     4:20.97 (37.85)     4:58.45 (37.48)
        5:35.85 (37.40)     6:11.15 (35.30)                                        
BRNZ - Division  
  1 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            6:48.58    6:21.15 BRNZ   
                  34.14     1:12.22 (38.08)     1:51.59 (39.37)     2:30.70 (39.11)
        3:10.93 (40.23)     3:50.57 (39.64)     4:30.08 (39.51)     5:09.23 (39.15)
        5:47.00 (37.77)     6:21.15 (34.15)                                        
  2 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   6:44.58    6:24.81 BRNZ   
                  35.22     1:12.70 (37.48)     1:51.36 (38.66)     2:30.70 (39.34)
        3:10.48 (39.78)     3:49.77 (39.29)     4:29.21 (39.44)     5:08.32 (39.11)
        5:46.91 (38.59)     6:24.81 (37.90)                                        
  3 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   6:40.14    6:29.78 BRNZ   
                  33.20     1:11.02 (37.82)     1:49.92 (38.90)     2:29.88 (39.96)
        3:09.84 (39.96)     3:50.04 (40.20)     4:30.40 (40.36)     5:11.68 (41.28)
        5:51.09 (39.41)     6:29.78 (38.69)                                        
  4 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              6:45.75    6:31.69 BRNZ   
                  33.25     1:11.75 (38.50)     1:50.95 (39.20)     2:30.65 (39.70)
        3:11.10 (40.45)     3:51.94 (40.84)     4:32.87 (40.93)     5:13.98 (41.11)
        5:54.71 (40.73)     6:31.69 (36.98)                                        
  5 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          6:40.64    6:31.83 BRNZ   
                  34.42     1:12.05 (37.63)     1:51.18 (39.13)     2:31.24 (40.06)
        3:11.53 (40.29)     3:51.81 (40.28)     4:32.86 (41.05)     5:13.78 (40.92)
        5:54.02 (40.24)     6:31.83 (37.81)                                        
  6 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              6:55.35    6:35.92 BRNZ   
                  36.02     1:15.45 (39.43)     1:55.60 (40.15)     2:35.03 (39.43)
        3:14.48 (39.45)     3:53.74 (39.26)     4:34.64 (40.90)     5:14.63 (39.99)
        5:56.20 (41.57)     6:35.92 (39.72)                                        
  7 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  7:29.16    6:59.16 BRNZ   
                  36.99     1:18.97 (41.98)     2:03.46 (44.49)     2:44.99 (41.53)
        3:29.47 (44.48)     4:11.16 (41.69)     4:54.70 (43.54)     5:37.87 (43.17)
        6:19.09 (41.22)     6:59.16 (40.07)                                        
  8 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  7:01.99    7:00.15 BRNZ   
                  36.09     1:17.93 (41.84)     2:00.77 (42.84)     2:44.10 (43.33)
        3:27.41 (43.31)     4:11.82 (44.41)     4:56.11 (44.29)     5:39.20 (43.09)
        6:21.43 (42.23)     7:00.15 (38.72)                                        
  9 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   7:03.95    7:00.46 BRNZ   
                  36.16     1:18.18 (42.02)     2:01.08 (42.90)     2:43.78 (42.70)
        3:26.87 (43.09)     4:09.53 (42.66)     4:53.01 (43.48)     5:36.60 (43.59)
        6:20.20 (43.60)     7:00.46 (40.26)                                        
 10 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          6:55.09    7:09.81 BRNZ   
                  35.06     1:15.58 (40.52)     1:58.99 (43.41)     2:43.92 (44.93)
        3:28.56 (44.64)     4:13.20 (44.64)     4:58.18 (44.98)     5:43.08 (44.90)
        6:27.47 (44.39)     7:09.81 (42.34)                                        
 11 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  7:25.04    7:11.42 BRNZ   
                  36.99     1:19.98 (42.99)     2:05.68 (45.70)     2:51.50 (45.82)
        3:35.24 (43.74)     4:20.88 (45.64)     5:05.21 (44.33)     5:49.39 (44.18)
        6:30.90 (41.51)     7:11.42 (40.52)                                        
 12 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          7:17.26    7:12.44 BRNZ   
                  36.13     1:17.16 (41.03)     1:59.83 (42.67)     2:43.29 (43.46)
        3:27.33 (44.04)     4:12.67 (45.34)     4:58.10 (45.43)     5:44.10 (46.00)
        6:30.01 (45.91)     7:12.44 (42.43)                                        
 13 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          9:00.09    7:40.19 BRNZ   
                  38.01     1:23.27 (45.26)     2:10.84 (47.57)     2:57.19 (46.35)
                                4:32.41 ( )     5:21.09 (48.68)     6:09.68 (48.59)
        6:56.51 (46.83)     7:40.19 (43.68)                                        
 14 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  8:11.35    7:42.98 BRNZ   
                  38.50     1:23.40 (44.90)     2:10.77 (47.37)     2:57.92 (47.15)
        3:46.57 (48.65)     4:34.61 (48.04)     5:23.01 (48.40)     6:11.49 (48.48)
        6:58.78 (47.29)     7:42.98 (44.20)                                        
 15 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          8:00.09    8:16.82 BRNZ   
                  37.72     1:21.22 (43.50)                             3:01.54 ( )
                                4:48.91 ( )     5:40.86 (51.95)     6:33.93 (53.07)
        7:27.21 (53.28)     8:16.82 (49.61)                                        
Non-Award Division  
 -- Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            7:30.00        DFS        
      Declared false start
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR            7:36.77         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                37.99  SILV
                38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR     43.13      35.70 SILV   
  2 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR                38.06      35.91 SILV   
  3 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR    38.74      36.78 SILV   
  4 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR            38.30      36.82 SILV   
  5 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR    40.25      36.86 SILV   
  6 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR     43.29      37.56 SILV   
  7 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                39.23      37.57 SILV   
  8 Gatti, Kathleen V         12 Express Swimming-MR    38.01      37.78 SILV   
  9 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR    39.21      37.85 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Pan, Christina            11 GATE-MR                39.92      38.00 QUAL   
  2 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR    38.55      38.73 BRNZ   
  2 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR     40.01      38.73 BRNZ   
  4 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    38.95      39.22 BRNZ   
  5 Brown, Justine-Alexandri  12 Unhes-Mr-MR            42.02      39.34 BRNZ   
  6 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            38.27      39.41 BRNZ   
  7 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR    40.30      39.55 BRNZ   
  8 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              40.46      39.66 BRNZ   
  9 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR            40.22      39.69 BRNZ   
 10 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                40.51      39.88 BRNZ   
 11 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    40.19      40.25 BRNZ   
 12 Simpson, Kayla A          12 RI Marlins-MR          43.18      40.43 BRNZ   
 13 Christie, Ryann           12 WAC-MR                 39.01      40.65 BRNZ   
 14 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR            40.92      41.00 BRNZ   
 15 Abbas, Rewan              12 WAC-MR                 39.16      41.30 BRNZ   
 16 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            41.28      41.47 BRNZ   
 17 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              43.01      41.53 BRNZ   
 18 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR            41.44      41.55 BRNZ   
 19 Alston, Taj I             12 RedTails-MR            43.25      41.99 BRNZ   
 20 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            43.73      42.14 BRNZ   
 21 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR    41.52      42.43 BRNZ   
 22 O'Keefe, Lauren M         12 HS-MR                  42.90      42.67 BRNZ   
 23 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR    44.01      44.15 BRNZ   
 24 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR    46.04      44.34 BRNZ   
 25 Kuzma, Jaclyn R           11 Express Swimming-MR    48.82      44.51 BRNZ   
 26 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR                47.22      44.68 BRNZ   
 27 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR     45.71      44.75 BRNZ   
 28 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR              52.38      45.48 BRNZ   
 29 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR            51.27      45.72 BRNZ   
 30 Sun, Liuxi X              11 RedTails-MR            45.28      46.15 BRNZ   
 31 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR     44.99      46.52 BRNZ   
 32 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR     46.54      48.12 BRNZ   
 33 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR    48.66      48.68 BRNZ   
 34 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR    52.85      50.66 BRNZ   
 35 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            48.09      51.88 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Price, Jordin C           12 RedTails-MR            43.09         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.99  JO
                37.99  SILV
                38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Pan, Christina            11 GATE-MR                   NT      39.03 BRNZ   
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
              1:22.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Liu, Allison              12 WEST-MR              1:26.06    1:16.98 SILV   
                  37.35     1:16.98 (39.63)                                        
  2 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              1:22.65    1:18.27 SILV   
                  36.99     1:18.27 (41.28)                                        
  3 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR  1:26.36    1:19.72 SILV   
                  39.15     1:19.72 (40.57)                                        
BRNZ - Division  
  1 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:22.43    1:22.11 BRNZ   
                  40.65     1:22.11 (41.46)                                        
  2 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   1:24.19    1:22.21 BRNZ   
                  40.52     1:22.21 (41.69)                                        
  3 Pan, Christina            11 GATE-MR              1:28.25    1:22.62 BRNZ   
                  40.28     1:22.62 (42.34)                                        
  4 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:27.00    1:22.91 BRNZ   
                  40.16     1:22.91 (42.75)                                        
  5 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR  1:25.22    1:23.49 BRNZ   
                  39.83     1:23.49 (43.66)                                        
  6 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   1:22.67    1:24.15 BRNZ   
                  41.20     1:24.15 (42.95)                                        
  7 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR  1:25.18    1:24.98 BRNZ   
                  40.99     1:24.98 (43.99)                                        
  8 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          1:22.51    1:25.25 BRNZ   
                  41.37     1:25.25 (43.88)                                        
  9 Cuadrado, Katelyn E       12 MAD-MR               1:29.04    1:25.40 BRNZ   
                  42.27     1:25.40 (43.13)                                        
 10 Landy, Jenna P            11 Badger-MR            1:32.31    1:26.42 BRNZ   
                  42.02     1:26.42 (44.40)                                        
 11 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:27.71    1:27.01 BRNZ   
                  42.19     1:27.01 (44.82)                                        
 12 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          1:24.66    1:27.14 BRNZ   
                  41.63     1:27.14 (45.51)                                        
 13 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            1:27.46    1:27.62 BRNZ   
                  41.80     1:27.62 (45.82)                                        
 14 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  1:35.71    1:28.05 BRNZ   
                  43.92     1:28.05 (44.13)                                        
 15 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               1:36.68    1:28.25 BRNZ   
                  42.59     1:28.25 (45.66)                                        
 16 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:30.15    1:28.41 BRNZ   
                  42.91     1:28.41 (45.50)                                        
 17 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:24.01    1:28.61 BRNZ   
                  40.61     1:28.61 (48.00)                                        
 18 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR  1:32.44    1:29.26 BRNZ   
                  43.00     1:29.26 (46.26)                                        
 19 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR          1:46.15    1:30.83 BRNZ   
 20 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR   1:44.59    1:32.28 BRNZ   
                  45.08     1:32.28 (47.20)                                        
 21 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR          1:46.93    1:33.17 BRNZ   
 22 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR  1:45.84    1:35.21 BRNZ   
                  45.32     1:35.21 (49.89)                                        
 23 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR              1:40.18    1:36.61 BRNZ   
                  45.03     1:36.61 (51.58)                                        
 24 Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  1:39.03    1:39.54 BRNZ   
                  46.72     1:39.54 (52.82)                                        
 25 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            1:45.25    1:40.60 BRNZ   
                  48.42     1:40.60 (52.18)                                        
 26 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR   1:39.78    1:41.45 BRNZ   
                  48.67     1:41.45 (52.78)                                        
 27 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:46.44    1:41.83 BRNZ   
                  48.73     1:41.83 (53.10)                                        
 28 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR          1:54.24    1:47.60 BRNZ   
 29 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR  2:02.16    1:51.75 BRNZ   
                  52.76     1:51.75 (58.99)                                        
 30 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          1:51.61    1:53.89 BRNZ   
                  54.18     1:53.89 (59.71)                                        
 31 Price, Jordin C           12 RedTails-MR          2:00.09    2:18.11 BRNZ   
                1:03.17   2:18.11 (1:14.94)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:55.99  SILV
              2:56.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              2:57.60    2:50.90 SILV   
                  40.42     1:23.63 (43.21)     2:08.49 (44.86)     2:50.90 (42.41)
  2 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            3:03.74    2:54.46 SILV   
                  40.82     1:26.33 (45.51)     2:12.33 (46.00)     2:54.46 (42.13)
BRNZ - Division  
  1 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            3:12.13    3:07.83 BRNZ   
                  42.87     1:30.38 (47.51)     2:20.17 (49.79)     3:07.83 (47.66)
  2 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR                 NT    3:22.77 BRNZ   
                  47.72     1:40.65 (52.93)     2:33.66 (53.01)     3:22.77 (49.11)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: The Hutton Family
 Swim fast RJ 

 We are so proud of you.

                37.19  JO
                42.79  SILV
                42.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR            43.17      42.07 SILV   
  2 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                43.58      42.26 SILV   
  3 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR            44.12      42.66 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Abbas, Rewan              12 WAC-MR                 42.98      42.90 BRNZ   
  2 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR    43.11      43.08 BRNZ   
  3 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR    43.49      43.26 BRNZ   
  4 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              43.30      43.78 BRNZ   
  5 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR    45.49      43.92 BRNZ   
  6 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR            44.34      44.33 BRNZ   
  7 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR    46.14      44.53 BRNZ   
  8 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR                47.97      44.62 BRNZ   
  9 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR    44.19      44.68 BRNZ   
 10 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR          48.10      44.70 BRNZ   
 11 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            44.09      44.95 BRNZ   
 12 Pan, Christina            11 GATE-MR                46.94      45.27 BRNZ   
 13 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR    45.30      45.35 BRNZ   
 14 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR    48.28      45.95 BRNZ   
 15 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            47.74      46.13 BRNZ   
 16 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    45.95      46.15 BRNZ   
 17 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR     47.48      46.27 BRNZ   
 18 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                47.27      46.31 BRNZ   
 19 Brown, Justine-Alexandri  12 Unhes-Mr-MR            46.73      46.56 BRNZ   
 20 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR              46.25      46.76 BRNZ   
 21 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR            46.09      47.17 BRNZ   
 22 Schloss, Leora G          11 Badger-MR              45.78      47.18 BRNZ   
 23 Alston, Taj I             12 RedTails-MR            47.78      47.34 BRNZ   
 24 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            51.50      48.67 BRNZ   
 25 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR     50.71      48.73 BRNZ   
 26 O'Keefe, Lauren M         12 HS-MR                  48.38      49.16 BRNZ   
 27 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR                51.80      49.91 BRNZ   
 28 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR            47.85      50.16 BRNZ   
 29 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR     50.02      50.67 BRNZ   
 30 Tam, Katie                12 Express Swimming-MR  1:01.47      50.82 BRNZ   
 31 Price, Jordin C           12 RedTails-MR            48.09      51.06 BRNZ   
 32 Chau, Audrey A            11 CIY-MR                 51.27      51.38 BRNZ   
 33 Kuzma, Jaclyn R           11 Express Swimming-MR  1:08.24      53.67 BRNZ   
 34 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            48.53      54.51 BRNZ   
 35 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR    55.61      54.58 BRNZ   
 36 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR                 NT      56.54 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Egan, Sharon M            12 APEX-MR                48.69         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
              1:31.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:31.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:44.26    1:26.02 SILV   
                  40.92     1:26.02 (45.10)                                        
  2 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          1:33.29    1:28.77 SILV   
                  41.24     1:28.77 (47.53)                                        
  3 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:31.70    1:28.88 SILV   
                  42.52     1:28.88 (46.36)                                        
  4 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            1:32.01    1:29.15 SILV   
                  42.67     1:29.15 (46.48)                                        
  5 Liu, Allison              12 WEST-MR              1:35.24    1:29.81 SILV   
                  43.95     1:29.81 (45.86)                                        
  6 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:37.45    1:30.40 SILV   
                  42.74     1:30.40 (47.66)                                        
  7 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:34.24    1:30.50 SILV   
                  43.74     1:30.50 (46.76)                                        
  8 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              1:37.29    1:30.73 SILV   
                  44.04     1:30.73 (46.69)                                        
BRNZ - Division  
  1 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:37.78    1:32.09 BRNZ   
                  43.89     1:32.09 (48.20)                                        
  2 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:32.48    1:32.10 BRNZ   
                  43.50     1:32.10 (48.60)                                        
  3 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  1:32.49    1:33.41 BRNZ   
                  45.25     1:33.41 (48.16)                                        
  4 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   1:33.69    1:33.61 BRNZ   
                  44.56     1:33.61 (49.05)                                        
  5 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:34.78    1:35.08 BRNZ   
                  44.45     1:35.08 (50.63)                                        
  6 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  1:36.85    1:35.44 BRNZ   
                  45.73     1:35.44 (49.71)                                        
  7 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR  1:36.24    1:35.55 BRNZ   
                  44.85     1:35.55 (50.70)                                        
  8 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:38.79    1:35.87 BRNZ   
                  47.42     1:35.87 (48.45)                                        
  9 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:38.27    1:36.18 BRNZ   
                  45.94     1:36.18 (50.24)                                        
 10 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:37.96    1:36.34 BRNZ   
                  45.91     1:36.34 (50.43)                                        
 11 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR  1:34.39    1:36.43 BRNZ   
                  47.63     1:36.43 (48.80)                                        
 12 Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR  1:35.52    1:37.64 BRNZ   
                  46.67     1:37.64 (50.97)                                        
 13 Pan, Christina            11 GATE-MR              1:40.65    1:38.06 BRNZ   
                  45.61     1:38.06 (52.45)                                        
 14 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR          1:36.41    1:38.77 BRNZ   
                  47.00     1:38.77 (51.77)                                        
 15 Ross, Shawna Y            12 GATE-MR              1:46.12    1:39.10 BRNZ   
                  45.27     1:39.10 (53.83)                                        
 16 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   1:42.14    1:39.45 BRNZ   
                  46.33     1:39.45 (53.12)                                        
 17 Landy, Jenna P            11 Badger-MR                 NT    1:39.60 BRNZ   
                  46.70     1:39.60 (52.90)                                        
 18 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            2:06.81    1:39.87 BRNZ   
                  47.08     1:39.87 (52.79)                                        
 19 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:36.94    1:40.84 BRNZ   
                  47.59     1:40.84 (53.25)                                        
 20 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:40.92    1:42.22 BRNZ   
                  48.97     1:42.22 (53.25)                                        
 21 Egan, Sharon M            12 APEX-MR              1:46.89    1:43.83 BRNZ   
                  49.52     1:43.83 (54.31)                                        
 22 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR   1:57.09    1:45.07 BRNZ   
                  49.96     1:45.07 (55.11)                                        
 23 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR   1:39.80    1:45.65 BRNZ   
                  49.00     1:45.65 (56.65)                                        
 24 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR          1:53.20    1:47.31 BRNZ   
                  50.14     1:47.31 (57.17)                                        
 25 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR              2:04.32    1:54.35 BRNZ   
                  52.49   1:54.35 (1:01.86)                                        
 26 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR   1:49.83    1:54.39 BRNZ   
                  52.88   1:54.39 (1:01.51)                                        
 27 Eisenberg, Helen I        11 Express Swimming-MR  1:55.48    1:57.57 BRNZ   
                  57.09   1:57.57 (1:00.48)                                        
Non-Award Division  
 -- Calabrese, Victoria       11 Express Swimming-MR  2:08.03         DQ        
      One hand touch
                1:00.81        DQ (1:10.69)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:55.99  JO
              3:15.99  SILV
              3:16.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:16.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                   NT    3:06.99 SILV   
                  42.03     1:30.54 (48.51)     2:19.55 (49.01)     3:06.99 (47.44)
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:55.99  JO
              3:15.99  SILV
              3:16.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:16.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              3:26.06    3:11.01 SILV   
                  44.40     1:33.10 (48.70)     2:22.36 (49.26)     3:11.01 (48.65)
  2 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              3:24.58    3:13.70 SILV   
                  43.17     1:32.21 (49.04)     2:23.32 (51.11)     3:13.70 (50.38)
BRNZ - Division  
  1 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          3:16.01    3:17.98 BRNZ   
                  45.12     1:35.63 (50.51)     2:27.26 (51.63)     3:17.98 (50.72)
  2 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          3:20.09    3:23.59 BRNZ   
                  43.61     1:34.50 (50.89)     2:29.13 (54.63)     3:23.59 (54.46)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                31.59  JO
                35.69  SILV
                35.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ross, Shawna Y            12 GATE-MR                   NT      42.15 BRNZ   
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                35.69  SILV
                35.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR            35.75      34.34 SILV   
  2 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR                36.52      34.56 SILV   
  3 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR            35.77      35.05 SILV   
  4 Woodiwiss, Rachel M       12 Express Swimming-MR    36.60      35.52 SILV   
  5 Chang, Grace              11 GATE-MR                35.78      35.69 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR            38.73      36.02 BRNZ   
  2 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR                37.88      36.21 BRNZ   
  3 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                37.01      36.38 BRNZ   
  4 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR              36.10      36.39 BRNZ   
  5 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR     37.61      36.53 BRNZ   
  6 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR    39.66      36.59 BRNZ   
  7 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR    37.52      36.94 BRNZ   
  8 Brydon, Maia              11 RedTails-MR            37.44      36.99 BRNZ   
  9 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            37.27      37.36 BRNZ   
 10 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR     43.25      37.58 BRNZ   
 11 Abbas, Rewan              12 WAC-MR                 37.22      37.86 BRNZ   
 12 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR     38.53      37.96 BRNZ   
 13 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR     39.50      38.18 BRNZ   
 14 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR    47.89      38.71 BRNZ   
 15 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR                44.85      39.11 BRNZ   
 16 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR     39.66      39.73 BRNZ   
 17 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR    40.47      40.01 BRNZ   
 18 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR     41.78      40.40 BRNZ   
 19 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR            40.19      40.65 BRNZ   
 20 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    41.33      41.03 BRNZ   
 21 Liu, Allison              12 WEST-MR                41.76      41.33 BRNZ   
 22 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR    44.17      41.34 BRNZ   
 23 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR    45.26      42.35 BRNZ   
 24 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR            45.09      42.68 BRNZ   
 25 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              41.61      42.96 BRNZ   
 26 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR    40.78      43.01 BRNZ   
 27 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR            43.32      43.44 BRNZ   
 28 Backus, Shaye M           12 Express Swimming-MR    44.30      45.28 BRNZ   
 29 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR     41.31      45.59 BRNZ   
 30 Pardo, Shamira L          12 APEX-MR                44.65      45.77 BRNZ   
 31 Egan, Sharon M            12 APEX-MR                46.60      46.61 BRNZ   
 32 Price, Jordin C           12 RedTails-MR            45.09      46.74 BRNZ   
 33 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            45.95      49.15 BRNZ   
 34 Horn, Imogen              11 Manhattan Makos-MR     52.02      51.73 BRNZ   
 35 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR            47.96      53.62 BRNZ   
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
              1:26.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gatti, Kathleen V         12 Express Swimming-MR  1:32.77    1:22.99 SILV   
                  38.45     1:22.99 (44.54)                                        
  2 Donlevy, Kelly A          11 CIY-MR               1:29.23    1:25.09 SILV   
                  39.12     1:25.09 (45.97)                                        
BRNZ - Division  
  1 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   1:28.12    1:26.34 BRNZ   
                  39.08     1:26.34 (47.26)                                        
  2 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   1:31.63    1:29.50 BRNZ   
                  41.61     1:29.50 (47.89)                                        
  3 Huang, Amanda             11 Express Swimming-MR  1:36.74    1:31.12 BRNZ   
                  40.47     1:31.12 (50.65)                                        
  4 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:34.27    1:32.16 BRNZ   
                  41.23     1:32.16 (50.93)                                        
  5 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  1:35.96    1:36.10 BRNZ   
                  42.47     1:36.10 (53.63)                                        
  6 Chau, Audrey A            11 CIY-MR               1:46.73    1:41.95 BRNZ   
