Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/29/2012 11:33 AM
      2012 MR RFAC Elizabeth R Miller Memorial - 10/26/2012 to 10/28/2012      
                              Sanction #: 121006                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess               7 LBA-MR                 38.47      36.31        
  2 Quezada, Julia             8 RFAC-MR                38.92      37.17        
  3 Barran, Ashley             8 TRS-MR                 39.21      39.26        
  4 Bunch, Jenna               8 NBS-MR                 40.20      41.24        
  5 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR           40.85      41.25        
  6 Palamaro, Daniella         8 UNTRS-MR               43.50      44.33        
  7 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                  44.12      46.30        
  8 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                  45.81      46.99        
  9 Colon, Gabrielle           8 TRS-MR                 48.98      47.81        
 10 Greco, Krista              8 RFAC-MR              1:04.34      48.25        
 11 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  44.18      48.32        
 12 Sweeney, Madelyn           6 Dolphins-MR            52.00      49.65        
 13 Nacianceno, Emily          7 NBS-MR                 49.30      50.83        
 14 Kavanagh, Sarah            7 LBA-MR                 50.21      50.90        
 15 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                48.11      51.17        
 16 Johnson, Amanda            7 RFAC-MR                50.76      55.75        
 17 Collica, Gianna            8 DA-MR                  59.81      56.94        
 18 Chen, Amy                  7 UNRFA-MR               50.66      57.41        
 19 Kaylor, Katie              7 RFAC-MR                   NT      57.61        
 20 Swain, Anoushka            8 DA-MR                1:05.99      58.17        
 21 Shao, Carolyn              7 RFAC-MR                   NT    1:02.68        
 22 Bryant, Jordyn             6 DA-MR                1:10.44    1:07.48        
 23 Polonski, Emma             8 DA-MR                1:05.29    1:09.68        
 24 D'Andrea, Lily             6 LBA-MR               1:31.65    1:12.48        
 25 Perez, Zohary              7 DA-MR                1:15.99    1:24.57        
 -- Gagliardi, Katy            8 Dolphins-MR            57.86         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess               7 LBA-MR               1:35.00    1:19.52        
                  36.22     1:19.52 (43.30)                                        
  2 Quezada, Julia             8 RFAC-MR              1:28.64    1:26.69        
                  39.86     1:26.69 (46.83)                                        
  3 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR         1:41.32    1:32.02        
                  41.83     1:32.02 (50.19)                                        
  4 Bunch, Jenna               8 NBS-MR               1:31.01    1:33.56        
                  46.12     1:33.56 (47.44)                                        
  5 Greco, Krista              8 RFAC-MR                   NT    1:47.84        
  6 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                   NT    1:48.37        
                  51.53     1:48.37 (56.84)                                        
  7 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                1:51.85    1:49.22        
                  47.17   1:49.22 (1:02.05)                                        
  8 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                1:50.72    1:54.44        
                  53.15   1:54.44 (1:01.29)                                        
  9 Johnson, Amanda            7 RFAC-MR              2:28.49    1:56.36        
                  57.02     1:56.36 (59.34)                                        
 10 Chen, Amy                  7 UNRFA-MR                  NT    2:00.12        
                  57.24   2:00.12 (1:02.88)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess               7 LBA-MR                 55.00      42.20        
  2 Quezada, Julia             8 RFAC-MR                51.67      44.77        
  3 Bunch, Jenna               8 NBS-MR                 49.02      45.29        
  4 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR           46.87      45.72        
  5 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                  50.00      48.97        
  6 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                56.55      53.19        
  7 Johnson, Amanda            7 RFAC-MR                58.14      55.82        
  8 Feinberg, Kayla            8 DA-MR                  57.46      56.55        
  9 Phillips, Grace            7 RFAC-MR                59.24      56.82        
 10 Sweeney, Madelyn           6 Dolphins-MR            56.00      57.94        
 11 Kaylor, Katie              7 RFAC-MR                   NT      58.51        
 12 Shao, Carolyn              7 RFAC-MR                   NT      59.20        
 13 Chen, Amy                  7 UNRFA-MR             1:00.53      59.61        
 14 Greco, Krista              8 RFAC-MR              1:00.56    1:01.39        
 15 Polonski, Emma             8 DA-MR                1:20.34    1:16.62        
 16 Perez, Zohary              7 DA-MR                1:22.99    1:29.44        
 -- Bryant, Jordyn             6 DA-MR                1:31.37         DQ        
      Did not finish on back
 -- Mocuta, Sofia              8 Dolphins-MR            56.00         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palamaro, Daniella         8 UNTRS-MR               53.22      49.99        
  2 Quezada, Julia             8 RFAC-MR                55.44      51.34        
  3 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR         1:01.51      51.45        
  4 Barran, Ashley             8 TRS-MR                 48.66      51.91        
  5 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                  56.80      54.23        
  6 Greco, Krista              8 RFAC-MR                   NT      58.46        
  7 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                58.58    1:01.62        
  8 Colon, Gabrielle           8 TRS-MR               1:08.33    1:02.89        
  9 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                1:08.90    1:06.46        
 10 Bunch, Jenna               8 NBS-MR               1:10.22    1:07.04        
 11 Chen, Amy                  7 UNRFA-MR                  NT    1:08.44        
 12 Nacianceno, Emily          7 NBS-MR               1:10.51    1:08.75        
 13 D'Andrea, Lily             6 LBA-MR               1:30.00    1:18.47        
 -- Kaylor, Katie              7 RFAC-MR              1:09.87         DQ        
      One hand touch
 -- Johnson, Amanda            7 RFAC-MR              1:08.80         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Swain, Anoushka            8 DA-MR                1:35.99         DQ        
      One hand touch
 -- Feinberg, Kayla            8 DA-MR                1:09.84         DQ        
      One hand touch
 -- Kavanagh, Sarah            7 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Howley, Tess               7 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barran, Ashley             8 TRS-MR                 46.66      45.22        
  2 Howley, Tess               7 LBA-MR                 50.49      47.84        
  3 Quezada, Julia             8 RFAC-MR                48.13      48.45        
  4 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                  52.34      54.51        
  5 Palamaro, Daniella         8 UNTRS-MR             1:08.31      59.89        
  6 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                1:03.84    1:01.63        
  7 Greco, Krista              8 RFAC-MR                   NT    1:04.09        
  8 Johnson, Amanda            7 RFAC-MR                   NT    1:04.19        
  9 Colon, Gabrielle           8 TRS-MR               1:08.65    1:09.80        
 10 Nacianceno, Emily          7 NBS-MR                 56.55    1:11.57        
 11 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                   NT    1:12.53        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Julia             8 RFAC-MR              1:55.35    1:37.30        
                  47.15     1:37.30 (50.15)                                        
  2 Howley, Tess               7 LBA-MR               2:00.00    1:38.71        
                  45.81     1:38.71 (52.90)                                        
  3 Sommer, Stefanie           8 Aqua Gems-MR         1:50.00    1:49.92        
                  51.09     1:49.92 (58.83)                                        
  4 Vallamattam, Annie         7 DA-MR                2:05.49    1:57.11        
                  52.66   1:57.11 (1:04.45)                                        
  5 Ullinger, Hannah           7 RFAC-MR                   NT    2:04.61        
                1:00.14   2:04.61 (1:04.47)                                        
  6 Nicholas, Cayla            7 DA-MR                2:11.83    2:06.97        
                1:00.66   2:06.97 (1:06.31)                                        
 -- Johnson, Amanda            7 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Greco, Krista              8 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                1:01.62          DQ (59.17)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:33.37    1:23.16        
     1) Ullinger, Hannah 7              2) Johnson, Amanda 7              
     3) Quezada, Julia 8                4) Greco, Krista 8                
                  47.08     1:23.16 (36.08)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:49.95    1:36.53        
     1) Johnson, Amanda 7               2) Ullinger, Hannah 7             
     3) Quezada, Julia 8                4) Greco, Krista 8                
                  56.46     1:36.53 (40.07)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR                 29.91      29.36        
  2 Stanford, Catherine       10 LBA-MR                 30.40      29.47        
  3 Miller, Elissa            10 WSSC-MR                32.72      31.44        
  4 Maher, Mary               10 LBA-MR                 32.26      31.59        
  5 Amaro, Isabella           10 NDAC-MR                33.11      32.81        
  6 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR                32.97      33.34        
  7 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR                 32.39      33.36        
  8 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                  34.22      33.82        
  9 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                34.96      34.02        
 10 Vitale, Miya               9 NDAC-MR                33.25      34.12        
 11 Ramon, Amy                10 LBA-MR                 34.28      34.31        
 11 Yen, Becca                10 RFAC-MR                36.92      34.31        
 13 Freedhand, Malia          10 LBA-MR                 36.22      34.72        
 14 Defonte, Isabella         10 LBA-MR                 36.93      34.79        
 15 Noakes, Annie             10 NDAC-MR                33.97      35.00        
 16 Sanders, Nina             10 NBS-MR                 36.07      35.03        
 17 Ball, Parker               9 RFAC-MR                35.48      35.69        
 18 Palamaro, Isabella         9 UNTRS-MR               42.66      36.74        
 19 Kantaros, Eve             10 NDAC-MR                38.11      37.36        
 20 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR                38.40      37.71        
 21 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR                36.36      37.94        
 22 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                38.06      38.19        
 23 McQuade, Claire           10 LBA-MR                 33.70      38.36        
 23 Palmer, Kathryn           10 WSSC-MR                36.57      38.36        
 25 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR               38.54      38.72        
 26 Wurster, Meghan            9 NBS-MR                 39.15      38.78        
 27 Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR                 38.90      39.31        
 28 Suneja, Shreya            10 TRS-MR                 40.63      39.70        
 29 Numssen, Ilana            10 NDAC-MR                44.04      40.88        
 30 Fischer, Sam               9 Dolphins-MR            41.52      40.89        
 31 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR               36.00      40.98        
 32 Brown, Olivia              9 WSSC-MR                37.97      41.10        
 33 Trevena, Olivia           10 NDAC-MR                41.37      41.42        
 34 Williams, Grace            9 NBS-MR                 42.58      42.04        
 35 Boyle, Julia               9 NBS-MR                 42.86      42.88        
 36 Ruffino, Catherine        10 TRS-MR                 47.54      43.57        
 37 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                41.87      43.69        
 38 Wilson, Corinne            9 WSSC-MR                44.03      44.07        
 39 Sciano, Amanda             9 LBA-MR                 44.25      44.49        
 40 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR               47.77      44.79        
 41 D'Andrea, Grace            9 LBA-MR                 43.00      45.00        
 42 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR                 50.00      45.19        
 43 Novielli, Caitlin         10 TRS-MR                 49.82      46.44        
 44 Jones, Kristen             9 DA-MR                  44.10      46.52        
 45 Arroyo, Victoria           9 Dolphins-MR            45.00      46.68        
 46 Staubi, Emma               9 NDAC-MR                47.74      47.38        
 47 Froehlich, Abby            9 Dolphins-MR            48.07      47.50        
 48 Chigounis, Sophia          9 LBA-MR                 51.31      49.00        
 49 Clark, Emma               10 DA-MR                  48.44      49.52        
 50 Ma, Emily                  9 DA-MR                  48.22      50.47        
 51 Quimby, Annabelle          9 Dolphins-MR            49.93      51.67        
 52 Weiss, McKenna             9 DA-MR                1:05.87      53.56        
 53 Soto, Tricia              10 TRS-MR                 50.66    1:00.35        
 54 Fassbender, Rachel        10 NBS-MR                 55.82    1:04.72        
 55 Mozer, Freja               9 DA-MR                1:05.87    1:10.75        
 -- Rojas, Nicole             10 Dolphins-MR            47.75         NS        
 -- Repke, Emma                9 DA-MR                  49.14         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               1:03.66    1:03.46        
                  30.72     1:03.46 (32.74)                                        
  2 Stanford, Catherine       10 LBA-MR               1:07.36    1:03.95        
                  31.15     1:03.95 (32.80)                                        
  3 Miller, Elissa            10 WSSC-MR              1:14.44    1:09.42        
                  32.35     1:09.42 (37.07)                                        
  4 Maher, Mary               10 LBA-MR               1:11.20    1:11.19        
                  34.36     1:11.19 (36.83)                                        
  5 Vitale, Miya               9 NDAC-MR              1:15.50    1:15.01        
                  35.95     1:15.01 (39.06)                                        
  6 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              1:16.11    1:15.87        
                  35.46     1:15.87 (40.41)                                        
  7 Noakes, Annie             10 NDAC-MR              1:17.04    1:17.42        
                  37.17     1:17.42 (40.25)                                        
  8 Cohen, Emily              10 RFAC-MR              1:21.31    1:18.10        
                  36.75     1:18.10 (41.35)                                        
  9 Ramon, Amy                10 LBA-MR               1:19.40    1:18.46        
                  36.26     1:18.46 (42.20)                                        
 10 Defonte, Isabella         10 LBA-MR               1:25.12    1:19.24        
                  36.20     1:19.24 (43.04)                                        
 11 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                1:21.14    1:19.37        
                  36.88     1:19.37 (42.49)                                        
 12 Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR              1:23.60    1:23.27        
                  36.99     1:23.27 (46.28)                                        
 13 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR              1:24.00    1:24.17        
                  40.19     1:24.17 (43.98)                                        
 14 Sanders, Nina             10 NBS-MR               1:24.65    1:24.75        
                  38.23     1:24.75 (46.52)                                        
 15 Freedhand, Malia          10 LBA-MR               1:27.16    1:25.73        
                  38.87     1:25.73 (46.86)                                        
 16 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR              1:26.16    1:26.15        
                  39.48     1:26.15 (46.67)                                        
 17 Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR               1:27.40    1:26.51        
                  40.78     1:26.51 (45.73)                                        
 18 McQuade, Claire           10 LBA-MR               1:30.74    1:28.97        
                  40.49     1:28.97 (48.48)                                        
 19 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:27.08    1:29.64        
                  41.17     1:29.64 (48.47)                                        
 20 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR             1:28.00    1:30.24        
                  43.32     1:30.24 (46.92)                                        
 21 Wurster, Meghan            9 NBS-MR               1:31.54    1:30.38        
                  43.46     1:30.38 (46.92)                                        
 22 O'Hara, Lily              10 DA-MR                1:37.31    1:36.24        
                  44.74     1:36.24 (51.50)                                        
 23 Dewhurst, Julia           10 Aqua Gems-MR         1:55.68    1:37.63        
                  42.63     1:37.63 (55.00)                                        
 24 Boyle, Julia               9 NBS-MR               1:37.86    1:39.04        
                  46.49     1:39.04 (52.55)                                        
 25 Williams, Grace            9 NBS-MR               1:46.78    1:40.51        
 26 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             1:51.10    1:40.56        
                  45.67     1:40.56 (54.89)                                        
 27 Jones, Kristen             9 DA-MR                1:54.11    1:43.22        
 28 Murray, Gaby               9 RFAC-MR              1:44.46    1:49.70        
                  51.81     1:49.70 (57.89)                                        
 29 Clark, Emma               10 DA-MR                1:55.18    1:52.17        
 30 Ma, Emily                  9 DA-MR                2:01.99    1:53.95        
 31 Weiss, McKenna             9 DA-MR                2:10.99    2:00.06        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR                 35.00      34.51        
  2 Vitale, Miya               9 NDAC-MR                36.39      38.05        
  3 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR                39.86      40.26        
  4 Defonte, Isabella         10 LBA-MR                 44.95      40.46        
  5 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                  40.44      40.82        
  6 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                41.74      41.25        
  7 Yen, Becca                10 RFAC-MR                41.32      42.52        
  8 Sanders, Nina             10 NBS-MR                 44.04      44.00        
  9 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR               47.21      44.72        
 10 Ramon, Amy                10 LBA-MR                 46.81      44.77        
 11 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR                46.37      44.87        
 12 Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR                 46.87      45.26        
 13 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                47.48      45.53        
 14 Wurster, Meghan            9 NBS-MR                 47.34      46.17        
 15 O'Hara, Lily              10 DA-MR                  51.99      46.90        
 16 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR                43.88      48.10        
 17 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR               46.00      49.18        
 18 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                46.02      50.36        
 19 Williams, Grace            9 NBS-MR                 52.15      52.39        
 20 Boyle, Julia               9 NBS-MR                 51.44      53.31        
 21 Jones, Kristen             9 DA-MR                  57.44      54.62        
 22 Clark, Emma               10 DA-MR                1:01.15      54.74        
 23 Quimby, Annabelle          9 Dolphins-MR            51.00      54.75        
 24 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR                 55.00      55.35        
 25 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR               56.45      56.03        
 26 Wendling, Sarah            9 Dolphins-MR            49.00      58.11        
 27 Repke, Emma                9 DA-MR                1:00.58      59.31        
 28 Ma, Emily                  9 DA-MR                  58.78      59.49        
 29 Arroyo, Victoria           9 Dolphins-MR            52.00      59.57        
 30 Wendling, Cece             9 Dolphins-MR            47.00      59.62        
 31 Weiss, McKenna             9 DA-MR                1:11.11    1:04.58        
 -- Dewhurst, Julia           10 Aqua Gems-MR           53.20         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Mozer, Freja               9 DA-MR                1:10.99         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               1:13.44    1:13.46        
                  35.80     1:13.46 (37.66)                                        
  2 Maher, Mary               10 LBA-MR               1:18.73    1:16.93        
                  37.97     1:16.93 (38.96)                                        
  3 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR               1:25.55    1:24.01        
                  40.63     1:24.01 (43.38)                                        
  4 Amaro, Isabella           10 NDAC-MR              1:33.58    1:24.16        
  5 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              1:26.91    1:24.54        
                  42.25     1:24.54 (42.29)                                        
  6 Cohen, Emily              10 RFAC-MR              1:31.09    1:31.31        
                  43.89     1:31.31 (47.42)                                        
  7 Yen, Becca                10 RFAC-MR              1:30.01    1:31.61        
  8 Sanders, Nina             10 NBS-MR               1:37.61    1:31.82        
                  43.57     1:31.82 (48.25)                                        
  9 Wurster, Meghan            9 NBS-MR               1:39.35    1:31.83        
                  45.23     1:31.83 (46.60)                                        
 10 Ball, Parker               9 RFAC-MR              1:37.13    1:33.86        
                  45.32     1:33.86 (48.54)                                        
 11 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR              1:34.04    1:37.24        
                  47.81     1:37.24 (49.43)                                        
 12 Palamaro, Isabella         9 UNTRS-MR             1:37.45    1:37.52        
                  48.11     1:37.52 (49.41)                                        
 13 Ramon, Amy                10 LBA-MR               1:37.16    1:40.71        
                  49.95     1:40.71 (50.76)                                        
 14 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:43.20    1:42.75        
                  49.11     1:42.75 (53.64)                                        
 15 Murray, Gaby               9 RFAC-MR              2:07.95    1:47.77        
                  50.97     1:47.77 (56.80)                                        
 16 Sciano, Amanda             9 LBA-MR               2:13.44    1:52.48        
                  52.04   1:52.48 (1:00.44)                                        
 17 Williams, Grace            9 NBS-MR               1:51.62    1:53.30        
                  54.25     1:53.30 (59.05)                                        
 18 Boyle, Julia               9 NBS-MR               1:51.88    1:56.72        
                  53.98   1:56.72 (1:02.74)                                        
 19 Clark, Emma               10 DA-MR                2:03.47    2:02.05        
                  56.74   2:02.05 (1:05.31)                                        
 20 Jones, Kristen             9 DA-MR                2:18.01    2:07.11        
                1:01.38   2:07.11 (1:05.73)                                        
 21 Ma, Emily                  9 DA-MR                2:10.99    2:09.81        
                1:02.61   2:09.81 (1:07.20)                                        
 -- McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             2:07.71         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:00.47        DQ (1:04.71)                                        
 -- Defonte, Isabella         10 LBA-MR               1:39.53         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  42.12          DQ (45.74)                                        
 -- Froehlich, Abby            9 Dolphins-MR          1:48.00         DQ        
      Not on back off wall
 -- Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR               1:41.27         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  47.75          DQ (51.32)                                        
 -- Repke, Emma                9 DA-MR                2:04.20         NS        
 -- Risal, Amani              10 Dolphins-MR          1:48.00         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine       10 LBA-MR                 41.25      37.37        
  2 Maher, Mary               10 LBA-MR                 42.03      39.22        
  3 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                45.35      44.72        
  4 Yen, Becca                10 RFAC-MR                45.30      44.73        
  5 Freedhand, Malia          10 LBA-MR                 48.53      44.83        
  6 Amaro, Isabella           10 NDAC-MR                45.23      45.25        
  7 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR                 45.69      45.52        
  8 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR                46.06      45.74        
  9 Vitale, Miya               9 NDAC-MR                48.99      46.29        
 10 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR                47.29      46.48        
 11 Trevena, Olivia           10 NDAC-MR              1:06.11      47.63        
 12 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR                49.91      47.85        
 13 Ball, Parker               9 RFAC-MR                51.78      47.86        
 14 Noakes, Annie             10 NDAC-MR                49.51      49.41        
 15 Suneja, Shreya            10 TRS-MR                 57.84      49.85        
 16 McQuade, Claire           10 LBA-MR                 51.96      50.92        
 17 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                  51.36      51.19        
 18 Kantaros, Eve             10 NDAC-MR                48.11      51.48        
 19 Palmer, Kathryn           10 WSSC-MR                46.54      51.87        
 20 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR               1:00.00      52.07        
 21 Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR                 54.90      52.52        
 22 Novielli, Caitlin         10 TRS-MR                 53.66      53.22        
 23 Brown, Olivia              9 WSSC-MR                56.03      53.30        
 24 Ruffino, Catherine        10 TRS-MR               1:04.90      53.41        
 25 Numssen, Ilana            10 NDAC-MR                58.88      53.54        
 26 Boyle, Julia               9 NBS-MR                 57.08      55.12        
 27 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                56.12      55.61        
 28 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:03.62      56.51        
 29 Ma, Emily                  9 DA-MR                1:08.46      57.14        
 30 D'Andrea, Grace            9 LBA-MR               1:03.82      57.94        
 31 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR               54.00      58.22        
 32 Wurster, Meghan            9 NBS-MR                 56.91      58.23        
 33 Sanders, Nina             10 NBS-MR               1:00.74      58.26        
 34 Murray, Gaby               9 RFAC-MR              1:02.03    1:00.33        
 35 Sciano, Amanda             9 LBA-MR               1:24.53    1:00.71        
 36 Quimby, Annabelle          9 Dolphins-MR            58.00    1:01.55        
 37 Williams, Grace            9 NBS-MR                 59.53    1:02.24        
 38 Wilson, Corinne            9 WSSC-MR                52.84    1:02.63        
 39 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             1:02.61    1:02.97        
 40 Chigounis, Sophia          9 LBA-MR               1:39.97    1:04.01        
 -- Froehlich, Abby            9 Dolphins-MR            56.00         DQ        
      One hand touch
 -- Fassbender, Rachel        10 NBS-MR               1:16.55         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Fischer, Sam               9 Dolphins-MR            47.50         DQ        
      One hand touch
 -- Soto, Tricia              10 TRS-MR               1:10.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Weiss, McKenna             9 DA-MR                1:31.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Risal, Amani              10 Dolphins-MR            56.00         NS        
 -- Repke, Emma                9 DA-MR                1:10.08         NS        
 -- Staubi, Emma               9 NDAC-MR              1:09.36         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine       10 LBA-MR               1:26.83    1:23.05        
                  38.66     1:23.05 (44.39)                                        
  2 Maher, Mary               10 LBA-MR               1:32.63    1:25.20        
                  40.03     1:25.20 (45.17)                                        
  3 Yen, Becca                10 RFAC-MR              1:32.38    1:35.48        
                  45.88     1:35.48 (49.60)                                        
  4 Freedhand, Malia          10 LBA-MR               1:50.31    1:41.54        
                  47.04     1:41.54 (54.50)                                        
  5 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR              1:43.68    1:43.08        
                  48.25     1:43.08 (54.83)                                        
  6 Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR              1:41.37    1:49.69        
                  49.32   1:49.69 (1:00.37)                                        
  7 McQuade, Claire           10 LBA-MR               2:20.00    1:50.82        
                  52.14     1:50.82 (58.68)                                        
  8 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR               2:15.00    1:58.62        
                  56.53   1:58.62 (1:02.09)                                        
  9 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR              1:57.27    1:59.29        
                  56.60   1:59.29 (1:02.69)                                        
 10 Ma, Emily                  9 DA-MR                2:00.58    2:00.10        
                  57.27   2:00.10 (1:02.83)                                        
 11 Wurster, Meghan            9 NBS-MR               2:04.93    2:02.32        
                  57.90   2:02.32 (1:04.42)                                        
 12 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR             1:56.00    2:05.57        
                1:00.83   2:05.57 (1:04.74)                                        
 13 Sanders, Nina             10 NBS-MR               2:16.59    2:09.58        
                  59.84   2:09.58 (1:09.74)                                        
 14 Williams, Grace            9 NBS-MR               2:17.74    2:10.06        
                1:02.01   2:10.06 (1:08.05)                                        
 15 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                   NT    2:14.43        
                1:04.11   2:14.43 (1:10.32)                                        
 16 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             2:18.26    2:18.97        
                1:04.12   2:18.97 (1:14.85)                                        
 17 Repke, Emma                9 DA-MR                2:51.99    2:34.65        
 -- Noakes, Annie             10 NDAC-MR              1:49.86         DQ        
      One hand touch
                  50.29        DQ (1:01.04)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa            10 WSSC-MR                37.42      35.62        
  2 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR                37.86      37.96        
  3 Sanders, Nina             10 NBS-MR                 42.94      40.12        
  4 Vitale, Miya               9 NDAC-MR                39.46      40.33        
  5 Yen, Becca                10 RFAC-MR                41.16      41.14        
  6 Defonte, Isabella         10 LBA-MR                 48.72      41.74        
  7 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR                40.45      41.78        
  8 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                42.22      41.87        
  9 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                  46.74      43.12        
  9 Noakes, Annie             10 NDAC-MR                42.04      43.12        
 11 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR                 41.32      44.11        
 12 Ball, Parker               9 RFAC-MR                42.97      44.61        
 13 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR               48.71      45.19        
 14 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR                54.55      45.81        
 15 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR               48.00      46.96        
 16 McQuade, Claire           10 LBA-MR                 48.72      47.22        
 17 Palmer, Kathryn           10 WSSC-MR                51.66      48.83        
 18 Brown, Olivia              9 WSSC-MR                50.69      49.00        
 19 Wurster, Meghan            9 NBS-MR                 51.96      49.56        
 20 Numssen, Ilana            10 NDAC-MR                59.11      49.68        
 21 Ramon, Amy                10 LBA-MR                 46.12      49.71        
 22 Trevena, Olivia           10 NDAC-MR              1:05.11      49.85        
 23 Suneja, Shreya            10 TRS-MR                 49.19      49.98        
 24 Freedhand, Malia          10 LBA-MR                 49.00      50.23        
 25 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                46.85      50.25        
 26 Fischer, Sam               9 Dolphins-MR            52.00      56.04        
 27 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR               1:00.00      56.16        
 28 Wilson, Corinne            9 WSSC-MR                48.84      56.91        
 29 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             1:08.19      57.50        
 30 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                   NT      58.31        
 31 Ruffino, Catherine        10 TRS-MR                 52.66      58.48        
 32 D'Andrea, Grace            9 LBA-MR                 50.00      58.92        
 33 Novielli, Caitlin         10 TRS-MR                 49.66    1:01.34        
 34 Williams, Grace            9 NBS-MR               1:02.37    1:01.68        
 35 Jones, Kristen             9 DA-MR                1:02.31    1:05.30        
 36 Chigounis, Sophia          9 LBA-MR               1:15.00    1:10.72        
 -- Stanford, Catherine       10 LBA-MR                 34.11         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Kantaros, Eve             10 NDAC-MR                45.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Palamaro, Isabella         9 UNTRS-MR               48.66         DQ        
      Alternating Kick
 -- Soto, Tricia              10 TRS-MR               1:08.66         DQ        
      One hand touch
 -- Rojas, Nicole             10 Dolphins-MR          1:08.88         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Catherine       10 LBA-MR               1:23.88    1:15.45        
                  35.46     1:15.45 (39.99)                                        
  2 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              1:32.03    1:27.33        
                  41.14     1:27.33 (46.19)                                        
  3 Yen, Becca                10 RFAC-MR              1:50.31    1:36.08        
                  46.63     1:36.08 (49.45)                                        
  4 Cohen, Emily              10 RFAC-MR                   NT    1:36.50        
                  44.82     1:36.50 (51.68)                                        
  5 Defonte, Isabella         10 LBA-MR               1:55.00    1:51.24        
                  43.98   1:51.24 (1:07.26)                                        
 -- Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:55.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                  52.98        DQ (1:01.75)                                        
 -- Jones, Kristen             9 DA-MR                2:25.99         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:17.63        DQ (1:28.45)                                        
 -- Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                  51.98        DQ (1:01.57)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               1:18.39    1:16.82        
                  36.25     1:16.82 (40.57)                                        
  2 Maher, Mary               10 LBA-MR               1:26.50    1:18.91        
                  38.67     1:18.91 (40.24)                                        
  3 Miller, Elissa            10 WSSC-MR              1:24.19    1:20.69        
                  38.28     1:20.69 (42.41)                                        
  4 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              1:30.03    1:26.43        
                  41.05     1:26.43 (45.38)                                        
  5 Vitale, Miya               9 NDAC-MR              1:28.22    1:27.57        
  6 Yen, Becca                10 RFAC-MR              1:35.24    1:28.71        
                  42.58     1:28.71 (46.13)                                        
  7 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                1:36.65    1:32.23        
                  42.19     1:32.23 (50.04)                                        
  8 Cohen, Emily              10 RFAC-MR              1:32.24    1:33.43        
                  44.20     1:33.43 (49.23)                                        
  9 Freedhand, Malia          10 LBA-MR               1:45.00    1:33.58        
                  44.67     1:33.58 (48.91)                                        
 10 Kocik, Jacqueline         10 NDAC-MR              1:39.97    1:34.34        
                  45.63     1:34.34 (48.71)                                        
 11 Storrs, Mackenzie         10 NDAC-MR              1:41.40    1:35.59        
                  46.88     1:35.59 (48.71)                                        
 12 Ramon, Amy                10 LBA-MR               1:39.63    1:35.79        
                  45.67     1:35.79 (50.12)                                        
 13 McQuade, Claire           10 LBA-MR               1:55.89    1:35.90        
                  45.76     1:35.90 (50.14)                                        
 14 Sanders, Nina             10 NBS-MR               1:52.65    1:36.71        
                  40.99     1:36.71 (55.72)                                        
 15 Jackson, EllaBlue         10 RFAC-MR              1:35.28    1:40.54        
                  45.97     1:40.54 (54.57)                                        
 16 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR              1:58.23    1:43.34        
                  47.89     1:43.34 (55.45)                                        
 17 Quinlan, Erin              9 UNLBA-MR             1:46.81    1:46.63        
                  47.21     1:46.63 (59.42)                                        
 18 Mogan, emi                 9 UNHVD-MR             1:38.00    1:46.69        
 19 Gaudet, Isabelle           9 LBA-MR               2:30.00    1:51.38        
                  59.11     1:51.38 (52.27)                                        
 20 McNamara, Emily            9 UNRFA-MR             2:12.11    1:53.14        
                  55.20     1:53.14 (57.94)                                        
 21 Williams, Grace            9 NBS-MR               2:01.34    1:54.83        
                  56.14     1:54.83 (58.69)                                        
 22 Murray, Gaby               9 RFAC-MR                   NT    1:59.05        
                  56.48   1:59.05 (1:02.57)                                        
 23 Ma, Emily                  9 DA-MR                2:30.91    2:06.89        
                1:04.98   2:06.89 (1:01.91)                                        
 24 Repke, Emma                9 DA-MR                2:35.99    2:24.02        
                1:08.64   2:24.02 (1:15.38)                                        
 25 Clark, Emma               10 DA-MR                2:10.99    2:27.19        
                1:00.93   2:27.19 (1:26.26)                                        
 -- Wurster, Meghan            9 NBS-MR               1:47.04         DQ        
      One hand touch - fly
                  50.63          DQ (52.81)                                        
 -- Samsonov, Ekaterina        9 NBS-MR               2:05.88         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.05          DQ (53.93)                                        
 -- O'Hara, Lily              10 DA-MR                1:45.99         DQ        
      Scissors kick - fly
                  52.05          DQ (52.52)                                        
