Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/10/2013 09:35 PM
             2013 MR AGUA Last Chance Meet - 3/9/2013 to 3/10/2013             
                              Sanction #: 130301                               
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR      29.18      30.32 JO     
  2 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR      31.20      31.09 JO     
  3 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR                31.27      31.69 JO     
  4 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR      31.71      31.83 JO     
  5 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR      32.00      32.62        
  6 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR      32.40      32.63        
  7 Wang, Katie               10 FAST-MR                33.14      32.95        
  8 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR      34.39      33.09        
  9 Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR      33.72      33.49        
 10 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR      33.90      33.68        
 11 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR      33.62      33.94        
 12 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR      32.45      34.24        
 13 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            34.47      34.30        
 14 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR      34.63      34.47        
 15 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR      35.18      34.51        
 16 Williams, Elise           10 NYCC-MR                36.70      34.62        
 17 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR      35.97      34.75        
 18 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR              35.51      34.99        
 19 McGowan, Sofia M          10 Agua Swim Team-MR      35.19      35.48        
 20 Chia, Molly               10 FAST-MR                35.35      35.61        
 21 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR                36.04      36.15        
 22 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR      37.63      36.53        
 23 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR          37.94      36.83        
 24 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR      35.81      37.11        
 25 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR      36.49      37.44        
 26 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR          37.66      37.49        
 27 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR                36.18      37.54        
 28 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                37.20      38.19        
 29 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR             36.45      38.26        
 30 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    36.67      38.35        
 31 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR      37.17      38.87        
 32 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            37.13      39.18        
 33 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR      39.29      39.32        
 34 Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR      44.10      39.39        
 35 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR      36.85      39.59        
 36 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR      42.17      39.62        
 37 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR             39.81      39.69        
 38 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                37.59      39.74        
 39 Keh, Camilla              10 NYCC-MR                   NT      39.80        
 40 Laurenceau, Alyssa M      10 FAST-MR                35.80      39.97        
 41 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            36.72      40.79        
 42 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR    38.68      41.31        
 43 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR      39.46      41.38        
 44 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR      43.85      41.40        
 45 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR      40.91      42.20        
 46 Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT      42.51        
 47 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR      41.55      42.56        
 48 Madden, Grace              9 NYCC-MR                40.46      42.98        
 49 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR            40.50      43.22        
 50 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR      46.30      43.26        
 51 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            39.06      43.48        
 52 Fox, Emma M               10 NYCC-MR                44.34      43.53        
 53 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR      42.55      44.35        
 54 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR            48.28      44.46        
 55 Cercy, Simone              9 NYCC-MR                43.59      44.78        
 56 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT      44.98        
 57 Horney, Isabel             9 Middies-MR             43.65      45.12        
 58 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR      43.36      45.15        
 59 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT      47.51        
 60 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR                47.97      50.92        
 -- Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR      37.47         DQ        
      False start
 -- Robilotti, Mia P           9 NYCC-MR                39.73         NS        
 -- Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR              33.63         NS        
 -- Kim, Sophie                9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:00.40         NS        
 -- Coburn, Allison J          9 Middies-MR             55.13         NS        
 -- Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR             50.73         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A          10 WEST-MR              1:09.02    1:07.99 JO     
                  32.25     1:07.99 (35.74)                                        
  2 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR    1:08.40    1:08.02 JO     
                  32.67     1:08.02 (35.35)                                        
  3 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              1:08.87    1:08.19 JO     
                  32.92     1:08.19 (35.27)                                        
  4 Lee, Megan C               9 WEST-MR              1:10.46    1:08.33 JO     
                  33.74     1:08.33 (34.59)                                        
  5 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR    1:10.21    1:10.25 JO     
                1:13.65         1:10.25 ( )                                        
  6 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR    1:15.01    1:10.47 JO     
                  34.34     1:10.47 (36.13)                                        
  7 Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR    1:14.34    1:10.91 JO     
                  34.29     1:10.91 (36.62)                                        
  8 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR    1:13.40    1:11.81        
                  30.04     1:11.81 (41.77)                                        
  9 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR    1:15.42    1:13.29        
                  35.05     1:13.29 (38.24)                                        
 10 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR    1:16.20    1:13.50        
 11 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR    1:18.60    1:13.97        
                  35.03     1:13.97 (38.94)                                        
 12 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR              1:16.74    1:14.61        
                  34.50     1:14.61 (40.11)                                        
 13 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR    1:14.77    1:14.79        
                  36.00     1:14.79 (38.79)                                        
 14 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           1:19.98    1:15.91        
                  36.70     1:15.91 (39.21)                                        
 15 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR              1:18.75    1:16.07        
                  37.24     1:16.07 (38.83)                                        
 16 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR    1:19.34    1:16.42        
                  37.11     1:16.42 (39.31)                                        
 17 Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR    1:27.87    1:18.84        
 18 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR    1:18.32    1:19.00        
 19 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR    1:15.39    1:19.08        
                  37.50     1:19.08 (41.58)                                        
 20 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR    1:23.73    1:19.93        
                  38.55     1:19.93 (41.38)                                        
 21 Chia, Molly               10 FAST-MR              1:18.52    1:21.33        
                  37.73     1:21.33 (43.60)                                        
 22 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR        1:21.92    1:21.36        
                  38.41     1:21.36 (42.95)                                        
 23 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:23.13    1:21.85        
                  39.90     1:21.85 (41.95)                                        
 24 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR    1:24.58    1:23.10        
                  39.50     1:23.10 (43.60)                                        
 25 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR    1:19.66    1:23.23        
                  39.87     1:23.23 (43.36)                                        
 26 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR        1:26.11    1:23.30        
                1:23.83         1:23.30 ( )                                        
 27 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:23.58    1:23.95        
                  39.48     1:23.95 (44.47)                                        
 28 Williams, Elise           10 NYCC-MR              1:22.78    1:24.08        
                  40.78     1:24.08 (43.30)                                        
 29 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR    1:25.69    1:24.56        
                  42.34     1:24.56 (42.22)                                        
 30 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR    1:19.14    1:25.14        
                  39.16     1:25.14 (45.98)                                        
 31 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR    1:27.89    1:25.58        
                  41.08     1:25.58 (44.50)                                        
 32 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              1:24.64    1:25.85        
 33 Keh, Camilla              10 NYCC-MR              1:27.88    1:25.98        
                  41.16     1:25.98 (44.82)                                        
 34 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR    1:25.74    1:26.32        
                  41.68     1:26.32 (44.64)                                        
 35 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR    1:25.73    1:27.42        
                  42.41     1:27.42 (45.01)                                        
 36 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:25.01    1:27.54        
                  40.01     1:27.54 (47.53)                                        
 37 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR              1:26.76    1:27.78        
                  40.33     1:27.78 (47.45)                                        
 38 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:20.00    1:28.02        
 39 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR           1:31.01    1:28.81        
                  44.63     1:28.81 (44.18)                                        
 40 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:33.53    1:29.67        
                  42.98     1:29.67 (46.69)                                        
 41 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  1:22.93    1:30.59        
                  42.44     1:30.59 (48.15)                                        
 42 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR    1:29.98    1:32.20        
                  44.13     1:32.20 (48.07)                                        
 43 Roberts, Madison B         9 Agua Swim Team-MR    1:29.43    1:33.24        
                  45.07     1:33.24 (48.17)                                        
 44 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  1:28.00    1:33.52        
                  45.12     1:33.52 (48.40)                                        
 45 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR    1:35.15    1:33.83        
                1:34.15         1:33.83 ( )                                        
 46 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR    1:25.42    1:34.52        
                  43.42     1:34.52 (51.10)                                        
 47 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR    1:37.38    1:34.53        
                  45.21     1:34.53 (49.32)                                        
 48 Costello, Arden O          9 Middies-MR           1:26.37    1:34.83        
                  23.97   1:34.83 (1:10.86)                                        
 49 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR    1:36.92    1:34.87        
                  46.84     1:34.87 (48.03)                                        
 50 Fox, Emma M               10 NYCC-MR              1:43.25    1:36.80        
                  27.86   1:36.80 (1:08.94)                                        
 51 Madden, Grace              9 NYCC-MR              1:35.32    1:37.63        
                  46.57     1:37.63 (51.06)                                        
 52 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR    2:11.45    1:38.66        
                  45.19     1:38.66 (53.47)                                        
 53 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR    1:34.34    1:38.76        
                  47.31     1:38.76 (51.45)                                        
 54 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:34.63    1:39.09        
                  45.76     1:39.09 (53.33)                                        
 55 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR    1:44.84    1:40.15        
                  45.54     1:40.15 (54.61)                                        
 56 Horney, Isabel             9 Middies-MR           1:48.04    1:40.71        
                  47.26     1:40.71 (53.45)                                        
 57 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          1:33.84    1:41.22        
                  48.64     1:41.22 (52.58)                                        
 58 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR           1:52.85    1:43.61        
                  48.85     1:43.61 (54.76)                                        
 59 Uberti, Victoria L        10 NYCC-MR              1:45.43    1:45.50        
 60 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          1:53.81    1:46.02        
                  48.89     1:46.02 (57.13)                                        
 61 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR                   NT    1:46.96        
                  51.10     1:46.96 (55.86)                                        
 62 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR           1:54.42    1:47.02        
                  23.57   1:47.02 (1:23.45)                                        
 63 Cercy, Simone              9 NYCC-MR              1:53.22    1:47.25        
                  49.07     1:47.25 (58.18)                                        
 64 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          2:01.06    1:48.41        
                  53.15     1:48.41 (55.26)                                        
 65 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT    1:50.78        
                  50.11   1:50.78 (1:00.67)                                        
 66 Xie, Shuran                9 NYCC-MR              2:42.18    2:29.95        
 -- Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR    1:37.13         NS        
 -- Ok-Ellis, Lili            10 Manta Rays-MR             NT         NS        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:44.37         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR    2:26.84    2:22.23 JO     
                  32.57     1:08.59 (36.02)     1:45.51 (36.92)     2:22.23 (36.72)
  2 Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR    2:35.50    2:33.82        
                  34.57     1:13.66 (39.09)     1:55.21 (41.55)     2:33.82 (38.61)
  3 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR         NT    2:36.90        
                  34.64     1:15.00 (40.36)     1:56.80 (41.80)     2:36.90 (40.10)
  4 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           3:00.00    2:42.68        
                  38.07     1:20.21 (42.14)     2:02.66 (42.45)     2:42.68 (40.02)
  5 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR    2:46.03    2:43.58        
                                1:16.64 ( )     1:59.98 (43.34)     2:43.58 (43.60)
  6 Williams, Elise           10 NYCC-MR              2:57.78    2:49.66        
                  37.16     1:18.68 (41.52)     2:05.15 (46.47)     2:49.66 (44.51)
  7 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR    2:57.63    2:55.43        
                  40.53     1:25.23 (44.70)     2:11.65 (46.42)     2:55.43 (43.78)
  8 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR        3:05.21    2:58.68        
                  38.64     1:25.98 (47.34)     2:16.19 (50.21)     2:58.68 (42.49)
  9 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR        3:03.27    2:59.99        
                  39.49     1:24.62 (45.13)     2:16.67 (52.05)     2:59.99 (43.32)
 10 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR           3:01.02    3:00.74        
                  39.31     1:25.51 (46.20)     2:10.32 (44.81)     3:00.74 (50.42)
 11 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR            2:56.00    3:01.41        
                  38.03     1:25.23 (47.20)     2:14.70 (49.47)     3:01.41 (46.71)
 12 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR       NT    3:02.95        
                  40.77     1:27.27 (46.50)     2:16.24 (48.97)     3:02.95 (46.71)
 13 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR    3:00.50    3:04.13        
                  41.29     1:29.23 (47.94)     2:18.95 (49.72)     3:04.13 (45.18)
 14 Costello, Arden O          9 Middies-MR           3:00.00    3:05.51        
                  40.41     1:28.27 (47.86)     2:17.71 (49.44)     3:05.51 (47.80)
 15 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR              3:04.08    3:06.52        
                  40.46     1:28.40 (47.94)     2:17.91 (49.51)     3:06.52 (48.61)
 16 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:07.26        
                  46.07                             2:24.99 ( )     3:07.26 (42.27)
 17 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              3:04.64    3:07.47        
                  39.34     1:26.84 (47.50)     2:18.86 (52.02)     3:07.47 (48.61)
 18 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR    3:03.00    3:07.62        
                  39.53     1:27.05 (47.52)     2:14.12 (47.07)     3:07.62 (53.50)
 19 Keh, Camilla              10 NYCC-MR              3:25.29    3:08.91        
                  40.77     1:28.23 (47.46)     2:19.23 (51.00)     3:08.91 (49.68)
 20 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  3:15.00    3:18.44        
                  44.83     1:39.02 (54.19)     2:32.20 (53.18)     3:18.44 (46.24)
 21 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          3:32.15    3:20.80        
                  42.01     1:33.89 (51.88)     2:28.43 (54.54)     3:20.80 (52.37)
 22 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR                NT    3:21.86        
                                1:45.39 ( )     2:17.33 (31.94)   3:21.86 (1:04.53)
 23 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          3:31.09    3:28.25        
                  47.01     1:41.25 (54.24)     2:36.59 (55.34)     3:28.25 (51.66)
 24 Madden, Grace              9 NYCC-MR              3:25.76    3:34.53        
                  47.16     1:40.78 (53.62)     2:38.93 (58.15)     3:34.53 (55.60)
 25 Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT    3:37.39        
                                1:39.90 ( )     2:38.56 (58.66)     3:37.39 (58.83)
 26 Cercy, Simone              9 NYCC-MR              4:02.33    3:38.58        
                  52.95     1:49.71 (56.76)   3:12.10 (1:22.39)     3:38.58 (26.48)
 27 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR               NT    3:44.98        
                  51.17     1:49.46 (58.29)     2:49.33 (59.87)     3:44.98 (55.65)
 28 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT    3:47.21        
                  48.07   2:47.34 (1:59.27)     3:47.21 (59.87)                    
 29 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR                   NT    3:51.36        
                  49.91   1:51.33 (1:01.42)   2:52.34 (1:01.01)     3:51.36 (59.02)
 -- DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR    2:50.05         DQ        
      False start
                  35.86     1:20.36 (44.50)     2:07.87 (47.51)          DQ (45.76)
 -- Robilotti, Mia P           9 NYCC-MR              3:23.32         NS        
 -- Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR    2:44.52         NS        
                  36.08     1:18.13 (42.05)   2:43.08 (1:24.95)                    
 -- Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR    3:10.50         NS        
 -- Puchert, Grace C           9 NYCC-MR              3:25.83         NS        
 -- Coburn, Allison J          9 Middies-MR           4:15.00         NS        
 -- Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR            2:54.93         NS        
                  42.22                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR      33.82      34.87 JO     
  2 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR      37.72      36.35 JO     
  3 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            39.18      37.12 JO     
  4 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR      37.09      37.44 JO     
  5 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR      39.07      37.81        
  6 Williams, Elise           10 NYCC-MR                37.46      38.64        
  7 Wang, Katie               10 FAST-MR                37.58      38.74        
  8 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR      35.89      38.79        
  9 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR                40.67      39.00        
 10 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR      40.55      39.54        
 11 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR      41.50      39.60        
 12 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR      38.80      39.66        
 13 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR      40.41      39.84        
 14 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR      40.66      40.05        
 15 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR      42.10      40.11        
 16 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR      40.53      40.14        
 17 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR                39.58      40.30        
 18 McGowan, Sofia M          10 Agua Swim Team-MR      40.04      40.45        
 19 Laurenceau, Alyssa M      10 FAST-MR                39.62      40.82        
 20 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR          41.72      41.28        
 21 Chia, Molly               10 FAST-MR                41.95      42.22        
 22 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR      44.29      42.50        
 23 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR                38.81      42.54        
 24 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR      43.28      42.56        
 25 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR      43.27      42.80        
 26 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR      42.14      43.22        
 27 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR      43.89      43.40        
 28 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR      43.06      43.41        
 29 Keh, Camilla              10 NYCC-MR                47.57      43.74        
 30 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR      43.40      43.90        
 31 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR    43.74      44.40        
 32 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR      45.59      44.61        
 33 Soltanova, Stephanie      10 Shy-Mr-MR              44.25      44.82        
 34 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR            45.62      45.11        
 35 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR      46.81      45.47        
 36 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR      46.53      45.69        
 37 Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR      49.50      46.14        
 38 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            45.81      46.20        
 39 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR          47.08      46.46        
 40 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR      45.33      46.58        
 41 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                44.17      47.11        
 42 Madden, Grace              9 NYCC-MR                47.43      47.84        
 43 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR      43.78      47.97        
 44 Fox, Emma M               10 NYCC-MR                49.37      48.62        
 45 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR      50.05      49.05        
 46 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR      53.78      49.17        
 47 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            46.46      49.88        
 48 Horney, Isabel             9 Middies-MR             56.00      49.96        
 49 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT      51.72        
 50 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          1:12.40      51.94        
 51 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR            56.32      52.13        
 52 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR                51.62      52.25        
 53 Cercy, Simone              9 NYCC-MR                   NT      52.55        
 54 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT      53.21        
 55 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR      53.66      53.74        
 56 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR           1:00.50      55.34        
 -- Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Robilotti, Mia P           9 NYCC-MR                45.10         NS        
 -- Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR      43.46         NS        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          1:08.07         NS        
 -- Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR              39.61         NS        
 -- Puchert, Grace C           9 NYCC-MR                47.12         NS        
 -- Kim, Sophie                9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A          10 WEST-MR              1:15.75    1:14.59 JO     
                  36.35     1:14.59 (38.24)                                        
  2 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              1:20.54    1:19.65 JO     
                  39.51     1:19.65 (40.14)                                        
  3 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.86 JO     
                  38.78     1:19.86 (41.08)                                        
  4 Ng, Chloe N               10 Agua Swim Team-MR    1:21.32    1:20.10 JO     
                  38.47     1:20.10 (41.63)                                        
  5 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR    1:21.76    1:21.03        
                  39.76     1:21.03 (41.27)                                        
  6 Williams, Elise           10 NYCC-MR              1:23.18    1:21.55        
                  38.97     1:21.55 (42.58)                                        
  7 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR    1:23.45    1:23.12        
                  40.85     1:23.12 (42.27)                                        
  8 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:24.29    1:23.87        
                  42.46     1:23.87 (41.41)                                        
  9 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR              1:25.65    1:24.37        
 10 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR    1:27.95    1:24.59        
                  42.19     1:24.59 (42.40)                                        
 11 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           1:23.57    1:24.75        
                  41.89     1:24.75 (42.86)                                        
 12 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR              1:27.72    1:25.34        
                  42.47     1:25.34 (42.87)                                        
 13 Wang, Katie               10 FAST-MR              1:24.70    1:25.45        
                  41.32     1:25.45 (44.13)                                        
 14 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR    1:29.11    1:26.37        
                  42.40     1:26.37 (43.97)                                        
 15 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR    1:27.25    1:26.79        
                  42.14     1:26.79 (44.65)                                        
 16 Furniss, Ella B           10 Marlins Bgnw-MR      1:31.13    1:28.10        
                  42.66     1:28.10 (45.44)                                        
 17 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR    1:29.10    1:29.55        
                  44.37     1:29.55 (45.18)                                        
 18 Costello, Arden O          9 Middies-MR           1:50.00    1:33.09        
                  46.93     1:33.09 (46.16)                                        
 19 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR    1:36.30    1:35.29        
                  46.80     1:35.29 (48.49)                                        
 20 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR    1:36.24    1:35.97        
                  47.21     1:35.97 (48.76)                                        
 21 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:36.08        
 22 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR              1:44.13    1:36.31        
                  46.96     1:36.31 (49.35)                                        
 23 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR            1:32.00    1:36.54        
                  48.18     1:36.54 (48.36)                                        
 23 Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR         NT    1:36.54        
                  47.57     1:36.54 (48.97)                                        
 25 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR    1:33.76    1:36.75        
                  45.79     1:36.75 (50.96)                                        
 26 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR    1:32.60    1:36.99        
                  46.81     1:36.99 (50.18)                                        
 27 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:37.43        
                  48.30     1:37.43 (49.13)                                        
 28 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR  1:37.70    1:37.48        
                  56.04     1:37.48 (41.44)                                        
 29 Roberts, Madison B         9 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:38.75        
                  46.61     1:38.75 (52.14)                                        
 30 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR    1:41.51    1:39.04        
                  48.63     1:39.04 (50.41)                                        
 31 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR    1:46.12    1:39.84        
                  49.61     1:39.84 (50.23)                                        
 32 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR          1:38.03    1:40.37        
                  48.22     1:40.37 (52.15)                                        
 33 Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT    1:41.63        
                  48.81     1:41.63 (52.82)                                        
 34 Madden, Grace              9 NYCC-MR              1:46.48    1:41.86        
                  49.62     1:41.86 (52.24)                                        
 35 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:35.67    1:42.75        
                  51.04     1:42.75 (51.71)                                        
 36 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR          1:41.87    1:43.75        
                  49.89     1:43.75 (53.86)                                        
 37 Berman, Jenna             10 Aquaflames-MR        1:46.95    1:49.31        
 38 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR    2:06.00    1:52.44        
                  53.49     1:52.44 (58.95)                                        
 39 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:52.64        
                  55.57     1:52.64 (57.07)                                        
 40 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT    1:53.74        
                  55.16     1:53.74 (58.58)                                        
 41 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          2:17.85    1:57.79        
                  57.33   1:57.79 (1:00.46)                                        
 42 Xie, Shuran                9 NYCC-MR                   NT    2:15.38        
                2:15.38         2:15.38 ( )                                        
 -- Horney, Isabel             9 Middies-MR                NT         DQ        
      No touch at turn
                  55.03          DQ (57.65)                                        
 -- Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR              1:54.79         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.30          DQ (54.29)                                        
 -- Uberti, Victoria L        10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          2:00.52         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  54.95          DQ (57.36)                                        
 -- Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  56.74        DQ (1:04.90)                                        
 -- Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:38.46         NS        
 -- Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  1:21.73         NS        
 -- Mondragon, Nedege A        9 KB Makos-MR          2:46.50         NS        
 -- Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR    1:22.77         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A          10 WEST-MR                37.93      37.68 JO     
  2 Lee, Megan C               9 WEST-MR                41.01      41.05 JO     
  3 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR      42.96      41.97 JO     
  4 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    43.18      44.06        
  5 Wang, Katie               10 FAST-MR                44.78      45.11        
  6 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR      45.91      45.59        
  6 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR      46.19      45.59        
  8 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR                47.78      45.76        
  9 Roberts, Madison B         9 Agua Swim Team-MR      38.50      45.94        
 10 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                48.35      46.43        
 11 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR      45.00      46.55        
 12 Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR      50.72      46.77        
 13 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR      46.03      46.83        
 14 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR      47.26      46.86        
 15 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                47.01      47.24        
 16 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR                46.60      47.28        
 17 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR      49.86      47.85        
 18 Furniss, Ella B           10 Marlins Bgnw-MR        47.91      48.02        
 19 Chia, Molly               10 FAST-MR                50.50      48.88        
 20 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR      51.67      49.28        
 21 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR      46.99      49.59        
 22 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR          50.09      49.79        
 23 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR      47.43      49.99        
 24 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR      51.52      50.09        
 25 Keh, Camilla              10 NYCC-MR                53.42      50.15        
 26 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR      49.26      50.63        
 27 Fox, Emma M               10 NYCC-MR                50.89      50.91        
 28 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR             51.12      51.15        
 29 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR      50.79      51.27        
 30 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR      51.07      51.38        
 31 Lee, Mary M                9 RI Marlins-MR             NT      51.51        
 32 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR            50.05      51.79        
 33 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR      52.35      52.39        
 34 Williams, Elise           10 NYCC-MR                52.40      52.63        
 35 Welsh, Lindsay            10 Express Swimming-MR    54.88      53.77        
 36 Ramos, Samantha           10 KB Makos-MR            54.49      54.39        
 37 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          1:08.71      55.38        
 38 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR      57.33      55.65        
 39 Uberti, Victoria L        10 NYCC-MR                58.25      55.90        
 40 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR      56.50      56.56        
 41 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT      56.93        
 42 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR      55.06      58.16        
 43 Madden, Grace              9 NYCC-MR                57.86    1:00.84        
 44 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          1:06.90    1:02.50        
 45 Horney, Isabel             9 Middies-MR           1:07.99    1:03.71        
 46 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR           1:05.86    1:04.20        
 47 Faulkner, Lucy K           9 NYCC-MR              1:08.23    1:06.75        
 -- Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR      46.50         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR    47.99         DQ        
      One hand touch
 -- Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch
 -- Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Xie, Shuran                9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Cercy, Simone              9 NYCC-MR                59.72         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR      43.97         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            51.96         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               10 Agua Swim Team-MR    1:27.57    1:28.90 JO     
                  42.74     1:28.90 (46.16)                                        
  2 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR    1:32.92    1:31.80 JO     
                  44.20     1:31.80 (47.60)                                        
  3 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR    1:36.49    1:36.27        
                  45.99     1:36.27 (50.28)                                        
  4 Pennington, Caroline       9 Agua Swim Team-MR    1:39.14    1:38.35        
                  48.05     1:38.35 (50.30)                                        
  5 Valdes-Rodriguez, Linda   10 Agua Swim Team-MR    1:39.05    1:38.42        
                  45.63     1:38.42 (52.79)                                        
  6 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:45.36    1:38.67        
                  48.33     1:38.67 (50.34)                                        
  7 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR    1:41.91    1:39.74        
                  47.35     1:39.74 (52.39)                                        
  8 Laurenceau, Alyssa M      10 FAST-MR              1:37.92    1:40.00        
                  48.31     1:40.00 (51.69)                                        
  9 McGowan, Sofia M          10 Agua Swim Team-MR    1:35.79    1:40.01        
                  49.05     1:40.01 (50.96)                                        
 10 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR              1:35.74    1:41.23        
                  48.37     1:41.23 (52.86)                                        