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
              1:18.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:18.94    1:16.21 SILV   
                  33.89     1:16.21 (42.32)                                        
  2 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:20.52    1:16.50 SILV   
                  35.36     1:16.50 (41.14)                                        
  3 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:19.18    1:17.14 SILV   
                  36.87     1:17.14 (40.27)                                        
  4 Donlevy, Kelly A          11 CIY-MR               1:19.69    1:18.03 SILV   
                  36.27     1:18.03 (41.76)                                        
BRNZ - Division  
  1 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR          1:20.96    1:18.91 BRNZ   
                  36.80     1:18.91 (42.11)                                        
  2 LU, Helen                 12 Twisters-MR          1:19.39    1:19.25 BRNZ   
                  36.53     1:19.25 (42.72)                                        
  3 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:24.17    1:19.28 BRNZ   
                  37.00     1:19.28 (42.28)                                        
  4 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR  1:22.03    1:19.70 BRNZ   
                  37.18     1:19.70 (42.52)                                        
  5 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:21.20    1:19.72 BRNZ   
                  36.20     1:19.72 (43.52)                                        
  6 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:21.60    1:20.32 BRNZ   
                  35.71     1:20.32 (44.61)                                        
  7 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               1:24.61    1:20.49 BRNZ   
                  37.43     1:20.49 (43.06)                                        
  8 Sacranie, Jaina A         11 Manhattan Makos-MR   1:23.47    1:20.54 BRNZ   
                  37.13     1:20.54 (43.41)                                        
  9 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:22.47    1:21.07 BRNZ   
                  37.72     1:21.07 (43.35)                                        
 10 Christie, Ryann           12 WAC-MR               1:24.62    1:21.08 BRNZ   
                  38.17     1:21.08 (42.91)                                        
 11 Gatti, Kathleen V         12 Express Swimming-MR  1:28.29    1:21.40 BRNZ   
                  38.22     1:21.40 (43.18)                                        
 12 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR          1:25.32    1:21.80 BRNZ   
                  37.56     1:21.80 (44.24)                                        
 13 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:28.00    1:22.33 BRNZ   
                  40.61     1:22.33 (41.72)                                        
 14 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   1:24.63    1:22.45 BRNZ   
                  37.30     1:22.45 (45.15)                                        
 15 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR          1:20.04    1:22.77 BRNZ   
                  38.21     1:22.77 (44.56)                                        
 16 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          1:19.48    1:23.28 BRNZ   
                  40.05     1:23.28 (43.23)                                        
 17 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  1:24.91    1:23.56 BRNZ   
                  38.44     1:23.56 (45.12)                                        
 18 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR        1:23.58    1:23.94 BRNZ   
                  41.49     1:23.94 (42.45)                                        
 19 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:25.63    1:24.01 BRNZ   
                  41.88     1:24.01 (42.13)                                        
 20 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   1:22.87    1:24.45 BRNZ   
                  38.79     1:24.45 (45.66)                                        
 21 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  1:30.17    1:25.36 BRNZ   
                  41.07     1:25.36 (44.29)                                        
 22 Blizzard, Autumn          11 Unhes-Mr-MR          1:29.45    1:25.90 BRNZ   
                  41.06     1:25.90 (44.84)                                        
 22 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:27.86    1:25.90 BRNZ   
                  41.72     1:25.90 (44.18)                                        
 24 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:31.16    1:26.71 BRNZ   
                  39.84     1:26.71 (46.87)                                        
 25 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            1:30.97    1:26.86 BRNZ   
                  41.27     1:26.86 (45.59)                                        
 26 Rojas, Alice E            11 RedTails-MR          1:25.98    1:27.89 BRNZ   
                  39.46     1:27.89 (48.43)                                        
 27 Gregoire, Chloe           11 Manhattan Makos-MR   1:33.07    1:29.16 BRNZ   
                  42.70     1:29.16 (46.46)                                        
 28 O'Keefe, Lauren M         12 HS-MR                1:31.08    1:29.24 BRNZ   
                  41.61     1:29.24 (47.63)                                        
 29 Simpson, Kayla A          12 RI Marlins-MR        1:26.87    1:29.44 BRNZ   
                  42.05     1:29.44 (47.39)                                        
 30 Alston, Taj I             12 RedTails-MR          1:30.00    1:30.32 BRNZ   
 31 Chau, Audrey A            11 CIY-MR               1:32.87    1:30.54 BRNZ   
                  42.62     1:30.54 (47.92)                                        
 32 Feliciano, Krystal A      12 RedTails-MR          1:47.80    1:33.97 BRNZ   
                  43.13     1:33.97 (50.84)                                        
 33 Binkis, Elaina V          11 Express Swimming-MR  1:37.04    1:37.57 BRNZ   
                  48.34     1:37.57 (49.23)                                        
 34 Gilbert, Hannah           11 Manhattan Makos-MR   1:38.33    1:38.69 BRNZ   
                  46.97     1:38.69 (51.72)                                        
 35 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            1:50.47    1:43.06 BRNZ   
                  48.07     1:43.06 (54.99)                                        
 36 Rodriguez, Sophia M       12 RedTails-MR          1:41.03    1:43.67 BRNZ   
                  51.35     1:43.67 (52.32)                                        
 37 Sun, Liuxi X              11 RedTails-MR          2:00.09    1:58.06 BRNZ   
                  51.83   1:58.06 (1:06.23)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
              2:48.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              2:50.15    2:37.97 SILV   
                  33.43     1:13.14 (39.71)     2:02.02 (48.88)     2:37.97 (35.95)
  2 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              2:50.65    2:38.02 SILV   
                  36.07     1:14.95 (38.88)     2:03.33 (48.38)     2:38.02 (34.69)
  3 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          2:49.48    2:40.46 SILV   
                  35.28     1:15.50 (40.22)     2:06.03 (50.53)     2:40.46 (34.43)
  4 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   2:48.49    2:40.85 SILV   
                  34.32     1:15.10 (40.78)     2:05.26 (50.16)     2:40.85 (35.59)
BRNZ - Division  
  1 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR          3:04.56    2:48.46 BRNZ   
                  35.96     1:17.61 (41.65)     2:09.46 (51.85)     2:48.46 (39.00)
  2 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          2:53.55    2:49.15 BRNZ   
                  38.04     1:18.18 (40.14)     2:12.52 (54.34)     2:49.15 (36.63)
  3 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          2:53.42    2:49.88 BRNZ   
                  36.71     1:21.19 (44.48)     2:10.65 (49.46)     2:49.88 (39.23)
  4 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   2:52.01    2:50.35 BRNZ   
                  39.81     1:22.28 (42.47)     2:10.32 (48.04)     2:50.35 (40.03)
  5 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:49.29    2:52.49 BRNZ   
                  38.31     1:23.47 (45.16)     2:13.34 (49.87)     2:52.49 (39.15)
  6 Martin, Alyssa D          11 APEX-MR              2:58.61    2:55.47 BRNZ   
                  42.28     1:28.24 (45.96)     2:19.09 (50.85)     2:55.47 (36.38)
  7 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  3:00.86    2:55.63 BRNZ   
                  41.96     1:28.31 (46.35)     2:18.03 (49.72)     2:55.63 (37.60)
  8 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  2:53.33    2:55.74 BRNZ   
                  39.27     1:21.51 (42.24)     2:17.27 (55.76)     2:55.74 (38.47)
  9 Kabillio, Mia N           11 Manhattan Makos-MR   3:11.91    2:57.52 BRNZ   
                  38.34     1:22.23 (43.89)     2:18.24 (56.01)     2:57.52 (39.28)
 10 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   3:04.53    2:57.83 BRNZ   
                  37.59     1:20.82 (43.23)     2:18.78 (57.96)     2:57.83 (39.05)
 11 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              2:59.18    2:57.92 BRNZ   
                  39.65     1:23.96 (44.31)     2:18.11 (54.15)     2:57.92 (39.81)
 12 Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  3:16.88    3:00.80 BRNZ   
                  44.07     1:29.77 (45.70)     2:21.18 (51.41)     3:00.80 (39.62)
 13 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  3:01.89    3:01.83 BRNZ   
                  43.06     1:24.40 (41.34)     2:21.48 (57.08)     3:01.83 (40.35)
 14 Lomas, Melissa *          11 Badger-MR            3:45.00    3:02.86 BRNZ   
                  42.04     1:30.52 (48.48)     2:23.43 (52.91)     3:02.86 (39.43)
 15 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          3:08.90    3:04.06 BRNZ   
                  41.53                             2:21.59 ( )     3:04.06 (42.47)
 16 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  3:20.09    3:14.48 BRNZ   
                  43.43     1:36.24 (52.81)     2:29.43 (53.19)     3:14.48 (45.05)
 17 Benejam, Natalia M        11 Badger-MR            3:59.55    3:52.44 BRNZ   
                  59.98     1:53.98 (54.00)   2:59.56 (1:05.58)     3:52.44 (52.88)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                28.79  SILV
                28.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 28.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR                28.83      28.41 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR              29.07      28.86 BRNZ   
  2 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR    29.58      29.12 BRNZ   
  3 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR            29.33      29.16 BRNZ   
  4 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                  30.24      29.22 BRNZ   
  5 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR                29.53      29.35 BRNZ   
  6 Shen, Alexandra           14 HS-MR                  30.22      29.43 BRNZ   
  7 Caminiti, Maria C         13 CIY-MR                 29.54      29.46 BRNZ   
  8 Cheng, Britney            13 GATE-MR                30.64      29.47 BRNZ   
  9 Marsillo, Victoria N      13 HS-MR                  29.70      29.51 BRNZ   
 10 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                  29.44      29.59 BRNZ   
 11 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR                30.37      29.80 BRNZ   
 12 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                  30.20      29.82 BRNZ   
 13 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR                30.18      29.83 BRNZ   
 14 Owen, Alyssa R            13 HS-MR                  29.66      29.86 BRNZ   
 15 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR            29.73      29.87 BRNZ   
 16 Canales, Carolyn M        13 HS-MR                  30.86      30.18 BRNZ   
 17 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR    29.74      30.40 BRNZ   
 18 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR     30.66      30.82 BRNZ   
 19 Ambrey, Alana D           13 Twisters-MR            30.39      31.29 BRNZ   
 20 Perez, Clara A            13 RedTails-MR            32.44      31.53 BRNZ   
 21 Gangemi, Samantha R       13 HS-MR                  31.87      31.57 BRNZ   
 22 Lee, Madison              13 NYCC-MR                31.07      31.75 BRNZ   
 23 Brereton, Hailey          13 WAC-MR                 35.96      31.76 BRNZ   
 24 Zloklikovits, Kristina M  13 HS-MR                  32.27      32.00 BRNZ   
 25 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR            32.89      32.01 BRNZ   
 26 Searing, Ashley C         14 Express Swimming-MR    33.30      33.28 BRNZ   
 27 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR            32.26      33.42 BRNZ   
 28 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR              32.76      33.98 BRNZ   
 29 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR              32.99      34.05 BRNZ   
 30 Wesh, Jandeija B          13 GATE-MR                35.45      34.45 BRNZ   
 31 Yurchenko, Jasmine V      13 Unhes-Mr-MR            34.71      35.07 BRNZ   
 32 Gaspar, Simona A          13 RedTails-MR            34.27      35.54 BRNZ   
 33 Delahoz, Laura            14 Express Swimming-MR    42.29      38.73 BRNZ   
 33 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR            40.34      38.73 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR              30.33         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
              1:03.09  SILV
              1:03.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            1:03.47    1:02.97 SILV   
                  31.15     1:02.97 (31.82)                                        
BRNZ - Division  
  1 Zaets, Allison M          14 WAC-MR               1:03.83    1:03.43 BRNZ   
                  30.93     1:03.43 (32.50)                                        
  2 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  1:04.63    1:03.48 BRNZ   
                  30.73     1:03.48 (32.75)                                        
  3 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  1:04.25    1:03.52 BRNZ   
                  31.04     1:03.52 (32.48)                                        
  4 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:04.57    1:04.53 BRNZ   
                  31.27     1:04.53 (33.26)                                        
  5 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          1:05.88    1:05.25 BRNZ   
                  31.44     1:05.25 (33.81)                                        
  6 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          1:05.95    1:05.57 BRNZ   
                  30.82     1:05.57 (34.75)                                        
  7 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:06.86    1:06.46 BRNZ   
                  31.48     1:06.46 (34.98)                                        
  8 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  1:06.28    1:06.83 BRNZ   
                  31.26     1:06.83 (35.57)                                        
  9 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:06.58    1:06.97 BRNZ   
                  31.36     1:06.97 (35.61)                                        
 10 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   1:08.26    1:07.23 BRNZ   
                  32.55     1:07.23 (34.68)                                        
 11 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               1:07.68    1:07.24 BRNZ   
                  32.26     1:07.24 (34.98)                                        
 12 Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              1:05.71    1:08.26 BRNZ   
                  30.60     1:08.26 (37.66)                                        
 13 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          1:12.48    1:09.22 BRNZ   
                  33.69     1:09.22 (35.53)                                        
 14 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:05.91    1:10.33 BRNZ   
                  33.77     1:10.33 (36.56)                                        
 15 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:13.76    1:10.64 BRNZ   
                  33.54     1:10.64 (37.10)                                        
 16 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          1:10.88    1:12.19 BRNZ   
                  33.96     1:12.19 (38.23)                                        
 17 Brereton, Hailey          13 WAC-MR               1:21.20    1:13.71 BRNZ   
                  35.09     1:13.71 (38.62)                                        
 18 Whealan, Julia M          13 Badger-MR            1:15.88    1:14.63 BRNZ   
                  35.83     1:14.63 (38.80)                                        
 19 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:14.09    1:16.08 BRNZ   
                  35.44     1:16.08 (40.64)                                        
 20 Searing, Ashley C         14 Express Swimming-MR  1:17.18    1:16.50 BRNZ   
                  36.73     1:16.50 (39.77)                                        
 21 Simpson, Kimberly R       14 Badger-MR            1:16.93    1:17.43 BRNZ   
                  37.38     1:17.43 (40.05)                                        
 22 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:23.08    1:18.40 BRNZ   
                  35.85     1:18.40 (42.55)                                        
 23 Wesh, Jandeija B          13 GATE-MR              1:20.43    1:20.19 BRNZ   
 24 Arzu-Williams, Najelle    14 MAD-MR               1:21.60    1:24.67 BRNZ   
                  36.57     1:24.67 (48.10)                                        
 25 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:35.08    1:32.09 BRNZ   
                  44.10     1:32.09 (47.99)                                        
 26 Badalamenti, Brianna      13 WAC-MR               1:45.99    1:37.52 BRNZ   
                  46.42     1:37.52 (51.10)                                        
 27 Delahoz, Laura            14 Express Swimming-MR  1:31.89    1:37.84 BRNZ   
                  46.68     1:37.84 (51.16)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
              2:17.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  2:19.28    2:12.93 SILV   
                  31.03     1:04.85 (33.82)     1:38.89 (34.04)     2:12.93 (34.04)
BRNZ - Division  
  1 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:18.72    2:17.87 BRNZ   
                  30.95     1:05.02 (34.07)     1:40.88 (35.86)     2:17.87 (36.99)
  2 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            2:18.87    2:18.56 BRNZ   
                  32.43     1:08.03 (35.60)     1:44.79 (36.76)     2:18.56 (33.77)
  3 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              2:17.48    2:18.91 BRNZ   
                  31.97     1:07.76 (35.79)     1:43.84 (36.08)     2:18.91 (35.07)
  4 Zaets, Allison M          14 WAC-MR               2:26.09    2:20.38 BRNZ   
                  32.51     1:08.77 (36.26)     1:45.47 (36.70)     2:20.38 (34.91)
  5 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:22.26    2:22.55 BRNZ   
                  32.81     1:09.03 (36.22)     1:46.54 (37.51)     2:22.55 (36.01)
  6 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               2:23.55    2:22.85 BRNZ   
                  32.87     1:09.48 (36.61)     1:47.15 (37.67)     2:22.85 (35.70)
  7 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:28.79    2:23.78 BRNZ   
                  31.53     1:07.39 (35.86)     1:46.86 (39.47)     2:23.78 (36.92)
  8 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  2:26.08    2:24.35 BRNZ   
                  30.82     1:06.70 (35.88)     1:45.40 (38.70)     2:24.35 (38.95)
  9 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   2:31.51    2:25.15 BRNZ   
                  32.18     1:08.63 (36.45)     1:47.51 (38.88)     2:25.15 (37.64)
 10 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:25.60    2:25.33 BRNZ   
                  33.30     1:10.57 (37.27)     1:49.02 (38.45)     2:25.33 (36.31)
 11 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:23.31    2:25.86 BRNZ   
                  35.19     1:13.71 (38.52)     1:51.64 (37.93)     2:25.86 (34.22)
 12 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:23.55    2:26.32 BRNZ   
                  34.06     1:11.07 (37.01)     1:49.12 (38.05)     2:26.32 (37.20)
 13 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          2:24.98    2:28.08 BRNZ   
                  32.26     1:09.09 (36.83)     1:48.88 (39.79)     2:28.08 (39.20)
 14 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          2:42.96    2:31.64 BRNZ   
                  33.79     1:11.87 (38.08)   2:31.64 (1:19.77)                    
 15 Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              2:37.18    2:32.64 BRNZ   
                  32.19     1:09.85 (37.66)     1:51.98 (42.13)     2:32.64 (40.66)
 16 Searing, Ashley C         14 Express Swimming-MR  2:47.02    2:39.82 BRNZ   
                  36.46     1:16.10 (39.64)     1:58.70 (42.60)     2:39.82 (41.12)
 17 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            2:42.56    2:46.92 BRNZ   
                  36.25                             2:03.06 ( )     2:46.92 (43.86)
 18 Simpson, Kimberly R       14 Badger-MR            2:40.00    2:51.19 BRNZ   
                  38.42                             2:07.87 ( )     2:51.19 (43.32)
 19 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            2:56.70    3:01.05 BRNZ   
                  35.91     1:20.01 (44.10)     2:10.46 (50.45)     3:01.05 (50.59)
 20 Arzu-Williams, Najelle    14 MAD-MR               3:15.48    3:08.55 BRNZ   
                  36.91   3:08.55 (2:31.64)                                        
 21 Delahoz, Laura            14 Express Swimming-MR  3:35.68    3:33.76 BRNZ   
                  46.84                             2:40.24 ( )     3:33.76 (53.52)
Non-Award Division  
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR              2:32.70         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              3:11.04         NS        
 -- Espinos, Violette         13 NYCC-MR              3:11.72         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:50.59  SILV
              5:50.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              5:52.98    5:47.85 SILV   
                  29.71     1:03.42 (33.71)     1:39.16 (35.74)     2:14.74 (35.58)
        2:50.50 (35.76)     3:25.57 (35.07)     4:02.22 (36.65)     4:38.74 (36.52)
        5:13.93 (35.19)     5:47.85 (33.92)                                        
BRNZ - Division  
  1 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          5:56.48    5:55.12 BRNZ   
                  31.31     1:06.09 (34.78)     1:41.89 (35.80)     2:17.96 (36.07)
        2:54.02 (36.06)     3:30.20 (36.18)     4:06.91 (36.71)     4:43.40 (36.49)
        5:19.70 (36.30)     5:55.12 (35.42)                                        
  2 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            6:12.56    5:59.99 BRNZ   
                  31.15     1:06.49 (35.34)     1:43.02 (36.53)     2:19.77 (36.75)
        2:56.69 (36.92)     3:33.34 (36.65)     4:10.57 (37.23)     4:47.59 (37.02)
        5:24.38 (36.79)     5:59.99 (35.61)                                        
  3 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  5:52.94    6:07.35 BRNZ   
                  33.68     1:09.91 (36.23)     1:47.05 (37.14)     2:25.21 (38.16)
        3:02.96 (37.75)     3:40.48 (37.52)     4:17.98 (37.50)     4:55.20 (37.22)
        5:32.70 (37.50)     6:07.35 (34.65)                                        
  4 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  6:34.74    6:33.40 BRNZ   
                  32.20     1:09.15 (36.95)     1:47.87 (38.72)     2:27.39 (39.52)
        3:07.56 (40.17)     3:48.50 (40.94)     4:29.98 (41.48)     5:12.11 (42.13)
        5:53.73 (41.62)     6:33.40 (39.67)                                        
  5 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          7:17.89    6:50.91 BRNZ   
                  34.82     1:14.36 (39.54)     1:55.19 (40.83)     2:36.85 (41.66)
        3:18.93 (42.08)     4:01.88 (42.95)     4:45.20 (43.32)     5:27.77 (42.57)
        6:09.80 (42.03)     6:50.91 (41.11)                                        
  6 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          8:09.20    6:54.71 BRNZ   
                  34.72     1:14.14 (39.42)     1:54.72 (40.58)     2:36.03 (41.31)
        3:18.74 (42.71)     4:02.79 (44.05)     4:46.82 (44.03)     5:28.52 (41.70)
        6:13.73 (45.21)     6:54.71 (40.98)                                        
  7 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          8:00.09    7:22.37 BRNZ   
                  35.31     1:16.79 (41.48)     2:00.42 (43.63)     2:45.94 (45.52)
        3:31.12 (45.18)     4:17.55 (46.43)     5:04.51 (46.96)     5:52.62 (48.11)
        6:38.03 (45.41)     7:22.37 (44.34)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
              1:15.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Cheng, Britney            13 GATE-MR                   NT    1:13.22 SILV   
                  35.82     1:13.22 (37.40)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
              1:15.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Owen, Alyssa R            13 HS-MR                1:15.63    1:13.73 SILV   
                  35.71     1:13.73 (38.02)                                        
BRNZ - Division  
  1 Marsillo, Victoria N      13 HS-MR                1:16.40    1:16.72 BRNZ   
                  36.33     1:16.72 (40.39)                                        
  2 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:15.91    1:16.97 BRNZ   
                  37.59     1:16.97 (39.38)                                        
  3 Gangemi, Samantha R       13 HS-MR                1:18.60    1:17.01 BRNZ   
                  38.77     1:17.01 (38.24)                                        
  4 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   1:17.46    1:17.77 BRNZ   
                  37.85     1:17.77 (39.92)                                        
  5 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:17.28    1:17.99 BRNZ   
                  37.81     1:17.99 (40.18)                                        
  6 Canales, Carolyn M        13 HS-MR                1:20.01    1:18.87 BRNZ   
                  38.29     1:18.87 (40.58)                                        
  7 Zloklikovits, Kristina M  13 HS-MR                1:20.83    1:18.99 BRNZ   
  8 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:16.57    1:19.37 BRNZ   
                  39.05     1:19.37 (40.32)                                        
  9 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          1:19.83    1:19.86 BRNZ   
                  39.48     1:19.86 (40.38)                                        
 10 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  1:17.02    1:20.07 BRNZ   
                  39.43     1:20.07 (40.64)                                        
 11 Ambrey, Alana D           13 Twisters-MR          1:19.59    1:20.20 BRNZ   
                  39.56     1:20.20 (40.64)                                        
 12 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:22.74    1:21.19 BRNZ   
                  39.26     1:21.19 (41.93)                                        
 13 Caminiti, Maria C         13 CIY-MR               1:27.19    1:21.85 BRNZ   
 14 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          1:21.50    1:22.02 BRNZ   
                  40.24     1:22.02 (41.78)                                        
 15 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          1:23.68    1:22.45 BRNZ   
                  39.49     1:22.45 (42.96)                                        
 16 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:25.64    1:24.02 BRNZ   
                  41.48     1:24.02 (42.54)                                        
 17 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:25.51    1:26.16 BRNZ   
                  43.05     1:26.16 (43.11)                                        
 18 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:30.80    1:26.41 BRNZ   
                  40.85     1:26.41 (45.56)                                        
 19 Brereton, Hailey          13 WAC-MR               1:36.62    1:27.83 BRNZ   
                  43.37     1:27.83 (44.46)                                        
 20 Gaspar, Simona A          13 RedTails-MR          1:30.09    1:29.97 BRNZ   
                  44.62     1:29.97 (45.35)                                        
 21 Searing, Ashley C         14 Express Swimming-MR  1:35.31    1:33.90 BRNZ   
                  46.23     1:33.90 (47.67)                                        
 22 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:38.61    1:39.20 BRNZ   
                  48.50     1:39.20 (50.70)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
              2:43.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  2:50.08    2:45.33 BRNZ   
                  36.59     1:17.42 (40.83)     2:01.73 (44.31)     2:45.33 (43.60)
  2 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          2:48.48    2:48.34 BRNZ   
                  39.95     1:22.60 (42.65)     2:06.47 (43.87)     2:48.34 (41.87)
  3 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   2:55.58    2:48.47 BRNZ   
                  39.57     1:23.00 (43.43)     2:06.02 (43.02)     2:48.47 (42.45)
  4 Simpson, Kimberly R       14 Badger-MR            3:01.09    3:04.63 BRNZ   
                  44.91                             2:18.83 ( )     3:04.63 (45.80)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
              1:23.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:24.31    1:20.37 SILV   
                  37.93     1:20.37 (42.44)                                        
BRNZ - Division  
  1 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:26.27    1:23.99 BRNZ   
                  39.81     1:23.99 (44.18)                                        
  2 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  1:25.29    1:24.21 BRNZ   
                  40.12     1:24.21 (44.09)                                        
  3 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              1:25.77    1:26.12 BRNZ   
                  40.07     1:26.12 (46.05)                                        
  4 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              1:24.19    1:26.17 BRNZ   
                  41.20     1:26.17 (44.97)                                        
  5 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   1:29.27    1:26.73 BRNZ   
                  41.56     1:26.73 (45.17)                                        
  6 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  1:31.46    1:27.32 BRNZ   
                  41.16     1:27.32 (46.16)                                        
  7 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          1:26.82    1:27.34 BRNZ   
                  41.73     1:27.34 (45.61)                                        
  8 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          1:32.88    1:27.69 BRNZ   
                  42.49     1:27.69 (45.20)                                        
  9 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          1:27.55    1:28.41 BRNZ   
                  41.42     1:28.41 (46.99)                                        
 10 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              1:27.67    1:30.79 BRNZ   
                  43.05     1:30.79 (47.74)                                        
 11 Wesh, Jandeija B          13 GATE-MR              1:30.80    1:30.82 BRNZ   
                  43.14     1:30.82 (47.68)                                        
 12 Brereton, Hailey          13 WAC-MR               1:40.25    1:33.93 BRNZ   
                  44.49     1:33.93 (49.44)                                        
 13 Arzu-Williams, Najelle    14 MAD-MR               1:42.73    1:37.49 BRNZ   
                  45.86     1:37.49 (51.63)                                        
 14 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:40.09    1:38.26 BRNZ   
                  46.11     1:38.26 (52.15)                                        
