Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/15/2012 08:39 AM
         2012 MR NBS Red White & Blue Meet - 10/13/2012 to 10/14/2012          
              Newburgh Red, White & Blue meet, Sanction #: 121010              
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   15.72  10/26/2003 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                  27.66      19.80         20  
  2 Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           21.19      21.54         17  
  3 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  20.62      23.01         16  
  4 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                36.04      23.09         15  
  5 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      23.39         14  
  6 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      24.01         13  
  7 Natalie Hyer         7 SSL-MR                 27.11      24.37         12  
  8 Katie Kaylor         7 RFAC-MR                   NT      26.47         11  
  9 Amy Chen             7 Unattached-MR             NT      26.65          9  
 10 Alexis Kalafala      7 NDAC-MR                38.11      26.71          7  
 11 Halle Keys           6 MVA-MR                    NT      28.65          6  
 12 Jordyn Bryant        6 DA-MR                     NT      29.01          5  
 13 Sarah Hyman          7 SSL-MR                 32.93      30.70          4  
 14 Ani Safaryan         6 NDAC-MR                42.11      35.16          3  
 -- Emma Polonski        7 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                  48.55      44.12         20  
  2 Courtney Sorbello    7 CSD-MR                 45.99      45.24         17  
  3 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  46.20      45.81         16  
  4 Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           51.71      47.65         15  
  5 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      48.11         14  
  6 Emily Nacianceno     7 NBS-MR               1:04.96      49.30         13  
  7 Amy Chen             7 Unattached-MR             NT      50.66         12  
  8 Amanda Johnson       7 RFAC-MR              1:11.35      50.76         10  
  8 Natalie Hyer         7 SSL-MR                 59.41      50.76         10  
 10 Elizabeth Cerutti    7 MVA-MR                    NT      52.90          7  
 11 Kyra Skoglund        6 SSL-MR                 52.80      53.20          6  
 12 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      55.36          5  
 13 Lindsay Sterling     7 SSL-MR                 59.51    1:03.56          4  
 14 Emma Polonski        7 DA-MR                     NT    1:05.29          3  
 15 Jordyn Bryant        6 DA-MR                     NT    1:10.44          2  
 16 Sarah Hyman          7 SSL-MR               1:07.33    1:13.06          1  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   19.67  10/21/2006 Naima J Mackrel, NDAC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                  29.54      22.51         20  
  2 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      24.52         17  
  3 Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           24.22      24.68         16  
  4 Natalie Hyer         7 SSL-MR                 28.09      26.81         15  
  5 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  25.19      27.75         14  
  6 Amy Chen             7 Unattached-MR             NT      27.95         13  
  7 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                27.98      28.07         12  
  8 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      28.56         11  
  9 Halle Keys           6 MVA-MR                    NT      30.78          9  
 10 Jordyn Bryant        6 DA-MR                     NT      31.02          7  
 11 Alexis Kalafala      7 NDAC-MR                41.11      33.01          6  
 12 Ani Safaryan         6 NDAC-MR                52.11      34.40          5  
 13 Sarah Hyman          7 SSL-MR                 37.75      36.08          4  
 -- Katie Kaylor         7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Emma Polonski        7 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                  51.10      50.00         20  
  2 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      56.55         17  
  3 Courtney Sorbello    7 CSD-MR                 55.99      56.71         16  
  4 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                58.81      58.14         15  
  5 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      59.24         14  
  6 Amy Chen             7 Unattached-MR             NT    1:00.53         13  
  7 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  55.28    1:01.53         12  
  8 Lindsay Sterling     7 SSL-MR               1:10.11    1:04.18         11  
  9 Emma Polonski        7 DA-MR                     NT    1:20.34          9  
 10 Sarah Hyman          7 SSL-MR               1:19.81    1:22.27          7  
 11 Jordyn Bryant        6 DA-MR                     NT    1:31.37          6  
 -- Kyra Skoglund        6 SSL-MR               1:01.71         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Emily Nacianceno     7 NBS-MR               1:04.82         DQ        
      Did not finish on back
 -- Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           56.38         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   21.67  10/22/2005 Ina M Elcott, MSC  -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                     NT      26.77         20  
  2 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      28.02         17  
  3 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                35.01      30.10         16  
  4 Courtney Sorbello    7 CSD-MR                 31.78      30.34         15  
  5 Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           25.89      30.74         14  
  6 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  29.32      32.01         13  
  7 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT      34.53         12  
  8 Emily Nacianceno     7 NBS-MR                    NT      34.58         11  
  9 Elizabeth Cerutti    7 MVA-MR                 48.50      34.96          9  
 -- Amy Chen             7 Unattached-MR             NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                1:02.60      56.80         20  
  2 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      58.58         17  
  3 Amanda Johnson       7 RFAC-MR              1:15.03    1:08.80         16  
  4 Cayla Nicholas       7 DA-MR                1:11.17    1:08.90         15  
  5 Katie Kaylor         7 RFAC-MR                   NT    1:09.87         14  
  6 Grace Phillips       7 RFAC-MR                   NT    1:12.46         13  
 -- Amy Chen             7 Unattached-MR             NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   18.99     10/1999 Alexandra Polhill, BGNW                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                     NT      23.58         20  
  2 Cayla Nicholas       7 DA-MR                  23.69      28.18         17  
  3 Kyra Skoglund        6 SSL-MR                 34.72      30.07         16  
  4 Courtney Sorbello    7 CSD-MR                 30.85      30.22         15  
  5 Hannah Ullinger      7 RFAC-MR                   NT      30.31         14  
  6 Natalie Hyer         7 SSL-MR                 33.77      31.78         13  
  7 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                40.02      32.23         12  
  8 Emily Nacianceno     7 NBS-MR                    NT      33.12         11  
 -- Caroline Gibbons     7 Aqua Gems-MR           36.63         NS        
 -- Amy Chen             7 Unattached-MR             NT         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Annie Vallamattam    7 DA-MR                1:02.33      52.34         20  
  2 Cayla Nicholas       7 DA-MR                     NT    1:03.84         17  
  3 Amanda Johnson       7 RFAC-MR                   NT    1:07.91         16  
 
Girls 8-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sydney Sorbello     10 CSD-MR                 32.63      30.50         20  
  2 Isabella Amaro      10 NDAC-MR                33.11      31.70         17  
  3 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                 35.07      32.39         16  
  4 Gabby Nunez          9 RFAC-MR                33.86      32.97         15  
  5 Miya Vitale          9 NDAC-MR                33.30      33.25         14  
  6 Adelle Leger        10 MVA-MR                 35.98      33.59         13  
  7 Jessica O'Brien     10 Marlins-MR             36.69      33.91         12  
  8 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                  35.52      34.22         11  
  9 Annie Noakes        10 NDAC-MR                33.97      34.30          9  
 10 Emily MacHugh       10 NBS-MR                 32.69      34.99          7  
 11 Maggie Davis        10 SSL-MR                 34.32      35.38          6  
 12 Parker Ball          8 RFAC-MR                37.13      35.48          5  
 13 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT      36.07          4  
 14 Mackenzie Storrs    10 NDAC-MR                39.06      36.36          3  
 15 Natalie Daigle      10 Aqua Gems-MR           48.89      36.57          2  
 16 Gillian Valdez       9 PBAC-MR                37.81      36.72          1  
 17 Anna Mei Quadrato    8 CSD-MR                 39.20      37.24        
 18 Kelsey O'Brien       8 Marlins-MR             43.23      38.05        
 19 Jordyn Doran         9 RFAC-MR                47.07      38.06        
 20 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT      38.90        
 21 Julia Quezada        8 RFAC-MR                41.65      38.92        
 22 Stefanie Sommer      8 Aqua Gems-MR           40.85      39.09        
 23 Meghan Wurster       9 NBS-MR                 41.82      39.15        
 24 Grace MacHugh        9 NBS-MR                 44.20      39.54        
 25 Ashley Kim          10 SSL-MR                 40.84      39.63        
 26 Emma Muchnick        8 SSL-MR                 40.24      39.97        
 27 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR           48.44      40.11        
 28 Jessica Ebner       10 Marlins-MR             40.43      40.18        
 29 Jenna Bunch          8 NBS-MR                 45.43      40.20        
 30 Kristina Beezer      9 Marlins-MR             52.01      41.18        
 31 Olivia Trevena      10 NDAC-MR                52.11      41.37        
 32 Alexa Sullivan       9 SSL-MR                 44.61      41.52        
 33 Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT      41.87        
 34 Molly Lynch         10 SSL-MR                 48.68      42.47        
 35 Grace Williams       9 NBS-MR                 47.66      42.58        
 36 Sophia Lukavsky      9 SSL-MR                 46.35      42.81        
 37 Julia Boyle          9 NBS-MR                    NT      42.86        
 38 Angelina Milillo    10 SSL-MR                 46.96      43.76        
 39 Kristen Jones        9 DA-MR                  45.50      44.10        
 40 Kayla Feinberg       8 DA-MR                  51.41      44.18        
 41 Sofia Trubiano       9 SSL-MR                 49.05      44.42        
 42 Angela Choi          9 Marlins-MR             49.01      44.45        
 43 Marisa Heller        9 SSL-MR                 50.05      44.49        
 44 Molly Dineen         8 Marlins-MR             49.29      45.24        
 45 Caroline Cerutti     9 MVA-MR                 51.56      45.86        
 46 Madison Serafini     9 DA-MR                     NT      46.74        
 47 Emma Staubi          9 NDAC-MR                53.38      47.74        
 48 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT      47.77        
 49 Emily Ma             8 DA-MR                  52.43      48.22        
 50 Emma Clark           9 DA-MR                1:13.72      48.44        
 51 Megan Sheerin        8 Marlins-MR                NT      48.99        
 52 Emma Repke           9 DA-MR                  56.19      49.14        
 53 Amanda Ng            9 SSL-MR                 47.01      50.60        
 54 Emily Proscia        9 Marlins-MR           1:05.95      52.14        
 55 Rachel Fassbender   10 NBS-MR                    NT      55.82        
 56 Gianna Collica       8 DA-MR                     NT      59.81        
 57 Amelia Duffner       8 Marlins-MR           1:08.77    1:01.96        
 -- Emily Siegelman      9 SSL-MR               1:02.09         DQ        
      No touch on turn
 -- Naomi Roach         10 NBS-MR                    NT         NS        
 -- Anoushka Swain       8 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 8-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR               1:14.41    1:12.71         20  
                  35.97     1:12.71 (36.74)                                        
  2 Isabella Amaro      10 NDAC-MR              1:15.20    1:12.95         17  
                  35.13     1:12.95 (37.82)                                        
  3 Miya Vitale          9 NDAC-MR              1:15.80    1:15.50         16  
                  35.80     1:15.50 (39.70)                                        
  4 Gabby Nunez          9 RFAC-MR              1:17.64    1:16.11         15  
                  36.03     1:16.11 (40.08)                                        
  5 Becca Yen           10 RFAC-MR              1:25.37    1:16.33         14  
                  36.65     1:16.33 (39.68)                                        
  6 Annie Noakes        10 NDAC-MR              1:19.70    1:17.04         13  
                  35.74     1:17.04 (41.30)                                        
  7 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                1:21.31    1:21.14         12  
                  38.70     1:21.14 (42.44)                                        
  8 Emily MacHugh       10 NBS-MR               1:29.69    1:21.31         10  
                  37.51     1:21.31 (43.80)                                        
  8 Emily Cohen          9 RFAC-MR              1:21.61    1:21.31         10  
                  37.70     1:21.31 (43.61)                                        
 10 Haily Babitz         9 Aqua Gems-MR         1:31.80    1:21.53          7  
                  36.63     1:21.53 (44.90)                                        
 11 Lizzy Walklet       10 CSD-MR               1:22.98    1:21.82          6  
                  38.45     1:21.82 (43.37)                                        
 12 Maggie Davis        10 SSL-MR               1:20.34    1:22.18          5  
                  37.67     1:22.18 (44.51)                                        
 13 Jordyn Doran         9 RFAC-MR              1:51.84    1:24.00          4  
                  40.18     1:24.00 (43.82)                                        
 14 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    1:24.65          3  
                  38.20     1:24.65 (46.45)                                        
 15 Grace MacHugh        9 NBS-MR               1:43.84    1:26.24          2  
                  40.54     1:26.24 (45.70)                                        
 16 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT    1:27.40          1  
                  42.07     1:27.40 (45.33)                                        
 17 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR         1:55.68    1:28.17        
                  48.00     1:28.17 (40.17)                                        
 18 Julia Quezada        8 RFAC-MR              1:39.29    1:28.64        
                  40.89     1:28.64 (47.75)                                        
 19 Jenna Bunch          8 NBS-MR               1:43.17    1:31.01        
                  42.42     1:31.01 (48.59)                                        
 20 Meghan Wurster       9 NBS-MR               1:34.89    1:31.54        
                  42.34     1:31.54 (49.20)                                        
 21 Emma Muchnick        8 SSL-MR               1:37.74    1:33.21        
                  44.61     1:33.21 (48.60)                                        
 22 Abigail Povill      10 MVA-MR               2:06.94    1:36.32        
                  44.60     1:36.32 (51.72)                                        
 23 Alexa Sullivan       9 SSL-MR               1:40.76    1:36.97        
                  45.82     1:36.97 (51.15)                                        
 24 Lily O'Hara         10 DA-MR                     NT    1:37.31        
                  59.00     1:37.31 (38.31)                                        
 25 Julia Boyle          9 NBS-MR                    NT    1:37.86        
                  46.56     1:37.86 (51.30)                                        
 26 Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT    1:44.46        
                  57.00     1:44.46 (47.46)                                        
 27 Madison Serafini     9 DA-MR                     NT    1:48.02        
                  48.25     1:48.02 (59.77)                                        
 28 Abby Blank           9 SSL-MR               1:56.01    1:50.65        
 29 Kayla Feinberg       8 DA-MR                2:12.42    1:50.72        
                  50.62   1:50.72 (1:00.10)                                        
 30 Amanda Ng            9 SSL-MR               1:51.23    1:50.82        
                  55.00     1:50.82 (55.82)                                        
 31 Molly Lynch         10 SSL-MR               1:45.00    1:51.05        
                  47.47   1:51.05 (1:03.58)                                        
 32 Marisa Heller        9 SSL-MR               1:52.15    1:51.37        
                  51.35   1:51.37 (1:00.02)                                        
 33 Emma Clark           9 DA-MR                     NT    1:55.18        
                1:05.00     1:55.18 (50.18)                                        
 34 Rebecca Povill       8 MVA-MR                    NT    1:56.86        
                  55.31   1:56.86 (1:01.55)                                        
 35 Emma Repke           9 DA-MR                     NT    2:02.40        
                  56.14   2:02.40 (1:06.26)                                        
 36 Rachel Fassbender   10 NBS-MR                    NT    2:08.49        
                1:04.00   2:08.49 (1:04.49)                                        
 37 Gianna Collica       8 DA-MR                     NT    2:29.24        
                1:09.00   2:29.24 (1:20.24)                                        
 38 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT    2:48.05        
                  47.67   2:48.05 (2:00.38)                                        
 -- Ashley Kim          10 SSL-MR               1:30.11         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                  47.30              DQ ( )                                        
 
Girls 8-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sydney Sorbello     10 CSD-MR                 35.74      36.11         20  
  2 Adelle Leger        10 MVA-MR                    NT      38.54         17  
  3 Miya Vitale          9 NDAC-MR                36.39      39.71         16  
  4 Maggie Davis        10 SSL-MR                 40.59      39.84         15  
  5 Gabby Nunez          9 RFAC-MR                40.94      39.86         14  
  6 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                  40.44      40.55         13  
  7 Isabella Amaro      10 NDAC-MR                44.11      40.94         12  
  8 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                 43.10      41.01         11  
  9 Becca Yen           10 RFAC-MR                42.79      41.32          9  
 10 Parker Ball          8 RFAC-MR                44.86      42.63          7  
 11 Emily MacHugh       10 NBS-MR                 48.55      43.58          6  
 12 Mackenzie Storrs    10 NDAC-MR                44.60      43.88          5  
 13 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT      44.04          4  
 14 Jessica Ebner       10 Marlins-MR             42.55      44.30          3  
 15 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR           53.20      45.34          2  
 16 Jessica O'Brien     10 Marlins-MR             50.21      45.46          1  
 17 Amanda Ng            9 SSL-MR                 47.56      45.74        
 18 Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT      46.02        
 19 Ashley Kim          10 SSL-MR                 54.03      46.09        
 20 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT      46.87        
 21 Grace MacHugh        9 NBS-MR                 54.67      46.98        
 22 Stefanie Sommer      8 Aqua Gems-MR           46.87      47.29        
 23 Jordyn Doran         9 RFAC-MR                49.99      47.48        
 24 Kristina Beezer      9 Marlins-MR             58.59      47.71        
 25 Angelina Milillo    10 SSL-MR                 50.50      48.40        
 26 Jenna Bunch          8 NBS-MR                 52.01      49.02        
 27 Natalie Daigle      10 Aqua Gems-MR           53.89      49.55        
 28 Sophia Lukavsky      9 SSL-MR                 51.93      50.18        
 29 Meghan Wurster       9 NBS-MR                 47.34      50.96        
 30 Alexa Sullivan       9 SSL-MR                 50.61      51.12        
 31 Julia Boyle          9 NBS-MR                    NT      51.44        
 32 Molly Dineen         8 Marlins-MR                NT      52.58        
 33 Julia Quezada        8 RFAC-MR                51.67      52.59        
 34 Grace Williams       9 NBS-MR                 52.15      53.58        
 35 Angela Choi          9 Marlins-MR             59.13      53.65        
 36 Marisa Heller        9 SSL-MR                 55.66      53.81        
 37 Naomi Roach         10 NBS-MR                    NT      54.01        
 38 Emily Proscia        9 Marlins-MR           1:10.47      54.12        
 39 Caroline Cerutti     9 MVA-MR                    NT      54.55        
 40 Sofia Trubiano       9 SSL-MR                 51.59      55.31        
 41 Emma Muchnick        8 SSL-MR                 48.74      56.50        
 42 Kristen Jones        9 DA-MR                  57.78      57.44        
 43 Kayla Feinberg       8 DA-MR                1:05.19      57.46        
 44 Emily Ma             8 DA-MR                1:04.21      58.78        
 45 Emma Clark           9 DA-MR                     NT    1:01.15        
 46 Emma Repke           9 DA-MR                1:00.58    1:04.20        
 47 Emma Staubi          9 NDAC-MR                58.11    1:07.58        
 48 Amelia Duffner       8 Marlins-MR                NT    1:09.90        
 -- Molly Lynch         10 SSL-MR                 53.91         DQ        
      Did not finish on back
 -- Gianna Collica       8 DA-MR                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Emily Siegelman      9 SSL-MR               1:08.84         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Rachel Fassbender   10 NBS-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Olivia Trevena      10 NDAC-MR                58.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Madison Serafini     9 DA-MR                     NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Annie Noakes        10 NDAC-MR                44.24         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Kelsey O'Brien       8 Marlins-MR                NT         NS        
 -- Anoushka Swain       8 DA-MR                1:09.83         NS        
 
Girls 8-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miya Vitale          9 NDAC-MR              1:22.43    1:22.05         20  
                  39.93     1:22.05 (42.12)                                        
  2 Adelle Leger        10 MVA-MR               1:28.13    1:23.63         17  
                  40.64     1:23.63 (42.99)                                        
  3 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR               1:28.70    1:25.55         16  
                  41.82     1:25.55 (43.73)                                        
  4 Gabby Nunez          9 RFAC-MR              1:26.91    1:28.10         15  
                  42.80     1:28.10 (45.30)                                        
  5 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                1:29.62    1:28.99         14  
                  42.69     1:28.99 (46.30)                                        
  6 Becca Yen           10 RFAC-MR              1:35.50    1:30.01         13  
                  43.93     1:30.01 (46.08)                                        
  7 Emily Cohen          9 RFAC-MR              1:31.09    1:31.67         12  
                  45.15     1:31.67 (46.52)                                        
  8 Jordyn Doran         9 RFAC-MR              1:45.40    1:34.04         11  
                1:34.04         1:34.04 ( )                                        
  9 Haily Babitz         9 Aqua Gems-MR         1:43.80    1:34.09          9  
                  45.89     1:34.09 (48.20)                                        
 10 Lizzy Walklet       10 CSD-MR               1:35.39    1:34.87          7  
                  46.55     1:34.87 (48.32)                                        
 11 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    1:37.61          6  
                  46.63     1:37.61 (50.98)                                        
 12 Meghan Wurster       9 NBS-MR               1:43.81    1:39.35          5  
                  48.59     1:39.35 (50.76)                                        
 13 Jenna Bunch          8 NBS-MR               1:57.12    1:40.13          4  
                  50.14     1:40.13 (49.99)                                        
 14 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT    1:41.27          3  
                  49.32     1:41.27 (51.95)                                        
 15 Julia Quezada        8 RFAC-MR              1:50.00    1:41.62          2  
                  49.86     1:41.62 (51.76)                                        
 16 Amanda Ng            9 SSL-MR               1:46.50    1:42.13          1  
                  49.59     1:42.13 (52.54)                                        
 17 Lily O'Hara         10 DA-MR                     NT    1:42.55        
                  50.70     1:42.55 (51.85)                                        
 18 Grace Williams       9 NBS-MR               1:56.16    1:51.62        
                  53.68     1:51.62 (57.94)                                        
 19 Madison Serafini     9 DA-MR                     NT    1:58.46        
                  56.84   1:58.46 (1:01.62)                                        
 20 Marisa Heller        9 SSL-MR               2:01.11    2:01.62        
                1:11.00     2:01.62 (50.62)                                        
 21 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR         2:12.89    2:02.17        
                1:43.21     2:02.17 (18.96)                                        
 22 Emma Clark           9 DA-MR                     NT    2:03.47        
                1:24.00     2:03.47 (39.47)                                        
 23 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT    2:07.71        
                1:01.49   2:07.71 (1:06.22)                                        
 -- Abby Blank           9 SSL-MR               2:01.71         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:09.15        DQ (1:10.19)                                        
 -- Molly Lynch         10 SSL-MR               1:50.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:02.84        DQ (1:14.44)                                        
 -- Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.55          DQ (57.91)                                        
 
Girls 8-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Isabella Amaro      10 NDAC-MR                45.72      45.23         20  
  2 Becca Yen           10 RFAC-MR                47.43      45.30         17  
  3 Emily Cohen          9 RFAC-MR                45.76      45.35         16  
  4 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                 46.99      45.69         15  
  5 Adelle Leger        10 MVA-MR                 47.83      45.85         14  
  6 Lizzy Walklet       10 CSD-MR                 47.05      46.79         13  
  7 Gabby Nunez          9 RFAC-MR                47.37      47.29         12  
  8 Annie Noakes        10 NDAC-MR                53.05      49.51         11  
  9 Emily MacHugh       10 NBS-MR                 58.31      49.70          9  
 10 Emma Muchnick        8 SSL-MR                 46.84      50.17          7  
 11 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                  54.89      51.36          6  
 12 Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR         1:10.31      52.58          5  
 13 Ekaterina Samsonov   9 NBS-MR                    NT      54.90          4  
 14 Julia Quezada        8 RFAC-MR                56.32      55.44          3  
 15 Alexa Sullivan       9 SSL-MR               1:03.07      55.74          2  
 16 Jordyn Doran         9 RFAC-MR              1:03.89      56.12          1  
 17 Molly Dineen         8 Marlins-MR           1:00.88      56.75        
 18 Julia Boyle          9 NBS-MR                    NT      57.08        
 19 Sophia Lukavsky      9 SSL-MR                 59.28      57.34        
 20 Abigail Povill      10 MVA-MR               1:11.54      57.58        
 21 Grace MacHugh        9 NBS-MR               1:12.94      57.87        
 22 Sofia Trubiano       9 SSL-MR               1:07.83      58.68        
 23 Meghan Wurster       9 NBS-MR                 56.91      59.13        
 24 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    1:00.74        
 25 Gaby Murray          9 RFAC-MR                   NT    1:02.03        
 26 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT    1:02.61        
 27 Rebecca Povill       8 MVA-MR                    NT    1:05.02        
 28 Emily Siegelman      9 SSL-MR               1:16.57    1:08.16        
 29 Angelina Milillo    10 SSL-MR               1:11.05    1:08.42        
 30 Emma Repke           9 DA-MR                1:27.79    1:10.08        
 -- Grace Williams       9 NBS-MR                 59.53         DQ        
      Scissors kick
 -- Lily O'Hara         10 DA-MR                     NT         DQ        
      One hand touch
 -- Kayla Feinberg       8 DA-MR                1:09.84         DQ        
      Scissors kick
 -- Ashley Kim          10 SSL-MR                 52.78         DQ        
      One hand touch
 -- Haily Babitz         9 Aqua Gems-MR           59.73         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Maggie Davis        10 SSL-MR                 53.09         NS        
 
Girls 8-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Becca Yen           10 RFAC-MR              1:43.11    1:32.38         20  
                  45.01     1:32.38 (47.37)                                        
  2 Sydney Sorbello     10 CSD-MR               1:36.62    1:34.30         17  
                  43.62     1:34.30 (50.68)                                        
  3 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR               1:40.49    1:34.71         16  
                  46.28     1:34.71 (48.43)                                        
  4 Gabby Nunez          9 RFAC-MR              1:43.49    1:38.46         15  
                  48.60     1:38.46 (49.86)                                        
  5 Isabella Amaro      10 NDAC-MR              1:42.22    1:39.18         14  
                  47.53     1:39.18 (51.65)                                        
  6 Adelle Leger        10 MVA-MR               1:49.80    1:40.33         13  
                  47.95     1:40.33 (52.38)                                        
  7 Miya Vitale          9 NDAC-MR              1:45.01    1:42.33         12  
                  48.64     1:42.33 (53.69)                                        
  8 Mackenzie Storrs    10 NDAC-MR              1:54.98    1:43.68         11  
                  50.04     1:43.68 (53.64)                                        
  9 Jessica O'Brien     10 Marlins-MR                NT    1:43.85          9  
                  54.00     1:43.85 (49.85)                                        
 10 Parker Ball          8 RFAC-MR                   NT    1:45.50          7  
                  50.18     1:45.50 (55.32)                                        
 11 Emily MacHugh       10 NBS-MR               1:58.25    1:45.85          6  
                  49.83     1:45.85 (56.02)                                        
 12 Anna Mei Quadrato    8 CSD-MR                    NT    1:47.94          5  
                  52.75     1:47.94 (55.19)                                        
 13 Olivia Trevena      10 NDAC-MR              1:55.11    1:49.08          4  
                  51.49     1:49.08 (57.59)                                        
 14 Annie Noakes        10 NDAC-MR              1:53.31    1:49.86          3  
                  51.02     1:49.86 (58.84)                                        
 15 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                2:06.84    1:53.24          2  
                  52.33   1:53.24 (1:00.91)                                        
 16 Stefanie Sommer      8 Aqua Gems-MR         2:19.20    1:55.31          1  
                  55.20   1:55.31 (1:00.11)                                        
 17 Emma Muchnick        8 SSL-MR               1:48.63    1:56.81        
