Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/10/2012 04:18 PM
             2012 MR AGUA Season Starter - 10/6/2012 to 10/7/2012              
                              Sanction #: 121001                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Anna           8 WAVE-NJ                14.50      15.70        
  2 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      17.35      16.02        
  3 Guarino, Kiana B     8 Agua Swim Team-MR      18.00      16.27        
  4 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      15.54      16.81        
  5 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      16.98      17.87        
  6 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      17.50      18.03        
  7 Sugiyama, Mao        8 Agua Swim Team-MR      17.64      18.63        
  8 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                19.41      18.85        
  9 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      21.71      19.28        
 10 Kim, Sojung          7 WAVE-NJ                19.13      19.46        
 11 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      18.09      19.52        
 12 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR      20.29      19.70        
 13 Anton, Olivia L      8 Agua Swim Team-MR      18.29      19.78        
 14 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                19.69      20.33        
 15 Friedman, Alexandr   7 Agua Swim Team-MR      20.24      21.08        
 16 Smith, Maya L        8 Agua Swim Team-MR      19.86      21.10        
 17 Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR      20.26      21.15        
 18 Rona, Olivia H       8 NYCC-MR                23.90      21.52        
 19 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      23.94      23.49        
 20 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      22.14      23.53        
 21 Fried, Bailey E      6 Agua Swim Team-MR      25.11      23.65        
 22 Lorch, Grace O       8 Agua Swim Team-MR      22.59      23.99        
 23 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR      21.96      24.63        
 24 Brooker, Avery       7 Agua Swim Team-MR      20.54      25.89        
 25 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR         NT      26.26        
 26 Xie, Shuran          8 NYCC-MR                   NT      30.90        
 27 Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT      31.01        
 28 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT      31.62        
 29 Puchert, Isabel      6 NYCC-MR                45.00      47.38        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Anna           8 WAVE-NJ                16.52      18.65        
  2 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      19.94      19.10        
  3 Guarino, Kiana B     8 Agua Swim Team-MR      23.00      19.87        
  4 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      18.50      20.24        
  5 Sugiyama, Mao        8 Agua Swim Team-MR      21.40      20.56        
  6 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      21.08      21.53        
  7 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                22.48      22.63        
  8 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                22.70      22.78        
  9 Anton, Olivia L      8 Agua Swim Team-MR      22.99      23.07        
 10 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR      24.43      23.27        
 11 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      23.48      23.38        
 12 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR      24.39      23.67        
 13 Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR      23.96      24.39        
 14 Rona, Olivia H       8 NYCC-MR                26.28      24.40        
 15 Smith, Maya L        8 Agua Swim Team-MR      25.49      26.03        
 16 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      24.87      26.19        
 17 Lorch, Grace O       8 Agua Swim Team-MR      25.32      26.64        
 18 Takei, Lena          7 Agua Swim Team-MR      25.77      26.81        
 19 Fried, Bailey E      6 Agua Swim Team-MR      25.76      26.94        
 20 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      31.68      27.54        
 21 Wong, Linsey         7 NYCC-MR                   NT      29.34        
 22 Brooker, Avery       7 Agua Swim Team-MR      29.21      29.81        
 23 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR         NT      31.39        
 24 Xie, Shuran          8 NYCC-MR                   NT      33.65        
 25 Puchert, Isabel      6 NYCC-MR                50.00      45.39        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      21.33      22.36        
  2 Guarino, Kiana B     8 Agua Swim Team-MR      26.00      23.05        
  3 Sugiyama, Mao        8 Agua Swim Team-MR      23.81      23.32        
  4 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      23.18      23.62        
  5 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      24.52      24.77        
  6 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR      24.77      24.84        
  7 Kim, Sojung          7 WAVE-NJ                27.14      25.42        
  8 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      24.56      25.50        
  9 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      24.56      25.84        
 10 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      26.81      25.86        
 11 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      25.00      25.91        
 12 Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                25.25      26.59        
 13 Takei, Lena          7 Agua Swim Team-MR      26.12      26.68        
 14 Friedman, Alexandr   7 Agua Swim Team-MR      27.61      26.77        
 15 Smith, Maya L        8 Agua Swim Team-MR      28.19      28.07        
 16 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      28.84      28.39        
 17 Fried, Bailey E      6 Agua Swim Team-MR      28.98      29.20        
 18 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR      30.36      29.52        
 19 Brooker, Avery       7 Agua Swim Team-MR      29.79      30.63        
 20 Anton, Olivia L      8 Agua Swim Team-MR      30.46      30.76        
 21 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR      26.67      31.99        
 22 Lorch, Grace O       8 Agua Swim Team-MR      32.07      33.57        
 23 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR         NT      34.07        
 24 Papa, Charlotte E    7 NYCC-MR                   NT      37.40        
 -- Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR      29.11         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Anna           8 WAVE-NJ                15.27      16.74        
  2 Guarino, Kiana B     8 Agua Swim Team-MR      22.00      17.03        
  3 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR      17.08      18.28        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR      20.00      19.15        
  5 Abromavage, Reese    8 NYCC-MR                21.28      20.71        
  6 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR      27.66      20.81        
  7 Sugiyama, Mao        8 Agua Swim Team-MR      21.00      20.96        
  8 Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR      22.45      21.12        
  9 Kim, Sojung          7 WAVE-NJ                23.82      21.48        
 10 Friedman, Alexandr   7 Agua Swim Team-MR      23.28      24.13        
 11 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR      26.98      24.21        
 12 Breitman, Juliet R   8 Agua Swim Team-MR      27.33      24.25        
 13 Leonard, Penelope    8 Agua Swim Team-MR      27.00      24.61        
 14 Rona, Olivia H       8 NYCC-MR                   NT      25.06        
 15 Smith, Maya L        8 Agua Swim Team-MR      27.00      25.15        
 16 Nettles, Molly S     8 Agua Swim Team-MR      25.76      26.03        
 17 Greenberg, Abigail   7 Agua Swim Team-MR      31.29      26.52        
 18 Takei, Lena          7 Agua Swim Team-MR      27.54      26.55        
 19 Fried, Bailey E      6 Agua Swim Team-MR      32.35      26.88        
 20 Lorch, Grace O       8 Agua Swim Team-MR      32.00      27.87        
 21 Wu, Madison          8 Agua Swim Team-MR      32.00      29.77        
 22 Brooker, Avery       7 Agua Swim Team-MR      25.68      31.59        
 23 King, Lindsay J      7 Agua Swim Team-MR         NT      38.05        
 -- Robilotti, Mia P     8 NYCC-MR                22.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Anna           8 WAVE-NJ              1:24.96    1:21.37 SILV   
                  39.20     1:21.37 (42.17)                                        
  2 Schneider, Alexand   8 Agua Swim Team-MR    1:39.45    1:27.74 SILV   
                  44.02     1:27.74 (43.72)                                        
  3 Safovich, Agnessa    8 Agua Swim Team-MR    1:29.95    1:31.89        
                  41.42     1:31.89 (50.47)                                        
  4 Jones, Lara          8 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:34.51        
                  44.03     1:34.51 (50.48)                                        
  5 Schaepers-Chu, May   8 Agua Swim Team-MR    1:46.00    1:36.46        
                  46.83     1:36.46 (49.63)                                        
  6 Stewart, Lexi R      8 Agua Swim Team-MR    1:43.92    1:38.51        
                  50.13     1:38.51 (48.38)                                        
  7 Kim, Sojung          7 WAVE-NJ              1:48.35    1:39.45        
                  47.70     1:39.45 (51.75)                                        
  8 Basler, Alia R       8 Agua Swim Team-MR    1:52.32    1:41.52        
                  49.01     1:41.52 (52.51)                                        
  9 Friedman, Alexandr   7 Agua Swim Team-MR    1:51.28    1:47.60        
                  50.95     1:47.60 (56.65)                                        
 10 Anton, Olivia L      8 Agua Swim Team-MR    1:53.32    1:49.31        
                  50.65     1:49.31 (58.66)                                        
 -- Takei, Risa          8 Agua Swim Team-MR    1:36.28         DQ        
      Did not finish on back - back
                  47.68          DQ (50.24)                                        
 -- Takei, Lena          7 Agua Swim Team-MR    2:23.06         DQ        
      Did not finish on back - back
                  53.96          DQ (59.09)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR      28.80      29.00 ZQ     
  2 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR      30.57      29.44 ZQ     
  3 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR      30.60      30.49 ZQ     
  4 Milrod, Maya L      10 Un-Mr-Ag-MR            30.77      30.60 ZQ     
  5 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR      33.09      30.91 ZQ     
  6 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      33.17      32.30 SILV   
  7 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      33.46      32.71 SILV   
  8 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      33.87      33.20 SILV   
  9 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      34.92      33.31 SILV   
 10 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      34.27      33.35 SILV   
 11 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                35.04      33.59 SILV   
 12 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      36.42      34.01 SILV   
 13 Simmons, Lauren A   10 Agua Swim Team-MR      37.00      34.77 SILV   
 14 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      35.85      34.85 SILV   
 15 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      35.41      35.10 SILV   
 16 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      35.27      35.13 SILV   
 17 Balttaytis, Kira R   9 WAVE-NJ                35.84      35.50        
 18 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      36.09      35.95        
 19 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      38.93      37.25        
 20 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR                 NT      37.90        
 21 Kanofsky, Chayna     9 WAVE-NJ                38.45      38.14        
 22 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      38.54      38.47        
 23 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      38.97      38.58        
 24 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                39.96      38.67        
 25 Casey, Carolyn T     9 Un-Mr-Ag-MR            40.82      38.76        
 26 Williams, Elise     10 NYCC-MR                43.06      38.89        
 27 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      42.00      39.23        
 28 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      43.70      39.55        
 29 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      42.55      39.62        
 30 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      45.34      40.17        
 31 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      38.45      40.74        
 32 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                   NT      40.76        
 33 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      44.78      41.69        
 34 Norton, Electa      10 Unattached                NT      41.71        
 35 Lister, Anna E       9 Agua Swim Team-MR      44.08      42.17        
 36 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      40.19      42.32        
 37 Tam, Caitlin M       9 Agua Swim Team-MR      46.97      42.55        
 38 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                46.57      42.57        
 39 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT      43.36        
 40 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR         NT      43.41        
 41 Rahr, Avery N       10 Agua Swim Team-MR      45.00      43.85        
 42 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR      45.58      45.06        
 43 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      46.00      45.36        
 44 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                47.39      45.99        
 45 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      45.00      46.09        
 46 Kotorova, Teona      9 NYCC-MR                47.76      46.86        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:03.30    1:03.10 ZQ     
                  31.42     1:03.10 (31.68)                                        
  2 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:10.54    1:05.94 ZQ     
                  31.82     1:05.94 (34.12)                                        
  3 Milrod, Maya L      10 Un-Mr-Ag-MR          1:07.42    1:07.08 ZQ     
                  32.45     1:07.08 (34.63)                                        
  4 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:04.85    1:07.47 ZQ     
                  32.79     1:07.47 (34.68)                                        
  5 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:14.32    1:09.34 JO     
                  30.24     1:09.34 (39.10)                                        
  6 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    1:12.03    1:10.50 JO     
                  34.44     1:10.50 (36.06)                                        
  7 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:13.68    1:10.58 JO     
                  34.43     1:10.58 (36.15)                                        
  8 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:16.53    1:13.91 SILV   
                  35.92     1:13.91 (37.99)                                        
  9 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:22.32    1:14.86 SILV   
                  36.45     1:14.86 (38.41)                                        
 10 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:20.39    1:16.92 SILV   
                  23.03     1:16.92 (53.89)                                        
 11 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:20.54    1:17.01 SILV   
                  37.06     1:17.01 (39.95)                                        
 12 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:20.15    1:17.22 SILV   
                  37.94     1:17.22 (39.28)                                        
 13 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:21.25    1:17.59 SILV   
                  38.40     1:17.59 (39.19)                                        
 14 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:20.10    1:19.86        
                  37.44     1:19.86 (42.42)                                        
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:18.58    1:20.65        
                  38.78     1:20.65 (41.87)                                        
 16 Balttaytis, Kira R   9 WAVE-NJ              1:18.25    1:20.93        
                  38.82     1:20.93 (42.11)                                        
 17 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:25.94    1:21.64        
                  40.31     1:21.64 (41.33)                                        
 18 Simmons, Lauren A   10 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:23.33        
                  39.26     1:23.33 (44.07)                                        
 19 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:23.40    1:23.47        
                  39.64     1:23.47 (43.83)                                        
 20 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:23.69        
                  38.98     1:23.69 (44.71)                                        
 21 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:23.99        
                  39.92     1:23.99 (44.07)                                        
 22 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:31.31    1:25.04        
                  40.91     1:25.04 (44.13)                                        
 23 Casey, Carolyn T     9 Un-Mr-Ag-MR          1:40.26    1:27.11        
                  41.81     1:27.11 (45.30)                                        
 24 Kanofsky, Chayna     9 WAVE-NJ              1:16.58    1:27.45        
                  40.69     1:27.45 (46.76)                                        
 25 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:34.42    1:27.54        
                  42.50     1:27.54 (45.04)                                        
 26 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:33.05    1:28.78        
                  42.00     1:28.78 (46.78)                                        
 27 Chung, Katherine J   9 WAVE-NJ              1:17.55    1:28.87        
                  42.18     1:28.87 (46.69)                                        
 28 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:29.65    1:29.00        
                  30.01     1:29.00 (58.99)                                        
 29 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:35.31    1:29.49        
                  42.98     1:29.49 (46.51)                                        
 30 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                   NT    1:30.04        
                  42.09     1:30.04 (47.95)                                        
 31 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR                 NT    1:30.24        
                  41.46     1:30.24 (48.78)                                        
 32 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:40.39    1:31.27        
                  42.41     1:31.27 (48.86)                                        
 33 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:36.81    1:34.70        
                  43.64     1:34.70 (51.06)                                        
 34 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR                 NT    1:35.17        
                  45.60     1:35.17 (49.57)                                        
 35 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:42.16    1:35.61        
                  47.18     1:35.61 (48.43)                                        
 36 Tam, Caitlin M       9 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:37.26        
                  46.27     1:37.26 (50.99)                                        
 37 Norton, Electa      10 Unattached                NT    1:38.41        
                  45.04     1:38.41 (53.37)                                        
 38 Rahr, Avery N       10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:38.77        
                  47.39     1:38.77 (51.38)                                        
 39 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT    1:39.78        
 40 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT    1:40.50        
                  35.61   1:40.50 (1:04.89)                                        
 41 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    1:35.54    1:43.22        
                  39.70   1:43.22 (1:03.52)                                        
 42 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.33        
                  45.73     1:45.33 (59.60)                                        
 43 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:36.00    1:48.08        
 44 Fox, Emma M         10 NYCC-MR              1:45.70    1:49.62        
                  50.27     1:49.62 (59.35)                                        
 45 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR         NT    2:11.45        
                1:04.90   2:11.45 (1:06.55)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    2:16.64    2:14.90 ZQ     
                  31.41     1:06.37 (34.96)     1:41.67 (35.30)     2:14.90 (33.23)
  2 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    2:30.33    2:23.14 ZQ     
                  32.12     1:08.90 (36.78)     1:46.42 (37.52)     2:23.14 (36.72)
  3 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    2:24.92    2:23.45 ZQ     
                  32.81     1:08.89 (36.08)     1:47.26 (38.37)     2:23.45 (36.19)
  4 Milrod, Maya L      10 Un-Mr-Ag-MR          2:24.70    2:26.27 ZQ     
                  32.78     1:09.82 (37.04)     1:48.51 (38.69)     2:26.27 (37.76)
  5 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    2:52.29    2:26.85 ZQ     
                  32.73     1:10.52 (37.79)     1:48.70 (38.18)     2:26.85 (38.15)
  6 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    2:35.17    2:30.72 JO     
                  35.27     1:13.73 (38.46)     1:53.21 (39.48)     2:30.72 (37.51)
  7 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    3:03.71    2:36.70 SILV   
                  35.42     1:16.19 (40.77)     1:58.24 (42.05)     2:36.70 (38.46)
  8 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR         NT    2:42.14 SILV   
                  36.86     1:17.11 (40.25)     1:59.75 (42.64)     2:42.14 (42.39)
  9 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    3:06.19    2:45.67 SILV   
                  40.06     1:23.58 (43.52)     2:05.78 (42.20)     2:45.67 (39.89)
 10 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    2:53.49    2:50.40        
                  38.50     1:21.81 (43.31)     2:06.81 (45.00)     2:50.40 (43.59)
 11 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    3:00.93    2:50.57        
                  38.20     1:22.72 (44.52)     2:08.11 (45.39)     2:50.57 (42.46)
 12 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    3:13.80    2:53.57        
                  39.26     1:24.49 (45.23)     2:11.44 (46.95)     2:53.57 (42.13)
 13 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    3:01.14    2:53.79        
                  37.21     1:20.89 (43.68)     2:08.13 (47.24)     2:53.79 (45.66)
 14 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    2:56.23    2:54.09        
                  37.81     1:21.34 (43.53)     2:08.29 (46.95)     2:54.09 (45.80)
 15 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              3:04.05    2:56.73        
                  40.26     1:26.24 (45.98)     2:13.48 (47.24)     2:56.73 (43.25)
 16 Kanofsky, Chayna     9 WAVE-NJ              3:05.62    3:04.20        
                  40.22     1:27.75 (47.53)     2:17.23 (49.48)     3:04.20 (46.97)
 17 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    3:10.67    3:04.63        
                  40.48     1:28.77 (48.29)     2:19.97 (51.20)     3:04.63 (44.66)
 18 Simmons, Lauren A   10 Agua Swim Team-MR    2:58.00    3:07.35        
                  41.33     1:28.68 (47.35)     2:18.96 (50.28)     3:07.35 (48.39)
 19 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    3:40.23    3:08.77        
                  42.65     1:31.31 (48.66)     2:20.20 (48.89)     3:08.77 (48.57)
 20 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:09.51        
                  42.01     1:29.79 (47.78)     2:21.65 (51.86)     3:09.51 (47.86)
 21 Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT    3:09.69        
                  42.75     1:32.51 (49.76)     2:22.02 (49.51)     3:09.69 (47.67)
 22 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                   NT    3:10.80        
                  42.49     1:32.83 (50.34)     2:26.00 (53.17)     3:10.80 (44.80)
 23 Lister, Anna E       9 Agua Swim Team-MR    3:25.00    3:11.26        
                  42.74     1:33.27 (50.53)     2:23.83 (50.56)     3:11.26 (47.43)
 24 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    3:43.81    3:14.63        
                  44.42     1:33.63 (49.21)     2:26.62 (52.99)     3:14.63 (48.01)
 25 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    4:04.31    3:19.22        
