Mission:  Metropolitan Swimming shall promote, develop and improve competitive swimming through education, support and opportunities for participation to a diverse swimming community.

Vision:
  To inspire and provide quality opportunities for our members to achieve excellence in the sport of competitive swimming.

 

Metropolitan Swimming stands with our community against racist actions, incendiary statements, and violence against any person. This means we must engage individuals throughout our member community in tough conversations about inequalities, identify the signs of systematic racism, and share proven solutions.

Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/1/2012 07:52 PM
               2012 MR BGNW 8 and Under Holiday Meet - 12/1/2012               
                              Sanction #: 121205                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 16.49   12/5/2011 Luisa Nierhoff, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riordan, Caitlyn E         7 Tmsuffolk-MR           33.95      18.95        
  2 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        20.10      19.20        
  3 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR        23.91      19.36        
  4 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        20.23      19.73        
  4 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR        22.89      19.73        
  6 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        22.72      20.16        
  7 Leibovitz, Susan A         7 Agua Swim Team-MR         NT      20.25        
  8 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      20.50        
  9 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        23.17      20.58        
 10 Takei, Lena                7 Agua Swim Team-MR      22.25      20.68        
 11 Greenberg, Abigail I       7 Agua Swim Team-MR      22.14      20.79        
 12 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR        27.79      20.83        
 13 Wagner, Kasey M            7 Tmsuffolk-MR           19.80      20.88        
 14 Harkins, Emily M           7 LBA-MR                 20.03      20.92        
 15 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        23.94      21.86        
 16 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        24.01      22.09        
 17 King, Lindsay J            7 Agua Swim Team-MR      26.26      22.25        
 18 Foley, Maya R              7 Tmsuffolk-MR           30.50      22.38        
 19 Pritsch, Katia             6 Agua Swim Team-MR      26.18      22.90        
 20 Kavanagh, Sarah M          7 LBA-MR                 21.03      23.40        
 21 Amato, Dorothy R           6 Tmsuffolk-MR           24.45      23.54        
 22 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        25.86      23.88        
 23 Beicke, Jordan G           7 Marlins Bgnw-MR        25.39      24.04        
 24 Tuncoglu, Sophie           6 Marlins Bgnw-MR        27.31      24.16        
 25 Bezanson, Maya S           5 TS Unattached          29.90      24.52        
 26 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        28.61      25.28        
 27 Pritsch, Alexia            6 Agua Swim Team-MR      30.02      25.36        
 28 Callaghan, Mary-Kate       7 CFJV-MR                21.68      26.16        
 29 Paggi, Sofia C             6 LBA-MR                 50.00      27.01        
 30 Murugaverl, Marudhini      7 LBA-MR                 30.43      29.26        
 31 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR        27.69      29.76        
 32 Woodside, Jordan           7 NFS-MR                 27.26      30.81        
 33 Hargrove, Alana E          7 NFS-MR                 29.91      30.95        
 34 Mitchell, Selena R         6 NFS-MR                 31.03      31.43        
 35 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 35.48      35.35        
 36 Hoahing, Sydney O          5 NFS-MR                    NT      44.90        
 -- Williams, Brielle C        5 NFS-MR                    NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 19.44   1/14/2012 Luisa Nierhoff, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        22.00      21.59        
  2 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR        25.30      22.13        
  3 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        24.00      22.90        
  4 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      23.27        
  5 Greenberg, Abigail I       7 Agua Swim Team-MR      24.87      23.57        
  6 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        25.73      23.93        
  7 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        24.17      24.25        
  8 Riordan, Caitlyn E         7 Tmsuffolk-MR           38.90      24.55        
  9 Takei, Lena                7 Agua Swim Team-MR      25.77      24.67        
 10 Amato, Dorothy R           6 Tmsuffolk-MR           26.26      24.68        
 11 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        26.22      25.27        
 12 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        27.24      25.30        
 13 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR        37.44      25.59        
 14 Bezanson, Maya S           5 TS Unattached          32.95      25.63        
 15 Callaghan, Mary-Kate       7 CFJV-MR                27.80      25.77        
 16 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR        27.58      26.09        
 17 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        25.51      26.11        
 17 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        25.78      26.11        
 19 Wagner, Kasey M            7 Tmsuffolk-MR           28.29      26.36        
 20 Harkins, Emily M           7 LBA-MR                 28.56      26.71        
 21 Murugaverl, Marudhini      7 LBA-MR                 33.97      27.71        
 22 Pritsch, Katia             6 Agua Swim Team-MR      32.69      28.37        
 23 Beicke, Jordan G           7 Marlins Bgnw-MR        26.79      28.42        
 24 King, Lindsay J            7 Agua Swim Team-MR      31.39      28.59        
 25 Tuncoglu, Sophie           6 Marlins Bgnw-MR        32.20      29.03        
 26 Kavanagh, Sarah M          7 LBA-MR                 28.34      29.10        