                  51.94   1:56.81 (1:04.87)                                        
 18 Amanda Ng            9 SSL-MR               1:52.64    1:57.02        
                1:00.00     1:57.02 (57.02)                                        
 19 Jordyn Doran         9 RFAC-MR              2:19.67    1:57.27        
                  55.40   1:57.27 (1:01.87)                                        
 20 Emily Ma             8 DA-MR                2:22.24    2:00.58        
                1:03.00     2:00.58 (57.58)                                        
 21 Julia Quezada        8 RFAC-MR              2:07.89    2:01.14        
                  56.08   2:01.14 (1:05.06)                                        
 22 Meghan Wurster       9 NBS-MR               2:04.93    2:05.74        
                  59.75   2:05.74 (1:05.99)                                        
 23 Natalie Daigle      10 Aqua Gems-MR         2:21.89    2:05.95        
                  57.20   2:05.95 (1:08.75)                                        
 24 Grace MacHugh        9 NBS-MR               2:22.32    2:07.33        
                1:05.00   2:07.33 (1:02.33)                                        
 25 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    2:16.59        
                1:04.46   2:16.59 (1:12.13)                                        
 26 Grace Williams       9 NBS-MR               1:57.76    2:17.72        
                1:05.26   2:17.72 (1:12.46)                                        
 27 Emily McNamara       9 UNRFA-MR                  NT    2:18.26        
                1:04.86   2:18.26 (1:13.40)                                        
 -- Emma Repke           9 DA-MR                     NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:14.72        DQ (1:19.18)                                        
 -- Jenna Bunch          8 NBS-MR               2:15.66         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:06.54        DQ (1:12.09)                                        
 
Girls 8-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabby Nunez          9 RFAC-MR                37.86      38.25         20  
  2 Miya Vitale          9 NDAC-MR                39.49      39.46         17  
  3 Isabella Amaro      10 NDAC-MR                43.48      40.73         16  
  4 Haily Babitz         9 Aqua Gems-MR           46.81      40.76         15  
  5 Becca Yen           10 RFAC-MR                44.10      41.16         14  
  6 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                 41.65      41.32         13  
  7 Annie Noakes        10 NDAC-MR                42.06      42.04         12  
  8 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT      42.94         11  
  9 Emily Cohen          9 RFAC-MR                42.22      44.29          9  
 10 Adelle Leger        10 MVA-MR                 46.13      44.77          7  
 11 Lizzy Walklet       10 CSD-MR                 45.35      45.17          6  
 12 Grace MacHugh        9 NBS-MR                 51.80      46.14          5  
 13 Emily MacHugh       10 NBS-MR                 53.62      46.20          4  
 14 Anna-Mae Nellis     10 DA-MR                  50.04      46.74          3  
 15 Jordyn Doran         9 RFAC-MR                57.61      46.85          2  
 16 Julia Quezada        8 RFAC-MR                53.34      48.13          1  
 17 Jenna Bunch          8 NBS-MR                    NT      52.31        
 18 Amanda Ng            9 SSL-MR                 51.97      53.91        
 19 Meghan Wurster       9 NBS-MR                 51.96      56.53        
 20 Angelina Milillo    10 SSL-MR               1:04.58      57.13        
 21 Grace Williams       9 NBS-MR               1:02.37    1:05.33        
 22 Emily Siegelman      9 SSL-MR               1:35.66    1:25.30        
 -- Sophia Lukavsky      9 SSL-MR               1:08.53         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sofia Trubiano       9 SSL-MR               1:09.73         DQ        
      One hand touch
 -- Emma Repke           9 DA-MR                     NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Kayla Feinberg       8 DA-MR                     NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Maggie Davis        10 SSL-MR                 39.59         NS        
 -- Julia Dewhurst      10 Aqua Gems-MR         1:10.89         NS        
 
Girls 8-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabby Nunez          9 RFAC-MR              1:39.04    1:32.03         20  
                  41.06     1:32.03 (50.97)                                        
  2 Maggie Davis        10 SSL-MR               1:34.16    1:34.04         17  
                  41.08     1:34.04 (52.96)                                        
  3 Abigail DeBenedict   9 NBS-MR                    NT    1:37.92         16  
                  44.91     1:37.92 (53.01)                                        
  4 Nina Sanders        10 NBS-MR                    NT    1:40.80         15  
                  45.12     1:40.80 (55.68)                                        
  5 Angela Choi          9 Marlins-MR                NT    2:10.77         14  
                1:09.00   2:10.77 (1:01.77)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   25.78     10/1995 Joanne Paleo, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 27.28      26.73         20  
  2 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR           27.13      26.98         17  
  3 Emily Tang          11 RFAC-MR                27.50      27.26         16  
  4 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR                28.07      27.95         15  
  5 Clare Bosse         11 NBS-MR                 28.82      28.47         14  
  6 Jessica Cohen       12 RFAC-MR                29.00      28.64         13  
  7 Emily Lyman         12 NDAC-MR                28.73      28.75         12  
  8 Paige Bacigal       11 NBS-MR                 29.23      28.87         11  
  9 Melina Blezy        11 Aqua Gems-MR           29.81      28.96          9  
 10 Sierra Dahl         12 NDAC-MR                30.17      29.66          7  
 11 Ashley German       12 NBS-MR                 31.46      29.80          6  
 12 Jillian Bunch       12 NBS-MR                 35.83      29.85          5  
 13 Ani Makebish        12 NDAC-MR                29.82      29.98          4  
 14 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR             31.26      30.04          3  
 15 Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT      30.42          2  
 16 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR           30.49      30.78          1  
 17 Samantha Liddy      12 SSL-MR                 32.09      31.05        
 18 Ashley Ayala        11 Marlins-MR             31.85      31.44        
 19 Amanda Yen          12 RFAC-MR                32.80      31.77        
 20 Kate Galvin         11 SSL-MR                 32.55      31.97        
 21 Samantha Garcia     12 SSL-MR                 32.90      32.00        
 22 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR                33.12      32.21        
 23 Mikayla Madden      12 SSL-MR                 31.53      32.74        
 24 Maya Barth          12 PBAC-MR                33.21      33.59        
 25 Mia Michaelides     12 NDAC-MR                32.07      34.15        
 26 Ally Schnell        12 SSL-MR                 35.00      34.52        
 27 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR             35.64      34.57        
 28 Alexa Trubiano      11 SSL-MR                 35.29      34.64        
 29 Victoria Lee        11 Marlins-MR             37.30      34.74        
 30 Sierra DeGeorge     11 PBAC-MR                35.33      34.87        
 31 Natalie Maleszewsk  12 SSL-MR                 36.51      34.90        
 32 Veronica Ng         12 SSL-MR                 36.26      35.19        
 33 Emily Taggart       11 NBS-MR                 39.46      35.36        
 34 Holley Kaiser       12 NDAC-MR                34.65      35.42        
 35 Stephy Sullivan     12 SSL-MR                 38.22      35.47        
 36 Jamie Forbes        11 NBS-MR                 37.04      35.64        
 37 Zoe Stene           11 CSD-MR                 35.66      35.75        
 38 Esha Maewal         12 SSL-MR                 37.39      35.94        
 39 Justina Sargios     11 DA-MR                  35.44      35.95        
 40 Lauren Marchany     11 SSL-MR                 38.29      36.15        
 41 Keianna Wen         12 Marlins-MR             38.48      36.50        
 42 Klaire DeBrock      12 SSL-MR                 36.40      37.34        
 43 Maia Signore        11 SSL-MR                 40.67      37.46        
 44 Meaghan Shea        12 Aqua Gems-MR           36.89      38.01        
 45 Kristen Castro      12 CSD-MR                 39.30      38.55        
 46 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR                 37.66      38.83        
 47 Iliana Lopez        11 NBS-MR                 46.21      38.87        
 48 Paige Gilhooly      11 SSL-MR                 41.31      38.90        
 49 Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR                 39.49      39.06        
 50 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR                 42.34      40.84        
 51 Caroline Peters     11 MVA-MR                 40.67      42.01        
 52 Rachel Madden       11 SSL-MR                 40.83      42.11        
 53 Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT      43.33        
 54 Kate Perez          11 NBS-MR                 52.82      44.61        
 55 Anya Lukavsky       11 SSL-MR                 51.18      49.77        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 59.51      57.05         20  
                  27.45       57.05 (29.60)                                        
  2 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR           59.79      58.16         17  
                  28.54       58.16 (29.62)                                        
  3 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR              1:01.19    1:00.60         16  
                  28.82     1:00.60 (31.78)                                        
  4 Emily Tang          11 RFAC-MR              1:01.19    1:01.60         15  
                  29.28     1:01.60 (32.32)                                        
  5 Clare Bosse         11 NBS-MR               1:03.21    1:01.95         14  
                  29.25     1:01.95 (32.70)                                        
  6 Paige Bacigal       11 NBS-MR               1:03.66    1:03.62         13  
                  30.33     1:03.62 (33.29)                                        
  7 Emily Lyman         12 NDAC-MR              1:05.67    1:05.14         12  
                  31.12     1:05.14 (34.02)                                        
  8 Jillian Bunch       12 NBS-MR               1:23.94    1:05.59         11  
                  28.00     1:05.59 (37.59)                                        
  9 Ashley German       12 NBS-MR               1:09.31    1:05.70          9  
                  30.84     1:05.70 (34.86)                                        
 10 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR           1:08.54    1:07.40          7  
                  32.57     1:07.40 (34.83)                                        
 11 Ashley Ayala        11 Marlins-MR           1:10.44    1:08.19          6  
                  32.80     1:08.19 (35.39)                                        
 12 Gracie Rocks        12 Marlins-MR           1:14.95    1:08.37          5  
                  32.42     1:08.37 (35.95)                                        
 13 Amanda Yen          12 RFAC-MR              1:12.64    1:08.69          4  
                  32.59     1:08.69 (36.10)                                        
 14 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR         1:08.50    1:09.77          3  
                  31.92     1:09.77 (37.85)                                        
 15 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR              1:14.86    1:09.99          2  
                  32.91     1:09.99 (37.08)                                        
 16 Erin Behrens        12 NDAC-MR              1:10.70    1:10.97          1  
                  33.15     1:10.97 (37.82)                                        
 17 Itzel Mialma        12 NDAC-MR              1:10.76    1:11.12        
                  32.75     1:11.12 (38.37)                                        
 18 Kate Galvin         11 SSL-MR               1:18.05    1:11.36        
                  33.36     1:11.36 (38.00)                                        
 19 Marcella Christens  11 CSD-MR               1:16.61    1:13.48        
                  34.89     1:13.48 (38.59)                                        
 20 Emily Cavotti       12 NDAC-MR              1:16.71    1:14.79        
                  34.76     1:14.79 (40.03)                                        
 21 Ally Schnell        12 SSL-MR               1:17.51    1:15.45        
                  35.05     1:15.45 (40.40)                                        
 22 Mackenzie Thompson  11 Aqua Gems-MR         1:16.08    1:15.49        
                  35.92     1:15.49 (39.57)                                        
 23 Maggie Duffner      12 Marlins-MR           1:20.01    1:15.65        
                  19.21     1:15.65 (56.44)                                        
 24 Jamie Forbes        11 NBS-MR               1:19.71    1:16.25        
                  36.22     1:16.25 (40.03)                                        
 25 Alexa Trubiano      11 SSL-MR               1:21.48    1:16.65        
                  19.43     1:16.65 (57.22)                                        
 26 Isabel Biagiotti    12 Marlins-MR           1:16.02    1:16.90        
                  35.34     1:16.90 (41.56)                                        
 27 Eneida Popllo       12 NBS-MR               1:20.83    1:17.18        
                  17.85     1:17.18 (59.33)                                        
 28 Angelika Lyko       12 MVA-MR               1:19.45    1:17.31        
                  36.14     1:17.31 (41.17)                                        
 29 Emily Taggart       11 NBS-MR               1:29.71    1:19.51        
                  37.86     1:19.51 (41.65)                                        
 30 Veronica Ng         12 SSL-MR               1:23.31    1:19.65        
                  20.95     1:19.65 (58.70)                                        
 31 Justina Sargios     11 DA-MR                1:24.09    1:20.66        
                  37.96     1:20.66 (42.70)                                        
 32 Esha Maewal         12 SSL-MR               1:23.05    1:20.68        
                  20.81     1:20.68 (59.87)                                        
 33 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR           1:31.12    1:21.07        
                  37.62     1:21.07 (43.45)                                        
 34 Lauren Marchany     11 SSL-MR               1:29.35    1:21.54        
                  38.10     1:21.54 (43.44)                                        
 35 Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT    1:22.43        
                  37.18     1:22.43 (45.25)                                        
 36 Sydney Reede        11 CSD-MR                    NT    1:23.97        
 37 Kaitlin LoSauro     11 MVA-MR                    NT    1:24.12        
 38 Emma Skoglund       11 SSL-MR               1:26.25    1:25.01        
                  39.77     1:25.01 (45.24)                                        
 39 Danielle Bellettie  12 MVA-MR               1:26.52    1:25.76        
                  40.72     1:25.76 (45.04)                                        
 40 Sarah Fixler        12 NDAC-MR              1:34.74    1:26.17        
                  40.37     1:26.17 (45.80)                                        
 41 Sarah Pietraszka    12 MVA-MR               1:28.06    1:26.27        
                  40.01     1:26.27 (46.26)                                        
 42 Emma Davis          12 Aqua Gems-MR         1:35.89    1:26.81        
                  39.78     1:26.81 (47.03)                                        
 43 Iliana Lopez        11 NBS-MR               1:47.00    1:27.00        
                  39.97     1:27.00 (47.03)                                        
 44 Klaire DeBrock      12 SSL-MR               1:36.36    1:27.67        
                  40.38     1:27.67 (47.29)                                        
 45 Meaghan Shea        12 Aqua Gems-MR         1:33.89    1:27.73        
                  39.24     1:27.73 (48.49)                                        
 46 Maia Signore        11 SSL-MR               1:29.85    1:29.33        
                  40.48     1:29.33 (48.85)                                        
 47 Paige Gilhooly      11 SSL-MR               1:40.11    1:31.38        
                  41.78     1:31.38 (49.60)                                        
 48 Anusha Dawson       11 Marlins-MR           1:37.79    1:31.44        
                  40.23     1:31.44 (51.21)                                        
 49 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR               1:28.96    1:31.50        
                  40.26     1:31.50 (51.24)                                        
 50 Mikalah Weinger     11 SSL-MR               1:36.83    1:33.00        
                  42.84     1:33.00 (50.16)                                        
 51 Thea Fernandes      11 Marlins-MR           2:19.50    1:35.14        
                1:35.14         1:35.14 ( )                                        
 52 Rachel Madden       11 SSL-MR               1:33.52    1:37.01        
                  42.85     1:37.01 (54.16)                                        
 53 Kate Perez          11 NBS-MR               2:08.66    1:39.45        
                  44.50     1:39.45 (54.95)                                        
 54 Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT    1:40.56        
 55 Anya Lukavsky       11 SSL-MR               1:56.21    1:56.76        
                  55.12   1:56.76 (1:01.64)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 31.67      31.41         20  
  2 Clare Bosse         11 NBS-MR                 31.73      31.71         17  
  3 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR                33.66      32.69         16  
  4 Melina Blezy        11 Aqua Gems-MR           35.27      33.61         15  
  5 Emily Tang          11 RFAC-MR                33.36      34.12         14  
  6 Jessica Cohen       12 RFAC-MR                33.74      34.83         13  
  7 Emily Lyman         12 NDAC-MR                35.05      35.49         12  
  8 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR                35.22      35.67         11  
  9 Paige Bacigal       11 NBS-MR                 38.68      35.85          9  
 10 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR           37.19      35.86          7  
 11 Sierra Dahl         12 NDAC-MR                36.95      36.10          6  
 12 Ani Makebish        12 NDAC-MR                36.05      36.28          5  
 13 Samantha Liddy      12 SSL-MR                 39.18      36.34          4  
 14 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR             36.87      36.46          3  
 15 Ashley German       12 NBS-MR                 38.67      36.77          2  
 16 Jillian Bunch       12 NBS-MR                 46.08      37.12          1  
 17 Mia Michaelides     12 NDAC-MR                35.93      37.32        
 18 Mikayla Madden      12 SSL-MR                 36.72      37.54        
 19 Veronica Ng         12 SSL-MR                 39.86      37.65        
 20 Amanda Yen          12 RFAC-MR                39.62      38.34        
 21 Kate Galvin         11 SSL-MR                 41.40      38.36        
 22 Victoria Lee        11 Marlins-MR             39.47      38.38        
 23 Ashley Ayala        11 Marlins-MR             38.54      38.57        
 24 Ally Schnell        12 SSL-MR                 37.90      39.27        
 25 Alexa Trubiano      11 SSL-MR                 38.57      39.52        
 26 Justina Sargios     11 DA-MR                  40.02      39.86        
 27 Klaire DeBrock      12 SSL-MR                 48.91      40.55        
 28 Jamie Forbes        11 NBS-MR                 40.80      40.72        
 29 Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT      40.84        
 30 Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR                 42.14      41.21        
 31 Jamie Karen         11 SSL-MR                 42.32      41.60        
 32 Stephy Sullivan     12 SSL-MR                 42.38      41.65        
 33 Maya Barth          12 PBAC-MR                41.02      41.69        
 34 Natalie Maleszewsk  12 SSL-MR                 42.91      42.22        
 35 Keianna Wen         12 Marlins-MR             44.55      42.68        
 36 Sierra DeGeorge     11 PBAC-MR                42.57      42.86        
 37 Lauren Marchany     11 SSL-MR                 46.95      43.28        
 38 Zoe Stene           11 CSD-MR                 49.28      44.17        
 39 Esha Maewal         12 SSL-MR                 43.35      44.25        
 40 Emily Taggart       11 NBS-MR                 45.80      45.03        
 41 Rachel Madden       11 SSL-MR                 45.92      45.76        
 42 Maia Signore        11 SSL-MR                 50.08      46.77        
 43 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR             44.86      46.92        
 44 Meaghan Shea        12 Aqua Gems-MR           45.89      47.49        
 45 Caroline Peters     11 MVA-MR                 48.47      47.69        
 46 Holley Kaiser       12 NDAC-MR                50.93      49.44        
 47 Thea Fernandes      11 Marlins-MR             54.68      49.64        
 48 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR                 45.21      50.00        
 49 Iliana Lopez        11 NBS-MR               1:00.94      50.09        
 50 Anya Lukavsky       11 SSL-MR                 51.59      50.78        
 51 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR                 51.76      52.56        
 52 Kristen Castro      12 CSD-MR                 49.64      52.87        
 53 Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT      55.76        
 54 Kate Perez          11 NBS-MR                 58.90      56.53        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:04.16     10/1998 Courtney Lyon, NBS                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR               1:09.71    1:07.18         20  
                  33.14     1:07.18 (34.04)                                        
  2 Clare Bosse         11 NBS-MR               1:07.67    1:07.47         17  
                  32.69     1:07.47 (34.78)                                        
  3 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR         1:09.12    1:08.49         16  
                  33.39     1:08.49 (35.10)                                        
  4 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR              1:11.70    1:10.58         15  
                  34.43     1:10.58 (36.15)                                        
  5 Emily Tang          11 RFAC-MR              1:12.91    1:12.30         14  
                  35.25     1:12.30 (37.05)                                        
  6 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR              1:16.24    1:15.25         13  
                  36.80     1:15.25 (38.45)                                        
  7 Paige Bacigal       11 NBS-MR               1:18.49    1:16.35         12  
                  36.95     1:16.35 (39.40)                                        
  8 Ashley German       12 NBS-MR               1:20.10    1:18.28         11  
                  38.07     1:18.28 (40.21)                                        
  9 Mia Michaelides     12 NDAC-MR              1:15.23    1:18.64          9  
                  38.24     1:18.64 (40.40)                                        
 10 Amanda Yen          12 RFAC-MR              1:24.57    1:19.48          7  
                  39.35     1:19.48 (40.13)                                        
 11 Erin Behrens        12 NDAC-MR              1:23.61    1:20.48          6  
                  39.33     1:20.48 (41.15)                                        
 12 Kate Galvin         11 SSL-MR               1:28.20    1:20.68          5  
                  39.22     1:20.68 (41.46)                                        
 13 Jillian Bunch       12 NBS-MR               1:37.40    1:20.95          3.5
                  38.41     1:20.95 (42.54)                                        
 13 Emily Lyman         12 NDAC-MR              1:20.46    1:20.95          3.5
                  39.39     1:20.95 (41.56)                                        
 15 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR           1:24.24    1:21.31          2  
                  39.32     1:21.31 (41.99)                                        
 16 Gracie Rocks        12 Marlins-MR           1:26.80    1:21.32          1  
                  38.34     1:21.32 (42.98)                                        
 17 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR         1:19.37    1:21.44        
                  39.45     1:21.44 (41.99)                                        
 17 Veronica Ng         12 SSL-MR               1:26.32    1:21.44        
                  39.04     1:21.44 (42.40)                                        
 19 Ashley Ayala        11 Marlins-MR           1:20.53    1:24.34        
                  42.29     1:24.34 (42.05)                                        
 20 Jamie Forbes        11 NBS-MR               1:28.11    1:24.60        
                  42.18     1:24.60 (42.42)                                        
 21 Eneida Popllo       12 NBS-MR               1:39.18    1:25.44        
                  41.43     1:25.44 (44.01)                                        
 22 Stephy Sullivan     12 SSL-MR               1:36.00    1:25.86        
                  41.59     1:25.86 (44.27)                                        
 23 Angelika Lyko       12 MVA-MR               1:21.02    1:26.24        
                  41.06     1:26.24 (45.18)                                        
 24 Sydney Reede        11 CSD-MR                    NT    1:27.00        
                1:27.00         1:27.00 ( )                                        
 25 Justina Sargios     11 DA-MR                1:30.27    1:28.25        
                  50.00     1:28.25 (38.25)                                        
 26 Marcella Christens  11 CSD-MR               1:30.14    1:28.97        
                  43.60     1:28.97 (45.37)                                        
 27 Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR               1:32.44    1:30.59        
                  43.24     1:30.59 (47.35)                                        
 28 Natalie Maleszewsk  12 SSL-MR               1:36.58    1:31.94        
                  44.07     1:31.94 (47.87)                                        
 29 Jamie Karen         11 SSL-MR               1:35.76    1:33.40        
                  45.51     1:33.40 (47.89)                                        
 30 Isabel Biagiotti    12 Marlins-MR                NT    1:33.80        
                  45.27     1:33.80 (48.53)                                        
 31 Emma Skoglund       11 SSL-MR               1:41.71    1:34.32        
                  45.86     1:34.32 (48.46)                                        
 32 Esha Maewal         12 SSL-MR               1:39.35    1:35.24        
                  52.00     1:35.24 (43.24)                                        
 33 Emily Taggart       11 NBS-MR               1:41.09    1:36.85        
                  50.00     1:36.85 (46.85)                                        
 34 Sarah Fixler        12 NDAC-MR              1:42.50    1:45.98        
                  52.25     1:45.98 (53.73)                                        
 35 Anusha Dawson       11 Marlins-MR                NT    1:46.20        
                  48.04     1:46.20 (58.16)                                        
 36 Kaitlin LoSauro     11 MVA-MR                    NT    1:48.68        
                  50.60     1:48.68 (58.08)                                        
 37 Paige Gilhooly      11 SSL-MR               2:14.48    1:53.21        
                  56.55     1:53.21 (56.66)                                        
 38 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR               1:54.33    1:54.14        
                  53.73   1:54.14 (1:00.41)                                        
 39 Danielle Bellettie  12 MVA-MR                    NT    1:54.37        
                  55.19     1:54.37 (59.18)                                        
 40 Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT    2:18.27        
                1:06.38   2:18.27 (1:11.89)                                        
 -- Kate Perez          11 NBS-MR               2:12.55         DQ        
      Not on back off wall
                  53.43        DQ (1:01.17)                                        
 -- Iliana Lopez        11 NBS-MR               2:19.59         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.49          DQ (54.28)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   32.68  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR                32.93      35.40         20  
  2 Clare Bosse         11 NBS-MR                 43.02      37.94         17  
  3 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 39.90      39.09         16  
  4 Paige Bacigal       11 NBS-MR                 41.67      39.98         15  
  5 Itzel Mialma        12 NDAC-MR                39.78      40.15         14  
  6 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR           42.90      40.23         13  
  7 Amanda Yen          12 RFAC-MR                42.90      40.64         12  
  8 Mia Michaelides     12 NDAC-MR                40.73      41.55         11  
  9 Emily Cavotti       12 NDAC-MR                41.13      41.87          9  
 10 Ashley German       12 NBS-MR                 44.21      42.05          7  
 11 Gracie Rocks        12 Marlins-MR             43.19      42.44          6  
 12 Mackenzie Thompson  11 Aqua Gems-MR           42.77      42.45          4.5
 12 Emily Tang          11 RFAC-MR                46.10      42.45          4.5
 14 Ally Schnell        12 SSL-MR                 44.07      43.43          3  
 15 Ashley Ayala        11 Marlins-MR             47.66      44.03          2  
 16 Jamie Karen         11 SSL-MR                 47.21      44.31          1  
 17 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR                45.10      44.35        
 18 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR             55.38      44.45        
 19 Sydney Reede        11 CSD-MR                 46.11      44.71        
 20 Jillian Bunch       12 NBS-MR               1:02.44      45.43        
 21 Justina Sargios     11 DA-MR                  43.22      45.49        
 22 Eneida Popllo       12 NBS-MR                 50.46      46.21        
 23 Jamie Forbes        11 NBS-MR                 48.32      46.70        
 24 Maggie Duffner      12 Marlins-MR             47.88      46.75        
 25 Stephy Sullivan     12 SSL-MR                 48.48      46.89        
 26 Natalie Maleszewsk  12 SSL-MR                 47.77      47.21        
 27 Sarah Fixler        12 NDAC-MR                52.65      48.07        
 28 Maia Signore        11 SSL-MR                 50.75      48.30        
 29 Marcella Christens  11 CSD-MR                 46.56      49.14        
 30 Rachel Madden       11 SSL-MR                 56.87      49.34        
 31 Keianna Wen         12 Marlins-MR             50.19      50.04        
 32 Sarah Pietraszka    12 MVA-MR                 53.28      51.82        
 33 Danielle Bellettie  12 MVA-MR                 51.59      51.97        
 34 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR                 55.90      52.00        
 35 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR                 53.87      52.04        
 36 Emma Davis          12 Aqua Gems-MR           51.89      52.19        
 37 Lauren Marchany     11 SSL-MR               1:05.33      52.90        
 38 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR             51.90      53.80        
 39 Kate Perez          11 NBS-MR                    NT      54.31        
 40 Klaire DeBrock      12 SSL-MR               1:07.56      56.87        
 -- Kaitlyn Boyle       11 NBS-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Thea Fernandes      11 Marlins-MR           1:07.23         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR                 52.11         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Emily Taggart       11 NBS-MR               1:05.38         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Mikalah Weinger     11 SSL-MR                 52.23         NS        
 -- Alexa Trubiano      11 SSL-MR                 49.36         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR              1:11.81    1:16.43         20  
                  37.09     1:16.43 (39.34)                                        
  2 Clare Bosse         11 NBS-MR               1:30.12    1:22.08         17  
                  39.20     1:22.08 (42.88)                                        
  3 Ani Makebish        12 NDAC-MR              1:21.52    1:23.20         16  