 11 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR    1:45.35    1:41.51        
                  48.10     1:41.51 (53.41)                                        
 12 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                   NT    1:41.68        
                  49.10     1:41.68 (52.58)                                        
 13 Wang, Katie               10 FAST-MR              1:37.94    1:42.02        
                  47.68     1:42.02 (54.34)                                        
 14 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           1:41.20    1:42.19        
                  49.29     1:42.19 (52.90)                                        
 15 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR    1:48.80    1:42.20        
                  48.84     1:42.20 (53.36)                                        
 16 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR    1:46.13    1:42.98        
                  50.81     1:42.98 (52.17)                                        
 17 Arora, Rosy R              9 Agua Swim Team-MR    1:42.34    1:43.39        
                  49.88     1:43.39 (53.51)                                        
 18 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:43.16    1:43.66        
 19 Chia, Molly               10 FAST-MR              1:49.36    1:45.25        
                  49.71     1:45.25 (55.54)                                        
 20 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR    1:44.07    1:46.88        
                  52.40     1:46.88 (54.48)                                        
 21 Takei, Risa                9 Agua Swim Team-MR    1:47.31    1:48.25        
                  53.20     1:48.25 (55.05)                                        
 22 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:48.11    1:48.78        
                  50.36     1:48.78 (58.42)                                        
 23 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  1:46.67    1:49.86        
                  52.61     1:49.86 (57.25)                                        
 24 Rahr, Avery N             10 Agua Swim Team-MR    1:49.87    1:50.38        
                  50.50     1:50.38 (59.88)                                        
 25 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR           1:47.21    1:51.40        
 26 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR          1:55.87    1:51.43        
                  44.52   1:51.43 (1:06.91)                                        
 27 Fox, Emma M               10 NYCC-MR              1:54.89    1:51.72        
                  53.92     1:51.72 (57.80)                                        
 28 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR    1:53.75    1:52.39        
                  53.62     1:52.39 (58.77)                                        
 29 Apfel, Emilia D            9 Agua Swim Team-MR    1:44.50    1:53.23        
                  54.40     1:53.23 (58.83)                                        
 30 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR    2:03.00    1:55.66        
                  56.17     1:55.66 (59.49)                                        
 31 Reed, Nia N               10 KB Makos-MR          2:06.66    1:58.48        
                  59.13     1:58.48 (59.35)                                        
 32 Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:59.17        
                  57.92   1:59.17 (1:01.25)                                        
 33 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR    2:05.70    2:02.06        
                  59.75   2:02.06 (1:02.31)                                        
 34 Costello, Arden O          9 Middies-MR           2:00.00    2:03.72        
                  59.64   2:03.72 (1:04.08)                                        
 35 Legret, Morgan            10 Agua Swim Team-MR    2:01.23    2:04.49        
                  58.75   2:04.49 (1:05.74)                                        
 36 Rodriguez, Anna V         10 Middies-MR                NT    2:10.02        
                1:00.20   2:10.02 (1:09.82)                                        
 37 Venner, Makeilah D        10 KB Makos-MR          2:22.57    2:12.18        
                  58.62   2:12.18 (1:13.56)                                        
 38 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR           2:17.66    2:19.81        
                1:06.65   2:19.81 (1:13.16)                                        
 39 Horney, Isabel             9 Middies-MR                NT    2:21.47        
                1:05.14   2:21.47 (1:16.33)                                        
 -- Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR    1:59.27         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  56.56        DQ (1:01.40)                                        
 -- Kim, Sophie                9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR    1:37.55         NS        
                  45.28                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR                35.85      33.99 JO     
  2 Mitnick, Lucy K           10 Agua Swim Team-MR      36.55      34.73 JO     
  3 Skaistis, Talia R         10 Agua Swim Team-MR      36.40      35.92 JO     
  4 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR      36.68      35.94 JO     
  5 Furniss, Ella B           10 Marlins Bgnw-MR        38.12      36.57        
  6 Lee, Megan C               9 WEST-MR                37.26      37.00        
  7 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            37.76      37.75        
  8 Butler, Amelia K          10 NYCC-MR                41.75      38.18        
  9 Casey, Carolyn T           9 Agua Swim Team-MR      41.30      38.69        
 10 Reynoso, Jennifer A       10 Agua Swim Team-MR      45.53      38.93        
 11 Dutta, Kimberly           10 Agua Swim Team-MR      38.89      38.98        
 12 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                40.82      39.75        
 13 Jiang, Claire             10 Agua Swim Team-MR    1:00.88      39.84        
 14 Wang, Katie               10 FAST-MR                38.68      40.36        
 15 Del Gatto, Sofia          10 RI Marlins-MR          39.93      40.39        
 16 Ok-Ellis, Lili            10 Manta Rays-MR             NT      40.48        
 17 Ott, Elke L                9 Agua Swim Team-MR      39.50      41.18        
 18 DuFord, Oliva P           10 Agua Swim Team-MR      46.80      41.36        
 19 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR      43.33      41.42        
 20 Chia, Molly               10 FAST-MR                40.90      41.61        
 21 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR                39.65      41.88        
 22 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR                44.05      41.98        
 23 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            42.01      43.54        
 24 Lee, Mary M                9 RI Marlins-MR             NT      43.77        
 25 Sugiyama, Mao              9 Agua Swim Team-MR      45.90      44.99        
 26 Stewart, Lexi R            9 Agua Swim Team-MR      44.00      45.35        
 27 Baer, Natalie R           10 Agua Swim Team-MR      48.96      45.66        
 28 Anton, Olivia L            9 Agua Swim Team-MR      49.00      45.75        
 29 Lameka, Ilona              9 Shy-Mr-MR              43.00      45.79        
 30 Rodriguez, Danielle M     10 Agua Swim Team-MR      46.05      46.38        
 31 Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                46.86      46.55        
 32 Altruda, Ashley E         10 RI Marlins-MR             NT      46.84        
 33 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR             41.66      46.94        
 34 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR             50.34      47.59        
 35 Tam, Caitlin M             9 Agua Swim Team-MR      48.50      53.19        
 36 Berman, Jenna             10 Aquaflames-MR          53.48      55.03        
 37 Lachman, Katherine         9 Agua Swim Team-MR      55.97      57.52        
 38 Cercy, Simone              9 NYCC-MR                   NT      59.69        
 39 Kyin, Sheldi               9 Agua Swim Team-MR    1:01.10    1:00.67        
 40 Rona, Olivia H             9 NYCC-MR                   NT    1:00.92        
 41 Cortgrasso, Genevieve A    9 Agua Swim Team-MR      58.00    1:01.28        
 42 Zelman, Alexandra L        9 Middies-MR                NT    1:03.42        
 -- Fox, Emma M               10 NYCC-MR                52.29         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lister, Anna E            10 Agua Swim Team-MR      46.92         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Keh, Camilla              10 NYCC-MR                50.66         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Diana N            10 Agua Swim Team-MR    1:27.15    1:20.91 JO     
                  37.76     1:20.91 (43.15)                                        
  2 Greenberg, Elana M        10 Agua Swim Team-MR    1:23.28    1:21.60 JO     
                  37.76     1:21.60 (43.84)                                        
  3 Guarino, Kiana B           9 Agua Swim Team-MR    1:36.09    1:26.52        
                  38.85     1:26.52 (47.67)                                        
  4 Safovich, Agnessa          9 Agua Swim Team-MR    1:29.85    1:26.53        
                  39.36     1:26.53 (47.17)                                        
  5 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.82        
                  40.38     1:27.82 (47.44)                                        
  6 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                   NT    1:34.56        
                  42.33     1:34.56 (52.23)                                        
  7 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           1:40.00    1:37.63        
                  45.45     1:37.63 (52.18)                                        
  8 Khanna, Gia               10 Agua Swim Team-MR    1:40.68    1:42.56        
                  45.64     1:42.56 (56.92)                                        
  9 Rocano, Kayla D           10 FAST-MR              1:35.88    1:45.03        
                  47.27     1:45.03 (57.76)                                        
 10 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR                NT    1:50.73        
                  52.74     1:50.73 (57.99)                                        
 11 Costello, Arden O          9 Middies-MR           1:45.00    1:57.81        
                  54.93   1:57.81 (1:02.88)                                        
 -- Karabees-Lamer, Devon A    9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  50.35                                                            
 -- Burtseva, Maria           10 Shy-Mr-MR            1:30.63         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  2:52.74    2:53.88        
                  39.24     1:25.38 (46.14)     2:17.39 (52.01)     2:53.88 (36.49)
  2 Hedvat, Alexis S          10 Agua Swim Team-MR    3:15.97    2:53.95        
                  39.18     1:25.16 (45.98)     2:15.01 (49.85)     2:53.95 (38.94)
  3 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR         NT    2:57.48        
                  40.25     1:27.02 (46.77)     2:19.48 (52.46)     2:57.48 (38.00)
  4 Lopez-Ryan, Brooklyn       9 Middies-MR           3:18.13    3:07.39        
                                1:30.65 ( )     2:28.03 (57.38)     3:07.39 (39.36)
  5 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              3:18.28    3:11.58        
  6 Lee, Mary M                9 RI Marlins-MR             NT    3:18.44        
                  44.19     1:34.52 (50.33)     2:33.01 (58.49)     3:18.44 (45.43)
  7 Shopovick, Sophia F        9 Middies-MR           3:34.89    3:27.33        
                                1:40.15 ( )   3:27.33 (1:47.18)                    
  8 Sharpe, Ashley B           9 KB Makos-MR               NT    3:33.45        
                  44.36     1:35.35 (50.99)   2:45.08 (1:09.73)     3:33.45 (48.37)
  9 Lai, Reyna                 9 Express Swimming-MR  3:40.00    3:33.75        
                  52.77     1:46.38 (53.61)   2:49.24 (1:02.86)     3:33.75 (44.51)
 10 Moschetta, Magdalene       9 Middies-MR                NT    3:38.84        
 -- Coutinho, Isabel           9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                                1:47.27 ( )        DQ (2:07.10)                    
 -- Costello, Arden O          9 Middies-MR           3:30.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                  46.32     1:37.91 (51.59)   2:43.34 (1:05.43)          DQ (46.57)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            12 NYCC-MR                26.48      26.65 JO     
  2 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              27.56      27.33 JO     
  3 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR      29.25      28.56        
  4 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR      29.07      28.81        
  5 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR      28.89      29.15        
  6 Wang, Kristina H          12 Middies-MR             28.66      29.27        
  7 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                29.03      29.28        
  8 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              29.52      29.77        
  9 Ashton, Sydney A          11 Agua Swim Team-MR      29.45      29.78        
 10 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR      30.12      29.90        
 11 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR      30.12      29.92        
 12 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR      30.05      30.14        
 13 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR      29.69      30.17        
 14 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR             NT      30.45        
 15 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR      29.83      30.47        
 16 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            29.76      30.48        
 17 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR      32.16      30.53        
 18 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              29.73      30.79        
 19 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR      32.69      31.73        
 20 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR      32.61      31.91        
 21 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR      31.27      32.00        
 22 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR      31.59      32.38        
 23 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            33.02      32.82        
 24 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              34.99      33.04        
 25 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR                34.08      33.23        
 25 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR      32.88      33.23        
 27 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR             34.92      33.24        
 28 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR      32.87      33.49        
 29 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR             35.06      33.68        
 30 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR      32.82      33.75        
 31 Horvat, Helena            12 RI Marlins-MR          38.79      34.82        
 32 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR                35.93      34.85        
 33 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              34.79      35.03        
 34 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            34.22      35.11        
 35 Chan, Rachel              12 Middies-MR             35.02      35.19        
 36 Daniel, Alexis            12 Middies-MR             34.56      35.20        
 37 Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR                39.67      35.89        
 38 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR      36.23      35.95        
 39 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR      37.28      36.12        
 40 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR            36.61      36.57        
 41 Jordan, Lara              11 RI Marlins-MR          36.01      37.26        
 42 Savignac, Nathalie M      12 NYCC-MR                36.02      37.54        
 43 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR             37.45      38.35        
 44 Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR            41.29      42.15        
 45 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR          43.12      42.38        
 -- Shopovick, Olivia M       12 Middies-MR             33.75         NS        
 -- Andrade, Amanda N         12 Middies-MR             53.01         NS        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR              36.29         NS        
 -- Wang, Grace S             12 Middies-MR             35.25         NS        
 -- Lund, Aviva A             11 Badger-MR              34.92         NS        
 -- Chen, Sydney S            12 Express Swimming-MR    32.00         NS        
 -- Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    31.36         NS        
 -- Rubenzahl, Rachel G       11 Agua Swim Team-MR      30.04         NS        
 -- Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            29.66         NS        
 -- Siegal, Daniela J         11 Agua Swim Team-MR      48.50         NS        
 -- Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR          31.82         NS        
 -- Scarcella, Elizabeth E    11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR      32.05         NS        
 -- Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR      40.17         NS        
 -- Wang, Lynne M             11 NYCC-MR                45.39         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              58.26      58.53 JO     
                  28.69       58.53 (29.84)                                        
  2 Douglass, Kate C          11 WEST-MR              1:01.21    1:00.21 JO     
                  29.31     1:00.21 (30.90)                                        
  3 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR    1:05.11    1:00.85 JO     
                  29.30     1:00.85 (31.55)                                        
  4 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              1:00.99    1:01.10 JO     
                  29.39     1:01.10 (31.71)                                        
  5 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR    1:02.56    1:01.60 JO     
  6 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              1:02.72    1:01.83        
                  29.33     1:01.83 (32.50)                                        
  7 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR    1:02.72    1:03.12        
                  30.21     1:03.12 (32.91)                                        
  8 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:04.60    1:04.41        
                  30.95     1:04.41 (33.46)                                        
  9 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR              1:04.14    1:04.57        
                  31.62     1:04.57 (32.95)                                        
 10 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR    1:05.34    1:04.70        
                  31.33     1:04.70 (33.37)                                        
 11 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:04.89    1:04.90        
                  30.95     1:04.90 (33.95)                                        
 12 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:04.96        
                  31.29     1:04.96 (33.67)                                        
 13 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              1:04.55    1:05.51        
                  31.66     1:05.51 (33.85)                                        
 14 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.94        
                  31.37     1:05.94 (34.57)                                        
 15 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR    1:05.93    1:05.96        
                  31.60     1:05.96 (34.36)                                        
 16 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    1:07.90    1:06.58        
 17 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:05.83    1:06.69        
                  26.26     1:06.69 (40.43)                                        
 18 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR    1:10.82    1:06.86        
                  31.22     1:06.86 (35.64)                                        
 19 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR        1:06.34    1:06.95        
                  31.93     1:06.95 (35.02)                                        
 20 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR    1:07.65    1:08.28        
                  33.29     1:08.28 (34.99)                                        
 21 Ashton, Sydney A          11 Agua Swim Team-MR    1:07.25    1:08.43        
                  32.26     1:08.43 (36.17)                                        
 22 Lee, Esther M             11 RI Marlins-MR        1:11.37    1:08.75        
                  32.17     1:08.75 (36.58)                                        
 23 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR    1:10.55    1:08.87        
                  34.07     1:08.87 (34.80)                                        
 24 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:07.40    1:09.13        
                  33.67     1:09.13 (35.46)                                        
 25 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:09.34        
                  33.59     1:09.34 (35.75)                                        
 26 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:11.31    1:10.77        
                  34.16     1:10.77 (36.61)                                        
 27 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR    1:08.44    1:11.25        
                  34.69     1:11.25 (36.56)                                        
 28 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            1:15.25    1:11.64        
 29 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:14.71    1:13.13        
                  34.19     1:13.13 (38.94)                                        
 30 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR    1:11.14    1:13.53        
                  35.33     1:13.53 (38.20)                                        
 31 McIver, Bianca W          11 WEST-MR              1:18.32    1:13.79        
                  35.55     1:13.79 (38.24)                                        
 32 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:15.53        
                  36.50     1:15.53 (39.03)                                        
 33 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR    1:15.67    1:15.96        
                  35.78     1:15.96 (40.18)                                        
 34 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:17.22    1:16.09        
                  36.59     1:16.09 (39.50)                                        
 35 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:16.73    1:17.31        
                  37.12     1:17.31 (40.19)                                        
 36 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            1:15.83    1:17.42        
                  37.64     1:17.42 (39.78)                                        
 37 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:19.26    1:18.87        
                  38.34     1:18.87 (40.53)                                        
 38 Moran, Altynai            11 Manta Rays-MR        1:15.06    1:19.72        
                  36.35     1:19.72 (43.37)                                        
 39 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR              1:17.90    1:19.81        
                  38.16     1:19.81 (41.65)                                        
 40 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR              1:23.77    1:22.40        
                  37.40     1:22.40 (45.00)                                        
 41 Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR    1:24.41    1:25.18        
                  41.17     1:25.18 (44.01)                                        
 42 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR    1:23.69    1:29.91        
                  39.13     1:29.91 (50.78)                                        
 43 Stephenson, Lialanda      12 NYCC-MR              1:28.22    1:33.75        
                1:33.49      1:33.75 (0.26)                                        
 44 Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR            1:34.54    1:36.26        
                  45.36     1:36.26 (50.90)                                        
 45 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR             NT    1:37.91        
                  47.15     1:37.91 (50.76)                                        
 -- Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR    1:25.17         NS        
 -- Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR              1:20.84         NS        
 -- Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR          1:34.78         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    2:08.20    2:07.49 JO     
                  29.20     1:01.76 (32.56)     1:35.43 (33.67)     2:07.49 (32.06)
  2 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            2:18.07    2:07.52 JO     
                  29.90     1:02.59 (32.69)     1:36.47 (33.88)     2:07.52 (31.05)
  3 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR    2:23.19    2:11.81 JO     
                  29.69     1:03.31 (33.62)     1:38.54 (35.23)     2:11.81 (33.27)
  4 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR    2:20.55    2:17.76        
                  31.79     1:06.87 (35.08)     1:42.79 (35.92)     2:17.76 (34.97)
  5 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR    2:18.42    2:18.16        
                  31.33     1:06.03 (34.70)     1:42.76 (36.73)     2:18.16 (35.40)
  6 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              2:21.84    2:21.31        
                  31.71       52.21 (20.50)     1:38.75 (46.54)     2:21.31 (42.56)
  7 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:30.83    2:24.00        
                  33.83     1:10.89 (37.06)     1:48.09 (37.20)     2:24.00 (35.91)
  8 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR    2:19.88    2:24.63        
                  35.74   2:24.63 (1:48.89)                                        
  9 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR    2:33.10    2:27.55        
                  34.01     1:12.23 (38.22)   2:27.55 (1:15.32)                    
 10 Ashton, Sydney A          11 Agua Swim Team-MR    2:31.95    2:28.58        
                  32.18     1:08.92 (36.74)     1:48.87 (39.95)     2:28.58 (39.71)
 11 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            2:40.14    2:29.96        
                  35.13     1:14.77 (39.64)     1:54.82 (40.05)     2:29.96 (35.14)
 12 Henry, Ciara              12 Badger-MR            2:48.50    2:33.87        
                  36.72   2:33.87 (1:57.15)                                        
 13 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            2:48.81    2:36.39        
                  35.31     1:23.68 (48.37)   2:36.39 (1:12.71)                    
 14 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR              2:39.49    2:38.11        
                                1:07.99 ( )     1:39.72 (31.73)     2:38.11 (58.39)
 15 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR    2:43.10    2:38.83        
                  35.98     1:17.11 (41.13)     1:59.10 (41.99)     2:38.83 (39.73)
 16 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR    2:48.62    2:40.85        
                  36.05     1:15.07 (39.02)     1:55.88 (40.81)     2:40.85 (44.97)
 17 Daniel, Alexis            12 Middies-MR           2:39.33    2:41.76        
                  37.71     1:17.60 (39.89)     1:59.68 (42.08)     2:41.76 (42.08)
 18 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR    2:42.44    2:44.93        
                  36.38     1:18.91 (42.53)     2:02.87 (43.96)     2:44.93 (42.06)
 19 Chan, Rachel              12 Middies-MR           2:51.08    2:45.06        
                  38.05     1:19.98 (41.93)     2:04.42 (44.44)     2:45.06 (40.64)
 20 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR           3:33.25    2:51.85        
                  36.75     1:20.83 (44.08)     2:07.68 (46.85)     2:51.85 (44.17)
 21 Lund, Aviva A             11 Badger-MR            2:52.39    2:55.24        
                  37.11     1:21.11 (44.00)     2:09.78 (48.67)     2:55.24 (45.46)
 22 Savignac, Nathalie M      12 NYCC-MR              2:58.15    3:03.43        
                  39.18     1:24.99 (45.81)     2:15.24 (50.25)     3:03.43 (48.19)
 23 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR              3:08.84    3:03.96        
                  38.54     1:26.25 (47.71)   3:04.18 (1:37.93)         3:03.96 ( )
 24 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR           3:07.82    3:09.03        
                  41.67     1:31.58 (49.91)   3:09.03 (1:37.45)                    
 25 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR               NT    3:22.91        
                  39.31     1:31.45 (52.14)     2:26.04 (54.59)     3:22.91 (56.87)
 26 Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR          3:46.07    3:34.29        
                  43.21     1:38.18 (54.97)   2:38.35 (1:00.17)     3:34.29 (55.94)
 -- Wang, Grace S             12 Middies-MR           3:00.52         NS        
 -- Scarcella, Elizabeth E    11 Badger-MR            2:44.00         NS        
 -- Horvat, Helena            12 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Chen, Sydney S            12 Express Swimming-MR  2:30.00         NS        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR            2:58.87         NS        
 -- Brew, Maggie C            11 Middies-MR           2:32.95         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            12 NYCC-MR                29.95      29.88 JO     
  2 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              29.90      29.91 JO     
  3 Weissman, Emily T         12 Agua Swim Team-MR      32.93      33.06        
  4 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR      33.84      33.63        
  5 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR      35.52      33.98        
  6 Wang, Kristina H          12 Middies-MR             32.78      34.22        
  7 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR         NT      34.23        
  8 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR      35.98      34.35        
  9 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR      36.09      34.77        
 10 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR          36.53      34.84        
 11 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR      34.37      34.89        
 12 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            36.07      34.90        
 13 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              34.39      35.59        
 14 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR      35.68      36.01        
 15 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR      33.70      36.11        
 16 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR      35.67      36.19        
 17 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR      36.26      36.74        
 18 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              38.64      36.98        
 19 Henry, Ciara              12 Badger-MR              35.78      37.16        
 20 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR      36.92      37.18        
 21 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR      36.65      37.32        
 22 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR      38.17      37.34        
 23 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            36.28      37.49        
 24 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              39.69      37.84        
 25 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR             36.37      37.87        
 26 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR      39.73      39.30        
 27 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR      41.86      39.41        
 28 Jordan, Lara              11 RI Marlins-MR             NT      39.50        
 29 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              40.46      40.93        
 30 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR                43.48      42.13        
 31 Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR      45.20      42.46        
 32 Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR                50.02      42.79        
 33 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR             42.99      43.42        
 34 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR      42.99      43.73        
 35 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR      44.80      43.85        
 36 Horvat, Helena            12 RI Marlins-MR             NT      48.65        
 37 Siegal, Daniela J         11 Agua Swim Team-MR      58.66      52.76        
 38 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR          56.92      52.77        
 -- Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR            53.67         DQ        
      Did not finish on back
 -- Shopovick, Olivia M       12 Middies-MR             36.30         NS        
 -- Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR    38.95         NS        
 -- Cahaly, Emma E            11 Middies-MR             40.61         NS        
 -- Andrade, Amanda N         12 Middies-MR                NT         NS        
 -- Schloss, Leora G          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR          37.94         NS        
 -- Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            38.27         NS        
 -- Wang, Lynne M             11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Swerdlow, Julia C         11 Middies-MR             45.48         NS        
 -- Rubenzahl, Rachel G       11 Agua Swim Team-MR      34.96         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            1:06.26    1:05.35 JO     
                  31.73     1:05.35 (33.62)                                        
  2 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    1:11.91    1:10.44 JO     
                  34.52     1:10.44 (35.92)                                        
  3 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR    1:11.68    1:10.63        
                  34.57     1:10.63 (36.06)                                        
  4 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR    1:13.16    1:11.19        
                  22.68     1:11.19 (48.51)                                        
  5 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR    1:12.32    1:11.45        
                  35.23     1:11.45 (36.22)                                        
  6 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              1:11.10    1:12.16        
                  34.79     1:12.16 (37.37)                                        
  7 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR        1:16.49    1:13.78        
  8 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR    1:13.46    1:14.30        
                  36.27     1:14.30 (38.03)                                        
  9 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:17.65    1:14.44        
                  36.35     1:14.44 (38.09)                                        
 10 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR    1:15.52    1:15.10        
                  36.81     1:15.10 (38.29)                                        
 11 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            1:16.18    1:15.15        
                  37.40     1:15.15 (37.75)                                        
 12 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR    1:14.92    1:15.31        
                  36.47     1:15.31 (38.84)                                        
 13 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:14.39    1:15.45        
                  37.01     1:15.45 (38.44)                                        
 14 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:16.35        
                  37.55     1:16.35 (38.80)                                        
 15 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:16.32    1:17.40        
                  38.07     1:17.40 (39.33)                                        
 16 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:14.47    1:17.41        
                  38.24     1:17.41 (39.17)                                        
 17 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR    1:21.93    1:20.59        
                  39.67     1:20.59 (40.92)                                        
 18 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR    1:19.58    1:20.66        
                  40.03     1:20.66 (40.63)                                        
 19 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR    1:21.41    1:21.89        
                  40.09     1:21.89 (41.80)                                        
 20 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR           1:21.07    1:22.29        
                  40.35     1:22.29 (41.94)                                        
 21 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            1:22.27    1:22.95        
                  40.08     1:22.95 (42.87)                                        
 22 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:24.51    1:24.01        
                  40.17     1:24.01 (43.84)                                        
 23 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR        1:20.78    1:25.61        
                  43.09     1:25.61 (42.52)                                        
 24 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR    1:26.37    1:25.85        
                  42.09     1:25.85 (43.76)                                        
 25 McIver, Bianca W          11 WEST-MR              1:27.13    1:25.96        
                  41.30     1:25.96 (44.66)                                        
 26 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR  1:36.91    1:27.71        
 27 Moran, Altynai            11 Manta Rays-MR        1:33.16    1:28.96        
                  41.96     1:28.96 (47.00)                                        
 28 Chan, Rachel              12 Middies-MR           1:27.85    1:32.29        
                  46.72     1:32.29 (45.57)                                        
 29 Ok-Ellis, Lili            10 Manta Rays-MR             NT    1:32.87        
                  44.72     1:32.87 (48.15)                                        
 30 Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR    1:39.86    1:33.03        
                  45.94     1:33.03 (47.09)                                        
 31 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR    1:37.03    1:37.89        
                  45.39     1:37.89 (52.50)                                        
 32 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR           1:38.75    1:39.57        
                  48.71     1:39.57 (50.86)                                        
 33 Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR            1:48.09    1:40.26        
                  49.24     1:40.26 (51.02)                                        
 34 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR             NT    1:56.52        
                  56.81     1:56.52 (59.71)                                        
 -- Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR              1:37.60         NS        
 -- Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR          2:03.62         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Kate C          11 WEST-MR                33.46      32.79 JO     
  2 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR      37.82      36.10 JO     
  3 Tomita, Yurika            12 NYCC-MR                37.00      36.39 JO     
  4 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR      39.36      37.33        
  5 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                37.75      37.44        
  6 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                37.61      37.63        
  7 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR      38.81      37.71        
  8 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                36.60      37.78        
  9 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR             38.42      38.07        
 10 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR      40.40      39.33        
 11 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR      40.40      40.09        
 12 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR      39.85      40.53        
 13 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR      40.28      40.79        
 14 Ashton, Sydney A          11 Agua Swim Team-MR      40.04      40.88        
 15 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            40.59      40.96        
 16 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR             NT      41.39        
 17 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                43.60      41.71        
 18 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR              43.74      42.09        
 19 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                44.66      42.34        
