Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/21/2012 03:07 PM
       2012 MR FAST T.D.Young Fall Swim Meet - 11/17/2012 to 11/18/2012        
        4th Annual Theodore D. Young Fall Swim Meet, Sanction #: 121110        
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            18.19      18.66         20  
  2 Winters, Emma C      8 HS-MR                  22.00      18.72         17  
  3 Gaza, Claire         8 SMC-MR                 22.00      19.31         16  
  4 Beninati, Gigi       8 SMC-MR                 20.32      19.38         15  
  5 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            20.49      19.60         14  
  6 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 19.05      19.65         13  
  7 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            20.52      19.74         12  
  8 Dougherty, Kate A    8 Sailfish-MR               NT      19.81         11  
  9 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      20.26          9  
 10 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            22.85      20.47          7  
 11 Aery, Christine      8 CFJV-MR                23.64      20.58          6  
 12 Winters, Mia E       8 HS-MR                  23.00      21.12          5  
 13 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      21.36          4  
 14 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            22.28      21.67          3  
 15 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                24.50      21.68          2  
 16 Loughran, Kathleen   8 Sailfish-MR               NT      21.80          1  
 17 Hanin, Katherine P   8 HS-MR                  23.00      21.82        
 18 Fear, Mia A          8 Sailfish-MR               NT      22.46        
 19 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT      22.73        
 20 Osorio, Samantha C   8 Sailfish-MR               NT      22.81        
 21 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            21.02      23.12        
 22 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                23.16      23.28        
 23 Punnose, Ann J       8 FAST-MR                   NT      23.31        
 24 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT      23.40        
 25 Taylor, Jaelynn M    7 Sailfish-MR               NT     x24.54        
 26 Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                   NT      25.13        
 27 Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT      26.74        
 28 Polito, Lauren E     7 HS-MR                  23.00      26.81        
 29 Hill, Sasha A        6 Sailfish-MR            31.29     x26.82        
 30 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                26.08      27.39        
 31 Lin, Sabrina         8 Sailfish-MR               NT     x29.11        
 32 Dougherty, Amy L     6 Sailfish-MR               NT     x34.92        
 33 Khanuja, Deeva K     7 FAST-MR                   NT      37.82        
 -- Condon, Daniella     7 Sailfish-MR            24.90         NS        
 -- Sherbansky, Leah R   7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Wang, Jessica        8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Novikov, Isabella    8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Koonce, Emma         8 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buckley, Kate F      8 Empire-MR              39.35      38.99         20  
  2 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            39.47      40.60         17  
  3 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            44.67      41.82         15  
  4 Malendowicz, Anna    7 Empire-MR              51.68      42.13         14  
  5 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     43.88      42.53         13  
  6 Dougherty, Kate A    8 Sailfish-MR               NT      43.53         12  
  7 Aery, Christine      8 CFJV-MR                46.29      43.87         11  
  8 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 45.43      44.27          9  
  9 Brown, Colleen E     7 Empire-MR              50.38      44.57          7  
 10 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     54.81      44.61          6  
 11 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      44.97          5  
 12 Andrews, Olivia A    8 Empire-MR              55.13      45.14          4  
 13 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      45.17          3  
 14 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      45.18          2  
 15 Mugno, Bella O       8 Empire-MR              59.12      45.30          1  
 16 Becerra, Taryn L     7 Empire-MR              51.53      46.11        
 17 Kiesel, Avery T      7 Empire-MR              54.00     x46.44        
 17 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                46.76      46.44        
 19 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      47.08        
 20 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR     46.50      47.16        
 21 Bellamy, Brooke N    8 Sailfish-MR          1:20.77      47.34        
 22 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            46.93      47.47        
 22 Czerniewski, Emma    7 Empire-MR                 NT     x47.47        
 24 Del Vecchio, Julie   8 Empire-MR                 NT     x47.56        
 25 Stamm, Rosemary E    8 Empire-MR                 NT     x49.44        
 26 Burriss, Shayna E    7 Empire-MR                 NT     x49.53        
 27 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR            54.51      49.63        
 28 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            56.13      50.42        
 29 Brady, Claire A      7 Empire-MR            1:00.23     x51.04        
 30 Babyak, Eliza G      5 Empire-MR                 NT     x51.61        
 31 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT      52.11        
 32 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                50.30      52.61        
 33 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 44.00      53.76        
 34 Winston, Caitlin E   8 Sailfish-MR          1:02.59      54.03        
 35 Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      55.06        
 36 Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                52.99      55.51        
 37 Osorio, Samantha C   8 Sailfish-MR               NT      55.73        
 38 Taylor, Jaelynn M    7 Sailfish-MR            58.56     x55.81        
 39 Punnose, Ann J       8 FAST-MR              1:05.71      56.03        
 40 Boies, Caroline      8 SMC-MR                 44.00      56.19        
 41 Richman, Emma        7 SMC-MR                 44.00      56.32        
 42 Hill, Sasha A        6 Sailfish-MR               NT     x57.53         16  
 43 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR              1:04.76      57.97        
 44 Rubio, Valentina     8 FAST-MR                   NT      58.70        
 45 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR   1:00.00     x58.86        
 46 Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT      59.64        
 47 Koonce, Emma         8 Sailfish-MR               NT     x59.72        
 48 Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT   x1:01.24        
 49 Auchincloss, Adele   8 Flying Dolphins-MR   1:00.00   x1:02.97        
 50 Weinstein, Claire    5 Empire-MR                 NT   x1:03.24        
 51 Novikov, Isabella    8 Sailfish-MR               NT   x1:13.15        
 52 Dougherty, Amy L     6 Sailfish-MR               NT   x1:26.96        
 -- Del Vecchio, Domin   8 Empire-MR                 NT         DQ        
      Walking on or springing from bottom
 -- Kim, Eva J           8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Ryan, Charlotte E    7 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Zamarbide, Sol       8 Sailfish-MR            46.63         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      22.09         20  
  2 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            23.99      22.25         17  
  3 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            22.72      22.28         16  
  4 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            23.75      22.52         15  
  5 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     26.01      22.62         14  
  6 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 23.24      22.72         13  
  7 Malendowicz, Anna    7 Empire-MR              24.99      22.91         11.5
  7 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.91         11.5
  9 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR     25.20      23.06          9  
 10 Boies, Caroline      8 SMC-MR                 24.00      23.29          7  
 11 Kiesel, Avery T      7 Empire-MR              24.59      23.31          6  
 12 Aery, Christine      8 CFJV-MR                27.23      23.34          5  
 13 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      23.62          4  
 14 St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00      23.67          3  
 15 Del Vecchio, Julie   8 Empire-MR                 NT      23.68          2  
 16 Andrews, Olivia A    8 Empire-MR              28.72      23.69          1  
 17 Taylor, Jaelynn M    7 Sailfish-MR               NT      23.92        
 18 Brown, Colleen E     7 Empire-MR              24.71      23.97        
 19 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     24.32      24.00        
 20 Bellamy, Brooke N    8 Sailfish-MR            29.39      25.13        
 21 Dougherty, Kate A    8 Sailfish-MR               NT      25.38        
 22 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                27.89      25.48        
 23 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.38        
 24 Osorio, Samantha C   8 Sailfish-MR               NT      26.46        
 25 Mugno, Bella O       8 Empire-MR              28.00      26.48        
 26 Czerniewski, Emma    7 Empire-MR                 NT     x26.91        
 27 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR               NT      27.02        
 28 Burriss, Shayna E    7 Empire-MR                 NT     x27.12        
 29 Del Vecchio, Domin   8 Empire-MR                 NT     x27.64        
 30 Brady, Claire A      7 Empire-MR              26.69     x27.66        
 31 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                33.76      27.80        
 32 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT      27.84        
 33 Hill, Sasha A        6 Sailfish-MR            30.65     x27.91        
 34 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 24.00      28.13        
 35 Becerra, Taryn L     7 Empire-MR              26.22     x28.19        
 36 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                26.78      28.28        
 37 Auchincloss, Adele   8 Flying Dolphins-MR     30.00     x28.69        
 38 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR            26.89      28.72        
 39 Winston, Caitlin E   8 Sailfish-MR            28.81     x28.90        
 40 Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT      29.06        
 41 Stamm, Rosemary E    8 Empire-MR                 NT     x29.13        
 42 Weinstein, Claire    5 Empire-MR                 NT     x29.46        
 43 Richman, Emma        7 SMC-MR                 30.57      29.70        
 44 Punnose, Ann J       8 FAST-MR                   NT      30.31        
 45 Bergmann, Julia E    8 FAST-MR              1:20.11      30.40        
 46 Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT     x31.42        
 47 Novikov, Isabella    8 Sailfish-MR               NT     x34.09        
 48 Rubio, Valentina     8 FAST-MR                   NT      36.05        
 49 Koonce, Emma         8 Sailfish-MR               NT     x36.25        
 50 Babyak, Eliza G      5 Empire-MR                 NT     x36.36        
 51 Dougherty, Amy L     6 Sailfish-MR               NT     x44.84        
 -- Wineski, Nadia       7 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Winston, Shannon K   5 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Ryan, Charlotte E    7 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Kim, Eva J           8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Zamarbide, Sol       8 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  47.95      48.07         20  
  2 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            50.41      49.86         17  
  3 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      50.08         16  
  4 Brennan, Caroline    8 HS-MR                  56.21      50.55         15  
  5 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            50.19      51.66         14  
  6 Beninati, Gigi       8 SMC-MR                 50.26      51.71         13  
  7 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            51.31      52.02         12  
  8 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      52.34         11  
  9 Aery, Christine      8 CFJV-MR                52.39      53.17          9  
 10 Hanin, Katherine P   8 HS-MR                  57.00      53.46          7  
 11 Taylor, Jaelynn M    7 Sailfish-MR            56.46      54.10          6  
 12 Osorio, Samantha C   8 Sailfish-MR               NT      55.71          5  
 13 Dougherty, Kate A    8 Sailfish-MR               NT      56.73          4  
 14 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                58.09      57.79          3  
 15 Edelman, Drew        8 CFJV-MR              1:00.16      58.33          2  
 16 Fear, Mia A          8 Sailfish-MR               NT      59.45          1  
 17 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR              1:06.14    1:00.47        
 18 Malcolm-Joseph, Ka   8 Sailfish-MR          1:11.32    1:04.13        
 19 Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR          1:04.86    1:04.54        
 20 Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT    1:05.23        
 21 Hill, Sasha A        6 Sailfish-MR          1:20.23   x1:06.14        
 22 Lin, Sabrina         8 Sailfish-MR               NT   x1:07.12        
 23 Khanuja, Deeva K     7 FAST-MR              1:33.65    1:25.72        
 -- Punnose, Ann J       8 FAST-MR              1:20.48         DQ        
      Did not finish on back
 -- Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sherbansky, Leah R   7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Condon, Daniella     7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Koonce, Emma         8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Wang, Jessica        8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Novikov, Isabella    8 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            21.28      22.54         20  
  2 Aery, Christine      8 CFJV-MR                25.80      24.36         17  
  3 St. Jean, Ryann A    8 Flying Dolphins-MR     30.00      25.12         16  
  4 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      26.10         15  
  5 Feinblatt, Alison    7 Flying Dolphins-MR     30.96      26.92         14  
  6 Kiesel, Avery T      7 Empire-MR              31.41      27.16         13  
  7 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      27.35         12  
  8 McKibben, Morgan J   8 Flying Dolphins-MR     27.58      27.81         11  
  9 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR     27.64      28.04          9  
 10 Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT      29.96          7  
 11 Song, Lauren         8 Flying Dolphins-MR     30.00      30.42          6  
 12 Andrews, Olivia A    8 Empire-MR                 NT      31.38          5  
 13 Morello, Kelly       8 SMC-MR                 32.00      31.63          4  
 14 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            34.10      31.86          3  
 15 Mugno, Bella O       8 Empire-MR              33.16      32.05          2  
 16 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                34.14      32.17          1  
 17 Malendowicz, Anna    7 Empire-MR              36.78      32.21        
 18 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                42.55      32.75        
 19 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            39.50      33.53        
 20 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR            35.83      33.74        
 21 Stamm, Rosemary E    8 Empire-MR                 NT      34.40        
 22 Brown, Colleen E     7 Empire-MR                 NT      34.68        
 23 Del Vecchio, Julie   8 Empire-MR                 NT     x35.87        
 24 Bellamy, Brooke N    8 Sailfish-MR            42.69      36.47        
 25 Rubio, Valentina     8 FAST-MR                   NT      36.76        
 26 Brady, Claire A      7 Empire-MR                 NT     x36.88        
 27 Becerra, Taryn L     7 Empire-MR              43.02     x37.88        
 28 Babyak, Eliza G      5 Empire-MR                 NT     x39.57        
 29 Auchincloss, Adele   8 Flying Dolphins-MR     30.00      40.02        
 30 Roche, Melanie       8 SMC-MR                 32.00      40.52        
 31 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                41.11      41.20        
 32 Czerniewski, Emma    7 Empire-MR                 NT     x42.03        
 33 Del Vecchio, Domin   8 Empire-MR                 NT     x42.31        
 34 Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT      43.25        
 -- Richman, Emma        7 SMC-MR                 32.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- St. Jean, Ryleigh    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kelly, Katie         8 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Weinstein, Claire    5 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Burriss, Shayna E    7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ryan, Charlotte E    7 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Winston, Caitlin E   8 Sailfish-MR            39.84         NS        
 -- Kim, Eva J           8 Empire-MR                 NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris Exeter, May   8 Sailfish-MR            49.45      48.71         20  
  2 Hodor, Lily          8 SMC-MR               1:01.54      50.13         17  
  3 Brennan, Caroline    8 HS-MR                1:10.00      54.04         16  
  4 Loughran, Kathleen   8 Sailfish-MR            57.60      54.55         15  
  5 Barthelmes, Julia    8 CFJV-MR                   NT      54.90         14  
  6 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                1:15.00      56.63         13  
  7 MacDonald, Kate      8 CFJV-MR                   NT      57.87         12  
  8 Gaza, Claire         8 SMC-MR               1:09.86      58.53         11  
  9 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR          1:05.51    1:02.89          9  
 10 Winters, Mia E       8 HS-MR                1:17.00    1:05.00          7  
 11 Hanin, Katherine P   8 HS-MR                1:20.00    1:07.68          6  
 12 Winters, Emma C      8 HS-MR                1:10.00    1:14.79          5  
 -- Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR          1:11.44         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Polito, Lauren E     7 HS-MR                1:17.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR          1:09.60         DQ        
      Scissors kick
 -- Beninati, Gigi       8 SMC-MR               1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Bahl, Sangetta       6 FAST-MR              1:32.14         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Wheeler, Marina      8 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT         NS        
 -- Aery, Christine      8 CFJV-MR                52.75         NS        
 -- Edelman, Drew        8 CFJV-MR              1:16.33         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hodor, Lily          8 SMC-MR                 24.30      21.74         20  
  2 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR            23.54      22.89         17  
  3 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR            25.77      23.33         16  
  4 Gaza, Claire         8 SMC-MR                 26.27      24.24         15  
  5 Winters, Emma C      8 HS-MR                  30.00      24.48         14  
  6 Brennan, Maeve T     8 HS-MR                  30.17      24.87         13  
  7 Brennan, Caroline    8 HS-MR                  25.60      26.94         12  
  8 Winters, Mia E       8 HS-MR                  31.00      27.00         11  
  9 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR            32.18      27.60          9  
 10 Aery, Christine      8 CFJV-MR                   NT      27.87          7  
 11 Polito, Lauren E     7 HS-MR                  31.00      30.49          6  
 12 Edelman, Drew        8 CFJV-MR                   NT      32.45          5  
 13 Callaghan, Mary-Ka   7 CFJV-MR                48.21      33.00          4  
 14 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                   NT      33.90          3  
 -- Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Khanuja, Deeva K     7 FAST-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Martinez, Zussette   8 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Echavarria, Victor   7 KB Makos-MR               NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radford, Tess E      8 Flying Dolphins-MR        NT      47.14         20  
             2:22:10.00           47.14 ( )                                        
  2 Buckley, Kate F      8 Empire-MR              49.90      47.77         17  
  3 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR               NT      52.32         16  
  4 Bahl, Sangetta       6 FAST-MR                   NT    1:16.36         15  
 -- Bergmann, Julia E    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
           508:20:00.00              DQ ( )                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halderman, Emma     10 CFJV-MR                30.75      30.75 ZQ      20  
  2 Taps, Danielle       9 CFJV-MR                31.17      31.51 JO      17  
  3 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  33.72      31.55 JO      16  
  4 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 33.47      32.67 SILV    15  
  5 Gnad, Julia M       10 HS-MR                  35.65      34.35 SILV    14  
  6 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR                34.48      34.36 SILV    13  
  7 Wang, Katie         10 FAST-MR                34.43      34.75 SILV    12  
  8 Hon, Fion            9 HS-MR                  35.03      34.83 SILV    11  
  9 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                34.71      34.93 SILV     9  
 10 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR                36.09      35.05 SILV     7  
 11 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                  38.00      35.12 SILV     6  
 12 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR            37.30      35.32          5  
 13 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            36.74      35.73          4  
 14 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                36.91      36.49          3  
 15 Reilly, Courtney    10 SMC-MR                 37.02      36.52          2  
 16 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR                36.12      36.84          1  
 17 Victory, Katie R     9 2012-MR                35.93      37.28        
 18 Perez, Miranda M     9 MAD-MR                 38.19      37.40        
 19 Lamar, Christina L   9 HS-MR                  41.30      37.51        
 20 Gnad, Jamie L        9 HS-MR                  37.11      37.72        
 21 May, Kailen          9 SMC-MR                 40.83      37.78        
 22 Kaminski, Aine       9 SMC-MR                 40.29      37.89        
 23 Lopez, Selene       10 Sailfish-MR            38.93      38.32        
 24 Dillon, Grace        9 CFJV-MR                40.29     x38.68        
 25 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                41.80      38.81        
 26 Wong, Joyce H        9 HS-MR                  40.06     x38.87        
 27 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                  41.27     x39.29        
 28 Signorile, Jenna    10 CFJV-MR                42.37     x39.31        
 29 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            41.97      39.40        
 30 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 39.08      39.52        
 31 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT     x39.98        
 32 De Cleir, Sinead    10 FAST-MR                47.35      41.41        
 33 Luongo, Maya         9 SMC-MR                 40.84      41.42        
 34 Grasso, Emily        9 SMC-MR                 44.29     x41.56        
 35 Prybylski, Anna     10 CFJV-MR                   NT     x42.19        
 36 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                40.57     x42.77        
 37 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            40.58      42.96        
 38 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 45.00     x43.06        
 39 Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 52.79     x43.93        
 40 Ryan, Brooke         9 CFJV-MR                   NT     x44.35        
 41 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            41.31      44.70        
 42 Pytell, Emily        9 SMC-MR                 49.16     x44.92        
 43 Signorile, Alyssa    9 CFJV-MR                46.67     x45.09        
 44 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            44.72      45.14        
 45 Edwards, Madison     9 SMC-MR                 45.39     x45.17        
 46 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR                45.91     x45.31        
 47 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT      46.36        
 48 Finn, Molly K        9 HS-MR                  54.23     x47.28        
 49 Hanagan, Skyla H     9 FAST-MR                47.17      47.40        
 50 Odell, Samantha      9 SMC-MR                 52.00     x51.00        
 51 Sproul, Shauna E     9 FAST-MR              1:01.97      55.11        
 -- Howell, Genevieve   10 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Nag, Iman M          9 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Ashman, Olivia R    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Russello, Emma K    10 Sailfish-MR            43.03         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halderman, Emma     10 CFJV-MR              2:48.06    2:32.52 SILV    20  
                  32.91     1:12.50 (39.59)     1:54.24 (41.74)     2:32.52 (38.28)
  2 Culhane, Dana        9 SMC-MR               3:00.00    2:46.88 SILV    17  
                  37.57     1:20.84 (43.27)     2:06.00 (45.16)     2:46.88 (40.88)
  3 Blenk, Carolyn E    10 Empire-MR            2:54.80    2:46.98 SILV    16  
                  37.36     1:20.51 (43.15)     2:04.84 (44.33)     2:46.98 (42.14)
  4 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR              3:17.22    2:48.33 SILV    15  
                  38.08     1:21.84 (43.76)     2:06.98 (45.14)     2:48.33 (41.35)
  5 Rivera, Juliana N    9 Empire-MR            2:59.96    2:50.05         14  
                  37.09     1:21.55 (44.46)     2:07.39 (45.84)     2:50.05 (42.66)
  6 Byrd, Christine E   10 Empire-MR            2:56.46    2:54.63         13  
                  37.91     1:22.17 (44.26)     2:09.89 (47.72)     2:54.63 (44.74)
  7 Wang, Katie         10 FAST-MR              3:09.55    2:54.66         12  
                  37.57     1:26.02 (48.45)     2:14.08 (48.06)     2:54.66 (40.58)
  8 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR          3:15.86    2:55.61         11  
                  39.21     1:25.08 (45.87)     2:11.43 (46.35)     2:55.61 (44.18)
  9 Mugno, Elena R      10 Empire-MR            3:05.00    3:03.40          9  
                  40.86     1:29.42 (48.56)     2:18.41 (48.99)     3:03.40 (44.99)
 10 Brady, Grace C       9 Empire-MR            3:00.00    3:03.60          7  
                  40.29     1:27.03 (46.74)     2:16.18 (49.15)     3:03.60 (47.42)
 11 Brattoli, Ariana V   9 Empire-MR            3:00.00    3:03.94          6  
                  39.81     1:26.97 (47.16)     2:15.69 (48.72)     3:03.94 (48.25)
 12 Cedeno, Sofia        9 Sailfish-MR               NT    3:04.58          5  
                  41.27     1:28.71 (47.44)     2:18.17 (49.46)     3:04.58 (46.41)
 13 Mannion, Kristin    10 SMC-MR               3:05.00    3:05.63          4  
                  40.22     1:29.01 (48.79)     2:17.45 (48.44)     3:05.63 (48.18)
 14 Medici, Claire E    10 Empire-MR            3:15.00   x3:11.41          3  
                  43.00     1:32.99 (49.99)     2:24.00 (51.01)     3:11.41 (47.41)
 15 Chan, Alexis A      10 Empire-MR            3:11.92   x3:18.88          2  
                  41.69     1:32.78 (51.09)     2:25.88 (53.10)     3:18.88 (53.00)
 16 Wegerbaur-Loock, L  10 Empire-MR            3:25.00   x3:21.58          1  
                  42.67     1:34.97 (52.30)     2:28.74 (53.77)     3:21.58 (52.84)
 17 Winston, Caroline   10 Sailfish-MR               NT    3:27.63        
                  44.12   3:30.02 (2:45.90)         3:27.63 ( )                    
 18 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          4:06.80    3:28.76        
                  45.90     1:38.21 (52.31)     2:33.22 (55.01)     3:28.76 (55.54)
 19 Glehan, Hannah E    10 FAST-MR                   NT    3:29.89        
                  46.21     1:40.92 (54.71)     2:37.27 (56.35)     3:29.89 (52.62)
 20 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                   NT    3:31.00        
                  47.59   3:31.20 (2:43.61)     3:46.02 (14.82)         3:31.00 ( )
 21 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          4:48.44    3:33.61        
                  50.57     1:46.71 (56.14)     2:43.49 (56.78)     3:33.61 (50.12)
 22 Dillon, Grace        9 CFJV-MR                   NT    3:33.84        
                  46.43     1:42.78 (56.35)   2:43.77 (1:00.99)     3:33.84 (50.07)
 23 Paz, Dani           10 Empire-MR            3:53.38   x3:41.87        
                  46.60     1:45.20 (58.60)   2:45.45 (1:00.25)     3:41.87 (56.42)
 24 Weber, Shivani       9 FAST-MR              4:01.29    3:50.54        
                  48.55     1:46.65 (58.10)   2:49.46 (1:02.81)   3:50.54 (1:01.08)
 25 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT    3:53.01        
                  48.54   1:49.06 (1:00.52)   2:53.77 (1:04.71)     3:53.01 (59.24)
 26 Gold, Gillian E     10 FAST-MR                   NT    3:55.46        
                  51.82   1:52.05 (1:00.23)   2:55.80 (1:03.75)     3:55.46 (59.66)
 -- Ashman, Olivia R    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR                37.00      34.46 ZQ      20  
  2 Halderman, Emma     10 CFJV-MR                37.55      35.36 ZQ      17  
  3 Taps, Danielle       9 CFJV-MR                36.50      36.83 JO      16  
  4 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 37.20      37.85 SILV    15  
  5 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                42.32      39.60 SILV    14  
  6 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                47.37      39.62 SILV    13  
  7 Gnad, Julia M       10 HS-MR                  44.99      41.37 SILV    12  
  8 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                  44.00      41.82 SILV    11  
  9 Lamar, Christina L   9 HS-MR                  46.00      41.91 SILV     9  
 10 Chia, Molly         10 FAST-MR                43.32      41.95 SILV     7  
 11 Bolino, Anna C       9 HS-MR                  44.69      42.55 SILV     6  
 12 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR            42.50      42.57 SILV     5  
 13 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            43.06      42.65 SILV     4  
 14 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                  45.34      44.37          3  
 15 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                44.26      44.46          2  
 16 Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 44.40      44.72          1  
 17 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 45.11      44.76        
 18 May, Kailen          9 SMC-MR                 49.10      45.35        
 19 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            48.46      45.47        
 20 Prybylski, Anna     10 CFJV-MR                   NT      46.14        
 21 Victory, Katie R     9 2012-MR                45.22      46.38        
 22 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT     x46.53        
 23 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            45.78      46.79        
 24 Perez, Miranda M     9 MAD-MR                 49.97      46.83        
 25 Hanagan, Skyla H     9 FAST-MR                52.43      47.88        
 26 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            50.35      48.17        
 27 Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                47.52      48.22        
 28 Lopez, Selene       10 Sailfish-MR            54.62      48.33        
 29 Finn, Molly K        9 HS-MR                  45.53      49.32        
 30 Signorile, Jenna    10 CFJV-MR                52.88     x49.92        
 31 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR                51.32     x50.29        
 32 Edwards, Madison     9 SMC-MR                 50.00      50.33        
 33 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            49.57      50.64        
 34 Pytell, Emily        9 SMC-MR                 59.49      51.62        
 35 Grasso, Emily        9 SMC-MR                 50.00     x52.08        
 36 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                53.67     x52.17        
 37 Signorile, Alyssa    9 CFJV-MR                52.73     x52.66        
 38 Singleton, Jada      9 SMC-MR                 49.88     x52.88        
 39 Ryan, Brooke         9 CFJV-MR                   NT     x53.68        
 40 Luongo, Maya         9 SMC-MR                 54.04     x54.96        
 41 Odell, Samantha      9 SMC-MR                 52.86     x56.35        
 42 De Cleir, Sinead    10 FAST-MR                   NT      57.02        
 43 Sproul, Shauna E     9 FAST-MR              1:09.25    1:02.93        
 -- Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Howell, Genevieve   10 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Nag, Iman M          9 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Ashman, Olivia R    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Russello, Emma K    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR              1:19.38    1:16.12 ZQ      20  