 27 Foley, Maya R              7 Tmsuffolk-MR           36.00      29.61        
 28 Mitchell, Selena R         6 NFS-MR                 34.74      30.43        
 29 Paggi, Sofia C             6 LBA-MR                 55.00      31.10        
 30 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR        27.94      31.79        
 31 Pritsch, Alexia            6 Agua Swim Team-MR      39.94      32.94        
 32 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 39.01      33.64        
 33 Hargrove, Alana E          7 NFS-MR                 34.35      33.76        
 34 Woodside, Jordan           7 NFS-MR                 34.54      36.69        
 35 Hoahing, Sydney O          5 NFS-MR                 42.38      38.38        
 -- Leibovitz, Susan A         7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Williams, Brielle C        5 NFS-MR                    NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 20.37  11/14/2009 Emmeline I Berridge, Badger                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        25.10      22.93        
  2 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR        30.29      25.04        
  3 Takei, Lena                7 Agua Swim Team-MR      26.12      25.36        
  4 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        27.02      25.40        
  5 Riordan, Caitlyn E         7 Tmsuffolk-MR           45.90      26.15        
  6 Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR        29.14      26.38        
  7 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        31.53      26.90        
  8 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR        29.23      27.01        
  9 Greenberg, Abigail I       7 Agua Swim Team-MR      28.39      27.43        
 10 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      29.61        
 11 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        32.98      31.12        
 12 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR        30.47      31.29        
 13 Pritsch, Alexia            6 Agua Swim Team-MR      45.37      31.51        
 14 Beicke, Jordan G           7 Marlins Bgnw-MR        34.08      31.55        
 15 Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR        32.93      32.44        
 16 Foley, Maya R              7 Tmsuffolk-MR           44.95      32.48        
 17 Pritsch, Katia             6 Agua Swim Team-MR      34.27      32.66        
 18 Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.88        
 19 Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.96        
 19 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR        39.94      32.96        
 21 Bezanson, Maya S           5 TS Unattached          37.50      33.81        
 22 Callaghan, Mary-Kate       7 CFJV-MR                32.75      33.89        
 23 Wagner, Kasey M            7 Tmsuffolk-MR           36.48      34.79        
 24 Amato, Dorothy R           6 Tmsuffolk-MR           39.90      36.22        
 25 Tuncoglu, Sophie           6 Marlins Bgnw-MR        45.77      40.20        
 26 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 48.37      40.41        
 -- King, Lindsay J            7 Agua Swim Team-MR      34.07         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Leibovitz, Susan A         7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kavanagh, Sarah M          7 LBA-MR                 40.58         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Murugaverl, Marudhini      7 LBA-MR                 45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Harkins, Emily M           7 LBA-MR                 37.56         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hargrove, Alana E          7 NFS-MR                 34.11         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Woodside, Jordan           7 NFS-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 17.76  11/18/2006 Cate J Sawkins, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furniss, Corinne J         7 Marlins Bgnw-MR        29.85      21.07        
  2 Sun, Julia                 7 Marlins Bgnw-MR        24.98      21.12        
  3 Takei, Lena                7 Agua Swim Team-MR      26.55      21.74        
  4 Slive, Ellie R             7 Marlins Bgnw-MR        24.42      23.09        
  5 Convery, Sarah A           7 Marlins Bgnw-MR        27.71      23.61        
  6 Kahn, Sophia A             7 Marlins Bgnw-MR           NT      23.86        
  7 Amato, Dorothy R           6 Tmsuffolk-MR           39.95      23.89        
  8 Pritsch, Alexia            6 Agua Swim Team-MR         NT      24.02        
  9 Leibovitz, Susan A         7 Agua Swim Team-MR         NT      24.71        
 10 McLaughlin, Faith B        7 Marlins Bgnw-MR        31.55      25.23        
 11 Greenberg, Abigail I       7 Agua Swim Team-MR      26.52      25.40        
 12 Zorgman, Sunell            7 Marlins Bgnw-MR           NT      25.56        
 13 Porteus, Mckenzie          7 Marlins Bgnw-MR           NT      26.17        
 14 Pritsch, Katia             6 Agua Swim Team-MR         NT      26.32        
 15 Wagner, Kasey M            7 Tmsuffolk-MR           26.44      27.57        
 16 King, Lindsay J            7 Agua Swim Team-MR      38.05      27.79        
 17 Foley, Maya R              7 Tmsuffolk-MR           42.95      28.21        
 18 Callaghan, Mary-Kate       7 CFJV-MR                33.00      28.35        
 19 Riordan, Caitlyn E         7 Tmsuffolk-MR           44.95      28.36        
 20 Harkins, Emily M           7 LBA-MR                 32.13      28.81        
 21 Bezanson, Maya S           5 TS Unattached          31.90      28.87        
 22 Kavanagh, Sarah M          7 LBA-MR                    NT      30.10        
 23 Cole, Emily F              7 Marlins Bgnw-MR           NT      30.76        
 24 Murugaverl, Marudhini      7 LBA-MR                 39.56      35.57        
 25 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 40.00      37.62        
 26 Hargrove, Alana E          7 NFS-MR                 42.61      41.33        
 -- Paggi, Sofia C             6 LBA-MR                 55.00         DQ        
      One hand touch