 20 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR      40.35      42.42        
 21 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            43.25      42.62        
 22 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    41.25      42.66        
 23 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR                43.63      42.95        
 24 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR      47.91      43.76        
 25 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR      45.67      44.04        
 26 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR             48.74      44.07        
 27 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR              43.30      44.39        
 28 McIver, Bianca W          11 WEST-MR                43.38      44.43        
 29 Moran, Altynai            11 Manta Rays-MR          44.33      45.66        
 30 Chan, Rachel              12 Middies-MR             47.12      46.00        
 31 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR      48.44      46.20        
 32 Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR      47.76      48.13        
 33 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                49.67      48.43        
 34 Stephenson, Lialanda      12 NYCC-MR                   NT      51.93        
 35 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR             NT      57.60        
 -- Siegal, Daniela J         11 Agua Swim Team-MR    1:01.52         NS        
 -- Worthy, Silvia V          12 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    1:21.18    1:19.40 JO     
                  37.48     1:19.40 (41.92)                                        
  2 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:21.82    1:20.62        
                  38.41     1:20.62 (42.21)                                        
  3 Zerouali, Saida T         12 Agua Swim Team-MR    1:19.96    1:20.71        
                  38.21     1:20.71 (42.50)                                        
  3 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    1:20.73    1:20.71        
                  38.11     1:20.71 (42.60)                                        
  5 Weissman, Emily T         12 Agua Swim Team-MR    1:21.26    1:21.13        
                  39.06     1:21.13 (42.07)                                        
  6 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR    1:24.45    1:21.57        
                  38.25     1:21.57 (43.32)                                        
  7 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR           1:25.96    1:25.10        
                  40.68     1:25.10 (44.42)                                        
  8 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR    1:27.20    1:27.76        
                  42.11     1:27.76 (45.65)                                        
  9 Gak, Mila M               12 RI Marlins-MR        1:27.18    1:29.17        
                  43.56     1:29.17 (45.61)                                        
 10 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR    1:27.07    1:30.12        
                  42.70     1:30.12 (47.42)                                        
 11 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:27.53    1:30.31        
                  43.05     1:30.31 (47.26)                                        
 12 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR    1:35.81    1:34.45        
 13 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR          1:36.22    1:34.78        
                  46.20     1:34.78 (48.58)                                        
 14 Henry, Ciara              12 Badger-MR            1:38.74    1:35.36        
                  47.17     1:35.36 (48.19)                                        
 15 Chernobelsky, Elizabeth   12 Shy-Mr-MR            1:36.42    1:35.97        
                  45.11     1:35.97 (50.86)                                        
 16 Randall, Nonii M          11 Agua Swim Team-MR    1:41.93    1:43.14        
                  48.87     1:43.14 (54.27)                                        
 17 Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR                   NT    1:43.44        
                  50.06     1:43.44 (53.38)                                        
 18 Savignac, Nathalie M      12 NYCC-MR                   NT    1:45.89        
                  48.09     1:45.89 (57.80)                                        
 19 Daniel, Alexis            12 Middies-MR           1:44.60    1:49.92        
                  52.42     1:49.92 (57.50)                                        
 20 Christian, Diamond D      12 KB Makos-MR          1:53.20    1:55.05        
                  54.01   1:55.05 (1:01.04)                                        
 21 Jordan, Lara              11 RI Marlins-MR        1:59.52    1:57.42        
                  54.91   1:57.42 (1:02.51)                                        
 22 Savitsky, Nicole          11 RI Marlins-MR             NT    2:01.43        
                  59.60   2:01.43 (1:01.83)                                        
 -- Siegal, Daniela J         11 Agua Swim Team-MR    1:53.29         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:00.89        DQ (1:06.12)                                        
 -- Shopovick, Olivia M       12 Middies-MR           1:57.87         NS        
 -- Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR          1:35.90         NS        
 -- Scarcella, Elizabeth E    11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Chen, Sydney S            12 Express Swimming-MR  1:40.00         NS        
 -- Lund, Aviva A             11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Brew, Maggie C            11 Middies-MR           1:30.03         NS        
 -- Kon, Bridgette            11 Agua Swim Team-MR    1:45.19         NS        
 -- Fetherston, Elizabeth P   11 Express Swimming-MR  1:35.52         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douglass, Kate C          11 WEST-MR                27.63      27.74 JO     
  2 Tomita, Yurika            12 NYCC-MR                28.65      30.09 JO     
  3 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                30.51      30.22 JO     
  4 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR                29.81      30.70 JO     
  5 Hunt, Abigail J           12 Agua Swim Team-MR      32.00      30.85 JO     
  6 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR      32.39      31.96        
  7 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR      32.79      32.47        
  8 Shepard, Morgan M         11 Agua Swim Team-MR      33.55      32.59        
  9 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR                32.01      33.01        
 10 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR      33.31      33.17        
 11 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR      33.85      33.64        
 12 Yienger, Maya S           12 Agua Swim Team-MR      35.89      33.73        
 13 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR      34.33      34.09        
 14 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              35.06      34.15        
 15 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                33.83      34.29        
 16 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                34.34      34.56        
 17 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR                36.33      35.13        
 18 Simmons, Lauren A         11 Agua Swim Team-MR      37.32      35.92        
 19 Brennan, Amelia S         11 Agua Swim Team-MR      37.51      36.18        
 20 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            33.93      36.23        
 21 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR             36.32      36.34        
 22 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR      36.42      36.74        
 23 Lee, Esther M             11 RI Marlins-MR             NT      36.82        
 24 Bennett, Betsey I         11 Agua Swim Team-MR      36.90      37.28        
 25 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            37.27      37.68        
 26 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR                37.01      37.98        
 27 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              39.55      38.81        
 28 Leroy, Savannah           11 NYCC-MR                43.65      41.67        
 29 Martin, Taylor N          12 KB Makos-MR            42.69      41.69        
 30 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR             NT      41.74        
 31 Norton, Electa            11 Agua Swim Team-MR         NT      42.53        
 32 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR                42.59      43.81        
 33 Stephenson, Lialanda      12 NYCC-MR                   NT      45.23        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krevitt, Charlotte        11 Agua Swim Team-MR    1:09.11    1:08.48 JO     
  2 Weissman, Emily T         12 Agua Swim Team-MR    1:13.52    1:10.93 JO     
  3 Eng, Lauren *             11 Agua Swim Team-MR    1:14.43    1:14.02        
  4 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:14.65        
  5 Feigin, Alex M            12 Agua Swim Team-MR    1:19.09    1:15.50        
  6 Ting, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    1:15.13    1:15.52        
  7 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    1:41.29    1:18.38        
                  35.89     1:18.38 (42.49)                                        
  8 Xu, Grace                 12 Agua Swim Team-MR    1:12.71    1:21.61        
  9 Wang, Kristina H          12 Middies-MR           1:21.35    1:24.31        
                  39.54     1:24.31 (44.77)                                        
 10 Raboy, Ghelila            11 Agua Swim Team-MR    1:27.71    1:25.66        
                  40.98     1:25.66 (44.68)                                        
 11 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR           1:27.92    1:26.17        
                  40.51     1:26.17 (45.66)                                        
 12 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR                   NT    1:39.78        
                  45.60     1:39.78 (54.18)                                        
 13 Chan, Rachel              12 Middies-MR           1:42.82    1:44.80        
                  49.53     1:44.80 (55.27)                                        
 -- Cahaly, Emma E            11 Middies-MR           1:23.66         NS        
 -- Wang, Lynne M             11 NYCC-MR              1:39.29         NS        
 -- Brew, Maggie C            11 Middies-MR           1:32.42         NS        
 -- Rubenzahl, Rachel G       11 Agua Swim Team-MR    1:16.47         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            2:24.57    2:24.51 JO     
                  31.05     1:06.51 (35.46)     1:50.16 (43.65)     2:24.51 (34.35)
  2 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              2:36.01    2:29.46 JO     
                  33.31     1:10.32 (37.01)     1:54.46 (44.14)     2:29.46 (35.00)
  3 Garces, Frankie           11 WEST-MR              2:32.04    2:29.64 JO     
                  32.67     1:10.73 (38.06)     1:57.12 (46.39)     2:29.64 (32.52)
  4 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              2:28.98    2:30.37        
                  32.04     1:08.66 (36.62)     1:56.33 (47.67)     2:30.37 (34.04)
  5 Grier, Mary-McKenzie      12 Agua Swim Team-MR    2:31.50    2:31.34        
                                1:11.56 ( )     1:58.65 (47.09)     2:31.34 (32.69)
  6 Dauchez, Alice M          11 Agua Swim Team-MR    2:37.28    2:37.99        
                  36.87   2:37.99 (2:01.12)                                        
  7 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              2:38.34    2:38.80        
                  37.50     1:18.64 (41.14)     2:02.45 (43.81)     2:38.80 (36.35)
  8 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              2:37.88    2:40.14        
                  36.61     1:20.82 (44.21)     2:04.75 (43.93)     2:40.14 (35.39)
  9 Corridon, Delia E         11 Agua Swim Team-MR    3:22.22    2:41.84        
                  33.73   2:41.84 (2:08.11)                                        
 10 Du, Katelin               11 WEST-MR              2:42.96    2:42.55        
                  36.98     1:15.51 (38.53)     2:06.46 (50.95)     2:42.55 (36.09)
 11 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            2:59.62    2:45.13        
                  39.05     1:20.74 (41.69)     2:10.55 (49.81)     2:45.13 (34.58)
 12 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              2:52.40    2:47.54        
                  35.55     1:16.26 (40.71)     2:11.16 (54.90)     2:47.54 (36.38)
 13 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:56.09    2:49.29        
                  40.25                             2:12.07 ( )     2:49.29 (37.22)
 14 Zhang, Deborah Y          11 Middies-MR           2:58.36    2:50.49        
                  38.47     1:23.01 (44.54)     2:10.72 (47.71)     2:50.49 (39.77)
 15 Holub, Emma M             12 Agua Swim Team-MR    3:00.54    2:50.78        
                  37.28     1:20.44 (43.16)   2:50.78 (1:30.34)                    
 16 Lee, Esther M             11 RI Marlins-MR             NT    2:54.01        
                  35.90     1:16.62 (40.72)     2:12.03 (55.41)     2:54.01 (41.98)
 17 Valerio, Sofia A          11 Middies-MR           3:02.96    2:55.22        
                  40.09     1:23.07 (42.98)     2:14.31 (51.24)     2:55.22 (40.91)
 18 Ioffe, Julia              12 Shy-Mr-MR            3:06.10    3:00.78        
                  43.06     1:27.79 (44.73)     2:18.82 (51.03)     3:00.78 (41.96)
 19 Ritziu, Andrea            12 RI Marlins-MR             NT    3:06.51        
                  43.51     1:29.53 (46.02)     2:25.84 (56.31)     3:06.51 (40.67)
 20 Schloss, Leora G          11 Badger-MR            3:14.91    3:07.21        
                  47.20     1:31.20 (44.00)     2:25.99 (54.79)     3:07.21 (41.22)
 21 Banner, Sylvie C          12 Agua Swim Team-MR         NT    3:09.70        
                  42.34     1:27.89 (45.55)     2:26.13 (58.24)     3:09.70 (43.57)
 22 Shea, Natalie P           11 NYCC-MR                   NT    3:14.56        
                  45.68     1:35.43 (49.75)     2:32.07 (56.64)     3:14.56 (42.49)
 23 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR           3:25.92    3:31.16        
                  46.95     1:38.21 (51.26)   2:43.84 (1:05.63)     3:31.16 (47.32)
 24 Gambino, Maria            11 Shy-Mr-MR            3:48.76    3:46.40        
                  50.65   3:46.40 (2:55.75)                                        
 -- Chan, Rachel              12 Middies-MR           3:11.59         DQ        
      Did not finish on back - back
                  49.86     1:37.48 (47.62)     2:32.71 (55.23)          DQ (44.00)
 -- Franceschini, Kera M      12 NYCC-MR              3:22.10         NS        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR    25.99      26.54 JO     
  2 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR    26.50      26.59 JO     
  2 Hart, Lindsay N           27 NYAC-MR                26.68      26.59 JO     
  4 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR          26.76      26.79        
  5 Kanim, Callie H           17 Middies-MR             26.84      26.83        
  6 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR    26.95      26.84        
  7 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR                27.33      26.91        
  8 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR                26.50      26.97        
  9 Wilf, Jenna R             14 Agua Swim Team-MR      26.80      27.02        
 10 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR                27.19      27.03        
 11 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR      27.55      27.27        
 12 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR      26.72      27.28        
 13 Mejia, Angela             17 APEX-MR                26.85      27.48        
 14 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                27.46      27.50        
 15 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                27.17      27.54        
 16 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR      27.38      27.56        
 17 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR                27.66      27.63        
 17 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR             27.04      27.63        
 19 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR    28.60      27.64        
 20 Groenewoud, Carmen P      25 NYAC-MR                25.50      27.78        
 21 Chia, Eileen              14 FAST-MR                27.56      27.91        
 22 Low, Kelly                14 NYCC-MR                27.14      27.95        
 23 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR      26.98      27.96        
 24 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR    27.90      27.97        
 25 Broderick, Amanda K       14 Middies-MR             27.20      28.00        
 26 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR             28.03      28.13        
 27 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR                27.11      28.14        
 28 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR                27.60      28.24        
 29 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR      28.22      28.39        
 30 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR    27.71      28.42        
 31 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR    27.64      28.47        
 32 Weber, Maya R             15 FAST-MR                28.63      28.53        
 33 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR      28.32      28.55        
 34 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR      28.18      28.58        
 35 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR      29.94      28.79        
 36 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                29.10      28.86        
 37 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR                28.83      29.03        
 38 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR      26.89      29.06        
 39 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR              29.77      29.07        
 40 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR              30.38      29.13        
 41 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR                27.63      29.20        
 42 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR      30.80      29.45        
 43 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR    29.59      29.58        
 44 Everson, Sara H           14 Agua Swim Team-MR      29.82      29.76        
 45 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR          29.31      29.89        
 46 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR                30.34      29.91        
 47 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR      28.18      29.98        
 48 Wong, Madeline            13 NYCC-MR                30.75      30.00        
 49 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR      29.54      30.13        
 50 Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR      29.81      30.14        
 51 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR      29.59      30.20        
 52 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR                30.18      30.54        
 53 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR      29.17      30.65        
 54 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR                30.37      30.67        
 55 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR               28.74      30.76        
 56 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR    31.26      30.82        
 57 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR      30.97      30.99        
 58 Green, Mikayla            13 FAST-MR                30.13      31.10        
 59 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR      31.05      31.29        
 60 Clark, Catherine R        13 Badger-MR              30.81      31.65        
 61 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR                28.14      31.67        
 62 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR      29.86      31.78        
 63 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR                30.78      32.03        
 64 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR                31.48      32.10        
 65 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR              36.48      32.99        
 66 Lee, Madison              13 NYCC-MR                31.07      33.13        
 67 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR              32.76      33.26        
 68 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR                33.31      33.82        
 69 Georgiou, Joanna S        13 Middies-MR                NT      34.00        
 70 Kass, Gabby               13 Middies-MR             33.89      34.17        
 71 Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR                40.06      36.66        
 72 Romero, `                 16 KB Makos-MR            41.72      40.49        
 73 Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR                35.07      45.88        
 -- Robert, Jessica           15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Siegal, Gabriela J        15 Agua Swim Team-MR      26.90         NS        
 -- Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR      31.98         NS        
 -- Ibrahim, Yara             16 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Santana, Miabella         13 KB Makos-MR            31.96         NS        
 -- Carrasquil, Ariana M      13 KB Makos-MR            32.99         NS        
 -- Pope, Caileigh A          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR            31.01         NS        
 -- Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR            30.09         NS        
 -- Rohan, Julia R            13 APEX-MR                28.04         NS        
 -- Reichel, Freddie F        14 Badger-MR              32.84         NS        
 -- Gonzalez, Mirna G         15 APEX-MR                28.17         NS        
 -- Gasic, Doris              13 RI Marlins-MR          31.36         NS        
 -- Chow, Belle               14 Express Swimming-MR    32.32         NS        
 -- Hall, Emma M              14 Middies-MR             46.11         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR                30.72         NS        
 -- Patel, Shreeja N          14 Agua Swim Team-MR      33.09         NS        
 -- MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR    27.48         NS        
 -- Vasudevan, Arya V         15 Middies-MR             28.86         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR            40.34         NS        
 -- White, Sarah E            17 Express Swimming-MR    26.59         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR                33.16         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR                54.00      55.31 JO     
                  27.30       55.31 (28.01)                                        
  2 Doherty, Kaitlin A        17 Middies-MR             53.99      55.80 JO     
                  27.07       55.80 (28.73)                                        
  3 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR                56.87      56.91 JO     
                  27.41       56.91 (29.50)                                        
  4 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR    56.07      57.17 JO     
                  27.58       57.17 (29.59)                                        
  5 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR    57.60      57.66 JO     
                  27.76       57.66 (29.90)                                        
  6 Bryce, Jane               13 WEST-MR                59.00      58.42        
                  28.28       58.42 (30.14)                                        
  7 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR      56.19      58.92        
                  36.95       58.92 (21.97)                                        
  8 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR    58.30      59.07        
                  28.44       59.07 (30.63)                                        
  9 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  1:00.29      59.22        
                  28.65       59.22 (30.57)                                        
 10 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR          57.27      59.41        
                  28.09       59.41 (31.32)                                        
 10 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              1:03.81      59.41        
                  28.77       59.41 (30.64)                                        
 12 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR      59.72      59.80        
                  28.58       59.80 (31.22)                                        
 13 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  1:01.12      59.83        
                  29.10       59.83 (30.73)                                        
 14 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR              1:00.48    1:00.02        
                  28.18     1:00.02 (31.84)                                        
 15 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    1:03.60    1:00.13        
                  29.12     1:00.13 (31.01)                                        
 16 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                59.86    1:00.17        
                  29.33     1:00.17 (30.84)                                        
 17 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  1:00.24    1:00.25        
                  29.06     1:00.25 (31.19)                                        
 18 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  1:00.00    1:00.27        
                  29.69     1:00.27 (30.58)                                        
 19 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR      59.37    1:00.29        
                  28.52     1:00.29 (31.77)                                        
 20 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:00.42    1:00.62        
                  27.20     1:00.62 (33.42)                                        
 21 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR      58.53    1:00.64        
                  29.57     1:00.64 (31.07)                                        
 22 Keane, Nicole E           15 WEST-MR                59.74    1:00.66        
                  29.71     1:00.66 (30.95)                                        
 23 White, Sarah E            17 Express Swimming-MR    58.89    1:00.67        
 24 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                58.02    1:00.79        
                  29.41     1:00.79 (31.38)                                        
 25 Price, Sarah *            18 Agua Swim Team-MR      59.94    1:00.83        
                  29.35     1:00.83 (31.48)                                        
 26 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           1:00.91    1:00.96        
                  29.11     1:00.96 (31.85)                                        
 27 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  1:01.13    1:01.05        
                  29.35     1:01.05 (31.70)                                        
 28 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    1:00.35    1:01.27        
                  29.43     1:01.27 (31.84)                                        
 29 Mejia, Angela             17 APEX-MR                59.91    1:01.41        
                  29.77     1:01.41 (31.64)                                        
 30 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:00.06    1:01.46        
                  29.12     1:01.46 (32.34)                                        
 31 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:00.64    1:02.03        
                  26.20     1:02.03 (35.83)                                        
 32 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           1:01.21    1:02.29        
                  29.64     1:02.29 (32.65)                                        
 33 Chia, Eileen              14 FAST-MR              1:01.21    1:02.31        
                  29.65     1:02.31 (32.66)                                        
 34 Low, Kelly                14 NYCC-MR                59.32    1:02.33        
                  30.05     1:02.33 (32.28)                                        
 35 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:03.08    1:02.64        
                  30.44     1:02.64 (32.20)                                        
 36 Weber, Maya R             15 FAST-MR              1:03.55    1:02.72        
                  30.21     1:02.72 (32.51)                                        
 37 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR    1:02.39    1:02.73        
                  30.41     1:02.73 (32.32)                                        
 38 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           1:02.11    1:03.18        
                  30.62     1:03.18 (32.56)                                        
 39 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    1:03.51    1:03.31        
                  29.80     1:03.31 (33.51)                                        
 40 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:04.77    1:03.32        
                  30.00     1:03.32 (33.32)                                        
 41 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR      58.63    1:03.40        
                  29.31     1:03.40 (34.09)                                        
 42 Wang, Chloe               14 FAST-MR              1:01.51    1:03.42        
                  30.20     1:03.42 (33.22)                                        
 43 Flear, Erica              13 Manta Rays-MR        1:03.80    1:03.64        
                  30.43     1:03.64 (33.21)                                        
 44 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    1:03.54    1:03.84        
                  24.10     1:03.84 (39.74)                                        
 45 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    1:06.59    1:04.04        
                  30.73     1:04.04 (33.31)                                        
 46 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    1:06.80    1:04.07        
                  31.70     1:04.07 (32.37)                                        
 47 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:04.57    1:04.08        
                  30.74     1:04.08 (33.34)                                        
 48 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             1:02.47    1:04.15        
                  30.94     1:04.15 (33.21)                                        
 49 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    1:03.89    1:04.55        
                  28.96     1:04.55 (35.59)                                        
 50 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    1:04.52    1:04.84        
                  30.88     1:04.84 (33.96)                                        
 51 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              1:03.41    1:05.09        
                  31.74     1:05.09 (33.35)                                        
 52 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              1:01.53    1:05.16        
                  30.52     1:05.16 (34.64)                                        
 53 Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  1:01.68    1:05.23        
 54 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR        1:04.74    1:05.34        
                  31.61     1:05.34 (33.73)                                        
 55 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:04.57    1:05.39        
                  31.84     1:05.39 (33.55)                                        
 56 Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    1:05.08    1:05.40        
                  31.81     1:05.40 (33.59)                                        
 57 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              1:03.66    1:05.71        
                  30.80     1:05.71 (34.91)                                        
 58 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              1:05.22    1:06.14        
                  31.54     1:06.14 (34.60)                                        
 59 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:06.26        
                  31.77     1:06.26 (34.49)                                        
 60 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:05.61    1:06.53        
                  31.92     1:06.53 (34.61)                                        
 61 Everson, Sara H           14 Agua Swim Team-MR    1:06.89    1:06.70        
                  31.73     1:06.70 (34.97)                                        
 62 Lai, Alicia X             17 NYCC-MR              1:04.93    1:06.72        
                  31.83     1:06.72 (34.89)                                        
 63 Phelps, Kathryn           13 NYCC-MR              1:06.83    1:06.77        
 64 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:07.51    1:06.86        
                  31.69     1:06.86 (35.17)                                        
 65 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    1:07.79    1:07.10        
                  32.76     1:07.10 (34.34)                                        
 66 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:06.82    1:07.40        
                  32.45     1:07.40 (34.95)                                        
 67 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              1:08.53    1:07.61        
                  32.22     1:07.61 (35.39)                                        
 68 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    1:07.91    1:07.82        
                  32.15     1:07.82 (35.67)                                        
 69 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR    1:08.32    1:08.81        
                  31.65     1:08.81 (37.16)                                        
 70 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:06.58    1:08.87        
                  32.65     1:08.87 (36.22)                                        
 71 Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  1:10.19    1:09.22        
                  43.62     1:09.22 (25.60)                                        
 72 Cirone, Alexandra k       17 Agua Swim Team-MR      59.47    1:09.52        
                  33.31     1:09.52 (36.21)                                        
 73 Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          1:11.82    1:10.21        
                  33.76     1:10.21 (36.45)                                        
 74 Bryce, Madeline           11 WEST-MR              1:08.19    1:10.64        
                  33.34     1:10.64 (37.30)                                        
 75 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:05.91    1:11.63        
 76 Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              1:09.70    1:11.77        
                  34.44     1:11.77 (37.33)                                        
 77 Colucci, Christina L      13 Middies-MR           1:11.25    1:11.92        
                  34.53     1:11.92 (37.39)                                        
 78 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR              1:11.29    1:12.66        
                  35.10     1:12.66 (37.56)                                        
 79 Green, Mikayla            13 FAST-MR              1:08.20    1:12.81        
                  33.11     1:12.81 (39.70)                                        
 80 Stimler, Akari K          14 NYCC-MR                   NT    1:13.88        
                  34.47     1:13.88 (39.41)                                        
 81 Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          1:10.79    1:14.08        
                  34.74     1:14.08 (39.34)                                        
 82 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:15.32    1:14.09        
                  34.92     1:14.09 (39.17)                                        
 83 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              1:17.79    1:15.34        
                  36.96     1:15.34 (38.38)                                        
 84 Kass, Gabby               13 Middies-MR           1:15.43    1:19.97        
                  37.75     1:19.97 (42.22)                                        
 85 Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR              1:24.46    1:23.56        
                  39.55     1:23.56 (44.01)                                        
 86 Romero, `                 16 KB Makos-MR          1:49.66    1:36.56        
                  26.87   1:36.56 (1:09.69)                                        
 87 Hall, Emma M              14 Middies-MR           1:47.14    1:53.28        
                  50.92   1:53.28 (1:02.36)                                        
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:23.08         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:00.36         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              1:15.33         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:35.08         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              1:22.71         NS        
 -- Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              1:05.71         NS        
 -- Labiner, Arielle          16 RI Marlins-MR        1:13.24         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR              1:11.43         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR              1:56.00    2:03.02 JO     
                  29.53     1:00.79 (31.26)     1:32.71 (31.92)     2:03.02 (30.31)
  2 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR  2:02.34    2:03.94 JO     
                  28.11       59.02 (30.91)     1:31.58 (32.56)     2:03.94 (32.36)
  3 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  2:04.97    2:06.69 JO     
                  29.43     1:01.94 (32.51)     1:34.88 (32.94)     2:06.69 (31.81)
  4 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:13.71    2:08.48        
                  28.58     1:01.10 (32.52)     1:35.62 (34.52)     2:08.48 (32.86)
  5 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:08.70        
                  29.27     1:01.83 (32.56)     1:35.37 (33.54)     2:08.70 (33.33)
  6 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:10.42    2:09.27        
                  29.81     1:02.45 (32.64)     1:35.85 (33.40)     2:09.27 (33.42)
  7 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                   NT    2:09.88        
  8 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR    2:12.10    2:10.85        
                  30.64     1:03.51 (32.87)     1:37.40 (33.89)     2:10.85 (33.45)
  9 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:14.07    2:11.40        
                  29.96                             1:37.24 ( )     2:11.40 (34.16)
 10 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              2:10.20    2:11.42        
                  30.65     1:03.67 (33.02)     1:37.69 (34.02)     2:11.42 (33.73)
 11 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:17.68    2:11.90        
                  29.41     1:02.24 (32.83)     1:38.19 (35.95)     2:11.90 (33.71)
 12 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR    2:08.10    2:13.15        
                  30.83     1:04.38 (33.55)     1:39.07 (34.69)     2:13.15 (34.08)
 13 Robert, Jessica           15 Agua Swim Team-MR    2:06.99    2:13.21        
                  29.73       52.35 (22.62)     1:38.16 (45.81)     2:13.21 (35.05)
 14 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR    2:17.21    2:14.18        
                                1:05.24 ( )     1:39.79 (34.55)     2:14.18 (34.39)
 15 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    2:17.28    2:14.28        
                  30.87                             1:40.30 ( )     2:14.28 (33.98)
 16 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:14.43        
                  30.67     1:03.69 (33.02)     1:39.44 (35.75)     2:14.43 (34.99)
 17 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           2:14.75    2:14.93        
                  23.46     1:05.11 (41.65)     1:40.11 (35.00)     2:14.93 (34.82)
 18 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    2:32.71    2:15.08        
                  31.54     1:06.24 (34.70)     1:40.74 (34.50)     2:15.08 (34.34)
 19 Wang, Chloe               14 FAST-MR              2:17.27    2:15.45        
                  32.31     1:06.25 (33.94)     1:41.22 (34.97)     2:15.45 (34.23)
 20 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR                 NT    2:15.52        
 21 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  2:21.12    2:16.09        
                                1:05.68 ( )     1:40.72 (35.04)     2:16.09 (35.37)
 22 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR              2:22.65    2:16.33        
                  30.09     1:03.79 (33.70)     1:39.85 (36.06)     2:16.33 (36.48)
 23 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              2:16.82    2:16.87        
                  31.95     1:05.83 (33.88)     1:41.22 (35.39)     2:16.87 (35.65)
 24 Drew, Sami B              13 Middies-MR           2:12.87    2:16.90        
                  31.20     1:05.76 (34.56)     1:41.46 (35.70)     2:16.90 (35.44)
 25 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           2:17.78    2:17.03        