                  39.23     1:23.20 (43.97)                                        
  4 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR         1:32.58    1:24.66         15  
                  40.57     1:24.66 (44.09)                                        
  5 Paige Bacigal       11 NBS-MR               1:27.54    1:25.33         14  
                  40.45     1:25.33 (44.88)                                        
  6 Melina Blezy        11 Aqua Gems-MR         1:32.52    1:26.37         13  
                  41.99     1:26.37 (44.38)                                        
  7 Sierra Dahl         12 NDAC-MR              1:28.51    1:27.13         12  
                  41.16     1:27.13 (45.97)                                        
  8 Amanda Yen          12 RFAC-MR              1:30.59    1:27.39         11  
                  42.11     1:27.39 (45.28)                                        
  9 Samantha Liddy      12 SSL-MR               1:35.46    1:27.52          9  
                  41.44     1:27.52 (46.08)                                        
 10 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR         1:32.50    1:29.38          7  
                  42.80     1:29.38 (46.58)                                        
 11 Mia Michaelides     12 NDAC-MR              1:29.26    1:30.41          6  
                  44.28     1:30.41 (46.13)                                        
 12 Emily Tang          11 RFAC-MR              1:31.11    1:32.09          5  
                  44.03     1:32.09 (48.06)                                        
 13 Samantha Garcia     12 SSL-MR               1:33.58    1:35.13          4  
                  43.59     1:35.13 (51.54)                                        
 14 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR              1:38.13    1:35.24          3  
                  45.10     1:35.24 (50.14)                                        
 15 Ashley Ayala        11 Marlins-MR           1:41.22    1:36.08          2  
                  45.94     1:36.08 (50.14)                                        
 16 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR           1:58.80    1:36.92          1  
                  45.01     1:36.92 (51.91)                                        
 17 Jamie Karen         11 SSL-MR               1:39.48    1:36.98        
                  46.24     1:36.98 (50.74)                                        
 18 Sierra DeGeorge     11 PBAC-MR              1:41.92    1:37.35        
                  47.03     1:37.35 (50.32)                                        
 19 Jamie Forbes        11 NBS-MR               1:41.83    1:37.87        
                  46.25     1:37.87 (51.62)                                        
 20 Jillian Bunch       12 NBS-MR               2:14.25    1:37.95        
                  45.56     1:37.95 (52.39)                                        
 21 Holley Kaiser       12 NDAC-MR              1:39.83    1:38.07        
                  46.31     1:38.07 (51.76)                                        
 22 Esha Maewal         12 SSL-MR               1:40.11    1:40.68        
                  47.63     1:40.68 (53.05)                                        
 23 Veronica Ng         12 SSL-MR               1:52.07    1:42.72        
                  47.82     1:42.72 (54.90)                                        
 24 Justina Sargios     11 DA-MR                1:40.59    1:45.78        
                  50.19     1:45.78 (55.59)                                        
 25 Maya Barth          12 PBAC-MR              1:54.58    1:47.76        
                  51.92     1:47.76 (55.84)                                        
 26 Caroline Peters     11 MVA-MR               1:51.20    1:50.68        
                  52.92     1:50.68 (57.76)                                        
 27 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR               1:54.38    1:54.73        
                  55.84     1:54.73 (58.89)                                        
 28 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR               2:01.74    1:55.50        
                  53.88   1:55.50 (1:01.62)                                        
 29 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR                NT    1:56.86        
                  56.13   1:56.86 (1:00.73)                                        
 30 Emily Taggart       11 NBS-MR               2:15.55    1:57.98        
                  57.43   1:57.98 (1:00.55)                                        
 31 Paige Gilhooly      11 SSL-MR               2:04.19    1:58.68        
                  55.56   1:58.68 (1:03.12)                                        
 32 Klaire DeBrock      12 SSL-MR               2:13.25    2:01.11        
                  58.89   2:01.11 (1:02.22)                                        
 33 Zoe Stene           11 CSD-MR                    NT    2:03.41        
                2:03.41         2:03.41 ( )                                        
 -- Ashley German       12 NBS-MR               1:37.01         DQ        
      Downward butterfly kick
                  42.37          DQ (47.70)                                        
 -- Kristen Castro      12 CSD-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  57.50        DQ (1:08.76)                                        
 -- Kate Perez          11 NBS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  52.78          DQ (56.43)                                        
 -- Iliana Lopez        11 NBS-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  56.08        DQ (1:00.96)                                        
 -- Stephy Sullivan     12 SSL-MR               1:41.41         DQ        
      One hand touch
                  49.76          DQ (56.07)                                        
 -- Jessica Cohen       12 RFAC-MR              1:26.43         NS        
 -- Emily Lyman         12 NDAC-MR              1:37.70         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   28.39  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR                 31.51      29.54         17  
  2 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR           29.89      29.84         16  
  3 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR                32.50      30.39         15  
  4 Emily Tang          11 RFAC-MR                31.53      31.30         14  
  5 Clare Bosse         11 NBS-MR                 32.28      32.69         13  
  6 Emily Lyman         12 NDAC-MR                31.55      32.81         12  
  7 Paige Bacigal       11 NBS-MR                 32.31      32.89         11  
  8 Amanda Yen          12 RFAC-MR                35.30      34.15          9  
  9 Emily Cavotti       12 NDAC-MR                38.85      34.78          7  
 10 Gracie Rocks        12 Marlins-MR             39.30      35.12          6  
 11 Kate Galvin         11 SSL-MR                 36.83      35.21          5  
 12 Itzel Mialma        12 NDAC-MR                37.44      35.40          4  
 13 Erin Behrens        12 NDAC-MR                35.60      35.76          3  
 14 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR                36.71      35.98          2  
 15 Ashley German       12 NBS-MR                 38.79      36.55          1  
 16 Mia Michaelides     12 NDAC-MR                36.68      36.66        
 17 Ashley Ayala        11 Marlins-MR             50.46      37.53        
 18 Maia Signore        11 SSL-MR                 52.22      38.55        
 19 Jillian Bunch       12 NBS-MR                 53.78      38.63        
 20 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR                NT      39.08        
 21 Eneida Popllo       12 NBS-MR                 46.20      40.52        
 22 Esha Maewal         12 SSL-MR                 43.23      41.10        
 23 Ally Schnell        12 SSL-MR                 41.68      41.15        
 24 Jamie Karen         11 SSL-MR                 46.83      41.99        
 25 Veronica Ng         12 SSL-MR                 46.38      42.20        
 26 Stephy Sullivan     12 SSL-MR                 44.44      42.79        
 27 Alexa Trubiano      11 SSL-MR                 45.97      42.90        
 28 Sydney Reede        11 CSD-MR                 47.10      42.91        
 29 Meaghan Shea        12 Aqua Gems-MR           44.89      44.40        
 30 Marcella Christens  11 CSD-MR                 46.98      45.19        
 31 Justina Sargios     11 DA-MR                  45.28      45.27        
 32 Rachel Madden       11 SSL-MR                 48.28      45.33        
 33 Jamie Forbes        11 NBS-MR                 49.53      45.61        
 34 Mary Kivlehan       11 Marlins-MR             47.18      46.65         20  
 35 Sarah Pietraszka    12 MVA-MR                 50.10      47.72        
 36 Lauren Marchany     11 SSL-MR                 49.71      47.87        
 37 Anusha Dawson       11 Marlins-MR             45.67      47.91        
 38 Emma Skoglund       11 SSL-MR                 49.58      49.09        
 39 Molly Schaarschuch  12 SSL-MR               1:02.75      49.81        
 40 Mikalah Weinger     11 SSL-MR                 56.55      51.76        
 41 Klaire DeBrock      12 SSL-MR                 47.89      51.82        
 42 Sarah Rose Simon    11 SSL-MR                 57.52      52.94        
 -- Selena Pastor       11 CSD-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR                 50.53         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Anya Lukavsky       11 SSL-MR               1:04.14         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR           34.36         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mackenzie Thompson  11 Aqua Gems-MR           40.25         NS        
 -- Emily Taggart       11 NBS-MR                 48.67         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Paul       12 NBS-MR               1:10.28    1:07.01         20  
                  31.50     1:07.01 (35.51)                                        
  2 Katelyn Walsh       12 RFAC-MR              1:08.04    1:08.38         17  
                  32.42     1:08.38 (35.96)                                        
  3 Melina Blezy        11 Aqua Gems-MR         1:12.10    1:08.57         16  
                  31.59     1:08.57 (36.98)                                        
  4 Christiana Regenau  11 Aqua Gems-MR         1:13.74    1:10.08         15  
                  33.79     1:10.08 (36.29)                                        
  5 Jessica Cohen       12 RFAC-MR              1:10.23    1:10.51         14  
                  33.01     1:10.51 (37.50)                                        
  6 Emily Tang          11 RFAC-MR              1:11.83    1:12.79         13  
                  33.72     1:12.79 (39.07)                                        
  7 Clare Bosse         11 NBS-MR               1:14.16    1:14.51         12  
                  36.52     1:14.51 (37.99)                                        
  8 Paige Bacigal       11 NBS-MR               1:17.92    1:14.70         11  
                  35.05     1:14.70 (39.65)                                        
  9 Amanda Yen          12 RFAC-MR              1:29.87    1:18.13          9  
                  37.56     1:18.13 (40.57)                                        
 10 Kimberly Simpfende  11 RFAC-MR              1:23.11    1:22.51          7  
                  38.42     1:22.51 (44.09)                                        
 11 Mikayla Madden      12 SSL-MR               1:22.00    1:23.07          6  
                  38.49     1:23.07 (44.58)                                        
 12 Ashley German       12 NBS-MR               1:38.55    1:23.97          5  
                  39.63     1:23.97 (44.34)                                        
 13 Kate Galvin         11 SSL-MR               1:30.35    1:25.13          4  
                  39.72     1:25.13 (45.41)                                        
 14 Abigail Gibbons     11 Aqua Gems-MR         1:26.21    1:27.55          3  
                  38.72     1:27.55 (48.83)                                        
 15 Ashley Ayala        11 Marlins-MR                NT    1:28.53          2  
                  41.09     1:28.53 (47.44)                                        
 16 Mackenzie Tuttle    11 Marlins-MR                NT    1:29.62          1  
                  41.09     1:29.62 (48.53)                                        
 17 Samantha Garcia     12 SSL-MR               1:31.98    1:31.31        
                  40.56     1:31.31 (50.75)                                        
 18 Ally Schnell        12 SSL-MR               1:34.53    1:33.07        
                  42.15     1:33.07 (50.92)                                        
 19 Jamie Forbes        11 NBS-MR                    NT    1:42.26        
                  46.34     1:42.26 (55.92)                                        
 20 Jamie Karen         11 SSL-MR               1:36.01    1:43.30        
                  46.01     1:43.30 (57.29)                                        
 21 Alexa Trubiano      11 SSL-MR               1:36.12    1:49.21        
                  48.35   1:49.21 (1:00.86)                                        
 22 Justina Sargios     11 DA-MR                1:46.96    1:53.96        
                  50.72   1:53.96 (1:03.24)                                        
 23 Alexandra Kudlinsk  11 SSL-MR               1:36.11    2:04.62        
                  55.37   2:04.62 (1:09.25)                                        
 -- Emily Taggart       11 NBS-MR               1:38.94         NS        
 -- Lauren Marchany     11 SSL-MR               1:46.11         NS        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.97  10/22/2005 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR                25.63      25.81         20  
  2 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR                28.08      27.48         17  
  3 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR                28.04      27.57         16  
  4 Emma Reining        14 RFAC-MR                26.59      27.62         15  
  5 Julia Caldwell      14 RFAC-MR                26.84      27.82         14  
  6 Kelly Carey         14 SSL-MR                 27.49      27.84         13  
  7 Rebecca Baione      13 RFAC-MR                27.75      27.96         12  
  8 Sabine Smith        13 UNRFA-MR               27.91      28.28         11  
  9 Alexandra Rimac     14 NBS-MR                 30.79      28.41          9  
 10 Jazmin Rendon       14 NDAC-MR                28.11      28.54          7  
 11 Katherine Peters    14 MVA-MR                 31.19      28.94          6  
 12 Kate Sistare        14 NDAC-MR                29.11      29.17          5  
 13 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR                30.40      30.02          4  
 14 Rachel Miller       14 NBS-MR                 30.39      30.03          3  
 15 Samantha Cole       14 NBS-MR                 42.33      30.74          2  
 16 Maggie Rhodes       14 SSL-MR                 31.06      31.24          1  
 17 Katelyn Patierno    14 NDAC-MR                33.52      34.64        
 18 Brianna Hayes       13 SSL-MR                 38.52      35.09        
 19 Kylie Dul           13 Aqua Gems-MR           37.89      37.89        
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR                26.00         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR                56.02      57.34         20  
                  23.70       57.34 (33.64)                                        
  2 Emma Reining        14 RFAC-MR                58.32      58.34         17  
                  24.56       58.34 (33.78)                                        
  3 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              1:00.37      59.08         16  
                  24.84       59.08 (34.24)                                        
  4 Alice Morgan        14 NBS-MR                 59.41      59.50         15  
                  25.18       59.50 (34.32)                                        
  5 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              1:01.06      59.56         14  
                  28.95       59.56 (30.61)                                        
  6 Julia Caldwell      14 RFAC-MR                58.14    1:00.05         13  
                  25.57     1:00.05 (34.48)                                        
  7 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              1:01.52    1:02.04         12  
                  29.81     1:02.04 (32.23)                                        
  8 Olivia Leger        13 MVA-MR               1:04.24    1:03.21         11  
                  30.24     1:03.21 (32.97)                                        
  9 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             1:03.38    1:04.31          9  
                  30.81     1:04.31 (33.50)                                        
 10 Alexandra Rimac     14 NBS-MR               1:08.42    1:04.47          7  
                  30.85     1:04.47 (33.62)                                        
 11 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              1:05.84    1:06.62          6  
                  33.00     1:06.62 (33.62)                                        
 12 Heather Raleigh     13 Aqua Gems-MR         1:05.19    1:07.19          5  
                  31.95     1:07.19 (35.24)                                        
 13 Katherine Peters    14 MVA-MR               1:10.98    1:07.65          4  
                  32.43     1:07.65 (35.22)                                        
 14 Olivia Wellington   13 PBAC-MR              1:06.24    1:07.92          3  
                  33.12     1:07.92 (34.80)                                        
 15 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               1:06.06    1:08.10          2  
                  33.48     1:08.10 (34.62)                                        
 16 Samantha Cole       14 NBS-MR               1:10.94    1:10.20          1  
                  33.40     1:10.20 (36.80)                                        
 17 Erin Brett          13 SSL-MR               1:10.24    1:13.41        
                  58.00     1:13.41 (15.41)                                        
 18 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               1:20.13    1:14.09        
                  35.49     1:14.09 (38.60)                                        
 19 Hailey Davisberg    13 Marlins-MR           1:11.07    1:18.27        
                  35.99     1:18.27 (42.28)                                        
 20 Brianna Hayes       13 SSL-MR               1:31.26    1:29.53        
                  41.16     1:29.53 (48.37)                                        
 -- Corinne DeBeauvern  13 PBAC-MR              1:03.07         NS        
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR                57.25         NS        
 -- Colleen Kane        13 PBAC-MR              1:08.96         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:53.31  10/17/2009 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emma Reining        14 RFAC-MR              2:04.69    2:04.83         20  
                  28.93     1:01.40 (32.47)     1:34.45 (33.05)     2:04.83 (30.38)
  2 Ina Elcott          14 RFAC-MR              2:03.55    2:05.06         17  
                  29.37     1:01.35 (31.98)     1:33.68 (32.33)     2:05.06 (31.38)
  3 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              2:11.67    2:07.30         16  
                  29.40     1:01.80 (32.40)     1:35.06 (33.26)     2:07.30 (32.24)
  4 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              2:04.20    2:09.20         15  
                  30.76     1:03.06 (32.30)     1:36.30 (33.24)     2:09.20 (32.90)
  5 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              2:12.65    2:09.82         14  
                  29.09     1:02.24 (33.15)     1:36.44 (34.20)     2:09.82 (33.38)
  6 Kelly Carey         14 SSL-MR               2:13.95    2:11.04         13  
                  30.54     1:04.24 (33.70)     1:38.19 (33.95)     2:11.04 (32.85)
  7 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              2:15.25    2:13.67         12  
                  31.10     1:05.19 (34.09)     1:40.00 (34.81)     2:13.67 (33.67)
  8 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             2:19.13    2:13.95         11  
                  31.10     1:05.16 (34.06)     1:40.92 (35.76)     2:13.95 (33.03)
  9 Olivia Leger        13 MVA-MR               2:20.50    2:17.44          9  
                  30.60     1:05.00 (34.40)     1:41.30 (36.30)     2:17.44 (36.14)
 10 Rachel Miller       14 NBS-MR               2:16.39    2:17.74          7  
                  32.21     1:06.94 (34.73)     1:42.68 (35.74)     2:17.74 (35.06)
 11 Alexa Sager         14 NBS-MR               2:18.93    2:17.93          6  
                  32.42     1:08.10 (35.68)     1:44.02 (35.92)     2:17.93 (33.91)
 12 Penelope Ho         13 SSL-MR               2:29.11    2:21.00          5  
                  31.88     1:06.99 (35.11)     1:43.86 (36.87)     2:21.00 (37.14)
 13 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              2:24.73    2:21.43          4  
                  32.95     1:08.49 (35.54)     1:46.44 (37.95)     2:21.43 (34.99)
 14 Alexandra Rimac     14 NBS-MR                    NT    2:21.77          3  
                  31.69     1:08.05 (36.36)     1:45.79 (37.74)     2:21.77 (35.98)
 15 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               2:23.44    2:22.08          2  
                  33.54     1:09.66 (36.12)     1:46.97 (37.31)     2:22.08 (35.11)
 16 Maggie Rhodes       14 SSL-MR               2:26.06    2:22.96          1  
                  32.92     1:09.41 (36.49)     1:46.60 (37.19)     2:22.96 (36.36)
 17 Jazmin Rendon       14 NDAC-MR              2:16.71    2:24.94        
                  32.07     1:08.56 (36.49)     1:46.24 (37.68)     2:24.94 (38.70)
 18 Samantha Cole       14 NBS-MR               2:28.38    2:27.59        
                  33.36     1:11.68 (38.32)     1:50.70 (39.02)     2:27.59 (36.89)
 19 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               2:57.73    2:40.34        
                  35.23     1:16.13 (40.90)     2:00.03 (43.90)     2:40.34 (40.31)
 20 Katelyn Patierno    14 NDAC-MR              2:58.16    2:46.19        
                  37.19     1:19.43 (42.24)     2:03.71 (44.28)     2:46.19 (42.48)
 21 Brianna Hayes       13 SSL-MR               3:00.11    3:14.90        
                                1:35.00 ( )   3:01.00 (1:26.00)     3:14.90 (13.90)
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR              2:09.44         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.68     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR              1:00.21    1:02.47         20  
                  30.69     1:02.47 (31.78)                                        
  2 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              1:07.92    1:07.06         17  
                  33.29     1:07.06 (33.77)                                        
  3 Emma Reining        14 RFAC-MR              1:04.50    1:07.86         16  
                  32.98     1:07.86 (34.88)                                        
  4 Alice Morgan        14 NBS-MR               1:06.73    1:07.97         15  
                  33.32     1:07.97 (34.65)                                        
  5 Naima Mackrel       13 NDAC-MR              1:03.93    1:08.01         14  
                  32.94     1:08.01 (35.07)                                        
  6 Alexandra Rimac     14 NBS-MR               1:21.20    1:10.57         13  
                  34.12     1:10.57 (36.45)                                        
  7 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              1:11.39    1:11.30         12  
                  34.80     1:11.30 (36.50)                                        
  8 Charmaine-Grace Ba  14 Marlins-MR           1:09.94    1:11.40         11  
                  35.09     1:11.40 (36.31)                                        
  9 Olivia Leger        13 MVA-MR               1:12.83    1:12.20          9  
                  35.74     1:12.20 (36.46)                                        
 10 Heather Raleigh     13 Aqua Gems-MR         1:13.07    1:12.76          7  
                  50.00     1:12.76 (22.76)                                        
 11 Corinne DeBeauvern  13 PBAC-MR              1:13.37    1:13.04          6  
                  35.91     1:13.04 (37.13)                                        
 12 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             1:10.56    1:13.10          5  
                  35.68     1:13.10 (37.42)                                        
 13 Katherine Peters    14 MVA-MR               1:15.22    1:13.61          4  
                  36.29     1:13.61 (37.32)                                        
 14 Alexa Sager         14 NBS-MR               1:16.00    1:14.87          3  
                  36.78     1:14.87 (38.09)                                        
 15 Rachel Miller       14 NBS-MR               1:17.56    1:15.90          2  
                  38.36     1:15.90 (37.54)                                        
 16 Nicolette Capalbo   14 SSL-MR               1:16.25    1:15.98          1  
                  37.86     1:15.98 (38.12)                                        
 17 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              1:20.29    1:17.17        
                  38.25     1:17.17 (38.92)                                        
 18 Olivia Wellington   13 PBAC-MR              1:16.33    1:17.84        
                  38.73     1:17.84 (39.11)                                        
 19 Kayla Shea          14 SSL-MR               1:18.95    1:21.66        
 20 Erin Brett          13 SSL-MR               1:23.87    1:22.78        
                  39.48     1:22.78 (43.30)                                        
 21 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               1:24.13    1:22.95        
 22 Hailey Davisberg    13 Marlins-MR           1:25.47    1:23.76        
                  41.48     1:23.76 (42.28)                                        
 23 Brianna Hayes       13 SSL-MR               1:52.43    1:52.80        
 -- Samantha Cole       14 NBS-MR               1:23.51         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  39.41          DQ (41.24)                                        
 -- Penelope Ho         13 SSL-MR               1:09.91         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR              2:13.87    2:20.45         20  
                  32.50     1:07.53 (35.03)     1:44.03 (36.50)     2:20.45 (36.42)
  2 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              2:26.79    2:24.76         17  
                  34.36     1:11.72 (37.36)     1:49.51 (37.79)     2:24.76 (35.25)
  3 Emma Reining        14 RFAC-MR              2:20.22    2:25.91         16  
                  34.49     1:11.85 (37.36)     1:50.03 (38.18)     2:25.91 (35.88)
  4 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              2:30.47    2:26.73         15  
                  35.28     1:11.90 (36.62)     1:49.50 (37.60)     2:26.73 (37.23)
  5 Jazmin Rendon       14 NDAC-MR              2:20.72    2:30.83         14  
                  33.34     1:10.18 (36.84)   2:16.00 (1:05.82)     2:30.83 (14.83)
  6 Alexandra Rimac     14 NBS-MR                    NT    2:31.72         13  
                  34.20     1:13.40 (39.20)     1:53.84 (40.44)     2:31.72 (37.88)
  7 Maggie Rhodes       14 SSL-MR               2:36.00    2:31.79         12  
                  36.82     1:15.35 (38.53)     1:54.03 (38.68)     2:31.79 (37.76)
  8 Olivia Leger        13 MVA-MR               2:31.42    2:31.87         11  
                  35.45     1:13.99 (38.54)     1:53.32 (39.33)     2:31.87 (38.55)
  9 Penelope Ho         13 SSL-MR               2:35.74    2:32.63          9  
                  35.81     1:14.27 (38.46)     1:54.14 (39.87)     2:32.63 (38.49)
 10 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR                   NT    2:34.20          7  
                  35.94     1:14.71 (38.77)     1:55.09 (40.38)     2:34.20 (39.11)
 11 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             2:29.62    2:34.34          6  
                  35.93     1:14.40 (38.47)     1:55.65 (41.25)     2:34.34 (38.69)
 12 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR                   NT    2:44.10          5  
                  40.27     1:21.41 (41.14)     2:03.57 (42.16)     2:44.10 (40.53)
 13 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               3:00.67    2:54.19          4  
                                1:39.00 ( )     2:14.00 (35.00)     2:54.19 (40.19)
 -- Alexa Sager         14 NBS-MR               2:41.88         NS        
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR              2:43.70         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:06.70     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              1:15.40    1:16.04         20  
                  37.22     1:16.04 (38.82)                                        
  2 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              1:15.35    1:17.07         17  
                  36.89     1:17.07 (40.18)                                        
  3 Kate Sistare        14 NDAC-MR              1:18.56    1:18.48         16  
                  37.29     1:18.48 (41.19)                                        
  4 Ina Elcott          14 RFAC-MR              1:18.50    1:20.22         15  
                  38.01     1:20.22 (42.21)                                        
  5 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              1:23.47    1:20.29         14  
                  38.14     1:20.29 (42.15)                                        
  6 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              1:23.59    1:22.54         13  
                  39.05     1:22.54 (43.49)                                        
  7 Katherine Peters    14 MVA-MR               1:26.50    1:23.57         12  
                  39.74     1:23.57 (43.83)                                        
  8 Katelyn Patierno    14 NDAC-MR              1:28.15    1:24.03         11  
                  40.16     1:24.03 (43.87)                                        
  9 Emma Reining        14 RFAC-MR              1:27.08    1:26.31          9  
                  40.48     1:26.31 (45.83)                                        
 10 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               1:30.88    1:28.56          7  
                  43.13     1:28.56 (45.43)                                        
 11 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             1:26.64    1:28.99          6  
                  41.53     1:28.99 (47.46)                                        
 12 Samantha Cole       14 NBS-MR               1:34.59    1:29.46          5  
                  42.18     1:29.46 (47.28)                                        
 13 Alexa Sager         14 NBS-MR               1:30.79    1:34.39          4  
                  44.97     1:34.39 (49.42)                                        
 14 Penelope Ho         13 SSL-MR               1:32.74    1:34.54          3  
                  45.54     1:34.54 (49.00)                                        
 15 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               1:44.92    1:38.75          2  
                  47.79     1:38.75 (50.96)                                        
 16 Kylie Dul           13 Aqua Gems-MR         1:52.89    1:54.78          1  
                  51.62   1:54.78 (1:03.16)                                        
 -- Brianna Hayes       13 SSL-MR               1:57.75         DQ        
      Downward butterfly kick
                2:06.76              DQ ( )                                        
 -- Chloe Jackson       14 RFAC-MR              1:13.19         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rebecca Baione      13 RFAC-MR                   NT    2:41.33         20  
                  38.21     1:19.13 (40.92)     2:01.08 (41.95)     2:41.33 (40.25)
  2 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              2:44.60    2:49.67         17  
                  39.80     1:23.20 (43.40)     2:07.01 (43.81)     2:49.67 (42.66)
  3 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR                   NT    2:57.32         16  
                  41.17     1:25.87 (44.70)     2:11.72 (45.85)     2:57.32 (45.60)
  4 Samantha Cole       14 NBS-MR               3:21.31    3:11.87         15  
                  43.83     1:34.75 (50.92)     2:23.01 (48.26)     3:11.87 (48.86)
  5 Erin Brett          13 SSL-MR               3:11.54    3:21.16         14  
                  44.63     1:35.51 (50.88)     2:28.58 (53.07)     3:21.16 (52.58)
 -- Madeline Callahan   14 Aqua Gems-MR         2:40.98         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.84     10/1998 Annie Mantey, MSC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR              1:02.23    1:04.04         20  
                  30.94     1:04.04 (33.10)                                        
  2 Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              1:07.42    1:06.05         17  
                  30.60     1:06.05 (35.45)                                        
  3 Alice Morgan        14 NBS-MR               1:09.96    1:07.10         16  