 -- Noakes, Annie             10 NDAC-MR              1:34.85         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.23          DQ (48.23)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:20.00    2:06.64        
     1) Stanford, Catherine 10          2) Maher, Mary Kate 10            
     3) Ramon, Amy 10                   4) Skarren, Kaley 10              
                  29.69     1:01.58 (31.89)     1:36.28 (34.70)     2:06.64 (30.36)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:20.01    2:21.11        
     1) Jackson, EllaBlue 10            2) Doran, Jordyn 9                
     3) Yen, Becca 10                   4) Cohen, Emily 10                
                  37.85     1:12.51 (34.66)     1:47.44 (34.93)     2:21.11 (33.67)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:28.11    2:27.18        
     1) Noakes, Annie 10                2) Kocik, Jacqueline 10           
     3) Storrs, Mackenzie 10            4) Vitale, Miya 9                 
                  35.01     1:13.46 (38.45)     1:52.76 (39.30)     2:27.18 (34.42)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:45.00    2:31.33        
     1) Defonte, Isabella 10            2) Gaudet, Isabelle 9             
     3) Freedhand, Malia 10             4) McQuade, Claire 10             
                  36.94     1:17.68 (40.74)     1:52.66 (34.98)     2:31.33 (38.67)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:24.85    2:21.75        
     1) Skarren, Kaley 10               2) Maher, Mary Kate 10            
     3) Stanford, Catherine 10          4) Ramon, Amy 10                  
                  35.49     1:15.31 (39.82)     1:48.41 (33.10)     2:21.75 (33.34)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:39.69    2:40.79        
     1) Yen, Becca 10                   2) Cohen, Emily 10                
     3) Nunez, Gabby 10                 4) Ball, Parker 9                 
                  40.90     1:24.33 (43.43)     2:03.55 (39.22)     2:40.79 (37.24)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:23.11    2:43.22        
     1) Storrs, Mackenzie 10            2) Amaro, Isabella 10             
     3) Kocik, Jacqueline 10            4) Vitale, Miya 9                 
                  45.75     1:31.21 (45.46)     2:10.43 (39.22)     2:43.22 (32.79)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:55.00    3:01.16        
     1) D'Andrea, Grace 9               2) Freedhand, Malia 10            
     3) Defonte, Isabella 10            4) McQuade, Claire 10             
                  55.39     1:41.88 (46.49)     2:23.93 (42.05)     3:01.16 (37.23)
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:33.25    3:03.15        
     1) Brown, Olivia 9                 2) Miller, Elissa 10              
     3) Palmer, Kathryn 10              4) Wilson, Corinne 9              
                  48.77     1:32.33 (43.56)     2:18.43 (46.10)     3:03.15 (44.72)
  6 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:46.66    3:32.40        
     1) Ruffino, Catherine 10           2) Soto, Tricia 10                
     3) Suneja, Shreya 10               4) Novielli, Caitlin 10           
                                1:25.18 ( )     2:04.09 (38.91)   3:32.40 (1:28.31)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               2:15.76    2:17.83        
                  30.28     1:05.03 (34.75)     1:41.71 (36.68)     2:17.83 (36.12)
  2 Stanford, Catherine       10 LBA-MR               2:27.32    2:18.99        
                  31.56     1:06.48 (34.92)     1:42.88 (36.40)     2:18.99 (36.11)
  3 DeBenedictus, Abigail      9 NBS-MR               2:47.99    2:40.18        
                  36.67     1:17.48 (40.81)     2:00.79 (43.31)     2:40.18 (39.39)
  4 Yen, Becca                10 RFAC-MR              3:19.02    2:48.14        
                  37.91     1:21.09 (43.18)     2:05.27 (44.18)     2:48.14 (42.87)
  5 Nunez, Gabby              10 RFAC-MR              2:58.13    2:48.45        
                  36.35     1:18.41 (42.06)     2:03.32 (44.91)     2:48.45 (45.13)
  6 Cohen, Emily              10 RFAC-MR              2:59.70    2:49.17        
                  38.23     1:21.83 (43.60)     2:06.90 (45.07)     2:49.17 (42.27)
  7 Noakes, Annie             10 NDAC-MR              3:12.11    2:51.10        
                  39.12     1:22.18 (43.06)   2:51.10 (1:28.92)                    
  8 Nellis, Anna-Mae          10 DA-MR                2:57.34    2:54.78        
                  39.37     1:24.72 (45.35)     2:12.50 (47.78)     2:54.78 (42.28)
  9 Ball, Parker               9 RFAC-MR              3:42.05    2:58.03        
                  39.46     1:25.13 (45.67)     2:12.97 (47.84)     2:58.03 (45.06)
 10 Doran, Jordyn              9 RFAC-MR                   NT    2:59.74        
                  40.86     1:27.73 (46.87)     2:14.70 (46.97)     2:59.74 (45.04)
 11 Freedhand, Malia          10 LBA-MR               3:30.00    3:14.26        
                  42.04     1:31.51 (49.47)     2:23.77 (52.26)     3:14.26 (50.49)
 12 Quezada, Julia             8 RFAC-MR              4:05.57    3:21.46        
                  41.99     1:33.74 (51.75)   3:21.46 (1:47.72)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Emily               11 RFAC-MR                27.26      27.43        
  2 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR                27.53      27.64        
  3 Harrington, Brooke        12 LBA-MR                 27.69      28.30        
  3 Levin, Emma               12 LBA-MR                 28.01      28.30        
  5 Bosse, Clare              11 NBS-MR                 28.47      28.46        
  6 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR                28.64      29.00        
  7 Chase, Samantha           12 LBA-MR                 28.39      29.14        
  8 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR                 28.72      29.25        
  9 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR                30.54      29.39        
 10 Lyman, Emily              12 NDAC-MR                28.73      29.53        
 11 Bacigal, Paige            11 NBS-MR                 28.87      29.72        
 12 Vitale, Serafina          11 LBA-MR                 30.44      29.77        
 13 German, Ashley            12 NBS-MR                 29.80      30.33        
 14 Tuttle, Mackenzie         11 Marlins-MR             31.26      30.37        
 15 Bunch, Jillian            12 NBS-MR                 29.85      30.56        
 16 Vela, Allie               12 NBS-MR                 32.62      30.57        
 17 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR                 31.34      30.94        
 18 Yen, Amanda               12 RFAC-MR                31.77      31.46        
 19 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR             31.85      31.58        
 20 Wilson, Kaitlyn           12 WSSC-MR                33.59      31.91        
 21 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR                32.09      32.01        
 22 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR                31.28      32.24        
 23 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR                 35.47      32.35        
 24 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR                 35.00      32.37        
 25 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR                 34.82      32.38        
 26 Marrone, Samantha         11 WSSC-MR                34.05      32.79        
 27 Rouse, Ceanna             11 Dolphins-MR            33.06      32.94        
 28 Ehret, Jessica            11 LBA-MR                 36.04      33.17        
 29 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR                 37.22      33.32        
 30 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR                33.44      33.38        
 31 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR                33.97      33.53        
 32 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR               33.96      33.60        
 33 Popllo, Eneida            12 NBS-MR                 35.11      33.65        
 34 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR                37.50      33.83        
 35 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR                33.73      33.89        
 36 Peratikos, Heidi          11 Dolphins-MR            38.01      34.07        
 37 Dwyer, Catie              11 WSSC-MR                36.14      34.81        
 38 Cassidy, Sophia           11 Dolphins-MR            37.23      34.88        
 39 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR            37.33      34.91        
 40 Zararis, Alex             12 TRS-MR                 37.14      34.96        
 41 Taggart, Emily            11 NBS-MR                 35.36      35.38        
 42 Tessler, Maya             12 Dolphins-MR            35.17      35.56        
 43 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             38.48      36.34        
 44 Abouezzi, Tiffany         11 Dolphins-MR            37.38      36.35        
 45 Mangelsdorf, Laurel       11 Dolphins-MR            37.88      36.51        
 46 Kaiser, Holley            12 NDAC-MR                34.65      37.09        
 47 Lopez, Iliana             11 NBS-MR                 38.87      37.82        
 48 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR                 38.01      38.18        
 49 Tessler, Hayley           12 Dolphins-MR            37.42      38.27        
 50 Hamann, Heather           11 TRS-MR                 51.48      38.80        
 51 Fixler, Sarah             12 NDAC-MR                40.24      39.56        
 52 Perez, Kate               11 NBS-MR                 44.61      42.36        
 53 Boyle, Kaitlyn            11 NBS-MR                 43.33      44.45        
 -- Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR                 38.44         NS        
 -- Abouezzi, Alexandra       12 Dolphins-MR            36.84         NS        
 -- Dekert, Violetta          11 Dolphins-MR            36.93         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:00.60      59.93        
                  29.06       59.93 (30.87)                                        
  2 Tang, Emily               11 RFAC-MR              1:01.19    1:00.35        
                  29.21     1:00.35 (31.14)                                        
  3 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               1:00.61    1:00.69        
                  29.81     1:00.69 (30.88)                                        
  4 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:02.05    1:01.42        
                  29.94     1:01.42 (31.48)                                        
  5 Levin, Emma               12 LBA-MR               1:03.05    1:02.27        
                  30.13     1:02.27 (32.14)                                        
  6 Chase, Samantha           12 LBA-MR               1:03.07    1:03.05        
                  30.49     1:03.05 (32.56)                                        
  7 Bosse, Clare              11 NBS-MR               1:01.95    1:03.33        
                  30.08     1:03.33 (33.25)                                        
  8 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               1:02.69    1:03.71        
                  30.67     1:03.71 (33.04)                                        
  9 Burns, Julia              12 LBA-MR               1:07.52    1:05.29        
                  31.84     1:05.29 (33.45)                                        
 10 Vitale, Serafina          11 LBA-MR               1:08.07    1:05.49        
                  31.28     1:05.49 (34.21)                                        
 11 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:03.62    1:05.60        
                  31.50     1:05.60 (34.10)                                        
 12 Nikolski, Mary T          12 Dolphins-MR          1:10.81    1:05.71        
                  32.27     1:05.71 (33.44)                                        
 13 German, Ashley            12 NBS-MR               1:05.70    1:06.05        
                  31.58     1:06.05 (34.47)                                        
 14 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              1:05.14    1:06.06        
                  31.55     1:06.06 (34.51)                                        
 15 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               1:08.63    1:06.93        
                  32.09     1:06.93 (34.84)                                        
 16 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:08.69    1:07.40        
                  32.52     1:07.40 (34.88)                                        
 17 Bunch, Jillian            12 NBS-MR               1:05.59    1:07.63        
                  32.57     1:07.63 (35.06)                                        
 18 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR           1:10.44    1:08.50        
                  33.39     1:08.50 (35.11)                                        
 19 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              1:09.39    1:09.23        
                  33.25     1:09.23 (35.98)                                        
 20 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:12.31    1:09.48        
                  33.02     1:09.48 (36.46)                                        
 21 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:09.99    1:09.53        
                  33.16     1:09.53 (36.37)                                        
 22 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               1:15.39    1:09.64        
                  33.48     1:09.64 (36.16)                                        
 23 Behrens, Erin             12 NDAC-MR              1:10.70    1:10.00        
                  33.43     1:10.00 (36.57)                                        
 23 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:11.27    1:10.00        
                  33.42     1:10.00 (36.58)                                        
 25 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR              1:12.16    1:10.44        
                  33.23     1:10.44 (37.21)                                        
 26 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR               1:13.37    1:11.33        
                  33.98     1:11.33 (37.35)                                        
 27 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR               1:19.21    1:11.51        
                  34.89     1:11.51 (36.62)                                        
 28 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR              1:14.72    1:13.44        
                  34.11     1:13.44 (39.33)                                        
 29 Michaelides, Mia          12 NDAC-MR              1:12.02    1:14.66        
                  35.46     1:14.66 (39.20)                                        
 30 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR              1:13.48    1:15.71        
                  34.99     1:15.71 (40.72)                                        
 31 Harkins, Hannah           11 LBA-MR               1:18.65    1:16.71        
                  35.97     1:16.71 (40.74)                                        
 32 Popllo, Eneida            12 NBS-MR               1:17.18    1:16.97        
                  35.82     1:16.97 (41.15)                                        
 33 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR               1:25.00    1:17.03        
                  35.30     1:17.03 (41.73)                                        
 34 Ehret, Jessica            11 LBA-MR               1:19.00    1:18.24        
                  37.69     1:18.24 (40.55)                                        
 35 Taggart, Emily            11 NBS-MR               1:19.51    1:18.26        
                  37.54     1:18.26 (40.72)                                        
 36 Payman, Maya              11 Dolphins-MR          1:21.73    1:19.16        
 37 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR              1:25.13    1:20.78        
                  38.54     1:20.78 (42.24)                                        
 38 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               1:16.25    1:21.89        
                  38.19     1:21.89 (43.70)                                        
 39 Tessler, Maya             12 Dolphins-MR          1:22.18    1:24.10        
                  40.09     1:24.10 (44.01)                                        
 40 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               1:33.22    1:25.00        
                  38.32     1:25.00 (46.68)                                        
 41 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR               1:25.38    1:25.10        
                  40.34     1:25.10 (44.76)                                        
 42 Lopez, Iliana             11 NBS-MR               1:27.00    1:30.23        
                  41.57     1:30.23 (48.66)                                        
 43 Perez, Kate               11 NBS-MR               1:39.45    1:37.93        
                  46.69     1:37.93 (51.24)                                        
 44 Boyle, Kaitlyn            11 NBS-MR               1:40.56    1:40.83        
                  45.14     1:40.83 (55.69)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              2:05.01    2:05.07        
                  29.28     1:01.47 (32.19)     1:33.75 (32.28)     2:05.07 (31.32)
  2 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               2:10.55    2:09.98        
                  30.49     1:04.17 (33.68)     1:36.97 (32.80)     2:09.98 (33.01)
  3 Tang, Emily               11 RFAC-MR              2:17.12    2:12.94        
                  30.00     1:03.29 (33.29)     1:38.41 (35.12)     2:12.94 (34.53)
  4 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               2:20.57    2:14.69        
                  30.41     1:04.12 (33.71)     1:39.60 (35.48)     2:14.69 (35.09)
  5 German, Ashley            12 NBS-MR               2:30.50    2:19.36        
                  32.36     1:08.89 (36.53)     1:45.35 (36.46)     2:19.36 (34.01)
  6 Burns, Julia              12 LBA-MR               2:32.96    2:24.30        
                  32.08     1:10.11 (38.03)     1:47.51 (37.40)     2:24.30 (36.79)
  7 Makebish, Ani             12 NDAC-MR              2:25.09    2:25.31        
                  31.98     1:08.22 (36.24)     1:46.53 (38.31)     2:25.31 (38.78)
  8 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              2:28.44    2:25.57        
                  32.38     1:09.40 (37.02)     1:47.12 (37.72)     2:25.57 (38.45)
  9 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               2:36.69    2:26.45        
                  32.25     1:09.39 (37.14)     1:48.09 (38.70)     2:26.45 (38.36)
 10 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               2:31.48    2:28.09        
                  33.22     1:11.31 (38.09)     1:50.79 (39.48)     2:28.09 (37.30)
 11 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              2:48.19    2:28.11        
                  33.46     1:11.07 (37.61)     1:49.58 (38.51)     2:28.11 (38.53)
 12 Behrens, Erin             12 NDAC-MR              2:37.44    2:29.38        
                  33.37     1:11.14 (37.77)     1:51.19 (40.05)     2:29.38 (38.19)
 13 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              2:30.91    2:30.20        
                  32.29     1:09.00 (36.71)     1:44.83 (35.83)     2:30.20 (45.37)
 14 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               2:44.05    2:32.47        
                  36.21     1:15.34 (39.13)     1:55.05 (39.71)     2:32.47 (37.42)
 15 Colon, Samantha           11 TRS-MR               2:47.88    2:36.01        
                  34.95     1:14.77 (39.82)     1:55.98 (41.21)     2:36.01 (40.03)
 16 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR             2:48.66    2:40.57        
                  37.37     1:18.57 (41.20)     2:00.44 (41.87)     2:40.57 (40.13)
 17 Popllo, Eneida            12 NBS-MR               3:06.43    2:47.43        
                  37.52     1:19.60 (42.08)     2:03.13 (43.53)     2:47.43 (44.30)
 18 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               2:46.46    2:50.32        
                  38.60     1:21.91 (43.31)     2:07.11 (45.20)     2:50.32 (43.21)
 19 Siegel, Carly             12 LBA-MR               2:41.07    2:52.32        
                  38.58     1:21.73 (43.15)     2:07.71 (45.98)     2:52.32 (44.61)
 20 Cassidy, Sophia           11 Dolphins-MR          3:23.18    3:01.74        
                  38.75     1:23.49 (44.74)     2:13.20 (49.71)     3:01.74 (48.54)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare              11 NBS-MR                 31.71      31.96        
  2 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR                32.69      33.07        
  3 Tang, Emily               11 RFAC-MR                33.36      34.55        
  4 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                35.22      34.86        
  5 Tuttle, Mackenzie         11 Marlins-MR             36.87      35.88        
  6 Bunch, Jillian            12 NBS-MR                 37.12      36.48        
  7 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR               41.96      37.27        
  8 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR                36.93      37.69        
  9 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR                39.08      37.72        
 10 Lyman, Emily              12 NDAC-MR                35.05      37.85        
 11 Cavotti, Emily            12 NDAC-MR                38.65      37.98        
 12 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR             38.54      38.34        
 13 Eckhardt, Maddie          12 Dolphins-MR            39.24      38.63        
 14 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR                 40.82      38.82        
 15 Popllo, Eneida            12 NBS-MR                 44.61      38.90        
 16 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR                39.38      39.14        
 17 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR                42.33      39.58        
 18 Rouse, Ceanna             11 Dolphins-MR            41.75      41.49        
 19 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR                 40.04      41.76        
 20 Marrone, Samantha         11 WSSC-MR                42.82      42.06        
 21 Forbes, Jamie             11 NBS-MR                 40.72      42.09        
 22 Taggart, Emily            11 NBS-MR                 45.03      42.36        
 23 Ehret, Jessica            11 LBA-MR                 47.34      42.46        
 24 Peratikos, Heidi          11 Dolphins-MR            46.85      42.77        
 25 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR                 46.50      43.08        
 26 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR            43.30      43.36        
 27 Abouezzi, Tiffany         11 Dolphins-MR            42.38      43.94        
 28 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             44.55      44.01        
 29 Lopez, Iliana             11 NBS-MR                 50.09      44.64        
 30 Cassidy, Sophia           11 Dolphins-MR            46.61      44.81        
 31 Mangelsdorf, Laurel       11 Dolphins-MR            46.55      47.08        
 32 Kaiser, Holley            12 NDAC-MR                49.44      48.42        
 33 Perez, Kate               11 NBS-MR                 56.53      51.74        
 34 Dekert, Violetta          11 Dolphins-MR            44.90      51.76        
 -- Boyle, Kaitlyn            11 NBS-MR                 55.76         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Wilson, Kaitlyn           12 WSSC-MR                37.27        XDQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- de Cordova, Claire        11 Dolphins-MR            46.50         NS        
 -- Abouezzi, Alexandra       12 Dolphins-MR            46.96         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare              11 NBS-MR               1:07.47    1:07.78        
                  33.22     1:07.78 (34.56)                                        
  2 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:10.58    1:09.55        
                  34.14     1:09.55 (35.41)                                        
  3 Chase, Samantha           12 LBA-MR               1:12.50    1:10.97        
                  34.78     1:10.97 (36.19)                                        
  4 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               1:15.00    1:13.08        
                  35.96     1:13.08 (37.12)                                        
  5 Tang, Emily               11 RFAC-MR              1:12.30    1:13.43        
                  35.43     1:13.43 (38.00)                                        
  6 McDonnell, Emily          11 LBA-MR               1:19.65    1:13.45        
                  35.70     1:13.45 (37.75)                                        
  7 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:15.25    1:13.77        
                  36.01     1:13.77 (37.76)                                        
  8 Levin, Emma               12 LBA-MR               1:14.68    1:14.04        
                  36.31     1:14.04 (37.73)                                        
  9 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:12.27    1:14.51        
                  36.28     1:14.51 (38.23)                                        
 10 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:16.35    1:17.28        
                  37.73     1:17.28 (39.55)                                        
 11 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:19.48    1:18.29        
                  38.74     1:18.29 (39.55)                                        
 12 Burns, Julia              12 LBA-MR               1:20.27    1:18.37        
                  38.68     1:18.37 (39.69)                                        
 13 German, Ashley            12 NBS-MR               1:18.28    1:18.65        
                  38.18     1:18.65 (40.47)                                        
 14 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:22.04    1:19.29        
                  38.86     1:19.29 (40.43)                                        
 15 Michaelides, Mia          12 NDAC-MR              1:15.23    1:19.59        
                  39.11     1:19.59 (40.48)                                        
 16 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               1:26.54    1:20.47        
                  39.72     1:20.47 (40.75)                                        
 17 Behrens, Erin             12 NDAC-MR              1:20.48    1:20.54        
                  39.43     1:20.54 (41.11)                                        
 17 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR           1:20.53    1:20.54        
                  39.67     1:20.54 (40.87)                                        
 19 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:21.65    1:20.73        
                  39.94     1:20.73 (40.79)                                        
 20 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              1:20.46    1:21.81        
                  39.89     1:21.81 (41.92)                                        
 21 Traut, Erin               12 Dolphins-MR          1:24.78    1:23.03        
                  40.23     1:23.03 (42.80)                                        
 22 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR              1:23.54    1:23.85        
 23 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR               1:28.09    1:24.29        
                  41.59     1:24.29 (42.70)                                        
 24 Popllo, Eneida            12 NBS-MR               1:25.44    1:25.07        
                  40.59     1:25.07 (44.48)                                        
 25 Bunch, Jillian            12 NBS-MR               1:20.95    1:25.52        
                  41.49     1:25.52 (44.03)                                        
 26 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR              1:25.69    1:26.17        
                  41.19     1:26.17 (44.98)                                        
 27 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               1:24.60    1:31.16        
 28 Siegel, Carly             12 LBA-MR               1:38.44    1:31.71        
                  46.20     1:31.71 (45.51)                                        
 29 Ehret, Jessica            11 LBA-MR               1:41.86    1:34.30        
                  45.11     1:34.30 (49.19)                                        
 30 Taggart, Emily            11 NBS-MR               1:36.85    1:34.74        
                  47.01     1:34.74 (47.73)                                        
 31 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               2:20.00    1:37.32        
                  44.52     1:37.32 (52.80)                                        
 32 Boyle, Kaitlyn            11 NBS-MR               2:18.27    1:57.94        
                  55.56   1:57.94 (1:02.38)                                        
 -- Lopez, Iliana             11 NBS-MR               2:19.59         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.07          DQ (52.39)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR                32.93      34.86        
  2 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR           37.51      35.41        
  3 Burns, Julia              12 LBA-MR                 39.05      36.92        
  4 Bosse, Clare              11 NBS-MR                 37.94      37.03        
  5 Nikolski, Mary T          12 Dolphins-MR            40.56      38.73        
  6 Vitale, Serafina          11 LBA-MR                 43.27      38.79        
  7 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR                 40.72      39.06        
  8 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR                44.07      39.48        
  9 Yen, Amanda               12 RFAC-MR                40.64      39.75        
 10 McDonnell, Emily          11 LBA-MR                 39.41      39.77        
 11 Zoeller, Kate             12 Dolphins-MR            40.81      39.97        
 12 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR                43.11      40.66        
 13 Bacigal, Paige            11 NBS-MR                 39.98      40.69        
 14 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR                41.08      40.91        
 15 Tang, Emily               11 RFAC-MR                42.45      41.47        
 16 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR                41.46      42.47        
 17 Harkins, Hannah           11 LBA-MR                 52.21      42.61        
 18 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR                 55.00      42.96        
 19 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                44.35      43.03        
 20 German, Ashley            12 NBS-MR                 42.05      43.54        
 21 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR                 44.88      43.69        
 22 Vela, Allie               12 NBS-MR                 45.43      44.01        
 23 Tessler, Hayley           12 Dolphins-MR            42.99      44.28        
 24 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR             47.66      44.32        
 25 Traut, Erin               12 Dolphins-MR            45.46      44.41        
 26 Ehret, Jessica            11 LBA-MR                 47.80      44.67        
 27 Bunch, Jillian            12 NBS-MR                 45.43      44.82        
 28 Payman, Maya              11 Dolphins-MR            50.11      45.30        
 29 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR            47.62      45.68        
 30 Popllo, Eneida            12 NBS-MR                 46.21      46.36        
 31 Forbes, Jamie             11 NBS-MR                 46.70      46.68        
 32 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               1:00.00      48.59        
 33 Siegel, Carly             12 LBA-MR                 48.00      49.02        
 34 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR                52.32      50.15        
 35 Wen, Keianna              12 Marlins-MR             50.19      50.46        
 36 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR                 55.08      51.05        
 37 Lopez, Iliana             11 NBS-MR                 58.87      54.43        
 38 Taggart, Emily            11 NBS-MR               1:05.38      54.64        
 -- Lyman, Emily              12 NDAC-MR                43.87         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Perez, Kate               11 NBS-MR                 54.31         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:11.81    1:15.22        
                  35.94     1:15.22 (39.28)                                        
  2 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              1:13.66    1:16.07        
                  36.50     1:16.07 (39.57)                                        
  3 Levin, Emma               12 LBA-MR               1:22.81    1:16.80        
                  36.29     1:16.80 (40.51)                                        
  4 Bosse, Clare              11 NBS-MR               1:22.08    1:21.97        
                  39.56     1:21.97 (42.41)                                        
  5 Chase, Samantha           12 LBA-MR               1:23.09    1:22.24        
                  38.80     1:22.24 (43.44)                                        
  6 Vitale, Serafina          11 LBA-MR               1:33.38    1:23.23        
                  37.93     1:23.23 (45.30)                                        
  7 McDonnell, Emily          11 LBA-MR               1:27.65    1:24.00        
                  40.52     1:24.00 (43.48)                                        
  8 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               1:29.96    1:24.44        
                  40.14     1:24.44 (44.30)                                        
  9 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:27.39    1:25.17        
                  40.66     1:25.17 (44.51)                                        
 10 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:25.33    1:25.90        
                  40.68     1:25.90 (45.22)                                        
 11 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:26.43    1:26.00        
                  41.19     1:26.00 (44.81)                                        
 12 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR              1:27.74    1:27.29        
                  41.35     1:27.29 (45.94)                                        
 13 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR              1:29.36    1:29.28        
                  41.17     1:29.28 (48.11)                                        
 14 German, Ashley            12 NBS-MR               1:37.01    1:30.64        
                  43.15     1:30.64 (47.49)                                        
 15 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:41.76    1:33.06        
                  44.90     1:33.06 (48.16)                                        
 16 Cavotti, Emily            12 NDAC-MR              1:30.51    1:33.11        
                  42.70     1:33.11 (50.41)                                        
 17 Tessler, Hayley           12 Dolphins-MR          1:39.42    1:33.41        
                  44.97     1:33.41 (48.44)                                        
 18 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:35.24    1:33.57        
                  44.48     1:33.57 (49.09)                                        
 19 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR               1:39.94    1:33.94        
                  45.43     1:33.94 (48.51)                                        
 20 Bunch, Jillian            12 NBS-MR               1:37.95    1:34.85        
                  45.12     1:34.85 (49.73)                                        
 21 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR              1:39.35    1:36.17        
                  45.71     1:36.17 (50.46)                                        
 22 Zararis, Alex             12 TRS-MR               1:36.26    1:36.45        
                  46.47     1:36.45 (49.98)                                        
 23 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR              1:31.41    1:36.52        
                  43.37     1:36.52 (53.15)                                        
 24 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR               1:35.76    1:37.97        
                  45.85     1:37.97 (52.12)                                        
 25 Tuttle, Mackenzie         11 Marlins-MR           1:58.80    1:39.44        
                  46.42     1:39.44 (53.02)                                        
 26 Dwyer, Catie              11 WSSC-MR              1:43.58    1:39.45        
                  47.41     1:39.45 (52.04)                                        
 27 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:43.57    1:41.66        
                  48.38     1:41.66 (53.28)                                        
 28 Ehret, Jessica            11 LBA-MR               1:43.26    1:42.83        
                  46.61     1:42.83 (56.22)                                        
 29 Colon, Samantha           11 TRS-MR               1:43.57    1:43.12        
                  49.23     1:43.12 (53.89)                                        
 30 Siegel, Carly             12 LBA-MR               1:42.16    1:43.85        
                  49.64     1:43.85 (54.21)                                        
 31 Fixler, Sarah             12 NDAC-MR              2:04.53    1:48.97        
                  49.83     1:48.97 (59.14)                                        
 32 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR               2:15.00    1:51.99        
                  53.02     1:51.99 (58.97)                                        
 33 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               2:15.00    1:54.48        
                  50.71   1:54.48 (1:03.77)                                        
 -- Dekert, Violetta          11 Dolphins-MR          1:41.20         DQ        
      One hand touch
                  53.22        DQ (1:00.43)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke        12 LBA-MR                 29.96      30.80        
  2 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR                30.39      30.83        
  3 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR                 29.58      31.43        
  4 Tang, Emily               11 RFAC-MR                31.30      31.77        
  5 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR                31.17      31.81        
  6 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR           34.41      32.10        
  7 Bosse, Clare              11 NBS-MR                 32.28      32.49        
  8 Vitale, Serafina          11 LBA-MR                 34.73      32.57        
  9 Vela, Allie               12 NBS-MR                 36.08      33.16        
 10 Bacigal, Paige            11 NBS-MR                 32.81      33.20        
 11 McDonnell, Emily          11 LBA-MR                 33.37      33.23        
 12 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR                36.52      35.21        
 13 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR                35.98      35.44        
 14 Yen, Amanda               12 RFAC-MR                34.15      35.45        
 15 Behrens, Erin             12 NDAC-MR                35.60      36.13        
 16 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR                 34.54      36.14        
 17 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR             50.46      36.22        
 18 German, Ashley            12 NBS-MR                 36.55      36.71        
 19 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR                 36.31      36.78        
 20 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR                 37.48      37.25        
 21 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR                 38.37      37.32        
 22 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR                 39.96      37.46        
 23 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR                42.13      37.57        
 24 Campagna, Hannah          11 NDAC-MR                47.76      37.87        
 25 Shabanowitz, Sarah        12 NDAC-MR                37.52      38.03        
 26 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR                 45.57      38.45        
 27 Payman, Maya              11 Dolphins-MR            37.08      39.65        
 28 Popllo, Eneida            12 NBS-MR                 40.52      40.16        
 29 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR            47.92      44.00        
 30 Harkins, Hannah           11 LBA-MR                 54.34      44.15        
 31 Forbes, Jamie             11 NBS-MR                 45.61      44.94        
 32 Taggart, Emily            11 NBS-MR                 48.67      45.35        
 33 Rouse, Ceanna             11 Dolphins-MR            55.77      46.08        
 34 Siegel, Carly             12 LBA-MR                 46.06      47.05        
 35 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR                 50.36      47.21        
 36 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR                 52.33      52.99        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               1:08.00    1:07.46        
                  31.74     1:07.46 (35.72)                                        
  2 Levin, Emma               12 LBA-MR               1:10.07    1:08.29        
                  32.32     1:08.29 (35.97)                                        
  3 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:08.04    1:10.76        
                  32.07     1:10.76 (38.69)                                        
  4 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:10.23    1:11.47        
                  33.73     1:11.47 (37.74)                                        
  5 Tang, Emily               11 RFAC-MR              1:11.83    1:11.70        
                  34.28     1:11.70 (37.42)                                        
  6 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               1:09.50    1:11.86        
                  33.22     1:11.86 (38.64)                                        
  7 Chase, Samantha           12 LBA-MR               1:14.60    1:12.15        
                  33.30     1:12.15 (38.85)                                        
  8 McDonnell, Emily          11 LBA-MR               1:13.97    1:13.74        
                  34.86     1:13.74 (38.88)                                        
  9 Bosse, Clare              11 NBS-MR               1:14.16    1:14.63        