 -- Woodside, Jordan           7 NFS-MR                 47.37         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chen, Joyce W              7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tuncoglu, Sophie           6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lichtenthal, Jordana B     7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Labana, Jaiya K            7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Beicke, Jordan G           7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gerosa, Nicole C           7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      False start
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR        34.47      32.82 SILV   
  2 Safovich, Agnessa          8 Agua Swim Team-MR      34.62      33.65 SILV   
  3 Schneider, Alexandra G     8 Agua Swim Team-MR      34.88      33.78 SILV   
  4 Jones, Lara                8 Agua Swim Team-MR      38.25      35.42        
  5 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR        40.29      35.75        
  6 Davis, Caroline            8 LBA-MR                 41.03      36.92        
  7 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        41.65      38.16        
  8 Basler, Alia R             8 Agua Swim Team-MR      42.00      38.71        
  9 Schaepers-Chu, Mayumi M    8 Agua Swim Team-MR      42.53      38.89        
 10 Hoey, Onagh S              8 LBA-MR                 40.01      39.36        
 11 Friedman, Alexandra E      8 Agua Swim Team-MR      48.77      39.99        
 12 Breitman, Juliet R         8 Agua Swim Team-MR         NT      40.28        
 13 Sacks, Jaden S             8 Agua Swim Team-MR      41.92      40.99        
 14 Stewart, Lexi R            8 Agua Swim Team-MR      40.74      41.61        
 15 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR        43.04      41.68        
 16 Wangerman, Alana M         8 LBA-MR                 50.00      42.64        
 17 Leonard, Penelope K        8 Agua Swim Team-MR         NT      43.37        
 18 Filacouris, Melina         8 Tmsuffolk-MR           44.75      43.38        
 18 MacDonald, Kate            8 CFJV-MR                44.97      43.38        
 20 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        42.49      43.56        
 21 Wu, Madison                8 Agua Swim Team-MR         NT      43.78        
 22 Dimaria, Jennifer A        8 Tmsuffolk-MR           43.00      44.78        
 23 O'Callaghan, Shauna        8 CFJV-MR                51.58      45.97        
 24 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR        47.33      45.98        
 25 Barthelmes, Julia          8 CFJV-MR                45.17      46.08        
 26 Phelan, Denise G           8 Tmsuffolk-MR         1:06.95      46.85        
 27 Aery, Christine            8 CFJV-MR                43.87      47.65        
 28 Smith, Maya L              8 Agua Swim Team-MR         NT      47.75        
 29 Culbertson, Madalyn        8 CFJV-MR                46.47      47.92        
 30 Edelman, Drew              8 CFJV-MR                46.44      48.20        
 31 Ortiz, Sofia               8 Agua Swim Team-MR         NT      48.55        
 32 Lorch, Grace O             8 Agua Swim Team-MR         NT      50.92        
 33 Tavera, Abigail B          8 Tmsuffolk-MR           54.14      51.57        
 34 Rawlings, Ava L            8 Agua Swim Team-MR         NT      51.59        
 34 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        52.91      51.59        
 36 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR        53.91      52.59        
 37 Chatman, Anissa M          8 NFS-MR               1:02.21      53.64        
 38 Cummings, Ashley R         8 LBA-MR                 58.00      54.40        
 39 Wheeler, Marina            8 CFJV-MR                59.64      57.02        
 40 Lubin, Della R             8 Marlins Bgnw-MR      1:04.79      57.05        
 41 Nettles, Molly S           8 Agua Swim Team-MR      49.69      57.84        
 42 Parkes, Kaitlyn M          8 Tmsuffolk-MR           56.68      58.85        
 43 Angelopoulos, Theodora     8 LBA-MR               1:09.24    1:01.81        
 44 Kelly, Katie               8 CFJV-MR              1:01.24    1:06.47        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schneider, Alexandra G     8 Agua Swim Team-MR      40.85      40.77 SILV   
  2 Stewart, Lexi R            8 Agua Swim Team-MR      44.95      43.08        
  3 Jones, Lara                8 Agua Swim Team-MR      43.68      43.19        
  4 Davis, Caroline            8 LBA-MR                 52.79      44.29        
  5 Breitman, Juliet R         8 Agua Swim Team-MR         NT      45.59        
  6 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR        43.79      45.71        
  7 MacDonald, Kate            8 CFJV-MR                50.08      46.57        
  8 Schaepers-Chu, Mayumi M    8 Agua Swim Team-MR      53.75      47.11        
  9 Hoey, Onagh S              8 LBA-MR                 49.32      47.53        
 10 Takei, Risa                8 Agua Swim Team-MR         NT      47.93        
 11 Friedman, Alexandra E      8 Agua Swim Team-MR      54.97      48.72        
 12 Basler, Alia R             8 Agua Swim Team-MR      50.50      48.82        
 13 Phelan, Denise G           8 Tmsuffolk-MR         1:09.90      49.25        
 14 Barthelmes, Julia          8 CFJV-MR                52.34      49.34        
 15 Leonard, Penelope K        8 Agua Swim Team-MR         NT      49.51        
 16 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR        49.23      49.54        
 17 Wu, Madison                8 Agua Swim Team-MR         NT      50.31        
 18 Aery, Christine            8 CFJV-MR                52.39      51.73        
 19 Dimaria, Jennifer A        8 Tmsuffolk-MR           55.95      52.18        
 20 O'Callaghan, Shauna        8 CFJV-MR                58.83      52.35        
 21 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        49.83      52.54        
 22 Nettles, Molly S           8 Agua Swim Team-MR      52.52      52.80        
 23 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        57.71      53.01        
 24 Smith, Maya L              8 Agua Swim Team-MR         NT      53.51        
 25 Culbertson, Madalyn        8 CFJV-MR                55.36      53.73        
 26 Wangerman, Alana M         8 LBA-MR               1:00.00      54.05        
 27 Filacouris, Melina         8 Tmsuffolk-MR         1:14.95      54.39        