                  30.73     1:07.10 (36.37)                                        
  4 Emma Reining        14 RFAC-MR              1:20.10    1:07.28         15  
                  30.85     1:07.28 (36.43)                                        
  5 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              1:06.89    1:08.20         14  
                  32.48     1:08.20 (35.72)                                        
  6 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              1:10.15    1:08.31         13  
                  32.17     1:08.31 (36.14)                                        
  7 Naima Mackrel       13 NDAC-MR              1:07.31    1:09.35         12  
                  30.97     1:09.35 (38.38)                                        
  8 Nicolette Capalbo   14 SSL-MR               1:16.77    1:11.93         11  
                  34.78     1:11.93 (37.15)                                        
  9 Alexa Sager         14 NBS-MR               1:17.31    1:12.70          9  
                  33.83     1:12.70 (38.87)                                        
 10 Hailey Davisberg    13 Marlins-MR                NT    1:14.75          7  
                  34.25     1:14.75 (40.50)                                        
 11 Kayla Shea          14 SSL-MR               1:18.27    1:15.83          6  
                  34.37     1:15.83 (41.46)                                        
 12 Alexandra Rimac     14 NBS-MR               1:24.12    1:16.07          5  
                  33.14     1:16.07 (42.93)                                        
 13 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             1:22.56    1:16.41          4  
                  35.16     1:16.41 (41.25)                                        
 14 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               1:21.53    1:17.21          3  
                  36.67     1:17.21 (40.54)                                        
 15 Rachel Miller       14 NBS-MR               1:24.75    1:17.36          2  
                  36.05     1:17.36 (41.31)                                        
 16 Selin Karadeniz     13 RFAC-MR              1:19.91    1:17.76          1  
                  35.78     1:17.76 (41.98)                                        
 17 Olivia Leger        13 MVA-MR               1:29.55    1:19.17        
                  35.43     1:19.17 (43.74)                                        
 18 Sophie Hamilton     13 SSL-MR               1:35.52    1:30.25        
                  41.56     1:30.25 (48.69)                                        
 -- Penelope Ho         13 SSL-MR               1:18.51         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ina Elcott          14 RFAC-MR              2:18.68    2:21.28         20  
                  31.05     1:05.06 (34.01)     1:48.73 (43.67)     2:21.28 (32.55)
  2 Julia Caldwell      14 RFAC-MR              2:24.95    2:26.65         17  
                  33.05     1:11.80 (38.75)     1:53.45 (41.65)     2:26.65 (33.20)
  3 Emma Reining        14 RFAC-MR              2:20.68    2:27.33         16  
                  30.75     1:07.78 (37.03)     1:54.83 (47.05)     2:27.33 (32.50)
  4 Rebecca Baione      13 RFAC-MR              2:29.33    2:27.35         15  
                  32.68     1:09.96 (37.28)     1:52.92 (42.96)     2:27.35 (34.43)
  5 Naima Mackrel       13 NDAC-MR              2:22.87    2:29.23         14  
                  30.78     1:09.26 (38.48)     1:54.59 (45.33)     2:29.23 (34.64)
  6 Alice Morgan        14 NBS-MR               2:30.16    2:31.04         13  
                  30.93     1:08.36 (37.43)     1:57.27 (48.91)     2:31.04 (33.77)
  7 Alexa Sager         14 NBS-MR               2:38.78    2:35.18         12  
                  34.07     1:13.98 (39.91)     2:02.00 (48.02)     2:35.18 (33.18)
  8 Rachel Miller       14 NBS-MR               2:36.84    2:35.71         11  
                  37.04     1:17.41 (40.37)     2:02.62 (45.21)     2:35.71 (33.09)
  9 Nicolette Capalbo   14 SSL-MR               2:43.65    2:39.42          9  
                  35.74     1:14.04 (38.30)     2:03.08 (49.04)     2:39.42 (36.34)
 10 Sabine Smith        13 UNRFA-MR             2:38.37    2:40.63          7  
                  35.27     1:15.40 (40.13)     2:06.20 (50.80)     2:40.63 (34.43)
 11 Alexandra Rimac     14 NBS-MR               2:53.67    2:43.51          6  
                  33.53     1:12.65 (39.12)     2:07.94 (55.29)     2:43.51 (35.57)
 12 Kayla Shea          14 SSL-MR               2:47.56    2:44.30          5  
                  34.92     1:19.21 (44.29)     2:07.90 (48.69)     2:44.30 (36.40)
 13 Colleen Kane        13 PBAC-MR              2:50.56    2:56.13          4  
                  41.40     1:24.33 (42.93)     2:19.05 (54.72)     2:56.13 (37.08)
 -- Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               2:49.04         DQ        
      Scissors kick - breast
                  36.61     1:18.83 (42.22)     2:07.41 (48.58)          DQ (35.52)
 -- Brianna Hayes       13 SSL-MR               3:15.12         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  47.42     1:47.08 (59.66)   3:01.87 (1:14.79)          DQ (54.23)
 -- Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              2:35.39         DQ        
      One hand touch - breast
                  32.90     1:10.56 (37.66)     1:59.48 (48.92)          DQ (33.40)
 -- Heidi Simpfenderfe  13 RFAC-MR              2:31.88         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                  31.93     1:09.51 (37.58)     1:54.92 (45.41)          DQ (32.43)
 -- Penelope Ho         13 SSL-MR               2:44.38         NS        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.06     10/1997 Brooke Davey, NBS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Danielle Fergus     15 RFAC-MR                25.08      26.29         20  
  2 Bana Hadid          16 NBS-MR                 25.72      26.43         17  
  3 Widad Munera        22 NBS-MR                 25.81      26.47         16  
  4 Nicole Liddy        17 SSL-MR                 27.74      27.02         15  
  5 Lillian Oyen-Ustad  15 NDAC-MR                26.19      27.14         14  
  6 Heather Stratica    17 RFAC-MR                26.59      27.77         13  
  7 Rachel Guerrieri    15 Marlins-MR             29.46      27.88         12  
  8 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR                26.21      28.43         11  
  9 Caroline Cole       15 NBS-MR                 33.83      28.45          9  
 10 Naomi Nunez         17 RFAC-MR                27.84      28.54          7  
 11 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR                27.84      28.84          6  
 12 Charmaine-Grace Ba  14 Marlins-MR             28.61      28.95          5  
 13 Emily Mance         17 RFAC-MR                28.59      28.98          4  
 14 Sarah Rosenbloom    17 NDAC-MR                29.65      29.03          3  
 15 Rachel Baione       16 RFAC-MR                29.05      29.75          2  
 16 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR                 29.46      29.86          1  
 17 Dana Citrin         15 SSL-MR                 29.61      30.28        
 18 Emily Kessler       17 CSD-MR                 29.53      30.66        
 19 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT      31.14        
 20 Eunice Cho          15 SSL-MR                 31.53      31.57        
 21 Hannah Campagna     11 NDAC-MR                33.74      33.44        
 22 Becca Rosen         16 Marlins-MR             38.88      39.48        
 -- Katie Ullinger      17 RFAC-MR                25.36         DQ        
      False start
 -- Sarah Izzo          17 NDAC-MR                29.36         NS        
 -- Emily Woodruff      15 NBS-MR                 30.38         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Widad Munera        22 NBS-MR                 54.09      56.08         20  
                  26.87       56.08 (29.21)                                        
  2 Kate Bergin         15 RFAC-MR                56.08      56.91         17  
                  27.61       56.91 (29.30)                                        
  3 Katie Ullinger      17 RFAC-MR                55.10      57.75         16  
                  27.90       57.75 (29.85)                                        
  4 Katelyn Bauersachs  17 PBAC-MR                58.74      58.19         15  
                  28.18       58.19 (30.01)                                        
  5 Heather Stratica    17 RFAC-MR                58.13      59.36         14  
                  28.63       59.36 (30.73)                                        
  6 Caroline Cole       15 NBS-MR               1:01.15    1:00.13         13  
                  29.16     1:00.13 (30.97)                                        
  7 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR                55.92    1:00.64         12  
                  28.73     1:00.64 (31.91)                                        
  8 Emily Mance         17 RFAC-MR                59.07    1:01.12         11  
                  29.56     1:01.12 (31.56)                                        
  9 Naomi Nunez         17 RFAC-MR                58.58    1:01.38          9  
                  28.59     1:01.38 (32.79)                                        
 10 Danielle Fergus     15 RFAC-MR                56.24    1:01.43          7  
                  27.94     1:01.43 (33.49)                                        
 11 Rachel Guerrieri    15 Marlins-MR           1:04.25    1:01.53          6  
                  29.46     1:01.53 (32.07)                                        
 12 Charmaine-Grace Ba  14 Marlins-MR           1:02.77    1:01.99          5  
                  30.12     1:01.99 (31.87)                                        
 13 Sarah Rosenbloom    17 NDAC-MR              1:07.00    1:02.94          4  
                  30.09     1:02.94 (32.85)                                        
 14 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              1:00.74    1:03.27          3  
                  29.78     1:03.27 (33.49)                                        
 15 Emily Woodruff      15 NBS-MR               1:05.34    1:03.97          2  
                  30.77     1:03.97 (33.20)                                        
 16 Rachel Baione       16 RFAC-MR              1:03.33    1:04.20          1  
                  31.00     1:04.20 (33.20)                                        
 17 Claire Williams     15 NBS-MR               1:05.60    1:05.18        
                  31.00     1:05.18 (34.18)                                        
 18 Dana Citrin         15 SSL-MR               1:05.78    1:05.29        
                  31.36     1:05.29 (33.93)                                        
 19 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               1:05.38    1:05.47        
                  31.31     1:05.47 (34.16)                                        
 20 Erika Samovici      15 SSL-MR               1:07.03    1:07.46        
                  32.12     1:07.46 (35.34)                                        
 21 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    1:07.47        
                  32.41     1:07.47 (35.06)                                        
 22 Colleen Kane        13 PBAC-MR              1:08.96    1:08.09        
                  33.15     1:08.09 (34.94)                                        
 23 Hannah Campagna     11 NDAC-MR              1:25.66    1:13.48        
                  33.53     1:13.48 (39.95)                                        
 24 Sarah Quade         15 MVA-MR               1:17.22    1:13.59        
                  34.70     1:13.59 (38.89)                                        
 25 Becca Rosen         16 Marlins-MR           1:27.48    1:24.68        
                  39.83     1:24.68 (44.85)                                        
 -- Madeline Callahan   14 Aqua Gems-MR         1:00.11         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   5:01.96  10/16/2010 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         15 RFAC-MR              5:12.42    5:17.82         20  
                  29.18     1:00.65 (31.47)     1:32.49 (31.84)     2:04.79 (32.30)
        2:36.82 (32.03)     3:09.03 (32.21)     3:41.50 (32.47)     4:13.95 (32.45)
        4:46.14 (32.19)     5:17.82 (31.68)                                        
  2 Emily Mance         17 RFAC-MR              5:25.38    5:33.63         17  
                  30.24     1:02.76 (32.52)     1:36.13 (33.37)     2:09.84 (33.71)
        2:43.48 (33.64)     3:17.69 (34.21)     3:51.78 (34.09)     4:26.19 (34.41)
        5:00.06 (33.87)     5:33.63 (33.57)                                        
  3 Katelyn Bauersachs  17 PBAC-MR              5:32.67    5:35.85         16  
                  30.00     1:02.86 (32.86)     1:36.61 (33.75)     2:10.65 (34.04)
        2:44.96 (34.31)     3:19.50 (34.54)     3:54.54 (35.04)     4:29.11 (34.57)
        5:03.23 (34.12)     5:35.85 (32.62)                                        
  4 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              5:31.06    5:37.06         15  
                  30.89     1:04.09 (33.20)     1:38.23 (34.14)     2:12.34 (34.11)
        2:46.71 (34.37)     3:21.38 (34.67)     3:55.80 (34.42)     4:30.27 (34.47)
        5:04.90 (34.63)     5:37.06 (32.16)                                        
  5 Jennifer Paul       12 NBS-MR               5:37.88    5:37.14         14  
                  29.35     1:02.17 (32.82)     1:36.82 (34.65)     2:11.45 (34.63)
        2:46.19 (34.74)     3:20.40 (34.21)     3:55.32 (34.92)     4:30.55 (35.23)
        5:04.75 (34.20)     5:37.14 (32.39)                                        
  6 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              5:49.31    5:51.99         13  
                  30.54     1:04.72 (34.18)     1:39.83 (35.11)     2:15.64 (35.81)
        2:50.64 (35.00)     3:27.22 (36.58)     4:04.11 (36.89)     4:40.85 (36.74)
        5:16.98 (36.13)     5:51.99 (35.01)                                        
  7 Heather Stratica    17 RFAC-MR              5:37.37    5:52.87         12  
                  31.02     1:05.34 (34.32)     1:40.90 (35.56)     2:16.83 (35.93)
        2:53.01 (36.18)     3:29.26 (36.25)     4:05.62 (36.36)     4:42.18 (36.56)
        5:17.81 (35.63)     5:52.87 (35.06)                                        
  8 Makayla Pfeifer     13 PBAC-MR              5:52.63    5:58.71         11  
                  31.30     1:06.55 (35.25)     1:43.43 (36.88)     2:20.36 (36.93)
        2:57.02 (36.66)     3:34.60 (37.58)     4:11.02 (36.42)     4:48.05 (37.03)
        5:25.06 (37.01)     5:58.71 (33.65)                                        
  9 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              5:36.36    6:00.92          9  
                  32.69     1:08.33 (35.64)     1:44.94 (36.61)     2:22.15 (37.21)
        2:59.37 (37.22)     3:36.86 (37.49)     4:14.24 (37.38)     4:50.24 (36.00)
        5:26.28 (36.04)     6:00.92 (34.64)                                        
 10 Rachel Miller       14 NBS-MR               6:00.14    6:01.82          7  
                  32.99     1:08.86 (35.87)     1:45.75 (36.89)     2:23.12 (37.37)
        2:59.84 (36.72)     3:36.70 (36.86)     4:14.07 (37.37)     4:50.23 (36.16)
        5:26.89 (36.66)     6:01.82 (34.93)                                        
 11 Emily Woodruff      15 NBS-MR               6:05.75    6:02.38          6  
                  32.83     1:09.68 (36.85)     1:46.75 (37.07)     2:24.04 (37.29)
        3:01.16 (37.12)     3:38.15 (36.99)     4:14.98 (36.83)     4:51.94 (36.96)
        5:28.23 (36.29)     6:02.38 (34.15)                                        
 12 Olivia Leger        13 MVA-MR               6:00.52    6:15.20          5  
                  31.64     1:08.14 (36.50)     1:45.76 (37.62)     2:23.87 (38.11)
        3:02.85 (38.98)     3:41.41 (38.56)     4:20.79 (39.38)     4:59.66 (38.87)
        5:37.90 (38.24)     6:15.20 (37.30)                                        
 13 Kaylee DeBenedictu  14 NBS-MR               6:13.72    6:17.03          4  
                  34.25     1:12.10 (37.85)     1:50.93 (38.83)     2:30.05 (39.12)
        3:09.29 (39.24)     3:48.67 (39.38)     4:26.45 (37.78)     5:04.61 (38.16)
        5:42.54 (37.93)     6:17.03 (34.49)                                        
 14 Rachel Baione       16 RFAC-MR              6:19.07    6:17.26          3  
                  33.81     1:10.58 (36.77)     1:48.65 (38.07)     2:26.94 (38.29)
        3:05.37 (38.43)     3:44.29 (38.92)     4:23.33 (39.04)     5:02.41 (39.08)
        5:41.00 (38.59)     6:17.26 (36.26)                                        
 15 Ashley German       12 NBS-MR               6:18.33    6:23.75          2  
                  34.22     1:12.51 (38.29)     1:52.27 (39.76)     2:32.00 (39.73)
        3:11.56 (39.56)     3:50.04 (38.48)     4:29.54 (39.50)     5:08.15 (38.61)
        5:47.40 (39.25)     6:23.75 (36.35)                                        
 16 Katherine Peters    14 MVA-MR               6:50.39    6:31.35          1  
                  35.64     1:13.15 (37.51)     1:52.18 (39.03)     2:32.42 (40.24)
        3:12.72 (40.30)     3:52.34 (39.62)     4:32.80 (40.46)     5:13.37 (40.57)
        5:54.85 (41.48)     6:31.35 (36.50)                                        
 17 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    6:31.46        
                  34.82     1:12.68 (37.86)     1:51.98 (39.30)     2:31.73 (39.75)
        3:10.86 (39.13)     3:50.95 (40.09)     4:30.64 (39.69)     5:11.59 (40.95)
        5:51.73 (40.14)     6:31.46 (39.73)                                        
 18 Jillian Bunch       12 NBS-MR               6:39.00    6:35.81        
                  35.12     1:14.67 (39.55)     1:54.36 (39.69)     2:34.25 (39.89)
        3:14.73 (40.48)     3:54.76 (40.03)     4:35.69 (40.93)     5:15.54 (39.85)
        5:56.99 (41.45)     6:35.81 (38.82)                                        
 19 Katie Boncek        16 PBAC-MR              6:32.45    6:36.50        
                  34.33     1:11.09 (36.76)     1:51.07 (39.98)     2:31.99 (40.92)
        3:13.42 (41.43)     3:54.37 (40.95)     4:36.50 (42.13)     5:17.65 (41.15)
        5:58.41 (40.76)     6:36.50 (38.09)                                        
 20 Sarah Quade         15 MVA-MR               7:45.52    6:52.14        
                  36.48     1:17.12 (40.64)     1:59.46 (42.34)     2:41.63 (42.17)
        3:24.79 (43.16)     4:08.05 (43.26)     4:50.73 (42.68)     5:32.44 (41.71)
        6:13.24 (40.80)     6:52.14 (38.90)                                        
 21 Jamie Forbes        11 NBS-MR               7:58.67    7:32.85        
                  39.92     1:25.74 (45.82)     2:11.98 (46.24)     2:58.67 (46.69)
        3:45.67 (47.00)     4:32.22 (46.55)     5:18.41 (46.19)     6:04.87 (46.46)
        6:50.71 (45.84)     7:32.85 (42.14)                                        
 -- Adelle Leger        10 MVA-MR                    NT         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         15 RFAC-MR                59.03    1:00.17         20  
                  29.52     1:00.17 (30.65)                                        
  2 Bana Hadid          16 NBS-MR                 57.57    1:02.42         17  
                  30.46     1:02.42 (31.96)                                        
  3 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              1:00.40    1:02.68         16  
                  30.67     1:02.68 (32.01)                                        
  4 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              1:02.77    1:06.41         15  
                  32.75     1:06.41 (33.66)                                        
  5 Emily Mance         17 RFAC-MR              1:05.90    1:07.90         14  
                  33.19     1:07.90 (34.71)                                        
  6 Kelly Carey         14 SSL-MR               1:13.17    1:09.03         13  
                  33.98     1:09.03 (35.05)                                        
  7 Caroline Cole       15 NBS-MR               1:10.06    1:09.37         12  
                  34.38     1:09.37 (34.99)                                        
  8 Heather Stratica    17 RFAC-MR              1:08.41    1:10.30         11  
                  33.67     1:10.30 (36.63)                                        
  9 Meghan Hartigan     15 SSL-MR               1:05.17    1:10.34          9  
                  33.73     1:10.34 (36.61)                                        
 10 Madison Scanlon     15 SSL-MR               1:09.92    1:10.78          7  
                  35.30     1:10.78 (35.48)                                        
 11 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              1:08.10    1:11.62          6  
                  34.75     1:11.62 (36.87)                                        
 12 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              1:07.79    1:11.89          5  
                  35.19     1:11.89 (36.70)                                        
 13 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               1:11.14    1:12.60          4  
                  34.91     1:12.60 (37.69)                                        
 14 Rachel Baione       16 RFAC-MR              1:11.49    1:12.67          3  
                  35.49     1:12.67 (37.18)                                        
 15 Alyssa Burke        15 SSL-MR               1:12.19    1:12.85          2  
                  35.41     1:12.85 (37.44)                                        
 16 Emily Kessler       17 CSD-MR               1:13.11    1:13.04          1  
                  35.37     1:13.04 (37.67)                                        
 17 Claire Williams     15 NBS-MR               1:10.11    1:13.11        
                  35.66     1:13.11 (37.45)                                        
 18 Emily Woodruff      15 NBS-MR               1:21.30    1:18.09        
                  38.13     1:18.09 (39.96)                                        
 19 Katie Boncek        16 PBAC-MR              1:14.47    1:19.68        
                  36.98     1:19.68 (42.70)                                        
 20 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    1:23.02        
                  41.07     1:23.02 (41.95)                                        
 21 Sam Galeano         12 CSD-MR               1:26.65    1:25.32        
 22 Kylie Dul           13 Aqua Gems-MR              NT    1:40.11        
                  48.01     1:40.11 (52.10)                                        
 23 Becca Rosen         16 Marlins-MR           1:47.81    1:46.22        
                  50.73     1:46.22 (55.49)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:04.86  10/27/2002 Michelle A Coombs, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         15 RFAC-MR              2:07.08    2:11.82         20  
                  31.45     1:04.61 (33.16)     1:38.53 (33.92)     2:11.82 (33.29)
  2 Bana Hadid          16 NBS-MR               2:07.58    2:13.82         17  
                  32.30     1:05.82 (33.52)     1:39.59 (33.77)     2:13.82 (34.23)
  3 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              2:12.94    2:18.32         16  
                  33.33     1:08.06 (34.73)     1:43.38 (35.32)     2:18.32 (34.94)
  4 Nicole Liddy        17 SSL-MR               2:25.09    2:18.88         15  
                  32.32     1:06.69 (34.37)     1:42.59 (35.90)     2:18.88 (36.29)
  5 Lillian Oyen-Ustad  15 NDAC-MR              2:20.04    2:21.27         14  
                  32.88     1:08.55 (35.67)     1:44.92 (36.37)     2:21.27 (36.35)
  6 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              2:15.12    2:22.12         13  
                  34.38     1:09.92 (35.54)     1:46.31 (36.39)     2:22.12 (35.81)
  7 Emily Mance         17 RFAC-MR              2:19.26    2:24.28         12  
                  34.39     1:10.28 (35.89)     1:47.38 (37.10)     2:24.28 (36.90)
  8 Naomi Nunez         17 RFAC-MR              2:21.65    2:26.21         11  
                  34.27     1:10.32 (36.05)     1:47.87 (37.55)     2:26.21 (38.34)
  9 Caroline Cole       15 NBS-MR               2:29.66    2:30.95          9  
                  36.46     1:14.28 (37.82)     1:52.67 (38.39)     2:30.95 (38.28)
 10 Heather Stratica    17 RFAC-MR              2:25.03    2:31.68          7  
                  36.65     1:15.00 (38.35)     1:53.93 (38.93)     2:31.68 (37.75)
 11 Rachel Baione       16 RFAC-MR              2:30.03    2:35.07          6  
                  36.59     1:15.17 (38.58)     1:55.40 (40.23)     2:35.07 (39.67)
 12 Claire Williams     15 NBS-MR               2:27.82    2:37.33          5  
                  36.40     1:16.33 (39.93)     1:57.00 (40.67)     2:37.33 (40.33)
 13 Eunice Cho          15 SSL-MR               2:37.54    2:37.58          4  
                  18.29       58.75 (40.46)     1:40.17 (41.42)     2:37.58 (57.41)
 14 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               2:40.55    2:39.55          3  
                  18.37       58.97 (40.60)     1:41.00 (42.03)     2:39.55 (58.55)
 15 Emily Woodruff      15 NBS-MR               2:47.45    2:41.34          2  
                  19.56     1:00.19 (40.63)     1:41.73 (41.54)     2:41.34 (59.61)
 16 Erika Samovici      15 SSL-MR               2:49.16    2:51.78          1  
                  20.62     1:04.50 (43.88)     1:49.14 (44.64)   2:51.78 (1:02.64)
 17 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    2:56.46        
                  22.38     1:05.82 (43.44)     1:51.62 (45.80)   2:56.46 (1:04.84)
 18 Sarah Quade         15 MVA-MR                    NT    2:58.72        
                  23.36     1:08.48 (45.12)     1:56.64 (48.16)   2:58.72 (1:02.08)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              1:15.32    1:17.53         20  
                  36.99     1:17.53 (40.54)                                        
  2 Kate Bergin         15 RFAC-MR              1:18.51    1:17.61         17  
                  37.21     1:17.61 (40.40)                                        
  3 Rachel Guerrieri    15 Marlins-MR           1:17.80    1:17.82         16  
                  36.65     1:17.82 (41.17)                                        
  4 Lillian Oyen-Ustad  15 NDAC-MR              1:16.68    1:17.90         15  
                  37.47     1:17.90 (40.43)                                        
  5 Caroline Cole       15 NBS-MR               1:36.72    1:18.21         14  
                  36.71     1:18.21 (41.50)                                        
  6 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              1:19.34    1:19.30         13  
                  38.09     1:19.30 (41.21)                                        
  7 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              1:12.75    1:19.43         12  
                  38.23     1:19.43 (41.20)                                        
  8 Sarah Izzo          17 NDAC-MR              1:15.02    1:20.31         11  
                  38.46     1:20.31 (41.85)                                        
  9 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              1:19.83    1:20.95          9  
                  38.20     1:20.95 (42.75)                                        
 10 Nicole Liddy        17 SSL-MR               1:23.86    1:21.44          7  
                  38.69     1:21.44 (42.75)                                        
 11 Rachel Baione       16 RFAC-MR              1:18.44    1:22.07          6  
                  38.84     1:22.07 (43.23)                                        
 12 Dana Citrin         15 SSL-MR               1:24.88    1:23.31          5  
                  40.16     1:23.31 (43.15)                                        
 13 Heather Stratica    17 RFAC-MR              1:21.81    1:23.92          4  
                  40.10     1:23.92 (43.82)                                        
 14 Eunice Cho          15 SSL-MR               1:23.80    1:24.00          3  
                  39.17     1:24.00 (44.83)                                        
 15 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    1:27.16          2  
                  42.01     1:27.16 (45.15)                                        
 16 Naomi Nunez         17 RFAC-MR              1:24.10    1:27.83          1  
                  41.74     1:27.83 (46.09)                                        
 17 Olivia Wellington   13 PBAC-MR              1:23.46    1:27.90        
                  42.78     1:27.90 (45.12)                                        
 18 Erika Samovici      15 SSL-MR               1:31.17    1:29.36        
                  42.05     1:29.36 (47.31)                                        
 18 Hannah Campagna     11 NDAC-MR              1:30.59    1:29.36        
                  41.42     1:29.36 (47.94)                                        
 20 Emily Mance         17 RFAC-MR              1:23.45    1:31.09        
                  42.84     1:31.09 (48.25)                                        
 21 Claire Williams     15 NBS-MR               1:36.10    1:31.12        
                  43.61     1:31.12 (47.51)                                        
 22 Emily Kessler       17 CSD-MR               1:30.95    1:33.03        
                  43.87     1:33.03 (49.16)                                        
 23 Sarah Quade         15 MVA-MR               1:47.04    1:34.00        
                  43.59     1:34.00 (50.41)                                        
 24 Becca Rosen         16 Marlins-MR           1:56.32    1:54.44        
                  53.35   1:54.44 (1:01.09)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:27.79  10/26/2003 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              2:39.48    2:44.65         20  
                  37.26     1:19.72 (42.46)     2:02.20 (42.48)     2:44.65 (42.45)
  2 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              2:35.82    2:45.94         17  
                  37.19     1:19.33 (42.14)     2:03.30 (43.97)     2:45.94 (42.64)
  3 Caitlin Leary       15 SSL-MR               2:44.47    2:48.02         16  
                  38.80     1:20.93 (42.13)     2:04.61 (43.68)     2:48.02 (43.41)
  4 Meghan Hartigan     15 SSL-MR               2:46.98    2:53.39         15  
                  38.66     1:22.23 (43.57)     2:07.61 (45.38)     2:53.39 (45.78)
  5 Sarah Izzo          17 NDAC-MR              2:42.48    2:54.23         14  
                  38.04     1:22.60 (44.56)     2:08.24 (45.64)     2:54.23 (45.99)
  6 Alyssa Burke        15 SSL-MR               2:56.88    2:54.93         13  
                  40.06     1:24.74 (44.68)     2:10.71 (45.97)     2:54.93 (44.22)
  7 Sarah Quade         15 MVA-MR               3:37.38    3:19.60         12  
                  44.69     1:36.91 (52.22)     2:30.51 (53.60)     3:19.60 (49.09)
  8 Adelle Leger        10 MVA-MR                    NT    3:34.72         11  
                  48.19     1:43.49 (55.30)     2:40.69 (57.20)     3:34.72 (54.03)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          16 NBS-MR                 59.15    1:01.57         20  
                  28.36     1:01.57 (33.21)                                        
  2 Kate Bergin         15 RFAC-MR              1:03.18    1:02.48         17  
                  30.42     1:02.48 (32.06)                                        
  3 Widad Munera        22 NBS-MR               1:08.94    1:06.04         16  
                  30.32     1:06.04 (35.72)                                        
  4 Madison Scanlon     15 SSL-MR               1:06.43    1:07.00         15  
                  31.57     1:07.00 (35.43)                                        
  5 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR                59.46    1:07.19         14  
                  31.57     1:07.19 (35.62)                                        
  6 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              1:01.34    1:07.46         13  
                  31.34     1:07.46 (36.12)                                        
  7 Emily Mance         17 RFAC-MR              1:13.79    1:10.57         12  
                  33.39     1:10.57 (37.18)                                        
  8 Heather Stratica    17 RFAC-MR              1:09.75    1:10.82         11  
                  32.91     1:10.82 (37.91)                                        
  9 Caitlin Leary       15 SSL-MR               1:07.97    1:11.07          9  
                  32.60     1:11.07 (38.47)                                        
 10 Sarah Izzo          17 NDAC-MR              1:08.28    1:12.35          7  
                  33.18     1:12.35 (39.17)                                        
 11 Rachel Baione       16 RFAC-MR              1:11.11    1:14.35          6  
                  34.84     1:14.35 (39.51)                                        
 12 Emily Kessler       17 CSD-MR               1:12.19    1:16.55          5  
                  35.10     1:16.55 (41.45)                                        
 13 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               1:21.05    1:20.78          4  
                  35.32     1:20.78 (45.46)                                        
 14 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    1:20.86          3  
