Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/4/2012 12:43 PM
            2012 MR YMID Halloween Havoc - 10/27/2012 to 10/28/2012            
                              Sanction #: 121011                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT                17.72      18.87         20  
  2 Piacentino, Ashley   7 SMC-MR                 18.97      19.16         17  
  3 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      21.57      19.58         16  
  4 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        21.41      20.10         15  
  5 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        20.76      20.23         14  
  6 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                21.88      20.35         13  
  7 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            21.47      20.49         12  
  8 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            20.52      20.68         11  
  9 Bruckner, Mia G      7 GAEL-MR                30.93      20.71          9  
 10 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR      35.00      20.78          7  
 11 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR             28.00      21.27          6  
 12 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     23.18      21.67          5  
 13 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                19.86      22.12          4  
 14 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      19.65      22.40          3  
 15 Goldstein, Charley   6 Rivertown Rays-MR      45.00      22.62          2  
 16 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR        25.10      22.72          1  
 17 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR        30.00      22.89        
 18 Asa, Sara J          7 Rivertown Rays-MR      30.00      22.99        
 19 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR      28.52      23.17        
 20 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        23.17      23.46        
 21 Cekic, Kiara C       6 Rivertown Rays-MR      50.00      23.63        
 21 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR     30.00      23.63        
 23 Richman, Emma        7 SMC-MR                 25.60      23.79        
 24 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.94        
 25 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR        30.00      24.01        
 26 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR             30.00      24.08        
 27 Marmur, Sasha n      7 Flying Dolphins-MR     30.00      24.29        
 28 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR      45.00      24.53        
 29 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR      23.48      24.73        
 30 Edelman, Julianne    6 Rivertown Rays-MR    1:00.00      24.78        
 31 Deng, Jenny          7 Middies-MR             26.14      25.08        
 32 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR        26.79      25.39        
 33 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR     30.00      25.44        
 34 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR        30.00      25.86        
 35 Reiman, Grace L      6 GAEL-MR                32.99      26.13        
 36 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR             27.71      26.68        
 37 Barr, Fiona P        5 GAEL-MR                39.10      27.10        
 38 Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.31        
 39 Lin, Hannah          7 Middies-MR             27.96      27.67        
 40 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.69        
 41 Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR      45.00      27.72        
 42 Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR      45.00      28.28        
 43 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR        30.00      28.61        
 44 Harris, Sara V       6 GAEL-MR                45.99      28.91        
 45 Ketron, Emily A      5 Rivertown Rays-MR      45.00      29.25        
 46 Bussiere, Alice M    6 Middies-MR             35.00      29.26        
 47 Penn, Haley J        5 Rivertown Rays-MR      45.00      31.24        
 48 Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT      36.25        
 49 Euyoque, Nicole      5 Middies-MR             39.47      40.63        
 50 Abromavage, Remy     5 NYCC-MR                   NT      43.45        
 -- Penn, Carly E        5 Rivertown Rays-MR      55.00         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      46.57      40.06         20  
  2 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT                55.45      41.98         17  
  3 Kelly, Grace K       7 Silver Streaks-MR      50.11      42.03         16  
  4 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        47.73      42.95         15  
  5 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        52.00      44.29         14  
  6 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      48.26      44.79         13  
  7 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            44.67      45.03         12  
  8 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT                57.58      45.06         11  
  9 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR    1:25.00      46.25          9  
 10 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR             50.00      46.39          7  
 11 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      47.97          6  
 12 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR        50.28      48.13          5  
 13 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            46.07      48.38          3.5
 13 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     43.88      48.38          3.5
 15 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     55.32      49.16          2  
 16 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      50.15          1  
 17 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR                NT      51.71        
 18 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR      59.08      52.05        
 19 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      52.08        
 20 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      53.34        
 21 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      54.55        
 22 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR    1:45.00      54.66        
 23 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        50.28      55.29        
 24 Edelman, Julianne    6 Rivertown Rays-MR    1:55.00      56.10        
 25 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      58.50        
 26 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR      4:00.00      58.53        
 27 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR           1:00.00      58.68        
 28 Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR    2:00.00      59.23        
 29 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      59.70        
 30 Schneider, Juliet    7 Middies-MR           1:05.00    1:01.82        
 31 Sheridan, Rory       7 Silver Streaks-MR    1:00.11    1:02.00        
 32 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00    1:05.61        
 33 Lin, Hannah          7 Middies-MR           1:00.00    1:06.97        
 34 Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR      1:00.00    1:07.18        
 35 Penn, Haley J        5 Rivertown Rays-MR    1:55.00    1:07.75        
 36 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR    1:02.97    1:08.40        
 37 Ando, Risa           7 Middies-MR           1:03.88    1:12.34        
 38 Euyoque, Nicole      5 Middies-MR           1:05.00    1:20.04        
 39 Ketron, Emily A      5 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:29.97        
 40 Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT    1:30.70        
 -- Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR    1:55.00         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        24.78      22.00         18.5
  1 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT                24.32      22.00         18.5
  3 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      23.83      22.13         16  
  4 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT                24.40      22.41         15  
  5 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      23.87      22.62         14  
  6 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            24.54      22.72         13  
  7 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            24.61      23.06         12  
  8 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        25.12      24.00         11  
  9 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR        27.73      24.17          9  
 10 Norris, Katherine    7 GAEL-MR                26.63      24.45          7  
 11 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR      35.00      24.61          6  
 12 Asa, Sara J          7 Rivertown Rays-MR      30.00      24.73          5  
 13 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR             30.00      25.08          4  
 14 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR      26.66      25.32          3  
 15 Lin, Hannah          7 Middies-MR             27.36      25.45          2  
 16 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        25.78      25.51          1  
 17 Bussiere, Alice M    6 Middies-MR             38.00      25.59        
 18 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR        35.00      25.73        
 19 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR        35.00      25.78        
 20 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR             23.49      26.18        
 21 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.22        
 22 Goldstein, Charley   6 Rivertown Rays-MR      45.00      26.63        
 23 Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR      45.00      26.79        
 23 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR        30.20      26.79        
 25 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                31.99      26.91        
 26 Deng, Jenny          7 Middies-MR             29.97      27.05        
 27 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.24        
 28 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.58        
 29 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.94        
 30 Bruckner, Mia G      7 GAEL-MR                38.99      28.06        
 31 Edelman, Julianne    6 Rivertown Rays-MR    1:00.00      28.07        
 32 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR      28.46      28.54        
 33 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR     30.00      29.15        
 34 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR      45.00      29.18        
 35 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR             35.00      29.29        
 36 Richman, Emma        7 SMC-MR                 48.67      30.57        
 37 Cekic, Kiara C       6 Rivertown Rays-MR      50.00      32.14        
 38 Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR        35.00      32.20        
 39 Ketron, Emily A      5 Rivertown Rays-MR      45.00      32.44        
 40 Reiman, Grace L      6 GAEL-MR                37.88      35.21        
 41 Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT      35.40        
 42 Penn, Haley J        5 Rivertown Rays-MR      45.00      37.09        
 43 Barr, Fiona P        5 GAEL-MR                46.91      37.59        
 44 Euyoque, Nicole      5 Middies-MR             36.23      37.82        
 45 Abromavage, Remy     5 NYCC-MR                   NT      38.22        
 46 Harris, Sara V       6 GAEL-MR                45.99      38.78        
 -- Marmur, Sasha n      7 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR      45.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        58.53      46.16         20  
  2 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      54.42      47.35         17  
  3 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT              1:00.25      49.10         16  
  4 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     55.73      50.11         15  
  5 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            55.23      50.19         14  
  6 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      56.41      50.69         13  
  7 Kelly, Grace K       7 Silver Streaks-MR      54.11      51.07         12  
  8 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            50.41      51.78         11  
  9 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        58.41      52.33          9  
 10 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR      1:10.31      52.47          7  
 11 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR           1:00.00      53.67          6  
 12 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR    1:20.00      53.74          5  
 13 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        59.93      53.91          4  
 14 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT                58.23      55.36          3  
 15 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      56.12          2  
 16 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR           1:11.38      56.15          1  
 17 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      57.40        
 18 Edelman, Julianne    6 Rivertown Rays-MR    1:55.00      57.43        
 18 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR    1:45.00      57.43        
 20 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      58.21        
 21 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      58.63        
 22 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR    1:02.85    1:01.61        
 23 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:02.07        
 24 Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR    2:00.00    1:03.20        
 25 Sheridan, Rory       7 Silver Streaks-MR    1:10.11    1:03.41        
 26 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:03.48        
 27 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR           1:10.00    1:03.61        
 28 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:04.97        
 29 Lin, Hannah          7 Middies-MR           1:00.00    1:05.89        
 30 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:07.12        
 31 Ketron, Emily A      5 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:10.51        
 32 Euyoque, Nicole      5 Middies-MR           1:10.00    1:11.32        
 33 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:11.85        
 34 Penn, Haley J        5 Rivertown Rays-MR    1:55.00    1:13.68        
 35 Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT    1:16.13        
 36 Schneider, Juliet    7 Middies-MR           1:10.00    1:17.69        
 -- King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR    1:02.72         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR      1:10.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ando, Risa           7 Middies-MR           1:13.64         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR    1:55.00         NS        
 -- Furniss, Corinne J   7 Marlins Bgnw-MR        56.75         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR        25.10      26.54         20  
  2 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     30.96      26.71         17  
  3 McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR        32.78      27.02         16  
  4 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT                28.21      27.04         15  
  5 Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR      45.00      28.04         14  
  6 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     32.07      28.33         13  
  7 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT                29.02      28.65         12  
  8 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR        40.00      29.14         11  
  9 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR        40.00      30.29          9  
 10 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR        40.00      30.47          7  
 11 Stoica, Caterina M   6 Middies-MR             32.00      31.29          6  
 12 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR      32.21      32.30          5  
 13 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR        40.00      32.93          4  
 14 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR        34.21      32.98          3  
 15 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR        40.00      34.08          2  
 16 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      26.98      34.58          1  
 17 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR      35.00      35.82        
 18 Asa, Sara J          7 Rivertown Rays-MR      38.00      39.13        
 19 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR        40.00      39.94        
 20 Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR      45.00      40.39        
 21 Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR        40.00      45.77        
 -- Richman, Emma        7 SMC-MR                 29.35         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Cekic, Kiara C       6 Rivertown Rays-MR      50.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Goldstein, Charley   6 Rivertown Rays-MR      55.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Marmur, Sasha n      7 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Bruckner, Mia G      7 GAEL-MR                40.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Brennan, Jane E      5 Rivertown Rays-MR    1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Reiman, Grace L      6 GAEL-MR                45.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Alessandro, Tess   7 Rivertown Rays-MR      57.68      50.15         20  
  2 Sun, Julia           7 Marlins Bgnw-MR      1:17.53      50.56         17  
  3 Kelly, Grace K       7 Silver Streaks-MR      54.11      53.78         16  
  4 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR   1:10.66      57.23         15  
  5 Fassett, Charlotte   7 ZEUS-CT              1:07.00      57.69         14  
  6 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR         NT    1:00.77         13  
  7 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:01.62         12  
  8 Gerosa, Nicole C     7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:02.29         11  
  9 Daignault, Andie L   7 ZEUS-CT              1:05.23    1:02.43          9  
 10 Zorgman, Sunell      7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:02.83          7  
 11 Porteus, Mckenzie    7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:03.00          6  
 12 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR          1:33.09    1:05.51          5  
 13 Lichtenthal, Jorda   7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:05.89          4  
 14 Convery, Sarah A     7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:06.20          3  
 15 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:07.26          2  
 16 Chen, Joyce W        7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:08.89          1  
 17 D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:11.78        
 18 King, Aileen L       6 Rivertown Rays-MR    1:21.88    1:11.99        
 19 Brennan, Annabel D   7 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:12.19        
 20 Beicke, Jordan G     7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:12.79        
 21 Cole, Emily F        7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00    1:22.01        
 -- Mikesell, Sydney M   7 Rivertown Rays-MR    1:45.00         DQ        
 -- Lin, Hannah          7 Middies-MR           1:10.00         DQ        
 -- Tuncoglu, Sophie     6 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Stoica, Caterina M   6 Middies-MR           1:05.00         DQ        
 -- Schneider, Juliet    7 Middies-MR           1:15.00         DQ        
 -- Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Ando, Risa           7 Middies-MR           1:38.07         DQ        
 -- McLaughlin, Faith    7 Marlins Bgnw-MR      1:07.21         DQ        
 -- Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR               NT         DQ        
 -- Solomon, Mirabel K   6 Rivertown Rays-MR         NT         NS        
 -- Furniss, Corinne J   7 Marlins Bgnw-MR      1:05.96         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            23.79      23.68         20  
  2 Slive, Ellie R       7 Marlins Bgnw-MR        27.11      24.42         17  
  3 Siegel, Lily         7 Flying Dolphins-MR     27.60      24.82         16  
  4 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     30.42      25.17         15  
  5 Piacentino, Ashley   7 SMC-MR                 24.50      25.72         14  
  6 Hermann, Carly M     7 Flying Dolphins-MR     30.00      26.10         13  
  7 Ketron, Sara J       7 Rivertown Rays-MR      24.35      28.28         12  
  8 Bruno, Ava L         7 GAEL-MR                32.44      31.27         11  
  9 Deng, Jenny          7 Middies-MR             30.00      31.54          9  
 10 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR     30.00      31.76          7  
 11 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR             32.42      32.89          6  
 12 Gomprecht, Kristin   7 Middies-MR             35.00      33.58          5  
 -- Minchala, Kimberly   7 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bussiere, Alice M    6 Middies-MR             38.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Euyoque, Nicole      5 Middies-MR             46.39         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- D'Alessandro, Lena   6 Rivertown Rays-MR      49.31         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            25.77         DQ        
      Scissors kick
 -- Lin, Hannah          7 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     45.00      53.49         20  
  2 Mejia, Jazmine       6 Middies-MR                NT    1:05.31         17  
 
Girls 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Piacentino, Ashley   7 SMC-MR               2:05.65    1:47.57         20  
                   5.02   1:47.57 (1:42.55)                                        
  2 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR   1:30.50    1:57.16         17  
                   3.76   1:57.16 (1:53.40)                                        
  3 Norris, Katherine    7 GAEL-MR              2:01.14    2:05.53         16  
                  56.26   2:05.53 (1:09.27)                                        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        16.34      16.96         20  
  2 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                19.69      18.17         16  
  3 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR        30.00      18.26         17  
  4 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                17.23      18.58         15  
  5 Conrad, Sabrina L    8 Rivertown Rays-MR      45.00      18.84        
  6 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      20.33      18.88         14  
  7 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR        30.00      18.89         13  
  8 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        18.51      18.91         12  
  9 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      19.66      18.96         11  
 10 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                19.98      19.17          9  
 11 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        18.70      19.22          1  
 12 Bussiere, Eileen J   8 Middies-MR             16.91      19.28          7  
 13 Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                21.89      19.35          6  
 14 Harshman, Ella S     8 GAEL-MR                23.45      19.44          5  
 15 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00      19.49        
 16 Reich, Julia K       8 GAEL-MR                24.77      19.67          4  
 17 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        19.28      19.93          3  
 18 Koestler, Emma       8 Rivertown Rays-MR      45.00      19.96        
 19 Horney, Isabel       8 Middies-MR             18.26      20.29        
 20 Beninati, Gigi       8 SMC-MR                 22.67      20.32          2  
 21 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     21.26      20.72        
 22 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            24.98      21.02        
 23 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      21.07        
 24 Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        20.81      22.01        
 25 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                22.76      22.06        
 26 Hulme, Katie E       8 Marlins Bgnw-MR        21.50      22.09        
 27 Burke, Tierney R     8 Middies-MR             23.48      22.52        
 28 Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.96        
 29 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            22.28      23.19        
 30 Kaufman, Claire      8 Middies-MR             22.86      23.49        
 31 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR      45.00      23.51        
 32 Duncan, Lauren       8 Rivertown Rays-MR      35.00      23.58        
 33 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 23.60      24.24        
 34 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR        25.86      24.48        
 35 Coburn, Allison J    8 Middies-MR             28.00      25.49        
 36 Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.85        
 37 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR                26.93      26.71        
 37 Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.71        
 39 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      27.06        
 40 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.25        
 41 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR     30.00      28.06        
 42 Zitrin, Eliana       8 GAEL-MR                25.99      31.37        
 43 Kostadinov, Keira    8 Flying Dolphins-MR     30.00      31.75        
 -- Grillo, Lucy E       8 ZEUS-CT                18.54         NS        
 -- Donoghue, Maeve      8 Rivertown Rays-MR      21.51         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        33.82      33.33         20  
  2 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        35.90      34.47         17  
  3 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                38.06      37.69         16  
  4 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             40.86      38.09         15  
  5 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                43.18      38.62         14  
  6 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      46.54      38.74         13  
  7 Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                44.54      39.32         12  
  8 Peng, Natalie        8 Middies-MR             40.08      40.02         11  
  9 Cumello, Ava K       8 ZEUS-CT                42.24      40.17          9  
 10 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        44.98      40.28          7  
 11 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      40.29          6  
 12 Nadecki, Grace K     8 Marlins Bgnw-MR        46.00      41.65          5  
 13 Gaza, Claire         8 SMC-MR                 43.88      42.02          4  
 14 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                46.42      42.39          3  
 15 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        42.21      42.45          2  
 16 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        47.68      42.49          1  
 17 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 44.57      42.56        
 18 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      45.62      42.93        
 19 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      43.04        
 20 Loria, Tessa         8 GAEL-MR                57.88      43.55        
 21 Horney, Isabel       8 Middies-MR             43.81      43.65        
 22 Grasso, Emily        8 SMC-MR                 55.00      44.29        
 23 DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                49.16      44.49        
 24 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                47.28      44.64        
 25 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      44.80        
 26 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 46.32      45.43        
 27 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     54.81      46.02        
 28 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  49.23      46.42        
 29 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            48.64      48.35        
 30 Zhu, Kailing         8 Middies-MR           1:00.00      49.26        
 31 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                51.16      49.33        
 32 Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        47.33      50.10        
 33 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            46.93      50.28        
 34 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      50.40        
 35 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR    1:35.00      50.68        
 36 Campbell, Alissa E   8 Silver Streaks-MR      51.83      53.33        
 37 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR      1:03.32      53.91        
 38 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR              1:02.21      57.50        
 39 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.77        
 40 Lally, Sophia K      8 Middies-MR           1:00.00    1:00.08        
 41 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            56.13    1:00.69        
 42 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00    1:04.79        
 43 Coburn, Allison J    8 Middies-MR           1:00.00    1:06.18        
 44 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:06.88        
 -- Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         NS        
 -- Lefever, Katie       8 GAEL-MR                55.71         NS        
 -- Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR     47.81         NS        
 -- Isabella, Molly      8 SMC-MR                 56.00         NS        
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         NS        
 -- Brennan, Caroline    8 HS-MR                  53.20         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        19.44      17.68         20  
  2 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR        35.00      19.35         17  
  3 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        20.38      19.67         16  
  4 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             20.47      19.70         15  
  5 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                21.58      20.87         14  
  6 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                22.48      21.09         13  
  7 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        24.23      21.15         12  
  8 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      24.43      21.48         11  
  9 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 20.62      21.72          9  
 10 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        21.51      21.85          7  
 11 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                25.87      21.87          6  
 12 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.02          5  
 13 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                23.64      22.31          4  
 14 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        22.52      22.54          3  
 15 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR        35.00      22.61          2  
 16 Horney, Isabel       8 Middies-MR             22.70      22.69          1  
 17 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                22.70      22.73        
 18 Edwards, Madison     8 SMC-MR                 20.60      22.79        
 19 Cumello, Ava K       8 ZEUS-CT                23.02      23.02        
 20 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 20.60      23.24        
 21 DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                26.56      23.26        
 22 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     24.32      23.36        
 23 Zhu, Kailing         8 Middies-MR             23.72      23.60        
 24 Grasso, Emily        8 SMC-MR                 30.00      23.62        
 25 Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                22.59      23.83        
 26 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            26.36      23.99        
 27 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      25.78      24.16        
 28 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR     30.00      24.31        
 29 Brennan, Caroline    8 HS-MR                  26.00      24.36        
 30 Loria, Tessa         8 GAEL-MR                37.88      24.94        
 31 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      24.97        
 32 Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        23.82      24.99        
 33 Nadecki, Grace K     8 Marlins Bgnw-MR        26.81      25.08        
 34 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  24.66      25.38        
 35 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.58        
 36 Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.99        
 37 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR      45.00      26.00        
 38 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR        25.61      26.24        
 39 Safire, Lily         8 Silver Streaks-MR      26.96      26.28        
 40 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            28.60      26.30        
 41 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR               NT      26.89        
 42 Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR     30.00      27.18        
 43 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR                34.41      27.38        
 44 Lally, Sophia K      8 Middies-MR             30.00      27.89        
 45 Campbell, Alissa E   8 Silver Streaks-MR      26.02      29.62        
 46 Isabella, Molly      8 SMC-MR                 32.00      32.10        
 47 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      32.30        
 48 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR     30.00      33.17        
 49 Coburn, Allison J    8 Middies-MR             30.00      38.28        
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        39.77      36.68         17  
  2 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             44.53      41.83         16  
  3 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR      1:05.00      43.79         15  
  4 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                51.04      44.45         14  
  5 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                51.99      45.10         13  
  6 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                53.15      46.61         12  
  7 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        47.83      47.46         11  
  8 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      52.06      47.68          9  
  9 Harshman, Ella S     8 GAEL-MR                58.99      47.81          7  
 10 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR      1:05.00      49.23          6  
 11 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        51.75      49.83          5  
 12 Beninati, Gigi       8 SMC-MR                 52.68      50.26          4  
 13 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      57.32      50.42          3  
 14 DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                56.34      51.40          2  
 15 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            53.13      51.69          1  
 16 Burke, Tierney R     8 Middies-MR             58.82      52.04        
 17 Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      56.32        
 18 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR    1:35.00      56.91         20  
 19 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR      1:02.67      57.85        
 20 Koestler, Emma       8 Rivertown Rays-MR    1:45.00      58.73        
 21 Duncan, Lauren       8 Rivertown Rays-MR    1:20.00    1:00.01        
 22 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR          1:04.86    1:05.76        
 23 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR              1:23.88    1:08.29        
 24 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR      1:05.00    1:08.84        
 25 Zitrin, Eliana       8 GAEL-MR              1:30.47    1:20.15        
 26 Coburn, Allison J    8 Middies-MR           1:10.00    1:21.69        
 -- Conrad, Sabrina L    8 Rivertown Rays-MR    1:25.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Grillo, Lucy E       8 ZEUS-CT              1:08.00         NS        
 -- Donoghue, Maeve      8 Rivertown Rays-MR      56.11         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                21.83      23.10         20  
  2 Nadecki, Grace K     8 Marlins Bgnw-MR        24.53      23.89         17  
  3 Grasso, Emily        8 SMC-MR                 33.60      24.28         15.5
  3 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      24.29      24.28         15.5
  5 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        24.88      24.35         14  
  6 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        24.65      24.44         13  
  7 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.99         12  
  8 Peng, Natalie        8 Middies-MR             25.60      26.30         11  
  9 Cumello, Ava K       8 ZEUS-CT                23.67      26.31          9  
 10 Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                33.56      26.63          7  
 11 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        25.38      26.73          6  
 12 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 24.21      26.81          5  
 13 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                25.25      27.02          4  
 14 Brennan, Caroline    8 HS-MR                  27.12      27.34          3  
 15 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR     30.00      28.41          2  
 16 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR        40.00      28.49          1  
 17 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        29.05      28.71        
 18 Zhu, Kailing         8 Middies-MR             28.19      29.39        
 19 Gaza, Claire         8 SMC-MR                 32.19      29.48        
 20 Isabella, Molly      8 SMC-MR                 35.45      29.63        
 21 Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        29.42      30.18        
 22 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR        40.00      30.37        
 23 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                   NT      30.70        
 24 Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR      45.00      30.75        
 25 Campbell, Alissa E   8 Silver Streaks-MR      35.11      31.03        
 26 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR     30.00      31.52        
 27 Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR     30.00      31.90        
 28 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            39.35      32.18        
 29 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                31.71      32.21        
 30 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      32.26        
 31 Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR        40.00      32.76        
 32 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                29.57      33.03        
 33 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            34.78      34.10        
 34 Safire, Lily         8 Silver Streaks-MR      36.11      34.38        
 35 Goncalves, Claudia   8 GAEL-MR                   NT      34.50        
 36 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR        34.76      35.88        
 -- Coburn, Allison J    8 Middies-MR             33.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                27.32         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Loria, Tessa         8 GAEL-MR                42.33         DQ        
      Scissors kick
 -- St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Edwards, Madison     8 SMC-MR                 34.20         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Morello, Kelly       8 SMC-MR                 38.65         DQ        
      Scissors kick
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 -- Lefever, Katie       8 GAEL-MR                30.40         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        44.78      43.00         20  
  2 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                47.33      44.55         17  
  3 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      47.20         16  
  4 Peng, Natalie        8 Middies-MR             55.39      50.08         15  
  5 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR    1:01.73      50.59         14  
  6 Rabasco, Sara E      8 Rivertown Rays-MR      54.82      50.68         13  
  7 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      56.13         12  
  8 Reich, Julia K       8 GAEL-MR              1:02.43      57.54         11  
  9 Hulme, Katie E       8 Marlins Bgnw-MR        59.91      58.05          9  
 10 Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.67          7  
 11 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.94          6  
 12 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:02.07          5  
 13 Burke, Tierney R     8 Middies-MR           1:00.78    1:02.32          4  
 14 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:04.33          3  
 15 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                59.13    1:15.40          2  
 -- Beninati, Gigi       8 SMC-MR               1:11.20         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Roche, Melanie       8 SMC-MR               1:10.10         DQ        
      One hand touch
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR   1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 -- St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT              1:09.23         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Pulkkinen, Charlot   8 GAEL-MR                52.99         DQ        
      One hand touch