 15 Simpson, Kimberly R       14 Badger-MR            1:39.67    1:41.16 BRNZ   
                  48.22     1:41.16 (52.94)                                        
 16 Badalamenti, Brianna      13 WAC-MR               1:49.84    1:47.78 BRNZ   
                  49.00     1:47.78 (58.78)                                        
 17 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:59.08    2:01.13 BRNZ   
                  56.54   2:01.13 (1:04.59)                                        
Non-Award Division  
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              1:40.22         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
              2:57.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:57.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          3:00.50    2:51.79 SILV   
                  38.17     1:22.81 (44.64)     2:08.10 (45.29)     2:51.79 (43.69)
  2 Cheng, Britney            13 GATE-MR              3:00.41    2:53.96 SILV   
                  38.34     1:22.57 (44.23)     2:07.60 (45.03)     2:53.96 (46.36)
BRNZ - Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  3:02.27    2:57.47 BRNZ   
                  40.07     1:24.68 (44.61)     2:10.94 (46.26)     2:57.47 (46.53)
  2 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                2:59.53    2:58.54 BRNZ   
                  39.45     1:25.27 (45.82)     2:12.13 (46.86)     2:58.54 (46.41)
  3 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  3:01.27    3:01.21 BRNZ   
                  40.35     1:26.02 (45.67)     2:12.90 (46.88)     3:01.21 (48.31)
  4 Wong, Samantha H          14 HS-MR                3:06.52    3:01.95 BRNZ   
                  40.89     1:28.07 (47.18)     2:16.83 (48.76)     3:01.95 (45.12)
  5 Shen, Alexandra           14 HS-MR                3:05.33    3:03.97 BRNZ   
                  41.51     1:28.10 (46.59)     2:16.75 (48.65)     3:03.97 (47.22)
  6 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          3:01.47    3:04.44 BRNZ   
                  41.81     1:28.71 (46.90)     2:16.60 (47.89)     3:04.44 (47.84)
  7 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   3:10.09    3:06.82 BRNZ   
                  42.46     1:29.77 (47.31)     2:18.45 (48.68)     3:06.82 (48.37)
  8 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              3:05.68    3:07.58 BRNZ   
                  43.67     1:30.88 (47.21)     2:19.25 (48.37)     3:07.58 (48.33)
  9 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:57.32    3:08.35 BRNZ   
                  42.74     1:31.03 (48.29)     2:20.51 (49.48)     3:08.35 (47.84)
 10 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:58.86    3:12.16 BRNZ   
                  43.86     1:32.45 (48.59)     2:22.52 (50.07)     3:12.16 (49.64)
 11 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                3:16.10    3:14.34 BRNZ   
                  42.31     1:31.32 (49.01)     2:22.28 (50.96)     3:14.34 (52.06)
 12 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                3:23.85    3:15.18 BRNZ   
                  45.22     1:34.75 (49.53)     2:25.12 (50.37)     3:15.18 (50.06)
 13 Yurchenko, Jasmine V      13 Unhes-Mr-MR          3:15.58    3:16.63 BRNZ   
                  44.28     1:34.73 (50.45)     2:26.17 (51.44)     3:16.63 (50.46)
 14 Ambrey, Alana D           13 Twisters-MR          3:27.45    3:17.33 BRNZ   
                  44.78     1:35.05 (50.27)     2:26.18 (51.13)     3:17.33 (51.15)
 15 Wesh, Jandeija B          13 GATE-MR              3:17.65    3:22.63 BRNZ   
                  44.36     1:34.98 (50.62)     2:29.72 (54.74)     3:22.63 (52.91)
 16 Owen, Alyssa R            13 HS-MR                3:22.09    3:23.68 BRNZ   
                  45.51     1:37.59 (52.08)     2:31.07 (53.48)     3:23.68 (52.61)
 17 Marsillo, Victoria N      13 HS-MR                3:19.10    3:26.68 BRNZ   
                  45.95     1:39.12 (53.17)     2:32.36 (53.24)     3:26.68 (54.32)
 18 Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          3:44.64    4:27.54 BRNZ   
                  59.46   2:08.00 (1:08.54)   3:18.84 (1:10.84)   4:27.54 (1:08.70)
Non-Award Division  
 -- Canales, Carolyn M        13 HS-MR                3:18.46         DQ        
      One hand touch
                  45.87     1:35.22 (49.35)     2:26.54 (51.32)          DQ (50.68)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
              1:11.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  1:13.31    1:07.85 SILV   
                  32.06     1:07.85 (35.79)                                        
BRNZ - Division  
  1 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              1:17.05    1:16.75 BRNZ   
                  34.71     1:16.75 (42.04)                                        
  1 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  1:16.76    1:16.75 BRNZ   
                  35.72     1:16.75 (41.03)                                        
  3 Whealan, Julia M          13 Badger-MR            1:16.50    1:17.51 BRNZ   
                  37.53     1:17.51 (39.98)                                        
  4 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  1:17.34    1:18.54 BRNZ   
                  37.70     1:18.54 (40.84)                                        
  5 Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              1:19.90    1:18.91 BRNZ   
                  35.08     1:18.91 (43.83)                                        
  6 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:21.86    1:19.92 BRNZ   
                  36.98     1:19.92 (42.94)                                        
  7 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:21.82    1:21.10 BRNZ   
                  36.87     1:21.10 (44.23)                                        
  8 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          1:21.44    1:22.41 BRNZ   
                  37.20     1:22.41 (45.21)                                        
  9 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          1:27.24    1:23.05 BRNZ   
                  37.47     1:23.05 (45.58)                                        
 10 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:25.70    1:24.32 BRNZ   
                  37.96     1:24.32 (46.36)                                        
 11 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               1:20.19    1:25.79 BRNZ   
                  38.62     1:25.79 (47.17)                                        
 12 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          1:28.72    1:26.11 BRNZ   
                  39.92     1:26.11 (46.19)                                        
 13 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:23.85    1:27.35 BRNZ   
                  39.39     1:27.35 (47.96)                                        
 14 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:33.06    1:29.65 BRNZ   
                  41.19     1:29.65 (48.46)                                        
 15 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          1:35.09    1:33.85 BRNZ   
                  42.35     1:33.85 (51.50)                                        
 16 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:48.34    1:36.91 BRNZ   
                  43.23     1:36.91 (53.68)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
              2:36.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  2:44.90    2:33.44 SILV   
                  33.98     1:12.75 (38.77)     1:53.20 (40.45)     2:33.44 (40.24)
BRNZ - Division  
  1 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          2:39.90    2:42.11 BRNZ   
                  34.77     1:17.31 (42.54)     2:00.42 (43.11)     2:42.11 (41.69)
  2 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          2:42.13    2:46.03 BRNZ   
                  35.45     1:18.09 (42.64)     2:01.93 (43.84)     2:46.03 (44.10)
  3 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                2:55.69    2:49.91 BRNZ   
                  34.99     1:18.15 (43.16)     2:03.66 (45.51)     2:49.91 (46.25)
  4 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              2:51.60    2:51.08 BRNZ   
                  38.09     1:22.24 (44.15)     2:08.27 (46.03)     2:51.08 (42.81)
  5 Perez, Clara A            13 RedTails-MR          3:10.09    2:59.14 BRNZ   
                  38.33     1:23.72 (45.39)     2:11.42 (47.70)     2:59.14 (47.72)
  6 Gangemi, Samantha R       13 HS-MR                3:00.51    3:04.71 BRNZ   
                  41.05     1:28.28 (47.23)     2:17.62 (49.34)     3:04.71 (47.09)
  7 Shen, Alexandra           14 HS-MR                3:11.54    3:05.59 BRNZ   
                  41.42     1:28.99 (47.57)     2:17.61 (48.62)     3:05.59 (47.98)
  8 Wong, Samantha H          14 HS-MR                3:14.99    3:11.57 BRNZ   
                  38.63     1:27.19 (48.56)     2:19.44 (52.25)     3:11.57 (52.13)
  9 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                3:09.32    3:13.24 BRNZ   
                  41.44     1:31.44 (50.00)     2:22.57 (51.13)     3:13.24 (50.67)
Non-Award Division  
 -- Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:54.41         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
              2:41.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                2:43.48    2:36.92 SILV   
                  32.74     1:10.52 (37.78)     2:00.22 (49.70)     2:36.92 (36.70)
  2 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:45.19    2:40.25 SILV   
                  36.95     1:19.37 (42.42)     2:02.39 (43.02)     2:40.25 (37.86)
  3 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  2:44.78    2:41.01 SILV   
                  35.01     1:13.87 (38.86)     2:02.42 (48.55)     2:41.01 (38.59)
  4 Owen, Alyssa R            13 HS-MR                2:47.54    2:41.42 SILV   
                  36.62     1:15.86 (39.24)     2:06.44 (50.58)     2:41.42 (34.98)
BRNZ - Division  
  1 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   2:49.46    2:44.02 BRNZ   
                  36.80     1:18.97 (42.17)     2:07.16 (48.19)     2:44.02 (36.86)
  2 Canales, Carolyn M        13 HS-MR                2:45.61    2:44.50 BRNZ   
                  34.24     1:16.29 (42.05)     2:06.39 (50.10)     2:44.50 (38.11)
  3 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:44.65    2:44.89 BRNZ   
                  36.43     1:17.33 (40.90)     2:08.19 (50.86)     2:44.89 (36.70)
  4 Lucero, Kimberley         13 RedTails-MR          2:47.48    2:45.18 BRNZ   
                  35.74     1:14.45 (38.71)     2:06.72 (52.27)     2:45.18 (38.46)
  5 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                2:46.35    2:45.77 BRNZ   
                  37.49     1:17.86 (40.37)     2:07.10 (49.24)     2:45.77 (38.67)
  6 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:48.23    2:46.82 BRNZ   
                  38.46     1:21.50 (43.04)     2:11.02 (49.52)     2:46.82 (35.80)
  7 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:45.68    2:46.88 BRNZ   
                  38.96     1:23.77 (44.81)     2:08.69 (44.92)     2:46.88 (38.19)
  8 Brewster, Nadine L        14 Unhes-Mr-MR          2:55.84    2:47.09 BRNZ   
                  37.59     1:22.53 (44.94)     2:11.41 (48.88)     2:47.09 (35.68)
  9 Gangemi, Samantha R       13 HS-MR                2:54.93    2:49.23 BRNZ   
                  39.73     1:20.67 (40.94)     2:11.78 (51.11)     2:49.23 (37.45)
 10 Ambrey, Alana D           13 Twisters-MR          2:53.89    2:49.31 BRNZ   
                  37.56     1:20.23 (42.67)     2:10.72 (50.49)     2:49.31 (38.59)
 11 Wong, Samantha H          14 HS-MR                2:47.57    2:51.58 BRNZ   
                  35.53     1:20.48 (44.95)     2:09.85 (49.37)     2:51.58 (41.73)
 12 Caminiti, Maria C         13 CIY-MR               2:58.45    2:53.72 BRNZ   
                  35.22     1:19.39 (44.17)     2:13.46 (54.07)     2:53.72 (40.26)
 13 Zloklikovits, Kristina M  13 HS-MR                2:48.37    2:53.92 BRNZ   
                  36.61     1:20.60 (43.99)     2:12.56 (51.96)     2:53.92 (41.36)
 14 Hill, Eleanor J           13 RedTails-MR          2:51.84    2:54.37 BRNZ   
                  42.28     1:24.17 (41.89)     2:13.13 (48.96)     2:54.37 (41.24)
 15 Marsillo, Victoria N      13 HS-MR                2:55.94    2:55.01 BRNZ   
                  38.75     1:21.93 (43.18)     2:14.47 (52.54)     2:55.01 (40.54)
 16 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            3:00.17    3:01.99 BRNZ   
                  41.73     1:26.36 (44.63)     2:20.74 (54.38)     3:01.99 (41.25)
 17 Portoviejo, Salma O       14 RedTails-MR          3:00.09    3:04.62 BRNZ   
                  42.32     1:26.50 (44.18)     2:20.86 (54.36)     3:04.62 (43.76)
 18 Gaspar, Simona A          13 RedTails-MR          3:26.26    3:10.00 BRNZ   
                  40.86     1:27.27 (46.41)     2:20.81 (53.54)     3:10.00 (49.19)
 19 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:16.42    3:11.04 BRNZ   
                  41.40     1:29.48 (48.08)     2:26.40 (56.92)     3:11.04 (44.64)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:25.99  SILV
              5:26.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:26.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              5:32.96    5:17.43 SILV   
                  34.11     1:13.74 (39.63)     1:54.43 (40.69)     2:35.93 (41.50)
        3:19.99 (44.06)     4:05.96 (45.97)     4:42.81 (36.85)     5:17.43 (34.62)
  2 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  5:26.34    5:24.97 SILV   
                  35.98     1:20.35 (44.37)     2:02.10 (41.75)     2:45.69 (43.59)
        3:29.93 (44.24)     4:15.20 (45.27)     4:51.15 (35.95)     5:24.97 (33.82)
  3 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  5:31.94    5:25.42 SILV   
                  34.30     1:15.15 (40.85)     1:57.13 (41.98)     2:39.57 (42.44)
        3:28.79 (49.22)     4:15.53 (46.74)     4:51.13 (35.60)     5:25.42 (34.29)
BRNZ - Division  
  1 Horwitz, Rebecca A        13 Manhattan Makos-MR   6:01.25    5:51.70 BRNZ   
                  35.95     1:20.80 (44.85)     2:06.67 (45.87)     2:53.62 (46.95)
        3:42.48 (48.86)     4:33.45 (50.97)     5:13.92 (40.47)     5:51.70 (37.78)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  JO
                26.99  SILV
                27.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                27.18      27.70 BRNZ   
  2 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR            28.77      27.97 BRNZ   
  3 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR    28.26      28.12 BRNZ   
  4 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR     28.75      28.43 BRNZ   
  5 Bianco, Sara E            15 HS-MR                  27.75      28.65 BRNZ   
  6 Palmer, Fiona E           15 Express Swimming-MR    27.40      28.76 BRNZ   
  7 Zielinski, Kinga          15 Twisters-MR            28.44      28.79 BRNZ   
  8 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR     28.24      28.89 BRNZ   
  9 Asanjarani, Ashley S      15 CIY-MR                 27.70      28.90 BRNZ   
 10 Maloney, Meghan E         16 HS-MR                  28.82      28.96 BRNZ   
 11 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR                29.22      29.03 BRNZ   
 12 Bianchi, Caroline M       15 Express Swimming-MR    30.28      29.26 BRNZ   
 13 Abbas, Radwa              15 WAC-MR                 29.43      29.35 BRNZ   
 14 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR                28.17      29.59 BRNZ   
 15 Hernandez, Cindy N        16 Twisters-MR            29.95      29.62 BRNZ   
 16 Jackson, Nicole M         15 HS-MR                  28.72      29.90 BRNZ   
 17 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR          29.31      29.91 BRNZ   
 18 Romano, Nicole P          15 WEST-MR                29.95      29.95 BRNZ   
 19 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR    30.82      30.58 BRNZ   
 20 Gold, Kate R              15 HS-MR                  28.72      30.98 BRNZ   
 21 Kosoff, Zora R            17 HS-MR                  29.48      30.99 BRNZ   
 22 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR                31.09      31.89 BRNZ   
 23 Huang, Kimberly M         15 GATE-MR                29.33      32.13 BRNZ   
 24 Porazzi, Gabriella F      18 WAC-MR                 36.50      38.19 BRNZ   
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  JO
              1:01.09  SILV
              1:01.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eskaros, Veronica         16 Shy-Mr-MR            1:03.21    1:02.77 BRNZ   
                  29.78     1:02.77 (32.99)                                        
  2 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          1:03.71    1:02.84 BRNZ   
                  30.41     1:02.84 (32.43)                                        
  3 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               1:04.14    1:05.09 BRNZ   
                  30.74     1:05.09 (34.35)                                        
  4 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:03.32    1:05.49 BRNZ   
                  29.89     1:05.49 (35.60)                                        
  5 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:05.61    1:05.63 BRNZ   
                  31.37     1:05.63 (34.26)                                        
  6 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              1:04.65    1:06.04 BRNZ   
                  31.22     1:06.04 (34.82)                                        
  7 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:06.82    1:06.68 BRNZ   
                  31.97     1:06.68 (34.71)                                        
  8 Valerio, Edwina           17 MAD-MR               1:06.38    1:07.39 BRNZ   
                  31.60     1:07.39 (35.79)                                        
  9 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              1:11.07    1:12.54 BRNZ   
                  35.77     1:12.54 (36.77)                                        
 10 Harris, Chienne           15 MAD-MR               1:16.24    1:15.36 BRNZ   
                  33.88     1:15.36 (41.48)                                        
 11 Porazzi, Gabriella F      18 WAC-MR               1:22.76    1:26.62 BRNZ   
                  38.29     1:26.62 (48.33)                                        
Non-Award Division  
 -- Morales, Erika            15 MAD-MR               1:21.07         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  JO
              2:10.59  SILV
              2:10.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   2:11.65    2:10.05 SILV   
                  29.53     1:02.74 (33.21)     1:36.84 (34.10)     2:10.05 (33.21)
BRNZ - Division  
  1 Licausi, Jamie L          16 Unhes-Mr-MR          2:11.83    2:12.65 BRNZ   
                  29.97     1:02.88 (32.91)     1:37.09 (34.21)     2:12.65 (35.56)
  2 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          2:14.96    2:13.30 BRNZ   
                  30.97     1:05.29 (34.32)     1:39.85 (34.56)     2:13.30 (33.45)
  3 Mejia, Angela             17 APEX-MR              2:16.29    2:17.09 BRNZ   
                  30.53     1:03.94 (33.41)     1:39.76 (35.82)     2:17.09 (37.33)
  4 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   2:17.99    2:18.43 BRNZ   
                  32.48     1:07.92 (35.44)     1:44.46 (36.54)     2:18.43 (33.97)
  5 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              2:23.08    2:21.59 BRNZ   
                  31.77     1:07.53 (35.76)     1:44.74 (37.21)     2:21.59 (36.85)
  6 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  2:23.69    2:23.56 BRNZ   
                  31.51     1:07.39 (35.88)     1:46.62 (39.23)     2:23.56 (36.94)
  7 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               2:21.58    2:23.94 BRNZ   
                  31.87     1:08.85 (36.98)     1:47.11 (38.26)     2:23.94 (36.83)
  8 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              2:25.24    2:25.98 BRNZ   
                  32.09     1:08.96 (36.87)     1:47.33 (38.37)     2:25.98 (38.65)
  9 Valerio, Edwina           17 MAD-MR               2:30.86    2:30.66 BRNZ   
                  33.53     1:10.74 (37.21)     1:51.10 (40.36)     2:30.66 (39.56)
 10 Harris, Chienne           15 MAD-MR               3:20.04    2:55.32 BRNZ   
                  35.71     1:19.16 (43.45)     2:07.62 (48.46)     2:55.32 (47.70)
Non-Award Division  
 -- Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              2:39.14        DFS        
      Declared false start
 -- Morales, Erika            15 MAD-MR               3:05.59         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:30.99  JO
              5:39.99  SILV
              5:40.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   5:54.61    5:46.05 BRNZ   
                  30.35     1:04.00 (33.65)     1:38.90 (34.90)     2:14.13 (35.23)
        2:49.71 (35.58)     3:25.44 (35.73)     4:01.01 (35.57)     4:36.33 (35.32)
        5:11.61 (35.28)     5:46.05 (34.44)                                        
  2 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          5:54.68    5:55.09 BRNZ   
                  29.97     1:04.75 (34.78)     1:40.03 (35.28)     2:16.59 (36.56)
        2:53.04 (36.45)     3:29.80 (36.76)     4:06.45 (36.65)     4:42.97 (36.52)
        5:20.07 (37.10)     5:55.09 (35.02)                                        
  3 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              6:09.26    6:04.07 BRNZ   
                  31.94     1:07.45 (35.51)     1:44.24 (36.79)     2:21.05 (36.81)
        2:58.35 (37.30)     3:35.41 (37.06)     4:12.66 (37.25)     4:49.95 (37.29)
        5:27.46 (37.51)     6:04.07 (36.61)                                        
  4 Mejia, Angela             17 APEX-MR              6:37.30    6:20.64 BRNZ   
                  32.19     1:07.55 (35.36)     1:44.32 (36.77)     2:21.76 (37.44)
        2:59.75 (37.99)     3:39.21 (39.46)     4:20.08 (40.87)     5:00.62 (40.54)
        5:41.84 (41.22)     6:20.64 (38.80)                                        
  5 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              5:46.89    6:32.50 BRNZ   
                  33.32     1:11.52 (38.20)     1:52.76 (41.24)     2:33.09 (40.33)
        3:12.76 (39.67)     3:52.40 (39.64)     4:33.20 (40.80)     5:12.42 (39.22)
        5:52.34 (39.92)     6:32.50 (40.16)                                        
  6 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              6:33.66    6:43.06 BRNZ   
                  34.30     1:12.31 (38.01)     1:51.99 (39.68)     2:32.91 (40.92)
        3:13.97 (41.06)     3:55.34 (41.37)     4:37.19 (41.85)     5:20.11 (42.92)
        6:02.23 (42.12)     6:43.06 (40.83)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:10.09  SILV
              1:10.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR                   NT    1:13.75 BRNZ   
                  35.66     1:13.75 (38.09)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:10.09  SILV
              1:10.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              1:10.43    1:10.43 BRNZ   
                  33.75     1:10.43 (36.68)                                        
  2 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   1:13.17    1:10.62 BRNZ   
                  34.96     1:10.62 (35.66)                                        
  3 Mejia, Angela             17 APEX-MR              1:11.64    1:11.08 BRNZ   
                  34.95     1:11.08 (36.13)                                        
  4 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          1:11.31    1:11.50 BRNZ   
                  34.78     1:11.50 (36.72)                                        
  5 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          1:10.40    1:12.09 BRNZ   
                  34.65     1:12.09 (37.44)                                        
  6 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:13.75    1:13.44 BRNZ   
                  35.73     1:13.44 (37.71)                                        
  7 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               1:11.80    1:13.79 BRNZ   
                  35.40     1:13.79 (38.39)                                        
  7 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   1:12.59    1:13.79 BRNZ   
                  36.00     1:13.79 (37.79)                                        
  9 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:14.79    1:17.01 BRNZ   
                  36.22     1:17.01 (40.79)                                        
 10 Valerio, Edwina           17 MAD-MR               1:18.61    1:17.89 BRNZ   
                  37.26     1:17.89 (40.63)                                        
 11 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          1:21.21    1:19.10 BRNZ   
 12 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              1:13.25    1:19.81 BRNZ   
                  38.02     1:19.81 (41.79)                                        
 13 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:25.67    1:20.88 BRNZ   
                  38.95     1:20.88 (41.93)                                        
 14 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              1:27.21    1:25.77 BRNZ   
 15 Harris, Chienne           15 MAD-MR               1:28.84    1:27.39 BRNZ   
                  37.13     1:27.39 (50.26)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: The Hutton Family
 In loving memory of our daughter
 Beth Schatkun. To her Swimming was
 a Sport.  All else is just a game
              2:20.99  JO
              2:29.29  SILV
              2:29.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maloney, Meghan E         16 HS-MR                2:32.20    2:31.08 BRNZ   
                  36.25     1:14.90 (38.65)     1:54.11 (39.21)     2:31.08 (36.97)
  2 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               2:30.79    2:31.09 BRNZ   
                  35.55     1:14.13 (38.58)     1:53.66 (39.53)     2:31.09 (37.43)
  3 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   2:35.99    2:31.41 BRNZ   
                  36.17     1:14.42 (38.25)     1:53.50 (39.08)     2:31.41 (37.91)
  4 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:31.61    2:31.72 BRNZ   
                  36.60     1:14.58 (37.98)     1:53.30 (38.72)     2:31.72 (38.42)
  5 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              2:35.05    2:33.13 BRNZ   
                  35.51     1:14.09 (38.58)     1:53.82 (39.73)     2:33.13 (39.31)
  6 Mejia, Angela             17 APEX-MR              2:33.24    2:34.15 BRNZ   
                  36.53     1:14.26 (37.73)     1:54.25 (39.99)     2:34.15 (39.90)
  7 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          2:30.09    2:37.85 BRNZ   
                  36.41     1:15.82 (39.41)     1:56.47 (40.65)     2:37.85 (41.38)
  8 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              2:37.48    2:38.24 BRNZ   
                  37.12     1:16.32 (39.20)   2:38.24 (1:21.92)                    
  9 Palmer, Fiona E           15 Express Swimming-MR  2:34.04    2:40.38 BRNZ   
                  36.71     1:16.94 (40.23)     1:59.21 (42.27)     2:40.38 (41.17)
 10 Kosoff, Zora R            17 HS-MR                2:41.15    2:40.46 BRNZ   
                  37.92     1:17.86 (39.94)     1:59.89 (42.03)     2:40.46 (40.57)
 11 Jackson, Nicole M         15 HS-MR                2:41.20    2:44.91 BRNZ   
                                1:19.62 ( )   2:44.91 (1:25.29)                    
 12 Zielinski, Kinga          15 Twisters-MR          2:51.69    2:51.50 BRNZ   
                  40.14   2:51.50 (2:11.36)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:20.89  SILV
              1:20.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:21.07    1:19.80 SILV   
                  37.79     1:19.80 (42.01)                                        
BRNZ - Division  
  1 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:22.86    1:21.19 BRNZ   
                  39.40     1:21.19 (41.79)                                        
  2 Huang, Kimberly M         15 GATE-MR              1:23.36    1:21.46 BRNZ   
                  39.32     1:21.46 (42.14)                                        
  3 Asanjarani, Ashley S      15 CIY-MR               1:21.38    1:23.16 BRNZ   
                  38.60     1:23.16 (44.56)                                        
  4 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               1:22.87    1:23.86 BRNZ   
                  40.47     1:23.86 (43.39)                                        
  5 Zielinski, Kinga          15 Twisters-MR          1:22.31    1:24.39 BRNZ   
                  39.31     1:24.39 (45.08)                                        
  6 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          1:26.13    1:26.32 BRNZ   
                  39.96     1:26.32 (46.36)                                        
  7 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              1:24.92    1:26.53 BRNZ   
                  40.70     1:26.53 (45.83)                                        
  8 Maloney, Meghan E         16 HS-MR                1:26.57    1:26.59 BRNZ   
                  41.32     1:26.59 (45.27)                                        
  9 Bianchi, Caroline M       15 Express Swimming-MR  1:27.62    1:27.76 BRNZ   
                  40.57     1:27.76 (47.19)                                        
 10 Kosoff, Zora R            17 HS-MR                1:27.82    1:29.28 BRNZ   
                  42.34     1:29.28 (46.94)                                        
 11 Hernandez, Cindy N        16 Twisters-MR          1:26.33    1:30.26 BRNZ   
                  42.56     1:30.26 (47.70)                                        
 12 Jackson, Nicole M         15 HS-MR                1:29.25    1:30.70 BRNZ   
                  42.66     1:30.70 (48.04)                                        
 13 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              1:40.87    1:40.84 BRNZ   
                  47.53     1:40.84 (53.31)                                        
 14 Gold, Kate R              15 HS-MR                1:36.13    1:44.72 BRNZ   
                  50.81     1:44.72 (53.91)                                        
Non-Award Division  
 -- Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR        1:30.06         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:50.99  SILV
              2:51.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:51.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Licausi, Jamie L          16 Unhes-Mr-MR          2:59.05    2:57.13 BRNZ   
                  38.60     1:22.94 (44.34)     2:10.09 (47.15)     2:57.13 (47.04)
  2 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  2:56.87    2:59.97 BRNZ   
                  38.90     1:23.00 (44.10)     2:10.59 (47.59)     2:59.97 (49.38)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mejia, Angela             17 APEX-MR              1:12.78    1:07.53 SILV   
                  31.34     1:07.53 (36.19)                                        
BRNZ - Division  
  1 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          1:12.28    1:10.04 BRNZ   
                  32.75     1:10.04 (37.29)                                        
  2 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          1:10.90    1:10.32 BRNZ   
                  32.02     1:10.32 (38.30)                                        
  3 Abbas, Radwa              15 WAC-MR               1:13.67    1:10.70 BRNZ   
                  32.80     1:10.70 (37.90)                                        
  4 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   1:12.38    1:10.89 BRNZ   
                  32.80     1:10.89 (38.09)                                        
  5 Bianco, Sara E            15 HS-MR                1:14.49    1:11.13 BRNZ   
                  33.08     1:11.13 (38.05)                                        
  6 Eskaros, Veronica         16 Shy-Mr-MR            1:11.42    1:11.34 BRNZ   
                  33.15     1:11.34 (38.19)                                        
  7 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   1:14.58    1:12.77 BRNZ   
                  33.59     1:12.77 (39.18)                                        
  8 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              1:15.05    1:14.14 BRNZ   
                  33.78     1:14.14 (40.36)                                        
  9 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:13.27    1:15.40 BRNZ   
                  33.90     1:15.40 (41.50)                                        