                  37.86     1:20.86 (43.00)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:08.25  10/16/2010 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          16 NBS-MR               2:10.02    2:14.72         20  
                  29.49     1:03.47 (33.98)     1:38.71 (35.24)     2:14.72 (36.01)
  2 Kate Bergin         15 RFAC-MR              2:12.91    2:16.46         17  
                  31.02     1:05.51 (34.49)     1:41.13 (35.62)     2:16.46 (35.33)
  3 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              2:12.77    2:22.39         16  
                  33.34     1:08.94 (35.60)     1:45.63 (36.69)     2:22.39 (36.76)
  4 Charmaine-Grace Ba  14 Marlins-MR           2:38.64    2:26.04         15  
                  33.16     1:08.92 (35.76)     1:47.45 (38.53)     2:26.04 (38.59)
  5 Jennifer Paul       12 NBS-MR               2:33.81    2:31.97         14  
                  33.77     1:11.99 (38.22)     1:51.40 (39.41)     2:31.97 (40.57)
  6 Paige Bacigal       11 NBS-MR               2:45.18    2:53.38         13  
                  39.30     1:23.04 (43.74)     2:08.64 (45.60)     2:53.38 (44.74)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:10.22  10/28/2001 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         15 RFAC-MR              2:15.19    2:15.41         20  
                  29.44     1:01.78 (32.34)     1:43.55 (41.77)     2:15.41 (31.86)
  2 Madison Scanlon     15 SSL-MR               2:25.25    2:22.59         17  
                  30.85     1:07.78 (36.93)     1:50.57 (42.79)     2:22.59 (32.02)
  3 Danielle Fergus     15 RFAC-MR              2:17.00    2:22.65         16  
                  30.29     1:06.17 (35.88)     1:50.41 (44.24)     2:22.65 (32.24)
  4 Katie Ullinger      17 RFAC-MR              2:20.81    2:22.92         15  
                  31.50     1:06.79 (35.29)     1:50.51 (43.72)     2:22.92 (32.41)
  5 Heather Stratica    17 RFAC-MR              2:25.40    2:28.41         14  
                  31.93     1:10.35 (38.42)     1:55.47 (45.12)     2:28.41 (32.94)
  6 Kayla Weckesser     16 NDAC-MR              2:25.76    2:28.71         13  
                  30.85     1:10.73 (39.88)     1:53.76 (43.03)     2:28.71 (34.95)
  7 Rachel Baione       16 RFAC-MR              2:30.80    2:31.44         12  
                  34.67     1:11.92 (37.25)     1:56.90 (44.98)     2:31.44 (34.54)
  8 Meghan Hartigan     15 SSL-MR               2:26.05    2:32.42         11  
                  31.57     1:09.88 (38.31)     1:55.73 (45.85)     2:32.42 (36.69)
  9 Emily Mance         17 RFAC-MR              2:55.47    2:33.18          9  
                  33.55     1:09.18 (35.63)     2:00.21 (51.03)     2:33.18 (32.97)
 10 Alyssa Burke        15 SSL-MR               2:37.34    2:33.19          7  
                  34.81     1:12.67 (37.86)     1:59.34 (46.67)     2:33.19 (33.85)
 11 Ameera Bhanji       16 RFAC-MR              2:23.88    2:35.07          6  
                  32.58     1:12.42 (39.84)     1:59.13 (46.71)     2:35.07 (35.94)
 12 Caroline Cole       15 NBS-MR               3:17.27    2:35.19          5  
                  35.23     1:13.93 (38.70)     1:59.64 (45.71)     2:35.19 (35.55)
 13 Caitlin Leary       15 SSL-MR               2:30.85    2:36.05          4  
                  31.91     1:15.25 (43.34)     1:56.57 (41.32)     2:36.05 (39.48)
 14 Claire Williams     15 NBS-MR               2:37.31    2:37.63          3  
                  33.42     1:13.20 (39.78)     2:01.66 (48.46)     2:37.63 (35.97)
 15 Yarrow Starbeck     14 NBS-MR               2:38.15    2:37.93          2  
                  35.42   2:02.46 (1:27.04)     2:14.00 (11.54)     2:37.93 (23.93)
 16 Sarah Izzo          17 NDAC-MR              2:29.21    2:38.55          1  
                  31.75     1:15.01 (43.26)     1:59.84 (44.83)     2:38.55 (38.71)
 17 Emily Kessler       17 CSD-MR               2:38.97    2:40.79        
                  33.68     1:13.78 (40.10)     2:04.97 (51.19)     2:40.79 (35.82)
 18 Katie Boncek        16 PBAC-MR              2:36.58    2:41.42        
                  36.89     1:15.59 (38.70)     2:04.04 (48.45)     2:41.42 (37.38)
 19 Emily Woodruff      15 NBS-MR               2:46.01    2:45.36        
                  38.29     1:20.60 (42.31)     2:10.79 (50.19)     2:45.36 (34.57)
 20 Kristen McNamara    15 UNRFA-MR                  NT    2:46.52        
                  35.69     1:21.58 (45.89)     2:08.13 (46.55)     2:46.52 (38.39)
 21 Sarah Quade         15 MVA-MR               3:30.59    2:53.76        
                  40.04     1:22.99 (42.95)     2:14.50 (51.51)     2:53.76 (39.26)
 22 Sam Galeano         12 CSD-MR               3:23.07    3:05.48        
                  41.12     1:26.56 (45.44)     2:21.92 (55.36)     3:05.48 (43.56)
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   16.26     10/1996 Anthony Simco, MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vincent Mattone      7 CSD-MR                 18.61      18.40         20  
  2 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      18.82         17  
  3 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                27.12      19.42         16  
  4 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR                20.44      19.68         15  
  5 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      20.01         14  
  6 Andrew Keller        7 CSD-MR                    NT      21.26         13  
  7 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                25.11      22.12         12  
  8 Jack Currie          7 RFAC-MR                   NT      23.99         11  
  9 Benjamin Regenbaum   6 CSD-MR                 27.07      26.94          9  
 10 Angelo Reade         6 DA-MR                     NT      27.50          7  
 11 Jaseth King          6 SSL-MR                 28.73      28.49          6  
 12 Peyton Tuttle        5 CSD-MR                 38.54      30.18          5  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      37.19         20  
  2 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                53.80      42.12         17  
  3 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      43.31         16  
  4 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR                50.52      44.35         15  
  5 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                55.11      48.99         14  
  6 Dylan Amaro          7 NDAC-MR              1:01.77    1:05.36         12.5
  6 Angelo Reade         6 DA-MR                     NT    1:05.36         12.5
  8 Jaseth King          6 SSL-MR               1:00.80    1:09.14         11  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   19.98     10/1996 Daniel Simco, MKBC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      21.47         20  
  2 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                28.02      21.65         17  
  3 Vincent Mattone      7 CSD-MR                 23.38      21.94         16  
  4 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      24.28         15  
  5 Andrew Keller        7 CSD-MR                    NT      25.85         14  
  6 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                30.11      26.47         13  
  7 Angelo Reade         6 DA-MR                     NT      27.79         12  
  8 Jaseth King          6 SSL-MR                 35.40      30.89         11  
  9 Benjamin Regenbaum   6 CSD-MR                 33.67      32.75          9  
 10 Peyton Tuttle        5 CSD-MR                 38.97      34.57          7  
 -- Jack Currie          7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                55.61      47.07         20  
  2 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      47.49         17  
  3 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      55.14         16  
 -- Angelo Reade         6 DA-MR                     NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   23.25     10/1997 Collin Casciano, AG                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                32.68      27.63         20  
  2 Dylan Amaro          7 NDAC-MR                29.46      28.01         17  
  3 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      28.03         16  
  4 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR                28.89      29.75         15  
  5 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                32.11      35.43         14  
 -- Jaseth King          6 SSL-MR                 39.30         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      49.01         20  
  2 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR              1:03.94      58.90         17  
  3 Michael Simpfender   7 RFAC-MR              1:06.91      59.35         16  
  4 Vincent Mattone      7 CSD-MR                    NT    1:00.73         15  
 -- Jack Currie          7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Benjamin Vitale      7 NDAC-MR              1:05.11         DQ        
      Scissors kick
 -- Andrew Keller        7 CSD-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   20.72  10/16/2010 David Rendon, NDAC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      21.36         20  
  2 Michael Simpfender   7 RFAC-MR                30.01      23.80         17  
  3 Maxwell Stickle      7 NDAC-MR                32.15      26.25         16  
  4 Johnny Tuohy         7 RFAC-MR                   NT      27.37         15  
  5 Dylan Amaro          7 NDAC-MR                28.11      28.91         14  
  6 Benjamin Vitale      7 NDAC-MR                30.11      32.46         13  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Finn Quested         7 RFAC-MR                   NT      46.14         20  
  2 Vincent Mattone      7 CSD-MR                 55.55      46.65         17  
  3 Michael Simpfender   7 RFAC-MR              1:00.03      53.08         16  
 
Boys 8-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR                32.87      30.04         20  
  2 Alex Xin            10 RFAC-MR                35.21      32.73         17  
  3 David Rendon         9 NDAC-MR                32.27      32.88         16  
  4 Daniel Burger       10 NDAC-MR                36.41      33.63         15  
  5 Eli Staubi           9 NDAC-MR                35.62      33.96         14  
  6 Anthony Johnson     10 SSL-MR                 37.14      34.14         13  
  7 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR               37.93      35.37         12  
  8 Fernando Lavariega  10 NDAC-MR                35.25      36.17         11  
  9 David Lyko          10 MVA-MR                 39.24      36.57          9  
 10 Jack Bellettiere     8 MVA-MR                 39.09      36.70          7  
 11 Jack Judson          8 RFAC-MR                44.04      36.93        
 11 Elijon King          9 SSL-MR                 58.16      36.93          6  
 13 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT      37.24          5  
 14 Matthew Peifer      10 MVA-MR                 43.13      37.58          4  
 15 Patrick Kivlehan     9 Marlins-MR             39.12      37.90          3  
 16 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR                 42.60      38.56          1.5
 16 Lahar Miriyapalli   10 Marlins-MR             43.98      38.56          1.5
 18 Joey Patierno        9 NDAC-MR                40.05      38.61        
 19 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR                46.28      39.58        
 19 Cole Cheman         10 SSL-MR               1:01.26      39.58        
 21 Rudraksh Dua         9 CSD-MR                 41.00      40.06        
 22 Jared Newmeyer       9 SSL-MR                 42.14      40.46        
 23 Sean Dennis         10 SSL-MR                 40.29      40.50        
 23 John Matthews       10 NBS-MR                 42.28      40.50        
 25 Anthony Gurrieri     9 CSD-MR                 42.43      40.74        
 26 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR                 40.64      41.30        
 27 Grant Garcia         8 NDAC-MR                57.21      41.53        
 28 Yahir Lavariega      8 NDAC-MR                51.58      42.81        
 29 Ian O'Connor        10 NDAC-MR                40.11      43.17        
 30 Roberto Reade        8 DA-MR                     NT      43.74        
 31 Kevin Sullivan      10 SSL-MR                 47.73      44.02        
 32 Luka Samsonov        8 NBS-MR                    NT      45.96        
 33 Luke Recine          9 NBS-MR                    NT      48.46        
 34 Charlie Myers       10 SSL-MR                 53.39      50.76        
 35 Kyle German          9 NBS-MR                    NT      52.35        
 36 Samuel Panoff       10 SSL-MR               1:01.98      56.58        
 37 Noah Sequeiros       8 Marlins-MR                NT      57.24        
 38 John Ryan            9 Unattached-MR             NT      59.59        
 39 Fabrizio Rimac       8 NBS-MR                    NT    1:03.11        
 40 Aidan Milroy         9 DA-MR                     NT    1:04.46        
 41 Ethan Fernandes      8 Marlins-MR                NT    1:05.19        
 -- Sean Kivlehan        9 Marlins-MR                NT         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR              1:09.59    1:07.30         20  
                  31.82     1:07.30 (35.48)                                        
  2 Hunter Kim          10 Marlins-MR           1:47.50    1:13.00         17  
                  33.58     1:13.00 (39.42)                                        
  3 Josh Keller         10 CSD-MR               1:14.78    1:14.50         16  
                  37.35     1:14.50 (37.15)                                        
  4 Alex Xin            10 RFAC-MR              1:20.03    1:17.47         15  
                  36.72     1:17.47 (40.75)                                        
  5 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR             1:24.68    1:19.72         14  
                  36.48     1:19.72 (43.24)                                        
  6 Daniel Burger       10 NDAC-MR              1:24.19    1:19.93         13  
                  38.83     1:19.93 (41.10)                                        
  7 Logan Pece           9 HAWK-AD              1:24.08    1:23.30         12  
                  39.85     1:23.30 (43.45)                                        
  8 Ethan Domanico       9 CSD-MR               1:23.30    1:25.01         11  
                  38.96     1:25.01 (46.05)                                        
  9 Jack Judson          8 RFAC-MR              1:35.67    1:26.58          9  
                  40.19     1:26.58 (46.39)                                        
 10 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR               1:37.52    1:28.10          7  
                  41.63     1:28.10 (46.47)                                        
 11 Sean Dennis         10 SSL-MR               1:28.71    1:28.53          6  
                  43.22     1:28.53 (45.31)                                        
 12 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT    1:30.68          5  
                  41.45     1:30.68 (49.23)                                        
 13 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR              1:46.14    1:33.05          4  
                  42.33     1:33.05 (50.72)                                        
 14 Jared Newmeyer       9 SSL-MR               1:37.13    1:33.28          3  
                  43.29     1:33.28 (49.99)                                        
 15 Lucas Kolka         10 SSL-MR               1:41.91    1:33.78          2  
                  43.85     1:33.78 (49.93)                                        
 16 Kevin Sullivan      10 SSL-MR               1:56.41    1:34.93          1  
                  42.56     1:34.93 (52.37)                                        
 17 Andrew Nieves        9 NBS-MR               1:49.99    1:36.56        
                  42.82     1:36.56 (53.74)                                        
 18 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR               1:44.57    1:41.48        
                  43.68     1:41.48 (57.80)                                        
 19 Luke Recine          9 NBS-MR                    NT    1:43.68        
                  49.71     1:43.68 (53.97)                                        
 20 Luka Samsonov        8 NBS-MR                    NT    1:48.95        
                  51.81     1:48.95 (57.14)                                        
 21 Kyle German          9 NBS-MR                    NT    2:00.31        
                  53.85   2:00.31 (1:06.46)                                        
 -- Cole Cheman         10 SSL-MR               2:19.28         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                1:25.00          DQ (47.40)                                        
 -- Elijon King          9 SSL-MR               2:10.11         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                  57.81        DQ (1:11.45)                                        
 -- Roberto Reade        8 DA-MR                     NT         DQ        
      Walking on or springing from bottom
                1:02.00          DQ (51.91)                                        
 -- John Ryan            9 Unattached-MR             NT         NS        
 
Boys 8-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR                39.14      38.75         20  
  2 Alex Xin            10 RFAC-MR                41.64      40.24         17  
  3 David Rendon         9 NDAC-MR                39.17      40.70         16  
  4 Eli Staubi           9 NDAC-MR                42.25      42.71         15  
  5 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR               43.45      42.96         14  
  6 Lahar Miriyapalli   10 Marlins-MR             47.44      44.53         13  
  7 Daniel Burger       10 NDAC-MR                48.21      44.69         12  
  8 Grant Garcia         8 NDAC-MR              1:08.11      44.92         11  
  9 Jack Judson          8 RFAC-MR                50.69      45.75          9  
 10 Joey Patierno        9 NDAC-MR                58.11      46.13          7  
 11 David Lyko          10 MVA-MR                 44.07      46.57          6  
 12 Anthony Johnson     10 SSL-MR                 47.62      46.59          5  
 13 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT      47.27          4  
 14 Jared Newmeyer       9 SSL-MR                 47.18      47.58          3  
 15 Patrick Kivlehan     9 Marlins-MR             46.84      47.73          2  
 16 Sean Dennis         10 SSL-MR                 49.15      48.17          1  
 17 Fernando Lavariega  10 NDAC-MR                46.75      48.28        
 18 Matthew Peifer      10 MVA-MR                 45.18      48.42        
 19 Rudraksh Dua         9 CSD-MR                    NT      48.61        
 20 Jack Bellettiere     8 MVA-MR                 35.82      49.08        
 21 John Matthews       10 NBS-MR                 53.81      49.58        
 22 Luke Recine          9 NBS-MR                    NT      49.94        
 23 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR                 56.03      50.08        
 24 Roberto Reade        8 DA-MR                     NT      51.25        
 25 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR                55.49      51.33        
 26 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR                 56.27      51.72        
 27 Samuel Panoff       10 SSL-MR                 59.41      51.83        
 28 Kevin Sullivan      10 SSL-MR                 54.51      54.92        
 29 Charlie Myers       10 SSL-MR                 55.59      56.46        
 30 Yahir Lavariega      8 NDAC-MR              1:01.84      58.08        
 31 Anthony Gurrieri     9 CSD-MR                    NT      58.49        
 32 Cole Cheman         10 SSL-MR               1:03.35    1:02.01        
 33 Fabrizio Rimac       8 NBS-MR                    NT    1:02.41        
 34 Sean Kivlehan        9 Marlins-MR                NT    1:04.50        
 35 Elijon King          9 SSL-MR               1:05.15    1:05.24        
 36 Kyle German          9 NBS-MR                    NT    1:08.67        
 37 Aidan Milroy         9 DA-MR                     NT    1:11.47        
 38 John Ryan            9 Unattached-MR             NT    1:13.02        
 -- Noah Sequeiros       8 Marlins-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 8-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR              1:27.18    1:21.12         20  
                  39.66     1:21.12 (41.46)                                        
  2 Hunter Kim          10 Marlins-MR                NT    1:22.84         17  
                  40.11     1:22.84 (42.73)                                        
  3 Josh Keller         10 CSD-MR               1:27.24    1:25.52         16  
                  57.00     1:25.52 (28.52)                                        
  4 Alex Xin            10 RFAC-MR              1:27.03    1:27.84         15  
                  43.29     1:27.84 (44.55)                                        
  5 Logan Pece           9 HAWK-AD              1:37.37    1:33.12         14  
                  45.59     1:33.12 (47.53)                                        
  6 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR             1:34.48    1:35.12         13  
                  58.00     1:35.12 (37.12)                                        
  7 Jack Judson          8 RFAC-MR              1:43.18    1:36.01         12  
  8 Jared Newmeyer       9 SSL-MR               1:42.74    1:41.02         11  
                  48.86     1:41.02 (52.16)                                        
  9 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT    1:43.75          9  
                  49.25     1:43.75 (54.50)                                        
 10 Luke Recine          9 NBS-MR                    NT    1:46.37          7  
                  52.83     1:46.37 (53.54)                                        
 11 Andrew Nieves        9 NBS-MR               2:00.51    1:50.42          6  
 12 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR              2:21.03    1:53.86          5  
 13 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR               1:57.86    1:54.27          4  
 14 Roberto Reade        8 DA-MR                     NT    2:02.94          3  
                1:00.50   2:02.94 (1:02.44)                                        
 15 Charlie Myers       10 SSL-MR               2:06.48    2:03.34          2  
 16 Levon Safaryan       9 NDAC-MR              1:45.11    2:18.44          1  
 -- Ethan Domanico       9 CSD-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  47.12          DQ (50.73)                                        
 -- John Ryan            9 Unattached-MR             NT         NS        
 
Boys 8-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Burger       10 NDAC-MR                43.54      43.44         20  
  2 Robert Reining      10 RFAC-MR                45.18      45.50         17  
  3 Logan Pece           9 HAWK-AD                48.08      45.55         16  
  4 Hunter Kim          10 Marlins-MR             49.54      46.24         15  
  5 Josh Keller         10 CSD-MR                    NT      48.03         14  
  6 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR               47.98      48.41         13  
  7 Kevin Sullivan      10 SSL-MR                 51.86      50.05         12  
  8 Alex Xin            10 RFAC-MR                50.83      50.91         11  
  9 Jack Judson          8 RFAC-MR                58.66      53.48          9  
 10 Sean Dennis         10 SSL-MR               1:06.66      53.51          7  
 11 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR                 55.59      56.96          6  
 12 Grant Garcia         8 NDAC-MR              1:16.11    1:00.17          5  
 13 Jason Munger         8 RFAC-MR                   NT    1:02.68          4  
 14 Cole Cheman         10 SSL-MR               1:05.65    1:03.44          3  
 15 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR               1:10.90    1:03.53          2  
 16 Charlie Myers       10 SSL-MR               1:15.21    1:07.94          1  
 17 Elijon King          9 SSL-MR               1:19.38    1:18.49        
 -- Lucas Kolka         10 SSL-MR                 58.09         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Levon Safaryan       9 NDAC-MR              1:09.11         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Kyle German          9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Luka Samsonov        8 NBS-MR                    NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Samuel Panoff       10 SSL-MR               1:08.82         DQ        
      Scissors kick
 -- Samuel Calvelli      9 RFAC-MR                59.33         DQ        
      Scissors kick
 -- Andrew Nieves        9 NBS-MR                 59.59         DQ        
      Scissors kick
 -- Ethan Fernandes      8 Marlins-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Aidan Milroy         9 DA-MR                     NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel Burger       10 NDAC-MR              1:39.74    1:33.96         20  
  2 Robert Reining      10 RFAC-MR              1:43.82    1:41.01         17  
  3 Fernando Lavariega  10 NDAC-MR              1:42.25    1:42.12         16  
  4 Matthew Peifer      10 MVA-MR               1:47.67    1:42.82         15  
  5 Alex Xin            10 RFAC-MR              1:54.55    1:45.99         14  
                  50.41     1:45.99 (55.58)                                        
  6 David Rendon         9 NDAC-MR              1:49.93    1:46.23         13  
                  50.41     1:46.23 (55.82)                                        
  7 Eli Staubi           9 NDAC-MR              1:55.04    1:46.67         12  
                  51.32     1:46.67 (55.35)                                        
  8 Jack Bellettiere     8 MVA-MR               1:59.99    1:49.55         11  
                  52.20     1:49.55 (57.35)                                        
  9 Anthony Johnson     10 SSL-MR               1:54.52    1:49.77          9  
                  51.64     1:49.77 (58.13)                                        
 10 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR             1:46.27    1:51.90          7  
 11 Jack Judson          8 RFAC-MR              1:59.01    1:53.34          6  
                  54.11     1:53.34 (59.23)                                        
 12 John Matthews       10 NBS-MR               2:02.77    1:55.09          5  
                  56.33     1:55.09 (58.76)                                        
 13 Jared Newmeyer       9 SSL-MR               1:59.94    1:57.09          4  
                  54.92   1:57.09 (1:02.17)                                        
 14 Kevin Sullivan      10 SSL-MR               1:59.50    1:57.73          3  
                  54.58   1:57.73 (1:03.15)                                        
 15 Joey Patierno        9 NDAC-MR              2:31.11    1:59.08          2  
                  55.52   1:59.08 (1:03.56)                                        
 16 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR               2:10.19    2:05.29          1  
                1:00.73   2:05.29 (1:04.56)                                        
 17 Patrick Kivlehan     9 Marlins-MR                NT    2:07.77        
                1:00.70   2:07.77 (1:07.07)                                        
 18 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR               2:15.66    2:11.50        
                1:04.24   2:11.50 (1:07.26)                                        
 19 Luka Samsonov        8 NBS-MR                    NT    2:27.12        
                1:35.00     2:27.12 (52.12)                                        
 -- Yahir Lavariega      8 NDAC-MR              1:13.11         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 8-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR                36.87      36.21         20  
  2 Hunter Kim          10 Marlins-MR             40.18      38.91         17  
  3 Daniel Burger       10 NDAC-MR                41.42      39.81         16  
  4 Josh Keller         10 CSD-MR                 41.00      40.10         15  
  5 Sebastian Smith      8 UNRFA-MR               37.92      40.20         14  
  6 Alex Xin            10 RFAC-MR                43.71      44.02         13  
  7 Ethan Domanico       9 CSD-MR                 41.03      45.67         12  
  8 Sean Dennis         10 SSL-MR               1:07.79      46.70         11  
  9 Jack Judson          8 RFAC-MR              1:01.33      47.48          9  
 10 Anthony Etri-Maugh  10 NBS-MR                 53.36      49.40          7  
 11 Samuel Calvelli      9 RFAC-MR                   NT      53.79          6  
 12 Grant Garcia         8 NDAC-MR              1:13.11      54.44          5  
 13 Luke Schaarschuch   10 SSL-MR                 58.33      55.43          4  
 -- Samuel Panoff       10 SSL-MR               1:16.83         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jared Newmeyer       9 SSL-MR                 55.60         DQ        
      Alternating Kick
 -- Levon Safaryan       9 NDAC-MR              1:05.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Reining      10 RFAC-MR              1:25.54    1:32.49         20  
                  40.83     1:32.49 (51.66)                                        
  2 Alex Xin            10 RFAC-MR              1:56.04    1:36.38         17  
                  44.45     1:36.38 (51.93)                                        
  3 Jack Bellettiere     8 MVA-MR                    NT    1:46.14         16  
                  48.85     1:46.14 (57.29)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   25.09  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR               27.31      26.63         20  
  2 Joshua Bryant       12 DA-MR                  29.54      28.13         17  
  3 Ian Ackerman        11 Marlins-MR             29.17      28.56         16  
  4 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                  27.90      28.66         15  
  5 Edward Domanico     11 CSD-MR                 30.07      28.80         14  
  6 Zachery Alpay       12 RFAC-MR                28.71      28.91         13  
  7 Nathan Britt        12 NDAC-MR                28.92      28.92         12  
  8 Michael Baione      12 RFAC-MR                29.61      29.17         11  
  9 Aleksey Makarov     11 DA-MR                  31.84      29.75          9  
 10 Jason Cruz          11 RFAC-MR                29.76      29.76          7  
 11 Gage Stickle        11 NDAC-MR                29.92      29.91          6  
 12 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR                31.41      30.50          5  
 13 Andrew Hamilton     12 MVA-MR                 33.67      30.70          4  
 14 Joseph Garcia       12 NDAC-MR                34.50      31.14          2.5
 14 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR             32.49      31.14          2.5
 16 Jack Scanlon        11 SSL-MR                 32.13      32.09          1  
 17 Andrew Ruan         11 RFAC-MR                34.02      32.50        
 18 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                35.63      33.60        
 19 Amer Hadid          11 NBS-MR                 32.62      34.34        
 20 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR                 34.43      34.53        
 21 Michael Kudlinski   12 SSL-MR                 35.76      35.69        
 22 James Keane         12 SSL-MR                 45.29      36.06        
 23 Noah Clark          11 DA-MR                  34.82      36.10        
 24 Jared Pece          12 HAWK-AD                38.46      37.64        
 25 John Lenyk          11 Aqua Gems-MR           34.89      38.32        
 26 Jacob Repke         11 DA-MR                  42.59      38.54        
 27 Jory Whitledge      12 MVA-MR                 47.96      44.44        
 28 Martin Peticco      11 NBS-MR                 50.93      44.87        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR               58.32      57.68         20  
                  27.21       57.68 (30.47)                                        
  2 Jarek Rawl          12 NDAC-MR                58.86      58.63         17  
                  27.75       58.63 (30.88)                                        
  3 Zachery Alpay       12 RFAC-MR              1:03.04    1:02.78         16  
                  29.55     1:02.78 (33.23)                                        
  4 Kyle Staubi         11 NDAC-MR              1:06.31    1:03.02         15  
                  30.46     1:03.02 (32.56)                                        
  5 Joshua Bryant       12 DA-MR                1:05.19    1:03.54         14  
                  30.19     1:03.54 (33.35)                                        
  6 Ian Ackerman        11 Marlins-MR           1:05.35    1:03.61         13  
                  30.30     1:03.61 (33.31)                                        
  7 Michael Baione      12 RFAC-MR              1:06.92    1:04.34         12  
                  30.38     1:04.34 (33.96)                                        
  8 Nathan Britt        12 NDAC-MR              1:05.43    1:04.36         11  
                  29.74     1:04.36 (34.62)                                        
  9 Aleksey Makarov     11 DA-MR                1:08.92    1:04.49          9  
 10 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                1:00.44    1:04.94          7  