 -- Harshman, Ella S     8 GAEL-MR              1:02.88         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kostadinov, Keira    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Zitrin, Eliana       8 GAEL-MR              1:31.82         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   8 Marlins Bgnw-MR        18.31      18.86         20  
  2 Horney, Isabel       8 Middies-MR             23.22      21.45         17  
  3 Bussiere, Eileen J   8 Middies-MR             19.49      21.60         16  
  4 Paez, Isabella S     8 Marlins Bgnw-MR        35.00      21.99         15  
  5 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR        22.28      22.08         14  
  6 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                21.28      22.14         13  
  7 Smith, Lexi K        8 Marlins Bgnw-MR        24.25      22.31         12  
  8 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR     24.50      22.39         11  
  9 Peng, Natalie        8 Middies-MR             20.86      22.43          9  
 10 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             20.00      22.65          7  
 11 Zhu, Emma            8 Marlins Bgnw-MR        35.00      22.84          6  
 12 Sheehan, Caroline    8 ZEUS-CT                22.98      22.97          5  
 13 Torcasio, Alyssa N   8 ZEUS-CT                28.23      23.09          4  
 14 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            26.38      23.54          3  
 15 McQuaid, Morgan K    8 ZEUS-CT                26.41      23.76          2  
 16 Conrad, Sabrina L    8 Rivertown Rays-MR      45.00      23.90          1  
 17 Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR     25.88      24.65        
 18 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.93        
 19 Hulme, Katie E       8 Marlins Bgnw-MR        29.19      27.17        
 20 Magee, Reed E        8 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.30        
 21 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR     30.00      27.34        
 22 DeCesare, Abigail    8 ZEUS-CT                24.56      27.52        
 23 Reddy, Elisabeth A   8 Marlins Bgnw-MR        31.31      29.12        
 24 Koestler, Emma       8 Rivertown Rays-MR      45.00      29.24        
 25 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      30.38        
 26 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 28.61      30.45        
 27 Kinlin, Charlotte    8 Flying Dolphins-MR     30.00      32.79        
 28 Duncan, Lauren       8 Rivertown Rays-MR      55.00      36.23        
 29 Kostadinov, Keira    8 Flying Dolphins-MR     30.00      37.64        
 -- Kaufman, Claire      8 Middies-MR             30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Coburn, Allison J    8 Middies-MR             30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR        26.67         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stone, Caroline G    8 Rivertown Rays-MR      45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     25.79         DQ        
      One hand touch
 -- Reich, Julia K       8 GAEL-MR                38.99         DQ        
      One hand touch
 -- Hardy, Alexis        8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Aydemir, Lian        8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lubin, Della R       8 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Grillo, Lucy E       8 ZEUS-CT                27.96         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR        40.25      37.29         20  
  2 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR             45.00      44.87         17  
  3 Peng, Natalie        8 Middies-MR             51.53      48.72         16  
  4 Kuduk, Norah         8 Rivertown Rays-MR      57.55      49.36         15  
  5 Horney, Isabel       8 Middies-MR             50.00      49.69         14  
  6 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  59.00      52.08         13  
  7 Gaza, Claire         8 SMC-MR               1:01.50      52.22         12  
  8 Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      56.42         11  
  9 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      58.00          9  
 10 Verona, Quinn        8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:08.65          7  
 -- Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         NS        
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nierhoff, Luisa      8 Marlins Bgnw-MR      1:19.86    1:22.17         20  
                  37.22     1:22.17 (44.95)                                        
  2 Lopez-Ryan, Brookl   8 Middies-MR           1:43.66    1:34.16         17  
  3 Peng, Natalie        8 Middies-MR           1:41.02    1:35.47         16  
  4 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                   NT    1:40.34         15  
                   3.58   1:40.34 (1:36.76)                                        
  5 Fitzgerald, Alexan   8 Marlins Bgnw-MR      1:46.41    1:43.41         14  
  6 Bussiere, Eileen J   8 Middies-MR           1:50.00    1:43.70         13  
  7 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR   1:55.37    1:48.33         12  
                  48.04   1:48.33 (1:00.29)                                        
  8 Horney, Isabel       8 Middies-MR           1:45.00    1:50.51         11  
                  50.17   1:50.51 (1:00.34)                                        
  9 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR   2:10.75    1:57.32          9  
                  54.23   1:57.32 (1:03.09)                                        
 10 Brown, Annie R       8 Flying Dolphins-MR   2:00.00    1:59.53          7  
                  55.23   1:59.53 (1:04.30)                                        
 -- Wasserman, Rebecca   8 Flying Dolphins-MR   2:00.00         DQ        
      Did not finish - Misc
                  55.13          DQ (33.25)                                        
 -- Goodwin, Payton A    8 Marlins Bgnw-MR      2:08.80         DQ        
      One hand touch - fly
                  59.64        DQ (1:09.62)                                        
 -- Donoghue, Maeve      8 Rivertown Rays-MR    1:51.75         NS        
 -- Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                   NT         NS        
                   4.64                                                            
 -- Kaufman, Claire      8 Middies-MR           2:15.00         NS        
                   7.29                                                            
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Middies Swimming-MR  'A'                    1:05.42    1:10.36         40  
     1) Bussiere, Eileen J 8            2) Burke, Tierney R 8             
     3) Peng, Natalie 8                 4) Lopez-Ryan, Brooklyn 8         
  2 Zeus Swim Team-CT  'A'                      1:11.46    1:13.01         34  
     1) Daignault, Andie L 7            2) Fassett, Charlotte M 7         
     3) DeCesare, Abigail C 8           4) Sheehan, Caroline E 8          
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:21.15    1:17.73         32  
     1) Rabasco, Sara E 8               2) Conrad, Sabrina L 8            
     3) Kuduk, Norah 8                  4) Ketron, Sara J 7               
  4 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT    1:20.48         30  
     1) McKibben, Morgan J 8            2) St. Jean, Ryleigh A 8          
     3) Siegel, Lily 7                  4) St. Jean, Ryann A 8            
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:29.25    1:24.17         28  
     1) Rosario, Tykai N 8              2) Martinez, Zussette 8           
     3) Murillo, Lauren S 7             4) Pineda, Aislynn L 7            
  6 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                  NT    1:27.36         26  
     1) Duncan, Lauren 8                2) Stone, Caroline G 8            
     3) D'Alessandro, Lena G 6          4) D'Alessandro, Tessa M 7        
  7 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:14.76    1:27.70         24  
     1) Radford, Tess E 8               2) Kostadinov, Keira 8            
     3) Brown, Annie R 8                4) Wasserman, Rebecca I 8         
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:53.88    1:29.01         22  
     1) Pulkkinen, Charlotte I 8        2) Norris, Katherine C 7          
     3) Goncalves, Claudia A 8          4) Barr, Fiona P 5                
  9 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    1:33.25         18  
     1) Horney, Isabel 8                2) Kaufman, Claire 8              
     3) Coburn, Allison J 8             4) Mejia, Jazmine 6               
 10 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'C'               NT    1:37.66         14  
     1) Feinblatt, Alison g 7           2) Song, Lauren 8                 
     3) Verona, Quinn 8                 4) Wineski, Nadia 7               
 11 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    1:54.76         12  
     1) Bussiere, Alice M 6             2) Gomprecht, Kristina N 7        
     3) Lin, Hannah 7                   4) Minchala, Kimberly N 7         
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      1:26.05    1:26.17         40  
     1) Daignault, Andie L 7            2) Sheehan, Caroline E 8          
     3) Cumello, Ava K 8                4) Fassett, Charlotte M 7         
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:17.30    1:28.16         34  
     1) Mejia, Jazmine 6                2) Peng, Natalie 8                
     3) Lopez-Ryan, Brooklyn 8          4) Horney, Isabel 8               
                  54.16     1:28.16 (34.00)                                        
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:32.45    1:33.59         32  
     1) Stone, Caroline G 8             2) Rabasco, Sara E 8              
     3) Ketron, Sara J 7                4) Kuduk, Norah 8                 
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:42.11    1:41.29         30  
     1) Rosario, Tykai N 8              2) Marin, Alyssa A 8              
     3) Pineda, Aislynn L 7             4) Murillo, Lauren S 7            
  5 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                  NT    1:44.25         28  
     1) King, Aileen L 6                2) D'Alessandro, Tessa M 7        
     3) Mikesell, Sydney M 7            4) Edelman, Julianne 6            
                8:50.69         1:44.25 ( )                                        
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:18.63    2:00.47         26  
     1) Morello, Kelly 8                2) Hodor, Lily 8                  
     3) Gaza, Claire 8                  4) Edwards, Madison 8             
                  54.20   2:00.47 (1:06.27)                                        
  7 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:17.94         24  
     1) Minchala, Kimberly N 7          2) Lin, Hannah 7                  
     3) Ando, Risa 7                    4) Coburn, Allison J 8            
                8:53.17         2:17.94 ( )                                        
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT         DQ        
     1) Hermann, Carly M 7              2) Wasserman, Rebecca I 8         
     3) Verona, Quinn 8                 4) St. Jean, Ryleigh A 8          
                9:06.32              DQ ( )                                        
 -- Middies Swimming-MR  'B'                         NT         DQ        
     1) Lally, Sophia K 8               2) Zhu, Kailing 8                 
     3) Schneider, Juliet R 7           4) Gomprecht, Kristina N 7        
                8:30.55          DQ (19.58)                                        
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:19.81         DQ        
     1) Siegel, Lily 7                  2) McKibben, Morgan J 8           
     3) Feinblatt, Alison g 7           4) St. Jean, Ryann A 8            
                  54.80          DQ (38.15)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT                33.19      32.19        
  2 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR        35.85      32.56        
  3 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR        33.54      32.64        
  4 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT                33.66      32.95          1  
  5 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT                34.56      33.95        
  6 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT                36.93      34.37         12  
  7 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR        36.39      34.46          8  
  8 Leroy, Helena        9 GAEL-MR                35.65      34.92          8  
  9 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                39.96      35.24         13  
 10 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT                36.54      35.28        
 11 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT                34.69      35.35        
 12 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR        36.76      36.04        
 13 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 34.68      36.14        
 14 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR        39.79      36.19         17  
 15 Piacentino, Isabel  10 SMC-MR                 37.50      36.31        
 16 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            38.34      36.74          3  
 16 McGetrick, Erin E    9 Marlins Bgnw-MR        38.59      36.74        
 18 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                42.89      37.25        
 19 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR        36.35      37.31          5  
 20 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR                40.99      37.43        
 21 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR                36.85      37.72        
 22 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT                39.96      37.82          2  
 23 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR        40.71      37.94        
 23 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR                 37.41      37.94        
 25 Parizot, Victoria    9 ZEUS-CT                41.97      38.52        
 26 Williams, Elise     10 NYCC-MR                43.06      38.54        
 27 Costello, Arden O    9 Middies-MR             40.00      38.61         14  
 28 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR        41.49      39.09        
 29 Lin, Erica          10 Middies-MR             42.20      39.43        
 30 Lind, Olivia         9 SMC-MR                 40.63      39.89         16  
 31 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR                44.45      40.17          6  
 32 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR        42.29      40.55        
 33 DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT                45.24      40.68        
 34 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT      40.76        
 35 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR        41.61      40.97        
 36 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR        43.05      41.31        
 37 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            40.58      41.34        
 38 Winston, Eva C      10 GAEL-MR                43.14      41.74        
 39 Yu, Wenting          9 GAEL-MR                43.67      41.80        
 40 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            41.97      42.91        
 41 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT                40.36      43.07          4  
 42 Levitt, Hannah R     9 ZEUS-CT                52.34      44.68        
 43 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            41.31      44.77         20  
 44 Weitzen, Shana       9 SMC-MR                 36.67      45.08        
 45 Hu, Amy              9 Middies-MR             48.89      45.62        
 46 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR                44.76      46.15         11  
 47 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT                43.11      46.40        
 48 Zhang, Catherine X   9 Middies-MR             43.38      46.48        
 49 Diaz, Averie N       9 GAEL-MR                49.78      47.44        
 50 Lee, Sophia         10 SMC-MR                 40.60      47.83         15  
 51 Fedor, Maggie I      9 ZEUS-CT                58.99      48.45        
 52 MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT                52.22      49.81        
 53 Fitzgerald, Mary C  10 NYCC-MR                   NT      49.93        
 54 Bulfamante, Anna C  10 Middies-MR             53.44      51.01        
 55 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR             48.27      51.18        
 56 Chatterjee, Anika    9 Middies-MR             55.00      52.97        
 57 Zitrin, Gillian     10 GAEL-MR                53.75      54.90        
 58 Needham, Caitlin     9 Middies-MR             54.65      55.22        
 59 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT                54.03      57.06        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT              1:12.79    1:10.21         20  
                  33.70     1:10.21 (36.51)                                        
  2 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT              1:15.33    1:11.24         17  
                  34.38     1:11.24 (36.86)                                        
  3 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT              1:17.41    1:12.64         16  
                  34.41     1:12.64 (38.23)                                        
  4 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR              1:21.72    1:14.11         15  
                  34.22     1:14.11 (39.89)                                        
  5 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR      1:15.78    1:14.70         14  
                  34.46     1:14.70 (40.24)                                        
  6 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR              1:20.03    1:14.79         13  
                  36.17     1:14.79 (38.62)                                        
  7 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR      1:17.90    1:15.53         12  
                  35.90     1:15.53 (39.63)                                        
  8 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR      1:24.75    1:16.06         11  
                  37.04     1:16.06 (39.02)                                        
  9 Garofolo, Brianna    9 SMC-MR               1:22.42    1:16.68          9  
                  37.18     1:16.68 (39.50)                                        
 10 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT              1:21.76    1:17.40          7  
                  37.38     1:17.40 (40.02)                                        
 11 Leroy, Helena        9 GAEL-MR              1:20.62    1:20.01          6  
                  37.57     1:20.01 (42.44)                                        
 12 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT              1:28.56    1:20.28          5  
                  38.31     1:20.28 (41.97)                                        
 13 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT              1:19.75    1:20.46          4  
                  38.22     1:20.46 (42.24)                                        
 14 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR      1:22.91    1:21.57          3  
                  38.79     1:21.57 (42.78)                                        
 15 Culhane, Dana        9 SMC-MR               1:37.00    1:22.12          2  
                  39.33     1:22.12 (42.79)                                        
 16 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR      1:24.59    1:22.15          1  
                  39.44     1:22.15 (42.71)                                        
 17 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:31.31    1:22.81        
                  39.92     1:22.81 (42.89)                                        
 18 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:31.48    1:23.61        
                  41.71     1:23.61 (41.90)                                        
 19 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:34.42    1:24.70        
                  40.97     1:24.70 (43.73)                                        
 20 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    1:24.73        
                  40.56     1:24.73 (44.17)                                        
 21 Orlando, Alexandra   9 GAEL-MR              1:25.37    1:24.85        
                  40.78     1:24.85 (44.07)                                        
 22 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR      1:29.42    1:25.24        
                  40.64     1:25.24 (44.60)                                        
 23 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR      1:28.32    1:25.42        
                  40.19     1:25.42 (45.23)                                        
 24 Howard, Charlotte   10 GAEL-MR              1:54.60    1:25.86        
                  39.06     1:25.86 (46.80)                                        
 25 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR              1:30.99    1:26.95        
                  41.16     1:26.95 (45.79)                                        
 26 Mejia, Stephani      9 Middies-MR           1:38.31    1:27.05        
                  39.50     1:27.05 (47.55)                                        
 27 Hon, Fion            9 HS-MR                1:22.14    1:27.23        
                  40.32     1:27.23 (46.91)                                        
 28 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT    1:27.46        
                  41.75     1:27.46 (45.71)                                        
 29 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR      1:27.29    1:27.84        
                  40.97     1:27.84 (46.87)                                        
 30 Cuevas, Emilia R    10 ZEUS-CT              1:33.55    1:28.08        
                  40.82     1:28.08 (47.26)                                        
 31 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR              1:35.44    1:29.44        
                  40.00     1:29.44 (49.44)                                        
 32 Bergamini, Sara E    9 GAEL-MR              1:26.52    1:29.64        
                  42.93     1:29.64 (46.71)                                        
 33 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT              1:37.48    1:29.89        
                  42.93     1:29.89 (46.96)                                        
 34 Costello, Arden O    9 Middies-MR           1:35.00    1:30.25        
                  42.95     1:30.25 (47.30)                                        
 35 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR      1:31.02    1:30.52        
                  42.20     1:30.52 (48.32)                                        
 36 Yu, Wenting          9 GAEL-MR              1:42.10    1:30.75        
                  44.03     1:30.75 (46.72)                                        
 37 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:36.03    1:30.80        
                  42.41     1:30.80 (48.39)                                        
 38 DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT              1:41.25    1:30.99        
                  43.52     1:30.99 (47.47)                                        
 39 Bolino, Anna C       9 HS-MR                1:40.19    1:31.13        
                  44.11     1:31.13 (47.02)                                        
 40 Kelly, Alanna M      9 Silver Streaks-MR    1:40.01    1:31.37        
                  43.19     1:31.37 (48.18)                                        
 41 Duver, Sophia E     10 Silver Streaks-MR    2:01.43    1:31.73        
                  41.67     1:31.73 (50.06)                                        
 42 Clark-Deutsch, Sha   9 Silver Streaks-MR    1:34.36    1:32.34        
                  43.39     1:32.34 (48.95)                                        
 43 Mainiero, Sophia L   9 Silver Streaks-MR    1:38.43    1:32.51        
                  41.28     1:32.51 (51.23)                                        
 44 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR      1:38.25    1:33.15        
                  43.74     1:33.15 (49.41)                                        
 45 Bryggman, Riley      9 SMC-MR               1:40.00    1:33.69        
                  44.90     1:33.69 (48.79)                                        
 46 Wilson, Victoria R   9 GAEL-MR              1:27.89    1:34.19        
                  43.97     1:34.19 (50.22)                                        
 47 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:38.55    1:34.63        
                  43.70     1:34.63 (50.93)                                        
 48 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT              1:31.70    1:35.19        
                  43.60     1:35.19 (51.59)                                        
 49 Lin, Erica          10 Middies-MR           1:39.73    1:35.71        
                  46.78     1:35.71 (48.93)                                        
 50 Sheridan, Ally      10 Silver Streaks-MR    1:43.78    1:36.11        
                  48.35     1:36.11 (47.76)                                        
 51 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:36.36        
                  44.68     1:36.36 (51.68)                                        
 52 Minozzi, Marissa L   9 Silver Streaks-MR    1:36.92    1:37.89        
                  44.97     1:37.89 (52.92)                                        
 53 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          1:35.85    1:38.24        
                  46.90     1:38.24 (51.34)                                        
 54 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR              1:32.11    1:38.81        
                  47.34     1:38.81 (51.47)                                        
 55 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR              1:43.38    1:40.24        
                  45.83     1:40.24 (54.41)                                        
 56 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:39.32    1:40.87        
                  47.32     1:40.87 (53.55)                                        
 57 Moschetta, Magdale   9 Middies-MR           1:40.00    1:41.26        
                  50.48     1:41.26 (50.78)                                        
 58 Canty, Christina E   9 GAEL-MR              1:44.75    1:44.21        
                  49.53     1:44.21 (54.68)                                        
 59 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT              1:45.57    1:45.47        
                  48.90     1:45.47 (56.57)                                        
 60 Hu, Amy              9 Middies-MR                NT    1:47.04        
                  47.85     1:47.04 (59.19)                                        
 61 Fedor, Maggie I      9 ZEUS-CT              2:00.89    1:47.24        
                  50.24     1:47.24 (57.00)                                        
 62 Finn, Molly K        9 HS-MR                1:51.44    1:48.73        
                  51.29     1:48.73 (57.44)                                        
 63 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:37.78    1:49.28        
                  52.34     1:49.28 (56.94)                                        
 64 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR      1:50.21    1:51.94        
                  46.89   1:51.94 (1:05.05)                                        
 65 Rodriguez, Anna V   10 Middies-MR           1:50.00    1:52.85        
                  51.95   1:52.85 (1:00.90)                                        
 66 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           2:10.98    1:54.42        
                  53.81   1:54.42 (1:00.61)                                        
 67 Gagnon, Chloe E     10 Middies-MR           1:50.00    1:56.28        
                  54.58   1:56.28 (1:01.70)                                        
 68 MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              1:32.12    1:56.56        
                  51.34   1:56.56 (1:05.22)                                        
 69 Gottesman, Zoe P     9 GAEL-MR              2:16.64    1:56.68        
                  50.78   1:56.68 (1:05.90)                                        
 70 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              2:00.23    2:05.52        
                  58.85   2:05.52 (1:06.67)                                        
 71 Odell, Samantha      9 SMC-MR               1:50.00    2:05.91        
                  55.56   2:05.91 (1:10.35)                                        
 72 Meiselman, Rachel   10 Middies-MR           1:55.00    2:09.48        
                  56.07   2:09.48 (1:13.41)                                        
 73 Needham, Caitlin     9 Middies-MR           2:00.00    2:28.47        
                1:00.25   2:28.47 (1:28.22)                                        
 -- Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              1:30.41         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT                38.63      36.57         20  
  2 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT                40.43      37.31         17  
  3 Garofolo, Brianna    9 SMC-MR                 37.74      37.62         16  
  4 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR        39.68      38.05         15  
  5 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR                40.49      38.59         14  
  6 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR        42.35      38.93         13  
  7 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT                39.05      38.99         12  
  8 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR        43.00      39.46         11  
  9 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR                43.50      39.65          9  
 10 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT                40.18      39.67          7  
 11 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR        42.36      40.10          6  
 12 Hon, Fion            9 HS-MR                  42.12      40.20          5  
 13 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT                47.73      40.72          4  
 14 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                42.31      41.24          3  
 15 Williams, Elise     10 NYCC-MR                46.15      41.26          2  
 16 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 40.00      41.84          1  
 17 Leroy, Helena        9 GAEL-MR                49.85      41.96        
 18 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT                40.50      42.25        
 19 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR        43.38      42.31        
 20 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            45.36      43.06        
 21 Orlando, Alexandra   9 GAEL-MR                45.02      43.08        
 22 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR        44.93      43.24        
 23 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR        45.51      43.41        
 24 Howard, Charlotte   10 GAEL-MR                53.83      43.60        
 25 Cuevas, Emilia R    10 ZEUS-CT                43.61      43.71        
 26 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR                45.66      44.10        
 27 Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 50.95      44.40        
 28 Bolino, Anna C       9 HS-MR                  46.12      44.69        
 29 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR        47.08      45.11        
 29 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT                47.53      45.11        
 31 Costello, Arden O    9 Middies-MR             50.00      45.22        
 32 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT      45.33        
 33 Finn, Molly K        9 HS-MR                  48.47      45.53        
 34 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR        50.17      46.02        
 35 Yu, Wenting          9 GAEL-MR                48.87      46.31        
 36 Kelly, Alanna M      9 Silver Streaks-MR      55.55      46.57        
 36 DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT                52.26      46.57        
 38 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 45.11      46.74        
 39 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT                48.13      46.77        
 40 Duver, Sophia E     10 Silver Streaks-MR      46.94      46.94        
 41 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR                48.77      47.09        
 42 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR        50.90      47.28        
 43 Wilson, Victoria R   9 GAEL-MR                53.37      47.58        
 44 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR        55.00      47.62        
 45 Mainiero, Sophia L   9 Silver Streaks-MR      46.67      47.78        
 46 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            45.78      47.84        
 47 Lin, Erica          10 Middies-MR             54.58      49.61        
 48 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR        52.46      49.62        
 49 Clark-Deutsch, Sha   9 Silver Streaks-MR      52.40      49.66        
 50 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            48.46      49.78        
 51 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 48.60      49.88        
 52 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            51.73      50.35        
 52 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            49.57      50.35        
 54 Canty, Christina E   9 GAEL-MR                56.43      50.98        
 55 Gottesman, Zoe P     9 GAEL-MR                56.69      51.45        
 56 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR                57.69      51.56        
 57 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR                59.22      52.12        
 58 Minozzi, Marissa L   9 Silver Streaks-MR      52.81      52.21        
 59 Bergamini, Sara E    9 GAEL-MR                54.76      52.93        
 60 MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              1:03.12      53.67        
 61 Driesen, Allie       9 SMC-MR                 57.28      55.26        
 62 Sheridan, Ally      10 Silver Streaks-MR    1:01.09      56.53        
 63 Henriksson, Emma V   9 GAEL-MR              1:12.99      58.01        
 64 Fedor, Maggie I      9 ZEUS-CT              1:02.36      58.04        
 65 Hu, Amy              9 Middies-MR                NT      58.09        
 66 Moschetta, Magdale   9 Middies-MR             50.00      58.77        
 67 Odell, Samantha      9 SMC-MR                 52.11      59.79        
 68 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           1:02.47    1:00.50        
 69 Gagnon, Chloe E     10 Middies-MR           1:05.20    1:04.81        
 70 Needham, Caitlin     9 Middies-MR           1:03.39    1:06.63        
 -- Rodriguez, Anna V   10 Middies-MR             53.44         DQ        
      Did not finish
 -- Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT                53.76         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              1:00.74         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Meiselman, Rachel   10 Middies-MR           1:18.23         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Eforo, Danielle      9 GAEL-MR                49.46         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR              1:14.60    1:16.40         20  
                  37.86     1:16.40 (38.54)                                        
  2 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT              1:23.68    1:17.83         17  
                  38.30     1:17.83 (39.53)                                        
  3 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR      1:23.27    1:22.92         16  
                  40.64     1:22.92 (42.28)                                        
  4 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT              1:21.67    1:23.56         15  
                  40.92     1:23.56 (42.64)                                        
  5 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT              1:28.34    1:23.61         14  
                  41.06     1:23.61 (42.55)                                        
  6 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR      1:33.00    1:26.65         13  
                  41.38     1:26.65 (45.27)                                        
  7 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:36.98    1:26.96         12  
                  41.40     1:26.96 (45.56)                                        
  8 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:38.78    1:27.79         11  
                1:29.73         1:27.79 ( )                                        
  9 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR      1:28.88    1:28.17          9  
                  42.24     1:28.17 (45.93)                                        
 10 Piacentino, Isabel  10 SMC-MR               1:49.25    1:31.40          6  
                  43.16     1:31.40 (48.24)                                        
 11 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT              1:50.39    1:32.89          5  
                  44.75     1:32.89 (48.14)                                        
 12 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:43.69    1:34.20          4  
                  46.28     1:34.20 (47.92)                                        
 13 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    1:35.51          3  
                  45.07     1:35.51 (50.44)                                        
 14 Mejia, Stephani      9 Middies-MR                NT    1:35.70          2  
                  45.90     1:35.70 (49.80)                                        
 15 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR      1:37.62    1:39.50          1  
                  47.39     1:39.50 (52.11)                                        
 16 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:47.30    1:40.26        
                  49.25     1:40.26 (51.01)                                        
 17 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT              1:55.66    1:41.68        
                  49.91     1:41.68 (51.77)                                        
 18 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT              1:29.03    1:43.11          7  
                  42.60   1:43.11 (1:00.51)                                        
 19 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:43.07    1:43.61        
                  50.62     1:43.61 (52.99)                                        
 20 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT              1:55.89    1:43.85        
                  49.69     1:43.85 (54.16)                                        
 21 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR      1:52.80    1:45.00        
                  49.86     1:45.00 (55.14)                                        
 22 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:43.36    1:48.82        
                  52.63     1:48.82 (56.19)                                        
 23 Zhang, Catherine X   9 Middies-MR           2:00.00    1:49.64        
                  54.98     1:49.64 (54.66)                                        
 24 Lin, Erica          10 Middies-MR           2:04.24    1:50.75        
                  53.79     1:50.75 (56.96)                                        
 25 Weitzen, Shana       9 SMC-MR               1:50.26    1:53.56        
                  53.78     1:53.56 (59.78)                                        
 26 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR      1:40.00    1:55.65        
                  56.55     1:55.65 (59.10)                                        
 27 Diaz, Averie N       9 GAEL-MR              2:12.33    1:55.71        
                  53.10   1:55.71 (1:02.61)                                        
 28 Levitt, Hannah R     9 ZEUS-CT              2:00.34    1:55.88        
                  52.64   1:55.88 (1:03.24)                                        
 29 Chatterjee, Anika    9 Middies-MR                NT    1:59.08        
 30 Lee, Sophia         10 SMC-MR               1:51.70    2:00.04        
                  57.36   2:00.04 (1:02.68)                                        
 31 Hu, Amy              9 Middies-MR                NT    2:02.48        
 32 Bulfamante, Anna C  10 Middies-MR                NT    2:07.88        
 33 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           2:15.00    2:08.01        
                1:01.56   2:08.01 (1:06.45)                                        
 34 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              2:15.00    2:10.00        
                1:02.69   2:10.00 (1:07.31)                                        
 -- Costello, Arden O    9 Middies-MR           1:45.00         DQ        
                  51.96          DQ (55.73)                                        
 -- Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR      1:47.66         DQ        
                  49.80          DQ (54.31)                                        
 -- DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT              1:52.37         DQ        
                  46.20          DQ (50.80)                                        
 -- Fitzgerald, Mary C  10 NYCC-MR                   NT         NS        
                2:12.86                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garofolo, Brianna    9 SMC-MR                 41.93      41.66         20  
  2 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT                45.77      44.44         17  
  3 Pulkkinen, Anneke   10 GAEL-MR                47.69      44.78         15  
  4 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                48.09      45.63         14  
  5 Regan, Elizabeth    10 GAEL-MR                44.80      45.70         13  
  6 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR        48.36      46.34         12  
  7 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR        47.68      46.43         11  
  8 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR        46.59      46.80          9  
  9 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR        49.33      47.01          7  
 10 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR        50.24      47.31          6  
 11 Howard, Charlotte   10 GAEL-MR                56.57      47.83          5  
 12 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR                52.33      48.26          4  