                  36.74     1:16.12 (39.38)                                        
  2 Halderman, Emma     10 CFJV-MR              1:19.26    1:17.15 ZQ      17  
                  37.39     1:17.15 (39.76)                                        
  3 Taps, Danielle       9 CFJV-MR              1:18.64    1:18.92 JO      16  
                  38.12     1:18.92 (40.80)                                        
  4 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:19.18    1:20.57 JO      15  
                1:09.15     1:20.57 (11.42)                                        
  5 Blenk, Carolyn E    10 Empire-MR            1:25.78    1:24.09 SILV    14  
                  41.84     1:24.09 (42.25)                                        
  6 Daly, Erin M        10 CFJV-MR              1:28.10    1:24.64 SILV    13  
                  40.93     1:24.64 (43.71)                                        
  7 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:30.00    1:28.22 SILV    12  
                1:44.83         1:28.22 ( )                                        
  8 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR              1:39.72    1:28.25 SILV    11  
                  41.73     1:28.25 (46.52)                                        
  9 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR              1:31.84    1:28.50 SILV     9  
                1:45.19         1:28.50 ( )                                        
 10 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:34.20    1:30.40 SILV     7  
                1:45.19         1:30.40 ( )                                        
 11 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:37.76    1:33.26 SILV     6  
                1:45.19         1:33.26 ( )                                        
 12 Mugno, Elena R      10 Empire-MR            1:37.35    1:33.98 SILV     5  
                1:45.19         1:33.98 ( )                                        
 13 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR              1:40.67    1:35.66 SILV     4  
                  47.31     1:35.66 (48.35)                                        
 14 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:43.07    1:35.67 SILV     3  
                  46.99     1:35.67 (48.68)                                        
 15 Cedeno, Sofia        9 Sailfish-MR          1:40.76    1:37.69          2  
                  47.22     1:37.69 (50.47)                                        
 16 Prybylski, Anna     10 CFJV-MR                   NT   x1:39.00        
                  47.20     1:39.00 (51.80)                                        
 17 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR          1:41.74    1:40.20          1  
                1:40.20         1:40.20 ( )                                        
 18 Wegerbaur-Loock, L  10 Empire-MR            1:41.59    1:41.43        
                  49.54     1:41.43 (51.89)                                        
 19 Glehan, Hannah E    10 FAST-MR                   NT    1:41.70        
                  48.15     1:41.70 (53.55)                                        
 20 Brattoli, Ariana V   9 Empire-MR            1:35.10    1:42.53        
                1:45.19         1:42.53 ( )                                        
 21 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT   x1:45.04        
                  50.28     1:45.04 (54.76)                                        
 22 Pytell, Emily        9 SMC-MR               1:50.00    1:46.56        
                  50.58     1:46.56 (55.98)                                        
 23 Paz, Dani           10 Empire-MR            1:54.37    1:46.58        
                  52.51     1:46.58 (54.07)                                        
 24 Comparetto, Riley   10 CFJV-MR              1:52.33   x1:49.31        
                  53.72     1:49.31 (55.59)                                        
 25 Medici, Claire E    10 Empire-MR            1:46.37    1:51.06        
                  54.65     1:51.06 (56.41)                                        
 26 Ryan, Brooke         9 CFJV-MR                   NT   x1:51.79        
                  53.19     1:51.79 (58.60)                                        
 27 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                   NT   x1:52.42        
                1:52.42         1:52.42 ( )                                        
 28 Weber, Shivani       9 FAST-MR              1:58.95    1:54.05        
                  56.06     1:54.05 (57.99)                                        
 29 Dillon, Grace        9 CFJV-MR              1:51.24   x1:58.63        
                  56.24   1:58.63 (1:02.39)                                        
 30 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT    2:09.99        
                  59.51   2:09.99 (1:10.48)                                        
 31 DiMirco, Daniela     9 CFJV-MR                   NT   x2:10.73        
                1:00.11   2:10.73 (1:10.62)                                        
 -- Ashley, Rachel       9 CFJV-MR              1:52.57         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.55        DQ (1:02.73)                                        
 -- Winston, Caroline   10 Sailfish-MR               NT         DQ        
      No touch at turn
                  56.45        DQ (1:03.22)                                        
 -- Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:43.36         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:44.73              DQ ( )                                        
 -- Howell, Genevieve   10 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Did not finish on back
                  57.01        DQ (1:08.10)                                        
 -- Lopez, Selene       10 Sailfish-MR               NT         DQ        
      No touch at turn
                  46.81          DQ (51.89)                                        
 -- Nag, Iman M          9 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR                37.95      39.38 ZQ      20  
  2 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 41.66      43.19 SILV    17  
  3 Mannion, Kristin    10 SMC-MR                 45.88      45.63 SILV    16  
  4 Blenk, Carolyn E    10 Empire-MR              50.00      45.91 SILV    15  
  5 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                47.23      45.96 SILV    14  
  6 May, Kailen          9 SMC-MR                 48.49      46.45 SILV    13  
  7 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                45.42      46.82 SILV    12  
  8 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR                48.28      47.61 SILV    11  
  9 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 50.59      49.14          9  
 10 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                50.46      49.84          7  
 11 Dillon, Grace        9 CFJV-MR                48.91      50.01          6  
 12 Brady, Grace C       9 Empire-MR            1:04.74      50.23          5  
 13 Culhane, Dana        9 SMC-MR                 52.04      50.30          4  
 14 McDermott, Carmel    9 SMC-MR                 50.49      50.60          3  
 15 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR            50.85      51.31          2  
 16 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR              1:03.19      51.62          1  
 17 Prybylski, Anna     10 CFJV-MR                   NT      51.79        
 18 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            53.40      53.01        
 19 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR            52.39      53.02        
 20 Chia, Molly         10 FAST-MR                51.79      53.07        
 21 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR            54.73      53.40        
 22 Weber, Shivani       9 FAST-MR                56.29      53.46        
 23 Winston, Caroline   10 Sailfish-MR            50.56      55.13        
 24 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT     x55.55        
 25 Comparetto, Riley   10 CFJV-MR              1:00.03     x56.41        
 26 Gold, Gillian E     10 FAST-MR                   NT      56.85        
 27 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:01.20      57.69        
 28 Pytell, Emily        9 SMC-MR               1:08.80     x58.14        
 29 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR              1:01.23     x58.85        
 30 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR              1:00.09   x1:00.87        
 31 Lopez, Selene       10 Sailfish-MR               NT    1:01.84        
 32 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT    1:08.57        
 -- DiMirco, Daniela     9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Ryan, Brooke         9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      No touch
 -- Howell, Genevieve   10 Sailfish-MR               NT         DQ        
      One hand touch
 -- Nag, Iman M          9 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Ashman, Olivia R    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR              1:24.00    1:25.58 ZQ      20  
                  40.19     1:25.58 (45.39)                                        
  2 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:30.05    1:36.92 SILV    17  
                  45.61     1:36.92 (51.31)                                        
  3 Muszynski, Amanda   10 HS-MR                2:02.00    1:44.48 SILV    16  
                  48.94     1:44.48 (55.54)                                        
  4 May, Kailen          9 SMC-MR               1:52.01    1:44.97 SILV    15  
                  49.33     1:44.97 (55.64)                                        
  5 Wong, Joyce H        9 HS-MR                1:48.43    1:45.22 SILV    14  
                  50.89     1:45.22 (54.33)                                        
  6 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:45.32    1:45.29 SILV    13  
                  50.62     1:45.29 (54.67)                                        
  7 Victory, Katie R     9 2012-MR              1:54.00    1:47.01 SILV    12  
                  51.45     1:47.01 (55.56)                                        
  8 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                2:13.30    1:47.65 SILV    11  
  9 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:46.74    1:47.86 SILV     9  
                  50.70     1:47.86 (57.16)                                        
 10 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:50.23    1:50.00          7  
                  54.48     1:50.00 (55.52)                                        
 11 Dillon, Grace        9 CFJV-MR              1:50.66    1:50.78          6  
                  53.70     1:50.78 (57.08)                                        
 12 Perez, Miranda M     9 MAD-MR               2:15.00    1:51.81          5  
 13 Reilly, Courtney    10 SMC-MR               1:52.40    1:52.17          4  
                  53.34     1:52.17 (58.83)                                        
 14 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:58.28    1:53.16          3  
                  53.56     1:53.16 (59.60)                                        
 15 Lamar, Christina L   9 HS-MR                2:13.00    1:54.06          2  
 16 Chia, Molly         10 FAST-MR              1:54.55    1:54.13          1  
                  53.89   1:54.13 (1:00.24)                                        
 17 Kaminski, Aine       9 SMC-MR               1:50.00    1:55.69        
                  54.91   1:55.69 (1:00.78)                                        
 18 Signorile, Alyssa    9 CFJV-MR                   NT    1:55.84        
                  55.79   1:55.84 (1:00.05)                                        
 19 Finn, Molly K        9 HS-MR                1:56.25    1:56.81        
                  56.77   1:56.81 (1:00.04)                                        
 20 Bolino, Anna C       9 HS-MR                1:54.10    1:57.54        
                  55.89   1:57.54 (1:01.65)                                        
 21 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          2:09.13    2:00.38        
 22 Morgante, Kayla     10 CFJV-MR                   NT    2:01.22        
                  55.27   2:01.22 (1:05.95)                                        
 23 Gnad, Jamie L        9 HS-MR                2:15.00   x2:05.66        
 24 Hanagan, Skyla H     9 FAST-MR                   NT    2:09.36        
 25 Sharpe, Ashley B     9 KB Makos-MR               NT    2:35.50        
 -- Odell, Samantha      9 SMC-MR               1:48.00         DQ        
      Scissors kick
                1:12.42        DQ (1:26.87)                                        
 -- Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Langaman, Jolina M  10 HS-MR                1:35.76         NS        
 -- Russello, Emma K    10 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halderman, Emma     10 CFJV-MR                36.84      35.20 JO      20  
  2 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                  40.62      37.08 SILV    17  
  3 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR                 37.05      37.98 SILV    16  
  4 Wang, Katie         10 FAST-MR                41.69      38.68 SILV    15  
  5 Hon, Fion            9 HS-MR                  41.09      40.19 SILV    14  
  6 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                41.38      40.26 SILV    13  
  7 Castro, Emily       10 KB Makos-MR            43.87      40.59 SILV    12  
  8 Walsh, Maggie       10 SMC-MR                 47.64      41.53 SILV    11  
  9 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR                44.23      41.98 SILV     9  
 10 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR                41.54      43.52 SILV     7  
 11 Chia, Molly         10 FAST-MR                44.27      45.39          6  
 12 Reilly, Courtney    10 SMC-MR                 48.46      45.55          5  
 13 Gnad, Jamie L        9 HS-MR                  51.43      45.82          4  
 14 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR                46.33      46.32          3  
 15 Wong, Joyce H        9 HS-MR                  50.00      46.79          2  
 16 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                51.49      49.29          1  
 17 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR            55.78      49.89        
 18 De Cleir, Sinead    10 FAST-MR                   NT      50.10        
 19 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR                55.33      50.81        
 20 Bolino, Anna C       9 HS-MR                  48.00      51.25        
 21 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                52.94      52.65        
 22 Signorile, Jenna    10 CFJV-MR                58.69     x55.60        
 23 Finn, Molly K        9 HS-MR                  54.00    1:00.20        
 24 Tyberg, Alexa        9 CFJV-MR                53.64   x1:02.91        
 -- Bryggman, Riley      9 SMC-MR                 51.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pytell, Emily        9 SMC-MR               1:13.46         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dillon, Grace        9 CFJV-MR                50.27         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kaminski, Aine       9 SMC-MR                 50.45         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Grasso, Emily        9 SMC-MR                 52.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Javier, Chrisabell   9 APEX-MR                49.13         DQ        
      Alternating Kick
 -- Edwards, Madison     9 SMC-MR                 51.00         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Halderman, Emma     10 CFJV-MR              1:35.72    1:26.01 SILV    20  
                  38.72     1:26.01 (47.29)                                        
  2 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR              1:27.52    1:28.55 SILV    17  
                  40.85     1:28.55 (47.70)                                        
  3 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:38.26    1:29.59 SILV    16  
                  41.43     1:29.59 (48.16)                                        
  4 Taps, Danielle       9 CFJV-MR              1:39.03    1:33.99 SILV    15  
                  42.13     1:33.99 (51.86)                                        
  5 Wang, Katie         10 FAST-MR              1:43.55    1:35.11 SILV    14  
                  41.33     1:35.11 (53.78)                                        
  6 Daly, Erin M        10 CFJV-MR                   NT    1:35.12 SILV    13  
                  42.07     1:35.12 (53.05)                                        
  7 Chia, Molly         10 FAST-MR              1:49.76    1:42.23         12  
  8 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR              1:39.02    1:43.54         11  
                  45.81     1:43.54 (57.73)                                        
  9 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR              1:50.56    1:44.68          9  
 10 Byrd, Christine E   10 Empire-MR            1:54.37    1:45.05          7  
 11 Rivera, Juliana N    9 Empire-MR            1:50.40    1:48.67          6  
 12 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR              2:04.08    1:49.28          5  
 13 Chan, Alexis A      10 Empire-MR            1:54.84    1:51.86          4  
 14 Glehan, Hannah E    10 FAST-MR                   NT    1:59.35          3  
                  51.54   1:59.35 (1:07.81)                                        
 15 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                   NT    2:01.50          2  
                  50.27   2:01.50 (1:11.23)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taps, Danielle       9 CFJV-MR              1:25.83    1:21.56 SILV    20  
                  37.00     1:21.56 (44.56)                                        
  2 Garofolo, Brianna   10 SMC-MR               1:21.39    1:22.87 SILV    17  
                  38.29     1:22.87 (44.58)                                        
  3 Wang, Katie         10 FAST-MR              1:31.56    1:31.22         16  
                  42.26     1:31.22 (48.96)                                        
  4 Castro, Emily       10 KB Makos-MR          1:41.03    1:31.72         15  
                  40.62     1:31.72 (51.10)                                        
  5 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               1:27.46    1:31.74         14  
                  44.02     1:31.74 (47.72)                                        
  6 Mugno, Elena R      10 Empire-MR            1:40.00    1:32.28         13  
                  42.97     1:32.28 (49.31)                                        
  7 Brattoli, Ariana V   9 Empire-MR            1:35.00    1:32.69         12  
                  44.62     1:32.69 (48.07)                                        
  8 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR                   NT    1:32.98         11  
                  45.47     1:32.98 (47.51)                                        
  9 Mannion, Kristin    10 SMC-MR               1:32.22    1:34.08          9  
                  45.94     1:34.08 (48.14)                                        
 10 Rivera, Juliana N    9 Empire-MR            1:50.07    1:34.14          7  
                  43.09     1:34.14 (51.05)                                        
 11 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR              1:36.97    1:34.48          6  
                  43.61     1:34.48 (50.87)                                        
 12 Brady, Grace C       9 Empire-MR            1:35.00    1:34.99          5  
                  44.13     1:34.99 (50.86)                                        
 13 May, Kailen          9 SMC-MR               1:40.55    1:35.19          4  
                  43.81     1:35.19 (51.38)                                        
 14 McDermott, Carmel    9 SMC-MR               1:40.22    1:36.44          3  
                  45.60     1:36.44 (50.84)                                        
 15 Chan, Alexis A      10 Empire-MR            1:38.42    1:36.95          2  
                  44.14     1:36.95 (52.81)                                        
 16 Chia, Molly         10 FAST-MR              1:39.98    1:37.55          1  
                  44.39     1:37.55 (53.16)                                        
 17 Cedeno, Sofia        9 Sailfish-MR          1:32.01    1:38.22        
                  44.16     1:38.22 (54.06)                                        
 18 Byrd, Christine E   10 Empire-MR            1:41.41    1:38.23        
                  47.09     1:38.23 (51.14)                                        
 19 Clancey, Rachel     10 CFJV-MR                   NT    1:39.48        
                  47.46     1:39.48 (52.02)                                        
 20 Buckley, Kate F      8 Empire-MR            1:43.51   x1:39.76        
                  47.92     1:39.76 (51.84)                                        
 21 Wegerbaur-Loock, L  10 Empire-MR            1:45.00   x1:42.95        
                  48.91     1:42.95 (54.04)                                        
 22 Hill, Arissa         9 Sailfish-MR          1:43.77    1:45.29        
                  48.33     1:45.29 (56.96)                                        
 23 Pineda, Ryleigh E    9 KB Makos-MR          1:43.38    1:45.85        
                  47.06     1:45.85 (58.79)                                        
 24 Marin, Briana O      9 KB Makos-MR          1:49.70    1:46.69        
                  49.87     1:46.69 (56.82)                                        
 25 Glehan, Hannah E    10 FAST-MR                   NT    1:47.01        
                  48.45     1:47.01 (58.56)                                        
 26 Medici, Claire E    10 Empire-MR            2:12.37   x1:47.76        
                  52.51     1:47.76 (55.25)                                        
 27 Chan, Alina M       10 KB Makos-MR          1:42.74    1:49.31        
                  49.51     1:49.31 (59.80)                                        
 28 Ramos, Samantha     10 KB Makos-MR          1:48.18    1:50.17        
                  49.24   1:50.17 (1:00.93)                                        
 29 Rosario, Tykai N     8 KB Makos-MR               NT    1:50.49        
                  50.86     1:50.49 (59.63)                                        
 30 Pineda, Aislynn L    7 KB Makos-MR               NT   x1:54.11        
                  49.01   1:54.11 (1:05.10)                                        
 31 Comparetto, Riley   10 CFJV-MR                   NT    1:55.16        
                  57.13     1:55.16 (58.03)                                        
 32 Paz, Dani           10 Empire-MR            2:05.44   x1:55.77        
                  57.22     1:55.77 (58.55)                                        
 33 Ashley, Rachel       9 CFJV-MR                   NT    1:55.89        
                  55.39   1:55.89 (1:00.50)                                        
 34 Marin, Alyssa A      8 KB Makos-MR          2:06.54   x1:58.70        
                  55.23   1:58.70 (1:03.47)                                        
 35 Murillo, Lauren S    7 KB Makos-MR               NT   x1:59.56        
                  52.86   1:59.56 (1:06.70)                                        
 36 Morello, Kelly       8 SMC-MR               1:46.00    1:59.70        
                  53.45   1:59.70 (1:06.25)                                        
 37 Gold, Gillian E     10 FAST-MR                   NT    2:03.25        
                  59.95   2:03.25 (1:03.30)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  JO
              2:48.99  ZQ
              2:55.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jocelyn, Laura      10 CFJV-MR              2:46.41    2:44.96 JO      20  
                  39.44     1:20.72 (41.28)     2:07.82 (47.10)     2:44.96 (37.14)
  2 Langaman, Jolina M  10 HS-MR                2:58.52    2:45.80 JO      17  
                  37.96     1:19.28 (41.32)     2:09.40 (50.12)     2:45.80 (36.40)
  3 Taps, Danielle       9 CFJV-MR              3:10.56    2:55.57 SILV    16  
                  41.58     1:23.45 (41.87)     2:18.51 (55.06)     2:55.57 (37.06)
  4 Hon, Fion            9 HS-MR                3:12.77    3:14.09         15  
                  45.05     1:32.96 (47.91)     2:27.46 (54.50)     3:14.09 (46.63)
  5 Walsh, Maggie       10 SMC-MR               3:28.24    3:14.23         14  
                  46.54     1:34.42 (47.88)     2:30.85 (56.43)     3:14.23 (43.38)
  6 Kelly, Colleen       9 CFJV-MR              3:15.43    3:14.80         13  
                  45.31     1:37.86 (52.55)     2:31.88 (54.02)     3:14.80 (42.92)
  7 Wang, Katie         10 FAST-MR              3:27.59    3:17.41         12  
                  44.19     1:35.73 (51.54)     2:33.39 (57.66)     3:17.41 (44.02)
  8 Callaghan, Anna      9 CFJV-MR              3:44.95    3:20.58         11  
                  47.52     1:37.37 (49.85)   2:37.98 (1:00.61)     3:20.58 (42.60)
  9 Gnad, Julia M       10 HS-MR                3:50.60    3:20.74          9  
                  46.32     1:37.53 (51.21)   2:37.63 (1:00.10)     3:20.74 (43.11)
 10 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR              4:00.82    3:23.63          7  
                  50.49     1:40.96 (50.47)     2:38.93 (57.97)     3:23.63 (44.70)
 11 Rocano, Kayla D     10 FAST-MR                   NT    3:25.12          6  
 12 Langaman, Jenna T    9 HS-MR                3:51.00    3:25.42          5  
                  49.67     1:39.92 (50.25)   2:40.10 (1:00.18)     3:25.42 (45.32)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:07.95    2:08.97         40  
     1) Jocelyn, Laura 10               2) Taps, Danielle 9               
     3) Halderman, Emma 10              4) Callaghan, Anna 9              
                  32.18     1:04.33 (32.15)     1:39.29 (34.96)     2:08.97 (29.68)
  2 Harbor Seals-MR  'A'                        2:21.43    2:21.49         34  
     1) Hon, Fion 9                     2) Bolino, Anna C 9               
     3) Gnad, Julia M 10                4) Langaman, Jolina M 10          
                  36.38     1:15.49 (39.11)     1:50.86 (35.37)     2:21.49 (30.63)
  3 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:24.30    2:28.31         32  
     1) Rocano, Kayla D 10              2) Laurenceau, Alyssa M 10        
     3) Chia, Molly 10                  4) Wang, Katie 10                 
                  38.37     1:15.28 (36.91)     1:52.98 (37.70)     2:28.31 (35.33)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:28.00    2:31.93         30  
     1) Signorile, Jenna 10             2) Dillon, Grace 9                
     3) Clancey, Rachel 10              4) Kelly, Colleen 9               
                  38.84     1:16.69 (37.85)     1:52.33 (35.64)     2:31.93 (39.60)
  5 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:08.59    2:33.07         28  
     1) May, Kailen 9                   2) McDermott, Carmel 9            
     3) Pytell, Emily 9                 4) Garofolo, Brianna 10           
                  37.86     1:17.60 (39.74)     2:00.67 (43.07)     2:33.07 (32.40)
  6 Saw Mill Club Swim Team-MR  'B'             2:11.00    2:34.03         26  
     1) Walsh, Maggie 10                2) Singleton, Jada 9              
     3) Reilly, Courtney 10             4) Bryggman, Riley 9              
                  42.78     1:22.50 (39.72)     2:03.91 (41.41)     2:34.03 (30.12)
  7 Harbor Seals-MR  'B'                        2:40.90    2:40.47         24  
     1) Wong, Joyce H 9                 2) Brennan, Caroline G 8          
     3) Langaman, Jenna T 9             4) Gnad, Jamie L 9                
                  41.22     1:26.18 (44.96)     2:04.64 (38.46)     2:40.47 (35.83)
  8 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:40.60    2:45.75         22  
     1) Chan, Alina M 10                2) Ramos, Samantha 10             
     3) Pineda, Ryleigh E 9             4) Castro, Emily 10               
                  41.61     1:36.36 (54.75)     2:03.96 (27.60)     2:45.75 (41.79)
  9 Harbor Seals-MR  'C'                             NT   x2:50.72        
     1) Lamar, Christina L 9            2) Brennan, Maeve T 8             
     3) Finn, Molly K 9                 4) Muszynski, Amanda 10           
                  40.22     1:26.11 (45.89)     2:15.64 (49.53)     2:50.72 (35.08)
 10 Kips Bay Makos-MR  'B'                      3:02.39    3:05.28         18  
     1) Pineda, Aislynn L 7             2) Murillo, Lauren S 7            
     3) Marin, Alyssa A 8               4) Marin, Briana O 9              
                                1:32.50 ( )     2:23.15 (50.65)     3:05.28 (42.13)
 11 Harbor Seals-MR  'D'                             NT   x3:14.75        
     1) Hanin, Katherine P 8            2) Polito, Lauren E 7             
     3) Winters, Emma C 8               4) Winters, Mia E 8               
                  47.71     1:45.34 (57.63)     2:28.96 (43.62)     3:14.75 (45.79)
 12 Fast Swim Team-MR  'B'                      2:59.66    3:40.24         14  
     1) Hanagan, Skyla H 9              2) De Cleir, Sinead 10            
     3) Bergmann, Julia E 8             4) Punnose, Ann J 8               
                  47.02   1:47.10 (1:00.08)   2:49.23 (1:02.13)     3:40.24 (51.01)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:25.77    2:23.64         40  
     1) Taps, Danielle 9                2) Jocelyn, Laura 10              
     3) Halderman, Emma 10              4) Callaghan, Anna 9              
                  37.39     1:15.77 (38.38)     1:50.03 (34.26)     2:23.64 (33.61)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:52.31    2:44.70         34  
     1) Walsh, Maggie 10                2) Culhane, Dana 9                
     3) Garofolo, Brianna 10            4) Mannion, Kristin 10            
                  44.66     1:29.32 (44.66)     2:08.16 (38.84)     2:44.70 (36.54)
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:50.31    2:55.53         32  
     1) Daly, Erin M 10                 2) Dillon, Grace 9                
     3) Kelly, Colleen 9                4) Clancey, Rachel 10             
                  41.07       55.74 (14.67)     1:33.37 (37.63)   2:55.53 (1:22.16)
  4 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:46.55    2:55.72         30  
     1) Chia, Molly 10                  2) Laurenceau, Alyssa M 10        
     3) Wang, Katie 10                  4) Rocano, Kayla D 10             
                  43.93       54.98 (11.05)     1:41.37 (46.39)   2:55.72 (1:14.35)
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:55.38    2:56.37         28  
     1) Chan, Alina M 10                2) Marin, Briana O 9              
     3) Pineda, Ryleigh E 9             4) Castro, Emily 10               
                  50.09     1:05.79 (15.70)     1:39.40 (33.61)   2:56.37 (1:16.97)
  6 Fast Swim Team-MR  'B'                      3:31.60    3:17.40         26  
     1) Bahl, Sangetta 6                2) Weber, Shivani 9               
     3) Glehan, Hannah E 10             4) Bergmann, Julia E 8            
                  45.85        55.44 (9.59)     1:39.23 (43.79)   3:17.40 (1:38.17)
  7 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'          2:18.70    3:23.18         24  
     1) St. Jean, Ryleigh A 8           2) McKibben, Morgan J 8           
     3) Radford, Tess E 8               4) St. Jean, Ryann A 8            
                  56.37     1:52.41 (56.04)     2:40.72 (48.31)     3:23.18 (42.46)
  8 Kips Bay Makos-MR  'B'                      3:39.06    3:35.22         22  
     1) Murillo, Lauren S 7             2) Rosario, Tykai N 8             
     3) Pineda, Aislynn L 7             4) Ramos, Samantha 10             
                  53.15   1:58.13 (1:04.98)     2:08.24 (10.11)   3:35.22 (1:26.98)
  9 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'               NT    4:05.63         18  
     1) Auchincloss, Adele 8            2) Song, Lauren 8                 
     3) Feinblatt, Alison g 7           4) Wineski, Nadia 7               
                1:11.50   2:12.05 (1:00.55)     3:03.76 (51.71)   4:05.63 (1:01.87)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR                28.07      28.60 SILV    20  
  2 Simmons, Hannah H   12 2012-MR                29.15      28.81 SILV    17  
  3 Green, Mikayla      12 FAST-MR                30.22      30.13 SILV    16  
  4 Tuchman, Emily      12 SMC-MR                 30.58      30.35 SILV    15  
  5 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR                30.72      31.03         14  
  6 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR                31.16      31.48         13  
  7 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                31.93      31.86         12  
  8 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR                 31.89      32.20         11  
  9 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR                32.74      32.25          9  
 10 Victor, Shoshanna   11 2012-MR                32.00      32.28          7  
 11 Victory, Maggie     11 2012-MR                32.35      32.32          6  
 12 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR                30.76      32.44          5  
 13 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            33.51      32.66          4  
 14 Bischof, Lucy M     11 Sailfish-MR            32.47      32.90          3  
 15 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            32.82      33.05          2  
 16 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 33.10      33.07          1  
 17 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 33.31      33.33        
 18 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                32.14     x33.37        
 19 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR                33.32     x33.72        
 20 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR                32.88     x33.76        
 21 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            33.02      33.78        
 22 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                34.34     x33.95        
 23 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR                34.75     x33.97        
 24 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                36.55     x34.25        
 25 Peris, Sophia       11 SMC-MR                 34.62      34.49        