                  37.06     1:14.63 (37.57)                                        
 10 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:14.70    1:15.59        
                  35.61     1:15.59 (39.98)                                        
 11 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:18.13    1:16.03        
                  36.52     1:16.03 (39.51)                                        
 12 Vitale, Serafina          11 LBA-MR               1:20.29    1:16.66        
                  34.22     1:16.66 (42.44)                                        
 13 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:22.51    1:19.09        
                  35.88     1:19.09 (43.21)                                        
 14 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:24.81    1:21.54        
                  37.53     1:21.54 (44.01)                                        
 15 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              1:25.31    1:23.20        
                  37.37     1:23.20 (45.83)                                        
 16 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               1:28.36    1:23.56        
                  39.77     1:23.56 (43.79)                                        
 17 German, Ashley            12 NBS-MR               1:23.97    1:23.61        
                  38.67     1:23.61 (44.94)                                        
 18 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:26.35    1:26.23        
                  38.71     1:26.23 (47.52)                                        
 19 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR           1:28.84    1:29.11        
                  39.93     1:29.11 (49.18)                                        
 20 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               1:38.02    1:29.47        
                  42.58     1:29.47 (46.89)                                        
 21 Stapleton, Siobhan        11 LBA-MR               1:28.05    1:30.47        
                  42.16     1:30.47 (48.31)                                        
 22 Colon, Samantha           11 TRS-MR               1:31.32    1:34.71        
                  42.92     1:34.71 (51.79)                                        
 23 Tessler, Maya             12 Dolphins-MR          1:36.00    1:44.35        
                  42.25   1:44.35 (1:02.10)                                        
 24 Abouezzi, Tiffany         11 Dolphins-MR          1:40.00    1:45.46        
                  46.49     1:45.46 (58.97)                                        
 25 Siegel, Carly             12 LBA-MR               1:58.42    1:45.54        
                  48.04     1:45.54 (57.50)                                        
 -- Hamann, Heather           11 TRS-MR               1:52.66         DQ        
      One hand touch
                  51.07        DQ (1:00.95)                                        
 -- Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              1:05.55        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              1:06.47    1:09.59        
                  33.19     1:09.59 (36.40)                                        
  2 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               1:13.35    1:09.97        
                  32.48     1:09.97 (37.49)                                        
  3 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               1:10.70    1:10.70        
                  32.34     1:10.70 (38.36)                                        
  4 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              1:13.21    1:13.72        
                  33.95     1:13.72 (39.77)                                        
  5 McDonnell, Emily          11 LBA-MR               1:15.65    1:14.17        
                  36.04     1:14.17 (38.13)                                        
  6 Tang, Emily               11 RFAC-MR              1:13.62    1:14.72        
                  33.95     1:14.72 (40.77)                                        
  7 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               1:14.91    1:14.86        
                  35.01     1:14.86 (39.85)                                        
  8 Yen, Amanda               12 RFAC-MR              1:21.20    1:16.41        
                  37.84     1:16.41 (38.57)                                        
  9 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              1:18.91    1:17.28        
                  35.73     1:17.28 (41.55)                                        
 10 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              1:21.20    1:17.70        
                  36.10     1:17.70 (41.60)                                        
 11 German, Ashley            12 NBS-MR               1:22.21    1:18.83        
                  36.69     1:18.83 (42.14)                                        
 12 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              1:23.51    1:19.20        
                  37.71     1:19.20 (41.49)                                        
 13 Vela, Allie               12 NBS-MR               1:22.38    1:19.46        
                  37.28     1:19.46 (42.18)                                        
 14 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               1:25.68    1:21.36        
                  37.62     1:21.36 (43.74)                                        
 15 Mialma, Itzel             12 NDAC-MR              1:19.80    1:21.38        
                  38.66     1:21.38 (42.72)                                        
 16 Ayala, Ashley             11 Marlins-MR           1:25.10    1:21.73        
                  38.26     1:21.73 (43.47)                                        
 17 Tuttle, Mackenzie         11 Marlins-MR           1:29.30    1:22.86        
                  38.41     1:22.86 (44.45)                                        
 18 Wilson, Kaitlyn           12 WSSC-MR              1:24.35    1:23.47        
                  38.32     1:23.47 (45.15)                                        
 19 Gaudet, Sarah             11 LBA-MR               1:22.24    1:23.64        
                  40.86     1:23.64 (42.78)                                        
 20 Cavotti, Emily            12 NDAC-MR              1:24.43    1:23.91        
                  37.83     1:23.91 (46.08)                                        
 21 Schulkind, Casey          12 NDAC-MR              1:39.75    1:24.96        
                  38.30     1:24.96 (46.66)                                        
 22 Andrejczuk, Alxandra      11 LBA-MR               1:34.89    1:25.24        
                  39.81     1:25.24 (45.43)                                        
 23 Popllo, Eneida            12 NBS-MR               1:36.22    1:26.52        
                  40.09     1:26.52 (46.43)                                        
 24 Zararis, Alex             12 TRS-MR               1:31.81    1:26.63        
                  43.52     1:26.63 (43.11)                                        
 25 Eckhardt, Maddie          12 Dolphins-MR          1:27.46    1:27.30        
                  40.38     1:27.30 (46.92)                                        
 26 Oldiges, Pearl            12 Dolphins-MR          1:35.70    1:27.75        
                  41.21     1:27.75 (46.54)                                        
 27 Colon, Samantha           11 TRS-MR               1:28.18    1:27.97        
                  40.38     1:27.97 (47.59)                                        
 28 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR             1:38.26    1:28.19        
                  40.99     1:28.19 (47.20)                                        
 29 Dwyer, Catie              11 WSSC-MR              1:31.55    1:29.46        
                  42.70     1:29.46 (46.76)                                        
 30 Boucher, Maddie           11 NDAC-MR              1:30.77    1:30.56        
                  41.31     1:30.56 (49.25)                                        
 31 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               1:31.32    1:31.29        
                  43.45     1:31.29 (47.84)                                        
 32 Kaiser, Holley            12 NDAC-MR              1:37.79    1:32.48        
                  45.02     1:32.48 (47.46)                                        
 33 Siegel, Carly             12 LBA-MR               1:35.94    1:32.61        
                  44.49     1:32.61 (48.12)                                        
 34 Sanchez, Justine          12 WSSC-MR              1:35.42    1:33.95        
                  43.81     1:33.95 (50.14)                                        
 35 Lopez, Iliana             11 NBS-MR               1:51.78    1:35.67        
                  44.32     1:35.67 (51.35)                                        
 36 Hudkins, Caitlin          11 LBA-MR               1:45.94    1:36.16        
                  44.71     1:36.16 (51.45)                                        
 37 Marrone, Samantha         11 WSSC-MR              1:35.53    1:36.90        
                  40.81     1:36.90 (56.09)                                        
 38 Fixler, Sarah             12 NDAC-MR              1:49.88    1:37.07        
                  46.43     1:37.07 (50.64)                                        
 39 Cassidy, Sophia           11 Dolphins-MR          1:39.94    1:38.71        
                  47.34     1:38.71 (51.37)                                        
 40 Abouezzi, Tiffany         11 Dolphins-MR          1:35.32    1:39.79        
                  47.10     1:39.79 (52.69)                                        
 41 Hamann, Heather           11 TRS-MR               1:39.66    1:40.90        
                  48.99     1:40.90 (51.91)                                        
 42 Gilroy, Kaleigh           12 LBA-MR               2:10.00    1:42.49        
                  50.31     1:42.49 (52.18)                                        
 43 Mangelsdorf, Laurel       11 Dolphins-MR          1:41.91    1:44.55        
                  46.92     1:44.55 (57.63)                                        
 -- de Cordova, Claire        11 Dolphins-MR          1:31.72         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              2:18.84    2:19.89        
                  31.22     1:07.05 (35.83)     1:47.16 (40.11)     2:19.89 (32.73)
  2 Walsh, Katelyn            12 RFAC-MR              2:25.70    2:26.69        
                  31.46     1:10.16 (38.70)     1:51.38 (41.22)     2:26.69 (35.31)
  3 Regenauer, Christiana     11 Aqua Gems-MR         2:32.89    2:30.50        
                  31.71     1:09.50 (37.79)     1:56.36 (46.86)     2:30.50 (34.14)
  4 Kavanagh, Ellie           12 LBA-MR               2:45.00    2:31.31        
                  33.15     1:11.57 (38.42)     1:57.21 (45.64)     2:31.31 (34.10)
  5 Bosse, Clare              11 NBS-MR               2:46.89    2:35.92        
                  34.89     1:14.26 (39.37)     1:59.58 (45.32)     2:35.92 (36.34)
  6 Tang, Emily               11 RFAC-MR              2:36.75    2:36.42        
                  33.45     1:13.41 (39.96)     2:01.50 (48.09)     2:36.42 (34.92)
  7 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               2:41.68    2:37.56        
                  34.38     1:14.21 (39.83)     2:01.38 (47.17)     2:37.56 (36.18)
  8 Burns, Julia              12 LBA-MR               2:44.47    2:40.13        
                  35.56     1:17.82 (42.26)     2:04.56 (46.74)     2:40.13 (35.57)
  9 Kavanagh, Anna            11 LBA-MR               2:56.75    2:42.18        
                  37.96     1:17.02 (39.06)     2:04.09 (47.07)     2:42.18 (38.09)
 10 Simpfenderfer, Kimberly   11 RFAC-MR              2:54.64    2:44.46        
                  35.62     1:17.30 (41.68)     2:07.53 (50.23)     2:44.46 (36.93)
 11 Makebish, Ani             12 NDAC-MR              2:42.76    2:45.68        
                  35.76     1:19.84 (44.08)     2:07.26 (47.42)     2:45.68 (38.42)
 12 German, Ashley            12 NBS-MR               2:59.77    2:46.37        
                  37.19     1:19.73 (42.54)     2:08.88 (49.15)     2:46.37 (37.49)
 13 Lyman, Emily              12 NDAC-MR              2:56.09    2:52.85        
                  35.52     1:21.23 (45.71)     2:14.86 (53.63)     2:52.85 (37.99)
 14 Reyes-Torres, Monica      11 NDAC-MR              2:55.11    2:53.64        
                  37.19     1:20.59 (43.40)     2:14.23 (53.64)     2:53.64 (39.41)
 15 Sheinberg, Faith          11 LBA-MR               2:56.96    2:53.91        
                  38.39     1:21.84 (43.45)     2:17.38 (55.54)     2:53.91 (36.53)
 16 Behrens, Erin             12 NDAC-MR              3:05.52    2:56.47        
                  38.71     1:22.97 (44.26)     2:17.84 (54.87)     2:56.47 (38.63)
 17 Ekstrom, Madison          11 LBA-MR               3:17.66    3:01.68        
                  42.83     1:27.99 (45.16)     2:22.65 (54.66)     3:01.68 (39.03)
 18 Romano, Maggie            11 UNTRS-MR             3:08.30    3:02.70        
                  43.32     1:26.13 (42.81)     2:23.61 (57.48)     3:02.70 (39.09)
 19 Colon, Samantha           11 TRS-MR               3:02.65    3:03.54        
                  42.40     1:26.59 (44.19)     2:24.23 (57.64)     3:03.54 (39.31)
 20 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               3:18.76    3:14.39        
                  47.53     1:35.79 (48.26)     2:31.20 (55.41)     3:14.39 (43.19)
 21 Siegel, Carly             12 LBA-MR               3:27.58    3:20.11        
                  46.11     1:37.26 (51.15)     2:33.46 (56.20)     3:20.11 (46.65)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:55.62    1:52.20        
     1) Walsh, Katelyn 12               2) Yen, Amanda 12                 
     3) Cohen, Jessica 12               4) Tang, Emily 11                 
                  27.80       58.07 (30.27)     1:25.38 (27.31)     1:52.20 (26.82)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:52.81    1:52.71        
     1) Kavanagh, Ellie 12              2) Harrington, Brooke 12          
     3) Chase, Samantha 12              4) Levin, Emma 12                 
                  29.13       56.81 (27.68)     1:25.28 (28.47)     1:52.71 (27.43)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00    2:02.54        
     1) Burns, Julia 12                 2) Ekstrom, Madison 11            
     3) Kavanagh, Anna 11               4) McDonnell, Emily 11            
                  29.95     1:02.91 (32.96)     1:33.38 (30.47)     2:02.54 (29.16)
  4 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:58.46    2:08.48        
     1) Zoeller, Kate 12                2) Payman, Maya 11                
     3) Traut, Erin 12                  4) Nikolski, Mary T 12            
                  30.31     1:06.58 (36.27)     1:38.76 (32.18)     2:08.48 (29.72)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:06.58    2:06.49        
     1) Simpfenderfer, Kimberly 11      2) Walsh, Katelyn 12              
     3) Cohen, Jessica 12               4) Tang, Emily 11                 
                  34.81     1:08.59 (33.78)     1:39.44 (30.85)     2:06.49 (27.05)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:06.88    2:07.13        
     1) Kavanagh, Ellie 12              2) Levin, Emma 12                 
     3) Harrington, Brooke 12           4) Chase, Samantha 12             
                  34.18     1:08.87 (34.69)     1:39.27 (30.40)     2:07.13 (27.86)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00    2:20.59        
     1) Sheinberg, Faith 11             2) Kavanagh, Anna 11              
     3) McDonnell, Emily 11             4) Gaudet, Sarah 11               
                  37.02     1:15.46 (38.44)     1:48.48 (33.02)     2:20.59 (32.11)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:17.11    2:22.41        
     1) Cavotti, Emily 12               2) Mialma, Itzel 12               
     3) Lyman, Emily 12                 4) Reyes-Torres, Monica 11        
                  38.11     1:18.93 (40.82)     1:52.02 (33.09)     2:22.41 (30.39)
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:47.89    2:42.48        
     1) Sanchez, Justine 12             2) Dwyer, Catie 11                
     3) Wilson, Kaitlyn 12              4) Marrone, Samantha 11           
                  42.08     1:29.94 (47.86)     2:07.23 (37.29)     2:42.48 (35.25)
 -- The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:14.42         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Abouezzi, Tiffany 11            2) Oldiges, Pearl 12              
     3) Peratikos, Heidi 11             4) Cassidy, Sophia 11             
                                1:29.42 ( )     2:13.33 (43.91)          DQ (35.08)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR               26.26      26.33        
  2 Farrell, Caroline         13 LBA-MR                 28.08      27.57        
  3 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR                27.25      27.83        
  4 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR                27.75      27.89        
  5 Reining, Emma             14 RFAC-MR                26.59      28.04        
  5 Longo, Caroline           13 LBA-MR                 27.52      28.04        
  7 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR                26.84      28.11        
  8 Solis, Gabriela           13 LBA-MR                 28.72      28.47        
  9 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR                 28.39      28.81        
 10 Woll, Samantha            14 LBA-MR                 35.02      29.03        
 11 Lu, Grace                 14 UNAT-MR                27.47      29.19        
 12 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR                 28.25      29.29        
 13 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR                31.91      29.55        
 14 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR                30.02      29.88        
 15 Miller, Molly             13 WSSC-MR                29.12      29.98        
 16 Stevens, Jenna            13 LBA-MR                 29.79      30.07        
 17 Scarduzio, Teresa         13 Dolphins-MR            30.32      30.21        
 18 Waller, Brittany          14 LBA-MR                 30.68      30.43        
 19 Maroney, Shannon          14 LBA-MR                 30.37      30.44        
 20 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR                 40.00      30.67        
 21 Raleigh, Heather          13 Aqua Gems-MR           30.17      30.69        
 22 Rose, Sarah               13 WSSC-MR                30.20      30.70        
 23 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR            31.67      30.81        
 24 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR                 30.87      31.10        
 25 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR            31.54      31.77        
 26 Poole, Brianna            13 WSSC-MR                34.12      32.58        
 27 Logan, Danielle           14 TRS-MR                 30.64      32.63        
 28 Nuss, Marika              14 UNAT-MR                32.00      32.97        
 29 Bueno Veras, Amanda       13 TRS-MR                 31.66      35.58        
 30 Patierno, Katelyn         14 NDAC-MR                33.52      35.83        
 31 Shea, Meaghan             13 Aqua Gems-MR           34.89      36.42        
 -- Sistare, Kate             14 NDAC-MR                28.02         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               14 RFAC-MR                56.02      56.87        
                  26.95       56.87 (29.92)                                        
  2 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               1:08.80      57.41        
                  28.17       57.41 (29.24)                                        
  3 Reining, Emma             14 RFAC-MR                56.90      58.16        
                  28.03       58.16 (30.13)                                        
  4 Morgan, Alice             14 NBS-MR                 59.41      59.06        
                  28.24       59.06 (30.82)                                        
  5 Simpfenderfer, Heidi      13 RFAC-MR                59.08      59.81        
                  28.84       59.81 (30.97)                                        
  6 Nikolski, Grace           14 Dolphins-MR            57.33      59.94        
                  28.72       59.94 (31.22)                                        
  7 Jackson, Chloe            14 RFAC-MR                57.25    1:00.11        
                  28.50     1:00.11 (31.61)                                        
  8 Longo, Caroline           13 LBA-MR                 58.47    1:00.13        
                  29.17     1:00.13 (30.96)                                        
  9 Hutzelmann, Denali        13 Aqua Gems-MR           58.18    1:00.50        
                  28.87     1:00.50 (31.63)                                        
 10 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR                58.14    1:00.57        
                  29.50     1:00.57 (31.07)                                        
 11 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               1:00.65    1:00.67        
                  29.51     1:00.67 (31.16)                                        
 12 Nakutavicius, Alex        14 Dolphins-MR            59.13    1:00.88        
                  29.35     1:00.88 (31.53)                                        
 13 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              1:01.52    1:00.93        
                  29.61     1:00.93 (31.32)                                        
 14 Stangeby, Hailee          14 Aqua Gems-MR         1:01.43    1:01.61        
                  29.98     1:01.61 (31.63)                                        
 15 Noble, Allison            13 Dolphins-MR          1:03.07    1:01.87        
                  29.45     1:01.87 (32.42)                                        
 16 Smith, Sabine             13 UNRFA-MR             1:03.38    1:02.23        
                  29.95     1:02.23 (32.28)                                        
 17 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              1:02.18    1:02.41        
                  29.41     1:02.41 (33.00)                                        
 18 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               1:02.32    1:02.52        
                  30.05     1:02.52 (32.47)                                        
 19 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:05.84    1:03.60        
                  31.40     1:03.60 (32.20)                                        
 20 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               1:04.52    1:04.29        
                  30.93     1:04.29 (33.36)                                        
 21 Miller, Molly             13 WSSC-MR              1:03.16    1:04.98        
                  31.56     1:04.98 (33.42)                                        
 22 Raleigh, Heather          13 Aqua Gems-MR         1:05.19    1:06.21        
                  31.35     1:06.21 (34.86)                                        
 23 Waller, Brittany          14 LBA-MR               1:13.28    1:06.26        
                  31.95     1:06.26 (34.31)                                        
 24 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR          1:11.96    1:08.20        
                  31.35     1:08.20 (36.85)                                        
 25 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               1:30.00    1:08.26        
                  32.79     1:08.26 (35.47)                                        
 26 Scarduzio, Teresa         13 Dolphins-MR          1:11.25    1:08.77        
                  32.57     1:08.77 (36.20)                                        
 27 Poole, Brianna            13 WSSC-MR              1:25.13    1:14.02        
 28 Smith, Makenzie           13 NDAC-MR              1:16.99    1:16.32        
                  34.40     1:16.32 (41.92)                                        
 29 Farrow, Morgan            13 Marlins-MR           1:29.89    1:25.05        
                  38.78     1:25.05 (46.27)                                        
 -- Diaz, Lucienne            13 NDAC-MR              1:29.22         NS        
 -- Dul, Kylie                13 Aqua Gems-MR         1:27.89         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR             2:00.27    2:02.18        
                  28.65       59.78 (31.13)     1:30.97 (31.19)     2:02.18 (31.21)
  2 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              2:05.58    2:02.83        
                  29.01     1:00.60 (31.59)     1:32.22 (31.62)     2:02.83 (30.61)
  3 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:05.99    2:04.55        
                  29.30     1:01.21 (31.91)     1:33.16 (31.95)     2:04.55 (31.39)
  4 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:04.24    2:05.06        
                  29.69     1:02.02 (32.33)     1:33.50 (31.48)     2:05.06 (31.56)
  5 Simpfenderfer, Heidi      13 RFAC-MR              2:07.30    2:06.80        
                  28.98     1:01.21 (32.23)     1:34.00 (32.79)     2:06.80 (32.80)
  6 Jackson, Chloe            14 RFAC-MR              2:09.44    2:10.71        
                  29.73     1:03.04 (33.31)     1:36.30 (33.26)     2:10.71 (34.41)
  7 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               2:11.65    2:10.97        
                  30.79     1:04.18 (33.39)     1:37.79 (33.61)     2:10.97 (33.18)
  8 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              2:11.36    2:12.55        
                  32.53     1:06.68 (34.15)     1:40.43 (33.75)     2:12.55 (32.12)
  9 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               2:16.86    2:14.39        
                  31.83     1:06.66 (34.83)     1:40.92 (34.26)     2:14.39 (33.47)
 10 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               2:24.56    2:18.26        
                  32.17     1:06.95 (34.78)     1:42.99 (36.04)     2:18.26 (35.27)
 11 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              2:21.43    2:19.20        
                  32.63     1:07.96 (35.33)     1:44.12 (36.16)     2:19.20 (35.08)
 12 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               2:28.85    2:23.02        
                  33.60     1:10.99 (37.39)     1:47.26 (36.27)     2:23.02 (35.76)
 13 Waller, Brittany          14 LBA-MR               2:33.75    2:23.17        
                  33.11     1:09.46 (36.35)     1:46.72 (37.26)     2:23.17 (36.45)
 14 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              2:19.89    2:25.26        
                  34.07     1:11.16 (37.09)   2:25.26 (1:14.10)                    
 15 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR               2:26.13    2:26.03        
                  33.66     1:10.53 (36.87)     1:48.63 (38.10)     2:26.03 (37.40)
 16 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              2:30.00    2:26.45        
                  33.89     1:11.92 (38.03)     1:50.17 (38.25)     2:26.45 (36.28)
 17 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR          2:34.07    2:27.55        
                  33.13     1:11.80 (38.67)     1:50.48 (38.68)     2:27.55 (37.07)
 18 Logan, Danielle           14 TRS-MR               2:29.45    2:42.66        
                  36.29     1:18.32 (42.03)     2:01.59 (43.27)     2:42.66 (41.07)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              5:35.74    5:26.79        
                  29.38     1:01.49 (32.11)     1:34.14 (32.65)     2:07.37 (33.23)
        2:40.54 (33.17)     3:13.70 (33.16)     3:47.35 (33.65)     4:20.87 (33.52)
        4:54.37 (33.50)     5:26.79 (32.42)                                        
  2 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               5:25.68    5:27.55        
                  29.83     1:02.15 (32.32)     1:35.43 (33.28)     2:08.79 (33.36)
        2:42.06 (33.27)     3:15.19 (33.13)     3:48.72 (33.53)     4:21.97 (33.25)
        4:55.50 (33.53)     5:27.55 (32.05)                                        
  3 Longo, Caroline           13 LBA-MR               5:32.31    5:30.50        
                  30.00     1:02.91 (32.91)     1:35.97 (33.06)     2:09.13 (33.16)
        2:42.52 (33.39)     3:15.98 (33.46)     3:49.67 (33.69)     4:23.31 (33.64)
        4:57.41 (34.10)     5:30.50 (33.09)                                        
  4 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR             5:28.01    5:34.37        
                  30.49     1:03.34 (32.85)     1:37.09 (33.75)     2:11.11 (34.02)
        2:45.07 (33.96)     3:18.59 (33.52)     3:53.18 (34.59)     4:27.92 (34.74)
        5:01.98 (34.06)     5:34.37 (32.39)                                        
  5 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               5:37.08    5:34.46        
                  30.56     1:03.38 (32.82)     1:37.08 (33.70)     2:11.51 (34.43)
        2:45.44 (33.93)     3:19.12 (33.68)     3:53.85 (34.73)     4:27.86 (34.01)
        5:02.47 (34.61)     5:34.46 (31.99)                                        
  6 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               5:44.93    5:43.80        
                  31.78     1:06.81 (35.03)     1:41.87 (35.06)     2:17.26 (35.39)
        2:52.19 (34.93)     3:26.74 (34.55)     4:01.55 (34.81)     4:36.40 (34.85)
        5:11.19 (34.79)     5:43.80 (32.61)                                        
  7 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              5:53.32    5:44.62        
                  32.18     1:06.85 (34.67)     1:41.56 (34.71)     2:16.96 (35.40)
        2:52.37 (35.41)     3:27.52 (35.15)     4:02.69 (35.17)     4:37.50 (34.81)
        5:11.88 (34.38)     5:44.62 (32.74)                                        
  8 Reining, Emma             14 RFAC-MR              5:32.84    5:46.17        
                  29.15     1:01.79 (32.64)     1:35.98 (34.19)     2:11.03 (35.05)
        2:46.99 (35.96)     3:22.92 (35.93)     3:59.39 (36.47)     4:35.83 (36.44)
        5:12.04 (36.21)     5:46.17 (34.13)                                        
  9 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR                   NT    5:53.91        
                  31.36     1:06.78 (35.42)     1:42.80 (36.02)     2:18.49 (35.69)
        2:53.66 (35.17)     3:29.30 (35.64)     4:05.52 (36.22)     4:41.85 (36.33)
        5:18.23 (36.38)     5:53.91 (35.68)                                        
 10 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               5:58.32    5:56.91        
                  32.71     1:08.63 (35.92)     1:45.14 (36.51)     2:20.82 (35.68)
        2:56.80 (35.98)     3:33.64 (36.84)     4:09.17 (35.53)     4:46.48 (37.31)
        5:22.26 (35.78)     5:56.91 (34.65)                                        
 11 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              5:58.69    6:00.15        
                  33.61     1:09.39 (35.78)     1:45.92 (36.53)     2:22.43 (36.51)
        2:59.26 (36.83)     3:35.65 (36.39)     4:12.17 (36.52)     4:49.02 (36.85)
        5:25.24 (36.22)     6:00.15 (34.91)                                        
 12 Smith, Sabine             13 UNRFA-MR             6:17.75    6:06.83        
                  31.27     1:06.99 (35.72)     1:44.19 (37.20)     2:21.38 (37.19)
        2:59.42 (38.04)     3:37.53 (38.11)     4:15.39 (37.86)     4:53.29 (37.90)
        5:30.68 (37.39)     6:06.83 (36.15)                                        
 13 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               6:28.76    6:10.11        
                  33.90     1:11.28 (37.38)     1:48.21 (36.93)     2:25.73 (37.52)
        3:03.43 (37.70)     3:41.14 (37.71)     4:19.02 (37.88)     4:56.25 (37.23)
        5:34.10 (37.85)     6:10.11 (36.01)                                        
 14 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              6:28.98    6:15.24        
                  32.99     1:10.37 (37.38)     1:49.25 (38.88)     2:28.11 (38.86)
        3:07.61 (39.50)     3:45.65 (38.04)     4:22.99 (37.34)     5:01.16 (38.17)
        5:39.70 (38.54)     6:15.24 (35.54)                                        
 15 Waller, Brittany          14 LBA-MR               6:31.27    6:22.68        
                  33.41     1:10.99 (37.58)     1:49.82 (38.83)     2:28.84 (39.02)
        3:08.10 (39.26)     3:47.34 (39.24)     4:26.67 (39.33)     5:05.75 (39.08)
        5:44.97 (39.22)     6:22.68 (37.71)                                        
 16 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               6:30.80    6:23.37        
                  34.41     1:12.19 (37.78)     1:51.19 (39.00)     2:30.90 (39.71)
        3:10.06 (39.16)     3:49.21 (39.15)     4:28.15 (38.94)     5:06.81 (38.66)
        5:45.79 (38.98)     6:23.37 (37.58)                                        
 17 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              6:27.99    6:23.39        
                  34.43     1:12.89 (38.46)     1:51.41 (38.52)     2:30.46 (39.05)
        3:09.48 (39.02)     3:48.15 (38.67)     4:27.57 (39.42)     5:06.45 (38.88)
        5:46.48 (40.03)     6:23.39 (36.91)                                        
 18 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR               6:27.22    6:32.83        
                  33.76     1:11.61 (37.85)     1:51.31 (39.70)     2:31.50 (40.19)
        3:12.30 (40.80)     3:52.78 (40.48)     4:33.18 (40.40)     5:13.73 (40.55)
        5:54.05 (40.32)     6:32.83 (38.78)                                        
 19 Logan, Danielle           14 TRS-MR               6:39.64    6:55.20        
                  36.75     1:19.49 (42.74)     2:01.80 (42.31)     2:43.68 (41.88)
        3:25.49 (41.81)     4:08.42 (42.93)     4:50.02 (41.60)     5:32.18 (42.16)
        6:14.67 (42.49)     6:55.20 (40.53)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               14 RFAC-MR              1:00.21    1:02.43        
                  29.96     1:02.43 (32.47)                                        
  2 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               1:05.82    1:05.02        
                  32.19     1:05.02 (32.83)                                        
  3 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              1:05.62    1:06.03        
                  32.04     1:06.03 (33.99)                                        
  4 Reining, Emma             14 RFAC-MR              1:04.50    1:06.51        
                  32.65     1:06.51 (33.86)                                        
  5 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              1:07.06    1:07.45        
                  32.86     1:07.45 (34.59)                                        
  6 Hutzelmann, Denali        13 Aqua Gems-MR         1:07.46    1:09.72        
                  33.94     1:09.72 (35.78)                                        
  7 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              1:08.83    1:09.82        
                  34.70     1:09.82 (35.12)                                        
  8 Noble, Allison            13 Dolphins-MR          1:09.52    1:10.16        
                  34.03     1:10.16 (36.13)                                        
  9 Jackson, Chloe            14 RFAC-MR              1:09.63    1:11.15        
                  35.10     1:11.15 (36.05)                                        
 10 Simpfenderfer, Heidi      13 RFAC-MR              1:11.30    1:11.24        
                  34.47     1:11.24 (36.77)                                        
 11 Raleigh, Heather          13 Aqua Gems-MR         1:13.07    1:11.78        
                  34.81     1:11.78 (36.97)                                        
 12 Smith, Sabine             13 UNRFA-MR             1:10.56    1:11.83        
                  34.69     1:11.83 (37.14)                                        
 13 Waller, Brittany          14 LBA-MR               1:13.80    1:13.24        
                  35.90     1:13.24 (37.34)                                        
 14 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:17.17    1:15.00        
                  36.96     1:15.00 (38.04)                                        
 15 Sweeney, Julia            13 Dolphins-MR          1:23.21    1:19.06        
 16 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               1:45.00    1:19.59        
                  38.65     1:19.59 (40.94)                                        
 17 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR          1:24.27    1:22.55        
                  39.17     1:22.55 (43.38)                                        
 18 Scarduzio, Teresa         13 Dolphins-MR          1:27.19    1:25.65        
                  41.26     1:25.65 (44.39)                                        
 19 Smith, Makenzie           13 NDAC-MR              1:34.44    1:27.33        
                  41.73     1:27.33 (45.60)                                        
 20 Poole, Brianna            13 WSSC-MR              1:35.34    1:27.42        
 -- Farrow, Morgan            13 Marlins-MR           1:31.89         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  49.89          DQ (54.97)                                        
 -- Diaz, Lucienne            13 NDAC-MR              1:38.06         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              1:10.59    1:13.60        
                  35.28     1:13.60 (38.32)                                        
  2 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              1:12.87    1:14.01        
                  35.71     1:14.01 (38.30)                                        
  3 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              1:15.35    1:17.02        
                  36.52     1:17.02 (40.50)                                        
  4 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              1:15.40    1:17.16        
                  36.58     1:17.16 (40.58)                                        
  5 Longo, Caroline           13 LBA-MR               1:17.75    1:18.30        
                  37.09     1:18.30 (41.21)                                        
  6 Waller, Brittany          14 LBA-MR               1:18.31    1:20.08        
                  38.04     1:20.08 (42.04)                                        
  7 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:20.29    1:20.32        
                  37.97     1:20.32 (42.35)                                        
  7 Sistare, Kate             14 NDAC-MR              1:18.56    1:20.32        
                  37.07     1:20.32 (43.25)                                        
  9 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               1:17.00    1:20.34        
                  38.39     1:20.34 (41.95)                                        
 10 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR             1:24.59    1:22.24        
                  38.74     1:22.24 (43.50)                                        
 11 Reining, Emma             14 RFAC-MR              1:26.31    1:23.15        
                  39.74     1:23.15 (43.41)                                        
 12 Patierno, Katelyn         14 NDAC-MR              1:24.03    1:24.17        
                  39.31     1:24.17 (44.86)                                        
 13 Sweeney, Julia            13 Dolphins-MR          1:23.68    1:25.20        
                  38.94     1:25.20 (46.26)                                        
 14 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              1:28.99    1:25.43        
                  41.45     1:25.43 (43.98)                                        
 15 Raleigh, Heather          13 Aqua Gems-MR         1:29.45    1:26.90        
                  41.40     1:26.90 (45.50)                                        
 16 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              1:26.87    1:27.00        
                  42.16     1:27.00 (44.84)                                        
 17 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               1:45.00    1:29.11        
                  41.96     1:29.11 (47.15)                                        
 18 Maroney, Shannon          14 LBA-MR               1:33.72    1:31.58        
                  43.08     1:31.58 (48.50)                                        
 19 Woll, Samantha            14 LBA-MR               1:50.01    1:31.86        
                  42.79     1:31.86 (49.07)                                        
 20 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR               1:38.89    1:38.94        
                  47.06     1:38.94 (51.88)                                        
 21 Poole, Brianna            13 WSSC-MR              1:46.47    1:40.83        
                  46.49     1:40.83 (54.34)                                        
 22 Bueno Veras, Amanda       13 TRS-MR               1:59.66    1:50.75        
                  51.66     1:50.75 (59.09)                                        
 23 Logan, Danielle           14 TRS-MR               1:51.76    1:54.81        
                  54.10   1:54.81 (1:00.71)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              1:01.90    1:02.46        
                  29.80     1:02.46 (32.66)                                        
  2 Hutton, Theresa           14 UNTRS-MR             1:02.44    1:04.49        
                  30.05     1:04.49 (34.44)                                        
  3 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              1:06.89    1:08.21        
                  33.23     1:08.21 (34.98)                                        
  4 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               1:11.47    1:08.41        
                  31.52     1:08.41 (36.89)                                        
  5 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               1:20.00    1:08.67        
  6 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              1:10.24    1:08.81        
                  32.29     1:08.81 (36.52)                                        
  7 Reining, Emma             14 RFAC-MR              1:07.28    1:09.88        
                  32.45     1:09.88 (37.43)                                        
  8 Waller, Brittany          14 LBA-MR               1:17.94    1:12.07        
  9 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              1:10.44    1:13.07        
                  34.16     1:13.07 (38.91)                                        
 10 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              1:16.87    1:14.42        
                  35.27     1:14.42 (39.15)                                        
 11 Ruzzi, Kathryn            13 TRS-MR               1:15.55    1:15.91        
                  34.26     1:15.91 (41.65)                                        