 13 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR        53.12      48.46          3  
 14 Hon, Fion            9 HS-MR                  52.21      48.85          2  
 15 Duver, Sophia E     10 Silver Streaks-MR      54.34      48.94          1  
 16 Yu, Wenting          9 GAEL-MR                56.05      49.14        
 17 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR        55.02      49.71        
 18 Wilson, Victoria R   9 GAEL-MR                56.45      49.75        
 19 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT      49.96        
 20 Bruno, Ally G       10 GAEL-MR                59.04      50.05        
 21 Kelly, Alanna M      9 Silver Streaks-MR      56.23      50.13        
 22 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR        50.32      50.27         16  
 23 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT                54.87      50.49        
 24 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 50.49      50.58        
 25 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            53.25      50.85        
 26 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR        54.15      51.75        
 27 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT      52.04        
 28 Clark-Deutsch, Sha   9 Silver Streaks-MR      53.66      52.18        
 29 Cuevas, Emilia R    10 ZEUS-CT                56.47      52.24        
 30 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            52.57      52.39        
 31 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT                56.00      52.51        
 32 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 52.04      52.53        
 33 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 50.60      52.69        
 34 Lin, Erica          10 Middies-MR             55.23      52.85        
 35 Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR        52.93      53.35        
 36 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            53.73      53.40        
 37 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR              1:05.08      53.87        
 38 Canty, Christina E   9 GAEL-MR                54.53      53.89        
 39 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR        50.29      54.24        
 40 Bolino, Anna C       9 HS-MR                  55.82      55.34        
 41 Mejia, Stephani      9 Middies-MR                NT      55.43        
 42 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT                55.69      55.58        
 43 Orlando, Alexandra   9 GAEL-MR                54.94      55.59        
 44 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            54.73      56.23        
 45 Finn, Molly K        9 HS-MR                  56.42      56.93        
 46 Mainiero, Sophia L   9 Silver Streaks-MR    1:00.11      57.65        
 47 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR        59.16      57.93        
 48 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR              1:04.65      58.38        
 49 Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT      58.51        
 50 Driesen, Allie       9 SMC-MR                 58.25      58.55        
 51 Minozzi, Marissa L   9 Silver Streaks-MR    1:02.16      59.82        
 52 Gottesman, Zoe P     9 GAEL-MR              1:08.15    1:00.37        
 53 Bergamini, Sara E    9 GAEL-MR              1:04.37    1:01.77        
 54 Hu, Amy              9 Middies-MR           1:06.06    1:02.58        
 55 Sheridan, Ally      10 Silver Streaks-MR    1:01.11    1:04.11        
 56 Bryggman, Riley      9 SMC-MR               1:08.20    1:04.68        
 57 Costello, Arden O    9 Middies-MR             55.00    1:04.77        
 58 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              1:05.36    1:05.32        
 59 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           1:02.56    1:05.86        
 60 Odell, Samantha      9 SMC-MR               1:08.60    1:24.10        
 -- MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              1:14.12         DQ        
 -- Needham, Caitlin     9 Middies-MR           1:10.00         DQ        
 -- Rodriguez, Anna V   10 Middies-MR           1:07.90         DQ        
 -- Moschetta, Magdale   9 Middies-MR           1:02.34         DQ        
 -- Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:01.20         DQ        
 -- Gagnon, Chloe E     10 Middies-MR           1:05.59         DQ        
 -- Henriksson, Emma V   9 GAEL-MR              1:23.99         DQ        
 -- Meiselman, Rachel   10 Middies-MR             59.58         DQ        
 -- Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              1:01.80         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT              1:40.46    1:33.78         13  
                  45.17     1:33.78 (48.61)                                        
  2 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR              1:55.66    1:38.58         12  
                  47.31     1:38.58 (51.27)                                        
  3 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:53.61    1:50.70         11  
                  52.78     1:50.70 (57.92)                                        
  4 Heffern, Amelia A    9 ZEUS-CT              2:10.36    1:51.06         16  
                   4.24   1:51.06 (1:46.82)                                        
  5 Lin, Erica          10 Middies-MR                NT    1:51.27          9  
                  52.18     1:51.27 (59.09)                                        
  6 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR      1:55.16    1:51.69          7  
                  51.48   1:51.69 (1:00.21)                                        
  7 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT    1:51.95          6  
                  52.76     1:51.95 (59.19)                                        
  8 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT              2:05.60    1:52.09         20  
  9 Zhang, Catherine X   9 Middies-MR           2:05.00    1:52.26         17  
                   3.84   1:52.26 (1:48.42)                                        
 10 Culhane, Dana        9 SMC-MR               1:44.00    1:54.09          5  
                  54.67     1:54.09 (59.42)                                        
 11 Mejia, Stephani      9 Middies-MR                NT    1:54.20          1  
                  54.12   1:54.20 (1:00.08)                                        
 12 Winston, Eva C      10 GAEL-MR              2:21.53    1:58.13          4  
                  56.51   1:58.13 (1:01.62)                                        
 13 Murray, Elizabeth    9 GAEL-MR              2:01.99    2:03.27          3  
                  56.84   2:03.27 (1:06.43)                                        
 14 Chatterjee, Anika    9 Middies-MR                NT    2:05.81          2  
                  58.96   2:05.81 (1:06.85)                                        
 15 Diaz, Averie N       9 GAEL-MR              2:10.99    2:09.60         14  
 16 Lee, Sophia         10 SMC-MR               1:59.67    2:10.72        
                1:02.32   2:10.72 (1:08.40)                                        
 17 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              2:08.37    2:10.90         15  
                   4.64   2:10.90 (2:06.26)                                        
 -- MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              2:02.12         DQ        
      One hand touch
                   6.42        DQ (2:10.01)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR                35.28      35.62         14  
  2 Wohl, Kate A         9 Marlins Bgnw-MR        38.43      39.34         15  
  3 Posner, Kathryn G    9 Marlins Bgnw-MR        39.13      39.76         13  
  4 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 43.00      39.93         12  
  5 Arnold, Lauren R     9 Marlins Bgnw-MR        39.89      40.08         11  
  6 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR        44.32      41.17         16  
  7 McGetrick, Erin E    9 Marlins Bgnw-MR        43.67      41.57          9  
  8 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            54.86      42.01          7  
  9 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT      42.22          6  
 10 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT                42.88      42.40          5  
 11 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR        46.08      42.90          4  
 12 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            47.96      43.87          3  
 13 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT                48.41      45.12          2  
 14 Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT                56.64      45.32          1  
 15 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR        45.99      45.42         17  
 16 Eforo, Danielle      9 GAEL-MR              1:03.98      47.26        
 17 Yu, Wenting          9 GAEL-MR                49.65      47.33        
 18 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR                 46.27      48.58        
 19 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR        47.53      48.85        
 20 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 45.00      49.34         20  
 21 Lind, Olivia         9 SMC-MR                 50.67      49.50        
 22 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR        46.17      49.97        
 23 Gilbertson, Rhiann   9 ZEUS-CT              1:07.55      51.10        
 24 DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT                59.44      54.82        
 25 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            58.46      55.78        
 26 Weitzen, Shana       9 SMC-MR                 50.67      59.90        
 27 Smith, MaryAlice G   9 ZEUS-CT              1:10.22    1:01.31        
 28 Chatterjee, Anika    9 Middies-MR           1:00.00    1:04.22        
 -- Hu, Amy              9 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Levitt, Hannah R     9 ZEUS-CT              1:32.15         DQ        
      Scissors kick
 -- Parizot, Victoria    9 ZEUS-CT                55.36         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Fitzgerald, Mary C  10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Paruvangada, Anany   9 Marlins Bgnw-MR        58.71         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT              1:45.86    1:28.56         20  
                  40.05     1:28.56 (48.51)                                        
  2 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT              1:48.15    1:29.62         17  
                  40.47     1:29.62 (49.15)                                        
  3 Shopovick, Sophia    9 UN-YM                     NT    1:41.49         16  
                  45.15     1:41.49 (56.34)                                        
  4 Mejia, Stephani      9 Middies-MR                NT    1:42.03         15  
                  44.65     1:42.03 (57.38)                                        
  5 Pasiakos, Anna C    10 ZEUS-CT              2:10.36    1:44.55         14  
                  47.00     1:44.55 (57.55)                                        
  6 Popielarz, Victori  10 ZEUS-CT              1:41.18    1:44.60         13  
                  47.57     1:44.60 (57.03)                                        
 -- DeCesare, Grace A   10 ZEUS-CT              1:00.23         DQ        
                1:00.22        DQ (1:05.10)                                        
 -- Stidolph, Katherin   9 ZEUS-CT              2:20.99         DQ        
                  46.19          DQ (57.47)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      10 GAEL-MR              1:20.53    1:19.50         20  
                  34.98     1:19.50 (44.52)                                        
  2 Reinoso, Pamela P    9 ZEUS-CT              1:31.76    1:21.38         17  
                  37.47     1:21.38 (43.91)                                        
  3 Daignault, Lauren   10 ZEUS-CT              1:26.17    1:25.59         16  
                  38.97     1:25.59 (46.62)                                        
  4 Sheehan, Catherine  10 ZEUS-CT              1:32.53    1:29.14         15  
                  43.56     1:29.14 (45.58)                                        
  5 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:32.75    1:29.15         14  
                  41.18     1:29.15 (47.97)                                        
  6 McGetrick, Erin E    9 Marlins Bgnw-MR      1:31.09    1:30.32         13  
                  41.26     1:30.32 (49.06)                                        
  7 Desiderio, Sarah P   9 Marlins Bgnw-MR      1:33.16    1:31.77         12  
                  43.65     1:31.77 (48.12)                                        
  8 Piacentino, Isabel  10 SMC-MR               1:45.66    1:33.50         11  
                  44.04     1:33.50 (49.46)                                        
  9 Marshall, Eileen C  10 GAEL-MR              1:32.77    1:33.95          9  
                  44.64     1:33.95 (49.31)                                        
 10 Hill, Yasmin S       9 Marlins Bgnw-MR      1:38.63    1:34.46          7  
                  44.77     1:34.46 (49.69)                                        
 11 Hallac, Anna C       9 Marlins Bgnw-MR      1:36.05    1:34.83          6  
                  46.53     1:34.83 (48.30)                                        
 12 Leroy, Helena        9 GAEL-MR              1:47.34    1:35.43          5  
                  44.09     1:35.43 (51.34)                                        
 13 Williams, Jasmine    9 NYCC-MR                   NT    1:36.09          4  
 14 Kazibwe, Marie N     9 Marlins Bgnw-MR      1:36.91    1:38.58          3  
                  45.92     1:38.58 (52.66)                                        
 15 Johansson, Hannah   10 ZEUS-CT              1:50.32    1:39.92          2  
                  46.52     1:39.92 (53.40)                                        
 16 Greenstein, Jessie   9 Marlins Bgnw-MR      1:41.26    1:39.98          1  
                  46.10     1:39.98 (53.88)                                        
 17 Yu, Wenting          9 GAEL-MR              1:58.72    1:40.84        
                  48.01     1:40.84 (52.83)                                        
 18 Mejia, Stephani      9 Middies-MR           1:50.25    1:41.20        
                  46.64     1:41.20 (54.56)                                        
 19 Blakeslee, Kaitlin   9 Marlins Bgnw-MR      1:33.49    1:41.74        
                  49.38     1:41.74 (52.36)                                        
 20 Hoffman, Taylor     10 SMC-MR               1:46.13    1:42.29        
                  50.14     1:42.29 (52.15)                                        
 21 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          2:01.45    1:42.74        
                  46.51     1:42.74 (56.23)                                        
 22 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          1:45.37    1:43.38        
                  45.85     1:43.38 (57.53)                                        
 23 Costello, Arden O    9 Middies-MR           1:45.00    1:45.54        
                  50.86     1:45.54 (54.68)                                        
 24 Alami, Quinny C      9 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:46.36        
                  51.66     1:46.36 (54.70)                                        
 25 Coffino, Cate        9 Marlins Bgnw-MR      1:52.06    1:49.52        
                  50.39     1:49.52 (59.13)                                        
 26 O'Hare, Lilly F      9 GAEL-MR              2:21.70    2:00.43        
                  58.37   2:00.43 (1:02.06)                                        
 27 Zelman, Alexandra    9 Middies-MR           2:10.00    2:13.99        
                1:03.30   2:13.99 (1:10.69)                                        
 -- Parizot, Victoria    9 ZEUS-CT              2:04.95         DQ        
                  49.76          DQ (54.84)                                        
 -- Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Needham, Caitlin     9 Middies-MR           2:15.00         DQ        
                1:26.44        DQ (1:29.19)                                        
 -- Bulfamante, Anna C  10 Middies-MR                NT         DQ        
 -- Fedor, Maggie I      9 ZEUS-CT                   NT         NS        
 -- Chatterjee, Anika    9 Middies-MR           2:15.00         NS        
 -- MacDonald, Katheri   9 ZEUS-CT              1:45.13         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:16.10    2:10.65         40  
     1) Sheehan, Catherine I 10         2) Pasiakos, Anna C 10            
     3) Daignault, Lauren E 10          4) Reinoso, Pamela P 9            
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:25.66    2:26.03         34  
     1) Eforo, Danielle 9               2) Leroy, Helena 9                
     3) O'Hare, Lilly F 9               4) Shannon, Kayla 10              
  3 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:29.41    2:30.63         32  
     1) Popielarz, Victoria A 10        2) Gilbertson, Rhianna S 9        
     3) Johansson, Hannah S 10          4) Stidolph, Katherine E 9        
  4 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:35.00    2:34.74         30  
     1) Fitzgerald, Mary Catherine E 10 2) Williams, Jasmine 9            
     3) Williams, Elise 10              4) Brennan, Hope E 9              
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    2:03.52    2:36.52         28  
     1) Costello, Arden O 9             2) Mejia, Stephani 9              
     3)                                 4) Lin, Erica 10                  
  6 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:36.77    2:41.40         26  
     1) Murray, Elizabeth 9             2) Pulkkinen, Charlotte I 8       
     3) Yu, Wenting 9                   4) Diaz, Averie N 9               
  7 Zeus Swim Team-CT  'C'                      2:44.53    2:42.23         24  
     1) Parizot, Victoria 9             2) DeCesare, Grace A 10           
     3) Levitt, Hannah R 9              4) Heffern, Amelia A 9            
  8 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:42.20    2:44.24         22  
     1) Chan, Alina M 10                2) Pineda, Ryleigh E 9            
     3) Ramos, Samantha 10              4) Castro, Emily 10               
  9 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    3:13.92         18  
     1) Chatterjee, Anika 9             2) Needham, Caitlin 9             
     3) Zelman, Alexandra L 9           4) Zhang, Catherine X 9           
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:40.89    2:36.03         40  
     1) Daignault, Lauren E 10          2) Sheehan, Catherine I 10        
     3) Reinoso, Pamela P 9             4) Pasiakos, Anna C 10            
                  38.55     1:23.13 (44.58)     2:01.45 (38.32)     2:36.03 (34.58)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   3:14.85    2:44.68         34  
     1) Orlando, Alexandra M 9          2) Wilson, Victoria R 9           
     3) Pulkkinen, Anneke 10            4) Regan, Elizabeth 10            
                  41.88     1:31.83 (49.95)     2:13.17 (41.34)     2:44.68 (31.51)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:28.50    2:47.77         32  
     1) Culhane, Dana 9                 2) Singleton, Jada 9              
     3) Garofolo, Brianna 9             4) McDermott, Carmel 9            
                  40.30     1:31.96 (51.66)     2:10.03 (38.07)     2:47.77 (37.74)
  4 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:55.89    2:52.99         30  
     1) Johansson, Hannah S 10          2) Gilbertson, Rhianna S 9        
     3) Popielarz, Victoria A 10        4) Stidolph, Katherine E 9        
                  42.95     1:33.26 (50.31)     2:16.35 (43.09)     2:52.99 (36.64)
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      3:03.96    2:59.34         28  
     1) Chan, Alina M 10                2) Marin, Briana O 9              
     3) Pineda, Ryleigh E 9             4) Castro, Emily 10               
                  53.07     1:39.69 (46.62)     2:23.44 (43.75)     2:59.34 (35.90)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                        3:05.62    3:02.10         26  
     1) Brennan, Maeve T 8              2) Finn, Molly K 9                
     3) Hon, Fion 9                     4) Bolino, Anna C 9               
                  49.80     1:48.45 (58.65)     2:23.67 (35.22)     3:02.10 (38.43)
  7 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            3:18.27    3:02.51         24  
     1) Duver, Sophia E 10              2) Kelly, Alanna M 9              
     3) Mainiero, Sophia L 9            4) Clark-Deutsch, Sharin J 9      
                  50.19     1:34.52 (44.33)     2:23.29 (48.77)     3:02.51 (39.22)
  8 Middies Swimming-MR  'A'                    2:18.57    3:03.09         22  
     1) Costello, Arden O 9             2)                                
     3) Mejia, Stephani 9               4) Lin, Erica 10                  
                  46.34     1:36.88 (50.54)     2:34.53 (57.65)     3:03.09 (28.56)
  9 Zeus Swim Team-CT  'C'                      3:19.59    3:19.46         18  
     1) Cuevas, Emilia R 10             2) Heffern, Amelia A 9            
     3) DeCesare, Grace A 10            4) Fedor, Maggie I 9              
                  42.30     1:35.77 (53.47)     2:31.80 (56.03)     3:19.46 (47.66)
 10 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    3:46.09         14  
     1) Gagnon, Chloe E 10              2) Hu, Amy 9                      
     3) Moschetta, Magdalene 9          4) Zelman, Alexandra L 9          
                1:03.40     2:02.79 (59.39)     2:55.84 (53.05)     3:46.09 (50.25)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:50.00         DQ        
     1) Robilotti, Mia P 8              2) Williams, Jasmine 9            
     3) Brennan, Hope E 9               4) Williams, Elise 10             
                  46.49     1:34.65 (48.16)     2:15.42 (40.77)          DQ (37.47)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT                30.03      29.19         20  
  2 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT                29.94      29.22         17  
  3 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             29.53      29.93         16  
  4 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                31.92      30.77         15  
  5 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT                30.89      30.80         14  
  6 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT                29.97      30.86         13  
  7 Wu, Yifei           12 NYCC-MR                30.37      31.20         12  
  8 Chatterjee, Anoush  12 ZEUS-CT                30.87      31.60         11  
  9 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR                34.00      31.61          9  
 10 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT                32.39      31.63          7  
 11 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT                32.26      31.86          6  
 12 Piacentino, Victor  11 SMC-MR                 32.26      32.02          5  
 13 Choksi, Nikita S    12 Middies-MR             32.51      32.12          4  
 14 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT                32.29      32.17          2.5
 14 Wong, Madeline      12 NYCC-MR                36.67      32.17          2.5
 16 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR                 33.04      33.12          1  
 17 Victory, Maggie     11 2012-MR                32.35      33.13        
 18 Brew, Maggie C      11 Middies-MR             32.48      33.23        
 19 Appelbaum, Julia R  12 2012-MR                34.53      33.36        
 20 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            33.02      33.50        
 21 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT      33.51        
 22 Grotta, Lindsey     11 SMC-MR                 33.58      33.53        
 23 Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT      33.75        
 24 Patterson, Erin M   12 Middies-MR             34.85      33.83        
 24 Bayer, Cally        12 Middies-MR             34.97      33.83        
 26 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            32.82      33.89        
 27 Weaver, Maggie M    12 GAEL-MR                38.77      33.92        
 28 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT                37.88      34.13        
 29 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                34.08      34.17        
 30 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR                33.52      34.45        
 31 Daniel, Alexis      11 Middies-MR             34.98      34.56        
 32 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 33.31      34.85        
 33 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR                34.63      35.01        
 34 Zhang, Deborah Y    11 Middies-MR             34.77      35.23        
 35 Wang, Grace S       11 Middies-MR             36.26      35.25        
 36 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT      35.93        
 37 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR             34.62      36.10        
 38 Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR             39.67      36.15        
 39 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT                34.45      36.51        
 40 Begley, Molly       11 SMC-MR                 38.26      36.96        
 41 Chan, Rachel        11 Middies-MR             50.00      37.34        
 42 Galarza, Michaela   11 Middies-MR             37.97      37.45        
 43 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR             37.84      37.49        
 44 Lerner, Charlotte   11 SMC-MR                    NT      37.71        
 45 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            37.37      38.96        
 46 Shein, Lilian       11 Middies-MR                NT      39.16        
 47 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT                40.00      40.57        
 48 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT                42.36      41.20        
 49 Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT                40.00      41.39        
 50 Knight, Maggie V    11 GAEL-MR                38.78      43.22        
 51 Andrade, Amanda N   12 Middies-MR             45.00      53.01        
 52 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT                55.00      55.80        
 -- Hall, Emma M        14 Middies-MR                NT     X55.88        
 -- Chatterjee, Ananya  11 Middies-MR             52.02         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:00.11      59.50         20  
                  28.61       59.50 (30.89)                                        
  2 Lemischak, Allison  12 Silver Streaks-MR    1:00.83    1:01.66         17  
                  29.94     1:01.66 (31.72)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:02.78    1:02.23         16  
                  29.86     1:02.23 (32.37)                                        
  4 Lai, Stephanie R    12 UNNYC-MR             1:01.06    1:02.75         15  
                  29.90     1:02.75 (32.85)                                        
  5 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT              1:03.88    1:03.52         14  
                  30.08     1:03.52 (33.44)                                        
  6 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT              1:04.84    1:04.20         13  
                  31.27     1:04.20 (32.93)                                        
  7 Cagliostro, Eva R   12 GAEL-MR              1:05.32    1:04.77         12  
                  31.64     1:04.77 (33.13)                                        
  8 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:06.10    1:06.22         11  
                  31.60     1:06.22 (34.62)                                        
  9 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT              1:07.14    1:06.75          9  
                  32.26     1:06.75 (34.49)                                        
 10 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:06.53    1:07.51          7  
                  31.68     1:07.51 (35.83)                                        
 11 Seward, Mackenzie   11 GAEL-MR              1:10.83    1:07.62          6  
                  32.50     1:07.62 (35.12)                                        
 12 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:08.02    1:07.65          5  
                  33.49     1:07.65 (34.16)                                        
 13 Morris, Emily G     12 Silver Streaks-MR    1:07.79    1:08.24          4  
                  33.04     1:08.24 (35.20)                                        
 14 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT              1:06.87    1:08.87          3  
                  33.02     1:08.87 (35.85)                                        
 15 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT              1:11.64    1:08.94          2  
                  32.86     1:08.94 (36.08)                                        
 16 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:07.09    1:09.25          1  
                  33.57     1:09.25 (35.68)                                        
 17 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                1:11.00    1:09.70        
                  32.89     1:09.70 (36.81)                                        
 18 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT              1:10.33    1:10.52        
                  34.09     1:10.52 (36.43)                                        
 19 McAteer, Emma M     12 Middies-MR           1:13.21    1:11.31        
                  33.47     1:11.31 (37.84)                                        
 20 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              1:06.58    1:11.32        
                  33.54     1:11.32 (37.78)                                        
 21 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT              1:14.86    1:11.81        
                  33.39     1:11.81 (38.42)                                        
 22 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT              1:19.21    1:12.54        
                  34.82     1:12.54 (37.72)                                        
 23 Brew, Maggie C      11 Middies-MR           1:13.59    1:13.12        
                  35.16     1:13.12 (37.96)                                        
 24 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:12.39    1:13.57        
                  34.96     1:13.57 (38.61)                                        
 25 Betzig, Tori g      11 GAEL-MR              1:14.86    1:14.42        
                  35.89     1:14.42 (38.53)                                        
 26 Henriksson, Ida F   11 GAEL-MR              1:17.88    1:15.01        
                  34.08     1:15.01 (40.93)                                        
 27 Sheridan, Kerry     11 Silver Streaks-MR    1:15.21    1:16.78        
                  36.72     1:16.78 (40.06)                                        
 28 Daniel, Alexis      11 Middies-MR           1:20.42    1:16.95        
                  36.83     1:16.95 (40.12)                                        
 29 Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT              1:40.00    1:17.73        
                  44.38     1:17.73 (33.35)                                        
 30 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:20.32    1:17.90        
                  37.00     1:17.90 (40.90)                                        
 31 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    1:18.03        
                  35.91     1:18.03 (42.12)                                        
 32 Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR           1:40.00    1:18.06        
                  37.82     1:18.06 (40.24)                                        
 33 Peris, Sophia       11 SMC-MR               1:21.81    1:18.16        
                  37.13     1:18.16 (41.03)                                        
 34 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:16.79    1:19.16        
                  38.59     1:19.16 (40.57)                                        
 35 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT              1:17.28    1:19.40        
                  38.22     1:19.40 (41.18)                                        
 36 Broderick, Kyra A   11 Middies-MR           1:21.91    1:19.42        
                  36.89     1:19.42 (42.53)                                        
 37 Mioli, Elizabeth A  11 GAEL-MR              1:17.65    1:19.43        
                  38.67     1:19.43 (40.76)                                        
 38 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR           1:17.36    1:19.57        
                  39.02     1:19.57 (40.55)                                        
 39 Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT    1:20.94        
                  36.70     1:20.94 (44.24)                                        
 40 Chan, Rachel        11 Middies-MR           1:45.00    1:20.96        
                  38.92     1:20.96 (42.04)                                        
 41 Galarza, Michaela   11 Middies-MR           1:30.00    1:23.81        
                  40.63     1:23.81 (43.18)                                        
 42 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR           1:30.35    1:24.19        
                  40.17     1:24.19 (44.02)                                        
 43 Harrison, Juliette  12 SMC-MR               1:32.94    1:24.99        
                  39.10     1:24.99 (45.89)                                        
 44 Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:29.27    1:25.08        
                  41.58     1:25.08 (43.50)                                        
 45 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:27.39    1:27.58        
                  41.99     1:27.58 (45.59)                                        
 46 Kane, Miranda J     11 UN-YM                1:30.00    1:31.43        
                  43.32     1:31.43 (48.11)                                        
 47 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT              1:45.36    1:33.64        
                  43.18     1:33.64 (50.46)                                        
 48 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT              1:40.00    1:34.26        
                  42.30     1:34.26 (51.96)                                        
 49 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT              2:00.00    2:09.67        
                  57.64   2:09.67 (1:12.03)                                        
 -- Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:25.73         NS        
 -- Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR              1:07.03         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:26.82    2:11.74         20  
                  30.91     1:04.39 (33.48)     1:39.15 (34.76)     2:11.74 (32.59)
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:20.15    2:13.72         17  
                  30.19     1:03.76 (33.57)     1:38.87 (35.11)     2:13.72 (34.85)
  3 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT              2:18.84    2:16.43         16  
                  30.91     1:04.86 (33.95)     1:40.54 (35.68)     2:16.43 (35.89)
  4 Lai, Stephanie R    12 UNNYC-MR             2:18.82    2:17.81         15  
                  30.87     1:05.22 (34.35)     1:41.13 (35.91)     2:17.81 (36.68)
  5 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT              2:23.24    2:22.58         14  
                  32.13     1:07.92 (35.79)     1:46.28 (38.36)     2:22.58 (36.30)
  6 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              2:21.96    2:23.80         13  
                  32.56     1:09.44 (36.88)     1:47.39 (37.95)     2:23.80 (36.41)
  7 Cagliostro, Eva R   12 GAEL-MR              2:31.36    2:24.52         12  
                  33.70     1:10.62 (36.92)   2:24.73 (1:14.11)         2:24.52 ( )
  8 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT              2:25.95    2:24.80         11  
                  32.54     1:09.77 (37.23)     1:48.45 (38.68)     2:24.80 (36.35)
  9 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT              2:41.35    2:28.14          9  
                  33.09     1:10.05 (36.96)     1:48.95 (38.90)     2:28.14 (39.19)
 10 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT              2:25.29    2:32.42          7  
                  33.72     1:12.69 (38.97)     1:53.11 (40.42)     2:32.42 (39.31)
 11 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT              2:46.67    2:32.60          6  
                  33.99     1:13.25 (39.26)     1:53.93 (40.68)     2:32.60 (38.67)
 12 Bayer, Cally        12 Middies-MR           2:30.56    2:32.68          5  
                  35.54     1:14.89 (39.35)     1:54.77 (39.88)     2:32.68 (37.91)
 13 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              2:35.48    2:33.43          4  
                  34.90     1:14.53 (39.63)     1:55.33 (40.80)     2:33.43 (38.10)
 14 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT              2:47.06    2:35.04          3  
                  35.51     1:14.92 (39.41)     1:55.34 (40.42)     2:35.04 (39.70)
 15 Brew, Maggie C      11 Middies-MR           2:38.79    2:35.55          2  
                  35.45     1:15.57 (40.12)     1:55.57 (40.00)     2:35.55 (39.98)
 16 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              2:56.04    2:39.49          1  
                  35.98     1:18.30 (42.32)     2:01.66 (43.36)     2:39.49 (37.83)
 17 Henriksson, Ida F   11 GAEL-MR              2:51.44    2:39.54        
                  34.22     1:15.41 (41.19)     1:59.95 (44.54)     2:39.54 (39.59)
 18 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT              2:43.18    2:43.18        
                  35.16     1:16.64 (41.48)     2:00.31 (43.67)     2:43.18 (42.87)
 19 Sheridan, Kerry     11 Silver Streaks-MR    2:48.11    2:43.29        
                  37.15     1:19.33 (42.18)     2:04.04 (44.71)     2:43.29 (39.25)
 20 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR              2:55.03    2:44.53        
                  38.83     1:22.42 (43.59)     2:03.54 (41.12)     2:44.53 (40.99)
 21 Provenzano, Caroli  11 GAEL-MR              3:14.15    2:44.63        
                  36.55     1:20.05 (43.50)     2:03.30 (43.25)     2:44.63 (41.33)
 22 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR           2:47.92    2:45.72        
                  37.76     1:20.95 (43.19)     2:05.23 (44.28)     2:45.72 (40.49)
 23 Daniel, Alexis      11 Middies-MR           2:39.33    2:46.48        
                  37.74     1:19.26 (41.52)     2:03.65 (44.39)     2:46.48 (42.83)
 24 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT              2:49.67    2:50.35        
                  40.17     1:25.21 (45.04)     2:09.74 (44.53)     2:50.35 (40.61)
 25 Broderick, Kyra A   11 Middies-MR           3:00.38    2:57.40        
                  36.85     1:21.77 (44.92)     2:09.57 (47.80)     2:57.40 (47.83)
 26 Galarza, Michaela   11 Middies-MR           3:20.00    3:07.82        
                  42.01     1:29.68 (47.67)     2:19.95 (50.27)     3:07.82 (47.87)
 27 Kane, Miranda J     11 UN-YM                3:20.00    3:15.70        
                  43.89     1:33.73 (49.84)     2:25.72 (51.99)     3:15.70 (49.98)
 28 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    3:16.89        
                  40.26   3:21.53 (2:41.27)         3:16.89 ( )                    
 -- Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR           3:40.00         DQ        
      False start
                  37.98     1:24.21 (46.23)     2:08.43 (44.22)          DQ (47.42)
 -- Wong, Madeline      12 NYCC-MR              3:04.02         NS        
 -- Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                30.63      31.44        
  2 Morris, Emily G     12 Silver Streaks-MR      34.63      34.29        
  3 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             33.69      34.79        
  4 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                  35.29      34.87        
  5 Pence, Emily A      11 Silver Streaks-MR      34.67      35.26        
  6 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT                34.59      35.40        
  7 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT                36.15      35.87        
  8 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            38.17      37.19        
  9 McAteer, Emma M     12 Middies-MR             37.45      37.40        
 10 Broderick, Kyra A   11 Middies-MR             39.07      37.95        
 11 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT                35.25      38.18        
 12 Mioli, Elizabeth A  11 GAEL-MR                41.86      38.81        
 13 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                  37.06      39.28        
 14 Seward, Mackenzie   11 GAEL-MR                41.40      39.30        
 15 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            40.95      39.80        
 16 Provenzano, Caroli  11 GAEL-MR                41.50      39.92        
 17 Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT      40.08        
 18 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT      40.19        
 19 Betzig, Tori g      11 GAEL-MR                45.66      40.54        
 20 Liu, Ally           11 Middies-MR             38.99      40.63        
 21 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR             40.63      40.68        
 22 Sheridan, Kerry     11 Silver Streaks-MR      40.82      41.25        
 23 Daniel, Alexis      11 Middies-MR             39.14      41.73        
 24 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT                47.72      41.94        
 25 Wang, Grace S       11 Middies-MR             41.86      41.95        
 26 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR                43.54      42.40        
 27 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT      43.48        
 28 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR                41.87      43.51        
 29 Peris, Sophia       11 SMC-MR                 46.12      44.12        
 30 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                43.08      44.13        
 31 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT              1:00.00      44.69        
 32 Chan, Rachel        11 Middies-MR             55.00      44.73        
 33 Harrison, Juliette  12 SMC-MR                 50.38      44.81        