 26 McClay, Catherine   11 CFJV-MR                34.61     x34.94        
 27 Driesen, Bella      11 SMC-MR                 35.15      35.30        
 28 Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR            35.15      35.63        
 29 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                35.76     x35.70        
 30 Penha, Sachi C      12 FAST-MR                34.10      36.15        
 31 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT     x36.22        
 32 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                36.48     x37.80        
 33 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            37.37      38.50        
 34 Torres, Fabiana     11 Sailfish-MR            39.86      40.00        
 35 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT      41.80        
 36 Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT      42.53        
 -- Begley, Molly       11 SMC-MR                 36.96         NS        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:57.99  JO
              5:57.99  ZQ
              6:03.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR              6:11.00    6:21.50         20  
                  33.62     1:11.28 (37.66)     1:50.84 (39.56)     2:30.28 (39.44)
        3:08.64 (38.36)     3:47.89 (39.25)     4:26.87 (38.98)     5:06.49 (39.62)
        5:46.37 (39.88)     6:21.50 (35.13)                                        
  2 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR              6:44.38    6:32.59         17  
                  34.47     1:12.22 (37.75)     1:51.47 (39.25)     2:30.20 (38.73)
        3:09.38 (39.18)     3:49.24 (39.86)     4:30.60 (41.36)     5:13.29 (42.69)
        5:54.49 (41.20)     6:32.59 (38.10)                                        
  3 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                6:40.59    6:41.91         16  
                  33.58     1:12.96 (39.38)     1:53.78 (40.82)     2:36.02 (42.24)
        3:17.47 (41.45)     3:59.56 (42.09)     4:41.65 (42.09)     5:23.49 (41.84)
        6:04.02 (40.53)     6:41.91 (37.89)                                        
  4 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                   NT    6:48.29         15  
                  35.00     1:15.46 (40.46)     1:56.97 (41.51)     2:39.07 (42.10)
        3:20.48 (41.41)     4:02.68 (42.20)     4:45.27 (42.59)     5:27.31 (42.04)
        6:09.65 (42.34)     6:48.29 (38.64)                                        
  5 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                7:04.91    6:55.07         14  
                  35.34     1:15.15 (39.81)     1:56.73 (41.58)     2:39.07 (42.34)
        3:21.61 (42.54)     4:05.04 (43.43)     4:48.71 (43.67)     5:31.97 (43.26)
        6:15.07 (43.10)     6:55.07 (40.00)                                        
  6 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR              7:43.48    7:19.12         13  
                  34.97     1:17.08 (42.11)     2:04.12 (47.04)     2:50.65 (46.53)
        3:36.66 (46.01)     4:21.84 (45.18)     5:08.19 (46.35)     5:53.94 (45.75)
        6:39.23 (45.29)     7:19.12 (39.89)                                        
  7 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                   NT    7:21.87         12  
                  37.42     1:20.85 (43.43)     2:04.65 (43.80)     2:50.10 (45.45)
        3:35.43 (45.33)     4:21.10 (45.67)     5:07.32 (46.22)     5:53.47 (46.15)
        6:39.77 (46.30)     7:21.87 (42.10)                                        
  8 Victory, Maggie     11 2012-MR                   NT    7:28.88         11  
                  38.06     1:21.98 (43.92)     2:08.41 (46.43)     2:54.83 (46.42)
        3:40.59 (45.76)     4:27.12 (46.53)     5:14.73 (47.61)     6:02.67 (47.94)
        6:47.90 (45.23)     7:28.88 (40.98)                                        
  9 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                   NT    7:42.58          9  
                  38.83     1:23.12 (44.29)                                        
            3:46.19 ( )   5:24.73 (1:38.54)   7:42.58 (2:17.85)                    
 10 Bischof, Lucy M     11 Sailfish-MR          7:10.00    7:46.93          7  
                  37.21     1:23.89 (46.68)     2:12.32 (48.43)     3:00.69 (48.37)
        3:48.83 (48.14)     4:37.13 (48.30)     5:26.57 (49.44)     6:14.39 (47.82)
        7:02.17 (47.78)     7:46.93 (44.76)                                        
 11 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                7:14.34    7:47.29          6  
                  36.47                             2:03.75 ( )     2:51.29 (47.54)
                                                                        6:59.80 ( )
        7:47.29 (47.49)                                                            
 12 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                   NT    7:50.44          5  
                  40.53     1:25.85 (45.32)     2:12.92 (47.07)     3:00.68 (47.76)
        3:49.56 (48.88)     4:40.36 (50.80)     5:30.10 (49.74)     6:17.46 (47.36)
        7:06.01 (48.55)     7:50.44 (44.43)                                        
 13 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                   NT   x7:54.28        
                  40.77     1:27.17 (46.40)     2:14.72 (47.55)     3:02.77 (48.05)
        3:50.98 (48.21)     4:39.39 (48.41)     5:29.12 (49.73)                    
            7:08.87 ( )     7:54.28 (45.41)                                        
 14 McClay, Catherine   11 CFJV-MR              8:22.37   x7:56.66        
                  39.37     1:25.06 (45.69)     2:12.64 (47.58)     3:01.16 (48.52)
        3:50.84 (49.68)     4:40.79 (49.95)     5:30.11 (49.32)     6:19.88 (49.77)
        7:09.66 (49.78)     7:56.66 (47.00)                                        
 15 Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR               NT    8:05.50          4  
                  41.23     1:27.42 (46.19)     2:18.12 (50.70)     3:07.71 (49.59)
        3:58.02 (50.31)     4:48.10 (50.08)     5:37.42 (49.32)     6:28.52 (51.10)
        7:18.19 (49.67)     8:05.50 (47.31)                                        
 16 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR               7:45.00    8:12.13          3  
                  41.22     1:28.20 (46.98)     2:16.41 (48.21)     3:05.71 (49.30)
        3:55.21 (49.50)     4:46.31 (51.10)     5:38.27 (51.96)     6:30.56 (52.29)
        7:22.43 (51.87)     8:12.13 (49.70)                                        
 17 O'Keefe, Lauren M   12 HS-MR                7:55.00    8:28.78          2  
                  41.80     1:29.99 (48.19)     2:21.17 (51.18)     3:14.35 (53.18)
        4:07.15 (52.80)     5:02.26 (55.11)     5:54.80 (52.54)     6:47.71 (52.91)
        7:39.92 (52.21)     8:28.78 (48.86)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Hannah H   12 2012-MR                35.96      33.40 SILV    20  
  2 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR                34.05      34.65 SILV    17  
  3 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR                34.39      35.97 SILV    16  
  4 Victor, Shoshanna   11 2012-MR                36.12      36.30 SILV    15  
  5 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR                 38.46      38.02         14  
  6 Green, Mikayla      12 FAST-MR                38.39      38.05         13  
  7 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR                40.65      38.31         12  
  8 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            39.80      38.33         11  
  9 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                40.45      38.35          9  
 10 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            37.19      38.43          7  
 11 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                40.04      38.52          6  
 12 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR                36.74      39.04          5  
 13 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                37.94     x39.37          4  
 14 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 40.98      40.02          3  
 15 Bischof, Lucy M     11 Sailfish-MR            38.69      40.09          2  
 16 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                40.47     x40.40          1  
 17 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            40.19      40.56        
 18 Whyte, Rhiannon     11 SMC-MR                 44.00      40.64        
 19 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                39.92     x41.64        
 20 Penha, Sachi C      12 FAST-MR                40.19      42.65        
 21 Victory, Maggie     11 2012-MR                43.62      42.84        
 22 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT     x43.04        
 23 Peris, Sophia       11 SMC-MR                 44.12      43.80        
 24 Driesen, Bella      11 SMC-MR                 43.97      44.01        
 25 Begley, Molly       11 SMC-MR                 45.48      44.48        
 26 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            45.80      44.55        
 27 Torres, Fabiana     11 Sailfish-MR            46.75      44.63        
 28 Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR            46.56      45.98        
 29 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT      50.30        
 30 Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT    1:03.06        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR              1:15.21    1:15.49 SILV    20  
                  36.95     1:15.49 (38.54)                                        
  2 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR              1:27.35    1:19.43 SILV    17  
                  38.83     1:19.43 (40.60)                                        
  3 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR              1:26.18    1:19.63 SILV    16  
                  38.41     1:19.63 (41.22)                                        
  4 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR              1:19.47    1:19.99 SILV    15  
                  39.92     1:19.99 (40.07)                                        
  5 Notis, Dahlia J     12 CFJV-MR              1:23.94    1:22.29         14  
                  40.53     1:22.29 (41.76)                                        
  6 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                1:27.61    1:23.71         13  
                  40.94     1:23.71 (42.77)                                        
  7 Green, Mikayla      12 FAST-MR              1:24.88    1:24.23         12  
  8 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR              1:36.68    1:25.18         11  
                  41.73     1:25.18 (43.45)                                        
  9 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:26.89    1:25.74          9  
                  42.33     1:25.74 (43.41)                                        
 10 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR              1:26.07   x1:27.02        
 11 Lerner, Charlotte   11 SMC-MR               1:30.00    1:27.41          7  
                  42.19     1:27.41 (45.22)                                        
 12 Siegel, Molly E     11 SMC-MR               1:30.86    1:28.28          6  
                  43.35     1:28.28 (44.93)                                        
 13 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR               1:29.04    1:29.64          5  
                  42.34     1:29.64 (47.30)                                        
 14 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR              1:35.32   x1:32.13        
                  45.27     1:32.13 (46.86)                                        
 15 Penha, Sachi C      12 FAST-MR              1:29.65    1:33.12          4  
 16 Montgomery, Amanda  12 CFJV-MR              1:42.84   x1:33.97        
 17 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:37.01    1:36.45          3  
                  46.97     1:36.45 (49.48)                                        
 18 McClay, Catherine   11 CFJV-MR              1:45.20   x1:36.96        
 19 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR              1:50.01   x1:43.07        
 20 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT    1:58.66          2  
 21 Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT    2:07.53          1  
 -- Mark, Meaghan       11 CFJV-MR              1:30.13         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  39.41          DQ (43.26)                                        
 -- Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR               NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Frenkel, Lea        11 CFJV-MR              1:16.16         NS        
 -- Loaiza, Chantal     11 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Torres, Fabiana     11 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR                34.97      36.19 ZQ      20  
  2 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR                39.21      40.11 SILV    17  
  3 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR                41.84      40.46 SILV    16  
  4 Notis, Dahlia J     12 CFJV-MR                40.44      41.42 SILV    15  
  5 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 43.23      42.49 SILV    14  
  6 Mackey, Julia A     12 2012-MR                44.93      42.59 SILV    13  
  7 Victory, Maggie     11 2012-MR                48.74      43.08         12  
  8 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR                44.47      43.59         11  
  9 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            45.27      44.09          9  
 10 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR                47.43      44.81          7  
 11 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                  47.00      44.89          6  
 12 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR            45.35      44.99          5  
 13 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT      45.44          4  
 14 McClay, Catherine   11 CFJV-MR                49.28     x46.22        
 15 Siegel, Molly E     11 SMC-MR                 48.96      46.32          3  
 16 Silver, Lauryn O    11 Sailfish-MR               NT      47.55          2  
 17 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            46.77      48.45          1  
 18 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                50.81     x49.68        
 19 Montgomery, Amanda  12 CFJV-MR                   NT     x50.52        
 20 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT    1:10.40        
 -- Lerner, Charlotte   11 SMC-MR                 45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            48.50         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                42.41         NS        
 -- Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT         NS        
           451:06:40.00                                                            
 -- Loaiza, Chantal     11 Sailfish-MR               NT         NS        
             1:42:50.00                                                            
 -- Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                49.76         NS        
 -- MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR                38.54         NS        
 -- Torres, Fabiana     11 Sailfish-MR               NT         NS        
               21:40.00                                                            
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR              1:17.99    1:19.60 JO      20  
                  37.23     1:19.60 (42.37)                                        
  2 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR              1:25.42    1:21.07 SILV    17  
                  38.03     1:21.07 (43.04)                                        
  3 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR              1:26.05    1:26.61 SILV    16  
                  41.30     1:26.61 (45.31)                                        
  4 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR              1:28.44    1:26.98 SILV    15  
                  41.09     1:26.98 (45.89)                                        
  5 Green, Mikayla      12 FAST-MR              1:31.04    1:29.24 SILV    14  
                  42.55     1:29.24 (46.69)                                        
  6 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:31.39    1:31.53 SILV    13  
                  44.06     1:31.53 (47.47)                                        
  7 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR              1:34.74    1:32.34         12  
                  44.37     1:32.34 (47.97)                                        
  8 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:28.08    1:33.46         11  
                  44.98     1:33.46 (48.48)                                        
  9 Rosenthal, Molly    11 SMC-MR               1:37.14    1:34.44          9  
                  44.19     1:34.44 (50.25)                                        
 10 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:45.59    1:35.90          7  
                  44.46     1:35.90 (51.44)                                        
 11 Victory, Maggie     11 2012-MR              1:47.58    1:36.03          6  
                  46.05     1:36.03 (49.98)                                        
 12 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:40.59    1:38.43          5  
                  46.65     1:38.43 (51.78)                                        
 13 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT    1:39.76          4  
                  45.12     1:39.76 (54.64)                                        
 14 Peris, Sophia       11 SMC-MR               1:41.63    1:40.35          3  
                  48.28     1:40.35 (52.07)                                        
 15 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    1:44.66          2  
                  50.23     1:44.66 (54.43)                                        
 16 Driesen, Bella      11 SMC-MR               1:39.70    1:45.40          1  
                  50.06     1:45.40 (55.34)                                        
 17 McClay, Catherine   11 CFJV-MR              1:45.97   x1:45.63        
                  48.40     1:45.63 (57.23)                                        
 18 Penha, Sachi C      12 FAST-MR              1:35.16    1:46.90        
                  49.56     1:46.90 (57.34)                                        
 19 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR              2:07.42   x1:49.72        
                  52.29     1:49.72 (57.43)                                        
 20 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT    2:43.78        
                1:11.02   2:43.78 (1:32.76)                                        
 -- Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:13.15        DQ (1:31.31)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR                31.33      30.36 ZQ      20  
  2 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR                31.45      31.39 JO      17  
  3 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                  36.15      33.10 SILV    16  
  4 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR                35.57      34.82 SILV    15  
  5 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR            40.98      35.19 SILV    14  
  6 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR                35.99      35.41 SILV    13  
  7 Notis, Dahlia J     12 CFJV-MR                34.56      35.67 SILV    12  
  8 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                  35.56      35.94         11  
  9 Frenkel, Lea        11 CFJV-MR                37.48      36.03          9  
 10 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR                39.01     x37.15        
 11 Lilian, Sarah       12 SMC-MR                 36.36      37.24          7  
 12 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR                54.78     x37.45        
 13 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR                37.27     x37.87        
 14 Mackey, Julia A     12 2012-MR                41.30      38.29          6  
 15 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR                46.67     x39.05        
 16 Lavery, Maeve E     11 APEX-MR                37.71      39.33          5  
 17 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR            38.33      39.56          4  
 18 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                   NT     x39.77        
 19 O'Keefe, Lauren M   12 HS-MR                  45.04      41.20          3  
 20 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                45.26     x41.48        
 21 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR                47.63     x42.27        
 22 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR            45.87      43.54          2  
 23 Green, Mikayla      12 FAST-MR                42.18      43.61          1  
 24 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR                53.44     x45.02        
 25 Penha, Sachi C      12 FAST-MR                45.88      45.20        
 26 Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                   NT     x45.39        
 27 Siegel, Molly E     11 SMC-MR                 48.29      47.40        
 28 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                51.34     x48.64        
 29 Montgomery, Amanda  12 CFJV-MR                47.19     x49.23        
 30 Christian, Diamond  12 KB Makos-MR               NT      54.86        
 31 Worthy, Silvia V    11 KB Makos-MR               NT      59.46        
 32 VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT   x1:00.63        
 -- Lerner, Charlotte   11 SMC-MR                 38.88         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuchman, Emily      12 SMC-MR               1:16.13    1:17.55 SILV    20  
                1:17.55         1:17.55 ( )                                        
  2 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:21.44    1:20.97 SILV    17  
                  39.45     1:20.97 (41.52)                                        
  3 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR              1:20.60    1:21.42 SILV    16  
                  38.31     1:21.42 (43.11)                                        
  4 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR              1:23.79    1:25.94 SILV    15  
                  39.89     1:25.94 (46.05)                                        
  5 Geis, Taylor        11 CFJV-MR                   NT    1:30.32         14  
           438:03:20.00                                                   40.62 ( )
        1:30.32 (49.70)                                                            
  6 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                   NT    1:37.30         13  
               31:40.00                                                   42.95 ( )
        1:37.30 (54.35)                                                            
  7 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                   NT    1:47.14         12  
             1:26:40.00                                                   48.19 ( )
        1:47.14 (58.95)                                                            
 -- Begley, Molly       11 SMC-MR               1:25.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR              1:13.18    1:11.99 SILV    20  
                  33.73     1:11.99 (38.26)                                        
  2 Monti, Gabrielle R  11 HS-MR                1:32.73    1:17.23 SILV    17  
                  34.17     1:17.23 (43.06)                                        
  3 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR              1:19.44    1:19.86         16  
                  36.90     1:19.86 (42.96)                                        
  4 Canales, Carolyn M  12 HS-MR                1:19.41    1:19.91         15  
                  36.47     1:19.91 (43.44)                                        
  5 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR              1:18.63    1:20.70         14  
                  36.51     1:20.70 (44.19)                                        
  6 Green, Mikayla      12 FAST-MR              1:20.38    1:20.99         13  
                  38.71     1:20.99 (42.28)                                        
  7 Lilian, Sarah       12 SMC-MR               1:19.82    1:22.30         12  
                  39.57     1:22.30 (42.73)                                        
  8 Crespo, Andee M     12 KB Makos-MR          1:28.83    1:23.87         11  
                  39.10     1:23.87 (44.77)                                        
  9 Zloklikovits, Kris  12 HS-MR                1:35.00    1:24.07          9  
                  37.44     1:24.07 (46.63)                                        
 10 Mackey, Julia A     12 2012-MR              1:35.00    1:25.02          7  
                  41.18     1:25.02 (43.84)                                        
 11 Geis, Taylor        11 CFJV-MR              1:38.75    1:25.82          6  
                  40.14     1:25.82 (45.68)                                        
 12 Herrera-Murphy, Al  12 KB Makos-MR               NT    1:26.56          5  
                  39.42     1:26.56 (47.14)                                        
 13 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR              1:26.44    1:27.05          4  
                  39.62     1:27.05 (47.43)                                        
 14 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          1:26.69    1:27.55          3  
                  39.52     1:27.55 (48.03)                                        
 15 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR              1:44.46    1:28.62          2  
                  44.45     1:28.62 (44.17)                                        
 16 Benfante, Alexis T  11 CFJV-MR                   NT   x1:28.80        
                  42.40     1:28.80 (46.40)                                        
 17 Victory, Maggie     11 2012-MR              1:29.84    1:30.10          1  
                  44.64     1:30.10 (45.46)                                        
 18 Siegel, Molly E     11 SMC-MR               1:30.37    1:30.32        
                  42.94     1:30.32 (47.38)                                        
 19 Cuadrado, Katelyn   12 MAD-MR               1:31.39    1:30.47        
                  39.98     1:30.47 (50.49)                                        
 20 O'Keefe, Lauren M   12 HS-MR                1:43.20    1:31.08        
                  42.09     1:31.08 (48.99)                                        
 21 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR              1:37.08   x1:31.19        
                  38.76     1:31.19 (52.43)                                        
 22 Martin, Taylor N    12 KB Makos-MR          1:35.42    1:35.77        
                  46.74     1:35.77 (49.03)                                        
 -- Penha, Sachi C      12 FAST-MR              1:27.82         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  44.86          DQ (50.08)                                        
 -- Sokol, Sydney       11 CFJV-MR              1:37.70         NS        
 -- McClay, Catherine   11 CFJV-MR              1:44.20         NS        
 -- VanTassel, Elisabe  12 CFJV-MR                   NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  JO
              2:29.69  ZQ
              2:31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A  12 CFJV-MR              2:36.16    2:34.68         20  
                  33.03     1:12.96 (39.93)     1:59.32 (46.36)     2:34.68 (35.36)
  2 Redpath, Frances M  11 CFJV-MR              2:37.46    2:37.21         17  
                  34.60     1:16.20 (41.60)     2:00.84 (44.64)     2:37.21 (36.37)
  3 Simmons, Hannah H   12 2012-MR              2:41.88    2:45.40         16  
                  34.37     1:15.20 (40.83)     2:07.41 (52.21)     2:45.40 (37.99)
  4 Dancygier, Emily H  11 CFJV-MR              3:02.49    2:51.81         15  
                  37.35     1:20.09 (42.74)     2:13.49 (53.40)     2:51.81 (38.32)
  5 Phelan, Kaitlyn     11 CFJV-MR              3:02.65    2:52.76         14  
                  39.54     1:24.35 (44.81)     2:13.81 (49.46)     2:52.76 (38.95)
  6 Victor, Shoshanna   11 2012-MR              3:10.00    2:54.75         13  
                  37.64     1:19.38 (41.74)     2:13.11 (53.73)     2:54.75 (41.64)
  7 Duggan, Sarah       12 CFJV-MR              3:19.64    2:55.43         12  
                  41.88     1:25.86 (43.98)     2:15.15 (49.29)     2:55.43 (40.28)
  8 Galler, Adrienne    11 CFJV-MR              3:38.37    3:06.69         11  
                  44.45     1:31.67 (47.22)     2:22.81 (51.14)     3:06.69 (43.88)
  9 Rodriguez, Patrici  12 KB Makos-MR          3:02.64    3:07.67          9  
                  42.47     1:26.38 (43.91)     2:25.94 (59.56)     3:07.67 (41.73)
 10 Sanchez, Samantha   11 CFJV-MR              3:30.49   x3:08.88          7  
                  48.76     1:34.69 (45.93)     2:29.93 (55.24)     3:08.88 (38.95)
 11 Mark, Meaghan       11 CFJV-MR              3:17.29   x3:11.99          6  
                  39.57     1:25.68 (46.11)   2:27.11 (1:01.43)     3:11.99 (44.88)
 12 Cherciu-Stancov, A  12 CFJV-MR              3:24.92   x3:13.29          5  
                  46.21     1:34.20 (47.99)     2:28.63 (54.43)     3:13.29 (44.66)
 13 Bischof, Lucy M     11 Sailfish-MR               NT    3:17.10          4  
 14 Tadbiri, Dina       12 CFJV-MR              3:26.96   x3:17.40          3  
                  38.27     1:26.54 (48.27)   2:35.78 (1:09.24)     3:17.40 (41.62)
 15 McClay, Catherine   11 CFJV-MR              3:37.14   x3:26.03          2  
                  50.62     1:46.28 (55.66)     2:41.51 (55.23)     3:26.03 (44.52)
 16 Nemerever, Hannah   11 CFJV-MR                   NT   x3:33.21          1  
 -- Rosenthal, Molly    11 SMC-MR               3:03.19         NS        
 -- Sokol, Sydney       11 CFJV-MR                   NT         NS        
 -- Siegel, Molly E     11 SMC-MR               3:06.09         NS        
 -- Begley, Molly       11 SMC-MR               3:08.00         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:58.82    2:00.70         40  
     1) MacDonald, Sarah A 12           2) Dancygier, Emily H 11          
     3) Duggan, Sarah 12                4) Redpath, Frances M 11          
                  29.24     1:01.10 (31.86)     1:32.05 (30.95)     2:00.70 (28.65)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:06.14    2:07.23         34  
     1) Frenkel, Lea 11                 2) Geis, Taylor 11                
     3) Phelan, Kaitlyn 11              4) Notis, Dahlia J 12             
                  31.48     1:03.45 (31.97)     1:35.15 (31.70)     2:07.23 (32.08)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:09.49    2:08.35         32  
     1) Zloklikovits, Kristina M 12     2) O'Keefe, Lauren M 12           
     3) Canales, Carolyn M 12           4) Monti, Gabrielle R 11          
                  33.02     1:08.31 (35.29)     1:39.43 (31.12)     2:08.35 (28.92)
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:07.33    2:17.81         30  
     1) Crespo, Andee M 12              2) Herrera-Murphy, Alexa V 12     
     3) Rodriguez, Patricia A 12        4) Martin, Taylor N 12            
                  33.64     1:12.65 (39.01)     1:46.25 (33.60)     2:17.81 (31.56)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:11.41    2:16.41         40  
     1) Frenkel, Lea 11                 2) Redpath, Frances M 11          
     3) MacDonald, Sarah A 12           4) Duggan, Sarah 12               
                  36.69     1:13.33 (36.64)     1:45.34 (32.01)     2:16.41 (31.07)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:24.02    2:28.23         34  
     1) Mark, Meaghan 11                2) Phelan, Kaitlyn 11             
     3) Tadbiri, Dina 12                4) Dancygier, Emily H 11          
                  38.71     1:20.79 (42.08)     1:30.80 (10.01)     2:28.23 (57.43)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:25.49    2:38.04         32  
     1) Peris, Sophia 11                2) Driesen, Bella 11              
     3) Tuchman, Emily 12               4) Lilian, Sarah 12               
                  43.32     1:31.88 (48.56)     2:05.70 (33.82)     2:38.04 (32.34)
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:34.25    2:41.99         30  
     1) Herrera-Murphy, Alexa V 12      2) Crespo, Andee M 12             
     3) Rodriguez, Patricia A 12        4) Martin, Taylor N 12            
                  39.43     1:22.96 (43.53)     2:06.92 (43.96)     2:41.99 (35.07)
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                57.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              1:00.86    1:00.41 SILV    20  
                  28.57     1:00.41 (31.84)                                        
  2 West, Lindsay       14 SMC-MR               1:03.25    1:01.50 SILV    17  
                  29.40     1:01.50 (32.10)                                        
  3 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              1:04.03    1:03.27         16  
                  29.81     1:03.27 (33.46)                                        
  4 Wang, Chloe         14 FAST-MR              1:03.89    1:03.33         15  
                  31.28     1:03.33 (32.05)                                        
  5 Weber, Maya R       14 FAST-MR              1:04.27    1:04.46         14  
                  31.53     1:04.46 (32.93)                                        
  6 Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              1:05.41    1:05.32         13  
                  31.38     1:05.32 (33.94)                                        
  7 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:07.99    1:05.59         12  
                  31.69     1:05.59 (33.90)                                        
  8 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:06.83    1:05.78         11  
                  32.12     1:05.78 (33.66)                                        
  9 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              1:08.00    1:07.20          9  
                  31.93     1:07.20 (35.27)                                        
 10 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              1:11.39    1:09.21          6.5