                  32.33     1:06.54 (34.21)     1:41.39 (34.85)     2:17.03 (35.64)
 26 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR    2:11.50    2:17.34        
                  29.78       59.77 (29.99)     1:40.18 (40.41)     2:17.34 (37.16)
 27 Abdelrahman, Rawan        13 Agua Swim Team-MR    2:21.62    2:18.38        
                  32.98                             1:43.84 ( )     2:18.38 (34.54)
 28 Price, Sarah *            18 Agua Swim Team-MR         NT    2:18.79        
                  29.94     1:04.16 (34.22)     1:41.37 (37.21)     2:18.79 (37.42)
 29 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR                 NT    2:18.87        
                  32.58     1:07.65 (35.07)     1:44.09 (36.44)     2:18.87 (34.78)
 30 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    2:25.50    2:18.96        
                  32.75                             1:44.82 ( )     2:18.96 (34.14)
 31 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR    2:09.32    2:19.59        
                  29.83     1:03.78 (33.95)     1:40.83 (37.05)     2:19.59 (38.76)
 32 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             2:18.81    2:20.01        
                  31.50     1:07.92 (36.42)     1:44.57 (36.65)     2:20.01 (35.44)
 33 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR                 NT    2:20.27        
                  31.75     1:06.77 (35.02)     1:43.82 (37.05)     2:20.27 (36.45)
 34 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    2:23.87    2:21.51        
                  32.16     1:08.14 (35.98)     1:45.29 (37.15)     2:21.51 (36.22)
 35 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:21.23    2:21.78        
                  32.13     1:09.00 (36.87)     1:46.33 (37.33)     2:21.78 (35.45)
 36 Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    2:22.18    2:22.48        
                  32.43     1:08.62 (36.19)   2:22.48 (1:13.86)                    
 37 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:18.72    2:23.36        
                  30.65     1:05.59 (34.94)     1:44.64 (39.05)     2:23.36 (38.72)
 38 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR    2:17.93    2:24.22        
                  31.95     1:07.68 (35.73)     1:46.16 (38.48)     2:24.22 (38.06)
 39 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:23.55    2:24.51        
 40 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:28.56    2:25.60        
                  32.91     1:10.29 (37.38)     1:49.24 (38.95)     2:25.60 (36.36)
 41 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    2:29.65    2:25.70        
                  32.84     1:09.90 (37.06)     1:48.39 (38.49)     2:25.70 (37.31)
 42 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:23.31    2:25.79        
                  34.84     1:11.54 (36.70)     1:49.26 (37.72)     2:25.79 (36.53)
 43 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR        2:24.75    2:26.23        
                  33.96     1:10.97 (37.01)     1:49.28 (38.31)     2:26.23 (36.95)
 44 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    2:26.69    2:26.46        
                  33.84     1:10.51 (36.67)     1:49.22 (38.71)     2:26.46 (37.24)
 45 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              2:32.17    2:29.25        
                                1:10.21 ( )   2:29.25 (1:19.04)                    
 46 Bayer, Cally              13 Middies-MR           2:30.56    2:29.66        
                  33.81                             1:51.12 ( )     2:29.66 (38.54)
 47 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:28.79    2:32.85        
                  33.82     1:12.51 (38.69)     2:02.61 (50.10)     2:32.85 (30.24)
 48 Oaks-Leaf, Rachel L       16 FAST-MR              2:21.66    2:34.90        
                  34.47     1:13.42 (38.95)     1:54.73 (41.31)     2:34.90 (40.17)
 49 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR    2:32.07    2:39.91        
                  33.03     1:12.63 (39.60)     1:55.61 (42.98)     2:39.91 (44.30)
 50 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            2:44.99    2:42.56        
                  35.49     1:16.37 (40.88)     2:00.04 (43.67)     2:42.56 (42.52)
 51 Tavarez, Nancy A          17 APEX-MR              2:34.70    2:43.58        
                  36.95     1:17.57 (40.62)     2:02.04 (44.47)     2:43.58 (41.54)
 52 Sheridan, Caroline R      14 FAST-MR              2:59.24    2:51.22        
                  37.39                             2:09.38 ( )     2:51.22 (41.84)
 53 Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:16.77    2:56.70        
                  36.45                             2:08.93 ( )     2:56.70 (47.77)
 54 Romero, `                 16 KB Makos-MR          4:04.94    3:40.70        
                  47.60     1:44.42 (56.82)     2:42.66 (58.24)     3:40.70 (58.04)
 -- Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR              3:04.66         DQ        
      Pulling on lane line
                  43.14     1:31.77 (48.63)        DQ (1:43.38)                    
 -- Smith, Gabriella M        15 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Kanim, Callie H           17 Middies-MR           2:05.49         NS        
 -- Ibrahim, Yara             16 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- White, Sarah E            17 Express Swimming-MR  2:14.80         NS        
 -- Reichel, Freddie F        14 Badger-MR            2:48.53         NS        
 -- Whealan, Julia M          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            2:14.18         NS        
 -- Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:10.00         NS        
 -- Pabby, Trisha             15 Badger-MR            2:32.79         NS        
 -- Corcoran, Claire F        14 Badger-MR            2:35.27         NS        
 -- Gasic, Doris              13 RI Marlins-MR        2:42.96         NS        
 -- Lazaroni, Georgia M       13 Badger-MR            2:15.80         NS        
 -- Hanagan, Alli N           15 FAST-MR              2:28.37         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:22.26         NS        
 -- Hogan, Maeve A            13 Badger-MR            2:24.66         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              3:11.04         NS        
 -- Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              1:58.93         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR              2:32.70         NS        
 -- Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              2:32.23         NS        
 -- Sheridan, Vicki           17 FAST-MR              2:42.47         NS        
 -- Carrasquil, Ariana M      13 KB Makos-MR          2:51.76         NS        
 -- Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          2:50.52         NS        
 -- Pope, Caileigh A          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Catarinacchio, Jessica R  15 Middies-MR           2:10.57         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              5:17.27    5:20.45 JO     
                  30.60     1:00.63 (30.03)     1:32.50 (31.87)     2:04.63 (32.13)
        2:36.70 (32.07)     3:09.12 (32.42)     3:41.84 (32.72)     4:15.01 (33.17)
        4:47.87 (32.86)     5:20.45 (32.58)                                        
  2 Bryce, Jane               13 WEST-MR              5:35.46    5:38.18        
                  30.67     1:04.11 (33.44)     1:38.44 (34.33)     2:13.16 (34.72)
        2:47.89 (34.73)     3:22.77 (34.88)     3:57.41 (34.64)     4:31.43 (34.02)
        5:05.46 (34.03)     5:38.18 (32.72)                                        
  3 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            5:42.70    5:40.66        
                  30.67     1:04.38 (33.71)     1:39.17 (34.79)     2:14.00 (34.83)
        2:48.77 (34.77)     3:23.94 (35.17)     3:58.71 (34.77)     4:33.48 (34.77)
        5:07.87 (34.39)     5:40.66 (32.79)                                        
  4 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR    5:41.91    5:41.55        
                  31.07     1:04.49 (33.42)     1:38.70 (34.21)     2:13.37 (34.67)
                                                    4:15.48 ( )     5:07.59 (52.11)
        5:41.55 (33.96)                                                            
  5 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  5:37.42    5:43.52        
                  30.64     1:04.20 (33.56)     1:38.86 (34.66)     2:14.46 (35.60)
        2:49.92 (35.46)     3:24.59 (34.67)     4:00.03 (35.44)     4:35.27 (35.24)
      5:43.52 (1:08.25)                                                            
  6 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            5:55.03    5:51.13        
                  31.50     1:06.47 (34.97)     1:41.79 (35.32)     2:17.58 (35.79)
        2:53.44 (35.86)     3:29.26 (35.82)     4:05.18 (35.92)     4:40.69 (35.51)
        5:16.26 (35.57)     5:51.13 (34.87)                                        
  7 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR        6:11.33    5:52.46        
                  30.95     1:04.06 (33.11)     1:36.64 (32.58)     2:20.07 (43.43)
        2:56.39 (36.32)     3:32.41 (36.02)     4:02.34 (29.93)     4:45.32 (42.98)
        5:20.56 (35.24)     5:52.46 (31.90)                                        
  8 Drew, Sami B              13 Middies-MR           5:50.75    5:53.01        
                  31.42     1:05.81 (34.39)     1:41.52 (35.71)     2:17.30 (35.78)
        2:52.96 (35.66)     3:28.96 (36.00)     4:05.04 (36.08)     4:41.54 (36.50)
        5:17.89 (36.35)     5:53.01 (35.12)                                        
  9 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  6:16.04    5:58.74        
                  33.29     1:09.48 (36.19)     1:46.23 (36.75)     2:23.14 (36.91)
        2:59.63 (36.49)     3:36.50 (36.87)     4:13.11 (36.61)     4:49.38 (36.27)
        5:25.85 (36.47)     5:58.74 (32.89)                                        
 10 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  5:56.05    6:00.02        
                  32.17     1:08.32 (36.15)     1:45.26 (36.94)     2:22.87 (37.61)
        2:59.80 (36.93)     3:36.52 (36.72)     4:13.76 (37.24)     4:49.74 (35.98)
        5:25.74 (36.00)     6:00.02 (34.28)                                        
 11 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            5:48.07    6:02.83        
                  31.80       57.64 (25.84)     1:41.46 (43.82)     2:17.42 (35.96)
        2:53.41 (35.99)     3:22.67 (29.26)     4:05.53 (42.86)     4:31.59 (26.06)
        5:19.61 (48.02)     6:02.83 (43.22)                                        
 12 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR    6:15.06    6:05.94        
                  32.55     1:08.63 (36.08)     1:45.61 (36.98)     2:22.90 (37.29)
        3:00.59 (37.69)     3:38.22 (37.63)     4:15.75 (37.53)     4:53.35 (37.60)
        5:29.84 (36.49)     6:05.94 (36.10)                                        
 13 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR                 NT    6:07.74        
                  32.38   1:38.98 (1:06.60)     2:06.09 (27.11)     2:36.56 (30.47)
        3:01.83 (25.27)     3:39.50 (37.67)     4:18.14 (38.64)     4:55.84 (37.70)
        5:33.57 (37.73)     6:07.74 (34.17)                                        
 14 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           6:12.20    6:08.97        
                  31.93     1:08.50 (36.57)     1:46.10 (37.60)     2:24.23 (38.13)
        3:01.46 (37.23)     3:39.37 (37.91)     4:17.07 (37.70)     4:55.17 (38.10)
        5:33.60 (38.43)     6:08.97 (35.37)                                        
 15 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  6:07.98    6:09.16        
                  32.42     1:09.43 (37.01)     1:47.23 (37.80)     2:25.55 (38.32)
        3:04.85 (39.30)     3:43.05 (38.20)     4:21.36 (38.31)     4:58.44 (37.08)
        5:34.73 (36.29)     6:09.16 (34.43)                                        
 16 Dwass, Simona             14 Manta Rays-MR        5:56.88    6:09.19        
                  31.73     1:09.13 (37.40)     1:47.62 (38.49)     2:25.93 (38.31)
        3:04.86 (38.93)     3:43.38 (38.52)     4:21.16 (37.78)     4:58.19 (37.03)
        5:34.42 (36.23)     6:09.19 (34.77)                                        
 17 Wang, Chloe               14 FAST-MR              5:57.86    6:13.31        
                  34.06     1:10.91 (36.85)     1:48.61 (37.70)     2:26.85 (38.24)
        3:05.07 (38.22)     3:43.51 (38.44)     4:21.78 (38.27)     4:59.73 (37.95)
        5:37.22 (37.49)     6:13.31 (36.09)                                        
 18 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  6:15.00    6:26.72        
                  32.55     1:09.54 (36.99)     1:47.97 (38.43)     2:26.80 (38.83)
        3:06.46 (39.66)     3:45.82 (39.36)     4:25.93 (40.11)     5:06.69 (40.76)
        5:48.08 (41.39)     6:26.72 (38.64)                                        
 19 Phelps, Kathryn           13 NYCC-MR              6:28.96    6:28.89        
                  35.96                             1:54.17 ( )     2:34.64 (40.47)
                                                    4:11.87 ( )   6:28.89 (2:17.02)
 20 Harris, Atsedemaryam A    10 Agua Swim Team-MR    6:51.44    6:33.49        
                  34.79     1:13.13 (38.34)     1:52.77 (39.64)     2:32.89 (40.12)
        3:13.42 (40.53)     3:54.01 (40.59)     4:34.51 (40.50)     5:14.56 (40.05)
        5:55.49 (40.93)     6:33.49 (38.00)                                        
 21 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             6:01.33    6:34.74        
                  33.73     1:12.11 (38.38)                                        
                                3:47.64 ( )   6:34.74 (2:47.10)                    
 22 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              6:32.39    6:35.33        
                  33.86     1:12.19 (38.33)     1:51.48 (39.29)     2:31.43 (39.95)
        3:12.69 (41.26)     3:54.50 (41.81)     4:35.10 (40.60)     5:16.31 (41.21)
        5:56.54 (40.23)     6:35.33 (38.79)                                        
 23 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              6:33.56    6:43.83        
                  34.16     1:13.02 (38.86)     1:53.15 (40.13)     2:33.94 (40.79)
        3:13.54 (39.60)     3:57.15 (43.61)     4:35.59 (38.44)     4:57.11 (21.52)
        5:19.26 (22.15)   6:43.83 (1:24.57)                                        
 24 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  6:38.55    6:50.44        
                  36.44     1:15.84 (39.40)     1:57.15 (41.31)     2:39.62 (42.47)
        3:21.98 (42.36)     4:03.70 (41.72)     4:45.81 (42.11)     5:28.00 (42.19)
        6:10.13 (42.13)     6:50.44 (40.31)                                        
 25 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  6:46.77    6:52.21        
                  34.63     1:13.59 (38.96)     1:54.01 (40.42)     2:35.20 (41.19)
        3:17.32 (42.12)     4:00.02 (42.70)     4:43.12 (43.10)     5:26.91 (43.79)
        6:10.40 (43.49)     6:52.21 (41.81)                                        
 26 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  6:15.00    6:58.90        
                  35.34     1:14.57 (39.23)     1:56.51 (41.94)     2:40.08 (43.57)
        3:23.13 (43.05)     4:06.80 (43.67)     4:50.72 (43.92)     5:34.78 (44.06)
        6:18.43 (43.65)     6:58.90 (40.47)                                        
 27 Clark, Catherine R        13 Badger-MR                 NT    6:59.73        
                  38.36     1:20.78 (42.42)     2:03.61 (42.83)     2:46.59 (42.98)
        3:29.56 (42.97)     4:12.94 (43.38)     4:55.91 (42.97)     5:38.33 (42.42)
        6:20.68 (42.35)     6:59.73 (39.05)                                        
 28 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              6:44.26    7:06.47        
                  37.53     1:18.92 (41.39)     2:02.07 (43.15)     2:45.24 (43.17)
        3:28.90 (43.66)     4:12.75 (43.85)     4:57.24 (44.49)     5:41.26 (44.02)
        6:23.74 (42.48)     7:06.47 (42.73)                                        
 29 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            7:23.00    7:23.66        
                  37.31     1:21.35 (44.04)     2:07.26 (45.91)     2:52.95 (45.69)
        3:39.08 (46.13)     4:24.77 (45.69)     5:10.63 (45.86)     5:56.20 (45.57)
        6:41.59 (45.39)     7:23.66 (42.07)                                        
 30 Galarza, Michaela E       12 Middies-MR           8:00.00    8:15.44        
                  51.13     1:30.95 (39.82)                             3:12.00 ( )
                                4:54.34 ( )     5:48.31 (53.97)                    
            7:28.29 ( )     8:15.44 (47.15)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR                58.00    1:00.18 JO     
                  29.60     1:00.18 (30.58)                                        
  2 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  1:07.32    1:04.91 JO     
  3 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR  1:06.95    1:07.16        
                  32.10     1:07.16 (35.06)                                        
  4 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:07.61    1:08.16        
                  33.55     1:08.16 (34.61)                                        
  5 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            1:06.94    1:08.22        
                  33.05     1:08.22 (35.17)                                        
  6 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              1:08.96    1:08.59        
                  33.85     1:08.59 (34.74)                                        
  7 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  1:08.14    1:08.61        
                  32.71     1:08.61 (35.90)                                        
  8 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR        1:11.97    1:09.00        
                  32.88     1:09.00 (36.12)                                        
  9 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR    1:08.42    1:09.22        
                  33.89     1:09.22 (35.33)                                        
 10 Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  1:08.75    1:09.34        
                  33.53     1:09.34 (35.81)                                        
 11 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:08.26    1:09.36        
                  32.79     1:09.36 (36.57)                                        
 12 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  1:07.33    1:09.56        
                  33.12     1:09.56 (36.44)                                        
 13 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR    1:10.15    1:10.35        
                  33.85     1:10.35 (36.50)                                        
 14 Peralta, Loren S          17 APEX-MR              1:10.55    1:10.43        
                  33.69     1:10.43 (36.74)                                        
 15 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:10.76        
                  34.59     1:10.76 (36.17)                                        
 16 Robert, Jessica           15 Agua Swim Team-MR    1:07.97    1:10.96        
                  34.85     1:10.96 (36.11)                                        
 17 Drew, Sami B              13 Middies-MR           1:10.52    1:11.02        
                  31.56     1:11.02 (39.46)                                        
 18 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR              1:17.11    1:11.27        
                  35.00     1:11.27 (36.27)                                        
 19 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR    1:11.45    1:11.29        
                  35.09     1:11.29 (36.20)                                        
 20 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           1:10.50    1:11.34        
                  34.69     1:11.34 (36.65)                                        
 21 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  1:10.27    1:11.49        
                  34.83     1:11.49 (36.66)                                        
 22 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              1:10.39    1:11.80        
 23 Low, Kelly                14 NYCC-MR              1:08.43    1:12.21        
                  34.45     1:12.21 (37.76)                                        
 24 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           1:09.35    1:12.32        
                  34.98     1:12.32 (37.34)                                        
 25 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:12.64    1:12.38        
                  31.67     1:12.38 (40.71)                                        
 26 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    1:14.09    1:12.44        
                  35.71     1:12.44 (36.73)                                        
 27 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              1:12.63    1:12.83        
                  35.17     1:12.83 (37.66)                                        
 28 Chia, Eileen              14 FAST-MR              1:12.72    1:12.86        
                  35.11     1:12.86 (37.75)                                        
 29 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:09.16    1:12.94        
                  35.62     1:12.94 (37.32)                                        
 30 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    1:10.97    1:12.99        
                  35.80     1:12.99 (37.19)                                        
 31 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    1:12.79    1:13.21        
                  34.36     1:13.21 (38.85)                                        
 32 Lai, Alicia X             17 NYCC-MR              1:13.31    1:13.78        
                  35.81     1:13.78 (37.97)                                        
 33 Everson, Sara H           14 Agua Swim Team-MR    1:14.15    1:14.04        
 34 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    1:14.00    1:14.35        
                  35.87     1:14.35 (38.48)                                        
 35 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    1:15.12    1:14.43        
                  36.54     1:14.43 (37.89)                                        
 36 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:15.49    1:14.74        
                  36.32     1:14.74 (38.42)                                        
 37 Tasnady, Catherine E      16 Express Swimming-MR  1:18.17    1:14.79        
                  35.89     1:14.79 (38.90)                                        
 38 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR    1:12.77    1:15.17        
                  36.17     1:15.17 (39.00)                                        
 39 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              1:14.88    1:15.44        
                  37.16     1:15.44 (38.28)                                        
 40 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            1:17.72    1:15.66        
                  37.57     1:15.66 (38.09)                                        
 41 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR    1:14.83    1:15.95        
                  21.26     1:15.95 (54.69)                                        
 42 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR    1:10.13    1:16.40        
                  36.56     1:16.40 (39.84)                                        
 43 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              1:15.91    1:16.60        
 44 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              1:14.96    1:17.16        
                  36.96     1:17.16 (40.20)                                        
 45 Phelps, Kathryn           13 NYCC-MR              1:17.19    1:17.44        
                  38.42     1:17.44 (39.02)                                        
 46 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              1:15.75    1:18.67        
                  37.98     1:18.67 (40.69)                                        
 47 Bryce, Madeline           11 WEST-MR              1:16.96    1:18.88        
                  38.74     1:18.88 (40.14)                                        
 48 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR              1:21.03    1:18.96        
                  38.73     1:18.96 (40.23)                                        
 49 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    1:20.48    1:20.11        
                  29.28     1:20.11 (50.83)                                        
 50 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    1:20.67    1:20.39        
                  38.05     1:20.39 (42.34)                                        
 51 Bayer, Cally              13 Middies-MR           1:20.70    1:20.88        
                  35.16     1:20.88 (45.72)                                        
 52 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              1:21.82    1:20.95        
                  39.67     1:20.95 (41.28)                                        
 53 Labiner, Arielle          16 RI Marlins-MR        1:45.68    1:22.88        
                  40.35     1:22.88 (42.53)                                        
 54 Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          1:23.34    1:23.40        
                  40.75     1:23.40 (42.65)                                        
 55 Green, Mikayla            13 FAST-MR              1:22.18    1:24.40        
                  40.25     1:24.40 (44.15)                                        
 56 Mazanek, Charline         15 RI Marlins-MR             NT    1:25.18        
                  40.05     1:25.18 (45.13)                                        
 57 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              1:27.39    1:27.86        
                  43.07     1:27.86 (44.79)                                        
 58 Clark, Catherine R        13 Badger-MR                 NT    1:27.96        
                  43.52     1:27.96 (44.44)                                        
 59 Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR              1:31.82    1:29.29        
                  40.05     1:29.29 (49.24)                                        
 60 Romero, `                 16 KB Makos-MR          2:03.41    1:51.99        
                  51.02   1:51.99 (1:00.97)                                        
 61 Hall, Emma M              14 Middies-MR           2:06.38    2:07.05        
                1:01.04   2:07.05 (1:06.01)                                        
 -- Stimler, Akari K          14 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  43.00          DQ (48.38)                                        
 -- Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          1:21.87         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  39.49          DQ (41.10)                                        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:38.61         NS        
 -- Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    1:12.83         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              1:31.97         NS        
 -- Hornsby, Olivia J         13 NYCC-MR              1:18.10         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              1:45.85         NS        
 -- Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            1:14.76         NS        
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            1:30.80         NS        
 -- Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           1:19.46         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR              2:05.00    2:11.07 JO     
                  30.44     1:03.60 (33.16)     1:37.41 (33.81)     2:11.07 (33.66)
  2 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR  2:18.51    2:21.70 JO     
                                1:08.03 ( )     1:39.40 (31.37)     2:21.70 (42.30)
  3 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  2:23.67    2:22.23 JO     
                  33.44     1:09.79 (36.35)     1:46.03 (36.24)     2:22.23 (36.20)
  4 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  2:30.23    2:22.24 JO     
                  33.76                             1:46.38 ( )     2:22.24 (35.86)
  5 Gormley, Isabel G         11 Agua Swim Team-MR    2:28.00    2:23.41        
                  28.52     1:11.74 (43.22)     1:48.41 (36.67)     2:23.41 (35.00)
  6 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  2:39.83    2:26.87        
                                1:12.77 ( )     1:50.57 (37.80)     2:26.87 (36.30)
  7 Kuo, Victoria F           12 Agua Swim Team-MR    2:34.02    2:27.85        
                  35.69     1:12.99 (37.30)     1:51.34 (38.35)     2:27.85 (36.51)
  8 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:29.58    2:28.95        
                  33.69     1:10.25 (36.56)     1:50.01 (39.76)     2:28.95 (38.94)
  9 Drew, Sami B              13 Middies-MR           2:28.33    2:29.13        
                  35.46     1:12.91 (37.45)     1:51.28 (38.37)     2:29.13 (37.85)
 10 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:25.05    2:29.80        
                  35.27     1:13.88 (38.61)     1:52.81 (38.93)     2:29.80 (36.99)
 11 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR         NT    2:29.99        
                  34.51     1:19.72 (45.21)     1:50.70 (30.98)     2:29.99 (39.29)
 12 Fuchs, Lindsey M          15 Agua Swim Team-MR    2:28.11    2:30.03        
                  35.13     1:12.48 (37.35)     1:51.51 (39.03)     2:30.03 (38.52)
 13 Knobler, Sera A           14 Agua Swim Team-MR    2:28.18    2:30.10        
                                1:13.36 ( )     1:52.20 (38.84)     2:30.10 (37.90)
 14 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              2:29.18    2:30.78        
                  35.54     1:13.70 (38.16)     1:52.74 (39.04)     2:30.78 (38.04)
 15 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  2:33.58    2:31.28        
                  35.28     1:14.25 (38.97)     1:53.78 (39.53)     2:31.28 (37.50)
 16 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  2:28.58    2:31.92        
                  34.48   2:31.92 (1:57.44)                                        
 17 Low, Kelly                14 NYCC-MR              2:27.33    2:32.10        
                  35.01     1:12.97 (37.96)     1:52.77 (39.80)     2:32.10 (39.33)
 18 Irato, Carmela            13 Agua Swim Team-MR    2:35.96    2:32.88        
                  37.12     1:16.29 (39.17)     1:54.71 (38.42)     2:32.88 (38.17)
 19 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:33.18    2:33.30        
                  35.60     1:14.05 (38.45)     1:43.43 (29.38)     2:33.30 (49.87)
 20 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    2:37.31    2:33.53        
                  36.98     1:16.20 (39.22)     1:55.42 (39.22)     2:33.53 (38.11)
 21 Everson, Sara H           14 Agua Swim Team-MR    2:40.75    2:36.76        
                  22.29     1:14.67 (52.38)     1:55.32 (40.65)     2:36.76 (41.44)
 22 Klinovsky, Katarina       15 Agua Swim Team-MR    2:31.82    2:36.93        
                  35.81     1:14.55 (38.74)     1:55.88 (41.33)     2:36.93 (41.05)
 23 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              2:48.48    2:37.16        
                  36.86     1:16.96 (40.10)     1:57.31 (40.35)     2:37.16 (39.85)
 24 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           2:32.42    2:37.53        
                  36.74     1:15.88 (39.14)     1:57.04 (41.16)     2:37.53 (40.49)
 25 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    2:43.92    2:38.18        
                                1:17.41 ( )     1:57.69 (40.28)     2:38.18 (40.49)
 26 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:31.39    2:39.30        
                  34.43     1:13.27 (38.84)     1:56.79 (43.52)     2:39.30 (42.51)
 27 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    2:36.53    2:39.87        
                  37.43     1:16.80 (39.37)     1:48.67 (31.87)     2:39.87 (51.20)
 28 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              2:49.65    2:43.77        
                  37.58     1:18.59 (41.01)     2:01.36 (42.77)     2:43.77 (42.41)
 29 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:41.12    2:44.06        
                  38.87     1:19.90 (41.03)     2:02.24 (42.34)     2:44.06 (41.82)
 30 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              2:39.42    2:44.82        
                  38.49     1:19.62 (41.13)     2:02.67 (43.05)     2:44.82 (42.15)
 31 Weber, Maya R             15 FAST-MR              2:47.82    2:44.84        
                  38.45     1:19.31 (40.86)     2:02.10 (42.79)     2:44.84 (42.74)
 32 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           2:47.34    2:46.30        
                  38.85     1:21.76 (42.91)     2:04.09 (42.33)     2:46.30 (42.21)
 33 Georgiou, Joanna S        13 Middies-MR                NT    2:49.12        
                  37.56   2:49.12 (2:11.56)                                        
 34 Ousmanova, Nicole S       14 Agua Swim Team-MR    2:41.90    2:49.24        
                  37.01     1:19.68 (42.67)     2:04.32 (44.64)     2:49.24 (44.92)
 35 Oaks-Leaf, Rachel L       16 FAST-MR              3:01.46    2:52.07        
                  40.67     1:24.38 (43.71)     2:09.16 (44.78)     2:52.07 (42.91)
 36 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR                   NT    2:52.66        
                                1:22.01 ( )     2:09.32 (47.31)     2:52.66 (43.34)
 37 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  3:11.45    2:55.38        
                  39.92   2:55.38 (2:15.46)                                        
 38 Green, Mikayla            13 FAST-MR              2:57.62    3:05.73        
                  42.67                             2:17.60 ( )     3:05.73 (48.13)
 39 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              3:15.12    3:07.96        
                  29.31       58.53 (29.22)   2:21.21 (1:22.68)     3:07.96 (46.75)
 40 Sheridan, Caroline R      14 FAST-MR              3:18.27    3:09.33        
                  42.34     1:30.87 (48.53)   3:09.38 (1:38.51)         3:09.33 ( )
 41 Romero, `                 16 KB Makos-MR          4:45.72    4:07.08        
                  53.49   1:54.77 (1:01.28)   4:07.08 (2:12.31)                    
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:32.59         DQ        
      Did not finish on back
                                1:29.09 ( )     2:20.12 (51.03)          DQ (48.93)
 -- Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Fuchs, Amanda B           17 Agua Swim Team-MR    2:14.11         NS        
 -- Whealan, Julia M          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Santana, Miabella         13 KB Makos-MR          3:13.78         NS        
 -- Pabby, Trisha             15 Badger-MR            2:48.81         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              3:19.33         NS        
 -- Sierra, Ibbi N            13 FAST-MR              2:58.10         NS        
 -- Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            2:26.74         NS        
 -- Hanagan, Alli N           15 FAST-MR              2:41.13         NS        
 -- Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           2:29.20         NS        
 -- Perez-Segnini, Camila B   17 WEST-MR              2:20.19         NS        
 -- Sheridan, Vicki           17 FAST-MR              3:03.80         NS        
 -- Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           2:39.27         NS        
 -- Clark, Catherine R        13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- McGowan, Alessia M        14 Agua Swim Team-MR    2:13.70         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            2:41.99         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  1:14.02    1:15.32 JO     
                  35.99     1:15.32 (39.33)                                        
  2 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR       NT    1:15.40 JO     
                  36.54     1:15.40 (38.86)                                        
  3 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR    1:17.06    1:16.26 JO     
                  36.37     1:16.26 (39.89)                                        
  4 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR  1:14.58    1:16.77        
                  35.88     1:16.77 (40.89)                                        
  5 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    1:19.41    1:16.85        
                  37.17     1:16.85 (39.68)                                        
  6 Mejia, Angela             17 APEX-MR              1:15.26    1:16.89        
                  36.64     1:16.89 (40.25)                                        
  7 Broderick, Amanda K       14 Middies-MR           1:15.32    1:17.25        
                  36.33     1:17.25 (40.92)                                        
  8 Groenewoud, Carmen P      25 NYAC-MR              1:08.49    1:18.26        
                  37.64     1:18.26 (40.62)                                        
  9 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              1:18.88    1:18.69        
                  38.19     1:18.69 (40.50)                                        
 10 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    1:17.61    1:18.72        
                  36.88     1:18.72 (41.84)                                        
 11 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    1:20.03    1:19.46        
 12 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR              1:21.88    1:19.71        
                  38.00     1:19.71 (41.71)                                        
 13 Weber, Maya R             15 FAST-MR              1:19.85    1:19.72        
                  38.63     1:19.72 (41.09)                                        
 14 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           1:19.14    1:19.83        
                  37.34     1:19.83 (42.49)                                        
 15 Chia, Eileen              14 FAST-MR              1:20.06    1:19.85        
                  37.64     1:19.85 (42.21)                                        
 16 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           1:17.96    1:20.69        
                  38.20     1:20.69 (42.49)                                        
 17 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              1:25.12    1:20.72        
                  37.87     1:20.72 (42.85)                                        
 18 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:20.16    1:21.15        
                  38.71     1:21.15 (42.44)                                        
 19 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  1:21.07    1:21.18        
 20 Price, Sarah *            18 Agua Swim Team-MR    1:19.19    1:21.52        
                  39.42     1:21.52 (42.10)                                        
 21 Robert, Jessica           15 Agua Swim Team-MR    1:16.68    1:21.97        
                  38.48     1:21.97 (43.49)                                        
 22 Low, Kelly                14 NYCC-MR              1:18.35    1:22.56        
                  23.71     1:22.56 (58.85)                                        
 23 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  1:24.52    1:23.38        
 24 Wang, Chloe               14 FAST-MR              1:26.11    1:24.12        
 25 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    1:27.34    1:24.33        
                  39.30     1:24.33 (45.03)                                        
 26 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:20.72    1:24.37        
                  40.26     1:24.37 (44.11)                                        
 27 Drew, Sami B              13 Middies-MR           1:23.57    1:25.06        
                  41.45     1:25.06 (43.61)                                        
 28 Abdelrahman, Rawan        13 Agua Swim Team-MR    1:25.97    1:25.79        
                  41.10     1:25.79 (44.69)                                        
 29 Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             1:21.05    1:26.68        
                  40.80     1:26.68 (45.88)                                        
 30 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    1:25.65    1:27.30        
                  41.49     1:27.30 (45.81)                                        
 31 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              1:26.43    1:27.70        
                  41.54     1:27.70 (46.16)                                        
 32 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              1:25.58    1:27.81        
                  41.84     1:27.81 (45.97)                                        
 33 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    1:25.51    1:28.28        
                  42.06     1:28.28 (46.22)                                        
 34 Oaks-Leaf, Rachel L       16 FAST-MR              1:31.51    1:28.31        
 35 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    1:27.18    1:28.59        
                  42.06     1:28.59 (46.53)                                        
 36 Fried, Lexi N             12 Agua Swim Team-MR    1:25.69    1:29.57        
                  42.19     1:29.57 (47.38)                                        
 37 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            1:28.72    1:31.87        
                  43.89     1:31.87 (47.98)                                        
 38 Sheridan, Caroline R      14 FAST-MR              1:34.29    1:32.75        
                  43.98     1:32.75 (48.77)                                        
 39 Green, Mikayla            13 FAST-MR              1:29.24    1:37.69        