 34 Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR             49.24      45.37        
 35 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            45.80      46.11        
 36 Galarza, Michaela   11 Middies-MR             45.92      46.19        
 37 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT                50.36      47.10        
 38 Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT                50.00      49.15        
 39 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT                50.00      51.12        
 -- Phelps, Kathryn     12 NYCC-MR                37.87         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:08.12    1:07.99         20  
                  32.69     1:07.99 (35.30)                                        
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:10.02    1:09.69         17  
                  32.89     1:09.69 (36.80)                                        
  3 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT              1:12.40    1:10.41         16  
                  34.12     1:10.41 (36.29)                                        
  4 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT              1:13.58    1:12.34         15  
                  35.47     1:12.34 (36.87)                                        
  5 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT              1:17.09    1:14.62         14  
                  37.33     1:14.62 (37.29)                                        
  6 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:14.64    1:14.88         13  
                  35.90     1:14.88 (38.98)                                        
  7 McAteer, Emma M     12 Middies-MR           1:21.56    1:17.90         12  
                  38.04     1:17.90 (39.86)                                        
  8 Piacentino, Victor  11 SMC-MR               1:34.14    1:18.82         11  
                  38.30     1:18.82 (40.52)                                        
  9 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT              1:15.84    1:18.92          9  
                  37.99     1:18.92 (40.93)                                        
 10 Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:30.44    1:19.01          7  
                  38.35     1:19.01 (40.66)                                        
 11 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR               1:21.73    1:19.28          6  
                  38.88     1:19.28 (40.40)                                        
 12 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT              1:21.06    1:19.56          5  
                  39.39     1:19.56 (40.17)                                        
 13 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:28.42    1:21.92          4  
                1:21.92         1:21.92 ( )                                        
 14 Grotta, Lindsey     11 SMC-MR               1:23.48    1:22.11          3  
                  40.10     1:22.11 (42.01)                                        
 15 Patterson, Erin M   12 Middies-MR           1:27.32    1:23.58          2  
                  40.35     1:23.58 (43.23)                                        
 16 Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:23.87    1:23.59          1  
                  42.02     1:23.59 (41.57)                                        
 17 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:27.66    1:23.99        
                  41.29     1:23.99 (42.70)                                        
 18 Daniel, Alexis      11 Middies-MR           1:25.48    1:25.28        
                  41.86     1:25.28 (43.42)                                        
 19 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR           1:23.64    1:25.60        
                  41.88     1:25.60 (43.72)                                        
 20 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR           1:30.44    1:26.40        
                  41.51     1:26.40 (44.89)                                        
 21 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT              1:36.50    1:27.28        
                  42.81     1:27.28 (44.47)                                        
 22 Appelbaum, Julia R  12 2012-MR              1:27.35    1:27.69        
                  41.81     1:27.69 (45.88)                                        
 23 Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:40.00    1:28.86        
                  42.59     1:28.86 (46.27)                                        
 24 Weaver, Maggie M    12 GAEL-MR              1:27.88    1:29.70        
                  42.78     1:29.70 (46.92)                                        
 25 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT              1:34.86    1:30.77        
                  45.00     1:30.77 (45.77)                                        
 26 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    1:31.36        
                1:31.36         1:31.36 ( )                                        
 27 Chan, Rachel        11 Middies-MR           2:00.00    1:31.60        
                  46.20     1:31.60 (45.40)                                        
 28 Begley, Molly       11 SMC-MR               1:37.64    1:32.02        
                  44.06     1:32.02 (47.96)                                        
 29 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT    1:34.89        
 30 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:32.21    1:35.10        
                  46.27     1:35.10 (48.83)                                        
 31 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:37.01    1:37.08        
                  46.86     1:37.08 (50.22)                                        
 32 Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR           2:00.00    1:37.64        
                  46.92     1:37.64 (50.72)                                        
 33 Kane, Miranda J     11 UN-YM                1:50.00    1:39.29        
                  47.78     1:39.29 (51.51)                                        
 34 Galarza, Michaela   11 Middies-MR           1:50.00    1:40.09        
                  48.75     1:40.09 (51.34)                                        
 35 Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT              1:50.00    1:48.88        
                  52.31     1:48.88 (56.57)                                        
 36 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT              1:55.89    1:51.32        
                  51.32   1:51.32 (1:00.00)                                        
 37 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT              1:50.00    1:53.52        
                  52.69   1:53.52 (1:00.83)                                        
 38 Chatterjee, Ananya  11 Middies-MR           1:55.00    1:56.30        
                  52.64   1:56.30 (1:03.66)                                        
 39 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT              2:00.00    2:08.78        
                1:00.54   2:08.78 (1:08.24)                                        
 -- Shein, Lilian       11 Middies-MR                NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:38.81                                                            
 -- Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:19.87         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  40.63          DQ (43.82)                                        
 -- Andrade, Amanda N   12 Middies-MR           2:00.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:03.58        DQ (1:20.03)                                        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:39.89         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.54          DQ (42.88)                                        
 -- Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  41.32          DQ (45.35)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lemischak, Allison  12 Silver Streaks-MR      36.34      36.28         20  
  2 Wu, Yifei           12 NYCC-MR                37.02      38.22         17  
  3 Lai, Stephanie R    12 UNNYC-MR               37.69      39.44         16  
  4 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR                43.21      39.71         15  
  5 Pence, Emily A      11 Silver Streaks-MR      39.08      39.82         14  
  6 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             42.16      40.35         13  
  7 Seward, Mackenzie   11 GAEL-MR                43.36      40.73         12  
  8 Cagliostro, Eva R   12 GAEL-MR                42.31      41.42         11  
  9 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                  41.92      41.66          9  
 10 Veru, Nina S        11 GAEL-MR                41.48      41.83          7  
 11 Brew, Maggie C      11 Middies-MR             41.22      42.85          6  
 12 Liu, Ally           11 Middies-MR             47.83      43.63          5  
 13 Tuchman, Emily      12 SMC-MR                 44.15      43.85          4  
 14 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT                41.36      43.93          3  
 15 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT                45.49      44.10          2  
 16 Betzig, Tori g      11 GAEL-MR                48.99      44.38          1  
 17 Wang, Grace S       11 Middies-MR             44.21      44.44        
 18 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR             42.52      44.65        
 19 Provenzano, Caroli  11 GAEL-MR                47.83      44.80        
 20 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT      44.82        
 21 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            48.53      45.27        
 22 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            46.61      45.35        
 23 Deverna, Bridget T  11 GAEL-MR                43.97      46.95        
 24 Peris, Sophia       11 SMC-MR                 52.57      47.19        
 25 Chan, Rachel        11 Middies-MR           1:00.00      47.64        
 26 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            46.77      47.74        
 27 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT                46.97      48.13        
 28 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT      48.50        
 29 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR             50.84      48.74        
 30 Harrison, Juliette  12 SMC-MR                 52.00      48.95        
 31 Robinson, Anna C    11 ZEUS-CT                55.00      55.66        
 32 Focellina, Sabrina  12 ZEUS-CT              1:05.00    1:01.57        
 -- Hall, Emma M        14 Middies-MR             55.00   X1:02.15        
 -- Remson, Sandy K     11 ZEUS-CT                55.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Henriksson, Ida F   11 GAEL-MR                43.56         NS        
 -- Wong, Madeline      12 NYCC-MR                50.67         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:20.88    1:18.19         20  
                  36.62     1:18.19 (41.57)                                        
  2 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           1:17.96    1:20.77         17  
                  38.89     1:20.77 (41.88)                                        
  3 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              1:20.92    1:22.15         16  
                  38.86     1:22.15 (43.29)                                        
  4 Wang, Kristina H    11 Middies-MR           1:30.77    1:26.64         15  
                  41.23     1:26.64 (45.41)                                        
  5 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR              1:39.89    1:28.13         14  
                  41.62     1:28.13 (46.51)                                        
  6 Zhang, Deborah Y    11 Middies-MR           1:31.64    1:29.43         13  
                  41.96     1:29.43 (47.47)                                        
  7 Chatterjee, Anoush  12 ZEUS-CT              1:24.09    1:29.56         12  
                  41.10     1:29.56 (48.46)                                        
  8 Veru, Nina S        11 GAEL-MR              1:29.89    1:31.09         11  
                  42.72     1:31.09 (48.37)                                        
  9 Appelbaum, Julia R  12 2012-MR              1:32.42    1:31.77          9  
                  43.69     1:31.77 (48.08)                                        
 10 Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:45.00    1:31.84          7  
                  44.57     1:31.84 (47.27)                                        
 11 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR          1:36.67    1:33.53          6  
                  43.83     1:33.53 (49.70)                                        
 12 Lenskold, Emma G    12 ZEUS-CT              1:33.17    1:34.07          5  
                  44.22     1:34.07 (49.85)                                        
 13 Brew, Maggie C      11 Middies-MR           1:32.93    1:34.18          4  
                  43.94     1:34.18 (50.24)                                        
 14 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT              1:37.70    1:34.86          3  
                  44.26     1:34.86 (50.60)                                        
 15 Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:52.00    1:35.99          2  
                  45.12     1:35.99 (50.87)                                        
 16 Victory, Maggie     11 2012-MR              1:47.58    1:36.12          1  
                  44.73     1:36.12 (51.39)                                        
 17 Cahaly, Emma E      11 Middies-MR           1:36.12    1:36.91        
                  45.03     1:36.91 (51.88)                                        
 18 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR               1:37.14    1:37.18        
                  46.86     1:37.18 (50.32)                                        
 19 Choksi, Nikita S    12 Middies-MR           1:41.42    1:38.51        
                  45.65     1:38.51 (52.86)                                        
 20 Cruz, Alessandra E  12 ZEUS-CT              1:53.19    1:38.56        
                  46.37     1:38.56 (52.19)                                        
 21 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR               1:54.12    1:40.36        
                  47.44     1:40.36 (52.92)                                        
 22 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:43.71    1:40.59        
                  46.63     1:40.59 (53.96)                                        
 23 Chan, Rachel        11 Middies-MR           2:10.00    1:42.06        
                  49.18     1:42.06 (52.88)                                        
 24 Valerio, Sofia A    11 Middies-MR           1:52.22    1:42.69        
                  47.24     1:42.69 (55.45)                                        
 25 Mendribil, Mia P    11 ZEUS-CT              1:43.25    1:43.41        
                  49.43     1:43.41 (53.98)                                        
 26 Daniel, Alexis      11 Middies-MR           1:44.71    1:44.60        
                  49.32     1:44.60 (55.28)                                        
 27 Lerner, Charlotte   11 SMC-MR               1:54.00    1:44.66        
                  48.97     1:44.66 (55.69)                                        
 28 Weaver, Maggie M    12 GAEL-MR              1:45.77    1:45.82        
                  48.75     1:45.82 (57.07)                                        
 29 Knight, Maggie V    11 GAEL-MR              1:38.76    1:51.45        
                  52.54     1:51.45 (58.91)                                        
 30 Morin, Torie J      12 ZEUS-CT              2:10.45    1:56.92        
                  54.41   1:56.92 (1:02.51)                                        
 31 Chatterjee, Ananya  11 Middies-MR                NT    1:59.61        
                  55.99   1:59.61 (1:03.62)                                        
 -- Geer, Sophie N      12 GAEL-MR              1:42.73         DQ        
      Scissors kick
                  48.36          DQ (55.37)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT                30.94      30.47         20  
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                31.90      30.50         17  
  3 Campanile, Angelin  12 Middies-MR             33.04      32.52         16  
  4 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                35.32      32.99         15  
  5 Piacentino, Victor  11 SMC-MR                 43.53      33.89         14  
  6 Veru, Nina S        11 GAEL-MR                35.07      34.86         13  
  7 Wang, Kristina H    11 Middies-MR             34.27      35.03         12  
  8 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR                38.96      35.29         11  
  9 McAteer, Emma M     12 Middies-MR             37.82      35.87          9  
 10 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT                36.99      35.91          7  
 11 Wilson, Alexandra   11 GAEL-MR                39.65      35.95          6  
 12 Johnson, Carmen C   12 KB Makos-MR            35.77      36.34          5  
 13 Bayer, Cally        12 Middies-MR             37.82      37.57          4  
 14 Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT      37.83          3  
 15 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            38.33      38.57          2  
 16 Lerner, Charlotte   11 SMC-MR                 48.00      38.88          1  
 17 Grotta, Lindsey     11 SMC-MR                 37.62      39.43        
 18 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 48.65      40.47        
 19 Victory, Maggie     11 2012-MR                41.39      40.60        
 20 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            41.13      40.98        
 21 Patterson, Erin M   12 Middies-MR             43.31      41.94        
 22 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                47.23      42.59        
 23 Leroy, Savannah     11 NYCC-MR                   NT      45.14        
 24 Kane, Miranda J     11 UN-YM                  50.00      45.51        
 25 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT      45.87        
 26 Galarza, Michaela   11 Middies-MR             50.00      46.96        
 27 Knight, Maggie V    11 GAEL-MR                47.82      47.26        
 28 Begley, Molly       11 SMC-MR                 45.76      48.52        
 29 Chatterjee, Ananya  11 Middies-MR             55.00      50.26        
 -- Andrade, Amanda N   12 Middies-MR             50.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shein, Lilian       11 Middies-MR                NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kelly-Spadafino, A  12 Middies-MR           1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lemischak, Allison  12 Silver Streaks-MR    1:06.56    1:05.66         20  
                  30.94     1:05.66 (34.72)                                        
  2 Linder, Hayley E    12 ZEUS-CT              1:11.41    1:10.62         17  
                  32.76     1:10.62 (37.86)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:14.66    1:10.89         16  
                  32.14     1:10.89 (38.75)                                        
  4 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:22.48    1:18.54         15  
                  35.95     1:18.54 (42.59)                                        
  5 Morris, Emily G     12 Silver Streaks-MR    1:28.78    1:19.68         14  
                  36.42     1:19.68 (43.26)                                        
  6 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:16.13    1:20.67         13  
                  36.28     1:20.67 (44.39)                                        
  7 Pence, Emily A      11 Silver Streaks-MR    1:25.50    1:20.69         12  
                  37.32     1:20.69 (43.37)                                        
  8 McAteer, Emma M     12 Middies-MR           1:23.55    1:24.05         11  
                  37.95     1:24.05 (46.10)                                        
  9 Bayer, Cally        12 Middies-MR           1:23.18    1:26.29          9  
                  41.32     1:26.29 (44.97)                                        
 10 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT              1:29.52    1:28.52          7  
                  39.44     1:28.52 (49.08)                                        
 11 Liu, Ally           11 Middies-MR           1:40.00    1:33.22          6  
                  42.98     1:33.22 (50.24)                                        
 12 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:33.03    1:33.30          5  
                  41.85     1:33.30 (51.45)                                        
 13 Kane, Miranda J     11 UN-YM                1:50.00    1:46.06          4  
                  50.81     1:46.06 (55.25)                                        
 -- Shopovick, Olivia   12 UN-YM                     NT         DQ        
      Alternating Kick
                  37.21          DQ (49.15)                                        
 -- Wang, Grace S       11 Middies-MR           1:45.00         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:52.49    2:28.64         20  
                  31.41     1:09.58 (38.17)     1:54.23 (44.65)     2:28.64 (34.41)
  2 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:36.90    2:33.47         17  
                  33.31     1:11.48 (38.17)     1:57.20 (45.72)     2:33.47 (36.27)
  3 Campanile, Angelin  12 Middies-MR           2:37.28    2:39.01         16  
                  33.98     1:16.45 (42.47)     2:03.74 (47.29)     2:39.01 (35.27)
  4 Burnham, Melissa E  12 ZEUS-CT              2:43.02    2:42.77         15  
                  37.05     1:16.83 (39.78)     2:06.33 (49.50)     2:42.77 (36.44)
  5 McAteer, Emma M     12 Middies-MR           2:58.90    2:46.23         14  
                  37.85     1:19.90 (42.05)     2:08.38 (48.48)     2:46.23 (37.85)
  6 Jogis, Kimberly A   11 GAEL-MR              2:56.77    2:46.55         13  
                  36.35     1:18.48 (42.13)     2:09.38 (50.90)     2:46.55 (37.17)
  7 Cavanagh, Rebecca   12 ZEUS-CT              3:01.33    2:50.55         12  
                  38.22     1:21.67 (43.45)     2:12.62 (50.95)     2:50.55 (37.93)
  8 Wu, Yifei           12 NYCC-MR              2:58.32    2:51.93         11  
                  38.38     1:22.54 (44.16)     2:11.18 (48.64)     2:51.93 (40.75)
  9 Cumello, Lilly E    11 ZEUS-CT              3:05.61    2:54.95          9  
                  39.23     1:26.10 (46.87)     2:16.86 (50.76)     2:54.95 (38.09)
 10 Czulewicz, Katie L  12 ZEUS-CT              3:04.91    2:55.56          7  
                  40.89     1:21.92 (41.03)     2:19.68 (57.76)     2:55.56 (35.88)
 11 Bayer, Cally        12 Middies-MR           2:52.83    2:57.27          6  
                  41.83     1:24.41 (42.58)     2:17.46 (53.05)     2:57.27 (39.81)
 12 Phillips, Beatrice  11 ZEUS-CT              2:51.92    2:59.43          5  
                  43.49     1:26.78 (43.29)     2:23.38 (56.60)     2:59.43 (36.05)
 13 Brew, Maggie C      11 Middies-MR           2:58.78    2:59.87          4  
                  42.99     1:26.26 (43.27)     2:19.50 (53.24)     2:59.87 (40.37)
 14 Chatterjee, Anoush  12 ZEUS-CT              3:06.13    2:59.89          3  
                  39.70     1:25.36 (45.66)     2:19.40 (54.04)     2:59.89 (40.49)
 15 Choksi, Nikita S    12 Middies-MR           3:28.44    3:02.05          2  
                  41.33     1:25.22 (43.89)     2:20.63 (55.41)     3:02.05 (41.42)
 16 Zhang, Deborah Y    11 Middies-MR           3:01.49    3:02.69          1  
                  40.44     1:28.87 (48.43)     2:18.51 (49.64)     3:02.69 (44.18)
 17 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          3:02.64    3:05.13        
                  42.51     1:25.84 (43.33)   2:26.19 (1:00.35)     3:05.13 (38.94)
 18 Kane, Miranda J     11 UN-YM                3:40.00    3:37.41        
                  49.30     1:43.05 (53.75)   2:47.50 (1:04.45)     3:37.41 (49.91)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:52.56    1:56.81         40  
     1) Tomita, Yurika 12               2) Brennan, Catie F 12            
     3) Hornsby, Olivia J 12            4) Wong, Madeline 12              
                  27.91       55.65 (27.74)     1:25.04 (29.39)     1:56.81 (31.77)
  2 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:00.81    1:58.45         34  
     1) Czulewicz, Katie L 12           2) Phillips, Beatrice L 11        
     3) Burnham, Melissa E 12           4) Linder, Hayley E 12            
                  30.04     1:00.73 (30.69)     1:30.07 (29.34)     1:58.45 (28.38)
  3 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:07.83    2:05.58         32  
     1) Cumello, Lilly E 11             2) Chatterjee, Anoushka 12        
     3) Lenskold, Emma G 12             4) Cavanagh, Rebecca L 12         
  4 Middies Swimming-MR  'A'                    1:52.18    2:06.05         30  
     1) Bayer, Cally 12                 2) Brew, Maggie C 11              
     3) McAteer, Emma M 12              4) Wang, Kristina H 11            
                  39.38     1:05.40 (26.02)     1:37.21 (31.81)     2:06.05 (28.84)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:08.30    2:06.13         28  
     1) Veru, Nina S 11                 2) Jogis, Kimberly A 11           
     3) Wilson, Alexandra N 11          4) Geer, Sophie N 12              
                  30.17     1:01.12 (30.95)     1:32.17 (31.05)     2:06.13 (33.96)
  6 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:11.22    2:08.80         26  
     1) Rodriguez, Patricia A 12        2) Crespo, Andee M 12             
     3) Herrera-Murphy, Alexa V 12      4) Johnson, Carmen C 12           
                  30.65     1:04.05 (33.40)     1:37.43 (33.38)     2:08.80 (31.37)
  7 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:59.03    2:09.20         24  
     1) Grotta, Lindsey 11              2) Begley, Molly 11               
     3) Piacentino, Victoria 11         4) Rosenthal, Molly 11            
                  32.08     1:07.69 (35.61)     1:37.21 (29.52)     2:09.20 (31.99)
  8 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    2:13.41         22  
     1) Cahaly, Emma E 11               2) Patterson, Erin M 12           
     3) Chan, Rachel 11                 4) Zhang, Deborah Y 11            
                  33.65     1:06.38 (32.73)     1:41.29 (34.91)     2:13.41 (32.12)
  9 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:16.44         18  
     1) Choksi, Nikita S 12             2) Valerio, Sofia A 11            
     3)                                 4) Daniel, Alexis 11              
                  32.56     1:09.09 (36.53)     1:43.31 (34.22)     2:16.44 (33.13)
 10 Zeus Swim Team-CT  'C'                      2:20.00    2:29.91         14  
     1) Mendribil, Mia P 11             2) Morin, Torie J 12              
     3) Remson, Sandy K 11              4) Cruz, Alessandra E 12          
                  35.36     1:16.41 (41.05)     1:58.25 (41.84)     2:29.91 (31.66)
 11 Middies Swimming-MR  'D'                         NT    2:33.39         12  
     1) Chatterjee, Ananya 11           2)                                
     3) Galarza, Michaela E 11          4) Wang, Grace S 11               
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:16.27    2:15.77         40  
     1) Morris, Emily G 12              2) Pence, Emily A 11              
     3) Lemischak, Allison M 12         4) Sheridan, Kerry 11             
                  35.25     1:14.88 (39.63)     1:44.21 (29.33)     2:15.77 (31.56)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:08.07    2:15.96         34  
     1) Tomita, Yurika 12               2) Wu, Yifei 12                   
     3) Brennan, Catie F 12             4) Phelps, Kathryn 12             
                  30.64     1:08.68 (38.04)     1:43.32 (34.64)     2:15.96 (32.64)
  3 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:14.64    2:20.31         32  
                  36.47     1:18.74 (42.27)     1:49.18 (30.44)     2:20.31 (31.13)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:29.31    2:23.58         30  
     1) Henriksson, Ida F 11            2) Cagliostro, Eva R 12           
     3) Veru, Nina S 11                 4) Seward, Mackenzie H 11         
                1:18.71     1:52.01 (33.30)     2:23.58 (31.57)         2:23.58 ( )
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    2:06.04    2:26.20         28  
                  34.41     1:17.47 (43.06)     1:54.92 (37.45)     2:26.20 (31.28)
  6 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:25.31    2:32.40         26  
                  41.24     1:24.42 (43.18)     2:01.47 (37.05)     2:32.40 (30.93)
  7 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:34.14         24  
                  39.30     1:21.79 (42.49)     2:01.30 (39.51)     2:34.14 (32.84)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:39.88    2:34.42         22  
     1) Betzig, Tori g 11               2) Deverna, Bridget T 11          
     3) Provenzano, Caroline G 11       4) Mioli, Elizabeth A 11          
                  39.15     1:24.48 (45.33)     2:01.58 (37.10)     2:34.42 (32.84)
  9 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:34.40    2:38.45         18  
     1) Martin, Taylor N 12             2) Rodriguez, Patricia A 12       
     3) Crespo, Andee M 12              4) Herrera-Murphy, Alexa V 12     
                  44.49     1:28.71 (44.22)     2:07.49 (38.78)     2:38.45 (30.96)
 10 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    2:39.35         14  
                  43.71     1:26.55 (42.84)     2:05.33 (38.78)     2:39.35 (34.02)
 -- Zeus Swim Team-CT  'C'                           NT         DQ        
                  49.60     1:41.98 (52.38)     2:28.91 (46.93)          DQ (18.67)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Maria       14 SMC-MR                 26.43      26.69         20  
  2 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                25.91      26.75         17  
  3 Pace, Theresa M     13 2012-MR                26.60      26.77         16  
  4 Wang, Amanda H      14 Middies-MR             27.51      27.48         15  
  5 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR                28.68      27.88         13.5
  5 Broderick, Amanda   14 Middies-MR             27.20      27.88         13.5
  7 West, Lindsay       14 SMC-MR                 30.04      28.02         12  
  8 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                  27.69      28.07         11  
  9 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR                28.91      28.19          9  
 10 Low, Kelly          13 NYCC-MR                27.14      28.23          7  
 11 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR             28.03      28.73          6  
 12 Drew, Sami B        13 Middies-MR             28.56      28.89          5  
 13 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR             29.65      29.16          4  
 14 Quinones, Cloe H    14 2012-MR                30.00      29.51          3  
 15 Fauver, Lily        13 SMC-MR                 29.80      30.02          2  
 16 Gebhardt, Rose      13 Middies-MR             30.59      30.28          1  
 17 Canty, Kathleen M   13 GAEL-MR                30.89      30.76        
 18 Lee, Madison        13 NYCC-MR                31.07      31.40        
 19 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT                31.29      31.45        
 20 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                  30.20      31.64        
 21 Buscema, Pamela     13 SMC-MR                 32.25      31.82        
 21 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR            31.94      31.82        
 23 Colucci, Christina  13 Middies-MR             32.59      32.20        
 24 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                  31.88      32.53        
 25 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR                 31.95      32.91        
 26 Kass, Gabby         13 Middies-MR             34.71      33.89        
 27 Siebert, Katie C    13 Silver Streaks-MR      34.21      36.28        
 28 Adair, Maya         14 Silver Streaks-MR      38.46      37.34        
 29 Hall, Emma M        14 Middies-MR             50.77      48.05        
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR            32.99         NS        
 -- Beavers, Maisy      13 NYCC-MR                28.25         NS        
 -- O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR                28.95         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR                58.36      58.24         20  
                  28.38       58.24 (29.86)                                        
  2 Abrams, Maria       14 SMC-MR                 59.05      59.87         17  
                  28.31       59.87 (31.56)                                        
  3 Pace, Theresa M     13 2012-MR              1:01.77    1:00.14         16  
                  29.82     1:00.14 (30.32)                                        
  4 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:01.97    1:00.78         15  
                  29.25     1:00.78 (31.53)                                        
  5 Broderick, Amanda   14 Middies-MR             58.59    1:01.17         14  
                  29.44     1:01.17 (31.73)                                        
  6 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:01.82    1:02.21         13  
                  30.73     1:02.21 (31.48)                                        
  7 Drew, Sami B        13 Middies-MR           1:02.38    1:02.39         12  
                  30.29     1:02.39 (32.10)                                        
  8 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              1:01.94    1:02.82         11  
                  30.07     1:02.82 (32.75)                                        
  9 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              1:03.70    1:03.12          9  
                  30.12     1:03.12 (33.00)                                        
 10 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           1:07.04    1:03.27          7  
                  30.97     1:03.27 (32.30)                                        
 11 West, Lindsay       14 SMC-MR               1:06.92    1:03.47          6  
                  30.07     1:03.47 (33.40)                                        
 12 Hamazaki, Sakura    13 Silver Streaks-MR    1:02.92    1:03.66          5  
                  30.10     1:03.66 (33.56)                                        
 13 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           1:01.69    1:04.21          4  
                  30.58     1:04.21 (33.63)                                        
 14 Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:12.06    1:06.06          3  
                  31.66     1:06.06 (34.40)                                        
 15 Gebhardt, Rose      13 Middies-MR           1:09.03    1:06.41          2  
                  31.49     1:06.41 (34.92)                                        
 16 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:06.89    1:06.83          1  
                  32.56     1:06.83 (34.27)                                        
 17 Lee, Madison        13 NYCC-MR              1:05.91    1:09.30        
                  33.65     1:09.30 (35.65)                                        
 18 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                1:10.45    1:09.71        
                  33.13     1:09.71 (36.58)                                        
 19 Canty, Kathleen M   13 GAEL-MR              1:08.97    1:10.26        
                  32.80     1:10.26 (37.46)                                        
 20 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              1:10.59    1:11.65        
                  34.36     1:11.65 (37.29)                                        
 21 Colucci, Christina  13 Middies-MR           1:11.25    1:12.57        
                  35.08     1:12.57 (37.49)                                        
 22 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:11.65    1:12.80        
                  34.46     1:12.80 (38.34)                                        
 23 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:10.80    1:13.26        
                  35.27     1:13.26 (37.99)                                        
 24 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:13.01    1:14.78        
                  35.15     1:14.78 (39.63)                                        
 25 Kass, Gabby         13 Middies-MR           1:16.93    1:15.75        
                  35.44     1:15.75 (40.31)                                        
 26 Adair, Maya         14 Silver Streaks-MR    1:24.37    1:25.00        
                  39.20     1:25.00 (45.80)                                        
 27 Siebert, Katie C    13 Silver Streaks-MR    1:21.69    1:26.38        
                  39.86     1:26.38 (46.52)                                        
 28 Hall, Emma M        14 Middies-MR           2:00.00    1:52.16        
                  49.07   1:52.16 (1:03.09)                                        
 -- O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              1:05.88         NS        
 -- Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:04.06         NS        
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:18.85         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              2:16.23    2:14.98         20  
                  31.15     1:05.83 (34.68)     1:40.77 (34.94)     2:14.98 (34.21)
  2 Drew, Sami B        13 Middies-MR           2:12.87    2:17.02         17  
                  31.19     1:06.22 (35.03)     1:41.79 (35.57)     2:17.02 (35.23)
  3 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           2:16.78    2:20.16         16  
                  30.91     1:06.49 (35.58)     1:43.26 (36.77)     2:20.16 (36.90)
  4 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:31.00    2:20.44         15  
                  31.59     1:07.07 (35.48)     1:44.61 (37.54)     2:20.44 (35.83)
  5 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              2:24.69    2:21.75         14  
                  31.42     1:07.33 (35.91)     1:45.75 (38.42)     2:21.75 (36.00)
  6 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              2:25.63    2:25.31         13  
                  33.22     1:09.56 (36.34)     1:47.26 (37.70)     2:25.31 (38.05)
  7 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:42.63    2:35.25         12  
                  35.10     1:15.05 (39.95)     1:56.14 (41.09)     2:35.25 (39.11)
  8 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              2:36.14    2:36.36         11  
                  34.58     1:14.70 (40.12)     1:57.71 (43.01)     2:36.36 (38.65)
  9 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          2:59.17    2:44.13          9  
                  36.56     1:19.01 (42.45)     2:02.56 (43.55)     2:44.13 (41.57)
 10 Li, Dexin           13 Middies-MR           3:26.92    2:58.04          7  
                  38.39     1:22.91 (44.52)     2:11.37 (48.46)     2:58.04 (46.67)
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:12.65         NS        
 -- Sullivan, Catherin  13 GAEL-MR              2:47.77         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              1:01.78    1:03.48         20  
                  31.09     1:03.48 (32.39)                                        
  2 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           1:04.24    1:04.87         17  
                  31.81     1:04.87 (33.06)                                        
  3 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              1:10.98    1:10.41         16  
                  34.11     1:10.41 (36.30)                                        
  4 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:09.72    1:11.13         15  
                  34.46     1:11.13 (36.67)                                        
  5 Low, Kelly          13 NYCC-MR              1:08.43    1:11.75         14  
                  34.70     1:11.75 (37.05)                                        
  6 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           1:09.35    1:12.82         13  
                  35.52     1:12.82 (37.30)                                        
  7 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:14.48    1:13.04         12  
                  35.23     1:13.04 (37.81)                                        
  8 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:12.81    1:13.39         11  
                  35.52     1:13.39 (37.87)                                        
  9 Szpynda, Adriana    13 SMC-MR               1:17.05    1:13.89          9  
                  36.31     1:13.89 (37.58)                                        
 10 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:15.78    1:13.91          7  
                  35.52     1:13.91 (38.39)                                        
 11 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:17.60    1:16.20          6  
                  37.59     1:16.20 (38.61)                                        
 12 Szpynda, Emily      13 SMC-MR               1:20.61    1:16.72          5  
                  37.84     1:16.72 (38.88)                                        
 13 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:21.16    1:20.70          4  
                1:20.70         1:20.70 ( )                                        
 14 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              1:19.70    1:20.96          3  
                  39.41     1:20.96 (41.55)                                        
 15 Colucci, Christina  13 Middies-MR           1:23.27    1:23.43          2  
                  40.54     1:23.43 (42.89)                                        
 16 Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:30.95    1:25.19          1  
                  41.21     1:25.19 (43.98)                                        
 17 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:26.24    1:27.86        
                  42.20     1:27.86 (45.66)                                        
 18 Li, Dexin           13 Middies-MR           1:33.06    1:29.79        
                1:29.79         1:29.79 ( )                                        
 -- Hall, Emma M        14 Middies-MR           2:14.94         NS        
 -- Sullivan, Catherin  13 GAEL-MR              1:28.99         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:13.78    2:17.70        
                  31.41     1:05.61 (34.20)     1:41.44 (35.83)     2:17.70 (36.26)
  2 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           2:12.80    2:18.63        
                  33.30     1:08.81 (35.51)     1:44.47 (35.66)     2:18.63 (34.16)