 28 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR        57.85      55.64        
 29 Rawlings, Ava L            8 Agua Swim Team-MR         NT      55.66        
 30 Lorch, Grace O             8 Agua Swim Team-MR         NT      55.72        
 31 Edelman, Drew              8 CFJV-MR                58.33      55.82        
 32 Angelopoulos, Theodora     8 LBA-MR                 58.41      56.10        
 33 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        53.15      56.72        
 34 Kelly, Katie               8 CFJV-MR              1:05.23      57.96        
 35 Ortiz, Sofia               8 Agua Swim Team-MR         NT      58.51        
 36 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR        54.63    1:00.76        
 37 Parkes, Kaitlyn M          8 Tmsuffolk-MR           59.67    1:01.99        
 38 Wheeler, Marina            8 CFJV-MR              1:20.00    1:02.16        
 39 Tavera, Abigail B          8 Tmsuffolk-MR         1:00.83    1:02.27        
 40 Chatman, Anissa M          8 NFS-MR               1:15.83    1:06.58        
 41 Lubin, Della R             8 Marlins Bgnw-MR      1:08.84    1:11.93        
 -- Cummings, Ashley R         8 LBA-MR               1:07.00         DQ        
      Pulling on lane line
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa          8 Agua Swim Team-MR      46.74      45.91 SILV   
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR        47.20      46.26 SILV   
  3 Schneider, Alexandra G     8 Agua Swim Team-MR      51.06      48.83        
  4 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR        55.11      49.32        
  5 Aery, Christine            8 CFJV-MR                52.75      51.17        
  6 Basler, Alia R             8 Agua Swim Team-MR      51.89      51.64        
  7 Stewart, Lexi R            8 Agua Swim Team-MR      52.06      51.72        
  8 Takei, Risa                8 Agua Swim Team-MR      53.41      51.97        
  9 Davis, Caroline            8 LBA-MR                 52.64      52.28        
 10 Hoey, Onagh S              8 LBA-MR                 57.74      52.43        
 11 Schaepers-Chu, Mayumi M    8 Agua Swim Team-MR      54.74      52.52        
 12 Barthelmes, Julia          8 CFJV-MR                54.90      52.74        
 13 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR        57.01      54.37        
 14 MacDonald, Kate            8 CFJV-MR                57.87      54.73        
 15 Sacks, Jaden S             8 Agua Swim Team-MR    1:07.67      56.01        
 16 Phelan, Denise G           8 Tmsuffolk-MR         1:12.95      57.31        
 17 Leonard, Penelope K        8 Agua Swim Team-MR         NT      57.43        
 18 Culbertson, Madalyn        8 CFJV-MR                56.53      57.65        
 19 Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR        58.05      59.49        
 20 Dimaria, Jennifer A        8 Tmsuffolk-MR        10:32.90    1:01.74        
 21 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR      1:04.30    1:02.16        
 22 Edelman, Drew              8 CFJV-MR              1:16.33    1:03.63        
 23 Breitman, Juliet R         8 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.56        
 24 Nettles, Molly S           8 Agua Swim Team-MR    1:05.58    1:05.17        
 25 Filacouris, Melina         8 Tmsuffolk-MR         1:16.95    1:05.19        
 26 Lubin, Della R             8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:05.86        
 27 Ortiz, Sofia               8 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.70        
 28 Parkes, Kaitlyn M          8 Tmsuffolk-MR         1:16.96    1:08.24        
 29 Tavera, Abigail B          8 Tmsuffolk-MR         1:21.95    1:08.91        
 30 Rawlings, Ava L            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.51        
 31 Wheeler, Marina            8 CFJV-MR              1:25.00    1:28.13        
 -- Smith, Maya L              8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- O'Callaghan, Shauna        8 CFJV-MR              1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kelly, Katie               8 CFJV-MR              1:25.00         DQ        
      No touch
 -- Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR      1:19.71         DQ        
      Scissors kick
 -- Lorch, Grace O             8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Wu, Madison                8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      No touch
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa          8 Agua Swim Team-MR      38.23      37.61 SILV   
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR        42.87      40.14 SILV   
  3 Jones, Lara                8 Agua Swim Team-MR      40.99      40.15 SILV   
  4 Takei, Risa                8 Agua Swim Team-MR      46.70      43.42 SILV   
  5 Hoey, Onagh S              8 LBA-MR                 54.32      46.08        
  6 Nadecki, Grace K           8 Marlins Bgnw-MR           NT      47.51        
  7 Friedman, Alexandra E      8 Agua Swim Team-MR         NT      47.94        
  8 Davis, Caroline            8 LBA-MR               1:00.00      48.99        
  9 Wu, Madison                8 Agua Swim Team-MR         NT      50.64        
 10 Smith, Maya L              8 Agua Swim Team-MR         NT      53.67        
 11 Culbertson, Madalyn        8 CFJV-MR              1:02.88      55.79        
 12 Smith, Lexi K              8 Marlins Bgnw-MR           NT      59.23        
 13 Lorch, Grace O             8 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.10        
 14 Ortiz, Sofia               8 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.02        
 15 Reddy, Elisabeth A         8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:02.88        
 16 Rawlings, Ava L            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.66        
 17 Goodwin, Payton A          8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:06.72        
 -- Breitman, Juliet R         8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hulme, Katie E             8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Aery, Christine            8 CFJV-MR              1:07.96         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lubin, Della R             8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sacks, Jaden S             8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 -- Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Safovich, Agnessa          8 Agua Swim Team-MR    1:29.95    1:26.54 SILV   