                  46.09     1:37.69 (51.60)                                        
 40 Bayer, Cally              13 Middies-MR           1:38.30    1:37.75        
                  47.12     1:37.75 (50.63)                                        
 41 Georgiou, Joanna S        13 Middies-MR                NT    1:38.71        
                  47.25     1:38.71 (51.46)                                        
 42 Greenberg, Isabelle R     13 NYCC-MR              1:44.42    1:47.76        
 43 Kass, Gabby               13 Middies-MR           1:47.49    1:51.31        
                  52.07     1:51.31 (59.24)                                        
 44 Hall, Emma M              14 Middies-MR           2:08.49    2:05.89        
                  52.47   2:05.89 (1:13.42)                                        
 -- Clark, Catherine R        13 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    1:23.14         DQ        
      One hand touch
                  39.77          DQ (47.24)                                        
 -- Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            1:21.56         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Patel, Shreeja N          14 Agua Swim Team-MR    1:25.99         NS        
 -- Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    1:29.22         NS        
 -- Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              1:20.99         NS        
 -- Smith, Gabriella M        15 Agua Swim Team-MR    1:27.03         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:24.31         NS        
 -- Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:27.05         NS        
 -- Hogan, Maeve A            13 Badger-MR            1:21.93         NS        
 -- Whealan, Julia M          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Corcoran, Claire F        14 Badger-MR            1:22.25         NS        
 -- Reichel, Freddie F        14 Badger-MR            1:36.20         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              1:38.24         NS        
 -- Hanagan, Alli N           15 FAST-MR              1:26.28         NS        
 -- Sierra, Ibbi N            13 FAST-MR              1:35.17         NS        
 -- Lazaroni, Georgia M       13 Badger-MR            1:19.49         NS        
 -- Gasic, Doris              13 RI Marlins-MR        1:33.44         NS        
 -- Vasudevan, Arya V         15 Middies-MR           1:20.59         NS        
 -- Kanim, Callie H           17 Middies-MR           1:19.74         NS        
 -- Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              1:23.97         NS        
 -- Lahmi, Julia S            13 NYCC-MR              1:40.22         NS        
 -- Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  1:30.00         NS        
 -- Catarinacchio, Jessica R  15 Middies-MR           1:19.11         NS        
 -- Carrasquil, Ariana M      13 KB Makos-MR          1:27.90         NS        
 -- Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          1:29.55         NS        
 -- Pope, Caileigh A          13 Badger-MR            1:30.25         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          1:59.08         NS        
 -- Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          1:27.55         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blum, Alyssa N            14 Express Swimming-MR  2:45.36    2:42.93 JO     
                                1:02.54 ( )     1:50.59 (48.05)     2:42.93 (52.34)
  2 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:43.71        
                  37.01     1:18.78 (41.77)     2:01.41 (42.63)     2:43.71 (42.30)
  3 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  2:42.39    2:44.84        
                  37.43   2:44.84 (2:07.41)                                        
  4 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  2:43.12    2:45.37        
  5 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    2:51.15    2:47.70        
                  38.19     1:20.69 (42.50)     2:04.65 (43.96)     2:47.70 (43.05)
  6 Mejia, Angela             17 APEX-MR              2:44.84    2:49.26        
                  36.91     1:19.29 (42.38)     2:02.83 (43.54)     2:49.26 (46.43)
  7 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    2:50.51    2:49.31        
                  38.06     1:21.48 (43.42)     2:05.69 (44.21)     2:49.31 (43.62)
  8 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR  2:45.45    2:52.41        
                  32.17     1:20.79 (48.62)     2:07.70 (46.91)     2:52.41 (44.71)
  9 Keane, Nicole E           15 WEST-MR                   NT    2:53.11        
                  40.87     1:24.39 (43.52)     2:08.88 (44.49)     2:53.11 (44.23)
 10 Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  2:49.65    2:53.66        
                  39.94     1:23.64 (43.70)     2:07.99 (44.35)     2:53.66 (45.67)
 11 Weber, Maya R             15 FAST-MR              2:54.45    2:54.40        
                  39.92     1:23.85 (43.93)     2:09.32 (45.47)     2:54.40 (45.08)
 12 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:52.64    2:54.97        
                  38.94     1:24.15 (45.21)     2:10.11 (45.96)     2:54.97 (44.86)
 13 Price, Sarah *            18 Agua Swim Team-MR         NT    2:54.99        
                  39.70     1:23.12 (43.42)     2:09.17 (46.05)     2:54.99 (45.82)
 14 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           2:51.23    2:55.94        
                  38.66                             1:45.00 ( )   2:55.94 (1:10.94)
 15 Low, Kelly                14 NYCC-MR              2:49.60    2:56.59        
 16 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              2:57.84    2:56.60        
                  25.58       58.26 (32.68)     1:52.55 (54.29)   2:56.60 (1:04.05)
 17 Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              2:57.31    2:56.65        
                  39.89     1:24.37 (44.48)     2:10.38 (46.01)     2:56.65 (46.27)
 18 Phadael, Lauryn M         15 Express Swimming-MR  2:56.93    2:56.87        
                  41.09     1:24.50 (43.41)     1:58.83 (34.33)     2:56.87 (58.04)
 19 Chia, Eileen              14 FAST-MR              2:51.14    2:58.32        
                                1:24.70 ( )     2:09.51 (44.81)     2:58.32 (48.81)
 20 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:53.87    2:58.40        
                  40.87     1:26.55 (45.68)     2:13.08 (46.53)     2:58.40 (45.32)
 21 Cirone, Alexandra k       17 Agua Swim Team-MR    2:41.27    2:59.44        
                  40.76     1:26.94 (46.18)     2:13.14 (46.20)     2:59.44 (46.30)
 22 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:56.10    2:59.72        
                  41.75     1:26.46 (44.71)     2:14.43 (47.97)     2:59.72 (45.29)
 23 Abdelrahman, Rawan        13 Agua Swim Team-MR    2:59.57    3:00.77        
                  41.58     1:27.29 (45.71)     2:13.74 (46.45)     3:00.77 (47.03)
 24 Wang, Chloe               14 FAST-MR              3:05.82    3:01.29        
                  43.45     1:28.59 (45.14)     2:16.13 (47.54)     3:01.29 (45.16)
 25 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              3:03.25    3:01.79        
                  42.31     1:28.96 (46.65)     2:15.86 (46.90)     3:01.79 (45.93)
 26 Achil, Shabie J           13 Express Swimming-MR  2:58.86    3:02.00        
                  42.25     1:27.24 (44.99)     1:50.21 (22.97)   3:02.00 (1:11.79)
 27 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    3:16.74    3:05.90        
                  41.29     1:28.66 (47.37)     2:17.41 (48.75)     3:05.90 (48.49)
 28 Flear, Erica              13 Manta Rays-MR        3:15.00    3:08.63        
                  42.19     1:30.47 (48.28)     2:21.27 (50.80)     3:08.63 (47.36)
 29 Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          3:06.64    3:08.83        
                  41.73     1:28.64 (46.91)     2:19.23 (50.59)     3:08.83 (49.60)
 30 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    3:04.33    3:10.64        
                  43.62     1:31.69 (48.07)     2:20.72 (49.03)     3:10.64 (49.92)
 31 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              3:06.58    3:10.76        
                  42.65     1:32.19 (49.54)     2:22.68 (50.49)     3:10.76 (48.08)
 32 Colucci, Christina L      13 Middies-MR           3:10.45    3:10.79        
                  43.94     1:33.19 (49.25)     2:22.57 (49.38)     3:10.79 (48.22)
 33 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           3:11.26    3:12.08        
                  44.01     1:32.74 (48.73)     2:21.28 (48.54)     3:12.08 (50.80)
 34 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR              3:21.72    3:17.77        
                  43.55     1:34.90 (51.35)     2:27.40 (52.50)     3:17.77 (50.37)
 35 Velazquez, Jerishka M     14 KB Makos-MR          3:20.77    3:26.62        
                  44.44     1:38.09 (53.65)     2:33.55 (55.46)     3:26.62 (53.07)
 36 Bayer, Cally              13 Middies-MR                NT    3:28.31        
                  48.56     1:42.11 (53.55)     2:35.86 (53.75)     3:28.31 (52.45)
 37 Kass, Gabby               13 Middies-MR           4:02.47    3:52.84        
                  54.34     1:53.77 (59.43)     2:53.63 (59.86)     3:52.84 (59.21)
 38 Hall, Emma M              14 Middies-MR                NT    4:19.72        
                  44.55   2:07.67 (1:23.12)   3:13.83 (1:06.16)   4:19.72 (1:05.89)
 -- Green, Mikayla            13 FAST-MR              3:23.49         DQ        
      One hand touch
                  47.03     1:43.15 (56.12)     2:41.31 (58.16)          DQ (54.57)
 -- Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    2:50.52         NS        
 -- Harvey, Brianna C         14 KB Makos-MR          3:44.64         NS        
 -- Celaj, Kaltrina           15 FAST-MR              3:31.81         NS        
 -- Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    3:06.95         NS        
 -- Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  3:10.00         NS        
 -- Brickman, Natalie E       13 UN-AG-MR             2:54.21         NS        
 -- Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  1:02.04    1:02.32 JO     
  2 Broderick, Amanda K       14 Middies-MR           1:02.38    1:03.73 JO     
                  31.01     1:03.73 (32.72)                                        
  3 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              1:06.30    1:04.81 JO     
                  30.23     1:04.81 (34.58)                                        
  4 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  1:05.95    1:05.20 JO     
  5 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    1:06.67    1:06.24        
                  31.38     1:06.24 (34.86)                                        
  6 Kleckner, Sabrina G       16 Agua Swim Team-MR    1:04.71    1:06.48        
                  30.84     1:06.48 (35.64)                                        
  7 Gasic, Andrea             16 RI Marlins-MR        1:08.09    1:07.21        
                  30.90     1:07.21 (36.31)                                        
  8 Fuchs, Lindsey M          15 Agua Swim Team-MR    1:06.49    1:07.88        
                  31.66     1:07.88 (36.22)                                        
  9 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  1:09.75    1:08.14        
                  31.99     1:08.14 (36.15)                                        
 10 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:07.23    1:08.51        
                  30.99     1:08.51 (37.52)                                        
 11 Cassell, Sigrid G         13 Express Swimming-MR  1:08.19    1:09.29        
                  32.42     1:09.29 (36.87)                                        
 12 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:13.04    1:11.79        
                  34.15     1:11.79 (37.64)                                        
 13 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           1:12.00    1:12.97        
 14 Chia, Eileen              14 FAST-MR              1:10.14    1:13.44        
                  33.61     1:13.44 (39.83)                                        
 15 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    1:22.97    1:13.57        
                  33.89     1:13.57 (39.68)                                        
 16 Irwin, Amanda P           13 Agua Swim Team-MR    1:10.64    1:13.79        
                  33.00     1:13.79 (40.79)                                        
 17 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR    1:12.20    1:14.31        
                  34.41     1:14.31 (39.90)                                        
 18 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    1:20.74    1:14.82        
                  34.86     1:14.82 (39.96)                                        
 19 Wang, Chloe               14 FAST-MR              1:14.06    1:15.68        
                  37.05     1:15.68 (38.63)                                        
 20 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            1:12.46    1:15.81        
                  35.27     1:15.81 (40.54)                                        
 21 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR    1:07.54    1:16.30        
                  34.22     1:16.30 (42.08)                                        
 22 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    1:18.03    1:16.73        
 23 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    1:14.73    1:17.26        
                  35.32     1:17.26 (41.94)                                        
 24 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           1:17.89    1:19.72        
                  35.63     1:19.72 (44.09)                                        
 25 Clark, Catherine R        13 Badger-MR            1:18.37    1:22.23        
                  37.97     1:22.23 (44.26)                                        
 26 Bayer, Cally              13 Middies-MR           1:23.18    1:22.65        
 27 Edmondson, Taylor M       15 FAST-MR                   NT    1:24.18        
                  37.12     1:24.18 (47.06)                                        
 28 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            1:23.85    1:26.25        
 29 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              1:17.02    1:27.57        
                  36.70     1:27.57 (50.87)                                        
 30 Formoso, Sabrina          15 FAST-MR              1:27.65    1:28.46        
                  30.18     1:28.46 (58.28)                                        
 31 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              1:33.62    1:29.76        
                  41.18     1:29.76 (48.58)                                        
 32 Kass, Gabby               13 Middies-MR           1:45.48    1:50.04        
                  48.14   1:50.04 (1:01.90)                                        
 33 Hall, Emma M              14 Middies-MR           2:21.43    2:11.67        
                  54.04   2:11.67 (1:17.63)                                        
 -- Sierra, Ibbi N            13 FAST-MR              1:35.20         NS        
 -- Siegal, Gabriela J        15 Agua Swim Team-MR    1:12.44         NS        
 -- Sheridan, Vicki           17 FAST-MR              1:22.86         NS        
 -- White, Sarah E            17 Express Swimming-MR  1:06.16         NS        
 -- Fuchs, Amanda B           17 Agua Swim Team-MR    1:01.52         NS        
 -- Corcoran, Claire F        14 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Santana, Miabella         13 KB Makos-MR          1:33.73         NS        
 -- Pabby, Trisha             15 Badger-MR            1:30.23         NS        
 -- Casiano, Ashlyn M         14 KB Makos-MR          1:38.13         NS        
 -- Hogan, Maeve A            13 Badger-MR            1:20.69         NS        
 -- Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  1:26.26         NS        
 -- Lazaroni, Georgia M       13 Badger-MR            1:20.22         NS        
 -- Catarinacchio, Jessica R  15 Middies-MR           1:05.45         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:21.82         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              2:26.11    2:22.39 JO     
                  32.28     1:08.56 (36.28)     1:45.36 (36.80)     2:22.39 (37.03)
  2 Marks, Lily M             13 Agua Swim Team-MR    2:28.26    2:23.76 JO     
                                  57.00 ( )     1:45.32 (48.32)     2:23.76 (38.44)
  3 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  2:25.50    2:29.40        
                  31.18     1:07.48 (36.30)     1:48.69 (41.21)     2:29.40 (40.71)
  4 Doherty, Kaitlin A        17 Middies-MR           2:18.48    2:31.05        
                                1:12.63 ( )     1:51.86 (39.23)     2:31.05 (39.19)
  5 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:35.33    2:31.28        
                  31.19     1:08.77 (37.58)     1:49.68 (40.91)     2:31.28 (41.60)
  6 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              2:34.05    2:42.61        
                  30.83     1:11.14 (40.31)     1:54.91 (43.77)     2:42.61 (47.70)
  7 Milrod, Maya L            11 Agua Swim Team-MR         NT    2:49.28        
                  37.19     1:20.22 (43.03)     2:05.46 (45.24)     2:49.28 (43.82)
  8 Nagaishi, Ayano           14 Middies-MR           3:03.49    3:03.33        
                  39.29     1:25.97 (46.68)     2:14.32 (48.35)     3:03.33 (49.01)
 -- Dwass, Simona             14 Manta Rays-MR        2:30.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                  35.95     1:20.10 (44.15)     2:08.19 (48.09)          DQ (46.47)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      18 NYCC-MR              2:10.00    2:19.52 JO     
                  30.77     1:05.12 (34.35)     1:47.48 (42.36)     2:19.52 (32.04)
  2 Doherty, Kaitlin A        17 Middies-MR           2:14.67    2:21.38 JO     
                  31.16     1:07.55 (36.39)     1:49.93 (42.38)     2:21.38 (31.45)
  3 Bryce, Jane               13 WEST-MR              2:23.01    2:22.92        
                  31.33                             2:03.16 ( )     2:22.92 (19.76)
  4 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:24.18    2:27.05        
                  31.07     1:08.26 (37.19)     1:53.72 (45.46)     2:27.05 (33.33)
  5 Yanar, Melanie            18 Express Swimming-MR  2:30.70    2:27.81        
                  30.77     1:08.87 (38.10)     1:52.41 (43.54)     2:27.81 (35.40)
  6 Corridon, Claire D        14 Agua Swim Team-MR    2:28.23    2:31.11        
                  32.94     1:10.22 (37.28)     1:57.09 (46.87)     2:31.11 (34.02)
  7 Burke, Jill L             13 Agua Swim Team-MR    2:33.90    2:31.44        
                  34.24     1:15.12 (40.88)     1:57.91 (42.79)     2:31.44 (33.53)
  8 Dorsey, Kai V             15 Agua Swim Team-MR    2:29.57    2:32.23        
                  31.75     1:11.14 (39.39)     2:00.17 (49.03)     2:32.23 (32.06)
  9 Drew, Sami B              13 Middies-MR           2:29.97    2:32.24        
                  33.19     1:10.46 (37.27)     1:57.67 (47.21)     2:32.24 (34.57)
 10 Keane, Nicole E           15 WEST-MR              2:30.96    2:32.49        
                  34.07     1:14.56 (40.49)     1:59.15 (44.59)     2:32.49 (33.34)
 11 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:29.90    2:34.58        
                  32.56     1:14.45 (41.89)     2:01.26 (46.81)     2:34.58 (33.32)
 12 Pena, Desiree             13 Agua Swim Team-MR    2:36.37    2:34.64        
                  34.66     1:14.21 (39.55)     1:58.54 (44.33)     2:34.64 (36.10)
 13 Lachman, Margaret         13 Agua Swim Team-MR    2:39.22    2:34.74        
                  35.25     1:17.19 (41.94)     1:59.91 (42.72)     2:34.74 (34.83)
 14 Pena, Sarahe              14 Agua Swim Team-MR    2:28.13    2:35.28        
                  33.45     1:12.92 (39.47)     1:59.29 (46.37)     2:35.28 (35.99)
 15 Weisstuch, Caroline F     15 Middies-MR           2:31.32    2:35.92        
                  32.26     1:11.31 (39.05)     2:00.26 (48.95)     2:35.92 (35.66)
 16 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:37.68    2:35.95        
                  36.16       56.41 (20.25)   2:00.06 (1:03.65)     2:35.95 (35.89)
 17 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            2:39.90    2:36.63        
                  34.09                             2:01.25 ( )     2:36.63 (35.38)
 18 Covaci, Kristie-Anna      15 NYCC-MR                   NT    2:37.34        
                  31.23     1:13.27 (42.04)     2:01.21 (47.94)     2:37.34 (36.13)
 19 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            2:39.51    2:37.35        
                  34.34     1:15.58 (41.24)     2:03.58 (48.00)     2:37.35 (33.77)
 20 Weber, Maya R             15 FAST-MR              2:39.33    2:37.44        
                  35.21     1:15.79 (40.58)     2:01.77 (45.98)     2:37.44 (35.67)
 21 Pena, Jarleen B           17 Agua Swim Team-MR    2:26.17    2:38.23        
                  26.08     1:12.99 (46.91)     2:01.35 (48.36)     2:38.23 (36.88)
 22 OH, Sarafina M            14 Agua Swim Team-MR    2:38.70    2:38.44        
                  34.82     1:14.00 (39.18)     2:01.08 (47.08)     2:38.44 (37.36)
 23 Cirone, Alexandra k       17 Agua Swim Team-MR    2:22.29    2:39.14        
                  34.77     1:17.07 (42.30)     2:02.68 (45.61)     2:39.14 (36.46)
 24 Romano, Nicole P          15 WEST-MR              2:36.11    2:40.08        
                  34.30     1:15.80 (41.50)     2:04.17 (48.37)     2:40.08 (35.91)
 25 Hutchings, Zoe            14 Badger-MR            2:41.40    2:40.57        
                  37.86     1:19.34 (41.48)     2:06.97 (47.63)     2:40.57 (33.60)
 26 Hahn, Carina S            15 Agua Swim Team-MR    2:48.25    2:40.58        
                  36.71     1:18.69 (41.98)     2:04.45 (45.76)     2:40.58 (36.13)
 27 Pinzon, Sarah A           13 Agua Swim Team-MR    2:39.09    2:40.93        
                  36.42     1:18.78 (42.36)     2:06.04 (47.26)     2:40.93 (34.89)
 28 Campanile, Angelina       13 Middies-MR           2:37.50    2:41.25        
                  34.20     1:18.60 (44.40)     2:04.09 (45.49)     2:41.25 (37.16)
 29 Kyin, Leadora A           13 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:41.71        
                  35.45     1:15.76 (40.31)     2:05.10 (49.34)     2:41.71 (36.61)
 30 Flear, Erica              13 Manta Rays-MR        2:44.50    2:42.47        
                  30.06   2:42.47 (2:12.41)                                        
 31 Mei, Emily S              13 Agua Swim Team-MR    2:48.16    2:42.89        
                  34.22     1:18.70 (44.48)     2:05.71 (47.01)     2:42.89 (37.18)
 32 Lai, Alicia X             17 NYCC-MR              2:41.36    2:42.97        
                  34.10     1:14.73 (40.63)   2:42.97 (1:28.24)                    
 33 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR           2:41.74    2:44.18        
                  36.36     1:19.50 (43.14)     2:09.02 (49.52)     2:44.18 (35.16)
 34 McDermot, Annie E         13 Agua Swim Team-MR    2:46.87    2:44.35        
                  37.77     1:21.92 (44.15)     2:08.14 (46.22)     2:44.35 (36.21)
 35 Lane, Natasha *           14 Agua Swim Team-MR    2:41.76    2:45.08        
                  36.67     1:18.87 (42.20)     2:05.15 (46.28)     2:45.08 (39.93)
 36 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:44.65    2:45.16        
                  37.37     1:17.41 (40.04)     2:08.12 (50.71)     2:45.16 (37.04)
 37 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              2:46.24    2:45.93        
                  35.98     1:18.01 (42.03)     2:07.56 (49.55)     2:45.93 (38.37)
 38 Dwass, Simona             14 Manta Rays-MR        2:39.00    2:46.46        
                  35.73     1:17.30 (41.57)     2:06.53 (49.23)     2:46.46 (39.93)
 39 Lalumiere, Axelle         13 NYCC-MR              2:54.37    2:46.90        
                  36.90     1:20.06 (43.16)     2:05.81 (45.75)     2:46.90 (41.09)
 40 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:45.68    2:47.74        
                  41.83     1:26.29 (44.46)     2:09.63 (43.34)     2:47.74 (38.11)
 41 Bryce, Madeline           11 WEST-MR              2:43.76    2:48.93        
                  37.36     1:21.29 (43.93)     2:11.43 (50.14)     2:48.93 (37.50)
 42 Fonseca, Natasha          14 FAST-MR              2:47.40    2:49.91        
                  39.29     1:20.38 (41.09)     2:10.06 (49.68)     2:49.91 (39.85)
 43 Parkinson, Bri G          13 FAST-MR              2:44.41    2:53.48        
                  38.14                             2:14.77 ( )     2:53.48 (38.71)
 44 Colucci, Christina L      13 Middies-MR           2:52.48    2:55.46        
                  36.09     1:28.21 (52.12)     2:16.69 (48.48)     2:55.46 (38.77)
 45 Bayer, Cally              13 Middies-MR           2:51.57    2:55.93        
                  39.24     1:24.15 (44.91)     2:16.65 (52.50)     2:55.93 (39.28)
 46 Clark, Catherine R        13 Badger-MR            3:07.92    2:59.39        
                  38.41     1:24.40 (45.99)     2:15.57 (51.17)     2:59.39 (43.82)
 47 Bardman, Semona           13 Shy-Mr-MR            3:00.17    3:02.41        
                  39.45     1:24.92 (45.47)     2:21.61 (56.69)     3:02.41 (40.80)
 48 Chow, Belle               14 Express Swimming-MR  2:58.59    3:02.50        
                  37.15     1:24.61 (47.46)     2:16.21 (51.60)     3:02.50 (46.29)
 49 Noone, Elizabeth G        13 FAST-MR              3:13.59    3:12.65        
                  43.93     1:29.62 (45.69)   2:30.66 (1:01.04)     3:12.65 (41.99)
 50 Kass, Gabby               13 Middies-MR           3:11.36    3:17.97        
                  50.15     1:38.18 (48.03)     2:37.66 (59.48)     3:17.97 (40.31)
 -- Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:45.19         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                  36.79        DQ (2:07.21)                                        
 -- Abdelrahman, Rawan        13 Agua Swim Team-MR    2:38.70         DQ        
      One hand touch - breast
                  35.66     1:17.97 (42.31)     2:06.19 (48.22)          DQ (37.15)
 -- Stimler, Akari K          14 NYCC-MR                   NT    2:30.22        
      Did not finish - Misc
                  44.39     1:17.08 (32.69)     1:53.70 (36.62)     2:30.22 (36.52)
 -- Shumskaya, Hanna          13 Shy-Mr-MR            3:16.42         NS        
 -- Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:36.51         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B         13 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilf, Jenna R             14 Agua Swim Team-MR    5:33.20    4:51.15 JO     
                  32.42     1:09.44 (37.02)     1:46.93 (37.49)     2:23.68 (36.75)
        3:04.68 (41.00)     3:46.25 (41.57)     4:19.83 (33.58)     4:51.15 (31.32)
  2 Zhang, Sophia             11 Agua Swim Team-MR    5:10.00    5:09.90        
                  34.07     1:12.99 (38.92)     1:53.91 (40.92)     2:33.10 (39.19)
        3:16.59 (43.49)     4:00.77 (44.18)     4:36.25 (35.48)     5:09.90 (33.65)
  3 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  5:37.02    5:13.54        
                  33.99                             1:53.07 ( )     2:33.62 (40.55)
        3:19.52 (45.90)     4:05.72 (46.20)     4:40.83 (35.11)     5:13.54 (32.71)
  4 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  5:05.23    5:13.69        
                  32.90     1:09.72 (36.82)     1:50.16 (40.44)     2:30.21 (40.05)
        3:14.34 (44.13)     3:59.68 (45.34)     4:37.23 (37.55)     5:13.69 (36.46)
  5 Meyers, Katherine         13 Express Swimming-MR  5:10.52    5:28.99        
                  33.69     1:13.51 (39.82)     1:56.80 (43.29)     2:40.18 (43.38)
        3:26.36 (46.18)     4:14.24 (47.88)     4:51.64 (37.40)     5:28.99 (37.35)
  6 Khan, Sabeen A            14 Middies-MR                NT    5:50.18        
                  39.32     1:24.96 (45.64)     2:10.96 (46.00)     2:56.84 (45.88)
        3:46.12 (49.28)     4:35.80 (49.68)     5:13.47 (37.67)     5:50.18 (36.71)
 -- LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  5:15.17         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR      31.78      31.33 JO     
  2 Hyde, Michael J           10 Agua Swim Team-MR      32.73      31.81 JO     
  3 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    32.01      32.53        
  4 Rosenstein, Ari           10 Unattached             33.37      32.82        
  5 Celaj, IIirian            10 FAST-MR                32.91      33.25        
  6 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    33.96      33.48        
  7 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR      34.19      34.50        
  8 Golin, Jacob              10 Shy-Mr-MR              34.76      34.56        
  9 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                35.46      34.92        
 10 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              35.35      35.19        
 11 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR          36.84      35.35        
 12 Ong, JoJo                 10 Agua Swim Team-MR      35.40      35.47        
 13 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    34.99      35.49        
 14 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR      36.59      35.76        
 15 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              35.91      35.77        
 16 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR              34.67      36.10        
 17 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR      35.70      36.37        
 18 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR              40.23      36.92        
 19 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR      36.86      38.36        
 20 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR      36.82      38.57        
 21 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              39.80      39.00        
 22 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR              37.16      39.84        
 23 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR                40.58      40.29        
 24 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              43.94      40.70        
 25 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR      38.31      41.09        
 26 Parento, Jack M            9 Middies-MR             48.00      41.43        
 27 Collier, Cort             10 Agua Swim Team-MR      40.75      41.62        
 28 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR            41.79      43.41        
 29 Stoll, Johann              9 Middies-MR             46.25      43.99        
 30 Xiao, Leo                  9 RI Marlins-MR             NT      44.72        
 31 Gorelik, Daniel           10 Shy-Mr-MR              39.96      48.83        
 32 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR              41.00      51.20        
 -- Ren, Patrick               9 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR            42.02         NS        
 -- MO, David                  9 Express Swimming-MR    36.84         NS        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR    32.72         NS        
 -- Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR            15.00         NS        
 -- Klig, Maxim                9 Shy-Mr-MR              53.00         NS        
 -- Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR              36.86         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              1:00.29    1:01.51 JO     
                  29.69     1:01.51 (31.82)                                        
  2 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR    1:11.72    1:10.12 JO     
                  33.92     1:10.12 (36.20)                                        
  3 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:11.24    1:11.13 JO     
                  34.21     1:11.13 (36.92)                                        
  4 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:15.18    1:11.37 JO     
                  34.28     1:11.37 (37.09)                                        
  5 Celaj, IIirian            10 FAST-MR              1:11.85    1:12.51        
                  34.51     1:12.51 (38.00)                                        
  6 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:18.21    1:13.63        
                1:13.63         1:13.63 ( )                                        
  7 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR    1:17.85    1:15.69        
                  35.90     1:15.69 (39.79)                                        
  8 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR    1:15.86    1:15.78        
                  37.01     1:15.78 (38.77)                                        
  9 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:20.27    1:15.85        
                  36.56     1:15.85 (39.29)                                        
 10 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR        1:22.71    1:17.06        
                  36.25     1:17.06 (40.81)                                        
 11 MO, David                  9 Express Swimming-MR  1:22.09    1:17.36        
                  35.98     1:17.36 (41.38)                                        
 12 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:24.31    1:17.43        
                  36.65     1:17.43 (40.78)                                        
 13 Cassidy, Kerry J          10 Agua Swim Team-MR    1:14.40    1:18.14        
                  37.78     1:18.14 (40.36)                                        
 14 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR              1:20.90    1:18.35        
                  37.06     1:18.35 (41.29)                                        
 15 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR    1:20.69    1:18.53        
 16 Dwass, Isaac              10 Manta Rays-MR        1:16.31    1:19.06        
                  36.23     1:19.06 (42.83)                                        
 17 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:25.82    1:20.38        
                  37.57     1:20.38 (42.81)                                        
 18 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR    1:23.23    1:21.75        
                  38.87     1:21.75 (42.88)                                        
 19 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:21.77    1:22.62        
                  37.17     1:22.62 (45.45)                                        
 20 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:20.93    1:25.91        
                  39.02     1:25.91 (46.89)                                        
 21 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:25.65    1:28.39        
 22 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR              1:32.56    1:30.48        
                  42.98     1:30.48 (47.50)                                        
 23 Parento, Jack M            9 Middies-MR           1:45.00    1:31.43        
                  43.59     1:31.43 (47.84)                                        
 24 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR    1:28.61    1:31.86        
                  43.26     1:31.86 (48.60)                                        
 25 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            1:42.00    1:33.23        
                  43.54     1:33.23 (49.69)                                        
 26 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:38.77    1:33.90        
 27 Sisk, Alexander J         10 NYCC-MR              1:12.36    1:35.10        
                  42.46     1:35.10 (52.64)                                        
 28 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR    1:33.18    1:36.06        
                  44.82     1:36.06 (51.24)                                        
 29 Xiao, Leo                  9 RI Marlins-MR             NT    1:38.14        
                  47.72     1:38.14 (50.42)                                        
 30 Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          1:43.81    1:42.24        
                  46.87     1:42.24 (55.37)                                        
 31 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:36.85    1:42.79        
                  47.10     1:42.79 (55.69)                                        
 32 Ren, Patrick               9 RI Marlins-MR             NT    1:45.26        
                  48.97     1:45.26 (56.29)                                        
 33 Stoll, Johann              9 Middies-MR                NT    1:55.50        
                  53.66   1:55.50 (1:01.84)                                        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR  1:13.47         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    2:17.10    2:19.13 JO     
                  31.40     1:07.65 (36.25)     1:44.72 (37.07)     2:19.13 (34.41)
  2 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR    2:21.43    2:19.66 JO     
                  32.33     1:07.87 (35.54)     1:45.22 (37.35)     2:19.66 (34.44)
  3 Hyde, Michael J           10 Agua Swim Team-MR    2:36.12    2:30.14 JO     
                  33.50     1:12.08 (38.58)     1:51.40 (39.32)     2:30.14 (38.74)
  4 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  2:38.94    2:36.76        
                  35.67       57.93 (22.26)   1:59.53 (1:01.60)     2:36.76 (37.23)
  5 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR              2:54.35    2:46.93        
                  36.04     1:18.88 (42.84)     2:04.05 (45.17)     2:46.93 (42.88)
  6 Golin, Jacob              10 Shy-Mr-MR            2:53.00    2:52.54        
                  37.60   2:52.54 (2:14.94)                                        
  7 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            3:06.01    2:56.27        
                  38.11   2:56.27 (2:18.16)                                        
  8 Gorelik, Daniel           10 Shy-Mr-MR            3:05.00    2:57.15        
                  38.68     1:23.77 (45.09)     2:12.56 (48.79)     2:57.15 (44.59)
  9 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            3:15.43    3:00.78        
                                1:29.02 ( )     2:16.65 (47.63)     3:00.78 (44.13)
 10 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR        3:05.60    3:01.60        
                  38.77     1:27.37 (48.60)     2:16.84 (49.47)     3:01.60 (44.76)
 11 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            2:55.00    3:03.56        
                  38.39     1:24.00 (45.61)     2:13.76 (49.76)     3:03.56 (49.80)
 12 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:13.78        
                  41.46     1:31.81 (50.35)     2:23.88 (52.07)     3:13.78 (49.90)
 13 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            3:37.00    3:14.24        
                  43.64     1:37.08 (53.44)     2:30.29 (53.21)     3:14.24 (43.95)
 14 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          3:41.81    3:16.93        
                  44.41     1:38.27 (53.86)     2:29.94 (51.67)     3:16.93 (46.99)
 15 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           3:40.00    3:17.30        
                  41.82     1:34.43 (52.61)     2:28.18 (53.75)     3:17.30 (49.12)
 16 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR              3:20.80    3:21.92        
                  43.92     1:34.82 (50.90)     2:31.09 (56.27)     3:21.92 (50.83)
 17 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR            3:45.00    3:59.54        
                  51.67   2:58.89 (2:07.22)   3:59.54 (1:00.65)                    
 -- Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          3:49.82         NS        
 -- MO, David                  9 Express Swimming-MR  2:52.90         NS        
 -- Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR            2:56.00         NS        
 -- Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          3:32.18         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             10 Agua Swim Team-MR      37.07      36.61 JO     
  2 Hyde, Michael J           10 Agua Swim Team-MR      37.98      37.25 JO     
  3 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    38.73      39.60        
  4 Ong, JoJo                 10 Agua Swim Team-MR      42.93      40.06        
  5 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              43.83      40.54        
  6 Celaj, IIirian            10 FAST-MR                39.94      40.89        
  7 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    43.91      40.91        
  8 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR      43.43      40.93        
  9 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR              42.51      41.44        
 10 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              43.43      41.57        
 11 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR          46.69      42.15        
 12 DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              48.00      43.46        
 13 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR      41.90      43.58        
 14 Gorelik, Daniel           10 Shy-Mr-MR              44.16      43.74        
 15 Tenenboym, Tim             9 Shy-Mr-MR              48.63      43.95        
 16 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR      45.10      44.30        
 17 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR      46.34      44.82        
 18 Collier, Cort             10 Agua Swim Team-MR      44.89      45.18        
 19 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR                50.57      46.73        
 20 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR      48.41      46.81        
 21 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           1:03.48      49.99        