  3 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              2:30.48    2:30.87        
                  35.88     1:13.55 (37.67)     1:53.18 (39.63)     2:30.87 (37.69)
  4 Abrams, Maria       14 SMC-MR               2:22.30    2:31.83        
                  35.44     1:13.07 (37.63)     1:52.51 (39.44)     2:31.83 (39.32)
  5 Nishida, Sakiko     14 2012-MR              2:32.90    2:32.44        
                  35.83     1:14.53 (38.70)     1:54.51 (39.98)     2:32.44 (37.93)
  6 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:47.98    2:35.80        
                  38.45     1:18.06 (39.61)     1:58.12 (40.06)     2:35.80 (37.68)
  7 Khan, Sabeen A      13 Middies-MR           3:06.05    2:39.27        
  8 Low, Kelly          13 NYCC-MR              2:27.33    2:39.59        
                  36.56     1:17.59 (41.03)     1:58.70 (41.11)     2:39.59 (40.89)
  9 Hamazaki, Sakura    13 Silver Streaks-MR    2:40.28    2:41.66        
                  37.75     1:18.93 (41.18)     2:00.54 (41.61)     2:41.66 (41.12)
 10 Gebhardt, Rose      13 Middies-MR           2:50.00    2:50.12        
                  40.03     1:22.69 (42.66)     2:07.02 (44.33)     2:50.12 (43.10)
 11 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          3:07.96    2:56.07        
                2:11.58     2:56.07 (44.49)         2:56.07 ( )                    
 12 Kass, Gabby         13 Middies-MR           3:08.36    3:04.97        
                  43.54     1:31.46 (47.92)     2:18.73 (47.27)     3:04.97 (46.24)
 -- Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:35.02         DQ        
      False start
                  37.93     1:19.61 (41.68)     2:01.59 (41.98)          DQ (38.93)
 -- Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR              2:14.71         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              1:15.43    1:18.38         20  
                  37.44     1:18.38 (40.94)                                        
  2 Wang, Amanda H      14 Middies-MR                NT    1:18.42         17  
                  37.22     1:18.42 (41.20)                                        
  3 Pearson, Elizabeth  14 NYCC-MR              1:22.44    1:19.70         16  
                  37.14     1:19.70 (42.56)                                        
  4 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           1:19.14    1:22.68         15  
                  39.12     1:22.68 (43.56)                                        
  5 Low, Kelly          13 NYCC-MR              1:18.35    1:25.66         14  
                  40.29     1:25.66 (45.37)                                        
  6 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:28.00    1:28.96         13  
                  41.70     1:28.96 (47.26)                                        
  7 Colucci, Christina  13 Middies-MR           1:25.64    1:29.35         12  
                  43.24     1:29.35 (46.11)                                        
  8 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:29.59    1:29.53         11  
                  42.96     1:29.53 (46.57)                                        
  9 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:32.63    1:30.24          9  
                  43.21     1:30.24 (47.03)                                        
 10 Szpynda, Adriana    13 SMC-MR               1:38.91    1:34.61          7  
                  45.25     1:34.61 (49.36)                                        
 11 Cartularo, Morgan   13 SMC-MR               1:33.89    1:34.62          6  
                  43.90     1:34.62 (50.72)                                        
 12 Szpynda, Emily      13 SMC-MR               1:41.11    1:35.43          5  
                  45.24     1:35.43 (50.19)                                        
 13 Hall, Emma M        14 Middies-MR           2:09.13    2:15.77          4  
                1:02.90   2:15.77 (1:12.87)                                        
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:31.33         NS        
 -- Sullivan, Catherin  13 GAEL-MR              1:35.88         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fullerton, Haley E  14 GAEL-MR              2:38.29    2:42.66         20  
                  36.71     1:19.03 (42.32)     2:00.78 (41.75)     2:42.66 (41.88)
  2 West, Lindsay       14 SMC-MR               2:37.02    2:43.45         17  
                  36.51     1:18.00 (41.49)     2:01.02 (43.02)     2:43.45 (42.43)
  3 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              2:42.32    2:48.48         16  
                  39.36     1:21.66 (42.30)     2:05.59 (43.93)     2:48.48 (42.89)
  4 Pace, Theresa M     13 2012-MR              2:40.00    2:52.34         15  
                  40.54     1:23.36 (42.82)     2:08.85 (45.49)     2:52.34 (43.49)
  5 Nagaishi, Ayano     14 Middies-MR           2:47.78    2:53.24         14  
                  38.47     1:21.39 (42.92)     2:07.00 (45.61)     2:53.24 (46.24)
  6 Lee, Madison        13 NYCC-MR              2:56.71    2:56.10         13  
                  40.45     1:25.24 (44.79)     2:10.91 (45.67)     2:56.10 (45.19)
  7 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:59.00    2:57.76         12  
                  41.05     1:26.82 (45.77)     2:13.20 (46.38)     2:57.76 (44.56)
  8 Quinones, Cloe H    14 2012-MR              2:45.00    3:00.10         11  
                  39.32     1:24.32 (45.00)     2:11.91 (47.59)     3:00.10 (48.19)
  9 Hafez, Liela A      14 HS-MR                3:12.04    3:01.21          9  
                  40.53     1:26.42 (45.89)     2:14.23 (47.81)     3:01.21 (46.98)
 10 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                2:59.00    3:01.59          7  
                  41.24     1:26.89 (45.65)     2:15.43 (48.54)     3:01.59 (46.16)
 11 Low, Kelly          13 NYCC-MR              2:49.60    3:02.63          6  
                  41.04     1:27.33 (46.29)     2:14.85 (47.52)     3:02.63 (47.78)
 12 Canty, Kathleen M   13 GAEL-MR              3:10.90    3:06.55          5  
                  41.11     1:28.76 (47.65)     2:17.74 (48.98)     3:06.55 (48.81)
 13 Colucci, Christina  13 Middies-MR           3:20.38    3:12.38          4  
                  45.09     1:34.17 (49.08)     2:24.77 (50.60)     3:12.38 (47.61)
 14 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               3:10.60    3:14.95          3  
                  43.13     1:32.67 (49.54)     2:23.72 (51.05)     3:14.95 (51.23)
 15 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                3:18.12    3:16.10          2  
                  45.18     1:34.84 (49.66)     2:25.09 (50.25)     3:16.10 (51.01)
 16 Siebert, Katie C    13 Silver Streaks-MR    3:22.51    3:31.20          1  
                  45.83     1:39.71 (53.88)     2:35.36 (55.65)     3:31.20 (55.84)
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:33.34         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR                59.27    1:00.50         20  
                  28.21     1:00.50 (32.29)                                        
  2 Broderick, Amanda   14 Middies-MR           1:02.38    1:04.49         17  
                  29.79     1:04.49 (34.70)                                        
  3 Drew, Sami B        13 Middies-MR           1:06.23    1:06.71         16  
                  31.88     1:06.71 (34.83)                                        
  4 Schnupp, Samantha   13 NYCC-MR              1:10.99    1:08.08         15  
                  31.74     1:08.08 (36.34)                                        
  5 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           1:08.46    1:08.46         14  
                  32.26     1:08.46 (36.20)                                        
  6 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              1:14.12    1:10.91         13  
                  32.21     1:10.91 (38.70)                                        
  7 Nishida, Sakiko     14 2012-MR              1:07.73    1:11.07         12  
                  32.70     1:11.07 (38.37)                                        
  8 Rice, Harriet E     13 GAEL-MR              1:16.81    1:13.73         11  
                  35.01     1:13.73 (38.72)                                        
  9 Hamazaki, Sakura    13 Silver Streaks-MR    1:14.85    1:14.97          9  
                  33.83     1:14.97 (41.14)                                        
 10 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              1:22.28    1:19.79          7  
                  36.71     1:19.79 (43.08)                                        
 11 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                1:31.18    1:24.57          6  
                  38.55     1:24.57 (46.02)                                        
 12 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              1:27.09    1:26.77          5  
                  40.56     1:26.77 (46.21)                                        
 13 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:33.60    1:37.45          4  
                  45.40     1:37.45 (52.05)                                        
 -- Hafez, Liela A      14 HS-MR                1:14.70         DQ        
      One hand touch
                  32.44          DQ (38.96)                                        
 -- O'Reilly, Maggie R  14 GAEL-MR              1:10.33         NS        
 -- Beavers, Maisy      13 NYCC-MR              1:11.35         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drew, Sami B        13 Middies-MR           2:27.50    2:27.02         20  
                  32.72     1:09.01 (36.29)     1:47.45 (38.44)     2:27.02 (39.57)
  2 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              2:49.71    2:38.81         17  
                  34.61     1:14.48 (39.87)     1:56.37 (41.89)     2:38.81 (42.44)
  3 Beavers, Maisy      13 NYCC-MR                   NT    2:52.68         16  
                  34.50     1:16.40 (41.90)     2:05.68 (49.28)     2:52.68 (47.00)
 -- Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:16.00         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Amanda H      14 Middies-MR           2:24.45    2:21.92         20  
                  31.94     1:07.37 (35.43)     1:50.10 (42.73)     2:21.92 (31.82)
  2 Tilneac, Stephanie  14 NYCC-MR              2:17.81    2:26.28         17  
                  29.07     1:04.62 (35.55)     1:50.24 (45.62)     2:26.28 (36.04)
  3 Fassett, Olivia R   13 ZEUS-CT              2:26.15    2:27.24         16  
                  33.23     1:12.00 (38.77)     1:53.47 (41.47)     2:27.24 (33.77)
  4 Drew, Sami B        13 Middies-MR           2:29.97    2:32.48         15  
                  32.43     1:10.10 (37.67)     1:57.11 (47.01)     2:32.48 (35.37)
  5 Reinoso, Emily A    13 ZEUS-CT              2:37.19    2:40.26         14  
                  37.90     1:16.87 (38.97)     2:05.33 (48.46)     2:40.26 (34.93)
  6 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:35.00    2:42.91         13  
                  36.97     1:17.06 (40.09)     2:06.14 (49.08)     2:42.91 (36.77)
  7 Low, Kelly          13 NYCC-MR              2:33.28    2:43.68         12  
                  35.98     1:17.44 (41.46)     2:06.26 (48.82)     2:43.68 (37.42)
  8 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               3:07.45    2:55.11         11  
                  36.83     1:20.07 (43.24)     2:13.22 (53.15)     2:55.11 (41.89)
  9 Colucci, Christina  13 Middies-MR           2:52.48    2:57.31          9  
                  41.83     1:26.11 (44.28)     2:16.07 (49.96)     2:57.31 (41.24)
 10 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          3:01.12    3:00.29          7  
                  41.70     1:24.69 (42.99)     2:18.95 (54.26)     3:00.29 (41.34)
 11 Roller, Abby S      13 ZEUS-CT              3:02.46    3:01.03          6  
                  42.93     1:26.16 (43.23)     2:22.62 (56.46)     3:01.03 (38.41)
 12 Li, Dexin           13 Middies-MR           3:15.00    3:07.66          5  
                  40.99     1:31.29 (50.30)     2:21.86 (50.57)     3:07.66 (45.80)
 -- Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:17.15         NS        
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR                25.18      26.45         20  
  2 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR                25.81      26.51         17  
  3 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR                25.79      26.87         16  
  4 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR                25.52      27.05         15  
  5 Veru, Nicole        12 GAEL-MR                27.01      27.44         14  
  6 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR                27.78      27.81         13  
  7 Weisstuch, Carolin  15 Middies-MR             27.04      27.87         12  
  8 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR                28.17      28.02         11  
  9 Wallerstein, Julia  15 SMC-MR                 28.26      28.14          9  
 10 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR                26.70      28.41          7  
 11 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR                27.04      28.48          6  
 12 Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR                29.13      29.53          5  
 13 Etienne, Christina  16 NYCC-MR                28.98      29.68          4  
 14 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR                29.28      29.69          3  
 15 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR                28.75      29.75          2  
 16 Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR             28.86      30.62          1  
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR                55.73      57.51         20  
                  28.00       57.51 (29.51)                                        
  2 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR                55.93      57.64         17  
                  27.83       57.64 (29.81)                                        
  3 Veru, Nicole        12 GAEL-MR                58.16    1:00.03         16  
                  28.93     1:00.03 (31.10)                                        
  4 Kanim, Callie H     17 Middies-MR             58.36    1:00.06         15  
                  29.33     1:00.06 (30.73)                                        
  5 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR                56.78    1:00.07         14  
                  28.86     1:00.07 (31.21)                                        
  6 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:03.13    1:01.29         13  
                  29.36     1:01.29 (31.93)                                        
  7 Weisstuch, Carolin  15 Middies-MR           1:01.03    1:01.64         12  
                  30.06     1:01.64 (31.58)                                        
  8 Wallerstein, Julia  15 SMC-MR               1:02.69    1:02.54         11  
                  29.14     1:02.54 (33.40)                                        
  9 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              1:00.10    1:02.68          9  
                  29.80     1:02.68 (32.88)                                        
 10 Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              1:02.04    1:02.96          7  
                  30.78     1:02.96 (32.18)                                        
 11 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           1:00.00    1:03.81          6  
                  30.30     1:03.81 (33.51)                                        
 12 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR              1:03.34    1:04.17          5  
                  30.91     1:04.17 (33.26)                                        
 13 Etienne, Christina  16 NYCC-MR              1:05.00    1:05.34          4  
                  31.05     1:05.34 (34.29)                                        
 14 Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR           1:02.46    1:06.07          3  
                  30.92     1:06.07 (35.15)                                        
 -- Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              1:03.84         DQ        
      False start
                  30.63          DQ (33.35)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:00.62    2:03.86         20  
                  28.52     1:00.20 (31.68)     1:32.58 (32.38)     2:03.86 (31.28)
  2 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:00.87    2:04.19         17  
                  28.57     1:00.28 (31.71)     1:32.78 (32.50)     2:04.19 (31.41)
  3 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              2:11.99    2:18.54         16  
                  31.44     1:06.97 (35.53)     1:43.31 (36.34)     2:18.54 (35.23)
  4 Lin, Erica S        16 NYCC-MR              2:18.66    2:24.11         15  
                  31.16     1:07.35 (36.19)     1:46.39 (39.04)     2:24.11 (37.72)
 -- Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR           2:13.31         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:33.69         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           1:03.28    1:05.07         20  
                  31.78     1:05.07 (33.29)                                        
  2 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           1:05.52    1:06.18         17  
                  32.62     1:06.18 (33.56)                                        
  3 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              1:08.38    1:07.23         16  
                  32.96     1:07.23 (34.27)                                        
  4 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:03.55    1:07.72         15  
                  33.06     1:07.72 (34.66)                                        
  5 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              1:03.91    1:09.19         14  
                  33.70     1:09.19 (35.49)                                        
  6 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           1:16.89    1:13.84         13  
                  35.59     1:13.84 (38.25)                                        
  7 Lin, Erica S        16 NYCC-MR              1:14.14    1:16.62         12  
                  36.24     1:16.62 (40.38)                                        
 -- Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR           1:14.05         NS        
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              1:17.55         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           2:17.90    2:17.67        
                  34.25     1:08.87 (34.62)     1:43.63 (34.76)     2:17.67 (34.04)
  2 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:12.85    2:19.22        
                  33.25     1:08.18 (34.93)     1:44.13 (35.95)     2:19.22 (35.09)
  3 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR              2:14.12    2:19.51        
                  32.95     1:08.31 (35.36)     1:44.20 (35.89)     2:19.51 (35.31)
  4 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           2:14.39    2:20.02        
                  33.21     1:08.44 (35.23)     1:44.42 (35.98)     2:20.02 (35.60)
  5 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:25.54    2:24.53        
                  34.44     1:10.49 (36.05)     1:47.74 (37.25)     2:24.53 (36.79)
  6 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              2:23.39    2:31.51        
                  35.57     1:13.44 (37.87)     1:52.69 (39.25)     2:31.51 (38.82)
  7 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           2:30.00    2:34.68        
                  36.56     1:15.79 (39.23)     1:55.87 (40.08)     2:34.68 (38.81)
  8 Rice, Jessica E     15 GAEL-MR              2:39.99    2:39.34        
                  36.71     1:17.33 (40.62)     1:59.80 (42.47)     2:39.34 (39.54)
  9 Vasudevan, Arya V   15 Middies-MR           2:38.24    2:40.44        
                  37.97     1:18.02 (40.05)     1:59.54 (41.52)     2:40.44 (40.90)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              1:10.46    1:15.20         20  
                  35.71     1:15.20 (39.49)                                        
  2 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           1:13.47    1:17.30         17  
                  36.54     1:17.30 (40.76)                                        
  3 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           1:19.11    1:27.51         16  
                  41.39     1:27.51 (46.12)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:31.42    2:38.14         20  
                  36.06     1:15.77 (39.71)     1:57.10 (41.33)     2:38.14 (41.04)
  2 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR              2:31.29    2:40.72         17  
                  35.98     1:16.10 (40.12)     1:58.11 (42.01)     2:40.72 (42.61)
  3 Etienne, Christina  16 NYCC-MR              2:34.28    2:41.95         16  
                  36.28     1:16.52 (40.24)     1:58.85 (42.33)     2:41.95 (43.10)
  4 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           2:41.30    2:43.45         15  
                  37.63     1:19.51 (41.88)     2:01.41 (41.90)     2:43.45 (42.04)
  5 Abraham, Rebecca E  15 GAEL-MR              3:10.88    3:07.59         14  
                  41.47     1:27.72 (46.25)     2:16.39 (48.67)     3:07.59 (51.20)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leary, Tanita A     17 GAEL-MR                59.56    1:03.84         20  
                  29.05     1:03.84 (34.79)                                        
  2 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              1:04.01    1:04.49         17  
                  30.18     1:04.49 (34.31)                                        
  3 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           1:03.80    1:07.15         16  
                  30.89     1:07.15 (36.26)                                        
  4 Reilly, Bridget K   15 GAEL-MR              1:10.40    1:07.32         15  
                  31.76     1:07.32 (35.56)                                        
  5 Weisstuch, Carolin  15 Middies-MR           1:08.48    1:08.36         14  
                  32.50     1:08.36 (35.86)                                        
  6 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           1:08.08    1:08.99         13  
                  32.20     1:08.99 (36.79)                                        
  7 Deverna, Tara N     16 GAEL-MR              1:06.58    1:09.06         12  
                  32.51     1:09.06 (36.55)                                        
  8 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           1:05.45    1:10.00         11  
                  32.42     1:10.00 (37.58)                                        
  9 Labarca, Gloria L   16 GAEL-MR              1:10.87    1:10.71          9  
                  33.69     1:10.71 (37.02)                                        
 10 Gargiulo, Tatiana   16 GAEL-MR              1:20.58    1:12.70          7  
                  32.69     1:12.70 (40.01)                                        
 11 Veru, Nicole        12 GAEL-MR              1:12.86    1:14.91          6  
                  33.58     1:14.91 (41.33)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:15.77    2:18.83         20  
                  31.37     1:06.03 (34.66)     1:42.63 (36.60)     2:18.83 (36.20)
  2 Doherty, Kaitlin A  16 Middies-MR           2:18.48    2:28.52         17  
                  34.08     1:12.38 (38.30)     1:50.41 (38.03)     2:28.52 (38.11)
  3 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           2:25.05    2:32.07         16  
                  32.96     1:11.06 (38.10)     1:50.68 (39.62)     2:32.07 (41.39)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    15 NYCC-MR              2:15.37    2:22.08         20  
                  30.19     1:06.91 (36.72)     1:50.20 (43.29)     2:22.08 (31.88)
  2 Walsh, Georgina     17 NYCC-MR              2:14.38    2:25.06         17  
                  32.58     1:08.57 (35.99)     1:50.32 (41.75)     2:25.06 (34.74)
  3 Moody, Sophie P     15 NYCC-MR              2:23.56    2:25.61         16  
                  31.42     1:08.60 (37.18)     1:52.65 (44.05)     2:25.61 (32.96)
  4 Kanim, Callie H     17 Middies-MR           2:23.82    2:29.46         15  
                  32.27     1:08.75 (36.48)     1:55.43 (46.68)     2:29.46 (34.03)
  5 Leahr, Sydney C     15 NYCC-MR              2:30.69    2:30.95         14  
                  33.95     1:11.32 (37.37)     1:55.71 (44.39)     2:30.95 (35.24)
  6 Catarinacchio, Jes  15 Middies-MR           2:27.12    2:37.55         13  
                  33.41     1:14.35 (40.94)     2:01.52 (47.17)     2:37.55 (36.03)
  7 Lin, Erica S        16 NYCC-MR              2:38.33    2:43.81         12  
                  35.70     1:17.75 (42.05)     2:06.37 (48.62)     2:43.81 (37.44)
 -- Dwarica, Tyla K     16 NYCC-MR              2:49.63         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:50.00    1:47.08         40  
     1) Tilneac, Stephanie J 14         2) Gomez, Chelsea O 15            
     3) Walsh, Georgina 17              4) Moody, Sophie P 15             
                  26.28       52.48 (26.20)     1:20.64 (28.16)     1:47.08 (26.44)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:55.00    1:52.42         34  
     1) Beavers, Maisy 13               2) Low, Kelly 13                  
     3) Leahr, Sydney C 15              4) Lin, Erica S 16                
                  28.45       55.79 (27.34)     1:23.38 (27.59)     1:52.42 (29.04)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:10.13    2:02.82         32  
     1) Szpynda, Emily 13               2) Cartularo, Morgan 13           
     3) Wheeler, Cescily 14             4) Buscema, Pamela 13             
                  29.75     1:02.33 (32.58)     1:31.62 (29.29)     2:02.82 (31.20)
  4 Middies Swimming-MR  'A'                    1:38.82    2:04.72         30  
     1) Drew, Sami B 13                 2) Li, Dexin 13                   
     3) Colucci, Christina L 13         4) Nagaishi, Ayano 14             
                  29.14     1:05.07 (35.93)     1:37.34 (32.27)     2:04.72 (27.38)
 -- Rye YMCA 2012- Waveryeders-MR  'A'               NT         NS        
     1) Appelbaum, Julia R 12           2) Nishida, Sakiko 14             
     3) Victory, Maggie 11              4) Vermes, Lujaiyne I 14          
 -- Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:15.71         NS        
     1) Carrasquil, Ariana M 13         2) Martin, Taylor N 12            
     3) Santana, Miabella 13            4) Crespo, Tyra 13                
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:57.18    1:59.49         40  
     1) Tilneac, Stephanie J 14         2) Walsh, Georgina 17             
     3) Gomez, Chelsea O 15             4) Moody, Sophie P 15             
                  29.69     1:03.86 (34.17)     1:33.15 (29.29)     1:59.49 (26.34)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:48.87    1:59.72         34  
                  30.42     1:06.69 (36.27)     1:34.37 (27.68)     1:59.72 (25.35)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:07.76    2:00.99         32  
     1) Leary, Tanita A 17              2) Deverna, Tara N 16             
     3) Reilly, Bridget K 15            4) Veru, Nicole 12                
                  30.77     1:04.01 (33.24)     1:34.04 (30.03)     2:00.99 (26.95)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:08.00    2:03.73         30  
     1) Leahr, Sydney C 15              2) Etienne, Christina 16          
     3) Schnupp, Samantha J 13          4) Low, Kelly 13                  
                  31.54     1:05.59 (34.05)     1:35.95 (30.36)     2:03.73 (27.78)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:14.47    2:06.44         28  
     1) Fullerton, Haley E 14           2) Gargiulo, Tatiana 16           
     3) Labarca, Gloria L 16            4) Rice, Jessica E 15             
                  30.69     1:04.30 (33.61)     1:37.32 (33.02)     2:06.44 (29.12)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:10.62    2:07.16         26  
     1) Fauver, Lily 13                 2) West, Lindsay 14               
     3) Abrams, Maria 14                4) Wallerstein, Julia 15          
                  32.95     1:08.67 (35.72)     1:39.58 (30.91)     2:07.16 (27.58)
  7 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    2:11.34         24  
                  33.21     1:10.59 (37.38)     1:41.56 (30.97)     2:11.34 (29.78)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'C'                   2:20.66    2:15.61         22  
     1) Canty, Kathleen M 13            2) Wilson, Alexandra N 11         
     3) Rice, Harriet E 13              4) Abraham, Rebecca E 15          
                  36.09     1:15.32 (39.23)     1:45.81 (30.49)     2:15.61 (29.80)
  9 Harbor Seals-MR  'A'                        2:13.96    2:15.76         18  
     1) Hafez, Liela A 14               2) Hon, Gi Gi 13                  
     3) Canales, Carolyn M 12           4) Monti, Gabrielle R 11          
                  33.67     1:11.43 (37.76)     1:45.83 (34.40)     2:15.76 (29.93)
 10 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:22.90         14  
                  36.84     1:17.92 (41.08)     1:51.40 (33.48)     2:22.90 (31.50)
 11 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:23.11    2:35.11         12  
     1) Giannelli, Sophia 13            2) Buscema, Pamela 13             
     3) Tuchman, Emily 12               4) Harrison, Juliette 12          
                  39.91     1:22.24 (42.33)     1:57.94 (35.70)     2:35.11 (37.17)
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        18.19      18.92         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        19.93      21.10         17  
  3 Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR        30.00      21.69         16  
  4 Robinson, Ari B      7 GAEL-MR                23.64      22.47         15  
  5 Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                30.99      22.65         14  
  6 Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.03         13  
  7 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR             24.00      23.24         12  
  8 O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.62         11  
  9 Franks, Finn J       6 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.69          9  
 10 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR             24.35      24.03          7  
 11 Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR        30.00      24.25          6  
 12 Liu, Justin          6 Middies-MR                NT      24.30          5  
 13 Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR      45.00      26.52          4  
 14 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR        30.00      28.34          3  
 15 Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                37.88      29.91          2  
 -- Zampolin, Daniel J   7 Rivertown Rays-MR      45.00         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        42.10      39.00         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        45.27      45.21         17  
  3 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.60      46.86         16  
  4 Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      50.56         15  
  5 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR             55.00      51.58         14  
  6 Peng, Nicholas       6 Middies-MR             55.00      52.28         13  
  7 Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      53.81         12  
  8 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR             56.69      54.06         11  
  9 O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      55.53          9  
 10 Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      55.69          7  
 11 Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR    1:40.00      57.06          6  
 12 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      57.36          5  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        17.12      18.62         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        24.03      22.39         17  
  3 Wagner, Calvin L     7 Middies-MR             29.68      23.33         16  
  4 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      23.53         15  
  5 Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                40.99      24.32         14  
  6 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR             30.00      25.94         13  
  7 Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.26         11  
  8 Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.68          9  
  9 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR             27.42      27.30          7  
 10 Robinson, Ari B      7 GAEL-MR                26.41      27.39          6  
 11 O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR        35.00      29.45          5  
 12 Liu, Justin          6 Middies-MR                NT      29.48          4  
 13 Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR        35.00      29.78         12  
 14 Franks, Finn J       6 Marlins Bgnw-MR        35.00      30.09          3  
 15 Peng, Nicholas       6 Middies-MR             34.42      30.63          2  
 16 Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR      45.00      31.70          1  
 17 Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                45.66      34.61        
 -- Zampolin, Daniel J   7 Rivertown Rays-MR      45.00         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        42.08      40.05         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        53.08      48.50         17  
  3 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00      50.65         16  
  4 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:03.56      56.91         15  
  5 Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:00.49         14  
  6 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR           1:00.00    1:02.27         13  
  7 Peng, Nicholas       6 Middies-MR           1:00.00    1:04.72         12  
  8 Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:05.77         11  
  9 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR           1:04.76    1:06.12          9  
 10 Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR    1:40.00    1:07.31          7  
 -- O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR        40.00      34.66         20  
  2 Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR        40.00      34.74         17  
  3 Robinson, Ari B      7 GAEL-MR                32.33      39.38         16  
 -- Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Schlamme, Will C     7 GAEL-MR                45.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Peng, Nicholas       6 Middies-MR             34.84         DQ        
      Scissors kick
 -- Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Franks, Finn J       6 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
 -- Denfeld, Hunter A    6 GAEL-MR                52.33         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Finkelberg, Alex L   6 Rivertown Rays-MR      45.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      51.80         20  
  2 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR      1:12.29    1:02.23         17  
 -- Lucchese, Felix B    7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Peng, Nicholas       6 Middies-MR           1:10.00         DQ        
 -- Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR           1:10.00         DQ        
 -- Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:15.20         DQ        
 -- O'Donnell, Mikey W   7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Moran, Jack M        7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Malik, Rohan         7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 -- Savvides, Alexi      7 Marlins Bgnw-MR      1:20.00         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   7 Marlins Bgnw-MR        22.78      20.89         20  
  2 Wagner, Calvin L     7 Middies-MR             25.14      26.01         17  
  3 Wohl, Evan S         7 Marlins Bgnw-MR        25.74      27.66         16  
  4 Peng, Nicholas       6 Middies-MR             39.28      35.61         15  
 -- Liu, Justin          6 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zampolin, Daniel J   7 Rivertown Rays-MR      45.00         NS        
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR           1:00.00    1:15.87         20  
 
Boys 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lopez-Ryan, David    7 Middies-MR                NT    2:30.88         20  
                1:16.02   2:30.88 (1:14.86)                                        
 -- Euyoque, Kevin D     7 Middies-MR           2:20.00         DQ        
      One hand touch - fly
                   4.29          DQ (56.64)                                        
 -- Wagner, Calvin L     7 Middies-MR           2:00.00         DQ        
      One hand touch - fly
                  55.61        DQ (1:08.43)                                        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     20.00      17.03         20  
  2 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        16.93      17.40         17  
  3 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 17.79      18.06         16  
  4 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR      30.00      19.18         15  
  5 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      19.55         13.5
  5 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR      40.00      19.55         13.5
  7 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR      45.00      19.63         12  
  8 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        21.56      19.73         11  
  9 Pasiakos, Alex S     8 ZEUS-CT                18.42      19.87          9  
 10 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 22.60      19.92          6.5
 10 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR     19.18      19.92          6.5
 12 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR             18.93      20.03          5  
 13 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        20.92      20.46          3.5
 13 Campanile, John A    8 Middies-MR             19.95      20.46          3.5
 15 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR             21.66      20.71          2  
 16 Tang, Ryan           8 Middies-MR             22.13      20.73          1  
 17 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR      21.75      20.76        
 18 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      20.91        
 19 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        21.91      21.21        
 20 Fullerton, Riley     8 GAEL-MR                20.46      21.93        
 21 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        19.02      22.55        
 22 Denfeld, JP          8 GAEL-MR                23.44      22.91        
 23 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        21.84      22.96        
 24 Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.99        
 25 Conklin, Kenny L     8 Middies-MR             25.31      23.49        
 26 Brew, Will F         8 Middies-MR             23.77      23.96        
 27 Lim, Noah B          8 Rivertown Rays-MR      45.00      24.18        
 28 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT      26.07        
 29 Genix, Paul          8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.22        
 30 Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.71        
 31 Reich, Owen J        8 GAEL-MR                32.44      31.22        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        37.03      35.96         20  
  2 Ma, Jared W          8 HS-MR                  41.76      36.84         17  
  3 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                37.85      38.70         16  
  4 McClung, Max M       8 Rivertown Rays-MR      37.87      38.88         15  
  5 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        48.24      39.54         14  
  6 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 45.61      40.18         13  
  7 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 46.07      40.25         12  
  8 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR      55.00      40.31         11  
  9 Du, Alexander W      8 Marlins Bgnw-MR        44.47      40.65          9  
 10 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR             46.13      40.78          7  
 11 Nusser, William A    8 Silver Streaks-MR      40.60      40.95          6  
 12 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR     43.87      41.21          5  
 13 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR    1:15.00      42.00          4  
 14 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      43.38          3  
 15 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        47.30      43.41          2  
 16 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        46.48      43.75          1  
 17 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR                NT      44.73        
 18 Robinson, Miles J    8 GAEL-MR              1:02.37      45.32        
 19 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        48.74      45.46        
 20 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR      47.64      45.62        
 21 Stoll, Johann        8 Middies-MR                NT      46.25        
 22 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR    1:45.00      47.47        
 23 Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR             45.00      49.23        
 24 Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:05.64      49.34        
 25 Esposito, Scott      8 SMC-MR                 50.00      50.26        
 26 Gagnon, Alex         8 Middies-MR             28.00      50.27        
 27 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 50.00      53.86        
 28 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT      57.09        
 29 Hanlon, Jack         8 SMC-MR                 50.00    1:00.39        
 -- Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        42.92         DQ        
 -- Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     50.50         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     19.46      18.87         20  
  2 Du, Alexander W      8 Marlins Bgnw-MR        21.05      19.42         17  
  3 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        21.25      20.49         16  
  4 Nusser, William A    8 Silver Streaks-MR      23.55      21.09         15  
  5 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                24.53      21.32         14  
  6 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR      30.00      21.40         13  