 12 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               1:12.78    1:16.15        
                  35.28     1:16.15 (40.87)                                        
 13 Maroney, Shannon          14 LBA-MR               1:16.31    1:16.42        
                  35.68     1:16.42 (40.74)                                        
 14 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               1:21.85    1:17.30        
                  35.37     1:17.30 (41.93)                                        
 15 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              1:17.76    1:18.04        
                  35.74     1:18.04 (42.30)                                        
 16 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              1:18.98    1:18.13        
 17 Logan, Danielle           14 TRS-MR               1:14.97    1:19.83        
                  36.47     1:19.83 (43.36)                                        
 18 Miller, Molly             13 WSSC-MR              1:17.75    1:22.41        
 19 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR          1:21.04    1:27.05        
                  39.48     1:27.05 (47.57)                                        
 20 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               1:45.00    1:28.13        
                  40.41     1:28.13 (47.72)                                        
 21 Patierno, Katelyn         14 NDAC-MR              1:25.11    1:28.69        
                  39.93     1:28.69 (48.76)                                        
 22 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR          1:24.00    1:28.90        
                  39.57     1:28.90 (49.33)                                        
 -- Rose, Sarah               13 WSSC-MR              1:25.84         DQ        
      Alternating Kick
                  43.54        DQ (1:01.77)                                        
 -- Bueno Veras, Amanda       13 TRS-MR               1:49.66         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               14 RFAC-MR              2:18.68    2:21.85        
                  29.59     1:05.13 (35.54)     1:47.82 (42.69)     2:21.85 (34.03)
  2 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:23.99    2:21.87        
                  32.16     1:07.46 (35.30)     1:50.15 (42.69)     2:21.87 (31.72)
  3 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:21.68    2:23.86        
                  31.25     1:08.38 (37.13)     1:50.65 (42.27)     2:23.86 (33.21)
  4 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              2:24.95    2:26.29        
                  32.57     1:09.67 (37.10)     1:52.79 (43.12)     2:26.29 (33.50)
  5 Hutzelmann, Denali        13 Aqua Gems-MR         2:22.17    2:27.41        
                  30.76     1:08.83 (38.07)     1:55.49 (46.66)     2:27.41 (31.92)
  6 Simpfenderfer, Heidi      13 RFAC-MR              2:31.88    2:27.58        
                  31.02     1:08.84 (37.82)     1:53.76 (44.92)     2:27.58 (33.82)
  7 Nikolski, Grace           14 Dolphins-MR          2:21.38    2:27.87        
                  31.55     1:10.13 (38.58)     1:53.25 (43.12)     2:27.87 (34.62)
  8 Reining, Emma             14 RFAC-MR              2:20.68    2:28.01        
                  31.37     1:08.13 (36.76)     1:55.64 (47.51)     2:28.01 (32.37)
  9 Stangeby, Hailee          14 Aqua Gems-MR         2:22.43    2:28.26        
                  32.72     1:11.53 (38.81)     1:54.33 (42.80)     2:28.26 (33.93)
 10 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR              2:27.35    2:29.37        
                  32.69     1:11.57 (38.88)     1:53.45 (41.88)     2:29.37 (35.92)
 11 Jackson, Chloe            14 RFAC-MR              2:23.06    2:30.73        
                  31.93     1:11.47 (39.54)     1:53.64 (42.17)     2:30.73 (37.09)
 12 Morgan, Alice             14 NBS-MR               2:30.16    2:30.78        
                  31.08     1:09.73 (38.65)     1:56.18 (46.45)     2:30.78 (34.60)
 13 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               2:29.05    2:31.02        
                  34.38     1:13.27 (38.89)     1:56.99 (43.72)     2:31.02 (34.03)
 14 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               2:38.52    2:33.95        
                  32.03     1:11.71 (39.68)     1:59.70 (47.99)     2:33.95 (34.25)
 15 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              2:30.25    2:34.51        
                  30.87     1:08.99 (38.12)     1:57.02 (48.03)     2:34.51 (37.49)
 16 Noble, Allison            13 Dolphins-MR          2:43.26    2:35.29        
                  35.99     1:14.91 (38.92)     2:01.19 (46.28)     2:35.29 (34.10)
 17 Waller, Brittany          14 LBA-MR               2:37.09    2:36.67        
                  33.28     1:13.44 (40.16)     1:58.61 (45.17)     2:36.67 (38.06)
 18 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR              2:46.30    2:37.23        
                  34.92     1:15.08 (40.16)     2:00.04 (44.96)     2:37.23 (37.19)
 19 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               2:40.03    2:37.40        
                  34.60     1:15.27 (40.67)     2:02.56 (47.29)     2:37.40 (34.84)
 20 Smith, Sabine             13 UNRFA-MR             2:38.37    2:40.25        
                  34.47     1:14.78 (40.31)     2:04.83 (50.05)     2:40.25 (35.42)
 21 Miller, Molly             13 WSSC-MR              2:42.84    2:47.96        
                  36.30     1:20.08 (43.78)     2:13.67 (53.59)     2:47.96 (34.29)
 22 Sweeney, Julia            13 Dolphins-MR          2:57.04    2:54.22        
                  40.00     1:23.94 (43.94)     2:12.48 (48.54)     2:54.22 (41.74)
 23 Hwang, Alexandria         13 LBA-MR               3:15.00    2:58.11        
                  41.88     1:27.65 (45.77)     2:19.54 (51.89)     2:58.11 (38.57)
 24 Scarduzio, Teresa         13 Dolphins-MR          2:52.00    3:00.84        
                  39.01     1:28.51 (49.50)     2:19.27 (50.76)     3:00.84 (41.57)
 25 Smith, Makenzie           13 NDAC-MR              3:10.11    3:18.12        
                  45.25     1:35.13 (49.88)     2:31.32 (56.19)     3:18.12 (46.80)
 -- Diaz, Lucienne            13 NDAC-MR              3:31.36         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Lydia             14 UNAT-MR              4:54.82    4:50.13        
                  30.22     1:04.69 (34.47)     1:43.05 (38.36)     2:20.42 (37.37)
        3:00.68 (40.26)     3:42.51 (41.83)     4:16.76 (34.25)     4:50.13 (33.37)
  2 Longo, Caroline           13 LBA-MR               4:57.42    4:56.12        
                  32.33     1:09.33 (37.00)     1:47.41 (38.08)     2:25.97 (38.56)
        3:08.25 (42.28)     3:51.71 (43.46)     4:25.39 (33.68)     4:56.12 (30.73)
  3 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               4:59.48    4:56.32        
                  32.88     1:11.11 (38.23)     1:48.80 (37.69)     2:24.56 (35.76)
        3:08.22 (43.66)     3:52.20 (43.98)     4:25.74 (33.54)     4:56.32 (30.58)
  4 Baione, Rebecca           13 RFAC-MR                   NT    5:02.87        
                  33.27     1:11.14 (37.87)     1:50.56 (39.42)     2:29.71 (39.15)
        3:11.31 (41.60)     3:53.65 (42.34)     4:29.45 (35.80)     5:02.87 (33.42)
  5 Caldwell, Julia           14 RFAC-MR              4:59.23    5:05.13        
                  33.54     1:11.12 (37.58)     1:49.94 (38.82)     2:28.53 (38.59)
        3:11.99 (43.46)     3:55.92 (43.93)     4:31.44 (35.52)     5:05.13 (33.69)
  6 Reining, Emma             14 RFAC-MR              5:30.48    5:08.14        
                  31.20     1:08.25 (37.05)     1:47.93 (39.68)     2:26.18 (38.25)
        3:12.80 (46.62)     4:00.59 (47.79)     4:35.24 (34.65)     5:08.14 (32.90)
  7 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              5:05.67    5:09.53        
                  34.34     1:13.79 (39.45)     1:51.83 (38.04)     2:29.83 (38.00)
        3:12.20 (42.37)     3:55.42 (43.22)     4:33.46 (38.04)     5:09.53 (36.07)
  8 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               5:21.50    5:19.28        
                  35.68     1:18.04 (42.36)     1:57.77 (39.73)     2:36.52 (38.75)
        3:23.27 (46.75)     4:10.14 (46.87)     4:45.22 (35.08)     5:19.28 (34.06)
  9 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               5:35.72    5:25.96        
                  34.51     1:13.23 (38.72)     1:56.70 (43.47)     2:36.99 (40.29)
        3:25.33 (48.34)     4:14.43 (49.10)     4:51.47 (37.04)     5:25.96 (34.49)
 10 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               5:57.62    5:36.61        
                  36.50     1:18.80 (42.30)     2:01.42 (42.62)     2:43.88 (42.46)
        3:32.86 (48.98)     4:21.78 (48.92)     5:00.07 (38.29)     5:36.61 (36.54)
 11 Karadeniz, Selin          13 RFAC-MR                   NT    5:40.59        
                  36.05     1:20.89 (44.84)     2:04.38 (43.49)     2:47.85 (43.47)
        3:33.78 (45.93)     4:22.48 (48.70)     5:02.28 (39.80)     5:40.59 (38.31)
 12 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              5:59.86    5:40.93        
                  34.73     1:17.75 (43.02)     2:02.67 (44.92)     2:45.89 (43.22)
        3:36.36 (50.47)     4:25.25 (48.89)     5:03.30 (38.05)     5:40.93 (37.63)
 13 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               5:57.34    5:42.89        
                  38.58     1:23.70 (45.12)     2:07.68 (43.98)     2:49.40 (41.72)
        3:37.64 (48.24)     4:26.09 (48.45)     5:04.86 (38.77)     5:42.89 (38.03)
 14 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              5:41.67    5:44.38        
                  34.93     1:17.41 (42.48)     2:02.12 (44.71)     2:48.51 (46.39)
        3:37.65 (49.14)     4:27.49 (49.84)     5:06.48 (38.99)     5:44.38 (37.90)
 15 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR          6:48.00    6:08.89        
                  37.23     1:23.68 (46.45)     2:12.31 (48.63)     2:59.27 (46.96)
        3:52.64 (53.37)     4:47.68 (55.04)     5:29.67 (41.99)     6:08.89 (39.22)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:45.06    1:46.83        
     1) Reining, Emma 14                2) Simpfenderfer, Heidi 13        
     3) Jackson, Chloe 14               4) Elcott, Ina 14                 
                  26.80       54.28 (27.48)     1:21.09 (26.81)     1:46.83 (25.74)
  2 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:47.00    1:53.59        
     1) Jarvis, MacKenzie 13            2) Nikolski, Grace 14             
     3) Noble, Allison 13               4) Nakutavicius, Alex 14          
                  31.08       58.36 (27.28)     1:26.50 (28.14)     1:53.59 (27.09)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:59.38    2:04.99        
     1) Reining, Emma 14                2) Baione, Rebecca 13             
     3) Caldwell, Julia 14              4) Karadeniz, Selin 13            
                  31.33     1:06.92 (35.59)     1:45.46 (38.54)     2:04.99 (19.53)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:00.26    2:07.61        
     1) Farrell, Caroline 13            2) Waller, Brittany 14            
     3) Solis, Gabriela 13              4) Longo, Caroline 13             
                  32.51     1:08.28 (35.77)     1:39.43 (31.15)     2:07.61 (28.18)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00    2:16.45        
     1) Crocker, Carolyn 14             2) Mannle, Kathryn 14             
     3) Stevens, Jenna 13               4) Maroney, Shannon 14            
                  35.02     1:12.27 (37.25)     1:46.07 (33.80)     2:16.45 (30.38)
  4 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:01.44    2:24.64        
     1) Jarvis, MacKenzie 13            2) Sweeney, Julia 13              
     3) Seward, Kristen 13              4) Scarduzio, Teresa 13           
                  38.59     1:16.95 (38.36)     1:54.58 (37.63)     2:24.64 (30.06)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR               26.29      26.34        
  2 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR                25.36      27.10        
  3 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR                26.19      27.35        
  4 Cannon, Kellie            16 LBA-MR                 26.36      27.37        
  5 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR                25.99      27.42        
  6 Isom, Gabby               15 UNAT-MR                26.67      27.53        
  7 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR                 28.01      28.74        
  8 Rosenbloom, Sarah         17 NDAC-MR                29.03      29.08        
  9 Mitchell, Nicole          15 Aqua Gems-MR           28.00      29.98        
 10 Sussman, Heather          17 TRS-MR                 29.92      30.86        
 11 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR               30.74      30.99        
 12 Solis, Susana             17 LBA-MR                 29.49      31.12        
 13 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR                29.36      31.53        
 14 Waller, Brooke            11 LBA-MR                 32.00      31.81        
 15 Shea, Meaghan             13 Aqua Gems-MR           35.89      36.13        
 16 Forbes, Jamie             11 NBS-MR                 35.64      38.16        
 -- Wiehe, Lauren             11 Dolphins-MR            38.44         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR                56.08      56.71        
                  27.48       56.71 (29.23)                                        
  2 Cannon, Kellie            16 LBA-MR                 55.89      56.88        
                  28.03       56.88 (28.85)                                        
  3 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR                55.10      57.14        
                  27.86       57.14 (29.28)                                        
  4 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             1:01.43      57.27        
                  27.80       57.27 (29.47)                                        
  5 Stratica, Heather         17 RFAC-MR                58.13      59.56        
                  28.93       59.56 (30.63)                                        
  6 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR                56.30      59.82        
                  28.52       59.82 (31.30)                                        
  7 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR                57.27    1:00.07        
                  28.23     1:00.07 (31.84)                                        
  8 Quezada, Betsy            16 RFAC-MR                58.71    1:00.24        
                  28.76     1:00.24 (31.48)                                        
  9 Walsh, Shannon            17 RFAC-MR                58.86    1:00.46        
                  28.95     1:00.46 (31.51)                                        
 10 Koenig, Lindsay           17 Dolphins-MR          1:00.40    1:00.70        
                  28.49     1:00.70 (32.21)                                        
 11 Mance, Emily              17 RFAC-MR                59.07    1:01.36        
                  29.68     1:01.36 (31.68)                                        
 12 Conde, Lauren             15 DA-MR                1:04.69    1:01.40        
                  30.14     1:01.40 (31.26)                                        
 13 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR                55.92    1:01.48        
                  29.44     1:01.48 (32.04)                                        
 14 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR                58.58    1:01.49        
                  29.29     1:01.49 (32.20)                                        
 15 Coffin, Hannah            15 Dolphins-MR          1:05.87    1:01.73        
                  30.37     1:01.73 (31.36)                                        
 16 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               1:00.19    1:02.09        
                  30.08     1:02.09 (32.01)                                        
 17 Fisher, Kristin           15 NDAC-MR              1:00.02    1:02.19        
                  29.33     1:02.19 (32.86)                                        
 18 Nikolski, Bridget         16 Dolphins-MR          1:01.08    1:02.73        
                  30.35     1:02.73 (32.38)                                        
 19 Miller, Mikayla           15 Dolphins-MR          1:02.60    1:03.01        
                  30.19     1:03.01 (32.82)                                        
 20 Wendling, Alex            15 Dolphins-MR          1:02.70    1:03.06        
                  30.07     1:03.06 (32.99)                                        
 21 Baione, Rachel            16 RFAC-MR              1:03.33    1:03.63        
                  30.67     1:03.63 (32.96)                                        
 22 Weckesser, Kayla          16 NDAC-MR              1:00.74    1:04.54        
                  30.88     1:04.54 (33.66)                                        
 23 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             1:07.11    1:06.53        
                  32.31     1:06.53 (34.22)                                        
 24 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              1:06.81    1:07.05        
                  31.76     1:07.05 (35.29)                                        
 25 Solis, Susana             17 LBA-MR               1:03.85    1:07.35        
                  32.28     1:07.35 (35.07)                                        
 26 Rodriguez, Alyssa         17 Dolphins-MR          1:08.70    1:07.54        
                  32.28     1:07.54 (35.26)                                        
 27 Waller, Brooke            11 LBA-MR               1:08.78    1:07.71        
                  32.50     1:07.71 (35.21)                                        
 28 Rosen, Becca              17 Marlins-MR           1:27.48    1:27.30        
                  40.59     1:27.30 (46.71)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              1:58.58    1:59.99        
                  28.23       58.48 (30.25)     1:29.05 (30.57)     1:59.99 (30.94)
  2 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR                  NT    2:04.87        
                  28.88     1:00.37 (31.49)     1:32.64 (32.27)     2:04.87 (32.23)
  3 Friese, Brittany          17 NBS-MR               2:07.95    2:06.05        
                  29.10     1:00.92 (31.82)     1:34.43 (33.51)     2:06.05 (31.62)
  4 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              2:01.68    2:07.01        
                  28.71     1:00.49 (31.78)     1:33.79 (33.30)     2:07.01 (33.22)
  5 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:05.80    2:10.43        
                  30.28     1:02.81 (32.53)     1:36.14 (33.33)     2:10.43 (34.29)
  6 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              2:10.09    2:13.14        
                  29.95     1:02.40 (32.45)     1:37.36 (34.96)     2:13.14 (35.78)
  7 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              2:08.97    2:15.60        
                  29.49     1:02.67 (33.18)     1:38.77 (36.10)     2:15.60 (36.83)
  8 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR              2:08.41    2:15.97        
                  30.49     1:03.12 (32.63)     1:38.52 (35.40)     2:15.97 (37.45)
  9 Rosenbloom, Sarah         17 NDAC-MR              2:28.49    2:18.82        
                  30.94     1:05.28 (34.34)     1:42.05 (36.77)     2:18.82 (36.77)
 10 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             2:26.39    2:26.60        
                  32.73     1:10.23 (37.50)     1:48.82 (38.59)     2:26.60 (37.78)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friese, Brittany          17 NBS-MR               4:52.07    5:03.29        
                  27.73       58.14 (30.41)     1:28.39 (30.25)     1:59.17 (30.78)
        2:29.72 (30.55)     3:00.61 (30.89)     3:31.22 (30.61)     4:02.07 (30.85)
        4:33.41 (31.34)     5:03.29 (29.88)                                        
  2 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              5:11.67    5:16.50        
                  28.71       59.71 (31.00)     1:31.09 (31.38)     2:02.86 (31.77)
        2:34.79 (31.93)     3:06.99 (32.20)     3:39.14 (32.15)     4:11.60 (32.46)
        4:44.22 (32.62)     5:16.50 (32.28)                                        
  3 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              5:25.73    5:29.59        
                  30.19     1:03.38 (33.19)     1:36.95 (33.57)     2:10.40 (33.45)
        2:44.00 (33.60)     3:17.41 (33.41)     3:51.04 (33.63)     4:24.55 (33.51)
        4:57.50 (32.95)     5:29.59 (32.09)                                        
  4 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              5:31.06    5:30.53        
                  30.13     1:02.52 (32.39)     1:36.15 (33.63)     2:09.50 (33.35)
        2:42.99 (33.49)     3:16.74 (33.75)     3:50.46 (33.72)     4:24.17 (33.71)
        4:57.87 (33.70)     5:30.53 (32.66)                                        
  5 Hovey, Emily              17 NBS-MR               5:17.03    5:38.45        
                  30.09     1:03.19 (33.10)     1:36.95 (33.76)     2:10.93 (33.98)
        2:45.07 (34.14)     3:19.80 (34.73)     3:54.39 (34.59)     4:29.37 (34.98)
        5:04.00 (34.63)     5:38.45 (34.45)                                        
  6 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               5:42.14    5:39.34        
                  31.05     1:05.02 (33.97)     1:39.45 (34.43)     2:14.13 (34.68)
        2:48.79 (34.66)     3:23.57 (34.78)     3:58.37 (34.80)     4:32.60 (34.23)
        5:06.43 (33.83)     5:39.34 (32.91)                                        
  7 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              5:37.37    5:45.22        
                  30.58     1:04.42 (33.84)     1:38.69 (34.27)     2:13.53 (34.84)
        2:48.51 (34.98)     3:23.88 (35.37)     3:59.62 (35.74)     4:35.14 (35.52)
        5:10.80 (35.66)     5:45.22 (34.42)                                        
  8 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              6:16.82    6:04.60        
                  32.39     1:08.42 (36.03)     1:43.77 (35.35)     2:21.55 (37.78)
        2:58.38 (36.83)     3:34.73 (36.35)     4:12.47 (37.74)     4:50.49 (38.02)
        5:28.27 (37.78)     6:04.60 (36.33)                                        
  9 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               6:13.05    6:11.82        
                  33.61     1:10.82 (37.21)     1:49.08 (38.26)     2:28.19 (39.11)
        3:05.81 (37.62)     3:44.18 (38.37)     4:21.37 (37.19)     4:59.73 (38.36)
        5:37.02 (37.29)     6:11.82 (34.80)                                        
 10 Cohen, Jessica            12 RFAC-MR              6:29.98    6:13.07        
                  32.94     1:09.83 (36.89)     1:47.58 (37.75)     2:25.57 (37.99)
        3:04.40 (38.83)     3:42.64 (38.24)     4:21.16 (38.52)     4:59.86 (38.70)
        5:37.18 (37.32)     6:13.07 (35.89)                                        
 11 Bacigal, Paige            11 NBS-MR               6:24.06    6:16.14        
                  34.22     1:12.76 (38.54)     1:51.87 (39.11)     2:30.48 (38.61)
        3:08.64 (38.16)     3:46.85 (38.21)     4:24.98 (38.13)     5:02.55 (37.57)
        5:39.63 (37.08)     6:16.14 (36.51)                                        
 12 Bosse, Clare              11 NBS-MR               6:29.49    6:20.22        
                  33.91     1:11.72 (37.81)     1:49.93 (38.21)     2:28.49 (38.56)
        3:07.26 (38.77)     3:46.34 (39.08)     4:25.95 (39.61)     5:05.25 (39.30)
        5:44.63 (39.38)     6:20.22 (35.59)                                        
 13 Nikolski, Mary T          12 Dolphins-MR          6:49.73    6:25.10        
                  35.08     1:12.47 (37.39)     1:51.04 (38.57)     2:29.78 (38.74)
        3:09.42 (39.64)     3:49.34 (39.92)     4:29.16 (39.82)     5:08.84 (39.68)
        5:48.83 (39.99)     6:25.10 (36.27)                                        
 14 Yen, Amanda               12 RFAC-MR                   NT    6:33.43        
                  35.24     1:14.10 (38.86)     1:54.53 (40.43)     2:34.43 (39.90)
        3:14.47 (40.04)     3:54.88 (40.41)     4:35.07 (40.19)     5:16.09 (41.02)
        5:55.96 (39.87)     6:33.43 (37.47)                                        
 15 Jarvis, MacKenzie         13 Dolphins-MR          7:28.85    7:05.33        
                  33.81     1:13.10 (39.29)     1:55.42 (42.32)     2:38.70 (43.28)
        3:23.09 (44.39)     4:07.78 (44.69)     4:52.45 (44.67)     5:38.01 (45.56)
        6:22.87 (44.86)     7:05.33 (42.46)                                        
 16 Amaro, Isabella           10 NDAC-MR              7:31.82    7:18.59        
                  38.19     1:20.80 (42.61)     2:04.43 (43.63)     2:49.06 (44.63)
        3:34.80 (45.74)     4:20.67 (45.87)     5:05.73 (45.06)     5:51.40 (45.67)
        6:36.58 (45.18)     7:18.59 (42.01)                                        
 -- Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              6:02.91         NS        
 -- Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              5:39.33         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             1:02.68    1:02.04        
                  30.89     1:02.04 (31.15)                                        
  2 Bergin, Kate              15 RFAC-MR                59.03    1:02.45        
                  30.60     1:02.45 (31.85)                                        
  3 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              1:02.77    1:05.00        
                  32.19     1:05.00 (32.81)                                        
  4 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              1:02.15    1:06.04        
                  32.17     1:06.04 (33.87)                                        
  5 Koenig, Lindsay           17 Dolphins-MR          1:03.86    1:06.37        
                  31.92     1:06.37 (34.45)                                        
  6 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               1:04.87    1:06.64        
                  33.10     1:06.64 (33.54)                                        
  7 Mance, Emily              17 RFAC-MR              1:07.48    1:07.92        
                  33.67     1:07.92 (34.25)                                        
  8 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR              1:06.96    1:08.08        
                  33.22     1:08.08 (34.86)                                        
  9 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              1:03.46    1:09.03        
                  32.89     1:09.03 (36.14)                                        
 10 Quezada, Betsy            16 RFAC-MR              1:03.89    1:09.08        
                  33.35     1:09.08 (35.73)                                        
 11 Fisher, Kristin           15 NDAC-MR              1:07.20    1:10.32        
                  34.77     1:10.32 (35.55)                                        
 12 Conde, Lauren             15 DA-MR                1:12.06    1:10.68        
                  34.44     1:10.68 (36.24)                                        
 13 Walsh, Shannon            17 RFAC-MR              1:10.83    1:10.70        
                  34.46     1:10.70 (36.24)                                        
 14 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               1:07.33    1:11.19        
                  34.71     1:11.19 (36.48)                                        
 15 Baione, Rachel            16 RFAC-MR              1:11.49    1:11.79        
                  35.20     1:11.79 (36.59)                                        
 16 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              1:08.41    1:11.87        
                  35.38     1:11.87 (36.49)                                        
 17 Weckesser, Kayla          16 NDAC-MR              1:08.90    1:12.45        
                  35.38     1:12.45 (37.07)                                        
 18 Wendling, Alex            15 Dolphins-MR          1:11.10    1:14.35        
                  35.97     1:14.35 (38.38)                                        
 19 Coffin, Hannah            15 Dolphins-MR          1:17.46    1:14.38        
                  36.30     1:14.38 (38.08)                                        
 20 Solis, Susana             17 LBA-MR               1:11.98    1:15.43        
                  35.77     1:15.43 (39.66)                                        
 21 Nikolski, Bridget         16 Dolphins-MR          1:10.17    1:15.83        
                  36.80     1:15.83 (39.03)                                        
 22 Miller, Mikayla           15 Dolphins-MR          1:14.33    1:16.08        
                  37.58     1:16.08 (38.50)                                        
 23 Waller, Brooke            11 LBA-MR               1:19.52    1:17.52        
                  37.84     1:17.52 (39.68)                                        
 24 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             1:22.18    1:20.06        
                  39.62     1:20.06 (40.44)                                        
 25 Rodriguez, Alyssa         17 Dolphins-MR          1:20.79    1:22.23        
                  40.43     1:22.23 (41.80)                                        
 26 Rosen, Becca              17 Marlins-MR           1:47.81    1:49.34        
                  52.67     1:49.34 (56.67)                                        
 -- Nicholas, Cayla            7 DA-MR                2:08.41         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              2:07.08    2:10.16        
                  30.48     1:02.68 (32.20)     1:36.22 (33.54)     2:10.16 (33.94)
  2 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               2:16.05    2:16.13        
                  32.63     1:07.14 (34.51)     1:41.38 (34.24)     2:16.13 (34.75)
  3 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              2:12.94    2:16.51        
                  32.58     1:06.59 (34.01)     1:41.79 (35.20)     2:16.51 (34.72)
  4 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:17.88    2:18.28        
                  33.81     1:09.03 (35.22)     1:44.27 (35.24)     2:18.28 (34.01)
  5 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             2:22.12    2:18.61        
                  32.74     1:06.95 (34.21)     1:42.37 (35.42)     2:18.61 (36.24)
  6 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               2:18.31    2:20.45        
                  31.91     1:07.05 (35.14)     1:44.14 (37.09)     2:20.45 (36.31)
  7 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              2:18.76    2:20.65        
                  34.02     1:09.19 (35.17)     1:45.25 (36.06)     2:20.65 (35.40)
  8 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              2:16.21    2:22.22        
                  33.97     1:08.58 (34.61)     1:44.91 (36.33)     2:22.22 (37.31)
  9 Rendon, Jazmin            14 NDAC-MR              2:20.72    2:24.11        
                  32.86     1:08.47 (35.61)     1:46.68 (38.21)     2:24.11 (37.43)
 10 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              2:20.04    2:24.13        
                  33.34     1:09.51 (36.17)     1:46.87 (37.36)     2:24.13 (37.26)
 11 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:20.11    2:25.03        
                  34.51     1:10.89 (36.38)     1:47.49 (36.60)     2:25.03 (37.54)
 12 Crocker, Carolyn          14 LBA-MR               2:32.15    2:25.74        
                  35.89     1:13.26 (37.37)     1:49.92 (36.66)     2:25.74 (35.82)
 13 Lu, Grace                 14 UNAT-MR              2:20.88    2:27.38        
                  35.59     1:13.15 (37.56)     1:50.32 (37.17)     2:27.38 (37.06)
 14 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               2:32.16    2:27.75        
                  35.91     1:13.55 (37.64)     1:50.67 (37.12)     2:27.75 (37.08)
 15 Skarren, Kaley            10 LBA-MR               2:45.00    2:29.88        
                  36.11     1:13.52 (37.41)     1:51.86 (38.34)     2:29.88 (38.02)
 16 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               2:36.14    2:30.63        
                  36.16     1:14.07 (37.91)     1:52.74 (38.67)     2:30.63 (37.89)
 17 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              2:31.19    2:35.15        
                  36.25     1:14.56 (38.31)     1:54.64 (40.08)     2:35.15 (40.51)
 18 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               2:45.00    2:37.10        
                  36.33     1:16.10 (39.77)     1:56.87 (40.77)     2:37.10 (40.23)
 19 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               2:53.31    2:39.09        
                  37.99     1:18.45 (40.46)     1:59.52 (41.07)     2:39.09 (39.57)
 20 Beuchert, Emily           16 WSSC-MR              2:41.54    2:40.91        
                  39.13     1:19.71 (40.58)     2:01.15 (41.44)     2:40.91 (39.76)
 21 Maroney, Shannon          14 LBA-MR               2:38.73    2:41.99        
                  37.63     1:18.56 (40.93)     2:00.35 (41.79)     2:41.99 (41.64)
 22 Nuss, Marika              14 UNAT-MR              3:00.00    2:43.50        
                  38.16     1:19.67 (41.51)     2:02.48 (42.81)     2:43.50 (41.02)
 22 Chevez, Sofia             13 UNAT-MR              2:50.88    2:43.50        
                  37.44     1:18.86 (41.42)     2:01.30 (42.44)     2:43.50 (42.20)
 24 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             2:56.46    2:49.87        
                  39.46     1:22.09 (42.63)     2:06.13 (44.04)     2:49.87 (43.74)
 -- Dwyer, Catie              11 WSSC-MR              3:06.84         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.72   2:17.41 (1:35.69)          DQ (49.24)                    
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              1:13.91    1:16.04        
                  36.16     1:16.04 (39.88)                                        
  2 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              1:12.75    1:17.02        
                  36.80     1:17.02 (40.22)                                        
  3 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              1:17.61    1:17.58        
                  37.08     1:17.58 (40.50)                                        
  4 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             1:20.95    1:18.64        
                  37.25     1:18.64 (41.39)                                        
  5 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               1:20.43    1:19.35        
                  38.56     1:19.35 (40.79)                                        
  6 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              1:15.02    1:20.02        
                  37.34     1:20.02 (42.68)                                        
  7 Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              1:16.68    1:20.97        
                  37.87     1:20.97 (43.10)                                        
  8 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              1:20.52    1:21.73        
                  38.56     1:21.73 (43.17)                                        
  9 Mitchell, Nicole          15 Aqua Gems-MR         1:28.51    1:27.86        
                  41.56     1:27.86 (46.30)                                        
 10 Solis, Susana             17 LBA-MR               1:26.20    1:30.70        
                  41.49     1:30.70 (49.21)                                        
 11 Sussman, Heather          17 TRS-MR               1:28.72    1:32.03        
                  44.18     1:32.03 (47.85)                                        
 12 Waller, Brooke            11 LBA-MR               1:34.80    1:32.10        
                  43.78     1:32.10 (48.32)                                        
 13 Seward, Kristen           13 Dolphins-MR          1:35.00    1:36.26        
                  45.67     1:36.26 (50.59)                                        
 14 Forbes, Jamie             11 NBS-MR               1:37.87    1:37.21        
 -- Rosenbloom, Sarah         17 NDAC-MR              1:45.82         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon            17 RFAC-MR              2:27.26    2:33.21        
                  34.78     1:13.37 (38.59)     1:53.55 (40.18)     2:33.21 (39.66)
  2 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:50.00    2:43.25        
                  37.61     1:19.18 (41.57)     2:00.81 (41.63)     2:43.25 (42.44)
  3 Levite, Kelsey            11 Aqua Gems-MR         2:56.18    2:43.70        
                  37.84     1:20.46 (42.62)     2:02.51 (42.05)     2:43.70 (41.19)
  4 Weckesser, Kayla          16 NDAC-MR              2:39.48    2:44.17        
                  37.10     1:18.65 (41.55)     2:01.79 (43.14)     2:44.17 (42.38)
  5 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              2:35.82    2:45.31        
                  38.52     1:20.13 (41.61)     2:03.08 (42.95)     2:45.31 (42.23)
  6 Stangeby, Hailee          14 Aqua Gems-MR         2:45.43    2:46.77        
                  38.30     1:20.80 (42.50)     2:04.42 (43.62)     2:46.77 (42.35)
  7 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               2:49.02    2:47.05        
                  38.86     1:21.54 (42.68)     2:04.66 (43.12)     2:47.05 (42.39)
  8 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:58.55    2:47.45        
                  39.16     1:21.91 (42.75)     2:04.69 (42.78)     2:47.45 (42.76)
  9 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               2:39.91    2:47.52        
                  38.71     1:21.11 (42.40)     2:04.29 (43.18)     2:47.52 (43.23)
 10 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               2:49.86    2:47.83        
                  38.96     1:21.79 (42.83)     2:04.79 (43.00)     2:47.83 (43.04)
 11 Chase, Samantha           12 LBA-MR               2:56.17    2:49.12        
                  40.55     1:26.67 (46.12)     2:12.70 (46.03)     2:49.12 (36.42)
 12 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR                  NT    2:51.07        
                  38.39     1:21.43 (43.04)     2:06.53 (45.10)     2:51.07 (44.54)
 13 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              3:00.35    2:53.10        
                  39.18     1:22.97 (43.79)     2:08.34 (45.37)     2:53.10 (44.76)
 14 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              2:55.90    2:55.12        
                  39.60     1:24.40 (44.80)     2:09.60 (45.20)     2:55.12 (45.52)
 15 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              2:42.48    2:56.59        
                  38.99     1:22.46 (43.47)   2:56.59 (1:34.13)                    
 16 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               3:15.00    3:01.04        
                  42.40     1:28.72 (46.32)     2:14.91 (46.19)     3:01.04 (46.13)
 17 Michaelides, Mia          12 NDAC-MR              3:08.64    3:05.74        
                  42.88     1:28.61 (45.73)     2:16.87 (48.26)     3:05.74 (48.87)
 18 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               3:11.17    3:07.90        
                  43.56     1:30.78 (47.22)     2:19.39 (48.61)     3:07.90 (48.51)
 19 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               3:24.16    3:08.64        
                  42.05     1:30.99 (48.94)     2:19.84 (48.85)     3:08.64 (48.80)
 20 Mance, Emily              17 RFAC-MR                   NT    3:15.64        
                  43.70     1:32.07 (48.37)     2:24.88 (52.81)     3:15.64 (50.76)
 -- Baione, Rachel            16 RFAC-MR              2:51.82         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              1:02.48    1:02.90        
                  30.06     1:02.90 (32.84)                                        
  2 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               1:02.98    1:04.44        
                  29.77     1:04.44 (34.67)                                        
  3 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR                  NT    1:04.98        
                  30.79     1:04.98 (34.19)                                        
  4 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               1:03.74    1:05.38        
                  31.28     1:05.38 (34.10)                                        
  5 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR              1:05.55    1:06.13        
                  31.03     1:06.13 (35.10)                                        
  6 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              1:12.88    1:10.40        
                  31.84     1:10.40 (38.56)                                        
  7 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              1:06.98    1:10.77        
                  32.90     1:10.77 (37.87)                                        
  8 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              1:08.28    1:10.89        
                  32.73     1:10.89 (38.16)                                        
  9 Rosenbloom, Sarah         17 NDAC-MR              1:15.11    1:13.68        
                  34.04     1:13.68 (39.64)                                        
 10 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             1:20.86    1:17.74        
                  35.03     1:17.74 (42.71)                                        
 11 Waller, Brooke            11 LBA-MR               1:19.50    1:20.45        
                  35.92     1:20.45 (44.53)                                        
 -- Sussman, Heather          17 TRS-MR               1:19.17         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               2:13.17    2:16.60        
                  30.65     1:05.04 (34.39)     1:39.92 (34.88)     2:16.60 (36.68)
  2 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              2:12.91    2:18.89        
                  31.76     1:07.33 (35.57)     1:43.04 (35.71)     2:18.89 (35.85)
  3 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:12.77    2:21.46        
                  32.30     1:07.88 (35.58)     1:43.65 (35.77)     2:21.46 (37.81)
  4 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               2:19.74    2:22.78        
                  32.11     1:08.12 (36.01)     1:45.28 (37.16)     2:22.78 (37.50)
  5 Harrington, Brooke        12 LBA-MR               2:23.60    2:28.24        
                  33.00     1:10.56 (37.56)     1:48.61 (38.05)     2:28.24 (39.63)
  6 Hutzelmann, Denali        13 Aqua Gems-MR         2:42.15    2:30.32        
                  32.54     1:10.49 (37.95)     1:52.29 (41.80)     2:30.32 (38.03)
  7 Longo, Caroline           13 LBA-MR               2:40.00    2:30.86        