 22 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR            50.67      51.73        
 23 Vileshin, Daniel           9 Shy-Mr-MR              46.17      52.98        
 24 Parento, Jack M            9 Middies-MR             52.00      54.92        
 25 Stoll, Johann              9 Middies-MR             54.11      57.62        
 26 Ren, Patrick               9 RI Marlins-MR          53.62      57.69        
 -- Xiao, Leo                  9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          1:03.09         NS        
 -- Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR            45.80         NS        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR    34.60         NS        
 -- Brillante, Nicolas        10 Shy-Mr-MR              44.08         NS        
 -- Klig, Maxim                9 Shy-Mr-MR            1:02.00         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR              1:07.95    1:09.52 JO     
                  33.96     1:09.52 (35.56)                                        
  2 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:28.36    1:22.70        
                  40.58     1:22.70 (42.12)                                        
  3 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR    1:45.69    1:22.86        
                  40.41     1:22.86 (42.45)                                        
  4 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:30.35    1:22.88        
                  39.81     1:22.88 (43.07)                                        
  5 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:29.33    1:26.77        
                  42.63     1:26.77 (44.14)                                        
  6 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:24.72    1:27.46        
                  43.77     1:27.46 (43.69)                                        
  7 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            1:26.99    1:28.04        
                  44.52     1:28.04 (43.52)                                        
  8 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                   NT    1:29.22        
                  43.85     1:29.22 (45.37)                                        
  9 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:29.08    1:29.56        
                  44.12     1:29.56 (45.44)                                        
 10 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR            1:29.00    1:29.89        
                  43.87     1:29.89 (46.02)                                        
 11 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:36.28    1:33.08        
                  43.88     1:33.08 (49.20)                                        
 12 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:32.82    1:35.90        
                  45.29     1:35.90 (50.61)                                        
 13 Krawiec, Grant            10 Express Swimming-MR  1:36.94    1:36.46        
                  46.54     1:36.46 (49.92)                                        
 14 Villavizar, Sebastian I   10 KB Makos-MR          1:45.03    1:39.66        
                  47.00     1:39.66 (52.66)                                        
 15 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR    1:44.58    1:42.23        
                  49.09     1:42.23 (53.14)                                        
 16 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           2:02.40    1:42.40        
                  48.72     1:42.40 (53.68)                                        
 17 Pinkhasov, David          10 Aquaflames-MR        1:51.69    1:42.50        
                  47.30     1:42.50 (55.20)                                        
 18 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          1:47.04    1:50.70        
                  55.86     1:50.70 (54.84)                                        
 -- Sisk, Alexander J         10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  47.15          DQ (51.12)                                        
 -- Chalen, Justice I         10 KB Makos-MR          2:03.23         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Stoll, Johann              9 Middies-MR                NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:00.01                                                            
 -- DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR            1:53.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.91          DQ (50.72)                                        
 -- Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR    1:23.43         NS        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR  1:22.09         NS        
 -- Cassidy, Kerry J          10 Agua Swim Team-MR    1:24.01         NS        
 -- Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR    1:43.42         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Brendan T            10 WEST-MR                35.95      36.30 JO     
  2 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR      45.90      43.81        
  3 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR              43.61      44.14        
  4 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR              46.27      47.65        
  5 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    52.08      48.00        
  6 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR          49.34      48.13        
  7 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                49.40      48.26        
  8 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR      50.31      48.52        
  9 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR      47.22      48.92        
  9 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                50.05      48.92        
 11 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR      57.65      48.94        
 12 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR      48.07      49.07        
 13 Sinche, Lewis              9 Manta Rays-MR          51.40      51.31        
 14 Maclennan, Alexander L     9 Agua Swim Team-MR      52.76      51.54        
 15 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           1:03.58      53.14        
 16 Parento, Jack M            9 Middies-MR             55.00      55.73        
 17 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR                53.81      55.92        
 18 Ren, Patrick               9 RI Marlins-MR        1:02.50    1:01.45        
 -- Xiao, Leo                  9 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      No touch
 -- Stoll, Johann              9 Middies-MR           1:00.17         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dwass, Isaac              10 Manta Rays-MR          48.64         DQ        
      One hand touch
 -- Amato, Jason C             9 WEST-MR                46.66         DQ        
      One hand touch
 -- DiMaggio, Joe R            9 Shy-Mr-MR              57.63         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Rosenstein, Ari           10 Unattached             47.90         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice A       9 Agua Swim Team-MR    1:24.64    1:25.52 JO     
                  40.75     1:25.52 (44.77)                                        
  2 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR    1:35.41    1:34.05 JO     
                  44.76     1:34.05 (49.29)                                        
  3 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR            1:36.58    1:34.48 JO     
                  44.37     1:34.48 (50.11)                                        
  4 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR    1:37.83    1:37.04        
                  45.85     1:37.04 (51.19)                                        
  5 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:38.82    1:38.58        
                  31.13   1:38.58 (1:07.45)                                        
  6 Collier, Cort             10 Agua Swim Team-MR    1:42.24    1:39.84        
                  49.40     1:39.84 (50.44)                                        
  7 Ong, JoJo                 10 Agua Swim Team-MR    1:42.30    1:40.57        
                  48.90     1:40.57 (51.67)                                        
  8 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:47.48    1:41.77        
                  49.79     1:41.77 (51.98)                                        
  9 Vilcinsh, Richard         10 Shy-Mr-MR            1:42.80    1:41.96        
                  49.38     1:41.96 (52.58)                                        
 10 Golin, Jacob              10 Shy-Mr-MR            1:44.45    1:42.58        
                  49.72     1:42.58 (52.86)                                        
 11 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR    1:43.24    1:43.12        
                  51.47     1:43.12 (51.65)                                        
 12 Mark, Ryan N               9 Agua Swim Team-MR    1:44.08    1:44.61        
                  50.41     1:44.61 (54.20)                                        
 13 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR            1:55.82    1:45.83        
                  51.10     1:45.83 (54.73)                                        
 14 Kahn, Jackson              9 Agua Swim Team-MR    1:45.54    1:46.11        
                  53.07     1:46.11 (53.04)                                        
 15 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR    1:57.47    1:47.32        
                  51.34     1:47.32 (55.98)                                        
 16 Kuznetsov, Gregory         9 Shy-Mr-MR            1:55.39    1:52.12        
                  54.26     1:52.12 (57.86)                                        
 17 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           2:18.94    1:55.83        
                  54.96   1:55.83 (1:00.87)                                        
 18 Stoll, Johann              9 Middies-MR                NT    1:58.54        
                  57.74   1:58.54 (1:00.80)                                        
 -- Parento, Jack M            9 Middies-MR           1:55.00         DQ        
      One hand touch
                  58.55                                                            
 -- MO, David                  9 Express Swimming-MR  1:34.07         NS        
 -- Vasilkoff, Daniel         10 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyde, Andrew J             9 Agua Swim Team-MR      36.58      34.99 JO     
  2 Cassidy, Kerry J          10 Agua Swim Team-MR      36.34      35.37 JO     
  3 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR      39.15      37.38        
  4 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    39.08      37.41        
  5 MO, David                  9 Express Swimming-MR    37.37      38.09        
  6 Dwass, Isaac              10 Manta Rays-MR          39.96      39.78        
  7 Blazhkevych, Bogdan        9 Shy-Mr-MR              44.51      39.89        
  8 Celaj, IIirian            10 FAST-MR                39.24      40.89        
  9 Harris, Hailu M           10 Agua Swim Team-MR      43.20      41.08        
 10 More, Yash B               9 Agua Swim Team-MR      43.41      41.78        
 11 Foley, Mark               10 RI Marlins-MR          53.33      43.16        
 12 Tablev, Edwin              9 Shy-Mr-MR              45.30      44.99        
 13 Pinkhasov, David          10 Aquaflames-MR             NT      45.77        
 14 Krawiec, Grant            10 Express Swimming-MR       NT      46.91        
 15 Sinche, Lewis              9 Manta Rays-MR          50.92      49.93        
 16 Makatura, Robby A         10 NYCC-MR                55.02      51.76        
 17 Sisk, Alexander J         10 NYCC-MR              1:01.06      58.14        
 -- Parento, Jack M            9 Middies-MR             52.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR    40.79         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z        9 Agua Swim Team-MR    1:22.25    1:18.40 JO     
                  35.96     1:18.40 (42.44)                                        
  2 Sobocinski, Lukas J       10 Agua Swim Team-MR    1:28.58    1:27.33        
                  39.13     1:27.33 (48.20)                                        
  3 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:29.22    1:28.82        
                  39.27     1:28.82 (49.55)                                        
  4 Celaj, IIirian            10 FAST-MR              1:31.64    1:36.14        
                  42.41     1:36.14 (53.73)                                        
  5 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                   NT    1:38.67        
                  42.53     1:38.67 (56.14)                                        
 -- Davidoff, Ryan M          10 Express Swimming-MR  1:33.88         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amato, Jason C             9 WEST-MR              2:54.67    2:56.24        
                  38.94     1:23.72 (44.78)     2:16.69 (52.97)     2:56.24 (39.55)
  2 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  3:16.58    3:04.65        
                  43.55     1:31.18 (47.63)     2:26.83 (55.65)     3:04.65 (37.82)
  3 Celaj, IIirian            10 FAST-MR              3:06.70    3:06.38        
                  41.31     1:27.20 (45.89)     2:26.34 (59.14)     3:06.38 (40.04)
  4 Shnitzer, Tomer           10 NYCC-MR                   NT    3:06.77        
                  25.62     1:05.95 (40.33)     1:32.97 (27.02)   3:06.77 (1:33.80)
  5 Katsev, Mark               9 Shy-Mr-MR            3:29.29    3:20.42        
                  48.55     1:36.55 (48.00)     2:35.37 (58.82)     3:20.42 (45.05)
  6 Baumstark, Billy M         9 Middies-MR           4:15.00    3:32.54        
                  45.44     1:44.80 (59.36)   3:32.54 (1:47.74)                    
  7 Rodriguez, Antonio J      10 KB Makos-MR          4:26.34    4:02.98        
                  57.67   1:58.26 (1:00.59)   3:11.17 (1:12.91)     4:02.98 (51.81)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Austin A          12 Badger-MR              28.31      27.26 JO     
  2 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR      28.73      28.61        
  3 Prokic, Matija            12 RI Marlins-MR          29.66      29.29        
  4 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR      28.84      29.69        
  5 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR      29.45      30.24        
  5 Kwon, Steven              12 Middies-MR             32.86      30.24        
  7 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR              34.14      30.51        
  8 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            29.85      30.57        
  9 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR      31.10      30.72        
 10 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    30.82      30.74        
 11 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR      31.14      31.10        
 12 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR      31.78      31.18        
 13 Miller, Alex              11 Middies-MR             33.03      32.20        
 14 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              33.06      32.29        
 15 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR      32.34      32.35        
 16 Reardon, Michael          11 NYCC-MR                33.56      32.61        
 17 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              33.83      33.05        
 18 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR      33.82      33.07        
 19 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              33.37      33.17        
 20 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT      33.23        
 21 Whitfield, George         12 NYCC-MR                34.35      33.58        
 22 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR      32.77      33.61        
 23 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT      35.16        
 24 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR              35.66      36.07        
 25 Walsh, Zach R             11 FAST-MR                33.61      36.21        
 26 Green, Mekhi              11 FAST-MR                34.25      36.76        
 27 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR      38.50      37.17        
 28 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            37.44      38.00        
 29 Zhong, Eric               11 Middies-MR             39.53      38.08        
 30 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR              39.32      39.91        
 31 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              43.15      41.47        
 32 Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT      45.44        
 -- Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              35.98         NS        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    36.96         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR    31.45         NS        
 -- Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    29.27         NS        
 -- Lyons, Jack P             12 Badger-MR              33.90         NS        
 -- Fonseca, Joshua           11 FAST-MR                32.92         NS        
 -- Kalinin, Anton S          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                32.61         NS        
 -- Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                37.34         NS        
 -- Chin, William T           12 NYCC-MR                29.53         NS        
 -- Dubitsky, Hamish          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR                30.10         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                55.16      54.57 JO     
                  26.10       54.57 (28.47)                                        
  2 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              57.49      57.90 JO     
                  27.74       57.90 (30.16)                                        
  3 Maierle, Ryan A           11 WEST-MR                59.66      58.53 JO     
                  28.16       58.53 (30.37)                                        
  4 Graham, Austin A          12 Badger-MR              59.28      58.64 JO     
                  28.20       58.64 (30.44)                                        
  5 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    59.45    1:01.42 JO     
                  28.88     1:01.42 (32.54)                                        
  6 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              1:03.12    1:02.60        
                  29.94     1:02.60 (32.66)                                        
  7 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR    1:03.87    1:02.75        
                  30.53     1:02.75 (32.22)                                        
  8 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR    1:03.00    1:02.81        
                  30.08     1:02.81 (32.73)                                        
  9 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:05.90    1:04.76        
                  31.29     1:04.76 (33.47)                                        
 10 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR    1:07.09    1:04.85        
                  30.86     1:04.85 (33.99)                                        
 11 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR    1:05.83    1:05.18        
                  30.93     1:05.18 (34.25)                                        
 12 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:07.09    1:07.10        
                  31.99     1:07.10 (35.11)                                        
 13 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:08.23    1:08.08        
                  32.77     1:08.08 (35.31)                                        
 14 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    1:07.44    1:08.83        
                  33.33     1:08.83 (35.50)                                        
 15 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            1:08.01    1:09.08        
                  32.94     1:09.08 (36.14)                                        
 16 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            1:11.61    1:10.40        
 17 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:10.93        
                  33.71     1:10.93 (37.22)                                        
 18 Whitfield, George         12 NYCC-MR              1:14.84    1:11.56        
                  34.48     1:11.56 (37.08)                                        
 19 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR    1:12.53    1:11.57        
                  35.00     1:11.57 (36.57)                                        
 20 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           1:14.94    1:12.01        
                  35.44     1:12.01 (36.57)                                        
 21 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT    1:12.07        
                  34.29     1:12.07 (37.78)                                        
 22 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR    1:14.78    1:12.75        
                  35.58     1:12.75 (37.17)                                        
 23 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:12.32    1:13.80        
                  32.80     1:13.80 (41.00)                                        
 24 Reardon, Michael          11 NYCC-MR              1:16.66    1:13.91        
                  35.93     1:13.91 (37.98)                                        
 25 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR              1:14.40    1:16.31        
                  36.83     1:16.31 (39.48)                                        
 26 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR    1:20.03    1:16.44        
                  36.43     1:16.44 (40.01)                                        
 27 Green, Mekhi              11 FAST-MR              1:21.82    1:16.55        
                  36.51     1:16.55 (40.04)                                        
 28 Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR            1:21.02    1:17.50        
 29 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR    1:21.47    1:18.80        
                  38.10     1:18.80 (40.70)                                        
 30 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT    1:19.54        
                  37.00     1:19.54 (42.54)                                        
 31 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            1:17.58    1:21.66        
 32 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:26.08    1:27.40        
                  40.65     1:27.40 (46.75)                                        
 33 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:25.45    1:27.89        
                  42.94     1:27.89 (44.95)                                        
 34 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:46.07    1:31.34        
 35 Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT    1:45.22        
                  46.77     1:45.22 (58.45)                                        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  1:09.71         NS        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:23.67         NS        
 -- Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR    1:09.37         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              1:09.19         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:08.99    2:07.78 JO     
                  28.83     1:00.75 (31.92)     1:34.38 (33.63)     2:07.78 (33.40)
  2 Graham, Austin A          12 Badger-MR            2:15.68    2:11.86 JO     
                  30.47     1:03.92 (33.45)     1:38.81 (34.89)     2:11.86 (33.05)
  3 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR    2:19.26    2:16.53        
                  31.82     1:07.70 (35.88)     1:42.10 (34.40)     2:16.53 (34.43)
  4 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR    2:26.74    2:21.27        
                  32.42     1:08.73 (36.31)     1:46.20 (37.47)     2:21.27 (35.07)
  5 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR    2:22.70    2:22.54        
  6 Prokic, Matija            12 RI Marlins-MR        2:30.50    2:24.42        
                  33.04     1:09.12 (36.08)     1:47.74 (38.62)     2:24.42 (36.68)
  7 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    2:26.15    2:26.51        
                  33.60     1:11.89 (38.29)     1:50.27 (38.38)     2:26.51 (36.24)
  8 Kwon, Steven              12 Middies-MR                NT    2:27.12        
                  34.69     1:12.23 (37.54)     1:51.16 (38.93)     2:27.12 (35.96)
  9 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              2:41.49    2:27.85        
                  32.98     1:09.74 (36.76)     1:48.82 (39.08)     2:27.85 (39.03)
 10 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            2:44.25    2:30.57        
                  33.30     1:11.74 (38.44)     1:52.78 (41.04)     2:30.57 (37.79)
 11 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            2:41.11    2:33.93        
                                1:11.96 ( )     1:53.11 (41.15)     2:33.93 (40.82)
 12 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT    2:34.22        
                  34.80     1:14.56 (39.76)     1:55.57 (41.01)     2:34.22 (38.65)
 13 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           2:37.77    2:35.38        
                  35.96     1:15.43 (39.47)     1:55.22 (39.79)     2:35.38 (40.16)
 14 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR    2:41.64    2:35.42        
                  34.79     1:15.19 (40.40)     1:56.44 (41.25)     2:35.42 (38.98)
 15 Whitfield, George         12 NYCC-MR              2:42.60    2:38.02        
                  34.74     1:15.70 (40.96)     1:57.78 (42.08)     2:38.02 (40.24)
 16 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR    3:02.39    2:38.83        
                  35.02     1:15.64 (40.62)     1:59.09 (43.45)     2:38.83 (39.74)
 17 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR            3:00.35    2:39.34        
                  35.12     1:16.54 (41.42)     1:58.60 (42.06)     2:39.34 (40.74)
 18 Miller, Alex              11 Middies-MR           2:46.84    2:39.48        
                  35.53     1:16.20 (40.67)     1:57.96 (41.76)     2:39.48 (41.52)
 19 Reardon, Michael          11 NYCC-MR              2:41.94    2:39.57        
                  36.49     1:17.21 (40.72)     2:00.07 (42.86)     2:39.57 (39.50)
 20 Rosado, Alex P            11 Badger-MR            2:49.89    2:44.29        
                  36.65     1:18.95 (42.30)     2:12.25 (53.30)     2:44.29 (32.04)
 21 Kenvin, Matthew D         11 Agua Swim Team-MR    2:51.20    2:48.29        
                  38.43     1:22.00 (43.57)     2:05.97 (43.97)     2:48.29 (42.32)
 22 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR            2:52.72    2:49.15        
                  36.66     1:18.82 (42.16)     2:04.39 (45.57)     2:49.15 (44.76)
 23 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            3:00.54    3:00.18        
                  40.64     1:28.62 (47.98)     2:18.03 (49.41)     3:00.18 (42.15)
 24 Zhong, Eric               11 Middies-MR                NT    3:04.97        
                  39.69     1:26.46 (46.77)     2:17.18 (50.72)     3:04.97 (47.79)
 25 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR            3:33.55    3:13.85        
                  41.55     1:31.02 (49.47)     2:23.08 (52.06)     3:13.85 (50.77)
 26 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            3:40.26    3:23.88        
                  43.23     1:33.68 (50.45)     2:29.00 (55.32)     3:23.88 (54.88)
 27 Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT    3:48.86        
                  46.53   1:47.26 (1:00.73)   2:49.06 (1:01.80)     3:48.86 (59.80)
 -- Lyons, Jack P             12 Badger-MR            2:45.35         NS        
 -- Chin, William T           12 NYCC-MR              2:27.94         NS        
 -- Kumeno, Kai               11 Agua Swim Team-MR    2:15.82         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              2:35.44         NS        
 -- Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              3:18.87         NS        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  2:53.57         NS        
 -- Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR            2:57.58         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  2:32.27         NS        
 -- Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:18.18         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              32.52      29.51 JO     
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              31.75      31.96 JO     
  3 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR      34.12      32.47 JO     
  4 Graham, Austin A          12 Badger-MR              32.81      32.50 JO     
  5 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR      34.53      33.30        
  6 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR              41.75      33.92        
  7 Prokic, Matija            12 RI Marlins-MR          37.89      34.23        
  8 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR      34.84      34.48        
  9 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            35.94      34.58        
 10 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                39.98      34.86        
 11 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR              34.90      35.25        
 12 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    35.59      35.70        
 13 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR      35.37      35.93        
 14 Eboli, Michael            12 Badger-MR              36.11      36.18        
 15 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR      36.20      36.33        
 16 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR      36.88      36.59        
 17 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR      37.37      36.91        
 18 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR      37.24      37.19        
 19 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              40.81      37.98        
 20 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              36.65      38.36        
 21 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR                37.33      38.60        
 22 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR      38.59      39.22        
 23 Reardon, Michael          11 NYCC-MR                41.79      39.60        
 24 Vileshin, Kevin J         11 Shy-Mr-MR              41.69      40.65        
 25 Green, Mekhi              11 FAST-MR                39.33      40.97        
 26 Walsh, Zach R             11 FAST-MR                40.76      41.21        
 27 Zhong, Eric               11 Middies-MR             47.56      41.50        
 28 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR              41.92      41.54        
 29 Whitfield, George         12 NYCC-MR                44.44      41.77        
 30 Kenvin, Matthew D         11 Agua Swim Team-MR      40.23      41.94        
 31 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR      44.30      45.12        
 32 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            46.20      45.14        
 33 Grabov, Edward            11 Shy-Mr-MR              49.32      49.71        
 -- Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Dubitsky, Hamish          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR    36.70         NS        
 -- Lyons, Jack P             12 Badger-MR              36.49         NS        
 -- Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR                39.06         NS        
 -- Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                38.22         NS        
 -- Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    34.74         NS        
 -- Cherne, Nikita A          11 Shy-Mr-MR              44.52         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR              1:00.43    1:01.06 JO     
                  30.19     1:01.06 (30.87)                                        
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:09.24    1:09.54 JO     
                  33.50     1:09.54 (36.04)                                        
  3 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR    1:12.54    1:11.12 JO     
                  34.77     1:11.12 (36.35)                                        
  4 Covello, Ben D            12 Middies-MR           1:14.12    1:13.08        
                  35.16     1:13.08 (37.92)                                        
  5 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:18.04    1:14.10        
                  36.40     1:14.10 (37.70)                                        
  6 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:15.81    1:14.75        
                  36.46     1:14.75 (38.29)                                        
  7 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:15.80        
                  37.62     1:15.80 (38.18)                                        
  8 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:18.57    1:15.88        
                  37.72     1:15.88 (38.16)                                        
  9 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:20.32    1:16.07        
                  35.66     1:16.07 (40.41)                                        
 10 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR            1:19.30    1:17.01        
 11 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:18.49        
                  36.20     1:18.49 (42.29)                                        
 12 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR    1:16.99    1:18.52        
                  37.79     1:18.52 (40.73)                                        
 13 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              1:21.55    1:19.74        
                  39.09     1:19.74 (40.65)                                        
 14 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR    1:23.62    1:21.14        
                  39.63     1:21.14 (41.51)                                        
 15 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              1:25.36    1:22.60        
                  40.91     1:22.60 (41.69)                                        
 16 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR              1:17.76    1:23.05        
                  41.31     1:23.05 (41.74)                                        
 17 Krawiec, Nicholas J       12 Express Swimming-MR       NT    1:28.34        
                  43.08     1:28.34 (45.26)                                        
 18 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            1:28.33    1:28.81        
                  43.72     1:28.81 (45.09)                                        
 19 Whitfield, George         12 NYCC-MR              1:30.07    1:29.10        
                  43.59     1:29.10 (45.51)                                        
 20 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR    1:36.08    1:31.67        
 21 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR    1:38.83    1:34.21        
                  45.61     1:34.21 (48.60)                                        
 22 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT    1:35.63        
                  46.33     1:35.63 (49.30)                                        
 23 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR          1:39.53    1:44.23        
                  49.82     1:44.23 (54.41)                                        
 -- Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:47.84         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.12          DQ (57.14)                                        
 -- Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR            1:28.37         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              1:04.06         NS        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:41.67         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  1:18.16         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maierle, Ryan A           11 WEST-MR                35.58      34.10 JO     
  2 Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                39.03      35.79 JO     
  3 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR      37.74      36.27 JO     
  4 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    36.93      37.10 JO     
  5 Eboli, Michael            12 Badger-MR              37.70      37.56 JO     
  6 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR      40.38      37.71        
  7 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                46.88      37.93        
  8 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR      39.98      38.92        
  9 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR      38.77      38.93        
 10 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    39.07      39.18        
 11 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR             38.25      39.70        
 12 Covello, Ben D            12 Middies-MR             43.52      39.76        
 13 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR              41.27      41.97        
 14 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                40.90      42.32        
 15 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR      42.13      42.42        
 16 Dashevsky, David          12 Shy-Mr-MR              42.45      42.92        
 17 Reardon, Michael          11 NYCC-MR                   NT      44.53        
 18 Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR                46.06      44.61        
 19 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT      45.30        
 20 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR              49.01      45.81        
 21 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR                 NT      46.27        
 22 Krawiec, Nicholas J       12 Express Swimming-MR    43.00      46.34        
 23 Green, Mekhi              11 FAST-MR                48.24      51.72        
 24 Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT      54.23        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR    47.95         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR                49.51         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:12.99    1:11.40 JO     
                  33.15     1:11.40 (38.25)                                        
  2 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:19.27    1:19.91 JO     
                  37.99     1:19.91 (41.92)                                        
  3 Stukelman, Asher B        11 Agua Swim Team-MR    1:23.77    1:21.86        
                  38.89     1:21.86 (42.97)                                        
  4 Eboli, Michael            12 Badger-MR            1:24.30    1:22.10        
                  40.53     1:22.10 (41.57)                                        
  5 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR    1:21.00    1:22.17        
                  39.21     1:22.17 (42.96)                                        
  6 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR    1:22.42    1:25.46        
                  41.78     1:25.46 (43.68)                                        
  7 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR    1:23.67    1:25.59        
                  40.48     1:25.59 (45.11)                                        
  8 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           1:23.43    1:28.61        
                  43.85     1:28.61 (44.76)                                        
  9 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    1:32.65    1:33.86        
                  45.33     1:33.86 (48.53)                                        
 10 Song, Leonard             11 RI Marlins-MR             NT    1:38.70        
                  46.43     1:38.70 (52.27)                                        
 11 Kenvin, Matthew D         11 Agua Swim Team-MR    1:38.23    1:40.32        
                  47.58     1:40.32 (52.74)                                        
 12 Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            1:48.39    1:42.82        
                  47.54     1:42.82 (55.28)                                        
 13 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            1:44.33    1:47.46        
                  51.96     1:47.46 (55.50)                                        
 14 Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:48.80        
                  50.87     1:48.80 (57.93)                                        
 15 Green, Mekhi              11 FAST-MR              1:50.76    1:49.71        
                  50.79     1:49.71 (58.92)                                        
 16 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR    1:50.99    1:50.83        
                  51.84     1:50.83 (58.99)                                        
 -- Alizio, Anthony F         11 Express Swimming-MR  1:42.63         NS        
 -- Kumeno, Kai               11 Agua Swim Team-MR    1:28.20         NS        
 -- Idemudia, Sean            11 NYCC-MR              1:36.01         NS        
 -- Dubitsky, Hamish          11 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Idemudia, Aaron           11 NYCC-MR              1:43.29         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          12 WEST-MR                26.33      27.44 JO     
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              28.30      28.64 JO     
  3 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR              30.93      30.22 JO     
  4 Maierle, Ryan A           11 WEST-MR                30.53      30.39 JO     
  5 Graham, Austin A          12 Badger-MR              32.44      31.45 JO     