  7 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR      45.00      21.84         12  
  8 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR     20.63      22.04         11  
  9 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        25.12      22.37          9  
 10 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR             24.98      22.39          7  
 11 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 22.58      22.50          6  
 12 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR             21.79      23.01          5  
 13 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        25.00      23.58          4  
 14 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        26.38      23.87          3  
 15 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        23.39      23.93          2  
 16 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 28.54      23.96          1  
 17 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        24.89      24.26        
 18 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      24.72        
 19 Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR             26.11      24.77        
 20 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 25.22      24.85        
 21 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR      50.00      25.92        
 22 Stoll, Johann        8 Middies-MR             28.21      26.10        
 23 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR      28.95      27.05        
 24 Esposito, Scott      8 SMC-MR                 30.00      27.80        
 25 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT      29.55        
 26 Gagnon, Alex         8 Middies-MR             29.34      29.79        
 27 Hanlon, Jack         8 SMC-MR                 32.50      32.17        
 -- Robinson, Miles J    8 GAEL-MR                45.66         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 27.66         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        46.72      40.40         20  
  2 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR    1:15.00      44.99         17  
  3 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR      1:00.09      45.95         16  
  4 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 53.16      46.54         15  
  5 Hahn, Benjamin R     8 Rivertown Rays-MR      49.40      46.95         14  
  6 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR             52.68      48.56         13  
  7 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR      1:01.73      49.50         12  
  8 Fullerton, Riley     8 GAEL-MR                57.49      50.06         11  
  9 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR    1:05.00      50.87          9  
 10 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR      59.57      58.73          7  
 11 Conklin, Kenny L     8 Middies-MR                NT    1:03.59          6  
 12 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT    1:05.88          5  
 13 Lim, Noah B          8 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:08.36          4  
 -- Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR    1:45.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Denfeld, JP          8 GAEL-MR              1:03.77         DQ        
      Did not finish on back
 -- Stoll, Johann        8 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     40.53         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     20.49      22.92         20  
  2 Du, Alexander W      8 Marlins Bgnw-MR        23.44      24.38         17  
  3 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        22.70      24.49         16  
  4 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        26.06      25.67         15  
  5 Ma, Jared W          8 HS-MR                  26.75      26.14         14  
  6 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        31.00      26.60         13  
  7 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        25.10      26.91         12  
  8 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        25.56      27.02         11  
  9 Nusser, William A    8 Silver Streaks-MR      27.86      27.53          9  
 10 Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        31.96      27.54          7  
 11 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      28.19          6  
 12 Veru, Theodore V     8 GAEL-MR                22.80      28.47          5  
 13 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR      35.00      28.58          4  
 14 Gagnon, Alex         8 Middies-MR             30.93      28.70          3  
 15 McClung, Max M       8 Rivertown Rays-MR      27.75      30.02          2  
 16 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR    1:05.00      31.15          1  
 17 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 29.82      32.09        
 18 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR             30.00      32.97        
 19 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 38.71      37.73        
 -- D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Esposito, Scott      8 SMC-MR                 35.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Robinson, Miles J    8 GAEL-MR                49.88         DQ        
      Alternating Kick
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 25.96         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Stoll, Johann        8 Middies-MR             30.58         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     30.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     43.43      43.49         20  
  2 Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        57.25      52.81         17  
  3 Hahn, Benjamin R     8 Rivertown Rays-MR      58.69      53.98         16  
  4 Pasiakos, Alex S     8 ZEUS-CT              1:00.76      54.96         15  
  5 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        57.04      55.06         14  
  6 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      56.15         13  
  7 Fullerton, Riley     8 GAEL-MR                10.99    1:00.37         12  
  8 Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:03.32         11  
  9 Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00    1:03.82          9  
 10 Denfeld, JP          8 GAEL-MR              1:10.99    1:03.85          7  
 -- Reich, Owen J        8 GAEL-MR              1:12.87         DQ        
      One hand touch
 -- Lim, Noah B          8 Rivertown Rays-MR    1:45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR           1:10.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Genix, Paul          8 Flying Dolphins-MR   1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Alex B        8 Marlins Bgnw-MR        20.38      19.25         20  
  2 Brown, Kieran        8 SMC-MR                 27.75      23.22         17  
  3 Campanile, John A    8 Middies-MR             25.00      23.62         16  
  4 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      23.84         15  
  5 Pasiakos, Alex S     8 ZEUS-CT                28.18      24.28         14  
  6 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR        23.10      24.30         13  
  7 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR     27.66      24.80         12  
  8 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR      45.00      26.31         11  
  9 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      26.37          9  
 10 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 26.28      26.74          7  
 11 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR             25.00      27.51          6  
 12 Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR             25.00      27.71          5  
 13 Desmaras, Mariano    8 Marlins Bgnw-MR        28.20      27.82          4  
 14 Nack, Adam N         8 Marlins Bgnw-MR        28.27      27.85          3  
 15 Boder, Jared         8 Rivertown Rays-MR      35.00      27.89          2  
 16 Tang, Ryan           8 Middies-MR                NT      30.18          1  
 17 Stoll, Johann        8 Middies-MR                NT      30.34        
 18 Madden, Jack         8 Rivertown Rays-MR      55.00      33.35        
 19 D'Agostino, Brando   8 Middies-MR                NT      34.44        
 20 Reich, Owen J        8 GAEL-MR                43.42      36.38        
 21 Conklin, Kenny L     8 Middies-MR             35.70      37.16        
 -- Poses, Charles A     8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Desmaras, Juan Car   8 Marlins Bgnw-MR        28.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Desmaras, Jorge D    8 Marlins Bgnw-MR        28.96         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Brew, Will F         8 Middies-MR             28.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Genix, Paul          8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     42.52      41.74         20  
  2 McClung, Max M       8 Rivertown Rays-MR      49.43      45.23         17  
  3 Ma, Jared W          8 HS-MR                  52.00      47.06         16  
  4 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR           1:01.36      54.57         15  
  5 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR   1:08.69      56.57         14  
  6 Brown, Kieran        8 SMC-MR               1:02.66      56.76         13  
  7 Cekic, Luka C        8 Rivertown Rays-MR    1:15.00      58.20         12  
 -- LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
 -- Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR             55.00         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubilier, Brendan    8 Middies-MR           1:56.79    1:43.26         20  
  2 Cole, Harrison R     8 Marlins Bgnw-MR      1:41.98    1:43.31         17  
  3 Hahn, Benjamin R     8 Rivertown Rays-MR    1:54.54    1:46.80         16  
                  49.79     1:46.80 (57.01)                                        
  4 Brown, Kieran        8 SMC-MR               2:12.59    1:51.05         15  
  5 Lipton, Matthew      8 Flying Dolphins-MR   2:17.25    1:54.35         14  
  6 Campanile, John A    8 Middies-MR           2:00.00    1:55.77         13  
  7 Daniel, Matthew W    8 Middies-MR                NT    2:02.61         12  
                  57.68   2:02.61 (1:04.93)                                        
  8 Cahaly, Ryan S       8 Middies-MR           2:10.00    2:05.69         11  
                  57.21   2:05.69 (1:08.48)                                        
  9 LePage, Henry R      8 Rivertown Rays-MR    2:00.00    2:05.97          9  
                1:00.09   2:05.97 (1:05.88)                                        
 -- Stoll, Johann        8 Middies-MR                NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 -- Tang, Ryan           8 Middies-MR                NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:08.50          DQ (58.05)                                        
 -- Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Brew, Will F         8 Middies-MR           2:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:18.41    1:14.98         40  
     1) Green, Gavin C 8                2) Poses, Charles A 8             
     3) Lipton, Matthew 8               4) Hu, Dylan H 8                  
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:09.33    1:19.36         34  
     1) Tang, Ryan 8                    2) Stoll, Johann 8                
     3) Dubilier, Brendan 8             4) Campanile, John A 8            
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:20.79    1:20.45         32  
     1) Hahn, Benjamin R 8              2) Boder, Jared 8                 
     3) LePage, Henry R 8               4) Lim, Noah B 8                  
  4 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    1:26.14         30  
     1) Brew, Will F 8                  2) Cahaly, Ryan S 8               
     3) Daniel, Matthew W 8             4) Conklin, Kenny L 8             
  5 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    1:32.33         28  
     1) D'Agostino, Brandon 8           2) Euyoque, Kevin D 7             
     3) Wagner, Calvin L 7              4) Lopez-Ryan, David 7            
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'             1:36.57    1:28.40         40  
     1) Cekic, Luka C 8                 2) Boder, Jared 8                 
     3) McClung, Max M 8                4) LePage, Henry R 8              
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:25.80    1:35.11         34  
     1) Brown, Kieran 8                 2) Siegel, Cody 8                 
     3) Morgan, Tom 8                   4) Esposito, Scott 8              
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          1:30.68         DQ        
     1) Hu, Dylan H 8                   2) Green, Gavin C 8               
     3) Lipton, Matthew 8               4) Poses, Charles A 8             
 -- Middies Swimming-MR  'B'                         NT         DQ        
     1) D'Agostino, Brandon 8           2) Euyoque, Kevin D 7             
     3) Cahaly, Ryan S 8                4) Peng, Nicholas 6               
 -- Middies Swimming-MR  'A'                    1:24.74         DQ        
     1) Lopez-Ryan, David 7             2) Daniel, Matthew W 8            
     3) Dubilier, Brendan 8             4) Gagnon, Alex 8                 
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR        34.34      32.77         20  
  2 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR        32.60      32.79         17  
  3 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             35.88      33.03         16  
  4 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR        36.23      33.23         15  
  5 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR                33.40      33.81         14  
  6 Parizot, Max        10 ZEUS-CT                35.83      33.91         13  
  7 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                33.57      33.92         12  
  8 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT                35.36      34.54         11  
  9 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT                35.19      35.90          9  
 10 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR        38.23      36.75          7  
 11 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR        39.85      36.97          6  
 12 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR               38.85      37.09          5  
 13 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR                42.09      37.24          4  
 14 Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT                45.25      37.30          3  
 15 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            42.19      39.28          2  
 16 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR        37.99      39.91          1  
 17 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                38.44      39.96        
 18 Weitzen, Zach        9 SMC-MR                 49.60      40.27        
 19 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR        38.59      41.29        
 20 Menzies, Brody      10 SMC-MR                 54.00      41.67        
 21 Li, Darrel           9 Middies-MR             49.81      44.22        
 22 McPhillips, Aidan   10 Middies-MR             45.51      44.65        
 23 Yamada, Taisei       9 GAEL-MR                38.99      45.26        
 24 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR        43.95      46.99        
 25 Eforo, Edward        9 GAEL-MR                44.52      47.15        
 26 Lovas, Jackson Z     9 ZEUS-CT              1:04.34      48.24        
 27 Li, David            9 Middies-MR           1:02.49      48.55        
 28 Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR                 50.27      52.93        
 29 Chen, Baldwin       10 Middies-MR             58.53      55.80        
 -- Idemudia, Sean      10 NYCC-MR                32.61         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:06.81    1:08.93         20  
                  32.50     1:08.93 (36.43)                                        
  2 Dauser, Christophe  10 ZEUS-CT              1:09.87    1:11.00         17  
                  34.37     1:11.00 (36.63)                                        
  3 Quinones, Luca M    10 2012-MR              1:08.90    1:11.78         16  
                  34.44     1:11.78 (37.34)                                        
  4 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR      1:11.22    1:14.54         15  
                  35.85     1:14.54 (38.69)                                        
  5 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT              1:19.76    1:16.19         14  
                  37.09     1:16.19 (39.10)                                        
  6 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:19.41    1:16.74         13  
                  35.91     1:16.74 (40.83)                                        
  7 Parizot, Max        10 ZEUS-CT              1:18.86    1:17.19         12  
                  37.37     1:17.19 (39.82)                                        
  8 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR      1:18.63    1:17.31         11  
                  36.26     1:17.31 (41.05)                                        
  9 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:28.00    1:18.11          9  
                  37.75     1:18.11 (40.36)                                        
 10 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT              1:20.81    1:18.39          7  
                  37.56     1:18.39 (40.83)                                        
 11 Barr, Evan E        10 GAEL-MR              1:16.80    1:19.19          6  
                  37.20     1:19.19 (41.99)                                        
 12 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR      1:22.00    1:22.77          5  
                  37.71     1:22.77 (45.06)                                        
 13 Isles, Ajani        10 Silver Streaks-MR    1:20.73    1:23.13          4  
                  37.96     1:23.13 (45.17)                                        
 14 Kelly, Jack G        9 Silver Streaks-MR    1:34.82    1:23.38          3  
                  38.03     1:23.38 (45.35)                                        
 15 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR      1:25.13    1:24.31          2  
                  39.57     1:24.31 (44.74)                                        
 16 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:34.15    1:24.78          1  
                  41.43     1:24.78 (43.35)                                        
 17 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR             1:25.28    1:26.28        
                  40.88     1:26.28 (45.40)                                        
 18 Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT              1:45.35    1:28.91        
                  39.71     1:28.91 (49.20)                                        
 19 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR      1:28.71    1:29.64        
                  40.89     1:29.64 (48.75)                                        
 20 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR      1:28.36    1:32.38        
                  40.86     1:32.38 (51.52)                                        
 21 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:37.70    1:36.04        
                  43.48     1:36.04 (52.56)                                        
 22 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR      1:42.37    1:36.93        
                  46.89     1:36.93 (50.04)                                        
 23 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR      1:31.69    1:37.58        
                  43.56     1:37.58 (54.02)                                        
 24 Buechner, Dylan J   10 Silver Streaks-MR    1:46.20    1:40.75        
                  44.68     1:40.75 (56.07)                                        
 25 Pysk, Alex           9 ZEUS-CT              1:40.00    1:44.62        
 26 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              2:06.89    1:48.68        
                  47.13   1:48.68 (1:01.55)                                        
 27 Vasilkoff, Daniel    9 NYCC-MR                   NT    1:55.77        
                  53.69   1:55.77 (1:02.08)                                        
 -- Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:47.62         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR        35.69      35.41         20  
  2 Dauser, Christophe  10 ZEUS-CT                35.66      36.39         17  
  3 Quinones, Luca M    10 2012-MR                37.49      36.86         16  
  4 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR        38.92      37.73         15  
  5 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                41.99      40.62         14  
  6 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR        41.48      40.65         13  
  7 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             41.77      40.84         12  
  8 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR        40.31      40.90         11  
  9 Isles, Ajani        10 Silver Streaks-MR      39.59      40.92          9  
 10 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  39.45      41.29          7  
 11 Wong, Kevin         10 HS-MR                  45.41      41.71          6  
 12 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR        41.84      42.11          5  
 13 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT                41.37      42.24          4  
 14 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT                40.76      42.30          3  
 15 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 43.84      43.25          2  
 16 Parizot, Max        10 ZEUS-CT                45.86      43.42          1  
 17 Kelly, Jack G        9 Silver Streaks-MR      50.33      44.10        
 18 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR               45.72      44.13        
 19 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR        46.44      45.54        
 20 Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT                54.56      45.70        
 21 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR        50.02      46.02        
 22 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR        53.61      47.30        
 23 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                51.49      50.26        
 24 Buechner, Dylan J   10 Silver Streaks-MR    1:00.54      50.90        
 25 Pysk, Alex           9 ZEUS-CT                55.00      51.53        
 26 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              1:03.58      54.46        
 -- Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR        53.75         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Vasilkoff, Daniel    9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:01.93         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:16.22    1:16.68         20  
                  37.12     1:16.68 (39.56)                                        
  2 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR      1:31.16    1:27.01         17  
                  41.61     1:27.01 (45.40)                                        
  3 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT              1:32.58    1:27.03         16  
                  43.38     1:27.03 (43.65)                                        
  4 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:32.66    1:27.20         15  
  5 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR              1:32.44    1:29.49         14  
                  43.05     1:29.49 (46.44)                                        
  6 Parizot, Max        10 ZEUS-CT              1:39.28    1:32.94         13  
  7 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR             1:31.82    1:33.45         12  
                  45.44     1:33.45 (48.01)                                        
  8 McPhillips, Aidan   10 Middies-MR           1:45.46    1:39.63         11  
  9 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR      1:41.57    1:40.28          9  
 10 Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              1:39.41    1:40.35          7  
 11 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:58.01    1:42.62          6  
                  49.76     1:42.62 (52.86)                                        
 12 Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT              1:59.23    1:42.99          5  
                  48.71     1:42.99 (54.28)                                        
 13 Menzies, Brody      10 SMC-MR               1:51.00    1:44.31          4  
                  51.41     1:44.31 (52.90)                                        
 14 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR      1:48.00    1:50.89          3  
 15 Eforo, Edward        9 GAEL-MR              2:16.96    1:56.34          2  
                  57.22     1:56.34 (59.12)                                        
 16 Li, David            9 Middies-MR           2:00.00    1:57.15          1  
                  56.26   1:57.15 (1:00.89)                                        
 17 Chen, Baldwin       10 Middies-MR           2:05.00    2:16.92        
 -- Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:28.54         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR             42.98      41.07         20  
  2 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR        40.81      41.69         17  
  3 Quinones, Luca M    10 2012-MR                43.83      42.32         16  
  4 Dauser, Christophe  10 ZEUS-CT                43.79      43.22         15  
  5 Kelly, Jack G        9 Silver Streaks-MR      58.12      45.29         14  
  6 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR        44.02      46.29         13  
  7 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  46.70      46.52         12  
  8 Wong, Kevin         10 HS-MR                  48.36      46.74         11  
  9 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR        46.92      47.31          9  
 10 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR        49.78      47.87          7  
 11 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR               48.88      48.03          6  
 12 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                44.84      48.81          5  
 13 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 48.53      49.28          4  
 14 Isles, Ajani        10 Silver Streaks-MR      48.44      49.39          3  
 15 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR        52.74      50.45          2  
 16 Parizot, Max        10 ZEUS-CT                53.55      50.51          1  
 17 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR        54.66      54.37        
 18 Buechner, Dylan J   10 Silver Streaks-MR    1:01.11      54.72        
 19 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR        57.42      55.60        
 20 Vasilkoff, Daniel    9 NYCC-MR                   NT      58.25        
 21 Reilly, Danny W      9 GAEL-MR              1:13.88      59.20        
 22 Pysk, Alex           9 ZEUS-CT              1:05.00    1:08.49        
 -- Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT              1:10.35         DQ        
 -- Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:08.72         DQ        
 -- Eforo, Edward        9 GAEL-MR              1:14.07         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lourenco, Matthew   10 Middies-MR           1:37.46    1:26.59         17  
                   3.33   1:26.59 (1:23.26)                                        
  2 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:32.85    1:27.35         16  
                   3.48   1:27.35 (1:23.87)                                        
  3 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR      1:31.34    1:30.09         15  
                   3.21   1:30.09 (1:26.88)                                        
  4 Li, Darrel           9 Middies-MR           2:00.00    1:46.13         14  
                   4.84   1:46.13 (1:41.29)                                        
  5 Parizot, Max        10 ZEUS-CT              2:05.23    1:47.76         13  
  6 Li, David            9 Middies-MR           2:00.00    1:48.74         12  
                   5.25   1:48.74 (1:43.49)                                        
  7 Menzies, Brody      10 SMC-MR               1:59.00    1:50.62         11  
  8 Yamada, Taisei       9 GAEL-MR              1:54.67    1:56.96          9  
                   4.80   1:56.96 (1:52.16)                                        
  9 Blair, Joseph C      9 Marlins Bgnw-MR      1:59.91    1:57.19          7  
                   5.03   1:57.19 (1:52.16)                                        
 10 Weitzen, Zach        9 SMC-MR               1:59.67    2:14.30          6  
 11 Eforo, Edward        9 GAEL-MR              2:44.63    2:19.20         20  
                   4.95   2:19.20 (2:14.25)                                        
 -- Lovas, Jackson Z     9 ZEUS-CT              2:24.16         DQ        
      One hand touch
                   4.17        DQ (3:07.10)                                        
 -- Abraham, Anthony T   9 GAEL-MR              2:13.34         DQ        
      Downward butterfly kick
                   3.34          DQ (59.53)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiner, Joe L        9 Marlins Bgnw-MR        37.50      38.46         16  
  2 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR        40.40      39.14         15  
  3 Roye, Erick B        9 Marlins Bgnw-MR        38.26      39.41         14  
  4 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR        42.14      41.99         13  
  5 Barr, Evan E        10 GAEL-MR                40.84      42.86         20  
  6 Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT                46.84      43.87         12  
  7 Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR        46.85      44.97         11  
  8 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR        49.93      45.61          9  
  9 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT                42.53      46.77         17  
 10 Weitzen, Zach        9 SMC-MR                 54.23      51.64          7  
 11 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR            54.57      54.75          6  
 12 Rosen, Spencer J     9 Marlins Bgnw-MR      1:02.17      56.00          5  
 -- Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR                 56.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lovas, Jackson Z     9 ZEUS-CT              1:34.54         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR                44.33         NS        
 -- Velazquez, Henry A  10 ZEUS-CT                55.35         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:21.49    1:22.40         20  
                  37.21     1:22.40 (45.19)                                        
  2 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR      1:38.92    1:38.81         17  
                  46.14     1:38.81 (52.67)                                        
  3 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT              1:36.78    1:39.83         16  
                  46.31     1:39.83 (53.52)                                        
  4 Wong, Kevin         10 HS-MR                1:55.06    1:47.62         15  
                  48.67     1:47.62 (58.95)                                        
 -- Chajon, Jorge M     10 ZEUS-CT              1:36.25         DQ        
                  46.14          DQ (55.79)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A      9 Marlins Bgnw-MR      1:15.51    1:19.25         20  
                  36.73     1:19.25 (42.52)                                        
  2 Tuncoglu, Andre      9 Marlins Bgnw-MR      1:27.69    1:25.83         17  
                  39.21     1:25.83 (46.62)                                        
  3 Barr, Evan E        10 GAEL-MR              1:31.58    1:31.48         16  
                  42.88     1:31.48 (48.60)                                        
  4 Norris, Timothy M    9 GAEL-MR              1:33.08    1:33.73         15  
                  42.65     1:33.73 (51.08)                                        
  5 Ireland, Hugh P     10 ZEUS-CT              1:36.44    1:34.22         14  
                  43.44     1:34.22 (50.78)                                        
  6 Coffino, Rafe M      9 Marlins Bgnw-MR      1:36.46    1:36.13         13  
                  42.67     1:36.13 (53.46)                                        
  7 Sgaglio, Ensen W     9 UN-BG-MR             1:33.93    1:37.27         12  
                  48.82     1:37.27 (48.45)                                        
  8 Puleo, Dirk M        9 Marlins Bgnw-MR      1:52.46    1:40.66         11  
                  49.09     1:40.66 (51.57)                                        
  9 McPhillips, Aidan   10 Middies-MR           1:54.48    1:43.35          9  
                  48.98     1:43.35 (54.37)                                        
 10 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                   NT    1:47.63          7  
                  49.70     1:47.63 (57.93)                                        
 11 Pesante, Mason M    10 KB Makos-MR          1:49.17    1:55.03          6  
                  54.03   1:55.03 (1:01.00)                                        
 12 Yusaf, Zachariah     9 SMC-MR               2:13.89    2:18.04          5  
                1:07.52   2:18.04 (1:10.52)                                        
 -- Li, Darrel           9 Middies-MR           2:29.00         DQ        
                  51.63        DQ (1:01.30)                                        
 -- Chen, Baldwin       10 Middies-MR           2:15.00         DQ        
                1:10.24        DQ (1:17.50)                                        
 -- Yamada, Taisei       9 GAEL-MR              1:50.98         DQ        
                  55.74                                                            
 -- Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:29.79         NS        
 -- Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR              1:38.81         NS        
 -- Stern, Ben S         9 Marlins Bgnw-MR      1:38.63         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:17.77    2:18.72         40  
     1) Chajon, Jorge M 10              2) Velazquez, Henry A 10          
     3) Parizot, Max 10                 4) Ireland, Hugh P 10             
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:40.99    2:24.02         34  
     1) Barr, Evan E 10                 2) Abraham, Anthony T 9           
     3) Norris, Timothy M 9             4) Eforo, Edward 9                
  3 Middies Swimming-MR  'A'                    2:07.92    2:44.95         32  
     1) McPhillips, Aidan J 10          2) Li, David 9                    
     3) Li, Darrel 9                    4) Lourenco, Matthew A 10         
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:42.91    2:41.87         40  
     1) Chajon, Jorge M 10              2) Dauser, Christopher M 10       
     3) Ireland, Hugh P 10              4) Parizot, Max 10                
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR                33.06      28.48         20  
  2 Drew, Keegan P      11 Middies-MR             29.39      28.75         17  
  3 Haffner, Riley      11 2012-MR                29.69      28.76         16  
  4 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT                30.00      30.39         15  
  5 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 31.01      30.43         14  
  6 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT                31.22      31.06         13  
  7 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            32.79      32.55         12  
  8 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR                33.51      32.86         10  
  8 Kwon, Steven        11 Middies-MR             35.54      32.86         10  
 10 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT                32.51      33.14          7  
 11 Burke, Quin J       11 Middies-MR             32.11      33.47          6  
 12 Campbell, Garrett   11 2012-MR                31.24      33.80          5  
 13 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                38.85      34.37          3  
 14 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 33.57      34.42          2  
 15 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            34.86      34.74          1  
 16 Otto, Moritz        12 Middies-MR                NT      35.13        
 17 Edwards, Grant      11 SMC-MR                 45.60      35.17        
 18 Haffner, Jackson    11 2012-MR                37.64      35.93        
 19 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                36.35      36.62        
 20 Miller, Alex        11 Middies-MR             35.00      36.77          4  
 21 Ryjikov, Benjamin   11 Middies-MR             45.00      37.88        
 22 Eforo, Alex         11 GAEL-MR                35.76      38.18        
 23 Zhong, Eric         11 Middies-MR             41.97      39.53        
 24 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            38.69      40.33        
 25 Menzies, Tucker     12 SMC-MR                 45.00      42.19        
 26 Fernandez, Sebasti  11 ZEUS-CT                55.00      46.00        
 27 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT                45.00      47.93        
 28 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR             50.00      52.18        
 29 Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              1:14.57      59.44        
 -- Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT                41.59         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hafez, Omar A       12 HS-MR                1:05.12    1:02.04         20  
                  29.77     1:02.04 (32.27)                                        
  2 Haffner, Riley      11 2012-MR              1:08.14    1:03.54         17  
                  30.53     1:03.54 (33.01)                                        
  3 Gerken, Jack        12 SMC-MR               1:11.38    1:07.96         16  
                  32.24     1:07.96 (35.72)                                        
  4 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT              1:09.50    1:08.11         15  
                  31.74     1:08.11 (36.37)                                        
  5 DeNovellis, Alessa  12 Silver Streaks-MR    1:09.50    1:09.25         14  
                  31.81     1:09.25 (37.44)                                        
  6 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR          1:15.47    1:10.94         13  
                  35.24     1:10.94 (35.70)                                        
  7 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT              1:13.26    1:11.37         12  
                  33.46     1:11.37 (37.91)                                        
  8 Miller, Alex        11 Middies-MR           1:20.00    1:17.42         11  
                  37.14     1:17.42 (40.28)                                        
  9 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:31.37    1:17.66          9  
                  37.73     1:17.66 (39.93)                                        
 10 Haffner, Jackson    11 2012-MR              1:27.25    1:17.79          7  
                  36.32     1:17.79 (41.47)                                        
 11 Raiola, A J J       12 HS-MR                1:18.69    1:19.00          6  
                  36.91     1:19.00 (42.09)                                        
 12 Otto, Moritz        12 Middies-MR           1:20.00    1:19.27          5  
                  36.92     1:19.27 (42.35)                                        
 13 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          1:40.06    1:21.38          4  
                  39.31     1:21.38 (42.07)                                        
 14 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR               1:35.30    1:22.03          3  
                  39.03     1:22.03 (43.00)                                        
 15 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR              1:28.83    1:22.81          2  
                  38.76     1:22.81 (44.05)                                        
 16 Buechner, Conor j   12 Silver Streaks-MR    1:25.53    1:28.22          1  
                  39.54     1:28.22 (48.68)                                        
 17 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT              1:39.34    1:31.74        
                  43.72     1:31.74 (48.02)                                        
 18 Pysk, Adam          12 ZEUS-CT              1:45.00    1:32.98        
                  41.49     1:32.98 (51.49)                                        
 19 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:25.45    1:37.25        
                  45.54     1:37.25 (51.71)                                        
 20 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT              1:45.00    1:38.08        
                  48.05     1:38.08 (50.03)                                        
 21 Thede, Chase A      12 Middies-MR           2:01.72    1:40.00        
                  44.89     1:40.00 (55.11)                                        
 22 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           1:50.00    2:01.11        
                  53.36   2:01.11 (1:07.75)                                        
 23 Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              2:00.12    2:12.06        
                1:00.10   2:12.06 (1:11.96)                                        
 -- Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT              1:04.92         DQ        
      False start
                  31.04          DQ (35.33)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      11 2012-MR              2:19.57    2:17.31         20  
                  31.01     1:06.47 (35.46)     1:43.46 (36.99)     2:17.31 (33.85)
  2 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT              2:17.44    2:18.15         17  
                  30.89     1:05.91 (35.02)     1:42.80 (36.89)     2:18.15 (35.35)
  3 Covello, Ben D      12 Middies-MR           2:25.31    2:18.48         16  
                  31.25     1:06.33 (35.08)     1:43.65 (37.32)     2:18.48 (34.83)
  4 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT              2:33.53    2:30.56         15  
                  32.40     1:10.48 (38.08)     1:51.27 (40.79)     2:30.56 (39.29)
  5 Kelly, James P      12 Silver Streaks-MR    2:53.87    2:30.79         14  