 26 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT    3:23.07        
                  46.30     1:38.46 (52.16)     2:32.07 (53.61)     3:23.07 (51.00)
 27 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    3:39.59    3:32.87        
                  49.97     1:45.99 (56.02)     2:40.30 (54.31)     3:32.87 (52.57)
 28 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT    3:39.24        
                  46.66     1:43.41 (56.75)     2:41.65 (58.24)     3:39.24 (57.59)
 29 Kotorova, Teona      9 NYCC-MR                   NT    3:57.08        
                  46.54   1:47.24 (1:00.70)   2:51.44 (1:04.20)   3:57.08 (1:05.64)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR      35.44      34.53 ZQ     
  2 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR      35.89      34.65 ZQ     
  3 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      38.56      36.59 JO     
  4 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR      35.79      36.65 JO     
  5 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR      37.34      37.21 JO     
  6 Milrod, Maya L      10 Un-Mr-Ag-MR            38.24      37.32 JO     
  7 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      39.87      38.04 SILV   
  8 Balttaytis, Kira R   9 WAVE-NJ                40.25      38.85 SILV   
  9 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      38.45      39.33 SILV   
 10 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      42.03      39.36 SILV   
 11 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      39.67      39.43 SILV   
 12 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      41.08      40.89 SILV   
 13 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      41.81      41.18 SILV   
 14 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      43.19      41.38 SILV   
 15 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      42.00      41.70 SILV   
 16 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      43.19      41.83 SILV   
 17 Williams, Elise     10 NYCC-MR                46.15      41.85 SILV   
 18 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      43.83      42.37 SILV   
 19 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR                 NT      42.40 SILV   
 20 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                43.91      42.83 SILV   
 21 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                42.31      43.29        
 22 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      45.45      43.32        
 23 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      42.70      43.74        
 24 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      47.87      43.89        
 25 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      44.98      44.49        
 26 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      52.89      44.51        
 27 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR      48.57      45.20        
 28 Tam, Caitlin M       9 Agua Swim Team-MR      49.08      45.33        
 29 Casey, Carolyn T     9 Un-Mr-Ag-MR            47.46      45.38        
 30 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                   NT      45.46        
 31 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      53.28      46.08        
 32 Rahr, Avery N       10 Agua Swim Team-MR      50.00      46.81        
 33 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      49.84      46.95        
 34 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR      52.00      47.13        
 35 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      47.00      47.86        
 36 Lister, Anna E       9 Agua Swim Team-MR      46.85      48.65        
 37 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT      49.25        
 38 Kanofsky, Chayna     9 WAVE-NJ                52.31      49.31        
 39 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR         NT      51.40        
 40 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                53.73      51.62        
 41 Kotorova, Teona      9 NYCC-MR                   NT      52.13        
 42 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR      50.76      53.43        
 43 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                56.83      55.36        
 43 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR      50.00      55.36        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:14.37    1:13.67 ZQ     
                  36.40     1:13.67 (37.27)                                        
  2 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:18.58    1:16.54 ZQ     
                  37.56     1:16.54 (38.98)                                        
  3 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:17.04    1:16.89 ZQ     
                  37.95     1:16.89 (38.94)                                        
  4 Milrod, Maya L      10 Un-Mr-Ag-MR          1:20.77    1:18.06 JO     
                  37.97     1:18.06 (40.09)                                        
  5 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:23.45    1:19.41 JO     
                  39.81     1:19.41 (39.60)                                        
  6 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:24.16    1:20.19 JO     
                  39.36     1:20.19 (40.83)                                        
  7 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    1:21.15    1:20.48 JO     
                  40.05     1:20.48 (40.43)                                        
  8 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:24.18    1:23.52 SILV   
                  41.05     1:23.52 (42.47)                                        
  9 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:30.93    1:25.48 SILV   
                  43.54     1:25.48 (41.94)                                        
 10 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:23.13    1:25.50 SILV   
                  42.68     1:25.50 (42.82)                                        
 11 Balttaytis, Kira R   9 WAVE-NJ              1:43.21    1:25.65 SILV   
                  41.28     1:25.65 (44.37)                                        
 12 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:34.26    1:25.70 SILV   
                  42.26     1:25.70 (43.44)                                        
 13 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:36.98    1:28.25 SILV   
                  43.27     1:28.25 (44.98)                                        
 14 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:28.55    1:29.71 SILV   
                  45.08     1:29.71 (44.63)                                        
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:30.21    1:30.14 SILV   
                  44.18     1:30.14 (45.96)                                        
 16 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:33.06    1:33.02 SILV   
                  45.83     1:33.02 (47.19)                                        
 17 Williams, Elise     10 NYCC-MR              1:38.78    1:33.55 SILV   
                  44.32     1:33.55 (49.23)                                        
 18 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:38.25    1:34.85 SILV   
                  45.92     1:34.85 (48.93)                                        
 19 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:46.63    1:36.07 SILV   
                  47.57     1:36.07 (48.50)                                        
 20 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:47.54    1:37.56        
                  47.33     1:37.56 (50.23)                                        
 21 Perez, Miranda M     9 MAD-MR               1:54.81    1:39.09        
                  48.18     1:39.09 (50.91)                                        
 22 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:59.43    1:41.38        
                  48.91     1:41.38 (52.47)                                        
 23 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:48.16    1:41.42        
                  49.20     1:41.42 (52.22)                                        
 24 Tam, Caitlin M       9 Agua Swim Team-MR    2:08.20    1:44.39        
                  49.86     1:44.39 (54.53)                                        
 25 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT    1:47.72        
                  51.23     1:47.72 (56.49)                                        
 26 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    1:57.76    1:55.20        
                  58.58     1:55.20 (56.62)                                        
 27 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR         NT    1:58.70        
                  58.12   1:58.70 (1:00.58)                                        
 28 Kotorova, Teona      9 NYCC-MR                   NT    2:02.35        
                  57.08   2:02.35 (1:05.27)                                        
 29 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR         NT    2:06.00        
                1:00.30   2:06.00 (1:05.70)                                        
 -- Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  54.19          DQ (59.98)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR      38.74      38.91 ZQ      20  
  2 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR      39.90      39.54 ZQ      17  
  3 Simmons, Lauren A   10 Agua Swim Team-MR      55.00      41.65 ZQ      16  
  4 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      44.95      42.12 JO      15  
  5 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      46.66      43.69 SILV    14  
  6 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR      44.79      43.87 SILV    13  
  7 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      47.51      43.90 SILV    12  
  8 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      48.72      43.94 SILV    11  
  9 Milrod, Maya L      10 Un-Mr-Ag-MR            47.23      44.75 SILV     9  
 10 Balttaytis, Kira R   9 WAVE-NJ                46.23      45.54 SILV     7  
 11 Norton, Electa      10 Unattached                NT      46.07 SILV     6  
 12 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR      48.57      46.34 SILV     5  
 13 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      48.99      46.49 SILV     4  
 14 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR                48.09      46.89 SILV     3  
 15 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      46.85      46.91 SILV     2  
 16 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      48.38      47.17 SILV     1  
 17 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR      51.15      47.27 SILV   
 18 Casey, Carolyn T     9 Un-Mr-Ag-MR            53.36      47.58 SILV   
 19 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR      47.60      48.02 SILV   
 20 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR                 NT      48.03 SILV   
 21 Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      55.00      48.10 SILV   
 22 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR      51.72      48.56 SILV   
 23 Perez, Miranda M     9 MAD-MR                 51.46      48.93        
 24 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR      51.68      50.27        
 25 Chung, Katherine J   9 WAVE-NJ                54.62      51.40        
 26 Rahr, Avery N       10 Agua Swim Team-MR    1:03.00      51.67        
 27 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                   NT      52.31        
 28 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                57.69      54.78        
 29 Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT      55.31        
 30 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:01.00      55.63        
 31 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR      57.54      56.04        
 32 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR      55.06      56.84        
 33 Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT      57.77        
 34 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT      58.12        
 35 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.87        
 36 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.58        
 37 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:01.99        
 38 Kanofsky, Chayna     9 WAVE-NJ                59.64    1:02.07        
 -- Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR      50.72         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:22.62    1:21.31 ZQ     
                  39.99     1:21.31 (41.32)                                        
  2 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:24.12 ZQ     
                  39.77     1:24.12 (44.35)                                        
  3 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:27.95    1:25.70 ZQ     
                  41.12     1:25.70 (44.58)                                        
  4 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:32.23    1:28.32 ZQ     
                  41.98     1:28.32 (46.34)                                        
  5 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:43.39    1:33.46 SILV   
                  44.56     1:33.46 (48.90)                                        
  6 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:39.87    1:33.98 SILV   
                  45.26     1:33.98 (48.72)                                        
  7 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:52.16    1:35.55 SILV   
                  43.78     1:35.55 (51.77)                                        
  8 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:40.27    1:36.98 SILV   
                  45.44     1:36.98 (51.54)                                        
  9 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:37.85 SILV   
                  46.95     1:37.85 (50.90)                                        
 10 Simmons, Lauren A   10 Agua Swim Team-MR    2:02.00    1:38.15 SILV   
                  45.00     1:38.15 (53.15)                                        
 11 Balttaytis, Kira R   9 WAVE-NJ              1:59.66    1:38.53 SILV   
                  48.01     1:38.53 (50.52)                                        
 12 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:41.99    1:38.73 SILV   
                  47.90     1:38.73 (50.83)                                        
 13 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:56.08    1:40.34 SILV   
                  48.05     1:40.34 (52.29)                                        
 14 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:52.41    1:41.41 SILV   
                  48.83     1:41.41 (52.58)                                        
 15 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:50.82    1:41.79 SILV   
                  49.22     1:41.79 (52.57)                                        
 16 Norton, Electa      10 Unattached                NT    1:42.72 SILV   
                  47.49     1:42.72 (55.23)                                        
 17 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:43.69    1:42.73 SILV   
                  50.15     1:42.73 (52.58)                                        
 18 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:48.47    1:44.01 SILV   
                  49.48     1:44.01 (54.53)                                        
 19 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    1:53.49    1:44.55 SILV   
                  49.73     1:44.55 (54.82)                                        
 20 Casey, Carolyn T     9 Un-Mr-Ag-MR          1:56.23    1:44.89 SILV   
                  49.44     1:44.89 (55.45)                                        
 21 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR              1:54.10    1:45.27 SILV   
                  51.83     1:45.27 (53.44)                                        
 22 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:53.02    1:45.35 SILV   
                  51.30     1:45.35 (54.05)                                        
 23 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:53.95    1:47.49 SILV   
                  49.87     1:47.49 (57.62)                                        
 24 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                   NT    1:49.27        
                  51.26     1:49.27 (58.01)                                        
 25 Rahr, Avery N       10 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:49.87        
 26 Kon, Bridgette      10 Agua Swim Team-MR    2:05.34    1:50.66        
                  51.98     1:50.66 (58.68)                                        
 27 Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    2:09.00    1:57.83        
                  56.18   1:57.83 (1:01.65)                                        
 28 Tam, Caitlin M       9 Agua Swim Team-MR    2:04.00    2:00.41        
                  58.59   2:00.41 (1:01.82)                                        
 29 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    2:00.73    2:02.99        
                  59.18   2:02.99 (1:03.81)                                        
 30 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    2:17.01    2:03.93        
                  58.84   2:03.93 (1:05.09)                                        
 31 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR         NT    2:12.35        
                1:02.70   2:12.35 (1:09.65)                                        
 32 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    2:13.00    2:13.48        
                1:05.86   2:13.48 (1:07.62)                                        
 -- Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
      One hand touch
                  52.33          DQ (54.11)                                        
 -- Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR    2:01.23         DQ        
      One hand touch
                1:00.35                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR      31.92      30.78 ZQ     
  2 Milrod, Maya L      10 Un-Mr-Ag-MR            32.78      32.39 ZQ     
  3 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR      33.74      32.49 ZQ     
  4 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR      35.50      33.29 ZQ     
  5 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR      36.33      34.39 ZQ     
  6 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR      36.86      34.92 JO     
  7 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR      39.57      38.39 SILV   
  8 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR      41.50      40.38 SILV   
  9 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR      47.87      41.24 SILV   
 10 Simmons, Lauren A   10 Agua Swim Team-MR      50.00      41.67 SILV   
 11 Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                46.09      41.75 SILV   
 12 Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR                 NT      41.86 SILV   
 13 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR      45.04      42.81 SILV   
 13 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR      55.09      42.81 SILV   
 15 Chung, Katherine J   9 WAVE-NJ                50.32      42.98 SILV   
 16 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR                 NT      43.08 SILV   
 17 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR      45.34      43.22 SILV   
 18 Ribeiro, Jasmine    10 NYCC-MR                   NT      44.36        
 19 Karabees-Lamer, De   9 NYCC-MR                   NT      46.86        
 20 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR      46.75      46.96        
 21 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR      48.33      47.60        
 22 Kanofsky, Chayna     9 WAVE-NJ                50.65      48.93        
 23 Fox, Emma M         10 NYCC-MR                   NT      53.30        
 24 Rahr, Avery N       10 Agua Swim Team-MR      57.00      54.91        
 25 Achilleoudis, Aria   9 Agua Swim Team-MR         NT      55.93        
 26 Lachman, Katherine   9 Agua Swim Team-MR    1:04.00      55.97        
 27 Legret, Morgan       9 Agua Swim Team-MR      55.95      57.12        
 28 Apfel, Emilia D      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:03.26        
 -- Williams, Elise     10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Puchert, Grace C     9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kotorova, Teona      9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR      50.00         DQ        
      One hand touch
 -- Kyin, Sheldi         9 Agua Swim Team-MR    1:03.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:15.23    1:13.33 ZQ     
                  33.62     1:13.33 (39.71)                                        
  2 Milrod, Maya L      10 Un-Mr-Ag-MR          1:13.62    1:15.66 ZQ     
                  35.21     1:15.66 (40.45)                                        
  3 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:26.00    1:16.47 ZQ     
                  35.60     1:16.47 (40.87)                                        
  4 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:24.75    1:16.77 ZQ     
                  35.89     1:16.77 (40.88)                                        
  5 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:26.17    1:19.11 ZQ     
                  37.00     1:19.11 (42.11)                                        
  6 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    1:29.68    1:23.28 JO     
                  38.08     1:23.28 (45.20)                                        
  7 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:35.09    1:30.06 SILV   
                  41.90     1:30.06 (48.16)                                        
  8 Balttaytis, Kira R   9 WAVE-NJ              1:47.62    1:35.79 SILV   
                  43.21     1:35.79 (52.58)                                        
  9 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:45.18        
                  46.28     1:45.18 (58.90)                                        
 10 Lister, Anna E       9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:49.32        
                  50.53     1:49.32 (58.79)                                        
 11 Kanofsky, Chayna     9 WAVE-NJ              1:52.64    1:55.90        
                  52.09   1:55.90 (1:03.81)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   10 Agua Swim Team-MR    1:12.65    1:12.28 ZQ     
                  33.56     1:12.28 (38.72)                                        
  2 Zhang, Sophia       10 Agua Swim Team-MR    1:16.53    1:14.04 ZQ     
                  36.53     1:14.04 (37.51)                                        
  3 Krevitt, Charlotte  10 Agua Swim Team-MR    1:15.66    1:14.45 ZQ     
                  33.26     1:14.45 (41.19)                                        
  4 Rubenzahl, Rachel   10 Agua Swim Team-MR    1:20.52    1:15.71 ZQ     
                  34.64     1:15.71 (41.07)                                        
  5 Moon, Zoe S         10 Agua Swim Team-MR    1:23.41    1:18.47 JO     
                  35.71     1:18.47 (42.76)                                        
  6 Bates, Diana N      10 Agua Swim Team-MR    1:23.95    1:20.21 JO     
                  39.46     1:20.21 (40.75)                                        
  7 Greenberg, Elana M  10 Agua Swim Team-MR    1:23.42    1:22.16 SILV   
                  28.62     1:22.16 (53.54)                                        
  8 Ng, Chloe N          9 Agua Swim Team-MR    1:29.67    1:23.11 SILV   
                  38.30     1:23.11 (44.81)                                        
  9 Raboy, Ghelila      10 Agua Swim Team-MR    1:31.11    1:25.52 SILV   
                  40.73     1:25.52 (44.79)                                        
 10 Hedvat, Alexis S    10 Agua Swim Team-MR    1:28.24    1:25.63 SILV   
                  40.08     1:25.63 (45.55)                                        
 11 Valdes-Rodriguez,   10 Agua Swim Team-MR    1:30.09    1:26.94 SILV   
                  39.26     1:26.94 (47.68)                                        
 12 Balttaytis, Kira R   9 WAVE-NJ              1:39.32    1:27.08 SILV   
                  39.24     1:27.08 (47.84)                                        
 12 Pennington, Caroli   9 Agua Swim Team-MR    1:30.62    1:27.08 SILV   
                  42.07     1:27.08 (45.01)                                        
 14 Harris, Atsedemary  10 Agua Swim Team-MR    1:37.58    1:27.41 SILV   
 15 Reynoso, Jennifer    9 Agua Swim Team-MR    1:27.87    1:27.44 SILV   
                  42.14     1:27.44 (45.30)                                        
 16 Ashton, Sydney A    10 Agua Swim Team-MR    1:23.09    1:29.18        
                  41.10     1:29.18 (48.08)                                        
 17 McGowan, Sofia M    10 Agua Swim Team-MR    1:30.58    1:29.41        
                  43.30     1:29.41 (46.11)                                        
 18 DuFord, Oliva P     10 Agua Swim Team-MR    1:34.03    1:30.63        
                  44.84     1:30.63 (45.79)                                        
 19 Rodriguez, Daniell  10 Agua Swim Team-MR    1:37.42    1:30.66        
                  43.16     1:30.66 (47.50)                                        
 20 Casey, Carolyn T     9 Un-Mr-Ag-MR          1:42.27    1:30.73        
                  41.97     1:30.73 (48.76)                                        
 21 Brennan, Hope E      9 NYCC-MR              1:32.75    1:31.55        
                  42.94     1:31.55 (48.61)                                        
 22 Dutta, Kimberly      9 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:32.25        