 10 Hernandez, Cindy N        16 Twisters-MR          1:16.18    1:15.41 BRNZ   
                  35.69     1:15.41 (39.72)                                        
 11 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          1:13.11    1:15.46 BRNZ   
                  32.97     1:15.46 (42.49)                                        
 12 Maloney, Meghan E         16 HS-MR                1:15.33    1:17.01 BRNZ   
                  35.54     1:17.01 (41.47)                                        
 13 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR              1:17.24    1:17.64 BRNZ   
                  36.53     1:17.64 (41.11)                                        
 14 Huang, Kimberly M         15 GATE-MR              1:09.78    1:19.30 BRNZ   
                  34.62     1:19.30 (44.68)                                        
 15 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:18.01    1:19.75 BRNZ   
                  36.31     1:19.75 (43.44)                                        
 16 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              1:32.97    1:32.46 BRNZ   
                  39.01     1:32.46 (53.45)                                        
 17 Bianchi, Caroline M       15 Express Swimming-MR  1:38.82    1:35.70 BRNZ   
                  39.06     1:35.70 (56.64)                                        
Non-Award Division  
 -- Palmer, Fiona E           15 Express Swimming-MR  1:13.05         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:33.99  SILV
              2:34.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:34.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:35.54    2:34.06 BRNZ   
                  34.01     1:13.41 (39.40)     1:54.04 (40.63)     2:34.06 (40.02)
  2 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   2:35.32    2:34.36 BRNZ   
                  32.48     1:12.18 (39.70)     1:53.92 (41.74)     2:34.36 (40.44)
  3 Eskaros, Veronica         16 Shy-Mr-MR            2:47.68    2:42.56 BRNZ   
                  36.17     1:16.07 (39.90)     1:58.49 (42.42)     2:42.56 (44.07)
  4 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              2:47.51    2:43.31 BRNZ   
                  34.00     1:15.66 (41.66)     1:59.66 (44.00)     2:43.31 (43.65)
  5 Duval, Rachelle R         16 Unhes-Mr-MR          2:47.19    2:48.70 BRNZ   
                  35.54     1:17.39 (41.85)     2:03.03 (45.64)     2:48.70 (45.67)
  6 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   3:00.09    2:48.72 BRNZ   
                  35.13     1:16.56 (41.43)     2:04.44 (47.88)     2:48.72 (44.28)
  7 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          2:50.09    2:53.45 BRNZ   
                  35.38     1:19.02 (43.64)     2:06.42 (47.40)     2:53.45 (47.03)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:37.09  SILV
              2:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          2:40.19    2:33.31 SILV   
                  33.81     1:14.52 (40.71)     1:58.79 (44.27)     2:33.31 (34.52)
  2 Eskaros, Veronica         16 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:33.98 SILV   
                  33.66     1:13.40 (39.74)     1:58.42 (45.02)     2:33.98 (35.56)
BRNZ - Division  
  1 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR              2:37.63    2:37.72 BRNZ   
                  34.51     1:14.14 (39.63)     2:00.46 (46.32)     2:37.72 (37.26)
  2 Palmer, Fiona E           15 Express Swimming-MR  2:39.48    2:38.69 BRNZ   
                  33.22     1:11.83 (38.61)     2:02.03 (50.20)     2:38.69 (36.66)
  3 Hernandez, Cindy N        16 Twisters-MR          2:42.67    2:39.33 BRNZ   
                  35.08     1:15.51 (40.43)     2:02.91 (47.40)     2:39.33 (36.42)
  4 Zielinski, Kinga          15 Twisters-MR          2:41.18    2:39.54 BRNZ   
                  33.26     1:14.66 (41.40)     2:01.64 (46.98)     2:39.54 (37.90)
  5 Gold, Kate R              15 HS-MR                2:37.33    2:43.63 BRNZ   
                  37.19     1:17.67 (40.48)     2:09.67 (52.00)     2:43.63 (33.96)
  6 Kosoff, Zora R            17 HS-MR                2:41.46    2:44.86 BRNZ   
                  38.95     1:19.48 (40.53)     2:08.00 (48.52)     2:44.86 (36.86)
  7 Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              2:40.44    2:44.96 BRNZ   
                  35.39     1:17.49 (42.10)     2:05.11 (47.62)     2:44.96 (39.85)
  8 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  2:49.54    2:46.05 BRNZ   
                  37.67     1:19.94 (42.27)     2:07.61 (47.67)     2:46.05 (38.44)
  9 Jackson, Nicole M         15 HS-MR                2:50.16    2:46.55 BRNZ   
                  37.70     1:18.09 (40.39)     2:08.72 (50.63)     2:46.55 (37.83)
 10 Bianchi, Caroline M       15 Express Swimming-MR  2:44.85    2:48.21 BRNZ   
                  37.95                             2:11.50 ( )     2:48.21 (36.71)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  JO
              5:23.29  SILV
              5:23.30  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:23.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mejia, Angela             17 APEX-MR              5:31.42    5:26.44 BRNZ   
                  32.60     1:11.29 (38.69)                             2:34.56 ( )
        3:21.06 (46.50)     4:07.89 (46.83)     4:48.80 (40.91)     5:26.44 (37.64)
  2 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              5:29.81    5:28.00 BRNZ   
                  32.73     1:13.09 (40.36)     1:55.76 (42.67)     2:38.38 (42.62)
        3:25.72 (47.34)     4:13.74 (48.02)     4:50.91 (37.17)     5:28.00 (37.09)
  3 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              5:40.46    5:33.40 BRNZ   
                  33.18     1:14.33 (41.15)     1:55.16 (40.83)     2:36.14 (40.98)
        3:27.62 (51.48)     4:18.38 (50.76)     4:56.40 (38.02)     5:33.40 (37.00)
Non-Award Division  
 -- Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR              5:41.99        DNF        
      Did not finish - Misc
                  35.12     1:24.92 (49.80)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                35.19  SILV
                35.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR            36.93      34.75 SILV   
  2 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              35.77      35.16 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Sherpa, Nathan D           9 Twisters-MR            35.54      35.43 BRNZ   
  2 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            35.31      35.65 BRNZ   
  3 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR     37.44      35.75 BRNZ   
  4 Sacranie, Alex             9 Manhattan Makos-MR     39.26      36.10 BRNZ   
  5 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                37.60      36.23 BRNZ   
  6 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR            41.38      36.49 BRNZ   
  7 Suau, Anthony M            9 Express Swimming-MR    40.17      36.89 BRNZ   
  8 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR              37.16      36.95 BRNZ   
  9 Pedroza, Maddox           10 MAD-MR                 40.65      37.00 BRNZ   
 10 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR                 36.10      37.13 BRNZ   
 11 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            42.37      37.18 BRNZ   
 12 Weller, Frederik P        10 WEST-MR                44.09      37.32 BRNZ   
 13 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR                 37.08      37.35 BRNZ   
 14 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR            38.25      37.37 BRNZ   
 15 Wehbe, Nicholas R          9 Express Swimming-MR    44.20      37.56 BRNZ   
 16 Toskas, Andrew S           9 CIY-MR                 39.07      37.89 BRNZ   
 17 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR     35.67      37.94 BRNZ   
 18 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR     37.82      38.00 BRNZ   
 19 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR     37.99      38.06 BRNZ   
 20 Jacobson, Luke             9 Manhattan Makos-MR     38.41      38.23 BRNZ   
 21 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              40.70      38.35 BRNZ   
 22 Zhang, David               9 GATE-MR                44.24      38.67 BRNZ   
 23 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR                 40.12      39.04 BRNZ   
 24 Powell, Shamir            10 MAD-MR                 38.23      39.09 BRNZ   
 25 Cipriani, Luke C          10 Badger-MR              39.33      39.38 BRNZ   
 26 Ye, Jay                   10 GATE-MR                41.15      39.40 BRNZ   
 27 Cipriani, Andrew          10 Badger-MR              40.94      40.23 BRNZ   
 28 Polanco, Pepe             10 MAD-MR                 42.50      40.25 BRNZ   
 29 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            39.58      40.66 BRNZ   
 30 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR              42.18      41.08 BRNZ   
 31 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR            40.45      41.14 BRNZ   
 32 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR                42.86      41.19 BRNZ   
 33 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR            41.79      42.74 BRNZ   
 34 Cullinan, Declan S        10 CIY-MR                 42.90      43.23 BRNZ   
 35 Abela, George             10 GATE-MR                46.48      43.71 BRNZ   
 36 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              36.92      43.86 BRNZ   
 37 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR            42.02      44.82 BRNZ   
 38 Capparelli, Giovani A     10 Twisters-MR            47.20      45.49 BRNZ   
 39 Lynch, Gerard C            9 Express Swimming-MR    50.55      51.43 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lee, Alton C               9 GATE-MR                40.25         DQ        
      Declared false start
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sherpa, Nathan D           9 Twisters-MR          1:22.12    1:16.80 SILV   
                  36.88     1:16.80 (39.92)                                        
  2 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:21.77    1:17.03 SILV   
                  36.12     1:17.03 (40.91)                                        
  3 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:18.93    1:17.10 SILV   
                  35.92     1:17.10 (41.18)                                        
  4 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR          1:20.45    1:17.71 SILV   
                  36.57     1:17.71 (41.14)                                        
  5 Allison, Javi O           10 RedTails-MR          1:21.19    1:18.03 SILV   
                  37.05     1:18.03 (40.98)                                        
BRNZ - Division  
  1 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:20.93    1:19.90 BRNZ   
                  37.36     1:19.90 (42.54)                                        
  2 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:22.89    1:20.36 BRNZ   
                  38.05     1:20.36 (42.31)                                        
  3 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:20.38    1:20.75 BRNZ   
                  37.39     1:20.75 (43.36)                                        
  4 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR          1:27.03    1:21.13 BRNZ   
                  38.30     1:21.13 (42.83)                                        
  5 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:21.97    1:21.47 BRNZ   
                  38.15     1:21.47 (43.32)                                        
  6 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR   1:31.45    1:23.22 BRNZ   
                  39.46     1:23.22 (43.76)                                        
  7 Sacranie, Alex             9 Manhattan Makos-MR   1:34.41    1:23.40 BRNZ   
                  37.95     1:23.40 (45.45)                                        
  8 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR            1:25.00    1:24.56 BRNZ   
                  39.21     1:24.56 (45.35)                                        
  9 Brennan, Joe V             9 CIY-MR               1:23.04    1:24.90 BRNZ   
                  39.89     1:24.90 (45.01)                                        
 10 Shannon, Ryan J            9 Express Swimming-MR  1:22.81    1:25.08 BRNZ   
                  39.75     1:25.08 (45.33)                                        
 11 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:33.90    1:25.83 BRNZ   
                  38.97     1:25.83 (46.86)                                        
 12 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR   1:27.42    1:27.44 BRNZ   
                  39.26     1:27.44 (48.18)                                        
 13 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:25.65    1:27.59 BRNZ   
                  41.77     1:27.59 (45.82)                                        
 14 Zhang, David               9 GATE-MR              1:34.36    1:27.62 BRNZ   
                  42.03     1:27.62 (45.59)                                        
 15 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR               1:26.24    1:28.74 BRNZ   
                  42.45     1:28.74 (46.29)                                        
 16 Guglielmi, Luke B         10 WEST-MR              1:27.75    1:28.80 BRNZ   
                  40.64     1:28.80 (48.16)                                        
 17 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            1:33.23    1:28.89 BRNZ   
                  41.23     1:28.89 (47.66)                                        
 18 Polito, Mark A            10 HS-MR                1:28.43    1:29.06 BRNZ   
                  41.77     1:29.06 (47.29)                                        
 19 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR          1:25.97    1:29.16 BRNZ   
                  41.99     1:29.16 (47.17)                                        
 20 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR   1:31.48    1:30.32 BRNZ   
                  41.11     1:30.32 (49.21)                                        
 21 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR            1:37.05    1:30.54 BRNZ   
                  44.63     1:30.54 (45.91)                                        
 22 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:35.09    1:31.13 BRNZ   
                  42.81     1:31.13 (48.32)                                        
 23 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR               1:36.23    1:31.42 BRNZ   
                  41.64     1:31.42 (49.78)                                        
 24 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR              1:38.22    1:31.83 BRNZ   
                  44.47     1:31.83 (47.36)                                        
 25 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR            1:35.47    1:32.58 BRNZ   
                  42.66     1:32.58 (49.92)                                        
 26 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:33.16    1:32.75 BRNZ   
                  43.65     1:32.75 (49.10)                                        
 27 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR          1:37.12    1:33.99 BRNZ   
                  42.90     1:33.99 (51.09)                                        
 28 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:36.85    1:36.62 BRNZ   
                  45.69     1:36.62 (50.93)                                        
 29 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          1:42.24    1:40.52 BRNZ   
                  46.85     1:40.52 (53.67)                                        
 30 Diehl, Thomas A            9 Express Swimming-MR  1:38.76    1:40.72 BRNZ   
                  47.26     1:40.72 (53.46)                                        
 31 Iline, Eric Z             10 Express Swimming-MR  1:33.02    1:41.69 BRNZ   
                  46.81     1:41.69 (54.88)                                        
 32 Abela, George             10 GATE-MR              1:49.20    1:41.85 BRNZ   
                  48.56     1:41.85 (53.29)                                        
 33 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR            1:42.00    1:50.30 BRNZ   
                  50.13   1:50.30 (1:00.17)                                        
Non-Award Division  
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR              1:55.77         NS        
 -- Lee, Alton C               9 GATE-MR              1:35.00         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Zhang, David               9 GATE-MR                   NT    3:16.27 BRNZ   
                  41.92     1:30.40 (48.48)     2:24.52 (54.12)     3:16.27 (51.75)
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  2:53.77    2:43.08 SILV   
                  36.03     1:17.67 (41.64)     2:01.24 (43.57)     2:43.08 (41.84)
BRNZ - Division  
  1 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          3:22.41    2:49.80 BRNZ   
                  37.77     1:19.99 (42.22)     2:06.24 (46.25)     2:49.80 (43.56)
  2 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR   3:23.01    2:54.07 BRNZ   
                  39.33     1:24.37 (45.04)     2:08.61 (44.24)     2:54.07 (45.46)
  3 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          3:16.94    3:01.84 BRNZ   
                  37.71     1:25.27 (47.56)     2:14.80 (49.53)     3:01.84 (47.04)
  4 Cipriani, Luke C          10 Badger-MR            3:09.27    3:06.57 BRNZ   
                  41.43                             2:19.67 ( )     3:06.57 (46.90)
  5 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR   3:14.72    3:09.51 BRNZ   
                  39.30     1:29.71 (50.41)     2:19.27 (49.56)     3:09.51 (50.24)
  6 Cipriani, Andrew          10 Badger-MR            3:14.79    3:10.16 BRNZ   
                  41.18     1:29.71 (48.53)     2:21.45 (51.74)     3:10.16 (48.71)
  7 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR          3:30.70    3:17.94 BRNZ   
                  42.72     1:34.05 (51.33)     2:26.78 (52.73)     3:17.94 (51.16)
  8 Allison, Javi O           10 RedTails-MR          2:50.09    3:19.39 BRNZ   
                  38.26     1:27.83 (49.57)     2:23.90 (56.07)     3:19.39 (55.49)
  9 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR            3:23.84    3:21.26 BRNZ   
 10 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          3:30.09    3:24.45 BRNZ   
                  46.52     1:39.37 (52.85)   3:24.45 (1:45.08)                    
 11 Mink, Colin G              9 Express Swimming-MR  3:08.29    3:33.59 BRNZ   
                  42.73     1:36.42 (53.69)   3:33.59 (1:57.17)                    
 12 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          3:16.93    3:35.88 BRNZ   
                  48.05     1:44.35 (56.30)     2:40.21 (55.86)     3:35.88 (55.67)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
                42.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Brennan, Joe V             9 CIY-MR                 43.83      40.77 SILV   
  2 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    43.01      41.12 SILV   
  3 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              43.46      41.69 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR     45.45      43.25 BRNZ   
  2 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR              44.08      43.33 BRNZ   
  3 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR            45.80      43.37 BRNZ   
  4 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR            44.51      43.54 BRNZ   
  5 Shannon, Ryan J            9 Express Swimming-MR    44.69      43.82 BRNZ   
  6 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR                 43.94      44.26 BRNZ   
  7 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            43.09      45.04 BRNZ   
  8 Wehbe, Nicholas R          9 Express Swimming-MR    51.67      45.25 BRNZ   
  9 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR     45.50      46.07 BRNZ   
 10 Polito, Mark A            10 HS-MR                  45.89      47.10 BRNZ   
 11 Guglielmi, Luke B         10 WEST-MR                45.47      47.49 BRNZ   
 12 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              43.95      47.50 BRNZ   
 13 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR                47.27      47.51 BRNZ   
 14 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR                 50.15      48.20 BRNZ   
 15 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR     49.04      48.56 BRNZ   
 16 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR            47.19      48.81 BRNZ   
 17 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR                 45.23      49.79 BRNZ   
 18 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR              46.17      50.70 BRNZ   
 19 Diehl, Thomas A            9 Express Swimming-MR    52.55      51.16 BRNZ   
 20 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              52.08      51.78 BRNZ   
 21 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            52.98      53.03 BRNZ   
 22 Zhang, David               9 GATE-MR                51.48      53.37 BRNZ   
 23 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR            50.67      53.81 BRNZ   
 24 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          1:03.09      54.29 BRNZ   
 25 Iline, Eric Z             10 Express Swimming-MR    50.66      54.44 BRNZ   
 26 Abela, George             10 GATE-MR                54.29      56.25 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lee, Alton C               9 GATE-MR                45.56         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:41.24    1:27.75 SILV   
                  43.68     1:27.75 (44.07)                                        
  2 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:31.83 SILV   
                  44.03     1:31.83 (47.80)                                        
  3 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR          1:38.68    1:33.73 SILV   
  4 Sacranie, Alex             9 Manhattan Makos-MR   1:41.88    1:34.49 SILV   
                  45.93     1:34.49 (48.56)                                        
  5 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:39.66    1:36.41 SILV   
                  46.54     1:36.41 (49.87)                                        
BRNZ - Division  
  1 Cipriani, Luke C          10 Badger-MR            1:50.48    1:37.28 BRNZ   
                  47.19     1:37.28 (50.09)                                        
  2 Weller, Frederik P        10 WEST-MR              1:47.99    1:38.53 BRNZ   
                  48.25     1:38.53 (50.28)                                        
  3 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR   1:43.37    1:38.79 BRNZ   
                  48.44     1:38.79 (50.35)                                        
  4 Capparelli, Giovani A     10 Twisters-MR          1:44.64    1:41.16 BRNZ   
                  48.94     1:41.16 (52.22)                                        
  5 Cipriani, Andrew          10 Badger-MR            1:49.73    1:41.40 BRNZ   
                  49.80     1:41.40 (51.60)                                        
  6 Zhang, David               9 GATE-MR              1:52.71    1:42.21 BRNZ   
                  52.68     1:42.21 (49.53)                                        
  7 Pedroza, Maddox           10 MAD-MR               1:58.96    1:42.50 BRNZ   
                  48.69     1:42.50 (53.81)                                        
  8 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:45.52    1:43.28 BRNZ   
                  50.05     1:43.28 (53.23)                                        
  9 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR            1:47.74    1:43.54 BRNZ   
                  50.08     1:43.54 (53.46)                                        
 10 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR   1:49.49    1:43.67 BRNZ   
                  50.94     1:43.67 (52.73)                                        
 11 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:42.98    1:45.03 BRNZ   
                  51.31     1:45.03 (53.72)                                        
 12 Jacobson, Luke             9 Manhattan Makos-MR   2:09.93    1:45.87 BRNZ   
 13 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR              1:51.29    1:50.71 BRNZ   
                  53.67     1:50.71 (57.04)                                        
 14 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR               1:46.92    1:50.95 BRNZ   
 15 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:47.04    1:52.24 BRNZ   
                  56.24     1:52.24 (56.00)                                        
 16 Powell, Shamir            10 MAD-MR               1:51.09    1:57.28 BRNZ   
                  54.99   1:57.28 (1:02.29)                                        
 17 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR          2:10.35    1:57.85 BRNZ   
                  58.88     1:57.85 (58.97)                                        
 18 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          2:03.23    2:01.75 BRNZ   
                  57.99   2:01.75 (1:03.76)                                        
Non-Award Division  
 -- Abromavage, Harrison      10 NYCC-MR              1:42.62         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                43.49  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                   NT      45.80 SILV   
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              52.00      44.92 SILV   
  2 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            48.85      45.57 SILV   
  3 Pedroza, Maddox           10 MAD-MR                 49.91      47.22 SILV   
  4 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR            51.42      48.14 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              50.33      48.68 BRNZ   
  2 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR              51.66      49.03 BRNZ   
  3 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR            51.49      49.16 BRNZ   
  4 Sherpa, Nathan D           9 Twisters-MR            50.31      49.32 BRNZ   
  5 Brennan, Joe V             9 CIY-MR                 51.19      49.44 BRNZ   
  6 Macio, David              10 Twisters-MR            49.13      49.77 BRNZ   
  7 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            52.54      50.57 BRNZ   
  8 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            53.15      50.83 BRNZ   
  9 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR     50.88      50.86 BRNZ   
  9 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR     50.07      50.86 BRNZ   
 11 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR                 50.68      51.05 BRNZ   
 12 Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR                54.51      51.67 BRNZ   
 13 Abela, George             10 GATE-MR                53.48      51.78 BRNZ   
 14 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR            52.85      52.23 BRNZ   
 15 Weller, Frederik P        10 WEST-MR              1:00.98      52.34 BRNZ   
 16 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              51.51      52.68 BRNZ   
 17 Cullinan, Declan S        10 CIY-MR                 51.82      52.84 BRNZ   
 18 Jacobson, Luke             9 Manhattan Makos-MR     54.41      53.20 BRNZ   
 19 Toskas, Andrew S           9 CIY-MR                 54.93      53.86 BRNZ   
 20 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              57.63      54.34 BRNZ   
 21 Ye, Jay                   10 GATE-MR                56.38      55.06 BRNZ   
 22 Zhang, David               9 GATE-MR                58.14      55.61 BRNZ   
 23 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR                 58.86      55.67 BRNZ   
 24 Cipriani, Andrew          10 Badger-MR              57.28      56.30 BRNZ   
 25 Capparelli, Giovani A     10 Twisters-MR          1:03.32      56.97 BRNZ   
 26 Cipriani, Luke C          10 Badger-MR            1:07.84      58.01 BRNZ   
 27 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:03.23      58.31 BRNZ   
 28 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR              58.86      58.56 BRNZ   
 29 Allison, Javi O           10 RedTails-MR            49.09      59.31 BRNZ   
 30 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:10.98    1:07.10 BRNZ   
 31 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:09.98    1:10.27 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Lee, Alton C               9 GATE-MR                54.91         DQ        
      Declared false start
 -- Abromavage, Harrison      10 NYCC-MR                54.96         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR                58.25         NS        
 -- Polanco, Pepe             10 MAD-MR               1:10.35         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR              1:52.45    1:39.16 SILV   
                  47.91     1:39.16 (51.25)                                        
  2 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:52.14    1:40.06 SILV   
                  47.65     1:40.06 (52.41)                                        
  3 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR  1:48.93    1:41.50 SILV   
                  49.49     1:41.50 (52.01)                                        
  4 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR   1:52.89    1:41.92 SILV   
                  49.09     1:41.92 (52.83)                                        
  5 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR        1:58.91    1:41.99 SILV   
                  48.18     1:41.99 (53.81)                                        
  6 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:53.00    1:47.79 SILV   
                  52.13     1:47.79 (55.66)                                        
  7 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR          1:52.42    1:48.10 SILV   
                  50.39     1:48.10 (57.71)                                        
BRNZ - Division  
  1 Shannon, Ryan J            9 Express Swimming-MR  1:48.82    1:48.93 BRNZ   
                  50.34     1:48.93 (58.59)                                        
  2 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR   1:49.51    1:49.67 BRNZ   
                  50.99     1:49.67 (58.68)                                        
  3 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR               1:50.06    1:49.97 BRNZ   
                  50.97     1:49.97 (59.00)                                        
  4 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR   2:01.76    1:54.59 BRNZ   
                  52.89   1:54.59 (1:01.70)                                        
  5 Polito, Mark A            10 HS-MR                1:59.83    2:00.70 BRNZ   
                  56.80   2:00.70 (1:03.90)                                        
  6 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR          2:14.93    2:02.54 BRNZ   
                  56.63   2:02.54 (1:05.91)                                        
  7 Diehl, Thomas A            9 Express Swimming-MR  2:18.14    2:15.78 BRNZ   
                1:06.66   2:15.78 (1:09.12)                                        
Non-Award Division  
 -- Ehrenfeld, Hayden J        9 WEST-MR              1:55.21         DQ        
      One hand touch
                  57.20          DQ (58.90)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                46.36      41.72 SILV   
  2 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              44.99      42.21 SILV   
  3 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR            44.86      43.14 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR                 45.14      44.05 BRNZ   
  2 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR            51.39      44.21 BRNZ   
  3 Brennan, Joe V             9 CIY-MR                 44.92      44.30 BRNZ   
  4 Allison, Javi O           10 RedTails-MR            45.30      44.52 BRNZ   
  5 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            45.09      44.72 BRNZ   
  6 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              44.62      44.91 BRNZ   
  7 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              48.00      47.10 BRNZ   
  8 Macio, David              10 Twisters-MR            45.51      47.50 BRNZ   