  2 Cornish, Kristin A         8 Marlins Bgnw-MR      1:35.96    1:27.46 SILV   
  3 Schneider, Alexandra G     8 Agua Swim Team-MR    1:27.74    1:32.92        
  4 Jones, Lara                8 Agua Swim Team-MR    1:34.51    1:33.02        
  5 Phelan, Denise G           8 Tmsuffolk-MR         2:08.95    1:34.84        
  6 Stewart, Lexi R            8 Agua Swim Team-MR    1:38.51    1:38.06        
  7 Basler, Alia R             8 Agua Swim Team-MR    1:41.52    1:39.63        
  8 Friedman, Alexandra E      8 Agua Swim Team-MR    1:47.60    1:40.43        
  9 Takei, Risa                8 Agua Swim Team-MR    1:36.28    1:41.30        
 10 Paez, Isabella S           8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:45.27        
 11 MacDonald, Kate            8 CFJV-MR              2:30.00    1:49.05        
 12 Sacks, Jaden S             8 Agua Swim Team-MR         NT    1:50.76        
 13 Magee, Reed E              8 Marlins Bgnw-MR           NT    2:00.41        
 14 Filacouris, Melina         8 Tmsuffolk-MR         2:05.95    2:00.87        
 15 Edelman, Drew              8 CFJV-MR              2:27.91    2:09.11        
 16 Angelopoulos, Theodora     8 LBA-MR               2:00.00    2:28.99        
 -- Tavera, Abigail B          8 Tmsuffolk-MR         2:13.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Leonard, Penelope K        8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Dimaria, Jennifer A        8 Tmsuffolk-MR         2:03.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Schaepers-Chu, Mayumi M    8 Agua Swim Team-MR    1:36.46         DQ        
      One hand touch - breast
 -- Parkes, Kaitlyn M          8 Tmsuffolk-MR         2:11.90         DQ        
      Alternating Kick - breast
 -- Nettles, Molly S           8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-continuous turning action - back
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: # 2:25.14   3/25/2000 Badger Swim Club                           
                         M Chapman, A Forrester, C O'Reilly, B Barnwell    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:37.40    2:26.94        
     1) Safovich, Agnessa 8             2) Sacks, Jaden S 8               
     3) Jones, Lara 8                   4) Schneider, Alexandra G 8       
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:38.90    2:42.77        
     1) Paez, Isabella S 8              2) Smith, Lexi K 8                
     3) Nadecki, Grace K 8              4) Cornish, Kristin A 8           
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                 NT    2:42.89        
     1) Stewart, Lexi R 8               2) Breitman, Juliet R 8           
     3) Takei, Risa 8                   4) Basler, Alia R 8               
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:57.61    2:59.02        
     1) Magee, Reed E 8                 2) Goodwin, Payton A 8            
     3) McLaughlin, Faith B 7           4) Sun, Julia 7                   
  5 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 3:00.45    3:02.06        
     1) MacDonald, Kate 8               2) Culbertson, Madalyn 8          
     3) Barthelmes, Julia 8             4) Aery, Christine 8              
  6 Team Suffolk-MR  'A'                              3:46.61    3:03.41        
     1) Wagner, Kasey M 7               2) Phelan, Denise G 8             
     3) Filacouris, Melina 8            4) Dimaria, Jennifer A 8          
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'                3:16.53    3:11.05        
     1) Slive, Ellie R 7                2) Convery, Sarah A 7             
     3) Porteus, Mckenzie 7             4) Zorgman, Sunell 7              
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:57.46    3:11.63        
     1) Davis, Caroline 8               2) Harkins, Emily M 7             
     3) Kavanagh, Sarah M 7             4) Hoey, Onagh S 8                
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'                 NT    3:19.11        
     1) Takei, Lena 7                   2) Nettles, Molly S 8             
     3) Wu, Madison 8                   4) Smith, Maya L 8                
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'E'                3:52.47    3:30.99        
     1) Lichtenthal, Jordana B 7        2) Labana, Jaiya K 7              
     3) Chen, Joyce W 7                 4) Gerosa, Nicole C 7             
 11 Team Suffolk-MR  'B'                              3:52.90    3:37.23        
     1) Tavera, Abigail B 8             2) Parkes, Kaitlyn M 8            
     3) Riordan, Caitlyn E 7            4) Amato, Dorothy R 6             
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'D'                3:29.64    3:39.10        
     1) Beicke, Jordan G 7              2) Reddy, Elisabeth A 8           
     3) Hulme, Katie E 8                4) Furniss, Corinne J 7           
 13 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'F'                4:09.82    3:45.25        
     1) Cole, Emily F 7                 2) Kahn, Sophia A 7               
     3) Lubin, Della R 8                4) Tuncoglu, Sophie 6             
 14 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       3:34.37    4:09.46        
     1) Murugaverl, Marudhini 7         2) Angelopoulos, Theodora 8       
     3) Paggi, Sofia C 6                4) D'Andrea, Lily M 7             
 15 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                            NT    4:38.47        
     1) Chatman, Anissa M 8             2) Hargrove, Alana E 7            
     3) Mitchell, Selena R 6            4) Woodside, Jordan 7             
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 16.03  11/13/2010 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V         7 Marlins Bgnw-MR        18.19      16.68        
  2 Skarren, Jack T            7 LBA-MR                 17.79      18.08        
  3 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        19.93      18.12        
  4 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 30.00      18.29        
  5 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR        21.69      19.69        