                  41.79     1:32.25 (50.46)                                        
 23 Soltanova, Stephan  10 Shy-Mr-MR                 NT    1:32.31        
                  44.09     1:32.31 (48.22)                                        
 24 Norton, Electa      10 Unattached                NT    1:34.73        
                  44.27     1:34.73 (50.46)                                        
 25 Perez, Miranda M     9 MAD-MR               1:46.42    1:36.51        
                  46.85     1:36.51 (49.66)                                        
 26 Baer, Natalie R     10 Agua Swim Team-MR    1:53.43    1:37.34        
                  45.04     1:37.34 (52.30)                                        
 27 Jiang, Claire       10 Agua Swim Team-MR    1:48.72    1:38.00        
                  45.26     1:38.00 (52.74)                                        
 28 Chung, Katherine J   9 WAVE-NJ              1:45.63    1:38.24        
                  47.00     1:38.24 (51.24)                                        
 29 Arora, Rosy R        9 Agua Swim Team-MR    2:04.34    1:38.54        
                  46.76     1:38.54 (51.78)                                        
 30 Rahr, Avery N       10 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:39.38        
                  47.84     1:39.38 (51.54)                                        
 31 Khanna, Gia         10 Agua Swim Team-MR    1:42.26    1:40.81        
                  43.83     1:40.81 (56.98)                                        
 32 Kanofsky, Chayna     9 WAVE-NJ              1:49.52    1:41.27        
                  48.15     1:41.27 (53.12)                                        
 -- Burtseva, Maria     10 Shy-Mr-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.80          DQ (49.89)                                        
 -- Ott, Elke L          9 Agua Swim Team-MR    1:45.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  46.56                                                            
 -- Butler, Amelia K    10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  41.67          DQ (45.71)                                        
 -- Tam, Caitlin M       9 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  25.23        DQ (1:01.79)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                28.47      26.82 ZQ     
  2 Lai, Stephanie R    12 Unattached             27.31      27.89 ZQ     
  3 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR      27.72      28.02 JO     
  4 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR      28.32      28.54 SILV   
  5 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR                29.16      28.55 SILV   
  6 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR      29.31      28.77 SILV   
  7 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR      28.85      29.07 SILV   
  8 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      28.18      29.13 SILV   
  9 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR      29.43      29.31 SILV   
 10 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR      28.89      29.71 SILV   
 11 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      29.84      30.19 SILV   
 12 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR                28.51      30.25 SILV   
 13 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR      29.83      30.39 SILV   
 14 Pinzon, Sarah A     12 Agua Swim Team-MR      30.03      30.69 SILV   
 15 Alexe, Cassandra    12 WAVE-NJ                32.15      30.91 SILV   
 16 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR      30.46      31.11        
 17 Lee, Serena         12 WAVE-NJ                33.63      31.14        
 18 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR                30.72      31.16        
 19 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR      29.83      31.18        
 20 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR                31.04      31.22        
 21 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR      32.60      31.41        
 22 Fulmer, Shabnam B   12 NYCC-MR                31.82      31.51        
 23 Lalumiere, Axelle   12 NYCC-MR                33.15      31.89        
 24 Lee, Jin Young      11 WAVE-NJ                30.74      32.09        
 25 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR      33.27      32.24        
 26 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR      31.26      32.63        
 27 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR      34.24      32.93        
 28 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR      33.40      32.95        
 29 Wong, Madeline      12 NYCC-MR                36.67      33.10        
 30 Fried, Lexi N       11 Agua Swim Team-MR      34.46      33.50        
 31 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR      32.95      33.72        
 32 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR      33.97      34.01        
 33 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR      31.97      34.05        
 34 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR      35.63      34.10        
 35 Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR              34.99      35.76        
 36 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR      35.55      35.97        
 37 Machkouri, Sophia   11 Agua Swim Team-MR      37.30      36.19        
 38 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT      36.72        
 39 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR      39.46      37.67        
 40 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR              36.92      37.95        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:00.11      58.70 ZQ     
                  28.29       58.70 (30.41)                                        
  2 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    1:00.23    1:00.15 ZQ     
                  28.87     1:00.15 (31.28)                                        
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    1:02.09    1:00.30 JO     
                  29.46     1:00.30 (30.84)                                        
  4 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    1:03.24    1:02.10 SILV   
                  29.74     1:02.10 (32.36)                                        
  5 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:02.78    1:02.58 SILV   
                  29.11     1:02.58 (33.47)                                        
  6 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:05.61    1:04.26 SILV   
                  31.25     1:04.26 (33.01)                                        
  7 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR              1:05.87    1:04.49 SILV   
                  30.66     1:04.49 (33.83)                                        
  8 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:03.89    1:05.62 SILV   
                  22.84     1:05.62 (42.78)                                        
  9 Pinzon, Sarah A     12 Agua Swim Team-MR    1:07.21    1:06.05 SILV   
                  31.77     1:06.05 (34.28)                                        
 10 Alexe, Cassandra    12 WAVE-NJ              1:06.24    1:06.83 SILV   
                  31.84     1:06.83 (34.99)                                        
 11 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:06.25    1:07.26 SILV   
                  32.78     1:07.26 (34.48)                                        
 12 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:10.66    1:07.28 SILV   
                  32.45     1:07.28 (34.83)                                        
 13 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    1:07.84    1:08.58        
                  32.46     1:08.58 (36.12)                                        
 14 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:05.49    1:08.60        
                  32.20     1:08.60 (36.40)                                        
 15 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:10.49    1:08.66        
                  32.59     1:08.66 (36.07)                                        
 16 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:08.48    1:08.89        
                  33.38     1:08.89 (35.51)                                        
 17 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:09.82    1:09.33        
                  33.28     1:09.33 (36.05)                                        
 18 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:09.79    1:09.34        
                  33.27     1:09.34 (36.07)                                        
 19 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              1:08.85    1:09.35        
                  33.22     1:09.35 (36.13)                                        
 20 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:13.74    1:10.65        
                  34.67     1:10.65 (35.98)                                        
 21 Lee, Serena         12 WAVE-NJ              1:10.18    1:10.72        
                  33.51     1:10.72 (37.21)                                        
 22 Lee, Jin Young      11 WAVE-NJ              1:11.02    1:11.95        
                  35.24     1:11.95 (36.71)                                        
 23 Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:25.73    1:11.98        
                  34.45     1:11.98 (37.53)                                        
 24 Fulmer, Shabnam B   12 NYCC-MR                   NT    1:12.03        
                  33.75     1:12.03 (38.28)                                        
 25 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:18.06    1:12.90        
                  32.97     1:12.90 (39.93)                                        
 26 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:27.11    1:13.69        
                  35.21     1:13.69 (38.48)                                        
 27 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    1:14.79    1:14.16        
                  35.44     1:14.16 (38.72)                                        
 28 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:14.59    1:14.25        
                  35.83     1:14.25 (38.42)                                        
 29 Fried, Lexi N       11 Agua Swim Team-MR    1:16.33    1:14.80        
                  36.29     1:14.80 (38.51)                                        
 30 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:16.76    1:16.30        
                  36.57     1:16.30 (39.73)                                        
 31 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    1:18.79    1:16.31        
                  35.96     1:16.31 (40.35)                                        
 32 Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            1:17.68    1:17.42        
                  36.23     1:17.42 (41.19)                                        
 33 Machkouri, Sophia   11 Agua Swim Team-MR    1:27.93    1:19.86        
                  38.73     1:19.86 (41.13)                                        
 34 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT    1:20.33        
                  39.15     1:20.33 (41.18)                                        
 35 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:26.24    1:22.92        
                  37.92     1:22.92 (45.00)                                        
 36 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:20.32    1:24.02        
                  39.90     1:24.02 (44.12)                                        
 37 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:32.26    1:35.98        
                  43.33     1:35.98 (52.65)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    2:13.58    2:09.72 ZQ     
                  29.87     1:03.27 (33.40)     1:36.93 (33.66)     2:09.72 (32.79)
  2 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              2:26.82    2:09.81 ZQ     
                  30.05     1:03.56 (33.51)     1:37.67 (34.11)     2:09.81 (32.14)
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    2:12.48    2:10.47 ZQ     
                  30.58     1:03.93 (33.35)     1:38.02 (34.09)     2:10.47 (32.45)
  4 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              2:20.15    2:13.37 JO     
                  30.20     1:04.12 (33.92)     1:38.86 (34.74)     2:13.37 (34.51)
  5 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    2:11.50    2:17.24 SILV   
                  30.37     1:04.36 (33.99)     1:40.00 (35.64)     2:17.24 (37.24)
  6 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR              2:19.44    2:17.68 SILV   
                  30.89     1:05.72 (34.83)     1:41.90 (36.18)     2:17.68 (35.78)
  7 Lai, Stephanie R    12 Unattached           2:18.82    2:17.93 SILV   
                  31.21     1:05.61 (34.40)     1:41.88 (36.27)     2:17.93 (36.05)
  8 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    2:34.52    2:18.41 SILV   
                  31.26     1:06.88 (35.62)     1:43.19 (36.31)     2:18.41 (35.22)
  9 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    2:24.19    2:21.53 SILV   
                  32.51     1:08.66 (36.15)     1:46.32 (37.66)     2:21.53 (35.21)
 10 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    2:21.42    2:21.82 SILV   
                  31.32     1:06.61 (35.29)     1:44.48 (37.87)     2:21.82 (37.34)
 11 Pinzon, Sarah A     12 Agua Swim Team-MR    2:24.75    2:22.18 SILV   
                  32.67     1:09.56 (36.89)     1:46.60 (37.04)     2:22.18 (35.58)
 12 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    2:37.90    2:26.27        
                  34.03     1:10.88 (36.85)     1:49.56 (38.68)     2:26.27 (36.71)
 13 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    2:25.33    2:26.72        
                  33.11     1:10.11 (37.00)     1:49.59 (39.48)     2:26.72 (37.13)
 14 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              2:35.37    2:28.56        
                  33.47     1:11.68 (38.21)     1:51.27 (39.59)     2:28.56 (37.29)
 15 Alexe, Cassandra    12 WAVE-NJ              2:30.12    2:28.88        
                  31.97     1:09.64 (37.67)     1:49.67 (40.03)     2:28.88 (39.21)
 16 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              2:27.75    2:29.35        
                  34.43     1:13.84 (39.41)     1:53.21 (39.37)     2:29.35 (36.14)
 17 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    2:32.47    2:29.70        
                  33.33     1:11.27 (37.94)     1:50.77 (39.50)     2:29.70 (38.93)
 18 Lalumiere, Axelle   12 NYCC-MR              2:35.18    2:33.94        
                  34.34     1:12.95 (38.61)     1:53.90 (40.95)     2:33.94 (40.04)
 19 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    2:51.28    2:35.57        
                  35.46     1:14.63 (39.17)     1:56.13 (41.50)     2:35.57 (39.44)
 20 Fulmer, Shabnam B   12 NYCC-MR                   NT    2:36.89        
                  33.50     1:12.85 (39.35)     1:55.72 (42.87)     2:36.89 (41.17)
 21 Fried, Lexi N       11 Agua Swim Team-MR    2:43.29    2:37.33        
                  35.00     1:14.77 (39.77)     1:56.83 (42.06)     2:37.33 (40.50)
 22 Lee, Jin Young      11 WAVE-NJ              2:33.07    2:37.85        
                  35.47     1:16.27 (40.80)     1:57.86 (41.59)     2:37.85 (39.99)
 23 Wong, Madeline      12 NYCC-MR              3:04.02    2:39.18        
                  36.00     1:15.70 (39.70)     1:57.53 (41.83)     2:39.18 (41.65)
 24 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    2:43.26    2:40.41        
                  36.42     1:16.59 (40.17)     1:58.26 (41.67)     2:40.41 (42.15)
 25 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    2:53.77    2:43.03        
                  35.41     1:15.21 (39.80)     1:58.40 (43.19)     2:43.03 (44.63)
 26 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    3:04.61    2:45.48        
                  36.41     1:18.23 (41.82)     2:02.01 (43.78)     2:45.48 (43.47)
 27 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    3:17.03    2:47.44        
                  36.96     1:19.67 (42.71)     2:04.20 (44.53)     2:47.44 (43.24)
 28 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT    2:58.96        
                  40.01     1:23.86 (43.85)     2:10.31 (46.45)     2:58.96 (48.65)
 29 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    3:34.84    3:15.80        
                  43.17     1:30.18 (47.01)     2:24.77 (54.59)     3:15.80 (51.03)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                30.63      29.95 ZQ     
  2 Lai, Stephanie R    12 Unattached             31.41      31.94 ZQ     
  3 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR      32.80      32.60 ZQ     
  4 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR      35.03      32.93 JO     
  5 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR      33.19      32.95 JO     
  6 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR      33.56      34.19 SILV   
  7 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      34.04      34.21 SILV   
  8 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      33.76      34.66 SILV   
  9 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR      36.86      34.91 SILV   
 10 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR      33.36      35.25 SILV   
 11 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR      33.70      35.33 SILV   
 12 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR      35.57      35.52 SILV   
 13 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR                36.03      35.68 SILV   
 14 Lee, Serena         12 WAVE-NJ                36.24      35.93 SILV   
 15 Fried, Lexi N       11 Agua Swim Team-MR      34.88      36.07 SILV   
 16 Pinzon, Sarah A     12 Agua Swim Team-MR      35.85      36.69 SILV   
 17 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR      36.09      36.77 SILV   
 18 Wong, Madeline      12 NYCC-MR                39.86      36.89 SILV   
 18 Fulmer, Shabnam B   12 NYCC-MR                36.96      36.89 SILV   
 20 Lalumiere, Axelle   12 NYCC-MR                38.95      37.01 SILV   
 21 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR      38.56      37.08 SILV   
 22 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR      36.56      37.28 SILV   
 23 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR      36.15      37.82 SILV   
 24 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR      39.06      37.90 SILV   
 25 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR      40.01      38.23        
 26 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR      37.71      38.99        
 27 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR      40.03      39.04        
 28 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR      44.73      39.79        
 29 Lee, Jin Young      11 WAVE-NJ                39.58      39.82        
 30 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR              43.51      40.25        
 31 Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR              50.50      40.46        
 32 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR      42.60      41.27        
 33 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR      43.15      41.86        
 34 Machkouri, Sophia   11 Agua Swim Team-MR      41.86      42.40        
 35 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR      47.84      42.99        
 36 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                   NT      44.73        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:08.12    1:06.79 ZQ     
                  32.34     1:06.79 (34.45)                                        
  2 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    1:09.91    1:07.70 ZQ     
                  32.89     1:07.70 (34.81)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:10.02    1:09.41 ZQ     
                  32.81     1:09.41 (36.60)                                        
  4 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    1:13.37    1:10.31 JO     
                  34.60     1:10.31 (35.71)                                        
  5 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    1:10.52    1:10.84 SILV   
                  34.95     1:10.84 (35.89)                                        
  6 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:14.10    1:14.55 SILV   
                  36.90     1:14.55 (37.65)                                        
  7 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:20.07    1:15.23 SILV   
                  36.88     1:15.23 (38.35)                                        
  8 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:16.14    1:15.84 SILV   
                  37.36     1:15.84 (38.48)                                        
  9 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    1:12.77    1:15.90 SILV   
                  37.15     1:15.90 (38.75)                                        
 10 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              1:18.72    1:16.35 SILV   
                  26.62     1:16.35 (49.73)                                        
 11 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR              1:14.42    1:16.47 SILV   
                  36.19     1:16.47 (40.28)                                        
 12 Fried, Lexi N       11 Agua Swim Team-MR    1:15.76    1:16.52 SILV   
                  37.33     1:16.52 (39.19)                                        
 13 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:15.89    1:17.74 SILV   
                  38.25     1:17.74 (39.49)                                        
 14 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:16.75    1:18.36 SILV   
                  38.69     1:18.36 (39.67)                                        
 15 Lee, Serena         12 WAVE-NJ              1:15.55    1:18.45 SILV   
                  39.12     1:18.45 (39.33)                                        
 16 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    1:19.65    1:18.62 SILV   
 17 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:22.98    1:19.04 SILV   
                  39.02     1:19.04 (40.02)                                        
 18 Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:30.44    1:21.11 SILV   
                  39.32     1:21.11 (41.79)                                        
 19 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR              1:28.42    1:22.35        
                  37.91     1:22.35 (44.44)                                        
 20 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    1:26.22    1:22.82        
                  40.67     1:22.82 (42.15)                                        
 21 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:20.67    1:23.21        
                  40.42     1:23.21 (42.79)                                        
 22 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:20.11    1:23.52        
                  41.39     1:23.52 (42.13)                                        
 23 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    1:31.21    1:28.96        
                  42.99     1:28.96 (45.97)                                        
 24 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR               1:31.35    1:29.04        
                  43.10     1:29.04 (45.94)                                        
 25 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:36.13    1:30.71        
                  44.09     1:30.71 (46.62)                                        
 26 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR              1:46.45    1:31.42        
                  42.93     1:31.42 (48.49)                                        
 27 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:39.89    1:34.29        
                  45.97     1:34.29 (48.32)                                        
 28 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:49.46    1:37.03        
                  45.46     1:37.03 (51.57)                                        
 29 Almanzar, Amy       12 MAD-MR               1:47.32    1:48.01        
                  49.17     1:48.01 (58.84)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR                36.22      36.85 JO     
  2 Pinzon, Sarah A     12 Agua Swim Team-MR      36.88      38.69 SILV   
  3 Alexe, Cassandra    12 WAVE-NJ                35.62      38.81 SILV   
  4 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR                41.35      39.08 SILV   
  5 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR      41.22      39.32 SILV   
  6 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR      37.97      39.89 SILV   
  7 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR      39.53      39.92 SILV   
  8 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR      39.98      39.98 SILV   
  9 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR      40.85      40.27 SILV   
 10 Fried, Lexi N       11 Agua Swim Team-MR      38.60      40.53 SILV   
 11 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR      40.85      41.70 SILV   
 12 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR      45.03      42.80        
 13 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR      42.12      42.84        
 14 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR      44.19      43.37        
 15 Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR              43.78      43.74        
 16 Lee, Jin Young      11 WAVE-NJ                43.53      45.00        