  9 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR            48.52      48.43 BRNZ   
 10 Guglielmi, Luke B         10 WEST-MR                46.00      48.71 BRNZ   
 11 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    55.13      48.96 BRNZ   
 12 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              50.86      49.15 BRNZ   
 13 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR            53.43      51.72 BRNZ   
 14 Iline, Eric Z             10 Express Swimming-MR    53.37      56.98 BRNZ   
 15 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:05.57      59.80 BRNZ   
 16 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR            51.04    1:00.40 BRNZ   
 17 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:03.44    1:00.97 BRNZ   
 18 Diehl, Thomas A            9 Express Swimming-MR    56.94    1:01.62 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Reynolds, Ben             10 RedTails-MR            52.25         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR          1:39.32    1:31.40 SILV   
                  42.14     1:31.40 (49.26)                                        
  2 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:47.86    1:33.26 SILV   
                  42.23     1:33.26 (51.03)                                        
  3 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:49.00    1:36.66 SILV   
                  43.46     1:36.66 (53.20)                                        
BRNZ - Division  
  1 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:49.00    1:38.92 BRNZ   
                  44.64     1:38.92 (54.28)                                        
  2 Macio, David              10 Twisters-MR          1:48.09    1:42.10 BRNZ   
                  48.81     1:42.10 (53.29)                                        
  3 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR   1:46.25    1:42.48 BRNZ   
                  46.97     1:42.48 (55.51)                                        
  4 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:40.09    1:43.82 BRNZ   
                  44.14     1:43.82 (59.68)                                        
  5 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:45.09    1:46.78 BRNZ   
                  48.15     1:46.78 (58.63)                                        
  6 Giardinelli, Matthew T     9 Express Swimming-MR  2:11.40    1:48.93 BRNZ   
                  47.26   1:48.93 (1:01.67)                                        
  7 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:50.23 BRNZ   
                  50.11   1:50.23 (1:00.12)                                        
  8 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  2:10.72    1:56.40 BRNZ   
                  52.94   1:56.40 (1:03.46)                                        
  9 Cullinan, Declan S        10 CIY-MR                    NT    1:57.82 BRNZ   
                  55.06   1:57.82 (1:02.76)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:40.21    1:28.00 SILV   
                  41.06     1:28.00 (46.94)                                        
  2 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:35.93    1:28.09 SILV   
                  40.18     1:28.09 (47.91)                                        
  3 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:34.81    1:28.11 SILV   
                  42.15     1:28.11 (45.96)                                        
  4 Sherpa, Nathan D           9 Twisters-MR          1:29.33    1:28.18 SILV   
                  40.52     1:28.18 (47.66)                                        
BRNZ - Division  
  1 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR          1:30.54    1:29.04 BRNZ   
                  43.21     1:29.04 (45.83)                                        
  2 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:30.33    1:29.55 BRNZ   
                  43.70     1:29.55 (45.85)                                        
  3 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR        1:37.00    1:29.75 BRNZ   
                  41.80     1:29.75 (47.95)                                        
  4 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:39.00    1:30.29 BRNZ   
                  44.65     1:30.29 (45.64)                                        
  5 Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR            1:30.78    1:31.40 BRNZ   
                  44.03     1:31.40 (47.37)                                        
  6 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:32.61    1:31.41 BRNZ   
                  42.18     1:31.41 (49.23)                                        
  7 Sherpa, Ethan D            9 Twisters-MR          1:30.68    1:32.39 BRNZ   
                  42.99     1:32.39 (49.40)                                        
  8 Macio, David              10 Twisters-MR          1:30.04    1:33.12 BRNZ   
                  47.93     1:33.12 (45.19)                                        
  9 Allison, Javi O           10 RedTails-MR          1:45.66    1:33.38 BRNZ   
                  42.85     1:33.38 (50.53)                                        
 10 Vernhes, Sebastien         9 Manhattan Makos-MR   1:39.81    1:34.74 BRNZ   
                  43.00     1:34.74 (51.74)                                        
 11 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR               1:40.74    1:35.55 BRNZ   
                  45.93     1:35.55 (49.62)                                        
 12 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:35.96 BRNZ   
                  46.04     1:35.96 (49.92)                                        
 13 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR          1:46.85    1:36.12 BRNZ   
                  42.96     1:36.12 (53.16)                                        
 14 Sanchez, Roger            10 RedTails-MR          1:37.50    1:36.41 BRNZ   
                  48.04     1:36.41 (48.37)                                        
 15 Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR   1:42.66    1:37.02 BRNZ   
                  47.70     1:37.02 (49.32)                                        
 16 Brennan, Joe V             9 CIY-MR               1:32.55    1:37.03 BRNZ   
                  47.02     1:37.03 (50.01)                                        
 17 Hu, Dylan H                9 Flying Dolphins-MR   1:39.44    1:37.71 BRNZ   
                  47.05     1:37.71 (50.66)                                        
 18 Goncharuk, Samuel G        9 WAC-MR               1:41.66    1:42.20 BRNZ   
                  49.68     1:42.20 (52.52)                                        
 19 Auquilla, Luigi G          9 RedTails-MR          1:48.05    1:43.53 BRNZ   
                  50.23     1:43.53 (53.30)                                        
 20 Polito, Mark A            10 HS-MR                1:55.18    1:44.18 BRNZ   
                  51.39     1:44.18 (52.79)                                        
 21 Oconnell, Ryan             9 WAC-MR               1:48.36    1:44.25 BRNZ   
                  50.55     1:44.25 (53.70)                                        
 22 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:45.09    1:45.51 BRNZ   
                  55.41     1:45.51 (50.10)                                        
 23 Guglielmi, Luke B         10 WEST-MR              1:47.38    1:46.14 BRNZ   
                  45.56   1:46.14 (1:00.58)                                        
 24 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR            1:50.61    1:53.94 BRNZ   
                  53.41   1:53.94 (1:00.53)                                        
 25 Reynolds, Ben             10 RedTails-MR          1:50.09    1:55.18 BRNZ   
                  55.16   1:55.18 (1:00.02)                                        
 26 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:56.10    2:02.03 BRNZ   
                  55.81   2:02.03 (1:06.22)                                        
Non-Award Division  
 -- Sacranie, Alex             9 Manhattan Makos-MR   1:50.75         DQ        
      Did not finish on back - back
                  45.64          DQ (48.51)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  3:14.61    3:04.36 SILV   
                  42.70     1:32.16 (49.46)     2:26.28 (54.12)     3:04.36 (38.08)
  2 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          3:16.08    3:06.40 SILV   
                  45.57     1:30.63 (45.06)     2:26.67 (56.04)     3:06.40 (39.73)
BRNZ - Division  
  1 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR   3:28.89    3:17.57 BRNZ   
                  45.69     1:34.11 (48.42)     2:33.46 (59.35)     3:17.57 (44.11)
  2 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  3:27.82    3:20.91 BRNZ   
                                1:39.08 ( )   2:39.41 (1:00.33)     3:20.91 (41.50)
  3 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          3:18.25    3:21.82 BRNZ   
                  44.02     1:33.84 (49.82)   2:34.04 (1:00.20)     3:21.82 (47.78)
  4 Mink, Colin G              9 Express Swimming-MR  3:42.80    3:52.00 BRNZ   
                  57.76                             3:03.73 ( )     3:52.00 (48.27)
  5 Petruzello, Jack T        10 Badger-MR            3:29.19    3:52.83 BRNZ   
                1:00.15                             3:03.36 ( )     3:52.83 (49.47)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.29  JO
                31.49  SILV
                31.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Abramov, David            12 GATE-MR                   NT      37.46 BRNZ   
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                31.49  SILV
                31.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Bushati, Aldo             11 APEX-MR                32.75      31.56 BRNZ   
  2 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR                 NT      31.82 BRNZ   
  3 Hoey, JP                  11 WAC-MR                 33.66      31.90 BRNZ   
  4 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              33.05      32.10 BRNZ   
  5 Sanchez, Wanderlei        12 MAD-MR                 34.11      32.44 BRNZ   
  6 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR    32.39      32.48 BRNZ   
  7 Spade, John               11 WAC-MR                 31.87      32.57 BRNZ   
  8 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              32.29      32.61 BRNZ   
  9 Rief, Alexander M         12 Twisters-MR            34.24      32.85 BRNZ   
 10 Macio, Joshua             11 Twisters-MR            33.65      32.88 BRNZ   
 11 Alexandrov, Alexander T   11 APEX-MR                34.40      32.93 BRNZ   
 12 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                32.00      33.01 BRNZ   
 13 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR     33.52      33.04 BRNZ   
 14 Simon, Ernesto G          12 Twisters-MR            33.98      33.11 BRNZ   
 15 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              33.17      33.30 BRNZ   
 16 Miller, Emanuel           11 MAD-MR                 32.08      33.45 BRNZ   
 17 Chen, Brandon             11 GATE-MR                36.02      33.81 BRNZ   
 18 Zarrelli, Michael         11 WAC-MR                 34.18      33.82 BRNZ   
 19 Chu, Princeton            11 GATE-MR                34.76      34.09 BRNZ   
 20 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR              34.56      34.29 BRNZ   
 21 Li, Tyler                 11 GATE-MR                35.37      34.30 BRNZ   
 22 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR                32.65      34.49 BRNZ   
 23 Greenwald, Alec E         11 WEST-MR                34.03      34.51 BRNZ   
 24 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            35.69      34.79 BRNZ   
 25 Tan, Jerry                12 GATE-MR                35.32      34.84 BRNZ   
 26 Kong, Raymond             12 GATE-MR                35.14      34.98 BRNZ   
 27 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            34.87      35.24 BRNZ   
 28 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR     35.71      35.28 BRNZ   
 29 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR    36.46      35.60 BRNZ   
 30 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              35.98      36.09 BRNZ   
 31 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR            37.56      36.93 BRNZ   
 32 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR                39.61      37.17 BRNZ   
 33 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR            41.29      37.84 BRNZ   
 34 Leal, Johnny              12 RedTails-MR            39.70      38.26 BRNZ   
 35 Drummond, Jared           11 APEX-MR                37.56      38.52 BRNZ   
 36 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            37.44      38.55 BRNZ   
 37 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                39.45      38.64 BRNZ   
 38 Shen, Matthew             12 GATE-MR                37.83      38.76 BRNZ   
 39 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR            45.09      38.89 BRNZ   
 40 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    36.96      38.90 BRNZ   
 41 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              41.47      41.34 BRNZ   
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                28.29  JO
                31.49  SILV
                31.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 31.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Tsai, Joey                11 GATE-MR                   NT      43.00 BRNZ   
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   1:10.01    1:05.88 SILV   
                  30.72     1:05.88 (35.16)                                        
  2 Iwanczuk, Max             11 Twisters-MR          1:13.73    1:08.02 SILV   
                  32.65     1:08.02 (35.37)                                        
BRNZ - Division  
  1 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:11.61    1:09.67 BRNZ   
                  32.49     1:09.67 (37.18)                                        
  2 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              1:12.81    1:09.85 BRNZ   
                  33.06     1:09.85 (36.79)                                        
  3 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            1:10.40    1:09.94 BRNZ   
                  32.89     1:09.94 (37.05)                                        
  4 Spade, John               11 WAC-MR               1:10.55    1:10.27 BRNZ   
                  34.13     1:10.27 (36.14)                                        
  5 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          1:13.26    1:10.64 BRNZ   
                  34.24     1:10.64 (36.40)                                        
  6 Fiechter, Jimmy R         12 CIY-MR               1:11.60    1:10.70 BRNZ   
                  32.21     1:10.70 (38.49)                                        
  7 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR  1:18.33    1:10.93 BRNZ   
                  33.44     1:10.93 (37.49)                                        
  8 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:12.32    1:11.34 BRNZ   
                  32.06     1:11.34 (39.28)                                        
  9 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                1:12.26    1:11.37 BRNZ   
                  33.26     1:11.37 (38.11)                                        
 10 Walsh, Liam T             11 HS-MR                1:22.11    1:12.46 BRNZ   
                  35.33     1:12.46 (37.13)                                        
 11 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            1:15.59    1:12.59 BRNZ   
                  34.07     1:12.59 (38.52)                                        
 12 Alleyne, Justin T         12 CIY-MR               1:13.14    1:13.06 BRNZ   
                  34.35     1:13.06 (38.71)                                        
 13 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR  1:14.54    1:13.24 BRNZ   
                  35.07     1:13.24 (38.17)                                        
 14 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          1:15.76    1:13.48 BRNZ   
                  34.08     1:13.48 (39.40)                                        
 15 Toskas, Anthony           11 CIY-MR               1:13.92    1:13.60 BRNZ   
                  34.49     1:13.60 (39.11)                                        
 16 Protano, John             11 Express Swimming-MR  1:16.42    1:13.79 BRNZ   
                  33.63     1:13.79 (40.16)                                        
 17 Wong, Kevin               11 HS-MR                1:21.00    1:14.84 BRNZ   
                  35.46     1:14.84 (39.38)                                        
 18 Chen, Brandon             11 GATE-MR              1:19.42    1:15.45 BRNZ   
                  35.80     1:15.45 (39.65)                                        
 19 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            1:12.19    1:15.70 BRNZ   
                  35.06     1:15.70 (40.64)                                        
 20 Raiola, A J J             12 HS-MR                1:18.66    1:15.87 BRNZ   
                  35.84     1:15.87 (40.03)                                        
 21 Kabbez, Jackson G         11 HS-MR                1:17.81    1:16.09 BRNZ   
                  37.67     1:16.09 (38.42)                                        
 22 Chu, Princeton            11 GATE-MR              1:25.69    1:16.30 BRNZ   
                  35.99     1:16.30 (40.31)                                        
 23 Kong, Raymond             12 GATE-MR              1:17.74    1:16.41 BRNZ   
                  36.52     1:16.41 (39.89)                                        
 24 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          1:17.57    1:16.53 BRNZ   
                  36.51     1:16.53 (40.02)                                        
 25 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR        1:19.54    1:16.88 BRNZ   
                  36.14     1:16.88 (40.74)                                        
 26 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:27.44    1:17.58 BRNZ   
                  37.10     1:17.58 (40.48)                                        
 27 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:27.40    1:18.18 BRNZ   
                  36.52     1:18.18 (41.66)                                        
 28 Li, Tyler                 11 GATE-MR              1:22.72    1:18.20 BRNZ   
                  36.59     1:18.20 (41.61)                                        
 29 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            1:26.26    1:18.40 BRNZ   
                  37.67     1:18.40 (40.73)                                        
 30 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:17.11    1:19.00 BRNZ   
                  36.13     1:19.00 (42.87)                                        
 31 Tan, Jerry                12 GATE-MR              1:22.58    1:20.20 BRNZ   
                  38.48     1:20.20 (41.72)                                        
 32 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR          1:45.09    1:22.94 BRNZ   
                  38.87     1:22.94 (44.07)                                        
 33 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              1:23.80    1:23.19 BRNZ   
                  38.47     1:23.19 (44.72)                                        
 34 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR              1:31.47    1:24.16 BRNZ   
                  40.07     1:24.16 (44.09)                                        
 35 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:23.67    1:24.93 BRNZ   
                  39.49     1:24.93 (45.44)                                        
 36 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR          1:28.48    1:25.50 BRNZ   
                  41.36     1:25.50 (44.14)                                        
 37 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR  1:31.72    1:26.87 BRNZ   
                  37.61     1:26.87 (49.26)                                        
 38 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:25.45    1:28.84 BRNZ   
                  41.92     1:28.84 (46.92)                                        
 39 Shen, Matthew             12 GATE-MR              1:28.05    1:29.55 BRNZ   
                  41.61     1:29.55 (47.94)                                        
 40 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:31.34    1:33.96 BRNZ   
                  42.45     1:33.96 (51.51)                                        
 41 Tsai, Joey                11 GATE-MR              1:37.11    1:36.65 BRNZ   
                  42.38     1:36.65 (54.27)                                        
 42 Leal, Johnny              12 RedTails-MR          1:37.92    1:36.86 BRNZ   
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
              2:28.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:28.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   2:41.90    2:26.32 SILV   
                  32.35     1:10.52 (38.17)     1:50.09 (39.57)     2:26.32 (36.23)
  2 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            2:30.57    2:26.59 SILV   
                  31.85     1:09.51 (37.66)     1:49.01 (39.50)     2:26.59 (37.58)
BRNZ - Division  
  1 Clark, Kevin              12 MAD-MR               2:34.55    2:30.29 BRNZ   
                  31.46     1:09.09 (37.63)     1:50.01 (40.92)     2:30.29 (40.28)
  2 Spade, John               11 WAC-MR               2:31.37    2:31.57 BRNZ   
                  35.59     1:16.02 (40.43)     1:55.01 (38.99)     2:31.57 (36.56)
  3 Hoey, JP                  11 WAC-MR               2:43.86    2:33.23 BRNZ   
                  33.42     1:11.77 (38.35)     1:52.42 (40.65)     2:33.23 (40.81)
  4 Romano, Michael J         11 WEST-MR              2:35.59    2:33.67 BRNZ   
                  33.71     1:14.71 (41.00)     1:56.11 (41.40)     2:33.67 (37.56)
  5 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            2:33.93    2:34.86 BRNZ   
                  33.88     1:12.85 (38.97)     1:54.78 (41.93)     2:34.86 (40.08)
  6 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          2:30.54    2:35.20 BRNZ   
                  33.17     1:11.81 (38.64)     1:50.78 (38.97)     2:35.20 (44.42)
  7 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              2:58.55    2:40.49 BRNZ   
                  35.75     1:16.33 (40.58)     1:54.78 (38.45)     2:40.49 (45.71)
  8 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            2:39.34    2:41.17 BRNZ   
                  34.41     1:16.43 (42.02)     1:59.70 (43.27)     2:41.17 (41.47)
  9 Rosado, Alex P            11 Badger-MR            2:44.29    2:41.44 BRNZ   
                  34.62     1:17.71 (43.09)     2:00.19 (42.48)     2:41.44 (41.25)
 10 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          3:00.85    2:42.26 BRNZ   
                  35.19     1:15.89 (40.70)     1:59.35 (43.46)     2:42.26 (42.91)
 11 Miller, Emanuel           11 MAD-MR               2:58.00    2:43.21 BRNZ   
                  36.03     1:17.49 (41.46)     1:59.74 (42.25)     2:43.21 (43.47)
 12 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            2:49.15    2:44.97 BRNZ   
                  35.74     1:17.75 (42.01)     2:02.22 (44.47)     2:44.97 (42.75)
 13 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            2:57.58    2:47.91 BRNZ   
                  38.05     1:20.66 (42.61)     2:04.89 (44.23)     2:47.91 (43.02)
 14 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          2:51.68    2:50.43 BRNZ   
                  38.10     1:23.05 (44.95)     2:09.43 (46.38)     2:50.43 (41.00)
 15 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR            2:52.54    2:50.77 BRNZ   
                  37.98     1:21.35 (43.37)     2:07.50 (46.15)     2:50.77 (43.27)
 16 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               2:52.79    2:56.36 BRNZ   
                  37.12     1:21.23 (44.11)     2:08.36 (47.13)     2:56.36 (48.00)
 17 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              3:07.18    2:57.69 BRNZ   
                  37.50     1:21.67 (44.17)     2:09.69 (48.02)     2:57.69 (48.00)
 18 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  2:53.57    2:58.09 BRNZ   
                  39.29     1:25.55 (46.26)     2:12.35 (46.80)     2:58.09 (45.74)
 19 Drummond, Jared           11 APEX-MR              3:17.50    3:16.63 BRNZ   
                  37.56   3:16.63 (2:39.07)                                        
 20 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR          3:31.43    3:24.13 BRNZ   
                  45.17     1:36.89 (51.72)     2:31.97 (55.08)     3:24.13 (52.16)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:31.99  SILV
              6:32.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 6:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              6:40.36    6:18.01 SILV   
                  32.45     1:10.47 (38.02)     1:49.62 (39.15)     2:28.96 (39.34)
        3:08.79 (39.83)     3:46.78 (37.99)     4:26.50 (39.72)     5:04.73 (38.23)
        5:43.06 (38.33)     6:18.01 (34.95)                                        
  2 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  6:36.98    6:18.64 SILV   
                  32.42     1:09.61 (37.19)     1:48.31 (38.70)     2:27.24 (38.93)
        3:06.62 (39.38)     3:45.89 (39.27)     4:25.40 (39.51)     5:04.76 (39.36)
        5:42.70 (37.94)     6:18.64 (35.94)                                        
BRNZ - Division  
  1 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          6:44.04    6:41.96 BRNZ   
                  33.44     1:12.16 (38.72)     1:53.35 (41.19)     2:34.04 (40.69)
        3:16.44 (42.40)     3:58.88 (42.44)     4:37.01 (38.13)     5:20.59 (43.58)
        6:02.33 (41.74)     6:41.96 (39.63)                                        
  2 Romano, Michael J         11 WEST-MR              6:53.88    6:58.27 BRNZ   
                  35.42     1:17.55 (42.13)     1:59.59 (42.04)     2:42.80 (43.21)
        3:25.78 (42.98)     4:08.24 (42.46)     4:51.47 (43.23)     5:34.80 (43.33)
        6:18.25 (43.45)     6:58.27 (40.02)                                        
  3 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          6:52.34    6:59.93 BRNZ   
                  34.96     1:16.66 (41.70)     2:00.10 (43.44)     2:43.13 (43.03)
        3:26.86 (43.73)     4:11.30 (44.44)     4:54.74 (43.44)     5:38.22 (43.48)
        6:19.79 (41.57)     6:59.93 (40.14)                                        
  4 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            7:59.98    7:13.31 BRNZ   
                  36.21     1:18.62 (42.41)     2:01.74 (43.12)     2:45.26 (43.52)
        3:29.38 (44.12)     4:14.70 (45.32)                             5:46.52 ( )
        6:30.85 (44.33)     7:13.31 (42.46)                                        
  5 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              7:21.27    7:28.44 BRNZ   
                  37.87     1:22.96 (45.09)     2:09.91 (46.95)     2:57.01 (47.10)
        3:43.03 (46.02)     4:29.34 (46.31)     5:14.99 (45.65)     5:59.80 (44.81)
        6:45.01 (45.21)     7:28.44 (43.43)                                        
  6 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          8:30.09    7:35.79 BRNZ   
                  38.60     1:24.02 (45.42)     2:10.87 (46.85)     2:58.12 (47.25)
        3:44.90 (46.78)     4:32.64 (47.74)     5:20.66 (48.02)     6:07.10 (46.44)
        6:55.05 (47.95)     7:35.79 (40.74)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                41.19  SILV
                41.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 41.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chen, Brandon             11 GATE-MR                42.33      38.27 SILV   
  2 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR    41.50      39.49 SILV   
  3 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR                50.13      39.76 SILV   
  4 Li, Tyler                 11 GATE-MR                41.92      40.50 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              44.52      41.59 BRNZ   
  2 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            42.49      41.85 BRNZ   
  3 Macio, Joshua             11 Twisters-MR            42.13      41.99 BRNZ   
  4 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            42.09      42.34 BRNZ   
  5 Patel, Harshil V          11 CIY-MR                 42.91      42.60 BRNZ   
  6 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                47.68      43.22 BRNZ   
  7 Kabbez, Jackson G         11 HS-MR                  43.27      43.40 BRNZ   
  8 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR                47.27      43.53 BRNZ   
  9 Abramov, David            12 GATE-MR                46.44      44.29 BRNZ   
 10 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                48.30      44.42 BRNZ   
 11 Protano, John             11 Express Swimming-MR    46.90      45.79 BRNZ   
 12 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            45.14      45.93 BRNZ   
 13 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR            45.34      46.12 BRNZ   
 14 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR            50.09      47.54 BRNZ   
 15 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    47.90      48.18 BRNZ   
 16 Tsai, Joey                11 GATE-MR                46.09      48.52 BRNZ   
 17 Leal, Johnny              12 RedTails-MR            50.00      50.10 BRNZ   
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
              1:23.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            1:23.81    1:18.71 SILV   
                  37.25     1:18.71 (41.46)                                        
  2 Sanchez, Wanderlei        12 MAD-MR               1:29.38    1:20.88 SILV   
                  38.96     1:20.88 (41.92)                                        
  3 Vazquez, Christian        12 MAD-MR               1:28.37    1:21.96 SILV   
                  36.18     1:21.96 (45.78)                                        
  4 Greenwald, Alec E         11 WEST-MR              1:24.29    1:22.42 SILV   
  5 Zarrelli, Michael         11 WAC-MR               1:25.36    1:22.47 SILV   
                  39.54     1:22.47 (42.93)                                        
  6 Chen, Brandon             11 GATE-MR              1:29.08    1:22.82 SILV   
                  41.40     1:22.82 (41.42)                                        
BRNZ - Division  
  1 Kong, Raymond             12 GATE-MR              1:25.44    1:24.86 BRNZ   
                  42.07     1:24.86 (42.79)                                        
  2 Hoey, JP                  11 WAC-MR               1:30.03    1:26.31 BRNZ   
                  40.87     1:26.31 (45.44)                                        
  3 Alexandrov, Alexander T   11 APEX-MR              1:39.28    1:26.40 BRNZ   
  4 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          1:37.00    1:27.16 BRNZ   
                  43.05     1:27.16 (44.11)                                        
  5 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              1:29.12    1:27.29 BRNZ   
                  41.33     1:27.29 (45.96)                                        
  6 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR  1:27.67    1:27.47 BRNZ   
                  42.10     1:27.47 (45.37)                                        
  7 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR   1:34.56    1:27.58 BRNZ   
                  41.39     1:27.58 (46.19)                                        
  8 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            1:37.20    1:28.47 BRNZ   
                  43.64     1:28.47 (44.83)                                        
  9 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          1:29.52    1:29.34 BRNZ   
                  44.11     1:29.34 (45.23)                                        
 10 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:36.35    1:29.46 BRNZ   
 11 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:44.36    1:31.30 BRNZ   
                  43.45     1:31.30 (47.85)                                        
 12 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          1:27.52    1:31.85 BRNZ   
                  45.91     1:31.85 (45.94)                                        
 13 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR  1:39.56    1:33.29 BRNZ   