  6 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR      34.52      32.40        
  7 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                32.79      32.52        
  8 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR      33.10      32.87        
  9 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR      33.28      33.32        
 10 Koton, Edward             12 Shy-Mr-MR              35.84      34.96        
 11 Lionti, Nicholas V        11 Agua Swim Team-MR      35.70      35.43        
 12 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT      35.59        
 13 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR      36.09      35.63        
 14 Whitfield, George         12 NYCC-MR                41.56      39.02        
 15 Reardon, Michael          11 NYCC-MR                38.22      39.10        
 16 Krawiec, Nicholas J       12 Express Swimming-MR    40.34      39.59        
 17 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR                37.92      40.44        
 18 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR              41.98      41.00        
 19 Green, Mekhi              11 FAST-MR                44.40      42.98        
 20 Velazquez, Jonathan J     11 KB Makos-MR            48.02      43.21        
 21 Brown, Callum C           11 Agua Swim Team-MR      55.19      47.61        
 -- Mohanakrishnan, Hrishi    11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Barr, Alex S              11 Agua Swim Team-MR      45.98         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:04.19    1:03.64 JO     
                  29.12     1:03.64 (34.52)                                        
  2 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            1:11.11    1:05.94 JO     
                  29.69     1:05.94 (36.25)                                        
  3 Wen, Nicholas J           11 Agua Swim Team-MR    1:16.87    1:06.61 JO     
                  31.25     1:06.61 (35.36)                                        
  4 Fairbanks, Matthew        12 Agua Swim Team-MR    1:18.54    1:14.66        
                  33.33     1:14.66 (41.33)                                        
  5 Altman-Kurosaki, Mathias  12 Agua Swim Team-MR    1:20.15    1:15.63        
                  35.06     1:15.63 (40.57)                                        
  6 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR    1:15.34    1:15.64        
                  33.82     1:15.64 (41.82)                                        
  7 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT    1:18.37        
                  37.51     1:18.37 (40.86)                                        
  8 Kwon, Steven              12 Middies-MR                NT    1:19.83        
                  36.26     1:19.83 (43.57)                                        
  9 Hernandez, Rene M         11 Agua Swim Team-MR    1:22.25    1:22.78        
                  35.75     1:22.78 (47.03)                                        
 10 Fonseca, Joshua           11 FAST-MR              1:26.85    1:33.51        
                  43.87     1:33.51 (49.64)                                        
 11 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           1:42.31    1:34.55        
                  45.71     1:34.55 (48.84)                                        
 12 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            1:32.54    1:40.79        
                  47.92     1:40.79 (52.87)                                        
 13 Miller, Alex              11 Middies-MR           1:34.50    1:42.33        
                  46.73     1:42.33 (55.60)                                        
 -- Walsh, Zach R             11 FAST-MR              1:20.07         NS        
 -- Kumeno, Kai               11 Agua Swim Team-MR    1:18.50         NS        
 -- Chin, William T           12 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            2:25.26    2:22.49 JO     
                  30.30     1:08.46 (38.16)     1:49.13 (40.67)     2:22.49 (33.36)
  2 Lugato, Pietro M          11 Agua Swim Team-MR    2:33.82    2:28.99        
                  33.75     1:13.10 (39.35)     1:55.79 (42.69)     2:28.99 (33.20)
  3 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:30.06    2:29.43        
                  29.96     1:07.81 (37.85)     1:56.09 (48.28)     2:29.43 (33.34)
  4 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR    2:35.31    2:30.25        
                  30.85     1:10.59 (39.74)     1:37.21 (26.62)     2:30.25 (53.04)
  5 Graham, Austin A          12 Badger-MR            2:37.54    2:32.78        
                  32.89     1:10.17 (37.28)     2:00.77 (50.60)     2:32.78 (32.01)
  6 Covello, Ben D            12 Middies-MR           2:32.95    2:33.12        
                  33.48     1:13.74 (40.26)     2:07.12 (53.38)     2:33.12 (26.00)
  7 Hinckley, Charlie         11 Agua Swim Team-MR    2:48.33    2:47.72        
                  39.44     1:21.57 (42.13)     2:11.95 (50.38)     2:47.72 (35.77)
  8 Chiu, Nicholas            11 Agua Swim Team-MR    2:51.17    2:47.92        
                  40.61     1:21.66 (41.05)     2:08.44 (46.78)     2:47.92 (39.48)
  9 McGibbon, James           12 Badger-MR                 NT    2:48.32        
                  37.21     1:20.05 (42.84)   2:48.75 (1:28.70)         2:48.32 ( )
 10 Elkhouly, Marwan          12 Shy-Mr-MR            2:52.33    2:49.95        
                  38.97     1:22.71 (43.74)     2:11.56 (48.85)     2:49.95 (38.39)
 11 Lourenco, Matthew A       11 Middies-MR           2:58.49    2:52.94        
                  45.20     1:28.88 (43.68)     2:16.07 (47.19)     2:52.94 (36.87)
 12 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR              2:58.23    3:01.23        
                  42.09     1:29.47 (47.38)     2:15.13 (45.66)     3:01.23 (46.10)
 13 Bergamini, Timothy J      12 Badger-MR            3:23.44    3:11.64        
                                                    2:32.31 ( )     3:11.64 (39.33)
 -- Friedland, Simon          11 Shy-Mr-MR            3:48.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  54.88     1:48.72 (53.84)     2:47.37 (58.65)          DQ (50.54)
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              3:32.26         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              2:29.53         NS        
 -- Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  2:55.73         NS        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Jack T             17 Unattached             21.01      21.36 JO     
  2 Siokos, Konstantinos      25 Unattached             21.30      21.57 JO     
  3 Malnik, Dani              27 NYAC-MR                21.80      22.41 JO     
  4 Krna, Andrew B            30 NYAC-MR                20.86      23.15 JO     
  5 Reyes, Christopher        17 Agua Swim Team-MR      24.00      23.30 JO     
  6 Frawley, Robert J         24 NYAC-MR                23.45      23.43 JO     
  7 Moiseyenko, Andrey        18 Shy-Mr-MR              24.91      23.44 JO     
  8 Harris, Gavin H           26 NYAC-MR                23.07      23.78 JO     
  9 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR      24.72      24.00 JO     
 10 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR      23.90      24.28 JO     
 11 Webster, Robert T         17 Agua Swim Team-MR      24.54      24.50 JO     
 12 Bernstein, Zach J         14 Middies-MR             24.60      24.62 JO     
 13 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR      25.40      24.77 JO     
 14 Shumikhin, Michael        16 RI Marlins-MR          23.85      24.91 JO     
 15 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR            23.90      24.94 JO     
 16 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR                24.54      25.04        
 17 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                24.73      25.16        
 18 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR              25.29      25.21        
 18 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR      25.33      25.21        
 20 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                25.27      25.46        
 20 Staffin, Tyler M          16 Middies-MR             25.58      25.46        
 22 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR                26.02      25.55        
 23 Khaimov, Roman            14 APEX-MR                25.86      25.58        
 24 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR                25.26      25.72        
 25 Novitch, Graham S         14 Middies-MR             25.72      25.75        
 26 Mehlman, Alex P           15 Agua Swim Team-MR      25.62      25.82        
 27 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR                25.00      25.84        
 28 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                24.91      25.92        
 29 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR      24.69      25.94        
 30 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                25.52      26.02        
 31 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR      25.46      26.05        
 32 Sarsekeyev, Dimash A      16 Agua Swim Team-MR      25.30      26.10        
 33 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR      25.39      26.12        
 34 Kim, Preston S            16 Agua Swim Team-MR      27.50      26.15        
 35 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR                25.19      26.16        
 36 Teytelman, Michael B      14 RI Marlins-MR          28.94      26.21        
 37 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR      26.21      26.26        
 38 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR      27.58      26.31        
 39 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR      26.30      26.47        
 40 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR      26.53      26.58        
 41 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR    26.39      26.70        
 42 Zhong, Alan               16 Middies-MR             26.78      26.82        
 43 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR      26.86      26.99        
 44 Williams, Aaron D         15 FAST-MR                25.70      27.00        
 45 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR                27.67      27.06        
 46 Derry, Yashua A           15 FAST-MR                26.81      27.11        
 47 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR              27.32      27.16        
 48 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR             27.15      27.25        
 49 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR                27.57      27.32        
 50 Simone, James S           13 Badger-MR              27.04      27.47        
 51 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR                27.90      27.61        
 52 Kanim, Jared F            14 Middies-MR             27.33      27.63        
 53 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR          26.98      27.67        
 54 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR                28.48      27.85        
 55 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR              27.50      28.01        
 56 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR                29.63      28.05        
 57 Drew, Keegan P            11 Middies-MR             28.56      28.20        
 58 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR             29.16      28.31        
 59 Higham, Brendan J         13 Badger-MR              34.16      28.88        
 60 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR      29.39      28.92        
 61 Serman, Trevor W          14 APEX-MR                29.66      29.15        
 62 Park, Thomas              13 RI Marlins-MR          29.74      29.29        
 63 Covello, Ben D            12 Middies-MR             29.54      29.33        
 64 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR      30.08      29.47        
 65 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR          29.87      29.85        
 66 Collier, Christian H      15 Agua Swim Team-MR      30.15      30.48        
 67 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR            30.42      30.99        
 68 Kaetker, Jan X            13 FAST-MR                33.26      33.58        
 69 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT      39.15        
 -- Volkwein Morillas, Camil  13 Middies-MR             33.12         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR              26.58         NS        
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR              30.80         NS        
 -- Zubac, Andrew C           13 RI Marlins-MR          32.28         NS        
 -- Scarcella, Joseph A       13 Badger-MR              29.40         NS        
 -- Thorman, Isaac B          15 NYCC-MR                26.08         NS        
 -- Thomas, Desi C            13 NYCC-MR                26.99         NS        
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR    29.92         NS        
 -- Smith, William J          16 Agua Swim Team-MR      28.71         NS        
 -- LI, King                  16 Express Swimming-MR    26.66         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR              27.61         NS        
 -- Uchenik, Sam              15 Shy-Mr-MR              26.50         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR    33.45         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Jack T             17 Unattached             45.71      46.37 JO     
                  22.00       46.37 (24.37)                                        
  2 Frawley, Robert J         24 NYAC-MR                50.10      50.25 JO     
                  23.69       50.25 (26.56)                                        
  3 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR      50.94      50.66 JO     
                  24.08       50.66 (26.58)                                        
  4 Pinzon, Tyler             17 Agua Swim Team-MR      50.36      51.44 JO     
                  24.56       51.44 (26.88)                                        
  5 Webster, Robert T         17 Agua Swim Team-MR      51.77      52.60 JO     
                  25.34       52.60 (27.26)                                        
  6 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                52.81      52.61 JO     
                  25.68       52.61 (26.93)                                        
  7 Hamzic, Omar              16 RI Marlins-MR          50.33      53.23 JO     
                  24.82       53.23 (28.41)                                        
  8 Moran, Harry H            16 NYCC-MR                52.72      53.53 JO     
                  25.61       53.53 (27.92)                                        
  9 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR      54.75      53.55 JO     
                  26.09       53.55 (27.46)                                        
 10 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR                53.50      54.11        
                  26.24       54.11 (27.87)                                        
 11 Amato, Steven A           13 WEST-MR                55.91      54.44        
                  26.24       54.44 (28.20)                                        
 12 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR      56.88      54.94        
                  26.36       54.94 (28.58)                                        
 13 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR    54.34      55.05        
                  26.76       55.05 (28.29)                                        
 14 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR            54.56      55.06        
                  27.21       55.06 (27.85)                                        
 14 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR                55.35      55.06        
                  26.57       55.06 (28.49)                                        
 16 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                54.14      55.11        
                  26.72       55.11 (28.39)                                        
 17 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR      56.52      55.59        
                  26.66       55.59 (28.93)                                        
 18 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR                54.57      55.74        
                  26.67       55.74 (29.07)                                        
 19 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                55.20      55.88        
                  27.20       55.88 (28.68)                                        
 20 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                53.94      56.15        
                  27.23       56.15 (28.92)                                        
 21 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR      56.12      56.46        
                  26.73       56.46 (29.73)                                        
 22 Novitch, Graham S         14 Middies-MR             55.92      56.47        
                  27.23       56.47 (29.24)                                        
 23 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR                56.43      56.59        
                  27.12       56.59 (29.47)                                        
 24 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR                56.44      56.78        
                  27.29       56.78 (29.49)                                        
 25 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:03.89      56.94        
                  26.97       56.94 (29.97)                                        
 26 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR      57.17      57.00        
                  27.64       57.00 (29.36)                                        
 27 Mehlman, Alex P           15 Agua Swim Team-MR      57.65      57.01        
                  27.21       57.01 (29.80)                                        
 28 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR      57.21      57.05        
                  27.84       57.05 (29.21)                                        
 29 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR                54.19      57.47        
                  26.33       57.47 (31.14)                                        
 30 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR              57.14      57.48        
                  27.19       57.48 (30.29)                                        
 31 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR    55.66      57.59        
                  20.98       57.59 (36.61)                                        
 32 Sarsekeyev, Dimash A      16 Agua Swim Team-MR      59.08      57.61        
                  28.22       57.61 (29.39)                                        
 33 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR      56.32      57.75        
                  27.91       57.75 (29.84)                                        
 34 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR              58.27      58.20        
                  27.81       58.20 (30.39)                                        
 35 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR                57.75      58.22        
                  27.81       58.22 (30.41)                                        
 36 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR      58.24      58.53        
                  27.93       58.53 (30.60)                                        
 37 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR                58.58      59.04        
                  28.15       59.04 (30.89)                                        
 38 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           1:01.00      59.15        
                  27.49       59.15 (31.66)                                        
 39 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR              59.05      59.17        
                  28.58       59.17 (30.59)                                        
 40 Derry, Yashua A           15 FAST-MR                58.92      59.34        
                  28.44       59.34 (30.90)                                        
 41 Kim, Preston S            16 Agua Swim Team-MR    1:00.49      59.46        
                  29.59       59.46 (29.87)                                        
 42 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              1:03.60    1:00.04        
                  28.08     1:00.04 (31.96)                                        
 43 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR          58.69    1:00.05        
                  29.21     1:00.05 (30.84)                                        
 44 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR      58.27    1:00.13        
                  28.93     1:00.13 (31.20)                                        
 45 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              1:00.12    1:00.15        
                  29.36     1:00.15 (30.79)                                        
 46 Chang, Jeremy             15 Manta Rays-MR        1:00.74    1:00.25        
                  29.16     1:00.25 (31.09)                                        
 47 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR              1:01.73    1:00.39        
                  28.93     1:00.39 (31.46)                                        
 48 LI, King                  16 Express Swimming-MR    58.98    1:00.67        
                  28.54     1:00.67 (32.13)                                        
 49 Stoll, Niko               14 Middies-MR           1:04.96    1:01.13        
                  25.79     1:01.13 (35.34)                                        
 50 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              1:01.27    1:01.15        
                  29.15     1:01.15 (32.00)                                        
 51 Lam, Peter                13 Agua Swim Team-MR      59.37    1:01.36        
                  29.46     1:01.36 (31.90)                                        
 52 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR    1:02.02    1:01.55        
                  29.90     1:01.55 (31.65)                                        
 53 Williams, Aaron D         15 FAST-MR                57.22    1:01.61        
                  29.66     1:01.61 (31.95)                                        
 54 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR      56.65    1:01.75        
                  28.74     1:01.75 (33.01)                                        
 55 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:00.44    1:02.19        
                  29.79     1:02.19 (32.40)                                        
 56 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           1:02.16    1:03.25        
                  30.96     1:03.25 (32.29)                                        
 57 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:01.82    1:04.44        
                  30.85     1:04.44 (33.59)                                        
 58 Lopez, Alejandro          15 Aquaflames-MR        1:18.37    1:04.60        
                  30.34     1:04.60 (34.26)                                        
 59 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR           1:08.75    1:05.70        
                  30.59     1:05.70 (35.11)                                        
 60 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    1:05.65    1:05.96        
                  31.84     1:05.96 (34.12)                                        
 61 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              1:10.36    1:10.14        
                  33.85     1:10.14 (36.29)                                        
 62 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    1:10.31        
                  33.25     1:10.31 (37.06)                                        
 63 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:09.68    1:10.80        
                  33.04     1:10.80 (37.76)                                        
 64 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:12.17    1:11.61        
                  33.64     1:11.61 (37.97)                                        
 65 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR        1:09.57    1:12.86        
                  34.67     1:12.86 (38.19)                                        
 66 Wozniak, Robert           10 Aquaflames-MR        1:14.43    1:14.01        
                  34.96     1:14.01 (39.05)                                        
 67 Rai, Justin S             14 Middies-MR           1:20.00    1:16.41        
                  34.65     1:16.41 (41.76)                                        
 68 Sinche, Lewis              9 Manta Rays-MR        1:19.81    1:19.20        
                  36.75     1:19.20 (42.45)                                        
 69 Nudell, Isaack A          16 KB Makos-MR          1:20.24    1:24.95        
                  39.89     1:24.95 (45.06)                                        
 70 Akhmetshin, Nikita        10 Aquaflames-MR        1:25.09    1:27.20        
                  40.91     1:27.20 (46.29)                                        
 71 Valentin, Jose T          15 KB Makos-MR          1:35.63    1:33.60        
                  43.22     1:33.60 (50.38)                                        
 72 Kruk, Anthony              9 Aquaflames-MR             NT    2:13.51        
                  38.18   2:13.51 (1:35.33)                                        
 -- Xia, Aaron                 9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Pulling on lane line
                1:07.05                                                            
 -- Simone, James S           13 Badger-MR              58.29         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  1:15.97         NS        
 -- Park, Thomas              13 RI Marlins-MR        1:31.48         NS        
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            1:04.12         NS        
 -- Lempert, Benjamin          9 Aquaflames-MR        1:42.63         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR            1:00.34         NS        
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:06.76         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siokos, Konstantinos      25 Unattached           1:39.96    1:41.45 JO     
                  23.52       49.23 (25.71)     1:15.19 (25.96)     1:41.45 (26.26)
  2 Lennox, Douglas C         25 NYAC-MR              1:46.00    1:50.27 JO     
                  52.15                             1:21.34 ( )     1:50.27 (28.93)
  3 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR    1:51.72    1:51.24 JO     
                  25.48       53.04 (27.56)     1:21.82 (28.78)     1:51.24 (29.42)
  4 Dols, Chester K           22 NYAC-MR              1:46.67    1:53.22 JO     
                  27.44       54.60 (27.16)     1:22.34 (27.74)     1:53.22 (30.88)
  5 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR    1:57.93    1:53.55 JO     
                  25.77       53.87 (28.10)     1:23.42 (29.55)     1:53.55 (30.13)
  6 Moiseyenko, Andrey        18 Shy-Mr-MR            1:54.08    1:55.37 JO     
                  25.58       54.27 (28.69)     1:24.44 (30.17)     1:55.37 (30.93)
  7 Webster, Robert T         17 Agua Swim Team-MR    1:54.99    1:55.96 JO     
                  25.89       54.70 (28.81)     1:25.14 (30.44)     1:55.96 (30.82)
  8 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              2:00.02    1:59.03 JO     
                  26.80       56.47 (29.67)     1:27.22 (30.75)     1:59.03 (31.81)
  9 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              1:58.96    1:59.18 JO     
                  27.18       56.74 (29.56)     1:27.65 (30.91)     1:59.18 (31.53)
 10 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:56.04    1:59.22 JO     
                  26.23       57.14 (30.91)     1:28.39 (31.25)     1:59.22 (30.83)
 11 Novitch, Graham S         14 Middies-MR           1:59.34    2:01.24        
                  28.21       48.32 (20.11)     1:30.85 (42.53)     2:01.24 (30.39)
 12 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR    2:03.86    2:01.52        
                  28.34       59.35 (31.01)     1:30.55 (31.20)     2:01.52 (30.97)
 13 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR    2:04.62    2:02.29        
                  28.86     1:00.44 (31.58)     1:31.88 (31.44)     2:02.29 (30.41)
 14 Bernstein, Zach J         14 Middies-MR           2:01.88    2:02.52        
                  29.48       59.76 (30.28)     1:28.56 (28.80)     2:02.52 (33.96)
 15 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              2:01.35    2:02.60        
                  28.81       59.80 (30.99)     1:31.62 (31.82)     2:02.60 (30.98)
 16 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR    2:04.77    2:03.24        
                  28.25       59.30 (31.05)     1:31.54 (32.24)     2:03.24 (31.70)
 17 Staffin, Tyler M          16 Middies-MR           2:04.77    2:04.27        
                  28.83     1:00.66 (31.83)     1:32.74 (32.08)     2:04.27 (31.53)
 18 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR    2:04.45    2:05.08        
                  43.04   2:05.08 (1:22.04)                                        
 19 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    2:04.17    2:05.35        
                  29.27     1:01.55 (32.28)     1:34.07 (32.52)     2:05.35 (31.28)
 20 Wolfe, Morgan S           13 Agua Swim Team-MR    2:06.58    2:05.52        
                  29.64     1:01.10 (31.46)     1:33.50 (32.40)     2:05.52 (32.02)
 21 Sarsekeyev, Dimash A      16 Agua Swim Team-MR    2:10.60    2:06.35        
                  27.42       58.91 (31.49)     1:33.00 (34.09)     2:06.35 (33.35)
 22 Sun, Alex                 14 Middies-MR           2:10.00    2:06.58        
                  29.60     1:01.74 (32.14)     1:34.97 (33.23)     2:06.58 (31.61)
 23 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  2:05.62    2:06.61        
                  28.08       59.48 (31.40)     1:33.45 (33.97)     2:06.61 (33.16)
 24 Zhong, Alan               16 Middies-MR           2:10.29    2:06.85        
                  29.30     1:01.47 (32.17)     1:34.43 (32.96)     2:06.85 (32.42)
 25 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR              2:07.21    2:07.78        
                  19.93       59.93 (40.00)     1:34.02 (34.09)     2:07.78 (33.76)
 26 Simone, James S           13 Badger-MR            2:05.73    2:08.33        
                  28.88     1:01.53 (32.65)     1:35.67 (34.14)     2:08.33 (32.66)
 27 Shumikhin, Michael        16 RI Marlins-MR        2:02.99    2:09.07        
                  28.39     1:00.73 (32.34)     1:34.50 (33.77)     2:09.07 (34.57)
 28 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           2:11.26    2:09.27        
                  30.10     1:03.20 (33.10)     1:36.96 (33.76)     2:09.27 (32.31)
 29 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:11.37    2:09.48        
                                1:02.94 ( )     1:36.89 (33.95)     2:09.48 (32.59)
 30 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR              2:16.50    2:10.23        
                  29.66     1:02.53 (32.87)     1:36.90 (34.37)     2:10.23 (33.33)
 31 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    2:11.74    2:10.80        
                  30.41     1:03.71 (33.30)     1:37.40 (33.69)     2:10.80 (33.40)
 32 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            2:14.11    2:12.05        
                  30.12     1:03.62 (33.50)     1:38.38 (34.76)     2:12.05 (33.67)
 33 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR    2:13.04    2:12.07        
                  30.10     1:03.37 (33.27)     1:37.86 (34.49)     2:12.07 (34.21)
 34 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:08.86    2:12.19        
                  30.54     1:04.26 (33.72)     1:38.24 (33.98)     2:12.19 (33.95)
 35 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR    2:16.64    2:13.04        
                  30.99     1:05.36 (34.37)     1:39.72 (34.36)     2:13.04 (33.32)
 36 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              2:21.15    2:13.89        
                  30.03     1:03.07 (33.04)     1:37.75 (34.68)     2:13.89 (36.14)
 37 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           2:13.96    2:14.14        
                  31.33     1:05.84 (34.51)     1:40.13 (34.29)     2:14.14 (34.01)
 38 Stoll, Niko               14 Middies-MR           2:21.90    2:15.88        
                  30.26     1:04.10 (33.84)     1:40.36 (36.26)     2:15.88 (35.52)
 39 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    2:21.68    2:16.66        
                                1:05.06 ( )     1:41.23 (36.17)     2:16.66 (35.43)
 40 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              2:19.41    2:16.87        
                  29.86     1:04.64 (34.78)     1:40.87 (36.23)     2:16.87 (36.00)
 41 Higham, Brendan J         13 Badger-MR            2:38.09    2:17.90        
                  32.59     1:08.95 (36.36)     1:44.28 (35.33)     2:17.90 (33.62)
 42 Teytelman, Michael B      14 RI Marlins-MR        2:16.15    2:18.50        
                  30.23     1:04.63 (34.40)     1:48.88 (44.25)     2:18.50 (29.62)
 43 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:18.91    2:18.88        
                  30.88     1:06.20 (35.32)     1:42.13 (35.93)     2:18.88 (36.75)
 44 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            2:23.47    2:23.70        
                  30.93     1:06.79 (35.86)     1:44.62 (37.83)     2:23.70 (39.08)
 45 Collier, Christian H      15 Agua Swim Team-MR    2:27.67    2:29.92        
                  31.86     1:09.48 (37.62)     1:49.71 (40.23)     2:29.92 (40.21)
 46 Park, Thomas              13 RI Marlins-MR             NT    2:37.97        
                  28.44     1:11.91 (43.47)     1:53.81 (41.90)     2:37.97 (44.16)
 47 Rai, Justin S             14 Middies-MR           3:15.00    2:49.39        
                  35.47     1:19.64 (44.17)     2:06.21 (46.57)     2:49.39 (43.18)
 48 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    3:03.13        
                  36.15     1:23.17 (47.02)     2:13.56 (50.39)     3:03.13 (49.57)
 -- LI, King                  16 Express Swimming-MR  2:16.09         NS        
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            2:29.40         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              2:10.00         NS        
 -- Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    2:05.40         NS        
 -- Zubac, Andrew C           13 RI Marlins-MR        2:34.53         NS        
 -- Lomeyko, Konstantin V     14 UN-AG-MR             2:01.62         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  2:40.00         NS        
 -- Thorman, Isaac B          15 NYCC-MR              2:16.72         NS        
 -- Kanim, Jared F            14 Middies-MR           2:10.32         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            2:15.06         NS        
 -- Chun, Matthew S           14 Agua Swim Team-MR    2:16.43         NS        
 -- Smith, William J          16 Agua Swim Team-MR    2:33.31         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR            2:23.07         NS        
 -- Uchenik, Sam              15 Shy-Mr-MR            2:23.05         NS        
 -- Thomas, Desi C            13 NYCC-MR              2:14.53         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR    5:11.11    5:03.51 JO     
                  27.19       57.03 (29.84)     1:27.62 (30.59)     1:58.82 (31.20)
        2:29.98 (31.16)     3:01.79 (31.81)     3:33.23 (31.44)     4:04.58 (31.35)
        4:36.01 (31.43)     5:03.51 (27.50)                                        
  2 Isaac, Alejandro          16 NYCC-MR              5:13.48    5:13.39 JO     
                  27.13       59.18 (32.05)     1:31.50 (32.32)     2:03.74 (32.24)
        2:35.91 (32.17)   3:41.03 (1:05.12)     4:13.03 (32.00)     4:43.24 (30.21)
        5:13.39 (30.15)                                                            
  3 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              5:14.08    5:16.91 JO     
                  29.23     1:01.13 (31.90)     1:33.40 (32.27)     1:56.45 (23.05)
        2:30.33 (33.88)   4:02.91 (1:32.58)     4:45.90 (42.99)     5:16.91 (31.01)
  4 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              5:22.87    5:21.21 JO     
                  28.38     1:00.10 (31.72)   2:05.00 (1:04.90)   3:10.16 (1:05.16)
        3:34.16 (24.00)     4:16.70 (42.54)     4:49.42 (32.72)     5:21.21 (31.79)
  5 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR    5:11.70    5:22.26 JO     
                  27.65       58.82 (31.17)     1:30.96 (32.14)     2:03.37 (32.41)
        2:36.16 (32.79)     3:09.23 (33.07)     3:42.76 (33.53)     4:16.84 (34.08)
        4:50.30 (33.46)     5:22.26 (31.96)                                        
  6 Wolfe, Morgan S           13 Agua Swim Team-MR    5:31.45    5:25.22        
                  30.12     1:02.69 (32.57)     1:35.66 (32.97)     2:09.01 (33.35)
        2:42.26 (33.25)     3:14.72 (32.46)     3:47.55 (32.83)     4:20.56 (33.01)
        4:53.57 (33.01)     5:25.22 (31.65)                                        
  7 Hamzic, Omar              16 RI Marlins-MR        5:18.84    5:28.75        
                  27.91       59.33 (31.42)     1:32.35 (33.02)     2:05.40 (33.05)
        2:39.49 (34.09)     3:13.46 (33.97)     3:48.32 (34.86)     4:23.69 (35.37)
        4:56.39 (32.70)     5:28.75 (32.36)                                        
  8 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    5:28.71    5:34.50        
                  30.10     1:03.32 (33.22)     1:37.10 (33.78)     2:10.92 (33.82)
        2:44.84 (33.92)     3:19.35 (34.51)     3:54.42 (35.07)     4:28.95 (34.53)
        5:02.45 (33.50)     5:34.50 (32.05)                                        
  9 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              5:40.06    5:34.95        
                  29.57     1:02.73 (33.16)     1:36.27 (33.54)     2:10.08 (33.81)
        2:44.22 (34.14)     3:18.79 (34.57)     3:53.26 (34.47)     4:27.35 (34.09)
        5:01.79 (34.44)     5:34.95 (33.16)                                        
 10 Eid, Christian J          14 Badger-MR            5:57.77    5:37.81        
                  30.82     1:05.05 (34.23)     1:40.24 (35.19)     2:14.22 (33.98)
        2:49.46 (35.24)     3:23.69 (34.23)     3:58.25 (34.56)     4:32.45 (34.20)
        5:05.83 (33.38)     5:37.81 (31.98)                                        
 11 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    5:40.70    5:38.16        
                  30.50       58.41 (27.91)                                        
            2:46.33 ( )     3:16.78 (30.45)     3:54.76 (37.98)                    
            5:03.85 ( )     5:38.16 (34.31)                                        
 12 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR    5:39.38    5:46.48        
                  30.46     1:03.70 (33.24)     1:37.95 (34.25)     2:12.90 (34.95)
        2:48.16 (35.26)     3:23.76 (35.60)     4:00.07 (36.31)     4:36.02 (35.95)
        5:11.98 (35.96)     5:46.48 (34.50)                                        
 13 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            6:13.00    5:48.85        
                  31.27     1:05.06 (33.79)     1:40.09 (35.03)     2:15.83 (35.74)
        2:52.14 (36.31)     3:27.95 (35.81)     4:04.30 (36.35)     4:40.28 (35.98)
        5:15.70 (35.42)     5:48.85 (33.15)                                        
 14 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  5:43.89    5:54.69        
                  30.71     1:05.26 (34.55)     1:41.39 (36.13)     2:17.34 (35.95)
        2:53.75 (36.41)     3:30.81 (37.06)     4:07.49 (36.68)     4:44.10 (36.61)
        5:19.99 (35.89)     5:54.69 (34.70)                                        
 15 DiSanto, Justin P         10 WEST-MR              5:52.22    5:55.46        
                  31.96     1:26.33 (54.37)     2:19.86 (53.53)                    
            2:56.64 ( )     3:33.73 (37.09)     4:10.31 (36.58)   5:55.46 (1:45.15)
 16 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR             NT    6:12.39        
                  33.32     1:10.01 (36.69)     1:47.19 (37.18)     2:26.22 (39.03)
        3:05.13 (38.91)     3:44.35 (39.22)     4:23.36 (39.01)     5:02.39 (39.03)
        5:39.40 (37.01)     6:12.39 (32.99)                                        
 17 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            6:18.00    6:13.59        
                  32.06     1:08.41 (36.35)     1:46.72 (38.31)     2:25.19 (38.47)
        3:03.61 (38.42)     3:42.03 (38.42)     4:20.66 (38.63)     5:00.94 (40.28)
        5:39.72 (38.78)     6:13.59 (33.87)                                        
 18 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            6:23.11    6:14.64        
                  32.03     1:09.35 (37.32)     1:47.39 (38.04)   3:03.70 (1:16.31)
                                4:15.04 ( )     4:43.46 (28.42)     5:38.83 (55.37)
        6:14.64 (35.81)                                                            
 19 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          6:27.62    6:16.74        
                  33.69     1:11.57 (37.88)     1:50.07 (38.50)     2:29.25 (39.18)
        3:08.75 (39.50)     3:48.07 (39.32)     4:26.58 (38.51)     5:05.33 (38.75)
        5:41.44 (36.11)     6:16.74 (35.30)                                        
 20 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            6:21.00    6:21.20        
                  31.89     1:08.51 (36.62)     1:47.08 (38.57)     2:27.00 (39.92)
        3:07.07 (40.07)     3:45.90 (38.83)     4:25.14 (39.24)     5:04.67 (39.53)
        5:43.23 (38.56)     6:21.20 (37.97)                                        