                  29.88     1:04.94 (35.06)                                        
 11 Christopher Sommer  12 Aqua Gems-MR         1:11.16    1:05.48          6  
 12 Andrew Choi         11 Marlins-MR           1:13.95    1:06.18          5  
                  30.51     1:06.18 (35.67)                                        
 13 Gage Stickle        11 NDAC-MR              1:07.66    1:06.37          4  
                  31.02     1:06.37 (35.35)                                        
 14 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR              1:11.09    1:08.59          3  
 15 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR           1:12.17    1:09.06          2  
 16 Jason Cruz          11 RFAC-MR              1:07.78    1:09.57          1  
                  33.39     1:09.57 (36.18)                                        
 17 Joseph Garcia       12 NDAC-MR              1:18.11    1:09.75        
                  32.68     1:09.75 (37.07)                                        
 18 Jack Scanlon        11 SSL-MR               1:07.88    1:10.06        
                  32.90     1:10.06 (37.16)                                        
 19 Caleb Vreeland      12 MVA-MR               1:11.21    1:11.49        
 20 Kyle Thompson       11 Aqua Gems-MR         1:10.24    1:12.62        
 21 Andrew Ruan         11 RFAC-MR              1:17.16    1:12.64        
                  33.18     1:12.64 (39.46)                                        
 22 Chris Egan          12 Marlins-MR           1:17.13    1:13.30        
                  35.30     1:13.30 (38.00)                                        
 23 Michelle Mialma     11 NDAC-MR              1:12.36    1:13.52        
                  35.48     1:13.52 (38.04)                                        
 24 Bryce Baker         11 NDAC-MR              1:16.36    1:14.11        
                  34.91     1:14.11 (39.20)                                        
 25 Luke Bramwell       12 RFAC-MR              1:22.96    1:14.46        
                  34.80     1:14.46 (39.66)                                        
 26 Jonathan Gagnon     11 CSD-MR                    NT    1:15.02        
                  35.31     1:15.02 (39.71)                                        
 27 Matt Dain           12 SSL-MR               1:20.16    1:16.47        
                  34.59     1:16.47 (41.88)                                        
 28 Amer Hadid          11 NBS-MR               1:16.44    1:17.67        
                  34.99     1:17.67 (42.68)                                        
 29 Noah Clark          11 DA-MR                1:22.16    1:18.01        
                  36.63     1:18.01 (41.38)                                        
 29 Jory Whitledge      12 MVA-MR               1:47.59    1:18.01        
                  43.67     1:18.01 (34.34)                                        
 31 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR               1:19.90    1:18.90        
                  36.00     1:18.90 (42.90)                                        
 32 Michael Kudlinski   12 SSL-MR               1:20.27    1:19.03        
                  36.78     1:19.03 (42.25)                                        
 33 James Keane         12 SSL-MR               1:43.81    1:25.91        
                  39.52     1:25.91 (46.39)                                        
 34 Ryan Pietraszka     11 MVA-MR                    NT    1:29.08        
                  39.51     1:29.08 (49.57)                                        
 35 Jacob Repke         11 DA-MR                1:39.23    1:29.82        
                  40.57     1:29.82 (49.25)                                        
 36 Salim Tawil         11 MVA-MR               1:41.25    1:35.05        
                  44.18     1:35.05 (50.87)                                        
 37 Billy Schiele       12 MVA-MR                    NT    1:40.80        
                  43.00     1:40.80 (57.80)                                        
 38 Martin Peticco      11 NBS-MR               1:47.65    1:55.69        
                  54.99   1:55.69 (1:00.70)                                        
 -- Ryan Jones          11 DA-MR                1:42.75         DQ        
      No touch on turn
                  40.41          DQ (36.09)                                        
 -- Steven Buchman      11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                  32.17      32.53         20  
  2 Edward Domanico     11 CSD-MR                 36.47      33.26         17  
  3 Michael Baione      12 RFAC-MR                36.97      34.32         16  
  4 Ting Chen           12 UNRFA-MR               33.78      34.34         15  
  5 Ian Ackerman        11 Marlins-MR             35.35      34.89         14  
  6 Joshua Bryant       12 DA-MR                  36.14      34.99         13  
  7 Zachery Alpay       12 RFAC-MR                39.49      35.14         12  
  8 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR             35.08      35.27         11  
  9 Aleksey Makarov     11 DA-MR                  35.77      35.33          9  
 10 Andrew Hamilton     12 MVA-MR                    NT      36.63          7  
 11 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR                37.10      36.78          6  
 12 Nathan Britt        12 NDAC-MR                38.27      36.91          5  
 13 Jason Cruz          11 RFAC-MR                37.35      37.48          4  
 14 Jack Scanlon        11 SSL-MR                 37.67      37.56          3  
 15 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                42.09      39.60          2  
 16 Andrew Ruan         11 RFAC-MR                38.82      39.64          1  
 17 Michael Kudlinski   12 SSL-MR                 40.75      40.45        
 18 Noah Clark          11 DA-MR                  42.64      40.60        
 19 Joseph Garcia       12 NDAC-MR                45.11      41.20        
 20 Amer Hadid          11 NBS-MR                 39.28      41.57        
 21 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR                 38.04      43.09        
 22 James Keane         12 SSL-MR                 50.11      43.48        
 23 Jacob Repke         11 DA-MR                  48.24      45.06        
 24 John Lenyk          11 Aqua Gems-MR           45.89      45.39        
 25 Jared Pece          12 HAWK-AD                46.05      46.00        
 26 Jory Whitledge      12 MVA-MR                 50.54      51.20        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:00.83     10/1995 Nicholas Pai, MSC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jarek Rawl          12 NDAC-MR              1:11.10    1:11.84         20  
                  35.11     1:11.84 (36.73)                                        
  2 Ting Chen           12 UNRFA-MR             1:13.61    1:13.28         17  
                  35.90     1:13.28 (37.38)                                        
  3 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                1:09.25    1:13.37         16  
                  36.13     1:13.37 (37.24)                                        
  4 Edward Domanico     11 CSD-MR                    NT    1:13.99         15  
                  36.36     1:13.99 (37.63)                                        
  5 Ian Ackerman        11 Marlins-MR           1:19.28    1:14.31         14  
                  35.78     1:14.31 (38.53)                                        
  6 Michael Baione      12 RFAC-MR              1:16.63    1:14.65         13  
                  36.27     1:14.65 (38.38)                                        
  7 Zachery Alpay       12 RFAC-MR              1:16.32    1:15.02         12  
                  37.21     1:15.02 (37.81)                                        
  8 Joshua Bryant       12 DA-MR                1:15.61    1:15.98         11  
                  36.67     1:15.98 (39.31)                                        
  9 Kyle Staubi         11 NDAC-MR              1:22.21    1:16.02          9  
                  37.18     1:16.02 (38.84)                                        
 10 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR              1:20.21    1:16.48          7  
                  37.12     1:16.48 (39.36)                                        
 11 Aleksey Makarov     11 DA-MR                1:16.17    1:16.71          6  
                  37.87     1:16.71 (38.84)                                        
 12 Christopher Sommer  12 Aqua Gems-MR         1:18.25    1:16.85          5  
                  37.01     1:16.85 (39.84)                                        
 13 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR           1:18.07    1:17.05          4  
                  36.90     1:17.05 (40.15)                                        
 14 Jason Cruz          11 RFAC-MR              1:21.82    1:18.23          3  
                  38.14     1:18.23 (40.09)                                        
 15 Andrew Choi         11 Marlins-MR           1:33.72    1:22.49          2  
                  39.61     1:22.49 (42.88)                                        
 16 Gage Stickle        11 NDAC-MR              1:23.85    1:22.84          1  
                  40.31     1:22.84 (42.53)                                        
 17 Chris Egan          12 Marlins-MR           1:26.11    1:24.45        
                  41.63     1:24.45 (42.82)                                        
 18 Caleb Vreeland      12 MVA-MR               1:26.47    1:24.71        
                  40.49     1:24.71 (44.22)                                        
 19 Andrew Ruan         11 RFAC-MR              1:24.42    1:26.05        
                  42.05     1:26.05 (44.00)                                        
 20 Noah Clark          11 DA-MR                1:32.23    1:27.28        
                  42.26     1:27.28 (45.02)                                        
 21 Joseph Garcia       12 NDAC-MR              1:38.11    1:28.34        
                  43.36     1:28.34 (44.98)                                        
 22 Michael Kudlinski   12 SSL-MR               1:32.36    1:29.00        
                  44.74     1:29.00 (44.26)                                        
 23 Bryce Baker         11 NDAC-MR              1:29.11    1:29.08        
                  44.28     1:29.08 (44.80)                                        
 24 Amer Hadid          11 NBS-MR               1:25.44    1:31.31        
                  44.25     1:31.31 (47.06)                                        
 25 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR               1:37.14    1:36.93        
                1:04.00     1:36.93 (32.93)                                        
 26 Luke Bramwell       12 RFAC-MR              1:36.84    1:38.99        
                  44.78     1:38.99 (54.21)                                        
 27 Jacob Repke         11 DA-MR                1:41.15    1:39.12        
                  49.74     1:39.12 (49.38)                                        
 28 Jory Whitledge      12 MVA-MR               1:48.70    1:48.87        
                  51.13     1:48.87 (57.74)                                        
 29 Ryan Jones          11 DA-MR                2:13.79    1:56.64        
                  53.87   1:56.64 (1:02.77)                                        
 30 Salim Tawil         11 MVA-MR               2:01.64    2:03.22        
                  59.86   2:03.22 (1:03.36)                                        
 -- Billy Schiele       12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:28.00          DQ (38.18)                                        
 -- Ryan Pietraszka     11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.27                                                            
 -- James Keane         12 SSL-MR               1:57.14         DQ        
      Did not finish on back
                  46.05          DQ (55.13)                                        
 -- Steven Buchman      11 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   32.40     10/1999 Simon Hammer, BGNW                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR               36.84      34.93         20  
  2 Joshua Bryant       12 DA-MR                  36.89      35.91         17  
  3 Michael Baione      12 RFAC-MR                39.08      36.70         16  
  4 Nathan Britt        12 NDAC-MR                38.70      37.27         15  
  5 Aleksey Makarov     11 DA-MR                  40.98      38.12         14  
  6 Edward Domanico     11 CSD-MR                 40.54      38.51         13  
  7 Andrew Choi         11 Marlins-MR             41.83      38.82         12  
  8 Caleb Vreeland      12 MVA-MR                 38.78      39.10         11  
  9 Jason Cruz          11 RFAC-MR                38.31      39.22          9  
 10 Christopher Sommer  12 Aqua Gems-MR           43.43      39.74          7  
 11 Zachery Alpay       12 RFAC-MR                40.27      39.85          6  
 12 Kyle Thompson       11 Aqua Gems-MR           40.62      40.62          5  
 13 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR             43.09      41.64          4  
 14 Jack Scanlon        11 SSL-MR                 42.42      41.65          3  
 15 Michelle Mialma     11 NDAC-MR                42.86      42.32          2  
 16 Matt Dain           12 SSL-MR                 44.19      42.88          1  
 17 Jonathan Gagnon     11 CSD-MR                 48.48      43.59        
 18 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR                43.67      44.44        
 19 Michael Kudlinski   12 SSL-MR                 47.16      45.93        
 20 Chris Egan          12 Marlins-MR             47.11      46.05        
 21 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR                 50.38      46.78        
 22 Andrew Ruan         11 RFAC-MR                49.07      47.27        
 23 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                53.28      47.68        
 24 Noah Clark          11 DA-MR                  48.83      47.72        
 25 Amer Hadid          11 NBS-MR                 56.51      48.72        
 26 Jacob Repke         11 DA-MR                  54.35      49.17        
 27 Jory Whitledge      12 MVA-MR                 56.62      49.59        
 28 Ryan Pietraszka     11 MVA-MR                    NT      54.65        
 29 Salim Tawil         11 MVA-MR               1:06.47      59.98        
 30 Billy Schiele       12 MVA-MR                    NT    1:03.47        
 -- Chauncey Nicholas   12 DA-MR                  34.75         DQ        
      False start
 -- Martin Peticco      11 NBS-MR               1:08.92         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR             1:18.95    1:17.70         20  
                  36.28     1:17.70 (41.42)                                        
  2 Joshua Bryant       12 DA-MR                1:20.09    1:17.98         17  
                  37.30     1:17.98 (40.68)                                        
  3 Nathan Britt        12 NDAC-MR              1:23.25    1:20.64         16  
  4 Michael Baione      12 RFAC-MR              1:25.30    1:21.28         15  
                  39.00     1:21.28 (42.28)                                        
  5 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                1:18.93    1:23.19         14  
                  39.13     1:23.19 (44.06)                                        
  6 Jason Cruz          11 RFAC-MR              1:24.78    1:23.75         13  
                  38.97     1:23.75 (44.78)                                        
  7 Aleksey Makarov     11 DA-MR                1:28.75    1:25.54         12  
                  40.44     1:25.54 (45.10)                                        
  8 Zachery Alpay       12 RFAC-MR              1:28.09    1:26.91         11  
                  42.04     1:26.91 (44.87)                                        
  9 Andrew Hamilton     12 MVA-MR               1:29.22    1:27.16          9  
                  40.74     1:27.16 (46.42)                                        
 10 Jack Scanlon        11 SSL-MR               1:28.62    1:30.55          7  
                  44.51     1:30.55 (46.04)                                        
 11 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR           1:38.06    1:31.40          6  
                  43.40     1:31.40 (48.00)                                        
 12 Gage Stickle        11 NDAC-MR              1:36.43    1:33.49          5  
                  44.21     1:33.49 (49.28)                                        
 13 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR              1:38.40    1:37.17          4  
                  46.52     1:37.17 (50.65)                                        
 14 Andrew Ruan         11 RFAC-MR              1:48.78    1:41.55          3  
                  48.24     1:41.55 (53.31)                                        
 15 Noah Clark          11 DA-MR                1:45.40    1:42.92          2  
                  49.92     1:42.92 (53.00)                                        
 16 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR               1:48.45    1:43.10          1  
                  49.43     1:43.10 (53.67)                                        
 17 John Lenyk          11 Aqua Gems-MR         1:53.89    1:44.72        
                  49.30     1:44.72 (55.42)                                        
 18 Jacob Repke         11 DA-MR                1:54.32    1:45.81        
                  50.49     1:45.81 (55.32)                                        
 19 Jory Whitledge      12 MVA-MR               1:54.92    1:58.45        
                  55.67   1:58.45 (1:02.78)                                        
 20 Martin Peticco      11 NBS-MR                    NT    2:04.84        
                  59.86   2:04.84 (1:04.98)                                        
 -- Amer Hadid          11 NBS-MR               2:19.43         DQ        
      Elbows recovered over water
                  50.73          DQ (53.67)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   28.33  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jarek Rawl          12 NDAC-MR                29.20      29.84         20  
  2 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                  28.45      30.51         17  
  3 Ting Chen           12 UNRFA-MR               31.22      30.90         16  
  4 Kyle Staubi         11 NDAC-MR                32.36      31.71         15  
  5 Joshua Bryant       12 DA-MR                  35.25      33.45         14  
  6 Andrew Choi         11 Marlins-MR             35.45      33.50         13  
  7 Ian Ackerman        11 Marlins-MR             34.17      34.17         12  
  8 Jason Cruz          11 RFAC-MR                35.54      34.42         11  
  9 Edward Domanico     11 CSD-MR                 34.89      34.62          9  
 10 Aleksey Makarov     11 DA-MR                  37.33      34.86          7  
 11 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR                36.36      35.74          6  
 12 Gage Stickle        11 NDAC-MR                36.58      35.75          5  
 13 Zachery Alpay       12 RFAC-MR                36.51      36.18          4  
 14 Kyle Crosbie        12 Marlins-MR             38.16      36.75          3  
 15 Joseph Garcia       12 NDAC-MR                42.11      37.41          2  
 16 Nathan Britt        12 NDAC-MR                36.77      37.52          1  
 17 Christopher Sommer  12 Aqua Gems-MR           37.98      37.89        
 18 Chris Egan          12 Marlins-MR             39.31      38.81        
 19 Michelle Mialma     11 NDAC-MR                39.23      38.90        
 20 Andrew Ruan         11 RFAC-MR                42.40      39.23        
 21 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                47.92      40.31        
 22 Michael Baione      12 RFAC-MR                33.04      40.80        
 23 Bryce Baker         11 NDAC-MR                40.17      40.94        
 24 Matt Dain           12 SSL-MR                 42.75      41.43        
 25 Noah Clark          11 DA-MR                  45.52      42.87        
 26 Amer Hadid          11 NBS-MR                 43.50      45.37        
 27 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR                 55.30      47.77        
 28 Jacob Repke         11 DA-MR                  49.09      48.86        
 29 Jory Whitledge      12 MVA-MR                    NT      59.49        
 -- Salim Tawil         11 MVA-MR               1:04.34         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ryan Jones          11 DA-MR                1:18.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Steven Buchman      11 MVA-MR                    NT         NS        
 -- Kyle Thompson       11 Aqua Gems-MR           35.55         NS        
 -- Jack Scanlon        11 SSL-MR                 36.95         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ting Chen           12 UNRFA-MR             1:10.66    1:09.99         20  
                  32.94     1:09.99 (37.05)                                        
  2 Chauncey Nicholas   12 DA-MR                1:04.37    1:11.83         17  
                  34.28     1:11.83 (37.55)                                        
  3 Michael Baione      12 RFAC-MR              1:16.71    1:14.54         16  
                  35.44     1:14.54 (39.10)                                        
  4 Joshua Bryant       12 DA-MR                1:21.73    1:19.11         15  
                  35.52     1:19.11 (43.59)                                        
  5 Andrew Hamilton     12 MVA-MR               1:21.39    1:20.57         14  
                  36.63     1:20.57 (43.94)                                        
  6 Brandon Vasquez     12 RFAC-MR              1:20.35    1:21.59         13  
                  38.25     1:21.59 (43.34)                                        
  7 Aleksey Makarov     11 DA-MR                1:31.04    1:22.87         12  
                  36.04     1:22.87 (46.83)                                        
  8 Jason Cruz          11 RFAC-MR              1:22.56    1:24.08         11  
                  37.84     1:24.08 (46.24)                                        
  9 Zachery Alpay       12 RFAC-MR              1:24.14    1:25.22          9  
                  39.62     1:25.22 (45.60)                                        
 10 Andrew Ruan         11 RFAC-MR              1:29.77    1:36.37          7  
                  43.38     1:36.37 (52.99)                                        
 11 Noah Clark          11 DA-MR                1:42.84    1:42.90          6  
                  47.81     1:42.90 (55.09)                                        
 12 Michael Kudlinski   12 SSL-MR               1:57.77    1:44.77          5  
                  48.91     1:44.77 (55.86)                                        
 13 Amer Hadid          11 NBS-MR               1:46.76    1:47.07          4  
                  46.62   1:47.07 (1:00.45)                                        
 14 Luke Bramwell       12 RFAC-MR                   NT    1:47.08          3  
                  48.25     1:47.08 (58.83)                                        
 15 Thomas DeBenedictu  12 NBS-MR               2:03.53    1:52.45          2  
                  49.78   1:52.45 (1:02.67)                                        
 16 Jacob Repke         11 DA-MR                     NT    1:54.40          1  
                  52.62   1:54.40 (1:01.78)                                        
 -- Kyle Crosbie        12 Marlins-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
                  41.90          DQ (49.32)                                        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   23.72  10/24/2004 Joe F Perez-Rogers, NDAC                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR                24.40      24.69         20  
  2 John Wadsworth      13 Marlins-MR             26.27      25.51         17  
  3 Alexander Jarski    13 MVA-MR                 27.09      26.38         16  
  4 Shane Treanor       13 Unattached-MR          27.82      26.57         15  
  5 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                  27.53      26.81         14  
  6 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR           26.58      26.99         13  
  7 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR           27.14      27.04         12  
  8 DJ Erdley           14 CSD-MR                 29.00      27.32         11  
  9 Joshua Southren     13 SSL-MR                 27.53      27.38          9  
 10 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR                27.31      27.42          7  
 11 Trevor Dykas        13 NDAC-MR                26.98      27.52          6  
 12 Danny Collins       13 Marlins-MR             28.41      27.64          5  
 13 Christian Thomas    13 RFAC-MR                28.01      27.77          4  
 14 Ben Vondrak         14 CSD-MR                 28.44      27.78          3  
 15 Matthew Johnson     13 NBS-MR                 29.98      27.79          2  
 16 Juan Peticco        13 NBS-MR                 30.27      28.10          1  
 17 Jason Boyko         13 RFAC-MR                28.35      28.21        
 18 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR                 29.60      28.27        
 19 Charles Nicholas    13 DA-MR                  29.58      28.95        
 20 Athar Khan          14 RFAC-MR                30.26      29.12        
 21 Justin Aronstein    14 SSL-MR                 28.31      29.22        
 22 Matthew Maddalena   13 Marlins-MR             33.00      29.40        
 23 Michael Flaherty    14 MVA-MR                 33.00      29.59        
 24 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR                 31.62      30.53        
 25 Shane Mills         13 Marlins-MR             31.06      30.79        
 26 Michael Mondelli    13 PBAC-MR                31.06      31.09        
 27 Joshua Martin       14 NDAC-MR                31.54      32.47        
 28 Garrett Doherty     13 MVA-MR                    NT      33.84        
 29 Jack Simon          13 SSL-MR                 34.85      34.07        
 30 Anshuman Swain      13 DA-MR                  47.81      36.13        
 31 Billy Thorpe        13 PBAC-MR                34.42      36.16        
 32 Michael Ryan        13 Unattached-MR        1:11.23      37.03        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR                52.70      53.44         20  
                  21.58       53.44 (31.86)                                        
  2 Charlie Broe        14 NBS-MR                 55.90      54.22         17  
                  21.99       54.22 (32.23)                                        
  3 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR           59.74      58.21         16  
                  23.47       58.21 (34.74)                                        
  4 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR                59.35      59.34         15  
                  23.92       59.34 (35.42)                                        
  5 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             1:02.05      59.47         14  
                  28.68       59.47 (30.79)                                        
  6 Daniel Rawl         14 NDAC-MR                59.60      59.53         13  
                  24.18       59.53 (35.35)                                        
  7 Shane Treanor       13 Unattached-MR        1:00.22      59.68         12  
                  28.05       59.68 (31.63)                                        
  8 DJ Erdley           14 CSD-MR               1:04.00      59.77         11  
                  28.99       59.77 (30.78)                                        
  9 Eian McKeon         13 PBAC-MR              1:00.37      59.94          9  
                  29.21       59.94 (30.73)                                        
 10 Joshua Southren     13 SSL-MR               1:03.90    1:00.79          6.5
                  28.74     1:00.79 (32.05)                                        
 10 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                1:01.20    1:00.79          6.5
                  28.91     1:00.79 (31.88)                                        
 12 Matthew Johnson     13 NBS-MR               1:04.56    1:01.83          5  
                  30.14     1:01.83 (31.69)                                        
 13 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR         1:00.88    1:01.93          4  
                  48.00     1:01.93 (13.93)                                        
 14 Jason Boyko         13 RFAC-MR              1:04.18    1:02.30          3  
                  30.23     1:02.30 (32.07)                                        
 15 Juan Peticco        13 NBS-MR               1:06.20    1:02.53          2  
                  30.32     1:02.53 (32.21)                                        
 16 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR               1:01.99    1:02.82          1  
                  30.45     1:02.82 (32.37)                                        
 17 Thomas Assad        14 SSL-MR               1:03.80    1:03.01        
                  30.08     1:03.01 (32.93)                                        
 18 Christian Thomas    13 RFAC-MR              1:00.48    1:03.09        
                  29.57     1:03.09 (33.52)                                        
 19 Athar Khan          14 RFAC-MR              1:06.57    1:03.20        
                  30.74     1:03.20 (32.46)                                        
 20 Charles Nicholas    13 DA-MR                1:08.92    1:04.96        
                  31.17     1:04.96 (33.79)                                        
 21 Justin Cerrato      14 DA-MR                1:08.17    1:06.57        
                  32.69     1:06.57 (33.88)                                        
 22 Justin Aronstein    14 SSL-MR               1:06.22    1:07.08        
                  31.56     1:07.08 (35.52)                                        
 23 Michael Flaherty    14 MVA-MR                    NT    1:09.37        
                  31.65     1:09.37 (37.72)                                        
 24 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               1:12.11    1:09.48        
                  34.60     1:09.48 (34.88)                                        
 25 Jason Karen         13 SSL-MR               1:14.06    1:11.88        
                  34.21     1:11.88 (37.67)                                        
 26 Ira Conklin         13 CSD-MR               1:15.74    1:13.75        
                  34.45     1:13.75 (39.30)                                        
 -- Elias Econopouly    13 NDAC-MR                59.71         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:49.43     10/1998 Robert Tiernan, MSC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              1:54.31    1:53.80         20  
                  26.62       54.76 (28.14)     1:24.10 (29.34)     1:53.80 (29.70)
  2 Charlie Broe        14 NBS-MR               1:58.87    1:58.24         17  
                  26.94       56.39 (29.45)     1:27.43 (31.04)     1:58.24 (30.81)
  3 Zack Vreeland       14 MVA-MR               2:00.71    2:04.42         16  
                  27.88       57.95 (30.07)     1:31.16 (33.21)     2:04.42 (33.26)
  4 Shane Treanor       13 Unattached-MR        2:08.14    2:07.48         15  
                  28.29     1:00.70 (32.41)     1:34.83 (34.13)     2:07.48 (32.65)
  5 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             2:11.54    2:07.87         14  
                  28.64     1:00.60 (31.96)     1:34.88 (34.28)     2:07.87 (32.99)
  6 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               2:06.33    2:07.94         13  
                  27.93       59.40 (31.47)     1:33.24 (33.84)     2:07.94 (34.70)
  7 Jason Boyko         13 RFAC-MR              2:19.57    2:09.56         12  
                  30.83     1:04.42 (33.59)     1:38.37 (33.95)     2:09.56 (31.19)
  8 John Wadsworth      13 Marlins-MR           2:07.04    2:11.30         11  
                  28.50     1:00.78 (32.28)     1:35.69 (34.91)     2:11.30 (35.61)
  9 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              2:11.91    2:11.41          9  
                  29.79     1:03.05 (33.26)     1:37.42 (34.37)     2:11.41 (33.99)
 10 Alexander Jarski    13 MVA-MR               2:14.42    2:11.74          7  
                  29.06     1:01.66 (32.60)     1:36.61 (34.95)     2:11.74 (35.13)
 11 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                2:15.07    2:12.79          6  
                  29.30     1:02.37 (33.07)     1:38.08 (35.71)     2:12.79 (34.71)
 12 DJ Erdley           14 CSD-MR               2:20.00    2:13.05          5  
                  30.44     1:04.64 (34.20)     1:39.59 (34.95)     2:13.05 (33.46)
 13 Ben Vondrak         14 CSD-MR               2:13.55    2:13.90          4  
                  30.34     1:04.37 (34.03)     1:39.85 (35.48)     2:13.90 (34.05)
 14 Christian Thomas    13 RFAC-MR              2:13.66    2:14.10          3  
                  30.13     1:04.10 (33.97)     1:39.50 (35.40)     2:14.10 (34.60)
 15 Thomas Assad        14 SSL-MR               2:17.26    2:14.44          2  
                  31.13     1:06.49 (35.36)     1:40.95 (34.46)     2:14.44 (33.49)
 16 Athar Khan          14 RFAC-MR              2:24.56    2:14.99          1  
                  30.73     1:04.50 (33.77)     1:40.46 (35.96)     2:14.99 (34.53)