 17 Wong, Madeline      12 NYCC-MR                50.67      45.66        
 18 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR      49.86      47.57        
 19 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR      50.78      48.44        
 20 Savignac, Nathalie  12 NYCC-MR                53.93      49.73        
 21 Almanzar, Amy       12 MAD-MR                 52.26      51.00        
 22 Machkouri, Sophia   11 Agua Swim Team-MR      54.19      51.36        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:20.88    1:19.75 JO     
                  38.02     1:19.75 (41.73)                                        
  2 Lalumiere, Axelle   12 NYCC-MR              1:22.31    1:20.99 SILV   
                  39.35     1:20.99 (41.64)                                        
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    1:21.26    1:23.47 SILV   
                  40.36     1:23.47 (43.11)                                        
  4 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:29.70    1:24.00 SILV   
                  40.20     1:24.00 (43.80)                                        
  5 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:31.48    1:24.08 SILV   
                  41.10     1:24.08 (42.98)                                        
  6 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:26.67    1:24.51 SILV   
                  41.01     1:24.51 (43.50)                                        
  7 Alexe, Cassandra    12 WAVE-NJ              1:21.35    1:26.11 SILV   
                  40.88     1:26.11 (45.23)                                        
  8 Pinzon, Sarah A     12 Agua Swim Team-MR    1:23.45    1:26.81 SILV   
                  12.52   1:26.81 (1:14.29)                                        
  9 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:25.85    1:26.92 SILV   
                  42.87     1:26.92 (44.05)                                        
 10 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR              1:28.27    1:27.47 SILV   
                  42.14     1:27.47 (45.33)                                        
 11 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:23.45    1:27.55 SILV   
                  41.29     1:27.55 (46.26)                                        
 12 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:30.15    1:27.57 SILV   
                  41.58     1:27.57 (45.99)                                        
 13 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:29.21    1:27.59 SILV   
                  42.48     1:27.59 (45.11)                                        
 14 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:30.31    1:27.79 SILV   
                  41.95     1:27.79 (45.84)                                        
 15 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:24.84    1:27.82 SILV   
                  42.30     1:27.82 (45.52)                                        
 16 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:28.58    1:31.11 SILV   
                  43.14     1:31.11 (47.97)                                        
 17 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    1:33.47    1:31.20 SILV   
                  43.74     1:31.20 (47.46)                                        
 18 Fulmer, Shabnam B   12 NYCC-MR                   NT    1:34.17        
                  44.21     1:34.17 (49.96)                                        
 19 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:40.17    1:34.35        
                  45.58     1:34.35 (48.77)                                        
 20 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    1:38.69    1:34.40        
                  43.79     1:34.40 (50.61)                                        
 21 Fried, Lexi N       11 Agua Swim Team-MR    1:31.02    1:35.69        
                  45.01     1:35.69 (50.68)                                        
 22 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:31.76    1:35.70        
                  46.11     1:35.70 (49.59)                                        
 23 Lee, Serena         12 WAVE-NJ              1:31.69    1:35.90        
                  45.24     1:35.90 (50.66)                                        
 24 Chernobelsky, Eliz  12 Shy-Mr-MR                 NT    1:36.86        
                  47.19     1:36.86 (49.67)                                        
 25 Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR            1:37.78    1:38.31        
                  45.12     1:38.31 (53.19)                                        
 26 Wong, Madeline      12 NYCC-MR              1:52.00    1:40.95        
                  46.96     1:40.95 (53.99)                                        
 27 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:57.31    1:48.34        
                  49.34     1:48.34 (59.00)                                        
 28 Machkouri, Sophia   11 Agua Swim Team-MR    1:52.01    1:49.56        
                  52.27     1:49.56 (57.29)                                        
 -- Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    1:49.65         DQ        
      One hand touch
                  48.37          DQ (54.56)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR                31.90      30.42 ZQ     
  2 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR      31.64      31.36 JO     
  3 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR      31.98      31.70 SILV   
  4 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR                31.88      32.04 SILV   
  5 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR      31.11      32.30 SILV   
  6 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR      31.24      32.53 SILV   
  7 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR      33.61      32.61 SILV   
  8 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR      32.84      32.73 SILV   
  9 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR      33.63      33.40 SILV   
 10 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR      34.02      33.41 SILV   
 11 Lee, Serena         12 WAVE-NJ                35.34      34.14 SILV   
 12 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR                36.43      34.81 SILV   
 13 Alexe, Cassandra    12 WAVE-NJ                35.68      35.23 SILV   
 14 Pinzon, Sarah A     12 Agua Swim Team-MR      34.71      35.39 SILV   
 15 Fulmer, Shabnam B   12 NYCC-MR                37.43      35.50 SILV   
 16 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                35.32      35.62 SILV   
 17 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR      36.68      35.89        
 18 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR      35.70      36.26        
 19 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR      38.86      36.38        
 20 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR      38.05      36.86        
 21 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR      35.57      37.73        
 22 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR      37.50      37.99        
 23 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR      37.51      38.37        
 24 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR      40.16      38.77        
 25 Lee, Jin Young      11 WAVE-NJ                36.89      38.78        
 26 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR         NT      39.98        
 27 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR                 39.65      40.68        
 28 Ioffe, Julia        12 Shy-Mr-MR              45.68      43.68        
 29 Machkouri, Sophia   11 Agua Swim Team-MR      49.00      43.97        
 30 Shea, Natalie P     11 NYCC-MR                47.23      46.31        
 -- Wong, Madeline      12 NYCC-MR                43.45         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:13.79    1:07.99 ZQ     
                  31.38     1:07.99 (36.61)                                        
  2 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    1:09.59    1:08.60 ZQ     
                  32.94     1:08.60 (35.66)                                        
  3 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:11.47    1:08.96 ZQ     
                  31.54     1:08.96 (37.42)                                        
  4 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:14.66    1:12.25 SILV   
                  33.80     1:12.25 (38.45)                                        
  5 Lai, Stephanie R    12 Unattached           1:12.46    1:12.42 SILV   
                  33.11     1:12.42 (39.31)                                        
  6 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:12.71    1:15.33 SILV   
                  36.89     1:15.33 (38.44)                                        
  7 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    1:10.64    1:15.76 SILV   
                  33.83     1:15.76 (41.93)                                        
  8 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR              1:22.05    1:15.77 SILV   
                  34.40     1:15.77 (41.37)                                        
  9 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:21.42    1:17.23 SILV   
                  36.29     1:17.23 (40.94)                                        
 10 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    1:19.60    1:17.92 SILV   
                  35.94     1:17.92 (41.98)                                        
 11 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:23.93    1:18.25 SILV   
                  34.11     1:18.25 (44.14)                                        
 12 Lee, Serena         12 WAVE-NJ              1:21.06    1:18.78 SILV   
                  36.51     1:18.78 (42.27)                                        
 13 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              1:22.50    1:21.86 SILV   
                  38.32     1:21.86 (43.54)                                        
 14 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:19.54    1:22.87 SILV   
                  37.79     1:22.87 (45.08)                                        
 15 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:42.80    1:23.26 SILV   
                  36.16     1:23.26 (47.10)                                        
 16 Alexe, Cassandra    12 WAVE-NJ              1:25.64    1:24.63 SILV   
                  40.17     1:24.63 (44.46)                                        
 17 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:33.31    1:25.47 SILV   
                  37.54     1:25.47 (47.93)                                        
 18 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:30.00    1:25.91 SILV   
                  37.87     1:25.91 (48.04)                                        
 19 Lee, Jin Young      11 WAVE-NJ              1:27.34    1:26.03 SILV   
                  41.64     1:26.03 (44.39)                                        
 -- Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:37.28         DQ        
      One hand touch
                  41.57                                                            
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      12 NYCC-MR              1:12.04    1:07.09 ZQ     
                  30.78     1:07.09 (36.31)                                        
  2 Zerouali, Saida T   12 Agua Swim Team-MR    1:11.31    1:09.05 ZQ     
                  32.12     1:09.05 (36.93)                                        
  3 Brennan, Catie F    12 NYCC-MR              1:11.52    1:09.50 ZQ     
                  31.25     1:09.50 (38.25)                                        
  4 Weissman, Emily T   12 Agua Swim Team-MR    1:12.76    1:09.57 ZQ     
                  19.93     1:09.57 (49.64)                                        
  5 Irwin, Amanda P     12 Agua Swim Team-MR    1:10.45    1:11.40 SILV   
                  33.20     1:11.40 (38.20)                                        
  6 Grier, Mary-McKenz  12 Agua Swim Team-MR    1:15.56    1:12.12 SILV   
                  33.77     1:12.12 (38.35)                                        
  7 Hunt, Abigail J     12 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:12.25 SILV   
                  32.90     1:12.25 (39.35)                                        
  8 Olszewski, Inez I   12 NYCC-MR              1:17.43    1:13.90 SILV   
                  35.54     1:13.90 (38.36)                                        
  9 Kwa, Brightlyn H    11 NYCC-MR              1:17.14    1:13.91 SILV   
 10 Pena, Desiree       12 Agua Swim Team-MR    1:16.19    1:14.27 SILV   
                  34.65     1:14.27 (39.62)                                        
 11 Ting, Olivia        11 Agua Swim Team-MR    1:16.26    1:14.31 SILV   
                  34.64     1:14.31 (39.67)                                        
 12 Kuo, Victoria F     12 Agua Swim Team-MR    1:15.50    1:14.84 SILV   
                  35.95     1:14.84 (38.89)                                        
 13 Eng, Lauren *       11 Agua Swim Team-MR    1:19.31    1:15.51 SILV   
                  34.61     1:15.51 (40.90)                                        
 14 Xu, Grace           12 Agua Swim Team-MR    1:16.42    1:15.80 SILV   
                  35.12     1:15.80 (40.68)                                        
 15 Pinzon, Sarah A     12 Agua Swim Team-MR    1:14.57    1:15.89 SILV   
                  36.06     1:15.89 (39.83)                                        
 16 Alexe, Cassandra    12 WAVE-NJ              1:12.35    1:16.29 SILV   
                  35.92     1:16.29 (40.37)                                        
 17 Lymarenko, Kamilla  12 NYCC-MR              1:21.21    1:16.37 SILV   
                  34.90     1:16.37 (41.47)                                        
 18 Yienger, Maya S     12 Agua Swim Team-MR    1:22.51    1:16.41 SILV   
                  19.92     1:16.41 (56.49)                                        
 19 Dauchez, Alice M    11 Agua Swim Team-MR    1:23.04    1:17.16 SILV   
                  36.77     1:17.16 (40.39)                                        
 20 Feigin, Alex M      11 Agua Swim Team-MR    1:22.55    1:18.23 SILV   
                  36.23     1:18.23 (42.00)                                        
 21 Hornsby, Olivia J   12 NYCC-MR                   NT    1:18.35 SILV   
                  19.91     1:18.35 (58.44)                                        
 22 Lee, Serena         12 WAVE-NJ              1:13.64    1:18.73        
                  36.59     1:18.73 (42.14)                                        
 23 McDermot, Annie E   12 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:19.07        
                  37.86     1:19.07 (41.21)                                        
 24 Park, Jinny         12 Agua Swim Team-MR    1:24.34    1:19.56        
                  37.66     1:19.56 (41.90)                                        
 25 Fulmer, Shabnam B   12 NYCC-MR                   NT    1:19.72        
                  35.46     1:19.72 (44.26)                                        
 26 Bennett, Betsey I   11 Agua Swim Team-MR    1:25.62    1:20.83        
                  39.12     1:20.83 (41.71)                                        
 27 Lee, Jin Young      11 WAVE-NJ              1:22.21    1:21.09        
                  38.76     1:21.09 (42.33)                                        
 28 Shepard, Morgan M   11 Agua Swim Team-MR    1:22.64    1:21.70        
                  37.81     1:21.70 (43.89)                                        
 29 Corridon, Delia E   11 Agua Swim Team-MR    1:20.09    1:22.48        
                  38.76     1:22.48 (43.72)                                        
 30 Brennan, Amelia S   11 Agua Swim Team-MR    1:35.45    1:24.24        
                  40.10     1:24.24 (44.14)                                        
 31 Banner, Sylvie C    11 Agua Swim Team-MR    1:32.92    1:27.55        
 32 Holub, Emma M       11 Agua Swim Team-MR    1:32.32    1:27.77        
                  19.98   1:27.77 (1:07.79)                                        
 33 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR               1:39.66    1:31.39        
                  42.13     1:31.39 (49.26)                                        
 34 Randall, Nonii M    11 Agua Swim Team-MR    1:44.83    1:34.70        
                  43.38     1:34.70 (51.32)                                        
 35 Almanzar, Amy       12 MAD-MR               1:46.00    1:41.64        
                  46.20     1:41.64 (55.44)                                        
 -- Shea, Natalie P     11 NYCC-MR              1:38.36         DQ        
      One hand touch - fly
                  40.98          DQ (50.53)                                        
 -- Fried, Lexi N       11 Agua Swim Team-MR    1:22.99         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.88          DQ (43.97)                                        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR      54.86      57.06        
                  27.53       57.06 (29.53)                                        
  2 Trivino, Maria A    16 Un-Mr-Ag-MR               NT      58.42        
                  27.71       58.42 (30.71)                                        
  3 Roesch, Megan E     32 NYAC-MR                54.00      59.17        
                  28.67       59.17 (30.50)                                        
  4 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR      57.30      59.44        
                  28.51       59.44 (30.93)                                        
  5 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:00.27        
                  29.37     1:00.27 (30.90)                                        
  6 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    1:02.14    1:00.64        
                  28.93     1:00.64 (31.71)                                        
  7 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR      58.33    1:01.37        
                  29.87     1:01.37 (31.50)                                        
  8 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR      56.20    1:01.51        
                  29.35     1:01.51 (32.16)                                        
  9 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR      56.19    1:02.50        
                  30.85     1:02.50 (31.65)                                        
 10 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:00.36    1:02.64        
                  30.82     1:02.64 (31.82)                                        
 11 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:00.18    1:02.74        
                  30.69     1:02.74 (32.05)                                        
 12 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR      59.41    1:02.82        
                  30.36     1:02.82 (32.46)                                        
 13 Paholak, Milah V    14 Agua Swim Team-MR    1:00.01    1:03.52        
                  30.96     1:03.52 (32.56)                                        
 14 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR      53.34    1:03.72        
                  31.42     1:03.72 (32.30)                                        
 15 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    1:03.74    1:04.26        
                  31.24     1:04.26 (33.02)                                        
 16 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    1:02.05    1:04.34        
                  31.28     1:04.34 (33.06)                                        
 17 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    1:03.03    1:04.76        
                  31.45     1:04.76 (33.31)                                        
 18 Shirazi, Tara J     13 Agua Swim Team-MR    1:04.26    1:05.57        
                  31.02     1:05.57 (34.55)                                        
 19 Marks, Lily M       13 Agua Swim Team-MR    1:08.43    1:05.63        
                  32.07     1:05.63 (33.56)                                        
 20 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    1:05.09    1:07.16        
                  31.92     1:07.16 (35.24)                                        
 21 Hahn, Carina S      14 Agua Swim Team-MR    1:06.59    1:07.34        
                  31.91     1:07.34 (35.43)                                        
 22 Everson, Sara H     13 Agua Swim Team-MR    1:07.30    1:07.72        
                  32.79     1:07.72 (34.93)                                        
 23 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:07.77        
                  32.39     1:07.77 (35.38)                                        
 24 Perez, Kyara        13 MAD-MR               1:04.04    1:07.95        
                  31.77     1:07.95 (36.18)                                        
 25 Irato, Carmela      13 Agua Swim Team-MR    1:08.57    1:08.24        
                  32.60     1:08.24 (35.64)                                        
 26 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:08.67        
                  32.65     1:08.67 (36.02)                                        
 27 Gonzalez, Angelika  13 MAD-MR               1:07.75    1:09.49        
                  34.00     1:09.49 (35.49)                                        
 28 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:03.37    1:09.92        
                  33.33     1:09.92 (36.59)                                        
 29 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               1:06.40    1:10.44        
                  33.32     1:10.44 (37.12)                                        
 30 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:12.91    1:11.19        
                  34.06     1:11.19 (37.13)                                        
 31 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:06.13    1:11.70        
                  34.88     1:11.70 (36.82)                                        
 32 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:11.32    1:12.87        
                  33.95     1:12.87 (38.92)                                        
 33 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR            1:19.99    1:16.96        
                  36.96     1:16.96 (40.00)                                        
 34 Dufwa, Jackie N     15 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.30        
                  39.51     1:28.30 (48.79)                                        
 -- Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    1:07.83         DQ        
      False start
                  33.52          DQ (36.31)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hart, Lindsay N     26 NYAC-MR                59.50    1:02.56 METS   
                  30.38     1:02.56 (32.18)                                        
  2 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    1:03.98    1:02.86        
                  32.00     1:02.86 (30.86)                                        
  3 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    1:02.22    1:04.18        
                  31.94     1:04.18 (32.24)                                        
  4 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    1:06.94    1:07.87        
                  32.97     1:07.87 (34.90)                                        
  5 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:09.64    1:09.18        
                  34.56     1:09.18 (34.62)                                        
  6 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:09.98    1:10.70        
                  35.39     1:10.70 (35.31)                                        
  7 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    1:08.42    1:12.33        
                  35.64     1:12.33 (36.69)                                        
  8 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    1:07.97    1:12.44        
                  35.97     1:12.44 (36.47)                                        
  9 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    1:15.64    1:12.88        
                  35.32     1:12.88 (37.56)                                        
 10 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:13.21        
                  35.72     1:13.21 (37.49)                                        
 11 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    1:08.88    1:13.37        
                  36.74     1:13.37 (36.63)                                        
 12 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    1:12.48    1:13.72        
                  36.82     1:13.72 (36.90)                                        
 13 Shirazi, Tara J     13 Agua Swim Team-MR    1:14.59    1:14.26        
                  35.89     1:14.26 (38.37)                                        
 14 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    1:13.04    1:14.45        
                  19.99     1:14.45 (54.46)                                        
 15 Gonzalez, Angelika  13 MAD-MR               1:13.61    1:14.71        
                  37.71     1:14.71 (37.00)                                        
 16 Everson, Sara H     13 Agua Swim Team-MR    1:15.21    1:15.70        
                  36.73     1:15.70 (38.97)                                        
 17 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:15.54    1:15.72        
                  36.24     1:15.72 (39.48)                                        
 18 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    1:11.15    1:15.74        
                  36.80     1:15.74 (38.94)                                        