                  33.62     1:10.40 (36.78)     1:50.28 (39.88)     2:30.79 (40.51)
  6 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR              3:01.82    2:42.23         13  
                  35.17     1:15.48 (40.31)     1:58.61 (43.13)     2:42.23 (43.62)
  7 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT              2:44.28    2:42.82         12  
                  36.01     1:17.47 (41.46)     2:00.93 (43.46)     2:42.82 (41.89)
  8 Miller, Alex        11 Middies-MR           2:50.00    2:47.56         11  
                  37.08     1:20.14 (43.06)     2:05.36 (45.22)     2:47.56 (42.20)
  9 Otto, Moritz        12 Middies-MR           3:00.00    3:05.25          9  
                  41.06     1:28.94 (47.88)     2:17.75 (48.81)     3:05.25 (47.50)
 10 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          3:11.80    3:14.77          7  
                  39.54     1:28.49 (48.95)     2:22.90 (54.41)     3:14.77 (51.87)
 11 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT              3:22.72    3:20.48          6  
                  43.17     1:35.94 (52.77)     2:29.77 (53.83)     3:20.48 (50.71)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  33.34      32.33        
  2 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT                32.63      33.19        
  3 DeNovellis, Alessa  12 Silver Streaks-MR      36.43      35.48        
  4 Covello, Ben D      12 Middies-MR             36.63      36.31        
  5 Kelly, James P      12 Silver Streaks-MR      39.72      37.06        
  6 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR                37.99      37.63        
  7 Campbell, Garrett   11 2012-MR                36.64      37.74        
  8 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 38.82      37.78        
  9 Haffner, Jackson    11 2012-MR                40.45      37.84        
 10 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            39.20      37.98        
 11 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 43.84      39.58        
 12 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT                40.87      40.07        
 13 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR                 46.60      42.05        
 14 Edwards, Grant      11 SMC-MR                 45.60      44.23        
 15 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                47.40      44.48        
 16 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT                47.28      45.54        
 17 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            46.39      46.20        
 18 Eforo, Alex         11 GAEL-MR                47.39      48.47        
 19 Pysk, Adam          12 ZEUS-CT                45.00      49.45        
 20 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT                55.00      49.70        
 21 Buechner, Conor j   12 Silver Streaks-MR      49.40      49.72        
 22 Thede, Chase A      12 Middies-MR           1:00.97      56.75        
 23 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           1:00.00    1:00.21        
 24 Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              1:30.34    1:10.03        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT              1:10.48    1:08.54         20  
                  32.88     1:08.54 (35.66)                                        
  2 Drew, Keegan P      11 Middies-MR           1:16.19    1:13.71         17  
                  35.87     1:13.71 (37.84)                                        
  3 Arbelaez, Andres    12 ZEUS-CT              1:16.81    1:14.89         16  
                  37.63     1:14.89 (37.26)                                        
  4 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR              1:35.21    1:16.43         15  
                  36.69     1:16.43 (39.74)                                        
  5 Covello, Ben D      12 Middies-MR           1:16.35    1:17.23         14  
                  37.93     1:17.23 (39.30)                                        
  6 Haffner, Jackson    11 2012-MR              1:26.95    1:18.92         13  
                  37.29     1:18.92 (41.63)                                        
  7 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR              1:22.64    1:19.74         12  
                  38.51     1:19.74 (41.23)                                        
  8 Gerken, Jack        12 SMC-MR               1:21.98    1:19.86         11  
  9 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT              1:15.44    1:20.93          9  
                  39.71     1:20.93 (41.22)                                        
 10 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR          1:26.13    1:22.17          7  
                  39.72     1:22.17 (42.45)                                        
 11 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT              1:24.66    1:23.69          6  
                  40.48     1:23.69 (43.21)                                        
 12 Burke, Quin J       11 Middies-MR           1:22.07    1:24.73          5  
                  40.41     1:24.73 (44.32)                                        
 13 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:47.02    1:25.94          4  
                  41.54     1:25.94 (44.40)                                        
 14 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT    1:28.09          3  
                  42.23     1:28.09 (45.86)                                        
 15 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           1:27.83    1:28.78          2  
                  41.51     1:28.78 (47.27)                                        
 16 Ryjikov, Benjamin   11 Middies-MR           2:00.00    1:31.52          1  
                  42.06     1:31.52 (49.46)                                        
 17 Zhong, Eric         11 Middies-MR           2:00.00    1:36.12        
                  45.00     1:36.12 (51.12)                                        
 17 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT              1:39.54    1:36.12        
                  46.02     1:36.12 (50.10)                                        
 19 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          1:39.65    1:37.31        
                  45.39     1:37.31 (51.92)                                        
 20 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR              1:44.74    1:37.67        
                  47.39     1:37.67 (50.28)                                        
 21 Edwards, Grant      11 SMC-MR               1:53.60    1:38.30        
                  47.97     1:38.30 (50.33)                                        
 22 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:39.53    1:40.92        
                  48.22     1:40.92 (52.70)                                        
 23 Menzies, Tucker     12 SMC-MR               1:53.00    1:43.09        
                  49.07     1:43.09 (54.02)                                        
 24 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT              2:00.00    1:47.19        
                  51.31     1:47.19 (55.88)                                        
 25 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           2:00.00    2:08.82        
                1:02.20   2:08.82 (1:06.62)                                        
 -- Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              2:24.16         DQ        
      Did not finish on back
                2:35.86                                                            
 -- Fernandez, Sebasti  11 ZEUS-CT              2:00.00         DQ        
      No touch at turn
                  58.85        DQ (1:14.40)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hafez, Omar A       12 HS-MR                  38.46      36.40         20  
  2 Kelly, James P      12 Silver Streaks-MR      37.68      38.24         17  
  3 DeNovellis, Alessa  12 Silver Streaks-MR      39.68      39.26         16  
  4 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 43.79      39.96         15  
  5 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT                44.61      42.67         14  
  6 Otto, Moritz        12 Middies-MR             44.27      45.05         13  
  7 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR                50.08      45.78         12  
  8 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                49.28      46.26         11  
  9 Hanchet, Malcolm    12 SMC-MR                 52.00      46.85          9  
 10 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            47.80      47.81          7  
 11 Raiola, A J J       12 HS-MR                  45.18      48.36          6  
 12 Eforo, Alex         11 GAEL-MR                50.00      48.48          5  
 13 Buechner, Conor j   12 Silver Streaks-MR    1:00.11      51.57          4  
 14 Pysk, Adam          12 ZEUS-CT                55.00      53.00          3  
 15 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            59.56      53.48          2  
 16 Edwards, Grant      11 SMC-MR                 56.90      55.19          1  
 17 Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           1:05.00    1:08.22        
 18 Cincotta, Alec T    11 ZEUS-CT              1:00.00    1:08.25        
 -- Thede, Chase A      12 Middies-MR           1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            52.48         DQ        
      Scissors kick
 -- Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              1:30.45         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      11 2012-MR              1:37.97    1:28.48         20  
                  41.73     1:28.48 (46.75)                                        
  2 Hogan, Jamie F      11 ZEUS-CT              1:38.57    1:33.87         17  
                  44.79     1:33.87 (49.08)                                        
  3 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           1:34.70    1:34.00         16  
                  43.32     1:34.00 (50.68)                                        
  4 Kwon, Steven        11 Middies-MR           1:40.00    1:35.22         15  
                  44.84     1:35.22 (50.38)                                        
  5 Zhong, Eric         11 Middies-MR           2:00.00    1:38.13         14  
                  46.02     1:38.13 (52.11)                                        
  6 Menzies, Tucker     12 SMC-MR               1:54.00    1:39.08         13  
                  46.18     1:39.08 (52.90)                                        
  7 Murray, Timothy I   11 GAEL-MR              1:36.79    1:41.08         12  
                  47.05     1:41.08 (54.03)                                        
  8 Miller, Alex        11 Middies-MR           1:45.00    1:41.32         11  
                  47.42     1:41.32 (53.90)                                        
  9 Ryjikov, Benjamin   11 Middies-MR           2:05.00    1:42.00          9  
                  47.07     1:42.00 (54.93)                                        
 10 Otto, Moritz        12 Middies-MR                NT    1:42.10          7  
                  47.30     1:42.10 (54.80)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Covello, Ben D      12 Middies-MR             33.96      32.50         20  
  2 Arbelaez, Andres    12 ZEUS-CT                35.00      32.69         17  
  3 Haffner, Riley      11 2012-MR                37.03      34.81         16  
  4 Drew, Keegan P      11 Middies-MR             35.57      34.93         15  
  5 Kwon, Steven        11 Middies-MR             39.92      37.05         14  
  6 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 44.00      37.27         13  
  7 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                   NT      38.22         12  
  8 Parizot, Pablo      12 ZEUS-CT                42.31      38.62         11  
  9 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            41.79      39.69          9  
 10 Miller, Alex        11 Middies-MR             40.00      43.79          7  
 11 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 44.11      43.95          6  
 12 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            48.29      44.38          5  
 13 Eforo, Alex         11 GAEL-MR                50.74      47.16          4  
 14 Casa, Tristan A     12 ZEUS-CT                45.25      47.48          3  
 15 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            48.02      48.66          2  
 16 Scarangella, Micha  11 GAEL-MR                   NT      49.56          1  
 17 Karandikar, Amol M  11 ZEUS-CT              1:24.23    1:26.41        
 -- Kerwick, Alexandro  11 Middies-MR           1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Covello, Ben D      12 Middies-MR           1:15.62    1:15.33         20  
                  35.50     1:15.33 (39.83)                                        
  2 Raiola, A J J       12 HS-MR                1:33.76    1:34.19         17  
                  41.26     1:34.19 (52.93)                                        
  3 Miller, Alex        11 Middies-MR           1:40.00    1:40.11         16  
                  44.73     1:40.11 (55.38)                                        
  4 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:55.13    1:48.42         15  
                  47.11   1:48.42 (1:01.31)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Covello, Ben D      12 Middies-MR           2:44.13    2:38.05         20  
                  35.35     1:16.22 (40.87)     2:03.49 (47.27)     2:38.05 (34.56)
  2 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR                   NT    2:40.21         17  
                  32.36     1:14.93 (42.57)     2:03.83 (48.90)     2:40.21 (36.38)
  3 Arbelaez, Andres    12 ZEUS-CT              2:46.23    2:41.68         16  
                  36.56     1:16.47 (39.91)     2:05.54 (49.07)     2:41.68 (36.14)
  4 Colleran, Liam J    11 ZEUS-CT              2:54.62    2:52.34         15  
                  38.40     1:20.85 (42.45)     2:13.81 (52.96)     2:52.34 (38.53)
  5 Burke, Quin J       11 Middies-MR           2:55.59    3:04.29         14  
                  43.69     1:30.17 (46.48)     2:26.36 (56.19)     3:04.29 (37.93)
  6 Volkwein Morillas,  12 Middies-MR           3:03.11    3:14.36         13  
                  41.52     1:31.69 (50.17)     2:27.27 (55.58)     3:14.36 (47.09)
  7 Campbell, Garrett   11 2012-MR              3:05.00    3:17.06         12  
                  42.68     1:29.82 (47.14)   2:32.76 (1:02.94)     3:17.06 (44.30)
  8 Otto, Moritz        12 Middies-MR                NT    3:27.14         11  
                  47.04     1:39.19 (52.15)     2:39.08 (59.89)     3:27.14 (48.06)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:06.02    2:03.89         40  
     1) Parizot, Pablo 12               2) Hogan, Jamie F 11              
     3) Colleran, Liam J 11             4) Arbelaez, Andres 12            
                  30.45     1:02.54 (32.09)     1:33.02 (30.48)     2:03.89 (30.87)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:43.83    2:10.19         34  
     1) Burke, Quin J 11                2) Volkwein Morillas, Camilo 12   
     3) Miller, Alex 11                 4) Covello, Ben D 12              
                  33.26     1:06.54 (33.28)     1:39.33 (32.79)     2:10.19 (30.86)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:58.76    2:22.23         32  
     1) Edwards, Grant 11               2) Gerken, Jack 12                
     3) Menzies, Tucker 12              4) Stoll, Willem 11               
                  35.96     1:05.47 (29.51)     1:48.78 (43.31)     2:22.23 (33.45)
 -- Zeus Swim Team-CT  'B'                           NT         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Cincotta, Alec T 11             2) Fernandez, Sebastian A 11      
     3) Karandikar, Amol M 11           4) Casa, Tristan A 12             
                  44.13     1:34.41 (50.28)     2:29.73 (55.32)          DQ (36.67)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:23.46    2:32.65         40  
                  36.49     1:18.20 (41.71)     1:52.11 (33.91)     2:32.65 (40.54)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:58.00    2:42.72         34  
                  41.39     1:26.67 (45.28)     1:59.48 (32.81)     2:42.72 (43.24)
 -- Zeus Swim Team-CT  'B'                           NT         NS        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papes, Danny        14 SMC-MR                 24.44      24.54         20  
  2 Freeman, John T     13 GAEL-MR                25.62      24.92         17  
  3 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT      25.37         16  
  4 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR             26.56      25.55         15  
  5 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR               25.02      25.75         14  
  6 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR                29.23      26.52         13  
  7 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                26.73      26.64         12  
  8 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR                27.21      27.01         11  
  9 Maya, David         13 ZEUS-CT                28.26      27.02          9  
 10 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT      27.19          7  
 11 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR             28.51      27.67          6  
 12 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR                 27.68      27.74          5  
 13 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR                27.56      27.87          4  
 14 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR             28.15      28.05          3  
 15 Stoll, Niko         14 Middies-MR             28.65      28.22          2  
 16 Reilly, Jack D      14 GAEL-MR                28.18      28.47          1  
 17 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR                29.68      28.63        
 18 McPhillips, Liam T  13 Middies-MR             29.02      29.28        
 19 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR             30.65      29.38        
 20 Dauser, Timon A     13 ZEUS-CT                30.09      30.83        
 21 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR            32.80      32.34        
 22 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR            33.70      33.37        
 23 Ford, Elliot        14 SMC-MR                 36.41      33.63        
 -- Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR                29.63         NS        
 -- Eforo, John T       13 GAEL-MR                29.48         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John T     13 GAEL-MR                55.63      54.87         20  
                  26.64       54.87 (28.23)                                        
  2 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT      55.86         17  
                  26.29       55.86 (29.57)                                        
  3 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR               56.39      56.17         16  
                  27.43       56.17 (28.74)                                        
  4 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR               55.88      56.30         15  
                  26.76       56.30 (29.54)                                        
  5 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR             57.15      56.87         14  
                  27.01       56.87 (29.86)                                        
  6 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT                54.64      57.16         13  
                  27.36       57.16 (29.80)                                        
  7 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR                58.00      58.02         12  
                  27.81       58.02 (30.21)                                        
  8 Novitch, Graham S   14 Middies-MR             58.40      58.78         11  
                  28.05       58.78 (30.73)                                        
  9 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT                59.96      59.13          9  
                  28.40       59.13 (30.73)                                        
 10 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR              1:08.50      59.35          7  
                  28.16       59.35 (31.19)                                        
 11 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           1:00.40      59.69          6  
                  29.08       59.69 (30.61)                                        
 12 Maya, David         13 ZEUS-CT              1:03.86      59.85          5  
                  28.66       59.85 (31.19)                                        
 13 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR                59.84    1:00.30          4  
                  28.99     1:00.30 (31.31)                                        
 14 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           1:04.30    1:01.00          3  
                  29.88     1:01.00 (31.12)                                        
 15 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT    1:01.35          2  
                  28.80     1:01.35 (32.55)                                        
 16 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              1:00.53    1:01.46          1  
                  29.58     1:01.46 (31.88)                                        
 17 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              1:02.50    1:01.83        
                  30.04     1:01.83 (31.79)                                        
 18 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:03.52    1:02.50        
                  29.73     1:02.50 (32.77)                                        
 19 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              1:07.80    1:02.59        
                  29.98     1:02.59 (32.61)                                        
 20 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:02.97    1:02.75        
                  29.81     1:02.75 (32.94)                                        
 21 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           1:05.13    1:03.60        
                  30.20     1:03.60 (33.40)                                        
 22 McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           1:03.67    1:04.57        
                  30.94     1:04.57 (33.63)                                        
 23 Stoll, Niko         14 Middies-MR           1:08.34    1:04.96        
                  31.09     1:04.96 (33.87)                                        
 24 Reilly, Jack D      14 GAEL-MR              1:03.43    1:05.22        
                  30.54     1:05.22 (34.68)                                        
 25 Dauser, Timon A     13 ZEUS-CT              1:06.73    1:07.71        
                  31.48     1:07.71 (36.23)                                        
 26 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           1:09.33    1:08.75        
                  33.00     1:08.75 (35.75)                                        
 27 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:14.90    1:12.00        
                  34.58     1:12.00 (37.42)                                        
 28 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:23.18    1:19.53        
                  37.62     1:19.53 (41.91)                                        
 29 Ford, Elliot        14 SMC-MR               1:26.29    1:19.91        
                  36.61     1:19.91 (43.30)                                        
 30 Eforo, John T       13 GAEL-MR              1:08.82    1:21.24        
                  36.92     1:21.24 (44.32)                                        
 -- Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR              1:08.15         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             1:57.76    1:59.19         20  
                  27.45       57.95 (30.50)     1:29.54 (31.59)     1:59.19 (29.65)
  2 Freeman, John T     13 GAEL-MR              2:01.50    2:00.16         17  
                  28.15       58.76 (30.61)     1:29.34 (30.58)     2:00.16 (30.82)
  3 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR             2:04.69    2:05.01         16  
                  28.90     1:00.61 (31.71)     1:33.38 (32.77)     2:05.01 (31.63)
  4 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:07.90    2:05.08         15  
                  28.14       59.40 (31.26)     1:32.62 (33.22)     2:05.08 (32.46)
  5 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              1:59.52    2:06.51         14  
                  28.60       59.80 (31.20)     1:32.90 (33.10)     2:06.51 (33.61)
  6 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT    2:07.09         13  
                  27.37       58.25 (30.88)     1:32.30 (34.05)     2:07.09 (34.79)
  7 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR           2:13.39    2:09.35         12  
                  28.44     1:01.17 (32.73)     1:35.58 (34.41)     2:09.35 (33.77)
  8 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           2:11.34    2:10.32         11  
                  29.89     1:03.66 (33.77)     1:38.08 (34.42)     2:10.32 (32.24)
  9 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              2:14.28    2:10.88          9  
                  29.83     1:03.71 (33.88)     1:38.28 (34.57)     2:10.88 (32.60)
 10 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:17.26    2:11.65          7  
                  31.03     1:04.78 (33.75)     1:38.83 (34.05)     2:11.65 (32.82)
 11 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:14.73    2:12.46          6  
                  31.42     1:05.18 (33.76)     1:39.00 (33.82)     2:12.46 (33.46)
 12 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              2:13.24    2:12.57          5  
                  29.83     1:03.49 (33.66)     1:38.28 (34.79)     2:12.57 (34.29)
 13 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR              2:34.11    2:13.68          4  
                  30.02     1:03.02 (33.00)     1:38.68 (35.66)     2:13.68 (35.00)
 14 Maya, David         13 ZEUS-CT              2:22.20    2:14.41          3  
                  29.71     1:04.01 (34.30)     1:39.95 (35.94)     2:14.41 (34.46)
 15 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              2:22.05    2:16.13          2  
                  30.54     1:04.76 (34.22)     1:41.29 (36.53)     2:16.13 (34.84)
 16 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT    2:18.18          1  
                  29.06     1:03.81 (34.75)     1:41.64 (37.83)     2:18.18 (36.54)
 17 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           2:25.10    2:20.23        
                  31.15     1:06.79 (35.64)     1:44.35 (37.56)     2:20.23 (35.88)
 18 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:50.20    2:20.28        
                  31.68     1:07.91 (36.23)     1:45.85 (37.94)     2:20.28 (34.43)
 19 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               2:59.00    2:23.92        
                  31.70     1:08.45 (36.75)   2:20.82 (1:12.37)      2:23.92 (3.10)
 20 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           2:34.96    2:31.27        
                  33.32     1:12.40 (39.08)     1:53.56 (41.16)     2:31.27 (37.71)
 21 Stoll, Niko         14 Middies-MR           2:30.56    2:32.91        
                  32.55     1:09.94 (37.39)     1:51.07 (41.13)     2:32.91 (41.84)
 22 Ford, Elliot        14 SMC-MR               3:00.68    2:51.59        
                  36.40     1:21.53 (45.13)     2:08.20 (46.67)     2:51.59 (43.39)
 23 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          4:02.50    2:53.72        
                  37.44     1:22.24 (44.80)     2:10.40 (48.16)     2:53.72 (43.32)
 24 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          3:10.19    3:15.67        
                  41.48     1:32.60 (51.12)     2:26.87 (54.27)     3:15.67 (48.80)
 -- Hoffman, Michael    14 Middies-MR                NT         NS        
 -- McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           2:17.61         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papes, Danny        14 SMC-MR                 59.36    1:01.35         20  
                  30.12     1:01.35 (31.23)                                        
  2 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR             1:09.11    1:03.42         17  
                  30.76     1:03.42 (32.66)                                        
  3 Freeman, John T     13 GAEL-MR              1:05.99    1:03.49         16  
                  30.99     1:03.49 (32.50)                                        
  4 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           1:05.04    1:03.53         15  
                  31.19     1:03.53 (32.34)                                        
  5 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:05.92    1:04.36         14  
                  31.60     1:04.36 (32.76)                                        
  6 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              1:04.65    1:04.91         13  
                  31.82     1:04.91 (33.09)                                        
  7 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              1:02.54    1:05.13         12  
                  32.17     1:05.13 (32.96)                                        
  8 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT    1:05.26         11  
                  31.04     1:05.26 (34.22)                                        
  9 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             1:06.25    1:05.75          9  
                  31.78     1:05.75 (33.97)                                        
 10 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              1:04.26    1:05.76          7  
                  31.46     1:05.76 (34.30)                                        
 11 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR           1:05.94    1:06.20          6  
                  32.57     1:06.20 (33.63)                                        
 12 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           1:07.69    1:07.10          5  
                  33.03     1:07.10 (34.07)                                        
 13 Mackey, Tom P       14 2012-MR              1:07.81    1:08.59          4  
                  32.73     1:08.59 (35.86)                                        
 14 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR              1:22.12    1:08.77          3  
                  33.40     1:08.77 (35.37)                                        
 15 Maya, David         13 ZEUS-CT              1:13.14    1:09.23          2  
                  34.18     1:09.23 (35.05)                                        
 16 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:07.70    1:09.60          1  
                  34.37     1:09.60 (35.23)                                        
 17 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:19.50    1:15.07        
                  36.57     1:15.07 (38.50)                                        
 18 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               1:25.00    1:15.20        
                1:15.20         1:15.20 ( )                                        
 19 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              1:24.11    1:16.94        
                  37.14     1:16.94 (39.80)                                        
 20 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           1:17.42    1:17.04        
                  36.83     1:17.04 (40.21)                                        
 21 Ford, Elliot        14 SMC-MR               1:32.78    1:20.35        
                  38.84     1:20.35 (41.51)                                        
 22 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:25.03    1:23.07        
                  40.16     1:23.07 (42.91)                                        
 23 Eforo, John T       13 GAEL-MR              1:27.43    1:28.06        
                  41.85     1:28.06 (46.21)                                        
 24 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:34.23    1:36.60        
                1:36.60         1:36.60 ( )                                        
 -- Koster, John        13 SMC-MR               1:10.03         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  34.05          DQ (36.49)                                        
 -- Hoffman, Michael    14 Middies-MR                NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  41.23          DQ (49.69)                                        
 -- McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           1:11.91         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           2:14.07    2:18.14        
                  32.36     1:07.53 (35.17)     1:43.05 (35.52)     2:18.14 (35.09)
  2 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:19.78    2:19.14        
                  32.80     1:07.87 (35.07)     1:44.43 (36.56)     2:19.14 (34.71)
  3 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR             2:25.00    2:20.85        
                  33.55     1:08.65 (35.10)     1:44.78 (36.13)     2:20.85 (36.07)
  4 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:25.98    2:21.21        
                  32.74     1:08.66 (35.92)     1:45.86 (37.20)     2:21.21 (35.35)
  5 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              2:14.26    2:21.62        
                  34.16     1:10.33 (36.17)     1:46.44 (36.11)     2:21.62 (35.18)
  6 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:30.05    2:23.73        
                  34.49     1:11.16 (36.67)     1:48.40 (37.24)     2:23.73 (35.33)
  7 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              2:18.99    2:24.84        
                  34.68     1:11.94 (37.26)     1:49.19 (37.25)     2:24.84 (35.65)
  8 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             2:19.07    2:24.96        
                  34.24     1:10.96 (36.72)     1:48.11 (37.15)     2:24.96 (36.85)
  9 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT    2:27.20        
                  34.98     1:11.98 (37.00)     1:49.98 (38.00)     2:27.20 (37.22)
 10 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              2:40.84    2:30.39        
                  35.07     1:13.31 (38.24)     1:52.56 (39.25)     2:30.39 (37.83)
 11 Zhao, Yi            14 Middies-MR           2:25.53    2:33.41        
                  36.44     1:13.74 (37.30)     1:53.53 (39.79)     2:33.41 (39.88)
 12 Thomas, Desi C      13 NYCC-MR              2:31.39    2:35.28        
                  36.06     1:15.17 (39.11)     1:55.47 (40.30)     2:35.28 (39.81)
 13 McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           2:34.22    2:37.89        
                  36.83     1:16.59 (39.76)     1:57.84 (41.25)     2:37.89 (40.05)
 14 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           2:43.33    2:48.17        
                  40.38     1:23.92 (43.54)     2:08.21 (44.29)     2:48.17 (39.96)
 15 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT    3:00.32        
                  43.02     1:29.38 (46.36)     2:16.37 (46.99)     3:00.32 (43.95)
 16 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          3:29.80    3:36.86        
                                2:41.38 ( )     3:36.86 (55.48)         3:36.86 ( )
 -- Papes, Danny        14 SMC-MR               2:13.74         NS        
 -- Zielonka, Maciej    13 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackey, Tom P       14 2012-MR              1:09.88    1:11.52         20  
                  33.68     1:11.52 (37.84)                                        
  2 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT    1:11.92         17  
                  32.54     1:11.92 (39.38)                                        
  3 Papes, Danny        14 SMC-MR               1:13.41    1:14.05         16  
                  34.72     1:14.05 (39.33)                                        
  4 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           1:15.74    1:14.28         15  
                  35.46     1:14.28 (38.82)                                        
  5 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:17.40    1:14.48         14  
                  34.54     1:14.48 (39.94)                                        
  6 Sachkov, Daniel     13 UNNYC-MR             1:11.70    1:14.79         13  
                  35.28     1:14.79 (39.51)                                        
  7 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:15.37    1:16.79         12  
                  36.62     1:16.79 (40.17)                                        
  8 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:20.66    1:18.33         11  
                  37.81     1:18.33 (40.52)                                        
  9 Kanim, Jared F      14 Middies-MR             37.29    1:18.47          9  
                  36.20     1:18.47 (42.27)                                        
 10 Stoll, Niko         14 Middies-MR           1:26.23    1:19.28          7  
                  37.06     1:19.28 (42.22)                                        
 11 Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              1:26.06    1:20.13          6  
                  38.22     1:20.13 (41.91)                                        
 12 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               1:33.00    1:20.96          5  
                  37.65     1:20.96 (43.31)                                        
 13 Koster, John        13 SMC-MR               1:20.64    1:21.72          4  
                  39.20     1:21.72 (42.52)                                        
 14 Ford, Elliot        14 SMC-MR               1:32.68    1:24.51          3  
                  37.84     1:24.51 (46.67)                                        
 15 Eforo, John T       13 GAEL-MR              1:32.67    1:31.88          2  
                  42.36     1:31.88 (49.52)                                        
 16 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:37.29    1:39.89          1  
                  47.12     1:39.89 (52.77)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT    2:37.61         20  
                  35.09     1:15.42 (40.33)     1:56.59 (41.17)     2:37.61 (41.02)
  2 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           2:45.63    2:41.91         17  
                  37.30     1:17.80 (40.50)     2:00.81 (43.01)     2:41.91 (41.10)
  3 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:41.40    2:46.24         16  
                  38.61     1:20.57 (41.96)     2:03.46 (42.89)     2:46.24 (42.78)
  4 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           2:50.70    2:50.37         15  
                  38.48     1:22.82 (44.34)     2:07.03 (44.21)     2:50.37 (43.34)
  5 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:50.73    2:50.49         14  
                  37.83     1:22.24 (44.41)     2:07.25 (45.01)     2:50.49 (43.24)
  6 Reilly, Jack D      14 GAEL-MR              2:53.35    2:57.22         13  
                  38.65     1:24.13 (45.48)     2:10.64 (46.51)     2:57.22 (46.58)
  7 Deverna, Kyle V     14 GAEL-MR              2:56.95    2:59.62         12  
                  39.20     1:25.39 (46.19)     2:12.67 (47.28)     2:59.62 (46.95)
  8 Stoll, Niko         14 Middies-MR                NT    3:03.30         11  
                  40.27     1:26.75 (46.48)     2:15.50 (48.75)     3:03.30 (47.80)
  9 Ford, Elliot        14 SMC-MR               3:11.95    3:08.85          9  
                  42.94     1:31.42 (48.48)     2:20.96 (49.54)     3:08.85 (47.89)
 10 Dauser, Timon A     13 ZEUS-CT              3:03.16    3:09.88          7  
                  42.34     1:31.22 (48.88)     2:21.61 (50.39)     3:09.88 (48.27)
 -- Eforo, John T       13 GAEL-MR              3:23.95         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freeman, John T     13 GAEL-MR              1:03.52    1:02.09         20  
                  29.61     1:02.09 (32.48)                                        
  2 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             1:05.91    1:03.45         17  
                  29.82     1:03.45 (33.63)                                        
  3 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           1:04.76    1:04.25         16  
                  30.53     1:04.25 (33.72)                                        
  4 Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR              1:14.59    1:04.34         15  
                  29.63     1:04.34 (34.71)                                        
  5 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              1:37.61    1:06.91         14  
                  30.57     1:06.91 (36.34)                                        
  6 Papes, Danny        14 SMC-MR               1:13.40    1:07.25         13  
                  30.57     1:07.25 (36.68)                                        
  7 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR           1:18.92    1:08.06         12  
                  31.26     1:08.06 (36.80)                                        
  8 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:10.52    1:08.53         11  
                  31.31     1:08.53 (37.22)                                        
  9 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           1:11.22    1:09.06          9  
                  32.23     1:09.06 (36.83)                                        
 10 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              1:14.10    1:11.06          7  
                  32.99     1:11.06 (38.07)                                        
 11 Maya, David         13 ZEUS-CT              1:17.75    1:12.08          6  
                  32.11     1:12.08 (39.97)                                        
 12 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              1:11.55    1:13.96          5  
                  33.11     1:13.96 (40.85)                                        
 13 Zhao, Yi            14 Middies-MR           1:30.00    1:16.56          4  
                  36.68     1:16.56 (39.88)                                        
 -- Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              1:30.78         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           2:19.76    2:21.50         20  
                  31.46     1:07.42 (35.96)     1:44.49 (37.07)     2:21.50 (37.01)
  2 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              2:43.71    2:43.97         16  
                  33.71     1:15.12 (41.41)     1:59.08 (43.96)     2:43.97 (44.89)
 -- Gaitour, Victor E   14 NYCC-MR                   NT         DQ         17  
      One hand touch