                  33.54     1:09.21 (35.67)                                        
 10 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              1:07.76    1:09.21          6.5
                  33.51     1:09.21 (35.70)                                        
 12 Lawrence, Marissa   14 SMC-MR               1:11.15    1:10.17          5  
                  34.31     1:10.17 (35.86)                                        
 13 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:10.80    1:12.10          4  
                  34.86     1:12.10 (37.24)                                        
 14 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:13.01    1:12.71          3  
                  34.39     1:12.71 (38.32)                                        
 15 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:14.69    1:13.21          2  
                  34.47     1:13.21 (38.74)                                        
 16 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:19.47    1:13.37          1  
                  35.78     1:13.37 (37.59)                                        
 17 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:16.78    1:13.91        
                  35.73     1:13.91 (38.18)                                        
 18 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               1:15.01   x1:13.99        
                  34.97     1:13.99 (39.02)                                        
 19 Kull, Alyssa        14 CFJV-MR              1:17.68   x1:15.79        
                  35.44     1:15.79 (40.35)                                        
 20 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              1:24.56    1:17.79        
                  38.07     1:17.79 (39.72)                                        
 21 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              1:22.93   x1:18.04        
                  36.58     1:18.04 (41.46)                                        
 22 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:18.85    1:18.40        
                  35.95     1:18.40 (42.45)                                        
 23 Baratau, Maria A    13 Sailfish-MR          1:27.67    1:20.65        
                  38.98     1:20.65 (41.67)                                        
 24 Talty, Hadley       13 SMC-MR               1:10.00   x1:22.28        
                  37.47     1:22.28 (44.81)                                        
 25 Kim, Hana E         13 FAST-MR                   NT    1:22.34        
                  38.40     1:22.34 (43.94)                                        
 26 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              1:12.04    1:24.42        
                  39.31     1:24.42 (45.11)                                        
 27 Comparetto, Kaleig  13 CFJV-MR              1:28.28   x1:24.56        
                  39.72     1:24.56 (44.84)                                        
 28 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              1:36.43   x1:36.45        
                  45.17     1:36.45 (51.28)                                        
 29 Haleem, Sarah       13 FAST-MR                   NT    2:00.19        
 -- Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:41.77         NS        
 -- Sheridan, Caroline  14 FAST-MR              1:19.11         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  JO
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                5:49.79    5:55.39         20  
                  31.99     1:07.04 (35.05)     1:42.80 (35.76)     2:19.59 (36.79)
        2:55.68 (36.09)     3:32.64 (36.96)     4:09.61 (36.97)     4:46.20 (36.59)
        5:22.45 (36.25)     5:55.39 (32.94)                                        
  2 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              6:01.52    5:56.79         17  
                  31.87     1:07.35 (35.48)     1:43.59 (36.24)     2:19.28 (35.69)
        2:56.02 (36.74)     3:32.85 (36.83)     4:09.90 (37.05)     4:46.56 (36.66)
        5:21.91 (35.35)     5:56.79 (34.88)                                        
  3 Gold, Kate R        14 HS-MR                6:05.65    6:00.29         16  
                  32.32     1:08.16 (35.84)     1:44.62 (36.46)     2:21.63 (37.01)
        2:58.67 (37.04)     3:35.67 (37.00)     4:12.79 (37.12)     4:50.44 (37.65)
        5:26.83 (36.39)     6:00.29 (33.46)                                        
  4 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              6:22.51    6:13.20         15  
                  31.31     1:07.26 (35.95)     1:44.89 (37.63)     2:22.60 (37.71)
        3:00.41 (37.81)     3:39.05 (38.64)     4:17.89 (38.84)     4:56.91 (39.02)
        5:36.30 (39.39)     6:13.20 (36.90)                                        
  5 Wang, Chloe         14 FAST-MR              6:25.13    6:17.01         14  
                  33.17     1:09.51 (36.34)     1:47.39 (37.88)     2:26.03 (38.64)
        3:05.11 (39.08)     3:43.77 (38.66)     4:22.65 (38.88)     5:01.50 (38.85)
        5:40.50 (39.00)     6:17.01 (36.51)                                        
  6 Chia, Eileen        14 FAST-MR              6:21.66    6:28.52         13  
                  32.59     1:10.34 (37.75)     1:49.19 (38.85)     2:29.13 (39.94)
        3:09.78 (40.65)     3:49.87 (40.09)     4:30.44 (40.57)     5:10.67 (40.23)
        5:50.62 (39.95)     6:28.52 (37.90)                                        
  7 Hanagan, Alli N     14 FAST-MR              6:47.98    6:30.61         12  
                  33.99     1:12.03 (38.04)     1:51.38 (39.35)     2:31.46 (40.08)
        3:11.98 (40.52)     3:52.82 (40.84)     4:33.13 (40.31)     5:14.36 (41.23)
        5:53.03 (38.67)     6:30.61 (37.58)                                        
  8 Gnad, Jessie A      14 HS-MR                6:45.08    6:36.15         11  
                  33.36     1:11.76 (38.40)     1:51.23 (39.47)     2:31.09 (39.86)
        3:12.02 (40.93)     3:53.07 (41.05)     4:34.89 (41.82)     5:16.30 (41.41)
        5:57.57 (41.27)     6:36.15 (38.58)                                        
  9 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                7:04.83    6:39.72          9  
                  34.56     1:13.69 (39.13)     1:53.50 (39.81)     2:34.90 (41.40)
        3:15.72 (40.82)     3:57.17 (41.45)     4:39.17 (42.00)     5:20.59 (41.42)
        6:01.40 (40.81)     6:39.72 (38.32)                                        
 10 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              6:56.35    6:40.11          7  
                  33.36     1:13.25 (39.89)     1:54.99 (41.74)     2:36.19 (41.20)
        3:18.07 (41.88)     3:59.67 (41.60)     4:41.38 (41.71)     5:22.27 (40.89)
        6:03.02 (40.75)     6:40.11 (37.09)                                        
 11 Perez, Kyara        13 MAD-MR               7:04.69    6:43.23          6  
 12 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                6:53.42    6:46.18          5  
                  35.45     1:14.98 (39.53)     1:56.46 (41.48)     2:38.02 (41.56)
        3:19.83 (41.81)     4:02.61 (42.78)     4:44.90 (42.29)     5:27.16 (42.26)
        6:09.10 (41.94)     6:46.18 (37.08)                                        
 13 Owen, Alyssa R      13 HS-MR                6:56.04    6:46.88          4  
                  37.21     1:17.92 (40.71)     2:00.59 (42.67)     2:43.58 (42.99)
        3:25.89 (42.31)     4:06.79 (40.90)     4:49.73 (42.94)     5:31.22 (41.49)
        6:09.01 (37.79)     6:46.88 (37.87)                                        
 14 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              6:35.58    6:47.58          3  
                  32.37     1:10.33 (37.96)     1:50.64 (40.31)     2:32.10 (41.46)
        3:15.42 (43.32)     4:00.00 (44.58)     4:43.55 (43.55)     5:26.98 (43.43)
        6:08.69 (41.71)     6:47.58 (38.89)                                        
 15 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              7:17.40    6:50.68          2  
                  34.95     1:15.32 (40.37)     1:57.65 (42.33)     2:39.83 (42.18)
        3:22.49 (42.66)     4:05.08 (42.59)     4:47.88 (42.80)     5:30.51 (42.63)
        6:12.60 (42.09)     6:50.68 (38.08)                                        
 16 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                6:44.29   x7:07.73        
                  34.45     1:13.77 (39.32)     1:54.89 (41.12)     2:38.05 (43.16)
        3:20.93 (42.88)     4:04.48 (43.55)     4:49.11 (44.63)     5:33.13 (44.02)
      7:42.01 (2:08.88)         7:07.73 ( )                                        
 17 Gangemi, Samantha   13 HS-MR                7:11.24   x7:10.96        
                  38.74     1:20.52 (41.78)     2:04.16 (43.64)     2:49.44 (45.28)
        3:33.79 (44.35)                                                 6:30.54 ( )
        7:10.96 (40.42)                                                            
 18 Wong, Samantha H    13 HS-MR                6:53.42   x7:12.48        
                  36.87     1:18.27 (41.40)     2:01.33 (43.06)     2:46.29 (44.96)
        3:30.92 (44.63)     4:15.63 (44.71)     5:00.49 (44.86)     5:45.00 (44.51)
        6:28.94 (43.94)     7:12.48 (43.54)                                        
 19 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                7:33.63   x7:32.66        
                  37.51     1:20.56 (43.05)     2:05.54 (44.98)     2:51.86 (46.32)
        3:38.34 (46.48)     4:24.61 (46.27)     5:12.40 (47.79)     6:00.23 (47.83)
        6:47.37 (47.14)     7:32.66 (45.29)                                        
 20 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              6:56.35    7:43.49          1  
                  40.91     1:26.88 (45.97)     2:14.54 (47.66)     3:02.79 (48.25)
        3:49.35 (46.56)     4:37.14 (47.79)     5:25.19 (48.05)     6:13.11 (47.92)
        6:58.90 (45.79)     7:43.49 (44.59)                                        
 21 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              7:49.08   x7:52.96        
                  40.69     1:26.90 (46.21)     2:13.98 (47.08)     3:03.75 (49.77)
        3:51.65 (47.90)     4:41.06 (49.41)     5:30.99 (49.93)     6:20.60 (49.61)
        7:07.90 (47.30)     7:52.96 (45.06)                                        
 22 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          8:46.23    8:17.43        
 23 Baratau, Maria A    13 Sailfish-MR               NT    8:21.48        
                  39.56     1:25.39 (45.83)     2:14.56 (49.17)     3:05.19 (50.63)
        3:57.06 (51.87)     4:48.89 (51.83)     5:41.38 (52.49)     6:35.76 (54.38)
        7:30.31 (54.55)     8:21.48 (51.17)                                        
 -- Edwards, Kaelyn M   13 HS-MR                6:55.00         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              1:05.65    1:05.70 ZQ      20  
                  32.04     1:05.70 (33.66)                                        
  2 Nishida, Sakiko     14 2012-MR              1:09.31    1:11.50 SILV    17  
                  34.69     1:11.50 (36.81)                                        
  3 Gold, Kate R        14 HS-MR                1:11.65    1:12.76 SILV    16  
                  35.47     1:12.76 (37.29)                                        
  4 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:12.81    1:13.02 SILV    15  
                  36.30     1:13.02 (36.72)                                        
  5 Chia, Eileen        14 FAST-MR              1:13.15    1:13.58 SILV    14  
                  35.53     1:13.58 (38.05)                                        
  6 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                1:14.22    1:13.78 SILV    13  
                  36.91     1:13.78 (36.87)                                        
  7 Gnad, Jessie A      14 HS-MR                1:19.00    1:14.74 SILV    12  
                  37.07     1:14.74 (37.67)                                        
  8 Vermes, Lujaiyne I  14 2012-MR              1:13.35    1:14.81 SILV    11  
                  36.47     1:14.81 (38.34)                                        
  9 Shen, Alexandra     13 HS-MR                1:20.50    1:15.04 SILV     9  
                  37.29     1:15.04 (37.75)                                        
 10 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                1:14.95    1:15.36          7  
                  37.36     1:15.36 (38.00)                                        
 11 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              1:15.75    1:15.87          6  
                  36.65     1:15.87 (39.22)                                        
 12 Owen, Alyssa R      13 HS-MR                1:17.75    1:16.07          5  
                  35.83     1:16.07 (40.24)                                        
 13 Cole, Mikaela G     14 APEX-MR              1:11.16    1:16.22          4  
                  37.90     1:16.22 (38.32)                                        
 14 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                1:19.67   x1:16.40        
                  36.98     1:16.40 (39.42)                                        
 15 Wong, Samantha H    13 HS-MR                1:14.98   x1:16.49        
                  37.78     1:16.49 (38.71)                                        
 16 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:20.62    1:17.52          3  
                1:17.52         1:17.52 ( )                                        
 17 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              1:16.93    1:17.83          2  
                  37.25     1:17.83 (40.58)                                        
 18 Hanagan, Alli N     14 FAST-MR              1:17.44    1:19.20          1  
                  38.81     1:19.20 (40.39)                                        
 19 Wang, Chloe         14 FAST-MR              1:17.71    1:19.70        
                  39.60     1:19.70 (40.10)                                        
 20 Quinones, Cloe H    14 2012-MR              1:14.15    1:20.34        
                  38.29     1:20.34 (42.05)                                        
 21 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               1:16.20    1:20.68        
                  39.90     1:20.68 (40.78)                                        
 22 Gangemi, Samantha   13 HS-MR                1:21.39   x1:21.20        
                  39.71     1:21.20 (41.49)                                        
 23 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                1:19.74   x1:21.26        
                  39.22     1:21.26 (42.04)                                        
 24 Perez, Kyara        13 MAD-MR               1:21.57    1:22.12        
                  39.34     1:22.12 (42.78)                                        
 25 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              1:27.46    1:22.49        
 26 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              1:25.28    1:22.84        
                  40.66     1:22.84 (42.18)                                        
 27 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:25.54    1:23.31        
                  40.95     1:23.31 (42.36)                                        
 28 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:25.74    1:26.16        
                  43.21     1:26.16 (42.95)                                        
 29 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              1:27.39    1:29.07        
                  42.83     1:29.07 (46.24)                                        
 30 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:33.31    1:30.33        
                  44.42     1:30.33 (45.91)                                        
 31 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              1:38.57    1:38.07        
                  48.54     1:38.07 (49.53)                                        
 32 Baratau, Maria A    13 Sailfish-MR          2:00.85    1:46.17        
                  49.60     1:46.17 (56.57)                                        
 33 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              1:44.96    1:50.49        
                  52.75     1:50.49 (57.74)                                        
 34 Haleem, Sarah       13 FAST-MR                   NT   x1:55.02        
                  54.97   1:55.02 (1:00.05)                                        
 -- Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              1:17.10         DQ        
      Non-continuous turning action
                  37.01          DQ (38.60)                                        
 -- Abatecola, Emily R  14 CFJV-MR              1:17.43         NS        
 -- Edwards, Kaelyn M   13 HS-MR                1:13.11         NS        
 -- West, Lindsay       14 SMC-MR               1:14.90         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              2:21.35    2:20.99 ZQ      20  
                  32.18     1:07.54 (35.36)     1:44.27 (36.73)     2:20.99 (36.72)
  2 West, Lindsay       14 SMC-MR               2:39.26    2:35.80 SILV    17  
                  36.51     1:16.00 (39.49)     1:57.05 (41.05)     2:35.80 (38.75)
  3 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:35.02    2:37.94 SILV    16  
                  37.70     1:18.43 (40.73)     1:59.04 (40.61)     2:37.94 (38.90)
  4 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               2:37.18    2:38.58 SILV    15  
                  36.51     1:16.76 (40.25)     1:59.11 (42.35)     2:38.58 (39.47)
  5 Chia, Eileen        14 FAST-MR              2:38.75    2:43.41         14  
                  38.11     1:18.77 (40.66)     2:01.19 (42.42)     2:43.41 (42.22)
  6 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              3:01.92    2:46.38         13  
                  39.87     1:22.90 (43.03)     2:06.02 (43.12)     2:46.38 (40.36)
  7 Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR                   NT    2:46.57         12  
                  38.32   2:03.68 (1:25.36)     2:45.48 (41.80)      2:46.57 (1.09)
  8 Weber, Maya R       14 FAST-MR              2:47.82    2:49.67         11  
                  41.13     1:23.79 (42.66)     2:08.16 (44.37)     2:49.67 (41.51)
  9 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR                   NT    2:53.04          9  
                  40.44     1:24.93 (44.49)     2:10.54 (45.61)     2:53.04 (42.50)
 10 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              2:54.29    2:55.82          7  
                  41.11     1:25.27 (44.16)     2:11.11 (45.84)     2:55.82 (44.71)
 11 Lawrence, Marissa   14 SMC-MR               2:39.00    2:56.50          6  
                  43.42     1:28.37 (44.95)   2:56.65 (1:28.28)         2:56.50 ( )
 12 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              3:05.48    3:02.95          5  
                  41.96     1:29.34 (47.38)     2:17.15 (47.81)     3:02.95 (45.80)
 13 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR                   NT    3:11.85          4  
                  42.68     1:31.23 (48.55)     2:21.75 (50.52)     3:11.85 (50.10)
 14 Kull, Alyssa        14 CFJV-MR              3:14.34    3:13.78          3  
                  44.23     1:34.66 (50.43)     2:26.83 (52.17)     3:13.78 (46.95)
 15 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR                   NT    3:17.05          2  
                  47.14   3:17.05 (2:29.91)                                        
 16 Comparetto, Kaleig  13 CFJV-MR                   NT    3:26.95          1  
                  48.92     1:42.45 (53.53)     2:37.07 (54.62)     3:26.95 (49.88)
 17 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              3:27.03   x3:28.68        
                  48.11     1:43.42 (55.31)     2:39.52 (56.10)     3:28.68 (49.16)
 18 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR                   NT   x3:53.88        
                  55.28     1:14.30 (19.02)   2:55.01 (1:40.71)     3:53.88 (58.87)
 -- Kim, Hana E         13 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                                1:42.44 ( )   2:42.67 (1:00.23)          DQ (56.83)
 -- Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          3:47.46         NS        
 -- Sheridan, Caroline  14 FAST-MR              3:27.48         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West, Lindsay       14 SMC-MR               1:13.01    1:15.99 JO      20  
                  36.13     1:15.99 (39.86)                                        
  2 Weber, Maya R       14 FAST-MR              1:19.85    1:20.57 SILV    17  
                  38.27     1:20.57 (42.30)                                        
  3 Chia, Eileen        14 FAST-MR              1:22.05    1:23.55 SILV    16  
                  38.78     1:23.55 (44.77)                                        
  4 Cartularo, Madison  13 SMC-MR               1:29.53    1:25.02         15  
                  40.45     1:25.02 (44.57)                                        
  5 Fauver, Lily        13 SMC-MR               1:28.00    1:25.46         14  
                  41.29     1:25.46 (44.17)                                        
  6 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               1:25.35    1:26.55         13  
                  40.87     1:26.55 (45.68)                                        
  7 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:28.36    1:27.55         12  
                  40.96     1:27.55 (46.59)                                        
  8 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              1:27.54    1:27.69         10  
                  39.78     1:27.69 (47.91)                                        
  8 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              1:31.05    1:27.69         10  
                  40.66     1:27.69 (47.03)                                        
 10 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              1:26.43    1:28.03          7  
                  41.23     1:28.03 (46.80)                                        
 11 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:31.33    1:29.21          6  
                  41.64     1:29.21 (47.57)                                        
 12 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              1:33.89    1:29.59          5  
                  43.14     1:29.59 (46.45)                                        
 13 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              1:30.97    1:30.55          4  
                  42.88     1:30.55 (47.67)                                        
 14 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              1:33.89    1:35.04          3  
                  44.65     1:35.04 (50.39)                                        
 15 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:34.36    1:35.63          2  
                  45.38     1:35.63 (50.25)                                        
 16 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               1:37.30    1:38.84          1  
                  47.34     1:38.84 (51.50)                                        
 17 Lawrence, Marissa   14 SMC-MR               1:37.27    1:39.62        
                  48.31     1:39.62 (51.31)                                        
 18 Giannelli, Sophia   13 SMC-MR               1:41.10   x1:42.79        
                  49.53     1:42.79 (53.26)                                        
 19 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              1:51.07    1:46.31        
                  50.54     1:46.31 (55.77)                                        
 20 Talty, Hadley       13 SMC-MR               1:44.00   x1:47.48        
                  51.60     1:47.48 (55.88)                                        
 21 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              1:50.78    1:49.15        
                  51.57     1:49.15 (57.58)                                        
 22 Comparetto, Kaleig  13 CFJV-MR                   NT   x1:51.33        
                  52.74     1:51.33 (58.59)                                        
 23 Baratau, Maria A    13 Sailfish-MR               NT    2:00.06        
                  55.89   2:00.06 (1:04.17)                                        
 24 Kim, Hana E         13 FAST-MR                   NT    2:03.55        
                1:00.56   2:03.55 (1:02.99)                                        
 -- Haleem, Sarah       13 FAST-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  55.01        DQ (1:11.14)                                        
 -- Sheridan, Caroline  14 FAST-MR              1:35.49         NS        
 -- Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          2:17.80         NS        
 -- Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              1:35.17         NS        
 -- Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              1:29.81         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West, Lindsay       14 SMC-MR               2:37.02    2:46.04 SILV    20  
                  37.29     1:19.06 (41.77)     2:03.01 (43.95)     2:46.04 (43.03)
  2 Pace, Theresa M     13 2012-MR              2:38.00    2:53.02 SILV    17  
                  40.00     1:24.48 (44.48)     2:08.75 (44.27)     2:53.02 (44.27)
  3 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:57.76    2:55.61 SILV    16  
                  39.28     1:24.35 (45.07)     2:10.23 (45.88)     2:55.61 (45.38)
  4 Kabbez, Renee T     13 HS-MR                3:01.59    2:57.43         15  
                  39.64     1:24.72 (45.08)     2:12.61 (47.89)     2:57.43 (44.82)
  5 Perez, Kyara        13 MAD-MR               2:52.03    2:57.49         14  
                  37.87     1:21.98 (44.11)     2:10.13 (48.15)     2:57.49 (47.36)
  6 Chia, Eileen        14 FAST-MR              2:57.46    2:58.72         13  
                  39.14     1:23.42 (44.28)     2:10.68 (47.26)     2:58.72 (48.04)
  7 Gnad, Jessie A      14 HS-MR                3:04.82    2:59.53         12  
                  40.13     1:25.90 (45.77)     2:12.63 (46.73)     2:59.53 (46.90)
  8 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:36.00    3:07.84         11  
                  41.90     1:29.66 (47.76)     2:19.09 (49.43)     3:07.84 (48.75)
  9 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              3:17.92    3:13.82          9  
                  42.92     1:32.01 (49.09)     2:23.91 (51.90)     3:13.82 (49.91)
 10 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              3:20.18    3:14.54          7  
                  44.41     1:34.19 (49.78)     2:25.74 (51.55)     3:14.54 (48.80)
 11 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              3:19.44    3:15.03          6  
                  45.14     1:35.29 (50.15)     2:26.61 (51.32)     3:15.03 (48.42)
 12 Buscema, Pamela     13 SMC-MR               3:14.95    3:15.91          5  
                  45.04     1:34.70 (49.66)     2:25.10 (50.40)     3:15.91 (50.81)
 13 Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              3:19.07    3:16.43          4  
                  44.22     1:34.57 (50.35)     2:27.05 (52.48)     3:16.43 (49.38)
 14 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          3:33.34    3:18.39          3  
                  44.68     1:36.22 (51.54)     2:28.15 (51.93)     3:18.39 (50.24)
 15 Hanagan, Alli N     14 FAST-MR              3:19.42    3:18.76          2  
                  45.18     1:35.80 (50.62)     2:27.24 (51.44)     3:18.76 (51.52)
 16 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              4:02.86    3:49.69          1  
                  53.75     1:53.12 (59.37)     2:53.02 (59.90)     3:49.69 (56.67)
 17 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              3:49.10    3:50.80        
                  53.77     1:53.71 (59.94)     2:52.81 (59.10)     3:50.80 (57.99)
 -- Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              3:40.85         DQ        
      Downward butterfly kick
                  44.82     1:37.25 (52.43)     2:32.33 (55.08)          DQ (54.43)
 -- Haleem, Sarah       13 FAST-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  53.64   2:09.55 (1:15.91)   3:33.95 (1:24.40)           DQ (5.24)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              1:14.70    1:08.46 SILV    20  
                  32.15     1:08.46 (36.31)                                        
  2 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              1:13.47    1:09.74 SILV    17  
                  31.83     1:09.74 (37.91)                                        
  3 Wang, Chloe         14 FAST-MR              1:19.20    1:17.00         16  
                  36.03     1:17.00 (40.97)                                        
  4 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          1:26.67    1:26.34         15  
                  38.86     1:26.34 (47.48)                                        
  5 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              1:27.52    1:29.64         14  
                  40.14     1:29.64 (49.50)                                        
  6 Vogel, Morgan       13 SMC-MR               1:49.06    1:30.80         13  
                  40.90     1:30.80 (49.90)                                        
  7 Santana, Miabella   13 KB Makos-MR          1:47.06    1:36.80         12  
                  42.60     1:36.80 (54.20)                                        
  8 Kull, Alyssa        14 CFJV-MR              1:47.20    1:37.22         11  
                  44.42     1:37.22 (52.80)                                        
  9 Talty, Hadley       13 SMC-MR               1:49.00    1:39.54          9  
                  44.06     1:39.54 (55.48)                                        
 10 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:42.03    1:41.03          7  
 11 Carrasquil, Ariana  13 KB Makos-MR          1:47.65    1:47.81          6  
                  44.85   1:47.81 (1:02.96)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  JO
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hon, Gi Gi          13 HS-MR                2:35.15    2:34.76         20  
                  33.79     1:14.61 (40.82)     1:55.82 (41.21)     2:34.76 (38.94)
  2 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              2:41.24    2:41.50         17  
                  32.34     1:13.02 (40.68)     1:56.61 (43.59)     2:41.50 (44.89)
  3 Gold, Kate R        14 HS-MR                2:53.77    2:57.49         16  
                  39.80     1:26.05 (46.25)     2:13.23 (47.18)     2:57.49 (44.26)
  4 Owen, Alyssa R      13 HS-MR                2:59.00    3:02.46         15  
                  42.07     1:30.49 (48.42)     2:20.45 (49.96)     3:02.46 (42.01)
  5 Bylis, Kathryn A    13 HS-MR                2:59.00    3:09.28         14  
                  39.88     1:28.48 (48.60)     2:19.44 (50.96)     3:09.28 (49.84)
  6 Mooney, Deirdre D   14 HS-MR                2:59.00    3:09.32         13  
                  40.46     1:28.71 (48.25)     2:19.01 (50.30)     3:09.32 (50.31)
  7 Shen, Alexandra     13 HS-MR                3:05.00    3:12.40         12  
                  40.83     1:29.59 (48.76)     2:20.51 (50.92)     3:12.40 (51.89)
  8 Wong, Samantha H    13 HS-MR                2:59.00   x3:14.99        
                  39.31     1:29.24 (49.93)     2:21.99 (52.75)     3:14.99 (53.00)
  9 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR              3:15.91    3:17.69         11  
                  40.00     1:29.35 (49.35)     2:24.47 (55.12)     3:17.69 (53.22)
 10 Marsillo, Victoria  13 HS-MR                3:15.00   x3:25.33        
                  41.40     1:33.37 (51.97)     2:29.14 (55.77)     3:25.33 (56.19)
 11 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR              3:20.00    3:40.54          9  
                  46.79     1:43.04 (56.25)     2:42.62 (59.58)     3:40.54 (57.92)
 -- Edwards, Kaelyn M   13 HS-MR                2:59.00         NS        
 -- Abatecola, Emily R  14 CFJV-MR              3:05.07         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  JO
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Skylar R     14 CFJV-MR              2:33.01    2:29.45         20  
                  32.34     1:09.32 (36.98)     1:56.09 (46.77)     2:29.45 (33.36)
  2 Pace, Theresa M     13 2012-MR              2:41.00    2:34.50         17  
                  35.04     1:14.41 (39.37)     1:58.27 (43.86)     2:34.50 (36.23)
  3 West, Lindsay       14 SMC-MR               2:35.70    2:37.98         16  
                  33.49     1:15.40 (41.91)     2:00.62 (45.22)     2:37.98 (37.36)
  4 Niggl, Haley J      13 CFJV-MR              2:44.00    2:39.26         15  
                  32.72     1:14.58 (41.86)     2:03.34 (48.76)     2:39.26 (35.92)
  5 Quinones, Cloe H    14 2012-MR              2:37.71    2:40.38         14  
                  36.16     1:17.20 (41.04)     2:03.88 (46.68)     2:40.38 (36.50)
  6 Nishida, Sakiko     14 2012-MR              2:35.19    2:40.76         13  
                  32.98     1:11.72 (38.74)     2:02.60 (50.88)     2:40.76 (38.16)
  7 Cole, Mikaela G     14 APEX-MR              2:46.22    2:41.77         12  
                  34.04     1:16.21 (42.17)     2:06.48 (50.27)     2:41.77 (35.29)
  8 Wang, Chloe         14 FAST-MR              2:42.21    2:41.81         11  
                  35.77     1:19.66 (43.89)     2:07.26 (47.60)     2:41.81 (34.55)
  9 Shen, Alexandra     13 HS-MR                2:42.20    2:43.65          9  
                  35.15     1:16.18 (41.03)     2:04.66 (48.48)     2:43.65 (38.99)
 10 Fauver, Lily        13 SMC-MR               2:51.09    2:47.11          7  
                  38.71     1:18.42 (39.71)     2:08.77 (50.35)     2:47.11 (38.34)
 11 Morgante, Megan E   13 CFJV-MR              2:55.70    2:53.15          6  
                  37.32     1:21.50 (44.18)     2:13.49 (51.99)     2:53.15 (39.66)
 12 Crespo, Tyra        13 KB Makos-MR          3:00.29    2:53.20          5  
                  38.54     1:19.26 (40.72)     2:13.23 (53.97)     2:53.20 (39.97)
 13 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              2:44.41    2:55.51          4  
                  35.07     1:21.81 (46.74)     2:17.52 (55.71)     2:55.51 (37.99)
 14 Feighery, Caitlin   14 CFJV-MR              2:58.63    2:55.72          3  
                  41.76     1:24.97 (43.21)     2:16.21 (51.24)     2:55.72 (39.51)
 15 Varasano, Danielle  14 CFJV-MR              3:02.16    2:55.90          2  
                  40.06       50.43 (10.37)     1:28.51 (38.08)   2:55.90 (1:27.39)
 16 Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          3:11.75    3:05.40          1  