                  33.07     1:11.31 (38.24)     1:50.86 (39.55)     2:30.86 (40.00)
  8 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               2:23.17    2:32.00        
                  32.11     1:09.66 (37.55)     1:49.24 (39.58)     2:32.00 (42.76)
  9 Levin, Emma               12 LBA-MR               2:45.00    2:33.08        
                  33.24     1:11.28 (38.04)     1:51.32 (40.04)     2:33.08 (41.76)
 10 Solis, Gabriela           13 LBA-MR               2:45.00    2:39.47        
                  33.31     1:13.01 (39.70)     1:57.07 (44.06)     2:39.47 (42.40)
 11 Stevens, Jenna            13 LBA-MR               2:50.00    2:41.46        
                  35.84     1:16.45 (40.61)     1:58.77 (42.32)     2:41.46 (42.69)
 12 Farrell, Caroline         13 LBA-MR               2:40.00    2:41.98        
                  35.38     1:16.22 (40.84)     2:01.45 (45.23)     2:41.98 (40.53)
 13 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               2:47.97    2:43.86        
                  35.50     1:16.24 (40.74)     1:59.35 (43.11)     2:43.86 (44.51)
 14 Siegel, Blaine            13 LBA-MR               3:10.00    2:53.59        
                  37.83     1:22.43 (44.60)     2:07.86 (45.43)     2:53.59 (45.73)
 -- Quezada, Betsy            16 RFAC-MR              2:26.71         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              2:15.19    2:19.05        
                  30.56     1:04.38 (33.82)     1:47.07 (42.69)     2:19.05 (31.98)
  2 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               2:20.26    2:22.98        
                  31.80     1:08.49 (36.69)     1:50.91 (42.42)     2:22.98 (32.07)
  3 Ullinger, Katie           17 RFAC-MR              2:20.81    2:23.65        
                  32.78     1:08.33 (35.55)     1:51.55 (43.22)     2:23.65 (32.10)
  4 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR             2:22.65    2:23.81        
                  31.44     1:06.62 (35.18)     1:52.05 (45.43)     2:23.81 (31.76)
  5 Walsh, Shannon            17 RFAC-MR              2:20.36    2:23.99        
                  31.46     1:09.17 (37.71)     1:49.89 (40.72)     2:23.99 (34.10)
  6 Bhanji, Ameera            16 RFAC-MR              2:23.88    2:26.92        
                  32.04     1:11.10 (39.06)     1:53.88 (42.78)     2:26.92 (33.04)
  7 Quezada, Betsy            16 RFAC-MR              2:24.26    2:27.73        
                  31.13     1:08.39 (37.26)     1:53.62 (45.23)     2:27.73 (34.11)
  8 Olazabal, Gabriella       16 LBA-MR               2:27.67    2:28.24        
                  30.88     1:08.68 (37.80)     1:54.90 (46.22)     2:28.24 (33.34)
  9 Seelbach, Leeza           17 NDAC-MR              2:19.78    2:30.20        
                  32.88     1:11.19 (38.31)     1:56.89 (45.70)     2:30.20 (33.31)
 10 Mance, Emily              17 RFAC-MR              2:25.47    2:33.80        
                  33.66     1:10.35 (36.69)     1:59.94 (49.59)     2:33.80 (33.86)
 11 Baione, Rachel            16 RFAC-MR              2:30.80    2:33.93        
                  33.79     1:12.22 (38.43)     1:57.94 (45.72)     2:33.93 (35.99)
 12 Stratica, Heather         17 RFAC-MR              2:25.40    2:34.53        
                  33.70     1:13.69 (39.99)     2:00.22 (46.53)     2:34.53 (34.31)
 13 Weckesser, Kayla          16 NDAC-MR              2:25.76    2:34.76        
                  34.12     1:14.23 (40.11)     1:58.16 (43.93)     2:34.76 (36.60)
 14 Conde, Lauren             15 DA-MR                2:41.21    2:35.91        
                  37.64     1:16.70 (39.06)     2:01.80 (45.10)     2:35.91 (34.11)
 15 Izzo, Sarah               17 NDAC-MR              2:29.21    2:36.28        
                  32.83     1:14.48 (41.65)     1:58.59 (44.11)     2:36.28 (37.69)
 16 Nunez, Naomi              17 RFAC-MR              2:30.16    2:36.89        
                  33.68     1:11.90 (38.22)     1:59.35 (47.45)     2:36.89 (37.54)
 17 Fisher, Kristin           15 NDAC-MR              2:23.11    2:39.61        
                  36.44     1:14.48 (38.04)     2:02.22 (47.74)     2:39.61 (37.39)
 18 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             2:46.52    2:43.09        
                  35.96     1:18.81 (42.85)     2:06.58 (47.77)     2:43.09 (36.51)
 19 Miller, Mikayla           15 Dolphins-MR          2:38.93    2:47.25        
                  34.95     1:17.80 (42.85)     2:08.96 (51.16)     2:47.25 (38.29)
 20 Waller, Brooke            11 LBA-MR               3:00.89    2:48.17        
                  35.67     1:18.66 (42.99)     2:10.86 (52.20)     2:48.17 (37.31)
 21 Solis, Susana             17 LBA-MR               2:38.12    2:55.56        
                  36.17     1:20.10 (43.93)     2:14.91 (54.81)     2:55.56 (40.65)
 22 Rodriguez, Alyssa         17 Dolphins-MR          3:07.03    3:04.54        
                  39.13     1:24.78 (45.65)     2:22.88 (58.10)     3:04.54 (41.66)
 -- Oyen-Ustad, Lillian       15 NDAC-MR              2:23.93         NS        
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              15 RFAC-MR              4:40.13    4:46.59        
                  30.69     1:05.06 (34.37)     1:40.78 (35.72)     2:15.42 (34.64)
        2:57.40 (41.98)     3:40.32 (42.92)     4:13.86 (33.54)     4:46.59 (32.73)
  2 Cannon, Kellie            16 LBA-MR               4:54.17    4:52.38        
                  31.71     1:07.48 (35.77)     1:44.76 (37.28)     2:20.92 (36.16)
        3:05.34 (44.42)     3:48.62 (43.28)     4:21.22 (32.60)     4:52.38 (31.16)
  3 Eguchi, Nadia             12 UNAT-MR                   NT    4:53.99        
                  31.51     1:08.10 (36.59)     1:45.88 (37.78)     2:22.65 (36.77)
        3:04.41 (41.76)     3:47.24 (42.83)     4:21.25 (34.01)     4:53.99 (32.74)
  4 Harrington, Morgan        14 LBA-MR               4:53.22    4:58.30        
                  30.28     1:04.48 (34.20)     1:41.60 (37.12)     2:18.77 (37.17)
        3:04.42 (45.65)     3:50.56 (46.14)     4:24.20 (33.64)     4:58.30 (34.10)
  5 Fergus, Danielle          15 UNRFA-MR                  NT    5:07.03        
                  30.91     1:08.29 (37.38)     1:46.03 (37.74)     2:23.15 (37.12)
        3:10.11 (46.96)     3:57.12 (47.01)     4:32.95 (35.83)     5:07.03 (34.08)
  6 Mannle, Kathryn           14 LBA-MR               5:17.42    5:11.66        
                  33.98     1:13.08 (39.10)     1:53.49 (40.41)     2:32.52 (39.03)
        3:17.08 (44.56)     4:01.71 (44.63)     4:37.47 (35.76)     5:11.66 (34.19)
  7 Isom, Gabby               15 UNAT-MR              5:25.00    5:26.50        
                  33.99     1:13.91 (39.92)     1:55.00 (41.09)     2:37.43 (42.43)
        3:22.88 (45.45)     4:10.03 (47.15)     4:49.01 (38.98)     5:26.50 (37.49)
  8 Beuchert, Emily           16 WSSC-MR              5:48.62    5:48.21        
                  40.46     1:29.03 (48.57)     2:11.38 (42.35)     2:53.37 (41.99)
        3:44.78 (51.41)     4:34.96 (50.18)     5:12.12 (37.16)     5:48.21 (36.09)
  9 McNamara, Kristen         15 UNRFA-MR             6:07.58    5:49.16        
                  37.29     1:21.74 (44.45)     2:06.55 (44.81)     2:51.32 (44.77)
        3:41.91 (50.59)     4:32.38 (50.47)   5:49.16 (1:16.78)                    
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:43.20    1:47.87        
     1) Ullinger, Katie 17              2) Walsh, Shannon 17              
     3) Bergin, Kate 15                 4) Stratica, Heather 17           
                  26.43   1:47.87 (1:21.44)                                        
  2 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:50.55    1:51.73        
     1) Miller, Mikayla 15              2) Nikolski, Bridget 16           
     3) Koenig, Lindsay 17              4) Wendling, Alex 15              
                  29.24   1:51.73 (1:22.49)                                        
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:47.00    1:57.85        
     1) Seelbach, Leeza 17              2) Weckesser, Kayla 16            
     3) Fisher, Kristin 15              4) Oyen-Ustad, Lillian 15         
                  27.79   1:57.85 (1:30.06)                                        
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:03.50    2:06.12        
     1) Oyen-Ustad, Lillian 15          2) Izzo, Sarah 17                 
     3) Seelbach, Leeza 17              4) Sistare, Kate 14               
                  30.72     1:07.50 (36.78)     1:37.40 (29.90)     2:06.12 (28.72)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                35.37      34.56        
  2 Ramon, Freddy              8 LBA-MR                 37.09      35.11        
  3 Kellman, Adam              8 WSSC-MR                38.28      39.01        
  4 Munger, Jason              8 RFAC-MR                37.24      39.33        
  5 Quested, Finn              7 RFAC-MR                37.19      39.59        
  6 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                43.31      42.32        
  7 Tiso, Gianluca             8 TRS-MR                 42.78      42.62        
  8 Garcia, Grant              8 NDAC-MR                41.53      44.04        
  9 Stickle, Maxwell           7 NDAC-MR                44.35      44.76        
 10 Reade, Roberto             8 DA-MR                  43.74      44.88        
 11 Samsonov, Luka             8 NBS-MR                 45.96      45.81        
 12 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR                42.81      49.69        
 13 Amaro, Dylan               7 NDAC-MR              1:01.77      49.72        
 14 Numssen, Anthony           7 NDAC-MR                59.68      51.16        
 15 Wu, Patrick                8 RFAC-MR                   NT      53.84        
 16 Currie, Jack               7 RFAC-MR                   NT      57.04        
 17 Fixler, Jonathan           7 NDAC-MR                50.11      57.64        
 18 Reade, Angelo              6 DA-MR                1:05.36      58.66        
 19 Weiss, Ashton              8 DA-MR                1:17.99    1:00.40        
 20 Hudkins, Matthew           8 LBA-MR               1:00.00    1:03.04        
 21 Murray, Tristan            8 RFAC-MR                   NT    1:08.37        
 -- Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR                48.99         DQ        
      False start
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR               1:31.67    1:17.10        
                  36.43     1:17.10 (40.67)                                        
  2 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR              1:19.72    1:20.10        
                  37.40     1:20.10 (42.70)                                        
  3 Judson, Jack               8 RFAC-MR              1:26.58    1:25.22        
                  39.00     1:25.22 (46.22)                                        
  4 Quested, Finn              7 RFAC-MR                   NT    1:29.79        
                  41.83     1:29.79 (47.96)                                        
  5 Munger, Jason              8 RFAC-MR              1:30.68    1:29.82        
                  40.85     1:29.82 (48.97)                                        
  6 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                   NT    1:34.93        
                  45.47     1:34.93 (49.46)                                        
  7 Simpfenderfer, Michael     7 RFAC-MR              2:06.80    1:38.28        
                  48.34     1:38.28 (49.94)                                        
  8 Quinones, Ashton           7 WSSC-MR              1:45.85    1:41.64        
                  46.29     1:41.64 (55.35)                                        
  9 Samsonov, Luka             8 NBS-MR               1:48.95    1:47.23        
 10 Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR              2:01.11    2:00.12        
                  53.36   2:00.12 (1:06.76)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR                 46.06      39.64        
  2 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                42.96      42.79        
  3 Judson, Jack               8 RFAC-MR                45.75      44.29        
  4 Quested, Finn              7 RFAC-MR                47.49      45.09        
  5 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                55.14      48.05        
  6 Simpfenderfer, Michael     7 RFAC-MR                47.07      49.59        
  7 Quinones, Ashton           7 WSSC-MR                54.67      53.53        
  8 Wu, Patrick                8 RFAC-MR                   NT      56.78        
  9 Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR                59.11      59.20        
 10 Hudkins, Matthew           8 LBA-MR               1:15.00    1:02.30        
 11 Murray, Tristan            8 RFAC-MR                   NT    1:08.93        
 12 Weiss, Ashton              8 DA-MR                1:31.38    1:12.33        
 -- Munger, Jason              8 RFAC-MR                47.27         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Samsonov, Luka             8 NBS-MR                 49.79         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Donlan, Jack               7 DA-MR                1:25.99         DQ        
      Did not finish on back
 -- Mocuta, Matei              6 Dolphins-MR          1:15.00         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR                 52.18      47.24        
  2 Quested, Finn              7 RFAC-MR                49.01      49.94        
  3 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                47.98      50.97        
  4 Munger, Jason              8 RFAC-MR              1:02.68      54.38        
  5 Stickle, Maxwell           7 NDAC-MR                58.90      57.73        
  6 Amaro, Dylan               7 NDAC-MR              1:12.11      58.41        
  7 Kellman, Adam              8 WSSC-MR                56.84      59.67        
  8 Tiso, Gianluca             8 TRS-MR               1:05.66    1:00.64        
  9 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                   NT    1:00.87        
 10 Garcia, Grant              8 NDAC-MR              1:00.17    1:01.22        
 11 Samsonov, Luka             8 NBS-MR               1:05.88    1:02.31        
 12 Hudkins, Matthew           8 LBA-MR               1:30.00    1:08.18        
 13 Numssen, Anthony           7 NDAC-MR              1:23.11    1:09.44        
 14 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR              1:13.11    1:12.91        
 15 Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR              1:05.11    1:14.34        
 -- Currie, Jack               7 RFAC-MR              1:08.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Fixler, Jonathan           7 NDAC-MR              1:20.11         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR                 48.21      37.97        
  2 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                37.92      38.46        
  3 Quested, Finn              7 RFAC-MR                46.14      46.57        
  4 Garcia, Grant              8 NDAC-MR                54.44      52.55        
  5 Stickle, Maxwell           7 NDAC-MR              1:21.82      54.01        
  6 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                   NT      56.65        
  7 Lavariega, Yahir           8 NDAC-MR              1:12.96      57.98        
  8 Munger, Jason              8 RFAC-MR                   NT      58.52        
  9 Tiso, Gianluca             8 TRS-MR                 59.66      59.10        
 10 Numssen, Anthony           7 NDAC-MR              1:21.11    1:11.01        
 -- Amaro, Dylan               7 NDAC-MR              1:14.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR              1:06.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy              8 LBA-MR               2:00.00    1:27.66        
                  39.46     1:27.66 (48.20)                                        
  2 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR              1:32.79    1:28.00        
                  39.19     1:28.00 (48.81)                                        
  3 Judson, Jack               8 RFAC-MR              1:51.86    1:37.80        
  4 Quested, Finn              7 RFAC-MR                   NT    1:39.92        
                  44.18     1:39.92 (55.74)                                        
  5 Simpfenderfer, Michael     7 RFAC-MR                   NT    1:46.61        
                  51.07     1:46.61 (55.54)                                        
  6 Tuohy, Johnny              8 RFAC-MR                   NT    1:51.94        
                  53.82     1:51.94 (58.12)                                        
  7 Quinones, Ashton           7 WSSC-MR              2:00.33    2:08.21        
 -- Munger, Jason              8 RFAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Vitale, Benjamin           7 NDAC-MR              2:08.11         DQ        
      Scissors kick - breast
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:22.24    1:13.30        
     1) Simpfenderfer, Michael 7        2) Munger, Jason 8                
     3) Judson, Jack 8                  4) Smith, Sebastian 8             
                  38.10     1:13.30 (35.20)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:42.33    1:22.84        
     1) Munger, Jason 8                 2) Quested, Finn 7                
     3) Smith, Sebastian 8              4) Tuohy, Johnny 8                
                  46.29     1:22.84 (36.55)                                        
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:30.00    1:40.16        
     1) Amaro, Dylan 7                  2) Stickle, Maxwell 7             
     3) Lavariega, Yahir 8              4) Garcia, Grant 8                
                  57.25     1:40.16 (42.91)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert           10 RFAC-MR                30.04      30.36        
  2 Liu, Alex                 10 NDAC-MR                31.90      31.38        
  3 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             34.59      31.81        
  4 Cornish, Kyle             10 LBA-MR                 33.77      32.37        
  5 Staubi, Eli                9 NDAC-MR                33.96      33.17        
  6 Rendon, David              9 NDAC-MR                32.27      33.36        
  7 Bogen, Jake               10 Dolphins-MR            36.48      34.45        
  8 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR                 35.50      34.49        
  9 Murphy, Michael           10 TRS-MR                 39.16      34.55        
 10 Cornish, Danny             9 LBA-MR                 34.69      35.55        
 11 Rand, Jack                10 LBA-MR                 36.32      35.66        
 12 Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR                35.25      36.04        
 13 Gupta, Arjun              10 LBA-MR                 40.86      36.56        
 14 Adjedj, Michael           10 TRS-MR                 37.68      37.33        
 15 Sanchez, Ryan             10 WSSC-MR                35.61      37.40        
 16 Patierno, Joey             9 NDAC-MR                38.61      38.05        
 17 Hally, Seamus              9 NDAC-MR                45.26      39.56        
 18 Tiso, Alexander           10 TRS-MR                 40.84      40.76        
 19 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR                 38.56      41.42        
 20 Recine, Luke               9 NBS-MR                 48.46      42.83        
 21 Rowlands, Mason            9 WSSC-MR                47.40      42.92        
 22 Matthews, John            10 NBS-MR                 40.50      43.80        
 23 Nieves, Andrew             9 NBS-MR                 44.47      44.85        
 24 Chan, Alexander           10 DA-MR                  58.28      45.28        
 25 Froymovich, Lawrence      10 LBA-MR                 49.65      45.47        
 26 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                39.58      45.78        
 27 Kwon, Kevin                9 Dolphins-MR          1:10.00      47.51        
 28 German, Kyle               9 NBS-MR                 52.35      50.67        
 29 Ryan, John                 9 UN-DA-MR               55.99      58.68        
 -- Rizzo, Billy              10 Dolphins-MR            38.29         NS        
 -- Garrant, Zach              9 Dolphins-MR            43.99         NS        
 -- Castiller, Adam           10 RFAC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:07.30    1:07.38        
                  32.74     1:07.38 (34.64)                                        
  2 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              1:10.50    1:08.35        
                  33.69     1:08.35 (34.66)                                        
  3 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR               1:17.50    1:14.64        
                  35.22     1:14.64 (39.42)                                        
  4 Gupta, Arjun              10 LBA-MR               1:30.27    1:29.82        
                  40.72     1:29.82 (49.10)                                        
  5 Payman, Kam                9 Dolphins-MR          1:28.00    1:31.25        
                  40.92     1:31.25 (50.33)                                        
  6 Matthews, John            10 NBS-MR               1:38.57    1:33.93        
                  42.40     1:33.93 (51.53)                                        
  7 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR               1:28.10    1:35.20        
                  45.19     1:35.20 (50.01)                                        
  8 Recine, Luke               9 NBS-MR               1:43.68    1:38.94        
                  47.18     1:38.94 (51.76)                                        
  9 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR              1:33.05    1:38.96        
                  48.72     1:38.96 (50.24)                                        
 10 Nieves, Andrew             9 NBS-MR               1:36.56    1:39.14        
                  46.69     1:39.14 (52.45)                                        
 11 Hackmeyer, Aidan          10 NDAC-MR              1:24.17    1:39.92        
 12 German, Kyle               9 NBS-MR               2:00.31    1:55.53        
                  52.93   1:55.53 (1:02.60)                                        
 13 Safaryan, Levon            9 NDAC-MR              2:05.11    2:08.65        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Hunter               10 Marlins-MR             42.33      38.48        
  2 Bogen, Jake               10 Dolphins-MR            44.49      41.55        
  3 Rand, Jack                10 LBA-MR                 44.27      42.55        
  4 Gupta, Arjun              10 LBA-MR                 45.95      45.77        
  5 Cornish, Danny             9 LBA-MR                 44.21      46.27        
  6 Hackmeyer, Aidan          10 NDAC-MR                44.33      46.43        
  7 Payman, Kam                9 Dolphins-MR            54.12      46.60        
  8 Nieves, Andrew             9 NBS-MR                 52.10      48.91        
  9 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR                 51.72      50.94        
 10 Recine, Luke               9 NBS-MR                 49.94      53.04        
 11 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                51.33      56.00        
 12 Safaryan, Levon            9 NDAC-MR              1:09.11      56.68        
 13 German, Kyle               9 NBS-MR               1:08.67      58.19        
 14 Ryan, John                 9 UN-DA-MR             1:01.99    1:04.24        
 -- Matthews, John            10 NBS-MR                 49.58         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:34.89    1:18.91        
                  38.91     1:18.91 (40.00)                                        
  2 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:21.12    1:19.28        
                  39.25     1:19.28 (40.03)                                        
  3 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               1:25.10    1:20.53        
                  38.90     1:20.53 (41.63)                                        
  4 Rand, Jack                10 LBA-MR               1:35.01    1:34.96        
  5 Tiso, Alexander           10 TRS-MR               1:41.27    1:37.59        
                  48.31     1:37.59 (49.28)                                        
  6 Murphy, Michael           10 TRS-MR               1:52.86    1:40.46        
                  49.74     1:40.46 (50.72)                                        
  7 Nieves, Andrew             9 NBS-MR               1:50.42    1:43.64        
                  49.62     1:43.64 (54.02)                                        
  8 Recine, Luke               9 NBS-MR               1:46.37    1:44.31        
                  51.80     1:44.31 (52.51)                                        
  9 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR               1:54.27    1:49.42        
 10 German, Kyle               9 NBS-MR               2:16.56    1:55.87        
                  55.13   1:55.87 (1:00.74)                                        
 11 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR              1:53.86    1:59.70        
                  59.48   1:59.70 (1:00.22)                                        
 -- Matthews, John            10 NBS-MR               2:04.27         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.16          DQ (57.72)                                        
 -- Castiller, Adam           10 RFAC-MR                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert           10 RFAC-MR                45.18      44.94        
  2 Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR                48.03      45.66        
  3 Staubi, Eli                9 NDAC-MR                51.57      47.44        
  4 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR                 55.23      47.49        
  5 Rendon, David              9 NDAC-MR                49.89      48.16        
  6 Rand, Jack                10 LBA-MR                 52.04      48.49        
  7 Hally, Seamus              9 NDAC-MR              1:03.04      48.67        
  8 Sanchez, Ryan             10 WSSC-MR                45.82      49.28        
  9 Cornish, Danny             9 LBA-MR                 52.70      49.58        
 10 Gupta, Arjun              10 LBA-MR                 56.65      50.06        
 11 Adjedj, Michael           10 TRS-MR                 52.66      50.97        
 12 de Cordova, Owen           9 Dolphins-MR            48.00      51.19        
 13 Bogen, Jake               10 Dolphins-MR            54.36      52.01        
 14 Patierno, Joey             9 NDAC-MR              1:10.63      52.31        
 15 Froymovich, Lawrence      10 LBA-MR               1:15.00      58.08        
 16 Kwon, Kevin                9 Dolphins-MR          1:02.00      59.09        
 17 Rowlands, Mason            9 WSSC-MR              1:02.25      59.43        
 18 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR               1:03.53      59.62        
 -- Matthews, John            10 NBS-MR                 57.64         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Rizzo, Billy              10 Dolphins-MR            54.22         NS        
 -- Chan, Alexander           10 DA-MR                1:35.99         NS        
 -- Garrant, Zach              9 Dolphins-MR            52.00         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               1:42.01    1:34.36        
                  45.57     1:34.36 (48.79)                                        
  2 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:45.00    1:37.29        
                  45.77     1:37.29 (51.52)                                        
  3 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:41.01    1:39.15        
                  47.31     1:39.15 (51.84)                                        
  4 Rand, Jack                10 LBA-MR               1:49.12    1:45.32        
                  50.28     1:45.32 (55.04)                                        
  5 Cornish, Danny             9 LBA-MR               1:56.79    1:46.95        
                  51.45     1:46.95 (55.50)                                        
  6 Matthews, John            10 NBS-MR               1:55.09    1:58.76        
                  56.58   1:58.76 (1:02.18)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                 10 NDAC-MR                34.17      36.05        
  2 Reining, Robert           10 RFAC-MR                36.21      36.16        
  3 Cornish, Kyle             10 LBA-MR                 36.89      36.20        
  4 Staubi, Eli                9 NDAC-MR                38.43      36.77        
  5 Rendon, David              9 NDAC-MR                37.10      37.18        
  6 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR                 41.71      39.57        
  7 Cornish, Danny             9 LBA-MR                 41.79      39.79        
  8 Lavariega, Fernando       10 NDAC-MR                47.29      46.35        
  9 Adjedj, Michael           10 TRS-MR                 48.66      46.66        
 10 Murphy, Michael           10 TRS-MR                 50.84      46.73        
 11 Sanchez, Ryan             10 WSSC-MR                45.13      48.09        
 12 Etri-Maughan, Anthony     10 NBS-MR                 49.40      49.06        
 13 Gupta, Arjun              10 LBA-MR                 56.50      49.49        
 14 Patierno, Joey             9 NDAC-MR              1:09.11      52.10        
 15 Tiso, Alexander           10 TRS-MR                 49.66      56.23        
 16 Hally, Seamus              9 NDAC-MR              1:02.11      56.41        
 17 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                53.79      56.51        
 -- Froymovich, Lawrence      10 LBA-MR               1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- de Cordova, Owen           9 Dolphins-MR            52.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Rizzo, Billy              10 Dolphins-MR            48.80         NS        
 -- Garrant, Zach              9 Dolphins-MR            52.50         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              1:19.98    1:18.68        
                  36.97     1:18.68 (41.71)                                        
  2 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               1:29.96    1:23.49        
                  38.17     1:23.49 (45.32)                                        
  3 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR               1:36.98    1:27.94        
                  39.13     1:27.94 (48.81)                                        
  4 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:25.54    1:29.80        
                  40.91     1:29.80 (48.89)                                        
  5 Cornish, Danny             9 LBA-MR               1:40.00    1:51.89        
                  46.94   1:51.89 (1:04.95)                                        
 -- Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  56.60        DQ (1:05.70)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              1:19.49    1:19.77        
                  37.63     1:19.77 (42.14)                                        
  2 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               1:30.22    1:20.88        
                  37.47     1:20.88 (43.41)                                        
  3 Reining, Robert           10 RFAC-MR              1:22.45    1:21.68        
                  37.98     1:21.68 (43.70)                                        
  4 Kim, Hunter               10 Marlins-MR           1:31.70    1:24.73        
                  38.17     1:24.73 (46.56)                                        
  5 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR               1:39.01    1:30.65        
                  41.75     1:30.65 (48.90)                                        
  6 Rand, Jack                10 LBA-MR               1:39.71    1:30.68        
                  42.56     1:30.68 (48.12)                                        
  7 Hackmeyer, Aidan          10 NDAC-MR              1:35.70    1:43.17        
  8 Gupta, Arjun              10 LBA-MR               1:48.96    1:43.86        
                  49.89     1:43.86 (53.97)                                        
  9 Calvelli, Samuel           9 RFAC-MR              2:25.32    1:59.33        
                  54.53   1:59.33 (1:04.80)                                        
 10 Safaryan, Levon            9 NDAC-MR              2:11.11    2:22.12        
                1:06.50   2:22.12 (1:15.62)                                        
 -- Payman, Kam                9 Dolphins-MR          1:42.07         NS        
 -- Nieves, Andrew             9 NBS-MR               2:10.89         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:20.28         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Sheinberg, Ryan 10              2) Rand, Jack 10                  
     3) Cornish, Danny 9                4) Cornish, Kyle 10               
                  34.10     1:11.64 (37.54)     1:47.20 (35.56)          DQ (32.83)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:48.64    2:43.22        
     1) Cornish, Kyle 10                2) Cornish, Danny 9               
     3) Sheinberg, Ryan 10              4) Rand, Jack 10                  
                  37.57     1:30.16 (52.59)     2:06.16 (36.00)     2:43.22 (37.06)
 -- Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:30.66         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Tiso, Alexander 10              2) Adjedj, Michael 10             
     3) Murphy, Michael 10              4) Tiso, Gianluca 8               
                  44.49     1:34.70 (50.21)     2:21.85 (47.15)          DQ (39.20)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              2:42.62    2:24.56        
                  34.18     1:11.93 (37.75)     1:50.33 (38.40)     2:24.56 (34.23)
  2 Reining, Robert           10 RFAC-MR              2:36.46    2:25.92        
                  33.76     1:11.32 (37.56)     1:49.52 (38.20)     2:25.92 (36.40)
  3 Cornish, Kyle             10 LBA-MR               2:53.49    2:26.79        
                  33.93     1:11.66 (37.73)     1:49.85 (38.19)     2:26.79 (36.94)
  4 Sheinberg, Ryan           10 LBA-MR               2:49.87    2:42.58        
                  36.36     1:18.11 (41.75)     2:00.91 (42.80)     2:42.58 (41.67)
  5 Staubi, Eli                9 NDAC-MR              3:06.55    2:44.15        
                  35.61     1:17.16 (41.55)     2:02.63 (45.47)     2:44.15 (41.52)
  6 Smith, Sebastian           8 RFAC-MR                   NT    2:55.53        
                  37.05     1:22.26 (45.21)     2:08.62 (46.36)     2:55.53 (46.91)
  7 Simpfenderfer, Michael     7 RFAC-MR                   NT    3:24.67        
                  42.85     1:36.30 (53.45)     2:31.39 (55.09)     3:24.67 (53.28)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 UNRFA-MR               26.63      26.57        
  2 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR                26.97      26.77        
  3 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR                28.12      27.53        
  4 Bryant, Joshua            12 DA-MR                  28.13      27.90        
  5 Angeles, Brandon          11 TRS-MR                 30.07      28.66        
  6 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  27.90      28.67        
  7 Tiso, Christopher         12 TRS-MR                 29.52      28.84        
  8 Baione, Michael           12 RFAC-MR                29.17      28.96        
  9 Britt, Nathan             12 NDAC-MR                28.92      29.06        
 10 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR                28.71      29.10        
 11 Ip, Daniel                12 Marlins-MR             30.54      29.35        
 12 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR             30.48      29.42        
 13 Cruz, Jason               11 RFAC-MR                29.76      29.53        
 14 Burns, Rhett              12 Dolphins-MR            31.02      29.88        
 15 Gagliardi, Thomas         12 Dolphins-MR            31.12      29.97        
 16 Gamboli, Luke             12 TRS-MR                 34.66      30.24        
 17 Lent, Kieran              12 LBA-MR                 31.18      30.25        
 18 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR                30.89      30.70        
 19 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR                30.50      31.27        
 20 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                33.60      31.91        
 21 Palmer, Jack              12 WSSC-MR                31.64      32.00        
 22 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR                32.41      32.24        
 23 Adjedj, Daniel            12 TRS-MR                 31.66      33.03        
 24 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR                33.08      33.05        
 25 Bonney, Ethan             12 LBA-MR                 33.50      33.09        
 26 Egan, Chris               12 Marlins-MR             32.77      33.35        
 27 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                32.50      33.51        
 28 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR                 34.52      33.89        
 29 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR                 34.43      34.31        
 30 Bergin, Kyle              11 LBA-MR                 33.08      34.32        
 31 Clark, Noah               11 DA-MR                  34.82      34.85        
 32 Woods, Thomas             12 LBA-MR                 35.06      36.10        
 33 Kyaw, Nyi-Rein            12 Dolphins-MR            37.12      36.24        
 34 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR            35.93      36.75        
 35 Williams Grinnell, Leif   12 Dolphins-MR            34.00      36.91        
 36 Susman, Dan               11 Dolphins-MR            36.00      37.12        
 37 Cuite, Aidan              11 Dolphins-MR            34.00      38.16        
 38 Vojta, Thomas             12 WSSC-MR                38.68      39.29        
 39 Jones, Ryan               11 DA-MR                  42.73      39.57        
 40 Repke, Jacob              11 DA-MR                  38.54      40.20        
 41 Tirado, Tristan           12 TRS-MR                 43.10      41.28        
 42 Rosa, Brandon             12 WSSC-MR                43.93      41.84        
 43 Peticco, Martin           11 NBS-MR                 44.87      43.36        
 44 Tessler, Jacob            12 Dolphins-MR            51.16      50.94        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 UNRFA-MR               57.68      57.60        
                  27.86       57.60 (29.74)                                        
  2 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                 59.50      58.53        
                  28.37       58.53 (30.16)                                        
  3 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR                58.74      59.31        
                  28.38       59.31 (30.93)                                        
  4 Ackerman, Ian             11 Marlins-MR           1:05.35    1:02.87        
                  30.73     1:02.87 (32.14)                                        
  5 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:03.54    1:03.26        
                  29.94     1:03.26 (33.32)                                        
  6 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:02.78    1:03.40        
                  29.87     1:03.40 (33.53)                                        
  7 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               1:04.01    1:05.17        
                  30.68     1:05.17 (34.49)                                        
  8 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:00.44    1:05.77        
                  31.00     1:05.77 (34.77)                                        
  9 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:04.34    1:05.78        
                  31.65     1:05.78 (34.13)                                        
  9 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR         1:11.16    1:05.78        
                  31.48     1:05.78 (34.30)                                        
 11 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:04.36    1:06.15        
                  31.21     1:06.15 (34.94)                                        
 12 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:07.78    1:06.42        
                  31.55     1:06.42 (34.87)                                        
 13 Lent, Kieran              12 LBA-MR               1:07.75    1:06.81        
                  32.02     1:06.81 (34.79)                                        
 14 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:08.59    1:07.61        
                  31.59     1:07.61 (36.02)                                        
 15 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           1:12.17    1:09.85        
                  33.46     1:09.85 (36.39)                                        
 16 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               1:11.63    1:10.55        
                  34.13     1:10.55 (36.42)                                        
 17 Hwang, Tyler              11 LBA-MR               1:25.00    1:11.37        
                  33.08     1:11.37 (38.29)                                        
 18 Baker, Bryce              11 NDAC-MR              1:14.11    1:11.74        
                  34.68     1:11.74 (37.06)                                        
 19 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR              1:12.78    1:12.69        
                  34.32     1:12.69 (38.37)                                        
 20 Ruiz, Christopher         11 Aqua Gems-MR         1:15.25    1:13.09        
                  34.05     1:13.09 (39.04)                                        
 21 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:12.64    1:13.27        
                  34.83     1:13.27 (38.44)                                        
 22 Stangeby, Chris           11 Aqua Gems-MR         1:16.01    1:14.15        
                  34.35     1:14.15 (39.80)                                        
 23 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR               1:18.12    1:14.64        
                  35.63     1:14.64 (39.01)                                        
 24 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              1:14.46    1:16.22        
 25 Bergin, Kyle              11 LBA-MR               1:16.37    1:16.99        
                  37.67     1:16.99 (39.32)                                        
 26 Hadid, Amer               11 NBS-MR               1:16.44    1:17.40        
                  36.49     1:17.40 (40.91)                                        