                  43.30     1:33.29 (49.99)                                        
 14 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR   1:32.94    1:33.39 BRNZ   
                  45.09     1:33.39 (48.30)                                        
 15 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR          1:36.02    1:35.21 BRNZ   
                  46.14     1:35.21 (49.07)                                        
 16 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:39.53    1:37.64 BRNZ   
                  46.40     1:37.64 (51.24)                                        
 17 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:48.17    1:38.72 BRNZ   
                  46.60     1:38.72 (52.12)                                        
 18 Drummond, Jared           11 APEX-MR              1:41.32    1:39.72 BRNZ   
 19 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:41.67    1:42.32 BRNZ   
                  49.91     1:42.32 (52.41)                                        
 20 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR          2:00.09    1:44.74 BRNZ   
                  49.53     1:44.74 (55.21)                                        
 21 Leal, Johnny              12 RedTails-MR          1:50.09    1:47.11 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR              1:52.61         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  45.56          DQ (48.70)                                        
 -- Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              1:34.43         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  45.84          DQ (48.69)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:37.99  JO
              2:57.99  SILV
              2:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:58.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Romano, Michael J         11 WEST-MR                   NT    2:48.71 SILV   
                  38.85     1:22.84 (43.99)     2:08.09 (45.25)     2:48.71 (40.62)
  2 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            3:01.07    2:49.68 SILV   
                  38.72     1:23.19 (44.47)     2:09.32 (46.13)     2:49.68 (40.36)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                42.79  SILV
                42.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 42.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Kevin               11 HS-MR                  46.74      41.27 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Tan, Jerry                12 GATE-MR                44.71      42.84 BRNZ   
  1 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            45.10      42.84 BRNZ   
  3 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              44.12      43.38 BRNZ   
  4 Alleyne, Justin T         12 CIY-MR                 46.03      43.47 BRNZ   
  5 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                44.61      43.51 BRNZ   
  6 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR          45.30      44.03 BRNZ   
  7 Kong, Raymond             12 GATE-MR                44.49      44.33 BRNZ   
  8 Chu, Princeton            11 GATE-MR                45.60      44.36 BRNZ   
  9 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR                52.74      44.66 BRNZ   
 10 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR              44.81      44.81 BRNZ   
 11 Abramov, David            12 GATE-MR                46.52      45.25 BRNZ   
 12 Li, Tyler                 11 GATE-MR                45.66      45.30 BRNZ   
 13 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR            45.43      45.53 BRNZ   
 14 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR                47.22      45.54 BRNZ   
 15 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR    46.04      45.79 BRNZ   
 16 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR     45.52      46.02 BRNZ   
 17 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR     45.66      46.12 BRNZ   
 18 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              45.81      46.17 BRNZ   
 19 Shen, Matthew             12 GATE-MR                48.33      46.19 BRNZ   
 20 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR    45.70      46.62 BRNZ   
 21 Raiola, A J J             12 HS-MR                  45.18      46.92 BRNZ   
 22 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            46.56      47.30 BRNZ   
 23 Toskas, Anthony           11 CIY-MR                 47.87      47.56 BRNZ   
 24 Walsh, Liam T             11 HS-MR                  48.07      47.84 BRNZ   
 25 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR            50.01      48.15 BRNZ   
 26 Macio, Joshua             11 Twisters-MR            49.88      48.16 BRNZ   
 27 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            48.55      48.77 BRNZ   
 28 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    47.95      49.34 BRNZ   
 29 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR            53.66      49.96 BRNZ   
 30 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                52.87      50.43 BRNZ   
 31 Tsai, Joey                11 GATE-MR                52.92      53.10 BRNZ   
 32 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            53.48      55.99 BRNZ   
 33 Melendez- Munoz, Edyam    11 RedTails-MR          1:00.09    1:01.40 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Leal, Johnny              12 RedTails-MR            48.09         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Iwanczuk, Max             11 Twisters-MR            45.94         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
              1:29.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:29.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vazquez, Christian        12 MAD-MR               1:33.71    1:26.29 SILV   
                  40.08     1:26.29 (46.21)                                        
  2 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            1:29.95    1:27.23 SILV   
                  41.56     1:27.23 (45.67)                                        
  3 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:30.09    1:28.16 SILV   
                  40.79     1:28.16 (47.37)                                        
  4 Clark, Kevin              12 MAD-MR               1:37.89    1:29.10 SILV   
                  42.41     1:29.10 (46.69)                                        
  5 Tan, Jerry                12 GATE-MR              1:31.39    1:29.74 SILV   
                  42.70     1:29.74 (47.04)                                        
BRNZ - Division  
  1 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR   1:33.40    1:31.44 BRNZ   
                  43.16     1:31.44 (48.28)                                        
  2 Chu, Princeton            11 GATE-MR              1:37.12    1:32.00 BRNZ   
                  44.17     1:32.00 (47.83)                                        
  3 Simon, Ernesto G          12 Twisters-MR          1:34.65    1:32.91 BRNZ   
                  43.80     1:32.91 (49.11)                                        
  4 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              1:31.50    1:33.00 BRNZ   
                  45.07     1:33.00 (47.93)                                        
  5 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:39.93    1:33.68 BRNZ   
                  45.13     1:33.68 (48.55)                                        
  6 Rief, Alexander M         12 Twisters-MR          1:37.29    1:33.73 BRNZ   
                  43.48     1:33.73 (50.25)                                        
  7 Greenwald, Alec E         11 WEST-MR              1:38.93    1:33.87 BRNZ   
                  43.81     1:33.87 (50.06)                                        
  8 Li, Tyler                 11 GATE-MR              1:38.35    1:34.72 BRNZ   
                  45.81     1:34.72 (48.91)                                        
  9 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:37.17    1:34.87 BRNZ   
                  46.31     1:34.87 (48.56)                                        
 10 Cheung, Cyrus H           11 GATE-MR              1:45.37    1:36.40 BRNZ   
                  46.24     1:36.40 (50.16)                                        
 11 Hoey, JP                  11 WAC-MR               1:38.24    1:37.66 BRNZ   
                  44.84     1:37.66 (52.82)                                        
 12 Zarrelli, Michael         11 WAC-MR               1:40.70    1:37.67 BRNZ   
                  46.04     1:37.67 (51.63)                                        
 13 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            1:46.82    1:38.29 BRNZ   
                  47.01     1:38.29 (51.28)                                        
 14 Shen, Matthew             12 GATE-MR              1:38.15    1:38.93 BRNZ   
                  46.33     1:38.93 (52.60)                                        
 15 Yam, Cody J               11 Express Swimming-MR  1:40.82    1:39.66 BRNZ   
                  46.70     1:39.66 (52.96)                                        
 16 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:42.82    1:40.04 BRNZ   
                  46.72     1:40.04 (53.32)                                        
 17 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   1:35.08    1:40.69 BRNZ   
                  47.19     1:40.69 (53.50)                                        
 18 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR          1:41.23    1:40.88 BRNZ   
                  48.00     1:40.88 (52.88)                                        
 19 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              1:36.96    1:42.05 BRNZ   
                  48.42     1:42.05 (53.63)                                        
 20 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR  1:40.61    1:42.82 BRNZ   
                  47.58     1:42.82 (55.24)                                        
 21 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR   1:42.15    1:45.59 BRNZ   
                  49.16     1:45.59 (56.43)                                        
 22 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:45.37    1:46.29 BRNZ   
                  48.04     1:46.29 (58.25)                                        
 23 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          1:55.28    1:46.44 BRNZ   
                  48.91     1:46.44 (57.53)                                        
 24 Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:42.63    1:49.03 BRNZ   
                  51.02     1:49.03 (58.01)                                        
 25 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          1:56.89    1:49.89 BRNZ   
                  52.30     1:49.89 (57.59)                                        
 26 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR          1:58.32    1:56.12 BRNZ   
                  55.21   1:56.12 (1:00.91)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:59.99  JO
              3:17.99  SILV
              3:18.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 3:18.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            3:20.00    3:09.77 SILV   
                  42.67     1:30.25 (47.58)     2:19.95 (49.70)     3:09.77 (49.82)
  2 Chu, Princeton            11 GATE-MR              3:38.07    3:14.38 SILV   
                  44.52     1:33.29 (48.77)     2:24.27 (50.98)     3:14.38 (50.11)
  3 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              3:18.25    3:15.62 SILV   
                  44.20     1:36.27 (52.07)     2:27.14 (50.87)     3:15.62 (48.48)
BRNZ - Division  
  1 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          3:38.07    3:23.69 BRNZ   
                  45.85     1:38.39 (52.54)     2:31.47 (53.08)     3:23.69 (52.22)
  2 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            3:50.36    3:36.90 BRNZ   
                  48.92     1:44.90 (55.98)     2:43.19 (58.29)     3:36.90 (53.71)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                38.69  SILV
                38.70  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 38.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR     42.89      35.95 SILV   
  2 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            39.02      37.37 SILV   
  3 Simon, Ernesto G          12 Twisters-MR            38.77      38.33 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              39.76      39.17 BRNZ   
  2 Golin, Jacob              11 Shy-Mr-MR              41.88      39.52 BRNZ   
  3 Tan, Jerry                12 GATE-MR                39.11      39.68 BRNZ   
  4 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                39.09      39.70 BRNZ   
  5 Rief, Alexander M         12 Twisters-MR            44.53      41.17 BRNZ   
  6 Spade, John               11 WAC-MR                 39.84      41.42 BRNZ   
  7 Chen, Brandon             11 GATE-MR                45.09      41.43 BRNZ   
  8 Alexandrov, Alexander T   11 APEX-MR                44.47      41.54 BRNZ   
  9 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR     40.71      41.65 BRNZ   
 10 Chu, Princeton            11 GATE-MR                43.85      41.73 BRNZ   
 11 Greenwald, Alec E         11 WEST-MR                43.40      41.78 BRNZ   
 12 Li, Tyler                 11 GATE-MR                48.92      42.44 BRNZ   
 13 Drummond, Jared           11 APEX-MR                43.83      42.82 BRNZ   
 14 Miller, Emanuel           11 MAD-MR                 47.15      43.22 BRNZ   
 15 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR                46.23      44.08 BRNZ   
 16 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            43.21      44.62 BRNZ   
 17 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR                41.58      46.80 BRNZ   
 18 Leal, Johnny              12 RedTails-MR            45.09      53.52 BRNZ   
 19 Olteanu, Alex             11 Twisters-MR            54.44      54.13 BRNZ   
 20 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR            49.78      54.33 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Macio, Joshua             11 Twisters-MR            38.97         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
              1:27.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            1:32.00    1:16.76 SILV   
                  35.22     1:16.76 (41.54)                                        
  2 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:37.72    1:24.20 SILV   
                  39.98     1:24.20 (44.22)                                        
  3 Raiola, A J J             12 HS-MR                1:28.96    1:26.43 SILV   
                  40.82     1:26.43 (45.61)                                        
BRNZ - Division  
  1 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                1:28.66    1:27.27 BRNZ   
                  37.40     1:27.27 (49.87)                                        
  2 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   1:43.90    1:28.26 BRNZ   
                  40.37     1:28.26 (47.89)                                        
  3 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR  1:39.91    1:30.27 BRNZ   
                  40.13     1:30.27 (50.14)                                        
  4 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:35.05    1:30.30 BRNZ   
                  41.27     1:30.30 (49.03)                                        
  5 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:32.73    1:33.08 BRNZ   
                  43.21     1:33.08 (49.87)                                        
  6 Walsh, Liam T             11 HS-MR                1:38.50    1:36.64 BRNZ   
                  42.96     1:36.64 (53.68)                                        
  7 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          1:35.05    1:36.69 BRNZ   
                  45.10     1:36.69 (51.59)                                        
  8 Wong, Kevin               11 HS-MR                1:47.62    1:37.70 BRNZ   
                  42.90     1:37.70 (54.80)                                        
  9 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              1:36.14    1:51.71 BRNZ   
                  46.69   1:51.71 (1:05.02)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:57.99  SILV
              2:58.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:58.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            3:12.00    3:03.56 BRNZ   
                  37.58     1:24.92 (47.34)     2:16.30 (51.38)     3:03.56 (47.26)
  2 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR          3:30.09    3:55.34 BRNZ   
                  45.75     1:43.83 (58.08)   2:50.58 (1:06.75)   3:55.34 (1:04.76)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
              1:20.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:29.79    1:14.58 SILV   
                  32.75     1:14.58 (41.83)                                        
  2 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                1:20.78    1:16.59 SILV   
                  34.82     1:16.59 (41.77)                                        
  3 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:21.13    1:18.15 SILV   
                  37.18     1:18.15 (40.97)                                        
  4 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:21.82    1:18.50 SILV   
                  36.81     1:18.50 (41.69)                                        
BRNZ - Division  
  1 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            1:26.48    1:21.71 BRNZ   
                  34.32     1:21.71 (47.39)                                        
  2 Alleyne, Justin T         12 CIY-MR               1:28.53    1:21.78 BRNZ   
                  37.55     1:21.78 (44.23)                                        
  3 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR  1:30.34    1:21.89 BRNZ   
                  37.31     1:21.89 (44.58)                                        
  4 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              1:23.82    1:22.17 BRNZ   
                  39.03     1:22.17 (43.14)                                        
  5 Toskas, Anthony           11 CIY-MR               1:26.15    1:22.38 BRNZ   
                  36.30     1:22.38 (46.08)                                        
  6 Wong, Kevin               11 HS-MR                1:25.16    1:22.43 BRNZ   
                  38.03     1:22.43 (44.40)                                        
  7 Patel, Harshil V          11 CIY-MR               1:28.09    1:23.76 BRNZ   
                  40.12     1:23.76 (43.64)                                        
  8 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR                 NT    1:23.83 BRNZ   
                  37.33     1:23.83 (46.50)                                        
  8 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR          1:24.29    1:23.83 BRNZ   
                  38.00     1:23.83 (45.83)                                        
 10 Spade, John               11 WAC-MR               1:28.14    1:24.79 BRNZ   
                  39.35     1:24.79 (45.44)                                        
 11 Walsh, Liam T             11 HS-MR                1:31.09    1:25.59 BRNZ   
                  38.96     1:25.59 (46.63)                                        
 12 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              1:24.13    1:25.93 BRNZ   
                  40.74     1:25.93 (45.19)                                        
 13 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            1:24.88    1:26.21 BRNZ   
                  40.07     1:26.21 (46.14)                                        
 14 Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            1:27.45    1:26.34 BRNZ   
                  41.63     1:26.34 (44.71)                                        
 15 Newmark, Jake Q           11 Express Swimming-MR  1:25.82    1:26.88 BRNZ   
                  41.29     1:26.88 (45.59)                                        
 16 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          1:30.64    1:26.96 BRNZ   
                  41.46     1:26.96 (45.50)                                        
 17 Kabbez, Jackson G         11 HS-MR                1:31.01    1:28.05 BRNZ   
                  43.07     1:28.05 (44.98)                                        
 18 Raiola, A J J             12 HS-MR                1:27.57    1:28.93 BRNZ   
                  40.60     1:28.93 (48.33)                                        
 19 Martinez, Christopher I   12 RedTails-MR          1:41.20    1:31.55 BRNZ   
                  42.83     1:31.55 (48.72)                                        
 20 Villalobos, Matt J        11 APEX-MR              1:34.18    1:32.40 BRNZ   
                  43.29     1:32.40 (49.11)                                        
 21 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:33.96    1:32.77 BRNZ   
                  44.82     1:32.77 (47.95)                                        
 22 Hilario, Dalwin F         11 RedTails-MR          1:38.04    1:33.29 BRNZ   
                  43.15     1:33.29 (50.14)                                        
 23 Kathuria, Viraj           11 Manhattan Makos-MR   1:40.86    1:37.75 BRNZ   
                  46.87     1:37.75 (50.88)                                        
 24 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:37.18    1:42.32 BRNZ   
                  45.81     1:42.32 (56.51)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
              2:55.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:55.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  2:55.14    2:51.93 SILV   
                  39.97     1:23.99 (44.02)     2:14.45 (50.46)     2:51.93 (37.48)
BRNZ - Division  
  1 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            3:27.52    3:01.00 BRNZ   
                  41.55     1:25.31 (43.76)     2:19.29 (53.98)     3:01.00 (41.71)
  2 Macio, Joshua             11 Twisters-MR          3:10.14    3:09.20 BRNZ   
                  42.90     1:33.28 (50.38)     2:30.74 (57.46)     3:09.20 (38.46)
  3 Wilson, Aidan T           11 WEST-MR              3:05.63    3:19.92 BRNZ   
                  47.60                             2:38.33 ( )     3:19.92 (41.59)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
                26.79  SILV
                26.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 26.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                  27.08      26.14 SILV   
  2 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR     26.93      26.54 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Thomas, Desi C            13 NYCC-MR                26.99      27.08 BRNZ   
  2 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR              27.16      27.11 BRNZ   
  3 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR            27.81      27.16 BRNZ   
  4 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                  27.62      27.18 BRNZ   
  5 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR              28.01      27.51 BRNZ   
  6 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR            28.68      27.57 BRNZ   
  7 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR              28.50      27.79 BRNZ   
  8 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR     27.99      27.88 BRNZ   
  9 Ren, Harry                14 CIY-MR                 27.81      28.22 BRNZ   
 10 Zhou, Edward J            14 Twisters-MR            27.85      28.42 BRNZ   
 11 Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR            28.75      28.44 BRNZ   
 12 Pan, Matthew A            13 GATE-MR                29.92      28.67 BRNZ   
 13 Harripersaud, Bhisham     13 GATE-MR                29.43      29.59 BRNZ   
 14 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR                29.58      29.73 BRNZ   
 15 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR     30.27      29.94 BRNZ   
 16 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR                29.97      30.10 BRNZ   
 17 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR    29.88      30.16 BRNZ   
 18 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR            30.42      31.09 BRNZ   
 19 Chen, Simon               13 GATE-MR                33.54      31.26 BRNZ   
 20 Wang, Calvin              14 RedTails-MR            32.16      31.33 BRNZ   
 21 Hur, Thomas               13 GATE-MR                32.99      32.01 BRNZ   
 22 Yunatanov, Benson         13 GATE-MR                34.42      32.57 BRNZ   
 23 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR     31.94      32.71 BRNZ   
 24 Alexandrov, Nickola T     14 APEX-MR                34.65      33.50 BRNZ   
 25 Wan, Horace               13 GATE-MR                36.69      34.38 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR          29.85         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                59.59  SILV
                59.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 59.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR     59.66      59.03 SILV   
                  28.10       59.03 (30.93)                                        
  2 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          1:00.86      59.31 SILV   
                  28.18       59.31 (31.13)                                        
BRNZ - Division  
  1 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   1:01.37    1:00.37 BRNZ   
                  29.22     1:00.37 (31.15)                                        
  2 Sanchez, Andersson        14 MAD-MR               1:01.08    1:00.51 BRNZ   
                  28.16     1:00.51 (32.35)                                        
  3 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR          1:02.34    1:01.28 BRNZ   
                  29.08     1:01.28 (32.20)                                        
  4 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:01.82    1:02.73 BRNZ   
                  29.89     1:02.73 (32.84)                                        
  5 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:04.55    1:03.61 BRNZ   
                  30.08     1:03.61 (33.53)                                        
  6 Polanco, Dan              13 MAD-MR               1:07.64    1:03.68 BRNZ   
                  29.58     1:03.68 (34.10)                                        
  7 Ren, Harry                14 CIY-MR               1:01.47    1:04.05 BRNZ   
                  30.27     1:04.05 (33.78)                                        
  8 Ragusa, Gabriel J         13 Express Swimming-MR  1:03.69    1:04.17 BRNZ   
                  30.83     1:04.17 (33.34)                                        
  9 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              1:04.66    1:04.85 BRNZ   
                  31.78     1:04.85 (33.07)                                        
  9 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              1:03.35    1:04.85 BRNZ   
                  31.22     1:04.85 (33.63)                                        
 11 Sanchez, Stallion         14 MAD-MR               1:04.41    1:05.02 BRNZ   
                  31.47     1:05.02 (33.55)                                        
 12 Zhou, Edward J            14 Twisters-MR          1:01.77    1:05.31 BRNZ   
                  31.07     1:05.31 (34.24)                                        
 13 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  1:03.81    1:05.63 BRNZ   
                  31.46     1:05.63 (34.17)                                        
 14 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   1:08.45    1:06.04 BRNZ   
                  31.12     1:06.04 (34.92)                                        
 15 Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:06.76    1:07.54 BRNZ   
                  32.80     1:07.54 (34.74)                                        
 16 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:09.68    1:10.26 BRNZ   
                  33.46     1:10.26 (36.80)                                        
 17 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:12.49    1:11.70 BRNZ   
                  34.16     1:11.70 (37.54)                                        
 18 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   1:11.84    1:12.29 BRNZ   
                  34.94     1:12.29 (37.35)                                        
 19 Hwang, Austin             13 GATE-MR              1:18.77    1:12.31 BRNZ   
                  34.34     1:12.31 (37.97)                                        
 20 Chen, Simon               13 GATE-MR              1:16.12    1:12.90 BRNZ   
                  34.08     1:12.90 (38.82)                                        
 21 Hur, Thomas               13 GATE-MR              1:13.99    1:12.99 BRNZ   
                  34.35     1:12.99 (38.64)                                        
 22 Dunn, Robert              13 WAC-MR               1:17.16    1:13.07 BRNZ   
                  34.18     1:13.07 (38.89)                                        
 23 Alexandrov, Nickola T     14 APEX-MR              1:23.68    1:14.45 BRNZ   
                  35.00     1:14.45 (39.45)                                        
 24 Yunatanov, Benson         13 GATE-MR              1:19.10    1:17.29 BRNZ   
                  35.30     1:17.29 (41.99)                                        
 25 Wan, Horace               13 GATE-MR              1:21.56    1:20.54 BRNZ   
                  38.26     1:20.54 (42.28)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:18.09  SILV
              2:18.10  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:18.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  2:20.55    2:18.42 BRNZ   
                  31.45     1:07.62 (36.17)     1:44.17 (36.55)     2:18.42 (34.25)
  2 Ragusa, Gabriel J         13 Express Swimming-MR  2:29.32    2:19.36 BRNZ   
                  31.67     1:06.70 (35.03)     1:43.07 (36.37)     2:19.36 (36.29)
  3 Sanchez, Andersson        14 MAD-MR               2:22.40    2:20.05 BRNZ   
                  29.44     1:03.93 (34.49)     1:42.65 (38.72)     2:20.05 (37.40)
  4 Sanchez, Stallion         14 MAD-MR               2:23.25    2:21.51 BRNZ   
                                                    1:44.92 ( )     2:21.51 (36.59)
  5 Polanco, Dan              13 MAD-MR               2:37.28    2:23.57 BRNZ   
                  32.06     1:08.87 (36.81)     1:47.12 (38.25)     2:23.57 (36.45)
  6 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            2:23.47    2:25.78 BRNZ   
                  31.92     1:08.70 (36.78)   2:25.78 (1:17.08)                    
  7 Zhou, Edward J            14 Twisters-MR          2:21.72    2:26.27 BRNZ   
                  30.90     1:06.76 (35.86)     1:46.30 (39.54)     2:26.27 (39.97)
  8 Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  2:26.80    2:26.97 BRNZ   
                  32.98     1:10.53 (37.55)     1:49.31 (38.78)     2:26.97 (37.66)
  9 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:18.88    2:27.22 BRNZ   
                  30.14     1:06.94 (36.80)     1:46.65 (39.71)     2:27.22 (40.57)
 10 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   2:40.32    2:28.46 BRNZ   
                  32.29     1:09.48 (37.19)     1:48.66 (39.18)     2:28.46 (39.80)
 11 Dunn, Robert              13 WAC-MR               2:32.78    2:33.61 BRNZ   
                  33.77     1:13.60 (39.83)     1:55.83 (42.23)     2:33.61 (37.78)
 12 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   2:36.08    2:34.53 BRNZ   
                  35.47     1:15.49 (40.02)     1:55.97 (40.48)     2:34.53 (38.56)
 13 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          3:05.62    2:40.79 BRNZ   
                  35.36     1:17.05 (41.69)     1:59.68 (42.63)     2:40.79 (41.11)
 14 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          2:39.16    2:42.89 BRNZ   
                  36.25     1:19.03 (42.78)     2:03.04 (44.01)     2:42.89 (39.85)
 15 Alexandrov, Nickola T     14 APEX-MR              2:51.40    2:47.71 BRNZ   
                  36.59     1:17.85 (41.26)   2:47.71 (1:29.86)                    
Non-Award Division  
 -- Ng, Ethan L               13 NYCC-MR              2:35.12         NS        
 -- Ng, Nicholas P            14 NYCC-MR              2:22.75         NS        
 -- Hidalgo, Ricardo A        13 WAC-MR               2:37.12         NS        
 -- Atherley, Nathan          13 NYCC-MR              3:10.09         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:50.60  QUAL Bronze Champs Qual.