 19 Irato, Carmela      13 Agua Swim Team-MR    1:15.66    1:16.24        
                  33.28     1:16.24 (42.96)                                        
 20 Marks, Lily M       13 Agua Swim Team-MR    1:20.50    1:16.25        
                  37.93     1:16.25 (38.32)                                        
 21 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    1:15.27    1:16.27        
                  37.12     1:16.27 (39.15)                                        
 22 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:12.79    1:18.12        
                  37.07     1:18.12 (41.05)                                        
 23 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    1:20.75    1:18.46        
                  39.38     1:18.46 (39.08)                                        
 24 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:22.83    1:19.16        
                  38.58     1:19.16 (40.58)                                        
 25 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:15.29    1:21.10        
                  39.97     1:21.10 (41.13)                                        
 26 Patel, Shreeja N    14 Agua Swim Team-MR    1:23.96    1:21.98        
                  40.56     1:21.98 (41.42)                                        
 27 Dufwa, Jackie N     15 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.30        
                  41.22     1:27.30 (46.08)                                        
 -- Hahn, Carina S      14 Agua Swim Team-MR    1:12.63         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  38.47          DQ (40.37)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manser, Jamie L     22 Unattached           1:01.50    1:08.48 METS   
                  32.71     1:08.48 (35.77)                                        
  2 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    1:08.94    1:11.60 METS   
                  33.91     1:11.60 (37.69)                                        
  3 McGowan, Alessia M  13 Agua Swim Team-MR    1:10.49    1:12.58        
                  34.61     1:12.58 (37.97)                                        
  4 Trivino, Maria A    16 Un-Mr-Ag-MR               NT    1:13.19        
                  34.29     1:13.19 (38.90)                                        
  5 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    1:12.46    1:15.13        
                  35.96     1:15.13 (39.17)                                        
  6 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    1:12.96    1:15.32        
                  35.90     1:15.32 (39.42)                                        
  7 Paholak, Milah V    14 Agua Swim Team-MR    1:15.08    1:17.22        
                  36.98     1:17.22 (40.24)                                        
  8 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    1:17.61    1:20.78        
                  39.58     1:20.78 (41.20)                                        
  9 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    1:25.83    1:23.34        
                  40.49     1:23.34 (42.85)                                        
 10 Lane, Natasha *     13 Agua Swim Team-MR    1:23.63    1:24.17        
                  40.24     1:24.17 (43.93)                                        
 11 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    1:16.68    1:24.94        
                  39.73     1:24.94 (45.21)                                        
 12 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:27.18    1:27.44        
                  40.60     1:27.44 (46.84)                                        
 13 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    1:25.88    1:27.59        
                  41.57     1:27.59 (46.02)                                        
 14 Patel, Shreeja N    14 Agua Swim Team-MR    1:25.99    1:27.68        
                  40.83     1:27.68 (46.85)                                        
 15 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    1:31.74    1:28.65        
                  42.87     1:28.65 (45.78)                                        
 16 Hahn, Carina S      14 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:29.04        
                  42.66     1:29.04 (46.38)                                        
 17 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    1:27.90    1:29.21        
                  42.97     1:29.21 (46.24)                                        
 18 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    1:24.42    1:30.89        
                  44.83     1:30.89 (46.06)                                        
 -- Dufwa, Jackie N     15 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
                  46.80          DQ (54.37)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manser, Jamie L     22 Unattached             58.00    1:02.96        
           547:30:00.00                                                   30.09 ( )
        1:02.96 (32.87)                                                            
  2 Trivino, Maria A    16 Un-Mr-Ag-MR               NT    1:06.74        
                  31.40     1:06.74 (35.34)                                        
  3 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    1:03.53    1:07.16        
  4 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    1:08.23    1:07.82        
                  32.31                                                    5.39 ( )
      1:07.82 (1:02.43)                                                            
  5 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    1:05.36    1:08.60        
               31:40.00                                                   33.61 ( )
        1:08.60 (34.99)                                                            
  6 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    1:06.72    1:09.12        
             1:54:40.00                                                    8.35 ( )
      1:09.12 (1:00.77)                                                            
  7 Marks, Lily M       13 Agua Swim Team-MR    1:08.89    1:09.21        
  8 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    1:05.50    1:09.29        
  9 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    1:08.08    1:09.96        
 10 Paholak, Milah V    14 Agua Swim Team-MR    1:08.38    1:13.12        
 11 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    1:12.20    1:16.58        
 12 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:18.38        
 13 Shirazi, Tara J     13 Agua Swim Team-MR    1:16.56    1:19.63        
 14 Everson, Sara H     13 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:21.69        
 14 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               1:17.12    1:21.69        
 16 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    1:20.74    1:21.77        
                  37.57     1:21.77 (44.20)                                        
 17 Irato, Carmela      13 Agua Swim Team-MR    1:20.68    1:22.23        
                  37.33     1:22.23 (44.90)                                        
 18 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    1:15.34    1:22.78        
 19 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    1:15.96    1:23.26        
 20 Gonzalez, Angelika  13 MAD-MR               1:20.19    1:26.55        
                  37.45     1:26.55 (49.10)                                        
 21 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR                 NT    1:31.18        
                  41.62     1:31.18 (49.56)                                        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:17.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Khal-Laayoun, Yasm  16 Agua Swim Team-MR    2:15.20    2:20.03        
                  29.54     1:07.32 (37.78)     1:49.30 (41.98)     2:20.03 (30.73)
  2 Tan, Cathy          14 Agua Swim Team-MR    2:19.53    2:20.19        
                  32.39     1:07.54 (35.15)     1:48.72 (41.18)     2:20.19 (31.47)
  3 Trivino, Maria A    16 Un-Mr-Ag-MR               NT    2:20.88        
                  30.51     1:06.06 (35.55)     1:47.18 (41.12)     2:20.88 (33.70)
  4 Kleckner, Sabrina   15 Agua Swim Team-MR    2:19.42    2:23.56        
                  32.44     1:09.71 (37.27)     1:51.20 (41.49)     2:23.56 (32.36)
  5 Fried, Carly T      14 Agua Swim Team-MR    2:23.12    2:24.27        
                  32.20       52.82 (20.62)     1:50.20 (57.38)     2:24.27 (34.07)
  6 Wilf, Jenna R       14 Agua Swim Team-MR    2:23.29    2:25.97        
                  33.37     1:10.22 (36.85)     1:52.37 (42.15)     2:25.97 (33.60)
  7 Safovich, Polina F  14 Agua Swim Team-MR    2:24.26    2:26.77        
                  31.00     1:07.34 (36.34)     1:53.27 (45.93)     2:26.77 (33.50)
  8 Paholak, Milah V    14 Agua Swim Team-MR    2:24.49    2:28.91        
                  32.57     1:10.38 (37.81)     1:33.72 (23.34)     2:28.91 (55.19)
  9 Dorsey, Kai V       14 Agua Swim Team-MR    2:32.50    2:31.47        
                  32.07     1:09.86 (37.79)     1:31.14 (21.28)   2:31.47 (1:00.33)
 10 Pena, Sarahe        13 Agua Swim Team-MR    2:34.40    2:31.51        
                  33.78     1:12.38 (38.60)     1:55.30 (42.92)     2:31.51 (36.21)
 11 Corridon, Claire D  13 Agua Swim Team-MR    2:32.28    2:32.65        
                  32.43     1:11.56 (39.13)     1:59.23 (47.67)     2:32.65 (33.42)
 12 Fuchs, Lindsey M    15 Agua Swim Team-MR    2:29.27    2:33.35        
                  32.36     1:12.72 (40.36)     1:57.98 (45.26)     2:33.35 (35.37)
 13 Marks, Lily M       13 Agua Swim Team-MR    2:45.80    2:36.56        
                  31.49     1:12.65 (41.16)     2:00.60 (47.95)     2:36.56 (35.96)
 14 Robert, Jessica     15 Agua Swim Team-MR    2:28.23    2:39.62        
                  36.96     1:18.48 (41.52)     2:03.55 (45.07)     2:39.62 (36.07)
 15 Knobler, Sera A     14 Agua Swim Team-MR    2:41.41    2:39.90        
                  37.67     1:19.40 (41.73)     2:05.95 (46.55)     2:39.90 (33.95)
 16 Siegal, Gabriela J  15 Agua Swim Team-MR    2:36.64    2:39.95        
                  32.88     1:13.39 (40.51)     2:03.42 (50.03)     2:39.95 (36.53)
 17 Shirazi, Tara J     13 Agua Swim Team-MR    2:42.87    2:40.30        
                  34.32     1:13.50 (39.18)     2:03.52 (50.02)     2:40.30 (36.78)
 18 Lachman, Margaret   13 Agua Swim Team-MR    2:46.17    2:41.27        
                  35.60     1:18.41 (42.81)     2:04.29 (45.88)     2:41.27 (36.98)
 19 Irato, Carmela      13 Agua Swim Team-MR    2:47.81    2:42.50        
                  35.89     1:18.45 (42.56)     2:05.44 (46.99)     2:42.50 (37.06)
 20 OH, Sarafina M      14 Agua Swim Team-MR    2:39.39    2:42.68        
                  37.46     1:17.09 (39.63)     2:05.61 (48.52)     2:42.68 (37.07)
 21 Everson, Sara H     13 Agua Swim Team-MR    2:46.37    2:43.29        
                1:15.70   2:43.29 (1:27.59)                                        
 22 Klinovsky, Katarin  14 Agua Swim Team-MR    2:37.66    2:43.87        
                  35.17     1:15.55 (40.38)     2:07.43 (51.88)     2:43.87 (36.44)
 23 Kyin, Leadora A     13 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:44.18        
                  36.05     1:17.40 (41.35)     2:06.11 (48.71)     2:44.18 (38.07)
 24 Ousmanova, Nicole   14 Agua Swim Team-MR    2:46.32    2:45.06        
                  34.58     1:07.94 (33.36)     2:04.27 (56.33)     2:45.06 (40.79)
 25 Abdelrahman, Rawan  13 Agua Swim Team-MR    2:39.19    2:47.19        
                  21.61       59.02 (37.41)   2:08.58 (1:09.56)     2:47.19 (38.61)
 26 Mei, Emily S        13 Agua Swim Team-MR    2:52.20    2:48.16        
                  35.19     1:21.04 (45.85)     2:08.54 (47.50)     2:48.16 (39.62)
 27 Hahn, Carina S      14 Agua Swim Team-MR    2:49.76    2:48.25        
                  36.95     1:19.71 (42.76)     2:08.66 (48.95)     2:48.25 (39.59)
 28 Perez, Kyara        13 MAD-MR               2:39.63    2:52.43        
                  41.05     1:22.70 (41.65)     2:11.32 (48.62)     2:52.43 (41.11)
 29 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               2:47.21    2:53.35        
                  37.06     1:22.20 (45.14)     2:09.95 (47.75)     2:53.35 (43.40)
 30 Patel, Shreeja N    14 Agua Swim Team-MR    3:03.29    2:54.83        
                  39.96     1:24.83 (44.87)     2:12.80 (47.97)     2:54.83 (42.03)
 31 Bardman, Semona     13 Shy-Mr-MR                 NT    3:07.48        
                  19.94       39.94 (20.00)       59.94 (20.00)   3:07.48 (2:07.54)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      17.12      16.45        
  2 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR      16.07      16.57        
  3 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      16.83      16.84        
  4 Miller, Carter F     8 WAVE-NJ                16.24      17.14        
  5 Kahn, Jackson        8 Agua Swim Team-MR      17.52      18.03        
  6 Zhang, Eric K        7 Agua Swim Team-MR      16.98      18.78        
  7 Zhang, Dylan Y       7 Agua Swim Team-MR      17.92      19.88        
  8 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT      20.48        
  9 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      21.57        
 10 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      21.01      22.05        
 11 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR      20.20      22.55        
 12 Mettke, Nathaniel    8 NYCC-MR                28.00      23.04        
 13 Maclennan, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      20.63      24.54        
 14 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      23.14      24.61        
 15 Brennan, Colt T      5 NYCC-MR                   NT      47.80        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Dylan Y       7 Agua Swim Team-MR      18.79      19.78        
  2 Zhang, Eric K        7 Agua Swim Team-MR      20.94      21.38        
  3 Miller, Carter F     8 WAVE-NJ                21.34      21.58        
  4 Kahn, Jackson        8 Agua Swim Team-MR      21.43      22.30        
  5 Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT      25.76        
  6 Maclennan, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      22.86      26.05        
  7 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      26.17        
  8 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      27.32      26.51        
  9 Mettke, Nathaniel    8 NYCC-MR                35.00      26.94        
 10 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR      26.92      29.97        
 11 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      32.81      31.01        
 12 Brennan, Colt T      5 NYCC-MR                   NT      45.50        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR      21.02      20.72        
  2 Miller, Carter F     8 WAVE-NJ                23.24      23.35        
  3 Zhang, Dylan Y       7 Agua Swim Team-MR      22.52      23.63        
  4 Zhang, Eric K        7 Agua Swim Team-MR      22.68      23.99        
  5 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      24.92      24.30        
  6 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      24.15      24.56        
  7 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      25.78      26.61        
  8 Mettke, Nathaniel    8 NYCC-MR                   NT      28.61        
  9 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      28.40      29.49        
 10 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      31.33        
 11 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR      28.53      31.47        
 -- Maclennan, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      27.75         DQ        
      Scissors kick
 -- Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Carter F     8 WAVE-NJ                19.24      18.26        
  2 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR      17.08      18.34        
  3 Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR      23.15      18.79        
  4 Kahn, Jackson        8 Agua Swim Team-MR      19.99      20.10        
  5 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR      22.32      21.57        
  6 Ong, Jules           8 Agua Swim Team-MR      26.00      23.57        
  7 Sugiyama, Kotaro     6 Agua Swim Team-MR      25.00      24.60        
  8 Ivanov, Nicholas     8 NYCC-MR                   NT      25.03        
  9 Bates, Andrew H      7 Agua Swim Team-MR      28.77      29.92        
 10 Mettke, Nathaniel    8 NYCC-MR                   NT      31.48        
 -- Maclennan, Alexand   8 Agua Swim Team-MR      28.00         DQ        
 -- Ribeiro, Joshua      8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hyde, Andrew J       8 Agua Swim Team-MR    1:24.43    1:20.17 JO     
                  37.25     1:20.17 (42.92)                                        
  2 Kahn, Jackson        8 Agua Swim Team-MR    1:39.39    1:29.83        
                  43.23     1:29.83 (46.60)                                        
  3 Kamdin, Sam F        8 Agua Swim Team-MR    1:39.66    1:30.70        
                  42.47     1:30.70 (48.23)                                        
  4 Zhang, Eric K        7 Agua Swim Team-MR    1:40.29    1:32.80        
                  41.56     1:32.80 (51.24)                                        
  5 Zhang, Dylan Y       7 Agua Swim Team-MR    1:35.31    1:33.27        
                  43.37     1:33.27 (49.90)                                        
 -- Lugato, Giacomo S    8 Agua Swim Team-MR    1:57.81         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  43.45          DQ (46.96)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR      30.32      29.39 ZQ     
  2 Cho, Eddy           10 WAVE-NJ                30.43      29.66 ZQ     
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR      31.06      30.49 ZQ     
  4 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      31.50      31.01 JO     
  5 Radkov, Nick S       9 Shy-Mr-MR                 NT      31.19 JO     
  6 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR      32.94      31.78 JO     
  7 Cho, Andy           10 WAVE-NJ                30.99      31.98 JO     
  8 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      35.65      33.54 SILV   
  9 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      33.12      33.94 SILV   
 10 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      35.34      34.41 SILV   
 11 Lee, Joseph          9 WAVE-NJ                38.76      34.83 SILV   
 12 Jon, Brian          10 WAVE-NJ                35.69      35.75        
 13 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      37.41      36.59        
 14 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR      36.01      37.14        
 15 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      36.00      37.54        
 16 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR      43.32      39.42        
 17 Gorelik, Daniel     10 Shy-Mr-MR                 NT      39.96        
 18 Ng, Ethan T         10 NYCC-MR                51.34      40.36        
 19 Sisk, Alexander J    9 NYCC-MR                   NT      40.60        
 20 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      40.00      40.63        
 21 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                38.44      40.70        
 22 Blazhkevych, Bogda   9 Shy-Mr-MR                 NT      40.97        
 23 Levitskiy, Alex     10 Shy-Mr-MR                 NT      41.38        
 24 Collier, Cort        9 Agua Swim Team-MR      43.29      42.25        
 25 Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR                 NT      43.44        
 26 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      45.64      45.10        
 26 Makatura, Robby A    9 NYCC-MR                46.21      45.10        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Eddy           10 WAVE-NJ              1:05.11    1:03.94 ZQ     
                  31.91     1:03.94 (32.03)                                        
  2 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:07.74    1:05.82 ZQ     
                  32.47     1:05.82 (33.35)                                        
  3 Radkov, Nick S       9 Shy-Mr-MR                 NT    1:08.67 ZQ     
  4 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:09.21    1:08.96 ZQ     
                  33.19     1:08.96 (35.77)                                        
  5 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:10.23    1:09.51 JO     
                  33.28     1:09.51 (36.23)                                        
  6 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:12.39    1:10.58 JO     
                  33.79     1:10.58 (36.79)                                        
  7 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:15.64    1:12.32 SILV   
                  32.88     1:12.32 (39.44)                                        
  8 Sisk, Alexander J    9 NYCC-MR                   NT    1:12.36 SILV   
                  43.74     1:12.36 (28.62)                                        
  9 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:19.12    1:14.73 SILV   
                  35.12     1:14.73 (39.61)                                        
 10 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:16.77    1:16.63 SILV   
                  36.26     1:16.63 (40.37)                                        
 11 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:17.51    1:17.39 SILV   
                  36.71     1:17.39 (40.68)                                        
 12 Lee, Joseph          9 WAVE-NJ              1:15.22    1:18.74        
                  37.26     1:18.74 (41.48)                                        
 13 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    1:20.94    1:18.94        
                  38.87     1:18.94 (40.07)                                        
 14 Jon, Brian          10 WAVE-NJ              1:18.54    1:19.43        
                  38.87     1:19.43 (40.56)                                        
 15 Ryu, Jonathan        9 WAVE-NJ              1:17.52    1:20.34        
                  38.20     1:20.34 (42.14)                                        
 16 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR                 NT    1:22.24        
                  38.11     1:22.24 (44.13)                                        
 17 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR    1:19.56    1:22.73        
                  38.61     1:22.73 (44.12)                                        
 18 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:39.30    1:24.27        
                  41.39     1:24.27 (42.88)                                        
 19 Yavorsky, Gerald P  10 Shy-Mr-MR                 NT    1:25.04        
                  39.25     1:25.04 (45.79)                                        
 20 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR    1:38.70    1:26.77        
                  41.99     1:26.77 (44.78)                                        
 21 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR                 NT    1:28.48        
                  42.09     1:28.48 (46.39)                                        
 22 Ng, Ethan T         10 NYCC-MR              2:03.43    1:30.34        
 23 Collier, Cort        9 Agua Swim Team-MR    1:36.66    1:32.38        
                  45.08     1:32.38 (47.30)                                        
 24 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:33.28        
                  44.18     1:33.28 (49.10)                                        
 25 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:37.70    1:33.68        
                  43.86     1:33.68 (49.82)                                        
 26 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR              1:26.08    1:34.79        
                  43.55     1:34.79 (51.24)                                        
 27 Blazhkevych, Bogda   9 Shy-Mr-MR                 NT    1:34.81        
                  40.31     1:34.81 (54.50)                                        
 28 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:41.09    1:36.00        
                  44.12     1:36.00 (51.88)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    2:27.60    2:16.25 ZQ     
                  31.55     1:06.70 (35.15)     1:42.56 (35.86)     2:16.25 (33.69)
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    2:29.59    2:24.45 ZQ     
                  32.47     1:09.66 (37.19)     1:46.72 (37.06)     2:24.45 (37.73)
  3 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    2:37.01    2:31.89 JO     
                  34.16     1:12.74 (38.58)     1:53.34 (40.60)     2:31.89 (38.55)
  4 Radkov, Nick S       9 Shy-Mr-MR                 NT    2:38.47 SILV   
                  33.37     1:14.82 (41.45)     1:57.82 (43.00)     2:38.47 (40.65)
  5 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    2:51.65    2:39.82 SILV   
                  34.82     1:16.14 (41.32)     1:58.64 (42.50)     2:39.82 (41.18)
  6 Lee, Joseph          9 WAVE-NJ              3:03.90    2:41.88 SILV   
                  37.59     1:19.36 (41.77)     2:00.98 (41.62)     2:41.88 (40.90)
  7 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    2:46.80    2:45.34 SILV   
                  14.57       31.64 (17.07)     1:19.15 (47.51)   2:45.34 (1:26.19)
  8 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    2:54.36    2:49.18 SILV   
                  37.70     1:20.42 (42.72)     2:04.62 (44.20)     2:49.18 (44.56)
  9 Jon, Brian          10 WAVE-NJ              2:58.64    2:50.82        