 27 Woods, Thomas             12 LBA-MR               1:19.97    1:17.80        
                  37.55     1:17.80 (40.25)                                        
 28 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR               1:18.90    1:18.07        
                  37.20     1:18.07 (40.87)                                        
 29 Clark, Noah               11 DA-MR                1:18.01    1:18.16        
                  37.33     1:18.16 (40.83)                                        
 30 Burger, Daniel            11 NDAC-MR              1:19.93    1:18.24        
                  36.81     1:18.24 (41.43)                                        
 31 Liew, Sam                 11 DA-MR                1:36.84    1:25.66        
                  38.84     1:25.66 (46.82)                                        
 32 Repke, Jacob              11 DA-MR                1:29.82    1:28.93        
                  41.25     1:28.93 (47.68)                                        
 33 Jones, Ryan               11 DA-MR                1:42.75    1:34.87        
                  45.09     1:34.87 (49.78)                                        
 34 Peticco, Martin           11 NBS-MR               1:47.65    1:40.05        
                  46.29     1:40.05 (53.76)                                        
 35 Shankar, Anubhav          12 DA-MR                1:30.99    1:43.17        
                  46.99     1:43.17 (56.18)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             2:08.94    2:04.76        
                  28.16       59.32 (31.16)     1:32.16 (32.84)     2:04.76 (32.60)
  2 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              2:11.72    2:07.69        
                  28.27     1:00.37 (32.10)     1:34.38 (34.01)     2:07.69 (33.31)
  3 Rodriguez, Matthew        12 Aqua Gems-MR         2:40.89    2:12.57        
                  29.74     1:03.08 (33.34)     1:38.89 (35.81)     2:12.57 (33.68)
  4 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               2:18.24    2:18.56        
                  30.84     1:06.56 (35.72)     1:43.15 (36.59)     2:18.56 (35.41)
  5 Bryant, Joshua            12 DA-MR                2:30.11    2:18.97        
                  30.66     1:05.41 (34.75)     1:42.22 (36.81)     2:18.97 (36.75)
  6 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              2:21.74    2:20.16        
                  32.70     1:09.27 (36.57)     1:45.60 (36.33)     2:20.16 (34.56)
  7 Tiso, Christopher         12 TRS-MR               2:31.88    2:21.97        
                  30.51     1:06.14 (35.63)     1:44.58 (38.44)     2:21.97 (37.39)
  8 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              2:29.70    2:22.31        
                  32.36     1:09.75 (37.39)     1:46.92 (37.17)     2:22.31 (35.39)
  9 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               2:35.61    2:22.34        
                  32.89     1:09.35 (36.46)     1:46.38 (37.03)     2:22.34 (35.96)
 10 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              2:27.98    2:25.77        
                  32.90     1:09.66 (36.76)     1:48.46 (38.80)     2:25.77 (37.31)
 11 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                   NT    2:40.86        
                  36.91     1:20.25 (43.34)   2:40.86 (1:20.61)                    
 12 Woods, Thomas             12 LBA-MR               2:55.00    2:50.36        
                  37.33     1:21.07 (43.74)     2:05.89 (44.82)     2:50.36 (44.47)
 13 Hadid, Amer               11 NBS-MR               2:45.35    2:52.86        
                  36.60     1:18.28 (41.68)   2:52.86 (1:34.58)                    
 14 Clark, Noah               11 DA-MR                3:05.25    2:52.90        
                  37.59     1:22.19 (44.60)     2:08.14 (45.95)     2:52.90 (44.76)
 15 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR               3:01.81    2:53.98        
                  37.65     1:22.30 (44.65)     2:10.10 (47.80)     2:53.98 (43.88)
 16 Jones, Ryan               11 DA-MR                3:41.99    3:33.86        
                  43.01     1:39.22 (56.21)     2:36.57 (57.35)     3:33.86 (57.29)
 -- Repke, Jacob              11 DA-MR                3:28.70         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Dylan         11 LBA-MR                 33.31      33.23        
  2 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                 40.30      33.96        
  3 Burns, Rhett              12 Dolphins-MR            34.78      34.92        
  4 Ip, Daniel                12 Marlins-MR             37.11      35.55        
  5 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR             35.08      35.56        
  6 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR                35.18      35.65        
  7 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR             36.31      38.52        
  8 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR                38.35      38.78        
  9 Egan, Chris               12 Marlins-MR             40.33      38.86        
 10 Kyaw, Nyi-Rein            12 Dolphins-MR            39.41      39.14        
 11 Gamboli, Luke             12 TRS-MR                 45.66      40.32        
 12 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                38.82      41.06        
 13 Clark, Noah               11 DA-MR                  40.60      41.27        
 14 Bergin, Kyle              11 LBA-MR                 42.12      42.60        
 15 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR            41.82      44.51        
 16 Burger, Daniel            11 NDAC-MR                44.69      44.60        
 17 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR                 38.04      45.42        
 18 Williams Grinnell, Leif   12 Dolphins-MR            42.00      45.78        
 19 Repke, Jacob              11 DA-MR                  45.06      46.25        
 20 Vojta, Thomas             12 WSSC-MR                44.72      46.63        
 21 Peticco, Martin           11 NBS-MR               1:02.75      48.44        
 22 Cuite, Aidan              11 Dolphins-MR            38.00      51.83        
 23 Tirado, Tristan           12 TRS-MR                 48.66    1:11.74        
 -- Rosa, Brandon             12 WSSC-MR                57.46         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:09.25    1:10.49        
                  35.12     1:10.49 (35.37)                                        
  2 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             1:13.28    1:13.09        
                  35.53     1:13.09 (37.56)                                        
  3 Burns, Rhett              12 Dolphins-MR          1:14.44    1:13.22        
                  34.99     1:13.22 (38.23)                                        
  4 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               1:13.02    1:13.63        
                  35.58     1:13.63 (38.05)                                        
  5 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:15.61    1:13.70        
                  35.69     1:13.70 (38.01)                                        
  6 Ackerman, Ian             11 Marlins-MR           1:19.28    1:15.53        
                  37.06     1:15.53 (38.47)                                        
  7 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:14.65    1:15.68        
                  38.11     1:15.68 (37.57)                                        
  8 Lent, Kieran              12 LBA-MR               1:18.38    1:16.16        
                  37.84     1:16.16 (38.32)                                        
  9 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:16.48    1:16.23        
                  36.97     1:16.23 (39.26)                                        
 10 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           1:18.07    1:16.68        
                  37.43     1:16.68 (39.25)                                        
 11 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR               1:21.71    1:17.83        
                  38.13     1:17.83 (39.70)                                        
 12 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:15.02    1:18.26        
                  37.74     1:18.26 (40.52)                                        
 13 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR         1:18.25    1:18.27        
                  37.79     1:18.27 (40.48)                                        
 14 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:18.23    1:19.53        
                  38.91     1:19.53 (40.62)                                        
 15 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              1:22.84    1:21.95        
                  40.52     1:21.95 (41.43)                                        
 16 Ruiz, Christopher         11 Aqua Gems-MR         1:26.66    1:22.24        
                  39.68     1:22.24 (42.56)                                        
 17 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR              1:21.95    1:26.48        
                  42.31     1:26.48 (44.17)                                        
 18 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              1:36.84    1:27.88        
                  44.75     1:27.88 (43.13)                                        
 19 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:24.42    1:28.02        
                  42.28     1:28.02 (45.74)                                        
 20 Clark, Noah               11 DA-MR                1:27.28    1:28.67        
                  43.16     1:28.67 (45.51)                                        
 21 Hadid, Amer               11 NBS-MR               1:25.44    1:30.67        
                  44.02     1:30.67 (46.65)                                        
 22 Bergin, Kyle              11 LBA-MR               1:40.00    1:30.97        
                  45.73     1:30.97 (45.24)                                        
 23 Burger, Daniel            11 NDAC-MR              1:49.26    1:33.85        
                  45.87     1:33.85 (47.98)                                        
 24 Liew, Sam                 11 DA-MR                1:56.75    1:34.21        
                  45.09     1:34.21 (49.12)                                        
 25 Repke, Jacob              11 DA-MR                1:39.12    1:39.74        
                  49.00     1:39.74 (50.74)                                        
 26 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR               1:36.93    1:41.38        
                  48.05     1:41.38 (53.33)                                        
 27 Jones, Ryan               11 DA-MR                1:56.64    1:54.66        
                  57.34     1:54.66 (57.32)                                        
 -- Baker, Bryce              11 NDAC-MR              1:29.08         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.87          DQ (43.63)                                        
 -- Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:25.22         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  39.43          DQ (40.12)                                        
 -- Shankar, Anubhav          12 DA-MR                1:40.99         DQ        
      Did not finish on back
                  55.94        DQ (1:02.69)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua            12 DA-MR                  35.91      34.65        
  2 Chen, Ting                12 UNRFA-MR               34.93      35.29        
  3 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  34.75      35.94        
  4 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR                36.00      36.04        
  5 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                 39.50      36.73        
  6 Lent, Kieran              12 LBA-MR                 41.15      37.82        
  7 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR                 39.43      38.01        
  8 Baione, Michael           12 RFAC-MR                36.70      38.13        
  9 Cruz, Jason               11 RFAC-MR                38.31      38.53        
 10 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR                39.85      39.11        
 11 Hwang, Tyler              11 LBA-MR                 50.00      40.43        
 12 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR           43.43      40.52        
 13 Burger, Daniel            11 NDAC-MR                43.44      41.90        
 14 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR             43.09      42.12        
 15 Stickle, Gage             11 NDAC-MR                42.37      42.45        
 16 Ruiz, Christopher         11 Aqua Gems-MR           45.31      43.22        
 17 Woods, Thomas             12 LBA-MR                 48.82      43.36        
 18 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR                43.67      44.52        
 19 Burns, Rhett              12 Dolphins-MR            52.61      45.67        
 20 Clark, Noah               11 DA-MR                  47.72      46.52        
 21 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                47.27      46.81        
 22 Bonney, Ethan             12 LBA-MR                 51.62      47.38        
 23 Stangeby, Chris           11 Aqua Gems-MR           49.10      47.40        
 24 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR            50.27      48.15        
 25 Repke, Jacob              11 DA-MR                  49.17      48.69        
 26 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR                 49.34      48.82        
 27 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                47.68      49.20        
 28 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR                 46.78      49.27        
 29 Hadid, Amer               11 NBS-MR                 48.72      50.32        
 30 Peticco, Martin           11 NBS-MR               1:08.92      55.82        
 -- Jones, Ryan               11 DA-MR                1:13.90         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Liew, Sam                 11 DA-MR                  46.66         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             1:17.70    1:14.81        
                  35.07     1:14.81 (39.74)                                        
  2 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:17.98    1:15.70        
                  36.11     1:15.70 (39.59)                                        
  3 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR               1:22.49    1:19.85        
                  36.80     1:19.85 (43.05)                                        
  4 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:20.64    1:20.90        
                  38.63     1:20.90 (42.27)                                        
  5 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:18.93    1:21.30        
                  38.45     1:21.30 (42.85)                                        
  6 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              1:29.48    1:22.06        
                  39.68     1:22.06 (42.38)                                        
  7 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR               1:26.65    1:22.60        
                  38.70     1:22.60 (43.90)                                        
  8 Lent, Kieran              12 LBA-MR               1:27.93    1:22.88        
                  39.33     1:22.88 (43.55)                                        
  9 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:21.28    1:24.82        
                  40.99     1:24.82 (43.83)                                        
 10 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:23.75    1:25.62        
                  40.05     1:25.62 (45.57)                                        
 11 Ip, Daniel                12 Marlins-MR           1:30.68    1:26.70        
                  41.72     1:26.70 (44.98)                                        
 12 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR           1:34.36    1:27.52        
                  40.56     1:27.52 (46.96)                                        
 13 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:26.91    1:28.72        
                  40.90     1:28.72 (47.82)                                        
 14 Burger, Daniel            11 NDAC-MR              1:33.96    1:31.59        
                  42.96     1:31.59 (48.63)                                        
 15 Angeles, Brandon          11 TRS-MR               1:51.24    1:33.35        
                  44.68     1:33.35 (48.67)                                        
 16 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR              1:40.81    1:33.68        
                  45.82     1:33.68 (47.86)                                        
 17 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           1:38.06    1:33.72        
                  45.13     1:33.72 (48.59)                                        
 18 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:40.79    1:34.32        
                  43.29     1:34.32 (51.03)                                        
 19 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR              1:35.67    1:34.51        
                  45.14     1:34.51 (49.37)                                        
 20 Adjedj, Daniel            12 TRS-MR               1:45.66    1:35.95        
 21 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:37.17    1:36.28        
                  46.71     1:36.28 (49.57)                                        
 22 Woods, Thomas             12 LBA-MR               1:40.71    1:37.69        
                  46.71     1:37.69 (50.98)                                        
 23 Egan, Chris               12 Marlins-MR           1:39.90    1:37.80        
                  47.93     1:37.80 (49.87)                                        
 24 DeBenedictus, Thomas      12 NBS-MR               1:43.10    1:41.37        
                  47.96     1:41.37 (53.41)                                        
 25 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR               1:57.42    1:43.06        
                  47.74     1:43.06 (55.32)                                        
 26 Repke, Jacob              11 DA-MR                1:45.81    1:44.36        
                  50.51     1:44.36 (53.85)                                        
 27 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              2:05.11    1:45.13        
                  51.27     1:45.13 (53.86)                                        
 28 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR          1:51.07    1:50.88        
                  52.74     1:50.88 (58.14)                                        
 29 Tessler, Jacob            12 Dolphins-MR          2:00.00    1:57.52        
                  55.57   1:57.52 (1:01.95)                                        
 30 Cuite, Aidan              11 Dolphins-MR          1:48.00    2:02.27        
                  55.67   2:02.27 (1:06.60)                                        
 31 Vojta, Thomas             12 WSSC-MR              1:52.84    2:08.07        
                  57.96   2:08.07 (1:10.11)                                        
 -- Gamboli, Luke             12 TRS-MR               2:05.66         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  54.40        DQ (1:00.93)                                        
 -- Tirado, Tristan           12 TRS-MR               2:05.66         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:01.27        DQ (1:06.10)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR                29.08      28.93        
  2 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR                 29.92      29.23        
  3 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                  28.45      30.38        
  4 Chen, Ting                12 UNRFA-MR               30.90      30.52        
  5 Harrington, Dylan         11 LBA-MR                 31.93      31.99        
  6 Bryant, Joshua            12 DA-MR                  33.45      32.13        
  7 Ackerman, Ian             11 Marlins-MR             34.17      32.48        
  8 Baione, Michael           12 RFAC-MR                33.04      33.06        
  9 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR                 33.66      33.28        
 10 Hwang, Tyler              11 LBA-MR                 38.00      34.43        
 11 Stangeby, Chris           11 Aqua Gems-MR           35.16      35.17        
 12 Cruz, Jason               11 RFAC-MR                34.42      35.34        
 13 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR                35.74      36.25        
 14 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR             38.16      36.43        
 15 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR                36.18      36.48        
 16 Baker, Bryce              11 NDAC-MR                40.17      36.72        
 17 Stickle, Gage             11 NDAC-MR                35.75      36.86        
 18 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR           37.98      36.97        
 19 Bonney, Ethan             12 LBA-MR                 39.10      37.16        
 20 Bergin, Kyle              11 LBA-MR                 38.85      39.03        
 21 Izzo, Patrick             12 NDAC-MR                36.58      39.53        
 22 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR                39.23      40.87        
 23 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR                 44.45      41.99        
 24 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                40.31      42.88        
 25 Liew, Sam                 11 DA-MR                  49.35      42.89        
 26 Ruiz, Christopher         11 Aqua Gems-MR           40.75      43.13        
 27 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR            43.69      43.54        
 28 Clark, Noah               11 DA-MR                  42.87      44.46        
 29 Woods, Thomas             12 LBA-MR                 51.78      45.76        
 30 Repke, Jacob              11 DA-MR                  48.86      48.13        
 -- Hadid, Amer               11 NBS-MR                 43.50         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR              1:06.23    1:04.31        
                  29.36     1:04.31 (34.95)                                        
  2 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             1:09.99    1:07.50        
                  31.08     1:07.50 (36.42)                                        
  3 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              1:15.29    1:08.47        
                  33.11     1:08.47 (35.36)                                        
  4 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               1:12.01    1:10.60        
                  32.50     1:10.60 (38.10)                                        
  5 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              1:10.16    1:10.64        
                  33.11     1:10.64 (37.53)                                        
  6 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR               1:18.15    1:13.68        
                  34.62     1:13.68 (39.06)                                        
  7 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:04.37    1:16.55        
  8 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:19.11    1:16.95        
                  33.74     1:16.95 (43.21)                                        
  9 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:14.54    1:17.04        
                  35.86     1:17.04 (41.18)                                        
 10 Tiso, Christopher         12 TRS-MR               1:18.00    1:18.17        
                  35.32     1:18.17 (42.85)                                        
 11 Lent, Kieran              12 LBA-MR               1:32.27    1:23.34        
                  39.25     1:23.34 (44.09)                                        
 12 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:20.35    1:23.80        
                  37.58     1:23.80 (46.22)                                        
 13 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:24.14    1:30.48        
                  39.59     1:30.48 (50.89)                                        
 14 Bergin, Kyle              11 LBA-MR               1:35.91    1:35.38        
                  46.09     1:35.38 (49.29)                                        
 15 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:29.77    1:39.01        
                  43.58     1:39.01 (55.43)                                        
 16 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              1:47.08    1:40.27        
 -- Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:22.56         DQ        
      Alternating Kick
                  36.91          DQ (44.15)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR              1:05.98    1:07.01        
                  31.02     1:07.01 (35.99)                                        
  2 Chen, Ting                12 UNRFA-MR             1:09.08    1:07.04        
                  32.16     1:07.04 (34.88)                                        
  3 Aroesty, Ryan             11 LBA-MR               1:12.21    1:09.30        
                  32.01     1:09.30 (37.29)                                        
  4 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              1:14.96    1:11.00        
                  33.36     1:11.00 (37.64)                                        
  5 Bryant, Joshua            12 DA-MR                1:15.80    1:12.57        
                  34.03     1:12.57 (38.54)                                        
  6 Nicholas, Chauncey        12 DA-MR                1:08.41    1:13.68        
                  34.42     1:13.68 (39.26)                                        
  7 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               1:14.89    1:13.82        
                  33.73     1:13.82 (40.09)                                        
  8 Tiso, Christopher         12 TRS-MR               1:24.90    1:14.16        
                  34.84     1:14.16 (39.32)                                        
  9 Sanchez, Jacob            11 LBA-MR               1:18.45    1:14.74        
                  35.40     1:14.74 (39.34)                                        
 10 Angeles, Brandon          11 TRS-MR               1:26.65    1:15.11        
                  33.61     1:15.11 (41.50)                                        
 10 Baione, Michael           12 RFAC-MR              1:16.75    1:15.11        
                  36.02     1:15.11 (39.09)                                        
 12 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              1:15.99    1:16.00        
                  37.27     1:16.00 (38.73)                                        
 13 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              1:16.98    1:16.13        
                  37.38     1:16.13 (38.75)                                        
 14 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              1:18.53    1:16.51        
                  35.68     1:16.51 (40.83)                                        
 15 Ip, Daniel                12 Marlins-MR           1:17.83    1:16.63        
                  35.55     1:16.63 (41.08)                                        
 16 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              1:22.15    1:19.29        
                  36.13     1:19.29 (43.16)                                        
 17 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:17.52    1:19.39        
                  35.76     1:19.39 (43.63)                                        
 18 Ip, Benjamin              12 Marlins-MR           1:21.83    1:20.71        
                  36.39     1:20.71 (44.32)                                        
 19 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           1:19.92    1:21.27        
                  38.83     1:21.27 (42.44)                                        
 20 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               1:27.44    1:22.19        
                  38.43     1:22.19 (43.76)                                        
 21 Gagliardi, Thomas         12 Dolphins-MR          1:21.92    1:22.29        
                  36.68     1:22.29 (45.61)                                        
 22 Mialma, Michelle          11 NDAC-MR              1:25.75    1:22.77        
                  40.25     1:22.77 (42.52)                                        
 23 Egan, Chris               12 Marlins-MR           1:24.67    1:25.55        
                  41.31     1:25.55 (44.24)                                        
 24 Ruan, Andrew              11 RFAC-MR              1:27.98    1:25.76        
                  40.24     1:25.76 (45.52)                                        
 25 Palmer, Jack              12 WSSC-MR              1:29.00    1:27.15        
                  41.43     1:27.15 (45.72)                                        
 26 Burger, Daniel            11 NDAC-MR              1:37.71    1:28.14        
                  42.50     1:28.14 (45.64)                                        
 27 Bramwell, Luke            12 RFAC-MR              1:39.22    1:28.84        
                  43.26     1:28.84 (45.58)                                        
 28 Clark, Noah               11 DA-MR                1:31.72    1:30.45        
                  42.97     1:30.45 (47.48)                                        
 29 McCarthy, Neilly          11 LBA-MR               1:35.54    1:31.41        
                  43.44     1:31.41 (47.97)                                        
 30 Woods, Thomas             12 LBA-MR               1:30.00    1:31.67        
                  46.32     1:31.67 (45.35)                                        
 31 Vojta, Thomas             12 WSSC-MR              1:44.84    1:43.01        
                  47.90     1:43.01 (55.11)                                        
 32 Williams Grinnell, Leif   12 Dolphins-MR          1:32.00    1:46.07        
                  49.43     1:46.07 (56.64)                                        
 -- Adjedj, Daniel            12 TRS-MR               1:25.66         DQ        
      Not on back off wall - back
                  38.51          DQ (41.78)                                        
 -- Susman, Dan               11 Dolphins-MR          1:48.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  47.09          DQ (56.23)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              2:30.51    2:30.04        
                  32.45     1:11.30 (38.85)     1:57.25 (45.95)     2:30.04 (32.79)
  2 Harrington, Dylan         11 LBA-MR               2:39.37    2:34.26        
                  33.23     1:12.27 (39.04)     1:59.47 (47.20)     2:34.26 (34.79)
  3 Bryant, Joshua            12 DA-MR                2:46.23    2:39.44        
                  34.52     1:16.08 (41.56)     2:02.36 (46.28)     2:39.44 (37.08)
  4 Cruz, Jason               11 RFAC-MR              2:48.07    2:42.23        
                  37.15     1:19.24 (42.09)     2:06.96 (47.72)     2:42.23 (35.27)
  5 Tiso, Christopher         12 TRS-MR                    NT    2:44.04        
                  35.59     1:15.60 (40.01)     2:06.23 (50.63)     2:44.04 (37.81)
  6 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               2:57.80    2:50.53        
                  38.34     1:21.75 (43.41)     2:13.55 (51.80)     2:50.53 (36.98)
  7 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              2:54.11    2:51.62        
                  38.52     1:22.97 (44.45)     2:15.58 (52.61)     2:51.62 (36.04)
  8 Clark, Noah               11 DA-MR                3:24.95    3:08.83        
                  46.13     1:33.53 (47.40)     2:25.99 (52.46)     3:08.83 (42.84)
 -- Woods, Thomas             12 LBA-MR               3:15.00         DQ        
      Head under for 2 or more strokes - breast
                  47.21     1:35.42 (48.21)     2:27.26 (51.84)          DQ (41.08)
 -- Bramwell, Luke            12 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  42.02     1:29.03 (47.01)     2:27.58 (58.55)          DQ (38.51)
 -- Jones, Ryan               11 DA-MR                4:01.99         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:20.51   3:53.01 (2:32.50)          DQ (52.52)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:58.50    1:54.07        
     1) Harrington, Dylan 11            2) Sanchez, Jacob 11              
     3) Lent, Kieran 12                 4) Aroesty, Ryan 11               
                  28.57       58.05 (29.48)     1:27.65 (29.60)     1:54.07 (26.42)
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:54.27    1:56.11        
     1) Vasquez, Brandon 12             2) Cruz, Jason 11                 
     3) Baione, Michael 12              4) Alpay, Zachary 12              
                  30.70       59.68 (28.98)     1:37.20 (37.52)     1:56.11 (18.91)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:20.00    2:17.20        
     1) Bonney, Ethan 12                2) Woods, Thomas 12               
     3) Bergin, Kyle 11                 4) McCarthy, Neilly 11            
                                1:07.82 ( )     1:42.72 (34.90)     2:17.20 (34.48)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:13.84    2:09.61        
     1) Harrington, Dylan 11            2) Lent, Kieran 12                
     3) Sanchez, Jacob 11               4) Aroesty, Ryan 11               
                  33.30     1:11.00 (37.70)     1:42.76 (31.76)     2:09.61 (26.85)
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:14.44    2:16.26        
     1) Quinones Jr., D J 11            2) Dwyer, Jack 12                 
     3) Catania, Nicholas 12            4) Palmer, Jack 12                
                  36.59     1:15.51 (38.92)     1:43.88 (28.37)     2:16.26 (32.38)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:12.24    2:16.82        
     1) Ruan, Andrew 11                 2) Cruz, Jason 11                 
     3) Baione, Michael 12              4) Alpay, Zachary 12              
                  39.15     1:16.44 (37.29)     1:48.71 (32.27)     2:16.82 (28.11)
  4 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:26.66    2:21.71        
     1) Tiso, Christopher 12            2) Adjedj, Daniel 12              
     3) Angeles, Brandon 11             4) Gamboli, Luke 12               
                                1:17.73 ( )     1:49.18 (31.45)     2:21.71 (32.53)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:31.24    2:26.38        
     1) Crosbie, Kyle 12                2) Ip, Daniel 12                  
     3) Ip, Benjamin 12                 4) Egan, Chris 12                 
                  36.00     1:17.37 (41.37)     1:54.40 (37.03)     2:26.38 (31.98)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:45.50    2:38.25        
     1) Bonney, Ethan 12                2) Woods, Thomas 12               
     3) Bergin, Kyle 11                 4) McCarthy, Neilly 11            
                  39.72     1:24.06 (44.34)     2:03.63 (39.57)     2:38.25 (34.62)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR                24.40      24.97        
  2 Woods, Brendan            14 LBA-MR                 24.75      25.16        
  3 McCarthy, Michael         14 LBA-MR                 25.51      25.86        
  4 Ferrara, Justin           13 LBA-MR                 26.89      25.90        
  5 Linarello, Michael        14 RFAC-MR                26.70      26.07        
  6 Wadsworth, John           13 Marlins-MR             26.27      26.14        
  7 Cannon, Matthew           13 LBA-MR                 25.49      26.33        
  8 Bulik, Michael            14 LBA-MR                 25.79      26.60        
  9 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                  26.81      26.73        
 10 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR                27.10      27.12        
 11 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR                26.98      27.19        
 12 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR                 29.33      27.23        
 13 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR                27.28      27.30        
 14 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR               27.99      27.32        
 15 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR           26.58      27.40        
 16 Johnson, Matthew          13 NBS-MR                 27.79      27.60        
 17 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR                 27.50      27.79        
 18 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR                27.31      27.82        
 19 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR                26.88      27.96        
 20 Peticco, Juan             13 NBS-MR                 28.10      28.26        
 21 Thomas, Christian         13 RFAC-MR                27.77      28.30        
 22 Khan, Athar               14 RFAC-MR                29.12      28.42        
 23 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR            28.51      28.44        
 24 Boyko, Jason              13 RFAC-MR                28.21      28.52        
 25 Santiago, Chris           14 WSSC-MR                28.47      29.05        
 26 Maddalena, Matthew        14 Marlins-MR             33.00      29.31        
 27 Nicholas, Charles         13 DA-MR                  28.95      29.70        
 28 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR               28.80      29.75        
 29 Kereselidze, David        14 UNTRS-MR               31.27      30.09        
 30 Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR            32.31      30.39        
 31 Cerrato, Justin           14 DA-MR                  31.20      30.48        
 32 Baker, Stephen            13 Dolphins-MR            30.98      31.18        
 33 Mills, Shane              13 Marlins-MR             31.06      31.50        
 34 Martin, Joshua            14 NDAC-MR                32.47      32.09        
 35 Simao, Michael            13 LBA-MR                 38.00      33.15        
 36 Swain, Anshuman           13 DA-MR                  36.13      35.84        
 37 Ryan, Michael             13 UN-DA-MR               37.03      37.38        
 -- Gaughan, Jonathan         13 Dolphins-MR            29.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR                52.70      52.90        
                  25.61       52.90 (27.29)                                        
  2 Woods, Brendan            14 LBA-MR                 54.36      55.12        
                  26.64       55.12 (28.48)                                        
  3 Cannon, Matthew           13 LBA-MR                 54.72      56.21        
                  27.16       56.21 (29.05)                                        
  4 Ferrara, Justin           13 LBA-MR                 59.51      56.80        
                  28.06       56.80 (28.74)                                        
  5 Wadsworth, John           13 Marlins-MR             56.95      57.64        
                  27.47       57.64 (30.17)                                        
  6 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              1:01.10      57.73        
                  27.78       57.73 (29.95)                                        
  7 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               1:05.37      58.19        
                  28.19       58.19 (30.00)                                        
  8 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR                59.34      58.27        
                  28.08       58.27 (30.19)                                        
  9 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             1:00.27      58.98        
                  28.32       58.98 (30.66)                                        
 10 Bulik, Michael            14 LBA-MR                 58.27      59.10        
                  27.95       59.10 (31.15)                                        
 11 Woolley, Zach             14 Dolphins-MR            59.95      59.17        
 12 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR                59.71      59.59        
                  29.13       59.59 (30.46)                                        
 13 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR                59.98    1:00.54        
                  29.38     1:00.54 (31.16)                                        
 14 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                1:00.79    1:00.58        
                  28.40     1:00.58 (32.18)                                        
 15 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               1:01.83    1:00.69        
                  29.07     1:00.69 (31.62)                                        
 16 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         1:00.78    1:00.99        
                  28.85     1:00.99 (32.14)                                        
 17 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR         1:00.88    1:01.35        
                  28.95     1:01.35 (32.40)                                        
 18 Peticco, Juan             13 NBS-MR               1:02.53    1:01.40        
                  29.49     1:01.40 (31.91)                                        
 19 Khan, Athar               14 RFAC-MR              1:03.20    1:01.49        
                  29.61     1:01.49 (31.88)                                        
 20 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              1:02.30    1:01.60        
                  29.68     1:01.60 (31.92)                                        
 21 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          1:01.44    1:01.94        
                  29.41     1:01.94 (32.53)                                        
 22 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              1:00.48    1:02.03        
                  29.43     1:02.03 (32.60)                                        
 23 Cerrato, Justin           14 DA-MR                1:06.57    1:03.56        
                  31.31     1:03.56 (32.25)                                        
 24 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:04.96    1:03.72        
                  30.22     1:03.72 (33.50)                                        
 25 LaPorte, Leonardo         14 WSSC-MR              1:21.13    1:08.39        
                  31.15     1:08.39 (37.24)                                        
 26 Simao, Michael            13 LBA-MR               1:25.00    1:12.53        
                  34.52     1:12.53 (38.01)                                        
 27 Martin, Joshua            14 NDAC-MR              1:21.53    1:13.37        
                  33.80     1:13.37 (39.57)                                        
 28 Gaughan, Jonathan         13 Dolphins-MR          1:02.00    1:21.96        