 17 Joshua Southren     13 SSL-MR               2:20.15    2:17.45        
                  31.29     1:06.18 (34.89)     1:42.53 (36.35)     2:17.45 (34.92)
 18 Johny Riskin        14 SSL-MR               2:16.66    2:17.74        
                  30.78     1:06.25 (35.47)     1:42.59 (36.34)     2:17.74 (35.15)
 19 Danny Collins       13 Marlins-MR           2:28.70    2:18.76        
                  32.02     1:09.46 (37.44)     1:45.08 (35.62)     2:18.76 (33.68)
 20 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR         2:30.89    2:23.40        
                  31.54   1:33.00 (1:01.46)     2:03.00 (30.00)     2:23.40 (20.40)
 21 Charles Nicholas    13 DA-MR                2:27.89    2:29.67        
                  33.05     1:10.90 (37.85)     1:50.29 (39.39)     2:29.67 (39.38)
 22 Justin Aronstein    14 SSL-MR               2:38.61    2:31.14        
                  33.48     1:11.71 (38.23)     1:51.51 (39.80)     2:31.14 (39.63)
 23 Matthew Maddalena   13 Marlins-MR           2:54.59    2:32.67        
                  32.57     1:11.42 (38.85)     1:51.38 (39.96)     2:32.67 (41.29)
 24 Zachary Kunow       13 SSL-MR               2:49.03    2:33.35        
                  33.78     1:14.43 (40.65)     1:54.59 (40.16)     2:33.35 (38.76)
 25 Michael Flaherty    14 MVA-MR                    NT    2:34.96        
                  31.73     1:09.80 (38.07)     1:52.16 (42.36)     2:34.96 (42.80)
 26 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               2:50.11    2:36.15        
                  33.28     1:11.64 (38.36)     1:51.17 (39.53)     2:36.15 (44.98)
 27 Ira Conklin         13 CSD-MR               2:39.14    2:37.15        
                  33.40     1:13.04 (39.64)     1:56.26 (43.22)     2:37.15 (40.89)
 28 Jack Simon          13 SSL-MR               2:54.73    2:50.26        
                  36.18     1:18.39 (42.21)     2:03.62 (45.23)     2:50.26 (46.64)
 29 Billy Thorpe        13 PBAC-MR              2:47.52    2:56.70        
                  35.38     1:19.12 (43.74)     2:07.56 (48.44)     2:56.70 (49.14)
 30 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               3:10.84    3:08.73        
                  39.24     1:27.91 (48.67)     2:18.92 (51.01)     3:08.73 (49.81)
 31 Anshuman Swain      13 DA-MR                3:33.48    3:11.98        
                  39.02     1:27.39 (48.37)     2:21.30 (53.91)     3:11.98 (50.68)
 -- Michael Mondelli    13 PBAC-MR              2:16.58         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   57.21     10/1997 Nicholas Pai, MSC                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charlie Broe        14 NBS-MR               1:04.24    1:01.01         20  
                  30.58     1:01.01 (30.43)                                        
  2 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              1:01.55    1:01.62         17  
                  30.57     1:01.62 (31.05)                                        
  3 Eian McKeon         13 PBAC-MR              1:06.28    1:05.01         16  
                  31.86     1:05.01 (33.15)                                        
  4 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR         1:09.42    1:06.51         15  
                  32.94     1:06.51 (33.57)                                        
  5 John Wadsworth      13 Marlins-MR           1:05.58    1:06.87         14  
                  32.35     1:06.87 (34.52)                                        
  6 Matthew Johnson     13 NBS-MR               1:09.92    1:07.00         13  
                  33.01     1:07.00 (33.99)                                        
  7 Shane Treanor       13 Unattached-MR        1:12.55    1:07.81         12  
                  32.50     1:07.81 (35.31)                                        
  8 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             1:09.32    1:08.60         11  
                  33.17     1:08.60 (35.43)                                        
  9 Christian Thomas    13 RFAC-MR              1:07.02    1:10.02          9  
                  33.91     1:10.02 (36.11)                                        
 10 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                1:09.64    1:10.13          7  
                  33.90     1:10.13 (36.23)                                        
 11 Johny Riskin        14 SSL-MR               1:09.82    1:10.51          6  
                  34.62     1:10.51 (35.89)                                        
 12 DJ Erdley           14 CSD-MR               1:25.00    1:11.14          5  
                  35.30     1:11.14 (35.84)                                        
 13 Juan Peticco        13 NBS-MR               1:16.08    1:11.35          4  
                  34.98     1:11.35 (36.37)                                        
 14 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR         1:09.33    1:11.51          3  
                  57.00     1:11.51 (14.51)                                        
 15 Jason Boyko         13 RFAC-MR              1:12.97    1:12.07          2  
                  35.32     1:12.07 (36.75)                                        
 16 Ben Vondrak         14 CSD-MR               1:16.07    1:13.85          1  
                  35.73     1:13.85 (38.12)                                        
 17 Thomas Assad        14 SSL-MR               1:10.01    1:14.56        
                  36.47     1:14.56 (38.09)                                        
 18 Athar Khan          14 RFAC-MR              1:19.47    1:16.27        
                  37.46     1:16.27 (38.81)                                        
 19 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              1:15.41    1:16.28        
                  36.96     1:16.28 (39.32)                                        
 20 Michael Flaherty    14 MVA-MR               1:27.37    1:17.53        
                  37.91     1:17.53 (39.62)                                        
 21 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:18.33    1:18.91        
                  38.89     1:18.91 (40.02)                                        
 22 Justin Aronstein    14 SSL-MR               1:19.36    1:19.89        
                  38.85     1:19.89 (41.04)                                        
 23 Jason Karen         13 SSL-MR               1:25.73    1:20.64        
                  39.62     1:20.64 (41.02)                                        
 24 Justin Cerrato      14 DA-MR                1:17.10    1:22.10        
                  40.84     1:22.10 (41.26)                                        
 25 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               1:24.11    1:23.03        
                  41.38     1:23.03 (41.65)                                        
 26 Ira Conklin         13 CSD-MR               1:20.15    1:23.26        
 27 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               1:29.66    1:31.75        
                  45.67     1:31.75 (46.08)                                        
 28 Jack Simon          13 SSL-MR               1:30.17    1:32.07        
 -- Wiley Matthews      13 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn
                  45.47          DQ (51.25)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charlie Broe        14 NBS-MR               2:10.68    2:10.49         20  
                  31.33     1:04.40 (33.07)     1:38.07 (33.67)     2:10.49 (32.42)
  2 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              2:14.09    2:10.89         17  
                  30.55     1:03.48 (32.93)     1:37.72 (34.24)     2:10.89 (33.17)
  3 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             2:25.49    2:21.74         16  
                  32.52     1:08.80 (36.28)     1:46.07 (37.27)     2:21.74 (35.67)
  4 Matthew Johnson     13 NBS-MR                    NT    2:22.47         15  
                  33.56     1:09.06 (35.50)     1:46.32 (37.26)     2:22.47 (36.15)
  5 Christian Thomas    13 RFAC-MR                   NT    2:26.05         14  
                  34.22     1:12.10 (37.88)     1:49.89 (37.79)     2:26.05 (36.16)
  6 Johny Riskin        14 SSL-MR               2:27.99    2:29.33         13  
                  35.03     1:12.60 (37.57)     1:51.46 (38.86)     2:29.33 (37.87)
  7 Jason Boyko         13 RFAC-MR              2:47.86    2:31.11         12  
                  36.25     1:15.88 (39.63)     1:55.05 (39.17)     2:31.11 (36.06)
  8 Trevor Dykas        13 NDAC-MR              2:51.07    2:32.18         11  
                  35.66     1:14.14 (38.48)     1:54.76 (40.62)     2:32.18 (37.42)
  9 John Wadsworth      13 Marlins-MR           2:27.00    2:32.93          9  
                  34.78     1:12.73 (37.95)     1:52.73 (40.00)     2:32.93 (40.20)
 10 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                2:29.85    2:36.75          7  
                  35.20     1:13.79 (38.59)     1:55.99 (42.20)     2:36.75 (40.76)
 11 Thomas Assad        14 SSL-MR               2:31.60    2:37.01          6  
                  36.38     1:15.93 (39.55)     1:57.03 (41.10)     2:37.01 (39.98)
 12 Athar Khan          14 RFAC-MR              2:44.19    2:41.42          5  
                  38.42     1:18.83 (40.41)     2:00.83 (42.00)     2:41.42 (40.59)
 13 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              3:00.58    2:42.95          4  
                  37.55     1:18.55 (41.00)     2:01.19 (42.64)     2:42.95 (41.76)
 14 Ira Conklin         13 CSD-MR               3:04.80    2:51.23          3  
                                                    2:14.00 ( )     2:51.23 (37.23)
 15 Charles Nicholas    13 DA-MR                2:46.38    2:51.38          2  
                  38.78     1:21.99 (43.21)     2:06.85 (44.86)     2:51.38 (44.53)
 16 Justin Aronstein    14 SSL-MR               2:50.60    2:54.52          1  
                  39.72     1:22.82 (43.10)     2:08.03 (45.21)     2:54.52 (46.49)
 17 Zachary Kunow       13 SSL-MR               2:47.11    3:04.95        
                  44.06     1:30.95 (46.89)     2:18.43 (47.48)     3:04.95 (46.52)
 18 Billy Thorpe        13 PBAC-MR              2:59.00    3:13.12        
                  42.42     1:31.69 (49.27)     2:22.84 (51.15)     3:13.12 (50.28)
 19 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               3:05.51    3:20.36        
                  46.98   2:28.74 (1:41.76)     2:43.00 (14.26)     3:20.36 (37.36)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:06.08  10/22/2005 Vadim Yafayev, Dolfins                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Dykas        13 NDAC-MR              1:10.38    1:11.32         20  
                  32.64     1:11.32 (38.68)                                        
  2 Shane Treanor       13 Unattached-MR        1:13.77    1:11.75         17  
                  33.54     1:11.75 (38.21)                                        
  3 John Wadsworth      13 Marlins-MR           1:08.73    1:12.11         16  
                  32.83     1:12.11 (39.28)                                        
  4 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               1:15.35    1:14.15         15  
                  34.65     1:14.15 (39.50)                                        
  5 Joshua Southren     13 SSL-MR               1:15.39    1:14.65         14  
                  34.83     1:14.65 (39.82)                                        
  6 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                1:16.08    1:15.31         13  
                  35.60     1:15.31 (39.71)                                        
  7 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR         1:18.02    1:16.04         12  
                  34.76     1:16.04 (41.28)                                        
  8 Charlie Broe        14 NBS-MR               1:23.48    1:17.62         11  
                  37.74     1:17.62 (39.88)                                        
  9 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              1:14.06    1:17.84          9  
                  36.64     1:17.84 (41.20)                                        
 10 Ben Vondrak         14 CSD-MR               1:20.88    1:20.55          7  
                  38.88     1:20.55 (41.67)                                        
 11 Jason Boyko         13 RFAC-MR              1:23.06    1:21.50          6  
                  39.11     1:21.50 (42.39)                                        
 12 Thomas Assad        14 SSL-MR               1:22.42    1:22.24          5  
                  38.67     1:22.24 (43.57)                                        
 13 Joshua Martin       14 NDAC-MR              1:25.11    1:23.38          4  
                  39.13     1:23.38 (44.25)                                        
 14 Athar Khan          14 RFAC-MR              1:24.73    1:23.85          3  
                  40.14     1:23.85 (43.71)                                        
 15 Juan Peticco        13 NBS-MR               1:25.89    1:23.92          2  
                  39.64     1:23.92 (44.28)                                        
 16 Michael Flaherty    14 MVA-MR               1:33.43    1:24.86          1  
                  39.70     1:24.86 (45.16)                                        
 17 Christian Thomas    13 RFAC-MR              1:27.71    1:26.06        
                  40.36     1:26.06 (45.70)                                        
 18 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:30.67    1:26.07        
                  41.85     1:26.07 (44.22)                                        
 19 Jack Simon          13 SSL-MR               1:30.20    1:26.26        
                  41.44     1:26.26 (44.82)                                        
 20 Michael Mondelli    13 PBAC-MR              1:29.10    1:27.72        
                  40.72     1:27.72 (47.00)                                        
 21 Johny Riskin        14 SSL-MR               1:27.73    1:28.87        
                  41.01     1:28.87 (47.86)                                        
 22 Zachary Kunow       13 SSL-MR               1:29.76    1:31.43        
                  43.69     1:31.43 (47.74)                                        
 23 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             1:33.19    1:31.45        
                  44.09     1:31.45 (47.36)                                        
 24 Garrett Doherty     13 MVA-MR                    NT    1:34.28        
                  43.41     1:34.28 (50.87)                                        
 25 Matthew Maddalena   13 Marlins-MR                NT    1:37.99        
                  45.59     1:37.99 (52.40)                                        
 26 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               1:28.11    1:43.04        
                  48.54     1:43.04 (54.50)                                        
 27 Billy Thorpe        13 PBAC-MR              1:45.57    1:44.18        
                  47.51     1:44.18 (56.67)                                        
 28 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               1:55.31    1:46.98        
                  51.76     1:46.98 (55.22)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shane Treanor       13 Unattached-MR        2:45.68    2:37.56         20  
                  35.03     1:14.56 (39.53)     1:57.21 (42.65)     2:37.56 (40.35)
  2 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                2:50.48    2:41.72         17  
                  35.71     1:16.48 (40.77)     2:00.20 (43.72)     2:41.72 (41.52)
  3 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              2:43.41    2:42.28         16  
                  36.63     1:17.52 (40.89)     2:00.70 (43.18)     2:42.28 (41.58)
  4 Joshua Southren     13 SSL-MR               2:47.94    2:46.00         15  
                  37.63     1:19.72 (42.09)     2:03.16 (43.44)     2:46.00 (42.84)
  5 Ben Vondrak         14 CSD-MR                    NT    2:55.76         14  
                  41.19     1:25.75 (44.56)     2:12.42 (46.67)     2:55.76 (43.34)
  6 Charles Nicholas    13 DA-MR                2:58.09    3:06.85         13  
                  42.77     1:29.87 (47.10)     2:17.83 (47.96)     3:06.85 (49.02)
  7 Jack Simon          13 SSL-MR               3:25.51    3:08.83         12  
                  42.66     1:28.58 (45.92)     2:18.89 (50.31)     3:08.83 (49.94)
  8 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR                    NT    3:14.72         11  
                  41.19     1:29.54 (48.35)     2:21.99 (52.45)     3:14.72 (52.73)
  9 Thomas Keller       13 CSD-MR                    NT    3:18.10          9  
                  44.64     1:35.15 (50.51)     2:27.71 (52.56)     3:18.10 (50.39)
 10 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               3:56.36    3:49.96          7  
                  53.47     1:52.41 (58.94)     2:51.14 (58.73)     3:49.96 (58.82)
 -- Zachary Kunow       13 SSL-MR               3:27.40         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.68  10/24/2004 Alex Z Kral, MWSC -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charlie Broe        14 NBS-MR               1:01.92    1:00.10         20  
                  28.81     1:00.10 (31.29)                                        
  2 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR                59.04    1:00.18         17  
                  28.81     1:00.18 (31.37)                                        
  3 Jason Boyko         13 RFAC-MR              1:06.00    1:04.18         16  
                  30.26     1:04.18 (33.92)                                        
  4 Christian Thomas    13 RFAC-MR              1:08.31    1:08.81         15  
                  31.59     1:08.81 (37.22)                                        
  5 Charles Nicholas    13 DA-MR                1:09.13    1:09.52         14  
                  32.13     1:09.52 (37.39)                                        
  6 Athar Khan          14 RFAC-MR              1:12.35    1:10.64         13  
                  33.11     1:10.64 (37.53)                                        
  7 Daniel Rawl         14 NDAC-MR              1:14.22    1:10.87         12  
                  32.30     1:10.87 (38.57)                                        
  8 Juan Peticco        13 NBS-MR               1:20.51    1:12.72         11  
                  33.68     1:12.72 (39.04)                                        
  9 Justin Cerrato      14 DA-MR                1:13.49    1:14.09          9  
                  34.17     1:14.09 (39.92)                                        
 10 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               1:16.26    1:15.00          7  
                  33.59     1:15.00 (41.41)                                        
 11 Johny Riskin        14 SSL-MR               1:19.47    1:15.94          6  
                  33.36     1:15.94 (42.58)                                        
 12 John Wadsworth      13 Marlins-MR           1:06.16    1:17.16          5  
                  33.98     1:17.16 (43.18)                                        
 13 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:21.40    1:17.54          4  
                  36.68     1:17.54 (40.86)                                        
 14 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             1:26.91    1:26.89          3  
                  38.30     1:26.89 (48.59)                                        
 15 Thomas Keller       13 CSD-MR               1:45.63    1:30.44          2  
                  38.71     1:30.44 (51.73)                                        
 16 Zachary Kunow       13 SSL-MR               1:22.71    1:32.44          1  
                  42.31     1:32.44 (50.13)                                        
 17 Eddie Gonzalez      14 SSL-MR               1:26.11    1:33.09        
                  39.96     1:33.09 (53.13)                                        
 18 Ira Conklin         13 CSD-MR               1:47.07    1:39.88        
                  43.63     1:39.88 (56.25)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              2:10.26    2:11.31         20  
  2 Charlie Broe        14 NBS-MR               2:19.43    2:14.31         17  
  3 Hunter Cooney       14 Aqua Gems-MR         2:32.07    2:22.55         16  
                  30.03     1:28.00 (57.97)     1:48.65 (20.65)     2:22.55 (33.90)
  4 Jason Boyko         13 RFAC-MR              2:24.38    2:23.14         15  
  5 Shane Treanor       13 Unattached-MR        2:32.07    2:23.76         14  
                  32.95     1:09.41 (36.46)     1:50.35 (40.94)     2:23.76 (33.41)
  6 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               2:28.23    2:25.44         13  
  7 Fredrick Cruz       14 RFAC-MR              2:28.28    2:26.53         12  
  8 John Wadsworth      13 Marlins-MR           2:16.06    2:27.08         11  
  9 Christian Thomas    13 RFAC-MR              2:28.90    2:30.11          9  
                  32.00     1:11.26 (39.26)     1:56.90 (45.64)     2:30.11 (33.21)
 10 Ashok Vallamattam   14 DA-MR                2:35.12    2:31.32          7  
                  31.89     1:08.78 (36.89)     1:54.63 (45.85)     2:31.32 (36.69)
 11 Joshua Southren     13 SSL-MR               2:37.20    2:33.26          6  
                  32.95     1:11.97 (39.02)     1:56.42 (44.45)     2:33.26 (36.84)
 12 Juan Peticco        13 NBS-MR               2:45.88    2:34.36          5  
                  33.74     1:14.97 (41.23)     2:00.61 (45.64)     2:34.36 (33.75)
 13 Matthew Johnson     13 NBS-MR               2:44.55    2:35.02          4  
                1:11.65     1:59.71 (48.06)     2:27.00 (27.29)      2:35.02 (8.02)
 14 DJ Erdley           14 CSD-MR               2:45.00    2:35.30          3  
                  35.79     1:14.64 (38.85)     2:01.94 (47.30)     2:35.30 (33.36)
 15 Lee Emmerich        13 Aqua Gems-MR         2:34.24    2:36.13          2  
                  33.79     1:11.11 (37.32)     1:59.15 (48.04)     2:36.13 (36.98)
 16 Johny Riskin        14 SSL-MR               2:37.74    2:37.42          1  
                  33.64     1:13.13 (39.49)     2:02.21 (49.08)     2:37.42 (35.21)
 17 Athar Khan          14 RFAC-MR              2:41.27    2:39.09        
                  34.60     1:16.19 (41.59)     2:04.31 (48.12)     2:39.09 (34.78)
 18 Daniel Rawl         14 NDAC-MR              2:37.09    2:39.31        
                  32.90     1:13.46 (40.56)     2:03.89 (50.43)     2:39.31 (35.42)
 19 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             3:04.62    2:41.27        
                  38.78     1:16.79 (38.01)     2:07.58 (50.79)     2:41.27 (33.69)
 20 Thomas Assad        14 SSL-MR               2:44.27    2:42.51        
                  39.02     1:20.10 (41.08)     2:06.93 (46.83)     2:42.51 (35.58)
 21 Charles Nicholas    13 DA-MR                2:41.58    2:43.06        
                  35.18     1:17.99 (42.81)     2:06.25 (48.26)     2:43.06 (36.81)
 22 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR               3:00.00    2:44.35        
                  35.57     1:14.98 (39.41)     2:08.24 (53.26)     2:44.35 (36.11)
 23 Michael Flaherty    14 MVA-MR               3:15.14    2:44.69        
                  32.58     1:13.78 (41.20)     2:02.65 (48.87)     2:44.69 (42.04)
 24 Jason Karen         13 SSL-MR               2:49.81    2:50.98        
                  36.05     1:19.15 (43.10)     2:11.86 (52.71)     2:50.98 (39.12)
 25 Justin Cerrato      14 DA-MR                     NT    2:51.18        
                  37.21     1:20.19 (42.98)     2:15.81 (55.62)     2:51.18 (35.37)
 26 Thomas Keller       13 CSD-MR                    NT    2:54.32        
                  40.03     1:23.76 (43.73)     2:16.18 (52.42)     2:54.32 (38.14)
 27 Zachary Kunow       13 SSL-MR               2:56.04    3:00.23        
                  44.02     1:30.66 (46.64)     2:19.97 (49.31)     3:00.23 (40.26)
 28 Jack Simon          13 SSL-MR               3:13.37    3:02.50        
                  42.86     1:30.23 (47.37)     2:19.15 (48.92)     3:02.50 (43.35)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   21.94  10/17/2009 Stanley Wong, NY Sharks                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian Mackrel      17 NDAC-MR                21.02      21.43         20  
  2 Christopher Alpay   16 RFAC-MR                21.48      22.93         17  
  3 Steven Campagna     17 NDAC-MR                22.46      23.33         16  
  4 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR                23.49      23.82         15  
  5 Travis Blank        16 NDAC-MR                23.29      23.91         14  
  6 Andrew Garcia       17 SSL-MR                 23.05      23.96         13  
  7 Trevor Attile       15 RFAC-MR                24.10      24.01         12  
  8 Collin Deans-Brand  16 Aqua Gems-MR           22.28      24.07         11  
  9 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR          23.97      24.42          9  
 10 Austin Loeffel      17 NDAC-MR                24.91      24.63          7  
 11 Ben Davis           17 SSL-MR                 24.30      24.69          6  
 12 Zane Grunewald      17 NBS-MR                 24.24      24.74          5  
 13 Nolan Graziano      17 NDAC-MR                24.41      25.12          4  
 14 Kevin Araujo        17 SSL-MR                 25.24      25.22          3  
 15 Peter Moore         16 Aqua Gems-MR           24.53      25.25          2  
 16 Joseph Galante      15 NBS-MR                 24.87      25.29          1  
 17 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR                24.96      25.39        
 18 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR                24.05      25.40        
 19 Thomas Johnson      15 NBS-MR                 26.27      25.51        
 20 Matthew Bosse       15 NBS-MR                 25.53      25.55        
 21 Jonah Strand        16 NDAC-MR                25.18      25.71        
 22 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR                 24.75      25.96        
 23 Jack Gorman         15 NDAC-MR                26.05      26.11        
 24 Anthony Vecchione   16 SSL-MR                 25.50      26.16        
 25 Nick Rosario        15 MVA-MR                 26.52      26.17        
 26 Matt Travers        17 MVA-MR                 26.52      26.20        
 27 Jeremy Joseph       16 Marlins-MR             27.15      26.25        
 28 Ryan Martin         16 SSL-MR                 26.49      26.51        
 29 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR                 27.37      26.64        
 30 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR             25.70      26.76        
 31 Alexander Schuyler  17 NBS-MR                 28.13      26.87        
 32 Bryan Feigel        15 NBS-MR                 27.95      27.35        
 33 Louis Perez         16 SSL-MR                 26.89      27.77        
 34 E.R. Pallatta       14 SSL-MR                 27.59      27.82        
 35 Jarek Rawl          12 NDAC-MR                27.26      28.18        
 36 Tyler Piringer      17 SSL-MR                 28.27      28.77        
 37 Chris Peters        16 MVA-MR                 28.93      28.87        
 38 Peter Araujo        15 SSL-MR                 28.26      28.93        
 39 Shane Mills         13 Marlins-MR             31.06      30.41        
 40 Alexander Chanturi  17 SSL-MR                 33.49      31.91        
 41 Wiley Matthews      13 MVA-MR                    NT      32.13        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian Mackrel      17 NDAC-MR                45.96      48.10         20  
                  23.16       48.10 (24.94)                                        
  2 Christopher Alpay   16 RFAC-MR                47.83      50.00         17  
                  24.41       50.00 (25.59)                                        
  3 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR                48.87      50.58         16  
                  24.75       50.58 (25.83)                                        
  4 Steven Campagna     17 NDAC-MR                48.80      51.62         15  
                  24.66       51.62 (26.96)                                        
  5 Trevor Attile       15 RFAC-MR                50.94      51.67         14  
                  25.28       51.67 (26.39)                                        
  6 Andrew Garcia       17 SSL-MR                 51.85      52.46         13  
                  24.76       52.46 (27.70)                                        
  7 Collin Deans-Brand  16 Aqua Gems-MR           50.26      53.22         12  
                  24.75       53.22 (28.47)                                        
  8 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR          52.01      53.32         11  
                  25.19       53.32 (28.13)                                        
  9 Matthew Kessler     15 CSD-MR                 55.96      53.85          9  
                  26.74       53.85 (27.11)                                        
 10 Austin Loeffel      17 NDAC-MR                53.59      54.00          7  
                  25.56       54.00 (28.44)                                        
 11 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR                54.42      54.02          6  
                  26.24       54.02 (27.78)                                        
 12 Joseph Galante      15 NBS-MR                 52.40      54.12          5  
                  26.25       54.12 (27.87)                                        
 13 Zane Grunewald      17 NBS-MR                 52.97      54.43          4  
                  25.57       54.43 (28.86)                                        
 14 Peter Moore         16 Aqua Gems-MR           53.79      54.81          3  
                  25.86       54.81 (28.95)                                        
 15 Jonah Strand        16 NDAC-MR                54.26      54.84          2  
                  26.03       54.84 (28.81)                                        
 16 Thomas Johnson      15 NBS-MR                 55.69      54.87          1  
                  26.94       54.87 (27.93)                                        
 17 Matthew Bosse       15 NBS-MR                 55.35      55.00        
                  26.63       55.00 (28.37)                                        
 18 Ben Davis           17 SSL-MR                 56.43      55.07        
                  25.53       55.07 (29.54)                                        
 19 Anthony Vecchione   16 SSL-MR                 55.35      55.94        
                  26.77       55.94 (29.17)                                        
 20 Nolan Graziano      17 NDAC-MR                55.63      56.05        
                  27.25       56.05 (28.80)                                        
 21 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR                55.36      56.08        
                  26.78       56.08 (29.30)                                        
 22 Jack Gorman         15 NDAC-MR                56.74      56.85        
                  27.30       56.85 (29.55)                                        
 23 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR                 58.02      57.26        
                  27.38       57.26 (29.88)                                        
 24 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR                 55.63      57.34        
                  27.22       57.34 (30.12)                                        
 25 Jeremy Joseph       16 Marlins-MR             56.23      57.63        
                  27.87       57.63 (29.76)                                        
 26 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR             56.53      57.70        
                  28.43       57.70 (29.27)                                        
 27 Matt Travers        17 MVA-MR               1:00.52      58.32        
                  27.54       58.32 (30.78)                                        
 28 Alexander Schuyler  17 NBS-MR               1:00.26      58.89        
                  28.47       58.89 (30.42)                                        
 29 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               1:01.35      59.24        
                  28.84       59.24 (30.40)                                        
 30 Bryan Feigel        15 NBS-MR               1:01.87    1:00.43        
                  29.81     1:00.43 (30.62)                                        
 31 Louis Perez         16 SSL-MR                 59.71    1:00.92        
                  28.71     1:00.92 (32.21)                                        
 32 Ben Vondrak         14 CSD-MR               1:02.10    1:01.12        
                  29.55     1:01.12 (31.57)                                        
 33 Nick Rosario        15 MVA-MR               1:05.52    1:01.72        
                  30.89     1:01.72 (30.83)                                        
 34 Jarek Rawl          12 NDAC-MR                58.86    1:01.82        
                  28.88     1:01.82 (32.94)                                        
 35 Tyler Piringer      17 SSL-MR               1:02.26    1:02.78        
                  30.14     1:02.78 (32.64)                                        
 36 Chris Peters        16 MVA-MR               1:06.88    1:04.79        
                1:04.79         1:04.79 ( )                                        
 37 Peter Araujo        15 SSL-MR               1:05.68    1:05.34        