                  39.71     1:22.97 (43.26)     2:08.26 (45.29)     2:50.82 (42.56)
 10 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR    3:25.04    2:51.20        
                  38.69     1:24.30 (45.61)     2:09.85 (45.55)     2:51.20 (41.35)
 11 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR    3:25.00    3:01.63        
                  42.01     1:28.33 (46.32)     2:16.22 (47.89)     3:01.63 (45.41)
 12 Collier, Cort        9 Agua Swim Team-MR    3:49.58    3:12.81        
                  43.73     1:32.62 (48.89)     2:23.63 (51.01)     3:12.81 (49.18)
 13 Sisk, Alexander J    9 NYCC-MR                   NT    3:21.70        
                  43.63     1:35.83 (52.20)     2:28.67 (52.84)     3:21.70 (53.03)
 14 Ng, Ethan T         10 NYCC-MR                   NT    3:23.32        
                  43.76     1:35.82 (52.06)     2:26.92 (51.10)     3:23.32 (56.40)
 15 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              4:03.04    3:27.96        
                  48.40     1:43.41 (55.01)     2:37.85 (54.44)     3:27.96 (50.11)
 16 Makatura, Robby A    9 NYCC-MR                   NT    3:36.78        
                  48.07     1:44.36 (56.29)     2:41.67 (57.31)     3:36.78 (55.11)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR      35.97      32.16 ZQ     
  2 Cho, Eddy           10 WAVE-NJ                33.85      33.58 ZQ     
  3 Cho, Andy           10 WAVE-NJ                35.64      34.93 ZQ     
  4 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      37.14      35.97 ZQ     
  5 Radkov, Nick S       9 Shy-Mr-MR                 NT      36.69 ZQ     
  6 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR      37.21      36.71 JO     
  7 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR      38.74      37.72 SILV   
  8 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      38.96      37.87 SILV   
  9 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      39.41      39.89 SILV   
 10 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      40.04      40.00 SILV   
 11 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      41.86      40.58 SILV   
 12 Ng, Ethan T         10 NYCC-MR                50.68      42.00 SILV   
 13 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR      45.74      43.21        
 14 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      50.04      43.35        
 15 Gorelik, Daniel     10 Shy-Mr-MR                 NT      44.16        
 16 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      48.00      44.79        
 17 Blazhkevych, Bogda   9 Shy-Mr-MR                 NT      45.82        
 18 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR      45.82      45.88        
 19 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      51.04      46.86        
 20 Levitskiy, Alex     10 Shy-Mr-MR                 NT      48.75        
 21 Collier, Cort        9 Agua Swim Team-MR      44.89      49.18        
 22 Makatura, Robby A    9 NYCC-MR                55.54      50.57        
 23 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                51.49      51.23        
 24 Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR                 NT      52.08        
 -- Sisk, Alexander J    9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:14.19    1:10.69 ZQ     
                  35.19     1:10.69 (35.50)                                        
  2 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:17.73    1:15.87 ZQ     
                  38.60     1:15.87 (37.27)                                        
  3 Radkov, Nick S       9 Shy-Mr-MR                 NT    1:17.69 ZQ     
                  38.33     1:17.69 (39.36)                                        
  4 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:22.54    1:18.20 ZQ     
                  39.53     1:18.20 (38.67)                                        
  5 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:28.54    1:20.32 JO     
                  39.50     1:20.32 (40.82)                                        
  6 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:26.29    1:23.41 SILV   
                  40.89     1:23.41 (42.52)                                        
  7 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:28.55    1:26.00 SILV   
                  41.88     1:26.00 (44.12)                                        
  8 Ryu, Jonathan        9 WAVE-NJ              1:31.47    1:26.33 SILV   
                  41.65     1:26.33 (44.68)                                        
  9 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    1:30.70    1:27.35 SILV   
                  42.62     1:27.35 (44.73)                                        
 10 Ng, Ethan T         10 NYCC-MR                   NT    1:35.13 SILV   
                  45.94     1:35.13 (49.19)                                        
 11 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR                 NT    1:35.71 SILV   
                  45.54     1:35.71 (50.17)                                        
 12 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:41.45        
                  49.15     1:41.45 (52.30)                                        
 13 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR                 NT    1:42.81        
                  49.97     1:42.81 (52.84)                                        
 14 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR              1:58.01    1:49.08        
                  53.67     1:49.08 (55.41)                                        
 15 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR               1:45.90    1:58.96        
                  57.47   1:58.96 (1:01.49)                                        
 -- Makatura, Robby A    9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
                  53.08          DQ (58.45)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Eddy           10 WAVE-NJ                36.13      37.09 ZQ     
  2 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR      42.18      38.95 ZQ     
  3 Idemudia, Sean      10 NYCC-MR                40.40      39.03 ZQ     
  4 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR      41.96      40.09 ZQ     
  5 Yavorsky, Gerald P  10 Shy-Mr-MR                 NT      43.89 SILV   
  6 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      44.55      44.56 SILV   
  7 Lee, Joseph          9 WAVE-NJ                50.79      46.32 SILV   
  8 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR                46.06      47.07 SILV   
  9 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      52.73      47.22 SILV   
 10 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      48.81      47.75 SILV   
 11 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR      46.20      47.79 SILV   
 12 Jon, Brian          10 WAVE-NJ                45.23      48.48 SILV   
 13 Ryu, Jonathan        9 WAVE-NJ                51.51      48.63        
 14 Collier, Cort        9 Agua Swim Team-MR      50.31      48.68        
 15 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      55.00      49.65        
 16 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR                 NT      49.83        
 17 Powell, Shamir      10 MAD-MR                 54.24      50.67        
 18 Ng, Ethan T         10 NYCC-MR                59.08      53.10        
 19 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR    1:00.42      53.42        
 20 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR                 54.23      54.91        
 21 Greenidge, Owen     10 MAD-MR                 58.40      59.07        
 22 Polanco, Pepe       10 MAD-MR               1:04.07    1:10.35        
 -- Sisk, Alexander J    9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Eddy           10 WAVE-NJ              1:21.44    1:21.89 ZQ     
                  38.39     1:21.89 (43.50)                                        
  2 Cho, Andy           10 WAVE-NJ              1:26.32    1:25.92 ZQ     
                  41.96     1:25.92 (43.96)                                        
  3 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:32.27    1:26.12 ZQ     
                  41.04     1:26.12 (45.08)                                        
  4 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:30.74    1:26.34 ZQ     
                  40.97     1:26.34 (45.37)                                        
  5 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:37.71    1:34.98 SILV   
                  46.81     1:34.98 (48.17)                                        
  6 Radkov, Nick S       9 Shy-Mr-MR                 NT    1:36.02 SILV   
                  46.72     1:36.02 (49.30)                                        
  7 Lee, Joseph          9 WAVE-NJ              1:58.99    1:40.42 SILV   
                  47.54     1:40.42 (52.88)                                        
  8 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:42.34    1:40.93 SILV   
                  48.25     1:40.93 (52.68)                                        
  9 Collier, Cort        9 Agua Swim Team-MR    1:50.32    1:42.24 SILV   
                  50.23     1:42.24 (52.01)                                        
 10 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:55.82    1:42.89 SILV   
                  49.77     1:42.89 (53.12)                                        
 11 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    2:02.53    1:44.25 SILV   
                  49.29     1:44.25 (54.96)                                        
 12 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR    1:40.80    1:45.03 SILV   
                  49.86     1:45.03 (55.17)                                        
 13 Gorelik, Daniel     10 Shy-Mr-MR                 NT    1:45.42 SILV   
                  50.67     1:45.42 (54.75)                                        
 14 Jon, Brian          10 WAVE-NJ              1:42.36    1:47.70 SILV   
                  51.55     1:47.70 (56.15)                                        
 15 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR    2:02.00    1:51.65        
                  52.99     1:51.65 (58.66)                                        
 16 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR    2:09.75    1:57.47        
                  57.04   1:57.47 (1:00.43)                                        
 -- Kuznetsov, Gregory   9 Shy-Mr-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                  53.69          DQ (58.72)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Eddy           10 WAVE-NJ                32.11      30.85 ZQ     
  2 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR      33.32      31.06 ZQ     
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR      34.74      32.42 ZQ     
  4 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR      34.76      33.81 ZQ     
  5 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR      38.48      35.32 JO     
  6 Radkov, Nick S       9 Shy-Mr-MR                 NT      36.35 SILV   
  7 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR      42.78      37.56 SILV   
  8 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR      39.07      38.17 SILV   
  9 Lee, Joseph          9 WAVE-NJ                50.97      38.25 SILV   
 10 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR      38.88      38.71 SILV   
 11 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR      43.91      41.43 SILV   
 12 Jon, Brian          10 WAVE-NJ                38.54      42.16 SILV   
 13 Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR      50.00      43.43 SILV   
 14 Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR      40.29      44.26        
 15 Collier, Cort        9 Agua Swim Team-MR      56.35      44.43        
 16 Yavorsky, Gerald P  10 Shy-Mr-MR                 NT      44.68        
 17 Blazhkevych, Bogda   9 Shy-Mr-MR                 NT      45.60        
 18 Vilcinsh, Richard   10 Shy-Mr-MR                 NT      46.28        
 19 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR                44.33      47.23        
 20 Ong, JoJo           10 Agua Swim Team-MR      50.00      47.90        
 21 Abromavage, Harris   9 NYCC-MR                   NT      48.87        
 22 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR      57.40      54.95        
 23 Greenidge, Owen     10 MAD-MR                 50.62      55.00        
 24 Makatura, Robby A    9 NYCC-MR                   NT      55.02        
 25 Powell, Shamir      10 MAD-MR                 58.72      55.89        
 26 Polanco, Pepe       10 MAD-MR                 56.89      57.62        
 -- Sisk, Alexander J    9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Ng, Ethan T         10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Eddy           10 WAVE-NJ              1:08.20    1:08.82 ZQ     
                  32.85     1:08.82 (35.97)                                        
  2 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:15.77    1:11.09 ZQ     
                  34.54     1:11.09 (36.55)                                        
  3 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:18.78    1:11.16 ZQ     
                  33.74     1:11.16 (37.42)                                        
  4 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:19.05    1:17.29 ZQ     
                  35.69     1:17.29 (41.60)                                        
  5 Cho, Andy           10 WAVE-NJ              1:18.25    1:17.84 ZQ     
                  35.46     1:17.84 (42.38)                                        
  6 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:27.23    1:22.75 JO     
                  39.07     1:22.75 (43.68)                                        
  7 Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:59.80    1:30.84 SILV   
                  37.96     1:30.84 (52.88)                                        
  8 Lee, Joseph          9 WAVE-NJ              1:47.62    1:31.41 SILV   
                  42.60     1:31.41 (48.81)                                        
  9 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    1:34.54    1:32.63 SILV   
                  43.06     1:32.63 (49.57)                                        
 10 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:45.36    1:35.30 SILV   
                  41.66     1:35.30 (53.64)                                        
 11 Jon, Brian          10 WAVE-NJ              1:30.54    1:41.09        
                  48.14     1:41.09 (52.95)                                        
 12 Blazhkevych, Bogda   9 Shy-Mr-MR                 NT    1:47.86        
                  46.99   1:47.86 (1:00.87)                                        
 13 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    2:31.40    2:04.50        
                  53.96   2:04.50 (1:10.54)                                        
 -- Levitskiy, Alex     10 Shy-Mr-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                  48.36        DQ (1:00.80)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Eddy           10 WAVE-NJ              1:11.01    1:09.23 ZQ     
                  32.98     1:09.23 (36.25)                                        
  2 Duthie, Luke D      10 Agua Swim Team-MR    1:15.93    1:09.70 ZQ     
                  32.86     1:09.70 (36.84)                                        
  3 Carrenard, Justice   9 Agua Swim Team-MR    1:18.99    1:15.41 ZQ     
                  33.46     1:15.41 (41.95)                                        
  4 Yamamoto, Kai       10 Agua Swim Team-MR    1:19.65    1:16.12 ZQ     
                  35.98     1:16.12 (40.14)                                        
  5 Hinckley, Charlie   10 Agua Swim Team-MR    1:22.33    1:17.48 ZQ     
                  36.17     1:17.48 (41.31)                                        
  6 Radkov, Nick S       9 Shy-Mr-MR                 NT    1:19.69 JO     
                  36.94     1:19.69 (42.75)                                        
  7 Hyde, Michael J     10 Agua Swim Team-MR    1:28.41    1:20.00 JO     
                  37.91     1:20.00 (42.09)                                        
  8 Chiu, Nicholas      10 Agua Swim Team-MR    1:27.71    1:22.80 SILV   
                  41.29     1:22.80 (41.51)                                        
  9 Lee, Joseph          9 WAVE-NJ              1:38.94    1:24.74 SILV   
                  40.21     1:24.74 (44.53)                                        
 10 Cassidy, Kerry J     9 Agua Swim Team-MR    1:33.40    1:26.19 SILV   
                  40.52     1:26.19 (45.67)                                        
 11 Ryu, Jonathan        9 WAVE-NJ              1:33.74    1:28.69        
                  41.96     1:28.69 (46.73)                                        
 12 Sobocinski, Lukas   10 Agua Swim Team-MR    1:34.70    1:29.86        
                  44.37     1:29.86 (45.49)                                        
 13 Golin, Jacob        10 Shy-Mr-MR                 NT    1:31.33        
                  43.17     1:31.33 (48.16)                                        
 14 Jon, Brian          10 WAVE-NJ              1:24.58    1:31.46        
                  44.17     1:31.46 (47.29)                                        
 15 Idemudia, Aaron     10 NYCC-MR              1:38.81    1:33.96        
                  46.78     1:33.96 (47.18)                                        
 16 Collier, Cort        9 Agua Swim Team-MR    1:44.54    1:34.51        
                  45.99     1:34.51 (48.52)                                        
 17 Mark, Ryan N         9 Agua Swim Team-MR    1:52.76    1:42.27        
                  49.77     1:42.27 (52.50)                                        
 18 Powell, Shamir      10 MAD-MR               1:58.45    1:43.96        
 19 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR               1:33.02    1:50.43        
                  53.54     1:50.43 (56.89)                                        
 20 Polanco, Pepe       10 MAD-MR               2:15.00    2:00.51        
                1:00.04   2:00.51 (1:00.47)                                        
 -- Greenidge, Owen     10 MAD-MR               1:52.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  53.98          DQ (58.04)                                        
 -- Harris, Hailu M      9 Agua Swim Team-MR    1:45.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  43.17          DQ (46.78)                                        
 -- Pragnell, Tristan    9 Agua Swim Team-MR    1:25.96         DQ        
      Did not finish on back - back
                  39.28                                                            
 -- Kenvin, Matthew D   10 Agua Swim Team-MR    1:27.49         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.10          DQ (46.98)                                        
 -- More, Yash B         9 Agua Swim Team-MR    1:53.56         DQ        
                1:15.93                                                            
 -- Idemudia, Sean      10 NYCC-MR              1:29.79         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  35.39                                                            
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Odom, Reginald D    12 Un-Mr-Ag-MR            27.58      27.03 ZQ     
  2 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR      28.09      28.16 JO     
  3 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR      29.22      28.21 JO     
  4 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      28.96      28.62 SILV   
  5 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR      29.09      28.70 SILV   
  6 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR                33.06      29.15 SILV   
  7 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR      29.58      29.99 SILV   
  8 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR                34.38      30.30 SILV   
  9 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR      30.00      30.49 SILV   
 10 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR      29.93      30.60 SILV   
 11 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT      30.63 SILV   
 12 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR      31.26      31.00 SILV   
 13 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                34.14      31.21 SILV   
 14 Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR                 NT      31.27 SILV   
 15 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      32.12      31.45 SILV   
 16 Model, Russ N       11 WAVE-NJ                34.11      31.87        
 17 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR      32.43      33.15        
 18 Ng, Dylan           11 NYCC-MR                43.60      33.21        
 19 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR      32.89      33.28        
 20 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR      33.30      33.43        
 21 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR      33.00      33.62        
 22 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT      34.35        
 23 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR      33.54      34.67        
 24 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR              36.10      35.06        
 25 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                38.85      35.12        
 26 Koton, Edward       12 Shy-Mr-MR                 NT      36.16        
 27 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR              36.88      36.59        
 28 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR              36.74      38.88        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Odom, Reginald D    12 Un-Mr-Ag-MR          1:00.89      58.87 ZQ     
                  28.45       58.87 (30.42)                                        
  2 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR      58.28      58.90 ZQ     
                  29.04       58.90 (29.86)                                        
  3 Lin, Howard H       11 NYCC-MR              1:01.15      59.87 JO     
                  29.18       59.87 (30.69)                                        
  4 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    1:01.21    1:00.79 JO     
                  29.49     1:00.79 (31.30)                                        
  5 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:03.10    1:02.00 SILV   
                  29.77     1:02.00 (32.23)                                        
  6 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:06.53    1:04.32 SILV   
                  31.35     1:04.32 (32.97)                                        
  7 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:05.27    1:04.65 SILV   
                  29.57     1:04.65 (35.08)                                        
  8 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR              1:14.69    1:04.68 SILV   
                  31.25     1:04.68 (33.43)                                        
  9 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:05.31 SILV   
                  31.79     1:05.31 (33.52)                                        
 10 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:06.18    1:05.81 SILV   
                  32.20     1:05.81 (33.61)                                        
 11 Chin, William T     11 NYCC-MR              1:06.45    1:06.74 SILV   
                  31.81     1:06.74 (34.93)                                        
 12 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:12.78    1:10.00        
                  33.65     1:10.00 (36.35)                                        
 13 Ryu, Justin S       11 WAVE-NJ              1:16.85    1:10.09        
                  33.08     1:10.09 (37.01)                                        
 14 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:10.28    1:10.19        
                  33.41     1:10.19 (36.78)                                        
 15 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:13.53    1:11.18        
                  33.62     1:11.18 (37.56)                                        
 16 Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR                 NT    1:11.87        
                  34.43     1:11.87 (37.44)                                        
 17 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR              1:15.51    1:11.98        
                  34.16     1:11.98 (37.82)                                        
 18 Model, Russ N       11 WAVE-NJ              1:13.26    1:12.96        
                  35.55     1:12.96 (37.41)                                        
 19 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:12.14    1:13.53        
                  35.57     1:13.53 (37.96)                                        
 20 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:16.98    1:14.23        
                  35.54     1:14.23 (38.69)                                        
 21 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:15.00    1:15.24        
                  34.89     1:15.24 (40.35)                                        
 22 Ng, Dylan           11 NYCC-MR              1:29.75    1:15.59        
                  35.68     1:15.59 (39.91)                                        
 23 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    1:15.64        
                  35.99     1:15.64 (39.65)                                        
 24 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    1:16.11        
                  36.37     1:16.11 (39.74)                                        