 29 Ryan, Michael             13 UN-DA-MR             1:25.99    1:26.12        
                  39.07     1:26.12 (47.05)                                        
 -- Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          1:15.78         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woods, Brendan            14 LBA-MR               1:59.31    1:58.30        
                  27.60       58.00 (30.40)     1:28.73 (30.73)     1:58.30 (29.57)
  2 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:59.47    1:58.44        
                  28.18       58.78 (30.60)     1:29.10 (30.32)     1:58.44 (29.34)
  3 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               1:58.61    1:58.56        
                  27.74       58.08 (30.34)     1:28.61 (30.53)     1:58.56 (29.95)
  4 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              2:03.00    2:00.62        
                  28.35       59.65 (31.30)     1:30.48 (30.83)     2:00.62 (30.14)
  5 Migliorato, Shawn         14 UN-DA-MR             2:07.87    2:05.87        
                  28.53     1:00.12 (31.59)     1:34.01 (33.89)     2:05.87 (31.86)
  6 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              2:07.36    2:06.43        
                  29.68     1:01.29 (31.61)     1:33.83 (32.54)     2:06.43 (32.60)
  7 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              2:11.41    2:06.67        
                  28.64     1:00.43 (31.79)     1:34.33 (33.90)     2:06.67 (32.34)
  8 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             2:07.81    2:06.78        
                  29.12     1:01.75 (32.63)     1:35.35 (33.60)     2:06.78 (31.43)
  9 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               2:10.07    2:06.95        
                  28.97     1:00.92 (31.95)     1:33.99 (33.07)     2:06.95 (32.96)
 10 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              2:06.37    2:12.69        
                  28.95                             1:37.67 ( )     2:12.69 (35.02)
 11 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               2:17.65    2:14.23        
                  30.67     1:04.64 (33.97)     1:39.58 (34.94)     2:14.23 (34.65)
 12 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         2:21.29    2:15.32        
                  29.44     1:03.63 (34.19)     1:40.05 (36.42)     2:15.32 (35.27)
 13 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               2:25.00    2:17.57        
                  28.31       59.73 (31.42)     1:31.25 (31.52)     2:17.57 (46.32)
 14 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR             2:41.78    2:27.55        
                  31.49     1:09.08 (37.59)     1:48.61 (39.53)     2:27.55 (38.94)
 15 Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          2:48.49    2:41.85        
                  34.06     1:16.06 (42.00)     2:01.65 (45.59)     2:41.85 (40.20)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              5:01.98    5:01.63        
                  27.30       56.96 (29.66)     1:26.71 (29.75)     1:57.07 (30.36)
        2:27.46 (30.39)     2:58.49 (31.03)     3:29.45 (30.96)     4:00.49 (31.04)
        4:31.67 (31.18)     5:01.63 (29.96)                                        
  2 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               5:14.25    5:15.91        
                  28.69     1:00.33 (31.64)     1:33.19 (32.86)     2:05.53 (32.34)
        2:37.89 (32.36)     3:09.99 (32.10)     3:42.33 (32.34)     4:14.21 (31.88)
        4:45.67 (31.46)     5:15.91 (30.24)                                        
  3 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              5:23.78    5:15.98        
                  29.57     1:01.76 (32.19)     1:34.27 (32.51)     2:06.76 (32.49)
        2:38.65 (31.89)     3:10.57 (31.92)     3:42.69 (32.12)     4:14.30 (31.61)
        4:46.10 (31.80)     5:15.98 (29.88)                                        
  4 Woods, Brendan            14 LBA-MR               5:24.03    5:19.89        
                  28.82     1:00.77 (31.95)     1:33.37 (32.60)     2:06.19 (32.82)
        2:38.81 (32.62)     3:11.25 (32.44)     3:44.64 (33.39)     4:17.16 (32.52)
        4:48.90 (31.74)     5:19.89 (30.99)                                        
  5 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               5:25.16    5:23.87        
                  30.00     1:01.97 (31.97)     1:34.95 (32.98)     2:08.06 (33.11)
        2:41.09 (33.03)     3:13.27 (32.18)     3:46.66 (33.39)     4:19.73 (33.07)
        4:52.45 (32.72)     5:23.87 (31.42)                                        
  6 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               5:36.14    5:35.64        
                  28.95     1:01.22 (32.27)     1:34.82 (33.60)     2:08.95 (34.13)
        2:43.58 (34.63)     3:17.97 (34.39)     3:52.90 (34.93)     4:27.74 (34.84)
        5:02.57 (34.83)     5:35.64 (33.07)                                        
  7 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               6:38.11    5:40.27        
                  29.78     1:03.08 (33.30)     1:37.56 (34.48)     2:12.86 (35.30)
        2:48.64 (35.78)     3:23.90 (35.26)     3:58.82 (34.92)     4:33.45 (34.63)
        5:07.64 (34.19)     5:40.27 (32.63)                                        
  8 Migliorato, Shawn         14 UN-DA-MR             5:47.75    5:41.83        
                  29.94     1:03.22 (33.28)     1:37.90 (34.68)     2:12.74 (34.84)
        2:48.17 (35.43)     3:23.52 (35.35)     3:59.17 (35.65)     4:34.41 (35.24)
        5:09.32 (34.91)     5:41.83 (32.51)                                        
  9 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             5:50.55    5:42.68        
                  30.42     1:04.74 (34.32)     1:40.98 (36.24)     2:17.23 (36.25)
        2:53.34 (36.11)     3:28.75 (35.41)     4:03.45 (34.70)     4:37.88 (34.43)
        5:11.47 (33.59)     5:42.68 (31.21)                                        
 10 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               5:51.37    5:45.80        
                  30.98     1:04.75 (33.77)     1:40.11 (35.36)     2:15.59 (35.48)
        2:51.88 (36.29)     3:27.17 (35.29)     4:02.94 (35.77)     4:38.51 (35.57)
        5:13.34 (34.83)     5:45.80 (32.46)                                        
 11 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              5:55.44    5:51.03        
                  31.34     1:05.02 (33.68)     1:39.62 (34.60)     2:14.74 (35.12)
        2:50.94 (36.20)     3:27.08 (36.14)     4:03.19 (36.11)     4:40.00 (36.81)
        5:16.48 (36.48)     5:51.03 (34.55)                                        
 12 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              5:55.30    5:53.94        
                  31.15     1:06.17 (35.02)     1:41.79 (35.62)     2:18.82 (37.03)
        2:53.47 (34.65)     3:29.52 (36.05)     4:05.67 (36.15)     4:42.95 (37.28)
        5:19.92 (36.97)     5:53.94 (34.02)                                        
 13 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         6:44.88    6:08.87        
                  33.24     1:09.70 (36.46)     1:47.20 (37.50)     2:25.01 (37.81)
        3:03.36 (38.35)     3:42.04 (38.68)     4:19.76 (37.72)     4:57.33 (37.57)
        5:33.46 (36.13)     6:08.87 (35.41)                                        
 14 Cerrato, Justin           14 DA-MR                6:32.17    6:18.10        
                  33.95     1:11.09 (37.14)     1:49.98 (38.89)     2:29.41 (39.43)
        3:09.19 (39.78)     3:48.97 (39.78)     4:27.51 (38.54)     5:05.22 (37.71)
        5:42.87 (37.65)     6:18.10 (35.23)                                        
 15 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR             6:33.37    6:34.31        
                  33.76     1:12.21 (38.45)     1:51.98 (39.77)     2:32.19 (40.21)
        3:12.81 (40.62)     3:53.45 (40.64)     4:34.17 (40.72)     5:15.49 (41.32)
        5:56.30 (40.81)     6:34.31 (38.01)                                        
 -- Johnson, Matthew          13 NBS-MR               5:59.50         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              1:01.55    1:00.67        
                  29.81     1:00.67 (30.86)                                        
  2 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:05.18    1:05.19        
                  32.13     1:05.19 (33.06)                                        
  3 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         1:05.85    1:05.94        
                  32.13     1:05.94 (33.81)                                        
  4 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               1:07.00    1:06.66        
                  32.28     1:06.66 (34.38)                                        
  5 Bulik, Michael            14 LBA-MR               1:06.88    1:06.72        
                  32.62     1:06.72 (34.10)                                        
  6 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               1:10.20    1:07.04        
                  33.37     1:07.04 (33.67)                                        
  7 Woolley, Zach             14 Dolphins-MR          1:10.96    1:07.28        
  8 Wadsworth, John           13 Marlins-MR           1:05.58    1:07.53        
                  32.80     1:07.53 (34.73)                                        
  9 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             1:12.88    1:07.73        
                  32.25     1:07.73 (35.48)                                        
 10 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               1:16.03    1:08.08        
                  33.85     1:08.08 (34.23)                                        
 11 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR              1:07.78    1:09.33        
                  34.10     1:09.33 (35.23)                                        
 12 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                1:09.64    1:09.41        
                  33.49     1:09.41 (35.92)                                        
 13 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              1:07.02    1:09.56        
                  33.62     1:09.56 (35.94)                                        
 14 Peticco, Juan             13 NBS-MR               1:11.35    1:09.68        
                  34.12     1:09.68 (35.56)                                        
 15 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR              1:11.25    1:10.84        
                  35.10     1:10.84 (35.74)                                        
 16 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR         1:09.33    1:11.24        
 17 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              1:12.07    1:11.39        
                  35.63     1:11.39 (35.76)                                        
 18 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              1:11.65    1:13.81        
                  36.93     1:13.81 (36.88)                                        
 19 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:15.96    1:13.97        
                  36.10     1:13.97 (37.87)                                        
 20 Khan, Athar               14 RFAC-MR              1:16.27    1:14.01        
                  35.78     1:14.01 (38.23)                                        
 21 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              1:15.41    1:14.42        
                  36.20     1:14.42 (38.22)                                        
 22 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          1:18.05    1:14.50        
                  36.01     1:14.50 (38.49)                                        
 23 Cerrato, Justin           14 DA-MR                1:17.10    1:17.74        
                  38.58     1:17.74 (39.16)                                        
 24 LaPorte, Leonardo         14 WSSC-MR              1:42.47    1:22.11        
                1:22.11         1:22.11 ( )                                        
 25 Martin, Joshua            14 NDAC-MR              1:31.33    1:24.06        
                  41.29     1:24.06 (42.77)                                        
 26 Gaughan, Jonathan         13 Dolphins-MR          1:16.00    1:46.76        
 -- Ryan, Michael             13 UN-DA-MR             1:40.99         DQ        
      No touch at turn
                1:45.28              DQ ( )                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR              1:10.38    1:10.75        
                  33.19     1:10.75 (37.56)                                        
  2 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               1:09.98    1:11.14        
                  33.65     1:11.14 (37.49)                                        
  3 Wadsworth, John           13 Marlins-MR           1:08.73    1:11.64        
                  33.53     1:11.64 (38.11)                                        
  4 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              1:13.07    1:11.74        
                  34.45     1:11.74 (37.29)                                        
  5 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             1:13.77    1:12.84        
                  34.10     1:12.84 (38.74)                                        
  6 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              1:10.62    1:13.81        
                  35.86     1:13.81 (37.95)                                        
  7 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR              1:16.50    1:14.32        
                  35.25     1:14.32 (39.07)                                        
  8 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                1:15.31    1:14.65        
                  35.41     1:14.65 (39.24)                                        
  9 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              1:14.06    1:15.33        
                  36.04     1:15.33 (39.29)                                        
 10 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              1:17.47    1:15.40        
                  35.73     1:15.40 (39.67)                                        
 11 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              1:18.32    1:16.35        
                  36.01     1:16.35 (40.34)                                        
 12 Bulik, Michael            14 LBA-MR               1:19.61    1:16.49        
                  35.89     1:16.49 (40.60)                                        
 13 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:26.38    1:17.23        
                  36.05     1:17.23 (41.18)                                        
 14 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          1:25.26    1:19.34        
                  36.98     1:19.34 (42.36)                                        
 15 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              1:21.50    1:20.28        
                  39.26     1:20.28 (41.02)                                        
 16 Kereselidze, David        14 UNTRS-MR             1:28.04    1:20.62        
                  38.33     1:20.62 (42.29)                                        
 17 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               1:30.68    1:21.25        
                  37.56     1:21.25 (43.69)                                        
 18 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               1:31.40    1:21.37        
                  38.65     1:21.37 (42.72)                                        
 19 Peticco, Juan             13 NBS-MR               1:23.92    1:22.15        
                  39.56     1:22.15 (42.59)                                        
 20 Martin, Joshua            14 NDAC-MR              1:23.38    1:22.16        
                  37.85     1:22.16 (44.31)                                        
 21 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:21.75    1:23.80        
                  40.45     1:23.80 (43.35)                                        
 22 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              1:26.06    1:24.80        
                  39.52     1:24.80 (45.28)                                        
 23 Khan, Athar               14 RFAC-MR              1:23.85    1:25.81        
                  39.99     1:25.81 (45.82)                                        
 24 Santiago, Chris           14 WSSC-MR              1:29.86    1:26.85        
                  41.20     1:26.85 (45.65)                                        
 25 Baker, Stephen            13 Dolphins-MR          1:32.00    1:29.23        
                  41.57     1:29.23 (47.66)                                        
 26 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR             1:41.55    1:30.70        
                  42.38     1:30.70 (48.32)                                        
 27 Cerrato, Justin           14 DA-MR                1:37.99    1:30.99        
                  44.23     1:30.99 (46.76)                                        
 28 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               1:39.21    1:32.25        
                  42.48     1:32.25 (49.77)                                        
 29 Maddalena, Matthew        14 Marlins-MR           1:45.89    1:36.85        
                  42.91     1:36.85 (53.94)                                        
 30 Swain, Anshuman           13 DA-MR                1:55.99    1:56.26        
                  53.60   1:56.26 (1:02.66)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Michael         14 LBA-MR                 58.67      58.19        
                  27.42       58.19 (30.77)                                        
  2 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR                59.04    1:00.87        
                  28.59     1:00.87 (32.28)                                        
  3 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              1:02.88    1:02.57        
                  29.21     1:02.57 (33.36)                                        
  4 Woods, Brendan            14 LBA-MR               1:02.96    1:03.46        
                  29.77     1:03.46 (33.69)                                        
  5 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               1:07.28    1:05.04        
                  30.44     1:05.04 (34.60)                                        
  6 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              1:04.49    1:05.08        
                  31.09     1:05.08 (33.99)                                        
  7 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              1:09.10    1:05.47        
                  31.05     1:05.47 (34.42)                                        
  8 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              1:04.18    1:05.91        
                  30.97     1:05.91 (34.94)                                        
  9 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               1:12.80    1:06.70        
                  31.42     1:06.70 (35.28)                                        
 10 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               1:06.00    1:06.81        
                  31.36     1:06.81 (35.45)                                        
 11 Nicholas, Charles         13 DA-MR                1:09.13    1:07.79        
                  31.61     1:07.79 (36.18)                                        
 12 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR              1:11.41    1:08.28        
                  32.45     1:08.28 (35.83)                                        
 13 Cerrato, Justin           14 DA-MR                1:13.49    1:10.08        
                  33.64     1:10.08 (36.44)                                        
 14 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                1:16.53    1:11.37        
                  31.75     1:11.37 (39.62)                                        
 15 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              1:08.31    1:11.40        
                  32.71     1:11.40 (38.69)                                        
 16 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             1:15.67    1:11.92        
                  32.63     1:11.92 (39.29)                                        
 17 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR              1:15.11    1:12.19        
                  33.63     1:12.19 (38.56)                                        
 18 Peticco, Juan             13 NBS-MR               1:12.72    1:12.23        
                  34.38     1:12.23 (37.85)                                        
 19 Bulik, Michael            14 LBA-MR               1:19.97    1:12.36        
                  33.52     1:12.36 (38.84)                                        
 20 Wadsworth, John           13 Marlins-MR           1:06.16    1:13.11        
                  32.77     1:13.11 (40.34)                                        
 21 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              1:15.23    1:13.39        
                  33.31     1:13.39 (40.08)                                        
 22 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               1:22.98    1:13.72        
                  33.99     1:13.72 (39.73)                                        
 23 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          1:14.14    1:13.97        
                  34.97     1:13.97 (39.00)                                        
 24 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               1:27.58    1:15.12        
                  33.42     1:15.12 (41.70)                                        
 25 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR         1:14.89    1:15.48        
                  33.84     1:15.48 (41.64)                                        
 26 Santiago, Chris           14 WSSC-MR              1:12.84    1:19.93        
                  36.81     1:19.93 (43.12)                                        
 27 Smahaj, Kevin             14 UNTRS-MR             1:31.65    1:21.10        
                  36.71     1:21.10 (44.39)                                        
 28 Kereselidze, David        14 UNTRS-MR             1:28.42    1:22.75        
                  37.50     1:22.75 (45.25)                                        
 29 Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          1:25.00    1:35.86        
                  41.82     1:35.86 (54.04)                                        
 -- Maddalena, Matthew        14 Marlins-MR           1:54.89         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  34.27          DQ (49.12)                                        
 -- Simao, Michael            13 LBA-MR               1:50.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                  40.42          DQ (50.29)                                        
 -- Khan, Athar               14 RFAC-MR              1:10.64         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              2:10.26    2:11.90        
                  27.87     1:02.44 (34.57)     1:42.72 (40.28)     2:11.90 (29.18)
  2 Woods, Brendan            14 LBA-MR               2:24.40    2:18.18        
                  30.44     1:06.48 (36.04)     1:48.20 (41.72)     2:18.18 (29.98)
  3 Boyko, Jason              13 RFAC-MR              2:23.14    2:22.60        
                  30.59     1:08.72 (38.13)     1:51.38 (42.66)     2:22.60 (31.22)
  4 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               2:24.38    2:22.92        
                  32.76   2:22.92 (1:50.16)                                        
  5 Treanor, Shane            13 UNNBS-MR             2:32.07    2:24.52        
                  32.45     1:10.61 (38.16)     1:51.71 (41.10)     2:24.52 (32.81)
  6 Wadsworth, John           13 Marlins-MR           2:16.06    2:24.84        
                  32.72     1:10.33 (37.61)     1:50.80 (40.47)     2:24.84 (34.04)
  7 Ferrara, Justin           13 LBA-MR               2:31.92    2:25.61        
                  31.74     1:08.36 (36.62)     1:53.84 (45.48)     2:25.61 (31.77)
  8 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              2:26.53    2:25.62        
                  32.46     1:11.18 (38.72)     1:53.64 (42.46)     2:25.62 (31.98)
  9 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               2:22.77    2:25.76        
                  31.14     1:09.85 (38.71)     1:52.73 (42.88)     2:25.76 (33.03)
 10 Ruiz, Tyler               13 Aqua Gems-MR         2:28.33    2:27.86        
                  31.55     1:08.17 (36.62)     1:53.56 (45.39)     2:27.86 (34.30)
 11 Linarello, Michael        14 RFAC-MR              2:30.94    2:28.00        
                  30.52     1:10.72 (40.20)     1:55.49 (44.77)     2:28.00 (32.51)
 12 Econopouly, Elias         13 NDAC-MR              2:31.98    2:28.23        
                  31.79     1:09.33 (37.54)     1:52.94 (43.61)     2:28.23 (35.29)
 13 Stapleton, Kevin          13 LBA-MR               2:38.96    2:28.32        
                  31.05     1:09.16 (38.11)     1:55.02 (45.86)     2:28.32 (33.30)
 14 Bulik, Michael            14 LBA-MR               2:28.49    2:28.38        
                  33.59     1:10.64 (37.05)     1:55.58 (44.94)     2:28.38 (32.80)
 15 Woolley, Zach             14 Dolphins-MR          2:38.56    2:30.95        
                  31.83     1:09.36 (37.53)     1:55.54 (46.18)     2:30.95 (35.41)
 16 Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                2:31.32    2:32.89        
                  33.09     1:12.10 (39.01)     1:56.89 (44.79)     2:32.89 (36.00)
 17 Peticco, Juan             13 NBS-MR               2:34.36    2:34.48        
                  33.89     1:13.58 (39.69)     1:58.85 (45.27)     2:34.48 (35.63)
 18 Khan, Athar               14 RFAC-MR              2:39.09    2:34.72        
                  33.93     1:14.29 (40.36)     1:59.47 (45.18)     2:34.72 (35.25)
 19 Emmerich, Lee             13 Aqua Gems-MR         2:34.24    2:36.34        
                  33.92     1:12.71 (38.79)     1:59.26 (46.55)     2:36.34 (37.08)
 20 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              2:28.90    2:36.94        
                  33.11     1:12.10 (38.99)     2:01.63 (49.53)     2:36.94 (35.31)
 21 Nicholas, Charles         13 DA-MR                2:41.58    2:39.32        
                  34.47     1:14.57 (40.10)     2:03.14 (48.57)     2:39.32 (36.18)
 22 Johnson, Matthew          13 NBS-MR               2:35.02    2:40.22        
                  34.72     1:13.52 (38.80)     2:04.81 (51.29)     2:40.22 (35.41)
 23 Cerrato, Justin           14 DA-MR                2:51.18    2:46.13        
                  35.05     1:18.55 (43.50)     2:09.94 (51.39)     2:46.13 (36.19)
 24 Martin, Joshua            14 NDAC-MR              3:26.96    3:08.61        
                  42.50     1:29.12 (46.62)     2:22.54 (53.42)     3:08.61 (46.07)
 -- Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          3:02.00         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Stephen         14 RFAC-MR              4:36.14    4:38.55        
                  28.35     1:01.42 (33.07)     1:37.64 (36.22)     2:13.32 (35.68)
        2:55.28 (41.96)     3:36.97 (41.69)     4:08.02 (31.05)     4:38.55 (30.53)
  2 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              4:54.48    4:40.26        
                  30.30     1:05.53 (35.23)     1:40.40 (34.87)     2:15.34 (34.94)
        2:55.80 (40.46)     3:36.71 (40.91)     4:08.90 (32.19)     4:40.26 (31.36)
  3 Woods, Brendan            14 LBA-MR               4:53.97    4:53.08        
                  31.41     1:07.25 (35.84)     1:46.28 (39.03)     2:23.37 (37.09)
        3:05.51 (42.14)     3:48.90 (43.39)     4:21.85 (32.95)     4:53.08 (31.23)
  4 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               5:13.40    4:55.67        
                  34.14     1:13.80 (39.66)     1:52.22 (38.42)     2:28.22 (36.00)
        3:10.97 (42.75)     3:53.00 (42.03)     4:24.54 (31.54)     4:55.67 (31.13)
  5 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               5:03.24    4:57.57        
                  31.52     1:08.36 (36.84)     1:49.15 (40.79)     2:27.09 (37.94)
        3:09.52 (42.43)     3:52.03 (42.51)     4:25.81 (33.78)     4:57.57 (31.76)
  6 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              5:09.38    5:05.81        
                  33.88     1:12.10 (38.22)     1:50.12 (38.02)     2:27.49 (37.37)
        3:11.36 (43.87)     3:55.00 (43.64)     4:32.28 (37.28)     5:05.81 (33.53)
  7 Boyko, Jason              13 RFAC-MR                   NT    5:07.55        
                  33.17     1:12.58 (39.41)     1:50.99 (38.41)     2:30.66 (39.67)
        3:16.61 (45.95)     4:01.04 (44.43)     4:35.55 (34.51)     5:07.55 (32.00)
  8 Cruz, Fredrick            14 RFAC-MR              5:51.95    5:07.78        
                  33.94     1:13.70 (39.76)     1:54.15 (40.45)     2:34.42 (40.27)
        3:17.66 (43.24)     4:01.00 (43.34)     4:35.27 (34.27)     5:07.78 (32.51)
  9 Linarello, Michael        14 RFAC-MR                   NT    5:17.24        
                  32.08     1:07.30 (35.22)     1:48.42 (41.12)     2:30.80 (42.38)
        3:16.39 (45.59)     4:04.89 (48.50)     4:42.00 (37.11)     5:17.24 (35.24)
 10 Thomas, Christian         13 RFAC-MR              5:44.75    5:19.48        
                  32.06     1:12.38 (40.32)     1:51.66 (39.28)     2:30.09 (38.43)
        3:18.40 (48.31)     4:07.64 (49.24)     4:45.09 (37.45)     5:19.48 (34.39)
 11 Lent, Connor              13 LBA-MR               5:42.26    5:31.40        
                  37.67     1:22.05 (44.38)     2:06.33 (44.28)     2:47.82 (41.49)
        3:34.79 (46.97)     4:20.51 (45.72)     4:57.90 (37.39)     5:31.40 (33.50)
 12 Khan, Athar               14 RFAC-MR              5:48.90    5:35.65        
                  35.53     1:19.19 (43.66)     2:01.57 (42.38)     2:43.76 (42.19)
        3:33.28 (49.52)     4:23.17 (49.89)     4:59.49 (36.32)     5:35.65 (36.16)
 13 Nicholas, Charles         13 DA-MR                5:39.72    5:44.73        
                  35.91     1:18.22 (42.31)     2:01.83 (43.61)     2:45.71 (43.88)
        3:35.15 (49.44)     4:25.10 (49.95)     5:04.84 (39.74)     5:44.73 (39.89)
 -- Vallamattam, Ashok        14 DA-MR                5:30.98         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:46.18    1:43.84        
     1) Thomas, Christian 13            2) Cruz, Fredrick 14              
     3) Linarello, Michael 14           4) Kelleher, Stephen 14           
                  27.60       54.19 (26.59)     1:19.40 (25.21)     1:43.84 (24.44)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:59.42    1:55.98        
     1) Cannon, Matthew 13              2) Sheinberg, Kyle 13             
     3) McCarthy, Michael 14            4) Woods, Brendan 14              
  2 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:04.94    1:56.21        
     1) Kelleher, Stephen 14            2) Cruz, Fredrick 14              
     3) Boyko, Jason 13                 4) Linarello, Michael 14          
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00    2:06.65        
     1) Ferrara, Justin 13              2) Bulik, Michael 14              
     3) Stapleton, Kevin 13             4) Simao-Libbey, Michael 13       
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            17 RFAC-MR                21.52      22.97        
  2 Campagna, Steven          17 NDAC-MR                22.46      23.15        
  3 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR                21.48      23.17        
  4 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR            21.85      23.18        
  5 Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR           23.24      23.52        
  6 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR                21.95      23.54        
  7 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR                22.53      23.95        
  8 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR                23.49      24.02        
  9 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                23.18      24.30        
 10 Attile, Trevor            15 RFAC-MR                24.01      24.38        
 11 Grunewald, Zane           17 NBS-MR                 24.24      24.43        
 12 Moore, Peter              16 Aqua Gems-MR           24.53      24.66        
 12 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR               24.12      24.66        
 14 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR           30.89      24.79        
 15 Loeffel, Austin           17 NDAC-MR                24.63      25.03        
 16 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR                24.05      25.14        
 17 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR           30.89      25.29        
 18 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR                24.96      25.45        
 18 Bosse, Matthew            15 NBS-MR                 25.53      25.45        
 20 Galante, Joseph           15 NBS-MR                 24.87      25.60        
 21 Strand, Jonah             16 NDAC-MR                25.18      25.62        
 22 Melendez, Sammy           16 TRS-MR                 26.70      25.65        
 23 Johnson, Thomas           15 NBS-MR                 25.51      25.70        
 24 Broe, Charlie             15 NBS-MR                 27.65      25.81        
 25 Devito, TJ                15 UNTRS-MR               25.09      25.84        
 26 Raccioppi, Jake           15 TRS-MR                 23.97      25.94        
 27 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR                 26.64      26.44        
 28 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR             25.70      26.48        
 28 Klein, Chris              16 TRS-MR                 27.17      26.48        
 30 Lipiec, Andre             16 LBA-MR                 35.00      26.73        
 31 Cavotti, Parker           15 NDAC-MR                26.89      26.80        
 32 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR                31.95      27.05        
 33 Feigel, Bryan             15 NBS-MR                 27.35      27.20        
 34 Hollander, Jacob          15 LBA-MR                 25.88      27.27        
 35 Kereselidze, Nicholas     16 UNTRS-MR               27.43      28.70        
 36 Stickle, Gage             11 NDAC-MR                29.91      29.91        
 37 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR           30.04      30.60        
 38 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR           30.56      30.89        
 39 Allen, Liam               10 Marlins-MR             32.74      31.22        
 40 Mills, Shane              13 Marlins-MR             31.06      31.44        
 41 Miklos, Joseph            16 TRS-MR                 31.66      31.48        
 42 Kellman, Alex             12 WSSC-MR                32.62      35.04        
 -- Graziano, Nolan           17 NDAC-MR                24.41         NS        
 -- Woehlke, Henry            16 Dolphins-MR            31.20         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crumm, James              17 Aqua Gems-MR           47.96      50.09        
                  24.13       50.09 (25.96)                                        
  2 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR                47.83      50.38        
                  24.73       50.38 (25.65)                                        
  3 Carlino, Keith            17 RFAC-MR                47.82      50.49        
                  25.21       50.49 (25.28)                                        
  4 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR                48.87      50.55        
                  24.72       50.55 (25.83)                                        
  5 Campagna, Steven          17 NDAC-MR                48.80      50.64        
                  24.39       50.64 (26.25)                                        
  6 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR                47.79      51.15        
                  24.20       51.15 (26.95)                                        
  7 Attile, Trevor            15 RFAC-MR                50.94      51.36        
                  24.82       51.36 (26.54)                                        
  8 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR            48.83      51.44        
                  24.70       51.44 (26.74)                                        
  9 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR                48.46      51.88        
                  24.99       51.88 (26.89)                                        
 10 Gottwig, Grant            16 Aqua Gems-MR           54.43      52.34        
                  25.36       52.34 (26.98)                                        
 11 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR               52.55      53.95        
                  25.52       53.95 (28.43)                                        
 12 Moore, Peter              16 Aqua Gems-MR           53.79      54.08        
                  25.81       54.08 (28.27)                                        
 13 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR                54.02      54.30        
                  26.18       54.30 (28.12)                                        
 14 Johnson, Thomas           15 NBS-MR                 54.87      54.59        
                  26.47       54.59 (28.12)                                        
 15 Grunewald, Zane           17 NBS-MR                 52.97      54.67        
                  25.68       54.67 (28.99)                                        
 16 Bosse, Matthew            15 NBS-MR                 54.35      54.77        
                  26.52       54.77 (28.25)                                        
 17 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                54.97      54.80        
                  26.16       54.80 (28.64)                                        
 18 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         1:17.89      54.81        
                  25.51       54.81 (29.30)                                        
 19 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR                55.63      55.03        
                  26.74       55.03 (28.29)                                        
 20 Galante, Joseph           15 NBS-MR                 52.40      55.12        
                  26.66       55.12 (28.46)                                        
 21 Broe, Charlie             15 NBS-MR                 54.22      55.36        
                  26.65       55.36 (28.71)                                        
 22 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         1:17.89      55.43        
                  26.49       55.43 (28.94)                                        
 23 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR                55.36      55.70        
                  26.83       55.70 (28.87)                                        
 24 Gorman, Jack              15 NDAC-MR                56.74      56.41        
                  26.98       56.41 (29.43)                                        
 25 Schuyler, Alexander       17 NBS-MR                 58.89      57.35        
                  27.74       57.35 (29.61)                                        
 26 Hollander, Jacob          15 LBA-MR                 57.67      58.11        
                  28.39       58.11 (29.72)                                        
 27 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR                 57.26      58.29        
                  27.52       58.29 (30.77)                                        
 28 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR                 59.37      58.90        
                  28.26       58.90 (30.64)                                        
 29 Cavotti, Parker           15 NDAC-MR              1:01.72      59.49        
                  28.54       59.49 (30.95)                                        
 30 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              1:22.04    1:01.63        
                  29.31     1:01.63 (32.32)                                        
 31 Rizzi, Dominic            15 Dolphins-MR          1:03.73    1:03.98        
                  29.43     1:03.98 (34.55)                                        
 32 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:08.28    1:07.15        
                  31.49     1:07.15 (35.66)                                        
 33 Mills, Shane              13 Marlins-MR           1:08.41    1:10.60        
                  32.43     1:10.60 (38.17)                                        
 -- Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR           52.14         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven          17 NDAC-MR              1:48.41    1:52.70        
                  26.67       56.34 (29.67)     1:25.78 (29.44)     1:52.70 (26.92)
  2 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              1:46.75    1:53.07        
                  26.02       54.59 (28.57)     1:24.10 (29.51)     1:53.07 (28.97)
  3 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR          1:51.64    1:54.26        
                  25.57       54.85 (29.28)     1:25.05 (30.20)     1:54.26 (29.21)
  4 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              1:56.09    1:56.49        
                  26.81       56.19 (29.38)     1:27.13 (30.94)     1:56.49 (29.36)
  5 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR              1:47.33    1:57.99        
                  27.32       56.94 (29.62)     1:27.48 (30.54)     1:57.99 (30.51)
  6 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              2:01.55    1:58.66        
                  27.49       58.27 (30.78)     1:29.35 (31.08)     1:58.66 (29.31)
  7 Strand, Jonah             16 NDAC-MR              2:10.75    1:58.98        
                  27.50       58.46 (30.96)     1:30.00 (31.54)     1:58.98 (28.98)
  8 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               1:55.11    2:00.29        
                  27.62       57.91 (30.29)     1:29.36 (31.45)     2:00.29 (30.93)
  9 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR           1:58.03    2:01.13        
                  28.56       59.34 (30.78)     1:31.07 (31.73)     2:01.13 (30.06)
 10 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              2:07.53    2:05.07        
                  28.79     1:00.38 (31.59)   2:05.07 (1:04.69)                    
 11 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               1:59.72    2:05.12        
                  28.72     1:00.39 (31.67)     1:33.31 (32.92)     2:05.12 (31.81)
 12 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              2:55.69    2:27.55        
                  31.05     1:07.73 (36.68)     1:47.23 (39.50)     2:27.55 (40.32)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean            19 LIAC-MR              4:43.70    4:51.37        