                  31.05     1:05.34 (34.29)                                        
 38 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:08.41    1:07.86        
                  31.80     1:07.86 (36.06)                                        
 39 Alexander Chanturi  17 SSL-MR               1:02.41    1:12.81        
                1:02.00     1:12.81 (10.81)                                        
 40 Taylor Filipowski   13 MVA-MR               1:26.45    1:26.86        
                  40.15     1:26.86 (46.71)                                        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   4:47.65  10/22/2005 Justin Coombs, NBS  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christopher Alpay   16 RFAC-MR              4:46.70    4:55.39         20  
                  26.39       55.79 (29.40)     1:25.50 (29.71)     1:55.21 (29.71)
        2:24.43 (29.22)     2:54.33 (29.90)     3:24.75 (30.42)     3:55.65 (30.90)
        4:25.80 (30.15)     4:55.39 (29.59)                                        
  2 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR              4:51.42    5:00.15         17  
                  27.13       56.60 (29.47)     1:26.33 (29.73)     1:56.37 (30.04)
        2:26.42 (30.05)     2:57.10 (30.68)     3:28.14 (31.04)     3:59.13 (30.99)
        4:29.85 (30.72)     5:00.15 (30.30)                                        
  3 Trevor Attile       15 RFAC-MR              4:57.61    5:03.54         16  
                  27.18       57.14 (29.96)     1:27.52 (30.38)     1:58.27 (30.75)
        2:28.93 (30.66)     2:59.77 (30.84)     3:31.14 (31.37)     4:02.26 (31.12)
        4:33.58 (31.32)     5:03.54 (29.96)                                        
  4 Stephen Kelleher    14 RFAC-MR              5:01.98    5:07.25         15  
                  27.85       58.20 (30.35)     1:29.10 (30.90)     2:00.24 (31.14)
        2:31.18 (30.94)     3:02.82 (31.64)     3:34.30 (31.48)     4:06.00 (31.70)
        4:37.32 (31.32)     5:07.25 (29.93)                                        
  5 Charlie Broe        14 NBS-MR               5:24.33    5:14.84         14  
                  28.10       59.04 (30.94)     1:31.04 (32.00)     2:03.04 (32.00)
        2:35.47 (32.43)     3:08.07 (32.60)     3:40.83 (32.76)     4:13.50 (32.67)
        4:45.14 (31.64)     5:14.84 (29.70)                                        
  6 Joseph Galante      15 NBS-MR               5:14.08    5:15.41         13  
                  28.21       59.12 (30.91)     1:30.58 (31.46)     2:02.45 (31.87)
        2:34.54 (32.09)     3:06.76 (32.22)     3:39.75 (32.99)     4:12.79 (33.04)
        4:45.69 (32.90)     5:15.41 (29.72)                                        
  7 Travis Blank        16 NDAC-MR              5:12.09    5:18.09         12  
                  26.92       57.78 (30.86)     1:29.16 (31.38)     2:00.85 (31.69)
        2:33.31 (32.46)     3:06.13 (32.82)     3:39.13 (33.00)     4:12.27 (33.14)
        4:45.59 (33.32)     5:18.09 (32.50)                                        
  8 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              5:24.81    5:21.57         11  
                  28.44     1:00.31 (31.87)     1:32.54 (32.23)     2:04.90 (32.36)
        2:37.99 (33.09)     3:11.28 (33.29)     3:44.06 (32.78)     4:17.51 (33.45)
        4:50.74 (33.23)     5:21.57 (30.83)                                        
  9 Matthew Kessler     15 CSD-MR               5:22.20    5:21.85          9  
                  28.42       58.77 (30.35)     1:30.19 (31.42)     2:02.81 (32.62)
        2:35.57 (32.76)     3:08.74 (33.17)     3:42.80 (34.06)     4:17.17 (34.37)
        4:49.93 (32.76)     5:21.85 (31.92)                                        
 10 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR        5:52.55    5:31.73          7  
                  29.42     1:02.08 (32.66)     1:35.80 (33.72)     2:09.72 (33.92)
        2:43.71 (33.99)     3:17.19 (33.48)     3:51.30 (34.11)     4:25.30 (34.00)
        4:59.60 (34.30)     5:31.73 (32.13)                                        
 11 Thomas Johnson      15 NBS-MR               5:29.56    5:34.01          6  
                  29.84     1:02.40 (32.56)     1:36.18 (33.78)     2:10.65 (34.47)
        2:45.23 (34.58)     3:19.59 (34.36)     3:54.07 (34.48)     4:28.36 (34.29)
        5:02.23 (33.87)     5:34.01 (31.78)                                        
 12 Keith Carlino       17 RFAC-MR              5:16.37    5:35.96          5  
                  28.66     1:00.87 (32.21)     1:33.83 (32.96)     2:08.42 (34.59)
        2:42.07 (33.65)     3:15.96 (33.89)     3:50.24 (34.28)     4:25.96 (35.72)
        5:01.40 (35.44)     5:35.96 (34.56)                                        
 13 Matthew Bosse       15 NBS-MR               5:35.66    5:37.08          4  
                  29.46     1:02.10 (32.64)     1:36.06 (33.96)     2:10.92 (34.86)
        2:45.54 (34.62)     3:20.10 (34.56)     3:55.34 (35.24)     4:30.16 (34.82)
        5:04.24 (34.08)     5:37.08 (32.84)                                        
 14 Zack Vreeland       14 MVA-MR               5:24.72    5:40.86          3  
                  29.89     1:02.85 (32.96)     1:37.25 (34.40)     2:11.88 (34.63)
        2:46.73 (34.85)     3:22.44 (35.71)     3:57.74 (35.30)     4:33.45 (35.71)
        5:08.24 (34.79)     5:40.86 (32.62)                                        
 15 Shawn Migliorato    14 UN-DA-MR             5:59.22    5:47.75          2  
                  29.62     1:03.40 (33.78)     1:38.94 (35.54)     2:14.75 (35.81)
        2:50.92 (36.17)     3:25.69 (34.77)     4:01.67 (35.98)     4:37.69 (36.02)
        5:13.56 (35.87)     5:47.75 (34.19)                                        
 16 Shane Treanor       13 Unattached-MR        5:49.88    5:50.84          1  
                  30.21     1:04.72 (34.51)     1:40.15 (35.43)     2:16.59 (36.44)
        2:52.64 (36.05)     3:29.08 (36.44)     4:05.53 (36.45)     4:41.70 (36.17)
        5:17.14 (35.44)     5:50.84 (33.70)                                        
 17 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR               5:39.75    5:54.99        
                  30.55     1:05.34 (34.79)     1:41.47 (36.13)     2:17.79 (36.32)
        2:54.63 (36.84)     3:31.64 (37.01)     4:07.88 (36.24)     4:44.46 (36.58)
        5:20.19 (35.73)     5:54.99 (34.80)                                        
 18 Juan Peticco        13 NBS-MR               6:29.43    5:58.45        
                  30.69     1:05.67 (34.98)     1:42.10 (36.43)     2:19.35 (37.25)
        2:56.14 (36.79)     3:32.85 (36.71)     4:09.46 (36.61)     4:46.52 (37.06)
        5:23.39 (36.87)     5:58.45 (35.06)                                        
 19 Matthew Johnson     13 NBS-MR               6:20.33    5:59.50        
                  32.37     1:07.67 (35.30)     1:44.52 (36.85)     2:21.50 (36.98)
        2:58.32 (36.82)     3:35.09 (36.77)     4:11.87 (36.78)     4:48.25 (36.38)
        5:24.07 (35.82)     5:59.50 (35.43)                                        
 20 Alexander Jarski    13 MVA-MR               5:47.82    6:01.79        
                  30.89     1:05.32 (34.43)     1:41.46 (36.14)     2:17.87 (36.41)
        2:55.07 (37.20)     3:32.59 (37.52)     4:09.60 (37.01)     4:47.94 (38.34)
        5:25.62 (37.68)     6:01.79 (36.17)                                        
 21 DJ Erdley           14 CSD-MR               6:45.00    6:07.54        
                  31.82     1:08.09 (36.27)     1:45.22 (37.13)     2:22.35 (37.13)
        2:59.73 (37.38)     3:37.27 (37.54)     4:15.10 (37.83)     4:53.36 (38.26)
        5:31.54 (38.18)     6:07.54 (36.00)                                        
 22 Matt Travers        17 MVA-MR                    NT    6:07.74        
                  30.69     1:06.25 (35.56)     1:42.38 (36.13)     2:20.01 (37.63)
        2:58.54 (38.53)     3:37.84 (39.30)     4:16.74 (38.90)     4:55.44 (38.70)
        5:33.96 (38.52)     6:07.74 (33.78)                                        
 23 Bryan Feigel        15 NBS-MR               6:00.03    6:07.95        
                  30.20     1:05.00 (34.80)     1:42.04 (37.04)     2:19.46 (37.42)
        2:57.68 (38.22)     3:35.77 (38.09)     4:14.58 (38.81)     4:53.28 (38.70)
        5:32.05 (38.77)     6:07.95 (35.90)                                        
 24 Nolan Graziano      17 NDAC-MR              6:17.15    6:15.89        
                  31.15     1:20.00 (48.85)     1:50.00 (30.00)     2:27.00 (37.00)
        2:59.87 (32.87)     3:43.00 (43.13)     4:22.00 (39.00)     4:58.18 (36.18)
        5:41.00 (42.82)     6:15.89 (34.89)                                        
 25 Nick Rosario        15 MVA-MR                    NT    6:18.42        
                  30.39     1:06.66 (36.27)     1:43.81 (37.15)     2:21.82 (38.01)
        3:01.12 (39.30)     3:41.20 (40.08)     4:21.18 (39.98)     5:02.20 (41.02)
        5:42.22 (40.02)     6:18.42 (36.20)                                        
 26 Justin Cerrato      14 DA-MR                6:57.72    6:32.17        
                  33.53     1:12.12 (38.59)     1:52.13 (40.01)     2:32.47 (40.34)
        3:13.93 (41.46)     3:55.12 (41.19)     4:36.56 (41.44)     5:16.87 (40.31)
        5:55.76 (38.89)     6:32.17 (36.41)                                        
 -- Patrick Alderson    17 RFAC-MR              4:55.11         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keith Carlino       17 RFAC-MR                51.41      55.13         17  
                  27.47       55.13 (27.66)                                        
  2 Steven Campagna     17 NDAC-MR                53.31      56.70         16  
                  27.67       56.70 (29.03)                                        
  3 Travis Blank        16 NDAC-MR                53.83      57.41         15  
                  27.70       57.41 (29.71)                                        
  4 Matthew Bosse       15 NBS-MR               1:01.86      59.31         14  
                  29.46       59.31 (29.85)                                        
  5 Christopher Alpay   16 RFAC-MR                58.34      59.87         13  
                  29.36       59.87 (30.51)                                        
  6 Andrew Garcia       17 SSL-MR                 58.48    1:00.99         12  
                  29.64     1:00.99 (31.35)                                        
  7 Ryan Martin         16 SSL-MR                 59.46    1:02.00         11  
                  30.88     1:02.00 (31.12)                                        
  8 Kevin Araujo        17 SSL-MR               1:01.92    1:02.47          9  
                  29.96     1:02.47 (32.51)                                        
  9 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR        1:01.04    1:02.87          7  
                  30.33     1:02.87 (32.54)                                        
 10 Zack Vreeland       14 MVA-MR               1:03.69    1:03.90          6  
                  30.59     1:03.90 (33.31)                                        
 11 Zane Grunewald      17 NBS-MR                 59.81    1:04.06          5  
                  30.28     1:04.06 (33.78)                                        
 12 Joseph Galante      15 NBS-MR               1:02.35    1:04.38          4  
                  31.88     1:04.38 (32.50)                                        
 13 E.R. Pallatta       14 SSL-MR               1:06.98    1:05.17          3  
                  32.18     1:05.17 (32.99)                                        
 14 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR               1:02.55    1:05.32          2  
                  32.01     1:05.32 (33.31)                                        
 15 Austin Loeffel      17 NDAC-MR              1:04.50    1:05.48          1  
 16 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR           1:07.66    1:06.52        
                  32.17     1:06.52 (34.35)                                        
 17 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR              1:07.50    1:06.69        
                  32.33     1:06.69 (34.36)                                        
 18 Bryan Feigel        15 NBS-MR               1:12.36    1:07.98        
                  32.76     1:07.98 (35.22)                                        
 19 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               1:08.65    1:08.22        
                  33.84     1:08.22 (34.38)                                        
 20 Anthony Vecchione   16 SSL-MR               1:06.92    1:08.53         20  
                  33.50     1:08.53 (35.03)                                        
 21 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR               1:07.48    1:11.87        
                  34.13     1:11.87 (37.74)                                        
 22 Parker Cavotti      15 NDAC-MR              1:09.85    1:12.96        
                  34.76     1:12.96 (38.20)                                        
 23 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR               1:20.17    1:13.82        
                  37.27     1:13.82 (36.55)                                        
 24 Matt Travers        17 MVA-MR               1:20.52    1:16.43        
                  36.74     1:16.43 (39.69)                                        
 25 Alex Liu            10 NDAC-MR              1:17.93    1:16.63        
                  38.13     1:16.63 (38.50)                                        
 26 Justin Cerrato      14 DA-MR                     NT    1:17.10        
 27 Garrett Doherty     13 MVA-MR                    NT    1:29.84        
 -- Alexander Chanturi  17 SSL-MR               1:26.88         DQ        
      Did not finish on back
                  43.62          DQ (47.49)                                        
 -- Patrick Alderson    17 RFAC-MR                52.74         NS        
 -- Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              1:05.23         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:57.98  10/28/2000 Nat L Moore, NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian Mackrel      17 NDAC-MR              1:52.60    2:03.36         20  
                  29.52     1:01.29 (31.77)     1:33.38 (32.09)     2:03.36 (29.98)
  2 Travis Blank        16 NDAC-MR              1:55.68    2:04.96         17  
                  29.34     1:01.24 (31.90)     1:33.42 (32.18)     2:04.96 (31.54)
  3 Christopher Alpay   16 RFAC-MR              2:06.20    2:08.82         16  
                  31.08     1:03.47 (32.39)     1:36.23 (32.76)     2:08.82 (32.59)
  4 Matthew Bosse       15 NBS-MR               2:13.18    2:09.65         15  
                  30.70     1:02.95 (32.25)     1:36.43 (33.48)     2:09.65 (33.22)
  5 Trevor Attile       15 RFAC-MR              2:12.48    2:11.96         14  
                  30.83     1:03.92 (33.09)     1:38.06 (34.14)     2:11.96 (33.90)
  6 Peter Moore         16 Aqua Gems-MR         2:10.68    2:13.69         13  
                  31.60     1:05.33 (33.73)     1:40.23 (34.90)     2:13.69 (33.46)
  7 Ryan Martin         16 SSL-MR               2:11.21    2:14.07         12  
                  30.98     1:05.09 (34.11)     1:40.15 (35.06)     2:14.07 (33.92)
  8 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR              2:09.90    2:14.53         11  
                  31.86     1:05.38 (33.52)     1:40.04 (34.66)     2:14.53 (34.49)
  9 Zane Grunewald      17 NBS-MR               2:23.28    2:18.27          9  
                  33.04     1:07.06 (34.02)     1:42.91 (35.85)     2:18.27 (35.36)
 10 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR                   NT    2:19.66          7  
                  32.52     1:08.14 (35.62)     1:45.03 (36.89)     2:19.66 (34.63)
 11 Ben Davis           17 SSL-MR               2:20.38    2:24.33          6  
                  33.58     1:09.19 (35.61)     1:48.16 (38.97)     2:24.33 (36.17)
 12 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR               2:20.32    2:24.95          5  
                  34.28     1:10.07 (35.79)     1:47.92 (37.85)     2:24.95 (37.03)
 13 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               2:25.74    2:28.20          4  
                  35.97     1:13.01 (37.04)     1:50.38 (37.37)     2:28.20 (37.82)
 14 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR               2:31.69    2:40.57          3  
                  35.99     1:17.25 (41.26)     2:00.56 (43.31)     2:40.57 (40.01)
 15 Alexander Schuyler  17 NBS-MR               2:44.64    2:42.02          2  
                  37.21     1:18.10 (40.89)     2:00.71 (42.61)     2:42.02 (41.31)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR                59.93    1:04.21         20  
                  30.06     1:04.21 (34.15)                                        
  2 Austin Loeffel      17 NDAC-MR              1:04.24    1:07.87         17  
                  31.39     1:07.87 (36.48)                                        
  3 Jonah Strand        16 NDAC-MR              1:04.37    1:08.48         16  
                  31.47     1:08.48 (37.01)                                        
  4 Jeremy Joseph       16 Marlins-MR           1:04.32    1:08.68         15  
                  31.84     1:08.68 (36.84)                                        
  5 Kevin Araujo        17 SSL-MR               1:05.54    1:10.74         14  
                  33.28     1:10.74 (37.46)                                        
  6 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR        1:08.59    1:11.15         13  
                  33.46     1:11.15 (37.69)                                        
  7 Anthony Vecchione   16 SSL-MR               1:06.42    1:11.35         12  
                  33.75     1:11.35 (37.60)                                        
  8 Nolan Graziano      17 NDAC-MR              1:12.54    1:11.48         11  
                  33.91     1:11.48 (37.57)                                        
  9 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              1:08.08    1:11.95          9  
                  34.84     1:11.95 (37.11)                                        
 10 Collin Deans-Brand  16 Aqua Gems-MR         1:07.28    1:12.37          7  
                  34.49     1:12.37 (37.88)                                        
 11 Ryan Martin         16 SSL-MR               1:12.27    1:12.39          6  
                  34.66     1:12.39 (37.73)                                        
 12 Thomas Johnson      15 NBS-MR               1:13.20    1:12.51          5  
                  35.61     1:12.51 (36.90)                                        
 13 Andrew Garcia       17 SSL-MR               1:10.96    1:13.11          4  
                  34.55     1:13.11 (38.56)                                        
 14 Zane Grunewald      17 NBS-MR               1:07.78    1:13.31          2.5
                  34.89     1:13.31 (38.42)                                        
 14 Joseph Galante      15 NBS-MR               1:12.51    1:13.31          2.5
                  34.95     1:13.31 (38.36)                                        
 16 Jack Gorman         15 NDAC-MR              1:12.46    1:14.34          1  
                  34.54     1:14.34 (39.80)                                        
 17 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR              1:16.00    1:15.68        
                  35.80     1:15.68 (39.88)                                        
 18 Bryan Feigel        15 NBS-MR               1:18.56    1:15.85        
                  36.29     1:15.85 (39.56)                                        
 19 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR           1:14.42    1:18.24        
                  37.69     1:18.24 (40.55)                                        
 20 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               1:12.71    1:18.82        
                  37.34     1:18.82 (41.48)                                        
 21 Alexander Chanturi  17 SSL-MR               1:30.41    1:19.50        
                  36.57     1:19.50 (42.93)                                        
 22 Matt Travers        17 MVA-MR               1:30.52    1:19.91        
                  37.46     1:19.91 (42.45)                                        
 23 Alexander Schuyler  17 NBS-MR               1:22.43    1:23.14        
                  39.16     1:23.14 (43.98)                                        
 24 Chris Peters        16 MVA-MR               1:21.20    1:23.31        
                  39.38     1:23.31 (43.93)                                        
 25 Peter Araujo        15 SSL-MR               1:22.18    1:23.72        
                  39.20     1:23.72 (44.52)                                        
 26 Jarek Rawl          12 NDAC-MR              1:20.99    1:25.84        
                  40.80     1:25.84 (45.04)                                        
 27 Tyler Piringer      17 SSL-MR               1:29.85    1:30.39        
                  41.94     1:30.39 (48.45)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:20.32  10/17/2009 Alex Lin, Abbe Swim Team                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR              2:13.99    2:22.13         20  
                  32.66     1:08.24 (35.58)     1:44.59 (36.35)     2:22.13 (37.54)
  2 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              2:27.48    2:30.48         17  
                  33.88     1:11.71 (37.83)     1:50.85 (39.14)     2:30.48 (39.63)
  3 Austin Loeffel      17 NDAC-MR              2:21.94    2:31.31         16  
                  33.73     1:10.89 (37.16)     1:50.21 (39.32)     2:31.31 (41.10)
  4 Anthony Vecchione   16 SSL-MR               2:34.39    2:35.32         15  
                  35.16     1:14.58 (39.42)     1:55.23 (40.65)     2:35.32 (40.09)
  5 Ryan Martin         16 SSL-MR               2:42.01    2:38.35         14  
                  34.59     1:14.85 (40.26)     1:56.26 (41.41)     2:38.35 (42.09)
  6 Thomas Johnson      15 NBS-MR               2:30.87    2:39.36         13  
                  35.83     1:15.24 (39.41)     1:57.09 (41.85)     2:39.36 (42.27)
  7 Zane Grunewald      17 NBS-MR               2:30.08    2:50.48         12  
                  37.36     1:18.89 (41.53)     2:04.73 (45.84)     2:50.48 (45.75)
  8 Matt Travers        17 MVA-MR                    NT    2:52.72         11  
                  37.54     1:21.67 (44.13)     2:08.45 (46.78)     2:52.72 (44.27)
  9 Peter Araujo        15 SSL-MR               2:52.29    2:55.73          9  
                  38.49     1:22.96 (44.47)     2:09.81 (46.85)     2:55.73 (45.92)
 10 Caleb Vreeland      12 MVA-MR                    NT    3:11.55          7  
                  43.71     1:33.58 (49.87)     2:23.57 (49.99)     3:11.55 (47.98)
 11 Tyler Piringer      17 SSL-MR               3:22.52    3:12.81          6  
                  41.89     1:29.75 (47.86)     2:21.47 (51.72)     3:12.81 (51.34)
 -- Alexander Chanturi  17 SSL-MR               3:00.41         DQ        
      One hand touch
                  37.50     1:25.16 (47.66)     2:19.12 (53.96)          DQ (55.75)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keith Carlino       17 RFAC-MR                51.86      55.37         20  
                  34.90       55.37 (20.47)                                        
  2 Christopher Alpay   16 RFAC-MR                53.26      55.44         17  
                  34.89       55.44 (20.55)                                        
  3 Kevin Araujo        17 SSL-MR                 53.61      55.46         16  
                  34.91       55.46 (20.55)                                        
  4 Steven Campagna     17 NDAC-MR                52.03      55.84         15  
                  35.25       55.84 (20.59)                                        
  5 Trevor Attile       15 RFAC-MR                56.06      56.10         14  
                  26.60       56.10 (29.50)                                        
  6 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR                57.24      57.33         13  
                  26.38       57.33 (30.95)                                        
  7 Matthew Kessler     15 CSD-MR                 56.51      58.90         12  
                  27.56       58.90 (31.34)                                        
  8 Nick Rosario        15 MVA-MR               1:08.52    1:00.11         11  
                  27.21     1:00.11 (32.90)                                        
  9 Ryan Lockhart       16 Unattached-MR          59.30    1:00.28          9  
                  28.55     1:00.28 (31.73)                                        
 10 Andrew Garcia       17 SSL-MR                 55.88    1:00.44          7  
                  39.78     1:00.44 (20.66)                                        
 11 Matthew Bosse       15 NBS-MR               1:04.55    1:01.40          6  
                  29.51     1:01.40 (31.89)                                        
 12 Joseph Galante      15 NBS-MR               1:01.79    1:02.74          5  
                  29.32     1:02.74 (33.42)                                        
 13 Austin Loeffel      17 NDAC-MR                59.28    1:03.45          4  
                  29.52     1:03.45 (33.93)                                        
 14 Nolan Graziano      17 NDAC-MR              1:05.18    1:03.50          3  
                  29.56     1:03.50 (33.94)                                        
 15 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR              1:04.39    1:04.47          2  
                  29.66     1:04.47 (34.81)                                        
 16 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR           1:04.60    1:05.29          1  
                  30.36     1:05.29 (34.93)                                        
 17 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               1:06.78    1:05.70        
                  31.02     1:05.70 (34.68)                                        
 18 Bryan Feigel        15 NBS-MR               1:08.49    1:05.80        
                  30.61     1:05.80 (35.19)                                        
 19 Peter Araujo        15 SSL-MR               1:11.63    1:09.72        
                  31.77     1:09.72 (37.95)                                        
 20 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR               1:04.25    1:10.66        
                  31.47     1:10.66 (39.19)                                        
 21 Tyler Piringer      17 SSL-MR               1:16.48    1:13.45        
                  33.02     1:13.45 (40.43)                                        
 22 Justin Cerrato      14 DA-MR                     NT    1:13.49        
                  34.03     1:13.49 (39.46)                                        
 23 Danny Collins       13 Marlins-MR           1:18.68    1:15.86        
                  36.17     1:15.86 (39.69)                                        
 24 Parker Cavotti      15 NDAC-MR              1:15.00    1:18.91        
                  33.97     1:18.91 (44.94)                                        
 25 Shane Mills         13 Marlins-MR           1:21.40    1:20.11        
                  37.70     1:20.11 (42.41)                                        
 26 Alex Liu            10 NDAC-MR              1:19.98    1:23.54        
                  36.29     1:23.54 (47.25)                                        
 -- Patrick Alderson    17 RFAC-MR                54.56         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:00.15  10/22/2005 Ryan Coombs, NBS  -MR                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christopher Alpay   16 RFAC-MR              1:59.61    2:02.03         20  
                  27.87       59.03 (31.16)     1:30.48 (31.45)     2:02.03 (31.55)
  2 Kevin Araujo        17 SSL-MR               1:59.13    2:05.49         17  
                  27.47       59.19 (31.72)     1:31.36 (32.17)     2:05.49 (34.13)
  3 Travis Blank        16 NDAC-MR              2:03.95    2:09.11         16  
                  27.04       59.78 (32.74)     1:33.82 (34.04)     2:09.11 (35.29)
  4 Trevor Attile       15 RFAC-MR              2:03.95    2:09.80         15  
                  29.61     1:02.26 (32.65)     1:36.13 (33.87)     2:09.80 (33.67)
  5 Steven Campagna     17 NDAC-MR              2:01.00    2:12.07         14  
                  27.60     1:00.67 (33.07)     1:34.84 (34.17)     2:12.07 (37.23)
  6 Matthew Kessler     15 CSD-MR               2:09.77    2:15.31         13  
                  30.72     1:04.92 (34.20)     1:40.81 (35.89)     2:15.31 (34.50)
  7 Louis Perez         16 SSL-MR               2:12.99    2:23.08         12  
                  29.96     1:04.67 (34.71)     1:43.97 (39.30)     2:23.08 (39.11)
  8 Joseph Galante      15 NBS-MR                    NT    2:24.88         11  
                  30.15     1:06.09 (35.94)     1:45.34 (39.25)     2:24.88 (39.54)
  9 Nick Rosario        15 MVA-MR                    NT    2:29.23          9  
                  29.96     1:06.24 (36.28)     1:45.46 (39.22)     2:29.23 (43.77)
 10 Thomas Johnson      15 NBS-MR                    NT    2:40.30          7  
                  34.44     1:13.78 (39.34)     1:57.08 (43.30)     2:40.30 (43.22)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:01.28  10/17/2009 Ryan T Magee, NY Sharks                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     17 RFAC-MR              1:57.88    2:04.44         20  
                  26.38       59.67 (33.29)     1:35.40 (35.73)     2:04.44 (29.04)
  2 Christopher Alpay   16 RFAC-MR              2:00.36    2:04.50         17  
                  27.23       59.50 (32.27)     1:36.74 (37.24)     2:04.50 (27.76)
  3 Steven Campagna     17 NDAC-MR              1:59.40    2:07.43         16  
                  26.05       58.18 (32.13)     1:37.05 (38.87)     2:07.43 (30.38)
  4 Kevin Araujo        17 SSL-MR               2:02.11    2:08.21         15  
                  26.56     1:00.55 (33.99)     1:38.63 (38.08)     2:08.21 (29.58)
  5 Keith Carlino       17 RFAC-MR              2:08.69    2:09.32         14  
                  25.65       57.39 (31.74)     1:38.98 (41.59)     2:09.32 (30.34)
  6 Trevor Attile       15 RFAC-MR              2:09.45    2:09.35         13  
                  26.91     1:01.24 (34.33)     1:40.50 (39.26)     2:09.35 (28.85)
  7 Travis Blank        16 NDAC-MR              2:03.92    2:11.01         12  
                  27.37       59.92 (32.55)     1:40.69 (40.77)     2:11.01 (30.32)
  8 Matthew Rodriguez   16 RFAC-MR              2:13.76    2:11.60         11  
                  28.97     1:03.22 (34.25)     1:43.29 (40.07)     2:11.60 (28.31)
  9 Joseph Galante      15 NBS-MR               2:13.23    2:11.95          9  
                  29.02     1:02.82 (33.80)     1:42.12 (39.30)     2:11.95 (29.83)
 10 Ryan Martin         16 SSL-MR               2:10.13    2:15.23          7  
                  28.43     1:02.96 (34.53)     1:43.62 (40.66)     2:15.23 (31.61)
 11 Andrew Garcia       17 SSL-MR               2:13.31    2:16.09          6  
                  27.90     1:02.64 (34.74)     1:45.46 (42.82)     2:16.09 (30.63)
 12 Matthew Kessler     15 CSD-MR               2:16.58    2:16.59          5  
                  28.18     1:04.60 (36.42)     1:46.72 (42.12)     2:16.59 (29.87)
 13 Thomas Johnson      15 NBS-MR               2:18.07    2:17.18          4  
                  31.81     1:07.48 (35.67)     1:46.21 (38.73)     2:17.18 (30.97)
 14 Zane Grunewald      17 NBS-MR               2:13.18    2:17.84          3  
                  29.82     1:04.59 (34.77)     1:44.72 (40.13)     2:17.84 (33.12)
 15 Anthony Vecchione   16 SSL-MR               2:12.01    2:18.68          2  
                  31.52     1:06.37 (34.85)     1:47.75 (41.38)     2:18.68 (30.93)
 16 Matthew Bosse       15 NBS-MR               2:24.40    2:18.87          1  
                  29.08     1:02.02 (32.94)     1:46.65 (44.63)     2:18.87 (32.22)
 17 Matthew Cicalese    16 SSL-MR               2:13.19    2:20.83        
                  30.55     1:06.76 (36.21)     1:47.70 (40.94)     2:20.83 (33.13)
 18 Jay Czerwinski      16 Marlins-MR           2:16.44    2:21.75        
                  29.56     1:06.20 (36.64)     1:48.53 (42.33)     2:21.75 (33.22)
 19 Nolan Graziano      17 NDAC-MR              2:17.78    2:22.55        
                  27.43     1:02.52 (35.09)     1:48.84 (46.32)     2:22.55 (33.71)
 20 Jonathan Mialma     15 NDAC-MR              2:22.51    2:24.53        
                  28.38     1:03.75 (35.37)     1:48.73 (44.98)     2:24.53 (35.80)
 21 Nicholas Yozzo      15 NBS-MR               2:25.21    2:24.60        
                  32.21     1:07.98 (35.77)     1:51.44 (43.46)     2:24.60 (33.16)
 22 Nick Rosario        15 MVA-MR               2:25.52    2:24.61        
                  27.18     1:04.76 (37.58)     1:50.56 (45.80)     2:24.61 (34.05)
 23 Peter Araujo        15 SSL-MR               2:33.70    2:31.31        
 24 Daniel Newmeyer     16 SSL-MR               2:23.97    2:32.48        
                  30.75     1:11.12 (40.37)     1:58.55 (47.43)     2:32.48 (33.93)
 25 Parker Cavotti      15 NDAC-MR              2:32.59    2:36.46        
 26 Tyler Piringer      17 SSL-MR               2:40.30    2:37.55        
 27 Robby Galeano Jr.   13 CSD-MR               3:10.65    2:43.74        
 28 Shane Mills         13 Marlins-MR           2:49.99    2:44.81        
 29 Alex Liu            10 NDAC-MR              2:58.11    2:47.37        
 -- Patrick Alderson    17 RFAC-MR              2:00.30         NS