 21 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              6:47.17    6:36.15        
                  33.93     1:13.39 (39.46)     1:45.31 (31.92)     2:34.72 (49.41)
        2:54.54 (19.82)     3:15.10 (20.56)     3:36.69 (21.59)   5:15.81 (1:39.12)
        5:58.70 (42.89)     6:36.15 (37.45)                                        
 22 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR                   NT    7:14.61        
                  37.18     1:18.60 (41.42)     2:01.45 (42.85)     2:45.61 (44.16)
        3:30.78 (45.17)     4:16.77 (45.99)     5:02.70 (45.93)     5:48.92 (46.22)
        6:34.18 (45.26)     7:14.61 (40.43)                                        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            5:59.50         NS        
 -- Simone, James S           13 Badger-MR            5:27.30         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivoal, Leo B             15 Agua Swim Team-MR      56.48      55.43 JO     
                  27.18       55.43 (28.25)                                        
  2 Pinzon, Tyler             17 Agua Swim Team-MR      59.35      58.13 JO     
                  27.79       58.13 (30.34)                                        
  3 Hamzic, Omar              16 RI Marlins-MR          57.26      59.10 JO     
                  29.09       59.10 (30.01)                                        
  4 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR    1:01.92    1:00.45 JO     
                  29.19     1:00.45 (31.26)                                        
  5 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:01.17    1:00.66 JO     
                  29.67     1:00.66 (30.99)                                        
  6 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              1:01.85    1:01.92 JO     
                  30.25     1:01.92 (31.67)                                        
  7 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:02.13    1:02.27 JO     
                  27.98     1:02.27 (34.29)                                        
  8 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              1:03.98    1:02.52 JO     
                  30.22     1:02.52 (32.30)                                        
  9 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR    1:06.81    1:03.01        
                  30.65     1:03.01 (32.36)                                        
 10 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    1:03.19    1:03.15        
                  31.38     1:03.15 (31.77)                                        
 11 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  1:03.50    1:03.56        
                  30.75     1:03.56 (32.81)                                        
 12 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    1:03.60    1:04.79        
 13 Derry, Yashua A           15 FAST-MR              1:05.34    1:05.79        
                  31.79     1:05.79 (34.00)                                        
 14 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              1:05.62    1:05.99        
                  32.49     1:05.99 (33.50)                                        
 15 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            1:05.95    1:06.07        
                  30.78     1:06.07 (35.29)                                        
 16 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           1:07.10    1:06.56        
                  32.79     1:06.56 (33.77)                                        
 17 Amato, Steven A           13 WEST-MR              1:05.22    1:07.03        
                  24.14     1:07.03 (42.89)                                        
 18 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              1:07.19    1:07.37        
                  32.06     1:07.37 (35.31)                                        
 19 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR              1:07.81    1:07.45        
                  33.13     1:07.45 (34.32)                                        
 20 Kim, Preston S            16 Agua Swim Team-MR    1:11.62    1:07.96        
                  34.25     1:07.96 (33.71)                                        
 21 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            1:04.49    1:08.09        
                  33.20     1:08.09 (34.89)                                        
 22 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:08.03    1:08.69        
                  33.24     1:08.69 (35.45)                                        
 23 Simone, James S           13 Badger-MR            1:07.53    1:09.19        
                  33.90     1:09.19 (35.29)                                        
 24 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR              1:07.73    1:09.22        
                  33.23     1:09.22 (35.99)                                        
 25 Williams, Aaron D         15 FAST-MR              1:07.21    1:09.49        
                  34.50     1:09.49 (34.99)                                        
 26 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              1:08.58    1:09.98        
 27 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              1:11.49    1:10.56        
                  34.38     1:10.56 (36.18)                                        
 28 Sarsekeyev, Dimash A      16 Agua Swim Team-MR    1:10.85    1:10.77        
                  34.92     1:10.77 (35.85)                                        
 29 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR    1:06.50    1:10.82        
                  33.79     1:10.82 (37.03)                                        
 30 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    1:08.03    1:11.09        
                  34.52     1:11.09 (36.57)                                        
 31 Elkhouly, Ahmed           16 Shy-Mr-MR            1:12.13    1:11.18        
                  34.59     1:11.18 (36.59)                                        
 32 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              1:10.00    1:11.20        
                  33.68     1:11.20 (37.52)                                        
 33 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            1:13.80    1:11.65        
                  35.28     1:11.65 (36.37)                                        
 34 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:18.41    1:12.53        
                  34.67     1:12.53 (37.86)                                        
 35 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              1:08.94    1:13.25        
                  35.59     1:13.25 (37.66)                                        
 36 Stoll, Niko               14 Middies-MR           1:11.33    1:13.58        
                  36.20     1:13.58 (37.38)                                        
 37 LI, King                  16 Express Swimming-MR  1:13.30    1:14.20        
 38 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR           1:17.04    1:14.32        
                  36.59     1:14.32 (37.73)                                        
 39 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           1:11.94    1:14.98        
                  37.23     1:14.98 (37.75)                                        
 40 Chang, Jeremy             15 Manta Rays-MR        1:19.43    1:15.31        
                  37.74     1:15.31 (37.57)                                        
 41 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:18.13    1:17.32        
                  37.84     1:17.32 (39.48)                                        
 42 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR              1:18.47    1:21.31        
                  39.59     1:21.31 (41.72)                                        
 43 Lopez, Alejandro          15 Aquaflames-MR        1:25.47    1:21.68        
                  38.58     1:21.68 (43.10)                                        
 44 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR        1:22.09    1:21.87        
                  39.60     1:21.87 (42.27)                                        
 45 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:20.55    1:22.13        
                  40.22     1:22.13 (41.91)                                        
 46 Nudell, Isaack A          16 KB Makos-MR          1:24.00    1:29.88        
                  46.20     1:29.88 (43.68)                                        
 47 Rai, Justin S             14 Middies-MR           1:40.00    1:32.97        
 48 Akhmetshin, Nikita        10 Aquaflames-MR        1:35.07    1:34.80        
                  46.76     1:34.80 (48.04)                                        
 49 Valentin, Jose T          15 KB Makos-MR          1:43.67    1:38.66        
                  46.88     1:38.66 (51.78)                                        
 50 Xia, Aaron                 9 Aquaflames-MR        2:06.17    2:08.30        
 -- Wozniak, Robert           10 Aquaflames-MR        1:21.83         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  39.27          DQ (43.22)                                        
 -- Kruk, Anthony              9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Did not finish on back
                  59.33                                                            
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  1:25.00         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            1:02.73         NS        
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  1:19.90         NS        
 -- Lempert, Benjamin          9 Aquaflames-MR             NT         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivoal, Leo B             15 Agua Swim Team-MR    1:59.62    1:59.93 JO     
                  27.78       57.92 (30.14)     1:28.58 (30.66)     1:59.93 (31.35)
  2 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR    2:12.09    2:06.83 JO     
                  35.71   2:06.83 (1:31.12)                                        
  3 Pinzon, Tyler             17 Agua Swim Team-MR    2:09.85    2:09.74 JO     
                  28.90     1:01.41 (32.51)   2:09.74 (1:08.33)                    
  4 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              2:12.22    2:10.73 JO     
                  30.33     1:03.60 (33.27)     1:37.87 (34.27)     2:10.73 (32.86)
  5 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              2:15.27    2:12.57 JO     
                  30.18     1:03.11 (32.93)     1:37.62 (34.51)     2:12.57 (34.95)
  6 Glas, Aaron I             14 Agua Swim Team-MR    2:20.32    2:14.97 JO     
                  31.76     1:05.85 (34.09)     1:40.57 (34.72)     2:14.97 (34.40)
  7 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR         NT    2:18.53        
                                1:06.31 ( )     1:43.17 (36.86)     2:18.53 (35.36)
  8 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    2:20.41    2:18.98        
                  32.26     1:07.37 (35.11)     1:43.28 (35.91)     2:18.98 (35.70)
  9 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           2:23.73    2:20.68        
                  33.82     1:09.69 (35.87)   2:20.68 (1:10.99)                    
 10 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:25.44    2:21.62        
                  32.38     1:08.23 (35.85)     1:45.31 (37.08)     2:21.62 (36.31)
 11 Duthie, Luke D            10 Agua Swim Team-MR    2:33.71    2:22.89        
                  34.73     1:10.73 (36.00)     1:47.12 (36.39)     2:22.89 (35.77)
 12 Harris, Gavin H           26 NYAC-MR              2:12.85    2:24.94        
                  28.24       59.18 (30.94)     1:42.39 (43.21)     2:24.94 (42.55)
 13 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              2:21.83    2:25.51        
                  26.69     1:10.60 (43.91)     1:48.60 (38.00)     2:25.51 (36.91)
 14 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    2:26.18    2:26.75        
                  35.53     1:12.47 (36.94)     1:49.93 (37.46)     2:26.75 (36.82)
 15 Simone, James S           13 Badger-MR            2:22.38    2:27.01        
                  34.82     1:12.33 (37.51)     1:50.30 (37.97)     2:27.01 (36.71)
 16 Lapikov, Michael          14 Shy-Mr-MR            2:29.05    2:27.16        
                                1:12.20 ( )     1:50.66 (38.46)     2:27.16 (36.50)
 17 Derry, Yashua A           15 FAST-MR              2:23.90    2:27.41        
                  34.25     1:12.49 (38.24)     1:51.09 (38.60)     2:27.41 (36.32)
 18 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR              2:28.69    2:28.65        
                  23.75     1:12.33 (48.58)     1:51.68 (39.35)     2:28.65 (36.97)
 19 Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            2:58.89    2:29.13        
                  35.93     1:14.07 (38.14)     1:52.49 (38.42)     2:29.13 (36.64)
 20 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR                   NT    2:29.18        
                                1:12.50 ( )     1:51.65 (39.15)     2:29.18 (37.53)
 21 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              2:31.49    2:31.03        
                  35.47     1:13.18 (37.71)     1:52.46 (39.28)     2:31.03 (38.57)
 22 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           2:40.00    2:31.87        
                  37.01     1:15.65 (38.64)     1:54.03 (38.38)     2:31.87 (37.84)
 23 Libsch, Xerxes M          14 Middies-MR           2:35.00    2:31.91        
                  36.15     1:14.67 (38.52)     1:53.70 (39.03)     2:31.91 (38.21)
 24 Covello, Ben D            12 Middies-MR           2:40.00    2:32.45        
                  36.31     1:14.99 (38.68)   2:32.45 (1:17.46)                    
 25 Stoll, Niko               14 Middies-MR                NT    2:35.93        
                  37.00                             1:57.39 ( )     2:35.93 (38.54)
 26 Williams, Aaron D         15 FAST-MR              2:31.73    2:36.61        
                  29.92     1:13.57 (43.65)     1:56.49 (42.92)     2:36.61 (40.12)
 27 Serman, Trevor W          14 APEX-MR                   NT    2:39.27        
                  37.42     1:18.60 (41.18)     2:00.35 (41.75)     2:39.27 (38.92)
 28 Volkwein Morillas, Camil  13 Middies-MR           4:04.21    2:52.00        
                  38.59     1:21.05 (42.46)     2:06.85 (45.80)     2:52.00 (45.15)
 29 Kaetker, Jan X            13 FAST-MR              3:07.52    3:06.02        
                  42.84     1:30.75 (47.91)     2:20.19 (49.44)     3:06.02 (45.83)
 -- Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  2:18.53         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  32.53     1:08.18 (35.65)     1:44.08 (35.90)          DQ (36.17)
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  2:50.00         NS        
 -- Thomas, Desi C            13 NYCC-MR              2:30.62         NS        
 -- Moran, Frankie W          13 Badger-MR            2:32.42         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Staffin, Tyler M          16 Middies-MR           2:23.55         NS        
 -- Thorman, Isaac B          15 NYCC-MR              2:48.97         NS        
 -- Hymowitz, Josh M          18 Middies-MR           2:22.11         NS        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sludnov, Roman A          33 NYAC-MR                55.00      56.63 JO     
                  26.67       56.63 (29.96)                                        
  2 Malnik, Dani              27 NYAC-MR              1:00.00      57.16 JO     
  3 Isaac, Alejandro          16 NYCC-MR              1:06.92    1:06.25 JO     
  4 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              1:08.44    1:10.82 JO     
                  33.29     1:10.82 (37.53)                                        
  5 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              1:13.11    1:12.25        
                  33.85     1:12.25 (38.40)                                        
  6 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR    1:13.46    1:13.03        
  7 Libsch, Xerxes M          14 Middies-MR           1:11.80    1:13.73        
                  35.34     1:13.73 (38.39)                                        
  8 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR        1:13.40    1:13.77        
                  35.15     1:13.77 (38.62)                                        
  9 Sun, Alex                 14 Middies-MR           1:15.00    1:14.07        
                  34.89     1:14.07 (39.18)                                        
 10 Sarbanes, Alex            14 Agua Swim Team-MR    1:13.95    1:14.08        
                  34.91     1:14.08 (39.17)                                        
 11 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              1:10.04    1:14.64        
                  34.37     1:14.64 (40.27)                                        
 12 Novitch, Graham S         14 Middies-MR           1:15.44    1:15.62        
                  35.16     1:15.62 (40.46)                                        
 13 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR    1:13.39    1:15.64        
                  35.22     1:15.64 (40.42)                                        
 14 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR              1:14.18    1:15.72        
                  22.53     1:15.72 (53.19)                                        
 15 Wolfe, Morgan S           13 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:17.04        
                  37.56     1:17.04 (39.48)                                        
 16 Teytelman, Michael B      14 RI Marlins-MR        1:24.60    1:19.18        
 17 Staffin, Tyler M          16 Middies-MR                NT    1:20.32        
                  38.13     1:20.32 (42.19)                                        
 18 Stoll, Niko               14 Middies-MR           1:17.94    1:20.45        
                  37.68     1:20.45 (42.77)                                        
 19 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR              1:20.68    1:21.00        
                  37.83     1:21.00 (43.17)                                        
 20 Collier, Christian H      15 Agua Swim Team-MR    1:19.86    1:21.08        
                  38.36     1:21.08 (42.72)                                        
 21 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR        1:24.25    1:21.40        
                  39.46     1:21.40 (41.94)                                        
 22 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            1:17.32    1:21.79        
                  38.51     1:21.79 (43.28)                                        
 23 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              1:24.40    1:21.83        
                  39.66     1:21.83 (42.17)                                        
 24 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR    1:23.29    1:22.07        
 25 Eid, Christian J          14 Badger-MR            1:28.97    1:23.16        
                  39.12     1:23.16 (44.04)                                        
 26 Higham, Brendan J         13 Badger-MR            1:22.43    1:25.27        
                  40.73     1:25.27 (44.54)                                        
 27 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    1:26.55    1:25.67        
                  40.73     1:25.67 (44.94)                                        
 28 Covello, Ben D            12 Middies-MR           1:25.12    1:27.12        
                  40.87     1:27.12 (46.25)                                        
 29 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    1:28.14        
                  41.69     1:28.14 (46.45)                                        
 30 Marun, Michael E          13 KB Makos-MR          1:30.72    1:29.47        
 31 Volkwein Morillas, Camil  13 Middies-MR           1:29.34    1:29.82        
 32 Kaetker, Jan X            13 FAST-MR              1:35.66    1:35.43        
                  45.41     1:35.43 (50.02)                                        
 33 Rai, Justin S             14 Middies-MR           1:50.00    1:43.20        
                  46.85     1:43.20 (56.35)                                        
 -- Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            1:16.16         DQ        
      One hand touch
 -- Scarcella, Joseph A       13 Badger-MR            1:22.84         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  1:32.73         NS        
 -- Moran, Frankie W          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Hymowitz, Josh M          18 Middies-MR           1:14.28         NS        
 -- Kanim, Jared F            14 Middies-MR           1:18.47         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR            1:15.75         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              1:21.25         NS        
 -- Chun, Matthew S           14 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Harry H            16 NYCC-MR              2:30.88    2:31.37 JO     
                  30.90     1:07.92 (37.02)     1:51.04 (43.12)     2:31.37 (40.33)
  2 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              2:33.45    2:34.56 JO     
                  33.73     1:13.58 (39.85)     1:54.11 (40.53)     2:34.56 (40.45)
  3 Duthie, Zachary J         12 Agua Swim Team-MR    2:56.43    2:40.96        
                  38.75     1:19.87 (41.12)     1:59.45 (39.58)     2:40.96 (41.51)
  4 Novitch, Graham S         14 Middies-MR           2:42.56    2:43.58        
                                1:18.29 ( )     2:01.25 (42.96)     2:43.58 (42.33)
  5 Snaidero, Edoardo         14 RI Marlins-MR        2:43.23    2:44.57        
                  36.64     1:19.32 (42.68)     2:03.02 (43.70)     2:44.57 (41.55)
  6 Nisman, Elvin             14 Shy-Mr-MR            2:45.14    2:47.68        
                  36.63     1:19.99 (43.36)     2:03.60 (43.61)     2:47.68 (44.08)
  7 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              2:37.92    2:47.75        
                  35.56     1:17.76 (42.20)     2:02.14 (44.38)     2:47.75 (45.61)
  7 Lam, Peter                13 Agua Swim Team-MR    2:49.57    2:47.75        
                  37.35     1:19.74 (42.39)     2:02.79 (43.05)     2:47.75 (44.96)
  9 Sarbanes, Alex            14 Agua Swim Team-MR    2:48.71    2:49.33        
                  38.20     1:21.21 (43.01)     2:05.68 (44.47)     2:49.33 (43.65)
 10 Utrobin, Daniel           15 Shy-Mr-MR            2:56.65    2:53.05        
                  40.25                             2:18.94 ( )     2:53.05 (34.11)
 11 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:51.52    2:53.50        
                  38.32     1:23.63 (45.31)     2:09.48 (45.85)     2:53.50 (44.02)
 12 Eid, Christian J          14 Badger-MR                 NT    2:53.63        
                                                    2:10.63 ( )     2:53.63 (43.00)
 13 Mark, Colin M             12 Agua Swim Team-MR    3:01.85    2:54.39        
                  39.24     1:23.05 (43.81)     2:08.92 (45.87)     2:54.39 (45.47)
 14 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              2:43.39    2:54.56        
                  39.02     1:05.67 (26.65)     2:01.64 (55.97)     2:54.56 (52.92)
 15 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR                   NT    2:54.64        
                  39.53     1:25.42 (45.89)     2:10.57 (45.15)     2:54.64 (44.07)
 16 Khanna, Varun             12 Agua Swim Team-MR         NT    2:54.78        
                  39.24     1:24.17 (44.93)     2:11.97 (47.80)     2:54.78 (42.81)
 17 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR        2:59.66    3:04.72        
                  49.98     1:29.04 (39.06)     2:01.59 (32.55)   3:04.72 (1:03.13)
 18 Romano, Michael J         11 WEST-MR              3:05.89    3:07.86        
                  42.43     1:30.43 (48.00)     2:18.21 (47.78)     3:07.86 (49.65)
 19 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    3:07.23    3:08.10        
                  41.74     1:27.02 (45.28)     2:12.75 (45.73)     3:08.10 (55.35)
 20 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              3:19.55    3:13.73        
                  42.50     1:31.55 (49.05)   3:13.73 (1:42.18)                    
 21 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    3:24.41        
                  41.62     1:34.97 (53.35)     2:29.79 (54.82)     3:24.41 (54.62)
 -- Stoll, Niko               14 Middies-MR           3:03.30         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  40.22     1:25.03 (44.81)     2:11.76 (46.73)          DQ (45.13)
 -- Zhang, Kevin              13 Express Swimming-MR  3:08.64         NS        
 -- Mepani, Rahul S           13 Express Swimming-MR  3:15.00         NS        
 -- Soloninko, Maksym         17 Shy-Mr-MR            2:57.37         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Jack T             17 Unattached             52.21      52.15 JO     
                  24.23       52.15 (27.92)                                        
  2 Lennox, Douglas C         25 NYAC-MR                48.52      53.07 JO     
                  24.61       53.07 (28.46)                                        
  3 Diette, Daniel F          30 NYAC-MR                50.17      53.98 JO     
                  42.08       53.98 (11.90)                                        
  4 Palumbo, Greg T           32 NYAC-MR                56.46      55.19 JO     
                  25.80       55.19 (29.39)                                        
  5 Reyes, Christopher        17 Agua Swim Team-MR      54.65      55.20 JO     
                  25.46       55.20 (29.74)                                        
  6 Guernsey, David T         26 NYAC-MR                51.44      55.47 JO     
                  26.02       55.47 (29.45)                                        
  7 Siokos, Konstantinos      25 Unattached             55.40      56.20 JO     
                  25.65       56.20 (30.55)                                        
  8 Rivoal, Leo B             15 Agua Swim Team-MR      57.40      56.90 JO     
                  26.95       56.90 (29.95)                                        
  9 Pinzon, Tyler             17 Agua Swim Team-MR      57.08      57.23 JO     
                  26.32       57.23 (30.91)                                        
 10 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR                58.45      58.41 JO     
                  27.04       58.41 (31.37)                                        
 11 Moiseyenko, Andrey        18 Shy-Mr-MR              56.87      59.49 JO     
                  28.09       59.49 (31.40)                                        
 12 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR    1:01.70      59.64 JO     
                  28.65       59.64 (30.99)                                        
 13 Frawley, Robert J         24 NYAC-MR                56.45      59.75 JO     
                  27.57       59.75 (32.18)                                        
 14 Webster, Robert T         17 Agua Swim Team-MR    1:02.12    1:01.56 JO     
                  29.12     1:01.56 (32.44)                                        
 15 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR    1:02.89    1:01.66        
                  30.20     1:01.66 (31.46)                                        
 16 Mehlman, Alex P           15 Agua Swim Team-MR    1:02.18    1:02.24        
                  28.95     1:02.24 (33.29)                                        
 17 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              1:03.13    1:03.81        
                  26.09     1:03.81 (37.72)                                        
 18 Elgamal, Ahmed S          14 Shy-Mr-MR            1:03.53    1:04.06        
                  30.84     1:04.06 (33.22)                                        
 19 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              1:07.84    1:04.21        
                  29.61     1:04.21 (34.60)                                        
 20 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              1:04.01    1:04.48        
                  29.04     1:04.48 (35.44)                                        
 21 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR          1:03.52    1:04.96        
                  30.14     1:04.96 (34.82)                                        
 22 Mujica, John              17 Agua Swim Team-MR    1:05.74    1:05.13        
                  29.87     1:05.13 (35.26)                                        
 23 Libsch, Xerxes M          14 Middies-MR           1:06.22    1:05.47        
                  30.25     1:05.47 (35.22)                                        
 24 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              1:03.37    1:05.78        
                  29.99     1:05.78 (35.79)                                        
 25 Derry, Yashua A           15 FAST-MR              1:05.48    1:06.30        
 26 Zhong, Alan               16 Middies-MR           1:08.89    1:06.55        
                  20.79     1:06.55 (45.76)                                        
 27 Bernstein, Zach J         14 Middies-MR           1:08.06    1:07.71        
                  31.37     1:07.71 (36.34)                                        
 27 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR              1:06.19    1:07.71        
                  31.51     1:07.71 (36.20)                                        
 29 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR    1:04.05    1:08.11        
                  31.56     1:08.11 (36.55)                                        
 30 Hymowitz, Josh M          18 Middies-MR             58.87    1:08.29        
                  25.06     1:08.29 (43.23)                                        
 31 Serman, Trevor W          14 APEX-MR              1:10.08    1:09.05        
                  32.25     1:09.05 (36.80)                                        
 32 Shumikhin, Michael        16 RI Marlins-MR             NT    1:09.57        
                  31.08     1:09.57 (38.49)                                        
 33 Williams, Aaron D         15 FAST-MR              1:07.24    1:11.10        
                  32.90     1:11.10 (38.20)                                        
 34 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR    1:07.37    1:11.47        
                  33.48     1:11.47 (37.99)                                        
 35 Lutchman-Singh, Austin T  16 Agua Swim Team-MR    1:08.52    1:11.71        
                  32.05     1:11.71 (39.66)                                        
 36 Gazdoiu, Victor           14 RI Marlins-MR             NT    1:18.11        
                  37.22     1:18.11 (40.89)                                        
 37 Park, Thomas              13 RI Marlins-MR             NT    1:27.25        
                  39.04     1:27.25 (48.21)                                        
 38 Rai, Justin S             14 Middies-MR           1:40.00    1:30.70        
                  38.44     1:30.70 (52.26)                                        
 -- Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR    1:07.26         DQ        
      Scissors kick
                  31.06          DQ (36.39)                                        
 -- Sun, Alex                 14 Middies-MR           1:10.00         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR              1:04.11         NS        
 -- Scarcella, Joseph A       13 Badger-MR            1:10.16         NS        
 -- Witzke, Christian E       25 NYAC-MR                53.00         NS        
 -- Sarbanes, Alex            14 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 -- Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:08.48         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Christopher        17 Agua Swim Team-MR    2:08.87    2:12.95 JO     
                  30.20     1:03.34 (33.14)     1:38.44 (35.10)     2:12.95 (34.51)
  2 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:16.55    2:16.95 JO     
                  31.45     1:07.01 (35.56)     1:42.44 (35.43)     2:16.95 (34.51)
  3 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              2:33.25    2:17.49 JO     
                  28.34     1:03.07 (34.73)     1:57.97 (54.90)     2:17.49 (19.52)
  4 McKenna, Devlin H         14 Agua Swim Team-MR    2:23.91    2:18.38 JO     
                  31.20     1:06.22 (35.02)     1:42.53 (36.31)     2:18.38 (35.85)
  5 Thenmalai, Omar           14 Middies-MR           2:40.98    2:34.10        
                  32.20     1:11.55 (39.35)     1:52.63 (41.08)     2:34.10 (41.47)
  6 Derry, Yashua A           15 FAST-MR              2:43.89    2:40.92        
                  32.66       54.31 (21.65)   1:55.94 (1:01.63)     2:40.92 (44.98)
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            3:08.04         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Christopher        17 Agua Swim Team-MR    2:06.06    2:09.09 JO     
                  25.87       57.58 (31.71)     1:36.51 (38.93)     2:09.09 (32.58)
  2 Mitchell, Benjamin L      16 Agua Swim Team-MR    2:12.57    2:09.75 JO     
                  28.22     1:02.36 (34.14)     1:41.07 (38.71)     2:09.75 (28.68)
  3 Isaac, Alejandro          16 NYCC-MR              2:09.88    2:10.16 JO     
                  28.89     1:01.95 (33.06)     1:40.79 (38.84)     2:10.16 (29.37)
  4 Rodeo, Scott              17 Agua Swim Team-MR    2:10.20    2:11.53 JO     
                  28.34     1:01.09 (32.75)     1:36.65 (35.56)     2:11.53 (34.88)
  5 Gutman, Daniel L          14 Agua Swim Team-MR    2:14.46    2:12.68 JO     
                  29.51     1:03.68 (34.17)     1:41.90 (38.22)     2:12.68 (30.78)
  6 Rosen, Jason Z            14 Express Swimming-MR  2:15.87    2:14.89        
                  28.04     1:02.52 (34.48)     1:44.06 (41.54)     2:14.89 (30.83)
  7 Novitch, Graham S         14 Middies-MR           2:14.76    2:16.07        
                  28.50     1:02.62 (34.12)     1:44.14 (41.52)     2:16.07 (31.93)
  8 Moran, Harry H            16 NYCC-MR              2:18.57    2:16.33        
                  26.85     1:03.23 (36.38)     1:44.06 (40.83)     2:16.33 (32.27)
  9 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              2:15.91    2:16.82        
                  29.26     1:03.72 (34.46)     1:46.00 (42.28)     2:16.82 (30.82)
 10 Yamamoto, Leo             14 Agua Swim Team-MR    2:17.75    2:16.83        
                  30.89     1:06.66 (35.77)   2:16.83 (1:10.17)                    
 11 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              2:18.01    2:16.91        
                  29.31     1:06.01 (36.70)     1:39.72 (33.71)     2:16.91 (37.19)
 12 Lee, Ryan P               12 WEST-MR              2:17.59    2:17.26        
                  31.58     1:06.23 (34.65)     1:47.43 (41.20)     2:17.26 (29.83)
 13 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              2:17.81    2:17.50        
                  29.67     1:04.58 (34.91)     1:47.11 (42.53)     2:17.50 (30.39)
 14 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              2:15.17    2:18.57        
                  29.69     1:05.02 (35.33)     1:45.45 (40.43)     2:18.57 (33.12)
 15 Wolfe, Morgan S           13 Agua Swim Team-MR    2:22.74    2:20.43        
                  31.47                             1:42.30 ( )     2:20.43 (38.13)
 16 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    2:21.68    2:21.63        
                  30.77     1:06.97 (36.20)     1:50.52 (43.55)     2:21.63 (31.11)
 17 Amato, Steven A           13 WEST-MR              2:21.08    2:22.07        
                  30.85     1:06.51 (35.66)     1:49.10 (42.59)     2:22.07 (32.97)
 18 Ruiz, Brian S             13 FAST-MR              2:24.81    2:23.90        
                  31.82     1:10.33 (38.51)     1:52.21 (41.88)     2:23.90 (31.69)
 19 Echevarria, Javier        15 Agua Swim Team-MR    2:24.02    2:24.64        
                  30.75     1:07.66 (36.91)     1:51.16 (43.50)     2:24.64 (33.48)
 20 Kunze, Aidan J            15 NYCC-MR              2:27.22    2:24.94        
                  30.24     1:07.84 (37.60)     1:52.14 (44.30)     2:24.94 (32.80)
 21 Tsukikawa, Yugo P         10 WEST-MR              2:21.15    2:25.12        
                  33.35     1:10.32 (36.97)     1:52.79 (42.47)     2:25.12 (32.33)
 22 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:42.49    2:25.44        
                  33.84     1:09.86 (36.02)     1:53.83 (43.97)     2:25.44 (31.61)
 23 Odom, Reginald D          13 Agua Swim Team-MR    2:24.29    2:25.73        
                  31.13     1:10.03 (38.90)     1:51.00 (40.97)     2:25.73 (34.73)
 24 Williams, Aaron D         15 FAST-MR              2:30.63    2:25.86        
                  32.05     1:08.54 (36.49)     1:54.94 (46.40)     2:25.86 (30.92)
 25 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    2:28.02    2:25.89        
                  33.98     1:10.44 (36.46)     1:53.98 (43.54)     2:25.89 (31.91)
 26 Gilligan, Joshua G        14 Agua Swim Team-MR    2:24.12    2:26.32        
                  31.71     1:04.32 (32.61)     1:53.73 (49.41)     2:26.32 (32.59)
 27 Lam, Peter                13 Agua Swim Team-MR    2:30.05    2:27.06        
                  33.61     1:11.58 (37.97)     1:54.14 (42.56)     2:27.06 (32.92)
 28 Haddad, Gabriel O         16 NYCC-MR              2:28.14    2:27.17        
                  30.76     1:08.64 (37.88)     1:54.29 (45.65)     2:27.17 (32.88)
 29 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    2:22.67    2:27.33        
                  32.93     1:09.94 (37.01)     1:57.41 (47.47)     2:27.33 (29.92)
 30 Chang, Jeremy             15 Manta Rays-MR        2:37.02    2:30.34        
                  29.68     1:11.24 (41.56)     1:55.91 (44.67)     2:30.34 (34.43)
 31 Walsh, Dylan F            13 FAST-MR              2:36.16    2:31.30        
                  33.81     1:12.19 (38.38)     1:58.55 (46.36)     2:31.30 (32.75)
 32 Kosack, Thomas            14 Shy-Mr-MR            2:34.11    2:32.04        
                  34.43     1:11.66 (37.23)     1:56.88 (45.22)     2:32.04 (35.16)
 33 Sarbanes, Alex            14 Agua Swim Team-MR    2:36.15    2:34.44        
                  34.16     1:16.28 (42.12)     1:52.29 (36.01)     2:34.44 (42.15)
 34 Hutheesing, Remy N        14 Agua Swim Team-MR    2:36.41    2:35.29        
                  34.85     1:14.32 (39.47)     2:01.90 (47.58)     2:35.29 (33.39)
 35 Reardon, Christopher      13 NYCC-MR              2:40.21    2:37.28        
                  32.90   2:37.28 (2:04.38)                                        
 36 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              2:57.88    2:37.95        
                  36.44     1:14.44 (38.00)     2:00.75 (46.31)     2:37.95 (37.20)
 37 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR           2:45.54    2:39.27        
                  35.12     1:16.72 (41.60)     2:04.64 (47.92)     2:39.27 (34.63)
 38 Evans Chavers, Latrell G  13 Agua Swim Team-MR    2:51.79    2:39.63        
                  34.58     1:16.09 (41.51)     2:05.51 (49.42)     2:39.63 (34.12)
 39 Drew, Keegan P            11 Middies-MR           2:37.83    2:40.17        
                  36.00     1:15.45 (39.45)     2:06.42 (50.97)     2:40.17 (33.75)
 40 Uberti, Marcos A          13 NYCC-MR              2:55.85    2:50.96        
                  34.11     1:17.58 (43.47)     2:10.26 (52.68)     2:50.96 (40.70)
 41 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              3:01.58    3:00.90        
                  46.09     1:31.31 (45.22)     2:23.01 (51.70)     3:00.90 (37.89)
 42 Aponte, Kenneth H         16 KB Makos-MR               NT    3:10.95        
                  36.38     1:27.18 (50.80)     2:27.08 (59.90)     3:10.95 (43.87)
 43 Rai, Justin S             14 Middies-MR           3:30.00    3:20.13        
                  43.06     1:33.92 (50.86)   2:35.67 (1:01.75)     3:20.13 (44.46)
 -- Carey, Jack T             17 Unattached           1:54.46         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  24.27       52.90 (28.63)     1:28.31 (35.41)          DQ (27.85)
 -- DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              2:59.55         DQ        
      Non-simultaneous kick - breast
                  39.41     1:21.35 (41.94)     2:11.70 (50.35)          DQ (39.56)
 -- Park, Thomas              13 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR                 NT         NS        
 -- Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            2:46.55         NS        
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              4:55.01    4:59.60        
                  31.39     1:09.35 (37.96)     1:47.38 (38.03)     2:25.31 (37.93)
        3:06.90 (41.59)     3:50.94 (44.04)     4:25.49 (34.55)     4:59.60 (34.11)
  2 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              5:08.11    5:01.53        
                  31.21     1:09.39 (38.18)     1:48.63 (39.24)     2:25.62 (36.99)
        3:10.16 (44.54)     3:55.58 (45.42)     4:29.67 (34.09)     5:01.53 (31.86)
  3 Hinckley, CJ              13 Agua Swim Team-MR    5:46.69    5:01.78        
                  34.90     1:11.44 (36.54)     1:59.54 (48.10)     2:24.69 (25.15)
        3:14.15 (49.46)     4:00.78 (46.63)   5:01.99 (1:01.21)         5:01.78 ( )
  4 Lishnevetsky, Joshua T    13 Agua Swim Team-MR    5:25.56    5:02.93        
                  32.33     1:09.02 (36.69)     1:47.93 (38.91)     2:25.51 (37.58)
        3:10.55 (45.04)     3:54.74 (44.19)     4:29.40 (34.66)     5:02.93 (33.53)
  5 Lister, Davis M           13 Agua Swim Team-MR    5:06.00    5:03.48        
                  34.19     1:14.13 (39.94)     1:52.15 (38.02)     2:31.82 (39.67)
        3:13.33 (41.51)     3:57.74 (44.41)     4:30.70 (32.96)     5:03.48 (32.78)
  6 Sheppard, Jason D         13 Middies-MR           5:40.00    5:36.55        
                  34.70     1:17.92 (43.22)     2:00.53 (42.61)     2:43.39 (42.86)
        3:30.85 (47.46)     4:21.43 (50.58)     4:58.41 (36.98)     5:36.55 (38.14)