                  41.89     1:26.80 (44.91)     2:19.81 (53.01)     3:05.40 (45.59)
 17 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              3:41.50    3:24.78        
                  46.22     1:36.13 (49.91)   2:41.83 (1:05.70)     3:24.78 (42.95)
 18 Riolo, Jordan       14 CFJV-MR              3:40.41    3:28.09        
                  48.68     1:40.53 (51.85)   2:44.20 (1:03.67)     3:28.09 (43.89)
 19 Stowell, Aubrey     14 CFJV-MR              3:47.03   x3:46.40        
                  53.92     1:52.45 (58.53)   2:54.59 (1:02.14)     3:46.40 (51.81)
 -- Buscema, Pamela     13 SMC-MR               2:55.11         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  38.34     1:21.29 (42.95)     2:13.60 (52.31)          DQ (40.25)
 -- Abatecola, Emily R  14 CFJV-MR              2:58.05         NS        
 -- Sgaglio, Hannah     13 CFJV-MR              2:52.86         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Chloe         14 FAST-MR              6:10.89    5:37.22         20  
                  36.37     1:17.87 (41.50)     2:04.52 (46.65)     2:48.42 (43.90)
        3:37.46 (49.04)     4:25.41 (47.95)     5:01.91 (36.50)     5:37.22 (35.31)
  2 Wheeler, Cescily    14 SMC-MR               5:35.00    5:38.19         17  
                  36.03     1:19.32 (43.29)     2:01.75 (42.43)     2:44.41 (42.66)
        3:35.07 (50.66)     4:24.49 (49.42)   5:38.27 (1:13.78)         5:38.19 ( )
  3 Chia, Eileen        14 FAST-MR              5:48.88    5:45.46         16  
                  34.64     1:18.42 (43.78)     2:03.53 (45.11)     2:48.45 (44.92)
        3:36.56 (48.11)     4:24.47 (47.91)     5:05.02 (40.55)     5:45.46 (40.44)
  4 Fonseca, Natasha    13 FAST-MR                   NT    6:03.17         15  
                  40.42     1:31.35 (50.93)     2:16.09 (44.74)     3:00.97 (44.88)
        3:52.45 (51.48)     4:44.40 (51.95)     5:24.80 (40.40)     6:03.17 (38.37)
  5 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              6:18.43    6:19.59         14  
                  36.40     1:26.73 (50.33)     2:15.05 (48.32)     3:03.62 (48.57)
        3:58.78 (55.16)     4:54.10 (55.32)   6:19.59 (1:25.49)                    
  6 Sierra, Ibbi N      13 FAST-MR                   NT    6:59.66         13  
                  46.06     1:42.70 (56.64)                             3:23.93 ( )
        4:21.21 (57.28)   5:21.89 (1:00.68)     6:07.85 (45.96)     6:59.66 (51.81)
  7 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR                   NT    7:10.27         12  
                  47.09     1:44.09 (57.00)     2:35.32 (51.23)     3:27.71 (52.39)
      4:32.95 (1:05.24)   5:38.59 (1:05.64)     6:24.14 (45.55)     7:10.27 (46.13)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fast Swim Team-MR  'A'                      1:52.73    1:54.17         40  
     1) Parkinson, Bri G 13             2) Wang, Chloe 14                 
     3) Fonseca, Natasha 13             4) Chia, Eileen 14                
                  27.63       58.35 (30.72)     1:25.66 (27.31)     1:54.17 (28.51)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:56.47    1:56.83         34  
     1) Niggl, Haley J 13               2) Feighery, Caitlin 14           
     3) Morgante, Megan E 13            4) Adams, Skylar R 14             
                  29.84       59.60 (29.76)     1:30.25 (30.65)     1:56.83 (26.58)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        1:53.69    1:56.85         32  
     1) Hon, Gi Gi 13                   2) Bylis, Kathryn A 13            
     3) Gold, Kate R 14                 4) Wong, Samantha H 13            
                  28.03       58.34 (30.31)     1:28.00 (29.66)     1:56.85 (28.85)
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:09.08    2:13.87         30  
     1) Crespo, Tyra 13                 2) Casiano, Ashlyn M 14           
     3) Carrasquil, Ariana M 13         4) Santana, Miabella 13           
                  33.56     1:08.98 (35.42)     1:40.57 (31.59)     2:13.87 (33.30)
  5 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:12.58    2:16.80         28  
     1) Sgaglio, Hannah 13              2) Riolo, Jordan 14               
     3) Stowell, Aubrey 14              4) Varasano, Danielle 14          
                  30.13     1:05.68 (35.55)     1:46.01 (40.33)     2:16.80 (30.79)
 -- Harbor Seals-MR  'B'                        2:01.07         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Mooney, Deirdre D 14            2) Owen, Alyssa R 13              
     3) Gnad, Jessie A 14               4) Marsillo, Victoria N 13        
                  30.33       59.17 (28.84)     1:30.29 (31.12)          DQ (28.90)
 -- Rye YMCA 2012- Waveryeders-MR  'A'          1:56.54         NS        
     1) Vermes, Lujaiyne I 14           2) Nishida, Sakiko 14             
     3) Quinones, Cloe H 14             4) Pace, Theresa M 13             
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:15.05    2:11.84         40  
     1) Adams, Skylar R 14              2) Morgante, Megan E 13           
     3) Niggl, Haley J 13               4) Feighery, Caitlin 14           
  2 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:11.76    2:12.47         34  
     1) Fonseca, Natasha 13             2) Parkinson, Bri G 13            
     3) Chia, Eileen 14                 4) Wang, Chloe 14                 
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:25.14    2:31.71         32  
     1) Santana, Miabella 13            2) Casiano, Ashlyn M 14           
     3) Crespo, Tyra 13                 4) Carrasquil, Ariana M 13        
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:41.91    2:36.50         30  
     1) Kull, Alyssa 14                 2) Riolo, Jordan 14               
     3) Varasano, Danielle 14           4) Sgaglio, Hannah 13             
  5 Fast Swim Team-MR  'B'                      2:24.85    2:37.19         28  
     1) Sierra, Ibbi N 13               2) Weber, Maya R 14               
     3) Sheridan, Caroline R 14         4) Noone, Elizabeth G 13          
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.79  JO
              1:01.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR                58.41      59.88 SILV    20  
                  11.03       59.88 (48.85)                                        
  2 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR                58.83    1:00.46 SILV    17  
                  29.94     1:00.46 (30.52)                                        
  3 Mejia, Angela       16 APEX-MR                59.91    1:00.76 SILV    16  
  4 Peralta, Loren S    16 APEX-MR                59.86    1:01.37         15  
                  27.18     1:01.37 (34.19)                                        
  5 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              1:02.04    1:02.42         14  
  6 Potter, Maeve H     16 2012-MR              1:04.00    1:03.10         13  
                  28.34     1:03.10 (34.76)                                        
  7 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              1:04.18    1:03.27         12  
                  28.46     1:03.27 (34.81)                                        
  8 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                1:06.96    1:04.38         11  
                  30.84     1:04.38 (33.54)                                        
  9 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              1:05.55    1:05.43        
 10 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              1:04.60    1:05.50          9  
                  29.40     1:05.50 (36.10)                                        
 11 Pilipenko, Veronik  17 APEX-MR              1:04.99    1:07.38          7  
                  29.19     1:07.38 (38.19)                                        
 12 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                1:06.59    1:07.53          6  
 13 Kosoff, Zora R      17 HS-MR                1:05.19    1:08.00          5  
                  29.45     1:08.00 (38.55)                                        
 14 Sanchez, Keyko      17 Unattached           1:08.63    1:09.43          4  
                  32.64     1:09.43 (36.79)                                        
 15 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              1:07.91   x1:09.61          3  
                  32.92     1:09.61 (36.69)                                        
 16 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               1:06.40    1:09.67          2  
                  32.51     1:09.67 (37.16)                                        
 17 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              1:11.54    1:10.88          1  
                  34.68     1:10.88 (36.20)                                        
 18 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              1:14.23   x1:11.13        
                  33.81     1:11.13 (37.32)                                        
 19 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              1:14.75    1:11.29        
                  33.72     1:11.29 (37.57)                                        
 20 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              1:09.08    1:11.87        
                  34.30     1:11.87 (37.57)                                        
 21 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:15.55    1:15.33        
                  34.27     1:15.33 (41.06)                                        
 22 Harris, Chienne     15 MAD-MR               1:23.00    1:16.24        
                  36.14     1:16.24 (40.10)                                        
 23 Romero, `           16 KB Makos-MR               NT    1:55.81        
                  46.98   1:55.81 (1:08.83)                                        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:02.67         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:27.99  ZQ
              5:31.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              5:55.87    5:58.48         20  
                  29.65     1:03.66 (34.01)     1:39.69 (36.03)     2:15.83 (36.14)
        2:53.19 (37.36)     3:30.31 (37.12)     4:07.90 (37.59)     4:45.91 (38.01)
        5:22.45 (36.54)     5:58.48 (36.03)                                        
  2 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR              6:11.44    6:14.34         17  
                  31.21     1:07.10 (35.89)     1:44.86 (37.76)     2:23.41 (38.55)
        3:02.85 (39.44)     3:42.13 (39.28)     4:21.69 (39.56)     5:01.23 (39.54)
        5:40.14 (38.91)     6:14.34 (34.20)                                        
  3 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              6:27.03    6:15.01         16  
                  31.52     1:07.54 (36.02)     1:45.35 (37.81)     2:24.37 (39.02)
        3:03.03 (38.66)     3:42.27 (39.24)     4:21.55 (39.28)     5:00.50 (38.95)
        5:38.98 (38.48)     6:15.01 (36.03)                                        
  4 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              6:51.34    6:42.86         15  
                  33.11     1:11.87 (38.76)     1:52.57 (40.70)     2:34.00 (41.43)
        3:17.03 (43.03)     3:59.29 (42.26)     4:41.75 (42.46)     5:24.86 (43.11)
        6:06.86 (42.00)     6:42.86 (36.00)                                        
  5 Oaks-Leaf, Rachel   16 FAST-MR              6:52.83    6:51.31         13  
                  35.04     1:15.65 (40.61)     1:57.70 (42.05)     2:39.85 (42.15)
        3:21.93 (42.08)     4:04.89 (42.96)     4:47.39 (42.50)     5:29.66 (42.27)
        6:12.50 (42.84)     6:51.31 (38.81)                                        
  6 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              6:57.87    6:51.63         14  
                  36.25     1:17.07 (40.82)     1:59.95 (42.88)     2:41.38 (41.43)
        3:24.51 (43.13)     4:06.34 (41.83)     4:47.30 (40.96)     5:29.89 (42.59)
        6:10.88 (40.99)     6:51.63 (40.75)                                        
  7 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              6:42.70    6:54.25         12  
                  33.77     1:12.58 (38.81)     1:54.70 (42.12)     2:37.04 (42.34)
        3:19.52 (42.48)     4:02.76 (43.24)     4:46.87 (44.11)     5:30.79 (43.92)
        6:13.80 (43.01)     6:54.25 (40.45)                                        
  8 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              6:52.39    7:02.60         11  
                  34.95     1:14.82 (39.87)     1:56.46 (41.64)     2:38.80 (42.34)
        3:21.76 (42.96)     4:05.26 (43.50)     4:50.54 (45.28)     5:35.43 (44.89)
        6:19.88 (44.45)     7:02.60 (42.72)                                        
  9 Sheridan, Vicki     17 FAST-MR              6:58.26    7:15.97          9  
                  37.22     1:20.41 (43.19)     2:05.26 (44.85)     2:50.23 (44.97)
        3:34.97 (44.74)     4:20.23 (45.26)     5:04.25 (44.02)     5:48.82 (44.57)
        6:33.36 (44.54)     7:15.97 (42.61)                                        
 10 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              9:02.03    7:29.35          7  
                  36.75   2:08.36 (1:31.61)                                        
            6:48.41 ( )     7:29.35 (40.94)                                        
 11 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR                   NT    7:42.20          6  
                  36.70     1:21.16 (44.46)     2:09.14 (47.98)     2:55.61 (46.47)
        3:43.18 (47.57)     4:29.94 (46.76)   7:42.20 (3:12.26)                    
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:05.49  ZQ
              1:10.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              1:07.47    1:08.38 SILV    20  
                  33.67     1:08.38 (34.71)                                        
  2 Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:10.74    1:11.78         17  
                  35.89     1:11.78 (35.89)                                        
  3 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              1:10.59    1:12.28         16  
                  34.23     1:12.28 (38.05)                                        
  4 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              1:11.00    1:14.09         15  
                  35.29     1:14.09 (38.80)                                        
  5 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              1:15.68    1:17.82         14  
                  36.84     1:17.82 (40.98)                                        
  6 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              1:16.93    1:18.06         13  
                  38.25     1:18.06 (39.81)                                        
  7 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              1:22.53    1:19.05         12  
                  39.08     1:19.05 (39.97)                                        
  8 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              1:18.84    1:20.65         11  
  9 Oaks-Leaf, Rachel   16 FAST-MR              1:23.62    1:21.74          9  
                  40.01     1:21.74 (41.73)                                        
 10 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              1:21.82    1:26.89          7  
                  42.39     1:26.89 (44.50)                                        
 11 Sheridan, Vicki     17 FAST-MR              1:24.14    1:29.64          6  
 12 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              1:31.08   x1:30.81        
                1:32.57         1:30.81 ( )                                        
 13 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:33.22    1:33.69          5  
                1:33.69         1:33.69 ( )                                        
 14 Romero, `           16 KB Makos-MR               NT    2:21.35          4  
                1:01.12   2:21.35 (1:20.23)                                        
 -- Schattschneider, S  16 SMC-MR               1:05.24         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  JO
              2:20.99  ZQ
              2:29.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              2:25.00    2:28.93 SILV    20  
                  34.44     1:12.23 (37.79)     1:50.85 (38.62)     2:28.93 (38.08)
  2 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                2:35.31    2:31.77         17  
                1:16.93     1:55.63 (38.70)     2:31.77 (36.14)         2:31.77 ( )
  3 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR              2:34.03    2:34.07         16  
                  35.88     1:14.69 (38.81)     1:55.58 (40.89)     2:34.07 (38.49)
  4 Peralta, Loren S    16 APEX-MR              2:35.05    2:38.98         15  
                1:17.53     1:59.02 (41.49)     2:38.98 (39.96)         2:38.98 ( )
  5 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              2:30.34    2:39.80         14  
                  36.70     1:17.13 (40.43)     1:59.31 (42.18)     2:39.80 (40.49)
  6 Kosoff, Zora R      17 HS-MR                2:39.28    2:42.99         13  
                1:19.28     2:01.59 (42.31)     2:42.99 (41.40)         2:42.99 ( )
  7 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              2:56.57    2:50.66         12  
                  38.72     1:22.65 (43.93)     2:07.51 (44.86)     2:50.66 (43.15)
  8 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               2:54.47    2:54.73         11  
                                2:10.42 ( )     2:54.73 (44.31)                    
  9 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              3:25.69    3:13.68          9  
                  43.67     1:33.11 (49.44)     2:24.44 (51.33)     3:13.68 (49.24)
 -- Romero, `           16 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:08.79   2:28.29 (1:19.50)   3:47.26 (1:18.97)        DQ (1:16.62)
 -- Maloney, Meghan E   16 HS-MR                2:34.98         NS        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:33.02         NS        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               2:22.30         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
              1:20.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              1:11.27    1:14.29 JO      20  
                  34.39     1:14.29 (39.90)                                        
  2 Mejia, Angela       16 APEX-MR              1:15.26    1:15.43 SILV    17  
                  36.22     1:15.43 (39.21)                                        
  3 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR              1:15.79    1:19.24 SILV    16  
                  37.42     1:19.24 (41.82)                                        
  4 Bianco, Sara E      15 HS-MR                1:19.84    1:20.43 SILV    15  
                  38.30     1:20.43 (42.13)                                        
  5 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              1:20.56    1:20.94         14  
                  38.84     1:20.94 (42.10)                                        
  6 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              1:25.63    1:23.09         13  
                  39.49     1:23.09 (43.60)                                        
  7 Valerio, Edwina     17 MAD-MR               1:24.71    1:26.93         12  
                  40.83     1:26.93 (46.10)                                        
  8 Sanchez, Keyko      17 Unattached           1:23.76    1:27.66         11  
                  40.58     1:27.66 (47.08)                                        
  9 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              1:25.58    1:28.16          9  
                  42.58     1:28.16 (45.58)                                        
 10 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              1:27.55    1:28.96          7  
                  41.09     1:28.96 (47.87)                                        
 11 Pilipenko, Veronik  17 APEX-MR              1:24.18    1:29.13          6  
                  41.63     1:29.13 (47.50)                                        
 12 Kosoff, Zora R      17 HS-MR                1:28.34    1:29.47          5  
                  42.52     1:29.47 (46.95)                                        
 13 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              1:28.06    1:30.53          4  
                  41.93     1:30.53 (48.60)                                        
 14 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              1:33.98    1:31.06          3  
                  42.39     1:31.06 (48.67)                                        
 15 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                1:31.35    1:31.25          2  
                  43.51     1:31.25 (47.74)                                        
 16 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              1:29.24   x1:31.76        
                  43.68     1:31.76 (48.08)                                        
 17 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                1:32.73    1:32.64          1  
                  43.73     1:32.64 (48.91)                                        
 18 Harris, Chienne     15 MAD-MR               1:38.39    1:40.46        
                  47.23     1:40.46 (53.23)                                        
 19 Tavarez, Nancy A    17 APEX-MR              1:33.73    1:40.87        
                  47.44     1:40.87 (53.43)                                        
 20 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:40.13    1:42.91        
                  47.03     1:42.91 (55.88)                                        
 -- Romero, `           16 KB Makos-MR               NT         DQ        
      Alternating Kick
                1:26.60        DQ (1:35.51)                                        
 -- Rojas, Emma         17 SMC-MR               1:29.48         NS        
 -- Maloney, Meghan E   16 HS-MR                1:27.39         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
              2:50.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostrofsky, Miki     15 CFJV-MR              2:37.98    2:43.69 SILV    20  
                  36.34     1:18.50 (42.16)     2:02.40 (43.90)     2:43.69 (41.29)
  2 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR                   NT    2:51.30         17  
                  37.79     1:22.42 (44.63)     2:07.50 (45.08)     2:51.30 (43.80)
  3 Mante, Joanne       15 CFJV-MR              2:51.40    2:54.82         16  
                  38.96     1:24.83 (45.87)     2:11.14 (46.31)     2:54.82 (43.68)
  4 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              3:04.74    3:01.10         15  
                  40.78     1:26.96 (46.18)     2:14.58 (47.62)     3:01.10 (46.52)
  5 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              3:20.55    3:06.03         14  
                  42.33     1:31.67 (49.34)     2:24.39 (52.72)     3:06.03 (41.64)
  6 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              3:03.25    3:10.20         13  
                  43.12     1:31.98 (48.86)     2:22.10 (50.12)     3:10.20 (48.10)
  7 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              3:14.32    3:11.72         12  
                  40.43     1:30.72 (50.29)     2:22.25 (51.53)     3:11.72 (49.47)
  8 Mackay, Hannah R    15 CFJV-MR              3:13.63   x3:13.66        
                  42.54     1:31.69 (49.15)     2:22.71 (51.02)     3:13.66 (50.95)
  9 Oaks-Leaf, Rachel   16 FAST-MR              3:17.45    3:13.73         11  
                  44.52     1:34.13 (49.61)     2:24.34 (50.21)     3:13.73 (49.39)
 10 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              3:33.78    3:21.72          9  
                  43.53     1:35.37 (51.84)     2:29.35 (53.98)     3:21.72 (52.37)
 11 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              3:44.08    3:39.13          7  
                  46.99     1:44.03 (57.04)     2:42.05 (58.02)     3:39.13 (57.08)
 12 Comparetto, Charle  15 CFJV-MR                   NT   x3:48.21        
                  48.41     1:45.31 (56.90)   2:47.83 (1:02.52)   3:48.21 (1:00.38)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mejia, Angela       16 APEX-MR              1:17.75    1:12.78         20  
                  32.04     1:12.78 (40.74)                                        
  2 Bianco, Sara E      15 HS-MR                1:16.57    1:14.49         17  
                  34.52     1:14.49 (39.97)                                        
  3 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              1:08.73    1:14.75         16  
                  34.48     1:14.75 (40.27)                                        
  4 Dillon, Claire      15 CFJV-MR              1:25.92    1:20.07         15  
                  34.99     1:20.07 (45.08)                                        
  5 Anderson, Mary Jan  15 HS-MR                1:20.93    1:20.86         14  
                  37.50     1:20.86 (43.36)                                        
  6 Morgante, Brianna   15 CFJV-MR              1:05.00    1:23.49         13  
                  35.55     1:23.49 (47.94)                                        
  7 Edmondson, Taylor   15 FAST-MR              1:39.82    1:25.71         12  
                  38.27     1:25.71 (47.44)                                        
  8 Jackson, Nicole M   15 HS-MR                1:27.63    1:25.97         11  
                  38.43     1:25.97 (47.54)                                        
  9 Harris, Chienne     15 MAD-MR               1:36.89    1:35.54          9  
                  42.40     1:35.54 (53.14)                                        
 10 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:39.91    1:35.91          7  
                  42.39     1:35.91 (53.52)                                        
 -- Sanchez, Keyko      17 Unattached           1:16.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  37.28          DQ (46.36)                                        
 -- Abrams, Maria       15 SMC-MR               1:08.18         NS        
 -- Potter, Maeve H     16 2012-MR              1:09.00         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:24.99  JO
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mah, Erin J         15 CFJV-MR              2:43.27    2:51.79         20  
                  35.17     1:18.59 (43.42)     2:05.97 (47.38)     2:51.79 (45.82)
  2 Sheridan, Vicki     17 FAST-MR              3:14.47    3:35.87         17  
                  44.22     1:38.55 (54.33)   2:39.12 (1:00.57)     3:35.87 (56.75)
 -- Schattschneider, S  16 SMC-MR               2:22.79         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:22.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feighery, Aisling   16 CFJV-MR              2:28.82    2:32.65         20  
                  33.87     1:13.65 (39.78)     1:57.37 (43.72)     2:32.65 (35.28)
  2 Rojas, Emma         17 SMC-MR               2:41.39    2:42.88         17  
                  34.89     1:16.89 (42.00)     2:08.46 (51.57)     2:42.88 (34.42)
  3 Mante, Joanne       15 CFJV-MR                   NT    2:43.34         16  
                  36.38     1:20.61 (44.23)     2:06.27 (45.66)     2:43.34 (37.07)
  4 Wroblewski, Anna    15 CFJV-MR              3:07.33    3:03.90         15  
                  36.82     1:27.31 (50.49)     2:19.13 (51.82)     3:03.90 (44.77)
 -- Schattschneider, S  16 SMC-MR               2:26.68         NS        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  JO
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bianco, Sara E      15 HS-MR                5:11.79    5:20.72         20  
                  33.96     1:15.99 (42.03)     1:56.43 (40.44)     2:35.62 (39.19)
        3:21.20 (45.58)     4:06.61 (45.41)     4:44.63 (38.02)     5:20.72 (36.09)
  2 Potter, Maeve H     16 2012-MR              6:25.00    5:43.10         17  
                  34.37     1:16.91 (42.54)     2:00.21 (43.30)     2:43.46 (43.25)
        3:34.96 (51.50)     4:26.14 (51.18)     5:04.47 (38.33)     5:43.10 (38.63)
  3 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              6:09.09    6:11.68         16  
                  39.97     1:29.55 (49.58)     2:17.77 (48.22)     3:04.89 (47.12)
        3:54.67 (49.78)     4:45.59 (50.92)     5:28.27 (42.68)     6:11.68 (43.41)
 -- Maloney, Meghan E   16 HS-MR                5:47.90         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                        1:56.71    1:59.28         40  
     1) Kosoff, Zora R 17               2) Anderson, Mary Jane J 15       
     3) Jackson, Nicole M 15            4) Bianco, Sara E 15              
                  30.70     1:00.40 (29.70)     1:30.14 (29.74)     1:59.28 (29.14)
  2 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    1:59.71         34  
     1) Peralta, Loren S 16             2) Tavarez, Nancy A 17            
     3) Pilipenko, Veronika 17          4) Mejia, Angela 16               
                  28.29     1:01.23 (32.94)     1:32.92 (31.69)     1:59.71 (26.79)
  3 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:56.98    2:03.01         32  
     1) Valerio, Edwina 17              2) Sanchez, Keyko 17              
     3) Mena, Zuri 16                   4) Perez, Kyara 13                
                  31.69     1:04.68 (32.99)     1:34.70 (30.02)     2:03.01 (28.31)
 -- Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           1:49.39         DQ        
      Changed order of swimmers
     1) Feighery, Aisling R 16          2) Morgante, Brianna M 15         
     3) Dillon, Claire 15               4) Ostrofsky, Miki 15             
                  27.27       56.74 (29.47)     1:24.44 (27.70)          DQ (27.29)
 
Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:16.54    2:10.57         34  
     1) Dillon, Claire 15               2) Feighery, Aisling R 16         
     3) Mah, Erin J 15                  4) Ostrofsky, Miki 15             
                  33.51                             1:09.84 ( )   2:10.57 (1:00.73)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'B'           2:16.54    2:18.55         40  
     1) Mackay, Hannah R 15             2) Mante, Joanne 15               
     3) Morgante, Brianna M 15          4) Wroblewski, Anna 15            
                  37.68     1:14.81 (37.13)   2:18.55 (1:03.74)                    
  3 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:32.81    2:31.03         32  
     1) Celaj, Kaltrina 15              2) Formoso, Sabrina 15            
     3) Edmondson, Taylor M 15          4) Oaks-Leaf, Rachel L 16         
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bushati, Andi        8 APEX-MR                19.47      18.57         20  
  2 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 17.79      19.53         17  
  3 Samko, Jack P        7 HS-MR                  20.00      20.19         16  
  4 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                23.28      20.63         15  
  5 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 18.81      20.81         14  
  6 Siegel, Cody         8 SMC-MR                 19.39      21.25         13  
  7 Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT      21.50         12  
  8 Roychoudhury, Deva   8 Sailfish-MR               NT      22.05         11  
  9 Bukowski, Filip      8 Sailfish-MR               NT      22.06          9  
 10 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 22.12      22.86          7  
 11 Polo, Matthew A      8 Sailfish-MR            25.55      23.09          6  
 12 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                27.18      23.35          5  
 13 Bahl, Suraj          8 FAST-MR                25.78      23.59          4  
 14 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR                28.56      23.68          3  
 15 Jerez, Ian           8 FAST-MR                26.07      23.88          2  
 16 Soto, Emerson        8 Sailfish-MR               NT      24.60          1  
 17 Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                28.16      27.36        
 18 Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT      27.78        
 19 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR                30.94      30.69        
 20 Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT      34.04        
 -- Sherbansky, Jonah    7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR            22.28         NS        
 -- Novikov, Gregory     7 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR        NT      33.72 SILV    20  
  2 Blenk, Gavin M       8 Empire-MR              39.33      36.56         17  
  3 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      40.36         16  
  4 Coogan, David A      7 Empire-MR              45.42      41.11         15  
  5 Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR               NT      41.19         14  
  6 Cleary, Timmy P      7 Empire-MR              55.92      43.16         13  
  7 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 44.31      44.92         12  
  8 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                45.55      45.08         11  
  9 Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR   1:00.00      46.47          9  
 10 O'Sullivan, Connor   7 Empire-MR              56.50      46.66          7  
 11 Aldridge, Kenneth    8 Empire-MR                 NT      47.70          6  
 12 Gu, Eric             8 CFJV-MR                45.00      48.69          5  
 13 Byrd, Nicky G        7 Empire-MR                 NT      49.13          4  
 14 Schales, Peyton L    8 FAST-MR                57.82      49.98          3  
 15 Polo, Matthew A      8 Sailfish-MR            49.66      50.05          2  
 16 Blenk, Brandon G     7 Empire-MR                 NT     x50.19          0.5
 16 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR                51.86      50.19          0.5
 18 Bahl, Suraj          8 FAST-MR                51.20      51.79        
 19 Jerez, Ian           8 FAST-MR              1:11.02      51.89        
 20 Rivera, Gabriel J    8 Empire-MR              56.46     x51.95        
 21 Roychoudhury, Deva   8 Sailfish-MR            50.33      52.93        
 22 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                50.00      52.99        
 23 Nager, Noah          7 SMC-MR               1:05.00      53.59        
 24 Weinstein, Michael   7 Empire-MR                 NT     x53.91        
 25 Thomas, Willem Y     8 FAST-MR              1:00.46      54.81        
 26 Soto, Emerson        8 Sailfish-MR               NT      54.83        
 27 McCafferty, Aidan    7 Sailfish-MR               NT      57.00        