  6 Sugiyama, Kotaro           6 Agua Swim Team-MR      21.01      20.17        
  7 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR        23.69      20.39        
  8 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 30.00      20.61        
  9 Buchanan, Chase C          6 NFS-MR                 21.12      22.15        
 10 O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR        23.62      22.40        
 11 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        28.34      22.95        
 12 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR        23.03      23.21        
 13 Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR        24.25      24.15        
 14 Bates, Andrew H            7 Agua Swim Team-MR      23.14      25.06        
 15 Chatman, A'Lorenz V        7 NFS-MR                 23.66      26.78        
 16 Gabinoff, Aaron            7 Tmsuffolk-MR           47.22      27.09        
 17 Romano, Brady              7 LBA-MR                 50.00      28.90        
 18 Arbeeny, Aydan             7 Tmsuffolk-MR           35.16      31.23        
 -- Chigounis, John C          7 LBA-MR                 45.00         NS        
 -- Chigounis, Lucas J         5 LBA-MR                 50.00         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 19.06   1/15/2011 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V         7 Marlins Bgnw-MR        17.12      18.35#       
  2 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        22.39      21.11        
  3 Skarren, Jack T            7 LBA-MR                 22.16      21.37        
  4 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 30.00      23.30        
  5 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        23.53      24.23        
  6 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR        26.68      24.39        
  7 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 30.00      24.83        
  8 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR        30.09      25.06        
  9 Sugiyama, Kotaro           6 Agua Swim Team-MR      26.51      25.66        
 10 Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR        26.26      25.82        
 11 O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR        29.45      26.37        
 12 Bates, Andrew H            7 Agua Swim Team-MR      31.01      27.94        
 13 Chatman, A'Lorenz V        7 NFS-MR                 34.95      28.09        
 14 Buchanan, Chase C          6 NFS-MR                 27.25      30.66        
 15 Romano, Brady              7 LBA-MR                 55.00      31.76        
 16 Gabinoff, Aaron            7 Tmsuffolk-MR           38.32      32.31        
 17 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR        29.78      33.49        
 -- Arbeeny, Aydan             7 Tmsuffolk-MR           42.36         DQ        
      Did not finish on back
 -- Chigounis, John C          7 LBA-MR                 50.00         NS        
 -- Chigounis, Lucas J         5 LBA-MR               1:00.00         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 21.09   1/15/2011 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V         7 Marlins Bgnw-MR        24.65      22.81        
  2 Skarren, Jack T            7 LBA-MR                 27.75      23.88        
  3 Bates, Andrew H            7 Agua Swim Team-MR      25.78      23.94        
  4 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 40.00      24.09        
  5 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        32.18      25.17        
  6 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 40.00      27.15        
  7 Sugiyama, Kotaro           6 Agua Swim Team-MR      28.40      27.69        
  8 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR        34.74      29.77        
  9 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR           NT      30.78        
 10 Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.43        
 11 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR           NT      34.06        
 12 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR           NT      36.14        
 13 Buchanan, Chase C          6 NFS-MR                 39.22      39.63        
 -- Arbeeny, Aydan             7 Tmsuffolk-MR           49.90         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR        34.66         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Romano, Brady              7 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gabinoff, Aaron            7 Tmsuffolk-MR           45.95         NS        
 -- Chigounis, John C          7 LBA-MR               1:00.00         NS        
 -- Chigounis, Lucas J         5 LBA-MR               1:10.00         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 17.39  11/13/2010 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V         7 Marlins Bgnw-MR        20.89      17.53        
  2 Wohl, Evan S               7 Marlins Bgnw-MR        25.74      19.47        
  3 Savvides, Alexi            7 Marlins Bgnw-MR           NT      22.17        
  4 Sugiyama, Kotaro           6 Agua Swim Team-MR      24.60      23.01        
  5 Lucchese, Felix B          7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.36        
  6 Skarren, Jack T            7 LBA-MR                 27.79      24.51        
  7 Bates, Andrew H            7 Agua Swim Team-MR      29.92      25.95        
  8 Chatman, A'Lorenz V        7 NFS-MR                    NT      29.14        
  9 Moran, Jack M              7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.04        
 10 Franks, Finn J             6 Marlins Bgnw-MR           NT      32.82        
 -- Malik, Rohan               7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Buchanan, Chase C          6 NFS-MR                 40.53         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- O'Donnell, Mikey W         7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Romano, Brady              7 LBA-MR                 55.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chigounis, John C          7 LBA-MR                 50.00         NS        
 -- Chigounis, Lucas J         5 LBA-MR               1:00.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.45  11/13/2010 Yugo Tsukikawa, Westchester AC               