 25 Reardon, Michael    11 NYCC-MR              1:30.00    1:16.66        
                  37.54     1:16.66 (39.12)                                        
 26 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:14.62    1:18.40        
 27 Koton, Edward       12 Shy-Mr-MR                 NT    1:18.67        
                  36.88     1:18.67 (41.79)                                        
 28 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR            1:32.95    1:19.23        
                  36.89     1:19.23 (42.34)                                        
 29 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR            1:26.26    1:27.74        
                  41.29     1:27.74 (46.45)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    2:05.58    2:06.76 ZQ     
                  29.67     1:02.28 (32.61)     1:35.56 (33.28)     2:06.76 (31.20)
  2 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    2:08.36    2:06.87 ZQ     
                  29.63     1:02.33 (32.70)     1:35.25 (32.92)     2:06.87 (31.62)
  3 Lin, Howard H       11 NYCC-MR              2:10.38    2:08.08 ZQ     
                  29.76     1:02.44 (32.68)     1:35.77 (33.33)     2:08.08 (32.31)
  4 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    2:21.89    2:16.48 SILV   
                  33.14     1:08.39 (35.25)     1:43.29 (34.90)     2:16.48 (33.19)
  5 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR              2:41.52    2:18.64 SILV   
                  32.07     1:07.26 (35.19)     1:43.41 (36.15)     2:18.64 (35.23)
  6 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    2:22.22    2:18.97 SILV   
                  30.82     1:05.85 (35.03)     1:42.83 (36.98)     2:18.97 (36.14)
  7 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    2:24.84    2:19.37 SILV   
                  32.82     1:08.86 (36.04)     1:44.68 (35.82)     2:19.37 (34.69)
  8 Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR                 NT    2:32.39        
                  34.96     1:14.71 (39.75)     1:54.97 (40.26)     2:32.39 (37.42)
  9 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    2:32.12    2:33.44        
                  34.40     1:13.82 (39.42)     1:54.41 (40.59)     2:33.44 (39.03)
 10 Model, Russ N       11 WAVE-NJ              2:54.63    2:35.07        
                  34.71     1:15.14 (40.43)     1:57.12 (41.98)     2:35.07 (37.95)
 11 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR              2:57.76    2:36.10        
                  33.76     1:14.58 (40.82)     1:56.98 (42.40)     2:36.10 (39.12)
 12 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    2:47.69    2:38.37        
                  35.89     1:17.00 (41.11)     1:59.16 (42.16)     2:38.37 (39.21)
 13 Reardon, Michael    11 NYCC-MR              3:30.00    2:41.94        
                  37.19     1:19.25 (42.06)     2:01.55 (42.30)     2:41.94 (40.39)
 14 Ng, Dylan           11 NYCC-MR                   NT    2:46.16        
                  36.32     1:19.43 (43.11)     2:04.85 (45.42)     2:46.16 (41.31)
 15 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    2:52.85        
                  35.91     1:20.21 (44.30)     2:06.12 (45.91)     2:52.85 (46.73)
 16 Koton, Edward       12 Shy-Mr-MR                 NT    2:57.18        
                  37.77     1:23.55 (45.78)     2:11.38 (47.83)     2:57.18 (45.80)
 17 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    2:58.19        
                  38.28     1:22.54 (44.26)     2:10.55 (48.01)     2:58.19 (47.64)
 18 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR                 NT    3:00.58        
                  38.58     1:24.64 (46.06)     2:13.26 (48.62)     3:00.58 (47.32)
 19 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR                 NT    3:06.05        
                  37.46     1:24.86 (47.40)     2:16.46 (51.60)     3:06.05 (49.59)
 20 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR                 NT    3:12.36        
                  41.14     1:30.40 (49.26)     2:25.12 (54.72)     3:12.36 (47.24)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR      31.70      31.17 ZQ     
  2 Lin, Howard H       11 NYCC-MR                32.76      31.76 ZQ     
  3 Odom, Reginald D    12 Un-Mr-Ag-MR            32.44      32.77 JO     
  4 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      34.04      33.13 JO     
  5 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR      34.08      33.73 SILV   
  6 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR      34.95      33.99 SILV   
  7 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR      34.60      34.58 SILV   
  8 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR      35.05      34.86 SILV   
  9 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR      35.01      34.90 SILV   
 10 Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR                 NT      35.86 SILV   
 11 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      37.89      36.49 SILV   
 12 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR      39.18      36.63 SILV   
 13 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR      38.57      37.05 SILV   
 14 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR                42.45      37.15 SILV   
 15 Ng, Dylan           11 NYCC-MR                44.36      37.61 SILV   
 16 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR      37.34      38.50 SILV   
 17 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR      39.58      38.86 SILV   
 18 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                39.06      39.31 SILV   
 19 Model, Russ N       11 WAVE-NJ                35.26      39.73 SILV   
 20 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR      39.00      39.97 SILV   
 21 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT      40.46 SILV   
 22 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR      40.17      40.81 SILV   
 23 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR              43.38      41.69        
 24 Koton, Edward       12 Shy-Mr-MR                 NT      41.75        
 25 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                45.00      41.79        
 26 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR              42.82      42.74        
 27 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT      44.44        
 28 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR                 NT      44.52        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:07.73    1:05.32 ZQ     
                  32.16     1:05.32 (33.16)                                        
  2 Lin, Howard H       11 NYCC-MR              1:08.09    1:06.69 ZQ     
                  32.63     1:06.69 (34.06)                                        
  3 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    1:13.72    1:09.09 JO     
                  33.68     1:09.09 (35.41)                                        
  4 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:13.11    1:12.66 SILV   
                  35.45     1:12.66 (37.21)                                        
  5 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:19.29    1:14.51 SILV   
                  37.00     1:14.51 (37.51)                                        
  6 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:17.74    1:16.50 SILV   
                  37.83     1:16.50 (38.67)                                        
  7 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR    1:18.34    1:17.42 SILV   
                  37.98     1:17.42 (39.44)                                        
  8 Chin, William T     11 NYCC-MR              1:17.20    1:17.93 SILV   
                  37.31     1:17.93 (40.62)                                        
  9 Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR                 NT    1:18.54 SILV   
                  39.14     1:18.54 (39.40)                                        
 10 Ryu, Justin S       11 WAVE-NJ              1:28.65    1:18.63 SILV   
                  38.10     1:18.63 (40.53)                                        
 11 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR              1:35.21    1:18.67 SILV   
                  37.81     1:18.67 (40.86)                                        
 12 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:22.42    1:19.38 SILV   
                  39.33     1:19.38 (40.05)                                        
 13 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR              1:34.44    1:22.00 SILV   
                  27.73     1:22.00 (54.27)                                        
 14 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:23.15 SILV   
                  41.00     1:23.15 (42.15)                                        
 15 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:28.60    1:26.58        
                  41.34     1:26.58 (45.24)                                        
 16 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:27.29        
                  40.63     1:27.29 (46.66)                                        
 17 Model, Russ N       11 WAVE-NJ              1:29.40    1:27.50        
                  42.60     1:27.50 (44.90)                                        
 18 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT    1:30.07        
                  43.98     1:30.07 (46.09)                                        
 19 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:35.90    1:30.76        
                  44.83     1:30.76 (45.93)                                        
 20 Reardon, Michael    11 NYCC-MR              1:45.00    1:31.95        
                  47.00     1:31.95 (44.95)                                        
 21 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR                 NT    1:32.59        
                  44.21     1:32.59 (48.38)                                        
 22 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT    1:33.06        
                  43.72     1:33.06 (49.34)                                        
 23 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR                 NT    1:37.20        
                  47.95     1:37.20 (49.25)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Odom, Reginald D    12 Un-Mr-Ag-MR            33.50      33.07 ZQ     
  2 Lin, Howard H       11 NYCC-MR                38.89      36.22 ZQ     
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR      36.41      36.63 ZQ     
  4 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR      39.58      37.06 ZQ     
  5 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR      39.19      38.90 SILV   
  6 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      39.44      39.41 SILV   
  7 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR      40.13      39.78 SILV   
  8 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR      41.95      41.07 SILV   
  9 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR      42.18      42.22 SILV   
 10 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR                49.69      42.87        
 11 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR      45.18      43.99        
 12 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR      43.03      44.47        
 13 Ng, Dylan           11 NYCC-MR                52.86      45.60        
 14 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT      46.39        
 15 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT      46.88        
 16 Miller, Emanuel     11 MAD-MR                 56.74      55.89        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Odom, Reginald D    12 Un-Mr-Ag-MR          1:11.25    1:11.19 ZQ     
                  34.11     1:11.19 (37.08)                                        
  2 Lin, Howard H       11 NYCC-MR              1:21.88    1:18.03 ZQ     
                  37.25     1:18.03 (40.78)                                        
  3 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:20.85    1:18.57 ZQ     
                  37.03     1:18.57 (41.54)                                        
  4 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR    1:27.24    1:21.24 JO     
                  38.67     1:21.24 (42.57)                                        
  5 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:24.43    1:22.65 SILV   
                  39.61     1:22.65 (43.04)                                        
  6 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR              1:40.00    1:22.68 SILV   
                  38.39     1:22.68 (44.29)                                        
  7 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:28.74    1:24.45 SILV   
                  40.57     1:24.45 (43.88)                                        
  8 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:27.22    1:24.62 SILV   
                  40.36     1:24.62 (44.26)                                        
  9 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:27.59    1:25.91 SILV   
                  42.39     1:25.91 (43.52)                                        
 10 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:32.57    1:28.58 SILV   
                  41.68     1:28.58 (46.90)                                        
 11 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:40.09    1:31.41        
                  43.87     1:31.41 (47.54)                                        
 12 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:38.52        
                  46.82     1:38.52 (51.70)                                        
 13 Dashevsky, David    11 Shy-Mr-MR            1:45.98    1:44.88        
                  47.15     1:44.88 (57.73)                                        
 14 Studer, Liam R      12 NYCC-MR              1:53.12    1:46.51        
                  48.94     1:46.51 (57.57)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Odom, Reginald D    12 Un-Mr-Ag-MR            30.29      28.74 ZQ     
  2 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR      30.30      29.90 ZQ     
  3 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR      31.31      31.81 SILV   
  4 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR                40.00      31.82 SILV   
  5 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR      32.06      32.12 SILV   
  6 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR      34.45      32.51 SILV   
  7 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR      33.85      32.73 SILV   
  8 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR      34.67      32.77 SILV   
  9 Chin, William T     11 NYCC-MR                33.63      33.02 SILV   
 10 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR      34.22      34.03 SILV   
 11 Model, Russ N       11 WAVE-NJ                38.06      34.49 SILV   
 12 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR      35.76      34.54 SILV   
 13 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR      34.56      34.82 SILV   
 14 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR      35.78      35.05 SILV   
 15 Ribeiro, Damion     12 NYCC-MR                   NT      35.40 SILV   
 16 Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR                 NT      35.42 SILV   
 17 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR      39.00      36.09 SILV   
 18 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                37.92      36.57 SILV   
 19 Ng, Dylan           11 NYCC-MR                48.90      37.36 SILV   
 20 Ryu, Justin S       11 WAVE-NJ                45.68      37.47 SILV   
 21 Reardon, Michael    11 NYCC-MR                45.00      38.69 SILV   
 22 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR              43.56      39.76        
 23 Whitfield, George   12 NYCC-MR                   NT      41.56        
 24 Koton, Edward       12 Shy-Mr-MR                 NT      43.06        
 25 Cherne, Nikita A    11 Shy-Mr-MR              43.76      50.44        
 26 Miller, Emanuel     11 MAD-MR                 48.19      51.72        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Odom, Reginald D    12 Un-Mr-Ag-MR          1:10.14    1:04.05 ZQ     
                  30.45     1:04.05 (33.60)                                        
  2 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    1:07.26    1:07.21 ZQ     
                  31.07     1:07.21 (36.14)                                        
  3 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:12.34    1:10.15 JO     
                  34.00     1:10.15 (36.15)                                        
  4 Lin, Howard H       11 NYCC-MR              1:11.16    1:11.86 JO     
                  34.86     1:11.86 (37.00)                                        
  5 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR              1:30.00    1:12.38 JO     
                  32.74     1:12.38 (39.64)                                        
  6 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:11.32    1:13.85 SILV   
                  34.78     1:13.85 (39.07)                                        
  7 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:19.74    1:14.60 SILV   
                  34.61     1:14.60 (39.99)                                        
  8 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:22.98    1:16.77 SILV   
                  33.47     1:16.77 (43.30)                                        
  9 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:20.96    1:18.50 SILV   
                  36.63     1:18.50 (41.87)                                        
 10 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR    1:28.23    1:19.12 SILV   
                  35.98     1:19.12 (43.14)                                        
 11 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:23.93    1:20.71 SILV   
                  37.22     1:20.71 (43.49)                                        
 12 Model, Russ N       11 WAVE-NJ              1:32.87    1:21.55 SILV   
                  37.08     1:21.55 (44.47)                                        
 13 Altman-Kurosaki, M  12 Agua Swim Team-MR    1:22.14    1:23.38 SILV   
                  39.32     1:23.38 (44.06)                                        
 14 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:23.56    1:23.79 SILV   
                  38.25     1:23.79 (45.54)                                        
 15 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR              1:35.22    1:26.30 SILV   
                  40.01     1:26.30 (46.29)                                        
 16 Hernandez, Rene M   11 Agua Swim Team-MR    1:28.00    1:32.04        
                  39.81     1:32.04 (52.23)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Odom, Reginald D    12 Un-Mr-Ag-MR          1:08.41    1:05.83 ZQ     
                  31.06     1:05.83 (34.77)                                        
  2 Duthie, Zachary J   12 Agua Swim Team-MR    1:10.19    1:07.22 ZQ     
                  31.54     1:07.22 (35.68)                                        
  3 Lin, Howard H       11 NYCC-MR              1:09.70    1:08.32 ZQ     
                  31.67     1:08.32 (36.65)                                        
  4 Hinckley, CJ        12 Agua Swim Team-MR    1:12.76    1:08.65 ZQ     
                  31.63     1:08.65 (37.02)                                        
  5 Wen, Nicholas J     11 Agua Swim Team-MR    1:15.61    1:09.62 ZQ     
                  28.71     1:09.62 (40.91)                                        
  6 Lam, Peter          12 Agua Swim Team-MR    1:15.29    1:11.55 JO     
                  33.59     1:11.55 (37.96)                                        
  7 Stukelman, Asher B  11 Agua Swim Team-MR    1:14.49    1:12.15 SILV   
                  33.91     1:12.15 (38.24)                                        
  8 Reardon, Christoph  12 NYCC-MR              1:30.00    1:13.40 SILV   
                  33.43     1:13.40 (39.97)                                        
  9 Ousmanov, Jack A    12 Agua Swim Team-MR    1:19.90    1:14.11 SILV   
                  34.25     1:14.11 (39.86)                                        
 10 Chin, William T     11 NYCC-MR              1:20.52    1:14.55 SILV   
                  26.13     1:14.55 (48.42)                                        
 11 Lugato, Pietro M    11 Agua Swim Team-MR    1:17.01    1:14.89 SILV   
                  36.69     1:14.89 (38.20)                                        
 12 Ryu, Justin S       11 WAVE-NJ              1:32.54    1:15.78 SILV   
                  35.41     1:15.78 (40.37)                                        
 13 Kumeno, Kai         11 Agua Swim Team-MR    1:16.74    1:16.00 SILV   
                  36.44     1:16.00 (39.56)                                        
 14 Mark, Colin M       11 Agua Swim Team-MR    1:20.73    1:16.15 SILV   
                  35.30     1:16.15 (40.85)                                        
 15 Uberti, Marcos A    12 NYCC-MR                   NT    1:17.46 SILV   
                  36.22     1:17.46 (41.24)                                        
 16 Khanna, Varun       12 Agua Swim Team-MR    1:22.74    1:17.83 SILV   
                  34.81     1:17.83 (43.02)                                        
 17 Zagumennikh, Brend  12 Shy-Mr-MR                 NT    1:18.10 SILV   
                  35.61     1:18.10 (42.49)                                        
 18 Model, Russ N       11 WAVE-NJ              1:23.65    1:21.18        
                  29.86     1:21.18 (51.32)                                        
 19 Fairbanks, Matthew  12 Agua Swim Team-MR    1:23.59    1:21.41        
                  37.83     1:21.41 (43.58)                                        
 20 Lionti, Nicholas V  11 Agua Swim Team-MR    1:23.95    1:21.50        
                  38.26     1:21.50 (43.24)                                        
 21 Studer, Liam R      12 NYCC-MR                   NT    1:23.33        
                  39.21     1:23.33 (44.12)                                        
 22 Vileshin, Kevin J   11 Shy-Mr-MR                 NT    1:24.88        
                  29.17     1:24.88 (55.71)                                        
 23 Koton, Edward       12 Shy-Mr-MR                 NT    1:33.01        
                  40.79     1:33.01 (52.22)                                        
 24 Miller, Emanuel     11 MAD-MR               1:40.21    1:43.26        
                  47.86     1:43.26 (55.40)                                        
 -- Reardon, Michael    11 NYCC-MR              1:40.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.32          DQ (44.93)                                        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR      48.77      47.98 METS   
                  22.88       47.98 (25.10)                                        
  2 Kelly, Brian A      26 NYAC-MR                48.00      48.61 METS   
                  23.47       48.61 (25.14)                                        
  3 Dervisevic, Alen    17 Agua Swim Team-MR      50.00      49.54 METS   
                  23.92       49.54 (25.62)                                        
  4 Sherman, Sammy I    17 Agua Swim Team-MR      53.10      50.84        
                  24.84       50.84 (26.00)                                        
  5 Nunez, John         15 Agua Swim Team-MR      50.56      51.53        
                  24.68       51.53 (26.85)                                        
  6 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR      53.09      52.05        
                  25.38       52.05 (26.67)                                        
  7 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR      50.36      53.35        
                  25.68       53.35 (27.67)                                        
  8 Harris, Gavin H     26 NYAC-MR                51.31      53.63        
                  25.33       53.63 (28.30)                                        
  9 Rueda, Diego C      17 UN-AG-MR               54.00      53.84        
                  26.12       53.84 (27.72)                                        
 10 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR      54.32      53.99        
                  26.18       53.99 (27.81)                                        
 11 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR      51.00      54.06        
                  23.69       54.06 (30.37)                                        
 12 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR      53.35      55.42        
                  26.66       55.42 (28.76)                                        
 13 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      54.03      55.70        
                  26.89       55.70 (28.81)                                        
 14 Rodeo, Scott        16 Agua Swim Team-MR      57.15      55.83        
                  26.95       55.83 (28.88)                                        
 15 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR      54.54      56.31        
                  27.20       56.31 (29.11)                                        
 16 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR      56.41      57.42        
                  27.88       57.42 (29.54)                                        
 17 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR      57.44      57.70        
                  24.03       57.70 (33.67)                                        
 18 Lomeyko, Konstanti  14 UN-AG-MR               54.89      57.98        
                  28.04       57.98 (29.94)                                        