 28 Katz, Zachary A      7 Empire-MR                 NT     x57.33        
 29 Shteynberg, Michae   7 Empire-MR                 NT     x59.26        
 30 Merced, Oliver M     7 Empire-MR                 NT   x1:01.66        
 31 Fontanella, Erik M   6 Sailfish-MR               NT    1:03.68        
 32 Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT    1:05.37        
 33 Novikov, Gregory     7 Sailfish-MR               NT   x1:05.39        
 34 Hormuth, Luca L      6 FAST-MR                   NT    1:06.54        
 35 Attwel, Nathaniel    6 Empire-MR                 NT   x1:06.65        
 36 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR              1:14.30    1:07.72        
 -- Williams, Matthew    8 Empire-MR            1:00.39         NS        
 -- Pierce, Brice J      8 Empire-MR              45.00         NS        
 -- Kim, Davis J         8 Empire-MR                 NT         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR            31.54      21.45         20  
  2 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      22.95         17  
  3 Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR     30.00      24.21         16  
  4 Nager, Noah          7 SMC-MR                 27.36      25.17         15  
  5 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 24.86      25.72         14  
  6 O'Sullivan, Connor   7 Empire-MR              27.82      25.80         13  
  7 Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                37.39      25.87         12  
  8 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR                30.12      25.95         11  
  9 Bahl, Suraj          8 FAST-MR                27.26      26.22          9  
 10 Cleary, Timmy P      7 Empire-MR              28.28      26.30          7  
 11 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                30.95      26.38          6  
 12 Schales, Peyton L    8 FAST-MR                28.43      26.44          5  
 13 Jerez, Ian           8 FAST-MR                29.66      27.34          4  
 14 Roychoudhury, Deva   8 Sailfish-MR               NT      27.39          3  
 15 Rivera, Gabriel J    8 Empire-MR              27.42      27.71          2  
 16 Polo, Matthew A      8 Sailfish-MR            32.60      28.04          1  
 17 Aldridge, Kenneth    8 Empire-MR                 NT      28.09        
 18 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR              1:16.07      29.44        
 19 Byrd, Nicky G        7 Empire-MR              33.41      29.48        
 20 Shteynberg, Michae   7 Empire-MR                 NT      30.33        
 21 Fontanella, Erik M   6 Sailfish-MR               NT      30.35        
 22 Soto, Emerson        8 Sailfish-MR               NT      30.46        
 23 Merced, Oliver M     7 Empire-MR                 NT     x30.49        
 24 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                28.38      30.62        
 25 Hormuth, Luca L      6 FAST-MR                   NT      30.75        
 26 McCafferty, Aidan    7 Sailfish-MR               NT      30.76        
 27 Blenk, Brandon G     7 Empire-MR                 NT     x31.12        
 28 Katz, Zachary A      7 Empire-MR                 NT     x31.71        
 29 Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT      31.95        
 30 Weinstein, Michael   7 Empire-MR                 NT     x32.27        
 31 Novikov, Gregory     7 Sailfish-MR               NT     x34.40        
 32 Attwel, Nathaniel    6 Empire-MR                 NT     x38.68        
 -- Kim, Davis J         8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Williams, Matthew    8 Empire-MR              30.72         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ma, Jared W          8 HS-MR                  49.09      44.75         20  
  2 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 46.54      49.17         17  
  3 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                  57.11      49.66         16  
  4 Miloradovich, Mich   8 FAST-MR              1:03.65      50.12         15  
  5 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 53.29      52.70         14  
  6 Bahl, Suraj          8 FAST-MR              1:01.76      55.25         13  
  7 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                55.38      55.90         12  
  8 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR              1:02.12      56.01         11  
  9 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.11      59.10          9  
 10 Bukowski, Filip      8 Sailfish-MR               NT    1:00.57          7  
 11 Jerez, Ian           8 FAST-MR              1:02.50    1:00.74          6  
 12 Roychoudhury, Deva   8 Sailfish-MR          1:05.12    1:02.37          5  
 13 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                58.67    1:02.51          4  
 14 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR                   NT    1:03.25          3  
 15 Polo, Matthew A      8 Sailfish-MR            58.77    1:04.83          2  
 16 Soto, Emerson        8 Sailfish-MR               NT    1:05.79          1  
 17 Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT    1:10.05        
 18 Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                   NT    1:10.67        
 19 Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT    1:22.35        
 -- Bushati, Andi        8 APEX-MR                48.97         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:03.94         DQ        
      Did not finish on back
 -- Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Sherbansky, Jonah    7 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Novikov, Gregory     7 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR     20.49      21.62         20  
  2 Hu, Dylan H          8 Flying Dolphins-MR     30.00      26.11         17  
  3 Gu, Eric             8 CFJV-MR                30.30      27.46         16  
  4 Dancygier, Scott     8 CFJV-MR                31.19      28.86         12  
  5 Cleary, Timmy P      7 Empire-MR              35.65      28.98         15  
  6 Eppner, Remy         8 CFJV-MR                28.34      29.35         14  
  7 Bahl, Suraj          8 FAST-MR                28.80      30.01         13  
  8 Byrd, Nicky G        7 Empire-MR              35.11      32.72         11  
  9 Thomas, Gavin R      8 FAST-MR                   NT      33.76          9  
 10 Iodice, Alex         8 CFJV-MR                36.42      33.86          7  
 11 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 40.00      34.28          6  
 12 Rivera, Gabriel J    8 Empire-MR              38.90      35.04          5  
 13 Aldridge, Kenneth    8 Empire-MR                 NT      35.21          4  
 14 Jerez, Ian           8 FAST-MR                   NT      36.18          3  
 15 Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR               NT      39.50          2  
 16 O'Sullivan, Connor   7 Empire-MR                 NT      39.91          1  
 17 Attwel, Nathaniel    6 Empire-MR                 NT      48.53        
 -- Katz, Zachary A      7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Merced, Oliver M     7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hormuth, Luca L      6 FAST-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shteynberg, Michae   7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sellami, Maxime L    8 Flying Dolphins-MR     30.00         DQ        
      One hand touch
 -- Galler, Aidan        8 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Blenk, Brandon G     7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Weinstein, Michael   7 Empire-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Williams, Matthew    8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Nager, Noah          7 SMC-MR                 40.00         NS        
 -- Kim, Davis J         8 Empire-MR                 NT         NS        
 -- Fontanella, Erik M   6 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ma, Jared W          8 HS-MR                1:08.06      49.51         20  
  2 Eppner, Remy         8 CFJV-MR              1:02.72      57.39         17  
  3 Siegel, Cody         8 SMC-MR               1:06.51      57.64         16  
  4 Samko, Jack P        7 HS-MR                1:15.00    1:02.67         15  
  5 Morgan, Tom          8 SMC-MR               1:07.41    1:08.65         14  
  6 Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR               1:00.00    1:15.46         13  
 -- Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Peng, Thomas F       5 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Miloradovich, Mich   8 FAST-MR              1:44.19         DQ        
      Scissors kick
 -- Dancygier, Scott     8 CFJV-MR              1:05.09         DQ        
      One hand touch
 -- Garofolo, Gerard     7 SMC-MR               1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Riviello, Joseph     8 Sailfish-MR               NT         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bushati, Andi        8 APEX-MR                22.35      21.84         20  
  2 Morgan, Tom          8 SMC-MR                 26.28      28.85         17  
  3 Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 24.47      35.57         16  
 -- Peng, Greg W         7 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bahl, Suraj          8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Samko, Jack P        7 HS-MR                  24.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Thomas, Willem Y     8 FAST-MR                38.41         DQ        
      Alternating Kick
 -- Thomas, Gavin R      8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Rozgonyi, Tommy      8 SMC-MR                 27.43         DQ        
      Alternating Kick
 -- Siegel, Cody         8 SMC-MR                 26.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jerez, Ian           8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Iodice, Alex         8 CFJV-MR                45.97         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Coogan, David A      7 Empire-MR              50.00      52.96         20  
  2 Gu, Eric             8 CFJV-MR                   NT      55.87         17  
 -- Schales, Peyton L    8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Blenk, Gavin M       8 Empire-MR              45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Garofolo, Gerard     7 SMC-MR                 56.45         DQ        
      Scissors kick
 -- Pierce, Brice J      8 Empire-MR            1:00.00         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Tanner       10 CFJV-MR                36.68      32.93 SILV    20  
  2 Celaj, IIirian      10 FAST-MR                34.07      33.36 SILV    17  
  3 Mackey, Michael R   10 2012-MR                33.64      33.38 SILV    16  
  4 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  33.83      33.48 SILV    15  
  5 Zametko, Nik        10 HS-MR                  37.02      33.66 SILV    14  
  6 Wong, Kevin         10 HS-MR                  34.79      34.47 SILV    13  
  7 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                  37.00      35.15 SILV    12  
  8 Kabbez, Jackson G   10 HS-MR                  38.00      35.75         11  
  9 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 36.85      35.83          9  
 10 Tollinchi, Michael   9 Sailfish-MR            38.89      36.54          7  
 11 Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT      37.82          6  
 12 Hoey, Jack D         9 FAST-MR                39.77      38.25          5  
 13 Greenidge, Owen     10 MAD-MR                 38.57      38.61          4  
 14 Polito, Mark A      10 HS-MR                  40.00      38.81          3  
 15 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT      39.49          2  
 16 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR                46.62      39.97          1  
 17 Begley, Ben          9 SMC-MR                 55.00      41.32        
 18 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR                 43.76      41.71        
 19 Powell, Shamir      10 MAD-MR                 44.62      41.95        
 20 Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT      42.68        
 21 Engel, Jack          9 SMC-MR                 42.79      43.45        
 22 Polanco, Pepe       10 MAD-MR                 46.55      44.28        
 23 Jerez, Lucas        10 FAST-MR                51.59      44.57        
 24 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR            49.08      46.71        
 25 Mendez, Javier J     9 Unattached             47.41      50.24        
 -- Johnson, Graham R    9 Sailfish-MR            49.43         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaum, Connor J    10 Empire-MR            2:51.51    2:40.01 SILV    20  
                  36.74     1:17.15 (40.41)     1:59.09 (41.94)     2:40.01 (40.92)
  2 Crane, Kevin J      10 Empire-MR            2:53.44    2:42.69 SILV    17  
                  37.15     1:19.12 (41.97)     2:02.92 (43.80)     2:42.69 (39.77)
  3 Seck, Yelly M        9 Empire-MR            2:59.50    2:43.97 SILV    16  
                  37.26     1:21.48 (44.22)     2:03.82 (42.34)     2:43.97 (40.15)
  4 Ferrara, Luc M       9 Empire-MR            3:10.00    3:00.14         15  
                  38.17     1:23.79 (45.62)     2:11.76 (47.97)     3:00.14 (48.38)
  5 Bischof, Robert F    9 Sailfish-MR          2:55.71    3:01.77         14  
                  41.97     1:30.02 (48.05)     2:16.98 (46.96)     3:01.77 (44.79)
  6 Vincent, Connor J    9 Empire-MR            3:15.00    3:03.62         13  
                  39.12     1:27.85 (48.73)     2:17.80 (49.95)     3:03.62 (45.82)
  7 Cleary, Colin M     10 Empire-MR            3:10.00    3:03.67         12  
                  40.25     1:27.37 (47.12)     2:16.85 (49.48)     3:03.67 (46.82)
  8 Tollinchi, Michael   9 Sailfish-MR               NT    3:06.82         11  
                  40.79     1:27.96 (47.17)     2:19.28 (51.32)     3:06.82 (47.54)
  9 Graber, Ethan J     10 Empire-MR            3:10.00   x3:14.54        
                  40.81     1:32.94 (52.13)   3:15.15 (1:42.21)         3:14.54 ( )
 10 Fedorov, Daniel D    9 Empire-MR            3:10.00   x3:16.08        
                  43.35     1:36.16 (52.81)     2:26.73 (50.57)     3:16.08 (49.35)
 11 Vales, Tanner C     10 Empire-MR            3:25.00   x3:23.57        
                  44.24     1:37.80 (53.56)     2:33.29 (55.49)     3:23.57 (50.28)
 12 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT    3:24.84          9  
                                                    3:25.19 ( )         3:24.84 ( )
 13 Pakola, Liam R      10 Empire-MR            3:10.00   x3:32.34        
                  44.87     1:41.01 (56.14)     2:35.35 (54.34)     3:32.34 (56.99)
 14 Jerez, Lucas        10 FAST-MR                   NT    3:49.00          7  
                  47.51   3:57.72 (3:10.21)         3:49.00 ( )                    
 -- Johnson, Graham R    9 Sailfish-MR               NT         NS        
 -- Zamarbide, Telmo    10 Sailfish-MR          3:38.87         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M    10 2012-MR                37.49      36.41 ZQ      20  
  2 Adams, Tanner       10 CFJV-MR                37.67      36.67 ZQ      17  
  3 Zametko, Nik        10 HS-MR                  40.49      37.87 SILV    16  
  4 Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                  45.00      39.40 SILV    15  
  5 Celaj, IIirian      10 FAST-MR                40.05      40.36 SILV    14  
  6 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR                 43.25      40.47 SILV    13  
  7 Mackey, Michael R   10 2012-MR                40.67      41.48 SILV    12  
  8 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT      44.05         11  
  9 Kabbez, Jackson G   10 HS-MR                  49.00      44.13          9  
 10 Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT      44.25          7  
 11 Hoey, Jack D         9 FAST-MR                46.42      46.16          6  
 12 Tollinchi, Michael   9 Sailfish-MR            47.96      46.28          5  
 13 Begley, Ben          9 SMC-MR                 58.00      49.12          4  
 14 Villalobos, Matt J  10 APEX-MR                52.23      49.53          3  
 15 Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT      51.53          2  
 16 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR                 52.64      53.56          1  
 17 Mendez, Javier J     9 Unattached             57.84      54.02        
 18 Engel, Jack          9 SMC-MR                 55.31      56.00        
 19 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR            56.35      58.10        
 20 Jerez, Lucas        10 FAST-MR              1:03.64    1:03.92        
 -- Polito, Mark A      10 HS-MR                  49.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Polanco, Pepe       10 MAD-MR               1:01.41         DQ        
      Not on back off wall
 -- Johnson, Graham R    9 Sailfish-MR            57.53         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Tanner       10 CFJV-MR              1:22.18    1:18.39 ZQ      20  
                  38.32     1:18.39 (40.07)                                        
  2 Wang, Hanlin        10 Empire-MR            1:33.43    1:30.00 SILV    17  
                  42.37     1:30.00 (47.63)                                        
  3 Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT    1:36.74 SILV    16  
                  45.35     1:36.74 (51.39)                                        
  4 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT    1:36.84 SILV    15  
                1:18.82     1:36.84 (18.02)                                        
  5 Hoey, Jack D         9 FAST-MR              1:42.87    1:37.20         14  
                  45.98     1:37.20 (51.22)                                        
  6 Pakola, Liam R      10 Empire-MR            1:45.00    1:38.59         13  
                  47.21     1:38.59 (51.38)                                        
  7 Fontanella, Thomas   9 Sailfish-MR               NT    1:39.42         12  
                  45.17     1:39.42 (54.25)                                        
  8 Ferrara, Luc M       9 Empire-MR            1:38.80    1:42.72         11  
                  49.72     1:42.72 (53.00)                                        
  9 Vales, Tanner C     10 Empire-MR            1:50.00    1:47.26          9  
                  52.72     1:47.26 (54.54)                                        
 10 WU, Steven          10 FAST-MR              2:20.21    1:48.54          7  
                  51.96     1:48.54 (56.58)                                        
 11 Thai-Bui, Brandon    9 Empire-MR            2:00.00    1:49.52          6  
                  51.77     1:49.52 (57.75)                                        
 12 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          2:08.71    1:56.77          5  
                  55.80   1:56.77 (1:00.97)                                        
 13 Vuksanaj, Mirash    10 Empire-MR            2:10.00    1:58.19          4  
                  58.00   1:58.19 (1:00.19)                                        
 14 Jerez, Lucas        10 FAST-MR                   NT    2:19.14          3  
                1:07.58   2:19.14 (1:11.56)                                        
 -- Bischof, Robert F    9 Sailfish-MR          1:43.41         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  47.22          DQ (51.45)                                        
 -- Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
                  52.20          DQ (59.61)                                        
 -- Manessis, Nicholas   9 Empire-MR                 NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:58.58              DQ ( )                                        
 -- Cleary, Colin M     10 Empire-MR            1:40.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  53.23          DQ (57.48)                                        
 -- Johnson, Graham R    9 Sailfish-MR          2:06.45         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Tanner       10 CFJV-MR                50.31      44.65 SILV    20  
  2 Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT      47.76 SILV    17  
  3 Schaum, Connor J    10 Empire-MR              52.73      48.14 SILV    16  
  4 Celaj, IIirian      10 FAST-MR                49.64      48.73         15  
  5 Seck, Yelly M        9 Empire-MR              50.82      48.80         14  
  6 Menzies, Brody      10 SMC-MR                 47.00      48.95         13  
  7 Bischof, Robert F    9 Sailfish-MR            48.35      49.21         12  
  8 Vincent, Connor J    9 Empire-MR            1:00.00      49.86         11  
  9 Graber, Ethan J     10 Empire-MR            1:00.00      50.19          9  
 10 Fontanella, Thomas   9 Sailfish-MR               NT      52.81          7  
 11 WU, Steven          10 FAST-MR                54.81      53.34          6  
 12 Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT      55.23          5  
 13 Tollinchi, Michael   9 Sailfish-MR            55.41      55.81          4  
 14 Hoey, Jack D         9 FAST-MR              1:00.44      57.19          3  
 15 Vuksanaj, Mirash    10 Empire-MR            1:05.00      57.66          2  
 16 Thai-Bui, Brandon    9 Empire-MR            1:00.00      59.39          1  
 17 Li, Max J            9 FAST-MR                   NT    1:00.26        
 18 Beame, Kyle          9 SMC-MR               1:25.00    1:04.06        
 19 Manessis, Nicholas   9 Empire-MR                 NT   x1:08.19        
 20 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:37.95    1:11.94        
 -- Vales, Tanner C     10 Empire-MR            1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jerez, Lucas        10 FAST-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Zamarbide, Telmo    10 Sailfish-MR          1:00.70         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Kevin         10 HS-MR                1:38.03    1:36.76 SILV    20  
                  45.20     1:36.76 (51.56)                                        
  2 Lai, Christopher B   9 HS-MR                1:38.11    1:38.92 SILV    17  
                  47.56     1:38.92 (51.36)                                        
  3 Adams, Tanner       10 CFJV-MR              1:42.00    1:40.72 SILV    16  
                  47.88     1:40.72 (52.84)                                        
  4 Gagliardi, Alexand  10 SMC-MR               1:56.73    1:44.58 SILV    15  
                  49.74     1:44.58 (54.84)                                        
  5 Kabbez, Jackson G   10 HS-MR                1:49.00    1:48.46         14  
                  50.96     1:48.46 (57.50)                                        
  6 Greenidge, Owen     10 MAD-MR               1:56.00    1:56.40         13  
                  54.64   1:56.40 (1:01.76)                                        
  7 Powell, Shamir      10 MAD-MR               1:57.35    1:56.73         12  
                  53.21   1:56.73 (1:03.52)                                        
  8 Pedroza, Maddox      9 MAD-MR               1:58.37    1:57.57         11  
                  56.29   1:57.57 (1:01.28)                                        
  9 Ginesin, Zach        9 CFJV-MR                   NT    2:01.54          9  
                  55.88   2:01.54 (1:05.66)                                        
 10 Polito, Mark A      10 HS-MR                1:52.00    2:07.77          7  
                  57.19   2:07.77 (1:10.58)                                        
 -- Elkhouly, Youssef    9 HS-MR                1:49.00         DQ        
      Scissors kick
                  53.76        DQ (1:00.11)                                        
 -- Bellio, Sam         10 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                  50.89          DQ (55.77)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M    10 2012-MR                35.08      36.69 SILV    20  
  2 Zametko, Nik        10 HS-MR                  39.14      37.57 SILV    17  
  3 Lai, Christopher B   9 HS-MR                  41.52      39.82 SILV    16  
  4 Mackey, Michael R   10 2012-MR                41.62      43.93         15  
  5 Greenidge, Owen     10 MAD-MR                 50.62      54.60         14  
  6 Powell, Shamir      10 MAD-MR                 55.89      54.78         13  
  7 Polanco, Pepe       10 MAD-MR                 56.89      56.77         12  
  8 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          1:01.90    1:11.15         11  
 -- Li, Max J            9 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Jerez, Lucas        10 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Engel, Jack          9 SMC-MR                 50.22         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hoey, Jack D         9 FAST-MR              1:04.41         DQ        
      Alternating Kick
 -- Villalobos, Matt J  10 APEX-MR                53.19         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Begley, Ben          9 SMC-MR                 52.00         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaum, Connor J    10 Empire-MR            1:41.94    1:31.54 SILV    20  
                  41.13     1:31.54 (50.41)                                        
  2 Crane, Kevin J      10 Empire-MR            1:40.42    1:34.49 SILV    17  
                  44.61     1:34.49 (49.88)                                        
  3 Celaj, IIirian      10 FAST-MR              1:46.08    1:35.38 SILV    16  
                  41.60     1:35.38 (53.78)                                        
  4 Wang, Hanlin        10 Empire-MR            1:45.63    1:44.96         15  
                  45.67     1:44.96 (59.29)                                        
  5 Fedorov, Daniel D    9 Empire-MR            2:00.00    2:06.33         14  
                  55.77   2:06.33 (1:10.56)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crane, Kevin J      10 Empire-MR            1:27.74    1:24.72 SILV    20  
                  42.05     1:24.72 (42.67)                                        
  2 Green, Gavin C       8 Flying Dolphins-MR   1:28.30    1:24.87 SILV    17  
                  40.46     1:24.87 (44.41)                                        
  3 Adams, Tanner       10 CFJV-MR              1:43.06    1:25.63 SILV    16  
  4 Celaj, IIirian      10 FAST-MR              1:29.89    1:28.56 SILV    15  
                  40.95     1:28.56 (47.61)                                        
  5 Seck, Yelly M        9 Empire-MR            1:37.90    1:29.13         14  
                  43.23     1:29.13 (45.90)                                        
  6 Wang, Hanlin        10 Empire-MR            1:55.22    1:33.47         13  
  7 Ferrara, Luc M       9 Empire-MR            1:40.00    1:37.05         12  
                  47.62     1:37.05 (49.43)                                        
  8 Vincent, Connor J    9 Empire-MR            1:55.00    1:37.50         11  
  9 Graber, Ethan J     10 Empire-MR            1:45.00    1:37.63          9  
 10 Menzies, Brody      10 SMC-MR               1:51.00    1:39.81          7  
 11 Pakola, Liam R      10 Empire-MR            1:45.00   x1:43.07          6  
 12 Hoey, Jack D         9 FAST-MR              1:42.95    1:45.91          5  
 13 Blenk, Gavin M       8 Empire-MR            1:40.00   x1:47.08          4  
                  50.68     1:47.08 (56.40)                                        
 14 Fedorov, Daniel D    9 Empire-MR            1:45.00   x1:49.65          3  
 15 Cleary, Colin M     10 Empire-MR            1:40.00   x1:50.13          2  
 16 Vuksanaj, Mirash    10 Empire-MR            2:10.00   x1:51.35          1  
 17 Thai-Bui, Brandon    9 Empire-MR            2:00.00   x1:51.37        
 18 Coogan, David A      7 Empire-MR                 NT   x1:52.62        
                  53.07     1:52.62 (59.55)                                        
 19 Rodriguez, Antonio  10 KB Makos-MR          2:16.81    2:13.49        
                1:02.06   2:13.49 (1:11.43)                                        
 -- Pierce, Brice J      8 Empire-MR            2:10.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  JO
              2:45.99  ZQ
              2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Luca M    10 2012-MR              3:00.92    2:54.03 SILV    20  
                  37.92     1:20.64 (42.72)     2:15.38 (54.74)     2:54.03 (38.65)
  2 Zametko, Nik        10 HS-MR                2:57.66    2:58.14 SILV    17  
                  39.22     1:23.53 (44.31)     2:16.97 (53.44)     2:58.14 (41.17)
  3 Lai, Christopher B   9 HS-MR                3:16.22    3:09.94         16  
                  41.14     1:29.83 (48.69)     2:26.09 (56.26)     3:09.94 (43.85)
  4 Celaj, IIirian      10 FAST-MR              3:26.04    3:10.80         15  
                  44.21     1:32.21 (48.00)     2:29.64 (57.43)     3:10.80 (41.16)
  5 Wong, Kevin         10 HS-MR                3:10.62    3:13.22         14  
                  44.94     1:32.93 (47.99)     2:27.50 (54.57)     3:13.22 (45.72)
  6 Ma, Jared W          8 HS-MR                3:16.87    3:14.38         13  
                  48.29     1:35.96 (47.67)     2:29.19 (53.23)     3:14.38 (45.19)
 -- Hafez, Yousef A      8 HS-MR                3:30.12         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  47.78     1:47.03 (59.25)     2:46.51 (59.48)          DQ (45.44)
 -- Miloradovich, Mich   8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                1:04.22     2:02.41 (58.19)   3:28.84 (1:26.43)          DQ (52.74)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                        2:18.06    2:16.90         40  
     1) Lai, Christopher B 9            2) Ma, Jared W 8                  
     3) Wong, Kevin 10                  4) Zametko, Nik 10                
                  34.41                             1:45.61 ( )     2:16.90 (31.29)
  2 Harbor Seals-MR  'B'                             NT    2:35.04         34  
     1) Samko, Jack P 7                 2) Elkhouly, Youssef A 9          
     3) Kabbez, Jackson G 10            4) Hafez, Yousef A 8              
                  47.48     1:20.57 (33.09)     1:56.72 (36.15)     2:35.04 (38.32)
  3 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           2:57.23    2:37.76         32  
     1) Bellio, Sam 10                  2) Ginesin, Zach 9                
     3) Eppner, Remy 8                  4) Adams, Tanner 10               
                  38.69     1:22.09 (43.40)     2:03.97 (41.88)     2:37.76 (33.79)
  4 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:32.83    2:43.42         30  
     1) Hoey, Jack D 9                  2) Celaj, IIirian 10              
     3) Li, Max J 9                     4) Bahl, Suraj 8                  
                  38.49     1:29.43 (50.94)     2:03.32 (33.89)     2:43.42 (40.10)
  5 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:19.33    2:51.22         28  
     1) Powell, Shamir 10               2) Pedroza, Maddox 9              
     3) Polanco, Pepe 10                4) Greenidge, Owen 10             
                  43.52     1:25.81 (42.29)     2:09.91 (44.10)     2:51.22 (41.31)
  6 Fast Swim Team-MR  'B'                      3:15.37    3:57.33         26  
     1) Jerez, Lucas 10                 2) Thomas, Willem Y 8             
     3) Jerez, Ian 8                    4) Thomas, Gavin R 8              
                  56.80   2:01.63 (1:04.83)   3:05.08 (1:03.45)     3:57.33 (52.25)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:10.80         NS        
     1) Gagliardi, Alexander 10         2) Engel, Jack 9                  
     3) Begley, Ben 9                   4) Morgan, Tom 8                  
                  56.80   2:01.63 (1:04.83)   3:05.08 (1:03.45)                    
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:57.03    3:03.25         40  
     1) Li, Max J 9                     2) WU, Steven 10                  
     3) Celaj, IIirian 10               4) Hoey, Jack D 9                 
                  50.53                             2:23.07 ( )     3:03.25 (40.18)
  2 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'           3:40.55    3:10.08         34  
     1) Gu, Eric 8                      2) Bellio, Sam 10                 
     3) Adams, Tanner 10                4) Ginesin, Zach 9                
                  53.36     1:40.73 (47.37)     2:25.97 (45.24)     3:10.08 (44.11)
  3 Fast Swim Team-MR  'B'                      3:53.09    3:59.61         32  
     1) Jerez, Ian 8                    2) Bahl, Suraj 8                  
     3) Schales, Peyton L 8             4) Jerez, Lucas 10                
                  56.07     1:54.28 (58.21)   3:01.61 (1:07.33)     3:59.61 (58.00)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      12 2012-MR                28.03      28.78 SILV    20  
  2 Gerken, Jack        12 SMC-MR                 30.43      29.18 SILV    17  
  3 Boies, Zachary      12 SMC-MR                 40.46      29.91 SILV    16  
  4 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR                32.86      32.68         15  
  5 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR                33.42      32.92         14  
  6 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            32.55      33.02         13  
  7 Fontanella, Peter   11 Sailfish-MR            32.50      33.45         11  
  8 Campbell, Garrett   11 2012-MR                31.24      33.49         12  
  9 Walsh, Zach R       11 FAST-MR                33.61      33.88          9  
 10 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 33.57      34.12          7  
 11 Haffner, Jackson    12 2012-MR                33.68      34.74          6  
 12 Edelman, Van        12 CFJV-MR                36.55      36.23          5  
 13 Safsel, Bennett M   11 Sailfish-MR            38.09      39.14          4  
 14 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            38.69      39.94          3  
 15 Lobo, Marc          11 FAST-MR                50.47      44.01          2  
 16 Menzies, Tucker     12 SMC-MR                 42.19      44.55          1  
 17 McCafferty, Sean    11 Sailfish-MR            48.61      46.90        
 18 Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT      52.38        
 19 Kim, Jed S          11 FAST-MR                   NT      56.45        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  JO
              5:55.99  ZQ
              6:03.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      12 2012-MR              6:30.67    6:21.10         20  
                  32.91     1:10.81 (37.90)     1:49.66 (38.85)     2:28.79 (39.13)