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S          8 Agua Swim Team-MR      35.61      34.41 SILV   
  2 Kamdin, Sam F              8 Agua Swim Team-MR      34.45      34.81 SILV   
  3 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR        35.96      34.87 SILV   
  4 Anzalone, Brian            8 Tmsuffolk-MR           35.68      35.22        
  5 Ramon, Freddy M            8 LBA-MR                 37.09      35.26        
  6 Tonna, Joseph              8 Tmsuffolk-MR           36.33      35.37        
  7 Santana, Delwin J          8 LBA-MR                 50.00      37.76        
  8 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR        39.54      38.27        
  9 Monaco, Dylan J            8 LBA-MR                 50.00      39.38        
 10 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR        43.41      40.18        
 11 Maclennan, Alexander L     8 Agua Swim Team-MR         NT      40.69        
 12 Souidi, Samir M            8 LBA-MR               1:00.00      41.72        
 13 Strauss, Luke S            8 LBA-MR                 51.08      42.37        
 14 Halls, Sean C              8 NFS-MR               1:49.22      43.48        
 15 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        45.46      43.58        
 16 Eppner, Remy               8 CFJV-MR                45.08      43.67        
 17 Ong, Jules                 8 Agua Swim Team-MR         NT      43.84        
 18 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        43.75      44.65        
 19 Dawson, Xavier             8 NFS-MR                 57.96      45.48        
 20 Wangerman, Michael B       8 LBA-MR                 50.00      45.93        
 21 Kostyatnikov, Michael      8 Agua Swim Team-MR         NT      48.04        
 22 Dancygier, Scott           8 CFJV-MR                50.19      50.51        
 23 Gu, Eric                   8 CFJV-MR                45.00      52.06        
 24 Agrawal, Alok              8 Tmsuffolk-MR           54.88      54.06        
 25 Iodice, Alex               8 CFJV-MR                50.00      54.39        
 26 Zelenetz, Benjamin A       8 LBA-MR                 50.00      56.17        
 27 Gleiber, Jaden A           8 Tmsuffolk-MR         1:01.95      56.77        
 28 Szypula, Matthew           8 Tmsuffolk-MR           44.90      58.25        
 29 Galler, Aidan              8 CFJV-MR              1:05.37    1:00.36        
 30 Savransky, Daniel          8 LBA-MR                 50.00    1:03.17        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S          8 Agua Swim Team-MR      43.39      42.43 SILV   
  2 Tonna, Joseph              8 Tmsuffolk-MR           42.12      43.10        
  3 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR        40.40      43.50        
  4 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR        45.95      44.47        
  5 Anzalone, Brian            8 Tmsuffolk-MR           44.97      46.53        
  6 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR        47.44      47.09        
  7 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        55.97      48.48        
  8 Santana, Delwin J          8 LBA-MR               1:00.00      50.51        
  9 Monaco, Dylan J            8 LBA-MR               1:00.00      51.24        
 10 Gu, Eric                   8 CFJV-MR                51.31      51.27        
 11 Souidi, Samir M            8 LBA-MR               1:10.00      51.79        
 12 Ong, Jules                 8 Agua Swim Team-MR      57.10      51.98        
 13 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR        49.50      52.19        
 14 Wangerman, Michael B       8 LBA-MR               1:00.00      52.27        
 15 Maclennan, Alexander L     8 Agua Swim Team-MR         NT      52.30        
 16 Dawson, Xavier             8 NFS-MR               1:07.34      54.64        
 17 Kostyatnikov, Michael      8 Agua Swim Team-MR         NT      58.31        
 18 Iodice, Alex               8 CFJV-MR                58.67    1:00.93        
 19 Dancygier, Scott           8 CFJV-MR                56.01    1:03.94        
 20 Strauss, Luke S            8 LBA-MR               1:06.22    1:04.06        
 21 Zelenetz, Benjamin A       8 LBA-MR               1:00.00    1:05.68        
 22 Galler, Aidan              8 CFJV-MR              1:10.05    1:06.50        
 23 Cash, James                8 LBA-MR                    NT    1:06.89        
 24 Halls, Sean C              8 NFS-MR               1:16.99    1:07.09        
 25 Gleiber, Jaden A           8 Tmsuffolk-MR         1:08.95    1:07.88        
 26 Szypula, Matthew           8 Tmsuffolk-MR           51.95    1:12.44        
 -- Agrawal, Alok              8 Tmsuffolk-MR         1:06.32         DQ        
      No touch at turn
 -- Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        53.98         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Savransky, Daniel          8 LBA-MR                 55.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR        53.57      48.85        
  2 Kamdin, Sam F              8 Agua Swim Team-MR         NT      50.06        
  3 Ramon, Freddy M            8 LBA-MR                 52.18      51.03        
  4 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR           NT      51.11        
  5 Maclennan, Alexander L     8 Agua Swim Team-MR         NT      52.76        
  6 Tonna, Joseph              8 Tmsuffolk-MR           51.70      53.00        
  7 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR      1:09.79      53.23        
  8 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR      1:07.05      53.88        
  9 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR        55.06      53.99        
 10 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR        52.81      54.40        
 11 Anzalone, Brian            8 Tmsuffolk-MR           53.90      55.47        
 12 Gu, Eric                   8 CFJV-MR              1:00.14      58.00        
 13 Dawson, Xavier             8 NFS-MR                    NT      59.29        
 14 Eppner, Remy               8 CFJV-MR                57.39      59.59        
 15 Ong, Jules                 8 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.19        
 16 Dancygier, Scott           8 CFJV-MR              1:05.09    1:02.29        