                  25.89       54.34 (28.45)     1:23.50 (29.16)     1:52.98 (29.48)
        2:22.63 (29.65)     2:52.41 (29.78)     3:22.36 (29.95)     3:52.46 (30.10)
        4:22.19 (29.73)     4:51.37 (29.18)                                        
  2 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              4:46.70    4:53.67        
                  27.02       56.13 (29.11)     1:25.84 (29.71)     1:55.42 (29.58)
        2:24.34 (28.92)     2:53.86 (29.52)     3:24.13 (30.27)     3:54.11 (29.98)
        4:24.34 (30.23)     4:53.67 (29.33)                                        
  3 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              4:51.42    4:59.22        
                  27.05       56.64 (29.59)     1:26.42 (29.78)     1:56.68 (30.26)
        2:27.09 (30.41)     2:57.75 (30.66)     3:28.46 (30.71)     3:59.28 (30.82)
        4:29.77 (30.49)     4:59.22 (29.45)                                        
  4 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              4:57.61    5:08.61        
                  27.38       57.81 (30.43)     1:28.81 (31.00)     1:59.84 (31.03)
        2:31.28 (31.44)     3:02.61 (31.33)     3:34.36 (31.75)     4:06.26 (31.90)
        4:38.20 (31.94)     5:08.61 (30.41)                                        
  5 Broe, Charlie             15 NBS-MR               5:14.84    5:14.35        
                  27.92                             2:34.70 ( )                    
                                                    3:39.06 ( )     4:11.22 (32.16)
        4:43.12 (31.90)     5:14.35 (31.23)                                        
  6 Campagna, Steven          17 NDAC-MR              5:23.99    5:18.09        
                  28.47     1:00.30 (31.83)     1:33.03 (32.73)     2:05.75 (32.72)
        2:38.21 (32.46)     3:10.87 (32.66)     3:43.57 (32.70)     4:16.53 (32.96)
        4:47.93 (31.40)     5:18.09 (30.16)                                        
  7 Deans-Brandt, Collin      16 Aqua Gems-MR         5:11.80    5:19.56        
                  27.71       57.84 (30.13)     1:29.03 (31.19)     2:01.19 (32.16)
        2:33.79 (32.60)     3:06.81 (33.02)     3:39.97 (33.16)     4:13.26 (33.29)
        4:47.02 (33.76)     5:19.56 (32.54)                                        
  8 Strand, Jonah             16 NDAC-MR              5:32.11    5:26.40        
                  28.59     1:01.07 (32.48)     1:34.38 (33.31)     2:07.65 (33.27)
        2:41.25 (33.60)     3:14.78 (33.53)     3:49.03 (34.25)     4:22.89 (33.86)
        4:56.04 (33.15)     5:26.40 (30.36)                                        
  9 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR             5:52.54    5:30.47        
                  29.24     1:02.69 (33.45)     1:36.24 (33.55)     2:09.98 (33.74)
        2:43.28 (33.30)     3:16.81 (33.53)     3:50.56 (33.75)     4:24.37 (33.81)
        4:57.95 (33.58)     5:30.47 (32.52)                                        
 10 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               5:29.56    5:31.07        
                  28.67     1:01.19 (32.52)     1:34.76 (33.57)     2:08.49 (33.73)
        2:42.61 (34.12)     3:16.21 (33.60)     3:50.90 (34.69)     4:24.97 (34.07)
        4:58.92 (33.95)     5:31.07 (32.15)                                        
 11 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         7:28.89    5:32.44        
                  28.65     1:01.11 (32.46)     1:34.64 (33.53)     2:08.12 (33.48)
        2:42.71 (34.59)     3:17.22 (34.51)     3:51.59 (34.37)     4:25.78 (34.19)
        5:00.31 (34.53)     5:32.44 (32.13)                                        
 12 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR           5:19.59    5:35.20        
                  29.95     1:02.21 (32.26)     1:35.80 (33.59)     2:10.22 (34.42)
        2:44.35 (34.13)     3:19.23 (34.88)     3:53.63 (34.40)     4:28.44 (34.81)
        5:02.50 (34.06)     5:35.20 (32.70)                                        
 13 Grunewald, Zane           17 NBS-MR               5:35.04    5:39.47        
                  28.96     1:01.01 (32.05)     1:34.47 (33.46)     2:08.73 (34.26)
        2:43.33 (34.60)     3:17.92 (34.59)     3:53.15 (35.23)     4:29.38 (36.23)
        5:05.36 (35.98)     5:39.47 (34.11)                                        
 14 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               5:38.88    5:40.70        
                  29.44     1:02.44 (33.00)     1:36.31 (33.87)     2:11.60 (35.29)
        2:46.86 (35.26)     3:22.46 (35.60)     3:57.49 (35.03)     4:32.58 (35.09)
        5:07.49 (34.91)     5:40.70 (33.21)                                        
 15 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               5:39.75    5:46.31        
                  30.59     1:04.48 (33.89)     1:38.94 (34.46)     2:14.29 (35.35)
        2:49.69 (35.40)     3:25.11 (35.42)     4:00.94 (35.83)     4:36.52 (35.58)
        5:11.94 (35.42)     5:46.31 (34.37)                                        
 16 Catania, Nicholas         12 WSSC-MR              5:59.44    5:53.64        
                  29.96     1:04.15 (34.19)     1:40.16 (36.01)     2:16.08 (35.92)
        2:52.28 (36.20)                             4:05.85 ( )     4:43.45 (37.60)
        5:20.09 (36.64)     5:53.64 (33.55)                                        
 17 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              5:54.85    6:02.64        
                  30.35     1:05.09 (34.74)     1:42.21 (37.12)     2:18.49 (36.28)
        2:56.06 (37.57)     3:34.76 (38.70)     4:13.74 (38.98)     4:51.81 (38.07)
        5:28.98 (37.17)     6:02.64 (33.66)                                        
 18 Rodriguez, Matthew        12 Aqua Gems-MR         7:23.89    6:03.73        
                  32.24     1:07.95 (35.71)     1:45.41 (37.46)     2:23.05 (37.64)
        3:01.43 (38.38)     3:38.69 (37.26)     4:16.61 (37.92)     4:53.66 (37.05)
        5:31.83 (38.17)     6:03.73 (31.90)                                        
 19 Alpay, Zachary            12 RFAC-MR              6:07.85    6:04.37        
                  30.15     1:05.42 (35.27)     1:41.86 (36.44)     2:19.92 (38.06)
        2:57.46 (37.54)     3:35.19 (37.73)     4:13.42 (38.23)     4:50.88 (37.46)
        5:29.63 (38.75)     6:04.37 (34.74)                                        
 20 Schuyler, Alexander       17 NBS-MR               5:55.67    6:05.75        
                  30.87     1:05.91 (35.04)     1:42.95 (37.04)     2:20.18 (37.23)
        2:57.60 (37.42)     3:35.91 (38.31)     4:14.47 (38.56)     4:53.37 (38.90)
        5:30.72 (37.35)     6:05.75 (35.03)                                        
 21 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              6:15.89    6:08.62        
                  31.18     1:06.09 (34.91)     1:42.74 (36.65)     2:20.30 (37.56)
                                3:37.76 ( )     4:16.37 (38.61)                    
            5:33.26 ( )     6:08.62 (35.36)                                        
 22 Staubi, Kyle              11 NDAC-MR              6:34.22    6:21.90        
                  33.94     1:12.66 (38.72)     1:52.48 (39.82)     2:31.84 (39.36)
        3:11.98 (40.14)     3:51.56 (39.58)     4:31.54 (39.98)     5:10.55 (39.01)
        5:48.57 (38.02)     6:21.90 (33.33)                                        
 23 Baione, Michael           12 RFAC-MR                   NT    6:28.08        
                  33.52     1:10.60 (37.08)     1:49.56 (38.96)     2:29.46 (39.90)
        3:09.77 (40.31)     3:50.17 (40.40)     4:30.15 (39.98)     5:10.34 (40.19)
        5:50.46 (40.12)     6:28.08 (37.62)                                        
 24 Vasquez, Brandon          12 RFAC-MR              6:47.27    6:31.08        
                  34.33     1:14.73 (40.40)     1:55.04 (40.31)     2:36.60 (41.56)
        3:14.97 (38.37)     3:55.87 (40.90)     4:37.75 (41.88)     5:15.01 (37.26)
        5:55.25 (40.24)     6:31.08 (35.83)                                        
 25 Woehlke, Henry            16 Dolphins-MR          6:48.00    7:27.32        
                  34.97     1:16.89 (41.92)     2:03.39 (46.50)     2:48.38 (44.99)
        3:33.98 (45.60)     4:22.88 (48.90)     5:08.84 (45.96)     5:55.70 (46.86)
        6:43.42 (47.72)     7:27.32 (43.90)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            17 RFAC-MR                51.41      54.75        
                  27.45       54.75 (27.30)                                        
  2 Campagna, Steven          17 NDAC-MR                53.31      55.21        
                  27.09       55.21 (28.12)                                        
  3 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR            55.51      57.86        
                  28.43       57.86 (29.43)                                        
  4 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR                52.74      57.89        
                  28.47       57.89 (29.42)                                        
  5 Crumm, James              17 Aqua Gems-MR           58.43      58.13        
                  28.49       58.13 (29.64)                                        
  6 Bosse, Matthew            15 NBS-MR                 59.03      58.98        
                  28.96       58.98 (30.02)                                        
  7 Moore, Peter              16 Aqua Gems-MR           59.53    1:00.10        
                  29.23     1:00.10 (30.87)                                        
  8 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR                55.97    1:00.23        
                  28.69     1:00.23 (31.54)                                        
  9 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              1:02.81    1:00.37        
                  29.57     1:00.37 (30.80)                                        
 10 Gottwig, Grant            16 Aqua Gems-MR         1:01.33    1:00.73        
                  29.48     1:00.73 (31.25)                                        
 11 Grunewald, Zane           17 NBS-MR                 59.81    1:01.79        
                  30.23     1:01.79 (31.56)                                        
 12 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                57.44    1:02.28        
                  30.18     1:02.28 (32.10)                                        
 13 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              1:00.03    1:02.39        
                  30.72     1:02.39 (31.67)                                        
 14 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              1:05.23    1:02.92        
                  30.58     1:02.92 (32.34)                                        
 15 Broe, Charlie             15 NBS-MR               1:01.01    1:03.40        
                  31.37     1:03.40 (32.03)                                        
 16 Galante, Joseph           15 NBS-MR               1:02.35    1:04.27        
                  31.55     1:04.27 (32.72)                                        
 17 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               1:07.52    1:05.47        
                  32.28     1:05.47 (33.19)                                        
 18 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               1:02.55    1:06.79        
                  32.75     1:06.79 (34.04)                                        
 19 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              1:08.97    1:07.44        
                  33.22     1:07.44 (34.22)                                        
 20 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         1:21.89    1:08.08        
                  33.07     1:08.08 (35.01)                                        
 21 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         1:20.89    1:08.13        
                  32.59     1:08.13 (35.54)                                        
 22 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              1:06.69    1:08.53        
                  33.21     1:08.53 (35.32)                                        
 23 Coffin, Ricky             17 Dolphins-MR          1:07.96    1:08.80        
                  33.13     1:08.80 (35.67)                                        
 24 Gorman, Jack              15 NDAC-MR              1:08.91    1:11.18        
                  34.59     1:11.18 (36.59)                                        
 25 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              1:31.08    1:11.42        
                  34.19     1:11.42 (37.23)                                        
 26 Cavotti, Parker           15 NDAC-MR              1:09.85    1:12.97        
                  35.06     1:12.97 (37.91)                                        
 27 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              1:19.61    1:15.66        
                  36.54     1:15.66 (39.12)                                        
 28 Schuyler, Alexander       17 NBS-MR               1:16.18    1:15.78        
                  35.98     1:15.78 (39.80)                                        
 29 Mills, Shane              13 Marlins-MR           1:18.33    1:17.15        
                  37.65     1:17.15 (39.50)                                        
 30 Rizzi, Dominic            15 Dolphins-MR          1:15.21    1:18.48        
                  36.76     1:18.48 (41.72)                                        
 31 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR         1:22.44    1:21.99        
                  39.59     1:21.99 (42.40)                                        
 -- Cassidy, Christopher      13 Dolphins-MR          1:29.87         NS        
 -- Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR         1:07.76         NS        
 -- Forino, Andrew            17 Aqua Gems-MR         1:12.03         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              1:55.44    2:03.73        
                  28.48       59.85 (31.37)     1:32.66 (32.81)     2:03.73 (31.07)
  2 Campagna, Steven          17 NDAC-MR              1:58.29    2:04.68        
                  30.46     1:02.96 (32.50)     1:34.22 (31.26)     2:04.68 (30.46)
  3 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              2:06.20    2:07.75        
                  31.23     1:03.25 (32.02)     1:35.54 (32.29)     2:07.75 (32.21)
  4 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              2:03.81    2:09.16        
                  29.20     1:01.64 (32.44)     1:35.73 (34.09)     2:09.16 (33.43)
  5 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              2:19.66    2:10.83        
                  31.50     1:04.59 (33.09)     1:38.50 (33.91)     2:10.83 (32.33)
  6 Jurman, Jasper            14 UNAT-MR              2:15.94    2:11.31        
                  31.61     1:05.04 (33.43)     1:39.12 (34.08)     2:11.31 (32.19)
  7 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               2:13.18    2:11.75        
                  32.12     1:05.77 (33.65)     1:39.74 (33.97)     2:11.75 (32.01)
  8 Broe, Charlie             15 NBS-MR               2:10.49    2:12.85        
                  31.97     1:05.33 (33.36)     1:39.61 (34.28)     2:12.85 (33.24)
  9 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR              1:56.10    2:13.33        
                  30.07     1:02.92 (32.85)     1:38.29 (35.37)     2:13.33 (35.04)
 10 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               2:19.38    2:18.77        
                  33.71     1:08.77 (35.06)     1:44.10 (35.33)     2:18.77 (34.67)
 11 Woods, Brendan            14 LBA-MR               2:26.53    2:19.57        
                  33.80     1:09.66 (35.86)     1:45.43 (35.77)     2:19.57 (34.14)
 12 Liu, Jonathan             14 UNAT-MR              2:22.12    2:20.80        
                  34.45     1:09.21 (34.76)     1:45.42 (36.21)     2:20.80 (35.38)
 13 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               2:43.28    2:25.47        
                  34.45     1:11.44 (36.99)     1:49.21 (37.77)     2:25.47 (36.26)
 14 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              2:34.84    2:36.18        
                  35.86     1:15.89 (40.03)     1:58.02 (42.13)     2:36.18 (38.16)
 15 Lent, Connor              13 LBA-MR               2:45.27    2:39.03        
                  38.94     1:19.71 (40.77)     2:00.79 (41.08)     2:39.03 (38.24)
 16 Crosbie, Kyle             12 Marlins-MR           2:49.47    2:43.31        
                  37.72     1:18.79 (41.07)     2:02.65 (43.86)     2:43.31 (40.66)
 17 Bonney, Ethan             12 LBA-MR               2:55.00    2:48.00        
                  40.60     1:22.93 (42.33)     2:06.72 (43.79)     2:48.00 (41.28)
 18 Liu, Alex                 10 NDAC-MR              3:00.11    2:48.88        
                  42.09     1:25.85 (43.76)     2:09.08 (43.23)     2:48.88 (39.80)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR                59.93    1:03.40        
                  29.96     1:03.40 (33.44)                                        
  2 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              1:01.06    1:06.22        
                  30.88     1:06.22 (35.34)                                        
  3 Strand, Jonah             16 NDAC-MR              1:04.37    1:06.71        
                  31.03     1:06.71 (35.68)                                        
  4 Loeffel, Austin           17 NDAC-MR              1:04.24    1:06.98        
                  31.39     1:06.98 (35.59)                                        
  5 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              1:11.48    1:09.41        
                  32.39     1:09.41 (37.02)                                        
  6 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              1:08.08    1:09.83        
                  32.92     1:09.83 (36.91)                                        
  7 Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR         1:13.05    1:10.20        
                  32.58     1:10.20 (37.62)                                        
  8 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               1:09.54    1:10.42        
                  34.30     1:10.42 (36.12)                                        
  9 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              1:12.21    1:10.56        
                  33.54     1:10.56 (37.02)                                        
 10 Grunewald, Zane           17 NBS-MR               1:07.78    1:10.88        
                  33.03     1:10.88 (37.85)                                        
 11 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR             1:08.59    1:11.65        
                  33.52     1:11.65 (38.13)                                        
 12 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               1:12.51    1:12.99        
                  34.86     1:12.99 (38.13)                                        
 13 Klein, Chris              16 TRS-MR               1:11.31    1:14.13        
                  35.29     1:14.13 (38.84)                                        
 14 Devito, TJ                15 UNTRS-MR             1:11.80    1:14.62        
                  34.87     1:14.62 (39.75)                                        
 15 Galante, Joseph           15 NBS-MR               1:12.51    1:14.92        
                  35.22     1:14.92 (39.70)                                        
 16 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         1:34.89    1:15.00        
                  35.27     1:15.00 (39.73)                                        
 17 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              1:14.81    1:15.17        
                  35.31     1:15.17 (39.86)                                        
 18 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR              1:10.85    1:15.25        
                  35.21     1:15.25 (40.04)                                        
 19 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               1:10.02    1:15.44        
                  35.90     1:15.44 (39.54)                                        
 20 Forino, Andrew            17 Aqua Gems-MR         1:13.55    1:15.83        
                  35.93     1:15.83 (39.90)                                        
 21 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR              1:15.03    1:16.34        
                  35.56     1:16.34 (40.78)                                        
 22 Raccioppi, Jake           15 TRS-MR               1:18.75    1:16.37        
                  36.11     1:16.37 (40.26)                                        
 23 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR           1:14.42    1:16.65        
                  37.19     1:16.65 (39.46)                                        
 24 Feigel, Bryan             15 NBS-MR               1:15.85    1:17.55        
                  36.72     1:17.55 (40.83)                                        
 25 Kereselidze, Nicholas     16 UNTRS-MR             1:13.49    1:18.20        
                  36.74     1:18.20 (41.46)                                        
 26 Lipiec, Andre             16 LBA-MR               1:45.00    1:18.22        
                  36.91     1:18.22 (41.31)                                        
 27 Melendez, Sammy           16 TRS-MR               1:14.02    1:18.65        
                  37.67     1:18.65 (40.98)                                        
 28 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               1:20.66    1:19.25        
                  37.86     1:19.25 (41.39)                                        
 29 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         1:32.89    1:19.43        
                  36.94     1:19.43 (42.49)                                        
 30 Cavotti, Parker           15 NDAC-MR              1:18.95    1:20.23        
                  37.11     1:20.23 (43.12)                                        
 31 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR         1:22.86    1:24.79        
                  39.75     1:24.79 (45.04)                                        
 32 Mills, Shane              13 Marlins-MR           1:30.67    1:27.75        
                  41.83     1:27.75 (45.92)                                        
 33 Sommer, Christopher       12 Aqua Gems-MR         1:33.96    1:30.50        
                  41.61     1:30.50 (48.89)                                        
 34 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              1:33.49    1:32.30        
                  43.64     1:32.30 (48.66)                                        
 35 Allen, Liam               10 Marlins-MR           1:29.89    1:35.81        
 36 Miklos, Joseph            16 TRS-MR               1:41.66    1:39.72        
                  46.45     1:39.72 (53.27)                                        
 37 Kellman, Alex             12 WSSC-MR              1:45.11    1:45.77        
                  47.51     1:45.77 (58.26)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean            19 LIAC-MR              2:05.34    2:22.85        
                  32.60     1:07.82 (35.22)     1:44.60 (36.78)     2:22.85 (38.25)
  2 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              2:26.11    2:25.80        
                  32.79     1:09.24 (36.45)     1:47.25 (38.01)     2:25.80 (38.55)
  3 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              2:16.53    2:27.35        
                  32.49     1:09.31 (36.82)     1:47.71 (38.40)     2:27.35 (39.64)
  4 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              2:27.48    2:30.93        
                  34.17     1:13.33 (39.16)     1:52.38 (39.05)     2:30.93 (38.55)
  5 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               2:30.35    2:31.53        
                  35.64     1:13.76 (38.12)     1:52.96 (39.20)     2:31.53 (38.57)
  6 Dykas, Trevor             13 NDAC-MR              2:37.71    2:38.70        
                  34.36     1:14.73 (40.37)     1:57.27 (42.54)     2:38.70 (41.43)
  7 Woods, Brendan            14 LBA-MR               2:50.86    2:41.22        
                  36.81     1:18.72 (41.91)     2:01.23 (42.51)     2:41.22 (39.99)
  8 Cannon, Matthew           13 LBA-MR               3:05.18    2:45.81        
                  37.64     1:20.35 (42.71)     2:04.22 (43.87)     2:45.81 (41.59)
  9 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               3:23.91    2:46.33        
                  37.10     1:19.97 (42.87)     2:03.27 (43.30)     2:46.33 (43.06)
 10 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               2:39.27    2:46.81        
                  37.64     1:19.30 (41.66)     2:03.05 (43.75)     2:46.81 (43.76)
 11 Rizzi, Jarrod             13 Dolphins-MR          3:04.00    2:51.02        
                  38.43     1:22.68 (44.25)     2:07.23 (44.55)     2:51.02 (43.79)
 12 Lent, Connor              13 LBA-MR               3:03.35    2:54.86        
                  39.72     1:26.29 (46.57)     2:12.28 (45.99)     2:54.86 (42.58)
 13 Britt, Nathan             12 NDAC-MR              3:00.11    2:55.82        
                  38.57     1:22.28 (43.71)     2:09.52 (47.24)     2:55.82 (46.30)
 -- Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              2:13.99         DQ        
      One hand touch
                  31.59     1:06.54 (34.95)     1:42.58 (36.04)          DQ (36.11)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven          17 NDAC-MR                52.03      55.29        
                  25.97       55.29 (29.32)                                        
  2 Carlino, Keith            17 RFAC-MR                51.86      55.38        
                  25.52       55.38 (29.86)                                        
  3 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR                53.26      55.79        
                  26.29       55.79 (29.50)                                        
  4 Attile, Trevor            15 RFAC-MR                56.06      58.03        
                  27.76       58.03 (30.27)                                        
  5 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR                57.24      58.33        
                  27.33       58.33 (31.00)                                        
  6 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR                59.10      59.20        
                  27.07       59.20 (32.13)                                        
  7 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR          1:04.61    1:00.04        
                  27.42     1:00.04 (32.62)                                        
  8 Broe, Charlie             15 NBS-MR               1:00.10    1:00.42        
                  28.56     1:00.42 (31.86)                                        
  9 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR                54.56    1:00.59        
                  28.41     1:00.59 (32.18)                                        
 10 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR               59.30    1:00.96        
                  28.83     1:00.96 (32.13)                                        
 11 Moore, Peter              16 Aqua Gems-MR         1:04.83    1:01.78        
                  28.63     1:01.78 (33.15)                                        
 12 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               1:05.55    1:02.13        
                  29.43     1:02.13 (32.70)                                        
 13 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         1:25.89    1:02.14        
                  28.74     1:02.14 (33.40)                                        
 14 Strand, Jonah             16 NDAC-MR                59.69    1:02.38        
                  28.84     1:02.38 (33.54)                                        
 15 Melendez, Sammy           16 TRS-MR               1:01.24    1:02.84        
                  29.02     1:02.84 (33.82)                                        
 16 Kurzum, Elie              15 WSSC-MR                56.19    1:03.09        
                  28.08     1:03.09 (35.01)                                        
 17 Loeffel, Austin           17 NDAC-MR                59.28    1:03.20        
                  29.40     1:03.20 (33.80)                                        
 18 Forino, Andrew            17 Aqua Gems-MR         1:02.69    1:03.71        
                  30.14     1:03.71 (33.57)                                        
 19 Galante, Joseph           15 NBS-MR               1:01.79    1:04.09        
                  29.57     1:04.09 (34.52)                                        
 19 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              1:04.39    1:04.09        
                  29.73     1:04.09 (34.36)                                        
 21 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              1:03.04    1:04.10        
                  29.88     1:04.10 (34.22)                                        
 22 Graziano, Nolan           17 NDAC-MR              1:03.50    1:04.70        
                  29.76     1:04.70 (34.94)                                        
 23 Raccioppi, Jake           15 TRS-MR                 58.73    1:05.09        
                  29.09     1:05.09 (36.00)                                        
 24 Grunewald, Zane           17 NBS-MR               1:09.01    1:05.21        
                  30.63     1:05.21 (34.58)                                        
 25 Czerwinski, Jay           16 Marlins-MR           1:04.60    1:05.37        
                  30.51     1:05.37 (34.86)                                        
 26 Feigel, Bryan             15 NBS-MR               1:05.80    1:05.54        
                  31.51     1:05.54 (34.03)                                        
 27 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         1:21.89    1:06.52        
                  30.90     1:06.52 (35.62)                                        
 28 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               1:04.67    1:06.94        
                  31.77     1:06.94 (35.17)                                        
 29 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              1:38.89    1:07.32        
                  30.17     1:07.32 (37.15)                                        
 30 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               1:14.73    1:08.04        
                  31.96     1:08.04 (36.08)                                        
 31 Klein, Chris              16 TRS-MR               1:13.69    1:09.75        
                  32.09     1:09.75 (37.66)                                        
 31 Lipiec, Andre             16 LBA-MR               1:45.00    1:09.75        
                  31.34     1:09.75 (38.41)                                        
 33 Devito, TJ                15 UNTRS-MR             1:11.87    1:10.37        
                  31.99     1:10.37 (38.38)                                        
 34 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               1:11.24    1:11.80        
                  32.35     1:11.80 (39.45)                                        
 35 Kereselidze, Nicholas     16 UNTRS-MR             1:05.43    1:12.75        
                  32.43     1:12.75 (40.32)                                        
 36 Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR         1:17.44    1:14.54        
                  33.30     1:14.54 (41.24)                                        
 37 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR         1:13.36    1:15.99        
                  35.50     1:15.99 (40.49)                                        
 38 Mills, Shane              13 Marlins-MR           1:21.40    1:22.50        
                  39.06     1:22.50 (43.44)                                        
 39 Stickle, Gage             11 NDAC-MR              1:27.54    1:22.60        
                  39.29     1:22.60 (43.31)                                        
 40 Allen, Liam               10 Marlins-MR           1:30.89    1:27.70        
                  40.27     1:27.70 (47.43)                                        
 41 Miklos, Joseph            16 TRS-MR               1:43.98    1:37.45        
                  45.36     1:37.45 (52.09)                                        
 -- Woehlke, Henry            16 Dolphins-MR          1:25.00         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              1:59.61    2:04.33        
                  27.86       59.13 (31.27)     1:31.30 (32.17)     2:04.33 (33.03)
  2 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              2:03.95    2:07.51        
                  28.31     1:00.82 (32.51)     1:34.38 (33.56)     2:07.51 (33.13)
  3 McCarthy, Michael         14 LBA-MR               2:06.07    2:10.69        
                  29.93     1:03.05 (33.12)     1:36.78 (33.73)     2:10.69 (33.91)
  4 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              2:15.20    2:14.63        
                  27.45     1:01.30 (33.85)     1:38.08 (36.78)     2:14.63 (36.55)
  5 Woods, Brendan            14 LBA-MR               2:17.85    2:21.30        
                  30.45     1:07.54 (37.09)     1:45.55 (38.01)     2:21.30 (35.75)
  6 Sheinberg, Kyle           13 LBA-MR               2:20.43    2:22.69        
                  32.33     1:09.22 (36.89)     1:46.53 (37.31)     2:22.69 (36.16)
  7 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               2:43.92    2:22.88        
                  32.58     1:09.26 (36.68)     1:47.46 (38.20)     2:22.88 (35.42)
  8 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR             2:16.55    2:26.81        
                  30.77     1:06.99 (36.22)     1:46.59 (39.60)     2:26.81 (40.22)
  9 Lent, Connor              13 LBA-MR               3:05.94    2:49.81        
                  36.97     1:23.09 (46.12)     2:07.53 (44.44)     2:49.81 (42.28)
 -- Sullivan, Sean            19 LIAC-MR              1:53.25         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              2:00.36    2:04.23        
                  27.11       59.24 (32.13)     1:36.31 (37.07)     2:04.23 (27.92)
  2 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              1:57.88    2:04.36        
                  26.63       59.91 (33.28)     1:35.38 (35.47)     2:04.36 (28.98)
  3 Campagna, Steven          17 NDAC-MR              1:59.40    2:06.42        
                  27.38       59.59 (32.21)     1:36.88 (37.29)     2:06.42 (29.54)
  4 Crumm, James              17 Aqua Gems-MR         2:07.58    2:07.83        
                  27.37     1:00.92 (33.55)     1:37.80 (36.88)     2:07.83 (30.03)
  5 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              2:09.35    2:09.35        
                  27.34     1:00.04 (32.70)     1:40.86 (40.82)     2:09.35 (28.49)
  6 Rosenkranz, Erik          17 RFAC-MR              2:00.31    2:10.69        
                  27.83     1:01.03 (33.20)     1:39.89 (38.86)     2:10.69 (30.80)
  7 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              2:08.69    2:12.91        
                  26.88       58.96 (32.08)     1:41.02 (42.06)     2:12.91 (31.89)
  8 Rodriguez, Michael        16 Dolphins-MR          2:14.99    2:13.12        
                  28.16     1:00.97 (32.81)     1:43.49 (42.52)     2:13.12 (29.63)
  9 Rodriguez, Matthew        16 RFAC-MR              2:11.60    2:13.35        
                  28.40     1:02.48 (34.08)     1:42.07 (39.59)     2:13.35 (31.28)
 10 Broe, Charlie             15 NBS-MR               2:14.31    2:15.55        
                  28.78     1:03.18 (34.40)     1:44.50 (41.32)     2:15.55 (31.05)
 11 Galante, Joseph           15 NBS-MR               2:11.95    2:16.63        
                  29.71     1:05.06 (35.35)     1:46.61 (41.55)     2:16.63 (30.02)
 12 Gottwig, Grant            16 Aqua Gems-MR         2:14.43    2:16.66        
                  30.03     1:03.01 (32.98)     1:46.22 (43.21)     2:16.66 (30.44)
 13 Bosse, Matthew            15 NBS-MR               2:24.48    2:18.35        
                  29.69     1:04.24 (34.55)     1:46.83 (42.59)     2:18.35 (31.52)
 14 Lockhart, Ryan            16 UNNBS-MR             2:10.10    2:19.43        
                  27.63     1:03.60 (35.97)     1:46.02 (42.42)     2:19.43 (33.41)
 15 Alderson, Patrick         17 RFAC-MR              2:00.30    2:20.26        
                  27.92     1:00.87 (32.95)     1:45.36 (44.49)     2:20.26 (34.90)
 16 Deutsch, Griffin          15 Aqua Gems-MR         2:43.89    2:20.99        
                  28.60     1:04.41 (35.81)     1:47.93 (43.52)     2:20.99 (33.06)
 17 Johnson, Thomas           15 NBS-MR               2:17.18    2:21.71        
                  34.25     1:09.63 (35.38)     1:50.81 (41.18)     2:21.71 (30.90)
 18 Hollander, Jacob          15 LBA-MR               2:22.96    2:22.65        
                  32.04     1:12.13 (40.09)     1:50.02 (37.89)     2:22.65 (32.63)
 19 Grunewald, Zane           17 NBS-MR               2:13.18    2:22.87        
                  31.86     1:07.20 (35.34)     1:49.15 (41.95)     2:22.87 (33.72)
 20 Mialma, Jonathan          15 NDAC-MR              2:22.51    2:23.63        
                  29.32     1:06.14 (36.82)     1:50.33 (44.19)     2:23.63 (33.30)
 21 Yozzo, Nicholas           15 NBS-MR               2:24.60    2:25.82        
                  32.43     1:08.48 (36.05)     1:53.80 (45.32)     2:25.82 (32.02)
 22 Pizzo, Alexander          16 Aqua Gems-MR         2:35.89    2:28.98        
                  30.06     1:07.89 (37.83)     1:53.72 (45.83)     2:28.98 (35.26)
 23 Gorman, Jack              15 NDAC-MR              2:28.92    2:28.99        
                  31.75     1:10.86 (39.11)     1:54.77 (43.91)     2:28.99 (34.22)
 24 Forino, Andrew            17 Aqua Gems-MR         2:22.45    2:29.05        
                  28.87     1:07.51 (38.64)     1:52.40 (44.89)     2:29.05 (36.65)
 25 Schuyler, Alexander       17 NBS-MR               2:33.75    2:35.73        
                  32.68     1:15.09 (42.41)     2:00.97 (45.88)     2:35.73 (34.76)
 26 Hallenbeck, Gabe          17 NDAC-MR              2:45.11    2:37.77        
                  31.18     1:11.24 (40.06)     2:00.74 (49.50)     2:37.77 (37.03)
 27 Mills, Shane              13 Marlins-MR           2:49.99    2:44.32        
                  36.72     1:18.88 (42.16)     2:07.32 (48.44)     2:44.32 (37.00)
 28 Iolonardi, Tristan        15 Aqua Gems-MR         2:46.02    2:47.12        
                  33.77     1:17.70 (43.93)     2:05.24 (47.54)     2:47.12 (41.88)
 29 Rizzi, Dominic            15 Dolphins-MR          2:47.36    2:50.75        
                  34.37     1:19.90 (45.53)     2:12.69 (52.79)     2:50.75 (38.06)
 30 Quinones Jr., D J         11 WSSC-MR              2:53.62    2:52.28        
                  36.95     1:18.56 (41.61)     2:12.95 (54.39)     2:52.28 (39.33)
 31 Rizzi, Matteo             11 Dolphins-MR          2:58.01    3:26.89        
                  50.02     1:41.19 (51.17)   2:41.96 (1:00.77)     3:26.89 (44.93)
 -- Pfohl, Matthew            16 Aqua Gems-MR         2:22.35         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  32.48     1:09.23 (36.75)     1:49.62 (40.39)          DQ (31.55)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean            19 LIAC-MR              3:59.61    4:19.94        
                  27.64       58.60 (30.96)     1:32.31 (33.71)     2:05.24 (32.93)
        2:41.99 (36.75)     3:19.11 (37.12)     3:50.09 (30.98)     4:19.94 (29.85)
  2 Alpay, Christopher        16 RFAC-MR              4:22.06    4:25.91        
                  28.00       59.62 (31.62)     1:34.03 (34.41)     2:07.79 (33.76)
        2:46.59 (38.80)     3:26.04 (39.45)     3:56.39 (30.35)     4:25.91 (29.52)
  3 Kelleher, Andrew          17 RFAC-MR              4:20.15    4:28.01        
                  27.62       59.65 (32.03)     1:35.15 (35.50)     2:10.35 (35.20)
        2:48.53 (38.18)     3:27.39 (38.86)     3:58.12 (30.73)     4:28.01 (29.89)
  4 Attile, Trevor            15 RFAC-MR              4:31.28    4:38.02        
                  28.74     1:00.04 (31.30)     1:36.42 (36.38)     2:12.47 (36.05)
        2:53.65 (41.18)     3:36.06 (42.41)     4:07.57 (31.51)     4:38.02 (30.45)
  5 Carlino, Keith            17 RFAC-MR              4:44.45    4:52.09        
                  27.36     1:00.16 (32.80)     1:36.58 (36.42)     2:12.04 (35.46)
        2:59.54 (47.50)     3:46.79 (47.25)     4:19.44 (32.65)     4:52.09 (32.65)
  6 Dwyer, Jack               12 WSSC-MR              6:19.95    5:29.41        
                  33.68     1:13.88 (40.20)     1:58.11 (44.23)     2:40.90 (42.79)
        3:28.71 (47.81)     4:18.56 (49.85)     4:54.70 (36.14)     5:29.41 (34.71)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:27.48    1:30.64        
     1) Rosenkranz, Erik 17             2) Alderson, Patrick 17           
     3) Alpay, Christopher 16           4) Carlino, Keith 17              
                  23.50       46.65 (23.15)     1:08.89 (22.24)     1:30.64 (21.75)
  2 Aqua Gems Swimming-MR  'A'                        1:38.43    1:34.48        
     1) Crumm, James 17                 2) Pfohl, Matthew 16              
     3) Deutsch, Griffin 15             4) Gottwig, Grant 16              
                  23.33       46.07 (22.74)     1:10.41 (24.34)     1:34.48 (24.07)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:36.50    1:38.58        
     1) Graziano, Nolan 17              2) Gorman, Jack 15                
     3) Mialma, Jonathan 15             4) Campagna, Steven 17            
                  25.03       51.18 (26.15)     1:15.99 (24.81)     1:38.58 (22.59)
  4 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:45.00    1:44.77        
     1) Woolley, Zach 14                2) Rodriguez, Michael 16          
     3) Coffin, Ricky 17                4) Rizzi, Jarrod 13               
                  27.69       50.25 (22.56)     1:16.89 (26.64)     1:44.77 (27.88)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:44.00         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Dykas, Trevor 13                2) Cavotti, Parker 15             
     3) Hallenbeck, Gabe 17             4) Econopouly, Elias 13           
                  26.95       52.78 (25.83)     1:19.66 (26.88)          DQ (26.65)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:48.08    1:41.71        
     1) Alderson, Patrick 17            2) Kelleher, Andrew 17            
     3) Carlino, Keith 17               4) Alpay, Christopher 16          
                  27.08       55.25 (28.17)     1:19.15 (23.90)     1:41.71 (22.56)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:46.00    1:43.34        
     1) Campagna, Steven 17             2) Loeffel, Austin 17             
     3) Strand, Jonah 16                4) Mialma, Jonathan 15            
                  25.71       55.50 (29.79)     1:22.26 (26.76)     1:43.34 (21.08)