              5:50.99  SILV
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR          5:51.15    5:45.05 QUAL   
                  30.82     1:05.58 (34.76)     1:41.13 (35.55)     2:16.60 (35.47)
        2:51.92 (35.32)     3:27.37 (35.45)     4:02.60 (35.23)     4:37.44 (34.84)
        5:11.81 (34.37)     5:45.05 (33.24)                                        
  2 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   5:52.46    5:48.17 QUAL   
                  30.41     1:05.62 (35.21)     1:42.30 (36.68)     2:18.47 (36.17)
        2:52.91 (34.44)     3:28.38 (35.47)     4:03.22 (34.84)     4:39.10 (35.88)
        5:14.82 (35.72)     5:48.17 (33.35)                                        
  3 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR          5:50.93    5:50.86 SILV   
                  31.32     1:05.48 (34.16)     1:40.87 (35.39)     2:16.29 (35.42)
        2:51.88 (35.59)     3:27.71 (35.83)     4:03.42 (35.71)     4:39.90 (36.48)
        5:16.17 (36.27)     5:50.86 (34.69)                                        
BRNZ - Division  
  1 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          6:04.97    6:00.54 BRNZ   
                  30.10     1:04.36 (34.26)     1:39.77 (35.41)     2:15.57 (35.80)
        2:52.29 (36.72)     3:29.51 (37.22)     4:07.62 (38.11)     4:45.89 (38.27)
        5:24.22 (38.33)     6:00.54 (36.32)                                        
  2 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              6:39.17    6:07.86 BRNZ   
                  28.54     1:02.88 (34.34)     1:40.45 (37.57)     2:19.01 (38.56)
        2:57.67 (38.66)     3:35.64 (37.97)     4:14.13 (38.49)     4:54.01 (39.88)
        5:33.62 (39.61)     6:07.86 (34.24)                                        
  3 Serman, Trevor W          14 APEX-MR              6:25.00    6:09.51 BRNZ   
                  33.58     1:10.77 (37.19)     1:48.36 (37.59)     2:26.08 (37.72)
        3:04.04 (37.96)     3:41.52 (37.48)     4:18.88 (37.36)     4:56.58 (37.70)
        5:34.17 (37.59)     6:09.51 (35.34)                                        
  4 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              6:06.35    6:10.09 BRNZ   
                  33.08     1:09.83 (36.75)     1:47.44 (37.61)     2:25.24 (37.80)
        3:03.53 (38.29)     3:41.95 (38.42)     4:19.96 (38.01)     4:58.08 (38.12)
        5:35.53 (37.45)     6:10.09 (34.56)                                        
  5 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  6:14.37    6:14.81 BRNZ   
                  33.22     1:10.01 (36.79)     1:48.04 (38.03)     2:26.46 (38.42)
        3:04.81 (38.35)     3:43.60 (38.79)     4:22.34 (38.74)     5:01.58 (39.24)
        5:39.08 (37.50)     6:14.81 (35.73)                                        
  6 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   6:57.54    6:51.81 BRNZ   
                  35.35     1:15.20 (39.85)     1:56.32 (41.12)     2:38.22 (41.90)
        3:20.07 (41.85)     4:02.39 (42.32)     4:44.81 (42.42)     5:27.86 (43.05)
        6:10.36 (42.50)     6:51.81 (41.45)                                        
  7 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          8:36.12    7:18.81 BRNZ   
                  34.01     1:15.24 (41.23)     1:58.85 (43.61)     2:43.53 (44.68)
        3:29.11 (45.58)     4:15.53 (46.42)     5:01.91 (46.38)     5:48.43 (46.52)
      7:18.81 (1:30.38)                                                            
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
              1:16.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR          1:21.32    1:12.68 SILV   
                  35.85     1:12.68 (36.83)                                        
  2 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:18.00    1:15.36 SILV   
                  36.42     1:15.36 (38.94)                                        
  3 Harripersaud, Bhisham     13 GATE-MR              1:17.87    1:15.83 SILV   
                  36.48     1:15.83 (39.35)                                        
BRNZ - Division  
  1 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR              1:18.47    1:19.58 BRNZ   
                  38.72     1:19.58 (40.86)                                        
  2 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   1:20.34    1:20.92 BRNZ   
                  40.29     1:20.92 (40.63)                                        
  3 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:17.32    1:21.10 BRNZ   
                  39.87     1:21.10 (41.23)                                        
  4 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  1:28.09    1:23.19 BRNZ   
                  40.46     1:23.19 (42.73)                                        
  5 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   1:25.86    1:25.75 BRNZ   
                  40.55     1:25.75 (45.20)                                        
  6 Yunatanov, Benson         13 GATE-MR              1:27.28    1:25.81 BRNZ   
  7 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:34.51    1:27.80 BRNZ   
                  41.88     1:27.80 (45.92)                                        
  8 Alexandrov, Nickola T     14 APEX-MR              1:34.99    1:33.31 BRNZ   
                  42.25     1:33.31 (51.06)                                        
  9 Wan, Horace               13 GATE-MR              1:46.73    1:37.55 BRNZ   
                  48.16     1:37.55 (49.39)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
              2:35.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:35.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              2:37.12    2:36.14 BRNZ   
                  38.17     1:17.49 (39.32)     1:57.67 (40.18)     2:36.14 (38.47)
  2 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   2:39.25    2:39.71 BRNZ   
                  37.56                             2:01.68 ( )     2:39.71 (38.03)
  3 Ren, Harry                14 CIY-MR               2:50.05    2:43.47 BRNZ   
                  39.25     1:19.51 (40.26)     2:01.44 (41.93)     2:43.47 (42.03)
  4 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   2:50.34    2:50.86 BRNZ   
                  41.76     1:24.44 (42.68)     2:08.61 (44.17)     2:50.86 (42.25)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
              1:21.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Hur, Thomas               13 GATE-MR                   NT    1:22.78 BRNZ   
                  39.20     1:22.78 (43.58)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
              1:21.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              1:24.86    1:19.08 SILV   
                  37.65     1:19.08 (41.43)                                        
BRNZ - Division  
  1 Hur, Thomas               13 GATE-MR              1:23.70    1:22.23 BRNZ   
                  38.83     1:22.23 (43.40)                                        
  2 Chen, Simon               13 GATE-MR              1:27.80    1:24.58 BRNZ   
                  40.55     1:24.58 (44.03)                                        
  3 Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:23.81    1:25.38 BRNZ   
                  41.25     1:25.38 (44.13)                                        
  4 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              1:26.24    1:26.06 BRNZ   
                  41.89     1:26.06 (44.17)                                        
  5 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   1:32.27    1:26.96 BRNZ   
                  40.71     1:26.96 (46.25)                                        
  6 Ragusa, Gabriel J         13 Express Swimming-MR  1:30.83    1:27.87 BRNZ   
                  42.19     1:27.87 (45.68)                                        
  7 Ren, Harry                14 CIY-MR               1:26.90    1:29.10 BRNZ   
                  42.63     1:29.10 (46.47)                                        
  8 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   1:32.83    1:31.33 BRNZ   
                  44.65     1:31.33 (46.68)                                        
  9 Hwang, Austin             13 GATE-MR              1:36.76    1:31.57 BRNZ   
                  44.58     1:31.57 (46.99)                                        
 10 Yunatanov, Benson         13 GATE-MR              1:36.59    1:32.96 BRNZ   
                  43.83     1:32.96 (49.13)                                        
 11 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:29.47    1:33.31 BRNZ   
                  43.77     1:33.31 (49.54)                                        
 12 Wan, Horace               13 GATE-MR              1:45.98    1:36.00 BRNZ   
                  45.18     1:36.00 (50.82)                                        
 13 Dunn, Robert              13 WAC-MR               1:46.11    1:36.32 BRNZ   
                  46.72     1:36.32 (49.60)                                        
 14 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  1:38.66    1:41.24 BRNZ   
                  46.12     1:41.24 (55.12)                                        
Non-Award Division  
 -- Atherley, Nathan          13 NYCC-MR              1:43.17         NS        
 -- Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              1:26.41         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:53.99  SILV
              2:54.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:54.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            2:55.07    2:49.25 SILV   
                  36.38     1:17.99 (41.61)     2:02.97 (44.98)     2:49.25 (46.28)
  2 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                3:02.61    2:51.16 SILV   
                  39.16     1:23.20 (44.04)     2:08.25 (45.05)     2:51.16 (42.91)
  3 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            3:05.00    2:51.40 SILV   
                  38.58     1:22.37 (43.79)     2:07.92 (45.55)     2:51.40 (43.48)
BRNZ - Division  
  1 Hur, Thomas               13 GATE-MR              2:59.92    2:59.35 BRNZ   
                  41.43     1:26.56 (45.13)     2:12.83 (46.27)     2:59.35 (46.52)
  2 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              3:08.74    2:59.99 BRNZ   
                  38.71     1:25.03 (46.32)     2:13.62 (48.59)     2:59.99 (46.37)
  3 Chen, Simon               13 GATE-MR              3:15.53    3:06.14 BRNZ   
                  39.35     1:25.46 (46.11)     2:15.74 (50.28)     3:06.14 (50.40)
  4 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              3:04.42    3:08.92 BRNZ   
                  45.40     1:32.64 (47.24)     2:21.45 (48.81)     3:08.92 (47.47)
  5 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   3:13.21    3:11.51 BRNZ   
                  44.76     1:33.97 (49.21)     2:23.59 (49.62)     3:11.51 (47.92)
  6 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          3:25.36    3:24.52 BRNZ   
                  46.25     1:37.91 (51.66)     2:30.71 (52.80)     3:24.52 (53.81)
  7 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  3:27.71    3:27.92 BRNZ   
                  46.40     1:39.87 (53.47)     2:33.44 (53.57)     3:27.92 (54.48)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:11.60  QUAL Bronze Champs Qual.
              1:11.99  SILV
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          1:12.44    1:07.88 QUAL   
                  31.73     1:07.88 (36.15)                                        
  2 Sanchez, Andersson        14 MAD-MR               1:14.53    1:09.30 QUAL   
                  30.41     1:09.30 (38.89)                                        
  3 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR        NT    1:10.77 QUAL   
BRNZ - Division  
  1 Sanchez, Stallion         14 MAD-MR               1:13.76    1:14.14 BRNZ   
                  33.09     1:14.14 (41.05)                                        
  2 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:16.86    1:14.43 BRNZ   
                  34.42     1:14.43 (40.01)                                        
  3 Ragusa, Gabriel J         13 Express Swimming-MR  1:12.98    1:15.02 BRNZ   
                  34.44     1:15.02 (40.58)                                        
  4 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   1:21.36    1:18.02 BRNZ   
                  36.13     1:18.02 (41.89)                                        
  5 Polanco, Dan              13 MAD-MR               1:17.46    1:18.16 BRNZ   
                  34.55     1:18.16 (43.61)                                        
  6 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:17.37    1:21.56 BRNZ   
                  37.32     1:21.56 (44.24)                                        
  7 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:20.93    1:22.18 BRNZ   
                  36.51     1:22.18 (45.67)                                        
  8 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  1:21.39    1:23.33 BRNZ   
                  37.64     1:23.33 (45.69)                                        
  9 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:26.09    1:31.37 BRNZ   
                  42.16     1:31.37 (49.21)                                        
Non-Award Division  
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:17.86         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:32.59  SILV
              2:32.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          2:37.37    2:33.54 BRNZ   
                  32.15     1:10.43 (38.28)     1:51.79 (41.36)     2:33.54 (41.75)
  2 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          2:45.09    2:33.86 BRNZ   
                  31.59     1:09.74 (38.15)     1:51.48 (41.74)     2:33.86 (42.38)
  3 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:37.13    2:34.86 BRNZ   
                  33.63     1:12.96 (39.33)     1:53.57 (40.61)     2:34.86 (41.29)
  4 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:45.79    2:38.19 BRNZ   
                  32.52     1:13.83 (41.31)     1:55.00 (41.17)     2:38.19 (43.19)
  5 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR          2:44.32    2:40.84 BRNZ   
                  33.61     1:14.15 (40.54)     1:56.96 (42.81)     2:40.84 (43.88)
  6 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:42.39 BRNZ   
                  33.80     1:14.26 (40.46)     1:57.95 (43.69)     2:42.39 (44.44)
  7 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:54.35    2:44.79 BRNZ   
                  33.68     1:15.21 (41.53)     1:59.50 (44.29)     2:44.79 (45.29)
  8 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:53.65 BRNZ   
                  33.97     1:12.87 (38.90)     2:02.19 (49.32)     2:53.65 (51.46)
  9 Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR          2:51.10    2:58.35 BRNZ   
                  37.16     1:24.14 (46.98)     2:12.28 (48.14)     2:58.35 (46.07)
 10 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                3:10.93    3:07.99 BRNZ   
                  36.42     1:21.99 (45.57)     2:13.62 (51.63)     3:07.99 (54.37)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:32.99  SILV
              2:33.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:33.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          2:34.21    2:24.40 SILV   
                  31.14     1:10.27 (39.13)     1:50.51 (40.24)     2:24.40 (33.89)
  2 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:34.08    2:26.99 SILV   
                  31.66     1:07.94 (36.28)     1:53.01 (45.07)     2:26.99 (33.98)
  3 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                2:36.40    2:27.10 SILV   
                  31.39     1:08.31 (36.92)     1:53.35 (45.04)     2:27.10 (33.75)
BRNZ - Division  
  1 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              2:45.20    2:34.10 BRNZ   
                  29.74     1:10.50 (40.76)     1:59.02 (48.52)     2:34.10 (35.08)
  2 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              2:41.14    2:36.50 BRNZ   
                  34.44     1:13.76 (39.32)     2:00.29 (46.53)     2:36.50 (36.21)
  3 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   2:39.05    2:36.56 BRNZ   
                  31.80     1:13.97 (42.17)     2:02.96 (48.99)     2:36.56 (33.60)
  4 Thomas, Desi C            13 NYCC-MR              2:36.44    2:37.28 BRNZ   
                  33.18     1:12.56 (39.38)     2:01.98 (49.42)     2:37.28 (35.30)
  5 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:39.30 BRNZ   
                  36.50     1:16.82 (40.32)     2:01.03 (44.21)     2:39.30 (38.27)
  6 Zhou, Edward J            14 Twisters-MR          2:45.74    2:39.81 BRNZ   
                  34.67     1:17.06 (42.39)     2:02.42 (45.36)     2:39.81 (37.39)
  7 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              2:41.48    2:45.06 BRNZ   
                  40.41     1:21.77 (41.36)     2:09.81 (48.04)     2:45.06 (35.25)
  8 Ren, Harry                14 CIY-MR               2:38.31    2:47.08 BRNZ   
                  36.94     1:16.62 (39.68)     2:09.00 (52.38)     2:47.08 (38.08)
  9 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   2:54.96    2:47.10 BRNZ   
                  36.08     1:21.76 (45.68)     2:09.14 (47.38)     2:47.10 (37.96)
 10 McGoldrick, Michael I     14 Express Swimming-MR  2:58.42    2:49.14 BRNZ   
                  38.52     1:24.25 (45.73)     2:14.78 (50.53)     2:49.14 (34.36)
 11 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          3:16.55    2:49.25 BRNZ   
                  35.60     1:18.21 (42.61)     2:10.78 (52.57)     2:49.25 (38.47)
 12 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   2:54.61    2:49.43 BRNZ   
                  39.62     1:20.51 (40.89)     2:11.87 (51.36)     2:49.43 (37.56)
 13 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR              2:50.96    2:52.82 BRNZ   
                  36.45     1:19.65 (43.20)     2:12.64 (52.99)     2:52.82 (40.18)
 14 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          3:19.79    2:56.08 BRNZ   
                  41.04     1:28.28 (47.24)     2:14.01 (45.73)     2:56.08 (42.07)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              5:09.79  SILV
              5:09.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:09.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Eid, Christian J          14 Badger-MR            5:24.46    5:05.95 SILV   
                  34.42     1:15.14 (40.72)     1:52.85 (37.71)     2:29.52 (36.67)
        3:15.64 (46.12)     3:59.91 (44.27)     4:33.40 (33.49)     5:05.95 (32.55)
BRNZ - Division  
  1 Cabrera, Nicholas         13 Twisters-MR          5:22.42    5:14.12 BRNZ   
                  33.64     1:14.33 (40.69)     1:55.22 (40.89)     2:35.70 (40.48)
        3:19.23 (43.53)     4:02.71 (43.48)     4:38.38 (35.67)     5:14.12 (35.74)
  2 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   5:13.18    5:22.89 BRNZ   
                  32.58     1:13.31 (40.73)     1:54.17 (40.86)     2:33.77 (39.60)
        3:20.66 (46.89)     4:09.28 (48.62)     4:47.47 (38.19)     5:22.89 (35.42)
  3 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   5:30.98    5:30.71 BRNZ   
                  31.43     1:12.29 (40.86)     1:55.66 (43.37)     2:38.32 (42.66)
        3:27.96 (49.64)     4:20.16 (52.20)     4:56.15 (35.99)     5:30.71 (34.56)
Non-Award Division  
 -- Gonzalez, Edward          14 Twisters-MR          5:24.28         DQ        
      Did not finish on back - back
                  35.99     1:19.07 (43.08)     2:00.33 (41.26)     2:40.87 (40.54)
        3:28.13 (47.26)     4:14.82 (46.69)     4:50.05 (35.23)          DQ (33.18)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.79  JO
                25.19  SILV
                25.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 25.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR                   NT      27.35 BRNZ   
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  JO
                25.19  SILV
                25.20  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 25.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                25.27      24.94 SILV   
BRNZ - Division  
  1 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR    27.07      25.81 BRNZ   
  2 Wong, Jason               15 Twisters-MR            26.28      26.19 BRNZ   
  3 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR                26.45      26.23 BRNZ   
  4 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR              25.71      26.25 BRNZ   
  5 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR            27.14      26.32 BRNZ   
  6 Bachoo, Eric              15 GATE-MR                27.58      26.39 BRNZ   
  7 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR            27.69      26.78 BRNZ   
  8 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR                29.80      27.14 BRNZ   
  9 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR            27.04      27.15 BRNZ   
 10 Young, Chaz N             15 RedTails-MR            27.20      27.22 BRNZ   
 11 YU, Dominic               15 Twisters-MR            27.50      28.04 BRNZ   
 12 O'Keefe, Danny W          15 HS-MR                  27.58      28.38 BRNZ   
 13 Ross, Shawn A             15 GATE-MR                31.21      28.53 BRNZ   
 13 Medina, Milton D          15 APEX-MR                28.53      28.53 BRNZ   
 15 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR            33.37      33.13 BRNZ   
Non-Award Division  
 -- Griffith, Keyshawn        15 GATE-MR                30.19         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  JO
                54.49  SILV
                54.50  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 54.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR            54.69      54.18 SILV   
                  26.18       54.18 (28.00)                                        
BRNZ - Division  
  1 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR            54.56      54.50 QUAL   
                  26.39       54.50 (28.11)                                        
  2 Mercado, David            15 MAD-MR                 54.74      55.36 BRNZ   
                  26.76       55.36 (28.60)                                        
  3 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR    55.42      55.97 BRNZ   
                  27.37       55.97 (28.60)                                        
  4 Younis, Ahmed Y           15 Unhes-Mr-MR            55.83      56.11 BRNZ   
                  26.60       56.11 (29.51)                                        
  5 Wong, Jason               15 Twisters-MR            57.69      57.47 BRNZ   
                  28.10       57.47 (29.37)                                        
  6 Emanuel, Camille          17 MAD-MR                 57.89      58.21 BRNZ   
                  26.95       58.21 (31.26)                                        
  7 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR              1:00.29      58.77 BRNZ   
                  27.71       58.77 (31.06)                                        
  8 Diaz, Muppet A            16 MAD-MR                 59.58      58.78 BRNZ   
                  27.02       58.78 (31.76)                                        
  9 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR              57.34      59.16 BRNZ   
                  28.04       59.16 (31.12)                                        
 10 Satis, Miguel             18 MAD-MR               1:00.65      59.22 BRNZ   
                  27.87       59.22 (31.35)                                        
 11 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:00.44      59.24 BRNZ   
                  28.01       59.24 (31.23)                                        
 12 Bachoo, Eric              15 GATE-MR              1:00.52      59.49 BRNZ   
                  27.76       59.49 (31.73)                                        
 13 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          1:02.41      59.79 BRNZ   
                  28.26       59.79 (31.53)                                        
 14 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR            55.47    1:00.23 BRNZ   
                  27.61     1:00.23 (32.62)                                        
 15 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR            59.86    1:00.48 BRNZ   
                  28.19     1:00.48 (32.29)                                        