        3:08.24 (39.45)     3:48.54 (40.30)     4:29.00 (40.46)     5:09.08 (40.08)
        5:48.38 (39.30)     6:21.10 (32.72)                                        
  2 Ruf, Jason E        12 HS-MR                6:49.01    6:58.93         17  
                  34.16     1:15.93 (41.77)     1:59.39 (43.46)     2:42.61 (43.22)
        3:26.52 (43.91)     4:08.00 (41.48)     4:53.13 (45.13)     5:35.73 (42.60)
        6:19.12 (43.39)     6:58.93 (39.81)                                        
  3 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR              7:14.30    7:09.23         16  
                  37.72     1:22.10 (44.38)     2:06.37 (44.27)     2:50.76 (44.39)
        3:35.75 (44.99)     4:04.05 (28.30)     4:19.61 (15.56)     5:03.40 (43.79)
        5:48.97 (45.57)   7:09.23 (1:20.26)                                        
  4 Langaman, Kevin J   12 HS-MR                7:25.00    7:12.13         15  
                  37.09     1:20.95 (43.86)     2:05.21 (44.26)     2:50.21 (45.00)
        3:35.75 (45.54)     4:20.89 (45.14)     5:06.56 (45.67)     5:50.48 (43.92)
        6:33.82 (43.34)     7:12.13 (38.31)                                        
  5 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              7:23.16    7:14.72         14  
                  37.46     1:20.35 (42.89)     2:07.13 (46.78)     2:51.72 (44.59)
        3:37.53 (45.81)     4:22.78 (45.25)     5:06.73 (43.95)     5:50.15 (43.42)
        6:35.52 (45.37)     7:14.72 (39.20)                                        
  6 Maloney, Bobby D    12 HS-MR                7:30.71    7:25.09         13  
                  36.71     1:20.46 (43.75)     2:04.65 (44.19)     2:50.59 (45.94)
        3:37.07 (46.48)     4:22.90 (45.83)     5:10.34 (47.44)     5:57.90 (47.56)
        6:44.91 (47.01)     7:25.09 (40.18)                                        
  7 Haffner, Jackson    12 2012-MR              7:55.99    7:41.77         12  
                  38.67     1:24.19 (45.52)     2:11.47 (47.28)     2:59.34 (47.87)
        3:46.63 (47.29)     4:35.58 (48.95)     5:22.69 (47.11)     6:09.83 (47.14)
        6:56.55 (46.72)     7:41.77 (45.22)                                        
  8 Raiola, A J J       12 HS-MR                7:40.27    7:43.86         11  
                  36.37     1:20.03 (43.66)     2:06.22 (46.19)     2:53.40 (47.18)
        3:39.80 (46.40)     4:27.71 (47.91)     5:17.41 (49.70)     6:07.26 (49.85)
        6:55.56 (48.30)     7:43.86 (48.30)                                        
  9 Sanchez, Wanderlei  12 Unattached           7:55.00    7:47.43          9  
                  35.97     1:20.07 (44.10)     2:05.77 (45.70)     2:53.15 (47.38)
        3:40.97 (47.82)     4:28.74 (47.77)     5:17.81 (49.07)     6:07.64 (49.83)
        6:58.36 (50.72)     7:47.43 (49.07)                                        
 10 Walsh, Liam T       11 HS-MR                7:55.00    7:48.96          7  
                  44.16     1:30.68 (46.52)     2:18.84 (48.16)     3:05.57 (46.73)
        3:52.14 (46.57)     4:40.10 (47.96)     5:27.10 (47.00)     6:15.91 (48.81)
        7:03.46 (47.55)     7:48.96 (45.50)                                        
 11 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                     NT    8:23.13          6  
                  34.40     1:18.71 (44.31)     2:06.95 (48.24)     2:56.68 (49.73)
                                4:42.53 ( )                             6:29.16 ( )
        7:21.60 (52.44)   8:23.13 (1:01.53)                                        
 -- Hafez, Omar A       12 HS-MR                7:00.00         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Jackson    12 2012-MR                38.34      37.58 SILV    20  
  2 Campbell, Garrett   11 2012-MR                36.64      37.63 SILV    17  
  3 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            37.98      39.02 SILV    16  
  4 Stoll, Willem       11 SMC-MR                 39.58      39.30 SILV    15  
  5 Boies, Zachary      12 SMC-MR                 45.57      39.59 SILV    14  
  6 Fontanella, Peter   11 Sailfish-MR            40.12      41.44         13  
  7 Edelman, Van        12 CFJV-MR                43.99      42.53         12  
  8 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            46.20      46.98         11  
  9 Safsel, Bennett M   11 Sailfish-MR            50.66      49.98          9  
 10 Lobo, Marc          11 FAST-MR                   NT      50.76          7  
 11 Kim, Jed S          11 FAST-MR                   NT    1:01.21          5  
 12 McCafferty, Sean    11 Sailfish-MR               NT    1:03.72          6  
 13 Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT    1:10.50          4  
 -- Gerken, Jack        12 SMC-MR                 37.78         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maloney, Bobby D    12 HS-MR                1:24.48    1:19.29 SILV    20  
                  38.29     1:19.29 (41.00)                                        
  2 Haffner, Jackson    12 2012-MR              1:26.95    1:19.69 SILV    17  
                  38.35     1:19.69 (41.34)                                        
  3 Clark, Kevin        12 MAD-MR               1:21.26    1:20.42 SILV    16  
                  38.01     1:20.42 (42.41)                                        
  4 Bushati, Aldo       11 APEX-MR              1:21.77    1:21.96 SILV    15  
                  39.01     1:21.96 (42.95)                                        
  5 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR              1:25.32    1:22.41 SILV    14  
                  40.21     1:22.41 (42.20)                                        
  6 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR              1:27.41    1:23.00 SILV    13  
                  40.10     1:23.00 (42.90)                                        
  7 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR          1:22.17    1:25.60         12  
                  41.56     1:25.60 (44.04)                                        
  8 Vazquez, Christian  12 MAD-MR               1:36.60    1:28.37         11  
                  41.44     1:28.37 (46.93)                                        
  9 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                1:32.44    1:28.54        
                1:28.54         1:28.54 ( )                                        
 10 Walsh, Liam T       11 HS-MR                1:33.00    1:29.30          9  
                  44.48     1:29.30 (44.82)                                        
 11 Sanchez, Wanderlei  12 Unattached           1:29.00    1:29.38          7  
                  42.07     1:29.38 (47.31)                                        
 12 Raiola, A J J       12 HS-MR                1:32.53    1:30.51          6  
                  44.08     1:30.51 (46.43)                                        
 13 Edelman, Van        12 CFJV-MR              1:37.30    1:33.56          5  
                  44.21     1:33.56 (49.35)                                        
 14 Bukowski, Adam      11 Sailfish-MR          1:43.03    1:35.32          4  
                  47.17     1:35.32 (48.15)                                        
 15 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR          1:37.31    1:37.29          3  
                1:37.29         1:37.29 ( )                                        
 16 Miller, Emanuel     11 MAD-MR               1:55.00    1:38.31          2  
                  46.55     1:38.31 (51.76)                                        
 17 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          1:39.53    1:44.10          1  
                  50.36     1:44.10 (53.74)                                        
 18 Alexandrov, Alexan  11 APEX-MR              1:39.28    1:44.95        
                  51.05     1:44.95 (53.90)                                        
 19 Lin, Daniel         11 Sailfish-MR               NT    1:59.53        
                  56.00   1:59.53 (1:03.53)                                        
 20 Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT    2:39.85        
                1:16.66   2:39.85 (1:23.19)                                        
 -- Edwards, Grant      11 SMC-MR               1:38.30         DQ        
      No touch at turn
                1:35.53              DQ ( )                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR                43.27      42.70 SILV    20  
  2 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                  43.68      42.92         17  
  3 Vazquez, Christian  12 MAD-MR                 36.62      43.29         16  
  4 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR                40.77      43.57         15  
  5 Clark, Kevin        12 MAD-MR                 44.24      43.69         14  
  6 Langaman, Kevin J   12 HS-MR                  44.45      44.57         13  
  7 Ruf, Jason E        12 HS-MR                  49.68      44.74         12  
  8 Bushati, Aldo       11 APEX-MR                44.92      44.93         11  
  9 Hafez, Yousef A      8 HS-MR                     NT      45.10          9  
 10 Walsh, Zach R       11 FAST-MR                45.38      46.50          7  
 11 Edelman, Van        12 CFJV-MR                52.81      46.78          6  
 12 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            47.80      47.67          5  
 13 Alexandrov, Alexan  11 APEX-MR                55.53      50.69          4  
 14 Lin, Daniel         11 Sailfish-MR            50.37      51.99          3  
 15 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            52.48      52.60          2  
 16 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            53.48      57.82          1  
 -- Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Miller, Emanuel     11 MAD-MR                 55.89         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Edwards, Grant      11 SMC-MR                 55.19         NS        
 -- Hafez, Omar A       12 HS-MR                  38.46         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boies, Zachary      12 SMC-MR               1:38.17    1:27.87 SILV    20  
                  40.79     1:27.87 (47.08)                                        
  2 Gerken, Jack        12 SMC-MR               1:42.18    1:28.43 SILV    17  
                  41.03     1:28.43 (47.40)                                        
  3 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR              1:39.28    1:37.15         16  
                  44.52     1:37.15 (52.63)                                        
  4 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              1:40.44    1:38.36         15  
                  47.73     1:38.36 (50.63)                                        
  5 Menzies, Tucker     12 SMC-MR               1:39.08    1:39.01         14  
                  46.79     1:39.01 (52.22)                                        
  6 Fontanella, Peter   11 Sailfish-MR          1:37.07    1:42.16         13  
                  46.03     1:42.16 (56.13)                                        
  7 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR          1:44.56    1:43.58         12  
                  51.67     1:43.58 (51.91)                                        
  8 Edelman, Van        12 CFJV-MR              1:47.34    1:44.11         11  
                  48.46     1:44.11 (55.65)                                        
  9 Lobo, Marc          11 FAST-MR                   NT    2:16.67          9  
                1:00.95   2:16.67 (1:15.72)                                        
 -- Kim, Jed S          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:06.44        DQ (1:12.73)                                        
 -- Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                1:05.70        DQ (1:14.98)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruf, Jason E        12 HS-MR                  32.71      32.32 SILV    20  
  2 Clark, Kevin        12 MAD-MR                 33.94      33.47 SILV    17  
  3 Langaman, Kevin J   12 HS-MR                  36.26      35.85 SILV    16  
  4 Maloney, Bobby D    12 HS-MR                  37.56      37.50 SILV    15  
  5 Altawab, Mostafa    12 HS-MR                  38.65      38.41 SILV    14  
  6 Walsh, Zach R       11 FAST-MR                36.97      38.65 SILV    13  
  7 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR                39.36      39.65         12  
  8 Raiola, A J J       12 HS-MR                  41.09      39.73         11  
  9 Sharpe, Najashi R   12 KB Makos-MR            39.69      40.46          9  
 10 Sanchez, Wanderlei  12 Unattached             38.90      40.88          7  
 11 Walsh, Liam T       11 HS-MR                  49.96      42.55          6  
 12 Edwards, Grant      11 SMC-MR                 43.61      42.98          5  
 13 Vazquez, Christian  12 MAD-MR                 40.68      43.94          4  
 14 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR                   NT      44.74          2.5
 14 Gonzalez, Solice A  11 KB Makos-MR            44.38      44.74          2.5
 16 Miller, Emanuel     11 MAD-MR                 48.19      47.15          1  
 17 Bukowski, Adam      11 Sailfish-MR            47.97      47.95        
 18 Alexandrov, Alexan  11 APEX-MR                50.99      48.63        
 19 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR            48.02      51.24        
 -- Zhong, Ken          11 FAST-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Edelman, Van        12 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Bushati, Aldo       11 APEX-MR                38.49         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hafez, Omar A       12 HS-MR                  33.92         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              1:20.07    1:25.79 SILV    20  
                  38.64     1:25.79 (47.15)                                        
  2 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR              1:38.80    1:28.64         17  
                  40.71     1:28.64 (47.93)                                        
  3 Stoll, Willem       11 SMC-MR               1:46.52    1:50.69         16  
                  48.46   1:50.69 (1:02.23)                                        
  4 Velazquez, Jonatha  11 KB Makos-MR          2:04.35    1:53.56         15  
                  50.88   1:53.56 (1:02.68)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Langaman, Kevin J   12 HS-MR                1:18.78    1:17.46 SILV    20  
                  36.11     1:17.46 (41.35)                                        
  2 Ruf, Jason E        12 HS-MR                1:20.00    1:18.21 SILV    17  
                  36.04     1:18.21 (42.17)                                        
  3 Maloney, Bobby D    12 HS-MR                1:25.88    1:22.52         16  
                  36.53     1:22.52 (45.99)                                        
  4 Raiola, A J J       12 HS-MR                1:27.57    1:29.39         15  
                  40.58     1:29.39 (48.81)                                        
  5 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              1:25.24    1:30.07         14  
                  42.93     1:30.07 (47.14)                                        
  6 Walsh, Liam T       11 HS-MR                1:30.00    1:31.09         13  
                  42.32     1:31.09 (48.77)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  JO
              2:28.59  ZQ
              2:32.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Riley      12 2012-MR              2:41.12    2:45.74         20  
                  39.05     1:20.16 (41.11)     2:10.78 (50.62)     2:45.74 (34.96)
  2 Fonseca, Joshua     11 FAST-MR              3:07.43    3:00.60         17  
                  43.19     1:27.97 (44.78)     2:21.92 (53.95)     3:00.60 (38.68)
  3 Walsh, Zach R       11 FAST-MR              3:03.10    3:03.00         16  
                  41.44     1:29.48 (48.04)     2:22.88 (53.40)     3:03.00 (40.12)
  4 Taps, Johnathan     12 CFJV-MR              3:16.22    3:07.74         15  
                  44.59     1:29.64 (45.05)     2:26.29 (56.65)     3:07.74 (41.45)
  5 Menzies, Tucker     12 SMC-MR               3:07.00    3:38.46         14  
                  48.66     1:44.65 (55.99)     2:42.12 (57.47)     3:38.46 (56.34)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                        2:05.68    2:04.13         40  
     1) Maloney, Bobby D 12             2) Langaman, Kevin J 12           
     3) Altawab, Mostafa 12             4) Ruf, Jason E 12                
                  30.82     1:01.82 (31.00)     1:12.23 (10.41)     2:04.13 (51.90)
  2 Madison Dolphins-MR  'A'                    2:12.02    2:12.22         34  
     1) Clark, Kevin 12                 2)                                
     3) Vazquez, Christian 12           4) Miller, Emanuel 11             
                  31.79     1:06.86 (35.07)     1:16.94 (10.08)     2:12.22 (55.28)
  3 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:48.15    2:51.81         32  
     1) Walsh, Zach R 11                2) Zhong, Ken 11                  
     3) Fonseca, Joshua 11              4) Miloradovich, Michael A 8      
                  36.45       49.05 (12.60)     1:33.14 (44.09)   2:51.81 (1:18.67)
 -- Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:25.26         DQ        
      False start
     1) Sharpe, Najashi R 12            2) Rodriguez, Antonio J 10        
     3) Velazquez, Jonathan J 11        4) Gonzalez, Solice A 11          
                  32.16     1:07.56 (35.40)     1:54.23 (46.67)          DQ (38.10)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:07.09    2:31.13         40  
     1) Stoll, Willem 11                2) Menzies, Tucker 12             
     3) Gerken, Jack 12                 4) Boies, Zachary 12              
 -- Fast Swim Team-MR  'A'                      2:25.37         NS        
     1) Lobo, Marc 11                   2) Zhong, Ken 11                  
     3) Walsh, Zach R 11                4) Fonseca, Joshua 11             
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              1:03.63      59.22 SILV    20  
                  28.64       59.22 (30.58)                                        
  2 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               1:04.62      59.83         17  
  3 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              1:02.40    1:00.12         16  
                  28.24     1:00.12 (31.88)                                        
  4 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:00.00    1:00.28         15  
                  29.21     1:00.28 (31.07)                                        
  5 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:02.75    1:01.41         14  
                  29.09     1:01.41 (32.32)                                        
  6 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              1:03.36    1:03.07         13  
                  29.48     1:03.07 (33.59)                                        
  7 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:12.00    1:09.68         12  
                  33.59     1:09.68 (36.09)                                        
  8 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              1:14.05    1:10.22         11  
                  33.87     1:10.22 (36.35)                                        
  9 Appelbaum, Josh R   14 2012-MR              1:16.50    1:16.44          9  
                  36.43     1:16.44 (40.01)                                        
 10 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              1:15.07    1:16.94          7  
                  36.35     1:16.94 (40.59)                                        
 11 Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR          1:22.25    1:20.28          6  
                  38.61     1:20.28 (41.67)                                        
 12 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:41.77    1:37.91          5  
                1:38.31         1:37.91 ( )                                        
 13 kha, Neil           13 FAST-MR              2:02.03    1:42.50          4  
                1:41.87      1:42.50 (0.63)                                        
 14 Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT    1:45.65          3  
                  41.86   1:45.65 (1:03.79)                                        
 -- Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:12.20         NS        
 -- Williams, Jesse     14 FAST-MR              1:07.68         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  ZQ
              5:22.99  JO
              5:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oumarov, Elan       13 HS-MR                5:52.43    5:42.23         20  
                  30.21     1:04.41 (34.20)     1:39.60 (35.19)     2:15.22 (35.62)
        2:50.84 (35.62)     3:25.75 (34.91)     4:01.40 (35.65)     4:36.24 (34.84)
        5:10.48 (34.24)     5:42.23 (31.75)                                        
  2 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              6:07.53    5:42.37         17  
                  29.97     1:04.33 (34.36)     1:39.79 (35.46)     2:15.38 (35.59)
        2:51.17 (35.79)     3:26.09 (34.92)     4:01.30 (35.21)     4:36.94 (35.64)
        5:11.57 (34.63)     5:42.37 (30.80)                                        
  3 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              6:31.41    6:22.08         16  
                  31.08     1:05.82 (34.74)     1:43.16 (37.34)     2:23.00 (39.84)
        2:58.31 (35.31)     3:40.72 (42.41)     4:16.88 (36.16)     4:59.17 (42.29)
        5:41.51 (42.34)     6:22.08 (40.57)                                        
  4 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               6:58.00    6:36.73         15  
                  31.74     1:08.99 (37.25)     1:49.71 (40.72)     2:31.63 (41.92)
        3:13.05 (41.42)     3:55.41 (42.36)     4:36.85 (41.44)     5:19.89 (43.04)
        6:00.71 (40.82)     6:36.73 (36.02)                                        
  5 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                6:48.98    6:45.89         14  
                  34.93     1:16.49 (41.56)     1:58.52 (42.03)     2:39.85 (41.33)
        3:22.22 (42.37)     4:03.34 (41.12)     4:45.18 (41.84)     5:27.58 (42.40)
        6:08.38 (40.80)     6:45.89 (37.51)                                        
  6 Sanchez, Stallion   14 Unattached           6:59.00    6:54.48         13  
                  33.50   1:53.57 (1:20.07)                                        
                                4:04.95 ( )     4:48.81 (43.86)     5:33.26 (44.45)
        6:17.16 (43.90)     6:54.48 (37.32)                                        
  7 Baranov, Lenny      13 HS-MR                6:45.00    7:08.50         12  
                  35.38     1:15.44 (40.06)     1:57.91 (42.47)     2:42.57 (44.66)
        3:27.76 (45.19)     4:12.92 (45.16)     4:59.24 (46.32)     5:44.40 (45.16)
        6:27.71 (43.31)     7:08.50 (40.79)                                        
  8 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                6:55.00    7:15.36         11  
                  33.93     1:12.56 (38.63)     1:54.42 (41.86)   7:15.36 (5:20.94)
  9 Polanco, Dan        12 MAD-MR               8:03.14    7:22.28          9  
 10 Sanchez, Andersson  13 Unattached           6:55.00    7:30.96          7  
                  32.02     1:10.13 (38.11)     1:52.38 (42.25)     2:36.68 (44.30)
        3:23.81 (47.13)     4:12.86 (49.05)                             5:53.60 ( )
        6:43.60 (50.00)     7:30.96 (47.36)                                        
 11 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          9:49.93    8:22.23          6  
                  38.81     1:26.73 (47.92)     2:18.73 (52.00)     3:10.14 (51.41)
        4:03.29 (53.15)     4:57.18 (53.89)     5:50.96 (53.78)     6:42.24 (51.28)
        7:34.79 (52.55)     8:22.23 (47.44)                                        
 12 Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR               NT    8:39.03          5  
                  45.17                             2:27.27 ( )     3:19.71 (52.44)
        4:14.94 (55.23)     5:09.29 (54.35)     6:04.54 (55.25)     6:59.92 (55.38)
        7:52.25 (52.33)     8:39.03 (46.78)                                        
 13 Castro, Brandon     13 MAD-MR                    NT   10:04.71          4  
                  38.10     1:30.45 (52.35)     2:27.02 (56.57)   3:31.97 (1:04.95)
      4:38.46 (1:06.49)   5:47.07 (1:08.61)   6:51.05 (1:03.98)   8:01.82 (1:10.77)
      9:07.82 (1:06.00)    10:04.71 (56.89)                                        
 -- Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                6:25.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              1:03.59    1:03.44 SILV    20  
                  30.84     1:03.44 (32.60)                                        
  2 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:03.86    1:03.56 SILV    17  
                  31.55     1:03.56 (32.01)                                        
  3 Oumarov, Elan       13 HS-MR                1:09.61    1:04.79 SILV    16  
                  31.55     1:04.79 (33.24)                                        
  4 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              1:10.24    1:07.73 SILV    15  
                  32.04     1:07.73 (35.69)                                        
  5 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               1:13.12    1:10.33 SILV    14  
                  33.80     1:10.33 (36.53)                                        
  6 Hicks, Chris J      14 2012-MR              1:11.79    1:11.57 SILV    13  
                  33.92     1:11.57 (37.65)                                        
  7 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              1:13.47    1:13.15 SILV    12  
                  35.76     1:13.15 (37.39)                                        
  8 Sanchez, Andersson  13 Unattached           1:12.90    1:15.45 SILV    11  
                  35.03     1:15.45 (40.42)                                        
  9 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:15.07    1:15.72 SILV     9  
                  36.48     1:15.72 (39.24)                                        
 10 Iocolano, Richard   13 HS-MR                1:20.06    1:16.22 SILV     7  
                  37.61     1:16.22 (38.61)                                        
 11 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              1:22.96    1:16.80          6  
                  37.50     1:16.80 (39.30)                                        
 12 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                1:17.80    1:17.32          4  
                  37.24     1:17.32 (40.08)                                        
 13 Sanchez, Stallion   14 Unattached           1:18.46    1:17.38          5  
                1:17.38         1:17.38 ( )                                        
 14 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                1:18.16    1:17.42          3  
                  37.73     1:17.42 (39.69)                                        
 15 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              1:22.87    1:21.97          2  
                1:21.97         1:21.97 ( )                                        
 16 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR          1:23.07    1:22.71          1  
 17 Williams, Jesse     14 FAST-MR              1:25.44    1:24.85        
                  40.07     1:24.85 (44.78)                                        
 18 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              1:27.46    1:25.91        
                  42.17     1:25.91 (43.74)                                        
 19 Alexandrov, Nickol  14 APEX-MR              1:46.29    1:34.99        
 20 Sharpe, Jamal A     14 KB Makos-MR          1:34.23    1:35.59        
 21 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          1:44.78    1:45.66        
 22 Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT    1:55.48        
                  55.02   1:55.48 (1:00.46)                                        
 -- kha, Neil           13 FAST-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR          1:53.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:00.45        DQ (1:06.03)                                        
 -- Castro, Brandon     13 MAD-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  49.97          DQ (59.08)                                        
 -- Khaimov, Roman      14 APEX-MR              1:18.41         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:17.60    2:15.99 ZQ      20  
                  32.36     1:06.48 (34.12)     1:42.13 (35.65)     2:15.99 (33.86)
  2 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR                   NT    2:34.58 SILV    17  
                  35.38     1:14.76 (39.38)     1:55.66 (40.90)     2:34.58 (38.92)
  3 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              2:31.73    2:38.88         16  
                  36.66     1:17.06 (40.40)     1:58.55 (41.49)     2:38.88 (40.33)
  4 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:48.67    2:47.56         15  
                  39.52     1:23.04 (43.52)     2:06.72 (43.68)     2:47.56 (40.84)
  5 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              3:01.94    2:52.66         14  
                  40.39   2:52.66 (2:12.27)                                        
  6 Williams, Jesse     14 FAST-MR              2:58.61    2:58.85         13  
                                1:22.54 ( )     2:11.14 (48.60)     2:58.85 (47.71)
  7 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR                   NT    3:14.18         12  
                  45.40                             2:28.81 ( )     3:14.18 (45.37)
  8 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          3:47.46    3:48.43         11  
                                                    2:49.91 ( )     3:48.43 (58.52)
 -- Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  52.85   2:01.39 (1:08.54)   3:11.92 (1:10.53)        DQ (1:10.66)
 -- Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          3:01.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              1:15.85    1:14.18 SILV    20  
                  33.88     1:14.18 (40.30)                                        
  2 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:14.01    1:14.47 SILV    17  
                  35.06     1:14.47 (39.41)                                        
  3 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:15.37    1:16.47 SILV    16  
                  37.03     1:16.47 (39.44)                                        
  4 Hanley, Kevin       14 SMC-MR               1:20.96    1:18.60 SILV    15  
                  36.96     1:18.60 (41.64)                                        
  5 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              1:24.54    1:28.53         14  
                  40.80     1:28.53 (47.73)                                        
  6 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              1:33.25    1:29.45         13  
                  43.51     1:29.45 (45.94)                                        
  7 Appelbaum, Josh R   14 2012-MR              1:32.04    1:32.59         12  
                  43.28     1:32.59 (49.31)                                        
  8 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              1:36.36    1:35.66         11  
                  46.84     1:35.66 (48.82)                                        
  9 Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT    1:52.46          9  
                  50.83   1:52.46 (1:01.63)                                        
 10 kha, Neil           13 FAST-MR              1:56.54    1:55.80          7  
                  55.59   1:55.80 (1:00.21)                                        
 11 Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR          1:58.80    2:03.00          6  
                  58.70   2:03.00 (1:04.30)                                        
 12 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          2:17.80    2:12.55          5  
                1:02.32   2:12.55 (1:10.23)                                        
 -- Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT         DQ        
      False start
                  47.23          DQ (55.50)                                        
 -- Velazquez, Jerishk  13 KB Makos-MR          1:29.55         NS        
 -- Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:28.36         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.19  ZQ
              2:53.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oumarov, Elan       13 HS-MR                2:39.00    2:36.81 SILV    20  
                  36.03     1:16.87 (40.84)     1:58.33 (41.46)     2:36.81 (38.48)
  2 Mackey, Tom P       14 2012-MR              2:36.50    2:38.87 SILV    17  
                  35.81     1:16.81 (41.00)     1:58.00 (41.19)     2:38.87 (40.87)
  3 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:47.29    2:45.41 SILV    16  
                  36.69     1:19.53 (42.84)     2:03.33 (43.80)     2:45.41 (42.08)
  4 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:41.40    2:45.62 SILV    15  
                  37.80     1:20.99 (43.19)     2:03.53 (42.54)     2:45.62 (42.09)
  5 Chu, Kenneth C      13 HS-MR                2:49.00    2:50.18 SILV    14  
                  37.62     1:20.39 (42.77)     2:05.69 (45.30)     2:50.18 (44.49)
  6 Hicks, Chris J      14 2012-MR              2:38.00    2:55.99         13  
                  37.82     1:23.01 (45.19)     2:10.09 (47.08)     2:55.99 (45.90)
  7 Baranov, Lenny      13 HS-MR                2:59.00    3:01.22         12  
                  41.11     1:27.20 (46.09)     2:15.14 (47.94)     3:01.22 (46.08)
  8 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              3:05.39    3:02.34         11  
                  42.49     1:29.44 (46.95)     2:16.72 (47.28)     3:02.34 (45.62)
  9 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              3:10.02    3:10.74          9  
                  42.29     1:32.64 (50.35)     2:22.78 (50.14)     3:10.74 (47.96)
 10 Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              3:19.05    3:11.15          7  
                  44.22     1:33.81 (49.59)     2:22.14 (48.33)     3:11.15 (49.01)
 11 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              3:25.59    3:21.38          6  
                  45.83     1:37.77 (51.94)     2:30.48 (52.71)     3:21.38 (50.90)