 17 Cash, James                8 LBA-MR               1:01.63    1:03.42        
 18 Souidi, Samir M            8 LBA-MR               1:20.00    1:07.76        
 19 Galler, Aidan              8 CFJV-MR              1:25.00    1:20.46        
 20 Halls, Sean C              8 NFS-MR                    NT    1:24.74        
 -- Kostyatnikov, Michael      8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      No touch
 -- Szypula, Matthew           8 Tmsuffolk-MR           56.90         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gleiber, Jaden A           8 Tmsuffolk-MR         1:18.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Monaco, Dylan J            8 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Strauss, Luke S            8 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      No touch
 -- Savransky, Daniel          8 LBA-MR               1:00.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.49  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramon, Freddy M            8 LBA-MR                 38.50      38.79 SILV   
  2 Lugato, Giacomo S          8 Agua Swim Team-MR      42.54      40.91 SILV   
  3 Nunez, Alex B              8 Marlins Bgnw-MR           NT      43.72 SILV   
  4 Kamdin, Sam F              8 Agua Swim Team-MR      47.48      45.66        
  5 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR           NT      48.94        
  6 Monaco, Dylan J            8 LBA-MR               1:00.00      49.48        
  7 Santana, Delwin J          8 LBA-MR               1:00.00      52.62        
  8 Maclennan, Alexander L     8 Agua Swim Team-MR         NT      53.02        
  9 Nack, Adam N               8 Marlins Bgnw-MR           NT      54.27        
 10 Eppner, Remy               8 CFJV-MR              1:15.00    1:00.25        
 -- Agrawal, Alok              8 Tmsuffolk-MR              NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Cash, James                8 LBA-MR               1:14.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Strauss, Luke S            8 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Iodice, Alex               8 CFJV-MR              1:15.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Souidi, Samir M            8 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S          8 Agua Swim Team-MR    1:57.81    1:27.67 SILV   
  2 Ramon, Freddy M            8 LBA-MR               2:00.00    1:28.47 SILV   
  3 Kamdin, Sam F              8 Agua Swim Team-MR    1:30.70    1:33.85        
  4 Tonna, Joseph              8 Tmsuffolk-MR         1:33.37    1:33.88        
  5 Du, Alexander W            8 Marlins Bgnw-MR      1:46.23    1:36.13        
  6 Anzalone, Brian            8 Tmsuffolk-MR         1:52.90    1:39.43        
  7 Desmaras, Mariano A        8 Marlins Bgnw-MR      1:58.80    1:45.77        
  8 Eppner, Remy               8 CFJV-MR              2:30.00    1:49.67        
  9 Desmaras, Jorge D          8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:52.84        
 10 Desmaras, Juan Carlos C    8 Marlins Bgnw-MR      2:11.17    1:55.63        
 11 Dawson, Xavier             8 NFS-MR                    NT    1:57.81        
 12 Dancygier, Scott           8 CFJV-MR                   NT    2:03.98        
 13 Iodice, Alex               8 CFJV-MR              2:30.00    2:14.23        
 14 Cash, James                8 LBA-MR               2:30.00    2:16.49        
 -- Gleiber, Jaden A           8 Tmsuffolk-MR         2:06.90         DQ        
      Alternating Kick - breast
 -- Ong, Jules                 8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Gu, Eric                   8 CFJV-MR              2:30.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Agrawal, Alok              8 Tmsuffolk-MR         2:10.90         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Halls, Sean C              8 NFS-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Santana, Delwin J          8 LBA-MR               3:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: # 2:09.37  11/13/2010 Westchester Aquatic Club                   
                         B Lee, C Popp, J DiSanto, Y Tsukikawa             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:18.51    2:33.46        
     1) Lugato, Giacomo S 8             2) Ong, Jules 8                   
     3) Maclennan, Alexander L 8        4) Kamdin, Sam F 8                
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:35.15    2:34.20        
     1) Sakharuk, Nikita V 7            2) Du, Alexander W 8              
     3) Nack, Adam N 8                  4) Nunez, Alex B 8                
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:56.14    2:34.86        
     1) Monaco, Dylan J 8               2) Skarren, Jack T 7              
     3) Souidi, Samir M 8               4) Ramon, Freddy M 8              
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:57.83    2:57.90        
     1) Desmaras, Mariano A 8           2) Desmaras, Jorge D 8            
     3) Wohl, Evan S 7                  4) Desmaras, Juan Carlos C 8      
  5 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       3:30.00    3:03.01        
     1) Wangerman, Michael B 8          2) Cash, James 8                  
     3) Fayngersh, David 7              4) Fayngersh, Ramiel 7            
  6 Team Suffolk-MR  'A'                              3:48.95    3:07.80        
     1) Tonna, Joseph 8                 2) Anzalone, Brian 8              
     3) Agrawal, Alok 8                 4) Szypula, Matthew 8             
  7 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 3:10.27    3:17.51        
     1) Gu, Eric 8                      2) Dancygier, Scott 8             
     3) Iodice, Alex 8                  4) Eppner, Remy 8                 
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'                3:35.59    3:38.65        
     1) Savvides, Alexi 7               2) Malik, Rohan 7                 
     3) O'Donnell, Mikey W 7            4) Lucchese, Felix B 7            
 -- Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                            NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: No touch on turn - free
     1) Dawson, Xavier 8                2) Halls, Sean C 8                
     3) Buchanan, Chase C 6             4) Chatman, A'Lorenz V 7