 16 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR            58.76    1:00.98 BRNZ   
                  28.92     1:00.98 (32.06)                                        
 17 Beach, Aaron A            17 Unhes-Mr-MR          1:03.02    1:01.01 BRNZ   
                  28.54     1:01.01 (32.47)                                        
 18 Baez, Jose                17 MAD-MR               1:04.65    1:02.75 BRNZ   
                  29.13     1:02.75 (33.62)                                        
 19 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  1:01.13    1:02.89 BRNZ   
                  29.34     1:02.89 (33.55)                                        
 20 Ross, Shawn A             15 GATE-MR              1:13.48    1:07.57 BRNZ   
                  30.72     1:07.57 (36.85)                                        
 21 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR              1:02.87    1:07.72 BRNZ   
                  32.97     1:07.72 (34.75)                                        
 22 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR          1:10.31    1:09.30 BRNZ   
                  31.90     1:09.30 (37.40)                                        
 23 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR          1:17.64    1:16.56 BRNZ   
                  35.88     1:16.56 (40.68)                                        
 24 Valentin, Jose T          15 KB Makos-MR          1:33.60    1:35.38 BRNZ   
                  43.43     1:35.38 (51.95)                                        
Non-Award Division  
 -- Griffith, Keyshawn        15 GATE-MR              1:05.98        DFS        
      Declared false start
 -- Ciprian, Bernaldo A       17 MAD-MR                 58.82        DFS        
      Declared false start
 -- Brennan, Steven J         16 CIY-MR               1:06.16         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.99  JO
              1:55.89  SILV
              1:55.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:55.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:56.04    1:56.50 BRNZ   
                  25.91       55.68 (29.77)     1:26.28 (30.60)     1:56.50 (30.22)
  2 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              2:00.21    1:58.05 BRNZ   
                  27.15       56.78 (29.63)     1:27.48 (30.70)     1:58.05 (30.57)
  2 Alers, Louis              17 MAD-MR               2:01.74    1:58.05 BRNZ   
                  26.14       56.35 (30.21)     1:28.42 (32.07)     1:58.05 (29.63)
  4 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          2:01.55    1:58.70 BRNZ   
                  27.13       57.17 (30.04)     1:27.93 (30.76)     1:58.70 (30.77)
  5 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  1:56.99    1:59.31 BRNZ   
                  27.45       57.67 (30.22)     1:28.64 (30.97)     1:59.31 (30.67)
  6 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          2:04.62    2:00.10 BRNZ   
                  27.33       57.28 (29.95)     1:28.69 (31.41)     2:00.10 (31.41)
  7 Alonso, Carlos            17 APEX-MR              1:57.00    2:02.42 BRNZ   
                  27.97       59.00 (31.03)     1:30.91 (31.91)     2:02.42 (31.51)
  8 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:58.82    2:03.72 BRNZ   
                  26.55       56.77 (30.22)     1:29.65 (32.88)     2:03.72 (34.07)
  9 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR               2:01.45    2:04.91 BRNZ   
                  26.88       57.41 (30.53)     1:29.94 (32.53)     2:04.91 (34.97)
 10 Wong, Jason               15 Twisters-MR          2:17.63    2:05.89 BRNZ   
                  29.11     1:00.99 (31.88)     1:34.07 (33.08)     2:05.89 (31.82)
 11 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          2:07.38    2:08.59 BRNZ   
                  28.21     1:00.93 (32.72)     1:34.57 (33.64)     2:08.59 (34.02)
 12 Mercado, David            15 MAD-MR               2:16.06    2:10.94 BRNZ   
                  28.28     1:00.03 (31.75)     1:35.51 (35.48)     2:10.94 (35.43)
 13 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          2:08.36    2:12.38 BRNZ   
                  27.33       59.56 (32.23)     1:35.26 (35.70)     2:12.38 (37.12)
 14 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          2:15.80    2:12.50 BRNZ   
                  30.11     1:02.43 (32.32)     1:36.86 (34.43)     2:12.50 (35.64)
 15 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR              2:27.03    2:13.99 BRNZ   
                  29.21     1:01.93 (32.72)     1:37.94 (36.01)     2:13.99 (36.05)
 16 Diaz, Muppet A            16 MAD-MR               2:30.23    2:14.43 BRNZ   
                  28.73     1:03.68 (34.95)     1:41.51 (37.83)     2:14.43 (32.92)
 17 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          2:20.49    2:14.76 BRNZ   
                  30.00     1:03.18 (33.18)     1:38.58 (35.40)     2:14.76 (36.18)
 18 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            2:15.51    2:15.55 BRNZ   
                  28.74     1:01.63 (32.89)     1:37.90 (36.27)     2:15.55 (37.65)
 19 Satis, Miguel             18 MAD-MR               2:25.92    2:17.86 BRNZ   
                  30.05     1:04.52 (34.47)     1:41.10 (36.58)     2:17.86 (36.76)
 20 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  2:23.48    2:17.92 BRNZ   
                  30.14     1:04.53 (34.39)     1:41.57 (37.04)     2:17.92 (36.35)
 21 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          2:19.86    2:18.20 BRNZ   
                  29.61     1:02.77 (33.16)     1:39.75 (36.98)     2:18.20 (38.45)
 22 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR              2:29.11    2:24.70 BRNZ   
                  30.58     1:04.56 (33.98)     1:42.16 (37.60)     2:24.70 (42.54)
 23 Baez, Jose                17 MAD-MR               2:39.74    2:31.72 BRNZ   
                  29.71     1:06.27 (36.56)     1:46.52 (40.25)     2:31.72 (45.20)
 24 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR          3:03.13    3:09.02 BRNZ   
                  38.05     1:23.54 (45.49)     2:15.94 (52.40)     3:09.02 (53.08)
Non-Award Division  
 -- Budhram, Ryan P           16 CIY-MR               2:08.53         NS        
 -- Brennan, Steven J         16 CIY-MR               2:35.34         NS        
 -- Ciprian, Bernaldo A       17 MAD-MR               2:22.22         NS        
 -- Pan, Noah                 15 CIY-MR               1:56.65         NS        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  JO
              5:14.99  SILV
              5:15.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 5:15.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          5:17.65    5:19.33 BRNZ   
                  27.08       57.82 (30.74)     1:29.34 (31.52)     2:01.53 (32.19)
        2:33.99 (32.46)     3:07.57 (33.58)     3:41.25 (33.68)     4:15.07 (33.82)
        4:48.67 (33.60)     5:19.33 (30.66)                                        
  2 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              5:26.87    5:36.05 BRNZ   
                  28.55     1:00.81 (32.26)     1:34.20 (33.39)     2:08.51 (34.31)
        2:43.37 (34.86)     3:18.71 (35.34)     3:54.87 (36.16)     4:30.29 (35.42)
        5:04.94 (34.65)     5:36.05 (31.11)                                        
  3 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          5:52.04    5:37.50 BRNZ   
                  29.15     1:01.45 (32.30)     1:35.25 (33.80)     2:09.29 (34.04)
        2:43.32 (34.03)     3:17.91 (34.59)     3:53.09 (35.18)     4:28.27 (35.18)
        5:03.63 (35.36)     5:37.50 (33.87)                                        
  4 Alonso, Carlos            17 APEX-MR              5:22.61    5:37.95 BRNZ   
                  29.81     1:02.47 (32.66)     1:36.85 (34.38)     2:11.40 (34.55)
        2:46.04 (34.64)     3:20.81 (34.77)     3:55.82 (35.01)     4:30.61 (34.79)
        5:05.26 (34.65)     5:37.95 (32.69)                                        
  5 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          5:50.19    5:55.15 BRNZ   
                  29.78     1:04.20 (34.42)     1:39.41 (35.21)     2:15.31 (35.90)
        2:51.47 (36.16)     3:28.33 (36.86)     4:05.25 (36.92)     4:42.67 (37.42)
        5:19.81 (37.14)     5:55.15 (35.34)                                        
  6 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          6:12.10    6:05.98 BRNZ   
                  31.46     1:04.95 (33.49)     1:40.18 (35.23)                    
            2:54.34 ( )     3:32.64 (38.30)     4:11.12 (38.48)     4:50.03 (38.91)
        5:29.14 (39.11)     6:05.98 (36.84)                                        
  7 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          6:14.60    6:15.73 BRNZ   
                  29.86     1:04.04 (34.18)     1:40.32 (36.28)     2:19.28 (38.96)
        2:58.44 (39.16)     3:38.04 (39.60)     4:18.26 (40.22)     4:58.67 (40.41)
        5:37.47 (38.80)     6:15.73 (38.26)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.99  JO
              1:03.89  SILV
              1:03.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          1:04.40    1:04.63 BRNZ   
                  31.63     1:04.63 (33.00)                                        
  2 Alonso, Carlos            17 APEX-MR              1:04.39    1:05.38 BRNZ   
                  32.22     1:05.38 (33.16)                                        
  3 Mercado, David            15 MAD-MR               1:12.84    1:05.90 BRNZ   
                  31.34     1:05.90 (34.56)                                        
  4 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  1:04.31    1:06.10 BRNZ   
                  32.73     1:06.10 (33.37)                                        
  5 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          1:05.21    1:06.43 BRNZ   
                  31.94     1:06.43 (34.49)                                        
  6 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          1:06.29    1:06.72 BRNZ   
  7 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR               1:05.69    1:07.70 BRNZ   
                  33.15     1:07.70 (34.55)                                        
  8 Younis, Ahmed Y           15 Unhes-Mr-MR          1:11.03    1:09.02 BRNZ   
                  33.00     1:09.02 (36.02)                                        
  9 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          1:10.12    1:09.14 BRNZ   
                  34.48     1:09.14 (34.66)                                        
 10 Wong, Jason               15 Twisters-MR          1:11.26    1:09.73 BRNZ   
                  33.76     1:09.73 (35.97)                                        
 11 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:11.01    1:10.45 BRNZ   
                  34.14     1:10.45 (36.31)                                        
 12 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  1:10.76    1:11.73 BRNZ   
                  35.73     1:11.73 (36.00)                                        
 13 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          1:08.87    1:11.86 BRNZ   
                  35.61     1:11.86 (36.25)                                        
 14 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:11.65    1:12.30 BRNZ   
                  35.13     1:12.30 (37.17)                                        
 15 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            1:11.18    1:12.73 BRNZ   
                  34.94     1:12.73 (37.79)                                        
 16 Beach, Aaron A            17 Unhes-Mr-MR          1:14.77    1:13.40 BRNZ   
 17 Emanuel, Camille          17 MAD-MR               1:14.99    1:14.04 BRNZ   
 18 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR          1:16.47    1:14.05 BRNZ   
                  36.04     1:14.05 (38.01)                                        
 19 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR              1:19.73    1:19.85 BRNZ   
                  39.01     1:19.85 (40.84)                                        
 20 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR          1:34.20    1:30.35 BRNZ   
 21 Valentin, Jose T          15 KB Makos-MR          1:38.66    1:37.73 BRNZ   
                  45.80     1:37.73 (51.93)                                        
Non-Award Division  
 -- Budhram, Ryan P           16 CIY-MR               1:07.08         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                59.99  JO
              1:03.89  SILV
              1:03.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                   NT    1:02.15 SILV   
                  30.50     1:02.15 (31.65)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:16.89  SILV
              2:16.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              2:18.82    2:18.93 BRNZ   
                  30.90     1:05.71 (34.81)     1:42.24 (36.53)     2:18.93 (36.69)
  2 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          2:24.31    2:24.75 BRNZ   
                  34.61     1:09.53 (34.92)   2:24.75 (1:15.22)                    
  3 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          2:25.23    2:25.41 BRNZ   
                  31.82     1:08.63 (36.81)     1:47.23 (38.60)     2:25.41 (38.18)
  4 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              2:27.30    2:31.87 BRNZ   
                  35.54     1:13.59 (38.05)     1:52.64 (39.05)     2:31.87 (39.23)
  5 O'Keefe, Danny W          15 HS-MR                2:35.49    2:34.21 BRNZ   
                  37.72     1:17.21 (39.49)     1:57.61 (40.40)     2:34.21 (36.60)
  6 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  2:40.19    2:37.05 BRNZ   
                  36.64     1:15.95 (39.31)     1:57.56 (41.61)     2:37.05 (39.49)
  7 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          2:35.89    2:38.09 BRNZ   
                  37.67     1:17.64 (39.97)     1:58.50 (40.86)     2:38.09 (39.59)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:10.89  SILV
              1:10.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Younis, Ahmed Y           15 Unhes-Mr-MR          1:12.09    1:09.03 SILV   
                  32.50     1:09.03 (36.53)                                        
BRNZ - Division  
  1 Barboza, Hector E         15 Twisters-MR          1:11.92    1:11.85 BRNZ   
                  34.26     1:11.85 (37.59)                                        
  2 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:20.36    1:11.87 BRNZ   
                  32.89     1:11.87 (38.98)                                        
  3 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR          1:13.28    1:13.61 BRNZ   
                  34.34     1:13.61 (39.27)                                        
  4 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:12.90    1:15.22 BRNZ   
                  35.95     1:15.22 (39.27)                                        
  5 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          1:14.79    1:15.64 BRNZ   
                  36.94     1:15.64 (38.70)                                        
  6 Wong, Jason               15 Twisters-MR          1:15.39    1:16.23 BRNZ   
                  36.39     1:16.23 (39.84)                                        
  7 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            1:17.29    1:16.86 BRNZ   
                  35.83     1:16.86 (41.03)                                        
  8 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  1:15.41    1:18.16 BRNZ   
                  37.43     1:18.16 (40.73)                                        
  9 Bachoo, Eric              15 GATE-MR              1:19.45    1:18.97 BRNZ   
                  37.05     1:18.97 (41.92)                                        
 10 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          1:22.41    1:20.47 BRNZ   
                  38.77     1:20.47 (41.70)                                        
 11 Mowdawalla, Cyrus P       16 GATE-MR              1:25.93    1:20.97 BRNZ   
                  38.71     1:20.97 (42.26)                                        
 12 YU, Dominic               15 Twisters-MR          1:16.96    1:20.99 BRNZ   
                  37.99     1:20.99 (43.00)                                        
 13 Ligai, Vlad               17 NYCC-MR              1:20.64    1:21.31 BRNZ   
                  37.15     1:21.31 (44.16)                                        
 14 Medina, Milton D          15 APEX-MR              1:24.84    1:21.97 BRNZ   
                  37.63     1:21.97 (44.34)                                        
 15 Keller, Tate A            15 Express Swimming-MR  1:19.17    1:22.05 BRNZ   
                  37.85     1:22.05 (44.20)                                        
 16 Ross, Shawn A             15 GATE-MR              1:36.25    1:28.63 BRNZ   
                  42.15     1:28.63 (46.48)                                        
 17 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR          1:37.22    1:35.42 BRNZ   
                  43.92     1:35.42 (51.50)                                        
 18 O'Keefe, Danny W          15 HS-MR                1:37.66    1:35.49 BRNZ   
                  44.34     1:35.49 (51.15)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.09  JO
              2:36.79  SILV
              2:36.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR               2:40.41    2:34.90 SILV   
                  33.57     1:12.36 (38.79)     1:53.15 (40.79)     2:34.90 (41.75)
BRNZ - Division  
  1 Alers, Louis              17 MAD-MR               2:37.56    2:37.15 BRNZ   
                  34.09     1:13.46 (39.37)     1:54.91 (41.45)     2:37.15 (42.24)
  2 Diaz, Muppet A            16 MAD-MR               2:44.14    2:42.66 BRNZ   
                  36.13     1:17.84 (41.71)     2:01.55 (43.71)     2:42.66 (41.11)
  3 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  2:36.88    2:42.83 BRNZ   
                  36.96     1:18.88 (41.92)     2:01.20 (42.32)     2:42.83 (41.63)
  4 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              2:45.73    2:45.63 BRNZ   
                  36.69     1:18.84 (42.15)     2:03.02 (44.18)     2:45.63 (42.61)
  5 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          2:44.66    2:46.39 BRNZ   
                  37.66     1:19.48 (41.82)     2:01.67 (42.19)     2:46.39 (44.72)
  6 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  2:49.03    2:47.90 BRNZ   
                  37.14     1:19.25 (42.11)     2:05.74 (46.49)     2:47.90 (42.16)
  7 Baez, Jose                17 MAD-MR               3:01.19    2:51.90 BRNZ   
                  37.63     1:20.34 (42.71)     2:05.45 (45.11)     2:51.90 (46.45)
  8 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            2:53.05    2:53.66 BRNZ   
                  38.03     1:21.09 (43.06)     2:06.03 (44.94)     2:53.66 (47.63)
  9 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR          2:45.97    2:55.90 BRNZ   
                  36.89     1:19.01 (42.12)     2:06.62 (47.61)     2:55.90 (49.28)
 10 Bachoo, Eric              15 GATE-MR              2:59.11    2:56.87 BRNZ   
                  38.37     1:22.53 (44.16)     2:09.57 (47.04)     2:56.87 (47.30)
 11 Beach, Aaron A            17 Unhes-Mr-MR          2:46.99    2:57.63 BRNZ   
                  37.84     1:21.53 (43.69)     2:08.81 (47.28)     2:57.63 (48.82)
 12 Satis, Miguel             18 MAD-MR               2:55.24    2:59.30 BRNZ   
                  39.05     1:23.83 (44.78)     2:11.23 (47.40)     2:59.30 (48.07)
 13 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          3:05.12    3:01.17 BRNZ   
                  41.71     1:27.42 (45.71)     2:14.34 (46.92)     3:01.17 (46.83)
 14 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR          3:24.41    3:14.87 BRNZ   
                  41.82     1:29.74 (47.92)     2:21.23 (51.49)     3:14.87 (53.64)
 15 Ross, Shawn A             15 GATE-MR              3:30.41    3:19.49 BRNZ   
                  40.77     1:32.18 (51.41)     2:25.82 (53.64)     3:19.49 (53.67)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  JO
              1:02.59  SILV
              1:02.60  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          1:02.70      59.02 SILV   
                  26.84       59.02 (32.18)                                        
BRNZ - Division  
  1 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          1:03.52    1:03.89 BRNZ   
                  30.08     1:03.89 (33.81)                                        
  2 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:07.22    1:04.27 BRNZ   
                  30.16     1:04.27 (34.11)                                        
  3 Siboonruang, Tana         16 Twisters-MR          1:04.65    1:05.23 BRNZ   
                  29.88     1:05.23 (35.35)                                        
  4 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:03.37    1:05.57 BRNZ   
                  29.09     1:05.57 (36.48)                                        
  5 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          1:15.09    1:10.65 BRNZ   
                  32.06     1:10.65 (38.59)                                        
  6 Ling, Darren              15 Express Swimming-MR  1:08.98    1:11.70 BRNZ   
                  32.57     1:11.70 (39.13)                                        
  7 Younis, Ahmed Y           15 Unhes-Mr-MR          1:08.36    1:12.96 BRNZ   
                  30.66     1:12.96 (42.30)                                        
  8 Bamme, Mark               15 Unhes-Mr-MR          1:16.90    1:17.88 BRNZ   
                  35.02     1:17.88 (42.86)                                        
  9 Sharpe, Jamal A           15 KB Makos-MR          1:34.55    1:35.49 BRNZ   
                  39.15     1:35.49 (56.34)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  JO
              2:24.99  SILV
              2:25.00  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              2:29.01    2:24.61 SILV   
                  28.32     1:04.54 (36.22)     1:44.02 (39.48)     2:24.61 (40.59)
BRNZ - Division  
  1 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          2:43.05    2:40.19 BRNZ   
                  33.28     1:14.44 (41.16)     1:56.18 (41.74)     2:40.19 (44.01)
Non-Award Division  
 -- Griffith, Keyshawn        15 GATE-MR              3:02.99         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:27.79  SILV
              2:27.80  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            2:28.69    2:25.16 SILV   
                  29.52     1:08.33 (38.81)     1:51.26 (42.93)     2:25.16 (33.90)
  2 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          2:28.66    2:25.45 SILV   
                  29.78     1:06.81 (37.03)     1:54.69 (47.88)     2:25.45 (30.76)
  3 Sanchez, Ryan             16 RedTails-MR          2:29.43    2:27.58 SILV   
                  30.37     1:07.42 (37.05)     1:52.20 (44.78)     2:27.58 (35.38)
BRNZ - Division  
  1 YU, Dominic               15 Twisters-MR          2:34.47    2:38.19 BRNZ   
                  33.77     1:12.75 (38.98)     1:58.93 (46.18)     2:38.19 (39.26)
  2 Young, Chaz N             15 RedTails-MR          2:50.09    2:40.19 BRNZ   
                  36.01     1:17.54 (41.53)     2:04.13 (46.59)     2:40.19 (36.06)
 -- O'Keefe, Danny W          15 HS-MR                2:41.48         DQ        
      Did not finish on back - back
                  34.94     1:13.86 (38.92)     2:06.76 (52.90)          DQ (33.07)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:45.89  SILV
              4:45.90  QUAL Bronze Champs Qual.
                   --  BRNZ
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              5:08.05    5:06.30 BRNZ   
                  30.19     1:08.20 (38.01)     1:47.59 (39.39)     2:25.29 (37.70)
        3:10.62 (45.33)     3:57.54 (46.92)     4:33.62 (36.08)     5:06.30 (32.68)
  2 Alonso, Carlos            17 APEX-MR              4:48.65    5:07.63 BRNZ   
                  31.72     1:09.18 (37.46)     1:48.93 (39.75)     2:28.25 (39.32)
        3:14.19 (45.94)     4:01.71 (47.52)     4:35.57 (33.86)     5:07.63 (32.06)
Non-Award Division  
 -- Fischer, Chris J          17 APEX-MR              4:58.15         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          5:09.89        DFS        
      Declared false start - Misc