 12 Polanco, Dan        12 MAD-MR               3:37.98    3:24.46          5  
                  42.57     1:32.55 (49.98)     2:30.37 (57.82)     3:24.46 (54.09)
 13 Williams, Jesse     14 FAST-MR              3:33.59    3:39.94          4  
                  47.64     1:44.57 (56.93)     2:43.74 (59.17)     3:39.94 (56.20)
 14 Rahim, Abdul        14 FAST-MR                   NT    3:48.58          3  
                  49.53     1:46.76 (57.23)   2:48.81 (1:02.05)     3:48.58 (59.77)
 15 kha, Neil           13 FAST-MR                   NT    4:18.71          2  
                  58.02   2:04.72 (1:06.70)   3:12.22 (1:07.50)   4:18.71 (1:06.49)
 16 Hurst, Christoper   13 Sailfish-MR               NT    4:18.79          1  
                  59.35   2:06.77 (1:07.42)   3:15.15 (1:08.38)   4:18.79 (1:03.64)
 -- Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                3:05.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metcalf, Max        14 SMC-MR               1:08.53    1:08.84 SILV    20  
                  32.04     1:08.84 (36.80)                                        
  2 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              1:15.37    1:08.86 SILV    17  
                  33.07     1:08.86 (35.79)                                        
  3 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              1:10.39    1:09.62 SILV    16  
                  32.61     1:09.62 (37.01)                                        
  4 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              1:20.55    1:19.40         15  
                  36.57     1:19.40 (42.83)                                        
  5 Williams, Jesse     14 FAST-MR                   NT    1:26.89         14  
                  39.91     1:26.89 (46.98)                                        
  6 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT    1:28.54         13  
                  40.27     1:28.54 (48.27)                                        
 -- Casiano, Ashlyn M   14 KB Makos-MR          1:42.03         NS        
 -- Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               1:23.21         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oumarov, Elan       13 HS-MR                2:19.56    2:20.27 SILV    20  
                  30.76     1:07.21 (36.45)     1:45.56 (38.35)     2:20.27 (34.71)
  2 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:41.03    2:36.71         17  
                  34.31     1:13.32 (39.01)     1:55.52 (42.20)     2:36.71 (41.19)
  3 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              3:02.82    2:42.97         16  
                  34.12     1:17.14 (43.02)     2:01.00 (43.86)     2:42.97 (41.97)
  4 Iocolano, Richard   13 HS-MR                2:39.00    2:46.86         15  
                  34.04     1:16.22 (42.18)     2:02.39 (46.17)     2:46.86 (44.47)
  5 Baranov, Lenny      13 HS-MR                2:45.00    2:58.76         14  
                  36.91     1:23.09 (46.18)     2:11.96 (48.87)     2:58.76 (46.80)
  6 Meehan, Ryan J      13 HS-MR                2:45.00    3:23.64         13  
                  40.38     1:34.14 (53.76)     2:30.64 (56.50)     3:23.64 (53.00)
  7 Marun, Michael E    13 KB Makos-MR               NT    3:32.41         12  
                  42.60     1:34.59 (51.99)     2:32.59 (58.00)     3:32.41 (59.82)
 -- Mackey, Tom P       14 2012-MR              2:40.00         NS        
 -- Shteynberg, Samuel  13 HS-MR                2:45.00         NS        
 -- Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:50.00         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackey, Tom P       14 2012-MR              2:18.96    2:18.76         20  
                  31.25     1:06.22 (34.97)     1:46.50 (40.28)     2:18.76 (32.26)
  2 Orman-Kollmar, Max  14 APEX-MR              2:17.81    2:18.77         17  
                  29.57     1:05.21 (35.64)     1:47.13 (41.92)     2:18.77 (31.64)
  3 Metcalf, Max        14 SMC-MR               2:24.75    2:21.98         16  
                  32.41     1:06.46 (34.05)     1:48.68 (42.22)     2:21.98 (33.30)
  4 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR              2:28.57    2:28.44         15  
                  32.88     1:11.05 (38.17)     1:55.37 (44.32)     2:28.44 (33.07)
  5 Iocolano, Richard   13 HS-MR                2:33.17    2:31.08         14  
                  32.85     1:13.86 (41.01)     1:57.59 (43.73)     2:31.08 (33.49)
  6 Pastrana, Elijah    13 MAD-MR               2:39.18    2:33.45         13  
                  31.58     1:09.45 (37.87)     1:54.67 (45.22)     2:33.45 (38.78)
  7 Walsh, Dylan F      13 FAST-MR              2:42.63    2:36.93         12  
                  34.55     1:12.92 (38.37)     2:01.37 (48.45)     2:36.93 (35.56)
  8 Schmitt, Andrew     13 SMC-MR               2:39.77    2:38.78         11  
                  36.81     1:17.74 (40.93)     2:03.44 (45.70)     2:38.78 (35.34)
  9 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              2:57.79    2:43.62          9  
                  33.89     1:15.93 (42.04)     2:05.67 (49.74)     2:43.62 (37.95)
 10 Sanchez, Andersson  13 Unattached           2:35.00    2:47.09          7  
                  32.35     1:14.42 (42.07)     2:06.29 (51.87)     2:47.09 (40.80)
 11 Sanchez, Stallion   14 Unattached           2:48.24    2:48.38          6  
                  32.41     1:15.31 (42.90)     2:09.07 (53.76)     2:48.38 (39.31)
 12 Polanco, Dan        12 MAD-MR               2:52.49    2:53.84          5  
                  36.91     1:26.41 (49.50)     2:15.03 (48.62)     2:53.84 (38.81)
 13 Williams, Jesse     14 FAST-MR              3:06.03    2:58.32          4  
                  35.64     1:20.84 (45.20)     2:18.35 (57.51)     2:58.32 (39.97)
 14 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR              3:18.83    3:02.96          3  
                  43.24     1:30.46 (47.22)     2:21.64 (51.18)     3:02.96 (41.32)
 15 Valentin, Jose T    14 KB Makos-MR          4:12.25    4:07.75          2  
                                1:50.23 ( )   3:06.31 (1:16.08)   4:07.75 (1:01.44)
 -- Alexandrov, Nickol  14 APEX-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                                                    2:41.13 ( )          DQ (43.45)
 -- Norbeck, Kyle       13 CFJV-MR              3:07.26         DQ        
      Scissors kick - fly
                  37.85     1:21.08 (43.23)     2:09.59 (48.51)          DQ (40.50)
 -- Williams, Aaron D   14 FAST-MR              2:31.08         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  34.82     1:12.98 (38.16)     2:04.08 (51.10)          DQ (35.39)
 -- Khaimov, Roman      14 APEX-MR              2:45.20         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  ZQ
              4:50.99  JO
              4:54.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruiz, Brian S       13 FAST-MR                   NT    5:11.66         20  
                  34.20     1:12.94 (38.74)     1:52.90 (39.96)     2:33.52 (40.62)
        3:19.00 (45.48)     4:04.12 (45.12)     4:38.38 (34.26)     5:11.66 (33.28)
  2 Eckenberg, Steven   14 CFJV-MR              6:29.07    5:51.67         17  
                  34.91     1:23.34 (48.43)     2:10.61 (47.27)     2:57.06 (46.45)
        3:45.28 (48.22)     4:35.33 (50.05)     5:14.34 (39.01)     5:51.67 (37.33)
  3 Williams, Aaron D   14 FAST-MR              5:44.40    5:58.06         16  
                  35.21     1:17.61 (42.40)   2:37.66 (1:20.05)     3:26.59 (48.93)
        4:16.35 (49.76)     4:53.93 (37.58)     5:33.74 (39.81)     5:58.06 (24.32)
  4 Kaetker, Jan X      13 FAST-MR                   NT    6:37.01         15  
                  45.03     1:41.51 (56.48)   3:21.09 (1:39.58)     4:14.50 (53.41)
        5:08.07 (53.57)                             5:54.72 ( )     6:37.01 (42.29)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                        1:54.86    1:49.29         40  
     1) Iocolano, Richard V 13          2) Baranov, Lenny 13              
     3) Chu, Kenneth C 13               4) Oumarov, Elan 13               
                  27.26       55.88 (28.62)     1:23.85 (27.97)     1:49.29 (25.44)
  2 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:53.16    1:49.42         34  
     1) Sanchez, Andersson 13           2) Polanco, Dan 12                
     3) Sanchez, Stallion 14            4) Pastrana, Elijah 13            
                  27.59       55.32 (27.73)     1:24.26 (28.94)     1:49.42 (25.16)
  3 Fast Swim Team-MR  'A'                      1:52.41    1:53.31         32  
     1) Williams, Aaron D 14            2) Walsh, Dylan F 13              
     3) Kaetker, Jan X 13               4) Ruiz, Brian S 13               
                  33.63     1:01.73 (28.10)     1:28.44 (26.71)     1:53.31 (24.87)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fast Swim Team-MR  'A'                      2:10.48    2:14.03         40  
     1) Williams, Aaron D 14            2) Kaetker, Jan X 13              
     3) Ruiz, Brian S 13                4) Walsh, Dylan F 13              
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                54.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, Christophe  17 SMC-MR                 50.76      52.17 SILV    20  
                  25.02       52.17 (27.15)                                        
  2 Markert, Gregory    17 SMC-MR                 51.38      52.96 SILV    17  
                  25.27       52.96 (27.69)                                        
  3 May, Scott          17 SMC-MR                 54.18      54.03 SILV    16  
                  25.96       54.03 (28.07)                                        
  4 Fischer, Chris J    17 APEX-MR                51.93      54.28 SILV    15  
                  26.08       54.28 (28.20)                                        
  5 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 52.76      54.33 SILV    14  
                  25.78       54.33 (28.55)                                        
  6 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR            56.62      56.16         13  
                  27.84       56.16 (28.32)                                        
  7 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR            58.83      56.26         12  
                  26.88       56.26 (29.38)                                        
  8 Lin, Brian          17 CFJV-MR                   NT      56.52         11  
                  27.18       56.52 (29.34)                                        
  9 Baez, Rony          17 MAD-MR                 58.85      57.56          9  
                  26.02       57.56 (31.54)                                        
 10 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR                57.02      57.67          7  
                  28.08       57.67 (29.59)                                        
 11 Acevedo, Adam       18 MAD-MR                 56.16      57.90          6  
                  26.98       57.90 (30.92)                                        
 12 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               1:00.67      58.82          5  
                  27.57       58.82 (31.25)                                        
 13 Emanuel, Camille    17 MAD-MR                 57.89      59.18          4  
                  27.11       59.18 (32.07)                                        
 14 Yale, Griffin       16 SMC-MR                 57.97      59.54          3  
                  27.79       59.54 (31.75)                                        
 15 Rodriguez, Rick     15 MAD-MR               1:00.38      59.57          2  
                  28.61       59.57 (30.96)                                        
 16 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               1:00.32      59.58          1  
                  28.45       59.58 (31.13)                                        
 17 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              1:03.03    1:00.77        
                  28.94     1:00.77 (31.83)                                        
 18 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:01.85   x1:01.53        
                  28.85     1:01.53 (32.68)                                        
 19 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:02.77    1:02.09        
                  29.80     1:02.09 (32.29)                                        
 20 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              1:04.77    1:03.01        
                  11.93     1:03.01 (51.08)                                        
 21 Piccott, Mark       16 FAST-MR              1:08.38    1:04.99        
                  28.57     1:04.99 (36.42)                                        
 22 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    1:05.18        
                  29.94     1:05.18 (35.24)                                        
 23 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:05.83    1:06.48        
                  31.61     1:06.48 (34.87)                                        
 24 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:08.92   x1:07.08        
                  30.41     1:07.08 (36.67)                                        
 25 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:11.21    1:08.85        
                  32.84     1:08.85 (36.01)                                        
 26 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          1:14.01    1:13.74        
                  11.03   1:13.74 (1:02.71)                                        
 -- Mercado, David      15 MAD-MR                 59.71         DQ        
      False start
                  27.67          DQ (30.68)                                        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:09.99  JO
              5:09.99  ZQ
              5:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 May, Scott          17 SMC-MR               5:35.52    5:35.22         20  
                  28.91     1:02.29 (33.38)     1:35.95 (33.66)     2:10.28 (34.33)
        2:44.47 (34.19)     3:18.80 (34.33)     3:53.32 (34.52)     4:28.66 (35.34)
        5:02.20 (33.54)     5:35.22 (33.02)                                        
  2 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              5:55.89    5:52.90         17  
                  30.28     1:04.17 (33.89)     1:39.36 (35.19)     2:15.77 (36.41)
        2:52.78 (37.01)     3:30.26 (37.48)     4:07.48 (37.22)     4:44.95 (37.47)
        5:20.22 (35.27)     5:52.90 (32.68)                                        
  3 Piccott, Mark       16 FAST-MR              8:10.63    8:19.31         16  
                  35.16                                                            
                                                                        6:32.59 ( )
      8:19.31 (1:46.72)                                                            
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.49  ZQ
                59.99  JO
              1:03.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAuley, Charles    16 SMC-MR                 59.53    1:00.26 SILV    20  
                  29.25     1:00.26 (31.01)                                        
  2 May, Scott          17 SMC-MR               1:02.06    1:01.53 SILV    17  
                  30.31     1:01.53 (31.22)                                        
  3 Lin, Brian          17 CFJV-MR                   NT    1:05.86         16  
                  32.27     1:05.86 (33.59)                                        
  4 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              1:07.06    1:06.61         15  
                  32.06     1:06.61 (34.55)                                        
  5 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    1:08.40         14  
  6 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:10.31    1:11.14         13  
                  35.17     1:11.14 (35.97)                                        
  7 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:11.45    1:11.80         12  
  8 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              1:20.47    1:12.21         11  
  9 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    1:13.04          9  
 10 Piccott, Mark       16 FAST-MR              1:18.08    1:14.68          7  
 11 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:18.53    1:19.81          6  
 12 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:25.04    1:22.88          5  
 13 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          2:04.14    1:31.11          4  
 -- Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              1:12.91         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:16.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, Christophe  17 SMC-MR               1:58.66    2:05.29 ZQ      20  
                  29.06     1:01.45 (32.39)     1:33.58 (32.13)     2:05.29 (31.71)
  2 Markert, Gregory    17 SMC-MR               2:03.59    2:09.72 ZQ      17  
                  30.47     1:03.08 (32.61)     1:36.68 (33.60)     2:09.72 (33.04)
  3 Alers, Louis        17 MAD-MR               2:13.95    2:09.86 ZQ      16  
                  30.73     1:02.79 (32.06)     1:36.27 (33.48)     2:09.86 (33.59)
  4 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:08.17    2:14.27 SILV    15  
                  31.95     1:06.32 (34.37)     1:41.32 (35.00)     2:14.27 (32.95)
  5 Yale, Griffin       16 SMC-MR               2:21.82    2:23.78         14  
                  32.19     1:08.04 (35.85)     1:46.03 (37.99)     2:23.78 (37.75)
  6 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              3:03.92    2:28.34         13  
                1:52.18                             2:28.39 ( )         2:28.34 ( )
  7 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               2:35.00    2:29.47         12  
                  34.22     1:10.89 (36.67)     1:49.73 (38.84)     2:29.47 (39.74)
  8 O'Keefe, Danny W    15 HS-MR                2:46.69    2:35.49         11  
                  38.41                             2:00.27 ( )     2:35.49 (35.22)
  9 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:53.56    2:38.15          9  
 10 Emanuel, Camille    17 MAD-MR               2:39.00    2:39.11          7  
 11 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              2:47.23    2:39.62          6  
                  37.23     1:18.26 (41.03)     2:01.03 (42.77)     2:39.62 (38.59)
 12 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          2:54.64    3:00.43          5  
                                1:28.56 ( )     2:16.33 (47.77)     3:00.43 (44.10)
 13 Piccott, Mark       16 FAST-MR              3:10.45    3:02.77          4  
 14 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          3:32.12    3:23.36          3  
 -- Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- May, Scott          17 SMC-MR               2:15.01         DQ        
      Non-continuous turning action
                  32.54     1:07.22 (34.68)     1:41.16 (33.94)          DQ (33.70)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:06.49  ZQ
              1:10.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Bryan C        16 HS-MR                1:04.00    1:04.53 JO      20  
                  30.56     1:04.53 (33.97)                                        
  2 McAuley, Charles    16 SMC-MR               1:03.59    1:06.95 SILV    17  
                  31.14     1:06.95 (35.81)                                        
  3 Hidalgo, Omar       17 MAD-MR               1:07.22    1:09.19 SILV    16  
                  32.55     1:09.19 (36.64)                                        
  4 May, Scott          17 SMC-MR               1:10.40    1:09.80 SILV    15  
                  33.25     1:09.80 (36.55)                                        
  5 Markert, Gregory    17 SMC-MR               1:08.62    1:11.02         14  
                  33.36     1:11.02 (37.66)                                        
  6 Lin, Brian          17 CFJV-MR              1:14.00    1:12.36         13  
                  34.50     1:12.36 (37.86)                                        
  7 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               1:11.73    1:13.25         12  
                  34.45     1:13.25 (38.80)                                        
  8 Rodriguez, Rick     15 MAD-MR               1:13.71    1:13.92         11  
                  34.82     1:13.92 (39.10)                                        
  9 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              1:14.07    1:15.06          9  
                  36.09     1:15.06 (38.97)                                        
 10 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              1:16.69    1:16.63          7  
                  36.43     1:16.63 (40.20)                                        
 11 Ciprian, Bernaldo   17 MAD-MR               1:15.89    1:17.44          6  
                  36.69     1:17.44 (40.75)                                        
 12 Emanuel, Camille    17 MAD-MR               1:20.48    1:18.45          5  
                  37.25     1:18.45 (41.20)                                        
 13 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    1:18.67          4  
                  37.21     1:18.67 (41.46)                                        
 14 Yale, Griffin       16 SMC-MR               1:18.70    1:19.62          3  
                  37.03     1:19.62 (42.59)                                        
 15 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:18.17    1:20.20          2  
                  37.38     1:20.20 (42.82)                                        
 16 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          1:23.00    1:20.72          1  
                  38.79     1:20.72 (41.93)                                        
 17 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    1:21.98        
                  38.51     1:21.98 (43.47)                                        
 18 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:24.39   x1:24.71        
                  39.45     1:24.71 (45.26)                                        
 19 Piccott, Mark       16 FAST-MR              1:57.00    1:25.03        
                  39.00     1:25.03 (46.03)                                        
 20 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:31.34    1:31.49        
                  43.20     1:31.49 (48.29)                                        
 21 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              1:37.26    1:31.78        
                  42.83     1:31.78 (48.95)                                        
 22 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR          1:31.15    1:35.99        
                  44.60     1:35.99 (51.39)                                        
 -- Mercado, David      15 MAD-MR               1:25.82         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  39.03          DQ (42.99)                                        
 -- Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:50.17         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  48.95          DQ (54.99)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:36.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:20.44    2:30.97 SILV    20  
                  33.01     1:10.65 (37.64)     1:50.51 (39.86)     2:30.97 (40.46)
  2 Lin, Brian          17 CFJV-MR                   NT    2:43.29         17  
                  35.82     1:16.41 (40.59)     1:58.65 (42.24)     2:43.29 (44.64)
  3 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              2:46.61    2:51.05         16  
                  36.91     1:20.20 (43.29)     2:05.83 (45.63)     2:51.05 (45.22)
  4 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              3:01.64    2:52.11         15  
                  38.85     1:23.23 (44.38)     2:09.26 (46.03)     2:52.11 (42.85)
  5 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR               NT    2:56.46         14  
                  38.36     1:21.91 (43.55)     2:09.41 (47.50)     2:56.46 (47.05)
  6 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    3:03.05         13  
                  38.82     1:23.90 (45.08)     2:13.31 (49.41)     3:03.05 (49.74)
  7 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:21.53    3:18.00         12  
                  43.24     1:33.60 (50.36)     2:26.98 (53.38)     3:18.00 (51.02)
  8 Cureton, Joseph C   15 KB Makos-MR               NT    3:36.20         11  
                  46.61     1:42.69 (56.08)     2:40.36 (57.67)     3:36.20 (55.84)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
              1:02.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alers, Louis        17 MAD-MR                 53.74      57.57 JO      20  
                  26.84       57.57 (30.73)                                        
  2 Fischer, Chris J    17 APEX-MR              1:02.55    1:00.45 SILV    17  
                  27.65     1:00.45 (32.80)                                        
  3 Chu, Bryan C        16 HS-MR                  59.82    1:01.81 SILV    16  
                  27.43     1:01.81 (34.38)                                        
  4 Baez, Rony          17 MAD-MR               1:03.77    1:01.96 SILV    15  
                  27.64     1:01.96 (34.32)                                        
  5 Lin, Brian          17 CFJV-MR              1:02.17    1:02.78         14  
                  28.73     1:02.78 (34.05)                                        
  6 Hidalgo, Omar       17 MAD-MR               1:00.14    1:03.48         13  
                  29.04     1:03.48 (34.44)                                        
  7 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          1:08.84    1:05.91         12  
                  29.94     1:05.91 (35.97)                                        
  8 Acevedo, Adam       18 MAD-MR               1:01.21    1:06.44         11  
                  30.29     1:06.44 (36.15)                                        
  9 Mercado, David      15 MAD-MR               1:09.12    1:07.18          9  
                  30.26     1:07.18 (36.92)                                        
 10 Satis, Miguel       18 MAD-MR               1:11.09    1:11.68          7  
                  31.88     1:11.68 (39.80)                                        
 11 O'Keefe, Danny W    15 HS-MR                1:24.27    1:12.21          6  
                  34.33     1:12.21 (37.88)                                        
 12 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          1:17.70    1:13.51          5  
                  33.19     1:13.51 (40.32)                                        
 13 Diaz, Muppet A      16 MAD-MR               1:08.51   x1:17.13        
                  32.58     1:17.13 (44.55)                                        
 14 Baez, Jose          17 MAD-MR               1:19.32   x1:21.54        
                  34.39     1:21.54 (47.15)                                        
 15 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          1:38.38    1:28.96          4  
                  40.45     1:28.96 (48.51)                                        
 16 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR               NT    1:38.29          3  
                  44.21     1:38.29 (54.08)                                        
 17 Nudell, Isaack A    15 KB Makos-MR          1:44.58    1:40.32          2  
                  44.63     1:40.32 (55.69)                                        
 -- Rodriguez, Rick     15 MAD-MR               1:27.68         NS        
 -- Koster, Christophe  17 SMC-MR                 57.83         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  ZQ
              2:15.99  JO
              2:17.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Brian          17 CFJV-MR                   NT    2:29.01         20  
                  29.53     1:05.25 (35.72)     1:45.68 (40.43)     2:29.01 (43.33)
  2 Derry, Yashua A     15 FAST-MR                   NT    2:53.40         17  
                  36.27     1:21.43 (45.16)     2:10.41 (48.98)     2:53.40 (42.99)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  ZQ
              2:08.59  JO
              2:10.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 May, Scott          17 SMC-MR               2:13.45    2:15.47         20  
                  28.75     1:02.85 (34.10)     1:44.30 (41.45)     2:15.47 (31.17)
  2 McAuley, Charles    16 SMC-MR               2:14.36    2:18.22         17  
                  29.65     1:04.17 (34.52)     1:44.62 (40.45)     2:18.22 (33.60)
  3 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR              2:26.50    2:27.02         16  
                  33.29     1:09.48 (36.19)     1:51.55 (42.07)     2:27.02 (35.47)
  4 Herrera-Murphy, Ry  15 KB Makos-MR          2:39.60    2:30.94         15  
                  29.11     1:06.20 (37.09)     1:55.16 (48.96)     2:30.94 (35.78)
  5 Cordero, Justin K   15 KB Makos-MR          2:28.66    2:31.70         14  
                  30.08     1:08.15 (38.07)     2:00.28 (52.13)     2:31.70 (31.42)
  6 Derry, Yashua A     15 FAST-MR              2:38.96    2:35.45         13  
                  33.13     1:09.22 (36.09)     2:00.44 (51.22)     2:35.45 (35.01)
  7 Ramos, Brian M      15 KB Makos-MR          2:39.60    2:37.60         12  
                  33.55     1:11.17 (37.62)     1:58.97 (47.80)     2:37.60 (38.63)
  8 Kidwai, Ali Z       15 CFJV-MR              2:56.71    2:43.38         11  
                  39.04     1:18.11 (39.07)     2:04.85 (46.74)     2:43.38 (38.53)
  9 Homolac, Adam       17 CFJV-MR                   NT    2:45.97          9  
                  32.18     1:12.56 (40.38)     2:03.73 (51.17)     2:45.97 (42.24)
 10 Rosario, Akio N     15 KB Makos-MR          3:00.52    3:01.22          7  
                  40.21     1:24.52 (44.31)     2:18.28 (53.76)     3:01.22 (42.94)
 11 Poole, Maleek D     16 KB Makos-MR          3:16.46    3:14.34          6  
                  42.02     1:31.32 (49.30)     2:26.99 (55.67)     3:14.34 (47.35)
 12 Piccott, Mark       16 FAST-MR              3:12.82    3:20.13          5  
                  33.83     1:21.61 (47.78)   2:31.31 (1:09.70)     3:20.13 (48.82)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:41.99  ZQ
              4:45.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alers, Louis        17 MAD-MR               5:02.48    4:48.35         20  
                  29.00     1:02.57 (33.57)     1:40.41 (37.84)     2:18.34 (37.93)
        2:59.35 (41.01)     3:41.44 (42.09)     4:15.49 (34.05)     4:48.35 (32.86)
  2 Chu, Bryan C        16 HS-MR                5:12.97    5:05.63         16  
                  29.48     1:04.29 (34.81)     1:44.13 (39.84)     2:23.53 (39.40)
        3:05.79 (42.26)     3:49.00 (43.21)     4:27.11 (38.11)     5:05.63 (38.52)
  3 Wrubel, Matt        16 CFJV-MR                   NT    5:09.58         15  
                  32.70     1:11.58 (38.88)     1:50.27 (38.69)     2:00.89 (10.62)
      5:09.58 (3:08.69)                                                            
  4 O'Keefe, Danny W    15 HS-MR                5:55.00    5:47.25         14  
                  35.42     1:15.94 (40.52)     2:00.37 (44.43)     2:40.69 (40.32)
        3:34.48 (53.79)     4:29.78 (55.30)     5:11.33 (41.55)     5:47.25 (35.92)
 -- Hidalgo, Omar       17 MAD-MR               5:18.57         DQ         17  
      False start - Misc
                  30.72     1:07.92 (37.20)     1:47.61 (39.69)     2:27.35 (39.74)
        3:09.96 (42.61)     3:54.44 (44.48)        DQ (1:10.07)                    
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:34.82    1:39.08         40  
     1) Hidalgo, Omar 17                2) Baez, Rony 17                  
     3) Rochez, Joseph 17               4) Alers, Louis 17                
                  24.77       50.96 (26.19)     1:15.30 (24.34)     1:39.08 (23.78)
  2 Madison Dolphins-MR  'B'                    1:40.86    1:44.26         34  
     1) Emanuel, Camille 17             2) Mercado, David 15              
     3) Diaz, Muppet A 16               4) Acevedo, Adam 18               
                  25.50       51.98 (26.48)     1:18.10 (26.12)     1:44.26 (26.16)
  3 Kips Bay Makos-MR  'A'                      1:45.55    1:45.76         32  
     1) Ramos, Brian M 15               2) Cureton, Joseph C 15           
     3) Herrera-Murphy, Ryan T 15       4) Cordero, Justin K 15           
                  25.17       54.13 (28.96)     1:21.64 (27.51)     1:45.76 (24.12)
  4 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                NT    1:48.21         30  
     1) Lin, Brian 17                   2) Kidwai, Ali Z 15               
     3) Homolac, Adam 17                4) Wrubel, Matt 16                
                  26.04       54.38 (28.34)     1:21.91 (27.53)     1:48.21 (26.30)
  5 Kips Bay Makos-MR  'B'                      2:10.75    2:05.27         28  
     1) Poole, Maleek D 16              2) Gonzalez, Solice A 11          
     3) Rosario, Akio N 15              4) Marun, Michael E 13            
                  31.59     1:02.92 (31.33)     1:32.66 (29.74)     2:05.27 (32.61)
 -- Madison Dolphins-MR  'C'                    1:49.45         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Rodriguez, Rick 15              2) Ciprian, Bernaldo A 17         
     3) Baez, Jose 17                   4) Satis, Miguel 18               
                  29.06     1:03.96 (34.90)     1:15.86 (11.90)          DQ (40.62)
 -- Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:37.49         NS        
     1) Markert, Gregory 17             2) Yale, Griffin 16               
     3) May, Scott 17                   4) Koster, Christopher 17         
 
Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                NT    2:01.81         40  
     1) Homolac, Adam 17                2) Kidwai, Ali Z 15               
     3) Lin, Brian 17                   4) Wrubel, Matt 16                
                  32.30     1:07.14 (34.84)     1:35.44 (28.30)     2:01.81 (26.37)
  2 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:07.53    2:04.61         34  
     1) Cureton, Joseph C 15            2) Ramos, Brian M 15              
     3) Cordero, Justin K 15            4) Herrera-Murphy, Ryan T 15      
                  35.87     1:12.23 (36.36)     1:39.30 (27.07)     2:04.61 (25.31)
  3 Kips Bay Makos-MR  'B'                      2:45.35    2:29.95         32  
     1) Gonzalez, Solice A 11           2) Rosario, Akio N 15             
     3) Marun, Michael E 13             4) Poole, Maleek D 16             
                  40.25                             1:59.60 ( )     2:29.95 (30.35)