 19 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR      58.75      58.01        
                  27.70       58.01 (30.31)                                        
 20 Rochez, Joseph      17 MAD-MR                 53.91      58.35        
                  26.70       58.35 (31.65)                                        
 21 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:00.45      58.45        
                  28.74       58.45 (29.71)                                        
 22 Lee, Justin C       15 Agua Swim Team-MR      57.78      58.69        
                  28.31       58.69 (30.38)                                        
 23 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR      59.24      58.71        
                  28.52       58.71 (30.19)                                        
 24 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR      56.65      59.59        
                  28.45       59.59 (31.14)                                        
 25 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR      59.39      59.71        
                  28.81       59.71 (30.90)                                        
 26 Emanuel, Camille    17 MAD-MR                 57.89      59.81        
                  27.62       59.81 (32.19)                                        
 27 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    1:01.85    1:00.32        
                  28.89     1:00.32 (31.43)                                        
 28 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               1:00.28    1:00.43        
                  28.36     1:00.43 (32.07)                                        
 29 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR      59.78    1:00.47        
                  29.21     1:00.47 (31.26)                                        
 30 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            1:02.09    1:01.00        
                  29.29     1:01.00 (31.71)                                        
 31 Elkhouly, Ahmed     15 Shy-Mr-MR                 NT    1:01.16        
                  28.94     1:01.16 (32.22)                                        
 32 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR              59.92    1:01.52        
                  29.00     1:01.52 (32.52)                                        
 33 Acevedo, Adam       18 MAD-MR                 56.16    1:02.07        
                  29.71     1:02.07 (32.36)                                        
 34 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR      59.38    1:02.37        
                  30.04     1:02.37 (32.33)                                        
 35 Utrobin, Daniel     14 Shy-Mr-MR                 NT    1:02.47        
                  30.14     1:02.47 (32.33)                                        
 36 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               1:00.90    1:02.75        
                  29.24     1:02.75 (33.51)                                        
 37 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:02.33    1:03.66        
                  30.95     1:03.66 (32.71)                                        
 38 Smith, William J    15 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.71        
                  30.80     1:04.71 (33.91)                                        
 39 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:01.85    1:06.06        
                  31.48     1:06.06 (34.58)                                        
 40 Oletsky, Richard    14 Shy-Mr-MR                 NT    1:07.07        
                  31.55     1:07.07 (35.52)                                        
 41 Sanchez, Stallion   14 MAD-MR               1:05.00    1:07.35        
                  32.17     1:07.35 (35.18)                                        
 42 O'Connor, Michael   14 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.31        
                  31.71     1:08.31 (36.60)                                        
 43 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    1:02.22    1:08.38        
                  32.72     1:08.38 (35.66)                                        
 44 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    1:10.37    1:10.51        
                  33.45     1:10.51 (37.06)                                        
 45 Clark, Liam B       13 Agua Swim Team-MR    1:12.04    1:11.30        
                  35.17     1:11.30 (36.13)                                        
 46 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:14.25    1:12.13        
                  32.32     1:12.13 (39.81)                                        
 47 Polanco, Dan        12 MAD-MR               1:08.22    1:12.27        
                  34.40     1:12.27 (37.87)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen    17 Agua Swim Team-MR      52.22      53.89 METS   
                  26.13       53.89 (27.76)                                        
  2 Yeager, Kyle A      23 NYAC-MR                53.38      55.97 METS   
                  27.84       55.97 (28.13)                                        
  3 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR      55.69      58.24        
                  28.71       58.24 (29.53)                                        
  4 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      56.87      59.63        
                  29.69       59.63 (29.94)                                        
  5 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR    1:01.84    1:00.40        
                  29.27     1:00.40 (31.13)                                        
  6 Harris, Gavin H     26 NYAC-MR                55.79    1:00.64        
                  28.84     1:00.64 (31.80)                                        
  7 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    1:01.34    1:01.65        
                  30.90     1:01.65 (30.75)                                        
  8 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    1:01.58    1:04.23        
                  31.24     1:04.23 (32.99)                                        
  9 Rodeo, Scott        16 Agua Swim Team-MR    1:06.82    1:04.44        
                  31.91     1:04.44 (32.53)                                        
 10 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    1:03.85    1:05.50        
                  31.96     1:05.50 (33.54)                                        
 11 Lee, Justin C       15 Agua Swim Team-MR    1:07.06    1:07.50        
                  32.92     1:07.50 (34.58)                                        
 12 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    1:08.59    1:08.12        
 13 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    1:08.17    1:08.92        
                  33.70     1:08.92 (35.22)                                        
 14 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR                 NT    1:08.99        
                  33.04     1:08.99 (35.95)                                        
 15 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR            1:11.19    1:09.37        
 16 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               1:10.06    1:09.56        
 17 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    1:06.50    1:09.75        
                  34.42     1:09.75 (35.33)                                        
 18 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    1:10.66    1:10.05        
 19 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    1:07.24    1:10.32        
                  33.14     1:10.32 (37.18)                                        
 20 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:08.44    1:12.06        
 21 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    1:14.30    1:12.09        
 22 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               1:24.77    1:13.12        
 23 Utrobin, Daniel     14 Shy-Mr-MR                 NT    1:13.80        
 24 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:14.71    1:14.37        
 25 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    1:09.97    1:16.01        
 26 Emanuel, Camille    17 MAD-MR               1:10.99    1:16.21        
 27 Acevedo, Adam       18 MAD-MR               1:13.42    1:17.38        
 28 Sanchez, Stallion   14 MAD-MR               1:18.61    1:18.46        
 29 Clark, Liam B       13 Agua Swim Team-MR    1:23.79    1:18.87        
 30 Smith, William J    15 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.33        
                  36.97     1:19.33 (42.36)                                        
 31 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    1:21.51    1:20.12        
 32 O'Connor, Michael   14 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.56        
                  39.28     1:23.56 (44.28)                                        
 33 Oletsky, Richard    14 Shy-Mr-MR                 NT    1:25.60        
                  41.38     1:25.60 (44.22)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR      58.89      59.78 METS   
                  28.55       59.78 (31.23)                                        
  2 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR    1:00.19    1:00.58 METS   
                  29.34     1:00.58 (31.24)                                        
  3 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR    1:03.00    1:07.04        
                  31.80     1:07.04 (35.24)                                        
  4 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR              1:02.96    1:07.12        
                  31.50     1:07.12 (35.62)                                        
  5 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR    1:02.99    1:07.30        
                  31.79     1:07.30 (35.51)                                        
  6 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    1:08.24    1:09.80        
                  33.59     1:09.80 (36.21)                                        
  7 Rochez, Joseph      17 MAD-MR               1:08.63    1:10.22        
                  32.95     1:10.22 (37.27)                                        
  8 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    1:12.00    1:10.62        
                  32.55     1:10.62 (38.07)                                        
  9 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    1:09.72    1:11.46        
                  33.99     1:11.46 (37.47)                                        
 10 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    1:09.26    1:11.55        
                  34.17     1:11.55 (37.38)                                        
 11 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               1:11.73    1:12.18        
                  33.90     1:12.18 (38.28)                                        
 12 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:15.72        
                  35.73     1:15.72 (39.99)                                        
 13 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    1:17.02    1:18.52        
                  37.19     1:18.52 (41.33)                                        
 14 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    1:16.47    1:19.72        
                  37.38     1:19.72 (42.34)                                        
 15 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:18.17    1:20.39        
                  38.50     1:20.39 (41.89)                                        
 16 Clark, Liam B       13 Agua Swim Team-MR    1:23.86    1:22.90        
                  40.10     1:22.90 (42.80)                                        
 17 Polanco, Dan        12 MAD-MR               1:23.74    1:25.74        
 18 Collier, Christian  15 Agua Swim Team-MR    1:22.46    1:26.10        
                  41.25     1:26.10 (44.85)                                        
 19 O'Connor, Michael   14 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.63        
                  39.96     1:26.63 (46.67)                                        
 20 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:27.35    1:27.61        
 -- Lomeyko, Konstanti  14 UN-AG-MR             1:08.95         DQ        
      Downward butterfly kick
                  36.19          DQ (39.79)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeager, Kyle A      23 NYAC-MR                52.48      54.10 METS   
                  25.85       54.10 (28.25)                                        
  2 Dervisevic, Alen    17 Agua Swim Team-MR      54.31      54.31 METS   
                  25.05       54.31 (29.26)                                        
  3 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR      53.49      55.12 METS   
                  25.46       55.12 (29.66)                                        
  4 Nunez, John         15 Agua Swim Team-MR      53.94      55.15 METS   
                  25.63       55.15 (29.52)                                        
  5 Palumbo, Greg T     31 NYAC-MR                58.23      56.46        
                  26.68       56.46 (29.78)                                        
  6 Meena, Elliot P     28 NYAC-MR                55.00      57.16        
                  27.78       57.16 (29.38)                                        
  7 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR      55.00      57.54        
                  26.63       57.54 (30.91)                                        
  8 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR      56.16      58.14        
                  27.45       58.14 (30.69)                                        
  9 Sherman, Sammy I    17 Agua Swim Team-MR      59.85      58.17        
                  27.88       58.17 (30.29)                                        
 10 Rueda, Diego C      17 UN-AG-MR             1:03.00      58.25        
                  27.90       58.25 (30.35)                                        
 11 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR      57.86      59.00        
                  27.78       59.00 (31.22)                                        
 12 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR      58.74      59.56        
                  28.25       59.56 (31.31)                                        
 13 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR      57.40      59.90        
                  28.45       59.90 (31.45)                                        
 14 Frawley, Robert J   24 NYAC-MR                56.45    1:00.18        
                  27.62     1:00.18 (32.56)                                        
 15 Pinzon, Tyler       16 Agua Swim Team-MR    1:00.02    1:00.19        
                  27.54     1:00.19 (32.65)                                        
 16 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    1:01.70    1:02.57        
                  29.05     1:02.57 (33.52)                                        
 17 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    1:01.01    1:03.32        
                  30.86     1:03.32 (32.46)                                        
 18 Baez, Rony          16 MAD-MR               1:03.77    1:05.09        
                  29.83     1:05.09 (35.26)                                        
 19 Acevedo, Adam       18 MAD-MR               1:01.21    1:05.45        
                  29.04     1:05.45 (36.41)                                        
 20 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    1:08.63    1:05.99        
                  31.38     1:05.99 (34.61)                                        
 21 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    1:08.22    1:07.50        
                  32.77     1:07.50 (34.73)                                        
 22 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            1:07.89    1:07.63        
                  31.33     1:07.63 (36.30)                                        
 23 Emanuel, Camille    17 MAD-MR               1:07.27    1:08.45        
                  31.20     1:08.45 (37.25)                                        
 24 Lomeyko, Konstanti  14 UN-AG-MR             1:00.25    1:08.55        
                  31.48     1:08.55 (37.07)                                        
 25 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    1:04.67    1:09.38        
                  31.83     1:09.38 (37.55)                                        
 26 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    1:08.30    1:09.70        
                  32.72     1:09.70 (36.98)                                        
 27 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    1:08.67    1:10.06        
                  33.85     1:10.06 (36.21)                                        
 28 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:12.54    1:11.09        
                  33.20     1:11.09 (37.89)                                        
 29 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               1:08.51    1:11.54        
                  32.85     1:11.54 (38.69)                                        
 30 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    1:13.31    1:11.75        
                  33.62     1:11.75 (38.13)                                        
 31 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    1:08.52    1:13.42        
                  33.85     1:13.42 (39.57)                                        
 32 Rodeo, Scott        16 Agua Swim Team-MR    1:10.00    1:14.48        
                  34.40     1:14.48 (40.08)                                        
 33 Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    1:08.79    1:15.00        
                  31.71     1:15.00 (43.29)                                        
 34 Lee, Justin C       15 Agua Swim Team-MR    1:12.60    1:15.10        
                  35.72     1:15.10 (39.38)                                        
 35 Sanchez, Stallion   14 MAD-MR               1:18.63    1:16.93        
                  32.59     1:16.93 (44.34)                                        
 36 Elkhouly, Ahmed     15 Shy-Mr-MR                 NT    1:16.97        
                  31.01     1:16.97 (45.96)                                        
 37 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    1:17.88    1:18.54        
                  36.37     1:18.54 (42.17)                                        
 38 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:34.84    1:19.32        
                  34.31     1:19.32 (45.01)                                        
 39 O'Connor, Michael   14 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.52        
                  34.18     1:19.52 (45.34)                                        
 40 Utrobin, Daniel     14 Shy-Mr-MR                 NT    1:20.29        
                  36.80     1:20.29 (43.49)                                        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:04.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pu, Austin L        17 Agua Swim Team-MR    1:59.20    1:58.32 METS   
                  26.61       58.30 (31.69)     1:31.24 (32.94)     1:58.32 (27.08)
  2 Diaz, David G       20 Agua Swim Team-MR    2:01.28    2:02.73 METS   
                  25.19       57.85 (32.66)     1:32.43 (34.58)     2:02.73 (30.30)
  3 Sherman, Sammy I    17 Agua Swim Team-MR    2:06.00    2:04.10 ZQ     
                  27.10     1:00.33 (33.23)     1:38.00 (37.67)     2:04.10 (26.10)
  4 Grant, Lenny        14 Agua Swim Team-MR    2:04.06    2:06.37        
                  26.67       59.05 (32.38)     1:35.71 (36.66)     2:06.37 (30.66)
  5 Nunez, John         15 Agua Swim Team-MR    2:03.00    2:06.38        
                  26.09       58.29 (32.20)     1:38.05 (39.76)     2:06.38 (28.33)
  6 White, Tim G        22 NYAC-MR              2:01.33    2:06.42        
                  26.74       58.16 (31.42)     1:37.16 (39.00)     2:06.42 (29.26)
  7 Quinones, Christop  15 Agua Swim Team-MR    2:06.10    2:07.21        
                  27.21     1:00.40 (33.19)     1:37.28 (36.88)     2:07.21 (29.93)
  8 Abdelrahman, Baraa  15 Agua Swim Team-MR    2:05.37    2:07.26        
                  27.54     1:00.05 (32.51)     1:38.10 (38.05)     2:07.26 (29.16)
  9 Rueda, Diego C      17 UN-AG-MR             2:06.00    2:09.91        
                  28.33     1:02.09 (33.76)     1:40.55 (38.46)     2:09.91 (29.36)
 10 Zuppone, Michael L  14 Agua Swim Team-MR    2:11.17    2:11.19        
                  29.53     1:02.98 (33.45)     1:43.09 (40.11)     2:11.19 (28.10)
 11 Guernsey, David T   26 NYAC-MR              1:55.64    2:11.70        
                  27.28     1:01.49 (34.21)     1:40.32 (38.83)     2:11.70 (31.38)
 12 Rivoal, Leo B       15 Agua Swim Team-MR    2:08.02    2:13.08        
                  27.84       59.59 (31.75)     1:42.21 (42.62)     2:13.08 (30.87)
 13 Mitchell, Benjamin  16 Agua Swim Team-MR    2:13.89    2:13.61        
                  30.68     1:05.26 (34.58)     1:43.19 (37.93)     2:13.61 (30.42)
 14 Collier, Cole T     13 Agua Swim Team-MR    2:10.18    2:13.92        
                  27.56     1:02.16 (34.60)     1:41.93 (39.77)     2:13.92 (31.99)
 15 Gutman, Daniel L    14 Agua Swim Team-MR    2:21.36    2:17.47        
                  30.41     1:05.71 (35.30)     1:45.61 (39.90)     2:17.47 (31.86)
 16 Rodeo, Scott        16 Agua Swim Team-MR    2:20.00    2:20.03        
                  30.98     1:06.10 (35.12)     1:47.85 (41.75)     2:20.03 (32.18)
 17 Lomeyko, Konstanti  14 UN-AG-MR             2:11.51    2:20.90        
                  29.44       54.74 (25.30)     1:48.09 (53.35)     2:20.90 (32.81)
 18 Rochez, Joseph      17 MAD-MR               2:21.69    2:23.03        
                  30.48     1:09.46 (38.98)     1:48.57 (39.11)     2:23.03 (34.46)
 19 Benjamin, Ernst C   15 Agua Swim Team-MR    2:25.31    2:24.40        
                  29.80     1:06.96 (37.16)     1:51.56 (44.60)     2:24.40 (32.84)
 20 Glas, Aaron I       14 Agua Swim Team-MR    2:26.90    2:24.92        
                  33.32     1:10.62 (37.30)     1:53.25 (42.63)     2:24.92 (31.67)
 21 Elms, Hayden A      13 Agua Swim Team-MR    2:27.64    2:25.11        
                  32.08     1:09.61 (37.53)     1:52.65 (43.04)     2:25.11 (32.46)
 22 Lishnevetsky, Josh  13 Agua Swim Team-MR    2:27.25    2:25.20        
                  31.48     1:07.14 (35.66)     1:53.12 (45.98)     2:25.20 (32.08)
 23 Yamamoto, Leo       13 Agua Swim Team-MR    2:23.60    2:26.41        
                  31.75     1:09.40 (37.65)     1:51.62 (42.22)     2:26.41 (34.79)
 24 McKenna, Devlin H   13 Agua Swim Team-MR    2:39.34    2:27.06        
                  30.66     1:08.69 (38.03)     1:54.86 (46.17)     2:27.06 (32.20)
 25 Gilligan, Joshua G  14 Agua Swim Team-MR    2:32.34    2:27.73        
                  33.20     1:11.93 (38.73)     1:54.66 (42.73)     2:27.73 (33.07)
 26 Echevarria, Javier  14 Agua Swim Team-MR    2:31.71    2:28.79        
                  20.93     1:10.04 (49.11)     1:55.73 (45.69)     2:28.79 (33.06)
 27 Lee, Justin C       15 Agua Swim Team-MR    2:30.45    2:29.11        
                  31.98     1:09.51 (37.53)     1:54.70 (45.19)     2:29.11 (34.41)
 28 Lister, Davis M     13 Agua Swim Team-MR    2:28.03    2:30.34        
                  33.66     1:14.30 (40.64)     1:55.92 (41.62)     2:30.34 (34.42)
 29 Mehlman, Alex P     15 Agua Swim Team-MR    2:28.72    2:30.70        
                  27.84     1:06.80 (38.96)     1:54.50 (47.70)     2:30.70 (36.20)
 30 Lutchman-Singh, Au  15 Agua Swim Team-MR    2:26.37    2:31.27        
                  34.64     1:12.37 (37.73)     1:56.51 (44.14)     2:31.27 (34.76)
 31 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               2:32.01    2:32.58        
                  32.54     1:10.51 (37.97)     1:54.26 (43.75)     2:32.58 (38.32)
 32 Elgamal, Ahmed S    14 Shy-Mr-MR            2:40.25    2:33.17        
                  29.88     1:08.85 (38.97)     1:57.21 (48.36)     2:33.17 (35.96)
 33 Lapikov, Michael    14 Shy-Mr-MR                 NT    2:34.08        
                  34.36     1:12.75 (38.39)     1:59.97 (47.22)     2:34.08 (34.11)
 34 Utrobin, Daniel     14 Shy-Mr-MR                 NT    2:34.99        
                  34.23     1:12.08 (37.85)     1:59.69 (47.61)     2:34.99 (35.30)
 35 Elkhouly, Ahmed     15 Shy-Mr-MR                 NT    2:35.24        
                  33.59     1:14.19 (40.60)     2:00.77 (46.58)     2:35.24 (34.47)
 36 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               2:39.96    2:37.62        
                  32.35     1:14.79 (42.44)     1:35.40 (20.61)   2:37.62 (1:02.22)
 37 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               2:40.60    2:39.18        
                  31.98     1:13.73 (41.75)     1:59.79 (46.06)     2:39.18 (39.39)
 38 Baez, Rony          16 MAD-MR               2:40.20    2:43.90        
                  28.29     1:10.28 (41.99)     2:03.79 (53.51)     2:43.90 (40.11)
 39 Clark, Liam B       13 Agua Swim Team-MR    2:46.52    2:47.28        
                  20.04     1:15.42 (55.38)     2:03.76 (48.34)     2:47.28 (43.52)
 40 Oletsky, Richard    14 Shy-Mr-MR                 NT    2:47.95        
                  35.48     1:20.39 (44.91)     2:12.55 (52.16)     2:47.95 (35.40)
 41 Polanco, Dan        12 MAD-MR               2:52.49    2:59.52        
                  36.67     1:23.20 (46.53)     2:18.25 (55.05)     2:59.52 (41.27)
 -- Wolfe, Morgan S     13 Agua Swim Team-MR    2:25.34         DQ        
      One hand touch - breast
                  32.93     1:10.65 (37.72)     1:52.59 (41.94)          DQ (33.80)