                  32.37     1:10.99 (38.62)     1:56.62 (45.63)          DQ (41.56)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konovalov, Veniami  13 UNNYC-MR             2:20.00    2:19.16         20  
                  30.36     1:05.28 (34.92)     1:48.52 (43.24)     2:19.16 (30.64)
  2 Novitch, Graham S   14 Middies-MR           2:22.63    2:21.15         17  
                  30.32     1:05.75 (35.43)     1:47.75 (42.00)     2:21.15 (33.40)
  3 Mackey, Tom P       14 2012-MR              2:18.96    2:22.29         16  
                  32.02     1:08.76 (36.74)     1:49.08 (40.32)     2:22.29 (33.21)
  4 Papes, Danny        14 SMC-MR               2:20.57    2:23.88         15  
                  29.84     1:05.65 (35.81)     1:51.19 (45.54)     2:23.88 (32.69)
  5 Lane, Wiley W       14 NYCC-MR              2:29.06    2:25.97         14  
                  31.18     1:06.78 (35.60)     1:53.00 (46.22)     2:25.97 (32.97)
  6 Gupta, Niko K       14 ZEUS-CT              2:27.39    2:26.26         13  
                  31.63     1:09.77 (38.14)     1:53.58 (43.81)     2:26.26 (32.68)
  7 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:24.75    2:26.72         12  
                  32.15     1:07.04 (34.89)     1:51.25 (44.21)     2:26.72 (35.47)
  8 Kanim, Jared F      14 Middies-MR           2:29.41    2:27.74         11  
                  32.79     1:10.63 (37.84)     1:55.31 (44.68)     2:27.74 (32.43)
  9 Sulkes, Jacob       14 NYCC-MR                   NT    2:28.24          9  
                  30.64     1:08.68 (38.04)     1:54.01 (45.33)     2:28.24 (34.23)
 10 Thenmalai, Omar     13 Middies-MR           2:34.83    2:28.90          7  
                  34.11     1:12.07 (37.96)     1:57.54 (45.47)     2:28.90 (31.36)
 11 Koster, John        13 SMC-MR               2:25.77    2:29.73          6  
                  32.09     1:11.66 (39.57)     1:55.01 (43.35)     2:29.73 (34.72)
 12 Bernstein, Zach J   13 Middies-MR           2:25.02    2:30.34          5  
                  31.26     1:08.49 (37.23)     1:56.38 (47.89)     2:30.34 (33.96)
 13 Maya, David         13 ZEUS-CT              2:46.68    2:30.35          4  
                  31.64     1:11.04 (39.40)     1:56.71 (45.67)     2:30.35 (33.64)
 14 Libsch, Xerxes M    13 Middies-MR           2:34.85    2:30.78          3  
                  32.68     1:12.56 (39.88)     1:56.15 (43.59)     2:30.78 (34.63)
 15 Cardona, Brian      14 ZEUS-CT              2:21.03    2:30.87          2  
                  33.78     1:10.87 (37.09)     1:57.17 (46.30)     2:30.87 (33.70)
 16 Parra, Michael      13 ZEUS-CT              2:32.88    2:32.54          1  
                  33.58     1:12.55 (38.97)     1:57.94 (45.39)     2:32.54 (34.60)
 17 Sheppard, Jason D   13 Middies-MR           2:49.94    2:45.54        
                  36.86     1:19.28 (42.42)     2:10.28 (51.00)     2:45.54 (35.26)
 18 Stoll, Niko         14 Middies-MR           2:55.38    2:45.87        
                  35.29     1:18.06 (42.77)     2:06.24 (48.18)     2:45.87 (39.63)
 19 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT    3:16.55        
                  43.21     1:29.62 (46.41)   2:29.90 (1:00.28)     3:16.55 (46.65)
 -- Raykhman, Slav      13 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  32.31     1:14.64 (42.33)     1:55.53 (40.89)          DQ (35.29)
 -- McPhillips, Liam T  13 Middies-MR           2:38.52         NS        
 -- Hoffman, Michael    14 Middies-MR                NT         NS        
 -- Schaefer, Brendan   14 GAEL-MR              2:45.39         NS        
 -- Freeman, John T     13 GAEL-MR              2:15.61         NS        
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT                22.19      23.19         20  
  2 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR                22.64      23.22         17  
  3 Koster, Christophe  17 SMC-MR                 23.07      23.73         16  
  4 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR                23.43      24.02         15  
  5 Klein, Simon        17 Silver Streaks-MR      23.48      24.38         14  
  6 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR             23.04      24.40         13  
  7 Giannetti, Lucas    16 ZEUS-CT                23.97      24.63         12  
  8 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            25.04      25.29         11  
  9 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR                26.58      25.39          9  
 10 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR                25.45      25.46          7  
 11 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR                25.59      25.49          6  
 12 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT                24.91      25.56          5  
 13 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                25.00      25.57          4  
 14 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR                27.00      25.64          3  
 15 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT      25.70          2  
 16 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT                26.74      26.12          1  
 17 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR             26.16      26.38        
 18 Yale, Griffin       16 SMC-MR                 25.62      26.69        
 19 Macaluso, James T   15 Silver Streaks-MR      25.87      26.83        
 20 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR            28.08      26.96        
 21 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR                27.57      27.03        
 22 Heubel, Brian P     15 Silver Streaks-MR      27.19      27.27        
 23 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR                28.34      27.67        
 24 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR                28.19      28.48        
 25 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR            27.85      28.61        
 26 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR            31.12      31.43        
 27 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR            34.81      36.24        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR                48.88      49.12         20  
                  24.14       49.12 (24.98)                                        
  2 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT                47.99      49.60         17  
                  24.15       49.60 (25.45)                                        
  3 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR                50.35      51.84         16  
                  24.94       51.84 (26.90)                                        
  4 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                52.62      53.10         15  
                  25.65       53.10 (27.45)                                        
  5 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 53.50      54.24         14  
                  25.51       54.24 (28.73)                                        
  6 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT                53.38      54.32         13  
                  26.81       54.32 (27.51)                                        
  7 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR                52.18      54.44         12  
                  26.64       54.44 (27.80)                                        
  8 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT                53.78      54.47         11  
                  26.24       54.47 (28.23)                                        
  9 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR             49.93      54.53          9  
                  26.23       54.53 (28.30)                                        
 10 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR                   NT      55.07          7  
                  26.39       55.07 (28.68)                                        
 11 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR                58.14      55.12          6  
                  26.05       55.12 (29.07)                                        
 12 Klein, Simon        17 Silver Streaks-MR      53.34      55.32          5  
                  26.76       55.32 (28.56)                                        
 13 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT                54.19      55.79          4  
                  26.91       55.79 (28.88)                                        
 14 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT                55.03      55.84          3  
                  27.07       55.84 (28.77)                                        
 15 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR                59.00      55.88          2  
                  27.67       55.88 (28.21)                                        
 16 Giannetti, Lucas    16 ZEUS-CT                53.56      56.37          1  
                  27.32       56.37 (29.05)                                        
 17 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR             56.82      56.91        
                  27.63       56.91 (29.28)                                        
 18 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR                55.39      56.94        
                  27.12       56.94 (29.82)                                        
 19 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            56.62      57.83        
                  27.84       57.83 (29.99)                                        
 20 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR             57.90      57.91        
                  28.08       57.91 (29.83)                                        
 21 Sidoti, Daniel J    16 Silver Streaks-MR      58.80      58.70        
                  28.24       58.70 (30.46)                                        
 22 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT      58.83        
                  28.58       58.83 (30.25)                                        
 23 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT                57.06      58.85        
                  27.89       58.85 (30.96)                                        
 24 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:01.58      59.65        
                  28.33       59.65 (31.32)                                        
 25 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR                59.09      59.73        
                  28.92       59.73 (30.81)                                        
 26 Dervin, Sean J      15 Middies-MR             58.44    1:00.19        
                  28.01     1:00.19 (32.18)                                        
 27 Macaluso, James T   15 Silver Streaks-MR      59.14    1:00.24        
                  28.86     1:00.24 (31.38)                                        
 28 Heubel, Brian P     15 Silver Streaks-MR    1:00.68    1:01.01        
                  29.39     1:01.01 (31.62)                                        
 29 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:03.67    1:02.77        
                  31.85     1:02.77 (30.92)                                        
 30 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:03.60    1:03.75        
                  30.32     1:03.75 (33.43)                                        
 31 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:05.83    1:06.02        
                  31.99     1:06.02 (34.03)                                        
 32 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:15.34    1:11.21        
                  34.87     1:11.21 (36.34)                                        
 33 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:21.21    1:25.33        
                  40.43     1:25.33 (44.90)                                        
 -- Yale, Griffin       16 SMC-MR                 57.97         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:46.45    1:47.74         20  
                  25.14       52.77 (27.63)     1:20.94 (28.17)     1:47.74 (26.80)
  2 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT              1:42.95    1:49.10         17  
                  25.08       52.88 (27.80)     1:21.26 (28.38)     1:49.10 (27.84)
  3 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              1:52.27    1:52.94         16  
                  25.62       54.07 (28.45)     1:23.86 (29.79)     1:52.94 (29.08)
  4 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              1:51.78    1:54.71         15  
                  26.34       55.09 (28.75)     1:24.50 (29.41)     1:54.71 (30.21)
  5 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT              1:54.73    1:55.27         14  
                  26.77       55.67 (28.90)     1:26.09 (30.42)     1:55.27 (29.18)
  6 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              1:53.01    1:56.07         13  
                  26.36       55.70 (29.34)     1:26.63 (30.93)     1:56.07 (29.44)
  7 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR                   NT    1:58.03         12  
                  27.02       56.28 (29.26)     1:27.14 (30.86)     1:58.03 (30.89)
  8 Koster, Christophe  17 SMC-MR               1:57.55    2:01.11         11  
                  27.65       58.89 (31.24)     1:30.91 (32.02)     2:01.11 (30.20)
  9 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR              1:55.51    2:01.38          9  
                  27.53       58.20 (30.67)     1:29.79 (31.59)     2:01.38 (31.59)
 10 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR           1:51.18    2:01.49          7  
                  27.56       58.52 (30.96)     1:30.03 (31.51)     2:01.49 (31.46)
 11 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT              1:55.52    2:01.99          6  
                  27.26       57.67 (30.41)     1:29.57 (31.90)     2:01.99 (32.42)
 12 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              1:58.57    2:02.33          5  
                  28.65       59.71 (31.06)     1:31.33 (31.62)     2:02.33 (31.00)
 13 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              1:59.73    2:02.58          4  
                  27.64       58.90 (31.26)     1:31.60 (32.70)     2:02.58 (30.98)
 14 Weaver, Billy       17 GAEL-MR              2:08.99    2:02.73          3  
                  27.77       58.41 (30.64)     1:30.74 (32.33)     2:02.73 (31.99)
 15 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR              2:07.97    2:03.16          2  
                  28.37       59.31 (30.94)     1:31.61 (32.30)     2:03.16 (31.55)
 16 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:20.00    2:04.29          1  
                  28.92     1:00.47 (31.55)     1:32.82 (32.35)     2:04.29 (31.47)
 17 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:02.97    2:05.53        
                  27.91       59.64 (31.73)     1:32.91 (33.27)     2:05.53 (32.62)
 18 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR           2:03.53    2:06.62        
                  29.77     1:02.19 (32.42)     1:35.08 (32.89)     2:06.62 (31.54)
 19 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           2:08.61    2:07.28        
                  28.85     1:01.40 (32.55)     1:35.07 (33.67)     2:07.28 (32.21)
 20 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT              2:05.21    2:10.86        
                  28.06     1:01.07 (33.01)     1:35.99 (34.92)     2:10.86 (34.87)
 21 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              2:13.82    2:11.34        
                  29.62     1:02.78 (33.16)     1:37.53 (34.75)     2:11.34 (33.81)
 22 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR              2:13.09    2:13.37        
                  29.94     1:03.54 (33.60)     1:38.91 (35.37)     2:13.37 (34.46)
 23 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:19.81    2:24.29        
                  31.42     1:08.47 (37.05)     1:46.77 (38.30)     2:24.29 (37.52)
 24 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:31.36    2:43.36        
                  35.53     1:17.04 (41.51)     2:01.06 (44.02)     2:43.36 (42.30)
 25 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          3:06.42    3:13.86        
                  41.96     1:31.99 (50.03)     2:25.66 (53.67)     3:13.86 (48.20)
 -- Ramos, Andres I     17 ZEUS-CT              1:49.77         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR                55.59      55.62         20  
                  27.15       55.62 (28.47)                                        
  2 Koster, Christophe  17 SMC-MR                 53.87      56.19         17  
                  27.54       56.19 (28.65)                                        
  3 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                57.34      58.34         16  
                  28.44       58.34 (29.90)                                        
  4 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR                59.76    1:00.00         15  
                  29.39     1:00.00 (30.61)                                        
  5 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 59.53    1:01.76         14  
                  29.47     1:01.76 (32.29)                                        
  6 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              1:00.03    1:02.87         13  
                  30.31     1:02.87 (32.56)                                        
  7 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT              1:01.97    1:05.29         12  
                  32.08     1:05.29 (33.21)                                        
  8 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR           1:05.34    1:06.17         11  
                  32.30     1:06.17 (33.87)                                        
  9 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT              1:03.30    1:06.46          9  
                  32.48     1:06.46 (33.98)                                        
 10 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           1:09.73    1:06.56          7  
                  32.16     1:06.56 (34.40)                                        
 11 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR              1:08.04    1:06.83          6  
                  32.43     1:06.83 (34.40)                                        
 12 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              1:10.00    1:06.88          5  
                  33.04     1:06.88 (33.84)                                        
 13 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR              1:08.37    1:07.38          4  
                  31.62     1:07.38 (35.76)                                        
 14 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           1:07.64    1:07.69          3  
                  32.70     1:07.69 (34.99)                                        
 15 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR              1:11.26    1:08.33          2  
                  33.04     1:08.33 (35.29)                                        
 16 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              1:05.50    1:08.39          1  
                  33.74     1:08.39 (34.65)                                        
 17 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:09.38    1:09.68        
                  33.99     1:09.68 (35.69)                                        
 18 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:10.31    1:10.32        
                  33.62     1:10.32 (36.70)                                        
 19 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:13.81    1:11.45        
 20 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:09.62    1:14.03        
                  35.54     1:14.03 (38.49)                                        
 21 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:18.53    1:20.65        
                  38.00     1:20.65 (42.65)                                        
 22 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:25.06    1:25.25        
                1:25.25         1:25.25 ( )                                        
 23 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:25.15    1:27.18        
                  40.66     1:27.18 (46.52)                                        
 -- Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:08.38         NS        
 -- Ramos, Andres I     17 ZEUS-CT                59.34         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:57.49    1:59.14        
                  28.92       59.00 (30.08)     1:29.48 (30.48)     1:59.14 (29.66)
  2 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:04.63    2:04.78        
                  29.76     1:00.94 (31.18)     1:32.99 (32.05)     2:04.78 (31.79)
  3 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR              2:08.00    2:11.94        
                  31.08     1:04.98 (33.90)     1:39.02 (34.04)     2:11.94 (32.92)
  4 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              2:13.30    2:16.86        
                  32.37     1:07.06 (34.69)     1:41.98 (34.92)     2:16.86 (34.88)
  5 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:19.48    2:17.92        
                  33.77     1:09.27 (35.50)     1:44.33 (35.06)     2:17.92 (33.59)
  6 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:08.17    2:18.04        
                  31.63     1:05.96 (34.33)     1:42.47 (36.51)     2:18.04 (35.57)
  7 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           2:32.88    2:23.55        
                  34.21     1:10.88 (36.67)     1:48.10 (37.22)     2:23.55 (35.45)
  8 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT              2:16.88    2:24.21        
                  33.68     1:10.60 (36.92)     1:47.59 (36.99)     2:24.21 (36.62)
  9 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT              2:17.42    2:24.45        
                  33.28     1:10.02 (36.74)     1:48.25 (38.23)     2:24.45 (36.20)
 10 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           2:25.44    2:25.26        
                  33.94     1:10.25 (36.31)     1:47.85 (37.60)     2:25.26 (37.41)
 11 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:35.00    2:25.67        
                  34.18     1:11.57 (37.39)     1:50.22 (38.65)     2:25.67 (35.45)
 12 Sidoti, Daniel J    16 Silver Streaks-MR    2:27.96    2:27.43        
                  33.31     1:10.46 (37.15)     1:49.78 (39.32)     2:27.43 (37.65)
 13 Yale, Griffin       16 SMC-MR               2:21.82    2:27.93        
                  32.28     1:08.66 (36.38)     1:48.28 (39.62)     2:27.93 (39.65)
 14 Klein, Simon        17 Silver Streaks-MR    2:20.97    2:28.47        
                  33.46     1:10.03 (36.57)     1:49.19 (39.16)     2:28.47 (39.28)
 15 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR              2:29.79    2:30.24        
                  34.14     1:10.92 (36.78)     1:50.95 (40.03)     2:30.24 (39.29)
 16 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              2:28.96    2:38.45        
                  37.25     1:17.21 (39.96)     1:59.00 (41.79)     2:38.45 (39.45)
 17 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:54.64    2:59.03        
                1:25.64     2:12.32 (46.68)     2:59.03 (46.71)         2:59.03 ( )
 18 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          3:05.57    3:13.29        
                  44.79   2:25.00 (1:40.21)     3:13.38 (48.38)         3:13.29 ( )
 -- Koster, Christophe  17 SMC-MR               1:58.66         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT              1:01.77    1:05.11         20  
                  31.36     1:05.11 (33.75)                                        
  2 McAuley, Charles    16 SMC-MR               1:03.59    1:05.99         17  
                  30.80     1:05.99 (35.19)                                        
  3 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT              1:04.14    1:07.77         16  
                  32.78     1:07.77 (34.99)                                        
  4 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT              1:10.92    1:11.61         15  
                  33.91     1:11.61 (37.70)                                        
  5 Weaver, Billy       17 GAEL-MR              1:08.77    1:13.69         14  
                  34.26     1:13.69 (39.43)                                        
  6 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR              1:15.89    1:14.22         13  
                  35.33     1:14.22 (38.89)                                        
  7 Jaile, Francisco R  15 GAEL-MR              1:16.58    1:17.80         12  
                  36.07     1:17.80 (41.73)                                        
  8 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           1:26.87    1:20.58         11  
                  38.51     1:20.58 (42.07)                                        
  9 Kunze, Aidan J      15 NYCC-MR              1:16.37    1:20.78          9  
                  37.03     1:20.78 (43.75)                                        
 10 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:24.80    1:23.00          7  
                  39.31     1:23.00 (43.69)                                        
 11 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:23.14    1:23.62          6  
                  40.05     1:23.62 (43.57)                                        
 12 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:31.34    1:31.96          5  
                  42.99     1:31.96 (48.97)                                        
 13 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:31.15    1:38.37          4  
                  45.67     1:38.37 (52.70)                                        
 14 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:50.25    1:50.17          3  
                  51.20     1:50.17 (58.97)                                        
 -- Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              1:10.04         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT              2:12.10    2:21.22         20  
                  31.84     1:07.37 (35.53)     1:43.74 (36.37)     2:21.22 (37.48)
  2 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT              2:18.87    2:27.67         17  
                  33.27     1:11.11 (37.84)     1:49.09 (37.98)     2:27.67 (38.58)
  3 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT              2:22.67    2:32.59         16  
                  34.78     1:13.87 (39.09)     1:53.30 (39.43)     2:32.59 (39.29)
  4 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR              2:28.00    2:34.16         15  
                  33.98     1:14.14 (40.16)     1:54.44 (40.30)     2:34.16 (39.72)
  5 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:20.44    2:35.40         14  
                  33.98     1:13.54 (39.56)     1:55.16 (41.62)     2:35.40 (40.24)
  6 Heubel, Brian P     15 Silver Streaks-MR    2:44.45    2:41.30         13  
                  37.93     1:20.29 (42.36)     2:00.76 (40.47)     2:41.30 (40.54)
  7 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:42.83    2:41.99         12  
                  35.91     1:17.33 (41.42)     2:00.59 (43.26)     2:41.99 (41.40)
  8 Cicchiello, Ryan J  15 GAEL-MR              2:49.85    2:45.13         11  
                  36.24     1:17.26 (41.02)     2:00.56 (43.30)     2:45.13 (44.57)
  9 Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              2:37.92    2:50.06          9  
                  36.29     1:18.42 (42.13)     2:03.88 (45.46)     2:50.06 (46.18)
 10 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          3:04.54    2:58.13          7  
                  39.51     1:24.37 (44.86)     2:10.70 (46.33)     2:58.13 (47.43)
 11 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:28.89    3:21.53          6  
                  43.90     1:34.88 (50.98)     2:28.87 (53.99)     3:21.53 (52.66)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR                54.80      53.80         20  
                  25.45       53.80 (28.35)                                        
  2 Raiola, Andy M      15 NYCC-MR                55.95      57.52         17  
                  26.84       57.52 (30.68)                                        
  3 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT                55.78      57.95         16  
                  27.52       57.95 (30.43)                                        
  4 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR                59.86      59.42         15  
                  27.60       59.42 (31.82)                                        
  5 Koster, Christophe  17 SMC-MR                 58.05      59.58         14  
                  28.14       59.58 (31.44)                                        
  6 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT                59.14      59.73         13  
                  27.78       59.73 (31.95)                                        
  7 Doherty, Kyle J     16 GAEL-MR              1:00.79    1:02.46         12  
                  29.44     1:02.46 (33.02)                                        
  8 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR           1:03.07    1:03.06         11  
                  29.30     1:03.06 (33.76)                                        
  9 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR                   NT    1:03.18          9  
                  29.64     1:03.18 (33.54)                                        
 10 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR             58.87    1:04.42          7  
                  29.72     1:04.42 (34.70)                                        
 11 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              1:03.80    1:04.83          6  
                  29.18     1:04.83 (35.65)                                        
 12 Macaluso, James T   15 Silver Streaks-MR    1:05.07    1:05.04          5  
                  30.44     1:05.04 (34.60)                                        
 13 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              1:05.27    1:06.13          4  
                  30.27     1:06.13 (35.86)                                        
 14 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           1:06.22    1:07.33          3  
                  30.93     1:07.33 (36.40)                                        
 15 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           1:09.94    1:07.54          2  
                  32.17     1:07.54 (35.37)                                        
 16 Giannetti, Lucas    16 ZEUS-CT              1:05.02    1:09.42          1  
                  31.30     1:09.42 (38.12)                                        
 17 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:08.84    1:09.44        
                  32.38     1:09.44 (37.06)                                        
 18 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR              1:09.43    1:09.52        
                  31.86     1:09.52 (37.66)                                        
 19 Sidoti, Daniel J    16 Silver Streaks-MR    1:13.69    1:10.55        
                  30.39     1:10.55 (40.16)                                        
 20 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    1:17.70        
                  30.27     1:17.70 (47.43)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              2:02.93    1:59.17         20  
                  25.76       55.73 (29.97)     1:26.81 (31.08)     1:59.17 (32.36)
  2 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT              2:01.05    2:06.99         17  
                  27.34       58.82 (31.48)     1:31.96 (33.14)     2:06.99 (35.03)
  3 Kunze, Colin J      17 NYCC-MR              2:10.30    2:13.85         16  
                  28.84     1:02.03 (33.19)     1:37.80 (35.77)     2:13.85 (36.05)
  4 McLaughlin, Daniel  17 GAEL-MR              2:14.92    2:17.14         15  
                  29.34     1:02.83 (33.49)     1:39.41 (36.58)     2:17.14 (37.73)
  5 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR           2:18.74    2:23.66         14  
                  30.32     1:06.92 (36.60)     1:46.67 (39.75)     2:23.66 (36.99)
  6 Ramos, Alejandro E  15 ZEUS-CT              2:34.14    2:37.30         13  
                  33.34     1:12.07 (38.73)     1:54.47 (42.40)     2:37.30 (42.83)
  7 Haddad, Gabriel O   15 NYCC-MR                   NT    2:40.01         12  
                  33.17     1:14.10 (40.93)     1:56.87 (42.77)     2:40.01 (43.14)
 -- Ramos, Andres I     17 ZEUS-CT              2:08.08         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     16 NYCC-MR              1:59.48    2:02.39         20  
                  27.06       57.47 (30.41)     1:34.74 (37.27)     2:02.39 (27.65)
  2 Wargo, Nick G       16 ZEUS-CT              1:58.73    2:06.19         17  
                  27.29       59.73 (32.44)     1:36.73 (37.00)     2:06.19 (29.46)
  3 Konovalov, Nichola  15 NYCC-MR              2:02.67    2:07.27         16  
                  27.26     1:00.03 (32.77)     1:38.56 (38.53)     2:07.27 (28.71)
  4 Dell'Isola, Anthon  15 ZEUS-CT              2:04.15    2:10.65         15  
                  27.88     1:02.57 (34.69)     1:41.35 (38.78)     2:10.65 (29.30)
  5 Donovan, Eddie R    15 ZEUS-CT              2:06.44    2:10.75         14  
                  27.79     1:02.48 (34.69)     1:41.65 (39.17)     2:10.75 (29.10)
  6 Isaac, Alejandro    15 NYCC-MR              2:12.08    2:14.11         13  
                  29.38     1:04.14 (34.76)     1:44.39 (40.25)     2:14.11 (29.72)
  7 Koster, Christophe  17 SMC-MR               2:04.65    2:14.61         12  
                  28.53     1:02.17 (33.64)     1:43.34 (41.17)     2:14.61 (31.27)
  8 Sokolski, Misha V   15 Middies-MR           2:25.37    2:23.37         11  
                  30.91     1:09.01 (38.10)     1:52.26 (43.25)     2:23.37 (31.11)
  9 Hymowitz, Josh M    17 Middies-MR           2:15.87    2:23.88          9  
                  29.84     1:06.82 (36.98)     1:53.00 (46.18)     2:23.88 (30.88)
 10 Ferguson, John M    16 ZEUS-CT              2:20.53    2:24.06          7  
                  30.36     1:07.32 (36.96)     1:53.40 (46.08)     2:24.06 (30.66)
 11 Mumford, Cooper T   17 NYCC-MR              2:35.00    2:26.07          6  
                  31.28     1:09.60 (38.32)     1:51.25 (41.65)     2:26.07 (34.82)
 12 Watler, Jaleel C    15 NYCC-MR              2:21.28    2:26.53          5  
                  33.51     1:12.33 (38.82)     1:55.50 (43.17)     2:26.53 (31.03)
 13 MacDonald, Patrick  17 ZEUS-CT              2:29.12    2:27.53          4  
                  31.35     1:08.01 (36.66)     1:53.32 (45.31)     2:27.53 (34.21)
 14 Dervin, Sean J      15 Middies-MR           2:25.54    2:28.65          3  
                  31.96     1:08.27 (36.31)     1:54.35 (46.08)     2:28.65 (34.30)
 15 Staffin, Tyler M    16 Middies-MR           2:29.79    2:28.74          2  
                  31.74     1:09.12 (37.38)     1:56.64 (47.52)     2:28.74 (32.10)
 16 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          2:28.66    2:36.36          1  
                  30.94     1:09.27 (38.33)     2:00.77 (51.50)     2:36.36 (35.59)
 17 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:48.66    2:39.60        
                  34.20     1:14.33 (40.13)     2:00.94 (46.61)     2:39.60 (38.66)
 18 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:00.52    3:01.31        
                  41.15     1:27.10 (45.95)     2:21.71 (54.61)     3:01.31 (39.60)
 -- Valyuk, Denis       15 NYCC-MR              2:25.16         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:29.08    1:33.62         40  
     1) Tilneac, George 16              2) Kunze, Colin J 17              
     3) Konovalov, Nicholas 15          4) Sulkes, Jacob 14               
                  22.65       46.23 (23.58)     1:09.21 (22.98)     1:33.62 (24.41)
  2 Zeus Swim Team-CT  'A'                      1:34.00    1:37.66         34  
     1) Wargo, Nick G 16                2) Dell'Isola, Anthony J 15       
     3) Donovan, Eddie R 15             4) Ferguson, John M 16            
                  22.93       48.30 (25.37)     1:12.96 (24.66)     1:37.66 (24.70)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:42.19    1:38.02         32  
     1) Weaver, Billy 17                2) McLaughlin, Daniel P 17        
     3) Freeman, John T 13              4) Doherty, Kyle J 16             
                  25.16       49.47 (24.31)     1:14.44 (24.97)     1:38.02 (23.58)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:40.19    1:39.78         30  
     1) Papes, Danny 14                 2) Metcalf, Max 14                
     3) McAuley, Charles 16             4) Koster, Christopher 17         
                  24.74       51.62 (26.88)     1:16.15 (24.53)     1:39.78 (23.63)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    1:26.42    1:41.98         28  
     1) Novitch, Graham S 14            2) Bernstein, Zach J 13           
     3) Sokolski, Misha V 15            4) Hymowitz, Josh M 17            
                  25.78       51.49 (25.71)     1:17.93 (26.44)     1:41.98 (24.05)
  6 Zeus Swim Team-CT  'B'                      1:39.00    1:44.23         26  
     1) Cardona, Brian 14               2) Gupta, Niko K 14               
     3) Ramos, Alejandro E 15           4) Maya, David 13                 
                  26.20       52.68 (26.48)     1:18.78 (26.10)     1:44.23 (25.45)
  7 New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:40.00    1:48.43         24  
     1) Lane, Wiley W 14                2) Mumford, Cooper T 17           
     3) Haddad, Gabriel O 15            4) Kunze, Aidan J 15              
  8 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:52.09    1:51.26         22  
     1) Cureton, Joseph C 15            2) Rosario, Akio N 15             
     3) Ramos, Brian M 15               4) Cordero, Justin K 15           
                  25.10       55.09 (29.99)     1:23.68 (28.59)     1:51.26 (27.58)
  9 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    1:52.74         18  
     1) Libsch, Xerxes M 13             2) Sheppard, Jason D 13           
     3) Stoll, Niko 14                  4) Thenmalai, Omar 13             
 10 Rye YMCA 2012- Waveryeders-MR  'A'               NT    2:02.77         14  
     1) Mackey, Tom P 14                2) Haffner, Jackson 11            
     3) Haffner, Riley 11               4) Mackey, Michael R 10           
                  28.50     1:01.93 (33.43)     1:36.59 (34.66)     2:02.77 (26.18)
 11 Kips Bay Makos-MR  'B'                      2:13.79    2:15.22         12  
     1) Marun, Michael E 13             2) Nudell, Isaack A 15            
     3) Sharpe, Jamal A 14              4) Sharpe, Najashi R 12           
                  32.26     1:06.57 (34.31)     1:41.63 (35.06)     2:15.22 (33.59)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:42.77    1:45.45         40  
     1) Tilneac, George 16              2) Isaac, Alejandro 15            
     3) Raiola, Andy M 15               4) Kunze, Colin J 17              
                  25.30       56.56 (31.26)     1:21.53 (24.97)     1:45.45 (23.92)
  2 Zeus Swim Team-CT  'A'                      1:59.16    1:49.57         34  
                  29.47     1:00.75 (31.28)     1:27.23 (26.48)     1:49.57 (22.34)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:57.05    1:51.09         32  
     1) Koster, Christopher 17          2) McAuley, Charles 16            
     3) Metcalf, Max 14                 4) Papes, Danny 14                
                  26.94       57.24 (30.30)     1:26.86 (29.62)     1:51.09 (24.23)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:59.38    1:52.36         30  
     1) Freeman, John T 13              2) Cicchiello, Ryan J 15          
     3) McClaughlin, Daniel P 17        4) Doherty, Kyle J 16             
                  29.24     1:01.58 (32.34)     1:29.16 (27.58)     1:52.36 (23.20)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:50.00    1:55.22         28  
     1) Lane, Wiley W 14                2) Raykhman, Slav 13              
     3) Gaitour, Victor E 14            4) Mumford, Cooper T 17           
                  30.56     1:02.31 (31.75)     1:29.93 (27.62)     1:55.22 (25.29)
  6 Middies Swimming-MR  'A'                    1:35.32    1:56.59         26  
                  29.80     1:03.81 (34.01)     1:33.00 (29.19)     1:56.59 (23.59)
  7 Middies Swimming-MR  'B'                         NT    2:01.30         24  
                  32.20     1:07.42 (35.22)     1:35.97 (28.55)     2:01.30 (25.33)
  8 New York City Aquatic Club-MR  'C'          1:54.00    2:01.92         22  
     1) Watler, Jaleel C 15             2) Valyuk, Denis 15               
     3) Thomas, Desi C 13               4) Haddad, Gabriel O 15           
                  30.55     1:04.24 (33.69)     1:34.84 (30.60)     2:01.92 (27.08)
  9 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:05.00    2:02.69         18  
                  30.03     1:06.54 (36.51)     1:37.32 (30.78)     2:02.69 (25.37)
 10 Kips Bay Makos-MR  'A'                           NT    2:05.73         14  
     1) Herrera-Murphy, Ryan T 15       2) Cureton, Joseph C 15           
     3) Ramos, Brian M 15               4) Cordero, Justin K 15           
                  36.63     1:10.59 (33.96)     1:41.10 (30.51)     2:05.73 (24.63)
 11 Zeus Swim Team-CT  'C'                      2:06.00    2:08.22         12  
                  31.80     1:11.40 (39.60)     1:42.77 (31.37)     2:08.22 (25.45)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:20.10    2:11.92         10  
     1) Jaile, Francisco R 15           2) Deverna, Kyle V 14             
     3) Schaefer, Brendan 14            4) Reilly, Jack D 14              
                  31.55     1:09.23 (37.68)     1:43.62 (34.39)     2:11.92 (28.30)
 13 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:16.41    2:12.49          8  
     1) Yale, Griffin 16                2) Schmitt, Andrew 13             
     3) Gerken, Jack 12                 4) Ford, Elliot 14                
                  29.55     1:03.23 (33.68)     1:39.53 (36.30)     2:12.49 (32.96)
 14 Middies Swimming-MR  'C'                         NT    2:14.01          6  
                  34.68     1:10.85 (36.17)     1:46.20 (35.35)     2:14.01 (27.81)
 15 Kips Bay Makos-MR  'B'                           NT    2:35.37          4  
     1) Sharpe, Jamal A 14              2) Marun, Michael E 13            
     3) Rosario, Akio N 15              4) Sharpe, Najashi R 12           
                  41.75     1:25.19 (43.44)     2:03.09 (37.90)     2:35.37 (32.28)
 -- Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            1:56.99         DQ        
     1) Sidoti, Daniel J 16             2) Heubel, Brian P 15             
     3) Macaluso, James T 15            4) Klein, Simon 17                
                  30.30     1:02.57 (32.27)     1:30.43 (27.86)          DQ (24.02)